"Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының қызметтік тұрғын жайларын құру және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы № 1602 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 3 сәуірдегі № 153 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 11 маусымдағы № 487 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.06.2026 № 487 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының қызметтік тұрғын жайларын құру және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы № 1602 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 4, 68-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының қызметтік тұрғын жайларын құру және беру қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 3 сәуірдегі
№ 153 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 14 желтоқсандағы
№ 1602 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының қызметтік тұрғынжайларды қалыптастыру және беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының қызметтік тұрғынжайларды қалыптастыру және беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі (бұдан әрі – Заң) және "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленген.
2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарын (бұдан әрі – АрМО) жедел басқару құқығындағы меншік құқығы мемлекетке тиесілі тұрғынжайларға, сондай-ақ жұмыскерлерге, оның ішінде 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 40) тармақшасында көзделген мемлекеттік органдарға техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлер санының бірыңғай салааралық нормативтерінің шеңберінде қабылданған жұмыскерлерге қолданылады.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года № 1602 "Об утверждении Правил формирования и предоставления специальными государственными органами Республики Казахстан служебных жилищ"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2018 года № 153. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2026 года № 487.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.06.2026 № 487 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года № 1602 "Об утверждении Правил формирования и предоставления специальными государственными органами Республики Казахстан служебных жилищ" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 4, ст. 68) следующее изменение:
Правила формирования и предоставления специальными государственными органами Республики Казахстан служебных жилищ, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2018 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 апреля 2018 года
№ 153
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 декабря 2012 года
№ 1602
Правила
формирования и предоставления специальными государственными органами Республики Казахстан служебных жилищ
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и предоставления специальными государственными органами Республики Казахстан служебных жилищ (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (далее – Закон) и от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан".
2. Действие настоящих Правил распространяется на жилища, принадлежащие на праве собственности государству, находящиеся на праве оперативного управления специальных государственных органов Республики Казахстан (далее – СГО), а также на работников, в том числе принятых в рамках единых межотраслевых нормативов численности работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование государственных органов, предусмотренных подпунктом 40) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.

3. АрМО-ның қызметтік тұрғынжайы АрМО тұрғынжай қорынан берілетін және АрМО-ның қызметкерлері, әскери қызметшілері мен жұмыскерлерінің, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің олардың қызметтік міндеттерін орындау кезеңінде тұруына арналған, ерекше құқықтық режимдегі тұрғынжай болып табылады.
4. Ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. АрМО-ның қызметтік тұрғынжайларды қалыптастыруы
5. АрМО-ның қызметтік тұрғынжайларды қалыптастыруы АрМО-ның жедел басқару құқығындағы тұрғынжайлар есебінен жүзеге асырылады.
6. АрМО-ның қызметтік тұрғынжайлары жатақханалардағы бөлмелерден, пәтерлерден, жеке тұрғын үйлерден және әскери қалашықтардың, шекара заставаларының және өзге де жабық объектілердің аумағында орналасқан тұрғынжайлардан тұрады.
7. Қызметтік тұрғынжайларды есепке алуды АрМО мекемесінің жауапты құрылымдық бөлімшелері жүргізеді. Тұрғынжайға мұқтаж АрМО қызметкерлерін, әскери қызметшілері мен жұмыскерлерін және олардың отбасы мүшелерін есепке алуды қызметтік тұрғынжайларды есепке алу жөніндегі функциялар жүктелген АрМО мекемесінің жауапты құрылымдық бөлімшелері жүзеге асырады.
3-тарау. Қызметтік тұрғынжайларды беру тәртібі
8. АрМО қызметкерлеріне, әскери қызметшілері мен жұмыскерлеріне олардың еңбек қатынастарының сипатына байланысты міндеттерін орындауы кезеңінде АрМО мекемесінің тұрғын үй комиссиясының шешімі бойынша қызметтік тұрғынжай беріледі.
9. Осы елді мекенде ұлттық қауіпсіздік органдары мемлекеттік мекемелерінің тұрғын үй қорының жатақханаларындағы қызметтік тұрғынжайлар тұрғынжайға мұқтаж деп танылған және ұлттық қауіпсіздік органдарының кадрларында тұрған адамдарға қызмет өткеру кезеңіне беріледі.
10. АрМО қызметтік тұрғынжайлары АрМО қызметкерлеріне, әскери қызметшілері мен жұмыскерлеріне Заңда белгіленген нормаларға сәйкес беріледі.
11. Есепте тұрған АрМО қызметкерлері, әскери қызметшілері мен жұмыскерлеріне қызметтік тұрғынжайлар, осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген барлық қажетті құжаттармен бірге баянат (өтініш) тіркелген күні бойынша кезек тәртібімен беріледі.
12. Тұрғын үйге мұқтаж ретінде есепке тұру үшін АрМО-ның қызметкерлері, әскери қызметшілері және жұмыскерлері АрМО-ның тұрғын үй комиссиясына:
1) АрМО мемлекеттік мекемесінің тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына тұрғын үйге мұқтаждар есебіне қою туралы баянат (өтініш);

3. Служебным жилищем СГО является жилище с особым правовым режимом, предоставляемое из жилищного фонда СГО и предназначенное для заселения сотрудников, военнослужащих и работников СГО, а также членов их семей на период выполнения ими служебных обязанностей.
4. Обеспечение служебным жилищем военнослужащих органов национальной безопасности осуществляется в соответствии с Правилами обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, утвержденными Правительством Республики Казахстан.
Глава 2. Формирование служебного жилища СГО
5. Формирование служебных жилищ СГО осуществляется за счет жилищ, находящихся на праве оперативного управления СГО.
6. Служебные жилища СГО состоят из комнат в общежитиях, квартир, индивидуальных жилых домов и жилищ, находящихся на территории военных городков, пограничных застав и иных закрытых объектов.
7. Учет служебных жилищ ведется ответственными структурными подразделениями учреждений СГО. Учет сотрудников, военнослужащих и работников СГО и членов их семей, нуждающихся в жилище, осуществляется ответственными структурными подразделениями учреждений СГО, на которые возложены функции по учету служебных жилищ.
Глава 3. Порядок предоставления служебного жилища
8. Сотрудникам, военнослужащим и работникам СГО предоставляется служебное жилище на период выполнения ими обязанностей, связанных с характером их трудовых отношений, по решению жилищной комиссии учреждения СГО.
9. Служебные жилища в общежитиях жилищного фонда государственных учреждений органов национальной безопасности в данном населенном пункте предоставляются на период прохождения службы лицам, признанным нуждающимися в жилище и состоящим в кадрах органов национальной безопасности.
10. Служебные жилища СГО предоставляются сотрудникам, военнослужащим и работникам СГО в соответствии с нормами, установленными Законом.
11. Служебные жилища предоставляются нуждающимся в жилище сотрудникам, военнослужащим и работникам СГО, состоящим на учете, в порядке очередности, по дате регистрации рапорта (заявления) со всеми необходимыми документами, указанными в пункте 12 настоящих Правил.
12. Для постановки на учет нуждающихся в жилище сотрудники, военнослужащие и работники СГО представляют жилищной комиссии учреждения СГО:
1) рапорт (заявление) на имя председателя жилищной комиссии государственного учреждения СГО о постановке на учет нуждающихся в жилище;

2) АрМО-ның қызметкері, әскери қызметшісі, жұмыскері және оның отбасы мүшелерінің жеке куәліктерінің, балаларының туу туралы куәліктерінің, отбасы болған жағдайда неке қию (некені бұзу) куәліктерінің көшірмелері;
3) баянатты (өтінішті) тіркеу күніне дейін күнтізбелік он күн ішінде АрМО кадрлар бөлімшесінен алынған отбасы құрамы туралы мәліметтері көрсетілген анықтама;
4) баянатты (өтінішті) тіркеу күніне дейін күнтізбелік он күн ішінде әділет органдарынан отбасы құрамы бойынша жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екені туралы (Қазақстан Республикасының аумағы бойынша) анықтама;
5) баянатты (өтінішті) тіркеу күніне дейін күнтізбелік он күн ішінде отбасының құрамы бойынша жергілікті атқарушы органнан коммуналдық тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайдың бар немесе жоқ екені туралы анықтама;
6) баянатты (өтінішті) тіркеу күніне дейін бір ай ішінде, егер жұбайы (зайыбы) мемлекеттік мекеменің немесе мемлекеттік кәсіпорынның қызметкері болса, жұбайының (зайыбының) жұмыс орнынан алынған мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй алғаны немесе алмағаны туралы мәліметтер бар анықтама ұсынады.
Қажет болған жағдайда өтініш беруші қосымша мемлекеттік медициналық ұйымнан:
қосымша тұрғын бөлмеге құқық беретін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен аурулар тізімінде көрсетілген кейбір созылмалы аурулардың ауыр түрлерімен сырқаттанатын отбасы мүшелерінің;
отбасында жиырма екі аптадан артық жүктілігі бар әйелдің болуы туралы деректер бар анықтама ұсынады.
13. Баянат (өтініш) тіркелген күннен бастап он бес күн ішінде АрМО мекемесінің тұрғын үй комиссиясы ұсынған құжаттардың осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 12-тармағының талаптарына сәйкес болмаған кезде жауапты бөлімше үш жұмыс күні ішінде оларды өтініш берушіге пысықтау үшін қайтарады. Өтініш беруші он жұмыс күні ішінде АрМО мекемесінің тұрғын үй комиссиясына қайта өтініш береді, бұл ретте баянат (өтініш) бірінші тіркелген күні берілген болып есептеледі.
14. АрМО мекемесінің тұрғын үй комиссиясы:
1) тұрғын үйге мұқтаж АрМО қызметкері мен әскери қызметшісі Заңның 101-3-бабының талаптарына сәйкес болмаса;
2) тұрғын үйге мұқтаж АрМО жұмыскері Заңның 72-бабында белгіленген негіздемесі болып, Заңның 69 және 70-баптарының талаптарына сәйкес болмаса, тұрғын үйге мұқтаж деп танудан бас тарту туралы шешім шығарады.
15. АрМО мекемесінің тұрғын үй комиссиясы қызметтік тұрғынжай беру туралы шешім қабылдаған жағдайда күнтізбелік он бес күн ішінде өтініш беруші және АрМО-ның уәкілетті тұлғасы арасында жалдау шарты жасалады.

2) копии документов, удостоверяющих личность сотрудника, военнослужащего, работника СГО и членов его семьи, свидетельств о рождении детей, заключении (расторжении) брака, при наличии семьи;
3) справку с кадрового подразделения СГО с указанием сведений о составе семьи, полученную в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта (заявления);
4) справку органов юстиции об отсутствии (наличии) недвижимого имущества (по территории Республики Казахстан), полученную по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта (заявления);
5) справку местного исполнительного органа о наличии или отсутствии жилища из коммунального жилищного фонда, полученную по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта (заявления);
6) справку с места работы супруги (супруга) со сведениями о получении жилища из государственного жилищного фонда, полученную в течение месяца до дня регистрации рапорта, в случае, когда супруга (супруг) является работником государственного учреждения или государственного предприятия.
При необходимости заявитель дополнительно представляет справки государственной медицинской организации с данными о наличии:
членов семьи, страдающих тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний, перечисленных в списке заболеваний, утвержденном Правительством Республики Казахстан, предоставляющем право на дополнительную жилую комнату;
в семье женщины, имеющей беременность свыше двадцати двух недель.
13. В течение пятнадцати дней со дня регистрации рапорта (заявления) жилищная комиссия учреждения СГО осуществляет проверку представленных документов на соответствие требованиям, предусмотренным пунктом 12 настоящих Правил.
При несоответствии представленных документов требованиям пункта 12 настоящих Правил ответственное подразделение в течение трех рабочих дней возвращает их заявителю для доработки. Заявитель в течение десяти рабочих дней повторно обращается в жилищную комиссию учреждения СГО, при этом рапорт (заявление) считается поданным в день его первичной регистрации.
14. Жилищной комиссией учреждения СГО выносится решение об отказе в признании:
1) сотрудника и военнослужащего СГО нуждающимися в жилище в случаях несоответствия требованиям статьи 101-3 Закона;
2) работника СГО нуждающимся в жилище в случаях несоответствия требованиям статей 69 и 70 Закона, наличия оснований, установленных статьей 72 Закона.
15. В случае принятия жилищной комиссией решения учреждения СГО о предоставлении служебного жилища, в течение пятнадцати календарных дней заключается договор найма между заявителем и уполномоченным лицом СГО.

16. Тұрғынжайды жалдау шарты екі данада жасалады, тұрғынжайды жалдау шартының бір данасы АрМО-ның уәкілетті бөлімшесінде сақталады, екіншісі өтініш берушіге беріледі және тұрғынжайға орналасуға негіз болатын құжат болып табылады.
17. Әскери қалашықтардың, шекара заставаларының және өзге де жабық объектілердің аумағында орналасқан немесе жатақханалардағы қызметтік тұрғынжайларды қоспағанда, тұрғын үй төлемдерін алатын АрМО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қызметтік тұрғынжай берілмейді.
18. Шетелде қызметін өткеруге жіберілген АрМО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің тұрғынжайлары, олар шетелде болған уақытында сақталады және олардың есебін АрМО мекемесінің жауапты құрылымдық бөлімшесі жүргізеді.

16. Договор найма служебного жилища составляется в двух экземплярах, один экземпляр договора найма жилища хранится в уполномоченном подразделении СГО, второй выдается нанимателю и является документом, служащим основанием на вселение в жилище.
17. Сотрудникам и военнослужащим СГО, получающим жилищные выплаты, не предоставляется служебное жилище, за исключением служебного жилища, находящегося на территории военных городков, пограничных застав и иных закрытых объектов или в общежитии.
18. За сотрудниками и военнослужащими СГО, направленными для прохождения службы за границу, занимаемые жилища сохраняются на все время пребывания за границей, учет которых ведет ответственное структурное подразделение учреждения СГО.