Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу өлшемшарттарын, сондай-ақ Рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасының деңгейін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 21 мамырдағы № 282 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1137 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 720-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1137 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу өлшемшарттары;
2) Рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасының деңгейін айқындау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1137 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 21 мамырдағы
№ 282 қаулысымен
бекітілген
Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу өлшемшарттары
Ескерту. Өлшемшарттар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1137 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен.
Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің (бұдан әрі – кен орны) кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу өлшемшарттары
Кен орны бойынша рентабельділік нормасы
Алдағы күнтізбелік жылдың немесе ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша кен орнының рентабельділік деңгейі
5% ≥ кен орны бойынша рентабельділік деңгейі

Об утверждении критериев отнесения месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных, а также Правил определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2018 года № 282.
Сноска. Заголовок – в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2022 № 1137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2018 года.
В соответствии с пунктом 4 статьи 720 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2022 № 1137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии отнесения месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных;
2) Правила определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2022 № 1137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 мая 2018 года № 282
Критерии отнесения месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных
Сноска. Критерии – в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2022 № 1137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Критерий отнесения месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых (далее – месторождение) к категории низкорентабельных
Норма рентабельности по месторождению
Уровень рентабельности месторождения по итогам предстоящего календарного года или текущего незавершенного календарного года
5% ≥ уровень рентабельности по месторождению

Ескертпе: кен орны бойынша рентабельділік деңгейін есептеуді жер қойнауын пайдаланушы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 720-бабының 4-тармағына сәйкес бекітілген рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасы деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес дербес жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 21 мамырдағы
№ 282 қаулысымен
бекітілген
Рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасының деңгейін айқындау қағидалары
Ескерту. Қаулы қағидалармен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1137 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.08.2025 № 664 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасының деңгейін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексi (бұдан әрі – Салық кодексi) 720-бабының 4-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Осы Қағидалар пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасының деңгейін айқындау тәртібін айқындайды және кең таралған пайдалы қазбалар бойынша кен орындарына қолданылмайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өзара байланысқан тараптар – Салық кодексінің 264-бабының 23) тармақшасына сәйкес осындай деп танылған тұлғалар;
2) минералдық шикізат – салық салу мақсатында пайдаланылатын ұғымдардағы минералдық шикізат және (немесе) қатты пайдалы қазбалар.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес қолданылады.
2-тарау. Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу
4. Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу үшін қызметін пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) игеруді көздейтін, оның ішінде 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған, Салық кодексінің 720-бабының 4-тармағына сәйкес бекітілген пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу өлшемшарттарына (бұдан әрі – төмен рентабельділік өлшемшарты) сәйкес келетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органды хабардар етеді.
Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы хабарламаның көшірмесін салық төлеуші тіркеу есебіне қойылған жердегі салық органына жібереді.

Примечание: расчет уровня рентабельности по месторождению производится недропользователем самостоятельно согласно Правилам определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности, утвержденным в соответствии с пунктом 4 статьи 720 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 мая 2018 года № 282
Правила определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности
Сноска. Постановление дополнено правилами в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности (далее – Правила) разработаны в целях реализации пункта 4 статьи 720 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс).
2. Правила определяют порядок определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности по месторождению (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых (далее – месторождение) и не распространяются на месторождения по общераспространенным полезным ископаемым.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) взаимосвязанные стороны – лица, признанные таковыми в соответствии с подпунктом 23) статьи 264 Налогового кодекса;
2) минеральное сырье – минеральное сырье и (или) твердые полезные ископаемые в понятиях, используемых в целях налогообложения.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с налоговым кодексом Республики Казахстан.
Глава 2. Отнесение месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных
4. Для отнесения месторождения к категории низкорентабельных недропользователь, осуществляющий деятельность по контракту на недропользование, предусматривающему разработку месторождения, в том числе заключенному до 1 января 2009 года, соответствующему критериям отнесения месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных, утвержденным в соответствии с пунктом 4 статьи 720 Налогового кодекса (далее – критерии низкорентабельности), уведомляет уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет.
При этом копия уведомления направляется недропользователем в налоговый орган по месту регистрационного учета налогоплательщика.

5. Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылға арналған хабарлама осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірілмейтін мерзімде беріледі.
Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) алдағы күнтізбелік жылы рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы хабарлама ерте дегенде ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қыркүйегінде, бірақ 1 желтоқсаннан кешіктірілмей беріледі.
6. Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) рентабельділігі төмен санатқа ол төмен рентабельділік өлшемшарттарына сәйкес келген және осы Қағидалардың 5-тармағында белгіленген шарттар сақталған кезде жатқызылады.
7. Бағамдық айырма бойынша кірістер мен шығыстар (шегерімдер), сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының сыйақылар бойынша кірістері мен шығыстары (шегерімдері) кен орны бойынша жоспарланатын рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасын есептеген кезде ескерілмейді.
1-параграф. Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жоспарланатын рентабельділік деңгейін есептеу
8. Күнтізбелік жылда пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жоспарланатын рентабельділік деңгейін есептеу Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасының сақталуы ескеріліп, өндіру көлемі негізінде тиісті салық кезеңіндегі минералдық шикізат, пайдалы қазбалар, металл, қайта өңдеу өнімінің бағасын қоса алғанда, жер қойнауын пайдаланушының болжамды деректері негізінде былайша жүргізіледі:
1) өндірілген, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден ғана өткен минералдық шикізатты жер қойнауын пайдаланушы кейінгі қайта өңдеуден өткізбей сататын пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнының (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) жоспарланатын рентабельділік деңгейі:
Рк = ТКк / ЖЖТк * 100 %, мұнда:
Рк – пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша рентабельділік;
ТКк – пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша осы тармақшаға сәйкес есептелген таза кіріс;
ЖЖКк – пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жылдық жиынтық кіріс, оның ішінде тауарлық өнімді өткізуден түскен кіріс. Бұл ретте тауарлық өнімді өткізуден түскен кіріс іс жүзіндегі өткізу бағасы бойынша есептеледі.
Салық кезеңіндегі пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша таза кірістің мөлшері мына формула бойынша айқындалады:
ТКк = СКк - КТСк+ СКөбт, мұнда:
КТСк – салық салынатын кіріске қатысты салық кезеңіндегі пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша есептелген корпоративтік табыс салығы;
СКөбт – өзара байланысқан тараптың салық салынатын кірісі мыналардың жиыны ретінде айқындалады:
бастапқы қайта өңдеуді жүзеге асыратын, оған қатысты өндірілген, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден ғана өткен осындай минералдық шикізат өткізілген өзара байланысқан тараптың салық салынатын кірісі (Салық кодексінің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстардың сомасына азайтуды есепке алмағанда) (бұл ретте мұндай салық салынатын кіріс осы Қағидаларды қолданатын салық төлеушіден алынған минералдық шикізат көлемінің минералдық шикізатты өзара байланысқан тараптың жалпы алу көлеміне қатысты үлес салмағы негізге алына отырып айқындалады);
өндірілген, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден өткен минералдық шикізатты Қазақстан Республикасының аумағында осы Қағидаларды қолданатын салық төлеушіден алған өзара байланысқан тараптың салық салынатын кірісі (Салық кодексінің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстардың сомасына азайтуды есепке алмағанда) (бұл ретте мұндай салық салынатын кіріс осы Қағидаларды қолданатын салық төлеушіден сатып алынған минералдық шикізат көлемінің минералдық шикізатты өзара байланысқан тараптың жалпы сатып алу көлеміне қатысты үлес салмағы негізге алына отырып айқындалады);
СКк – пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша салық салынатын кіріс Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасына сәйкес түзетулер ескеріле отырып (Салық кодексінің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстардың сомасына азайтуды есепке алмағанда), мына формула бойынша айқындалады:
СКк = ЖЖКк - Шк + Ттбб, мұнда:
Шк – пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша Салық кодексінің ережелеріне сәйкес және осы Қағидалардың ережелері ескеріле отырып есептелген, пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнынан өндірілген минералдық шикізатты өндіруге және бастапқы қайта өңдеуге байланысты шегерімдер;
Ттбб – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес трансферттік баға белгілеу бойынша түзету;

5. Уведомление об отнесении месторождения к категории низкорентабельных на текущий незавершенный календарный год подается в срок не позднее 1 сентября календарного года по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Уведомление об отнесении месторождения к категории низкорентабельных в предстоящем календарном году подается не ранее 1 сентября, но не позднее 1 декабря текущего календарного года.
6. Месторождения относятся к категории низкорентабельных при соответствии их к критериям низкорентабельности и соблюдении условий, установленных пунктом 5 настоящих Правил.
7. Доходы и расходы (вычеты) по курсовой разнице, а также доходы и расходы (вычеты) недропользователя по вознаграждениям не учитываются при расчете планируемого уровня рентабельности и внутренней нормы рентабельности по месторождению.
Параграф 1. Расчет планируемого уровня рентабельности по месторождению (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых
8. Расчет планируемого уровня рентабельности по месторождению за календарный год производится на основании прогнозных данных недропользователя, включая цены на минеральное сырье, полезные ископаемые, металл, продукт переработки за соответствующий налоговый период, на основании объемов добычи, с учетом соблюдения законодательства Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании следующим образом:
1) планируемый уровень рентабельности месторождения, по которому недропользователь реализует добытое минеральное сырье, в том числе прошедшее только первичную переработку, без последующей переработки:
, где:
Рм – рентабельность по месторождению;
ЧДм – чистый доход по месторождению, исчисленный в соответствии с настоящим подпунктом;
СГДм – совокупный годовой доход по месторождению, в том числе доход от реализации товарной продукции. При этом доход от реализации товарной продукции исчисляется по фактическим ценам реализации.
Размер чистого дохода по месторождению за налоговый период определяется по следующей формуле:
, где:
КПНм – корпоративный подоходный налог, исчисленный по месторождению за налоговый период, в отношении налогооблагаемого дохода;
НДвс – налогооблагаемый доход взаимосвязанной стороны определяется как сумма:
налогооблагаемого дохода взаимосвязанной стороны (без учета уменьшения на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 Налогового кодекса), осуществляющей первичную переработку, в отношении которой реализовано такое добытое минеральное сырье, в том числе прошедшее только первичную переработку (при этом такой налогооблагаемый доход определяется исходя из удельного веса объемов минерального сырья, полученного от налогоплательщика, применяющего настоящие Правила, к общим объемам перерабатываемого минерального сырья взаимосвязанной стороной);
налогооблагаемого дохода взаимосвязанной стороны (без учета уменьшения на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 Налогового кодекса), которое приобрело на территории Республики Казахстан добытое минеральное сырье, в том числе прошедшее первичную переработку, у налогоплательщика, применяющего настоящие Правила (при этом такой налогооблагаемый доход определяется исходя из удельного веса объемов минерального сырья, приобретенных у налогоплательщика, применяющего настоящие Правила, к общим объемам приобретения взаимосвязанной стороной минерального сырья).
НДм – налогооблагаемый доход по месторождению (без учета уменьшения на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 Налогового кодекса) определяется с учетом корректировки в соответствии c законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании по следующей формуле:
, где:
Вм – исчисленные в соответствии с положениями Налогового кодекса и учетом положений настоящих Правил вычеты по месторождению, связанные с добычей и первичной переработкой добытого минерального сырья;
Ктц – корректировка по трансфертному ценообразованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген минералдық шикізаттың бір бөлігін немесе бүкіл көлемін кейіннен өзінің өндірістерінде және (немесе) басқа заңды тұлғаға тиесілі өндірістерде қайта өңдеу үшін беретін пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жоспарланатын рентабельділік деңгейі осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген жағдайды қоспағанда, мына формула бойынша айқындалады:
Рк = ТКк / ЖЖКк * 100 %, мұнда:
Рк – пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша рентабельділік;
ТКк – пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша осы тармақшаға сәйкес есептелген таза кіріс.
Салық кезеңіндегі пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша таза кірістің мөлшері мына формула бойынша айқындалады:
ТКк = СКк - КТСк+ СКөбт, мұнда:
СКөбт – өзара байланысқан тараптың салық салынатын кірісі мыналардың жиыны ретінде айқындалады:
бастапқы қайта өңдеуді жүзеге асыратын, оған қатысты өндірілген, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден ғана өткен осындай минералдық шикізат өткізілген өзара байланысқан тараптың салық салынатын кірісі (Салық кодексінің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстардың сомасына азайтуды есепке алмағанда) (бұл ретте мұндай салық салынатын кіріс осы Қағидаларды қолданатын салық төлеушіден алынған минералдық шикізат көлемінің бойынша минералдық шикізатты өзара байланысқан тараптың жалпы алу көлеміне қатысты үлес салмағы негізге алына отырып айқындалады);
өндірілген, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден өткен минералдық шикізатты Қазақстан Республикасының аумағында осы Қағидаларды қолданатын салық төлеушіден алған өзара байланысқан тараптың салық салынатын кірісі (Салық кодексінің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстардың сомасына азайтуды есепке алмағанда) (бұл ретте мұндай салық салынатын кіріс осы Қағидаларды қолданатын салық төлеушіден сатып алынған минералдық шикізат көлемінің минералдық шикізатты өзара байланысқан тараптың жалпы сатып алу көлеміне қатысты үлес салмағы негізге алына отырып айқындалады);
СКк – пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша салық салынатын кіріс Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасына сәйкес түзетулер ескеріле отырып (Салық кодексінің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстардың сомасына азайтуды есепке алмағанда), мына формула бойынша айқындалады:
СКк = ЖЖКк - Шк + Ттбб, мұнда:
Шк – өңдеу жөніндегі шегерімдерге пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнының (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) үлесі бойынша коэффициентті қолдану арқылы пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша Салық кодексінің ережелеріне сәйкес және осы Қағидалардың ережелері ескеріле отырып есептелген, пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнында (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобында, кен орнының бір бөлігінде) кейінгі қайта өндірілген пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны бойынша минералдық шикізатты өндіруге, бастапқы қайта өңдеуге және кейінгі қайта өңдеуге байланысты шегерімдер;
Ттбб – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес трансферттік баға белгілеу бойынша түзету.
Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнының (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) үлесі бойынша коэффициент – салық төлеушінің бүкіл келісімшарттық қызметі бойынша шегерімдердің жалпы сомасындағы келісімшарттық қызмет бойынша пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) шегерімдерінің үлесі (кірістер мен шығыстарды (шегерімдерді) бөлу үшін қолданылады).
Кірісті есептеу үшін жалпы компания бойынша кіріс, оның ішінде өндірілген минералдық шикізатты өндірумен, бастапқы қайта өңдеумен және қайта өңдеумен байланысты емес кірістерді (мысалы, сатып алу-сату шарты негізінде иелікке алынған пайдалы қазбаларды өткізуден түскен кіріс) қоспағанда, өткізуден түскен кіріс қабылданады.
Егер қатты пайдалы қазбаларды өткізу (бастапқы қайта өңдеу болып табылмайтын қайта өңдеуден кейін) қайта өңдеу өнімінің құрамында пайдалы қазбалардың болуы негізге алынып жүзеге асырылатын болса, пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша тауарлық өнімді өткізуден түсетін кіріс пайдалы қазбалардың әрбір түрі бойынша мына формула бойынша есептеледі:
ЖЖКк = (Төт * Ткө/Төң)1*Б1+(Төт * Ткө/Төң)2*Б2+…(Төт * Ткө /Төң)n*Бn, мұнда:
Төт – компания бойынша барлық өндірілген минералдық шикізаттан алынған дайын өнімді (бастапқы өңдеу болып табылмайтын өңдеуден кейін) (пайдалы қазбаның әрбір түрі бойынша) іс жүзіндегі өткізудің көлемі;
Төң – компания бойынша өндірілген, кейінгі өңдеуге жіберілген барлық минералдық шикізат құрамындағы пайдалы қазбалардың (пайдалы қазбаның әрбір қатты түрі бойынша) іс жүзіндегі көлемі;
Ткө – пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша (пайдалы қазбаның әрбір түрі бойынша) кейінгі өңдеуге жіберілген пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны бойынша өндірілген минералдық шикізат құрамындағы пайдалы қазбалардың іс жүзіндегі көлемі;
Б – пайдалы қазбаны өткізудің нақты бағасы.
Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) бойынша өндірілген минералдық шикізаттан алынған өңдеу өнімін өткізу осындай қайта өңдеу өнімінің құрамындағы пайдалы қазбалар негізге алынбай жүзеге асырылатын болса, ЖЖКк әрбір қайта өңдеу өнімін өткізуден түскен кіріске пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнының (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) үлесі бойынша коэффициентті қолдану жолымен есептеледі.
Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнынан алынған минералдық шикізатты және (немесе) қатты пайдалы қазбаларды, оның ішінде бастапқы өңдеуден өткендерін кейінгі қайта өңдеу жасамай өткізген кезде оларды өткізу құны да ЖЖКк-ге енгізіледі;

2) планируемый уровень рентабельности месторождения, по которому недропользователь передает часть или весь объем добытого минерального сырья для последующей переработки на собственных и (или) принадлежащих другому юридическому лицу производствах, определяется по следующей формуле, за исключением случая, указанного в подпункте 3) настоящего пункта:
, где:
Рм – рентабельность по месторождению;
ЧДм – чистый доход по месторождению, исчисленный в соответствии с настоящим подпунктом.
Размер чистого дохода по месторождению за налоговый период определяется по следующей формуле:
, где:
НДвс – налогооблагаемый доход взаимосвязанной стороны определяется как сумма:
налогооблагаемого дохода взаимосвязанной стороны (без учета уменьшения на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 Налогового кодекса), осуществляющей переработку минерального сырья, в том числе первичную переработку (при этом такой налогооблагаемый доход определяется исходя из удельного веса объемов минерального сырья, полученного от налогоплательщика, применяющего настоящие Правила, к общим объемам перерабатываемого минерального сырья, в том числе первично перерабатываемого);
налогооблагаемого дохода взаимосвязанной стороны (без учета уменьшения на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 Налогового кодекса), которая приобрела добытое минеральное сырье, в том числе прошедшее первичную переработку, и (или) продукт переработки на территории Республики Казахстан у налогоплательщика, применяющего настоящие Правила (при этом такой налогооблагаемый доход определяется исходя из удельного веса объемов минерального сырья, приобретенных у налогоплательщика, применяющего настоящие Правила, к общим объемам приобретения взаимосвязанной стороной минерального сырья).
НДм – налогооблагаемый доход по месторождению (без учета уменьшения на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 Налогового кодекса) определяется с учетом корректировки в соответствии с законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании по следующей формуле:
, где:
Вм – исчисленные в соответствии с положениями Налогового кодекса и учетом положений настоящих Правил вычеты по месторождению, связанные с добычей, первичной переработкой и последующей переработкой минерального сырья, добытого на месторождении, с применением к вычетам по последующей переработке коэффициента по доле месторождения.
Ктц – корректировка по трансфертному ценообразованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Коэффициент по доле месторождения – доля вычетов по контрактной деятельности месторождения в общей сумме вычетов по всей контрактной деятельности налогоплательщика (применяется для распределения доходов и расходов (вычетов).
Для исчисления дохода принимается доход в целом по компании, в том числе доход от реализации, за исключением доходов, не связанных с добычей, первичной переработкой и переработкой добытого минерального сырья (например, доходы от реализации приобретенного на основании договора купли-продажи полезных ископаемых).
В случае, если реализация полезных ископаемых (после переработки, не являющейся первичной переработкой) осуществляется исходя из содержания полезных ископаемых в продукте переработки, доход от реализации товарной продукции по месторождению исчисляется по каждому виду полезных ископаемых по следующей формуле:
, где:
Тр – физический объем реализации готовой продукции (после переработки, не являющейся первичной переработкой), полученной из добытого минерального сырья, всего по компании (по каждому виду полезного ископаемого);
Тд – физический объем содержания полезного ископаемого в добытом минеральном сырье, направленный на последующую переработку, всего по компании (по каждому виду полезного ископаемого);
Тдк – физический объем содержания полезного ископаемого в добытом минеральном сырье, направленный на последующую переработку, по месторождению (по каждому виду полезного ископаемого);
Ц – фактическая цена реализации полезного ископаемого.
В случае, если реализация продукта переработки, полученного из добытого минерального сырья, осуществляется не исходя из содержания полезных ископаемых в таком продукте переработки, СГДм исчисляется путем применения коэффициента по доле месторождения к доходу от реализации каждого продукта переработки.
При реализации минерального сырья и (или) твердых полезных ископаемых, в том числе прошедших первичную переработку, без их последующей переработки стоимость их реализации также включается в СГДм;

11. Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша ішкі рентабельділік нормасының деңгейі жер қойнауын пайдаланушының ақша легі негізінде мынадай формула бойынша есептеледі:
РІН = АЛ / ЖЖК * 100%, мұнда:
РІН – рентабельділіктің ішкі нормасы – тиісті салық кезеңіне жүргізілетін инвестициялардың өтелу коэффициенті;
АЛ – ақша легі – салынған инвестицияларды қайтару құнының тиісті салық кезеңдеріндегі ақша легіне сүйене отырып есептелген есептік көрсеткіші;
ЖЖК – пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша тиісті салық кезеңіндегі жиынтық жылдық кіріс.
Ақша легі (АЛ) мына формула бойынша айқындалады:
АЛ = АЛ1 + АЛ2 +…+ Аn
Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жиынтық жылдық кіріс мына формула бойынша айқындалады:
ЖЖК = ЖЖК1 + ЖЖК2 + …+ ЖЖКn, мұнда:
1, 2, ... n – уақыт кезеңі (жыл);
АЛ1-п, – жер қойнауын пайдаланушының жылдық ақша легі пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жиынтық жылдық кіріс және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (лицензия) бойынша қызметті жүзеге асырған кезде пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жүргізілген шығындар арасындағы айырма ретінде айқындалады;
ЖЖК1-n – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (лицензия) шеңберіндегі қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жиынтық жылдық кірістің сомасы салық заңнамасына сәйкес айқындалады.
Келісімшарт (лицензия) шеңберiнде пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жер қойнауын пайдаланушы жұмсаған шығындар мыналарды қамтиды:
1) күрделi шығындар – жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүзеге асыру барысында капиталданатын және салық заңнамасына сәйкес амортизациялатын, оның ішінде өнеркәсіптік өндіру басталғанға дейін жүргізілген шығындар;
2) күрделi шығындар бойынша амортизацияның және қарыз қаражаты бойынша сыйақылардың есептелген сомаларын қоспағанда, салық заңнамасына сәйкес шегеруге жатқызылатын, капиталдандырылуға тиіс шығындар;
3) пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша салық заңнамасына сәйкес есептелген корпоративтік кіріс салығының сомалары.
Рентабельділік деңгейін және
ішкі рентабельділік нормасының
деңгейін айқындау
қағидаларына қосымша
Нысан
Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы хабарлама
1. Жер қойнауын пайдаланушының (заңды тұлғаның) толық атауы не (жеке тұлғаның)
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса): ______________________________.
2. Орналасқан жері (пошталық мекенжайы):_______________________.
3. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі:
______________________________________________________________.
4. Пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыруға негіз болатын және пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын игеруді көздейтін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты, кен орнын (бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу болжанатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт:
4.1. Келісімшарттың толық атауы, келісімшарттың тараптары, келісімшарт жасалған күн: _____________________________________________
4.2. Құзыретті органда келісімшарттың тіркелген күні мен нөмірі:
______________________________________________________________.
4.3. Келісімшарттың (кен орнының) атауы:_______________________.
4.4. Келісімшарттық аумақтың (жер қойнауының, бір келісімшарт бойынша кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) орналасуы:______________________.

11. Уровень внутренней нормы рентабельности по месторождению исчисляется на основе денежных потоков недропользователя по следующей формуле:
, где:
ВНР – внутренняя норма рентабельности – коэффициент окупаемости производимых инвестиций за соответствующий налоговый период;
ДП – денежный поток – расчетный показатель стоимости возврата вложенных инвестиций, рассчитанной исходя из денежных потоков за соответствующий налоговый период;
СГД – совокупный годовой доход по месторождению за соответствующий налоговый период.
Денежный поток (ДП) определяется по следующей формуле:
Совокупный годовой доход по месторождению определяется по формуле:
, где:
1, 2, ... n - период времени (год).
ДП1-п, – годовой денежный поток недропользователя определяется как разница между совокупным годовым доходом по месторождению и затратами, произведенными по месторождению при осуществлении деятельности по контракту (лицензии) на недропользование;
СГД1-n – сумма совокупного годового дохода по месторождению, полученного недропользователем по деятельности в рамках контракта (лицензии) на недропользование, определяется в соответствии с настоящими Правилами.
Затраты, произведенные недропользователем по месторождению в рамках контракта (лицензии), включают:
1) капитальные затраты – затраты, в том числе произведенные до начала промышленной добычи, капитализируемые в ходе осуществления операций по недропользованию и амортизируемые в соответствии с налоговым законодательством;
2) расходы, относимые на вычеты в соответствии с налоговым законодательством, за исключением начисленных сумм амортизации по капитальным затратам и вознаграждений по заемным средствам, которые подлежат капитализации;
3) суммы корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с налоговым законодательством по месторождению.
_______________________
Приложение
к Правилам определения уровня
рентабельности и уровня
внутренней
нормы рентабельности
Форма
Уведомление об отнесении месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных
1. Полное наименование недропользователя (юридического лица) либо фамилия, имя
и отчество (при его наличии)
(физического лица): _______________________________________________________.
2. Местонахождение (почтовый адрес): _____________________________.
3. Бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный
номер: ___________________________________________.
4. Контракт на недропользование, в рамках которого осуществляется добыча
полезных ископаемых и предполагается отнесение контракта на недропользование,
месторождения (группы месторождений по одному контракту, части месторождения),
предусматривающего разработку месторождения твердых видов полезных
ископаемых, к категории низкорентабельных.
4.1. Полное наименование, стороны контракта, дата заключения контракта:
____________________________________________________________________.
4.2. Дата и номер регистрации контракта в компетентном органе: _______
____________________________________________________________________.
4.3. Наименование контракта (месторождения): ______________________.
4.4. Расположение контрактной территории (месторождения, группы месторождений
по одному контракту, части месторождения): _______________
_______________________________________________________________.

4.5. Өндірілетін пайдалы қазбаның түрі: __________________________
5. Байланыс жасайтын адам (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефоны):________________________________________________
_______________________________________________________________
(басшының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы) _______________
Мөрдің орны
Хабарланған күні: 20__ж. "__" _____________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 21 мамырдағы
№ 282 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерiнiң кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу және пайдалы қазбаларды өндiруге арналған салық бөлігінде салық салу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 1379 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 75-76, 1122-құжат).
2. "Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерiнiң кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу және пайдалы қазбаларды өндiруге арналған салық бөлігінде салық салу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 1379 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 тамыздағы № 892 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 51, 516-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 995 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 11-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 57, 546-құжат).
4. "Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерiнiң кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу және пайдалы қазбаларды өндiруге арналған салық бөлігінде салық салу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 1379 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 27 шілдедегі № 443 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 40, 255-құжат).
5. "Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерінің кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу және пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық бөлігінде салық салу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 1379 қаулысына өзгеріс енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2017 жылғы 8 қыркүйектегі № 553 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 40-41, 277-құжат).

4.5. Вид добываемого полезного ископаемого: _______________________.
5. Контактное лицо (фамилия, имя и отчество (при его наличии) должность, телефон):
_________________________________________________.
____________________________________________________________________.
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя, должность)
_____________________Место печати
Дата уведомления: "_____" _____________ 20__г.
____________________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 мая 2018 года № 282
Перечень
утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1379 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных и налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 75-76, ст. 1122).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2014 года № 892 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1379 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных и налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 51, ст. 516).
3. Пункт 11 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 995 "Некоторые вопросы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 57, ст. 546).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2016 года № 443 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1379 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных и налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 40, ст. 255).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2017 года № 553 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1379 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных и налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 40-41, ст. 277).