Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысы.
"Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 28-бабының 3-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.05.2026 № 372 қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2020 № 960 қаулысымен.
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы № 1176 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1370 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 32-33, 399-құжат).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2020 № 960 қаулысымен.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 24 маусымдағы
№ 429 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.05.2026 № 372 қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарының ұзақ сақтаудағыны қоспағанда, қару-жараққа қабылданған ойық жауынгерлік қол атыс қаруынан (бұдан әрі – жауынгерлік қару) бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларын қалыптастыру жөніндегі, сондай-ақ ішкі істер органдарының жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларын қалыптастыру жөніндегі қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасы ұзақ сақтаудағыны қоспағанда, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының уәкілетті бөліністерінің сақтауындағы қару-жараққа қабылданған жауынгерлік қарудан бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың ведомстволық коллекциялары, сондай-ақ ішкі істер органдарының уәкілетті бөліністерінде сақтаудағы жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың ведомстволық коллекциялары болып табылады.

Об утверждении Правил формирования Государственной пулегильзотеки
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № 429.
В соответствии с подпунктом 3-1) статьи 28 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в реадкции постановления Правительства РК от 08.05.2026 № 372.
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования Государственной пулегильзотеки.
2. Признать утратившими силу:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 31.12.2020 № 960;
2) подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1370 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года № 1176" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 32-33, ст. 399).
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2020 № 960.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 июня 2019 года № 429
Правила
формирования Государственной пулегильзотеки
Глава 1. Общие положения
Сноска. Правила в реадкции постановления Правительства РК от 08.05.2026 № 372 (порядок введения в действие см. п.2).
1. Настоящие Правила формирования Государственной пулегильзотеки (далее – Правила) определяют порядок организации и осуществления деятельности Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов по формированию ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки контрольно отстрелянных пуль и гильз из принятого на вооружение, за исключением находящегося на длительном хранении, нарезного боевого ручного стрелкового оружия (далее – боевое оружие), а также органов внутренних дел по формированию ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки контрольно отстрелянных пуль и гильз боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия.
2. Государственная пулегильзотека представляет собой хранящиеся в уполномоченных подразделениях Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов ведомственные коллекции контрольно отстрелянных пуль и гильз из принятого на вооружение, за исключением находящегося на длительном хранении, боевого оружия, а также хранящиеся в уполномоченных подразделениях органов внутренних дел ведомственные коллекции контрольно отстрелянных пуль и гильз из боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия.

3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау үшін ату – Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының уәкілетті тұлғаларының Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларын қалыптастыру үшін құзыреті бойынша жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруынан атуы;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің криминалистикалық оқ-гильза қоймасы (бұдан әрі – ІІМ КОГҚ) – осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген қаруды қоспағанда, тергеу әрекеттері барысында алынған қару ізі бар оқтардың, гильзалар мен патрондардың, сондай-ақ ұрланған (жоғалған) немесе алып қойылған, табылған, ерікті түрде тапсырылған ойық ұңғылы атыс қаруынан, оның ішінде ойық ұңғылы атыс қаруына арналған патрондарға әзірленген және (немесе) қайта жасалған тегіс ұңғылы қарудан эксперименттік атылған оқтар мен гильзалардың, ұңғысыз атыс қаруынан, газды, жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар газды қарудан атылған гильзалардың коллекциялары;
3) қару иесі – қаруды иеленуге, алып жүруге және сақтауға арналған рұқсат негізінде қаруды иеленетін жеке немесе заңды тұлға;
4) Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру – Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының құзыреті бойынша уәкілетті бөліністері жүзеге асыратын жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін ату, бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды есепке алу, сақтау, ауыстыру, алып қою және жою жөніндегі іс-шаралар кешені;
5) уәкілетті бөлініс – Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларын қалыптастыру жөніндегі қызметті ұйымдастыруға және жүзеге асыруға жауапты қару-жарақ және (немесе) тылдық қамтамасыз ету (материалдық-техникалық қамтамасыз ету) қызметінің құрылымдық бөлінісі;
6) эксперименттік ату – зерттеу жүргізу үшін алып қойылған, табылған, ерікті түрде тапсырылған ойық ұңғылы атыс қаруынан, оның ішінде ойық атыс қаруына арналған патрондарға әзірленген және (немесе) қайта жасалған тегіс ұңғылы қарудан оқтар мен гильзаларды ату, ұңғысыз атыс қаруынан, газды қарудан, жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар газды қарудан атылған гильзалар.
2-тарау. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларының объектілері

3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) контрольный отстрел – отстрел уполномоченными лицами Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия по компетенции для формирования ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки;
2) криминалистическая пулегильзотека Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – КПГТ МВД) – коллекция пуль, гильз и патронов со следами оружия, изъятых в ходе следственных действий, а также пуль и гильз контрольно отстрелянных из похищенного (утраченного) или экспериментально отстрелянных из изъятого, найденного, добровольно сданного огнестрельного нарезного оружия, в том числе гладкоствольного оружия, изготовленного и (или) переделанного под патроны для огнестрельного нарезного оружия, гильз отстрелянных из огнестрельного бесствольного оружия, газового, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия, за исключением оружия, указанного в пункте 5 настоящих Правил;
3) владелец оружия – физическое или юридическое лицо, владеющее оружием на основании разрешения на приобретение, ношение и хранение оружия;
4) формирование Государственной пулегильзотеки – комплекс мероприятий по контрольному отстрелу боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия, учету, хранению, замене, изъятию и уничтожению контрольно отстрелянных пуль и гильз, осуществляемых уполномоченным подразделением Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов по компетенции;
5) уполномоченное подразделение – структурное подразделение службы вооружения и (или) тылового обеспечения (материально-технического обеспечения) Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов, ответственное за организацию и осуществление деятельности по формированию ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки;
6) экспериментальный отстрел – отстрел пуль и гильз из изъятого, найденного, добровольно сданного огнестрельного нарезного оружия, в том числе гладкоствольного оружия, изготовленного и (или) переделанного под патроны для огнестрельного нарезного оружия, гильз, отстрелянных из огнестрельного бесствольного оружия, газового оружия, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия для проведения исследований.
Глава 2. Объекты ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки

4. Жауынгерлік қарудан, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруынан, оның ішінде:
1) негізгі із қалдыратын бөлшектері (оқжатары, ұңғы оқпаны, шүріппесі, шаппасы ауыстырылған немесе механикалық өңделген) жөндеуден өткен жауынгерлік қарудан, сондай-ақ азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруынан;
2) сатқанға дейін өнім беруші кәсіпорындар шетелден әкелген, сондай-ақ Қазақстан Республикасында өндірілген және Қазақстан Республикасының аумағында сатуға арналған;
3) тіркеу және сақтау мен алып жүруге рұқсат ресімдеу алдында Қазақстан Республикасының азаматы шет елден сатып алған;
4) беру немесе сату алдында кәсіпорындар және (немесе) ұйымдар беретін немесе сататын;
5) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатуды жүзеге асыратын ұйымдарда сатып алынатын жаңа ойық ұңғылы атыс қаруын қоспағанда, азаматтық ойық ұңғылы атыс қаруын сақтауға, сақтау мен алып жүруге, жоюға рұқсат алу кезінде Қазақстан Республикасының азаматына тиесілі;
6) ішкі істер органдарында (бұдан әрі – ІІО) сақтау мен алып жүруге рұқсат ресімдеудің алдында ойық ұңғылы марапаттық атыс қаруынан бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалар Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларының объектілері болып табылады.
5. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясына:
1) калибрі 11,56 мм асатын ойық ұңғылы атыс қаруынан;
2) қарудың оқтары мен гильзаларынан сапалы эксперименттік іздер алу мүмкін болмаған жағдайда із қалдыратын бөлшектері қатты коррозияға ұшыраған атыс қаруынан;
3) ауыспалы ұңғылары немесе тегіс ұңғылардағы ойық қондырмалары бар қаруды қоспағанда, аңшылық тегіс ұңғылы қарудан атылған оқтар мен гильзалар орналастырылмайды.
6. Жаңадан дайындалатын, сондай-ақ зауыттық жағдайларда қайта жасалатын, жөнделетін азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін ату дайындаушы кәсіпорындарда жүргізіледі, оған аумақтық тиесілілік бойынша полиция департаментінің қызметкерлерінен тұратын комиссия қатысады.
Жаңадан дайындалатын, сондай-ақ зауыттық жағдайларда қайта жасалатын, жөнделетін жауынгерлік қарудан бақылау үшін ату дайындаушы кәсіпорындарда жүргізіледі, оған әскери өкілдіктің лауазымды тұлғасы қатысады.
Бақылау үшін ату туралы жазбалар жаңадан дайындалатын, қайта жасалатын, жөнделетін отандық қарудың зауыттық паспорттарына енгізіледі.
Қорғаныс-өнеркәсіп кешені ұйымдарында әскери өкілдіктер болмаған жағдайларда жаңадан дайындалатын, сондай-ақ зауыттық жағдайларда қайта жасалатын, жөнделетін жауынгерлік қарудан бақылау үшін ату дайындаушы кәсіпорындарда жүргізіледі, оған кәсіпорынның өнім сапасын бақылау жөніндегі бөлінісінің (техникалық бақылау бөлімі) қызметкері қатысады.
Қару иесі немесе мемлекеттік қорғаныс тапсырысын алушы жауынгерлік, азаматтық немесе қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруын алғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей дайындаушы кәсіпорынға оның жеткізілгені туралы хабарлама жібереді.
Азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалар осы Қағидалардың 26-тармағына сәйкес дайындаушы кәсіпорындарда буып-түйіледі және қару иесінен азаматтық немесе қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруының жеткізілгені туралы хабарлама алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалар Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясына орналастыру үшін аумақтық тиесілілігі бойынша полиция департаментіне жіберледі.
Жауынгерлік қарудан бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалар осы Қағидалардың 26-тармағына сәйкес дайындаушы кәсіпорындарда буып-түйіледі және жауынгерлік қарудың жеткізілгені туралы хабарлама алынғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалар Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясына орналастыру үшін мемлекеттік қорғаныс тапсырысын алушыға жібереді.

4. Объектами ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки являются контрольно отстрелянные пули и гильзы из боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия, в том числе из:
1) прошедшего ремонт основных следообразующих деталей (патронник, канал ствола, затвор, замена или механическая обработка бойка) боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия;
2) ввезенного предприятиями-поставщиками из-за границы, а также произведенного в Республике Казахстан и предназначенного для реализации на территории Республики Казахстан до его реализации;
3) приобретенного гражданином Республики Казахстан за границей перед его регистрацией и оформлением разрешения на хранение и ношение;
4) передаваемого или продаваемого предприятиями и (или) организациями перед передачей или продажей;
5) принадлежащего гражданину Республики Казахстан при получении разрешения на хранение, хранение и ношение, уничтожение гражданского огнестрельного нарезного оружия, за исключением приобретаемого нового огнестрельного нарезного оружия в организациях, осуществляющих торговлю гражданским и служебным оружием и патронов к нему;
6) наградного огнестрельного оружия с нарезным стволом, которое отстреливается перед оформлением разрешения на его хранение и ношение в органе внутренних дел (далее – ОВД).
5. В ведомственные коллекции Государственной пулегильзотеки не помещаются пули и гильзы, отстрелянные из:
1) огнестрельного нарезного оружия калибра более 11,56 мм;
2) огнестрельного оружия с сильно коррозированными следообразующими деталями в случае невозможности получения качественных экспериментальных следов оружия на пулях и гильзах;
3) охотничьего гладкоствольного оружия, за исключением оружия с наличием сменных стволов или нарезных вставок в гладкоствольных стволах.
6. Контрольные отстрелы вновь изготавливаемого, а также переделываемого, ремонтируемого в заводских условиях гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия производятся на предприятиях-изготовителях с участием комиссии из числа сотрудников департамента полиции по территориальности.
Контрольные отстрелы вновь изготавливаемого, а также переделываемого, ремонтируемого в заводских условиях боевого оружия производятся на предприятиях-изготовителях с участием должностного лица военного представительства.
Записи о контрольном отстреле вносятся в заводские паспорта на вновь изготавливаемое, переделываемое, ремонтируемое отечественное оружие.
В случаях, когда в организациях оборонно-промышленного комплекса отсутствуют военные представительства, контрольные отстрелы вновь изготавливаемого, а также переделываемого, ремонтируемого в заводских условиях боевого оружия производятся на предприятиях-изготовителях с участием сотрудника подразделения предприятия по контролю за качеством продукции (отдел технического контроля).
Владелец оружия или получатель государственного оборонного заказа после получения боевого, гражданского или служебного огнестрельного нарезного оружия не позднее трех рабочих дней направляет уведомление о доставке предприятию-изготовителю.
Контрольно отстрелянные пули и гильзы из гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия упаковываются на предприятиях-изготовителях в соответствии с пунктом 26 настоящих Правил и направляются в департамент полиции по территориальности для помещения контрольно отстрелянных пуль и гильз в ведомственную коллекцию Государственной пулегильзотеки после получения уведомления от владельца оружия о доставке гражданского или служебного огнестрельного нарезного оружия в течение пяти рабочих дней.
Контрольно отстрелянные пули и гильзы, отстрелянные из боевого оружия, упаковываются на предприятиях-изготовителях в соответствии с пунктом 26 настоящих Правил и направляются получателю государственного оборонного заказа для помещения контрольно отстрелянных пуль и гильз в ведомственную коллекцию Государственной пулегильзотеки после получения уведомления о доставке боевого оружия в течение пяти рабочих дней.

7. Қарулы Күштерде, басқа әскерлер мен әскери құралымдарда, арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарында жауынгерлік қарудан бақылау үшін ату мақсатында комиссия құрылады, оған қарудың ведомстволық коллекциясының қалыптастырылуына, сақталуы мен есепке алынуына жауапты уәкілетті бөліністің қызметкері қатысады.
8. Азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін атуды ІІО бөліністерінде комиссия жүзеге асырады, оның құрамына азаматтық және қызметтік қару айналымын бақылау, жедел-криминалистикалық, қаржымен қамтамасыз ету бөліністерінің және уәкілетті бөліністің қызметкерлері кіреді.
ІІО бөліністерінің қызметкерлері өзі құзыреті шегінде келесі функцияларды жүзеге асырады:
азаматтық және қызметтік қару айналымын бақылау бөлінісінің қызметкері:
ІІО бөліністерінде азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін ату жөнінде комиссия құру туралы бұйрық жобасын дайындау;
азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруын бақылау үшін атудың уақтылы жүргізілуін бақылау;
жедел-криминалистикалық бөліністің қызметкері:
азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруының таңбалау және нөмірлік белгілерін рұқсат беру құжатында көрсетілген деректермен салыстыра тексеру;
азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруының зауыттық сипаттамаларға сәйкестігін тексеру, сондай-ақ конструкциясына енгізілген өзгерістерді немесе оның жөнделгенін анықтау;
азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруы бөліктерінің және механизмдерінің өзара әрекетке түсуін, сондай-ақ ұсынылған оқ-дәрілердің осы Қағидалардың 19 және 20-тармақтарының талаптарына сәйкестігін тексеру;
бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың сапалы әрі зерттеуге жарамды үлгілерін алу үшін азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруын бақылау үшін атуды жүргізу;
Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясының электрондық массивін қалыптастыру;
уәкілетті бөліністің қызметкері:
Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларындағы жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды буып-түю, есепке алу, сақтау, ауыстыру, алып қою және жою.
9. Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруы бөліктерінің бір-бірімен әрекетке түсуін тексеру кезінде ақау (жарамсыздық) анықталған жағдайда бақылау үшін ату жүргізілмейді. Комиссия осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ойық ұңғылы атыс қаруының ақауы (жарамсыздығы) анықталғаны туралы акт жасайды.
Көрсетілген ойық ұңғылы атыс қаруының ақауын (жарамсыздығын) жою немесе оны жөндеу мақсатына ол бақылау үшін атудың бастамашысына (уәкілетті бөлініске немесе қару иесіне) қайтарылады.

7. Для контрольного отстрела боевого оружия в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, специальных государственных и правоохранительных органах создаются комиссии с участием сотрудника уполномоченного подразделения, ответственного за формирование ведомственной коллекции, сохранность и учет оружия.
8. Контрольный отстрел гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия осуществляется в подразделениях ОВД комиссией, в состав которой включаются сотрудники подразделений: по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия, оперативно-криминалистического, финансового обеспечения и уполномоченного подразделения.
В пределах своей компетенции сотрудники подразделений ОВД осуществляют следующие функции:
сотрудник подразделения по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия:
подготовку проекта приказа о создании комиссии по контрольному отстрелу гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия в подразделениях ОВД;
контроль за своевременностью проведения контрольного отстрела гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия;
сотрудник оперативно-криминалистического подразделения:
сверку маркировочных и номерных обозначений гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия с данными, указанными в разрешительном документе;
проверку соответствия гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия заводским характеристикам, а также выявление внесенных в конструкцию изменений или ремонта;
проверку взаимодействия частей и механизмов гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия, а также соответствие предоставленных боеприпасов требованиям пунктов 19 и 20 настоящих Правил;
проведение контрольного отстрела гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия для получения качественных и пригодных для исследования образцов контрольно отстрелянных пуль и гильз;
формирование электронного массива ведомственной коллекции Государственной пулегильзотеки;
сотрудник уполномоченного подразделения: упаковку, учет, хранение, замену, изъятие и уничтожение контрольно отстрелянных пуль и гильз из боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия, находящихся в ведомственных коллекциях Государственной пулегильзотеки.
9. В случае выявления дефектов (неисправностей) при проверке взаимодействия частей боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия контрольный отстрел не производится. Комиссией составляется акт о выявлении дефектов (неисправностей) огнестрельного нарезного оружия по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Указанное огнестрельное нарезное оружие возвращается инициатору контрольного отстрела (уполномоченному подразделению или владельцу оружия) для устранения дефектов (неисправностей) или его ремонта.

10. Ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін ату, сондай-ақ бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды жою жөніндегі комиссия құрамын мемлекеттік органның уәкілетті басшысы немесе әскери бөлім командирі бекітеді.
11. Оқ-дәрі бөлу, жауынгерлік қарудан бақылау үшін атылатын жерге қаруды тасымалдау Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының күштері мен құралдары есебінен жүргізіледі.
Бақылау үшін атылатын азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруы мен оның патрондарын қару иесі (жеке тұлға немесе сенімхат негізінде заңды тұлғаның өкілі (бұдан әрі – сенімхат бойынша өкіл) бақылау үшін ату жүргізілетін орынға өздері жеткізеді.
12. Бақылау үшін атылатын қаруды, сондай-ақ бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды уәкілетті бөліністің қызметкері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қару атуды және ведомстволық коллекцияға орналастырылған бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды тіркеу журналында тіркейді.
13. Қару иесі немесе сенімхат бойынша өкіл қаруды тіркелген жердегі аумақтық ІІО-ға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруын бақылау үшін ату жүргізу туралы өтінішпен жүгінеді.
14. Азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін атуды ІІО қару иесінің немесе сенімхат бойынша өкілдің өтініші тіркелгеннен кейін апта сайын сәрсенбі күндері жүргізеді, оған қару иесі немесе сенімхат бойынша өкіл қатысады. Бақылау үшін атылған қару ату жүргізілген күні иесіне немесе сенімхат бойынша өкілге қайтарылады.
15. Бақылау үшін ату нәтижелері жауынгерлік қару үшін екі данада, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруы үшін үш данада осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау үшін ату актісімен ресімделеді.
Жауынгерлік қарудан бақылау үшін ату актісінің бір данасы уәкілетті бөліністің сақтауында қалады, екіншісі ату үшін қару ұсынған бөлініске немесе ұйымға беріледі.
Азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін ату актісінің бір данасы бақылау-қадағалау немесе қару иесінің жеке ісіне енгізу үшін азаматтық және қызметтік қару айналымын бақылау бөлінісіне беріледі, екіншісі қару иесіне немесе сенімхат бойынша өкілге беріледі, үшіншісі бақылау үшін атылған оқтармен және гильзалармен бірге уәкілетті бөліністе сақталады.
Бақылау үшін ату актілері 10 жыл сақталады, содан соң белгiленген тәртiппен жойылады.

10. Состав комиссии по контрольному отстрелу огнестрельного нарезного оружия, а также уничтожению контрольно отстрелянных пуль и гильз утверждается уполномоченным руководителем государственного органа или командиром воинской части.
11. Выделение боеприпасов, транспортировка оружия к месту контрольного отстрела боевого оружия производятся за счет сил и средств Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов.
Гражданское и служебное огнестрельное нарезное оружие, подлежащее контрольному отстрелу, и патроны к нему доставляются владельцем оружия (физическим лицом или представителем на основе доверенности юридического лица (далее – представитель по доверенности) к месту проведения контрольного отстрела самостоятельно.
12. Подлежащее контрольному отстрелу оружие, а также контрольно отстрелянные пули и гильзы регистрируются сотрудником уполномоченного подразделения в журнале регистрации отстрела оружия и контрольно отстрелянных пуль и гильз, помещенных в ведомственную коллекцию, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
13. Владелец оружия или представитель по доверенности самостоятельно обращаются с заявлением о проведении контрольного отстрела гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в территориальный ОВД по месту регистрации оружия.
14. Контрольный отстрел гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия производится ОВД после регистрации заявления владельца оружия или представителя по доверенности еженедельно по средам в присутствии владельца оружия или его представителя по доверенности. Контрольно отстрелянное оружие в день отстрела возвращается владельцу или представителю по доверенности.
15. Результаты контрольного отстрела оформляются актом контрольного отстрела по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам в двух экземплярах для боевого оружия, в трех экземплярах – для гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия.
Один экземпляр акта контрольного отстрела боевого оружия остается на хранении в уполномоченном подразделении, второй передается подразделению или организации, предоставившей оружие для отстрела.
Один экземпляр акта контрольного отстрела гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия передается в подразделение по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия для внесения в контрольно-наблюдательное или личное дело владельца оружия, второй передается владельцу оружия или представителю по доверенности, третий хранится вместе с контрольно отстрелянными пулями и гильзами в уполномоченном подразделении.
Акты контрольного отстрела хранятся десять лет, после чего уничтожаются в установленном порядке.

16. Бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды уәкілетті бөліністің қызметкері осы Қағидалардың 26-тармағына сәйкес буып-түйеді.
3-тарау. Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруын бақылау үшін атуды жүргізу тәртібі
17. Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруын бақылау үшін ату бес жылда бір рет жүргізіледі.
Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруын бақылау үшін ату:
1) жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруының негізгі із қалдыратын бөлшектері (оқжатары, ұңғы оқпаны, шүріппесі, шаппасы ауыстырылған немесе механикалық өңделген) жөндеуден өткен;
2) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатуды жүзеге асыратын ұйымдарда сатып алынатын ойық ұңғылы жаңа атыс қаруын қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматына тиесілі қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге және азаматтық ойық ұңғылы атыс қаруын жоюға рұқсат алынған жағдайларда бақылау үшін атудың соңғы жүргізілген мерзімдеріне қарамастан жүргізіледі.
Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруын, оның ішінде:
1) сатқанға дейін жеткізуші кәсіпорындар шетелден әкелген, сондай-ақ Қазақстан Республикасында өндірілген және Қазақстан Республикасының аумағында сатуға арналған қаруды;
2) ІІО-да сақтауға және алып жүруге рұқсатты ресімдеу алдында атылатын ойық ұңғылы марапаттық атыс қаруын бақылау үшін ату он жылда бір рет жүргізіледі.
Кәсiпорындар және (немесе) ұйымдар беретін немесе сататын жауынгерлiк, азаматтық және қызметтiк ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін атудың соңғы жүргiзілген мерзiмi екi жылдан асып кетсе, оларды берерден немесе сатардан бұрын бақылау үшін ату жүргiзiледi.
18. Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруын бақылау үшін ату тирлерде, оқу орталықтарының атыс орындарында немесе қаруды қауіпсіз ұстау шараларын сақтай отырып, арнайы оқ тұтқыштармен жабдықталған үй-жайларда жүргiзiледi.
19. Ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін атуды жүргізгенде қабықшалы немесе қабықшасыз экспансивті емес оқпен стандартты ұнтақ заряды бар қарудың әрбір данасына арналған штаттық патрондар пайдаланылады.
20. Ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін атуды жүргізгенде:
1) гильзасында металл коррозиясы бар, майысқан, сырылған, лак-бояу қабаты бұзылған, оның ішінде қарудың із қалдыратын бөлшектерімен байланыстан зақымданған және (немесе) оқ гильзаның аузына дұрыс бекітілмеген және (немесе) капсюль гильза түбінен көтеріліп тұратын патрон;

16. Контрольно отстрелянные пули и гильзы упаковываются согласно пункту 26 настоящих Правил сотрудником уполномоченного подразделения.
Глава 3. Порядок проведения контрольного отстрела боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия
17. Контрольный отстрел боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия проводится один раз в пять лет.
Контрольный отстрел боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия проводится вне зависимости от сроков проведения последнего контрольного отстрела в случаях:
1) проведения ремонта основных следообразующих деталей (патронник, канал ствола, затвор, замена или механическая обработка бойка) боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия;
2) получения разрешения на хранение, хранение и ношение оружия, принадлежащего гражданину Республики Казахстан, и уничтожения гражданского огнестрельного нарезного оружия, за исключением приобретаемого нового огнестрельного нарезного оружия в организациях, осуществляющих торговлю гражданским и служебным оружием и патронов к нему.
Контрольный отстрел боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия проводится один раз в десять лет, в том числе:
1) ввезенного предприятиями-поставщиками из-за границы, а также произведенного в Республике Казахстан и предназначенного для реализации на территории Республики Казахстан до его реализации;
2) наградного огнестрельного оружия с нарезным стволом, которое отстреливается перед оформлением разрешения на его хранение и ношение в ОВД.
Контрольный отстрел боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия, передаваемого или продаваемого предприятиями и (или) организациями, перед передачей или продажей проводится в случаях, если срок проведения последнего контрольного отстрела превышает два года.
18. Контрольный отстрел боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия производится в тирах, на стрельбищах учебных центров или специально оборудованных помещениях в пулеулавливатели с соблюдением мер безопасного обращения с оружием.
19. Контрольный отстрел огнестрельного нарезного оружия производится с использованием патронов, штатных для каждого экземпляра оружия со стандартным пороховым зарядом, снаряженных неэкспансивными оболочечными или безоболочечными пулями.
20. При производстве контрольного отстрела огнестрельного нарезного оружия не используются:
1) патрон, у которого на гильзе имеются коррозия металла, вмятины, царапины, повреждения лакокрасочного слоя, в том числе от контакта со следообразующими деталями оружия, и (или) пуля недостаточно закреплена в дульце гильзы, и (или) капсюль выступает выше поверхности дна гильзы;

2) ұнтақ зарядының салмағы азайтылған штаттық патрон;
3) жарқырағыш, бронь бұзғыш-өртегіш патрон пайдаланылмайды.
21. Бақылау үшін атардан бұрын жауынгерлік қаруды уәкілетті бөлініс қызметкері, ал азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруын қарудың иесі немесе сенімхат бойынша өкіл өзі тазалайды. Зауыттық және консервациялаушы майынан тазартылады, ұңғы оқпаны, барабан каморасы мен бекітпенің патрон тiреуiшi сүртіледi.
22. Бақылау үшін ату кезінде ойық ұңғылы атыс қаруының әрбір данасынан бақылау үшін атылған оқ пен гильза кемінде үшеу болуы қажет, бұл мына қаруларға қатысты емес:
1) тегiс ұңғыларда ауыстырылатын ұңғысы немесе ойық қондырмалары бар қару. Оларды бақылау үшін ату кезінде әрбір ұңғыдан бақылау үшін кемінде үш рет оқ пен гильза ату қажет;
2) дыбыссыз атуға арналған құрылғысы бар – қондырғымен де, қондырғысыз да бақылау үшін кемінде үш оқ пен гильза ату қажет;
3) револьверлер. Револьверлерден бақылау үшін ату кезінде барабанның әрбiр каморасынан бақылау үшін атылған екi оқ пен гильза алу қажет. Револьверлерден бақылау үшін ату алдымен қабықшалы, содан кейiн қорғасын оқпен оқталған патрондармен жүргізіледі.
23. Автоматты ойық ұңғылы атыс қаруынан ату бір-бірден оқ ату режимінде жүргізіледі.
24. Бақылау үшін ату нәтижесінде алынған оқтар ұңғы оқпанының ізімен қатар оларда кедергінің салдарынан деформация мен түзілімдердің болмауы тұрғысынан тексеріледі.
25. Ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін атуды жүргізгенде бақылау үшін атуды жүзеге асыратын адам бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың қарудың басқа даналарынан атылған оқтармен және гильзалармен ауысып кету мүмкіндігін жоққа шығарады.
26. Қарудың әрбір данасын немесе қосымша (ауыстырылатын) ұңғыларды немесе тегіс ұңғылы қарулардағы ойық қондырмаларды, дыбыссыз атуға арналған құрылғыны қолдана отырып бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалар бөлек-бөлек берік полиэтилен пакеттерге буып-түйіледі, бұл ретте әрбір оқ пен гильза жұмсақ, құрғақ қағазға (мақтаға) оралады. Пакеттің ішіне қағаз қиындысы салынып, онда органның атауы, қарудың түрі, моделі, калибрі, сериясы, нөмірі мен шыққан жылы, қару иесінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), атауы, мемлекеттік органның бөлінісі, атылған күні көрсетіледі, уәкілетті органның мөрімен, оның ведомстволық коллекцияның қалыптастырылуына, есепке алынуына және сақталуына жауапты қызметкерінің қолымен куәландырылады. Бұдан кейін пакет оның ішіндегіні пакеттің бүтіндігін бұзбай алуды жоққа шығаратын тәсілмен жабылады.

2) штатный патрон со сниженной массой порохового заряда;
3) трассирующий, бронебойно-зажигательный патрон.
21. Перед контрольным отстрелом боевое оружие очищается сотрудником уполномоченного подразделения, а гражданское и служебное огнестрельное нарезное оружие – владельцем оружия или представителем по доверенности самостоятельно. Удаляется заводская и консервирующая смазка, протираются канал ствола, каморы барабана и патронный упор затвора.
22. При контрольном отстреле из каждого экземпляра огнестрельного нарезного оружия необходимо отстрелять не менее трех контрольно отстрелянных пуль и гильз, за исключением оружия:
1) с наличием сменных стволов или нарезных вставок в гладкоствольных стволах. При их контрольном отстреле необходимо отстрелять не менее трех контрольно отстрелянных пуль и гильз из каждого ствола;
2) с приспособлением для бесшумной стрельбы – не менее трех контрольно отстрелянных пуль и гильз как с приспособлением, так и без него;
3) револьверов. При контрольном отстреле револьверов необходимо получить по две контрольно отстрелянные пули и гильзы из каждой каморы барабана. Контрольный отстрел револьверов производится сначала патронами, снаряженными оболочечными, а затем свинцовыми пулями.
23. Выстрелы из автоматического огнестрельного нарезного оружия производятся в режиме одиночного огня.
24. Полученные в результате контрольного отстрела пули проверяются на отсутствие деформаций и образования на них наряду со следами канала ствола следов от преград.
25. При проведении контрольного отстрела огнестрельного нарезного оружия лицом, осуществляющим контрольный отстрел, исключается возможность подмены контрольно отстрелянных пуль и гильз пулями и гильзами, отстрелянными из других экземпляров оружия.
26. Контрольно отстрелянные пули и гильзы каждого экземпляра оружия или с применением дополнительных (сменных) стволов или нарезных вставок в гладкоствольных стволах с приспособлением для бесшумной стрельбы упаковываются в отдельные прочные полиэтиленовые пакеты, при этом каждая пуля и гильза заворачиваются в мягкую сухую бумагу (вату). Внутрь пакета помещается отрезок бумаги, на котором указываются наименование органа, вид, модель, калибр, серия, номер и год выпуска оружия, фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование владельца оружия, подразделения государственного органа, дата отстрела, заверяется печатью уполномоченного подразделения, подписью сотрудника, ответственного за формирование, учет и сохранность ведомственной коллекции. После чего пакет закрывается способом, исключающим доступ к содержимому пакета без нарушения его целостности.

27. Бұрын жоғалған (ұрланған) жауынгерлік, азаматтық, қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруын Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясына орналастыру мақсатында бақылау үшін ату осы қару жоғалғанға (ұрланғанға) дейін одан бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды да, сонымен қатар ол табылғаннан және оның жоғалу (ұрлану) фактісі бойынша процестік шешім қабылданғаннан кейін одан атылған эксперименттік оқтар мен гильзаларды да КОГҚ массиві бойынша тексергеннен кейін жүргізіледі.
4-тарау. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларының бақылау үшін атылған оқтары мен гильзаларын есепке алу, сақтау, ауыстыру, алу және жою
28. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциялары заттай сақталады. Заттай ведомстволық коллекциялармен қатар бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың суреттерінің электрондық массиві құрылуы мүмкін, ол Ішкі істер министрлігімен келісім бойынша автоматтандырылған цифрлық баллистикалық жүйелерді (бұдан әрі – АЦБЖ) пайдалану арқылы құрылады.
Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциялары қару тұрған жердегі мемлекеттік органның бірінші басшысы айқындайтын уәкілетті бөліністе сақталады.
29. Азаматтық және қызметтік қару айналымын бақылау бөлінісінің қызметкері қару иесіне азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатуды жүзеге асыратын ұйымдардан сатып алынған ойық ұңғылы атыс қаруын сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсат бергеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық және қызметтік қаруды бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалар сақталатын жердегі полиция департаментіне оларды салып жіберу және есепке қою және қару иесінің тіркелген орны бойынша сақтау үшін ұсыну туралы сұрату жібереді.
ІІО уәкілетті бөлінісінің қызметкері сұрау салуды алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясына орналастыру үшін тиісті полиция департаментіне бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды жібереді, бұл туралы осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес есепке алу журналында жазба жасайды.
30. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларының бақылау үшін атылған оқтары мен гильзаларын есепке алу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарудың түрі, моделі, калибрі, сериясы, нөмірі, шыққан жылы, иесі, бақылау үшін атуды жүргізу және бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың есепке қойылған күні, бақылау оқтары мен гильзаларының тұрған орны, оларды есептен шығару күні мен негіздері туралы ақпаратты жүйелендіру арқылы қалыптастырылады.

27. Контрольный отстрел найденного ранее утраченного (похищенного) боевого, гражданского, служебного огнестрельного нарезного оружия для помещения в ведомственную коллекцию Государственной пулегильзотеки производится после проверки по массиву КПГТ МВД как контрольно отстрелянных пуль и гильз из этого оружия до его утраты (хищения), так и экспериментальных пуль и гильз, стреляных из него после его обнаружения, и принятия процессуального решения по факту его утери (хищения).
Глава 4. Учет, хранение, замена, изъятие и уничтожение контрольно отстрелянных пуль и гильз ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки
28. Ведомственные коллекции Государственной пулегильзотеки хранятся в натурном виде. Наряду с натурными ведомственными коллекциями возможно формирование электронного массива изображений контрольно отстрелянных пуль и гильз с использованием автоматизированных цифровых баллистических систем (далее – АЦБС) по согласованию с Министерством внутренних дел.
Ведомственные коллекции Государственной пулегильзотеки Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов хранятся в уполномоченных подразделениях, определяемых первым руководителем государственного органа по месту дислокации оружия.
29. Сотрудник подразделения по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия после выдачи владельцу оружия разрешения на хранение, хранение и ношение огнестрельного нарезного оружия, приобретенного в организациях, осуществляющих торговлю гражданским и служебным оружием и патронов к нему, в течение трех рабочих дней направляет запрос о предоставлении контрольно отстрелянных пуль и гильз из гражданского и служебного оружия по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам в департамент полиции по месту хранения контрольно отстрелянных пуль и гильз для их пересылки и постановки на учет и хранения по месту регистрации владельца оружия.
Сотрудник уполномоченного подразделения ОВД после получения запроса в течение пяти рабочих дней направляет контрольно отстрелянные пули и гильзы в соответствующий департамент полиции для помещения в ведомственную коллекцию Государственной пулегильзотеки, о чем производит запись в журнале учета в соответствии с пунктом 37 настоящих Правил.
30. Учет контрольно отстрелянных пуль и гильз ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки формируется путем систематизации информации о виде, модели, калибре, серии, номере, годе выпуска оружия, владельце, дате проведения контрольного отстрела и постановки контрольно отстрелянных пуль и гильз на учет, местонахождении контрольных пуль и гильз, дате и основании снятия их с учета по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

31. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясын сақтау үшін үй-жайларға және оның сақталуын қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды, сондай-ақ бақылау үшін атуды жүзеге асыру кезіндегі қауіпсіздік шараларын Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының бірінші басшылары айқындайды.
32. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясын сақтауға арналған үй-жай:
1) қару мен оның патрондарын сақтау бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкес келуге;
2) желдету жүйесімен жарақтандырылуға;
3) мынадай:
бекіту құрылғылары берік қос есікпен (сыртқысы – металл, ішкісі – шыбығының қалыңдығы кемінде 15 мм және ұяшығының өлшемі 60 мм-ден аспайтын торлы есік);
терезелердегі металл торлармен (үй-жай бірінші қабатта немесе жартылай жертөледе орналасқан кезде терезелер қосымша ішінен құлыпталатын ысырмалармен жабдықталады);
секциялық шкафтармен немесе контейнерлермен жабдықталуға тиіс.
33. Бақылау үшін атуды жүзеге асыру кезінде:
қаруды пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптары сақталады;
қаруды оқтау және оғын алу тек тирде не осы мақсаттар үшін арнайы жабдықталған үй-жайларда ғана жүргізіледі;
қарумен жұмыс басталар алдында ұңғы оқпанында патронның бар-жоғын тексеруден бастап, оған қарап-тексеру жүргізіледі.
34. Бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалар мөрленетін, құлыппен жабылатын темір шкафтарда (жәшіктерде) сақталады.
35. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясының бақылау үшін атылған оқтары мен гильзаларын сақтау мерзімі олар атылған жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруы кәдеге жаратылғаннан кейін кемінде бес жылды құрайды, бұл ретте осы Қағидалардың 17-тармағының талаптарын сақтау керек.
36. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының коллекциясындағы бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды алу оларды сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
37. Уәкілетті бөліністің қызметкері Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының коллекциясындағы бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды ауыстыру немесе одан алу туралы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарудан атуды және ведомстволық коллекцияға орналастырылған бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды тіркеу журналының "ескертпе" бағанында жазба жасап, құжаттың шығыс нөмірін көрсетеді.
38. Коллекциядан алынған бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жойылады (кәдеге жаратылады).
Бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды жою негіздемесі: қарудың осы данасынан тағы атылған оқтармен және гильзалармен алмастырылуы немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен қару кәдеге жаратылғаннан не қару сатылғаннан немесе берілгеннен кейін сақтау мерзімінің аяқталуына байланысты бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды алу.

31. Требования к помещениям для хранения ведомственной коллекции Государственной пулегильзотеки и обеспечения ее сохранности, а также меры безопасности при осуществлении контрольного отстрела определяются первыми руководителями Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов.
32. Помещения для хранения ведомственной коллекции Государственной пулегильзотеки должны:
1) соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан по хранению оружия и патронов к нему;
2) оснащаться системой вентиляции;
3) оборудоваться:
двойными дверями (наружная – металлическая, внутренняя – решетчатая с толщиной прутка не менее 15 мм и размером ячейки не более 60 мм) с прочными запорными устройствами;
металлическими решетками на окнах (при расположении помещения на первом этаже или полуподвальном помещении окна дополнительно оборудуются изнутри запирающимися ставнями);
секционными шкафами или контейнерами.
33. При осуществлении контрольного отстрела:
соблюдаются требования безопасности при эксплуатации оружия;
производятся заряжение и разряжение оружия только в тире либо специально оборудованных для этих целей помещениях;
перед началом работы с оружием производится его осмотр, начиная с проверки патронника ствола, на наличие в нем патрона.
34. Контрольно отстрелянные пули и гильзы хранятся в опечатываемых, запирающихся на замки металлических шкафах (ящиках).
35. Срок хранения контрольно отстрелянных пуль и гильз в ведомственной коллекции Государственной пулегильзотеки при соблюдении требований пункта 17 настоящих Правил составляет не менее пяти лет после утилизации боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия, из которого они стреляны.
36. Изъятие контрольно отстрелянных пуль и гильз из коллекции Государственной пулегильзотеки производится по истечении срока их хранения.
37. О замене контрольно отстрелянных пуль и гильз в коллекции Государственной пулегильзотеки или изъятии из нее сотрудником уполномоченного подразделения производится запись с указанием исходящего номера документа в графе "Примечание" журнала регистрации отстрела оружия и контрольно отстрелянных пуль и гильз, помещенных в ведомственную коллекцию, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
38. Контрольно отстрелянные пули и гильзы, изъятые из коллекции, подлежат уничтожению (утилизации) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Основаниями для уничтожения контрольно отстрелянных пуль и гильз являются их замена пулями и гильзами, отстрелянными повторно из этого же экземпляра оружия, или изъятие контрольно отстрелянных пуль и гильз в связи с истечением срока хранения после утилизации оружия либо продажи или передачи оружия в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.

39. Уәкілетті бөліністер жойылатын бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды тиісті кәсіпорынға тасымалдауды қамтамасыз етеді.
40. Бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды жою туралы акт осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жауынгерлік қару үшін бір данада, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруы үшін екі данада жасалады.
Жауынгерлік қарудың бақылау үшін атылған оқтары мен гильзаларын жою туралы актінің бір данасы уәкілетті бөліністің сақтауында қалады.
Азаматтық немесе қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруының бақылау үшін атылған оқтары мен гильзаларын жою туралы актінің бір данасы бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалар жойылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей бақылау-қадағалау ісіне немесе қару иесінің жеке ісіне енгізу үшін, екінші данасы – уәкілетті бөлініске жолданады.
41. Бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды жою актісі уәкілетті бөліністе бес жыл сақталады.
5-тарау. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларының бақылау үшін атылған оқтары мен гильзаларын Ішкі істер министрлігінің криминалистикалық оқ-гильза қоймасына беру тәртібі
42. Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруын жоғалту (ұрлату) фактісі анықталған кезде қаруды іздестіруді қамтамасыз ету, сондай-ақ ол қолданылып жасалған қылмыстарды ашу мақсатында сотқа дейінгі немесе қызметтік тергеп-тексеруді жүзеге асыратын тұлға уәкілетті бөлініске жоғалған (ұрланған) қарудан бақылау үшін бұған дейін атылған оқтар мен гильзаларды бес жұмыс күні ішінде салып жіберу, электрондық массив құрылған болса, ІІМ КОГҚ массиві бойынша тексеру үшін жоғалған (ұрланған) қарудан бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың АЦБЖ электрондық массивінен экспортталған суреттерін электрондық түрде қоса жіберу жөнінде сұрату жібереді.
43. Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруын жоғалту (ұрлату), сондай-ақ ол қолданылып қылмыс жасалғаны туралы ақпарат алған кезде сотқа дейінгі немесе қызметтік тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамнан ресми сұрату алынғанын-алынбағанына қарамастан, уәкілетті бөліністің қызметкері бес жұмыс күні ішінде жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруының бақылау үшін атылған оқтары мен гильзаларын ІІМ КОГҚ-ға жолдайды.
АЦБЖ пайдаланылатын электрондық массив құрылған болса, жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруының бақылау үшін атылған оқтары мен гильзаларының суреттері электрондық түрде қоса беріледі.

39. Уполномоченными подразделениями обеспечивается транспортировка контрольно отстрелянных пуль и гильз, подлежащих уничтожению, на соответствующее предприятие.
40. Акт об уничтожении контрольно отстрелянных пуль и гильз составляется по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам в одном экземпляре для боевого оружия, в двух экземплярах – для гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия.
Экземпляр акта об уничтожении контрольно отстрелянных пуль и гильз боевого оружия остается на хранении в уполномоченном подразделении.
Один экземпляр акта об уничтожении контрольно отстрелянных пуль и гильз гражданского или служебного огнестрельного нарезного оружия направляется для внесения в контрольно-наблюдательное или личное дело владельца оружия не позднее трех рабочих дней со дня уничтожения контрольно отстрелянных пуль и гильз, второй экземпляр – в уполномоченное подразделение.
41. Акт уничтожения контрольно отстрелянных пуль и гильз хранится пять лет в уполномоченном подразделении.
Глава 5. Порядок предоставления контрольно отстрелянных пуль и гильз ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки в криминалистическую пулегильзотеку Министерства внутренних дел
42. При установлении факта утраты (хищения) боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия в целях обеспечения розыска оружия, а также раскрытия преступлений, совершенных с его применением, лицо, осуществляющее досудебное или служебное расследование, направляет запрос в уполномоченное подразделение на отправку в течение пяти рабочих дней контрольно отстрелянных пуль и гильз, ранее отстрелянных из утраченного (похищенного) оружия, с приложением в случае формирования электронного массива в электронном виде изображений контрольно отстрелянных пуль и гильз утраченного (похищенного) оружия, экспортированных из электронного массива АЦБС для проверки по массиву КПГТ МВД.
43. При получении информации об утрате (хищении) боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия, а также совершении преступления с его применением независимо от получения официального запроса от лица, осуществляющего досудебное или служебное расследование, сотрудник уполномоченного подразделения в течение пяти рабочих дней отправляет контрольно отстрелянные пули и гильзы боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия в КПГТ МВД.
В случае формирования электронного массива с использованием АЦБС изображение контрольно отстрелянных пуль и гильз боевого, гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия прилагается в электронном виде.

44. ІІМ КОГҚ массиві бойынша тексеру нәтижелері "Ішкі істер органдарында жедел-криминалистикалық қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 21 шілдедегі № 75 қбп бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9662 болып тіркелген) сәйкес сұрау салу бастамашысына хабарланады.
45. Қылмыстық құқық бұзушылық жасалған кезде қарудың қолданылу фактісі ІІМ КОГҚ массиві бойынша анықталған жағдайда ІІМ Жедел-криминалистикалық департаменті (бұдан әрі – ЖКД) сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын органға бұл туралы дереу хабарлайды.
46. ІІМ КОГҚ-ға бақылау үшін атылған немесе эксперименттік атылған сапасыз оқтар мен гильзалар ұсынылған жағдайда ІІМ ЖКД қаруды эксперименттік ату үшін сұратады.
Мемлекеттік оқ-гильза
қоймасын қалыптастыру
қағидаларына
1-қосымша
Ойық атыс қаруында ақаудың (жарамсыздықтың) анықталуы туралы акт
Мына құрамдағы комиссия:
_______________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
төмендегілер туралы осы актіні жасады:
1. Қару туралы мәліметтер
Қарудың түрі (жауынгерлік/азаматтық/қызметтік):____________________
Типі, моделі: ___________________________________________________
Калибрі: _______________________________________________________
Зауыттық (сериялық) нөмірі: ______________________________________
Бөлініс/қару иесі: ________________________________________________
2. Анықталған ақау (жарамсыздық)
Қаруды қарап-тексеру барысында комиссия төмендегілерді анықтады:
__________________________________________________________________________
(анықталған ақаулардың қысқаша сипаттамасы, беруге болмайтын техникалық
__________________________________________________________________________
параметрлер көрсетілмейді).
3. Комиссияның қорытындысы
Баяндалғанның негізінде комиссия мынадай шешім қабылдады: бақылау мақсатында атуды жүргізбеу, ақауларды жою немесе жөндеу үшін уәкілетті бөлініске немесе қару иесіне қайтару.
5. Комиссия мүшелерінің қолдары
Комиссия мүшелері:
____________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
____________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
____________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
20___жылғы "___"______________
Мемлекеттік оқ-гильза
қоймасын қалыптастыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қарудан атуды және ведомстволық коллекцияға орналастырылған бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды тіркеу журналы _____________________________________________________________ (мемлекеттік орган бөлінісінің (әскери бөлімнің) атауы)
Р/с №
Қарудан ату күні
Мемлекеттік органның, ұйымның атауы, қару иесінің немесе сенімхат негізіндегі өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қарудың түрі, моделі
Қарудың калибрі
Қарудың сериясы мен нөмірі
Шыққан жылы
Бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың саны, гильзадағы таңбалау белгілері
Актінің және номенклатуралық істің нөмірі
Бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың тұрған орны
Бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды есептен шығару күні мен негіздері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Мемлекеттік оқ-гильза
қоймасын қалыптастыру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
___________________
бастығына
(ІІО бөлінісінің атауы)
____________________________
____________________________
(қару иесінің немесе заңды тұлға
өкілінің
____________________________
Т.А.Ә. (бар болса)
____________________________
мекенжайын, байланыс
____________________________
телефондарын көрсету)
Өтініш
Сізден саны _________________ дана
______________________________________________________________________
(қарудың түрін, моделін, сериясын, нөмірін және шыққан жылын көрсету)
ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін атуды жүргізуді сұраймын.
______________________________________________________________________
________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _______________
(қолы)
20___жылғы "___"______________
Мемлекеттік оқ-гильза
қоймасын қалыптастыру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Бақылау үшін ату актісі
___________________________________________құрамындағы комиссия
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
жауынгерлік қол атыс
азаматтық
қызметтік
(керектісін белгілеу)
ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін ату фактісін куәландырады,
негіз: _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қару туралы мәліметтер:
Р/с №
Қарудан ату күні
Мемлекеттік органның, ұйымның атауы, қару иесінің немесе сенімхат негізіндегі өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қарудың түрі, моделі
Қарудың калибрі
Қарудың сериясы мен нөмірі
Шыққан жылы
Атылған оқтар мен гильзалардың саны, гильзадағы таңбалау белгілері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Комиссия мүшелері:
__________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
__________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
__________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Қарудың иесі:
______________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
20___жылғы "___"______________
* "Иесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)" деген бағанда азаматтық және қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруының иесі немесе сенімхат негізіндегі оның өкілі көрсетіледі.
Мемлекеттік оқ-гильза
қоймасын қалыптастыру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
__________________________
__________________________
(ішкі істер органының атауы)
Азаматтық және қызметтік қарудан бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды беруді сұрату
№ ____________
"___" _________20__ж.
ПД ТҚеБ бастығы ________________________________________________
(ІІО атауы)
20______ жылғы "__" __________________________________________________
_______________________________________________________________ берген
(ішкі істер органының атауы)
қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге (керегінің атын сызу керек)
№_______ рұқсаты бар
______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) жеке немесе заңды тұлға, заңды тұлғаның
______________________________________________________________________
атауы)

44. Результаты проверки по массиву КПГТ МВД сообщаются инициатору запроса в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 июля 2014 года № 75дсп "Об утверждении Правил осуществления оперативно-криминалистической деятельности в органах внутренних дел" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9662).
45. В случае установления по массиву КПГТ МВД факта применения оружия при совершении уголовного правонарушения Оперативно-криминалистический департамент (далее – ОКД) МВД немедленно информирует об этом орган, осуществляющий досудебное расследование.
46. В случае предоставления в КПГТ МВД некачественно контрольно отстрелянных или экспериментально отстрелянных пуль и гильз ОКД МВД запрашивает оружие для экспериментального отстрела.
_________________________
Приложение 1
к Правилам формирования
Государственной
пулегильзотеки
АКТ
о выявлении дефектов (неисправностей) огнестрельного нарезного оружия
Комиссия в составе:
_________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
составила настоящий акт о нижеследующем:
1. Сведения об оружии
Вид оружия (боевое/гражданское/служебное): ____________________________
Тип, модель: ________________________________________________________
Калибр: ____________________________________________________________
Заводской (серийный) номер: __________________________________________
Подразделение / владелец оружия: _____________________________________
2. Выявленные дефекты (неисправности)
Комиссией при осмотре оружия установлено следующее:
______________________________________________________________________________
(краткое описание выявленных дефектов (неисправностей) без указания технических
______________________________________________________________________________
параметров, не подлежащих передаче)
3. Заключение комиссии
На основании изложенного комиссия приняла решение:
контрольный отстрел не проводить, вернуть в уполномоченное подразделение или владельцу оружия для устранения неисправностей или его ремонта
5. Подписи членов комиссии
Члены комиссии:
_____________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
_____________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
_____________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
"__"______________ 20__года
_________________________
Приложение 2
к Правилам формирования
Государственной
пулегильзотеки
Форма
Журнал регистрации отстрела оружия и контрольно отстрелянных пуль, гильз, помещенных в ведомственную коллекцию __________________________________________________________________
(наименование подразделения (воинской части) государственного органа)
№ п/п
Дата отстрела оружия
Наименование государственного органа, организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) владельца оружия или его представителя на основе доверенности
Вид, модель оружия
Калибр оружия
Серия и номер оружия
Год выпуска
Количество контрольно отстрелянных пуль и гильз, маркировочные обозначения на гильзе
Номер акта и номенклатурного дела
Местонахождение контрольно отстрелянных пуль и гильз
Дата и основание снятия контрольно отстрелянных пуль и гильз с учета
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
_________________________
Приложение 3
к Правилам формирования
Государственной
пулегильзотеки
Форма
Начальнику
____________________________
(наименование подразделения ОВД)
от _________________________
(указать Ф.И.О
(при его наличии),
____________________________
адрес, контактные телефоны
____________________________
владельца оружия или
представителя
____________________________
юридического лица)
Заявление
Прошу Вас произвести контрольный отстрел огнестрельного нарезного оружия в количестве ________ штук
____________________________________________________________________
(указать вид, модель, серию, номер и год выпуска оружия)
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
"__"______________ 20__год
_________________________
Приложение 4
к Правилам формирования
Государственной
пулегильзотеки
Форма
Акт контрольного отстрела
Комиссия в составе
_______________________________________________________________ (должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
удостоверяет факт контрольного отстрела огнестрельного нарезного оружия:
боевое ручное стрелковое
гражданское
служебное
(нужное отметить)
основание:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сведения об оружии:
№ п/п
Дата отстрела оружия
Наименование государственного органа, организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) владельца оружия или его представителя на основе доверенности
Вид, модель оружия
Калибр оружия
Серия и номер оружия
Год выпуска
Количество отстрелянных пуль и гильз, маркировочные обозначения на гильзе
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Члены комиссии:
______________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
______________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
______________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Владелец оружия: ____________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
"__"______________ 20__год
* В графе "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) владельца" указываются владелец гражданского и служебного огнестрельного нарезного оружия или его представитель на основе доверенности.
_________________________
Приложение 5
к Правилам формирования
Государственной
пулегильзотеки
Форма
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
___________________________
___________________________
(наименование органа
внутренних дел)
Запрос о предоставлении контрольно отстрелянных пуль и гильз из гражданского и служебного оружия
№ ____________
"___" _________20__г.
Начальнику управления тылового обеспечения департамента полиции
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
По заявлению _________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического или
_____________________________________________________________________
юридического лица, наименование юридического лица)
имеющего разрешение на право хранения, хранение и ношение оружия
№ __________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
____________________, от "__" ____________20______г.
выданного __________________________________________________________,
(наименование органа внутренних дел)

өтініші бойынша "Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысының 29-тармағын орындау үшін Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясына орналастыру үшін азаматтық, қызметтік ойық ұңғылы атыс қаруынан бақылау үшін атылған оқтары мен гильзаларын жіберу қажет.
Р/с №
Қарудың атауы
Сериясы
Қарудың нөмірі
Калибрі
Бақылау үшін ату актісінің нөмірі, күні
Бақылау үшін ату актісін берген ІІО атауы
1
2
3
4
5
6
7
2
АҚҚАБ қызметкері ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Бастық________________________________________________ ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
М.О.
"___" ________ 20 __ ж.
Мемлекеттік оқ-гильза
қоймасын қалыптастыру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
____________________бастығы
(ІІО бөлінісінің атауы)
____________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), атағын
көрсету)
20_____жылғы "____" ________
Бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды жою туралы акт
_______________________________________________________
құрамындағы (лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
комиссия ___________________________________________________________
___________________________________________________________________
негізінде бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды жоюды жүргізді.
Р/с №
Бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды жою күні
Мемлекеттік органның, ұйымның атауы, қару иесінің немесе сенімхат негізіндегі өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қарудың түрі, моделі
Қарудың калибрі
Қарудың сериясы мен нөмірі
Шыққан жылы
Оқтар мен гильзалардың саны, гильзадағы таңбалау белгілері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Комиссия мүшелері:
______________________________________ ____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
______________________________________ ____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
______________________________________ ____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
20___жылғы "___"________________

во исполнение пункта 29 постановления Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № 429 "Об утверждении Правил формирования Государственной пулегильзотеки" направить контрольно отстрелянные пули и гильзы из гражданского, служебного огнестрельного нарезного оружия для помещения в ведомственную коллекцию Государственной пулегильзотеки.
№ п\п
Наименование оружия
Серия
Номер оружия
Калибр
Номер, дата акта контрольного отстрела
Наименование органа внутренних дел, выдавшего акт контрольного отстрела
1
2
3
4
5
6
7
2
Сотрудник подразделения по контролю за оборотом гражданского и
служебного оружия ______________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Начальник ______________________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
М.П.
"___" ________ 20 __ г.
_________________________
Приложение 6
к Правилам формирования
Государственной
пулегильзотеки
Форма
"Утверждаю"
Начальник ________________
(наименование подразделения
органа внутренних дел)
__________________________
(указать Ф.И.О (при его
наличии), звание)
"____" ________ 20_____г.
Акт об уничтожении контрольно отстрелянных пуль и гильз
Комиссия в составе _____________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
провела уничтожение контрольно отстрелянных пуль и гильз на основании
_________________________________________________________________
№ п/п
Дата уничтожения контрольно отстрелянных пуль и гильз
Наименование государственного органа, организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) владельца оружия или его представителя на основе доверенности
Вид, модель оружия
Калибр оружия
Серия и номер оружия
Год выпуска
Количество пуль и гильз, маркировочные обозначения на гильзе
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Члены комиссии:
_________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
_________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
"__"______________ 20__год