"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 09.10.2025 № 846 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2) Қазақстан Республикасының кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 09.10.2025 № 846 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті одан Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитетін бөліп шығару жолымен қайта ұйымдастырылсын.
3. Мыналар:
1) "Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) "Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
3) "Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
4) "Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі болып;

О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Утратил силу постановлением Правительства РК от 09.10.2025 № 846 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2) изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 09.10.2025 № 846 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Реорганизовать Комитет по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан путем выделения из него Комитета геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
3. Переименовать:
1) республиканское государственное учреждение "Аэрокосмический комитет Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Аэрокосмический комитет Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан";
2) республиканское государственное учреждение "Комитет по информационной безопасности Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Комитет по информационной безопасности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан";
3) республиканское государственное учреждение "Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан";
4) республиканское государственное учреждение "Комитет по государственным материальным резервам Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Комитет по государственным материальным резервам Министерства национальной экономики Республики Казахстан";

5) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес республикалық мемлекеттік мекемелер – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің аумақтық бөлімшелері;
6) Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігінің "Микрография ғылыми-зерттеу институты" республикалық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің "Микрография ғылыми-зерттеу институты" республикалық мемлекеттік мекемесі болып;
7) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес республикалық мемлекеттік кәсіпорындар қайта аталсын.
4. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі осы қаулыға 2-қосымшаның 1-тармағында көрсетілген республикалық заңды тұлғаға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган;
2) Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі осы қаулыға 2-қосымшаның 2-тармағында көрсетілген республикалық заңды тұлғаға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган;
3) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті осы қаулыға 2-қосымшаның 3-4-тармақтарында көрсетілген республикалық заңды тұлғаларға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган;
4) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті осы қаулыға 2-қосымшаның 5-6-тармақтарында көрсетілген республикалық заңды тұлғаларға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті осы қаулыға 2-қосымшаның 7-тармағында көрсетілген республикалық заңды тұлғаларға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган болып айқындалсын.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес заңды тұлғалардың мемлекеттік акциялар пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығын Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне және оның ведомстволарына берсін;

5) республиканские государственные учреждения – территориальные подразделения Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
6) республиканское государственное учреждение "Научно-исследовательский институт микрографии" Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Научно-исследовательский институт микрографии" Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
7) республиканские государственные предприятия согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Определить:
1) Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканского юридического лица, указанного в пункте 1 приложения 2 к настоящему постановлению;
2) Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканского юридического лица, указанного в пункте 2 приложения 2 к настоящему постановлению;
3) Аэрокосмический комитет Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканских юридических лиц, указанных в пунктах 3-4 приложения 2 к настоящему постановлению;
4) Комитет геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканских юридических лиц, указанных в пунктах 5-6 приложения 2 к настоящему постановлению;
5) Комитет по государственным материальным резервам Министерства национальной экономики Республики Казахстан уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканского юридического лица, указанного в пункте 7 приложения 2 к настоящему постановлению.
5. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке передать:
1) Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан и его ведомствам права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия юридических лиц согласно приложению 3 к настоящему постановлению;

2) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес заңды тұлғалардың мемлекеттік акциялар пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығын Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігіне берсін.
6. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі, Ұлттық экономика, Индустрия және инфрақұрылымдық даму, Ауыл шаруашылығы министрліктері Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетімен бірлесіп, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
7. "Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі мен Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 26 наурыздағы № 142 қаулысының 1-тармағы 2) тармақшасының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 5-6, 64-құжат) күші жойылды деп танылсын.
8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі       А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 501 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереже
Ескерту. Ереженің күші жойылды - ҚР Үкіметінің 09.10.2025 № 846 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 501 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне";
реттік нөмірлері 375-13, 376 және 376-1-жолдар алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитетіне" деген кіші бөлімнің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитетіне";
"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігіне" деген бөлім:

2) Министерству индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия юридических лиц согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
6. Министерствам цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности, национальной экономики, индустрии и инфраструктурного развития, сельского хозяйства Республики Казахстан совместно с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
7. Признать утратившими силу подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2019 года № 142 "О некоторых вопросах Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан и Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан 2019 г., № 5-6, ст. 64).
8. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждено
Постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 501
Положение о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Сноска. Положение утратило силу постановлением Правительства РК от 09.10.2025 № 846 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 501
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам:
наименование раздела "Министерству цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан";
строки, порядковые номера 375-13, 376, 376-1, исключить;
наименование подраздела "Аэрокосмическому комитету Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Аэрокосмическому комитету Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан";
раздел "Министерству индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан":

мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 389-3, 389-4 және 389-5-жолдармен толықтырылсын:
"389-3. "Қазақстан инжиниринг" (Kazakhstan Engineering)" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
389-4. "Әскери-стратегиялық зерттеулер орталығы" акционерлік қоғамы;
389-5. "Қазтехнологиялар" акционерлік қоғамы.".
2. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 14, 168-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі – агроөнеркәсіптік кешен, суармалы егіншілік және мелиорация, жер ресурстары саласында басшылық жасауды, сондай-ақ заңнамада көзделген шектерде өзінің құзыретіне жатқызылған қызмет саласында (бұдан әрі – реттелетін сала) мемлекеттік органдарды салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің миссиясы – мемлекеттік саясатты тиімді қалыптастыру, үйлестіру және іске асыру жолымен агроөнеркәсіптік кешеннің бәсекеге қабілеттілігін арттыру, жер ресурстарын басқару үшін жағдай жасау.";
15-тармақтың 11-2) тармақшасы алып тасталсын;
16-тармақтың 434-12), 434-15), 434-16), 434-17), 434-18) және 434-19) тармақшалары алып тасталсын;
17-тармақта:
397), 411-15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"397) құзыреті шегінде жер заңнамасы саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды;";
"411-15) құзыреті шегінде анықталған жер заңнамасы саласындағы заңнаманы бұзушылықтарды жою бойынша орындалуы мiндеттi нұсқамалар береді;";
411-5), 411-6), 411-7), 411-8), 411-9), 411-10), 411-11), 411-12), 411-17), 411-19), 411-20), 411-21), 411-23), 411-25), 411-26), 411-28), 411-29), 411-30), 411-34) тармақшалар алып тасталсын;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
"Республикалық мемлекеттік кәсіпорындар" деген бөлімде:
22, 23-тармақтар алып тасталсын.
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.10.2020 № 714 қаулысымен.
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 59-60, 555-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ережеде:
1-тармақ 6) тармақшадағы "жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік атқарушы органы болып табылады." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

дополнить строками, порядковые номера 389-3, 389-4 и 389-5, следующего содержания:
"389-3. Акционерное общество "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (KazakhstanEngineering)";
389-4. Акционерное общество "Центр военно-стратегических исследований";
389-5. Акционерное общество "Казтехнологии".".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 14, ст. 168):
в Положении о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области агропромышленного комплекса, орошаемого земледелия и мелиорации, земельных ресурсов, а также в пределах, предусмотренных законодательством, межотраслевую координацию государственных органов в сфере деятельности, отнесенной к его компетенции (далее – регулируемая сфера).";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Миссия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан - создание условий для повышения конкурентоспособности агропромышленного комплекса, управление земельными ресурсами путем эффективного формирования, координации и реализации государственной политики.";
подпункт 11-2) пункта 15 исключить;
подпункты 434-12), 434-15), 434-16), 434-17), 434-18), 434-19) пункта 16 исключить;
в пункте 17:
подпункты 397), 411-15) изложить в следующей редакции:
"397) рассматривает дела об административных правонарушениях в области земельного законодательства в пределах компетенции;";
"411-15) выдает обязательные для исполнения предписания по устранению выявленных нарушений земельного законодательства в пределах компетенции;";
подпункты 411-5), 411-6), 411-7), 411-8), 411-9), 411-10), 411-11), 411-12), 411-17), 411-19), 411-20), 411-21), 411-23), 411-25), 411-26), 411-28), 411-29), 411-30), 411-34) исключить;
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его ведомств:
в разделе "Республиканские государственные предприятия":
пункты 22, 23 исключить.
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 28.10.2020 № 714.
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 "Вопросы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 59-60, ст. 555):
в Положении о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

"7) жұмылдыру даярлығы және жұмылдыру, мемлекеттік материалдық резервті қалыптастыру және дамыту салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік атқарушы органы болып табылады.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті.";
15-тармақ мынадай мазмұндағы 38-3) және 38-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"38-3) жұмылдыру даярлығы және жұмылдыру;
38-4) мемлекеттік материалдық резервті қалыптастыру және дамыту;";
16-тармақ мынадай мазмұндағы 339-84) – 339-102) тармақшалармен толықтырылсын:
"339-84) мемлекеттік материалдық резерв жүйесін басқару;
339-85) броньнан шығару тәртібімен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың және олардың салдарының алдын алу және жою жөнінде шаралар қабылдау үшін азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын шығару туралы шешімін келісу;
339-86) броньнан шығару тәртібімен әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың және олардың салдарының алдын алу және жою жөнінде шаралар қабылдау үшін мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын шығару туралы әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі уәкілетті органның шешімін келісу;
339-87) шығарылатын материалдық құндылықтарды алушыларды – сауда қызметінің субъектілерін, сауда үстемесінің көлемін, бағасын және мөлшерін көрсете отырып, нарыққа реттеушілік әсер ету үшін мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын шығару қажеттілігі туралы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органның ұсынысын келісу;
339-88) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау нормативтерін бекіту;
339-89) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігімен келісу бойынша мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттерінің тізбесін бекіту;
339-90) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының орнын ауыстыру туралы шешім қабылдау;
339-91) мемлекеттік материалдық резервке материалдық құндылықтарды жеткізуге тапсырысты орналастыру;
339-92) Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарын және тиісті кезеңге арналған тауарларды өндіру, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету жоспарын мемлекеттік органдардың қатысуымен әзірлеу, мемлекеттік органдардың, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен астана әкімдіктерінің жұмылдыру жоспарларын келісу;

"7) мобилизационной подготовки и мобилизации, формирования и развития государственного материального резерва.";
пункт 2 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) Комитет по государственным материальным резервам Министерства национальной экономики Республики Казахстан.";
пункт 15 дополнить подпунктами 38-3) и 38-4) следующего содержания:
"38-3) мобилизационной подготовки и мобилизации;
38-4) формирования и развития государственного материального резерва;";
пункт 16 дополнить подпунктами 339-84) – 339-101) следующего содержания:
"339-84) управление системой государственного материального резерва;
339-85) согласование решения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты о выпуске материальных ценностей государственного материального резерва для принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий в порядке разбронирования;
339-86) согласование решения государственного органа по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера о выпуске материальных ценностей государственного материального резерва для принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера и ее последствий в порядке разбронирования;
339-87) согласование предложения уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности и уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса о необходимости выпуска материальных ценностей государственного материального резерва для оказания регулирующего воздействия на рынок с указанием субъектов торговой деятельности – получателей, объема, цены и размера торговой надбавки выпускаемых материальных ценностей;
339-88) утверждение нормативов хранения материальных ценностей государственного материального резерва;
339-89) утверждение перечня пунктов хранения материальных ценностей государственного материального резерва по согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан;
339-90) принятие решения о перемещении материальных ценностей государственного материального резерва;
339-91) размещение заказов на поставку материальных ценностей в государственный материальный резерв;
339-92) разработка с участием государственных органов мобилизационного плана Республики Казахстан и плана производства товаров, выполнения работ и оказания услуг на соответствующий период, согласование мобилизационных планов государственных органов, акиматов областей, городов республиканского значения и столицы;

339-93) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау номенклатурасы мен көлемі жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыруға қатысу;
339-94) мемлекеттік органдардың жұмылдыру даярлығы саласындағы қызметін үйлестіру;
339-95) жұмылдыру даярлығы және жұмылдыру саласында зерттеулерді ұйымдастыру;
339-96) жұмылдыру даярлығы және жұмылдыру саласында әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
339-97) жұмылдыру органдары мамандарының біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
339-98) жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдар банкрот болған, қайта ұйымдастырылған, таратылған, олардың жұмыс бейіні өзгерген кезде мемлекеттік органдардың ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне белгіленген жұмылдыру тапсырыстарын алып тастау және беру туралы ұсыныстар енгізу;
339-99) Қазақстан Республикасында жұмылдыру даярлығы және жұмылдыру қағидалары мен Қазақстан Республикасының Үкіметіне жыл сайынғы баяндамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының жұмылдыру дайындығын бағалауды жүзеге асыру;
339-100) әскери-экономикалық және командалық-штабтық оқулар өткізу;
339-101) мемлекеттік органдар мен ұйымдардың әскери міндеттілерді броньдау бойынша жұмысын үйлестіру;
339-102) уәкілетті органға тұтынушылар құқықтарының бұзылуы туралы келіп түскен өтініштер бойынша және тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы қызмет туралы жыл сайынғы ақпаратты – есептік жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей және жартыжылдық ақпаратты ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей ұсыну;";
17-тармақ мынадай мазмұндағы 266-73)-266-92) тармақшалармен толықтырылсын:
"266-73) мүдделі мемлекеттік органдардың қатысуымен мемлекеттік материалдық резервтің номенклатурасы мен материалдық құндылықтардың сақталу көлемдері бойынша ұсыныстар әзірлеу және оларды Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізу;
266-74) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде сауда қызметінің субъектілерімен шарттар жасасу арқылы нарыққа реттеушілік әсер ету үшін мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару;
266-75) мемлекеттік материалдық резерв жүйесін басқаруды жүзеге асыру;
266-76) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігімен келісу бойынша мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттерінің тізбесін әзірлеу;
266-77) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізудің тиісті қағидаларын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсыну;
266-78) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын пайдалану қағидаларын әзірлеу;

339-93) участие в формировании предложений по номенклатуре и объемам хранения материальных ценностей государственного материального резерва;
339-94) координация деятельности государственных органов в области мобилизационной подготовки;
339-95) организация исследований в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
339-96) организация методического обеспечения в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
339-97) организация повышения квалификации специалистов мобилизационных органов;
339-98) внесение предложений в Правительство Республики Казахстан о снятии и передаче установленных мобилизационных заказов при банкротстве, реорганизации, ликвидации, изменении профиля работы организаций, имеющих мобилизационные заказы, по представлениям государственных органов;
339-99) осуществление оценки мобилизационной готовности Республики Казахстан в порядке, установленном в правилах мобилизационной подготовки и мобилизации в Республике Казахстан и ежегодном докладе Правительству Республики Казахстан;
339-100) проведение военно-экономических и командно-штабных учений;
339-101) координация работы государственных органов и организаций по бронированию военнообязанных;";
пункт 17 дополнить подпунктами 266-73) – 266-92) следующего содержания:
"266-73) с участием заинтересованных государственных органов разработка предложений по номенклатуре и объемам хранения материальных ценностей государственного материального резерва и внесение их на утверждение в Правительство Республики Казахстан;
266-74) выпуск материальных ценностей из государственного материального резерва для оказания регулирующего воздействия на рынок на основании решения Правительства Республики Казахстан путем заключения договоров с субъектами торговой деятельности;
266-75) осуществление управления системой государственного материального резерва;
266-76) по согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан разработка перечня пунктов хранения материальных ценностей государственного материального резерва;
266-77) разработка соответствующих правил оперирования материальными ценностями государственного материального резерва и представление их на утверждение в Правительство Республики Казахстан;
266-78) разработка правил использования материальных ценностей государственного материального резерва в период мобилизации, военного положения и в военное время;

266-79) гуманитарлық көмек көрсету қағидаларын әзірлеу;
266-80) жаңарту тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын шығару туралы шешім қабылдау;
266-81) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтауды және жаңартуды ұйымдастыру;
266-82) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын орналастыру, сақтау, толықтыру, орнын ауыстыру, жаңарту және нысаналы пайдалану кезінде нормативтік құқықтық актілер талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
266-83) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының орнын ауыстыруды қамтамасыз ету;
266-84) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын орналастыруды, сапалық және сандық жағынан сақталуын есепке алуды және бақылауды қамтамасыз ету;
266-85) қарызға беру тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын шығару туралы алушылармен шарт (келісімшарт) жасасу;
266-86) мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарымен жасалатын операцияларға қатысушылармен жасалған шарттардан туындайтын талаптар бойынша борыш пен тұрақсыздық айыптарын өндiріп алуды жүзеге асыру;
266-87) тиісті мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары мен мамандарын мемлекеттік материалдық резерв саласында түгендеу жүргізуге тарту;
266-88) сақтау пункттерінде сақтауда тұрған мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының сақталуына түгендеу жүргізу;
266-89) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау және пайдалану тәртібін бұзуда кінәлі адамдарды жауапкершілікке тарту туралы мәселені шешу үшін тексеру (ревизия) материалдарын құқық қорғау органдарына жіберу;
266-90) мұнай өнімдерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мұнай өнімдерін жеткізу жөніндегі бірыңғай оператордан сатып алу;
266-91) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының есебін жүргізу;
266-92) мемлекеттік резерв номенклатурасын толықтыру мақсатында жұмылдыру резервінің броньнан шығарылған материалдық құндылықтарының орнын ауыстыру туралы шешім қабылдау;";
мынадай мазмұндағы бөлімдермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің қарамағындағы республикалық мемлекеттік мекемелердің тізбесі
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі "Микрография ғылыми-зерттеу институты" республикалық мемлекеттік мекемесі.";
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Мемлекеттік материалдық резервтер комитетінің "Резерв" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.".

266-79) разработка правил оказания гуманитарной помощи;
266-80) принятие решения о выпуске материальных ценностей государственного материального резерва в порядке освежения;
266-81) организация хранения и освежения материальных ценностей государственного материального резерва;
266-82) обеспечение соблюдения требований нормативных правовых актов при размещении, хранении, пополнении, перемещении, освежении и целевом использовании материальных ценностей государственного материального резерва;
266-83) обеспечение перемещения материальных ценностей государственного материального резерва;
266-84) обеспечение размещения, учета и контроля за качественной и количественной сохранностью материальных ценностей государственного материального резерва;
266-85) заключение договора (контракта) с получателем о выпуске материальных ценностей государственного материального резерва в порядке заимствования;
266-86) осуществление взыскания долга и неустоек по требованиям, вытекающим из договоров с участниками операций с материальными ценностями государственного материального резерва;
266-87) привлечение к проведению инвентаризации в области государственного материального резерва должностных лиц и специалистов соответствующих государственных органов;
266-88) проведение инвентаризации сохранности материальных ценностей государственного материального резерва, хранящихся в пунктах хранения;
266-89) направление материалов проверок (ревизий) в правоохранительные органы для решения вопроса о привлечении к ответственности лиц, виновных в нарушении порядка хранения и использования материальных ценностей государственного материального резерва;
266-90) приобретение нефтепродуктов у единого оператора по поставке нефтепродуктов, определенного Правительством Республики Казахстан;
266-91) ведение учета материальных ценностей государственного материального резерва;
266-92) принятие решения о перемещении разбронированных материальных ценностей мобилизационного резерва в целях пополнения номенклатуры государственного резерва;";
дополнить разделами в следующего содержания:
"Перечень республиканских государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства национальной экономики Республики Казахстан
Республиканское государственное учреждение "Научно-исследовательский институт микрографии" Министерства национальной экономики Республики Казахстан.";
"Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета по государственным материальным резервам Министерства национальной экономики Республики Казахстан
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Резерв" Комитета по государственным материальным резервам Министерства национальной экономики Республики Казахстан.";

5. "Ғарыш кеңістігін пайдалану саласындағы қызметті лицензиялауды жүзеге асыру жөніндегі лицензиар мен "Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы куәлік" екінші санаттағы рұқсатын беретін уәкілетті органды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 437 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 33, 228-құжат):
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті ғарыш кеңістігін пайдалану саласындағы қызметті лицензиялауды жүзеге асыру жөніндегі лицензиар;
2) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті "Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы куәлік" екінші санаттағы рұқсатын беретін уәкілетті орган болып айқындалсын.".
6. "Байланыс саласында қызметтер көрсету бойынша қызметті лицензиялауды жүзеге асыру жөніндегі лицензиарды және байланыс саласындағы екінші санаттағы рұқсаттарды беруге уәкілетті органды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 16 шілдедегі № 543 қаулысында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті:
1) байланыс саласындағы қызметтерді көрсету бойынша қызметті лицензиялауды жүзеге асыру жөніндегі лицензиар;
2) осы қаулыға қосымшаға сәйкес байланыс саласындағы екінші санаттағы рұқсаттарды беруге уәкілетті орган болып айқындалсын.".
7. "Экспорттық бақылау саласында рұқсат беру құжаттарын берудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1083 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 72-73-74, 542-құжат):
1-қосымшада реттік нөмірі 9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9.
"Экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң номенклатурасын (тiзiмiн) бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2008 жылғы 5 ақпандағы № 104 қаулысына сәйкес экспорттық бақылауға жататын өнім: 1-санат бойынша өнім - "Материалдар, химикаттар, микроорганизмдер" мен "уыттар"; 9-санаттағы өнім - қозғалтқыш құрылғылары, ғарыш аппараттары мен қосалқы жабдықтар; Әскери тізім бойынша өнім
1-санат бойынша:
Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi;
9-санат бойынша:
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті;
Әскери тiзiм бойынша:
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi
";
2-қосымшада реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.
Тiзiмдерi, тiзбелерi экспорттық бақылаудың халықаралық режимдерiнде белгiленетiн зымырандық техника, қозғалтқыштар, олардың компоненттерi, зымырандық техника жасау кезiнде қолданылатын жабдық, материалдар мен технологиялар
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық министрлігінің Көлік комитеті
".

5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 437 "Об определении лицензиара по осуществлению лицензирования деятельности в сфере использования космического пространства и уполномоченного органа на выдачу разрешения второй категории "Свидетельство о государственной регистрации космических объектов и прав на них" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 33, ст. 228):
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Определить:
1) Аэрокосмический комитет Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан лицензиаром по осуществлению лицензирования деятельности в сфере использования космического пространства;
2) Аэрокосмический комитет Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан уполномоченным органом на выдачу разрешения второй категории "Свидетельство о государственной регистрации космических объектов и прав на них".".
6. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2015 года № 543 "Об определении лицензиара по осуществлению лицензирования деятельности по предоставлению услуг в области связи и органа, уполномоченного на выдачу разрешений второй категории в области связи":
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Определить Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан:
1) лицензиаром по осуществлению лицензирования деятельности по предоставлению услуг в области связи;
2) органом, уполномоченным на выдачу разрешений второй категории в области связи, согласно приложению к настоящему постановлению.".
7. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1083 "О некоторых вопросах выдачи разрешительных документов в сфере экспортного контроля" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 72-73-74, ст. 542):
в приложении 1:
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9.
Продукция, подлежащая экспортному контролю в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года № 104 "Об утверждении номенклатуры (списка) продукции, подлежащей экспортному контролю": продукция по категории 1- "Материалы, химикаты, "микроорганизмы" и "токсины";
продукция по категории 9 – "двигательные установки, космические аппараты и сопутствующее оборудование";
продукция по Военному списку
По категории 1:
Министерство образования и науки Республики Казахстан, Комитет по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
По категории 9:
Аэрокосмический комитет Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
по Военному списку:
Министерство обороны Республики Казахстан
";
в приложении 2:
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"
5.
Ракетная техника, двигатели, их компоненты, оборудование, материалы и технологии, применяющиеся при создании ракетной техники, списки, перечни которых устанавливаются международными режимами экспортного контроля
Аэрокосмический комитет Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Комитет транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
".

8. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 39 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 7, 31-құжат):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету, сондай-ақ орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді, коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді және олардың филиалдары мен өкiлдiктерін есептік тіркеуді жүзеге асыру қоғам қызметінің негізгі нысанасы болып айқындалсын.";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне қоғам акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын беруді;".
9. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.10.2025 № 915 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 862 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 501 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің қайта аталатын аумақтық бөлімшелері – республикалық мемлекеттік мекемелерінің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің Қостанай, Солтүстік Қазақстан облыстары бойынша өңіраралық байланыс инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің Қостанай, Солтүстік Қазақстан облыстары бойынша өңіраралық байланыс инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің Шығыс Қазақстан, Павлодар облыстары бойынша өңіраралық байланыс инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі - "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің Шығыс Қазақстан, Павлодар облыстары бойынша өңіраралық байланыс инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.

8. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 39 "О создании некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 7, ст. 31):
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основными предметами деятельности общества определить оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организацию работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечение оказания государственных услуг в электронной форме, а также осуществление государственной регистрации прав на недвижимое имущество по месту его нахождения, государственной регистрации юридических лиц, являющихся коммерческими организациями, и учетной регистрации их филиалов и представительств.".
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) передачу Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан прав владения и пользования государственным пакетом акций общества;".
9. Утратил силу постановлением Правительства РК от 30.10.2025 № 915 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Утратил силу постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 862.
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 501
Перечень переименовываемых республиканских государственных учреждений – территориальных подразделений Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
1. Республиканское государственное учреждение "Межрегиональная инспекция связи Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан по Костанайской, Северо-Казахстанской областям" в республиканское государственное учреждение "Межрегиональная инспекция связи Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан по Костанайской, Северо-Казахстанской областям".
2. Республиканское государственное учреждение "Межрегиональная инспекция связи Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской, Павлодарской областям" в республиканское государственное учреждение "Межрегиональная инспекция связи Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской, Павлодарской областям".

3. "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің Ақтөбе, Батыс Қазақстан, Маңғыстау, Атырау облыстары бойынша өңіраралық байланыс инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі - "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің Ақтөбе, Батыс Қазақстан, Маңғыстау, Атырау облыстары бойынша өңіраралық байланыс инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4. "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің Шымкент қаласы және Жамбыл, Түркістан, Қызылорда облыстары бойынша өңіраралық байланыс инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі - "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің Шымкент қаласы және Жамбыл, Түркістан, Қызылорда облыстары бойынша өңіраралық байланыс инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
5. "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің Алматы қаласы және Алматы облысы бойынша өңіраралық байланыс инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі - "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің Алматы қаласы және Алматы облысы бойынша өңіраралық байланыс инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
6. "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің Астана қаласы және Ақмола, Қарағанды облыстары бойынша өңіраралық байланыс инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі - "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің Нұр-Сұлтан қаласы және Ақмола, Қарағанды облыстары бойынша өңіраралық байланыс инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 501 қаулысына
2-қосымша
Қайта аталатын мемлекеттік кәсіпорындардың тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің "Қазарнаулыэкспорт (Казспецэкспорт)" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны –Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің "Қазарнаулыэкспорт (Казспецэкспорт)" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.

3. Республиканское государственное учреждение "Межрегиональная инспекция связи Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан по Актюбинской, Западно-Казахстанской, Мангистауской, Атырауской областям" в республиканское государственное учреждение "Межрегиональная инспекция связи Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан по Актюбинской, Западно-Казахстанской, Мангистауской, Атырауской областям".
4. Республиканское государственное учреждение "Межрегиональная инспекция связи Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан по городу Шымкенту и Жамбылской, Туркестанской, Кызылординской областям" в республиканское государственное учреждение "Межрегиональная инспекция связи Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан по городу Шымкенту и Жамбылской, Туркестанской, Кызылординской областям".
5. Республиканское государственное учреждение "Межрегиональная инспекция связи Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан по городу Алматы и Алматинской области" в республиканское государственное учреждение "Межрегиональная инспекция связи Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан по городу Алматы и Алматинской области".
6. Республиканское государственное учреждение "Межрегиональная инспекция связи Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан по городу Астане и Акмолинской, Карагандинской областям" в республиканское государственное учреждение "Межрегиональная инспекция связи Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан по городу Нур-Султану и Акмолинской, Карагандинской областям".
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 501
Перечень переименовываемых республиканских государственных предприятий
1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Қазарнаулыэкспорт (Казспецэкспорт)" Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Қазарнаулыэкспорт (Казспецэкспорт)" Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігінің "Мемлекеттік радиожиілік қызметі" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны – Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігінің "Мемлекеттік радиожиілік қызметі" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
3. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Аэроғарыш комитетінің "Инфракос" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Аэроғарыш комитетінің "Инфракос" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
4. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Аэроғарыш комитетінің "Ғарыш-Экология" ғылыми-зерттеу орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Аэроғарыш комитетінің "Ғарыш-Экология" ғылыми-зерттеу орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
5. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Қазгеодезия" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі Геодезия және картография комитетінің "Қазгеодезия" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
6. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Ұлттық картографиялық-геодезиялық қоры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Геодезия және картография комитетінің "Ұлттық картографиялық-геодезиялық қоры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
7. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі Мемлекеттік материалдық резервтер комитетінің "Резерв" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Мемлекеттік материалдық резервтер комитетінің "Резерв" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 501 қаулысына
3-қосымша
Акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі мен оның ведомстволарына берілетін заңды тұлғалардың тізбесі

2. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственная радиочастотная служба" Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственная радиочастотная служба" Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
3. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Инфракос" Аэрокосмического комитета Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Инфракос" Аэрокосмического комитета Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Научно-исследовательский центр "Ғарыш-Экология" Аэрокосмического комитета Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Научно-исследовательский центр "Ғарыш-Экология" Аэрокосмического комитета Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
5. Республиканское государственное казенное предприятие "Казгеодезия" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное казенное предприятие "Казгеодезия" Комитета геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
6. Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный картографо-геодезический фонд" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное казенное предприятие "Национальный картографо-геодезический фонд" Комитета геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
7. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Резерв" Комитета по государственным материальным резервам Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Резерв" Комитета по государственным материальным резервам Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 501
Перечень юридических лиц, права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия которых передаются Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан и его ведомствам

1. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне:
Акционерлік қоғамдар:
"Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" акционерлік қоғамы;
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитетіне:
Акционерлік қоғамдар:
"Бәйтерек" Қазақстан-Ресей бірлескен кәсіпорны" акционерлік қоғамы;
"Республикалық ғарыштық байланыс орталығы" акционерлік қоғамы;
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
"Ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы" акционерлік қоғамы.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестік:
"Ғалам" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 501 қаулысына
4-қосымша
Акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігіне берілетін заңды тұлғалардың тізбесі
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігіне:
Акционерлік қоғамдар:
"Әскери-стратегиялық зерттеулер орталығы" акционерлік қоғамы;
"Қазтехнологиялар" акционерлік қоғамы;
"Қазақстан инжиниринг" (Kazakhstan Engineering)" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы.

1. Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан:
Акционерные общества:
акционерное общество "Национальный инфокоммуникационный холдинг "Зерде";
некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
2. Аэрокосмическому комитету Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан:
Акционерные общества:
акционерное общество Совместное Казахстанско-Российское предприятие "Байтерек";
акционерное общество "Республиканский центр космической связи";
акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары";
акционерное общество "Национальный центр космических исследований и технологий".
Товарищество с ограниченной ответственностью:
товарищество с ограниченной ответственностью "Ғалам".
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 501
Перечень юридических лиц, права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия которых передаются Министерству индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Министерству индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан:
Акционерные общества:
акционерное общество "Центр военно-стратегических исследований";
акционерное общество "Казтехнологии";
акционерное общество "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (KazakhstanEngineering)".