Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидаларын, мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 125 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 636 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидалары, мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарына қойылатын талаптар бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 636 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 15 наурыздағы
№ 125 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидалары, мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарына қойылатын талаптар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 636 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Осы Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидалары, мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 34-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және осы Қағидаларда көзделген білім беру ұйымдарында мемлекеттік қызметшілерді жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша даярлау, қосымша білім беру бағдарламалары бойынша қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру тәртібін, сондай-ақ мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарына қойылатын талаптарды айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Правил подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, требований к организациям образования, осуществляющим повышение квалификации государственных служащих
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 125.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 02.10.2020 № 636 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, требования к организациям образования, осуществляющим повышение квалификации государственных служащих.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 02.10.2020 № 636 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 марта 2018 года № 125
Правила подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, требования к организациям образования, осуществляющим повышение квалификации государственных служащих
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 02.10.2020 № 636 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, требования к организациям образования, осуществляющим повышение квалификации государственных служащих (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок подготовки по программам послевузовского образования, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих по программам дополнительного образования в организациях образования, предусмотренным настоящими Правилами, а также требования к организациям образования, осуществляющим повышение квалификации государственных служащих.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлау
2. Мемлекеттік қызметшілерді даярлау мемлекеттік органның жолдамасы бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясында (бұдан әрі – Мемлекеттік басқару академиясы) және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясында (бұдан әрі – Сот төрелігі академиясы) жүзеге асырылады.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқу мерзімі және оқуға түсу тәртібі білім беру ұйымдары бекіткен оқуға қабылдау қағидаларында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындалады.
Мемлекеттік қызметшілер жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқуға құқылы.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде оқуға арналған конкурсқа қатысуға құжаттарды тапсыру сәтінде оқу және кейіннен жұмыспен өтеу жиынтық мерзімі заңнамада белгіленген зейнеткерлік жастан аспайтын, сондай-ақ мемлекеттік органда тұрақты штаттық лауазымды атқаратын мемлекеттік қызметшілер жіберіледі.
Мемлекеттік орган мемлекеттік қызметшіні мемлекеттік тапсырыс шеңберінде жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуға жіберген жағдайда, оған жалақысы сақталмайтын демалыс беріледі және оның жұмыс орны (лауазымы) сақталады.
Мемлекеттік қызметші мемлекеттік органның жолдамасы бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқуды аяқтауға, оның ішінде жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің тиісті бағдарламасы бойынша дәреже алуға міндеттеме алады.
Оқуды сәтті аяқтаған мемлекеттік қызметшілерге жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік білім беру бағдарламасын толық меңгергенін растайтын құжат беріледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 636 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметіне алғаш кірген не "Б" корпусының әкімшілік басшы лауазымына алғаш тағайындалған адамдарды қайта даярлау Мемлекеттік басқару академиясында және оның филиалдарында (бұдан әрі – филиалдар) жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік басқару академиясында "Б" корпусының "А", "В" санаттары тобындағы, С-1, С-2, С-3, С-4, С-5, С-О-1, С-О-2, D-1, D-2, D-O-1, Е-1 санаттарындағы, сондай-ақ Астана қаласында орналасқан жергілікті атқарушы органдардың, орталық атқарушы және орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік қызметшілері қайта даярлаудан өтеді.

Глава 1. Подготовка и переподготовка государственных служащих
2. Подготовка государственных служащих осуществляется на основе государственного образовательного заказа по направлению государственного органа в Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан (далее – Академия государственного управления) и Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан (далее – Академия правосудия).
Срок обучения по программам послевузовского образования и порядок поступления на обучение определяются правилами приема на обучение, утвержденными организациями образования, а также в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
В рамках государственного заказа по программам послевузовского образования имеют право обучаться государственные служащие.
К участию в конкурсе на обучение в рамках государственного образовательного заказа по программам послевузовского образования допускаются государственные служащие с учетом совокупных сроков обучения и последующей отработки, не выходящих за пределы установленного законодательством пенсионного возраста на момент подачи документов, а также занятия ими постоянной штатной должности в государственном органе.
В случае направления государственным органом государственного служащего на обучение в рамках государственного заказа по программам послевузовского образования, ему предоставляется отпуск без сохранения заработной платы и за ним сохраняется место работы (должность).
Государственный служащий несет обязательство по завершению обучения в рамках государственного заказа по программам послевузовского образования по направлению государственного органа, в том числе получению степени по соответствующей программе послевузовского образования.
Государственным служащим, успешно завершившим обучение, выдается документ, подтверждающий полное освоение профессиональной образовательной программы послевузовского образования.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 02.10.2020 № 636 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Переподготовка лиц, впервые поступивших на административную государственную службу корпуса "Б" либо назначенных впервые на руководящую административную должность корпуса "Б", осуществляется в Академии государственного управления и ее филиалах (далее – филиалы).
4. В Академии государственного управления проходят переподготовку государственные служащие корпуса "Б" групп категорий "А", "В", категорий С-1, С-2, С-3, С-4, С-5, С-О-1, С-О-2, D-1, D-2, D-O-1, Е-1, а также государственные служащие местных исполнительных органов, территориальных подразделений центральных исполнительных и центральных государственных органов, расположенных в городе Астане.

Мемлекеттік басқару академиясының филиалдарында "Б" корпусының D-3, D-4, D-5, С-О-3, С-О-4, С-О-5, С-О-6, C-R-1, C-R-2, C-R-3, C-R-4, C-R-5, D-O-2, D-O-3, D-О-4, D-О-5, D-О-6, D-R-1, D-R-2, D-R-3, D-R-4, D-R-5, Е-2, E-3, E-4, E-5, E-R-1, E-R-2, E-R-3, E-R-4, E-R-5, E-G-1, E-G-2, E-G-3, E-G-4 санаттарындағы мемлекеттік қызметшілері қайта даярлаудан өтеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-1. Саяси қызметшілер үшін "Жаңа формацияның басшысы" бағдарламасы және басшы лауазымдарға тағайындалған кезде арнайы қайта даярлау курстары бойынша оқыту Мемлекеттік басқару академиясында және дербес білім беру ұйымдарында жүргізіледі. "Жаңа формацияның басшысы" бағдарламасын Мемлекеттік басқару академиясы дербес білім беру ұйымымен бірлесіп әзірлейді.
Арнайы қайта даярлау курстарына Мемлекеттік басқару академиясы дербес білім беру ұйымымен бірлесіп "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері, сондай-ақ мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен келісу бойынша айқындайтын мемлекеттік қызметшілердің өзге де санаттары үшін әзірлеген арнайы оқу бағдарламалары мен оқыту әдістері кіреді.
Ескерту. Талаптар 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 636 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Мемлекеттік қызметшілер лауазымға тағайындалған күннен бастап алты айдан кешіктірілмей қайта даярлауға жіберіледі.
6. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметіне алғаш кірген мемлекеттік қызметшілер қайта даярлаудан күндізгі, онлайн (интернеттен қосылу, вебинарлар арқылы нақты уақыт режимінде), қашықтан және/немесе біріктірілген (күндізгі-қашықтан) нысанда өтеді.
Бұрын құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет атқарған адамдар, сондай-ақ әскери қызметте болудың шекті жасына жеткеннен кейін қызметтен шығарылған әскери қызметшілер қайта даярлаудан босатылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 636 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
7. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік басшы лауазымына алғаш тағайындалған мемлекеттік қызметшілер қайта даярлаудан күндізгі және/немесе онлайн (интернеттен қосылу, вебинарлар арқылы нақты уақыт режимінде) нысанда өтеді.
Алдыңғы қызмет салаларында квазимемлекеттік секторларда және/немесе азаматтық, әскери және құқық қорғау қызметінде басшы лауазымдарда кемінде 1 (бір) жыл жұмыс өтілі бар адамдар қайта даярлаудан босатылады.

В филиалах Академии государственного управления проходят переподготовку государственные служащие корпуса "Б" категорий D-3, D-4, D-5, С-О-3, С-О-4, С-О-5, С-О-6, C-R-1, C-R-2, C-R-3, C-R-4, C-R-5, D-O-2, D-O-3, D-О-4, D-О-5, D-О-6, D-R-1, D-R-2, D-R-3, D-R-4, D-R-5, Е-2, E-3, E-4, E-5, E-R-1, E-R-2, E-R-3, E-R-4, E-R-5, E-G-1, E-G-2, E-G-3, E-G-4.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
4-1. Обучение по программе "Руководитель новой формации" для политических служащих и специальным курсам переподготовки при назначении на руководящие должности проводится в Академии государственного управления и автономных организациях образования. Программа "Руководитель новой формации" разрабатывается Академией государственного управления совместно с автономной организацией образования.
Специальные курсы переподготовки включают специальные учебные программы и методы обучения, разработанные Академией государственного управления совместно с автономной организацией образования для административных государственных служащих корпуса "А", а также иных категорий государственных служащих, определяемых уполномоченным органом по делам государственной службы по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.10.2020 № 636 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Государственные служащие направляются на переподготовку не позднее шести месяцев со дня назначения на должность.
6. Государственные служащие, впервые поступившие на административную государственную службу корпуса "Б", проходят переподготовку в очной, онлайн (в режиме реального времени посредством интернет-соединения, вебинары), дистанционной и/или комбинированной (очно–дистанционной) формах.
От переподготовки освобождаются лица, ранее занимавшие должности в правоохранительных и специальных государственных органах, а также военнослужащие, уволенные со службы по достижении предельного возраста состояния на воинской службе.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 02.10.2020 № 636 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Государственные служащие, впервые назначенные на руководящую административную государственную должность корпуса "Б", проходят переподготовку в очной и/или онлайн (в режиме реального времени посредством интернет-соединения, вебинары) формах.
От переподготовки освобождаются лица, имеющие не менее 1 (одного) года опыта работы на руководящих должностях в предыдущих сферах деятельности в квазигосударственном секторе и/или на гражданской, воинской и правоохранительной службе.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 636 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
8. Қайта даярлау мерзімінің ұзақтығы кемінде 120 академиялық сағатты құрайды.
9. Қайта даярлауды сәтті аяқтаған мемлекеттік қызметшілерге қайта даярлау курстарын аяқтағанын растайтын құжат қағаз және/немесе электронды түрде беріледі.
Қайта даярлау курстарының аяқталғанын растайтын құжатта қайта даярлаудан өткен мемлекеттік қызметші туралы мәліметтер (тегі, аты, бар болса, әкесінің аты), мемлекеттік қызметші қайта даярлаудан өткен оқу орнының атауы, қайта даярлау курсының атауы, академиялық сағаттардың саны және қайта даярлау курстарының кезеңі, оқу орнының уәкілетті адамының лауазымы, тегі, аты, бар болса, әкесінің аты, қолы, қайта даярлау туралы куәліктің нөмірі, қайта даярлау өткізілген қала және оқу орнының мөрі көрсетіледі.
Қайта даярлау курстарының аяқталғанын растайтын электронды түрде берілетін құжат оқу орынның уәкілетті адамының электронды цифрлық қолтанбасымен куәландырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 13.12.2019 № 925 қаулысымен.
10. Егер мемлекеттік қызметші қайта даярлауды өндірістен қол үзе отырып өтсе, онда осы кезеңге оның жалақысы сақталады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыру
11. Мемлекеттік саяси қызметшілердің біліктілігін арттыру Мемлекеттік басқару академиясында және дербес білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.
"А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің біліктілігін арттыруы – Мемлекеттік басқару академиясында, "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің біліктілігін арттыру Мемлекеттік басқару академиясында және оның филиалдарында жүзеге асырылады.
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің біліктілігін арттыру мемлекеттік орган қызметінің бейініне сәйкес мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарында жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 636 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
11-1. Персоналды басқару қызметі мемлекеттік орган қызметінің бейініне сәйкес мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарында мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастырады.
Мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдары білім беру қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Мемлекеттік қызметшілерді кәсіптік даярлаудың тиісті сапасын қамтамасыз ету мақсатында "Б" корпусы әкімшілік қызметшілерінің біліктілігін арттыру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына кадрлық, оқу-әдістемелік және материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша мынадай талаптар қойылады:

Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 02.10.2020 № 636 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8. Продолжительность сроков переподготовки составляет не менее120 академических часов.
9. Государственным служащим, успешно завершившим переподготовку, выдается документ, подтверждающий завершение курсов переподготовки, в бумажном и/или электронном виде.
В документе, подтверждающем завершение курсов переподготовки, указываются сведения о государственном служащем, прошедшем переподготовку (фамилия, имя, отчество (при наличии), наименование учебного заведения, в котором проходил переподготовку государственный служащий, название курса переподготовки, количество академических часов и период курсов переподготовки, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись уполномоченного лица учебного заведения, номер удостоверения о переподготовке, город, в котором проходила переподготовка, и печать учебного заведения.
Документ, подтверждающий завершение курсов переподготовки, выдаваемый в электронном виде, удостоверяется электронной цифровой подписью уполномоченного лица учебного заведения.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2019 № 925.
10. Если государственный служащий проходит переподготовку с отрывом от производства, то на этот период за ним сохраняется заработная плата.
Глава 2. Повышение квалификации государственных служащих
11. Повышение квалификации политических государственных служащих осуществляется в Академии государственного управления и автономной организации образования.
Повышение квалификации административных государственных служащих корпуса "А" осуществляется в Академии государственного управления, административных государственных служащих корпуса "Б" – в Академии государственного управления и ее филиалах.
Повышение квалификации государственных служащих корпуса "Б" может осуществляться в организациях образования, осуществляющих повышение квалификации государственных служащих, согласно профилю деятельности государственного органа.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 02.10.2020 № 636 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
11-1. Служба управления персоналом организовывает работу по повышению квалификации государственных служащих в организациях образования, осуществляющих повышение квалификации государственных служащих, согласно профилю деятельности государственного органа.
Организации образования, осуществляющие повышение квалификации государственных служащих, должны соответствовать требованиям, предусмотренным действующим законодательством Республики Казахстан, регламентирующим образовательную деятельность.
В целях обеспечения надлежащего качества профессиональной подготовки государственных служащих к организациям образования, реализующим программы повышения квалификации административных служащих корпуса "Б", предъявляются следующие требования по кадровому, учебно-методическому и материально-техническому обеспечению:

1) біліктілікті арттыру бойынша сабақтарды ғылым докторы немесе кандидаты ғылыми дәрежесі, философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор немесе магистр дәрежесі бар және семинар тақырыбына сәйкес келетін саладағы кәсіптік қызметте және (немесе) кемінде соңғы 3 жылда тренингтер өткізуде практикалық тәжірибесі бар адамдардың өткізуі;
2) біліктілікті арттыру бойынша сабақтардың ұйымның штаттық қызметкерлері қатарынан дәріскерлердің кемінде 40 %-ын тарта отырып жүргізілуі;
3) біліктілікті арттыру семинарларының оқу бағдарламалары мазмұнының тапсырыс беруші мемлекеттік орган қызметінің ерекшелігіне, сондай-ақ мемлекеттік сатып алу туралы шартқа техникалық ерекшелікте айқындалған талаптарға сәйкес келуі;
4) меншік құқығында не жалдау шарттары бойынша тыңдаушылар контингентінің көлеміне, санитариялық-техникалық нормалар мен қағидаларға сәйкес келетін аудиториялық қордың болуы;
5) меншік құқығында біліктілікті арттыру семинарлары бағдарламаларының тыңдаушылары контингентінің көлеміне сәйкес келетін Интернет желісіне қолжетімділігі бар кітапхана қорының, компьютерлік және интерактивті жабдықтардың болуы.
Мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдары білім беру қызметтерін көрсету кезінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік қызметшілерді қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру құнын есептеу әдістемесін басшылыққа алады.
Мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыру бойынша білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардың тізбесін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның жанындағы үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – Үйлестіру кеңесі) айқындайды.
Ескерту. Талаптар 11-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 636 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері үш жылда бір реттен сиретпей біліктілігін арттырудан өтеді.
Біліктілікті арттыру мемлекеттік қызметшінің функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін бағыт бойынша жүргізіледі.
13. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 636 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
14. Мемлекеттік басқару академиясында "Б" корпусының "А", "В" санаттары топтарындағы, C-1, C-2, C-3, C-4, C-5, C-О-1, C-О-2, D-1, D-2, D-О-1, Е-1 санаттарындағы, сондай-ақ Астана қаласында орналасқан жергілікті атқарушы органдардың, орталық атқарушы және орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік қызметшілері біліктілікті арттырудан өтеді.
Мемлекеттік басқару академиясының филиалдарында "Б" корпусының D-3, D-4, D-5, C-О-3, C-О-4, C-О-5, C-О-6, С-R-1, С-R-2, С-R-3, С-R-4, С-R-5, D-О-2, D-О-3, D-4, D-О-4, D-О-5, D-О-6, , D-R-1, D-R-2, D-R-3, D-R-4, D-R-5, Е-2, Е-3, Е-4, Е-5, Е-R-1, Е-R-2, Е-R-3, Е-R-4, Е-R-5, Е-G-1, Е-G-2, Е-G-3, Е-G-4 санаттарындағы мемлекеттік қызметшілері біліктілігін арттырудан өтеді. Осы санаттағы қызметшілер мемлекеттік орган қызметінің бейіні бойынша мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарында біліктілікті арттырудан өте алады.
Сот жүйесінің қызметкерлері Сот төрелігі академиясында да біліктілікті арттырудан өте алады.

1) проведение занятий по повышению квалификации лицами, имеющими ученую степень доктора или кандидата наук, степени доктора философии (PhD), доктора по профилю или магистра и обладающими практическим опытом профессиональной деятельности и (или) проведения тренингов в сфере, соответствующей тематике семинара, не менее последних 3-х лет;
2) проведение занятий по повышению квалификации с привлечением не менее 40 % лекторов из числа штатных сотрудников организации;
3) соответствие содержания учебных программ семинаров повышения квалификации специфике деятельности государственного органа-заказчика, а также требованиям, определенным в технической спецификации к договору о государственных закупках;
4) наличие на праве собственности либо по договорам аренды аудиторного фонда, соответствующего объему контингента слушателей, санитарно-техническим нормам и правилам;
5) наличие на праве собственности библиотечного фонда, компьютерного и интерактивного оборудования с доступом к сети Интернет, соответствующих объему контингента слушателей программ семинаров повышения квалификации.
Организации образования, осуществляющие повышение квалификации государственных служащих, при предоставлении образовательных услуг руководствуются методикой расчета стоимости переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, утвержденной уполномоченным органом по делам государственной службы.
Перечень организаций, предоставляющих образовательные услуги по повышению квалификации государственных служащих, определяется Координационным советом при уполномоченном органе по делам государственной службы (далее – Координационный совет).
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.10.2020 № 636 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
12. Административные государственные служащие корпуса "А" проходят повышение квалификации не реже одного раза в три года.
Повышение квалификации проводится по направлению, соответствующему функциональным обязанностям государственного служащего.
13. Исключен постановлением Правительства РК от 02.10.2020 № 636 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
14. В Академии государственного управления проходят повышение квалификации государственные служащие корпуса "Б" групп категорий "А", "В", категорий С-1, С-2, С-3, С-4, С-5, С-О-1, С-О-2, D-1, D-2, D-O-1, Е-1, а также государственные служащие местных исполнительных органов, территориальных подразделений центральных исполнительных и центральных государственных органов, расположенных в городе Астане.
В филиалах Академии государственного управления проходят повышение квалификации государственные служащие корпуса "Б" категорий D-3, D-4, D-5, С-О-3, С-О-4, С-О-5, С-О-6, C-R-1, C-R-2, C-R-3, C-R-4, C-R-5, D-O-2, D-O-3, D-О-4, D-О-5, D-О-6, D-R-1, D-R-2, D-R-3, D-R-4, D-R-5, Е-2, E-3, E-4, E-5, E-R-1, E-R-2, E-R-3, E-R-4, E-R-5, E-G-1, E-G-2, E-G-3, E-G-4. Служащие данных категорий могут проходить повышение квалификации по профилю деятельности государственного органа в организациях образования, осуществляющих повышение квалификации государственных служащих.
Сотрудники судебной системы также могут проходить повышение квалификации в Академии правосудия.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. "Б" корпусының қызметшілері:
1) үш жылда бір реттен сиретпей;
2) жылдың қорытындысы бойынша "функционалдық міндеттерін қанағаттанарлықсыз түрде атқарады" деген баға алған жағдайда қызметшілердің қызметін бағалау нәтижелері бойынша үш ай ішінде біліктілікті арттырудан өтеді.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген жағдайларда біліктілікті арттыру мемлекеттік қызметшінің функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін және оның құзыреттерін дамытуға бағытталған бағыт бойынша жүргізіледі.
Қызметші қатарынан соңғы сегіз тоқсан ішінде "функционалдық міндеттерін тиімді атқарады" деген мәні бар бағалау нәтижелерін алған жағдайда қызметшінің Үйлестіру кеңесі айқындайтын ұйымдар арасынан өз қалауы бойынша семинарлар тақырыбын және оқыту ұйымын таңдау мүмкіндігімен қызметші мен жұмыс беруші үшін қолайлы кез келген уақытта осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген мерзімдерді сақтай отырып біліктілікті арттырудан өте алады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген жағдайларда біліктілікті арттыру мемлекеттік қызметшінің жұмысы қанағаттанғысыз деп танылған бағыт бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Шетелдік және халықаралық білім беру ұйымдарындағы біліктілікті арттыруды қоспағанда, біліктілікті арттырудың ұзақтығы 8-ден 80 академиялық сағатқа дейін құрайды.
17. Қайта даярлау курстарынан өткен мемлекеттік әкімшілік қызметшілер қайта даярлау курстары аяқталған күннен бастап үш жылдан кешіктірілмей біліктілікті арттыру семинарларына жіберіледі.
18. Мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыру Мемлекеттік басқару академиясының оқу бағдарламалары бойынша шетелдік оқытушыларды тарта отырып жүзеге асырылуы мүмкін.
19. Біліктілікті арттыруды сәтті аяқтаған мемлекеттік қызметшілерге біліктілікті арттыруды аяқтағанын растайтын сертификат қағаз және/немесе электронды түрде беріледі.
Сертификатта біліктілікті арттырудан өткен мемлекеттік қызметші туралы мәліметтер (тегі, аты, бар болса, әкесінің аты), мемлекеттік қызметші біліктілігін арттырған оқу орнының атауы, біліктілікті арттыру бағыты, академиялық сағаттардың саны және біліктілікті арттыру кезеңі, оқу орнының уәкілетті адамының лауазымы, тегі, аты, бар болса, әкесінің аты, қолы, сертификаттың нөмірі, біліктілікті арттыру өткізілген қала және оқу орнының мөрі көрсетіледі.
Электронды түрде берілетін сертификат оқу орнының уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтанбасымен куәландырылады.

Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
15. Служащие корпуса "Б" проходят повышение квалификации:
1) не реже одного раза в три года;
2) в случае получения оценки "выполняет функциональные обязанности неудовлетворительно" по итогам года в течение трех месяцев по результатам оценки деятельности служащих.
Повышение квалификации в случаях, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта, проводится по направлению, соответствующему функциональным обязанностям и нацеленному на развитие компетенций государственного служащего.
В случае получения в течение восьми последних кварталов подряд результатов оценки деятельности со значением "выполняет функциональные обязанности эффективно" служащий может пройти повышение квалификации в любое удобное для служащего и работодателя время при соблюдении сроков, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, с возможностью самостоятельного выбора служащим темы семинаров и организации обучения из числа организаций, определяемых Координационным советом.
Повышение квалификации в случаях, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта, проводится по направлению, по которому деятельность государственного служащего признана неудовлетворительной.
Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
16. Продолжительность повышения квалификации составляет от 8 до 80 академических часов, за исключением повышения квалификации в иностранных и международных организациях образования.
17. Административные государственные служащие, прошедшие курсы переподготовки, направляются на семинары по повышению квалификации не позднее трех лет со дня завершения курсов переподготовки.
18. Повышение квалификации государственных служащих может осуществляться по учебным программам Академии государственного управления с привлечением иностранных преподавателей.
19. Государственным служащим, успешно завершившим повышение квалификации, выдается сертификат, подтверждающий завершение повышения квалификации, в бумажном и/или электронном виде.
В сертификате указываются сведения о государственном служащем, прошедшем повышение квалификации (фамилия, имя, отчество (при наличии), наименование учебного заведения, в котором проходил повышение квалификации государственный служащий, направление повышения квалификации, количество академических часов и период повышения квалификации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись уполномоченного лица учебного заведения, номер сертификата, город, в котором проходило повышение квалификации, и печать учебного заведения.
Сертификат, выдаваемый в электронном виде, удостоверяется электронной цифровой подписью уполномоченного лица учебного заведения.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 13.12.2019 № 925 қаулысымен.
20. Халықаралық ұйымдардан, шет мемлекеттердің үкiметтерiнен немесе өзге ұйымдардан қаражат және техникалық көмек не Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қаражат бөлінген жағдайларда, мемлекеттік орган функционалдық міндеттері біліктілікті арттыру тақырыбына сәйкес келетін мемлекеттiк қызметшіні біліктілігін арттыруға жібереді.
21. Егер мемлекеттік қызметші біліктілігін арттыруды өндірістен қол үзе отырып өтсе, онда осы кезеңге оның жалақысы сақталады.
3-тарау. Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі қызметті үйлестіру
22. Даярлауды, қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу мақсатында мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның жанынан үйлестіру кеңесі құрылады. Үйлестіру кеңесінің ережесі мен құрамын мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
23. Орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлімшелерінің персоналды басқару қызметтері (кадр қызметтерi) есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға "Е-қызмет" интеграцияланған цифрлық жүйесі немесе өзге де цифрлық жүйелер арқылы қайта даярлаудан және бiлiктiлiкті арттырудан өткен мемлекеттік қызметшілер туралы есепті мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган белгiлеген нысан бойынша бередi.
Жергілікті атқарушы және өкілді органдардың персоналды басқару қызметтері (кадр қызметтерi) есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-і күнінен кешіктірмей мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi органның аумақтық бөлімшелеріне "Е-қызмет" интеграцияланған цифрлық жүйесі немесе өзге де цифрлық жүйелер арқылы қайта даярлаудан және бiлiктiлiкті арттырудан өткен қызметшілер туралы есепті мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган белгiлеген нысан бойынша бередi.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.04.2026 № 224 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-тарау. Мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқуды аяқтаған мемлекеттік қызметшілердің мемлекеттік органда және мемлекеттік қызметте жұмыспен өтеуді жүзеге асыру тәртібі
24. Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік қызметші жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша тікелей оқуды аяқтағаннан кейін мемлекеттік қызметте кемінде үш жыл үздіксіз еңбек қызметін жүзеге асырады.
Бұл ретте осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тікелей оқу аяқталғаннан кейін кемінде бір жыл еңбек қызметі мемлекеттік қызметшіні оқуға жіберген мемлекеттік органда жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметшінің әлеуметтік демалыста болған кезеңі жұмыспен өтеу мерзіміне есептелмейді.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған соң мемлекеттік қызметші заңнамада белгіленген тәртіппен басқа мемлекеттік органда жоғары тұрған лауазымға орналасқан жағдайда осы мемлекеттік органда жұмыспен өтеуін жалғастыра алады.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған мемлекеттік қызметшіге мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша жұмыспен өтеуді кейінге қалдыру мүмкіндігі берілуі мүмкін.

Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2019 № 925.
20. В случаях выделения средств и технической помощи международными организациями, правительствами иностранных государств или иными организациями, либо иных средств, не запрещенных действующим законодательством Республики Казахстан, государственный орган направляет на повышение квалификации государственного служащего, функциональные обязанности которого соответствуют тематике повышения квалификации.
21. Если государственный служащий проходит повышение квалификации с отрывом от производства, то на этот период за ним сохраняется заработная плата.
Глава 3. Координация деятельности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации государственных служащих
22. В целях выработки предложений по совершенствованию организации подготовки, переподготовки и повышения квалификации при уполномоченном органе по делам государственной службы образуется координационный совет. Положение и состав координационного совета утверждаются уполномоченным органом по делам государственной службы.
23. Службы управления персоналом (кадровые службы) центральных государственных органов, их ведомств и территориальных подразделений не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют посредством интегрированной цифровой системы "Е-кызмет" или иных цифровых систем в уполномоченный орган по делам государственной службы отчет о государственных служащих, прошедших переподготовку и повышение квалификации, по форме, установленной уполномоченным органом по делам государственной службы.
Службы управления персоналом (кадровые службы) местных исполнительных и представительных органов не позднее 5-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют посредством интегрированной цифровой системы "Е-қызмет" или иных цифровых систем в территориальные подразделения уполномоченного органа по делам государственной службы отчет о государственных служащих, прошедших переподготовку и повышение квалификации, по форме, установленной уполномоченным органом по делам государственной службы.
Сноска. Пункт 23 - в редакции постановления Правительства РК от 06.04.2026 № 224 (вводится в действие с 11.07.2026).
Глава 4. Порядок осуществления отработки государственных служащих, завершивших обучение в рамках государственного заказа, в государственном органе и на государственной службе
24. Государственный служащий непосредственно после завершения обучения по программам послевузовского образования непрерывно осуществляет трудовую деятельность на государственной службе не менее трех лет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
При этом не менее одного года трудовая деятельность осуществляется непосредственно после завершения обучения в государственном органе, направившем государственного служащего на обучение, за исключением случаев, указанных в части четвертой настоящего пункта.
В срок отработки не засчитывается период нахождения государственного служащего в социальном отпуске.
После завершения обучения по программам послевузовского образования государственный служащий может продолжить отработку в другом государственном органе в случае занятия им в данном государственном органе вышестоящей должности в порядке, установленном законодательством.
Государственному служащему, завершившему обучение по программам послевузовского образования, может быть предоставлена отсрочка по отработке по решению уполномоченного органа по делам государственной службы.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Мемлекеттік қызметшінің Қағидалардың 24-тармағында көзделген міндеттемесі мынадай:
1) тиісті құжаттармен расталған мемлекеттік қызметші қайтыс болған;
2) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 61-бабының 1-тармағы 3) тармақшасының негізінде мемлекеттік қызметті тоқтатқан жағдайларда, оның оқуына бөлінген бюджет қаражатын және оқумен байланысты шығындарды өтеусіз мерзімінен бұрын тоқтатылады.
26. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтағаннан кейін мемлекеттік қызметші оқуды аяқтағанын растайтын құжат берілген күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірілмей жұмыспен өтеу үшін мемлекеттік қызметке қайтарылады.
27. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс шеңберінде мемлекеттік қызметшіні оқуға жіберген мемлекеттік органдағы жұмыспен өтеу мерзімін есептеу жұмыс орны сақталған мемлекеттік қызметшінің жұмысқа шығуы туралы мемлекеттік органның актісі шыққан кезден басталады.
28. Мемлекеттік қызметшіні оқуға жіберген мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған жағдайда жұмыспен өтеу Заңның 56-бабының 6-10 тармақтарын ескере отырып, қайта ұйымдастырылған мемлекеттік органда жүзеге асырылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 636 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
29. Жұмыспен өтеуді жүзеге асыру мүмкін болмаған жағдайда мемлекеттік тапсырыс бойынша оқуды аяқтаған мемлекеттік қызметші растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жұмыспен өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды кейінге қалдыру туралы өтінішпен мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға мынадай:
1) еңбек қызметін жүзеге асыруға кедергі келтіретін сырқатын емдеген;
2) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында, сондай-ақ 57-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті тоқтатқан;
3) негізгі жұмыскердің шығуы негізінде мемлекеттік қызметті тоқтатқан;
4) әлеуметтік демалыс берілген;
5) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына әскери қызметке шақырылған жағдайларда жүгінеді.
Жұмыспен өтеуді жүзеге асыруға кедергі келтіретін сырқат басталған кезде мемлекеттік қызметшінің еңбек қызметін жалғастыруының мүмкін еместігі туралы қорытындымен емдеу ұйымынан денсаулық жағдайы туралы дәрігерлік-консультациялық комиссия (бұдан әрі – ДКК) берген анықтама растаушы құжат болып табылады.

Сноска. Пункт 24 - в редакции постановления Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
25. Обязательство государственного служащего, предусмотренное пунктом 24 Правил, прекращается досрочно без возмещения бюджетных средств, выделенных на его обучение и связанных с обучением затрат, в случаях:
1) смерти государственного служащего, подтверждаемой соответствующими документами;
2) прекращения государственной службы на основании подпункта 3) пункта 1 статьи 61 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
26. Государственный служащий после завершения обучения по программам послевузовского образования возвращается на государственную службу для отработки не позже 30 (тридцать) календарных дней со дня выдачи документа, подтверждающего его завершение.
27. Отсчет срока отработки в государственном органе, направившем государственного служащего на обучение в рамках государственного заказа по программам послевузовского образования, начинается с момента издания акта государственного органа о выходе на работу государственного служащего, за которым сохранялось место работы.
28. В случае реорганизации государственного органа, направившего государственного служащего на обучение, отработка осуществляется в реорганизованном государственном органе с учетом пунктов 610 статьи 56 Закона.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правительства РК от 02.10.2020 № 636 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
29. В случае невозможности осуществления отработки государственный служащий, завершивший обучение в рамках государственного заказа, обращается в уполномоченный орган по делам государственной службы с заявлением о предоставлении отсрочки исполнения обязательств по отработке с приложением подтверждающих документов в следующих случаях:
1) лечения заболевания, препятствующего осуществлению трудовой деятельности;
2) прекращения государственной службы по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 52, а также подпунктом 5) пункта 1 статьи 57 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) прекращения государственной службы на основании выхода основного работника;
4) предоставления социального отпуска;
5) призыва на воинскую службу в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан.
При возникновении заболевания, препятствующего осуществлению отработки, подтверждающим документом является справка, выданная врачебно-консультативной комиссией (далее – ВКК) о состоянии здоровья государственного служащего из лечебной организации, с заключением о невозможности продолжения трудовой деятельности.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29-1. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган материалдарды зерделейді және мемлекеттік қызметшіге кейінге қалдыруды ұсыну туралы өтініш түскен күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті кейінге қалдыруды ұсыну немесе оны ұсынудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік қызметші қабылданған шешім туралы мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның тиісті хатымен хабардар етіледі.
Ескерту. Талаптар 29-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29-2. Осы Қағидалардың 29-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда кейінге қалдыру еңбек қызметін жүзеге асыруға кедергі келтіретін ауруды емдеу мерзіміне және ауруды емдеу аяқталғаннан кейін үш айдан аспайтын мерзімге беріледі.
Осы Қағидалардың 29-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда кейінге қалдыру мемлекеттік қызмет тоқтатылғаннан кейін алты айдан аспайтын мерзімге беріледі.
Осы Қағидалардың 29-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген жағдайда кейінге қалдыру әлеуметтік демалыс берілген мерзімге беріледі.
Осы Қағидалардың 29-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген жағдайда кейінге қалдыру Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына әскери қызметке шақыру мерзіміне және аталған шақыру аяқталғаннан кейін алты айдан аспайтын мерзімге беріледі.
Ескерту. Талаптар 29-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29-3. Мемлекеттік басқару академиясы кейінге қалдыру мерзімі басталғанға дейін бір айдан кешіктірмей кейінге қалдыру берілген адамға жұмыспен өтеуді қайта бастау қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адам кейінге қалдыру мерзімдері аяқталғаннан кейін жұмыспен өтеуді қайта бастайды және жұмыспен өтеу қайта басталған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде Мемлекеттік басқару академиясына жұмыс орнынан анықтама береді.
Тиісті анықтама көрсетілген мерзімдерде ұсынылмаған жағдайда осы Қағидалардың 30-1-тармағына сәйкес оны оқытуға бөлінген қаражатты өндіріп алу жөнінде шаралар қабылданады.
Ескерту. Талаптар 29-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 29 - в редакции постановления Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
29-1. Уполномоченный орган по делам государственной службы изучает материалы и принимает решение о предоставлении или отказе в предоставлении соответствующей отсрочки не позднее семи рабочих дней с момента поступления заявления о предоставлении отсрочки государственному служащему.
Государственный служащий уведомляется о принятом решении уполномоченным органом по делам государственной службы соответствующим письмом.
Сноска. Пункт 29-1 - в редакции постановления Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
29-2. Отсрочка в случае, указанном в подпункте 1) пункта 29 настоящих Правил, предоставляется на срок лечения заболевания, препятствующего осуществлению трудовой деятельности, и на срок не более трех месяцев после завершения лечения заболевания.
Отсрочка в случаях, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 29 настоящих Правил, предоставляется на срок не более шести месяцев после прекращения государственной службы.
Отсрочка в случае, указанном в подпункте 4) пункта 29 настоящих Правил, предоставляется на срок предоставления социального отпуска.
Отсрочка в случае, указанном в подпункте 5) пункта 29 настоящих Правил, предоставляется на срок призыва на воинскую службу в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан и на срок не более шести месяцев после завершения указанного призыва.
Сноска. Пункт 29-2 - в редакции постановления Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
29-3. Академия государственного управления не позднее одного месяца до наступления сроков окончания отсрочки направляет лицу, которому предоставлена отсрочка, уведомление о необходимости возобновления отработки.
Лицо, указанное в части первой настоящего пункта, после окончания сроков отсрочки возобновляет отработку и в течение пяти рабочих дней с момента возобновления отработки предоставляет в Академию государственного управления справку с места работы.
В случае непредставления соответствующей справки в указанные сроки принимаются меры по взысканию средств, выделенных на его обучение, в соответствии с пунктом 30-1 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 29-3 - в редакции постановления Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

30. Сот төрелігі академиясында оқуды аяқтағаннан кейін мемлекеттік қызметте және мемлекеттік органда жұмыспен өтеу туралы шарттар, мемлекеттік қызметшінің өзге де міндеттемелері Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясына оқуға қабылдау қағидаларында көзделген оқытуға арналған тиісті шартта көрсетіледі.
Мемлекеттік басқару академиясында оқуды аяқтағаннан кейін мемлекеттік қызметте және мемлекеттік органда жұмыспен өтеу туралы шарттар, мемлекеттік қызметшінің өзге де міндеттемелері Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясына оқуға қабылдау қағидаларында көзделген оқытуға арналған тиісті шартта көрсетіледі.
Бұл ретте докторантура бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған мемлекеттік қызметші оқу аяқталғаннан кейін екі жыл ішінде Мемлекеттік басқару академиясының диссертациялық кеңесінде докторлық диссертацияны қорғауды аяқтайды.
Жоғарыда көрсетілген міндеттемелерді орындамау мемлекеттік қызметшінің шәкіртақы шығындарын қоспағанда, оның оқуына, соның ішінде шетелдік тағылымдамасына бөлінген бюджет қаражатын мемлекетке орындалмаған міндеттемелерге барабар өтеуіне әкеп соғады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30-1. Мемлекеттік қызметші міндеттемелерді орындамаған жағдайда Мемлекеттік басқару академиясы, Сот төрелігі академиясы шәкіртақы шығындарын қоспағанда, оның оқуына, соның ішінде шетелдік тағылымдамасына бөлінген қаражатты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өндіріп алу бойынша шаралар қабылдайды.
Ескерту. Талаптар 30-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 636 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-1-тарау. Мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқу бітірген мемлекеттік қызметшілердің мемлекеттік қызметте және оны оқуға жіберген мемлекеттік органда жұмыспен өтеуден өтуін мониторингтеуді жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. Талаптар 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30-2. Мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқуын аяқтаған мемлекеттік қызметшілердің мемлекеттік қызметте және оны оқуға жіберген мемлекеттік органда жұмыспен өтеуден өтуін мониторингтеуді мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
Мониторинг әр алты ай сайын үш жыл бойы оқуын аяқтаған адамдардың жұмыс орны туралы деректерді "Е-қызмет" интеграцияланған цифрлық жүйесі арқылы салыстырып тексеру жолымен жүргізіледі.

30. Условия об отработке на государственной службе и в государственном органе после завершения обучения в Академии правосудия, иные обязательства государственного служащего отражаются в соответствующем договоре на обучение, предусмотренном Правилами приема на обучение в Академию правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан.
Условия об отработке на государственной службе и в государственном органе после завершения обучения в Академии государственного управления, иные обязательства государственного служащего отражаются в соответствующем договоре на обучение, предусмотренном Правилами приема на обучение в Академию государственного управления при Президенте Республики Казахстан.
При этом государственный служащий, завершивший обучение по программе докторантуры, завершает защиту докторской диссертации на диссертационном совете Академии государственного управления в течение двух лет после завершения обучения.
Неисполнение вышеуказанных обязательств влечет возмещение государственным служащим государству бюджетных средств, выделенных на его обучение, в том числе зарубежную стажировку, за исключением затрат на стипендию, пропорционально неисполненным обязательствам.
Сноска. Пункт 30 - в редакции постановления Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
30-1. В случае неисполнения обязательств государственным служащим Академией государственного управления, Академией правосудия принимаются меры по взысканию средств, выделенных на его обучение, в том числе зарубежную стажировку, за исключением затрат на стипендию, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.10.2020 № 636 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Глава 4-1. Порядок осуществления мониторинга прохождения отработки государственными служащими, завершившими обучение в рамках государственного заказа, на государственной службе и в государственном органе, направившем его на обучение
Сноска. Правила дополнены главой 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
30-2. Мониторинг прохождения отработки государственными служащими, завершившими обучение в рамках государственного заказа, на государственной службе и в государственном органе, направившем его на обучение, осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы.
Мониторинг проводится каждые шесть месяцев в течение трех лет путем сверки данных о месте работы лиц, завершивших обучение, посредством интегрированной цифровой системы "Е-қызмет".

Ескерту. Талаптар 30-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.04.2026 № 224 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30-3. "Е-қызмет" интеграцияланған цифрлық жүйесінде мемлекеттік қызметші туралы деректер болмаған жағдайда мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқуын аяқтаған мемлекеттік қызметшіге жұмыс орнынан анықтама беру қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Хабарлама тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен және (немесе) телефонограммамен және (немесе) жеделхатпен және (немесе) ұялы байланыстың абоненттік нөмірі немесе электрондық мекенжай бойынша мәтіндік хабарламамен не хабархатты немесе шақыруды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып жіберіледі.
Мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқуын аяқтаған мемлекеттік қызметші күнтізбелік жылдың 15 маусымынан және 15 желтоқсанынан кешіктірілмейтін мерзімде Мемлекеттік басқару академиясына жұмыс орнынан анықтама береді.
Ескерту. Талаптар 30-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.04.2026 № 224 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30-4. Мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқу бітірген мемлекеттік қызметші мемлекеттік орган актілері шыққаннан кейін үш жұмыс күні ішінде оның көшірмелерін Мемлекеттік басқару академиясына:
1) мемлекеттік органнан жұмыстан босатылған;
2) оқуға жіберген мемлекеттік органда жоғары тұрған немесе өзге лауазымға орналасқан;
3) мемлекеттік қызметшіге әлеуметтік демалыс берілген жағдайларда ұсынады.
Ескерту. Талаптар 30-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 03.11.2023 № 969 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-тарау. Мемлекеттік қызметшілерді даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың өзге мәселелері
31. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган даярлауды, қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды өткізуге арналған шығыстарды Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес жоспарлайды.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 636 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Правила дополнены пунктом 30-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 06.04.2026 № 224 (вводится в действие с 11.07.2026).
30-3. В случае отсутствия данных о государственном служащем в интегрированной цифровой системе "Е-қызмет" уполномоченный орган по делам государственной службы направляет государственному служащему, завершившему обучение в рамках государственного заказа, уведомление о необходимости предоставления справки с места работы.
Уведомление направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении и (или) телефонограммой, и (или) телеграммой, и (или) текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
Государственный служащий, завершивший обучение в рамках государственного заказа, в срок не позднее 15 июня и 15 декабря календарного года предоставляет в Академию государственного управления справку c места работы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 06.04.2026 № 224 (вводится в действие с 11.07.2026).
30-4. Государственный служащий, завершивший обучение в рамках государственного заказа, предоставляет копии актов государственного органа в Академию государственного управления в течение трех рабочих дней после его издания, в следующих случаях:
1) увольнения из государственного органа;
2) занятия вышестоящей или иной должности в направившем на обучение государственном органе;
3) предоставления государственному служащему социального отпуска.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.11.2023 № 969 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Иные вопросы подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих
31. Уполномоченный орган по делам государственной службы планирует расходы на проведение подготовки, переподготовки и повышение квалификации согласно требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правительства РК от 02.10.2020 № 636 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

32. Жергілікті атқарушы органдар қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды өткізуге арналған шығыстарды Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес жоспарлайды.
33. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік қызметшілерді қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға арналған шығыстарды Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жоспарлайды.
Біліктілікті арттыру, шетелдік және халықаралық білім беру ұйымдарында біліктілікті арттыруды қоспағанда, мемлекеттік органдардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бірыңғай персоналды басқару қызметі (кадр қызметi) құрылған жағдайда, ол құрылымына кіретін мемлекеттік орган қайта даярлау және біліктілікті арттыру жөніндегі бюджеттік бағдарламаның әкімшісі болады.

32. Местные исполнительные органы планируют расходы на проведение переподготовки и повышения квалификации согласно требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан.
33. Администраторы бюджетных программ планируют расходы на переподготовку и повышение квалификации государственных служащих в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Повышение квалификации осуществляется в соответствии с требованиями государственных органов, за исключением повышения квалификации в иностранных и международных организациях образования.
В случае создания единой службы управления персоналом (кадровой службы), администратором бюджетной программы по переподготовке и повышению квалификации будет являться государственный орган, в структуре которого она состоит.