"Халықтың табысын арттырудың 2029 жылға дейінгі бағдарламасы" кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 14 сәуірдегі № 218 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 10 маусымдағы № 485 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.06.2026 № 485 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.03.2023 № 246 қаулысымен.
Елдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайды тұрақтандыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Халықтың табысын арттырудың 2029 жылға дейінгі бағдарламасы" кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.03.2023 № 246 қаулысымен.
2. Кешенді жоспарды орындауға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз етсін;
2) жартыжылдық негізде, есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 5-күніне дейін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жартыжылдық негізде, есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 15-күніне дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 14 сәуірдегі
№ 218 қаулысымен
бекітілген
"Халықтың табысын арттырудың 2029 жылға дейінгі бағдарламасы" кешенді жоспары
Ескерту. Кешенді жоспар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.03.2023 № 246 қаулысымен.
Бүгінгі күні кедейшілік пен жұмыссыздықтың нақты деңгейінің мәселелері бойынша мынадай жағдай байқалуда.
1. 2022 жылғы 3 тоқсандағы жағдай бойынша табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен (кедейлік деңгейі) халықтың үлесі 5,3% құрады.
Бұл ретте 13 өңірде (Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Атырау, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қызылорда, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан, Павлодар, Астана қ., Алматы қ., Шымкент қ.) 2019 жылдан бастап күнкөріс деңгейінен төмен табысы бар халық үлесінің өсуі байқалады.

Об утверждении Комплексного плана "Программа повышения доходов населения до 2029 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2022 года № 218. Утартило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2026 года № 485
Сноска. Утартило силу постановлением Правительства РК от 10.06.2026 № 485.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 28.03.2023 № 246.
В целях стабилизации социально-экономической ситуации в стране Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план "Программа повышения доходов населения до 2029 года" (далее – Комплексный план).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 28.03.2023 № 246.
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также иным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных Комплексным планом;
2) на полугодовой основе до 5 числа месяца, следующего за отчетным полугодием, представлять информацию о ходе исполнения Комплексного плана в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан на полугодовой основе до 15 числа месяца, следующего за отчетным полугодием, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе исполнения Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 апреля 2022 года № 218
Комплексный план
"Программа повышения доходов населения до 2029 года"
Сноска. Комплексный план - в редакции постановления Правительства РК от 28.03.2023 № 246.
На сегодняшний день по вопросам фактического уровня бедности и безработицы наблюдается следующая ситуация.
1. По состоянию на 3 квартал 2022 года, доля населения, имеющего доходы ниже прожиточного минимума (уровень бедности) составил 5,3%.
При этом в 13 регионах (Акмолинская, Актюбинская, Алматинская, Атырауская, Западно-Казахстанская, Карагандинская, Кызылординская, Мангистауская, Южно-Казахстанская, Павлодарская, г. Астана, г. Алматы и г. Шымкент) наблюдается рост доли населения, имеющего доходы ниже прожиточного минимума c 2019 года.

Осылай, 9 өңірде (Ақмола, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Солтүстік Қазақстан, Түркістан, Шығыс Қазақстан, Алматы қ. және Шымкент қ.) көрсеткіш орташа республикалық деңгейден жоғары (5,2% және одан жоғары).
2. ЖІӨ құрылымында басқа елдермен (Ресейде 39,8%; АҚШ-та 53%; ЕО-да 47,0%) салыстырғанда 2022 жылғы қаңтар-қыркүйекте жұмысшылар еңбекақысының төмен үлесі байқалуда – 30,1%.
Бұл еңбекақы төлеудегі сәйкессіздіктерге, жасырын жұмыссыздықтың болуына және соның салдарынан жұмыс істейтін кедейлер санының өсуіне байланысты (Қазақстан – 32,7%, Әзірбайжан – 39,7%, Ресей – 30,7%, Греция – 13,4%) байланысты проблемалардың болуына негізделген.
3. Халық табысының ағымдағы жай-күйінің келеңсіз үрдісі байқалуда. Номиналды табыстың 2010 жылғы 39,2 мың теңгеден 2022 жылғы 3-тоқсандағы 152,5 мың. теңгеге дейінгі оң серпініне қарамастан, халықтың нақты табысының өсу қарқыны төмендеп барады (2019 жылы 6,4%, 2020 жылы 4,3%, 2021 жылы 4,1%, 2022 жылғы қаңтар-қыркүйекте 3,5%). Бұл экономикалық өсудің баяулауына (2020 жылы – -2,5%, 2021 жылы 4,3%, 2022 жылдың 11 айында 2,7%) және 2023 жылы сақталатын жоғары инфляциялық қысымға (2020 жылы 7,5%, 2021 жылы 8,4%, 2022 жылдың желтоқсанында 20,3%) байланысты. Бұл ретте 2022 жылғы желтоқсандағы азық-түлік инфляциясы 25,3%-ды құрағанын және халықтың төлем қабілеттілігіне айтарлықтай әсер ететінін ерекше атап өткен жөн.
4. Өңірлер арасында ЖӨӨ бойынша алшақтық сақталып отыр. Мысалы, егер ЖӨӨ деңгейі бойынша 2010 жылы Алматы қаласы Солтүстік Қазақстан облысынан 8,7 есе көп болса, 2022 жылы алшақтық 10 есе мөлшерде болды.
Жан басына шаққандағы ЖӨӨ бойынша өңірлік теңсіздіктегі алшақтық одан да жоғары. Мысалға, айталық, Атырау облысында бұл көрсеткіш 2022 жылы Түркістан облысы бойынша көрсеткіштен 17 есеге көп болды.
5. Нақты табыстың тұрақты оң серпініне қарамастан (2015-2016 жж.қоспағанда), тоғыз өңірде (Түркістан, Қостанай, Алматы, Солтүстік Қазақстан, Ақмола, Шығыс Қазақстан, Павлодар, Жамбыл облыстары және Шымкент қ.) еңбек табысының төмен болу проблемасы байқалады, соның салдарынан өзін-өзі жұмыспен қамтудың үлесі жоғары.
Бұған қоса, еңбек табысы салыстырмалы түрде жоғары екеніне қарамастан, төрт өңірде (Атырау, Маңғыстау, Астана қ., Алматы қ.) нақты табыстың өсуінің тұрақсыздығы проблемасы байқалады. Қалған төрт өңірде (Қарағанды, Ақтөбе, Батыс-Қазақстан, Қызылорда) нақты табыстың тұрақты өспеуі, еңбек табысының төмен болуы, өзін-өзі жұмыспен қамтудың жоғары болуы және халықтың кетуіпроблемасы байқалады.

Так, в 9 регионах (Акмолинская, Жамбылская, Кызылординская, Мангистауская, Северо-Казахстанская, Туркестанская и Восточно-Казахстанская области, г. Алматы и г. Шымкент) показатель превышает среднереспубликанский уровень (5,2% и больше).
2. В структуре ВВП наблюдается низкая доля оплаты труда работников – 30,1% за январь-сентябрь 2022 года по сравнению с другими странами (39,8% в России; 53% в США; 47,0% в ЕС).
Это обусловлено наличием проблем, связанных с диспропорциями в оплате труда, наличием скрытой безработицы, и, как следствие, ростом работающих бедных (Казахстан – 32,7%, Азербайджан – 39,7%, Россия – 30,7%, Греция – 13,4%).
3. Текущая ситуация доходов населения имеет негативную тенденцию. Несмотря на постоянную положительную динамику номинальных доходов с 39,2 тыс. тенге в 2010 году до 152,5 тыс. тенге в третьем квартале 2022 года, темпы роста реальных доходов населения снижаются (6,4% в 2019 году, 4,3% в 2020 году, 4,1% в 2021 году, 3,5% за январь-сентябрь 2022 года). Это связано с замедлением экономического роста (-2,5% в 2020 году, 4,3% в 2021 году, 2,7% за 11 месяцев 2022 года) и высоким инфляционным давлением (7,5% в 2020 году, 8,4% в 2021 году, 20,3% в декабре 2022 года), которое сохранится в 2023 году. При этом, следует особо отметить, что продовольственная инфляция в декабре 2022 года составила 25,3% и оказывает существенное влияние на платежеспособность населения.
4. Сохраняется разрыв по ВРП между регионами. Например, если по уровню ВРП в 2010 году г. Алматы был в 8,7 раз больше Северо-Казахстанской области, то в 2022 году разрыв был уже в 10-кратном размере.
По ВРП на душу населения разрыв в региональном неравенстве еще более существенен. Так, например, данный показатель в Атырауской области в 2022 г. был в 17 раз больше показателя по Туркестанской области.
5. Несмотря на устойчивую положительную динамику реального дохода (за исключением 2015-2016 гг.) в девяти регионах (Туркестанская, Костанайская, Алматинская, Северо-Казахстанская, Акмолинская, Восточно-Казахстанская, Павлодарская, Жамбылская области и г. Шымкент) наблюдается проблема низких трудовых доходов, и, как следствие, высокая доля самозанятости.
Вместе с тем, несмотря на относительно высокие трудовые доходы, в четырех регионах (Атырауская и Мангистауская области, г. Астана, г. Алматы) наблюдается проблема неустойчивости роста реальных доходов. В остальных четырех регионах (Карагандинская, Актюбинская, Западно-Казахстанская, Кызылординская области) наблюдается проблема отсутствия устойчивого роста реального дохода, низких трудовых доходов, высокой самозанятости и оттока населения.

Қала мен ауыл тұрғындарының табыс құрылымындағы басты айырмашылық – еңбек қызметінің сипатында. Қала халқының табысы 65,6% жалдау жұмысынан түскен табыстардан және 7,4% жалдамалы емес жұмыстан (яғни, өз бетінше жұмыспен қамтудан және кәсіпкерлік қызметтен түскен табыстардан) түскен табыстардан құралады. Ауыл тұрғындарының негізгі табыс көзі 60,8% жалдамалы жұмыстан түсетін табыстан және 13,7% жалдамалы емес жұмыстан түскен табыстан тұрады (2022 жылғы 3 тоқсан бойынша деректер). Осылайша, өзін-өзі жұмыспен қамтудан түсетін табыс үлесі салмағының неғұрлым жоғары болуы қала тұрғындарына қарағанда, ауылдық жерлерге тән.
Сондай-ақ, кедейшілік мәселесі мынадай мәселелермен күрделене түседі:
Теңсіздіктің өсуі. Теңсіздіктің өсуі мен орташа және медиандық жалақы арасындағы алшақтықтың артуы байқалады, ол 1,5 есені құрап оытр (ЭЫДҰ елдерінде алшақтық 1,13-ті құрайды).
Халық табысының тең бөлінбеу үрдісі бар. Үй қожалықтарының нақты табысының төмендеуі табыс деңгейі ең төмен топтарға әсерін тигізіп, табысы жоғары топтарға мүлдем әсер етпеген. Табысты квинтилдік топтар бойынша бөлу 5-ші кірістер тобының (табысы жоғары халық) жалпы табыс жиынтығы үлесінің ұлғаюы есебінен 2-ші, 3-ші квинтилдік топ табысының үлесі азайғанын көрсетеді, бұл халықтың кірістер топтары арасындағы табысты бөлуде салыстырмалы мәнде теңсіздіктің бар екенін білдіреді. 2022 жылғы 3-тоқсанда табысы ең жоғары 20% халықта (3,8 млн адам бай адам) 39,0%-ға дейінгі табыс (2010 жылы – 37,94%), табысы ең төмен 20% халықта (3,8 млн. халықтың кедей тобы) табыстың 9,91%-ы (2010 жылы – 9,43%) шоғырланған. Халықтың қалған 60%-на жалпы табыстың 51,1% келеді. Жұмыс істейтін кедейлердің өсуі (жалдамалы жұмысшылар арасындағы кедейшілік). Халық табысының құрылымын талдау соңғы 10 жылда халықтың еңбек табысының үлесі 7,3 пайыздық тармаққа төмендегенін көрсетіп отыр (2010 жылғы 71,3%-дан 2022 жылғы үшінші тоқсанда 64%-ға дейін), ал әлеуметтік трансферттердің үлесі 7,2 пайыздық тармаққа өскен. 2015 жылдан бастап әлеуметтік трансферттердің өсуі (5,9 пайыздық тармаққа 22,5% дейін) мемлекет бюджетіне жүктемені күшейтетінін, бұл барлық қажеттіліктерді жабу әлеуетіне қауіп төндіретінін атап өткен жөн.
Өнімсіз жұмыспен қамтудың жоғары үлесі. Бүгінде жұмыс істейтін халықтың едәуір бөлігі (4,9 млн. адам) өнімділігі төмен еңбекпен айналысады және табысы төмен. Бұл ретте 3 млн жалдамалы жұмыскер жалақысы аз, өнімділігі төмен салаларда жұмыс істейді. Бұл экономикада жоғары деңгейдегі дағдыларды талап етпейтін жұмыс орындарының құрылуымен түсіндіріледі, мұның өзі өнімділік пен еңбекақы төлеуге әсерін тигізеді. Оның себебі табыстың өсуінде айтарлықтай әлеуеті бар өңдеу өнеркәсібінің, әсіресе жоғары технологиялық кәсіпорындардың (жоғары өнімдерді шығаратын) нашар дамуында болып отыр. Осыған байланысты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету үшін, оның ішінде өнімділігі жоғары жұмыс орындарын құру арқылы жұмыс күші дағдыларын арттыру талап етіледі.
Өзін-өзі жұмыспен қамтығандар арасындағы кедейшілік. Азаматтардың басым бөлігі өзін-өзі жұмыспен қамтудан жеткілікті табыс ала алмай отыр. 2022 жылғы 3-тоқсанда Қазақстанда өзін-өзі жұмыспен қамтыған 2,1 млн-нан астам адамы бар, олардың 49,5%-ы айына 100 мың теңгеден аз табыс табады, 3,4%-ның табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен. Экономиканың өнімділігі төмен салаларында жұмыспен қамтудың басым болуы. Қазақстанның жұмыспен қамту құрылымын қарастыра келе, 2022 жылғы үшінші тоқсанда 5,6 млн. адам немесе жұмыс істейтін халықтың 64,1%-ы өнімділігі төмен еңбекпен айналысқанынатап өткен жөн. Бұл ретте 3,9 млн. жалдамалы жұмыскер жалақысы аз, өнімділігі төмен салаларда жұмыс істейді.
Тұтастай алғанда, нақты табыстың тұрақты өспеуі, еңбек табысының салыстырмалы түрде төмен болуы, өзін-өзі жұмыспен қамтудың жоғары болуы және халықтың кетуі болашақта нақты табыстың өсуі жөніндегі мақсаттарға қол жеткізбеу тәуекелдері болмақ.
Бұл бағдарлама қазақстандық азаматқа, оның әл-ауқаты мен өмір сүру сапасын жақсартуға бағытталған.
Негізгі мақсат ретінде азаматтардың, оның ішінде ауыл тұрғындарының табыс деңгейін арттыру қойылуда.
Бағдарлама бюджет пен кәсіпорындар есебінен жалақыны тікелей арттыруға ғана емес, сонымен қатар адами капиталды дамытуға, кәсіби дағдыларды арттыруға, еңбек өнімділігін арттыруға, сондай-ақ мемлекеттік қолдау шараларын алатын орта және ірі кәсіпорындардың жалақыны арттыру және жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету бойынша ортақ жауапкершілігін қамтамасыз етуге бағытталған.
Тиімділік пен атаулылықты арттыру мақсатында халықтың әлеуметтік осал топтарын қолдаудың проактивті форматының тетігі енгізілуде.
Әзірленген шаралар әрбір өңірде және әрбір азамат үшін әл-ауқат пен өмір сүру сапасын арттыруға, елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына жеке секторды тартуды жандандыруға, сондай-ақ мониторингті жақсартуға, мемлекеттік органдардың ашықтығы мен жауапкершілігін арттыруға бағытталған.
Жоғарыда келтірілген талдауды ескере отырып, "Халықтың табысын арттырудың 2029 жылға дейінгі бағдарламасы" кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) әзірленді.
Кешенді жоспарды іске асыру мынадай 5 бағыт бойынша іс-шараларды қамтиды:

Главное отличие структуры доходов городских и сельских жителей – характер трудовой деятельности. Доходы городского населения на 65,6% складываются из доходов от работы по найму и на 7,4% из доходов от работы не по найму (т.е. от доходов от самостоятельной занятости и предпринимательской деятельности). Основные источники доходов жителей сельской местности на 60,8% состоят из доходов от работы по найму и на 13,7% из доходов от работы не по найму (данные за 3 квартал 2022 года). Таким образом, для сельской местности характерен более высокий удельный вес доходов от самостоятельной занятости, чем у городского населения.
Также проблема бедности усугубляется следующими проблемами:
Рост неравенства. Наблюдается рост неравенства и увеличение разрыва между средней и медианной заработной платой, который составляет 1,5 раза (в странах ОЭСР разрыв составляет 1,13).
Имеется тенденция к неравномерному распределению доходов населения. Снижение реальных доходов домашних хозяйств затронуло группы населения с наименьшим уровнем дохода и почти не коснулось высокодоходных групп населения. Распределение дохода по доходным квинтильным группам показывает, что за счет увеличения доли совокупных доходов 5-й доходной группы (высокодоходное население) произошло уменьшение доли доходов 2-й, 3-й квинтильной группы, что означает наличие неравенства в относительном выражении в распределении доходов между доходными группами населения. В 3 квартале 2022 г. у 20% населения с наивысшими доходами (богатые 3,8 млн. человек) концентрировалось до 39% доходов (в 2010 г. – 37,94%), у 20% населения с наименьшими доходами (3,8 млн. бедных слоев населения) концентрировалось 9,91% дохода (в 2010 г. – 9,43%). Остальные 60% населения имеют в общей сложности 51,1% доходов.
Рост работающих бедных (бедность среди наемных работников). Анализ структуры доходов населения показал, что доля трудовых доходов населения за последние 10 лет снизилась на 7,3 процентных пункта (с 71,3% в 2010 году до 64% в третьем квартале 2022 года), в то время как доля социальных трансфертов выросла на 7,2 процентных пункта. Следует отметить, что рост социальных трансфертов с 2015 года (на 5,9 процентных пункта до 22,5%) усиливает нагрузку на бюджет государства, что создает угрозы для потенциала покрытия всех потребностей.
Высокая доля непроизводительной занятости. На сегодняшний день значительная часть занятого населения (4,9 млн. человек) занимается низкопроизводительным трудом и имеет низкие доходы. При этом 3 млн. наемных работников заняты в низкопроизводительных отраслях с низкими заработными платами. Это объясняется тем, что в экономике создаются рабочие места, для которых не требуются навыки высокого уровня, что влияет на производительность и оплату труда. Причина в слабом развитии обрабатывающей промышленности, особенно высокотехнологичных предприятий (выпускающих продукцию высокого передела), которая имеет значительный потенциал в росте доходов. В этой связи, требуется повышение навыков рабочей силы для обеспечения занятости, в том числе через создание высокопроизводительных рабочих мест.
Бедность среди самозанятых. Также значительное число граждан не могут получить достаточный доход от самозанятости. В 3 кв. 2022 года в Казахстане более 2,1 млн. человек самостоятельно занятого населения, 49,5% из которых зарабатывают менее 100 тыс. тенге в месяц, 3,4% получают доход ниже величины прожиточного минимума.
Доминирование занятости в низкопроизводительных отраслях экономики. Рассматривая структуру занятости Казахстана, следует отметить, что в третьем квартале 2022 года 5,6 млн. человек или 64,1% занятого населения были заняты низкопроизводительным трудом. При этом 3,9 млн. наемных работников заняты в низкопроизводительных отраслях с низкими заработными платами.
В целом отсутствие стабильного роста реального дохода, относительно низкие трудовые доходы, высокая самозанятость и отток населения являются рисками недостижения целей по росту реальных доходов в будущем.
Настоящая Программа сфокусирована на казахстанском гражданине, на улучшении его благосостояния и качества жизни.
В качестве основной цели ставится повышение уровня доходов граждан, в том числе, сельских жителей.
Программа сфокусирована не только на прямом повышении заработных плат за счет бюджета и предприятий, но и на развитии человеческого капитала, повышении профессиональных навыков, увеличении производительности труда, а также на обеспечении солидарной ответственности средних и крупных предприятий, получающих меры государственной поддержки, по повышению заработных плат и обеспечению занятости.
В целях повышения эффективности и адресности, внедряется механизм проактивного формата поддержки социально уязвимых слоев населения.
Разработанные меры направлены на повышение уровня благосостояния и качества жизни в каждом регионе и для каждого гражданина, активизацию вовлечения частного сектора в социально-экономическое развитие страны, а также на улучшение мониторинга, увеличение прозрачности и ответственности государственных органов.
С учетом вышеприведенного анализа разработан Комплексный план "Программа повышения доходов населения до 2029 года" (далее – Комплексный план).
Реализация Комплексного плана охватывает мероприятия по следующим 5 направлениям:

1) өңірлік жұмыспен қамту карталары шеңберінде экономиканың нақты секторында жұмыс орындарын құру;
2) "Ауыл аманаты" жобасын іске асыру шеңберінде ауыл халқының табысын арттыру;
3) табыс деңгейін арттыруды қамтамасыз ететін жүйелі шаралар және мемлекеттік қолдау шаралары;
4) бюджеттен төленетін жалақыны арттыру жөніндегі міндеттемелер;
5) халықты мемлекеттік әлеуметтік қолдау.
Кешенді жоспарды іске асыру нәтижесінде 2029 жылға дейін 3,3 млн-нан астам адам, оның ішінде 2,3 млн. жастар жұмысқа орнатылады, ЖІӨ-дегі еңбекақы төлеу үлесі 41,1%-ға дейін ұлғаяды (30,1%-дан), кедейшілік деңгейі 5%-ға дейін (5,3%-дан), жұмыссыздық деңгейі 4,6%-ға (4,9%-дан) дейін төмендейді.
Р/с №
Іс-шаралар атауы
Аяқталу нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көздері
I. ӨҢІРЛІК ЖҰМЫСПЕН ҚАМТУ КАРТАЛАРЫ ШЕҢБЕРІНДЕ ЭКОНОМИКАНЫҢ НАҚТЫ СЕКТОРЫНДА ЖҰМЫС ОРЫНДАРЫН ҚҰРУ
Күтілетін нәтиже:
947,7 мың адамды жұмысқа орналастыру, оның ішінде:
1) Мемлекеттік жоспарлау жүйесі шеңберіндегі іс-шараларды орындау арқылы – 107 мың; электрондық еңбек биржасы шеңберінде бос жұмыс орындары арқылы – 320,4 мың; қалалық және аудандық деңгейге дейінгі жеке бастамалар шеңберінде жұмыс орындарын құру арқылы – 341,8 мың; субсидияланатын жұмыс орындары арқылы – 152 мың;
2) кәсіпкерлік бастамаларды қолдауды қамтамасыз ету арқылы: халықтың әлеуметтік осал топтарын 9 мың грантпен қамтамасыз ету; жастар үшін жылдық 2,5%-бен 5,8 мың жеңілдікті микрокредитпен қамтамасыз ету; "Ауыл Аманаты" жобасын іске асыру шеңберінде 11,7 мың кредитпен қамтамасыз ету
1
Халықты:
- ұлттық жобалар (оның ішінде "Жайлы мектеп", "Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту");
- электрондық еңбек биржасы шеңберінде бос жұмыс орындары;
- қалалық және аудандық деңгейге дейінгі жеке бастамалар шеңберінде жұмыс орындарын құру;
- субсидияланатын жұмыс орындары шеңберінде жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ҰЭМ, Қаржымині, ИИДМ, АШМ, МСМ, ОМ, ҒЖБМ, ЭМ, СИМ, ЦДИАӨМ, ЭГТРМ, ДСМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ұлттық жобаларда көзделген қаражат шеңберінде
ұлттық жобалар шеңберінде
2
Кәсіпкерлік бастамаларды қолдауды қамтамасыз ету (халықтың әлеуметтік осал топтарына гранттар; жастар үшін жылдық 2,5%-бен жеңілдіктер; "Ауыл Аманаты" жобасын іске асыру шеңберінде кредиттер)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ұлттық жобаларда көзделген қаражат шеңберінде
ұлттық жобалар шеңберінде
II. "АУЫЛ АМАНАТЫ" ЖОБАСЫН ІСКЕ АСЫРУ ШЕҢБЕРІНДЕ АУЫЛ ХАЛҚЫНЫҢ ТАБЫСЫН АРТТЫРУ
Күтілетін нәтиже:
1) ауылдық жерлерде халықтың әл-ауқатын жақсарту
3
"Ауыл аманаты" жобасын іске асыру шеңберінде ауылдық жерлерде еңбек табысын арттыру. Іске асыру кезеңдері:
1) кезекті қаржы жылында кредит беру үшін ауылдық округтерді іріктеу және олардың скринингі;

1) создание рабочих мест в реальном секторе экономики в рамках региональных карт занятости;
2) повышение доходов сельского населения в рамках реализации проекта "Ауыл аманаты";
3) системные меры, обеспечивающие повышение уровня доходов и меры государственной поддержки;
4) обязательства по повышению заработных плат из бюджета;
5) государственная социальная поддержка населению.
Реализация Комплексного плана приведет к трудоустройству более 3,3 млн.человек, в том числе 2,3 млн. молодежи до 2029 года, увеличению доли оплаты труда в ВВП до 41,1% (с 30,1%), снижению уровня бедности до 5% (с 5,3%), безработицы до 4,6% (с 4,9%).
№ п/п
Наименование
мероприятий
Форма завершения Срок
исполнения
Ответственные исполнители Объем финансирования Источники финансирования
I. СОЗДАНИЕ РАБОЧИХ МЕСТ В РЕАЛЬНОМ СЕКТОРЕ ЭКОНОМИКИ В РАМКАХ РЕГИОНАЛЬНЫХ КАРТ ЗАНЯТОСТИ
Ожидаемые результаты:
Трудоустройство 947,7 тыс. человек, в том числе:
1) через реализацию мероприятий в рамках Системы государственного планирования – 107 тыс.; свободных вакансий в рамках электронной биржи труда – 320,4 тыс.; создания рабочих мест в рамках частных инициатив до городского и районного уровня – 341,8 тыс.; субсидируемых рабочих мест – 152 тыс.
2) через поддержку предпринимательских инициатив: обеспечение 9 тыс. грантов социально-уязвимым слоям населения; обеспечение 5,8 тыс. льготных микрокредитов для молодежи под 2,5 % годовых; обеспечение 11,7 тыс. кредитов в рамках реализации проекта "Ауыл Аманаты"
1
Обеспечение населения трудоустройством в рамках:
национальных проектов (в т.ч. "Комфортная школа", "Модернизация сельского здравоохранения");
свободных вакансий в рамках электронной биржи труда;
создания рабочих мест в рамках частных инициатив до городского и районного уровня;
субсидируемых рабочих мест.
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2023 года
МТСЗН, МНЭ, МФ, МИИР, МСХ, МКС, МП, МНВО, МЭ, МТИ, МЦРИАП, МЭПР, МЗ, акиматы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент
в рамках средств предусмотренных в национальных проектах
в рамках национальных проектов
2
Обеспечение поддержки предпринимательских инициатив (гранты социально-уязвимым слоям населения, льготные микрокредиты для молодежи под 2,5 % годовых; кредиты в сельской местности в рамках проекта "Ауыл Аманаты")
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2023 года
МТСЗН, МСХ, акиматы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент
в рамках средств предусмотренных в национальных проектах
в рамках национальных проектов
II. ПОВЫШЕНИЕ ДОХОДОВ СЕЛЬСКОГО НАСЕЛЕНИЯ В РАМКАХ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОЕКТА "АУЫЛ АМАНАТЫ"
Ожидаемые результаты:
улучшение благосостояния населения в сельской местности
3
Повышение трудовых доходов в сельской местности в рамках реализации проекта "Ауыл аманаты". Этапы реализации:
1) отбор сельских округов для кредитования в очередном финансовом году и их скрининг;

2) ауылдық округтердің ЖҚШ микрокредит беру;
3) ауылдық округтерде кредит берілген ЖҚШ үшін сервистік-өткізу кооперативтерін қалыптастыру;
4) ауылдық округтерде құрылған кооперативтерді лизингке техникамен және жабдықтармен қамтамасыз ету;
5) кооперативтер мен ЖҚШ үшін үлгілік технологиялық карталар мен ұсынымдарды қалыптастыру;
6) кредит берілген ЖҚШ мен кооперативтерді басқарушыларды агро құзыреттерге оқыту;
7) кәсіпкерлерді агро құзыреттерге оқыту
8) ЭЦҚ көмегімен кредиттік өтінімдерді қабылдау және қарау процестерін автоматтандыруға мүмкіндік беретін цифрлық платформаны әзірлеу;
9) жобаны іске асырудағы кедергілерді жою мақсатында нормативтік-құқықтық актілерге өзгерістер енгізу (Бюджет кодексі, Жер кодексі, "Мемлекеттік мүлік туралы" ҚР Заңы, 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 ҚРҮҚ)
10) республикалық жобалық офис және өңірлік жобалық офистер басшыларын тиісті өңірдің Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы бірінші басшысының орынбасарынан төмен емес деңгейде бекіте отырып, өңірлік жобалық офистер құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
микрокредит беру туралы шарт
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат техника мен жабдықты лизингке беру туралы шарт
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
оқытуға арналған жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт
оқытуға арналған жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт
цифрлық платформаны пайдалануға енгізу актісі
нормативтік құқықтық актілер
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023-2029 жылдардағы желтоқсан
2023-2029 жылдардағы желтоқсан
2023-2029 жылдардағы желтоқсан
2023-2029 жылдардағы желтоқсан
2023 жылғы желтоқсан
2023-2029 жылдарғы желтоқсан
2023 жылғы желтоқсан
2023 жылғы желтоқсан
2023 жылғы желтоқсан
2023 жылғы сәуір
1) облыстардың әкімдіктері, АШМ, "AMANAT" партиясы (келісу бойынша)
2) облыстардың әкімдіктері, АШМ, Қаржымині
3) облыстардың әкімдіктері
4) облыстардың әкімдіктері, АШМ, Қаржымині
5) АШМ, "ҰАҒБО" КЕАҚ (келісу бойынша), "AMANAT" партиясы (келісу бойынша), облыстардың әкімдіктері
6) АШМ, "ҰАҒБО" КЕАҚ (келісу бойынша), "AMANAT" партиясы (келісу бойынша), облыстардың әкімдіктері
7) ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "AMANAT" партиясы (келісу бойынша), облыстардың әкімдіктері
8) ЦДИАӨМ, АШМ
9) АШМ, ҰЭМ, Еңбекмині, Қаржымині, БҚДА, Әділетмині, облыстардың әкімдіктері
10) "AMANAT" партиясы (келісу бойынша), АШМ, Еңбекмині облыстардың әкімдіктері
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
137 млн теңге
ағымдағы қаражат шеңберінде
РБ көзделген қаражат шеңберінде
III. ТАБЫС ДЕҢГЕЙІН АРТТЫРУДЫ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТЕТІН ЖҮЙЕЛІ ШАРАЛАР ЖӘНЕ МЕМЛЕКЕТТІК ҚОЛДАУ ШАРАЛАРЫ
Күтілетін нәтиже:
1) мемлекет алдындағы қарсы міндеттемелерін орындау арқылы мемлекеттік қолдаудың қаржылық шараларын алған кәсіпорындарда жалақыны орташа салалық деңгейден төмен болмайтын деңгейде қамтамасыз ету

2) микрокредитование ЛПХ сельских округов;
3) формирование для прокредитованных ЛПХ в сельских округах сервисно-сбытовых кооперативов;
4) обеспечение в лизинг техникой и оборудованием кооперативов, созданных в сельских округах;
5) формирование типовых технологических карт и рекомендаций для кооперативов и ЛПХ;
6) обучение агрокомпетенциям прокредитованных ЛПХ и управляющих кооперативами;
7) обучение агрокомпетенциям предпринимателей
8) разработка цифровой платформы, позволяющей с помощью ЭЦП автоматизировать процессы приема и рассмотрения кредитных заявок;
9) внесение изменений в нормативные правовые акты (Бюджетный кодекс, Земельный кодекс, Закон Республики Казахстан "О государственном имуществе, ППРК от
28 декабря 2015 года
№ 1095) в целях устранения барьеров в реализации проекта
10) создание республиканского проектного офиса и региональных проектных офисов, с закреплением руководителей региональных проектных офисов на уровне не ниже заместителя первого руководителя Социально-предпринимательской корпорации соответствующего региона
информация в Правительство Республики Казахстан
договор о предоставлении микрокредита
информация в Правительство Республики Казахстан
договор о предоставлении техники и оборудования в лизинг
информация в Правительство Республики Казахстан
договор о государственных закупках работ и услуг на обучение
договор о государственных закупках работ и услуг на обучение
акт ввод ввода в эксплуатацию цифровой платформы
нормативные правовые акты
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2023-2029 годов
декабрь
2023-2029 годов
декабрь
2023-2029 годов
декабрь
2023-2029 годов
декабрь
2023 года
декабрь
2023-2029 годов
декабрь 2023 года
декабрь
2023 года
декабрь
2023 года
апрель
2023 года
1) акиматы областей, МСХ, партия "AMANAT" (по согласованию)
2) акиматы областей, МСХ, МФ
3) акиматы областей
4) акиматы областей, МСХ, МФ
5) МСХ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), партия "AMANAT" (по согласованию), акиматы областей
6) МСХ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), партия "AMANAT" (по согласованию), акиматы областей
7) МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), партия "AMANAT" (по согласованию)
8) МЦРИАП, МСХ
9) МСХ, МНЭ, МТСЗН, МФ, АЗРК, МЮ, акиматы областей
10) партия "AMANAT" (по согласованию), МСХ, МТСЗН, акиматы областей
в рамках средств предусмотренных в РБ, МБ
137 млн. тенге
в рамках текущих средств
в рамках средств предусмотренных в РБ
III. СИСТЕМНЫЕ МЕРЫ, ОБЕСПЕЧИВАЮЩИЕ ПОВЫШЕНИЕ УРОВНЯ ДОХОДОВ И МЕРЫ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОДДЕРЖКИ
Ожидаемые результаты:
1) обеспечение заработных плат на предприятиях, получивших финансовые меры государственной поддержки, на уровне не ниже среднеотраслевого через выполнение встречных обязательств перед государством;

2) шамамен 2 млн адамды әлеуетті қамти отырып, ең төменгі жалақыны ұлғайту тәртібін айқындау;
3) Ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу әдістемесін ұлғайту жағына қарай қайта қарау арқылы зейнетақы, жәрдемақы және өзге де әлеуметтік төлемдер алатын адамдар тобы табысының өсуі және халықтың сатып алу қабілетінің жоғарылауы
4) экспортқа бағдарланған өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарын қаржылық қолдау арқылы 23 мың жұмыс орнын құру;
5) жыл сайын кемінде 7 кәсіпорынның өндірістік қуатын жаңғырту; есепті жылы өндірістік персоналдың орташа жалақысын ҚР ҰЭМ ҚР әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес бір жұмыскердің орташа айлық жалақысының белгіленген өсімінен кем емес арттыру; өнеркәсіп грантын алған кәсіпорындардың экспорт көлемін 10 % - ға ұлғайту;
6) өңдеу өнеркәсібінде кемінде 100 жобаны пайдалануға беру арқылы 800 млрд теңге инвестиция тарту және 7 мыңнан астам жұмыс орнын құру;
7) ірі мұнай-газ компаниялары ТШО, ҚПО, НКОК әлеуметтік инвестициялық жобаларды іске асыру;
8) сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау және кредиттер бойынша кепілдік беру арқылы ШОБ субъектілерінің шамамен 12 мың жаңа жұмыс орнын құруы (жыл сайын);
9) креативті индустрияларды дамытуды қолдау арқылы мемлекеттік қолдау шараларының тиімділігін арттыру, ШОК субъектілерін жеңілдікпен қаржыландыруға қолжетімділікті қамтамасыз ету, ШОКС дамытуда өңірлердің дербестігін арттыру
4
Халықтың және жалдамалы жұмыскерлердің табысын арттыру және бизнестің мемлекет алдындағы қарсы міндеттемелерін орындау арқылы жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету:
1) еңбекақы төлеу қорының үлесін ұлғайту
2) жаңа жұмыс орындарын құру және ағымдағы жұмыс орындарын сақтау
мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну туралы шарт
2023-2029 жылғы
желтоқсан
ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, Еңбекмині, СИМ, МСМ, ЦДИАӨМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "QazIndustry" ҚИЭО" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
5
Ең төменгі жалақы деңгейін айқындау жөніндегі әдіснамалық тәсілдерді әзірлеу
нормативтік құқықтық актінің жобасы
2023 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ҰЭМ, Қаржымині
талап етілмейді
талап етілмейді
6
Ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу әдістемесін ұлғайту жағына қарай қайта қарау бойынша ұсыныстар тұжырымдау
нормативтік құқықтық актінің жобасы
2023 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ҰЭМ, Қаржымині, ДСМ
талап етілмейді
талап етілмейді
7
Өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарында:
1) экспортқа бағдарланған өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарын қаржылық қолдау
2) мыналар:
а) өнеркәсіптік гранттар ұсыну;
б) өңдеу өнеркәсібінде кемінде 100 жобаны пайдалануға беру
арқылы өңдеуші өнеркәсіп кәсіпорындарын жаңғыртуды ынталандыру есебінен табысы анағұрлым жоғары өнімділігі жоғары жұмыс орындарын дамыту

2) определение порядка увеличения минимальной заработной платы с потенциальным охватом порядка 2 млн человек;
3) рост доходов группы людей, получающих пенсии, пособия и иные социальные выплаты и увеличение покупательной способности населения через пересмотр методики расчета величины прожиточного минимума в сторону увеличения;
4) создание 23 тыс. рабочих мест через финансовую поддержку экспортоориентированных предприятий обрабатывающей промышленности;
5) модернизация производственных мощностей ежегодно не менее 7 предприятий; повышение в отчетном году средней заработной платы производственного персонала не менее обозначенного роста среднемесячной заработной платы одного работника согласно прогнозу социально-экономического развития РК МНЭ; увеличение объема экспорта на 10 % предприятий, получивших промышленный грант;
6) привлечение 800 млрд. тенге инвестиций и создание более 7 тыс. рабочих мест путем ввода в эксплуатацию не менее 100 проектов в обрабатывающей промышленности;
7) реализация социальных инвестиционных проектов крупными нефтегазовыми компаниями ТШО, КПО, НКОК;
8) создание порядка 12 тыс. новых рабочих мест субъектами МСП (ежегодно) путем субсидирования части ставки вознаграждения и гарантирования по кредитам;
9) повышение эффективности мер государственной поддержки, обеспечение доступности к льготному финансированию субъектов МСП и повышение самостоятельности регионов в развитии СМСП через поддержку развития креативных индустрий
4
Повышение доходов населения и наемных работников и обеспечение занятости через выполнение встречных обязательств бизнеса перед государством:
1) увеличение доли фонда оплаты труда
2) создание новых и сохранение текущих рабочих мест
договор о предоставлении мер государственной поддержки
декабрь
2023 – 2029 годов
МНЭ, МИИР, МСХ, МТСЗН, МТИ, МКС, МЦРИАП, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КЦИЭ "QazIndustry" (по согласованию)
не требуется
не требуется
5
Разработка методологических подходов по определению уровня минимальной заработной платы
проект нормативного правового акта
декабрь 2023 года
МТСЗН, МНЭ, МФ
не требуется
не требуется
6
Выработка предложений по пересмотру методики расчета величины прожиточного минимума в сторону увеличения
проект нормативного правового акта
декабрь 2023 года
МТСЗН, МНЭ, МФ, МЗ
не требуется
не требуется
7
Создание рабочих мест в предприятиях обрабатывающей промышленности путем:
1) финансовой поддержки экспортоориентированных предприятий обрабатывающей промышленности
2) развития высокопроизводительных рабочих мест с более высокими доходами за счет стимулирования модернизации предприятий обрабатывающей промышленности через:
а) предоставление промышленных грантов;
б) ввод в эксплуатацию не менее 100 проектов в обрабатывающей промышленности;

3) ірі мұнай-газ компаниялары ТШО, ҚПО, НКОК әлеуметтік инвестициялық жобаларды іске асыруы арқылы жұмыс орындарын құру
қаржылық қолдау көрсету туралы шарт
өнеркәсіптік гранттар беру туралы шарт
пайдалануға қабылдау актісі
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023-2029 жылғы желтоқсан
2023-2029 жылдардағы желтоқсан
жыл сайын
2023-2029 жылдардағы желтоқсан
ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, АШМ, "ҚДБ" АҚ (келісу бойынша), "Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ (келісу бойынша)
ИИДМ, "QazIndustry" ҚИЭО" АҚ (келісу бойынша)
ИИДМ, АШМ, ЭМ
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ЭМ, ҰЭМ, Қаржымині, ИИДМ, "Самұрық-Қазына "ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша),
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ, "QazaqGaz" ҰК" АҚ, сала кәсіпорындары
2023 жылы – 155 млрд. теңге;
2023 жылы – 1,6 млрд. теңге;
талап етілмейді;
жер қойнауын пайдаланушылардың инвестициялық бағдарламалары шеңберінде айқындалған
РБ көзделген қаражат шеңберінде;
РБ көзделген қаражат шеңберінде;
талап етілмейді;
жер қойнауын пайдаланушылардың қаражаты есебінен
8
Мыналар:
1) сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау және кредиттер бойынша кепілдік беру түрінде мемлекеттік қолдау көрсету;
2) креативті индустрияларды дамытуды мемлекеттік қолдау құралдарын енгізу арқылы кәсіпкерлік бастамаларды ынталандыру:
мемлекеттік қолдау көрсету туралы шарт
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023-2024 жылдардағы
желтоқсан
2023-2025 жылдардағы желтоқсан
ҰЭМ, Қаржымині, АШМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша), "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
МСМ, ҰЭМ, "Qazaqstan Investment Corporation" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді;
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
талап етілмейді;
ЖБ қаражаты есебінен
IV. БЮДЖЕТТЕН ЖАЛАҚЫНЫ АРТТЫРУ БОЙЫНША МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Күтілетін нәтиже:
1) дәрігерлердің, орта медициналық персоналдың, спорт төрешілерінің, ғалымдардың, дінтанушылардың, исламтанушылардың, психологтардың, теологтардың, АҚДМ ведомстволық бағынысты ұйымдарының өндірістік персоналының (мемлекеттік БАҚ жұмыскерлеріне: "Хабар" агенттігі" АҚ, "Қазақстан" РТРК" АҚ, "Қазақ газеттері" ЖШС, "QAZCONTENT" АҚ), "Қазселденқорғау" ММ негізгі персоналының және өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметінің құтқарушыларының, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің, азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, Апаттар медицинасы орталығы жұмыскерлерінің орташа жалақысын арттыру;
2) табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтік сметаларында ескерілетін өндірістік персоналдың жалақы қорын ұлғайту есебінен коммуналдық саладағы кадрлық әлеуетті дамыту, осы субъектілердің жалақысын электр энергетикасы, жылу энергетикасы, сумен жабдықтау, су бұру және газбен жабдықтау салалары жұмыскерлерінің орташа салалық жалақысының деңгейіне келтіру;
9
Тиісті салаларды дамытудың стратегиялық құжаттарына сәйкес азаматтық қызметшілердің орташа жалақысын арттыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат

3) реализация социальных инвестиционных проектов крупными нефтегазовыми компаниями ТШО, КПО, НКОК
договор о предоставлении финансовой поддержки
договор о предоставлении промышленных грантов
акт приема в эксплуатацию
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2023 – 2029 годов
декабрь
2023 – 2029 годов
ежегодно
декабрь
2023 – 2029 годов
МИИР, МНЭ, МФ, МСХ, АО "БРК" (по согласованию),
АО "Фонд развития промышленности" (по согласованию)
МИИР, АО "КЦИЭ "QazIndustry" (по согласованию)
МИИР, МСХ, МЭ
акиматы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, МЭ, МНЭ, МФ, МИИР, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), АО
"НК "КазМунайГаз, АО "НК "QazaqGaz", предприятия отрасли
в 2023 году – 155 млрд. тенге;
в 2023 году - 1,6 млрд. тенге
не требуется
в рамках инвестиционных программ недропользователей
в рамках средств предусмотренных в РБ
в рамках средств предусмотренных в РБ
не требуется
за счет средств недропользователей
8
Стимулирование предпринимательских инициатив:
1)      путем оказания государственной поддержки в виде субсидирования части ставки вознаграждения и гарантирования по кредитам;
2) внедрение инструментов государственной поддержки развития креативных индустрий
договор о предоставлении государственной поддержки
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2023 – 2024 годов
декабрь
2023-2025 годов
МНЭ, МФ, МСХ,
АО "НУХ
"Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен"
(по согласованию), АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" (по согласованию), акиматы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент
МКС, МНЭ, АО "Qazaqstan Investment Corporation" (по согласованию), акиматы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент
не требуется
в рамках средств предусмотренных в МБ
не требуется;
за счет средств МБ
IV. ОБЯЗАТЕЛЬСТВА ПО ПОВЫШЕНИЮ ЗАРАБОТНЫХ ПЛАТ ИЗ БЮДЖЕТА
Ожидаемые результаты:
1) увеличение средней заработной платы врачей, среднего медицинского персонала, спортивных судей, ученых, религиоведов, исламоведов, психологов, теологов, производственного персонала подведомственных организаций МИОР (работникам государственных СМИ: АО "Агентство "Хабар", АО "РТРК "Казахстан", ТОО "Қазақ газеттері", АО "QAZCONTENT"), основного персонала ГУ "Казселезащита" и спасателей служб пожаротушения и аварийно-спасательных работ, сотрудников органов государственной противопожарной службы, сотрудников органов гражданской защиты, работников Центра медицины катастроф;
2) развитие кадрового потенциала в коммунальной сфере за счет увеличения фонда заработной платы производственного персонала, учитываемого в тарифных сметах субъектов естественных монополий, приведение заработной платы данных субъектов до уровня среднеотраслевой заработной платы работников сфер электроэнергетики, теплоэнергетики, водоснабжения, водоотведения и газоснабжения;
9
Увеличение средней заработной платы гражданских служащих согласно стратегическим документам развития соответствующих отраслей
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь

2023-2029 жылдардағы
желтоқсан
Еңбекмині, ДСМ, МСМ, ҒЖБМ, АҚДМ, ТЖМ, Әділетмині,
мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
599,1 млрд. теңге, оның ішінде:
2023 жылы – 199,7 млрд. теңге;
2024 жылы – 199,7 млрд. теңге;
2025 жылы – 199,7 млрд. теңге
326,7 млрд. теңге, оның ішінде:
2023 жылы – 108,9 млрд. теңге;
2024 жылы – 108,9 млрд. теңге;
2025 жылы – 108,9 млрд. Теңге
551,4 млрд. теңге, оның ішінде:
2023 жылы – 183,8 млрд. теңге;
2024 жылы – 183,8 млрд. теңге;
2025 жылы – 183,8 млрд. теңге
347,4 млрд. теңге:
2023 жылы – 115,8 млрд. теңге;
2024 жылы – 115,8 млрд. теңге;
2025 жылы – 115,8 млрд. Теңге
2023 жылы – 1,9 млрд. теңге;
2024 жылы – 2,9 млрд. теңге;
2023 жылы – 2,5 млрд теңге;
2024 жылы – 2,5 млрд теңге;
1 389 781 мың теңге:
2023 жылы – 319 769 мың теңге;
2024 жылы – 452 528 мың теңге;
2025 жылы – 617 484 мың теңге;
10,7 млрд теңге:
2023 жылы – 2,1 млрд теңге;
2024 жылы – 3,6 млрд теңге;
2025 жылы – 5 млрд теңге;
7 392 211 мың теңге, оның ішінде:
2023 жылы – 2 047 874 мың теңге;
2024 жылы – 2 438 543 мың теңге;
2025 жылы – 2 905 794 мың теңге;
РБ қаражаты шеңберінде ДСМ дәрігерлердің орташа жалақысын арттыруға;
МӘМС қаражаты есебінен;
РБ қаражаты шеңберінде ДСМ орта медициналық персоналдың орташа жалақысын арттыруға;
МӘМС қаражаты есебінен;
РБ қаражаты шеңберінде МСМ спорт төрешілерінің орташа жалақысын арттыруға;
РБ қаражаты шеңберінде ҒЖБМ ғалымдардың жалақысын арттыруға;
ЖБ қаражаты шеңберінде АҚДМ дінтанушылардың, исламтанушылардың, психологтардың, теологтардың орташа жалақысын арттыруға;
РБ қаражаты шеңберінде АҚДМ ведомстволық бағынысты ұйымдарының өндірістік персоналының (мемлекеттік БАҚ жұмыскерлері: "Хабар" агенттігі" АҚ, "Қазақстан" РТРК" АҚ, "Қазақ газеттері" ЖШС, "QAZCONTENT" АҚ) жалақысын арттыруға;
РБ қаражаты шеңберінде ТЖМ азаматтық қызметшілердің (құтқарушылардың) жалақысын арттыруға;
10
Коммуналдық саладағы табиғи монополиялар субъектілерінің өндірістік персоналының орташа жалақысын ұлғайту (электр энергетикасы, жылу энергетикасы, сумен жабдықтау, су бұру және газбен жабдықтау)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, ЭМ, ИИДМ, ЭТРМ, Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
V. ХАЛЫҚТЫ МЕМЛЕКЕТТІК ӘЛЕУМЕТТІК ҚОЛДАУ
Күтілетін нәтиже:
1) интернет-платформалар арқылы жұмыспен қамтылған адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін сақтау үшін жұмыспен қамтудың жаңа нысандарын, оның ішінде интернет-платформалар негізінде жүзеге асырылатын нысандарын реттеу тетігін әзірлеу;

2023-2029 годов
МТСЗН, МЗ, МКС, МНВО, МИОР, МЧС, МЮ,
заинтересованные государственные органы, акиматы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент
599,1 млрд тенге, в том числе:
в 2023 году – 199,7 млрд. тенге;
в 2024 году – 199,7 млрд. тенге;
в 2025 году – 199,7 млрд. тенге
326,7 млрд. тенге, в том числе:
в 2023 году – 108,9 млрд. тенге;
в 2024 году – 108,9 млрд. тенге;
в 2025 году – 108,9 млрд. тенге
551,4 млрд. тенге, в том числе:
в 2023 году – 183,8 млрд. тенге;
в 2024 году – 183,8 млрд. тенге;
в 2025 году – 183,8 млрд. тенге
347,4 млрд. тенге, в том числе:
в 2023 году – 115,8 млрд. тенге;
в 2024 году – 115,8 млрд. тенге;
в 2025 году – 115,8 млрд. тенге
в 2023 году – 1,9 млрд. тенге;
в 2024 году – 2,9 млрд. тенге
в 2023 году – 2,5 млрд. тенге;
в 2024 году – 2,5 млрд. тенге;
1 389 781 тыс. тенге, в том числе:
в 2023 году – 319 769 тыс. тенге;
в 2024 году – 452 528 тыс. тенге;
в 2025 году – 617 484 тыс. тенге;
10,7 млрд тенге, в том числе:
в 2023 году – 2,1 млрд теңге;
в 2024 году – 3,6 млрд тенге;
в 2025 году – 5 млрд тенге
7 392 211 тыс. тенге, в том числе:
в 2023 году – 2 047 874 тыс. тенге;
в 2024 году – 2 438 543 тыс. тенге;
в 2025 году – 2 905 794 тыс. тенге;
МЗ на увеличение средней заработной платы врачей:
в рамках средств РБ;
за счет средств ОСМС
МЗ на увеличение средней заработной платы среднего медицинского персонала
в рамках средств РБ;
за счет средств ОСМС;
МКС на увеличение средней заработной платы спортивных судей в рамках средств РБ;
МНВО на повышение заработных плат ученых в рамках средств РБ;
МИОР на увеличение средней заработной платы религиоведов, исламоведов, психологов, теологов в рамках средств МБ;
МИОР на увеличение заработных плат производственного персонала подведомственных организаций (работникам государственных СМИ: АО "Агентство "Хабар", АО "РТРК "Казахстан", ТОО "Қазақ газеттері", АО "QAZCONTENT") в рамках средств РБ;
МЧС на увеличение заработной платы гражданским служащим (спасателям) в рамках средств РБ;
10
Увеличение средней заработной платы производственного персонала субъектов естественных монополий в коммунальной сфере (электроэнергетика, теплоэнергетика, водоснабжение, водоотведение и газоснабжение)
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2023 года
МНЭ, МЭ, МИИР, МЭПР, МТСЗН
не требуется
не требуется
V. ГОСУДАРСТВЕННАЯ СОЦИАЛЬНАЯ ПОДДЕРЖКА НАСЕЛЕНИЮ
Ожидаемые результаты:
1) внедрение механизма регулирования новых форм занятости, в том числе осуществляемых на основе интернет-платформ, в целях соблюдения прав и законных интересов лиц, занятых посредством интернет-платформ;

2) әлеуметтік қолдау шараларымен қамтылмаған отбасылардың үлесін төмендетужәне отбасылардың жан басына шаққандағы орташа табыс деңгейін арттыру үшін әлеуметтік қолдау құралдарын проактивті қолдану;
3) азаматтарға әлеуметтік қолдаудың қаржылық және қаржылық емес шараларын тиімді және ашық ұсыну, отбасылардың табысын арттыру ("әлеуметтік әмиян" арқылы ӘМАТ - қа жеңілдіктер мен әлеуметтік бонустар беру есебінен-10-15% - ға дейін) үшін "әлеуметтік әмиян" біріздендірілген сервис арқылы халыққа әлеуметтік қолдау шараларын көрсетудің және ұсынудың белсенді форматын енгізу;
4) қызметкерлердің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтау үшін еңбек қатынастарын реттеу мәселелері бойынша әлеуметтік әріптестіктің жүйелі шараларын іске асыру;
5) әлеуметтік әріптестер айқындаған кәсіптер бойынша салалық сертификаттау пилотын іске қосу арқылы 100-ге жуық адамды тәуелсіз сертификаттау және оларды кейіннен жұмысқа орналастыру;
6) 10 мыңға дейін ТжКБ оқушысын нақты сектордың қажеттіліктеріне сәйкес даярлаумен қамту (кәсіпорындармен шарт);
7) жыл сайын шетелдік зауыттар мен ұйымдарда 500-ге дейінгі маманды тағылымдамадан өткізу және инженерлік-техникалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру;
11
Жұмыспен қамтудың жаңа нысандарын, оның ішінде интернет-платформалар негізінде жүзеге асырылатын нысандарын (әлеуметтік және медициналық сақтандыру, зейнетақымен қамсыздандыру, салық салу мәселелерін қоса алғанда) реттеу тетігін әзірлеу
нормативтік құқықтық актінің жобасы
2023 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ЦДИАӨМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, ИИДМ
талап етілмейді
талап етілмейді
12
Табысы кедейлік шегінен төмен отбасыларға қатысты әлеуметтік қолдау құралдарын проактивті қолдану
әлеуметтік көмек алуға үміткерлерге SMS-хабарламалар
2023-2029 жылғы
желтоқсан
Еңбекмині, ЦДИАӨМ, ҰЭМ
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
РБ, ЖБ қаражаты есебінен
13
"Әлеуметтік әмиянға" есептеу жолымен халыққа әлеуметтік қолдау шараларын көрсетудің және ұсынудың белсенді форматын енгізу
электрондық үкіметтің eGov mobile мобильді қосымшасы арқылы мемлекеттік қызметтерді іске қосу
2023 – 2024 жылдардағы желтоқсан
ЦДИАӨМ, СИМ, ОМ, ҒЖБМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
14
Жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге, сондай-ақ жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге бағытталған шараларды қабылдау, сондай-ақ:
- саладағы ең төменгі тарифтік мөлшерлемелерді (айлықақылар);
- разрядаралық коэффициенттердің шекті мәндерін;
- ауыр жұмыстармен, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстармен айналысатын жұмыскерлерге қосымша ақы белгілеудің бірыңғай тәртібін белгілеу жөніндегі тараптардың міндеттемелерін орындау бөлігінде салалық және өңірлік келісімдер шеңберінде еңбек қатынастарын реттеу мәселелері бойынша әлеуметтік әріптестіктің жүйелі шараларын іске асыру
салалық және өңірлік келісімдер
жыл сайын
Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша), жұмыс берушiлердiң республикалық бiрлестiктерi (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
15
Мыналар:

2) проактивное применение инструментов социальной поддержки в целях снижения доли семей неохваченных мерами социальной поддержки и увеличения уровня среднедушевого дохода семей;
3) внедрение проактивного формата оказания и предоставления мер социальной поддержки населению через унифицированный сервис "социальный кошелек" в целях эффективного и прозрачного предоставления финансовых и нефинансовых мер социальной поддержки гражданам, повышения доходов семей (за счет предоставления скидок и социальных бонусов на СЗПТ через "социальный кошелек" - до 10-15 %);
4) реализация системных мер социального партнерства по вопросам регулирования трудовых отношений в целях соблюдения прав и законных интересов работников;
5) независимая сертификация порядка 100 человек и их последующее трудоустройство через запуск пилота отраслевой сертификации по профессиям, определенным социальными партнерами;
6) охват до 10 тыс. учащихся ТиПО (договора с предприятиями) подготовкой в предприятиях в соответствии с потребностями реального сектора;
7) ежегодная стажировка до 500 специалистов на зарубежных заводах и организациях и повышение квалификации инженерно-технических работников;
11
Разработка механизма регулирования (включая вопросы социального и медицинского страхования, пенсионного обеспечения, налогообложения) новых форм занятости, в том числе осуществляемых на основе интернет-платформ
проект нормативного правового акта
декабрь
2023 года
МТСЗН, МЦРИАП, МНЭ, МТИ, МФ, МИИР
не требуется
не требуется
12
Проактивное применение инструментов социальной поддержки в отношении семей с доходами ниже черты бедности
смс-уведомления претендентам на получение социальной помощи
декабрь
2023-2029 годов
МТСЗН, МЦРИАП, МНЭ
в рамках средств предусмотренных в РБ, МБ
за счет средств РБ, МБ
13
Внедрение проактивного формата оказания и предоставления мер социальной поддержки населению путем зачисления их на "социальный кошелек"
запуск государствен-ных услуг через мобильное приложение электронного правительства eGov mobile
декабрь
2023 – 2024 годов
МЦРИАП, МТИ, МП, МНВО, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент
не требуется
не требуется
14
Реализация системных мер социального партнерства по вопросам регулирования трудовых отношений в рамках отраслевых и региональных соглашений в части выполнения обязательств сторон по принятию мер, направленных на обеспечение занятости, а также установлению:
минимальных тарифных ставок (окладов) в отрасли;
предельных значений межразрядных коэффициентов;
единого порядка установления доплат работникам, занятым на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда
отраслевые и региональные соглашения
ежегодно
МТСЗН, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент республиканские объединения профсоюзов (по согласованию), республиканские объединения работодателей (по согласованию)
не требуется
не требуется
15
Повышение доходов производственного персонала путем развития профессиональных навыков через:

1) Әлеуметтік әріптестер айқындаған кәсіптер бойынша салалық сертификаттау пилотын іске қосу
2) ТжКБ ұйымдарында кадрларды нақты сектордың қажеттіліктеріне сәйкес даярлау: кәсіпорындардың өтінімдері бойынша кадрларды нысаналы даярлау
3) өңдеу өнеркәсібі орындарының отандық инженерлік-техникалық персоналының шетелдік зауыттар мен ұйымдарда тағылымдамадан өтуі арқылы кәсіптік дағдыларды дамыту жолымен өндірістік персоналдың табысын арттыру
өзара ынтымақтастық туралы келісім
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
"Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылым-дық даму министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 308 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2023 жылғы шілде
2024 жылдан бастап масштабтау
2023-2029 жылдардағы желтоқсан
2023-2029 жылдардағы желтоқсан
Еңбекмині, ОМ, ҒЖБМ, Атырау облысы
Еңбекмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), Кәсіптік біліктілікті тану орталықтары
ОМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, ҒЖБМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "QazIndustry" ҚИЭО" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді;
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде;
Жыл сайын 4,2 млрд теңге, оның ішінде:
РБ – 2,1 млрд теңге (50%);
кәсіпорандардың өз қаражаты – 2,1 млрд теңге (50%);
бұл ретте әр маманға – 18000 АҚШ долл. (2000 АҚШ долл. – ұшуға, 16000 АҚШ долл. – 6 ай тұруға)
талап етілмейді
ЖБ қаражаты есебінен;
жеке инвестициялар;
РБ қаражаты шеңберінде және кәсіпорындардың өз қаражаты шеңберінде;
"ХАЛЫҚТЫҢ ТАБЫСЫН 2029 ЖЫЛҒА ДЕЙІН АРТТЫРУ БАҒДАРЛАМАСЫ" КЕШЕНДІ ЖОСПАРЫНЫҢ ОРЫНДАЛУЫН ҰЙЫМДАСТЫРУ ЖӘНЕ МОНИТОРИНГТЕУ
Күтілетін нәтиже:

1) Запуск пилота отраслевой сертификации по профессиям, определенным социальными партнерами
2) Подготовку кадров в организациях ТиПО в соответствии с потребностями реального сектора: целевая подготовка кадров по заявкам предприятий
3) Стажировку отечественного инженерно-технического персонала предприятий обрабатывающей промышленности на зарубежных заводах и организациях
соглашение о взаимном сотрудничестве
информация в Правительство Республики Казахстан
внесение изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструк-турного развития РК от 1 июня 2022 года № 308 "Об утверждении Правил предоставления мер государствен-ного стимулирова-ния промышлен-ности, направленных на повышение производитель-ности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности"
июль
2023 года
масштабирова-ние с
2024 года
декабрь 2023 – 2029 годов
декабрь
2023 – 2029 годов
МТСЗН, МП, МНВО, Атырауская область
МТСЗН, НПП "Атамекен" (по согласованию), Центры признания профессиональных квалификаций
МП, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент
МИИР, МФ, МНЭ, МНВО, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО КЦИЭ "QazIndustry" (по согласованию)
не требуется
в рамках средств предусмотренных в МБ
ежегодно 4,2 млрд тенге, из них:
РБ – 2,1 млрд тенге (50 %);
собственных средств предприятий – 2,1 млрд тенге (50 %);
при этом на каждого специалиста - 18000 долл. США (2000 долл. США – перелет, 16000 долл. США – проживание на 6 месяцев).
не требуется
за счет средств МБ
частные инвестиции
за счет средств РБ и собственных средств предприятий
ОРГАНИЗАЦИЯ И МОНИТОРИНГ ИСПОЛНЕНИЯ
КОМПЛЕКСНОГО ПЛАНА "ПРОГРАММА ПОВЫШЕНИЯ ДОХОДОВ НАСЕЛЕНИЯ ДО 2029 ГОДА"
Ожидаемые результаты:

1) "Халықтың табысын 2029 жылға дейін арттыру бағдарламасы" кешенді жоспарын сапалы іске асыру
16
"Халықтың табысын 2029 жылға дейін арттыру бағдарламасы" кешенді жоспары бойынша KPI жетістігіне талдау жүргізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
жыл сайын есептіден кейінгі жылғы мамырдың соңына дейін
ҰЭМ, Еңбекмині, ИИДМ, ЭМ, АШМ, ДСМ, ОМ, ҒЖБМ, СИМ, ЦДИАӨМ, МСМ, АҚДМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "ҚДБ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
Жоғарыда көрсетілген шараларды іске асыру мынадай нысаналы индикаторларға жоспарлы түрде қол жеткізуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді:
Мәні
Жауапты
факт
бағалау
жоспар
жоспар
жоспар
жоспар
жоспар
жоспар
жоспар
жоспар

1) качественная реализация Комплексного плана "Программа повышения доходов населения до 2029 года"
16
Проведение анализа достижения KPI по Комплексному плану "Программа повышения доходов населения до 2029 года"
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ежегодно до конца мая года, следующего за отчетным
МНЭ, МТСЗН, МИИР, МЭ, МСХ, МЗ, МП, МНВО, МТИ, МЦРИАП, МКС, МИОР, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), АО "БРК" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуется
Реализация вышеуказанных мер позволит обеспечить планомерное достижение следующих
целевых индикаторов:
Значение
Ответственный
факт
оценка
план
план
план
план
план
план
план
план