Алматы облысының Қонаев қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 желтоқсандағы № 1087 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 18 наурыздағы № 180 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.03.2026 № 180 қаулысымен.
Алматы облысының Қонаев қаласын әлеуметтік-экономикалық дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы облысының Қонаев қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар, оның ішінде Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), Алматы облысының әкімдігі және мүдделі ұйымдар (келісу бойынша) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жылдың қорытындысы бойынша 25 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 15 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 1087 қаулысымен
бекітілген
Алматы облысының Қонаев қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары
Ескерту. Кешенді жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.12.2023 № 1187 қаулысымен.
Қонаев қаласы (бұдан әрі – қала) өнеркәсіптік қала болып табылады, экономикасының негізін өңдеуші өнеркәсіп құрайды.
Қаланың өнеркәсіптік өнімінің көлемінде өңдеу саласының үлесі 81,3 %-ды құрайды (Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы деректері бойынша 2022 жылы қаланың өнеркәсіп өндірісінің көлемі 140,7 млрд теңгені, оның ішінде өңдеу өнеркәсібі 114,4 млрд теңгені құрады).
Саланың ірі кәсіпорындары: 30,4 миллиард теңге өндіріс көлемімен макарон өнімдерін өндіретін "МаревенФуд Тянь-Шань" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, гипсокартон бұйымдары мен құрғақ құрылыс қоспаларын өндіретін "Кнауф Гипс Капшагай" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (17,3 миллиард теңге) болып табылады.

Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития города Қонаев Алматинской области на 2023 – 2027 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2023 года № 1087. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2026 года № 180.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.03.2026№ 180.
В целях социально-экономического развития города Қонаев Алматинской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план социально-экономического развития города Қонаев Алматинской области на 2023 – 2027 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным исполнительным органам, в том числе непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), акимату Алматинской области и заинтересованным организациям (по согласованию) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Комплексным планом, и по итогам года, не позднее 25 января, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 декабря 2023 года № 1087
Комплексный план социально-экономического развития города Қонаев Алматинской области на 2023 – 2027 годы
Сноска. Комплексный план с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.12.2023 № 1187.
Город Қонаев (далее – город) является промышленным городом, основу экономики составляет обрабатывающая отрасль.
В объеме промышленной продукции города доля обрабатывающей отрасли составляет 81,3 % (по данным Бюро национальной статистики Агентства стратегического планирования и развития Республики Казахстан объем промышленного производства города Қонаев за 2022 год составил 140,7 млрд тенге, в т.ч. обрабатывающая промышленность – 114,4 млрд тенге).
Крупными предприятиями отрасли являются: ТОО "Маревен Фуд Тянь – Шань" по выпуску макаронных изделий с объемом производства 30,4 миллиарда тенге, ТОО "Кнауф Гипс Капшагай" по выпуску гипсокартонных изделий и сухих строительных смесей (17,3 миллиарда тенге).

Энергетика кешені "АлЭС Қапшағай ГЭС" акционерлік қоғамынан, 5 жел және 6 күн электр станциясынан тұрады.
Сондай-ақ қаланың металлургия, жеңіл, тамақ өнеркәсібі мен машина жасау салаларын дамытуға әлеуеті бар. Қолдағы минералдық база мен кадрлық әлеуетті пайдалана отырып, жоғары технологиялық өндірістерді дамытуға болады.
Қала табиғи пайдалы қазбаларға бай және өнеркәсіптік өндірісті дамыту жағынан инвесторлар үшін тартымды.
Қала аумағында табиғи құм, қиыршықтас, тас және фарфор бұйымдарын өндіруге арналған саз кен орындары бар.
2022 жылы қала халқының саны 70,5 мың адамға жетті (урбанизация деңгейі – 78,3 %).
Соңғы 3 жылда экономикалық жағынан белсенді халық саны 15 мың адамға өсіп, 22 мыңнан 37 мың адамға, оның ішінде жұмыспен қамтылған халық саны 14 мың адамға артып, 21 мыңнан 35 мың адамға дейін жетті.
2022 жыл бойынша негізгі капиталға инвестиция көлемі 59,5 миллиард теңгеге дейін ұлғайды, 2021 жылмен салыстырғанда өсім – 43,4 % немесе 19,7 миллиард теңге (2021 жылы – 39,8 миллиард теңге).
Заречный ауылында "Alatau" арнайы экономикалық аймағы құрылды, оның құрамына ауданы 1300 га "Арна" өнеркәсіптік аймағының аумағы кірді, онда машина жасау, металлургия, құрылыс индустриясы және тамақ өнеркәсібі салаларында жоғары технологиялы жобалар іске асырылатын болады.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының 29-ға жуық түрі өндіріледі. Мал шаруашылығы сүтті мал шаруашылығымен, қой шаруашылығымен, өнімді жылқы шаруашылығымен, шошқа және құс шаруашылықтарымен ерекшеленеді.
2022 жылы ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің көлемі 24,1 миллиард теңгені немесе 2021 жылғы деңгейге қатысты 102,5 %-ды құрады.
Егіс алқаптары 14,5 мың гектарға дейін жеткізілді, оның 8,5 мың гектары – суармалы егістік. Пияз өндірісі бойынша қала облыста 58 % үлеспен немесе 85,2 мың тоннамен бірінші орында. Екі жылыжайда 10 мың тоннадан астам көкөніс өндіріледі, оның 75 %-ы – қияр.
Сонымен қатар суару желілерін реконструкциялау және салу талап етіледі, Шеңгелді ауылының батыс бөлігінің тұрғындарын суармалы сумен қамтамасыз етуде проблема бар.
2021 жылмен салыстырғанда ірі қара мал басы 15,7 %-ға, жылқы 28,7 %-ға, сүт сауу 4,9 %-ға, жұмыртқа өндірісі 3,5 %-ға ұлғайды.
Жалпы қала облыстың логистикалық орталығына айналу мүмкіндігіне ие, өйткені қала Алматы – Өскемен тас жолының бойында орналасқан және Алматы мегаполисін Жетісу облысымен байланыстырады.
Мультипликативті әсері бар ішкі туризм қаланың экономикалық өсу драйверлерінің бірі бола алады.
Осы саланың әлеуетін іске асыру үшін жол және инженерлік инфрақұрылымды жетілдіру мен қызмет көрсету сервисін дамыту жөнінде шаралар қабылдау қажет.
Қапшағай су қоймасының табиғи-рекреациялық ресурстары туризм үшін қолайлы жағдай жасайды, ол облыста ең көп баратын жазғы демалыс орны болып табылады.
Туризмнің белсенді түрлерімен айналысу үшін өскелең ұрпақты кеңінен тартуға бағытталған іс-шаралар өткізілуде. Туристер жыл сайынғы Іле-Балқаш регатасына және Дүниежүзілік туризм күніне арналған облыстық туристік слетке, туристік көпсайыс пен альпинизм бойынша жарыстарға, "Жоңғар" туриадасына, су туризмі бойынша мастер-кластарға, балалар регатасына белсенді қатысады.

Энергетический комплекс представлен АО "АлЭСКапшагайская ГЭС", 5 ветровыми электростанциями и 6 солнечными электростанциями.
Также город обладает потенциалом для развития металлургической, легкой, пищевой промышленности и машиностроения. Используя имеющуюся техническую базу и кадровый потенциал, можно развивать высокотехнологичные производства.
Город богат природными полезными ископаемыми и привлекателен инвесторам для развития промышленности.
На территории города имеются месторождения природного песка, щебня, камня и глины для производства изделий из фарфора.
Численность населения города в 2022 году достигла 70,5 тысячи человек (уровень урбанизации – 78,3 %).
За последние 3 года численность экономически активного населения увеличилась на 15 тысяч человек с 22 тысяч до 37 тысяч человек, в том числе численность занятого населения – на 14 тысяч человек с 21 тысячи до 35 тысяч человек.
За 2022 год инвестиции в основной капитал увеличились до 59,5 миллиарда тенге, что составило рост на 43,4 % или 19,7 миллиарда тенге больше по сравнению с 2021 годом (2021 год – 39,8 миллиарда тенге).
В селе Заречный создана специальная экономическая зона "Alatau", в состав которой вошла территория промышленной зоны "Арна" площадью 1300 га, где будут реализованы высокотехнологические проекты в отрасли машиностроения, металлургии, стройиндустрии и пищевой промышленности.
Производится около 29 видов сельскохозяйственных культур. Животноводство представлено молочным скотоводством, овцеводством, продуктивным коневодством, свиноводством и птицеводством.
Объем валовой продукции сельского хозяйства за 2022 год составил 24,1 миллиарда тенге или 102,5 % к уровню 2021 года.
Посевные площади доведены до 14,5 тысячи гектаров, из них 8,5 тысячи гектаров – орошаемые пашни. По производству лука город занимает первое место в области с долей 58 % или 85,2 тысячи тонн. В двух теплицах производится свыше 10 тысяч тонн овощей, из них 75 % – огурцы.
Вместе с тем требуются реконструкция и строительство оросительных сетей, существует проблема с обеспечением поливной водой приусадебных участков жителей западной части села Шенгельды.
Увеличены поголовье крупного рогатого скота на 15,7 %, лошадей – на 28,7 %, надои молока – на 4,9 %, производство яиц – на 3,5 % по сравнению с 2021 годом.
В целом город имеет потенциал, чтобы стать логистическим центром области, так как находится вдоль трассы Алматы – Усть–Каменогорск и связывает мегаполис Алматы с областью Жетісу.
Внутренний туризм способен стать одним из драйверов экономического роста города, который имеет мультипликативный эффект.
Для реализации потенциала данной отрасли необходимо принять меры по совершенствованию дорожной и инженерной инфраструктуры и развитию сервиса обслуживания.
Природно-рекреационные ресурсы Капшагайского водохранилища создают благоприятные условия для туризма, который является самым посещаемым в области местом летнего отдыха.
Проводятся мероприятия, направленные на широкое вовлечение подрастающего поколения для занятия активными видами туризма. Туристы принимают активное участие в ежегодной Иле-Балхашской регате и областном туристском слете, посвященным Всемирному Дню туризма, соревнованиях по туристскому многоборью и скалолазанию, туриаде "Джунгария", мастер–классах по водному туризму, детской регате.

Бөлшек саудада тауар айналымының көлемі 2022 жылы 28,2 миллиард теңгені құрап, 2021 жылмен салыстырғанда 16 %-ға немесе 3,9 миллиард теңгеге өсті (2021 жылы – 24,3 миллиард теңге).
Денсаулық сақтау саласында соңғы үш жылдағы серпін халықтың жалпы өлім-жітімі, сәбилер, аналар және онкологиялық аурулардан болатын өлім-жітім деңгейінің өскенін көрсетеді.
2022 жылы сәбилер өлім-жітімінің жоғары деңгейі сақталды 1000 тірі туған сәбиге шаққанда 4,70, қан айналымы жүйесі ауруларынан 88 өлім-жітім, қатерлі ісіктерден 22 өлім-жітім тіркелді.
Сондай-ақ халықтың әртүрлі топтарының тұрғын үй мәселелерін кешенді шешу өзекті мәселе болып қалуда, өйткені 2023 жылғы 1 наурыздағы жағдай бойынша қала бойынша тұрғын үй алу кезегінде 3,4 мың адам тұр. Соңғы 3 жылда 120 отбасы баспаналы болды, оның ішінде жетімдер – 34, көп балалы отбасылар – 35.
Сонымен қатар 1967 жылы салынған авариялық жағдайдағы 27 екі қабатты үй бар, олардың жалпы ауданы – 264 пәтерге 9,6 мың шаршы метр, бұл оларда тұратын адамдарға қауіп төндіреді.
Қала орталықтандырылған жылумен қамтамасыз етілген. Қазандықтың жалпы қуаты 178 Гкал/сағ құрайды. Жылу желілерінің ұзындығы – 58,4 км, тозуы – 42 %.
Бұл ретте жақын арадағы бесжылдықта шешілуі қажет проблемалар бар, олар:
1) мектептердегі оқушылар орындарының тапшылығы 261-ді құрайды;
2) қалада заманауи медициналық мекемелердің болмауы, дәрігер кадрлардың тапшылығы, медициналық ұйымдар жарақтандырылуының төмен деңгейі;
3) мектептер, балабақшалар, ауруханалар, емханалар, мәдени-демалыс ұйымдары мен спорт ғимараттарын салу;
4) қала мен елді мекендердің көшелеріне күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу жүргізу;
5) қаланың жаңа тұрғын алаптары мен шағын аудандарына, сондай-ақ Шеңгелді және Арна ауылдарындағы жеке тұрғын үй құрылысына (бұдан әрі – ЖТҚ) арналған жаңа алаңдарға инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жеткізу;
6) үйлердің, ғимараттардың қасбеттеріне ағымдағы жөндеу жүргізу, көшелерді, аулаларды, скверлерді, жағажайды күтіп-ұстау және абаттандыру;
7) ойын-сауық және демалыс саябақтарын, скверлер, бульварлар салу, сондай-ақ жұмыс істеп тұрғандарына күрделі жөндеу жүргізу;
8) газбен жылытуға көшу үшін қазандықты кеңейту (халықтың 75,2 %-ы немесе 53,0 мың адам газға қол жеткізе алмайды);
9) Заречный, Арна, Шеңгелді, Қосқұдық және Ақөзек ауылдарында жаңа тіректер орната отырып, қолданыстағы электр беру сымдарының желілерін жөндеу және ауыстыру;
10) инженерлік, оның ішінде су құбырлары желілерінің тозуы 80 %-ды, кәріз 100 %-ды, жылу 40 %-ды, газ құбырлары желілерінің тозуы 55 %;-ды құрайды.

Объем розничного товарооборота за 2022 год составил 28,2 миллиарда тенге с ростом на 16 % к 2021 году или 3,9 миллиарда тенге (2021 год – 24,3 миллиарда тенге).
В сфере здравоохранения динамика последних трех лет показывает рост уровня общей смертности населения, младенческой, материнской и смертности от онкозаболеваний.
В 2022 году сохраняется высокий уровень младенческой смертности – 4,70 на 1000 родившихся живыми, зарегистрировано 88 смертей от болезней системы кровообращения, 22 – от злокачественных новообразований.
Также актуальным остается комплексное решение жилищных вопросов для различных слоев населения, так как по состоянию на 1 марта 2023 года в очереди на получение жилья по городу состоит 3,4 тыс. человек. За последние 3 года получили жилье 120 семей, из них сироты – 34, многодетные семьи – 35.
В то же время в аварийном состоянии находится 27 двухэтажных домов 1967 года постройки, общей площадью 9,6 тысячи квадратных метров на 264 квартиры, которые несут опасность для проживающих в них людей.
Город обеспечен централизованным теплоснабжением. Общая мощность котельной составляет 178 Гкал/час. Протяженность тепловых сетей – 58,4 км, износ – 42 %.
При этом имеются проблемы, решение которых необходимо в ближайшей пятилетке:
1) дефицит ученических мест в школах составляет 261;
2) отсутствие современных медицинских учреждений в городе, дефицит врачебных кадров, низкий уровень оснащенности медицинских организаций;
3) строительство школ, детсадов, больниц, поликлиник, культурно – досуговых организаций и спортивных сооружений;
4) проведение капитального, среднего и текущего ремонта улиц города и населенных пунктов;
5) подведение инженерно-коммуникационной инфраструктуры к новым жилым массивам и микрорайонам города, а также новым площадкам под индивидуальное жилищное строительство в селах Шенгельды и Арна;
6) проведение текущего ремонта фасадов домов, зданий, содержание и благоустройство улиц, дворов, скверов, пляжа;
7) строительство парков развлечений и отдыха, скверов, бульваров, капитальный ремонт функционирующих;
8) расширение котельной для перехода на газовое отопление (доступ к газу не имеет 75,2 % населения или 53,0 тыс. человек);
9) проведение ремонта и замены сетей действующих линий электропередачи с установкой новых опор в селах Заречный, Арна, Шенгельды, Коскудык и Акозек;
10) высокий износ инженерных сетей, в том числе водопроводных составляет – 80 %, канализационных – 100 %, тепловых – 40 %, газопроводные линии – 55 %;

11) жергілікті маңызы бар автомобиль жолдарының 25,5 км қанағаттанарлықсыз жағдайда (жалпы ұзындығы 213 км).
Жоғарыда айтылғандарға сүйене отырып, сондай-ақ қаланың демографиялық жағдайының оң өзгерісін және жалпы облыстың дамуын назарға ала отырып, бірінші кезекте халықтың өмір сүру сапасын жақсарту, әлеуметтік саланы, тұрғын алаптарды, инфрақұрылымды және жол саласын дамыту, сондай-ақ қала экологиясын жақсарту жөнінде тиісті шаралар қабылдау талап етіледі.
Алматы облысының Қонаев қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімдері
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
(миллион теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:

11) в неудовлетворительном состоянии 25,5 км автомобильных дорог местного значения (общая протяженность 213 км).
Исходя из вышеизложенного, а также принимая во внимание демографический сдвиг города в положительную сторону и развитие области в целом, в первую очередь требуются улучшение качества жизни населения, принятие соответствующих мер по развитию социальной сферы, жилых массивов, инфраструктуры и дорожной отрасли, а также улучшению экологии города.
Комплексный план социально–экономического развития города Қонаев Алматинской области на 2023 – 2027 годы
п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные исполнители
Объем финансирования (миллион тенге)
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:

1) өнеркәсіп көлемін 140,7-ден 210,0 миллиард теңгеге дейін немесе 1,5 есеге, оның ішінде өңдеу өнеркәсібі көлемін 114,4-тен 178,5 миллиард теңгеге дейін немесе 1,6 есеге ұлғайту;
2) ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің көлемін 24,1-ден 45,0 миллиард теңгеге дейін немесе 1,7 есеге ұлғайту;
3) негізгі капиталға 3,5 триллион теңге инвестициялар тарту (2022 жылы – 59,5 миллиард теңге);
4) шағын орта бизнес саласында жұмыспен қамтылғандар санын 34 %-ға немесе 20,0 мың адамға ұлғайту (2022 жылы – 15,9 мың адам);
5) орналасқан орындарында қызмет көрсетілген туристер санын 1,6 есеге (110 мың адам), ал туристердің жалпы санын 2 есеге (1,8 миллион адам) ұлғайту;
6) құрылыс жұмыстарының көлемін 13,6 есеге ұлғайту (177,4 миллиард теңге);
7) 2,0 миллион шаршы метрден астам тұрғын үйді пайдалануға беру, 1 тұрғынды тұрғын үймен қамтамасыз ету 28,4 шаршы метрді құрайды;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан 605 отбасыны тұрғын үймен қамтамасыз ету, оның ішінде жетімдер – 121, көп балалы отбасылар – 121, ХӘОТ басқа санаттары – 363.
8) орталықтандырылған ыстық сумен жабдықталған жалпы алаңның үлес салмағын 55,9 %-дан 92 %-ға дейін, кәріз – 89,7 %-дан 97,4 %-ға дейін жеткізу;
9) орталық газбен жабдықтауға қосылған абоненттерді 23 мыңнан 50 мың адамға дейін ұлғайту;
10) қаланың қанағаттанарлықсыз жағдайдағы автожолдарының үлесін 12 %-дан 6 %-ға дейін төмендету;
11) қаланың жалпы алаңына шаққанда жасыл екпелер алаңын 7,2 %-дан 11,5 %-ға дейін,скверлер, саябақтар алаңын қаланың жалпы алаңына шаққанда 0,06 %-дан 0,17 %-ға дейін ұлғайту;
12) Мемлекет басшысының әрбір 10 мың тұрғынға кемінде 100 жұмыс орнын құру жөніндегі міндетін ескере отырып, 17,3 мың жұмыс орнын құру;
13) 3 жастан 6 жасқа дейінгі балалар мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен 100 % қамту;
14) Ы. Алтынсарин атындағы № 1 орта мектепке 300 орындық жапсаржайдың, 320 орындық балабақшаның, 600 орындық жатақханасы бар 1250 орындық колледждің, кітапханасы бар 600 орындық оқушылар сарайының құрылысы;
15) оқушыларды қосымша біліммен қамтуды 68,6 %-дан 85,4 %- ға дейін ұлғайту;
16) 1000 тірі туылғанға шаққанда нәресте өлім-жітімін 4,15-тен 3,45-ке дейін немесе 17 %-ға төмендету;
17) қатерлі ісіктерден болатын өлім-жітімді 10,3 %-ға төмендету (100 мың тұрғынға шаққанда 42,9-дан 38,5-ке дейін);
18) ауруханалардағы төсек-орын санын 3 есеге (700 төсек-орын), амбулаториялық-емханалық мекемелерге келуді 3,5 есеге (ауысымында 2350 келуші) ұлғайту;

1) увеличение объема промышленности с 140,7 до 210,0 миллиарда тенге или в 1,5 раза, в том числе увеличение объемов обрабатывающей промышленности с 114,4 до 178,5 миллиарда тенге или в 1,6 раза;
2) увеличение объема валовой продукции сельского хозяйства с 24,1 до 45,0 миллиарда тенге или в 1,7 раза;
3) привлечение 3,5 триллиона тенге инвестиций в основной капитал (2022 год – 59,5 миллиарда тенге);
4) увеличение численности занятых в малом и среднем бизнесе на 34 % или 20,0 тысячи человек (2022 год – 15,9 тысячи человек);
5) увеличение количества туристов, обслуженных в местах размещения, в 1,6 раза (110 тысяч человек), а общее количество туристов – в 2 раза (1,8 миллиона человек);
6) увеличение объема строительных работ в 13,6 раза (177,4 миллиарда тенге);
7) введение более 2,0 миллиона квадратных метров жилья, обеспеченность жильем на 1 проживающего составит 28,4 кв.м;
обеспечение жильем из государственного жилищного фонда 605 семей, из них сироты – 121, многодетные – 121, другие категории СУСН – 363;
8) доведение удельного веса общей площади, оборудованной центральным горячим водоснабжением, с 55,9 % до 92 %, канализацией – с 89,7 % до 97,4 %;
9) увеличение абонентов, подключенных к центральному газоснабжению, с 23 тыс. до 50 тыс. человек;
10) снижение доли автодорог города в неудовлетворительном состоянии с 12 % до 6 %;
11) увеличение площади зеленых насаждений к общей площади города с 7,2 % до 11,5 %, площади скверов, парков к общей площади города – с 0,06 % до 0,17 %;
12) создание 17,3 тыс. рабочих мест с учетом задачи Главы государства по созданию не менее 100 рабочих мест на каждые 10 тыс. населения;
13) 100 % охват детей в возрасте с 3 до 6 лет дошкольным воспитанием и обучением;
14) строительство пристройки на 300 мест к средней школе № 1 имени Ы. Алтынсарина, детского сада на 320 мест, колледжа на 1250 мест с общежитием на 600 мест, Дворца школьников на 600 мест с библиотекой;
1
2
3
4
5
6
7
15) увеличение охвата учащихся дополнительным образованием с 68,6 % до 85,4 %;
16) снижение младенческой смертности с 4,15 до 3,45 на 1000 родившихся живыми или 17 %;
17) снижение смертности от злокачественных новообразований на 10,3 % (с 42,9 до 38,5 на 100 тыс. населения);
18) увеличение количества коек в больницах в 3 раза (700 койко-мест), посещений амбулаторно–поликлинических учреждений – в 3,5 раза (2350 посещений в смену);

19) мәдениет мекемелеріне келушілер санын 20 %-ға немесе 87,8 мың адамға арттыру;
20) 2027 жылға қарай мәдени іс-шаралар санын 853 іс-шараға дейін ұлғайту;
21) дене шынықтырумен және спортпен жүйелі түрде айналысатын азаматтарды қамтуды 60 %-ға дейін ұлғайту (2022 жылы – 39,3 %).
1. Өнеркәсіп және кәсіпкерлік
1
Генерациялайтын электр станциясының құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жыл
Алматы облысының әкімдігі

19) увеличение посещаемости учреждений культуры на 20 % или 87,8 тыс. человек;
20) увеличение количества культурных мероприятий к 2027 году до 853 мероприятий;
21) увеличение охвата граждан, систематически занимающихся физической культурой и спортом, до 60 % (2022 год – 39,3 %).
1. Промышленность и предпринимательство
1
Строительство генерирующей электростанции
акт приемки объекта в эксплуатацию
2023 год
акимат Алматинской области

2027 жылғы 4-тоқсан
Алматы облысының әкімдігі
3 000
БК
11
Құрама жем зауытын кеңейту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жыл
Алматы облысының әкімдігі
250
БК
2025 жылғы 4-тоқсан
250
БК
12
Ет өңдеу зауытының құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
Алматы облысының әкімдігі
3 500
БК
13
Түйінді пиязды кептіру зауытының құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
Алматы облысының әкімдігі

4-квартал 2027 года
акимат Алматинской области
3 000
ДИ
11
Расширение комбикормового завода
акт приемки объекта в эксплуатацию
2024 год
акимат Алматинской области
250
ДИ
4-квартал 2025 года
250
12
Строительство мясоперерабатывающего завода
акт приемки объекта в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
акимат Алматинской области
3 500
ДИ
13
Строительство завода по сушке репчатого лука
акт приемки объекта в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
акимат Алматинской области

Алматы облысы Қонаев қаласы Заречный ауылының Весенняя көшесі бойында ұзындығы 1200 метр Д-100 мм сумен жабдықтау құбырын реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы 4-тоқсан
Алматы облысының әкімдігі
300
ЖБ
78
Алматы облысының Қонаев қаласында "Қапшағай Су Арнасы" МКК Арна ауылының ұңғымалық сутартқышынан "Арна" өнеркәсіптік аймағына дейін Д-530 мм суағарын реконструкциялау және оның құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі

Реконструкция трубопровода водоснабжения Д-100 мм протяженностью 1200 метров по улице Весенняя села Заречный в городе Қонаев Алматинской области
акт приемки объекта в эксплуатацию
4-квартал 2024 года
акимат Алматинской области
300
МБ
78
Реконструкция и строительство водовода Д-530 мм от скважинного водозабора в селе Арна ГКП "Капшагай Су Арнасы" до промышленной зоны "Арна" в городе Қонаев Алматинской области
акт приемки объекта в эксплуатацию

2024 жылғы 4-тоқсан
ӨҚМ, Қаржымині, Алматы облысының әкімдігі
900
РБ
100
ЖБ
79
Алматы облысы Қонаев қаласының
№ 1 шағын ауданында сумен жабдықтау және су бұру желілерін реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы 4-тоқсан
ӨҚМ, Қаржымині, Алматы облысының әкімдігі
450
РБ
50
ЖБ
80
Алматы облысы Қонаев қаласының Заречный ауылындағы І-ші су көтергіштен (ұңғымалық сутартқыштан) ІІ-ші су көтергішке дейін әр тармағының ұзындығы 2500 метр болатын Д-400 мм суағарының 2 тармағын реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы 4-тоқсан
Алматы облысының әкімдігі
270
ЖБ
81
Алматы облысы Қонаев қаласының Советская көшесі бойындағы Д-160 мм сумен жабдықтау құбырын реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы 4-тоқсан
Алматы облысының әкімдігі
270
ЖБ
82
Алматы облысы Қонаев қаласының Абай көшесі бойындағы өздігінен ағатын Д-300 мм кәріз желісін реконструкциялау (батальон, өрт сөндіру бөлімі)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы 4-тоқсан
Алматы облысының әкімдігі
270
ЖБ
83
Алматы облысының Қонаев қаласында қуатының ұлғаюымен Қапшағай су қоймасының деңгейіне тәуелді болмайтын жаңа 1-ші көтергіш сорғы станциясын реконструкциялау және оның құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы 4-тоқсан
ӨҚМ, Қаржымині, Алматы облысының әкімдігі

4-квартал 2024 года
МПС, МФ, акимат Алматинской области
900
РБ
100
МБ
79
Реконструкция сетей водоснабжения и водоотведения микрорайона № 1 в городе Қонаев Алматинской области
акт приемки объекта в эксплуатацию
4-квартал 2024 года
МПС, МФ, акимат Алматинской области
450
РБ
50
МБ
80
Реконструкция 2-х ниток водовода Д-400 мм от I водоподъема (скважинного водозабора) до II водоподъема села Заречный протяженностью каждой нитки 2500 метров в городе Қонаев Алматинской области
акт приемки объекта в эксплуатацию
4-квартал 2024 года
акимат Алматинской области
270
МБ
81
Реконструкция трубопровода водоснабжения Д-160 мм по улице Советская в городе Қонаев Алматинской области
акт приемки объекта в эксплуатацию
4-квартал 2024 года
акимат Алматинской области
270
МБ
82
Реконструкция самотечной сети канализации Д-300 мм по улице Абая в городе Қонаев Алматинской области (батальон, пожарная часть)
акт приемки объекта в эксплуатацию
4-квартал 2024 года
акимат Алматинской области
270
МБ
83
Реконструкция и строительство новой насосной станции 1-го подъема, не зависящей от уровня Капшагайского водохранилища, с увеличением мощности в городе Қонаев Алматинской области
акт приемки объекта в эксплуатацию
4-квартал 2024 года
МПС, МФ, акимат Алматинской области

186
Алматы облысының Жетіген және Заречный ауылдарындағы 5574 әскери бөлімінің әскери қалашықтарында автоброньды танк техникасын сақтауға арналған ангардың, 150 итке арналған вольері бар кинологиялық қалашықтың құрылысы, абаттандыру және жолдың құрлысы, газбен жабдықтау желілерін жүргізу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жыл
ІІМ, Қаржымині, Алматы облысының әкімдігі
1 000
РБ
2025 жылғы 4-тоқсан
1 500
187
Алматы облысының Заречный ауылындағы 3660 әскери бөлімінің жедел мақсаттағы батальонды орналастыруға арналған казармасын сейсмикалық күшейте отырып реконструкциялау, абаттандыру және жолдың құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жыл
ІІМ, Қаржымині, Алматы облысының әкімдігі

186
Cтроительство ангара для хранения автобронетанковой техники, кинологического городка с вольером на 150 собак, благоустройство и дороги, подведение сетей газоснабжения к военным городкам воинской части 5574 в селах Жетыген и Заречный Алматинской области
акт приемки объекта в эксплуатацию
2024 год
МВД, МФ, акимат Алматинской области
1 000
РБ
4-квартал 2025 года
1 500
187
Реконструкция с сейсмоусилением казармы для размещения батальона оперативного назначения, благоустройство и строительство дороги к воинской части 3660 в селе Заречный Алматинской области
акт приемки объекта в эксплуатацию
2024 год
МВД, МФ, акимат Алматинской области

2 000
РБ
2025 жылғы 4-тоқсан
1 500
Бөлім бойынша жиыны:
137 059
БАРЛЫҒЫ:
3 990 895
Ескертпелер:
* Республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстардың көлемі заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетті қалыптастыру және нақтылау кезінде, сондай-ақ елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін және республикалық бюджеттің кіріс бөлігінің мүмкіндіктерін ескере отырып нақтыланатын болады. Бұл ретте шығыстар тиісті жылдарға ұсынылатын іс-шаралардың өзекті есеп-қисаптарын, басымдықтары мен құнын негізге алып түзетілуі мүмкін.
Көздер
БАРЛЫҒЫ:
2023 жыл
2024 жыл
2025 жыл
2026 жыл
2027 жыл
РБ*

2 000
РБ
4-квартал 2025 года
1 500
Итого по разделу:
137 059
ВСЕГО:
3 990 895
Примечания:
* Объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского бюджета, будут уточняться при формировании и уточнении республиканского бюджета на соответствующий плановый период в установленном законодательством порядке, а также с учетом прогнозных параметров социально–экономического развития страны и возможности доходной части республиканского бюджета. При этом расходы могут корректироваться исходя из актуальных расчетов, приоритетов и стоимости предлагаемых мероприятий на соответствующие годы.
Источник
ВСЕГО:
2023 год
2024 год
2025 год
2026 год
2027 год
РБ*

1 401 228
8 033
263 667
313 459
429 954
386 115
МБ
305 259
42 725
82 118
105 233
75 183
ЖБ
202 042
6 563
51 731
68 202
43 506
32 040
БК
2 082 366
62 594
331 231
477 395
442 480
768 666
Жиыны
3 990 895
77 190
689 354
941 174
1 021 173
1 262 004
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АГТС
автоматтандырылған газ тарату станциясы
АҚ
акционерлік қоғам
АПБ
аудандық полиция бөлімі
АТҚ
ашық тарату құрылғысы
ӘЖ
әуе желісі
Әділетмині
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
БК
басқа көздер
БМҚ
блокты-модульді қазандықтар
БП
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖБ
жергілікті бюджет
ЖС
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ЖТҚ
жеке тұрғын үй құрылысы
ЖШС
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ИКЖ
инженерлік-коммуникациялық желілер
КЖ
кәбілдік желі
КМ
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
КСС
кәріздік-сорғы станциясы
КТҚ
кәріздік-тазарту құрылысжайлары
ҚІІБ
қалалық ішкі істер бөлімі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қорғанысмині
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
ҚС
қосалқы станция
МАМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
МАЭС
мамандандырылған ауданаралық экономикалық сот
МБ
мемлекеттік бюджет
МКК
мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын
ОМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ОМ
орта мектеп
ӨҚМ
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
ПБ
полиция басқармасы
РБ
республикалық бюджет
СҚА
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет)
СРИМ
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі
ТЖ
теміржол
ТЖД
төтенше жағдайлар департаменті
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ТҚО
терроризмге қарсы орталық
ТСМ
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
ҰҚК
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ХҚО
халыққа қызмет көрсету орталығы
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ШЖҚ МКК
шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын
ШОБ
шағын және орта бизнес
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ІҚ
ішкі қарыздар
ІҚМ
ірі қара мал
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі

1 401 228
8 033
263 667
313 459
429 954
386 115
ГБ
305 259
42 725
82 118
105 233
75 183
МБ
202 042
6 563
51 731
68 202
43 506
32 040
ДИ
2 082 366
62 594
331 231
477 395
442 480
768 666
Итого
3 990 895
77 190
689 354
941 174
1 021 173
1 262 004
Расшифровка аббревиатур:
АГРС
автоматизированная газораспределительная станция
АО
акционерное общество
РОП
районный отдел полиции
ОРУ
открытое распределительное устройство
ВЛ
воздушная линия
МЮ
Министерство юстиции Республики Казахстан
ДИ
другие источники
БМК
блочно-модульные котельные
ГП
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МБ
местный бюджет
ВС
Верховный Суд Республики Казахстан
ИЖС
индивидуальное жилищное строительство
ТОО
товарищество с ограниченной ответственностью
ИКС
инженерно-коммуникационные сети
КЛ
кабельная линия
МТ
Министерство транспорта Республики Казахстан
КНС
канализационная насосная станция
КОС
канализационно-очистные сооружения
ГОВД
городской отдел внутренних дел
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
МО
Министерство обороны Республики Казахстан
ПС
подстанция
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
СМЭС
специализированный межрайонный экономический суд
ГБ
государственный бюджет
ГКП
государственное коммунальное предприятие
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
СШ
средняя школа
МПС
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
УП
Управление полиции
РБ
республиканский бюджет
АПК
Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба)
МВРИ
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
ЖД
железная дорога
ДЧС
Департамент по чрезвычайным ситуациям
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
АТЦ
антитеррористический центр
ТСМ
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
КНБ
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
ЦОН
центр обслуживания населения
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
ГКП на ПХВ
государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения
МСБ
малый и средний бизнес
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
ВЗ
внутренние займы
КРС
крупный рогатый скот
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
_____________________________________________________