"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 26 қыркүйектегі № 749 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 09.10.2025 № 846 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) аэроғарыш және электрондық өнеркәсіп, инновациялық қызмет, елдің ғылыми-техникалық дамуы, геодезия және картография, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, дербес деректер және оларды қорғау, байланыс, ақпараттандыру, "электрондық үкімет", мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты дамыту салаларында және деректерді басқару бойынша (бұдан әрі – реттелетін салалар) басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы 10-1), 10-2) және 10-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-1) деректерді басқару бойынша салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
10-2) деректерді басқару мемлекеттік саясатын іске асыруды қамтамасыз ету;
10-3) мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялауды салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;";
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 46-1) тармақшамен толықтырылсын:
"46-1) мемлекеттік органдар үшін жүйелі лицензиялық бағдарламалық қамтылымды сатып алуды жүзеге асыру;";
65) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"65) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желiлерінің байланыс операторлары үшін телекоммуникацияның басқа желiлерiн қосу қызметтерiн көрсетудiң, сондай-ақ желiлердiң өзара іс-қимылы және трафиктi өткiзу бойынша осыған байланысты мiндеттемелердің талаптарын айқындайтын қосылу шартының үлгі нысанын бекіту;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2022 года № 749. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.10.2025 № 846 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах аэрокосмической и электронной промышленности, в области инновационной деятельности, научно-технического развития страны, геодезии и картографии, обеспечения информационной безопасности в сфере информатизации, в сфере персональных данных и их защиты, в области связи, информатизации, "электронного правительства", развития государственной политики в сфере оказания государственных услуг и по управлению данными (далее – регулируемые сферы).";
пункт 13 дополнить подпунктами 10-1), 10-2) и 10-3) следующего содержания:
"10-1) осуществление межотраслевой координации по управлению данными;
10-2) обеспечение реализации государственной политики управления данными;
10-3) осуществление межотраслевой координации цифровой трансформации государственного управления;";
в пункте 15:
дополнить подпунктом 46-1) следующего содержания:
"46-1) осуществление закупа системного лицензионного программного обеспечения для государственных органов;";
подпункт 65) изложить в следующей редакции:
"65) утверждение типовой формы договора присоединения, определяющего условия оказания услуг присоединения других сетей телекоммуникаций, а также связанные с ними обязательства по взаимодействию сетей и пропуску трафика для оператора связи сети телекоммуникаций общего пользования;";

мынадай мазмұндағы 87-1) және 111-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"87-1) Ұлттық пошта операторы ауылдық елді мекендерде көрсететін мемлекеттік қызметтер бойынша шығындарды өтеу қағидаларын бекіту;";
"111-1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша деректер беру желілерінің статикалық мекенжайларының тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту;";
130), 135) және 144) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"130) куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлікті беру және кері қайтарып алу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
"135) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді құру, дамыту, пайдалану, сатып алу қағидаларын бекіту;";
"144) "электрондық үкіметтің" архитектурасын қалыптастыру және іске асырылуын мониторингтеу қағидаларын бекіту";
145), 148), 153) және 157) тармақшалар алып тасталсын;
159) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"159) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасына, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарға салалық қорытынды беру;";
161) тармақша алып тасталсын;
170), 171), 175) және 176) тармақшалар алып тасталсын;
180) және 184) тармақшалар алып тасталсын;
196) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"196) Бірыңғай байланыс орталығы қызметінің және Бірыңғай байланыс орталығының орталық мемлекеттік органдармен, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушілермен өзара іс-қимыл жасасу қағидаларын бекіту;";
197), 200) және 201) тармақшалар алып тасталсын;
203) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"203) проактивті қызметтер көрсету тәртібін бекіту;";
мынадай мазмұндағы 205-1) тармақшамен толықтырылсын:
"205-1) өтініш берушіні біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексеру және рұқсат беру не уәжді бас тарту рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде өтініш берушіні тексерудің және рұқсат берудің автоматты режимінде жүзеге асырылатын рұқсаттар тізбесін әзірлеу және бекіту;";
208) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"208) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алуды және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін, сондай-ақ мемлекеттік заңды тұлғалардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ақпараттандыру объектілері техникалық құжаттамасының мәліметтері мен көшірмелерін орналастыруды ұйымдастыру;";
210) тармақша алып тасталсын;

дополнить подпунктами 87-1) и 111-1) следующего содержания:
"87-1) утверждение правил возмещения затрат по государственным услугам, оказываемым Национальным оператором почты в сельских населенных пунктах;";
"111-1) утверждение правил формирования и ведения реестра статических адресов сетей передачи данных по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;";
подпункты 130), 135) и 144) изложить в следующей редакции:
"130) разработка и утверждение правил выдачи и отзыва свидетельства об аккредитации удостоверяющих центров;";
"135) утверждение правил создания, развития, эксплуатации, приобретения объектов информатизации "электронного правительства", а также информационно-коммуникационных услуг;";
"144) утверждение правил формирования и мониторинга реализации архитектуры "электронного правительства";";
подпункты 145), 148), 153) и 157) исключить;
подпункт 159) изложить в следующей редакции:
"159) выдача отраслевого заключения на конкурсную документацию проекта государственно-частного партнерства, бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства при прямых переговорах по определению частного партнера;";
подпункт 161) исключить;
подпункты 170), 171), 175) и 176) исключить;
подпункты 180) и 184) исключить;
подпункт 196) изложить в следующей редакции:
"196) утверждение правил деятельности Единого контакт-центра и взаимодействия Единого контакт-центра с центральными государственными органами, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, а также услугодателями;";
подпункты 197), 200) и 201) исключить;
подпункт 203) изложить в следующей редакции:
"203) утверждение порядка оказания проактивных услуг;";
дополнить подпунктом 205-1) следующего содержания:
"205-1) разработка и утверждение перечня разрешений, по которым проверка заявителя на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям и выдача разрешения либо мотивированного отказа осуществляются в автоматическом режиме проверки заявителя и выдачи разрешения в государственной информационной системе разрешений и уведомлений;";
подпункт 208) изложить в следующей редакции:
"208) организация учета сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и размещение электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства", а также сведений и копий технической документации объектов информатизации государственных юридических лиц, субъектов квазигосударственного сектора на архитектурном портале "электронного правительства";";
подпункт 210) исключить;

мынадай мазмұндағы 245-1) тармақшамен толықтырылсын:
"245-1) деректерді басқару жөніндегі талаптарды әзірлеу және бекіту;";
262) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"262) цифрлық құжаттар сервисінде электрондық құжаттарды көрсету және пайдалану қағидаларын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 262-1) және 262-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"262-1) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен келiсу бойынша "ақылды" қалалар салу жөніндегі әдiстемені (Қазақстан Республикасының "ақылды" қалалары эталондық стандартын) бекiту;
262-2) цифрлық активтерді шығару, олардың сауда-саттығын ұйымдастыру, сондай-ақ цифрлық активтерді ақшаға, құндылықтарға және өзге де мүлікке айырбастау бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауына мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде айқындалған тәртіппен жүзеге асыру;";
273) тармақша алып тасталсын;
304) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"304) ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;";
339) тармақша алып тасталсын;
361) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"361) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидаларына сәйкес орталық мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметтер көрсету реинжинирингі жөніндегі қызметін үйлестіру;";
366) тармақша алып тасталсын.
2. Осы қаулы оның 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының он жетінші, он сегізінші, жиырмасыншы, жиырма екінші және отыз екінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

дополнить подпунктом 245-1) следующего содержания:
"245-1) разработка и утверждение требований по управлению данными;";
подпункт 262) изложить в следующей редакции:
"262) утверждение правил отображения и использования электронных документов в сервисе цифровых документов;";
дополнить подпунктами 262-1) и 262-2) следующего содержания:
"262-1) утверждение методики построения "умных" городов (эталонный стандарт "умных" городов Республики Казахстан) по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию;
262-2) осуществление государственного контроля за соблюдением лицами, осуществляющими деятельность по выпуску цифровых активов, организации торгов ими, а также предоставлению услуг по обмену цифровых активов на деньги, ценности и иное имущество, законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в порядке, определенном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
подпункт 273) исключить;
подпункт 304) изложить в следующей редакции:
"304) осуществление государственного контроля в сфере информатизации;";
подпункт 339) исключить;
подпункт 361) изложить в следующей редакции:
"361) координация деятельности центральных государственных органов, местных исполнительных органов по реинжинирингу оказания государственных услуг в соответствии с правилами цифровой трансформации государственного управления, утвержденными Правительством Республики Казахстан;";
подпункт 366) исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания, за исключением абзацев семнадцатого, восемнадцатого, двадцатого, двадцать второго и тридцать второго пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов