Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Титан және магний өндірісі" анықтамалығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 14 мамырдағы № 339 қаулысы
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 113-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Титан және магний өндірісі" анықтамалығы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 14 мамырдағы
№ 339 қаулысымен
бекітілген
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Титан және магний өндірісі" анықтамалығы
Мазмұны
Кестелер тізімі
Глоссарий
Алғысөз
Қолданылу саласы
1. Жалпы ақпарат
1.1. Титан-магний өнеркәсібінің дамуы
1.1.1 Қарастырылып отырған өнеркәсіп саласы туралы жалпы ақпарат
1.2. Титан мен магний өндірісі кезінде қолданылатын шикізаттың, негізгі және қосалқы материалдардың сипаттамасы
1.2.1. Қазақстандағы титанның минералды-шикізат базасы
1.3. Қазақстанның титан-магний саласының өндірістік қуаттары
1.4. Энергия ресурстарын пайдалану
1.5. Негізгі экологиялық мәселелер
1.5.1. Атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындылары
1.5.2. Су объектілеріне ластағыш заттарды төгу
1.5.3. Өндіріс қалдықтарын қалыптастыру және басқару
1.5.4. Физикалық әсер ету факторлары
1.5.5. Жер ресурстарына, жер жамылғысына, жерасты суларына әсері
1.5.6. Қоршаған ортаға әсерді азайту
1.5.7. Қоршаған ортаға теріс әсердің алдын алудың кешенді тәсілі
2. Ең үздік қолжетімді техникаларды анықтау әдіснамасы
2.1. Детерминация, ЕҚТ таңдау қағидаттары
2.2. Техникаларды ЕҚТ-ға жатқызу өлшемшарттары
2.3. ЕҚТ енгізудің экономикалық аспектілері
2.3.1. ЕҚТ экономикалық бағалау тәсілдері
2.3.2. ЕҚТ экономикалық бағалау әдістері
2.3.3. Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемдер мен айыппұлдар
2.3.4. Қондырғыда есептеу
3. Қолданылатын процестер: қазіргі уақытта пайдаланылатын технологиялық, техникалық шешімдер
3.1. Титан өндіру процестері
3.1.1. Титан концентраттарын алу
3.2. Титан қожының өндірісі
3.2.1. Кен-термиялық балқыту
3.3. Титанның техникалық тетрахлоридінің өндірісі
3.3.1. Құрамында титан бар шикізатты хлорлау
3.4. Тазартылған титан тетрахлоридінің өндірісі
3.4.1. Титанның техникалық тетрахлоридін және титанның қайтарылатын техникалық тетрахлоридін қабылдау, қоймалау, беру
3.4.2. Титанның төменгі хлоридтерінің қойыртпағын дайындау
3.4.3. Титанның техникалық тетрахлоридін ректификация әдісімен қоспалардан тазарту
3.5. Губка тәрізді титанды магниетермиялық әдіспен өндіру

Об утверждении справочника по наилучшим доступным техникам "Производство титана и магния"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2025 года № 339
В соответствии с пунктом 6 статьи 113 Экологического кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый справочник по наилучшим доступным техникам "Производство титана и магния".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2025 года №
Справочник
по наилучшим доступным техникам
"Производство титана и магния"
Оглавление
Список рисунков
Список таблиц
Глоссарий
Предисловие
Область применения
1.Общая информация
1.1. Развитие титано-магниевой промышленности
1.1.1 Общая информация о рассматриваемой отрасли промышленности
1.2. Характеристика сырья, основных и вспомогательных материалов, используемых при производстве титана и магния
1.2.1. Минерально-сырьевая база титана в Казахстане
1.3. Производственные мощности титано-магниевой отрасли Казахстана
1.4. Использование энергоресурсов
1.5. Основные экологические проблемы
1.5.1. Выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух
1.5.2. Сбросы загрязняющих веществ в водные объекты
1.5.3. Образование и управление отходами производства
1.5.4. Факторы физического воздействия
1.5.5. Воздействие на земельные ресурсы, почвенный покров, подземные воды
1.5.6. Снижение воздействия на окружающую среду
1.5.7. Комплексный подход к предотвращению негативного воздействия на окружающую среду
2. Методология определения наилучших доступных техник
2.1. Детерминация, принципы подбора НДТ
2.2. Критерии отнесения техник к НДТ
2.3. Экономические аспекты внедрения НДТ
2.3.1. Подходы к экономической оценке НДТ
2.3.2. Способы экономической оценки НДТ
2.3.3. Платежи и штрафы за негативное воздействие на окружающую среду
2.3.4. Расчет на установке
3. Применяемые процессы: технологические, технические решения, используемые в настоящее время
3.1. Процессы производства титана
3.1.1. Получение титановых концентратов
3.2. Производство титанового шлака
3.2.1. Рудно-термическая плавка
3.3. Производство технического тетрахлорида титана
3.3.1. Хлорирование титаносодержащего сырья.
3.4. Производство очищенного тетрахлорида титана
3.4.1. Прием, складирование, передача технического тетрахлорида титана и возвратного технического тетрахлорида титана
3.4.2. Приготовление пульпы низших хлоридов титана
70
3.5. Производство губчатого титана магниетермическим способом

3.5.1. Титан тетрахлоридін магниймен тотықсыздандыру
3.5.2. Губка тәрізді титанды вакуумдық дистилляция әдісімен тазарту
3.5.3. Губка тәрізді титанды тауарлық өнімге қайта өңдеу
3.5.4. Аппараттардың негізгі материалдарын, бөлшектері мен тораптарын процестерге дайындау
3.6. Титан құймалары мен қорытпаларының өндірісі
3.6.1. Араластыру және шихта дайындау
3.6.2. Брикеттерді престеу және электродтарды құрастыру
3.6.3. Электродтарды плазмалық дәнекерлеу
3.6.4. Вакуумды доғалы балқыту
3.6.5. Құймаларды механикалық өңдеу
3.7. Магний өндірісінің негізгі технологиялық процестері
3.7.1. Магний электролизі
3.7.2. Магний өндіруге арналған электролиттің құрамы мен қасиеттері
3.7.3. Сусыз карналлит өндірісі
3.7.4. Шикі магний өндірісі
3.7.5. Тотықсыздандырғыш магний өндірісі
3.7.6. Хлоркалий электролитінің өндірісі
3.7.7. Магний құймаларының өндірісі
3.8. Энергия тиімділігі
3.9. Қоршаған ортаға эмиссиялардың ағымдағы деңгейлері
3.9.1. Қарастырылып отырған кәсіпорынның экологиялық аспектілері
4. Эмиссиялар мен ресурстарды тұтынудың алдын алуға және/немесе азайтуға арналған жалпы ең үздік қолжетімді техникалар
4.1. Қоршаған ортаны қорғаудың кешенді тәсілін жүргізу
4.2. Экологиялық менеджмент жүйесін енгізу
4.3. Энергетикалық менеджмент жүйесін енгізу
4.4. Эмиссия мониторингі
4.4.1. Атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларының мониторингі
4.4.2. Ластағыш заттардың су объектілеріне ағызылуына мониторинг жүргізу
4.5. Жабдықтар мен техниканы жоспарлы-алдын ала жөндеу және техникалық қызмет көрсету
4.6. Қалдықтарды басқару
4.6.1. Технологиялық қалдықтарды басқару
4.7. Су ресурстарын басқару
4.7.1. Сарқынды сулардың түзілуінің алдын алу
4.8. Физикалық әсер ету
4.8.1. Шу және діріл
4.9. Иіс
5. Ең үздік қолжетімді техникаларды таңдау кезінде қарастырылатын техникалар
5.1. Титан мен магний өндірісі кезіндегі жалпы ЕҚТ
5.2. Технологиялық процесте автоматтандырылған бақылау және басқару жүйелерін енгізу
5.2.1. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелері (ТПБАЖ)
5.2.2. Техникалық қызмет көрсету
5.3. Энергия және ресурс үнемдеу саласындағы ЕҚТ
5.3.1. Электр қозғалтқыштар үшін жиілікті-реттелетін жетектерді қолдану
5.3.2. Жоғары температуралы жабдықта заманауи жылу оқшаулағыш материалдарды қолдану
5.3.3. Шығарылатын процестің жылуынан жылуды рекуперациялау
5.3.4. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану
5.3.5. Энергия тиімді пештерді қолдану
5.4. Атмосфералық ауаға теріс әсерді азайтуға бағытталған ЕҚТ
5.4.1. Атмосфералық ауаға ұйымдастырылмаған эмиссияларды болғызбауға бағытталған ЕҚТ
5.4.1.1. Кендер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін сақтау кезінде ұйымдастырылмаған шығарындыларды қысқартуға және (немесе) болғызбауға бағытталған техникалар

3.5.1. Восстановление тетрахлорида титана магнием
3.5.2. Очистка губчатого титана методом вакуумной дистилляции
74
3.5.4. Подготовка основных материалов, деталей и узлов аппаратов к процессам.
3.6. Производство титановых слитков и сплавов
3.6.1. Смешивание и шихтоподготовка
3.6.2. Прессование брикетов и сборка электродов
3.6.3. Плазменная сварка электродов
3.6.4. Вакуумно-дуговая плавка
3.6.5. Механическая обработка слитков
3.7. Основные технологические процессы производства магния
3.7.1. Электролиз магния
3.7.2. Состав и свойства электролита для производства магния
3.7.3. Производство безводного карналлита
3.7.4. Призводство магния-сырца
3.7.5. Производство магния-восстановителя
3.7.6. Производство хлоркалиевого электролита
3.7.7. Производство магниевых слитков
3.8. Энергоэффективность
3.9. Текущие уровни эмиссий в окружающую среду
3.9.1. Экологические аспекты рассматриваемого предприятия
4. Общие наилучшие доступные техники для предотвращения и/или сокращения эмиссий и потребления ресурсов
4.1. Ведение комплексного подхода к защите окружающей среды
4.2. Внедрение системы экологического менеджмента
4.3. Внедрение системы энергетического менеджмента
4.4. Мониторинг эмиссий
4.4.1. Мониторинг выбросов загрязняющих веществ в атмосферу
4.4.2. Мониторинг сбросов загрязняющих веществ в водные объекты
4.5. Проведение планово-предупредительного ремонта и технического обслуживания оборудования и техники
4.6. Управление отходами
4.6.1. Управление технологическими остатками
4.7. Управление водными ресурсами
4.7.1. Предотвращение образования сточных вод
4.8. Физические воздействия
4.8.1. Шум и вибрация
4.9. Запах
5. Техники, которые рассматриваются при выборе наилучших доступных техник
5.1. Общие НДТ при производстве титана и магния
5.2. Внедрение систем автоматизированного контроля и управления в технологическом процессе
134
5.2.2. Техническое обслуживание
5.3. НДТ в области энерго- и ресурсосбережения
5.3.1. Применение частотно-регулируемых приводов для электродвигателей
5.3.2. Применение современных теплоизоляционных материалов на высокотемпературном оборудовании
5.3.3. Рекуперация тепла из теплоты отходящего процесса
5.3.4. Использование возобновляемых источников энергии
5.3.5. Применение энергоэффективных печей
5.4. НДТ, направленные на снижение негативного воздействия на атмосферный воздух
5.4.1. НДТ, направленные на предотвращение неорганизованных эмиссий в атмосферный воздух
5.4.1.1. Техники, направленные на сокращение и (или) предотвращение неорганизованных выбросов при хранении руд и продуктов их переработки

5.4.2. Атмосфералық ауаға ұйымдастырылған эмиссияларды болғызбауға бағытталған ЕҚТ
5.4.3. Күкірт диоксиді мен оның қосылыстарының шығарындыларын қысқарту және (немесе) болғызбау
5.4.3.1.      Күкіртсіздендіру және құрамында күкірт аз отынды пайдалану
5.4.4. Азот пен оның қосылыстарының шығарындыларын қысқарту және (немесе) болғызбау
5.4.5. Ұйымдасқан шығарындылар көздерінен CO шығарындыларын қысқартуға және (немесе) болғызбауға бағытталған ЕҚТ
5.4.6. Ұйымдасқан шығарындылар көздерінен хлор мен хлорлы сутегі шығарындыларын қысқартуға және (немесе) болғызбауға бағытталған ЕҚТ
5.5. Сарқынды сулардың төгінділерін болғызбауға және азайтуға бағытталған ЕҚТ
5.5.1. Титан мен магний өндірісіндегі су балансын басқару
5.5.2.      Карьер және шахта суларын ағызуды азайту
5.5.3. Жерүсті инфрақұрылымы аумағының жерүсті ағынын басқару
5.5.4. Сарқынды суларды тазартудың заманауи әдістерін қолдану
5.5.5. Механикалық тазарту
5.5.6. Химиялық және физика-химиялық тазарту әдістері
5.5.7. Биологиялық тазарту
5.6. Титан мен магний өндірісіндегі процестер қалдықтарының әсерін азайтуға бағытталған ЕҚT
5.6.1. Титан мен магний өндірісінің қалдықтарын қайта өңдеу әдістері
5.6.2. Газ тазартудан шаңды қайта өңдеу
5.6.3. Магниттік өндірісте пайдаланылған электролитті қайта өңдеу
6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдарды қамтитын қорытынды
6.1. Жалпы ЕҚТ
6.1.1. Экологиялық менеджмент жүйесі
6.1.2. Энергия тұтынуды басқару
6.1.3. Процестерді басқару
6.1.4. Шығарындылар мониторингі
6.1.5. Су ресурстарын басқару
6.1.6. Шу
6.1.7. Иіс
6.2. Ластағыш заттардың шығарындыларын азайту
6.2.1. Ұйымдастырылмаған көздерден шығарындыларды азайту
6.2.2. Ұйымдастырылған көздерден шығарындыларды азайту
6.3. Су пайдалануды басқару, сарқынды суларды жою және тазарту
6.4. Қалдықтарды басқару
6.5. Ремедиация талаптары
7. Перспективалы техникалар
7.1. Титан мен магний өндірісіндегі перспективалы бағыттар
7.1.1. Қазақстанда титан өндірісін дамыту перспективалары
7.1.2. Кальций хлориді балқымасындағы оксидтерді электролиздеу арқылы титан, қорытпалар және композициялық материалдар алу: FFC Cambridge process
7.1.3. Ұнтақ металлургиясы
7.1.4. Аэрозоль процесі
7.1.5. Тұздарды балқыту
7.1.6. Toho Titanium Co., Ltd
7.1.7. Электролиттік қалпына келтіру
7.1.8. Плазма
7.1.9. Алюмотермиялық қалпына келтіру
7.1.10. Қалпына келтірудің сутегі, көміртегі және басқа әдістері
7.1.11. Ғарыш металлургиясы
7.2. Магний өндірісіндегі перспективалы бағыттар
7.2.1. Перспективалы жеңіл магний қорытпалары
7.2.2. Өндірістің түзілетін қалдықтарын кешенді қайта өңдеу және кәдеге жарату негізінде металл магний өндірісінің тиімділігін арттыру

5.4.2. НДТ, направленные на предотвращение организованных эмиссий в атмосферный воздух
5.4.3. Сокращение и (или) предотвращение выбросов диоксида серы и его соединений
5.4.3.1. Десульфуризация и использование топлива с пониженным содержанием серы
5.4.4. Сокращение и (или) предотвращение выбросов азота и его соединений
5.4.5. НДТ, направленные на сокращение и (или) предотвращение выбросов CO от организованных источников выбросов
5.4.6. НДТ, направленные на сокращение и (или) предотвращение выбросов хлора и хлористого водорода от организованных источников выбросов
5.5. НДТ, направленные на предотвращение и снижение сбросов сточных вод
5.5.1. Управление водным балансом при производстве титана и магния
5.5.2. Снижение водоотлива карьерных и шахтных вод
5.5.3. Управление поверхностным стоком территории наземной инфраструктуры
5.5.4. Применение современных методов очистки сточных вод
5.5.5. Механическая очистка
5.5.6. Химические и физико-химические методы очистки
5.5.7. Биологическая очистка
5.6. НДТ, направленные на сокращение воздействия отходов процессов в производстве титана и магния
5.6.1. Методы переработки отходов производства титана и магния
5.6.2. Переработка пыли с газоочистки
5.6.3. Переработка отработанного электролита в производстве магния
6. Заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам
6.1. Общие НДТ
6.1.1. Система экологического менеджмента
6.1.2. Управление энергопотреблением
6.1.3. Управление процессами
6.1.4. Мониторинг выбросов
6.1.5. Управление водными ресурсами
6.1.6. Шум
6.1.7. Запах
6.2. Снижение выбросов загрязняющих веществ
6.2.1. Снижение выбросов от неорганизованных источников
6.2.2. Снижение выбросов от организованных источников
6.3. Управление водопользованием, удаление и очистка сточных вод
6.4. Управление отходами
6.5. Требования по ремедиации
7. Перспективные техники
7.1. Перспективные направления в производстве титана и магния
7.1.1. Перспективы развития титанового производства в Казахстане
7.1.2. Получение титана, сплавов и композиционных материалов методом электролиза оксидов в расплаве хлорида кальция: FFC Cambridge process.
7.1.3. Порошковая металлургия
7.1.4. Процесс аэрозоля
7.1.5. Расплав солей
7.1.6. Toho Titanium Co., Ltd
7.1.7. Электролитическое восстановление
7.1.8. Плазма
7.1.9. Алюмотермическое восстановление
7.1.10. Водородное, углеродное и другие способы восстановления
7.1.11. Космическая металлургия
7.2. Перспективные направления в производстве магния
7.2.1. Перспективные легкие сплавы магния
7.2.2. Повышение эффективности производства металлического магния на основе комплексной переработки и утилизации образующихся отходов производства

8. Қосымша түсініктемелер мен ұсынымдар
Библиография
Суреттер тізімі
1.1-сурет.
Сәтбаев кен орны ауданының шолу картасы
1.2-сурет.
Энергияны түпкілікті тұтыну құрылымы
1.3-сурет.
Түсті металлургияда энергияны тұтыну үлесі
3.1-сурет.
Титан алудың технологиялық схемасы
3.2-сурет.
Магний алудың технологиялық схемасы
3.3-сурет.
Магний электролизерінің схемасы
3.4-сурет.
Атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларының нақты және нормативтік көлемі, тонна/жыл (КТА деректері бойынша)
3.5-сурет.
Тазартуға түскен ластағыш заттар шығарындыларының және тазартудан кейін атмосфераға шығарылғандардың көлемі, тонна/жыл (КТА деректері бойынша)
4.1-сурет.
Салқындату үшін суды рециркуляциялау жүйесінің үлгісі
5.1-сурет.
Кәдімгі электр қозғалтқышын энергияны үнемдейтін
қозғалтқышпен салыстыру
5.2-сурет.
Жел экрандарын пайдалану
5.3-сурет.
ШВ (Ц) циклонының құрылысы
5.4-сурет.
Қапшық сүзгінің конструкциясы
5.5-сурет.
Электр сүзгінің жұмыс істеу қағидаты
5.6-сурет.
Циклонның жұмыс істеу қағидаты
5.7-сурет.
СКҚ жүйесінің схемалық бейнесі
5.8-сурет.
Газдарды мысты-аммиакты тазартуды орнату схемасы
5.9-сурет.
СО каталитикалық емес жағып бітіру
5.10-сурет.
СО каталитикалық жағып бітіру
5.11-сурет.
РТТ-ның жұмыс істеу қағидаты
5.12-сурет.
РТТ конструкциясы
5.13-сурет.
Су газының реакциясы арқылы газдарды көміртегі оксидінен тазартуға арналған қондырғы схемасы
5.14-сурет.
ШИ типті абсорбер жүйесі құрылғысы
5.15-сурет.
Абсорбер жүйесінің құрылғылары
5.16-сурет.
ZK типті скруббер жүйесінің құрылғысы
5.17-сурет.
Скрубер жүйесінің құрылғысы
5.18-сурет.
Сарқынды сулардың түрлері
5.19-сурет.
Сарқынды суларды механикалық тазарту әдістері
5.20-сурет.
Сарқынды суларды тазартудың химиялық және физика-химиялық әдістері
5.21-сурет.
Сарқынды суларды биологиялық тазартудың классикалық схемасы
1. Кестелер тізімі
1.1-кесте.
1992 – 2005 жж. ТМД елдерінде титан губкасын өндіру
1.2-кесте.
Сәтбаев кен орнының кенді құмдарын қайта өңдеудің технологиялық көрсеткіштері
1.3-кесте.
Ильменит концентратын химиялық талдау
1.4-кесте.
Қазақстанның титан-магний саласының өндірістік қуаттары
2.1-кесте.
Қоршаған ортаны қорғауға инвестициялардың жүзеге асырылуының болжамды анықтамалық мәндері
2.2-кесте.
Ластағыш заттың масса бірлігіне есептегенде технологияны енгізуге арналған болжамды анықтамалық шығындар
3.1-кесте.
КТП техникалық сипаттамалары
3.2-кесте.
Өнімдердің химиялық құрамы
3.3-кесте.
Бір тонна өнім өндіруге электр энергиясының меншікті шығыны
3.4-кесте.
"ӨТМК" АҚ қоршаған ортаға эмиссияларының нақты көлемі (КТА деректері бойынша)
3.5-кесте.
Ластағыш заттар бойынша бөліністегі ластағыш заттардың нақты көлемі (КТА деректері бойынша)

8. Дополнительные комментарии и рекомендации
Библиография
Список рисунков
Рисунок 1.1.
Обзорная карта района "Месторождение "Сатпаевское"
Рисунок 1.2.
Структура конечного энергопотребления
Рисунок 1.3.
Доля потребления энергии в цветной металлургии
Рисунок 3.1.
Технологическая схема получения титана
Рисунок 3.2.
Технологическая схема получения магния
Рисунок 3.3.
Схема магниевого электролизера
Рисунок 3.4.
Фактические и нормативные объемы выбросов загрязняющих веществ в атмосферу
Рисунок 3.5.
Объемы выбросов загрязняющих веществ, поступивших на очистку и выброшенных в атмосферу после очистки
Рисунок 4.1.
Пример системы рециркуляции воды для охлаждения
Рисунок 5.1.
Сравнение обычного электродвигателя с энергоэффективным
Рисунок 5.2.
Использование ветровых экранов
Рисунок 5.3.
Устройства циклона ШВ (Ц)
Рисунок 5.4.
Конструкция рукавного фильтра
Рисунок 5.5.
Принцип работы электрофильтра
Рисунок 5.6.
Принцип работы циклона
Рисунок 5.7.
Схематичное изображение системы СКВ
Рисунок 5.8.
Схема установки медно-аммиачной очистки газов
Рисунок 5.9.
Некаталитическое дожигание СО
Рисунок 5.10.
Каталитическое дожигание СО
Рисунок 5.11.
Принцип работы РТО
Рисунок 5.12.
Конструкция РТО
Рисунок 5.13.
Схема установки для очистки газов от оксида углерода реакцией водяного газа
Рисунок 5.14.
Устройства абсорберной системы типа ШВ
Рисунок 5.15.
Устройства абсорберной системы
Рисунок 5.16.
Устройство скрубберной системы типа ZK
Рисунок 5.17.
Устройства скруберной системы
Рисунок 5.18.
Виды сточных вод
Рисунок 5.19.
Методы механической очистки сточных вод
Рисунок 5.20.
Химические и физико-химические методы очистки сточных вод
Рисунок 5.21.
Классическая схема биологической очистки стоков
Список таблиц
Таблица 1.1.
Производство титановой губки в странах СНГ в 1992 –
2005 г.г.
Таблица 1.2.
Технологические показатели переработки рудных песков Сатпаевского месторождения
Таблица 1.3.
Химический анализ ильменитового концентрата
Таблица 1.4.
Производственные мощности титаномагниевой отрасли Казахстана
Таблица 2.1.
Ориентировочные справочные значения осуществимости инвестиций в охрану окружающей среды
Таблица 2.2.
Ориентировочные справочные затраты на внедрение технологии из расчета на единицу массы загрязняющего вещества
Таблица 3.1.
Технические характеристики PTП
Таблица 3.2.
Химический состав продуктов
Таблица 3.3.
Удельный расход электрической энергии на производство тонны продукции
Таблица 3.4.
Фактические объемы эмиссий в окружающую среду АО "УКТМК" (по данным КТА)
Таблица 3.5.
Фактические объемы загрязняющих веществ в разрезе по загрязняющим веществам (по данным КТА)

3.6-кесте.
Негізгі және қосалқы технологиялық процестер бойынша ластағыш заттардың нақты шығарындылары (КТА деректері бойынша)
3.7-кесте.
Технологиялық процестер бөлінісінде шығарындылардағы ең көп үлес беретін ластағыш заттардың үлесі (КТА деректері бойынша)
3.8-кесте.
Ластағыш заттардың нақты концентрациясы бойынша мәліметтер (КТА деректері бойынша)
3.9-кесте.
Энергия ресурстарын тұтынудың ағымдағы көлемі
4.1-кесте.
Сарқынды сулардың ағындары мен оларды тазарту және азайту әдістеріне шолу
5.1-кесте.
Гибридті сүзгілердің параметрлері
5.2-кесте.
Сүзгілерді тазарту тиімділігі бойынша салыстыру
5.3-кесте.
Электр сүзгілерін пайдалануға байланысты тазарту тиімділігі және шығарындылар деңгейі
5.4-кесте.
ЦН-11, ЦН-15, ЦН-24 циклондарының негізгі параметрлері
5.5-кесте.
Циклондарды пайдалану кезінде тазарту тиімділігі
5.6-кесте.
Стандартты органикалық қосылыстар
5.7-кесте.
ҰОЗ-ның инертті қосылыстарға түрленуі
5.8-кесте.
Сарқынды сулардың әр түрлерінің айрықша сипаттамалары
5.9-кесте.
Сарқынды суларды механикалық тазарту әдістерінің сипаттамасы
5.10-кесте.
Химиялық тазарту әдістерінің сипаттамасы
5.11-кесте.
Тазартудың физика-химиялық әдістері
5.12-кесте.
Аэробты және анаэробты тазартудың салыстырмалы сипаттамасы
6.1-кесте.
Титан қожын алу кезінде шикізатты дайындау (қабылдау, өңдеу, сақтау, араластыру) процесінде шаң шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.2-кесте.
Титан қожын балқыту және балқымасын шығару процесінде шаң шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.3-кесте.
Титан мен магний өндірісінде құрамында үш компонентті титан бар шихта (материалдарды кептіру, материалдарды ұсақтау, ұнтақтау, араластыру) дайындау процесінде шаң шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.4-кесте.
Магний-термиялық тәсілмен губкалы титан өндірісінде титан губкасын алу кезіндегі шаң шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.5-кесте.
Титан қорытпаларын өндірудегі шаң шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.6-кесте.
Титан құймаларын өндіру кезіндегі шаң шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.7-кесте.
Сусыз тазартылған жасанды карналлит алу үшін сусыздандырылған жасанды карналлитті анодты газдармен хлорлау кезіндегі шаң шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.8-кесте.
Бастапқы магний алу үшін сусыздандырылған карналлит балқымасының электролизіндегі шаң шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.9-кесте.
Магнийді тазарту және құю кезінде шаң шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.10-кесте.
Титан қожының балқыту және балқыту өндірісіндегі SO2 шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері

Таблица 3.6.
Фактические выбросы загрязняющих веществ в разрезе по основным и вспомогательным технологическим процессам (по данным КТА)
Таблица 3.7.
Доля загрязняющих веществ, дающих наибольший вклад в разрезе технологических процессов (по данным КТА)
Таблица 3.8.
Сведения по фактическим концентрациям загрязняющих веществ (по данным КТА)
Таблица 3.9.
Текущие объемы потребления энергетических ресурсов
Таблица 4.1.
Обзор потоков сточных вод и методов их очистки и минимизации
Таблица 5.1.
Параметры гибридных фильтров
Таблица 5.2.
Сравнение фильтров по эффективности очистки
Таблица 5.3.
Эффективность очистки и уровни выбросов, связанные с использованием электрофильтров
Таблица 5.4.
Основные параметры циклонов ЦН-11, ЦН-15, ЦН-24
Таблица 5.5.
Эффективность очистки при использовании циклонов
Таблица 5.6.
Стандартные органические соединения
Таблица 5.7.
Преобразования ЛОС в инертные соединения
Таблица 5.8.
Отличительные характеристики разных видов сточных вод
Таблица 5.9.
Характеристика методов механической очистки сточных вод
Таблица 5.10.
Характеристика методов химической очистки
Таблица 5.11.
Физико-химические методы очистки
Таблица 5.12.
Сравнительная характеристика аэробной и анаэробной очистки
Таблица 6.1.
Технологические показатели выбросов пыли в процессе подготовки сырья (прием, обработка, хранение, смешивание) при получении титанового шлака
Таблица 6.2.
Технологические показатели выбросов пыли в процессе плавки и выпуска расплава титанового шлака
Таблица 6.3.
Технологические показатели выбросов пыли в процессе приготовления трехкомпонентной титансодержащей шихты (сушка материалов, дробление материалов, помол, перемешивание) при производстве титана и магния
Таблица 6.4.
Технологические показатели выбросов пыли при получении титановой губки в производстве титана губчатого магнийтермическим способом
Таблица 6.5.
Технологические показатели выбросов пыли при производстве титановых сплавов
Таблица 6.6.
Технологические показатели выбросов пыли при производстве титановых слитков
Таблица 6.7.
Технологические показатели выбросов пыли при хлорировании обезвоженного искусственного карналлита анодными газами для получения безводного очищенного искусственного карналлита
Таблица 6.8.
Технологические показатели выбросов пыли при электролизе расплава обезвоженного карналлита с получением первичного магния
Таблица 6.9.
Технологические показатели выбросов пыли при рафинировании и литье магния
Таблица 6.10.
Технологические показатели выбросов SO2 при производстве, плавке и выпуске расплава титанового шлака

6.11-кесте.
Магнийді тазарту және құю кезінде SO2 шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.12-кесте.
Титан қожының балқымасын балқыту және шығару кезіндегі NOx шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.13-кесте.
Титан қожын өндіру бойынша балқытуды жүргізу кезіндегі көміртегі оксиді шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.14-кесте.
Магний-термиялық тәсілмен губкалы титан өндірісінде титан тетрахлоридін өндірудегі көміртегі оксиді шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.15-кесте.
Тазартылған жасанды карналлит алу кезінде қоспалардың, газдардың, аэрозольдердің абсорбциясынан көміртегі оксиді шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.16-кесте.
Магний-термиялық тәсілмен губкалы титан өндірісінде титанның техникалық тетрахлоридін алу кезінде шикізатты дайындау процесінде хлор шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері (қабылдау, өңдеу, сақтау, хлорлау)
6.17-кесте.
Карналлит электролизі және сусыздандырылған карналлитті анодты газдармен хлорлау кезіндегі хлор шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.18-кесте.
Магний өндірісіндегі хлор шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.19-кесте.
Магний-термиялық тәсілмен губкалы титан өндірісінде титанның техникалық тетрахлоридін алу кезінде шикізатты дайындау процесінде (қабылдау, өңдеу, сақтау, хлорлау) хлорсутегі шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.20-кесте.
Магний-термиялық тәсілмен губкалы титан өндірісінде титанды қалпына келтіру кезіндегі хлорлы сутегі шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.21-кесте.
Карналлиттің электролизі және сусыздандырылған карналлиттің анодты газдармен хлорлануы кезіндегі хлорлы сутегі шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.22-кесте.
Магний өндірісіндегі хлорлы сутегі шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.23-кесте.
Жерүсті су объектілеріне түсетін титан мен магний өндірісі кезінде өнеркәсіптік-нөсерлі (тазартумен) сарқынды суларды төгу кезіндегі төгінділердің технологиялық көрсеткіштері
7.1-кесте.
Ильменит концентраттарының химиялық құрамы
7.2-кесте.
Титан қожының сапасына кәсіпорын қоятын техникалық талаптар
2. Глоссарий
Осы глоссарий осы ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Титан және магний өндірісі" анықтамалығында (бұдан әрі – ЕҚТ бойынша анықтамалық) қамтылған ақпаратты түсінуді жеңілдетуге арналған. Осы глоссарийдегі терминдердің анықтамалары (тіпті олардың кейбіреулері Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде келтірілген анықтамаларға сәйкес келуі мүмкін болса да) заңды анықтамалар болып табылмайды.
Глоссарийде мына бөлімдер бар:
терминдер мен олардың анықтамалары;
аббревиатуралар мен олардың толық жазылуы;
химиялық элементтер;
химиялық формулалар;
өлшем бірліктері.
Терминдер мен анықтамалар
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта мынадай терминдер пайдаланылады:
Термин
Анықтамасы
Абсорбция
сұйық немесе газ тәрізді фазадан затты көлемді сіңіру. Ол көлемді абсорбер аппараттарда жүзеге асырылады. Сіңіргіш зат – абсорбент, сіңірілетін – абсорбтив
Адсорбция
қатты дененің немесе сұйық беттің газ тәрізді немесе сұйық фазадан затты сіңіруі. Адсорбент – беткі қабаттан сіңіретін сіңіргіш, адсорбтив – сіңірілетін зат
Амальгама
қатты немесе сұйық металл қорытпасы, оның құрамдас бөліктерінің бірі сынап болып табылады
Аэротенк
аэраторлармен жабдықталған бірқатар дәліздерге бөлгіштермен бөлінген темірбетон резервуар түріндегі сарқынды суларды биологиялық тазартуға арналған құрылыс
Талдау
заттың бір немесе бірнеше сипаттамаларын (құрамын, күйін, құрылымын) тұтастай немесе оның жеке ингредиенттерін анықтауға бағытталған зерттеу, сондай-ақ оның әдісі мен процесі
Күбі
шихтаны доғалы болат балқыту пешіне жоғарыдан тиеуге арналған сыйымдылық
Анион
теріс зарядталған ион – электрохимиялық реакцияларда анодқа тартылатын ион
Вакуум – ожау
ожаудың жұмыс кеңістігінде сейілту арқылы ваннадан металлургиялық балқымаларды алуға арналған ұзартылған стақаны бар ожау
Балқыту ваннасы
металлургиялық пеште балқытылған металл.
Балқытылған металл орналасқан пештің бөлігі
Электролиз ваннасы
электролизге арналған сыйымдылық
Су тазарту
технологиялық процестер кешені, металлургиялық өндірістің сарқынды суларын зиянды қоспалардан арылту, су дайындаудың бір бөлігі
Сарқынды су
кәсіпорындардың аумағынан шығарылатын тұрмыстық және өндірістік қалдықтармен ластанған
Ванна
үлестік беттік өңдеуге арналған химиялық заттардың ерітіндісі, мысалы, желіндіру ваннасы. Термин процестер тізбегіндегі тиісті резервуарға немесе жұмыс станциясына да қатысты
Қоршаған ортаға әсер
ұйымның экологиялық аспектілерінің толық немесе ішінара нәтижесі болып табылатын қоршаған ортадағы кез келген теріс немесе оң өзгеріс
Қалпына келтіру процесі
оттегіні қалпына келтіргішпен – оттегімен қосылуға қабілетті затпен байланыстыру арқылы олардың оксидтерінен металдарды алудың физика-химиялық процесі
Қайталама өндіріс
балқыту мен қоспалауды қоса алғанда, қалдықтарды және / немесе қалдықтарды пайдалана отырып металдар өндіру
Ластағыш заттар шығарындысы
шығарынды көздерінен атмосфералық ауаға ластағыш заттардың түсуі
Шығару
балқытылған металды немесе қожды кетіру үшін пештің шығатын жерін ашу әрекеті
Гидрометаллургия
сулы ерітінділерде жүретін металлургиялық процестердің жиынтығы. Химиялық реагенттердің сулы ерітінділерін пайдалана отырып, кендерден, концентраттардан, әртүрлі өндірістердің қалдықтарынан металдарды алу (шаймалау), содан кейін металдарды ерітінділерден бөліп алу (цементтеу, сорбция, экстракция, электролиз және т. б.)
Градирня
суды атмосфералық ауамен салқындату үшін айналмалы сумен жабдықтау жүйелеріндегі көлбеу қабырғалары бар мұнара типті құрылғы
Жағып бітіретін жанарғы
органикалық қосылыстарды көміртек диоксидіне дейін тотықтыру үшін уақытты, температураны және жеткілікті мөлшерде оттегіні араластыруды қамтамасыз ететін күйдіру жүйесі бар арнайы әзірленген жағуға арналған қосымша қондырғы (үзбей пайдаланылуы міндетті емес). Қондырғылар талап етілетін жылу қуатының көп бөлігін және энергия тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету үшін өңделмеген газдың энергия сыйымдылығын пайдаланатындай түрде жобалануы мүмкін
Ендірудің қозғаушы күші
технологияны іске асыру себептері, мысалы, басқа заңнама, өнім сапасын жақсарту
Қолданыстағы қондырғы
қолданыстағы объектіде (кәсіпорында) орналасқан және осы ЕҚТ бойынша анықтамалық қолданысқа енгізілгенге дейін пайдалануға берілген эмиссиялардың стационарлық көзі. Қолданыстағы қондырғыларға осы ЕҚТ бойынша анықтамалық қолданысқа енгізілгеннен кейін реконструкцияланатын және (немесе) жаңғыртылған қондырғылар жатпайды
Жағып бітіру
ауаны беру немесе оттықты пайдалану арқылы пайдаланылған газдарды тұтандыру және жағу (мысалы, СО және (ұшпа) органикалық қосылыстардың санын азайту үшін)
Қол жеткізілген экологиялық пайда
шығарындылардың қол жеткізілген мәндері мен жұмыс тиімділігін қоса алғанда, технологияның (процестің немесе күрестің) көмегімен қарастырылуға тиіс қоршаған ортаға негізгі әсер(лер). Әдістің басқалармен салыстырғанда экологиялық пайдасы.
Түтін газы
жану камерасынан шығатын және шығатын құбырға бағытталған және шығарылуы керек жану өнімдері мен ауаның қоспасы.
Ластағыш зат
қоршаған ортаға өздерінің сапалық немесе сандық сипаттамаларына байланысты түскен кезде табиғи ортаның табиғи тепе-теңдігін бұзатын, табиғи орта компоненттерінің сапасын нашарлататын, экологиялық залал не адамның өміріне және (немесе) денсаулығына зиян келтіруге қабілетті қатты, сұйық, газ тәрізді немесе бу тәрізді күйдегі кез келген заттар
Құймақалып
құйма түріндегі металл құюға арналған металл қалып
Инверсия
тамшылардың коалесценциясы (бірігуі) нәтижесінде дисперсті фаза дисперсияға айналатын фазалық айналым
Алу
сепараторлық технологиялық процестерде шикізатты пайдаланудың толықтығын бағалау. Экстракция деп белгілі өнімге өткен экстракцияланған зат мөлшерінің оның бастапқы материалдағы мөлшеріне қатынасы ретінде анықталады (пайызбен немесе бірлік үлесімен). Металлургияда экстракция көбінесе байыту процестеріне және одан алынатын өнімдерге: концентраттар, штейндер және т.б. үшін анықталады. Сонымен қатар тауарлық өнімдегі және шикізаттағы өндірілген компонент массаларының арақатынасы арқылы анықталатын коммерциялық экстракция ажыратылады. материалдар, және технологиялық экстракция, бастапқы және барлық соңғы технологиялық үдеріс өнімдеріндегі құрамдас бөліктің концентрациясымен анықталады
Ұнтақтау
ұнтақтау процесі ұсақ түйіршікті өнімді шығарады (<1 мм), мұнда мөлшердің азаюына абразия мен соққылар арқылы қол жеткізіледі және кейде шыбықтар, шарлар және тас ұнтағы сияқты байланыссыз құралдардың еркін қозғалысы арқылы сақталады
Өлшеу
санның мәнін анықтауға арналған операциялар жиыны
Жағып бітіру камерасы
бастапқы жану камерасынан кейін орналасқан, газ күйдірілетін аймаққа қолданылатын термин. Екінші жану камерасы немесе ЕЖК деп те аталады.
Катод
қалпына келтіру реакциялары жүретін электрод
Жіктеу
бөлшектерінің мөлшері әркелкі сусымалы өнімді белгілі бір мөлшердегі бөлшектердің екі немесе одан да көп фракциясына елеуіш құрылғыны қолдану арқылы бөлу
Кешенді тәсіл
бірнеше табиғи ортаны есепке алатын тәсіл. Бұл тәсілдің артықшылығы кәсіпорынның жалпы қоршаған ортаға әсерін кешенді бағалау болып табылады. Бұл сол орта үшін салдарын ескерместен әсерлерді бір ортадан екіншісіне жай ғана беру мүмкіндігін азайтады. Кешенді (компонентаралық) тәсіл белсенді өзара іс-қимыл мен әртүрлі органдардың (ауаның, судың жай-күйіне, қалдықтарды кәдеге жаратуға және т.б. жауаптылардың) қызметін үйлестіруді талап етеді
Кешенді технологиялық аудит (КТА)
кәсіпорындарда қолданылатын қоршаған ортаға теріс антропогендік әсерді болғызбауға және (немесе) азайтуға, оның ішінде тиісті мәліметтер жинау және (немесе) ең озық қолжетімді техникаларды қолдану саласына жататын объектілерге бару арқылы азайтуға бағытталған техникаларды (технологияларды, тәсілдерді, әдістерді, процестерді, практиканы, тәсілдер мен шешімдерді) сараптамалық бағалау процесі
Концентрат
байыту фабрикасында бөлінгеннен кейінгі құрамында бағалы минералдары жоғары тауарлық өнім
Кросс-медиа әсерлер
экологиялық жүктеменің қоршаған ортаның бір компонентінен екіншісіне ығысу мүмкіндігі. Технологияны ендіруден туындаған кез келген жанама әсерлер мен жағымсыз әсерлер
Шығарық
металлургиялық пештердегі сұйық металдарды, қожды, штейнді шығаруға арналған саңылау
Легирлеу
құрылымы мен қасиеттерін өзгерту үшін легирлеуші элементтерді енгізу арқылы материалдың құрамын мақсатты түрде өзгерту
Ұшпа органикалық қосылыстар (ҰОҚ)

Таблица 6.11.
Технологические показатели выбросов SO2 при рафинировании и литье магния
Таблица 6.12.
Технологические показатели выбросов NOx при ведении плавки и выпуска расплава титанового шлака
Таблица 6.13.
Технологические показатели выбросов оксида углерода при ведении плавки по производству титанового шлака
Таблица 6.14.
Технологические показатели выбросов оксида углерода при производстве тетрахлорида титана в производстве титана губчатого магнийтермическим способом
Таблица 6.15.
Технологические показатели выбросов оксида углерода от абсорбции примесей, газов, аэрозолей при получении очищенного искусственного карналлита
Таблица 6.16.
Технологические показатели выбросов хлора в процессе подготовки сырья (прием, обработка, хранение, хлорирование) при получении технического тетрахлорида титана в производстве титана губчатого магнийтермическим способом
Таблица 6.17.
Технологические показатели выбросов хлора при электролизе карналлита и хлорировании обезвоженного карналлита анодными газами
Таблица 6.18.
Технологические показатели выбросов хлора при производстве магния
Таблица 6.19.
Технологические показатели выбросов хлористого водорода в процессе подготовки сырья (прием, обработка, хранение, хлорирование) при получении технического тетрахлорида титана в производстве титана губчатого магнийтермическим способом
Таблица 6.20.
Технологические показатели выбросов хлористого водорода при восстановлении титана в производстве титана губчатого магнийтермическим способом
Таблица 6.21.
Технологические показатели выбросов хлористого водорода при электролизе карналлита и хлорировании обезвоженного карналлита анодными газами
Таблица 6.22.
Технологические показатели выбросов хлористого водорода при производстве магния
Таблица 6.23.
Технологические показатели сбросов при сбросах промышленно-ливневых (с очисткой) сточных вод при производстве титана и магния, поступающих в поверхностные водные объекты
Таблица 7.1.
Химический состав ильменитовых концентратов
Таблица 7.2.
Технические требования предприятия к качеству титанового шлака
Глоссарий
Настоящий глоссарий предназначен для облегчения понимания информации, содержащейся в настоящем справочнике по наилучшим доступным техникам "Производство титана и магния" (далее – справочник по НДТ). Определения терминов в этом глоссарии не являются юридическими определениями (даже если некоторые из них могут совпадать с определениями, приведенными в нормативных правовых актах Республики Казахстан).
Глоссарий представлен следующими разделами:
термины и их определения;
аббревиатуры и их расшифровки;
химические элементы;
химические формулы;
единицы измерения.
Термины и определения
В настоящем справочнике по НДТ используются следующие термины:
Термин
Определение
абсорбция объемное поглощение вещества из жидкой или газообразной фазы. Осуществляется в масса- объемных аппаратах – абсорберах. Поглощающее вещество – абсорбент, поглощаемое – абсорбтив;
адсорбция поглощение вещества из газообразной или жидкой фазы поверхностью твердого тела или жидкости. Адсорбент – поглотитель, поглощающий на поверхности, адсорбтив – поглощаемое вещество;
амальгама твердый или жидкий металлический сплав, одним из компонентов которого является ртуть;
аэротенк сооружение для биологической очистки сточных вод в виде железобетонного резервуара, разделенного перегородками на ряд коридоров, оснащенных аэраторами;
анализ исследование, а также его метод и процесс, имеющие целью установление одной или нескольких характеристик (состава, состояния, структуры) вещества в целом или отдельных его ингредиентов;
бадья емкость для загрузки шихты сверху в дуговую сталеплавильную печь;
анион отрицательно заряженный ион – ион, который притягивается к аноду в электрохимических реакциях;
вакуум-ковш
ковш с удлиненным стаканом для извлечения металлургических расплавов из ванны путем создания разряжения в рабочем пространстве ковша;
ванна плавильная расплавленный металл в металлургической печи;
часть печи, в которой находится расплавленный металл;
ванна электролизная емкость для электролиза;
водоочистка комплекс технологических процессов – удаление вредных примесей из сточных вод металлургического производства, часть водоподготовки;
воды сточные воды, загрязненные бытовыми и производственными отходами, удаляемые с территории предприятий;
ванна раствор химических веществ для удельной поверхностной обработки, например, травильная ванна. Термин также относится к соответствующему резервуару или рабочей станции в последовательности процессов;
воздействие на окружающую среду любое отрицательное или положительное изменение в окружающей среде, полностью или частично являющееся результатом экологических аспектов организации;
восстановительный процесс физико-химический процесс получения металлов из их оксидов, связыванием кислорода восстановителем – веществом, способным соединяться с кислородом;
вторичное производство производство металлов с использованием остатков и/или отходов, включая переплавку и легирование;
выброс загрязняющих веществ поступление загрязняющих веществ в атмосферный воздух от источников выброса;
выпуск действие открытия выпускного отверстия печи для удаления расплавленного металла или шлака;
гидрометаллургия
совокупность металлургических процессов, протекающих в водных растворах. Извлечение металлов из руд, концентратов, отходов различных производств с использованием водных растворов химических реагентов (выщелачивание) с последующим выделением металлов из растворов (цементация, сорбция, экстракция, электролиз и др.);
градирня устройство башенного типа с наклонными стенками в системах оборотного водоснабжения для охлаждения воды атмосферным воздухом;
горелка-дожигатель специально разработанная дополнительная установка для сжигания с системой обжига (не обязательно используемая все время), которая обеспечивает время, температуру и перемешивание с достаточным количеством кислорода для окисления органических соединений до диоксида углерода. Установки могут быть спроектированы таким образом, чтобы использовать энергоемкость необработанного газа для обеспечения большей части требуемой тепловой мощности и большей энергоэффективности;
движущая сила внедрения причины реализации технологии, например, требования законодательства, необходимость улучшения (или стремление к улучшению) качества продукции;
действующая установка стационарный источник эмиссий, расположенный на действующем объекте (предприятии) и введенный в эксплуатацию до введения в действие настоящего справочника по НДТ. К действующим установкам не относятся реконструируемые и (или) модернизированные после введения в действия настоящего справочника по НДТ установки;
дожигание зажигание и сжигание выхлопных газов путем впрыска воздуха или использования горелки (например, для уменьшения количества СО и (летучих) органических соединений);
достигнутые экологические выгоды основное воздействие(я) на окружающую среду, которое(ые) должны рассматриваться с помощью технологии (процесса или борьбы), включая достигнутые значения выбросов и эффективность работы. Экологические выгоды метода по сравнению с другими;
дымовой газ смесь продуктов сгорания и воздуха, выходящего из камеры сгорания и направленного вверх по выхлопной трубе, которая должна быть выпущена;
загрязняющее вещество любое вещество в твердом, жидком, газообразном или парообразном состоянии, которое при его поступлении в окружающую среду в силу своих качественных или количественных характеристик нарушает естественное равновесие природной среды, ухудшает качество компонентов природной среды, способно причинить экологический ущерб либо вред жизни и (или) здоровью человека;
изложница металлическая форма для отливки металла в виде слитка;
инверсия обращение фаз, при котором дисперсная фаза в результате коалесценции (слияния) капель становится дисперсионной;
извлечение оценка полноты использования исходного сырья в разделительных технологических процессах. Извлечение определяется как отношение количества извлекаемого вещества, перешедшего в данный продукт, к его количеству в исходном материале (в процентах или долях единиц). В металлургии чаше всего извлечение определяют для процессов обогащения и получаемых продуктов: концентратов, штейнов и др. При этом различают товарное извлечение, определяемое через отношение масс извлекаемого компонента в товарном продукте и сырье, и технологическое извлечение, определяемое по концентрациям компонента в исходных и всех конечных продуктах технологического процесса;
измельчение процесс измельчения, который дает мелкозернистый продукт (<1 мм), где уменьшение размера достигается за счет истирания и ударов и иногда поддерживается свободным движением несвязанных средств, таких, как стержни, шарики и каменная крошка;
измерение набор операций для определения значения количества;
камера дожигания термин, применяемый к зоне, расположенной после начальной камеры сгорания, где происходит прогар газа. Также упоминается как вторичная камера сгорания или ВКС;
катод электрод, на котором происходят реакции восстановления;
классификация
разделение сыпучего продукта, неоднородного по размеру частиц, на две или более фракции частиц определенного размера с помощью просеивающего устройства;
комплексный подход подход, учитывающий более чем одну природную среду. Преимущество данного подхода состоит в комплексной оценке воздействия предприятия на окружающую среду в целом. Это уменьшает возможность простого переноса воздействия с одной среды на другую без учета последствий для такой среды. Комплексный (межкомпонентный) подход требует серьезного взаимодействия и координации деятельности различных органов (ответственных за состояние воздуха, воды, утилизацию отходов и т.д.);
комплексный технологический аудит (КТА) процесс экспертной оценки применяемых на предприятиях техник (технологий, способов, методов, процессов, практики, подходов и решений), направленных на предотвращение и (или) минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду, в том числе путем сбора соответствующих сведений и (или) посещений объектов, подпадающих под области применения наилучших доступных техник;
концентрат товарный продукт после разделения на обогатительной фабрике с повышенным содержанием ценных минералов;
кросс-медиа эффекты возможный сдвиг экологической нагрузки от одного компонента окружающей среды к другому. Любые побочные эффекты и отрицательные последствия, вызванные внедрением технологии;
летка отверстие в металлургических печах для выпуска жидких металлов, шлака, штейна;
легирование целенаправленное изменение состава материала путем введения легирующих элементов для изменения структуры и свойств;

293,15 К болғанда бу қысымы 0,01 кПа немесе одан жоғары немесе белгілі бір пайдалану жағдайларында тиісті деңгейде ұшпалы болатын кез келген органикалық қосылыс
Маркерлік ластағыш заттар
өндірістің немесе технологиялық процестің белгілі бір түрінің эмиссиялары үшін ластағыш заттардың осындай өндірісіне немесе технологиялық процесіне тән топтан таңдап алынатын және топқа кіретін барлық ластағыш заттар эмиссияларының мәндерін олардың көмегімен бағалауға болатын неғұрлым маңызды ластағыш заттар
Мониторинг
шығарындылардың, төгінділердің, тұтынудың, эквивалентті параметрлердің немесе техникалық шаралардың белгілі бір химиялық немесе физикалық сипаттамаларының және т.б. өзгеруін жүйелі түрде бақылау
Бейтараптандыру
қышқыл мен негіз әрекеттесіп, тұз және әлсіз диссоциацияланатын зат түзеді
Қойыртпақты сусыздандыру
суды целлюлозаның қатты компоненттерінен сүзу, декантациялау арқылы бөлу
Айналма су
жылу алмастырғыштардың салқындатқыш суы
Байыту (кенді)
техникалық құнды немесе одан әрі өңдеуге жарамды өнім – концентраттарды алу үшін кенді бастапқы өңдеу процестерінің жиынтығы
Қалдықтар
түсті металдардың қайталама шикізаты ретінде – құрамында түсті металдар бар немесе олардан тұратын өндірістің барлық кезеңдеріндегі өнеркәсіптік қалдықтар
Тотығу процесі
тотығу дәрежесінің жоғарылауымен бірге жүретін химиялық процесс тотықтырғыш зат атомдары электрондарды тотықсыздандырғыш атомнан (электрон донорынан) тотықтырғыш атомға (электрон акцепторына) беру арқылы
Қауіпті заттар
уыттылық, тұрақтылық және биоаккумуляциялық сияқты бір немесе бірнеше қауіпті қасиеттері бар немесе адамдар немесе қоршаған орта үшін қауіпті деп жіктелген заттар немесе заттар топтары
Құрғату
жерасты кенішін, немесе ашық карьерді, немесе жанасқан тау жынысын, немесе монолитті емес аймақты судан арылту процесі. Бұл термин, әдетте, концентраттардағы, байыту қалдықтарындағы және өңделген шламдардағы судың мөлшерін азайту үшін де қолданылады
Сынама алу
қарастырылып отырған затты, материалды немесе өнімді зерттеу мақсатында тұтас үлгінің репрезентативті іріктелімін қалыптастыру үшін заттың, материалдың немесе өнімнің бір бөлігі шығарылатын процесс. Сынама алу жоспары, іріктеу және аналитикалық ой-пайым әрқашан бір уақытта ескерілуге тиіс
Құю (дайындау)
металды немесе қорытпаны қатайту арқылы қалыптасқан дайын өңдеудегі бұйымдар үшін қолданылатын жалпы термин (ISO 3134–4: 1985)
Шығатын газ
процесс немесе пайдалану нәтижесінде пайда болатын газ / ауа үшін жалпы термин (пайдаланылған газдарды, түтін газдарын, пайдаланылған газдарды қараңыз)
Пирометаллургия
жоғары температурада жүретін металлургиялық процестердің жиынтығы
Кеуек жыныс
кен құрамында болатын, құрамында бағалы металл жоқ немесе металл құрамы оны алудың техникалық талаптарына сәйкес келмейтін минералдар
Тозаң тұту
кейіннен газдарды тозаңнан тазарта отырып, тозаңды газдарды тозаң көздерінен шығаруға байланысты инженерлік және технологиялық іс-шаралар мен процестер кешені
Бастапқы өндіріс
кендер мен концентраттарды пайдалана отырып металдар өндіру
Қалдықтарды өңдеу
қалдықтардың тағайындалу мақсатына қарамастан олардан өнім, материалдар немесе заттар өндіруде (дайындауда) кейіннен пайдалану үшін жарамды пайдалы компоненттерді, шикізатты және (немесе) өзге де материалдарды алуға бағытталған механикалық, физикалық, химиялық және (немесе) биологиялық процестер
Пеш
металдарды алу, рафинациялау және өңдеу үшін құрамында металл бар материалдар жылу энергиясының көмегімен талап етілетін физика-химиялық түрлендірулерге ұшырайтын агрегат.
Тікелей өлшеу
белгілі бір көзден шығарылатын қосылыстардың нақты сандық анықтамасы
Тозаң
газ фазасында шашыраған кез келген пішіндегі, құрылымдағы немесе тығыздықтағы субмикроскопиялықтан макроскопиялыққа дейінгі өлшемдегі қатты бөлшектер
Рафинациялау
металдарды қоспалардан тазарту
Регенеративті жанарғылар
олар отқа төзімді екі немесе одан да көп массаларды қолдана отырып, ыстық газдардан жылу алуға арналған, олар балама түрде қызады, содан кейін жағуға арналған ауаны алдын ала қыздыру үшін қолданылады. Сондай-ақ рекуперативті пешті де қараңыз
Рекуперативті жанарғылар
шахта пешінің кен материалдары, флюс, отын жүктелетін жоғарғы бөлігі. Сондай-ақ шахта пешін де қараңыз
Кен
минералды немесе әртүрлі жинақталған пайдалы қазбалар (көмірді қоса алғанда), олар сапа мен мөлшер бойынша жеткілікті құндылыққа ие, оларды пайдаға алуға болады. Кендердің көпшілігі экстракцияланатын минералдар мен "кеуек" деп сипатталған бөгде тасты материалдардың қоспалары болып табылады
Ластағыш заттардың төгіндісі
сарқынды сулардағы ластағыш заттардың жерүсті және жерасты су объектілеріне, жер қойнауына немесе жер бетіне түсуі
Скруббер
тазарту мақсатында және бір немесе бірнеше компоненттерді алу үшін газдарды сұйықтықпен жууға арналған әртүрлі конструкциялы аппараттар, сондай-ақ пайдалы қазбаларды жууға арналған барабанды машиналар, оның ішінде тозаңды тұтып қалатын қондырғы
Сарқынды су
адамның шаруашылық қызметі нәтижесінде немесе ластанған аумақта түзілетін су
Техникалық сипаттама
құрылыстың, конструкцияның және/немесе материалдардың функционалдық, геометриялық, деформациялық, беріктік қасиеттерін көрсететін шама
Техникалық оттегі

летучие органические вещества (ЛОС) любое органическое соединение, имеющее при 293,15 К давление паров 0,01 кПа или более, или имеющее соответствующую летучесть при определенных условиях использования;
маркерные загрязняющие вещества наиболее значимые для эмиссий конкретного вида производства или технологического процесса загрязняющие вещества, которые выбираются из группы характерных для такого производства или технологического процесса загрязняющих веществ и с помощью которых возможно оценить значения эмиссий всех загрязняющих веществ, входящих в группу;
мониторинг
систематическое наблюдение за изменениями определенной химической или физической характеристики выбросов, сбросов, потребления, эквивалентных параметров или технических мер и т.д.;
нейтрализация
реакция взаимодействия кислоты и основания с образованием соли и слабодиссоциирующего вещества;
обезвоживание пульпы отделение воды от твердых компонентов пульпы путем фильтрования, декантации;
оборотная вода отработанная охлаждающая вода теплообменников;
обогащение (руды) совокупность процессов первичной переработки руды для получения технически ценных или пригодных для дальнейшей переработки продуктов – концентратов;
отходы как вторичное сырье цветных металлов это промышленные отходы на всех стадиях производств, содержащие цветные металлы или состоящие из них;
окислительный процесс химический процесс, сопровождающийся увеличением степени окисления атома окисляемого вещества посредством передачи электронов от атома восстановителя (донора электронов) к атому окислителя (акцептору электронов);
опасные вещества вещества или группы веществ, которые обладают одним или несколькими опасными свойствами, такими, как токсичность, стойкость и биоаккумулятивность, или классифицируются как опасные для человека или окружающей среды;
осушение процесс удаления воды из подземного рудника или открытого карьера, или из вмещающей горной породы или немонолитной области. Этот термин также обычно используется для снижения содержания воды в концентратах, отходах обогащения и переработанных шламах;
отбор проб процесс, посредством которого часть вещества, материала или продукта удаляется, чтобы сформировать репрезентативную выборку целого, с целью изучения рассматриваемого вещества, материала или продукта. План отбора проб, выборка и аналитические соображения всегда должны учитываться одновременно;
отливка (заготовка) общий термин, используемый для изделий в их (почти) готовой обработке, сформированных путем затвердевания металла или сплава в форме (ISO 3134–4: 1985);
отходящий газ общий термин для газа/воздуха, возникающего в результате процесса или эксплуатации (см. выхлопные газы, дымовые газы, отработанные газы);
пирометаллургия
совокупность металлургических процессов, протекающих при высоких температурах;
пустая порода минералы, входящие в состав руды, не содержащие ценный металл или содержание металла в которых не соответствует техническим требованиям его извлечения;
пылеулавливание
комплекс инженерных и технологических мероприятий и процессов, связанных с отводом запыленных газов от источников образования пыли с последующей очисткой газов от пыли;
первичное производство производство металлов с использованием руд и концентратов;
переработка отходов механические, физические, химические и (или) биологические процессы, направленные на извлечение из отходов полезных компонентов, сырья и (или) иных материалов, пригодных для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ вне зависимости от их назначения;
печь агрегат, внутри которого металлосодержащие материалы при помощи тепловой энергии подвергаются требуемым физико-химическим превращениям для того, чтобы извлекать, рафинировать и обрабатывать металлы;
прямые измерения конкретное количественное определение выбрасываемых соединений в источнике;
пыль твердые частицы размером от субмикроскопического до макроскопического любой формы, структуры или плотности, рассеянные в газовой фазе;
рафинирование
очистка металлов от примесей;
регенеративные горелки горелки, предназначенные для извлечения тепла из горячих газов с использованием двух или более огнеупорных масс, которые альтернативно нагреваются, а затем используются для предварительного нагрева воздуха для горения. См. также "рекуперативные горелки";
рекуперативные горелки горелки, предназначенные для циркуляции горячих газов в системе горелки для восстановления тепла. См. также "регенеративные горелки";
руда минеральные или различные накопленные полезные ископаемые (включая уголь), имеющие достаточную ценность с точки зрения качества и количества, которые можно добывать с прибылью. Большинство руд – это смеси экстрагируемых минералов и посторонних каменистых материалов, описанных как "пустые";
сброс загрязняющих веществ поступление содержащихся в сточных водах загрязняющих веществ в поверхностные и подземные водные объекты, недра или на земную поверхность;
скруббер аппараты различной конструкции для промывки жидкостями газов с целью их очистки и для извлечения одного или нескольких компонентов, а также барабанные машины для промывки полезных ископаемых, в том числе пылеулавливающая установка;
сточные воды воды, образующиеся в результате хозяйственной деятельности человека или на загрязненной территории;
техническая характеристика величина, отражающая функциональные, геометрические, деформационные, прочностные свойства сооружения, конструкции и/или материалов;

97 %-дан астам O2 алу үшін азоттан бөлінген ауадағы оттегі
Ең үздік қолжетімді техникаларды қолдануға байланысты эмиссия деңгейлері
белгілі бір уақыт кезеңінде және белгілі бір жағдайларда орташаландыруды ескере отырып, ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындыда сипатталған бір немесе бірнеше ең үздік қолжетімді техниканы қолдана отырып, объектіні пайдаланудың қалыпты жағдайларында қол жеткізуге болатын эмиссиялар (ластағыш заттардың концентрациясы) деңгейлерінің диапазоны
Қалдықтарды кәдеге жарату
қалдықтарды өңдеуден басқа мақсаттарда, оның ішінде жылу немесе электр энергиясын алу, отынның әрқилы түрлерін өндіру үшін қайталама энергия ресурсы ретінде, сондай-ақ құрылыс, ландшафттарды құру немесе өзгерту кезінде жердегі немесе жер қойнауындағы немесе инженерлік мақсаттағы кеңістіктерді (қуыстарды) толтыру (қайта толтыру, толтыру) мақсаттары үшін қайталама материалдық ресурс ретінде пайдалану процесі
Сүзгілеу
суспензияны конструкциясы әртүрлі сүзгілердің көмегімен сұйық және қатты фазаларға бөлу процесі
Шихта
концентраттардан, флюстерден, қалпына келтіргіштерден және т.б. тұратын металдарды алуға арналған шикізат қоспасы
Экологиялық рұқсат
жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың қоршаған ортаға теріс әсерді жүзеге асыру құқығын куәландыратын және қызметті жүзеге асырудың экологиялық шарттарын айқындайтын құжат
Экономика
шығындар (инвестициялар және операциялар) және кез келген ықтимал үнемдеу, мысалы, шикізатты тұтынуды азайту, қалдықтарды жинау, сондай-ақ техниканың мүмкіндіктерімен байланысты ақпарат
Пайдалану деректері
шикізат, су және энергия сияқты шығарындылар/қалдықтар және тұтыну өнімділігі туралы деректер. Қауіпсіздік аспектілерін, жабдықтың жұмыс қабілеттілігін шектеуді, шығыс сапасын және т. б. қоса алғанда, басқару, қолдау және бақылау туралы кез келген басқа пайдалы ақпарат
Электрод
электр тогы электрохимиялық реакцияға (немесе электр доғасына немесе вакуумдық түтікке) электролитке енетін немесе шығатын өткізгіш (сондай-ақ анод пен катодты қараңыз).
Электролиз
электродтардағы екінші реакциялардың нәтижесі болып табылатын еріген заттардың немесе басқа заттардың құрамдас бөліктерін электродтарда оқшаулаудан тұратын физика-химиялық процесс, ол электролит ерітіндісі немесе балқымасы арқылы электр тогы өткен кезде пайда болады
Электролит
ерітіндіде немесе балқытылған күйде электр тогын өткізуге қабілетті зат
Электролитті бөлу (ЭБ)
инертті металл анод және катодта шөгетін электролиттегі қажетті металл пайдаланылатын электролиттік өндіріс сатысы
Электрсүзгі
газдарды аэрозоль, қатты немесе сұйық бөлшектерден тазарту электр күштерінің әсерінен болатын құрылғы
ЖЭР тұтынудың үлестік шығысы
өндірістік (технологиялық) процестің энергетикалық сыйымдылығын анықтау үшін пайдаланылатын өлшем бірлігі.
Шартты отын тоннасы (ш. о. т.)

технический кислород кислород из воздуха, который был отделен от азота для получения более 97% O2;
уровни эмиссий, связанные с применением наилучших доступных техник диапазон уровней эмиссий (концентраций загрязняющих веществ), которые могут быть достигнуты при нормальных условиях эксплуатации объекта с применением одной или нескольких наилучших доступных техник, описанных в заключении по наилучшим доступным техникам, с учетом усреднения за определенный период времени и при определенных условиях;
утилизация отходов процесс использования отходов в иных, помимо переработки, целях, в том числе в качестве вторичного энергетического ресурса для извлечения тепловой или электрической энергии, производства различных видов топлива, а также в качестве вторичного материального ресурса для целей строительства, заполнения (закладки, засыпки) выработанных пространств (пустот) в земле или недрах или в инженерных целях при создании или изменении ландшафтов;
фильтрование
процесс разделения суспензии на жидкую и твердую фазы с помощью фильтров различной конструкции;
шихта сырьевая смесь для получения металлов, состоящая из концентратов, флюсов, восстановителей и т.п.;
экологическое разрешение документ, удостоверяющий право индивидуальных предпринимателей и юридических лиц на осуществление негативного воздействия на окружающую среду и определяющий экологические условия осуществления деятельности;
эксплуатационные данные данные о производительности по выбросам/отходам и потреблению, например, сырья, воды и энергии. Любая другая полезная информация о том, как управлять, поддерживать и контролировать, включая аспекты безопасности, ограничения работоспособности техники, качество вывода и т.д.;
электрод проводник, посредством которого электрический ток входит или выходит из электролита в электрохимической реакции (или электрической дуге или вакуумной трубке). См. также: анод и катод;
электролиз физико-химический процесс, состоящий в выделении на электродах составных частей растворенных веществ или других веществ, являющихся результатом вторичных реакций на электродах, который возникает при прохождении электрического тока через раствор либо расплав электролита;
электролит
вещество, которое способно проводить электрический ток в растворе или в расплавленном состоянии;
электролитическое выделение (ЭВ) стадия электролитического производства, в которой используется инертный металлический анод, и нужный металл в электролите, осаждаемый на катоде;
электрофильтр
устройство, в котором очистка газов от аэрозольных, твердых или жидких частиц происходит под действием электрических сил;
удельный расход потребления ТЭР единица измерения, используемая для определения энергетической емкости производственного (технологического) процесса;

29,3 ГДж энергия бірлігі; 1 тонна көмір жанған кезде бөлінетін энергия мөлшері ретінде анықталады.
Аббревиатуралар және олардың толық жазылуы
"ӨТМК" АҚ
"Өскемен титано-магний комбинаты" акционерлік қоғамы
ТПБАЖ
Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі
БАМИ
Бүкілодақтық алюминий-магний институты
Сирекметми
Сирек металл өнеркәсібінің мемлекеттік ғылыми-зерттеу және жобалау институты
ГТҚ
Газ тазарту қондырғысы
ЛЗ
Ластағыш заттар
АЛК
Атмосфераның ластану көзі
АТА
Ақпараттық-техникалық анықтамалық
ПӘК
Пайдалы әсер коэффициенті
КТА
Кешенді технологиялық аудит
КЭР
Кешенді экологиялық рұқсат
ЕҚТ
Ең үздік қолжетімді техникалар
СТГ
Сұйытылған табиғи газ
"СТБК" ЖШС
"Сәтпаев тау-кен байыту кәміпорны" ЖШС
ТҚҚ
Тұрмыстық қатты қалдықтар
ЭА
Энергетикалық аудит
СМ
Сирек металдар
КTП
Кен-термиялық пеш
БЛК
Бағдарламаланатын логикалық контроллер
ВДБ
Вакуумды доғалы балқыту
ШЭҚ
Шлам-электролит қоспасы
ҮРП
Үздіксіз рафинациялау пеші
СМТ-1
Стационарлық, магний, тигель пеші
Химиялық элементтер
Символ
Атауы
Символ
Атауы
Ag
күміс
Mg
магний
Al
алюминий
Mn
марганец
As
күшән
Mo
молибден
Au
алтын
N
азот
B
бор
Na
натрий
Ba
барий
Nb
ниобий
Be
бериллий
Ni
никель
Bi
висмут
O
оттегі
C
көміртегі
Os
осмий
Ca
кальций
P
фосфор
Cd
кадмий
Pb
қорғасын
Cl
хлор
Pd
палладий
Co
кобальт
Pt
платина
Cr
хром
Re
рений
Cs
цезий
Rh
родий
Cu
мыс
Ru
рутений
F
фтор
S
күкірт
Fe
темір
Sb
сүрме
Ga
галлий
Se
селен
Ge
германий
Si
кремний
H
сутегі
Sn
қалайы
He
гелий
Ta
тантал
Hg
ртуть
Te
теллур
I
йод
Ti
титан
In
индий
Tl
таллий
Ir
иридий
V
ванадий
K
калий
W
вольфрам
Li
литий
Zn
мырыш
Химиялық формулалар
Химиялық формула
Атауы (сипаты)
TiO2
титан тотығы
TiCL4
титан тетрахлориді
FeTiO3
ильменит
MgO
магний тотығы
MgCl2
магний хлориді
CO
көміртегі монототығы
CO2
көміртегі диоксиді
CaO
кальций тотығы, кальция гидрототығы
FeO
темір тотығы
Fe2O3
үш валентті темір тотығы
H2O2
сутегі асқын тотығы
H2S
күкірт сутегі
H2SO4
күкірт қышқылы
HCl
хлорлы сутегі қышқылы
HF
фторлы сутегі қышқылы
HNO3
азот қышқылы
K2O
калий тотығы
MgO
магний тотығы, магнезия
MnO
марганец тотығы
NaOH
натрий гидрототығы
NaCl
натрий хлориді
CaCl2
калий хлориді
Na2CO3
натрий карбонаты
Na2SO4
натрий сульфаты
NO2
азот қостотығы
NOx
азот тотығы (NO) мен азот қостотығының (NO2) NO2 түріндегі қоспасы
PbCO3
қорғасын карбонаты
PbO
қорғасын тотығы
Pb3O4
үшқорғасын тетратотығы
PbS
қорғасын сульфиді
PbSО4
қорғасын сульфаты
SiO2
кремний қостотығы, кремний тотығы
SO2
күкірт қостотығы
SO3
күкірт үштотығы
SOx

тонна условного топлива (т у.т.) единица измерения энергии, равная 29,3 ГДж; определяется как количество энергии, выделяющейся при сгорании 1 тонны каменного угля.
Аббревиатуры и их расшифровки
АО "УКТМК" акционерное общество "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат"
АСУТП автоматизированная система управления технологическим процессом
ВАМИ Всесоюзный научно-исследовательский и проектный институт алюминиевой, магниевой и электродной промышленности
Гиредмет Государственный научно-исследовательский и проектный институт редкометаллической промышленности
ГОУ газоочистная установка
ЗВ загрязняющие вещества
ИЗА источник загрязнения атмосферы
ИТС информационно-технический справочник
КПД коэффициент полезного действия
КТА комплексный технологический аудит
КЭР комплексное экологические разрешение
НДТ наилучшие доступные техники
СПГ сжиженный природный газ
ТОО "СГОП" ТОО "Сатпаевское горно-обогатительное предприятие"
ТБО твердые бытовые отходы
ЭА энергетический аудит
РМ редкие металлы
PTП рудно-термическая печь
ПЛК программируемый логический контроллер
ВДП вакуумно-дуговая плавка
ШЭС шламоэлектролитная смесь
ПНР печь непрерывного рафинирования
СМТ-1 печь стационарная, магниевая, тигельная
Химические элементы
Символ Название Символ Название
Ag серебро Mg магний
Al алюминий Mn марганец
As мышьяк Mo молибден
Au золото N азот
B бор Na натрий
Ba барий Nb ниобий
Be бериллий Ni никель
Bi висмут O кислород
C углерод Os осмий
Ca кальций P фосфор
Cd кадмий Pb свинец
Cl хлор Pd палладий
Co кобальт Pt платина
Cr хром Re рений
Cs цезий Rh родий
Cu медь Ru рутений
F фтор S сера
Fe железо Sb сурьма
Ga галлий Se селен
Ge германий Si кремний
H водород Sn олово
He гелий Ta тантал
Hg ртуть Te теллур
I йод Ti титан
In индий Tl таллий
Ir иридий V ванадий
K калий W вольфрам
Li литий Zn цинк
Химические формулы
Химическая формула Название (описание)
TiO2 оксид титана
TiCL4 тетрахлорид титана
FeTiO3 ильменит
MgO оксид магния
MgCl2 хлорид магния
CO монооксид углерода
CO2 диоксид углерода
CaO оксид кальция, гидроокись кальция
FeO оксид железа
Fe2O3 оксид железа трехвалентный
H2O2 перекись водорода
H2S сероводород
H2SO4 серная кислота
HCl хлористоводородная кислота
HF фтороводородная кислота
HNO3 азотная кислота
K2O оксид калия
MgO оксид магния, магнезия
MnO оксид марганца
NaOH гидроокись натрия
NaCl хлорид натрия
CaCl2 хлорид калия
Na2CO3 карбонат натрия
Na2SO4 сульфат натрия
NO2 двуокись азота
NOx смесь оксида азота (NO) и диоксида азота (NO2), выраженная в виде NO2
PbCO3 карбонат свинца
PbO оксид свинца
Pb3O4 тетраоксид трисвинца
PbS сульфид свинца
PbSО4 сульфат свинца
SiO2 двуокись кремния, оксид кремния
SO2 двуокись серы
SO3 трехокись серы

күкірттотығы - SO2 және SO3
ZnO
мырыш тотығы
Өлшем бірліктері
Өлшем бірлік белгісі
Өлшем бірліктерінің атауы
Өлшем атауы (өлшем белгісі)
Түрлендіру және түсініктемелер
бар
бар
Қысым (Д)
1.013 бар = 100 кПа = 1 атм
°C
Цельсий градусы
Температура (T)
Температуралар айырмасы (TА)
г
грамм
Салмақ
сағ
сағат
Уақыт
K
Келвин
Температура (T) Температуралар айырмасы (TА)
0 °C = 273.15 K
кг
килограм
Салмақ
кДж
килоджоуль
Энергия
кПа
килопаскаль
Қысым
кВт сағ
киловатт-сағат
Энергия
1 кВт ч = 3 600 кДж
л
литр
Көлем
м
метр
Ұзындық
м2
шаршы метр
Аудан
м3
текше метр
Көлем
мг
миллиграмм
Салмақ
1 мг = 10 -3 г
мм
миллиметр
1 мм = 10 -3 м
МВт
мегаватт жылу қуаты
Жылу қуаты
Жылу энергиясы
нм3
қалыпты текше метр
Көлем
101.325 кПа, 273.15 K болғанда
Па
паскаль
1 Па = 1 Н/м2
ppb
миллиардқа қатысты бөлшектер
Қоспалар құрамы
1 ppb = 10-9
ppm
миллионға қатысты бөлшектер
Қоспалар құрамы
1 ppm = 10-6
айн/мин
минутына айналу саны
Айналу жылдамдығы, жиілік
т
метрикалық тонна
Салмақ
1 т= 1 000 кг немесе 106 г
т/тәул
тәулігіне тонна
Салмақ шығысы, материал шығысы
т/жыл
жылына тонна
Салмақ шығысы, материал шығысы
көл %
көлем бойынша пайыздық арақатынас
Қоспалар құрамы
кг- %
салмақ бойынша пайыздық арақатынас
Қоспалар құрамы
Вт
ватт
Қуат
1 Вт = 1 Дж/с
В
вольт
Кернеу
1 В = 1 Вт/1 А (А - Ампер, ток күші
ж
жыл
Уақыт
3. Алғысөз
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалық мазмұнының қысқаша сипаты: халықаралық аналогтармен өзара байланысы
ЕҚТ бойынша анықтамалық – бұл эмиссия деңгейлері, негізгі өндірістік қалдықтардың түзілуі, жинақталуы және көмілуі, ресурстарды тұтыну деңгейлері және ЕҚТ қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштер, сондай-ақ ең үздік қолжетімді техникалар мен кез келген перспективалық техникалар туралы қорытындылар бар құжат. "Ең үздік қолжетімді техника" термині Қазақстан Республикасының Экология кодексіне (бұдан әрі – Экология кодексі) 113-бапта енгізілген [1], оған сәйкес ЕҚТ – қызмет түрлері мен оларды жүзеге асыру әдістерінің неғұрлым тиімді және озық даму сатысы түсініледі, бұл олардың қоршаған ортаға жағымсыз антропогендік әсер етуді болғызбауға немесе, егер бұл іс жүзінде жүзеге асырылмаса, барынша азайтуға бағытталған технологиялық нормативтер мен өзге де экологиялық шарттарды белгілеуге негіз болу үшін практикалық жарамдылығын куәландырады.
Ең үздік қолжетімді техникалар қолданылатын салалар тізбесі Экология кодексіне 3-қосымшада бекітілген.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта титан мен магний өндірісінде қолданылатын технологиялық процестердің, жабдықтардың, техникалық тәсілдердің, қоршаған ортаға жүктемені төмендетуге (шығарындылар, қалдықтарды төгу, орналастыру), энергия тиімділігінің деңгейін арттыруға, ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына жататын өндірістерде ресурстарды үнемдеуді қамтамасыз етуге бағытталған әдістердің сипаттамасы қамтылады. Сипатталған технологиялық процестердің, техникалық тәсілдердің, әдістердің ішінен ең үздік қолжетімді техникаларға (ЕҚT) жатқызылған шешімдер бөлінді, сондай-ақ бөлінген ЕҚT-ға сәйкес келетін технологиялық көрсеткіштер белгіленді.

SOx оксиды серы – SO2 и SO3
ZnO оксид цинка
Единицы измерения
Символ единицы измерения Название единицы измерения Наименование измерения (символ измерения) Преобразование и комментарии
бар бар давление (Д) 1.013 бар = 100 кПа = 1 атм
°C градус Цельсия температура (T)
разница температур (РT)
г грамм вес
ч час время
K Келвин температура (T) разница температур (AT) 0 °C = 273.15 K
кг килограмм вес
кДж килоджоуль энергия
кПа килопаскаль давление
кВт ч киловатт-час энергия 1 кВт ч = 3 600 кДж
л литр объем
м метр длина
м2 квадратный метр площадь
м3 кубический метр объем
мг миллиграмм вес 1 мг = 10 -3 г
мм миллиметр
1 мм = 10 -3 м
МВт мегаватт тепловой мощности тепловая мощность
теплоэнергия
нм3 нормальный кубический метр объем при 101.325 кПа, 273.15 K
Па паскаль
1 Па = 1 Н/м2
ppb частей на миллиард состав смесей 1 ppb = 10-9
ppm частей на миллион состав смесей 1 ppm = 10-6
об/мин число оборотов
в минуту
скорость вращения, частота
т метрическая тонна Вес 1 т= 1 000 кг или 106 г
т/сут тонн в сутки массовый расход
расход материала
т/год тонн в год массовый расход
расход материала
об% процентное соотношение по объему состав смесей
кг-% процентное соотношение по весу состав смесей
Вт ватт мощность 1 Вт = 1 Дж/с
В вольт напряжение 1 В = 1 Вт/1 А (А – ампер, сила тока
г год время
Предисловие
Краткое описание содержания справочника по наилучшим доступным техникам: взаимосвязь с международными аналогами
Справочник по по наилучшим доступным техникам (далее – НДТ) представляет собой документ, включающий уровни эмиссий, объемы образования, накопления и захоронения основных производственных отходов, уровни потребления ресурсов и технологические показатели, связанные с применением НДТ, а также заключения, содержащие выводы по наилучшим доступным техникам, и любые перспективные техники. Термин "наилучшие доступные техники" введен в ст. 113 Экологического кодекса Республики Казахстан в (далее – Экологический кодекс) [1], согласно которому НДТ – наиболее эффективная и передовая стадия развития видов деятельности и методов их осуществления, которая свидетельствует об их практической пригодности для того, чтобы служить основой установления технологических нормативов и иных экологических условий, направленных на предотвращение или, если это практически неосуществимо, минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду.
Перечень областей применения наилучших доступных техник утвержден в приложении 3 к Экологическому кодексу.
Настоящий справочник по НДТ содержит описание применяемых при производстве титана и магния технологических процессов, оборудования, технических способов, методов, направленных на снижение нагрузки на окружающую среду (выбросы, сбросы, размещение отходов), повышения уровня энергоэффективности, обеспечения экономии ресурсов на производствах, относящихся к области применения справочника по НДТ. Из числа описанных технологических процессов, технических способов, методов выделены решения, отнесенные к наилучшим доступным техникам, а также установлены технологические показатели, соответствующие выделенным НДТ.

ЕҚТ бойынша анықтамалық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 775 қаулысымен бекітілген Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу, қолдану, мониторингтеу және қайта қарау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес әзірленді [2].
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу кезінде қолдану саласындағы ең үздік қолжетімді техникалардың техникалық және экономикалық қолжетімділігін негіздейтін Қазақстан Республикасының климаттық, экономикалық, экологиялық жағдайларына және шикізат базасына негізделген бейімделу қажеттілігін ескере отырып, ең үздік әлемдік тәжірибе ескерілді. ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу кезінде ұқсас және салыстырмалы анықтамалық құжаттар пайдаланылды:
1. Best Available Techniques (BAT) Reference Document for the main Non-Ferrous Metals Industries [3].
2. Ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша ақпараттық-техникалық анықтамалық АТА 24-2020 [4].
3. Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency [5].
4. Ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша ақпараттық-техникалық анықтамалық АТА 48–2017 [6].
5. Өнеркәсіптік ластанудың алдын алу және оны бақылау [7].
Технологиялық процеске арналған ең үздік қолжетімді техникалардың біреуін немесе бірнешеуін жиынтықтап қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Титан және магний өндірісі" анықтамалығын әзірлеу жөніндегі техникалық жұмыс тобы айқындайды.
Титан және магний өндіру саласының өнеркәсіптік кәсіпорындарынан атмосфераға эмиссиялардың ағымдағы жай-күйі жылына шамамен 629 т құрайды.
Заманауи және тиімді техниканы қолдана отырып, өндірістік қуаттарды жаңғырту Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (ЭЫДҰ) елдерінің эмиссияларына сай келетін тиісті деңгейлерге дейін қоршаған ортаны ресурс үнемдеуге және сауықтыруға ықпал ететін болады.
Деректерді жинау туралы ақпарат
ЕҚТ бойынша анықтамалықта Қазақстан Республикасында титан мен магний өндірісін жүзеге асыратын кәсіпорындардың техникалық-экономикалық көрсеткіштері, ластағыш заттардың ауаға шығарындылары және су ортасына төгінділері бойынша 2022 – 2023 жылдары қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның Ең үздік қолжетімді техникалар жөніндегі бюро функцияларын жүзеге асыратын ведомстволық бағынысты ұйымы жүргізген кешенді технологиялық аудит және сауалнама нәтижелері бойынша алынған нақты деректер пайдаланылды.
ЕҚТ бойынша анықтамалықта Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының, титан мен магний өндірісінің технологиялық жүйелері мен жабдықтарын өндіруді жүзеге асыратын компаниялардың деректері пайдаланылды.
Өнеркәсіптік кәсіпорындарда қолданылатын технологиялық процестер, жабдықтар, қоршаған ортаның ластану көздері, қоршаған ортаның ластануын азайтуға және энергия тиімділігі мен ресурс үнемдеуді арттыруға бағытталған технологиялық, техникалық және ұйымдастырушылық іс-шаралар туралы ақпарат ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу, қолдану, мониторингтеу және қайта қарау қағидаларына сәйкес ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу процесінде жиналды [6].
ЕҚТ бойынша басқа анықтамалықтармен өзара байланысы
Осы ЕДТ бойынша анықтамалық Экология кодексінің талаптарына сәйкес әзірленетін ЕҚТ бойынша анықтамалықтар сериясының бірі болып табылады және мыналармен байланысты:
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың атауы
Байланысты процестер
Қалдықтарды кәдеге жарату және залалсыздандыру
Қалдықтармен жұмыс істеу
Өнім өндіру кезінде сарқынды суларды тазарту
Сарқынды суларды тазарту процестері
Шаруашылық және (немесе) өзге қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділік
Энергетикалық тиімділік
Өнеркәсіптік салқындату жүйелері
Салқындату процестері
Қалдықтарды өртеу арқылы кәдеге жарату және жою
Шығатын газдарды отын компоненті ретінде тарту
Ильменит шикізатын өндіру және байыту
Титан өндірісі
Атмосфералық ауаға және су объектілеріне ластағыш заттардың эмиссияларын мониторингтеу
Эмиссиялар мониторингі
4. Қолданылу саласы
Экология кодексінің нормаларына сәйкес осы ЕҚТ бойынша анықтамалық түсті металдар өндірісіне, соның ішінде:
ильменит кенінен металл өндіру процестері, атап айтқанда:
титан қожын алу мақсатында тотықсыздандырып балқыту – титан қожын және темір негізіндегі лигатура өндіру бойынша кен-термиялық кешен;
титан қожын хлорлау – құрамында титан бар материалдарды хлорлау әдісімен титан техникалық тетрахлоридін өндіру;
тотықсыздандыру арқылы металл өндірісі – магний-термиялық тәсілмен губка тәрізді титан өндірісі (Кролл әдісі);
губка тәрізді титанды балқыту – титан құймалары мен қорытпаларын өндіру;
электролит тәсілмен магний алу – балқытылған тұздардың электролизі арқылы магний шикізатын өндіру;
рафинациялау тазарту – үздіксіз рафинациялау пешінде тотықсыздандырғыш магний өндірісі.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласын, сондай-ақ технологиялық процестерді, жабдықтарды, техникалық тәсілдер мен әдістерді осы ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласы үшін ең үздік қолжетімді техникалар ретінде ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Титан және магний өндірісі" анықтамалығын әзірлеу жөніндегі техникалық жұмыс тобы айқындады.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалық эмиссиялар көлеміне және (немесе) қоршаған ортаның ластану ауқымына әсер етуі мүмкін негізгі қызмет түрлерімен байланысты процестерге де қолданылады:
шикізатты сақтау және дайындау;
өндірістік процестер (пирометаллургиялық және электролиттік);
эмиссиялар мен қалдықтардың түзілуін болғызбау және азайту әдістері;
өнімді сақтау және дайындау.
ЕҚT бойынша анықтамалық мыналарға қолданылмайды:
құрамында сирек металдар бар кендер мен өнімдерді өндіру және байыту;
радиоактивті металдарды өндіру процестері;
өнеркәсіптік қауіпсіздікті немесе еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге ғана қатысты мәселелер;
өндірісті үздіксіз пайдалану үшін қажетті қосалқы процестер (жөндеу, автокөлік, теміржол, монтаждау).
Қолданылу қағидаттары
Құжат мәртебесі
ЕҚТ бойынша "Титан және магний өндірісі" анықтамалығы титан мен магний өндірісінің жай-күйі, ең кең таралған және жаңа, перспективалы технологиялар, ресурстарды тұтыну және эмиссиялар, экологиялық және энергетикалық менеджмент жүйелері туралы жүйеленген ақпаратты қамтиды.
ЕҚТ бойынша анықтамалық объект/объектілер операторларын, уәкілетті мемлекеттік органдарды және жұртшылықты объект/объектілер операторларының "жасыл" экономика қағидаттарына және ең үздік қолжетімді техникаларға көшуін ынталандыру мақсатында ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықты қолдану саласына жататын ең үздік қолжетімді техникалар мен кез келген перспективалы техникалар туралы хабардар етуге арналған.
ЕҚТ анықтау бірқатар халықаралық қабылданған өлшемшарттар негізінде салалар (ЕҚТ қолданылу салалары) үшін жүзеге асырылады:
қалдығы аз технологиялық процестерді қолдану;
өндірістің жоғары ресурстық және энергетикалық тиімділігі;
суды ұтымды пайдалану, су айналымы циклдарын құру;
ластанудың алдын алу, аса қауіпті заттарды пайдаланудан бас тарту (немесе қолдануды азайту);
заттар мен энергияны қайта пайдалануды ұйымдастыру (мүмкіндігінше);
экономикалық орындылығы (ЕҚТ қолданылу салаларына тән инвестициялық циклдарды ескергенде).
Қолданылуы міндетті ережелер
Осы бөлімде ұсынылған қолданылуы міндетті ережелер объектілер операторларының кешенді экологиялық рұқсаттар алу рәсімі шеңберінде технологиялық нормативтерді белгілеу кезінде нұсқамалық сипатқа ие болады.

Разработка справочника по НДТ проводилась в соответствии с Правилами разработки, применения, мониторинга и пересмотра справочников по наилучшим доступным техникам, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 775 (далее – Правила) [2].
При разработке справочника по НДТ рассмотрен наилучший мировой опыт с учетом необходимости обоснованной адаптации к климатическим, экономическим, экологическим условиям и сырьевой базе Республики Казахстан, обуславливающим техническую и экономическую доступность наилучших доступных техник в области применения. При разработке справочника по НДТ использовались аналогичные и сопоставимые справочные документы:
1. Best Available Techniques (BAT) Reference Document for the main Non-Ferrous Metals Industries [3].
2. Информационно-технический справочник по наилучшим доступным технологиям ИТС 24–2020 [4].
3. Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency [5].
4. Информационно-технический справочник по наилучшим доступным технологиям ИТС 48–2017 [6].
5. Предотвращение и контроль промышленного загрязнения [7].
Технологические показатели, связанные с применением одной или нескольких в совокупности наилучших доступных техник для технологического процесса определены технической рабочей группой по разработке справочника по НДТ "Производство титана и магния".
Текущее состояние эмиссий в атмосферу от промышленных предприятий отрасли по производству титана и магния составляет порядка 629 т/год.
Модернизация производственных мощностей с применением современных и эффективных техник будет способствовать ресурсосбережению и оздоровлению окружающей среды до соответствующих уровней, отвечающих эмиссиям стран Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР).
Информация о сборе данных
В справочнике по НДТ использованы фактические данные по технико-экономическим показателям, выбросам загрязняющих веществ в воздух и сбросам в водную среду предприятий, осуществляющих производство титана и магния в Республике Казахстан за 2022 – 2023 годы, полученные по результатам комплексного технологического аудита и анкетирования, проведенных подведомственной организацией уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, осуществляющей функции Бюро НДТ.
В справочнике по НДТ использованы данные Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, компаний, осуществляющих производство технологических систем и оборудования производства титана и магния.
Информация о применяемых на промышленных предприятиях технологических процессах, оборудовании, об источниках загрязнения окружающей среды, технологических, технических и организационных мероприятиях, направленных на снижение загрязнения окружающей среды и повышение энергоэффективности и ресурсосбережения, была собрана в процессе разработки справочника по НДТ в соответствии с Правилами разработки, применения, мониторинга и пересмотра справочников по наилучшим доступным техникам [2].
Взаимосвязь с другими справочниками НДТ
Справочник по НДТ является одним из серии разрабатываемых в соответствии с требованием Экологического кодекса справочников по НДТ и имеет связь с:
Наименование справочника по НДТ
Связанные процессы
Утилизация и обезвреживание отходов
Обращение с отходами
Очистка сточных вод при производстве продукции
Процессы очистки сточных вод
Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности
Энергетическая эффективность
Промышленные системы охлаждения
Процессы охлаждения
Утилизация и удаление отходов путем сжигания
Вовлечение отходящих газов в качестве топливного компонента
Добыча и обогащения ильменитового сырья
Производство титана
Мониторинг эмиссий загрязняющих веществ в атмосферный воздух и водные объекты
Мониторинг эмиссий
Область применения
В соответствии с нормами Экологического кодекса настоящий справочник по НДТ распространяется на производство цветных металлов, включая:
процессы производства металла из ильменитовых руд, в частности:
восстановительная плавка с целью получения титанового шлака – руднотермический комплекс по производству титанового шлака и лигатуры на основе железа;
хлорирование титанового шлака – производство технического тетрахлорида титана методом хлорирования титаносодержащих материалов;
производство металла восстановлением – производство титана губчатого магнийтермическим способом (метод Кролла);
плавка титана губчатого – производство титановых слитков и сплавов;
электролитическое получение магния – производство магния-сырца методом электролиза расплавленных солей;
рафинирование магния – производство магния-восстановителя в печи непрерывного рафинирования.
Область применения настоящего справочника по НДТ, а также технологические процессы, оборудование, технические способы и методы в качестве наилучших доступных техник для области применения настоящего справочника по НДТ определены технической рабочей группой по разработке справочника по НДТ "Производство титана и магния".
Настоящий справочник по НДТ также распространяется на процессы, связанные с основными видами деятельности, которые могут оказать влияние на объемы эмиссий и (или) масштабы загрязнения окружающей среды:
хранение и подготовка сырья;
производственные процессы (пирометаллургические и электролитические);
методы предотвращения и сокращения эмиссий и образования отходов;
хранение и подготовка продукции.
Справочник по НДТ не распространяется на:
добычу и обогащение руд и продуктов, содержащих редкие металлы;
процессы производства радиоактивных металлов;
вопросы, которые касаются исключительно обеспечения промышленной безопасности или охраны труда;
вспомогательные процессы (ремонтные, автотранспортные, железнодорожные, монтажные), необходимые для бесперебойной эксплуатации производства.
Принципы применения
Статус документа
Справочник по НДТ производство "Титана и магния" содержит систематизированную информацию о состоянии отрасли производства титана и магния, наиболее распространенных и новых, перспективных технологиях, потреблении ресурсов и об эмиссиях, системах экологического и энергетического менеджмента.
Справочник по НДТ предназначен для информирования операторов объекта/объектов, уполномоченных государственных органов и общественности о НДТ и любых перспективных техниках, относящихся к области применения справочника по НДТ с целью стимулирования перехода операторов объекта/объектов на принципы "зеленой" экономики и наилучших доступных техник.
Определение НДТ осуществляется для отраслей (областей применения НДТ) на основе ряда международных принятых критериев:
применение малоотходных технологических процессов;
высокая ресурсная и энергетическая эффективность производства;
рациональное использование воды, создание водооборотных циклов;
предотвращение загрязнения, отказ от использования (или минимизация применения) особо опасных веществ;
организация повторного использования веществ и энергии (там, где это возможно);
экономическая целесообразность (с учетом инвестиционных циклов, характерных для отраслей применения НДТ).
Положения, обязательные к применению
Положения, обязательные к применению, представленные в данном разделе, имеют предписывающий характер при установлении технологических нормативов в рамках процедуры получения операторами объектов комплексных экологических разрешений.

6-бөлім: ЕҚТ қолданумен байланысты технологиялық көрсеткіштерді қоса алғанда, ЕҚТ бойынша тұжырымдар қамтылған қорытындылар ұсынылған.
Бұл ретте осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 5-бөлімінің бірнеше ережелерінің бірін немесе жиынтығын қолдану қажеттігін объектілердің операторлары кәсіпорындағы экологиялық аспектілерді басқару мақсаттарына сүйене отырып және 6-бөлімде ұсынылған технологиялық көрсеткіштердің сақталуы шартымен дербес айқындайды. Осылайша, осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта келтірілген ең үздік қолжетімді техникалардың жалпы санын ендіру міндетті емес.
ЕҚТ бойынша тұжырымдарды қамтитын қорытындылар негізінде кәсіпорындар ЕҚТ бойынша қорытындыларда бекітілген эмиссиялар деңгейіне және технологиялық көрсеткіштердің мәндеріне қол жеткізуге бағытталған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар кестесін қамтитын экологиялық тиімділікті арттыру жөніндегі бағдарламаларды әзірлейді.
Ұсынымдық ережелер
Ұсынымдық ережелер сипаттамалы түрде болады ЕҚТ қолданумен байланысты технологиялық көрсеткіштерді белгілеу процесін талдауға және ЕҚТ бойынша анықтамалықты қайта қарау кезінде талдауға ұсынылады.
1-бөлім: әлемдік нарықтағы отандық саланың орнын ескере отырып, титан мен магний өндірісі, саланың құрылымы, Қазақстан Республикасында қолданылатын өнеркәсіптік процестер мен магний мен титан өндірісінің технологиялары туралы жалпы ақпарат ұсынылған.
2-бөлім: ЕҚТ-ға жатқызу әдіснамасы, ЕҚТ-ны сәйкестендіру тәсілдері сипатталған.
3-бөлім: өндіріс ерекшеліктерін, сондай-ақ жүргізілген жаңғыртуды, титан мен магний өндірісінің осы кәсіпорындарында техника мен технологияның жетілдірілуі мен жаңғыртылуын ескере отырып, өндіріс процесінің немесе түпкілікті өнім өндірудің негізгі кезеңдері сипатталған, ағымдағы шығарындылар, шикізаттың тұтынылуы мен сипаты, су тұтыну, энергияны пайдалану және қалдықтардың түзілуі тұрғысынан жазу кезінде өндіріс және пайдалану қондырғыларының экологиялық сипаттамалары туралы мәліметтер мен ақпарат берілген.
4-бөлім: олардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайту үшін технологиялық процестерді жүзеге асыруда қолданылатын және қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектіні қайта құруды талап етпейтін әдістер сипатталған.
5-бөлім: ЕҚТ анықтау мақсатында қарастыру үшін ұсынылатын қолданыстағы техникалардың сипаттамасы ұсынылған.
7-бөлім: жаңа және перспективалы техникалар туралы ақпарат ұсынылған.
8-бөлім: ЕҚT бойынша анықтамалықты қайта қарау шеңберінде болашақ жұмыс үшін қорытынды ережелер мен ұсынымдар берілген.
5. 1. Жалпы ақпарат
Титан және магний сирек кездесетін металдарға жатады. Сирек металдар (СМ) өнеркәсіптік жіктеуге сәйкес физика-химиялық қасиеттеріне, кенді шикізатта бірге болуына және шикізаттан алу әдістерінің ұқсастығына байланысты бес кіші топқа бөлінеді. Бұл металдардың ең маңызды жалпылама сипаттамалары таңдалған кіші топтардың атауларында: жеңіл, шашыраңқы, қиын балқитын, жерде сирек кездесетін және радиоактивті.
Титан қиын балқитын сирек металдарға жатады. Қиын балқитын элементтерге Д.И. Менделеевтің периодтық жүйесінің IV, V және VI топтарының өтпелі элементтері жатады, оларда электронды d деңгейін аяқтау аяқталады. Бұл ерекшеліктер қаралып отырған металдардың кіші тобының физикалық және химиялық қасиеттерін анықтайды: жоғары балқу температурасы, беріктігі, коррозияға төзімділігі, сондай-ақ ауыспалы валенттілігі, химиялық қосылыстардың алуан түрлілігі. Барлық қиын балқитын сирек металдар қиын балқитын және қатты карбидтерді, боридтерді және силицидтерді құрайды. Қиын балқитын сирек металдар қолдану салаларын біріктіреді. Қиын балқитын металдар тобына ванадий, ниобий, тантал, цирконий, титан, вольфрам және молибден жатады. [7].
Магний сілтілік жер металдарына жатады. Сілтілік жер металдары элементтердің периодтық жүйесінің 2-ші тобының химиялық элементтері: бериллий (Be), магний (Mg), кальций (Ca), стронций (Sr), барий (Ba), радий (Ra). Бериллий қасиеттері бойынша алюминийге көбірек ұқсайды, ал магний сілтілік жер металдарының кейбір қасиеттерін көрсетеді, бірақ жалпы олардан ерекшеленеді.
Барлық сілтілік жер металдары сұр түсті және сілтілік металдарға қарағанда әлдеқайда қатты заттар.
Бериллий ауада тұрақты. Магний мен кальций құрғақ ауада төзімді. Стронций мен барий керосин қабатының астында сақталады. [8].

Раздел 6: представлены заключения, содержащие выводы по НДТ, включая технологические показатели, связанные с применением НДТ.
При этом необходимость применения одного из или совокупности нескольких положений раздела 5 настоящего справочника по НДТ определяется операторами объектов самостоятельно исходя из целей управления экологическими аспектами на предприятии и при условии соблюдения технологических показателей, представленных в разделе 6. Таким образом, общее количество наилучших доступных техник, приведенных в настоящем справочнике по НДТ, не является обязательным к внедрению.
На основании заключений, содержащих выводы по НДТ, предприятиями разрабатываются программы по повышению экологической эффективности, содержащие график мероприятий по охране окружающей среды, направленных на достижение уровня эмиссий и значений технологических показателей, утвержденных в заключениях по НДТ.
Рекомендательные положения
Рекомендательные положения имеют описательный характер и рекомендованы к анализу процесса установления технологических показателей, связанных с применением НДТ, и к анализу при пересмотре справочника по НДТ.
Раздел 1: представлена общая информация о производстве титана и магния, о структуре отрасли, используемых промышленных процессах и технологиях производства титана и магния в Республике Казахстан с учетом места отечественной отрасли на мировом рынке.
Раздел 2: описаны методология отнесения к НДТ, подходы идентификации НДТ.
Раздел 3: даны основные этапы производственного процесса или производства конечного продукта с учетом особенностей производства, а также проведенной модернизации, с усовершенствованиями и модернизациями техники и технологии на данных предприятиях производства титана и магния, представлены данные и информация об экологических характеристиках установок производства и эксплуатации на момент написания с точки зрения текущих выбросов, потребления и характера сырья, потребления воды, использования энергии и образования отходов.
Раздел 4: описаны методы, применяемые при осуществлении технологических процессов для снижения их негативного воздействия на окружающую среду и не требующие реконструкции объекта, оказывающей негативное воздействие на окружающую среду.
Раздел 5: представлено описание существующих техник, которые предлагаются для рассмотрения в целях определения НДТ.
Раздел 7: дана информация о новых и перспективных техниках.
Раздел 8: приведены заключительные положения и рекомендации для будущей работы в рамках пересмотра справочника по НДТ.
1. Общая информация
Титан и магний относятся к редким металлам. Редкие металлы, согласно промышленной классификации, подразделяют на пять подгрупп в зависимости от физико-химических свойств, совместного нахождения в рудном сырье и сходства методов извлечения из сырья. Важнейшие обобщающие характеристики этих металлов заключены в названиях выделенных подгрупп: легкие, рассеянные, тугоплавкие, редкоземельные и радиоактивные.
Титан относится к тугоплавким редким металлам. К тугоплавким относятся переходные элементы IV, V и VI групп периодической системы Менделеева Д.И., у которых происходит достройка электронного d-уровня. Эти особенности определяют физические и химические свойства рассматриваемой подгруппы металлов: высокую температуру плавления, прочность, коррозионную стойкость, а также переменную валентность, многообразие химических соединений. Все тугоплавкие редкие металлы образуют тугоплавкие и твердые карбиды, бориды и силициды. Тугоплавкие редкие металлы объединяют области применения. К группе тугоплавких металлов относят ванадий, ниобий, тантал, цирконий, титан, вольфрам и молибден [7].
Магний относится к щелочноземельным металлам. Щелочноземе́льные мета́ллы – химические элементы 2-й группы периодической таблицы элементов: бериллий (Be), магний (Mg), кальций (Ca), стронций (Sr), барий (Ba), радий (Ra). Бериллий по свойствам больше похож на алюминий, а магний проявляет некоторые свойства щелочноземельных металлов, но в целом отличается от них.
Все щелочноземельные металлы - вещества серого цвета и гораздо более твердые, чем щелочные металлы.
Бериллий устойчив в воздухе. Магний и кальций устойчивы в сухом воздухе. Стронций и барий хранят под слоем керосина [8].

1.1. Титан-магний өнеркәсібінің дамуы
Титанның айтарлықтай қаттылығы бар: ол алюминийден 12 есе, темір мен мыстан 4 есе қатты. Металдың тағы бір маңызды сипаттамасы - аққыштық шегі. Ол неғұрлым жоғары болса, сол металдан жасалған бөлшектер жұмыс жүктемелеріне соғұрлым жақсы қарсы тұрады, соғұрлым олар пішіндері мен өлшемдерін ұзақ сақтайды. Титанның аққыштық шегі алюминийге қарағанда шамамен 18 есе жоғары.
Көптеген металдарға қарағанда титан айтарлықтай электр кедергісіне ие: егер күмістің электр өткізгіштігі 100 деп қабылданса, онда мыс өткізгіштігі 94, алюминий - 60, темір және платина - 15, ал титан - небәрі 3,8. Титанның магнитті болмауы сияқты қасиеті радиоэлектроника және электротехника үшін қызығушылық тудыратынын түсіндіру қажеттілік тудырмайды.
Титан коррозияға төзімді, сондықтан ұшақ дизайнерлері, кеме жасаушылар және гидроқұрылысшылыр арасында үлкен сұранысқа ие.
1968 жылдың аяғында әлемдегі алғашқы дыбыстан жылдам жолаушылар лайнері ТУ-144 ұшағы көтерілді. Ұшу кезінде жоғары температураға дейін қызатын осы алып ұшақтың бұру рульдері, элерондары және кейбір басқа да бөліктері титаннан жасалған.
70-ке жуық титан минералдары белгілі, оларда ол титан қышқылының қостотығы немесе тұздары түрінде болады. Ең үлкен практикалық маңыздылығы бар ильменит, рутил, перовскит және сфен болып табылады.
Ильменит - темір метатитанаты FeTiO3, құрамында 52,65 % TiO2 бар. Бұл минералдың атауы Ильмен тауларында Оралдан табылғандығына байланысты. Ильменит құмдарының ең ірі шашырандылары Үндістанда бар. Тағы бір маңызды минерал – рутил – титан қостотығы болып табылады. Титаномагнетиттердің де өнеркәсіптік маңызы бар – ильмениттің темір минералдарымен табиғи қоспасы. Титан кендерінің бай кен орындары Қазақстан, АҚШ, Үндістан, Норвегия, Канада, Аустралия және басқа елдер аумағында орналасқан.
Жер шарында титанның 150-ден астам маңызды кен және шашыранды кен орындары белгілі. [9].
Титан табиғатта таралуы бойынша 10-шы орында орналасқан. Жер қыртысының құрамында салмағы бойынша 0,45 %, теңіз суында - 0,001 мг/л. Ультранегізгі таужыныстарда - 300 г/т, негізгілерінде - 9 кг/т, қышқылдарда - 2,3 кг/т, саздар мен тақтатастарда - 4,5 кг/т. Жер қыртысында титан әрдайым дерлік төрт валентті және ол тек оттегі қосылыстарында болады.
Ол еркін түрде кездеспейді. Титан желдету және тұндыру жағдайында Al2O3-пен геохимиялық жақындыққа ие. Ол желдету қабығының бокситтерінде және теңіз сазды тұнбаларында шоғырланған. Титанның тасымалдануы минералдардың механикалық сынықтары және коллоидтар түрінде жүзеге асырылады. Салмағы бойынша 30 %-ға дейін TiO2 кейбір саздарда жиналады. Титан минералдары желдетуге төзімді және үлкен концентрациясы шашырандыларда түзіледі.

1.1. Развитие титано-магниевой промышленности
Титан обладает и значительной твердостью: он в 12 раз тверже алюминия, в 4 раза – железа и меди. Еще одна важная характеристика металла – предел текучести. Чем он выше, тем лучше детали из этого металла сопротивляются эксплуатационным нагрузкам, тем дольше они сохраняют свои формы и размеры. Предел текучести у титана почти в 18 раз выше, чем у алюминия.
В отличие от большинства металлов титан обладает значительным электросопротивлением: если электропроводность серебра принять за 100, то электропроводность меди равна 94, алюминия – 60, железа и платины – 15, а титана – всего 3,8. Вряд ли нужно объяснять, что это свойство, как и немагнитность титана, представляет интерес для радиоэлектроники и электротехники.
Титан устойчив против коррозии, по этой причине пользуется большим спросом среди авиаконструкторов, судостроителей и гидростроителей.
В конце 1968 г. поднялся в воздух первый в мире сверхзвуковой пассажирский лайнер Ту-144. Рули поворота, электроны и некоторые другие детали этого гигантского самолета, нагревающиеся во время полета до высокой температуры, выполнены из титана.
Известно около 70 минералов титана, в которых он находится в виде двуокиси или солей титановой кислоты. Наибольшее практическое значение имеют ильменит, рутил, перовскит и сфен.
Ильменит – метатитанат железа FeTiO3 – содержит 52,65 % TiO2. Название этого минерала связано с тем, что он был найден на Урале в Ильменских горах. Крупнейшие россыпи ильменитовых песков имеются в Индии. Другой важнейший минерал – рутил представляет собой двуокись титана. Промышленное значение имеют также титаномагнетиты – природная смесь ильменита с минералами железа. Богатые месторождения титановых руд находятся на территории Казахстана, США, Индии, Норвегии, Канады, Австралии и других стран.
Всего на земном шаре известно более 150 значительных рудных и россыпных месторождений титана [9].
Титан находится на 10-м месте по распространенности в природе. Содержание в земной коре – 0,45 % по массе, в морской воде – 0,001 мг/л. В ультраосновных породах – 300 г/т, в основных — 9 кг/т, в кислых – 2,3 кг/т, в глинах и сланцах – 4,5 кг/т. В земной коре титан почти всегда четырехвалентен и присутствует только в кислородных соединениях.
В свободном виде не встречается. Титан в условиях выветривания и осаждения имеет геохимическое сродство с Al2O3. Он концентрируется в бокситах коры выветривания и в морских глинистых осадках. Перенос титана осуществляется в виде механических обломков минералов и в виде коллоидов. До 30 % TiO2 по весу накапливается в некоторых глинах. Минералы титана устойчивы к выветриванию и образуют крупные концентрации в россыпях.

Әлемде шашыранды кен орындары титан концентраттары мен қождардағы титан диоксиді өндірісінің шамамен 70 %-ын қамтамасыз етеді. Қалған 30 % Канадада Лак-Тио кен орны құрамында 34 % TiO2 кен бар, Норвегияда Теллнес кен орны (18 % TiO2), Қытайда Паньчжихуа тобының кен орындары (6-12 % TiO2) және Ресейде Куранах кен орны (9,8 % TiO2) өндірілетін габброидтардағы жергілікті магматогендік кен орындарының кендерінен алынады. [10].
Титан өндірісі магниймен тығыз байланысты. Магний алюминийден бір жарым есе жеңіл, ал темірден төрт жарым есе жеңіл. Оның қорытпалары салмақ бірлігіне беріктік дәрежесі бойынша қоспаланған болаттарды және алюминий қорытпаларынан асып түседі, тек титанға ғана жол береді. Магний қорытпалары дірілді жақсы сіңіреді, оңай өңделеді, магнитті емес, жоғары және төмен температураға жақсы төзеді. Магний тасымалы және жылжымалы әскери радиостанцияларда өз бетінше қолдануды тапты. Магний және алюминий ұнтақтарынсыз тұтандырғыш бомбалар мен снарядтар жасауға болмайды.
Титан қысқа мерзімде маңызды стратегиялық материалдардың біріне айналды, әртүрлі салаларда кеңінен қолданыла бастады. Мысалы, құрылымдық материал ретінде ол жалпы және көлік инженериясында қолданылады. Титанның жоғары меншікті беріктігі және оны орташа жоғары температурада сақтау қабілеті титанды ұшақ жасауда, ғарышкерлікте және қазіргі заманғы қару-жарақ өндірісінде қолдануға мүмкіндік берді. Титанды жоғары температурада жұмыс істейтін реактивті қозғалтқыштарда қолдану тиімді. Салмағы 14 кг болаттан жасалған компрессор роторы тек 17 мың айналымға төтеп бере алады. Алюминий қорытпасынан жасалған тепе-тең ротордың салмағы 11 кг және минутына 20 мың айналымға дейін шыдайды. Ал салмағы 8 кг болатын титан роторы минутына 25 мың айналым жылдамдығымен айнала алады. Зымыран құрылысында титан қысыммен тұратын баллондарды, қатты отынмен жұмыс істейтін зымыран қозғалтқыштарының корпустарын, сұйық сутегіге арналған ыдыстарды жасауға қолданылады. Теңіз кемелерін жасауда титанды қолдану үлкен әсер береді. Металдың салыстырмалы түрде төмен меншікті салмағымен бірге теңіз суында жоғары беріктігі және коррозияға төзімділігі титан сүңгуір қайықтарына болат қайықтарға қарағанда тереңірек сүңгуге мүмкіндік береді. Кеме жасауда титан кемелерді қаптау үшін ғана емес, сонымен қатар құрылымдық материалдардың қарқынды бұзылуына әкелетін теңіз суының турбулентті ағындары жағдайында төзімділікті қажет ететін теңіз жабдықтарының әртүрлі бөлшектерін жасау үшін де қолданылады. Титан сонымен қатар басқа металдар ұзақ қызмет ету мерзіміне төтеп бере алмайтын басқа ауыр, агрессивті ортада жұмыс істейтін бөлшектерді, түйіндерді және тұтас құрылымдарды жасау үшін қолданылады. Бұл металдың магниттелмеуі сонымен қатар титанды химиялық машина жасауда, орман өнеркәсібінде және халық шаруашылығының басқа салаларында кеңінен қолдануға мүмкіндік береді. Оның өнеркәсіптік қолданылуы органикалық химия және мұнай-химия саласындағы күрделі аппараттық-технологиялық міндеттерді табысты шешуге, атап айтқанда, органикалық қышқылдар, спирттер, альдегидтер, несепнәр, пластмасса, жасанды талшықтар және басқа да көптеген өнімдердің шығарылуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Титан хлор қостотығының, кальций гинохлоритінің, натрий хлоритінің және хлоратының ерітінділерімен жұмыс істегенде таптырмас құрылымдық материалға айналады. Титан аппаратурасының пайдалану мерзімі кез келген басқа металдан жасалған аппаратурадан бес есеге дейін артық. [11].

В мире россыпные месторождения обеспечивают около 70 % производства диоксида титана в титановых концентратах и шлаках. Остальные 30 % получают из руд коренных магматогенных месторождений в габброидах, разрабатываемых в Канаде на месторождении Лак-Тио с рудами, содержащими 34 % TiO2, в Норвегии – месторождение Теллнес (18 % TiO2), в Китае – (месторождения группы Паньчжихуа (6 – 12 % TiO2) и в России Куранахское месторождение (9,8 % TiO2) [10].
Производство титана тесно связано с магнием. Магний легче алюминия в полтора, а железа – в четыре с половиной раза. Его сплавы по степени прочности на единицу веса превосходят легированные стали и алюминиевые сплавы, уступая лишь титану. Магниевые сплавы хорошо поглощают вибрацию, легко обрабатываются, немагнитны, прекрасно переносят высокие и низкие температуры. Самостоятельное применение магний нашел в переносных и подвижных военных радиостанциях. Без магниевых и алюминиевых порошков нельзя изготовить зажигательные бомбы и снаряды.
Титан в короткие сроки стал одним из важнейших стратегических материалов, найдя себе самое широкое применение в различных отраслях промышленности. Например, в качестве конструкционного материала он используется в общем и транспортном машиностроении. Высокая удельная прочность титана и способность сохранять ее при умеренно повышенных температурах позволили применять титан в авиастроении, космонавтике, производстве современных видов вооружения. Эффективно применение титана в реактивных двигателях, работающих при высоких температурах. Ротор компрессора, изготовленный из стали, весом 14 кг выдерживает только 17 тыс. оборотов. Равноценный ротор из алюминиевых сплавов весит 11 кг и выдерживает до 20 тыс. оборотов в минуту. А ротор из титана при весе 8 кг может вращаться со скоростью 25 тыс. оборотов в минуту. В ракетостроении титан идет на изготовление баллонов, находящихся под давлением, корпусов двигателей ракет, работающих на твердом топливе, емкостей для жидкого водорода. Большой эффект дает применение титана в морском судостроении. Высокая прочность и коррозионная стойкость в морской воде в сочетании с относительно низким удельным весом металла дает возможность подводным лодкам из титана погружаться на большую глубину, чем стальные лодки. В судостроении титан используется не только для обшивки судов, но и для изготовления различных деталей морского оборудования, от которых требуется стойкость в условиях турбулентных потоков морской воды, вызывающих интенсивное разрушение конструкционных материалов. Титан используется также для изготовления деталей, узлов и целых конструкций, работающих в других тяжелых, агрессивных средах, где остальные металлы не выдерживают длительных сроков эксплуатации. Немагнитность этого металла также обеспечивает возможность широкого использования титана в химическом машиностроении, лесной промышленности, других отраслях народного хозяйства. Его промышленное использование позволяет успешно решать сложные аппаратурно-технологические задачи в области органической химии и нефтехимии, в частности, обеспечивать выпуск органических кислот, спиртов, альдегидов, мочевины, пластмасс, искусственных волокон, многих других продуктов. Титан становится незаменимым конструкционным материалом при работе с растворами двуокиси хлора, гинохлорита кальция, хлорита и хлората натрия. Срок эксплуатации титановой аппаратуры до пяти раз больше, чем аппаратуры из любого другого металла [11].

1.1.1 Қарастырылып отырған өнеркәсіп саласы туралы жалпы ақпарат
1954 жылы наурызда КСРО Министрлер кеңесінің "Титан өндірісін дамыту шаралары туралы" қаулысы шықты. Осы қаулы негізінде Өскемен титан-магний комбинатының құрылысы басталды.
"ӨТМК" АҚ" АҚ салалық институттардың: Мемлекеттік ғылыми-зерттеу және сирек метал өнеркәсібін жобалау институтының (Сирекметми) және Бүкілодақтық алюминий-магний институтының (БАМИ) жобасы бойынша құрылды. Ал оның құрылысы кезінде Запорожье және Березников титан-магний комбинаттарының жұмыс тәжірибесі ескеріліп, титан-магний саласының үздік кадрлары тартылды.

1.1.1 Общая информация о рассматриваемой отрасли промышленности
В марте 1954 г. вышло постановление Совета министров СССР "О мерах по развитию производства титана". На основе данного постановления началось строительство Усть-Каменогорского титаномагниевого комбината.
АО "АО "УКТМК"" был создан по проекту отраслевых институтов – Государственного научно-исследовательского и проектного института редкометаллической промышленности (Гиредмет) и Всесоюзного алюминиево-магниевого института (ВАМИ). А при его строительстве учли опыт работы Запорожского и Березниковского титаномагниевых комбинатов и привлекли лучшие кадры титаномагниевой отрасли.

Мұның бәрі "ӨТМК" АҚ құру кезінде өз уақытынан алда болған озық ғылыми-техникалық шешімдерді қолдануға мүмкіндік берді. Басынан бастап кәсіпорын өндірілетін өнімнің жоғары сапасына бағытталған. 1965 жылғы 27 наурызда мемлекеттік комиссия "ӨТМК" АҚ бірінші кезегін пайдалануға қабылдау туралы актіге қол қойды. Бұл күн комбинаттың туған күні болып саналады. Дәл бір жылдан кейін оның екінші кезегі іске қосылды. Титан-магний өндірісінің барлық қайта бөлістері пайдалануға берілді.

Все это позволило применить при создании АО "УКТМК" передовые научно-технические решения, которое опережали свое время. С самого начала предприятие было ориентировано на высочайшее качество производимой продукции. 27 марта 1965 года госкомиссия подписала акт о принятии в эксплуатацию первой очереди АО "УКТМК". Этот день считается днем рождения комбината. Ровно через год состоялся пуск его второй очереди. Были введены в эксплуатацию все переделы титаномагниевого производства.

1969 жылы "ӨТМК" АҚ-да титан және магний өндірісінің жобалық қуаттылығына қол жеткізілді. Комбинат жобасында ең заманауи технологиялар енгізілген, титан мен магний өндірісінің барлық негізгі қайта бөлістерінде ең жаңа жабдықты пайдалану қарастырылған. Бұл жобалық техникалық-экономикалық көрсеткіштерге тез қол жеткізуге мүмкіндік берді, ал тиімді іс-шараларды әзірлеу және енгізу арқылы оларды айтарлықтай жақсартуға мүмкіндік берді. Сонымен, титан хлораторының жеке түйіндерінің өзгеруі процестің өнімділігін 1,7 есе арттыруға әкелді, ал оңтайлы технологиялық режимді енгізу қалпына келтіру және айдау құрылғыларының өнімділігін төрттен біріне арттырды. Титан тетрахлоридін тазартудың жаңа, мыссыз әдісін әзірлеу және енгізу арқылы титанның сапасын едәуір арттыруға қол жеткізілді. Салада алғаш рет "ӨТМК" АҚ-да графит бұйымдарының қызмет ету мерзімін екі еседен астам ұлғайтуды қамтамасыз ететін метафосфаттармен анод блоктарын сіңдіру әдісі қолданылды. Әрбір күрделі жөндеу кезінде негізгі технологиялық жабдық реконструкцияланды. Бұл аз шығындармен өндіріс көлемін едәуір арттыруға мүмкіндік берді. Көп ұзамай "ӨТМК" АҚ-да магний ұнтақтарын өндіру цехы пайдалануға берілді, магний электролизі цехы тұрақты жұмыс істеді.

В 1969 году на АО "УКТМК" была достигнута проектная мощность титанового и магниевого производств. В проекте комбината заложены самые современные технологии, предусмотрено использование новейшего оборудования на всех основных переделах производства титана и магния. Это и позволило быстро достичь проектных технико-экономических показателей, а за счет разработки и внедрения эффективных мероприятий существенно улучшить их. Так, изменение отдельных узлов титанового хлоратора привело к увеличению производительности процесса в 1,7 раза, а внедрение оптимального технологического режима на четверть увеличило производительность аппаратов восстановления и дистилляции. За счет разработки и внедрения нового, безмедного способа очистки тетрахлорида титана удалось значительно повысить качество титана. Впервые в отрасли на АО "УКТМК" применили метод пропитки анодных блоков метафосфатами, обеспечивший увеличение срока службы графитовых изделий более чем в два раза. Почти при каждом капитальном ремонте реконструировали основное технологическое оборудование. Это позволяло при небольших затратах существенно увеличивать объем производства продукции. Вскоре на АО "УКТМК" вошел в эксплуатацию цех по производству магниевых порошков, устойчиво заработал цех электролиза магния.

1980 жылға қарай "ӨТМК" АҚ электролиз цехында диафрагмасыз электролизерлер толық көлемде енгізілді. Нәтижесінде ток күші 30 %-ға, ал электролизерлердің қызмет ету мерзімі екі есе өсті. № 2 цехта хлораторлар күрделі жөндеуден өтті. Ескі ректификация бағандары жаңа, үлкен диаметрлі және дистилляциялық текшелердің жоғарыланған қуаттылығы барлармен ауыстырылды.
1989 жылы "ӨТМК" АҚ-да комбинат тарихындағы губка тәрізді титан өндірісінің ең үлкен көлеміне қол жеткізілді.

К 1980 году в цехе электролиза на АО "УКТМК" в полном объеме были внедрены бездиафрагменные электролизеры. В результате сила тока увеличилась на 30 %, а срок службы электролизеров – в два раза. Основательной реконструкции подверглись хлораторы в цехе № 2. Старые колонны ректификации были заменены на новые, большего диаметра и с увеличенной мощностью дистилляционных кубов.
В 1989 году на АО "УКТМК" был достигнут наибольший объем производства губчатого титана за всю историю комбината.

1993 жылы Қазақстан өнеркәсібін жекешелендірудің мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде "ӨТМК" АҚ "ӨТМК" ашық акционерлік қоғамы (ААҚ) болып қайта құрылды. Көп ұзамай тоғыз жылға созылған комбинатты жекешелендіру басталды. Нәтижесінде комбинаттың негізгі акционері бельгиялық "Спешиалти Металз Компани" фирмасы болды. [11].
1992-2005 жылдары ТМД елдерінде титан губкасын өндіру (мың т) 1.1.1-кестеде келтірілген.

В 1993 году в рамках государственной программы приватизации промышленности Казахстана АО "УКТМК" преобразовался в открытое акционерное общество ОАО "УКТМК". Вскоре началась приватизация комбината, которая продолжалась девять лет. В итоге основным акционером комбината стала бельгийская фирма "Спешиалти Металз Компани" [11].
Производство титановой губки в странах СНГ в 1992 – 2005 г.г. (тыс. тонн) приведено в таблице 1.1.1.

552,5
556,3
770,8
770,5
660,6
665,3
778
1102,5
Қазіргі уақытта "ӨТМК" АҚ" АҚ шикізат өндіруден бастап қосылған құны жоғары өнім шығаруға дейінгі тігінен интеграцияланған титан өндірушісі болып табылады. Зауыттың тауарлық өнімдерінің негізгі түрлері: губка тәрізді титан, құймалардағы бастапқы магний, титан құймалары және қорытпалар. "ӨТМК" АҚ" АҚ өнімдері әлемнің барлық аэроғарыш саласының өндірушілерімен сертификатталған. Қазіргі уақытта "ӨТМК" АҚ" АҚ өнімдерінің 100 %-ы АҚШ, Ұлыбритания, Ресей, Франция, Оңтүстік Корея, Үндістан және Қытай сияқты индустриалды дамыған елдерге экспортталады.
"ӨТМК" АҚ" АҚ титан үлесі:
әлемдік нарықта 11 %-ды құрайды;
аэроғарыш саласында – 18 %.
Кәсіпорын индустрияландыру бағдарламасы шеңберінде инвестициялық жобаларды іске қосу және үш бірлескен кәсіпорын ("UKAD" ж2не EcoTitanium - Франция, Оңтүстік Кореяда "ПОСУК Титаниум" ЖШС) құру есебінен осындай көрсеткіштерге қол жеткізді. Кәсіпорын өз қызметінде инновацияларға және инновациялық технологияларды үнемі әзірлеуге және енгізуге бірінші кезектегі назар бөледі (титан қорытпаларының 14 түрін шығарады).

552,5
556,3
770,8
770,5
660,6
665,3
778
1102,5
В настоящее время АО "УКТМК" является вертикально интегрированным производителем титана от добычи сырья до выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью. Основными видами товарной продукции комбината являются: титан губчатый, магний первичный в слитках, титановые слитки и сплавы. Продукция АО "УКТМК" сертифицирована всеми производителями авиакосмической отрасли мира. В настоящее время 100 % продукции АО "УКТМК" поставляется на экспорт в индустриально развитые страны, такие, как США, Великобритания, Россия, Франция, Южная Корея, Индия и Китай.
Доля титана АО "УКТМК":
на мировом рыке составляет 11 %;
в авиакосмической отрасли – 18 %.
Предприятие добилось таких показателей за счет запуска инвестиционных проектов в рамках программы индустриализации и создания трех совместных предприятий ("UKAD" и EcoTitanium – Франция, ТОО "ПОСУК Титаниум" в Южной Корее). В своей деятельности предприятие уделяет первостепенное внимание инновациям и постоянной разработке и внедрению инновационных технологий (производит 14 видов титановых сплавов).

2019 жылы кеуекті титанының жалпы өндірісінің көлемі 2018 жылмен салыстырғанда 44 %-ға өсті. 2019 жылы титан құймалары мен қорытпаларының өндірісі 2018 жылмен салыстырғанда 4 %-ға өсті. 2018-2019 жылдар кезеңінде "ӨТМК" АҚ өндіріс көлемінің ұлғаюы аэроғарыш және өнеркәсіп нарықтарындағы сұраныстың артуына байланысты.
Отандық титан өнеркәсібіндегі перспективалы бағыттардың бірі мұнай-газ машина жасау үшін өнімдерді өндіру, титанмен қапталған құбырларды және аддитивті өндіріс үшін титан ұнтақтарын өндіру болып табылады.
Титанның биологиялық инерттілігін ескере отырып, жақын арада биоимпланттар мен медициналық құралдарды шығаратын кәсіпорын құру жоспарлануда. [12].
Қазақстанда "ӨТМК" АҚ негізінен жоғары сапалы титан губкасы мен тауарлық магний өндіреді және сатады. Компанияның негізгі акция ұстаушылары - Specialty Metals Company (45,03 %), New Asia Investment Group Ltd. (9,46 %), Metacapital Investments PTE. Ltd (8,53 %), New Metal Investments PTE и Metal Resource & Technology PTE. Ltd (по 7,58 %), Kolur Holding (6,43 %) компаниялары болып табылады.
АҚШ-тың Геологиялық қызметінің мәліметінше, 2013 жылы Америкаға Қазақстаннан 10,3 мың тонна титан губкасы жеткізілді, бұл ретте титан губкасының әлемдік өндірісі 192 мың тоннаны құрады, ал губка бойынша "ӨТМК" АҚ қуаты 27 мың тоннаны құрайды.
"ӨТМК" АҚ-да кеуекті титан мен қоспалауыш элементтерді қос вакуумды доғалы қайта балқыту әдісімен титан құймаларын және қорытпаларын өндіру цехының құрылысы аяқталды. Бұл жобаның мәні - "ӨТМК" АҚ -ның шикізат өндіруден бастап әлемдік титан нарығында жетекші позицияларды нығайта отырып, қосылған құны жоғары өнім шығаруға дейінгі тік интеграциясын күшейту. Цехтың жобалық қуаты жылына 11 000 тонна титан құймаларын және қорытпаларын құрайды. "ӨТМК" АҚ-да өндірілетін титан құймалары мен қаңылтықтары Оңтүстік Кореяның ірі кеме жасау компанияларына кейіннен сату үшін "POSCO" кәсіпорындарында титан парақтарына және құбырларға илектеледі.
Титанның медицинада қолданылуы артып келеді. Компания сарапшыларының пікірінше, ұзақ мерзімді перспективада титанға аэроғарыш саласының сұранысы артады. Алайда, аэроғарыш өнеркәсібі титанды негізінен келісімшарттық жеткізілім бойынша тұтынады, сондықтан споттық нарықты белсендіру үшін теңіз суын, мұнай-газды және т.б. тұщыландыру сияқты секторларда өсу қажет. [13].
1.2. Титан мен магний өндірісі кезінде қолданылатын шикізаттың, негізгі және қосалқы материалдардың сипаттамасы
Титан табиғатта таралуы бойынша жетінші орынды алады. Көбінесе бұл оксидтер, титанаттар және титаносиликаттар. Заттың максималды мөлшері 94-99 % қостотықтарда болады.
80-нен астам титан минералдары белгілі. Титанның маңызды минералдары негізінен бес тән топтың құрамына кіреді: рутил, ильменит, перовскит, ниоботанталотитанаттар және сфен, олардың ішінде рутил және ильменит топтары ең маңызды.

В 2019 году объем валового производства титана губчатого увеличился на 44 % по отношению к 2018 году. В 2019 году объем производства титановых слитков и сплавов увеличился на 4 % по отношению к 2018 году. Увеличение объемов производства АО "УКТМК" за период 2018 – 2019 годы связано с увеличением спроса на авиакосмическом и промышленном рынках.
Одним из перспективных направлений в отечественной титановой отрасли является производство продукции для нефтегазового машиностроения, производства труб с титановым покрытием и титановых порошков для аддитивного производства.
Учитывая биологическую инертность титана, в ближайшем будущем планируется создание предприятия по производству биоимплантов и медицинских инструментов [12].
В Казахстане АО "УКТМК" производит и реализует в основном высококачественную титановую губку и товарный магний. Основными держателями акций компании являются компании Specialty Metals Company (45,03 %), New Asia Investment Group Ltd. (9,46 %), Metacapital Investments PTE. Ltd (8,53 %), New Metal Investments PTE и Metal Resource & Technology PTE. Ltd (по 7,58 %), Kolur Holding (6,43 %).
По данным Геологической службы США U.S. Geological Survey, в 2013 году в Америку из Казахстана было поставлено 10,3 тыс. тонн титановой губки, при этом мировое производство титановой губки составило 192 тыс. тонн, а мощность АО "УКТМК" по губке составляет 27 тыс. тонн.
На АО "УКТМК" завершено строительство цеха по производству титановых слитков и сплавов методом двойного вакуумнодугового переплава губчатого титана и легирующих элементов. Суть этого проекта — в усилении вертикальной интеграции АО "УКТМК" от добычи сырья до выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью с укреплением ведущих позиций на мировом рынке титана. Проектная мощность цеха 11 000 тонн титановых слитков и сплавов в год. Титановые слитки и слябы, производимые на АО "УКТМК", прокатываются в титановые листы и трубы на предприятиях "POSCO" для последующей их реализации крупным судостроительным компаниям Южной Кореи.
Растет применение титана в медицине. По мнению экспертов компании, в долгосрочной перспективе спрос аэрокосмической отрасли на титан увеличится. Однако аэрокосмическая промышленность потребляет титан преимущественно по контрактным поставкам, так что для активизации спотового рынка необходим рост в таких секторах, как опреснение морской воды, нефтегазовой и др. [13].
1.2. Характеристика сырья, основных и вспомогательных материалов, используемых при производстве титана и магния
Титан занимает седьмое место по распространенности в природе. Чаще всего это оксиды, титанаты и титаносиликаты. Максимальное количество вещества содержится в двуокисях – 94 – 99 %.
Известно более 80 минералов титана. Важнейшие минералы титана в основном входят в состав пяти характерных групп: рутила, ильменита, перовскита, ниоботанталотитанатов и сфена, из которых наибольшее значение имеют группы рутила и ильменита.

Рутил табиғи титан диоксиді. Ең тұрақты модификациясы көкшіл, қоңыр-сары, қызыл түсті минерал болып табылады. Тығыздығы 4,18-4,28 г/см3. Аустралиядағы, Канададағы, Бразилиядағы белгілі кен орындары.
Анатаз өте сирек кездесетін минерал, 800-900 °C температурада рутилге айналады.
Брукит – ромбтық жүйенің кристалы, 650 °C кезінде ол көлемі азая отырып рутилға қайтымсыз ауысады.
Ильменит – темір титанаты, ең көп таралған титан минералы (титан 52,8 %-ға дейін). Минерал қоңыр және қоңыр-қара түсті, тығыздығы 4,56-5,21 г/см3. Бұл гейкилит, пирофанит, кричтон – ильмениттің химиялық құрамы өте күрделі және кең көлемде өзгереді.
Өнеркәсіптік мақсатта ильменит лейкоксенінің желдету нәтижесі қолданылады. Мұнда өте күрделі химиялық реакция жүреді, онда темірдің бір бөлігі ильменит торынан шығарылады.
Нәтижесінде кендегі титанның көлемі 60 %-ға дейін артады.
Сондай-ақ, металл ильменит сияқты қышқыл темірмен байланыспаған, бірақ тотықталған темір титанаты ретінде әрекет ететін кен қолданылады, бұл - аризонит, псевдобрукит.
Ильменит құмдарының ірі шашырандылары Үндістанда, Аустралияда, Индонезияда, Африкада, Оңтүстік Америкада, АҚШ-та, Қазақстанда және Ресейде кездеседі.
Көбінесе ильменит магнетитпен тығыз байланыста болады. Мұндай кендер титаномагнетитті деп аталады. Мұндай кендердің ең үлкен қоры Канадада, ТМД-да, Скандинавияда, Бразилияда табылды.
Ильменит, рутил және титаномагнетит кен орындары үлкен маңызға ие. Оларды 3 топқа бөледі:
магмалық ультранегізгі және негізгі жыныстардың таралу учаскелерімен, магманың таралуымен байланысты. Көбінесе бұл ильменит, титаномагнетит ильменит-гематит кендері;
экзогендік кен орындары – шашыранды және қалдық, аллювиалды, аллювиалды-көл ильменит және рутил кен орындары. Сондай-ақ, желдету қабығындағы жағалау-теңіз шашырандылары, титан, анатаза кендері. Жағалау-теңіз шашырандыларының маңызы зор;
метаморфизацияланған кен орындары – лейкоксені бар құмтастар, ильменит - магнетит кендері, тұтас және секпілді.
Қалдық немесе шашыранды экзогендік кен орындары ашық әдіспен игеріледі. Ол үшін драгтар және экскаваторлар қолданылады.
Жергілікті кен орындарын игеру шахталарды қазумен байланысты. Алынған кен орнында ұсақталады және байытылады. Гравитациялық байыту, флотация, магниттік бөлу қолданылады.
Перовскит кальций титанаты CaOxTiO2 (58,7 % TiO2). Құрамында ниобий, иттрий, марганец, магний қоспалары жиі кездеседі. Тығыздығы – 3,95-4,04 г/см3, түсі - қара, қызыл-қоңыр. Болашақта титан алудың маңызды көзі бола алады.

Рутил – природный диоксид титана. Самая устойчивая модификация представляет собой минерал синеватого, буровато-желтого, красного цвета. Плотность 4,18 – 4,28 г/см3. Известны месторождения в Австралии, Канаде, Бразилии.
Анатаз довольно редкий минерал, при температуре в 800 – 900 °C переходит в рутил.
Брукит – кристалл ромбической системы, при 650 °C необратимо переходит в рутил с уменьшением объема.
Ильменит – титанат железа, наиболее распространенный минерал титана (до 52,8% титана). Минерал бурого и буро-черного цвета, плотностью 4,56 – 5,21 г/см3. Это гейкилит, пирофанит, кричтон – химический состав ильменита весьма сложен и колеблется в широких переделах.
Используется в промышленных целях. Результат выветривания ильменита – лейкоксен. Здесь происходит довольно сложная химическая реакция, при которой из ильменитовой решетки удаляется часть железа.
В результате объем титана в руде повышается до 60 %.
Также используют руду, где металл связан не с закисным железом, как в ильмените, а выступает в виде титаната окисного железа. Это аризонит, псевдобрукит.
Крупные россыпи ильменитовых песков найдены в Индии, Австралии, Индонезии, Африке, Южной Америке, США, Казахстане и России.
Часто ильменит находится в тесной связи с магнетитом. Такие руды называют титаномагнетитовыми. Крупнейшие запасы таких руд обнаружены в Канаде, СНГ, Скандинавии, Бразилии.
Наибольшее значение имеют месторождения ильменита, рутила и титаномагнетита. Разделяют их на 3 группы:
магматические связаны с участками распространения ультраосновных и основных пород, с распространением магмы. Чаще всего это ильменитовые, титаномагнетитовые ильменит-гематитовые руды;
экзогенные месторождения – россыпные и остаточные, аллювиальные, аллювиально-озерные месторождения ильменита и рутила. А также прибрежно-морские россыпи, титановые, анатазовые руды в корах выветривания. Наибольшее значение имеет прибрежно-морские россыпи;
метаморфизированные месторождения – песчаники с лейкоксеном, ильменит-магнетитовые руды, сплошные и вкрапленные.
Экзогенные месторождения остаточные или россыпные, разрабатываются открытым методом. Для этого используют драги и экскаваторы.
Разработка коренных месторождений связана с проходкой шахт. Полученную руду на месте дробят и обогащают. Применяют гравитационное обогащение, флотацию, магнитную сепарацию.
Перовскит титанат кальция CaOxTiO2 (58,7 % TiO2). Часто содержит примеси ниобия, иттрия, марганца, магния. Плотность – 3,95–4,04 г/см3, цвет – черный, красно-бурый. В перспективе может стать важнейшим источником получения титана.

Сфен немесе титанит - кальций титаносиликаты CaOxTiO2xSiO2 (38,8 % TiO2).
Түсі сары, тығыздығы 3,4-3,56 г/см3. Кен орындары бұрынғы КСРО-ның, АҚШ-тың, Канаданың және Мадагаскардың көптеген аудандарында кездеседі.
Ол басқа кендермен (апатит және нефелин) кешенді өндіру кезінде титан шикізаты ретінде қызмет ете алады.
Титан шикізатының қоры USGS (Американдық геологиялық қызмет) мәліметтері бойынша әлем елдері бойынша 01.01.2018 872 миллион тонна TiO2 құрады. Бұл қорлардағы негізгі үлесті ильменит алады - 92,9 %. Қор базасының қалған бөлігін рутил алады. Ильменит қоры бойынша бірінші орында тұрған елдердің ішінде мыналарды атап өтуге болады: Қытай – 25,21 % үлесі, Австралия – 28,65 %, Үндістан – 9,74 %, Оңтүстік Африка, Кения, Бразилия, Мадагаскар, Норвегия және Канада. Рутил қоры бойынша бірінші орында тұрған елдердің ішінде мыналарды атап өтуге болады: Австралия - үлесі 46,8 %, Кения - 20,98 %, Оңтүстік Африка, Үндістан және Украина. [14, 15].

Сфен или титанит – титаносиликат кальция CaOxTiO2xSiO2 (38,8 % TiO2).
Цвет желтый, плотность 3,4 – 3,56 г/см3. Месторождения найдены во многих районах бывшего СССР, США, Канаде и на Мадагаскаре.
Может служить титановым сырьем при комплексной добыче с другими рудами (апатитом и нефелином).
Запасы титанового сырья, по данным USGS (Американской геологической службы), по странам мира на 01.01.2018 составили 872 млн. тонн TiO2. Основную долю в данных запасах занимает ильменит – 92,9 %. Оставшуюся часть базы запасов занимает рутил. Среди стран, которые по запасам ильменита занимают первые позиции, можно выделить: Китай – доля 25,21 %, Австралия – 28,65 %, Индия – 9,74 %, ЮАР, Кения, Бразилия, Мадагаскар, Норвегия и Канада. Среди стран, которые занимают первые места по запасам рутила, можно отметить: Австралия – доля 46,8 %, Кения – 20,98 %, ЮАР, Индия и Украина [14, 15].

1.2.1. Қазақстандағы титанның минералды-шикізат базасы
Қазақстан титан қоры бойынша әлемде оныншы орынды алады. Біздің республикада ескерілген титан қоры 7 кен орнында шоғырланған: Қараөткел, Обухов, Құмкөл, Шоқаш, Үстірт, Прогноз, Жарсор.
Шығыс Қазақстан аумағында титан мен цирконийдің дәлелденген минералды қорлары бар екі кен орны бар: ильменитті-цирконды Қараөткел шашырандысы және ильменитті Сәтбаев шашырандысы. Кен орындары Зайсан ойпатының солтүстік-батысында орналасқан. Қараөткел және Сәтбаев кен орындары Зайсан көлінің солтүстік-батысындағы тау аралық ойпаттардың жоғарғы мелкайнозой шөгінділерімен байланысты. Қараөткел кен орнындағы зерттеулер мыналарды анықтады: элювиалды-аллювиалды шашырандылардың таралу ауданы 100 км2 дейін жетеді, кен денелерінің қуаты 4-7 м және аршылған жыныстар 2-4 м; элювиалды-аллювиалды шөгінділердің кенді құмдарының орташа мөлшері: ильменит – 28,0 кг/м3, рутил және лейкоксен – 6,3 кг/м3, циркон – 6,2 кг/м3.

1.2.1. Минерально-сырьевая база титана в Казахстане
Казахстан занимает десятое место в мире по запасам титана. Учтенные запасы титана в нашей республике сосредоточены на 7 месторождениях: Караоткель, Обуховское, Кумколь, Шокашское, Устюртское, Прогнозное, Жарсорское.
На территории Восточного Казахстана находятся два месторождения с доказанными минеральными запасами титана и циркония: ильменит-цирконовая Караоткельская россыпь и ильменитовая Сатпаевская россыпь. Месторождения расположены на северо-западе Зайсанской впадины. Караоткельское и Сатпаевское месторождения связаны с верхними мелкайнозойскими отложениями межгорных впадин на северо-западе озера Зайсан. Исследованиями на Караоткельском месторождении было установлено: площадь распространения элювиально-аллювиальной россыпи достигает до 100 км2 , при мощности рудных тел 4 – 7 м и вскрышных пород 2 – 4 м; среднее содержание рудных песков элювиально-аллювиальных отложений: ильменита – 28,0 кг/м3 , в сумме рутила и лейкоксена – 6,3 кг/м3 , циркона – 6,2 кг/м3 .

1982 жылы Қараөткел шашырандыларындағы геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері бойынша ильменит, циркон және кварц-дала шпаты минералды шикізатының қорлары және болжамды ресурстары бағаланды. [16] Обухов тау-кен байыту комбинаты – титан-цирконий кендерін өндіретін ірі қазақстандық кәсіпорын. Шикізат базасы Обухов титан-цирконий кен орны. Солтүстік Қазақстан облысының Тайынша ауданында орналасқан.

По результатам геологоразведочных работ на Караоткельской россыпи в 1982 году были оценены запасы и прогнозные ресурсы ильменита, циркония и кварц-полевошпатового минерального сырья [16]. Обухóвский горно-обогатительный комбинат – крупнейшее казахстанское предприятие-производитель титано-циркониевых руд. Сырьевой базой служит Обуховское титан-циркониевое месторождение. Расположен в Тайышинском районе Северно-Казахстанской области.

Шоқаш кен орны Ақтөбе облысының Мәртөк ауданында, Ақтөбе қаласынан батысқа қарай 100 км, Мәртөк теміржол станциясынан оңтүстікке қарай 40 км және Шайда кентінен солтүстікке қарай 3 км жерде орналасқан.
"Сәтбаев тау-кен байыту кәсіпорны" ЖШС "ӨТМК" АҚ өндірістік қажеттіліктері үшін қажетті ильменит концентратын өндіре отырып Сәтбаев кен орнының ильменит құмдарын өндірумен және байытумен айналысады.
Сәтбаев кен орны Шығыс Қазақстан облысы Көкпекті ауданы аумағында орналасқан. Облыс орталығы – Өскемен қаласы – солтүстікке қарай 220 км, Көкпекті аудан орталығы - кен орнынан батысқа қарай 40 км орналасқан. Ең жақын елді мекен – Қойтас ауылы - 3,5 км қашықтықта орналасқан.

Шокашское местонахождение расположено в Мартукском районе Актюбинской области, в 100 км к западу от города Актобе, в 40 км к югу от железнодорожной станции Мартук и в 3 км севернее поселка Шайда.
ТОО "Сатпаевское горно-обогатительное предприятие" занимается добы
чей и обогащением ильменитовых песков Сатпаевского месторождения, с полу
чением ильменитового концентрата, необходимого для производственных нужд
АО "УКТМК".
Месторождение "Сатпаевское" расположено на территории Кокпектинского района Восточно-Казахстанской области. Областной центр – город Усть-Каменогорск – находится в 220 км севернее, районный центр Кокпекты – в 40 км запад-
нее месторождения. Ближайший населенный пункт – село Койтас – расположен
на расстоянии 3,5 км.

19043
19568
9
Шикі магнийді қоспалардан тазарту үшін үздіксіз тазарту пеші қолданылады (флюстермен қайта балқыту және аргон атмосферасында тұндыру)
Магний тотықсыздандырғыш
16918
18236
10
Күкіртті жағу арқылы қол жеткізілетін күкірт диоксиді ортасында құю конвейерінде магний құю
Тауарлық магний-90
560
108
1.4. Энергия ресурстарын пайдалану
Қазақстан Республикасының 2022 жылғы отын-энергетикалық балансына сәйкес энергияның жалпы бастапқы тұтынуы 69,8 млн тонна мұнай эквивалентін құрады. Жалпы бастапқы энергия тұтыну құрылымында ең үлкен үлесті көмір алады - 48,2 %. Көлемі бойынша келесі болып мыналар табылады: табиғи газ – 26,4 %, мұнай және мұнай өнімдері – жалпы бастапқы энергия тұтынудың 23,5 %-ы.

19043
19568
9
Использование печи непрерывного рафинирования для очистки магния-сырца от примесей (переплавка с флюсами и отстаивание в атмосфере аргона)
Магний - восстановитель
16918
18236
10
Разливка магния на литейном конвейере в среде диоксида серы, которая достигается за счет сжигания серы
Магний-90 товарный
560
108
1.4. Использование энергоресурсов
Согласно топливно-энергетическому балансу Республики Казахстан за 2022 год общее первичное потребление энергии составило 69,8 млн. тонн нефтяного эквивалента. В структуре общего первичного потребления энергии наибольшую долю занимает уголь – 48,2%. Следующими по величине являются газ природный – 26,4%, нефть и нефтепродукты – 23,5% от общего первичного потребления энергии.

2022 жылдың қорытындысы бойынша энергияның жалпы түпкілікті тұтынуы 43,4 млн тонна мұнай эквивалентін құрады. Соңғы энергия тұтыну құрылымында өнеркәсіптік сектор көлемі бойынша 12,3 млн тонна мұнай эквивалентін тұтыну көлемі бойынша екінші орында. Ең үлкен үлесті қара металлургия – 30,1 %, түсті металлургия – 26,4 % және тау – кен өнеркәсібі – 14,4 % құрайды.
1.2-сурет. Энергияны түпкілікті тұтыну құрылымы
Титан және магний өндірісі түсті металлургияға жатады. Металлургия өнеркәсібінің бұл кіші секторы құрамында темірі жоқ алюминий, мыс, никель, титан, магний және басқалары сияқты түсті металдарды қазып алуды, өңдеуді және өндіруді қамтиды. Түсті металлургия кіші секторының энергия ресурстарын тұтынуы 3,2 млн тонна мұнай эквивалентін құрады.
Түсті металлургияның соңғы энергия тұтынуындағы ең үлкен үлесті тас көмір 49,8 % және электр энергиясы 30 % құрайды.
1.3-сурет. Түсті металлургияда энергияны тұтыну үлесі
Титанды және магнийді өндіру процесінде негізінен қазандық – пеш отыны, электр және жылу энергиясы қолданылады. Титанды және магнийді алу үшін кенді өндіру, ұнтақтау және байыту сияқты шикізатты өңдеу айтарлықтай энергия шығындарын талап етеді. Металдарды балқыту және тазарту үшін электр энергиясы айтарлықтай көлемде қажет. Титан мен магний өндірісінде титан кенін электролиздеу үшін электр энергиясын қажет ететін химиялық реакция процестері де қолданылады. Қазандық-пеш отыны (көмір, мазут, табиғи газ және т.б.) әртүрлі жылу процестері үшін, сондай-ақ кәсіпорынның технологиялық қажеттіліктері үшін отын ретінде пайдаланылады. Металдарды балқыту және агломерациялау процестері осындай жоғары температураны қыздыру және ұстап тұру үшін үлкен көлемдегі энергияны пайдаланады. Металдарды алғаннан кейін соңғы өнімдерді өндіру үшін оларды өңдеу және қалыптау процесі қажет. Илеу, құю және қысыммен өңдеу сияқты бұл процестер де айтарлықтай энергия шығындарын талап етеді. Қуатты тұтыну белгілі бір өндіріс әдісіне және қолданылатын технологияларға байланысты өзгеруі мүмкін.
1.5. Негізгі экологиялық мәселелер
Титан-магний өнеркәсібі қоршаған ортаға сөзсіз әсер етеді. Титан-магний өндірісінің барлығында дерлік титан (губка) және магний металдарын өндіру үшін хлор технологиясы қолданылатыны белгілі. Титан хлор технологиясы келесі негізгі процестерден тұрады: ильменит концентратын кенқыздыру балқытуы, титан қожын хлорлау, титан тетрахлоридін магнийтермиялық тотықсыздандыру және гучат титанын вауумдық дистилляциялық тазарту. Хлор – қоршаған ортаға айтарлықтай зиян келтіруі мүмкін қауіпті және улы газ. Өндірістік масштабтағы металл магний балқымалардың электролизі арқылы, негізінен сусыздандырылған карналлиттен, ал аз жасанды карналлиттен хлор-магний электролизі арқылы алынады. Магнийтермиялық тотықсыздану сатысында титан өндірісі кезінде тотықсыздандырғыш ретінде металл магниі қолданылады және керісінше, металл магнийді хлор-магний әдісімен өндіру үшін титан тетрахлоридінің магнийтермиялық тотықсыздануы кезінде бөлінетін магний хлоридін қолдануға болады, бұл екі өндіріс (титан және магний) бір кәсіпорынның құрамында орналасқан, сондықтан бұл өндіріс титанды-магнийлі деп аталады.
Титан және магний өндірісі кезіндегі кәсіпорындардың қоршаған ортаны ластауы олардың өндірістік қызметінің ерекшелігімен анықталады: өндіріс технологиясы, қолданылатын шикізаттың сипаттамалары, алынған өнімді металл қоспаларынан тазарту және т.б. Дәстүрлі технологиялық схема бойынша жұмыс істейтін титан-магний зауыттарында технологиялық газдарды тазарту дайындық процестерінен (кенді термиялық балқыту, хлорлау және хлоридтерді бөлу) негізгі кезеңге – металлотермиялық тотықсыздануға – губка тәрізді титан өндірісіне дейінгі технологиялық циклдің ажырамас бөлігі болып табылады.

По итогам 2022 года общее конечное потребления энергии составило 43,4 млн. тонн нефтяного эквивалента. В структуре конечного энергопотребления промышленный сектор является вторым по величине с объемом потребления 12,3 млн. тонн нефтяного эквивалента. Наибольшую долю занимает черная металлургия – 30,1%, цветная металлургия – 26,4% и горнодобывающая промышленность – 14,4%.
Рисунок.1.2. Структура конечного энергопотребления
Производство титана и магния относится к цветной металлургии. Этот подсектор металлургической промышленности включает в себя добычу, переработку и производство цветных металлов, таких, как алюминий, медь, никель, титан, магний и другие, которые не содержат железа. Потребление энергоресурсов подсектором цветной металлургии составило 3,2 млн. тонн нефтяного эквивалента.
Наибольшую долю в конечном потреблении энергии цветной металлургии занимают уголь каменный 49,8% и электрическая энергия 30%.
Рисунок.1.3. Доля потребления энергии в цветной металлургии
В процессе производства титана и магния в основном используются котельно-печное топливо, электрическая и тепловая энергия. Добыча руды для получения титана и магния, обработка сырья, такая, как перемолка и обогащение, требуют значительных энергетических затрат. Электрическая энергия требуется в значительных объемах для плавки и рафинирования металлов. При производстве титана и магния также применяются процессы химической реакции, требующие электроэнергии для электролиза титановой руды. Котельно-печное топливо (уголь, мазут, природный газ и т.д.) используется как топливо для различных тепловых процессов, а также для технологических нужд предприятия. Процессы плавления и спекания металлов используют большой объем энергии для нагрева и поддержания таких высоких температур. После получения металлов необходим процесс их обработка и формование для производства конечных изделий. Эти процессы, такие, как прокатка, литье и обработка под давлением, также требуют значительных энергетических затрат. Энергопотребление может варьироваться в зависимости от конкретного метода производства и используемых технологий.
1.5. Основные экологические проблемы
Титаномагниевая промышленность неизбежно влияет на окружающую среду. Известно, что, практически во всех титаномагниевых производствах применяется хлорная технология для производства металлического титана (губчатого) и магния. Хлорная технологии титана состоит из следующих основных процессов: рудно-термическая плавка ильменитового концентрата, хлорирование титанового шлака, магниетермическое восстановление тетрахлорида титана и вауумнодистилляционная очистка губчатого титана. Хлор – опасный и токсичный газ, который может нанести значительный ущерб окружающей среде. Металлический магний в производственном масштабе получают электролизом расплавов, в основном из обезвоженного карналлита, и реже из искусственного карналлита хлор-магниевым электролизом. Так как при производстве титана на стадии магниетермического восстановления в качестве восстановителя используется металлический магний и, наоборот, для производства металлического магния хлор-магниевым способом можно использовать хлорид магния, выделяющийся при магниетермическом восстановлении тетрахлорид титана, эти два производства (титана и магния) располагаются в составе одного предприятия, поэтому данное производство называется титаномагниевым.
Загрязнение окружающей среды предприятиями при производстве титана и магния определяется спецификой их производственной деятельности: технология производства, характеристика используемого сырья, очистка получаемой продукции от металлических примеси и т.д. На титаномагниевых заводах, работающих по традиционной технологической схеме, очистка технологических газов является неотъемлемой частью технологического цикла, начиная с подготовительных процессов (рудно-термической плавки, хлорирования и разделения хлоридов) до основной стадии – металлотермическое восстановление – производство губчатого титана.

1.5.1. Атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындылары
Титан және магний өндірісіндегі негізгі экологиялық проблемалар, жалпы салаға да сияқты, Тi, Nb, Zr, V, Al, Mg, K және т.б. құнды компоненттері бар ауаның, судың ластануымен және қалдықтардың пайда болуымен байланысты.
Титан мен қосылыстар ильменит концентратын алу кезінде азды-көпті технологиялық және желдету газдары шығаратын шаңға айналады. Шығарылатын газдардағы шаң шығарындылары маңызды болып табылады, өйткені зиянды металл қосылыстары шаңның бөлігі болуы мүмкін. Көміртегі мен күкірт оксидтері, азот қосылыстары, сутегі хлориді, хлор және өңделген шикізаттың кейбір басқа компоненттері қоспалар түрінде бірдей газдарға өтеді.
Технологиялық газдарды тазарту бөлімшесі титан және магний өндіретін қазақстандық кәсіпорында табиғатты қорғау функцияларын жүзеге асыратын негізгі буын болып табылады. Өндірістік алаңның міндеттеріне шығатын технологиялық, аспирациялық және желдету газдарын шаңнан тазарту, өнімді (шаңды) өндіріске қайтару, жұмыс орындарында қалыпты санитарлық жағдай жасау кіреді. Газдарды тазарту тәулік бойы жүргізіледі, ол үшін құрамында титаны бар шаңнан, хлор қосылыстарынан және басқа да органикалық қосылыстардан газдарды тазартудың аралас әдістерін қолдана отырып, күрделі көп сатылы схема ұйымдастырылған.
1.5.2. Су объектілеріне ластағыш заттарды төгу
Гидросфера объектілеріне титан-магний өндірісінің экологиялық жүктемесін төмендету олардың өзекті экологиялық проблемаларының бірі ғана емес, сонымен қатар шешуді қажет ететін технологиялық проблема болып табылады. Титан-магний өндірісінің сарқынды суларының ерекшелігі олардағы әртүрлі сипаттағы металл иондарының (сілтілі, сілтілі жер, Ұ-элементтері, оның ішінде амфотерлік қасиеттері бар) болуы болып табылады. Пайда болған ағындарды залалсыздандыру үшін көп жағдайда ағындарды араластыру, оларды кальций бар реагенттермен орташалау және бейтараптандыру, содан кейін пайда болған жүзгіндерді флокуляциялау, тұнбаны тұндыру, оны қоюлату немесе сусыздандыру жүргізіледі. Реагентті өңдеу кезінде тазартылған суларды залалсыздандыру дәрежесі мен сапасы тұндыру рН-на, гидроксидтердің ерігіштігіне, гидроксокешендердің түзілу мүмкіндігіне және т. б. байланысты болады. Сарқынды суларды тазартудың қолданыстағы технологиялары ауыр металл иондарының, тоқтатылған заттардың, минералды қоспалардың (кальций, магний хлориді, сульфаттар) құрамы бойынша тазартылған судың сапасына қойылатын талаптарды қамтамасыз етпейтін жағдайларда, оларды ашық су қоймаларына төкпес бұрын қосымша өңдеу немесе сұйылту қажет. Осы мақсаттар үшін жасанды гидротехникалық құрылымдар – ортаның рН-ның өзгеруі нәтижесінен араластыру, сұйылту және қосымша тазарту процестері жүретін өндірістік арналар жиі қолданылады. Жүзгіндерді оңтайлы емес режимде флокуляциялау процесін жүргізу, сондай-ақ тұнбаны қоюлату мен сусыздандырудың тиімсіз әдістерін қолдану (қайтара отырып гравитациялық) суды тазарту құрылыстарына қоюлату кезінде пайда болатын тазартылған суда тоқтатылған заттар құрамының жоғарылауының себебі болуы мүмкін.
Қазіргі таңда сарқынды суларды кейіннен өндірістік циклге қайтару мүмкіндігімен минералсыздандыру тәсілдерін әзірлеу өзекті болып қала береді, бұл тұз мөлшері жоғары болған кезде төгілетін сарқынды сулардың сапасына қойылатын талаптардың қатаңдатылуына байланысты. Титан және магний өндірісінің жерүсті су объектілеріне әсерін болдырмау/азайту қазақстандық кәсіпорындарда қайта және айналымды сумен жабдықтау жүйелерін ұйымдастыру арқылы, сондай-ақ сарқынды суларды тазартудың тиімді әдістерін кезең-кезеңімен енгізу және пайдалану арқылы шешіледі.

1.5.1. Выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух
Ключевые экологические проблемы при производстве титана и магния, как и для отрасли в целом, связаны с загрязнением воздуха, воды и образованием отходов, содержащих ценные компоненты Ti, Nb, Zr, V, Al, Mg, K и т.д.
Титан и соединения при извлечении из ильменитового концентрата в большей или меньшей степени переходят в пыль, выносимую технологическими и вентиляционными газами. Выбросы пыли, содержащиеся в отводящих газах, являются важными, поскольку вредные металлические соединения могут быть частью пыли. В эти же газы в виде примесей переходят и оксиды углерода и серы, соединения азота, хлористый водород, хлор и некоторые другие составляющие перерабатываемого сырья.
Отделение очистки технологических газов является основным звеном, осуществляющим природоохранные функции на казахстанском предприятии по производству титана и магния. В задачи производственной площадки входит очистка отходящих технологических, аспирационных и вентиляционных газов от пыли, возврат продукции (пыли) в производство, создание нормальных санитарных условий на рабочих местах. Очистка газов производится в круглосуточном режиме, для чего организована сложная многоступенчатая схема с применением комбинированных методов очистки газов от титансодержащей пыли, соединений хлора и других органических соединений.
1.5.2. Сбросы загрязняющих веществ в водные объекты
Снижение экологической нагрузки титаномагниевого производства на объекты гидросферы является не только одной их актуальных экологических проблем, но и технологической проблемой, требующей решения. Особенностью сточных вод титаномагниевого производства является содержание в них ионов металлов различной природы (щелочных, щелочноземельных, е-элементов, в том числе обладающих амфотерными свойствами). Для обезвреживания образующихся стоков в большинстве случаев производится смешение потоков, усреднение и нейтрализация их кальцийсодержащими реагентами с последующей флокуляцией образовавшихся взвесей, осаждением осадка, его сгущением или обезвоживанием. Степень обезвреживания и качество очищенных вод при реагентной обработке будут зависеть от рН-осаждения, растворимости гидроксидов, возможности образования гидроксокомплексов и др. В случаях, когда существующие технологии очистки сточных вод не обеспечивают требований, предъявляемых к качеству очищенной воды по содержанию ионов тяжелых металлов, взвешенным веществам, минеральным примесям (хлоридам кальция, магния, сульфатам) перед сбросом их в открытые водоемынеобходимо пройти дополнительную обработку или разбавление. Для этих целей часто используются искусственные гидротехнические сооружения – промышленные каналы, в которых происходят процессы смешения, разбавления и дополнительной очистки в результате изменения рН-среды. Проведение процесса флокуляции взвесей в неоптимальном режиме, а также использование малоэффективных методов сгущения и обезвоживания осадка (гравитационных с возвратом) могут стать причиной повышенного содержания взвешенных веществ в очищенной воде, образующейся при сгущении воды на очистных сооружениях.
Актуальной на сегодняшний день остается разработка способов деминерализации сточных вод с возможностью последующего возврата их в производственный цикл, что обусловлено ужесточением требований к качеству сбрасываемых сточных вод при высоком солесодержании. Предотвращение/снижение влияния производства титана и магния на поверхностные водные объекты решается путем организации на казахстанских предприятиях систем повторного и оборотного водоснабжения, а также с помощью поэтапного внедрения и использования эффективных методов очистки сточных вод.

1.5.3. Өндіріс қалдықтарын қалыптастыру және басқару
Қоршаған ортаға ластағыш заттардың шығарындылары мен төгінділерінен басқа, титан және магнийді өндіру процесінде күшән, қорғасын, сынап және басқа компоненттерді қоса алғанда, улы заттар бар қатты заттар мен химиялық жанама өнімдер болып табылатын қалдықтардың едәуір мөлшері түзіледі. Титан-магний өндірісінен пайда болған қалдықтардың түрлері титан шикізатын ашудың қолданылатын технологияларына байланысты өзгеруі мүмкін: күкірт қышқылы және хлор әдістері. Күкірт қышқылы процесінде құрамында титаны бар шикізат концентрлі күкірт қышқылымен өңделеді және сульфат ерітіндісі алынады, оның гидролитикалық ыдырауы кезінде титан диоксиді тұндырылады, оның 1 тоннасын өндіруде 10 тонна гидролиз қышқылы және 60 тонна ластанған сарқынды сулар түзіледі. Хлор технологиясы мыналардан тұрады: рутил алдымен хлоргаз әсеріне ұшырайды, бұл ретте титан тетрахлориді түзіледі, ол содан кейін ауа мен оттегі қоспасындағы жоғары температура кезінде диоксидке айналады. Хлор әдісі пайдаланатын жоғары сапалы құрамында титаны бар шикізатты пайдалануды талап етеді, ол ретінде табиғи шикізатты (ильменит, рутил концентраттары және т.б.) немесе өнеркәсіптік өнімдерді (дайын титан қождары, синтетикалық рутил) пайдаланылады. Бұл ретте титан хлораторының пайдаланылған балқымалары (ТХПБ), сұшырымдар, шламдар сияқты қатты өнеркәсіптік қалдықтар түзіледі.
Қазақстандық титан-магний комбинатында жыл сайын 1500-3000 тонна титан оксиді бар 76 мың тоннаға дейін қатты хлорид қалдықтары түзіледі. Кәсіпорынның хлорид қалдықтарына мыналар жатады: титан хлораторларының пайдаланылған балқымасы (ТХПБ) – 39,5 %; ванадий хлораторларының пайдаланылған балқымасы (ВХПБ) – 3,9 %; хлоркалий электролитінің пайдаланылған балқымасы (ХКЭП) –39,5 %; хлормагний электролитінің пайдаланылған балқымасы (ХМЭП) - 7,9 %; карналлитті хлораторлардың шламдары (КХШ) – 2,6 %; электролизерлердің жүзгіндері (ЭЖ) – 0,7 %; карналлитті хлораторлардың жүзгіндері (КХ) - 0,7 %; титан хлораторларының конденсация жүйесінің шаң камераларының жүзгіндері (ШК) - 5,2 %. Алынған хлорид қалдықтарының шамамен 0,8 %-ы жұқа сөмке сүзгілерінің шаңына жатады. Ильменит концентраттарын 1600-1700 °С температурада балқыту процесінде шихта құрамындағы кремний жүзгінделеді және газдармен бірге газ жүйесіне әкетіледі, скрубберлерде ол SiO2 аморфты кремний диоксиді түрінде конденсацияланады және жұқа сөмке сүзгілеріне түседі. Құрамында кремнезем көп болғандықтан, шаңды балқыту процесіне қайтаруға немесе хлораторларға беруге болмайды. Бірінші жағдайда кремнеземнің жоғары мөлшері балқыманың қайнауын тудырады, екіншісінде кремнеземнің болуы шлактарды хлорлау кезінде алынған титан тетрахлоридінің сапасына теріс әсер етеді, өйткені кейіннен кремний титан тетрахлоридіне ауысады және титан губкасының сұрыптылығын нашарлатады. Ұсталатын шаңды процеске қайтару мүмкін еместігіне байланысты олар басқа қатты қалдықтармен бірге арнайы бөлінген аумақтарда, полигондарда жиналады.

1.5.3. Образование и управление отходами производства
Помимо выбросов и сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду, в процессе производства титана и магния образуется значительное количество отходов, представляющих собой твердые вещества и химические побочные продукты, которые содержат токсичные вещества, включая мышьяк, свинец, ртуть и другие компоненты. Виды образующихся отходов титаномагниевого производства могут различаться в зависимости от применяемых технологий вскрытия титанового сырья: сернокислотный и хлорный методы. В сернокислотном процессе титансодержащее сырье обрабатывают концентрированной серной кислотой и получают сульфатный раствор, при гидролитическом разложении которого осаждают диоксид титана. При производстве 1 тонны этого диоксида титана образуется 10 тонн гидролизной кислоты и 60 тонн загрязненных сточных вод. Хлорная технология заключается в том, что рутил сначала подвергают действию хлоргаза, при этом образуется тетрахлорид титана, который затем при высокой температуре в смеси воздуха и кислорода переводится в диоксид. Хлорный метод требует использования высококачественного титансодержащего сырья, в качестве которого используется природное сырье (ильменитовых, рутиловых концентратов и др.) или промпродукты (готовые титановые шлаки, синтетический рутил). При этом образуются такие твердые промышленные отходы, как отработанные расплавы титанового хлоратора (ОРТХ), возгоны, шламы.
На казахстанском титаномагниевом комбинате ежегодно образуется до 76 тыс. тонн твердых хлоридных отходов, содержащих 1500 – 3000 тонн оксида титана. Хлоридные отходы предприятия включают в себя: отработанный расплав титановых хлораторов (ОРТХ) – 39,5 %; отработанный расплав ванадиевых хлораторов (ОРВХ) – 3,9 %; отработанный расплав хлоркалиевого электролита (ОХКЭ) – 39,5 %; отработанный расплав хлормагниевого электролита (ОХМЭ) - 7,9 %; шламы карналлитовых хлораторов (ШКХ) – 2,6 %; возгоны электролизеров (ВЭ) – 0,7 %; возгоны карналлитовых хлораторов (КХ) – 0,7 %; возгоны пылевых камер системы конденсации титановых хлораторов (ПК) – 5,2 %. Около 0,8 % тонн из образующихся хлоридных отходов приходится на пыль тонких рукавных фильтров. В процессе плавки ильменитовых концентратов при температурах 1600 – 1700 °С кремний, содержащийся в шихте, возгоняется и вместе с газами увлекается в газоходную систему, в скрубберах он конденсируется в виде аморфного кремнезема SiO2 и попадает в тонкие рукавные фильтры. Пыли из-за высокого содержания кремнезема нельзя возвращать в процесс электроплавки или подавать в хлораторы. В первом случае высокое содержание кремнезема провоцирует вскипание расплава, во втором присутствие кремнезема отрицательно скажется на качестве тетрахлорида титана, получаемого при хлорировании шлаков, так как впоследствии кремний перейдет в тетрахлорид титана и ухудшит сортность титановой губки. Вследствие невозможности возврата улавливаемых пылей обратно в процесс, они складируются вместе с другими твердыми отходами на специально отведенных территориях, полигонах.

Титан-магний өндірісінің хлорид қалдықтарының бір бөлігі сумен сілтілендіріледі және кальций гидроксидімен рН 7-8,5-ке дейін бейтараптандырылады. Алынған қойыртпақ сорғылармен шлам жинағыштарға айдалады және сонда жиналады. Тұнбалар немесе шлам қоры шамамен 1,5 миллион тоннаны құрайды, оның поликомпоненттік құрамы оксидтер, оксихлоридтер және карбонаттар түрінде болады. Титан хлораторының пайдаланылған балқымасы және ванадий хлораторының пайдаланылған балқымасы полигонда қоймаланады. Көптеген элементтер бойынша қоқыс жинағыштардың тұнбалары және полигон қалдықтары қоршаған ортаның, соның ішінде топырақ пен жерасты суларының ластануы үшін ықтимал қауіпті болып табылады.
Титан-магний өндірісінде хлорид қалдықтарынан басқа оксид қалдықтары да түзіледі. Оксидтерге кенқыздыру пешінің шаңдары, электролизердің шламдары, шлам жинағыштардың тұнбалары (шламдар), кектер, қойыртпақтар жатады. Оларда TiO2, V2O5, Ta2O5, Nb2O5, Sc2O3, ZrO2 сияқты құнды компоненттер бар. Қалдықтардың барлық түрлеріндегі құнды компоненттердің жалпы сомасы жалпы көлемнің 15-20 % -н құрауы мүмкін, ал сирек металдардың мөлшері 1 %-ға дейін жетуі мүмкін.
Титан-магний өндірісінің қалдықтарын кәдеге жарату оның қоршаған ортаға айтарлықтай әсеріне байланысты саланың экологиялық проблемаларының бірі болып табылады және болып қала береді. Титан өндірісінің қалдықтарын шикізат ретінде пайдалану мүмкін емес, өйткені олар құрамы жағынан бастапқы қайта өңделетін шикізаттан айтарлықтай ерекшеленеді және процестердің технологиялық режимінің бұзылуына себеп болуы мүмкін. Титан-магний өндірісінің қалдықтарын қайта өңдеу әдістерін әзірлеудің маңызды факторы шикізат көздерінің сарқылуына байланысты қайта өңдеуге тарту қажеттілігі ғана емес, сонымен қатар сирек металдар мен олардың қосылыстарына деген қажеттіліктің артуы болып табылады. Титаннан басқа, шламдарда кальцийдің және мен кремнийдің едәуір мөлшері бар.
Шлам жинағыштардың қатты қалдықтары құрамында 5-10 %-ға дейін титан және 20 %-ға дейін немесе одан да көп кальций бар, ал шлам жинағыштардың тұнбаларында Ti, Nb, Zr, V, Ta едәуір мөлшері бар, оларды тиісті тауарлық өнімдерге шығару үлкен экономикалық пайда әкелуі мүмкін. Титанды қосымша айырып алу және титан диоксиді өнімін алу арқылы шлам жинағыштардың қатты қалдықтарын қайта өңдеу үлкен қызығушылық тудырады. Құрамында мақсатты компоненті аз, кем дегенде дәстүрлі шикізатқа қарағанда төмен қалдықтардан титанды алу кешенді қайта өңдеу кезінде экономикалық тұрғыдан тиімді болуы мүмкін. Шламдарда болатын кальцийдің едәуір мөлшері оны пайдалы өнім алу арқылы алу мүмкіндігін көрсетеді. Титан-магний өндірісінің шлам жинағыштарының қалдықтарын қайта өңдеудің кешенді технологиясын құру титанды және кальцийді алу және одан қосымша өнімдер алу арқылы оларды кәдеге жаратуға ықпал етеді. Осылайша, қалдықтарды қайта өңдеудің құндылығы екі негізгі фактордан тұрады: біріншіден, тауарлық өнімді алу (хлорлы темір, сода, калий, титан, хром, марганец, магний, ванадий, ниобий, тұз қышқылы, ағартқыштар, рубидий тұздары және т. б.), екіншіден, осы өнімдердің нарықтық бағасы.
Бүгінгі таңда Қазақстанда және ТМД-да титан-магний өндірісінің қалдықтарын тиімді кешенді қайта өңдеу жоқ, оларды жыл сайын сақтау кезінде орасан зор өрістер-қоймалар пайда болады. Табиғи жауын-шашын мен желдің әсерінен қалдықтар шайылып және шаңданып, су мен топырақ бассейндерін ластайды.
Титан кеніштері де экологиялық проблемалардың қайнар көздерінің бірі болып табылады, өйткені олар ормандардың жойылуына және тіршілік ету ортасының жоғалуына ықпал етуі мүмкін, бұл жерлерде ормандар тау-кен орындары үші кесіліп, топырақ эрозиясына, седиментацияға және су сапасының нашарлауына әкеліп соқтырады, бұл биоәртүрліліктің жоғалуына және экологиялық теңгерімсіздікке әкеледі. Титан-магний өндірісі шу мен діріл сияқты кейбір жергілікті аспектілермен де сипатталады.

Часть хлоридных отходов титаномагниевого производства выщелачивается водой и нейтрализуется гидроксидом кальция до рН 7 – 8,5. Полученная пульпа насосами перекачивается в шламонакопители и накапливается в них. Запасы осадков или шлама составляют около 1,5 млн тонн, поликомпонентный состав которых присутствует в виде оксидов, оксихлоридов и карбонатов. Отработанный расплав титанового хлоратора и отработанный расплав ванадиевого хлоратора складируют на полигон. Осадки шламонакопителей и отходы полигона по многим элементам являются потенциально опасными для загрязнения окружающей среды, в том числе почв и подземных вод.
Помимо хлоридных отходов в титаномагниевом производстве образуются и оксидные отходы. К оксидным можно отнести пыли руднотермической печи, шламы электролизера, осадки шламонакопителей (шламы), кеки, пульпы. В них содержатся такие ценные компоненты, как TiO2, V2O5, Ta2O5, Nb2O5, Sc2O3, ZrO2. В общей сложности сумма ценных компонентов во всех видах отходов может составлять 15 – 20 % от общего объема, а содержание редких металлов может доходить до 1 %.
Утилизация отходов титаномагниевого производства была и остается одной из экологических проблем отрасли ввиду его значительного воздействием на окружающую среду. Использование отходов титанового производства в качесте сырья не представляется возможным, так как они значительно отличаются по составу от исходного перерабатываемого сырья и могут быть причиной нарушения технологического режима процессов. Немаловажным фактором разработки методов переработки отходов титаномагниевого производства является не только необходимость вовлечения в переработку вторичного сырья из-за истощения сырьевых источников, но и растущая потребность в редких металлах и их соединениях. Так как помимо титана в шламах содержатся значительные количества кальция и кремния.
Твердые отходы шламонакопителей содержат в своем составе до 5 – 10 % титана и до 20 % и более кальция, а в осадках шламонакопителей содержатся значительные количества Ti, Nb, Zr, V, Ta, извлечение которых в соответствующие товарные продукты может дать большую экономическую прибыль. Переработка твердых отходов шламонакопителей с доизвлечением титана и получением продукта диоксида титана представляет большой интерес. Извлечение титана из отходов с невысоким содержанием в них целевого компонента, более низким, чем по крайней мере в традиционном сырье, может быть экономически целесообразным при комплексной переработке. Значительные количества кальция, присутствующие в шламах, указывают на возможность его извлечения с получением полезного продукта. Создание комплексной технологии по переработке отходов шламонакопителей титаномагниевого производства способствует их утилизации с извлечением титана и кальция и получением из них дополнительных продуктов. Таким образом ценность переработки отходов складывается из двух основных факторов: во-первых, получением товарной продукции (хлорное железо, сода, поташ, оксиды титана, хрома, марганца, магния, ванадия, ниобия, соляная кислота, отбеливатели, соли рубидия и др.), во-вторых, рыночными ценами на эти продукты.
На сегодняшний день в Казахстане и СНГ отсутствует эффективная комплексная переработка отходов титаномагниевого производства, при ежегодном складировании которых образуются огромные поля-хранилища. Под воздействием природных осадков и ветра отходы размываются и распыливаются, загрязняя водный и почвенный бассейны.
Титановые рудники также являются одними из источников экологических проблем, так как могут способствовать обезлесению и утрате среды обитания, в тех случаях, когда леса вырубаются под места добычи, а также привести к эрозии почвы, седиментации и ухудшению качества воды, что ведет к потере биоразнообразия и экологическому дисбалансу. Для титаномагниевого производства также характерны некоторые локальные аспекты, такие, как шум и вибрация.

1.5.4. Физикалық әсер ету факторлары
Шу және діріл металлургия саласымен байланысты жиі кездесетін мәселелер болып табылады және олардың көздері технологиялық процестің барлық дерлік кезеңдерінде кездеседі. Қоршаған ортаға қондырғы шығаратын өндірістік шу медициналық, әлеуметтік және экономикалық аспектілері бар жағымсыз әсер етуші фактор болып табылады.
Шудың және дірілдің ең маңызды көздері шикізат пен өндіріс өнімдерін тасымалдау және өңдеу; пирометаллургиялық операциялармен және материалдарды ұнтақтаумен байланысты өндірістік процестер; сорғыларды және желдеткіштерді пайдалану; буды төгу; сондай-ақ автоматты дабыл жүйелерін іске қосу болып табылады. Шуды және дірілді бірнеше жолмен өлшеуге болады, бірақ, әдетте, олар әр технологиялық процеске тән болып табылады, бұл ретте дыбыс жиілігін және өндіріс орнынан елді мекендердің орналасуын ескеру қажет.
Тиісті техникалық қызмет көрсету желдеткіштер мен сорғылар сияқты жабдықтың теңгерімсіздігін болдырмауға көмектеседі. Шуды азайтудың жалпы әдістеріне мыналар жатады: шу көзін қорғау үшін үйінділерді пайдалану; шу шығаратын қондырғылар немесе компоненттер үшін дыбыс сіңіретін конструкциялардан жасалған корпустарды пайдалану; жабдыққа арналған дірілге қарсы тіректер мен қосқыштарды пайдалану; шу шығаратын қондырғыларды мұқият реттеу; дыбыс жиілігін өзгерту. Өндірістік және қосалқы ғимараттардағы жұмыс орындарында рұқсат етілген ең жоғары дыбыс деңгейі 95 дБА құрайды.
1.5.5. Жер ресурстарына, жер жамылғысына, жерасты суларына әсері
Цехтары және қосалқы қызметтері көп металлургиялық кәсіпорындар мың гектардан астам аумақты алып жатады.
Титан және магний өндірісінде технологиялық процестерде қатты қалдықтардың көп мөлшері түзіледі. Қатты өнеркәсіптік қалдықтар деп өнім өндіру кезінде немесе жұмыстарды орындау кезінде пайда болған және толық немесе ішінара тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан шикізаттың, материалдардың, жартылай фабрикаттардың қалдықтарын түсінеміз.
Қалдықтар мыңдаған гектар пайдалы жерлерді алып жатқан үлкен аумақтарға жиналады. Қож үйінділері көп жағдайда қоршаған ортаға зиянды әсер етеді. Желдің әсерінен үйінділердің тұрақты шаңы пайда болады, бұл ауа бассейнінің ластануына әкеледі. Жауын-шашын (жаңбыр, қар) үйінділерден элементтер мен қосылыстарды сілтілендіріп, топырақтың ластануына әкеледі.
Нәтижесінде, тіпті үйінділерден босатылған жерлер де ауылшаруашылық мақсатта жарамсыз болып қалады, "индустриялық шөлдалалар" пайда болады. Кәсіпорындарды пайдалану аяқталғаннан кейін зардаптарды жою және бұрын алынған аумақтарды қалпына келтіру шаралары қажет. Қазақстанда өндірістік қалдықтарды сақтау кодекске сәйкес арнайы жабдықталған орындарда жүргізіледі, қалдықтардың әрбір түрі үшін сақтау кезеңі белгіленген. Полигонды пайдалануды тоқтатқаннан кейін қалдықтардың әрбір иесі оларды кәдеге жаратуға, қайта өңдеуге немесе түпкілікті көмуге міндетті.
Бұзылған жерлерді қалпына келтірудің ықтимал бағыттарын анықтау кезінде келесі факторларды ескеру қажет:
бұзылған жерлермен қоршаған ортаға әсер етудің негізгі түрлері және қалпына келтірудің мүмкін бағыттары;
бұзылған жерлердің қолайсыз әсерін әлсірететін немесе күшейтетін және қалпына келтірілетін ландшафттарды пайдалану түріне әсер ететін табиғи жағдайлардың тұрақты көрсеткіштері;
қоғамның әлеуметтік және табиғатты қорғау талаптарын ескере отырып, әртүрлі мақсаттағы алаңдарды кеңейту қажеттілігі;
қалпына келтірудің әртүрлі бағыттарының санитарлық-гигиеналық, рекреациялық және эстетикалық әсерін бағалау.
Ұлттық стандарттарға сәйкес қалпына келтірудің әртүрлі бағыттары мүмкін:
Жерді қалпына келтіру бағытын таңдау келесі факторларды ескере отырып жүзеге асырылады:
ауданның табиғи жағдайлары (климат, топырақ, геологиялық және гидрогеологиялық жағдайлар, өсімдіктер, геожүйелерді немесе ландшафтық кешендерді анықтайтын бедер);
көмір шламы мен көмір фабрикасы қалдықтарының агрохимиялық және агрофизикалық қасиеттері;
бұзылған жерлерді орналастыру ауданындағы шаруашылық, әлеуметтік-экономикалық және санитарлық-гигиеналық жағдайлар;
қалпына келтіру жерлерінің өмір сүру мерзімі және олардың қайта бұзылу мүмкіндігі;
қалпына келтіру жұмыстарының технологиялары;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі талаптар;
аумақты перспективалық дамыту жоспарлары.

1.5.4. Факторы физического воздействия
Шум и вибрация являются общераспространенными проблемами, связанными с металлургической отраслью, а их источники встречаются практически во всех стадиях технологического процесса. Производственный шум, излучаемый установкой в окружающую среду, является фактором негативного воздействия, имеющим медицинские, социальные и экономические аспекты.
Самыми значительными источниками шума и вибрации являются транспортировка и обработка сырья и продуктов производства; производственные процессы, связанные с пирометаллургическими операциями и измельчением материалов; использование насосов и вентиляторов; сброс пара; а также срабатывание автоматических систем сигнализации. Шум и вибрация могут быть измерены несколькими способами, но, как правило, они являются специфическими для каждого технологического процесса, при этом необходимо учитывать частоту звука и местоположение населенных пунктов от производственной площадки.
Надлежащее техническое обслуживание способствует предотвращению разбалансировки оборудования, например, вентиляторов и насосов. К общим методам снижения шума можно отнести: использование насыпей для экранирования источника шума; использование корпусов из звукопоглощающих конструкций для установок или компонентов, издающих шум; использование антивибрационных опор и соединителей для оборудования; тщательная настройка установок, издающих шум; изменение частоты звука. Максимально допустимый уровень звука на рабочих местах в производственных и вспомогательных зданиях составляет 95 дБА.
1.5.5. Воздействие на земельные ресурсы, почвенный покров, подземные воды
Металлургические предприятия с большим количеством цехов и вспомогательных служб занимают площади более тысячи гектаров.
В производстве титана и магния образуется большое количество твердых отходов при технологических процессах. Под твердыми промышленными отходами понимаются остатки сырья, материалов, полуфабрикатов, образовавшиеся при производстве продукции или при выполнении работ и утратившие полностью или частично потребительские свойства.
Отходы складируются на больших площадях, которые занимают тысячи гектаров полезных земель. Шлакоотвалы в большинстве случаев оказывают пагубное воздействие на окружающую среду. Из-за ветров происходит постоянное пыление отвалов, что приводит к загрязнению воздушного бассейна. Осадки (дожди, снег) выщелачивают из отвалов элементы и соединения, что приводит к заражению почвы.
В итоге даже освобожденные из-под отвалов земли становятся непригодными для сельскохозяйственного использования, образуются так называемые "индустриальные пустыни". После завершения эксплуатации предприятий требуются мероприятия по ликвидации последствий и рекультивации ранее занятых площадей. В Казахстане хранение производственных отходов согласно Кодексу производится в специально оборудованных местах, для каждого вида отходов установлен период хранения. По прекращению эксплуатации полигона каждый собственник отходов обязан их утилизировать, переработать или окончательно захоронить.
При определении возможных направлений рекультивации нарушенных земель необходим учет следующих факторов:
основные виды воздействия на окружающую среду вследствие нарушения земель и возможные направления рекультивации;
устойчивые показатели природных условий, которые могут ослаблять или усиливать неблагоприятное воздействие нарушенных земель и влиять на вид использования восстанавливаемых ландшафтов;
потребность в расширении площадей различного назначения с учетом социальных и природоохранных требований общества;
оценка санитарно-гигиенических, рекреационных и эстетических эффектов различных направлений рекультивации.
В соответствии с национальными стандартами возможны различные направления рекультивации.
Выбор направления рекультивации земель осуществляется с учетом следующих факторов:
природных условий района (климат, почвы, геологические и гидрогеологические условия, растительность, рельеф, определяющие геосистемы или ландшафтные комплексы);
агрохимических и агрофизических свойств угольного шлама и отходов углефабрики;
хозяйственных, социально-экономических и санитарно-гигиенических условий в районе размещения нарушенных земель;
срока существования рекультивационных земель и возможности их повторных нарушений;
технологии рекультивационных работ;
требований по охране окружающей среды;
планов перспективного развития территориии.

1.5.6. Қоршаған ортаға әсерді азайту
Экологиялық қауіпсіздік саласындағы көрсеткіштерді жақсарту үшін мыналар қарастырылады:
зиянды жою жөніндегі іс-шараларды іске асырудан әлеуетті экологиялық тәуекелдерді бағалауға және өндірістік қызметтің қоршаған ортаға теріс әсерінің алдын алу жөніндегі шараларды енгізуге дәйекті көшу мүмкіндігі;
экологиялық менеджмент жүйесі шеңберіндегі процестерді жетілдіру.
Кәсіпорынның табиғатты қорғаудың негізгі міндеттерінің бірі атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындыларын азайту болып табылады.
Газ-шаң қоспаларын тазарту әдістері мен қондырғылардың конструкцияларының алуан түрлілігі бірқатар маңызды жағдайларға байланысты:
бейтараптандыру, бірнеше қоспаларды ұстау және атмосферада тазартылған газды тарату процестерін ұтымды үйлестіретін ең тиімді тазарту технологияларын іске асыруға ұмтылу (көп сатылы шаң-газ тазарту жүйелерін құру және оларды ұсталған компоненттерді кәдеге жарату жүйелерімен біріктіру);
қоршаған ортаның сапасын қамтамасыз етудің экологиялық-экономикалық талаптарын іске асыру арқылы (атмосфераға шығатын шығарындыларды тазарту қоршаған ортаға ең аз зиян келтіре отырып, ең аз шығындармен жүзеге асырылуы тиіс).
Сонымен қатар, қоршаған ортаға теріс әсерді азайту жөніндегі қызметтің өзекті, перспективалы бағыттары мыналар болып табылады:
Атмосфераға ластағыш заттардың ең аз түзілуі және түсуі қамтамасыз етілетін өнім өндірудің қолданыстағы технологияларын жетілдіру және жаңа технологияларды енгізу. Жұмыс істеп тұрған өндірістер үшін технологиялық регламенттің талаптарын орындау және одан ауытқуға жол бермеу қажет. Авариялық жағдайлар туындаған жағдайда немесе қолайсыз метеорологиялық жағдайларда қоршаған ортаның елеулі ластануына жол бермейтін жұмыс режимдеріне көшу. Қолданыстағы өндіріс үшін шаралардың бірі жабдықты герметизациялау есебінен шығарындыларды азайту технологияларын іске асыру, жұмыс аймағында пайда болатын зиянды заттарды бейтараптандыру әдістерін қолдану, технологиялық газдарды шығарудың тиімді құралдарын пайдалану, сондай-ақ тозған жабдықтарды ауыстыру және технологиялық объектілерді ластануды автоматтандырылған бақылау құралдарымен жарақтандыру болып табылады.
Шаң-газ шығарындыларын тазартудың және оларды атмосфераға таратудың қолданыстағы технологияларын жетілдіру және жаңа технологияларды енгізу. Ең алдымен, бұл жабдықты конструктивті жетілдіру және тозған құрылғыларды жаңаларына ауыстыру (ауыстырылғанға ұқсас немесе тиімдірек).
Қоршаған ортаға әсерді азайту үшін қолданылатын шараларға, мысалы, сусымалы материалдарды сақтайтын ашық алаңдар үшін баспаналарды пайдалану арқылы ұйымдастырылмаған шығарындылар көздерін ұйымдастырылған көздерге ауыстыру жатады.
Осы технологиялық объектінің шығарындыларының зиянды қоспаларын ұстап қалудың және бейтараптандырудың ең үлкен әсерін қамтамасыз ететін мамандандырылған тазарту қондырғыларының құрылғысы ерекше маңызға ие.

1.5.6. Снижение воздействия на окружающую среду
Для улучшения показателей в области экологической безопасности рассматриваются:
возможность последовательного перехода от реализации мероприятий по устранению ущерба к оценке потенциальных экологических рисков и внедрению мер по предупреждению негативного воздействия производственной деятельности на окружающую среду;
совершенствование процессов в рамках системы экологического менеджмента.
Одной из основных природоохранных задач предприятия является снижение выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух.
Большое разнообразие методов, способов очистки газопылевых смесей и конструкций установок связано с рядом существенных обстоятельств:
стремлением реализовать наиболее эффективные технологии очистки, рационально сочетающие процессы нейтрализации, улавливания нескольких примесей и рассеивания очищенного газа в атмосфере (создание многоступенчатых систем пылегазоочисток и их интегрирование с системами утилизации уловленных компонентов);
реализацией эколого-экономических требований обеспечения качества окружающей среды (очистка выбросов в атмосферу должна осуществляться с минимальными затратами при минимальном ущербе окружающей среде).
В дополнение к этим актуальным, перспективными направлениями деятельности по снижению негативного воздействия на окружающую среду являются следующие:
Совершенствование существующих и внедрение новых технологий производства продукции, при которых обеспечивается минимальное образование и поступление загрязняющих веществ в атмосферу. Для действующих производств необходимо выполнять требования технологического регламента и не допускать отклонений от него. В случае возникновения аварийных ситуаций или при неблагоприятных метеорологических условиях переходить на режимы работы, не допускающие существенных загрязнений окружающей среды. Одними из мер для действующего производства является реализация технологий снижения выбросов за счет герметизации оборудования, применение методов нейтрализации образующихся в рабочей зоне вредных веществ, использование эффективных средств отведения технологических газов, а также замена изношенного оборудования и оснащение технологических объектов средствами автоматизированного контроля загрязнений.
Совершенствование существующих и внедрение новых технологий очистки пылегазовых выбросов и рассеивания их в атмосфере. Прежде всего, это конструктивное совершенствование оборудования и замена изношенных аппаратов на новые (аналогичные заменяемым или более эффективные).
К мерам, применяемым для снижения воздействия на окружающую среду, можно также отнести перевод неорганизованных источников выбросов в организованные, посредством, например, использования укрытий для открытых площадок хранения сыпучих материалов.
Особое значение имеет устройство специализированных установок очистки, обеспечивающих наибольший эффект улавливания и нейтрализации вредных примесей выбросов данного технологического объекта.

1.5.7. Қоршаған ортаға теріс әсердің алдын алудың кешенді тәсілі
Қоршаған ортаға теріс әсердің алдын алудың кешенді тәсілі өндірістік қызметтің (атмосфераға шығатын шығарындылар, су ортасына төгінділер және қалдықтарды орналастыру) қоршаған ортаның құрамдас бөліктеріне теріс әсер ету көздерін анықтауға, бақылау жолымен олар көрсететін әсердің алдын алуға, сондай-ақ қабылданатын шаралардың экологиялық және экономикалық тиімділігіне қол жеткізу үшін ең үздік қолжетімді техникаларды енгізуге және қолдануға бағытталған шаралар жүйесін қамтиды.
Кешенді тәсілді жүзеге асыру үшін кәсіпорындар қоршаған ортаны қорғау мәселелеріне ерекше назар аударуы керек, ол мынадай болады:
объект тұтынатын немесе өндіретін шикізат пен қосалқы материалдарды, энергияны міндетті есепке алу;
объектіде бар қалдықтардың шығарындыларының, төгінділерінің, түзілуінің барлық көздерін, олардың сипаты мен көлемін құжаттау, сондай-ақ олардың қоршаған ортаға теріс әсер ету жағдайларын анықтау;
сарқынды суларды және шығатын газдарды зиянды заттардан тазарту бойынша және табиғи ресурстарды пайдалану нормаларын қысқарту және объектіде шығарындылар, төгінділер мен қалдықтардың түзілу көлемін азайту бойынша ең үздік қолжетімді техниканы енгізу бойынша қолданылатын технологиялық шешімдер мен өзге де әдістер;
табиғи ресурстарды, энергияны ұтымды пайдалану және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі тиімді іс-шараларды әзірлеу;
кәсіпорынның экологиялық саясатын декларациялау;
экологиялық менеджмент жүйесінде өндірісті сертификаттауды дайындау және жүргізу;
өндірістік экологиялық бақылауды және қоршаған орта компоненттерінің мониторингін орындау;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы арнайы уәкілетті мемлекеттік органдардан табиғатты кешенді пайдалануға рұқсат алу;
қоршаған ортаны қорғау туралы заңнама талаптарының орындалуын және сақталуын бақылауды жүзеге асыру және т. б.
Бұл жағдайда мыналарды ескеру керек:
әртүрлі ластағыш заттар үшін шығарындыларды азайту әдістерінің өзара әсері;
пайдаланылған шығарындыларды/төгінділерді/қалдықтарды қысқарту әдістерінің тиімділігінің өзара экологиялық аспектілерге және энергия мен шикізат ресурстарын, экономиканы пайдалануға, сондай-ақ олардың арасындағы оңтайлы тепе-теңдікті табуға тәуелділігі.
Сонымен, жоғары экологиялық-экономикалық нәтижелерге қол жеткізу үшін шығарындыларды, зиянды заттардың төгінділерін тазарту процесін ұсталған заттарды жою процесімен біріктіру қажет. "Таза түрінде" зиянды шығарындыларды тазарту тиімсіз, өйткені оның көмегімен қоршаған ортаға зиянды заттардың түсуін толығымен тоқтату әрдайым мүмкін емес, өйткені қоршаған ортаның бір компонентінің ластану деңгейінің төмендеуі екіншісінің ластануының жоғарылауына әкелуі мүмкін.
Мысалы, газды тазарту кезінде дымқыл сүзгілерді орнату ауаның ластануын азайтуға мүмкіндік береді, бірақ судың одан да көп ластануына әкеледі. Сарқынды суларды тазарту қондырғыларын, тіпті ең тиімдісін пайдалану қоршаған ортаның ластану деңгейін күрт төмендетеді, бірақ бұл мәселені толығымен шешпейді, өйткені бұл қондырғылардың жұмыс істеуі кезінде қалдықтар аз мөлшерде болса да, әдетте зиянды заттардың концентрациясы жоғарылайды.

1.5.7. Комплексный подход к предотвращению негативного воздействия на окружающую среду
Комплексный подход к предотвращению негативного воздействия на окружающую среду включает систему мер, направленных на выявление источников негативного воздействия производственной деятельности (выбросы в атмосферу, сбросы в водную среду и размещение отходов) на компоненты окружающей среды, предотвращение оказываемого ими воздействия путем контроля, а также внедрения и применения наилучших доступных техник для достижения экологической и экономической эффективности предпринимаемых мер.
Для осуществления комплексного подхода предприятия должны уделять особое внимание вопросам охраны окружающей среды, что выражается в:
обязательном учете сырья и вспомогательных материалов, энергии, потребляемых или производимых объектом;
документировании всех источников выбросов, сбросов, образования отходов, имеющихся на объекте, их характера и объема, а также выявление случаев их негативного воздействия на окружающую среду;
используемых технологических решениях и иных методах по очистке от вредных веществ сточных вод и отходящих газов и внедрении наилучших доступных техник по сокращению норм использования природных ресурсов и снижению объемов выбросов, сбросов и образования отходов на объекте;
разработке эффективных мероприятий по рациональному использованию природных ресурсов, энергии и охране окружающей среды;
декларировании экологической политики предприятия;
подготовке и проведению сертификации производства в системе экологического менеджмента;
выполнении производственного экологического контроля и мониторинга компонентов окружающей среды;
получении разрешений на комплексное природопользование от специально уполномоченных государственных органов в области охраны окружающей среды;
осуществлении контроля за выполнением и соблюдением требований законодательства об охране окружающей среды и прочем.
При этом следует учитывать:
взаимное влияние методов сокращения выбросов для различных загрязняющих веществ;
зависимость эффективности используемых методов сокращения выбросов/сбросов/отходов в отношении взаимных экологических аспектов и использования энергии и сырьевых ресурсов, экономики, а также нахождения оптимального баланса между ними.
Так, для достижения высоких эколого-экономических результатов необходимо совместить процесс очистки выбросов, сбросов от вредных веществ с процессом утилизации уловленных веществ. "В чистом виде" очистка вредных выбросов малоэффективна, так как с ее помощью далеко не всегда удается полностью прекратить поступление вредных веществ в окружающую среду, потому что сокращение уровня загрязнения одного компонента окружающей среды может привести к усилению загрязнения другого.
К примеру, установка влажных фильтров при газоочистке позволяет сократить загрязнение воздуха, но ведет к еще большему загрязнению воды. Использование очистных сооружений, даже самых эффективных, резко сокращает уровень загрязнения окружающей среды, однако не решает этой проблемы полностью, поскольку в процессе функционирования этих установок также вырабатываются отходы, хотя и в меньшем объеме, но, как правило, с повышенной концентрацией вредных веществ.

2. Ең үздік қолжетімді техникаларды анықтау әдіснамасы
Осы ЕҚТ анықтамалығын қолдану саласы үшін ең үздік қолжетімді техниканы айқындау рәсімін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы "Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу, қолдану, мониторингілеу және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" № 775 қаулысының ережелеріне және ЕҚТ анықтау әдіснамасына сәйкес ЕҚТ бюросы (бұдан әрі – Орталық) атынан "Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы" КеАҚ және "Титан және магний өндірісі" ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу мәселелері жөніндегі техникалық жұмыс тобы ұйымдастырды.
Осы рәсімнің шеңберінде "Түсті металдарды өндіруге арналған ЕҚТ бойынша анықтамалық құжат" (Best Available Techniques (BAT) Reference Document for The Non- Ferrous Metals Industries) атты ЕҚТ бойынша Еуропалық одақтың анықтамалық құжатына, "EU Reference Document on Economics and Cross-Media Effects" экономикалық аспектілер және қоршаған ортаның әртүрлі компоненттеріне әсер ету мәселелері бойынша Еуропалық одақтың анықтамалық құжатына, сондай-ақ "Best Available Techniques for Preventing and Controlling Industrial Pollution, Activity 4: Guidance Document on Determining BAT, BAT-associated Environmental Performance Levels and BAT-based Permit Conditions" ЕҚТ негізінде экологиялық рұқсат алу шарттарын орындау үшін ЕҚТ анықтау және экологиялық тиімділік деңгейлерін белгілеу жөніндегі нұсқаулықта негізделген ЕҚТ анықтаудың халықаралық тәжірибесі мен тәсілдері ескерілді.
2.1. Детерминация, ЕҚТ таңдау қағидаттары
Ең үздік қолжетімді техникаларды анықтау техникалық жұмыс топтарының іс қимыл реттілігін сақтауға негізделген:
1) эмиссиялардың маркерлік ластағыш заттарын ескере отырып, сала үшін негізгі экологиялық проблемаларды айқындау;
Титан және магний өндірісінің әрбір технологиялық процесі үшін маркерлік заттардың тізімі анықталды (толығырақ ақпарат осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 6.8-бөлімінде келтірілген).
Маркерлік заттар тізбесін айқындау әдісі негізінен осы ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына жататын кәсіпорындардың өткізілген КТА барысында алынған жобалық, технологиялық құжаттаманы және мәліметтерді зерделеуге негізделді.
Ластанудың негізгі көздерінің эмиссияларында болатын ластағыш заттардың тізбесінен әрбір технологиялық процесс үшін мынадай сипаттамаларға сәйкес болған жағдайда маркерлік заттардың тізбесі жеке айқындалды:
зат қарастырылып отырған технологиялық процеске тән (жобалау және технологиялық құжаттамада негізделген заттар);
зат қоршаған ортаға және (немесе) халықтың денсаулығына айтарлықтай әсер етеді, оның ішінде жоғары уыттылығы, дәлелденген канцерогендік, мутагендік, тератогендік қасиеттері, кумулятивті әсері, сондай-ақ тұрақты органикалық ластағыш заттарға жататын заттар бар.

2. Методология определения наилучших доступных техник
Процедура определения наилучших доступных техник для области применения настоящего Справочника по НДТ организована НАО "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов" в лице Бюро НДТ (далее – Центр) и технической рабочей группой по вопросам разработки справочника по НДТ "Производство титана и магния" в соответствии с положениями постановления Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 775 "Об утверждении Правил разработки, применения, мониторинга и пересмотра справочников по наилучшим доступным техникам" и Методологией определения НДТ.
В рамках данной процедуры учтена международная практика и подходы к определению НДТ, основанные на справочном документе Европейского союза по НДТ "Справочный документ по НДТ для производства цветных металлов" (Best Available Techniques (BAT) Reference Document for the Non-Ferrous Metals Industries), справочном документе Европейского Союза по экономическим аспектам и вопросам воздействия на различные компоненты окружающей среды "EU Reference Document on Economics and Cross-Media Effects", а также на Руководстве по определению НДТ и установлению уровней экологической эффективности для выполнения условий получения экологических разрешений на основе НДТ "Best Available Techniques for Preventing and Controlling Industrial Pollution, Activity 4: Guidance Document on Determining BAT, BAT-associated Environmental Performance Levels and BAT-based Permit Conditions".
2.1. Детерминация, принципы подбора НДТ
Определение наилучших доступных техник основывается на соблюдении последовательности действий технических рабочих групп:
1) определение ключевых экологических проблем для отрасли с учетом маркерных загрязняющих веществ эмиссий.
Для каждого технологического процесса производства титана и магния определен перечень маркерных веществ (более детальная информация приведена в разделе 6.8. настоящего Справочника по НДТ).
Метод определения перечня маркерных веществ основывался преимущественно на изучении проектной, технологической документации и сведений, полученных в ходе проведенного КТА предприятий, относящихся к области применения настоящего Справочника по НДТ.
Из перечня загрязняющих веществ, присутствующих в эмиссиях основных источников загрязнения, для каждого технологического процесса в отдельности был определен перечень маркерных веществ при условии их соответствия следующим характеристикам:
вещество характерно для рассматриваемого технологического процесса (вещества, обоснованные в проектной и технологической документации);
вещество оказывает значительное воздействие на окружающую среду и (или) здоровье населения, в том числе обладающее высокой токсичностью, доказанными канцерогенными, мутагенными, тератогенными свойствами, кумулятивным эффектом, а также вещества, относящиеся к стойким органическим загрязняющим веществам;

2) саланың экологиялық проблемаларын кешенді шешуге бағытталған техник-кандидаттарды айқындау және сипаттау;
Үміткер техникалардың тізбесін қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасында бар (КТА нәтижесінде анықталған) және ЕҚТ саласындағы халықаралық құжаттардың ішінен ЕҚТ бойынша осы анықтамалықты қолдану саласының экологиялық проблемаларын кешенді шешуге бағытталған технологиялар, тәсілдер, әдістер, процестер, практикалар, тәсілдер мен шешімдер қаралды, нәтижесінде 5-бөлімде ұсынылған үміткер техникалардан тұратын тізбесі (саны) анықталды.
Әрбір үміткер техника үшін үміткер техникалардың техникалық қолданылуына қатысты технологиялық сипаттама мен пайымдаулар; үміткер техниканы енгізудің экологиялық көрсеткіштері мен әлеуетті пайдасы; экономикалық көрсеткіштер, әлеуетті кросс-медиа (ортааралық) әсерлер мен триггерлер келтірілген.
3) техникалық қолдану, экологиялық нәтижелілік және экономикалық тиімділік көрсеткіштеріне сәйкес үміткер техникаларды талдау және салыстыру;
ЕҚТ ретінде қаралатын үміткер техникаларға қатысты мынадай ретпен бағалау жүргізілді:
1. Технологиялық қолдану параметрлері бойынша үміткер техниканы бағалау.
2. Үміткер техниканы экологиялық тиімділік параметрлері бойынша бағалау.
Келесі көрсеткіштерге қатысты сандық мәнмен (өлшем бірлігі немесе қысқарту/ұлғайту %) көрсетілген үміткер техникаларды енгізудің экологиялық әсеріне талдау жүргізілді:
атмосфералық ауа: шығарындылардың алдын алу және (немесе) азайту;
су тұтыну: жалпы су тұтынуды азайту;
сарқынды сулар: төгінділердің алдын алу және (немесе) азайту;
топырақ, жер қойнауы, жерасты сулары: табиғи ортаның компоненттеріне әсерін болдырмау және (немесе) азайту;
қалдықтар: өндірістік қалдықтардың пайда болуын/жиналуын болдырмау және (немесе) азайту және / немесе оларды қайта пайдалану, қалдықтарды қалпына келтіру және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату;
шикізатты тұтыну: тұтыну деңгейін төмендету, баламалы материалдармен және (немесе) өндіріс және тұтыну қалдықтарымен алмастыру;
энергия тұтыну: энергетикалық және отын ресурстарын тұтыну деңгейін төмендету; баламалы энергия көздерін пайдалану; заттарды регенерациялау және қайта өңдеу және жылуды қалпына келтіру мүмкіндігі; электр және жылу энергиясын өз қажеттіліктеріне тұтынуды азайту;
шу, діріл, электромагниттік және жылу әсерлері: физикалық әсер ету деңгейінің төмендеуі.
Кросс-медиа әсерлерінің болмауы немесе болуы да ескерілді.
Үміткер техниканың жоғарыда аталған көрсеткіштердің әрқайсысына сәйкестігі немесе сәйкес келмеуі КТА нәтижесінде алынған мәліметтерге негізделді.
Нәтижесінде, егер өндірістік қалдықтардың түзілуі/жинақталуы немесе энергетикалық және отын ресурстарын тұтыну деңгейі тазарту жабдықтарының тиімділігінің артуымен өскен болса, бағалауда бірде-бір теріс көрсеткіш анықталмаған техникалар іріктелді.

2) определение и описание техник-кандидатов, направленных на комплексное решение экологических проблем отрасли.
При формировании перечня техник-кандидатов рассматривались технологии, способы, методы, процессы, практики, подходы и решения, которые направлены на комплексное решение экологических проблем области применения настоящего Справочника по НДТ, из числа имеющихся в Республике Казахстан (выявленных в результате КТА) и в международных документах в области НДТ, в результате чего был определен перечень (количество) из техник-кандидатов, представленный в разделе 5.
Для каждой техники-кандидата приведено технологическое описание и соображения касательно технической применимости техники-кандидата; экологические показатели и потенциальные выгоды от внедрения техники-кандидата; экономические показатели, потенциальные кросс-медиа (межсредовые) эффекты и триггеры;
3) анализ и сравнение техник-кандидатов в соответствии с показателями технической применимости, экологической результативности и экономической эффективности.
В отношении рассматриваемых в качестве НДТ техник-кандидатов была проведена оценка в следующей последовательности:
1. Оценка техники-кандидата по параметрам технологической применимости.
2. Оценка техники-кандидата по параметрам экологической результативности.
Был проведен анализ экологического эффекта от внедрения техник-кандидатов, выраженногов количественном значении (единица измерения или % сокращения/увеличения), в отношении следующих показателей:
атмосферный воздух: предотвращение и (или) сокращение выбросов;
водопотребление: сокращение общего водопотребления;
сточные воды: предотвращение и (или) сокращение сбросов;
почва, недра, подземные воды: предотвращение и (или) сокращение влияния на компоненты природной среды;
отходы: предотвращение и (или) сокращение образования/накопления производственных отходов и/или их вторичное использование, восстановление отходов и энергетическая утилизация отходов;
потребление сырья: сокращение уровня потребления, замещение альтернативными материалами и (или) отходами производства и потребления;
энергопотребление: сокращение уровня потребления энергетических и топливных ресурсов; использование альтернативных источников энергии; возможность регенерации и рециклинга веществ и рекуперации тепла; сокращение потребления электро- и теплоэнергии на собственные нужды;
шум, вибрация, электромагнитные и тепловые воздействия: снижение уровня физического воздействия.
Также учитывалось отсутствие или наличие кросс-медиа эффектов.
Соответствие или несоответствие техники-кандидата каждому из вышеперечисленных показателей основывалось на сведениях, полученных в результате КТА.
В результате были отобраны техники, оценка которых не выявила ни одного отрицательного показателя за исключением, если образование/накопление производственных отходов или уровни потребления энергетических и топливных ресурсов возросли с увеличением КПД очистного оборудования.

3. Үміткер техниканы экономикалық тиімділік параметрлері бойынша бағалау.
Үміткер техниканың экономикалық тиімділігін бағалау міндетті емес, алайда, ТЖТ мүшелерінің көпшілігінің шешімі бойынша өнеркәсіптік кәсіпорындардың ТЖТ өкілдері мүшелері ЕҚТ-ны экономикалық бағалауын жақсы жұмыс істейтін өнеркәсіптік қондырғыларда/зауыттарда енгізілетін және пайдаланылатын кейбір техникаларға қатысты жүргізді.
Өнеркәсіптік енгізу фактісі КТА нәтижесінде анықталған мәліметтерді талдау нәтижесінде анықталды.
4. ЕҚТ қолданумен байланысты технологиялық көрсеткіштерді анықтау.
ЕҚТ қолданумен байланысты эмиссиялар деңгейлерін және өзге де технологиялық көрсеткіштерді айқындау көп жағдайда өндірістік процестің соңғы сатысында теріс антропогендік әсерді төмендетуді және ластануды бақылауды қамтамасыз ететін техникаларға қатысты қолданылған.
Осылайша, ЕҚТ қолданумен байланысты технологиялық көрсеткіштер, оның ішінде ұлттық салалық "бенчмарк" деңгейлерін ескере отырып айқындалды, бұл өткізілген КТА құжаттарымен расталды.
2.2. Техникаларды ЕҚТ-ға жатқызу өлшемшарттары
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 113-бабының 3-тармағына сәйкес ең үздік қолжетімді техникалар мынадай өлшемшарттардың үйлесімі негізінде айқындалады:
1) қалдығы аз технологияны пайдалану;
2) қауіптілігі төмен заттарды пайдалану;
3) технологиялық процесте түзілетін және пайдаланылатын заттарды, сондай-ақ қалдықтарды қалпына келтіруге және қайта өңдеуге ықпал ету;
4) өнеркәсіптік деңгейде сәтті сыналған процестердің, құрылғылардың және операциялық әдістердің салыстырмалылығы;
5) технологиялық жетістіктер және ғылыми білімдегі өзгерістер;
6) қоршаған ортаға тиісті эмиссиялардың табиғаты, әсері және көлемі;
7) жаңа және жұмыс істеп тұрған объектілер үшін пайдалануға беру күні;
8) ең үздік қолжетімді техниканы енгізу үшін қажетті мерзімдердің ұзақтығы;
9) процестерде пайдаланылатын шикізат пен ресурстардың (суды қоса алғанда) тұтыну деңгейі мен қасиеттері және энергия тиімділігі;
10) эмиссиялардың қоршаған ортаға теріс әсерінің және қоршаған орта үшін тәуекелдердің жалпы деңгейін болғызбау немесе ең төменгі деңгейге дейін қысқарту қажеттілігі;
11) апаттарды болғызбау қажеттілігі және қоршаған орта үшін жағымсыз салдарлардың ең төмен деңгейіне дейін жеткізу;
12) халықаралық ұйымдар жариялаған ақпарат;
13) Қазақстан Республикасындағы немесе одан тыс жерлердегі екі және одан да көп объектілерде өнеркәсіптік енгізу.
Техниканы ЕҚТ ретінде айқындау кезінде Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің қағидаттарын сақтауды қамтамасыз ету ЕҚТ-ның қалыптастырылған тізбесінен әрбір техника үшін мынадай шарттарды сақтауда көрсетілген өлшемшарттарды ұштастыру шарты болып табылады:
қоршаған ортаға теріс әсер етудің ең төменгі деңгейі;
ресурс және энергия үнемдеу техникасын қолдану;
қоршаған ортаға теріс әсер ететін екі және одан да көп объектілерде өнеркәсіптік енгізу.

3. Оценка техники-кандидата по параметрам экономической эффективности.
Оценка экономической эффективности техники-кандидата не является обязательной, однако, по решению большинства членов ТРГ, экономическая оценка НДТ проводилась членами ТРГ – представителями промышленных предприятий в отношении некоторых техник, внедренных и эксплуатируемых на хорошо функционирующих промышленных установках/заводах.
Факт промышленного внедрения устанавливался в результате анализа сведений, выявленных в результате КТА.
4. Определение технологических показателей, связанных с применением НДТ.
Определение уровней эмиссий и иных технологических показателей, связанных с применением НДТ, в большинстве случаев применено в отношении техник, обеспечивающих снижение негативного антропогенного воздействия и контроль загрязнения на конечной стадии производственного процесса.
Так, технологические показатели, связанные с применением НДТ, определялись, в том числе и с учетом уровней национального отраслевого "бенчмарка", что подтверждено документами проведенного КТА.
2.2. Критерии отнесения техник к НДТ
В соответствии с пунктом 3 статьи 113 Экологического кодекса Республики Казахстан наилучшие доступные техники определяются на основании сочетания следующих критериев:
1) использование малоотходной технологии;
2) использование менее опасных веществ;
3) способствование восстановлению и рециклингу веществ, образующихся и используемых в технологическом процессе, а также отходов, насколько это применимо;
4) сопоставимость процессов, устройств и операционных методов, успешно испытанных на промышленном уровне;
5) технологические прорывы и изменения в научных знаниях;
6) природа, влияние и объемы соответствующих эмиссий в окружающую среду;
7) даты ввода в эксплуатацию для новых и действующих объектов;
8) продолжительность сроков, необходимых для внедрения наилучшей доступной техники;
9) уровень потребления и свойства сырья и ресурсов (включая воду), используемых в процессах, и энергоэффективность;
10) необходимость предотвращения или сокращения до минимума общего уровня негативного воздействия эмиссий на окружающую среду и рисков для окружающей среды;
11) необходимость предотвращения аварий и сведения до минимума негативных последствий для окружающей среды;
12) информация, опубликованная международными организациями;
13) промышленное внедрение на двух и более объектах в Республике Казахстан или за ее пределами.
Обеспечением соблюдения принципов Экологического кодекса Республики Казахстан при определении техники в качестве НДТ является условие сочетания указанных критериев, выражаемое в соблюдении следующих условий для каждой техники из сформированного перечня НДТ:
наименьший уровень негативного воздействия на окружающую среду;
применение ресурсо- и энергосберегающих техник;
промышленное внедрение на двух и более объектах, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду.

2.3. ЕҚТ енгізудің экономикалық аспектілері
2.3.1. ЕҚТ экономикалық бағалау тәсілдері
Ең үздік қолжетімді техникалар бүкіл әлемде кеңінен танымал, ал экономикалық бағалау ЕҚТ енгізу мүмкіндігі немесе одан бас тарту туралы шешім қабылдаудың қосымша өлшемшарты болып табылады. Егер оны сәтті өнеркәсіптік пайдалану нәтижелерінің нақты дәлелдері/мысалдары болса, ЕҚT қолайлы болып саналады. Сонымен, ЕО елдері ЕҚТ-ны анықтау кезінде өнеркәсіптік пайдалануға шыққан және табиғатты қорғау тиімділігі іс жүзінде расталған технологияларды ғана ескереді.
ЕҚT әрдайым экономикалық нәтиже бере бермейтінін және олардың қолданылуы белгілі бір технологиялық процестерді, қондырғыларды/агрегаттарды/жабдықтарды, реагенттер мен компоненттердің құнын, шығындар мен пайда арақатынасын, капитал құнын, ЕҚT енгізу мерзімдерін және басқа да көптеген факторларды пайдаланудың инвестициялық негізділігімен анықталатынын түсіну керек. ЕҚТ-ның жалпы экономикалық тиімділігі белгілі бір кәсіпорынның қаржылық-экономикалық жағдайымен анықталады және кәсіпорынның жоспарлы-экономикалық қаржылық қызметтері ЕҚТ-ны жүзеге асырудың дербес техникалық-экономикалық негіздемесін жүргізеді.
Әлемдік тәжірибеде жалпы қабылданған тәсілдерге сәйкес, ЕҚТ енгізу тиімділігін экономикалық бағалау әртүрлі тәсілдермен жүзеге асырылуы мүмкін:
шығындардың инвестициялық негізділігі бойынша;
шығындар мен пайданы талдау бойынша;
кәсіпорынның бірқатар негізгі көрсеткіштеріне кететін шығындарға қатысты: айналым, операциялық пайда, қосылған құн және т.б. (тиісті қаржылық мәліметтер болған кезде);
қол жеткізілген экологиялық нәтижеге шығындар бойынша және т.б.
Экономикалық бағалаудың әр әдісі кәсіпорынның қаржылық-экономикалық қызметінің әртүрлі аспектілері бойынша қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру нәтижесін көрсетеді және ЕҚТ бойынша шешім қабылдау көзі бола алады. Объектінің операторы салалық және өндірістік ерекшеліктерді, бағалау әдісін немесе олардың үйлесімін ескере отырып, ол үшін ең қолайлы ЕҚТ-ны экономикалық бағалауға қолданады.
Жалпы экономикалық бағалау нәтижелері бойынша ЕҚT келесідей дәрежеге ие болуы мүмкін:
техника шығындарды азайтқанда, ақшаны үнемдегенде және/немесе өнімнің өзіндік құнына аздап әсер еткенде экономикалық тиімді;
техника шығындардың өсуіне әкелетін белгілі бір жағдайларда экономикалық тиімді, бірақ қосымша шығындар кәсіпорынның экономикалық жағдайлары үшін қолайлы болып саналады және алынған экологиялық пайдаға ақылға қонымды пропорцияда болады;
экономикалық тиімсіз, егер техника шығындардың өсуіне әкеліп соқтырса және қосымша шығындар кәсіпорынның экономикалық жағдайлары үшін қолайлы болып саналмаса немесе алынған экологиялық пайдаға пропорционалды болмаса.
Бірнеше балама ЕҚТ арасында таңдау кезінде ең аз шығынды анықтау үшін тиісті экономикалық тиімділік көрсеткіштерін салыстыру жүргізіледі.
Жалпы, ЕҚТ қағидаттарына көшу кәсіпорынға экономикалық тұрғыдан тиімді болуы керек және оның экономикалық тиімділігін төмендетпеуі және ұзақ мерзімді перспективада қаржылық жағдайын нашарлатпауы керек.
ЕҚТ-ны экономикалық бағалау кезінде ұзақ, орта және қысқа мерзімді перспективада өндірістің тиімділігі мен үнемділігінің ағымдағы деңгейін сақтауды ескере отырып, жалпы сала бойынша ЕҚТ жобаларын іске асыру мүмкіндігі мәселелері де назарға алынуы тиіс.
Егер жалпы қаржылық шығындар мен экологиялық пайданы ескере отырып, оны іске асыру мүмкіндігі осы салада кеңінен енгізу үшін жеткілікті ауқымда расталса, ЕҚТ салалық деңгейде экономикалық тұрғыдан қолайлы деп танылуы мүмкін.
Елеулі инвестициялық күрделі салымдарды талап ететін ЕҚТ үшін қоршаған ортаға теріс әсерді азайту мақсатында азаматтық қоғамның табиғат қорғау іс-шараларын іске асыруға сұрау салуы мен объект операторының инвестициялық мүмкіндіктері арасындағы ақылға қонымды теңгерім айқындалуы қажет. Бұл ретте ЕҚТ енгізу процесіне ерекше режим қолданылуы тиіс шарттарды дәлелдеу үшін объектінің операторы жауапты болады.

2.3. Экономические аспекты внедрения НДТ
2.3.1. Подходы к экономической оценке НДТ
Наилучшие доступные техники, как правило, широко известны во всем мире, а экономическая оценка является дополнительным критерием для принятия решения о возможности или отказе от внедрения НДТ. НДТ также считается приемлемой, если есть однозначные свидетельства/примеры результатов ее успешной промышленной эксплуатации. Так, странами ЕС при определении НДТ учитываются только технологии, уже вышедшие на промышленную эксплуатацию, и природоохранная эффективность которых подтверждена практически.
Следует понимать, что НДТ не всегда приносят экономический эффект и их применимость определяется инвестиционной обоснованностью использования тех или иных технологических процессов, установок/агрегатов/оборудования, стоимости реагентов и компонентов, соотношения затрат и выгод, стоимости капитала, сроков реализации внедрения НДТ и многих других факторов. Общая экономическая эффективность НДТ определяется финансово-экономическими условиями конкретного предприятия и планово-экономические финансовые службы предприятия проводят самостоятельное технико-экономическое обоснование осуществимости НДТ.
В соответствии с общепринятыми в мировой практике подходами, экономическая оценка эффективности внедрения НДТ может осуществляться различными способами:
по инвестиционной обоснованности затрат;
по анализу затрат и выгод;
по отношению затрат к ряду ключевых показателей предприятия: оборот, операционная прибыль, добавленная стоимость и др. (при доступности соответствующих финансовых данных);
по затратам к достигаемому экологическому результату и др.
Каждый из способов экономической оценки отражает результат реализации мероприятий по охране окружающей среды на различные аспекты финансово-экономической деятельности предприятия и может служить источником принятия решения по НДТ. Оператор объекта применяет к экономической оценке НДТ наиболее приемлемый для него, с учетом отраслевой и производственной специфики, способ оценки или их сочетание.
По результатам общей экономической оценки НДТ могут быть ранжированы как:
экономически эффективные, когда техника сокращает расходы, дает экономию денежных средств и/или незначительно влияет на себестоимость продукции;
экономически эффективные при определенных условиях, когда техника приводит к увеличению затрат, но дополнительные расходы считаются приемлемыми для экономических условий предприятия и находятся в разумной пропорции к полученным экологическим выгодам;
экономически неэффективные, когда техника приводит к увеличению затрат, а дополнительные расходы не считаются приемлемыми для экономических условий предприятия или несоразмерны полученным экологическим выгодам.
При выборе между несколькими альтернативными НДТ проводится сравнение соответствующих показателей экономической эффективности для определения наименее затратных.
В целом, переход на принципы НДТ должен быть экономически выгоден предприятию и не должен снижать его экономической эффективности и ухудшать финансовое состояние в долгосрочной перспективе.
При экономической оценке НДТ должны быть также приняты во внимание вопросы возможности реализации проектов НДТ в целом по отрасли с учетом сохранения текущего уровня эффективности и рентабельности производства в долго-, средне- и краткосрочной перспективе.
НДТ может быть признана экономически приемлемой на отраслевом уровне, если возможность ее реализации, с учетом общих финансовых затрат и экологических выгод, подтверждается в масштабе, достаточном для широкого внедрения в данной отрасли.
Для НДТ, требующих существенных инвестиционных капитальных вложений, должен быть определен разумный баланс между запросом гражданского общества на реализацию природоохранных мероприятий в целях снижения негативного воздействия на окружающую среду и инвестиционными возможностями оператора объекта. При этом ответственность за доказательство условий, по которым к процессу внедрения НДТ должен быть применен особый режим, несет оператор объекта.

2.3.2. ЕҚТ экономикалық бағалау әдістері
Пайдалылық және үнемділік тұрғысынан ЕҚТ-ға инвестициялар келесідей бағаланады:
пайдалы – оларды сатудан немесе шығындарды үнемдеуден қосымша кіріс алған жағдайда;
кіріс бөлігінде тиімсіз, бірақ компанияның ағымдағы немесе болашақ қаржылық жағдайы тұрғысынан рұқсат етілген;
өзінің қаржылық шығындары бойынша пайдасыз және жол берілмейді;
шығындармен салыстырғанда ақылға қонымды экологиялық пайдаға қол жеткізетін;
қол жеткізілген экологиялық әсермен салыстырғанда негізсіз жоғары шығындарға ие.
2.3.2.1. Кәсіпорынның шығындары мен негізгі көрсеткіштерінің арақатынасы
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларға инвестициялардың орындылығын анықтау үшін ЕҚТ шығындарының арақатынасын және кәсіпорын қызметінің бірқатар негізгі экономикалық нәтижелерін: жалпы кіріс, айналым, операциялық пайда, өзіндік құн және т.б. (деректер қолжетімді болған кезде) талдауға болады.
Осы бағалау кезінде мәндерді үш санатқа бөлетін еуропалық кәсіпорындардың (Голландия) сауалнамасы бойынша алынған анықтамалық мәндер шкаласы пайдалы болуы мүмкін:
қолайлы шығындар – егер инвестициялар негізгі көрсеткіштермен салыстырғанда салыстырмалы түрде аз болса және оларды әрі қарай талқылаусыз қолайлы деп санауға болады;
талқыланатындар - инвестициялардың орындылығын нақты бағалау қиын немесе мүмкін болмаған кездегі орташа шығындар;
қолайсыз шығындар – егер инвестициялар кәсіпорынның негізгі нәтижелеріне қатысты шамадан тыс болса.

2.3.2. Способы экономической оценки НДТ
С точки зрения прибыльности и экономичности инвестиции в НДТ оцениваются, как:
прибыльные – в случае получения дополнительных доходов от их реализации или экономии средств;
неприбыльные в доходной части, но допустимые с точки зрения текущего или будущего финансового состояния компании;
неприбыльные и недопустимые по своим финансовым затратам;
достигающие разумной экологической пользы по сравнению с затратами;
имеющие необоснованно высокие затраты по сравнению с достигнутым экологическим эффектом.
2.3.2.1. Соотношение затрат и ключевых показателей предприятия
Для определения целесообразности инвестиций в мероприятия по охране окружающей среды может быть проанализировано соотношение расходов на НДТ и ряда ключевых экономических результатов деятельности предприятия: валовый доход, оборот, операционная прибыль, себестоимость и др. (при доступности данных).
При данной оценке может стать полезной шкала справочных значений, полученных по данным анкетирования европейских предприятий (Голландия), ранжирующих значения на три категории:
приемлемые затраты – если инвестиции относительно малы по сравнению с ключевыми показателями и их можно считать приемлемыми без дальнейшего обсуждения;
обсуждаемые – средние затраты, когда затруднительно или невозможно дать четкую оценку целесообразности инвестиций;
неприемлемые затраты – если инвестиции чрезмерны по отношению к ключевым результатам деятельности предприятия.

2.1-кесте. Қоршаған ортаны қорғауға инвестициялардың жүзеге асырылуының болжамды анықтамалық мәндері [22]
Шығындардың негізгі көрсеткіштерге арақатынасы
Қолайлы
Талқыланатын
Қолайсыз
1
2
3
4
Жылдық шығындар/айналым
< 0,5 %
0,5 – 5 %
> 5 %
Жылдық шығындар / операциялық пайда
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
Жылдық шығындар / қосылған құн
< 2 %
2 – 50 %
> 50 %
Жылдық шығындар / ЕҚТ-ға жалпы инвестициялық шығындар
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
Жылдық шығындар / жылдық табыс
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
Анықтамалық мәндер шкаласы нақты жоғары шығындармен технологияларды тез жоюға немесе енгізу шығындарын қосымша талдаусыз мүмкін деп санауға болатын әдістерді анықтауға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар, "талқыланатын" санаттағы мәндердің үлкен аралығын ескере отырып, жүзеге асырылатын табиғатты қорғау инвестицияларының едәуір бөлігі осы диапазонға түсуі мүмкін, бұл оларды инвестициялардың дұрыстығы туралы біржақты қорытынды жасау үшін тым белгісіз етеді.
Бұл жағдайда инвестициялардың орындылығы ЕҚТ енгізу жөніндегі жобаны іске асыру кезеңі, қоршаған ортаны қорғауға инвестициялардың жалпы деңгейі, ағымдағы нарықтық және қаржылық жағдай және т.б. сияқты қосымша салалық аспектілерді ескере отырып бағалануы тиіс.
Жалпы алғанда, анықтамалық шығындар шкаласы ЕҚТ бағалаудың кейбір жағдайларында қолданылатын бағалау көрсеткіші ретінде қарастырылуы мүмкін және кәсіпорын ЕҚТ енгізу мәселелерін қарастыру кезінде қолданылуы мүмкін өзінің қаржылық-экономикалық жағдайын ескере отырып, өзіндік мәндер шкаласын құру үшін пайдаланылуы мүмкін.
Сондай-ақ, өндірістің жылдық көлемі және тауарлық өнімді сатудан түсетін кірістер туралы деректер болған кезде өндірілген өнім бірлігіне қатысты ЕҚТ енгізуге кәсіпорынның шығындары, яғни өнім бірлігін өндіру кезінде кәсіпорын ЕҚТ енгізуге жұмсайтын ақша қаражатының көлемі, сондай-ақ өнім бірлігіне өзіндік құнның өсуі сияқты экономикалық тиімділіктің маңызды көрсеткіштері айқындалуы мүмкін.
2.3.2.2. Өнім бірлігіне өзіндік құнның өсуі
ЕҚТ-ның қолданылуын анықтаудың маңызды факторы кәсіпорын ағымдағы өндіріс процесіне оны енгізген кезде қосымша шығындар болып табылады. Бұл өнімнің өзіндік құнын арттырады және оның экономикалық тиімділігі тұрғысынанда әлеуетін төмендетеді.
Өнім бірлігін өндірудің өзіндік құны өнім өндіруге жұмсалатын жалпы жылдық ақшалай шығындардың өндірістің жылдық нақты көлеміне қатынасы ретінде айқындалады. ЕҚТ енгізуге арналған жалпы жылдық шығындардың және өндірістік өзіндік құнның пайыздық арақатынасы кәсіпорынның табиғатты қорғау іс-шараларына қосымша шығындарын ескере отырып, өндіріс шығындарының өсуін білдіреді.

Таблица 2.1 Ориентировочные справочные значения осуществимости инвестиций в охрану окружающей среды [22]
Соотношение затрат к ключевым показателям
Приемлемые
Обсуждаемые
Неприемлемые
Годовые затраты/оборот
< 0,5%
0,5 – 5%
> 5%
Годовые затраты/операционная прибыль
< 10%
10 – 100%
> 100%
Годовые затраты/добавленная стоимость
< 2%
2 – 50%
> 50%
Годовые затраты/общие инвестиционные расходы на НДТ
< 10%
10 – 100%
> 100%
Годовые затраты/ годовой доход
< 10%
10 – 100%
> 100%
Шкала справочных значений позволяет быстро исключить технологии с явно высокими затратами или определить техники, затраты на внедрение которых можно считать осуществимыми без какого-либо дополнительного анализа.
Вместе с тем, ввиду большого интервала значений внутри категории "обсуждаемые", значительная часть осуществляемых природоохранных инвестиций может попасть в этот диапазон, что делает их слишком неопределенными для однозначного вывода об обоснованности инвестиций.
В этом случае целесообразность вложений должна оцениваться с учетом дополнительных отраслевых аспектов, таких, как период реализации проекта по внедрению НДТ, общий уровень инвестиций в охрану окружающей среды, текущая рыночная и финансовая ситуация и др.
В целом, шкала справочных затрат может рассматриваться как оценочный ориентир, применимый в некоторых случаях оценки НДТ, и использоваться для построения предприятием собственной шкалы значений с учетом своего финансово-экономического состояния, которые могут применяться при рассмотрении вопросов внедрения НДТ.
Также, при наличии данных о годовом объеме производства и доходах от реализации товарной продукции могут быть определены такие важные показатели экономической эффективности, как затраты предприятия на внедрение НДТ по отношению к единице произведенной продукции, то есть объем денежных средств, которые предприятие расходует на внедрение НДТ при производстве единицы продукции, а также прирост себестоимости на единицу продукции.
2.3.2.2. Прирост себестоимости на единицу продукции
Существенным фактором для определения применимости НДТ являются дополнительные затраты, которые несет предприятие при ее внедрении в текущий производственный процесс. Это увеличивает себестоимость продукции и снижает потенциал НДТ с точки зрения ее экономической эффективности.
Себестоимость производства единицы продукции определяется как отношение общих годовых денежных затрат на производство продукции к годовому физическому объему производства. Процентное соотношение общих годовых затрат на внедрение НДТ и производственной себестоимости выражает прирост затрат на производство с учетом дополнительных расходов предприятия на природоохранные мероприятия.

Мысалы, жанармай құю станцияларындағы еуропалық зерттеу көрсеткендей, буды ұстау технологиясы бензиннің өзіндік құнының литріне 0,1-0,2 евроцентке өсуіне әкелді. Литріне 12,0 евроценттік операциялық маржамен салыстырғанда, тиімділік тұрғысынан өзіндік құнның өсуі қолайлы болып көрінеді.
2.3.2.3. Шығындар мен экологиялық нәтиженің арақатынасы
Осы анықтамалық үшін ЕҚТ-ны экономикалық бағалаудың негізгі әдісі кәсіпорынның ЕҚТ-ны енгізуге жұмсалған қаражатын талдау және ластағыш заттардың эмиссиясын азайту/болдырмау және/немесе қалдықтарды азайту түрінде оны енгізуден қол жеткізілген экологиялық нәтиже болып табылады. Осы шамалардың арақатынасы жылдық есепте азайтылатын ластағыш заттың және/немесе қалдықтардың масса/көлем бірлігіне салынған қаражаттың тиімділігін анықтайды.
Шығындар тиімділігі =
Жалпы жылдық шығындар
Эмиссиялардың жылдық қысқаруы
Жылдық шығындар деп жылдық есептеудегі күрделі (инвестициялық) шығындардың (шығыстардың) сомасы (жылдық есептеудегі қайта есептеу жабдықтың қызмет ету мерзімі мен дисконттау мөлшерлемесінің функциялары ретінде жылдық қайта есептеу коэффициентімен жүргізіледі) және қаралатын техниканың бүкіл қызмет ету мерзімі бойынша бөлінген операциялық (пайдалану) шығыстардың сомасы түсініледі.
Жылдық шығындарды есептеу кезінде мына формула қолданылады:
мұнда:
I0 - сатып алу жылындағы жалпы инвестициялық шығыстар,
OС - жылдық таза операциялық шығындар,
r - дисконттау мөлшерлемесі,
n - күтілетін қызмет мерзімі.
Жылдық шығындар капиталдың уақытша құнын және тиісті жабдықтың қызмет ету мерзімін ескере отырып ЕҚТ енгізу жобасына салынған инвестициялардың көлемін көрсетеді.
ЕҚТ-ға жылдық шығындарды дұрыс анықтау үшін қоршаған ортаны қорғау жабдықтарының қызмет ету мерзімін ескере отырып, келісілген дисконттау мөлшерлемесі қолданылуы керек, сондай-ақ инвестициялық күрделі салымдардың жеткілікті егжей-тегжейлері және пайдалану шығындарының элементтері бойынша бөлу қамтамасыз етілуі керек.
Жылдық шығындардың қол жеткізілген экологиялық нәтижеге қатынасының нәтижесі ластағыш заттың эмиссиясын массаның/көлемнің бір бірлігіне азайтуға жұмсалатын ЕҚТ операторының жылдық есептеудегі ақшалай қаражатының көлемін білдіреді.
Әртүрлі үміткер техникалар бойынша қол жеткізілген экологиялық нәтижеге шығындардың арақатынасының алынған көрсеткіштерін салыстыру кәсіпорынның ЕҚТ-ға, сол немесе басқа үміткер техникаға ақшалай шығындары тұрғысынан қаншалықты үнемді деген қорытынды жасауға және тиісінше оны пайдалану немесе осы ЕҚТ-дан бас тарту туралы шешім қабылдауға мүмкіндік береді.
Әдетте, ЕҚТ енгізер алдында кәсіпорынның жоспарлы-экономикалық/қаржылық қызметтері оның орындылығының техникалық-экономикалық негіздемесін жүргізеді. Сонымен қатар, ЕҚT қолдану үлкен шығындармен байланысты болуы мүмкін және әрдайым экономикалық нәтиже бермейді.
Бағдар ретінде Нидерланды кәсіпорындарының тәжірибесінде шығарындыларды азайту жөніндегі іс шаралар шығындарының тиімділігінің қолайлы деңгейі келтірілуі мүмкін [23].

Например, европейское исследование на автозаправочных станциях показывает, что технология улавливания паров привела к увеличению себестоимости бензина на 0,1 – 0,2 евроцента за литр. По сравнению с операционной маржой в 12,0 евроцентов за литр представляется, что увеличение себестоимости приемлемо с точки зрения эффективности.
2.3.2.3. Соотношение затрат и экологического результата
Для настоящего справочника основным способом экономической оценки НДТ определен анализ расходования денежных средств предприятия на внедрение НДТ и достигаемый экологический результат от ее внедрения в виде снижения/предотвращения эмиссии загрязняющих веществ и/или сокращения отходов. Соотношение данных величин определяет эффективность вложенных средств на единицу массы/объема сокращаемого загрязняющего вещества и/или отходов в годовом исчислении.
Эффективность затрат =
Общие годовые затраты
Годовое сокращение эмиссии
Под годовыми затратами понимается сумма капитальных (инвестиционных) затрат (расходов) в годовом исчислении (пересчет в годовом исчислении производится с коэффициентом годового пересчета как функции срока службы оборудования и ставки дисконтирования) и операционных (эксплуатационных) расходов, распределенных по всему сроку службы рассматриваемой техники.
При расчете годовых затрат применяется формула:
Годовые затраты= I0r1+rn1+rn-1+OC
где:
I0 – общие инвестиционные расходы в год приобретения,
– годовые чистые операционные расходы,
r – ставка дисконтирования,
n – ожидаемый срок службы.
Годовые затраты отражают объем инвестиций на проект внедрения НДТ с учетом временнόй стоимости капитала и сроком службы соответствующего оборудования.
Для правильного определения годовых затрат на НДТ должна быть применена согласованная ставка дисконтирования с учетом срока службы средозащитного оборудования, а также обеспечена достаточная детализация инвестиционных капитальных вложений и распределение по элементам эксплуатационных затрат.
Результат соотношения годовых затрат к достигнутому экологическому результату выражает объем денежных средств оператора НДТ в годовом исчислении, который расходуется на уменьшение эмиссии загрязняющего вещества на одну единицу массы/объема.
Сравнение полученных показателей соотношения затрат к достигнутому экологическому результату по различным техникам-кандидатам позволяет сделать вывод насколько экономически эффективна, с точки зрения денежных затрат предприятия на НДТ, та или иная техника-кандидат и, соответственно, принять решение об ее использовании или отказе от данной НДТ.
Как правило, перед внедрением НДТ планово-экономические/финансовые службы предприятия проводят технико-экономическое обоснование ее осуществимости. При этом применение НДТ может быть связано с большими затратами и не всегда приносить экономический эффект.
В качестве ориентировочных может быть приведен приемлемый уровень эффективности затрат мероприятий по сокращению выбросов на практике предприятий Нидерландов [23].

2.2-кесте. Ластағыш заттың масса бірлігіне есептегенде технологияны енгізуге арналған болжамды анықтамалық шығындар
Ластағыш зат
Ластағыш заттың шығарындыларын 1 кг-ға азайту еврода
ҰОҚ
5
Шаң
2,5
NOX
5
SO2
2,5
2.3.3. Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемдер мен айыппұлдар
ЕҚТ-ның экономикалық тиімділік көрсеткіштерін тікелей талдаудан басқа, КЭР болған кезде және ол болмаған кезде қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төленуге жататын қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемдерді есептеу пайдалы болуы мүмкін. Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақының жалпы тәртібі мен ставкалары Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледі [21]. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы бұзушылықтар үшін экологиялық айыппұлдарды қолдану мәселелері Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамада айқындалған [22].
Республикалық деңгейде салық заңнамасында белгіленген төлем ставкаларынан басқа, жергілікті өкілді органдардың (мәслихаттардың) қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін тиісті әкімшілік бірліктер шегінде белгіленген төлемақы мөлшерлемелерін көтеруге құқығы бар екенін ескерген жөн [23].
Сонымен қатар, заңнамалық деңгейде ЕҚТ енгізу мен қолдануды ынталандыру мақсатында белгілі бір реттеуші шаралар қабылданды. Атап айтқанда, кешенді экологиялық рұқсат алған кәсіпорындар үшін қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төленуі тиіс бюджетке төленетін төлем ставкаларына нөлдік коэффициент белгіленеді [24].
Бұл ретте, 2025 жылдан бастап қоршаған ортаны қорғау және ЕҚТ қолдану жөніндегі шараларды белсенді іске асыру мақсатында I санаттағы кәсіпорындардың қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақының қолданыстағы ставкаларына [25] 2 жоғарылатылған коэффициенті (төлемдердің екі есе ұлғаюы), 2028 жылдан бастап 4 коэффициенті және 2031 жылдан бастап 8 коэффициенті қолданылады [26].
Оған қоса, қоршаған ортаға теріс әсер ететін қолданыстағы объектіге экологиялық рұқсатсыз эмиссияларды жүзеге асыру, ластағыш заттардың артық мөлшеріне қатысты қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін тиісті төлемақы мөлшерлемесінің 20 000 % мөлшерінде айыппұл салынады [27].
Тиісті экологиялық рұқсаттарды ала отырып, ЕҚТ қолдану кәсіпорындарға экологиялық төлемдер мен қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін айыппұлдар бойынша айтарлықтай ақша үнемдеуге қол жеткізуге мүмкіндік береді.
2.3.4. Қондырғыда есептеу
Ластағыш заттардың құрамын төмендету бойынша технологияларын енгізу процесі, әсіресе ірі өнеркәсіптік кәсіпорындарда, көбінесе модернизацияның жалпы процесінің ажырамас бөлігі болып табылады немесе өндіріс тиімділігін арттыру үшін кешенді іс-шаралар өткізеді.
Объектінің операторы өзінің әдеттегі өндірістік қызметі немесе басқа инвестициялық жобаларды іске асыру барысында көтеретін басқа инвестициялық және операциялық шығыстардың әсерін болдырмау үшін қоршаған ортаға теріс әсерді азайту жөніндегі бастапқы және қайталама іс-шараларға жұмсалатын шығындар туралы мәліметтер кәсіпорынның ЕҚТ-ға жұмсайтын шығындарының бір бөлігін ғана білдіруі қажет.
Мұндай жағдайларда, объект операторы осындай іс-шараларды іске асыру барысында жүзеге асыратын инвестициялық және операциялық шығыстардың әсерін болдырмау үшін ЕҚТ анықтау үшін пайдаланылатын объективті деректер қондырғыдағы табиғатты қорғау іс-шарасына жұмсалатын шығыстар туралы деректер болып табылады, яғни осы технологиялық кезеңде ластағыш заттардың қоршаған ортаға эмиссиясын қысқартуға және/немесе болдырмауға бағытталған немесе ортадан қорғайтын қондырғы.
Қондырғыдағы есептеулерде шығындардың жалпы сомасына:
ЕҚТ-ның ажырамас бөлігі болып табылатын негізгі технологияның/ қондырғының/ жабдықтың және басқа да қажетті компоненттердің құны;
тазарту технологияларының/қондырғылардың/жабдықтар мен құрылыстардың қосымша және қосалқы алдындағы/кейінгі құны;
қажетті шығын материалдарының, шикізат пен реагенттердің құны, онсыз ЕҚТ қолдану технологиялық тұрғыдан мүмкін емес.
Қондырғыдағы есептеу объект операторының жалпы шығындарын шығындар баптары бойынша жіктеу кезіндегі белгісіздік факторын жояды, сондай-ақ кәсіпорынның баламалы ЕҚТ шығындарын салыстырмалы көрсеткіштер бойынша салыстыруға мүмкіндік береді. Дәл осындай қағидат ЕҚТ пайдасын есептеу кезінде қолданылады.
Есептеулердің нақты мысалдары, экономикалық бағалау бойынша, әрбір сала үшін ЕҚТ техникалық-экономикалық негіздеме (ТЭН) шеңберінде есептеледі.

Таблица 2.2. Ориентировочные справочные затраты на внедрение технологии из расчета на единицу массы загрязняющего вещества
Загрязняющее вещество
Евро на 1 кг снижения выбросов загрязняющих веществ
ЛОС
5
Пыль
2,5
NOX
5
SO2
2,5
2.3.3. Платежи и штрафы за негативное воздействие на окружающую среду
Кроме непосредственного анализа показателей экономической эффективности НДТ, может оказаться полезным расчет платежей за эмиссии в окружающую среду, подлежащих к уплате за негативное воздействие на окружающую среду при наличии КЭР и при его отсутствии. Общий порядок и ставки платы за негативное воздействие на окружающую среду регулируются налоговым законодательством Республики Казахстан [21]. Вопросы применения экологических штрафов за нарушения в области охраны окружающей среды определены законодательством об административных правонарушениях [22].
Необходимо учесть, что помимо платежей, установленных налоговым законодательством на республиканском уровне, местным представительным органам (маслихат) предоставлено право повышать действующие ставки платы за негативное воздействие на окружающую среду в пределах соответствующих административных единиц [23].
Вместе с тем, в целях стимулирования внедрения и применения НДТ на законодательном уровне приняты определенные регулирующие меры. В частности, для предприятий, получивших комплексное экологическое разрешение, устанавливается нулевой коэффициент к ставкам платежей в бюджет, подлежащих к уплате за негативное воздействие на окружающую среду [24].
При этом начиная с 2025 года для активной реализации субъектами промышленности мероприятий по защите окружающей среды и применения НДТ в случае отсутствия комплексного экологического разрешения к действующим ставкам платы за негативное воздействие на окружающую среду по предприятиям I группы [25] будет применяться повышающий коэффициент 2 (двукратное увеличение платежей), с 2028 года – коэффициент 4 и с 2031 года – коэффициент 8 [26].
Дополнительно за осуществление эмиссий, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, в том числе без экологического разрешения на действующий объект, налагается штраф в размере 20 000 % от соответствующей ставки платы в отношении превышенного количества загрязняющих веществ [27].
Применение НДТ с получением соответствующих экологических разрешений позволяет предприятиям достичь существенной экономии денежных средств по экологическим платежам и штрафам за негативное воздействие на окружающую среду.
2.3.4. Расчет на установке
Процесс внедрения технологий по снижению содержания загрязняющих веществ, особенно на крупных промышленных предприятиях, часто является составной частью общего процесса модернизации или проведения комплексных мероприятий по повышению эффективности производства.
Для исключения влияния других инвестиционных и операционных расходов, которые оператор объекта несет в ходе своей обычной производственной деятельности или реализации других инвестиционных проектов, сведения о затратах на первичные и вторичные мероприятия по сокращению негативного воздействия на окружающую среду должны представлять только ту часть затрат, которую предприятие расходует на НДТ.
В таких условиях, для исключения влияния инвестиционных и операционных расходов, которые оператор объекта осуществляет в ходе реализации таких мероприятий, объективными данными, используемыми для определения НДТ, являются данные о расходах на природоохранное мероприятие на установке, то есть направленных исключительно на сокращение и/или предотвращение эмиссии загрязняющих веществ в окружающую среду на данном технологическом этапе или средозащитной установке.
В расчетах на установке в общую сумму затрат включается:
стоимость основной технологии/установки/оборудования и других необходимых компонентов, являющихся неотъемлемой частью НДТ;
стоимость дополнительных и вспомогательных пред/после очистных технологий/установок/оборудования и сооружений;
стоимость необходимых расходных материалов, сырья и реагентов, без которых применение НДТ невозможно технологически.
Расчет на установке исключает фактор неопределенности при классификации общих расходов оператора объекта по статьям затрат, а также позволяет сравнить затраты предприятия на альтернативные НДТ по сопоставимым показателям. Такой же принцип используется при расчете выгод НДТ.
Конкретные примеры расчетов, по экономической оценке, НДТ для каждой отрасли просчитываются в рамках технико-экономического обоснования (ТЭО).

3. Қолданылатын процестер: қазіргі уақытта пайдаланылатын технологиялық, техникалық шешімдер
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың осы бөлімінде титан және магний өндірудің негізгі технологиялық процестерінің сипаттамасы қамтылған.
3.1. Титан өндіру процестері
Титан және оның қорытпалары құнды құрылымдық қорытпалар болып табылады. Қасиеттерінің үйлесімі бойынша олар көптеген легирленген болаттар мен металл қорытпаларынан асып түседі. Титан металын алу оның жоғары температурада өте жоғары химиялық белсенділігіне байланысты күрделене түседі. Титан көптеген элементтермен химиялық қосылыстар және қатты ерітінділер түзеді. Сондықтан титан өндіру барысында өндірілетін металдың жеткілікті тазалығын қамтамасыз ететін арнайы жағдайлар қажет.
Титан алу үшін магниетермиялық әдіс қолданылады, ол келесі операцияларды қамтиды:
титан концентраттарын алу;
титан қожын өндіру;
төртхлорлы титан өндіру;
төртхлорлы титанды магниймен тотықсыздандыру;
реакция массасын вакуумдық бөлу;
титан губкасын вакуумдық пештерде балқыту.
Титан кендерін өңдеудің негізгі әдісі магнийтермиялық әдіс болып табылады, оның мәні төртхлорлы титан алу және одан магнийдің көмегімен металл титанды тотықсыздандыру болып табылады. [28].
3.1-сурет. Титан алудың технологиялық схемасы
3.1.1. Титан концентраттарын алу
Титан кендері байытуға ұшырайды, нәтижесінде TiO2 мөлшері жоғары концентраттар алынады. Титан алу үшін ең көп таралған шикізат титан-магнетитан кендері болып табылады, олардан 40-45 % TiO2, 30 % FeO, 20 % Fe2O3 және 5-7 % бос жынысты құрайтын ильменит концентраты бөлінеді.
Ильменит концентраты темір мен титан оксидтері тотықсызданатын кен-термиялық пештерде ағашкөмір, антрацит қоспасында балқытылады. Алынған темір көміртектенеді және шойын алынады, ал төменгі титан оксидтері қожға айналады. Шойын мен қожды қалыптарға бөлек құяды. Титан қожының құрамында 80—90 % TiO2; 2—5 % FeO және Si02, А1203, СаО және т.б. қоспалар болады. Шойын металлургия өндірісінде қолданылады.
Титан қождарын хлорлайды және төрт хлорлы титан алады. Төрт хлорлы титан басқа элементтердің хлоридтерімен қоспада бу күйінде болады, сондықтан TiCl4-ті қалған хлоридтерден бөледі және тазартады. Төрт хлорлы титаннан жасалған титанды 950-1000 °C температурада аргон атмосферасында магниймен тотықсыздандырады.
Сұйық магний мен төрт хлорлы титан арасында реакция жүреді.

3. Применяемые процессы: технологические, технические решения, используемые в настоящее время
Настоящий раздел Справочника по НДТ содержит описание основных технологических процессов производство титана и магния.
3.1. Процессы производства титана
Титан и его сплавы являются ценными конструкционными сплавами. По сочетанию свойств они превосходят многие легированные стали и сплавы металлов. Получение металлического титана затрудняется его очень высокой химической активностью при повышенных температурах. Титан образует химические соединения и твердые растворы со многими элементами. Поэтому при производстве титана требуются особые условия, обеспечивающие достаточную чистоту производимого металла.
Для получения титана применяют магниетермический способ, который включает операции:
получение титановых концентратов;
производство титанового шлака;
производство четыреххлористого титана;
восстановление четыреххлористого титана магнием;
вакуумная сепарация реакционной массы;
плавка титановой губки в вакуумных печах.
Основным методом переработки титановых руд является магнийтермический способ, сущность которого заключается в получении четыреххлористого титана и восстановлении из него металлического титана с помощью магния. [28].
Рисунок 3.1. Технологическая схема получения титана
3.1.1. Получение титановых концентратов
Титановые руды подвергают обогащению, в результате которого получают концентраты с повышенным содержанием TiO2. Наиболее распространенным сырьем для получения титана является титано-магнетитановые руды, из которых выделяют ильменитовый концентрат, содержащий 40 – 45 % TiO2, 30 % FeO, 20 % Fe2O3 и 5 – 7 % пустой породы.
Ильменитовый концентрат плавят в смеси с древесным углем, антрацитом в рудно-термических печах, где оксиды железа и титана восстанавливаются. Образующееся железо науглероживается и получается чугун, а низшие оксиды титана переходят в шлак. Чугун и шлак разливают отдельно в изложницы. Титановый шлак содержит 80 – 90% TiO2; 2 – 5% FeO и примеси Si02, А1203, СаО и др. Чугун используют в металлургическом производстве.
Титановый шлак подвергают хлорированию и получают четыреххлористый титан. Четыреххлористый титан находится в парообразном состоянии в смеси с хлоридами других элементов, поэтому производят отделение и очистку TiCl4 от остальных хлоридов. Титан из четыреххлористого титана восстанавливают магнием при температуре 950 – 1000 °С в атмосфере аргона.
Между жидким магнием и четыреххлористым титаном происходит реакция.

Титанның қатты бөлшектері кеуекті масса-губкаға жентектеледі, ал сұйық MgCl2 реактор тесігі арқылы шығарылады. Титан губкасы 35-40 % магнийді және хлорлы магнийді құрайды. Титан губкасынан осы қоспаларды кетіру үшін оны вакуумда 900-950 °C температураға дейін қыздырады. Құймаларды алу үшін титан губкаларын вакуумдық доғалы пештерде ерітеді. Алынған құймаларда ақаулар болуы мүмкін (раковиналар, тері тесігі). Сондықтан оларды тұтынылатын электродтар ретінде пайдалана отырып, қайта балқытады. Қайта балқытудан кейінгі титанның тазалығы 99,6–99,7 % құрайды.

Твердые частицы титана спекаются в пористую массу-губку, а жидкий MgCl2 выпускают через летку реактора. Титановая губка содержит 35 – 40% магния и хлористого магния. Для удаления из титановой губки этих примесей ее нагревают до температуры 900 – 950 °С в вакууме. Титановые губки для получения слитков плавят в вакуумных дуговых печах. Полученные слитки могут иметь дефекты (раковины, поры). Поэтому их переплавляют, используя как расходуемые электроды. Чистота титана после вторичного переплава составляет 99,6 – 99,7 %.

3.2. Титан қожының өндірісі
Бұл процестің негізгі мақсаты – темір оксидтерін титан оксидінен бөлу. Ол үшін ильменит концентраты темір оксидтері мен титанның бір бөлігі мына реакция бойынша тотықсызданатын электр пештерінде (кен-термиялық пештерде КТП) ағашкөмір және антрацит қоспасында балқытылады:
3(FeO·TiO2) + 4C = 3Fe + Ti3O5 + 4CO (1)
Тотықсыздандырылған темір пеш ваннасының түбінде жиналатын шойын түзе отырып, олардың меншікті салмағының әртүрлі болуы салдарынан қождың қалған массасынан бөліне отырып көміртектенеді. Шойын мен қожды қалыптарға бөлек құяды. Алынған титан қожы 80–90 % TiO2 құрайды.
Ильменит концентраты комбинатқа теміржол минерал тасығыштарында түседі, олардан пневмокөлік жүйесі шұңқырларға берілетін бункерлерге түсіріледі. Теміржол ашық вагондары мен минерал тасығыштармен келіп түсетін антрацит тиегішпен бункерлерге қайта тиеледі. Бункерлерден немесе шұңқырлардан концентрат пен антрацит одан әрі шихта дайындау үшін балқыту блогының бункерлеріне беріледі, ол жерден кен-термиялық пештің пеш қалталарына (шихта бункерлеріне) түседі.

3.2. Производство титанового шлака
Основное назначение этого процесса – отделение оксидов железа от оксида титана. Для этого ильменитовый концентрат плавят в смеси с древесным углем и антрацитом в электропечах (рудно-термическая печь – РТП), где оксиды железа и часть титана восстанавливаются по реакции:
3(FeO·TiO2) + 4C = 3Fe + Ti3O5 + 4CO (1).
Восстановленное железо науглероживается, образуя чугун, который собирается на дне ванны печи, отделяясь от остальной массы шлака вследствие различия их удельных весов. Чугун и шлак разливают отдельно в изложницы. Полученный титановый шлак содержит 80 – 90 % TiO2.
Ильменитовый концентрат поступает в комбинат в железнодорожных минераловозах, из которых выгружается в бункеры, откуда системой пневмотранспорта подается в силосы. Антрацит, поступающий в железнодорожных открытых вагонах и минераловозах, погрузчиком перегружается в бункеры. Из бункеров или силосов концентрат и антрацит подаются в бункеры блока плавки для дальнейшей подготовки шихты, откуда они поступают в печные карманы (бункеры шихты) рудно-термической печи.

3.2.1. Кен-термиялық балқыту
Кен-термиялық пеш (КТП) титан қожы өндірісін қайта балқытудағы негізгі технологиялық жабдық болып табылады. Кен-термиялық пештің қуаты сағатына 25 МВА, жобалық өнімділігі – мерзімді режимде жұмыс істеген кезде жылына 40 мың тоннаға дейін қож, графит электродтарының диаметрі – 710 мм.
Өндірілген өнімдер мынадай талаптарға сай болуы керек:
титан қожы – СТ 73–1917 – АО – 012;

3.2.1. Рудно-термическая плавка
Основным технологическим оборудованием на переделе производства титанового шлака является рудно-термическая печь. Мощность рудно-термической печи 25 МВА в час, проектная производительность – до 40 тыс. тонн шлака в год при работе в периодическом режиме, диаметр графитовых электродов – 710 мм.
Производимые продукты должны соответствовать требованиям:
шлак титановый – СТ 73–1917 – АО – 012;

2,5 дейін
14
Электр энергиясының жылдық алынуы, кВт сағ
72 10 6–90–10 6
15
Жұмыс кеңістігінің өлшемдері, мм:
-      ваннаның диаметрі,
-      ваннаның тереңдігі
8800 +50
4930
16
Шихтаның максималды бір реттік жүктемесі, т
120
Титан қожын өндіру ильменит концентратын немесе ильменит концентраттарының қоспаларын тотықсыздандыру балқытуы арқылы КТП-да мерзімді процеспен жүзеге асырылады. Ильменит концентраттарын титан қожына балқыту кезінде бір уақытта екі процесс жүреді: темір оксидтерінің металға дейін және титан қостотығының 1240 0С дейінгі реакция бойынша төменгі оксидтерге дейін тотықсыздануы.

до 2,5
14
Годовой съем электроэнергии, кВт/ч
72 10 6–90–10 6
15
Размеры рабочего пространства, мм:
- диаметр ванны,
- глубина ванны
8800 +50
4930
16
Максимальная единовременная загрузка шихты, т
120
Производство титанового шлака осуществляется периодическим процессом в РТП путем восстановительной плавки ильменитового концентрата или смесей ильменитовых концентратов. При плавке ильменитовых концентратов на титановый шлак одновременно протекают два процесса: восстановление оксидов железа до металла и двуокиси титана до низших оксидов по реакции до 1240 0С.

FeTiO3 + C = Fe + TiO2 + CO      (2)
3TiO2 + C = Ti3O5 + CO (3)
1270–1400 0С болғанда
2Ti3O5 + C = 3Ti2O3 + CO      (4)
1400–1600 0С болғанда
Ti2O3 + C = 2TiO + CO      (5)
Төменгі титан оксидтері күрделі қосылыстар түзе отырып, ильменитпен және Mg, Al, Fe, Mn оксидтерімен әрекеттеседі. Ильменит титан оксидімен әрекеттескенде тагировит түзіледі - nTi, Mg, FeO х TiO2] х m [(Ti, Fe, Al)2O3, с Ti3O5-аносовит n[(Ti, Mg, Fe)O х TiO2] х m [(Ti, Fe, Al)2O3 х TiO2] х TiO2
Титан концентраттары мен олардың қоспаларын тотықсыздандыру практикасы темірді бөлу есебінен оларды титанмен металлургиялық байыту процесін білдіреді. Концентраттан (концентраттар қоспаларынан), тотықсыздырғыштан, металл фракциясынан және аспирациялық жүйеде ұсталған шаңнан тұратын шихтаны кен-термиялық пеште балқыту кезінде темір оксидтерінің металға дейін таңдамалы тотықсыздануы жүреді, ал титан оттегіге жақындығының арқасында тотыққан күйінде қалады және қожға өтеді.
Тотықсыздану реакциялары кезінде мыналар түзіледі:
титан қожы;
ілеспе металл;
шығатын газдар. [30].
Кен-термиялық пештерде титан қождарын алу технологиясының өзіндік ерекшеліктері бар:
титан қожының балқу температурасы концентраттың балқу температурасынан едәуір жоғары, сондықтан жоғары температуралы балқыманы сұйық күйде қалпына келтіру және ұстап тұру процесін қамтамасыз ету үшін жылу энергиясының едәуір көлемдік тығыздығы қажет;
балқымада төменгі титан оксидтері жиналуына қарай, балқыманың балқу температурасы, тұтқырлығы және электр өткізгіштігі жоғарылайды, балқыманың электр өткізгіштігі жоғарылаған сайын пеш біртіндеп доғалық режимде жұмыс істеуге көшеді.
титан қождары титан диоксиді мен төменгі титан оксидтерінің жоғары концентрациясына байланысты жоғары химиялық агрессивтілікпен сипатталады; сондықтан пештің бүйір қабырғасында қаптаманың бұзылуын болдырмау үшін қайта қалпына келтірілген қож (гарниссаж) қабаты салынады, ал пеш еденінде, летка деңгейіне дейін ілеспе металл қабаты қалады;
пеш ваннасының жоғарғы бөліктерінен шихта құлаған кезде қождың "қайнауы" орын алады. Қождың жоғары температуралы балқымасына түсіп, аз қалпына келтірілген шихта тез қызады және тотықсызданады.
Титан қожын жартылай жабық режимде балқытудың технологиялық процесі мынадай негізгі операцияларды қамтиды:
шихтаны пештің ваннасына салу;
шын мәнінде қалпына келтіру балқыту;
балқыту өнімдерін шығару;
электродтарды қайта қосу және өсіру. [30].

FeTiO3 + C = Fe + TiO2 + CO (2)
3TiO2 + C = Ti3O5 + CO (3)
при 1270–1400 0С
2Ti3O5 + C = 3Ti2O3 + CO (4)
при 1400–1600 0С
Ti2O3 + C = 2TiO + CO (5) .
Низшие оксиды титана взаимодействуют с ильменитом и оксидами Mg, Al, Fe, Mn, образуя сложные соединения. При взаимодействии ильменита с оксидом титана образуется тагировит - nTi, Mg, FeO х TiO2] х m [(Ti, Fe, Al)2O3, с Ti3O5-аносовит n[(Ti, Mg, Fe)O х TiO2] х m [(Ti, Fe, Al)2O3 х TiO2] х TiO2.
Восстановительная плавка титановых концентратов и их смесей представляет собой процесс металлургического обогащения их титаном за счет отделения железа. При плавлении в рудно-термической печи шихты, состоящей из концентрата (смесей концентратов), восстановителя, металлической фракции и пыли, уловленной в аспирационной системе, происходит избирательное восстановление оксидов железа до металла, а титан остается в окисленной форме, вследствие большего сродства к кислороду, и переходит в шлак.
В ходе восстановительных реакций образуется:
титановый шлак;
попутный металл;
отходящие газы [30].
Технология получения титановых шлаков в рудно-термических печах имеет свои особенности:
температура плавления титанового шлака значительно выше температуры плавления концентрата, поэтому для обеспечения процесса восстановления и удержания высокотемпературного расплава в жидком состоянии необходима значительная объемная плотность тепловой энергии;
по мере накопления в расплаве низших оксидов титана повышается температура плавления, вязкость и электропроводность расплава, по мере возрастания электропроводности расплава печь постепенно переходит на работу в дуговом режиме;
титановые шлаки характеризуются высокой химической агрессивностью, обусловленной повышенной концентрацией диоксида титана и низших оксидов титана; поэтому для предотвращения разрушения футеровки на боковой стенке печи наращивают слой перевосстановленного шлака (гарниссажа), а на подине, до уровня летки, остается слой попутного металла;
при обвалах шихты с верхних участков ванны печи происходит "кипение" шлака. Маловосстановленная шихта, попав в высокотемпературный расплав шлака, быстро прогревается и восстанавливается.
Технологический процесс плавки титанового шлака в полузакрытом режиме включает следующие основные операции:
загрузка шихты в ванну печи;
собственно восстановительная плавка;
выпуск продуктов плавки;
перепуск и наращивание электродов [30].

30-дан 58-ге дейін
21-ден 37-ге дейін
6-дан 35-ке дейін
11
Шаң түсіретін камерадан шығатын шаң концентрациясы артық емес,
г/нм3
25
12
Циклоннан шығатын шаң концентрациясы, артық емес
г/нм3
11
13
Атмосфераға шығарындылардағы ластағыш заттардың концентрациясы:
- NO2, артық емес
- SO2, артық емес
- - ильменит концентратының аэрозолы, артық емес
г/c
0,0706
0,1059
1,006
Қоспасы аз Запорожье қожын өңдеген кезде (SiO2, V2O5, Al2O3, CaO, MgO, Cr2O3, Sc2O3, Ta2O5, Nb2O5, MnO, S, ZrO2, H2O, TiO2, FeO, L-акт. Бк/кг) хлорлау процесі неғұрлым белсенді режимде және со аз бөлінуімен жүреді (20-50 мг/Нм3). Титан хлораторларының өнімділігіне тұз балқымасындағы шихтаның сулануы әсер етеді.

от 30 до 58
от 21 до 37
от 6 до 35
11
Концентрация пыли на выходе из пылеосадительной
камеры не более,
г/нм3
25
12
Концентрация пыли на выходе из циклона, не более
г/нм3
11
13
Концентрация загрязняющих веществ в выбросах в атмосферу:
- NO2, не более
- SO2, не более
- аэрозоль ильменитового концентрата, не более
г/c
0,0706
0,1059
1,006
При переработке запорожского шлака с меньшим содержанием примесей (SiO2, V2O5, Al2O3, CaO, MgO, Cr2O3, Sc2O3, Ta2O5, Nb2O5, MnO, S, ZrO2, H2O, TiO2, FeO, L-акт. Бк/кг) процесс хлорирования происходит в более активном режиме и с меньшим выделением CO (20 – 50 мг/Нм3). На производительность титановых хлораторов влияет смачиваемость шихты в расплаве солей.

Норвегиялық қожды 60/40 (60 – жергілікті қож, 40 – норвегиялық қож) қатынасында жергілікті қожбен (№12 цех қожымен) бірге өңдеген кезде құрамында қоспалары көп (оксидтер: SiO2, V2O5, Al2O3, CaO, MgO, Cr2O3, Sc2O3, Ta2O5, Nb2O5, MnO, S, ZrO2, H2O, TiO2, FeO) хлорлау процесінің ағымы баяулайды, осылайша шығатын газдардың мөлшері артады. (120-150 мг/Нм3). Қайта өңделетін шикізаттағы қоспалардың мөлшері шихтаның сулануына тікелей әсер етеді, осылайша титан хлораторларының өнімділігіне әсер етеді.
Антрацит АКО (ірі) құрамы – күл, ұшпа заттар, H2O, S, L-акт. БК/кг.
3.3. Титанның техникалық тетрахлоридінің өндірісі
Титанның техникалық тетрахлоридін өндіру хлоридтердің бу-газ қоспасын алу, оны тазарту және титан тетрахлоридінің буын конденсациялау арқылы тотықсыздандырғыштың қатысуымен тұздардың балқымасында титан бар шикізатты хлорлаудан тұрады. Титан тетрахлоридін қоспалардан тазарту ректификация әдісімен орындалады.
Ұнтақталған титан қожы, құрамында көміртегі бар тотықсыздандырғыш, NaCl техникалық тұзы, магний электролизерлерінің қалдық электролиті (ұнтақ түрінде) газ тәріздес хлормен көпіршіктелген (үрленген) хлоратор балқымасының бетіне жеке беріледі. Хлор магний электролизерлерінен келеді (көбінесе әкелінген сұйық хлор пайдаланылады). Төрт хлорлы титандағы әртүрлі қоспалардың құрамы құрамында титан бар шикізаттың құрамына, құрамында көміртегі бар тотықсыздандырғыштың құрамына, хлордың сапасына, шихтаны дайындау технологиясына, TiCl4 хлорлау және конденсация жағдайларына байланысты.
3.3.1. Құрамында титан бар шикізатты хлорлау
Хлорлау қондырғысы мынадай апараттардан тұрады:
тораптары бар хлоратор: шикізатты тиеу, хлор беру, үйінді шламды ағызу, электродтарды сумен салқындату, электрмен жылыту және жергілікті желдету;
шаң камерасы;
азотты немесе құрғатылған ауаны беру, үйінді шламды ағызу, электродтарды сумен салқындату, электрмен жылыту жүйелері бар тұзды ваннасымен шаңсорғыш камерасы;
екі тізбекті суару скруббері;
электр қозғалтқышы бар хлораторға қойыртпақты беруге арналған алты суасты сорғысы және екі сорғысы бар қойыртпақ танкі;
бірінші сатыдағы тамшы ұстағыш;
екі суару конденсаторы;
суасты сорғылары бар суару конденсаторларының багы;
екінші сатыдағы тамшы ұстағыш;
екі құйрықты желдеткіш;
екі жинақтаушы бак;
қойыртпақтың екі апатты багы;
шикізатты қабылдау торабы;
шикізатты қабылдау торабындағы вакуумдық шаң жинау жүйесі;
шикізатты тиеу торабының шаң жинау жүйесі;
титан тетрахлориді қойыртпақтарын қайта өңдеуге арналған мөлшерлегіш бак.
Құрамында титан бар шикізат, көміртегі бар материалдар және хлоркалий электролиті немесе тұз (NaCl) пневматикалық көліктің көмегімен тұндыру камераларына бөлек түседі. Тұндыру камераларында қатты бөлшектердің негізгі бөлігі орталықтан тепкіш күштердің әсерінен қождың, көміртегі бар материалдардың немесе хлоркалий электролитінің қабылдау бункерлеріне түседі. Алдымен СИОТ циклонында, содан кейін шикізатты вакуумдық шаң жинау жүйесінің ФВР-20 сүзгісінде, ВВН-1-25М сорғылары және циклон арқылы шығарылған ұсақ бөлшектерден тазартудан өткен ауа атмосфераға немесе жергілікті сору пешмойынына шығарылады. Құрамында титан бар шикізаттың, құрамында көміртегі бар материалдардың және хлоркалий электролитінің ұсталған ұсақ бөлшектері циклон мен сүзгі астына орнатылған жинақтаушы бункерлерге жиналады және инжекциялық-араластырғыш аппараттың көмегімен хлораторлардың қабылдау бункерлеріне қайтарылады. Хлоратордың үстінде орналасқан қабылдау бункерлерінен құрамында титан бар шикізат және хлоркалий электролиті немесе тұз (NaCI) "4488 ДН-У2" типті таразы мөлшерлегішімен және құрамында көміртегі бар материалдар шнекпен (көлемді мөлшерлеу) промбункерге беріледі. Мөлшерлегіш үй-жайындағы шаңдануды жою үшін құрамында титан бар шикізат пен хлоркалий электролитінің мөлшерлегіштерінен сору орнатылды.
Ауа ФВ-8 жең сүзгісінде шаңнан тазартылады және атмосфераға шығарылады. Сүзгі ұстаған шаң жинақтаушы бункерде жиналады және және инжекциялық-араластырғыш аппараттың көмегімен хлораторлардың қабылдау бункеріне қайтарылады. Промбункерден шихта (құрамында титан бар шикізат, құрамында көміртегі бар материалдар, хлоркалий электролиті қоспасы) шнекпен балқыманың бетіне хлораторға тиеледі. "Орталық" үй-жайындағы басқару пультінен хлораторға түсетін хлордың мөлшеріне және балқымадағы титан және көміртек оксидінің құрамына қарай тиелетін шихтаның мөлшерін реттеу жүргізіледі.
Хлоратордың балқу аймағының төменгі бөлігіне төрт хлор сутегінен анодты хлоргаз беріледі.

При переработке норвежского шлака совместно с местным шлаком (шлаком цеха № 12) в соотношении 60/40 (60 – местный шлак, 40 – норвежский шлак), с большим содержанием примесей (оксидов : SiO2, V2O5, Al2O3, CaO, MgO, Cr2O3, Sc2O3, Ta2O5, Nb2O5, MnO, S, ZrO2, H2O, TiO2, FeO) протекание процесса хлорирования замедляется, тем самым содержание СО отходящих газов увеличивается (120 – 150 мг/Нм3). Содержание примесей в перерабатываемом сырье напрямую влияет на смачиваемость шихты, что тем самым влияет на производительность титановых хлораторов.
Антрацит АКО (крупный) состав – зола, летучие, H2O, S, L-акт. Бк/кг.
3.3. Производство технического тетрахлорида титана
Производство технического тетрахлорида титана заключается в хлорировании титаносодержащего сырья в расплаве солей в присутствии восстановителя с получением парогазовой смеси хлоридов, ее очисткой и конденсацией паров тетрахлорида титана. Очистка тетрахлорида титана от примесей выполняется методом ректификации.
Измельченные титановый шлак, углеродсодержащий восстановитель, техническая соль NaCl, отработанный электролит магниевых электролизеров (в виде порошка), по отдельности, подаются на поверхность расплава хлоратора, который барботируется (продувается) газообразным хлором. Хлор поступает из магниевых электролизеров (часто используется привозной жидкий хлор). Содержание различных примесей в четыреххлористом титане зависит от состава титансодержащего сырья, углеродсодержащего восстановителя, качества хлора, технологии подготовки шихты, условий хлорирования и конденсации TiCl4.
3.3.1. Хлорирование титаносодержащего сырья
Хлорирующая установка включает в себя следующие аппараты:
хлоратор с узлами: загрузки сырья, подачи хлора, слива отвального шлама, водяного охлаждения электродов, электроподогрева и местной вентиляции;
пылевую камеру;
пылеосадительную камеру с солевой ванной с системами подачи азота или осушенного воздуха, слива отвального шлама, водяного охлаждения электродов, электроподогрева;
двухконтурный оросительный скруббер;
танк пульпы с шестью погружными насосами и двумя насосами для подачи пульпы в хлоратор с электродвигателем;
каплеуловитель первой ступени;
два оросительных конденсатора;
бак оросительных конденсаторов с погружными насосами;
каплеуловитель второй ступени;
два хвостовых вентилятора;
два бака-сборника;
два аварийных бака пульпы;
узел приема сырья;
система вакуумного пылеулавливания на узле приема сырья;
система пылеулавливания узла загрузки сырья;
бак-дозатор для переработки пульп тетрахлорида титана.
Титансодержащее сырье, углеродсодержащие материалы и хлоркалиевый электролит или соль (NaCl) с помощью пневмотранспорта раздельно поступают в осадительные камеры. В осадительных камерах основная масса твердых частиц под действием центробежных сил выпадает в приемные бункера шлака, углеродсодержащих материалов или хлоркалиевого электролита. Воздух, пройдя очистку от унесенных мелких частиц сначала в циклоне СИОТ, а затем в фильтре ФВР-20 системы вакуумного пылеулавливания сырья, через насосы ВВН-1-25М и циклон выбрасывается в атмосферу или в боров местного отсоса. Уловленные мелкие частицы титансодержащего сырья, углеродсодержащих материалов и хлоркалиевого электролита собираются в бункера-накопители, смонтированные под циклоном и фильтром, и возвращаются с помощью инжекционно-смесительного аппарата в приемные бункера хлораторов. Из приемных бункеров, расположенных над хлоратором, титансодержащее сырье и хлоркалиевый электролит или соль (NaCI) весовым дозатором типа "4488 ДН-У2" и углеродсодержащие материалы шнеком (объемное дозирование) подаются в промбункер. Для устранения запыленности в помещении дозаторной смонтирован отсос от дозаторов титансодержащего сырья и хлоркалиевого электролита.
Воздух очищается от пыли в рукавном фильтре ФВ-8 и сбрасывается в атмосферу. Уловленная фильтром пыль собирается в бункере-накопителе и возвращается с помощью инжекционно-смесительного аппарата в приемный бункер хлоратора. Из промбункера шихта (смесь титансодержащего сырья, углеродсодержащих материалов, хлоркалиевого электролита) шнеком загружается на поверхность расплава в хлоратор. С пульта управления в помещении "Центр" производится регулировка количества загружаемой шихты в зависимости от количества поступающего хлора в хлоратор и содержания оксида титана и углерода в расплаве.
В нижнюю часть зоны расплава хлоратора по четырем хлороподводам подается анодный хлоргаз.

Температура (700–820) °С болғанда хлор мына реакциялар бойынша қождағы титан оксидімен өзара әрекеттеседі:
TiO2 + 2Cl2 + C = TiCl4 + CO2 + Q ккал      (4)
TiO2 + 2Cl2 + 2C = TiCl4 + 2CO + Q ккал      (5)
Көрсетілген температурада процесс негізінен реакция бойынша жүреді (4). Ұқсас реакциялар шикізаттағы қоспалардың оксидтерімен де жүреді. Анодты хлоргаздағы оттегі мына реакция бойынша көміртегімен өзара әрекеттеседі:
C + O2 = CO2 + Q ккал      (6)
Алынған титан тетрахлориді және хлоридтердің бір бөлігі (кремний, темір, калий, натрий және т. б.), көміртегі оксиді, бу-газ қоспасы түріндегі анодты хлоргаз азоты конденсация жүйесіне түседі.
Хлорлау процесінің нәтижесінде алынған хлоридтердің басқа бөлігі (темір, кальций, магний, марганец және т. б.) хлорланбаған оксидтермен бірге хлоратордың балқымасында жиналады және хлоратордың жоғарғы немесе төменгі саңылаулары арқылы ағызу жолымен үйінді шламмен мезгіл-мезгіл шығарылады [31].
3.4. Тазартылған титан тетрахлоридінің өндірісі
Бұл технологиялық процестің негізгі мәні – титан тетрахлоридін ректификация әдісімен әртүрлі қоспалардан тазарту.
Тазартылған титан тетрахлоридін ректификация әдісімен өндіру төрт негізгі қайта өңдеуден тұрады:
титанның техникалық тетрахлоридін және титанның қайтарылатын техникалық тетрахлоридін қабылдау, қоймалау, беру;
титанның төменгі хлоридтерінің қойыртпағын дайындау;
титанның техникалық тетрахлоридін ректификация әдісімен қоспалардан тазарту;
тазартылған титан тетрахлориді мен өнеркәсіптік өнімдерді қоймалау, тұтынушыларға беру [59].
3.4.1. Титанның техникалық тетрахлоридін және титанның қайтарылатын техникалық тетрахлоридін қабылдау, қоймалау, беру
Титанның техникалық тетрахлоридін өндіру учаскесінен титанның техникалық тетрахлоридін қабылдау процесі кейіннен титан тетрахлориді қоймасының тік танктеріне айдау арқылы хлорлау қондырғыларының жинақтаушы бактарында жинақталуына қарай мезгіл-мезгіл жүргізіледі. Титанның техникалық тетрахлоридін тік танктерге бөлу бекіту арматурасымен жабдықталған техникалық өнімнің тарағы арқылы жүргізіледі.
Көлемді өтеу үшін қойманың барлық ыдыстары "тыныс алу" жүйесімен жабдықталған, ол газарна гидробекітпесі арқылы газ тазартудың өндірістік сорғыштың пешмойынымен байланысты және 10 мм судан 20 мм дейінгі суды сирету керек. Қойманың тік танктерінен жасалған техникалық өнім айдау немесе ректификациялау қысымды бактарына айдалады.
Тік танктердің түпкі бөлігінде қатты жүзгіндердің тұнбасы жинақталуына қарай, 40 г/дм3 астам қатты жүзгінді құрайтын тік танктердің түпкі бөлігінің қойыртпағы сорғымен титанның техникалық тетрахлоридін өндіру учаскесіне қайта өңдеуге айдап шығарылады. Тік танктердегі қатты шөгінділердің лайлануы сорғының көмегімен мәжбүрлі айналым арқылы жүзеге асырылады.
Титанның техникалық қайтарылатын тетрахлориді кубтық қалдықтардың қойыртпағын қайта өңдеу қондырғысының жинақтаушы бактарынан, титан тетрахлоридін өндіру учаскесінен титан тетрахлорид қоймасының көлденең танктеріне жинақталуына қарай түседі.
Көлденең титанның техникалық тетрахлориді хлор беру және суық өндіру бөліміне теміржол цистерналарында түседі. Хлорды беру және суық өндіру бөлімшесінен өнім құбыржолы арқылы титан тетрахлориді қоймасының көлденең танктеріне батыру сорғысының көмегімен немесе ауамен қысыммен беріледі. [59].

При температуре 700 – 820 °С хлор вступает во взаимодействие с оксидом титана, содержащимся в шлаке по реакциям:
TiO2 + 2Cl2 + C = TiCl4 + CO2 + Q ккал (4)
TiO2 + 2Cl2 + 2C = TiCl4 + 2CO + Q ккал (5).
При указанной температуре процесс преимущественно идет по реакции (4). Аналогичные реакции идут также с оксидами примесей, находящимися в сырье. Кислород, находящийся в анодном хлоргазе, взаимодействует с углеродом по реакции:
C + O2 = CO2 + Q ккал (6).
Образующийся тетрахлорид титана и часть хлоридов (кремния, железа, калия, натрия и др.), оксид углерода, азот анодного хлоргаза в виде парогазовой смеси поступают в систему конденсации.
Другая часть хлоридов (железа, кальция, магния, марганца и др.), получающихся в результате процесса хлорирования, вместе с непрохлорировавшимися оксидами накапливается в расплаве хлоратора и периодически выводится с отвальным шламом путем его слива через верхние или нижнюю летки хлоратора [31].
3.4. Производство очищенного тетрахлорида титана
Основное назначение этого технологического процесса – очистка технического тетрахлорида титана от различных примесей методом ректификации.
Производство очищенного тетрахлорида титана методом ректификации состоит из четырех основных переделов:
прием, складирование, передача технического тетрахлорида титана и возвратного технического тетрахлорида титана;
приготовление пульпы низших хлоридов титана;
очистка технического тетрахлорида титана от примесей методом ректификации;
складирование, передача потребителям очищенного тетрахлорида титана и промпродуктов [59].
3.4.1. Прием, складирование, передача технического тетрахлорида титана и возвратного технического тетрахлорида титана
Процесс приема технического тетрахлорида титана из участка производства технического тетрахлорида титана производится периодически по мере его накопления в баках-сборниках хлорирующих установок с последующей откачкой в вертикальные танки склада тетрахлорида титана. Распределение технического тетрахлорида титана в вертикальные танки производится через гребенку технического продукта, снабженную запорной арматурой.
Для компенсации объемов все емкости склада оборудованы "дыхательной" системой, которая через гидрозатвор газоходами связана с боровом производственного отсоса газоочистки и должна находиться под разряжением от 10 мм вод. ст. до 20 мм вод. ст. Технический продукт из вертикальных танков склада закачивается в напорные баки дистилляции или ректификации.
По мере накопления в донной части вертикальных танков отстоя твердых взвесей пульпа донной части вертикальных танков с содержанием твердых взвесей более 40 г/дм3 насосом откачивается на участок производства технического тетрахлорида титана на переработку. Взмучивание твердого осадка в вертикальных танках осуществляется путем принудительной циркуляции при помощи насоса.
Технический возвратный тетрахлорид титана поступает по мере накопления из баков – сборников установки переработки пульп кубовых остатков, участка производства технического тетрахлорида титана в горизонтальные танки склада тетрахлорида титана.
Сторонний технический тетрахлорид титана поступает в отделение передачи хлора и производства холода в железнодорожных цистернах. Из отделения передачи хлора и производства холода продукт по трубопроводу передается в горизонтальные танки склада тетрахлорида титана при помощи погружного насоса или передавливанием воздухом [59].

3.4.2. Титанның төменгі хлоридтерінің қойыртпағын дайындау
Реакцияның бастамашысы ретінде анодты хлоргазды қолдана отырып, титан тетрахлоридін алюминий опсымен төмен температурада тотықсыздандыру әдісі титанның төменгі хлоридтерінің қойыртпағын алудың технологиялық процесінің негізі болып табылады. Жеңілдетілген түрде титанның төменгі хлоридтерін алу процесі мына реакциямен ұсынылған:
TiCl4 + Al + Cl2 = TiCl3 + AlCl3 + Q
Реакция жылу бөле отырып жүреді, ал бұл жылу реакция аймағынан титан тетрахлоридінің булануы арқылы шығарылады.
Титанның төменгі хлоридтерін алу процесі мерзімді және екі сатыда жүреді:
титан тетрахлоридінің тотықсыздану реакциясының катализаторы рөлін атқаратын алюминий хлоридінің кішкене "тұқымдық" бөлігін қалыптастырумен алюминий опасын хлор-ауа қоспасымен белсендіру. Белсендіру 15 минуттан 30 минутқа дейін созылады және температураның 60°C тан 80 °C қа дейін тұрақты көтерілуімен сипатталады;
титан тетрахлоридінің белсендірілген алюминиймен тотықсыздануы 3 минуттан 10 минутқа дейін хлор-ауа қоспасын беру өшірілген кезде үлкен жылу шығарумен өздігінен жүреді.
Титанның төменгі хлоридтерінің қойыртпағын алу технологиялық режимді қатаң сақтай отырып жүргізілуі керек. Соңғысын сақтамау реактордағы қысымның күрт жоғарылауына және жарылғыш клапан мембранасының бұзылуы салдарынан одан реакциялық массаның шығуына әкеледі.
Тотықсыздану сатысында қызып кету жылу жеткіліксіз болған кезде пайда болуы мүмкін. Бұдан басқа, реакция массасының қызып кетуі титанның төменгі хлоридтерінің нүктелік дәнекерлерінің пайда болуына әкеледі, бұл алынған қойыртпақтың белсенділігін төмендетеді.
Титанның төменгі хлоридтерінің қойыртпағын алу қондырғысындағы (ТТХҚ) технологиялық процесс келесідей жүзеге асырылады. Алюминий опасы бар барабандар электр тельфердің көмегімен араластыру қондырғысына жеткізіледі. Эжекциялық сорғы арқылы барабандар араластырғыш ыдысқа құйылады, сонымен бірге титан тетрахлориді мен алюминий опасының қоспасы дайындалады. Алюминий опасын араластырғыш бакқа бір жолғы тиеу 60 кг-ға дейін, бұл ретте бакқа 2800 кг титан тетрахлориді құйылады. Араластырғыш бак механикалық араластырғышпен, суасты сорғымен және жарылғыш клапанмен жабдықталған. "Тыныс алу" жүйесі арқылы газдардың артық қысымы газ тазартуға жіберіледі.
Титанның төменгі хлоридінің қойыртпағын алу реакторлары араластырғыш бактан шамамен 280 кг алюминий опасы мен титан тетрахлоридінің қоспасымен толтырылады, қоспадағы алюминий мөлшері бір порцияға шамамен 6 кг құрауы керек. Анодты хлоргаз реакторларға 9 Нм3/сағат дейінгі жылдамдықпен беріледі, реакторлардағы температура 60 °С-тан 80 °С-қа дейін жеткенде анодты хлоргаздың берілуі тоқтайды және реакция автогенді жүреді. Реакция барысында реактордағы қысым 40 мм сынап бағанасынан аспауы, температура 136 °с аспауы керек.
Титан тетрахлоридін титан трихлоридіне дейін тотықсыздандыру процесі аяқталғаннан кейін, титанның төменгі хлоридтерінің алынған бөлігі тазартылған титан тетрахлоридімен қысым багынан сұйылтылады, титанның төменгі хлоридтерінің дайын бөлігі өздігінен ағумен жинақтауыш бактарға құйылады.
Реактордан артық жылу титан тетрахлориді буланған кезде бөлінеді, оның буы тоңазытқышта конденсацияланады, нәтижесінде пайда болған конденсат конденсат багына ағып кетеді. Конденсаттың бір бөлігі реакторға қайтарылады, артық конденсат текше сұйықтықтың бактарына құйылады.
Титанның төменгі хлоридтерін алу реакторлары механикалық араластырғыштармен және жарылғыш клапандармен жабдықталған. Конденсат бактарынан шыққан абгаздар өндірістік сорғыш пешмойындарға тасталады және газ тазартуға жіберіледі [59].

3.4.2. Приготовление пульпы низших хлоридов титана
Основой технологического процесса получения пульпы низших хлоридов титана является метод низкотемпературного восстановления тетрахлорида титана алюминиевой пудрой с использованием анодного хлоргаза в качестве инициатора реакции. Упрощенно процесс получения низших хлоридов титана представлен реакцией:
TiCl4 + Al + Cl2 = TiCl3 + AlCl3 + Q.
Реакция протекает с выделением тепла, которое отводится из зоны реакции испарением тетрахлорида титана.
Процесс получения низших хлоридов титана периодический и протекает в две стадии:
активизация алюминиевой пудры хлоровоздушной смесью с образованием небольшой "затравочной" порции хлорида алюминия, играющей роль катализатора реакции восстановления тетрахлорида титана. Активизация длится от 15 мин. до 30 мин. и характеризуется постоянным подъемом температуры от 60 °С до 80 °С;
восстановление тетрахлорида титана активизированным алюминием протекает самопроизвольно при отключенной подаче хлоровоздушной смеси от 3 мин. до 10 мин. с большим тепловыделением.
Получение пульпы низших хлоридов титана должно вестись при строгом соблюдении технологического режима. Несоблюдение последнего приводит к резкому повышению давления в реакторе и выбросу из него реакционной массы вследствие разрушения мембраны взрывного клапана.
На стадии восстановления перегрев может наступить при недостаточном отводе тепла. Кроме того, наличие перегревов реакционной массы ведет к образованию точечных спаев низших хлоридов титана, что снижает активность получаемой пульпы.
Технологический процесс на установке получения пульпы низших хлоридов титана осуществляется следующим образом. Барабаны с алюминиевой пудрой доставляются при помощи электрического тельфера на установку смешивания. Посредством эжекционного насоса барабаны растариваются в бак-смеситель, одновременно происходит приготовление смеси тетрахлорида титана и алюминиевой пудры. Единовременная загрузка алюминиевой пудры в бак смешивания составляет до 60 кг, при этом в бак закачивается до 2800 кг тетрахлорида титана. Бак-смеситель снабжен механической мешалкой, погружным насосом и взрывным клапаном. Избыточное давление газов через "дыхательную" систему сбрасывается на газоочистку.
Реакторы получения пульпы низших хлоридов титана заполняются смесью алюминиевой пудры и тетрахлорида титана в количестве около 280 кг из бака-смесителя, содержание алюминия в смеси должно составлять около 6 кг на порцию. Подается анодный хлоргаз в реакторы со скоростью до 9 Нм3/ч. При достижении температуры в реакторах от 60 °С до 80 °С подача анодного хлоргаза прекращается и реакция идет автогенно. В ходе реакции давление в реакторе не должно превышать 40 мм рт. ст., температура не более 136 °С.
После окончания процесса восстановления тетрахлорида титана до трихлорида титана, полученная порция низших хлоридов титана разбавляется очищенным тетрахлоридом титана из напорного бака, готовая порция низших хлоридов титана самотеком сливается в баки-накопители.
Избыточное тепло из реактора отводится при испарении тетрахлорида титана, пары которого конденсируются в холодильнике, образовавшийся конденсат стекает в бак конденсата. Часть конденсата возвращается в реактор, избыточный конденсат сливается в баки кубовой жидкости.
Реакторы получения низших хлоридов титана снабжены механическими мешалками и взрывными клапанами. Абгазы из баков конденсата сбрасываются в боров производственного отсоса и направляются на газоочистку [59].

3.4.3. Титанның техникалық тетрахлоридін ректификация әдісімен қоспалардан тазарту
Титан тетрахлоридін тазарту процесі қайнаған қоспаның құрамдас бөліктерінің ұшпалылығындағы айырмашылықтарға негізделген. Бу фазасы жеңіл қайнайтын компоненттермен, ал сұйық фаза жоғары қайнайтын компоненттермен байытылған.
Ректификация учаскесіне тазарту үшін түсетін техникалық титан тетрахлоридінде үш топқа бөлуге болатын бірқатар қоспалар бар:
титан тетрахлоридінде шексіз еритін сұйықтықтар (SiCl4, CCl3, VOCl3, CCl3COCl, CS2 және т. б.);
газдар (Cl2, COCl2, HCl, O2, CO2, N2 и др.);
қатты заттар (AlCI2, FeCl3, TiOCl2 и др.).
Жоғарыда аталған қосылыстар титан тетрахлоридінен өзгеше қайнау температурасына ие (таза титан тетрахлориді қысым 760 мм сын.бағ. болған кезде 136,5 °C қайнау температурасына ие болады), бұл оларды ректификация әдісімен титан тетрахлоридінен бөлуге мүмкіндік береді. Негізгі компонент – титан тетрахлоридінің қайнау температурасына (қайнТ) (136,5 °C) қатысты барлық қоспаларды төмендегідей бөлуге болады:
жеңіл қайнау (қайнТ 136 °С-тан аз): VOCl3, SiCl4, CCl3COCl, CCl4, CS2, газдар және т. б.;
жоғары қайнау ((қайнТ 136 °С-тан жоғары): TiOCl2, C6Cl6, AlCI3, FeCl3, AlOCl және т. б. [59].
3.4.3.1. Титан тетрахлоридін ванадийден тазарту
Титан тетрахлоридін ванадий окситрихлоридінен тазарту VOCl3-ті VOCl2-ге дейін тотықсыздандыратын титан трихлоридінің көмегімен жүзеге асырылады. Ванадий оксихлориді келесі титан тетрахлоридінде ерімейді:
VOCl3 + TiCl3 = VOCl2 + TiCl4;
Титанның төменгі хлоридтерінің қойыртпағында кездесетін алюминий трихлориді мына реакция арқылы титан оксихлоридімен әрекеттеседі:
TiOCl2 + AlCl3 = AlOCl + TiCl4;
Алынған алюминий оксихлориді титан тетрахлоридінде ерімейді және қатты фазаға өтеді.
Титанның техникалық тетрахлоридін ванадийден және дистилляция учаскесіндегі қатты жүзгіндерден тазарту.
Титанның техникалық тетрахлориді титанның төменгі хлоридтерімен өзара әрекеттесудің химиялық реакцияларының өнімдерімен бірге қуаты 1100 кВт-қа дейінгі дистилляциялық колонналардың буландырғыш текшелеріне түседі. Ванадийден және қатты фракциялардан түпкілікті тазарту үздіксіз жұмыс істейтін ректификациялық колоннада сәтсіз типтегі тәрелкелермен және ауамен салқындату аппараты ретінде пайдаланылатын конденсатор-дефлегматормен жүзеге асырылады. Колоннаның төменгі жағындағы бу қысымы 20 мм.сын.бағанынан150 мм.сын. бағанына дейін, колоннаның жоғарғы жағындағы 5 мм. сын.бағанынан 30 мм.сын. бағанына дейін болуы керек. Колоннаның төменгі жағындағы бу температурасы 135 °С-тан 150 °С-қа дейін, ал жоғарғы жағындағы 132 °С-тан 138 °С-қа дейін болуы керек. Титан тетрахлоридінде ерімейтін ванадий қосылыстары мен алюминий оксихлоридтері, сондай-ақ басқа да жоғары қайнайтын қоспалар дистилляциялық колонналардың текше қалдықтарында жинақталады және араластырғышы бар арнайы бактарға үздіксіз шығарылады, сол жерден сорғының көмегімен VOCl3 (70 %) + TiCl4 (30 %) қоспасы түрінде ванадийді алу мақсатында титаннның техникалық тетрахлоридін өндіру учаскесіне қайта өңдеуге беріледі. Титанның төменгі хлоридтерінің қойыртпағы араластырғышы бар қысымды бакқа ТТХ алу қондырғысынан келеді. Титан тетрахлоридінің жоғары қайнайтын қоспалардан және ішінара ванадий окситрихлоридінен тазартылған буы конденсацияланатын және салқындатылатын ауаны салқындату аппаратына түседі. Конденсаттың бір бөлігі тазартылған өнімнің бактарына жіберіледі, екінші бөлігі (флегма) тәрелкелерді суару үшін колоннаға қайтарылады. Конденсат ағындарын онда калибрленген шартты өтуі бар шайбаларды орнату арқылы берілген флегмалық сан сақталатын бөлу тарату ыдысында жүзеге асырылады.
Тазартылған өнімнің бактарынан суасты сорғыларының көмегімен дайын өнім титан тетрахлоридінің қоймасына немесе ректификациялау учаскесінің қысым бактарына жіберіледі. Егер алынған өнімнің сапасы талаптарға сәйкес келмесе, ол қайта өңдеуге қайтарылады [59].

3.4.3. Очистка технического тетрахлорида титана от примесей методом ректификации
Процесс очистки технического тетрахлорида титана основан на различии в летучести компонентов кипящей смеси. Паровая фаза обогащается легкокипящими компонентами, а жидкая – высококипящими.
Технический тетрахлорид титана, поступающий для очистки на участок ректификации, содержит ряд примесей, которые можно разделить на три группы:
жидкости, неограниченно растворимые в тетрахлориде титана (SiCl4, CCl3, VOCl3, CCl3COCl, CS2 и др.);
газы (Cl2, COCl2, HCl, O2, CO2, N2 и др.);
твердые вещества (AlCI2, FeCl3, TiOCl2 и др.).
Вышеуказанные соединения имеют отличные от тетрахлорида титана температуры кипения (чистый тетрахлорид титана при давлении 760 мм рт.ст. имеет температуру кипения 136,5 °С), что позволяет отделить их от тетрахлорида титана методом ректификации. Все примеси относительно температуры кипения (Ткип) основного компонента – тетрахлорида титана (136,5 °С) можно разделить на:
легкокипящие (Ткип менее 136 °С): VOCl3, SiCl4, CCl3COCl, CCl4, CS2, газы и др.;
высококипящие (Ткип более 136 °С): TiOCl2, C6Cl6, AlCI3, FeCl3, AlOCl и др. [59].
3.4.3.1. Очистка тетрахлорида титана от ванадия
Очистку тетрахлорида титана от окситрихлорида ванадия осуществляют при помощи трихлорида титана, который восстанавливает VOCl3 до VOCl2. Оксидихлорид ванадия нерастворим в тетрахлориде титана:
VOCl3 + TiCl3 = VOCl2 + TiCl4.
Трихлорид алюминия, содержащийся в пульпе низших хлоридов титана, взаимодействует с оксидихлоридом титана по реакции:
TiOCl2 + AlCl3 = AlOCl + TiCl4.
Образующийся оксихлорид алюминия не растворяется в тетрахлориде титана и переходит в твердую фазу.
Очистка технического тетрахлорида титана от ванадия и твердых взвесей на участке дистилляции.
Технический тетрахлорид титана из напорного бака вместе с продуктами химических реакций взаимодействия с низшими хлоридами титана поступает в кубы-испарители дистилляционных колонн мощностью до 1100 кВт. Окончательная очистка от ванадия и твердых фракций осуществляется в непрерывно работающей ректификационной колонне с тарелками провального типа и конденсатором-дефлегматором, в качестве которого используется аппарат воздушного охлаждения. Давление паров низа колонны должно составлять от 20 мм рт.ст. до 150 мм рт.ст., верха колонны от 5 мм рт.ст. до 30 мм рт.ст. Температура паров низа колонны должна составлять от 135 °С до 150 °С, верха колонны – от 132 °С до 138 °С. Нерастворимые в тетрахлориде титана соединения ванадия и оксихлориды алюминия, а также другие высококипящие примеси накапливаются в кубовых остатках дистилляционных колонн и непрерывно выводятся в специальный бак с мешалкой, откуда с помощью насоса, передаются на участок производства технического тетрахлорида титана на переработку с целью извлечения ванадия в виде смеси VOCl3 (70%) + TiCl4 (30 %). Пульпа низших хлоридов титана в напорный бак с мешалкой поступает с установки получения НХТ низших хлоридов титана. Пары тетрахлорида титана, очищенные от высококипящих примесей и частично от окситрихлорида ванадия, поступают в аппарат воздушного охлаждения, где конденсируются и охлаждаются. Часть конденсата направляется в баки дистиллированного продукта, другая часть (флегма) возвращается в колонну на орошение тарелок. Разделение потоков конденсата осуществляется в распределительном сосуде, в котором путем установки шайб с калиброванным условным проходом поддерживается заданное флегмовое число.
Из баков дистиллированного продукта с помощью погружных насосов готовый продукт направляется на склад тетрахлорида титана или в напорные баки участка ректификации. Если качество получаемого продукта не соответствует требованиям, он возвращается на повторную переработку [59].

3.4.3.2. Титан тетрахлоридін жеңіл қайнайтын қоспалардан тазарту
Титанның техникалық тетрахлоридін жеңіл қайнайтын қоспалардан тазарту диаметрі 1000 мм және диаметрі 600 мм болатын ректификациялық колонналарда жүзеге асырылады. Бастапқы сұйықтықты қысым бактарынан колоннаның жоғарғы бөлігіне беру сұйықтықтың шығынын берілген деңгейде тұрақтандыратын реттеуші клапан арқылы жүзеге асырылады. Жұмыс барысында технологиялық регламентке сәйкес колонна режимдерін сақтау қажет. Жеңіл қайнайтын фракциялардың булары колонна арқылы төменнен жоғары қарай өтеді, жоғарыдан ағып жатқан титан тетрахлоридімен жанасады және газ құбыры арқылы ауаны салқындату аппаратына түседі, онда олар бастапқы дистиллят түрінде конденсацияланады. Дистилляттың басым бөлігі бу-газ фазасын жеңіл қайнаған фракциямен нығайту үшін колонаның жоғарғы жағына оралады, қалғаны іріктеледі және бастапқы дистиллят багында жиналады. Конденсацияланбаған булар мен газдар "тыныс алу" жүйесіне түседі және газды тазартқышқа залалсыздандыруға жіберіледі. Жеңіл қайнайтын қоспалардан және ванадийден тазартылған титан тетрахлориді қысымның түсіп кетуі есебінен жоғары қайнайтын қоспалардан тазарту үшін ректификация колонналарының буландырғыш текшелеріне түседі. Қыста ауамен салқындату аппараттарынан кейінгі ыстық ауа бөлімшенің өндірістік үй-жайын жылыту үшін пайдаланылады, жазда атмосфераға шығарылады [59].
3.4.3.3. Титан тетрахлоридін жоғары қайнайтын қоспалардан тазарту
Титан тетрахлоридін жоғары қайнайтын қоспалардан тазарту дистилляция әдісімен дистилляциялау және ректификация колонналарында жүзеге асырылады.
Технологиялық процестің мәні жоғарыда жазылғанға ұқсас. Айырмашылығы – колоннаның жоғарғы жағында тазартылған титан тетрахлориді, ал төменгі бөлігінде жоғары қайнаған қоспалар шоғырланады. Жұмыс барысында технологиялық регламентке сәйкес колонна режимдерін сақтау қажет. Титан тетрахлоридінің булары ауаны салқындату аппаратында конденсацияланады. Конденсаттың аз бөлігі тәрелкелерді суару үшін колоннаның жоғарғы жағына беріледі, көп бөлігі тазартылған өнімнің бактарына іріктеп алынады. Конденсат ағындарын бөлу тарату ыдыстарында калибрленген саңылаулары бар шайбалардың көмегімен жүзеге асырылады. Тазартылған титан тетрахлоридінің сынамасы өнімді (материалдарды) аналитикалық және технологиялық бақылау схемасына сәйкес іріктеледі. Тазартылған титан тетрахлоридінің барлық ыдыстары 5 мм сын.бағанынан 30 мм сын.бағанына дейін қорғаныс атмосферасын құрайтын аргонның қысымында болатын оқшауланған "тыныс алу" жүйесімен байланысты.
Аргон құбыр жүйесі арқылы аргон қоймасынан немесе тазартылған титан тетрахлоридінің танктерінен тазартылған өнім жүйесіне түседі. Жоғары қайнайтын қоспалармен байытылған текше қалдығы процестен текше қалдығының багына шығарылады. Қойыртпақ текше қалдығының багынан әрі қарай өңдеу үшін титан техникалық тетрахлоридін өндіру учаскесіне беріледі. Тазартылған титан тетрахлоридінің жүйесінде біраз уақытқа сиретуге жол беріледі [59].

3.4.3.2. Очистка тетрахлорида титана от легкокипящих примесей
Очистка технического тетрахлорида титана от легкокипящих примесей осуществляется в ректификационных колоннах диаметром 1000 мм и диаметром 600 мм. Подача исходной жидкости из напорных баков в верхнюю часть колонны осуществляется через регулирующий клапан, стабилизирующий расход жидкости на заданном уровне. В процессе работы необходимо поддерживать режимы колонн в соответствии с технологическим регламентом. Пары легкокипящих фракций проходят через колонну снизу-вверх, контактируют со стекающим сверху тетрахлоридом титана и по газоходу поступают в аппарат воздушного охлаждения, где конденсируются в виде первичного дистиллята. Большая часть дистиллята возвращается в верхнюю часть колонны для укрепления парогазовой фазы легкокипящей фракцией, остальная часть отбирается и накапливается в баке первичного дистиллята.
Переработка первичного дистиллята осуществляется на колонне ректификационных колоннах диаметром 600 мм методом ректификации. Полученный вторичный дистиллят, более обогащенный легкокипящими примесями, по мере накопления передается на утилизацию. Кубовая жидкость вновь возвращается на колонны первой ректификации для производства очищенного тетрахлорида титана. Не сконденсировавшиеся пары и газы поступают в "дыхательную" систему и направляются на обезвреживание в газоочистку. Очищенный от легкокипящих примесей и ванадия тетрахлорид титана за счет перепада давлений поступает в кубы-испарители колонн ректификации для очистки от высококипящих примесей. Горячий воздух после аппаратов воздушного охлаждения в зимнее время используется для отопления производственного помещения отделения, в летнее время выбрасывается в атмосферу. [59].
3.4.3.3. Очистка тетрахлорида титана от высококипящих примесей
Очистка тетрахлорида титана от высококипящих примесей осуществляется на колоннах дистилляции и ректификации методом дистилляции.
Сущность технологического процесса аналогична вышеописанному. Различия заключаются в том, что в верхней части колонны концентрируется очищенный тетрахлорид титана, а в нижней части – высококипящие примеси. В процессе работы необходимо поддерживать режимы колонн в соответствии с технологическим регламентом. Пары тетрахлорида титана конденсируются в аппарате воздушного охлаждения. Меньшая часть конденсата подается в верхнюю часть колонны на орошение тарелок, большая часть отбирается в баки очищенного продукта. Разделение потоков конденсата осуществляется в распределительных сосудах с помощью шайб с калиброванными отверстиями. Проба очищенного тетрахлорида титана отбирается согласно схеме аналитического и технологического контроля продукции (материалов). Все емкости очищенного тетрахлорида титана связаны изолированной "дыхательной" системой, которая находится под давлением от 5 мм рт. ст. до 30 мм рт. ст. аргона, образующего защитную атмосферу. Аргон по системе трубопроводов поступает со склада аргона или из танков очищенного тетрахлорида титана в систему очищенного продукта. Кубовой остаток, обогащенный высококипящими примесями, выводится из процесса в бак кубового остатка. Из бака кубового остатка пульпа передается на участок производства технического тетрахлорида титана для дальнейшей переработки. Допускается разрежение в системе очищенного тетрахлорида титана на время [59].

3.5. Губка тәрізді титанды магниетермиялық әдіспен өндіру
Губка тәрізді титанды магниетермиялық әдіспен өндіру процесі төрт негізгі қайта өңдеуден тұрады:
титан тетрахлоридін магниймен тотықсыздандыру;
губка тәрізді титанды вакуумдық дистилляция әдісімен тазарту;
губка тәрізді титанды тауарлық өнімге қайта өңдеу;
аппараттардың негізгі материалдарын, бөлшектері мен тораптарын процестерге дайындау.
3.5.1. Титан тетрахлоридін магниймен тотықсыздандыру
Тотықсыздандыру арнайы реакторларда 950-1000 °C температурада жүзеге асырылады. Реакторға чушка магнийін салады және ауаны сорып, реактордың шүберегін аргонмен толтырғаннан кейін оның ішіне бу тәрізді төрт хлорлы титан беріледі. Титанды тотықсыздандыру процесі мына реакция бойынша жүреді:
TiCl4 + 2Mg = Ti + 2MgCl2 (7)
Металл титан губка тәрізді масса түзе отырып, қабырғаларға шөгеді, ал хлорлы магний балқыма түрінде реактор саңылауы арқылы шығарылады. Тотықсыздану нәтижесінде магний мен хлорлы магнийге малынған титан губкасын білдіретін реакция массасы пайда болады, оның құрамы 35-40 %-ға жетеді.
3.5.2. Губка тәрізді титанды вакуумдық дистилляция әдісімен тазарту
Бұл процестің мәні мынада: (810-1050) 0С температурада және аппараттағы қалдық қысым сын.бағ.1-ден 0,001 мм-ге дейін магний мен магний хлориді қарқынды буланып, конденсатор ретортының суық бетінде конденсацияланады. Бұл температурада титан қатты күйде қалады.
Вакуумды дистилляциялау процесі келесі сатылардан тұрады:
дистилляция аппаратын монтаждау;
вакуумдық дистилляция;
дистилляция аппаратын салқындату;
дистилляция аппаратын бөлшектеу. [60].
Сепарация титан губкасын магний мен хлорлы магнийден бөлу мақсатында жүргізіледі. Бөлу процесі – реакция массасы вакуум пайда болатын электр жылыту пешінің герметикалық құрылғысында 900-950 °C-қа дейін қыздырылады. Бұл жағдайда хлорлы магнийдің бір бөлігі сұйық күйінде жойылады, ал хлорлы магний мен магнийдің қалған бөлігі буланып кетеді. Титан губкасы тазалаудан кейін балқытуға жіберіледі [32].
3.5.3. Губка тәрізді титанды тауарлық өнімге қайта өңдеу
Қайта өңдеу процесі губка тәрізді титан (ГТ) блогын ұнтақтаудан, кейіннен берілген фракцияларға себумен, ақаулы қосындылары бар ГТ кесектерін алып тастаумен және МемСТ 17746 талаптарына, тұтынушы фирмалардың техникалық шарттарына немесе ерекшеліктеріне сәйкес партияларды жинақтаудан тұрады.
Қайта өңдеу процесі келесі операциялардан тұрады:
реторттан губка тәрізді титан блогын сығымдау;
губка тәрізді титан блогын құрамдас бөліктерге бөлу (қожтемір, гарниссаж), талаптарға сәйкес сапа санатын анықтау;
қожтемірді құрамдас бөліктерді (төменгі кесінді, бүйір кесек және тор) бөліп, жерүсті ластануынан тазарту талаптарға сәйкес жүргізіледі;
престерде губка тәрізді титанды ұсақтау және ұсатқыш; тауарлық фракцияларды бөліп алып, ұсақталған губка тәрізді титанды шашырату;
губка тәрізді титанның тауарлық фракцияларын ақаулары бар кесектерді алып тастау арқылы сұрыптау;
губка тәрізді титанның тауарлық фракцияларын орташалау және партияларды жинақтау, партияларды ыдысқа (контейнерлерге, бөшкелерге) орау, өлшеу және таңбалау.

3.5. Производство губчатого титана магниетермическим способом
Процесс производства губчатого титана магниетермическим способом состоит из четырех основных переделов:
восстановление тетрахлорида титана магнием;
очистка губчатого титана методом вакуумной дистилляции;
переработка губчатого титана в товарную продукцию;
подготовка основных материалов, деталей и узлов аппаратов к процессам.
3.5.1. Восстановление тетрахлорида титана магнием
Восстановление осуществляется в специальных реакторах при температуре 950 – 1000 °С. В реактор загружают чушковый магний и после откачки воздуха и заполнения полости? реактора аргоном внутрь него подают парообразный четыреххлористый титан. Процесс восстановления титана идет по реакции:
TiCl4 + 2Mg = Ti + 2MgCl2 (7).
Металлический титан оседает на стенках, образуя губчатую массу, а хлористый магний в виде расплава выпускают через летку реактора. В результате восстановления образуется реакционная масса, представляющая собой губку титана, пропитанную магнием и хлористым магнием, содержание которых достигает 35 – 40 %.
3.5.2. Очистка губчатого титана методом вакуумной дистилляции
Сущность этого процесса заключается в том, что при температуре 810 1050 0С и остаточном давлении в аппарате от 1 до 0,001 мм рт.ст. магний и хлорид магния интенсивно испаряются, конденсируясь на холодной поверхности реторты-конденсатора. Титан при этих температурах остается в твердом состоянии.
Процесс вакуумной дистилляции состоит из следующих стадий:
монтаж аппарата дистилляции;
вакуумная дистилляция;
охлаждение аппарата дистилляции;
демонтаж аппарата дистилляции [60].
Сепарацию проводят с целью отделения титановой губки от магния и хлористого магния. Процесс отделения состоит в том, что реакционную массу нагревают до 900 – 950 °С в герметичном устройстве электронагревательной печи, в котором создается вакуум. При этом часть хлористого магния удаляется в жидком виде, а остальная часть хлористого магния и магний испаряются. Титановая губка после очистки направляется на плавку [32].
3.5.3. Переработка губчатого титана в товарную продукцию
Процесс переработки заключается в измельчении блока губчатого титана с последующим рассевом на заданные фракции, удалением кусков ТГ с дефектными включениями и комплектацией партий в соответствии с требованиями ГОСТ 17746, технических условий или спецификаций фирм-потребителей.
Процесс переработки состоит из следующих операций:
выпрессовка блока губчатого титана из реторты;
разделение блока губчатого титана на составные части (крица, гарниссаж), определение категории качества в соответствии с требованиями;
очистка крицы от поверхностных загрязнений с выделением составных частей (низового обруба, бокового обруба и сметок) производится в соответствии с требованиями;
дробление губчатого титана на прессах и дробилках; рассев дробленного губчатого титана с выделением товарных фракций;
сортировка товарных фракций губчатого титана с удалением кусков с дефектами;
усреднение товарных фракций губчатого титана и комплектация партий, упаковка партий в тару (контейнеры, бочки), взвешивание и маркировка.

3.5.4. Аппараттардың негізгі материалдарын, бөлшектері мен тораптарын процестерге дайындау
Аппараттардың негізгі материалдарын, бөлшектері мен тораптарын процестерге дайындау мынадай операциялардан тұрады:
аргонды тазарту;
титан тетрахлоридін газсыздандыру;
магний хлориді балқымасын тасымалдауға арналған шөмішті жұмысқа дайындау;
ауаны тазарту және кептіру;
вакуумдық майдың регенерациясы;
құрал-саймандар мен аппарат бөлшектерін дайындау;
материалдық құбырларды дайындау;
төккіш құрылғыларды дайындау;
қақпақтарды және реторттарды дайындау;
реторттарды титанизациялау;
губка тәрізді титанның орамы үшін ыдыс дайындау.
3.6. Титан құймалары мен қорытпаларының өндірісі
Титан құймалары мен қорытпаларын өндіру процесі бес негізгі қайта өңдеуден тұрады:
араластыру және шихта дайындау;
брикеттерді престеу және электродтарды құрастыру;
электродтарды плазмалық дәнекерлеу;
вакуумды доғалы балқыту;
құймаларды механикалық өңдеу.
Құймаларды өндіру тәулігіне 19 тоннаға жеткен өнімділікпен вакуумды-доғалы балқыту әдісімен жүзеге асырылады. ВДБ пештері, плазмалық дәнекерлеу қондырғылары, 80 МН пресі титан құймалары мен қорытпаларының өнімділігін анықтайтын негізгі технологиялық жабдық болып табылады [61].
3.6.1. Араластыру және шихта дайындау
Шихта дайындау – араластыру және шихта дайындау торабында жүзеге асырылатын мерзімді процесс. Лигатура мен микрокомпоненттер қоймадан болат бөшкелерде немесе үлкен сөмкелерде жеткізіледі.
Бастапқы материалдар шихта дайындау учаскесіне герметикалық жабылатын бөшкелерде және үлкен багтарда жеткізіледі.
Бункерлерден алынған материалды мөлшерлеу діріл-магниттік науалардың көмегімен аралық ыдысқа автоматты режимде жүргізіледі. Мөлшерлегіш ыдыстар екі бункерден кезекпен толтырылады. Өлшеудің оңтайлы нәтижесін қамтамасыз ету үшін мөлшерлегіш ыдыстар жабдықтың басқа компоненттерінен дербес өлшеу датчиктерінде орналасқан.
Шихта қабатталған конустық араластырғышта оны өз осінің айналасында айналдырумен араластырылады. Араластыру уақыты "PRONTO" басқару жүйесі арқылы орнатылады. Араластырғаннан кейін араластырғыш қайықты арбамен түйіседі. Шығару саңылауының бекіту клапаны ашылғаннан кейін шихта қайықты арбаға түсіріледі. Пресс матрицасын тиеу үшін қайықты арба шихтаны өлшеуге арналған таразымен жабдықталған. Плунжерді пресс матрицасынан толығымен шығарғаннан кейін, қайықты арба шихтаны пресс матрицасының тиеу алаңына тасымалдайды. Шихта шығатын тесік арқылы пресс матрицасына түсіріледі. Шихтаны түсіргеннен кейін қайықты арба шихтаның кезекті бөлігін тиеу үшін конустық миксердің астына кері жіберіледі. Қайықты арба жүк тиеу алаңынан шыққаннан кейін ғана пресс қосылады.
Шихтаны араластыру және орташалау торабы аспирациялық қондырғымен жабдықталған. Аспирациялық қондырғының көмегімен шығарылуы мүмкін шаң көздерінен шаң алып тасталады. Мұндай жерлер, ең алдымен, бастапқы материалдарды бункерге құю орындары болып табылады. Бастапқы материалдарды түсіру орындарында көтерілетін шаңды кетіру үшін қалқалағышпен реттелетін тұрақты жұмсы істеп тұратын сорғыш қарастырылған. Бастапқы материалдардың бункерлері қақпақтар ашылғанда белгі бергішімен жабдықталған, олардың көмегімен сорғыш қақпақтар ашық болған кезде ғана қосылады [61].

3.5.4. Подготовка основных материалов, деталей и узлов аппаратов к процессам.
Подготовка основных материалов, деталей и узлов аппаратов к процессам состоит из следующих операций:
чистка аргона;
дегазация тетрахлорида титана;
подготовка ковша для транспортировки расплава хлорида магния к работе;
очистка и сушка воздуха;
регенерация вакуумного масла;
подготовка инструмента и деталей аппарата;
подготовка материальных патрубков;
подготовка сливных устройств;
подготовка крышек и реторт;
титанирование реторт;
подготовка тары для упаковки губчатого титана.
3.6. Производство титановых слитков и сплавов
Процесс производства титановых слитков и сплавов состоит из пяти основных переделов:
смешивание и шихтоподготовка;
прессование брикетов и сборка электродов;
плазменная сварка электродов;
вакуумно-дуговая плавка;
механическая обработка слитков.
Производство слитков осуществляется методом вакуумно-дугового переплава с достигнутой производительностью 19 тонн в сутки. Основным технологическим оборудованием, определяющим производительность титановых слитков и сплавов, являются печи вакуумно-дуговой плавки, установки плазменной сварки, пресс 80 МН [61].
3.6.1. Смешивание и шихтоподготовка
Шихтоприготовление – периодический процесс, осуществляемый на узле смешивания и шихтоподготовки. Лигатура и микрокомпоненты поставляются со склада в стальных бочках или биг-бэгах.
Исходные материалы доставляются в герметично закрывающихся бочках и биг-бэгах на участок шихтоприготовления.
Дозировка материала из бункеров производится в автоматическом режиме с помощью вибрационно-магнитных желобов в промежуточную емкость. Дозаторная емкость заполняется поочередно из двух бункеров. Дозаторные емкости расположены на весовых датчиках независимо от других компонентов оборудования, чтобы обеспечить оптимальный результат взвешивания.
Шихта перемешивается в сдвоенном конусном миксере, при вращении его вокруг своей оси. Время смешивания устанавливается через систему управления "PRONTO". После смешивания миксер стыкуется с челночной тележкой. После открытия запорного клапана выпускного отверстия шихта выгружается в челночную тележку. Челночная тележка для загрузки матрицы пресса снабжена весами для контрольного взвешивания шихты. После полного выдвижения плунжера из матрицы пресса челночная тележка транспортирует шихту к загрузочной площадке матрицы пресса. Шихта выгружается через выпускное отверстие в матрицу пресса. После выгрузки шихты челночная тележка направляется обратно под конусный миксер для загрузки очередной порции шихты. Включение пресса происходит только после выхода челночной тележки с загрузочной площадки.
Узел смешивания и усреднения шихты снабжен аспирационной установкой. С помощью аспирационной установки удаляется пыль с возможных эмиссионных источников пыли. Такими, прежде всего, являются места пересыпки исходных материалов в бункера. На местах пересыпки исходных материалов предусмотрена постоянная вытяжка, которая регулируется заслонкой для удаления поднимающейся пыли. Бункера исходных материалов снабжены сигнализатором открывания крышек, с помощью которых вытяжка включается только при открытом положении крышек [61].

3.6.2. Брикеттерді престеу және электродтарды құрастыру
Престеу жоғарғы және төменгі штамптың бір мезгілде қарсы қозғалысы кезінде қос әрекетті престе, шихта орналасқан пресс матрицасына берілген күшпен жүргізіледі, нәтижесінде материал берілген өлшемдер мен пішінге жеткенше қысылады. Содан кейін жоғарғы цилиндр дайын брикетті матрицадан шығарумен қозғалысты жалғастырады, ал төменгі цилиндр брикетті жылжыта отырып, штамппен төмен түседі. Цилиндрлер түсіру күйіне жеткеннен кейін, жоғарғы цилиндр бастапқы күйіне бұрылады, ал брикет штампта қалады. Дайын брикет итергіштің көмегімен брикетті рольгангқа жылжытатын түсіру конвейеріне беріледі.
Электродты престеу және құрастыру процесі толығымен автоматтандырылған және компьютерлік бағдарламаның көмегімен пресс-қалыптарды беруден бастап дайын брикеттерді беруге дейін басқарылады. Процесті пультпен қолмен басқару режимі және баптау режимі де көзделген, ол кезде жабдықты ауыстыру орындалады [61].
3.6.3. Электродтарды плазмалық дәнекерлеу
Престелген электрод бүкіл ұзындығы бойынша дәнекерленеді. Электродты дәнекерлеу плазмотрондарға аргонды тұрақты берген кезде плазмотрондармен жүзеге асырылады. Аргон камераға берілмес бұрын жылу алмастырғышта сүзілген және салқындатылған жабық жүйеде айналады.
Жиналған электрод көпірлік кранның көмегімен рельстер бойымен қозғалатын дәнекерлеу арбасына орналастырылады. Дәнекерлеу арбасы дәнекерлеу процесінде электродтың өз осінің айналасында 360 градусқа айналуын қамтамасыз ететін айналмалы біліктері бар айналмалы жетекпен жабдықталған. Электрод арбамен бірге дәнекерлеу камерасына жүктеледі, содан кейін ол герметикалық түрде жабылады және вакуумдық жүйенің көмегімен одан ауа сорылады.
Дәнекерлеу камерасындағы қысым 1010 мбар-ға жеткенде оттегін газ анализаторының кіріс клапаны ашылады және аспаптың көрсеткіштері 40-50 минуттан кейін тұрақтандырылғаннан кейін аргондағы оттегінің көрсеткішін бақылау жүзеге асырылады. Аргондағы оттегінің мөлшері 40 ppm-ден аспауы керек.
Дәнекерлеу режимін бақылау үшін үш оттық қондырғыларының әрқайсысында орнатылған үш қарау терезесі болады. Барлық үш қарау терезесінде көру әйнегін тазалауға арналған қолмен басқарылатын щетка, сәулеленуден қорғау үшін қараңғы әйнектері бар қалқандар және балқытылған металл шашыратқыштарымен бақылау терезелерінің ластануын болдырмау үшін қорғаныс экраны болады.
Дәнекерлеу аймағындағы жұмыс температурасы 2200 0С-ты құрайды. Плазмалық оттық тұрақты ток кернеуінде электр доғасын жасайды. Доға оттықтан электродқа иондалған газ ағыны арқылы өтеді. Доға әдетте ені 50–70 мм тігісті дәнекерлейді. Жоғары вольтты іске қосу құрылғысы доғаны қосу үшін қосымша жоғары кернеуді қамтамасыз етеді. Плазмотрондар мен дәнекерлеу камерасы жұмыс кезінде жабық жүйеде айналатын сумен салқындатылады. Суды салқындату жылу алмастырғышта жүреді. Дәнекерлеу аяқталғаннан кейін электродтар аргон ортасында кем дегенде 1010 мбар қысыммен салқындатылады [61].

3.6.2. Прессование брикетов и сборка электродов
Прессование происходит в прессе двойного действия при одновременном встречном движении верхнего и нижнего штампа, с заданным усилием, в матрицу пресса, где находится шихта, в результате происходит сжатие материала до достижения заданных размеров и формы. Затем верхний цилиндр продолжает движение, выталкивая готовый брикет из матрицы, а нижний цилиндр со штампом опускается, перемещая брикет. После того, как цилиндры достигают положения выгрузки, верхний цилиндр отводится в исходное положение, а брикет остается на штампе. Готовый брикет при помощи толкателя подается на разгрузочный конвейер, который перемещает брикет на рольганг.
Процесс прессования и сборки электрода полностью автоматизирован и управляется посредством компьютерной программы от подачи пресс-форм до выдачи готовых брикетов. Предусмотрены также ручной режим управления процессом с пульта и режим настройки, при котором выполняется замена оснастки [61].
3.6.3. Плазменная сварка электродов
Прессованный электрод сваривается по всей длине. Сварка электрода осуществляется плазмотронами при постоянной подаче в плазмотроны аргона. Аргон циркулирует в замкнутой системе с фильтрацией и охлаждением в теплообменнике перед подачей в камеру.
Собранный электрод при помощи мостового крана помещается на передвигающуюся по рельсам сварочную тележку. Сварочная тележка оборудована ротационным приводом с вращающимися вальцами, обеспечивающими поворот электрода на 360 градусов вокруг своей оси в процессе сварки. Электрод вместе с тележкой загружается в сварочную камеру, которая затем герметично закрывается и из нее при помощи вакуумной системы откачивается воздух.
При достижении давления в сварочной камере 1010 мбар открывается входной клапан газоанализатора кислорода и после стабилизации показаний прибора по истечении 40–50 минут осуществляется контроль за показанием содержания кислорода в аргоне. Содержание кислорода в аргоне должно быть не более 40 ppm.
Для наблюдения за режимом сварки имеются три смотровых окна, установленные в каждой из трех горелочных установок. Все три смотровых окна имеют щетку с ручным управлением для чистки смотрового стекла, щитки с затемненными стеклами для защиты от излучения и защитным экраном для исключения загрязнения смотровых окон брызгами расплавленного метала.
Рабочая температура в зоне сварки составляет 2200 0С. Плазменная горелка создает электрическую дугу при напряжении постоянного тока. Дуга перемещается от горелки к электроду через ионизированный поток газа. Дуга обычно сваривает шов шириной 50 – 70 мм. Пусковое устройство высокого напряжения обеспечивает дополнительное высокое напряжение для включения дуги. Плазмотроны и сварочная камера во время работы охлаждаются водой, циркулирующей в замкнутой системе. Охлаждение воды происходит в теплообменнике. По окончании сварки электроды охлаждают в среде аргона под давлением не менее 1010 мбар [61].

3.6.4. Вакуумды доғалы балқыту
Титан құймалары тұтынушылардың талаптары бойынша әртүрлі мөлшерде шығарылады.
ВДБ қондырғысы максималды параметрлері бар титан құймаларын шығару мүмкіндігіне ие:
құйманың диаметрі, макс.      1100,0 мм;
құйманың ұзындығы, макс.      4000,0 мм;
құйманың салмағы, макс.      17105,0 кг;
құйманың тығыздығы, номин. 4,5 кг/дм3.
Құймаларды балқыту су салқындатқыш кристаллизаторларда жүргізіледі.
Құйманы балқыту технологиясы келесі негізгі операцияларды және оларды орындау тәртібін қамтиды:
пешті құрғақ немесе дымқыл тазалау;
вакуумдық камераның байланыс фланецін тазалау;
қарау терезелерін тазалау және жарамдылығын тексеру;
электр ұстағыштың ұзындығын өлшеу;
электр ұстағышты бекіту торабының жарамдылығын тексеру;
қайнатылған губка тәрізді электродтарды немесе бірінші балқытылған электродтарды дайындау;
пешке кристаллизаторды құрастыру, орнату;
өшіру клапанының ысырмасы, оны кристаллизатордың фланеціне түсіру;
электр ұстағышты пешке орнату;
пешті вакуумдау және ағып кетуді тексеру;
электр ұстағышты дәнекерлеу, ағып кетуді тексеру және дәнекерлеу аймағын салқындату;
дәнекерлеуді қарап тексеру, сыналарды алу, тазалау;
старттық материалды толтыру;
пешті вакуумдау және ағып кетуді тексеру;
1 және 2 балқытылған құймаларды балқыту;
шөгіндік қаяуды шығару режимі (хот-топинг режимі);
құйманы салқындату, пешті герметизациялау, кристаллизаторды түсіру, бөлшектеу (демонтаж), құйманы таңбалау;
параметрлерді тіркеу және құжаттаманы рәсімдеу [61].
3.6.5. Құймаларды механикалық өңдеу
Титан құймаларының бетін өңдеу процесі мерзімді болып табылады, механикалық өңдеу учаскесінде жүзеге асырылады. Титан құймасы балқытылғаннан кейін кранмен электр арбасына ауыстырылады және білдектердің жүргізетін тиісті операциясына құймаларды механикалық өңдеу үй-жайына тасымалданады. Титан құймаларын механикалық өңдеу процесі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
Өңделмеген құйманың жоғарғы және төменгі шеткі бөліктерінде орталықтандыру тесігін бұрғылау құйманы токарлық станокқа орнату үшін НВ-130 көлденең фрезерлік станокта жүргізіледі.
Құйманың дөңбек және бүйір бетін механикалық өңдеу PT 1140, C 1300 TS, КЖ 16215 Ф2, КЖ 1М660*4000 токарлық станоктарында жүргізіледі. Титан құймасын токарлық станокқа орнату көпірлік кранмен жүзеге асырылады. Құйманы механикалық өңдеу барлық төмпешіктер мен раковиналар толығымен жойылғанға дейін бүкіл бетіне жүргізіледі. Өңдеу аяқталғаннан кейін құйма босатылады және көпірлік кранмен шығарылады.
Титан құймаларынан сынама алу сақиналы фрезаларды қолдана отырып радиалды-бұрғылау станогында бұрғылау әдісімен жүргізіледі. Сынамалардың саны, сынама алу орны және сынама алу конусының өлшемдері тапсырыс берушінің қолданыстағы ерекшелігіне сәйкес белгіленеді.
Сынамаларды іріктеп алғаннан кейін фрезерлеу, шеттерін туралау үшін конустық фрезермен тесікті ойымдау жасалады. Көлденең фрезерлік станок құймаларды туралаумен қатар, өңделген құймалардың дөңбек бөлігін фрезерлеу үшін қолданылады. Құймаларды фрезерлегеннен кейін олардың геометриялық өлшемдері алынады. Бұл ретте тексерілген құрал (штангенциркуль, рулетка) пайдаланылады, сондай-ақ құйманы Кастон кран таразыларын пайдалана отырып, көпірлік кранмен өлшеу жүргізіледі [61].

3.6.4. Вакуумно-дуговая плавка
Титановые слитки по требованиям потребителей производятся различных типоразмеров.
Установка вакуумно-дуговой плавки имеет возможность выпускать титановые слитки с максимальными параметрами:
диаметр слитка, макс. 1100,0 мм;
длина слитка, макс. 4000,0 мм;
вес слитка, макс. 17105,0 кг;
плотность слитка, номин. 4,5 кг/дм3.
Плавление слитков производится в водоохлаждаемых кристаллизаторах.
Технология выплавки слитка включает в себя следующие основные операции и порядок их выполнения:
сухая или влажная чистка печи;
чистка контактного фланца вакуумной камеры;
чистка и проверка исправности смотровых окон;
измерение длины электрододержателя;
проверка исправности узла крепления электрододержателя;
подготовка проваренных губчатых электродов или электродов первого переплава;
сборка, установка кристаллизатора в печь;
задвижка запорного клапана, опускание его на фланец кристаллизатора;
установка электрододержателя в печь;
вакуумирование печи и проверка натекания;
приварка электрододержателя, проверка натекания и охлаждения зоны сварки;
осмотр приварки, удаление клиньев, чистка;
засыпка стартового материала;
вакуумирование печи и проверка натекания;
плавление слитков 1 и 2 переплава;
режим выведения усадочной раковины (режим хот-топинга);
охлаждение слитка, разгерметизация печи, выгрузка, разборка(демонтаж) кристаллизатора, маркировка слитка;
регистрация параметров и оформление документации [61].
3.6.5. Механическая обработка слитков
Процесс обработки поверхности титановых слитков периодический, осуществляется на участке механической обработки. Титановый слиток после плавки перемещается краном на электротележку и транспортируется в помещение механической обработки слитков на соответствующий производимой операции станок. Процесс механической обработки титановых слитков должен производиться согласно инструкции.
Сверление центровочного отверстия на верхней и нижней торцевых частях необработанного слитка производится на горизонтально-фрезерном станке НВ-130 для установки слитка на токарный станок.
Механическая обработка торцевой и боковой поверхностей слитка производится на токарных станках PT 1140, C 1300 TS, КЖ 16215 Ф2, КЖ 1М660*4000. Установка титанового слитка на токарный станок производится мостовым краном. Механическая обработка слитка производится по всей поверхности до полного удаления всех неровностей и раковин. По окончании обработки слиток освобождается и извлекается мостовым краном.
Отбор проб с титановых слитков производится на радиально-сверлильном станке методом сверления, с применением кольцевых фрез. Количество проб, место отбора проб и размеры пробоотборного конуса устанавливаются согласно действующей спецификации заказчика.
После отбора проб производятся фрезеровка, зенковка отверстия конусной фрезой для выравнивания краев. Наряду с центровкой слитков горизонтально-фрезерный станок используется для фрезерования торцевой части обработанных слитков. После фрезерования слитков снимаются их геометрические размеры. При этом используется поверенный инструмент (штангенциркуль, рулетка), а также производится взвешивание слитка мостовым краном с использованием крановых весов Кастом [61].

3.7. Магний өндірісінің негізгі технологиялық процестері
Магний авиациялық және автомобиль қозғалтқыштарының бөлшектерін жасау үшін алюминий, мырыш және марганец қорытпалары түрінде кеңінен қолданылады. Магний қорытпалары жақсы құю қасиеттеріне ие, бұл олардан күрделі құймаларды алуға мүмкіндік береді. Қорытпаларды дәнекерлеу және кесу оңайға түседі.
Магнезит, доломит, карналлит және бишофит магний өндіруге арналған шикізаттың негізгі түрлері болып табылады. Магнезиттің негізгі компоненті MgCO3, ал доломиттікі СаСО3×MgCO3 болып табылады.
Карналлит — бұл табиғи магний мен калий хлориді MgCl2×КСl×6Н2О. Бишофит (MgCl2×6Н2О) карналлитті өңдеу кезінде алынады немесе тұзды көлдер мен теңіздердің суынан булану арқылы шығады. Қазіргі уақытта магний алудың электролиттік әдісі ең көп таралған, бұл ретте магний электролиз процесінде электролитке енгізілген MgCl2 хлоридінен алынады. Магнийді осы әдіспен алу технологиясы үш сатыдан тұрады: MgCl2 сусыз магний хлоридін алу, хлоридтен сұйық магнийді бөліп ала отырып электролиз, магнийді тазарту.
Магний хлоридін алу үш жолмен жүзеге асырылады.
Бірінші тәсіл —MgCl2 • KCl • 6Н2O карналлитті сусыздандыру. Процесс екі сатыда жүзеге асырылады. Біріншісін карналлитті құбырлы айналмалы пештерде немесе қайнаған қабат пештерінде қыздыру арқылы жүргізеді. Екіншісі – негізінен балқыту камерасы бар хлоратор пештерінде, мұнда карналлитті 550-600 °C температурада ерітеді; қоспаны (MgO) хлормен үрлеу арқылы MgCl2-ге және балқыма қоржынына (араластырғыш) ауыстыратын екі хлорлау камерасы.
Кейбір зауыттарда екінші сатыда карналлитті 500 °C температурада ерітетін және араластырғышқа құятын электрлік кедергі пештерінде жүргізеді. Екі жағдайда да сұйық карналлитті араластырғыштардан шөмішке құяды және электролиз цехына апарады. Сусыздандырылған карналлиттің құрамында %: MgCl2 47–52; KCl 40–46; NaCl 5–8 болады.
Екінші тәсіл магний хлоридін өндіру магнезитті немесе магнезитті алдын ала күйдіру арқылы алынған магний оксидін хлорлаудан тұрады. Процесті шахталық электр пештерінде жүргізеді. Төменгі бөлігінде екі қатар орналасқан 2 электродтар орналасқан; олардың арасында электр тогы өткен кезде 750 °C-қа дейін қызатын көмір брикеттері бар. Шихта жоғарыдан жүктеледі, 7 фурма арқылы хлор үрлейді. Фурмада магний оксидін хлорлау жүреді: MgO + Сl2 + С = MgCl2 + СО. Хлорлы магний балқиды және пеш еденінде жиналады, оны мезгіл-мезгіл шөмішке шығарады және электролиз цехына тасымалдайды.
Үшінші тәсіл — бұл МgСl2-ді титанды TiCl4-тен магниймен тотықсыздандыру процесінде қосалқы өнім ретінде алу. Бұл сұйық магний хлоридін магний өндірісіне жібереді (әдетте Mg мен титанды бір мекемеде шығарады) [33].

3.7. Основные технологические процессы производства магния
Магний широко применяют в виде сплавов с алюминием, цинком и марганцем для изготовления деталей авиационных и автомобильных двигателей. Магниевые сплавы обладают хорошими литейными свойствами, что дает возможность получать из них сложные отливки. Сплавы легко поддаются свариванию и обработке резанием.
Основными видами сырья для получения магния являются магнезит, доломит, карналлит и бишофит. Главной составляющей магнезита является MgCO3, а доломита – СаСО3×MgCO3.
Карналлит – это природный хлорид магния и калия MgCl2×КСl×6Н2О. Бишофит (MgCl2×6Н2О) получается при переработке карналлита или выпаривается из воды соленых озер и морей. Наиболее распространен в настоящее время электролитический способ получения магния, при этом магний в процессе электролиза получается из вводимого в электролит хлорида MgCl2. Технология получения магния этим способом включает три стадии: получение безводного хлорида магния MgCl2, электролиз с выделением из хлорида жидкого магния, рафинирование магния.
Получение хлорида магния ведут тремя способами.
Первый способ – обезвоживание карналлита MgCl2 • KCl • 6Н2O. Процесс осуществляют в две стадии. Первую проводят нагревая карналлит в трубчатых вращающихся печах или печах кипящего слоя. Вторую – в основном в печах-хлораторах, имеющих плавильную камеру, где карналлит расплавляют при температурах 550 – 600 °С; две хлорирующие камеры, где продувкой хлором примеси (MgO) переводят в MgCl2 и копильник расплава (миксер).
На некоторых заводах вторую стадию проводят в электрических печах сопротивления, где карналлит расплавляют при температуре 500 °С и сливают в миксер. В обоих случаях жидкий карналлит сливают из миксеров в ковш и везут в электролизный цех. Обезвоженный карналлит содержит, %: MgCl2 47 – 52; KCl 40 – 46; NaCl 5 – 8.
Второй способ производства хлорида магния заключается в хлорировании магнезита или оксида магния, получаемого путем предварительного обжига магнезита. Процесс ведут в шахтных электрических печах. В нижней части расположены в два ряда электроды 2; между ними находятся угольные брикеты, которые при прохождении электрического тока нагреваются до 750 °С. Шихту загружают сверху, через фурмы 7 вдувают хлор. У фурм происходит хлорирование оксида магния: MgO + Сl2 + С = MgCl2 + СО. Хлористый магний плавится и скапливается на подине, периодически его выпускают в ковш и транспортируют в электролизный цех.
Третий способ – это получение МgСl2 в качестве побочного продукта в процессе восстановления титана магнием из TiCl4. Этот жидкий хлорид магния направляют в магниевое производство (Mg и титан обычно производят на одном предприятии) [33].

3.2-сурет. Магний алудың технологиялық схемасы
Тотықсыздандырғыш ретінде С, Si немесе СаС2 пайдалана отырып, магний алудың термиялық әдістерін де қолданады. Олардың ішінен газ тәрізді отынмен жылытылатын электр пешіне орналастырылған хромоникельді ыстыққа төзімді болаттан жасалған арнайы реторттарды қолданатын силикотермиялық әдіс оңайырақ. Шикізат ретінде MgCO3×СаСО3 доломитін, ал тотықсыздандырғыш ретінде ферросилиций кремнийін алған дұрыс. Магний жоғары тазалықта алынады. [34].
Магний – 20 °С кезінде тығыздығы 1,738 г/см3, балқу температурасы 651 °С және қайнау температурасы 1107 °С болатын жеңіл металл. Атмосфералық жағдайда магний қалыпты температурада аз өзгереді, темірдің беріктігінен асатын айтарлықтай химиялық төзімділікті анықтайды. Бұл металл бетінде ауада магний тотығының жұқа қабатының пайда болуының салдарынан болады. 1,8 в-қа тең жоғары электртерісті стандартты электродтық әлеуетке ие бола отырып, магний баяу езілгіш магний гидроксидінің түзілуіне байланысты сумен өте әлсіз әрекеттеседі. Қайнаған су сутегін бөле отырып, магниймен ыдырайды.
Минералды және органикалық қышқылдарда магний ериді. Бірақ фторсутек және хром қышқылдарында ол тұрақты. Сілтілер магнийге әсер етпейді. Тұздардың сулы ерітінділерінде (фторидтерден басқа) магний тұрақты емес.
Оттегімен қыздырғанда немесе күшті тотықтырғыштармен қоспада, магний пиротехника мен фотосуретте қолданылатын жарқын ақ жарықпен жанады. Оттегіге үлкен химиялық жақындығы бар магний көптеген металдардың (кремний, бор, алюминий, титан, сирек металдар және т.б.) тотықтарын қалпына келтіре алады. Жоғары температурада магний азотпен, көмірқышқыл газымен және күкірт газдарымен әрекеттеседі.
Жоғары реактивті қасиетіне байланысты таза магний арнайы болаттар мен түсті металл қорытпаларын тотықсыздандыруда және өзгертуде, пиротехникада, магний-органикалық синтезде, заттардың дегидратациясында және отқа төзімді металдарды, атап айтқанда титанды өндіруде қолданылады. Магний жанған кезде жоғары температура өрбиді, ол екінші дүниежүзілік соғыс кезінде оқ-дәрі өндірісінде кеңінен қолданылды.
Металл магнийін қолданудың негізгі саласы – оның негізінде әртүрлі жеңіл қорытпалар өндірісі. Магнийге арнайы таңдалған басқа металдардың аз мөлшерін қосу оның қасиеттерін күрт өзгертеді, қорытпаға айтарлықтай қаттылық, беріктік және коррозияға төзімділік береді.
Магний қорытпаларының газөткізбегіштігі және басқа металдарға қатысты қолданылатын барлық технологиялық әдістердің (құю, илемдеу, престеу, соғу, кесу, штамптау) көмегімен әртүрлі өнімдерді өндіру мүмкіндігі оларды ұшақ жасауда, көлік машиналарын жасауда, станок жасауда, аспап жасауда және т.б. қолдануға ықпал етеді. [35].
Магний өндірісі — балқытылған магний хлоридінің электролиз процесі, бірнеше кезеңге бөлінеді: кендерді (карналлит немесе бишофит) өндіру, электролит дайындау, нәтижесінде жоғары тазалықтағы магний алынатын магнийді электролиздеу және тазарту.
Зертханалық жағдайда магний тотығының көміртегімен тотықсыздануынан магний алуды мына теңдеумен көрсетуге болады.
MgO + С ⇄ Mg + СО (4)

Рисунок 3.2. Технологическая схема получения магния
Применяют также термические способы получения магния с использованием в качестве восстановителя С, Si или СаС2. Из них проще силикотермический способ, при котором пользуются специальными ретортами из хромоникелевой жаропрочной стали, помещаемыми в электропечь, отапливаемую газообразным топливом. В качестве сырья лучше всего брать доломит MgCO3×СаСО3, а в качестве восстановителя – кремний ферросилиция. Магний получается высокой чистоты [34].
Магний – легкий металл с плотностью при 20 °С 1,738 г/см3, с температурой плавления 651 °С и температурой кипения 1107 °С. В атмосферных условиях магний при обычной температуре мало изменяется, обнаруживает значительную химическую стойкость, превышающую стойкость железа. Это происходит вследствие образования на поверхности металла на воздухе тонкого слоя окиси магния. Обладая высоким электроотрицательным стандартным электродным потенциалом, равным 1,8 в, магний очень слабо взаимодействует с водой вследствие образования труднорастворимой гидроокиси магния. Кипящая вода разлагается магнием с выделением водорода.
В минеральных и органических кислотах магний растворяется. Но во фтористоводородной и хромовой кислотах устойчив. Щелочи на магний не действуют. В водных растворах солей (кроме фторидов) магний не стоек.
При нагревании в кислороде или в смеси с сильными окислителями магний горит ярким белым светом, что используется в пиротехнике и фотографии. Обладая большим химическим сродством к кислороду, магний может восстанавливать окислы многих металлов (кремния, бора, алюминия, титана, редких металлов и пр.). При высокой температуре магний реагирует с азотом, углекислым и сернистым газами.
Из-за высокой реакционной способности чистый магний находит применение в раскислении и модификации специальных сталей и сплавов цветных металлов, пиротехнике, магнийорганическом синтезе, дегидратации веществ и в получении тугоплавких металлов, в частности титана. При сгорании магния развивается высокая температура, что было широко использовано во время второй мировой войны в производстве боеприпасов.
Основная область применения металлического магния – это производство на его основе различных легких сплавов. Прибавка к магнию небольших количеств специально подобранных других металлов резко изменяет его свойства, сообщая сплаву значительную твердость, прочность и сопротивляемость к коррозии.
Газонепроницаемость сплавов магния и возможность производства разнообразных изделий с помощью всех практикуемых в отношении других металлов технологических методов (отливка, прокатка, прессовка, ковка, резание, штамповка) способствуют применению их в самолетостроении, транспортном машиностроении, станкостроении, приборостроении и т. п. [35].
Производство магния – это процесс электролиза расплавленного хлорида магния, разделяется на несколько этапов: добыча руд (карналлит или бишофит), приготовления электролита, электролиз и рафинирование магния, в результате которого получают магний высокой чистоты.
В лабораторных условиях магний получают? Восстановление окиси магния углеродом можно представить уравнением:
MgO + С ⇄ Mg + СО (4).

Магний жер қыртысы салмағының шамамен 2,35 % құрай отырып, онда өте кең таралған элементтердің қатарына жатады. Алайда, 1830 жылы алғаш рет алынған магний оны өндірудегі үлкен қиындықтарға байланысты және оның қасиеттерін жеткілікті зерттемегендіктен ұзақ уақыт бойы өнеркәсіптік маңызы болмады. 1915 жылы әлемдік магний өндірісі жылына бірнеше жүз тоннаны ғана құрады. Магнийдің өнеркәсіптік өндірісі бірінші дүниежүзілік соғыс кезінде айтарлықтай мөлшерде ұйымдастырылды. Соғыс аяқталғаннан кейін магний өндірісі күрт қысқарды және тек 30-шы жылдары магний өндірісі жаңа қарқын алды, ол 1938 жылы (КСРО-сыз) 23,8 мың тоннаға жетті, ал 1943 жылы 240 мың тоннаға жетті. Кейінгі жылдары магний өндірісі айтарлықтай төмендеді және 1952 жылы 120 мың тоннадан аспады.
Металл магний өндірісінің өсуі оны хлоридтерден алудың электролиттік әдісін едәуір жетілдірумен, сондай-ақ шикізат ретінде магнезит пен доломитті қолдана отырып, термиялық әдістерді өнеркәсіптік әзірлеумен және қолданумен қатар жүрді.
3.7.1. Магний электролизі
Өнеркәсіптік жағдайда магний алғаш рет балқытылған магний хлоридінің электролизі арқылы алынды, оған электролиттің балқу температурасын төмендету және оның физика-химиялық қасиеттерін жақсарту үшін калий мен натрий хлоридтері қосылды. Бұл әдіс магний өндірісіндегі маңыздылығын бүгінгі күнге дейін сақтап келеді.
Процесс электролиз бөлігінде де, әсіресе электролитті дайындау бөлігінде де өте күрделі болды. Бұл процесті жеткілікті үнемді ету үшін әлемнің әртүрлі елдерінде, соның ішінде ТМД-да да көптеген ұзақ зерттеулер қажет болды. Хлоридтерден магний алу процесі екі циклден тұрады: электролитті және электролиздің өзін дайындау. Бұдан басқа, алынған металл балқытуды және тазартуды қажет етеді.
Хлоридтерден магний өндірудің негізгі қиындығы – сусыз карналлиттен немесе магний хлоридінен тұратын электролитті дайындау.
Сондықтан бастапқы шикізатқа қарай электролитті дайындаудың әртүрлі технологиялық схемалары әзірленді. Бастапқы шикізат ретінде табиғатта кеңінен таралған магнийдің минералды тұздары болуы мүмкін, олар: карналлит КСl • MgCl2 • 6Н2O, бишофит MgCl2 • 6Н2O, магнезит MgCO3, доломит MgCO3 • СаСО3  және т. б.
Басқа тұздармен бірге шамамен 0,3 % MgCl2 құрайтын теңіз суы шикі магнийдің бір көзі болып табылады. Кейбір тұзды көлдердің суында MgCl2  көп (8-15 % дейін) болады. Теңіз немесе көл суы булануға ұшырайды, көбінесе күн энергиясының жылуы және тұздардың концентрацияланған ерітінділері – рапа – одан құнды құрамдастарды (бромидтер және кейбір басқа тұздар) алу және магний хлоридін босату үшін өңдеудің әртүрлі кезеңдерінен өтеді. Алынған өнім, алты-сулы магний хлориді (бишофит), сульфаттармен және темірмен ластанған және магний өндіруге арналған шикізаттың бір түрін білдіреді.
Магний алу үшін тағы бір кең таралған шикізат — карналлит, карналлит құрамында натрий хлориді, сульфаттар және ерімейтін қалдық қоспалары бар. Магний хлоридінің құрамы бойынша табиғи карналлитті байыту және қажетсіз қоспалардан тазарту үшін ол фракциялық шаймалауға және бөлшек кристалдануға ұшырайды, нәтижесінде магний хлоридімен байытылған жасанды карналлит және артық калий хлориді алынады.

Магний относится к числу элементов, весьма распространенных в земной коре, составляя около 2,35 % ее веса. Однако полученный впервые в 1830 году магний долгое время не имел промышленного значения вследствие больших трудностей при его производстве и из-за недостаточной изученности его свойств. Мировое производство магния в 1915 году составляло всего несколько сотен тонн в год. Промышленное производство магния в значительных размерах было организовано в годы первой мировой войны. После окончания войны выпуск магния сильно сократился и лишь в 30-х годах начался новый рост производства магния, достигший в 1938 году (без СССР) 23,8 тыс. та в 1943 году – 240 тыс. т. В последующие годы выпуск магния заметно сократился и в 1952 году не превышал 120 тыс. т.
Рост производства металлического магния сопровождался значительным усовершенствованием электролитического способа его получения из хлоридов, а также промышленной разработкой и применением термических способов с использованием в качестве сырья магнезита и доломита.
3.7.1. Электролиз магния
Магний в промышленных условиях был получен впервые электролизом расплавленного хлорида магния, к которому для снижения температуры плавления электролита и улучшения его физико-химических свойств добавлялись хлориды калия и натрия. Этот способ до настоящего времени сохранил свое значение в производстве магния.
Процесс оказался весьма сложным как в части электролиза, так и в особенности в части подготовки электролита. Потребовались многочисленные длительные исследования в различных странах мира, в том числе и в СНГ, чтобы сделать этот процесс достаточно рентабельным. Процесс получения магния из хлоридов состоит из двух циклов: подготовки электролита и собственно электролиза. Кроме того, полученный металл требует переплавки и рафинировки.
Основная трудность в производстве магния из хлоридов заключается в приготовлении сырья, состоящего из безводных карналлита или хлорида магния.
Поэтому в зависимости от исходного сырья разработаны различные технологические схемы приготовления электролита. Исходным же сырьем могут быть минеральные соли магния, достаточно широко распространенные в природе: карналлит КСl • MgCl2 • 6Н2O, бишофит MgCl2 • 6Н2O, магнезит MgCO3, доломит MgCO3 • СаСО3 и т.п.
Одним из источником магниевого сырья является морская вода, содержащая наряду с другими солями около 0,3 % MgCl2. Больше содержится MgCl2 в воде некоторых соляных озер (до 8 – 15 %). Морская или озерная вода подвергается выпарке, часто за счет тепла солнечной энергии и концентрированные растворы солей – рапа – проходят различные стадии переработки для извлечения из нее ценных составляющих (бромидов и некоторых других солей) и освобождения хлорида магния. Получающийся продукт – шестиводный хлорид магния (бишофит), загрязненный сульфатами и железом – и представляет один из видов сырья для получения магния.
Другим распространенным сырьем для получения магния являются карналлиты. В карналлите содержатся примеси: хлорид натрия, сульфаты и нерастворимый остаток. Для обогащения природного карналлита по содержанию хлорида магния и очистки от нежелательных примесей его подвергают фракционному выщелачиванию и дробной кристаллизации, в результате чего получается обогащенный хлоридом магния искусственный карналлит и избыточный хлорид калия.

Магнийді өндіру үшін бишофитті де, жасанды карналлитті де сусыздандыру және оларды темір мен сульфат қоспаларынан мүмкіндігінше тазарту қажет. Сусыздандыру процесі химиялық технологиядағы ең күрделі процестердің біріне жатады. 116,7° C-қа дейін қыздырғанда MgCl2 • 6Н2О -дан екі су молекуласы оңай жойылады, ал температура 182° C-қа дейін көтерілгенде MgCl2 айтарлықтай ыдырауынсыз тағы екі су молекуласы жойылады. Бірақ судың соңғы екі молекуласын жою жоғары температураны қажет етеді және гидролизбен бірге жүреді:
MgCl2 • 2Н2O ⇄ Mg (ОН)Cl + НСl + Н2O (5)
Хлор гидроксиді Mg (OH)Cl де 500 °C-тан жоғары температурада MgO және НСl -де ыдырайды. Сондықтан бишофитті сусыздандыру процесін екі сатыда жүргізеді. Бірінші сатысында сусыздандыру шихтаның балқуынсыз, 115-тен 350 °С дейінгі температурада, оны оттық газдарымен қыздырып, құбырлы (айналмалы), сөрелік немесе шахталық пештерде жүргізіледі. Бұл жағдайда пешке салынған ұсақталған бишофит араластырылады және қызған кезде шамамен бес су молекуласын жоғалтады. Алынған MgCl2 • Н2O  өнімінде MgCl2 ішінара гидролизі нәтижесінде пайда болған 5-7 % MgO бар. Сусыздандырудың екінші кезеңін қарапайым қыздыру арқылы жүргізу мүмкін емес. Суды түпкілікті кетіру үшін магний хлоридінің гидролизін қиындататын шаралар қабылдау, яғни реакция тепе-теңдігін солға жылжыту қажет.
MgCl2 + Н2O ⇄ MgO + 2НСl (6)
Ол үшін сусыздандыру пешінде газ фазасында HCl-дың артық мөлшерін қамтамасыз ететін әртүрлі тәсілдер қолданылуы мүмкін. Алайда, олардың барлығы жоғары температурада ылғалды сутегі хлориді атмосферасындағы аппаратураның қатты бұзылуымен байланысты және техникада кеңінен қолданыс таппады. Карналлитті сусыздандыру процесі магний хлоридінің айтарлықтай гидролизінсіз және айтарлықтай оңай жүреді. Бұл процессті де екі сатыда жүргізеді. Бірінші кезеңде карналлит айналмалы пештерде 500 °C дейінгі температурада кіретін және 120-130 °C температурада пештен шығатын жану газдарының тогында қызады. Бұл жағдайларда өнімдегі судың мөлшері 2-3 % деңгейіне дейін азайтылады. Процесс карналлиттің балқуынсыз, бірақ оның айтарлықтай түйіртпектелуімен жүреді. Сусыздандырудың екінші сатысы 800—850 °С температурада отты пештерде немесе электр пештерінде жүзеге асырылады. Карналлитті балқытып, сусыздандырады, содан кейін құрамындағы сульфаттарды ыдырату үшін оған көміртекті материалдар қосылады:
MgSO+ C → MgO + CO + SO2 (7)
Сульфаттардың бұзылуынан және карналлиттің азды-көпті гидролизінен пайда болған магний оксидінен кейін, сусызданған және тазартылған өнім пештен құйылады және электролизге жіберіледі.
Бірақ карналлит электролизі арқылы магний алу екі сатыдағы сусыздандырудың өте күрделі технологиялық схемасымен байланысты, өйткені 1 тонна магний үшін 20-25 тонна карналлитті сусыздандыру керек. Бұл схема бойынша электролизерлерге 1 тонна магнийге шамамен 10 тонна сусыздандырылған карналлит төгуге және үзіліссіз процесте олардан қалдық электролиттің көп мөлшерін алып тастауға тура келеді. Егер сусыз MgCl₂ алса және олармен MgCl2 шығынына қарай электролизерлерді қуаттандырса шикізаттың барлық үлкен ағынын күрт азайтуға болады.

Для производства магния необходимо обезводить как бишофит, так и искусственный карналлит и максимально очистить их от примесей железа и сульфатов. Процесс обезвоживания относится к одному из наиболее сложных в химической технологии. При нагревании до 116,7° С из MgCl2 • 6Н2О легко удаляются две молекулы воды и при повышении температуры до 182° С – еще две молекулы воды без существенного разложения MgCl2. Но удаление последних двух молекул воды требует более высокой температуры и сопровождается гидролизом:
MgCl2 • 2Н2O ⇄ Mg (ОН)Cl + НСl + Н2O (5).
Хлоргидроокись Mg (OH)Cl также разлагается на MgO и НСl при температуре выше 500 °С. Поэтому обезвоживание бишофита проводят в две стадии. Первую стадию обезвоживания ведут в трубчатых (вращающихся), полочных или шахтных печах без расплавления шихты при обогреве их топочными газами от 115 до 350 °С. При этом загруженный в печь дробленый бишофит перемешивается и теряет при нагревании около пяти молекул воды. Полученный продукт MgCl2 • Н2O содержит 5 – 7 % MgO, образовавшейся в результате частичного гидролиза MgCl2. Вторая стадия обезвоживания не может быть проведена простым нагреванием. Для окончательного удаления воды необходимо принять меры, затрудняющие гидролиз хлорида магния, т.е. смещающие равновесие реакции влево:
MgCl2 + Н2O ⇄ MgO + 2НСl (6).
Для этого возможны различные приемы, обеспечивающие в печи обезвоживания избыток НС1 в газовой фазе. Однако все они связаны с энергичным разрушением аппаратуры в атмосфере влажного хлористого водорода при высокой температуре и не нашли широкого применения в технике.
Значительно проще и без существенного гидролиза хлорида магния протекает процесс обезвоживания карналлита. Его проводят также в две стадии. В первой стадии карналлит нагревается во вращающихся печах в токе топочных газов, входящих при температуре до 500 °С и уходящих из печи при 120 – 130 °С. При этих условиях удаляют воду до 2 – 3 % содержания ее в продукте. Процесс идет без расплавления карналлита, но со значительным комкованием его. Вторую стадию обезвоживания осуществляют в пламенных подовых или электрических печах при 800 – 850 °С. Карналлит расплавляют, обезвоживают, затем добавляют к нему углеродистые материалы для разрушения имеющихся сульфатов:
MgSO+ C → MgO + CO + SO2 (7).
После отстаивания от окиси магния, получившейся от разрушения сульфатов и от незначительного гидролиза карналлита, безводный и очищенный продукт сливают из печи и направляют на электролиз.
Но получение магния электролизом карналлита связано с очень громоздкой технологической схемой обезвоживания в две стадии, так как на 1 т магния нужно обезводить 20 – 25 т карналлита. В электролизеры при этой схеме вынуждены заливать около 10 т обезвоженного карналлита на 1 т магния и при непрерывном процессе удалять из них большие количества отработанного электролита. Весь этот огромный поток сырья можно резко сократить если получать безводный MgCl2 и питать им электролизеры по мере расхода MgCl2.
Поэтому были разработаны способы хлорирования окиси магния, полученной из магнезита MgCO3 или доломита MgCO3 • СаСOс участием восстановителя.

Хлорлау процесі 900-1000 °С температурада шахта түріндегі электр пештерінде жүргізіледі және келесі реакциялармен сипатталуы мүмкін:
MgO + C + Cl→ MgCl+ CO ∆H = — 34,0 ккал 2MgO + С + 2Сl2 → 2MgCl2 + СO2 ∆H = — 106,4 ккал (8)
Анағұрлым төмен температурада:
MgO + СО + Сl2 → MgCl2 + СO2 ∆H = — 70,8 ккал (9)
Шихта әдетте көмір, кокс немесе шымтезек шаңымен алдын ала брикеттеледі. Хлорлау үшін MgCl2 электролизінен алынған хлорды қолданады. Бірақ оны тікелей мақсатында пайдалану басқа шихта өнімдерінің, негізінен ылғалдың хлорлануына байланысты 75 %-дан аспайды. Хлордың жоғалтуларын шихтаға хлорлау үшін қосымша MgCl2 • 6Н2О  немесе оның толық сусызданбаған өнімдерін MgCl2 • Н2O и Mg(OH)Cl қосу арқылы қалпына келтіруге болады. Бұл жағдайда, магний оксидін пеште хлорлаумен қатар сусыздануы да жүреді Бұл жағдайда, пеште магний оксидін хлорлауымен қатар, MgCl2 сусыздандыру қоса жүргізіледі.
Соңғы уақытта магний өндірісін жүзеге асыратын зауыттар титанды өндірумен үйлестіріле бастады. Бұл ретте MgCl2 немесе карналлит электролизінен алынған барлық анодты хлор магний оксидін хлорлаумен TiCl₄ алуға және MgCl₂ өндіру үшін бағытталады, хлордың қалдығы болмайды. Бұл жағдайда құрамында хлор бар шикізаттан сусыз магний хлориді немесе карналлит алуға мүмкіндік беретін технологиялық схемаларға қайта оралған жөн.
3.7.2. Магний өндіруге арналған электролиттің құрамы мен қасиеттері
Электролиз процесі құрамында MgCl2-ден басқа калий, натрий және кейде кальций хлоридтері бар шамамен 700 °C температурада балқытылған электролиттің магний мен хлорға ыдырауынан тұрады. Электролиттің бетіне қалқып шығатын металлды ваннадан мезгіл мезгіл алып тастайды. Анодтан бөлінетін хлорды хлор өткізгіштерге сорып, тұтынушыға жеткізеді. Магний хлориді жұмсалған сайын, оның жаңа партияларын мезгіл-мезгіл ваннаға жүктеп отырады, ал ваннаның түбінде жиналатын шламды да мезгіл-мезгіл алып тастайды.
MgCl2 балқу температурасы 718 °C, сондықтан оған KCl және NaCl қоспалары электролиттің балқу температурасын төмендететін ағындардың рөлін атқарады.
Электролиз үшін әдетте б—15 салмақтық пайызды MgCl₂, 70 салмақтық пайызға дейін KCl және 20 салмақтық пайызға дейін NaCl қоспалары пайдаланылады. Электролитке міндетті түрде 1-2 % CaF2 қосады, бұл магнийдің ұсақ тамшыларының үлкен тамшыларға қосылуына ықпал етеді.
Мұндай қоспаның электролизі кезінде графит анодында хлор, ал катодта тек магний бөлінеді, өйткені магний хлоридінің ыдырау кернеуі калий және натрий хлоридтерінің ыдырау кернеуінен айтарлықтай төмен.
Соңғысы үшін 800° C температурада ыдырау кернеуі сәйкесінше 3,29 және 3,16 шамаларын құрайды. Сол температурада таза MgCl2 ыдырау кернеуі 2,42 салмаққа тең, 700 °C температурада жоғарылайды және сілтілі металл хлоридтерімен шамамен 2,6—2,7 салмақ шамасына дейін өседі.
Магний алу үшін электролизердің схемасы 1-суретте көрсетілген.
3.3-сурет. Магний электролизерінің схемасы:

Процесс хлорирования проводится в электрических печах шахтного типа при 900 – 1000 °С и может быть описан следующими реакциями:
MgO + C + Cl→ MgCl+ CO ∆H = – 34,0 ккал 2MgO + С + 2Сl2 → 2MgCl2 + СO2 ∆H = – 106,4 ккал (8).
При более низких температурах:
MgO + СО + Сl2 → MgCl2 + СO2 ∆H = – 70,8 ккал (9).
Шихту обычно предварительно брикетируют с угольной, коксовой или торфяной пылью. Для хлорирования используют хлор от электролиза MgCl2. Но использовать его по прямому назначению удается не больше, чем на 75 % из-за хлорирования других продуктов шихты, главным образом влаги. Восполнить потери хлора можно добавкой в шихту для хлорирования еще MgCl2 • 6Н2О или продуктов его неполного обезвоживания MgCl2 • Н2O и Mg(OH)Cl. В этом случае наряду с хлорированием окиси магния в печи идет и дообезвоживание MgCl2.
За последнее время заводы по производству магния комбинируются с производством титана. При этом весь анодный хлор от электролиза MgCl2 или карналлита направляется на получение TiCl4 и на производство MgClхлорированием окиси магния, хлора не остается. Необходимо в этом случае вернуться к технологическим схемам, позволяющим получать безводный хлорид магния или карналлит из сырья, содержащего хлор.
3.7.2. Состав и свойства электролита для производства магния
Процесс электролиза заключается в разложении на магний и хлор расплавленного электролита, содержащего кроме MgCl2 хлориды калия, натрия и иногда кальция, при температуре около 700 °С. Всплывающий на поверхность электролита металл периодически извлекают из ванны. Выделяющийся на аноде хлор отсасывают в хлоропроводы и транспортируют к потребителю. По мере расхода хлорида магния его новые порции периодически загружают в ванну, а накапливающийся на дне ванны шлам также периодически вычерпывают.
Температура плавления MgCl2 718 °С, поэтому добавки к нему KCl и NaCl играют роль флюсов, снижающих температуру плавления электролита.
Для электролиза обычно используют смеси, содержащие от–15 вес. % MgCl2, до 70 вес. % КСl и до 20 вес. % NaCl. К электролиту обязательно добавляют 1 – 2 % CaF2, который способствует слиянию мелких капель магния в крупные.
В процессе электролиза такой смеси на графитовом аноде выделяется хлор, а на катоде только магний, так как напряжение разложения хлорида магния значительно ниже, чем хлоридов калия и натрия. Для последних при 800 °С напряжение разложения составляет величины 3,29 и 3,16 В соответственно. При той же температуре напряжение разложения чистого MgCl2 равно 2,42 вес, возрастая при 700 °С и разбавлении хлоридами щелочных металлов до величины около 2,6 – 2,7 вес.
Схема электролизера для получения магния представлена на рисунке 3.3.
Рисунок 3.3. Схема магниевого электролизера:

1- электролизер ваннасы; 2- болат катод; 3- анод; 4- арақабырға.
MgCl₂-ге қосылатын тұзды қоспалар тек балқымалық температурасын төмендетіп қана қоймай, электролиттің физико-химиялық қасиеттерін де айтарлықтай жақсартады. Калий және натрий хлоридтерінің қоспалары электролиттің меншікті электр өткізгіштігін арттырады, бұл көрсеткіш 700°С температурада жоғарыда аталған құрамдар үшін 1,30-дан 1,90 ом⁻¹•см⁻¹ дейін құрайды.
Хлоридтерді электролиздеумен магний алуда магний мен электролиттің тығыздығының арақатынасы маңызды рөл атқарады. Электролиттің температурасы мен құрамын магнийдің тығыздығы әрдайым электролиттің тығыздығынан аз болатындай етіп сақтау керек, әйтпесе металл электролизердің түбіне түсіп, шламда жоғалып кетеді.
20 °С температурада магнийдің тығыздығы 1,74 г/см³ құрайды, ал температураның көтерілуімен оның тығыздығы айтарлықтай төмендейді.
Тұз қоспасындағы MgCl2 мөлшерінің төмендеуімен соңғысының тығыздығы төмендейді. Сондықтан MgCl₂-ге қарағанда тығыздығы жоғары, ал электр өткізгіштігі мен ыдырау кернеуі KCl-дікіне жақын СаCl₂ немесе ВаCl₂ төртінші тұз қоспасы өте пайдалы болып табылады. Төрт хлоридтен тұратын қоспалардың балқу температурасы жоғарыда көрсетілген құрамда КCl-дің бір бөлігін CaCl₂-мен ауыстырған кезде шамамен 500 °С болады. Калий мен натрий хлоридінің қоспалары да электролиттің тұтқырлығын төмендетеді.
Сонымен қатар, магний алу үшін қолданылатын электролиттің 700 °С температурада 1—2 мм сын. бағанға дейін жеткілікті үлкен қаныққан булардың қысымы бар екенін атап өту керек. Нәтижесінде, сондай-ақ балқыманың шашырауынан; анодты газдар хлор құбырының суық бөліктерінде конденсацияланған тұздарды тасымалдайды, бұл оны мезгіл-мезгіл тазалауды қажет етеді.
Жоғарыда сипатталған қарапайым электролиз схемасы бірнеше қосымша процестермен күрделенеді, олар ток шығымын төмендетеді, хлорды ластайды, анодтың және ваннаның қаптамасының материалдарын бұзады және шламның түзілуіне себеп болады. Мұндай жанама әсерлерге негізінен электролиттегі магнийдің ерігіштігі, оның анодты хлормен, электролит бетіндегі ауа оттегімен және электролиттегі зиянды қоспалармен — ылғалмен, темір тұздарымен және сульфаттармен әрекеттесуі жатады.
Магнийдің электролиттегі ерігіштігі 700—720 °С температурада аз, шамамен 0,1 % құрайды және температураның көтерілуімен артады, дегенмен, электролиттің дұрыс айналмауы және оның құрамының бұзылуы нәтижесінде магнийдің еруі айтарлықтай шығындарға әкелуі мүмкін. Кальций фториді қоспаларының пайдалы әсері (электролитте 1-2 %) Ол магнийдің ұсақ тамшыларының бетінде магний оксидінің пленкасын ерітеді, осылайша олардың біртұтас металлға бірігуіне ықпал етеді. Металл бетінің төмендеуімен оның реактивтілігі де күрт төмендейді. Кальций мен барий хлоридінің қоспалары да осындай әсер етеді.

1 – ванна электролизера; 2 – стальной катод; 3 – анод; 4 – перегородка.
Кроме снижения температуры плавления солевые добавки к MgCl2 существенно улучшают физико-химические свойства электролита. Добавка хлоридов калия и натрия повышает удельную электропроводность электролита, которая для указанных выше составов при 700° С составляет от 1,30 до 1,90 ом-1 • см-1
Важную роль в получении магния электролизом хлоридов имеет соотношение плотностей магния и электролита. Необходимо поддерживать температуру и состав электролита такими, чтобы плотность магния была всегда меньше плотности электролита, иначе металл опустится на дно электролизера и будет потерян в шламе.
При 20 °С плотность магния равна 1,74 г/см3, а с повышением температуры существенно уменьшается.
C уменьшением содержания MgCl2 в солевой смеси плотность последней снижается. Поэтому оказалась весьма полезной добавка четвертой соли СаСl2 или ВаСl2, имеющей плотность выше, чем у MgCl2, а электропроводность и напряжение разложения – близкие к таковым для КСl. Температура плавления смесей четырех хлоридов при замене в указанном выше составе некоторого количества КСl на СаСl2 около 500 °С. Добавки хлоридов калия и натрия уменьшают также вязкость электролита.
Необходимо также отметить, что электролит для получения магния имеет довольно значительное давление насыщенных паров, до 1 – 2 мм рт. ст. при 700 °С. Вследствие этого, а также от разбрызгивания расплава; анодные газы уносят соли, конденсирующиеся на холодных частях хлорпровода, что требует его периодической чистки.
Описанная выше простая схема электролиза осложняется рядом побочных процессов, снижающих выход по току, загрязняющих хлор, разрушающих материалы анода и футеровки ванны и приводящих к образованию шлама. К таким побочным явлениям относятся главным образом растворимость магния в электролите, взаимодействие его с анодным хлором, кислородом воздуха на поверхности электролита и с вредными примесями в электролите – влагой, солями железа и сульфатами.
Хотя растворимость магния в электролите при 700 – 720 °С невелика и составляет около 0,1 %, возрастая с температурой, однако при неправильной циркуляции электролита и нарушении его состава растворение магния может привести к заметным потерям. Благотворное влияние добавок фторида кальция (1 – 2 % в электролите) заключается в том, что они растворяют пленку окиси магния на поверхности мелких капель магния, способствуя слиянию их в компактный металл. С уменьшением поверхности металла резко снижается и его реакционная способность. Такое же влияние оказывают добавки хлоридов кальция и бария.

Электролиттегі ең зиянды қоспа – бұл жеткіліксіз сусыздандырылған электролитпен түсетін және ол ішінара ауадан сіңіретін ылғал. Тәжірибе көрсеткендей, балқымадағы әрбір 0,1 % ылғал ток шығымын кемінде 1 %-ға төмендетеді. Егер электролитті ваннаға жаңа құйғаннан кейін ылғалдың көп мөлшері болса, ток шығымы нөлге дейін төмендеуі мүмкін.
Электролиттегі ылғал, ең алдымен, сутегі хлориді мен магний оксидін қалыптастыра отырып, магний хлоридінің гидролизін тудыруы мүмкін. Соңғысы ваннаның түбіне шөгіп, сондай-ақ металл тамшыларының айналасын қоршап, олардың бірігуіне кедергі келтіреді. Сутегі хлориді анодты газға еніп, хлорды ластайды және ваннаның металл бөліктерінің бұзылуына ықпал етеді. Ылғал магниймен де әрекеттесуі мүмкін:
H2O + Mg → MgO + Н2 (10)
Бұдан басқа, ылғал графиттелген электродтарды бұзатын анодтағы оттегінің бөлінуімен электролиттік түрде ыдырауы мүмкін. Электролиз процесіне сульфаттардың, темір және бор тұздарының балқымасындағы қоспалар да зиянды әсер етеді. Сульфаттар магниймен келесі реакция арқылы тотықсызданады:
MgSO4 + Mg → 2MgO + SO2 (11)
немесе
MgSO4 + 3Mg → 4MgO + S (12)
Тәжірибе көрсеткендей, темірдің мөлшері 0,1 %-дан жоғары болғанда ток шығымы нөлге жақын болады. Темірдің мөлшерін 0,1 %-дан 0,04 %-ға дейін төмендету ток шығымын 80 %-ға дейін арттырады. Темір магниймен келесідей тотықсызданады:
2FeCl3 + 3Mg → 3MgCl2+2Fe (13)
Тотықсыздандырылған губка тәрізді темір электролит ағындары арқылы анодқа тартылуы мүмкін, онда ол хлорланады және кейіннен катодта тотықсызданады.
Жоғарыда аталған жағымсыз реакциялардың өнімдері магний оксидінен, түбіне тартылған магний тамшыларынан және электролитпен қаныққан графит анодтары мен ваннаның қаптамасының бұзылған бөлшектерінен тұратын мол шламның түзілуіне әкеледі. Шламды уақыт өткен сайын арнайы сүңгіштермен алып тастау қажет. Шламмен (1 кг Mg үшін 0,3—0,4 кг) бірге көп мөлшерде электролит және металды магний (2—5 %) жоғалады.
Анодты газдар O₂, CO₂, SO₂, HCl қоспаларымен және тұздардың буларымен ластанады, бұдан басқа хлористік сутектің болуы ваннаның металл бөліктерінің және хлор өткізгішінің бұзылуына ықпал етеді.
Электролиттегі бор қосылыстарының, тіпті 0,001 % мөлшерінде болса да, зиянды әсері бар. Магний мұндай жағдайда өте ұсақ бөлшектер түрінде бөлініп, электролитпен анодтық кеңістікке тартылады да, онда хлор атмосферасында жанып кетеді. Ток шығымы 50—60 %-ға дейін төмендеуі мүмкін.
3.7.3. Сусыз карналлит өндірісі
Карналлит хлорлаторы сусыз карналлит шығаратын негізгі технологиялық жабдық болып табылады.

Наиболее вредная примесь в электролите – влага, попадающая с недостаточно хорошо обезвоженным электролитом и частично поглощаемая им из воздуха. Опыт показывает, что каждая 0,1 % влаги в расплаве снижает выход по току не меньше, чем на 1 %. А при значительных количествах влаги после заливки свежего электролита в ванну выход по току может снижаться до нуля.
Присутствующая в электролите влага может прежде всего вызывать гидролиз хлорида магния с образованием хлористого водорода и окиси магния. Последняя оседает на дно ванны, а также обволакивает капли металла, препятствуя их слиянию. Хлористый водород, попадая в анодный газ, загрязняет хлор и содействует разрушению металлических частей ванны. Влага может также взаимодействовать с магнием:
H2O + Mg → MgO + Н2 (10).
Кроме того, влага может разлагаться электролитически с выделением на аноде кислорода, разрушающего графитированные электроды. Вредное влияние на процесс электролиза оказывают также примеси в расплаве сульфатов, солей железа и бора. Сульфаты восстанавливаются магнием по реакции:
MgSO4 + Mg → 2MgO + SO2 (11)
или
MgSO4 + 3Mg → 4MgO + S (12).
Опыт показывает, что при содержании железа свыше 0,1 % выход по току близок к нулю. Снижение количества железа от 0,1 – 0,04 % приводит к возрастанию выхода по току до 80 %. Железо восстанавливается магнием:
2FeCl3 + 3Mg → 3MgCl2+2Fe (13).
Восстановленноегубчатое железо может быть увлечено потоками электролита к аноду, где хлорируется и затем вновь восстанавливается на катоде.
Продукты перечисленных выше побочных реакций приводят к обильному образованию шлама, состоящего из окиси магния, увлеченных на дно капель магния и частичек разрушаемых графитированных анодов и футеровки ванны, пропитанных электролитом. Шлам необходимо время от времени удалять вакуум-ковшом или центробежным насосом. Со шламом (0,05 кг на 1 кг Mg) теряется большое количество электролита и металлического магния (2—5 %).
Анодный газ загрязняется примесями O2, СO2, SO2, НСl и возгоном солей, а кроме того присутствие хлористого водорода содействует разрушению металлических частей ванны и хлоропровода.
Вредное влияние оказывает присутствие в электролите соединений бора, даже в количестве около 0,001 %. При этом магний выделяется в сильно распыленном состоянии, увлекается электролитом в анодное пространство, где и сгорает в атмосфере хлора. Выход по току может снижаться до 50 –60 %.
3.7.3. Производство безводного карналлита
Основным технологическим оборудованием по выпуску безводного карналлита является краналлитовый хлоратор.

Сусыз карналлиттің химиялық формуласы – KCl·MgCl2·2H2O.
Молекулярлық масса – 205,90.
Ақ түсті ұнтақ, гигроскопиялық.
Тығыздығы 1,61 г/см3.
Үйме масса (0,70 ÷ 0,90) т/м3.
Жарылғыш емес, жанғыш емес.
"Силос" мұнараларында сақталады.
Құбырлар арқылы пневматикалық сорғылармен тасымалданады.
Сусыз карналлит өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланылады.
Карналлит хлораторы құрамында магний оксиді бар хлорлаумен бір мезгілде карналлитті сусыздандырудың үздіксіз процесіне арналған.
Хлоратор мынадай негізгі бөліктерден тұрады:
бункерден келетін сусыздандырылған карналлитті ерітуге, оның құрамынан механикалық қоспаларды тұндыруға, суды кетіруге және көміртегімен қанықтыруға арналған балқыту камерасы;
сусыздандырылған карналлит құрамында болатын және балқу әрі қыздыру кезінде гидролиз процесінде түзілетін кристалдану суы мен магний оксидін хлорлауға қызмет ететін екі хлорлау камерасы;
сусыз карналлит қоймасы рөлін атқаратын және оны сусыз карналлитпен ішінара енетін магний оксиді мен артық көміртектен қорғайтын миксер.
Хлоратордың жұмысы екі режимге бөлінеді. Бұл балқу режимі және қыздыру режимі.
Хлоратор қыздыру, карналлитті балқыту режимінде жұмыс істегенде, балқыту камерасында, хлор камераларында және араластырғышта берілген балқу температурасы сақталмайды.
Балқу режимінде ұсақталған мұнай кокс қоспасындағы сусыздандырылған карналлит шнекпен балқыту камерасына, сусыздандырылған карналлиттің балқытылған массасының айнасына беріледі, онда электр тогы балқымадан өткен кезде пайда болатын жылу арқылы сусыздандырылған карналлит ериді және одан бос ылғал буланады.
Гидролиз реакциясы нәтижесінде пайда болатын ылғал мен сутегі хлориді буларының әсерінен балқу процесінде балқыту камерасында балқыманың қарқынды араласуы және оны мұнай кокс бөлшектерімен қанықтыру жүреді. Мұнай кокс қоспасында сусыздандырылған карналлиттің балқытылған массасы бөлу қабырғасындағы ағын каналы арқылы бірінші хлор камерасына түседі.
Сусыздандырылған карналлит еріген кезде пайда болатын газдарды сору хлорлау камерасы арқылы жүзеге асырылады, өйткені хлоратордың барлық бөліктерінің артқы кеңістігі арналармен байланысады. Шығатын газдардағы хлор мен сутегі хлоридінің мөлшері артқан кезде фурма бойынша хлор шығыны азаяды немесе бір фурма ауаға ауыстырылады.
Карналлиттің сусыздану процесі хлоратордың балқыту және хлорлау камераларында сәйкесінше 480 °C-тан 580 °C-қа дейін және 750 °C-тан 820 °C-қа дейінгі температурада дәйекті түрде жүреді.
Хлоратордың балқыту камерасында карналлитті балқыту кезінде судың ішінара термиялық жойылуымен қатар, төмендегі реакция орын алады:

Химическая формула безводного карналлита – KCl·MgCl2·2H2O.
Молекулярная масса – 205,90.
Порошок белого цвета, гигроскопичен.
Плотность 1,61 г/см3.
Насыпная масса (0,70 ÷ 0,90) т/м3.
Невзрывоопасен, негорюч.
Хранится в "силосных" башнях.
Транспортируется по трубопроводам пневмонасосами.
Используется в качестве сырья для производства безводного карналлита.
Карналлитовый хлоратор предназначен для непрырывного процесса обезвоживания карналлита одновременно с хлорированием содержащего в нем оксида магния.
Хлоратор состоит из следующих основных частей:
плавильной камеры, предназначенной для расплавления поступающего из бункера обезвоженного карналлита, осаждения механических примесей из его состава, удаления воды и насыщения углеродом;
двух хлорирующих камер, служащих для хлорирования кристаллизационной воды и оксида магния, имеющихся в составе обезвоженного карналлита и образующихся в процессе гидролиза при плавлении и разогреве;
миксера, играющего роль накопителя безводного карналлита и отстаивания его от частично попадающих с безводным карналлитом оксида магния и избытка углерода.
Работа хлоратора подразделяется на два режима. Это режим плавления и режим подогрева.
При работе хлоратора в режиме подогрева плавления карналлита не происходит, поддерживается заданная температура расплава в плавильной камере, хлоркамерах и миксере.
В режиме плавления обезвоженный карналлит в смеси с измельченным нефтяным коксом подается шнеком в плавильную камеру, на зеркало расплавленной массы обезвоженного карналлита, где за счет тепла, выделяемого при прохождении электрического тока через расплав, обезвоженный карналлит расплавляется и из него испаряется свободная влага.
В процессе плавления под воздействием паров влаги и хлористого водорода, образующегося в результате реакции гидролиза, в плавильной камере идет интенсивное перемешивание расплава и насыщение его частицами нефтекокса. Расплавленная масса обезвоженного карналлита в смеси с нефтекоксом через переточный канал в разделительной стенке перетекает в первую хлорную камеру.
Отсос газов, образующихся при плавлении обезвоженного карналлита, производится через хлорирующую камеру, так как подсводовое пространство всех частей хлоратора сообщается каналами. При превышении содержания хлора и хлористого водорода в отходящих газах уменьшается расход хлора по фурмам или переводится одна фурма на воздух.
Процесс обезвоживания карналлита протекает последовательно в плавильной и хлорирующих камерах хлоратора при температурах от 480 °С до 580 °С и от 750 °С до 820 °С соответственно.
В плавильной камере хлоратора при плавлении карналлита, наряду с частичным термическим удалением воды, протекает реакция:

MgCl2 + H2O = MgOHCl + HCl (14)
Балқыту камерасынан шламды алу үшін бүйірлік терезелер бар. Шламды арнайы қырғыштармен күніне үш ретке дейін қолмен алып тастайды.
Хлоратордың балқыту камерасында шламды іріктеу үшін және хлоратордың карналлитті бункерін тазалау кезінде шламның сұйықтық қасиетін арттыру мақсатында 30 минуттан аспайтын уақытқа температураның 450 °С-тен 690 °С-ке дейін ауытқуына жол беріледі.
Карналлиттің одан әрі сусыздандыру процесі хлорлау камераларында жүргізіледі, олар бір-бірінен бөліктермен бөлінген, төменгі бөлігінде бірігеді. Сусыздандырылған карналлиттің көміртегі қоспасындағы балқымасы балқыту камерасының ағындық арнасы арқылы бірінші хлор камерасына ағып кетеді. Сол жерде, төменгі бөлігінде, құбырлар жүйесі бойынша хлорлы компрессордан және хлорлау камераларының қалауына орнатылған арнайы құрылғыға (фурмаға) құрамында кемінде 90,0 % хлор бар анодты хлоргаз беріледі, хлор шығыны 0-ден 150 м3/сағ. құрайды.
Хлорлау камераларында келесі процестер жүреді:
анодты хлоргаздағы оттегінің нәтижесінде CO және CO₂ түзе отырып ұсақталған мұнай коксы көміртегімен байланысуы келесі реакция бойынша жүреді:
C + O2 = CO2 (15)
C + CO2 = 2CO (16)
2CO + O2 = 2СО2 (17)
MgOHCl ыдырауы және суды хлорлау келесі реакциялар бойынша жүреді:
MgOHCl = MgO + HCl      (18)
2MgOHCl + C + Cl2 = 2MgCl2 + H2O + CO2 (19)
2H2O + C + 2Cl2 = 4HCl + CO2 (20)
Магний оксидін хлорлау келесі реакция бойынша жүреді:
MgO + C + Cl2 = MgCl2 + CO (21)
2MgO + C + 2Cl2 = 2MgCl2 + CO2 (22)
MgO + CO + Cl2 = MgCl2 + CO2 (23)
Жалпы, процесс келесі жалпы реакциямен сипатталады:
MgCl2 ·H2O + Cl2 + 2C + O2 = MgCl2 + 2HCl + CO2 + CO (24)
Балқыманың бір камерадан екіншісіне дәйекті ағуы және балқыма мен хлордың қарсы ағыны араластырғышқа іс жүзінде сусыз карналлиттің түсуін қамтамасыз етеді.
Алынған құрамында кемінде 50 % А маркалы, кемінде 48 % В маркалы магний хлориді (MgCl2), 0,08 %-дан аспайтын магний оксиді (MgO) және 0,80 %-дан аспайтын көміртегі (С) бар сусыз карналлит саңылау арқылы карналлитті шөмішке құйылады және бір мезгілде химиялық талдауға сынама алынады.
Сусыз карналлитпен толтырылған шөміш балқытылған тұздардың электролизімен электролизерлерді өңдеу үшін электролиз бөліміне тасымалданады [62].
3.7.4. Шикі магний өндірісі
Диафрагмасыз және биполярлы электролизерлер шикі магний өндіруге арналған негізгі технологиялық жабдық болып табылады.
Шикі магнийдің өндірісі сілтілі және сілтілі жер металдары хлоридтерінің балқымасындағы хлорлы магнийді электролиздеу әдісімен жүзеге асырылады, содан кейін оны екі жолмен тазартады: электролизерлерді қоректендірудің карналлитті және хлормагнийлі схемаларын қолдана отырып, сондай-ақ содан кейін құймалардағы магнийді одан әрі пайдалану үшін өндірісте магний-тотықсыздандырғышты.
Шикі магний өндірудің негізгі технологиялық агрегаттары анодтардың жоғарғы кірісі бар диафрагмасыз электролизерлер және биполярлы электролизерлер болып табылады. Диафрагмасыз электролизер болат қаптамадан, қаптамадан тұрады, электролиттік ұяшықтар бөлімі және өзара U-тәрізді ағындық арналары бар аркалы бөлікпен бөлінген магнийге арналған бойлық жинау ұяшығы бар. Биполярлы электролизерде анодтар мен катодтар арасында биполярлы электродтар орнатылған.
Тұрақты токтың әсерінен катодта тек Mg2+ катиондары келесі электрохимиялық реакция арқылы разрядталады

MgCl2 + H2O = MgOHCl + HCl (14).
Для извлечения шлама из плавильной камеры имеются боковые окна. Шлам удаляется вручную специальными скребками до трех раз в сутки. С целью увеличения жидкотекучести шлама для его выборки в плавильной камере хлоратора и при чистке карналлитового бункера хлоратора при необходимости допускается колебание температуры от 450 °С до 690 °С не более 30 минут.
Дальнейший процесс обезвоживания карналлита производится в хлорирующих камерах, которые разделены между собой перегородкой и сообщаются в нижней части. Расплав обезвоженного карналлита в смеси с углеродом через переточный канал плавильной камеры стекает в первую хлорную камеру. Туда же, в нижнюю часть, от хлорной компрессорной по системе трубопроводов и в специальное устройство (фурму), вмонтированное в кладку хлорирующих камер, подается анодный хлоргаз с содержанием хлора не менее 90,0%, расход хлора составляет от 0 до 150 м3/час.
В хлорирующих камерах протекают следующие процессы:
связывание кислорода, содержащегося в анодном хлоргазе, с углеродом измельченного нефтяного кокса с образованием CO и CO2 по реакциям:
C + O2 = CO2 (15);
C + CO2 = 2CO (16);
2CO + O2 = 2СО2 (17).
Разложение MgOHCl и хлорирование воды по реакциям:
MgOHCl = MgO + HCl (18);
2MgOHCl + C + Cl2 = 2MgCl2 + H2O + CO2 (19);
2H2O + C + 2Cl2 = 4HCl + CO2 (20).
Хлорирование оксида магния по реакциям:
MgO + C + Cl2 = MgCl2 + CO (21);
2MgO + C + 2Cl2 = 2MgCl2 + CO2 (22);
MgO + CO + Cl2 = MgCl2 + CO2 (23).
В общем виде процесс описывается следующей суммарной реакцией:
MgCl2 ·H2O + Cl2 + 2C + O2 = MgCl2 + 2HCl + CO2 + CO (24).
Последовательное перетекание расплава из одной камеры в другую и противоточное движение расплава и хлора обеспечивают поступление в миксер практически безводного карналлита.
Полученный безводный карналлит с содержанием хлорида магния (MgCl2) марки А не менее 50 %, марки Б не менее 48 %, оксида магния (MgO) не более 0,80 % и углерода (C) не более 0,08 % через летку сливается в карналлитовый ковш и одновременно отбирается проба на химический анализ.
Заполненный безводным карналлитом ковш транспортируется электролизником расплавленных солей в электролизное отделение для обработки электролизеров [62].
3.7.4. Призводство магния-сырца
Основным технологическим оборудованием для производства магния-сырца являются электролизеры бездиафрагменные и биполярные.
Производство магния-сырца осуществляется методом электролиза хлористого магния в расплаве хлоридов щелочных и щелочноземельных металлов с последующим его рафинированием двумя способами: с применением карналлитовой и хлормагниевой схем питания электролизеров, а также для дальнейшего использование в производстве магния- восстановителя и затем магния в слитках.
Основными технологическими агрегатами производства магния-сырца являются бездиафрагменные электролизеры с верхним вводом анодов и биполярные электролизеры. Бездиафрагменный электролизер состоит из стального кожуха, футеровки, имеет отделение электролитических ячеек и продольную сборную ячейку для магния, разделенные между собой арочной перегородкой с переточными U-образными каналами. В биполярном электролизере между анодами и катодами установлены биполярные электроды.
Под воздействием постоянного тока на катоде разряжаются только катионы Mg2+ по электрохимической реакции:

Mg2+ + 2e-→Mg      (25)
Графит анодында жүретін негізгі реакция хлор иондарының разряды болып табылады:
2 Сl— 2е-→Сl2 (26)
Электролиз процесінде магний сұйық түрінде алынады. Магнийдің балқу температурасы электролит температурасынан төмен болғандықтан, ол сұйық күйде катодта бөлінеді. Жинақталған кезде сұйық магний катодтан бөлініп, қалқып шығатын үлкен тамшыларға айналады. Катодтың бетін магниймен жақсы сулау электролиз процесінің қолайлы жүруінің маңызды шарты болып табылады.
Анодта бөлінетін газ тәрізді хлор электролитте аз ериді және көпіршіктер түрінде ваннадан алынып тасталады.
Магний электролизі процесінде балқымадағы электродтардан басқа нәтижесінде электролизердің түбінде тұнатын шламның түзілуіне әкелетін жанама процестер жүреді. Электролит тұздары сіңдірілген шлам негізінен Mg, Al, Si, Fe (70-90 % MgO басым) оксидтерінен тұратын қара немесе қою қоңыр түсті тұтқыр масса болып табылады.
Электролизерлерді қоректендіру екі түрлі шикізатпен жүзеге асырылады: карналлиттің сусыздануын қайта өңдеуде алынған сусыз карналлит және титан өндірісінің хлорлы магнийі.
Тиісінше электролизерлерді қоректендірудің екі схемасы бар:
карналлитті;
хлормагний.
Электролизердің электродтарына берілетін тұрақты токтың әсерінен сусыз карналлиттен келіп түсетін құрамына кіретін хлорлы магний металл магний мен хлор газына ыдырайды.
Катодтарда бөлінетін магнийдің ықшам массасына сапалы бірігу және оны электролиттен жақсырақ бөлу үшін соңғысына фторлы шпат концентраты ұнтағы түрінде фторлы кальций енгізіледі.
Балқытылған магний электролиттің бетінде жинақтау ұяшығында жиналып, содан кейін вакуумдық шөміштермен алынады.
Хлор өткізгіштер жүйесі бойынша түзілетін хлор хлор компрессорларымен айдалады және технологияларда одан әрі пайдалану үшін хлор өткізгіштер арқылы жеткізіледі.
Электролиз процесі жүріп жатқанда электролиттегі хлорлы магнийдің концентрациясы біртіндеп төмендейді, сонымен бірге электролиз өнімдерін (хлор, магний) алып тастау салдарынан электролит деңгейі төмендейді.
Хлорлы магнийдің қажетті концентрациясын сақтау және электролизердегі электролиттің жұмыс деңгейін сақтау сусыз карналлитті мезгіл-мезгіл төгу арқылы қамтамасыз етіледі.
Хлорлы магнийден басқа, карналлит хлораторынан келетін сусыз карналлиттің құрамына хлорлы калий, хлорлы натрий, хлорлы кальций, магний оксиді және басқа қоспалар кіреді. Сусыз карналлиттің құрамындағы электролиз процесінде өзгеретін хлорлы калий, хлорлы натрий және хлорлы кальций балласт тұздары болып табылады, олар электролизерде жиналған кезде жойылуы керек.
Электролизерге сусыз карналлитпен бірге түсетін магний оксиді ішінара анодтан бөлінетін газ тәрізді хлормен әрекеттеседі:

Mg2+ + 2e-→Mg (25).
Основной реакцией, которая протекает на графитовом аноде, является разряд ионов хлора:
2 Сl— 2е-→Сl2 (26).
В процессе электролиза магний получают в жидком виде. Поскольку температура плавления магния ниже температуры электролита, он выделяется на катоде в жидком состоянии. По мере накопления жидкий магний формируется в крупные капли, которые отрываются от катода и всплывают. Хорошее смачивание поверхности катода магнием является важнейшим условием для благоприятного течения процесса электролиза.
Газообразный хлор, выделяющийся на аноде, мало растворяется в электролите и в виде пузырьков удаляется из ванны.
В процессе электролиза магния помимо электродных в расплаве протекают
побочные процессы, приводящие к образованию шлама, который осаждается на дне электролизера. Пропитанный солями электролита шлам представляет собой вязкую массу черного или темно-бурого цвета, состоящую в основном из окcидов Mg, Al, Si, Fe (с преобладанием 70 – 90 % MgO).
Питание электролизеров осуществляется двумя видами сырья: безводным карналлитом, полученным на переделе обезвоживания карналлита, и магнием хлористым титанового производства.
Соответственно, имеются две схемы питания электролизеров:
карналлитовая;
хлормагниевая.
Под действием постоянного тока, подаваемого на электроды электролизера, входящий в состав поступающего из безводного карналлита магний хлористый разлагается на металлический магний и газообразный хлор.
Для качественного слияния в компактную массу выделяющегося на катодах магния и лучшего его отделения от электролита в последний вводится фтористый кальций в виде порошка плавиково-шпатового концентрата.
Расплавленный магний собирается на поверхности электролита в сборной ячейке, откуда выбирается вакуум-ковшами.
Образующийся хлор по системе хлоропроводов откачивается хлорными компрессорами и поставляется по хлоропроводам для дальнейшего использование в технологиях.
По мере протекания процесса электролиза концентрация магния хлористого в электролите постепенно понижается, одновременно вследствие удаления продуктов электролиза (хлора, магния) снижается уровень электролита.
Поддержание необходимой концентрации магния хлористого и сохранение рабочего уровня электролита в электролизере обеспечивается периодической заливкой безводного карналлита.
В состав безводного карналлита, поступающего из карналлитового хлоратора, кроме магния хлористого, входят хлористый калий, хлористый натрий, хлористый кальций, оксид магния и другие примеси. Изменяющиеся в процессе электролиза содержащиеся в составе безводного карналлита хлористый калий, хлористый натрий и хлористый кальций являются балластными солями, которые по мере накопления в электролизере необходимо удалять.
Оксид магния, поступающий с безводным карналлитом в электролизер, частично вступает в реакцию с выделяющимся на аноде газообразным хлором:

2MgO + 2Cl2 = 2MgCl2 + O2 (27)
Алынған оттегі анодтардың көміртегімен ішінара әрекеттесіп, оксид пен көмірқышқыл газын түзеді. Ішінара магний оксидін қалыптастыра отырып хлорлы магний мен металл магнийінің тотығуы жүреді. Магний оксидінің негізгі бөлігі электролизерден мезгіл-мезгіл шығарылатын ШЭҚ түзе отырып, электролизердің түбінде жиналады.
ШЭҚ-ті іріктегеннен кейін электролиттің электр өткізгіштігін арттыру мақсатында электролизерге кристалды немесе балқытылған күйде ас тұзы жүктеледі.
Сусыз карналлитті мезгіл-мезгіл құю арқылы электролизердегі хлорлы магний концентрациясын ұстап тұруға және электролиттің жұмыс деңгейін сақтауға қол жеткізіледі. Сусыз карналлит шөміштен жинақтаушы ұяшыққа құйылады. Электролит құрамдастарының берілген арақатынасын сақтау үшін шикізатты негізгі құю алдында электролизерлерден вакуумдық шөміш арқылы пайдаланылған электролит шығарылады.
Электролизерлерден металды іріктеуді вакуумдық шөміштің көмегімен жүзеге асырылады. Вакуумдық шөміш магниймен бірге электролитті де қамтып алады, ол магнийге қарағанда тығыздығы жоғары болғандықтан, магнийден тұндыру арқылы бөлініп, шелектің түбіне жиналады. Магнийден бөлінген электролит қайтадан электролизерге құйылады. Шөміштегі металл деңгейі контактілі деңгейөлшегіштің көмегімен анықталады.
Электролизерлерден магний шикізатын алу үшін сыйымдылығы көлемі 2,0 м³ және 3,3 м³ (тиісінше 3,0 т және 5,0 т) аспалы екі ұяшықты вакуумдық шөміштер қолданылады. Шөміштер толтырылғаннан кейін электрокарлармен тотықсыздандырғыш магний өндіру учаскесіне тасымалданады, онда металл шикі магнийді тауарлық магний өндірісіне арналған электролиттік бөлімшенің тазарту пештеріне ағызу үшін сақиналы ҮТП-ға немесе электролиттік бөлімшеге құйылады [63].
3.7.4.1. СМТ-1 пешінде Мг-95 алу үшін шикі магнийді тазарту технологиясы
Тексерілген тигель СМТ-1 пешіне орнатылады, жерге тұйықталады, пешті қосады және тигельді қыздырады. Таза қыздырылған тигельдің түбіне 100 кг-нан 150 кг-ға дейін пайдаланылған электролит немесе сусыз карналлит құйылады және шаңнан тазартылған 2 мм-ден 5 мм-ге дейінгі фракциямен 20 кг-нан 30 кг-ға дейін титан губкасы қолмен араластырылады.
Электролиз бөлімшесінен жеткізілген шикі магний өлшенеді, тигельге құйылады және фторлы шпаты бар қоспада барий ағынымен 5 кг-нан 7 кг-ға дейінгі мөлшерде 10:1 қатынасында себіледі. Одан әрі қарай, металл температурасы 720 0С-тан 740 0С-қа жеткенде, басқа СМТ-1 пешінде алдын ала қыздырылған араластырғышты орнатып, оны қосып, пештің қосулы күйінде 20–25 минут бойы араластыруды жүзеге асырады.

2MgO + 2Cl2 = 2MgCl2 + O2 (27).
Образующийся кислород частично вступает в реакцию с углеродом анодов с образованием оксида и двуокиси углерода. Частично происходит окисление магния хлористого и металлического магния с образованием оксида магния. Основная часть оксида магния накапливается на подине электролизера, образуя ШЭС, периодически выводимую из электролизера.
С целью повышения электропроводности электролита после выборки ШЭС в электролизер загружается поваренная соль в кристаллическом или расплавленном состоянии.
Периодической заливкой безводного карналлита достигается поддержание концентрации магния хлористого и сохранение рабочего уровня электролита в электролизере. Безводный карналлит заливается в сборную ячейку из ковша. Для поддержания заданного соотношения компонентов электролита перед основной заливкой сырья из электролизеров с помощью вакуум-ковша удаляется отработанный электролит.
Выборку металла из электролизеров осуществляют с помощью вакуум-ковша. Вместе с магнием в вакуум-ковш захватывается электролит, который, имея более высокую плотность, чем магний, отделяется от магния отстаиванием и собирается в нижней части ковша. Отделившийся от магния электролит сливается обратно в электролизер. Уровень металла в ковше определяется с помощью контактного уровнемера.
Для выборки магния-сырца из электролизеров используют подвесные двухлеточные вакуум-ковши емкостью 2,0 м3 и 3,3 м3 (3,0 т и 5,0 т соответственно). Ковши после наполнения транспортируются электрокарами на участок производства магния-восстановителя, где металл сливается в кольцевую ПНР или в электролитейное отделение, для слива магния-сырца в рафинировочные печи электролитейного отделения на производство товарного магния [63].
3.7.4.1. Технология рафинирования магния-сырца для получения Mг-95 в печи СМТ-1
Проверенный тигель устанавливают в печь СМТ-1, заземляют, включают печь и прогревают тигель. На дно чистого прогретого тигля заливают от 100 кг до 150 кг отработанного электролита или безводного карналлита и вручную вмешивают от 20 кг до 30 кг титановой губки фракцией от 2 мм до 5 мм, отсеянной от пыли.
Магний-сырец, доставленный из электролизного отделения, взвешивают, сливают в тигель и присыпают бариевым флюсом в смеси с плавиковым шпатом в соотношении 10:1 в количестве от 5 кг до 7 кг. Далее, при достижении температуры металла от 720 0С до 740 0С, устанавливают мешалку, предварительно прогретую в другой СМТ-1 с металлом, включают мешалку и производят перемешивание в течение 20 – 25 минут при включенной печи.

Араластыру кезінде 1:1 қатынасында бүкіл араластыру процесіне соза отырып, кішкене бөліктермен барий ағыны бар титан губкасының шамамен 5 кг қоспасы қосылады.
Араластырудың аяқталуына (5–7) минут қалғанда, металда пайда болған ойыққа 3 кг фторлы кальций мен хлорлы барий қоспасын 3:1 қатынасында салады. Араластыру аяқталғаннан кейін араластырғышты ажыратады және оны тигельден шығарады, тигельді тұндырғышқа орнатады, 10 минуттан 15 минутқа дейін тұндырады.
Тұндыру аяқталғаннан кейін температурасы 690 °С-тан 720 °С-қа дейін болған кезде металды құю жүргізіледі. Титан губкасын үш рет қолдану жақсы нәтиже береді. Бұл ретте түбіндегі қалдықтар 200 кг-нан аспауы тиіс. Оларға шикі магний құйылады және араластырғышты тигельге орнатудан бастап барлық операцияларға ұшырайды. Үшінші балқытудан кейін түбіндегі қалдықтар төгіледі, ал тигель шламнан және пайдаланылған электролиттен мұқият жуылады [66].
3.7.4.2. СМТ-1 пешінде Мг-90 алу үшін шикі магнийді тазарту технологиясы
Шикі магнийді құймас бұрын, таза қыздырылған тигельдің түбіне 100 кг–нан 150 кг-ға дейін сусыз карналлит құйылады, содан кейін шикі магний құйылады және сусыздандырылған карналлитпен себіледі. Құйылған металл 710 0С-тан 740 0С-қа дейінгі температураға дейін қыздырылады. Пеш ажыратылады, тигель тұндырғышқа орнатылады және 10 минуттан 15 минутқа дейін тұндырылады. 690 0С-тан 720 0С-қа дейінгі температурада металды құю жүргізіледі. Құю аяқталғаннан кейін қалдықтар түбіндегі қалдықтар үшін тигельге құйылады. Тигель мұқият жуылады және шлам мен дақтардан тазартылады [66].
3.7.4.3. Бастапқы магнийді құю конвейерінде үздіксіз тазарту пешінен құймаларда құю технологиясы
Құю алдында қалыптар окалинадан, шламнан және басқа да ластағыш заттардан тазартылады, 1 г/л-ден 3 г/л-ге дейінгі концентрациядағы бор қышқылының ерітіндісімен қапталады. содан кейін қалыптар кептіріліп, газ оттықтарымен 120 °C-тан 250 °C-қа дейін қыздырылады.
Электрмагниттік сорапқа арна орнатылады, оған 0,6 кгс/см²-ден кем емес сиретумен вакуум қосылады. Сору және қысым құбырларының металл тракті пештің қаптамасынан, құю конвейерінің конструкцияларынан және барлық бөліктерден арнайы электр оқшаулағыш материалдармен оқшауланады.
Металл трактіні қыздыруды қоспас бұрын, сорғы арнасын қызғылт түске дейін қыздырғанға дейін "Қыздыру" батырмасын басу арқылы сорғы арнасын қыздыру қосылады. Металл трактіні қыздырғаннан кейін "Алға" батырмасын басып сорғының жұмыстық жүрісі қосылады. Құю конвейерінің үстіндегі металл трактінің қысымды құбырының соңына вакуум қосылады және трактіде сорғы арнасын металмен толтыру үшін разряд жасалады. Арнаның толтырылу сәті ОС-12 трансформаторының амперметр көрсеткішінің күрт ауытқуымен анықталады. Тұйықталуды болдырмау үшін ОСУ-100 трансформаторы дереу өшіріледі және металл трактінен ажыратылады. Бір-екі секундтан кейін сорғы металды конвейер қалыптарына жібере бастайды. Құю кезінде қалыптарды төменнен су себезгісімен суытады. Құю аяқталғаннан кейін немесе қандай да бір себептермен тоқтағаннан кейін, "Тоқта" және "Артқа" батырмаларын кезекпен басу арқылы арна мен металл трактіні магнийден босатады.

Во время перемешивания добавляют порядка 5 кг смеси титановой губки с бариевым флюсом в соотношении 1:1, который загружают малыми порциями, растягивая на весь процесс перемешивания.
За 5 – 7 минут до окончания перемешивания в образовавшуюся в металле воронку засыпают 3 кг смеси фтористого кальция и хлористого бария в соотношении 3:1. По окончании перемешивания производят отключение мешалки и выставляют ее из тигля, устанавливают тигель в отстойник, отстой производят от 10 минут до 15 минут.
По окончании отстоя при температуре от 690 0С до 720 0С производят разлив металла. Наилучшие результаты дает трехкратное использование титановой губки. При этом донные остатки не должны превышать 200 кг. В них заливается магний-сырец и подвергается всем операциям, начиная с установки мешалки в тигель. После третьей плавки донные остатки сливаются, а тигель тщательно промывается от шлама и настылей отработанным электролитом [66].
3.7.4.2. Технология рафинирования магния-сырца для получения Mг-90 в печи СМТ-1
Перед заливкой магния-сырца на дно чистого прогретого тигля заливают от 100 кг до150 кг безводного карналлита, после чего заливают магний-сырец и присыпают обезвоженным карналлитом. Залитый металл разогревают до температуры от 710 0С до 740 0С. Печь отключают, тигель устанавливают в отстойник и производят отстой в течение 10-15 минут. При температуре от 690 0С до 720 0С производят разливку металла. По окончании разливки остатки сливают в тигель для донных остатков. Тигель тщательно промывают и очищают от шлама и настылей [66].
3.7.4.3. Технология литья магния первичного в чушках из печи непрерывного рафинирования на литейном конвейере
Перед разливкой изложницы очищают от окалины, шлама и прочих загрязнений, покрывают раствором борной кислоты концентрацией от 1 г/л до 3 г/л. Затем изложницы сушат и подогревают при температуре от 120 0С до 250 0С газовыми горелками.
В электромагнитный насос устанавливают канал, к которому подсоединяют вакуум под разрежением не менее 0,6 кгс/см2. Металлотракт всасывающего и напорного трубопроводов изолируется от кожуха печи, от конструкций литейного конвейера и от всех деталей специальными электроизоляционными материалами.
Перед включением нагрева металлотракта включается нагрев канала насоса нажатием кнопки "Нагрев", до разогрева канала насоса до розового цвета. После разогрева металлотракта насос включается на рабочий ход нажатием кнопки "Вперед". К концу напорного трубопровода металлотракта над литейным конвейером подключается вакуум и в тракте создается разряжение для заполнения канала насоса металлом. Момент заполнения канала определяется резким колебанием стрелки амперметра трансформатора ОС-12. Трансформатор ОСУ-100 немедленно отключается во избежание замыкания и отсоединяется от металлотракта. Через одну-две секунды насос начинает подавать металл в изложницы конвейера. При разливке изложницы охлаждают снизу водяным душем. После окончания литья или остановки, по каким-либо причинам канал и металлотракт освобождают от магния последовательным нажатием кнопок "Стоп", "Назад".

Талдау үшін магний сынамаларын алу металл ағынынан кемінде 300 кг магний құйылғаннан кейін сыйымдылығы 50 грамм арнайы сынама іріктегішпен жүзеге асырылады, ол алдын ала қыздырылады.
Қалыптарды суыту үшін оларды су бүрку арқылы суарады.
Суару қарқындылығы оларды металмен құю кезінде температура кемінде 120 0С болатындай етіп реттеледі.
Қалыптардың тоттануынан болатын қабыршақтардың кесірінен магний құймаларының ластануын болдырмау үшін, су бүрку арқылы суарғаннан кейін, оларды сығылған ауа көмегімен бор қышқылының ерітіндісімен бүркеді.
Құю кезінде металды тотығудан қорғау үшін арнайы саптамадан металл ағыны күкірт ұнтағымен тозаңданады. Күкірт күйіп, күкіртті газдан қорғаныс атмосферасын құрайды.
Алғашқы 6-8 қалып толтырылғаннан кейін, қалған бүріккіштерге күкірт қосылады, бұл металлдың салқындап жатқан қалыптары үстінде қорғаныш атмосферасын қалыптастырады.
Металлдың бетінде пайда болған оксидті пленканы тоттанбайтын металдан жасалған күрекшемен дереу алып тастайды.
Құю конвейерінің соңында балқымаларды таңбалау үшін механикалық жүйе орнатылған. Әрбір құймаға дайындаушы кәсіпорынның атауы мен тауар белгісі, сондай-ақ балқыманың маркасы мен нөмірі қойылады. Одан әрі құймалар қабылдау үстеліне түсіп, онда қолмен жинақтау жүргізіледі.3.8. Қоршаған ортаға эмиссиялардың ағымдағы деңгейлері.
3.7.5. Тотықсыздандырғыш магний өндірісі
Тотықсыздандырғыш магний өндіру процесінде келесі шикізаттар мен технологиялық материалдар қолданылады:
1) Шикі магний тотықсыздандырғыш магний және тауарлық магний өндіру үшін қолданылады. Электролиз бөлімшесінен вакуум-шөміштерде балқытылған күйде тасымалданады.
Химиялық формуласы – Mg;
Молекулалық салмағы – 24,3;
Балқу температурасы 651 0С;
Қайнау температурасы 1107 0С;
Тығыздығы t - 20 °С, 1,745 г/см3; t - 650 0С – 1,572 г/см3; t - 800 0С – 1,555 г/см3.
Металл күміс-ақ түсті, ауада күңгірттенеді.
Балқытылған магний өрт қаупі бар, улы емес.
2) Балқытылған магний өрт қаупі бар, улы емес.
2) Хлорлы барий – ҮТП пешінде электролиттің тығыздығын арттыру үшін қолданылады, магний мен электролиттің жақсы бөлінуіне көмектеседі.
Тасымалдау едендік электр көлігімен жүзеге асырылады.
3) Хлорлы кальций – ҮТП пешінде электролиттің тығыздығын арттыру үшін қолданылады, магний мен электролиттің жақсы бөлінуіне көмектеседі. Тасымалдау едендік электр көлігімен жүзеге асырылады.
4) Аргон – инертті атмосфера жасау үшін қолданылады, ҮТП пешінде тотығу мен өрттің алдын алады.
Аргонды тасымалдау құбыржолдарында жүзеге асырылады.
5) Талшықтас бау - вакуумдық шөміштердің технологиялық құбырларын жалғау кезінде тығыздағыш төсем ретінде қолданылады.
Үздіксіз тазартатын сақиналы пеш (ҮТП) тотықсыздандырғыш магний өндіруге арналған негізгі технологиялық жабдық болып табылады.
Электролизерлерден алынған шикі сұйық магний құрамында магнийдің қасиеттеріне теріс әсер ететін қоспалар бар.
Металл емес қоспалар – бұл магний электролизерінің электролитінің құрамына кіретін хлоридтер, сондай-ақ магний тотығы, нитрид және магний силициді. Магний жану кезінде магний тотығы түзіледі, сонымен қатар магний ауадағы азотпен әрекеттесіп, нитрид түзеді. Магний силициді сұйық магнийдің электролизердің отқа төзімді бөліктерімен әрекеттесуі нәтижесінде алынады.
Металл қоспалары – калий, натрий, кальций, темір, никель, марганец, алюминий, кремний, мыс. Алғашқы үш металды магниймен бірге катодта белгілі бір жағдайларда шығаруға болады. Темір магнийге темір хлоридімен әрекеттескенде немесе соңғысының электр химиялық ыдырауы кезінде енеді. Бұдан басқа, темір сұйық магнийде аппараттардың болат бөлшектерімен жанасқанда ериді.
Тазартылған магний титан губкасын өндіруде тотықсыздандырғыш ретінде қолданылады.
Электролизерден алынған шикі магнийде 2,0 % электролит тұздары болады. Температураның жоғарылауымен темірдің сұйық магнийдегі ерігіштігі артады. Температура 710 °C-тан жоғары болған кезде магнийдегі темірдің тепе-теңдік мөлшері 0,04 %-дан асуы мүмкін. Температура 685 °C-тан төмен болған кезде артық темір қатты қосылыс ретінде бөлініп шығады. Осылайша, тазарту режимі магний температурасын 685 0 С-тан 7100 С-қа дейін ұстап тұруға және көрсетілген қоспаларды тұндыру арқылы бөлуге негізделген.
Шикі магний ҮТП-ға электрокарға орнатылған вакуумдық шөмішпен жеткізіледі. Шикі магнийді ҮТП-ға құю алдында, шөміштегі электролит қалдықтары арнайы қорапқа құйылады, содан кейін шикі магний ҰТП-ға ағызылады.
ҮТП-дағы оған дейін металды айдауға рұқсат етіл минималды деңгей — пьезометриялық деңгей өлшегіштің шкаласы бойынша шахта қақпағынан 200 см. Металдың сапасын анықтау үшін магний сынамалары алынады.

Отбор проб магния для анализа осуществляется из струи металла после разлива не менее 300 кг магния специальным пробоотборником емкостью 50 граммов, который предварительно нагревается.
Для охлаждения изложниц включается орошение их водой.
Интенсивность орошения регулируется с таким расчетом, чтобы к моменту заливки их металлом температура была не менее 120 0С.
Во избежание загрязнения слитков магния за счет коррозии изложниц окалиной после водяного орошения они опрыскиваются с помощью сжатого воздуха раствором борной кислоты.
Чтобы предохранить металл от окисления во время разлива, струю металла из специальной форсунки опыляют порошком серы. Сгорая, сера образует защитную атмосферу из сернистого газа.
После заполнения первых 6 – 8 изложниц включается подача серы в остальные распылители, образующие защитную атмосферу над изложницами с остывающим металлом.
Появившуюся оксидную пленку на поверхности металла сразу же снимают лопаткой из нержавеющего металла.
В конце литейного конвейера установлена механическая система клеймения слитков. На каждом слитке ставят наименование и товарный знак предприятия-изготовителя, а также марку и номер плавки. Далее слитки поступают на приемный стол, где производится ручная штабелировка.
3.7.5. Производство магния-восстановителя
В процессе производства магния-восстановителя используются следующие виды сырья и технологические материалы:
1) Магний-сырец – используется для производства магния-восстановителя и товарного магния. Транспортируется из электролизного отделения в вакуум-ковшах в расплавленном состоянии.
Химическая формула – Mg;
Молекулярная масса – 24,3;
Температура плавления 651 0С;
Температура кипения 1107 0С;
Плотность при 20 0С – 1,745 г/см3; при 650 0С – 1,572 г/см3; при 800 0С – 1,555 г/см3.
Металл серебристо-белого цвета, на воздухе тускнеет.
Расплавленный магний пожароопасен, не токсичен;
2) Барий хлористый – применяется для повышения плотности электролита в печи ПНР, способствует лучшему разделению магния и электролита.
Транспортировка осуществляется напольным электротранспортом;
3) Кальций хлористый – применяется для повышения плотности электролита в печи ПНР, способствует лучшему разделению магния и электролита. Транспортировка осуществляется напольным электротранспортом;
4) Аргон – применяется для создания инертной атмосферы, предотвращает окисление и возгорание в печи ПНР.
Транспортировка аргона осуществляется в трубопроводах;
5) Шнур асбестовый – применяется в качестве уплотнительной прокладки при соединении технологических труб вакуум-ковшей.
Основным технологическим оборудованием для производства магния-восстановителя является кольцевая печь непрерывного рафинирования (ПНР).
Жидкий магний-сырец, извлеченный из электролизеров, содержит примеси, которые отрицательно влияют на свойства магния.
Неметаллические примеси – это хлориды, входящие в состав электролита магниевого электролизера, а также окись магния, нитрид и силицид магния. Окись магния образуется при горении магния, одновременно магний взаимодействует с азотом воздуха, образуя нитрид. Силицид магния получается в результате взаимодействия жидкого магния с огнеупорными деталями электролизера.
Металлические примеси – это калий, натрий, кальций, железо, никель, марганец, алюминий, кремний, медь. Первые три металла могут выделяться при определенных условиях на катоде вместе с магнием. Железо попадает в магний при его взаимодействии с хлористым железом или при электрохимическом разложении последнего. Кроме того, железо растворяется в жидком магнии при его соприкосновении со стальными деталями аппаратов.
Магний рафинированный используется в качестве восстановителя в производстве титановой губки.
Магний-сырец, извлеченный из электролизера, содержит 2,0 % солей электролита. Растворимость железа в жидком магнии увеличивается с повышением температуры. При температуре выше 710 0С равновесное содержание железа в магнии может быть больше 0,04 %. При температуре ниже 685 0С избыток железа выделяется в твердом соединении. Таким образом, режим рафинирования сводится к поддержанию температуры магния от 685 0С до 710 0С и отделению указанных примесей отстаиванием.
Магний-сырец в ПНР доставляется вакуум-ковшом, установленным на электрокару. Перед сливом магния-сырца в ПНР остатки электролита в ковше сливаются в специальный короб, после чего производится слив магния-сырца в ПНР.
Минимальный уровень в ПНР, до которого разрешается закачка металла, 200 см от крышки шахты по шкале пьезометрического уровнемера. Для определения качества металла отбираются пробы магния.

Пештің жұмысы кезінде шлам пайда болады. Шлам пеш білігінен (аптасына 2-3 рет) пневматикалық грейфермен шығарылады.
ҮТП пешінің электролит балқымасын түзету үшін тигельдерді еріту үшін араластырғышқа орнатылған арнайы тигельде дайындалған барий мен кальций тұздарының қорытпасы қолданылады. ҮТП-дағы электролит құрамын түзету ҮТП-ның төменгі аймағынан ШЭҚ іріктелгеннен кейін айына кемінде 2 рет жүргізіледі.
Тотықсыздандырғыш магний алуға арналған шикі магний қоректену схемасына қарамастан электролизерлерден вакуумдық шөмішпен таңдалады. Шикі магниймен толтырылған вакуумдық шөміш ҮТП-ға электрокармен тасымалданады және оған құйылады. Бір ауысымда ҮТП-ға құйылған магний мөлшері ауысымның басында және соңында деңгей өлшегіштің бөліну айырмашылығымен анықталады.
ҮТП-ның қабылдау құбыры арқылы шөміш тазартылған магниймен толтырылады.
Тазартылған магнийді ҮТП-дан алу аяқталғаннан кейін шөміштегі магнийдің үстіндегі кеңістік аргонмен толтырылады. Төккіш келтеқұбырдан магнийді ағызу үшін шөміш жүйедегі сиретуді кетіру үшін пештің қабылдау құбырынан бірнеше сантиметрге көтеріледі. Содан кейін шөміш көтеріліп, төккіш келтеқұбыр пештің сіңіргіш түтігінің жанындағы алаңға орнатылған қораптың үстінде болуы үшін бүйірге қарай жылжиды.
Магний бар шөміш электрокармен келесі технологиялық учаскеге тасымалданады, содан кейін магний шөміште 10 минут тұнып тұрады, осыдан кейін магнийдің сынама бөлігін қоршау келте құбыры арқылы арнайы қорапқа ағызып алып құрамында электролит бар-жоғын тексеру жүргізіледі.
Сынама алынғаннан кейін салмағы бойынша магний келесі технологиялық торапқа беріледі. Тотықсыздандырғыш магнийдің бір шөміші партия болып саналады [64].
3.7.6. Хлоркалий электролитінің өндірісі
Хлоркалий электролитінің өндірісі кристалдану әдісімен жүзеге асырылады. Хлоркалий электролитінің өндірісіндегі негізгі технологиялық жабдық — пайдаланылған электролитті қабылдауға және жылытуға арналған араластырғыш болып табылады.
Карналлиттен шикі магний алу кезінде жұмыс электролитінде хлорлы калийдің балласт тұздары жиналады, олар электролизерлерден мезгіл-мезгіл алынып тасталады. Шығарылатын балласттық тұздар, негізінен KCl құрамында болатын (қалдық электролит), титан шлактарын хлорлауға арналған орта ретінде пайдаланылатын хлоркалий электролитін өндіруге қайта өңделуге жіберіледі.
Хлоркалий электролиті бар қорапты алдын ала темір қалыпты қыздыру үшін пешке орнатады және оны 250 0С-тан 350 0С-қа дейінгі температурада, 12 сағаттан 24 сағатқа дейін кептіреді. Кептіргеннен кейін хлоркалий электролитін қораптан шөмішке түсіреді және уатқыш балғаның көмегімен 150х150х150 мм кесектерге ұсақтайды, оны 200 кг-нан 300 кг-ға дейінгі кішкене бөліктермен алдын ала ажыратылған араластырғышқа салады. Жүктелгеннен кейін араластырғышты қосып 680 0С-тан 780 0С-қа дейінгі температураға дейін қыздырады.
Қатты хлоркалий электролиті алдын ала тазаланған және герметикалығы тексерілген тигельге жүктеледі. Тигельге электролит 80 %-дан аспайтын мөлшерде тиеледі және пешке орнатылады.
740 °C-тан 780 °C-қа дейінгі балқу температурасына жеткенше қыздырылады. Бұдан әрі балқытылған хлоркалий электролиті тигельден вакуум-шөмішпен айдалады және кристалдану миксеріне құйылады [65].

В процессе работы печи образуется шлам. Шлам выбирается через шахту печи (2 – 3 раза в неделю) пневматическим грейфером.
Для корректировки расплава электролита печи ПНР используется сплав солей бария и кальция, приготавливаемый в специальном тигле, установленном в миксере для размораживания тиглей. Корректировка состава электролита в ПНР производится не менее 2 раз в месяц, после выборки ШЭС с нижней зоны ПНР.
Магний-сырец, предназначенный для получения магния-восстановителя, выбирается вакуум-ковшом из электролизеров независимо от схемы питания. Наполненный магнием-сырцом вакуум-ковш транспортируется на электрокаре к ПНР и сливается в нее. Количество магния, слитого в ПНР за одну смену, определяется по разнице делений уровнемера, в начале и в конце смены.
Через заборную трубу ПНР ковш заполняется рафинированным магнием.
По окончании забора рафинированного магния из ПНР пространство в ковше над магнием заполняется аргоном. Для слива магния из сливного патрубка ковш приподнимается на несколько сантиметров над заборной трубой печи, чтобы снять разрежение в системе. Затем ковш поднимается и перемещается в сторону таким образом, чтобы сливной патрубок оказался над коробом, установленным на площадке, рядом с заборной трубой печи.
Ковш с магнием транспортируется на электрокаре в следующий технологический участок, затем производится 10-минутный отстой магния в ковше, после чего производится контрольный слив в специальный короб через заборный патрубок пробной порции магния, для определения в нем наличия электролита.
После отбора пробы магний по весу передается в следующий технологический узел. Партией считается один ковш магния-восстановителя [64].
3.7.6. Производство хлоркалиевого электролита
Производство хлоркалиевого электролита осуществляется методом кристаллизации. Основным технологическим оборудованием в процессе производства хлоркалиевого электролита является миксер, предназначенный для приемки и подогрева отработанного электролита.
При получении магния-сырца из карналлита в рабочем электролите происходит накопление балластных солей хлористого калия, которые периодически удаляются из электролизеров. Удаляемые балластные соли с преимущественным содержанием KCl (отработанный электролит) направляются на переработку для производства хлоркалиевого электролита, используемого в качестве среды для хлорирования титановых шлаков.
Предварительно короб с хлоркалиевым электролитом устанавливают в печь для разогрева кокилей и производят сушку его при температуре от 250 0С до 350 0С, в течение времени от 12 часов до 24 часов. После сушки хлоркалиевый электролит выгружают из короба в совок и измельчают при помощи отбойного молотка на куски размером 150х150х150 мм, загружают его малыми порциями от 200 кг до 300 кг в предварительно отключенный миксер. После загрузки миксер подключают и разогревают до температуры от 680 0С до 780 0С.
Твердый хлоркалиевый электролит загружается в предварительно очищенный и проверенный на герметичность тигель. Тигель загружается электролитом не более чем на 80 % и устанавливается в печь.
Разогрев производится до достижения температуры расплава от 740 0С до 780 0С. Далее расплавленный хлоркалиевый электролит откачивается из тигля вакуум-ковшом и сливается в миксер кристаллизации [65].

3.7.7. Магний құймаларының өндірісі
Үздіксіз тазарту пеші (ҮТП) магний құймаларын шығаратын негізгі технологиялық жабдық болып табылады.
Үздіксіз тазарту пеші болат қаптамадан тұрады және ішкі жағынан отқа төзімді материалмен қапталған. Пештің ішкі қуысының ортасына тазарту кезінде пеш еденінде тұнған шламды шығару, электролиттің құрамын және деңгейін реттеу үшін тұз шахтасы орнатылады.
ҮТП-да келіп түсетін шикі магний хлорлы тұздардың қоспаларынан (MgCl2, NaCl, KCl, CaCl2), темірден және басқа да реттелмейтін қоспалардан тазартылады. Электролиз бөлімінен келіп түсетін шикі магнийдің құрамында: Cl - 0,01 %-дан жоғары, Fe - 0,04 %-дан жоғары, сондай-ақ қатты қосылыстар (MgO) қоспалары болады.
Шикі магний төккіш құбыр бойынша шұңқыр арқылы үздіксіз тазарту пешіне тазарту камерасына құйылады, одан әрі металл бірінші камераның төменгі қабаттарына түседі. Аралық арқылы металдың жоғарғы қабаттары екінші камераға құйылады. Бірінші камерада металды электролиттен және металл емес қоспалардан негізгі тұндыру жүреді.
Құю арасындағы үзіліс кезінде темірдің ішінара тұнуы жүреді. Құю мен іріктеу арасындағы аралық кемінде 30 минут болуы керек.
Бірінші камерадағы электролит температурасы 700 0С -тан 750 0С -қа дейінгі аралықта жылытқыштарды мезгіл-мезгіл ажырату және қосу, яғни электродтарды қоректендіретін трансформаторларды қосу және ажырату арқылы сақталады.
Екінші камерадағы металдың температурасы 685 0С-тен 720 0С-қа дейінгі аралықта сақталады [66].
3.8. Энергия тиімділігі
Титан мен магний өндірісіндегі энергия тиімділігі қазіргі өнеркәсіпте маңызды рөл атқарады және энергияны тұтынуды азайтуға және өндіріс процестерін оңтайландыруға бағытталған, бұл ресурстарды үнемдеуге және қоршаған ортаға әсерді азайтуға ықпал етеді.
Титан мен магний өндірісінде энергия шығынын азайту мақсатында технологиялық процестерді оңтайландыру, энергияны пайдалану тиімділігін арттыру, жаңартылатын энергия көздеріне көшу және шикізатты пайдалану тиімділігін арттыру сияқты әртүрлі стратегиялар қолданылады.
Ірі технологиялық қондырғылар мен өндірістердің энергия тиімділігінің негізгі көрсеткіштері шығарылатын өнім бірлігіне шаққандағы энергия ресурстарының үлестік шығыны болып табылады. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 394 бұйрығымен магний өндірісі үшін энергия тұтыну нормативтері бекітілген, ол Қазақстан кәсіпорындарының орташа нақты мәнімен салыстырғанда төменде келтірілген. Сонымен қатар, титан өндірісіндегі шикізатты, отын-энергетикалық ресурстарды және суды тұтыну деңгейлерін төмендегі кестеге сәйкес АТА 24–2020 "Сирек және жерде сирек кездесетін металдар өндірісі" анықтамалығымен салыстыру ұсынылған.

3.7.7. Производство магниевых слитков
Основным технологическим оборудованием по выпуску магниевых слитков является печь непрерывного рафинирования (ПНР).
Печь непрерывного рафинирования состоит из стального кожуха и футерована изнутри огнеупорным материалом. В центре внутренней полости печи установлена солевая шахта для извлечения осажденного при рафинировании шлама с подины печи, корректировки состава и уровня электролита.
В ПНР происходит очистка поступающего магния-сырца от примесей хлористых солей (MgCl2, NaCl, KCl, CaCl2), железа и других нерегламентируемых примесей. Магний–сырец, поступающий из электролизного отделения, содержит примеси: Cl – более 0,01 %, Fe – более 0,04 %, а также твердые соединения (MgO).
Магний-сырец сливают в печь непрерывного рафинирования через воронку по сливной трубе в рафинировочную камеру, далее металл поступает в нижние слои первой камеры. Верхние слои металла через перегородку переливаются во вторую камеру. В первой камере происходит основное отстаивание металла от электролита и неметаллических примесей.
В период между заливками происходит частичное осаждение железа. Интервал между заливками и выборками должен быть не менее 30 минут. Температура электролита в первой камере поддерживается в интервале от 700 0С до 750 0С периодичным отключением и включением нагревателей, т.е. включением и отключением трансформаторов, питающих электроды. Температура металла во второй камере поддерживается в интервале от 685 0С до 720 0С [66].
3.8. Энергоэффективность
Энергоэффективность в производстве титана и магния играет важную роль в современной промышленности и направлена на снижение потребления энергии и оптимизацию процессов производства, что способствует экономии ресурсов и снижению воздействия на окружающую среду.
С целью снижения энергозатрат в производстве титана и магния используются различные стратегии, такие, как оптимизация технологических процессов, повышение эффективности использования энергии, переход к возобновляемым источникам энергии и повышение эффективности использования сырьевых материалов.
Основным показателем энергоэффективности крупных технологических установок и производств является удельный расход энергетических ресурсов на единицу выпускаемой продукции. Приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 394 утверждены нормативы энергопотребления для производства магния, которые приведены ниже в сравнении с средним фактическим значением предприятий Казахстана. Вместе с тем, представлено сравнение уровней потребления сырья, топливно-энергетических ресурсов и воды при производстве титана со справочником ИТС 24-2020 "Производство редких и редкоземельных металлов" согласно таблице ниже.

3.3-кесте. Бір тонна өнім өндіруге электр энергиясының меншікті шығыны
Р/с №
Өнім түрі
Бір тонна өнімге шаққандағы жұмсалатын электр энергиясының шығысы, кВт-сағ/тонна
Энергия тұтыну нормативі
№ 394
АТА 24-2020
ҚР бойынша орташа көрсеткіш
1
Магний өндірісі
22 000
-
22 232
2
Губка тәрізді титан өндірісі
-
7 850
6 220
Магний өндірісіне электр энергиясын жұмсаудың нақты орташа үлестік көрсеткіші белгіленген энергия тұтыну нормативінен 1 %-ға асады. Шамадан асу пайызы төмен, бұл қолданыстағы технологиялық процестердің салыстырмалы тұрақтылығын көрсетеді. Шамалы асып кетуге қарамастан, көрсеткіштердің одан әрі өсуіне жол бермеу үшін шаралар қабылдау және энергия үнемдеуге және энергияның тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру жолымен өндірістік нормаларды сақтауды қамтамасыз ету маңызды.

Таблица 3.3. Удельный расход электрической энергии на производство тонны продукции
п/п
Вид продукции
Расход электрической энергии на тонну продукции,
кВт-ч/тонна
Норматив энергопотребления
№ 394
ИТС 24-2020
Средний показатель по РК
1
Производство магния
22 000
-
22 232
2
Производство губчатого титана
-
7 850
6 220
Фактический усредненный удельный показатель расхода электрической энергии на производство магния превышает установленный норматив энергопотребления на 1 %. Процент превышения невысокий и может свидетельствовать об относительной стабильности существующих технологических процессов. Несмотря на небольшое превышение, важно принять меры для предотвращения дальнейшего увеличения показателей и поддержания производственных норм путем реализации мероприятий, направленных на энергосбережение и повышение энергоэффективности.

Осы мәндерді салыстыру үшін АТА 24-2020-да губка тәрізді титан өндірісінде шикізатты, отын-энергетикалық ресурстарды және суды тұтынудың нақты көрсеткіші анықталды. ҚР бойынша нақты орташа көрсеткіш АТА-ға сәйкес белгіленген мәннен аспайды.
Титан мен магнийді өндіруге арналған энергия ресурстарының меншікті шығынын пайдалану мен өндірістік жабдықтың құрылымын жетілдіру есебінен азайту керек.
Титан мен магний өндірісі көптеген процестерді қамтиды, олардың әрқайсысы энергия тиімділігін арттыру мақсатында оңтайландырылуы мүмкін. Титан мен магний өндірісінде қолдануға болатын кейбір энергияны үнемдейтін тәсілдер:
Энергияны үнемдейтін балқыту және өңдеу технологияларын пайдалану. Электролиз немесе пиролиз сияқты жоғары тиімді балқыту және шикізатты өңдеу технологияларын әзірлеу және қолдану энергия тұтынуды айтарлықтай төмендетуі мүмкін.
Жылу алмасу қондырғыларын енгізу. Балқыту процесінде немесе басқа технологиялық операцияларда бөлінетін жылуды қайта пайдалану үшін жылу алмасу қондырғыларын пайдалану энергия шығынын азайтуға және өндірістің энергия тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Жылу процестерін оңтайландыру. Жақсартылған оқшаулағыш материалдар мен жылу оқшаулау технологиялары арқылы балқыту және өңдеу процесінде жылу шығынын азайту энергия шығынын айтарлықтай төмендетуі мүмкін.
Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану: өндірістік процестерді қуаттандыру үшін күн, жел немесе гидроэнергетика сияқты жаңартылатын энергия көздерін пайдалануға көшу қоршаған ортаға әсерді айтарлықтай төмендетіп, кәсіпорынның энергия тиімділігін арттыруы мүмкін.
Қалдықтарды рециркуляциялау және қайта өңдеу Қалдықтарды рециркуляциялау және қайта өңдеу жүйелерін енгізу материалдар мен ресурстарды қайта пайдалануға мүмкіндік береді, бұл жаңа шикізатты өндіру мен өңдеуге энергия шығынын азайтады.
Энергияны тұтынуды басқару жүйесін оңтайландыру. Энергияны тұтынуды мониторингтеу мен басқарудың заманауи жүйелерін енгізу артық энергия көздерін анықтауға және жоюға мүмкіндік береді, нәтижесінде шығындар азаяды.
Энергияны үнемдейтін жабдықты пайдалану. Ескірген және тиімсіз жабдықты заманауи және энергияны үнемдейтін жабдыққа ауыстыру энергияны тұтынуды азайтуға және өнімділікті жақсартуға мүмкіндік береді.
Технологиялық тәртіпті сақтау, өндіріс процестерінің оңтайлы параметрлерін сақтау шикізат пен электр энергия шығынын азайтуға және апаттық шығарындылардың алдын алуға ықпал ететін маңызды бағыттар болып табылады.

Для сопоставления данных значений определен фактический показатель потребления сырья, топливно-энергетических ресурсов и воды при производстве губчатого титана в ИТС 24-2020. Фактический средний показатель по РК не превышает установленное значение согласно ИТС.
Удельный расход энергоресурсов для производства титана и магния следует снижать за счет улучшения использования и совершенствования структуры производственного оборудования.
Производство титана и магния включает в себя множество процессов, каждый из которых может быть оптимизирован с целью повышения энергоэффективности. Вот некоторые энергоэффективные подходы, которые могут быть применены при производстве титана и магния.
Использование энергоэффективных технологий плавки и обработки. Разработка и применение высокоэффективных технологий плавки и обработки сырья, таких, как электролиз или пиролиз, может существенно снизить энергопотребление.
Внедрение теплообменных установок. Использование теплообменных установок для повторного использования тепла, выделяемого в процессе плавки или других технологических операций, позволяет снизить энергопотребление и улучшить энергоэффективность производства.
Оптимизация термических процессов. Минимизация потерь тепла в процессе плавки и обработки с помощью улучшенных изоляционных материалов и технологий теплоизоляции может существенно уменьшить энергозатраты.
Использование возобновляемых источников энергии: переход к использованию возобновляемых источников энергии, таких, как солнечная, ветровая или гидроэнергия, для питания производственных процессов может существенно снизить воздействие на окружающую среду и повысить энергетическую эффективность предприятия.
Рециркуляция и переработка отходов. Внедрение систем рециркуляции и переработки отходов позволяет повторно использовать материалы и ресурсы, что сокращает потребление энергии на добычу и обработку новых сырьевых материалов.
Оптимизация системы управления энергопотреблением. Внедрение современных систем мониторинга и управления энергопотреблением позволяет идентифицировать и устранять источники избыточного потребления энергии, что приводит к сокращению затрат.
Использование энергоэффективного оборудования. Замена устаревшего и малоэффективного оборудования на более современное и энергоэффективное позволяет снизить энергопотребление и улучшить производительность.
Соблюдение технологической дисциплины, поддержание оптимальных параметров процессов производства также являются важными направлениями, способствующими снижению расхода сырья и электроэнергии и недопущению возможности аварийных выбросов.

3.9. Қоршаған ортаға эмиссиялардың ағымдағы деңгейлері
3.9.1. Қарастырылып отырған кәсіпорынның экологиялық аспектілері
Титан-магний өндірісінің және оларды кейіннен қайта өңдеудің негізгі технологиялық процестері газ тәріздес ластағыш заттар, шаң, сарқынды сулар түріндегі эмиссиялардың едәуір санының түзілуімен; қалдықтар - шламдар, суағарлар, отқақтар, өндірістік қалдықтар және ауа, су және топырақ жағдайына әсер ететін басқа да факторлардың айтарлықтай мөлшерін қалыптастырумен жүреді.
"ӨТМК" АҚ-да металл титан (губка тәрізді) және магний өндіру үшін хлор технологиясы қолданылады, ол мынадай негізгі процестерден тұрады: ильменит концентратын кен-термиялық балқыту, титан қожын хлорлау, титан тетрахлоридін магнийтермиялық тотықсыздандыру және губка тәрізді титанды вакуумды-дистилляциялық тазарту. Өндірістік масштабтағы металл магний балқымалардың электролизі арқылы, негізінен сусыздандырылған карналлиттен алынады (әлемдік тәжірибеде жасанды карналлитті хлормагний электролизімен қолдану әдістері де белгілі). Титан өндірісінде магнийтермиялық тотықсыздану сатысында тотықсыздандырғыш ретінде металл магний қолданылатындықтан және керісінше, хлормагний әдісімен металл магнийін өндіру үшін титан тетрахлоридінің магнийтермиялық тотықсыздануы кезінде бөлінетін хлормагний хлоридін пайдалануға болады, бұл екі өндіріс (титан және магний) бір кәсіпорынның құрамында орналасқан.
Титан мен магний өндіру процесінде түзілетін эмиссиялардың нақты көлемі 3.1-кестеде келтірілген.
3.4-кесте. "ӨТМК" АҚ қоршаған ортаға эмиссияларының нақты көлемі (КТА деректері бойынша)
Р/с
Өндірістік процестің атауы
Титан-магний өндірісі
Эмиссиялар мен қалдықтардың атауы
Ластағыш заттардың саны, дана
Жалпы эмиссиялар мен қалдықтардың саны, т/жыл
1
2
3
4
1
Ластағыш заттардың шығарындылары
2021
56
2021
626,26703
2022
56
2022
544,20593
2
Ластағыш заттардың төгінділері
2021
21
2021
3277,657
2022
21
2022
2485,328
3
Қалдықтардың жиналуы
2021
26
2021
11646
2022
26
2022
12566
4
Қалдықтарды көму
2021
15
2021
126233
2022
15
2022
127003
Титан мен магний өндіру процесінде түзілетін атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларының нақты және нормативтік көлемі 3.4-суретте көрсетілген.
3.4-сурет. Атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларының нақты және нормативтік көлемі, тонна/жыл (КТА деректері бойынша)
Титан мен магний өндіру процесінде тазартуға түскен ластағыш заттар шығарындыларының және тазартудан кейін атмосфераға шығарылғандардың көлемі 3.5-суретте көрсетілген.
3.5-сурет. Тазартуға түскен ластағыш заттар шығарындыларының және тазартудан кейін атмосфераға шығарылғандардың көлемі, тонна/жыл (КТА деректері бойынша)
Ластағыш заттардың шығарындылары және олардың кәсіпорын бойынша тұтастай алғанда қоршаған ортаның ластануына қосқан үлесі, сондай-ақ титан мен магний өндірісіндегі негізгі және қосалқы технологиялық процестер бойынша жеке деректер 3.2-кестеде келтірілген.
3.5-кесте. Ластағыш заттар бойынша бөліністегі ластағыш заттардың нақты көлемі (КТА деректері бойынша)
Р/с
ЛЗ атауы
2021, жылы/ тонна
Үлесі, %
2022, жылы/тонна
Үлесі, %
1
2
3
4
5
6
1
Көміртек оксиді

3.9. Текущие уровни эмиссий в окружающую среду
3.9.1. Экологические аспекты рассматриваемого предприятия
Основные технологические процессы титано-магниевого производства и их последующего передела сопровождаются образованием значительного количества эмиссий в виде газообразных загрязняющих веществ, пыли, сточных вод; большой номенклатуры отходов – шламов, возгонов, окалины, производственных отходов и других воздействий, влияющих на состояние воздуха, воды и почвы.
На АО "УКТМК" применяется хлорная технология для производства металлического титана (губчатого) и магния, которая состоит из следующих основных процессов: рудно-термическая плавка ильменитового концентрата, хлорирование титанового шлака, магнийтермическое восстановление тетрахлорида титана и вакуумно-дистилляционная очистка губчатого титана. Металлический магний в производственном масштабе получают электролизом расплавов, в основном из обезвоженного карналлита (в мировой практике известны также методы использования искусственного карналлита хлормагниевым электролизом). Так как при производстве титана на стадии магнийтермического восстановления в качестве восстановителя используется металлический магний и, наоборот, для производства металлического магния хлормагниевым способом можно использовать хлорид магния, выделяющийся при магнийтермическом восстановлении тетрахлорида титана, эти два производства (титана и магния) располагаются в составе одного предприятия.
Фактические объемы эмиссий, образуемых в процессе производства титана и магния, представлены в таблице 3.4.
Таблица 3.4. Фактические объемы эмиссий в окружающую среду АО "УКТМК" (по данным КТА).
п/п
Наименование производственного процесса
Титаномагниевое производство
Наименование эмиссий и отхода
Количество загрязнителей, шт.
Количество валовых эмиссий и отходов, т/год
1
Выбросы загрязняющих веществ
2021
56
2021
626,26703
2022
56
2022
544,20593
2
Сбросы загрязняющих веществ
2021
21
2021
3277,657
2022
21
2022
2485,328
3
Накопление отходов
2021
26
2021
11646
2022
26
2022
12566
4
Захоронение отходов
2021
15
2021
126233
2022
15
2022
127003
Фактические и нормативные объемы выбросов загрязняющих веществ в атмосферу, образуемых в процессе производства титана и магния, представлены на рисунке 3.4.
Рисунок 3.4. Фактические и нормативные объемы выбросов загрязняющих веществ в атмосферу, т/год (по данным КТА).
Объемы выбросов загрязняющих веществ, поступивших на очистку и выброшенных в атмосферу после очистки в процессе производства титана и магния, представлены на рисунке 3.5.
Рисунок 3.5. Объемы выбросов загрязняющих веществ, поступивших на очистку и выброшенных в атмосферу после очистки, т/год (по данным КТА).
Данные по выбросам загрязняющих веществ и их вклад в загрязнение окружающей среды в целом по предприятию, а также отдельно по основным и вспомогательным технологическим процессам в производстве титана и магния представлены в таблице 3.5.
Таблица 3.5. Фактические объемы загрязняющих веществ в разрезе по загрязняющим веществам (по данным КТА).
п/п
Наименование ЗВ
2021, т/год
Вклад, %
2022, т/год
Вклад, %
1
2
3
4
5
6
1
Углерода оксид

13 414,503 – 13 762,592
0,7781 - 0,7781
6
Жылу энергиясы
234,091 –228.227
9
"ӨТМК" АҚ" АҚ
Электр энергиясы
Титан құймалары мен қорытпаларын өндіру
941,565 –
1 015,365
0,3234 - 0,3235
4. Эмиссиялар мен ресурстарды тұтынудың алдын алуға және/немесе азайтуға арналған жалпы ең үздік қолжетімді техникалар
Осы бөлімде қоршаған ортаға кері әсерін тигізетін объектіні техникалық қайта жабдықтауды немесе қайта құруды қажет етпейтін және технологиялық үдерістерді жүзеге асыру барысында олардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайтуға қолданылатын жалпы әдістер сипатталады.
Жалпы ЕҚТ деп олардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайту, қоршаған ортаға кері әсерін тигізетін объектіні реконструкциялау үшін технологиялық процестерді жүзеге асыру кезінде қолданылатын әдістерді, сонымен қатар шығарындылар мен ресурстарды тұтынудың байланысты деңгейлерін түсіну керек.
Бұл бөлім өндірістік процестерге біріктірілген қоршаған ортаны басқару жүйелерін қамтиды. Қалдықтардың алдын алу және кәдеге жарату мәселелері, сондай-ақ оңтайландыру және қайта пайдалану арқылы шикізатты, суды және энергияны тұтынуды азайту әдістері қарастырылады. Сипатталған әдістер қоршаған ортаға әсердің алдын алу немесе шектеу үшін қолданылатын шараларды қамтиды.
Бұл бөлімде әдістердің толық тізімі қарастырылмаған. Қоршаған ортаны қорғау деңгейі қамтамасыз етілген жағдайда, басқа әдістерді қолдануға болады.
Жобалық құжаттаманы әзірлеу сатысында тау-кен байыту объектілерінің қоршаған ортаға әсер ету аспектілерін ескере отырып, өндірісті басқару мен ұйымдастыру тәсілдерін жетілдіру бойынша жалпы ұйымдастырушылық шаралар, мүмкін болатын ең аз теріс әсер ететін материалдар мен реагенттерді таңдау. қоршаған ортаны қорғау, қалдықсыз/қалдықсыз технологияларға көшу бойынша шаралар, өндірісті материалдық-техникалық қамтамасыз ету, өндірістік процестің тиімділігін бақылау, өндірістік процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерін енгізу, өндірістің ақаусыз жұмысын қамтамасыз ету, кадрларды даярлау және кадрлардың біліктілігін арттыру және т.б.

13 414,503 – 13 762,592
0,7781 - 0,7781
6
Тепловая энергия
234,091 –228.227
9
АО "УКТМК"
Электрическая энергия
Производство титановых слитков и сплавов
941,565 –
1 015,365
0,3234 - 0,3235
4. Общие наилучшие доступные техники для предотвращения и/или сокращения эмиссий и потребления ресурсов
В настоящем разделе описываются общие методы, применяемые при осуществлении технологических процессов для снижения их негативного воздействия на окружающую среду и не требующие технического переоснащения, реконструкции объекта, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду.
Под общими НДТ следует понимать методы, а также связанные с ними уровни выбросов и потребления ресурсов, применяемые при осуществлении технологических процессов для снижения их негативного воздействия на окружающую среду, реконструкции объекта, оказывающие негативное воздействие на окружающую среду.
Настоящий раздел охватывает системы управления охраны окружающей среды, интегрированные в технологические процессы производственного цикла. Рассматриваются вопросы предотвращения образования и утилизации отходов, а также техники, позволяющие сократить потребление сырья, воды и энергии за счет оптимизации и многократного использования. Описанные техники охватывают меры, используемые для предотвращения или ограничения экологических последствий.
Раздел не охватывает исчерпывающий перечень техник. Могут использоваться другие техники при условии обеспечения уровня защиты окружающей среды.
К снижению нагрузки на окружающую среду приводят общие организационные мероприятия по совершенствованию подходов к управлению и организации производства, учет аспектов воздействия на окружающую среду объектов горно-обогатительного комплекса на стадии разработки проектной документации, выбор материалов и реагентов с минимально возможным негативным воздействием на окружающую среду, мероприятия по переходу на малоотходные/безотходные технологии, логистика производства, контроль эффективности производственного процесса, внедрение автоматизированных систем управления производственными процессами, обеспечение безаварийной эксплуатации производства, подготовка и повышение квалификации персонала и др.

4.1. Қоршаған ортаны қорғаудың кешенді тәсілін жүргізу
Шығарындылардың кешенді алдын алу немесе азайту үшін жалпы қоршаған ортаны қорғаудың жоғары деңгейін қамтамасыз ете отырып, ауаға, суға немесе топыраққа шығарындыларды болдырмауға немесе шектеуге мүмкіндік беретін әдістер мен шараларды қолдану қажет; Келесі факторларды ескеру қажет: қондырғының қауіпсіздігі, қалдықтарды жоюдың қоршаған ортаға әсері, энергияны үнемді және тиімді пайдалану.
Еріксіз шығарындылар пайда болған жерінде, егер мүмкін болса, сәйкес күш жұмсалған жағдайда ұсталуы керек. Шығарындылар деңгейін шектеу жөніндегі шаралар техникалық дамудың қазіргі деңгейіне сәйкес келуі тиіс. Олар қондырғыны пайдалану кезінде тиісті деңгейде қолданылуы керек.
Талаптарды анықтау кезінде, атап айтқанда, келесі факторларды ескеру қажет:
өнімнің мүмкін болатын ең жоғары шығымдылығымен және жалпы қоршаған ортаға эмиссиялардың ең аз мөлшерімен біріктірілген технологиялық процестерді таңдау;
процесті оңтайландыру, мысалы, шикізатты кеңінен пайдалану және жанама өнімдерді өндіру;
канцерогенді, мутагенді немесе көбеюге теріс әсер ететін бастапқы материалдарды ауыстыру;
қалдық газдардың мөлшерін азайту, мысалы, қауіпсіздік талаптарын ескере отырып, ауаны рециркуляциялау жүйесін қолдану арқылы;
энергияны үнемдеу және климатқа әсер ететін газдардың шығарындыларын азайту, мысалы, зауыттарды жоспарлау, салу және пайдалану кезінде энергия шығындарын оңтайландыру, зауыт ішінде энергияны қалпына келтіру, жылу оқшаулауды пайдалану.
Кешенді тәсілді жүзеге асыру үшін кәсіпорындар қоршаған ортаны қорғау мәселелеріне ерекше назар аударуы керек, ол мынада көрсетілген:
шикізат пен қосалқы материалдардың, объектіде тұтынылатын немесе өндірілген энергияның міндетті есебін жүргізу;
объектідегі шығарындылардың, төгінділердің, қалдықтардың түзілуінің барлық көздерін, олардың сипаты мен көлемін құжаттау, сондай-ақ олардың қоршаған ортаға теріс әсер ету жағдайларын анықтау;
сарқынды сулар мен шығатын газдардың зиянды заттарынан тазарту және табиғи ресурстарды пайдалану нормаларын қысқарту және объектіде шығарындылар, төгінділер мен қалдықтардың түзілу көлемін азайту бойынша ең үздік қолжетімді техниканы енгізу бойынша қолданылатын технологиялық шешімдер мен өзге де әдістер;
табиғи ресурстарды тиімді пайдалану және қоршаған ортаны қорғау бойынша тиімді шараларды әзірлеу;
кәсіпорынның экологиялық саясатын жариялау;
қоршаған ортаны басқару жүйесінде өндірісті дайындау және сертификаттау жүргізу;
өндірістік экологиялық бақылауды және қоршаған орта компоненттерінің мониторингін орындау;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы арнайы уәкілетті мемлекеттік органдардан экологиялық рұқсат алу;
қоршаған ортаны қорғау заңнамасының талаптарының орындалуын және сақталуын бақылауды жүзеге асыру және т.б.
Жоғары экологиялық және экономикалық нәтижелерге қол жеткізу үшін зиянды заттардан шығарындылар мен төгінділерді тазарту процесін ұсталған заттарды қайта өңдеу процесімен біріктіру қажет. "Таза түрінде" зиянды шығарындыларды тазарту тиімсіз, өйткені оның көмегімен қоршаған ортаға зиянды заттардың ағынын толығымен тоқтату әрқашан мүмкін емес, себебі, қоршаған ортаның бір құрамдас бөлігінің ластану деңгейінің төмендеуі екіншісінің ластануының артуына әкелуі мүмкін.
Мысалы, газды тазалау кезінде дымқыл сүзгілерді орнату ауаның ластануын азайтуы мүмкін, бірақ сарқынды суды дұрыс тазартпаған жағдайда судың одан да көп ластануына әкеледі. Тазалау құрылыстарын, тіпті ең тиімділерін пайдалану қоршаған ортаның ластану деңгейін күрт төмендетеді, бірақ бұл мәселені толығымен шешпейді, өйткені осындай қондырғылардың жұмысы азырақ көлемде болса да, дәл солай қалдықтарды, бірақ, әдетте, зиянды заттардың жоғары концентрациясымен шығарады. Ақырында, тазалау құрылғыларының көпшілігінің жұмысы айтарлықтай энергия шығындарын талап етеді, бұл өз кезегінде қоршаған ортаға да қауіпті.
Ластану себептерін жоюдың өзі бастапқы шикізатты кешенді пайдалануға және қоршаған ортаға зиянды заттарды барынша кәдеге жаратуға мүмкіндік беретін қалдығы кем, ал болашақта қалдықсыз өндіріс технологияларын енгізуді талап етеді.
Қалдықтардың белгілі бір түрлерін баламалы отын ретінде пайдалану қазбалы табиғи отынды пайдалануды, түзілген қалдықтар мен шығарындылардың жинақталу көлемін азайтуға мүмкіндік береді. Дегенмен, материалды таңдау кезінде қалдықтардың химиялық құрамы мен қалдықтардың әрбір түрін өңдеу нәтижесінде тудыруы мүмкін экологиялық зардаптарды ескеру қажет.
Пайдаланылған газдарды тазарту жүйелерін тоқтатуға немесе айналып өтуге байланысты технологиялық операциялар төмен шығарындыларды ескере отырып жобалануы және енгізілуі, сондай-ақ тиісті технологиялық параметрлерді бекіту арқылы бақылануы керек. Тазалау жабдықтары істен шыққан жағдайда пропорционалдылық қағидатын ескере отырып, шығарындыларды кідіріссіз максимумға дейін азайту шараларын қабылдау қажет
Көптеген өндірістер үшін пайда болатын қалдықтарды азайту және оларды кәдеге жарату бойынша қолайлы техникалық-экономикалық шешімдер әлі табылған жоқ, сондықтан қазіргі уақытта осы бағытта жұмыс істеу қажет.
Пайдаланылған газдарды тазарту жүйелерін тоқтатуға немесе айналып өтуге байланысты технологиялық операциялар төмен шығарындыларды ескере отырып жобалануы және енгізілуі, сондай-ақ тиісті технологиялық параметрлерді бекіту арқылы бақылануы керек. Тазалау жабдықтары істен шыққан жағдайда пропорционалдылық қағидатын ескере отырып, шығарындыларды кідіріссіз максимумға дейін азайту шараларын қабылдау қажет.
Қоршаған ортаны қорғаудың технологиялық аспектілерін жетілдіруге қамқорлық жасай отырып, табиғи, адам қолымен өзгертілмеген табиғи жүйелердің рұқсат етілген (шекті) қысқарту мәндерінен асқан жағдайда, ешбір тазарту құрылғылары мен қалдықсыз технологиялар экожүйенің тұрақтылығын қалпына келтіре алмайтынын есте сақтау қажет.

4.1. Применение комплексного подхода к защите окружающей среды
Для комплексного предотвращения или минимизации выбросов необходимо использовать методы и меры, которые позволяют избежать или ограничить выбросы в воздух, воду или почву, и при этом обеспечивается высокий уровень защиты окружающей среды в целом; необходимо принимать во внимание следующие факторы: безопасность установки, влияние утилизации отходов на окружающую среду, экономичное и эффективное использование энергии.
Неизбежные выбросы необходимо улавливать в месте возникновения, если это возможно при условии приложения соразмерных усилий. Меры по ограничению уровня выбросов должны соответствовать современному уровню технического развития. Положения настоящего справочника по НДТ не должны выполняться путем принятия мер, при которых загрязнения переносятся в другие среды, например, в воду или почву, вопреки современному уровню технического развития. Эти меры должны быть направлены на снижение как массовой концентрации, так и массовых потоков или массовых пропорций, исходящих от установки загрязняющих воздух веществ. Они должны надлежащим образом применяться во время эксплуатации установки.
При определении требований необходимо, в частности, учитывать следующие факторы:
выбор интегрированных технологических процессов с максимально высоким выходом продукции и минимальным объемом эмиссий в окружающую среду в целом;
оптимизация процесса, например, путем широкого использования исходных материалов и производства побочных продуктов;
замещение канцерогенных, мутагенных или отрицательно влияющих на репродуктивность исходных материалов;
сокращение объема отходящих газов, например, путем использования систем рециркуляции воздуха, с учетом требований техники безопасности;
экономия энергии и сокращение выбросов газов, влияющих на климат, например, путем оптимизации энергозатрат при планировании, строительстве и эксплуатации установок, утилизации энергии внутри установки, использования теплоизоляции.
Для осуществления комплексного подхода предприятия должны уделять особое внимание вопросам охраны окружающей среды, что выражается в:
обязательном учете сырья и вспомогательных материалов, энергии, потребляемых или производимых объектом;
документировании всех источников выбросов, сбросов, образования отходов, имеющихся на объекте, их характера и объема, а также выявление случаев их негативного воздействия на окружающую среду;
использовании технологических решений и иных методов по очистке от вредных веществ сточных вод и отходящих газов и внедрении НДТ по сокращению норм использования природных ресурсов и снижению объемов выбросов, сбросов и объемов образования отходов на объекте;
разработке эффективных мероприятий по рациональному использованию природных ресурсов и охране окружающей среды;
декларировании экологической политики предприятия;
подготовке и проведении сертификации производства в системе экологического менеджмента;
выполнении производственного экологического контроля и мониторинга компонентов окружающей среды;
получении разрешений на комплексное природопользование от специально уполномоченных государственных органов в области охраны окружающей среды;
осуществлении контроля за выполнением и соблюдением требований законодательства об охране окружающей среды и пр.
Для достижения высоких эколого-экономических результатов необходимо совместить процесс очистки выбросов, сбросов от вредных веществ с процессом утилизации уловленных веществ. "В чистом виде" очистка вредных выбросов малоэффективна, так как с ее помощью далеко не всегда удается полностью прекратить поступление вредных веществ в окружающую среду, т.к. сокращение уровня загрязнения одного компонента окружающей среды может привести к усилению загрязнения другого.
К примеру, установка мокрых фильтров при газоочистке позволяет сократить загрязнение воздуха, но ведет к еще большему загрязнению воды, если отходы воды не обрабатываются должным образом. Использование очистных сооружений, даже самых эффективных, резко сокращает уровень загрязнения окружающей среды, однако не решает этой проблемы полностью, поскольку в процессе функционирования этих установок тоже вырабатываются отходы, хотя и в меньшем объеме, но, как правило, с повышенной концентрацией вредных веществ. Наконец, работа большей части очистных сооружений требует значительных энергетических затрат, что в свою очередь тоже небезопасно для окружающей среды.
Устранение самих причин загрязнения требует внедрения малоотходных, а в перспективе и безотходных технологий производства, которые позволяли бы комплексно использовать исходное сырье и утилизировать максимум вредных для окружающей среды веществ.
Использование определенных типов отходов в качестве альтернативных видов топлива позволит снизить использование ископаемого природного топлива, объемы накопления образованных отходов и объемы выбросов. Однако, при подборе материала должны учитываться химический состав отхода и экологические последствия, которые может вызвать процесс переработки каждого вида отходов.
Далеко не для всех производств найдены приемлемые технико-экономические решения по сокращению количества образующихся отходов и их утилизации, поэтому в настоящее время приходится работать в этом направлении.
Технологические операции, связанные с отключением или обходом систем очистки отходящих газов, должны разрабатываться и осуществляться с учетом низкого уровня выбросов, а также контролироваться путем фиксации соответствующих технологических параметров. На случай выхода из строя очистного оборудования необходимо предусмотреть меры для незамедлительного максимального сокращения выбросов с учетом принципа соразмерности.
Заботясь о совершенствовании технологических аспектов охраны окружающей природной среды необходимо помнить, что никакие очистные сооружения и безотходные технологии не смогут восстановить устойчивость экосистемы, если будут превышены допустимые (пороговые) значения сокращения естественных, не преобразованных человеком природных систем.

4.2. Экологиялық менеджмент жүйесін енгізу
Кәсіпорын қызметінің қоршаған ортаны қорғау саласындағы мақсаттарға сәйкестігін көрсететін жүйе. Өндірісті жедел басқару мен басқарудың жалпы жүйесінің құрамдас бөлігін құрайтын болса, ЭМЖ ең пәрменді және тиімді болып табылады.
ЭМЖ оператордың назарын қондырғының экологиялық өнімділігіне аударады. Атап айтқанда, қалыпты және қалыпты емес жұмыс жағдайлары үшін нақты операциялық процедураларды қолдану және тиісті жауапкершілік желілерін анықтау арқылы.
Барлық қолданыстағы экологиялық менеджмент жүйелері үздіксіз жетілдіру тұжырымдамасын қамтиды, яғни қоршаған ортаны басқару – бұл уақыт өте аяқталатын жоба емес, үздіксіз процесс екенін білдіреді. Түрлі процесс схемалары бар, бірақ ЭМЖ-нің көпшілігі басқа ұйымдық басқару контексттерінде кеңінен қолданылатын PDCA (жоспарла – орында – тексер – орында) цикліне негізделген. Цикл итерациялық динамикалық модель болып табылады, мұнда бір цикл келесі циклдің басында аяқталады.
ЭМЖ стандартталған немесе стандартты емес ("баптауға болатын") жүйе нысанында болуы мүмкін. ISO 14001:2015 сияқты халықаралық деңгейде мойындалған стандартталған жүйені енгізу және сақтау, әсіресе сырттан дұрыс тексерілген кезде, ЭМЖ сенімділігін арттыруы мүмкін. EMAS қоршаған ортаны қорғау туралы мәлімдеме және қолданыстағы экологиялық заңдардың сақталуын қамтамасыз ету механизмі арқылы қоғаммен өзара әрекеттесуге қатысты қосымша сенімділікті қамтамасыз етеді [36]. Дегенмен, стандартталмаған жүйелер дұрыс жобаланған, енгізілген және тексерілген.
ЭМЖ келесі компоненттерді қамтуы тиіс:
1. Компания мен кәсіпорын деңгейіндегі жоғары басшылықты қоса алғанда, басшылықтың міндеттемесі (мысалы, зауыт менеджері).
2. Ұйымның контекстін анықтауды, мүдделі тұлғалардың қажеттіліктері мен күтулерін анықтауды, қоршаған ортаға (және адам денсаулығына) ықтимал тәуекелдермен байланысты кәсіпорынның сипаттамаларын, сондай-ақ қоршаған ортаға қатысты қолданылатын заң талаптарын анықтауды қамтитын талдау.
3. Менеджмент арқылы қондырғыны үздіксіз жақсартуды қамтитын экологиялық саясат.
4. Қаржылық жоспарлаумен және инвестициялаумен біріктірілген қажетті процедураларды, мақсаттар мен міндеттерді жоспарлау және белгілеу.
5. Ерекше назар аударуды қажет ететін процедураларды орындау:
а) құрылым және жауапкершілік;
б) жұмысы қоршаған ортаны қорғау көрсеткіштеріне әсер етуі мүмкін персоналды іріктеу, оқыту, хабардар ету және құзыреттілігі;
в) ішкі және сыртқы коммуникациялар;
г) ұйымның барлық деңгейіндегі қызметкерлерді тарту;
д) құжаттама (қоршаған ортаға айтарлықтай әсер ететін қызметті бақылаудың жазбаша рәсімдерін, сондай-ақ тиісті жазбаларды жасау және жүргізу);
е) процестерді тиімді жедел жоспарлау және бақылау;
ж) техникалық қызмет көрсету бағдарламасы;
з) төтенше жағдайлардың қолайсыз (экологиялық) салдарларының алдын алуды және/немесе жоюды қоса алғанда, төтенше жағдайларға дайындық және әрекет ету;
и) экологиялық заңнамаға сәйкестігін қамтамасыз ету;

4.2. Внедрение системы экологического менеджмента
Система, отражающая соответствие деятельности предприятия целям в области охраны окружающей среды. СЭМ являются наиболее действенными и эффективными, когда они образуют неотъемлемую часть общей системы менеджмента и операционного управления производством.
СЭМ фокусирует внимание оператора на экологических характеристиках установки. В частности, путем применения четких рабочих процедур как для нормальных, так и для нестандартных условий эксплуатации, а также путем определения соответствующих линий ответственности.
Все действующие СЭМ включают концепцию непрерывного совершенствования, а это означает, что управление окружающей средой – это непрерывный процесс, а не проект, который в итоге подходит к концу. Существуют различные схемы процессов, но большинство СЭМ основаны на цикле PDCA (Планируй – делай – проверяй – исполняй), который широко используется в других контекстах менеджмента организаций. Цикл представляет собой итеративную динамическую модель, где завершение одного цикла происходит в начале следующего.
СЭМ может принимать форму стандартизированной или нестандартной ("настраиваемой") системы. Внедрение и соблюдение международно-признанной стандартизированной системы, такой, как ISO 14001:2015, может повысить доверие к СЭМ, особенно при условии надлежащей внешней проверки. EMAS обеспечивает дополнительную достоверность в связи с взаимодействием с общественностью посредством заявления об охране окружающей среды и механизма обеспечения соблюдения применимого природоохранного законодательства [36]. Однако не стандартизированные системы могут в принципе быть одинаково эффективными при условии того, что они должным образом разработаны, внедрены и проверены аудитом.
СЭМ должна содержать следующие компоненты:
1. Заинтересованность руководства, включая высшее руководство на уровне компании и предприятия (например, руководитель предприятия).
2. Анализ, включающий определение контекста организации, выявление потребностей и ожиданий заинтересованных сторон, определение характеристик предприятия, связанных с возможными рисками для окружающей среды (и здоровья человека), а также применимых правовых требований, касающихся охраны окружающей среды.
3. Экологическую политику, которая включает в себя постоянное совершенствование установки посредством менеджмента.
4. Планирование и установление необходимых процедур, целей и задач в сочетании с финансовым планированием и инвестициями.
5. Выполнение процедур, требующих особого внимания:
а) структура и ответственность;
б) набор, обучение, информированность и компетентность персонала, чья работа может повлиять на экологические показатели;
в) внутренние и внешние коммуникации;
г) вовлечение сотрудников на всех уровнях организации;
д) документация (создание и ведение письменных процедур для контроля деятельности со значительным воздействием на окружающую среду, а также соответствующих записей);
е) эффективное оперативное планирование и контроль процессов;
ж) программа технического обслуживания;
з) готовность к чрезвычайным ситуациям и реагированию, включая предотвращение и/или снижение воздействия неблагоприятных (экологических) последствий чрезвычайных ситуаций;
и) обеспечение соответствия экологическому законодательству;

6. Табиғатты қорғау заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету.
7. Жұмыс қабілеттілігін тексеру және келесі әрекеттерге ерекше назар аудара отырып түзету шараларын қабылдау:
а) мониторингтеу және өлшеу;
б) түзету және алдын алу шаралары;
в) жазбаларды жүргізу;
г) СЭМ-нің жоспарланған іс-шараларға сәйкестігін және оның дұрыс енгізіліп, қолдау табуын анықтау үшін тәуелсіз ішкі және сыртқы аудит жүргізу.
8. Жоғарғы басшылық тарапынан СЭМ-нің шолуын және оның тұрақты түрде қолайлылығын, жеткіліктілігін және тиімділігін бағалау.
9. Жыл сайынғы экологиялық есепті дайындау.
10. СЭМ-ді сертификаттау органы немесе сыртқы тексеруші арқылы растау.
11. Неғұрлым таза технологияларды дамыту үрдісін қадағалау.
12. Жаңа зауытты жобалау кезеңінде және оның бүкіл қызмет мерзімінде қондырғыны пайдаланудан шығару ықтималдылығының қоршаған ортаға әсерін қарастыру.
13. Салалық бенчмаркингті тұрақты негізде қолдану (өз компаниясының көрсеткіштерін саланың үздік кәсіпорындарымен салыстыру).
14. Қалдықтарды басқару жүйесі.
15. Бірнеше операторлары бар нысандарда/нысандарда әртүрлі операторлар арасындағы ынтымақтастықты арттыру мақсатында әрбір объект операторы үшін рөлдерді, жауапкершіліктерді және пайдалану процедураларын үйлестіруді анықтайтын бірлестіктерді құру.
16. Сарқынды суларды және атмосфераға шығарындыларды түгендеу.
Қалыпты және қалыптан тыс жағдайларда нақты процедураларды сақтау және енгізу және жауапкершілікті сәйкес бөлу кәсіпорынның әрқашан табиғатты қорғау рұқсат шарттарын сақтауын, өз мақсаттарына жетуін және қойылған мақсаттарға жетуін қамтамасыз етеді. Экологиялық менеджмент жүйесі қоршаған ортаны қорғау көрсеткіштерін үздіксіз жақсартуды қамтамасыз етеді.
Барлық маңызды кіріс ағындары (соның ішінде энергия тұтыну) және шығыс ағындары (шығарындылар, ағындар, қалдықтар) қаржылық жоспарлаудың және инвестициялық циклдердің ерекшеліктерін ескере отырып, оператормен қысқа, орта және ұзақ мерзімді перспективада өзара байланысты басқарылады. Бұл, мысалы, шығарындылар мен сарқынды суларды тазарту үшін ("құбырдың соңында") қысқа мерзімді шешімдерді қолдану энергияны тұтынудың ұзақ мерзімді ұлғаюына және ықтимал тиімдірек экологиялық шешімдерге инвестицияны кешіктіруге әкелуі мүмкін дегенді білдіреді.
Экологиялық менеджмент әдістері қондырғының жалпы қоршаған ортаға әсерін барынша азайту үшін жобаланады.
ЭМЖ компоненттері барлық қондырғыларға қолданылуы мүмкін.
Экологиялық менеджмент жүйесінің қамту аймағы (мысалы, егжей-тегжейлілігі) мен нысандары (стандартталған немесе стандартталмаған) қолданылатын технологиялық жабдықтың пайдалану сипаттамаларына және оның қоршаған ортаға әсер ету деңгейіне сәйкес болуы керек.
Экологиялық менеджмент жүйесін енгізу мен оны тиісті деңгейде қолдаудың құнын және экономикалық тиімділігін анықтау қиындық туғызады.
Экологиялық менеджмент жүйесі бірқатар артықшылықтарды қамтамасыз ете алады, мысалы:
кәсіпорынның экологиялық көрсеткіштерін жақсарту;
шешім қабылдау негіздерін жетілдіру;
компанияның экологиялық аспектілерін түсінуді жақсарту;
қызметкерлерді ынталандыруды жақсарту;
пайдалану шығындарын азайту және өнім сапасын жақсарту үшін қосымша мүмкіндіктер;
қоршаған ортаны қорғау көрсеткіштерін жақсарту;
экологиялық бұзушылықтарға байланысты шығындарды азайту, белгіленген талаптарды сақтамау және т.б.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта қарастырылған бірқатар кәсіпорындарда ЭМЖ жұмыс істейді. Мысалы, "ӨТМК" АҚ кәсіпорнында ҚР СТ ISO 14001 стандартына сәйкес ЭМЖ енгізілген.
Мысалы, "ӨТМК" АҚ кәсіпорнында біріктірілген менеджмент жүйесі (БМЖ) енгізілген. БМЖ құрамына осы мақсаттарға жету үшін ортақ саясат мақсаттар және әдістермен біріктірілген Сапа менеджменті жүйесі, Қоршаған орта менеджмент жүйесі, Денсаулық сақтау және еңбек қауіпсіздігі менеджмент жүйесі және Энергетикалық менеджмент жүйесі кіреді.

6. Обеспечение соблюдения природоохранного законодательства.
7. Проверку работоспособности и принятие корректирующих мер с уделением особого внимания к следующим действиям:
а) мониторинг и измерение;
б) корректирующие и превентивные действия;
в) ведение записей;
г) независимый внутренний и внешний аудит для определения соответствия СЭМ запланированным мероприятиям и надлежащим ли образом она внедряется и поддерживается.
8. Обзор СЭМ и ее постоянную пригодность, адекватность и эффективность со стороны высшего руководства.
9. Подготовка регулярного ежегодного экологического отчета.
10. Валидацию органом по сертификации или внешним верификатором СЭМ.
11. Следование за развитием более чистых технологий.
12. Рассмотрение воздействия на окружающую среду от возможного снятия с эксплуатации установки на этапе проектирования нового завода и на протяжении всего срока его службы.
13. Применение отраслевого бенчмаркинга на регулярной основе (сравнение показателей своей компании с показателями лучших предприятий отрасли).
14. Систему управления отходами.
15. На установках/объектах с несколькими операторами создание объединений, в которых определяются роли, обязанности и координация операционных процедур каждого оператора установки в целях расширения сотрудничества между различными операторами.
16. Инвентаризацию сточных вод и выбросов в атмосферу.
Поддержание и выполнение четких процедур в штатных и нештатных ситуациях и соответствующее распределение обязанностей дает гарантию того, что на предприятии всегда соблюдаются условия природоохранного разрешения, достигаются поставленные цели и решаются задачи. Система экологического менеджмента обеспечивает постоянное улучшение экологической результативности.
Все значительные входные потоки (включая потребление энергии) и выходные потоки (выбросы, сбросы, отходы) взаимосвязано управляются оператором в кратко- средне- и долгосрочном аспектах, с учетом особенностей финансового планирования и инвестиционных циклов. Это означает, например, что применение краткосрочных решений по очистке выбросов и сбросов ("на конце трубы") может привести к долгосрочному повышению потребления энергии и отсрочить инвестиции в потенциально более выгодные решения по защите окружающей среды.
Методы экологического менеджмента проектируются таким образом, чтобы минимизировать воздействие установки на окружающую среду в целом.
Компоненты СЭМ могут быть применены ко всем установкам.
Охват (например, уровень детализации) и формы системы экологического менеджмента (как стандартизованной, так и нестандартизованной) должны соответствовать эксплуатационным характеристикам применяемого технологического оборудования и уровню ее воздействия на окружающую среду.
Определение стоимости и экономической эффективности внедрения и поддержания действующей системы экологического менеджмента на должном уровне вызывает затруднения.
Система экологического менеджмента может обеспечить ряд преимуществ, например:
улучшение экологических показателей предприятия;
улучшение основы для принятия решений;
улучшение понимания экологических аспектов компании;
улучшение мотивации персонала;
дополнительные возможности снижения эксплуатационных затрат и улучшение качества продукции;
улучшение экологической результативности;
снижение затрат, связанных с экологическими нарушениями, невыполнением установленных требований и др.
На ряде предприятий, рассмотренных в рамках данного справочника по НДТ, функционируют СЭМ. К примеру СЭМ, соответствующая СТ РК ISO 14001, внедрена на предприятия АО "УКТМК".

Менеджменттің барлық ішкі жүйелер үшін ортақ қағидаттарынан басқа, оларда ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018 және ISO 50001:2011 стандарттарының талаптарына сәйкес арнайы менеджмент әдістері мен процедуралары қолданылады.
4.3. Энергетикалық менеджмент жүйесін енгізу
Сипаты
ЕҚТ энергетикалық менеджмент жүйесін (бұдан әрі – ЭнМЖ) енгізуден және оның жұмыс істеун қолдаудан тұрады. ЭнМЖ іске асыру және оның жұмыс істеп тұруы қолданыстағы менеджмент жүйесінің құрамында (мысалы, экологиялық менеджмент жүйесі) немесе бөлек энергетикалық менеджмент жүйесін құру арқылы қамтамасыз етілуі мүмкін.
Аталған техника энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саясатын, іс-шаралар жоспарларын, мониторинг рәсімдері мен әдістемелерін, энергия тұтынуды бағалауды және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған басқа да әрекеттерді әзірлеуді және іске асыруды қамтитын энергетикалық ресурстарды ұтымды тұтынуды қамтамасыз етуге және басқару объектісінің энергия тиімділігін арттыруға бағытталған әкімшілік іс-қимылдар кешеніне негізделген.
Техникалық сипаттамасы
ЭнМЖ құрамына, нақты жағдайларға қатысты қолданылатын төмендегі элементтер кіреді: жоғары басшылықтың кәсіпорын деңгейінде энергия тиімділігі менеджменті жүйесіне қатысты міндеттемесі; кәсіпорынның жоғарғы басшылық бекіткен энергия тиімділігі саясаты; жоспарлау, сондай-ақ мақсаттар мен міндеттерді анықтау; ISO 50001 халықаралық стандартының талаптарына сәйкес энергетикалық менеджмент жүйесінің жұмыс істеуін анықтайтын рәсімдерді әзірлеу және сақтау.
Басшылық пен рәсімдер жүйесі келесі мәселелерге ерекше назар аударуы керек:
жүйенің ұйымдық құрылымы; персоналдың жауапкершілігі, оны оқыту, энергия тиімділігі саласындағы құзыреттілігін арттыру;
ішкі ақпарат алмасуды қамтамасыз ету (мәжілістер, конференциялар, электронды пошта, ақпараттық стендтер, өндірістік газет және т.б.);
персоналды энергия тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шараларға тарту;
құжаттаманы жүргізу және өндірістік процестерді тиімді бақылауды қамтамасыз ету;
энергия тиімділігі туралы заңнаманың және тиісті келісімдердің (бар болса) сақталуын қамтамасыз ету;
энергия тиімділігінің ішкі көрсеткіштерін анықтау және оларды мерзімді бағалау, сондай-ақ оларды салалық және басқа расталған деректермен жүйелі және жүйелі түрде салыстыру.
Бұрын орындалған және енгізілген түзету шараларының тиімділігін бағалау кезінде келесі мәселелерге ерекше назар аудару қажет:
бақылау және өлшеу;
түзету және алдын алу шаралары;
іс қағаздарын жүргізу;
жүйенің белгіленген талаптарға сәйкестігін, оны енгізу тиімділігін бағалау және тиісті деңгейде ұстау мақсатында ішкі (немесе сыртқы) аудит;
мақсаттарға сәйкестігі, барабарлығы мен тиімділігі үшін жоғары басшылықтың ЭнМЖ-ны жүйелі түрде тексеру;
жаңа қондырғылар мен жүйелерді жобалау кезінде оларды кейіннен пайдаланудан шығарумен байланысты қоршаған ортаға ықтимал әсерді ескере отырып;
үйдегі энергия тиімділігін арттыру технологияларын әзірлеу және кәсіпорыннан тыс энергия тиімділігін арттыру тәжірибесіндегі жетістіктерді қадағалау.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Энергетикалық менеджмент жүйесін енгізу энергия мен ресурстарды орта есеппен 3-5 % азайтуға, экологиялық көрсеткіштерді жақсартуға және заңнамалық нормалар мен талаптарды орындауға ықпал етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Энергетикалық менеджмент жүйесін Қазақстандағы да, шетелдегі де кәсіпорындарда енгізу тәжірибесін бағалау, жүйені ұйымдастыру және енгізу энергия мен ресурстарды тұтынуды жыл сайын 3-5 % азайтуға мүмкіндік беретінін көрсетеді, бұл тиісінше ластағыш заттар мен парниктік газдар шығарындыларының төмендеуіне әкеледі. Кәсіпорындарда энергияны басқару жүйесін қолдану парниктік газдар шығарындыларын шектеу үшін үлкен рөл атқарады.
Кросс-медиа әсерлері
Титан мен магний өндірісінде энергетикалық менеджмент жүйесін енгізудің кросс-медиа әсерлері экономикалық, энергетикалық, экологиялық және әлеуметтік артықшылықтарды қоса алғанда, көптеген аспектілерді қамтиды.
Энергетикалық менеджмент жүйесі энергия сыйымдылығын, өнім шығаруға жұмсалатын энергия шығынын азайтуға және парниктік газдар шығарындыларын азайтуға ықпал етеді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады. ЭнМЖ ауқымы (мысалы, егжей-тегжейлі деңгейі) және сипаты (мысалы, стандартталған немесе стандартталмаған) орнатудың сипатына, масштабына және күрделілігіне, сондай-ақ оның қоршаған ортаға әсер ету ауқымына байланысты болады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды енгізудің қозғаушы күштері:
экологиялық көрсеткіштерді жақсарту;
энергия тиімділігін арттыру;
қызметкерлерді ынталандыру және тарту деңгейін арттыру;
пайдалану шығындарын азайту және өнім сапасын жақсарту үшін қосымша мүмкіндіктер.

Например на предприятии АО "АО "УКТМК"" внедрена интегрированная система менеджмента (ИСМ). В ИСМ включены система менеджмента качества, система менеджмента окружающей среды, система менеджмента охраны здоровья и обеспечения безопасности труда и система энергоменеджмента, объединенные общей политикой, целями и методами достижения этих целей. Кроме принципов менеджмента, общих для всех подсистем, в них применяются специфические методы и процедуры менеджмента в соответствии с требованиями стандартов ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018 и ISO 50001:2011.
4.3. Внедрение системы энергетического менеджмента
Описание
НДТ состоит во внедрении и поддержании функционирования системы энергоменеджмента (далее ‒ СЭнМ). Реализация и функционирование СЭнМ может быть обеспечено в составе существующей системы менеджмента (например, системы экологического менеджмента) или создания отдельной системы энергоменеджмента.
Данная техника основана на комплексе административных действий, направленных на обеспечение рационального потребления энергетических ресурсов и повышение энергоэффективности объекта управления, включающих разработку и реализацию политики энергосбережения и повышения энергоэффективности, планов мероприятий, процедур и методик мониторинга, оценки энергопотребления и других действий, направленных на повышение энергоэффективности.
Техническое описание
В состав СЭнМ входят в той мере, в какой это применимо к конкретным условиям, следующие элементы: приверженность высшего руководства в отношении системы менеджмента энергоэффективности на уровне предприятия; политика в области энергоэффективности, утвержденная высшим руководством предприятия; планирование, а также определение целей и задач; разработка и соблюдение процедур, определяющих функционирование системы энергоменеджмента в соответствии с требованиями международного стандарта ISO 50001.
Руководство и процедуры системы должны уделять особое внимание следующим вопросам:
организационной структуре системы; ответственности персонала, его обучению, повышению компетентности в области энергоэффективности;
обеспечению внутреннего информационного обмена (собрания, совещания, электронная почта, информационные стенды, производственная газета и др.);
вовлечению персонала в мероприятия, направленные на повышение энергоэффективности;
ведению документации и обеспечению эффективного контроля производственных процессов;
обеспечению соответствия законодательным требованиям в области энергоэффективности и соответствующим соглашениям (если таковые существуют);
определению внутренних показателей энергоэффективности и их периодической оценке, а также систематическому и регулярному сопоставлению их с отраслевыми и другими подтвержденными данными.
При оценке результативности ранее выполненных и внедрении корректирующих мероприятий должно уделяться особое внимание следующим вопросам:
мониторингу и измерениям;
корректирующим и профилактическим действиям;
ведению документации;
внутреннему (или внешнему) аудиту с целью оценки соответствия системы установленным требованиям, результативности ее внедрения и поддержания ее на соответствующем уровне;
регулярному анализу СЭнМ со стороны высшего руководства на соответствие целям, адекватности и результативности;
учету при проектировании новых установок и систем возможного воздействия на окружающую среду, связанному(учету же?) или связанного (если воздействия) с последующим выводом их из эксплуатации;
разработке собственных энергоэффективных технологий и отслеживанию достижений в области методов обеспечения энергоэффективности за пределами предприятия.
Достигнутые экологические выгоды
Внедрение системы энергоменеджмента способствует снижению потребления энергии и ресурсов в среднем на 3 – 5 %, улучшению экологических показателей и соблюдению законодательных норм и требований.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Оценка опыта внедрения системы энергоменеджмента на предприятиях как в Казахстане, так и за рубежом показывает, что организация и внедрение системы позволяет снизить потребление энергии и ресурсов ежегодно на 3 – 5 %, что соответственно приводит к снижению выбросов загрязняющих веществ и парниковых газов. Применение системы энергетического менеджмента на предприятиях играет огромную роль для ограничения выбросов парниковых газов.
Кросс-медиа эффекты
Кросс-медийные эффекты от внедрения системы энергоменеджмента в производстве титана и магния охватывают множество аспектов, включая экономические, энергетические, экологические и социальные выгоды.
Система энергетического менеджмента способствует снижению энергоемкости, удельного расхода энергоресурсов на производство продукции и сокращению выбросов парниковых газов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ. Объем (например, уровень детализации) и характер СЭнМ (например, стандартизированная или нестандартизированная) будут связаны с характером, масштабом и сложностью установки, а также с диапазоном воздействия на окружающую среду, которое она может оказывать.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются:
улучшение экологических показателей;
повышение энергоэффективности;
повышение уровня мотивации и вовлечения персонала;
дополнительные возможности для снижения эксплуатационных затрат и улучшения качества продукции.

4.4. Эмиссия мониторингі
Сипаты
Мониторинг құжатталған және келісілген процедураларға сәйкес қайталанатын өлшеулерге немесе белгілі бір жиіліктегі бақылауларға негізделген әртүрлі ортадағы химиялық немесе физикалық параметрлердің өзгеруін жүйелі бақылау болып табылады. Мониторинг қоршаған ортаға ықтимал әсерлерді бақылау және болжау үшін шығатын ағындардағы (шығарындылар, төгінділер) ластағыш заттардың құрамы туралы сенімді (дәл) ақпарат алу үшін жүргізіледі.
Техникалық сипаттамасы
Ең маңызды мәселелердің бірі қойылған экологиялық мақсаттарға қол жеткізу, сондай-ақ ықтимал апаттар мен оқиғаларды анықтау және жою туралы талдау жүргізу үшін шығарындыларды, төгінділерді тазартуға, қалдықтарды жоюға және қайта өңдеуге байланысты процестердің тиімділігін бақылау болып табылады.
Мониторинг жүргізу жиілігі ластағыш заттың түріне (уыттылығы, ҚО және адамға әсері), пайдаланылатын материалдың сипаттамаларына, кәсіпорынның қуатына, сондай-ақ шығарындыларды азайтудың қолданылатын әдістеріне байланысты болады, бұл ретте ол бақыланатын параметр үшін өкілдік деректерді алу үшін жеткілікті болуы тиіс.
Атмосфералық ауа мониторингін орындау кезінде негізгі назар белсенді ластану аймағындағы (атмосфераның ластану көздері үшін), сондай-ақ ҚР-ның экологиялық заңнамасы мен қоршаған орта сапасының нормативтерінің сақталуын қадағалау үшін қажет болған жағдайларда әсер ету аймағындағы қоршаған ортаның жай-күйіне аударылуға тиіс.
Мониторинг үшін пайдаланылатын әдістер, өлшеу құралдары, қолданылатын жабдықтар, рәсімдер мен құралдар ҚР-ның аумағында қолданылатын стандарттарға сәйкес келуге тиіс. Халықаралық стандарттарды пайдалану ҚР-ның нормативтік құқықтық актілерімен реттелуге тиіс.
Өлшеу жүргізер алдында мониторинг жоспарын жасау қажет, онда мынадай көрсеткіштер ескерілуі тиіс: қондырғыны пайдалану режимі (үздіксіз, үзіліссіз, іске қосу және тоқтату операциялары, жүктеменің өзгеруі), газды немесе ағындарды тазарту құрылысжайларының пайдалану жағдайы, ықтимал термодинамикалық әсер ету факторлары.
Өлшеу әдістерін анықтау, сынама алу нүктелерін, сынамалар санын және оларды іріктеу ұзақтығын анықтау кезінде келесі факторларды ескеру қажет:
қондырғының жұмыс режимі және оны өзгертудің ықтимал себептері;
шығарындылардың ықтимал қауіптілігі;
газ құрамындағы анықталатын ластағыш зат туралы барынша толық ақпарат алу мақсатында сынамаларды іріктеу үшін қажетті уақыт.
Әдетте, өлшеу үшін пайдалану режимін таңдағанда, максималды шығарындылар мен төгінділер (максималды жүктеме) белгіленуі мүмкін режим таңдалады.
Бұл ретте, Бұл жағдайда сарқынды сулардағы ластағыш заттардың концентрациясын анықтау үшін ағынға пропорционалды немесе уақыт бойынша орташа алынған сынамаларды іріктеуге негізделген кездейсоқ сынамаларды немесе біріктірілген күнделікті үлгілерді (24 сағат) пайдалануға болады.
Сынама алу кезінде газдарды немесе сарқынды суларды сұйылтуға болмайды, өйткені бұл жағдайда алынған көрсеткіштер объективті деп саналмайды.
Шығарындыларды бақылау аспаптық өлшеулер көмегімен де, есептеу әдісімен де жүзеге асырылуы мүмкін.
Өлшеу нәтижелері репрезентативті, өзара салыстырылатын және қондырғының тиісті жұмыс күйін анық сипаттауы керек.
Сынама алу нүктелері
Сынамаларды іріктеу пункттері ҚР-ның өлшемдер саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес болуы керек. Сынама алу нүктелері:
анық белгіленеді;
мүмкін болса, сынама алу орнында тұрақты газ ағыны болуы керек;
қажетті энергия көздерінің болуы;
құралдарды және маманды орналастыруға рұқсаты және орны болуы;
жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
Компоненттер мен параметрлер
Өндіріс мониторингінің құрамдастары бекітілген әдістемелік құжаттар негізінде өлшенетін немесе есептелетін қоршаған ортаға эмиссияларда (шығарындылар, төгінділер) болатын бақыланатын ластағыш заттар болып табылады.
Стандартты шарттар
Атмосфералық ауаның күйін зерттеу кезінде мыналарды ескеру қажет:
қоршаған ортаның температурасы;
салыстырмалы ылғалдылық;
желдің жылдамдығы мен бағыты;
атмосфералық қысым;
жалпы ауа райы жағдайы (бұлттылық, жауын-шашынның болуы);
газ-ауа қоспасының көлемі ;
түтін газының температурасы (концентрация және массалық шығынды есептеу үшін);
су буының құрамы;
статикалық қысым, пайдаланылған газ арнасындағы ағынның жылдамдығы;
оттегі мөлшері.
Бұл параметрлер ағынды газда белгілі бір компоненттердің болуын анықтау үшін пайдаланылуы мүмкін, мысалы, температура, оттегі және газдағы шаңның құрамы ПХДД/Ф деградациясын көрсете алады. Сарқынды сулардың рН мәнін металдың жауын-шашынның тиімділігін анықтау үшін де пайдалануға болады.
Қалдық ағындарының сапалық және сандық көрсеткіштерін бақылаудан басқа, негізгі технологиялық процестердің параметрлері мониторингке жатады, оларға мыналар жатады:
тиелген шикізат көлемі;
өнімділік;
жану температурасы (немесе ағын жылдамдығы);
қосылған сору қондырғыларының саны;
ағынның жылдамдығы, кернеуі және шаң концентрациясының орнына сөмкеден немесе электрофильтрден тазартылған шаңның мөлшері;
пайдаланылатын тазарту жабдығына арналған ағып кету датчиктері (мысалы, қапшық сүзгілердің сүзгі матасы сынған кездегі артық концентрациялар).
Жоғарыда аталған параметрлерден басқа, түтін газын тазарту қондырғысы мен жүйесінің тиімді жұмыс істеуі үшін белгілі бір параметрлерді (мысалы, кернеу мен электр (электр сүзгілері), қысымның төмендеуі (қапшық сүзгілер) және газ құбырларындағы әртүрлі қондырғылардағы ластағыш заттардың концентрациясын (мысалы, шаң мен газды тазартуға дейін және кейін) қосымша өлшеу қажет болуы мүмкін.
Шығарындыларды үздіксіз және кезеңділікпен өлшеу
Шығарындылардың үздіксіз мониторингі шығарынды көзінде орнатылған автоматтандырылған бақылау жүйесі арқылы үздіксіз өлшеуді қамтиды.
Газдардағы немесе сарқынды сулардағы бірнеше құрамдас бөліктерді үздіксіз өлшеуге болады, ал кейбір жағдайларда дәл концентрацияларды үздіксіз немесе келісілген уақыт кезеңдері бойынша орташа мәндер ретінде анықтауға болады (сағаттық, тәуліктік және т.б.). Бұл жағдайларда құралдарды талдау және процентильдерді пайдалану рұқсат ету шарттарына сәйкестікті көрсетудің икемді әдісін қамтамасыз ете алады және құралдарды оңай және автоматты түрде бағалауға болады.
Қоршаған ортаға елеулі әсер етуі мүмкін шығарындылардың көздері мен құрамдас бөліктері үшін үздіксіз мониторинг жүргізілуі тиіс. Шаңның қоршаған ортаға және денсаулыққа айтарлықтай әсер етуі және құрамында улы компоненттер болуы мүмкін. Шаңды үздіксіз бақылау сөмкелердегі сөмкелердің сынықтарын анықтауға мүмкіндік береді.
Мерзімді өлшемдер өлшенетін шаманы қолмен немесе автоматтандырылған әдістерді қолдана отырып, алдын ала белгіленген уақыт аралықтарында анықтауды қамтиды. Бұл аралықтар әдетте тұрақты (мысалы, айына бір рет немесе жылына бір/екі рет). Сынама алу ұзақтығы сынама алынған уақыт кезеңі ретінде анықталады. Тәжірибеде кейде "нүкте таңдау" өрнегі "кезеңдік өлшеуге" ұқсас қолданылады. Алынған үлгілердің саны талданатын затқа, сынама алу шарттарына байланысты өзгеруі мүмкін, дегенмен тұрақты босатудың сенімді көрсеткіштерін алу үшін ең жақсы ұсынылатын тәжірибе бір өлшеу сериясында қатарынан кемінде үш үлгіні алу болып табылады.

4.4. Мониторинг эмиссий
Описание
Мониторинг представляет собой систематические наблюдения за изменениями химических или физических параметров в различных средах, основанный на повторяющихся измерениях или наблюдениях с определенной частотой, в соответствии с задокументированными и согласованными процедурами. Мониторинг проводится для получения достоверной (точной) информации о содержании загрязняющих веществ в отходящих потоках (выбросы, сбросы) для контроля и прогнозирования возможных воздействий на окружающую среду.
Техническое описание
Одним из наиболее важных вопросов является контроль эффективности процессов, связанных с очисткой выбросов, сбросов, удалением и переработкой отходов для того, чтобы можно было провести анализ достижимости поставленным экологическим целям, а также выявлению и устранению возможных аварий и инцидентов.
Частота проведения мониторинга зависит от вида загрязняющего вещества (токсичность, воздействие на ОС и человека), характеристик используемого сырьевого материала, мощности предприятия, а также применяемых методов сокращения выбросов, при этом она должна быть достаточной, чтобы получить репрезентативные данные для контролируемого параметра.
При выполнении мониторинга атмосферного воздуха основное внимание должно уделяться состоянию окружающей среды в зоне активного загрязнения (для источников загрязнения атмосферы), а также на границе санитарно-защитной зоны в тех случаях, когда это необходимо для отслеживания соблюдения экологического законодательства РК и нормативов качества окружающей среды.
Используемые для мониторинга методы, средства измерений, применяемое оборудование, процедуры и инструменты должны соответствовать стандартам, действующим на территории РК. Использование международных стандартов должно быть регламентировано нормативно-правовыми актами РК.
Перед проведением замеров необходимо составление плана мониторинга, в котором должны быть учтены такие показатели, как: режим эксплуатации установки (непрерывный, прерывистый, операции пуска и остановки, изменение нагрузки), эксплуатационное состояние установок по очистке газа или стоков, факторы возможного термодинамического воздействия.
При определении методов измерений, определении точек отбора проб, количества проб и продолжительности их отбора необходимо учитывать такие факторы, как:
режим работы установки и возможные причины его изменения;
потенциальную опасность выбросов;
время, необходимое для отбора проб с целью получения наиболее полной информации об определяемом загрязняющем веществе в составе газа.
Обычно при выборе эксплуатационного режима для проведения измерения выбирается режим, при котором могут быть отмечены максимальные выбросы (максимальная нагрузка).
При этом для определения концентрации загрязняющих веществ в сточных водах могут быть использованы произвольный отбор или объединенные суточные пробы (24 часа), основанные на отборе проб пропорционально расходу или усредненные по времени.
При отборе проб неприемлемо разбавление газов или сточных вод, так как полученные при этом показатели нельзя будет считать объективными.
Мониторинг эмиссий может проводиться как при помощи инструментальных замеров, так и расчетным методом.
Результаты измерений должны быть репрезентативными, взаимно сопоставимыми и четко описывать соответствующее рабочее состояние установки.
Точки отбора проб
Точки отбора проб должны соответствовать требованиям законодательства РК в области измерений. Точки отбора проб должны:
быть четко обозначенными;
если возможно, иметь постоянный поток газа в точке отбора;
иметь необходимые источники энергии;
иметь доступ и место для размещения приборов и специалиста;
обеспечивать соблюдение требований безопасности на рабочем месте.
Компоненты и параметры
Компонентами производственного мониторинга являются контролируемые загрязняющие вещества, присутствующие в эмиссиях в окружающую среду (выбросы, сбросы,), измеряемые или рассчитываемые на основе утвержденных методических документов.
Стандартные условия
При исследованиях состояния атмосферного воздуха необходимо учитывать:
температуру окружающей среды;
относительную влажность;
скорость и направление ветра;
атмосферное давление;
общее погодное состояние (облачность, наличие осадков);
объем газовоздушной смеси;
температуру отходящего газа (для расчета концентрации и массового расхода);
содержание водяных паров;
статическое давление, скорость потока в канале отходящего газа;
содержание кислорода.
Данные параметры могут использоваться при определении наличия определенных компонентов в отходящем потоке газа. Например, температура, содержание кислорода и пыли в газе могут указывать на разложение ПХДД/Ф. Значение pH в сточных водах может также использоваться для определения эффективности осаждения металлов.
Помимо наблюдений за качественными и количественными показателями отходящих потоков, мониторингу подлежат параметры основных технологических процессов, к которым относятся:
количество загружаемого сырья;
производительность;
температура горения (или скорость потока);
количество подсоединенных аспирационных установок;
скорость потока, напряжение и количество удаляемой пыли из рукавного или электрофильтра вместо концентрации пыли;
датчики утечки для применяемого очистного оборудования (например, возможные превышения концентрации при разрыве фильтровальной ткани рукавных фильтров).
В дополнение к вышеперечисленным параметрам для эффективной работы установки и системы очистки дымовых газов могут быть необходимы дополнительные измерения определенных параметров (таких, как напряжение и электричество (электрофильтры), перепад давления (рукавные фильтры) и концентрации загрязняющих веществ на различных установках в газоходах (например, до и после пылегазоочистки).
Непрерывное и периодическое измерение выбросов
Непрерывный мониторинг выбросов предполагает постоянное измерение автоматизированной системой мониторинга, установленной на источнике выбросов.
Возможно непрерывное измерение нескольких компонентов в газах или в сточных водах. И в некоторых случаях точные концентрации могут определяться непрерывно или в виде средних значений в течение согласованных периодов времени (почасово, посуточно и т.д.). В этих случаях анализ средних значений и использование процентилей могут обеспечить гибкий метод демонстрации соответствия условиям разрешения, а средние значения можно легко и автоматически оценить.
Для источников и компонентов выбросов, которые могут оказывать значительное воздействие на окружающую среду, следует установить непрерывный мониторинг. Пыль может оказывать значительное воздействие на окружающую среду и здоровье, содержать токсичные компоненты. Постоянный мониторинг пыли позволяет также определить разрывы мешков в рукавных фильтрах.
Периодические измерения включают определение измеряемой величины с заданными временными интервалами с использованием ручных или автоматизированных методов. Указанные промежутки времени обычно являются регулярными (например, один раз в месяц или один раз/два раза в год). Длительность отбора определяется как период времени, в течение которого образец отбирается. На практике иногда выражение "точечный отбор" используется аналогично "периодическому измерению". Количество отбираемых проб может быть различным, в зависимости от определяемого вещества, условий отбора проб, однако для получения достоверных показателей стабильного выброса наилучшей рекомендуемой практикой является получение как минимум трех выборок последовательно в одной серии измерений.

Өлшеулердің ұзақтығы мен уақыты, сынама алу нүктелері, өлшенетін заттар (яғни ластағыш заттар мен сенімді заттар) да мониторинг мақсаттары анықталған кезде бастапқы кезеңде белгіленеді. Көп жағдайда сынамаларды іріктеу ұзақтығы 30 минутты құрайды, бірақ ол ластағыш затқа, шығарылу қарқындылығына, сондай-ақ сынама алу орындарының орналасуына (датчиктердің орындары – автоматтандырылған жүйелер жағдайында) байланысты 60 минутты құрауы мүмкін). Мысалы, шаң концентрациясы төмен немесе ПХДД/Ф анықтау қажет болған жағдайларда сынама алу уақыты көбірек қажет болуы мүмкін.
Шығарындылардың әсерін бағалау және олардың уақыт бойынша төмендеуі белгілі бір учаскедегі бос және басқарылатын шығарындылар көздерінің салыстырмалы үлесімен салыстырылуы керек. Осы нәтижелерді қоршаған орта сапасының стандарттарымен, кәсіптік әсер ету шегімен немесе болжамды концентрация мәндерімен салыстыру.
Сынама алу нүктелері орналасқан жерлер қауіпсіздік және еңбек гигиенасы стандарттарына сәйкес болуы, қолжетімді болуы және жеткілікті өлшемде болуы керек.
4.4.1. Атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларының мониторингі
Өндірістік мониторинг кәсіпорынның өндірістік қызметінің қоршаған ортаға әсері туралы белгіленген кезеңділікпен объективті деректерді алу үшін жүргізілетін өндірістік экологиялық бақылаудың элементі болып табылады.
Атмосфералық ауаға ұйымдастырылған шығарындылар, сондай-ақ процестердің параметрлері бекітілген Стандарттарға сәйкес мерзімді немесе үздіксіз өлшеу әдістерін қолдану арқылы бақыланады.
Пайдаланылған бақылау түрі (үздіксіз немесе мерзімді өлшеулер) ластаушы заттың табиғаты, шығарындылардың экологиялық маңыздылығы немесе оның өзгергіштігі сияқты бірқатар факторларға байланысты.
Шығарындыларды бақылау тікелей өлшеу әдісімен жүзеге асырылуы мүмкін, оларды бөліп көрсетуге болады:
бақыланатын көздер шығарындыларындағы ластаушы заттардың концентрациясын үздіксіз өлшейтін автоматты газ анализаторларына негізделген аспаптық әдіс (үздіксіз өлшеу);
аспаптық-зертханалық-бақыланатын көздерден шығатын газдардың сынамаларын алуға негізделген, кейіннен оларды химиялық зертханаларда талдай отырып (мерзімді өлшеулер);
есептеу әдісі – әдістемелік деректерді пайдалануға негізделген.
Атмосфералық ауадағы шығарындыларды бақылау ұйымдасқан шығарындылар көздері үшін де, ұйымдастырылмаған көздер үшін де жүргізілуі мүмкін.
Түтін газдарындағы ластаушы заттардың концентрациясын бақылау мерзімді немесе үздіксіз өлшеу түрінде жүзеге асырылады.
Мерзімді өлшеулерді жекелеген агрегаттарға қызмет көрсететін әрбір газ тазарту жабдығынан кейін газ құбырларындағы түтін газдарының сынамаларын қысқа мерзімді іріктеу жолымен мамандандырылған персонал жүргізеді. Өлшеу үшін түтін газының үлгісі алынады және ластаушы зат лезде портативті өлшеу жүйелерімен (мысалы, газ анализаторлары) немесе кейіннен зертханада талданады.
Үздіксіз өлшеу жолымен эмиссиялардың мониторингі (автоматтандырылған мониторинг) жеке агрегаттарға қызмет көрсететін әрбір газ тазарту жабдығынан кейін немесе тікелей түтін құбырында тікелей газ құбырларында орнатылған өлшеу жабдығымен жүзеге асырылады.
Ластаушы заттардың шоғырлану мониторингі Қазақстан Республикасында қолданыстағы нормалар мен ережелерді сақтай отырып жүзеге асырылады.
Ұйымдастырылмаған шығарындыларды бақылауға ерекше назар аудару керек, өйткені оларды сандық анықтау үлкен еңбек пен уақытты қажет етеді. Тиісті өлшеу әдістері бар, бірақ оларды қолдану арқылы алынған нәтижелердің сенімділік деңгейі төмен және әлеуетті көздер санының артуына байланысты жалпы ұйымдастырылмаған шығарындыларды/шығарындыларды бағалау нүктелік көздерден шығарындылар/шығарындылар жағдайына қарағанда айтарлықтай шығындарды талап етуі мүмкін.
Төменде ұйымдастырылмаған шығарындыларды сандық анықтаудың кейбір әдістері қарастырылған:
заттың ағыны өлшенетін "эквивалентті бетті" анықтауға негізделген ұйымдасқан шығарындыларға ұқсастық әдісі;
жабдықтың ағып кетуін бағалау;
сақтау ыдыстарынан шығарындыларды, тиеу-түсіру операциялары кезінде, сондай-ақ қосалқы учаскелердің (тазарту құрылыстары және т. б.) қызметінен туындайтын шығарындыларды анықтау үшін коэффициенттер көмегімен есептеу әдістерін қолдану;
оптикалық бақылау құрылғыларын пайдалану (ластаушы заттармен жұтылатын және/немесе шашырайтын электромагниттік сәулеленуді пайдалана отырып, кәсіпорыннан левард тарапынан ағып кету нәтижесінде ластаушы заттардың концентрациясын анықтау және анықтау);
материалдық баланс әдісі (заттың кіріс ағынын есепке алу, оның жинақталуы, осы заттың Шығыс ағыны, сондай-ақ технологиялық процесс барысында оның ыдырауы, содан кейін қалдық қоршаған ортаға шығарындылар түрінде түскен болып есептеледі);
кәсіпорын аумағындағы әртүрлі таңдалған нүктелерге немесе аймақтарға, сондай-ақ осы учаскелерде әртүрлі биіктікте орналасқан нүктелерге газ трассерін шығару;
ұқсастық принципі бойынша бағалау әдісі (метеорологиялық деректерді ескере отырып, ауа сапасын өлшеу нәтижелеріне негізделген шығарындыларды сандық бағалау);
кәсіпорынның левард тарапынан ластаушы заттардың ылғалды және құрғақ тұнбаларын бағалау, бұл кейіннен осы шығарындылардың динамикасын бағалауға мүмкіндік береді (бір ай немесе бір жыл).
Барлық учаскелерде жалпы қолдануға қолданылатын өлшеу әдістері жоқ және өлшеу әдістемелері әр учаскеде әр түрлі болады. Өнеркәсіп алаңына жақын басқа көздерден, мысалы, қосалқы өндірістер, Көлік және экстраполяцияны қиындататын басқа көздерден айтарлықтай әсерлер бар. Демек, алынған нәтижелер салыстырмалы немесе бақыланбайтын шығарындыларды азайту үшін қабылданған шаралар арқылы қол жеткізілген төмендеуді көрсете алатын бағдарлар болып табылады.
Іріктеу нүктелері өндірістік гигиена мен қауіпсіздік стандарттарына сәйкес келуі керек, Оңай және тез қол жетімді және тиісті мөлшерде болуы керек.
Аумақтық көздерден ұйымдастырылмаған шығарындыларды өлшеу күрделірек және мұқият әзірленген әдістерді қажет етеді, өйткені:
шығарындылардың сипаттамалары метеорологиялық жағдайлармен реттеледі және үлкен ауытқуларға ұшырайды;
шығарындылар көзі үлкен аумаққа ие болуы мүмкін және дәлсіздікпен анықталуы мүмкін;
өлшенген мәліметтерге қатысты қателіктер айтарлықтай болуы мүмкін.
Технологиялық жабдықтың тығыздығынан атмосфераға түсетін ұйымдаспаған шығарындылардың мониторингі ұшпа органикалық қосылыстардың (VOC) ағып кетуін анықтауға арналған жабдықтың көмегімен жүргізілуі тиіс. Егер ағып кету көлемі аз болса және оларды аспаптық өлшеулермен бағалау мүмкін болмаса, онда ластаушы заттардың концентрациясын жеке өлшеулермен бірге массалық тепе-теңдік әдісі қолданылуы мүмкін.
Ұйымдастырылмаған шығарындыларды бақылаудың сипатталған әдістері халықаралық тәжірибені ескере отырып жасалған және олар нақты және сенімді нақты көрсеткіштерді бере алмайтын кезеңде, бірақ олар белгілі бір уақыт аралығында шығарындылардың болжамды деңгейлерін немесе шығарындылардың ықтимал өсу тенденцияларын көрсетуге мүмкіндік береді. Ұсынылған әдістердің біреуін немесе бірнешеуін қолданған жағдайда жергілікті пайдалану тәжірибесін, жергілікті жағдайларды, қондырғының ерекше конфигурациясын және т. б. білу қажет.
Атмосфералық ауаға эмиссияларды мониторингілеу үшін пайдаланылатын әдістер мен құралдар тиісті ұлттық нормативтік құқықтық актілерде белгіленеді.

Продолжительность и время измерений, точки отбора проб, измеряемые вещества (т.е. загрязнители и косвенные параметры) также устанавливаются на начальном этапе, при определении целей мониторинга. В большинстве случаев продолжительность отбора проб составляет 30 минут, но также может быть и 60 минут, в зависимости от загрязняющего вещества, интенсивности выброса, а также схемы расположения мест отбора проб (места установки датчиков – в случае использования автоматизированных систем). Так, например, в случаях низких концентраций пыли или необходимости определения ПХДД/Ф может потребоваться больше времени для отбора проб.
Оценку воздействия выбросов и их сокращение с течением времени следует сопоставлять с относительной долей неорганизованных и организованных источников выбросов на конкретном участке. Сравнение этих результатов со стандартами качества окружающей среды, пределом воздействия на рабочем месте или прогнозируемыми значениями концентраций.
Местоположения точек отбора должны соответствовать стандартам безопасности и гигиены труда, быть легкодоступными и иметь достаточный размер.
4.4.1. Мониторинг выбросов загрязняющих веществ в атмосферу
Производственный мониторинг является элементом производственного экологического контроля, который проводится для получения объективных данных с установленной периодичностью о воздействии производственной деятельности предприятия на окружающую среду.
Организованные выбросы в атмосферный воздух, а также параметры процессов контролируются с использованием периодических или непрерывных методов измерения в соответствии с утвержденными стандартами.
Тип использованного мониторинга (непрерывные или периодические измерения) зависит от ряда факторов, таких, как природа загрязняющего вещества, экологическая значимость выбросов или ее изменчивость.
Мониторинг выбросов может осуществляться методом прямых измерений, из которых можно выделить:
инструментальный метод, основанный на автоматических газоанализаторах, непрерывно измеряющих концентрации загрязняющих веществ в выбросах контролируемых источников (непрерывные измерения);
инструментально-лабораторный – основанный на отборе проб отходящих газов из контролируемых источников с последующим их анализом в химических лабораториях (периодические измерения);
расчетный метод – основанный на использовании методологических данных.
Мониторинг выбросов в атмосферном воздухе может проводиться как для организованных источников выбросов, так и для неорганизованных источников.
Мониторинг концентраций загрязняющих веществ в дымовых газах осуществляется в форме периодических или непрерывных измерений.
Периодические замеры проводятся специализированным персоналом путем краткосрочного отбора проб дымовых газов в газоходах после каждого газоочистного оборудования, обслуживающего отдельные агрегаты. Для измерений извлекается образец дымового газа, и загрязняющее вещество анализируется мгновенно с помощью переносных измерительных систем (например, газоанализаторов) или впоследствии в лаборатории.
Мониторинг эмиссий путем непрерывных измерений (автоматизированный мониторинг), осуществляется измерительным оборудованием, установленным непосредственно в газоходах, после каждого газоочистного оборудования, обслуживающего отдельные агрегаты или непосредственно в дымовой трубе.
Мониторинг концентраций загрязняющих веществ осуществляется с соблюдением действующих норм и правил в Республике Казахстан.
Особое внимание следует уделить мониторингу неорганизованных выбросов, так как их количественное определение требует больших трудовых и временных затрат. Имеются соответствующие методики измерения, но уровень достоверности результатов, получаемых с их применением, низок и в связи с увеличением числа потенциальных источников оценка суммарных неорганизованных выбросов/сбросов может потребовать более существенных затрат, чем в случае выбросов/сбросов от точечных источников.
Ниже рассмотрены некоторые методы количественного определения неорганизованных выбросов:
метод аналогии с организованными выбросами, основанный на определении "эквивалентной поверхности", через которую измеряется поток вещества;
оценка утечек из оборудования;
использование расчетных методов с помощью коэффициентов для определения выбросов из емкостей для хранения, во время погрузочно-разгрузочных операций, а также выбросов, возникающих в результате деятельности вспомогательных участков (очистных сооружений и пр.);
использование устройств для оптического мониторинга (обнаружение и определение концентраций загрязняющих веществ в результате утечки с подветренной от предприятия стороны с использованием электромагнитного излучения, которое поглощается и/или рассеивается загрязняющими веществами);
метод материального баланса (учет входного потока вещества, его накопление, выходной поток этого вещества, а также его разложение в ходе технологического процесса, после чего остаток считается поступившим в окружающую среду в виде выбросов);
выпуск газа-трассера в различные выбранные точки или зоны на территории предприятия, а также в точки, расположенные на разной высоте на этих участках;
метод оценки по принципу подобия (количественная оценка выбросов исходя из результатов измерения качества воздуха с подветренной стороны, с учетом метеорологических данных);
оценка мокрых и сухих осаждений загрязняющих веществ с подветренной от предприятия стороны, что позволит впоследствии оценить динамику этих выбросов (за месяц или за год).
Нет методов измерений, которые применимы для общего использования на всех участках, и методологии измерений отличаются от участка к участку. Имеются значительные воздействия от других источников поблизости от промплощадки, такие, как вспомогательные производства, транспорт и иные источники, которые сильно затрудняют экстраполяцию. Следовательно, полученные результаты относительны или являются ориентирами, которые могут указывать на снижение, достигнутое при помощи принятых мер по снижению неконтролируемых выбросов.
Точки отбора проб должны отвечать стандартам производственной гигиены и техники безопасности, быть легко и быстро достижимы и иметь должные размеры.
Измерение неорганизованных выбросов от площадных источников является более сложным и требует более тщательно разработанных методов, так как:
характеристики выбросов регулируются метеорологическими условиями и подвержены большим колебаниям;
источник выбросов может иметь большую площадь и может быть определен с неточностью;
погрешности относительно измеренных данных могут быть значительны.
Мониторинг неорганизованных выбросов, попадающих в атмосферу от неплотностей технологического оборудования, должен проводиться с помощью оборудования для обнаружения утечек летучих органических соединений (ЛОС). Если объемы утечек малы и их невозможно оценить инструментальными замерами, то может применяться метод массового баланса в сочетании с отдельными измерениями концентраций загрязняющих веществ.
Описанные методы для мониторинга неорганизованных выбросов были разработаны с учетом международного опыта и находятся на той стадии, когда они не могут выдать точные и надежные фактические показатели, однако они позволяют показывать ориентировочные уровни выбросов или тенденции возможного увеличения выбросов за определенный период времени. В случае применения одного или нескольких предлагаемых методов необходимо учитывать местный опыт использования, знания местных условий, особой конфигурации установки и т.п.
Методы и инструменты, используемые для мониторинга эмиссий в атмосферный воздух, устанавливаются соответствующими национальными нормативно-правовыми актами.

4.4.2. Ластағыш заттардың су объектілеріне ағызылуына мониторинг жүргізу
Су ресурстарының өндірістік мониторингі – болып жатқан өзгерістерді уақтылы анықтау және бағалау, су ресурстарын ұтымды пайдалануға және қоршаған ортаға әсерді азайтуға бағытталған іс-шараларды болжау үшін кәсіпорынның қызметін бақылау мен бақылаудың бірыңғай жүйесі.
Су ресурстары жай-күйінің өндірістік мониторингі шеңберінде суды тұтыну және су бұру жүйелерін бақылау және қарастырылып отырған аумақтың су ресурстарына әсер ету көздеріне, сондай-ақ олардың ұтымды пайдаланылуына мониторинг жүргізу көзделеді.
Бақылау нәтижелері өндірістік қызмет барысында қоршаған ортада болып жатқан өзгерістерді дер кезінде анықтауға және бағалауға мүмкіндік береді.
Су ресурстарының жай-күйінің мониторингі мыналарды қамтиды:
операциялық мониторинг – сарқынды суларды тазарту қондырғыларының жұмысы мен тиімділігін бақылау;
эмиссиялар мониторингі – ағызылатын сарқынды сулардың көлемін және олардың белгіленген лимиттерге сәйкестігін; сарқынды суларды қабылдағышқа — қойма тоғанына ағызған кезде сарқынды сулардың сапасын және олардың ШРД белгіленген нормаларына сәйкестігін бақылау;
әсер ету мониторингі – сарқынды суларды қабылдағыш – қойма тоғанының су сапасын бақылау (ластағыш заттардың фондық концентрациясы).
Су объектiлерiн қорғау және пайдалану саласындағы өндiрiстiк мониторинг нормаланған параметрлер мен сипаттамаларға тұрақты бақылауды қамтиды:
сарқынды сулардың пайда болуына байланысты технологиялық процестер мен жабдықтар;
су алу және пайдаланылған суды есепке алу орындары;
тазартылғандарды қоса алғанда, сарқынды суларды шығару орындары;
сарқынды суларды тазартуға арналған құрылыстар мен кәріз жүйелеріне арналған құрылыстар;
суды тұтыну және су бұру жүйелері;
пайдаланылуы рұқсаттар негізінде жүзеге асырылатын жерүсті және жерасты су объектілері, сондай-ақ су қорғау аймақтары мен жағалаудағы қорғаныс белдеулерінің аумақтары.
Үздіксіз өлшеу әдісі атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындыларын бағалаумен қатар өнеркәсіптік кәсіпорындардың сарқынды суларының параметрлерін анықтау үшін де кеңінен қолданылады. Өлшеулер тікелей сарқынды су ағынында жүргізіледі.
Үздіксіз өлшеулер барысында әрдайым дерлік белгіленетін негізгі параметр сарқынды сулардың көлемдік шығыны болып табылады. Сонымен қатар, сарқынды сулар ағынындағы үздіксіз мониторинг процесінде келесі параметрлерді анықтауға болады:
рН және электр өткізгіштігі;
температура;
бұлыңғырлық.
Қалпына келтіру үшін үздіксіз бақылауды пайдалануды таңдау мыналарға байланысты:
жергiлiктi жағдайлардың ерекшелiктерiн ескере отырып, сарқынды сулардың төгiлуiнiң қоршаған ортаға күтiлетiн әсерi;
тазартылған судың параметрлерінің өзгеруіне жылдам әрекет ету үшін сарқынды суларды тазарту қондырғысының жұмысын бақылау және бақылау қажеттілігі (бұл ретте өлшеулердің ең аз жиілігі тазарту қондырғысының дизайнына және сарқынды суларды төгу көлемі);
өлшеу құралдарының болуы мен сенімділігі және сарқынды сулардың ағу сипаты;
үздіксіз өлшеулер құны (экономикалық орындылығы).

4.4.2. Мониторинг сбросов загрязняющих веществ в водные объекты
Производственный мониторинг водных ресурсов представляет единую систему наблюдений и контроля деятельности предприятия для своевременного выявления и оценки происходящих изменений, прогнозирования мероприятий, направленных на рациональное использование водных ресурсов и смягчение воздействия на окружающую среду.
В рамках производственного мониторинга состояния водных ресурсов предусматривается контроль систем водопотребления и водоотведения и осуществление наблюдений за источниками воздействия на водные ресурсы рассматриваемого района, а также контроль их рационального использования.
Результаты мониторинга позволяют своевременно выявить и провести оценку происходящих изменений окружающей среды при осуществлении производственной деятельности.
Мониторинг состояния водных ресурсов включает:
операционный мониторинг – наблюдения за работой и эффективностью очистных сооружений сточных вод;
мониторинг эмиссий – наблюдения за объемами сбрасываемых сточных вод и их соответствием установленным лимитам; наблюдения за качеством сточных вод и их соответствием установленным нормам ПДС при отведении в приемник сточных вод – пруд-накопитель;
мониторинг воздействия – наблюдения за качеством вод приемника сточных вод – пруда-накопителя (фоновые концентрации загрязняющих веществ).
Производственный мониторинг в области охраны и использования водных объектов включает регулярный контроль нормируемых параметров и характеристик:
технологических процессов и оборудования, связанных с образованием сточных вод;
мест водозабора и учета используемой воды;
выпусков сточных вод, в том числе очищенных;
сооружений для очистки сточных вод и сооружений систем канализации;
систем водопотребления и водоотведения;
поверхностных и подземных водных объектов, пользование которыми осуществляется на основании разрешительной документации, а также территорий водоохранных зон и прибрежных защитных полос.
Метод непрерывных измерений наряду с оценкой выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух широко применяется также для определения параметров сточных вод промышленных предприятий. Измерения проводятся непосредственно в потоке сточных вод.
Основным параметром, который практически всегда устанавливается в ходе непрерывных измерений, является объемный расход сточных вод. Дополнительно в процессе непрерывного мониторинга в потоке сточных вод могут определяться следующие параметры:
pH и электропроводимость;
температура;
мутность.
Выбор в пользу использования непрерывного мониторинга для сбросов зависит от:
ожидаемого воздействия сбросов сточных вод на окружающую среду с учетом особенностей местных условий;
необходимости мониторинга и контроля производительности установки по очистке сточных вод для возможности быстрого реагирования на изменения параметров очищенной воды (при этом, минимальная частота проведения замеров может зависеть от конструкции очистных сооружений и объемов сбросов сточных вод);
наличия и надежности измерительного оборудования и характера сброса сточных вод;
затрат на непрерывные измерения (экономической целесообразности).

4.5. Жабдықтар мен техниканы жоспарлы-алдын ала жөндеу және техникалық қызмет көрсету
ЖАЖ жүйесі – бұл жабдықтың тозуын болдырмау және оны жұмысқа қабілетті күйде ұстау мақсатында жүргізілетін шаралар кешені.
ЖАЖ жүйесінің мәні мынада: жабдық белгілі бір уақытты өңдегеннен кейін профилактикалық тексерулер және әртүрлі жоспарлы жөндеу жұмыстары жүргізіледі, олардың жиілігі мен ұзақтығы жабдықтың дизайн және жөндеу ерекшеліктеріне және оның жұмыс жағдайларына байланысты.
ЖАЖ жүйесі сонымен қатар жабдыққа техникалық қызмет көрсету және күту бойынша профилактикалық шаралар кешенін қарастырады.
Ол прогрессивті тозу жағдайында жабдықтың жұмыс істеу мүмкіндігін жоққа шығарады, бөлшектер мен тораптарды алдын ала дайындауды, жөндеу жұмыстарын жоспарлауды және еңбек және материалдық ресурстарға қажеттілікті қамтамасыз етеді.
Жоспарлы-алдын ала жөндеу туралы ережені салалық министрліктер мен ведомстволар әзірлейді және бекітеді және салалық кәсіпорындар үшін міндетті болып табылады.
ЖАЖ-дың негізгі мазмұны ауысым ішілік техникалық қызмет көрсету (күту және қадағалау) және әдетте кезекші және жедел персоналға тағайындалатын жабдыққа профилактикалық тексерулер, сондай-ақ жабдықты жоспарлы жөндеу болып табылады.
ЖАЖ жүйесі бекітілген кесте бойынша жүргізілетін кәсіпорынның инженерлік-техникалық персоналының жабдықты жоспарлы профилактикалық тексеруін де қарастырады.
Көтергіш машиналар әдеттегі жоспарлы тексерулерден басқа, осы машиналарға жетекшілік ететін жауапты адам жүргізетін техникалық сараптамадан өтеді.
ЖАЖ жүйесі жабдықты жөндеудің 2 түрін қарастырады: ағымдағы және күрделі.
Жабдықты ағымдағы жөндеуге тозған бөлшектерді немесе тораптарды ішінара ауыстыру, жекелеген тораптарды теңестіру, механизмдерді тазалау, жуу және қайта қарау, резервуарлардағы (картердегі) майлау жүйелеріндегі майды ауыстыру, бекітпелерді тексеру және істен шыққан бекітпелерді ауыстыру бойынша жұмыстарды орындау кіреді.
Күрделі жөндеу кезінде, әдетте, жөнделетін жабдықты толық бөлшектеу, тазалау және жуу, негізгі бөлшектерді (мысалы, станиналарды) жөндеу немесе ауыстыру; барлық тозған тораптар мен бөлшектерді толық ауыстыру; жабдықты қайта жинау, тексеру және туралау орындалады.
Күрделі жөндеу кезінде жабдықтың пайдалану кезінде де, жөндеу кезінде де анықталған барлық ақаулары жойылады.
Ағымдағы және күрделі жөндеуге арналған жабдықты тоқтату жиілігі тозған бөлшектер мен тораптардың қызмет ету мерзімімен, ал тоқтау ұзақтығы ең көп еңбекті қажет ететін жұмыстарды орындауға қажетті уақытпен анықталады.
Жоспарлы-алдын ала жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін кестелер жасалады. Әрбір кәсіпорын белгіленген нысанға сәйкес жылдық және айлық ЖАЖ кестелерін жасауға міндетті.
ЖАЖ жүйесі жабдықты пайдаланудың және жөндеудің апатсыз моделін болжайды, алайда жабдықтың тозуы немесе авариялар нәтижесінде жоспардан тыс жөндеу жұмыстары да жүргізіледі.
ЖАЖ жүйесін қолданудың артықшылықтары:
жабдықты пайдаланудың күрделі жөндеу кезеңдерінің ұзақтығын бақылау;
жөндеуге арналған жабдықтың тұрып қалуын реттеу;
жабдықты, тетіктерді және механизмдерді жөндеу құнын болжау;
жабдықтың істен шығу себептерін талдау;
жабдықты жөндеу күрделілігіне байланысты жөндеу персоналының санын есептеу.
ЖАЖ жүйесінің кемшіліктері:
жөндеуді жоспарлау үшін ыңғайлы құралдардың болмауы;
еңбек шығындарын есептеудің күрделілігі;
параметр-индикаторды есепке алудың күрделілігі;
жоспарланған жөндеу жұмыстарын жедел түзету қиындықтары.

4.5. Проведение планово-предупредительного ремонта и технического обслуживания оборудования и техники
Система планово-предупредительного ремонта (ППР) – это комплекс мероприятий, направленных на предупреждение износа и содержание в работоспособном состоянии оборудования.
Сущность системы ППР состоит в том, что после отработки оборудованием определенного времени производятся профилактические осмотры и различные виды плановых ремонтов, периодичность и продолжительность которых зависят от конструктивных и ремонтных особенностей оборудования и условий его эксплуатации.
Система ППР предусматривает также комплекс профилактических мероприятий по содержанию и уходу за оборудованием.
Она исключает возможность работы оборудования в условиях прогрессирующего износа, предусматривает предварительное изготовление деталей и узлов, планирование ремонтных работ и потребности в трудовых и материальных ресурсах.
Положения о планово-предупредительных ремонтах разрабатываются и утверждаются отраслевыми министерствами и ведомствами и являются обязательными для выполнения предприятиями отрасли.
Основное содержание ППР – внутрисменное обслуживание (уход и надзор) и проведение профилактических осмотров оборудования, которое обычно возлагается на дежурный и эксплуатационный персонал, а также выполнение плановых ремонтов оборудования.
Системой ППР предусматриваются также плановые профилактические осмотры оборудования инженерно-техническим персоналом предприятия, эти осмотры производятся по утвержденному графику.
Грузоподъемные машины, кроме обычных профилактических осмотров, подлежат также техническому освидетельствованию, проводимому лицом по надзору за этими машинами.
Системой ППР предусматриваются ремонты оборудования двух видов: текущие и капитальные.
Текущий ремонт оборудования включает выполнение работ по частичной замене быстроизнашивающихся деталей или узлов, выверке отдельных узлов, очистке, промывке и ревизии механизмов, смене масла в емкостях (картерных) систем смазки, проверке крепления и замене вышедших из строя крепежных деталей.
При капитальном ремонте, как правило, выполняется полная разборка, очистка и промывка ремонтируемого оборудования, ремонт или замена базовых деталей (например, станин); полная замена всех изношенных узлов и деталей; сборка, выверка и регулировка оборудования.
При капитальном ремонте устраняются все дефекты оборудования, выявленные как в процессе эксплуатации, так и при проведении ремонта.
Периодичность остановок оборудования на текущие и капитальные ремонты определяется сроком службы изнашиваемых узлов и деталей, а продолжительность остановок – временем, необходимым для выполнения наиболее трудоемкой работы.
Для выполнения планово-предупредительных ремонтов оборудования составляются графики. Каждое предприятие обязано составлять по установленной форме годовой и месячный графики ППР.
Система ППР предполагает безаварийную модель эксплуатации и ремонта оборудования, однако в результате изношенности оборудования или аварий проводятся и внеплановые ремонты.
Преимущества использования системы ППР:
контроль продолжительности межремонтных периодов работы оборудования,
регламентирование времени простоя оборудования в ремонте,
прогнозирование затрат на ремонт оборудования, узлов и механизмов,
анализ причин поломки оборудования,
расчет численности ремонтного персонала в зависимости от ремонтосложности оборудования.
Недостатки системы ППР:
отсутствие удобных инструментов планирования ремонтных работ,
трудоемкость расчетов трудозатрат,
трудоемкость учета параметра-индикатора,
сложность оперативной корректировки планируемых ремонтов.

4.6. Қалдықтарды басқару
ҚР Экология кодексіне және Қазақстан Республикасында қабылданған нормативтік құқықтық актілерге сәйкес барлық өндіріс және тұтыну қалдықтары қоршаған ортаға әсерін ескере отырып, жиналуы, сақталуы, залалсыздандырылуы, тасымалдануы және жойылуы тиіс.
Табиғи ортаның құрамдас бөліктерінің ластануын болдырмау мақсатында қалдықтарды жинақтау және кәдеге жарату халықаралық стандарттарға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтеріне, сондай-ақ ішкі стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Өндірістік қалдықтарды уақытша жинақтау қажет болған жағдайда (қалдықтар кейінгі технологиялық процессте пайдаланылғанға дейін немесе орналастыру нысанына жіберілгенге дейін) оларды өнеркәсіптік алаңда сақтаған кезде қалдықтармен жұмыс істеу, сондай-ақ жоспарланған жұмыстарды жүргізу кезінде оларды орналастыру, сол кезде пайда болған қалдықтар қоршаған ортаның жәй-күйі мен кәсіпорын персоналының денсаулығына зиянды әсер етпейтін жағдайларды қамтамасыз етуі керек.
Қалдықтарды басқару жүйесі мыналарды қамтиды:
түзілетін қалдықтарды анықтау;
қалдықтарды олар пайда болған орындарда бөлек жинау (сегрегация), оларды қауіптілік деңгейі мен дәрежесіне қарай топтастыру арқылы әрі қарай кәдеге жарату тәсілдерін оңтайландыру және кейбір қалдық түрлерін қайта пайдалану;
қалдықтарды мақсатқа сай шығарылғанға дейін жинақтау және уақытша сақтау;
таңбаланған жабық контейнерлерде сақтау;
қалдықтарды арнайы бөлінген және жабдықталған орындарда жинау;
барлық қалдықтардың қозғалысын тіркей отырып, қатаң бақылаумен тасымалдау.
Қалдықтарды контейнерлерде сақтау төгілудің алдын алуға, олардың қоршаған ортаға әсерін азайтуға, сондай-ақ ауа-райының қалдықтардың күйіне әсерін азайтуға мүмкіндік береді.
4.6.1. Технологиялық қалдықтарды басқару
Титан және магний өндірісінде жыл сайын бастапқы шикізаттың айтарлықтай шығынын құрайтын шаң қалдықтары, пайдаланылған электролиттер, хлоридтер, негізгі және қоспа металдардың оксихлоридтері сияқты бірнеше тонна қалдықтар түзіледі: балқымалар, ұшпалы заттар, газдар, шламдар.
Негізгі мақсат әрқашан қоршаған ортаға теріс әсер болмаған жағдайда қалдық өнімдер мен қалдықтарды кешенді қайта өңдеу процесін оңтайландыру арқылы қалдықтардың түзілуін азайту болып табылады.
Қалдықтарды барынша азайту, процесті оңтайландыру және мүмкіндігінше қалдықтарды қайта пайдалану бүгінгі таңда көптеген кәсіпорындарда қолданыстағы тәжірибе болып табылады.
Көптеген қалдықтар басқа процестер үшін шикізат ретінде пайдаланылады. Қалдықтарды және өндіріс қалдықтарын басқару үшін келесі әдістер қолданылады:
Қалдықтардың ерекшеліктеріне байланысты өндіріс қалдықтарын кәдеге жарату технологиясын таңдау;
Қалдықтарды орналастыру орындарын ұтымды басқару келесі жағдайларда қолданылады:
1. іргетас пен бөгеттің тығыз құрылымы ретінде шлам жинағыштардың карталарын салу (оның ішінде қышқылдардың түзілуі және жерасты суларының ластануы азаяды);
2. бөгеттің беткейлерін ұсақталған жыныспен немесе синтетикалық материалмен және қиыршық таспен жабу ретінде шлам жинағыштарды болашақта рекультивациялау кезінде топырақ қабатымен жабу және шөп себу (шаңды азайту);
1. 3. шлам жинағыштарды пайдалану кезінде (шлам жинағыштардың периметрі бойынша дренаждық арықтардың жұмыс жағдайын қолдау) үйінді алаңдардың айналма арналарын тұрақты тексеру және тәртіпте ұстау ретінде.

4.6. Управление отходами
Согласно Экологическому кодексу РК, нормативных правовых актов, принятых в Республике Казахстан, все отходы производства и потребления должны собираться, храниться, обезвреживаться, транспортироваться и захораниваться с учетом их воздействия на окружающую среду.
В целях предотвращения загрязнения компонентов природной среды накопление и удаление отходов производится в соответствии с международными стандартами и действующими нормативами Республики Казахстан, а также внутренними стандартами.
Обращение с отходами, а таже их размещение при проведении запланированных работ должно обеспечивать условия, при которых образующиеся отходы не оказывают вредного воздействия на состояние окружающей среды и здоровье персонала предприятия при необходимости временного накопления производственных отходов на промышленной площадке (до момента использования отходов в последующем технологическом процессе или направления на объект для размещения).
Система управления отходами заключается в следующем:
идентификация образующихся отходов;
раздельный сбор отходов (сегрегация) в местах их образования с учетом целесообразного объединения видов по степени и уровню их опасности с целью оптимизации дальнейших способов удаления, а также вторичного использования определенных видов отходов;
накопление и временное хранение отходов до целесообразного вывоза;
хранение в маркированных герметичных контейнерах;
сбор отходов на специально отведенных и обустроенных площадках;
транспортировка под строгим контролем с регистрацией движения всех отходов.
Хранение отходов в контейнерах позволяет предотвратить утечки, уменьшить уровень их воздействия на окружающую среду, а также воздействие погодных условий на состояние отходов.
4.6.1. Управление технологическими остатками
В производстве титана и магния ежегодно образуются множество тонн отходов пыли, отработанные электролиты, хлориды, оксихлориды основных и примесных металлов: расплавы, возгоны, газы, шламы, которые составляют значительные потери исходного сырья.
Основная цель всегда состоит в снижении образования отходов путем оптимизации процесса и комплексной переработки остаточных продуктов и отходов при условии отсутствия негативных межсредовых эффектов.
Сведение отходов к минимуму посредством оптимизации процесса и насколько возможно большего использования остатков и отходов, является существующей практикой на сегодняшний день на многих предприятиях.
Многочисленные остатки используются в качестве сырья для других процессов. Применяются следующие техники по управлению остатками и отходами производства:
Выбортехнологии размещения отходов производства в зависимости от характеристики отходов;
Рациональное управление местами размещения отходов применяется:
1) при строительстве карт шламонакопителей в качестве плотного строения основания и дамбы (в т.ч. уменьшается образование кислот и загрязнение подземных вод);
2) при будущей рекультивации шламонакопителей в качестве покрытия откосов дамбы дробленой породой или синтетическим материалом и щебнем, покрытие почвенным слоем и посев травы (уменьшение пыления);
3) при эксплуатации шламонакопителей (поддержание рабочего состояния дренажных канав по периметру шламонакопителей) в качестве регулярной проверки и поддержания в порядке обводных каналов отвальных площадок.

4.7. Су ресурстарын басқару
Суды пайдалану жүйесін ұйымдастыру өндіріс процесінің ажырамас бөлігі болып табылады. Бұл ретте кәсіпорында бар процестерді, бастапқы тұтынылатын судың сапасы мен қолжетімділігін, тұтыну көлемін, климаттық жағдайларды, белгілі бір технологияларды қолданудың қолжетімділігі мен орындылығын, қоршаған ортаны қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнаманың талаптарын, сондай-ақ басқа да аспектілердің массасын ескеру қажет. Сыртқы көздерден алынатын суды тұтынуды азайту суды пайдалану жүйесінің негізгі мақсаты болып табылады, оның өнімділік көрсеткіштері кәсіпорындағы үлестік және жалпы су тұтыну деректері болып табылады.
Өнеркәсіптік кәсіпорындардың суы мақсатына қарай: салқындатқыш, технологиялық және энергетикалық болып бөлінеді.
Салқындатқыш су металлургиялық жабдықтың салқындату жүйелерінде, сондай-ақ әртүрлі операциялар мен өңдеу кезеңдерінде аралық және дайын өнімдерді салқындату үшін қолданылады. Ол байланыссыз салқындатқыш су және тікелей байланыстағы салқындатқыш су болып бөлінеді.
Байланыссыз салқындатқыш су пештерді, пеш каминдерін, құю механизмдерін және т.б. салқындату үшін пайдаланылады. Орнату орнына байланысты салқындату булану салқындату мұнаралары бар тікелей ағынды немесе циркуляциялық жүйе арқылы жүзеге асырылады.
Тікелей байланыстағы салқындатқыш су әдетте металдармен және суспензиялы заттармен ластанған және жиі көп мөлшерде пайда болады.
Арнайы схемаға байланысты және сұйылту әсерлерін болдырмау үшін тікелей байланыста салқындату үшін су негізінен басқа сарқынды сулардан бөлек тазартылуы керек.
Технологиялық су орта түзуші, жуғыш және реактивті болып бөлінеді. Орта түзетін су кендерді, өнімдер мен өндіріс қалдықтарын байыту және өңдеу кезінде целлюлозаны еріту және қалыптастыру үшін қолданылады. Жуу суы газ тәрізді, сұйық және қатты өнімдерді жуу үшін қолданылады. Реактивті су – реагенттерді дайындау үшін қолданылатын су.
Энергетикалық су бу шығару үшін, сондай-ақ жылыту жүйелерінде салқындатқыш ретінде тұтынылады.
4.7.1. Сарқынды сулардың түзілуінің алдын алу
Сипаты
Су ресурстарын қайталама пайдалану технологиялары мен әдістері (жабық цикл) металлургияда сұйық қалдықтардың, соның ішінде сарқынды сулармен бірге ағызылатын қалдықтардың мөлшерін азайту үшін сәтті қолданылады. Сарқынды сулардың көлемін азайту кейде экономикалық тұрғыдан да тиімді, өйткені ағызылатын сарқынды сулар көлемінің азаюымен табиғи су объектілерінен тұщы суды алу көлемі азаяды, бұл қоршаған ортаның әсерлеріне де оң әсер етеді.
Техникалық сипаттамасы
4.1-кестеде пайда болған сұйық сарқынды сулар өңделіп, қайта пайдаланылатын процестердің кезеңдері көрсетілген.
4.1-кесте. Сарқынды сулардың ағындары мен оларды тазарту және азайту әдістеріне шолу
Сарқынды су көзі
Ағынды азайту әдістері
Сарқынды суларды тазарту әдістері
1
2
3
Техникалық су
Мүмкіндігінше процесте қайта пайдалану
Бейтараптандыру және жауын-шашын. Электролиз
Жанама салқындату үшін су
Жабық салқындату жүйесін пайдалану. Ағып кетуді анықтау үшін жүйелік мониторинг
Қоршаған ортаға ықтимал әсері төмен қоспаларды пайдалану
Қожды түйіршіктеу
Тұндыру немесе басқа өңдеу әдісі. Жабық салқындату жүйесі
Орналастыру. Қажет болса, тұндыру
Скруббер (тазарту)
Жабық жүйеде қайта пайдалану
Орналастыру. Қажет болса, тұндыру
Жерүсті суы
Үрлеу арқылы өңдеу. Мүмкіндігінше әлсіз қышқыл ағындарын қайта пайдалану
Орналастыру. Қажет болса, тұндыру
Қожды түйіршіктеу
Аулалар мен жолдарды тазалау. Шикізатты дұрыс сақтау
Орналастыру. Қажет болса, тұндыру. Сүзу
Қайта өңдеу және қайта пайдалану жұмыс үрдісіне біріктірілген шаралар болып табылады. Қайта өңдеу сұйықтықты алынған процеске қайтаруды қамтиды. Сарқынды суларды қайта пайдалану суды басқа мақсатта пайдалануды білдіреді, мысалы, жерүсті суларының ағындарын салқындату үшін пайдалануға болады.

4.7. Управление водными ресурсами
Организация системы водопользования является неотъемлемой частью производственного процесса. При этом необходимо учитывать имеющиеся на предприятии процессы, качество и доступность исходной потребляемой воды, объемы потребления, климатические условия, доступность и целесообразность применения тех или иных технологий, требования законодательства в области охраны окружающей среды и промышленной безопасности, а также массу других аспектов. Снижение потребления воды, забираемой из внешних источников, является основной целью системы водопользования, показателями эффективности которой являются данные удельного и валового потребления воды на предприятии.
Вода промышленных предприятий подразделяется по назначению на охлаждающую, технологическую и энергетическую.
Охлаждающая вода применяется в контурах охлаждения металлургического оборудования, а также для охлаждения промежуточных и готовых продуктов в различных операциях и переделах. Она может быть разделена на неконтактную охлаждающую воду и охлаждающую воду прямого контакта.
Вода на неконтактное охлаждение применяется для охлаждения печей, печных каминов, разливных механизмов и т.п. В зависимости от места расположения установки охлаждение может достигаться прямоточной или циркуляционной системой с испарительными градирнями.
Охлаждающая вода прямого контакта обычно загрязнена металлами и взвешенными твердыми частицами и часто появляется в больших количествах.
В связи с особой схемой и во избежание эффекта разбавления вода на прямое контактное охлаждение принципиально должна проходить очистку отдельно от других сточных вод.
Технологическая вода делится на средообразующую, промывную и реакционную. Средообразующая вода применяется для растворения и образования пульп, при обогащении и переработке руд, гидротранспорта продуктов и отходов производства. Промывные воды используются для промывки газообразных, жидких и твердых продуктов. Реакционная вода – вода, используемая для приготовления реагентов.
Энергетическая вода потребляется для производства пара, а также в качестве теплоносителя в системах обогрева.
4.7.1. Предотвращение образования сточных вод
Описание
Технологии и методы повторного использования воды (замкнутый цикл) успешно применяются в металлургии для сокращения образования жидких отходов, сбрасываемых в составе сточных вод. Снижение объемов сточных вод также иногда оказывается экономически выгодным, так как при снижении объема сбрасываемой сточной воды уменьшается объем отбора пресной воды из природных водных объектов, что также положительно влияет на межсредовые последствия.
Техническое описание
В таблице 4.1. показаны этапы процессов, на которых перерабатываются и повторно используются образующиеся жидкие стоки.
Таблица 4.1. Обзор потоков сточных вод и методов их очистки и минимизации
Источник сточных вод
Методы минимизации стоков
Методы очистки стоков
Техническая вода
Повторное использование в процессе, насколько это возможно
Нейтрализация и осаждение. Электролиз
Вода для непрямого охлаждения
Использование герметичной системы охлаждения. Мониторинг системы для обнаружения утечек
Использование добавок с более низким потенциальным воздействием на окружающую среду
Вода для прямого охлаждения
Отстаивание или другой метод обработки. Закрытая система охлаждения
Отстаивание.
Осаждение, если необходимо
Грануляция шлака
Повторное применение в замкнутой системе
Отстаивание.
Осаждение, если необходимо
Скруббер (продувка)
Обработка путем продувки. Повторное использование потоков слабых кислот, если это возможно
Отстаивание.
Осаждение, если необходимо
Поверхностная вода
Уборка дворов и дорог.
Надлежащее хранение сырья
Отстаивание. Осаждение, если необходимо. Фильтрация
Переработка и повторное использование – это меры, интегрированные в технологические процессы. Переработка предусматривает возврат жидкости в процесс, в котором она была получена. Повторное использование стоков означает применение воды для другой цели, например, стоки поверхностных вод могут использоваться для охлаждения.

Әдетте циркуляциялық жүйе негізгі тазалау әдістерін пайдаланады немесе айналым жүйесінде тоқтатылған қатты заттардың, металдардың және тұздардың жиналуын болдырмау үшін айналымдағы сұйықтықтың шамамен 10 % мезгіл-мезгіл шығарылады. Мысалы, төмендегі 4.1-суретте көрсетілгендей, салқындатқыш су әдетте айналым жүйесі арқылы процесске қайтарылады.
4.1-сурет. Салқындату үшін суды рециркуляциялау жүйесінің үлгісі
Өңдеуден кейін тазартылған суды салқындату, ылғалдандыру және басқа да процестерде қайта пайдалануға болады. Тазартылған судың құрамындағы тұздар оны қайта қолданған кезде белгілі бір проблемалар тудыруы мүмкін, мысалы, жылу алмастырғыштардағы кальцийдің тұнбасы. Сондай-ақ, жылы суда легионелла бактерияларының өсу қаупін ескеру қажет. Бұл мәселелер суды қайта пайдалануды айтарлықтай шектеуі мүмкін.
Егер су үлкен көлемде болса, қоршаған ортаға аз әсер еткен жағдайда ағынды салқындату жүйелерін пайдалануға болады.
Мәселелердің бірі — ағызылатын судың көлемі, себебі кейбір құрылғыларда үлкен көлемдегі суды қайта айналдыратын жүйелер қолданылады. Шығарындылардың әсерін бағалау кезінде ескеру қажет факторлардың бірі – олардың құрамындағы ластағыш заттардың массасы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бұл техника ағынды сулардың түзілуінің алдын алуға ықпал етеді. Су қайта пайдалану технологияларын (тұйық цикл) қолдану кезінде ағынды сулар құрамына төгілетін сұйық қалдықтардың түзілуі қысқарады. Ағынды судың төгінді көлемі азайған сайын табиғи су объектілерінен тұщы су алу көлемі де төмендейді.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Нақты нысан мен технологиялық деректерге байланысты болады.
Кросс-медиа әсерлері
Энергияны пайдалану.
Салқындатқыш суды өңдеуде тұндырғыштар немесе биоцидтер сияқты қоспаларды пайдалану.
Жылудың судан атмосфераға берілуі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Сарқынды сулардың түзілуінің алдын алу.
4.8. Физикалық әсер ету
4.8.1. Шу және діріл
Шу мен діріл саладағы жалпы проблема болып табылады және титан мен магний өндірудің барлық секторларында кездеседі.
Металлургия өнеркәсібін тұтастай алғанда айқын шу факторы бар салаға жатқызуға болады.
Шудың пайда болуы титан мен магний өндірісінің барлық кезеңдерінде, материалдарды түсіру, сақтау және дайындаудан бастап дайын өнімді қабылдау және жөнелту процесіне дейін болады.
Үздіксіз жұмыс істейтін ұсақтау және сүзгі жабдықтары, компрессорлар, жүк тиеу жабдықтары, қосалқы жабдықтар (вентиляциялық қондырғылар және т.б.) шу көздері болып табылады.

Как правило, в циркуляционной системе используются базовые методы очистки или периодически сбрасывается около 10 % циркулирующей жидкости в целях предотвращения накопления в циркуляционной системе взвешенных твердых частиц, металлов и солей. Например, вода для охлаждения обычно возвращается в процесс через циркуляционную систему, как показано ниже на рисунке 4.1.
Рисунок 4.1. Пример системы рециркуляции воды для охлаждения
После обработки очищенную воду можно также повторно использовать для охлаждения, увлажнения и в некоторых других процессах. Соли, содержащиеся в очищенной воде, при повторном ее использовании могут создать определенные проблемы, например осаждение кальция в теплообменниках. Также необходимо принимать во внимание риск роста бактерии легионеллы в теплой воде. Данные проблемы могут значительно ограничить повторное использование воды.
При наличии воды в большом объеме можно использовать проточные системы охлаждения при условии незначительного воздействия на окружающую среду.
Одной из проблем является количество сбрасываемой воды, поскольку на некоторых установках используются системы рециркуляции больших объемов воды. Одним из факторов, который необходимо учитывать при оценке воздействия сбросов, является масса содержащихся в них загрязняющих веществ.
Достигнутые экологические выгоды
Данная техника способствует предотвращению образования сточных вод. При использовании технологий повторного использования воды (замкнутый цикл) сокращается оброзование жидких отходов, сбрасываемых в состав сточных вод. При снижении объема сбрасываемой сточной воды уменьшается объем отбора пресной воды из природных водных объектов.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Зависят от конкретного объекта и технологических данных.
Кросс-медиа эффекты
Использование энергии.
Использование добавок, например, осаждающих агентов или биоцидов, при подготовке охлаждающей воды.
Перенос тепла от воды в атмосферу.
Технические соображения касательно применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Предотвращение образования сточных вод.
4.8. Физические воздействия
4.8.1. Шум и вибрация
Шум и вибрация являются общими проблемами в секторе и источники встречаются во всех секторах производства титана и магния.
Металлургическую промышленность в целом можно отнести к отрасли с выраженным шумовым фактором.
Образование шума сопровождает все стадии процесса производства титана и магния, начиная от выгрузки, складирования и подготовки материалов до процесса получения и отправки готовой продукции.
Источниками шума являются непрерывно работающие дробильно-сортировочное оборудование, компрессоры, подъемно-транспортное, вспомогательное оборудование (вентиляционные установки) и т.д.

Жұмыс орындарындағы рұқсат етілген шу сипаттамалары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-15 бұйрығымен бекітілген "Адамға әсер ететін физикалық факторларға арналған гигиеналық нормативтермен" регламенттеледі.
Шуды азайту шаралары үш негізгі бағыт бойынша жүзеге асырылатын техникалық шаралар болып табылады:
шу шығу себептерін жою немесе оның көзінде төмендету;
шудың таралу жолдарын әлсірету;
жұмысшыларды тікелей қорғау.
Шумен күресудің негізгі шаралары – заманауи жабдықтарды пайдалана отырып, технологиялық процестерді ұтымды ету, шу көздерін дыбыс оқшаулау, дыбысты сіңіру, жетілдірілген сәулеттік-жоспарлау шешімдері, жеке қорғаныс құралдары.
Шуды азайтудың ең тиімді жолы шулы технологиялық операцияларды шуы төмен немесе мүлдем үнсіз операциялармен ауыстыру болып табылады, бірақ бұл күрес әдісі әрқашан мүмкін емес, сондықтан оны көзде азайту үлкен маңызға ие.
Көздегі шуды азайтуға шу шығаратын жабдықтың сол бөлігінің дизайнын немесе орналасуын жақсарту, конструкцияда акустикалық қасиеттері төмендетілген материалдарды, шу көзіндегі жабдықты қосымша дыбыс өткізбейтін құрылғысы бар немесе жақын орналасқан қоршаумен қамтамасыз ету арқылы қол жеткізіледі. көзге мүмкін.
Беріліс жолдарындағы шумен күресудің қарапайым техникалық құралдарының бірі дыбыс өткізбейтін корпус болып табылады, ол жеке шулы машина блогын (мысалы, беріліс қорабын) немесе тұтастай алғанда бүкіл блокты қамтуы мүмкін
Жабдықтың шуды азайтудың айтарлықтай әсері шулы механизмді жұмыс орнынан немесе машинаның қызмет көрсету аймағынан оқшаулайтын акустикалық экрандарды пайдалану арқылы беріледі.
Шулы бөлмелердің төбесі мен қабырғаларын әрлеу үшін дыбыс жұтатын төсеніштерді пайдалану шу спектрінің төменгі жиіліктерге қарай өзгеруіне әкеледі, бұл деңгейдің салыстырмалы түрде аз төмендеуімен де жұмыс жағдайын айтарлықтай жақсартады.
Шумен күресудің ең тиімді жолы – рационалды конструкцияларды, жаңа материалдарды және гигиеналық негізделген технологиялық процестерді қолдану арқылы оның пайда болу көзінде азайту.
Шуды төмендету бойынша негізгі шаралар:
сөндіргіштердің, резонаторлардың, қаптамалардың көмегімен жабдықтар мен құралдарды дыбыс оқшаулау;
қоршау конструкцияларының дыбыс оқшаулауы, қабырғалардың, төбелердің және едендердің дыбыс жұтатын төсемі;
желдету және ауаны баптау жүйелерінде, жабдықта дыбыс өшіргіштерді қолдану;
ғимараттарды, үй-жайларды, құрылыстарды жобалаудағы акустикалық ұтымды жоспарлау шешімдері;
шуды азайтуға бағытталған конструктивті шаралар, соның ішінде ғимараттардың инженерлік-санитариялық жабдықтары.
Шу туындататын өндірістік жабдыққа шығаратын зауыт өлшеген шу сипаттамалары көрсетілген техникалық паспорттар рәсімделуі тиіс.
Көтеріңкі шу себептерін анықтау үшін санитарлық тексеру кезінде келесі мәселелерге назар аудару қажет:
жабдықтың тозуы;
жекелеген тораптар мен жабдықтардың тұтастай іргетасқа, еденге немесе ғимарат қабығына бекітілу жағдайы;
агрегаттардың қозғалмалы бөліктерін теңгеру жағдайы;
қоршау конструкцияларының дыбыс оқшаулауының болуы және жағдайы;
газ немесе ауа ағындарының шығуы кезінде кептелу құралдарының күйі;
бөлшектердің үйкеліс және соқтығысуы орындарында тұтқыр заттармен майлауды жеткіліксіз пайдалану.
Техникалық әдістер стандарттар талаптарына жауап бере алмаған кезде жұмыс режимін дұрыс ұйымдастыру, шудың ұзақтығын шектеу және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану қажет.
Техникалық құралдардың көмегімен шуды азайту мәселесін шешу әрдайым мүмкін еместігін ескере отырып, жеке қорғаныс құралдарын (антифондар, тығындар, құлаққаптар және т.б.) пайдалануға көп көңіл бөлу керек. Жеке қорғаныс құралдарының тиімділігін шу деңгейі мен спектріне байланысты дұрыс таңдау, сондай-ақ олардың жұмыс істеу жағдайларын бақылау арқылы қамтамасыз етуге болады.
Діріл
Діріл – серпімді байланыстармен жүйенің механикалық тербелмелі қозғалысы. Адамға берілу әдісі бойынша діріл (діріл көздерімен жанасу сипатына байланысты) шартты түрде бөлінеді: жұмысшының қолдарына берілетін жергілікті (локальды) және отырған (құйымшаққа) немесе тұрған (аяқ табанымен) жағдайда тірек беттері арқылы адам денесіне берілетін жалпы.
Гигиеналық нормалау тәжірибесіндегі жалпы діріл жұмыс орындарының дірілі ретінде белгіленеді. Өндірістік жағдайда жергілікті және жалпы дірілдің бірлескен әсері жиі кездеседі.
Адамның дірілдейтін жабдықпен тікелей байланысын жою оны дірілден қорғаудың ең тиімді құралы болып табылады. Бұл қашықтан басқару пультін, өнеркәсіптік роботтарды қолдану, автоматтандыру және технологиялық операцияларды ауыстыру арқылы жүзеге асырылады.
Операторға қолмен механикаландырылған құралдардың тербелісінің қолайсыз әсерін төмендетуге техникалық шешімдер арқылы қол жеткізіледі:
тікелей көзде діріл қарқындылығының төмендеуі (конструктивті жетілдірулер есебінен);
сыртқы дірілден қорғау құралдары болып табылатындар, діріл көздері мен жұмысшының қолдары арасында орналастырылатын серпімді жұтқыш материалдар мен құрылғыларды қамтиды.
Кешенді шаралар шеңберінде еңбек және демалыс режимдерін ғылыми негізде әзірлеу және енгізу маңызды рөл атқарады.
Шу мен діріл әсерін төмендету үшін қолданылатын техникалар:
Шулы операцияларды/агрегаттарды қоршау;
Өндіріс орындарын/агрегаттарды дірілден оқшаулау;
Дыбыс өткізбейтін материалдар негізінде ішкі және сыртқы оқшаулауды пайдалану;
Кез келген шу тудыратын операцияларды, соның ішінде материалдарды өңдеуге арналған жабдықты жабу үшін ғимараттарды дыбыстық оқшаулау;
Дыбыс өткізбейтін қабырғаларды және/немесе табиғи кедергілерді орнату;
Шығару құбырларында сөндіргіштерді қолдану;
Дыбыс өткізбейтін ғимараттарда орналасқан арналар мен желдеткіштерді дыбыстық оқшаулау;
Цехтар мен үй-жайларда есіктер мен терезелерді жабу;
Машина үй-жайларының дыбыстық оқшаулауын қолдану;
Қабырға саңылауларының дыбыстық оқшаулауын қолдану, мысалы, конвейер таспасының кіру нүктесінде шлюз орнату.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Шу деңгейін азайту.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Өндіріс кәсіпорындарда шу коэффициенті ескеріледі. Жұмыс істейтін жабдық шудың әсер етуі бойынша ҚР стандарттарына сәйкес келеді.
Титан және магний өндіру бойынша деректер жұмыс орындарының аттестациясы бойынша шу деңгейін жариялайды.. Шу деңгейі жабдықтың техникалық сипаттамаларына сәйкес келеді.
Шу деңгейін төмендету үшін келесі әдістер қолданылады:
қоршау қондырғылары;
дірілді оқшаулау;
дыбыс оқшаулау;
дыбыс өшіргіштерді қолдану.
Кросс-медиа әсерлері
Күтілмейді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қосымша инвестициялық және техникалық қызмет көрсету шығындары.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптары.

Допустимые шумовые характеристики рабочих мест регламентируются Гигиеническими нормативами к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-15.
Мероприятия по борьбе с шумом – это технические мероприятия, которые проводятся по трем главным направлениям:
устранение причин возникновения шума или снижение его в источнике;
ослабление шума на путях передачи;
непосредственная защита работающих.
Основными мероприятиями по борьбе с шумом являются рационализация технологических процессов с использованием современного оборудования, звукоизоляция источников шума, звукопоглощение, улучшенные архитектурно-планировочные решения, средства индивидуальной защиты.
Наиболее эффективным средством снижения шума является замена шумных технологических операций на малошумные или полностью бесшумные, однако этот путь борьбы не всегда возможен, поэтому большое значение имеет снижение его в источнике.
Снижение шума в источнике достигается путем совершенствования конструкции или схемы той части оборудования, которая производит шум; использования в конструкции материалов с пониженными акустическими свойствами; оборудования на источнике шума дополнительного звукоизолирующего устройства или ограждения, расположенного по возможности ближе к источнику.
Одним из наиболее простых технических средств борьбы с шумом на путях передачи является звукоизолирующий кожух, который может закрывать отдельный шумный узел машины (например, коробку передач) или весь агрегат в целом.
Значительный эффект снижения шума от оборудования дает применение акустических экранов, отгораживающих шумный механизм от рабочего места или зоны обслуживания машины.
Применение звукопоглощающих облицовок для отделки потолка и стен шумных помещений приводит к изменению спектра шума в сторону более низких частот, что даже при относительно небольшом снижении уровня существенно улучшает условия труда.
Наиболее эффективный путь борьбы с шумом – снижение его в источнике возникновения за счет применения рациональных конструкций, новых материалов и гигиенически обоснованных технологических процессов.
Основными мероприятиями по снижению шума являются:
звукоизоляция оборудования и инструментов с помощью глушителей, резонаторов, кожухов;
звукоизоляция ограждающих конструкций, звукопоглощающая облицовка стен, потолков и полов;
применение глушителей в системах вентиляции и кондиционирования воздуха, в оборудовании;
акустически рациональные планировочные решения в проектировании зданий, помещений, сооружений;
конструктивные мероприятия, направленные на уменьшение шума, в том числе от инженерного и санитарно-технического оборудования зданий.
На производственное оборудование, создающее шум, должны быть оформлены технические паспорта, в которых указывают шумовые характеристики этого оборудования, измеренные заводом-изготовителем.
С целью выявления причин повышенной шумности при санитарном обследовании необходимо обращать внимание на следующие моменты:
изношенность оборудования;
состояние крепления отдельных узлов и оборудования в целом к фундаменту, полу или ограждающим конструкциям зданий;
состояние балансировки движущихся деталей агрегатов;
наличие и состояние звукоизоляции ограждающих конструкций;
состояние средств глушения при наличии выхлопа газовых или воздушных струй;
недостаточность использования смазки вязкими веществами в местах трения и соударения деталей.
Когда технические способы не могут обеспечить требований нормативов, необходима правильная организация режима труда, ограничение времени действия шума и применение средств индивидуальной защиты.
Учитывая, что с помощью технических средств в настоящее время не всегда удается решить проблему снижения уровня шума, большое внимание должно уделяться применению средств индивидуальной защиты (антифоны, заглушки, наушники и др.). Эффективность средств индивидуальной защиты может быть обеспечена их правильным подбором в зависимости от уровней и спектра шума, а также контролем над условиями их эксплуатации
Вибрация
Вибрация – это механическое колебательное движение системы с упругими связями. Вибрацию по способу передачи на человека (в зависимости от характера контакта с источниками вибрации) условно подразделяют на местную (локальную), передающуюся на руки работающего, и общую, передающуюся через опорные поверхности на тело человека, в положении сидя (ягодицы) или стоя (подошвы ног).
Общая вибрация в практике гигиенического нормирования обозначается как вибрация рабочих мест. В производственных условиях нередко имеет место совместное воздействие местной и общей вибрации.
Наиболее действенным средством защиты человека от вибрации является устранение непосредственно его контакта с вибрирующим оборудованием. Осуществляется это путем применения дистанционного управления, промышленных роботов, автоматизации и замены технологических операций.
Снижение неблагоприятного действия вибрации ручных механизированных инструментов на оператора достигается путем технических решений:
уменьшением интенсивности вибрации непосредственно в источнике (за счет конструктивных усовершенствований);
средствами внешней виброзащиты, которые представляют собой упругодемпфирующие материалы и устройства, размещенные между источником вибрации и руками человека-оператора.
В комплексе мероприятий важная роль отводится разработке и внедрению научно обоснованных режимов труда и отдыха
Техники, применяемые для снижения шумового воздействия и вибрации:
ограждение шумных операций/агрегатов;
виброизоляция производств/агрегатов;
использование внутренней и внешней изоляции на основе звукоизолирующих материалов;
звукоизоляция зданий для укрытия любых шумопроизводящих операций, включая оборудование для переработки материалов;
установка звукозащитных стен и/или природных барьеров;
применение глушителей на отводящих трубах;
звукоизоляция каналов и вентиляторов, находящихся в звукоизолированных зданиях;
закрытие дверей и окон в цехах и помещениях;
использование звукоизоляции машинных помещений;
использование звукоизоляции стенных проемов, например, установка шлюза в месте ввода ленточного конвейера.
Достигнутые экологические выгоды
Данная техника способствует снижению уровня шума.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Фактор шума учтен на предприятиях промышленности. Действующее оборудование соответствует нормативам РК по уровню шумового воздействия.
Данные производства титана и магния декларируют уровень шума согласно аттестации рабочих мест. Уровень шума соответствует технической характеристике оборудования.
Для снижения уровня шума применяются следующие методы:
ограждение агрегатов;
виброизоляция;
звукоизоляция;
применение глушителей.
Кросс-медиа эффекты
Не ожидается.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства.

4.9. Иіс
Қазіргі уақытта металлургия өнеркәсібіндегі күрделі экологиялық проблемалардың бірі жағымсыз иіс проблемасы болып табылады.
Иістер — бұл бізді қоршаған дерлік барлық заттар мен жабдықтардан шығатын ұшқыш химиялық қосылыстар. Иістерді иіс сезу органдары тіпті өте төмен концентрацияларда (ШРК-дан айтарлықтай аз) таниды, қазіргі заманғы талдау әдістерімен анықталатындардан төмен. Сондықтан иістерді реттеу өте қиын міндеттердің бірі болып қала береді, өйткені жағымсыз иістердің деңгейін иіс сезу мүшелері қабылдамайтын деңгейге дейін төмендету керек, оның сезімталдығы адамнан адамға айтарлықтай өзгеруі мүмкін.
Техникалық сипаттамасы
Бүкіл әлемде иіс қоршаған ортаны ластағыш фактор ретінде қарастырылады, ол жағымсыз иісті заттардың шығарындыларын азайту мақсатында реттелуі керек.
Қазіргі уақытта әлемде иістерді реттеу және бақылау мәселесінде бірыңғай стандарттар жоқ. Әртүрлі елдер иіс стандарттарын орнатудың өзіндік тәсілдерін қолданады. Дегенмен, 2003 жылы EN13725 "Ауа сапасы – динамикалық олфактометрия әдісімен иіс концентрациясын анықтау" еуропалық стандартымен бекітілген иістерді өлшеу әдісі көптеген еуропалық елдерге ортақ болып табылады.
Жағымсыз иістерді одоранттар деп те атайды. Одоранттарға (жағымсыз иісті заттар) денсаулыққа қауіп төндірмейтін концентрациядағы әртүрлі органикалық және бейорганикалық заттардың тұтас кешені жатады. Одорантты бөлу көздері келесідей жіктеледі: нүктелік, сызықтық және алаңдық; жылжымалы және қозғалмайтын; ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған; тұрақты және волейбол және т. б.
Одоранттарға тотықсыздандырылған күкірт қосылыстары (күкіртсутек, жеңіл меркаптандар және т. б.), құрамында азот бар заттар (аммиак, аминдер және т. б.), хош иісті көмірсутектер (фенолдар, толуол, крезол, ксилол және т. б.), органикалық қышқылдар (май, валериан, нейлон және т. б.), шпалопро нәрлендіретін майлар (көмір және тақтатас майы), дизель отыны және т. б. жатады.
Өнеркәсіптік кәсіпорындардың шығарындылары құрамында да иісі бар заттар кездеседі.
Бірқатар технологиялық процестер адам денсаулығына қауіп төндірмейтін концентрацияда болатын иістерді шығарумен бірге жүреді. Дегенмен, хош иісті заттар өкпенің қалыпты жұмысына кедергі келтіріп, бас ауруы мен ұйқының бұзылуына әкеледі.
Жабық өндірістік үй-жайларда ауа алмасуының жеткіліксіздігі нәтижесінде әртүрлі заттар жиналуы мүмкін. Резервуарлар мен оларға қосылған құбырлардың қатты жабылмауы (олардың физикалық тозуы, сапасыз дайындау және орнату, саңылаулар, топырақтың шөгуі және т.б. нәтижесінде) әртүрлі заттардың айтарлықтай жоғалуына әкеледі.
Иісі бар заттардың шығарындыларын төмендету үшін қолданылатын әдістер мыналарды қамтиды:
Иістердің пайда болу көздерін анықтау және оларды жою және (немесе) иістерді азайту жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
Иістерді шығаратын кез келген жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсету;
Иісі бар материалдарды дұрыс сақтау және онымен дұрыс жұмыс істеу;
Жағымсыз иістермен бірге шығатын зиянды шығарындыларды тазарту жүйелерін енгізу.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Сезілетін иістің деңгейін азайту.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Қазіргі уақытта ауадан зиянды қоспаларды және жағымсыз иісті заттарды жою үшін механикалық, физикалық, физико-химиялық, биологиялық әдістер мен олардың комбинацияларын қолданатын әртүрлі газ тазалау қондырғылары мен құрылғылары бар.
Кросс-медиа әсерлері
Күтілмейді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптары.

4.9. Запах
В настоящее время одной из серьезных экологических проблем в металлургической отрасли является проблема неприятных запахов.
Запахи – это летучие химические соединения, которые выделяются практически чуть ли не всеми вещами и оборудованием, которые нас окружают. Запахи распознаются органами обоняния даже в очень малых концентрациях (значительно меньше ПДК), ниже тех, которые могут быть определены современными методами анализа. Поэтому нормирование запахов остается одной из достаточно сложных задач, поскольку уровень неприятных запахов должен быть понижен до уровня, не воспринимаемого органами обоняния, чувствительность которых может сильно отличаться у разных людей.
Техническое описание
Во всем мире запахи рассматриваются как фактор загрязнения окружающей среды, который следует нормировать, стремясь снизить выбросы дурно пахнущих веществ.
В настоящее время в мире не существует единых стандартов в вопросе нормирования и контроля запахов. Разные страны используют свои подходы к установлению нормативов в области запаха. Однако общим для многих европейских стран является метод измерения запахов, утвержденный в 2003 году европейским стандартом EN13725 "Качество воздуха – определение концентрации запаха методом динамической ольфактометрии".
Неприятные запахи еще называются одорантами. К одорантам (дурно пахнущим веществам) относится целый комплекс различных веществ органического и неорганического происхождения в концентрациях, не представляющих угрозу для здоровья. Источники выделения одорантов классифицируются следующим образом: точечные, линейные и площадные; подвижные и неподвижные; организованные и неорганизованные; постоянные и залповые и т.д.
К одорантам относятся соединения восстановленной серы (сероводород, легкие меркаптаны и др.), азотсодержащие вещества (аммиак, амины и др.), ароматические углеводороды (фенолы, толуол, крезол, ксилол и др.), органические кислоты (масляная, валериановая, капроновая и др.), шпалопропиточные масла (каменноугольное и сланцевое масло), дизельное топливо и др.
В составе выбросов промышленных предприятий также присутствуют вещества, обладающие запахом.
Ряд технологических процессов сопровождается выделением одорантов, которые пребывают в концентрациях, не представляющих угрозу для здоровья людей. Тем не менее, ароматические вещества, как правило, затрудняют нормальное функционирование легких, вызывая головную боль и нарушение сна.
Закрытые производственные помещения в результате недостаточного воздухообмена могут накапливать разнообразные веществ (в том числе и дурнопахнущие). Отсутствие герметичности резервуаров и подведенных к ним трубопроводов (в результате их физического износа, некачественного изготовления и монтажа, пробоин, осадки грунта и т.д.) приводит к значительному распространению различных веществ, в том числе и дурнопахнущих.
Среди методов по снижению выбросов пахучих веществ можно выделить следующие:
выявление источников образования запахов и проведение мероприятий по их удалению и (или) сокращению;
эксплуатация и техническое обслуживание любого оборудования, которое может выделять запахи;
надлежащее хранение и обращение с пахучими материалами;
внедрение систем очистки вредных выбросов, сопровождающихся неприятными запахами.
Достигнутые экологические выгоды
Данная техника способствует уменьшению уровня ощутимого запаха.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
В настоящее время существуют разнообразные газоочистные установки и устройства, в которых используются механические, физические, физико-химические, биологические методы и их комбинации для удаления из воздуха вредных примесей и дурнопахнущих веществ.
Кросс-медиа эффекты
Не ожидается.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства.

5. Ең үздік қолжетімді техникаларды таңдау кезінде қарастырылатын техникалар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың осы бөлімінде ЕҚТ анықтау мақсатында қарастыру үшін ұсынылатын нақты қолдану саласына арналған қолданыстағы техниканың сипаттамасы келтіріледі.
Техниканы сипаттау кезінде қоршаған орта үшін ЕҚТ енгізудің артықшылықтарын бағалау ескеріледі, ЕҚТ қолданудағы шектеулер туралы деректер, ЕҚТ сипаттайтын экономикалық көрсеткіштер, сондай-ақ ЕҚТ практикалық қолдану үшін маңызы бар өзге де мәліметтер келтіріледі.
Осы бөлімде сипатталатын әдістердің негізгі міндеті қоршаған ортаның ластануын кешенді түрде болғызбау мақсатында шығарындылардың, төгінділердің ең төменгі көрсеткіштеріне қол жеткізу, бір немесе бірнеше техниканы қолдана отырып қалдықтардың түзілуі болып табылады.
5.1. Титан мен магний өндірісі кезіндегі жалпы ЕҚТ
Ең үздік қолжетімді технологияны айқындау үшін қоршаған ортаны қорғау мақсаттарына қол жеткізу үшін өлшемарттар:
1. Өндірілетін өнімнің уақыт бірлігіне немесе көлеміне есептегенде қоршаған ортаға теріс әсердің ең аз деңгейі.
2. Оны енгізу мен пайдаланудың экономикалық тиімділігі.
3. Ресурс үнемдейтін және энергия үнемдейтін әдістерді қолдану, яғни бұл кешенді тәсілге бұрылу.
Қоршаған ортаның ластануын шектеудің тиімді тәсілі шығарылатын заттардың мөлшерін нормалау және шығарындыларды бақылау болып қала береді.
Металлургиялық кәсіпорындардың қоршаған ортаға зиянды әсерін азайту жөніндегі негізгі іс-шараларға мыналарды жатақызуға болады:
1. Техникалық сипаттағы іс-шаралар: титан мен магний өндірісіндегі кенді-термиялық пештерді жаңғырту, титан шлагын алу кезінде циклон технологиясын жақсарту, сондай-ақ бастапқы магний алу арқылы сусыздандырылған карналлит балқымасын электролиздеу және сусыз тазартылған карналлит алу үшін сусыздандырылған карналлитті анодты газдармен хлорлау процесінде абсорбер және скруббер жүйелерінің технологияларын жақсарту.
2. Энергияны үнемдейтін технологияларды енгізу: жылыту және желдету жүйесінде, титан мен магний өндірісінде жылуды, шығатын газдардың энергиясын пайдалану.
3. Шығарындыларға жол бермеу және оларды оқшаулау: технологиялық жабдықты герметизациялау және жабу, сусымалы материалдарды шамадан тыс тиеу орындарын жабу, кен материалдары қоймаларының, қалдық қоймалардың, шлам жинағыштардың және т. б. тозаңдануын болғызбау.
4. Пайда болуының алдын алуға болмайтын зиянды шығарындыларды тазарту.
5. Шикізатты кешенді пайдалана отырып, қалдықсыз және қалдығы аз технологияларды енгізу: өндіру процесінде пайда болатын қалдықтарды (шлактарды, шламдарды және т. б.) кәдеге жарату және осының нәтижесінде үйінділер мен шлам қоймаларын жою; улы реагенттерді қолдануды қоспағанда, кендерді неғұрлым терең байыту, суды неғұрлым толық және үнемді пайдалану, сумен жабдықтаудың тұйық жүйелерін құру, қазіргі заманғы тиімділігі жоғары тазарту құрылыстарын және әртүрлі реагенттер кешенін қолдану.

5. Техники, которые рассматриваются при выборе наилучших доступных техник
В данном разделе справочника по НДТ приводится описание существующих техник для конкретной области применения, которые предлагаются для рассмотрения в целях определения НДТ.
При описании техник учитывается оценка преимуществ внедрения НДТ для окружающей среды, приводятся данные об ограничениях в применении НДТ, экономические показатели, характеризующие НДТ, а также иные сведения, имеющие значение для практического применения НДТ.
Основной задачей описываемых в данном разделе методов является достижение минимальных показателей выбросов, сбросов, образования отходов с применением одной или нескольких техник в целях комплексного предотвращения загрязнения окружающей среды.
5.1. Общие НДТ при производстве титана и магния
Критериями для достижения целей охраны окружающей среды для определения наилучшей доступной технологии являются:
1) наименьший уровень негативного воздействия на окружающую среду в расчете на единицу времени или объем производимой продукции;
2) экономическая эффективность внедрения и эксплуатации НДТ;
3) применение ресурсосберегающих и энергосберегающих методов, то есть это разворот на комплексный подход.
Эффективным способом ограничения загрязнения окружающей среды остается нормирование количества выбрасываемых веществ и контроль за выбросами.
К основным мероприятиям по снижению вредного воздействия металлургических предприятий на окружающую среду следует отнести следующие:
1. Мероприятия технического характера: модернизация рудно-термических печей в производстве титана и магния, улучшение технологии циклонов при получении титанового шлака, а также улучшение технологий абсорберных и скрубберных систем в процессе электролиза расплава обезвоженного карналлита с получением первичного магния и хлорированием обезвоженного карналлита анодными газами для получения безводного очищенного карналлита.
2. Внедрение энергосберегающих технологий: в системе отопления и вентиляции, использования тепла, энергии отходящих газов в производстве титана и магния.
3. Предотвращение и локализация выбросов: герметизация и укрытие технологического оборудования, укрытие мест перегрузок сыпучих материалов, предотвращение пыления складов рудных материалов, хвостохранилищ, шламонакопителей и др.
4. Очистка вредных выбросов, образование которых нельзя предотвратить.
5. Внедрение безотходных и малоотходных технологий с комплексным использованием сырья: утилизация образующихся в процессе производства отходов (шлаков, шламов и др.) и ликвидация в результате этого отвалов и шламохранилищ; более глубокое обогащение руд с исключением применения токсичных реагентов, более полное и экономное расходование воды, создание замкнутых систем водоснабжения, применение современных высокоэффективных очистных сооружений и комплекса различных реагентов.

5.2. Технологиялық процесте автоматтандырылған бақылау және басқару жүйелерін енгізу
5.2.1. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелері (ТПБАЖ)
Сипаты
Негізгі, сол сияқты қосалқы процестер үшін де пайдаланылатын титан мен магний өндірісіндегі технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелері (ТПБAЖ) қондырғының энергия тиімділігін басқаруда маңызды рөл атқарады. ТПБAЖ жалпы мониторинг жүйесінің құрамдас бөлігі болып табылады.
Өндірістік кәсіпорынды автоматтандыру құрамына датчиктер, бақылаушылар, компьютерлер кіретін автоматтандырылған жүйені әзірлеуді және енгізуді, сондай-ақ деректерді өңдеуді ұйымдастыруды білдіреді. Өндірістік процестерді автоматтандыру өнімнің сапасы мен өндірістік қауіпсіздік деңгейін арттырып қана қоймай, сонымен қатар энергия тиімділігін қоса алғанда, өндіріс процесінің жалпы тиімділігін жақсартуға да мүмкіндік беретіні кеңінен танылды.
Қазіргі заманғы ТПБAЖ-да осы мақсаттар үшін мыналарды қоса алғанда бірқатар тәсілдер пайдаланылады:
дәстүрлі және күрделі реттеу әдістері;
процестерді оңтайландыру және жоспарлау, сондай-ақ олардың нәтижелілігін басқару әдістері.
Техникалық сипаттамасы
ТПБAЖ-дің орталық элементі – өнеркәсіптік өндіріс жағдайында сенімді пайдалануға арналған шағын компьютерді білдіретін бағдарламаланатын логикалық бақылаушы (БЛБ). БЛБ-ден басқа әртүрлі датчиктер, атқарушы құрылғылар, сондай-ақ диспетчерлік бақылау мен деректерді жинаудың орталықтандырылған жүйесі (SCADA жүйесі деп аталады) жүйенің элементтері болып табылады.
Бұл құрамдастардың барлығы бір-бірімен және өндірістік жабдықтармен байланысады, бұл соңғысының барлық функцияларын жоғары дәлдіктегі дәрежеде басқаруға мүмкіндік береді.
БЛБ кіріс деректерін сандық және аналогтық датчиктер мен қосқыштардан алады, оған енгізілген бағдарлама негізінде есептеулер жүргізеді және есептеу нәтижелерін қолдана отырып, әртүрлі атқарушы құрылғыларды – клапандарды, релелерді, сервоқозғалтқыштарды және т.б. шығыс деректерін бере отырып басқарады. Басқару миллисекундтық уақыт масштабында жүзеге асырылады.
БЛБ оператормен операторлық панельдер, сондай-ақ өндірісте орнатылған SCADA-жүйелері арқылы ақпарат алмасуға қабілетті. Кәсіпорынның бизнес деңгейімен (корпоративтік ақпараттық жүйелер, қаржылық есеп және жоспарлау) деректер алмасу, әдетте, бөлек SCADA-пакетін талап етеді.
Реттеу әдістері
Реттеудің дәстүрлі әдістеріне мыналар жатады, атап айтқанда:
пропорционалды-интегралды-дифференциалды (ПИД) реттеу;
кешіктірілген өтемақы;
каскадты реттеу.
Реттеудің неғұрлым күрделі әдістеріне мыналар жатады, атап айтқанда:
модельдерге негізделген алдын-ала реттеу;
адаптивті реттеу;
нақты емес реттеу.
Деректерді өңдеу
Технологиялық процестің жай-күйі туралы деректерді датчиктер мен бақылау-өлшеу аспаптарын, клапандар сияқты атқарушы құрылғыларды, сондай-ақ бағдарламаланатын логикалық бақылаушыларды, SCADA-жүйелерін және таратылған басқару жүйелерін қамтитын интеграцияланған жүйе жинайды және өңдейді. Бұл жүйелердің барлығы жиынтығында басқа есептеу жүйелерін, сондай-ақ операторлар мен инженерлерді қажетті ақпаратпен уақтылы қамтамасыз етуге қабылетті.
Диспетчерлік бақылау және деректерді жинау жүйелері (SCADA) ТП БAЖ жобалаушы инженерге жүйенің деректерін жинау мен мұрағаттауды ұйымдастыруға мүмкіндік береді. Бұдан басқа, SCADA-жүйелері статистикалық бақылау сияқты күрделі басқару әдістерін пайдалануға мүмкіндік береді.
SCADA-жүйесі пайдаланушыға нақты уақыт процесінде технологиялық процестің параметрлерін байқауға мүмкіндік бере отырып, ТП БAЖ-дің ажырамас бөлігі болып табылады. Бұдан басқа, SCADA-жүйесі қашықтағы пайдаланушыға тікелей өндірістік үй-жайларда орналасқан оператор сияқты процесс туралы ақпаратқа қол жеткізудің бірдей деңгейін қамтамасыз ету үшін жобалануы мүмкін.
Техникалық қызмет көрсету: датчиктерді тазарту.
Өлшеу дәлдігінің маңыздылығын және соның салдарынан ТП БAЖ-да пайдаланылатын датчиктердің жай-күйін асыра бағалау мүмкін емес. Терморезисторларды, кондуктометрлерді, рН немесе деңгей датчиктерін, шығын өлшегіштерді, сондай-ақ таймерлер мен аваримялық дабыл құрылғыларын қоса алғанда, бақылау-өлшеу аспаптары мен датчиктердің көптеген түрлері бар. Бұл аспаптардың көпшілігі сұйықтықтармен немесе газдармен үнемі байланыста болады. Осы құрылғылардың барлығының сенімді және дәл жұмысы мерзімді тазалауды қажет етеді, ол техникалық қызмет көрсету кестесіне сәйкес қолмен немесе "орнында тазалау" (CIP) автоматтандырылған жүйелерінің көмегімен орындалуы мүмкін.
Толық автоматтандырылған басқару жүйесі әртүрлі кезеңділікпен датчиктерді жуу, сондай-ақ қолданылатын тазалау ерітінділерін қалпына келтіру мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс. Жүйе сонымен қатар тазалау ерітінділерінің температурасын, шығынын, құрамын және концентрациясын реттеу мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
Датчиктерді тазартудың автоматтандырылған жүйесі, әдетте, БЛБ-ге негізделген және бір немесе бірнеше оператор панельдері бар. Тазалауды басқару жүйесінің маңызды рөлі гидравликалық соққыны шектеуден – жабдықтың қызмет ету мерзімін қысқартуға алып келетін CIP жүйелері үшін елеулі проблемадан сұрады.
Өндірістік жабдықта пайдаланылатын клапандар мен тығыздағыштардың әр түрін тазарту үшін қатаң анықталған импульстар тізбегі қажет.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бұл техника энергия тұтыну деңгейін, сондай-ақ қоршаған ортаға әсерді төмендетуге ықпал етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Датчиктерді тазарту үшін химиялық заттарды аз мөлшерде пайдалану. Датчиктердің болуынан туындаған құбыржолдардағы қысымның ықтимал жоғалуы.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Технологиялық процестерді басқару жүйелері I санаттағы кез келген қондырғылар аясында қолданылады. Олар таймерлерге, температура датчиктеріне және материалдарды беру жүйелеріне негізделген қарапайым жүйелерден (мысалы, қарқынды мал шаруашылығы шағын кәсіпорындарда) бастап, мысалы, тамақ, химия, тау-кен өңдеу немесе целлюлоза-қағаз өнеркәсіптерінде қолданылатын күрделі жүйелерге дейін ауытқып отыруы мүмкін.
Жоспарлау
Өндірісті автоматтандыру жүйесін жобалау кезінде бірқатар факторларды ескеру қажет. Мәселен, нақты процесті бастапқы талдау процестің тиімділігі үшін орын алған шектеулерді, сондай-ақ жақсы нәтижелерді қамтамасыз етуге қабілетті балама тәсілдерді анықтай алады.
Бұдан басқа, өнімнің сапасы, нормативтік талаптар және өндірістік қауіпсіздік тұрғысынан жүйенің қажетті жұмыс режимдерін анықтау қажет. Басқару жүйесі сенімді және пайдаланушыға ыңғайлы, яғни пайдалану және техникалық қызмет көрсету оңай болуға тиіс.
Автоматтандырылған басқару жүйесін жобалау кезінде деректерді өңдеу және басқару мәселелерін назарға алу қажет. ТП БАЖ өндіріс шығындарына қойылатын талаптарды ескере отырып, технологиялық процестің барынша тиімділігіне қол жеткізу үшін дәлдік, берілген өзіндік ерекшеліктерге сәйкестік және икемділік арасындағы теңгерімді қамтамасыз етуге тиіс.
Жүйеде көзделген технологиялық процестің барабар өзіндік ерекшеліктері өндіріс желісінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді. Рұқсат етілген жағдайлардың негізсіз тар немесе кең ауқымының тапсырмасы өндіріс шығындарының өсуіне және/немесе өндіріс процесінде кешігуге әкелетіні сөзсіз. Процестің өнімділігі мен тиімділігін оңтайландыру үшін:
технологиялық процестің әр кезеңінің берілген өзіндік ерекшеліктері толық және дәл болуға тиіс, оның үстіне рұқсат етілген шарттардың нақты ауқымын анықтауға ерекше назар аударуға тиіс;
басқару жүйесін жобалауға жауапты инженер автоматтандырылған процесті жақсы білуге және жабдық өндірушіден консультация алу мүмкіндігі болуға тиіс;
жүйенің мүмкіндіктері мен автоматтандырудың нақты қажеттіліктері арасындағы оңтайлы арақатынас табылуға тиіс, яғни күрделі басқару жүйесі қажет пе немесе неғұрлым қарапайым шешіммен қалуға бола ма деген шешім қабылдау керек.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады. Энергияны тұтынуға байланысты шығындарды азайту.
Автоматтандыру – басқару жүйесін технологиялық жүйеге интеграциялау – сенімді және тұрақты өнімділікті қамтамасыз ете отырып, күрделі жабдықты пайдалану үшін еңбек шығындарын айтарлықтай азайтуға мүмкіндік береді.
Практика көрсеткендей, ТП БАЖ енгізу айтарлықтай экономикалық әсер бере алады. Көбінесе инвестициялардың өтелу мерзімі, әсіресе кәсіпорында қазіргі заманғы басқару инфрақұрылымы және мониторинг болған жағдайларда бір жыл немесе одан аз уақытты құрайды, мысалы, таратылған басқару жүйесі немесе диспетчерлік бақылау және деректерді жинау жүйесі (SCADA). Кейбір жағдайларда өтелу мерзімі бірнеше ай немесе тіпті апта болатындығын көрсетті.
Ендірудің қозғаушы күші
Өнімділік пен өндірістік қауіпсіздік деңгейін арттыру, техникалық қызмет көрсету қажеттілігін азайту, технологиялық жабдықтың қызмет ету мерзімін ұзарту, өнімнің неғұрлым жоғары және тұрақты сапасы, жұмыс күшіне деген қажеттілікті қысқарту.
Бірқатар жағдайларда көрсетілген өндіріс шығындарын қысқарту және инвестициялардың жылдам қайтарымы (жоғарыда айтылғандай) басқа кәсіпорындарда осындай жүйелерді енгізуге үлкен ынталандыру болды.

5.2. Внедрение систем автоматизированного контроля и управления в технологическом процессе
5.2.1. Автоматизированные системы управления технологическим процессом (АСУТП)
Описание
Автоматизированные системы управления технологическими процессами (АСУТП) в производстве титана и магния, используемые как для основных, так и для вспомогательных процессов, играют важную роль в управлении энергоэффективностью установки. АСУТП является составной частью общей системы мониторинга.
Автоматизация производственного предприятия подразумевает разработку и внедрение автоматизированной системы, в состав которой входят датчики, контроллеры, компьютеры, а также организацию обработки данных. Широко признано, что автоматизация производственных процессов позволяет не только повысить качество продукции и уровень производственной безопасности, но и улучшить общую эффективность производственного процесса, включая энергоэффективность.
В современных АСУТП для этих целей используется ряд подходов, включая:
традиционные и более сложные методы регулирования;
методы оптимизации и планирования процессов, а также управления их результативностью.
Техническое описание
Центральным элементом АСУТП является программируемый логический контроллер (ПЛК), представляющий собой небольшой компьютер, предназначенный для надежной эксплуатации в условиях промышленного производства. Помимо ПЛК, элементами системы являются разнообразные датчики, исполнительные устройства, а также централизованная система диспетчерского контроля и сбора данных (так называемая SCADA-система).
Все эти компоненты соединяются друг с другом и с производственным оборудованием, что позволяет управлять всеми функциями последнего с высокой степенью точности.
ПЛК получает входные данные с цифровых и аналоговых датчиков и переключателей, производит вычисления на основе заложенной в него программы и, используя результаты вычислений, управляет различными исполнительными устройствами – клапанами, реле, серводвигателями и т.п., подавая на них выходные данные. Управление осуществляется во временном масштабе миллисекунд.
ПЛК способен обмениваться информацией с оператором через операторские панели, а также SCADA-системы, установленные на производстве. Обмен данными с бизнес-уровнем предприятия (корпоративные информационные системы, финансовый учет и планирование), как правило, требует отдельного SCADA-пакета.
Методы регулирования
К традиционным методам регулирования относятся в частности:
пропорционально-интегрально-дифференциальное (ПИД) регулирование;
компенсация запаздывания;
каскадное регулирование.
К более сложным методам регулирования относятся в частности:
упреждающее регулирование, основанное на моделях;
адаптивное регулирование;
нечеткое регулирование.
Обработка данных
Данные о состоянии технологического процесса собираются и обрабатываются интегрированной системой, включающей датчики и контрольно-измерительные приборы, исполнительные устройства, например, клапаны, а также программируемые логические контроллеры, SCADA-системы и распределенные системы управления. Все эти системы в совокупности способны своевременно обеспечивать необходимой информацией другие вычислительные системы, а также операторов и инженеров.
Системы диспетчерского контроля и сбора данных (SCADA) позволяют инженеру, проектирующему АСУТП, организовать сбор и архивирование данных системы. Кроме того, SCADA-системы позволяют использовать более сложные методы управления, например, статистический контроль.
SCADA-система является неотъемлемой частью АСУТП, позволяя пользователю наблюдать параметры технологического процесса в реальном времени. Кроме того, SCADA-система может быть спроектирована таким образом, чтобы обеспечить удаленному пользователю тот же уровень доступа к информации о процессе, что и оператору, находящемуся непосредственно в производственных помещениях.
Техническое обслуживание: очистка датчиков.
Невозможно переоценить важность точности измерений и, как следствие, состояния датчиков, используемых в АСУТП. Существует множество разновидностей контрольно-измерительных приборов и датчиков, включая терморезисторы, кондуктометры, датчики pH или уровня, расходомеры, а также таймеры и устройства аварийной сигнализации. Многие из этих приборов находятся в постоянном контакте с жидкостями или газами. Надежная и точная работа всех этих устройств требует периодической очистки, которая может выполняться вручную, согласно графику техобслуживания, или при помощи автоматизированных систем "очистки на месте" (CIP).
Полностью автоматизированная система управления должна обеспечивать возможность промывки датчиков с различной периодичностью, а также регенерации используемых чистящих растворов. Система должна также обеспечивать возможность регулировки температуры, расхода, состава и концентрации чистящих растворов.
Автоматизированная система очистки датчиков, как правило, основана на ПЛК и имеет одну или несколько операторских панелей. Важная роль системы управления очисткой состоит в ограничении гидравлического удара – серьезной проблемы для систем CIP, приводящей к сокращению срока службы оборудования.
Для очистки клапанов и различных видов уплотнений, используемых в производственном оборудовании, необходима строго определенная последовательность импульсов.
Достигнутые экологические выгоды
Данная техника способствует снижению уровня энергопотребления, а также воздействия на окружающую среду.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Зависят от конкретного объекта.
Кросс-медиа эффекты
Использование химических веществ в небольших количествах для очистки датчиков. Возможная потеря давления в трубопроводах, вызванная наличием датчиков.
Технические соображения касательно применимости
Системы управления технологическими процессами применимы в контексте любых установок I категории. Они могут варьировать от простых систем, основанных на таймерах, датчиках температуры и системах подачи материалов (например, на небольших предприятиях интенсивного животноводства) до сложных систем, применяемых, например, на предприятиях пищевой, химической, горнодобывающей или целлюлозно-бумажной промышленности.
Планирование
В ходе проектирования системы автоматизации производства следует рассмотреть ряд факторов. Так, начальный анализ конкретного процесса может выявить существующие ограничения для эффективности процесса, а также альтернативные подходы, способные обеспечить лучшие результаты.
Кроме того, необходимо определить требуемые режимы работы системы с точки зрения качества продукции, нормативных требований и производственной безопасности. Система управления должна быть надежной и дружественной к пользователю, т. е. легкой в эксплуатации и обслуживании.
При проектировании автоматизированной системы управления следует принять во внимание вопросы обработки данных и управления ими. АСУТП должна обеспечивать баланс между точностью, соответствием заданным спецификациям и гибкостью с тем, чтобы достичь максимальной эффективности технологического процесса с учетом требований к производственным затратам.
Адекватные спецификации технологического процесса, предусмотренные в системе, обеспечивают бесперебойное функционирование производственной линии. Задание неоправданно узкого или широкого диапазона допустимых условий с неизбежностью влечет за собой рост производственных затрат и/или задержки в производственном процессе. Для оптимизации производительности и эффективности процесса:
задаваемые спецификации каждого этапа технологического процесса должны быть полными и точными, причем особое внимание должно быть уделено определению реалистичного диапазона допустимых условий;
инженер, ответственный за проектирование системы управления, должен быть хорошо знаком с автоматизируемым процессом и иметь возможность консультироваться с производителем оборудования;
должно быть найдено оптимальное соотношение между возможностями системы и реальными потребностями в автоматизации, т.е. следует принять решение о том, необходима ли сложная система управления или можно обойтись более простым решением.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна. Также отмечается снижение затрат, связанных с энергопотреблением.
Автоматизация – интеграция системы управления в технологическую систему – позволяет значительно снизить трудозатраты на эксплуатацию сложного оборудования, обеспечив надежную и стабильную производительность.
Практика показывает, что внедрение АСУТП может обеспечить значительный экономический эффект. Нередко срок окупаемости инвестиций составляет год или менее, в особенности в тех случаях, когда на предприятии уже имеется современная инфраструктура управления и мониторинга, например, распределенная система управления или система диспетчерского контроля и сбора данных (SCADA). В некоторых случаях был продемонстрирован срок окупаемости в несколько месяцев или даже недель.
Движущая сила внедрения
Повышение производительности и уровня производственной безопасности, сокращение потребности в техническом обслуживании, увеличение срока службы технологического оборудования, более высокое и стабильное качество продукции, сокращение потребности в рабочей силе.
Сокращение производственных затрат и быстрая окупаемость инвестиций, продемонстрированные в ряде случаев (как отмечено выше), послужили серьезным стимулом для внедрения подобных систем на других предприятиях.

5.2.2. Техникалық қызмет көрсету
Сипаты
Барлық жүйелер мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (ТҚ) өте маңызды және энергия менеджменті жүйесінің маңызды бөлігін құрайды. Ғимараттарды, процестерді, жүйелер мен жабдықтарды жұмыс күйінде ұстау, бұл ТҚК рәсімдері мен жоспарларын нақты қалыптастыруды талап етеді, қазіргі уақытта қолданыстағы қызмет көрсету рәсімдерін түгендеу, техникалық тексерулер, персоналды тиісті оқыту.
Энергия тиімділігінің төмендеуінің және жоспарлы ТҚК нәтижелерінің, сондай-ақ жабдықтың штаттан тыс жұмыс істеуінің істен шығуы мен жағдайлары негізінде оны арттыру үшін мүмкіндіктердің ықтимал себептерін анықтау, сондай-ақ ТҚК жоспарлау мен жүзеге асыру үшін жауапкершілікті нақты бөлу қажет. ТҚК графигінің болуы, сондай-ақ ТҚК бойынша жабдықтар мен қызметтің барлық инспекцияларын құжаттау аса маңызды талаптар болып табылады.
Техникалық тексерулер жабдықтың жарамдылығы мен жұмысының тиімділігін араласу қажеттігі және берілген шекараларда операциялық параметрлер сақталатындығы нысанасына үнемі тексеруді білдіреді.
Қызметі маңызды энергия тұтынушыларға қатысты құрылыстарды, жүйелер мен жабдықтарды пайдалану мен қызмет көрсетумен байланысты персонал олардың энергия тұтынуына әсер ететін факторлар туралы және олардың әрекеттерінің энергия тұтынуға әсері туралы білуге тиіс.
Техникалық сипаттамасы
Профилактикалық ТҚК-ға заманауи тәсілдер технологиялық процестер мен жүйелердің олардың қызмет ету мерзімі ішінде қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған. Профилактикалық ТҚК графиктері дәстүрлі түрде қағаз түрінде жасалды және орындаушыларға карталар немесе стендтер арқылы жеткізілді, алайда қазір бұл тапсырмалар компьютерлік жүйелердің көмегімен шешілуде. Күнделікті негізде жоспарланған ТҚК бойынша жұмыстар тізімін бере отырып, тиісті бағдарламалық қамтылым тиісті тапсырмалардың толық және уақтылы орындалуын қолдайды.
ТҚК графигі және жабдықтың техникалық сипаттамалары туралы ақпаратты қамтитын деректер базасын ТҚК және өндірістік процесті басқаруға қатысы бар басқа бағдарламалық жүйелермен біріктіруді қамтамасыз ету маңызды. ТҚК бойынша жұмыстарды жіктеу және тиісті есептілікті қалыптастыру кезінде ТҚК салалық стандарттары сияқты материалдар жиі пайдаланылады. Қажетті бағдарламалық қамтылымды таңдау және баптау кезінде, атап айтқанда, ТҚК қатысты 9000 сериялы ISO стандарттарының талаптарына бағдарлануға болады.
Бағдарламалық құралдарды пайдалану туындаған проблемаларды құжаттауға, сондай-ақ сәтсіздіктер мен олардың пайда болу жиілігі туралы статистикалық мәліметтерді жинақтауға ықпал етеді. Модельдеу құралдары ақауларды болжау үшін, сондай-ақ жабдықты жобалау кезінде пайдалы болуы мүмкін.
Өндірістік процестердің операторлары өндірістік учаскелерде тәртіпті және жабдықтың тиісті жай-күйін сақтау бойынша жоспарлы және жоспардан тыс шаралар қабылдауға тиіс, соның ішінде:
ластанған үстіңгі беттер мен құбыржолдарды тазарту;
реттелетін жабдықты (мысалы, баспа) оңтайлы түрде баптауды қамтамасыз ету;
пайдаланылмайтын жабдықты немесе қазіргі уақытта жұмыс істеу қажеттілігі жоқ жабдықты ажырату;
ағып кетуді (мысалы, сығылған ауа немесе бу), ақаулы жабдықты, құбырлардағы жарықтарды және т. б. анықтау және бұл туралы хабарлау;
тозған мойынтіректерді ауыстыруға уақтылы өтініш беру.
ТҚК бағдарламасының мазмұны нақты орнату шарттарына байланысты. Ағып кетуді, жабдықтың ақауларын, тозған мойынтіректерді және т.б., әсіресе энергия тұтынуға әсер етуге қабілеттілерін анықтау және оларды бірінші мүмкіндік болған жағдайда жою керек.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бұл техника энергия үнемдеуге, сондай-ақ шу деңгейінің төмендеуіне ықпал етеді (мысалы, тозған подшипниктерден немесе бу ағуларынан).
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Нақты объектіге байланысты
Кросс-медиа әсерлері
Технологиялық жабдықтың қызмет ету мерзімін ұлғайту, техникалық қызмет көрсету және жөндеу шығындарын азайту.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Қолданылатын жерде ақаулықтарды жедел жою мен өнімнің сапасын, өндіріс процесінің тұрақтылығын, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған кәсіпорында жөндеу жұмыстарын орындау кезінде персоналдың денсаулығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қажеттілігі арасындағы тепе-теңдік қамтамасыз етілуге тиіс (онда температурасы жоғары қозғалмалы бөлшектері бар жабдықтар болуы мүмкін).
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Өндірістік учаскелерде тәртіпті сақтау жөніндегі шаралар шығыны аз
іс-шаралар болып табылады; тиісті шығындар, әдетте, менеджерлердің иелігіндегі жыл сайынғы түсетін түсімдерден төленеді және күрделі инвестицияларды қажет етпейді.
Ендірудің қозғаушы күші
Жалпы ТҚК-ны жақсы ұйымдастыру өндірістік жабдықтың сенімділігін арттыруға және тоқтап қалу ұзақтығын қысқартуға мүмкіндік береді, сондай-ақ өнімділік пен сапаны арттыруға ықпал етеді деп есептеледі.

5.2.2. Техническое обслуживание
Описание
Техническое обслуживание всех систем и оборудования является критически важным и составляет существенную часть системы энергоменеджмента. Поддержание зданий, процессов, систем и оборудования в рабочем состоянии, что требует четкого формирования процедур и планов ТО), инвентаризации действующих в настоящее время процедур по обслуживанию, технических проверок, соответствующего обучения персонала.
Необходимо выявление возможных причин снижения энергоэффективности и возможностей для ее повышения на основе результатов планового ТО, а также отказов и случаев нештатного функционирования оборудования, а также четкое распределение ответственности за планирование и осуществление ТО. Важнейшими требованиями являются наличие графика ТО, а также документирование всех инспекций оборудования и деятельности по ТО.
Технические проверки представляют собой регулярные проверки исправности и эффективности работы оборудования на предмет, не требуется ли вмешательство и соблюдаются ли операционные параметры в заданных границах.
Персонал, чья деятельность связана с эксплуатацией и обслуживанием сооружений, систем и оборудования, имеющих отношение к значимым энергопотребителям, должен знать о факторах, влияющих на их энергопотребление, и о влиянии своих действий на энергопотребление.
Техническое описание
Современные подходы к профилактическому ТО направлены на обеспечение нормального функционирования технологических процессов и систем на протяжении всего срока их службы. Графики профилактического ТО традиционно составлялись в бумажном виде и доводились до исполнителей при помощи карт или стендов, однако сейчас эти задачи решаются при помощи компьютерных систем. Выдавая список работ по плановому ТО на ежедневной основе, соответствующее программное обеспечение поддерживает полное и своевременное выполнение соответствующих задач.
Важно обеспечить интеграцию баз данных, содержащих информацию о графике ТО и технических характеристиках оборудования, с другими программными системами, имеющими отношение к ТО и управлению производственным процессом. При классификации работ по ТО и формировании соответствующей отчетности часто используются такие материалы, как отраслевые стандарты ТО. При выборе и настройке необходимого программного обеспечения можно ориентироваться, в частности, на требования стандартов ISO серии 9000 относительно ТО.
Использование программных инструментов способствует документированию возникающих проблем, а также накоплению статистических данных по отказам и частоте их возникновения. Инструменты моделирования могут быть полезны для прогнозирования отказов, а также при проектировании оборудования.
Операторы производственных процессов должны принимать плановые и внеплановые меры по поддержанию порядка на производственных участках и надлежащего состояния оборудования, включая:
очистку загрязненных поверхностей и трубопроводов;
обеспечение оптимальной настройки регулируемого оборудования (например, печатного);
отключение неиспользуемого оборудования или оборудования, необходимость функционирования которого в данный момент отсутствует;
выявление утечек (например, сжатого воздуха или пара), неисправного оборудования, трещин в трубах и т.д. и сообщение об этом;
своевременная подача заявок на замену изношенных подшипников.
Содержание программы ТО зависит от условий конкретной установки. Необходимо выявлять утечки, неисправности оборудования, изношенные подшипники и т.д., в особенности способные повлиять на энергопотребление и устранять их при первой же возможности.
Достигнутые экологические выгоды
Данная техника способствует энергосбережению, а также снижению уровня шума (например, от изношенных подшипников или утечек пара).
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Зависят от конкретного объекта
Кросс-медиа эффекты
Увеличение срока службы технологического оборудования, уменьшение затрат на техническое обслуживание и ремонт.
Технические соображения касательно применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Там, где это применимо, должен быть обеспечен баланс между оперативным устранением неисправностей и необходимостью обеспечения качества продукции, стабильности производственного процесса, а также здоровья и безопасности персонала при выполнении ремонтных работ на действующем предприятии (где может находиться оборудование с движущимися частями, имеющее высокую температуру и т.п.).
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Меры по поддержанию порядка на производственных участках представляют собой малозатратные мероприятия; соответствующие затраты, как правило, оплачиваются из ежегодных поступлений, находящихся в распоряжении менеджеров, и не требуют капитальных инвестиций.
Движущая сила внедрения
В целом считается, что хорошая организация ТО позволяет повысить надежность производственного оборудования и сократить продолжительность простоев, а также способствует повышению производительности и качества.

5.3. Энергия және ресурс үнемдеу саласындағы ЕҚТ
Осы бөлімде энергия тиімділігі жөніндегі техниктердің толық емес тізбесі ұсынылған. Металлургия үшін энергия тиімділігін арттыру жөніндегі, оның ішінде титан мен магний өндірісі үшін қолданылатын техникалардың толық тізбесі "Шаруашылық және/немесе өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділік" ЕҚТ бойынша анықтамалықта берілген.
5.3.1. Электр қозғалтқыштар үшін жиілікті-реттелетін жетектерді қолдану
Сипаты
Қазіргі уақытта жиілікті-реттелетін жетекті (ЖРЖ) қолдану конвейерлік, желдету және сорғы жабдықтарының электр қозғалтқыштары үшін өнімділікті реттеу мақсаттары үшін оңтайлы болып табылады, оны пайдалану кезінде технологиялық процесті жүргізу кезінде электр энергиясын неғұрлым ұтымды пайдалану қамтамасыз етіледі.
Техникалық сипаттамасы
Жиілікті-реттелетін жетектер (ЖРЖ) электр қозғалтқышының айналу жылдамдығын оған берілетін айнымалы токтың жиілігін өзгерту арқылы өзгертуге мүмкіндік беретін басқару жүйелерін білдіреді. Бұл жетектер жылдамдықты дәл реттеу, сәтті басқару және энергия тұтынуды тиімді басқару талап етілетін өнеркәсіптің негізгі элементі болып табылады. Өнеркәсіптік кәсіпорындарда электр энергиясын тұтынудың үлкен үлесі әртүрлі технологиялық жабдықтардың (конвейер, желдету және сорғы жабдықтары) жетегі ретінде электр қозғалтқыштарына тиесілі. Технологиялық механизмдердің жетектері үшін жиілікті реттегіштерді енгізу өте тиімді шешім болып табылады. Бұл ретте жылдамдық диапазоны мен оны реттеудің дәлдігіне қойылатын талаптар электр жетегінің қолданылу саласына байланысты ең кең шектерде өзгеруі мүмкін.
Жиілікті-реттелетін жетектердің негізгі құрамдастары мен жұмыс істеу қағидаттарының техникалық сипаты:
Электрқозғалтқыш: ЖРЖ әдетте асинхронды электр қозғалтқыштарында пайдаланылады. Қозғалтқыштың бұл типі өзінің сенімділігіне, конструкциясының қарапайымдылығына және салыстырмалы түрде арзан бағасына байланысты кең таралған. Ол айнымалы токпен жұмыс істей алады және ЖРЖ қолдану үшін жарамды;
Жиілікті түрлендіргіш (инвертор): тұрақты токты айнымалы ток желісінен жиілігі мен кернеуі өзгеретін айнымалы токқа түрлендіретін ЖРЖ негізгі құрауышы. Жиілік түрлендіргішінде бір фазалы немесе үш фазалы кірістер мен шығыстар болатын әртүрлі конфигурациялар болуы мүмкін;
Басқару блогы (бақылаушы): Жиілікті-реттелетін жетектер әдетте оператор командаларын немесе автоматты сигналдарды қабылдайтын және жиілік түрлендіргішінің жұмысын басқаратын микропроцессорлық бақылаушы басқарады;
Салқындату жүйесі: жиілік түрлендіргіштері жұмыс кезінде қызып кетуі мүмкін болғандықтан, оңтайлы температураны ұстап тұру үшін салқындату жүйесі жиі қажет;
Сүзгілер мен қорғаныш құрылғылары: жүйенің қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ететін және оны шамадан тыс жүктемелерден, қысқа тұйықталудан және басқа ақаулардан қорғайтын кедергілерді басатын сүзгілер мен қорғаныш құрылғыларын қамтиды;
Басқару интерфейсі оператор панелін немесе қашықтан басқару пультін қамтиды, оның көмегімен оператор айналу жылдамдығы, сәт, үдеу және тежеу сияқты жетектің жұмыс параметрлерін орната алады;
Жиілікті-реттелетін жетектердің жұмыс істеу қағидаты басқарушы блог оператордан немесе автоматты басқару және реттеу жүйелерінен командалар алады және олардың негізінде жиілік түрлендіргішін басқарады. Түрлендіргіш өз кезегінде электр қозғалтқышына берілетін айнымалы токтың жиілігі мен кернеуін өзгертеді, бұл оның жылдамдығы мен айналу сәтін реттеуге мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бұл техника технологиялық процестердің энергия тиімділігін арттыру және өндіріс барысында электр энергиясы шығындарын азайту арқылы экологиялық көрсеткіштердің жақсаруына ықпал етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Сараптамалық бағалаулар бойынша жабдықтың жұмыс режиміне байланысты ЖРЖ қолдану сорғы агрегаттарында, желдеткіштерде, конвейерлерде, ұсатқыштарда электр энергиясының шығынын 20-дан 40 %-ға дейін төмендетуге, бірте-бірте жіберуді қамтамасыз етуге (жіберу токтарын төмендетуге), электр қозғалтқыштарының сенімділігі мен қызмет ету мерзімін арттыруға мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын азайту. Автоматтандыру деңгейін және өндіріс мәдениетін арттыру.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады. Енгізу көлемі (мысалы, тәптіштеу деңгейі) және енгізу сипаттамасы қондырғының сипаттамасына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ оның тиімділігі мен әсер етуі мүмкін қоршаған ортаға ықпал етуінің диапазонына байланысты болады.
ЖРЖ орнату мәселесі қосымша технологиялық процесті реттеу тереңдігіне, жұмыс орындарындағы өнеркәсіптік санитария талаптарына (ағу-сору желдетуінің желдеткіштері үшін) сүйене отырып, әрбір жеке жағдайда жеке-дара қаралуға тиіс.
Жиілікті-реттелетін жетектерді (бұдан әрі – ЖРЖ) қолдану энергия тиімділігін арттырудың айқын шараларының бірі болып табылады. Алайда, мұндай шаралардың орындылығы қозғалтқыштар қолданылатын бүкіл жүйенің контекстінде қарастырылуға тиіс; әйтпесе мынадай тәуекелдер бар: жүйелерді пайдалану тәсілі мен мөлшерін оңтайландырудан және нәтижесінде электр жетектеріне қажеттіліктерді оңтайландырудан ықтимал пайданы жоғалту; сәйкес емес контексте айнымалы жылдамдық жетектерін қолдану нәтижесінде энергия шығыны.
ТПБАЖ жүйелеріне біріктірілген жиілік түрлендіргіштерімен жабдықталған электр қозғалтқыштарын неғұрлым тиімді пайдалану. Бұл, мысалы, нақты шығарындыларға байланысты сору жылдамдығын қосуға және реттеуге мүмкіндік береді. Бұл ауа үрлегіштер мен сорғы агрегаттарының өнімділігін реттеуге де қатысты. Орташа алғанда, мұндай реттеу әдістерін қолдану электр энергиясын тұтынуды 20-дан 40 %-ға дейін төмендетуі мүмкін. "ӨТМК" АҚ-да электр қозғалтқыштары үшін жиілікті-реттелетін жетектерді қолдану байқалады.
Экономика

5.3. НДТ в области энерго- и ресурсосбережения
В настоящем разделе представлены основные техники по энергоэффективности при производстве титана и магния. Подробный перечень техник по повышению энергоэффективности в промышленности, применимый в том числе для производства титана и магния, представлен в справочнике по НДТ "Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и/или иной деятельности".
5.3.1. Применение частотно-регулируемых приводов для электродвигателей
Описание
В настоящее время применение частотно-регулируемого привода (ЧРП) является оптимальным для целей регулирования производительности для электродвигателей конвейерного, вентиляционного и насосного оборудования, при использовании которого обеспечивается наиболее рациональное использование электрической энергии при ведении технологического процесса.
Техническое описание
Частотно-регулируемые приводы представляют собой системы управления, которые позволяют изменять скорость вращения электродвигателя путем изменения частоты подаваемого на него переменного тока. Эти приводы являются ключевым элементом в промышленности, где требуется точное регулирование скорости, контроль момента и эффективное управление энергопотреблением. На промышленных предприятиях большая доля потребления электрической энергии приходится на электрические двигатели как привод различного технологического оборудования (конвейера, вентиляционное и насосное оборудование). Внедрение частотных регуляторов для приводов технологических механизмов весьма эффективное решение. При этом требования к диапазону и точности регулирования скорости могут изменяться в широчайших пределах в зависимости от области применения электропривода.
Техническое описание основных компонентов и принципов работы частотно-регулируемых приводов.
Электродвигатель. ЧРП обычно используется в асинхронных электродвигателях. Этот тип двигателя широко распространен благодаря своей надежности, простоте конструкции и относительно низкой стоимости. Он может работать с переменным током и подходит для применения с ЧРП;
Преобразователь частоты (инвертор). Основной компонент ЧРП, который преобразует постоянный ток из сети переменного тока в переменный ток с изменяемой частотой и напряжением. Преобразователь частоты может иметь различные конфигурации, включая однофазные или трехфазные входы и выходы;
Управляющий блок (контроллер). Частотно-регулируемые приводы обычно управляются микропроцессорным контроллером, который принимает команды оператора или автоматические сигналы и управляет работой преобразователя частоты;
Система охлаждения. Поскольку преобразователи частоты могут нагреваться при работе, часто требуется система охлаждения для поддержания оптимальной температуры;
Фильтры и защитные устройства включают в себя фильтры для подавления помех и защитные устройства, которые обеспечивают безопасную работу системы и защищают ее от перегрузок, коротких замыканий и других неисправностей;
Интерфейс управления включает в себя панель оператора или пульт дистанционного управления, с помощью которых оператор может устанавливать параметры работы привода, такие, как скорость вращения, момент, ускорение и торможение;
Принцип работы частотно-регулируемых приводов заключается в том, что управляющий блок получает команды от оператора или автоматических систем контроля и регулирования и на их основе управляет преобразователем частоты. Преобразователь, в свою очередь, изменяет частоту и напряжение подаваемого на электродвигатель переменного тока, что позволяет регулировать его скорость и момент вращения.
Достигнутые экологические выгоды
Данная техника способствует улучшению экологических показателей за счет повышения энергоэффективности технологических процессов и снижения расходов электроэнергии в процессе производства.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
По экспертным оценкам в зависимости от режимов работы оборудования применение ЧРП позволяет снизить расход электроэнергии на насосных агрегатах, вентиляторах, конвейерах, дробилках от 20 до 40 %, обеспечить плавный пуск (снижение пусковых токов), повысить надежность и срок службы электродвигателей.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня автоматизации и культуры производства.
Технические соображения, касающееся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ. Объем (например, уровень детализации) и характер внедрения будет связан с характером, масштабом и сложностью установки, а также с ее эффективностью и диапазоном воздействия на окружающую среду, которое она может оказывать.
Дополнительно вопрос установки ЧРП должен индивидуально рассматриваться в каждом отдельном случае исходя из глубины регулирования технологического процесса, требований промышленной санитарии на рабочих местах (для вентиляторов приточно-вытяжной вентиляции).
Применение частотно-регулируемых приводов представляет собой одну из очевидных мер повышения энергоэффективности. Однако целесообразность таких мер должна рассматриваться в контексте всей системы, в которой используются двигатели; в противном случае существуют риски потери потенциальных выгод от оптимизации способа эксплуатации и размера систем и, как следствие, от оптимизации потребностей в электроприводах; потерь энергии в результате применения приводов переменной скорости в неподходящем контексте.
Наиболее эффективно использовать электродвигатели, оборудованные частотными преобразователями, интегрированные в системы АСУТП. Это, например, позволит обеспечивать включение и регулировку скорости вытяжки в зависимости от фактических выбросов. Также это касается и регулирования производительности воздуходувок и насосных агрегатов. В среднем применение таких способов регулирования может снижать потребление электроэнергии от 20 до 40 %. Отмечается применение частотно-регулируемых приводов для электродвигателей в АО "УКТМК".
Экономика

Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады. Мысалы, жиілікті-реттелетін жетек (ЖРЖ) бар қозғалтқыштарды қолдану, мысалы, технологияға, тәулік уақытына, ғимараттағы адамдар санына және т.б. байланысты күрт ауыспалы жүктеме кезінде орынды. Желдеткіштердің жиілікті-реттелетін электр жетегін қолдану электр энергиясының шығынын ауаның сору жүйелерімен 6 – 26 %-ға, ағын жүйелерімен 3 – 12 %-ға, ауа үрлегіштермен 30 – 40 %-ға ауысуына азайтуға мүмкіндік береді, бұл ретте ЖРЖ бар қозғалтқыштардың өтелу мерзімі 1 жылдан 5 – 7 жылға дейінді құрауы мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды енгізудің қозғаушы күштері:
энергия тиімділігін арттыру;
экологиялық көрсеткіштерді жақсарту;
пайдалану шығындарын азайту және өнім сапасын жақсарту үшін қосымша мүмкіндіктер.
5.3.2. Жоғары температуралы жабдықта заманауи жылу оқшаулағыш материалдарды қолдану
Сипаты
Энергия тиімділігі жоғары сыныптағы электр қозғалтқыштарын қолдану қазіргі өнеркәсіптік жүйелердегі технологиялық процестердің негізгі элементі болып табылады. Энергия тиімділігі жоғары сыныптағы электр қозғалтқыштары энергия шығынын азайту және ПӘК арттыру мақсатында әзірленген электр қозғалтқыштарының арнайы типтерін білдіреді.
Техникалық сипаттамасы
Жылу құбырлары мен бу құбырларын жылу оқшаулау кез келген өнеркәсіптік кәсіпорын үшін өзекті міндет болып табылады. Қызып кеткен буы бар құбырларды (бу құбырларын) жылу оқшаулау өте күрделі операциялардың қатарына жатады, әсіресе қажет болған жағдайда жоғары температурасы бар беттер үшін қажетті пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз ету – 200-250 °C. Оқшаулауды орнату көбінесе қолданыстағы жабдықты тоқтатпай жүргізілуі керек. Осы мақсатта қолданылатын дәстүрлі жылу оқшаулағыш материалдардың бірқатар маңызды кемшіліктері бар, бұл оларды қолдану тиімділігін айтарлықтай төмендетеді.
Минералды мақта мен шамот кірпіштері ылғал мен будан "қорқады", олар кірген кезде жылу оқшаулау көрсеткіштерін бірнеше есе нашарлатады. Минералды мақтадағы жоғары температураның әсерінен байланыстырғыштардың ыдырау процесі жүреді (фенол мен формальдегид негізіндегі шайырлар). Бұл экологиялық компонент туралы айтпағанда, жабынның пайдалану сипаттамаларына әсер етеді. Дәстүрлі оқшаулауға қорғаныш жабын қажет, оны орнату кезінде күрделі беттерді сапалы оқшаулау мәселесі сөзсіз туындайды: буындар, бекіту арматурасы, бұл жұмыс өндірісінің құнын арттырып қана қоймай, олардың сапасына да әсер етеді. Әдетте, минералды мақтамен оқшауланған бу құбырлары ұзаққа созылмайды және көбінесе жылу оқшаулағыш жабынды ішінара немесе толығымен ауыстыруға тура келеді.

В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна. Так например, применение двигателей с частотно-регулируемым приводом целесообразно при резко переменной нагрузке в зависимости, например, от технологии, времени суток, количества людей в здании и др. Применение частотно-регулируемого электропривода вентиляторов позволяет снизить расход электроэнергии на перемещение воздуха вытяжными системами на 6 – 26 %, приточными системами – на 3 – 12 %, воздуходувками – на 30 – 40 %, при этом срок окупаемости двигателей с ЧРП может составлять от 1 года до 5 – 7 лет.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются:
повышение энергоэффективности;
улучшение экологических показателей;
дополнительные возможности для снижения эксплуатационных затрат и улучшения качества продукции.
5.3.2. Применение современных теплоизоляционных материалов на высокотемпературном оборудовании
Описание
В производстве титана и магния часто используется тепловая энергия в виде пара, которая транспортируется по паропроводам. Использование соответствующей изоляции для высокотемпературного оборудования (трубы для пара и горячей воды) позволяет существенно снизить тепловые потери.
Техническое описание
Теплоизоляция теплопроводов и паропроводов – актуальная задача для любого промышленного предприятия. Теплоизоляция трубопроводов с перегретым паром (паропроводов) относится к числу достаточно сложных операций, особенно при необходимости обеспечить необходимые эксплуатационные характеристики для поверхностей с высокими температурами – 200 – 250 °С. Монтаж изоляции нередко приходится вести без остановки действующего оборудования. Традиционные теплоизоляционные материалы, используемые для этой цели, имеют ряд существенных недостатков, которые значительно снижают эффективность их применения.
Минеральная вата и шамотный кирпич "боятся" влаги и пара, при попадании которых ухудшают свои теплоизоляционные показатели в несколько раз. Под воздействием высоких температур в минеральной вате происходит процесс разрушения связующих (смолы на основе фенола и формальдегида). Это отражается на эксплуатационных характеристиках покрытия, не говоря уже об экологической составляющей. Традиционные утеплители нуждаются в защитном покрытии, при монтаже которого неизбежно возникает проблема качественной изоляции сложных поверхностей: стыков, запорной арматуры, что не только увеличивает стоимость производства работ, но и отражается на их качестве. Как правило, паропроводы, изолированные минеральной ватой, служат недолго и часто приходится частично или полностью заменять теплоизоляционное покрытие.

Шамот кірпіші тиімді жылу оқшаулағыш материал емес. Шамот кірпішінің жылу өткізу коэффициенті (температура 250 °С болғанда (=0,84+0,0006×t Вт/(м°С), (= 0,99 Вт/(м°С)) минералды мақтамен (температура 250 °С болғанда (=0,05 + 0,0002×t Вт/(м°С), (= 0,1 Вт/(м°С)) салыстырғанда10 есе жоғары. Бұл ретте, бу құбырлары үшін минералды жүнді төсеніштерді, тығыздығы кемінде 150 кг/м3 болатын жартылай цилиндрлерді қолдану керек екенін айта кету керек, өйткені олардың жөндеуаралық кезеңі жоғары. Бу желілерінің оқшаулағыш қабатының, сондай-ақ оқшаулаудың жабын қабатының бұзылуы жылу шығынының артуына әкеледі.
Құбырлардың жылу оқшаулауының жоғары көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін кеңінен қолданылатын заманауи жылу оқшаулағыш материалдарды пайдалану ұсынылады, мысалы:
Керамикалық талшықтар: бұл материалдар жоғары термиялық төзімділікке және химиялық инерттілікке ие. Олар өте жоғары температураға (1600°C немесе одан жоғары) төтеп бере алады және көбінесе құбырларды, қазандықтарды, пештерді және басқа да жоғары температуралы жабдықты оқшаулау үшін қолданылады;
Органикалық кремний композиттері: бұл материалдар жоғары температурада жақсы термиялық оқшаулауды қамтамасыз етеді және керамикалық материалдарға қарағанда жеңіл және икемді болудың артықшылығы бар. Олар сондай-ақ плиталар, пленкалар және тіпті жабындар сияқты әртүрлі пішіндерде қолданылуы мүмкін;
Минералды талшықтар: керамикалық талшықтарға ұқсас, базальт жүні сияқты минералды талшықтар жақсы жылу оқшаулауына ие және оларды Жоғары температуралы жабдықта қолдануға болады. Сондай-ақ олардың орнату және өңдеу салыстырмалы түрде оңай болуының артықшылығы бар;
Аэрогельдер: бұл материалдар өте төмен жылу өткізгіштікке ие және бірнеше жүз градусқа дейінгі температурада тиімді болуы мүмкін. Олар қымбатырақ болуы мүмкін, бірақ сонымен бірге олар өте жеңіл және тамаша жылу оқшаулау қасиеттеріне ие;
Керамикалық плиталар мен жабындар: Жоғары температуралы жабдықта жылу оқшаулауын қамтамасыз ету үшін кейбір заманауи Керамикалық материалдарды плиталар немесе жабындар түрінде қолдануға болады. Бұл материалдар берік және берік болуы мүмкін, бұл оларды әртүрлі өнеркәсіптік қолданбаларға жарамды етеді;
Белгілі бір материалды таңдау қажетті температураға төзімділік, материалдардың қолжетімділігі, бюджет, орнату талаптары және белгілі бір жабдықтың басқа техникалық сипаттамалары және оны пайдалану шарттары сияқты бірқатар факторларға байланысты.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жақсы жобаланған және орнатылған жылу оқшаулау жылу шығынын азайту арқылы энергия шығынын айтарлықтай азайтуы мүмкін. Бұл парниктік газдар шығарындыларының және энергия өндірумен байланысты басқа ластағыш заттардың азаюына әкелуі мүмкін. Технологиялық процестердің энергия тиімділігін арттыру және жылу шығынын азайту арқылы экологиялық көрсеткіштерді жақсарту.
Тиімді жылу оқшаулау экстремальды температураның әсерін азайту есебінен жабдықтың тозуы мен зақымдануын азайтуға да ықпал ете алады. Бұл жабдықтың қызмет ету мерзімін ұзартып, оны ауыстыру қажеттілігін азайта алады, бұл өз кезегінде жаңа жабдықты өндірудің экологиялық жағымсыз әсерін азайтады.
Бұл техниканың кәсіпорындар үшін де, қоршаған орта үшін де ұзақ мерзімді оң салдары бар.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Тиімсіз жылу оқшаулағышты, мысалы, шамот кірпішті минералды мақтаға немесе энергиясы тиімді оқшаулағышқа ауыстыру бу құбырларының жылу шығынын 35 %-ға төмендетіп, оларды нормативтік мәндерге дейін жеткізуге мүмкіндік береді. Құбыржолдар мен жабдықтарды оқшаулауға арналған шетелдік өндірушілердің өнімі "Rockwool" (Дания), "Сан-Гобэн Изовер" (Финляндия), "Partek", "Paroc" (Финляндия), "Izomat" (Словакия) фирмаларының талшықты жылу оқшаулағыш материалдарының кең номенклатурасымен ұсынылған (цилиндрлер, маттар және жабыны жоқ немесе бір жағынан металл тормен, шыныжөкемен, алюминий фольгамен қапталған тақталар және т.б.). Заманауи оқшаулағыш материалдарды қолдану бу құбырларындағы шығындарды төмендетуге, жөндеу аралық кезеңді ұлғайту есебінен пайдалану шығыстарын төмендетуге мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Жылу шығынын азайту арқылы өнім өндірісінің энергия сыйымдылығын төмендету.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Жоғары температуралы жабдықта заманауи жылу оқшаулағыш материалдарды қолданудың техникалық аспектілерін қарастырған кезде қажетті жұмыс жағдайында температура диапазонын, жылу өткізгіштік пен жылу сыйымдылығын ескеру қажет. Материалдарды таңдаған кезде өндіріс, пайдалану және кәдеге жарату кезінде қоршаған ортаға жағымсыз әсерлерді азайту үшін олардың экологиялық қауіпсіздігін ескеру қажет.
Жоғарыда сипатталған құрамдастар осы құжаттың қолданылу аясына кіретін әртүрлі жоғары температуралы жабдықтарда қолданылуы мүмкін.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Жоғары температуралы жабдықта заманауи жылу оқшаулағыш материалдарды қолдану құны материалдың типіне, оқшаулаудың қалыңдығы мен тығыздығына, жабдықтың мөлшері мен нысанына қарай өзгеруі мүмкін. Құны әртүрлі болуы мүмкін және бюджет пен жоба талаптарын ескере отырып, ең оңтайлы шешімді таңдау үшін мұқият талдауды қажет етеді.
Материалдың өзіндік құны оны қолдану туралы шешімге әсер ететін маңызды фактор болып табылады. Заманауи жылу оқшаулағыш материалдар дәстүрлі материалдармен салыстырғанда сатып алу қымбатырақ болуы мүмкін, бірақ олар жоғары тиімділік пен төзімділікті қамтамасыз ете алады, бұл сайып келгенде операциялық шығыстарды азайту есебінен өтелуі мүмкін.
Жүзеге асыру үшін қозғаушы күш
Жоғары температуралы жабдықта заманауи жылу оқшаулағыш материалдарды қолданудың қозғаушы күші энергетикалық тиімділікке және жалпы кәсіпорынның қаржылық көрсеткіштерін жақсартуға ұмтылу, пайдалану шығындарын азайту және өнім сапасын жақсарту үшін қосымша мүмкіндіктер болып табылады.

Шамотный кирпич является неэффективным теплоизоляционным материалом. Коэффициент теплопроводности шамотного кирпича ((=0,84+0,0006×t Вт/(м°С), (= 0,99 Вт/(м°С) при температуре 250 °С) в 10 раз выше, чем у минеральной ваты ((=0,05 + 0,0002×t Вт/(м°С), (= 0,1 Вт/(м°С) при температуре 250 °С). При этом следует сказать, что для паропроводов следует применять минераловатные маты, полуцилиндры с плотностью не менее 150 кг/м3, так как они имеют более высокий межремонтный период. Нарушение изоляционного слоя паровых сетей, а также и покровного слоя изоляции приводит к увеличению тепловых потерь.
Для достижения высоких показателей теплоизоляции трубопроводов рекомендуется использовать современные теплоизоляционные материалы, которые широко применяются, такие, как:
Керамические волокна. Эти материалы обладают высокой термической стойкостью и химической инертностью. Они могут выдерживать очень высокие температуры (до 1600°C и более) и часто используются для изоляции труб, котлов, печей и другого высокотемпературного оборудования;
Кремнийорганические композиты. Эти материалы обеспечивают хорошую термическую изоляцию при высоких температурах и имеют преимущество в том, что они более легкие и гибкие, чем керамические материалы. Они также могут быть применимы в различных формах, таких, как плиты, пленки и даже покрытия;
Минеральные волокна подобны керамическим волокнам. Минеральные волокна, такие, как базальтовая вата, обладают хорошей теплоизоляцией и могут быть применены на высокотемпературном оборудовании. Они также имеют преимущество в том, что их относительно легко устанавливать и обрабатывать;
Аэрогели. Эти материалы имеют очень низкую теплопроводность и могут быть эффективны при температурах до нескольких сотен градусов Цельсия. Они могут быть более дорогостоящими, но в то же время они очень легкие и обладают отличными теплоизоляционными свойствами;
Керамические плиты и покрытия. Некоторые современные керамические материалы могут быть применены в форме плит или покрытий, чтобы обеспечить теплоизоляцию на высокотемпературном оборудовании. Эти материалы могут быть прочными и долговечными, что делает их подходящими для различных промышленных приложений.
Выбор конкретного материала зависит от ряда факторов, включая требуемую температурную стойкость, доступность материалов, бюджет, требования по установке и другие технические характеристики конкретного оборудования и условий его эксплуатации.
Достигнутые экологические выгоды
Хорошо спроектированная и установленная теплоизоляция может значительно снизить потребление энергии за счет сокращения теплопотерь. Это может привести к снижению выбросов парниковых газов и других загрязнений, связанных с производством энергии. Улучшение экологических показателей за счет повышения энергоэффективности технологических процессов и снижения потерь тепла.
Эффективная теплоизоляция также может способствовать снижению износа и повреждений оборудования за счет снижения воздействия экстремальных температур. Это может увеличить срок службы оборудования и снизить потребность в его замене, что в свою очередь снижает экологические негативные последствия производства нового оборудования.
Данная техника имеет долгосрочные положительные последствия как для предприятий, так и для окружающей среды.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Замена неэффективной теплоизоляции, например, шамотного кирпича на минеральную вату или более энергоэффективную изоляцию позволит снизить тепловые потери паропроводов на 35 % и довести их до нормативных значений. Продукция зарубежных производителей для изоляции трубопроводов и оборудования представлена широкой номенклатурой волокнистых теплоизоляционных материалов фирм: "Rockwool" (Дания), "Сан-Гобэн Изовер" (Финляндия), "Partek", "Paroc" (Финляндия), "Izomat" (Словакия) (цилиндры, маты и плиты без покрытия или покрытые с одной стороны металлической сеткой, стеклорогожей, алюминиевой фольгой и т.д.). Применение современных изоляционных материалов позволит снизить потери в паропроводах, снизить эксплуатационные расходы за счет увеличения межремонтного периода.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства продукции за счет сокращения тепловых потерь.
Технические соображения относительно применимости
При рассмотрении технических аспектов применения современных теплоизоляционных материалов на высокотемпературном оборудовании следует учитывать температурный диапазон при необходимых рабочих условиях, теплопроводность и теплоемкость. При выборе материалов следует учитывать их экологическую безопасность, чтобы минимизировать негативное воздействие на окружающую среду при производстве, использовании и утилизации.
Описанные выше компоненты могут быть применены на различных высокотемпературных оборудованиях, входящих в область действия настоящего документа.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Стоимость применения современных теплоизоляционных материалов на высокотемпературном оборудовании может варьироваться в зависимости от типа материала, толщины и плотности изоляции, размеры и формы оборудования. Стоимость может быть разной и требует тщательного анализа, чтобы выбрать наиболее оптимальное решение с учетом бюджета и требований проекта.
Стоимость самого материала является важным фактором, который влияет на решение о его применении. Современные теплоизоляционные материалы могут быть более дорогостоящими в приобретении по сравнению с традиционными материалами, но они могут обеспечить более высокую эффективность и долговечность, что в конечном итоге может окупиться за счет снижения операционных расходов.
Движущая сила для осуществления
Движущей силой для применения современных теплоизоляционных материалов на высокотемпературном оборудовании является стремление к энергетической эффективности и улучшению финансовых показателей предприятия в целом, к дополнительным возможностям для снижения эксплуатационных затрат и улучшения качества продукции.

5.3.3. Шығарылатын процестің жылуынан жылуды рекуперациялау
Сипаты
Титан мен магний өндірісінде шығарылатын процестерден жылуды рекуперациялау энергия тиімділігін арттыруда және энергияға шығындарды азайтуда маңызды рөл атқарады. Бұл салаларда процестер көбінесе жоғары температура мен қарқынды энергияны тұтынумен байланысты, бұл жылуды рекуперациялау үшін үлкен әлеует тудырады.
Шығарылатын процестің жылуынан жылуды рекуперациялау – оның барысында жылу энергиясы әдетте шығарылатын жылу ағыны ретінде жоғалатын, басқа орталарды немесе материалдарды жылыту немесе қыздыру үшін пайдаланылатын процесс. Бұл жүйенің энергия тиімділігін арттыруға және энергия шығындарын азайтуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттамасы
Титан мен магний өндірісіндегі қалдық процестің жылуынан жылуды рекуперациялау процесі мынадай негізгі аспектілерді қамтиды: Жылу ағындарын сәйкестендіру және қармау: Өндіріс процесінің әртүрлі кезеңдерінен пайдаланылған газдар, ыстық қалдықтар немесе жылу ағындары сияқты шығарылатын жылу көздерін анықтау. Бұл температураны, ағынды және шығарылатын ағындар құрамының сипаттамаларын бағалауды қамтуы мүмкін;
Жылу алмасу жүйесін жобалау: Шығарылатын ағындардан жылуды тиімді шығаратын және оны процестің басқа бөліктерінде пайдалану үшін беретін жылу алмасу жүйесін әзірлеу. Бұл жылу алмастырғыш жабдықтың типін таңдауды (мысалы, пластиналы жылу алмастырғыштар, түтікті жылу алмастырғыштар және т.б.) және жылу алмасу бетінің ауданы, орта шығыстары және т.б. сияқты қажетті параметрлерді есептеуді қамтуы мүмкін;
Жылу ағындарын басқару: Жылу ағындарын бақылайтын, жылу алмасу процестерін оңтайландыратын және жылуды рекуперациялау жүйесінің тұрақты және қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ететін басқару жүйесін әзірлеу;
Қауіпсіздік шаралары және экологиялық тұрақтылық: Жоғары температуралық процестерді пайдаланумен байланысты тәуекелдерді азайту үшін қауіпсіздік шаралары мен қоршаған ортаны қорғау шараларын қосу, сондай-ақ экологиялық тұрақтылық стандарттары мен нормативтік талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
Мониторинг және қызмет көрсету: Өндірістік параметрлерді, жылу сипаттамаларын және жылуды рекуперациялау жүйесі жұмысының тиімділігін мониторингілеу жүйесін, сондай-ақ жабдыққа қызмет көрсету және тұрақты техникалық қызмет көрсету жоспарын әзірлеу;
Титан мен магний өндірісіндегі жылуды рекуперациялау процесі өндірістің өзіндік ерекшелігі мен энергияны үнемдеу мақсаттарын ескере отырып, кешенді тәсілді қажет етеді. Әр кезеңнің детальдары техникалық стандарттар мен қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етуді талап етеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жылуды рекуперациялау әртүрлі экологиялық пайдаға әкеледі, соның ішінде парниктік газдар шығарындыларын төмендету, энергия ресурстарын тұтынуды азайту және қоршаған ортаға теріс әсерді қысқарту. Төменде негізгі экологиялық пайда берілген:
шығарылатын процестің жылуынан жылуды ұстап қалу атмосфераға шығарылатын жылу мөлшерін қысқартады, бұл парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемін азайтады;
шығарылатын процестің жылуынан жылуды пайдалану шикізат пен материалдарды жылыту үшін пайдаланылуы мүмкін, бұл өндірістік процестердегі энергетика шығындарын қысқартуға мүмкіндік береді;
шығарылатын процестің жылуынан жылуды тиімді пайдалану әйтпесе жоғалып кететін жылу қалдықтарының мөлшерін азайтуы мүмкін. Жылу түріндегі қалдықтардың аз мөлшері де, қажетті процестерді қамтамасыз ету үшін қажетті энергия ресурстарының аз мөлшерін білдіреді.
Осы экологиялық пайданың жалпы әсерлері әр өндіріс жағдайында нақты сипаттамаларға және нақты технологияны іске асыруға байланысты.

5.3.3. Рекуперация тепла из теплоты отходящего процесса
Описание
В производстве титана и магния рекуперация тепла из отходящих процессов играет значительную роль в повышении энергоэффективности и снижении затрат на энергию. В этих отраслях процессы часто связаны с высокими температурами и интенсивным энергопотреблением, что создает большой потенциал для рекуперации тепла.
Рекуперация тепла из теплоты отходящего процесса – это процесс, в ходе которого тепловая энергия, которая обычно теряется как отходящий тепловой поток, используется для нагрева или прогрева других сред или материалов. Это позволяет повысить энергетическую эффективность системы и снизить затраты на энергию.
Техническое описание
Процесс рекуперации тепла из теплоты отходящего процесса в производстве титана и магния включает в себя следующие основные аспекты:
Идентификация и захват тепловых потоков. Определение источников отходящего тепла, таких, как выхлопные газы, горячие отходы или тепловые потоки из различных этапов производственного процесса. Это может включать оценку температуры, потока и характеристик состава отходящих потоков;
Проектирование системы теплообмена. Разработка системы теплообмена, которая будет эффективно извлекать тепло из отходящих потоков и передавать его для использования в других частях процесса. Это может включать выбор типа теплообменного оборудования (например, пластинчатые теплообменники, трубчатые теплообменники и т.д.) и расчет необходимых параметров, таких, как площадь поверхности теплообмена, расходы среды и т.д.;
Управление тепловыми потоками. Разработка системы управления, которая будет контролировать потоки тепла, оптимизировать процессы теплообмена и обеспечивать стабильную и безопасную работу системы рекуперации тепла;
Меры безопасности и экологическая устойчивость. Включение мер безопасности и мероприятий по защите окружающей среды для минимизации рисков, связанных с использованием высокотемпературных процессов, а также обеспечение соблюдения стандартов экологической устойчивости и нормативных требований;
Мониторинг и обслуживание. Разработка системы мониторинга производственных параметров, тепловых характеристик и эффективности работы системы рекуперации тепла, а также плана обслуживания и регулярного технического обслуживания оборудования;
Процесс рекуперации тепла в производстве титана и магния требует комплексного подхода с учетом специфики производства и целей энергосбережения. Детали каждого этапа требуют обеспечения соблюдения технических стандартов и требований безопасности.
Достигнутые экологические выгоды
Рекуперация тепла приводит к различным экологическим выгодам, включая снижение выбросов парниковых газов, уменьшение потребления энергоресурсов и сокращение негативного воздействия на окружающую среду.
Ниже представлены основные экологические выгоды:
перехват тепла из теплоты отходящего процесса сокращает количество тепла, выбрасываемого в атмосферу, что уменьшает общий объем выбросов парниковых газов;
использование тепла из теплоты отходящего процесса может использоваться для подогрева сырья и материалов, что позволяет сократить энергетические затраты в производственных процессах;
эффективное использование тепла из теплоты отходящего процесса может снизить количество тепловых отходов, которые иначе были бы потеряны. Меньшее количество отходов в виде тепла также означает меньшее количество требуемых энергоресурсов для обеспечения необходимых процессов.
Общие эффекты этих экологических выгод зависят от конкретных характеристик и реализации конкретной технологии в каждом производственном случае.

Жылуды рекуперациялау жүйесін енгізу жылу энергиясын қайта пайдалану арқылы энергия шығындарын айтарлықтай төмендетуі мүмкін, бұл өндірістің нақты жағдайларына байланысты электр энергиясына немесе отынға шығындардың 5 %-дан 25 %-ға дейін шекте және одан да көп пайызға қысқаруына әкелуі мүмкін.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Жылуды қайта пайдалану энергияны тұтынуды азайтуға, экологиялық тұрақтылықты арттыруға және кәсіпорындардың жалпы өнімділігін жақсартуға ықпал етеді.
Титан мен магний өндірісіндегі жылуды рекуперациялау процесінің экологиялық әсері мен пайдалану тиімділігін толық түсіну үшін энергияның кіріс және шығыс ағындарын, шығарындылар мен ластануларды, сондай-ақ экономикалық көрсеткіштер мен өндірістік қызметтегі өзгерістерді қоса алғанда, өндірістің әр кезеңінде талдау жүргізу және деректер жинау қажет. Бұл технологияның жалпы тиімділігі сәтті сыналды және әртүрлі салаларда пайдаланылады. Мысалы, жылуды рекуперациялау жүйелері "ӨТМК" АҚ-да пештер үшін ауаны алдын ала қыздыру үшін пайдаланылатын шығарылатын газдардан жылу алу үшін сәтті орнатылды.
Кросс-медиа әсерлері
Шығарылатын процестің жылуынан жылуды пайдалану технологиясы өндірісті тұрақты дамыту стратегиясының маңызды құрамдас бөлігі болып табылады және айтарлықтай экономикалық және экологиялық пайдаға қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Жылуды қайта пайдалану технологиясы экономиканың әртүрлі секторларында кеңінен қолданылады. Бұл технологияны пештер, қазандықтар, күйдіру машиналары және т.б. сияқты жағатын қондырғылары бар кәсіпорындарда сәтті қолдануға болады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Шығарылатын процестің жылуынан жылуды пайдалану технологиясын енгізу құны көптеген факторларға, соның ішінде өндірістің нақты типіне, операциялардың ауқымына, қолайлы инфрақұрылымның болуына, сондай-ақ кәсіпорынның орналасқан жеріне және басқа да көптеген факторларға байланысты айтарлықтай өзгеруі мүмкін.
Жалпы алғанда, титан мен магний өндірісінде жылуды рекуперациялауды енгізу кәсіпорындарда белсенді пайдаланылады және экономикалық тұрғыдан ақталған және қоршаған ортаға әсерді қысқартуға ықпал етеді.
Жүзеге асыру үшін қозғаушы күш
Бұл технологияны қолдану энергия тиімділігі мен үнемділігін арттырып қана қоймай, қоршаған ортаға әсерді азайтуға, экологиялық көрсеткіштерді жақсартуға және өндірістік процестердің тұрақтылығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

Внедрение системы рекуперации тепла может значительно снизить расходы на энергию за счет повторного использования тепловой энергии, что может привести к сокращению затрат на электроэнергию или топливо на проценты в пределах от 5 % до 25 % и даже больше, в зависимости от конкретных условий производства.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Повторное использование тепла способствует сокращению потребления энергии, повышению экологической устойчивости и улучшению общей производительности предприятий.
Для полного понимания экологического влияния и эксплуатационной эффективности процесса рекуперации тепла в производстве титана и магния необходимо провести анализ и сбор данных на каждом этапе производства, включая входные и выходные потоки энергии, выбросы и загрязнения, а также изменения в экономических показателях и производственной деятельности. Общая эффективность данной технологии была успешна апробирована и используется в различных сферах. К примеру, системы рекуперации тепла успешно установлены на АО "УКТМК"" для извлечения тепла из отходящих газов, которые используются для предварительного подогрева воздуха для печей.
Кросс-медиа эффекты
Технология использования тепла из теплоты отходящего процесса является важной составляющей стратегии устойчивого развития производства и позволяет добиться существенных экономических и экологических выгод.
Технические соображения относительно применимости
Технология повторного использования тепла имеет широкую применимость в различных секторах экономики. Данная технология может быть успешно применена на предприятиях с топливосжигающими установками, такими, как печи, котлы, обжиговые машины и т.д.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Стоимость внедрения технологии использования тепла из теплоты отходящего процесса может существенно варьировать в зависимости от многих факторов, включая конкретный тип производства, масштаб операций, наличие подходящей инфраструктуры, а также местоположение предприятия и многие другие факторы.
В целом внедрение рекуперации тепла в производстве титана и магния активно используется на предприятиях, является экономически оправданным и способствует сокращению воздействия на окружающую среду.
Движущая сила для осуществления
Применение данной технологии позволяет не только повысить энергоэффективность и экономичность, но также снизить воздействие на окружающую среду, улучшить экологические показатели и обеспечить устойчивость производственных процессов.

5.3.4. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану
Сипаты
Елдің басым міндеттері ретінде энергия тиімділігін арттыру және қазба отын есебінен алынатын энергия үлесін төмендету, жаңартылатын көздер есебінен өндірілетін энергия үлесін арттыру және баламалы энергия көздерін дамыту белгіленді. Титан мен магний өндірісі кезінде негізгі және қосалқы технологиялық процестердің мұқтаждары үшін жаңартылатын энергия көздерін (ЖЭК) интеграциялау өте тиімді қолданылады.
Техникалық сипаттамасы
Жаңартылатын энергия көздерін металлургия өнеркәсібіне интеграциялау өндірістік процестерді тұрақты және энергияны үнемдейтін энергиямен жабдықтауды қамтамасыз ету үшін мұқият жобалау мен техникалық баптауды талап етеді. Төменде ЖЭК интеграциясының негізгі процестерінің техникалық сипаттауы берілген:
1. Қажеттілікті анықтау:
Энергия тұтынуды талдау: Жалпы энергия тұтынуды бағалау және электр энергиясы мен жылуды қажет ететін негізгі өндірістік процестерді анықтау;
Энергетикалық модельдерді әзірлеу: ЖЭК енгізудің оңтайлы нүктелерін анықтау ЖЭК технологиясын таңдау:
Фотоэлектрлік күн жүйелері: Технологиялық процестерде пайдаланылатын электр энергиясын генерациялау үшін күн панельдерін орналастыру;
Жел генераторлары: Жел энергиясын пайдалану үшін жел генераторларын орнату;
Жылу коллекторлары: Жылу өндіру үшін күн энергиясын пайдалану.
3. Күн энергиясын интеграциялау:
Күн панельдерін орнату: Күн панельдерін ғимараттардың, цехтардың, алаңдардың төбелеріне немесе өндірістік цехтарға жақын орналастыру;
Инверторлар: Күн панельдері шығаратын тұрақты токты электр жабдықтарымен үйлесімді айнымалы токқа түрлендіру үшін инверторларды пайдалану.
4. Жел энергиясын интеграциялау:
Жел генераторларын орналастыру: Жел мен ландшафт жылдамдығын ескере отырып, жел генераторларын орнату үшін оңтайлы орындарды таңдау;
Трансформаторлар: Жел генераторлары өндірген электр энергиясын өндірістік қажеттіліктер үшін қажетті кернеуге айналдыру.
5. Сақтау және басқару жүйелері:
Батарея қоймасы: Артық энергияны уақытша сақтау үшін литий-ионды батареялар сияқты энергияны сақтау жүйелерін енгізу;
Жүктемені басқару: Энергияны бөлуді оңтайландыратын және жаңартылатын көздерге байланысты жүктемені басқаратын басқару жүйелерін әзірлеу.
6. Персоналды оқыту:
Тренинг және оқыту: ЖЭК жүйелеріне қызмет көрсету, мониторингтеу және басқару бойынша персоналды оқыту.
ЖЭК-ті металлургия өнеркәсібіне интеграциялау энергияның өнім өндіруге жұмсалатын үлестік шығындарын төмендетіп қана қоймайды, сонымен қатар қоршаған ортаға әсерін азайтады, сонымен қатар энергия тиімділігін едәуір арттыра, энергия шығыстарын қысқарта және өндірістік процестердің тұрақтылығын жақсарта алады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
ЖЭК енгізу титан мен магний өндірісінің жалпы экологиялық ізін қысқартады, өйткені таза энергия өндірістің қоршаған ортаға әсерін азайтады. ЖЭК пайдалану қазба отындарына (көмір, мұнай, газ) негізделген энергия көздеріне тәуелділікті азайтады, бұл көміртек диоксиді (CO2) және метан сияқты парниктік газдар шығарындыларының қысқаруына әкеледі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
ЖЭК металлургия өнеркәсібіне енгізілгеннен кейінгі экологиялық көрсеткіштер мен пайдалану деректері тиімділік пен нәтижелілікті бағалайтын бірқатар негізгі көрсеткіштерді қамтиды. Төменде өлшеуге және талдауға болатын негізгі экологиялық және пайдалану өлшемшарттары берілген:
Өнім бірлігін өндіруге электр энергиясын үлестік тұтыну көрсеткіштерін төмендету;
Өндірістік процестердің жалпы энергия тиімділігін өлшеу, ЖЭК енгізуге дейінгі және кейінгі деректерді салыстыру;
Жүктемені динамикалық бөлуді және жабдықтың жұмысын оңтайландыруды қоса алғанда, энергия тұтынуды басқару жүйелерінің тиімділігін бағалау;
Негізгі және қосалқы технологиялық процестердің мұқтаждары үшін жоспарланатын көрсеткіштерді ескере отырып, энергия генерациясы бойынша деректерге талдау жүргізу;
Таза энергияға көшу азот оксидтері (NOx) және күкірт диоксиді (SO2) сияқты зиянды заттардың шығарындыларын азайтуға көмектеседі, бұл қоршаған аудандардағы ауа сапасына оң әсер етеді.
Бұл экологиялық және пайдалану пайдасын CO2 шығарындыларының деңгейі, су шығыны, кәсіпорынның қоршаған ортаны басқару жүйесінің бір бөлігі болып табылатын және металлургия өнеркәсібіндегі жүйелер мен процестерді одан әрі жетілдіру үшін пайдалануға болатын табиғи ресурстарды пайдалану сияқты әртүрлі экологиялық индикаторларды пайдаланып өлшеуге болады.
Кросс-медиа әсерлері
ЖЭК-ті металлургия өнеркәсібіне енгізудің кросс-медиа әсерлері экономикалық, энергетикалық, экологиялық және әлеуметтік пайданы қоса алғанда, көптеген аспектілерді қамтиды.
Ауа мен судың ластануын азайту арқылы экожүйені жақсарту,
сондай-ақ қазба ресурстарын пайдалануды азайту өндіріс объектілері орналасқан өңірлерде табиғи орта мен биоәртүрлілікті сақтауға ықпал етеді.
ЖЭК енгізу сонымен қатар жаңа жұмыс орындарын құра алады және қоғамға оң әсер ететін экологиялық тұрақты технологиялардың дамуын қолдай алады.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Жаңартылатын энергия көздерін (ЖЭК) қолдану экономиканың барлық салаларында электрмен жабдықтау шешімдерін оңтайландыруға мүмкіндік береді және титан мен магний өндірісінде тиімді және пайдалы болуы мүмкін.

5.3.4. Использование возобновляемых источников энергии
Описание
В качестве страновых приоритетных задач обозначены повышение энергоэффективности и снижение доли энергии, получаемой за счет ископаемого топлива, повышение доли энергии, производимой за счет возобновляемых источников, и развитие альтернативных источников энергии. Интеграция возобновляемых источников энергии (ВИЭ) для нужд основных и вспомогательных технологических процессов при производстве титана и магния используется весьма эффективно.
Техническое описание
Интеграция возобновляемых источников энергии в металлургическую промышленность требует тщательного проектирования и технической настройки, чтобы обеспечить устойчивое и энергоэффективное энергоснабжение производственных процессов. Ниже представлено техническое описание основных процессов интеграции ВИЭ:
1. Определение потребности:
Анализ энергопотребления. Оценка общего энергопотребления и идентификация ключевых производственных процессов, требующих электроэнергии и тепла.
Разработка энергетических моделей. Моделирование энергетических потоков в производственных процессах для определения оптимальных точек внедрения ВИЭ.
2. Выбор технологии ВИЭ:
Фотоэлектрические солнечные системы. Размещение солнечных панелей для генерации электроэнергии, используемой в технологических процессах.
Ветрогенераторы. Установка ветрогенераторов для использования ветровой энергии.
Тепловые коллекторы. Использование солнечной энергии для производства тепла.
3. Интеграция солнечной энергии:
Установка солнечных панелей. Размещение солнечных панелей на крышах зданий, цехов, площадках или вблизи производственных цехов.
Инверторы. Использование инверторов для преобразования постоянного тока, производимого солнечными панелями, в переменный ток, совместимый с электрооборудованием.
4. Интеграция ветровой энергии:
Размещение ветрогенераторов. Выбор оптимальных местоположений для установки ветрогенераторов с учетом скорости ветра и ландшафта.
Трансформаторы. Преобразование электроэнергии, произведенной ветрогенераторами, в напряжение, необходимое для производственных нужд.
5. Системы хранения и управления:
Батарейные хранилища. Введение систем хранения энергии, таких, как литий-ионные батареи, для временного хранения избыточной энергии.
Управление нагрузкой. Разработка систем управления, которые оптимизируют распределение энергии и управляют нагрузкой в зависимости от возобновляемых источников.
6. Обучение персонала:
Тренинг и обучение. Обучение персонала по обслуживанию, мониторингу и управлению системами ВИЭ.
Интеграция ВИЭ в металлургическую промышленность снижает не только удельные затраты энергии на производство продукции, но и воздействие на окружающую среду, и также может существенно повысить энергоэффективность, сократить расходы на энергию и улучшить устойчивость производственных процессов.
Достигнутые экологические выгоды
Внедрение ВИЭ сокращает общий экологический отпечаток производства титана и магния, поскольку чистая энергия уменьшает влияние производства на окружающую среду. Использование ВИЭ снижает зависимость от источников энергии, основанных на ископаемых топливах (уголь, нефть, газ), что приводит к сокращению выбросов парниковых газов, таких, как диоксид углерода (CO2) и метан.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Экологические показатели и эксплуатационные данные после внедрения ВИЭ в металлургическую промышленности включают в себя ряд ключевых показателей, которые оценивают эффективность и результативность. Ниже представлены основные экологические и эксплуатационные критерии, которые могут быть измерены и проанализированы:
снижение показателей удельного потребления электрической энергии на производство единицы продукции;
измерение общей энергоэффективности производственных процессов, сравнение данных до и после внедрения ВИЭ;
оценка эффективности систем управления энергопотреблением, включая динамическое распределение нагрузки и оптимизацию работы оборудования;
проведение анализа данных по генерации энергии с учетом планируемых показателей для нужд основных и вспомогательных технологических процессов;
переход к чистой энергии помогает сократить выбросы вредных веществ, таких, как оксиды азота (NOx) и диоксид серы (SO2), что положительно влияет на качество воздуха в окружающих районах.
Эти экологические и эксплуатационные выгоды могут быть измерены с использованием различных экологических индикаторов, таких, как уровень выбросов CO2, расход воды, использование природных ресурсов, которые являются частью системы управления окружающей средой предприятия и могут использоваться для дальнейшего совершенствования систем и процессов в металлургической промышленности.
Кросс-медиа эффекты
Кросс-медийные эффекты от внедрения ВИЭ в металлургической промышленности охватывают множество аспектов, включая экономические, энергетические, экологические и социальные выгоды.
Улучшение экосистемы за счет уменьшения загрязнения воздуха и воды, а также снижение использования ископаемых ресурсов способствуют сохранению природной среды и биоразнообразия в регионах, где находятся производственные объекты.
Внедрение ВИЭ может также создавать новые рабочие места и поддерживать развитие экологически устойчивых технологий, что положительно сказывается на обществе.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применение возобновляемых источников энергии позволяет оптимизировать решения для электроснабжения во всех отраслях экономики и может быть эффективным и выгодным, в том числе при производстве титана и магния.

Мысалы, 2019 жылы Қытайдың Ningxia Hui-ye Magnesium компаниясы Қытайдың Нинся Ся Хуэй провинциясындағы магний өндіретін өзінің кәсіпорнында қуаты 6,7 мегаватт күн электр станциясын салды. Бұл күн электр станциясы магний өндіру процестерінде қолдануға арналған, бұл дәстүрлі энергия көздеріне тәуелділікті азайтуға және көміртегі шығарындыларын азайтуға мүмкіндік береді.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Кәсіпорындарда ЖЭК енгізу экономикалық тұрғыдан негізделген және әртүрлі экономикалық пайда әкелуі мүмкін. Қуаты 1 МВт ЖЭК объектісінің құны ЖЭК типіне, өңірге, орнату жағдайларына, пайдаланылған технологияларға және басқа факторларға байланысты айтарлықтай өзгеруі мүмкін. Орташа сараптамалық бағалаулар бойынша жаңартылатын энергия көздерінің әртүрлі типтеріне арналған шамамен құн диапазондары төменде келтірілген:
Фотовольтаикалық жүйелер үшін (күн энергиясы) құны белгіленген қуаттылықтың 1 МВт үшін шамамен 7 700,000 – 8 800,000$ аралығында өзгеруі мүмкін. Бұл мән күн панельдерінің типіне, энергияны сақтау технологияларына, инфрақұрылымға және орналасқан жеріне байланысты өзгеруі мүмкін.
Жел генераторларын орнату 1 МВт орнатылған қуат үшін шамамен 1,000,000$-дан 1,500,000$-ға дейін тұруы мүмкін. Бұл цифрлар орналасқан жеріне, мұнараның биіктігіне және жел генераторының дизайнына байланысты өзгеруі мүмкін.
Маңыздысы, бұл бағалау мәндері жалпы түсінік үшін берілгендігін атап өту керек. Нақты құн жобаның нақты шарттарына байланысты айтарлықтай өзгеруі мүмкін. Сондай-ақ құны Үкімет пен энергетика компаниялары ұсынатын қаржылық көтермелеу, субсидиялар, жеңілдіктер және басқа да ынталандыру есебінен төмендетілуі мүмкін.
Жалпы, ЖЭК енгізуді экономикалық бағалау кәсіпорынның жеке жағдайларын, өңірлік ерекшеліктерін және нақты технологиялық қажеттіліктерді ескеруге тиіс. Егжей-тегжейлі жоспарлау, шығындар мен пайданы талдау, сондай-ақ ұзақ мерзімді пайданы есепке алу металлургия өнеркәсібінің ЖЭК сәтті енгізілуіне ықпал етуі мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
ЖЭК қолдану меншікт энергия өндірісі үшін энергия шығынын азайтуға, энергия тиімділігі мен үнемділігін арттыруға, сондай-ақ қоршаған ортаға әсерді азайтуға, экологиялық көрсеткіштерді жақсартуға және өндірістік және энергетикалық процестердің тұрақтылығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Бұл технологияны пайдалану көптеген халықаралық қаржы институттары мен ұйымдарынан ЖЭК енгізетін кәсіпорындар үшін түрлі қаржылық көтермелеулер, жеңілдіктер мен субсидиялар алуға мүмкіндік беретіндігін айта кету керек.
ЖЭК-ке көшуді жүзеге асыратын кәсіпорындар тұрақтылық пен экологиялық жауапкершілікке деген қызығушылықтың артуы аясында өзінің бәсекеге қабілеттілігін арттыра алады.
ЖЭК-ті пайдалануды қоғам оң қабылдауы мүмкін, бұл компанияның имиджін қалыптастыруда маңызды болуы мүмкін.

К примеру, в 2019 году китайской компанией Ningxia Hui-ye Magnesium была построена солнечную электростанция мощностью 6,7 МВаттна своем предприятии по производству магния в провинции Нинся Ся Хуэй в Китае. Эта солнечная электростанция предназначалась для использования в процессах производства магния, что позволяет снижать зависимость от традиционных источников энергии и снижать выбросы углерода.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Внедрение ВИЭ на предприятиях может оказаться экономически обоснованным и привести к различным экономическим выгодам. Стоимость объекта ВИЭ мощностью 1 МВт может значительно различаться в зависимости от типа ВИЭ, региона, условий установки, использованных технологий и других факторов. По усредненным экспертным оценкам ниже приведены примерные диапазоны стоимости для различных типов возобновляемых источников энергии.
Для фотовольтаических систем (солнечная энергия) стоимость может варьироваться в пределах $700,000 – $800,000 за 1 МВт установленной мощности. Это значение может изменяться в зависимости от типа солнечных панелей, технологий хранения энергии, инфраструктуры и местоположения.
Установка ветрогенераторов может стоить примерно от $1,000,000 до $1,500,000 за 1 МВт установленной мощности. Эти цифры также могут изменяться в зависимости от местоположения, высоты башни и дизайна ветрогенератора.
Важно отметить, что эти оценочные значения предоставлены для общего понимания. Реальная стоимость может существенно различаться в зависимости от конкретных условий проекта. Также стоимость может быть снижена за счет финансовых поощрений, субсидий, льгот и других стимулов, предоставляемых правительством и энергетическими компаниями.
В целом, экономическая оценка внедрения ВИЭ должна учитывать индивидуальные условия предприятия, региональные особенности и конкретные технологические потребности. Тщательное планирование, анализ затрат и выгод, а также учет долгосрочных выгод могут способствовать успешному внедрению ВИЭ металлургической промышленности.
Движущая сила внедрения
Применение ВИЭ позволяет снизить энергозатраты для собственного производства энергии, повысить энергоэффективность и экономичность, также снизить воздействие на окружающую среду, улучшить экологические показатели и обеспечить устойчивость производственных и энергетических процессов.
Необходимо отметить, что использование данной технологии позволит получить различные финансовые поощрения, льготы и субсидии для предприятий, внедряющих ВИЭ, от многих международных финансовых институтов и организаций.
Предприятия, осуществляющие переход к ВИЭ, могут повысить свою конкурентоспособность в контексте все более растущего интереса к устойчивости и экологической ответственности.
Использование ВИЭ может быть позитивно воспринято обществом, что является важным при формировании имиджа компании.

5.3.5. Энергия тиімді пештерді қолдану
Сипаты
Титан мен магний өндірісі айтарлықтай энергияны қажет етеді, сондықтан энергияны неғұрлым үнемдейтін пештерді қолдану ерекше маңызға ие.
Техникалық сипаттамасы
Титан мен магний өндірісі шикізатты өңдеуге және қайта өңдеуге қажетті жоғары температураға байланысты энергияны қажет ететін процесс болып табылады. Бұл салада энергия тиімді пештерді қолдану энергия тұтынуды және экологиялық жүктемені айтарлықтай төмендетуі мүмкін. Энергия тиімді көрсеткіштерге қол жеткізудің әртүрлі тәсілдері бар, мысалы:
1. Электр доғалы пештер. Инертті газды электр доғалы пештер титан мен магний өндірудің неғұрлым кең таралған әдістерінің бірін білдіреді. Олар металл кендерінің балқытылған қоспасындағы электродтар арасындағы электр разряды негізінде жұмыс істейді. Осы типтегі энергия тиімді пештер әдетте инертті газдың температурасы мен ағынын реттейтін жүйелермен жарақтандырылған, бұл процесті оңтайландыруға және энергия тұтынуды азайтуға мүмкіндік береді.
2. Индукциялық пештер титан мен магний қорытпаларын балқыту үшін тиімді пайдаланылуы мүмкін. Олар материалды қыздыратын электромагниттік индукция өрісі негізінде жұмыс істейді. Бұл пештер әдетте қыздыруды дәл бақылау және жылу шығынының аз болуы есебінен энергия тиімділігі жоғары болады.
Энергиялық тұрғыдан тиімді пештердің негізгі аспектілерінің бірі сапалы жылу оқшаулау болып табылады. Әдетте пештерде қыш немесе отқа төзімді кірпіш сияқты жоғары жылу өткізгіш материалдардан жасалған, оқшаулағыш мысалы, минералды мақта немесе қыш талшықтар сияқты материалдармен толтырылған бос орындары бар көп қабатты қабырғалар болады.
Пештерде отын немесе қыздырылатын материалдар жанатын арнайы камера бар. Әдетте онда жоғары температура мен агрессивті химиялық ортадан қорғау үшін отқа төзімді жабыны бар.
Кейбір энергия тиімді пештер берілетін шикізатты немесе ауаны алдын ала қыздыру үшін пештен шығарылатын газдарды немесе жылуды пайдалануға мүмкіндік беретін жылуды рециркуляциялау жүйелерімен жабдықталған. Бұл энергия тұтынуды қысқартуға және жылыту процесінің тиімділігін арттыруға көмектеседі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Титан мен магний өндірісінде неғұрлым энергия тиімді пештерді қолдану энергияны тұтынуды және өндіріс шығындарын азайтуға ғана емес, сонымен қатар өндірістің экологиялық тұрақтылығын жақсартады және қоршаған ортаға теріс әсерді азайтады.
Орташа есеппен сарапшылар энергия тиімді пештерге ауысу ескірген модельдермен салыстырғанда энергия тұтынуды 20 %-ға төмендетуі мүмкін екенін атап өтті. Алайда нақты цифрлар көптеген факторларға байланысты болады, соның ішінде: пештің типі, оқшаулау сапасы, басқару жүйелерінің тиімділігі, пайдаланылатын отынның типі және өндіріс параметрлері.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Энергиялық тұрғыдан тиімді пештерді пайдалану өндіріс процестері мен кәсіпорын жұмысының нәтижелеріне айтарлықтай әсер етуі мүмкін. Жылуды қайта өңдеу жүйелерін энергияны үнемдейтін пештермен біріктіріп қолдану титан мен магний өндіру процесінде бөлінетін жылуды қайта пайдалануға мүмкіндік береді. Мысалы, пештен бөлінетін жылуды шикізатты алдын ала қыздыру үшін пайдалануға болады, бұл жалпы қуат тұтынуды азайтады.
Кросс-медиа әсерлері
Металлургия өнеркәсібінде энергияны үнемдейтін пештерді қолданудың кросс-медиа әсерлері экономикалық, энергетикалық, экологиялық және әлеуметтік артықшылықтарды қоса алғанда, көптеген аспектілерді қамтиды.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Титан мен магний өндірісінде энергияны үнемдейтін пештерді қолданудың бірқатар техникалық пікірлері бар, оларды жоғары температураны қажет ететін титан мен магний өндірісі процестерінде ескеру қажет.
Энергияны үнемдейтін пештер жоғары энергия қуатын және қыздыру процесін дәл бақылауды қажет ететін қажетті температура режимдерін қамтамасыз етуге және сақтай алуға қабілетті болуға тиіс;
пештер жасалатын материалдар титан мен магний өндіру процесінде қатысуы мүмкін жоғары температураға және химиялық агрессивті ортаға төзімді болуға тиіс. Бұл жабдықтың төзімділігі мен сенімділігін қамтамасыз етеді;
Энергияны үнемдейтін пештер жылуды қыздырылатын материалдардан титанға немесе магнийге тиімді беруді қамтамасыз етуге тиіс, олар әртүрлі агрегаттық күйде болуы мүмкін (қатты, сұйық немесе газ тәрізді). Бұл энергия тұтынуды азайтуға мүмкіндік береді және өндіріс циклінің уақытын қысқартады;
Энергияны үнемдейтін пештер температура, отын шығыны және басқалары сияқты процесс параметрлерін дәл бақылауды қамтамасыз ететін заманауи басқару және автоматтандыру жүйелерімен жабдықталуға тиіс. Бұл пештердің жұмысын оңтайландыруға және энергия тұтынуды азайтуға мүмкіндік береді;
Пештер титан мен магний өндірісінің қажеттіліктері мен ерекшеліктерін ескере отырып, жалпы өндіріс процесіне интеграциялануға тиіс. Бұл технологиялық параметрлерді, материалдар ағындарын және сапаны бақылау процестерін үйлестіруді қамтиды.
Осы техникалық пікірлерді ескере отырып, компаниялар энергияны үнемдейтін пештердің өз өндіріс процестерінде қолданылуы туралы ақпараттандырылған шешімдер қабылдай алады.
Бұл техника әртүрлі компанияларда сәтті қолданылады, мысалы, Норвегиядағы TiZir Titanium & Iron, титан кенін және басқа материалдарды күйдіру үшін айналмалы пештер жүйесін қолданады. Бұл пештер жылу шығынын азайту және өндіріс циклінің тиімділігін арттыру арқылы күйдіру процесінің энергия тиімділігін жақсартуға арналған.
Қытайдағы магний зауыттары сияқты кейбір кәсіпорындар магнийді өңдеу үшін индукциялық пештерді енгізуде. Индукциялық пештер энергияны түрлендірудің жоғары тиімділігімен және жылу шығынының аздығымен ерекшеленеді, бұл өңдеу кезеңінде энергия шығынын азайтуға мүмкіндік береді.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Титан мен магний өндіруге арналған энергияны үнемдейтін пештердің құны пештің типі, оның мөлшері мен қуаты, қолданылатын материалдар, автоматтандыру деңгейі және басқа да техникалық сипаттамалар сияқты көптеген факторларға байланысты айтарлықтай өзгеруі мүмкін. Бұдан басқа, құны тапсырыс берушінің орналасқан жеріне және өзіндік ерекшеліктерінің талаптарына байланысты болуы мүмкін.
Сараптамалық деректерге сәйкес, өнеркәсіптік энергия тиімді пештердің құны кең баға диапазонына ие және энергетикалық тиімділігі А класымен
50 млн теңгеден басталады.
Энергияны үнемдейтін пештердің бағасы қымбатырақ материалдар мен технологияларды пайдаланудан, сондай-ақ жобалау және дайындау процесінің неғұрлым күрделілігінінен тиімділігі төмен аналогтарына қарағанда біршама қымбатырақ. Алайда, ұзақ мерзімді перспективада бұл шығындар энергия шығындарын азайту және өнімділікті арттыру арқылы өтелуі мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
Өнеркәсіпте энергияны үнемдейтін пештерді енгізу экономикалық, технологиялық, реттеуші және әлеуметтік факторлардың үйлесімімен қолдау табатын көп қырлы процесс болып табылады.

5.3.5. Применение энергоэффективных печей
Описание
Производство титана и магния требует значительного количества энергии, поэтому применение более энергоэффективных печей имеет особое значение.
Техническое описание
Производство титана и магния является энергоемким процессом из-за высоких температур, необходимых для обработки и переработки сырья. Применение энергоэффективных печей в этой области может существенно снизить энергопотребление и экологическую нагрузку. Имеются различные способы достижения энергоэффективных показателей, такие, как:
1. Электродуговые печи. Электродуговые печи с инертным газом представляют собой один из наиболее распространенных методов для производства титана и магния. Они работают на основе электрического разряда между электродами в расплавленной смеси металлических руд. Энергоэффективные печи этого типа обычно оснащены системами регулирования температуры и потока инертного газа, что позволяет оптимизировать процесс и снизить энергопотребление.
2. Индукционные печи могут быть эффективно использованы для плавления титановых и магниевых сплавов. Они работают на основе электромагнитного индукционного поля, которое нагревает материал. Эти печи обычно обладают высокой энергоэффективностью за счет точного контроля нагрева и минимальных потерь тепла.
Одним из ключевых аспектов энергоэффективности печей является качественная теплоизоляция. Обычно печи имеют многослойные стены из высокотеплопроводящих материалов, таких, как керамика или огнеупорные кирпичи, с промежутками, заполненными изоляционными материалами, например, минеральной ватой или керамическими волокнами.
В печах имеется специальная камера, где осуществляется горение топлива или нагреваемых материалов. Они обычно имеют огнеупорное покрытие для защиты от высоких температур и агрессивных химических сред.
Некоторые энергоэффективные печи оснащены системами рециркуляции тепла, которые позволяют использовать отходящие газы или тепло из печи для предварительного нагрева подаваемого сырья или воздуха. Это помогает сократить энергопотребление и повысить эффективность процесса нагрева.
Достигнутые экологические выгоды
Применение более энергоэффективных печей в производстве титана и магния не только способствует снижению энергопотребления и затрат на производство, но также улучшает экологическую устойчивость производства и снижает негативное воздействие на окружающую среду.
В среднем, эксперты отмечают, что переход на энергоэффективные печи может снизить энергопотребление на 20 % по сравнению с устаревшими моделями. Однако конкретные цифры будут зависеть от многих факторов, включая тип печи, качество изоляции, эффективность систем управления, тип используемого топлива и производственные параметры.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Использование энергоэффективных печей может иметь значительное влияние на производственные процессы и результаты работы предприятия. Применение в комбинации систем вторичной переработки тепла с энергоэффективными печами позволяет повторно использовать тепло, выделяемое в процессе производства титана и магния. Например, тепло, выделяемое из печи, может быть использовано для предварительного нагрева сырья, что сокращает общее энергопотребление.
Кросс-медиа эффекты
Кросс-медийные эффекты от применения энергоэффективных печей в металлургической промышленности охватывают множество аспектов, включая экономические, энергетические, экологические и социальные выгоды.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применение энергоэффективных печей при производстве титана и магния имеет ряд технических соображений, которые следует учитывать, так как процессы производства титана и магния требуют высоких температур.
Энергоэффективные печи должны быть способны обеспечивать и поддерживать необходимые температурные режимы, что может потребовать высокой энергетической мощности и точного контроля процесса нагрева.
Материалы, из которых изготавливают печи, должны быть устойчивыми к высоким температурам и химически агрессивным средам, которые могут присутствовать в процессе производства титана и магния. Это обеспечивает долговечность и надежность работы оборудования.
Энергоэффективные печи должны обеспечивать эффективную передачу тепла от нагреваемых материалов к титану или магнию, которые могут находиться в различных агрегатных состояниях (твердое, жидкое или газообразное). Это позволяет минимизировать энергопотребление и сокращает время производственного цикла.
Энергоэффективные печи должны быть оснащены современными системами управления и автоматизации, которые обеспечивают точный контроль параметров процесса, таких, как температура, расход топлива и другие. Это позволяет оптимизировать работу печей и снизить энергопотребление.
Печи должны быть интегрированы в общий производственный процесс с учетом потребностей и особенностей производства титана и магния. Это включает в себя согласование технологических параметров, потоков материалов и процессов контроля качества.
Учитывая эти технические соображения, компании могут принимать информированные решения о применимости энергоэффективных печей в своих производственных процессах.
Данная техника успешно применяется в различных компаниях. К примеру, TiZir Titanium&Iron в Норвегии использует системы вращающихся печей для обжига руды титана и других материалов. Эти печи предназначены для улучшения энергоэффективности процесса обжига, минимизируя потери тепла и повышая эффективность производственного цикла.
Некоторые предприятия, такие, как магниевые заводы в Китае, внедряют индукционные печи для обработки магния. Индукционные печи отличаются высокой эффективностью преобразования энергии и меньшими потерями тепла, что позволяет сократить энергозатраты на этапе обработки.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Стоимость энергоэффективных печей для производства титана и магния может значительно варьироваться в зависимости от множества факторов, таких, как тип печи, ее размеры и мощность, используемые материалы, уровень автоматизации и другие технические характеристики. Кроме того, стоимость также может зависеть от местонахождения и специфических требований заказчика.
Согласно экспертным данным, стоимость промышленных энергоэффективных печей имеет широкий ценовой диапазон и начинается от 50 млн. тенге с классом энергетической эффективности А.
Цена энергоэффективных печей немного дороже, чем их менее эффективных аналогов из-за использования более дорогих материалов и технологий, а также из-за более сложного процесса проектирования и изготовления. Однако, в долгосрочной перспективе эти затраты могут окупиться за счет снижения затрат на энергию и увеличения производительности.
Движущая сила внедрения
Внедрение энергоэффективных печей в промышленности является многогранным процессом, который поддерживается сочетанием экономических, технологических, регуляторных и социальных факторов.

5.4. Атмосфералық ауаға теріс әсерді азайтуға бағытталған ЕҚТ
5.4.1. Атмосфералық ауаға ұйымдастырылмаған эмиссияларды болғызбауға бағытталған ЕҚТ
5.4.1.1. Тасымалдау, тиеу-түсіру операциялары кезінде ұйымдастырылмаған шығарындыларды болғызбауға және/немесе азайтуға арналған техникалық шешімдер
Сипаты
Шикізатты тасымалдау, сондай-ақ тиеу-түсіру операциялары кезінде атмосфераға ұйымдастырылмаған шығарындыларды болғызбау үшін қолданылатын әдістер немесе әдістер жиынтығы.
Техникалық сипаттамасы
Ұйымдастырылмаған шығарындылардың негізгі көздеріне мыналар жатады:
тау-кен массасын тасымалдау, тиеу және түсіру жүйелері;
көлік құралдарын пайдалану кезінде көтерілетін жол шаңының жүзіндісі;
іштен жану қозғалтқыштары бар теміржол көлігінің автокөлік құралдары мен тартқыш құралдарының жұмысы кезіндегі газдар.
Тиеу-түсіру жұмыстары шаңның айтарлықтай бөлінуімен қатар жүреді. Экскаваторлар жұмыс істеген кезде шаңның максималды мөлшері бөлінеді, бульдозерлер жұмыс істеген кезде біршама аз болады.
Автокөлік тау-кен массасын тасымалдау кезінде көп шаң мөлшерін көтереді. Автокөлікті пайдаланатын карьерлердегі автомобиль жолдары карьердегі шаң шығарудың барлық көздері бойынша шаң шығару балансында бірінші орындардың бірін алады. Барлық шығарылатын шаңның 70-90 %-ы олардың үлесіне келеді.
Конвейерлік жеткізу кезінде шаңның пайда болуы бір конвейерден екіншісіне шамадан тыс тиеу орындарында немесе конвейерді тиеу кезінде конвейердің өзінің көлік үстінен шаңның ұшуына байланысты.
Аралас көлік кезінде шаң мен газдың пайда болу себептері комбинацияға кіретін көлік түрлерінің әрқайсысымен және, бұдан басқа, көліктің бір түрінен екіншісіне артық тиеу пункттерінде көп мөлшерде бөлінетін шаңмен байланысты. Карьерлік көліктің барлық түрлері кезінде тау-кен массасын түсіру орындарында және оны қоймаға сақтау кезінде шаңның көп мөлшері бөлінеді.
Қазу-тиеу жұмыстары, шикізат пен материалдарды тасымалдау/орын ауыстыру кезінде қоршаған ортаның ластануын болғызбау бойынша қолданылатын шараларға мыналар жатады:
шаң болған материалдарды түсіру, шамадан тыс тиеу, тасымалдау және өңдеу орындарында шаң шығаруды болғызбау үшін тиімді шаңтұту жүйелерімен, сору және сүзу жабдықтарымен жабдықтау;
тау массасын алдын ала ылғалдандыруды қолдану, техникалық сумен суару, экскаваторлық кенжарларды жасанды желдету;
доңғалақты және рельсті жүрісте стационарлық және жылжымалы гидромониторлық-сорғы қондырғыларын қолдану;
жебе аймағында су шашу және экскаватор қалағын көсіп алу үшін әртүрлі суару құрылғыларын қолдану;
шаң түзетін материалдарды ауыстырып тиеу процесін ұйымдастыру;
техникалық сумен суару арқылы автомобиль жолдарының шаңын басу;
кенжарлар мен карьерлік автомобиль жолдарын шаң басу процесінде шаңды байланыстыру үшін әртүрлі беттік белсенді заттарды қолдану;
теміржол вагондары мен автокөлік шанақтарын паналау;
теміржол вагондарында тасымалдау кезінде жүктердің үстіңгі қабатын тегістеу және тығыздау үшін құрылғы мен қондырғыны қолдану және т.б.;
шаң басатын материалдарды тасымалдау үшін пайдаланылатын автокөлік құралдарын тазарту (шанақты, дөңгелектерді жуу);
тау-кен массасын тасымалдау үшін конвейерлік және пневматикалық көліктің әр түрлері мен типтерін қолдану;
автокөліктің түтін болуы мен уыттылығын және отын аппаратурасының бақылау-реттеу жұмыстарын өлшеу;
ІЖҚ-дан шығатын газдарды тазартудың каталитикалық технологияларын қолдану.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Аталған техникаларды пайдалану атмосфераға бейорганикалық шаң шығарындыларын айтарлықтай төмендетуге және NOx азот оксидтері мен СО көміртегі оксидінің шығарындыларын азайтуға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Автожолдарда шаң шығудың алдын алу және шаңды басу үшін мынадай әдістер қолданылады: жолдарды сумен суару; гигроскопиялық тұздардың ерітінділерімен суару; жолдардың үстіңгі бетін әртүрлі эмульсиялармен өңдеу. Сумен шаңды басу тау-кен кәсіпорындарында шаң басуды азайтуда ең көп таралған шаралардың бірі болып табылады. Тапшылату әдісімен сумен шаңды басу тиімділігі жабынның желге төзімділігіне байланысты 95 %-ға дейін жетеді.

5.4. НДТ, направленные на снижение негативного воздействия на атмосферный воздух
5.4.1. НДТ, направленные на предотвращение неорганизованных эмиссий в атмосферный воздух
5.4.1.1. Технические решения для предотвращения и/или снижения неорганизованных выбросов при транспортировке, погрузочно-разгрузочных операциях
Описание
Методы или совокупность методов, применяемых для предотвращения неорганизованных выбросов в атмосферу при транспортировке сырья, а также погрузочно-разгрузочных операциях.
Техническое описание
К основным источникам неорганизованных выбросов относятся:
системы транспортировки, погрузки и разгрузки горной массы;
взвеси дорожной пыли, поднимаемой при эксплуатации транспортных средств;
газы при работе автотранспортных средств и тяговых средств железнодорожного транспорта с двигателями внутреннего сгорания.
Погрузочно-разгрузочные работы сопровождаются значительным выделением пыли. Максимальное количество пыли выделяется при работе экскаваторов, несколько меньшее – при работе бульдозеров.
Автотранспорт при транспортирке горной массы поднимает большое количество пыли. Автомобильные дороги на карьерах, использующих автотранспорт, занимают одно из первых мест в балансе пылевыделения по всем источникам выделения пыли в карьере. На их долю приходится 70 – 90% всей выделяемой пыли.
Образование пыли при конвейерной доставке обусловливается сдуванием пыли с транспортных поверхностей самого конвейера, в местах перегрузки с одного конвейера на другой, либо при загрузке конвейера.
При комбинированном транспорте причины запыленности и загазованности связаны с каждым из видов транспорта, входящим в комбинацию, и кроме того с большим количеством выделяемой пыли в пунктах перегрузки с одного вида транспорта на другой. При всех видах карьерного транспорта большое количество пыли выделяется в местах разгрузки горной массы и при ее складировании.
К мерам, применяемым для предотвращения загрязнения окружающей среды при выемочно-погрузочных работах, транспортировке/перемещении сырья и материалов, относятся:
оборудование эффективными системами пылеулавливания, вытяжным и фильтрующим оборудованием для предотвращения выбросов пыли в местах разгрузки, перегрузки, транспортировки и обработки пылящих материалов;
применение предварительного увлажнения горной массы, орошение технической водой, искусственное проветривание экскаваторных забоев;
применение стационарных и передвижных гидромониторно-насосных установок, на колесном и рельсовом ходу;
применение различных оросительных устройств для разбрызгивания воды в зоне стрелы и черпания ковша экскаватора;
организация процесса перевалки пылеобразующих материалов;
пылеподавление автомобильных дорог путем полива технической водой;
применение различных поверхностно-активных веществ для связывания пыли в процессе пылеподавления забоев и карьерных автодорог;
укрытие железнодорожных вагонов и кузовов автотранспорта;
применение устройства и установки для выравнивания и уплотнения верхнего слоя грузов при транспортировке в железнодорожных вагонах и др.;
очистка автотранспортных средств (мойка кузова, колес), используемых для транспортировки пылящих материалов;
применение различных видов и типов конвейерного и пневматического транспорта для перевозки горной массы;
проведение замеров дымности и токсичности автотранспорта и контрольно-регулировочных работ топливной аппаратуры;
применение каталитических технологий очистки выхлопных газов ДВС.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества пыли неорганической. Дополнительными потенциальными преимуществами являются сокращение объемов отходов и частичное снижение выбросов выбросов оксидов азота NOx и оксида углерода СО на промышленных объектах.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Для предупреждения пылевыделения на автодорогах и подавления пыли применяют следующие способы: орошение дорог водой, орошение растворами гигроскопических солей, обработку поверхности дорог различными эмульсиями. Пылеподавление водой является одним из наиболее распространенных мероприятий по снижению пылевой нагрузки на горнодобывающих предприятиях. Эффективность пылеподавления оросителями в зависимости от ветроустойчивости покрытия достигает 95 %.

Карьерлік автожолдарды шаңды тоқтататын заттармен өңдеу жол төсемін дайындаудан және оның үстін өңдеуден тұрады. Бульдозермен немесе автогрейдермен тау массасының төгілуін тазарту және жол төсемін тегістеу жүргізіледі. Кейін қопсытқыштар жабынның жоғары оралған қабатын 4-5 см тереңдікке дейін бұзады. Содан кейін ауада осы заттың аэрозолінің пайда болуын болғызбау үшін суару машинасының перфорацияланған құбырынан ауырлық күшімен қолданылатын шаңды басатын затпен өңделеді. Бастапқы өңдеу кезінде шаң басатын заттың шығыны 2,0 – 5,0 л/м2, кейінгі өңдеу кезінде – 1,2 – 2,5 л/м2. Көбінесе автожолдарды суару үшін БелАЗ, КамАЗ негізіндегі суару машиналары қолданылады. Шаң басуға су алу кесудің ішінде орналасқан зумпф-тұндырғыштардан және бетінде орналасқан уақытша зумпф-жинақтағыштан жүзеге асырылады.
Ылғал тәсілді жылдың жылы мезгілінде жуу режимінде жұмыс істейтін суару машиналарының көмегімен қолдану ұсынылады. Айтарлықтай су ағыны бар тұрақты технологиялық автожолдардың учаскелерінде су беру электр ысырмаларын автоматты басқарумен стационарлық суару су құбырын пайдалану ұсынылады.
Жолдарды тазартудың құрғақ тәсілі суды пайдалануды шектейтін аудандарда және жылдың суық мезгілінде қолданылады. Тазарту жеңіл немесе орташа бульдозерлермен, автогрейдерлермен, әмбебап фрезерлік тиегіштермен немесе табан қоректендіргіштері бар қар тиегіштермен жүргізіледі. Қатты және қатып қалған жабындары бар автожолдарда шаңды тазартуды сыпыру-жинау машиналарымен жүргізу ұсынылады.
Қыс мезгілінде кәдімгі қар болмаған кезде қар генераторларының көмегімен пайда болатын жасанды қарды қолдану арқылы шаң басуды азайтуға болады. Жасанды қардың шаңды басуы ауадағы шаңға әсер ету арқылы да, қопсытылған тау массасын экскавация мен тиеу алдында оны қармен жабу арқылы экрандау арқылы да жүзеге асырылуы мүмкін. Мұндай қондырғыны қолдану ЭКГ-8И типті экскаватордың жұмыс аймағындағы ауаның шаңдануын 96,5 %-ға төмендетеді.
Қатты жабыны бар автожолдарда шаң түзілуін азайту үшін жолдың тау-кен массасының төгілуін уақтылы тазарту, сондай-ақ металл щеткалары бар суару және жинау машиналарын пайдалана отырып, оны кірден уақтылы тазарту қажет.
Теміржол көлігін пайдалану кезінде шаңның пайда болуымен күресу үшін тасымалданатын тау массасының үстіңгі бетін шаңды байланыстыратын материалдармен бекіту, пленкамен жабу, сондай-ақ тасымалданатын материалдың үстіңгі қабатын сумен ылғалдандыру қолданылады.
Конвейерлік көлікке көшу қайта тиеу пункттерінің ұйымдастырылмаған шығарындыларын азайтуға, олардың санын азайтуға немесе мүлде алып тастауға мүмкіндік береді, бір мезгілде жұмыс істейтін тиеу техникасының санын азайтуға, технологиялық поездар санын және тау-кен массасын тасымалдауға арналған пайдалану шығындарын азайтуға мүмкіндік береді. Бұл технологияны қолдану:

Обработка карьерных автодорог пылеподавляющими веществами заключается в подготовке полотна дороги и поверхностной его обработке. Бульдозером или автогрейдером производится уборка просыпей горной массы и выравнивание полотна дороги. Затем рыхлителями разрушается верхний укатанный слой покрытия на глубину 4 – 5 см. После этого обрабатывается пылеподавляющим веществом, которое наносится из перфорированной трубы поливочной машины самотеком во избежание образования в воздухе аэрозоля этого вещества. Расход пылеподавляющего вещества при первичной обработке 2,0 – 5,0 л/м2, при последующих обработках – 1,2 – 2,5 л/м2. Наиболее часто для полива автодорог используются поливочные машины на базе БелАЗ, КамАЗ. Забор воды на пылеподавление осуществляется из зумпфов-отстойников, находящихся внутри разреза и временного зумпфа-накопителя, расположенного на поверхности.
Мокрый способ рекомендуется применять в теплое время года с помощью поливомоечных машин, работающих в режиме мойки. На участках постоянных технологических автодорог со значительным водопритоком рекомендуется использовать стационарный оросительный водопровод с автоматическим управлением электрозадвижками подачи воды.
Сухой способ очистки дорог применяется в районах ограничения применения воды и в холодный период года. Очистка производится легкими или средними бульдозерами, автогрейдерами, универсальными фрезерными погрузчиками или снегопогрузчиками с лаповыми питателями. Уборку пыли на автодорогах с жесткими и промерзшими покрытиями рекомендуется производить подметально-уборочными машинами.
В зимнее время при отсутствии обычного снега возможно снижение запыленности с использованием искусственного снега, образуемого с помощью снегогенераторов. Пылеподавление искусственным снегом может осуществляться как путем воздействия на взвешенную в воздухе пыль, так и путем экранирования разрыхленной горной массы посредством покрытия ее снегом перед экскавацией и погрузкой. Применение такой установки снижает запыленность воздуха в рабочей зоне экскаватора типа ЭКГ-8И на 96,5 %.
Для уменьшения пылеобразования на автодорогах с твердым покрытием необходимо своевременно убирать просыпи горной массы дороги, а также своевременно производить ее очистку от грязи, используя для этого поливочвые и уборочные машины с металлическими щетками.
Для борьбы с пылеобразованием при использовании железнодорожного транспорта применяют закрепление поверхности транспортируемой горной массы пылесвязующими материалами, укрытие пленкой, а также увлажнение водой поверхностного слоя транспортируемого материала.
Переход на конвейерный транспорт позволит снизить неорганизованные выбросы перегрузочных пунктов, уменьшив их количество или вообще исключив, позволит снизить количество одновременно работающей погрузочной техники, снизить количество технологических поездов и эксплуатационные затраты на транспортировку горной массы. Применение данной технологии может позволить:

1 тонна тау массасын тасымалдау кезінде пайдалану шығындарын 1 км-ге 25 %-дан астамға азайтуға;
кен концентратының өзіндік құнын 18 %-ға қысқартуға;
техника бірліктерінің саны азайған кезде тасымалданатын тау массасының көлемін ұлғайтуға;
қалдықтардың пайда болу көлемін 50 %-ға қысқартуға;
шаң шығарындыларының көлемін 33 %-ға қысқартуға мүмкіндік береді.
Конвейерлік көлік кезінде тасымалданатын материалдың үстіңгі бетінен ауа ағындарының шаңды үрлеуін болғызбау үшін конвейердің жұмыс және бос тармақтарын толығымен жабатын конвейерлердің әртүрлі жабындары қолданылады. Конвейердің бос тармағынан шаң шығаруды азайту таспаны жабысқақ материалдан тазарту арқылы жүзеге асырылады. Конвейерден конвейерге асыра тиеу пункттері аспирациялық жабындармен жабдықталады.
Конвейерлік көлікпен тасымалдау кезінде шаң шығарудың алдын алудың тиімді тәсілдерінің бірі сусымалы материалдарды оңтайлы ылғалдылыққа дейін ылғалдандыру болып табылады. Үстіңгі беті белсенді заттардың (ҮББ) ерітінділерін қолдану арқылы суару мен ылғалдандырудың тиімділігін арттыруға болады, мысалы, "Прогресс" суландырғыштың 0,025 %-дық ерітіндісі, полиакриламидтің 0,3 %-дық ерітіндісі, ДБ 0,5 %-дық ерітіндісі және т.б. Материалдарды оңтайлы ылғалдылыққа дейін ылғалдандыру шаң бөлінудің қарқындылығын ондаған есе азайтуға және ауа ағынының айтарлықтай жылдамдығымен (6,5 м/с дейін) тасымалданатын материалдың үстіңгі бетінен шаңның түсуін болғызбауға мүмкіндік береді.
Барлық дерлік карьерлерде сумен суару тиеу-түсіру жұмыстарында шаң түзілуін азайту үшін қолданылады. Осы мақсатта теміржол платформасында, автосамосвалдардың шассиінде су қондырғылары пайдаланылады. Сыйымдылығы 24-25 м3 цистернасы бар самосвал базасында орнату үш экскаватордың кенжарларында тау массасының үйіндісін суаруды қамтамасыз етеді. Су қондырғыларында әртүрлі конструкциядағы су ағызатын оқпандар, гидромониторлар, сондай-ақ өрт сөндіру оқпандары пайдаланылады. Кейбір жағдайларда ауылшаруашылық жаңбырлатқыш машинада қолданылатын ДДН типті агрегаттар су ағызатын құрылғы ретінде қолданылады. 4-8 ат қысымымен су құбыры желісіне қосылған 25 мм саптамасы бар гидромониторларды пайдаланған кезде шаңдану 5-6 есе азаяды. Өрт оқпаны бар ПН-25 типті өрт сорғысын пайдаланған кезде су ағынының ұзақтығы 50-60 м-ге жетеді, ал су шығыны 95-140 м3/сағ аралығында болады. Тау массасын түсіру, үйіндіге салу кезінде шаңның пайда болуын жылжымалы немесе стационарлық қондырғыларды қолдана отырып, сумен ылғалдандыру арқылы азайтуға болады.
Экскаваторлық жұмыстарды жүргізу кезінде шаң шығарудың алдын алу үшін қопсытылған тау массасын үйіндіде ылғалдандыру негізінен оны жылжымалы стационарлық суару қондырғыларын пайдалана отырып суару арқылы жүзеге асырылады. Жарылыстан кейін оны бір мезгілде газсыздандыра отырып, үйіндідегі тау массасын ылғалдандыру жылжымалы желдету-суару қондырғыларын пайдалану арқылы мүмкін болады. Бұл ретте шаңның пайда болуын азайтумен қатар, бұл схема жаппай жарылыс болғаннан кейін жабдықтың тоқтап қалу уақытын 3-4 есе қысқартуға мүмкіндік береді. Карьерлердің экскаваторлық кенжарларында тау массасын ылғалдандыру доңғалақты және рельсті жүрістегі жылжымалы гидромониторлық-сорғы қондырғыларын пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Карьерде теміржол көлігін пайдаланған кезде жалпы сыйымдылығы 250-300 м3 су болатын 5 – 6 цистернасы бар су пойызы пайдаланылады. Олар әрқайсысының өнімділігі 300 м3/сағ және су ағынының қашықтығы 50-70 м болатын ДДН-70 немесе ДДН-50 типті екі суару қондырғысымен жабдықталған. ГМН гидромониторының оқпаны көлденең жазықтықта 3600-қа және тік жазықтықта 1200-қа бұрылады. Гидромониторлардың су ағындарының параметрлерін өзгерту үшін диаметрі 40-тан 60 мм-ге дейін ауыстырылатын саптамалар қарастырылған. Автокөлікті пайдаланатын карьерлерде әртүрлі жүк көтергіштігі бар автосамосвалдар негізінде суару гидромониторлық қондырғылары қолданылады. Мысалы, гидромонитормен жабдықталған суару машиналарының, мысалы, БелАЗ-7648 автомобильдерінің (сыйымдылығы 32 м3) көмегімен үстіңгі қабатын суару арқылы ылғалдандыру. Жазғы кезеңде 25 % дейінгі экскавацияланатын тау массасы сумен суарылуға тиіс. Су ағынының шашырау радиусы – 60 м. Атмосфералық ауаның шаңмен ластануын өндірілетін тау массасының 10 г/т дейін төмендету. Автосамосвалдың тығыздалған кузовы сыйымдылық болады; гидромониторға су беретін сорғының әрекеті қуат алу құрылғысын пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Кенжар оның жоғарғы бөлігінде көбірек суарылады; төменгі бөлігі судың кенжардың табанына ағуы арқылы ылғалдандырылады. Суару құралдарын желдің кенжарға және экскаваторға қатысты бағытын ескере отырып, орналастыруға ыңғайлы жерде немесе тікелей бульдозердің көмегімен жоспарланған кемерде орналастырған жөн. Суармалы автомобильдерге су құюды ішінара қазылған кеңістікте орналасқан карьер суларының зумпф – тұндырғыштарынан және жер бетінде орналасқан уақытша зумпф-жинақтағыштан жүргізу көзделеді [37].
Тау массасын шамадан тыс жүктеу кезінде және қоймаларға тиеу кезінде ылғалдандыру, әдетте, стационарлық суару қондырғыларын қолдану арқылы жүзеге асырылады. Ол үшін қойма аумағында су ыдыстары бар, стационарлық сорғылар, құбыржолдар желісі және гидромониторлар орнатылған. Қоршаған ортаға зиянды әсерді азайту үшін ашық қоймалар шаңға қарсы қорғаныш қоршаулармен жабдықталуы мүмкін.
Автомобильдердің пайдаланылған газдарымен атмосфераның ластануын азайту үшін мыналар пайдаланылады: пайдаланылған газдарды олардың термокаталитикалық тотығуымен бейтараптандыру, улы емес немесе улылығы аз детонациялауға қарсы отын қоспаларын пайдалану, ал дизельді қозғалтқыштар үшін түтінге қарсы қоспаларды қолдану, отынды магниттік өңдеу.
Автомобиль отынын магниттік өңдеу пайдаланылған газдардың уыттылығын 50 % дейін төмендетуге мүмкіндік береді.
Пайдаланылған газдардың уыттылығының айтарлықтай төмендеуі әртүрлі конструкциядағы бейтараптандырғыштарды қолдану арқылы мүмкін болады. Пайдаланылған газдарды каталитикалық бейтараптандыру кезінде көміртегі тотығы диоксидке, көмірсутектер суға және көмірқышқыл газына дейін тотығады, азот тотығы молекулалық азотқа дейін қалпына келтіріледі.
Химиялық реакциялар мынадай түрде жүреді:

снизить эксплуатационные затраты при транспортировке 1 т горной массы на 1 км более чем на 25 %;
сократить себестоимость рудного концентрата на 18 %;
увеличить объемы перевозимой горной массы при снижении количества единиц техники;
сократить объемы образования отходов (вскрыши) на 50 %;
сократить объемы выбросов пыли на 33 %.
При конвейерном транспорте для предотвращения сдувания пыли воздушными потоками с поверхности транспортируемого материала применяют различные укрытия конвейеров, которые полностью закрывают рабочую и холостую ветви конвейера. Сокращение пылевыделения с холостой ветви конвейера осуществляют путем очистки ленты от налипшего материала. Пункты перегрузки с конвейера на конвейер оборудуют аспирационными укрытиями.
Одним из эффективных способов предупреждения пылевыделений при транспортировке конвейерным транспортом является увлажнение сыпучих материалов до оптимальной влажности. Повысить эффективность орошения и увлажнения можно за счет применения растворов поверхностно-активных веществ , например, 0,025 %-ного раствора смачивателя "Прогресс", 0,3%-ного раствора полиакриламида, 0,5 %-ного раствора денатония бензоата чистого и др. Увлажнение материалов до оптимальной влажности позволяет в десятки раз уменьшить интенсивность пылевыделения и предотвратить срыв пыли с поверхности транспортируемого материала даже при значительной относительной скорости воздушного потока (до 6,5 м/с).
Почти на всех карьерах для снижения пылеобразования при погрузочно-разгрузочных работах применяется гидроорошение. Для этой цели используются гидроустановки на железнодорожной платформе, на шасси автосамосвалов. Установка на базе самосвала с цистерной емкостью 24 – 25 м3 обеспечивает орошение навала горной массы на забоях трех экскаваторов. В гидроустановках используются водометные стволы различной конструкции, гидромониторы, а также пожарные стволы. В некоторых случаях в качестве водометного устройства используется агрегаты типа ДДН, применяемые в сельскохозяйственной дождевальной машине. При использовании гидромониторов с насадкой 25 мм, подключенных к водопроводной сети под давлением 4 – 8 ат, запыленность снижается в 5 – 6 раз. При использовании пожарного насоса типа ПН-25 с пожарным стволом дальность струи достигает 50 – 60 м, а расход воды в пределах 95 – 140 м3/ч. При разгрузке горной массы, укладке в отвал пылеобразование можно снизить увлажнением водой с использованием передвижных или стационарных установок.
Для предупреждения пылевыделения при ведении экскаваторных работ увлажнение разрыхленной горной массы в развале осуществляется в основном путем ее орошения с использованием передвижных стационарных оросительных установок. Увлажнение горной массы в развале с одновременной ее дегазацией после взрыва возможно с использованием передвижных вентиляционно-оросительных установок. При этом наряду со снижением пылеобразования эта схема позволяет в 3 – 4 раза сократить время простоя оборудования после проведения массового взрыва. Увлажнение горной массы в экскаваторных забоях карьеров осуществляется с использованием передвижных гидромониторно-насосных установок на колесном и рельсовом ходу. При применении на карьере железнодорожного транспорта используют гидропоезд с 5 – 6 цистернами общей вместимостью 250 – 300 м3 воды. Они оборудованы двумя оросительными установками типа ДДН-70 или ДДН-50 производительностью 300 м3/ч каждая и дальнобойностью струи 50 – 70 м. Ствол гидромонитора ГМН поворачивается на 360 0 в горизонтальной плоскости и на 120 0 – в вертикальной. Для изменения параметров водяных струй гидромониторов предусмотрены сменные насадки диаметром от 40 до 60 мм. На карьерах, использующих автотранспорт, применяются оросительные гидромониторные установки на базе автосамосвалов различной грузоподъемности. Например, увлажнение путем поверхностного орошения с помощью поливооросительных машин, оборудованных гидромонитором, например, автомобилей БелАЗ-7648 (емкостью 32 м3). До 25 % экскавируемой горной массы в летний период подлежит орошению водой. Радиус разбрызгивания струи воды – 60 м. Снижение загрязнения атмосферного воздуха пылью до 10 г/т добываемой горной массы. Емкостью служит герметизированный кузов автосамосвала; действие насоса, подающего воду к гидромонитору, осуществляется с использованием приспособления отбора мощности. Забой орошается в большей степени в его верхней части, нижняя часть увлажняется за счет стока воды к подошве забоя. Средства орошения следует располагать на верхней или нижней площадке уступа с учетом направления ветра относительно забоя и экскаватора в удобном для размещения месте или непосредственно на спланированном с помощью бульдозера уступе. Заправку поливооросительных автомобилей водой предусматривается частично производить из зумпфов-отстойников карьерных вод, расположенных в выработанном пространстве, и временного зумпфа-накопителя, расположенного на поверхности [37].
Увлажнение горной массы при перегрузке ее и при погрузке на складах осуществляется, как правило, с использованием стационарных оросительных установок. Для этого на территории склада имеются емкости для воды, установлены стационарно насосы, сеть трубопроводов и гидромониторы. Для снижения вредного влияния на окружающую среду открытые склады могут быть оборудованы защитными противопылевыми оградами.
Для снижения загрязнения атмосферы выхлопными газами автомобилей используется нейтрализация выхлопных газов их термокаталитическим окислением, использование нетоксичных или малотоксичных антидетонирующих добавок к топливу, а для дизельных двигателей –антидымных присадок, магнитная обработка топлива.
Магнитная обработка автомобильного топлива позволяет снизить токсичность выхлопных газов до 50 %.
Значительного снижения токсичности отработанных газов можно добиться при использовании нейтрализаторов различных конструкций. При каталитической нейтрализации выхлопных газов окись углерода переходит в двуокись, углеводороды окисляются до воды и двуокиси углерода, окись азота восстанавливается до молекулярного азота.
Химические реакции протекают следующим образом:

2CO + O2 = 2CO2
CxHy + O2 → CO2 + H2O
2NO + 2CO = N2 + 2CO2
Ең тиімдісі платина катализаторларын қолдану. Олар пайдаланылған газдарды улы заттардан 96 – 98 %-ға бейтараптандыруға мүмкіндік береді. Каталитикалық бейтараптандырғыштар пайдаланылған газдар температурасы 300оС-тан жоғары болған кезде көміртегі тотығын 75 %-ға дейін, көмірсутектерді – 70 %-ға дейін және альдегидтерді 80 %-ға дейін тазарту тиімділігін қамтамасыз етеді.
Отынның толық жануын қамтамасыз ету үшін ішкі жану қозғалтқыштарының отын аппаратурасын реттеу жүйелі түрде жүргізілуі керек. Ауысым сайын автомобильдер желіге шыққан кезде пайдаланылған газдардағы улы қоспалардың құрамын бақылау және белгіленген нормативтерден ауытқыған жағдайда реттеу жүргізу талап етіледі.
Отынға арналған қоспалар олардың неғұрлым толық жануын және пайдаланылған газдардағы улы құрамдастардың азаюын қамтамасыз етеді. Мысалы, дизельді қозғалтқыштарда қолданылатын отынға ИХП типті қоспаны қолдану түтінді екі есе азайтуға мүмкіндік беретіні анықталды. Дизельді қозғалтқыштар үшін құрамында 15 – 20 % су бар отын-су эмульсияларын қолдану да пайдаланылған газдардағы зияндылықты айтарлықтай азайтады.
Кросс-медиа әсерлері
Ресурстар мен материалдардың қосымша көлеміне қажеттілік.
Пайдаланылған газды бейтараптандыру жүйелерінің болуы қозғалтқыштың қуатын төмендетеді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Ұсынылған әдістер (конструктивті және техникалық шешімдер) техникалық мүмкіндік пен экономикалық орындылық кезінде қолданылады, оларды жеке де, жиынтықта да қолдануға болады.
Экономика
Әрбір жеке жағдайда техниканың құны жеке-дара болады.
2020 жылы Михайловский ТӨК-та бірегей ұсақтау-конвейер кешені ашылды. Кешеннің өнімділігі – жылына 15 миллион тонна кен, жобаға салынған инвестиция – 6 миллиард рубль. 2022 жылы "Металлоинвест" Лебедин тау-кен байыту комбинатында циклдік-ағындық технологиялар (ЦАТ) кешенін пайдалануға берді. Құны шамамен 14 миллиард рубль болатын инвестициялық жобаны іске асыруға 5 жылға жуық уақыт кетті.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талаптары. Бейорганикалық шаң мен пайдаланылған газдар шығарындыларын азайту.
5.4.1.2. Кендер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін сақтау кезінде ұйымдастырылмаған шығарындыларды қысқартуға және (немесе) болғызбауға бағытталған техникалар
Сипаты
Жел экрандарын пайдалану. Желден қорғайтын экрандар жүйесі модульдік болып табылады, элементтердің шектеулі санынан тұрады, шаңды азайту үшін қолданылады.
Техникалық сипаттамасы
Жел тосқауылы – әлеуетті шаң көзінің айналасында созылған синтетикалық материалдың арнайы желісі. Ұялы құрылымның арқасында жел тосқауылы ол арқылы өтетін ауа ағындарының жылдамдығын 75 % немесе одан да көп төмендетеді. Бұл ауа шаңының мөлшерін айтарлықтай азайтады. Бұл ретте бүкіл қатарды жел тосқауылымен қоршаудың қажеті жоқ, оны ең жиі және тұрақты жел бағытында орнату жеткілікті. Жел тосқауылы қатты желге, ультракүлгінге төзімді. Жел мен шаңнан қорғайтын қоршау желдің жылдамдығын және алаңдардағы турбуленттілікті азайту арқылы жел ағындарының бағытын бақылайды және өзгертеді. Жел қабырғаға соқтығысқан кезде ауа ағынының механикалық энергиясы төмендейді, салдарынан желдің жылдамдығы төмендейді. Сонымен қатар үлкен құйынды ағындардың күші мен мөлшері азаяды

2CO + O2 = 2CO2
CxHy + O2 → CO2 + H2O
2NO + 2CO = N2 + 2CO2.
Наиболее эффективным является использование платиновых катализаторов. Они позволяют обезвредить выхлопные газы от токсичных веществ на 96 – 98 %. Каталитические нейтрализаторы обеспечивают эффективность очистки окиси углерода до 75 %, углеводородов – до 70 % и альдегидов – до 80 % при температуре отработанных газов выше 300 оС.
Регулировку топливной аппаратуры двигателей внутреннего сгорания для обеспечения наиболее полного сжигания топлива следует осуществлять систематически. Ежесменно при выходе автомобилей на линию требуется контролировать содержание токсичных примесей в отработанных газах и в случае отклонения от установленных нормативов проводить регулировку.
Присадка к топливам обеспечивает их более полное сгорание и уменьшение содержания в отработанных газах токсичных компонентов. Например, установлено, что применение присадки типа ИХП к топливу, используемому в дизельных двигателях, позволяет уменьшить дымность вдвое. Применение для дизельных двигателей топливно-водяных эмульсий, содержащих 15 – 20 % воды, также значительно уменьшает содержание вредных веществ в отработанных газах.
Кросс–медиа эффекты
Потребность в дополнительных объемах ресурсов и материалов.
Наличие систем нейтрализации отработанных газов снижает мощность двигателя.
Технические соображения, касающиеся применимости
Представленные методы (конструктивные и технические решения) применимы при технической возможности и экономической целесообразности, могут использоваться как по отдельности, так и в совокупности.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
В 2020 году на Михайловском ГОКе (Российская Федерация) открыли уникальный дробильно-конвейерный комплекс. Производительность комплекса – 15 млн. тонн руды в год, инвестиции в проект – 6 млрд. рублей. В 2022 году АО "Металлоинвест"(Российская Федерация) ввел в эксплуатацию комплекс циклично-поточной технологии (ЦПТ) на Лебединском горно-обогатительном комбинате( Российская Федерация). На реализацию инвестпроекта стоимостью около 14 млрд. рублей потребовалось почти 5 лет.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства. Снижение выбросов неорганической пыли и выхлопных газов.
5.4.1.2. Техники, направленные на сокращение и (или) предотвращение неорганизованных выбросов при хранении руд и продуктов их переработки
Описание
Использование ветровых экранов. Система ветрозащитных экранов, является модульной, состоит из ограниченного числа элементов, применяется для сокращения пыления.
Техническое описание
Ветровой барьер представляет собой специальную сеть из синтетического материала, натянутую вокруг потенциального источника пыли. Благодаря ячеистой структуре ветровой барьер снижает скорость проходящих через него потоков воздуха на 75 % и более. Это значительно сокращает количество воздушной пыли. При этом окружать весь штабель ветровым барьером не требуется, достаточно установить его в направлении наиболее частого и постоянного ветра. Ветровой барьер устойчив к сильным ветрам, ультрафиолету.
Ограждение для защиты от ветра и пыли контролирует и изменяет направление потоков ветра за счет уменьшения скорости ветра и турбулентности на площадках. При столкновении ветра со стеной механическая энергия воздушного потока снижается, вследствие чего уменьшается скорость ветра. В то же время уменьшается сила и размер крупных вихревых потоков.

5.2-сурет. Жел экрандарын пайдалану
Қатты конструкция баяу жылдамдықпен және қарқындылықпен жаңа ауа ағындарын қалыптастырады, бұл алаңда да, одан тыс жерлерде де шаңның таралуын айтарлықтай азайтады [38].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бұл техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, сондай-ақ қалдық сақтау орындарындағы шаңданудың азаюына ықпал етеді.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Желден қорғануды пайдаланған кезде шығарындылардың (шаңның) төмендеуі 65 – 80 %-ды құрайды.
АҚШ-та шаңды басу үшін "Dust TAMER™ Wind Screen Systems" жел экрандары қолданылады.
Кросс-медиа-эффекты
Мәліметтер жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Қалдық қоймаларынан шаң шығарындыларын азайту. Экологиялық заңнама.
5.4.1.3. Тауарларды (жүктерді) сақтау және қоймаға жинау кезінде ластағыш заттардың шығарындыларын қысқарту әдістері
Тауарларды (жүктерді) сақтау және қоймаға жинау кезінде
ЕҚТ мыналарды қамтиды:
1) суда еритін органикалық қосылыстары бар концентраттар, флюстар, қатты отын, сусымалы материалдар, кокс және қайталама материалдар сияқты шаң қонбайтын материалдарды жабық сақтау;
2) суда еритін органикалық қосылыстары бар шаң түзетін материалдардың немесе қайталама материалдардың герметикалық қаптамасы;
3) түйіршіктелген немесе агломерацияланған материалды сақтауға арналған жабық бөліктер;
4) ағып кетуді анықтаудың сенімді жүйелері және толып кетуді болғызбау үшін дабылы бар резервуар деңгейін индикациялау;
5) реактивті материалдарды бірдей сыйымдылықтағы химиялық төзімді бункерлерге орналастырылған екі қабатты резервуарларда немесе резервуарларда сақтау және өткізбейтін және сақталатын материалға төзімді қойманы пайдалану;
6) ауамен әрекеттесетін материалдарды сақтау үшін инертті газдың қорғаныш жабындарын пайдалану;
7) сақтау аймағын үнемі тазарту және қажет болған жағдайда сумен ылғалдандыру;
8) қат-қабаттың бойлық осінің сыртқы сақтау жағдайында желдің басым бағытына параллель орналасуы, сыртқы сақтау жағдайында мүмкіндігінше бірнеше қатардың орнына бір қатардың қалыптасуы;
9) сыртта сақтау жағдайында желдің жылдамдығын азайту үшін қорғаныш отырғызу, жел қоршаулары немесе ық жақтағы бекіткіштер;
10) ашық қоймаларды сорғыту үшін май және қатты ұстағыштар пайдалану. Мұнай шығаруы мүмкін материалды, мысалы жоңқаны сақтау үшін жиектері немесе басқа ұстау құрылғылары бар бетон аймақтарын пайдалану;

Рисунок 5.2 Использование ветровых экранов
Жесткая конструкция формирует новые потоки воздуха с меньшей скоростью и интенсивностью, что позволяет значительно снизить рассеивание пыли как на площадке, так и за ее пределами [38].
Достигнутые экологические выгоды
Данная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, способствует сокращению пыления в хвостохранилищах.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Снижение выбросов (пыления) при использовании ветровой защиты составляет 65 – 80 %.
В США для пылеподавления используют ветровые экраны "Dust TAMER™ Wind Screen Systems".
Кросс-медиа-эффекты
Сведения отсутствуют.
Технические соображения, касательно применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов пыли с хвостохранилищ. Экологическое законодательство.
5.4.1.3. Методы сокращения выбросов загрязняющих веществ при хранении и складировании товаров (грузов)
НДТ при хранении и складировании товаров (грузов) включающие:
1) крытое хранение непылящих материалов, таких, как концентраты, флюсы, твердое топливо, сыпучие материалы, кокс и вторичные материалы, которые содержат водорастворимые органические соединения;
2) герметичная упаковка пылеобразующих материалов или вторичных материалов, содержащих водорастворимые органические соединения;
3) крытые отсеки для хранения материала, который был гранулирован или агломерирован;
4) надежные системы обнаружения утечек и индикация уровня резервуара с сигнализацией для предотвращения переполнения;
5) хранение реактивных материалов в двухслойных резервуарах или резервуарах, помещенных в химически стойкие бункеры той же емкости, и использование хранилища, которое является непроницаемым и устойчивым к хранящемуся материалу;
6) использование защитных покрытий инертного газа для хранения материалов, которые реагируют с воздухом;
7) регулярная очистка зоны хранения и при необходимости увлажнение водой;
8) расположение продольной оси штабеля параллельно преобладающему направлению ветра в случае наружного хранения, формирование одного штабеля вместо нескольких, где это возможно, в случае наружного хранения;
9) защитная посадка, ограждения от ветров или подветренные крепления для снижения скорости ветра в случае наружного хранения;
10) использование масляных и твердых перехватчиков для дренажа открытых складов. Использование бетонных зон, которые имеют бордюры или другие устройства для удержания, чтобы хранить материал, который может выделять нефть, например, стружку;

11) сәйкес келмейтін материалдарды бөлек сақтау (мысалы, тотықтырғыштар мен органикалық материалдар);
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, сондай-ақ шаңның, металдардың және басқа да қосылыстардың бақыланбайтын шығарындыларының алдын алуға ықпал етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Жабық қоймаларда материалдардың, демек, оған салынған құндылықтардың жоғалуы барынша қысқартылады, бұл оларды салу шығындарын тез өтейді. Сынамаларды іріктеудің интеграцияланған жүйелерін пайдалану сақтауға себілетін шикізаттың сапасын анықтауға және бақылауға мүмкіндік береді.
Әдетте концентраттарды сақтауға арналған зауыттарда ені 24 – 30 м және орталық теміржол түсіру эстакадасы бар бір қабатты тікбұрышты қоймалар кеңінен қолданылады. Қойма ұзындығы 18 м бөліктерге бөлінген. Әр бөлім белгілі бір материалды сақтауға арналған және сыйымдылығы 950 – 1300 м3. Бөліктердегі жылытылатын түбі қатып қалған концентраттарды жылытуға мүмкіндік береді.
Қоймалар контейнерлерде концентратты ерітуге және босаған контейнерлерді жууға арналған құрылғылармен және жөнелтуге дайындалған бос ыдыстарды салуға арналған орындармен да жабдықталған.
Концентраттары бар контейнерлерді түсіру, оларды тасымалдау және бос ыдыстарды теміржол платформаларына тиеу жөніндегі операциялар көпір кранының көмегімен орындалады.
Концентраттар қатарға салынып, қоймадан грейферлік крандармен шығарылады. Кран концентратты шағын қабылдау бункеріне береді, одан концентрат таспалы қоректендіргіштің көмегімен көлбеу таспа тасымалдағышқа түседі және шихта дайындауға жіберіледі.
Қойма үй-жайларының сыйымдылығы оларда зауыт жұмысының 10 – 30 тәулігіне шикізат, флюстер және басқа да материалдар қоры сақталатындай болуға тиіс.
"Umicore" компаниясында Хобокен шикізатқа арналған қойма
үй-жайлары толығымен жабық. Өндірістік алаңдар мен жақын маңдағы жолдар мен алаңдарды қарқынды тазарту жұмыстары жүргізілуде. Қарқынды шаң басу аймақтары сумен суарылады, жел барометрі пайдаланылады, оған сәйкес шикізатты өңдеу және жылжыту ауа-райына байланысты шектеледі немесе кейінге қалдырылады.
2021 жылдың наурыз айында KGHM (Глогов) металлургия зауытында ұйымдастырылмаған шығарындыларды болғызбау үшін сумен суару жүйелерімен және жабық фильтрат жинау жүйесімен жабдықталған құрамында қорғасын бар материалдар қоймасының құрылысы аяқталды.
2020 жылы "ММК" ЖАҚ темір рудасы шикізатының ашық және жабық қоймасында шаңды басу жүйесін енгізу ұйымдастырылмаған шаң шығарындыларын 200 тоннаға қысқартуға ықпал етті. Агло-шихта дайындау цехтарында орнатылған шаңды басу жүйесі екі сатыдан тұрады: бастапқы шаңды басу қойма шекараларында шаңды жоюды қамтамасыз ететін бүріккіш жүйелердің арқасында жүреді, осылайша материалды түсіру кезінде шаңның шығуына жол бермейді. Екінші шаң басуды қар генераторлары жүзеге асырады. Жүйені пайдалану тиімділігі 70 %-дан асады. Жергілікті шаңды басу жүйесі көмір дайындау цехында, шаң көп жерлерде қолданылды. Бүгінгі таңда цех бес шаңды басу жүйесімен жабдықталған, бұл 80 % мәлімделген тиімділікке қол жеткізуге мүмкіндік берді.
2021 жылы Орталық Урал мыс балқыту зауытының (УГМК металлургиялық кешенінің кәсіпорны) аумағында интеллектуалды бақылау жүйесімен ауаны автоматты түрде айдау функциясы бар мыс концентратын сақтауға арналған пневмокаркас ангары орнатылды. Үрлемелі ангарды орнату қажеттілігі мыс балқыту цехында күрделі жөндеу жүргізу кезеңінде концентраттарды қосымша сақтау орындарының қажеттілігіне негізделді.
Кросс-медиа әсерлері
Мыналар:
шаң-газ ұстаудың желдету жүйелерін пайдалану;
суды тозаңдатуды пайдаланып шаңды басу процесінде ылғалданған шикізат материалды кептіру қажеттілігі кезінде энергия ресурстарының қосымша көлеміне қажеттілік.
Материалдарды ылғалдандыруға арналған су шығыны. Жабдыққа қызмет көрсету процесінде қосымша қалдықтар.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
2007 – 2008 жылдары Бельгиядағы "Metallo-Chimique" зауыты шаң басқан материалдарды сақтайтын жабық аймаққа 6,5 миллион еуро инвестициялады. Сақтау аймағы 8000 м2 және 180000 м3 құрайды және қойма үй-жайларының максималды сыйымдылығы 20000 тонна. Қойманың максималды өнімділігі – жылына 50000 тонна.
Гамбургтегі "Aurubis" компаниясында қапшық сүзгіге (70 000 Нм3/сағ) қосылған орнатылған ұсақтау, елеу және тасымалдау қуаты бар жабық сақтау аймағын (5000 м2) салу 7,5 миллион еуро күрделі шығындарды тартты.
Орталық Урал мыс балқыту зауытында пневмоқаңқалы ангарын орнату жөніндегі жобаның құны мен іске асырылуы қарапайым қойманы күрделі салу кезінде қажет болатыннан 80 %-дан астам төмен болды.
Экономикалық тұрғыдан тиімді, бірақ жеке көзқарасты қажет етеді.
Сынақтан өтті, ЭЫДҰ елдерінде қолданылды.
Ендірудің қозғаушы күші
Қоршаған ортаға эмиссияларды болғызбау/қысқарту бөлігінде экологиялық заңнаманың талаптары.
Шикізатты үнемдеу – ұсталған бөлшектерді өндірістің технологиялық цикліне қайтару.

11) раздельное хранение несовместимых материалов (например, окислители и органические материалы).
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, способствует предотвращению неконтролируемых выбросов пыли, металлов и других соединений.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
При закрытых складах сокращаются потери материалов, следовательно, и заключенных в них ценностей до минимума, что быстро окупает затраты на их сооружение. Использование интегрированных систем отбора проб позволяет определять и контролировать качество сырья, поступающего на хранение.
Обычно на заводах для хранения концентратов широко применяют одноэтажные прямоугольные склады шириной 24 – 30 м и с центральной железнодорожной разгрузочной эстакадой. Склад разделен на отсеки длиной 18 метров. Каждый отсек предназначен для хранения определенного материала и имеет емкость 950 – 1300 м3. Обогреваемое днище в отсеках позволяет отогревать смерзшиеся концентраты.
Склады оборудованы также устройствами для оттаивания концентрата в контейнерах и мойки опорожненных контейнеров и местами для укладки порожней тары, подготовленной к отправке.
Операции по разгрузке контейнеров с концентратами, переноске их и погрузке порожней тары на железнодорожные платформы выполняют с помощью мостового крана.
Концентраты складывают в штабеля и выдают со склада грейферными кранами. Кран подает концентрат в небольшой приемный бункер, из которого с помощью ленточного питателя концентрат попадает на наклонный ленточный транспортер и направляется на приготовление шихты.
Емкость складских помещений должна быть такой, чтобы в них хранился запас сырья, флюсов и других материалов на 10 – 30 суток работы завода.
В компании "Umicore" Хобокен складские помещения для сырья полностью закрыты. Проводится интенсивная уборка дорог и площадей на производственных площадках и ближайших окрестностях. Зоны интенсивного пылеподавления орошаются водой, используется ветровой барометр, в соответствии с которым обработка и перемещение сырья ограничиваются или откладываются в зависимости от погодных условий.
В марте 2021 года на металлургическом заводе KGHM (Глогов) было завершено строительство склада для свинецсодержащих материалов, оснащенного системами орошения водой и закрытой системой сбора фильтрата, для предотвращения неорганизованных выбросов.
Внедрение в 2020 году системы пылеподавления на открытом и закрытом складе железнорудного сырья ПАО "Магнитогорский металлургический комбинат" (Россия) способствовало сокращению неорганизованных выбросов пыли на 200 тонн. Система пылеподавления, смонтированная в цехах подготовки аглошихты, состоит из двух стадий: первичное пылеподавление происходит благодаря форсуночным системам, которые обеспечивают локализацию пыли в границах склада, предотвращая тем самым пылеунос при выгрузке материала. Вторичное пылеподавление осуществляется снегогенераторами. Эффективность использования системы составляет более 70 %. Система локального пылеподавления была применена в углеподготовительном цеху, в самых запыленных точках. На сегодняшний день цех оборудован пятью системами пылеподавления, что позволило добиться заявленной эффективности в 80 %.
В 2021 году на территории Среднеуральского медеплавильного завода (предприятие металлургического комплекса УГМК Российской Федерации) был установлен пневмокаркасный ангар для хранения медного концентрата, с функцией автоматической подкачки воздуха с интеллектуальной системой контроля. Необходимость установки надувного ангара обосновывалась необходимостью дополнительных мест хранения концентратов в период проведения капитального ремонта в медеплавильном цеху.
Кросс-медиа эффекты
Потребность в дополнительных объемах энергоресурсов при:
эксплуатации вентиляционных систем пылегазоулавливания;
необходимости сушки сырьевого материала, увлажненного в процессе пылеподавления, с использованием распыления воды.
Расход воды на увлажнение материалов. Дополнительные отходы в процессе обслуживания оборудования.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
В 2007 – 2008 г.г. завод "Metallo-Chimique" в Бельгии инвестировал 6,5 миллионов евро в крытую зону хранения пылящих материалов. Зона хранения занимает 8000 м2 и 180000 м3 и имеет максимальную емкость складских помещений в 20 000 тонн. Максимальная производительность склада – 50000 т/год.
В компании "Aurubis", Гамбург (Германия) строительство крытой зоны хранения (5000 м2) со встроенными мощностями дробления, просеивания и транспортировки, подключенными к рукавному фильтру (70000 Нм3/ч), привлекло капитальных затрат в сумме 7,5 млн. евро.
Стоимость реализации проекта по установке пневмокаркасного ангара на Сренднеуральском медеплавильном заводе оказалась на более чем 80 % ниже того, что понадобилось бы при капитальном строительстве обычного склада.
Экономически выгодно, но требует индивидуального подхода.
Апробировано, нашло применение в странах ОЭСР.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства в части предотвращения/сокращения эмиссий в окружающую среду.
Экономия сырья – возврат уловленных частиц в технологический цикл производства.

5.4.1.4. Титан мен магний өндірісінде пайдаланылатын материалдарды тасымалдау кезінде шығарындыларды азайту әдістері
Титан мен магний өндірісінде пайдаланылатын материалдарды тасымалдау кезінде ЕҚТ мыналарды қамтиды:
1) тозаңданбайтын қатты материалдарды өңдеуге арналған жабық конвейерлер, түйіршіктелген материалдарды өңдеуге арналған қолайлы контейнерлер;
2) шаңды беру нүктелерінен, сүрлемдік желдеткіш саңылаулардан, пневматикалық беру жүйелерінен және конвейерді тасымалдау нүктелерінен алу және сүзу жүйесіне қосу (шаң түзетін материалдар үшін);
3) көлік арақашықтықтарын барынша азайту, конвейерлік таспалардың, механикалық күректердің немесе қармаулардың құлау биіктігін азайту;
4) материалдардың түсу немесе еркін құлау жылдамдығын азайту, ашық таспалы конвейерлердің жылдамдығын реттеу (<3.5 м/с);
5) тасымалдау конвейерлерін және құбыржолдарды ағып кетуді тез анықтау үшін жер үстіндегі қауіпсіз ашық учаскелерге орналастыру, сондай-ақ көлік құралдары мен басқа да жабдықтардың зақымдануын болғызбау;
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бұл техника өнеркәсіптік объектілерде шаңның, металдардың және басқа да қосылыстардың ұйымдастырылмаған шығарындыларының алдын алуға ықпал етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Сынамаларды іріктеу жүйелерін және материалдарды талдауды шикізат материалдарының сапасын анықтау және одан әрі өңдеу операцияларын дайындау үшін өңдеу және тасымалдау жүйесіне интеграциялау.
Кросс-медиа әсерлері
Энергия ресурстарының:
шаң-газ ұстаудың желдету жүйелерін пайдалану;
суды бүрку арқылы шаңды басу процесінде ылғалданған шикізат материалын кептіру қажеттілігі кезінде қосымша көлемге қажеттілігі.
Материалдарды ылғалдандыруға су шығыны. Жабдыққа қызмет көрсету процесінде қосымша қалдықтар.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Қоршаған ортаға эмиссиялардың алдын алу/қысқарту бөлігінде экологиялық заңнаманың талаптары. Шикізатты үнемдеу – ұстап алынған бөлшектерді өндірістің технологиялық цикліне қайтару.
5.4.2. Атмосфералық ауаға ұйымдастырылған эмиссияларды болғызбауға бағытталған ЕҚТ
5.4.2.1. Шаң шығарындыларын тазартудың заманауи әдістерін қолдану
Шығарындыларды шаңнан тазартудың заманауи әдістерін қолдану мыналарды көздейді:
түтін газдарын алдын ала тазарту кезеңінде үлкен бөлшектерді (>20 мкм) кетіру үшін гравитациялық тұндыру камераларын қолдану;
басқа газ тазарту жабдығының пайдалану мерзімін ұзартуға мүмкіндік беретін абразивті бөлшектерді кетіру үшін түтін газдарын алдын ала тазарту сатысында құрғақ шаңтұтқыштарды (циклондарды) қолдану;
ылғал шаңтұтқыштарды қолдану (Вентури скрубберлері;
инерция әсерінен сұйықтықтың бетіндегі қатты шаң бөлшектерін кетіру үшін саптамалы скруббер);
электр сүзгілерін қолдану (құрғақ және дымқыл).
Құрғақ – шаңды қағу және кейіннен кетіру арқылы қатты бөлшектерді кетіру үшін. Дымқыл –ылғалдылық жоғары болған жағдайда тазарту үшін.
Шаң суармалы сумен жуылады;
ұсақ және ультра ұсақ бөлшектерді кетіру үшін қапшық сүзгілерді қолдану
шаңды тереңінен тазарту үшін гибридті қапшық сүзгілерді (электр сүзгі+ қапшық сүзгі) қолдану;
SОх және шаңды бір уақытта қағып алу үшін дымқыл газ тазартқыштарды қолдану;

5.4.1.4. Методы снижения выбросов при транспортировке материалов, используемых при производстве титана и магния
НДТ при транспортировке материалов, используемых на производстве титана и магния, включающие:
1) покрытые конвейеры для обработки непыляющих твердых материалов, подходящие контейнеры для обработки гранулированных материалов;
2) извлечение пыли из точек подачи, силосных вентиляционных отверстий, систем пневматической передачи и точек транспортировки конвейера и подключение к системе фильтрации (для пылеобразующих материалов);
3) минимизация транспортных расстояний, уменьшение высоты падения конвейерных лент, механических лопат или захватов;
4) минимизация скорости спуска или свободного падения материалов, регулировка скорости открытых ленточных конвейеров (<3.5 м/с);
5) размещение транспортировочных конвейеров и трубопроводов в безопасные открытые участки над землей для быстрого обнаружения утечек, а также предотвращение повреждения транспортных средств и другого оборудования.
Достигнутые экологические выгоды
Данная техника способствует предотвращению неорганизованных выбросов пыли, металлов и других соединений на промышленных объектах.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Интегрирование систем отбора проб и анализов материалов в систему обработки и транспортировки сырьевых материалов для определения их качества и подготовки дальнейших операций по переработке.
Кросс-медиа эффекты
Потребность в дополнительных объемах энергоресурсов при:
эксплуатации вентиляционных систем пылегазоулавливания;
необходимости сушки сырьевого материала, увлажненного в процессе пылеподавления, с использованием распыления воды.
Расход воды на увлажнение материалов. Дополнительные отходы в процессе обслуживания оборудования.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства, в части предотвращения/сокращения эмиссий в окружающую среду. Экономия сырья – возврат уловленных частиц в технологический цикл производства.
5.4.2. НДТ, направленные на предотвращение организованных эмиссий в атмосферный воздух
5.4.2.1. Применение современных методов очистки выбросов от пыли
Применение современных методов очистки выбросов от пыли предусматривает:
применение камер гравитационного осаждения для удаления крупных частиц (>20 мкм) на этапе предварительной очистки дымовых газов;
применение сухих пылеуловителей (циклонов) на этапе предварительной очистки дымовых газов для удаления абразивных частиц, позволяющее увеличить срок эксплуатации другого газоочистного оборудования;
применение мокрых пылеуловителей (скрубберы Вентури; насадочный скруббер) для удаления твердых пылевых частиц на поверхность жидкости под действием инерции;
применение электрофильтров (сухие и мокрые).
Сухие применяют для удаление твердых частиц путем встряхивания и последующего удаления пыли. Мокрые – для очистки в условиях высокой влажности.
Пыль смывается орошающей водой:
применение рукавных фильтров для удаления мелких и ультрамелких частиц;
применение гибридных рукавных фильтров (электрофильтр+рукавный фильтр) для глубокой очистки от пыли;
применение мокрых газоочистителей для одновременного улавливания SОx и пыли.

Суару бағаналарымен кетіретін бөлшектердің ең аз мөлшері >10 мкм құрайды, динамикалық және коллизиялық тазартқыштармен – >2,5 мкм, Вентури скрубберлермен – >0,5 мкм.
Импульсті тазартатын сүзгілерді қолдану; [39].
ұсақ дисперсті бөлшектерді кетіру үшін қыш және металл ұсақ тазартқыш сүзгілерді қолдану;
5.4.2.2. ШВ(Ц) типті циклондар
Сипаты
ШВ(Ц) циклондары ауаны және газ-ауа қоспаларын негізгі технологиялық жабдықтардан технологиялық және өндірістік процестерді жүзеге асыру кезінде пайда болатын шаңды ластанудан тазартуға арналған.
Техникалық сипаттамасы
ШВ(Ц) циклондарының әрекет ету қағидаты орталықтан тепкіш және инерциялық күштердің әсеріне негізделген. Кіріс құбыры арқылы шаңды ауа құрылғының цилиндрлік бөлігіне еніп, спиральмен айнала бастайды. Шаңның бөлшектеріне орталықтан тепкіш күш әсер ете бастайды, бұл оларды корпустың қабырғаларына қысады, ал инерция бірте-бірте төменгі бөлікке қарай қозғалуға мәжбүрлейді. Конус секторында шаң төменге құлауды жалғастыра береді, ал тазартылған ауа қысымның әсерімен айналып, тік құбыр арқылы сыртқа шығады.
ШВ(Ц) циклондары топпен орындалатын ШВ типті циклондардың құрғақтай газ тазартатын екі аппараттан тұрады, олардың әрқайсысы жапқышы бар бункерді қамтиды.
Жерасты мойындары бойынша желдеткіш сорғыларының шаңы және газ жолдар жүйесі циклондарға ШВ(Ц) беріледі, онда газдың циклон корпусындағы айналмалы қозғалысының қарқындылығын арттыру және радиалды ағынның жылдамдығын газ шығару түтігіне қарай бір мезгілде төмендету есебінен тазартылады.
Тазартылған газ-ауа ағыны тартып үрлеу желдеткішімен желдеткіш түтікке шығарып тасталады.
Шаңнан тазарту тиімділігі >10 мкм бөлшектер үшін кемінде 95 %-ды құрайды.
ШВ(Ц) циклондары мыналарды қамтиды:
желдеткіштер;
газ жолы жүйесі.
ШВ(Ц) циклонының схемасы 5.3-суретте көрсетілген.
5.3-сурет. ШВ (Ц) циклонының құрылысы
Қол жеткізілген экологиялық пайда
ШВ(Ц) типті циклондар қатты бөлшектерді ұстап, ауаның ластануын азайту арқылы атмосфераға шаң шығарындыларының төмендеуіне ықпал етеді. Олар шығатын газдарды тазарту тиімділігін арттырып, кейінгі фильтрациялық жүйелерге түсетін жүктемені азайтады және қоршаған ортаға ластаушы заттардың әсерін төмендетеді. Алайда, олар ұсақ дисперсті бөлшектер үшін тиімділігі төмендеу болуы мүмкін, ал ұсталған қалдықтар қауіпсіз түрде кәдеге жаратуды немесе қайта пайдалануды қажет етеді.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Жоғары өнімділік, шаңнан тазарту тиімділігі >10 мкм бөлшектер үшін кемінде 95 %-ды құрайды.
Құрылғы мен техникалық қызмет көрсетудің қарапайымдылығы
Кросс-медиа әсерлері
Қосымша энергия шығыны.
Егер қайтадан пайдалану/қайта айналымы мүмкін болмаса, шаң қалдықтарын жою қажеттілігі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Циклонның шаңтұтқышы жұмысының тиімділігі аппараттың геометриялық өлшемдеріне тікелей байланысты. Шаңтұтқыш циклонның диаметрі және кіріс келтеқұбыры неғұрлым тар болса, тазарту сапасы соғұрлым жоғары болады.
Шаңтұтқыш циклондар өзінің пайдалану сипаттамалары бойынша көбінесе басқа типтегі шаңтұтқыштардан асып түседі. Бұл құрылғының құрылымдық қарапайымдылығы сенімділікті, монтажының қарапайымдылығына негіздейді. Құрылғы элементтеріне ыңғайлы қолжетімділік қызмет көрсету процесін жеңілдетеді. Газдарды тазартудың жоғары өнімділігі мен үлкен пайдалану ресурсын атап өткен жөн. Циклон типіндегі шаңтұтқышты агрессивті, жоғары температуралы газдар үшін пайдалануға болады.
Циклондар газдарды мөлшері 10 мкм-ден асатын шаң бөлшектерінен
80-95 % тиімділікпен тазартуды қамтамасыз етеді. Негізінен оларды газдарды алдын-ала тазарту үшін пайдалану және тиімділігі жоғары аппараттардың (мысалы, сүзгілер немесе электр сүзгілері) алдына орнату ұсынылады. Кейбір жағдайларда циклондардың қол жеткізілген тиімділігі атмосфераға газдар немесе ауа шығару үшін жеткілікті болады. Шаң басқан ауа циклон корпусына 20 м/с дейінгі жылдамдықпен еніп, корпустың қабырғасы мен ішкі құбыр арасындағы сақина кеңістігінде айналмалы қозғалыс жасайды, әрі қарай корпустың конустық бөлігіне ауысады. Орталықтан тепкіш күштің әсерінен шаң бөлшектері радиалды түрде қозғалып, корпустың қабырғаларына жабысады. Шаңнан босатылған ауа ішкі құбыр арқылы сыртқа шығады, ал шаң құрама бункерге түседі. Өнімділікке байланысты циклондарды бір-бірден орнатуға болады (жалғыз циклондар) немесе екі, төрт, алты немесе сегіз циклоннан тұратын топтарға біріктіруге болады (топтық циклондар).
ШВ типті циклондар мына компанияларда да орнатылады және қолданылады: "Ангар катализаторлар және органикалық синтез зауыты" АҚ (Роснефть) (Ресей); "Лунсин" ЖШҚ (Ресей); "Нордик титан" ЖШҚ, "Русметалл" ЖШҚ (Ресей); "СТК-ЗМК" ЖШҚ (Ресей); "Камский бекон" ЖШҚ (Ресей); "Тау технологиялары" ЖШҚ (Ресей); "Севмаш" ӨБ" ААҚ (Росатом) (Ресей); "Цветлит" ЖШҚ ("Цветлит" ЖШҚ (РФ); "БелТиз" ЖШҚ (Беларусь).
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Шаң шығарындыларын азайту.
Егер шаңды процеске қайтаруға болатын болса, шикізатты үнемдеу.
Экологиялық заңнама.

Минимальный размер частиц, удаляемых оросительными колоннами, составляет >10 мкм, динамическими и коллизионными очистителями – >2,5 мкм, скрубберами Вентури – >0,5 мкм.
Применение фильтров с импульсной очисткой [39].
Применение керамических и металлических мелкоочистных фильтров для удаления мелкодисперсных частиц.
5.4.2.2. Циклоны типа ШВ(Ц)
Описание
Циклоны ШВ(Ц) предназначены для очищения воздуха и газовоздушных смесей от пылевых загрязнений, образующихся при осуществлениях технологического и производственного процессов от основного технологического оборудования.
Техническое описание
Принцип действия циклонов ШВ(Ц) основан на действии центробежной и инерционной сил. Через входной патрубок запыленный воздух попадает в цилиндрическую часть устройства и начинает закручиваться по спирали. На частицы пыли начинает действовать центробежная сила, которая прижимает их к стенкам корпуса, а инерция заставляет двигаться поступательно к нижней части. В конусном секторе пыль продолжает падать вниз, а очищенный воздух разворачивается под действием давления и выходит через вертикальную трубу наружу.
Циклоны ШВ(Ц) состоят из двух аппаратов сухой газоочистки циклонов типа ШВ в групповом исполнении, каждое из которых включает в себя бункер с заслонкой.
Пыль вентиляционных отсосов по подземным боровам и через систему газоходов подается в циклоны ШВ(Ц), где подвергается очистке за счет повышения интенсивности вращательного движения газа в корпусе циклона и одновременного снижения скорости радиального стока в направлении к выхлопной трубе.
Очищенный газовоздушный поток тягодутьевым вентилятором выбрасывается в вентиляционную трубу.
Эффективность очистки от пыли составляет не менее 95 % для частиц ˃10 мкм.
Циклоны ШВ(Ц) включает в себя:
вентиляторы;
систему газоходов.
Схема устройства циклона ШВ (Ц) показана на рисунке 5.3.
Рисунок 5.3. Устройство циклона ШВ (Ц)
Достигнутые экологические выгоды
Циклоны типа ШВ(Ц) способствуют снижению выбросов пыли в атмосферу, улавливая твердые частицы и уменьшая загрязнение воздуха. Они повышают эффективность очистки отходящих газов, снижая нагрузку на последующие фильтрационные системы и уменьшая воздействие загрязняющих веществ на окружающую среду. Однако их эффективность ниже для мелкодисперсных частиц, а улавливаемые отходы требуют безопасной утилизации или повторного использования.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Высокая производительность, эффективность очистки от пыли составляет не менее 95 % для частиц ˃10 мкм.
Простота устройства и обслуживания.
Кросс-медиа эффекты
Дополнительный расход энергии.
Необходимость утилизации остатков пыли, если повторное использование/рециркуляция невозможны.
Технические соображения, касательно применимости
Эффективность работы пылеуловителя циклона напрямую зависит от геометрических размеров аппарата. Чем меньше диаметр имеет циклон-пылеуловитель и уже патрубок ввода, тем выше качество очистки.
Пылеуловители-циклоны по своим эксплуатационным характеристикам во многом превосходят пылеуловители иных типов. Конструктивная простота данного устройства обуславливает надежность, простоту монтажа. Удобный доступ к элементам устройства облегчает процесс обслуживания. Стоит отметить высокую производительность очистки газов и большой эксплуатационный ресурс. Пылеуловитель циклонного типа может использоваться для агрессивных, высокотемпературных газов.
Циклоны обеспечивают очистку газов эффективностью 80 – 95 % от частиц пыли размером более 10 мкм. В основном их рекомендуется использовать для предварительной очистки газов и устанавливать перед высокоэффективными аппаратами (например, фильтрами или электрофильтрами). В ряде случаев достигаемая эффективность циклонов оказывается достаточной для выброса газов или воздуха в атмосферу. Запыленный воздух входит в корпус циклона со скоростью до 20 м/с, совершая вращательное движение в кольцевом пространстве между стенкой корпуса и внутренней трубой, перемещаясь далее в коническую часть корпуса. Под действием центробежной силы пылевые частицы, перемещаясь радиально, прижимаются к стенкам корпуса. Воздух, освобожденный от пыли, выходит наружу через внутреннюю трубу, а пыль поступает в сборный бункер. В зависимости от производительности циклоны можно устанавливать по одному (одиночные циклоны) или объединять в группы из двух, четырех, шести или восьми циклонов (групповые циклоны).
Циклоны типа ШВ также установлены и применяются в следующих компаниях: АО "Ангарский завод катализаторов и органического синтеза" (Роснефть) (Россия); ООО "Лунсин" (Россия); ООО "Нордик титан" (Россия)?, ООО "Русметалл" (Россия); ООО "СТК-ЗМК" (Россия); ООО "Камский бекон" (Россия); ООО "Горные технологии" (Россия); ОАО "ПО "Севмаш" (Росатом) (Россия); ООО "Цветлит" (ООО "Цветлит" (Россия); ООО "БелТиз" (Беларусь).
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов пыли.
Экономия сырья, если пыль может быть возвращена в процесс.
Требования экологического законодательства.

5.4.2.3. Гибридті қапшық сүзгі (электр сүзгі + қапшық сүзгі)
Сипаты
Өнеркәсіптік қатты газ шығарындыларын тазартудың біріктірілген әдісінің мәні барынша нәтижеге жету үшін бір уақытта екі немесе одан да көп (электр сүзгі + қапшық сүзгі) тазарту әдістерін қолданудан тұрады. Өнеркәсіптік шығарындылар мен қолданылатын технологиялық жабдықтардың ерекшеліктеріне тәуелділікті біріктіру үшін тазарту әдістерін таңдау
Техникалық сипаттамасы
Қазіргі заманғы электр сүзгілерінің басты айырмашылығы – олардың "гибридтілігі". Олардың екеуі де ішінара электрлік, ішінара қапшық сүзгілер. Бұл компрессорлық және сорғы станциялары қосымша орнатылған тұтас кешен, шаң камерасы газ тарату қорабымен және суық ауа ағыны жүйесімен жабдықталған.
Бүкіл әлемде "гибридті" технология өнеркәсіптік газ шығарындыларын шаңнан тазарту тұрғысынан озық болып саналады, сондықтан өнеркәсіптік кәсіпорындардағы электр сүзгілерін ауыстыруды ең алдымен табиғатты қорғаудың маңызды шарасы ретінде қарастыру керек. Гибридті сүзгілер бір құрылғыдағы электр сүзгілерін қапшық сүзгілермен біріктіруді білдіреді. Олар негізінен қолданыстағы электр сүзгілерін жаңғыртудың нәтижесі болып табылады. Олар ескі жабдықтың бір бөлігін қайта пайдалануға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бұл техника келесілерге ықпал етеді:
газ тазарту құрылғысын жаңғырту арқылы шаң шығарындыларын төмендетуге, электрофильтрлерді гибридті фильтрлермен ауыстыру арқылы;
атмосфералық ауаға шығарындылардың айтарлықтай төмендеуіне;
электрофильтормен салыстырғанда суды аз пайдалануға;
рукавтық фильтрмен салыстырғанда өндірістік шығындар мен қалдықтар көлемін азайтуға.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

5.4.2.3. Гибридный рукавный фильтр (электрофильтр + рукавный фильтр)
Описание
Сущность комбинированного метода (электрофильтр+рукавный фильтр) очистки промышленных твердых газовых выбросов заключается в применении одновременно двух и более методов очистки для достижения максимального эффекта. Выбор методов очистки для комбинирования зависти от особенностей промышленных выбросов и используемого технологического оборудования.
Техническое описание
Главное отличие современных электрофильтров – их гибридность. Они оба частично электрические, частично – рукавные. Это целый комплекс, в котором дополнительно установлены компрессорная и насосная станции, пылевая камера оснащена газораспределительным коробом и системой притока холодного воздуха.
Во всем мире гибридная технология считается передовой в плане очистки промышленных газовых выбросов от пыли, поэтому замену электрофильтров на промышленных предприятиях следует в первую очередь расценивать как важное природоохранное мероприятие. Гибридные фильтры представляют собой объединение электрофильтров с рукавными фильтрами в одном устройстве. Они в основном являются результатом модернизации существующих электрофильтров и позволяют повторно использовать часть старого оборудования.
Достигнутые экологические выгоды
Данная техника способствует:
снижению выбросов пыли путем модернизации газоочистного устройства, путем замены электрофильтров на гибридные фильтры.
существенному снижению выбросов в атмосферный воздух.
снижению использования воды в сравнении с электрофильтром.
снижению количества производственных потерь/отходов в сравнении с рукавным фильтром.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

ERG (Еуразиялық Топ) құрамына кіретін A2 қақтау пештеріне орнатылған жаңа жабдықты (гибридті қапшық сүзгі) тазарту тиімділігі шамамен 99,99 %-ды құрайды немесе шаң шығарындыларының шамамен 1,5 мг/м3. Бұл серпінді және перспективалы жобаны іске асыру өндірістік көрсеткіштерді тұрақты ұстап тұру кезінде шаң шығарындыларын жылына 2 376 тоннаға біртіндеп төмендетуге мүмкіндік береді [40].
5.1-кесте. Гибридті сүзгілердің параметрлері
Р/с
Газ ағыны

Эффективность очистки новым оборудованием (гибридный рукавный фильтр), установленным на печах спекания А2, входящим в состав ERG (Евразийская группа), составляет около 99,99 % или примерно 1,5 мг/м3 выбросов пыли. Реализация этого прорывного и перспективного проекта позволит при стабильном поддержании производственных показателей постепенно снизить выбросы пыли на 2 376 т/г [40].
Таблица 5.1. Параметры гибридных фильтров
п/п
Поток газа

156 000 Нм³/сағ.
1
2
3
1
Шығатын газдардың температурасы
до 425 °C
2
Түтінсорғы
500 кВт
3
Ыдырату
50 мбар
4
Жеңдердің үстіңгі беті (ұзындығы)
6м.
5
Пештен кейін қатты бөлшектердің (шаңның) құрамы, гибридті сүзгіге кіру
2200 мг/м3
6
Тазалағаннан кейінгі шығатын жерде қатты бөлшектер (шаң) құрамының болжалды нәтижесі
50 мг/м3
7
Қол жеткізілген нәтиже
<1,5 мг/м3
Кросс-медиа әсерлері
Газдардың жоғары температурасы, температура жарқылдарын авариялық кесіп тастау қажеттілігі, пешті іске қосу мен тоқтатудың күрделі және өзгермелі алгоритмі.
Жарылыс қаупі СО концентрациясы жоғары болған жағдайда туындайды.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Шаң шығарындыларын айтарлықтай азайту. Тұрғындар үшін жоғары әлеуметтік әсер. Заңнама талаптары
5.4.2.4. Қапшық сүзгілер
Сипаты
Шаң жинайтын жабдықтың көптеген түрлерінің ішінде тазарту тиімділігі мен әмбебап сипаттамаларына байланысты қапшық сүзгілер кеңінен қолданылды. Қапшық сүзгілердің басты артықшылығы газды шаңнан тазартудың жоғары сапасы болы табылады.
Шығатын газдарды шаңнан тазарту тығыз тоқылған немесе киіз матадан өткізу арқылы негізделеді, нәтижесінде қатты бөлшектер елеу немесе басқа тәсілдер арқылы матаға жиналады.
Қапшық сүзгілер ең экологиялық таза және тиімді шаң жинайтын жабдық болып табылады.
Техникалық сипаттамасы
Технологиялық жабдықты өндіру және жұмысы процесінде шаң түзілудің қиындықтары жиі туындайды. Бұл проблема металлургиялық кәсіпорындарды айналып өткен жоқ.
Қапшық сүзгілердің жұмыс істеу қағидаты лас ауаның тоқылмаған сүзгі материалдың тесіктері арқылы өтуіне негізделген. Газ жолы арқылы шаң басқан ауа кіреберіс келтеқұбыр арқылы лас газ камерасына еніп, сүзгі жеңдерінің үсті арқылы өтеді. Шаң сүзгі материалына отырады, ал тазартылған ауа таза газ камерасына түседі, содан кейін сүзгіден шығарылады. Сүзгі материалының бетінде шаң жиналған сайын ауа қозғалысына қарслық артады және сүзгілеу жеңдерінің өткізу қабілеті төмендейді. Жеңдерді ұстап алынған шаңнан тазарту үшін қапшық сүзгіні регенерациялау әдісіне қарай оларды сығылған ауамен немесе дірілмен сілкіп регенерациялау, жүзеге асырылады. Жеңдерден төгілген шаң жинақтаушы бункерге түседі және түсіру құрылғысы арқылы шығады.
Өнеркәсіпте қапшық сүзгілер ең көп таралған. Құрылымдық жағынан икемді сүзгі аралығы қапшық түрінде жасалады, сондықтан икемді сүзгі аралықтары бар сүзгілер "қапшық" сүзгі деген атау алды.
Оларда сүзгілеу материалдарының екі түрі қолданылады: әртүрлі табиғи және синтетикалық талшықтардан дайындалатын маталар мен тоқыма емес материалдар.
Металлургиялық зауыттарда шаң басқан газдарды сүзу үшін негізінен табиғи талшықтардан (жүннен), жүннің синтетикалық талшықпен (капронмен) қоспасынан, синтетикалық талшықтардан – полиакрилонитрильді (нитрон), полиэфирлі (лавсан), жоғары қызуға төзімді (оксалон, фенилон), кремний органикалық жабыны бар шыны талшықтардан маталар мен тоқылмаған материалдар қолданылады.
Қапшық сүзгілер табақтар, картридждер немесе жеңдер түрінде дайындалады (ең көп таралған типі).
Практикада қапшық сүзгілерді қолдану үлкен сүзу аймақтарын пайдаланумен байланысты, бұл сүзгілеудің корпусының істен шығуына және тиісінше шаңның ұйымдастырылмаған шығаруына әкелуі мүмкін сүзгідегі қысымның жол берілмейтін төмендеуін болғызбау қажеттілігімен түсіндіріледі.

156 000 Нм³/ч
1
Температура отходящих газов
до 425 °C
2
Дымосос
500 кВт
3
Разрежение
50 мбар
4
Поверхность рукавов (длина)
6м.
5
Содержание твердых частиц (пыли) после печи, вход
в гибридный фильтр
2200 мг/м3
6
Прогнозируемый результат содержание твердых
частиц (пыли) на выходе после очистки
50 мг/м3
7
Достигнутый результат
<1,5 мг/м3
Кросс-медиа эффекты
Высокая температура газов, необходимость аварийного отсечения всплесков температуры, сложный и переменчивый алгоритм запуска и остановка печи.
Риск взрыва возникает в случае высокой концентрации CO.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Существенное сокращение выбросов пыли. Высокий социальный эффект для жителей. Требования экологического законодательства.
5.4.2.4. Рукавные фильтры
Описание
Среди множества видов пылеулавливающего оборудования широкое применение, благодаря эффективности очистки и универсальным характеристикам, получили рукавные фильтры. Основным достоинством рукавных фильтров является высокое качество очистки газа от пыли.
Очистка отходящих газов от пыли осуществляется путем пропуска через плотно сплетенной или войлочной ткани, в результате чего твердые частицы собираются на ткани путем просеивания или другими способами.
Рукавные фильтры являются самым экологически чистым и эффективным пылеулавливающим оборудованием.
Техническое описание
В процессе производства и работы технологического оборудования часто возникают сложности с образованием пыли. Данная проблема не обошла стороной металлургические предприятии.
Принцип работы рукавных фильтров основан на прохождении грязного воздуха через поры нетканного фильтрующего материала. Запыленный воздух по газоходу через входной патрубок попадает в камеру грязного газа и проходит через поверхность фильтровальных рукавов. Пыль оседает на фильтрующем материале, а очищенный воздух попадает в камеру чистого газа и затем удаляется из фильтра. По мере накопления пыли на поверхности фильтрующего материала возрастает сопротивление движению воздуха и снижается пропускная способность фильтровальных рукавов. Для очистки рукавов от уловленной пыли осуществляется их регенерация сжатым воздухом или вибровстряхиванием, в зависимости от метода регенерации рукавного фильтра. Сброшенная с рукавов пыль попадает в бункер-накопитель и удаляется через устройство выгрузки.
Наибольшее распространение в промышленности получили рукавные фильтры. Конструктивно гибкая фильтрующая перегородка выполняется в виде рукава, поэтому и фильтры с гибкими фильтрующими перегородками получили название "рукавные".
В них применяют фильтровальные материалы двух видов: ткани и нетканые материалы, изготовляемые из различных природных и синтетических волокон.
На металлургических заводах для фильтрации запыленных газов применяют в основном ткани и нетканые материалы из натуральных волокон (шерсть), смеси шерсти с синтетическим волокном (капроном), из синтетических волокон – полиакрилонитрильных (нитрон), полиэфирных (лавсан), повышенной термостойкости (оксалон, фенилон), из стеклянных волокон с кремнийорганическим покрытием.
Рукавные фильтры изготавливают в виде листов, картриджей или рукавов (наиболее распространенный тип).
На практике применение рукавных фильтров связано с использованием больших площадей фильтрации, что объясняется необходимостью предотвращения недопустимого падения давления на фильтре, которое может привести к выходу из строя корпуса фильтра и, соответственно, неорганизованному выбросу пыли.

Қапшық сүзгілердің көпшілігінде жеңнің диаметрі 100-300 мм болады. Жеңнің ұзындығы әдетте 2,4-3,5 м құрайды. Жеңдерді жасауға арналған сүзгі маталары газдың сипаттамаларына және ондағы шаңның құрамына байланысты таңдалады.
Корпустың пішіні бойынша қапшық сүзгілер тікбұрышты және сирек дөңгелек және сопақ болуы мүмкін. Қазіргі уақытта қапшық сүзгілердің ең көп таралған типтері: ФРКИ, ФРКН, ФРО, ФРОС, ФРКДИ, ФРУ, УРФМ, СМЦ, РФГ-УМС, Г4-БФМ және т.б.
Сүзу процесінің тиімділігіне (әсіресе мөлшері 1 мкм-ден аз бөлшектер үшін) бөлшектердің электрлік заряды айтарлықтай әсер етеді: бөлшектерде әртүрлі зарядтардың болуы сүзу тиімділігін арттырады. Бұл әсер ылғал құрамы жоғары (70 %-ға дейін) және газ-шаң ағынының жоғары жылдамдығы (6 м/мин дейін) кезінде әлсіз.
Тазартудың неғұрлым таралған әдістері – кері ауа ағыны, механикалық сілку, діріл, ауаның төмен қысымдағы пульсациясы және сығылған ауа пульсациясы. Акустикалық шөміштер сүзгі жеңдерін тазарту үшін де пайдаланылады. Стандартты тазарту механизмдері жеңнің бастапқы күйіне оралуын қамтамасыз етпейді, өйткені матаның тереңдігінде орналасқан бөлшектер талшықтар арасындағы тесіктердің мөлшерін азайтады, дегенмен бұл субмикронды буды тазартудың жоғары тиімділігін қамтамасыз етеді.
Негізгі блоктар және қапшық сүзгілер конструкциясының қағидатты схемасы мынадай элементтерден тұрады:
Лас газ камерасы
Таза газ камерасы
Қапшық сүзгі корпусы
Монтаждау тақтасы (таза және лас камера арасындағы бөлгіш тақта)
Сүзгі жеңдері
Ресиверлермен, пневмоклапандармен, үрлеу құбырларымен регенерация жүйесі
Ұстап алынған шаңды түсіру құрылғысы және тіректері бар бункер
Басқару автоматикасы жүйесі
5.4-сурет. Қапшық сүзгінің конструкциясы
Қапшық сүзгілердегі тазарту тиімділігі негізінен аппараттың жеңі жасалатын сүзгі матасының қасиеттеріне, сондай-ақ бұл қасиеттер тазартылатын ортаның және ондағы өлшенген бөлшектердің қасиеттеріне қаншалықты сәйкес келетініне байланысты. Матаны таңдағанда газдардың құрамын, шаң бөлшектерінің табиғаты мен мөлшерін, тазарту әдісін, қажетті тиімділік пен экономикалық көрсеткіштерді ескеру қажет. Сондай-ақ газдың температурасы, егер бар болса, газды салқындату әдісі, пайда болатын су буы және қышқылдың қайнау температурасы ескеріледі.
Аспирацияға арналған қапшық сүзгілер "құрғақ" түрдегі шаңтұтқыш аспаптарға тиесілі, бұл сүзгілердің электр сүзгілеріне немесе газды дымқыл тазартуға арналған жабдыққа қарағанда тиімділігі жоғары. Соңғы кезеңде, осы аспаптар жұмыс істегеннен кейін, шаңдану текше метрге 10 миллиграмнан аспайды. Сондай-ақ одан да төмен – текше метріне 1 миллиграмға дейін қалдық шаңы бар сүзгілер бар. Қапшық сүзгілерге қосымша ретінде сүзгілеу материалдарынан жасалған тазартқыш жеңдер болады. Оларды +260 °C дейін температуралық көрсеткіште қолдануға болады [41].
Қапшық сүзгілердің артықшылықтары мен кемшіліктері

Рукавные фильтры большей частью имеют рукава диаметром 100 – 300 мм. Длина рукава обычно составляет 2,4 – 3,5 м. Фильтровальные ткани для изготовления рукавов выбирают в зависимости от характеристик газа и содержания в нем пыли.
По форме корпуса рукавные фильтры могут быть прямоугольными и реже – круглыми и овальными. В настоящее время наиболее распространенными типами рукавных фильтров являются: ФРКИ, ФРКН, ФРО, ФРОС, ФРКДИ, ФРУ, УРФМ, СМЦ, РФГ-УМС, Г4-БФМ и др.
На эффективность процесса фильтрации (особенно для частиц размером менее 1 мкм) значительно влияет электрическая заряженность частиц: наличие разноименных зарядов на частицах повышает эффективность фильтрации. Этот эффект слабее при повышенном влагосодержании (до 70 %) и высоких скоростях газопылевого потока (до 6 м/мин).
Наиболее распространенными методами очистки являются обратный воздушный поток, механическое встряхивание, вибрация, пульсация воздуха под низким давлением и пульсация сжатого воздуха. Акустические ковши также используются для очистки фильтрующих рукавов. Стандартные механизмы очистки не обеспечивают возвращение рукава в первоначальное состояние, так как частицы, осевшие в глубине ткани, уменьшают размер пор между волокнами, хотя это обеспечивает высокую эффективность очистки субмикронных паров.
Основные блоки и принципиальная схема конструкции рукавных фильтров состоит из следующих элементов:
камера грязного газа;
камера чистого газа;
корпус рукавного фильтра;
монтажная плита (разделительная плита между чистой и грязной камерой);
фильтровальные рукава;
Система регенерации с ресиверами, пневмоклапанами, продувочными трубами;
бункер с устройством выгрузки уловленной пыли и опорами;
система автоматики управления.
Рисунок 5.4 Конструкция рукавного фильтра
Эффективность очистки в рукавных фильтрах в основном зависит от свойств фильтровальной ткани, из которой изготавливаются рукава аппарата, а также от того, в какой мере эти свойства соответствуют свойствам очищаемой среды и взвешенных в ней частиц. При выборе ткани необходимо учитывать состав газов, природу и размер частиц пыли, способ очистки, требуемую эффективность и экономические показатели. Также учитываются температура газа, способ охлаждения газа, если таковой имеется, образующийся водяной пар и точка кипения кислоты.
Рукавные фильтры для аспирации принадлежат к пылеулавливающим приборам "сухого" вида, у этих фильтров более высокая результативность чем у электрических фильтров или оборудования для мокрого очищения газов. На финальном этапе, после функционирования этих приборов запыленность составляет не более 10 млг/м3. Также существуют фильтры с еще более низкой остаточной запыленностью - до 1 млг/м3. В дополнение к рукавным фильтрам идут очищающие рукава, созданные из материалов для фильтрации. Их можно использовать при температурном показателе до +260 °C [41].
Преимущества и недостатки рукавных фильтров

Өзінің конструкциясының әмбебаптығының, сондай-ақ кең опционалдылығының арқасында қапшық сүзгілердің көптеген артықшылықтары бар және әртүрлі салаларда кеңінен қолданылады. Бір артықшылығы – олар технологиялық желіге оңай енеді, қысылған габариттердің жағдайларына бейімделуі мүмкін. Құрғақ типтегі шаңтұтқыштардың ішінде қапшық сүзгілердің тазарту дәрежесі ең жоғары – 99 %-ға дейін. Олардың салыстырмалы түрде пайдалану шығындары төмен, олар сүзгі жеңдерін 2-3 жылда бір рет ауыстырумен (бұл мерзім ортаның агрессивтілігіне, температура мен ылғалдылыққа байланысты) және пневматикалық клапандарды мезгіл-мезгіл ауыстырумен шектеледі. Қапшық сүзгілер сыртқы ауа температурасы -60С дейінгі қатал қыста да, жылытылатын үй-жайда да тиімді жұмыс істей алады, оны сөзсіз артықшылықтарына жатқызуға болады.
Бұл ретте қапшық сүзгілерінің кемшіліктері де бар. Олардың бірі – бұл ерекше талаптары бар сығылған ауаны жеткізу қажеттілігі. Мысалы,
150-200 мың м3/сағ. ластанған газды сүзуді қамтамасыз ететін үлкен сүзгілер үшін 4000 л/мин көлемінде сығылған ауаны беру қажет. Кейбір сүзгілер үшін мета-арамидтен, шыны талшықтан, полиимидтен және басқа да қымбат материалдардан жасалған жеңдерді қолдану қажет, олардың дұрыс таңдалуы олардың пайдаланылу ұзақтығына байланысты. Сүзгі материалын таңдаудағы қателіктер барлық жабдықты пайдалану құнының айтарлықтай өсуіне әкеледі. Жеңдердің сүзгі материалы сүзілетін ортаның ерекшеліктеріне, шаңның қасиеттері мен дисперсиясына байланысты таңдалады. Қапшық сүзгілерде пайдаланылатын негізгі материалдар: полиэстер (PE), мета-арамид (AR), полиимид (P84), шыны талшық (FG), политетрафторэтилен (PTFE), полиакрилонитрил (PAN), полифениленсульфид (PPS) және басқалары [42].
Сүзгілерді тазарту тиімділігі бойынша салыстыру:
Сүзгілердің оңтайлы типін таңдау үшін мынадай факторларды ескеру қажет:
сүзу процесінің түпкі мақсаты тек құнды сүзгіні немесе тұнбаны алу не бір уақытта екеуін де алу ма;
сүзілетін заттың және алынған тұнбаның қасиеттері;
өндіріс процесінің басқа шарттары.
Осылайша, үздіксіз жұмыс істейтін сүзгілер қысқа сүзу циклдарында оңтайлы жұмыс істейді. Тұнбаны жуу және түсіру автоматты түрде жүзеге асырылады. Мұндай құрылғыларда өтетін процестің жылдамдығы мерзімді сүзгілермен салыстырғанда әлдеқайда жоғары. Егер суспензия құрамы тұрақты болса және өндіріс ауқымы салыстырмалы түрде үлкен болса, үздіксіз жұмыс істейтін сүзгілерді пайдалану оңтайлы болады.
Мерзімді жұмыс істейтін сүзгілер ұзақ сүзу циклдарында жұмыс істеу үшін пайдаланылады. Себебі екінші дәрежелі операцияларды жиі қайталау олардың өнімділігін айтарлықтай төмендетеді. Мұндай сүзгілер шағын өндірістерде және қиын бөлінетін тұнбалармен жұмыс істеу үшін кеңінен таралған.
Өндірістердің көпшілігі үшін өзінің құнының жоғары болуына қарамастан, үздіксіз жұмыс істейтін сүзгілер неғұрлым оңтайлы шешім екендігін айта кету керек.
Мерзімді әсер ететін сүзгілердің ең көп таралған түрлеріне сүзгі прессі жатады. Мұндай құрылғылар сусыздандырылған тұнба алу қажет болған жағдайда оңтайлы.
Ашық типтегі нутч-сүзгілер, әдетте, егер мұқият жуылған тұнбаны алу қажет болса, кристалды заттарды бөлу үшін пайдаланылады. Жабық типтегі нутч-сүзгілерді қолдану сүзгі бетінің шағындығы себебінен шектеулі жүзеге асырылады.
Қапшық сүзгілер, әдетте, құнды сүзгіні алу үшін пайдаланылады және сусыздандырылған тұнбаны алу үшін жарамсыз. Дөңгелек элементтері бар сүзгілердің конфигурациясы тікбұрышты элементтерге қарағанда неғұрлым ыңғайлы.
Патрон сүзгілер өздерінің берік сүзгі арақабырғаларының арқасында кептірілген тұнбаны жақсы жасайды, сондай-ақ сұйықтықтарды ағарту және қоюлату үшін пайдаланылады.
Үздіксіз жұмыс істейтін сүзгілер тобының ішінде ең әмбебап конструкциялар концентрацияланған сүзгіні де, кептірілген тұнбаны да жасауға қабілетті барабанды вакуум-сүзгілер болып табылады.
Үздіксіз жұмыс істейтін дискілі вакуум-сүзгілер концентрацияланған суспензияларды сүзу үшін қолданылады. Тәрелке түріндегі сүзгілер тез тұнбаға түсетін қатты фазасы жоғары суспензияларды жақсы бөледі.
Таспалы сүзгілер фильтрат пен тұнбаны жақсы бөлуге, сондай-ақ баяу сүзілетін суспензиялармен және төмен концентрациядағы суспензиялармен жұмыс істеуге қабілетті.
Осылайша, сүзгілердің бұл типінде нутч-сүзгісі мен үздіксіз жұмыс істейтін сүзгі қасиеттері бар.
Дискілі және барабан сүзгілер қысыммен жұмыс істейді және сүзуге қиын суспензиялармен жұмыс істеу үшін қолданылады. Бұдан басқа, мұндай құрылғылар қатты фазаны ұшпа фазадан бөледі. Сүзгілердің бұл типі жоғары құны мен пайдаланудағы күрделілігіне байланысты кеңінен қолданылмады.
Ауырлық күшімен бөлшектердің тұндырылуы жүзеге асырылатын шаң қонатын камералардың өзі өте көлемді және тиімділігі аз – олар мөлшері
10 микроннан аспайтын ұсақ шаң бөлшектерін ұстай алмайды.
Циклондардың шаң қонатын камералардан айырмашылығы, неғұрлым ықшам және өнімді, ол да газ ағыны бағыты ауысқан кезде туындайтын инерция күштері мен ортадан тепкіш күштердің әсерінен ұсақ шаң бөлшектерінен газдарды толық тазартуды қамтамасыз ете алмайды. Бұдан басқа, мұндай сүзгілер газды жылжытуға көп мөлшерде электр энергиясын жұмсайды және өздері абразивті шаңның әсерінен тез тозады.
Гидравликалық шаңтұтқыштарда сол сұйықтықтың буларымен газдың салқындауы және қанығуы байқалады, бұған жол беруге болмайды. Дымқыл тазарту да мінсіз емес. Одан жалпы тұнбадан шаң бөлшектерін жиі шығаруға тура келеді, бұл газды тазартуды бірнеше есе қымбатқа түсіреді.
Қапшық сүзгілерді газдарды тазарту үшін пайдалануға болмайды, өйткені олар ыстық және химиялық агрессивті. Оның үстіне, мұндай сүзгілер өте жылдам ластанады, ал одан да жаманы – тез бұзылады. Дәл осы себептерге байланысты кейбір жағдайларда газдарды электрлік тазартуды қолданған жөн.
Инерциялық шаңтұтқыштар мен циклондар газды өрескел шаңнан тазарту үшін неғұрлым қолайлы. Бұл саладағы ең тиімдісі – батареялық циклондар. Тиімділігі ең азы – жалюзді күлтұтқыштар. Санамаланған шаңтұтқыштар газдарды жабыспайтын, талшықсыз және құрғақ шаңнан тазартуға қабілетті.
Батареялық циклондарды үлкен көлемдегі газды тазарту үшін қолдану керек.
Неғұрлым жұқалап тазартуға қапшық сүзгілер, электр сүзгілері және дымқыл шаңтұтқыштар арқылы қол жеткізіледі.
Қапшық сүзгілер газдарды жұқа дисперсті шаң мен ылғалдандыру қиынға түсетін (күйе және мырыш тотығы) шаңнан сапалы тазартады. Дегенмен, мұндай сүзгілер газдарды химиялық агрессивті газдардан, дымқыл және жабысқақ шаңнан тазарта алмайды.
Ылғал шаңтұтқыштар газды салқындатуға және ылғалдандыруға болатын, ал шаң құнды материал болып табылмайтын жағдайларда пайдаланылады. Мұндай аппараттар қышқыл газдарды тазартады және олардың сарқынды суларға түсуіне жол бермейді.
Электр сүзгілер тиімділігі жоғары тазарту аппараттарына жатады. Құрғақ газдар пластиналы электр сүзгілер арқылы тазартылады, ал құрамында тұтылуы қиын шаң бар газдар құбырлы электр сүзгілердің көмегімен өңделеді. Электр сүзгілерді тек үлкен көлемде өңдеген жағдайда ғана пайдаланған орынды.

Благодаря универсальности своей конструкции, а также широкой опциональности рукавные фильтры имеют массу преимуществ и нашли широкое применение в различных отраслях. Одним из достоинств является то, что они легко встраиваются в технологическую линию, могут быть адаптированы под условия стесненных габаритов. Среди пылеуловителей сухого типа рукавные фильтры имеют наиболее высокую степень очистки – до 99 %. Имеют сравнительно низкие эксплуатационные затраты, которые ограничиваются регламентной заменой фильтрующих рукавов один раз в 2 – 3 года (данный срок зависит от агрессивности среды, температуры и влажности) и периодической заменой пневмоклапанов. Рукавные фильтры могут так же эффективно функционировать в условиях суровой зимы с температурой наружного воздуха до – 60 °С, как и в отапливаемом помещении, что можно отнести к безусловным достоинствам.
При этом существуют и недостатки рукавных фильтров. Один из них – это необходимость подвода сжатого воздуха, к которому имеются особые требования. Например, для больших фильтров, обеспечивающих фильтрацию 150 – 200 тыс. м3/ч загрязненного газа, необходима подача сжатого воздуха в объеме 4000 л/мин. Для некоторых фильтров необходимо применение рукавов из мета-арамида, стекловолокна, полиимида и других дорогих материалов, от правильности подбора которых зависит срок их эксплуатации. Ошибки в подборе фильтрующего материала влекут за собой значительное увеличение стоимости эксплуатации всего оборудования. Фильтровальный материал рукавов подбирается исходя из особенностей фильтруемой среды, свойств и дисперсности пыли. Основные материалы, используемые в рукавных фильтрах: полиэстер (PE), мета-арамид (AR), полиимид (P84), стекловолокно (FG), политетрафторэтилен (PTFE), полиакрилонитрил (PAN), полифениленсульфид (PPS) и другие [42].
Сравнение фильтров по эффективности очистки.
Для выбора оптимального типа фильтров, необходимо учитывать следующие факторы:
является ли конечной целью процесса фильтрования получение только ценного фильтрата или осадка, либо одновременное получение и того и другого;
свойства фильтруемого вещества и получаемого осадка;
прочие условия производственного процесса.
Так, фильтры непрерывного действия оптимально работают в коротких циклах фильтрования. Промывка и разгрузка осадка осуществляется автоматически. Скорость, с которой протекает процесс в таких устройствах, намного выше по сравнению с фильтрами периодического действия. Фильтры непрерывного действия оптимальны по использованию, если состав суспензии постоянен и масштабы производства относительно велики.
Фильтры периодического действия используются для работ на длинных циклах фильтрования. Причина состоит в том, что частое повторение второстепенных операций значительно снижает их производительность. Такие фильтры широко распространены на небольших производствах и для работы с трудноотделяемыми осадками.
Следует отметить, что для большинства производств несмотря на свою высокую стоимость наиболее оптимальным решением являются фильтры непрерывного действия.
К наиболее распространенным видам фильтров периодического действия относится фильтр-пресс. Такие устройства оптимальны в случаях, когда необходимо получить обезвоженный осадок.
Нутч-фильтры открытого типа, как правило, используются для отделения кристаллических веществ, если есть необходимость получить тщательно промытый осадок. Применение нутч-фильтров закрытого типа осуществляется ограничено по причине небольшой фильтрующей поверхности.
Рукавные фильтры используются, как правило, для получения ценного фильтрата и непригодны для получения обезвоженных осадков. Конфигурация фильтров с круглыми элементами более удобна, чем с прямоугольными элементами.
Патронные фильтры, благодаря своим прочным фильтрующим перегородкам, хорошо создают высушенные осадки, а также используются для осветления и сгущения жидкостей.
Среди семейства фильтров непрерывного действия наиболее универсальными конструкциями являются барабанные вакуум-фильтры, которые способны создавать как концентрированный фильтрат, так и высушенный осадок.
Дисковые вакуум-фильтры непрерывного действия применяются для фильтрования концентрированных суспензий. Тарельчатые фильтры хорошо разделяют суспензии с высоким содержанием твердой фазы, которая быстро осаждается.
Ленточные фильтры способны хорошо разделять фильтрат и осадок, а также работать с медленно фильтрующимися суспензиями и суспензиями низкой концентрации.
Таким образом, данный тип фильтров обладает качествами нутч-фильтра и фильтра непрерывного действия.
Дисковые и барабанные фильтры работают под давлением и применяются для работы с труднофильтруемыми суспензиями. Помимо этого, такие устройства отделяют твердую фазу от летучей фазы. Данный тип фильтров не получил широкого применения из-за высокой стоимости и сложности в эксплуатации.
Пылеосадительные камеры, в которых под действием тяжести осуществляется осаждение частиц, сами по себе являются довольно громоздкими и малоэффективными – они не способны улавливать мелкие частицы пыли, размер которых составляет менее 10 мкрн.
Циклоны в отличие от пылеосадительных камер более компактны и производительны, тоже не могут обеспечить полную очистку газов от мелких частиц пыли из-за сил инерции и центробежных сил, которые возникают тогда, когда происходит перемена направления газового потока. Кроме того, такие фильтры затрачивают огромное количество электроэнергии на продвижение газа, да и сами от воздействия абразивной пыли подвергаются быстрому износу.
В гидравлических пылеуловителях наблюдаются охлаждение и насыщение газа парами той же жидкости, что недопустимо. Несовершенна и мокрая очистка. При ней нередко приходится выделять частицы пыли из общего осадка, что делает очистку газа в разы дороже.
Рукавные фильтры нельзя использовать для очистки газов, так как они горячие и химически агрессивные. К тому же такие фильтры довольно быстро загрязняются, а что еще хуже – быстро разрушаются. Именно по этим причинам в ряде случаев предпочитают применять электрическую очистку газов.
Инерционные пылеуловители и циклоны наиболее пригодны для очищения газа от грубой пыли. Самые эффективные в данной области – батарейные циклоны. Наименее эффективные – жалюзийные золоуловители. Перечисленные пылеуловители способны очищать газы от нелипкой, не содержащей волокна и сухой пыли.
Батарейные циклоны следует применять для очищения больших объемов газа.
Более тонкая очистка достигается посредством рукавных фильтров, электрофильтров и мокрых пылеуловителей.
Рукавные фильтры качественно очищают газы от тонкой дисперсной пыли и пыли, которая трудно поддается увлажнению (сажа и окись цинка). Тем не менее, такие фильтры не могут очищать газы от химически агрессивных газов, влажной и липкой пыли.
Мокрые пылеуловители используются в случаях, когда газ можно охлаждать и увлажнять, а пыль не представляет собой ценного материала. Такие аппараты очищают кислые газы и препятствуют их попаданию в сточные воды.
Электрофильтры относятся к высокоэффективным очистительным аппаратам. Сухие газы очищаются посредством пластинчатых электрофильтров, а газы, содержащие трудно улавливаемую пыль, подвергаются обработке при помощи трубчатых электрофильтров. Электрофильтры целесообразно использовать только при условии обработки больших объемов.

5.2-кесте. Сүзгілерді тазарту тиімділігі бойынша салыстыру
Р/с
Аппараттардың типі
Шаңның бөлінетін бөлшектерінің мөлшері, мкм
Тазарту дәрежесі, %
1
2
3
4
1
Шаң түсетін камералар
≥100
40 – 60
2
Жалюзилік күлтұтқыштар
≥25
60 – 75
3
Циклондар: конустық
≥15
≤90
4
Циклондар: батареялық
≥15
≥95
5
Қапшық сүзгілер
≥2
≥99,5
6
Висцинді сүзгілер
≥10
≥99
7
Дымқыл скрубберлер
≥0,1
90 – 99
8
Электр сүзгілер
≥0,005
≤99,5
Мониторинг
Сүзгінің дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін мынадай функциялардың бірін немесе бірнешеуін қолдану керек.
Сүзгі материалын таңдауға және бекіту және тығыздау жүйесінің сенімділігіне ерекше назар аударылады. Тиісті техникалық қызмет көрсетуді жүргізу. Қазіргі заманғы сүзгі материалдары, әдетте, неғұрлым берік және ұзақ қызмет етеді. Көп жағдайда заманауи материалдарға қосымша шығындар ұзақ қызмет ету мерзімімен өтеледі.
Жұмыс температурасы газдың конденсация нүктесінен жоғары. Ыстыққа төзімді жеңдер мен бекітпелер жоғары жұмыс температурасында қолданылады.
Сүзгінің бұзылуын анықтау үшін оптикалық немесе трибоэлектр құрылғыларды ұстап алу және пайдалану арқылы шаңның құрамын үздіксіз бақылау. Қажет болса құрылғы тозған немесе зақымдалған жеңдері бар жеке секцияларды анықтау үшін сүзгіні тазарту жүйесімен өзара әрекет етуге тиіс.
Қажет болса, газды салқындатуды және ұшқынды сөндіруді пайдалану. Циклондар ұшқынды сөндіруге арналған қолайлы құрылғылар болып саналады. Қазіргі заманғы сүзгілердің көпшілігі бірнеше бөліктерде орналасқан, сондықтан қажет болған жағдайда зақымдалған бөліктері оқшануы мүмкін.
Өртті анықтау үшін температура мен ұшқынның түзілуін мониторингілеу қолданылуы мүмкін. Тұтану қаупі туындаған жағдайда инертті газ жүйелері қарастырылуы немесе шығатын газға инертті материалдар (мысалы, кальций гидртотығы) қосылуы мүмкін. Есептелген шектен тыс тіндердің шамадан тыс қызып кетуі улы газ тәрізді шығарындыларды тудыруы мүмкін.
Тазарту механизмін бақылау үшін қысымның түсіп кетуін бақылау қажет.

Таблица 5.2. Сравнение фильтров по эффективности очистки
п/п
Тип аппаратов
Размер отделяемых частиц пыли, мкм
Степень очистки, %
1
Пылеосадительные камеры
≥100
40 – 60
2
Жалюзийные золоуловители
≥25
60 – 75
3
Циклоны: конические
≥15
≤90
4
Циклоны: батарейные
≥15
≥95
5
Рукавные фильтры
≥2
≥99,5
6
Висциновые фильтры
≥10
≥99
7
Мокрые скрубберы
≥0,1
90 – 99
8
Электрофильтры
≥0,005
≤99,5
Мониторинг
Для обеспечения правильной работы фильтра следует применять одну или несколько из следующих функций.
Особое внимание уделяется выбору фильтрующего материала и надежности систем крепления и уплотнения, проведению надлежащего технического обслуживания. Современные фильтрующие материалы, как правило, являются более прочными и имеют более длительный срок службы. В большинстве случаев дополнительные затраты на современные материалы компенсируются продолжительным сроком службы.
Рабочая температура выше точки конденсации газа. Термостойкие рукава и крепления используются при более высоких рабочих температурах.
Непрерывный контроль содержания пыли путем улавливания и использования оптических или трибоэлектрических устройств для обнаружения поломок фильтра. При необходимости устройство должно взаимодействовать с системой очистки фильтра для обнаружения отдельных секций, содержащих изношенные или поврежденные рукава.
Использование газового охлаждения и искрового гашения, если это необходимо. Циклоны считаются подходящими устройствами для искрового гашения. Большинство современных фильтров расположены в нескольких отсеках, поэтому в случае необходимости поврежденные отсеки могут быть изолированы.
Мониторинг температуры и искрообразования может применяться для обнаружения пожаров. На случай возникновения опасности воспламенения могут быть предусмотрены системы инертных газов или добавлены инертные материалы (например, гидроокись кальция) к отходящему газу. Чрезмерный перегрев ткани сверх расчетных пределов может вызвать токсичные газообразные выбросы.
Необходимо отслеживать перепад давления для контроля механизма очистки.

АЖТ газды жоюдың бірлескен жүйесінің ең маңызды және жауапты элементі шаңтұтқыштар – 10-20 мг/м3 аспайтын концентрацияларға дейін шығарындыларды шаңнан тазартуды қамтамасыз ететін қапшық сүзгілер болып табылады. Электр болат балқыту өндірісіндегі импульстік регенерациясы бар қапшық сүзгінің ұзақ, тиімділігі жоғары жұмысының мысалы ретінде "Днепроспецсталь" ААҚ ЭСПЦ-2-де электр пешінің шаң-газ бөлу бөлгіштерін ұстап алу мен тазартудың кешенді жүйесінің құрамында 50 тонналық ДСП үшін 1989 жылы пайдалануға берілген ФРИР-7000 сүзгісі болып табылады. 20 жыл ішінде сүзгі құрамында 10-20 мг/м3 аспайтын шаңға дейін шығарындыларды тазартуды қамтамасыз етуде. ФРИР-5600, ФРИР-4000, ФРИР4600, ФРИР-1120х2 сүзгілері бар газ тазартқыштар Серов, Ақсу, Запорожье, Челябі (ЧЭМК) зауыттарында салынып, пайдаланылуда.
Қапшық сүзгілер Солтүстік және Оңтүстік Америка, Еуропа, Африка, Азия, Аустралия, Ресей елдерінде кеңінен қолданылады. Мысалы, Ресейде "Сибэлкон" ААҚ, "Кондор-Эко" ЖАҚ, "Гайский ТБК" ЖАҚ кәсіпорындарында 95 %-ға дейін шаңнан тазарту тиімділігімен енгізілген.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде "Шаң" ластаушы затының эмиссиясын төмендету, 2,5 мкм-ге дейінгі қатты бөлшектердің және басқа да қосылыстардың шығарындыларын азайту.
Қосымша ықтимал артықшылықтарға қалдықтар көлемін қысқарту және өнеркәсіптік объектілерде SO₂ мен NOₓ шығарындыларын ішінара азайту жатады.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Белгілі бір газ тәрізді ластағыш заттарды алып тастауға олар шаңтұтқыш камерадан кейін қапшық сүзгілермен бірге орналасқан және қосымша материалдар енгізуге байланысты, соның ішінде әкті/натрий бикарбонатын сіңірумен және құрғақ үрлеумен бірге шаңтұту камерасынан кейін орналасқан жүйелермен үйлескен жағдайда мүмкін болады. Қапшық сүзгілерді пайдаланған кезде шламдар мен сарқынды суларды тазарту қажет емес. Өнімділік қолданылатын тазарту жабдықтарының типіне байланысты және 99-99,9 % аралығында болуы мүмкін.
Кросс-медиа әсерлері
Сүзгілеу матасын, егер оны регенерациялау мүмкін болмаса, әрбір 2 – 4 жыл сайын ауыстыру керек (қызмет ету мерзімі әртүрлі факторларға байланысты). Қысымның төмендеуін қосымша энергия тұтынуға әкелетін тарту есебінен өтеу керек. Қапшық сүзгілер жұқа дисперсті бөлшектерді тұтуда өте тиімді болғандықтан, олар субмикрон бөлшектері ретінде түтін газдарының шаңында болатын ауыр металдардың шығарындыларын да тиімді азайтады.
Тазарту циклі үшін сығылған ауа шығынын қосымша артуы мүмкін. Техникалық қызмет көрсету кезінде қосымша қалдықтар пайда болуы мүмкін. Электр энергиясын тұтыну шаңтұту тиімділігінің жоғарылауымен артады. Сүзгі материалдарының шығыны.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Қоршаған ортаға шығарындыларды азайту. Егер шаңды процеске қайтаруға болатын болса, шикізатты үнемдеу. Экологиялық заңнаманың талаптары. Ресурстарды үнемдеу.

Наиболее важным и ответственным элементом совмещенной системы газоудаления дуговой сталеплавильной печи являются пылеуловители – рукавные фильтры, обеспечивающие очистку от пыли выбросов до концентраций не более 10 – 20 мг/м3. Примером длительной, высокоэффективной работы рукавного фильтра с импульсной регенерацией в электросталеплавильном производстве является фильтр ФРИР-7000, введенный в эксплуатацию в 1989 году в ЭСПЦ-2 ОАО "Днепроспецсталь" (Украина), за 50-тонной дуговой сталеплавильной печи в составе комплексной системы улавливания и очистки пылегазовыделений электропечи. В течение 20 лет фильтр обеспечивает очистку выбросов до пылесодержания не более 10 – 20 мг/м3. Газоочистки с фильтрами ФРИР-5600, ФРИР-4000, ФРИР4600, ФРИР-1120х2 сооружены и эксплуатируются на Серовском, Аксуском, Запорожском, Челябинском (ЧЭМК) заводах.
Рукавные фильтры широко применяются в странах Северной и Южной Америки, Европы, Африки, Азии, Австралии, России. К примеру, в России внедрены на предприятиях ООО "Сибэлкон", ЗАО "Кондор-Эко", ПАО "Гайский ГОК", с эффективностью очистки от пыли до 95 %.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества "Пыль" и сокращение выбросов твердых частиц размером до 2,5 мкм, а также других соединений.
Дополнительными потенциальными преимуществами являются сокращение объемов отходов и частичное снижение выбросов SO₂ и NOₓ на промышленных объектах.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Удаление определенных газообразных загрязняющих веществ возможно в случае сочетания их с системами, расположенными после пылеуловительной камеры с рукавными фильтрами и связанными с внесением дополнительных материалов, в том числе с адсорбцией и сухим вдуванием извести/бикарбоната натрия. При использование рукавных фильтров отсутствует необходимость очистки шламов и сточных вод. Производительность зависит от типа применимого оборудования для очистки и может находиться в пределах 99 – 99,9 %.
Кросс-медиа эффекты
Фильтровальную ткань, если ее регенерация невозможна, следует заменять через каждые 2 – 4 года (срок службы зависит от различных факторов). Падение давления, которое следует компенсировать за счет подкачки, приводящей к дополнительному энергопотреблению. Поскольку рукавные фильтры очень эффективно улавливают тонкодисперсные частицы, они также эффективно уменьшают выбросы тяжелых металлов, которые содержатся в пыли дымовых газов в виде субмикронных частиц.
Дополнительно возможно увеличение расхода сжатого воздуха для цикла очистки. При проведении технического обслуживания могут возникать дополнительные отходы. Потребление электрической энергии увеличивается с повышением эффективности пылеулавливания. Расход фильтрующих материалов.
Технические соображения касательно применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Снижение выбросов в окружающую среду. Экономия сырья, если пыль может быть возвращена в процесс. Требования экологического законодательства. Экономия ресурсов.

5.4.2.5. Электр сүзгілер
Сипаты
Әдіс тәждік разряд аймағындағы газдың соққы иондануына негізделген. Бұл жағдайда иондардың заряды қоспалардың бөлшектеріне берілуі және бұл бөлшектердің тұндырғыш және тәждік электродтарға тұндырылуы жүреді. Электр сүзгінің жұмысы электр өрістеріндегі электрлік зарядталған шаң бөлшектерін тұндыру процесіне негізделген.
Техникалық сипаттамасы
Электрсүзгі – бұл газдарды аэрозольді, қатты немесе сұйық бөлшектерден тазарту электр күштерінің әсерінен болатын құрылғы. Электр өрісінің әсерінен зарядталған бөлшектер тазартылатын газ ағынынан шығарылады және электродтарға тұнбаға түседі.
Бөлшектерді электрлік зарядтау тәждік (жоғары вольтты) және тұндырғыш (жерге тұйықталған) электродтар арасындағы электр өрісінде пайда болатын тәждік разряд өрісінде жүзеге асырылады. Электр сүзгісі механикалық жабдық – электр сүзгінің белсенді бөлігі орналастыратын болат корпустан тұрады.
Электр сүзгі корпусының тікбұрышты қимасы бар, оның бүйірлеріне: газ кіретін жерде – диффузор, газ шығатын жерде конфузор бекітіледі. Корпустың төменгі бөлігінде тұтылған шаңды жинауға және кетіруге арналған бункерлер орналасқан. Корпус сыртынан жылу оқшаулағышпен және оны салқындату мен ылғалдан қорғау үшін профильді табақпен жабылған.
Тәжді электродтар жоғары вольтты тұрақты ток көзіне қосылған. Тұндырғыш электродтар жерге тұйықталған. Электр сүзгіні жоғары кернеулі тұрақты токпен қоректендіру үшін кернеуі 380/220 В айнымалы токты кернеуі 50-ден 150 кВ-қа дейінгі тұрақты токқа түзетін қоректендіруші агрегаттар пайдаланылуы мүмкін.
Жоғары кернеулі түзетілген ток қоректендіруші агрегаттардан электр сүзгінің тәждік электродтарына беріледі. Жоғары кернеу тогын тәжді электродтарға берген кезде тәжді және тұндыру электродтары арасында электр өрісі пайда болады, оның кернеуін қоректендіру кернеуін реттеу арқылы өзгертуге болады.
Кернеу белгілі бір шамаға дейін ұлғайған кезде электродтар арасында тәж разряды пайда болады, нәтижесінде зарядталған бөлшектердің электродтарға бағытталған қозғалысы пайда болады. Электродтардан шаңды шайқау үшін әр тұндыру электродына бір-бірден көлденең білікке желдеткіш тәрізді бекітілген балғалар пайдаланылады.
Балғамен төске ұрғаннан кейін соққының импульсі тұндырғыш электродтың барлық элементтеріне беріледі. Тұндырғыш элементтерден алынған шаң электр сүзгінің (бункер) төменгі бөлігіне түседі. Бұдан әрі шаң шнекпен, пневматикалық сорғылармен жинақтаушы бункерге шығарылады. Ол газ тарату торларынан, газды бөлетін табақтардан, қалқандардан және газ бөлгіштерден тұратын құрылғылармен жабдықталған.
Электр сүзгілердің артықшылықтары:
425°С дейін жоғары температурада жұмыс істеу мүмкіндігі;
ылғалмен қаныққан ортада орнату жұмысы;
электр сүзгінің агрессивті ортада жұмыс істеу мүмкіндігі;
қондырғының пайдалану картасында көзделген технологиялық параметрлерден тыс ұзақ жұмыс істеу мүмкіндігі;
қондырғының төмен гидравликалық орнату кедергісі ~200 Па;
төмен пайдалану шығыстары;
қызмет көрсетуде қарапайым;
түйіндер мен механизмдердің жоғары сенімділігі.
Электр сүзгідегі жүзінділерді аулап алу процесін шартты түрде бірнеше кезеңге бөлуге болады:
өлшенген бөлшектерді зарядтау;
зарядталған бөлшектердің электродтарға қозғалысы;
зарядталған бөлшектердің электродтарға тұндырылуы;
электродтардың регенерациясы – ұстап алынған бөлшектерді электродтардың бетінен кетіру;
ұстап алынған шаңды электр сүзгінің бункерлік бөлігінен кетіру.
Электр сүзгіні таңдаған кезде электр сүзгінің электр өрісіндегі тазартылатын газдардың рұқсат етілген жылдамдығы туралы практикалық деректер негізінде есептеу жүргізіледі. Осыған сүйене отырып және берілген шығыннан электр сүзгілердің жұмыс (белсенді) қимасының ауданы анықталады. Электр сүзгінің конструкциясын газ ағынын тазартудың барынша дәрежесін қамтамасыз ету шарттарына сүйене отырып, пайдалану тәжірибесі негізінде таңдайды. Белсенді қиманың қажетті ауданы мен таңдалған электр сүзгі бойынша электр сүзгілердің қажетті саны анықталады. Электр сүзгінің конструкциясы төмендегі суретте көрсетілген.
Ылғал электр сүзгілердің негізгі жұмыс істеу қағидаты – тазартылмаған газ қанығу нүктесіне дейін айналымдағы суды айдау арқылы құбыржолда салқындатылады және сүзгіге енеді. Онда ол сүзгі қимасының бүкіл үстіңгі бетіне біркелкі бөлінеді. Содан кейін шаң мен газ тәрізді органикалық қосылыстар газ тазартқышта жұптасады.

5.4.2.5. Электрофильтры
Описание
Метод основан на ударной ионизации газа в зоне коронирующего разряда. При этом происходит передача заряда ионов частицам примесей и осаждение этих частиц на осадительных и коронирующих электродах. Работа электрофильтра основана на процессе осаждения электрически заряженных частиц пыли в электрических полях.
Техническое описание
Электрофильтр – это устройство, в котором очистка газов от аэрозольных, твердых или жидких частиц происходит под действием электрических сил. В результате действия электрического поля заряженные частицы выводятся из очищаемого газового потока и осаждаются на электродах.
Электрическая зарядка частиц осуществляется в поле коронного разряда, возникающего в электрическом поле между коронирующими (высоковольтными) и осадительными (заземленными) электродами. Электрофильтр состоит из стального корпуса, в котором размещается механическое оборудование – активная часть электрофильтра.
Корпус электрофильтра имеет прямоугольное сечение, к торцам которого крепятся: на входе газа – диффузор, на выходе газа – конфузор. В нижней части корпуса расположены бункера для сбора и удаления уловленной пыли. Корпус снаружи покрыт теплоизоляцией и профилированным листом для защиты его от охлаждения и влаги.
Коронирующие электроды подключены к высоковольтному источнику питания постоянного тока. Осадительные электроды заземлены. Для питания электрофильтра постоянным током высокого напряжения могут использоваться агрегаты питания, преобразующие переменный ток напряжением 380/220 кВ в постоянный напряжением от 50 до 150 кВ.
Выпрямленный ток высокого напряжения от агрегатов питания подается к коронирующим электродам электрофильтра. При подаче тока высокого напряжения на коронирующие электроды между коронирующими и осадительными электродами возникает электрическое поле, напряженность которого можно изменять путем регулирования напряжения питания.
При увеличении напряжения до определенной величины между электродами образуется коронный разряд, в результате чего возникает направленное движение заряженных частиц к электродам. Для встряхивания пыли с электродов используются молотки, закрепленные на горизонтальном валу веерообразно, по одному на каждый осадительный электрод.
После удара молотка по наковальне импульс от удара передается на все элементы осадительного электрода. Уловленная с осадительных элементов пыль осыпается в нижнюю часть электрофильтра (бункер). Далее пыль удаляется шнеком, пневмонасосами в накопительный бункер. Он снабжен устройствами, состоящими из газораспределительных решеток, газоотсекающих листов, щитов и газоотсекателей.
Преимущества электрофильтров:
возможность работы при высоких температурах до 425°С;
работа установки в среде, перенасыщенной влагой;
возможность работы электрофильтра в агрессивных средах;
возможность продолжительной работы установки за пределами технологических параметров, предусмотренными картой эксплуатации;
низкое гидравлическое сопротивление установки ~200 Па;
низкие эксплуатационные расходы;
простота в обслуживании;
высокая надежность узлов и механизмов.
Процесс улавливания взвесей в электрофильтре можно условно разделить на несколько этапов:
зарядка взвешенных частиц;
движение заряженных частиц к электродам;
осаждение заряженных частиц на электродах;
регенерация электродов – удаление с поверхности электродов уловленных частиц;
удаление уловленной пыли из бункерной части электрофильтра.
При подборе электрофильтра производят расчет на основе практических данных о допустимой скорости очищаемых газов в электрическом поле электрофильтра. Исходя из этого и из заданного расхода, определяют площадь рабочего (активного) сечения электрофильтров. Конструкцию электрофильтра выбирают также на основании эксплуатационного опыта, исходя из условия обеспечения максимальной степени очистки газового потока. По требуемой площади активного сечения и выбранного электрофильтра определяют необходимое число электрофильтров. Конструкция электрофильтра показана на рисунке ниже.
Основной принцип работы мокрых электрофильтров: неочищенный газ охлаждается в трубопроводе путем впрыска циркуляционной воды до точки насыщения и приходит в фильтр. Там он равномерно распределяется по всей поверхности сечения фильтра. Далее в газочистителе спарируются пыле- и газообразные органические соединения.

Газдарды электр сүзгілермен тазарту тиімділігі 96-дан 99,7 %-ға дейін өзгереді және шаң-газ ағынының физика-химиялық параметрлерінің бірқатар факторларына, газдың электр сүзгілерде болу жылдамдығы мен уақытына, электродты жүйенің конструкциясына, электр сүзгілердің электрлік жұмыс режиміне, электродтарды шайқау режиміне байланысты.
5.5-сурет. Электр сүзгінің жұмыс істеу қағидаты
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Электрофильтрлер қатты бөлшектерді жоғары тиімділікпен ұстап, атмосфераға шаң шығарындыларын айтарлықтай төмендетеді және ауа сапасын жақсартады. Олар ұсталған шаңды әртүрлі өнеркәсіптік процестерде қайта айналдырып, қайта пайдалануға мүмкіндік беріп, ресурс үнемдеуге ықпал етеді. Сонымен қатар, электрофильтрлер шығатын газдарды соңғы тазарту жүйелеріне түсетін жүктемені азайтып, сүзгілеуші жабдықтың қызмет ету мерзімін ұзартуға және пайдалану шығындарын төмендетуге көмектеседі. Олардың қолданылуы, әсіресе, металлургияда тиімді, онда газдардың үлкен көлемін ұсақ бөлшектерден тазарту қажет.

Эффективность очистки газов электрофильтрами изменяется от 96 до 99,7 % и зависит от ряда факторов физико-химических параметров пылегазового потока, скорости и времени пребывания газа в электрофильтрах, конструкции электродной системы, электрического режима работы электрофильтров, режима встряхивания электродов.
Рисунок 5.5. Принцип работы электрофильтра
Достигнутые экологические выгоды
Электрофильтры обеспечивают высокоэффективное улавливание твердых частиц, что значительно снижает выбросы пыли в атмосферу и улучшает качество воздуха. Они позволяют рециркулировать и повторно использовать уловленную пыль в различных промышленных процессах, что способствует ресурсосбережению. Кроме того, электрофильтры уменьшают нагрузку на системы окончательной очистки отходящих газов, продлевая срок службы фильтрующего оборудования и снижая эксплуатационные затраты. Их применение особенно эффективно в металлургии, где требуется очистка больших объемов газов от мельчайших частиц.

5.3-кесте. Электр сүзгілерін пайдалануға байланысты тазарту тиімділігі және шығарындылар деңгейі
Р/с
Ластағыш зат
Тазарту тиімділігі, %
Ескерту
Құрғақ сүзгі
Ылғал сүзгі
1
2
3
4
5
1
<1 мкм
>96,5
Конфигурацияға және пайдалану шарттарына байланысты
Конфигурацияға және пайдалану шарттарына байланысты
2
2мкм
>98,3
<20мг/нм3 дейін тазарту
<20 мг/нм3 дейін тазарту
3
5мкм
>99,95
Конфигурацияға және пайдалану шарттарына байланысты
Конфигурацияға және пайдалану шарттарына байланысты
4
>10мкм
>99,95
Конфигурацияға және пайдалану шарттарына байланысты
Конфигурацияға және пайдалану шарттарына байланысты
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Жұмыс режимін оңтайландыру кезінде шаңсыз газдарды кондиционерлеу жүйесімен бірге үлкен көлемдегі электр сүзгілері орташа айлық шаң шығаруды 5-15 мг/Нм3 дейін төмендетуі мүмкін (құрғақ газ, 273 К, 10 % О2). Мұндай электр сүзгілеріндегі шаңсыздандырудың жобалық тиімділігі 99,99 %-дан жоғары, сондықтан шаң шығарындыларының шамалы мөлшері бар, небәрі бірнеше мг/Нм3. Электр сүзгілер бөлшектерге агломерация қабілетін беретін өте ұсақ бөлшектерді (<0,5 мкм) ұстауда өте тиімді. Электр сүзгілер – технологиялық процесте салыстырмалы түрде қарқынмен таралған қуатты және тиімді жабдық. Қолданыстағы электр сүзгілерді көбінесе толық ауыстырмай жетілдіруге болады, бұл жаңғырту жұмыстарының құнын төмендетеді. Бұл жаңғырту неғұрлым заманауи электродтарды монтаждауға немесе ескі қондырғылардағы кернеуді автоматты басқаруға қатысты болуы мүмкін. Бұған қосымша газдың электр сүзгі арқылы өтуін жақсартуға немесе қосымша секцияларды орнатуға болады. 10 мг/нм3-тен аз шығарындылары бар электр сүзгілер процесті бақылаудың заманауи құралдарын, электродтардағы жоғары кернеуді, тиісті өлшемдер мен өрістердің қажетті санын қолдана отырып жасалуы мүмкін. Шаңнан басқа, электр сүзгілер шаңда болған кезде диоксиндер мен металдар сияқты шаң бөлшектеріне адсорбцияланған заттарды кетіреді. Электр сүзгілерінің электр энергиясының мөлшері мен шығыны тазартылған газдағы шаңның азаюымен экспоненциалды түрде өсуде. Электр сүзгінің оңтайлы жұмысы шаңсыз газдың температурасы мен ылғалдылығына байланысты. Барлық ұсынылған қызмет көрсету және жөндеу шарттарын қамтамасыз ете отырып, электр сүзгінің жұмыс ұзақтығы бірнеше онжылдыққа жетуі мүмкін. Кейбір бөлшектерді (балғалар, мойынтіректер) бірнеше жыл жұмыс істегеннен кейін мезгіл-мезгіл қызмет көрсету және жөндеу бөлігі ретінде үнемі ауыстырып отыру керек.
Электр сүзгілер бүкіл әлем елдерінде, әсіресе ТМД, АҚШ, Қытай, Австралия және т.б. елдерде кеңінен қолданылады, мысалы, Ресейде Череповец металлургия зауытында, Қытайда Zhuji Kulun Environmental Technology Co., ltd, Kleanland, Xinhai, Yantai Jinpeng Mining Machinery шаңды тазарту тиімділігі 95-97 % дейін.
Магнитогорск металлургия комбинатында аспирациялық жүйелерде

Таблица 5.3. Эффективность очистки и уровни выбросов, связанные с использованием электрофильтров
п/п
Загрязняющее вещество
Эффективность очистки, %
Примечание
Сухой фильтр
Мокрый фильтр
1
<1 мкм
>96,5
Зависит от конфигурации и условий эксплуатации
Зависит от конфигурации и условий эксплуатации
1
2
3
4
5
2
2мкм
>98,3
Очистка до <20мг/нм3
Очистка до <20 мг/нм3
3
5мкм
>99,95
Зависит от конфигурации и условий эксплуатации
Зависит от конфигурации и условий эксплуатации
4
>10мкм
>99,95
Зависит от конфигурации и условий эксплуатации
Зависит от конфигурации и условий эксплуатации
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Электрофильтры большого размера совместно с системой кондиционирования обеспыливаемых газов при оптимизации режима работы могут снизить среднемесячное пылевыделение до 5 – 15 мг/Нм3 (сухой газ, 273 К, 10 % О2). Проектная эффективность обеспыливания в таких электрофильтрах выше 99,99 %, поэтому выбросы пыли имеют небольшую величину, всего несколько мг/Нм3. Электрофильтры весьма эффективны для улавливания ультрамелких частиц (<0,5 мкм), придающих частицам способность агломерироваться. Электрофильтры являются мощным и эффективным оборудованием, относительно интенсивно распространенным в технологическом процессе. Существующие электрофильтры часто могут быть усовершенствованы без полной замены, что снижает стоимость работ по модернизации. Эта модернизация может касаться монтажа более современных электродов или автоматического контроля напряжения на старых установках. В дополнение можно улучшить прохождение газа через электрофильтр или установить дополнительные секции. Электрофильтры с выбросами менее 10 мг/нм3 могут быть построены с применением современных средств контроля процесса, высокого напряжения на электродах, соответствующих размеров и необходимого количества полей. Кроме пыли электрофильтры удаляют вещества, адсорбированные на частицах пыли, такие, как диоксины и металлы при их наличии в пыли. Размер и потребление электрической энергии электрофильтров растет экспоненциально со снижением содержания пыли в очищенном газе. Оптимальная работа электрофильтра зависит от температуры и влажности обеспыливаемого газа. Продолжительность работы электрофильтра может достигать несколько десятилетий при обеспечении всех рекомендуемых условий обслуживания и ремонта. Некоторые части (молотки, подшипники) необходимо регулярно менять после нескольких лет эксплуатации как часть периодического обслуживания и ремонта.
Электрофильтры широко применяются в странах по всему миру, особенно в странах СНГ, США, Китае, Австралии и др. К примеру, в России они внедрены на Череповецком металлургическом заводе, в Китае на Zhuji Kulun Environmental Technology Co., ltd, Kleanland, Xinhai, Yantai Jinpeng Mining Machinery с эффективностью очистки от пыли до 95 – 97 %.

№ 6 домна пешінің шихта беру аспирациясы жүйесінің электр сүзгі орнатылған, олардың әрқайсысының өнімділігі сағатына 1 млн м3 астам, электр сүзгілер ауаны тазартудың жобалық тиімділігін 98-99 %-ға дейін қамтамасыз етеді.
Электр газын тазартудың негізгі артықшылықтары мыналар:
өнімділіктің кең ауқымы – бірнеше м3/сағаттан миллиондаған м3/сағатқа дейін;
шаңнан тазарту тиімділігі 96,5 %-дан 99,95 %-ға дейін өзгереді;
гидравликалық кедергі – 0,2 кПа аспайды (төмен пайдалану шығындарының негізгі себебі болып табылады);
электр сүзгілер құрғақ бөлшектерді, сұйықтық тамшыларын және тұман бөлшектерін ұстай алады;
электр сүзгілерде мөлшері 0,01 мкм-ден (вирустар, темекі түтіні) ондаған микронға дейінгі бөлшектер ұсталады.
Качканар тау-кен байыту комбинатында ("Ванадий" ААҚ, "Евраз Груп" құрамына кіреді) кәсіпорында жұмыс істеп тұрған агломерат (шойын өндіруге арналған шикізат) өндіретін екі кешенді газ тазарту қондырғыларымен жарақтандыру жөніндегі инвестициялық экологиялық жобаны іске асыру аяқталды. Агломерация цехында әр сағат сайын жоғары сапалы көрсеткіштері бар 1 миллион текше метрге дейін шығатын газдарды тазартуға мүмкіндік беретін заманауи электр сүзгілер пайдалануға берілді. Атмосфераға шығарылатын үлестік шығарындылар 2,5 еседен астам қысқарды: дайын өнімнің тоннасына 23-тен 9 кг-ға дейін.
Лебединский ТӨК-та түйіршіктерді күйдіру кезінде түйіршіктеу фабрикасында газ тазарту жүйесін жаңғырту жүргізілді, аспирация жүйесіндегі скрубберлер электр сүзгілерге ауыстырылды. Шаңды тазарту тиімділігі 99 %-ға жетеді.
ЭГБ1М электр сүзгілер Ресей, ТМД елдері, Финляндия, Швеция, Ирландия кәсіпорындарында сәтті жұмыс істейді.
Кросс-медиа әсерлері
Электр сүзгіге қызмет көрсету кезінде қосымша қалдықтар пайда болуы мүмкін. Егер оны қайта пайдалану мүмкін болмаса, шаңды кәдеге жарату қажеттілігі. СО концентрациясының жоғарылау қаупі артады. Электр энергиясын тұтыну шаң жинау тиімділігінің жоғарылауымен артады.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Олардың жоғары тиімділігіне, төмен гидравликалық кедергісіне, жоғары жұмыс істеу қабілетіне және энергетикалық тиімділігіне байланысты электр сүзгілер айналмалы пештер мен клинкер тоңазытқышының шығатын газдарынан шаңды ұстауға арналған ең сәтті қондырғыларға айналды. Бірақ қазіргі уақытта жаңа заманауи қондырғылар үшін пештерге де, тоңазытқыштарға да қапшық сүзгілер олардың ең үздік экологиялық сипаттамаларына байланысты орнатылады (мысалы, пештерді іске қосу және тоқтату кезінде, сондай-ақ электр сүзгілерді пайдалану кезінде пештердің жұмысы бұзылған кезде салыстырмалы түрде жоғары шығарындылар) және СО жоғары концентрациясы жағдайларында электр сүзгілерінің жарылу қаупінің дәрежесі аз.
Электр сүзгілерді әрбір цемент пешінде шығатын газдардан, айналма жүйеден және оттық тоңазытқыштан шыққан ауадан шаңды кетіру үшін қолдануға болады.
Электр сүзгілердің негізгі кемшілігі жоғары құны, жұмысының күрделілігі, газдарды электрлік сүзу процесінің технологиялық режимнің берілген параметрлерінен, шаңның құрамынан ауытқуларға, сондай-ақ аппараттың белсенді аймағындағы шамалы механикалық ақауларға жоғары сезімталдығы. Сондай-ақ, электр сүзгілерді пайдалану кезінде ұшқын разрядтарының пайда болуы сөзсіз екенін ескеру қажет. Осыған байланысты, егер тазартылатын газ жарылғыш қоспа болса немесе мұндай қоспа қалыпты технологиялық режимнен ауытқу нәтижесіндегі процесс барысында пайда болуы мүмкін болса, электр сүзгілер қолданылмайды.
Электр сүзгілерді қолданудың өз шектеулері бар, сондықтан оларды құрамында жарылғыш қоспасы бар газдарды тазарту кезінде пайдалануға болмайды. Шындығында электр сүзгісіндегі тазарту процесінде ұшқын разрядтары пайда болуы мүмкін [43].
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Құнның кең ауқымы жергілікті өндіріс жағдайларына, құрылыстың құнына және пеш пен электр сүзгінің мөлшеріне байланысты. Орнату және пайдалану құны әдетте төмен, сондықтан әрбір жеке жағдайда жабдықтың құны жеке-дара болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талаптары. Шаң шығарындыларын қайтадан пайдалану мүмкіндігімен қысқарту. Егер шаңды процеске қайтаруға болатын болса, шикізатты үнемдеу. Денсаулықты сақтау үшін жұмыс орнына қойылатын талаптар.

На Магнитогорском металлургическом комбинате (РФ?) установлен электрофильтр системы аспирации шихтоподачи доменной печи № 6 в аспирационных системах, каждая из которых имеет производительность более 1 млн. м3/час, здесь электрофильтры обеспечивают проектную эффективность очистки воздуха до 98 – 99 %.
Основные преимущества электрической очистки газов:
широкий диапазон производительности – от нескольких м3/час до миллионов м3/час;
эффективность очистки от пыли варьирует от 96,5 % до 99,95 %;
гидравлическое сопротивление – не более 0,2 кПа (является основной причиной низких эксплуатационных затрат);
электрофильтры могут улавливать сухие частицы, капли жидкости и частицы тумана;
в электрофильтрах улавливаются частицы размером от 0,01 мкм (вирусы, табачный дым) до десятков микрон.
На Качканарском горно-обогатительном комбинате завершена реализация инвестиционного экологического проекта по оснащению газоочистными установками двух действующих на предприятии комплексов по производству агломерата (сырья для изготовления чугуна). В цехе агломерации запущен в эксплуатацию современный электрофильтр, который позволяет каждый час очищать до 1 млн./м3 отходящих газов с высокими качественными показателями. Удельные выбросы в атмосферу сократились более чем в 2,5 раза: с 23 до 9 кг/тонну готовой продукции.
На фабрике окомкования при обжиге окатышей на Лебединском ГОКе(страна?) проведена модернизация системы газоочистки, скрубберы в системе аспирации заменены на электрофильтры. Эффективность пылеочистки достигает 99 %.
Электрофильтры ЭГБ1М успешно эксплуатируются на предприятиях стран СНГ, Финляндии, Швеции, Ирландии.
Кросс-медиа эффекты
При выполнении работ по обслуживанию электрофильтров могут появиться дополнительные отходы. Необходимость утилизации пыли, если она не может быть повторно использована. Повышается риск увеличения концентрации СО. Потребление электрической энергии увеличивается с повышением эффективности пылеулавливания.
Технические соображения, касающиеся применимости
Вследствие их высокой эффективности, низкого гидравлического сопротивления, высокой работоспособности и энергетической эффективности электрофильтры стали наиболее успешными установками для улавливания пыли из отходящих газов вращающихся печей и клинкерного холодильника. Но в настоящее время для новых современных установок устанавливаются рукавные фильтры как для печей, так и для холодильников в связи с их лучшими экологическими характеристиками (например, относительно высокие выбросы при запуске и остановке печей, а также при нарушении работы печей при использовании электрофильтров) и в меньшей степени риском взрыва электрофильтров в случаях высоких концентраций CO.
Электрофильтры могут быть использованы почти в каждой цементной печи для удаления пыли из отходящих газов, системы байпаса и воздуха из колосникового холодильника.
Основным недостатком электрофильтров являются высокая стоимость, сложность эксплуатации, высокая чувствительность процесса электрической фильтрации газов к отклонениям от заданных параметров технологического режима, состава пыли, а также к незначительным механическим дефектам в активной зоне аппарата. Также следует учитывать, что при эксплуатации электрофильтров неизбежно возникновение искровых разрядов. В связи с этим электрофильтры не применяют, если очищаемый газ представляет собой взрывоопасную смесь или такая смесь может образоваться в ходе процесса в результате отклонения от нормального технологического режима.
Применение электрофильтров имеет свои ограничения, поэтому их нельзя использовать при очистке газов, которые в своем составе имеют взрывоопасную смесь. Ведь при очистительном процессе в электрофильтре могут возникнуть искровые разряды [43].
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Широкий диапазон стоимости зависит от местных производственных условий, стоимости сооружения и размера печи и электрофильтра. Стоимость установки и эксплуатации обычно низкая, поэтому в каждом отдельном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства. Сокращение выбросов пыли с возможностью ее повторного использования. Экономия сырья, если пыль может быть возвращена в процесс. Требования к рабочему месту для сохранения здоровья.

5.4.2.6. Циклондар
Сипаты
Циклондар конструкцияларының қарапайымдылығына, пайдалану сенімділігіне және үнемділігіне байланысты ауаны шаңның барлық түрлерінен құрғақ тазарту үшін неғұрлым кеңінен қолданылады. Шаңтұтқыш циклон түтін-ауа массаларын өлшенген шаң бөлшектерінен тазартады және циклон шаңтұтқыш инерциялық типтегі аппараттарға жатады. "Циклондар" шаңтұтқыштары жоғары сенімділігімен сипатталады.
Техникалық сипаттамасы
Циклондардың жұмыс істеу қағидаты орталықтан тепкіш инерциялық сепарацияның әсеріне негізделген, бұл құрғақ тәсілмен шаң тұтудың тиімділігін арттыруды және өнімнің ұсақ дисперсті фракцияларын сақтауды білдіреді. Ластанған газ шаңтұтқышқа құрылғының жоғарғы бөлігінің түтігі арқылы енеді. Аппараттың ішінде орталықтан тепкіш күштің әсерінен газдар ағыны бөлініп, қатты бөлшектер цилиндр қабырғаларына лақтырылады және ауырлық күшінің әсерінен шаңтұтқыш камераға түседі. Тазартылған газ шаңтұтқыштан шығатын келтеқұбыр арқылы шығады.
Циклон шаңтұтқыш жұмысының тиімділігі аппараттың геометриялық өлшемдеріне тікелей байланысты. Шаңтұтқыш циклонның диаметрі неғұрлым аз болса және кіріс құбыры тар болса, тазарту сапасы соғұрлым жоғары болады.
Шаңтұтқыш циклондар өзінің пайдалану сипаттамалары бойынша көп жағдайда басқа типтегі шаңтұтқыштардан асып түседі. Бұл құрылғының конструктивті қарапайымдылығы сенімділікке, монтаждың қарапайымдылығына негізделген. Құрылғы элементтеріне ыңғайлы қолжетімділік қызмет көрсету процесін жеңілдетеді. Газдарды тазартудың жоғары өнімділігі мен үлкен пайдалану ресурсын атап өткен жөн. Циклон типіндегі шаңтұтқышты агрессивті, жоғары температуралы газдар үшін пайдалануға болады.
Шаңтұтқыш циклондар құрылыс, химия, ағаш өңдеу, металлургия өнеркәсібінде кеңінен қолданылды [44].

5.4.2.6. Циклоны
Описание
Циклоны находят самое широкое применение для сухой очистки воздуха от всех видов пыли ввиду простоты их конструкций, эксплуатационной надежности и экономичности. Пылеуловитель "циклон" очищает дымовоздушные массы от взвешенных пылевых твердых частиц, он причисляется к аппаратам инерционного типа. Характерны пылеуловители "циклоны" своей высокой надежностью.
Техническое описание
Принцип работы циклонов основан на действии центробежной инерционной сепарации, подразумевающей повышение эффективности пылеулавливания сухим способом и сохранение мелкодисперсных фракций продукта. Загрязненный газ попадает в пылеуловитель через патрубок верхней части устройства. Внутри аппарата под действием центробежной силы поток газов расслаивается, твердые частицы отбрасываются к стенкам цилиндра и под действием силы тяжести опускаются в камеру-пылесборник. Очищенный газ покидает пылеуловитель через выпускной патрубок.
Эффективность работы пылеуловителя "циклона" напрямую зависит от геометрических размеров аппарата. Чем меньше диаметр имеет циклон-пылеуловитель и уже патрубок ввода, тем выше качество очистки.
Пылеуловители "циклоны" по своим эксплуатационным характеристикам во многом превосходят пылеуловители иных типов. Конструктивная простота данного устройства обуславливает надежность, простоту монтажа. Удобный доступ к элементам устройства облегчает процесс обслуживания. Стоит отметить высокую производительность очистки газов и большой эксплуатационный ресурс. Пылеуловитель циклонного типа может использоваться для агрессивных, высокотемпературных газов.
Пылеуловители "циклоны" получили широкое применение в строительной, химической, деревообрабатывающей, металлургической промышленности [44].

Циклондар газдарды мөлшері 10 мкм-ден асатын шаң бөлшектерінің 80-95 % тиімділігімен тазартуды қамтамасыз етеді. Олар негізінен газдарды алдын-ала тазарту үшін пайдалануға және тиімділігі жоғары аппараттардың (мысалы, сүзгілер немесе электр сүзгілер) алдында орнатылуға ұсынылады. Кейбір жағдайларда циклондардың қол жеткізетін тиімділігі атмосфераға газдар немесе ауа шығару үшін жеткілікті. Шаң басқан ауа циклон корпусына 20 м/с дейінгі жылдамдықпен еніп, корпустың қабырғасы мен ішкі келтеқұбыр арасындағы сақина кеңістігінде айналмалы қозғалыс жасайды, әрі қарай корпустың конустық бөлігіне ауысады. Орталықтан тепкіш күштің әсерінен шаң бөлшектері радиалды түрде қозғалып, корпустың қабырғаларына жабысады. Шаңнан босатылған ауа ішкі құбыр арқылы сыртқа шығады, ал шаң құрама бункерге түседі. Өнімділікгіне қарай циклондарды бір-бірден орнатуға болады (жалғыз циклондар) немесе екі, төрт, алты немесе сегіз циклоннан тұратын топтарға біріктіруге болады (топтық циклондар).
Циклонның типті өлшемін таңдау кезінде циклон диаметрінің ұлғаюымен ауаны тазарту дәрежесі төмендейтіні ескеріледі. Диаметрі
800 мм-ден аз циклондарды абразивті шаңды ұстау үшін қолдану ұсынылмайды.

Циклоны обеспечивают очистку газов с эффективностью 80 – 95 % от частиц пыли размером более 10 мкм. В основном их рекомендуется использовать для предварительной очистки газов и устанавливать перед высокоэффективными аппаратами (например, фильтрами или электрофильтрами). В ряде случаев достигаемая эффективность циклонов оказывается достаточной для выброса газов или воздуха в атмосферу. Запыленный воздух входит в корпус циклона со скоростью до 20 м/сек., совершая вращательное движение в кольцевом пространстве между стенкой корпуса и внутренней трубой, перемещаясь далее в коническую часть корпуса. Под действием центробежной силы пылевые частицы, перемещаясь радиально, прижимаются к стенкам корпуса. Воздух, освобожденный от пыли, выходит наружу через внутреннюю трубу, а пыль поступает в сборный бункер. В зависимости от производительности циклоны можно устанавливать по одному (одиночные циклоны) или объединять в группы из двух, четырех, шести или восьми циклонов (групповые циклоны).
При подборе типоразмера циклона учитывается, что с увеличением диаметра циклона степень очистки воздуха уменьшается. Циклоны с диаметром менее 800 мм не рекомендуется применять для улавливания абразивной пыли.

175
9
Жинақпен
182
10
Оңтайлы жылдамдық, м/с:
11
Қарапайым жағдайда Vц(Vвх)
3,5 (16,0)
12
Абразивті шаңмен жұмыс кезінде Vц(Vвх)
2,5 (11,4)
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Атмосфераға шаң шығарындыларын азайту. Тазартудың келесі кезеңдерінің алдында ластағыш заттардың жүктемесін азайту (егер қолданылса).
5.6-сурет. Циклонның жұмыс істеу қағидаты
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұсынылған техника қатты бөлшектерді ұстап, ауаның ластануын азайту арқылы атмосфераға шаң шығарындыларын төмендетуге ықпал етеді. Ол шығатын газдарды тазарту тиімділігін арттырып, кейінгі фильтрациялық жүйелерге түсетін жүктемені азайтады және қоршаған ортаға ластаушы заттардың әсерін төмендетеді.
Циклондық аппараттардың мынадай артықшылықтары бар:
аппаратта қозғалатын бөліктердің болмауы;
газдардың 500 °С дейінгі температурада жұмыс істеу сенімділігі;
газдардың үлкен қысымында жұмыс істеу мүмкіндігі;
дайындалуы оңай.
Кемшіліктері:
5 мкм ден аз бөлшектердің нашар ұсталуы;
газдарды жабысқақ ластағыш заттардан тазарту үшін пайдалану мүмкін емес.
Циклондардың әр типі ластанған ауаны тазарту қажеттілігіне байланысты белгілі бір мақсатқа ие.
Сонымен, ЦН-11, ЦН-15 типті циклондар қатты жабысатыннан және жарылғыш қауіптіден басқа, ауаны шаңнан құрғақ тазарту үшін қолданылады.
СИОТ типті циклондар цементтелетіннен және талшықтыдан басқа, ластанған ауаны шаңнан дымқыл тазартуға арналған.
ЦН-15 типті циклондар циклондардың ең әмбебап түрі болып табылады. Олар кейбір технологиялық процестерде (кептіру, күйдіру, агломерация, отын жағу және т.б.) бөлінетін газдарды, сондай-ақ өнеркәсіптің әртүрлі салаларындағы (қара және түсті металлургия, химия, мұнай және машина жасау өнеркәсібі, құрылыс материалдары өнеркәсібі, энергетика және т. б.) аспирациялық ауаны құрғақ тазартуға арналған. ЦН-15 типті циклондарды жарылыс қаупі бар ортада қолдануға жол берілмейді; олар сондай-ақ қатты жабысатын шаңды ұстау үшін ұсынылмайды, әсіресе циклондардың кіші диаметрлерінде.
ЦН-11 циклондары сусымалы материалдарды, сондай-ақ ұшпа күлді тасымалдау кезінде әртүрлі ұнтақтау және ұсақтау қондырғыларында пайда болатын құрғақ шаңның өлшенген бөлшектерін газ тәрізді ортадан бөлуге арналған.
СИОТ типті циклондар. СИОТ типті құрғақ циклондар ауа мен газдарды жабыспайтын, талшықты емес шаңнан дөрекі және орташа тазартуға арналған.
СИОТ циклонының конструкциясы корпустың цилиндрлік бөлігінің болмауымен және кіріс келтеқұбырының үшбұрышты пішінімен сипатталады. Бұл циклон тиімділігі жағынан CN-15 циклонынан кем түспейді. Циклондар желдеткіштің сору жағына да, айдау жағына да орнатылады. Ауаны абразивті шаңнан тазарту кезінде циклонның төменгі бөлігін корунд-цементпен брондау қажет. Конструкциялар циклоннан ауаның шығуының бірнеше типін қамтамасыз етеді:
бұрандалы қақпағы бар босатқыш;
босатқыш – жалпақ қалқан;
қақпағы бар шахта.

175
9
Со сборником
182
10
Оптимальная скорость, м/с
11
В обычных условиях Vц(Vвх)
3,5 (16,0)
12
При работе с абразивной пылью Vц(Vвх)
2,5 (11,4)
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника способствует снижению выбросов пыли в атмосферу, улавливая твердые частицы и уменьшая загрязнение воздуха. Они повышают эффективность очистки отходящих газов, снижая нагрузку на последующие фильтрационные системы и уменьшая воздействие загрязняющих веществ на окружающую среду.
Рисунок 5.6. Принцип работы циклона
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Циклонные аппараты являются самыми распространенными сухими механическими пылеуловителями благодаря дешевизне, высокой производительности, простоте устройства и обслуживания.
Циклонные аппараты имеют следующие достоинства:
отсутствие движущихся частей в аппарате;
надежность работы при температурах газов вплоть до 500 °С;
возможность работы при больших давлениях газов;
простота в изготовлении.
Недостатками являются:
плохое улавливание частиц размером менее 5 мкм;
невозможность использования для очистки газов от липких загрязнителей.
Каждый тип циклонов имеет определенное предназначение в зависимости от того, какая необходима очистка загрязненного воздуха.
Так, циклоны типа ЦН-11, ЦН-15 применяются для сухой очистки воздуха от пыли, кроме сильнослипающейся и взрывоопасной.
Циклоны типа СИОТ предназначены для мокрой очистки загрязненного воздуха от пыли, кроме цементирующейся и волокнистой.
Циклоны типа ЦН-15 являются наиболее универсальным типом циклонов. Они предназначены для сухой очистки газов, выделяющихся при некоторых технологических процессах (сушке, обжиге, агломерации, сжигании топлива и т.д.), а также аспирационного воздуха в различных отраслях промышленности (черной и цветной металлургии, химической, нефтяной и машиностроительной промышленности, промышленности строительных материалов, энергетике и т. д.). Применение циклонов типа ЦН-15 недопустимо в условиях взрывоопасных сред; они не рекомендованы также для улавливания сильнослипающихся пылей, особенно при малых диаметрах циклонов.
Циклоны ЦН-11 предназначены для отделения от газообразной среды взвешенных частиц сухой пыли, образующейся в различных помольных и дробильных установках, при транспортировке сыпучих материалов, а также летучей золы.
Циклоны типа СИОТ. Сухие циклоны типа СИОТ предназначены для грубой и средней очистки воздуха и газов от неслипающейся неволокнистой пыли.
Конструкция циклона СИОТ характеризуется отсутствием цилиндрической части корпуса и треугольной формой входного патрубка. Этот циклон по эффективности не уступает циклону ЦН-15. Циклоны устанавливают как на всасывающей, так и на нагнетательной стороне вентилятора. При очистке воздуха от абразивных пылей нижнюю часть циклона необходимо бронировать корунд-цементом. Конструкциями предусмотрено несколько типов выхода воздуха из циклона:
раскручиватель с винтовой крышкой;
раскручиватель – плоский щит;
шахта с колпаком.

Шаңның ұсталу дәрежесі едәуір дәрежеде бөлшектердің мөлшеріне және циклонның конструкциясына байланысты және ластағыш заттың жүктемесі артқан сайын ұлғаяды: стандартты жеке циклондар үшін бұл мән 30 – 90 % өлшенген бөлшектердің жалпы мөлшері үшін шамамен 70-90 %-ға тең.
Циклондарды пайдаланудың негізгі шарттары:
циклонның конустық бөлігінде шаң жиналмауын қадағалау керек (оны циклон астында жинау үшін арнайы бункер қарастырылған);
циклонның төменгі бөлігіндегі ауаны соруға жол берілмейді.
Шаң жинайтын бункер герметикалық болуға тиіс. Бункерден шаңды шығару клапандар кезектесіп жұмыс істеуі үшін реттелетін қос ысырма-жыпылықтайтын келтеқұбыр арқылы жүзеге асырылады.
Циклондардың стандартты конструкциялары газдың температурасы 400 °С-тан аспайтын және қысымы (сиретуі) 2,5 кПа-дан аспайтын жағдайда жұмыс істей алады.
Температурасы жоғары газбен жұмыс істегенде ішіндегі циклондар отқа төзімді плиткалармен қаптамаланады, ал газ шығаратын түтік ыстыққа төзімді болаттан немесе қыштан жасалады. Сыртқы температура төмен болған кезде циклон қабырғасының ең аз температурасы шық нүктесінің температурасынан кемінде 20-25 °C-тан асуға тиіс. Осы жағдайды қамтамасыз ету үшін циклондардың қабырғасы бірқатар жағдайларда сырт жағынан жылусақтағышпен қапталады.
Диаметрі 800 мм және одан жоғары циклондарда жабыспайтын шаң үшін бастапқы концентрацияға 400 г/м3 дейін рұқсат етіледі. Жабысқақ шаң мен кішірек мөлшердегі циклондар үшін шаң концентрациясы 2-4 есе төмен болуға тиіс.
Циклон тұрақты газ жүктемесімен жұмыс істеуге тиіс. Шығыс айтарлықтай ауытқыған кезде жекелеген элементтерді өшіру мүмкіндігі бар циклондар топтары орнатылуға тиіс.
Желдеткіштер тазартылған газбен жұмыс істеуі және абразивті тозуға ұшырамауы үшін циклондарды желдеткіштердің алдына орнату ұсынылады.
Циклондар ауа жылдамдығы жоғары, диаметрі кіші және цилиндрдің ұзындығы үлкен болғанда неғұрлым тиімді. Циклондағы ауа жылдамдығы 10 м/с-тан 20 м/с-қа дейін құрайды, ал орташа жылдамдық шамамен 16 м/с. Жылдамдық мәнінің ауытқуы (жылдамдықтың төмендеуі) тазарту тиімділігінің күрт төмендеуіне әкеледі.
Ұстаудың тиімділігі мыналарды арттырған кезде ұлғайтылуы мүмкін:
бөлшектердің мөлшері және/немесе тығыздығы;
кіріс арнасындағы жылдамдықтар;
циклон корпусының ұзындығы;
циклондағы газ айналымдарының саны;
циклон корпусы диаметрінің шығу саңылауының диаметріне арақатынасы;
циклонның ішкі қабырғасының тегістігі.
Тиімділік:
газдың тұтқырлығы ұлғайғанда;
циклон камерасының диаметрі ұлғайғанда;
газдың тығыздығы ұлғайғанда;
газ кіретін жерде арна мөлшері ұлғайғанда;
шаң шығатын тесікке ауа ағып кеткенде төмендейді.
Циклондарға техникалық қызмет көрсету талаптары жоғары емес:
циклонды эрозия немесе коррозия нысанасына тексеру үшін оңай қолжетімділік қамтамасыз етілуге тиіс.

Степень улавливания пыли в значительной степени зависит от размера частиц и конструкции циклона и увеличивается по мере возрастания нагрузки загрязняющим веществом: для стандартных отдельных циклонов данная величина ориентировочно равна 70 – 90 %, для общего количества взвешенных частиц 30 – 90 %.
Основные условия эксплуатации циклонов:
необходимо следить, чтобы в конической части циклона не накапливалась пыль (для ее сбора под циклоном предусмотрен специальный бункер);
подсос воздуха в нижней части циклона недопустим. Бункер для сбора пыли должен быть герметичным. Спуск пыли из бункера осуществляется через патрубок с двойным затвором-мигалкой, отрегулированной так, чтобы клапаны работали поочередно.
Стандартные конструкции циклонов могут работать при температуре газа не выше 400 °С и давлении (разрежении) не более 2,5 кПа.
При работе на газе с высокой температурой циклоны внутри футеруют огнеупорными плитками, а выхлопную трубу выполняют из жаропрочной стали или керамики. При низкой наружной температуре минимальная температура стенки циклона должна превышать температуру точки росы не менее чем на 20 – 25 °С. Для обеспечения этого условия стенки циклонов в ряде случаев покрывают снаружи теплоизоляцией.
Начальная концентрация для неслипающихся пылей в циклонах диаметром 800 мм и более допускается до 400 г/м3. Для слипающихся пылей и циклонов меньших размеров концентрация пыли должна быть в 2 – 4 раза ниже.
Циклон должен работать с постоянной газовой нагрузкой. При значительных колебаниях расхода должны устанавливаться группы циклонов с возможностью отключения отдельных элементов.
Рекомендуется установка циклонов перед вентиляторами, чтобы последние работали на очищенном газе и не подвергались абразивному износу.
Циклоны наиболее эффективны при высоких скоростях воздуха, малых диаметрах и большой длине цилиндра. Скорость воздуха в циклоне составляет от 10 м/с до 20 м/с, а средняя скорость – около 16 м/с. Колебания значения скорости (снижение скорости) приводят к резкому снижению эффективности очистки.
Эффективность улавливания может быть увеличена при увеличении:
размера частиц и/или плотности;
скорости во впускном канале;
длины корпуса циклона;
числа оборотов газа в циклоне;
отношения диаметра корпуса циклона к диаметру выходного отверстия;
гладкости внутренней стенки циклона.
Эффективность снижается при:
увеличении вязкости газа;
увеличении диаметра камеры циклона;
увеличении плотности газа;
увеличении размеров канала на входе газа;
утечке воздуха в выходное отверстие для пыли.
Требования к техническому обслуживанию циклонов невысоки: должен быть обеспечен легкий доступ для обследования циклона на предмет эрозии или коррозии.

Циклондарда 0,01 – 0,02 мм шаң бөлшектерін ұстау дәрежесі және циклондарды пайдалану кезінде тазарту тиімділігі 5.5-кестеде келтірілген.
5.5-кесте. Циклондарды пайдалану кезінде тазарту тиімділігі
Р/с №
Бөлшектердің бытыраңқылығы
Тазартудың теоретикалық тиімділігі
1
2
3
1
20 µm астам
≈ 99 %
2
10 µm астам
≈ 95 %
3
5 µm астам
≈ 80 %
Мониторинг
Циклонның өнімділік деңгейі сынамаларды алу үшін изокинетикалық зондты немесе ультракүлгін, бета-сәулелер негізінде өлшеу аспабын пайдалана отырып, кіріс және шығыс газ ағынындағы қатты бөлшектердің мониторингі арқылы айқындалуы мүмкін.

Степень улавливания частиц пыли размером 0,01 – 0,02 мм в циклонах и эффективность очистки при использовании циклонов представлена в таблице 5.5.
Таблица 5.5. Эффективность очистки при использовании циклонов
п/п
Дисперсность частиц
Теоретическая эффективность очистки
1
Более 20 µm
≈ 99 %
2
Более 10 µm
≈ 95 %
3
Более 5 µm
≈ 80 %
Мониторинг
Уровень производительности циклона может быть определен путем мониторинга концентрации твердых частиц в потоке входящего и выходящего газа, используя изокинетический зонд для отбора проб или измерительный прибор на основе УФ, бета-лучей.

"Лебединский ГОК" ААҚ қатты заттардан шығатын газдарды тазарту үшін тиімділігі жоғары құрғақ циклонды қолданады, содан кейін 99,48 % тазарту тиімділігімен дымқылдап шаңсыздандырады [45].
"ССКӨБ" АҚ кәсіпорны объектілерінде шаң бөлшектерін ұстау тиімділігі 96,5 % болатын түйіршіктерді күйдіру учаскесі үшін ЦН-11, ЦН-15 циклондары пайдаланылады.
Кросс-медиа әсерлері
Қосымша энергия шығыны 0,25 – 1,5 кВт сағ/1000 Нм3. Егер қайта пайдалану/қайта өңдеу мүмкін болмаса, шаң қалдықтарын кетіру қажеттілігі. Циклонға тиісті қызмет көрсетудің, абразивті тозудан қорғаудың болмауы қосымша шығарындыларға әкелуі мүмкін.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Циклондарға жеткізетін газ жолдарын жобалау кезінде кіріс келтеқұбырының алдында түзу сызықты учаскелерді орындау немесе арнайы құрылғыларды орнату арқылы циклонға кіре берісте газ-шаң ағынының біркелкі таралуын қамтамасыз ету керек, мысалы, ағынды газ жолдарының қимасы бойынша тарататын бағыттаушы қалақтар. Циклоптарға жақын орналасқан бұрып жіберетін газ жолдарындағы күрт бұрылыстар циклондардағы газдардың біркелкі таралуына теріс әсер етуі мүмкін және аппараттардың кедергісін арттырады, сондықтан олардан аулақ болу керек. Газдардың ауыспалы шығыны бар қондырғы үшін, мысалы, жазда және қыста әртүрлі өнімділігі бар металлургиялық зауыттардың қазандықтарында тартып шығарылатын құрылғыларымен жабдықталған бірнеше топтық немесе жалғыз циклондарды пайдалану қарастырылған.
Жалғыз және топтық циклондарды орнату шаң шығаратын тесік төменге қарайтындай етіп тігінен жүргізіледі.
Кейбір жағдайларда жалғыз циклондардың көлденең орналасуына рұқсат етіледі. Бұл жағдайда бункердің арнайы дизайны болуға тиіс.
Көп жағдайда циклондар ауаның ластану нормаларына сәйкес келмейтін тиімділік көрсеткіштерінің төмендігіне байланысты қапшық сүзгілер мен электр сүзгілер сияқты неғұрлым тиімді жүйелер үшін алдын ала тазартқыш ретінде қолданылады. Шикізатты алдын-ала дайындауда ұсақтау, ұнтақтау операцияларынан, сондай-ақ бүркіп кептіргіш процестерінен кейін кеңінен қолданылады.
Құрғақ сығылған ауаның болуы қажет, әдетте сүзгі мен ылғал май бөлгіш сүзгінің жанында қажетті өнімділік компрессорын орнату арқылы шешіледі. Желдеткіштің қалақты аспаптарының тозуына әкелетін абразивті шаңнан газдарды тазарту үшін циклондарды желдеткіштердің алдына орнату керек [46].
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Қатты бөлшектердің концентрациясы төмен шығарылған газдарды тазартуға арналған циклондар концентрациясы жоғары өңделген газ ағынын тазартуға арналған қондырғы үлкен болған сайын қымбатырақ болады. Сондықтан үнемдеу әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Шаң шығарындыларын азайту.
Егер шаңды процеске қайтарылатын болса, шикізатты үнемдеу.
Экологиялық заңнама.

ОАО "Лебединский ГОК" (Российская Федерация) для очистки отходящих газов от твердых веществ применяет высокоэффективный сухой циклон с последующим мокрым обеспыливанием с КПД очистки 99,48 % [45].
На объектах предприятия АО "ССГПО" используются циклоны ЦН-11, ЦН-15 для участка по обжигу окатышей с эффективностью улавливания частиц пыли 96,5 %.
Кросс-медиа эффекты
Дополнительный расход энергии 0,25–1,5 кВт ч/1000 Нм3. Необходимость утилизации остатков пыли, если повторное использование/рециркуляция невозможны. Отсутствие соответствующего обслуживания циклона, защиты от абразивного износа может привести к дополнительным выбросам.
Технические соображения, касающиеся применимости
При проектировании подводящих газоходов к циклонам следует обеспечить равномерное распределение газопылевого потока на входе в циклон за счет выполнения прямолинейных участков непосредственно перед входным патрубком или установки специальных устройств, например, направляющих лопаток, распределяющих поток по сечению газоходов. Резкие повороты на отводящих газоходах в непосредственной близости от циклонов могут отрицательно влиять на равномерность распределения газов в циклонах н увеличивать сопротивление аппаратов, поэтому их следует избегать. Для установки с переменным расходом газов, например, в котельных металлургических заводов, с различной производительностью летом и зимой предусматривается использование нескольких групповых или одиночных циклонов, снабженных откачивающими устройствами.
Установка одиночных н групповых циклонов производится вертикально, так, чтобы пылевыпускное отверстие было обращено книзу.
В некоторых случаях допускается горизонтальное расположение одиночных циклонов. В этом случае бункер должен иметь специальную конструкцию.
В большинстве случаев циклоны применяются в качестве предварительных очистителей для более эффективных систем, таких, как рукавные фильтры и электрофильтры ввиду низких показателей эффективности, которые как правило не отвечают нормам загрязнения воздуха. Широко используются после операций дробления, измельчения, а также процессов распылительной сушки, при предварительной подготовке сырья.
Требуется наличие сухого сжатого воздуха (обычно решается установкой компрессора необходимой производительности вблизи фильтра и фильтра-влагомаслоотделителя. Для очистки газов от абразивной пыли, вызывающей износ крыльчаток вентиляторов, циклоны следует устанавливать перед вентиляторами [46].
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Циклоны для очистки отходящих газов с низкой концентрацией твердых частиц будут несколько дороже, чем большая установка для очистки потока отработанного газа с высокой концентрацией. Поэтому экономия зависит от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов пыли.
Экономия сырья, если пыль может быть возвращена в процесс.
Требования экологического законодательства.

5.4.2.7. Импульстік тазартатын сүзгілерді қолдану
Сипаты
Импульстік қапшық сүзгі ауа массаларын әртүрлі ұсақ дисперсті шаң жинақтарынан тазартуға арналған. Бұл аспаптарда сығылған ауа массаларымен импульстік үрлеуді қайта қалпына келтіру жүйесі орнатылған. Металл тіректердегі жеңдер тазартқыш элемент ретінде әрекет етеді.
Техникалық сипаттамасы
Жең бетінде шаң қабатының жиналуына байланысты тазарту тиімділігінің төмендеуін болғызбау үшін қапшық сүзгілерді импульстік үрлеу қолданылады. Оны пайдалану жабдықтың жұмыс қабілеттілігін қайта қалпына келтіруді және тазарту тиімділігінің төмендеуін болғызбауды қамтамасыз етеді.
Конструктивті элементтерді сипаттау қапшық сүзгінің жұмыс істеу қағидатын түсінікті етеді.
Шаңды ағын аппараттың кіріс клапанына жіберіледі. Қолда бар инфрақұрылымға байланысты қосалқы элементтер – пневматикалық сорғылар, компрессорлар, сорғы желдеткіштер, өзге айдауыштар пайдаланылуы мүмкін. Температурасы жоғары ағынды өңдеу жағдайында таза салқын/атмосфералық ауа сүзгісіне араластыру жүзеге асырылуы мүмкін.
Ауа ағыны тығыз тоқыма емес жеңдердің сыртқы бетімен жанасады, бұл ретте шаң бөлшектері қаптардың сыртына қонады, ал таза ауа қаңқаның ішіне өтіп, таза камераға түседі, ол жерден өндірістік үй-жайға немесе сыртқы атмосфераға шығарылады.
Шаң қосындылары жеңдердің үстіне қонған сайын, ауаның өсіп келе жатқан механикалық тосқауылдан "өтуі" қиындай түседі және аппараттың өнімділігі төмендейді – жеңдерді қайта қалпына келтіру қажет.
Имплементацияланған регенерация жүйесіне байланысты кері импульсті үрлеу, шайқау немесе сүзгі-элементтеріне басқа әсер ету жүргізіледі, бұл олардың бетін шаңнан босатуға және құрылғының номиналды ПӘК қалпына келтіруге мүмкіндік береді.
Шаң бункерге түседі, цикл қайталанады.
Барлық шаңтұтқыштар техникалық сипаттамалардың мынадай диапазонында пайдалы ерекшеленеді:
ортадағы өнімділігі – 100 000 м3/сағ. дейін;
ұсталатын шаңның дисперстілігі / мөлшері> 0.5 мкм;
кез келген шаңдану дәрежесіндегі ауа ағындарымен жұмыс;
жеңдерді өздігінен тазартудың соққылы импульстік әдісі – арнайы конструкциядағ жалпақ Вентури пысылдауығын пайдаланудың арқасында картридждерден шаңды кетірудің үздіксіздігі, жоғары жылдамдығы және тиімділігі;
сүзгі материалы – тоқыма емес ине өтетін талшық;
температурасы 200 °С дейінгі ағындарды өңдеу мүмкіндігі;
электрондық бақылаушы арқылы аппаратты басқару жүйесін автоматтандыру;
опциональды – агрегатты басқару үшін бақылаушы-үйлесімді сараланған манометрді орнату;
опциональды – жоғары адгезиялы шаңның қабырғаларға жабысып қалуын болғызбау үшін шаңтұтқыш бункерге діріл жүйесін орнату (бункерді шаңды үздіксіз түсіруге арналған шнекпен жабдықтауға болады);
сенімділік, жинақылық және төзімділік.
Импульсті тазартатын сүзгілерді қолдану мысалы: Қытай, Ресей, Аустралия. Мысалы, Аустралияда шаңнан тазарту тиімділігі 85 % болатын "Bulga Coal" кәсіпорындарында енгізілген.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника қатты бөлшектерді жоғары деңгейде ұстап, атмосфераға шаң шығарындыларын тиімді түрде азайтады. Ол ластаушы заттардың жоғары концентрациясында да тұрақты жұмыс істеп, қоршаған ортаға түсетін жүктемені төмендетуге мүмкіндік береді. Сонымен қатар, мұндай фильтрлер газ тазарту жүйелерінің қызмет ету мерзімін ұзартуға, пайдалану шығындарын азайтуға және шығын материалдарын үнемдеуге ықпал етеді. Оларды қолдану ауа ластануын төмендетіп, өнеркәсіптік аймақтардағы экологиялық жағдайды жақсартуға көмектеседі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

5.4.2.7. Применение фильтров с импульсной очисткой
Описание
Импульсный рукавный фильтр предназначается для очищения воздушных масс от различных мелкодисперсных пылевых скоплений. В этих приборах вмонтирована система регенерации импульсного продувания сжатыми воздушными массами. В качестве очистительного элемента выступают рукава на металлических опорах.
Техническое описание
Для предотвращения падения эффективности очистки из-за накопления слоя пыли на поверхности рукава применяется импульсная продувка рукавных фильтров. Ее использование обеспечивает регенерацию работоспособности оборудования и исключение снижения эффективности очистки.
Описание конструктивных элементов делает понятным принцип работы рукавного фильтра.
Запыленный поток подводится во входной клапан аппарата. В зависимости от имеющейся инфраструктуры могут использоваться вспомогательные элементы пневмонасосы, компрессоры, напорные вентиляторы, иные нагнетатели. В случае обработки высокотемпературного потока может быть реализовано подмешивание в фильтр чистого прохладного/атмосферного воздуха.
Воздухопоток контактирует с внешней поверхностью плотных нетканых рукавов, при этом частички пыли оседают снаружи мешков, в то время как чистый воздух проходит внутрь каркасов и попадает в чистую камеру, откуда выводится в производственное помещение или во внешнюю атмосферу.
По мере оседания пылевых включений на поверхности рукавов воздуху становится все сложнее "пробиться" сквозь нарастающую механическую преграду и производительность аппарата падает – необходима регенерация рукавов.
В зависимости от имплементированной системы регенерации производится обратная импульсная продувка, встряхивание или другое воздействие на фильтр-элементы, что позволяет освободить их поверхность от пыли и восстановить номинальный КПД устройства.
Пыль опадает в бункер, цикл повторяется.
Все пылеулавливатели выгодно отличаются следующим диапазоном технических характеристик:
производительность по среде – до 100 000 м3/час;
дисперсность/размер улавливаемой пыли > 0.5 мкм;
работа с воздухопотоками любой степени запыленности;
ударный импульсный метод самоочистки рукавов – бесперебойность, высокая скорость и эффективность удаления пыли с картриджей благодаря использованию плоских сопел Вентури специальной конструкции;
фильтрующий материал – нетканое иглопробивное волокно;
возможность обработки потоков с температурой до 200 °С;
автоматизация системы управления аппаратом через электронный контроллер;
опционально – установка контроллер-совместимого дифференциального манометра для управления агрегатом;
опционально – установка вибросистемы на пылесборный бункер для исключения налипания на стенки высокоадгезионной пыли (возможно оборудование бункера шнеком для непрерывной выгрузки пыли);
надежность, компактность и долговечность.
Пример применения фильтров с импульсной очисткой: Китай, Россия, Австралия. К примеру, в Австралии внедрены на предприятиях "Bulga Coal" с эффективностью очистки от пыли 85 %.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обеспечивает эффективное сокращение выбросов пыли в атмосферу за счет высокой степени улавливания твердых частиц. Они отличаются стабильной работой даже при высоких концентрациях загрязняющих веществ, что позволяет снижать нагрузку на окружающую среду. Кроме того, такие фильтры продлевают срок службы газоочистных систем, уменьшают эксплуатационные затраты и требуют меньшего количества расходных материалов. Их применение снижает загрязнение воздуха и способствует улучшению экологической обстановки в промышленных зонах.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

Шаңсыздандыру тиімділігі – 99.9 %-ға дейін (пайдалану қағидаларын және сүзгіні тиісті түрде жолға қою / баптау кезінде).
Кросс-медиа әсерлері
Мәліметтер жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Шаң шығарындыларын қысқарту.
5.4.2.8. Қыш және металл ұсақ торлы сүзгілер
Сипаты
Жұмыс істеу қағидаттары, жалпы құрылғы және тазарту мүмкіндіктері тұрғысынан ұсақ торлы қыш сүзгілер қапшық сүзгілерге ұқсас.
Металл қаңқадағы мата жеңдерінің орнына оларда шамға ұқсайтын пішіндегі қатты сүзгі элементтері пайдаланылады.
Техникалық сипаттамасы
Осындай сүзгілердің көмегімен ұсақ дисперстік бөлшектер, соның ішінде PM10 жойылады. Сүзгілер жоғары температураға төзімді және көбінесе сүзгінің корпусы жұмыс температурасының жоғарғы шекарасын айқындайды. Жоғары температура жағдайында тірек конструкциясын кеңейту де маңызды фактор болып табылады, өйткені бұл кезде корпустағы сүзгі элементтерінің тығыздығы бұзылады, бұл тазартылмаған газдың тазартылған ағынға енуіне әкеледі. Нақты уақыт режиміндегі ақауларды анықтау жүйелері қапшық сүзгілерге ұқсас қолданылады. Қыш және металл торлы сүзгілер жеңдер сияқты икемді емес. Мұндай сүзгілерді үрлеу арқылы тазарту кезінде ұсақ шаң қапшық сүзгіден шыққандай тиімділікпен кетпейді, бұл сүзгінің ішінде жұқа шаңның жиналуына әкеледі және осылайша оның өнімділігін төмендетеді. Бұл өте жұқа шаңның жиналуы есебінен болады. Қыш сүзгілер алюминий силикаттарынан жасалады және химиялық немесе қышқылға төзімділікті жақсарту немесе басқа ластағыш заттарды сүзу үшін әртүрлі сүзгі материалдарының қабатымен жабылуы мүмкін. Сүзгі элементтерімен жаңа кезінде жұмыс істеу салыстырмалы түрде оңай, бірақ олар жоғары температураға ұшырағаннан кейін олар сынғыш болады және оларды қызмет көрсету кезінде немесе абайсыз тазарту әрекеттері кезінде кездейсоқ зақымдап алу мүмкін. Жабысқақ шаңның немесе шайырдың болуы ықтимал проблема болып табылады, өйткені оларды әдеттегі тазарту кезінде сүзгіден шығару қиын, бұл қысымның төмендеуіне әкелуі мүмкін. Температураның сүзгі материалына әсер ету әсері жинақталады, сондықтан қондырғыны жобалау кезінде оны ескеру қажет. Тиісті материалдар мен 199 конструкцияны қолданған кезде шығарындылардың өте төмен деңгейіне қол жеткізуге болады. Шығарындылар деңгейін азайту маңызды фактор болып табылады, өйткені шаңда металдардың көп мөлшері бар. Жоғары температура жағдайында жаңғыртылған металдан жасалған торлы сүзгі де сондай нәтиже береді. Технологияның дамуы тиісті аймақ пайдаланудан шығарылған кезде тазарту жүргізілгеннен кейін шаң қабығының тез пайда болуын қамтамасыз етеді. Мөлшерді пайдаланудың нақты жағдайларына сәйкес тиісті түрде жобаланған және дайындалған сүзгілерде мынадай параметрлер болуға тиіс. Корпус, арматура және тығыздау жүйесі таңдалған қолдану шарттарына сәйкес келеді, сенімді және ыстыққа төзімді. Шаң жүктемесін үздіксіз бақылау сүзгінің істен шығуын анықтау мақсатында шағылыстыратын оптикалық немесе трибоэлектрлік құрылғылардың көмегімен жүзеге асырылады. Құрылғы тозған немесе зақымдалған элементтері бар жеке секцияларды анықтау үшін сүзгіні тазарту жүйесімен мүмкіндігінше өзара әрекеттесуге тиіс. Қажет болған жағдайда тиісті газ дайындау қажет. Тазарту құрылғыларының жай-күйін бақылау үшін қысымның ауысып отыруын өлшеуге болады. Сүзгілеу материалының бітелуінің кейбір жағдайларының ықтималдығына байланысты (мысалы, жабысқақ шаң немесе шық нүктесіне жақын ауа ағындарының температурасы кезінде), бұл әдістер кез келген пайдалану жағдайына сәйкес келмейді. Олар қолданыстағы қыш сүзгілерде қолданылуы және түрленуі мүмкін. Атап айтқанда, жоспарлы қызмет көрсету кезінде тығыздау жүйесі жетілдірілуі мүмкін.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника шаң, металдар және басқа да зиянды қосылыстар шығарындыларын тиімді түрде азайтып, ауа сапасының жақсаруына ықпал етеді. Жоғары термотұрақтылығы мен химиялық төзімділігінің арқасында олар жоғары температура мен агрессивті орта жағдайында пайдалануға жарамды, бұл оларды металлургияда сұранысқа ие етеді. Бұл фильтрлер қоршаған орта ластануын азайтып қана қоймай, ұсталған материалдарды қайта айналдыруға мүмкіндік беріп, бастапқы ресурстарға деген қажеттілікті төмендетеді. Қосымша артықшылық ретінде олардың ұзақ қызмет ету мерзімі мен қалпына келтіру мүмкіндігі газ тазарту жүйелерін пайдалану барысында қалдықтар көлемін азайтуға ықпал етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Электр энергиясын тұтыну шаң жинау тиімділігінің артуымен ұлғаяды. Металдар мен басқа заттардың су объектілеріне төгілуіне жол бермеу үшін одан әрі өңдеуді қажет ететін сарқынды сулардың пайда болуы.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Жаңғырту және жаңа құрылыс кезінде қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Шаң шығарындыларын азайту. Егер шаңды процеске қайтаруға болатын болса, шикізатты үнемдеу.

Эффективность обеспыливания – до 99.9 % (при соблюдении правил эксплуатации и надлежащей наладке/настройке фильтра).
Кросс-медиа эффекты
Сведения отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов пыли.
5.4.2.8. Керамические и металлические мелкоячеистые фильтры
Описание
С точки зрения принципов работы, общего устройства и возможностей очистки мелкоячеистые керамические фильтры похожи на рукавные фильтры.
Вместо тканевых рукавов на металлическом каркасе в них используются жесткие фильтрующие элементы, по форме напоминающие свечу.
Техническое описание
С помощью таких фильтров удаляются мелкодисперсные частицы, в том числе PM10. Фильтры имеют высокую термостойкость и зачастую именно корпус фильтра определяет верхнюю границу рабочей температуры. Расширение опорной конструкции в условиях высоких температур также является важным фактором, поскольку при этом нарушается герметичность элементов фильтра в корпусе, что приводит к просачиванию неочищенного газа в поток очищенного. Системы обнаружения отказов в режиме реального времени используются аналогично системам рукавных фильтров. Керамические и металлические сетчатые фильтры не такие гибкие, как рукавные. При очистке таких фильтров продувкой мелкая пыль не удаляется с той же эффективностью, как из рукавного, что приводит к накоплению тонкой пыли внутри фильтра и таким образом – уменьшению его производительности. Это происходит за счет накопления сверхтонкой пыли. Керамические фильтры производятся из алюмосиликатов и могут быть покрыты слоем различных фильтрующих материалов для улучшения химической или кислотной устойчивости, или для фильтрации других загрязняющих веществ. С фильтрующими элементами относительно легко обращаться, когда они новые, но после того, как они подвергнутся воздействию высоких температур, они становятся хрупкими и их можно случайно повредить во время обслуживания или при неосторожных попытках очистки. Наличие липкой пыли или смолы представляет потенциальную проблему, поскольку их сложно извлечь из фильтра при обычной очистке, что может привести к падению давления. Эффект воздействия температуры на фильтрующий материал накапливается, поэтому он должен быть учтен при проектировании установки. При применении соответствующих материалов и 199 конструкций можно добиться очень низкого уровня выбросов. Снижение уровня выбросов является важным фактором, поскольку пыль содержит большое количество металлов. Аналогичную результативность в условиях высоких температур также имеет и модернизированный металлический сетчатый фильтр. Развитие технологий обеспечивает быстрое образование пылевой корки после проведения очистки, когда соответствующая зона была выведена из эксплуатации. Надлежащим образом спроектированные и изготовленные фильтры, подходящие под конкретные условия эксплуатации, должны обладать следующими параметрами. Корпус, арматура и система уплотнения соответствуют выбранным условиям применения, надежны и термостойки. Непрерывный контроль пылевой нагрузки осуществляется с помощью отражающих оптических или трибоэлектрических устройств с целью обнаружения отказов в работе фильтра. Устройство должно по возможности взаимодействовать с системой очистки фильтра для определения отдельных секций с изношенными или поврежденными элементами. В случае необходимости требуется соответствующая подготовка газа. Для контроля состояния устройств очистки можно измерять перепады давления. Из-за вероятности при некоторых условиях засорения фильтрующего материала (например, клейкой пылью или при температуре воздушных потоков, близкой к точке росы) эти методы не подходят для любых условий эксплуатации. Они могут применяться в существующих керамических фильтрах и быть модифицированы. В частности, система уплотнения может быть усовершенствована во время планового обслуживания.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обеспечивает эффективное сокращение выбросов пыли, металлов и других вредных соединений, способствуя улучшению качества воздуха. Благодаря высокой термостойкости и химической стойкости, они могут использоваться в условиях высоких температур и агрессивных сред, что делает их востребованными в металлургии. Эти фильтры не только уменьшают загрязнение окружающей среды, но и позволяют рециркулировать улавливаемые материалы, снижая потребность в первичных ресурсах. Дополнительно их долговечность и возможность регенерации сокращают количество отходов, образующихся при эксплуатации газоочистных систем.
Кросс-медиа эффекты
Потребление электрической энергии увеличивается с повышением эффективности пылеулавливания.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо при модернизации и новом строительстве.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов пыли. Экономия сырья, если пыль может быть возвращена в процесс.

5.4.3.      Күкірт диоксиді мен оның қосылыстарының шығарындыларын қысқарту және (немесе) болғызбау
5.4.3.1. Ылғал скруббер
Сипаты
Газдарды шаңнан тазартудың дымқыл әдісі жеткілікті түрде қарапайым және сонымен бірге шаңсыздандырудың өте тиімді әдісі болып саналады. Газдан шығатын ластағыш заттарды сұйықтықпен сіңіруге негізделген шығарылған газ ағынынан және технологиялық шығатын газдан газ тәріздес заттарды шығару.
Техникалық сипаттамасы
Ылғал шаңтұтқыштардың басқа типтегі шаңтұтқыштарға қарағанда бірқатар маңызды артықшылықтары бар. Мәселен, дымқыл аппараттар сүзгі шаңсорғыштарымен және электр сүзгілерімен бәсекелесуге қабілетті тиімділігі жоғары шаңтұтқыштар болып табылады; олар басқа типтегі тиімді шаңтұтқыштарды қолдану мүмкін болмаса немесе орынсыз болса жоғары температуралы газдарды, жарылғыш және өрт қауіпті орталарды шаңсорғышпен тазарту үшін сәтті қолданылады.
Ылғалмен әсер ететін аппараттардың көмегімен газдарды газ тәрізді құрамдастардан шаң жинау және тазарту, газдарды салқындату және ылғалдандыру мәселелерін бір уақытта шешуге болады. Ылғал шаңтұтқыштардың көптеген типтері (кейде оларды скрубберлер деп те атайды) аппараттың ағын бөлігіндегі газдың жоғары жылдамдығында жұмыс істейді, бұл оларды басқа типтегі құрылғыларға қарағанда шағын және металды аз қажет ететін етеді.
Ластағыш заттардың типіне және санына байланысты скрубберлердің бірнеше түрі пайдаланылады: бүріккіш, саптамалы, көбікті, ортадан тепкіш, Вентури скрубберлері.
Бүріккіш скрубберлерде мөлшері 10-15 мкм-ден асатын шаң бөлшектері жеткілікті түрде тиімді ұсталады. 5 мкм-ден аз бөлшектер іс жүзінде ұсталмайды.
Скруббердің жоғары бөлігінде ауырлық күшінің әсерінен төмен қарай қозғалатын ұсақ диспергацияланған тамшылардың біркелкі ағынын жасайтын бүріккіштердің көптеген саны бар бірнеше суару белдеулері орналасқан.
Скруббердің конуспен аяқталатын төменгі бөлігі суға толтырылған, оның деңгейі үнемі сақталады. Берілетін шаң газды шаңның неғұрлым ірі бөлшектерін тұндыру үшін су айнасына жібереді, содан кейін скруббердің бүкіл қимасына таралып, газ су тамшыларының ағынына қарай жоғары қарай жылжиды. Жуу процесінде сұйықтық тамшылары шаң бөлшектерін ұстап, коагуляциялайды. Түзілген шлам скруббердің төменгі бөлігінде жиналады, ол жерден жуылатын сумен үздіксіз шығарылады.
Скруббер арқылы өтетін газ 40-50 °C дейін салқындатылады және әдетте тазартумен қатар қанықтыру күйіне дейін ылғалдандырылады. Скруббердегі газдың жылдамдығы 0,8 – 1,5 м/с-қа тең болады. Жоғары жылдамдықта ылғалдың тамшылатып кетуі басталады, бұл скруббердің шығыс келтеқұбырында және газ құбырларында шөгінділердің пайда болуына ықпал етеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ылғалды скрубберлер атмосфераға шығарындыларды тиімді түрде азайтып, сұйықтықпен өзара әрекеттесу арқылы қатты бөлшектерді, газ тәрізді ластаушылар мен зиянды қоспаларды ұстап қалады. Олар күкіртті қосылыстарды, аммиакты, хлорды және басқа да зиянды газдарды кетіруге мүмкіндік беріп, қышқыл жаңбырлардың түзілуін азайтады және ауа сапасын жақсартады. Қосымша экологиялық артықшылық ретінде шығатын газдарды салқындату мүмкіндігі бар, бұл қоршаған ортаның жылулық ластануын төмендетеді. Сонымен қатар, ылғалды скрубберлер қайталама шаң түзілу қаупін азайтады және бағалы компоненттерді ұстап, оларды кейіннен қайта өңдеуге мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

5.4.3. Сокращение и (или) предотвращение выбросов диоксида серы и его соединений
5.4.3.1. Мокрый скруббер
Описание
Мокрый метод очистки газов от пыли считается достаточно простым и в то же время весьма эффективным способом обеспыливания. Удаление газообразных веществ из потока отходящего газа и технологического отходящего газа, основанного на поглощении загрязняющих веществ из газа жидкостью.
Техническое описание
Мокрые пылеуловители обладают рядом важных преимуществ перед другими типами пылеуловителей. Так, мокрые аппараты являются высокоэффективными пылеуловителями, способными конкурировать с фильтрационными пылеуловителями и электрофильтрами; они успешно применяются для обеспыливания высокотемпературных газов, взрыво- и пожароопасных сред, когда применение эффективных пылеуловителей другого типа невозможно или нецелесообразно.
С помощью аппаратов мокрого действия можно одновременно решать задачи пылеулавливания и очистки газов от газообразных компонентов, охлаждения и увлажнения газов. Многие типы мокрых пылеуловителей (иногда их называют скрубберами) работают при высоких скоростях газа в проточной части аппарата, что делает их малогабаритными и менее металлоемкими, чем аппараты других типов.
В зависимости от типа и количества загрязнителей используются несколько видов скрубберов: форсуночные, насадочные, пенные, центробежные, скрубберы Вентури.
В форсуночных скрубберах достаточно эффективно улавливаются частицы пыли размером более 10 – 15 мкм. Частицы размером менее 5 мкм практически не улавливаются.
В верхней части скруббера размещено несколько поясов орошения с большим числом форсунок, создающих равномерный поток мелко диспергированных капель, движущихся под действием силы тяжести вниз.
Нижняя часть скруббера, оканчивающаяся конусом, заполнена водой, уровень которой постоянно поддерживается. Подводимый запыленный газ направляют на зеркало воды для осаждения наиболее крупных частиц пыли, после чего, распределяясь по всему сечению скруббера, газ движется вверх навстречу потоку капель воды. В процессе промывки капли жидкости захватывают частицы пыли и коагулируют. Образовавшийся шлам собирается в нижней части скруббера, откуда непрерывно удаляется промывочной водой.
Газ, проходящий через скруббер, охлаждается до 40 – 50 °С и увлажняется обычно до состояния насыщения параллельно с очисткой. Скорость газа в скруббере принимают равной 0,8 – 1,5 м/с. При больших скоростях начинается капельный унос влаги, что способствует образованию отложений на выходном патрубке скруббера и в газопроводах.
Достигнутые экологические выгоды
Мокрые скрубберы эффективно снижают выбросы в атмосферу, улавливая твердые частицы, газообразные загрязнители и вредные примеси за счет их взаимодействия с жидкостью. Они позволяют удалять сернистые соединения, аммиак, хлор и другие вредные газы, тем самым уменьшая кислотные дожди и улучшая качество воздуха. Дополнительным экологическим преимуществом является возможность охлаждения отходящих газов, что снижает тепловое загрязнение окружающей среды. Кроме того, мокрые скрубберы уменьшают риск вторичного пылеобразования и могут использоваться для улавливания ценных компонентов с возможностью их дальнейшей переработки.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

SO2 шығарындыларының төмендеуі 95 %-дан асуы мүмкін.
Ылғал шаңтұтқыштардың негізгі артықшылықтары:
салыстырмалы түрде төмен құны (суспензия шаруашылығын есепке алмағанда);
құрғақ механикалық шаңтұтқыштармен салыстырғанда бөлшектерді ұстаудың жоғары тиімділігі;
газдарды көлемі 0,1 мкм дейінгі бөлшектерден тазарту үшін қолдану мүмкіндігі;
газдарды салқындату және ылғалдандыру (кондиционерлеу) үшін абсорберлер ретінде араластыру жылу алмастырғыштары ретінде пайдалану мүмкіндігі.
Ылғал шаңтұтқыштардың негізгі кемшіліктері:
газжолдар мен жабдықтардың шаңмен бітелу мүмкіндігі (газдарды салқындату кезінде);
тамшылардың шашырауы салдарынан сұйықтықтың жоғалуы;
агрессивті газдар мен қоспаларды сүзу кезінде жабдықты коррозияға қарсы қорғау қажеттілігі;
жоғары тазарту деңгейінде энергияның айтарлықтай шығындары;
ұсталған өнімді шлам түрінде алу, бұл көбінесе оны кейінірек пайдалануды қиындатады және қымбаттатады;
сумен жабдықтаудың айналым циклін ұйымдастыру қажеттілігі (тұндырғыштар, айдаушы сорғылар, салқындатқыштар және т. б.), бұл газ тазарту жүйесінің құнын едәуір арттырады;
агрессивті құрамдастары бар газдарды тазарту кезінде жабдықтар мен газ құбырларының коррозиялық тозуы;
газдардағы тамшы ылғалының түтін құбырларының қабырғаларына зиянды әсері;
түтін құбырлары арқылы ауа бассейніне шығарылатын шаң мен зиянды газдардың таралу жағдайларының нашарлауы.
Кросс-медиа әсерлері
Ылғал аппараттарды пайдалану шламды кетіру және айналмалы сумен жабдықтау жүйелерін қажет етеді, бұл шаңтұту процесін қымбаттатады. Бұл аппараттардың жұмысы тапшы судың сөзсіз жоғалуымен байланысты.
Шлам түріндегі ұсталған шаңды кәдеге жарату процестері көп жағдайда құрғақ түрде ұсталған шаңды қайтадан пайдалану процестеріне қарағанда айтарлықтай қымбатырақ.
Ылғал шаңтұтқыштардың кемшіліктеріне мыналар жатады: ылғалды тазартылған газдардың, әсіресе құрамында агрессивті құрамдастары бар атмосферадағы шашырау жағдайларының нашарлауы; сарқынды сулар мен шламдардың көп мөлшерін өңдеу және жою қажеттілігі; энергияның үлкен шығындары (әсіресе турбулентті шаңтұтқыштар үшін); коррозияға қарсы және кейбір жағдайларда аппаратураны дайындау үшін қымбат тұратын және тапшы конструктивтік материалдарды қолдану қажеттілігі (агрессивті газдар кезінде). Ылғал аппараттар мен бағыттауыш газжолд коррозияға көбірек ұшырайды, әсіресе агрессивті газдарды тазарту кезінде коррозияға қарсы қорғаныш жөніндегі қосымша іс-шараларды талап етеді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Осы техниканы пайдалану жөніндегі техникалық шектеулер жоқ.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Қолданудың экономикалық орындылығы олардың қолданылу шарттарымен шектеледі:
Ылғал шаңтұтқыштарды қолдану құрғақ аппараттар жұмыс істемейтін немесе шаң жинаудың қажетті тиімділігіне тек дымқыл аппаратты қолдану арқылы қол жеткізуге болатын жағдайларда қажет;
Ылғал шаңтұтқыштарды қолдану шаң жинаумен қатар газ тәрізді құрамдастарды ұстау және газдарды салқындату міндеттері қойылған жағдайда орынды болады;
Егер осы объектіде айналымды сумен жабдықтау және шламды өңдеу жүйелері болса, қандай да бір өнеркәсіптік объектіде дымқыл аппараттарды қолдану экономикалық тұрғыдан негізделген болуы мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талабы.
Атмосфераға шығарындыларды азайту.

Снижение выбросов SO2 может достигать более 95 %.
Основными достоинствами мокрых пылеуловителей являются:
сравнительно небольшая стоимость (без учета шламового хозяйства);
более высокая эффективность улавливания частиц по сравнению с сухими механическими пылеуловителями;
возможность применения для очистки газов от частиц размером до 0,1 мкм;
возможность использования в качестве абсорберов для охлаждения и увлажнения (кондиционирования) газов в качестве теплообменников смешения.
Основными недостатками мокрых пылеуловителей являются:
возможность забивания газоходов и оборудования пылью (при охлаждении газов);
потери жидкости вследствие брызгоуноса;
необходимость антикоррозионной защиты оборудования при фильтрации агрессивных газов и смесей;
значительные затраты энергии при высоких степенях очистки;
получение уловленного продукта в виде шлама, что часто затрудняет и удорожает его последующее использование;
необходимость организации оборотного цикла водоснабжения (отстойники, перекачивающие насосные, охладители и т.п.), что значительно увеличивает стоимость системы газоочистки;
коррозионный износ оборудования и газопроводов при очистке газов, содержащих агрессивные компоненты;
вредное влияние капельной влаги, содержащейся в газах, на стенки дымовых труб;
ухудшение условий рассеивания пыли и вредных газов, выбрасываемых через дымовые трубы в воздушный бассейн.
Кросс-медиа эффекты
Использование мокрых аппаратов требует наличия систем шламоудаления и оборотного водоснабжения, из-за чего процесс пылеулавливания становится дороже. Работа этих аппаратов сопряжена с неизбежными потерями дефицитной воды.
Процессы утилизации уловленной пыли в виде шлама в большинстве случаев значительно дороже относительно процессов вторичного использования пыли, уловленной в сухом виде.
К числу недостатков мокрых пылеуловителей относятся: ухудшение условий рассеяния в атмосфере влажных очищенных газов, особенно содержащих агрессивные компоненты; необходимость обработки и удаления большого количества стоков и шлама; большие затраты энергии (особенно для турбулентных пылеуловителей); необходимость (при агрессивных газах) применения антикоррозионных и в ряде случаев дорогостоящих и дефицитных конструктивных материалов для изготовления аппаратуры. Мокрые аппараты и отводящие газоходы в большей степени подвержены коррозии, особенно при очистке агрессивных газов, требуют дополнительных мероприятий по антикоррозийной защите.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Экономическая целесообразность применения ограничивается условиями их применимости:
применение мокрых пылеуловителей необходимо в тех случаях, когда сухие аппараты оказываются неработоспособными или когда требуемая эффективность пылеулавливания может быть достигнута только с применением мокрого аппарата;
применение мокрых пылеуловителей целесообразно в том случае, когда наряду с пылеулавливанием ставятся задачи улавливания газообразных компонентов и охлаждения газов;
применение мокрых аппаратов на том или ином промышленном объекте может быть экономически обоснованным, если на данном объекте имеются системы оборотного водоснабжения и шламопереработки.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства.
Снижение выбросов в атмосферу.

5.4.3.1. Күкіртсіздендіру және құрамында күкірт аз отынды пайдалану
Сипаты
Алдын ала жағуды басқару технологиялары отынды ауыстыруды немесе күкіртсіздендіруді қамтуы мүмкін. Күкірт диоксидінің шығарындылары отындағы күкірт мөлшеріне тікелей пропорционалды болғандықтан, құрамында күкірт аз отынға ауысу қолайлы таңдау болып табылады. Егер отынның құрамындағы күкіртке қарамастан CO2 шығарындыларын азайту қажет болса, отынды ауыстыру балама болмауы мүмкін.
Техникалық сипаттамасы
Қатты отындағы күкірт 3 формада болады: колчеданды (темір колчедан (FeS) түрінде), органикалық (күкірт органикалық қосылыстар түрінде) және сульфатты (күкірт қышқылы тұздары – СаSО4, Na2SO4 сульфаттары). Көмірді қарапайым байыту – колчедан күкіртті бөлу арқылы кетіру. Бұл әдісте көмір мен колчедан күкіртінің тығыздығының айырмашылығы пайдаланылады (rFeS=5 т/м3, rкөмір=2 т/м3). Колчеданды және органикалық күкіртті бөлу үшін гидротермиялық күкіртсіздендіру әдісі пайдаланылады. Бұл жағдайда ұсақталған отын автоклавтарда 300 °С температурада және 1,7 МПа қысымда КОН, NаОН сілтілі ерітінділерімен өңделеді. Қатты отындағы күкіртті азайтуды қатты отынды газдандыру немесе пиролиздеу әдәсімен жүзеге асыруға болады. Күкірттің негізгі мөлшері кокос қалдығында байланысты болады [47].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Күкіртсіздендіру технологияларын қолдану және құрамында күкірт мөлшері төмен отынды пайдалану күкірт диоксиді (SO₂) шығарындыларын айтарлықтай азайтады, бұл жауын-шашынның қышқылдығын төмендетуге, топырақты, су қоймаларын және экожүйелерді тозудан қорғауға ықпал етеді. Сонымен қатар, SO₂ шығарындыларының азаюы ауа сапасын жақсартады. Бұл шаралар жабдықтың коррозиясын азайтуға және өнеркәсіптік қондырғылардың қызмет ету мерзімін ұзартуға көмектеседі, осылайша оларды экологиялық қана емес, сонымен қатар экономикалық тұрғыдан тиімді етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Физикалық тазарту әдістері күкіртті 30 %-ға дейін кетіруді қамтамасыз етеді. Құрамында пирит күкірті көп көмірлер үшін бұл мән 50 %-ға жетуі мүмкін. Күкіртті химиялық әдіспен кетіру дәрежесі 66 %-ды құрайды.
Кросс-медиа әсерлері
Мәліметтер жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Отын ретінде көмірді пайдаланатын жаңа кәсіпорындар үшін қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
SO2 шығарындыларын қысқарту.
5.4.4.      Азот пен оның қосылыстарының шығарындыларын қысқарту және (немесе) болғызбау
ЕҚT қолдану шарттарын ескере отырып, төменде санамаланған әдістердің кез келгенінің немесе олардың үйлесімінің көмегімен азот пен оның қосылыстарының шығарындыларына түсімдерді қысқартуға бағытталған.

5.4.3.1. Десульфуризация и использование топлива с пониженным содержанием серы
Описание
Технологии управления предварительным сжиганием могут включать замену или десульфуризацию топлива. Поскольку выбросы диоксида серы прямо пропорциональны количеству серы в топливе, переход на топливо с низким содержанием серы является предпочтительным выбором. Замена топлива может не быть альтернативой, если требуется сокращение выбросов SO2 независимо от содержания серы в топливе.
Техническое описание
Сера в твердом топливе содержится в трех формах: колчеданной (в виде железного колчедана (FeS), органической (в виде сероорганических соединений) и сульфатной (сернокислые соли – сульфаты СаSО4, Nа24). Простейшее обогащение угля – удаление колчеданной серы сепарацией. В этом методе используется разница в плотности угля и колчеданной серы (rFeS=5 т/м3, rугля=2 т/м3). Для отделения колчеданной и органической серы используется метод гидротермического обессеривания. В этом случае измельченное топливо обрабатывается в автоклавах при температуре 300 °С и давлении 1,7 МПа щелочными растворами КОН, NаОН. Снижение серы в твердом топливе можно осуществить методом газификации или пиролиза твердого топлива. Основное количество серы окажется связанным в коксовом остатке [47].
Достигнутые экологические выгоды
Применение технологий десульфуризации и использование топлива с пониженным содержанием серы значительно сокращает выбросы диоксида серы (SO₂), что способствует снижению кислотности осадков, защите почв, водоемов и экосистем от деградации. Кроме того, уменьшение выбросов SO₂ улучшает качество воздуха. Эти меры также способствуют снижению коррозии оборудования и продлению срока службы промышленных установок, что делает их не только экологически, но и экономически выгодными.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Методы физической очистки обеспечивают удаление до 30 % серы. Для углей с большим содержанием пиритной серы это значение может достигать 50 %. Степень удаления серы с помощью химического метода составляет 66 %.
Кросс-медиа эффекты
Сведения отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо для новых предприятий, которые в качестве топлива используют уголь.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов SO2.
5.4.4. Сокращение и (или) предотвращение выбросов азота и его соединений
НДТ направлены на сокращение поступления в выбросы азота и его соединений с помощью любого из нижеперечисленных методов или их сочетания с учетом условий применимости.

5.4.4.1      Жану процестерін оңтайландыру
Сипаты
Техникалық шешім, жану аймағында температура мен оттегіні төмендету мақсатында жану процесіне әсер етудің түрлі әдістеріне негізделген. Бұған, бірінші кезекте, мыналарды жатқызуға болады: шығыны аз ауамен жұмыс, рециркуляция газдарын енгізу, тотықтырғышты сатылы жеткізу, буды іске қосу немесе жану аймағына шашу.
Қолданылатын әдістер отынның жоғары жану тиімділігін сақтаған кезде отынның құрамындағы азотты NOX-қа айналдыру және термиялық NOX түзілу процесін баяулатады.
Техникалық сипаттамасы
Процесті оңтайлы ұйымдастырған кезде жабдықты ауаның аз мөлшерімен жұмыс істеуге ауыстырған кезде NOX шығарындыларын 50 %-ға дейін, шырақ тамырына рециркуляция газдарын берген кезде 40-50 %-ға дейін, тотықтырғышты екі сатылы берген кезде 30 – 40 %-ға дейін және бу енгізгенде немесе жану аймағына су шашқанда 20 – 30 %-ға дейін төмендетуге болады. Әртүрлі тәсілдерді бір мезгілде қолдану арқылы NOX басу әсері әр тәсілден жеке-жеке алғанда жиынтық әсерге сәйкес келмейтінін айта кету керек. Тәжірибе көрсеткендей, мысалы, ауаның аздығы мен рециркуляцияны бір мезгілде қолдану, NOX шығарындыларын тек 50 – 70 %-ға ғана азайтуға мүмкіндік береді.
Азот оксидтерінің түзілуіне әсер ететін басқа фактор – құрамдастардың ден қою аймағында болу уақыты болып табылады. Ошақтық құрылғыларда бұл аймақтың мөлшері көптеген жағдайларға байланысты: ошақтық құрылғының, жеке оттық қуаты, оттық жинақтары, қоспаның пайда болу қарқындылығы, бүрку диспертілігі және т.б. Газ қоспасының ден қою аймағында болу уақыты ошақ көлемінде болу уақытына барабар емес және параметрмен есептеу өте қиын. Осы уақытты анықтау үшін ошақтық камерадағы аэродинамикалық және температуралық өрістерді білу қажет. Ошақтық процестің сипаттамаларын талдаудан ден қою уақыты оттық камера, жеке оттық қуаты азайған, ошақтық көлемнің жылу кернеуі жоғарылаған кезде азаятындығын болжауға болады. Соңғы іс-шара, әдетте, ауа мен отын қысымын ұлғайту арқылы жүзеге асырылады, барлық уақытта оң нәтижелерге әкелмейді, өйткені бір мезгілде жану аймағындағы температураның артуына ықпал етеді.
Осыған байланысты болу уақытының азаюы, егер шырақ ядросынан жылуды, сондай-ақ жану процесі аяқталғаннан кейін реакция өнімдерін бір мезгілде қарқынды бұру көзделген жағдайда ғана NO түзілуінің айтарлықтай төмендеуіне әкелуі мүмкін.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде NOx ластаушы затының шығарындыларын төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
NOX шығарындыларын 50 %-ға дейін қысқарту қондырғылар сәтті болған кезде қолжетімді болады.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
NOX бөлуді төмендету мақсатында жану процестерін оңтайландыру әдістерін қолдану отынды, соның ішінде декарбонизатормен пештерде жағуды жүзеге асыратын технологиялық жабдықтарда мүмкін болады. Жану процестерін оңтайландыру әдістерінің кез келгенін енгізу бойынша шешім технологиялық жабдықты жаңғырту кезінде қаралуға тиіс.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талаптары.

5.4.4.1 Оптимизация процессов горения
Описание
Техническое решение основано на различных методах воздействия на процесс горения с целью снижения температуры и кислорода в зоне горения. Сюда в первую очередь следует отнести: работу с малым избытком воздуха, ввод газов рециркуляции, ступенчатый подвод окислителя, ввод пара или впрыскивание в зону горения.
Применяемые методы замедляют процесс превращения содержащегося в топливе азота в NOX и образование термических NOx при сохранении высокой эффективности сгорания топлива.
Техническое описание
При оптимальной организации процесса можно получить снижение выбросов NOx до 50 % при переводе оборудования на работу с малым избытком воздуха, до 40 – 50 % при подаче газов рециркуляции в корень факела, до 30 – 40 % при двухступенчатой подаче окислителя и до 20 – 30 % при вводе пара или впрыскивании воды в зону горения. Следует отметить, что эффект подавления NOx за счет одновременного применения различных способов не соответствует суммарному эффекту от каждого способа в отдельности. Как показывает опыт, одновременное применение, например, малого избытка воздуха и рециркуляции позволяет уменьшить выбросы NOX только на 50 – 70 %.
Другим фактором, оказывающим влияние на образование оксидов азота, является время пребывания компонентов в зоне реагирования. В топочных устройствах размеры этой зоны зависят от многих условий: мощности топочного устройства, отдельных горелок, компоновки горелок, интенсивности смесеобразования, дисперсности распыления и т.п. Время пребывания газовой смеси в зоне реагирования не эквивалентно времени пребывания в объеме топки и является довольно трудно поддающимся расчету параметром. Для определения этого времени необходимо знать аэродинамические и температурные поля в топочной камере. Из анализа характеристик топочного процесса можно предположить, что время реагирования уменьшается при уменьшении мощности топочной камеры, отдельных горелок; повышении теплового напряжения топочного объема. Последнее мероприятие, осуществляемое, как правило, путем увеличения давления воздуха и топлива, не всегда приводит к положительным результатам, так как одновременно способствует повышению температуры в зоне горения.
В связи с этим уменьшение времени пребывания может привести к существенному снижению образования NO только в том случае, если одновременно будет предусмотрен интенсивный отвод теплоты от ядра факела, а также продуктов реакции после завершения процесса горения.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества NOX.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Сокращение выбросов NOX до 50 % достижимо при успешных установках.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применение методов оптимизации процессов горения с целью снижения выделения NOX возможно на технологическом оборудовании, осуществляющем сжигание топлива, в том числе и на печах с декарбонизатором. Решения по внедрению любого из методов оптимизации процессов горения должны рассматриваться при модернизации технологического оборудования.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства.

5.4.4.2. Төмен NOx түзетін оттықтар (оттегі-газ оттықтары)
Сипаты
Техникалық шешім жалынның ең жоғары температурасын төмендету қағидаттарына негізделген. Тотықтырғыш (оттегімен байытылған ауа) пен отынды араластыру оттегінің қолжетімділігін және нәтижесінде жалынның ең жоғары температурасын төмендетеді, осылайша отын мен ауадағы азоттың NOx-қа айналу және отынның жоғары жану тиімділігін сақтай отырып, термиялық NOx түзу процесін баяулатады.
Техникалық сипаттамасы
NOx аз бөлінетін (жанама жану) оттықтардың конструкциялары егжей-тегжейлі ерекшеленеді, бірақ көптеген конструкцияларда әрбір жеке оттықтың шырағы шегінде отынды сатылы жағу іске асырылады. Бастапқы ауаның мөлшері жану үшін стехиометрия бойынша талап етілетін 6 – 10 %-ға дейін төмендейді (әдетте дәстүрлі оттықтарда 10 – 15 %). Осьтік ауа сыртқы канал арқылы жоғары жылдамдықпен беріледі. Көмір орталық құбыр арқылы немесе ортаңғы канал арқылы үрленеді. Үшінші канал құйынды ауа үшін пайдаланылады. Ауаны ширату оттықтың саптамасына жақын орналасқан арнайы қалақтармен жүзеге асырылады.
Азот отында негізінен органикалық қосылыстардың термиялық тұрақсыз фрагменттерінде болады және қыздыру кезінде және жанған кезде ұшпа қосылыстарға ауысады. Оттегі жетіспеген жағдайда ұшпа қосылыстарға түзілу аралық радикалдардың пайда болуына әкеледі деп саналады, олар пайда болған азот оксидтерін молекулалық азотқа N2 дейін қалпына келтіреді. Ұшпа қосылыстардың бөліну және жану аймақтарынан тысқары жерлерде отын азотынан оксидтердің NOx түзілуі жүрмейді.
Оттықтың бұл конструкциясының әсері отынның өте тез тұтануында, әсіресе отында ұшпа қосылыстар болған кезде, атмосферада оттегі жетпегенде болады, бұл NOx түзілуінің төмендеуіне әкеледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде NOx ластаушы затының шығарындыларын төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Сәтті қондырған кезде NOX шығарындыларын 35 %-ға дейін қысқартуға болады және шығарындылардың шамамен 500-1000 мг/Нм3 деңгейі туралы хабарланды (орташа тәуліктік мәні), бірақ ЕО пештерінің көпшілігі
(2020 жылы пайдаланатын жұмыс істеп тұрған пештердің шамамен 80 %) шығарындылардың <500-800 мг/Нм3 орташа тәуліктік мәніне қол жеткізу үшін SNCR әдісін қолдануға тиіс.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
NOx аз бөлінетін оттықтар отынды жағуды жүзеге асыратын технологиялық жабдықта, соның ішінде декарбонизаторы бар пештерде де қолданылады. Алайда, бұл оттықтарды қолдану барлық уақытта NOX шығарындыларының төмендеуімен бірге жүрмейді. Оттықты орнату оңтайландырылуға тиіс. Егер бастапқы оттық бастапқы ауаның аз пайызымен жұмыс істесе, NOx аз шығарылатын оттық шекті әсерге ие болады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талаптары.

5.4.4.2. Горелки с низким образованием NOx (кислородно-газовые горелки)
Описание
Техническое решение основано на принципах снижения пиковой температуры пламени. Смешивание окислителя (воздуха, обогащенного кислородом) и топлива снижает доступность кислорода и как следствие пиковую температуру пламени, тем самым замедляя процесс превращения азота, содержащегося в топливе и воздухе, в NOx и образования термических NOx при сохранении высокой эффективности сгорания топлива.
Техническое описание
Конструкции горелок с низким выделением NOx (непрямое сжигание) различаются в деталях, но в большинстве конструкций реализуется ступенчатое сжигание топлива в пределах факела каждой отдельной горелки. Количество первичного воздуха снижается до 6 – 10 % от требуемого по стехиометрии для горения (обычно 10 – 15 % в традиционных горелках). Осевой воздух подается с большой скоростью через внешний канал. Уголь вдувается через центральную трубу или через средний канал. Третий канал используется для вихревого воздуха. Закрутка воздуха осуществляется специальными лопатками, расположенными вблизи сопла горелки.
Азот в топливе в основном находится в термически неустойчивых фрагментах органических соединений и при нагревании и горении переходит в летучие соединения. Считается, что преобразование летучих соединений в условиях нехватки кислорода приводит к формированию промежуточных радикалов, которые восстанавливают образовавшиеся оксиды азота в молекулярный азот N2. За пределами зон выделения и горения летучих соединений образование оксидов NOx не происходит.
Эффект данной конструкции горелки заключается в очень быстром воспламенении топлива особенно при наличии в топливе летучих соединений при недостатке кислорода в атмосфере, что ведет к снижению образования NOx.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества NOX.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Сокращение выбросов NOX до 35 % достижимо при успешных установках и сообщалось об уровнях выбросов около 500 – 1000 мг/Нм3 (среднесуточное значение), но большинство печей ЕС (около 80 % существующих печей, эксплуатируемых в 2020 году) должны применять метод SNCR для достижения среднесуточных значений выбросов <500 – 800 мг/Нм3.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Горелки с низким выделением NOX применимы на технологическом оборудовании, осуществляющем сжигание топлива, в том числе и на печах с декарбонизатором. Однако применение указанных горелок не всегда сопровождается снижением выбросов NOX. Установка горелки должна быть оптимизирована. Если первоначальная горелка работает с малым процентом первичного воздуха, горелка с низким выделением NOX будет иметь предельный эффект.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства.

5.4.4.3. NOx шығарындыларын азайту үшін жану (жалын) аймағын салқындату
Сипаты
Жану аймағын салқындатуға инжекция арқылы қол жеткізілуі мүмкін.
Техникалық сипаттамасы
Әртүрлі инжекция әдістерін қолдана отырып, отынға немесе тікелей жалынға су қосу (сұйықтықты шашу немесе сұйықтықты және қатты затты шашу), ылғалдылығы жоғары сұйық және қатты қалдықтарды пайдалану температураны төмендетеді және гидроксиль радикалдарының концентрациясын ұлғайтады. Бұл жану аймағында NOx азаюына оң әсер етеді [48].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде NOx ластаушы затының шығарындыларын төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Төмендеу/ тиімділік дәрежесіне 10-нан 35 %-ға дейін қол жеткізілуі мүмкін. Шығарындылар диапазоны <500 – 1000 мг/Нм3 жетуі мүмкін (орташа жылдық мәндер).
Кросс-медиа әсерлері
Судың булануы үшін қосымша жылу қажет, бұл пештен шығатын СО2 жалпы мөлшерімен салыстырғанда СО2 шығарындыларының шамалы өсуіне әкеледі (шамамен 0,1–1,5 %). Жылу қуатының төмендеуі салдарынан пештің өнімділігінің төмендеу қаупі бар.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Жалынды салқындатуды пештердің барлық түрлеріне қолдануға болады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талаптары.
5.4.4.4. Қышқыл газдарды шаңсыздандырудан және тазартудан кейін селективті каталитикалық қалпына келтіруді (СКҚ) және селективті каталитикалық емес қалпына келтіруді (СҚЕҚ) қолдану
Сипаты
Қазіргі уақытта түтін газдарын азот оксидтерінен химиялық тазартудың екі технологиясы әзірленді:
аммиактың азот оксидтерін ұялы қыш катализаторларда селективті каталитикалық қалпына келтіру (СКҚ-технологиялары);
аммиактың азот оксидтерін селективті каталитикалық емес қалпына келтіру (СКЕҚ-технологиялары).
Техникалық сипаттамасы
Селективті каталитикалық қалпына келтіру NОx шығарындыларын азайтудың ең тиімді құралы болып табылады. СКҚ жүйесінің құрамына мыналар кіреді:
1) каталитикалық реактор;
2) реагентті беру жүйесі.
5.7-сурет. СКҚ жүйесінің схемалық бейнесі
Каталитикалық газ тазарту қарапайым құрамдастарға дейін газды қалпына келтірумн қалпына келтірудің химиялық процестерімен ұсынылған. Реакцияның соңғы өнімі – қауіпсіз құрамдастар – су буы, көмірқышқыл газы, азот. Қалпына келтіру агенті (реагент) түтін газдарының ағынына катализаторға дейін инжекцияланады. Катализатордың үстіңгі бетіне жақын қарқындылық дәрежесі әртүрлі қалпына келтіру реакциялары жүреді, нәтижесінде азот оксидтері молекулалық азотқа ауысады. Қалпына келтірушінің беру және шығыс жылдамдығы тазарту жүйесіне кіру және одан шығу кезінде NOx концентрациясымен айқындалады. Аммиактың инжекциясы көбінесе ауа қоспасын алдын ала буланған және араласқан сусыз аммиакпен үрлеу, сирек аммиактың сулы ерітіндісін тікелей ағынға бүрку арқылы жүзеге асырылады. Карбамидті инжекциялау көбінесе түтін газдарының ағынына карбамид ерітіндісін тікелей бүрку не аммиак-газ қоспасын алып және кейіннен үрлеп алдын ала газдандырумен және карбамидтің ыдырауымен жүзеге асырылады.
СКҚ әдісінің тиімділігі мынадай параметрлермен анықталады:

5.4.4.3. Охлаждение зоны горения (пламени) для снижения выбросов NOx
Описание
Охлаждение зоны горения может быть достигнуто путем инжекции.
Техническое описание
Добавление воды в топливо или непосредственно в пламя с использованием различных методов инжекции (впрыскивание жидкости или жидкости и твердого вещества), использование жидких и твердых отходов с высокой влажностью снижают температуру и увеличивают концентрацию гидроксильных радикалов. Это оказывает положительный эффект на снижение NOx в зоне горения [48].
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества NOX.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Степень снижения/эффективность может быть достигнута от 10 до 35 %. Диапазон выбросов может достигать <500 – 1000 мг/Нм3 (среднегодовые значения).
Кросс-медиа эффекты
Требуется дополнительное тепло для испарения воды, что вызывает небольшое увеличение выбросов СО2 (примерно 0,1 – 1,5 %) в сравнении с общим количеством выделяющегося СО2 из печи. Имеются риски снижения производительности печи вследствие снижения тепловой мощности.
Технические соображения, касающиеся применимости
Охлаждение пламени может применяться на всех типах печей.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства.
5.4.4.4. Применение селективного каталитического восстановления (СКВ) и селективного некаталитического восстановления (СНКВ) после обеспыливания и очистки от кислых газов
Описание
В настоящее время разработаны две технологии химической очистки дымовых газов от оксидов азота:
селективное каталитическое восстановление оксидов азота аммиаком на сотовых керамических катализаторах (СКВ-технологии);
селективное некаталитическое восстановление оксидов азотов аммиака (СНКВ-технологии).
Техническое описание
Селективное каталитическое восстановление является наиболее эффективным средством снижения выбросов NOх. В состав системы СКВ входят:
1) каталитический реактор;
2) система подачи реагента.
Рисунок 5.7. Схематичное изображение системы СКВ
Каталитическая газоочистка представлена химическими процессами восстановления газом-восстановителем до простейших составляющих. Конечным продуктом реакции являются безопасные компоненты – пары воды, углекислый газ, азот. Восстановительный агент (реагент) инжектируется в поток дымовых газов до катализатора. Вблизи поверхности катализатора происходят с разной степенью интенсивности восстановительные реакции, в результате которых оксиды азота переходят в молекулярный азот. Скорость подачи и расход восстановителя определяются концентрацией NOx на входе и выходе из системы очистки. Инжекция аммиака осуществляется преимущественно вдувом смеси воздуха с предварительно испаренным и подмешанным безводным аммиаком, реже – впрыском водного раствора аммиака непосредственно в поток. Инжекция карбамида осуществляется преимущественно непосредственным впрыском раствора карбамида в поток дымовых газов, либо предварительной газификацией и разложением карбамида с получением аммиачно-газовой смеси и последующим вдувом.
Эффективность метода СКВ определяется параметрами:

1) жану жүйесі – отын түрі;
2) катализатордың құрамы;
3) катализатордың белсенділігі, оның селективтілігі және әрекет ету уақыты;
4) катализатордың пішіні, каталитикалық реактордың конфигурациясы;
5) NH3 қатынасы: NOX және NOx концентрациясы;
6) каталитикалық реактордың температурасы;
7) газ ағынының жылдамдығы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде NOx ластаушы затының шығарындыларын төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Бұл әдісті қолданған жағдайда тазарту тиімділігі 90 %-дан асады. Құрғақ басу технологиясымен бірге NOx (20 мг/Нм3) бойынша еуропалық экологиялық нормативтердің төменгі шекарасын сақтауды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Неғұрлым тиімді каталитикалық қалпыа келтіру
300 – 450 ОС аралығында жүреді.
Катализаторлардың көпшілігі титан диоксиді (TiO2) және ванадий пентоксиді (V2O5) негізінде түзіледі. Титан диоксиді – ыңғайлы тасымалдаушы және SO3-пен уланбайды. Ванадий пентоксиді аммиак пен азот тотықтарының өзара әрекеттесу реакциясын алға жылжытады және SOх әсеріне сезімталдығы аз.
Қажет болса, жанармай газындағы азот тотығының 80 % немесе одан да көп мөлшерін қалпына келтіру үшін СКҚ әдісі жалғыз мүмкіндік болады. Бұдан басқа, әдіс жетілдіруді болжайды; оны азот тотықтарының мөлшерін азайту үшін жану жүйесін жетілдіру әдістерімен табысты біріктіруге болады. Бұл әдіс Еуропа, АҚШ және Оңтүстік-Шығыс Азия кәсіпорындарында пайдаланылады [49].
2009 жылы LKAB зауыты (Швеция) алғаш рет Grate-Kiln зауытында СКҚ жүйесін орнатты.
Кросс-медиа әсерлері
Каталитикалық реактордан шыққан кезде қатты аммоний сульфаты мен аммоний бисульфаты балқымасының технологиялық жабдықтың қабырғаларында түзілуі және тұндырылуы. Бұл қосылыстар – (NH4)2SO4 және NH4НSO4, енгізілетін аммиактың SO3-мен реакциясы арқылы түзіледі, ол жоғары күкіртті отындар жанған кезде алынады. Әсіресе тұздардың ауа жылу алмастырғышында тұнып қалуынан құтылу қиын.
Басқа проблемалар: атмосфераға аммиак пен оның қосылыстарының, сондай-ақ басқа да қажетсіз өнімдердің шығарындылары, мысалы, SO3; ағынды тазарту үшін қосымша құрылғыларды пайдалану қажеттілігі: күкіртсіздендіру блогы және т.б.; шығарылатын газдағы аммиак мөлшерін анықтауға арналған сенімді ааппаратураның болмауы; каталитикалық процестің температуралық режимге сезімталдығы және тиеуде соған байланысты шектеулер және отын; катализаторды қоршаған ортаны қорғау тұрғысынан ыңғайлы әдістермен ауыстыру және залалсыздандыру; тазарту құрылғыларының сенімділігі және олардың экономикалық орындылығы.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
NOx шығарындыларын азайту. Экологиялық заңнаманың талаптары.

1) система сжигания – вид топлива;
2) состав катализатора;
3) активность катализатора, его селективность и время действия;
4) форма катализатора, конфигурация каталитического реактора;
5) отношение NH3: NOX и концентрация NOx;
6) температура каталитического реактора;
7) скорость газового потока.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества NOX.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Эффективность очистки в случае использования данного метода – свыше 90 %. В сочетании с технологией сухого подавления позволяет обеспечить соблюдение нижней границы европейских экологических нормативов по NOx (20 мг/Нм3). Наиболее эффективно каталитическое восстановление происходит в области 300 – 450 оС.
Большинство катализаторов формируется на основе диоксида титана (TiO2) и пентоксида ванадия (V2O5). Диоксид титана – удобный носитель и не отравляется SO3. Пентоксид ванадия промотирует реакцию взаимодействия аммиака и оксидов азота и мало чувствителен к действию SOх.
При необходимости восстановить 80 % или более оксидов азота в топочном газе метод СКВ является единственно возможным. Кроме того, метод предполагает совершенствование; его можно успешно сочетать с методами совершенствования системы сжигания для снижения количества оксидов азота.
Данный метод используется на предприятиях Европы, США и Юго-Восточной Азии [49].
В 2009 году завод LKAB (Швеция) впервые установил систему СКВ на заводе Grate-Kiln.
Кросс-медиа эффекты
Образование и осаждение на стенках технологического оборудования твердого сульфата аммония и расплава бисульфата аммония при выходе из каталитического реактора. Эти соединения – (NH4)2SO4 и NH4НSO4, образуются по реакции вводимого аммиака с SO3, который получается при сгорании высокосернистых видов топлива. Особенно трудно избежать осаждения солей в воздушном теплообменнике.
Другими проблемами являются: выбросы в атмосферу аммиака и его соединений, а также иных нежелательных продуктов, например, SO3; необходимость использования дополнительных устройств для очистки потока: блок обессеривания и др.; отсутствие надежной аппаратуры для определения количества аммиака в отходящем газе; чувствительность каталитического процесса к температурному режиму и связанные с этим ограничения в загрузке и топливе; замена и дезактивация катализатора удобными с точки зрения охраны окружающей среды методами; надежность устройств очистки и их экономическая целесообразность.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов NOx. Требования экологического законодательства.

5.4.4.5. Түтін газдарының қайта айналымы
Сипаты
Таза ошақтық ауаның бір бөлігін ауыстыру және азотты тотықтыру және жану температурасын төмендету үшін O2 мөлшерін шектеу мақсатында түтін газдарының бір бөлігін жану камерасына қайта айналымы (сыртқы) NOx түзілуін шектейді.
Техникалық сипаттамасы
Түтін газдарының қайта айналымы жалынның ең жоғары температураларын шектеу әдісін білдіреді. Түтін газдарының жану үшін ауаға қайта айналымы оттегі құрамын 17 – 19 %-ға дейін төмендетіп, жалынды азайтады.
Ең қарапайым тәсіл түтін газдарын сору каналынан оттық желдеткішінің көмегімен кетіру және оларды жануға арналған ауамен араластыру арқылы қайта айналдырудан тұрады. Қайта айналым шығысын электронды оттық жабдығымен басқарылатын сервожетекпен дроссельді саңылау көмегімен реттеуге болады. Табиғи газды отын ретінде пайдаланған кезде осы әдіспен алынған NОх шығарындыларын азайту айтарлықтай және қайта айналымдағы түтін газдарының пайыздық қатынасына және пайдаланылатын оттықтың типіне байланысты.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде NOx ластаушы затының шығарындыларын төмендету.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Өнімділігі кемінде 140 т/сағ болатын кокс газымен жұмыс істейтін жалпақ болат дайындамалар жылытқышы үшін NOx шығарындыларын тиісінше оттық газдардың 10 %, 20 % және 30 % қайта айналымы үшін 51,4 %, 69,4 % және 79,8 % (657 мг/м3 базалық деңгейімен салыстырғанда) төмендегені туралы хабарланды.
Пештің өнімділігінің ықтимал төмендеуін және, демек, , әсіресе, пештің жұмыс шегіне жеткенде неғұрлым төмен өткізу қабілеттін ескеру қажет.
Кейбір жағдайларда жалынның тұрақтылығын жоғалту және оттықты өшіру мүмкін.
Оттықтың қуаты төмендейді, оттық қуатының азаюы жану ауасының бір бөлігін құрамында оттегі аз шығарылатын газдармен ауыстыруды өтеу үшін қажет.
Шығарылатын газдардың құрамы, демек көлемі өзгермелі болған жағдайда (мысалы, зауыттың аралас газдары қолданылатын кешенді объектілерде) бақылау қиынға түседі.
Кросс-медиа әсерлері
Түтін газдарының қайта айналымы (сыртқы) энергия тиімділігін төмендетуі мүмкін.
Жанармай шығысының ықтимал өсуі (ошақтық түтін газдарының қайта айналымы шығарылатын газдардың шығысына және температурасына әсер етпейінше, жану тиімділігі мен отын шығысы сол күйінде қалады, бірақ бұл ауаны алдын ала қыздыру температурасының жоғарылауын білдіреді).
Оттықтардың әртүрлі конструкциялары үшін отын шығысын (демек, СО2 шығарындыларын) ұлғайту 1,1 %-дан 9,9 %-ға дейін құрайды (отындық түтін газдарының қайта айналымы 10 %-дан 50 %-ға дейінгі аралықта).
Көміртегі монооксиді мен жанбаған көмірсутектердің неғұрлым жоғары шығарындылары.
Жану өнімдеріндегі су буы құрамының жоғары болуы болаттағы қақтың түзілуін арттыруы мүмкін, осылайша (прокатты) қақты кетіру қажеттілігін арттырады және атмосфераға осыған байланысты шығарындылар мен осы процесте пайда болатын қалдықтарды арттырады.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Қолданыстағы қондырғыларға қолдану орынның жетіспеушілігімен шектелуі мүмкін.
Мысалы, бұл әдіс түтін газдарының қайта айналымын қамтамасыз ету үшін айтарлықтай ауаарналарын қажет етеді, кейбір жұмыс істейтін қондырғылардың конфигурациясына байланысты мұны орнату қиын болуы мүмкін.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Түтін газындарының қайта айналымын жаңғырту үшін ешқандай шығын қарастырылмаған. Түтін газындарының қайта айналымы көбінесе құрамында NOx аз оттықтар сияқты басқа бастапқы шаралармен бірге қолданылады, сондықтан түтін газындарының қайта айналымына ғана шығындарды бағалау қиын.
Ендірудің қозғаушы күші
NOx шығарындыларын қысқарту.
Экологиялық заңнаманың талаптары.

5.4.4.5. Рециркуляция дымовых газов
Описание
Рециркуляция (внешняя) части дымовых газов в камеру сгорания с целью замены части свежего топочного воздуха и ограничения содержания O2 для окисления азота и снижения температуры сгорания ограничит образование NOx.
Техническое описание
Рециркуляция дымовых газов представляет собой метод ограничения пиковых температур пламени. Рециркуляция дымовых газов в воздух для горения снизит содержание кислорода до 17 – 19 % и уменьшит пламя.
Самый простой способ состоит в рециркуляции дымовых газов путем их удаления из вытяжного канала с помощью вентилятора горелки и смешивания их с воздухом для горения. Расход рециркуляции можно регулировать с помощью дроссельной заслонки с сервоприводом, управляемой электронным оборудованием горелки. Сокращение выбросов NOх, полученное с помощью этого метода при использовании природного газа в качестве топлива, является значительным и зависит от процентного содержания рециркулирующих дымовых газов и типа используемой горелки.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества NOX.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Для подогревателя стальных плоских заготовок, работающего на коксовом газе, с производительностью не менее 140 т/ч, сообщается о снижении выбросов NOX на 51,4 %, 69,4 % и 79,8 % (по сравнению с базовым уровнем 657 мг/м3) для 10 %, 20 % и 30 % рециркуляции топочных газов соответственно.
Необходимо учитывать потенциальное снижение производительности печи и, следовательно, более низкую пропускную способность, особенно при достижении рабочего предела печи.
В некоторых случаях возможна потеря стабильности пламени и отключение горелки.
Мощность горелки снижается, уменьшение мощности горелки необходимо для того, чтобы компенсировать замену части воздуха горения отходящими газами с низким содержанием кислорода.
Потенциально трудно поддается контролю в случаях, когда состав и, следовательно, объемы отходящих газов изменчивы (например, на комплексных объектах, где используются смешанные газы завода).
Кросс-медиа эффекты
Рециркуляция дымовых газов (внешняя) может снизить энергоэффективность.
Потенциальное увеличение расхода топлива (до тех пор, пока рециркуляция топочных дымовых газов не повлияет на расход отходящих газов и их температуру, эффективность сгорания и расход топлива останутся прежними, но это подразумевает повышение температуры предварительного нагрева воздуха).
Увеличение расхода топлива (и, следовательно, выбросов CO2) для различных конструкций горелок составляет от 1,1 % до 9,9 % (рециркуляция топочных дымовых газов в диапазоне от 10 % до 50 %).
Более высокие выбросы монооксида углерода и несгоревших углеводородов.
Повышенное содержание водяного пара в продуктах сгорания может увеличить образование окалины на стали, тем самым увеличивая потребность в удалении (прокатной) окалины и увеличивая связанные с этим выбросы в атмосферу и образующиеся при этом отходы.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимость к существующим установкам может быть ограничена нехваткой места.
Например, этот метод требует значительных воздуховодов для обеспечения рециркуляции дымовых газов, что может быть сложно установить, в зависимости от конфигурации некоторых действующих установок.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Для модернизации рециркуляции дымовых газов никаких затрат не предусмотрено. Рециркуляция дымовых газов часто применяется вместе с другими первичными мерами, такими, как горелки с низким содержанием NOX, поэтому трудно оценить затраты только на рециркуляцию дымовых газов.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов NOx.
Требования экологического законодательства.

5.4.4.6. Жалынсыз жану
Сипаты
Жалынсыз жануға отын мен жану ауасының пештің жану камерасына жалын түзуді басу және біркелкі жылудың камерада неғұрлым біркелкі бөлінуін бір мезгілде жасаған кезде термиялық NOX түзілуді азайту үшін жоғары жылдамдықпен бөлек бүрку есебінен қол жеткізіледі. Жалынсыз жануды оттекті-отын жағып ұштастырып пайдалануға болады.
Техникалық сипаттамасы
Жалынсыз жануға жалынсыз оттықпен жабдықталған әдеттегі әуе пештерін пайдалана отырып немесе оттекті-отындық жалынсыз оттықтарды пайдалана отырып қол жеткізуге болады.
Қара металлургияның жылыту және термиялық өңдеу пештері әдетте жоғары температура процесінде жұмыс істейді. Энергияның шығыны жануға арналған ауаны алдын ала қыздыру үшін пайдаланған газдар пайдаланылатын рекуперативті оттықтардың көмегімен барынша азайтылуы мүмкін кезде азот тотығын түзу де жануға арналған ауа температурасы аса жоғары болған кезде де ұлғаяды. Атмосфералық азот, атап айтқанда, жалын майданының ыстық аймақтарында азот тотығын түзеп тотығады.
Жалынсыз жануға отын газының, жану ауасының және рециркуляцияланатын пайдаланылған газдардың қарқынды ауысуы есебінен қол жеткізілуі мүмкін. Отын газы және жану ауасы жоғары жылдамдықпен жану камерасына жеке бүркіледі. Жану камерасының ішінде түтін газдарының өте қарқынды ішкі циркуляциясы жану ауасын, отын газын және жану өнімдерін араластырады. Бұл жағдайларда оттықтың ішіндегі жану температурасы өздігінен тұтану қоспалары температурасынан жоғары (мысалы, табиғи газ бен ауаны пайдаланған кезде > 800 ºc) және түтін газдарын рециркуляциялау коэффициенті үштен жоғары болған кезде жалынсыз жану жүреді.
Жалынсыз жану кезінде жалын фронтының температуралық шыңы болмайды, бұл әдеттегі оттықтармен салыстырғанда NOx түзуді айтарлықтай төмендетеді. Жалынсыз жанудың тағы бір артықшылығы – отын жану камерасының бүкіл көлемінде тотығып, оттықтың өте біркелкі температурасын қамтамасыз етеді. Біркелкі таралу кезінде жану камерасының неғұрлым жоғары орташа температурасын ұстауға болады, бұл қыздыру уақытының қысқаруына және CО шығарындыларының төмендеуіне әкеледі, өйткені толық жануға қол жеткізіледі. Бұдан басқа, жалынсыз жану шу деңгейін азайтуға және шілтерге термиялық жүктемені азайтуға әкеледі.
Бұл техника жану ауасын оттегімен ауыстыруды қамтиды
(тазалығы > 90 %), бұл қыздырылатын аз мөлшердегі азотты және пайдаланылған газдардың жалпы көлемінің азаюын білдіреді, бұл энергия тиімділігін арттыруға әкеледі.
Жалынсыз оттекті-отынды жануға отын мен оттегінің оттыққа жоғары жылдамдықпен бөлек бүркуін араластыру есебінен қол жеткізіледі. Жану аймағында түтін газдарының рециркуляциясы ең жоғары температураның төмендеуіне және термиялық NOX түзілуіне әкеледі. Жалынсыз оттекті-отынды жанумен салыстырғанда пештегі температураны бөлу неғұрлым біркелкі болады, бұл пештің сипаттамасына және өндірістік жағдайға байланысты өнімділікті арттыруға және/немесе энергия тұтынуды азайтуға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жалынсыз жану азот оксидтері (NOx) мен көміртек оксиді (CO) шығарындыларын айтарлықтай төмендетуге мүмкіндік береді, бұл ауа сапасын жақсартып, қоршаған ортаға зиянды әсерді азайтады.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері

5.4.4.6. Беспламенное горение
Описание
Беспламенное горение достигается за счет раздельного впрыска топлива и воздуха для горения в камеру сгорания печи с высокой скоростью для подавления образования пламени и уменьшения образования термических NOx при одновременном создании более равномерного распределения тепла по камере. Беспламенное горение можно использовать в сочетании с кислородно-топливным сжиганием.
Техническое описание
Беспламенное горение может быть достигнуто с использованием обычных воздушных печей, оснащенных беспламенной горелкой, или с использованием кислородно-топливных беспламенных горелок.
Нагревательные и термообрабатывающие печи черной металлургии обычно работают при высоких температурах процесса. В то время как потери энергии могут быть сведены к минимуму с помощью рекуперативных горелок, использующих выхлопные газы для предварительного нагрева воздуха для горения, образование оксидов азота также увеличивается при более высоких температурах воздуха для горения. Атмосферный азот окисляется, в частности в горячих зонах фронта пламени с образованием оксидов азота.
Беспламенное сгорание может быть достигнуто за счет интенсивного перемешивания топливного газа, воздуха для горения и рециркулирующих выхлопных газов. Топливный газ и воздух для горения впрыскиваются раздельно в камеру сгорания с высокой скоростью. Внутри камеры сгорания очень интенсивная внутренняя циркуляция дымовых газов смешивает воздух для горения, топливный газ и продукты сгорания. В этих условиях происходит беспламенное горение при условии, что температура горения внутри топки выше температуры самовоспламенения смеси (например, > 800 ºC при использовании природного газа и воздуха) и коэффициент рециркуляции дымовых газов выше трех.
При беспламенном горении температурный пик фронта пламени отсутствует, что значительно снижает образование NOx по сравнению с обычными горелками. Еще одним дополнительным преимуществом беспламенного сжигания является то, что топливо окисляется по всему объему камеры сгорания, обеспечивая очень однородную температуру топки. При равномерном распределении можно поддерживать более высокую среднюю температуру камеры сгорания, что приводит к сокращению времени нагрева и снижению выбросов CO, поскольку достигается полное сгорание. Кроме того, беспламенное горение приводит к снижению уровня шума и уменьшению термической нагрузки на горелку.
Эта техника включает в себя замену воздуха для горения кислородом (чистота > 90 %), что означает меньшее количество азота, подлежащего нагреву, и уменьшение общего объема выхлопных газов, что приводит к повышению энергоэффективности.
Беспламенное кислородно-топливное горение достигается за счет разбавления путем раздельного впрыска топлива и кислорода с высокой скоростью в топку. Рециркуляция дымовых газов в зоне сжигания приводит к снижению пиковой температуры и образованию термических NOX. По сравнению с беспламенным кислородно-топливным сжиганием распределение температуры в печи будет более равномерным, что даст возможность увеличить производительность и/или снизить потребление энергии в зависимости от характеристик печи и производственной ситуации.
Достигнутые экологические выгоды
Беспламенное горение позволяет значительно снизить выбросы оксидов азота (NOx) и CO, что улучшает качество воздуха и снижает вредное воздействие на окружающую среду.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные

Фос-сюр-Мердегі (Франция) Ascométal-ға тиесілі екі алаңда жалынсыз оттегі газын жағу орнатылды. Барлығы тоғыз шахта пеші жалынсыз оттекті-отынды оттықтармен жаңғыртылды. Нәтижесінде жылу өнімділігі 50 %-ға ұлғайды, отын шығыны 40 %-ға қысқарды, ал NОх шығарындылары 40 %-ға қысқарды.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Қолданыстағы қондырғыларға қолдану пештің конструкциясымен (яғни, пештің көлемімен, оттықтардың кеңістігімен, оттықтар арасындағы қашықтықпен) және отқа төзімді төсемді ауыстыру қажеттілігімен шектелуі мүмкін.
Қолдану температураны немесе температура бейінін мұқият бақылауды қажет ететін процестер үшін шектелуі мүмкін (мысалы, қайта кристалдану).
Жалынсыз жану үшін қажетті өздігінен тұтану температурасы төмен температурада болған кезде жұмыс істейтін пештерге немесе шығарылатын түтікті оттықтармен жабдықталған пештерге қолданылмайды.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Оттекті-отынды оттықтарды қолдану қосымша оттегін сатып алуды немесе өндіруді қажет етеді. Тиісінше, жалынсыз оттекті-отынды әдіс көбінесе оттегі арзан бағамен қолжетімді кәсіпорындарда ғана экономикалық тұрғыдан пайдалы болады.
Пештің неғұрлым жоғары орташа температурасына қол жеткізіледі, бұл қыздыру уақытының қысқаруына және өнімділіктің жоғарылауына әкелуі мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
Арттырылған өнімділік.
Энергияны үнемдеу.
NOx шығарындыларының жалпы төмендеуі.
Кәсіпорындардың мысалдары:
Ascométal – пештер (қыздыру құдықтары түрінде) (Фос-сюр-Мер, Франция).
Outokumpu пештері тот баспайтын болаттан жасалған арқалықтармен және тізбекті беріліспен (Дегерфорс, Швеция).
SSAB Borlänge (Швеция).
Вестальпин Гробблех (Аустрия).
5.4.4.7. Оттекті-отынды жану
Сипаты
Ауа жану үшін толық немесе ішінара таза оттегімен ауыстырылады.
Техникалық сипаттамасы
Болат шламдарды қайта қыздыру энергияны аса қажет ететін процесс болып табылады, онда талап етілетін жоғары температураға жету үшін жоғары жылу шығару қабілеті бар газ тәрізді немесе сұйық отын пайдаланылады. Жану процесінде стандартты ауа пайдаланылған кезде азоттың үлкен көлемі пештерге түседі және атмосфераға шығарылардың алдында жоғары температурада отынды жағу кезінде қыздырылады, бұл энергияның айтарлықтай шығынына және NOх артық шығарындыларына алып келеді. Оттекті-отынды технология пайдаланылған кезде 78 % азоттан және 21 % оттегіден тұратын жану ауасы оттегімен ауыстырылады (тазалығы ≥ 90 %).
(і) ауаны жағу, (ii) таза оттегіні жағу және (iii) жану ауасын оттегімен 50 %-дық байытып аралас жағу кезінде метанды жағудың түрлі жағдайын көрсететін үш стехиометриялық теңдеу көрсетілген.

Беспламенное газокислородное сжигание установлено на двух площадках, принадлежащих "Ascométal" в Фос-сюр-Мер (Франция). В общей сложности девять шахтных печей были модернизированы беспламенными кислородно-топливными горелками. В результате теплопроизводительность увеличилась на 50 %, расход топлива сократился на 40 %, а выбросы NOх сократились на 40 %.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимость к существующим установкам может быть ограничена конструкцией печи (т. е. объемом печи, пространством для горелок, расстоянием между горелками) и необходимостью замены огнеупорной футеровки.
Применимость может быть ограничена для процессов, где требуется тщательный контроль температуры или температурного профиля (например, перекристаллизация).
Неприменимо к печам, работающим при температуре ниже температуры самовоспламенения, необходимой для беспламенного горения, или к печам, оборудованным излучающими трубчатыми горелками.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Применение кислородно-топливных горелок требует дополнительной покупки или производства кислорода на месте. Соответственно, беспламенный кислородно-топливный метод часто экономически выгоден только на предприятиях, где кислород доступен по низкой цене.
Достигаются более высокие средние температуры печи, что может привести к сокращению времени нагрева и увеличению производительности.
Движущая сила внедрения
Повышенная производительность.
Энергосбережение.
Общее снижение выбросов NOx.
Примеры предприятий:
"Ascométal" – печи (в виде нагревательных колодцев) (Фос-сюр-Мер, Франция);
печи "Outokumpu" с шагающими балками из нержавеющей стали и цепной передачей (Дегерфорс, Швеция);
"SSAB Borlänge" (Швеция);
"Вестальпинский Гробблех" (Австрия).
5.4.4.7. Кислородно-топливное горение
Описание
Воздух для горения полностью или частично заменяется чистым кислородом.
Техническое описание
Повторный нагрев стальных слябов является очень энергоемким процессом, в котором для достижения требуемых высоких температур используется газообразное или жидкое топливо с высокой теплотворной способностью. Когда в процессе горения используется стандартный воздух, большие объемы азота поступают в печи и нагреваются за счет сжигания топлива при высокой температуре, прежде чем выбрасываются в атмосферу, что приводит к значительным потерям энергии и повышенным выбросам NOX. При использовании кислородно-топливной технологии воздух для горения, состоящий из 78 % азота и 21 % кислорода, заменяется кислородом (чистота ≥ 90 %).
Показаны три стехиометрических уравнения, иллюстрирующих различные случаи сжигания метана при (i) сжигании воздуха, (ii) сжигании чистого кислорода и (iii) смешанном сжигании с 50%-ным обогащением кислородом воздуха для горения.

O2 – 21 % және N2 – 78 % ауада қалыпты жану:
CH4 + 2 (O2 + 3,76 N2) → CO2 + 2H2O+ 7,52 N2
100 % оттегінің жануы:
CH4 + 2O2 → CO2+ 2H2O
50 % O2 және 50 % ауа оттегімен байытылған ауада жағу:
CH4 + 2 (O2 + N2) → CO2+ 2H2O + 2N2
Жану процесінен азотты алып тастау пештің энергия тиімділігін арттырады, өйткені ауаны оттегімен алмастырған кезде жану өнімдерінің соңғы көлемі айтарлықтай азаяды (мысалы, оттегі отынын 100 % жағу кезінде пайдаланылатын отын көлемінен үш есе аз). Нәтижесінде пайда болған жылу пештің жүктемесін жылыту үшін қолжетімді болады. Бұл әсер 2.76-суретте айқын көрсетілген, мұнда пештегі қолжетімді жылудың пайызы әртүрлі ауа/оттегі қатынасындағы шығатын газдардың температурасына байланысты көрсетіледі.
Түтін газдарындағы азоттың құрамын жою немесе азайту шығарылатын газдардың қосылған энергия бірлігіне аз көлеміне (Нм3 шығарылатынгаздар/квт-сағ көрінеді) және концентрацияның және парциальных қысым CO2 және H2O артуына әкеледі. Жылулық сәулесі негізінен жану газдардағы CO2 және H2O шығады. Тиісінше, CO2 және H2O жоғары концентрациясы пеште жылу беруді айтарлықтай ұлғайтады.
Нәтижесінде, оттегі мөлшері жоғары жану жағдайында пайдаланылған газдардың көлемдік шығыны айтарлықтай аз болғандықтан, жылу бастапқы материалға тиімдірек беріледі. Бұдан басқа, ауаны жағудан оттегі құрамының жоғарылауымен жануға ауысу көбінесе шығатын газдардың шығу кезінде температурасының төмендеуіне әкеледі.
Қайта қыздыру және термиялық өңдеу пештерінде оттекті-отынды технологияны пайдалану үшін бірнеше конфигурациялар болуы мүмкін, соның ішінде:
100 % оттегі бар оттекті-отынды оттық
Бұл конфигурацияда 100 % оттегі бар және ауасыз оттекті-отынды оттықтар қолданылады. Конструкциясы нақты жағдайға байланысты өзгеруі мүмкін (мысалы, қолданылатын отын типі және оттықтың орналасуы). Ауа оттықтарымен болатын жағдайдағыдай оттекті-отынды оттықта өздігінен тұтану температурасынан төмен температурада жұмыс істеу үшін бақылау оттығын немесе жалынды тұрақтандыру жүйесін қажет етуі мүмкін.
NOх шығарындыларына әсері
Теориялық тұрғыдан азотсыз пеш NOх шығармаса да, өнеркәсіптік пештердің көпшілігінде ағып кетулер бар, бұдан пешке ауа кіріп, нәтижесінде NOх пайда болады. NOх төмен шығарындыларына қол жеткізу үшін оттекті-отынды оттықтар пайдаланылған кезде отынды және оттегіні бүрку нүктелері, әдетте, бөлінген, оттегі (жиі төмен 21 % O2) және отын концентрациясын жану реакциясы басталғанға дейін азайту үшін бөлінген. Бүркудің жоғары жылдамдығы жану өнімдерінің оттегі мен отынға рециркуляциясына ықпал етеді. Жалындағы оттегі мен отынның төмен концентрациясы жалынның ең жоғары температурасын төмендетеді және NOх түзілуін тежейді.
Кәдімгі оттықтарды пайдаланып оттегімен байыту
Бұл әдіс ауа ағынындағы оттегінің құрамын 21 %-дан шамамен
25 – 28 %-ға дейін арттыру үшін жану ауасына оттегіні қосудан тұрады. Әдетте ауаны жағу үшін пайдаланылатын кәдімгі оттықтарды пайдалануға болады және артықшылығы – қажет болған жағдайда "оттегімен байытылған" режим мен "ауа отынындағы" қалыпты жұмыс режимі арасында ауысу өте оңай. Бір кемшілігі – оттықтың конструкциясы осы мақсатқа өте сирек арналған және NOх шығарындыларынады ұлғаю үрдісі бар.
Оттегімен сыртқы үрлеу

Нормальное горение на воздухе с O2 – 21 % и N2 – 78 %:
CH4 + 2 (O2 + 3,76 N2) → CO2 + 2H2O+ 7,52 N2;
100 % кислородное сгорание:
CH4 + 2O2 → CO2+ 2H2O;
Сжигание на обогащенном кислородом воздухе с 50 % O2 и 50 % воздуха:
CH4 + 2 (O2 + N2) → CO2+ 2H2O + 2N2.
Удаление азота из процесса горения повышает энергоэффективность печи, поскольку при замене воздуха кислородом конечный объем продуктов сгорания значительно уменьшается (например, всего в три раза по сравнению с объемом используемого топлива при 100 %-ном сжигании кислородного топлива). В результате вырабатываемое тепло будет более доступно для нагрева загрузки печи. Этот эффект наглядно проиллюстрирован на рисунке 2.76., где процентное соотношение доступного тепла в печи представлено в зависимости от температуры отходящих газов при различных соотношениях воздух/кислород.
Удаление или уменьшение содержания азота в дымовых газах также приводит к меньшему объему отходящих газов на единицу добавленной энергии (выражается в Нм3 отходящих газов/кВтч) и увеличению концентрации и парциальных давлений CO2 и H2O. Тепловое излучение в основном исходит от CO2 и H2O, присутствующих в газах горения. Соответственно, высокие концентрации CO2 и H2O значительно увеличивают теплопередачу в печи.
В итоге, поскольку объемный расход выхлопных газов значительно меньше в случае сгорания с повышенным содержанием кислорода, тепло отдается исходному материалу более эффективно. Кроме того, переход от сжигания воздуха к сжиганию с повышенным содержанием кислорода часто приводит к снижению температуры выхлопных газов на выходе.
Для использования кислородно-топливной технологии в печах повторного нагрева и термообработки возможно несколько конфигураций, включая следующие.
Кислородно-топливная горелка со 100 %-ым кислородом.
В этой конфигурации используются кислородно-топливные горелки со 100 %-ым кислородом и без воздуха. Конструкция может варьироваться в зависимости от конкретной ситуации (например, типа используемого топлива и положения горелки). Как и в случае с воздушными горелками, кислородно-топливной горелке может потребоваться контрольная горелка или система стабилизации пламени, чтобы работать при температурах ниже температур самовоспламенения.
Воздействие на выбросы NOX.
Хотя теоретически печь без азота не производит NOX, в большинстве промышленных печей есть утечки, из-за которых в печь может попадать воздух и в результате образуется NOX. Для достижения низких выбросов NOX при использовании кислородно-топливной горелки точки впрыска топлива и кислорода обычно разделены, чтобы снизить концентрацию кислорода (часто ниже 21% O2) и топлива до начала реакции горения. Высокая скорость впрыска способствует рециркуляции продуктов сгорания в кислород и топливо. Низкая концентрация кислорода и топлива в пламени снижает пиковую температуру пламени и подавляет образование NOX.
Обогащение кислородом с использованием обычных горелок.
Этот метод заключается в добавлении кислорода в воздух горения для увеличения содержания кислорода в воздушном потоке с 21 % примерно до 25 – 28 %. Обычно можно использовать обычные горелки, используемые для сжигания воздуха, и преимущество заключается в том, что при необходимости очень легко переключаться между режимом "обогащенный кислородом" и обычным режимом работы "на воздушном топливе". Одним из недостатков является то, что конструкция горелки очень редко предназначена для этой цели и что выбросы NOX имеют тенденцию к увеличению.
Внешняя продувка кислородом.

Оттегімен сыртқы үрлеу техникасы оттықтардың өздерін ауыстыру қажеттілігінсіз жұмыс істеп тұрған пештерде оттекті-отынды жанудың артықшылықтарын пайдалану үшін әзірленген арнайы қолдану. Оттегімен дәстүрлі байыту кезінде жасалатын әрбір оттықтың жануы үшін ауа ағынына оттегіні қосу орнына оттегі оттықтан аз ғана қашықтықта жоғары жылдамдықпен бүркіледі, бұл оттегіге жануға қатысқанға дейін түтін газдарымен араласуына мүмкіндік береді (2.78-суретті қараңыз). Оттегімен баю деңгейі шамамен 30 – 50 %-ға жетуі мүмкін. Оттегіні сыртқы беруді пайдалану кезінде жалынсыз оттекті-отынды оттықтағы жануға ұқсас жануға қол жеткізіледі, бұл NOх шығарындыларын азайтуға әкеледі.
Оттегімен байыту және сыртқы оттегімен үрлеу үшін оттегі мен отынның дұрыс жалпы арақатынасына жету үшін ауа, оттегі мен отын ағынын жақсы бақылау маңызды.
Жоғарыда көрсетілген оттекті отынның үш нұсқасы арасында таңдау (яғни 100 % оттегі бар оттық, оттегімен байыту немесе сыртқы оттегімен үрлеу) қондырғының сипаттамасы мен өнімділігіне байланысты. Мысалы, пештің қосымша жылу өнімділігі талап етілген кезде ең жақсы нұсқа 100 % оттегі оттықтары пайдаланылуы мүмкін. Жақсы ПӘК көрсететін ауа отынында кәдімгі оттықтарымен жабдықталған пештер үшін сыртқы үрлеу технологиясы энергия тұтынуды одан әрі азайту және NOх шығарындыларын азайту үшін ең жақсы шешім болуы мүмкін.
Ескерілуге тиіс ықтимал проблемалар – бұл оттықты басқару жүйесін бейімдеу қажеттілігі немесе шығатын клапанды немесе желдеткішті ауыстырудың немесе басқару параметрлеріне түзетулер енгізудің ықтимал қажеттілігі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника жану тиімділігін арттыру және артық ауаға деген қажеттілікті азайту арқылы энергия тұтыну мен CO₂ шығарындыларын төмендетуге ықпал етеді. Бұл процесс сондай-ақ CO және азот оксидтері (NOₓ) шығарындыларының айтарлықтай қысқаруына әкеліп, атмосфералық жүктемені азайтады және ауа сапасын жақсартады. Сонымен қатар, шығатын газдардағы CO₂-нің жоғары концентрациясы оны кейіннен ұстап қалу және пайдалану үдерісін жеңілдетеді.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Жалпы оттекті-отынды технологияны пайдалану кезінде мынадай жақсаруларға қол жеткізіледі:
CO2 және H2O парциалды қысымының жоғарылауы және газдардың пеште ұзақ уақыт болуы газдың сәулеленуіне, қыздыру уақытының қысқаруына және өнімділіктің жоғарылауына әкеледі.
пайдаланылған түтін газдарының көлемінің және пайдаланылған түтін газдарының температурасының айтарлықтай төмендеуі, бұл пайдаланылған газдар шығарындыларын ағыннан төмен төмендету жүйелерінің көлемінің азаюына әкеледі.
оттегі беру жалын температурасының жоғарылауына әкелуі мүмкін және қажет болған жағдайда оны пештің жұмысына қарамастан реттеуге болады.
оттықтағы ауаны таза оттегімен алмастыру азот газының парциалды қысымын төмендетеді және термиялық NOх түзілуін төмендетуі мүмкін. Алайда, егер оттықтың жанына оттегіні бүркісе немесе егер пешке ауаның едәуір мөлшері түссе, газдың жоғары температурасына байланысты NOx неғұрлым үлестік шығарындылары жоғары болуы мүмкін (мг/Нм3 түрінде көрсетілген). Алайда NOх-тың жалпы массалық шығарындылары (өндірілген өнімнің NOх массасы/тоннасы немесе NOх массасы/жұмсалған энергия ретінде көрсетілген) оттекті-отынды технология арқылы қол жеткізілген жалпы пайдаланылған газдардың айтарлықтай төмендеуіне байланысты азаяды.
үлестік энергияны тұтынуды азайту.

Техника внешней продувки кислородом представляет собой специальное применение, разработанное для использования преимуществ кислородно-топливного сжигания в существующих печах без необходимости замены самих горелок. Вместо добавления кислорода в поток воздуха для горения каждой горелки, как это делается при традиционном обогащении кислородом, кислород впрыскивается с высокой скоростью на небольшом расстоянии от горелки, что позволяет кислороду разбавляться дымовыми газами до того, как он примет участие в горении (см. рис. 2.78.). Уровень обогащения кислородом может достигать примерно 30 – 50 %. При использовании внешней подачи кислорода достигается сгорание, аналогичное сгоранию в беспламенной кислородно-топливной горелке, что приводит к снижению выбросов NOX.
Для обогащения кислородом и внешней продувки кислородом важно хорошо контролировать поток воздуха, кислорода и топлива, чтобы достичь правильного общего соотношения кислорода и топлива.
Выбор между тремя вариантами кислородного топлива, представленными выше (т.е. горелка со 100 %-ым кислородом, обогащение кислородом или внешняя продувка кислородом), зависит от характеристик и производительности установки. Например, когда требуется дополнительная теплопроизводительность печи, лучшим вариантом может быть использование 100 %-ых кислородных горелок. Для печей, оборудованных обычными горелками на воздушном топливе, демонстрирующими хороший КПД, технология внешней продувки может быть лучшим решением для дальнейшего снижения энергопотребления и сокращения выбросов NOX.
Потенциальные проблемы, которые следует учитывать – это необходимость адаптации системы управления горелкой, или потенциальная необходимость замены выпускного клапана или вентилятора, или внесения корректировок в параметры управления.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника способствует снижению энергопотребления и выбросов CO₂ за счет более высокой эффективности сгорания и уменьшения потребности в избыточном воздухе. Этот процесс также приводит к значительному сокращению выбросов CO и оксидов азота (NOₓ), что снижает нагрузку на атмосферу и улучшает качество воздуха. Кроме того, высокая концентрация CO₂ в отходящих газах облегчает его последующий улавливание и использование.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
В целом, при использовании кислородно-топливной технологии достигаются следующие улучшения:
увеличение парциальных давлений CO2 и H2O и более длительное время пребывания газов в печи приводят к более высокой теплопередаче за счет излучения газа, сокращению времени нагрева и увеличению производительности;
значительное снижение объемов отработанных дымовых газов и температуры отработанных дымовых газов, что приводит к уменьшению размеров систем снижения выбросов отработанных газов ниже по потоку;
подача кислорода может привести к повышению температуры пламени и при необходимости ее можно регулировать независимо от работы печи;
замена воздуха в горелке чистым кислородом снижает парциальное давление газообразного азота и может уменьшить образование термических NOX. Однако, если кислород впрыскивается рядом с горелкой или если в печь поступает значительное количество воздуха, возможны более высокие удельные выбросы NOX (выраженные в мг/Нм3) из-за более высокой температуры газа. Однако общие массовые выбросы NOX (выраженные как масса NOX/т произведенной продукции или масса NOX/израсходованная энергия) снижаются из-за значительного сокращения общего объема выхлопных газов, достигаемого с помощью кислородно-топливной технологии;
снижение удельного энергопотребления;
снижение потребности в системах рекуперации тепла и зависимости от них;

жылуды рекуперациялау жүйелеріне қажеттіліктің төмендеуі және оларға тәуелділік. толық циклді металлургиялық зауыттарда домна газы сияқты төмен калориялы отынды (мысалы, 2 кВтсағ/м3-тен төмен калориялы отын) жағу қажеттілігі артады (мысалы, жылу шығару қабілеті <1 кВтсағ/м3). Отынның мұндай түрлері үшін оттегін пайдалану жалынның температурасы мен тұрақтылығын қамтамасыз етудің абсолютті талабы болып табылады.
ауа отынымен жұмыс істейтін пештермен салыстырғанда CO2 шығарындыларын азайту.
Мысалы, Борлендегі SSAB қыздыру пештерінде сыртқы оттегін беру пайдаланылады. Энергияны үнемдеу өндіріс жағдайлары мен пешке байланысты 1,7 кВтсағ/м3-тен 2,5 кВтсағ/м3 оттегіні құрайды. Пайыздық қатынаста энергияны тұтыну (сондай-ақ CO2 шығарындылары) 5 – 16 %-ға, орташа есеппен 10 %-ға төмендеді.
Айналмалы пешке арналған деректер берілген Arcelor Mittal Shelby (АҚШ) зауыты оттегімен байыту есебінен энергия тұтынудың бастапқы
29 %-ға төмендегенін хабарлады. Кейіннен жалынсыз тотығумен бірге оттекті-отынды жануы нәтижесінде энергияны тұтыну 65 %-ға, сондай-ақ бастапқы ауа отын әдісімен салыстырғанда NOХ шығарындыларының 76 %-ға төмендеуі туралы хабарланды.
Кросс-медиа әсерлері
NOx жалпы шығарындылары азайып жатса да, NOx шығарындыларының жоғары концентрациясы байқалуы мүмкін.
Таза оттегіні пайдаланумен байланысты ықтимал қауіпсіздік қаупі жұмыс орнындағы қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қосымша сақтық шараларын қажет етеді.
Қоршаған ортаға жалпы әсерді және жалпы энергияны тұтынуды ескере отырып, қоршаған ортаға және оттегі өндірісінде пайдаланылатын электр энергиясын өндіруге жұмсалатын энергияға әсерін ескеру қажет. Оттегін өндіру үшін энергияға деген қажеттілік әртүрлі болады, егер оттегін газ тәрізді немесе сұйық күйге ауыстыру қажет болса. Энергия тұтынудың шамамен көрсеткіштері газ тәрізді оттегіні өндіру үшін 278 кВтсағ/т (0,4 кВтсағ/Нм3 O2) және сұйық оттегін өндіру үшін 800 кВтсағ/т (1,14 кВтсағ/Нм3 O2) құрайды. Оттегінің бөлінуінде пайдаланылатын электр энергиясын өндіруге байланысты жалпы тұтынылатын энергияны ескере отырып, электр энергиясының көзіне байланысты жалпы саны 3,27 кВтсағ/Нм3 O2 жетуі мүмкін (яғни 35 % таза ПӘК-мен жағу үшін қондырғылар).
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Қолданылуы жоғары легирленген болатты өңдейтін пештерде шектелуі мүмкін. Мысалы, беріктігі жоғары бар болатты ыстық суға батыру желісінде өндіру үшін бұл технологияны енгізу үстіңгі бетінің тотығуына байланысты мүмкін емес.
Жұмыс істеп тұрған қондырғыларға қолдану пештің конструкциясымен және шығатын газдарды барынша аз тұтыну қажеттілігімен шектелуі мүмкін. Шынында да, пештің конструкциясына байланысты (мысалы, сору жүйесі) пештің дұрыс жұмыс істеуін/жануын және түтін газдарын пеш пен түтін газын шығару арқылы тасымалдауды қамтамасыз ету үшін түтін газдарының ең аз көлемі/шығыны қажет болуы мүмкін.
Радиациялық құбырлы оттықтармен жабдықталған пештерге қолданылмайды
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады. Пешке салынатын капитал аз. Егер оттегі шығаратын зауытын салу қажет болса, инвестициялық шығындар көп.
Қайта қыздыру пешінде оттегі отынын жағу қыздырылатын материалдың өнімділігін арттыруға әкелуі мүмкін (мысалы, слябтар/жалпақ прокат дайындамасы). Егер оттегі отынын жағу орнатылса және жоғары өнімділікке қол жеткізілсе, жоғары операциялық шығындарды болдырмау үшін өндірістің келесі кезеңдерінде (мысалы, илемдеу, өрескел өңдеу, орау, аралық қыздыру) өнімділіктің артуын қамтамасыз ету қажет.
Оттегі отынын жағу кезіндегі негізгі пайдалану шығындары оттегі шығындары болып табылады. Оттекті-отынды технологияны оттегі төмен бағамен қолжетімді болған жағдайда ғана өміршең шешім деп санауға болады, бұл энергия мен отын тұтыну бағасын оттегі сатып алу бағасымен салыстыру кезінде үнемдеуге мүмкіндік береді.
Жоғары тазалықтағы оттегіні шамамен 90 % таза оттегімен алмастыруға болады, бұл шығындарды азайтуға мүмкіндік береді.
Пештің неғұрлым жоғары температурасына қол жеткізіледі, бұл процесс уақытының қысқаруына және өнімділіктің жоғарылауына әкеледі.
Ендірудің қозғаушы күші
Өнімділікті арттыру.
Энергияны үнемдеу.
NOХ шығарындыларының жалпы төмендеуі.

на металлургических заводах полного цикла возрастает потребность в сжигании низкокалорийного топлива (например, топлива с теплотворной способностью ниже 2 кВтч/м3), такого как доменный газ (например, теплотворная способность <1 кВтч/м3). Для таких видов топлива использование кислорода является абсолютным требованием для обеспечения температуры и стабильности пламени;
сокращение выбросов CO2 по сравнению с печами, работающими на воздушном топливе.
Например, в нагревательных печах SSAB в Борленге используется внешняя подача кислорода. Экономия энергии составила от 1,7 кВтч/м3 до 2,5 кВтч/м3 кислорода в зависимости от производственных условий и печи. В процентном отношении потребление энергии (а также выбросы CO2) снизились на 5 – 16 %, в среднем на 10 %.
На заводе Arcelor Mittal Shelby (США), где приведены данные для печи с вращающимся подом, сообщается о первоначальном снижении энергопотребления на 29 % за счет обогащения кислородом. Впоследствии сообщается о снижении потреблении энергии на 65 %в результате кислородно-топливного сжигания в сочетании с беспламенным окислением, а также о снижении выбросов NOX на 76 % по сравнению с первоначальным методом воздушного топлива.
Кросс-медиа эффекты
Могут наблюдаться более высокие концентрации выбросов NOX, хотя общие выбросы NOX снижаются.
Потенциальная угроза безопасности, связанная с использованием чистого кислорода, требует принятия дополнительных мер предосторожности для обеспечения безопасности на рабочем месте.
Принимая во внимание общее воздействие на окружающую среду и общее энергопотребление, необходимо учитывать воздействие на окружающую среду и энергию, потребляемую для производства электроэнергии, используемой при производстве кислорода. Потребность в энергии для производства кислорода различается, если кислород необходимо перевести в газообразное или жидкое состояние. Примерные показатели энергопотребления составляют 278 кВтч/т (0,4 кВтч/Нм3 O2) для производства газообразного кислорода и 800 кВтч/т (1,14 кВтч/Нм3 O2) для производства жидкого кислорода. С учетом общей потребляемой энергии, связанной с производством электроэнергии, используемой при выделении кислорода, общее количество может достигать 3,27 кВтч/Нм3 O2 в зависимости от источника электроэнергии (т. е. установки для сжигания с чистым КПД 35 %).
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимость может быть ограничена для печей, обрабатывающих высоколегированную сталь. Например, внедрение этой технологии для производства высокопрочной стали на линии нанесения покрытий горячим погружением невозможно из-за связанного с этим окисления поверхности.
Применимость к существующим установкам может быть ограничена конструкцией печи и необходимостью минимального расхода отходящих газов. Действительно, в зависимости от конструкции печи (например, системы вытяжки) может потребоваться минимальный объем/расход дымовых газов для обеспечения правильной работы печи/сжигания и транспортировки дымовых газов через печь и отвод дымовых газов.
Не применяется к печам, оснащенным радиационными трубчатыми горелками
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Низкие капиталовложения в печь. Если необходимо построить завод по производству кислорода, инвестиционные затраты высоки.
Сжигание кислородного топлива в печи повторного нагрева может привести к увеличению производительности нагреваемого материала (например, слябов/плоской прокатной заготовки). Если установлено сжигание кислородного топлива и достигается более высокая производительность, необходимо обеспечить увеличение производительности также на последующих этапах производства (например, прокатка, черновая обработка, размотка, промежуточный нагрев), чтобы избежать высоких эксплуатационных расходов.
Основными эксплуатационными расходами при сжигании кислородного топлива являются затраты на кислород. Кислородно-топливную технологию можно считать жизнеспособным решением только в том случае, если кислород доступен по низкой цене, что позволяет экономить средства при сравнении цены потребления энергии и топлива с ценой приобретения кислорода.
Кислород высокой чистоты может быть заменен кислородом с чистотой около 90 %, что позволяет снизить затраты.
Достигаются более высокие температуры печи, что приводит к сокращению времени процесса и повышению производительности.
Движущая сила для внедрения
Повышение производительности.
Экономия энергии.
Общее сокращение выбросов NOX.

5.4.4.8. Желіндіру ванналарында H2O2 (немесе несепнәр) пайдалану әдісімен аралас қышқылдармен желіндіру кезінде NOx түзілуінің төмендеуі
Сипаты:
Сутегі асқын тотығын (немесе несепнәр) бүрку арқылы NOX-ты басу
Техникалық сипаттамасы
Сутегі асқын тотығы (H2O2) мен NOx арасындағы реакция су фазасында жүреді, онда NOx азот қышқылын (HNO2) түзе отырып, сумен әрекеттеді. HNO2 салыстырмалы түрде тұрақсыз және NO2, NO және H2O-ға оңай ыдырайды. Соңында NOx процесс нәтижесінде бөлінеді. Алайда, H2O2 болуы HNO2-ді неғұрлым тұрақты HNO3-ке тез тотықтырады, осылайша NOx-тың қайта түзілуіне және шығарылуына жол бермейді.
Желіндіру ваннасына қосу арқылы NOx шығарындыларын басу үшін сутегі асқын тотығын тиімді пайдаланудың кілті тиімді араластыру болып табылады. Құрамында азот тотықтары да, өтпелі металл иондары да бар желіндіру ерітіндісіне сутегі асқын тотығы қосылғанда, ол NOx-ты тотықтырады не металл иондарымен әрекеттесу арқылы өзі каталитикалық ыдырауға ұшырайды.
Рециркуляциялау контурына H2O2 айдау арқылы NOx түзілуінің төмендеуі H2O2 мен ванна ерітіндісін тиімді араластыру әдістерінің бірі рециркуляцияланатын желіндіру ерітіндісіне сутегі асқын тотығын енгізуді білдіреді. Ваннаның құрамы рециркуляциялық контур бойынша ваннаның сағатына он ауысымына дейінгі жылдамдықпен айдалады. Сутегі асқын тотығы (35 %) осы контурға процесс жағдайларына сәйкес келуіне байланысты жылдамдығы минутына 1 литрге дейін дозаланады. Жүргізілген сынақтар осы техниканың көмегімен 90 %-дан асатын NOx басу тиімділігіне қол жеткізілгенін көрсетті.
Барботаж құбыр арқылы желіндіру ваннасына H2O2 бүрку есебінен NOx түзілуінің төмендеуі. Желіндіру ваннасына рециркуляциялық контурды жаңадан орнатуға күрделі шығындар жоғары болуы мүмкін. Демек, желіндіру ваннасына H2O2 қосудың балама әдісі желіндіру ваннасында орналасқан қосарланған барботер арқылы желіндіру ваннасына H2O2 тікелей айдаудан тұрады. Ваннаға диаметрі 30 мм, тесігі 3 мм полипропилен түтігінен жасалған, 150 мм аралықпен бұрғыланған қарапайым барботаж құбыр салынады.
Желіндіруге арналағн ваннаға жиналатын ерімейтін шөгінділердің көп болуына байланысты барботаж құбыр бітелуді азайту үшін көлденеңінен бұрышы 45 ° төмен бағытталған тесіктермен орналастырылған. Барботаж құбыр ваннаның болат кіреберісінде, табақпен кездейсоқ соқтығысуын болғызбау, сондай-ақ болат табақтың тұрақты қозғалысын H2O2-ді желіндіру ваннасына тиімді араластыру әдісі ретінде пайдалану үшін қозғалып тұратын болат табақтың тікелей астында орналасқан.
Жүргізілген сынақтар осы әдіс арқылы 90 %-дан асатын NOx басу тиімділігіне қол жеткізілетінін көрсетті.
NOx түзілуін сутегі асқын тотығымен азайтудың артықшылықтары.

5.4.4.8. Снижение образования NOx при травлении смешанными кислотами методом использования Н2О2 (или мочевины) в травильных ваннах
Описание
Подавление NOx путем впрыска перекиси водорода (или мочевины)
Техническое описание
Реакция между пероксидом водорода (H2O2) и NOx происходит в водной фазе, в которой NOx реагирует с водой с образованием азотистой кислоты (HNO2). HNO2 относительно нестабильна и легко разлагается обратно на NO2, NO и H2O. В итоге NOx будет выделен в результате процесса. Однако присутствие H2O2 быстро окисляет HNO2 до более стабильной HNO3, тем самым предотвращая повторное образование и выброс NOx.
Ключом к эффективному использованию перекиси водорода для подавления выбросов NOx путем добавления в травильную ванну является эффективное перемешивание. Когда перекись водорода добавляется к травильному раствору, содержащему как оксиды азота, так и ионы переходных металлов, он либо окисляет NOx, либо сам подвергается каталитическому разложению в результате реакции с ионами металлов.
Снижение образования NOx путем закачки H2O2 в контур рециркуляции
Один из методов эффективного смешивания H2O2 и раствора ванны заключается во впрыскивании перекиси водорода в рециркулируемый травильный раствор. Содержимое ванны перекачивается по рециркуляционному контуру со скоростью до десяти смен ванны в час. Перекись водорода (35 %) дозируется в этот контур со скоростью до 1 л/мин., в зависимости от соответствующих условий процесса. Проведенные испытания показали, что с помощью данной техники достигается эффективность подавления NOx, превышающая 90 %.
Снижение образования NOx за счет впрыска H2O2 в травильную ванну через барботажную трубу. Капитальные затраты на новую установку рециркуляционного контура на травильную ванну могут быть высокими. Следовательно, альтернативный метод добавления H2O2 в травильную ванну заключается в непосредственном впрыскивании H2O2 в травильную ванну через раздвоенный барботер, расположенный в травильной ванне. В ванну вставляется простая барботажная труба, сделанная из полипропиленовой трубки диаметром 30 мм с отверстиями 3 мм, просверленными с интервалом 150 мм.
Из-за большого количества нерастворимых отложений, которые накапливаются в ванне для травления, барботажная труба расположена с отверстиями, направленными под углом 45 ° вниз к горизонтали, чтобы минимизировать засорения. Барботажная труба расположена у стального входа в ванну, прямо под движущимся стальным листом, чтобы предотвратить случайное столкновение с листом, а также использовать постоянное движение стального листа в качестве метода эффективного перемешивания H2O2 в травильную ванну.
Проведенные испытания показали, что с помощью этого метода достигается эффективность подавления NOx, превышающая 90 %.

Сутегі асқын тотығы NOx-ты орнында азот қышқылына айналдырады, демек, азот қышқылын тұтынуды кейбір жағдайларда 20 – 30 %-ға төмендетеді.
Қондырғыда ешқандай үлкен өзгерістер қажет емес.
Фторлы-сутекті қышқыл негізінде бар скрубберді жуу сұйықтығын бейтараптандыруды қажет етпестен пайдалануға болады, өйткені түзілген плавикті қышқылдың әлсіз ерітіндісін процеске қайтаруға болады.
Қол жеткізілген негізгі экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде NOx ластаушы затының шығарындыларын төмендету.
Қолданылуы
Жаңа және жұмыс істеп тұрған зауыттар.
Кросс-медиа әсерлері
Қышқыл шығысын азайту.
Сутегі асқын тотығының шығысы (3-тен 10 кг/т-ға дейін).
Шағын ваннада турбулентті желіндіру үшін сутегі асқын тотығы дозасының қажетті қуаты күрт артуы мүмкін. Сутегі асқын тотығы дозасының қуаты шамадан тыс болатын ірі желіндіру қондырғылары үшін NOx-ты төмендетудің басқа шаралары, мысалы, СКВ жүйесі неғұрлым қолайлы болуы мүмкін.
Пайдалану деректері
Сутегі асқын тотығын қосу желіндіру багінде HNO3 риформингі есебінен NOx газ тәрізді шығарындыларының түзілуін тежейді. Осылайша, қышқыл бөлігін қайта пайдалануға болады, нәтижесінде қышқыл шығысының 25 %-ға дейін төмендеуіне әкеледі.
Желіндіру ваннасына несепнәр қосуды пайдалана отырып, NOx-ты басу үшін (плюс газ тазартқыш) шығарындылар NOx шекті мәнінен 850 мг/Нм3-тен төмен болды. Сарқынды суларда аммиак құрамының жоғары болуы аэрация есебінен азайтылды.
Экономика:
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы факторы:
Заңнаманың талабы.
5.4.5. Ұйымдасқан шығарындылар көздерінен CO шығарындыларын қысқартуға және (немесе) болғызбауға бағытталған ЕҚТ
5.4.5.1. Абсорбция
Сипаты
Газдарды көміртегі оксидінен тазарту үшін газды сұйық азотпен абсорбциялау немесе жуу пайдаланылады. Абсорбциялау ацетат, формат немесе мыс карбонатының қышқыл тұздарының сулы-аммиак ерітінділерімен де жүргізіледі.
Техникалық сипаттамасы
Мыс-аммиак ерітінділерін қолданған жағдайда көміртегі оксидінің кешенді мыс-аммиак қосылыстары түзіледі:
[Cu (NH3) m (H2O) n] + + xNH3 + yCO == [Cu (NH3)m+x(CO)y(H2O)n]+ + Q.
Бір валенттік мыстың болуының неғұрлым шынайы нысаны СО-мен түзілетін ион [Cu (NH3)2 ·H2O] + ион [Cu (NH3)2 ·CO ·H2O] + судың бір молін бөлу болып табылады.
Ерітіндінің аздап сілтілі сипаты бар, сондықтан көміртегі диоксиді де бір уақытта сіңеді:

Преимущества снижения образования NOx перекисью водородаПерекись водорода превращает NOx в азотную кислоту на месте и, следовательно, снижает потребление азотной кислоты, в некоторых случаях на 20 – 30 %.
Никаких серьезных изменений в работе установки не требуется.
Существующий скруббер на основе фтористоводородной кислоты может использоваться без необходимости нейтрализации промывной жидкости, так как образовавшийся слабый раствор плавиковой кислоты можно вернуть в процесс.
Основные достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества NOX.
Применимость
Новые и существующие заводы.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода кислоты.
Расход перекиси водорода (от 3 до 10 кг/т).
Для турбулентного травления в мелкой ванне необходимая мощность дозы перекиси водорода может резко возрасти. Для крупных травильных установок, где мощность дозы перекиси водорода была бы чрезмерной, другие меры по снижению NOx, например, система СКВ, могут быть более подходящими.
Эксплуатационные данные
Добавление перекиси водорода подавляет образование газообразных выбросов NOx за счет риформинга HNO3 в травильном баке. Таким образом, можно повторно использовать кислотную часть, что приводит к снижению расхода кислоты до 25 %.
Для подавления NOx с использованием добавления мочевины в травильную ванну (плюс газоочиститель) выбросы были достоверно ниже предельного значения NOx, равного 850 мг/Нм3. Повышенное содержание аммиака в сточных водах было снижено за счет аэрации.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущий фактор внедрения
Требования экологического законодательства.
5.4.5. НДТ, направленные на сокращение и (или) предотвращение выбросов CO от организованных источников выбросов
5.4.5.1. Абсорбция
Описание
Для очистки газов от оксида углерода используют абсорбцию или промывку газа жидким азотом. Абсорбцию проводят также водно-аммиачными растворами закисных солей ацетата, формиата или карбоната меди.
Техническое описание
В случае применения медно-аммиачных растворов образуются комплексные медно-аммиачные соединения оксида углерода:
[Cu (NH3) m (H2O) n] + + xNH3 + yCO == [Cu (NH3)m+x(CO)y(H2O)n]+ + Q.
Показано, что наиболее вероятной формой существования одновалентной меди является ион [Cu (NH3)·H2O] +, образующий с СО ион [Cu (NH3)·CO ·H2O] + с выделение одного моля воды.
Раствор имеет слабощелочной характер, поэтому одновременно поглощается и диоксид углерода:

2NH4OH + CO2 == (NH4)2CO3 + H2O
(NH4)2CO3 + CO2 + H2O == 2NH4HCO3
Ерітіндінің абсорбциялық қабілеті бір валентті мыс концентрациясының жоғарылауымен, СО қысымымен және абсорбция температурасының төмендеуімен артады. Ерітіндідегі бос аммиак пен көмірқышқыл газының қатынасы ерітіндінің сіңіру қабілетіне де әсер етеді.
1 - абсорбер; 2 - сорғы; 3 – сулы тоңазытқыш; 4 – аммиакты тоңазытқыш; 5 – сыйымдылық; 6 – десорбер
5.8-сурет. Газдарды мысты-аммиакты тазартуды орнату схемасы [62]
32 МПа қысыммен компрессия цехынан газ мыс-аммиак ерітіндісімен суарылатын скрубберлерге түседі.
Сутекті қоспа азот құрамы (%): H2 70; N2 23-26; CO 3-5; CO2 1,5-2. Тазартудан кейін құрамында 40 см3/м3 СО және 150 см3/м3 дейін СО2 бар газ аммиак сумен суарылатын скрубберлерге беріледі (схемада көрсетілмеген), онда ол қалған СО2-дан босатылады және содан кейін NH3 синтездеу цехына жіберіледі. Мыс-аммиак ерітіндісінің регенерациясы қысымды төмендету және ерітіндіні 6-да қыздыру арқылы жүзеге асырылады. Мыс-аммиак ерітіндісін 0,8 МПа дейін алдын ала дроссельдеу нәтижесінде одан еріген H2 және N2 шығарылады. Одан әрі 0,1 МПа-ға дейін дроссельдеу және ерітіндіні 45-50 оС-ға дейін қыздыру кезінде мыс-аммиак кешенінің ыдырауы және СО бөлінуі жүреді.
Пайдаланылған ерітіндіні 60 оС – қа дейін қыздыру үшін шығатын регенерацияланған ерітінді, ал 80 оС-қа дейін соңғы қыздыру үшін бу қолданылады. Регенерацияланған ерітінді кезекпен кіретін қалдық ерітіндімен, 3 жылу алмастырғыштағы айналмалы сумен және 4 тоңазытқыштағы буланатын сұйық NH3 салқындатылады, содан кейін 10 оС-та регенерацияланған ерітінді абсорбцияға жіберіледі. Қажет болған жағдайда Си+ тотығу регенрацияланған ерітінді арқылы ауаны үрлеп жүргізіледі.
Атмосфералық қысымда аммоний көмірқышқының ыдырауы үшін ерітіндіні 80 оС-тан аспай қыздырады. Жоғары температурада мыс-аммиак кешені ыдырайтындықтан, неғұрлым толық регенерация үшін оның екінші сатысы вакуумда жүргізіледі.
Формиат аммиак ерітіндісін немесе мыс ацетатын регенерациялау кезінде металл мыстың бөлінуінің алдын алу үшін оған жаңа құмырсқа немесе сірке қышқылы қосылады.
Аммиак синтезіне түсетін сутекті көміртегі оксидінен соңғы тазарту газды сұйық азотпен 190 оС температурада 20-25 атм қысыммен жуу арқылы жүреді. Бұл әдіс газды тазартудың төмен температуралы процестеріне жатады және СО-ның физикалық абсорбциясына негізделген.
Тазарту процесі үш сатыдан тұрады: бастапқы газдарды алдын-ала салқындату және кептіру; осы газдарды терең салқындату және олардың құрамдастарын ішінара конденсациялау; газдарды көміртегі оксидінен, метаннан және оттегінен сұйық азотпен жуу колоннасында жуу. Қондырғыда төмен температураны құру үшін қажет суық аммиакты салқындату циклімен, сондай-ақ азот-сутегі фракциясының кері ағындарының және жоғары қысымды азот циклінің суықты қалпына келтіруімен қамтамасыз етіледі.
Бұл процеске тән абсорбенттен сіңірілген қоспаның десорбция сатысының болмауы: буланған азоттың бір бөлігі сутегімен араласады және синтез сатысында қолданылады. Жуу таза абсорбентпен жүргізілетіндіктен, кез келген тазарту дәрежесіне қол жеткізуге болады.
Процестің ерекшелігі – оны абсорбция ретінде емес, инертті газ – сутегі тогындағы N2 – CO қоспасын ректификациялау ретінде қарастыруға болады.

2NH4OH + CO2 == (NH4)2CO3 + H2O
(NH4)2CO3 + CO2 + H2O == 2NH4HCO3.
Абсорбционная способность раствора увеличивается с повышением концентрации одновалентной меди, давления СО и уменьшениемтемпературы абсорбции. Соотношение свободных аммиака и диоксида углерода в растворе также влияет на поглотительную способность раствора.
1 – абсорбер; 2 – насос; 3 – водяной холодильник; 4 – аммиачный холодильник;
5 – емкость; 6 –десорбер.
Рисунок 5.8. Схема установки медно-аммиачной очистки газов [62]
Газ из цеха компрессии под давлением 32 МПа поступает в скрубберы, орошаемые медно-аммиачным раствором.
Состав азотоводородной смеси (%): H2 70; N2 23–26; CO 3–5; CO2 1,5-2.
После очистки газ, содержащий не более 40 см33 СО и до 150 см33 CO2, подается в скрубберы, орошаемые аммиачной водой (на схеме не показан), он освобождается от остальной CO2, и затем в цех синтеза NH3. Регенерацию медно-аммиачного раствора проводят путем снижения давления и нагревания раствора в десорбер. В результате предварительного дросселирования медно-аммиачного раствора до 0,8 МПа из него удаляются растворенные H2 и N2. При дальнейшем дросселировании до 0,1 МПа и нагревании раствора до 45–50 оС происходит разложение медноаммиачного комплекса и выделение CO.
Для нагревания отработанного раствора до 60 оС служит отходящий регенерированный раствор, а для окончательного нагрева до 80 оС – пар. Регенерированный раствор охлаждают последовательно поступающим отработанным раствором, оборотной водой в теплообменнике 3 и испаряющимся жидким NH3 в холодильнике 4, после чего регенерированный раствор при 10 оС направляют на абсорбцию. В случае необходимости проводят окисление Си+ продуванием воздуха через регенерированный раствор.
Для разложения углекислого аммония при атмосферном давлении раствор нагревают не выше 80 оС. Поскольку при более высокой температуре медноаммиачный комплекс разлагается, для более полной регенерации вторую ее ступень проводят в вакууме.
Чтобы предупредить выделение металлической меди при регенерации аммиачного раствора формиата или ацетата меди, к нему добавляют свежую муравьиную или уксусную кислоту.
Окончательную очистку водорода, идущего на синтез аммиака, от оксида углерода производят промывкой газа жидким азотом при температуре порядка 190 оС под давлением 20 – 25 атм. Этот метод относится к низкотемпературным процессам очистки газов и основан на физической абсорбции CO.
Процесс очистки состоит из трех стадий: предварительного охлаждения и сушки исходных газов; глубокого охлаждения этих газов и частичной конденсации их компонентов; отмывки газов от оксида углерода, метана и кислорода жидким азотом в промывной колонне. Холод, необходимый для создания в установке низких температур, обеспечивается аммиачным холодильным циклом, а также рекуперацией холода обратных потоков азотноводородной фракции и азотного цикла высокого давления.
Характерным для этого процесса является отсутствие стадии десорбции поглощенной примеси из абсорбента: часть испарившегося азота примешивается к водороду и используется в ступени синтеза. Так как промывка ведется чистым абсорбентом, то может быть достигнута любая степень очистки.
Особенность процесса такова, что его можно рассматривать не как абсорбцию, а как ректификацию смеси N2 - CO в токе инертного газа – водорода.

H2-N2-CО үштік жүйесінде тепе-теңдік туралы деректер бар, оларды талдауы H2 сұйық азоттағы СО ерігіштігіне іс жүзінде әсер етпейтінін көрсетеді. Сондықтан процесті есептеуді қос қоспаның мәліметтері бойынша жүргізуге болады. Осы мәліметтерден алынған сұйық азоттағы СО ерігіштігінің ерітіндінің үстіндегі СО қысымына тәуелділігі Генри заңымен сипатталады.
Құрамында 6 % СО бар 150 м3 газды жуу үшін азоттың ең аз шығыны Р=2-2,6 МПа кезінде мүмкін және 12-13 см3-ке тең.
Температура сұйық азотты тұтынуға және бағанның биіктігіне өте үлкен әсер етеді.
Азот шығыны, басқа физикалық абсорбция процестері сияқты, іс жүзінде СО концентрациясына тәуелді емес және жалпы қысымның жоғарылауына пропорционалды түрде азаяды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде CO ластаушы затының шығарындыларын төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Тазарту дәрежесі регенерацияланған ерітіндінің үстіндегі CО парциалды қысымына және жалпы газ қысымына байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Мәліметтер жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
СО шығарындыларын азайту.
5.4.5.2. Газдарды каталитикалық тазарту
Сипаты
Көміртегі оксидін тотықтыру үшін марганец, мыс-хром және құрамында платина тобының металдары бар катализаторлар пайдаланылады. Шығарылатын газдардың құрамына байланысты өнеркәсіпте әртүрлі технологиялық тазарту схемалары қолданылады.
Техникалық сипаттамасы
Әдістің мәні ауаның оттегісімен СО-дан СО2-ге дейін тотығуында:
2СО + О2 2СО2 + Q
Процесс екі нұсқада жүзеге асырылады: 900 – 1000 оС температурада термиялық каталитикалық емес жағып бітіру және 350 – 400 оС температурада каталитикалық жағып бітіру.
Орнату схемасы төмендегі суреттерде көрсетілген.
1 – газ жолы; 2,3 – келтеқұбыр; 4 – тұтандырғыш білте; 5 – жағып бітіру камерасы; 6 – жылу алмастырғыш кәдеге жаратушы
5.9-сурет. СО каталитикалық емес жағып бітіру
1 – газ жолы; 2 – келтеқұбыр; 3 – қалқалағыш; 4 – желдеткіш; 5 – қалқалағыш
5.10-сурет. СО каталитикалық жағып бітіру
СО каталитикалық емес жағып бітіру қондырғысының әрекеті мынадай: газ жолына тазарту үшін газ беріледі, отын мен ауа да осында келеді. Тұтандырғыш құрылғының көмегімен газ қоспасы тұтанып, жанып біту камерасында жанады. Камерадан шығатын газдың температурасы 1100 – 1200 оС, сондықтан түтін газдарының температурасы 200-300 оС-қа дейін азаятын жылу алмастырғыштарды камераның артына орнату ұтымды. Термиялық жағып бітіру мүмкін болмаған жағдайда СО каталитикалық жағып бітіру пайдаланылады. Бұл жағдайда алюминий тотығына жағылған никель немесе платина катализаторының қабаты бар аппараттар қолданылады. Тазартылатын газды 200 – 300 оС температураға дейін алдын ала қыздырғаннан кейін газ қоспасы тазартуға жіберіледі. Әдетте жылыту тазартылған газдарды айналып өту арқылы жүзеге асырылады, ал қондырғы іске қосылған кезде – белгілі бір отын мөлшерін жағу. Катализаторда процесс 300 – 350 оС температурада жүреді. 20 % мыс оксидтері қосылған MnO2 негізіндегі катализатор болып табылатын гопкалит катализаторын қолдануға болады. Процестің температурасы шамамен 250 оС. Катализаторда болатын тотығу реакциялары экзотермиялық болып табылады, бұл катализ өнімдерінің қатты қызуына әкеледі. 700 °С дейінгі температурада айырбасталған газдарды 4 МПа қысыммен 380 °С дейін қатты қызған су буының өндірісін қамтамасыз ететін кәдеге жарату қазандығына беріледі. Кәдеге жарату қазандығынан шығатын залалсыздандырылған газдар түтін құбыры арқылы түтін сорғышпен шамамен 200 °С температурада атмосфераға эвакуацияланады. 60 мың м3/сағ шығатын газдарды өңдеу кезінде электр энергиясының шығыны 500 кВт құрайды, 26,5 т/сағ бу өндіріледі [50].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде CO ластаушы затының шығарындыларын төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

Имеются данные о равновесии в тройной системе H2-N2-CO, анализ которых показывает, что H2 практически не влияет на растворимость СО в жидком азоте. Поэтому расчет процесса можно проводить по данным для двойной смеси. Полученная по этим данным зависимость растворимости СО в жидком азоте от давления СО над раствором описывается законом Генри.
Минимальный расход азота для промывки 150 м3 газа, содержащего 6 % СО, возможен при Р=2-2,6 МПа и равен 12 – 13 см3.
Температура оказывает очень большое влияние на расход жидкого азота и высоту колонны.
Расход азота, как и для других процессов физической абсорбции, практически не зависит от концентрации СО и уменьшается почти пропорционально увеличению общего давления.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества СО.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Степень очистки зависит от парциального давления CO над регенерированным раствором и общего давления газа.
Кросс-медиа эффекты
Сведения отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов СО.
5.4.5.2. Каталитическая очистка газов
Описание
Для окисления оксида углерода используют марганцевые, медно-хромовые и содержащие металлы платиновой группы катализаторы. В зависимости от состава отходящих газов в промышленности применяют различные технологические схемы очистки.
Техническое описание
Суть метода заключается в окислении СО до СО2 кислородом воздуха:
2СО + О2 2СО2 + Q.
Процесс осуществляется в двух вариантах: термическим некаталитическим дожиганием при температуре 900 – 1000 С и каталитическим дожиганием при температуре 350 – 400 С.
Схема установок приведена на рисунках ниже.
1 – газоход; 2,3 – патрубок; 4 – запальная свеча; 5 – камера дожигания; 6 – теплообменный утилизатор.
Рисунок 5.9. Некаталитическое дожигание СО
1 – газоход; 2 – патрубок; 3 – заслонка; 4 – вентилятор; 5 – заслонка.
Рисунок 5.10. Каталитическое дожигание СО
Действие установки некаталитического дожигания СО заключается в следующем: в газоход подают газы на очистку, сюда же поступают топливо и воздух. С помощью запального устройства газовая смесь поджигается и горит в камере дожигания. Температура газа на выходе из камеры 1100 – 1200 С, поэтому рационально устанавливать за камерой теплообменники, в которых температура дымовых газов уменьшается до 200 – 300 С. В случае невозможности термического дожигания используют каталитическое дожигание СО. В этом случае применяются аппараты со слоем никелевого или платинового катализатора, нанесенные на оксид алюминия. После предварительного подогрева очищаемого газа до температуры 200 – 300 С газовая смесь направляется на очистку. Обычно подогревание осуществляют за счет байпаса очищенных газов, а при запуске установки – сжигания определенного количества топлива. На катализаторе процесс идет при температуре 300 – 350 С. Возможно использование катализатора гопкалит, представляющего собой катализатор на основе MnO2 с добавлением 20 % оксидов меди. Температура процесса около 250 С. Происходящие на катализаторе окислительные реакции экзотермичны, что приводит к сильному разогреву продуктов катализа. Конвертированные газы при температуре до 700 °С передают в котел-утилизатор, обеспечивающий производство перегретого до 380 °С водяного пара под давлением 4 МПа. Выходящие из котла-утилизатора обезвреженные газы при температуре около 200 °С дымососом через дымовую трубу эвакуируют в атмосферу. При обработке 60 тыс. м3/ч отходящих газов расход электроэнергии составляет 500 кВт, производится пара 26,5 т/ч [50].
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества СО.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

Катализаторларды қолдану арқылы кейбір жағдайларда 99,9 %-ға жететін газды тазартудың жоғары деңгейіне қол жеткізуге болады [51].
Кросс-медиа әсерлері
Көміртегі оксидімен қатар, белгілі бір өндіріс жағдайларына байланысты газдарда басқа да улы компоненттер болуы мүмкін: күкірт диоксиді, азот тотықтары, әртүрлі шаң түріндегі механикалық қоспалар.
Құрамында күкірт диоксиді болғандықтан, марганец катализаторы
3-4 сағат ішінде белсенділігін жоғалтады. Газдардан күкірт диоксидін алдын ала алып тастау бұл катализатордың 150-180 °C температурада тұрақты жұмысын қамтамасыз етеді, ал 220-240 °C температурада 2000 сағ газдың көлемдік жылдамдығында көміртегі оксидінің 90-96 % бейтараптандыру дәрежесіне қол жеткізіледі. Мыс-хром катализаторы (50 % мыс оксиді және 10 % хром оксиді) газдың неғұрлым жоғары көлемдік жылдамдығында (20 мың сағатқа дейін) және ұзақ жұмыс ұзақтығында (120 сағатқа дейін) көміртегі оксидінің конверсиясының қажетті дәрежесіне 240 °С-та қол жеткізуге мүмкіндік береді. Алайда, осы екі типтегі катализаторларды қолданған кезде көміртегі оксидінің залалсыздандыру дәрежесі өңделетін газдардың көлемдік жылдамдығының жоғарылауымен, процестің температурасының төмендеуімен және конверттелетін газдардағы көміртегі оксидінің жоғарылауымен төмендейді, бұл осы катализаторларды қолданудың орындылығын шектейді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Жаңа кәсіпорындар үшін және жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды жаңарту кезінде қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады. Құрамында палладий және басқа да бағалы металдар бар бұйымдардың құны екі негізгі көрсеткіштен туындайды: қымбат бағалы металдардың әлемдік бағасы, катализатор ұяшықтарындағы асыл металдардың пайызы мен саны.
Ендірудің қозғаушы күші
СО шығарындыларын азайту.
5.4.5.3. Көміртегі оксиді шығарындыларын және СО тез өтуді төмендету
Сипаты
Көміртегі мөлшері төмен қатынаста құрамында органикалық заттар мен отын аз шикізат материалдарын пайдалану арқылы СО шығарындыларын төмендету және жану процесін, жану сапасын және отын беру жүйелерін реттеу арқылы СО2-ге тез өтуді болғызбау.
Техникалық сипаттамасы
Шикізат диірмендерінен шығатын шығарылатын пеш газдары немесе газдар құрамында СО2, N2, су және оттегі буларынан басқа, NO және SO2, сондай-ақ СО неғұрлым аз болады. Мүмкіндігінше органикалық заттары аз шикізатты таңдау СО шығарындыларын азайтады. Отынның толық жанбауынан көміртегі оксидінің пайда болуы нәтижесінде шығарындыларды ұстаудың тиімділігі төмендейді. Сондықтан қондырғы жұмыс істеген кезде пештен СО бөлуді шектеу үрдісі байқалады. Жағуды жақсарту, отынды оңтайландыру және отынның сапасын, оттықтың сипаттамалары және оның конфигурациясы, пештің конструкциясы, жану температурасы және отынның пеште болу уақыты – бұл шығарындыларды төмендетуі мүмкін [48].

Благодаря применению катализаторов можно достичь высокой степени очистки газа, достигающей в ряде случаев 99,9 % [51].
Кросс-медиа эффекты
Наряду с оксидом углерода в зависимости от условий конкретного производства в газах могут содержаться и другие токсичные компоненты: диоксид серы, оксиды азота, механические примеси в виде различных пылей.
Из-за присутствия в составе диоксида серы марганцевый катализатор теряет свою активность в течение 3 – 4 часов. Предварительное удаление диоксида серы из газов обеспечивает стабильную работу этого катализатора уже при 150 – 180 °С, а при 220 – 240 °С достигается степень обезвреживания оксида углерода 90 – 96 % при объемных скоростях газа 2000 ч.Медно-хромовый катализатор (50 % оксида меди и 10 % оксида хрома) позволяет достичь при 240 °С необходимых степеней конверсии оксида углерода при более высоких объемных скоростях газа (до 20 тыс. ч.) и большей длительности работы (до 120 ч.). Однако при использовании катализаторов этих двух типов степень обезвреживания оксида углерода падает с увеличением объемной скорости обрабатываемых газов, уменьшением температуры процесса и возрастанием содержания оксида углерода в конвертируемых газах, что ограничивает целесообразность применения этих катализаторов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо для новых предприятий и при модернизации существующих.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Стоимость изделий, содержащих палладий и другие драгоценные металлы, исходит из двух ключевых показателей: мировая цена на драгоценные металлы, процент и количество благородных металлов в сотах катализатора.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов СО.
5.4.5.3. Снижение выбросов оксида углерода и проскоков СО
Описание
Снижение выбросов СО путем использования сырьевых материалов с низким содержанием органического вещества и топлива с низким отношением количества углерода и исключения проскоков СО2 путем регулирования процесса горения, качества топлива и систем подачи топлива.
Техническое описание
Отходящие печные газы или газы, выходящие из сырьевых мельниц, содержат, кроме СО2, N2, паров воды и кислорода, в несколько меньшем количестве NO и SO2, а также СО. Выбор, когда это возможно, сырьевых материалов с низким содержанием органического вещества снижает выбросы СО. Когда в результате неполного сгорания топлива появляется оксид углерода, улавливание выбросов становится менее эффективным. Поэтому при работе установки соблюдается тенденция ограничения выделения СО из печи. Улучшение сжигания, оптимизация и качество топлива, характеристики горелки и ее конфигурация, конструкция печи, температура горения и время пребывания топлива в печи – все это может снизить выбросы СО [48].

Отынды тұтынудың төмендеуіне әкелетін барлық техникалық шешімдер де СО2 шығарындыларының мөлшерін азайтады. Мүмкіндігінше көміртегі мөлшері төмен қатынаста құрамында органикалық заттар мен отын аз шикізат материалдарын таңдау және оның калория мөлшері СО2 шығарындыларын азайтады.
СО тез өту.
СО тез өтуден шаң бөлу электр сүзгілерін және кейбір жағдайларда гибридті сүзгілерді пайдаланған кезде артуы мүмкін. Қауіпсіздік тұрғысынан шығатын газдарда СО пайда болған кезде электр сүзгілері өшірілген болуға тиіс.
Электр сүзгісін өшіру уақытын азайту үшін мынадай іс-шараларды орындау қажет:
1) жағдайға объективті баға беру және СО пайда болуына әсер ететін негізгі себептерді анықтау, атап айтқанда:
күйдіру режимін бұзу;
шикізат материалында органикалық қосылыстардың жоғары болуынан СО жоғары деңгейі;
пештің отынмен қоректенуіндегі бұзушылықтар;
отын жағу процесінің бұзылуы.
2) ағымдағы және оңтайлы жағдайды салыстыру, басымдықтарды белгілеу;
3) процесті оңтайландыру, жүйені талдауды, техникалық шешімдердің сенімділігі мен жылдамдығын қамтамасыз ету.
Әрекеттің себептері мен бағытын сәйкестендіру, сондай-ақ қажетті техникалық шешімдерді әзірлеу үшін мынадай ақпарат қажет:
талданатын жабдықтың болуы, сенімділігі және жұмыс істеу динамикасы туралы;
СО пайда болу статистикасы туралы;
пайдаланылатын отын, отын беру жүйесі және процесс туралы.
Пешке толқын тәрізді беруді болғызбау және жану жүйесінің тұрақты жұмысын қамтамасыз ету үшін жоспарланған отынмен қоректендіру жүйесі СО тез өтудің пайда болуын азайта алады.
Пештегі СО деңгейін бақылау үшін шығарылатын газдардағы СО-ны үнемі бақылау үшін автоматты өлшегіш пайдаланылады. Бұл техникалық шешім электр сүзгілерін қажетті өшіруді қамтамасыз ету үшін оңтайландыруды қажет етеді. Мінсіз СО бақылау жүйесі қысқа уақытта жауап береді және ылғалды өндіріс әдісі қолданылған жағдайда циклондық жылу алмастырғыштан немесе пештен шығу сияқты СО бөлу көздеріне жақын орналасуға тиіс. Талдау уақытын, оның ішінде 20-30 секундтан аспауға тиіс сынама алу уақытын ескеру қажет (талдаудың кешігу уақыты). Электр сүзгісін өшіру уақытын қысқарту үшін бұрын алынған, жинақталған және талданған ақпарат негізінде СО өзгеру үрдістерін ескеру қажет. СО бақылауындағы кідіріс уақыты үлгілер санының ұлғаюымен, сынама алу нүктесінен талдауға дейінгі қашықтықтың қысқаруымен, талданатын сынама көлемінің төмендеуімен және сигналдың жылдам электронды сипаттамаларымен азайтылуы мүмкін. Жүйенің күйін жылдам анықтау 3 секундтан аз уақыт ішінде қамтамасыз етілуі мүмкін, бірақ шаңы көп газдар үшін шектеу бар. Сондай-ақ, аспаптың жұмыс режимін үнемі күтіп ұстау және калибрлеу қажет. Талдауыштың мүмкіндігі мынада: құрамдастарды анықтауға болатын көрсеткіштердің тиісті сыни диапазоны бар: CO үшін 5 %-ға дейін және 3 % – CH4. Егер СО пайда болуын болғызбау мүмкін болмаса, кез келген жанғыш көздер, әсіресе жоғары кернеулі жабдықтар (электр сүзгілер) ерекше назар аударуды қажет етеді. Шаңды тазарту жүйесінде өртке немесе жарылысқа әкелуі мүмкін басқа көздер қатты заттардың үйкелісі немесе желдеткіш болуы мүмкін.

Все технические решения, которые приводят к снижению потребления топлива, также уменьшают количество выбросов СО2. Выбор при возможности сырьевых материалов с низким содержанием органического вещества и топлива с низким отношением количества углерода и величины его калорийности снижает выбросы СО2.
Проскок СО.
Выделения пыли из-за проскока СО могут увеличиваться при использовании электрофильтров и в некоторых случаях – гибридных фильтров. Из соображений безопасности электрофильтры должны быть выключены при появлении СО в отходящих газах.
Чтобы снизить время отключения электрофильтра, необходимо выполнить следующие мероприятия:
1) дать объективную оценку ситуации и выявить основные причины, влияющие на появление СО, а именно:
нарушение режима обжига;
высокий уровень СО из-за высокого содержания органических соединений в сырьевом материале;
нарушения в питании печи топливом;
нарушения процесса сжигания топлива;
2) сравнить текущую и оптимальную ситуацию, установить приоритеты;
3) оптимизировать процесс, обеспечить анализ системы, надежности и скорости технических решений.
Чтобы идентифицировать причины и направление действия, а также разработать необходимые технические решения, требуется следующая информация:
о наличии, надежности и динамике поведения анализируемого оборудования;
о статистике появления СО;
об используемом топливе, системе подачи топлива и процессе.
Система питания топливом, спроектированная для предотвращения волнообразной подачи в печь и обеспечения стабильной работы системы сжигания, может минимизировать появление проскоков СО.
Для того, чтобы контролировать уровень СО в печи, используется автоматический измеритель для постоянного контроля СО в отходящих газах. Это техническое решение нуждается в оптимизации для того, чтобы обеспечить необходимое отключение электрофильтров. Идеальная система контроля СО имеет короткое время отклика и должна быть расположена близко к источникам выделения СО, таким, как выход из циклонного теплообменника или из печи в случае применения мокрого способа производства. Необходимо учитывать время на анализ, включая время отбора пробы, которое не должно превышать 20 – 30 сек. (время запаздывания анализа). Для сокращения времени отключения электрофильтра необходимо учитывать тенденции изменения СО на основе ранее полученной, накопленной и проанализированной информации. Время запаздывания при контроле СО может быть снижено увеличением количества образцов, сокращением расстояния от точки отбора пробы до анализатора, снижением объема анализируемой пробы и быстрым электронным описанием сигнала. Быстрое определение состояния системы можно обеспечить в течение менее 3 секунд, но имеется ограничение для газов с большим количеством пыли. Необходимы также постоянный уход и калибровка режима работы прибора. Возможность анализатора такова, что имеется соответствующий критический диапазон показаний, при котором можно определять компоненты: до 5 % для СО и 3 % – для СН4. Если появление СО не может быть предотвращено, любые воспламеняющиеся источники, особенно оборудование с высоким напряжением (электрофильтры), требуют специального внимания. Другими источниками, которые потенциально могут привести к возгоранию или взрыву в системе пылеочистки, могут быть трение твердых тел или вентилятор.

Газдарда 8 %-дан астам СО немесе СН4 6 %-дан астам О2 болуы маңызды параметрлер болып саналады. Шын мәнінде, СО тез өту кезінде оның газдардағы концентрациясының өсуі өте жылдам жүреді және талдау жүзеге асырылғанға дейін де маңызды мәнге жетуі мүмкін, дегенмен бұл жағдайда жүйе дабыл қағуы керек. Сондықтан өшіру және дабыл жүйесінің іске қосылу деңгейі критикалық деңгейден едәуір төмен болуы керек; сонымен қатар, ол, әсіресе табиғи газды отын ретінде пайдаланған кезде СH4 және H2 концентрациясына байланысты.
Электр сүзгілердің сөнуі негізінен пешті іске қосу − тоқтату сатысында жүреді. Қауіпсіз жұмыс істеу және электр сүзгіні қорғау үшін газ анализаторы процестің барлық кезеңдерінде үнемі жұмыс істеуі керек. Зауытта электр сүзгісін өшіру уақытын қайталанатын жүйені қолдану арқылы азайтуға болады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде CO және шаң ластаушы затының шығарындыларын төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Шаң шығарындылары СО-ның тез өтуінен пайда болуы мүмкін.
СО 0,1 %-ға дейін концентрацияда өтетін газдарда, шикізат материалдарында бар көміртектен пайда болатын қосымша СО мөлшерімен анықталуы мүмкін.
Кросс-медиа әсерлері
Шаң шығарындылары СО-ның тез өтуінен пайда болуы мүмкін.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
СО тез өьтуін азайтуға арналған техникалық шешімдерді пештердің барлық түрлерінде қолдануға болады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талаптары.
5.4.5.4. Регенеративті термиялық тотықтырғыш
Сипаты
Регенеративті термиялық тотықтырғыштың (РТТ) жұмысы химиялық/термиялық және механикалық процеске негізделген. Химиялық/термиялық процесс – бұл құрамында ҰОЗ және ауаны қауіпті ластағыш заттар бар пайдаланылған газдардың технологиялық ағынына жылу қолдануы. Бұл жылуды қолдану ластағыш заттарды бастапқы химиялық күйінен екі инертті қосылысқа дейін тотықтырады: CO2 және H2O.
ҰОЗ тотығу арқылы газды термиялық тазарту 800-ден 1000 °C-қа дейінгі температурада жүзеге асырылады. Бұл ретте температурада ҰОЗ технологиялық газдардағы оттегімен әрекеттеседі және көмірқышқыл газын CO2 және су буын H2O түзеді, олар ешқандай қауіп төндірмейді және иісі болмайда.
Техникалық сипаттамасы

Критическими параметрами считаются присутствие в газах более 8 % СО или СН4 в присутствии более 6 % О2. Фактически при проскоке СО рост его концентрации в газах происходит очень быстро и может достичь критического значения еще до осуществления анализа, хотя и в этом случае система должна поднять тревогу. Поэтому уровень срабатывания системы отключения и сигнализации должен быть настроен значительно ниже критического; вдобавок он зависит от концентрации СН4 и Н2, особенно при использовании природного газа в качестве топлива.
Отключение электрофильтров происходит в основном на стадии пуска/остановки печи. Для безопасной работы и защиты электрофильтра газоанализатор должен работать постоянно на всех стадиях процесса. Время отключения электрофильтра на заводе может быть снижено использованием дублирующей системы.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества СО и пыли.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Выбросы пыли могут появиться из-за проскока СО.
СО может быть обнаружен в проходящих газах при концентрации до 0,1 % с дополнительным количеством СО, порождаемым углеродом, содержащимся в сырьевых материалах.
Кросс-медиа эффекты
Выбросы пыли могут появиться из-за проскока СО.
Технические соображения, касающиеся применимости
Технические решения для снижения проскоков СО могут применяться на всех типах печей.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства.
5.4.5.4. Регенеративный термический окислитель
Описание
Работа регенеративного термического окислителя основана на химическом/термическом и механическом процессах. Химический/термический процесс – это приложение тепла к технологическому потоку выхлопных газов, который содержит ЛОС и опасные загрязнители воздуха. Это применение тепла окисляет загрязнители из их первоначального химического состояния до двух инертных соединений: CO2 и H2O.
Термическая очистка газа путем окисления ЛОС производится при температурах от 800 до 1000 °С. При этих температурах ЛОС вступают в реакцию с кислородом в технологических газах и образуют углекислый газ CO2 и водяной пар H2O, которые не представляют опасности и не имеют запаха.
Техническое описание

Термиялық тотықтырғыш көптеген онжылдықтар бойы ауаның ластануымен күресу үшін пайдаланылады, ҰОЗ, ауаны қауіпті ластағыш заттарды және белгілі бір дәрежеде иісті жою үшін ең кең таралған технологияларының бірі болып табылады. Бұл ластағыш заттар, әдетте, органикалық болып табылады және оларды жоғары температурада тотығу арқылы жоюға болады, яғни атмосфераға шығар алдында СО2 және H2O-ге түрленген.
Термототықтырғыштардың өнеркәсіпте қолданылатын бірнеше түрі бар, бірақ көбінесе екі түрі кездеседі:
тікелей жанатын термиялық тотықтырғыш (ТЖТТ);
регенеративті термиялық тотықтырғыш (РТТ).
Регенеративті каталитикалық тотықтырғыштар (РКТ) немесе рекуперативті каталитикалық тотықтырғыштар сияқты каталитикалық тотықтырғыштар да белгілі. Каталитикалық тотықтырғыш – бұл әлдеқайда төмен температурада тиімді тотығуды қамтамасыз ететін катализаторы бар қарапайым термиялық тотықтырғыш [52].
Регенерациялық термиялық тотықтырғыш (РТТ) – бүгінгі таңда тотықтырғыштың ең көп таралған және кеңінен қолданылатын түрі. Бұл ҰОЗ, қауіпті және басқа ауаны ластағыш заттарды жоюға арналған таңдаулы тотығу технологиясы. РТТ жоғары жою тиімділігі мен ЛOC және ауаны қауіпті ластағыш заттарды жою үшін генерацияланатын жылу энергиясының көп бөлігін қалпына келтіру қабілетіне байланысты таңдаулы таңдау болып табылады. Стандартты органикалық қосылыстардың мысалдары 5.6-кестеде көрсетілген.

Термический окислитель используется для борьбы с загрязнением воздуха в течение многих десятилетий, является одной из наиболее распространенных технологий для уничтожения ЛОС, опасных загрязнителей воздуха и в некоторой степени запаха. Эти загрязнители, как правило, являются органическими и могут быть уничтожены окислением при высокой температуре, т.е. преобразованы в CO2 и H2O перед выбросом в атмосферу.
Существует несколько типов термоокислителей, применяемых в промышленности, но чаще всего встречаются два типа:
термический окислитель прямого сжигания
регенеративный термический окислитель (РТО).
Также известны каталитические окислители, такие, как регенеративные каталитические окислители (РКО) или рекуперативные каталитические окислители. Каталитический окислитель – это просто термический окислитель с добавленным катализатором, который обеспечивает эффективное окисление при гораздо более низкой температуре [52].
Регенерационный термический окислитель (РТО) является наиболее распространенным и широко используемым типом окислителя на сегодняшний день. Это предпочтительная технология окисления, предназначенная для уничтожения ЛОС, опасных и иных загрязнителей воздуха. РТО является предпочтительным выбором из-за высокой эффективности уничтожения и способности восстанавливать большую часть тепловой энергии, которая генерируется для разрушения ЛОС и опасных загрязнителей воздуха.
Примеры стандартных органических соединений показаны в таблице 5.6.

Бұл температура "жану камерасының берілген температурасы" деп аталады және ЛOC және ауаны қауіпті ластағыш қосылыстардың барлығы дерлік ыдырап, СО2 және H2O-ға айналатын нүкте болып табылады. Осы кезде ластанудан тазартылған және қыздырылған технологиялық газ жылу алмасу ортаның шығыс қабаты арқылы төмен қарай бағытталады. Жану камерасының температурасы кезінде газ жылуды шығару қабаты арқылы төмен қарай қыш ортаға береді.
Екі-үш минут өткеннен кейін клапандар ауа ағынын жүйе арқылы айналдыратындай етіп ауысады. Бұл қайталама-ілгерілемелі процесс немесе цикл регенеративті термиялық деп аталады.
5.11-сурет. РТТ-ның жұмыс істеу қағидаты
РТТ конструкциясы рекуперативті термиялық тотықтырғыштар конструкциясынан газ ағындарын қыздыруға немесе салқындатуға арналған түтікті немесе құбыртысты жылу алмастырғыштардың болмауымен ерекшеленеді. Таза және ыстық ауаны атмосфераға шығарудың орнына, ТРТ жылудың 95 %-на дейін жоюға қабілетті. Тағы бір айырмашылық – шығатын тазартылған ағын оны әрі қарай пайдалану үшін технологиялық процестің басқа бөлігіне бағытталуы мүмкін.
5.12-сурет. РТТ конструкциясы
Регенеративті термиялық тотықтырғыштардың ең көп таралған екі түрі – екі камералы және үш камералы. Сондай-ақ, неғұрлым күрделірек қолданылатын үш немесе одан да көп камералары бар жүйелер бар.
Екі камералы регенеративті термиялық тотықтырғыштардың күрделі шығындар коэффициенті төмен, өз конструкциясында қозғалмалы бөліктердің болуына байланысты неғұрлым мұқият техникалық қызмет көрсетуді қажет етеді, бірақ зиянды заттардың бұзылу тиімділігі 98 – 99 %-ға дейін жетеді.
Шығарындылардың технологиялық ағыны алдын ала қыздырылған сүзгі қыш қабаттарының біріне түседі. Қабатты алдын ала қыздыру қондырғының жұмыс істеуі үшін қажет болатын қосалқы отын газының мөлшерін азайтады. Әрі қарай, ағын жану камерасына түседі. Жану камерасында тотығу процесі болғаннан кейін, пайдаланылған газ екінші сүзгі қыш қабаты арқылы өтеді, онда газ салқындатылып, жылудың бір бөлігін қыш толтырғыш қабатына береді. Ауыстырғыш клапандар қайта өңделетін шығарындылар ағынын жылыту немесе салқындату үшін бір сүзгі қыш қабаттан екіншісіне газ ағынын бағыттауға арналған. Тотықтырғыштың бұл түрі өте жоғары температурада жұмыс істейді – шамамен 815 °C.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде CO ластаушы затының шығарындыларын термиялық тотығу арқылы CO₂-ге дейін төмендету, кез келген ұшпа органикалық қосылыстардың (ҰОҚ) толық тотығуы және жағымсыз иісті азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Регенеративті термиялық тотықтырғыш қалдық жылуды регенерациялауға тиімділігі соншалықты, ол жану камерасында қажетті температураны тек ЛOC тотығу энергиясы арқылы ұстап тұруға қабілетті.
Регенеративті термиялық тотықтырғыштың негізгі артықшылықтары мыналар:
қарапайым және сенімді конструкция;
өзін-өзі тазартатын қос тығыздағыш;
қызмет көрсету үшін оңай қолжетімділік;
қышқылдар мен басқа ластағыш заттар жиналуы мүмкін қуыстардың болмауы;
ауа ағындарының алуан түрлілігіне бейімделу мүмкіндігі;
ҰОЗ кең спектрін жою;
пайдалану шығыстары да, техникалық қызмет көрсету шығыстары да өте төмен;
жоғары териялық ПӘК;
процесс барысында қалдықтар пайда болмайды;
сыртқы процестер үшін өндірілетін энергияны рекуперациялау [53].
РТТ-да қыш қабат қолданылады, ол кіретін газдарды ішінара тотығу мақсатында алдын ала қыздыру үшін алдыңғы тотығу циклінен қыздырылады. Алдын ала қыздырылған газдар жану камерасына түседі, ол 760 °c (1400 °F) мен 820 °C (1510 °F) аралығында болатын мақсатты тотығу температурасына жету үшін сыртқы отын көзінен қыздырылады. Барынша бұзылуды қажет ететін қосымшалар үшін соңғы температура 1100 °C (2010 °F) дейін жетуі мүмкін. Ауа шынысы секундына 2,4-тен 240 дейінгі стандартты текше метрді құрайды.
РТТ өте әмбебап және өте тиімді – жылу ПӘК 95 % жетуі мүмкін. Олар ТМД мен әлемнің әртүрлі өнеркәсіп салаларында еріткіш буларын, иістерді кетіру үшін ұдайы қолданылады.
Кросс-медиа әсерлері
Регенеративті термиялық тотықтырғыштарды (РТТ) пайдалану кезінде электр энергиясының жоғары шығындары болуы мүмкін, сондай-ақ жабдықты орналастыру үшін үлкен аумақ қажет.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Регенеративті термиялық тотықтырғышты титан мен магний өндірісінде қолдануға болады. Шығарындыларды бақылаудың басқа технологияларымен салыстырғанда регенеративті термиялық тотықтырғыштар (РТТ) әсіресе сенімді және пайдалану шығыстары төмен:

Эта температура называется "заданная температура камеры сгорания" и является точкой, в которой почти все соединения ЛОС и опасных загрязнителей воздуха разрушаются и преобразуются в CO2 и H2O. В этот момент технологический газ, очищенный от загрязнений и нагретый, направляется вниз через выходной слой теплообменной среды. Газ при температуре камеры сгорания отдает свое тепло керамической среде, проходя вниз через выпускной слой.
По прошествии двух-трех минут РТО переключается таким образом, чтобы клапаны обращали поток воздуха через систему. Этот возвратно-поступательный процесс или цикл называется регенеративным термическим.
Рисунок 5.11. Принцип работы РТО
Конструкция РТО отличается от конструкции рекуперативных термических окислителей отсутствием трубчатых или кожухотрубчатых теплообменников для нагрева или охлаждения потоков газов. Вместо того, чтобы сбрасывать чистый и горячей воздух в атмосферу, РТО способен утилизировать до 95 % тепла. Еще одно отличие состоит в том, что выходящий очищенный поток может направляться в другую часть технологического процесса для его дальнейшего использования.
Рисунок 5.12. Конструкция РТО
Двумя наиболее распространенными видами регенеративных термических окислителей являются двухкамерный и трехкамерный. Существуют также системы с тремя и более камерами для более сложных применений.
Регенеративные термические окислители с двумя камерами имеют низкий коэффициент капитальных затрат, требуют более тщательного технического обслуживания за счет наличия в своей конструкции движущихся частей, но при этом достигается эффективность разрушения вредных веществ до 98 – 99 %.
Технологический поток выбросов поступает в один из предварительно нагретых фильтрационных керамических слоев. Предварительный нагрев слоя уменьшает количество вспомогательного топливного газа, которое потребовалось бы для работы установки. Далее поток поступает в камеру сгорания. После того как в камере сгорания произойдет окислительный процесс, отработанный газ проходит через второй фильтрационный керамический слой, где газ охлаждается, передавая часть своего тепла слою керамического наполнителя. Переключающие клапаны предназначены для направления потока газа из одного фильтрационного керамического слоя в другой для нагрева или охлаждения перерабатываемого потока выбросов. Данный тип окислителя работает при чрезвычайно высокой температуре – около 815 °С.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества СО за счет термического окисления СО до СО2.
Полное окисление любых ЛОС.
Снижение запаха.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Регенеративный термический окислитель настолько эффективен в регенерации отходящего тепла, что способен поддерживать необходимую температуру в камере сгорания только за счет энергии окисления ЛОС.
Основные преимущества регенеративного термического окислителя:
простая и надежная конструкция;
двойное уплотнение с самоочисткой;
легкий доступ для обслуживания;
отсутствие полостей, где могут скапливаться кислоты и другие загрязнители;
возможность адаптации к большому разнообразию воздушных потоков;
удаление широкого спектра ЛОС;
как эксплуатационные расходы, так и расходы на техническое обслуживание достаточно низкие;
высокий термический КПД;
во время процесса не образуются остатки;
рекуперация энергии, вырабатываемой для внешних процессов [53].
В РTO используется керамический слой, который нагревается от предыдущего цикла окисления для предварительного нагрева поступающих газов с целью их частичного окисления. Предварительно нагретые газы поступают в камеру сгорания, которая нагревается от внешнего источника топлива для достижения целевой температуры окисления, которая находится в диапазоне от 760 °C (1400 °F) до 820 °C (1510 °F). Конечная температура может достигать 1100 °C (2010 °F) для приложений, требующих максимального разрушения. Расход воздуха составляет от 2,4 до 240 стандартных м3/сек.
РTO очень универсальны и чрезвычайно эффективны – тепловой КПД может достигать 95 %. Они регулярно используются для удаления паров растворителей, запахов в самых разных отраслях промышленности стран СНГ и мира.
Кросс-медиа эффекты
При эксплуатации регенеративных термических окислителей (РТО) возможны высокие расходы электроэнергии, а также требуется большая площадь для размещения оборудования.
Технические соображения, касающиеся применимости
Регенеративный термический окислитель может использоваться в производстве титана и магния. По сравнению с другими технологиями контроля выбросов регенеративные термические окислители (РTO) особенно надежны и имеют низкие эксплуатационные расходы:

ПӘК энергия шығындарының тиімділігі шамамен 95 %, тіпті кейбір жағдайларда 99 % құрайды, бұл отын шығынын айтарлықтай азайтады;
көптеген қолданулар үшін қолайлы;
конструкциясының қарапайымдылығы;
төзімділік;
ҰOЗ жойылуының жоғары деңгейі;
азот тотығы шығарындыларының төмен деңгейі (NOx);
үздіксіз жұмыс жағдайында қолдану [65].
Регенеративті термиялық тотықтырғыштардың негізгі кемшіліктері:
электр энергиясына шығынның көптігі;
жабдықты орналастыру үшін қажет үлкен аумақ;
рекуперативті тотықтырғышқа қарағанда үш есе көп болуы мүмкін салмақ.
РТТ – көп қозғалатын бөліктері бар күрделі жүйе, көбірек техникалық қызмет көрсету қажет етіледі.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады. Жоғары тиімділік есебінен өндіріс шығындарын азайту; СО шығарындыларын қолайлы мәндерге дейін төмендету, отын шығыны төмен, шығынды қымбат тұратын катализаторларды қолдануды қажет етпейді; сенімді және пайдалану шығыстары төмен.
Ендірудің қозғаушы күші
СО-дан CO2-ге дейін термиялық тотығу процесін іске асыру.
Кез келген ЛOC толық тотығуы.
Иістің азаюы.
Экологиялық заңнаманың талабы.
5.4.5.5. СО каталитикалық жағып бітіру
Сипаты
Тотықты темір катализаторларының қатысуымен жүргізілетін су газының реакциясын (су буымен конверсиялау) пайдалана отырып, құрамында СО мөлшері жоғары газ қоспаларын тазарту процесі.
Техникалық сипаттамасы
Құрамында СО мөлшері жоғары газ қоспаларын тазарту процесі тотықты темір катализаторларының қатысуымен жүргізілетін су газының реакциясын (су буымен конверсиялау) пайдалана отырып жүзеге асырылады:
CO + Н2O = CO2 + Н2 + 37,5 кДж/моль
Процесс табиғи газды конверсиялау арқылы алынатын сутекті тазарту үшін қолданылады, бұдан басқа әдісті H2: синтез газындағы CO арақатынасын өзгерту үшін, сондай-ақ металдарды термиялық өңдеуге арналған қорғаныш атмосферасын тазарту үшін пайдаланылады. Өнеркәсіптік конверсия катализаторы 6,4x6,4 немесе 9,6x9,6 мм таблетка түрінде болады. Оның құрамында 70-тен 85 %-ға дейін Fe2O3 және 5 – 15 % Cr2O3 промотор бар. Тамшы ылғалына қысқа уақыт әсер еткен кезде катализатор күкірт қосылыстары қатысқанда салыстырмалы түрде тұрақты; ол 600 оС дейін белсенділікті сақтайды. Бастапқы газдағы CO жоғары концентрацияда болған жағдайда контактордағы катализатор бірнеше қабатта орналасады, әрі қабаттар арасындағы жылуды кетіру шараларын көздеу қажет. Процесс схемасы төмендегі суретте көрсетілген.
1 - бірінші сатыдағы СО конверторы; 2, 6 – тоңазытқыштар; 3 – бірінші сатыдағы CO2 абсорбері; 4 – газды қыздырғыш; 5 – екінші сатыдағы СО конверторы; 7 – екінші сатыдағы CO2 абсорбері

КПД эффективности энергозатрат составляет около 95 % и даже в некоторых случаях 99 %, что значительно сокращает расход топлива;
подходит для многих применений;
простота конструкции;
долговечность;
высокий уровень разрушения ЛОС;
низкий уровень выбросов оксидов азота (NOx);
применение в условиях непрерывной работы [65].
Основными недостатками регенеративных термических окислителей являются:
высокие расходы на электроэнергию;
большая площадь, требуемая для размещения оборудования;
вес, который может быть в три раза выше, чем у рекуперативного окислителя.
PTO является более сложной системой с большим количеством движущихся частей, требуется большее техническое обслуживание.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Сокращение производственных затрат за счет высокой эффективности; снижение выбросов СО до приемлемых значений, низкий расход топлива, не требует применения расходных дорогостоящих катализаторов; надежны и имеют низкие эксплуатационные расходы.
Движущая сила внедрения
Реализация процесса термического окисления СО до CO2.
Полное окисление любых ЛОС.
Снижение запаха.
Требования экологического законодательства.
5.4.5.5. Каталитическое дожигание СО
Описание
Процесс очистки газовых смесей с высоким содержанием СО с использованием реакции водяного газа (конверсией с водяным паром), проводимой в присутствии окисных железных катализаторов.
Техническое описание
Процесс очистки газовых смесей с высоким содержанием СО осуществляется с использованием реакции водяного газа (конверсией с водяным паром), проводимой в присутствии окисных железных катализаторов:
CO + Н2O = CO2 + Н2 + 37,5 кДж/моль.
Процесс применим для очистки водорода, получаемого конверсией природного газа, кроме того метод используют для изменения соотношения H2: CO в синтез-газе, а также для очистки защитной атмосферы, предназначенной для термообработки металлов. Промышленный катализатор конверсии имеет форму таблеток размером 6,4x6,4 или 9,6x9,6 мм. Он содержит от 70 до 85 % Fe2O3 и 5 – 15 % промотора Cr2O3. Катализатор относительно устойчив в присутствии сернистых соединений при непродолжительном воздействии капельной влаги; он сохраняет активность вплоть до 600 оС. В случае высоких концентраций CO в исходном газе катализатор в контакторе располагают в несколько слоев, причем необходимо предусмотреть меры для отвода тепла между слоями. Схема процесса представлена на рисунке ниже.
1 – конвертор СО первой ступени; 2, 6 – холодильники; 3 – абсорбер CO2 первой ступени; 4 – нагреватель газа; 5 – конвертор СО второй ступени; 7 – абсорбер CO2 второй ступени.

5.13-сурет. Су газының реакциясы арқылы газдарды көміртегі оксидінен тазартуға арналған қондырғы схемасы
Табиғи газды бумен конверсиялау нәтижесінде пайда болған және құрамында сутегі, оксид және көмірқышқыл газы бар газ қоспасы конверсия реакторынан шыққаннан кейін су буының қоспасымен 370 °С дейін салқындатылады және бірінші сатыдағы конвертер арқылы өткізіледі (1). Мұнда 90 – 95 % катализатордың қатысуымен СО сутегінің эквивалентті мөлшерін түзіп, СО2-ге айналады. Газ су тоңазытқышында (2) 35 – 40 °C дейін салқындатылады және одан этаноламинмен көмірқышқыл газы алынады. Тазартылған газ жылытылады, қажетті мөлшерде су буы қосылады, қайтадан конверсияланады және пайда болған СО2-ден тазартылады. Жоғары тазалықтағы сутекті алу үшін кейде процесс үш сатыда жүзеге асырылады. Үшінші сатыдан кейін газдың құрамы мынадай болады: 99,7 % (айн.) H2; 0,02 % CO; 0,01 % CO2; O,27 % CH4.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде CO ластаушы затының шығарындыларын төмендету.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Артықшылықтары: табиғи ортаға шығарылатын улы қалдықтардың болмауы; үнемділік; еріткіш – судың қолжетімділігі, технологиялық процестің және қолданылатын аппараттардың салыстырмалы қарапайымдылығы.
Кемшіліктері: СО2 бойынша судың аз сіңіру сыйымдылығы, бөлінетін СО2 тазалығының жеткіліксіздігі
Тазарту дәрежесі регенерацияланған ерітіндіден CО парциалды қысымына және жалпы газ қысымына байланыстыгаза.
Кросс-медиа әсерлері
Суды тұтыну.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
СО шығарындыларын азайту.
5.4.6. Ұйымдасқан шығарындылар көздерінен хлор мен хлорлы сутегі шығарындыларын қысқартуға және (немесе) болғызбауға бағытталған ЕҚТ
5.4.6.1. ШВ типті абсорберлік жүйелер
Сипаты
ШВ абсорберлік жүйесі хлорлы сутегіні тазартуға және технологиялық және өндірістік процестерді орындау кезінде пайда болатын хлорды толық тазартуға арналған.
Техникалық сипаттамасы
ШВ типті абсорберлік жүйелері ауаны газ тәрізді құрамдастардан (хлорлы сутегі мен хлордан) тазартуға арналған. Ластанған ауа қысыммен немесе желдеткіштің сейілтуімен скруббер корпусының төменгі бөлігінде орналасқан ауа қабылдау камерасына келіп түседі. Әрі қарай ластанған ауа жылжымалы масса алмасу саптамасы бар секцияға өтеді. Жылжымалы саптама қуыс полипропилен шарларын білдіреді. Сорғы сұйықтықты циркуляциялық ыдыстан алады және оны форсунканың көмегімен масса алмасу секцияларының үстіне шашады. Шашу полимерлі материалдардан жасалған толық конустық форсункалармен жүзеге асырылады. Форсункалардың арнайы әзірленген конструкциясының есебінен сұйықтықты шашу абсорбердің бүкіл аймағында біркелкі жүзеге асырылады. Масса алмасу секциясының қабатында ластанған ауа мен суару сұйықтығы қарсы ағымда қозғалады және масса алмасу саптамасының бетінде жанасады. Масса алмасу саптамасының жоғары үлестік бетінің есебінен ауаны жоғары тиімді тазарту жүреді. Әрі қарай ауа тамшы ұстағыш арқылы өтеді, содан кейін абсорбердің шығу жолына келеді. Өнеркәсіптік су (техникалық) абсорбент ретінде қолданылады.
ШВ типті абсорберлік жүйелер мыналарды қамтиды:
желдеткіштер;
циркуляция багі;
сорғылар;
газ жолдары жүйесі.
Абсорберлік жүйенің схемасы 5.14-суретте көрсетілген.
5.14-сурет. ШИ типті абсорбер жүйесі құрылғысы
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде хлорлы сутек пен хлордың ластаушы заттарының шығарындыларын төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Хлорлы сутегін тазарту тиімділігі кемінде 95 % құрайды.
Кросс-медиа әсерлері
Мәліметтер жоқ
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Олардың жоғары тиімділігіне, төмен гидравликалық кедергісіне, жоғары жұмыс қабілеттілігіне және энергетикалық тиімділігіне байланысты ШВ типті абсорберлік жүйелер хлорлы сутегін тазартуға және негізгі технологиялық жабдықтардан шығатын газдардан хлорды тазартуға арналған сәтті құрылғылардың бірі болды.
ШВ типті абсорберлік жүйелер көптеген компанияларда орнатылған және қолданылады. Зауыттардың мысалдары: "Новосибирский завод химконцентратов" ЖАҚ (Росатом) (Ресей); "Таганрогский металлургический завод" ЖАҚ (Ресей); "Газпромнефть-Аэро Мурманск" ААҚ (Газпром) (Ресей); "УзАвто Моторс" АҚ (General Motors, Өзбекстан); "Речицкий метизный завод" ААҚ (Беларусь); "Силиский химический комбинат" (Росатом) (Ресей); "Маяк" АҚ (Росатом) (Ресей); "Ангарский завод катализаторларов и органического синтеза" АҚ (Роснефть) (Ресей); "ҚазМырыш" ЖШС (Қазақстан).
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талабы.
Хлорлы сутегі мен хлор шығарындыларын азайту, шикізатты үнемдеу.

Рисунок 5.13. Схема установки для очистки газов от оксида углерода реакцией водяного газа
Газовую смесь, образованную в результате конверсии природного газа с паром и содержащую водород, оксид и диоксид углерода, после выхода из реактора конверсии охлаждают добавкой водяного пара до 370 °С и пропускают через конвертор первой ступени (1). Здесь в присутствии катализатора 90 – 95 % CO превращается в CO2 с образованием эквивалентного количества водорода. Газ охлаждают в водяном холодильнике (2) до 35 – 40 °С и извлекают из него диоксид углерода этаноламином. Очищенный газ подогревают, добавляют необходимое количество водяного пара, снова подвергают конверсии и очистке от образовавшегося CO2. С целью получения водорода повышенной чистоты иногда процесс проводят в три ступени. После третьей ступени газ имеет состав: 99,7 % (об.) H2; 0,02% CO; 0,01% CO2; О,27% CH4.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества СО. Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Преимущества: отсутствие токсичных отходов, выбрасываемых в природные среды; экономичность; доступность растворителя – воды, относительная простота технологического процесса и применяемых аппаратов.
Недостатки: небольшая поглотительная емкость воды по СО2, недостаточная чистота выделяемого СО2
Степень очистки зависит от парциального давления CO над регенерированным раствором и общего давления газа.
Кросс-медиа эффекты
Потребление воды.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов СО.
5.4.6. НДТ, направленные на сокращение и (или) предотвращение выбросов хлора и хлористого водорода от организованных источников выбросов
5.4.6.1. Абсорберные системы типа ШВ
Описание
Абсорберная система ШВ предназначена для очистки хлористого водорода и доочистки хлора, образующегося при выполнении технологического и производственного процессов.
Техническое описание
Абсорберные системы типа ШВ предназначены для очистки воздуха от газообразных компонентов (хлористого водорода и хлора). Загрязненный воздух под давлением или разрежением вентилятора поступает в камеру приема воздуха, находящуюся в нижней части корпуса скруббера. Далее загрязненный воздух проходит секции с подвижной массообменной насадкой. Подвижная насадка представляет собой полые полипропиленовые шары. Насос забирает жидкость из циркуляционной емкости и распыляет ее над массообменными секциями с помощью форсунок. Распыл осуществляется полноконусными форсунками, изготовленными из полимерных материалов. За счет специально разработанной конструкции форсунок распыл жидкости осуществляется равномерно по всей площади абсорбера. В слое массообменной секции загрязненный воздух и орошающая жидкость движутся в противотоке и контактируют на поверхности массообменной насадки. За счет высокой удельной поверхности массообменной насадки происходит высокоэффективная очистка воздуха. Далее воздух проходит через каплеуловитель и после поступает на выход из абсорбера. В качестве абсорбента применяется промышленная вода (техническая).
Абсорберные системы типа ШВ включает в себя:
вентиляторы;
бак циркуляции;
насосы;
систему газоходов.
Схема устройства абсорберной системы показана на рисунке 5.14.
Рисунок 5.14. Устройства абсорберной системы типа ШВ
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющих веществ хлористого водорода и хлора.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Эффективность очистки от хлористого водорода составляет не менее 95%.
Кросс-медиа эффекты
Сведения отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Вследствие их высокой эффективности, низкого гидравлического сопротивления, высокой работоспособности и энергетической эффективности абсорберные системы типа ШВ стали одними из успешных устройств для очистки хлористого водорода и доочистки хлора из отходящих газов от основного технологического оборудования.
Абсорберные системы типа ШВ установлены и применяются во многих компаниях. Примеры заводов: ПАО "Новосибирский завод химконцентратов" (Росатом,(Россия); ПАО "Таганрогский металлургический завод" (Россия); ООО "Газпромнефть-Аэро Мурманск" (Газпром, Россия); АО "УзАвто Моторс" (General Motors, Узбекистан); ОАО "Речицкий метизный завод" (Беларусь); "Сибирский химический комбинат" (Росатом, Россия); АО "Маяк" (Росатом, Россия); АО "Ангарский завод катализаторов и органического синтеза" (Роснефть, Россия); ТОО "КазЦинк" (Казахстан).
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства.
Сокращение выбросов хлористого водорода и хлора, экономия сырья.

5.4.6.2. Іші кеуек цилиндрлік абсорбер жүйелері
Сипаты
Іші кеуек цилиндрлік абсорбер жүйесі хлорлы сутегіні тазартуға және технологиялық және өндірістік процестерді орындау кезінде негізгі технологиялық жабдықтан түзілетін хлорды толық тазартуға арналған. Өнеркәсіптік су (техникалық) абсорбент ретінде қолданылады.
Техникалық сипаттамасы
Абсорберлерді суару тұйық цикл бойынша жүзеге асырылады. Циркуляция багінен су сорғымен сорғы құбыржолы арқылы форсунка-бүріккіштерге беріледі және су төгетін құбыржолдар арқылы абсорберлердегі су төгетін тесіктер арқылы қайтадан циркуляция багіне құйылады. Суару сұйықтығының бір бөлігі (15 %-ға дейін) газ ағынымен абсорберден шығарылады және циклон-тамшы ұстағыштарда ұсталады және одан әрі ағызу құбыржолдары арқылы циркуляция багіне қайтарылады.
Абсорберлік жүйе мыналарды қамтиды:
желдеткіш;
циркуляция багі;
сорғылар;
газ жолдары жүйесі;
циклон-тамшы ұстағыш.
Абсорберлік жүйенің схемасы 5.15-суретте көрсетілген.
5.15-сурет. Абсорбер жүйесінің құрылғылары
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде хлорлы сутек пен хлордың ластаушы заттарының шығарындыларын төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қазіргі уақытта абсорберлік жүйелер хлор мен хлорлы сутегін тазарту процесінде кеңінен қолданылады. Технологиялық циклде пайда болатын газдар жерасты жолдары мен газ жолдары жүйесі бойынша абсорберлік жүйелерге тазартуға түседі.
Хлорлы сутегіден тазарту тиімділігі кемінде 95 % құрайды.
Кросс-медиа әсерлері
Мәліметтер жоқ
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Олардың жоғары тиімділігіне, гидравликалық кедергінің төмен болуына, жоғары жұмыс қабілеттілігіне және энергетикалық тиімділігіне қарай абсорберлік жүйелер хлор мен хлорлы сутегіні негізгі технологиялық жабдықтардан шығатын газдардан тазартуға арналған сәтті құрылғылардың біріне айналды.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талабы.
Хлор мен хлорлы сутегі шығарындыларын азайту, шикізатты үнемдеу.
5.4.6.3. ZK типті скруббер жүйелері
Сипаты
ZK типті орталықтан тепкіш скруббер жүйесі ауаны технологиялық және өндірістік процестерді орындау кезінде негізгі технологиялық жабдықтан пайда болатын газ тәрізді құрамдастардан (хлордан және хлорлы сутектен қосымша тазарту) тазартуға арналған.
Техникалық сипаттамасы
Қысыммен немесе желдеткішті ыдырату арқылы ластанған ауа скруббердің цилиндрлік бөлігіне төмен жанама енеді. Тазартқыш сұйықтық қозғалмайтын қалақшалардың үстіне тікелей қосылады және бұл аймақта турбулентті су қабатын түзеді. Бұл жоғары үйтіңгі қабатын құрайды және қышқыл газдарды керемет химиялық сіңдіреді. Тамшы сепараторының кіріктірілген сатысы ұсақ тамшыларды кетіреді. Тазартылған ауа скрубберден шығады, ал жуу сұйықтығы айналым багіне құйылады. Абсорбент ретінде әк сүті қолданылады. Хлордан тазарту тиімділігі кемінде 95 %-ды құрайды.
ZK типті орталықтан тепкіш скруббер жүйесі мыналарды қамтиды:
желдеткіштер;
циркуляция багі;
сорғылар;
газ жолдары жүйесі.
Абсорбер жүйесінің схемасы 5.16-суретте көрсетілген.
5.16-сурет. ZK типті скруббер жүйесінің құрылғысы
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде хлорлы сутек пен хлор ластаушы заттарының шығарындыларын төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қазіргі уақытта ZK типті скруббер жүйелері хлор мен хлорлы сутегін тазарту процесінде кеңінен қолданылады. Технологиялық циклде пайда болған газдар жерасты жолдары мен газ құбырлары жүйесі арқылы скруббер жүйелеріне тазартуға жіберіледі.
Хлор мен хлорлы сутегіден тазарту тиімділігі кемінде 95 %-ды құрайды.
Кросс-медиа әсерлері
Мәліметтер жоқ
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Олардың жоғары тиімділігіне, төмен гидравликалық кедергісіне, жоғары жұмыс істеу қабілеттілігіне және энергетикалық тиімділігіне байланысты ZK типті скруббер жүйелері хлорды тазартуға және негізгі технологиялық жабдықтардан шығатын газдардан хлорлы сутегіні қосымша тазартуға арналған сәтті құрылғылардың бірі болды.
Оны титан мен магний өндірісінде қолдануға болады. Зауыттардың мысалдары: "Base SE" (Бельгия); "Base SE" (Германия); "Climax Molybdenum" (Голландия); "Johnson Matthey Catalyst" (Германия); "Abu Zaabal Fertilizers" (Мысыр); "SKW Piesteritz" (Германия); "Neuhaus Neotech" (Германия); "Befesa" (Германия); "Johson Matthey Catalyst" (Германия); "Allgaier" (Германия).
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талабы.
Хлор мен хлорлы сутегі шығарындыларын азайту, шикізатты үнемдеу.

5.4.6.2. Абсорберные системы полые цилиндрические
Описание
Абсорберная система полая цилиндрическая предназначена для очистки хлористого водорода и доочистки хлора, образующихся от основного технологического оборудования при выполнении технологического и производственного процессов. В качестве абсорбента применяется промышленная вода (техническая).
Техническое описание
Орошение абсорберов осуществляется по замкнутому циклу. Из бака циркуляции насосом вода подается по напорному трубопроводу на форсунки-распылители и через сливные отверстия в абсорберах по сливным трубопроводам сливаются обратно в бак циркуляции. Часть орошающей жидкости (до 15%) газовым потоком уносится из абсорбера и улавливается в циклонах-каплеуловителях и далее по сливным трубопроводам возвращается в бак циркуляции.
Абсорберная система включает в себя:
вентилятор;
бак циркуляции;
насосы;
систему газоходов;
циклон-каплеуловитель.
Схема устройства абсорберной системы показана на рисунке 5.15.
Рисунок 5.15. Устройство абсорберной системы
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющих веществ хлористого водорода и хлора.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
В настоящее время абсорберные системы широко используются в процессе очистки хлора и хлористого водорода. Газы, образующиеся в технологическом цикле, поступают в абсорберные системы по подземным боровам и системе газоходов на очистку.
Эффективность очистки от хлористого водорода составляет не менее 95 %.
Кросс-медиа эффекты
Сведения отсутствуют
Технические соображения, касающиеся применимости
Вследствие их высокой эффективности, низкого гидравлического сопротивления, высокой работоспособности и энергетической эффективности абсорберные системы стали одними из успешных устройств для очистки хлора и хлористого водорода из отходящих газов от основного технологического оборудования.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства.
Сокращение выбросов хлора и хлористого водорода, экономия сырья.
5.4.6.3. Скрубберные системы типа ZK
Описание
Центробежная скрубберная система типа ZK предназначена для очистки воздуха от газообразных компонентов (хлора и доочистки хлористого водорода), образующихся от основного технологического оборудования при выполнении технологического и производственного процессов.
Техническое описание
Загрязненный воздух под давлением или разрежением вентилятора поступает в цилиндрическую часть скруббера по касательной снизу. Чистящая жидкость добавляется непосредственно над неподвижными лопастями и в этой области образуется турбулентный водяной слой. Это создает высокую поверхность и отличное химическое поглощение кислых газов. Встроенная ступень сепаратора капель удаляет мелкие капли. Очищенный воздух покидает скруббер, а промывочная жидкость сливается в бак циркуляции. В качестве абсорбента применяется известковое молоко. Эффективность очистки от хлора составляет не менее 95 %.
Центробежная скрубберная система типа ZK включает в себя:
вентиляторы;
бак циркуляции;
насосы;
систему газоходов.
Схема устройства абсорберной системы показана на рисунке 5.16.
Рисунок 5.16. Устройство скрубберной системы типа ZK
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющих веществ хлористого водорода и хлора..
Экологические показатели и эксплуатационные данные
В настоящее время скрубберные системы типа ZK широко используются в процессе очистки хлора и хлористого водорода. Газы, образующиеся в технологическом цикле поступают в скрубберные системы по подземным боровам и системе газоходов на очистку.
Эффективность очистки от хлора и хлористого водорода составляет не менее 95 %.
Кросс-медиа эффекты
Сведения отсутствуют
Технические соображения, касающиеся применимости
Вследствие их высокой эффективности, низкого гидравлического сопротивления, высокой работоспособности и энергетической эффективности скрубберные системы типа ZK стали одними из успешных устройств для очистки хлора и доочистки хлористого водорода из отходящих газов от основного технологического оборудования.
Может применяться на производстве титана и магния. Примеры заводов: "Base SE" (Бельгия), "Base SE" (Германия), "Climax Molybdenum" (Голландия), "Johnson Matthey Catalyst" (Германия), "Abu Zaabal Fertilizers" (Египет), "SKW Piesteritz" (Германия), "Neuhaus Neotech" (Германия), "Befesa" (Германия), "Johson Matthey Catalyst" (Германия), "Allgaier" (Германия).
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства.
Сокращение выбросов хлора и хлористого водорода, экономия сырья.

5.4.6.4. Қуыс, жылдам, саптамасыз, цилиндрлік скруббер жүйелері
Сипаты
Қуыс, жылдам, саптамасыз, цилиндрлік скруббер жүйесі хлорды тазартуға және технологиялық және өндірістік процестерді орындау кезінде негізгі технологиялық жабдықтан түзілетін хлорлы сутегіні толық тазартуға арналған. Әк сүті абсорбент ретінде қолданылады.
Техникалық сипаттамасы
Скрубберлерді суару тұйық цикл бойынша жүзеге асырылады. Сорғымен циркуляциялау багінен су қысымды құбыржол арқылы форсунка-бүріккіштерге беріледі және скрубберлердегі су төгетін тесіктер арқылы су төгетін құбыржолдар арқылы қайтадан циркуляция багіне құйылады. Суару сұйықтығының бір бөлігі (15 % дейін) газ ағынымен скрубберден шығарылады және циклон-тамшы ұстағыштарда ұсталады және одан әрі ағызу құбыржолдары арқылы циркуляция багіне қайтарылады.
Скруббер жүйесі мыналарды қамтиды:
желдеткіш;
циркуляция багі;
сорғылар;
газ жолдары жүйесі; циклон-тамшы ұстағыш.
Скруббер жүйесінің схемасы 5.17-суретте көрсетілген.
5.17-сурет. Скрубер жүйесінің құрылғысы
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде хлорлы сутек пен хлор ластаушы заттарының шығарындыларын төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қазіргі уақытта скруббер жүйелері хлор мен хлорлы сутегін тазарту процесінде кеңінен қолданылады. Технологиялық циклде пайда болған газдар жерасты жолдары мен газ құбырлары жүйесі арқылы скруббер жүйелеріне тазартуға жіберіледі.
Хлор мен хлорлы сутегіден тазарту тиімділігі кемінде 95 % құрайды.
Кросс-медиа әсерлері
Мәліметтер жоқ
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Олардың жоғары тиімділігіне, төмен гидравликалық кедергісіне, жоғары жұмыс істеу қабілеттілігіне және энергетикалық тиімділігіне байланысты скруббер жүйелері негізгі технологиялық жабдықтардан шығатын газдардан хлорды тазартуға арналған сәтті құрылғылардың бірі болды.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талабы.
Хлор мен хлорлы сутегі шығарындыларын азайту, шикізатты үнемдеу.
5.4.6.5. Хлорды сіңіру қондырғысы
Сипаты
Технологиялық процестерді жүргізу кезінде титан мен магний өндірісі атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларын азайту мыналармен қамтамасыз етіледі: жабдықты, құбыржолдардың жалғағыш фланецтерін сенімді герметизациялау; хлор, хлорлы сутегі бөліністерін бейтараптандыру (сіңіру) және тазарту.
Титан мен магний өндірісінің технологиялық процестерінде хлор мен құрамында хлор бар газ тәрізді бөлінділердің онымен түзілісі негізінде түзілетін хлорлы сутегі сіңіру және санитариялық бағандарға жіберіледі, онда хлор натрий гипохлоритін түзе отырып каустикалық соданың араластырылған ерітіндісімен сіңіріледі.
Хлорды күйдіргіш сілті ерітіндісімен сіңіруге негізделген сіңіру әдісін пайдалану арқылы ауаға хлор шығарындыларын азайту.
Технологиялық сипаты
Хлорды авариялық сіңіру (газ шығарындыларын хлорсыздандыру). Құрамында хлор бар газ шығарындылары хлорды күйдіргіш сілті ерітіндісімен сіңіру арқылы хлордан тазартылады, бұл ретте натрий гипохлориті – NaCl түзіледі. Хлорды сіңіру хлордың авариялық сіңіру бағанында жүзеге асырылады, оның төменгі бөлігіне өндірістің құрамында хлор бар газ шығарындылары беріледі, ал сұйылтылған күйдіргіш сілті ерітіндісі оның жоғарғы бөлігіне түседі және гипохлорит тоңазытқышындағы айналмалы сумен салқындатылып, цируляция сорғысының көмегімен қайта циркуляцияланады. Күйдіргіш сілтінің сұйылтылған ерітіндісі резервтік ыдыстардың бірінде сақталады, ал басқа ыдыста циркуляциялайтын ерітіндідегі гипохлорит мөлшері артады. Құрамында азот, оттегі және көмірқышқыл газы сияқты сіңірілмейтін газдар бар тазартылған газ шығарындылары атмосфераға шығарылады. Алынған гипохлорит ерітіндісін гипохлорит сорғысының көмегімен кондиционерленбеген гипохлорит резервуарына айдауға болады және сол жерден ерітілген NaCl концентрациясын арттыру үшін тауарлық натрий гипохлоритін алу жүйесіне гипохлорит сорғысымен беруге болады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника тікелей экологиялық артықшылықтарға ие, соның ішінде ауадағы хлор және басқа да тотықтырғыш ластаушы заттардың шығарындыларын төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Жеткілікті мөлшерде және концентрацияда каустикалық сода, сондай-ақ сұйылтылған ерітіндіге арналған резервтік сорғылар болған кезде хлор концентрациясын ең аз мәнге дейін азайту
Кросс-медиа әсерлері
Сіңіру қондырғысын пайдалану кезіндегі энергия шығыны. Негізгі тұтынылатын көмекші материал – агрессивті тазартқыш сұйықтық (яғни каустикалық сода ерітіндісі).
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнама, сондай-ақ еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы саласындағы заңнамалық талаптар енгізудің қозғаушы күші болып табылады.

5.4.6.4. Скрубберные системы полые, скоростные, безнасадочные, цилиндрические
Описание
Скрубберная система полая, скоростная, безнасадочная, цилиндрическая, предназначена для очистки хлора и доочистки хлористого водорода, образующихся от основного технологического оборудования при выполнении технологического и производственного процессов. В качестве абсорбента применяется известковое молоко.
Техническое описание
Орошение скрубберов осуществляется по замкнутому циклу. Из бака циркуляции насосом вода подается по напорному трубопроводу на форсунки-распылители и через сливные отверстия в скрубберах по сливным трубопроводам сливаются обратно в бак циркуляции. Часть орошающей жидкости (до 15 %) газовым потоком уносится из скруббера и улавливается в циклонах-каплеуловителях и далее по сливным трубопроводам возвращается в бак циркуляции.
Скрубберная система включает в себя:
вентилятор;
бак циркуляции;
насосы;
систему газоходов;
циклон-каплеуловитель.
Схема устройства скрубберной системы показана на рисунке 5.17.
Рисунок 5.17. Устройство скруберной системы
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющих веществ хлора и хлористого водорода.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
В настоящее время скрубберные системы широко используются в процессе очистки хлора и хлористого водорода. Газы, образующиеся в технологическом цикле, поступают в скрубберные системы по подземным боровам и системе газоходов на очистку.
Эффективность очистки от хлора и хлористого водорода составляет не менее 95 %.
Кросс-медиа эффекты
Сведения отсутствуют
Технические соображения, касающиеся применимости
Вследствие их высокой эффективности, низкого гидравлического сопротивления, высокой работоспособности и энергетической эффективности скрубберные системы стали одними из успешных устройств для очистки хлора из отходящих газов от основного технологического оборудования.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства.
Сокращение выбросов хлора и хлористого водорода, экономия сырья.
5.4.6.5. Установка поглощения хлора
Описание
При ведении технологических процессов производство титана и магния снижение выбросов загрязняющих веществ в атмосферу обеспечивается
надежной герметизацией оборудования, соединительных фланцев трубопроводов; нейтрализацией (поглощением) и очисткой выделений хлора, хлористого водорода.
Образующиеся в технологических процессах производства титана и магния на основе хлора и обращения с ними газообразные выделения, содержащие хлор, хлористый водород, направляются в поглотительные и санитарные колонны, в которых хлор абсорбируется разбавленным раствором каустической соды с образованием гипохлорита натрия.
Снижение выбросов хлора в воздух путем использования метода абсорбции, основанного на поглощении хлора раствором едкого натра.
Технологическое описание
Аварийное поглощение хлора (дехлорирование газовых выбросов). Хлорсодержащие газовые выбросы очищаются от хлора путем поглощения хлора раствором едкого натра, при этом образуется гипохлорит натрия – NaClО. Абсорбция хлора осуществляется в колонне аварийной абсорбции хлора, в нижнюю часть которой подаются хлорсодержащие газовые выбросы производства, в то время как разбавленный раствор едкого натра поступает в ее верхнюю часть и рециркулирует при помощи насоса циркуляции, охлаждаясь оборотной водой в холодильнике гипохлорита. Разбавленный раствор едкого натра хранят в одной из резервных емкостей, пока в другой емкости содержание гипохлорита в циркулирующем растворе возрастает. Очищенные газовые выбросы, содержащие непоглощающиеся газы, такие, как азот, кислород и диоксид углерода, выбрасываются в атмосферу. Полученный раствор гипохлорита может быть перекачан с помощью насоса гипохлорита в резервуар некондиционного гипохлорита и оттуда подан в систему получения товарного гипохлорита натрия насосом гипохлорита для увеличения концентрации растворенного NaClО.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющих веществ хлора. И других окислителей в воздух.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Снижение концентрации хлора до минимальных значений при наличии каустической соды в достаточном количестве и концентрации, а также резервных насосов для разбавленного раствора.
Кросс-медиа эффекты
Расход энергии при эксплуатации абсорбционной установки. Основным потребляемым вспомогательным материалом является агрессивная жидкость для очистки (т.е. раствор каустической соды).
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Движущей силой для внедрения являются экологическое законодательство, а также законодательные требования в области охраны труда и техники безопасности.

5.5. Сарқынды сулардың төгінділерін болғызбауға және азайтуға бағытталған ЕҚТ
Бұл бөлімде сарқынды сулардың төгілуін азайту және болғызбау үшін қолданылатын техникалар, әдістер және/немесе әдістер жиынтығы сипатталған.
Титан мен магний өндірісінде сарқынды сулар құрамында хлор және оның қосылыстары бар газ шығарындыларын сіңіру арқылы тазарту және металл хлоридтерінің (Ca, K, Na, Be, ti, Mn, Cr, Cu, Zn) жоғары құрамымен сипатталатын титан шикізатын хлорлау қондырғыларының шламдарын гидравликалық жуу нәтижесінде пайда болады.
5.5.1. Титан мен магний өндірісіндегі су балансын басқару
Сипаты
Титан мен магнийді өндіру үшін судың едәуір мөлшері қажет, бұл оны суды көп қажет ететін сала етеді. Сарқынды сулардың көздері титан мен магнийді өндіру технологиясының тікелей өзінен басқа, пайда болған қатты қалдықтарды жоюға және газ шығарындыларын залалсыздандыруға байланысты процестер болып табылады. Титан өндірісінде өнімнің тоннасына 4,5 м3 дейін сарқынды су түзіледі [18].
Техникалық сипаттамасы
Су ресурстарын тиімді басқару қазіргі заманғы металлургия кәсіпорындары қызметінің көптеген түрлері үшін аса маңызды болып табылады және бұл аспект металлургия кәсіпорнын салу мен пайдаланудың әрбір циклі барысында – алдын ала келісу мен өндірістен бастап пайдаланудан шығаруға және жабуға дейін мұқият қарастырылуға тиіс. Су ресурстарын сарқынды сулардың әсерінен қорғау және технологиялық процестерде олардың тепе-теңдігін басқару үшін титан мен магний өндірісі осындай шараларды орындау қажет:
кәсіпорынның су шаруашылығы балансын әзірлеу;
технологиялық процесте айналымды сумен жабдықтау және суды қайта пайдалану жүйесін енгізу;
технологиялық процестерде су тұтынуды азайту;
карьер суларын селективті жинау жүйелерін енгізу;
сарқынды суларды жергілікті тазарту және залалсыздандыру жүйелерін пайдалану.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Технологиялық мұқтаждарға су тұтыну көлемін азайту.
Су ресурстарын ұтымды пайдалану.
Сарқынды суларды беру үшін пайдаланылатын энергия ресурстарының мөлшерін азайту.
Сарқынды суларды одан әрі тазарту үшін қолданылатын химиялық реагенттердің мөлшерін азайту.
Сарқынды сулардың ағуын және ондағы ластағыш заттардың концентрациясын азайту немесе толығымен жою.
Қабылдаушы суларға (мысалы, өзендер, каналдар және басқа да жерүсті су ресурстары) биогендік жүктемені азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Карьерлік сулардың су ағынын, технологиялық процестер мен операциялардың су тұтынуын және су бұруын басқару мақсатында металлургиялық кәсіпорынның су шаруашылығы балансын әзірлеу мыналарды көздейді:
карьер суларының перспективалы ағыны;
су тұтыну және су бұру, құрғату және суды төмендету режимінің су шаруашылығы балансымен ұштастыра отырып мүмкін болатын өзгерістері;
су сорғы қабаттары мен жерүсті су объектілерінің сарқылуын және ластануын болғызбау;
технологиялық процестерде таза суды ең аз көлемде тұтынып, су пайдалануды ұтымды ұйымдастыру;
рециркуляциялау, пайдаланылған суды тазарту және оны қайта пайдалану мүмкіндігі;
осал құрамдастарды (кіші өзендер мен бұлақтар, сулы-батпақты жерлер және т.б.), жергілікті халықтың жергілікті су ресурстарына тәуелділігін анықтау мақсатында іргелес аумақтардағы су шаруашылығы жағдайын есепке алу.
Айналмалы сумен жабдықтау жүйесі технологиялық процесте айналмалы суды бірнеше рет пайдалануды қамтамасыз етеді (мысалы, тұйық су айналымы бар ағынсыз қалдық қойма). Айналмалы сумен жабдықтау схемаларын таңдау технологиялық процеспен, судың сапасына техникалық шарттармен анықталады. Бұл табиғи көздерден су алуды азайтуға (су алу тек жүйені қоректендіру үшін қажет), сарқынды сулардың ағын көлемін азайтуға немесе толығымен болғызбауға мүмкіндік береді.
Техникалық суды қайта (дәйекті) пайдалану бір өндірістік процесте пайдаланылған суды басқа технологиялық мұқтаждарға пайдалану болып табылады. Мысалы, компрессорлық станция жабдықтарын салқындату процесінде қыздырылған суды жылыту жүйесінде немесе жөндеу алдында жабдықты жуу кезінде пайдалануға болады; нөсердің ағын суларын шаңды басу процестерінде, өсімдіктерді суару үшін, жол техникасын жуу үшін және т.б. пайдалануға болады. Техника технологиялық мұқтаждарға табиғи көздерден су алуды қысқартуға мүмкіндік береді.
Суды аз тұтынумен немесе оның толық болмауымен сипатталатын суды үнемдейтін немесе сусыз технологияларды қолдану, бұл технологиялық мұқтаждарға табиғи көздерден су алуды азайтуға мүмкіндік береді. Мысалы, өндіріске дозаланған су беру, жабдықты салқындату процестерінен басқа, технологиялық процесс тоқтаған кезде суды автоматты түрде өшіру.
Сарқынды суларды бөлек жинау жүйесі сарқынды сулардың ағындарын ластану дәрежесі мен түрлері бойынша жергілікті тазартуды оңтайлы тәсілмен жүргізу, тазартылған су процесіне барынша қайтару; тазарту құрылыстарына гидравликалық жүктемені азайту болып табылады. Техника су объектілеріне сарқынды суларды ағызу көлемін азайтуға мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Су тұтынудың су айналымы жүйесін ұйымдастыруға арналған ресурстар мен материалдардың қосымша көлеміне қажеттілік.
Судың сапасын мониторингілеуге жұмсалатын шығындар және ластағыш заттарды анықтау.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Ұсынылған әдістер (конструктивті және техникалық шешімдер) техникалық мүмкіндік пен экономикалық орындылық кезінде қолданылады, оларды жеке де, жиынтықта да қолдануға болады. Технологиялық процестің ерекшеліктеріне, техникалық мүмкіндіктерге, өндірістік объектілердің конструктивтік ерекшеліктеріне, климаттық жағдайларға, сарқынды сулардың сапалық құрамы мен көлеміне байланысты шектеулер.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талаптары. Су ресурстарын ұтымды пайдалану. Сарқынды сулар мен ластағыш заттардың төгінділерінің көлемін азайту.

5.5. НДТ, направленные на предотвращение и снижение сбросов сточных вод
В данном разделе описаны техники, методы и/или совокупность методов, применяемых для снижения и предотвращения сбросов сточных вод.
В производстве титана и магния сточные воды формируются в результате абсорбционной очистки газовых выбросов, содержащих хлор и его соединения, и гидроразмыва шламов установок хлорирования титанового сырья, характеризующихся высоким содержанием хлоридов металлов (Ca, K, Na, Be, Ti, Mn, Cr, Cu, Zn).
5.5.1. Управление водным балансом при производстве титана и магния
Описание
Для производства титана и магния требуется значительное количество воды, что делает его высоководоемкой отраслью. Источниками сточных вод, помимо непосредственно самой технологии производства титана и магния, являются процессы, связанные с удалением образующихся твердых отходов и обезвреживанием газовых выбросов. При производстве титана образуется до 4,5 м3 сточной воды на тонну продукции [18].
Техническое описание
Эффективное управление водными ресурсами имеет важнейшее значение для большинства видов деятельности современных предприятий металлургии и данный аспект должен тщательно рассматриваться в ходе каждого цикла строительства и эксплуатации металлургического предприятия – от предварительного согласования и производства до вывода из эксплуатации и закрытия. Для охраны водных ресурсов от воздействия сточных вод и управления их балансом при технологических процессах производства титана и магния необходимо выполнение таких мероприятий:
разработка водохозяйственного баланса предприятия;
внедрение системы оборотного водоснабжения и повторного использования воды в технологическом процессе;
сокращение водопотребления в технологических процессах;
внедрение систем селективного сбора карьерных вод;
использование локальных систем очистки и обезвреживания сточных вод.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение объемов водопотребления на технологические нужды.
Рациональное использование водных ресурсов.
Снижение количества энергоресурсов, используемых для выдачи сточных вод.
Снижение количества химических реагентов, используемых для дальнейшей очистки сточных вод.
Сокращение объема или полное исключение сброса сточных вод и концентраций в них загрязняющих веществ.
Снижение биогенной нагрузки на принимающие воды (например, реки, каналы и другие поверхностные водные ресурсы).
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Разработка водохозяйственного баланса металлургического предприятия с целью управления водопритоком карьерных вод, водопотреблением и водоотведением технологических процессов и операций предусматривает:
перспективный водоприток карьерных вод;
возможные изменения режима водопотребления и водоотведения, осушения и водопонижения в увязке с водохозяйственным балансом;
предотвращение истощения и загрязнения водоносных горизонтов и поверхностных водных объектов;
рациональную организацию водопользования с минимальным объемом потребления свежей воды в технологических процессах;
возможность рециркуляции, очистки отработанной воды и повторного ее использования;
учет водохозяйственной обстановки на прилегающих территориях с целью выявления уязвимых компонентов (малых рек и ручьев, водно-болотных угодий и др.), зависимости местного населения от местных водных ресурсов.
Система оборотного водоснабжения обеспечивает многократное использование оборотной воды в технологическом процессе (например, бессточное хвостовое хозяйство с замкнутым водным циклом). Выбор схем оборотного водоснабжения определяется технологическим процессом, техническими условиями к качеству воды. Это позволяет сократить забор воды из природных источников (забор воды необходим только на подпитку системы), сократить объем или полностью исключить сброс сточных вод.
Повторное (последовательное) использование технической воды заключается в употреблении воды, использованной в одном производственном процессе, на другие технологические нужды. Например, вода, нагретая в процессе охлаждения оборудования компрессорной станции, может использоваться в системе отопления или на промывку оборудования перед ремонтом; ливневые сточные воды могут использоваться в процессах пылеподавления, для полива растений, для мойки дорожной техники и т.д. Техника позволяет сократить забор воды из природных источников на технологические нужды.
Применение водосберегающих или безводных технологий, характеризующихся низким потреблением воды, либо ее полным отсутствием, что позволяет сократить забор воды из природных источников на технологические нужды. Например, дозированная подача воды в производство, автоматическое отключение воды при остановке технологического процесса, кроме процессов охлаждения оборудования.
Система раздельного сбора сточных вод заключается в разделении потоков сточных вод по степени и видам загрязнений для проведения локальной очистки оптимальным способом, максимального возврата в процесс очищенной воды, снижения гидравлической нагрузки на очистные сооружения. Техника позволяет сократить объем сброса сточных вод в водные объекты.
Кросс-медиа эффекты
Потребность в дополнительных объемах ресурсов и материалов на организацию системы водооборотного потребления воды.
Затраты на мониторинг качества воды и выявление загрязняющих веществ.
Технические соображения, касающиеся применимости
Представленные методы (конструктивные и технические решения) применимы при технической возможности и экономической целесообразности, могут использоваться как по отдельности, так и в совокупности. Ограничения, связанные с особенностями технологического процесса, техническими возможностями, конструктивными особенностями производственных объектов, климатическими условиями, качественным составом и объемом сточных вод.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства. Рациональное использование водных ресурсов. Снижение объемов сбросов сточных вод и загрязняющих веществ.

5.5.2. Карьер және шахта суларын ағызуды азайту
Сипаты
Қазбаларға судың түсуі су ағынымен сипатталады. Жалпы су ағыны жерасты және жерүсті суларының, атмосфералық жауын-шашынның және технологиялық процестерде қолданылатын техникалық судың ағынынан тұрады.
Техникалық сипаттамасы
Техника мынадай техникалық шешімдерді жеке немесе бірлесіп қолдану арқылы жерасты суларына әсерді қысқартудан және тазарту құрылыстары мен су объектілеріне гидравликалық жүктемені төмендетуден тұрады:
карьер және шахта алқаптарын құрғатудың ұтымды схемаларын қолдану;
суды төмендету және/немесе сүзгіге қарсы перделер және т.б. сияқты жерүсті және жерасты суларынан арнайы қорғаныш құрылыстары мен іс-шараларды пайдалану;
сорғыту жүйесінің жұмысын оңтайландыру;
жерүсті ағынын реттеу арқылы тау-кен қазбаларын жерүсті суларынан оқшаулау;
өзен арналарын тау бөктерінен тыс бұру;
жерасты сулары деңгейінің озық төмендеуіне жол бермеу;
айдау процесінде шахта мен карьер суларының ластануын болғызбау.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Су ресурстарын ұтымды пайдалану.
Ағынды карьер және шахта суларының көлемін қысқарту.
Қабылдаушы суларға (мысалы, өзендер, каналдар және басқа да жерүсті су ресурстарына) биогендік жүктемені азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Тау-кен практикасында карьер және шахта алқаптарын құрғату үшін жер үсті, жерасты және аралас тәсілдер қолданылады.
Тау-кен қазбаларын жерүсті және жерасты суларынан құрғату және қорғау үшін тереңдік сорғыларымен жабдықталған суды төмендететін ұңғымалар қолданылады; вакууммен суды төмендету; жерасты құрғату жүйелері, (сүзгілері мен құдықтары бар сорғыту штректері және т.б., жерасты кен орнын пайдалану кезеңінде сорғыту функцияларын негізгі тау-кен қазбалары да орындайды.); өздігінен құятын және сіңіретін ұңғымалар; ине сүзгі қондырғылары; аспаптық сорғыту; сорғыту зумпфтар, траншеялар, арықтар (оның ішінде жабық) және т. б.
"Стойленский ГОК" ААҚ-да карьерді құрғату жерасты сорғыту кешенімен – карьерден тыс жерасты сулары ағынының негізгі бөлігін оның контуры бойымен ұстап алатын 200 м-ден астам тереңдіктегі сорғыту шахтасымен және карьера ішіндегі борт жанындағы сорғытулармен жүзеге асырылады – олар карьердің баурайына шығатын жерасты суларының "тез өтуін" ұстап алады. Сорғыту шахтасы қазбаларының ұзындығы 56 км-ге жетеді. Пайдалануда – 260 өрдеме дренжаж ұңғыма. Барлық сорғыту суларын және атмосфералық жауын-шашынды айдау шахтаның басты су төгетін жерімен жүргізіледі. Су ағызу өнімділігі 7200 м3/сағ жетеді. Ол үшін негізгі су ағызу ОСС 850-240 11 сорғысымен жабдықталған. "НОВОТЭК" негіздеген сорғыту суларын СГОК-ты шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз ету үшін пайдалану мүмкіндігі оның таза суға деген қажеттілігін жапты. Сумен жабдықтауды іске асыру ОСС 300х300 5 сорғысымен орындалды. Карьерді құрғату жүйесін пайдалану тәжірибесі және СГОК карьеріндегі сорғыту жұмыстарын дамыту бойынша жобалық шешімдер жерасты құрғату әдісіне бағдарланған кен орнын жерасты және жерүсті суларынан қорғаудың таңдалған стратегиясының дұрыстығын сендіре дәлелдейді.
Тау-кен қазбаларын қорғау түрлері мен жүйелерін, қорғаныш құрылыстарының түрлерін, құрылғылар мен іс-шараларды таңдау кен орны игерілген сайын уақыт өте келе өзгеретін өндірістік және табиғи жағдайларды, қорғалатын кеңістіктің нысаны мен мөлшерін ескеруге тиіс.
Қорғау жүйелері, оларды дамыту, қорғаныш құрылыстары мен құрылғыларының конструкциялары, қорғау іс-шаралары кен орнын игерудің жүйелерімен, әдістерімен және дамуымен өзара байланысты болуға тиіс.
Жаңбыр, еріген және техникалық сулардың жерүсті ағынын реттеу шахта алаңы мен карьердің өзінің шегінде (кертпелер, беткейлер, түбі алаңдары), сондай-ақ карьердің айналасындағы кейбір жолақ шегінде жүргізіледі. Жерүсті ағынын реттеу жөніндегі іс-шаралар таулы және су ағызатын арықтарды орнатуға, карьердің айналасындағы аумақты жоспарлауға (таулы арықтарға қарай еңіс бетін бере отырып), сондай-ақ шегіну алаңдарын жоспарлауға дейін келеді.
Жаңбыр, еріген және техникалық суларды бұру жүйесі кен орнының бүкіл сорғыту жүйесімен байланысуға тиіс; бұл ретте, кейбір жағдайларда жалпы су жинағыштар мен сорғыларды, су төгетін ұңғымалардың құрылғыларын және т. б. пайдалану арқылы бірыңғай су төгетін құралдарды қолданған жөн.
Өзендер мен су коллекторларын (көлдерді, тоғандарды, батпақтарды) бұру және құрғату карьерді немесе шахтаны олардан судың түсуі есебінен суландыру айтарлықтай маңызды болған жағдайларда қолданылады. Өзен немесе бұлақты жаңа бетондалған арнаға бұрады, сонымен қатар өзен суларын құбырлар арқылы бұру тиімді. Егер өзен арнасы нашар өткізгіш жабын шөгінділерінен өтсе, бетондаудан бас тарту мүмкіндігі бар, бұл сүзу есебімен расталуға тиіс.
Кросс-медиа әсерлері
Қаржылық шығындар. Ресурстар мен материалдардың қосымша көлеміне қажеттілік.
Фильтрацияға қарсы перделер судың төмендеуінен айырмашылығы, зиянды ағындардың пайда болуына және жерасты сулары ресурстарының сарқылуына әкелмейді және қорғалатын объектілер аймағында тау жыныстарының, жер бетінің және құрылыстардың деформациясын тудырмайды.
Жоғары күрделі және пайдалану шығындары, карьерлерде құрғатудың жерасты тәсілі кезінде тау-кен қазбаларын жүргізу және жұмыс жағдайында ұстау қажеттілігі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Құрғату әдістерінің қолданылуы игеріліп жатқан кен орнының тау-кен-геологиялық, гидрогеологиялық және тау-кен техникалық жағдайларына негізделе отырып айқындалады.
Тұрақты коллекторды бұру мен оқшаулаудың орындылығы бұру құнын және кен орнын пайдаланудың барлық кезеңінде тау-кен жұмыстарының қалыпты жүруін қамтамасыз ету үшін жүзеге асыру қажет сол сорғыту шараларын салыстыру арқылы техникалық-экономикалық есепке негізделеді.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талаптары. Су ресурстарын ұтымды пайдалану. Сарқынды сулар мен ластағыш заттардың төгінділерінің көлемін азайту.

5.5.2. Снижение водоотлива карьерных и шахтных вод
Описание
Поступление воды в выработки характеризуют водопритоком. Общий водоприток складывается из притока подземных и поверхностных вод, атмосферных осадков и технической воды, применяющейся в технологических процессах.
Техническое описание
Техника заключается в сокращении воздействия на подземные воды и снижении гидравлической нагрузки на очистные сооружения и водные объекты путем применения отдельно или совместно следующих технических решений:
применение рациональных схем осушения карьерных и шахтных полей;
использование специальных защитных сооружений и мероприятий от поверхностных и подземных вод, таких как водопонижение и/или противофильтрационные завесы и др.;
оптимизация работы дренажной системы;
изоляция горных выработок от поверхностных вод путем регулирования поверхностного стока;
отвод русел рек за пределы горного отвода;
недопущение опережающего понижения уровней подземных вод;
предотвращение загрязнения шахтных и карьерных вод в процессе откачки.
Достигнутые экологические выгоды
Рациональное использование водных ресурсов.
Сокращение объемов сточных карьерных и шахтных вод.
Снижение биогенной нагрузки на принимающие воды (например, реки, каналы и другие поверхностные водные ресурсы).
Экологические показатели и эксплуатационные данные
В горной практике для осушения карьерных и шахтных полей применяются поверхностный, подземный и комбинированный способы.
Для осушения и защиты горных выработок от поверхностных и подземных вод применяются водопонижающие скважины, оборудованные глубинными насосами; вакуумное водопонижение; подземные системы осушения, (дренажные штреки с фильтрами и колодцами и т.п, в период эксплуатации подземного месторождения функции дренажных выполняют также основные горные выработки); самоизливающие и поглощающие скважины; иглофильтровые установки; прибортовой дренаж; дренажные зумпфы, траншеи, канавы (в том числе, закрытые) и т.п.
На ОАО "Стойленский ГОК" осушение карьера ведется подземным дренажным комплексом – дренажной шахтой на глубине более 200 м, перехватывающей основную часть потока подземных вод за пределами карьера по его контуру, и внутрикарьерными прибортовыми дренажами – они перехватывают "проскок" подземных вод, выходящих на откосы карьера. Протяженность выработок дренажной шахты достигает 56 км. В эксплуатации – 260 восстающих дренажных скважин. Откачка всех дренажных вод и атмосферных осадков производится главным водоотливом шахты. Производительность водоотлива достигает 7200 м3/ч. Для этого главный водоотлив оборудован 11-ью насосами ЦНС 850 – 240. Обоснованная ПАО "НОВОТЭК" (Россия) возможность использовать дренажные воды для хозяйственно-питьевого водоснабжения СГОК покрыла его потребность в чистой воде. Реализация водоснабжения выполнена 5-ью насосами ЦНС 300х300. Опыт эксплуатации системы осушения карьера и проектные решения по развитию дренажных работ на карьере СГОКа убедительно доказывают правильность выбранной стратегии защиты месторождения от подземных и поверхностных вод, ориентированной на подземный способ осушения.
Выбор видов и систем защиты горных выработок, типов защитных сооружений, устройств и мероприятий должен учитывать изменяющиеся с течением времени по мере разработки месторождения производственные и природные условия, форму и размеры защищаемого пространства.
Системы защиты, их развитие, конструкции защитных сооружений и устройств, защитные мероприятия должны быть взаимоувязаны с системами, методами и развитием разработки месторождения.
Регулирование поверхностного стока дождевых, талых и технических вод производится в пределах шахтного поля и самого карьера (площадок уступов, откосов, дна), а также в пределах некоторой полосы вокруг карьера.
Мероприятия по регулированию поверхностного стока сводятся к устройству нагорных и водоспускных канав, планировке территории вокруг карьера (с приданием поверхности уклона в сторону нагорных канав), а также планировке площадок уступов.
Система отвода дождевых, талых и технических вод должна увязываться со всей системой дренажа месторождения; при этом в ряде случаев оказывается целесообразным применение единых водоотливных средств путем использования общих водосборников и насосов, устройств водосбросных скважин и т.д.
Отвод и осушение рек и водных коллекторов (озер, прудов, болот) применяются в тех случаях, когда обводнение карьера или шахты за счет поступления вод из них достаточно существенно. Реку или ручей отводят в новое забетонированное русло, также эффективным является отвод речных вод по трубам. Если русло реки проходит по слабопроницаемым покровным отложениям, есть возможность отказаться от бетонирования, что должно подтверждаться фильтрационным расчетом.
Кросс-медиа эффекты
Финансовые затраты. Потребность в дополнительных объемах ресурсов и материалов.
Противофильтрационные завесы в отличие от водопонижения не влекут за собой образование вредных стоков и истощение ресурсов подземных вод и не вызывают деформаций горных пород, земной поверхности и сооружений в районе защищаемых объектов.
Высокие капитальные и эксплуатационные затраты, необходимость проведения и поддержания в рабочем состоянии горных выработок при подземном способе осушения на карьерах.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ. Могут использоваться как по отдельности, так и в совокупности.
Применимость способов осушения определяется исходя из горно-геологических, гидрогеологических и горнотехнических условий разрабатываемого месторождения.
Целесообразность отвода и изоляции постоянного коллектора обосновывается технико-экономическим расчетом, путем сопоставления стоимости отвода и тех дренажных мероприятий, которые нужно осуществить для обеспечения нормального хода горных работ на весь период эксплуатации месторождения.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства. Рациональное использование водных ресурсов. Снижение объемов сбросов сточных вод и загрязняющих веществ.

5.5.3. Жерүсті инфрақұрылымы аумағының жерүсті ағынын басқару
Сипаты
Су объектілеріне теріс әсерді азайту әдістері немесе олардың жиынтығы.
Техникалық сипаттамасы
Жерүсті ағынын басқару бойынша технологиялық операциялар мыналарды қамтиды:
тау жыныстарының үйінділерінен жерүсті сарқынды суларын жинау және тазарту жүйесін ұйымдастыру;
қалдық қоймадағы үйінділер кезінде гидротехникалық құрылыстардан сарқынды суларды айдау;
бұзылған учаскелерді айналып өтіп, бұзылмаған учаскелерден, оның ішінде тегістелген, егілген немесе көгалдандырылған учаскелерден жерүсті ағынын бұру, бұл тазартылатын сарқынды сулардың көлемін барынша азайтуға мүмкіндік береді;
тазартылған сарқынды суларды технологиялық мұқтаждарға қайта пайдалана отырып, аумақтың бұзылған және ластанған учаскелерінен жерүсті ағынын тазарту;
тиісті мөлшерде нөсер ағындарын, траншеяларды, арықтарды ұйымдастыру; беткейлерді контурлау, террассалау және тігін шектеу; эрозиядан қорғау мақсатында жаылғылар мен қаптамаларды қолдану;
көлбеу кірме жолдарды ұйымдастыру, жолдарды сорғыту құрылыстарымен жарақтандыру;
эрозияны болғызбау мақсатында тамырда болатын қабатты жасағаннан кейін бірден жүзеге асырылатын биологиялық рекультивациялау кезеңінің фитомелиоративтік жұмыстарын орындау.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Аталған техникаларды пайдалану: тау жыныстарының үйінділерінің аумағынан ластанған жерүсті сарқынды суларының инфильтрациясынан туындаған топырақтың, жерасты және жерүсті суларының ластану қаупін азайтуға; ластанған сарқынды сулардың су объектісіне ағу көлемін азайту арқылы су объектілеріне теріс әсерін азайтуға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Техника нөсер және еріген сарқынды сулардың ластанған учаскелерге түсуін барынша азайту, таза суды ластанған судан бөлу, қорғалмаған топырақ учаскелерінің эрозиясын болғызбау, сорғыту жүйелерінің лайлануын болғызбау мақсатында кәсіпорынды орналастыру ерекшеліктерін және оның өзіндік ерекшелігін ескере отырып, тау-кен кәсіпорнының жерүсті инфрақұрылымы аумағының нөсер және еріген сарқынды суларын басқаруды көздейді.
Кәсіпорынның орналасу аумағының ерекшеліктерін және оның өзіндік ерекшелігін ескере отырып, аршу және сыйымды жыныстардың сыртқы үйінділерінің контурымен су бұру арықтары жүйесін ұйымдастыру, жабдықталған тұндырғышта жерүсті сарқынды суларын бастапқы жарықтандыру және қажет болған жағдайда оларды сарқынды суларды тазартудың жергілікті кешендерінде одан әрі қосымша тазарту.
Кросс-медиа әсерлері
Ресурстар мен материалдардың қосымша көлеміне қажеттілік.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талаптары. Су ресурстарын ұтымды пайдалану. Сарқынды сулар мен ластағыш заттар төгінділерінің көлемін азайту.

5.5.3. Управление поверхностным стоком территории наземной инфраструктуры
Описание
Методы или их совокупность для снижения негативного воздействия на водные объекты.
Техническое описание
Технологические операции по управлению поверхностным стоком включают:
организацию системы сбора и очистки поверхностных сточных вод с породных отвалов;
перекачку сточных вод из гидротехнических сооружений при отвалах в хвостохранилище;
отведение поверхностного стока с ненарушенных участков в обход нарушенным, в том числе и выровненных, засеянных или озелененных, что позволит минимизировать объемы очищаемых сточных вод;
очистку поверхностного стока с нарушенных и загрязненных участков территории с повторным использованием очищенных сточных вод на технологические нужды;
организацию ливнестоков, траншей, канав надлежащих размеров; оконтуривание, террасирование и ограничение крутизны склонов; применение отмостков и облицовок с целью защиты от эрозии;
организацию подъездных дорог с уклоном, оснащение дорог дренажными сооружениями;
выполнение фитомелиоративных работ биологического этапа рекультивации, осуществляемых сразу же после создания корнеобитаемого слоя с целью предотвращения эрозии.
Достигнутые экологические выгоды
Использование перечисленных техник позволяет: сократить риск загрязнения почв, подземных и поверхностных вод, обусловленного инфильтрацией загрязненных поверхностных сточных вод с территории породных отвалов; снизить негативное воздействие на водные объекты за счет сокращения объема сброса загрязненных сточных вод в водный объект.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Техника предусматривает управление ливневыми и талыми сточными водами территории наземной инфраструктуры горнодобывающего предприятия с учетом особенности размещения предприятия и его специфики с целью сведения к минимуму попадания ливневых и талых сточных вод на загрязненные участки, отделения чистой воды от загрязненной, предотвращения эрозии незащищенных участков почвы, предотвращения заиливания дренажных систем.
Организация системы водоотводных канав по контуру внешних отвалов вскрышных и вмещающих пород с учетом особенности территории размещения предприятия и его специфики, первичное осветление поверхностных сточных вод в оборудованном отстойнике и при необходимости их дальнейшая доочистка на локальных комплексах очистки сточных вод.
Кросс-медиа эффекты
Потребность в дополнительных объемах ресурсов и материалов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ, могут использоваться как по отдельности, так и в совокупности.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства. Рациональное использование водных ресурсов. Снижение объемов сбросов сточных вод и загрязняющих веществ.

5.5.4. Сарқынды суларды тазартудың заманауи әдістерін қолдану
Сарқынды суларды тазарту Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерімен бақыланады және регламенттеледі. Кәріз арқылы немесе өздігінен өнеркәсіптік объектілерден және елді мекендерден су қоймаларына ағызылатын сулар сарқынды сулар деп аталады. Бұл ерітінділердің қасиеттері өздері қатысқан технологиялық процеске байланысты және, әдетте, олар байланысатын табиғи объектілерге теріс әсер етеді.
5.18-сурет. Сарқынды сулардың түрлері [54]
5.8-кесте. Сарқынды сулардың әр түрлерінің айрықша сипаттамалары
Р/с
Сарқынды сулардың түрі
Сарқынды сулардың бірдей түсуі
Ластану дәрежесі
Ластанулардың түрі
Пайдаланылатын тазарту әдістері
1
2
3
4
5
6
1
Өндірістік
Біркелкі емес (кәсіпорын процестеріне байланысты болады)
Шартты-таза
Нормативті тазартылған
Ластанған
Органикалық және минералды қоспалар
Механикалық
Физикалық-химиялық
Химиялық
Биологиялық
2
Шаруашылық-тұрмыстық сарқынды сулар
Салыстырмалы түрде бірқалыпты
Қатты ластанған
Өсімдіктерден және жануарлардан алынған органикалық заттар
Тіршілік ету қалдықтары және жуғыш заттар
Механикалық
Биологиялық
3
Атмосфералық (нөсер)
Біркелкі емес (атмосфералық жауын-шашынға байланысты)
Шартты таза
Ластанған
Минералды ластанған
Мұнай өнімдері
Механикалық
Физикалық-механикалық
Химиялық әдістер
Тау-кен массасы, өнім немесе өндіріс қалдықтары құрамында болатын заттармен сарқынды сулардың ластану деңгейін төмендету мақсатында сарқынды суларды (шахта, карьер) тазартудың тиімді әдістерін қолдану. Сарқынды суларды тазартуға бағытталған технологиялық тәсілдерді, әдістерді, шаралар мен іс-шараларды таңдау сарқынды сулардың құрамымен, технологиялық процестің ерекшеліктерімен, судың сапасына қойылатын техникалық шарттармен (айналымды сумен жабдықтау немесе қайта пайдалану жағдайында), сарқынды суларды қабылдайтын су объектісі суының сапасын ескере отырып белгіленген жол берілетін ағызу нормативтерімен айқындалады.
Соңғы ағындардың көлемін және олардағы ластағыш заттардың концентрациясын азайтудың оңтайлы әдісін анықтау үшін мынадай маңызды факторларды ескеру қажет:
ағын су көзі болып табылатын процесс;
су көлемі;
ластағыш заттар және олардың концентрациясы;
ішкі қайта пайдалану мүмкіндіктері;
су ресурстарының қолжетімділігі.
ЕҚТ өзіндік ерекшелігі бар заттарды (мысалы, реагенттердің қалдықтарын) оларды кейіннен кәдеге жарату немесе технологиялық процеске қайтару мақсатында алуға, сондай-ақ тазартылған суды технологиялық процеске барынша қайтаруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
ЕҚT белгіленген нормативтерге сәйкес төгілетін сарқынды сулардың сапасын қамтамасыз ету есебінен су объектілеріне теріс әсерді азайтуға мүмкіндік береді.

5.5.4. Применение современных методов очистки сточных вод
Очистка сточных вод контролируется и регламентируется нормативно-правовыми актами Республики Казахстан. Сточными водами называют воды, которые сбрасывают в водоемы с промышленных объектов и населенных пунктов через канализацию или самотеком. Свойства этих растворов связаны с технологическим процессом, в котором они участвовали и, как правило, негативно сказываются на природных объектах, с которыми контактируют.
Рисунок 5.18. Виды сточных вод [54]
Таблица 5.8. Отличительные характеристики разных видов сточных вод
№ п/п
Вид сточных вод
Равномерность поступления сточных вод
Степень загрязнения
Вид загрязнений
Используемые методы очистки
1
2
3
4
5
6
1
Производственные
Неравномерное (зависит от процессов предприятия)
Условно-чистые
Нормативно- очищенные
Загрязненные
Органические и минеральные примеси
Механические
Физико-химические
Химические
Биологические
2
Хозяйственно-бытовые сточные воды
Относительно равномерное
Сильно загрязненные
Органические вещества растительного и животного происхождения
Отходы жизнедеятельности и моющие средства
Механические
Биологические
3
Атмосферные (ливневые)
Неравномерное (зависит от атмосферных осадков)
Условно- чистые
Загрязненные
Минеральные загрязнения
Нефтепродукты
Механические
Физико-механические
Химические методы
Применение эффективных методов очистки сточных вод (шахтных, карьерных) с целью снижения уровня загрязнения сточных вод веществами, содержащимися в горной массе, продукции или отходах производства.
Выбор технологических подходов, методов, мер и мероприятий, направленных на очистку сточных вод, определяется составом сточных вод, особенностями технологического процесса, техническими условиями к качеству воды (в случае оборотного водоснабжения или повторного использования), нормативами допустимого сброса, установленными с учетом качества воды водного объекта – приемника сточных вод.
Для определения оптимального способа минимизации объемов конечных стоков и концентрации в них загрязняющих веществ необходимо принимать во внимание следующие наиболее важные факторы:
процесс, являющийся источником стоков;
объем воды;
загрязняющие вещества и их концентрации;
возможности внутреннего повторного использования;
доступность водных ресурсов.
НДТ позволяет извлечь специфичные вещества (например, остатки реагентов) с целью их последующей утилизации или возврата в технологический процесс, а также обеспечить максимальный возврат очищенной воды в технологический процесс.
НДТ позволяет снизить негативное воздействие на водные объекты за счет обеспечения качества сбрасываемых сточных вод в соответствии с установленными нормативами.

5.5.5. Механикалық тазарту
Сипаты
Механикалық тазарту – бұл сарқынды суларды тазартудың бірінші кезеңі. Механикалық тазартуды дербес әдіс ретінде пайдалану ағартылған су кейін технологиялық өндірістік процестерде пайдаланылатын немесе зиянды әсер етпестен су объектілеріне жіберілетін жағдайларда мүмкін болады. Әдістің мәні сүзуден, тұндырудан, сүзгілеуден, ерімеген қоспаларды гидроциклондармен және центрифугаларда кетіруден тұрады. Бұл тазарту әдісінде ағындарда ерімеген және ішінара коллоидты күйдегі ластану 60 – 80 % кетеді.
Техникалық сипаттамасы
Механикалық тазарту дөрекі әдістерге жатады және судан 0,1 мм-ден асатын ластағыш бөлшектерді кетіру үшін қолданылады. Әдетте бұл әдістер тобы тұндырылған немесе өлшенген ерімейтін бөлшектерді алуға негізделген.
Ластағыш бөлшектер физикалық сипаттамалары (мөлшері, физикалық-химиялық қасиеттері) мен концентрациясы бойынша ерекшеленуіне байланысты механикалық тазарту әдістері 5.19-суретте көрсетілген түрлерге бөлінеді.
5.19-сурет. Сарқынды суларды механикалық тазарту әдістері
Сүзу, сүзгілеу және тұндыру – механикалық тазартудың қарапайым әдістері, ал дискілік сүзгілерді қолдану және центрифугалау – неғұрлым күрделі [54].
5.9-кесте. Сарқынды суларды механикалық тазарту әдістерінің сипаттамасы
Р/с
Механикалық тазарту әдісі
Әдістің сипаттамасы
1
2
3
1
Сүзу
Сарқынды сулар шілтерлер мен торлар арқылы (әдетте металл) қажетті ұяшық өлшемімен өткізіледі, нәтижесінде мөлшердің ұяшықтарына ұяшықтарға сәйкес келетін механикалық бөлшектер (тастар, пластикалық бөтелкелер) және биологиялық фрагменттер (бұтақтар, жапырақтар) кідіреді
2
Сүзгілеу
Су дисперсті фазаны кідіртетін себілетін толтырғышпен немесе кеуекті материалмен толтырылған қалқалар арқылы өткізіледі
3
Тұндыру
Әдіс ауырлық күшін қолдануға негізделген, оның әсерінен бөлшектер тұндырғыштың немесе безголовканың түбіне тұнады. Судың жоғары тазартылған қабаты бірінші ластануды қалдырып, келесі камераға құйылады. Әрі қарай процесс қайталанады
4
Дискілі сүзгілер
Диск сүзгілері полимерлі дискілерден жасалған цилиндрлік пішінді "пакетті" білдіреді, сарқынды сулар оған кіріп, механикалық қоспалардан тазартылады
5
Центрифугалау (гидроциклондар)
Бұл әдісте сұйықтықтың айналмалы ағынында қатты бөлшектер фракцияларының бөлінуі жүреді
Механикалық тазартудың артықшылығы – аппараттық ресімдеудің қарапайымдылығы, өлшенген бөлшектерден тиімді тазарту. Механикалық сүзгілеудің кемшілігі – механикалық сүзгілеу кезінде сарқынды сулардан еріген қоспалар кетірілмейді.
Тұндырғыштардан тұнба гидростатикалық қысыммен және әртүрлі механизмдердің (қырғыштар, сорғылар, элеваторлар және т.б.) көмегімен жойылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Шығу тегі әртүрлі ерімейтін фракциялардың азаюы.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

5.5.5. Механическая очистка
Описание
Механическая очистка – это первый этап очистки сточных вод.
Использование механической очистки как самостоятельного метода возможно в тех случаях, когда осветленная вода будет после использована в технологических производственных процессах или отведена в водоемы без оказания вредного воздействия. Суть метода состоит в процеживании, отстаивании, фильтровании, удалении нерастворенных примесей гидроциклонами и в центрифугах. При этом методе очистки удаляют 60 – 80 % находящихся в стоках в нерастворенном и частично коллоидном состоянии загрязнений.
Техническое описание
Механическая очистка относится к грубым методам и используется для удаления из воды загрязняющих частиц размером больше 0,1 мм. Как правило, эта группа методов основывается на извлечении осевших или взвешенных нерастворимых частиц.
В связи с тем, что загрязняющие частицы различаются по физическим характеристикам (размер, физико-химические свойства) и концентрации, методы механической очистки подразделяются на виды, представленные на рисунке 5.19.
Рисунок 5.19. Методы механической очистки сточных вод
Процеживание, фильтрование и отстаивание – более простые методы механической очистки, а применение дисковых фильтров и центрифугирование – более сложные [54].
Таблица 5.9. Характеристика методов механической очистки сточных вод
№ п/п
Метод механической очистки
Характеристика метода
1
2
3
1
Процеживание
Сточные воды пропускаются через решетки и сетки (как правило, металлические) с требуемым разметом ячеек, в результате чего задерживаются механические частицы (камни, пластиковые бутылки) и биологические фрагменты (ветки, листья) соответствующего ячейкам размера.
2
Фильтрование
Вода пропускается через перегородки, заполненные засыпным наполнителем или пористым материалом, которые задерживают дисперсную фазу.
3
Отстаивание
В основе метода лежит использование силы тяжести, под воздействием которой частицы оседают на дне отстойника или безголовки. Верхний очищенный слой воды переливается в следующую камеру, оставляя в первой загрязнения. Далее процесс повторяется.
4
Дисковые фильтры
Дисковые фильтры представляют собой "пакет" цилиндрической формы из полимерных дисков, попадая в который сточные воды очищаются от механических примесей.
5
Центрифугирование (гидроциклоны)
В этом методе происходит разделение фракций твердых частиц во вращающемся потоке жидкости.
Преимуществами механической очистки являются простота аппаратурного оформления, эффективная очистка от взвешенных частиц. Недостатком механического фильтрования является то, что при механической фильтрации из сточных вод не удаляются растворенные примеси.
Осадок из отстойников удаляется под гидростатическим давлением и с помощью различных механизмов (скребков, насосов, элеваторов и др.).
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение в сбросах нерастворимых фракций различного происхождения.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

Ағартқыштарда ластану концентрациясының өлшенген заттар бойынша 70 %-ға және тұндыру, үлпек түзу және сарқынды суды өлшенген тұнба қабаты арқылы сүзгілеу процестерін біріктіру есебінен ОБТ бойынша 15 %-ға төмендетуге қол жеткізіледі.
Өндірістік жағдайларда қол жеткізілетін өлшенген заттардың концентрациясын төмендету әсері 50 – 60 %-дан аспайды.
Кросс-медиа әсерлері
Механикалық тазартуды биологиялық тазартудың алдындағы немесе сарқынды суларды қосымша тазарту үшін алдын ала кезең ретінде пайдаланылады. Тек ерімейтін механикалық қоспаларды жояды.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Сарқынды суларды ағызуды жүзеге асыратын кәсіпорындар үшін жалпыға бірдей қолданылады. "Шерегешская" шахтасында (2021) үлкен Унзас өзеніне шығарылатын шахталық сарқынды суларды тазартуға арналған жабдық орнатылған. Суды тазарту тұндыру және реагенттерді қосу арқылы жүреді. Өлшенген бөлшектер, шлам және құм бойынша тазарту 98 %-ға, мұнай өнімдері бойынша 90 %-ға жетеді.
Байыту фабрикаларының шахталық және айналымдағы суларын Дон УГИ-де өлшенген заттардан тазарту үшін көлбеу жұқа қабатты тұндырғыштың конструкциясы әзірленген. Тұндырғыш екі бөлімнен тұрады – жарықтандыру және тұнба жинақтау аймақтары. Көлбеу тұндырғыштың жұмыс істеу қағидаты мынадай. Бастапқы су бойлық тарату арналарына жіберіледі, сол жерден көлбеу бағыттаушы жазықтармен пайда болған саңылаулар арқылы ол көлбеу торлардың төменгі бөлігіне түседі. Көлбеу жазықтықтар, пайда болатын ұяшықтар шөгінділердің табиғи көлбеу бұрышынан үлкен бұрышпен орнатылғаны. Көлбеу жазықтықтар арасындағы судың шығатын ағыны ламинарлы сипатқа ие, нәтижесінде ұяшық ішінде өлшенген бөлшектердің қарқынды түсуі жүреді. Мұндай конструкция кәдімгі көлденең тұндырғыштармен салыстырғанда құрылымға жүктемені 45 – 50 есе арттыруға мүмкіндік береді. Мұндай тұндырғыштар "Кировская" және "Правда" газеттері атындағы шахталарда "Донецкуголь", "Павлогорадская" ӨБ, "Павлоградуголь" ӨБ пайдаланылады.
Тұндыру тиімділігін арттыру мақсатында суды коагулянттармен немесе флокулянттармен (алюминий сульфаты, темір хлориді, полиакриламид, ПОЛИЭЛЕКТРОЛИТ АПК-402 және т.б.) реагентті өңдеу қолданылады.
Сарқынды суларды тоқтатылған заттардан тазарту үшін гидроциклондар мен центрифугалар қолданылады. Әсіресе Шетелдегі шахта суларын тазарту үшін гидроциклондар кеңінен қолданылды. Олар тұндырғыштарды сәтті ауыстырады, оларға қарағанда бірқатар артықшылықтар бар: олар шағын аумақты алып жатыр, жоғары тазарту дәрежесі 70 % дейін, жоғары өнімділік, жылжымалы бөліктері жоқ, олардың жұмысын толығымен автоматтандыруға болады. Ең көп қолдануды қысымды (жабық) және қысымсыз (ашық) гидроциклондар тапты. Экономика Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты. Іске асырудың қозғаушы күші Сарқынды сулардағы суспензия төгінділерінің төмендеуі.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Сарқынды суларда қалқыма заттардың төгінділерін азайту.

В осветлителях достигается снижение концентрации загрязнений на 70 % по взвешенным веществам и 15 % – по БПК за счет совмещения процессов осаждения, хлопьеобразования и фильтрации сточной воды через слой взвешенного осадка.
Достигаемый в производственных условиях эффект снижения концентрации взвешенных веществ не превышает 50 – 60 %.
Кросс-медиа эффекты
Механическую очистку используют как предварительный этап перед биологической очисткой или в качестве доочистки стоков. Убирает только нерастворимые механические примеси.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо для предприятий, осуществляющих сбросы сточных вод. На шахте "Шерегешская" (Россия) (2021) установлено оборудование, которое предназначено для очистки шахтных сточных вод на выпуске в реку Большой Унзас. Очищение воды происходит за счет отстаивания и добавления реагентов. Очистка по взвешенным частицам, шламу и песку достигает 98 %, по нефтепродуктам – 90 %.
Для очистки шахтных и оборотных вод обогатительных фабрик от взвешенных веществ в ПО "Донецкуголь" (Украина) разработана конструкция наклонного тонкослойного отстойника. Отстойник состоит из двух отделений – зоны осветления и накопления осадка. Принцип действия наклонного отстойника заключается в следующем. Исходная вода подается в продольные распределительные каналы, откуда через щели, образованные наклонными направляющими плоскостями, она поступает в нижнюю часть наклонных ячеек. Наклонные плоскости, образующие ячейки, установлены под углом больше естественного угла откоса осадка. Восходящий поток воды между наклонными плоскостями имеет ламинарный характер, вследствие чего в пределах ячейки происходит интенсивное выпадение взвешенных частиц. Такая конструкция по сравнению с обычными горизонтальными отстойниками позволяет повысить нагрузку на сооружение в 45 – 50 раз. Такие отстойники эксплуатируются на шахтах "Кировская" и им. Газеты "Правда" ПО "Донецкуголь" (Украина), "Павлогорадская" ПО "Павлоградуголь".
С целью повышения эффективности отстаивания применяют реагентную обработку воды коагулянтами или флокулянтами (сернокислый алюминий, хлористое железо, полиакриламид, полиэлектролит ВПК-402 и др.).
Для очистки сточных вод от взвешенных веществ применяют гидроциклоны и центрифуги. Особенно широко для очистки шахтных вод за рубежом применяют гидроциклоны. Они успешно заменяют отстойники, имея ряд преимуществ перед ними: занимают малую площадь, имеют высокую степень очистки до 70 %, высокую производительность, не имеют подвижных частей, их работа может быть полностью автоматизирована. Наибольшее применение нашли напорные (закрытые) и безнапорные (открытые) гидроциклоны.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Снижение сбросов взвешенных веществ в сточных водах.

5.5.6. Химиялық және физика-химиялық тазарту әдістері
Сипаты
Химиялық тазарту әдістері химиялық реакция жолымен ластанулардың сарқынды сулардың ластанулары мен реагенттер арасында бөлінуінен тұрады. Сарқынды суларды тазартудың химиялық әдістеріне бейтараптандыру, тотығу және тотықсыздану жатады.
Сарқынды суларды физикалық-химиялық тазарту сарқынды суларды қалқымалы және ұсақ дисперсті заттар мен қоспалардан, еріген газ бөлшектерінен, минералды және органикалық заттардан тазарту үшін қолданылады.
Техникалық сипаттамасы
Химиялық тазарту әдістері сарқынды сулардан қоршаған ортаға зиянды әсер ететін еріген заттарды шығаруға мүмкіндік береді. Ол реагенттерді қосу арқылы жүреді.
Сарқынды суларды тазартудың химиялық және физика-химиялық әдістері 5.20-суретте көрсетілген.
5.20-сурет. Сарқынды суларды тазартудың химиялық және физика-химиялық әдістері
Химиялық су тазарту реагенттердің сулы ерітіндідегі ластағыш заттармен химиялық реакцияларына және соңғысын қауіпті емес қосылыстарға ауыстыру немесе поллютанттарды ерімейтін кешендерге байланыстыру арқылы залалсыздандыруға негізделген. Суды тазартудағы химиялық процестер сұйықтықтың ерікті көлемінде бірдей жылдамдықпен жүреді, сондықтан бұл әдіс өнімді болып саналады. Кәсіпорындардағы химиялық тазарту айналымдағы сумен жабдықтауды және өнеркәсіптік суларды залалсыздандыруды қамтамасыз етудің негізінде жатыр.

5.5.6. Химические и физико-химические методы очистки
Описание
Химические методы очистки заключаются в выделении загрязнений путем химических реакций между загрязнениями сточных вод и реагентами. К химическим методам очистки сточных вод относятся нейтрализация, окисление и восстановление.
Физико-химическая очистка сточных вод используется для очистки стоков от взвешенных и мелкодисперсных загрязнений и примесей, частиц растворенных газов, минеральных и органических веществ.
Техническое описание
Химические методы очистки позволяют выделять из сточных вод растворенные вещества, пагубно влияющие на окружающую среду. Ведутся с добавлением реагентов.
Химические и физико-химические методы очистки сточных вод отражены на рисунке 5.20.
Рисунок 5.20. Химические и физико-химические методы очистки сточных вод
Химическая водоочистка основана на химических реакциях реагентов с загрязняющими веществами в водном растворе и обезвреживании последних путем перевода в неопасные соединения или связывания поллютантов в нерастворимые комплексы. Химические процессы при очистке воды идут с одинаковой скоростью в произвольном объеме жидкости, потому этот метод считается производительным. Химическая очистка на предприятиях лежит в основе обеспечения оборотного водоснабжения и обезвреживания промышленных вод.

5.10-кесте. Химиялық тазарту әдістерінің сипаттамасы
Р/с
Сарқынды суларды тазарту әдістері
Әдістің сипаттамасы
1
Бейтараптандыру
Әдісті қолданған кезде қышқыл мен сілтілі орта арасындағы бейтараптандыру реакциясының барысы негізінде қышқыл-негіз балансы оңтайландырылып, тұздар түзіледі
2
Тотығу
Күшті тотығу қасиеттерін көрсететін хлор мен оның қосылыстарының әсерінен нысаналы заттардың формалары өзгереді. Патогендік микроорганизмдер өледі, улы органикалық заттар тотығады және аз зиянды заттарға айналады.
3
Қалпына келтіру
Әдіс негізінде суды химиялық тазарту үшін сүзгілерде коагуляция, флотация, тұндыру және байланыстыру әдістері арқылы одан әрі бөлу мақсатында улы хром, мышьяк, сынап, қорғасын және никель металдарының тотыққан түрлері молекулалық күйге дайындалады
Сарқынды суларды тазартудың физика-химиялық әдістеріне сорбция, аэрация, коагуляция, экстракция, булану, флотация, электролиз, ион алмасу, кристалдану жатады.

Таблица 5.10. Характеристика методов химической очистки
№ п/п
Методы очистки сточных вод
Характеристика метода
1
Нейтрализация
При использовании метода оптимизируют кислотно-щелочной баланс на основе протекания реакции нейтрализации между кислой и щелочной средой с образованием солей.
2
Окисление
За счет действия хлора и его соединений, проявляющих сильные окислительные свойства, происходит изменение форм целевых веществ. Погибают патогенные микроорганизмы, токсичные органические вещества окисляются и переходят в менее вредные.
3
Восстановление
На основе метода подготавливаются окисленные формы токсичных хрома, мышьяка, ртути, металлов свинца и никеля в молекулярное состояние с целью дальнейшего отделения с помощью методов коагуляции, флотации, отстаивания и связывания на фильтрах для химической очистки воды.
К физико-химическим методам очистки сточных вод относятся сорбция, аэрация, коагуляция, экстракция, эвапорация, флотация, электролиз, ионный обмен, кристаллизация.

5.11-кесте. Тазартудың физика-химиялық әдістері
Р/с
Тазарту әдістері
Әдістің сипаттамасы
1
2
3
1
Сорбция
Сорбент (қатты зат) еріген ластағыш заттармен суға батырылады және оларды сіңіреді
2
Экстракция
Әдістің негізінде ластанудың жекелеген түрлерінің сарқынды сулармен (мысалы, гексан) араласпайтын сұйықтықта еру қабілеті жатыр. Мұндай сұйықтықты сарқынды суларға қосқанда, ластану оған өтеді. Сарқынды сулардың соңғысы кейіннен жойылған кезде сарқынды сулардың ластануы төмендейді. Фенолдар мен май қышқылдары осы әдіспен жойылады
3
Аэрация
Әдіс оттегінің тотығуы және поллютанттарды газ фазасына ауыстыру арқылы сульфидтер, күкіртті сутегі, сондай-ақ беттік белсенді заттар (беттік белсенді заттар) сияқты ұшпа заттарды жояды
4
Флотация
Ластағыш заттар суды ластағыш бөлшектер (мұнай өнімдері, майлар, талшықтар) жабысып, көпіршіктермен бірге бетіне қалқып шығатын ұсақ ауа көпіршіктерімен қанықтыру арқылы жойылады.
5
Коагуляция
Коагулянт (күкірт қышқылы, күкіртті қышқыл, темір хлориді, күкіртті қышқыл алюминий, натрий алюминаты) суға қосылған кезде темір мен алюминий гидроксидінің гель тәрізді үлпектерін құрайды, олар сарқынды судағы коллоидты қалқымалы бөлшектерді ұстап, түбіне тұнады. Коагуляцияны жеделдету үшін суға флокулянттар қосылады (мысалы, полиакриламид, белсендірілген кремний қышқылы), соның арқасында үлпектер үлкейіп, қатаяды. Органикалық қоспаларды кетіру үшін белсенді тұнба қолданылады, ал процестің өзі биокоагуляция деп аталады
6
Ионды алмасу
Суды тазарту сарқынды сулардағы иондар мен қатты фаза – ионит бетінде болатын иондар арасындағы алмасу процесі арқылы жүреді. Бұл әдістің көмегімен мырыш, хром, мыс, қорғасын, сынап және басқа металдар сияқты құнды қоспалар, сондай-ақ фосфор мен мышьяк қосылыстары, ПАВ және радиоактивті заттарды алынады
7
Эвапорация
Ластану әдісін қолданған кезде циркуляцияланатын су буымен бірге шығарылады. Ластануды бөлу содан кейін сілті ерітіндісімен жүреді. Әдіс ұшпа заттарды кетіру үшін қолданылады
8
Кристалдану
Әдіс ерітінділерден, балқымалардан және газдардан қатты кристалды фазаны бөлуге құрылған. Ластанған сулардың температурасы өзгерген кезде олардағы заттардың қаныққан ерітінділері алынады, кейін олар кристалдарға айналады
9
Электролиз
Бұл әдіс анодтағы электрохимиялық тотығу арқылы органикалық заттарды бұзады немесе қышқылдарды, сілтілерді, металдарды бұзады
Химиялық тұндыру негізінен сарқынды сулардан еритін металл иондарын кетіру үшін қолданылады. Еритін металдарды рН мәнін түзету арқылы сарқынды сулардан тұндыруға болады. Сарқынды суларға реагент қосылады, мысалы, әк, натрий гидроксиді, натрий сульфиді немесе реагенттердің қосындысы, нәтижесінде шөгінді түрінде металмен ерімейтін қосылыстар пайда болады. Бұл ерімейтін қосылыстарды судан сүзу арқылы жоюға болады. Коагулянтты немесе флокулянтты қосу оңай бөлінетін үлкен үлпектердің пайда болуына ықпал етеді және көбінесе тазарту жүйесінің өнімділігін арттыру үшін қолданылады.
Темір, қорғасын, мырыш, марганец және т.б. сияқты металдарды ағызу үшін әдетте тұндыру қолданылады. Металл гидроксидтері әдетте ерімейді, сондықтан оларды тұндыру үшін әк кеңінен қолданылады.
Металл сульфидтері де ерімейді және сілтілі ортада натрий сульфиді, натрий гидросульфиді және тримеркаптосульфотриазин (TMС) сияқты реагенттер қолданылады.
Кейбір жағдайларда металл қоспасын тұндыру екі кезеңде жүзеге асырылуы мүмкін: алдымен гидроксид арқылы, содан кейін сульфидті тұндыру арқылы. Тұндырудан кейін артық сульфидтерді кетіру үшін темір сульфатын қосуға болады.
Металдар алынып тасталатын көптеген қондырғыларда сарқынды сулардың қажетті шекті мәндеріне жетудің негізгі проблемаларының бірі – тұндырылған металдардың коллоидтық күйі. Бұл сапасыз бейтараптандыру және флокуляция нәтижесінде пайда болуы мүмкін. Тұндырылған металдың күйін жақсарту үшін әртүрлі флокулянттар мен коагулянттарды қолдануға болады және мұндай материалдарды берушілер жауын-шашынға сынақтар жүргізіп, дұрыс коагулянтты көрсете алады.
Сарқынды сулардың құрамы концентраттың/шикізаттың сапасына және ылғалды жүйелерде тазартылған кейінгі шығатын газдардың құрамына байланысты өзгереді. Бұдан басқа, нөсер суларындың пайда болуына ықпал ететін әртүрлі мөлшердегі материалдарды беру көздері немесе ауа-райы жағдайлары сарқынды сулардың алуан түрлілігін арттырады. Көбінесе пайдалану сипаттамаларын оңтайландыру үшін технологиялық параметрлерді бейімдеу қажет.
Химиялық тазарту әдістері (бейтараптандыру) құрамында металдар (ауыр металдар) бар қышқыл сарқынды суларды тазарту үшін, тұнба түзу мақсатында сілтілі реагенттерді қосу арқылы қышқыл ерітінділердің рН мәнін арттыру үшін қолданылады.
Бейтараптандырудың артықшылығы – жалпы тазарту процесінің тиімділігін арттыру мақсатында сарқынды суларды алдын ала тазарту мүмкіндігі.

Таблица 5.11. Физико-химические методы очистки
№ п/п
Методы очистки
Характеристика метода
1
2
3
1
Сорбция
Сорбент (твердое тело) погружается в воду с растворенными загрязняющими веществами и поглощает их.
2
Экстракция
В основе метода лежит способность отдельных видов загрязнений растворяться в жидкости, не смешивающейся со сточными водами (например, гексан). При добавлении такой жидкости в сточные воды загрязнения переходят в нее. При последующем удалении последней из сточных вод загрязненность стоков уменьшается. Этим методом удаляют фенолы и жирные кислоты.
3
Аэрация
Метод удаляет летучие вещества, такие, как сульфиды, сероводород, а также поверхностно-активные вещества (ПАВ) за счет окисления кислородом и перевода поллютантов в газовую фазу.
4
Флотация
Загрязнения удаляются за счет насыщения воды крошечными пузырьками воздуха, к которым прилипают частицы-загрязнители (нефтепродукты, жиры, волокна) и вместе с пузырьками всплывают на поверхность.
5
Коагуляция
Коагулянты (сернокислое, сернистокислое, хлорное железо, сернокислый алюминий, алюминат натрия) при добавлении в воду образуют гелеобразные хлопья гидроокиси железа и алюминия, которые захватывают коллоидные взвешенные частицы в сточной воде и оседают на дно. Для ускорения коагуляция в воду добавляются флокулянты (например, полиакриламид, активированная кремниевая кислота), за счет которых хлопья укрупняются и упрочняются. Для удаления органических примесей используют активный ил, а сам процесс носит название "биокоагуляция".
6
Ионный обмен
Очистка воды производится за счет процесса обмена между ионами, находящимися в сточной воде, и ионами, присутствующими на поверхности твердой фазы – ионита. С помощью этого метода извлекаются ценные примеси, такие, как цинк, хром, медь, свинец, ртуть и другие металлы, а также соединения фосфора и мышьяка, ПАВ и радиоактивные вещества.
7
Эвапорация
При использовании метода загрязнения отгоняют вместе с циркулирующим водяным паром. Отделение загрязнений производят затем раствором щелочи. Метод применяется для удаления летучих веществ.
8
Кристаллизация
Метод построен на выделении твердой кристаллической фазы из растворов, расплавов и газов. При изменении температуры загрязненных вод получаются перенасыщенные растворы находящихся в них веществ, которые затем преобразуются в кристаллы.
9
Электролиз
Этим методом разрушают органические вещества за счет электрохимического окисления на аноде или регенерируют кислоты, щелочи, металлы.
Химическое осаждение используется главным образом для удаления из стоков растворимых ионов металлов. Растворимые металлы можно осадить из сточных вод путем корректировки значения pH. В стоки добавляется реагент, например известь, гидроксид натрия, сульфид натрия или комбинация реагентов, что приводит к образованию нерастворимых соединений с металлом в виде осадка. Эти нерастворимые соединения могут быть удалены из воды путем фильтрации. Добавление коагулянта или флокулянта способствует формированию более крупных хлопьев, которые легче отделить, и часто используется для повышения производительности системы очистки.
Для удаления из стоков таких металлов, как железо, свинец, цинк, марганец и т.д., обычно используется осаждение. Гидроксиды металлов, как правило, нерастворимы, поэтому для их осаждения широко используется известь.
Сульфиды металлов также нерастворимы и в щелочной среде используются такие реагенты, как сернистый натрий, гидросульфид натрия и тримеркаптосульфотриазин..
В некоторых случаях осаждение смеси металлов может осуществляться в два этапа: сначала посредством гидроксида, а затем с помощью сульфидного осаждения. В целях удаления избыточных сульфидов после осаждения возможно добавление сульфата железа.
На многих установках, где удаляются металлы, одной из главных проблем для достижения необходимых предельных значений стоков является коллоидное состояние осажденных металлов. Оно может возникнуть в результате некачественной нейтрализации и флокуляции. Для улучшения состояния осаждаемого металла можно использовать различные флокулянты и коагулянты и поставщики таких материалов способны проводить испытания на осадках и указывать правильный коагулянт.
Состав стоков меняется в зависимости от качества концентрата/сырья и состава последующих отходящих газов, которые прошли очистку во влажных системах. Кроме того, различные источники дозированной подачи материалов или погодные условия, способствующие образованию ливневых стоков, повышают разнообразие потоков сточных вод. Часто для оптимизации эксплуатационных характеристик требуется адаптация технологических параметров.
Химические методы очистки (нейтрализация) применяются для очистки кислых сточных вод, содержащих металлы (тяжелые металлы), повышением величины рН кислых растворов путем добавления щелочных реагентов с целью образования осадка.
Достоинством нейтрализации является возможность предварительной очистки сточных вод, с целью увеличения эффективности процесса очистки в целом.

"Учалинский ТӨК" ААҚ кейіннен ауыр металдар гидроксидтері мен кальций сульфатының (гипс түрінде) түзілуімен тазартылатын сулардың рН төмен мәндерін анықтайтын бос күкірт қышқылын бейтараптандыру реакциясына негізделген комбинаттардың ағындарын өңдеуді жүзеге асырады. Бұл ретте бейтараптандыру станциясына барлық түзілетін сарқынды сулардың – шахта, үйінді астындағы, теңгерімсіз сарқынды сулардың қоспасы түседі. Негізгі реагент – әк сүтінің 5 % ерітіндісі. Шығу кезінде темір бойынша көрсеткіш 0,21 мг/дм3, мыс – 0,024 мг/дм3, мырыш – 0,09 мг/дм3, қалқымалы заттар – 56,4 мг/дм3 құрайды.
Хлор диоксиді марганец оксидінің тұнбаға түсуімен марганецті (II) марганецке (IV) дейін тиімді тотықтырады. Хлорит-анион Mn (II)-мен де әрекеттесетіндіктен, барлық реакцияны мынадай түрде көрсетуге болады:
2ClO2 + 5Mn2+ + 6H2O -> 5MnO2 + 12H+ + 2Cl-
Реакция тез және қарқынды жүреді, 5 минуттан кейін марганец оксидінің 99 %-дан астамын сүзу арқылы жоюға болады. Бұл реакция қышқыл ортаға қарағанда сәл сілтілі болады.
Хлор диоксиді темір (III) гидроксиді тұнбасына түсіп, темірді (II) темірге (III) оңай тотықтырады. Хлорит-анион Fe (II)-мен де оңай әрекеттесетіндіктен, бүкіл реакцияны келесідей жазуға болады:
ClO2 + 5Fe2+ + 13H2O -> 5Fe(ОH)3 + Cl- + 11H+
Бұдан кейін болатын тұнба сүзу әдісімен жойылады. Бұл реакцияға бейтарап және сәл сілтілі орта да ықпал етеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Химиялық және физика-химиялық әдістерді қолдану арқылы ағынды суларды тазарту табиғи су нысандарына ластанған ағынды сулардың төгінділерін айтарлықтай азайтып, экожүйелерге теріс әсерін төмендетуге мүмкіндік береді. Бұл әдістер ауыр металдарды, мұнай өнімдерін, органикалық және бейорганикалық ластаушы заттарды тиімді түрде жояды, сондай-ақ уытты қосылыстарды бейтараптайды. Сонымен қатар, олар судың құрамындағы қалқыма заттардың мөлшерін төмендетіп, оның сапасын арттыруға ықпал етеді, бұл оның кейінгі биологиялық тазартуынан немесе өндірістік процестерде қайта қолданылуын жеңілдетеді. Мұндай әдістерді қолдану экологиялық әсерді азайтуға және нормативтік талаптарды сақтауға ұмтылатын өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін ерекше маңызды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Нақты объектіге байланысты. Сарқынды суларды химиялық және физикалық-химиялық әдістермен тазартудың тиімділігі келесі факторларға байланысты:
химиялық тұндырғышты таңдау;
қосылатын тұндырғыштың мөлшері;
тұндырылған металды кетірудің тиімділігі;
бүкіл тазарту процесінде дұрыс рН мәнін сақтау;
белгілі бір металдарды кетіру үшін безді тұздарды қолдану;
флоккуляциялық немесе коагуляциялық реагенттерді қолдану;
сарқынды сулар құрамының ауытқуы және күрделі иондардың болуы.

ОАО "Учалинский ГОК" (Россия) осуществляет обработку стоков комбинатов, основанную на реакции нейтрализации свободной серной кислоты, определяющей низкие значения рН очищаемых вод, с последующим образованием гидроксидов тяжелых металлов и сульфата кальция (в виде гипса). При этом на станцию нейтрализации поступает смесь всех образующихся стоков – шахтных, подотвальных, дебалансных. Основной реагент – 5 %-ый раствор известкового молока. На выходе показатель по железу составляет 0,21 мг/дм3, меди – 0,024 мг/дм3, цинку – 0,09 мг/дм3, взвешенным веществам – 56,4 мг/дм3.
Диоксид хлора эффективно окисляет марганец (II) до марганца (IV) с выпадением в осадок оксида марганца. Поскольку хлорит-анион также реагирует с Mn (II), то вся реакция может быть представлена следующим образом:
2ClO2 + 5Mn2+ + 6H2O -> 5MnO2 + 12H+ + 2Cl-.
Реакция протекает быстро и интенсивно, уже через 5 минут более 99 % оксида марганца может быть удалено фильтрованием. Этой реакции способствует скорее слабощелочная, чем кислая среда.
Диоксид хлора легко окисляет железо (II) в железо (III) с выпадением в осадок гидроксида железа (III). Поскольку хлорит-анион также легко взаимодействует с Fe (II), то вся реакция может быть записана следующим образом:
ClO2 + 5Fe2+ + 13H2O -> 5Fe(ОH)3 + Cl- + 11H+.
Далее образующийся осадок удаляют методом фильтрования. Этой реакции также способствует нейтральная и слабощелочная среда.
Достигнутые экологические выгоды
Химические и физико-химические методы очистки сточных вод позволяют значительно сократить сбросы загрязненных сточных вод в природные водные объекты, снижая их негативное воздействие на экосистемы. Эти методы эффективно удаляют тяжелые металлы, нефтепродукты, органические и неорганические загрязнители, а также нейтрализуют токсичные соединения. Кроме того, они способствуют снижению содержания взвешенных веществ и повышению качества воды, что облегчает ее последующую биологическую очистку или повторное использование в технологических процессах. Применение таких методов особенно важно для промышленных предприятий, стремящихся к минимизации экологического следа и соблюдению нормативных требований.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Зависит от конкретного объекта. Эффективность очистки сточных вод с помощью химических и физико-химических методов зависит от следующих факторов:
выбор химического осадителя;
количество добавляемого осадителя;
эффективность удаления осаждаемого металла;
поддержание правильного значения pH в течение всего процесса очистки;
использование железистых солей для удаления определенных металлов;
использование флоккулирующих или коагулирующих реагентов;
колебание состава сточных вод и наличие комплексообразующих ионов.

Шахта суларын тазартудың бұл әдістері өнеркәсіптік сынақтан өтті немесе АҚШ, Канада, Ресей және Қытай кәсіпорындарында енгізілді. Шахта суларын тазарту тиімділігін арттыру үшін алдын ала тазартылған бейтараптандырылған сарқынды суларды тазартудың әртүрлі әдістері ұсынылған. Ең жиі қолданылатын өңдеу әдістері алюминий құрамында реагенттер (орташа және негізгі тұздар), сондай-ақ электро-немесе гальвано коагуляторларындағы сарқынды суларды өңдеу кезінде металды электр химиялық еріту процесінде алынған алюминий гидроксиді. Алюминий қосылыстарын қолданудың негізгі мақсаты – кальций гидросульфоалюминаты түрінде сульфаттарды оқшаулау 3СaО⋅Al2O3⋅CaSo4⋅31H2O (HSAC). Осы әдіс бойынша сульфаттардың тұндырылуы теңдеумен сипатталады:
6Ca2+ + Al2(ОН)42+ + 3SO42- + 8ОН- + 25H2O → 3CaO⋅Al2O3⋅CaSO4⋅31H2O.
Бұл әдіспен сульфаттардың бөліну тереңдігі құрамында алюминий бар реагенттің шығынына байланысты. Ағартылған судағы сульфат-иондарының минималды мөлшері ГСАК ерігіштігімен анықталады және 25 мг/дм3 құрайды. Кинросс Голд "Купол" кенішінің аумағынан жерасты сарқынды суларының жергілікті тазарту құрылыстары "Купол" алтын өндіру кенішінің аумағынан (Анадырь қ. солтүстік-батысына қарай 400 км, Чукотка автономиялық округі) сорғыту және нөсерлі сарқынды суларды тазарту үшін орнатылған:
Векса-100-С сіңіру суларын тазарту үшін өнімділігі 100 л/сек;
Векса-100-С жер бетіндегі нөсер ағыны мен шахта суын төгетін суды тазартуға арналған 3 дана;
сарқынды суларды зарарсыздандыруға арналған Argel UV-10 қондырғысы;
ARD-зумпф тауарлық суды тазартуға арналған.
Әдістерді таңдау кезінде өндірістік процестердің өзіндік ерекшеліктерін ескеру қажет. Бұдан басқа, қолданылатын әдістерді таңдағанда, қабылдаушы су объектісінің мөлшері мен ағын жылдамдығы белгілі бір рөл атқаруы мүмкін. Неғұрлым жоғары концентрациялардың пайдасына көлемдік шығысты азайту тазарту үшін энергияны тұтынудың төмендеуіне әкеледі. Жоғары концентрацияланған сарқынды суларды тазарту неғұрлым жоғары концентрациялы сарқынды суларға әкеледі, бірақ аз концентрацияланған ағындармен салыстырғанда қалпына келтіру жылдамдығы жоғары, бұл жалпы ластағыш заттарды жоюды жақсартады. Тазарту тиімділігі 90 – 95 % жетуі мүмкін. Коагулянттың шығыны оның түріне, сондай-ақ сарқынды суларды тазартудың құрамы мен қажетті дәрежесіне байланысты және сарқынды сулардың 0,1-5 кг/м3 құрайды. "Ловозерский ГОК" ЖШҚ, "Карнасурт" кенішінде реагенттер пайдаланылады: флокулянттар – "Магнафлок 333", "Праестол 2515"; коагулянттар – алюминий полиоксихлориді ("Аква-Аурат-30"), темір хлориді (FeCl).

Данные методы очистки шахтных вод прошли промышленные испытания или были внедрены на предприятиях США, Канады, России и Китая. Для повышения эффективности очистки шахтных вод предложены различные методы доочистки предварительно осветленных нейтрализованных стоков. Наиболее часто используются методы обработки с использованием алюминийсодержащих реагентов (средних и основных солей), а также гидроокиси алюминия, получаемой в процессе электрохимического растворения металла при обработке стоков в электро- или гальванокоагуляторах. Основная цель использования соединений алюминия – выделение сульфатов в виде гидросульфоалюмината кальция 3CaO⋅Al2O3⋅CaSO4⋅31H2O (ГСАК). Осаждение сульфатов по данному методу описывается уравнением:
6Ca2+ + Al2(ОН)42+ + 3SO42- + 8ОН- + 25H2O → 3CaO⋅Al2O3⋅CaSO4⋅31H2O.
Глубина выделения сульфатов данным методом зависит от расхода алюминийсодержащего реагента. Минимальное содержание сульфат-ионов в осветленной воде определяется растворимостью и составляет 25 мг/дм3.
Локальные очистные сооружения подотвальных сточных вод с территории рудника "Купол" Кинросс Голд установлены для очистки дренажных и ливневых сточных вод с территории золотодобывающего рудника "Купол" (400 км северо-западнее г. Анадырь, Чукотский автономный округ, Россия):
Векса-100-С производительностью 100 л/сек. для очистки дренажных вод;
Векса-100-С в количестве 3-х штук для очистки поверхностного ливневого стока и шахтного водоотлива;
установка Argel UV-10 для обеззараживания сточных вод;
ARD-зумпф для очистки подтоварной воды.
При выборе методов необходимо учитывать специфику производственных процессов. Кроме того, при выборе применяемых методов определенную роль могут играть размер принимающего водного объекта и скорость потока. Уменьшение объемного расхода в пользу более высоких концентраций приводит к сокращению потребления энергии для очистки. Очистка высококонцентрированных сточных вод приведет к образованию стоков с более высокими концентрациями, но с более высокой скоростью восстановления по сравнению с менее концентрированными потоками, что позволит в целом улучшить удаление загрязняющих веществ. Эффективность очистки может достигать 90 – 95 %. Расход коагулянта зависит от его вида, а также состава и требуемой степени очистки сточных вод и составляет 0,1 – 5 кг/м3 сточных вод. На ООО "Ловозерский ГОК" (Россия), руднике "Карнасурт" используются реагенты: флокулянты – "Магнафлок 333", "Праестол 2515"; коагулянты – полиоксихлорид алюминия ("Аква-Аурат-30"), хлорид железа (FeCl₃).

1 мг марганецті тотықтыру үшін рН>7 кезінде 2,5 мг хлор диоксиді қажет. 1 мг темірді тотықтыру үшін рН>5 кезінде 1,3 мг хлор диоксиді қажет.
Кросс-медиа әсерлері
Жауын-шашын көп болады, оны ТБО полигонына төгуге жол берілмейді. Сондай-ақ тұнбаны сусыздандыру қиын. Электр энергиясының көп мөлшері қажет.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Сарқынды суларды ағызатын кәсіпорындар үшін жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады. Жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес есептеледі. Экономикалық тұрғыдан тиімді, бірақ жеке тәсілді қажет етеді.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талаптары. Әлеуметтік-экономикалық аспектілер. Табиғи су объектілеріне ластағыш заттардың төгінділерін азайту.
5.5.7. Биологиялық тазарту
Сипаты
Сарқынды суларды биологиялық тазарту микроорганизмдердің (бактериялардың) тіршілік әрекетін пайдалануға негізделген. Бактериялар еріген күйдегі ластанған сулардағы органикалық заттардың тотығуы арқылы тазартылады. Биохимиялық әдіспен 90 % және одан жоғары механикалық тазартудан кейін суда қалған органикалық ластағыш заттардан арылуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттамасы
Биологиялық тазарту әдісі неғұрлым тиімді, жеткілікті түрде қарапайым және қолжетімді. Ол табиғи экожүйелердің микроорганизмдер қауымдастығы, яғни белсенді тұнба арқылы әртүрлі бейорганикалық және органикалық заттарды жою қабілетіне негізделген. Тазартудың бұл түрі органикалық қосылыстары бар сарқынды сулар үшін қолайлы. Биологиялық тазарту кезінде сарқынды сулардан механикалық тазартудан кейін қалған ең ұсақ суспензиялар алынады. Толық биологиялық тазартудан кейін еріген оттегі мен нитраттар бар шірімейтін сұйықтық алынады [55].
Биологиялық тазарту табиғи немесе жасанды түрде жасалған жағдайларда жүзеге асырылады. Сарқынды суларды табиғи биологиялық тазарту суару алқаптарында, сүзу алаңдарында және биологиялық тоғандарда жүреді. Тазарту процесі биологиялық тоғандардың суындағы және топырақтағы оттегімен қамтамасыз етілуіне, сондай-ақ органикалық ластануды тотықтыратын минерализатор микроорганизмдердің белсенділігіне байланысты баяу жүреді.
Жасанды биологиялық тазарту биологиялық сүзгілерде немесе аэротенктерде жүргізіледі. Суды тазарту жасанды бақыланатын ортада жүзеге асырылатын тазарту қондырғылары (мысалы, аэротенктер және биологиялық сүзгілер). Бұл қондырғыларда биотазарту процесін жеделдететін жағдайлар жасалады. Тазарту процесінде алынған тазартылған сарқынды сулар хлорлау арқылы дезинфекцияланғаннан кейін су қоймаларына жіберіледі. Табиғи биологиялық тазарту үшін суару немесе сүзу алаңдары бөлініп, арнайы жабдықталған. Биофильтрлері бар тазарту станциялары орта және шағын елді мекендер үшін салынады.
Биологиялық тазарту процесінде, механикалық сияқты, жауын-шашынның (тұнбаның) көп мөлшері алынады, ол ашыту үшін метантенкке жіберіледі. Содан кейін тұнба сусыздандырылады, яғни тұнба алаңдарында немесе жасанды әдістермен кептіріледі (вакуумды сүзу, термиялық кептіру). Сусызданғаннан кейін ашытылған тұнбаны тыңайтқыш ретінде пайдалануға болады [56].

Для окисления 1 мг марганца необходимо 2,5 мг диоксида хлора при рН>7. Для окисления 1 мг железа необходимо 1,3 мг диоксида хлора при рН>5.
Кросс-медиа эффекты
Образуется гораздо больше осадка, сброс которого на полигон ТБО недопустим. Также осадок трудно поддается обезвоживанию. Необходимо большое количество электроэнергии.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо для предприятий, осуществляющих сбросы сточных вод.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства. Социально-экономические аспекты. Сокращение сбросов загрязняющих веществ в естественные водные объекты.
5.5.7. Биологическая очистка
Описание
Биологическая очистка сточных вод основана на использовании жизнедеятельности микроорганизмов (бактерий). Бактерии очищают за счет окисления органических веществ, находящихся в загрязненных водах в растворенном состоянии. Биохимическим методом удается освободиться от органических загрязнений, остающихся в воде после механической очистки на 90 % и выше.
Техническое описание
Наиболее эффективным, достаточно простым и доступным является метод биологической очистки. Он основан на природной способности естественных экосистем утилизировать разнообразные неорганические и органические вещества с помощью сообщества микроорганизмов, т.е. активного ила. Данный вид очистки предпочтителен для сточных вод, содержащих органические соединения. При биологической очистке из сточных вод удаляют наиболее мелкие взвешенные вещества, оставшиеся после механической очистки. После полной биологической очистки получается незагнивающая жидкость, содержащая растворенный кислород и нитраты [55].
Биологическую очистку ведут в условиях, близких к естественным или искусственно созданных. Естественная биологическая очистка сточной воды происходит на полях орошения, полях фильтрации и в биологических прудах. Процесс очищения происходит медленно за счет запаса кислорода в воде биологических прудов и в почве, а также в результате деятельности микроорганизмов-минерализаторов, которые окисляют органические загрязнения.
Искусственная биологическая очистка производится на биологических фильтрах или аэротенках. Очистительные сооружения, в которых очистка вод осуществляется в искусственно контролируемой среде (например, аэротенки и биологические фильтры). В этих установках создаются условия, ускоряющие процесс биоочистки. Осветленные сточные воды, получающиеся в процессе очистки, выпускают в водоемы после их обеззараживания посредством хлорирования. Для естественной биологической очистки отводят и специально оборудуют поля орошения или фильтрации. Очистные станции с биофильтрами сооружают для средних и малых населенных пунктов.
В процессе биологической очистки, так же как при механической, получается большое количество осадков (ила), которое направляется в метантенк для сбраживания. Затем осадок обезвоживают, т.е. подсушивают на иловых площадках или искусственными методами (вакуум-фильтрацией, термической сушкой). После обезвоживания сброженный осадок можно использовать как удобрение [56].

5.21-сурет. Сарқынды суларды биологиялық тазартудың классикалық схемасы
Биологиялық және биохимиялық әдіс
Әдіс суды темір, күкіртсутек, аммоний, марганец қоспаларынан тазартуға, судың кермектігін азайтуға, дәм мен түсті кетіруге, бактериялардан зарарсыздандыруға мүмкіндік береді.
Әдіс белсенді лайдың микроорганизмдерімен ластануды өңдеуден және кейіннен реакцияға түскен қоспаны ажыратудан тұрады. Процесс механизмі бірнеше сатыдан тұрады:
биомасса бетінде ластағыш заттардың сорбциялық жиналуы;
сыртқы ферментативті әсерлер арқылы жоғары молекулалық органикалық заттардың шағын молекулаларға бөлінуі және олардың ұяшықтардың ішіне енуі;
ұяшықтың ішкі ферменттерімен реакциялар, төмен молекулалы заттардың Н2О, СО2 дейін тотығуымен және жаңа ұяшықтық заттардың синтезімен бірге жүреді.
Биологиялық тоған – сарқынды суларды тазартуға және қосымша тазартуға арналған жасанды түрде жасалған таяз тереңдіктегі резервуар. Мұндай тазарту бірінші санаттағы биологиялық тазарту болып табылады. Биологиялық тоғандарда оттегін синтездейтін балдырлардың көп мөлшері болуы керек – онсыз микроорганизмдердің өмір сүруіне қолайлы жағдай жасау мүмкін емес. Балдырлар органикалық заттардың ыдырауы нәтижесінде бөлінетін көмірқышқыл газы мен аммоний азотын қолданатындықтан, температура мен рН ортасының оңтайлы жағдайларын сақтау қажет. Сүзу өрістерінің болуы биологиялық тоған жұмысының міндетті шарттарының бірі болып табылады, оларға сарқынды сулар төгіледі.
Биологиялық тоғандар тереңдігінің аздығына байланысты су қоймасына құятын өзендер мен өндірістік ағындарды тазарту үшін қолданылады. Биотоғандардың бірқатар кемшіліктері:
салыстырмалы түрде аз өнімділік;
жердің үлкен аудандарының қажеттілігі;
маусымдық – ең үлкен нәтиже тиімділік жазда көрінеді.
Анаэробты тазарту
Мұндай тазарту процесі тіршілік ету үшін оттегін қажет етпейтін бактериялардың көмегімен жүзеге асырылады. Оны ашыту деп атайды. Анаэробты процестер тотығуы қиын заттарды келесі аэробты аймақта оңай сіңетін заттарға ауыстыру үшін қажет. Органиканың бір бөлігі деструкцияға ұшырайды, ал қалғаны биомассаның өсуіне қолданылады. Көбінесе мұндай аппараттар екі сатыда жобаланады. Біріншісінде – биоценоз концентрациясын арттыру үшін лай қоспаның рециклі цилиндрлік контейнерге ұйымдастырылады. Араластыру араластырғыштармен немесе сорғы жабдықтарымен ұйымдастырылады. Екінші кезең конус түбімен жабдықталған, онда шөгінділер жиналады. Бұл кезеңде органикалық заттардың тотығуы, сондай-ақ микроорганизмдердің жиналуының тұндырылуы мен тығыздалуы байқалады.
Тазарту метантенкаларда – ашыту нәтижесінде пайда болатын биогазды бұруға арналған құбыры бар жабық резервуарларда жүзеге асырылады. Тазарту деңгейі 85 %-ды құрайды.
Аэробты тазарту
Оттегінің қатысуымен белсенді тұнба микроорганизмдерінің тіршілік әрекеті нәтижесінде жүреді.
Сарқынды суларды анаэробты тазарту кезінде екі процесс жүреді – ластағыш заттардың белсенді лаймен сорбциясы және олардың микроорганизмдермен ұяшық ішінде тотығуы.
Аэробты тазарту барысында еріген органды кешендер, сондай-ақ тұнбаға түспейтін қатты заттар белсенді лайдың биомассасына өтеді.

Рисунок 5.21. Классическая схема биологической очистки стоков
Биологический и биохимический методы
Метод позволяет очистить воду от примесей железа, сероводорода, аммония, марганца, уменьшить жесткость воды, удалить привкусы и цвет, обеззаразить от бактерий.
Метод заключается в переработке загрязнений микроорганизмами активного ила и последующем разъединении прореагировавшей смеси. Механизм процесса состоит из нескольких стадий:
сорбционное накопление загрязняющих веществ на поверхности биомассы;
расщепление высокомолекулярных органических веществ за счет внешних ферментативных воздействий до молекул небольших размеров и проникновение их внутрь клетки;
реакции с внутренними ферментами клетки, сопровождающиеся окислением низкомолекулярных веществ до Н2О, СО2 и синтезом новых клеточных веществ.
Биологический пруд – искусственно созданный резервуар малой глубины, предназначенный для очистки и доочистки сточных вод. Такая очистка является биологической очисткой первой категории. Биологические пруды должны содержать большое количество водорослей, которые синтезируют кислород – без него невозможно создать комфортные условия для жизни микроорганизмов. Так как водоросли используют углекислый газ и аммонийный азот, выделяющиеся в результате разложения органических веществ, необходимо соблюдать оптимальные условия температуры и рН-среды. Наличие фильтрационных полей – одно из обязательных условий работы биологического пруда, на них сбрасываются стоки.
Биологические пруды из-за небольшой глубины применяются для очистки впадающих в водохранилище рек и промышленных стоков. Ряд недостатков биопрудов:
относительно малая производительность;
необходимость больших площадей земли;
сезонность – наибольшая результативность проявляется летом.
Анаэробная очистка
Такой процесс очистки ведется при помощи бактерий, которым для жизнедеятельности не требуется кислород. Его принято называть брожением.
Анаэробные процессы необходимы для перевода трудно окисляемых веществ до легко усваиваемых на следующей аэробной зоне. Часть органики подвергается деструкции, а остальная используется на прирост биомассы. Часто такие аппараты проектируются в две ступени. На первой – в цилиндрическую емкость организуется рецикл иловой смеси для наращивания концентрации биоценоза. Перемешивание организуется мешалками или насосным оборудованием. Вторая ступень оборудована конусным днищем, где происходит накопление осадка. На этой ступени наблюдается доокисление органических веществ, а также осаждение и уплотнение скопления микроорганизмов.
Очистку проводят в метантенках – закрытых резервуарах с трубой для отвода биогаза, образующегося в результате брожения. Степень очистки составляет 85 %.
Аэробная очистка
Происходит в результате жизнедеятельности микроорганизмов активного ила в присутствии кислорода.
При анаэробной очистке сточных вод протекают два процесса – сорбция загрязнений активным илом и их внутриклеточное окисление микроорганизмами.
В ходе аэробной очистки растворенные органокомплексы, а также неосаждающиеся твердые вещества переходят в биомассу активного ила.

Мұндай құрылымдарда, әдетте, рециркуляцияланатын белсенді лаймен бірлесін органикалық ластағыш заттардың деструкциясын қамтамасыз ететін бекітілген аэробты-факультативті микроорганизмдер үздіксіз дамитын жүктеме орнатылады. Биототығу процестерінің өтуі және сарқынды суларды белсенді лаймен араластыру үшін биотазарту блоктарының аэрация аймақтарына үнемі сығылған ауа берілуге тиіс. Тазарту аэротенктер мен биосүзгілерде жүргізіледі. Тазарту дәрежесі 99 % жетеді [54].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Сарқынды суларды неғұрлым ұсақ қалқымалы заттардан терең тазарту.
Табиғи су объектілеріне ластанған сарқынды сулардың төгінділерін азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Биологиялық тазарту тәсілі неғұрлым тиімді және қызмет көрсетуде оңай, өйткені:
1. Ластанудан тазарту микроорганизмдердің метаболизмі есебінен жүзеге асырылады. Флотациялық тазартудан айырмашылығы суды тазарту үшін коагулянттар мен флокулянттар қажет емес.
2. Бұл әдіс неғұрлым үнемді. Тазартудың физикалық-химиялық әдістері сарқынды суларды қосымша ластайтын көптеген қымбат реагенттерді қолдануды талап етеді. Сондай-ақ флотатор 24 сағат жұмыс істейді және көп электр қуатын пайдаланады.
3. Биологиялық тазарту процесі қосымша айдамай өз бетімен жіберіліп жүзеге асырылады.
4. Биологиялық тазарту схемасын пайдалану пайда болған жауын-шашынның минералдануы мәселесін бір уақытта шешеді және олардың көлемін едәуір азайтады.
5. Биологиялық тазарту құрылыстарынан кейін минералданған дегельминтизацияланған тұнба ТБО полигонына кәдеге жаратуға әкетіледі. Экологиялық қызметтермен келісе отырып, оны тыңайтқыш ретінде қолдануға болады.
6. Тазарту дәрежесі әлдеқайда жоғары [57].
Сарқынды суларды биологиялық әдіспен тазартудың тиімділігі жоғары: автономды жүйенің ПӘК 99 %-ға жетеді, бұл экологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес келеді. Аэробты және анаэробты тазартудың салыстырмалы сипаттамасы 5.23-кестеде көрсетілген.

В таких сооружениях обычно устанавливается загрузка, на которой непрерывно развиваются прикрепленные аэробно-факультативные микроорганизмы, обеспечивающие совместно с рециркулируемым активным илом деструкцию органических загрязнений. Для протекания биоокислительных процессов и перемешивания сточных вод с активным илом в зоны аэрации блоков биоочистки постоянно должен подаваться сжатый воздух. Очистку проводят в аэротенках и биофильтрах. Степень очистки достигает 99 % [54].
Достигнутые экологические выгоды
Химические и физико-химические методы очистки сточных вод позволяют значительно сократить сбросы загрязненных сточных вод в природные водные объекты, снижая их негативное воздействие на экосистемы. Эти методы эффективно удаляют тяжелые металлы, нефтепродукты, органические и неорганические загрязнители, а также нейтрализуют токсичные соединения. Кроме того, они способствуют снижению содержания взвешенных веществ и повышению качества воды, что облегчает ее последующую биологическую очистку или повторное использование в технологических процессах. Применение таких методов особенно важно для промышленных предприятий, стремящихся к минимизации экологического следа и соблюдению нормативных требований.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Биологический способ очистки является наиболее эффективным и простым в обслуживании, так как:
1. Очистка от загрязнений осуществляется за счет метаболизма микроорганизмов. Коагулянты и флокулянты для очистки воды в отличие от флотационной очистки не требуются.
2. Данный метод наиболее экономичный. Физико-химические методы очистки требуют применения большого количества дорогостоящих реагентов, которые еще к тому же дополнительно загрязняют сточные воды. Также флотатор работает 24 часа и потребляет много электроэнергии.
3. Процесс биологической очистки осуществляется самотеком без дополнительных перекачек.
4. Использование биологической схемы очистки одновременно решает вопрос минерализации образовавшихся осадков и значительно сокращает их объем.
5. Минерализованный дегельминтизированный осадок после биологических очистных сооружений вывозится на утилизацию на полигон ТБО. По согласованию с экологическими службами может применяться в качестве удобрений.
6. Степень очистки гораздо выше [57].
Очистка сточных вод биологическим методом имеет высокую эффективность: КПД автономной системы достигает 99 %, что отвечает требованиям экологического законодательства. Сравнительная характеристика аэробной и анаэробной очистки показана в таблице 5.23.

5.12-кесте. Аэробты және анаэробты тазартудың салыстырмалы сипаттамасы
Р/с
Аэробты
Анаэробты
1
2
3
1
Органикалық ластағыш заттардың, азот пен фосфор қосылыстарының 99 % жою
Тазарту дәрәжесі – 85 %
2
Өттегі қажет
Көмірқышқыл газы мен нитраттар қажет
3
Ауаны үрлегіштер береді
Бактериялар метанды шығарады, сондықтан желдету жүйесі қажет
4
Тотығу фонындағы аэробты микроорганизмдер көмірқышқыл газына, суға және минералды тұнбаға ыдырайды
Микроорганизмдер сарқынды суларда аз мөлшерде болады
Биологиялық процесс органикалық қосылыстарды бұзудың (ыдыратудың) экологиялық қауіпсіз әдістеріне жатады. Олар сондай-ақ биологиялық процестердің пайдалану шығыны неғұрлым төмен органикалық қосылыстардың кең ауқымын өңдеу қабілетіне байланысты физикалық және химиялық процестермен салыстырғанда артықшылық береді. Алайда биологиялық процестерге әдетте келетін судың сапасы мен мөлшерінің өзгеруі әсер етеді. Су тазарту құрылыстарының өнімділігін зерттеу үшін ОХТ, ОБТ және басқалары сияқты сарқынды сулар сапасының әртүрлі параметрлерін өлшеу қажет. Биореакторлардағы микроорганизмдер органикалық ластағыш заттарды ыдырату үшін әртүрлі ферменттерді пайдаланады. Биологиялық процеске неғұрлым жоғары уытты органикалық жүктеме биомассаның микробтық белсенділігінің төмендеуіне байланысты процесс өнімділігінің нашарлауына әкелуі мүмкін. Бұл процестерде түзілетін дегидрогеназ ферментін сарқынды суларды биологиялық тазарту үшін индикатор ретінде пайдалануға болады. "Агростройсервис" ҮЕҰ ААҚ инкубация уақыты және басқа әдістер сияқты тиімді параметрлерді зерттеді және сарқынды суларды биологиялық тазарту процесінде дегидрогеназ белсенділігін өлшеудің ең жақсы процедурасы әзірленді. Бұл зерттеу дегидрогеназ белсенділігін өлшеудің көмегімен сарқынды суларды биологиялық тазарту процесін бағалаудың қарапайым және өзгертілген әдісін ұсынады [54].

Таблица 5.12. Сравнительная характеристика аэробной и анаэробной очистки
№ п/п
Аэробная
Анаэробная
1
Удаление 99 % органических загрязнений, соединений азота и фосфора.
Степень очистки – 85 %.
2
Требуется кислород.
Требуется углекислый газ и нитраты.
3
Воздух подается воздуходувками.
Бактерии выделяют метан, поэтому необходима система вентиляции.
4
Аэробные микроорганизмы на фоне окисления распадаются на углекислый газ, воду и минеральный осадок.
Микроорганизмы присутствуют в стоках в малых количествах.
Биологический процесс относится к числу экологически безопасных методов деструкции (разложения) органических соединений. Они также предпочтительны по сравнению с физическими и химическими процессами, которые обусловлены способностью биологических процессов обрабатывать широкий спектр органических соединений с более низкими эксплуатационными затратами. Однако на биологические процессы обычно влияет изменение качества и количества поступающих вод. Чтобы исследовать производительность водоочистных сооружений, необходимо измерить различные параметры качества сточных вод, такие, как ХПК, БПК и другие. Микроорганизмы в биореакторах используют различные ферменты для разложения органических загрязнителей. Более высокая токсическая органическая нагрузка на биологический процесс может привести к ухудшению производительности процесса из-за снижения микробной активности биомассы.
Фермент дегидрогеназа, образующийся в данных процессах, может использоваться в качестве индикатора для биологической очистки сточных вод. ООО "НПО "Агростройсервис" (Россия) были изучены эффективные параметры, такие, как время инкубации и другие методы, и разработана лучшая процедура для измерения активности дегидрогеназы в процессе биологической очистки сточных вод. Настоящее исследование представляет простой и модифицированный метод оценки процесса биологической очистки сточных вод с помощью измерения активности дегидрогеназы [54].

Сарқынды суларды биологиялық тазартудың мысалы ретінде Волгоград қаласының ірі кәсіпорны – "Каустик" АҮАҚ экологиялық орталығы бола алады. Тазарту құрылыстарының жобалық өнімділігі – тәулігіне 196,2 мың м3 сарқынды су. Бұл кәсіпорында дәстүрлі механикалық тазартудан кейін өнеркәсіптік және шаруашылық-тұрмыстық сулар араласады және ауамен пневматикалық аэрацияланумен аэротенкілерге биологиялық тазартуға жалпы ағынмен түседі. Олардағы тазарту бастамасы – сарқынды сулардың компоненттерін өмірлік процестері үшін пайдаланатын бактериялар мен микроскопиялық жануарлардан тұратын белсенді тұнба.
Бұдан басқа, Волгоград қаласының ең тиімді тазарту қондырғылары: Голоный аралындағы "Волгоградоводоканал" МУУК, тазарту қондырғыларының жобалық өнімділігі тәулігіне 400 мың м3 сарқынды суларды құрайды.
Сарқынды суларды биологиялық тазартуға арналған тиімді тазарту құрылыстары облыстағы химия өнеркәсібінің ең ірі орталығы болып табылатын Волжский қаласында пайдаланылады [56].
Өнеркәсіптің әртүрлі салаларында пайдалану кезінде көрінетін биологиялық тазартудың негізгі артықшылықтары мыналар:
ластағыш заттардың кең спектрін – азот және фосфор топтарын, мұнай өнімдерін, фенолдарды, БЗСБ-ны, қалқымалы, еріген, коллоидты түрдегі қосылыстарды кетіру;
экологиялық қауіпсіздік (күрделі заттарды тірі экожүйе су, көміртегі диоксиді және т. б. сияқты қарапайым зиянсыз өнімдерге дейін қайта өңдеу арқылы қоректендіру құралы ретінде пайдаланады);
тазартудың төмен құны (физикалық-химиялық тазартумен салыстырғанда реагенттерді қолдану минимумға дейін азаяды);
тазарту процесінде пайда болған белсенді лайды тыңайтқыш ретінде және залалсыздандырылғаннан кейін топырақты рекултивациялау үшін пайдалану (оның құрамында өсімдіктердің өсуі мен дамуына қажетті қоректік заттардың көп мөлшері бар) [58].
Кросс-медиа әсерлері
Сарқынды суларды тек органикалық ластағыш заттардан тазарту.
Улы химикаттар мен қышқылдардан алдын ала тазарту қажет.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Сарқынды суларды ағызатын кәсіпорындар үшін жалпыға бірдей қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Тазарту құны төмен.
Пайдалану шығындары төмен.
Басқа тазарту әдістерімен салыстырғанда реагенттерді қолдану минимумға дейін келеді.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық қауіпсіздік.
Экологиялық заңнаманың талаптары.
Әлеуметтік-экономикалық аспектілер.
Табиғи су объектілеріне ластағыш заттар төгінділерін азайту.

Примером биологической очистки сточных вод может служить крупное предприятие города Волгограда – экологический центр АООТ "Каустик" (Россия). Проектная производительность очистных сооружении – 196,2 тыс. м3 сточных вод в сутки. На данном предприятии после традиционной механической очистки промышленные и хозяйственно-бытовые воды смешиваются и поступают общим потоком на биологическую очистку в аэротенки с пневматической аэрацией воздухом. Очищающим началом в них является активный ил, состоящий из бактерий и микроскопических животных, которые для процессов своей жизнедеятельности используют компоненты сточных вод.
Кроме того, наиболее эффективно работающими очистными сооружениями города Волгограда являются: МУПП "Волгоградводоканал" на острове Голодный, проектная производительность очистных сооружений – 400 тыс. м3 сточных вод в сутки.
Эффективные очистные сооружения по биологической очистке сточных вод эксплуатируются в городе Волжском (Россия), являющемся крупнейшим в области центром химической промышленности [56].
Основными преимуществами биологической очистки, проявляющимися при использовании ее в различных сферах промышленности, являются:
удаление широкого спектра загрязняющих веществ – азотных и фосфорных групп, нефтепродуктов, фенолов, СПАВ, соединений во взвешенной, растворенной, коллоидной формах;
экологическая безопасность (сложные вещества используются живой экосистемой как средство питания, при этом они перерабатываются до простых безвредных продуктов, таких, как вода, диоксид углерода и т.п.);
низкая себестоимость очистки (по сравнению с физико-химической очисткой применение реагентов сводится к минимуму);
использование образующегося в процессе очистки активного ила в качестве удобрений и для рекультивации почв после его обеззараживания (он содержит большое количество питательных элементов, необходимых для роста и развития растений) [58].
Кросс-медиа эффекты
Очистка сточных вод в основном только от органических загрязнений.
Требуется предварительная очистка от ядохимикатов и кислот.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо для предприятий, осуществляющих сбросы сточных вод.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Низкая себестоимость очистки.
Низкие эксплуатационные затраты.
По сравнению с другими методами очистки применение реагентов сводится к минимуму.
Движущая сила внедрения
Экологическая безопасность.
Требования экологического законодательства.
Социально-экономические аспекты.
Сокращение сбросов загрязняющих веществ в естественные водные объекты.

5.6. Титан мен магний өндірісіндегі процестер қалдықтарының әсерін азайтуға бағытталған ЕҚT
5.6.1.      Титан мен магний өндірісінің қалдықтарын қайта өңдеу әдістері
Сипаты
Қалдықтарды оңтайлы басқару ішкі пайдалану немесе мамандандырылған қайта өңдеу процестерін (ішкі немесе сыртқы) қолдану арқылы қалдықтарды азайту үшін интеграцияланған және операциялық әдістерді қолдану болып табылады.
Кодекске, ҚР-да қабылданған нормативтік құқықтық актілерге сәйкес өндіріс пен тұтынудың барлық қалдықтары олардың қоршаған ортаға әсерін ескере отырып жиналуы, сақталуы, залалсыздандырылуы, тасымалдануы және көмілуі тиіс.
Техникалық сипаттамасы
Табиғи орта құрамдастарының ластануын болғызбау мақсатында қалдықтарды басқару халықаралық стандарттарға және ҚР қолданыстағы нормативтеріне, сондай-ақ ішкі стандарттарға сәйкес жүргізіледі.
Қалдықтарды басқару жүйесі мыналардан тұрады:
пайда болған қалдықтарды сәйкестендіру;
қалдықтарды жоюдың одан әрі тәсілдерін оңтайландыру, сондай-ақ қалдықтардың белгілі бір түрлерін қайталама пайдалану мақсатында олардың қауіптілік дәрежесі мен деңгейі бойынша түрлердің орынды бірігуін ескере отырып, олардың пайда болу орындарында қалдықтарды бөлек жинау;
қалдықтарды орынды әкетуге дейін жинақтау және уақытша сақтау;
таңбаланған герметикалық контейнерлерде сақтау;
қалдықтарды арнайы бөлінген және жабдықталған алаңдарда жинау;
барлық қалдықтардың қозғалысын тіркей отырып, қатаң бақылап тасымалдау.
Қалдықтарды контейнерлерде сақтау ағып кетудің алдын алуға, олардың қоршаған ортаға әсерін азайтуға, сондай-ақ ауа-райының қалдықтардың күйіне әсерін азайтуға мүмкіндік береді.
Процесті оңтайландыру арқылы қалдықтарды барынша азайту және қалғанын және қалдықтарды мүмкіндігінше пайдалану бүгінгі таңда көптеген кәсіпорындарда бар практика болып табылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Титан және магний өндірісінің қалдықтарын қайта өңдеу әдістерін қолдану көмуге жіберілетін қалдықтардың көлемін айтарлықтай азайтып, полигондарға түсетін жүктемені төмендетуге және топырақ пен жерасты суларының ластану қаупін азайтуға мүмкіндік береді. Қайта өңдеу арқылы қалдықтардан бағалы компоненттер алынып, ресурстарды үнемдеуге және бастапқы шикізатқа деген қажеттілікті төмендетуге ықпал етеді. Сонымен қатар, бұл әдістер зиянды заттардың шығарындыларын азайтуға, өндірістік процестердің энергия тиімділігін арттыруға және кәсіпорындардың экологиялық қауіпсіздігін жақсартуға көмектеседі. Осы саладағы қалдықтарды кешенді кәдеге жарату тәсілі циркулярлы экономиканы дамыту мен тұрақты өнеркәсіптік өндірісті қалыптастыруда маңызды рөл атқарады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Жұмыста [67] Кроль процесінде ильменит концентраттарынан губка тәрізді титан және табиғи карналлиттен электролизбен металл магний алу кезінде пайда болатын хлорид қалдықтарын кәдеге жарату жұмысының нәтижелері көрсетілген.
Құрамында хлор бар қалдықтарды қышқыл қойыртпақтарды әк сүтімен бейтараптандыру арқылы суда ерімейтін, уыты аз түрге ауыстыру арқылы залалсыздандыру тәсілі ұсынылды. Хлоридті қалдықтарымен калий, магний, ниобий, тантал, скандий, марганец, хром және басқа да бағалы металдар жоғалады.
Скандий, ниобий және жерде сирек ездесетін элементтерді алу және титан мен магний өндірісіне қайтару мүмкіндігін көрсеткен экологиялық қауіпсіз, экономикалық тұрғыдан негізделген хлорид қалдықтарын қайта өңдеу технологияларына шолу ұсынылды.

5.6. НДТ, направленные на сокращение воздействия отходов процессов в производстве титана и магния
5.6.1. Методы переработки отходов производства титана и магния
Описание
Оптимальное управление отходами заключается в использовании интегрированных и операционных методов для минимизации отходов за счет внутреннего использования или применения специализированных процессов переработки (внутренних или внешних).
Согласно Кодексу, нормативным правовым актам, принятым в РК, все отходы производства и потребления должны собираться, храниться, обезвреживаться, транспортироваться и захораниваться с учетом их воздействия на окружающую среду.
Техническое описание
В целях предотвращения загрязнения компонентов природной среды управление отходами производится в соответствии с международными стандартами и действующими нормативами РК, а также внутренними стандартами.
Система управления отходами заключается в следующем:
идентификация образующихся отходов;
раздельный сбор отходов в местах их образования с учетом целесообразного объединения видов по степени и уровню их опасности с целью оптимизации дальнейших способов удаления, а также вторичного использования определенных видов отходов;
накопление и временное хранение отходов до целесообразного вывоза;
хранение в маркированных герметичных контейнерах;
сбор отходов на специально отведенных и обустроенных площадках;
транспортировка под строгим контролем с регистрацией движения всех отходов.
Хранение отходов в контейнерах позволяет предотвратить утечки, уменьшить уровень их воздействия на окружающую среду, а также воздействие погодных условий на состояние отходов.
Сведение отходов к минимуму посредством оптимизации процесса и насколько возможно большего использования остатков и отходов является существующей практикой на сегодняшний день на многих предприятиях.
Достигнутые экологические выгоды
Применение методов переработки отходов производства титана и магния способствует значительному снижению объема отходов, направляемых на захоронение, что уменьшает нагрузку на полигоны и снижает риск загрязнения почвы и грунтовых вод. Переработка позволяет извлекать ценные компоненты из отходов, что способствует ресурсосбережению и снижает потребность в первичном сырье. Кроме того, данные методы способствуют сокращению выбросов вредных веществ, повышению энергоэффективности производственных процессов и улучшению экологической безопасности предприятий. Комплексный подход к утилизации отходов в этой отрасли играет важную роль в развитии циркулярной экономики и устойчивого промышленного производства.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
В работе [67] показаны результаты работы утилизации хлоридных отходов, образующихся при получении губчатого титана из ильменитовых концентратов в процессе Кроля и металлического магния электролизом из природного карналлита.
Предложен способ обезвреживания хлорсодержащих отходов путем перевода в водонерастворимую малотоксичную форму нейтрализацией кислых пульп известковым молоком. С хлоридными отходами теряются калий, магний, ниобий, тантал, скандий, марганец, хром и другие ценные металлы.
Представлен обзор экологически безопасных, экономически оправданных технологий по переработке хлоридных отходов, который показал возможность извлечения скандия, ниобия и редкоземельных элементов и возврат в производство титана и магния.

Жұмыста [68] титан өндірісінің қалдықтары бұрғылау ерітінділеріне тиімді қоспалар болып табылады, бұл соңғысының әртүрлі құрылымдық-механикалық қасиеттерін жақсартады. 05 – 1,5 % мөлшерінде хлорид қалдықтарын бұрғылау ерітінділеріне енгізу дисперсті саз фазасын поливалентті металл иондарымен коагуляциялау арқылы бұрғылау ерітінділерінің тұтқырлығының төмендеуіне әкелетіні көрсетілген.
ЕВРАЗ ЗСМК-да (Ресей) өндіріс қалдықтарының шамамен 88 %-ы кәдеге жаратылады, қайта өңделеді және қайта пайдаланылады. 2022 жылы бұл көрсеткіш шамамен 4,6 млн тоннаны құрайды. Комбинатта түзілетін қалдықтардың шамамен 65 %-ы кейіннен өңдеу, кәдеге жарату немесе залалсыздандыру мақсатында мамандандырылған ұйымдарға беріледі. Қалдықтардың шамамен 23 %-ы өз өндірісінің технологиялық процесіне тартылады.
Жұмыста [69] титан хлораторларының хлорид шаңын тікелей олар түзілетін жерде термогидролиз әдісімен өндірістік жабдықта залалсыздандыру тәсілі қарастырылады. Қойыртпақ түріндегі хлорид шаңы (рН=1-2, р=1,07 г/см3) жұмыс аймағының 1250-1300 ºС температурасымен пешке шашылады. Хлорид шаңының құрамына кіретін темір, марганец және алюминий хлоридтерінің гидролиз процесі хлорлы сутегін түзіп жүреді.
Кросс-медиа әсерлері
Шикізатты үнемдеу. Кейбір әдістерді қолдану кезінде қосымша қаржылық шығындар қажет (мысалы, қалдықтарды сақтау орындарын ұйымдастыру кезінде, қайталама ресурстардан өнім өндіру кезінде). Парниктік газдар шығарындыларын азайту.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптарын сақтау.
Экологиялық көрсеткіштерді жақсарту.
5.6.2. Газ тазартудан шаңды қайта өңдеу
Сипаты
Газды тазартудан шыққан шаң тазарту құрылғыларындағы өнеркәсіптік шығарындыларды тазарту нәтижесінде пайда болады. Оның мынадай % массасы болады: темір оксиді – 35, титан оксиді – 48, кремний оксиді – 15.
Техникалық сипаттамасы
Газ тазартудан шыққан шаң технологиялық процестерде, магний, титан тетрахлориді, губка тәрізді титан, титан құймаларын өндіру кезінде, сондай-ақ жөндеу-механикалық жұмыстар кезінде қайта пайдаланылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Титан және магний өндірісінің қалдықтарын қайта өңдеу әдістерін қолдану көмуге жіберілетін қалдықтардың көлемін айтарлықтай азайтып, полигондарға түсетін жүктемені төмендетуге және топырақ пен жерасты суларының ластану қаупін азайтуға мүмкіндік береді. Қайта өңдеу арқылы қалдықтардан бағалы компоненттер алынып, ресурстарды үнемдеуге және бастапқы шикізатқа деген қажеттілікті төмендетуге ықпал етеді. Сонымен қатар, бұл әдістер зиянды заттардың шығарындыларын азайтуға, өндірістік процестердің энергия тиімділігін арттыруға және кәсіпорындардың экологиялық қауіпсіздігін жақсартуға көмектеседі. Осы саладағы қалдықтарды кешенді кәдеге жарату тәсілі циркулярлы экономиканы дамыту мен тұрақты өнеркәсіптік өндірісті қалыптастыруда маңызды рөл атқарады.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Технологиялық процесте шаңды қайта пайдалану.
Шикізатты үнемдеу және қалдықтарды азайту.
Кросс-медиа әсерлері
Энергияны тұтынуды арттыру
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады. Үнемдеу қалдықтарды кәдеге жарату шығындарын азайту есебінен қол жеткізіледі.
Ендірудің қозғаушы күші
Қалдықтарды кәдеге жарату шығындарын азайту.
Экологиялық заңнама талаптарын сақтау.

В работе?(какой?) [68] показано, что отходы титанового производства являются эффективными добавками в буровые растворы, улучшающие различные структурно-механические свойства последних. Показано, что введение в буровые растворы отходов хлоридов в количестве 05–1,5 % приводит к снижению вязкости буровых растворов за счет коагуляции дисперсной глинистой фазы ионами поливалентных металлов.
На форма собственности?"ЕВРАЗ ЗСМК" (Россия) утилизируется, перерабатывается и повторно используется около 88 % отходов производства. В 2022 году этот показатель составлял порядка 4,6 млн. тонн. Примерно 65 % отходов, которые образуются на комбинате, передаются специализированным организациям в целях последующей обработки, утилизации или обезвреживания. В технологический процесс собственного производства вовлекается порядка 23 % отходов.
В работе? [69] рассматривается способ обезвреживания хлоридных пылей титановых хлораторов на промышленном оборудовании непосредственно на месте их образования методом термогидролиза. Хлоридная пыль в виде пульпы (рН=1-2, p=1,07 г/см3) впрыскивается в печь с температурой рабочей зоны 1250 – 1300 ºС. Процесс гидролиза хлоридов железа, марганца и алюминия, входящих в состав хлоридной пыли, протекает с образованием хлористого водорода.
Кросс-медиа эффекты
Экономия сырья. При применении некоторых методов требуются дополнительные финансовые затраты (к примеру, при организации мест хранения отходов, при производстве продукции из вторичных ресурсов). Сокращение выбросов парниковых газов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Соблюдение требований экологического законодательства.
Улучшение экологических показателей.
5.6.2. Переработка пыли с газоочистки
Описание
Пыль с газоочистки образуется в результате очистки промышленных выбросов на очистных устройствах. Имеет следующий % масс: оксид железа – 35, оксид титана – 48, оксид кремния – 15.
Техническое описание
Пыль с газоочистки используется повторно в технологических процессах, при производстве магния, тетрахлорида титана, губчатого титана, титановых слитков, а также при ремонтно-механических работах.
Достигнутые экологические выгоды
Применение методов переработки отходов производства титана и магния способствует значительному снижению объема отходов, направляемых на захоронение, что уменьшает нагрузку на полигоны и снижает риск загрязнения почвы и грунтовых вод. Переработка позволяет извлекать ценные компоненты из отходов, что способствует ресурсосбережению и снижает потребность в первичном сырье. Кроме того, данные методы способствуют сокращению выбросов вредных веществ, повышению энергоэффективности производственных процессов и улучшению экологической безопасности предприятий. Комплексный подход к утилизации отходов в этой отрасли играет важную роль в развитии циркулярной экономики и устойчивого промышленного производства.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Повторное использование пыли в технологическом процессе производства.
Экономия сырья и сокращения отходов.
Кросс-медиа эффекты
Увеличение потребления энергии.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Снижение затрат на утилизацию отходов.
Соблюдение требований экологического законодательства.

5.6.3. Магниттік өндірісте пайдаланылған электролитті қайта өңдеу
Сипаты
Пайдаланылған электролит сілтілі металл хлоридтерінің балқымасындағы хлор-магний шикізатының электролизі процесінде түзіледі. Пайдаланылған электролиттің құрамы, массаның %: магний хлориді – 10,07, калий хлориді – 67,2, натрий хлориді – 21,82.
Техникалық сипаттамасы
Пайдаланылған магний электролитін пайдалану көбінесе оның элементтік құрамына байланысты, атап айтқанда: калий хлориді тыңайтқыштар алу үшін пайдаланылуы мүмкін; калий, магний, натрий және кальций хлоридтері – электролиз кезінде және қорытпаларды өндіру технологиясында; калий және магний хлоридтері – жасанды карналлитті синтездеу үшін.
Қазіргі уақытта қалдық электролит тікелей технологиялық процестерде титан шлактарын хлорлау кезінде жұмыс балқымасы ретінде қолданылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Титан және магний өндірісінің қалдықтарын қайта өңдеу әдістерін қолдану көмуге жіберілетін қалдықтардың көлемін айтарлықтай азайтып, полигондарға түсетін жүктемені төмендетуге және топырақ пен жерасты суларының ластану қаупін азайтуға мүмкіндік береді. Қайта өңдеу арқылы қалдықтардан бағалы компоненттер алынып, ресурстарды үнемдеуге және бастапқы шикізатқа деген қажеттілікті төмендетуге ықпал етеді. Сонымен қатар, бұл әдістер зиянды заттардың шығарындыларын азайтуға, өндірістік процестердің энергия тиімділігін арттыруға және кәсіпорындардың экологиялық қауіпсіздігін жақсартуға көмектеседі. Осы саладағы қалдықтарды кешенді кәдеге жарату тәсілі циркулярлы экономиканы дамыту мен тұрақты өнеркәсіптік өндірісті қалыптастыруда маңызды рөл атқарады.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Өндірістің технологиялық процесінде пайдаланылған электролитті қайта пайдалану.
Шикізатты үнемдеу және қалдықтарды азайту.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Үнемдеуге қалдықтарды кәдеге жарату шығындарын азайту арқылы қол жеткізіледі.
Ендірудің қозғаушы күші
Қалдықтарды кәдеге жарату шығындарын азайту.
Экологиялық заңнама талаптарын сақтау.
6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдарды қамтитын қорытынды
Осы ЕҚТ бойынша қорытындыда аталған және сипатталған техникалар нормативтік сипатта болмайды және толық болып табылмайды. Технологиялық нормативтер кешенді экологиялық рұқсатта белгіленеді және оларды қолданудың нақты салалары бойынша ең үздік қолжетімді техниканы қолдануға байланысты, ЕҚТ бойынша қорытындыларда белгіленген тиісті технологиялық көрсеткіштерден (бар болса) аспауға тиіс.
Осы ЕҚТ бойынша қорытындыда көрсетілген ЕҚТ-ға сәйкес технологиялық көрсеткіштер мынадай түрлерге жатады:

5.6.3. Переработка отработанного электролита в производстве магния
Описание
Отработанный электролит образуется в процессе электролиза хлормагниевого сырья в расплаве хлоридов щелочных металлов. Состав отработанного электролита, % масс: магния хлорид – 10,07, хлорид калия – 67,2, хлорид натрия – 21,82.
Техническое описание
Использование отработанного магниевого электролита во многом зависит от его элементного состава, а именно: хлорид калия может использоваться для получения удобрений; хлориды калия, магния, натрия и кальция – при электролизе и в технологии получения сплавов; хлориды калия и магния – для синтеза искусственного карналлита.
В настоящее время отработанный электролит непосредственно в технологических процессах используется в качестве рабочего расплава при хлорировании титановых шлаков.
Достигнутые экологические выгоды
Применение методов переработки отходов производства титана и магния способствует значительному снижению объема отходов, направляемых на захоронение, что уменьшает нагрузку на полигоны и снижает риск загрязнения почвы и грунтовых вод. Переработка позволяет извлекать ценные компоненты из отходов, что способствует ресурсосбережению и снижает потребность в первичном сырье. Кроме того, данные методы способствуют сокращению выбросов вредных веществ, повышению энергоэффективности производственных процессов и улучшению экологической безопасности предприятий. Комплексный подход к утилизации отходов в этой отрасли играет важную роль в развитии циркулярной экономики и устойчивого промышленного производства.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Повторное использование отработанного электролита в технологическом процессе производства.
Экономия сырья и сокращения отходов.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Экономия достигается за счет снижения затрат на утилизацию отходов.
Движущая сила внедрения
Снижение затрат на утилизацию отходов.
Соблюдение требований экологического законодательства.
6. Заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам
Техники, перечисленные и описанные в настоящем заключении по НДТ, не носят нормативный характер и не являются исчерпывающими. Технологические нормативы устанавливаются в комплексном экологическом разрешении и не должны превышать соответствующие технологические показатели (при их наличии), связанные с применением наилучших доступных техник по конкретным областям их применения, установленные в заключениях по НДТ.
Технологические показатели, соответствующие НДТ, указанные в настоящем заключении по НДТ, относятся к следующим видам:

су буының құрамын шегергеннен кейін 273,15 К, 101,325 кПА шарттарында шығатын газ көлеміне (мг/Нм3) ластағыш заттардың массалық концентрациясы ретінде көрсетілген атмосфераға шығарындылар бойынша технологиялық көрсеткіштер;
су объектілеріне төгінділер бойынша мг/л-мен көрсетілген сарқынды сулардың көлеміне төгінділердің массасы ретінде көрсетілген технологиялық көрсеткіштер;
ЛЗМ эмиссиялары деңгейлерінің нақты мәндері ЕҚТ қолдануға байланысты көрсетілген технологиялық көрсеткіштер диапазонынан төмен болған кезде осы ЕҚТ бойынша қорытындыда айқындалған талаптар сақталды.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалық жобасында ЕҚТ қолдануға байланысты өзге де технологиялық көрсеткіштерді, оның ішінде энергетикалық, су және өзге де ресурстарды тұтыну деңгейлерін айқындау орынсыз болып табылады.
ЕҚТ қолдануға байланысты өзге де технологиялық көрсеткіштер уақыт бірлігіне немесе өндірілетін өнімнің (тауардың), орындалатын жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бірлігіне шаққандағы ресурстарды тұтыну мөлшерінде көрсетіледі. Тиісінше, басқа технологиялық көрсеткіштерді белгілеу қолданылатын өндіріс технологиясына байланысты. Сонымен қатар, "Жалпы ақпарат" бөлімінде жүргізілген энергетикалық, су және басқа (шикізат) ресурстарды тұтынуды талдау нәтижесінде көптеген факторларға байланысты өзгермелі көрсеткіштер алынды: шикізаттың сапалық көрсеткіштері, қондырғының өнімділігі мен пайдалану сипаттамалары, дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері, аймақтардың климаттық ерекшеліктері және т. б.
Ресурстарды тұтынудың технологиялық көрсеткіштерді енгізуге, оның ішінде прогрессивті технологияны енгізуге, өндірісті ұйымдастыру деңгейін арттыруға, ең төменгі мәндерге (тиісті ресурсты тұтынудың орташа жылдық мәнін негізге ала отырып) сәйкес келуге және үнемдеу және ұтымды тұтыну жөніндегі сындарлы, технологиялық және ұйымдастырушылық іс-шараларды көрсетуге бағдарлануы тиіс.
6.1. Жалпы ЕҚТ
Егер өзгеше көрсетілмесе, осы бөлімде ұсынылған ЕҚТ бойынша қорытындылар жалпы қолданылатын болып табылады.
6.2 – 6.4-бөлімдерде көрсетілген нақты процестер үшін ЕҚТ осы бөлімде келтірілген жалпы ЕҚТ-ға қосымша қолданылады.
6.1.1. Экологиялық менеджмент жүйесі
ЕҚТ 1.
Жалпы экологиялық тиімділікті жақсарту мақсатында ЕҚТ төмендегі барлық функцияларды қамтитын экологиялық менеджмент жүйесін (ЭМЖ) жүзеге асыру және сақтау болып табылады, ол мындадай функцияларды қамтиды:
жоғары басшылықты қоса алғанда, басшылықтың мүдделілігі мен жауапкершілігі;
басшылық тарапынан қондырғыны (өндірісті) ұдайы жетілдіруді қамтитын экологиялық саясатты айқындау;
қаржылық жоспарлау мен инвестициялармен ұштастыра отырып, қажетті рәсімдерді, мақсаттар мен міндеттерді жоспарлау және іске асыру;
ерекше назар аударылатын рәсімдерді енгізу:
құрылымы мен жауапкершілігі,
кадрларды іріктеу,
қызметкерлерді оқыту, хабардарлық және құзыреттілік,
байланыс,
қызметкерлерді тарту,
құжаттама,
технологиялық процесті тиімді бақылау,
техникалық қызмет көрсету бағдарламаларына,
төтенше жағдайларға дайындық және олардың салдарын жою,
табиғат қорғау заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету;
өнімділікті тексеру және ерекше назар аударылатын түзету шараларын қабылдау:
мониторинг және өлшеу,
түзету және алдын алу шаралары,
жазбаларды жүргізу,
ЭМЖ-нің жоспарланған іс-шараларға сәйкестігін анықтау үшін тәуелсіз (мұндай мүмкіндік болған жағдайда) ішкі немесе сыртқы аудит, оны енгізу және іске асыру;
ЭМЖ және оның заманауи талаптарға сәйкестігін, жоғары басшылық тарапынан толықтығы мен тиімділігін талдау;
экологиялық таза технологиялардың дамуын қадағалау;
жаңа зауытты жобалау сатысында және оның бүкіл қызмет ету мерзімінде жарғыны пайдаланудан шығару кезінде қоршаған ортаға ықтимал әсерді талдау;
сала бойынша тұрақты негізде салыстырмалы талдау жүргізу.

технологические показатели по выбросам в атмосферу, выраженные как массовые концентрации загрязняющих веществ на объем отходящего газа (мг/Нм3) при условиях 273,15 К, 101,325 кПА, после вычитания содержания водяного пара;
технологические показатели по сбросам в водные объекты, выраженные как масса сброса на объем сточных вод, выраженные в мг/л;
при фактических значениях уровней эмиссий маркерных загрязняющих веществ ниже диапазона указанных технологических показателей, связанных с применением НДТ, требования, определенные настоящим заключением по НДТ, являются соблюденными.
Определение иных технологических показателей, связанных с применением НДТ, в том числе уровней потребления энергетических, водных и иных ресурсов в настоящем проекте справочника по НДТ является нецелесообразным.
Иные технологические показатели, связанные с применением НДТ, выражаются в количестве потребления ресурсов в расчете на единицу времени или единицу производимой продукции (товара), выполняемой работы, оказываемой услуги. Соответственно, установление иных технологических показателей обусловлено применяемой технологией производства. Кроме того, в результате анализа потребления энергетических, водных и иных (сырьевых) ресурсов, проведенного в разделе "Общая информация", получен вариативный ряд показателей, который зависит от многих факторов: качественные показатели сырья, производительность и эксплутационные характеристики установки, качественные показатели готовой продукции, климатические особенности регионов и т. д.
Технологические показатели потребления ресурсов должны быть ориентированы на внедрение НДТ, в том числе прогрессивной технологии, повышение уровня организации производства, соответствовать наименьшим значениям (исходя из среднегодового значения потребления соответствующего ресурса) и отражать конструктивные, технологические и организационные мероприятия по экономии и рациональному потреблению.
6.1. Общие НДТ
Если не указано иное, заключения по НДТ, представленные в настоящем разделе, являются общеприменимыми.
НДТ для конкретных процессов, указанных в разделах 6.2. – 6.4., применяются в дополнение к общим НДТ, приведенным в настоящем разделе.
6.1.1. Система экологического менеджмента
НДТ 1.
В целях улучшения общей экологической эффективности НДТ заключается в реализации и соблюдении системы экологического менеджмента (СЭМ), которая включает в себя все следующие функции:
заинтересованность и ответственность руководства, включая высшее руководство;
определение экологической политики, которая включает в себя постоянное совершенствование установки (производства), со стороны руководства;
планирование и реализация необходимых процедур, целей и задач в сочетании с финансовым планированием и инвестициями;
внедрение процедур, в которых особое внимание уделяется:
структуре и ответственности,
подбору кадров,
обучению, осведомленности и компетентности персонала,
коммуникации,
вовлечению сотрудников,
документации,
эффективному контролю технологического процесса,
программам технического обслуживания,
готовности к чрезвычайным ситуациям и ликвидации их последствий,
обеспечению соблюдения природоохранного законодательства;
проверка производительности и принятие корректирующих мер, при которых особое внимание уделяется:
мониторингу и измерениям,
корректирующим и предупреждающим мерам,
ведению записей,
независимому (при наличии такой возможности) внутреннему или внешнему аудиту, для определения соответствия СЭМ запланированным мероприятиям, ее внедрению и реализации;
анализ СЭМ и ее соответствия современным требованиям, полноценности и эффективности со стороны высшего руководства;
отслеживание разработки экологически более чистых технологий;
анализ возможного влияния на окружающую среду при выводе установки из эксплуатации, на стадии проектирования нового завода и на протяжении всего срока его эксплуатации;
проведение сравнительного анализа по отрасли на регулярной основе.

Ұйымдастырылмаған шаң шығарындылары бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу және жүзеге асыру (ЕҚT 8-ді қараңыз) және техникалық қызмет көрсетуді басқару жүйесін пайдалану, әсіресе шаңды азайту жүйелерінің тиімділігіне қатысты (ЕҚT 3-ті қараңыз), сонымен қатар ЭМЖ бөлігі болып табылады.
Қолданылуы.
Көлемі (мысалы, егжей-тегжейлі деңгей) және сипаты ЭМЖ (мысалы, стандартталған немесе стандартталмаған), әдетте, орнатудың сипатына, масштабына және күрделілігіне және оның қоршаған ортаға әсер ету деңгейіне байланысты.
Сипаты 4.2-бөлімде келтірілген.
6.1.2. Энергия тұтынуды басқару
ЕҚТ 2.
Ең үздік қолжетімді техника төменде келтірілген техникалардың біреуін немесе олардың комбинациясын қолдану жолымен жылу және энергетикалық энергияны тұтынуды қысқарту болып табылады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1

Разработка и реализация плана мероприятий по неорганизованным выбросам пыли (см. НДТ 8) и использование системы управления техническим обслуживанием, которая особенно касается эффективности систем снижения запыленности (см. НДТ 3), также являются частью СЭМ.
Применимость.
Объем (например, уровень детализации) и характер СЭМ (например, стандартизованная или нестандартизированная), как правило, связаны с характером, масштабом и сложностью установки, а также уровнем воздействия на окружающую среду, которое она может оказывать.
Описание представлено в разделе 4.2.
6.1.2. Управление энергопотреблением
НДТ 2.
Наилучшей доступной техникой является сокращение потребления тепловой и энергетической энергии путем применения одной или комбинации нескольких из перечисленных ниже техник:
п/п
Техники
Применимость
1

Энергияны тиімді пайдалануды басқару жүйесін пайдалану (мысалы, ISO 50 001 стандартына сәйкес)
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Электр қозғалтқыштары үшін жиілікті реттелетін жетектерді қолдану
3
Энергия тиімділігі жоғары электр қозғалтқыштарын қолдану
4
Энергияны үнемдейтін жарықтандыру құрылғыларын қолдану
5
Ескірген қуат трансформаторларын заманауи трансформаторларға ауыстыру
6
Жоғары температуралы жабдықта заманауи жылу оқшаулағыш материалдарды қолдану
7
Шығатын процестің жылуынан жылуды қалпына келтіру

Использование системы управления эффективным использованием энергии (например, в соответствии со стандартом ISO 50 001).
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Применение частотно-регулируемых приводов для электродвигателей.
3
Применение электродвигателей с высоким классом энергоэффективности.
4
Применение энергосберегающих осветительных приборов.
5
Замена устаревших силовых трансформаторов на современные трансформаторы.
6
Применение современных теплоизоляционных материалов на высокотемпературном оборудовании.
7
Рекуперация тепла из теплоты отходящего процесса.

Сипаты 4.3, 5.3-бөлімдерде келтірілген.
6.1.3.      Процестерді басқару
ЕҚТ 3.
Ең үздік қолжетімді техника – энергия тиімділігін арттыратын және өнімділікті барынша арттыруға, қызмет көрсету процестерін жақсартуға мүмкіндік беретін технологиялық процестердің тұрақтылығы мен үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін нақты уақыт режимінде процестерді үздіксіз түзету және оңтайландыру мақсатында заманауи компьютерлік жүйелердің көмегімен басқару бөлмелерінен процестерді басқаруға қажетті барлық тиісті параметрлерді өлшеу немесе бағалау болып табылады. ЕҚT бір техниканы немесе олардың комбинациясын қолдана отырып процесті басқару жүйесі арқылы процестің тұрақты жұмысын қамтамасыз етуден тұрады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
Титан мен магний өндірісіндегі тау-кен көлік жабдықтарын басқарудың автоматтандырылған жүйелері
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Титан мен магний өндірісіндегі байыту процестерін бақылау мен басқаруды автоматтандыру жүйесі
3
Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелері (ТПБАЖ)
Сипаты 5.2-бөлімде келтірілген.
6.1.4.      Шығарындылар мониторингі
ЕҚТ 4.
ЕҚТ барлық процестер шығарындыларының негізгі көздерінен маркерлік ластағыш заттардың шығарындыларына мониторинг жүргізу болып табылады.
Р/с
Параметр
Мынаған жататын бақылау:
Бақылаудың ең аз кезеңділігі
Ескертпе
1
Тозаң
ЕҚТ
Үздіксіз
Маркерлік зат
2
Хлор
ЕҚТ
Үздіксіз
Маркерлік зат
3
Хлорлы сутек
ЕҚТ
Үздіксіз
Маркерлік зат
5
NOx
ЕҚТ
Үздіксіз
Маркерлік зат
6
CO
ЕҚТ
Үздіксіз
Маркерлік зат
7
SO2
ЕҚТ
Үздіксіз
Маркерлік зат
Үздіксіз бақылау қолданыстағы заңнамада көзделген бақылау кезеңділігіне қойылатын талаптарға сәйкес ұйымдастырылған көздерде МАЖ арқылы жүргізіледі.

Описание представлено в разделах 4.3., 5.3.
6.1.3. Управление процессами
НДТ 3.
Наилучшей доступной техникой является измерение или оценка всех соответствующих параметров, необходимых для управления процессами из диспетчерских с помощью современных компьютерных систем с целью непрерывной корректировки и оптимизации процессов в режиме реального времени, для обеспечения стабильности и бесперебойности технологических процессов, что повысит энергоэффективность и позволит максимально увеличить производительность и усовершенствовать процессы обслуживания. НДТ заключается в обеспечении стабильной работы процесса с помощью системы управления процессом вместе с использованием одной или комбинации техник:
п/п
Техники
Применимость
1
Автоматизированные системы управления горнотранспортным оборудованием в производстве титана и магния.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Система автоматизации контроля и управления процессами обогащения в производстве титана и магния.
3
Автоматизированные системы управления технологическим процессом (АСУТП).
Описание представлено в разделе 5.2.
6.1.4. Мониторинг выбросов
НДТ 4.
НДТ является проведение мониторинга выбросов маркерных загрязняющих веществ от основных источников выбросов всех процессов.
п/п
Параметр
Контроль, относящийся к:
Минимальная периодичность контроля
Примечание
1
Пыль
НДТ
Непрерывно
Маркерное вещество
2
Хлор
НДТ
Непрерывно
Маркерное вещество
3
Хлористый
водород
НДТ
Непрерывно
Маркерное вещество
5
NOx
НДТ
Непрерывно
Маркерное вещество
6
CO
НДТ
Непрерывно
Маркерное вещество
7
SO2
НДТ
Непрерывно
Маркерное вещество
Непрерывный контроль проводится посредством АСМ на организованных источниках согласно требованиям к периодичности контроля, предусмотренной действующим законодательством.

Сипаты 4.4.1-бөлімде келтірілген.
6.1.5. Су ресурстарын басқару
ЕҚТ 5.
ЕҚТ эквивалентті сапа деректерін беруді регламенттейтін ұлттық және/немесе халықаралық стандарттарға сәйкес тазарту құрылыстарынан сарқынды суларды шығару орнында маркерлі ластағыш заттардың төгінділеріне мониторинг жүргізуден тұрады.
Р/с
Параметр/маркерлік ластағыш зат
Бақылаудың ең аз кезеңділігі
1
2
3
1
Температура (С0)
Үздіксіз*
2
Шығыс өлшегіш (м3/сағ)
Үздіксіз*
3
Сутегі көрсеткіші (ph)
Үздіксіз*
4
Электр өткізгіштік (мкс -микросименс)
Үздіксіз*
5
Лайлылық (ЭМФ-литріне формазин бойынша лайлану бірліктері)
Үздіксіз*
6
Тұз аммонийі
Бір тоқсанда бір рет **
7
Темір (Fe)
Бір тоқсанда бір рет **
8
Магний
Бір тоқсанда бір рет **
9
Титан
Бір тоқсанда бір рет **
10
Хлоридтер
Бір тоқсанда бір рет **
11
Қалқыма заттар
Бір тоқсанда бір рет **
* Үздіксіз бақылау қолданыстағы заңнамада көзделген талаптарға сәйкес су шығарғыштарда МАЖ арқылы жүргізіледі
** Бақылау кезеңділігі титан мен магний өндірісінде олардың құрамында болған жағдайда заттар үшін қолданылады
Сарқынды суларды ағызуды бақылау үшін су мен сарқынды суларды іріктеу мен талдаудың көптеген стандартты процедуралары бар, соның ішінде:
кездейсоқ сынама – сарқынды сулардан алынған бір сынама
құрама сынама – белгілі бір кезең ішінде үздіксіз алынатын сынама немесе белгілі бір кезең ішінде үздіксіз немесе мезгіл-мезгіл алынып, содан кейін араласқан бірнеше сынамадан тұратын сынама
білікті кездейсоқ сынама – кемінде екі минут аралықпен ең көп дегенде екі сағат ішінде іріктелген, содан кейін араласқан кемінде бес кездейсоқ сынамадан тұратын құрама сынама.
Сипаты 4.4.2-бөлімде келтірілген.
6.1.6. Шу
ЕҚТ 6.
Шу деңгейін төмендету үшін ЕҚT техниканың біреуін немесе комбинациясын қолданудан тұрады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
дыбысты өшіргіштер, резонаторлар, қаптамалар көмегімен жабдықтар мен құралдарды дыбыс оқшаулау
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
қоршау конструкцияларын дыбыс оқшаулау, қабырғаларды, төбелерді және едендерді дыбыс сіңіретін қаптау
3
желдету және ауаны баптау жүйелерінде, жабдықта бәсеңдеткіштерді қолдану
4
ғимараттарды, үй-жайларды, құрылыстарды жобалаудағы акустикалық ұтымды жоспарлау шешімдері
5
шуды азайтуға бағытталған сындарлы іс-шаралар, оның ішінде ғимараттардың инженерлік және санитарлық-техникалық жабдықтарынан
Сипаты 4.8-бөлімде келтірілген.
6.1.7. Иіс
ЕҚТ 7.
Иіс деңгейін төмендету мақсатында ЕҚТ техниканың біреуін немесе комбинациясын қолданудан тұрады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
иістердің пайда болу көздерін анықтау және оларды жою және (немесе) иістерді азайту жөніндегі іс-шараларды жүргізу
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
иістерді шығара алатын кез келген жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсету
3
иісті материалдарды дұрыс сақтау және өңдеу
4
жағымсыз иістермен бірге жүретін зиянды шығарындыларды тазарту жүйелерін енгізу
Сипаты 4.8-бөлімде келтірілген.

Описание представлено в разделе 4.4.1.
6.1.5. Управление водными ресурсами
НДТ 5.
НДТ заключается в проведении мониторинга сбросов маркерных загрязняющих веществ в месте выпуска сточных вод из очистных сооружений в соответствии с национальными и/или международными стандартами, регламентирующими предоставление данных эквивалентного качества.
п/п
Параметр/маркерное загрязняющее вещество
Минимальная периодичность контроля
1
Температура (С0)
Непрерывно*
2
Расходомер (м3/час)
Непрерывно*
3
Водородный показатель (ph)
Непрерывно*
4
Электропроводность (мкс – микросименс)
Непрерывно*
5
Мутность (ЕМФ-единицы мутности по формазину на литр)
Непрерывно*
6
Аммоний солевой
Один раз в квартал **
7
Железо (Fe)
Один раз в квартал **
8
Магний
Один раз в квартал **
9
Титан
Один раз в квартал **
10
Хлориды
Один раз в квартал **
11
Взвешенные вещества
Один раз в квартал **
* Непрерывный контроль проводится посредством АСМ на водовыпусках согласно требованиям, предусмотренным действующим законодательством.
** Периодичность контроля применима для веществ при условии их наличия в составе при производстве титана и магния.
Для мониторинга сброса сточных вод существует множество стандартных процедур отбора проб и анализа воды и сточных вод, в том числе:
случайная проба – одна проба, взятая из потока сточных вод;
составная проба – проба, отбираемая непрерывно в течение определенного периода, или проба, состоящая из нескольких проб, отбираемых непрерывно или периодически в течение определенного периода и затем смешанных;
квалифицированная случайная проба – составная проба из не менее чем пяти случайных проб, отобранных в течение максимум двух часов с интервалом не менее двух минут и затем смешанных.
Описание представлено в разделе 4.4.2.
6.1.6. Шум
НДТ 6.
В целях снижения уровня шума НДТ заключается в использовании одной или комбинации техник:
п/п
Техники
Применимость
1
2
3
1
Звукоизоляция оборудования и инструментов с помощью глушителей, резонаторов, кожухов.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Звукоизоляция ограждающих конструкций, звукопоглощающая облицовка стен, потолков и полов.
3
Применение глушителей в системах вентиляции и кондиционирования воздуха, в оборудовании.
4
Акустически рациональные планировочные решения в проектировании зданий, помещений, сооружений.
5
Конструктивные мероприятия, направленные на уменьшение шума, в том числе от инженерного и санитарно-технического оборудования зданий.
Описание представлено в разделе 4.8.
6.1.7. Запах
НДТ 7.
В целях снижения уровня запаха НДТ заключается в использовании одной или комбинации техник:
п/п
Техники
Применимость
1
Выявление источников образования запахов и проведение мероприятий по их удалению и (или) сокращению запахов.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Эксплуатация и техническое обслуживание любого оборудования, которое может выделять запахи.
3
Надлежащее хранение и обращение с пахучими материалами.
4
Внедрение систем очистки вредных выбросов, сопровождающихся неприятными запахами.
Описание представлено в разделе 4.9.

6.2. Ластағыш заттардың шығарындыларын азайту
6.2.1. Ұйымдастырылмаған көздерден шығарындыларды азайту
ЕҚТ 8.
Алдын алу үшін немесе іс жүзінде мүмкін болмаса, ЕҚT атмосферасына ұйымдастырылмаған шаң шығарындыларын азайту экологиялық менеджмент жүйесінің бөлігі ретінде ұйымдастырылмаған шығарындылар бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу және жүзеге асыру болып табылады (ЕҚT 1-ді қараңыз), оған мыналар кіреді:
а) ұйымдастырылмаған шаң шығарындыларының ең маңызды көздерін анықтау;
б) белгілі бір уақыт кезеңі ішінде ұйымдастырылмаған шығарындылардың алдын алу және / немесе азайту үшін тиісті шаралар мен техникалық шешімдерді анықтау және іске асыру.
ЕҚТ 9.
Ең үздік қолжетімді техника тасымалдау, тиеу-түсіру операциялары кезінде ұйымдастырылмаған шаң шығарындыларының алдын алу немесе азайту болып табылады.
Тасымалдау, тиеу-түсіру операциялары кезінде шаң шығарындыларының алдын алу және азайту үшін қолданылатын шараларға мыналар жатады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
шаң материалдарын түсіру, шамадан тыс тиеу, тасымалдау және өңдеу орындарында шаң шығаруды болдырмау үшін тиімді шаң жинау жүйелерімен, сору және сүзу жабдықтарымен жабдықтау
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
тау массасын алдын ала ылғалдандыруды қолдану, техникалық сумен суару, экскаваторлық кенжарларды жасанды желдету
3
доңғалақты және рельсті жүрісте стационарлық және жылжымалы гидромониторлық-сорғы қондырғыларын қолдану
4
жебе аймағында су шашу және экскаватор шелегін алу үшін әртүрлі суару құрылғыларын қолдану
5
шаң түзетін материалдарды ауыстырып тиеу процесін ұйымдастыру
6
техникалық сумен суару арқылы автомобиль жолдарын шаң басу
7
кенжарлар мен карьерлік автомобиль жолдарын шаң басу процесінде шаңды байланыстыру үшін әртүрлі беттік белсенді заттарды қолдану
8
теміржол вагондары мен автокөлік шанақтарын паналау
9
теміржол вагондарында және т. Б. тасымалдау кезінде жүктердің жоғарғы қабатын тегістеу және тығыздау үшін құрылғы мен қондырғыны қолдану
10
шаң басатын материалдарды тасымалдау үшін пайдаланылатын автокөлік құралдарын тазалау (шанақты, дөңгелектерді жуу)
11
тау-кен массасын тасымалдау үшін конвейерлік және пневматикалық көліктің әртүрлі түрлері мен түрлерін қолдану
12
автокөліктің түтіндігі мен уыттылығын және отын аппаратурасының бақылау-реттеу жұмыстарын өлшеу
13
ІЖҚ пайдаланылған газды тазартудың каталитикалық технологияларын қолдану
Сипаты 5.5.1.3-бөлімде келтірілген.
ЕҚТ 10.
Ең үздк қолжетімді техника кендер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін сақтау кезінде ұйымдастырылмаған шаң шығарындыларының алдын алу немесе азайту болып табылады.
Кендер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін сақтау кезінде шаң шығарындыларының алдын алу және азайту үшін қолданылатын шараларға мыналар жатады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
тасты топырақты, дөрекі ұсақталған бос жынысты пайдалана отырып, қалдық қоймаларының қоршау бөгеттерінің еңістерін нығайту
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
борпылдақ аршылған үйінділер бойымен жер бөлу шекарасы бойынша орман қорғау жолағын орнату (ағаш отырғызу)
табиғи тіршілік ету ортасын ескере отырып қолданылады
3
жел экрандарын пайдалану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Сипаты 5.5.1.4-бөлімде келтірілген.

6.2. Снижение выбросов загрязняющих веществ
6.2.1. Снижение выбросов от неорганизованных источников
НДТ 8.
Для предотвращения или, если это практически невозможно, сокращения неорганизованных выбросов пыли в атмосферу НДТ заключается в разработке и реализации плана мероприятий по неорганизованным выбросам как части системы экологического менеджмента (см. НДТ 1), который включает в себя:
а) определение наиболее значимых источников неорганизованных выбросов пыли;
б) определение и реализацию соответствующих мер и технических решений для предотвращения и/или сокращения неорганизованных выбросов в течение определенного периода времени.
НДТ 9.
Наилучшей доступной техникой является предотвращение или сокращение неорганизованных выбросов пыли при транспортировке, погрузочно-разгрузочных операциях.
К мерам, применимым для предотвращения и снижения выбросов пыли при транспортировке, погрузочно-разгрузочных операциях, относятся:
п/п
Техники
Применимость
1
2
3
1
Оборудование эффективными системами пылеулавливания, вытяжным и фильтрующим оборудованием для предотвращения выбросов пыли в местах разгрузки, перегрузки, транспортировки и обработки пылящих материалов.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Применение предварительного увлажнения горной массы, орошение технической водой, искусственное проветривание экскаваторных забоев.
3
Применение стационарных и передвижных гидромониторно-насосных установок, на колесном и рельсовом ходу.
4
Применение различных оросительных устройств для разбрызгивания воды в зоне стрелы и черпания ковша экскаватора.
5
Организация процесса перевалки пылеобразующих материалов
6
Пылеподавление автомобильных дорог путем полива технической водой.
7
Применение различных поверхностно-активных веществ для связывания пыли в процессе пылеподавления забоев и карьерных автодорог.
8
Укрытие железнодорожных вагонов и кузовов автотранспорта.
9
Применение устройства и установки для выравнивания и уплотнения верхнего слоя грузов при транспортировке в железнодорожных вагонах и др.
10
Очистка автотранспортных средств (мойка кузова, колес), используемых для транспортировки пылящих материалов.
11
Применение различных видов и типов конвейерного и пневматического транспорта для перевозки горной массы.
12
Проведение замеров дымности и токсичности автотранспорта и контрольно-регулировочных работ топливной аппаратуры.
13
Применение каталитических технологий очистки выхлопных газов ДВС.
Описание представлено в разделе 5.4.1.
НДТ 10.
НДТ является предотвращение или сокращение неорганизованных выбросов пыли при хранении руд и продуктов их переработки.
К мерам, применимым для предотвращения и снижения выбросов пыли при хранении руд и продуктов их переработки, относятся:
п/п
Техники
Применимость
1
2
3
1
Укрепление откосов ограждающих дамб хвостохранилищ с использованием скального грунта, грубодробленой пустой породы.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Устройство лесозащитной полосы по границе земельного отвода вдоль отвалов рыхлой вскрыши (посадка деревьев).
Применимо с учетом естественной среды обитания
3
Использование ветровых экранов.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Описание представлено в разделе 5.5.1.

6.2.2.      Ұйымдастырылған көздерден шығарындыларды азайту
Төменде ұсынылған техникалар және олардың көмегімен қол жеткізуге болатын технологиялық көрсеткіштер (бар болса) мәжбүрлі желдету жүйелерімен жабдықталған көздер үшін белгіленген.
6.2.2.1. Шаң мен газ тәрізді заттардың шығарындылары
ЕҚТ 11.
Титан мен магний өндірісінде шикізатты дайындаумен (қабылдаумен, өңдеумен, сақтаумен, араластырумен, біріктірумен) байланысты процестер кезінде шаң шығарындыларын (қалқыма заттар) азайту мақсатында ЕҚТ бір немесе бірнеше газ тазарту қондырғыларын (гравитациялық тұндыру камералары, циклондар, скрубберлер) пайдалануды, электр сүзгілерді, қапшықты сүзгілерді, гибридті сүзгілерді пайдалануды, керамикалық және металл ұсақ тазалау сүзгілерін және / немесе олардың комбинацияларын пайдалануды көздейді.
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
гравитациялық тұндыру камераларын қолдану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
циклондарды қолдану
3
применение мокрых газоочистителей
6.1-кесте. Титан қожын алу кезінде шикізатты дайындау (қабылдау, өңдеу, сақтау, араластыру) процесінде шаң шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с
Техникалар
ЕҚТ-ТП (мг/нм3) *
1
ШВ(Ц) типті циклондар
2-5
2
Гибридті қапшық сүзгі (электр сүзгісі+қап сүзгісі)
3
Қапшық сүзгі
4
Электр сүзгілер
5
Циклондар
6
Импульсті тазалау сүзгісі
7
Керамикалық және металл ұсақ тазарту сүзгілері
* Үздіксіз өлшеулер жүргізген кезде, егер өлшеу нәтижелерін бағалау төменде көрсетілген шарттардың күнтізбелік жылда сақталғанын көрсетсе, шығарындылардың шекті мәндері сақталды деп есептеледі:
a) рұқсат етілген орташа айлық мән шығарындылардың тиісті шекті мәндерінен аспайды;
b) рұқсат етілген орташа тәуліктік мән шығарындылардың тиісті шекті мәндерінің 110 %-ынан аспайды;
c) бір жылдағы барлық рұқсат етілген орташа сағаттық мәндердің 95 %-ы шығарындылардың тиісті шекті мәндерінің 200 %-ынан аспайды;
Егер құзыретті органдар белгілеген қағидаларға сәйкес айқындалған өлшемдердің әрбір сериясының немесе өзге де рәсімдердің нәтижелері шығарындылардың шекті мәндерінен аспаса, үздіксіз өлшеулер болмаған кезде шығарындылардың шекті мәндері сақталды деп есептеледі
(Еуропалық Парламент пен Еуропалық Одақ Кеңесінің 2010/75/ЕО 2010 жылғы 24 қарашадағы "өнеркәсіптік шығарындылар туралы (ластанудың алдын алу және бақылау туралы)" директивасы)
Сипаты 5.5.2-бөлімде келтірілген.
ЕҚТ-мен баланысты мониторинг: ЕҚТ 4-ті қараңыз.
ЕҚТ 12.
Титан мен магний өндірісінде шаң шығарындыларын азайту мақсатында ЕҚТ түтін газдарын (гравитациялық тұндыру камералары, циклондар, скрубберлер) алдын ала тазарту техникасын қолданудан тұрады, содан кейін гибридті қапшық сүзгіні (электр сүзгі + қапшық сүзгі), электр сүзгілерді, қапшық сүзгілерді, импульсті тазартатын сүзгілерді, керамикалық және металл ұсақ тазалағыш сүзгілерді немесе олардың комбинацияларын пайдаланады.
Техникалар
Қолданылуы
а
гравитациялық тұндыру камераларын қолдану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
б
циклондарды қолдану
в
ылғал газ тазартқыштарды қолдану

6.2.2. Снижение выбросов от организованных источников
Представленные ниже техники и достижимые с их помощью технологические показатели (при наличии) установлены для источников, оборудованных принудительными системами вентиляции.
6.2.2.1. Выбросы пыли и газообразных веществ
НДТ 11.
В целях сокращения выбросов пыли (взвешенные вещества) при процессах, связанных с подготовкой сырья (прием, обработка, хранение, перемешивание, смешивание) при производстве титана и магния, НДТ предусматривает использование одной или нескольких газоочистных установок (камеры гравитационного осаждения, циклоны, скрубберы), использование электрофильтров, рукавных фильтров, гибридных фильтров, фильтров с импульсной очисткой, керамических и металлических мелкоочистных фильтров и/или их комбинаций.
п/п
Техники
Применимость
1
Применение камер гравитационного осаждения
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Применение циклонов
3
Применение мокрых газоочистителей
Таблица 6.1. Технологические показатели выбросов пыли в процессе подготовки сырья (прием, обработка, хранение, смешивание) при получении титанового шлака
п/п
Техники
НДТ-ТП (мг/нм3) *
1
Циклоны типа ШВ(Ц)
2 – 5
2
Гибридный рукавный фильтр (электрофильтр+рукавный фильтр)
3
Рукавный фильтр
4
Электрофильтры
5
Циклоны
6
Фильтр с импульсной очисткой
7
Керамический и металлический мелкоочистные фильтры
* При проведении непрерывных измерений пороговые значения выбросов считаются соблюденными, если оценка результатов измерений показывает, что нижеперечисленные условия соблюдены в календарном году:
a) допустимое среднемесячное значение не превышает соответствующие пороговые значения выбросов;
b) допустимое среднесуточное значение не превышает 110 % от соответствующих пороговых значений выбросов;
c) 95 % всех допустимых среднечасовых значений за год не превышает 200 % от соответствующих пороговых значений выбросов.
При отсутствии непрерывных измерений пороговые значения выбросов считаются соблюденными, если результаты каждой серий измерений или иных процедур, определенные в соответствии с правилами, установленными компетентными органами, не превышают пороговые значения выбросов.
(Директива Европейского парламента и Совета Европейского Союза 2010/75/ЕС от 24 ноября 2010 года "О промышленных выбросах (о комплексном предотвращении загрязнения и контроле над ним)").
Описание представлено в разделе 5.2.
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
НДТ 12.
В целях сокращения выбросов пыли при производстве титана и магния НДТ заключается в использовании техник предварительной очистки дымовых газов (камеры гравитационного осаждения, циклоны, скрубберы) с последующем использованием гибридного рукавного фильтра (электрофильтр+рукавный фильтр), электрофильтров, рукавных фильтров, фильтров с импульсной очисткой, керамических и металлических мелкоочистных фильтров или их комбинаций.
№ п/п
Техники
Применимость
1
Применение камер гравитационного осаждения
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Применение циклонов
3
Применение мокрых газоочистителей

6.2-кесте. Титан қожын балқыту және балқымасын шығару процесінде шаң шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері:
Р/с №
Технологиялық процесс
Техникалар
ЕҚТ-ТП (мг/нм3) *
Қолданылуы
2
Титан қожын балқыту және балқымасын шығару процесі
ШВ(Ц) типті циклондар
2-5
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Қапшық сүзгі
Гибридті қапшық сүзгі (электр сүзгісі + қапшық сүзгі)
Электр сүзгілер
Импульсті тазалау сүзгісі
Керамикалық және металл ұсақ тазарту сүзгілері
Циклондар
*Үздіксіз өлшеулер жүргізген кезде, егер өлшеу нәтижелерін бағалау төменде көрсетілген шарттардың күнтізбелік жылда сақталғанын көрсетсе, шығарындылардың шекті мәндері сақталды деп есептеледі:
a) рұқсат етілген орташа айлық мән шығарындылардың тиісті шекті мәндерінен аспайды;
b) рұқсат етілген орташа тәуліктік мән шығарындылардың тиісті шекті мәндерінің 110 %-ынан аспайды;
c) бір жылдағы барлық рұқсат етілген орташа сағаттық мәндердің 95 %-ы шығарындылардың тиісті шекті мәндерінің 200 %-ынан аспайды;
(Еуропалық Парламент пен Еуропалық Одақ Кеңесінің 2010/75/ЕО 2010 жылғы 24 қарашадағы "өнеркәсіптік шығарындылар туралы (ластанудың алдын алу және бақылау туралы)" директивасы)
Сипаты 5.5.2-бөлімде келтірілген.
ЕҚТ-мен байланысты мониторинг: ЕҚТ 4-ті қараңыз.
6.3-кесте. Титан мен магний өндірісінде құрамында үш компонентті титан бар шихта (материалдарды кептіру, материалдарды ұсақтау, ұнтақтау, араластыру) дайындау процесінде шаң шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с
Технологиялық процесс
Техникалар
ЕҚТ-ТП (мг/нм3) *
Қолданылуы
1
Құрамында үш компонентті титан бар шихтаны дайындау процесі (материалдарды кептіру, материалдарды ұсақтау, ұнтақтау, араластыру)
ШВ(Ц) типті циклондар
2-5
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Қапшық сүзгі
Гибридті қапшық сүзгі (электр сүзгі+қапшық сүзгі)
Электр сүзгі
Керамикалық және металл ұсақ тазарту сүзгісі
Импульсті тазарту сүзгісі
Циклондар
*Үздіксіз өлшеулер жүргізген кезде, егер өлшеу нәтижелерін бағалау төменде көрсетілген шарттардың күнтізбелік жылда сақталғанын көрсетсе, шығарындылардың шекті мәндері сақталды деп есептеледі:
a) рұқсат етілген орташа айлық мән шығарындылардың тиісті шекті мәндерінен аспайды;
b) рұқсат етілген орташа тәуліктік мән шығарындылардың тиісті шекті мәндерінің 110 %-ынан аспайды;
c) бір жылдағы барлық рұқсат етілген орташа сағаттық мәндердің 95 %-ы шығарындылардың тиісті шекті мәндерінің 200 %-ынан аспайды;

Таблица 6.2. Технологические показатели выбросов пыли в процессе плавки и выпуска расплава титанового шлака
п/п
Технологический процесс
Техники
НДТ-ТП (мг/нм3) *
Применимость
2
Процесс плавки и выпуска расплава титанового шлака
Циклоны типа ШВ(Ц)
2-5
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Рукавный фильтр
Гибридный рукавный фильтр (электрофильтр+рукавный фильтр)
Электрофильтры
Фильтр с импульсной очисткой
Керамический и металлический мелкоочистные фильтры
Циклоны
*При проведении непрерывных измерений пороговые значения выбросов считаются соблюденными, если оценка результатов измерений показывает, что нижеперечисленные условия соблюдены в календарном году:
a) допустимое среднемесячное значение не превышает соответствующие пороговые значения выбросов;
b) допустимое среднесуточное значение не превышает 110 % от соответствующих пороговых значений выбросов;
c) 95 % всех допустимых среднечасовых значений за год не превышают 200 % от соответствующих пороговых значений выбросов.
(Директива Европейского парламента и Совета Европейского Союза 2010/75/ЕС от 24 ноября 2010 года "О промышленных выбросах (о комплексном предотвращении загрязнения и контроле над ним)").
Описание представлено в разделе 5.5.2.
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
Таблица 6.3. Технологические показатели выбросов пыли в процессе приготовления трехкомпонентной титансодержащей шихты (сушка материалов, дробление материалов, помол, перемешивание) при производстве титана и магния
п/п
Технологический процесс
Техники
НДТ-ТП (мг/нм3) *
Применимость
1
Процесс приготовления трехкомпонентной титансодержащей шихты (сушка материалов, дробление материалов, помол, перемешивание)
Циклоны типа ШВ(Ц)
2-5
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Рукавный фильтр
Гибридный рукавный фильтр (электрофильтр+рукавный фильтр)
Электрофильтры
Керамический и металлический мелкоочистные фильтры
Фильтр с импульсной очисткой
Циклоны
*При проведении непрерывных измерений пороговые значения выбросов считаются соблюденными, если оценка результатов измерений показывает, что нижеперечисленные условия соблюдены в календарном году:
a) допустимое среднемесячное значение не превышает соответствующие пороговые значения выбросов;
b) допустимое среднесуточное значение не превышает 110 % от соответствующих пороговых значений выбросов;
c) 95 % всех допустимых среднечасовых значений за год не превышают 200 % от соответствующих пороговых значений выбросов.

(Еуропалық Парламент пен Еуропалық Одақ Кеңесінің 2010/75/ЕО 2010 жылғы 24 қарашадағы "өнеркәсіптік шығарындылар туралы (ластанудың алдын алу және бақылау туралы)" директивасы)"
Сипаты 5.5.2-бөлімде келтірілген.
ЕҚТ-мен байланысты мониторинг: ЕҚТ 4-ті қараңыз.
ЕҚТ 13.
Процесте шаң шығарындыларын азайту мақсатында титан тетрахлоридінен титанды магний-термиялық жолмен қалпына келтіру (тотықсыздану, дистилляция) титан губкасын өндіруде титан губкасын алу кезінде магнийтермиялық әдіспен губт төмендегі әдістердің бірін немесе комбинациясын қолдану болып табылады.
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
гравитациялық тұндыру камераларын қолдану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
циклондарды қолдану
3
ылғал газ тазартқыштарды қолдану
6.4-кесте. Магний-термиялық тәсілмен губкалы титан өндірісінде титан губкасын алу кезіндегі шаң шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с
Технологиялық процесс
Техникалар
ЕҚТ-ТП (мг/нм3) *
Қолданылуы
1
Титанды магнийтермиялық жолмен титан тетрахлоридінен тотықсыздандыру (тотықсыздандыру, дистилляциялау)
ШВ(Ц) типті циклондар
2-5
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Қапшық сүзгі
Гибридті қапшық сүзгі (электр сүзгі+қапшық сүзгі)
Электр сүзгі
Керамикалық және металл ұсақ тазарту сүзгісі
Импульсті тазарту сүзгісі
Циклондар
*Үздіксіз өлшеулер жүргізген кезде, егер өлшеу нәтижелерін бағалау төменде көрсетілген шарттардың күнтізбелік жылда сақталғанын көрсетсе, шығарындылардың шекті мәндері сақталды деп есептеледі:
a) рұқсат етілген орташа айлық мән шығарындылардың тиісті шекті мәндерінен аспайды;
b) рұқсат етілген орташа тәуліктік мән шығарындылардың тиісті шекті мәндерінің 110 %-ынан аспайды;
c) бір жылдағы барлық рұқсат етілген орташа сағаттық мәндердің 95 %-ы шығарындылардың тиісті шекті мәндерінің 200 %-ынан аспайды;
(Еуропалық Парламент пен Еуропалық Одақ Кеңесінің 2010/75/ЕО 2010 жылғы 24 қарашадағы "өнеркәсіптік шығарындылар туралы (ластанудың алдын алу және бақылау туралы)" директивасы)
Сипаты 5.5.2, 5.5.5-бөлімдерде келтірілген.
ЕҚТ-мен байланысты мониторинг: ЕҚТ 4-ті қараңыз.
ЕҚТ 14.
Титан қорытпаларын өндіру үшін шихта материалдарын (бастапқы және қайталама) дайындау процесінде шығарындыларды азайту мақсатында (қышқыл ерітіндісінде тазарту, майсыздандыру, атқылау, қыздыру, ұсақтау, ілу, престеу, кептіру) ЕҚТ төменде келтірілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын пайдаланудан тұрады.
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
гравитациялық тұндыру камераларын қолдану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
циклондарды қолдану
3
ылғал газ тазартқыштарды қолдану

(Директива Европейского парламента и Совета Европейского Союза 2010/75/ЕС от 24 ноября 2010 года "О промышленных выбросах (о комплексном предотвращении загрязнения и контроле над ним)").
Описание представлено в разделе 5.5.2.
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
НДТ 13.
В целях сокращения выбросов пыли в процессе восстановление титана из тетрахлорида титана магнийтермическим способом (восстановление, дистилляция) при получении титановой губки в производстве титана губчатого магнийтермическим способом НДТ заключается в использовании одной или комбинации из приведенных ниже техник.
п/п
Техники
Применимость
1
Применение камер гравитационного осаждения
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Применение циклонов
3
Применение мокрых газоочистителей
Таблица 6.4. Технологические показатели выбросов пыли при получении титановой губки в производстве титана губчатого магнийтермическим способом
п/п
Технологический процесс
Техники
НДТ-ТП (мг/нм3) *
Применимость
1
Восстановление титана из тетрахлорида титана магнийтермическим способом (восстановление, дистилляция)
Циклоны типа ШВ(Ц)
2-5
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Рукавный фильтр
Гибридный рукавный фильтр (электрофильтр+рукавный фильтр)
Электрофильтры
Керамический и металлический мелкоочистные фильтры
Фильтр с импульсной очисткой
Циклоны
*При проведении непрерывных измерений пороговые значения выбросов считаются соблюденными, если оценка результатов измерений показывает, что нижеперечисленные условия соблюдены в календарном году:
a) допустимое среднемесячное значение не превышает соответствующие пороговые значения выбросов;
b) допустимое среднесуточное значение не превышает 110 % от соответствующих пороговых значений выбросов;
c) 95 % всех допустимых среднечасовых значений за год не превышают 200 % от соответствующих пороговых значений выбросов.
(Директива Европейского парламента и Совета Европейского Союза 2010/75/ЕС от 24 ноября 2010 года "О промышленных выбросах (о комплексном предотвращении загрязнения и контроле над ним)").
Описание представлено в разделе 5.4.2.
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
НДТ 14.
В целях сокращения выбросов в процессе подготовки шихтовых материалов (первичных и вторичных) для производства титановых сплавов (очистка в кислотном растворе, обезжиривание, дробеметная обработка, нагрев, измельчение, навешивание, прессование, сушка) НДТ заключается в использовании одной или комбинации из приведенных ниже техник.
п/п
Техники
Применимость
1
Применение камер гравитационного осаждения
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Применение циклонов
3
Применение мокрых газоочистителей

c) бір жылдағы барлық рұқсат етілген орташа сағаттық мәндердің 95 %-ы шығарындылардың тиісті шекті мәндерінің 200 %-ынан аспайды;
(Еуропалық Парламент пен Еуропалық Одақ Кеңесінің 2010/75/ЕО 2010 жылғы 24 қарашадағы "өнеркәсіптік шығарындылар туралы (ластанудың алдын алу және бақылау туралы)" директивасы)
Сипаты 5.5.2, 5.5.5-бөлімдерде келтірілген.
ЕҚТ-мен байланысты мониторинг: ЕҚТ 4-ті қараңыз.
6.2.2.2. Күкірт диоксидінің шығарындылары
ЕҚТ 19.
Титан қожын балқыту мен балқымасын шығару кезінде шығатын технологиялық газдардан SO2 шығарындыларының алдын алу немесе азайту мақсатында ЕҚТ төменде көрсетілген техникалардың біреуін немесе комбинациясын пайдаланудан тұрады:
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
Күкіртсіздендіру және күкірт аз отынды пайдалану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
"Дымқыл" тазалау әдістерін қолдану (ылғалды скруббер)
Жаңа қондырғыларға қатысты.
Қолданыстағы қондырғылары үшін қолданылуы мынадай жағдайларда шектелуі мүмкін:
қалдық газ ағынының өте жоғары жылдамдығы (пайда болған қалдықтар мен сарқынды сулардың айтарлықтай мөлшеріне байланысты);
құрғақ жерлерде (судың үлкен көлеміне және сарқынды суларды тазарту қажеттілігіне байланысты);
күкіртсіздендіру үшін жекелеген ағындарды бөле отырып, газдарды тазартудың орталықтандырылған жүйесін ауқымды реконструкциялау қажеттілігі, сондай-ақ аумақтың шектелуі (қосымша ірі габаритті құрылыстар салу үшін өндірістік алаңдардың болмауы).
6.10-кесте. Титан қожының балқыту және балқыту өндірісіндегі SO2 шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/Нм3)
1
SO2
2-5
Көрсетілген техникалардың біреуін немесе комбинациясын пайдаланған кезде эмиссияның сандық мәні белгіленген санитариялық-гигиеналық, экологиялық сапа нормативтеріне және қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне сәйкес келуге тиіс. Нормативтік құқықтық актілерде айқындалған әртүрлі мәндер болған кезде SO2-ге белгіленген неғұрлым қатаң талаптар қолданылады.
ЕҚТ-мен байланысты мониторинг: ЕҚТ 4-ті қараңыз.
Сипаты 5.5.4-бөлімде келтірілген.
ЕҚТ 20.
Магнийді тазарту және құю кезінде, титан мен магний өндірісінде шығатын технологиялық газдардан SO2 шығарындыларының алдын алу немесе азайту мақсатында ЕҚТ төмендегі техникалардың біреуін немесе комбинациясын пайдаланудан тұрады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
Күкіртсізденіру және құрамында күкірті аз отынды пайдалану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Тазартудың "ылғалды" тәсілдерін пайдалану (ылғалды скруббер)
Жаңа қондырғыларға қатысты.
Қолданыстағы қондырғылары үшін қолданылуы мынадай жағдайларда шектелуі мүмкін:
қалдық газ ағынының өте жоғары жылдамдығы (пайда болған қалдықтар мен сарқынды сулардың айтарлықтай мөлшеріне байланысты);
құрғақ жерлерде (судың үлкен көлеміне және сарқынды суларды тазарту қажеттілігіне байланысты);
күкіртсіздендіру үшін жекелеген ағындарды бөле отырып, газдарды тазартудың орталықтандырылған жүйесін ауқымды реконструкциялау қажеттілігі, сондай-ақ аумақтың шектелуі (қосымша ірі габаритті құрылыстар салу үшін өндірістік алаңдардың болмауы).

c) 95 % всех допустимых среднечасовых значений за год не превышают 200 % от соответствующих пороговых значений выбросов.
(Директива Европейского парламента и Совета Европейского Союза 2010/75/ЕС от 24 ноября 2010 года "О промышленных выбросах (о комплексном предотвращении загрязнения и контроле над ним)").
Описание представлено в разделах 5.4.2.
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
6.2.2.2. Выбросы диоксида серы
НДТ 19.
В целях предотвращения или сокращения выбросов SO2 из отходящих технологических газов при производстве плавки и выпуска расплава титанового шлака НДТ заключается в использовании одной из или комбинации нижеперечисленных техник:
п/п
Техники
Применимость
1
2
3
1
Десульфуризация и использование топлива с пониженным содержанием серы
Общеприменимо
2
Использование "мокрых" способов очистки (мокрый скруббер)
Применительно для новых установок.
Для действующих установок применимость может быть ограничена в случаях:
очень высокие скорости потока отходящего газа (из-за значительного количества образующихся отходов и сточных вод);
в засушливых районах (из-за большого объема воды и необходимости очистки сточных вод);
необходимость масштабной реконструкции централизованной системы очистки газов с выделением отдельных потоков для обессеривания, а также ограниченность территории (отсутствие производственных площадей для строительства дополнительных крупногабаритных сооружений).
Таблица 6.10. Технологические показатели выбросов SO2 при производстве плавки и выпуске расплава титанового шлака.
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
SO2
2-5
При использовании одной или комбинации указанных техник количественное значение эмиссии должно соответствовать установленным санитарно-гигиеническим, экологическим нормативам качества и целевым показателям качества окружающей среды. При наличии разных значений, определенных нормативными правовыми актами, применяются наиболеe жесткие требования, установленные к SO2.
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
Описание представлено в разделе 5.4.3.
НДТ 20.
В целях предотвращения или сокращения выбросов SO2 из отходящих технологических газов при рафинировании и литье магния при производстве титана и магния НДТ заключается в использовании одной из или комбинации нижеперечисленных техник:
п/п
Техники
Применимость
1
2
3
1
Десульфуризация и использование топлива с пониженным содержанием серы
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Использование "мокрых" способов очистки (мокрый скруббер)
Применительно для новых установок.
Для действующих установок применимость может быть ограничена в случаях:
очень высокие скорости потока отходящего газа (из-за значительного количества образующихся отходов и сточных вод);
в засушливых районах (из-за большого объема воды и необходимости очистки сточных вод);
необходимость масштабной реконструкции централизованной системы очистки газов с выделением отдельных потоков для обессеривания, а также ограниченность территории (отсутствие производственных площадей для строительства дополнительных крупногабаритных сооружений).

6.11-кесте. Магнийді тазарту және құю кезінде SO2 шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/Нм3)
1
SO2
20-50
6.2.2.3. Азот оксидінің шығарындылары
ЕҚТ 21.
Титан қожын балқыту және балқымасын шығару кезінде атмосфераға азот оксидтерінің (NOX) шығарылуын болдырмау және/немесе азайту үшін ЕҚТ төменде көрсетілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын пайдалану болып табылады:
Р/с №
Техника
Қолданылуы
1
2
3
1
Түтін газының қайта айналуы
Жалпы қолданылады
Оттегінің мөлшерін, демек, жалын температурасын төмендету үшін пештен шыққан газды жалынға қайта беру. Арнайы оттықтарды пайдалану жалынның негізін салқындататын және жалынның ең ыстық бөлігіндегі оттегінің мөлшерін азайтатын түтін газдарының ішкі айналымына негізделген.
2
Оттық дизайны (NOx аз түзілетін оттық)
Жалынның ең жоғары температурасын төмендетуге арналған, бұл жану процесін кешіктіреді, бірақ жылу беруді арттыра отырып, оның аяқталуына мүмкіндік береді. Бұл оттық дизайнының әсері отынның өте тез тұтануында, әсіресе отында Ұшпа қосылыстар болған кезде, атмосферада оттегінің жетіспеушілігінде, бұл NOx түзілуінің төмендеуіне әкеледі. NOx шығарындылары төмен оттықтардың дизайны кезең-кезеңмен жануды (ауа/отын) және түтін газдарын қайта өңдеуді қамтиды.
Жұмыс істеп тұрған зауыттарда қолданылуы конструкциялық және/немесе пайдаланушылық шектеулермен шектелуі мүмкін.
3
Селективті каталитикалық емес қалпына келтіру (СКЕҚ)
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
4
Селективті каталитикалық қалпына келтіруді қолдану (СКҚ)
Жалпы қолданылады.
Ол шаңсыздандырудан және қышқыл газдардан тазартудан кейін қолданылады
5
Оттегі-отын оттығы
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.

Таблица 6.11. Технологические показатели выбросов SO2 при рафинировании и литье магния.
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
SO2
20-50
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
6.2.2.3. Описание представлено в разделе 5.4.3.Выбросы оксидов азота
НДТ 21.
Для предотвращения и/или снижения выбросов окислов азота (NOx) в атмосферу при ведении плавки и выпуске расплава титанового шлака НДТ является использование одного или комбинации нижеуказанных методов:
п/п
Техника
Применение
1
2
3
1
Рециркуляция дымовых газов
Общеприменимо
Повторная подача отработанного газа из печи в пламя для снижения содержания кислорода и, следовательно, температуры пламени. Использование специальных горелок основано на внутренней рециркуляции дымовых газов, которые охлаждают основание пламени и снижают содержание кислорода в самой горячей части пламени.
2
Конструкция горелки (горелка с низким образованием NOх)
Предназначены для снижения пиковых температур пламени, что задерживает процесс сгорания, но дает ему завершится, при этом увеличивая теплопередачу. Эффект этой конструкции горелки заключается в очень быстром воспламенении топлива, особенно при наличии в топливе летучих соединений, при недостатке кислорода в атмосфере, что ведет к снижению образования NOx. Конструкция горелок с более низкими показателями выбросов NOx предполагает поэтапное сжигание (воздух/топливо) и рециркуляцию дымовых газов.
Применимость на существующих заводах может быть ограничена конструктивными и/или эксплуатационными ограничениями.
3
Селективное некаталитическое восстановление (СНКВ)
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
4
Применение селективного каталитического восстановления (СКВ)
Общеприменимо.
Применяется после обеспыливания и очистки от кислых газов.
5
Кислородно-топливная горелка
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.

6.12-кесте. Титан қожының балқымасын балқыту және шығару кезіндегі NOx шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/Нм3)
1
NOx
2-5
Көрсетілген техникалардың біреуін немесе комбинациясын пайдаланған кезде эмиссияның сандық мәні белгіленген санитариялық-гигиеналық, экологиялық сапа нормативтеріне және қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне сәйкес келуге тиіс. Нормативтік құқықтық актілерде айқындалған әртүрлі мәндер болған кезде NOx-қа белгіленген ең қатаң талаптар қолданылады.
ЕҚТ-мен байланысты мониторинг: ЕҚТ 4-ті қараңыз.
Сипаты 5.5.3-бөлімде келтірілген.

Таблица 6.12. Технологические показатели выбросов NOx при ведении плавки и выпуске расплава титанового шлака.
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
NOx
2-5
При использовании одной или комбинации указанных техник количественное значение эмиссий должно соответствовать установленным санитарно-гигиеническим, экологическим нормативам качества и целевым показателям качества окружающей среды. При наличии разных значений, определенных нормативными правовыми актами, применяются наиболее жесткие требования, установленные к NOx.
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
Описание представлено в разделе 5.4.4.

6.2.2.4. Көміртегі оксидінің шығарындылары
ЕҚТ 22.
Титан қожын өндіру бойынша балқытуды жүргізу кезінде атмосфераға көміртегі оксиді шығарындыларының алдын алу және/немесе азайту үшін ЕҚТ төменде көрсетілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын пайдалану болып табылады:
Р/с №
Техникалар
Сипаты
1
2
3
2
Мыс аммиак ерітінділерін пайдаланып газдарды сіңіру арқылы тазарту
Төмен температуралы газды тазарту процесі және СО-ны физикалық сіңіруге немесе газды сұйық азотпен жууға негізделген. Тазарту процесі үш кезеңнен тұрады: бастапқы газдарды алдын-ала салқындату және кептіру; осы газдарды терең салқындату және олардың компоненттерін ішінара конденсациялау; газдарды көміртегі оксидінен, метаннан және оттегінен сұйық азотпен жуу колоннасында жуу. Қондырғыда төмен температураны құру үшін қажет суық аммиакты салқындату циклімен, сондай-ақ азот-сутегі фракциясының кері ағындары мен жоғары қысымды азот циклінің суығын қалпына келтірумен қамтамасыз етіледі.
3
Су буының реакциясын қолдана отырып, газдарды каталитикалық тазарту
Тазарту процесі тотықты темір катализаторларының қатысуымен жүргізілетін су буының реакциясын (су буымен конверсиялау) қолдану арқылы жүзеге асырылуы мүмкін. Тазартылған газдағы көміртегі оксидтерінің қалдық мөлшері пайыздың бірнеше он мыңнан бір бөлігін құрайды. Сонымен қатар, егер газда еркін оттегі болса, ол жойылады.
4
Термиялық каталитикалық күйдіру және каталитикалық күйдіру газдарын тазарту
Көміртегі оксидін тотықтыру үшін марганец, мыс-хром және құрамында платина тобының металдары бар катализаторлар немесе табиғи газ, пропан-бутан қоспасын қолдану қолданылады. Шығарылатын газдардың құрамына байланысты өнеркәсіпте әртүрлі технологиялық тазарту схемалары қолданылады.
5
Регенеративті термиялық тотықтырғыш
Жалпы қолданылады
Регенеративті термиялық тотықтырғыштың жұмысы химиялық / термиялық процеске және механикалық процеске негізделген. ҰOЗ технологиялық газдардағы оттегімен әрекеттесіп, көмірқышқыл газы CO2 және су буы H2O түзеді, олар ешқандай қауіп төндірмейді және иіссіз
6.13-кесте. Титан қожын өндіру бойынша балқытуды жүргізу кезіндегі көміртегі оксиді шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/Нм3)
1
Көміртегі оксиді
2-5
ЕҚТ 23.
Титан тетрахлоридін өндіруде атмосфераға көміртегі оксиді шығарындыларының алдын алу және/немесе азайту үшін магний термиялық әдіспен титан губкасын өндіруде ЕҚТ төменде көрсетілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын қолдану болып табылады:
Р/с №
Техникалар
Сипаты
1
2
3
2
Мыс аммиак ерітінділерін пайдаланып газдарды сіңіру арқылы тазарту
Төмен температуралы газды тазарту процесі және СО-ны физикалық сіңіруге немесе газды сұйық азотпен жууға негізделген. Тазарту процесі үш кезеңнен тұрады: бастапқы газдарды алдын-ала салқындату және кептіру; осы газдарды терең салқындату және олардың компоненттерін ішінара конденсациялау; газдарды көміртегі оксидінен, метаннан және оттегінен сұйық азотпен жуу колоннасында жуу. Қондырғыда төмен температураны құру үшін қажет суық аммиакты салқындату циклімен, сондай-ақ азот-сутегі фракциясының кері ағындары мен жоғары қысымды азот циклінің суығын қалпына келтірумен қамтамасыз етіледі.
3
Су буының реакциясын қолдана отырып, газдарды каталитикалық тазарту
Тазарту процесі тотықты темір катализаторларының қатысуымен жүргізілетін су буының реакциясын (су буымен конверсиялау) қолдану арқылы жүзеге асырылуы мүмкін. Тазартылған газдағы көміртегі оксидтерінің қалдық мөлшері пайыздың бірнеше он мыңнан бір бөлігін құрайды. Сонымен қатар, егер газда еркін оттегі болса, ол жойылады.
4
Термиялық каталитикалық күйдіру және каталитикалық күйдіру газдарын тазарту
Көміртегі оксидін тотықтыру үшін марганец, мыс-хром және құрамында платина тобының металдары бар катализаторлар қолданылады. Шығарылатын газдардың құрамына байланысты өнеркәсіпте әртүрлі технологиялық тазарту схемалары қолданылады.
5
Регенеративті термиялық тотықтырғыш
Жалпы қолданылады

6.2.2.4. Выбросы оксида углерода
НДТ 22.
Для предотвращения и/или снижения выбросов оксида углерода в атмосферу при ведении плавки по производству титанового шлака НДТ является использование одного или комбинации нижеуказанных методов:
п/п
Техники
Описание
1
2
3
1
Абсорбционная очистка газов с использованием медноаммиачных растворов
Низкотемпературный процесс очистки газов основан на физической абсорбции CO или промывке газа жидким азотом. Процесс очистки состоит из трех стадий: предварительного охлаждения и сушки исходных газов; глубокого охлаждения этих газов и частичной конденсации их компонентов; отмывки газов от оксида углерода, метана и кислорода жидким азотом в промывной колонне. Холод, необходимый для создания в установке низких температур, обеспечивается аммиачным холодильным циклом, а также рекуперацией холода обратных потоков азотноводородной фракции и азотного цикла высокого давления.
2
Каталитическая очистка газов с использованием реакции водяного пара
Процесс очистки может осуществляться с использованием реакции водяного пара (конверсией с водяным паром), проводимой в присутствии окисных железных катализаторов. Остаточное содержание оксидов углерода в очищенном газе составляет несколько десятитысячных долей процента. Одновременно происходит удаление свободного кислорода, если он присутствует в газе.
3
Очистка газов с термическим некаталитическим дожиганием и каталитическим дожиганием
Для окисления оксида углерода используют марганцевые, медно-хромовые и содержащие металлы платиновой группы катализаторы либо природный газ, пропан-бутановые смеси. В зависимости от состава отходящих газов в промышленности применяют различные технологические схемы очистки.
4
Регенеративный термический окислитель
Общеприменимо.
Работа регенеративного термического окислителя основана на химическом/термическом и механическом процессах. ЛОС вступают в реакцию с кислородом в технологических газах и образуют углекислый газ CO2 и водяной пар H2O, которые не представляют опасности и не имеют запаха.
Таблица 6.13. Технологические показатели выбросов оксида углерода при ведении плавки по производству титанового шлака.
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
Углерода оксид
2-5
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
Описание представлено в разделе 5.4.5.
НДТ 23.
Для предотвращения и/или снижения выбросов оксида углерода в атмосферу при производстве тетрахлорида титана в производстве титана губчатого магнийтермическим способом НДТ является использование одного или комбинации нижеуказанных методов:
п/п
Техники
Описание
1
2
3
1
Абсорбционная очистка газов с использованием медноаммиачных растворов
Низкотемпературный процесс очистки газов основан на физической абсорбции CO или промывке газа жидким азотом. Процесс очистки состоит из трех стадий: предварительного охлаждения и сушки исходных газов; глубокого охлаждения этих газов и частичной конденсации их компонентов; отмывки газов от оксида углерода, метана и кислорода жидким азотом в промывной колонне. Холод, необходимый для создания в установке низких температур, обеспечивается аммиачным холодильным циклом, а также рекуперацией холода обратных потоков азотноводородной фракции и азотного цикла высокого давления.
2
Каталитическая очистка газов с использованием реакции водяного пара
Процесс очистки может осуществляться с использованием реакции водяного пара (конверсией с водяным паром), проводимой в присутствии окисных железных катализаторов. Остаточное содержание оксидов углерода в очищенном газе составляет несколько десятитысячных долей процента. Одновременно происходит удаление свободного кислорода, если он присутствует в газе.
3
Очистка газов с термическим некаталитическим дожиганием и каталитическим дожиганием
Для окисления оксида углерода используют марганцевые, медно-хромовые и содержащие металлы платиновой группы катализаторы. В зависимости от состава отходящих газов в промышленности применяют различные технологические схемы очистки.
4
Регенеративный термический окислитель
Общеприменимо.

Регенеративті термиялық тотықтырғыштың жұмысы химиялық / термиялық процеске және механикалық процеске негізделген. ҰOЗ технологиялық газдардағы оттегімен әрекеттесіп, көмірқышқыл газы CO2 және су буы H2O түзеді, олар ешқандай қауіп төндірмейді және иіссіз
6.14-кесте. Магний-термиялық тәсілмен губкалы титан өндірісінде титан тетрахлоридін өндірудегі көміртегі оксиді шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/Нм3)
1
Көміртегі оксиді
2-5*
* құрамында жергілікті қож бар шикізатты өңдеу кезіндегі ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелеріне сәйкес - 10–20 мг/Нм3
Көрсетілген техникалардың біреуін немесе комбинациясын пайдаланған кезде эмиссияның сандық мәні белгіленген санитариялық-гигиеналық, экологиялық сапа нормативтеріне және қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне сәйкес келуге тиіс. Нормативтік құқықтық актілерде айқындалған әртүрлі мәндер болған кезде CO-ға белгіленген ең қатаң талаптар қолданылады.
ЕҚТ-мен байланысты мониторинг: ЕҚТ 4-ті қараңыз.
Сипаты 5.5.5-бөлімде келтірілген.
ЕҚТ 24.
Тазартылған жасанды карналлит алу кезінде қоспалардың, газдардың, аэрозольдердің сіңуінен көміртегі оксиді шығарындыларының алдын алу және/немесе азайту үшін ЕҚТ төменде көрсетілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын пайдалану болып табылады:
Р/с №
Техникалар
Сипаты
1
2
3
2
Мыс аммиак ерітінділерін пайдаланып газдарды сіңіру арқылы тазарту
Төмен температуралы газды тазарту процесі және СО-ны физикалық сіңіруге немесе газды сұйық азотпен жууға негізделген. Тазарту процесі үш кезеңнен тұрады: бастапқы газдарды алдын-ала салқындату және кептіру; осы газдарды терең салқындату және олардың компоненттерін ішінара конденсациялау; газдарды көміртегі оксидінен, метаннан және оттегінен сұйық азотпен жуу колоннасында жуу. Қондырғыда төмен температураны құру үшін қажет суық аммиакты салқындату циклімен, сондай-ақ азот-сутегі фракциясының кері ағындары мен жоғары қысымды азот циклінің суығын қалпына келтірумен қамтамасыз етіледі.
3
Су буының реакциясын қолдана отырып, газдарды каталитикалық тазарту
Тазарту процесі тотықты темір катализаторларының қатысуымен жүргізілетін су буының реакциясын (су буымен конверсиялау) қолдану арқылы жүзеге асырылуы мүмкін. Тазартылған газдағы көміртегі оксидтерінің қалдық мөлшері пайыздың бірнеше он мыңнан бір бөлігін құрайды. Сонымен қатар, егер газда еркін оттегі болса, ол жойылады.
4
Термиялық каталитикалық күйдіру және каталитикалық күйдіру газдарын тазарту
Көміртегі оксидін тотықтыру үшін марганец, мыс-хром және құрамында платина тобының металдары бар катализаторлар қолданылады. Шығарылатын газдардың құрамына байланысты өнеркәсіпте әртүрлі технологиялық тазарту схемалары қолданылады.
5
Регенеративті термиялық тотықтырғыш
Жалпы қолданылады

Работа регенеративного термического окислителя основана на химическом/термическом и механическом процессах. ЛОС вступают в реакцию с кислородом в технологических газах и образуют углекислый газ CO2 и водяной пар H2O, которые не представляют опасности и не имеют запаха.
Таблица 6.14. Технологические показатели выбросов оксида углерода при производстве тетрахлорида титана в производстве титана губчатого магнийтермическим способом.
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
Углерода оксид
2-5*
* согласно результатам научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ при переработке сырья с содержанием местного шлака - 10–20 мг/Нм3.
При использовании одной или комбинации указанных техник количественное значение эмиссии должно соответствовать установленным санитарно-гигиеническим, экологическим нормативам качества и целевым показателям качества окружающей среды. При наличии разных значений, определенных нормативными правовыми актами, применяются наиболеe жесткие требования, установленные к CO.
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
Описание представлено в разделе 5.4.5.
НДТ 24.
Для предотвращения и/или снижения выбросов оксида углерода от абсорбции примесей, газов, аэрозолей при получении очищенного искусственного карналлита НДТ является использование одного или комбинации нижеуказанных методов:
п/п
Техники
Описание
1
2
3
1
Абсорбционная очистка газов с использованием медноаммиачных растворов
Низкотемпературный процесс очистки газов основан на физической абсорбции CO или промывке газа жидким азотом. Процесс очистки состоит из трех стадий: предварительного охлаждения и сушки исходных газов; глубокого охлаждения этих газов и частичной конденсации их компонентов; отмывки газов от оксида углерода, метана и кислорода жидким азотом в промывной колонне. Холод, необходимый для создания в установке низких температур, обеспечивается аммиачным холодильным циклом, а также рекуперацией холода обратных потоков азотноводородной фракции и азотного цикла высокого давления.
2
Каталитическая очистка газов с использованием реакции водяного пара
Процесс очистки может осуществляться с использованием реакции водяного пара (конверсией с водяным паром), проводимой в присутствии окисных железных катализаторов. Остаточное содержание оксидов углерода в очищенном газе составляет несколько десятитысячных долей процента. Одновременно происходит удаление свободного кислорода, если он присутствует в газе.
3
Очистка газов с термическим некаталитическим дожиганием и каталитическим дожиганием
Для окисления оксида углерода используют марганцевые, медно-хромовые и содержащие металлы платиновой группы катализаторы. В зависимости от состава отходящих газов в промышленности применяют различные технологические схемы очистки.
4
Регенеративный термический окислитель
Общеприменимо.

Регенеративті термиялық тотықтырғыштың жұмысы химиялық / термиялық процеске және механикалық процеске негізделген. ҰOЗ технологиялық газдардағы оттегімен әрекеттесіп, көмірқышқыл газы CO2 және су буы H2O түзеді, олар ешқандай қауіп төндірмейді және иіссіз
6.15-кесте. Тазартылған жасанды карналлит алу кезінде қоспалардың, газдардың, аэрозольдердің абсорбциясынан көміртегі оксиді шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/Нм3)
1
Көміртегі оксиді
30-60
Көрсетілген техникалардың біреуін немесе комбинациясын пайдаланған кезде эмиссияның сандық мәні белгіленген санитариялық-гигиеналық, экологиялық сапа нормативтеріне және қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне сәйкес келуге тиіс. Нормативтік құқықтық актілерде айқындалған әртүрлі мәндер болған кезде СO-ға белгіленген ең қатаң талаптар қолданылады.
ЕҚТ-мен байланысты мониторинг: ЕҚТ 4-ті қараңыз.
Сипаты 5.5.5-бөлімде келтірілген.
6.2.2.5. Хлор шығарындылары
ЕҚТ 25.
Магний-термиялық тәсілмен губкалы титан өндірісінде титан техникалық тетрахлоридін алу кезінде шикізатты дайындау процесінде (қабылдау, өңдеу, сақтау, хлорлау) атмосфераға хлор шығарындыларының алдын алу және/немесе азайту үшін, титан мен магний өндірісінде ЕҚТ төменде көрсетілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын пайдалану болып табылады:
Р/с №
Техникалар
Сипаты
1
Абсорберлік жүйе
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
ZK типтес скруберлік жүйе
3
Іші кеуек цилиндрлік абсорберлік жүйелер
4
Іші кеуек, жылдам, саптамасыз, цилиндрлік скрубберлік жүйелере
5
Хлор сіңіру қондырғысы

Работа регенеративного термического окислителя основана на химическом/термическом и механическом процессах. ЛОС вступают в реакцию с кислородом в технологических газах и образуют углекислый газ CO2 и водяной пар H2O, которые не представляют опасности и не имеют запаха.
Таблица 6.15. Технологические показатели выбросов оксида углерода от абсорбции примесей, газов, аэрозолей при получении очищенного искусственного карналлита.
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
Углерода оксид
30-60
При использовании одной или комбинации указанных техник количественное значение эмиссии должно соответствовать установленным санитарно-гигиеническим, экологическим нормативам качества и целевым показателям качества окружающей среды. При наличии разных значений, определенных нормативными правовыми актами, применяются наиболеe жесткие требования, установленные к CO.
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
Описание представлено в разделе 5.4.5.
6.2.2.5. Выбросы хлора
НДТ 25.
Для предотвращения и/или снижения выбросов хлора в атмосферу в процессе подготовки сырья (прием, обработка, хранение, хлорирование) при получении технического тетрахлорида титана в производстве титана губчатого магнийтермическим способом, при производстве титана и магния НДТ является использование одного или комбинации нижеуказанных методов:
п/п
Техники
Описание
1
Абсорберная система ШВ
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Скруберная система типа ZK
3
Абсорберные системы полые, цилиндрические
4
Скрубберные системы полые, скоростные, безнасадочные, цилиндрические.
5
Установка поглощения хлора

6.16-кесте. Магний-термиялық тәсілмен губкалы титан өндірісінде титанның техникалық тетрахлоридін алу кезінде шикізатты дайындау процесінде хлор шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері (қабылдау, өңдеу, сақтау, хлорлау)
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлор
5-10
ЕҚТ 26.
Сусыздандырылған карналлит балқымасының электролизі процесінде атмосфераға хлор шығарындыларының алдын алу және/немесе азайту үшін бастапқы магний алу және сусыздандырылған карналлитті сусыз тазартылған карналлит алу үшін анодты газдармен хлорлау, титан мен магний өндірісінде ЕҚТ төменде көрсетілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын пайдалану болып табылады:
Р/с №
Техникалар
Сипаты
1
2
3
1
Абсорберлік жүйе
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
ZK типтес скруберлік жүйе
3
Іші кеуек цилиндрлік абсорберлік жүйелер
4
Іші кеуек, жылдам, саптамасыз, цилиндрлік скрубберлік жүйелере
5
Хлор сіңіру қондырғысы
6.17-кесте. Карналлит электролизі және сусыздандырылған карналлитті анодты газдармен хлорлау кезіндегі хлор шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлор

Таблица 6.16. Технологические показатели выбросов хлора в процессе подготовки сырья (прием, обработка, хранение, хлорирование) при получении технического тетрахлорида титана в производстве титана губчатого магнийтермическим способом,
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлор
5-10
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
Описание представлено в разделе 5.4.6.
НДТ 26.
Для предотвращения и/или снижения выбросов хлора в атмосферу в процессе электролиза расплава обезвоженного карналлита с получением первичного магния и хлорирования обезвоженного карналлита анодными газами для получения безводного очищенного карналлита при производстве титана и магния НДТ является использование одного или комбинации нижеуказанных методов:
п/п
Техники
Описание
1
Абсорберная система ШВ
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Скруберная система типа ZK
3
Абсорберные системы полые, цилиндрические
4
Скрубберные системы полые, скоростные, безнасадочные, цилиндрические.
5
Установка поглощения хлора
Таблица 6.17. Технологические показатели выбросов хлора при электролизе карналлита и хлорировании обезвоженного карналлита анодными газами.
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлор

30-60
ЕҚТ 27.
Магнийді тазарту және құю кезінде шығарындыларды азайту процесінде атмосфераға хлор шығарындыларының алдын алу және / немесе азайту үшін ЕҚT төменде көрсетілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын қолдану болып табылады:
Р/с №
Техникалар
Сипаты
1
Абсорберлік жүйе
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
ZK типтес скруберлік жүйе
3
Іші кеуек цилиндрлік абсорберлік жүйелер
4
Іші кеуек, жылдам, саптамасыз, цилиндрлік скрубберлік жүйелере
5
Хлор сіңіру қондырғысы
6.18-кесте. Магний өндірісіндегі хлор шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлор
5-10
6.2.2.6. Хлорлы сутегі шығарындылары
ЕҚТ 28.
Магний-термиялық тәсілмен губкалы титан өндірісінде титан техникалық тетрахлоридін алу кезінде шикізатты дайындау процесінде (қабылдау, өңдеу, сақтау, хлорлау) атмосфераға хлорид сутегі шығарындыларының алдын алу және / немесе азайту үшін ЕҚТ төменде көрсетілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын пайдалану болып табылады:
Р/с №
Техникалар
Сипаты
1
2
3
1
Абсорберлік жүйе
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
ZK типтес скруберлік жүйе
3
Іші кеуек цилиндрлік абсорберлік жүйелер
4
Іші кеуек, жылдам, саптамасыз, цилиндрлік скрубберлік жүйелере
5
Хлор сіңіру қондырғысы
6.19-кесте. Магний-термиялық тәсілмен губкалы титан өндірісінде титанның техникалық тетрахлоридін алу кезінде шикізатты дайындау процесінде (қабылдау, өңдеу, сақтау, хлорлау) хлорсутегі шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлорлы сутегі
5-10
ЕҚТ 29.
Титан тетрахлоридінен титанды магний-термиялық тәсілмен тотықсыздандыру (тотықсыздану, айдау) процесінде атмосфераға сутегі хлориді шығарындыларының алдын алу және/немесе азайту үшін магний-термиялық тәсілмен губкалы титан өндірісінде титан губкасын алу кезінде ЕҚТ төменде көрсетілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын пайдалану болып табылады:
Р/с №
Техникалар
Сипаты
1
Абсорберлік жүйе
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
ZK типтес скруберлік жүйе
3
Іші кеуек цилиндрлік абсорберлік жүйелер
4
Іші кеуек, жылдам, саптамасыз, цилиндрлік скрубберлік жүйелере
5
Хлор сіңіру қондырғысы

30 – 60
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
Описание представлено в разделе 5.4.6.
НДТ 27.
Для предотвращения и/или снижения выбросов хлора в атмосферу в процессе снижения выбросов при рафинировании и литье магния НДТ является использование одного или комбинации нижеуказанных методов:
п/п
Техники
Описание
1
2
3
1
Абсорберная система ШВ
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Скруберная система типа ZK
3
Абсорберные системы полые, цилиндрические,
4
Скрубберные системы полые, скоростные, безнасадочные, цилиндрические,
5
Установка поглощения хлора
Таблица 6.18. Технологические показатели выбросов хлора при производстве магния,
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлор
5-10
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
Описание представлено в разделе 5.4.6.
6.2.2.6. Выбросы хлористого водорода
НДТ 28.
Для предотвращения и/или снижения выбросов хлористого водорода в атмосферу в процессе подготовки сырья (прием, обработка, хранение, хлорирование) при получении технического тетрахлорида титана в производстве титана губчатого магнийтермическим способом НДТ является использование одного или комбинации нижеуказанных методов:
п/п
Техники
Описание
1
Абсорберная система ШВ
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Скруберная система типа ZK
3
Абсорберные системы полые, цилиндрические.
4
Скрубберные системы полые, скоростные, безнасадочные, цилиндрические.
5
Установка поглощения хлора
Таблица 6.19. Технологические показатели выбросов хлористого водорода в процессе подготовки сырья (прием, обработка, хранение, хлорирование) при получении технического тетрахлорида титана в производстве титана губчатого магнийтермическим способом.
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлористый водород
5-10
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
Описание представлено в разделе 5.4.6.
НДТ 29.
Для предотвращения и/или снижения выбросов хлористого водорода в атмосферу в процессе восстановление титана из тетрахлорида титана магнийтермическим способом (восстановление, дистилляция) при получении титановой губки в производстве титана губчатого магнийтермическим способом НДТ является использование одного или комбинации нижеуказанных методов:
п/п
Техники
Описание
1
Абсорберная система ШВ
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Скруберная система типа ZK
3
Абсорберные системы полые, цилиндрические.
4
Скрубберные системы полые, скоростные, безнасадочные, цилиндрические.
5
Установка поглощения хлора

6.20-кесте. Магний-термиялық тәсілмен губкалы титан өндірісінде титанды қалпына келтіру кезіндегі хлорлы сутегі шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлорлы сутегі
1 -3
ЕҚТ 30.
Сусыздандырылған карналлит балқымасының электролизі процесінде атмосфераға сутегі хлориді шығарындыларының алдын алу және/немесе азайту үшін бастапқы магний алу және сусыздандырылған карналлитті сусыз тазартылған карналлит алу үшін анодты газдармен хлорлау, титан мен магний өндірісінде ЕҚТ төменде көрсетілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын пайдалану болып табылады:
Р/с №
Техникалар
Сипаты
1
Абсорберлік жүйе
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
ZK типтес скруберлік жүйе
3
Іші кеуек цилиндрлік абсорберлік жүйелер
4
Іші кеуек, жылдам, саптамасыз, цилиндрлік скрубберлік жүйелере
5
Хлор сіңіру қондырғысы
6.21-кесте. Карналлиттің электролизі және сусыздандырылған карналлиттің анодты газдармен хлорлануы кезіндегі хлорлы сутегі шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлорлы сутегі
10-20
ЕҚТ 31.
Атмосфераға хлорлы сутегі шығарындыларының алдын алу және/немесе азайту үшін магнийді тазарту және құю кезінде шығарындыларды азайту, ЕҚT төменде көрсетілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын қолдану болып табылады:
Р/с №
Техникалар
Сипаты
1
Абсорберлік жүйе
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
ZK типтес скруберлік жүйе
3
Іші кеуек цилиндрлік абсорберлік жүйелер
4
Іші кеуек, жылдам, саптамасыз, цилиндрлік скрубберлік жүйелере
5
Хлор сіңіру қондырғысы

Таблица 6.20. Технологические показатели выбросов хлористого водорода при восстановлении титана в производстве титана губчатого магнийтермическим способом.
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлористый водород
1 – 3
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
Описание представлено в разделе 5.4.6.
НДТ 30.
Для предотвращения и/или снижения выбросов хлористого водорода в атмосферу в процессе электролиза расплава обезвоженного карналлита с получением первичного магния и хлорирования обезвоженного карналлита анодными газами для получения безводного очищенного карналлита при производстве титана и магния НДТ является использование одного или комбинации нижеуказанных методов:
п/п
Техники
Описание
1
Абсорберная система ШВ
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Скруберная система типа ZK
3
Абсорберные системы полые, цилиндрические,
4
Скрубберные системы полые, скоростные, безнасадочные, цилиндрические,
5
Установка поглощения хлора
Таблица 6.21. Технологические показатели выбросов хлористого водорода при электролизе карналлита и хлорировании обезвоженного карналлита анодными газами.
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлористый водород
10 – 20
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
Описание представлено в разделе 5.4.6.
НДТ 31.
Для предотвращения и/или снижения выбросов хлористого водорода в атмосферу в процессе снижения выбросов при рафинировании и литье магния НДТ является использование одного или комбинации нижеуказанных методов:
п/п
Техники
Описание
1
Абсорберная система ШВ
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Скруберная система типа ZK
3
Абсорберные системы полые, цилиндрические.
4
Скрубберные системы полые, скоростные, безнасадочные, цилиндрические.
5
Установка поглощения хлора

6.22-кесте. Магний өндірісіндегі хлорлы сутегі шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлорлы сутегі
10-20
6.3. Су пайдалануды басқару, сарқынды суларды жою және тазарту
ЕҚТ 32.
Сарқынды суларды жою мен тазартудың ең үздік қолжетімді техникасы кәсіпорынның су балансын басқару болып табылады. ЕҚT техниканың біреуін немесе комбинациясын қолданудан тұрады:
Техникалар
Қолданылуы
а
тау-кен кәсіпорнының су шаруашылығы балансын әзірлеу
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
б
технологиялық процесте айналымды сумен жабдықтау және суды қайта пайдалану жүйесін енгізу
в
технологиялық процестерде су тұтынуды азайту
г
кен орнын гидрогеологиялық модельдеу
д
шахта және карьер суларын селективті жинау жүйелерін енгізу
Жұмыс істеп тұрған қондырғыларда қолданылуы жұмыс істеп тұрған сарқынды суларды жинау жүйелерінің конфигурациясымен шектелуі мүмкін
е
жергілікті сғынды суларды тазарту және залалсыздандыру жүйелерін пайдалану
Жұмыс істеп тұрған қондырғыларда қолданылуы жұмыс істеп тұрған сарқынды суларды жинау жүйелерінің конфигурациясымен шектелуі мүмкін
Сипаты 5.6-бөлімде келтірілген.
ЕҚТ 33.
Сарқынды суларды тазарту қондырғылары мен су объектілеріне гидравликалық жүктемені азайту үшін ең жақсы қолжетімді техника мынадай техникалық шешімдерді жеке немесе бірлесіп қолдану арқылы карьер және шахта суларының ағуын азайту болып табылады.
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
а
карьер және шахта алқаптарын құрғатудың ұтымды схемаларын қолдану
Игерілетін кен орнының тау-кен-геологиялық, гидрогеологиялық және тау-кен техникалық жағдайларын негізге ала отырып айқындалады
б
суды төмендету және / немесе сүзгіге қарсы перделер және т. б. сияқты жерүсті және жерасты суларынан арнайы қорғаныс құрылымдары мен іс-шараларды пайдалану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
в
дренаж жүйесінің жұмысын оңтайландыру
г
жерүсті ағынын реттеу арқылы тау-кен қазбаларын жерүсті суларынан оқшаулау
д
өзен арналарын тау бөктерінен тыс бұру
Ол карьерді немесе шахтаны суландыру олардан судың түсуіне байланысты айтарлықтай маңызды болған жағдайларда қолданылады
е
жерасты сулары деңгейінің озық төмендеуіне жол бермеу
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
ж
айдау процесінде шахта және карьер суларының ластануын болдырмау
Сипаты 5.6-бөлімде келтірілген.
ЕҚТ 34.
Су объектілеріне теріс әсерді азайту үшін ең үздік қолжетімді техника мынадай техникалық шешімдерді бөлек-бөлек немесе бірге қолдану арқылы ластанған учаскелерге нөсер және еріген сарқынды сулардың түсуін азайту, ластанған жерлерден таза суды бөлу, қорғалмаған топырақ учаскелерінің эрозиясын болдырмау, дренаждық жүйелердің су басуын болдырмау мақсатында жерүсті инфрақұрылымы аумағының жерүсті ағынын басқару болып табылады.
Техникалар
Қолданылуы
а
тау жыныстарының үйінділерінен жерүсті сарқынды суларын жинау және тазарту жүйесін ұйымдастыру
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
б
қалдық қоймасына үйінділер кезінде гидротехникалық құрылыстардан сарқынды суларды айдау
в
бұзылмаған учаскелерден, оның ішінде тегістелген, егілген немесе көгалдандырылған учаскелерді айналып өту үшін жерүсті ағынын бұру, бұл тазартылатын сарқынды сулардың көлемін барынша азайтуға мүмкіндік береді
г
тазартылған сарқынды суларды технологиялық қажеттіліктерге қайта пайдалана отырып, аумақтың бұзылған және ластанған учаскелерінен жерүсті ағынын тазарту
д
нөсер ағындарын, траншеяларды, тиісті мөлшердегі арықтарды ұйымдастыру; беткейлерді контурлау, террассалау және тіктігін шектеу; эрозиядан қорғау мақсатында соқыр жерлер мен қаптамаларды қолдану
е
көлбеу кірме жолдарды ұйымдастыру, жолдарды дренаждық құрылыстармен жарақтандыру
ж
эрозияның алдын алу мақсатында тамыр қабатын жасағаннан кейін бірден жүзеге асырылатын қалпына келтірудің биологиялық кезеңінің фитомелиорациялық жұмыстарын орындау
Сипаты 5.6-бөлімде келтірілген.
ЕҚТ 35.
Тау-кен массасының, өнімнің немесе өндіріс қалдықтарының құрамындағы заттармен сарқынды сулардың (шахталық, карьерлік) ластану деңгейін төмендетудің ең үздік қолжетімді техникасы төменде келтірілген сарқынды суларды тазартудың бір немесе бірнеше техникасын қолдану болып табылады:
Техникалар
Қолданылуы
а
Ағарту және тұндыру
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
б
Сүзгілеу
в
Сорбция
г
Коагуляция, флокуляция
д
Химиялық шөктіру
е
Бейтараптандыру
ж
Қышқылдандыру
з
Ион алмасу

Таблица 6.22. Технологические показатели выбросов хлористого водорода при производстве магния.
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
Хлористый водород
10 – 20
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 4.
Описание представлено в разделе 5.4.6.
6.3. Управление водопользованием, удаление и очистка сточных вод
НДТ 32.
Наилучшей доступной техникой для удаления и очистки сточных вод является управление водным балансом предприятия. НДТ заключается в использовании одной из или комбинации техник:
№ п/п
Техники
Применимость
1
2
3
а
Разработка водохозяйственного баланса горнодобывающего предприятия
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
б
Внедрение системы оборотного водоснабжения и повторного использования воды в технологическом процессе
в
Сокращение водопотребления в технологических процессах
г
Гидрогеологическое моделирование месторождения
д
Внедрение систем селективного сбора шахтных и карьерных вод
На действующих установках применимость может быть ограничена конфигурацией существующих систем сбора сточных вод.
е
Использование локальных систем очистки и обезвреживания сточных вод
На действующих установках применимость может быть ограничена конфигурацией существующих систем очистки сточных вод.
Описание представлено в разделе 5.5.
НДТ 33.
Наилучшей доступной техникой для снижения гидравлической нагрузки на очистные сооружения и водные объекты является снижение водоотлива карьерных и шахтных вод путем применения отдельно или совместно следующих технических решений.
Техники
Применимость
а
Применение рациональных схем осушения карьерных и шахтных полей
Определяется исходя из горно-геологических, гидрогеологических и горнотехнических условий разрабатываемого месторождения.
б
Использование специальных защитных сооружений и мероприятий от поверхностных и подземных вод, таких, как водопонижение и/или противофильтрационные завесы и другое,
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
в
Оптимизация работы дренажной системы
г
Изоляция горных выработок от поверхностных вод путем регулирования поверхностного стока
д
Отвод русел рек за пределы горного отвода
Применяется в тех случаях, когда обводнение карьера или шахты за счет поступления вод из них достаточно существенно.
е
Недопущение опережающего понижения уровней подземных вод
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
ж
Предотвращение загрязнения шахтных и карьерных вод в процессе откачки
Описание представлено в разделе 5.5.
НДТ 34.
Наилучшей доступной техникой для снижения негативного воздействия на водные объекты является управление поверхностным стоком территории наземной инфраструктуры с целью сведения к минимуму попадания ливневых и талых сточных вод на загрязненные участки, отделения чистой воды от загрязненной, предотвращения эрозии незащищенных участков почвы, предотвращения заиливания дренажных систем путем применения отдельно или совместно следующих технических решений.
Техники
Применимость
а
Организация системы сбора и очистки поверхностных сточных вод с породных отвалов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
б
Перекачка сточных вод из гидротехнических сооружений при отвалах в хвостохранилище
в
Отведение поверхностного стока с ненарушенных участков в обход нарушенных участков, в том числе и выровненных, засеянных или озелененных, что позволит минимизировать объемы очищаемых сточных вод.
г
Очистка поверхностного стока с нарушенных и загрязненных участков территории с повторным использованием очищенных сточных вод на технологические нужды
д
Организация ливнестоков, траншей, канав надлежащих размеров; оконтуривание, террасирование и ограничение крутизны склонов; применение отмостков и облицовок с целью защиты от эрозии
е
Организация подъездных дорог с уклоном, оснащение дорог дренажными сооружениями
ж
Выполнение фитомелиоративных работ биологического этапа рекультивации, осуществляемых сразу же после создания корнеобитаемого слоя с целью предотвращения эрозии
Описание представлено в разделе 5.5.
НДТ 35.
Наилучшей доступной техникой для снижения уровня загрязнения сточных (шахтных, карьерных) вод веществами, содержащимися в горной массе, продукции или отходах производства, является применение одной или нескольких приведенных ниже техник очистки сточных вод:
№ п/п
Техники
Применимость
1
2
3
а
Осветление и отстаивание
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
б
Фильтрация
в
Сорбция
г
Коагуляция, флокуляция
д
Химическое осаждение
е
Нейтрализация
ж
Окисление
з
Ионный обмен

6.23-кесте. Жерүсті су объектілеріне түсетін титан мен магний өндірісі кезінде өнеркәсіптік-нөсерлі (тазартумен) сарқынды суларды төгу кезіндегі төгінділердің технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТП (мг/дм3) (*) (**) (***) (****)
1
Қалқыма заттар
Cн.к.- 9
2
Тұз аммонийі
Cн.к.- 0,2
3
Жалпы темір
Cн.к.- 0,05
4
Магний
Cн.к.- 20
5
Титан
Cн.к.- 0,010
6
Хлоридтер
Cн.к.- 300
(*) Орташа тәуліктік мәні
(**) Сарқынды суларды тазарту қондырғыларынан тазартылған ағындарды шығару орындарында қолданылатын көрсеткіштер
(***) Жерүсті және жерасты су ресурстарына теріс әсер ету фактісін анықтау гидротехникалық құрылыстарға қолданылатын талаптардың бұзылғанын көрсетеді. Бұл жағдайда эмиссиялардың сандық көрсеткіштері қолданыстағы санитарлық-гигиеналық, экологиялық сапа нормативтеріне және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындарына қатысты қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне сәйкес келуге тиіс.
(****) Сапаның экологиялық нормативтерін сақтау мақсатында (Сн.к.) және қоршаған ортаға залал келтірмеу үшін су объектілеріне сарқынды суларды экологиялық сапа нормативтерінен жоғары ағызу кезінде технологиялық көрсеткіштерді белгілеуге қоршаған ортаға әсерді бағалау шеңберінде негіздеу кезінде тиісті диапазонның жоғарғы шекарасына дейін жол беріледі
ЕҚТ-мен байланысты мониторинг: ЕҚТ 5-ті қараңыз.
Сипаты 5.6-бөлімде келтірілген.
6.4. Қалдықтарды басқару
ЕҚТ 36.
ЕҚT ішкі пайдалану немесе мамандандырылған қайта өңдеу процестерін (ішкі немесе сыртқы) қолдану арқылы қалдықтарды азайту үшін интеграцияланған және операциялық әдістерді қолданудан тұрады.
ЕҚТ 37.
Титан мен магнийді өндіру кезінде кәдеге жаратуға жіберілетін қалдықтардың мөлшерін азайту мақсатындадт технологиялық жартылай өнімдерді қайта пайдалану процесін жеңілдету немесе техниканың біреуін және/немесе комбинациясын пайдалану арқылы оларды қайта өңдеу үшін объектіде операцияларды ұйымдастырудан тұрады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
Газ тазалаудан шаңды қайта өңдеу
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Магний өндірісінде пайдаланылған электролитті қайта өңдеу
Сипаты 5.6-бөлімде келтірілген.
6.5. Ремедиация талаптары
Титан мен магний өндірісіндегі атмосфералық ауаға әсер етудің негізгі факторы ұйымдасқан шығарындылар көздерін пайдалану нәтижесінде пайда болатын ластағыш заттардың шығарындылары болып табылады.
Өндірістік объектілер қызметінің жерасты және жерасты суларына титан мен магний өндірісі әсерінің шамасы су тұтыну мен су бұру көлеміне, тазарту құрылыстары жұмысының тиімділігіне, сарқынды суларды сүзу алқаптарына ағызудың сапалық сипаттамасына және жер бедеріне байланысты болады. Шығарылатын сарқынды сулардың сапалық құрамы кәсіпорынды сумен жабдықтауға пайдаланылатын сулардың құрамына, пайдаланылатын шикізаттың құрамына, технологиялық процестердің ерекшелігіне, аралық өнімдердің құрамына немесе дайын өнімдердің құрамына, қолданыстағы сарқынды суларды тазарту жүйелеріне байланысты.
Өндірістік және технологиялық процестер нәтижесінде пайда болған қалдықтар шарттық негізде үшінші тарап ұйымдарына кәдеге жаратуға/қайта өңдеуге берілуі мүмкін, ішінара технологиялық процестерде өз қажеттіліктері үшін пайдаланылады.
Кодекске сәйкес ремедиация деп экологиялық залал келтірілген табиғи ортаның құрамдас бөлігін қалпына келтіру, молықтыру немесе егер экологиялық залал толық немесе ішінара орны толмас болып табылса, табиғи ортаның осындай құрамдас бөлігін алмастыру арқылы экологиялық залалды жою жөніндегі іс-шаралар кешені танылады.
Осылайша, титан мен магний өндіретін кәсіпорындардың қызметі нәтижесінде атмосфералық ауаның ластануы және ластағыш заттардың табиғи ортаның бір компонентінен екіншісіне одан әрі ауысуы нәтижесінде келесі жағымсыз салдарлар пайда болады:
атмосфералық ауадан ластағыш заттардың топырақ бетіне түсуі нәтижесінде жер мен топырақтың ластануы және олардың жерүсті және жерасты суларына одан әрі инфильтрациясы;
жануарлар мен өсімдіктер әлеміне әсері.
Антропогендік әсер ету нәтижесінде келтірілген өндірістік және (немесе) мемлекеттік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша табиғи орта компоненттеріне экологиялық залал фактілері анықталған кезде және қызмет салдарын жабу және (немесе) жою кезінде базалық есепте немесе эталондық учаскеде белгіленген жай-күйге қатысты табиғи орта компоненттерінің жай-күйінің өзгеруіне бағалау жүргізу қажет.

Таблица 6.23. Технологические показатели сбросов при сбросах промышленно-ливневых (с очисткой) сточных вод при производстве титана и магния, поступающих в поверхностные водные объекты.
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/дм3) (*) (**) (***) (****)
1
Взвешенные вещества
Cн.к.- 9
2
Аммоний солевой
Cн.к.- 0,2
3
Железо общее
Cн.к.- 0,05
4
Магний
Cн.к.- 20
5
Титан
Cн.к.- 0,010
6
Хлориды
Cн.к.- 300
(*) Среднесуточное значение;
(**) Используемые показатели в меcтах выпуска очищенных потоков из установок по очистке сточных вод;
(***) Установление факта негативного воздействия на поверхностные и подземные водные ресурсы свидетельствует о нарушении требований, применяемых к гидротехническим сооружениям. В этом случае количественные показатели эмиссий должны соответствовать действующим санитарно-гигиеническим, экологическим нормативам качества и целевым показателям качества окружающей среды по отношению к местам культурно-бытового водопользования;
(****) В целях соблюдения экологических нормативов качества (Cн.к.) и недопущения ущерба окружающей среде установление технологических показателей при сбросе сточных вод в водные объекты выше экологических нормативов качества допускается до верхней границы соответствующего диапазона при обосновании в рамках оценки воздействия на окружающую среду.
Мониторинг, связанный с НДТ: см. НДТ 5.
Описание представлено в разделе 5.5.
6.4. Управление отходами
НДТ 36.
НДТ заключается в использовании интегрированных и операционных методов для минимизации отходов за счет внутреннего использования или применения специализированных процессов переработки (внутренних или внешних).
НДТ 37.
В целях снижения количества отходов, направляемых на утилизацию при производстве титана и магния, НДТ заключается в организации операций на объекте, для облегчения процесса повторного использования технологических полупродуктов или их переработку с помощью использования одной и/или комбинации техник:
п/п
Техники
Применимость
1
Переработка пыли с газоочистки
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Переработка отработанного электролита в производстве магния
Описание представлено в разделе 5.6.
6.5. Требования по ремедиации
Основным фактором воздействия на атмосферный воздух при производстве титана и магния являются выбросы загрязняющих веществ, возникающие в результате эксплуатации организованных источников выбросов.
Величина воздействия деятельности производственных объектов в производстве титана и магния на грунтовые и подземные воды зависит от объема водопотребления и водоотведения, эффективности работы очистных сооружений, качественной характеристики сброса сточных воды на поля фильтрации и рельеф местности. Качественный состав сбрасываемых сточных вод обусловлен составом вод, используемых на водоснабжение предприятия, составом используемого сырья, спецификой технологических процессов, составом промежуточных либо готовых продуктов, существующих систем очистки сточных вод.
Образующиеся в результате производственных и технологических процессов отходы могут передаваться на утилизацию/переработку сторонним организациям на договорной основе, частично используются для собственных нужд в технологических процессах.
Согласно Кодексу под ремедиацией признается комплекс мероприятий по устранению экологического ущерба посредством восстановления, воспроизводства компонента природной среды, которому был причинен экологический ущерб или, если экологический ущерб является полностью или частично непоправимым, замещения такого компонента природной среды.
Таким образом, в результате деятельности предприятий по производству титана и магния следующие негативные последствия наступают в результате загрязнения атмосферного воздуха и дальнейшего перехода загрязняющих веществ из одного компонента природной среды в другую:
загрязнение земель и почв в результате осаждения загрязняющих веществ из атмосферного воздуха на поверхность почв и дальнейшая их инфильтрация в поверхностные и подземные воды;
воздействие на животный и растительный мир.
При обнаружении фактов экологического ущерба компонентам природной среды по результатам производственного и (или) государственного экологического контроля, причиненного в результате антропогенного воздействия, и при закрытии и (или) ликвидации последствий деятельности, необходимо провести оценку изменения состояния компонентов природной среды в отношении состояния, установленного в базовом отчете, или эталонного участка.

Іс-әрекеті немесе қызметі экологиялық залал келтірген тұлға Кодекстің (5-бөлімнің 131–141-баптары) нормаларына және Ремедиация бағдарламасын әзірлеу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға сәйкес учаскенің жай-күйін қалпына келтіру үшін осындай залалды жою үшін тиісті шаралар қабылдауға тиіс.
Бұдан басқа, іс-әрекеті немесе қызметі экологиялық залал келтірген тұлға тиісті ластағыш заттардың эмиссияларын жою, тежеу немесе қысқарту үшін, сондай-ақ олардың ағымдағы немесе болашақ бекітілген нысаналы мақсатын ескере отырып, учаске бұдан былай тиісті ластағыш заттардың эмиссияларын жою, тежеу немесе қысқарту үшін, сондай-ақ бақылау мониторингі үшін мерзімдер мен кезеңділіктер және табиғи орта компоненттерінің ластануына байланысты оның қоршаған ортаға қатысты қызметіне зиян келтірмеуі үшін қажетті шараларды қабылдауға тиіс.
7. Перспективалы техникалар
Бұл бөлімде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізілетін немесе оларды тәжірибелік-өнеркәсіптік енгізу жүзеге асырылатын ең жаңа инновациялық техникалар туралы ақпарат қамтылады.
ЕҚТ анықтамалығын дайындау барысында құрастырушылары мен ТЖТ мүшелері Еуропа елдерінде де, Ресейде де талқыланып жүрген бірқатар жаңа технологиялық, техникалық және басқару шешімдерін талдады. Бұл шешімдер өндіріс тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсерді азайтуға, ресурстарды тұтынуды оңтайландыруға бағытталған.      Олар әлі кең таралмаған және анықтамалықты құрастырушыларда оларды екі кәсіпорында енгізу туралы сенімді ақпарат жоқ.
Әрі қарай мәтінде бұл шешімдер титан мен магний өндірісіне қатысты процестерге қатысты сипатталған.

Лицо, действия или деятельность которого причинили экологический ущерб, должна предпринять соответствующие меры для устранения такого ущерба, чтобы восстановить состояние участка, следуя нормам Кодекса (ст. 131 – 141 раздела 5) и Методическим рекомендациям по разработке программы ремедиации.
Помимо того, лицо, действия или деятельность которого причинили экологический ущерб, должно принять необходимые меры для удаления, сдерживания или сокращения эмиссий соответствующих загрязняющих веществ, также для контрольного мониторинга в сроки и периодичность, для того чтобы, с учетом их текущего или будущего утвержденного целевого назначения, участок больше не создавал значительного риска для здоровья человека и не причинял ущерб от ее деятельности в отношении окружающей среды из-за загрязнения компонентов природной среды.
7. Перспективные техники
Данный раздел содержит информацию о новейших инновационных техниках, в отношении которых проводятся научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы или осуществляется их опытно-промышленное внедрение.
В процессе подготовки справочника НДТ составители и члены ТРГ проанализировали целый ряд новых технологических, технических и управленческих решений, которые обсуждаются как в европейских странах, так и в России. Это решения, направленные на повышение эффективности производства, сокращение негативного воздействия на окружающую среду, оптимизацию ресурсопотребления. Они еще не получили широкого распространения и надежными сведениями о внедрении их на двух предприятиях составители справочника не располагают.
Далее в тексте эти решения описаны применительно к процессам, относящимя к производству титана и магния.

7.1. Титан мен магний өндірісіндегі перспективалы бағыттар
Титан және оның қорытпалары жоғары физика-механикалық, пайдалану және технологиялық қасиеттеріне байланысты өте перспективалы түсті металл болып табылады. Жеңілдік (титанның меншікті салмағы r = 4,5 г/см3), беріктік, ыстыққа төзімділік және жоғары коррозияға төзімділік үйлесімі бұл металды арнайы болаттардан, алюминий-магний және басқа қорытпалардан жақсы ерекшелендіреді. Беріктігі бірдей титан бөлшектері дәстүрлі түрде қолданылатын материалдарға қарағанда 5 есе жеңіл. Мұндай артықшылықтар титанның ХХ ғасырда, ең алдымен, қарқынды дамып келе жатқан аэроғарыш өнеркәсібінде қолданылуын айқындап берді, ал оны кеме жасауда, қозғалтқыш жасауда және автомобиль өнеркәсібінде қолдану әрекеттері бірден басталды. Физика-механикалық қасиеттердің ерекшеліктері (атап айтқанда, жоғары химиялық белсенділік) титанның өнеркәсіптік өндірісі тек ХХ ғасырдың ортасында – титан тетрахлоридін қалпына келтірудің күрделі және қымбат химиялық-термиялық процесі арқылы басталғанын анықтады. Миллиондаған долларлық инвестицияларға қарамастан, бұл әдіске балама әлі табылған жоқ. Сондықтан титан әлі де қымбат металл болып қала береді және оны қолданудың негізгі бағыттарын көптеген жылдар бойы әскери-өнеркәсіптік кешен пайдаланып келді. Мысалы, ХХ ғасырдың 70-ші жылдарының соңында КСРО-да титан өндірісінің барлық жылдық көлемі бір жобаға кетті – титанды ядролық сүңгуір қайық өндірісінде негізгі құрылымдық материал ретінде пайдалану, бұл оның массасын үштен біріне төмендетуге, терең су, магниттік емес және әлемдегі ең үлкен жылдамдықты қамтамасыз етуге мүмкіндік берді, бұл осы уақытқа дейін су астындағы әлемдік рекорд болып табылады. ХХ ғасырдың аяғында қымбат, ғылымды қажет ететін және әскери қажеттіліктерге бағдарланудың төмендеуі (ХХ ғасырдың екінші жартысында титан "мүлдем әскери" металл болды) әлемдегі титан өндірісінің біршама төмендеуіне әкелді. Алайда, соңғы жылдары әлемде авиаөнеркәсіп "жандануда", титанмен легирленген болат өндірісі тез өсуде, бұл титан өндірісінің технологиялық және экономикалық көрсеткіштерінің артуына әкеледі. Бүгінде әлемде жыл сайын 50... 70 мың тонна титан өндіріледі. Титан мен оның қорытпалары әуе және зымыран ғылымында қаңқа бөлшектерін, қаптаманы, жанармай бактарын, компрессор қалақтарын, реактивті қозғалтқыш бөлшектерін және т. б. жасау; кеме жасауда – кемелер мен сүңгуір қайықтардың корпустарын қаптау үшін, қалақтар үшін; химия өнеркәсібінде – реакторлар, сорғылар, агрессивті ортаға арналған сыйымдылықтар үшін; медицина өнеркәсібінде – құралдар мен имплантаттар өндірісі үшін; тамақ өнеркәсібінде – сепараторлар, тоңазытқыштар, сыйымдылықтар және т. б. жасау үшін қолданылады [70].

7.1. Перспективные направления в производстве титана и магния
Титан и его сплавы является весьма перспективным цветным металлом благодаря высоким физико-механическим, эксплуатационным и технологическим свойствам. Сочетание легкости (удельный вес титана r = 4,5 г/см3), прочности, термостойкости и высокой коррозионной стойкости выгодно отличает данный металл от спецсталей, алюминиево-магниевых и других сплавов. Равнопрочные титановые детали почти в 5 раз легче, чем изготовленные из традиционно применяемых материалов. Такие преимущества определили применение титана в ХХ веке, прежде всего, в бурно развивающейся аэрокосмической промышленности, хотя сразу начались попытки его применения в судостроении, двигателестроении, автомобильной промышленности. Особенности физико-механических свойств (в частности, высокая химическая активность) обусловили то, что промышленное производство титана началось лишь в середине ХХ века – путем сложного и дорогого химико-термического процесса восстановления тетрахлорида титана. И, несмотря на многомиллионные инвестиции в разработки, альтернативы данному методу не нашлось до настоящего времени. Поэтому титан остается по-прежнему достаточно дорогим металлом и основные области его применения долгие годы определял военно-промышленный комплекс. Например, в конце 70-х годов ХХ века практически весь годовой объем производства титана в СССР ушел на один проект – использование титана в качестве основного конструкционного материала при производстве ядерной подводной лодки, что позволило на треть снизить ее массу, обеспечить глубоководность, немагнитность и самую большую в мире скорость под водой, до сих пор являющуюся мировым рекордом. Дороговизна, наукоемкость и снижение ориентации на военные нужды (всю вторую половину ХХ века титан был "абсолютно военным" металлом) в конце ХХ века привели к некоторому спаду производства титана в мире. Однако в последние годы "оживает" авиапромышленность мира, быстро растет производство сталей с титановым легированием, что приводит к увеличению технологических и экономических показателей производства титана. Сегодня ежегодно в мире производится 50-70 тыс. т титана. Титан и его сплавы используются в авиа- и ракетостроении для изготовления каркасных деталей, обшивки, топливных баков, лопаток компрессоров, деталей реактивных двигателей и т.д.; в судостроении – для обшивки корпусов судов и подводных лодок, для гребных винтов; в химической промышленности – для реакторов, насосов, емкостей для агрессивных сред; в медицинской промышленности – для производства инструментов и имплантатов; в пищевой промышленности – для сепараторов, холодильников, емкостей и т.д. [70].

7.1.1. Қазақстанда титан өндірісін дамыту перспективалары
Қазақстанның шикізат көздерінен титан диоксидінің кондициялық концентратын алу проблемасын шешу аэроғарыштық титан губкасын өндіру қуатын арттыруға және әлемдік нарықта сұранысқа ие титан пигментті диоксидінің өзіндік өндірісін құруға мүмкіндік береді. Әзірленіп жатқан технологияның негізгі тораптары хром, фосфор, алюминий, кремний және темірдің суда еритін түрге ауысуын қамтамасыз ететін ильменит концентратының кенді және Кенді емес минералдарының термохимиялық ыдырауы болып табылады. Әзірленіп жатқан технологияны өндірістік жағдайларда шығыс коэффициенттерін нақтылау, техникалық-экономикалық тиімділікті бағалау және технологиялық регламентті жасау үшін баланстық зерттеулер жүргізу арқылы сынақтан өткізген жөн.

7.1.1. Перспективы развития титанового производства в Казахстане
Решение проблемы получения кондиционного концентрата диоксида титана из сырьевых источников Казахстана позволит увеличить мощности производства аэрокосмической титановой губки и создать собственное производство востребованного на мировом рынке пигментного диоксида титана. Ключевым узлом разрабатываемой технологии является термохимическое разложение рудных и нерудных минералов ильменитового концентрата, обеспечивающее перевод хрома, фосфора, алюминия, кремния и железа в водорастворимую форму. Разрабатываемую технологию целесообразно апробировать в промышленных условиях проведением балансовых исследований для уточнения расходных коэффициентов, оценки технико-экономической эффективности и составления технологического регламента.

2014 жылы "ӨТМК" АҚ тапсырысы бойынша "Металлургия және байыту институты" АҚ ("МжБИ" АҚ) қызметкерлері Вольногорск және Сәтбаев ильменит концентраттарының 2160 т шихтасын кенді-термиялық балқытумен орындалған титан қожының өндірісіне баланстық зерттеулер жүргізе отырып, сапасы жағынан 1-сұрыпты өнімге қойылатын СТ АО 00202028–120 техникалық талаптардан асып түсетін титан қожының нормативтен тыс жылдық өндірісінің көлемін нормативтік шығындарды: тотықсыздандырғыш ретінде қолданылатын ильменит концентраттарын 11,5 % және антрацитті 8 % қысқарту есебінен қосымша энергия шығындарынсыз шамамен 11 %-ға ұлғайтуға мүмкіндік берген технологиялық шарттарды анықтады.

В 2014 году по заказу АО "УКТМК" АО "Институт металлургии и обогащения" (АО "ИМиО") (Казахстан) провело балансовые исследования производства титанового шлака. Исследования были выполнены рудно-термической плавкой 2160 т шихты Вольногорского и Сатпаевского ильменитовых концентратов, где были определены технологические условия, позволившие увеличить почти на 11 % объем сверхнормативного годового производства титанового шлака. Указанный титановый шлак по качеству превзошел технические требования СТ АО 00202028 – 120, предъявляемые к продукции 1 сорта, без дополнительных энергозатрат за счет сокращения нормативных затрат: ильменитовых концентратов на 11,5 % и на 8 % антрацита, используемого в качестве восстановителя.
Совместными усилиями с комбинатом существенно улучшено качество технического тетрахлорида титана. Реализовано новое техническое

Комбинат қызметкерлерімен бірлескен күш-жігердің арқасында ванадий хлораторының балқымасын құрғатылған ауамен (азотпен) көпіршіктендірудің жаңа техникалық шешімімен іске асырылған титан техникалық тетрахлоридінің сапасы айтарлықтай жақсарды, ол анодты хлоргазды берер алдында оның құрамындағы ванадийдің 6,5 еседен астам, хлордың 2,9 есе, қатты суспензиялардың 1,6 еседен астам мөлшерін қысқартуға және ванадийдің техникалық ванадий окситрихлоридіне шығымдылығын 16 есе ұлғайтуға мүмкіндік берді.
Титан қожын, титан құймаларын, қорытпаларды, прокаттарды, титан бұйымдарын өндіру қуаттылығының кеңеюі титан губкасын өндіру көлеміне және, ең алдымен, жоғары сапалы ильменит концентраттарын өндірудің қажетті көлеміне байланысты.

решение барботажа расплава ванадиевого хлоратора осушенным воздухом (азотом) перед подачей анодного хлоргаза, позволившее сократить содержание в нем ванадия более чем в 6,5 раза, хлора в 2,9 раза, твердых взвесей более чем в 1,6 раза и увеличить выход ванадия в технический окситрихлорид ванадия в 16 раз.
Расширение мощностей производства титановых шлаков, ассортимента титановых слитков, сплавов, проката, титановых изделий зависит от объема производства титановой губки и, прежде всего, от необходимых объемов производства высококачественных ильменитовых концентратов.

Қазіргі уақытта "Тиолайн" ЖШС-нің байыту фабрикасында Обуховское кен орнының титан-циркон шөгінділерін қайта өңдеу арқылы үлкен көлем жинақталған, шамамен 4,5 мың тонна, өткізілмейтін ильменит концентраты, оның құрамындағы хромның жоғары болуына байланысты сапаның техникалық талаптарға сәйкес келмеуіне байланысты титан қорытпалары мен құймаларға салқындатқыш сынғыштық береді.
"МжБИ" АҚ-да Вольногорск және Сәтбаев ильменит концентраттарынан жоғары және сапасы жағынан "ӨТМК" АҚ алатын титан қожына жақын титан диоксиді концентратын қосымша механикалық активтендірмей алуды қамтамасыз ететін Обуховское кен орнының ильменит концентратын қатты фазалы кондициялаудың тиімді әдісі әзірленді (1, 2-кестелер).
Вольногорск және Сәтбаев ильменит концентраттарымен бірге немесе титан диоксидінің кондициялық концентратын бөлек руднотермиялық балқыту қуаттылықты кеңейтіп қана қоймай, әлемдік нарықта сұранысқа ие титан өнімдерін өндірудің өзіндік құнын қысқартуға мүмкіндік береді, бұл Республика экономикасын дамытудың маңызды түйінді міндеттерінің бірі болып табылады. [71].

В настоящее время на обогатительной фабрике ТОО "Тиолайн" (Казахстан) в результате переработки титан-цирконовых россыпей месторождения Обуховское накоплен большой объем, порядка 4,5 тыс. тонн, не реализуемого из-за несоответствия качества техническим требованиям по причине высокого содержания в нем хрома, придающего титановым сплавам и слиткам хладноломкость, ильменитового концентрата.
В АО "ИМиО" (Казахстан) разработан эффективный способ твердофазного кондиционирования ильменитового концентрата Обуховского месторождения без дополнительной механоактивации, обеспечивающего получение концентрата диоксида титана, превосходящего по химическому составу вольногорский и сатпаевский ильменитовые концентраты, и близкого по качеству к титановому шлаку, получаемому в АО "УКТМК" (таблицы 1, 2).
Совместная с вольногорским и сатпаевским ильменитовыми концентратами раздельная руднотермическая плавка кондиционного концентрата диоксида титана позволит не только расширить мощности, но и сократить себестоимость производства востребованной на мировом рынке титановой продукции, что является одной из важнейших ключевых задач развития экономики республики [71].

7.1.2. Кальций хлориді балқымасындағы оксидтерді электролиздеу арқылы титан, қорытпалар және композициялық материалдар алу: FFC Cambridge process
Зерттеу нысаны – балқытылған кальций хлоридіндегі титан диоксидінің катодты қатты фазалы электролизіне негізделген титан металы мен оның қорытпаларын өндіру әдісі.
Бұл тәсіл ХХ ғасырдың 90-шы жылдарының ортасында Кембридж университетінде жасалған және FFC әдісі деп аталады. FFC деп аталған себебі – Fray, Farthing, Chen деген авторлары тегінің бастапқы әріптерінен құралған және TiO2-нің металға дейін катодты электрохимиялық тотықсыздануына негізделген. Әдіс дәстүрлі Кролл әдісімен бәсекелеседі және технологияның қарапайымдылығымен, аппараттық дизайнмен, арзан шикізатты қолданумен және экологиялық қауіпсіздікпен ерекшеленеді. Әдіс рутил сияқты табиғи пайдалы қазбаларды тікелей өңдеуге мүмкіндік береді. Бірқатар басқа әдістер, мысалы, магниетермиялық, бастапқы кендерден титан тетрахлоридін аралық өндіруді қажет етеді. FFC Cambridge процесінің көмегімен титан өндірісінің өзектілігі, қатты күйдегі оксидтердің катодты тотықсыздану процесінде титан, оның қорытпалары мен композициялық материалдарын алу реакциясы механизмінің мүмкін нұсқалары, сондай-ақ осы әдісті енгізудің экологиялық аспектілері қарастырылады. Арзан титан, оның қорытпалары мен композициялық материалдарын өндіру үшін оның тиімділігін анықтау мақсатында FFC әдісі бойынша қосымша зерттеулер жүргізу қажеттілігі көрсетілген. [72].
7.1.3. Ұнтақ металлургиясы
Ұнтақ металлургиясы титаннан жасалған бұйымдар өндірісінің перспективалы бағыты болып табылады. Бұл технология минималды өңдеуді қажет ететін "таза" бөлшектерді жасау үшін қолданылады. Алынған өнімдердің габариттері өте ауқымды шекте құбылады, сонымен қатар өнімдердің құрамы бойынша ғана емес, сонымен қатар механикалық қасиеттері бойынша да жоғары репродуктивтілігі мен біртектілігі маңызды. Алайда бұл технологияның экономикалық орындылығы арзан ұнтақтың тұрақты көзінің болуына байланысты, мұндай ұнтақ қазіргі уақытта жоқтың қасы. [73].
7.1.4. Аэрозоль процесі
Аэрозоль процесі Хантер технологиясына негізделеді және сол сияқты үздіксіз болып табылады. Титан тетрахлоридінің парофазалық тотықсыздануы екі кезеңнен тұратын процестің бірінші бөлігі ретінде көрсетілді. Индукциялық пештің суық қабырғасында будың конденсациясынан тұратын екінші кезең ешқашан жүргізілмеген. [73].
7.1.5. Тұздарды балқыту
Олбани орталығындағы (Аризона штаты) зерттеушілер үздіксіз араластыру арқылы Хантер әдісімен қалпына келтіруге ұмтылды.
Осылайша реакция өнімдерінің жоғары өнімділігіне қол жеткізіледі. Титан бөлшектері суспензия үшін тым үлкен болған кезде, олар тұнбаға түсе бастайды және реактордың ішіндегісі үздіксіз араластырылған кезде одан шығарылады. [73].

7.1.2. Получение титана, сплавов и композиционных материалов методом электролиза оксидов в расплаве хлорида кальция: FFC Cambridge process.
Объектом исследования является способ производства металлического титана и его сплавов, основанный на катодном твердофазном электролизе диоксида титана в расплавленном хлориде кальция.
Способ разработан в середине 90-х годов ХХ века в Кембриджском университете и носит название метод FFC. Он назван FFC – по начальным буквам фамилий авторов Fray, Farthing, Chen и основан на катодном электрохимическом восстановлении TiO2 до металла. Метод претендует на конкуренцию с традиционным методом Кролла и отличается простотой технологии, аппаратурного оформления, использованием дешевого сырья и экологической безопасностью. Метод дает возможность непосредственно перерабатывать природные полезные ископаемые, например, рутил. В то же время ряд других методов, например, магниетермический, требуют промежуточного получения тетрахлорида титана из исходных руд. Рассматриваются актуальность производства титана с помощью FFC Cambridge процесса, возможные варианты механизма протекания реакции получения титана, его сплавов и композиционных материалов в процессе катодного восстановления оксидов в твердом состоянии, а также экологические аспекты внедрения данного способа. Указано на необходимость проведения дальнейших исследований по методу FFC с целью определения его эффективности для производства дешевого титана, его сплавов и композиционных материалов [72].
7.1.3. Порошковая металлургия
Порошковая металлургия является перспективным направлением производства изделий из титана. Эта технология применяется для изготовления "чистовых" деталей, требующих минимальной механической обработки. Габариты получаемых изделий варьируются в очень широких пределах, немаловажна также высокая воспроизводимость и гомогенность изделий не только по составу, а и по механическим свойствам. Однако экономическая целесообразность этой технологии зависит от существования постоянного источника дешевого порошка, которого на данный момент не существует [73].
7.1.4. Процесс аэрозоля
Процесс аэрозоля основывается на технологии Хантера и является также непрерывным. Было продемонстрировано парофазное восстановление тетрахлорида титана как первая часть процесса из двух стадий. Вторая стадия, заключающаяся в конденсации пара на холодной стенке индукционной печи, так и не была проведена [73].
7.1.5. Расплав солей
Исследователи в центре Олбани (штат Аризона, США) стремились добиться восстановления по методу Хантера при непрерывном перемешивании.
Таким образом добиваются более высокого выхода продуктов реакции. Когда титановые частицы становятся слишком большими для суспензии, они начинают осаждаться и при непрерывном перемешивании содержимого реактора выводятся из него [73].

7.1.6. Toho Titanium Co., Ltd
Бұл процесте титан тетрахлориді магний хлоридінің балқымасындағы магниймен тотықсызданады. Титан реактордың түбіне түсіп, индукциялық плазмалық пешке жіберіледі. Өнімділігі 50 кг/сағ болатын қондырғының жұмыс нәтижелеріне сүйене отырып, титанды 30 %-ға арзанырақ өндіруге болады деп мәлімдейді. [73].
7.1.7. Электролиттік қалпына келтіру
Титан тетрахлоридін үздіксіз электролиттік қалпына келтіру – бұл Кроль процесін шын мәнінде алмастыра алатын жалғыз процесс. 1953 жылы Жапонияға барғанда Кроль титан таяудағы 15 жыл ішінде электролиттік жолмен өндіріледі деп болжады. Алайда одан бері 56 жыл өтсе де титан тетрахлоридін қалпына келтіру үшін электролиз қолданылмайды. 80-ші жылдардың басында "D-H Titanium" компаниясы өнімділігі жылына 90 т болатын зауыт салды, онда титан тетрахлориді ванна бөлмесінде KCl және LiCl көмегімен 520 °C температурада қалпына келтірілді.
Шамамен дәл сол уақытта "Timet" электролиз жүргізген болатын, ол үшін 900 °C температурада NaCl ваннасы қолданылды. Электролиттік қалпына келтірудің екі тәсілі де кейіннен жабылды, ол титанның хлормен түсетін кері реакцияларын басқару қабілетінің болмауына байланысты орын алғаны сөзсіз. Электролиттік қалпына келтірудің екінші, анағұрлым радикалды тәсілі титан диоксидін тікелей тотықсыздандыруға сайып келеді. Бұл тәсілде рутил (96 % TiO2) алдымен тазартылады, содан кейін процесс 1667 °C температурада жүзеге асырылады, бұл материалдарды таңдауда айтарлықтай қиындықтар тудырады. Технологиялық қиындықтар титанның электролиттік ұяшықтарда айнымалы валенттілік қосылыстарын құру мүмкіндігін тудырды. [73].
7.1.8. Плазма
Плазмалық процестер екі нұсқада болуы мүмкін. Біріншісі және ең қарапайымы молекуланы бөлуге болатын жоғары температуралы плазманың энергиясын пайдалануға негізделген. Титан тетрахлоридін титан көзі ретінде пайдалану және оны плазмада ыдырату арқылы титанды хлормен қайта әрекеттеспес бұрын субстратта салқындату қажет болды. Алынған титанның көп бөлігінің кері реакциясын болдырмау үшін титанды тез салқындату мүмкін емес болып шықты, нәтижесінде өнімділігі төмен және тазалығы қанағаттанарлықсыз тым ұсақ ұнтақ алынды. Екінші тәсіл – сутегі немесе натрий сияқты тотықсыздандырғыш компонент плазма ағынын құрады, бірақ плазманы жылу көзі ретінде қолдану ұтымды болмай шықты. [73].
7.1.9. Алюмотермиялық қалпына келтіру
Алюмотермиялық процесс көптеген басқа процестерден ерекшеленеді, өйткені бұл ильменит (FeTiO3) қолданылатын хлорсыз процесс. Ильменит балқытылған мырыш ваннасындағы алюминиймен әрекеттесетін Na2TiF6 алу үшін Na2SiF6-мен күйдіріледі. Содан кейін мырыш пен алюминий вакуумды бөлу арқылы жойылады. Тәжірибелік қондырғының жабылуына әкелген мәселелердің қатарында титанның Na2SiF6 кремнийімен және ильменит оттегімен ластануы болды. Сонымен қатар, титанды вакуумды бөлу арқылы мырыштан толық тазарту мүмкін болмады. Титанды тазартудың басқа тәсілдері, мысалы шаймалау және пирометаллургия күтілетін нәтиже бермеді [73].

7.1.6. Toho Titanium Co., Ltd
В этом процессе тетрахлорид титана восстанавливается магнием в расплаве из хлорида магния. Титан оседает на дно реактора и направляется в индукционную плазменную печь. Основываясь на результатах работы установки производительностью 50 кг/ч, утверждается, что возможно производить титан дешевле на 30 % [73].
7.1.7. Электролитическое восстановление
Непрерывное электролитическое восстановление тетрахлорида титана – единственный процесс, который действительно мог бы заменить процесс Кроля. Когда Кроль посетил Японию в 1953 году он предсказал, что титан будет производиться электролитическим путем в течение ближайших 15 лет. Однако
даже спустя 56 лет электролиз не используется для проведения восстановления
тетрахлорида титана. В начале 80-х годов компания "D-H Titanium" построила завод производительностью 90 т/год, на котором тетрахлорид титана восстанавливали в ванной с KCl и LiCl при температуре 520 °С.
Приблизительно в то же самое время "Timet" проводил электролиз, для которого использовали ванну с NaCl при температуре 900 °С. Обе попытки впоследствии были закрыты, очевидно, из-за неспособности управлять обратными реакциями титана с хлором. Второй, более радикальный подход к электролитическому восстановлению заключается в прямом восстановлении диоксида титана. В этом подходе рутил (96 %-ый TiO2) сначала очищают и затем проводят процесс при температуре 1667 °C, что создает значительные трудности в выборе материалов. Технологические сложности создала возможность титана образовывать соединения переменной валентности в электролитических ячейках [73].
7.1.8. Плазма
Плазменные процессы возможны в двух вариантах. Первый и самый простой основан на использовании энергии высокотемпературной плазмы, благодаря которой можно разделить молекулу. Используя тетрахлорид титана в качестве источника титана и разлагая его в плазме, необходимо было охладить титан на подложке раньше, чем он повторно прореагирует с хлором. Практически оказалось, что невозможно охладить титан достаточно быстро, чтобы предотвратить обратную реакцию большей части полученного титана, и в итоге получали слишком мелкий порошок с низким выходом и неудовлетворительной чистотой. Второй подход заключается в том, что компонент-восстановитель, такой, как водород или натрий, составлял поток плазмы, но применение плазмы как источника теплоты оказалось нерациональным [73].
7.1.9. Алюмотермическое восстановление
Алюмотермический процесс отличается от большинства других процессов, так как это бесхлорный процесс, в котором используют ильменит (FeTiO3). Ильменит обжигают с Na2SiF6 для получения Na2TiF6, который взаимодействует с алюминием в ванне с расплавленным цинком. Цинк и алюминий затем удаляют вакуумной сепарацией. Среди проблем, которые привели к закрытию опытной установки, было загрязнение титана кремнием из Na2SiF6 и кислородом из ильменита. Кроме того, титан не мог быть полностью очищен от цинка вакуумной сепарацией. Другие подходы для очистки титана, такие, как выщелачивание и пирометаллургия, также не принесли ожидаемых результатов [73].

7.1.10. Қалпына келтірудің сутегі, көміртегі және басқа әдістері
Титан диоксиді үшін де, титан тетрахлориді үшін де қалпына келтірудің сутегі, көміртегі және басқа әдістері ұсынылды. Тұжырымдамалық тұрғыдан бұл әдіс дұрыс, өйткені берілген температурадағы реакциялардан алынған жалғыз қатты зат титан болып табылады, сондықтан мұндай тотықсыздандырғыштары бар үздіксіз реактор жобасы теориялық тұрғыдан іске асыруға болады. Термодинамикалық тұрғыдан титан диоксидін TiO1,75-ке дейін сутегімен қалпына келтіруге болады, ал титан тетрахдлридін титан металына сутегімен 3500 °C-тан төмен температурада термодинамикалық түрде қалпына келтіру мүмкін емес.
Титан диоксидінің карботермиялық қалпына келтіруді термодинамикалық тұрғыдан іске асыруға болады. Дегенмен, температура 1800 °C-тан жоғары болуы керек; сонымен қатар, қалпына келтіру сөзсіз TiC түзілуіне әкеледі. CaH2 титан диоксиді үшін де, титан тетрахлориді үшін де тотықсыздандырғыш ретінде ұсынылды. TiO2 CaH2-ні 1100 °C температурада қалпына келтіретіні көрсетілген, бұл реакция TiH2 түзілуіне әкеледі ол дегидратация кезінде ұнтаққа айналады. Бұрынғы Кеңес Одағындағы ірі зауыт жоғары тазалықтағы ұнтақтарды шығарды, бірақ ол 90-шы жылдары жабылды: CaH2 тым қымбат болып шықты және қалпына келтіру процестері үшін алынған титанның құрамындағы қоспаларды азайту үшін жоғары тазалықтағы рутил қолданылуы керек. [73].
7.1.11. Ғарыш металлургиясы
Ғарыш металлургиясы, яғни ғарышта металдар мен қорытпалар алуды бүгінде шын мәнінде металлургия өндірісін дамытудың дербес перспективалы бағыты деп санауға болады. Ғарыш жағдайында металдарды алудың ерекшеліктері мыналар: – металдарды балқыту және қорытпаларды алу арнайы балқыту агрегаттарынсыз жүзеге асырылады, өйткені ғарышта ауырлық күштері әсер етпейді; – беттік керілу күшінің әсерінен балқыма шар тәрізді болады және кеңістікте еркін ілінеді. Электромагниттік өрісті қолдана отырып, балқыманы еркін пішінге келтіруге болады; – ғарыш жағдайында қорытпа компоненттері жақсы араласады. Салмақсыздық жағдайында газдар балқымаларда жақсы ериді, ал кристалданғаннан кейін алынған қорытпалар газбен толтырылған біркелкі бөлінген ұяшықтары бар губка тәрізді болады. Мұндай қорытпалар "металлогаздар" деп аталады. Олардың тығыздығы өте төмен және құрамында 90 % газ, қалғаны болат болуы мүмкін. Металлогаздар ұшақ пен зымыран ғылымы, сондай-ақ ғарыш техникасы үшін өте перспективалы [70].
7.2. Магний өндірісіндегі перспективалы бағыттар
Магний қорытпаларының төмен тығыздығының (r = 1,74 г / см3) үлестік беріктігінің мейлінше жоғары болуымен, коррозияға төзімділігінің қанағаттанарлық болуымен, қысыммен және кесумен өңдеуге болатынымен үйлесімі оларды авиацияда, машина жасауда, аспап жасауда, ғарыш техникасында, радиотехникада, полиграфия және тоқыма өнеркәсібінде қолданудың техникалық және экономикалық орындылығын белгілеп береді. Магний негізіндегі композициялық материалдар техникалық қорытпалар арасында ең жоғары беріктікке ие.

7.1.10. Водородное, углеродное и другие способы восстановления
Водородное, углеродное и другие способы восстановления были предложены как для диоксида, так и для тетрахлорида титана. Концептуально такой метод правилен, так как единственное твердое вещество, получаемое в результате реакций при данных температурах – это титан, поэтому проект реактора непрерывного действия с такими восстановителями теоретически возможен. Термодинамически возможно восстановить водородом диоксид титана до TiO1,75, а восстановить тетрахдлрид титана до металлического титана водородом термодинамически при температурах ниже 3500 °С невозможно.
Карботермическое восстановление диоксида титана термодинамически возможно. Однако температура должна быть выше 1800 °С; кроме того, восстановление неизбежно приводит к образованию TiC. CaH2 был предложен как восстановитель и для диоксида титана, и для тетрахлорида титана. Было показано, что TiO2 восстанавливается CaH2 при температуре 1100 °С, причем данная реакция приводит к образованию TiH2, который при дегидратации превращается в порошок. Крупномаштабный завод в бывшем Советском Союзе производил порошки высокой чистоты, но он был закрыт в 90-е годы: CaH2 оказался слишком дорог, а для процессов восстановления необходимо применять рутил высокой чистоты, чтобы уменьшить содержание примесей в полученном титане [73].
7.1.11. Космическая металлургия
Космическая металлургия, т.е. получение металлов и сплавов в космосе, сегодня по праву может считаться самостоятельным перспективным направлением развития металлургического производства. Особенностями получения металлов в условиях космоса являются следующие: плавление металлов и получение сплавов осуществляется без специальных плавильных агрегатов, так как в космосе не действуют силы тяжести; под действием силы поверхностного натяжения расплав приобретает форму шара и свободно зависает в пространстве. Используя электромагнитное поле, расплаву можно придать произвольную форму; – в условиях космоса компоненты сплава хорошо перемешиваются. В случае невесомости газы хорошо растворяются в расплавах, а после кристаллизации получаемые сплавы имеют вид губки с равномерно распределенными ячейками, заполненными газом. Такие сплавы называют "металлогазами". Они имеют чрезвычайно низкую плотность и могут содержать до 90 % газов, остальное – сталь. Металлогазы весьма перспективны для самолето- и ракетостроения, а также для производства космической техники [70].
7.2. Перспективные направления в производстве магния
Малая плотность магниевых сплавов (r = 1,74 г/см3) в сочетании с достаточно высокой удельной прочностью, удовлетворительной коррозионной стойкостью, обрабатываемостью давлением и резанием определили техническую и экономическую целесообразность их применения в авиации, машиностроении, приборостроении, космической технике, в радиотехнике, в полиграфической и текстильной промышленности. Композиционные материалы на магниевой основе обладают наиболее высокой удельной прочностью на фоне других технических сплавов.

7.2.1. Перспективалы жеңіл магний қорытпалары
Магний – мейлінше әмбебап металл, сондықтан оған негізделген қосылыстарды әртүрлі салаларда қолдануға болады. Магний қорытпасынан жасалған бұйымды медициналық мақсатта қолдануға жарамды болуы үшін ол негізгі талаптарға сай болуы – берілген жылдамдықпен және ағзаға зиян келтірместен еруі (резорбциялануы) керек. Магнийдің еруі үшін ешқандай проблема жоқ – оның коррозияға төзімділігі төмен. Бұл оны травматология, ортопедия, стоматология және тіпті кардиология сияқты биорезорбцияланатын имплантаттар мен стенттер жасауға қолдануға мүмкіндік береді. Қазір қабырғалар мен импланттар титаннан немесе тот баспайтын болаттан жасалған, яғни оларды денеден қайтадан операция жасап алу қажет болады. Ал магнийге қатысты мұндай операциялар жасаудың қажеті жоқ. Бірақ тіндер сауығып кеткенше медициналық өнімнің еруіне жол бермеу үшін ағзадағы еру жылдамдығын басқару қажет.
Тольятти мемлекеттік университетінің ғалымдары плазмалық-электролиттік (микродоғалық) тотығу (ПЭТ) технологиясының көмегімен магний қорытпаларының бетінде қатты тозуға және коррозияға төзімді керамикалық қабаттар жасауды үйренді. Бұл қорытпаны механикалық, коррозиялық немесе бірлескен әсерден қорғайды. Дәл осы плазмалық-электролиттік (микродоғалық) тотығу магний қорытпасының имплантын адам ағзасында белгілі бір жылдамдықпен ерітуге мәжбүр ететін "реттеуші" рөлін орындауы мүмкін. Тольятти мемлекеттік университетінің материалтанушылары медициналық импланттарды жасау үшін қажетті қасиеттер жиынтығына, соның ішінде берілген резорбция (еріту) жылдамдығына ие ультра ұсақ түйіршікті магний қорытпаларын жасады, соңғы өнімдерді өндіру үшін қажетті жартылай фабрикаттарды алу технологияларын әзірледі.
Соликам тәжірибе-металлургия зауытымен серіктестіке отырып, Тольятти мемлекеттік университеті ыстыққа төзімді магний құю қорытпасын жасап шығарды. Ол жоғары тұтану температурасына ие (ұқсас қорытпалардың ең жақсы үлгілерінен 200°C жоғары) және авиация өнеркәсібінде қолдануға арналған.
Бұл қорытпа пилотсыз ұшу аппараттарының қозғалтқыштарының поршеньдерін құю үшін қажет. Жаңа қасиеттер беру арқылы қозғалтқыштың қуаты мен сенімділігі бірнеше есе жоғары болады және ол шетелдік аналогтармен ойдағыдай бәсекеге түсе алады, соның ішінде шағын авиациялық әуе кемелерінде қуаты 300 а. к. дейінгі электр қондырғыларында қолданылады. [74].
7.2.2. Өндірістің түзілетін қалдықтарын кешенді қайта өңдеу және кәдеге жарату негізінде металл магний өндірісінің тиімділігін арттыру

7.2.1. Перспективные легкие сплавы магния
Магний – достаточно универсальный металл и соединения на его основе могут применяться в различных сферах. Чтобы изделие из магниевого сплава могло быть применено в медицинских целях, оно должно отвечать главным требованиям – растворяться (резорбироваться) с заданной скоростью и без вреда для организма. С тем, чтобы раствориться, у магния проблем нет – он имеет низкую устойчивость к коррозии. Это делает его применимым для изготовления биорезорбируемых имплантов и стентов, например, в травматологии, ортопедии, стоматологии и даже кардиологии. Сейчас стенты и импланты производятся из титана или нержавеющей стали, а это значит, что их нужно будет извлекать из организма в рамках повторной операции. С магнием этого делать не придется. Но необходимо управлять скоростью растворения в организме, чтобы не дать медицинскому изделию раствориться до заживления тканей.
С помощью технологии плазменно-электролитического (микродугового) оксидирования ученые Тольяттинского государственного университета (Россия) научились создавать на поверхности магниевых сплавов твердые износо- и коррозионностойкие керамические слои. Это защищает сплав от механического, коррозионного либо совместного воздействия. Именно плазменно-электролитическому (микродуговому) оксидированию отводится роль "регулировщика", который заставляет имплант из магниевого сплава раствориться в организме человека с заданной скоростью. Материаловеды Тольяттинского государственного университета создали ультрамелкозернистые магниевые сплавы, которые обладают требуемым набором свойств для изготовления медицинских имплантатов, в том числе заданной скоростью резорбции (растворения), разработали технологии получения полуфабрикатов, необходимых для производства конечных продуктов.
В партнерстве с Соликамским опытно-металлургическим заводом(Россия) Тольяттинский государственный университет разработал жаропрочный магниевый литейный сплав. Он обладает повышенной температурой воспламенения (на 200°C выше, чем у лучших образцов подобных сплавов) и предназначен для использования в авиационной промышленности.
Этот сплав необходим для отливки поршней двигателей беспилотных летательных аппаратов. За счет придания новых свойств мощность и надежность двигателя будет в разы выше и он сможет успешно конкурировать с зарубежными аналогами, в том числе применяться в силовых установках мощностью до 300 л.с. на воздушных судах малой авиации [74].
7.2.2. Повышение эффективности производства металлического магния на основе комплексной переработки и утилизации образующихся отходов производства

Магний алудың негізгі технологиялары сусыз карналлит электролизі (MgCl2·KCl) және магнезит немесе магезит-доломит шикізатынан (MgCO3) магнийдің силикотермиялық тотықсыздануы болып табылады. Силикотермиялық өндіріс әдісін ең алдымен 1990 жылдардың аяғынан бері әлемдік магний нарығында үстемдік етіп келе жатқан қытайлық компаниялар пайдалануда.
Соңғы жылдардағы түрлі елдердің патенттеріне шолу және осы саладағы қолда бар техникалық шешімдердің тиімділігіне алдын ала талдау жүргізу магний өндірісінің өзіндік құнын едәуір төмендетуге мүмкіндік беретін бағыттардың бірі жаңа тауарлық өнімдерді ала отырып, қалдықтарды техногендік шикізат ретінде кешенді қайта өңдеу болып табылатындығын көрсетеді.
Атап айтқанда:
- ағаш өңдеу кәсіпорындары мен магний өнеркәсібінің қалдықтарын бірлесіп өңдеу негізінде құрылыстағы жылу қорғау, дыбыс оқшаулау бұйымдары мен материалдары (құрамында MgO және MgCl2 бар карналлитті хлораторлардың шламдары магнезиялық тұтқыр заттар ретінде пайдаланылады) (№ 2183599, 2185349, 2199503, 2203245 РФ патенттері);
- жоғары уытты және радиоактивті заттарды ығыстыру үшін магнезиялық тұтқыр материалдарды алу және пайдалану (№ 2194782, 2258752 РФ патенттері);
- агроөнеркәсіптік кешен мен магний өндірісінің қалдықтарын бірлесіп кәдеге жарату негізінде кешенді минералды және органоминералды тыңайтқыштар (магний электролизерлерінің пайдаланылған электролиті) (№ 43009 ПМ РФ патенті);
- көктайғаққа қарсы тиімділігі жоғары экологиялық таза препараттар (№ 45951, 46448, 46692, 46957, 48187 ПМ РФ патенттері);
- мұнай өнеркәсібі үшін ағартатын (NaClO, ағартқыш) және залалсыздандыратын (NaClO2) препараттарды, бұрғылау ерітінділерін (CaCl2, NaCl, KCl, MgCl2 және т. б.) ала отырып, гипохлорит ерітінділері мен целлюлозаларды қайта өңдеу (№ 34524 ПМ РФ патенті).
Соңғы онжылдықта магний нарығындағы қатаң бәсекелестік өндірістің жоғалуына және бірқатар батыс магний компанияларының жабылуына әкелді. Жоғарыда аталған іс-шараларды іске асыру магний өндірісінің өзіндік құнын төмендетуге және олардың әлемдік нарықта бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. [75].
8. Қосымша түсініктемелер мен ұсынымдар
Анықтамалық 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 113-бабына сәйкес әзірленді.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеуді технологтардан, экологтардан, энергия тиімділігі жөніндегі мамандардан және экономика жөніндегі сарапшылардан тұратын тәуелсіз сарапшылар тобы жүргізді. Тәуелсіз сарапшылар тобының құрамын Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтар жобаларының бөлімдерін әзірлеу үшін Орталық Басқарма төрағасының бұйрығымен құрылған сарапшыларды және (немесе) ғылыми-зерттеу институттарын және (немесе) жоғары оқу орындарын іріктеу жөніндегі жұмыс тобы қалыптастырды.
Осы анықтамалықты дайындау Орталық Басқарма төрағасының бұйрығымен құрылған ТЖТ қатысуымен жүзеге асырылды. ТЖТ құрамына салалар бойынша ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолданудың тиісті саласы бойынша өнеркәсіп субъектілерінің өкілдері, өнеркәсіптік қауіпсіздік және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органдар, ғылыми және жобалау ұйымдары, экологиялық және салалық қауымдастықтар кірді.
Анықтамалықты әзірлеудің бірінші кезеңінде кешенді технологиялық аудит (КТА) – титан мен магний өндіретін кәсіпорындардың ағымдағы жай-күйін сараптамалық бағалау жүргізілді, бұл өндірісті басқарудың тиімділігін, қолданылатын автоматтандыру құралдарын, технологиялық мүмкіндіктерді талдауды және кәсіпорындардың қоршаған ортаға әсер ету дәрежесін анықтауға мүмкіндік берді.
Кәсіпорындарда титан мен магний өндірісіне іске асырылған технологиялардың сәйкестігін бағалау ұйымдардың технологиялық процестерінің ең жақсы қолжетімді технологиялар қағидаттарына сәйкестігіне сараптамалық бағалау жүргізу әдістемесіне сәйкес орындалды.
Сараптамалық бағалаудың мақсаты титан мен магний өндіретін кәсіпорындардың нақты технологиялық жағдайын анықтау және оларды ЕҚТ параметрлеріне сәйкес бағалау болды.

Основными технологиями получения магния являются электролиз безводного карналлита (MgCl2·KCl) и силикотермическое восстановление магния из магнезитового или магезито-доломитового сырья (MgCO3). Силикотермический способ производства используется прежде всего китайскими компаниями, с конца 1990-х годов доминирующими на мировом рынке магния.
Обзор патентов различных стран за последние годы и предварительный анализ эффективности имеющихся технических решений в этой области свидетельствуют о том, что одним из направлений, позволяющих существенно снизить себестоимость производства магния, является комплексная переработка отходов как техногенного сырья с получением новых товарных продуктов.
В частности, получение таких новых товарных продуктов:
- строительных теплозащитных, звукоизоляционных изделий и материалов на основе совместной переработки отходов деревоперерабатывающих предприятий и магниевой промышленности (шламы карналлитовых хлораторов, содержащие MgO и MgCl2, используются в качестве магнезиальных вяжущих материалов) (патенты РФ № 2183599, 2185349, 2199503, 2203245);
- получение и использование магнезиальных вяжущих материалов для отверждения высокотоксичных и радиоактивных веществ (патенты РФ № 2194782, 2258752);
- комплексных минеральных и органоминеральных удобрений на основе совместной утилизации отходов агропромышленного комплекса и магниевого производства (отработанный электролит магниевых электролизеров) (патент РФ на ПМ № 43009);
- высокоэффективных экологически чистых противогололедных препаратов (патенты РФ на ПМ № 45951, 46448, 46692, 46957, 48187);
- переработка гипохлоритных растворов и пульп с получением отбеливающих (NaClO, белизна) и обезвреживающих (NaClO2) препаратов, буровых растворов (CaCl2, NaCl, KCl, MgCl2 и др.) для нефтяной промышленности (патент РФ на ПМ № 34524).
Жесткая конкуренция на рынке магния в последнее десятилетие привела к убыточности производства и закрытию целого ряда западных магниевых компаний. Реализация вышеперечисленных мероприятий позволит снизить себестоимость производства магния и обеспечит их конкурентоспособность на мировом рынке [75].
8. Дополнительные комментарии и рекомендации
Справочник подготовлен в соответствии со статьей 113 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года.
Разработка справочника по НДТ проводилась группой независимых экспертов, представленной технологами, экологами, специалистами по энергоэффективности и экспертом по экономике. Состав группы независимых экспертов сформирован рабочей группой по отбору экспертов и (или) научно-исследовательских институтов и (или) высших учебных заведений для разработки разделов проектов справочников по наилучшим доступным техникам, созданной приказом Председателя Правления Центра.
Подготовка настоящего справочника осуществлялась при участии ТРГ, созданной приказом Председателя Правления Центра. В состав ТРГ вошли представители субъектов промышленности по соответствующим областям применения справочника по НДТ, представители государственных органов в области промышленной безопасности и санитарно-эпидемиологического благополучия населения, научных и проектных организаций, экологических и отраслевых ассоциаций.
На первом этапе разработки справочника проведен комплексный технологический аудит (КТА) – экспертная оценка текущего состояния предприятий по производству титана и магния, которая позволила определить эффективность управления производством, применяемые средства автоматизации, анализ технологических возможностей и степень воздействия предприятий на окружающую среду.
Целью проведения комплексного технологического аудита является оценка текущего состояния предприятий по производству титана и магния на соответствие принципам наилучших доступных техник, определение внедренных технологий, способов, методов, процессов, практики, подходов и решений, направленных на предотвращение и (или) минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду и выявление потенциала на предприятии для возможного внедрения наилучших доступных техник.

ЕҚТ өлшемшарттарына сәйкестікті бағалау Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 113-бабына, Еуропалық парламенттің және ЕО Кеңесінің 2010/75/ЕО "Өнеркәсіптік шығарындылар және /немесе төгінділер туралы (ластанудың кешенді алдын алу және бақылау туралы)" директивасына сәйкес, сондай-ақ осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 2-бөлімінде көрсетілген ЕҚТ-ға жатқызу әдіснамасына сәйкес белгіленді.
Титан және магний салалары өндірісінің тұтастай алғанда, салада қолданылатын технологиялар, жабдықтар, ластағыш заттардың төгінділері мен шығарындылары, өндіріс қалдықтарының пайда болуы, қоршаған ортаға әсер етудің басқа факторлары, әдеби деректерді пайдалана отырып, энергия және ресурстарды тұтыну, нормативтік құжаттамалар мен экологиялық есептерді зерделеу туралы ақпаратына талдау және жүйелеу жүргізілді.
ЕҚT анықтамалығын дайындау кезінде ЕҚT енгізудің еуропалық тәсілі зерттелді.
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың құрылымы ҚР титан және магний өндірісі бойынша сала құрылымының ерекшеліктерін талдау және жүргізілген актінің нәтижелері бойынша, сондай-ақ ең үздік әлемдік тәжірибеге бағдарлана отырып әзірленді.
Перспективалы технологияларға тәжірибеде немесе тәжірибелік-өнеркәсіптік қондырғылар ретінде қолданылатын ҒЗЖ және ҒЗТКЖ сатысындағы озық технологиялар жатады.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты дайындау қорытындысы бойынша осы анықтамалықпен әрі қарай жұмыс істеуге және ЕҚТ енгізуге қатысты мынадай ұсынымдар тұжырымдалды:
кәсіпорындарға анықтамалықты әзірлеудің келесі кезеңдері үшін қажетті талдау жүргізу мақсатында, оның ішінде маркерлік ластағыш заттардың тізбесін және ЕҚТ қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді қайта қарау мақсатында қоршаған ортаға, әсіресе маркерлік заттар эмиссияларының деңгейлері туралы мәліметтерді жинауды, жүйелеуді және сақтауды жүзеге асыру ұсынылады;
қоршаған ортаға эмиссиялардың МАЖ енгізу маркерлік ластағыш заттардың эмиссиялары бойынша нақты деректерді алудың және маркерлік ластағыш заттардың технологиялық көрсеткіштерін қайта қараудың қажетті құралы болып табылады;
технологиялық және табиғатты қорғау жабдықтарын жаңғырту кезінде жаңа технологияларды, жабдықтарды, материалдарды таңдаудың басым критерийлері ретінде энергия тиімділігін арттыруды, ресурс үнемдеуді, титан-магний саласы объектілерінің қоршаған ортаға теріс әсерін азайтуды пайдалану керек.
Библиография
1. 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI ҚРЗ Қазақстан Республикасының Экология кодексі
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 775 қаулысымен бекітілген ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу, қолдану, мониторингілеу және қайта қарау қағидалары.

Оценка соответствия критериям НДТ устанавливалась в соответствии со статьей 113 Экологического кодекса Республики Казахстан, Директивой 2010/75/ЕС Европейского парламента и Совета ЕС "О промышленных выбросах и/или сбросах (о комплексном предупреждении и контроля загрязнений)", а также Методологией отнесения к НДТ, отраженной в разделе 2 настоящего справочника.
Был проведен анализ и систематизация информации о производстве титана и магния в целом; о применяемых в отрасли технологиях, оборудовании; сбросах и выбросах загрязняющих веществ, образовании отходов производства; других факторах воздействия на окружающую среду; энерго- и ресурсопотреблении с использованием литературных данных, изучением нормативной документации и экологических отчетов.
При подготовке справочника по НДТ изучался европейский подход внедрения НДТ.
Структура справочника по НДТ разработана по результатам проведенного КТА и анализа особенностей структуры отрасли по производству титана и магния РК, а также ориентируясь на наилучший мировой опыт.
К перспективным технологиям отнесены передовые технологии на стадии научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ , применяемые на практике или в качестве опытно-промышленных установок.
По итогам подготовки справочника по НДТ были сформулированы следующие рекомендации, касающиеся дальнейшей работы над настоящим справочником и внедрения НДТ:
предприятиям рекомендуется осуществлять сбор, систематизацию и хранение сведений об уровнях эмиссий загрязняющих веществ в окружающую среду, в особенности маркерных, в целях проведения анализа, необходимого для последующих этапов разработки справочника, в том числе в целях пересмотра перечня маркерных загрязняющих веществ и технологических показателей, связанных с применением НДТ;
внедрение АСМ эмиссий в окружающую среду является необходимым инструментом получения фактических данных по эмиссиям маркерных загрязняющих веществ и пересмотра технологических показателей маркерных загрязняющих веществ;
при модернизации технологического и природоохранного оборудования в качестве приоритетных критериев выбора новых технологий, оборудования, материалов следует использовать повышение энергоэффективности, ресурсосбережение, снижение негативного воздействия объектов титаномагниевой отрасли на окружающую среду.
Библиография
1. Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК.
2. Правила разработки, применения, мониторинга и пересмотра справочников по наилучшим доступным техникам, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 775.

3. Best Available Techniques (BAT) Reference Document for the main Non-Ferrous Metals Industries.
4. Ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша ақпараттық-техникалық анықтамалық АТА 24–2020;
5. Reference document on Best Available Techniques for Energy Efficiency European Commission 2009.
6. Ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша ақпараттық-техникалық анықтамалық АТА 48–2017;
7. Өнеркәсіптік ластанудың алдын алу және бақылау;
7. Ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша ақпараттық-техникалық анықтамалық АТА 24–2020;
8.http://zadachi-po-khimii.ru/neorganicheskaya-ximiya/ii-gruppa-shhelochnozemelnye-metally;
9. http://www.astronet.ru/db/msg/1177210/pb022.htm
10. Ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша ақпараттық-техникалық анықтамалық АТА 24–2020;
11. В.В. Запарий., В. И. Лобанов. "Титано- магниевая промышленность
Советского Союза и Урала", Екатеринбург: УМЦ УПИ баспасы, 2018. — Б. 103–129.
12.https://mining-metals.kz/ru/press-tsentr/novosti/novosti-blog/915-ust-kamenogorskij-titano-magnievyj-kombinat-flagman-tsvetnoj-metallurgii-kazakhstana
13. https://metalmininginfo.kz/archives/2496
14.https://studref.com/518064/prochie/poluchenie_svoystva_primenenie_titana_magniya#aftercont
15. Богатырева Е. В. Производство тугоплавких редких металлов. Металлургия титана и его соединений [Электрондық ресурс]: оқу құралы / Богатырева Е. В. — Мәскеу: МИСИС, 2019.
16. Суйекпаев Е. С. "Титан-циркониевые россыпи и коры выветривания Восточного Казахстана и их практическое значение" философия докторы (PhD) дәрежесін алуға арналған диссертация, Қазақстан Республикасы, Өскемен, 2021 жыл.
17. Шығыс Қазақстан облысындағы Сәтбаев (Бектемір) кен орнында ильменит шикізатын өндірудің тау-кен жұмыстарының жоспары. 1-кітап. Түсіндірме жазба. Өскемен қ., 2022 жыл.
18. "Өскемен титан-магний комбинаты" АҚ-ның ең үздік қолжетімді техникалар қағидаттарына сәйкестігін сараптамалық бағалау туралы есеп
19. "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы ҚР Заңы;
20. Интернет-ресурс: https://www.rzd-partner.ru/other/news/mirovoy-rynok-titana-k-2026-g-mozhet-vyrasti-do-6-1-mlrd-dioksida-titana-do-27-9-mlrd/ Мақала: "Мировой рынок титана к 2026 г. может вырасти до $6,1 млрд, диоксида титана — до $27,9 млрд".
21. ҚР Салық кодексінің 18-бөлімі, 69-тарауы, 4-параграфы.

3. Best Available Techniques (BAT) Reference Document for the main Non-Ferrous Metals Industries.
4. Информационно-технический справочник по наилучшим доступным технологиям ИТС 24-2020.
5. Reference document on Best Available Techniques for Energy Efficiency European Commission 2009.
6. Информационно-технический справочник по наилучшим доступным технологиям ИТС 48-2017.
7. Директива 2010/75/ЕС Европейского парламента и Совета ЕС "О промышленных выбросах и /или сбросах (о комплексном предупреждении и контроля загрязнений);
7. Требухов С.А., Ахметова К. Ш., Ниценко А. В., Тулеутай Ф.Х., Бурабаева Н.М. Институт металлургии и обогащения. Материалы Международной научно-практической конференции "Эффективные технологии производства цветных,
редких и благородных металлов".
8.http://zadachi-po-khimii.ru/neorganicheskaya-ximiya/ii-gruppa-shhelochnozemelnye-metally.
9. http://www.astronet.ru/db/msg/1177210/pb022.htm.
10. https://top-technologies.ru/ru/article/view?id=25619.
11. В.В. Запарий., В. И. Лобанов. "Титано-магниевая промышленность
Советского Союза и Урала", Екатеринбург: Издательство УМЦ УПИ, 2018. — С. 103–129.
12.https://mining-metals.kz/ru/press-tsentr/novosti/novosti-blog/915-ust-kamenogorskij-titano-magnievyj-kombinat-flagman-tsvetnoj-metallurgii-kazakhstana.
13. https://metalmininginfo.kz/archives/2496.
14.https://studref.com/518064/prochie/poluchenie_svoystva_primenenie_titana_magniya#aftercont.
15. Богатырева Е.В. Производство тугоплавких редких металлов. Металлургия титана и его соединений [Электронный ресурс]: учебное пособие / Богатырева Е. В. — Москва: МИСИС, 2019.
16. Суйекпаев Е.С. "Титан-циркониевые россыпи и коры выветривания Восточного Казахстана и их практическое значение". Диссертация на соискание степени доктора философии (PhD). Республика Казахстан, Усть-Каменогорск, 2021 год.
17. План горных работ добычи ильменитового сырья на месторождении Сатпаевское (Бектемир) в Восточно-Казахстанской области. Книга 1. Пояснительная записка. г. Усть-Каменогорск, 2022 год.
18. Отчет об экспертной оценке АО "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат" на соответствие принципам наилучших доступных техник.
19. Закон Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" от 13 января 2012 года.
20. Интернет-ресурс: https://www.rzd-partner.ru/other/news/mirovoy-rynok-titana-k-2026-g-mozhet-vyrasti-do-6-1-mlrd-dioksida-titana-do-27-9-mlrd/Статья "Мировой рынок титана к 2026 г. может вырасти до $6,1 млрд, диоксида титана — до $27,9 млрд".
21. Раздел 18, глава 69, параграф 4 Налогового кодекса РК.

22. Ерекше бөлім, Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі № 235-V "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 21-тарауы.
23. ҚР Салық кодексінің 576-бабының 8-тармағы.
24. ҚР Салық кодексінің 577-бабы.
25. ҚР Үкіметінің 1.04.2022 ж. № 187 қаулысы.
26. "ҚР Салық кодексін қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы ҚР Заңының 43-9-бабы.
27. Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі № 235-V ҚРЗ "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 328-бабы.
28.Интернет-ресурс: https://www.mordorintelligence.com/ru/industry-reports/metal-magnesium-market Мақала: "Рынок металлического магния – рост, тенденции, влияние COVID-19 и прогнозы (2023–2028 г.г.)".
29. "ӨТМК" АҚ" 2020 ж. жылдық есебі, Өскемен қ., 2021ж.
30. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 394 "Об утверждении нормативов потребления".
31. Ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша ақпараттық-техникалық анықтамалық АТА 24–2020 "Производство редких и редкоземельных металлов", утверждҰнный приказом Росстандарта от 23 декабря 2020 г. № 2185.
32. Ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша ақпараттық-техникалық анықтамалық АТА 48–2017 "Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезінде энергетикалық тиімділікті арттыру".
33. "Тұтыну нормативтерін бекіту туралы" Қазақсан Республикасы Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 394 бұйрығы.
34. "ӨТМК" АҚ" ұсынған 2021–2022 ж.ж. жұмыс туралы сауалнама.
35. https://bstudy.net/614774/tehnika/metallurgiya_titana#242.
36. "Титан қожының өндірісі" TP TMK 44–20-P1 технологиялық регламенті. 13.04.2020 ж.
37. "Титан қожының өндірісі" TP TMK 44–20-P3. 07.04.2023 ж. технологиялық регламенті.
38. "Техникалық титан тетрахлоридінің өндірісі" TP TMK 23–34-P4. 19.07.2022 ж] технологиялық регламенті.
39.https://metalspace.ru/education-career/osnovy-metallurgii/proizvodstvo-tsvetnykh-metallov/542-proizvodstvo-titana.html.
40.https://topuch.com/22-tehnologicheskaya-shema-proizvodstva-titana-i-magniyatitan/index.html.
41. http://edu.kstu.kz/pluginfile.php/103496/mod_resource/content/.
42. https://znaeshkak.com.
43. ҚР СТ ISO 14001:2015. Экологиялық менеджмент жүйелері-талаптар және қолдану жөніндегі нұсқаулық
44.Михайлова О. И., Твердохлебов С. А. Исследование физико-химических характеристик материала при использовании в процессе спекания шламовой шихты различных видов восстановителей. Алюминий Сибири, 2003, б. 355–360.
45. Шевкун Е. Б. Взрывные работы под укрытием. Хабаровск: Хабар. мемл. техн. ун–тінің баспасы, 2004, 202 б.

22. Особенная часть, глава 21 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 5 июля 2014 года № 235-V ЗРК.
23. Пункт 8 ст. 576 Налогового кодекса РК.
24. Ст. 577 Налогового кодекса РК.
25. Постановление Правительства РК от 1.04.2022г. № 187.
26. Ст. 43 – 9 Закона РК от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Налогового кодекса РК".
27. Ст. 328 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 5 июля 2014 года № 235-V ЗРК.
28.Интернет-ресурс: https://www.mordorintelligence.com/ru/industry-reports/metal-magnesium-market Статья "Рынок металлического магния – рост, тенденции, влияние COVID-19 и прогнозы (2023 – 2028 г.г.)".
29. Годовой отчет АО "АО "УКТМК"" за 2020 г., г.Усть-Каменогорск, 2021 г.
30. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 394 "Об утверждении нормативов потребления".
31. Информационно-технический справочник по наилучшим доступным технологиям ИТС 24-2020 "Производство редких и редкоземельных металлов", утвержденный приказом Росстандарта от 23 декабря 2020 г. № 2185.
32. Информационно-технический справочник по наилучшим доступным технологиям ИТС по НДТ 48-2017 "Повышение энергетической эффективности при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности".
33. https://volga.news/article/656195.html.
34. Анкета, предоставленная АО "УКТМК", о работе за 2021 – 2022 г.г.
35. https://bstudy.net/614774/tehnika/metallurgiya_titana#242.
36. Технологическйи регламент "Производство титанового шлака" TP TMK 44–20-P1. 13.04.2020 г.
37.Технологическйи регламент "Производство титанового шлака" TP TMK 44–20-P3. 07.04.2023 г.
38.Технологическйи регламент "Производство технического тетрахлорида титана" TP TMK 23–34-P4. 19.07.2022 г].
39.https://metalspace.ru/education-career/osnovy-metallurgii/proizvodstvo-tsvetnykh-metallov/542-proizvodstvo-titana.html.
40.https://topuch.com/22-tehnologicheskaya-shema-proizvodstva-titana-i-magniyatitan/index.html.
41. http://edu.kstu.kz/pluginfile.php/103496/mod_resource/content/.
42. https://znaeshkak.com.
43. СТ РК ISO 14001:2015. Системы экологического менеджмента – требования и руководство по применению.
44. Михайлова О.И., Твердохлебов С.А. Исследование физико-химических характеристик материала при использовании в процессе спекания шламовой шихты различных видов восстановителей. Алюминий Сибири, 2003, с. 355–360.
45. Шевкун Е.Б. Взрывные работы под укрытием. Хабаровск: Изд–во Хабар. гос. техн. ун–та, 2004, 202 с.