"Нысаналы талаптарды, нысаналы жинақтарды және нысаналы жинақ төлемдерін қалыптастыру мен есепке алу, сондай-ақ нысаналы талаптарды есепке жазу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 қаңтардағы № 16 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 15 мамырдағы № 342 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Нысаналы талаптарды, нысаналы жинақтарды және нысаналы жинақ төлемдерін қалыптастыру мен есепке алу, сондай-ақ нысаналы талаптарды есепке жазу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 қаңтардағы № 16 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 62-бабының 4-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-4-бабының 8-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Нысаналы талаптарды, нысаналы жинақтарды және нысаналы жинақ төлемдерін қалыптастыру мен есепке алу, сондай-ақ нысаналы талаптарды есепке жазу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Нысаналы талаптарды, нысаналы жинақтарды және нысаналы жинақ төлемдерін қалыптастыру мен есепке алу, сондай-ақ нысаналы талаптарды есепке жазу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 62-бабының 4-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 7-4-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді және нысаналы талаптар мен нысаналы жинақтарды қалыптастыру және есепке алу, нысаналы жинақ төлемдерін есепке жатқызу, төлеу, қайтару және пайдалану тәртібін айқындайды.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидалардың шеңберінде Ұлттық қордың жеке алынған жылдағы валюталық активтерінің кірістілігі деп валюталық активтер бойынша жаһандық кастодиан ұсынатын деректер негізінде есептелген және Бюджет кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚР ҰБ-мен бірлесіп жасайтын Ұлттық қордың қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепте көрініс табатын Ұлттық қордың валюталық бөлігінің пайызбен көрсетілген, уақыт бойынша мөлшерленген кірістілігі түсініледі.";
39-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"БЖЗҚ-ның нысаналы жинақтарды аударуға, есепке жатқызу мен төлеуге байланысты банктік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарын жабу Бюджет кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 января 2024 года № 16 "Об утверждении Правил формирования и учета целевых требований, целевых накоплений и выплат целевых накоплений, а также начисления целевых требований"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 342.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 января 2024 года № 16 "Об утверждении Правил формирования и учета целевых требований, целевых накоплений и выплат целевых накоплений, а также начисления целевых требований" следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и пунктом 8 статьи 7-4 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах формирования и учета целевых требований, целевых накоплений и выплат целевых накоплений, а также начисления целевых требований, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правила формирования и учета целевых требований, целевых накоплений и выплат целевых накоплений, а также начисления целевых требований (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс), пунктом 8 статьи 7-4 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок формирования и учета целевых требований и целевых накоплений, зачисления, выплат, возвратов выплат целевых накоплений и их использования.";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Под доходностью валютных активов Нацфонда за отдельно взятый год в рамках настоящих Правил понимается выраженная в процентах, взвешенная по времени доходность валютной части Нацфонда, рассчитанная на основе данных, предоставляемых глобальным кастодианом по валютным активам, и отражаемая в годовом отчете о формировании и использовании Нацфонда, составляемом Правительством Республики Казахстан совместно с НБ РК в соответствии с Бюджетным кодексом.";
часть третью пункта 39 изложить в следующей редакции:
"Покрытие расходов ЕНПФ по оплате банковских услуг, связанных с переводами, зачислениями и выплатами целевых накоплений, осуществляется в соответствии с Бюджетным кодексом.";

Нысаналы талаптарды, нысаналы жинақтарды және нысаналы жинақ төлемдерін қалыптастыру мен есепке алу, сондай-ақ нысаналы талаптарды есепке жазу қағидаларына 2-қосымша мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 6.1, 6.2, 6.3, 6.4 және 6.5-жолдармен толықтырылсын:
"
6.1.
Өткен жылдың қорытындысы бойынша барлығы
6.2.
Есепті жылы Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқандар не Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққандар (5-бағанда ескерілді)
6.3.
Нысаналы талаптарға қатысушы болуға құқығы болған, бұрын ескерілмегендер (7-бағанда ескерілді)
6.4.
Нысаналы талаптарға қатысушы болуға құқығы болмаған, бұрын ескерілгендер (8-бағанда ескерілді)
6.5.

приложение 2 к Правилам формирования и учета целевых требований, целевых накоплений и выплат целевых накоплений, а также начисления целевых требований дополнить строками, порядковые номера 6.1, 6.2, 6.3, 6.4 и 6.5, следующего содержания:
"
6.1.
Всего по итогам прошлого года
6.2.
Утратившие гражданство Республики Казахстан либо вышедшие из гражданства Республики Казахстан в отчетном году (учтены в графе 5)
6.3.
Ранее не учтенные, имевшие право быть участником целевых требований (учтены в графе 7)
6.4.
Ранее учтенные, не имевшие право быть участниками целевых требований (учтены в графе 8)
6.5.

6.1 – 6.4-бағандарда көрсетілген өзгерістерді ескергенде барлығы (6.1 - 6.2 + 6.3 - 6.4-бағандар)
".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

Всего с учетом изменений, указанных в графах 6.1 – 6.4 (графы 6.1 - 6.2 + 6.3 - 6.4)
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов