"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 20 шiлдедегi № 509 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы № 1599 қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының арасындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге енгізілетін өзгерістер мақұлдансын.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі мен "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының арасындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге қосымша келісімге қол қойылсын.
3. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 20 шілдедегі
№ 509 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының корпоративтік басқару кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 5 қарашадағы № 1403 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының корпоративтік басқару кодексінде:
кіріспеде:
12-тармақта:
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) іс-шаралар жоспары – Қор немесе ұйым қызметінің негізгі бағыттарын және олардың қызметінің бес жылдық кезеңге арналған негізгі көрсеткіштерін айқындайтын, Директорлар кеңесі бекітетін құжат;
5) компаниялар – ұлттық даму институттары, ұлттық компаниялар және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы меншік немесе сенімгерлік басқару құқығымен Қорға тиесілі басқа да заңды тұлғалар;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қызметтің негізгі көрсеткіштері (индикаторлары) (бұдан әрі – ҚНК) – Қор немесе ұйым қызметінің тиімділік деңгейін сипаттайтын, тұтастай алғанда олардың, сондай-ақ Қордың немесе ұйымның басшы жұмыскерлері қызметінің тиімділігін бағалауға мүмкіндік беретін көрсеткіштер (ҚНК-нің Қордың немесе ұйымның іс-шаралар жоспарының құрамында бекітілетін және олардың жоспарлы және есепті кезеңдердегі ішіндегі қызметінің нәтижелеріне сәйкес келетін сандық мәні болады);";
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының корпоративтік басқару қағидаттары" деген 1-бөлімде:

О некоторых вопросах акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 509.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить изменения, которые вносятся в Соглашение о взаимодействии между Правительством Республики Казахстан и акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", одобренное постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года № 1599, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Подписать Дополнительное соглашение к Соглашению о взаимодействии между Правительством Республики Казахстан и акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2022 года № 509
Изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 5 ноября 2012 года № 1403 "Об утверждении кодекса корпоративного управления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына":
в кодексе корпоративного управления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", утвержденном указанным постановлением:
в введении:
в пункте 12:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) план мероприятий – документ, определяющий основные направления деятельности и ключевые показатели деятельности Фонда или организации на пятилетний период, утверждаемый Советом директоров;
5) компании – национальные институты развития, национальные компании и другие юридические лица, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат Фонду на праве собственности или доверительного управления;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) ключевые показатели (индикаторы) деятельности (далее – КПД) – характеризующие уровень эффективности деятельности Фонда или организации показатели, позволяющие оценить эффективность их деятельности в целом, а также руководящих работников Фонда или организации (КПД имеют количественное значение, утверждаемое в составе плана мероприятий Фонда или организации и соответствующее результатам их деятельности за планируемые и отчетные периоды);";
в разделе 1 "Принципы корпоративного управления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына":

"Үкімет Қордың акционері ретінде" деген 1-тараудың 2-тармағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қордың және ұйымдардың негізгі стратегиялық міндеттері – бұл Қордың және ұйымдардың ұзақ мерзімді құнының өсуі және орнықты дамуы, бұл Қордың және компаниялардың даму жоспарында көрініс табады. Барлық қабылданатын шешімдер мен іс-қимылдар даму жоспарына сәйкес келуге тиіс.";
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қор ұйымдарындағы активтер портфелін және акциялар пакетін (қатысу үлестерін) басқару Қордың даму жоспары шеңберінде айқындалады.";
"Қор мен ұйымдардың өзара іс-қимылы. Қордың ұлттық басқарушы холдинг ретіндегі рөлі" деген 2-тараудың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қордың және компаниялардың атқарушы органдары компаниялардың директорлар кеңестеріне бекіту үшін жіберілетін компаниялардың даму жоспарларының мейлінше өршілдігін және шынайылығын, сондай-ақ олардың Қордың даму жоспары мен іс-шаралар жоспарына сәйкестігін қамтамасыз ету үшін ынтымақтастық рухында өзара іс-қимыл жасауға тиіс.
Қордың атқарушы органы компанияның атқарушы органымен стратегия және орнықты даму мәселелері бойынша үнемі диалогты қолдауға тиіс. Бұл ретте Қор іс-шаралар жоспарында белгіленген ҚНК орындалмауына әкеп соғатын мән-жайлар болған жағдайларды қоспағанда, компанияның атқарушы органы жауапты болатын компанияның жедел (ағымдағы) қызметіне араласуға жол бермейді.";
"Орнықты даму" деген 3-тараудың 5-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) тәуекелдерді басқаруды, жоспарлауды, адами ресурстарды басқаруды, инвестицияларды, есептілікті, операциялық қызметті және басқаларды қоса алғанда, негізгі процестерге, сондай-ақ даму жоспарына және шешімдер қабылдау процестеріне орнықты дамуды интеграциялау;";
"Директорлар кеңесінің және атқарушы органның тиімділігі" деген 5-тарауда:
1-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Атқарушы орган Директорлар кеңесіне есеп береді, ұйымның күнделікті қызметіне басшылықты жүзеге асырады және оның даму жоспарына, іс-шаралар жоспарына және акционерлердің жалпы жиналысы мен Директорлар кеңесі қабылдаған шешімдерге сәйкестігін қамтамасыз етеді.";
2-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) даму жоспарын айқындауға (бағыттар және нәтижелер);
2) іс-шаралар жоспарының қызметтің негізгі көрсеткіштерін қоюға және оны мониторингтеуге;";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Атқарушы орган Директорлар кеңесіне есеп береді және ұйымның күнделікті қызметіне басшылықты жүзеге асырады, даму жоспарының, іс-шаралар жоспарының және Директорлар кеңесі және акционерлердің жалпы жиналысы қабылдаған шешімдердің іске асырылуы үшін жауапты болады.";

в пункте 2 главы 1 "Правительство как акционер Фонда":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Основные стратегические задачи Фонда и организаций – это рост долгосрочной стоимости и устойчивое развитие Фонда и организаций, что отражается в плане развития Фонда и компаний. Все принимаемые решения и действия должны соответствовать плану развития.";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"Управление портфелем активов и пакетом акций (долей участия) в организациях Фонда определяется в рамках плана развития Фонда.";
пункт 5 главы 2 "Взаимодействие Фонда и организаций. Роль Фонда как национального управляющего холдинга" изложить в следующей редакции:
"5. Исполнительные органы Фонда и компаний должны взаимодействовать в духе сотрудничества, чтобы обеспечить достаточную амбициозность и реалистичность планов развития компаний, направляемых для утверждения советам директоров компаний, а также их соответствие плану развития и плану мероприятий Фонда.
Исполнительный орган Фонда должен поддерживать постоянный диалог с исполнительным органом компании по вопросам стратегии и устойчивого развития. При этом Фонд не допускает вмешательства в оперативную (текущую) деятельность компании, за которую ответственен исполнительный орган компании, за исключением случаев, когда существуют обстоятельства, влекущие неисполнение КПД, установленных в плане мероприятий.";
подпункт 6) пункта 5 главы 3 "Устойчивое развитие" изложить в следующей редакции:
"6) интеграция устойчивого развития в ключевые процессы, включая управление рисками, планирование, управление человеческими ресурсами, инвестиции, отчетность, операционную деятельность и другие, а также в план развития и процессы принятия решений;";
в главе 5 "Эффективность Совета директоров и исполнительного органа":
абзац второй пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Исполнительный орган подотчетен Совету директоров, осуществляет руководство ежедневной деятельностью организации и обеспечивает ее соответствие плану развития, плану мероприятий и решениям, принятым общим собранием акционеров и Советом директоров.";
подпункты 1) и 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) определению плана развития (направления и результаты);
2) постановке и мониторингу ключевых показателей деятельности плана мероприятий;";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Исполнительный орган подотчетен Совету директоров и осуществляет руководство ежедневной деятельностью организации, несет ответственность за реализацию плана развития, плана мероприятий и решений, принятых Советом директоров и общим собранием акционеров.";

"Тәуекелдерді басқару, ішкі бақылау және аудит" деген 6-тараудың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қордың және ұйымдардың атқарушы органдары тәуекелдерді басқарудың және ішкі бақылаудың тиімді жүйесін құруды және қолдауды қамтамасыз етуге тиіс. Тәуекелдерді басқару процесі жоспарлау (даму жоспары және іс-шаралар жоспарлары, жылдық бюджет) және ұйым қызметінің нәтижелерін бағалау (басқару есептілігі) процестерімен біріктірілуге тиіс.";
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының корпоративтік басқару қағидаттарына аннотациялар" деген 2-бөлімде:
"Үкімет Қордың акционері ретінде" деген 1-тарауында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қордың жалғыз акционері болып табылады.
Қордың және ұйымдардың негізгі стратегиялық міндеттері – бұл Қордың және ұйымдардың ұзақ мерзімді құнының өсуі және орнықты дамуы, ол Қордың және компаниялардың даму жоспарында көрініс табады. Барлық қабылданатын шешімдер мен іс-қимыл даму жоспарына сәйкес келуге тиіс.
Қорда және компанияларда активтердің оңтайлы құрылымы құрылуға тиіс. Қор және компаниялар өз активтерінің және олардың ұйымдық-құқықтық нысандарының құрылымын барынша оңайлатуға ұмтылуға тиіс.
Ұйымдар өз қызметін өзінің негізгі (бейіндік) қызметінің шеңберінде жүзеге асырады. Қызметтің жаңа түрлерін жүзеге асыруға осы нарықта бәсекенің болмауы немесе Қордың және ұйымдардың қатысуы шағын және орта бизнестің дамуына ықпал етуі шартымен жол беріледі.
Қор ұйымдарындағы активтер портфелін және акциялар пакетін (қатысу үлестерін) басқару Қордың даму жоспары шеңберінде айқындалады.
Қордың және ұйымдардың органдары, лауазымды адамдары мен қызметкерлері даму жоспары мен жарғыға сәйкес әрекет етуге және шешім қабылдауға тиіс. Даму жоспары он жылдық кезеңге арналған пайымды, миссияны, мақсаттарды, міндеттерді, стратегиялық бағыттарды және қызметтің негізгі көрсеткіштерін айқындайтын ұзақ мерзімді құжатты білдіреді. Компаниялар даму жоспарын Қордың даму жоспары негізінде он жыл мерзімге бекітеді.
Холдингтік компанияның даму жоспары оның тобына кіретін ұйымдардың мақсаттарын, міндеттерін және даму бағыттарын қамтуға тиіс. Холдингтік топтың акцияларына қор биржаларында баға белгіленіп жүрген ұйымдарында, сондай-ақ холдингтік топтың бірлескен кәсіпорындар нысанында құрылған ұйымдарында жеке даму жоспарларын қабылдауға болады. Көрсетілген ұйымдарда даму жоспарын әзірлеу кезінде ұйымдар жарғыларының ережелерін басшылыққа алу және басқа акционерлермен (қатысушылармен) консультациялар жүргізу керек.
Даму жоспары шеңберінде Директорлар кеңесі ұзақ мерзімді мақсаттарды айқындайды, олар мынадай өлшемшарттарға сәйкес болуға тиіс: нақты, өлшенетін, қолжетімді, өзекті, қол жеткізудің белгіленген мерзімдері болуға тиіс. Стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуді бағалау ұзақ мерзімді ҚНҚ арқылы айқындалады. Қызметтің жекелеген бағыттарын (мысалы, инвестициялық, инновациялық, ақпараттық технологиялар, адами ресурстарды басқару) даму жоспарына енгізу ұсынылады.
Даму жоспарын әзірлеу және оның іске асырылуын мониторингтеу процесінде Директорлар кеңесі мен атқарушы орган стратегиялық сессиялар өткізеді, олардың барысында қызметтің негізгі бағыттары, міндеттер, проблемалы мәселелер, тәуекелдер, түзету шаралары талқыланады.
Даму жоспарын әзірлеу кезінде негізгі мүдделі тұлғалармен, атап айтқанда, ірі акционерлермен, негізгі бизнес-әріптестермен, мүдделі мемлекеттік органдармен консультациялар өткізіледі.
Даму жоспарында орнықты даму бөлігінде мақсаттар, міндеттер және көрсеткіштер көзделуге тиіс.
Даму жоспарын әзірлеумен және іске асырумен байланысты мәселелер Директорлар кеңесі айқындайтын кезеңділікпен, бірақ жылына бір реттен сиретпей, Директорлар кеңестерінің бетпе-бет отырыстарында ғана қаралуға тиіс. Директорлар кеңесі ішкі және сыртқы нарық конъюнктурасының өзгерістерін, форс-мажорлық жағдайларды ерте анықтау және оларға уақтылы ден қою жүйесін енгізуге тиіс.
Даму жоспарында айқындалған стратегиялық мақсаттар мен міндеттердің негізінде іс-шаралар жоспары әзірленеді.
Қордың ұйымдары үшін активтердің оңтайлы құрылымын қамтамасыз ету ұсынылады. Холдингтік компанияда негізгі компания акционерлік қоғам нысанында құрылуы мүмкін. Қалған ұйымдарды жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер нысанында құру ұсынылады. Акционерлік қоғам нысанында құрылып қойған ұйымдарда экономикалық, құқықтық және өзге де аспектілерді және Қор тобы мүдделерінің қамтамасыз етілуін ескере отырып, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер нысанына қайта ұйымдастыру мүмкіндігін қарастыру ұсынылады.
Жаңа ұйымдарды құрған кезде жауапкершілігі шектеулі серіктестік ең қолайлы ұйымдық-құқықтық нысан болып табылады. Жаңа ұйымдарды акционерлік қоғам нысанында құруға ұйымның акцияларын кейіннен қор нарығында сатудың жоспарланатыны сияқты ерекше жағдайларда жол беріледі.
Ұйым жауапкершілігі шектеулі серіктестік нысанында құрылған кезде қадағалау кеңестерін құрудың қажеттігі және құрылатын ұйым қызметінің ауқымы мен ерекшелігіне қарай оның құрамына тәуелсіз мүшелерді сайлаудың орындылығы туралы шешімді қатысушылар өз бетінше қабылдайды.
Ұйымдардың жаңа активтерін сатып алу және/немесе акцияларын сату кезінде қатысу үлесін айқындауды қоса алғанда, активтер портфелін басқару Қордың Директорлар кеңесі бекіткен Қордың даму жоспарында және Қордың инвестициялық саясатында белгіленген стратегиялық міндеттерге сәйкес жүзеге асырылады.";

пункт 3 главы 6 "Управление рисками, внутренний контроль и аудит" изложить в следующей редакции:
"3. Исполнительные органы Фонда и организации должны обеспечить создание и поддержание функционирования эффективной системы управления рисками и внутреннего контроля. Процесс управления рисками должен быть интегрирован с процессами планирования (план развития и планы мероприятий, годовой бюджет) и оценки результатов деятельности организации (управленческая отчетность).";
в разделе 2 "Аннотации к принципам корпоративного управления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына":
в главе 1 "Правительство как акционер Фонда":
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правительство Республики Казахстан является единственным акционером Фонда.
Основные стратегические задачи Фонда и организаций — это рост долгосрочной стоимости и устойчивое развитие Фонда и организаций, что отражается в плане развития Фонда и компаний. Все принимаемые решения и действия должны соответствовать плану развития.
В Фонде и компаниях должна быть выстроена оптимальная структура активов. Фонд и компании должны стремиться к максимальному упрощению структуры своих активов и их организационно-правовых форм.
Организации осуществляют свою деятельность в рамках своей основной (профильной) деятельности. Осуществление новых видов деятельности допускается при условии, что на данном рынке отсутствует конкуренция или участие Фонда и организаций будет способствовать развитию малого и среднего бизнеса.
Управление портфелем активов и пакетом акций (долей участия) в организациях Фонда определяется в рамках плана развития Фонда.
Органы, должностные лица и работники Фонда и организаций должны действовать и принимать решения в соответствии с планом развития и уставом. План развития представляет собой долгосрочный документ, определяющий видение, миссию, цели, задачи, стратегические направления и ключевые показатели деятельности на десятилетний период. Компании на основе плана развития Фонда утверждают план развития сроком на десять лет.
План развития холдинговой компании должен содержать цели, задачи и направления развития организаций, входящих в ее группу. В организациях холдинговой группы, акции которых уже котируются на фондовых биржах, а также организациях холдинговой группы, созданных в форме совместных предприятий, могут быть приняты индивидуальные планы развития. В указанных организациях при разработке плана развития следует руководствоваться положениями уставов организаций и проводить консультации с другими акционерами (участниками).
В рамках плана развития Советом директоров определяются долгосрочные цели, которые должны отвечать следующим критериям: быть конкретными, измеримыми, достижимыми, актуальными, с заданными сроками достижения. Оценка достижения стратегических целей определяется посредством долгосрочных КПД. Рекомендуется, чтобы отдельные направления деятельности (например, инвестиционная, инновационная, информационные технологии, управление человеческими ресурсами) были включены в план развития.
В процессе разработки и мониторинга реализации плана развития Совет директоров и исполнительный орган проводят стратегические сессии, в ходе которых обсуждаются основные направления деятельности, задачи, проблемные вопросы, риски, корректирующие меры.
При разработке плана развития проводятся консультации с ключевыми заинтересованными лицами, в частности, крупными акционерами, основными бизнес-партнерами, заинтересованными государственными органами.
План развития должен предусматривать цели, задачи и показатели в части устойчивого развития.
Вопросы, связанные с разработкой и реализацией плана развития, должны рассматриваться с периодичностью, определяемой Советом директоров, но не реже одного раза в год, исключительно на очных заседаниях Совета директоров. Совет директоров должен внедрить систему раннего выявления и своевременного реагирования на изменения конъюнктуры внутреннего и внешнего рынка, форс-мажорных ситуаций.
На основе стратегических целей и задач, определенных в плане развития, разрабатываются планы мероприятий.
Рекомендуется обеспечить оптимальную структуру активов для организаций Фонда. В холдинговой компании материнская компания может создаваться в форме акционерного общества. Остальные организации рекомендуется создавать в форме товарищества с ограниченной ответственностью. В уже созданных в форме акционерного общества организациях рекомендуется рассмотреть возможность реорганизации в форму товарищества с ограниченной ответственностью с учетом экономических, правовых и иных аспектов и обеспечения интересов группы Фонда.
При создании новых организаций предпочтительной организационно-правовой формой является товарищество с ограниченной ответственностью. Создание новых организаций в форме акционерного общества допускается в исключительных случаях, таких как планируемая в дальнейшем продажа акций организации на фондовом рынке.
При создании организации в форме товарищества с ограниченной ответственностью участники самостоятельно принимают решение о необходимости создания наблюдательных советов и целесообразности избрания в его состав независимых членов в зависимости от масштабов и специфики деятельности создаваемой организации.
Управление портфелем активов, включая определение доли участия при приобретении новых активов и/или продажи акций организаций, осуществляется в соответствии со стратегическими задачами, установленными в плане развития Фонда и инвестиционной политике Фонда, утвержденной Советом директоров Фонда.";

4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қордың даму жоспарын мақұлдау және оның іске асырылу барысы туралы Қордың жыл сайынғы есебін қарау, сондай-ақ Қор өз қызметін жүзеге асыратын экономиканың басым секторлары бойынша ұсыныстар тұжырымдау;";
8-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қордың және ұйымдардың инвестициялық қызметі даму жоспарын іске асыру шеңберінде жүзеге асырылуға және активтердің құны мен оңтайлы құрылымын арттыруға бағытталуға тиіс. Инвестициялық қызметті ұйымдастырудың бірыңғай тәсілдері Қордың инвестициялық қызмет мәселелерін реттейтін ішкі құжаттарында айқындалады.";
"Қор мен ұйымдардың өзара іс-қимылы. Қордың ұлттық басқарушы холдинг ретіндегі рөлі" деген 2-тарауда:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қордың және компаниялардың атқарушы органдары компаниялардың директорлар кеңестеріне бекіту үшін жіберілетін компаниялардың даму жоспарларының мейлінше өршілдігін және шынайылығын, сондай-ақ олардың Қордың даму жоспары мен іс-шаралар жоспарына сәйкестігін қамтамасыз ету үшін ынтымақтастық рухында өзара іс-қимыл жасауға тиіс.
Қордың атқарушы органы компанияның атқарушы органымен стратегия және орнықты даму мәселелері бойынша үнемі диалогты қолдауға тиіс. Бұл ретте Қор іс-шаралар жоспарында белгіленген ҚНК орындалмауына әкеп соғатын мән-жайлар болған жағдайларды қоспағанда, компанияның атқарушы органы жауапты болатын компанияның жедел (ағымдағы) қызметіне араласуға жол бермейді.";
8-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Даму жоспарында белгіленген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді бағалау мақсатында компанияларға мынадай процестер арқылы ҚНК белгіленеді:";
"Орнықты даму" деген 3-тарауда:
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) есеп берушілік – біз экономикаға, қоршаған ортаға және қоғамға әсеріміз үшін есеп беретінімізді сезінеміз; біз Қордың және ұйымдардың ұзақ мерзімді кезеңде ұзақ мерзімді құнының өсуі және орнықты дамуы үшін акционерлер мен инвесторлардың алдындағы өзіміздің жауапкершілігімізді сезінеміз; біз ресурстарды (энергияны, шикізатты, суды қоса алғанда) ұқыпты пайдалану, шығарындыларды, қалдықтарды дәйекті түрде азайту және өнімділігі жоғары энергия және ресурс үнемдейтін технологияларды енгізу жолымен өз қызметіміздің қоршаған ортаға және қоғамға теріс әсерін азайтуға ұмтыламыз; біз мемлекеттік бюджетке салықтарды және заңнамада көзделген өзге де алымдарды төлейміз; біз өзіміздің даму жоспарымыз бен мүмкіндіктеріміздің шеңберінде жұмыс орындарын сақтаймыз және құрамыз; біз өз жоспарымыздың шеңберінде және қолда бар қаржылық мүмкіндіктеріміздің шегінде қызметімізді жүзеге асыратын жерді дамытуға жәрдем көрсетуге ұмтыламыз; біз шешімдерді ойластырып және ақылға қонымды етіп қабылдаймыз және әрекеттерді лауазымды тұлғалар деңгейінен бастап жұмыскерлерге дейінгі әрбір деңгейде жасаймыз; біз ресурстарды ұқыпты және жауапты пайдалануға, еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған инновациялық технологияларды енгізуге ұмтыламыз; біздің өнімдеріміз, тауарларымыз бен көрсетілетін қызметтеріміз тұтынушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігінің заңнамада белгіленген стандарттарына сәйкес келуге және лайықты сапада болуға тиіс; біз клиенттерімізді құрметтейміз;";
5-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) тәуекелдерді басқаруды, жоспарлауды, адами ресурстарды басқаруды, инвестицияларды, есептілікті, операциялық қызметті және басқаларды қоса алғанда, негізгі процестерге, сондай-ақ даму жоспарына және шешімдер қабылдау процестеріне орнықты дамуды интеграциялау;";
жиырма алтыншы және жиырма жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) одобрение плана развития Фонда и рассмотрение ежегодного отчета Фонда о ходе его реализации, а также выработку предложений по приоритетным секторам экономики, в которых Фонд осуществляет свою деятельность;";
абзац четвертый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Инвестиционная деятельность Фонда и организаций должна осуществляться в рамках реализации плана развития и направлена на прирост стоимости и оптимальную структуру активов. Единые подходы к организации инвестиционной деятельности определяются во внутренних документах Фонда, регулирующих вопросы инвестиционной деятельности.";
в главе 2 "Взаимодействие Фонда и организаций. Роль Фонда как национального управляющего холдинга":
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Исполнительные органы Фонда и компаний должны взаимодействовать в духе сотрудничества, чтобы обеспечить достаточную амбициозность и реалистичность планов развития компаний, направляемых для утверждения советам директоров компаний, а также их соответствие плану развития и плану мероприятий Фонда.
Исполнительный орган Фонда должен поддерживать постоянный диалог с исполнительным органом компании по вопросам стратегии и устойчивого развития. При этом Фонд не допускает вмешательства в оперативную (текущую) деятельность компании, за которую ответственен исполнительный орган компании, за исключением случаев, когда существуют обстоятельства, влекущие неисполнение КПД, установленных в плане развития.";
абзац пятый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"В целях оценки достижения целей и задач, установленных в плане развития, компаниям устанавливаются КПД посредством следующих процессов:";
в главе 3 "Устойчивое развитие":
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) подотчетность – мы осознаем свою подотчетность за воздействие на экономику, окружающую среду и общество; мы осознаем свою ответственность перед акционерами и инвесторами за рост долгосрочной стоимости и устойчивое развитие Фонда и организаций в долгосрочном периоде; мы стремимся минимизировать отрицательное воздействие своей деятельности на окружающую среду и общество путем бережного отношения к ресурсам (включая энергию, сырье, воду), последовательного сокращения выбросов, отходов и внедрения высокопроизводительных, энерго- и ресурсосберегающих технологий; мы платим налоги и иные предусмотренные законодательством сборы в государственный бюджет; мы сохраняем и создаем рабочие места в рамках своего плана развития и возможностей; мы стремимся содействовать развитию местности, в которой осуществляем деятельность, в рамках своего плана и в пределах имеющихся финансовых возможностей; мы продуманно и разумно принимаем решения и совершаем действия на каждом уровне, начиная от уровня должностных лиц и завершая работниками; мы стремимся внедрять инновационные технологии, направленные на бережное и ответственное использование ресурсов, повышение производительности труда; наши продукты, товары и услуги должны соответствовать стандартам здоровья и безопасности потребителей, установленным законодательством, и быть надлежащего качества; мы дорожим нашими клиентами;";
в пункте 5:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) интеграция устойчивого развития в ключевые процессы, включая управление рисками, планирование, управление человеческими ресурсами, инвестиции, отчетность, операционную деятельность и другие, а также в план развития и процессы принятия решений;";
абзацы двадцать шестой и двадцать седьмой изложить в следующей редакции:

"2) даму жоспарына;
3) тәуекелдерді басқаруды, жоспарлауды (ұзақ мерзімді (жоспар), орта мерзімді (5 жылдық іс-шаралар жоспары) және қысқа мерзімді (жылдық бюджет) кезеңдер), есептілікті, тәуекелдерді басқаруды, адами ресурстарды басқаруды, инвестицияларды, операциялық қызметті және басқаларды қоса алғанда, негізгі процестерге, сондай-ақ органдардан (акционерлердің жалпы жиналысы (жалғыз акционер), Директорлар кеңесі, атқарушы орган) бастап қатардағы жұмыскерлерге дейінгі барлық деңгейлерде шешімдер қабылдау процестеріне интеграциялануға тиіс.";
"Директорлар кеңесінің және атқарушы органның тиімділігі" деген 5-тарауда:
1-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Атқарушы орган Директорлар кеңесіне есеп береді, ұйымның күнделікті қызметіне басшылықты жүзеге асырады және оның даму жоспарына, іс-шаралар жоспарына және акционерлердің жалпы жиналысы мен Директорлар кеңесі қабылдаған шешімдерге сәйкестігін қамтамасыз етеді.";
2-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) даму жоспарын айқындауға (бағыттар және нәтижелер);
2) іс-шаралар жоспарының қызметтің негізгі көрсеткіштерін қоюға және оны мониторингтеуге;";
3-тармақтың 2) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қосымша ірі акционерлер (жалғыз акционер) даму жоспары, атқарушы органның бірінші басшысын сайлау мәселелерін және ұйымның ұзақ мерзімді құнын өсіруге және орнықты дамуға ықпал ететін басқа да аспектілерді талқылау үшін Директорлар кеңесінің төрағасымен және оның мүшелерімен отырыс өткізе алады. Мұндай отырыстар алдын ала жоспарланады және бекітілген рәсімдерге сәйкес өткізіледі.";
6-тармақтың жиырма екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ауқымын, бизнестің қажеттілігін, ағымдағы міндеттерді, даму жоспары мен қаржылық мүмкіндіктерді ескере отырып, Директорлар кеңесі құрамының саны дербес белгіленеді. Директорлар кеңесі мүшелерінің саны комитеттердің қажетті санын құруға мүмкіндік беруі қажет. Компанияларда Директорлар кеңесінің сандық құрамы 7-11 адамды құрайды.";
10-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сыйақы мөлшерін белгілеу кезінде Директорлар кеңесі мүшелерінің міндеттері, ұйым қызметінің ауқымы, даму жоспарында айқындалатын ұзақ мерзімді мақсаттар мен міндеттер, Директорлар кеңесі қарайтын мәселелердің күрделілігі, ұқсас компаниялардағы сыйақы деңгейі (бенчмаркинг, сыйақыларды шолу) назарға алынады.";
12-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Директорлар кеңесінің отырыстарына материалдар, егер Жарғыда өзге мерзімдер белгіленбесе, алдын ала кемінде күнтізбелік 7 күн бұрын, ал Ұйымның жарғысында айқындалатын біршама маңызды мәселелер бойынша – кемінде 15 жұмыс күні бұрын жіберіледі. Маңызды мәселелер тізбесі даму жоспарын, іс-шаралар жоспарын, атқарушы органның басшылары мен мүшелері үшін ынталандырушы ҚНК, жылдық есепті және басқа заңды тұлғаларды құруға қатысуды қамтиды, бірақ бұлармен шектелмейді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2) план развития;
3) ключевые процессы, включая управление рисками, планирование (долгосрочный (план), среднесрочный (5-летний план мероприятий) и краткосрочный (годовой бюджет) периоды), отчетность, управление рисками, управление человеческими ресурсами, инвестиции, операционную деятельность и другие, а также в процессы принятия решений на всех уровнях, начиная от органов (общее собрание акционеров (единственный акционер), Совет директоров, исполнительный орган) и завершая рядовыми работниками.";
в главе 5 "Эффективность Совета директоров и исполнительного органа":
абзац второй пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Исполнительный орган подотчетен Совету директоров, осуществляет руководство ежедневной деятельностью организации и обеспечивает ее соответствие плану развития, плану мероприятий и решениям, принятым общим собранием акционеров и Советом директоров.";
подпункты 1) и 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) определению плана развития (направления и результаты);
2) постановке и мониторингу ключевых показателей деятельности плана мероприятий;";
абзац третий подпункта 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Дополнительно крупные акционеры (единственный акционер) могут проводить заседания с председателем и членами Совета директоров для обсуждения вопросов плана развития, избрания первого руководителя исполнительного органа и других аспектов, которые оказывают влияние на рост долгосрочной стоимости и устойчивое развитие организации. Такие заседания заранее планируются и проводятся в соответствии с утвержденными процедурами.";
абзац двадцать второй пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Численный состав Совета директоров устанавливается индивидуально с учетом масштабов деятельности, потребностей бизнеса, текущих задач, плана развития и финансовых возможностей. Количество членов Совета директоров должно позволять создавать необходимое количество комитетов. В компаниях численный состав Совета директоров составляет 7-11 человек.";
абзац четвертый пункта 10 изложить в следующей редакции:
"При установлении размера вознаграждения принимаются во внимание обязанности членов Совета директоров, масштабы деятельности организации, долгосрочные цели и задачи, определяемые планом развития, сложность вопросов, рассматриваемых Советом директоров, уровень вознаграждения в аналогичных компаниях (бенчмаркинг, обзор вознаграждений).";
абзац шестой пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Материалы к заседаниям Совета директоров направляются заблаговременно – не менее чем за 7 календарных дней, а по более важным вопросам, которые определяются Уставом организации, – не менее чем за 15 рабочих дней, если иные сроки не установлены Уставом. Перечень важных вопросов включает, но не ограничивается, планом развития, планом мероприятий, мотивационными КПД для руководителя и членов исполнительного органа, годовым отчетом и участием в создании других юридических лиц.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Атқарушы орган Директорлар кеңесіне есеп береді және ұйымның күнделікті қызметіне басшылықты жүзеге асырады, даму жоспарының, іс-шаралар жоспарының және Директорлар кеңесі мен акционерлердің жалпы жиналысы қабылдаған шешімдердің іске асырылуы үшін жауапты болады.";
20-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Атқарушы орган бетпе-бет отырыстар өткізуге және даму жоспарын іске асыру мәселелерін, акционерлердің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысының, Директорлар кеңесінің шешімдерін және операциялық қызметті талқылауға тиіс. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы мәселелеріне ерекше. назар аударылуы қажет. Атқарушы органның отырысын тұрақты негізде өткізу ұсынылады. Сырттай отырыстар өткізу жағдайлары шектеулі болуға және ұйымның құжаттарында айқындалуға тиіс.";
"Тәуекелдерді басқару, ішкі бақылау және аудит" деген 6-тарауда:
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қордың және ұйымдардың атқарушы органдары тәуекелдерді басқарудың және ішкі бақылаудың тиімді жүйесін құру мен қолдауды қамтамасыз етуге тиіс. Тәуекелдерді басқару процесі жоспарлау (даму жоспары және іс-шаралар жоспарлары, жылдық бюджет) және ұйым қызметінің нәтижелерін бағалау (басқару есептілігі) процестерімен интеграциялануға тиіс.";
4-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жүзеге асырылатын тәуекелдерді бағалау тәуекелдердің бекітілген тәуекел-тәбетке сәйкестігін және Қор мен ұйымның даму жоспарын іске асыруға ықпалын бағалауға мүмкіндік беретін өлшенетін көрсеткіштерге сәйкес келуге тиіс.";
"Ашықтық" деген 7-тарауда:
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қор немесе ұйым туралы ақпарат: жалпы мәліметтер; жарғылық капиталдың құрылымы туралы ақпарат, оның ішінде мынадай мәліметтер: шығарылған акциялардың (қатысу үлестерінің) саны және номиналды құны, акциялар беретін құқықтардың сипаттамасы, жарияланған, бірақ орналастырылмаған акциялардың саны және номиналды құны, акционерлердің (қатысушылардың) құрамы және оларға тиесілі жай акциялардың (қатысу үлестерінің) саны және үлесі, меншік құқықтарына иелік ету тәртібі; миссиясы; даму жоспары, оны іске асыру қорытындылары; нарықты шолу және нарықтағы жағдай;";
6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) даму жоспары туралы ақпарат (кемінде стратегиялық мақсаттар); қызметтің басым бағыттары;".
2. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 1418 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғысында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Исполнительный орган подотчетен Совету директоров и осуществляет руководство ежедневной деятельностью организации, несет ответственность за реализацию плана развития, плана мероприятий и решений, принятых Советом директоров и общим собранием акционеров.";
абзац пятый пункта 20 изложить в следующей редакции:
"Исполнительный орган должен проводить очные заседания и обсуждать вопросы реализации плана развития, решений общего собрания акционеров (единственного акционера), Совета директоров и операционной деятельности. Особое внимание должно уделяться вопросам охраны труда и техники безопасности. Заседания исполнительного органа рекомендуется проводить на регулярной основе. Случаи проведения заочных заседаний должны быть ограничены и определены в документах организации.";
в главе 6 "Управление рисками, внутренний контроль и аудит":
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Исполнительные органы Фонда и организаций должны обеспечить создание и поддержание функционирования эффективной системы управления рисками и внутреннего контроля. Процесс управления рисками должен быть интегрирован с процессами планирования (план развития и планы мероприятий, годовой бюджет) и оценки результатов деятельности организации (управленческая отчетность).";
абзац седьмой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Осуществляемая оценка рисков должна приводить к измеримым показателям, чтобы позволять оценить соответствие рисков утвержденному риск-аппетиту и влияние рисков на реализацию плана развития Фонда и организации.";
в главе 7 "Прозрачность":
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) информацию о Фонде или организации: общие сведения; информация о структуре уставного капитала, включая следующие сведения: количество и номинальную стоимость выпущенных акций (долей участия), описание прав, предоставляемых акциями, количество и номинальную стоимость объявленных, но не размещенных акций, состав акционеров (участников), количество и долю принадлежащих им простых акций (долей участия), порядок распоряжения правами собственности; миссия; план развития, результаты ее реализации; обзор рынка и положение на рынке;";
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) информацию о плане развития (как минимум, стратегические цели); приоритетные направления деятельности;".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 1418 "Об утверждении Устава акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына":
в Уставе акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", утвержденном указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Қордың (оның Басқармасының) орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Сығанақ көшесі, 17/10 құрылыс.";
13-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасы экономикасының орнықты дамуына ықпал ететін әлеуметтік маңызы бар өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды Қордың іске асыруының Заңда белгіленген ерекшеліктерін ескере отырып, оларды іске асыруға қатысу болып табылады.";
41-2-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қордың даму жоспарын мақұлдау және оның іске асырылу барысы туралы Қордың жыл сайынғы есебін қарау, сондай-ақ Қор өзінің қызметін жүзеге асыратын экономиканың басым секторлары жөнінде ұсыныстар тұжырымдау;
3) әлеуметтік маңызы бар және өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыруды, оның ішінде республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қаражат бөле отырып іске асыруды қоса алғанда, Қазақстан экономикасын әртараптандыру мен жаңғыртудың мемлекеттік бағдарламаларына Қордың қатысуы жөнінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсыныстарын қарау;";
49-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қордың даму жоспарын бекіту және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу;";
57-тармақта:
1), 2), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қордың іс-шаралар жоспарын бекіту;
2) Қордың іс-шаралар жоспарын әзірлеу, бекіту, мониторингтеу, іске асырылуын бағалау, орындалуы бойынша есеп беру тәртібін, сондай-ақ оның мазмұнына қойылатын талаптарды айқындау;
3) Қордың іс-шаралар жоспарының орындалуын бақылауды және талдауды, іске асырылуын бағалауды жүзеге асыру;
4) Қордың іс-шаралар жоспары шеңберінде Қор қызметінің негізгі көрсеткіштерін айқындау;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Қордың: тәуекелдерді басқару, демеушілік және қайырымдылық туралы көмек жөніндегі, әлеуметтік жауапкершілік, ақпаратты ашу, кредит, өнеркәсіптік-инновациялық саясат және өзге де саясаттарын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 31-1) тармақшамен толықтырылсын:
"31-1) Қордың және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызын Қор тікелей немесе жанама түрде иеленетін ұйымдардың сатып алуын жүзеге асыру тәртібін бекіту;";
35) және 36) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"35) Қазақстан Республикасының Үкіметі бастама жасайтын, Қор немесе Қордың тобына кіретін ұйымдар іске асыратын әлеуметтік маңызы бар және/немесе өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды рентабельділігі төмен жобаларға жатқызу туралы шешім қабылдау;

"3. Место нахождения Фонда (его Правления): Республика Казахстан, 010000, г. Нур-Султан, район Есиль, улица Сығанақ, строение 17/10.";
подпункт 7) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"7) участие в реализации социально значимых, промышленно-инновационных проектов, способствующих устойчивому развитию экономики Республики Казахстан, при учете особенностей их реализации Фондом, установленных Законом.";
подпункты 2) и 3) пункта 41-2 изложить в следующей редакции:
"2) одобрение плана развития Фонда и рассмотрение ежегодного отчета Фонда о ходе его реализации, а также выработка предложений по приоритетным секторам экономики, в которых Фонд осуществляет свою деятельность;
3) рассмотрение предложений Правительства Республики Казахстан по участию Фонда в государственных программах диверсификации и модернизации казахстанской экономики, включая реализацию социально значимых и промышленно-инновационных проектов, в том числе с выделением средств из республиканского бюджета и Национального фонда Республики Казахстан;";
подпункт 3) пункта 49 изложить в следующей редакции:
"3) утверждение плана развития Фонда и внесение изменений и дополнений в него;";
в пункте 57:
подпункты 1), 2), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"1) утверждение плана мероприятий Фонда;
2) определение порядка разработки, утверждения, мониторинга, оценки реализации, представления отчетов по исполнению плана мероприятий Фонда, а также требований к его содержанию;
3) осуществление контроля и анализа выполнения, оценки реализации плана мероприятий Фонда;
4) определение ключевых показателей деятельности Фонда в рамках плана мероприятий Фонда;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) утверждение политик Фонда: по управлению рисками, спонсорской и благотворительной помощи, о социальной ответственности, раскрытии информации, кредитной, промышленно-инновационной и иных политик;";
дополнить подпунктом 31-1) следующего содержания:
"31-1) утверждение порядка осуществления закупок Фондом и организациями, пятьюдесятью и более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно владеет Фонд;";
подпункты 35) и 36) изложить в следующей редакции:
"35) принятие решения об отнесении социально значимых и/или промышленно-инновационных проектов, инициируемых Правительством Республики Казахстан, реализуемых Фондом или организацией, входящей в группу Фонда, к низкорентабельным;

36) Қазақстан Республикасының Үкіметі бастама жасайтын, рентабельділігі төмен болып табылатын әлеуметтік маңызы бар және/немесе өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды қаржыландыру туралы шешім қабылдау;";
73-тармақтың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"22) Қордың іс-шаралар жоспарын әзірлеу және кейіннен Жалғыз акционерге бекітуге ұсыну үшін Директорлар кеңесіне шығару;".
3. "Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компаниялардың (Ұлттық әл-ауқат қоры тобының құрамына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда) әкімшілік шығыстарының жекелеген түрлерінің лимиттерін және оларға мониторинг жүргізу тетігін айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысында:
"Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компаниялардың (Ұлттық әл-ауқат қоры тобының құрамына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда) әкімшілік шығыстарының жекелеген түрлерінің лимиттеріне мониторинг жүргізу тетігі" деген 2-қосымшада:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Компанияның директорлар кеңесі компанияның іс-шаралар жоспарын қараған және бекіткен кезде, сондай-ақ оны жыл сайын түзеткен кезде осы қаулыға 1-қосымшада көрсетілген әкімшілік шығыстардың жекелеген түрлерінің лимиттерін басшылыққа алуға тиіс.".
4. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының 2018 – 2028 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 17 қазандағы № 656 қаулысында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының 2018 – 2028 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының 2018 – 2028 жылдарға арналған даму жоспары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының 2018 – 2028 жылдарға арналған даму стратегиясында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының 2018 – 2028 жылдарға арналған даму жоспары";
кіріспеде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Қор, "Самұрық-Қазына" АҚ) даму жоспары ұзақ мерзімді стратегиялық құжат болып табылады, онда Жалғыз акционер белгілеген мақсаттарға қол жеткізудегі Қордың миссиясы айқындалған. Жоспар ұлттық дамумен, қойылған мақсаттармен, негізгі экономикалық міндеттермен түбегейлі үйлеседі және Қазақстан Республикасының даму мақсаттарына қол жеткізуде тәуелсіз қор ретінде Қордың маңыздылығын айқын көрсетеді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

36) принятие решения о финансировании социально значимых и (или) промышленно-инновационных проектов, инициируемых Правительством Республики Казахстан, являющихся низкорентабельными;";
подпункт 22) пункта 73 изложить в следующей редакции:
"22) разработка плана развития Фонда и вынесение на Совет директоров для последующего представления Единственному акционеру для утверждения;".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266 "Об определении лимитов отдельных видов административных расходов национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и национальных компаний, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, а также национальных компаний, которые входят в состав национальных управляющих холдингов (за исключением национальных компаний, которые входят в состав группы Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и механизма проведения их мониторинга и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан":
в приложении 2 "Механизм проведения мониторинга лимитов отдельных видов административных расходов национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и национальных компаний, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, а также национальных компаний, которые входят в состав национальных управляющих холдингов (за исключением национальных компаний, которые входят в состав группы Фонда национального благосостояния), национальных холдингов":
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Совет директоров компании при рассмотрении и утверждении плана мероприятий компании, а также его ежегодной корректировке должен руководствоваться лимитами отдельных видов административных расходов, указанными в приложении 1 к настоящему постановлению.".
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2018 года № 656 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" на 2018 – 2028 годы":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Плана развития акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" на 2018 – 2028 годы";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" на 2018 – 2028 годы";
в Стратегии развития акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" на 2018 – 2028 годы, утвержденной указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"План развития акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" на 2018 – 2028 годы";
в введении:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"План развития акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд, АО "Самрук-Қазына") является долгосрочным стратегическим документом, в котором определена миссия Фонда по достижению целей, обозначенных Единственным акционером. План фундаментально согласуется с национальным развитием, целями, ключевыми экономическими задачами и подчеркивает важность Фонда как суверенного фонда в достижении целей развития Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Қордың Қазақстандағы, сол сияқты халықаралық аренадағы рөлінің стратегиялық негізі. Әлемнің дамыған 30 елінің қатарына кіру жөніндегі Қазақстанның стратегиялық мақсаты Қордың алдына өршіл мақсаттар қойып отыр әрі жаһандық бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз ету үшін маңызды өзгерістерді талап етеді. Инвестициялық портфелдің проблемалық мәселелерін шешу, ұлттық компаниялар қызметінің тиімділігі мен қаржылық орнықтылығын жақсарта түсу бойынша пәрменді шаралар қабылдау керек. Бұл портфельді әртараптандырудың арта түсуі үшін жаңа бастамалар іздеуге, акционер үшін табысты ұлғайтуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Қордың халықаралық аренада болуын нығайта түсуге қоса атқарылатын іс.
Жоғарыда аталған факторлар Қордың таяудағы он жылға арналған стратегиялық пайымы мен мақсаттарын түбегейлі айқындап берді. Қордың 2018 – 2028 жылдарға арналған даму жоспарында (бұдан әрі – Даму жоспары) инвестициялық жобалар мен активтердің ағымдағы портфеліне өзгерістер енгізу, қаражатты қайта инвестициялау үшін тәсілдерді қайта қарау, шоғырланған тәуекелге жол бермеу үшін кірістерді әртараптандыруды, болашақ ұрпақ үшін игілікті сақтап қалу мен көбейте түсуді қамтамасыз ету ұсынылады.
Даму жоспарында оны іске асырудың стратегиялық кезеңдері де белгіленеді. Қысқа мерзімді кезеңде Қор өз назарын қаржылық орнықтылықты нығайту, портфельдік компаниялардың рентабельділігі мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру бойынша ағымдағы мәселелерді шешуге аударады. Орта мерзімді перспективада Қор Қазақстан аумағында да, оның шегінен тысқары жерлерде де инвестициялар мен активтердің (экономика мен география секторлары бойынша) кірісі жоғары әртараптандырылған портфелін қалыптастыруға күш салады. Қор ұзақ мерзімді перспективада портфельдің кірістілігін арттыру үшін халықаралық инвестициялар үлесін ұлғайта отырып, активтердің әртараптандырылған портфелін белсенді және тиімді басқаруға толық көшуді жоспарлап отыр.";
"Ағымдағы ахуалды талдау" деген 1-бөлімде:
"Сыртқы ортаны талдау" деген 1-1-кіші бөлімнің сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Даму жоспары Қазақстан Республикасының стратегиялық мақсаттары мен даму бағыттарын (осы Даму жоспарына 1-қосымша, 1-схема) іске асыруға бағытталған.";
"Миссиясы және пайымы" деген 2-бөлімде:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2028 жылға жасалған пайымда Қор жоғары қаржылық көрсеткіштер мен инвестициялардан түсетін кірісті қамтамасыз етуші, сондай-ақ портфельді алдыңғы қатарлы егемен әл-ауқат қорлары деңгейінде дамытушы инвестициялық холдинг ретінде айқындалады. Қордың миссиясы мен пайымына қол жеткізу осы Даму жоспарына 1-қосымшаның 2-схемасына сәйкес үш стратегиялық мақсатты іске асыру арқылы қамтамасыз етілетін болады.";
"Дамудың стратегиялық бағыттары" деген 3-бөлімде:
жиырма алтыншы және жиырма жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Түпкі нәтижеде Даму жоспарын іске асыру акционер үшін дивидендтердің өсуіне және Қазақстан Республикасы экономикасының дамуына әкеледі. Осылайша, Даму жоспарын іске асыру нәтижелері салыстыруға болатын басқа да егемен қорлар қызметінің негізгі нәтижесіне сәйкес келетін болады.

"3. Стратегическая основа роли Фонда как в Казахстане, так и на международной арене. Стратегическая цель Казахстана по вхождению в 30-ку развитых стран мира ставит перед Фондом амбициозные цели и требует существенных преобразований для обеспечения глобальной конкурентоспособности. Необходимо принятие действенных мер по разрешению проблемных вопросов инвестиционного портфеля, улучшению эффективности деятельности и финансовой устойчивости национальных компаний. Это в дополнение к поиску новых инициатив для роста диверсификации портфеля и увеличению доходности для акционера, укреплению присутствия Республики Казахстан и Фонда на международной арене.
Упомянутые выше факторы фундаментально определили стратегическое видение и цели Фонда на ближайшие десять лет. План развития Фонда на 2018 – 2028 годы (далее – План развития) предлагает внесение изменений в текущий портфель инвестиционных проектов и активов, пересмотр подходов для реинвестирования средств, обеспечение диверсификации доходов во избежание концентрационного риска, сохранения и преумножения благосостояния для будущих поколений.
План развития также определяет стратегические этапы его реализации. В краткосрочном периоде Фонд сосредоточит свое внимание на разрешении текущих вопросов по укреплению финансовой устойчивости, повышению рентабельности и конкурентоспособности портфельных компаний. В среднесрочной перспективе Фонд сфокусирует усилия на формировании диверсифицированного (по секторам экономики и географии) высокодоходного портфеля инвестиций и активов как на территории Казахстана, так и за его пределами. В долгосрочной перспективе Фонд планирует полностью перейти к активному и эффективному управлению диверсифицированным портфелем активов, с увеличением доли международных инвестиций для повышения доходности портфеля.";
в разделе 1 "Анализ текущей ситуации":
абзац восьмой подраздела 1-1 "Анализ внешней среды" изложить в следующей редакции:
"План развития направлен на реализацию стратегических целей и направлений развития Республики Казахстан (приложение 1 к настоящему Плану развития, схема 1).";
в разделе 2 "Миссия и видение":
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Видение к 2028 году определяет Фонд как инвестиционный холдинг, обеспечивающий высокие финансовые показатели, доходы от инвестиций и развивающий портфель на уровне ведущих суверенных фондов благосостояния. Достижение миссии и видения Фонда будет обеспечено через реализацию трех стратегических целей согласно приложению 1 к настоящему Плану развития, схема 2.";
в разделе 3 "Стратегические направления развития":
абзацы двадцать шестой и двадцать седьмой изложить в следующей редакции:
"В конечном результате реализация Плана развития приведет к росту дивидендов для акционера и развитию экономики Республики Казахстан. Таким образом, результаты реализации Плана развития также будут соответствовать основным результатам деятельности других сопоставимых суверенных фондов.

Қордың пайымына қол жеткізу және стратегиялық мақсаттарды орындау үшін Қор төрт стратегиялық бастаманы орындауға баса назар аударады (осы Даму жоспарына 1-қосымша, 3-схема), олар:";
қырқыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қор портфельдік компанияларға акционердің күту хаттарын жіберу арқылы ұлттық стратегияларда, стратегиялық даму жоспарларында және портфельдік компаниялардың қызметіне қатысты мемлекеттік бағдарламаларда көрсетілген мемлекет бастамаларының портфельдік компаниялардың даму жоспарларымен сәйкестігін қамтамасыз етеді.";
"Қазақстан Республикасының шегінен тыс инвестициялар" деген 3.3.3-кіші бөлімнің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Орта мерзімді және ұзақ мерзімді перспективада Даму жоспары әртараптандыру арқылы кірістілікті арттыру, әл-ауқатты сақтау мақсатында ұлттық экономикамен және өнеркәсіппен байланысты емес Қазақстан Республикасынан тыс инвестицияларды бөлуді көздейді.";
"Стратегиялық мақсаттар мен бастамаларды іске асыру кезеңдері" деген 3.6-кіші бөлімде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Самұрық-Қазына" АҚ-ның 2018 – 2028 жылдарға арналған даму жоспарын іске асыру жөніндегі жоғары деңгейдегі жол картасына (осы Даму жоспарына 2-қосымша) сәйкес 2021 жылға дейінгі қысқа мерзімді кезеңде Қор компаниялардың тиімділігі мен рентабельділігін арттыруға баса назар аударады. Бұл Қорға одан әрі өсу және келесі кезеңге өту үшін негіз құруға мүмкіндік береді.";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Корпоративтік басқару және орнықты даму 2018 – 2028 жылдары Жоспарды іске асырудың бүкіл кезеңі бойы іске асырылатын Даму жоспарының негізгі компоненттердің бірі болып табылады.";
"Күтілетін нәтижелер" деген 3.7-кіші бөлімнің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2028 жылға дейінгі стратегиялық қызметтің түйінді көрсеткіштерін (бұдан әрі – ҚТК) есептеу әдістемесіне (осы Даму жоспарына 3-қосымша) сәйкес Қор мынадай стратегиялық ҚТК пайдалана отырып, қойылған мақсаттарға қол жеткізудің тұрақты мониторингін жүргізеді:";
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының 2018 – 2028 жылдарға арналған даму стратегиясына 1-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Самұрық-Қазына" ұлттық
әл-ауқат қоры" акционерлік
қоғамының 2018 – 2028
жылдарға арналған
даму жоспарына
1-қосымша";
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Самұрық-Қазына" АҚ-ның 2018 – 2028 жылдарға арналған даму жоспарының қорытындылары мен ұсыныстарын қолдайтын схемалар";
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының 2018 – 2028 жылдарға арналған даму стратегиясына 2-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Самұрық-Қазына" ұлттық
әл-ауқат қоры" акционерлік
қоғамының 2018 – 2028
жылдарға арналған
даму жоспарына
2-қосымша";
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Самұрық-Қазына" АҚ-ның 2018 – 2028 жылдарға арналған даму жоспарын іске асыру жөніндегі жоғары деңгейдегі жол картасы";

Для достижения видения Фонда и выполнения стратегических целей Фонд сосредоточится на исполнении четырех стратегических инициатив (приложение 1 к настоящему Плана развития, схема 3), таких как:";
абзац сороковой изложить в следующей редакции:
"Фонд обеспечит согласованность инициатив государства, отраженных в национальных стратегиях, стратегических планах развития и государственных программах, касающихся деятельности портфельных компаний, с планами развития портфельных компаний путем направления Фондом писем ожиданий акционера в портфельные компании.";
абзац первый подраздела 3.3.3. "Инвестиции за пределами Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"В среднесрочной и долгосрочной перспективе План развития предусматривает распределение инвестиций за пределами Республики Казахстан, не связанных с национальной экономикой и промышленностью, с целью повышения доходности, сохранения благосостояния посредством диверсификации.";
в подразделе 3.6. "Этапы реализации стратегических целей и инициатив":
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Согласно верхнеуровневой дорожной карте по реализации Плана развития АО "Самрук-Қазына" на 2018 – 2028 годы (приложение 2 к настоящему Плану развития) в краткосрочном периоде до 2021 года Фонд сфокусирует свое внимание на повышении эффективности и рентабельности компаний. Это позволит Фонду создать фундамент для дальнейшего роста и перехода на следующий этап.";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Корпоративное управление и устойчивое развитие являются одними из ключевых компонентов реализации Плана развития, которые будут реализованы на всем периоде его реализации, с 2018 по 2028 годы.";
абзац первый подраздела 3.7. "Ожидаемые результаты" изложить в следующей редакции:
"Фонд будет проводить регулярный мониторинг достижения поставленных целей с использованием следующих стратегических ключевых показателей деятельности (далее – КПД) согласно Методике расчета стратегических КПД до 2028 года (приложение 3 к настоящему Плану развития):";
в приложении 1 к Стратегии развития акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" на 2018 – 2028 годы:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Плану развития акционерного
общества "Фонд национального
благосостояния "Самрук-Қазына"
на 2018 – 2028 годы";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Схемы, поддерживающие выводы и предложения Плана развития АО "Самрук-Қазына" на 2018 – 2028 годы";
в приложении 2 к Стратегии развития акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" на 2018 – 2028 годы:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Плану развития акционерного
общества "Фонд национального
благосостояния "Самрук-Қазына"
на 2018 – 2028 годы";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Верхнеуровневая дорожная карта по реализации Плана развития АО "Самрук-Қазына" на 2018 – 2028 годы";

"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының 2018 – 2028 жылдарға арналған даму стратегиясына 3-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Самұрық-Қазына" ұлттық
әл-ауқат қоры" акционерлік
қоғамының 2018 – 2028
жылдарға арналған
даму жоспарына
3-қосымша".
5. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.05.2025 № 321 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
6. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының Қоғамдық кеңесі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 22 қарашадағы № 828 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының Қоғамдық кеңесі туралы ережеде:
61-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қордың және Қор тобы ұлттық компанияларының даму жоспарлары мен іс-шаралар жоспарларының іске асырылу есептері мен мониторингін талқылау;";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Қоғамдық мониторинг Қордың және (немесе) Қордың ұлттық компанияларының даму жоспарлары мен іс-шаралар жоспарларын іске асыруы нәтижесінде азаматтар үшін теріс салдардың және қоғамдық мүдделерге қысым жасалуын анықтау мақсатында жүзеге асырылады.".
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 20 шілдедегі
№ 509 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының арасындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге енгізілетін өзгерістер
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы № 1599 қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының арасындағы өзара іс-қимыл туралы келісімде:
"Үкімет пен Қордың арасындағы өзара іс-қимыл мәселелері, оның ішінде Қор қызметінің мәселелері бойынша оған Үкіметтің қоятын талаптары" деген 3-бөлімде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Үкімет Қор акцияларының меншік иесі ретінде Қорды оның органдарының – жалғыз акционерінің, Қордың директорлар кеңесінің (бұдан әрі – директорлар кеңесі), Қор басқармасының (бұдан әрі – басқарма) тиімді басқаруы үшін жағдайларды қамтамасыз ету арқылы Қордың Қазақстан Республикасының ұлттық әл-ауқатын арттыру жөніндегі мақсаттарға және Қордың даму жоспарына қол жеткізуіне ықпал етеді.
Үкімет Қорға коммерциялық акционерлік қоғам ретінде Қазақстан Республикасының заңнамасында және Қордың жарғысында көзделген шекте толық жедел дербестік береді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

в приложении 3 к Стратегии развития акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" на 2018 – 2028 годы:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Плану развития акционерного
общества "Фонд национального
благосостояния "Самрук-Қазына"
на 2018 – 2028 годы".
5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 08.05.2025 № 321 (вводится в действие с 01.01.2025).
6. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 2021 года № 828 "Об утверждении Положения об Общественном совете акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына":
в Положении об Общественном совете акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", утвержденном указанным постановлением:
подпункт 1) пункта 61 изложить в следующей редакции:
"1) обсуждение отчетов и мониторинга реализации планов развития и планов мероприятий Фонда и национальных компаний группы Фонда;";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Общественный мониторинг осуществляется в целях выявления негативных последствий для граждан и ущемлений общественных интересов в результате реализации Фондом и (или) национальными компаниями Фонда планов развития и планов мероприятий.".
________________________
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2022 года № 509
Изменения, которые вносятся в Соглашение о взаимодействии между Правительством Республики Казахстан и акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
В Соглашении о взаимодействии между Правительством Республики Казахстан и акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", одобренном постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года № 1599:
в разделе 3 "Вопросы взаимодействия между Правительством и Фондом, в том числе требования Правительства к Фонду по вопросам его деятельности":
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правительство, как собственник акций Фонда, способствует достижению Фондом цели по повышению национального благосостояния Республики Казахстан и плана развития Фонда посредством обеспечения условий для эффективного управления Фондом его органами – единственным акционером, советом директоров Фонда (далее – совет директоров), правлением Фонда (далее – правление).
Правительство предоставляет Фонду, как коммерческому акционерному обществу, полную операционную самостоятельность в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и уставом Фонда.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Қор өз қызметін Заңда айқындалған, сондай-ақ Қордың даму жоспарында бекітілген мақсаттар мен міндеттерді іске асыру шеңберінде ғана жүзеге асырады.";
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қордың шоғырландырылған іс-шаралар жоспарының іске асырылуы мониторингін;";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қордың инвестициялық қызметі, егер директорлар кеңесі өзгеше шешім қабылдамаса, Қордың даму жоспарына сәйкес нарықтық қағидаттарда жүзеге асырылады.
13. Үкімет бастама жасайтын, Қор немесе Қордың тобына кіретін ұйымдар іске асыратын әлеуметтік маңызы бар және/немесе өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды рентабельділігі төмен жобаларға жатқызу туралы шешімді Қордың директорлар кеңесі қабылдайды. Мұндай жобаларды қаржыландыру туралы шешімді де Қордың директорлар кеңесі қабылдайды.".
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 20 шілдедегі
№ 509 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы № 1599 қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының арасындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге қосымша келісім
Бұдан әрі "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы № 1599 қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының арасындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге (бұдан әрі – Келісім) төмендегілер туралы осы қосымша келісімді жасасты:
1. Келісімге мынадай өзгерістер енгізілсін:
"Үкімет пен Қордың арасындағы өзара іс-қимыл мәселелері, оның ішінде Қор қызметінің мәселелері бойынша оған Үкіметтің қоятын талаптары" деген 3-бөлімде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Үкімет Қор акцияларының меншік иесі ретінде Қорды оның органдарының – жалғыз акционерінің, Қордың директорлар кеңесінің (бұдан әрі – директорлар кеңесі), Қор басқармасының (бұдан әрі – басқарма) тиімді басқаруы үшін жағдайларды қамтамасыз ету арқылы Қордың Қазақстан Республикасының ұлттық әл-ауқатын арттыру жөніндегі мақсаттарға және Қордың даму жоспарына қол жеткізуіне ықпал етеді.
Үкімет Қорға коммерциялық акционерлік қоғам ретінде Қазақстан Республикасының заңнамасында және Қордың жарғысында көзделген шекте толық жедел дербестік береді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қор өз қызметін Заңда айқындалған, сондай-ақ Қордың даму жоспарында бекітілген мақсаттар мен міндеттерді іске асыру шеңберінде ғана жүзеге асырады.";

"4. Фонд осуществляет свою деятельность исключительно в рамках реализации целей и задач, определенных Законом, а также утвержденных в плане развития Фонда.";
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) мониторинг реализации консолидированного плана мероприятий Фонда;";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Инвестиционная деятельность Фонда осуществляется на рыночных принципах в соответствии с планом развития Фонда, если иное решение не принято советом директоров.
13. Решение об отнесении социально-значимых и/или промышленно-инновационных проектов, инициируемых Правительством, реализуемых Фондом или организацией, входящей в группу Фонда, к низкорентабельным принимается советом директоров Фонда. Решение о финансировании таких проектов также принимается советом директоров Фонда.".
_____________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2022 года № 509
Дополнительное соглашение к Соглашению о взаимодействии между Правительством Республики Казахстан и акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", одобренному постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года № 1599
Правительство Республики Казахстан и акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", именуемые в дальнейшем "Стороны", заключили настоящее дополнительное соглашение к Соглашению о взаимодействии между Правительством Республики Казахстан и акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", одобренному постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года № 1599 (далее – Соглашение), о нижеследующем:
1. Внести в Соглашение следующие изменения:
в разделе 3 "Вопросы взаимодействия между Правительством и Фондом, в том числе требования Правительства к Фонду по вопросам его деятельности":
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правительство, как собственник акций Фонда, способствует достижению Фондом цели по повышению национального благосостояния Республики Казахстан и плана развития Фонда посредством обеспечения условий для эффективного управления Фондом его органами – единственным акционером, советом директоров Фонда (далее – совет директоров), правлением Фонда (далее – правление).
Правительство предоставляет Фонду, как коммерческому акционерному обществу, полную операционную самостоятельность в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и уставом Фонда.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Фонд осуществляет свою деятельность исключительно в рамках реализации целей и задач, определенных Законом, а также утвержденных в плане развития Фонда.";

7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қордың шоғырландырылған іс-шаралар жоспарының іске асырылу мониторингін;";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қордың инвестициялық қызметі, егер директорлар кеңесі өзгеше шешім қабылдамаса, Қордың даму жоспарына сәйкес нарықтық қағидаттарда жүзеге асырылады.
13. Үкімет бастама жасайтын, Қор немесе Қордың тобына кіретін ұйымдар іске асыратын әлеуметтік маңызы бар және/немесе өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды рентабельділігі төмен жобаларға жатқызу туралы шешімді Қордың директорлар кеңесі қабылдайды. Мұндай жобаларды қаржыландыру туралы шешімді де Қордың директорлар кеңесі қабылдайды.".
2. Осы қосымша келісімде қозғалмаған Келісімнің қалған шарттары өзгеріссіз қалады және тараптар олар бойынша өз міндеттемелерін растайды.
3. Осы қосымша келісімге 20___ жылғы "___" ___________ Нұр-Сұлтан қаласында мемлекеттік және орыс тілдерінде заңды күші бірдей 2 (екі) данада қол қойылды.
4. Осы қосымша келісім Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады, қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және Келісімнің қолданылу мерзімі ішінде қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқатқоры" АҚ үшін
_________________ _______________

подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) мониторинг реализации консолидированного плана мероприятий Фонда;";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Инвестиционная деятельность Фонда осуществляется на рыночных принципах в соответствии с планом развития Фонда, если иное решение не принято советом директоров.
13. Решение об отнесении социально-значимых и/или промышленно-инновационных проектов, инициируемых Правительством, реализуемых Фондом или организацией, входящей в группу Фонда, к низкорентабельным принимается советом директоров Фонда. Решение о финансировании таких проектов также принимается советом директоров Фонда.".
2. Остальные условия Соглашения, не затронутые настоящим дополнительным соглашением, остаются неизменными и Стороны подтверждают по ним свои обязательства.
3. Настоящее дополнительное соглашение подписано в городе Нур-Султане "___" ___________ 20___ года в 2 (два) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
4. Настоящее дополнительное соглашение является неотъемлемой частью Соглашения, вступает в силу со дня его подписания и действует в течение срока действия Соглашения.
За Правительство
Республики Казахстан
________________________
За АО "Фонд национального
благосостояния "Самрук-Қазына"
_______________________