Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаларды айқындау және аукциондық бағаларды индекстеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 988 қаулысы.
2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексі 324-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаларды айқындау және аукциондық бағаларды индекстеу қағидалары бекітілсін.
2. "Аукциондық бағаларды индекстеу тәртібін қамтитын қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2021 жылғы 12 наурыздағы № 134 қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 988 қаулысымен
бекітілген
Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаларды айқындау және аукциондық бағаларды индекстеу қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаларды айқындау және аукциондық бағаларды индекстеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 324-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаларды айқындау, сондай-ақ аукциондық бағаларды индекстеу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату – органикалық қалдықтардан биогаз және өзге де отын алуды қоспағанда, қалдықтардың көлемін азайту және энергия алу, оның ішінде оларды қайталама және (немесе) энергетикалық ресурстар ретінде пайдалану мақсатында оларды термиялық өңдеу процесі;
2) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объект – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға арналған техникалық құрылғылар мен қондырғылардың және олармен өзара байланысты қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға технологиялық тұрғыдан қажетті құрылысжайлар мен инфрақұрылымның жиынтығы;
3) аукциондық баға – қаржы-есеп айырысу орталығының қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объект өндіретін электр энергиясын сатып алуына аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық бағаның деңгейінен аспайтын баға;

Об утверждении Правил определения предельных аукционных цен на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, и индексации аукционных цен
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 988.
В соответствии с пунктом 5 статьи 324 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения предельных аукционных цен на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, и индексации аукционных цен.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2021 года № 134 "Об утверждении Правил определения предельных аукционных цен на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, включающих порядок индексации аукционных цен".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2021 года № 988
Правила определения предельных аукционных цен на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, и индексации аукционных цен
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения предельных аукционных цен на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, и индексации аукционных цен (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 324 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года (далее – Кодекс) и устанавливают порядок определения предельных аукционных цен на электроэнергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, а также индексации аукционных цен.
2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
1) энергетическая утилизация отходов – процесс термической обработки отходов с целью уменьшения их объема и получения энергии, в том числе использования их в качестве вторичных и (или) энергетических ресурсов, за исключением получения биогаза и иного топлива из органических отходов;
2) объект по энергетической утилизации отходов – совокупность технических устройств и установок, предназначенных для энергетической утилизации отходов, и взаимосвязанных с ними сооружений и инфраструктуры, технологически необходимых для энергетической утилизации отходов;
3) аукционная цена – цена на покупку расчетно-финансовым центром электрической энергии, производимой объектом по энергетической утилизации отходов, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены;

4) шекті аукциондық баға – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына аукциондық бағаның ең жоғары шамасы;
5) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын энергияны өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) қаржы моделі – бұл қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаны есептей отырып, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың енгізілуін сипаттайтын өзара байланысты көрсеткіштер жиынтығы (жүйесі);
8) қаржы-есеп айырысу орталығы – жүйелік оператор құратын және уәкілетті орган айқындайтын, жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамада көзделген тәртіппен қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер өндірген және Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің электр желілеріне жеткізілген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алуды және сатуды жүзеге асыратын заңды тұлға.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаларды уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
4. Шекті аукциондық бағалар бекітілген күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша АҚШ долларымен және еуромен баламалары көрсетіліп, қосымша құн салығы (бұдан әрі – ҚҚС) есепке алынбай, теңгемен бекітіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.07.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаларды айқындау тәртібі
5. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық баға қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілерді салуға және пайдалануға арналған шығындарды өтеу қағидаты негізге алына отырып айқындалады.
6. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаны пайдаланудың бірінші жылына есептеу формуласы:
ШАБ = (ЭӨШ+ ТП) / ЭБ, мұндағы
ШАБ – шекті аукциондық баға (теңге);
ЭӨШ – қаржы моделіне сәйкес электр энергиясын өндіруге арналған шығындар және кезең шығыстары (теңге);
ТП – тіркелген пайда (теңге);
ЭБ – қаржы моделіне сәйкес электр энергиясын беру көлемі, (кВт*сағ).

4) предельная аукционная цена – максимальная величина аукционной цены на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов;
5) уполномоченный орган в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны окружающей среды и природопользования;
6) энергопроизводящая организация, использующая энергетическую утилизацию отходов, – юридическое лицо, осуществляющее производство энергии, получаемой от энергетической утилизации отходов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) финансовая модель – это набор (система) взаимосвязанных показателей, характеризующих внедрение энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов, с расчетом предельной аукционной цены на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов;
8) расчетно-финансовый центр – юридическое лицо, создаваемое системным оператором и определяемое уполномоченным органом, осуществляющее в порядке, предусмотренном законодательством в области поддержки использования возобновляемых источников энергии, централизованную покупку и продажу электрической энергии, произведенной объектами по энергетической утилизации отходов и поставленной в электрические сети единой электроэнергетической системы Республики Казахстан.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Предельные аукционные цены на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом.
4. Предельные аукционные цены утверждаются в тенге без учета налога на добавленную стоимость (далее – НДС) с указанием эквивалентов, выраженных в долларах США и евро по курсу Национального Банка Республики Казахстан на день утверждения.
Сноска. Пункт 4 – в редакции постановления Правительства РК от 01.07.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок определения предельных аукционных цен на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов
5. Предельная аукционная цена на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, определяется исходя из принципа возмещения затрат на строительство и эксплуатацию объектов по энергетической утилизации отходов.
6. Формула расчета предельной аукционной цены на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, на первый год эксплуатации:
ПАЦ = (ЗПЭ + ФП) / ОЭ, где
ПАЦ – предельная аукционная цена (тенге);
ЗПЭ – затраты на производство электрической энергии и расходы периода согласно финансовой модели (тенге);
ФП – фиксированная прибыль (тенге);
ОЭ – объем отпуска электроэнергии, финансовой модели (кВт*ч).

7. Электр энергиясына шекті аукциондық бағаларды қалыптастыру кезінде ескерілетін электр энергиясын өндіруге арналған шығындар (ЭӨШ) мыналарды қамтиды:
1) материалдық шығындар (отын, отынды тасымалдау, технологиялық қажеттіліктерге арналған су, жанар-жағармай материалдары, сатып алынатын бұйымдарды, шикізатты, материалдарды қоса алғанда, өзге де негізгі және қосалқы материалдар);
2) өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстары;
3) әлеуметтік салық, әлеуметтік төлемдер;
4) амортизация;
5) жөндеу шығыстары (негізгі құралдар құнының артуына алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеулер);
6) қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлем;
7) су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем;
8) салықтар (жер, көлік, мүлік және басқа да міндетті төлемдер, алымдар);
9) техникалық диспетчерлендіру бойынша көрсетілетін қызметтер;
10) электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңестіру бойынша көрсетілетін қызметтер;
11) басқа ұйымдар көрсететін өндірістік сипаттағы қызметтер;
12) еңбекті қорғауға және қауіпсіздік техникасына; өртке қарсы күзетке, өндірістік үй-жайларды дезинфекциялауға, дератизациялауға арналған шығыстар;
13) басқа да өндірістік шығыстар.
Кезең шығыстарына мыналар кіреді:
1) әкімшілік персоналдың еңбегіне ақы төлеу;
2) әлеуметтік салық, әлеуметтік төлемдер;
3) амортизация;
4) сақтандырудың міндетті түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге арналған шығыстар;
5) іссапар шығыстары;
6) басқа ұйымдар көрсететін қызметтер (аудиторлық, банк қызметтері, байланыс қызметтері, бағдарламалық қамтамасыз етуді техникалық қолдауға арналған шығыстар және басқалар);
7) коммуналдық көрсетілетін қызметтер (сумен жабдықтау және су бұру, жылумен жабдықтау, қалдықтарды шығару және басқа коммуналдық көрсетілетін қызметтер);
8) басқа да әкімшілік шығыстар;
9) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 01.07.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен;
10) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 01.07.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 01.07.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Тіркелген пайданы (ТП) есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
ТП = (CAPEX + NWC)* WACC, мұндағы:
ТП – тіркелген пайда (теңге);
CAPEX – ҚҚС есепке алынбай, қаржы моделіне (теңге) сәйкес жобаға жұмсалатын инвестициялық шығындардың шамасы;
NWC – таза айналым капиталы;
WACC – капиталдың орташа өлшенген мөлшерлемесі.
CAPEX мыналарды:

7. Затраты на производство электрической энергии (ЗПЭ), учитываемые при формировании предельных аукционных цен на электрическую энергию, включают следующее:
1) материальные затраты (топливо, транспортировка топлива, вода на технологические нужды, горюче-смазочные материалы, прочие основные и вспомогательные материалы, включая покупные изделия, сырье, материалы);
2) расходы на оплату труда производственного персонала;
3) социальный налог, социальные платежи;
4) амортизация;
5) ремонтные расходы (текущий и капитальный ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных средств);
6) плата за эмиссии в окружающую среду;
7) плата за пользование водными ресурсами;
8) налоги (земельный, транспортный, на имущество и другие обязательные платежи, сборы);
9) услуги по технической диспетчеризации;
10) услуги по оказанию балансирования производства-потребления электрической энергии;
11) услуги сторонних организаций производственного характера;
12) расходы на охрану труда и технику безопасности; противопожарную охрану, дезинфекцию, дератизацию производственных помещений;
13) прочие производственные расходы.
В расходы периода включаются:
1) оплата труда административного персонала;
2) социальный налог, социальные платежи;
3) амортизация;
4) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи;
5) командировочные расходы;
6) услуги сторонних организаций (аудиторские, услуги банка, услуги связи, расходы на техническую поддержку программного обеспечения и прочие);
7) коммунальные услуги (водоснабжение и водоотведение, теплоснабжение, вывоз мусора и прочие коммунальные услуги);
8) прочие административные расходы;
9) исключен постановлением Правительства РК от 01.07.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
10) исключен постановлением Правительства РК от 01.07.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.07.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Расчет фиксированной прибыли (ФП) производится по формуле:
ФП = (CAPEX + NWC)*WACC, где:
ФП – фиксированная прибыль (тенге);
CAPEX – величина инвестиционных затрат в проект согласно финансовой модели (тенге) без учета НДС;
NWC – чистый оборотный капитал;
WACC – средневзвешенная ставка капитала.
CAPEX включают следующее:

1) жабдықтар мен материалдық-техникалық ресурстарды (негізгі процестерді орындау үшін қажетті өндірістік және технологиялық жабдықтар; көлік құралдары, логистикалық және операциялық қажеттіліктерді қамтамасыз етуге арналған мамандандырылған техника; бақылау-өлшеу аспаптары және автоматтандыру, бағдарламалық қамтылым және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым);
2) қосылу және интеграциялау шығыстарын (жергілікті желілер және ішкі инженерлік коммуникациялар, электр желілеріне қосылуды қоса алғанда, энергиямен жабдықтау, трансформаторлық қосалқы станцияларды сатып алу және баламалы энергия көздерін орнату (егер қолданылса); кәсіпорынның ішкі желілеріне қосу);
3) лицензиялар, рұқсаттар және сертификаттау алу шығыстарын, персоналды оқыту шығыстарын (жобаны іске қосу үшін талап етілетін болса), құрылыс кезеңіндегі сақтандыру шығыстарын қамтиды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.07.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Капиталдың орташа өлшемді құны (WACC) капиталдың орташа өлшемді құнын есептеу формуласы бойынша айқындалады:
WACC – капитал кірістілігінің орташа өлшемді мөлшерлемесі, %;
RE – меншікті капиталдың құны, теңге;
RD – қарыз капиталын тарту құны, теңге;
E/(D+E) – салынған жиынтық капиталдағы меншікті капиталдың шамасы, теңге;
D/(D+E) – салынған жиынтық капиталдағы қарыз капиталының (борыштың) шамасы, теңге;
T – корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі, %.
Меншікті капиталдың құны қарыз капиталын тарту құнынан кем болмайтын шама болып табылады.
10. Меншікті капиталдың құны (RE) капитал активтерін бағалаудың түрленген моделі негізінде мынадай формула бойынша айқындалады:
Re = Rf + bL * ERP + SP + CP + SR, мұндағы
RE – меншікті капиталдың құны, теңге;
RF – номиналды тәуекелсіз мөлшерлеме, %;
ßL – акционерлік капиталдың бета салалық коэффициенті (капитал құрылымы ескерілген, levered beta);
ERP – акцияларға салым тәуекелі үшін күтілетін сыйлықақы, %;
SP – мөлшер үшін сыйлықақы, %;
CP – елдік тәуекел үшін сыйлықақы (таңдалған RF қарай қолданылады), %;
SR – жобаның өзіндік ерекшелігі бар тәуекелдері үшін сыйлықақы, %.
11. Номиналды тәуекелсіз мөлшерлеме (RF) АҚШ-тың Федералдық резерв жүйесінің ресми сайтында орналастырылған деректерге сәйкес реттеудің есептік кезеңінің басында АҚШ-тың 20 жылдық мемлекеттік қазынашылық облигацияларын өтеуге кірістілік ретінде айқындалады.
12. Капитал құрылымы (ßL) ескерілген акционерлік капиталдың бета салалық коэффициенті мынадай формула бойынша айқындалады:
ßL – акционерлік капиталдың бета коэффициенті (капитал құрылымы ескерілген, levered beta);
ßU – акционерлік капиталдың бета коэффициенті (капитал құрылымы ескерілмеген, unlevered beta);
D/E – меншікті капитал шамасындағы қарыз капиталының (борыштың) шамасы;
T – корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі, %.

1) оборудование и материально-технические ресурсы (производственное и технологическое оборудование, необходимое для выполнения ключевых процессов; транспортные средства, специализированная техника для обеспечения логистических и операционных потребностей; контрольно-измерительные приборы и автоматизация, программное обеспечение и информационно-коммуникационная инфраструктура);
2) расходы на подключение и интеграцию (локальные сети и внутренние инженерные коммуникации, энергоснабжение, включая подключение к электросетям, закупку трансформаторных подстанций и установку альтернативных источников энергии (если применимо); подключение к внутренним сетям предприятия);
3) расходы на получение лицензий, разрешений и сертификаций, расходы на обучение персонала (если требуется для запуска проекта), расходы на страхование на этапе строительства.
Сноска. Пункт 8 – в редакции постановления Правительства РК от 01.07.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Средневзвешенная стоимость капитала (WACC) определяется по формуле расчета средневзвешенной стоимости капитала:
WACC – средневзвешенная ставка доходности капитала, %;
RE – стоимость собственного капитала, тенге;
RD – стоимость привлечения заемного капитала, тенге;
E/(D+E) – величина собственного капитала в совокупном вложенном капитале, тенге;
D/(D+E) – величина заемного капитала (долга) в совокупном вложенном капитале, тенге;
T – ставка корпоративного подоходного налога, %.
Стоимость собственного капитала является величиной не менее стоимости привлечения заемного капитала.
10. Стоимость собственного капитала (RE) определяется на основе модифицированной модели оценки капитальных активов по следующей формуле:
Re = Rf + bL * ERP + SP + CP + SR, где
RE – стоимость собственного капитала, тенге;
RF– номинальная безрисковая ставка, %;
ßL – отраслевой коэффициент бета акционерного капитала (с учетом структуры капитала, levered beta);
ERP – ожидаемая премия за риск вложения в акции, %;
SP – премия за размер, %;
CP – премия за страновой риск (применяется в зависимости от выбранной RF), %;
SR – премия за специфические риски проекта, %.
11. Номинальная безрисковая ставка (RF) определяется как доходность к погашению 20-летних государственных казначейских облигаций США на начало расчетного периода регулирования согласно данным, размещенным на официальном сайте Федеральной резервной системы США.
12. Отраслевой коэффициент бета акционерного капитала с учетом структуры капитала (ßL) определяется по следующей формуле:
ßL – коэффициент бета акционерного капитала (с учетом структуры капитала, levered beta);
ßU – коэффициент бета акционерного капитала (без учета структуры капитала, unlevered beta);
D/E – величина заемного капитала (долга) в величине собственного капитала;
T – ставка корпоративного подоходного налога, %.

13. Капитал құрылымы ескерілмеген акционерлік капиталдың бета салалық коэффициенті реттеу кезеңінің алдындағы жылғы АҚШ энергетикалық секторы бойынша А. Дамодаранның орташа салалық бета бойынша деректері негізінде айқындалады.
14. Салынған жиынтық капиталдағы қарыз капиталының (борыштың) шамасы (D/(D + E) реттеу кезеңінің алдындағы жылғы АҚШ энергетикалық секторы бойынша А. Дамодаранның деректері негізінде орташа салалық көрсеткіш ретінде айқындалады.
Қарыз капиталына тек қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі құрылысын қаржыландыруға арналған қарыз қаражаты кіреді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.07.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Салынған жиынтық капиталдағы меншікті капиталдың шамасы (E/(D + E) мынадай формула бойынша айқындалады:
E/(D+E) – салынған жиынтық капиталдағы меншікті капиталдың шамасы;
D/(D+E) – салынған жиынтық капиталдағы қарыз капиталының (борыштың) шамасы.
Жиынтық салынған капиталдағы меншікті капиталдың шамасы кемінде 30 % болуға тиіс.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.07.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Меншікті капитал шамасындағы (D/E) қарыз капиталының (борыштың) шамасы мынадай формула бойынша айқындалады:
D/E – меншікті капитал шамасындағы қарыз капиталының (борыштың) шамасы;
D/(D+E) – салынған жиынтық капиталдағы қарыз капиталының (борыштың) шамасы.
17. Акцияларға салым салу тәуекелі үшін күтілетін сыйлықақы 6 % деңгейінде қабылданды.
18. Мөлшер үшін сыйлықақы микро-капиталдандыруы бар компаниялар үшін зерттеулердің деректері негізінде айқындалады. Капиталдың орташа өлшемді құнын есептеу үшін осы параметрді қайта қарау есептік реттеу кезеңінің басында ғана жүргізіледі.
19. Елдік тәуекел үшін сыйлықақы Қазақстан Республикасы үшін реттеу кезеңінің алдындағы жылғы А. Дамодаранның елдік тәуекел бойынша деректері негізінде айқындалады.
20. Капиталдың орташа өлшемді құнын есептеу үшін осы параметрді қайта қарау есептік реттеу кезеңінің басында ғана жүргізіледі.
21. Жобаның өзіндік ерекшелігі бар тәуекелдері үшін сыйлықақы:
1) жобаның ауқымы;
2) құрылыс мерзімі ескеріле отырып, 1 %-дан 3 %-ға дейінгі деңгейде айқындалады.
Кіші ауқымды және құрылыс мерзімі қысқа жобалар үшін ірі ауқымды және құрылысы ұзақ жобалармен салыстырғанда өзіндік ерекшелігі бар тәуекелдердің кіші мәні қолданылады.

13. Отраслевой коэффициент бета акционерного капитала без учета структуры капитала определяется на основе данных по среднеотраслевой бете А. Дамодарана по энергетическому сектору США за год, предшествующий периоду регулирования.
14. Величина заемного капитала (долга) в совокупном вложенном капитале (D/(D+E) определяется как среднеотраслевой показатель на основе данных А. Дамодарана по энергетическому сектору США за год, предшествующий периоду регулирования.
Заемный капитал включает только заемные средства, предназначенные для финансирования строительства объекта по энергетической утилизации отходов.
Сноска. Пункт 14 – в редакции постановления Правительства РК от 01.07.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Величина собственного капитала в совокупном вложенном капитале (E/(D+E) определяется по следующей формуле:
E/(D+E) – величина собственного капитала в совокупном вложенном капитале;
D/(D+E) – величина заемного капитала (долга) в совокупном вложенном капитале.
Величина собственного капитала в совокупном вложенном капитале должна быть не менее 30 %.
Сноска. Пункт 15 – в редакции постановления Правительства РК от 01.07.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Величина заемного капитала (долга) в величине собственного капитала (D/E) определяется по следующей формуле:
D/E – величина заемного капитала (долга) в величине собственного капитала;
D/(D+E) – величина заемного капитала (долга) в совокупном вложенном капитале.
17. Ожидаемая премия за риск вложения в акции принята на уровне 6%.
18. Премия за размер определяется на основе данных исследований для компаний с микро-капитализацией. Пересмотр данного параметра для расчета средневзвешенной стоимости капитала проводится только в начале расчетного периода регулирования.
19. Премия за страновой риск определяется на основе данных по страновому риску А. Дамодарана для Республики Казахстан за год, предшествующий периоду регулирования.
20. Пересмотр данного параметра для расчета средневзвешенной стоимости капитала проводится только в начале расчетного периода регулирования.
21. Премия за специфические риски проекта определяется на уровне от 1 % до 3 % с учетом:
1) масштаба проекта;
2) срока строительства.
Для проектов меньшего масштаба и короткого срока строительства применяется меньшее значение специфических рисков по сравнению с проектами крупного масштаба и длительного срока строительства.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.07.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Қарыз капиталын тарту құны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша Қазақстан Республикасындағы қаржылық емес ұйымдарға банктер берген ұзақ мерзімді кредиттер бойынша орташа нақты мөлшерлеме ретінде айқындалады.
23. Корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес номиналды мәнде айқындалады.
24. Капитал кірістілігінің орташа өлшемді мөлшерлемесінің (WACC) 17,55 % мөлшеріндегі шамасы қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаны айқындау есеп-қисаптарында пайдаланылатын капитал кірістілігінің орташа өлшемді мөлшерлемесінің (WACC) шамасы ретінде қолданылады.
25. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағалар электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісілген жағдайда уәкілетті органның актісімен бекітіледі.
3. Аукциондық бағаларды индекстеу тәртібі
26. Аукциондық бағалар жобаны қаржыландыру құрылымына және экономикалық негізділігіне қарай осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген шетелдік валюталарға қатысты ұлттық валюта бағамы елеулі (10 % астам) өзгерген жағдайда тұтыну бағаларының индексі (ТБИ) және/немесе кезектен тыс индекстеу ескеріліп, жыл сайын индекстеуге жатады.
27. Қаржы-есеп айырысу орталығы аукциондық бағаларды инфляцияны ескере отырып, жылына бір рет 1 қарашаға мынадай формула бойынша индекстейді:
Тt+1= Тt * ТБИ,
мұндағы Тt+1 – жоғарыда көрсетілген формула бойынша есептелген, азаю жағына қарай бүтін тиындарға дейін дөңгелектелетін индекстелген аукциондық баға;
Тt – егер бұрын жүргізілген болса, бұрын жүргізілген индекстеу ескерілген аукциондық баға;
ТБИ – мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалатын, индекстеу жүргізілген жылдың 1 қарашасының алдындағы он екі айда жинақталған тұтыну бағаларының индексі.
28. Шетел валютасында кредиттік міндеттемелері бар жобалар үшін аукциондық бағалар инфляция мен айырбасталатын валюталарға ұлттық валюта айырбас бағамының өзгеруі ескеріле отырып, жылына бір рет 1 қарашаға мынадай формула бойынша индекстеледі:
Тt+1 – жоғарыда көрсетілген формула бойынша есептелген, азаю жағына қарай бүтін тиындарға дейін дөңгелектелетін индекстелген аукциондық баға;
Tt – егер бұрын индекстеу жүргізілген болса, бұрын жүргізілген индекстеу ескерілген аукциондық баға;
ТБИt – мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалатын, индекстеу жүргізілген жылдың 1 қарашасының алдындағы он екі айда жинақталған тұтыну бағаларының индексі;

Сноска. Пункт 21 – в редакции постановления Правительства РК от 01.07.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Стоимость привлечения заемного капитала определяется как средняя фактическая ставка по долгосрочным кредитам, выданным банками нефинансовым организациям в Республике Казахстан, по данным Национального Банка Республики Казахстан.
23. Ставка корпоративного подоходного налога определяется в номинальном выражении в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
24. Величина средневзвешенной ставки доходности капитала (WACC) в размере 17,55% применяется в качестве величины средневзвешенной ставки доходности капитала (WACC), используемой в расчетах определения предельной аукционной цены на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов.
25. Предельные аукционные цены на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, утверждаются актом уполномоченного органа по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области электроэнергетики.
3. Порядок индексации аукционных цен
26. Аукционные цены в зависимости от структуры финансирования проекта и экономической обоснованности подлежат ежегодной индексации с учетом индекса потребительских цен (ИПЦ) и/или внеочередной индексации в случае существенного (более 10%) изменения курса национальной валюты по отношению к иностранным валютам, указанным в пункте 4 настоящих Правил.
27. Аукционные цены индексируются расчетно-финансовым центром один раз в год на 1 ноября с учетом инфляции по формуле:
Тt+1= Тt * ИПЦ,
где Тt+1 – проиндексированная аукционная цена, рассчитанная по вышеуказанной формуле, округляемая до целых тиынов в сторону уменьшения;
Тt – аукционная цена с учетом ранее проведенной индексации, если таковая ранее проводилась;
ИПЦ – индекс потребительских цен, накопленный за двенадцать месяцев, предшествующих 1 ноября года проведения индексации, определяемый по данным уполномоченного органа в области государственной статистики.
28. Для проектов, имеющих кредитные обязательства в иностранной валюте, аукционные цены индексируются один раз в год на 1 ноября с учетом инфляции и изменения обменного курса национальной валюты к конвертируемым валютам по формуле:
Тt+1 – проиндексированная аукционная цена, рассчитанная по вышеуказанной формуле, округляемая до целых тиынов в сторону уменьшения;
Tt – аукционная цена с учетом ранее проведенной индексации, если такая индексация ранее проводилась;
ИПЦt – индекс потребительских цен, накопленный за двенадцать месяцев, предшествующих 1 ноября года проведения индексации, определяемый по данным уполномоченного органа в области государственной статистики;

USDt+1 – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша индекстеу жүргізілген жылдың 1 қарашасына айқындалатын АҚШ долларына теңгенің ағымдағы бағамы;
USDt – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалатын индекстеу жүргізілетін күннің алдындағы он екі ай кезеңінде есептелген АҚШ долларына теңгенің орташа бағамы.
29. Аукциондық бағаларды индекстеудің есеп-қисабын қаржы-есеп айырысу орталығы жыл сайын 10 қарашаға дейін жүзеге асырады.
30. Аукциондық бағаларды индекстеудің есеп-қисабын және индекстелген аукциондық бағаларды қаржы-есеп айырысу орталығы тиісті жылдың 15 қарашасынан кешіктірмей өзінің ресми интернет-сайтында жариялайды.

USDt+1 – текущий курс тенге к доллару США на 1 ноября года проведения индексации, определяемый по данным Национального Банка Республики Казахстан;
USDt – средний курс тенге к доллару США, рассчитанный за период двенадцати месяцев, предшествующих дате проведения индексации, определяемой по данным Национального Банка Республики Казахстан.
29. Расчет индексации аукционных цен осуществляется расчетно-финансовым центром ежегодно до 10 ноября.
30. Расчет индексации аукционных цен и проиндексированные аукционные цены публикуются расчетно-финансовым центром на своем официальном интернет-сайте не позднее 15 ноября соответствующего года.
______________________