Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 49 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 11 маусымдағы № 487 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.06.2026 № 487 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 101-2-бабына және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 55-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 12 ақпандағы
№ 49 қаулысымен
бекітілген
Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 101-2-бабына және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы16 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 55-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілерін (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери қызметшілерін, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді, әскери оқу орындарының курсанттары мен кадеттерін, әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілерді қоспағанда) және олардың отбасы мүшелерін Заңның 101-10-бабында айқындалған әскери қызметшілердің әскери қызмет өткеруі кезеңінде қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 49. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2026 года № 487.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.06.2026 № 487 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 101-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" и статьей 55 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2018 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 февраля 2018 года № 49
Правила
обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 101-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (далее – Закон) и статьей 55 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" и определяют порядок обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат на период прохождения воинской службы военнослужащим Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (за исключением военнослужащих Службы государственной охраны Республики Казахстан, военнослужащих срочной службы, курсантов и кадетов военных учебных заведений, военнообязанных, призванных на воинские сборы) и членам их семей, определенным в статье 101-10 Закона.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.09.2020 № 548 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ағымдағы тұрғын үй төлемдері – тұрғынжайға мұқтаж деп танылған әскери қызметшілерге тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянат тіркелген күннен бастап, сондай-ақ Заңның 101-2-бабының 7 және 10-тармақтарында көзделген жағдайларда ай сайынғы негізде жүзеге асырылатын және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептелетін төлемдер;
2) әскери қызметшіге тұрғын үй төлемін тағайындау үшін оны тұрғынжайға мұқтаж деп тану күні – баянат тіркелген күн, осы күннен бастап тұрғын үй төлемін тағайындау үшін әскери қызметші тұрғынжайға мұқтаж деп танылады, оны осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес әскери қызметші ұсынған құжаттар негізінде мемлекеттік мекеменің тұрғын үй комиссиясы, ал Қарулы Күштерде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің аудандық пайдалану бөлімдері айқындайды;
3) біржолғы тұрғын үй төлемдері – Заңның 101-2-бабының 5 және 6-тармақтарында, сондай-ақ 101-9-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда жүзеге асырылатын және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептелетін біржолғы сипаттағы төлемдер;
4) жауапты құрылымдық бөлімше – тұрғынжайға мұқтаж әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерін және қызметтік тұрғын үй қорын есепке алу жөніндегі функциялар, сондай-ақ тұрғын үй қатынастары бойынша басқа да мәселелер жүктелген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының немесе мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшесі;
5) жеке арнайы шот – тұрғын үй төлемдерін алушылар тұрғын үй төлемдерін аудару және Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға төлемдерді жүзеге асыру үшін өз таңдауы бойынша екінші деңгейдегі банкте (бұдан әрі – банк) ашатын ағымдағы банк шоты;
6) мемлекеттік мекемелер – әскери қызметшілері тұрғын үй төлемдерін алушылар болып табылатын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының республикалық мемлекеттік мекемелері;
7) мемлекеттік мекеменің тұрғын үй комиссиясы – әскери қызметшілерді тұрғынжайға мұқтаж деп тану, тұрғын үй төлемін тағайындау мәселелерін және тұрғын үй қатынастары бойынша басқа да мәселелерді қарау үшін мемлекеттік мекеме басшысының шешімімен құрылатын комиссия. Қарулы Күштерде қызметтік тұрғынжайды бөлу, сондай-ақ жекешелендіру мәселелерін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі айқындаған тәртіппен құрылатын тұрғын үй комиссиялары, тұрғын үй төлемін тағайындауды – мемлекеттік мекемелер қарайды;

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 01.09.2020 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) текущие жилищные выплаты – выплаты, осуществляемые на ежемесячной основе военнослужащим, признанным нуждающимися в жилище, с даты регистрации рапорта о признании нуждающимися в жилище, а также в случаях, предусмотренных пунктами 7 и 10 статьи 101-2 Закона, и рассчитываемые по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) дата признания военнослужащего нуждающимся в жилище для назначения ему жилищных выплат – дата регистрации рапорта, с которой военнослужащий признается нуждающимся в жилище для назначения жилищных выплат, что определяется жилищной комиссией государственного учреждения, а в Вооруженных Силах районными эксплуатационными частями Министерства обороны Республики Казахстан на основе документов, представленных военнослужащим в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил;
3) единовременные жилищные выплаты – выплаты единовременного характера, осуществляемые в случаях, предусмотренных пунктами 5 и 6 статьи 101-2, а также пунктом 2 статьи 101-9 Закона, и рассчитываемые по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) ответственное структурное подразделение – структурное подразделение Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан или государственного учреждения, на которое возложены функции по учету военнослужащих и членов их семей, нуждающихся в жилище, и фонда служебного жилища, а также другие вопросы по жилищным отношениям;
5) личный специальный счет – текущий банковский счет, открываемый получателями жилищных выплат в банке второго уровня (далее – банк) по их выбору, для зачисления жилищных выплат и осуществления платежей на цели, предусмотренные статьей 101-5 Закона;
6) государственные учреждения – республиканские государственные учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, военнослужащие которых являются получателями жилищных выплат;
7) жилищная комиссия государственного учреждения – комиссия, создаваемая решением руководителя государственного учреждения для рассмотрения вопросов признания военнослужащих нуждающимися в жилище, назначения жилищных выплат и других вопросов по жилищным отношениям. В Вооруженных Силах вопросы распределения, а также приватизации служебных жилищ рассматриваются жилищными комиссиями, создаваемыми в порядке, определенном Министром обороны Республики Казахстан, назначения жилищных выплат – государственными учреждениями;

8) тұрғын үй төлемдері – бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй төлемдерін алушыларға қызметтік тұрғынжай берудің орнына, сондай-ақ Заңның 13-1-тарауында көзделген жағдайларда арнайы ақшалай қамтамасыз ету түрінде төленетін, өңірлер және отбасы құрамы бойынша сараланған ақша. Тұрғын үй төлемдері ағымдағы және біржолғы төлемдерден тұрады;
9) тұрғынжайдың пайдалы алаңы – тұрғынжайдың тұрғын алаңы мен тұрғын емес алаңының жиынтығы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 01.09.2020 № 548 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Әскери қызметшілер, сондай-ақ Заңның 13-1-тарауында көзделген жағдайларда тұрғын үй төлемін алып жүріп, әскери қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің отбасы мүшелері тұрғын үй төлемін алушыларға жатады.
Бұл ретте мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген, жекешелендіруге жататын тұрғынжайларда тұратын әскери қызметшілер тұрғын үй төлемін алушы болып танылмайды.
Әскери қызметшілердің тұрғын үй төлемін пайдалану жолымен жеке меншікке тұрғынжай сатып алуға құқығы бір рет жүзеге асырылады.
Егер ерлі-зайыптының екеуі де әскери қызметші және (немесе) арнаулы мемлекеттік органның, ішкі істер органының, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның жедел-тергеу бөлімшесінің қызметкері болса, жұбайының (зайыбының) қызмет орны туралы анықтама ұсынылып, тұрғын үй төлемі ерлі-зайыптылардың өзара келісуі бойынша олардың баянаты негізінде біреуіне ғана жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Жүктілігі және босануы, бала күтімі бойынша қосымша демалыстарда, іссапарда, оқуда, емделуде болатын әскери қызметшілерге тұрғын үй төлемдері жалпы негіздерде жүзеге асырылады.
5. Әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне жататын адамдарды айқындау Заңның 101-10-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Тұрғын үй төлемдерін алушылар деп танылған әскери қызметшілерді есепке алуды мемлекеттік мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі жүргізеді.
7. Тұрғын үй төлемдерін алушыларға төленуге тиіс соманы есептеуді мемлекеттік мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі жасаған тізімдер негізінде мемлекеттік мекеменің қаржы бөлімшесі жүргізеді.
8. Тұрғын үй төлемдері қатаң нысаналы мақсатта болады және оны алушы Заңның 101-5-бабында көзделмеген мақсаттарға пайдалана алмайды.

8) жилищные выплаты – дифференцированные по регионам и составу семьи деньги, выплачиваемые в виде специального денежного обеспечения получателям жилищных выплат за счет бюджетных средств взамен предоставления служебного жилища, а также в случаях, предусмотренных главой 13-1 Закона. Жилищные выплаты состоят из текущих и единовременных выплат.
9) полезная площадь жилища – сумма жилой и нежилой площадей жилища.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 01.09.2020 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. К получателям жилищных выплат относятся военнослужащие, а также члены семей военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы, получающие их в случаях, предусмотренных главой 13-1 Закона.
При этом военнослужащие, проживающие в жилищах из государственного жилищного фонда, подлежащих приватизации, не могут быть признаны получателями жилищных выплат.
Право военнослужащих на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат осуществляется один раз.
Если оба супруга являются военнослужащими и (или) сотрудниками специальных государственных органов, органов внутренних дел, оперативно-следственных подразделений уполномоченного органа по противодействию коррупции, жилищные выплаты производятся только одному из них по взаимному согласию супругов на основании рапорта с представлением справок о месте службы супруга (супруги).
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Военнослужащим, находящимся в дополнительных отпусках по беременности и родам, уходу за ребенком, в командировке, на учебе, лечении, жилищные выплаты осуществляются на общих основаниях.
5. Определение лиц, относящихся к членам семьи военнослужащего, осуществляется в соответствии со статьей 101-10 Закона.
6. Учет военнослужащих, признанных получателями жилищных выплат, ведется ответственным структурным подразделением государственного учреждения.
7. Расчет подлежащих к выплате сумм получателям жилищных выплат на основании сформированных ответственным структурным подразделением государственного учреждения списков производится финансовым подразделением государственного учреждения.
8. Жилищные выплаты имеют строго целевое назначение и не могут быть использованы получателем на цели, не предусмотренные статьей 101-5 Закона.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.09.2020 № 548 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Мемлекеттік мекеме тұрғын үй төлемдерін алушының жеке арнайы шотына аударудан басқаға пайдалана алмайды.
Ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша мемлекеттік мекеме жоспарлаған, бірақ пайдаланбаған тұрғын үй төлемдерінің сомасы жойылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 01.09.2020 № 548 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Қаза табуына (қайтыс болуына), Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына немесе қайтыс болған деп жариялануына байланысты әскери қызметші бөлімнің жеке құрамы тізімдерінен алып тасталған жағдайда оның отбасы мүшелері, ал олар болмаған жағдайда мұрагерлері жеке арнайы шотта жатқан тұрғын үй төлемдерін Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға пайдалануға құқығы бар. Бұл ретте осындай әскери қызметшінің жеке арнайы шоты тұрғын үй төлемдері толық пайдаланылғаннан кейін жабылады.
2-тарау. Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету тәртібі
11. Әскери қызметшілердің (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери қызметшілерін, мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілерді, әскери оқу орындарының курсанттары мен кадеттерін, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттілерді қоспағанда) және Заңның 101-10-бабында айқындалған олардың отбасы мүшелерінің тұрғынжайға құқығын іске асыруы, егер осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде өзгеше көзделмесе, қызметтік тұрғынжай беру немесе олар тұрғынжайға мұқтаж деп танылған күннен бастап олардың жеке арнайы шотына тұрғын үй төлемін аудару арқылы жүзеге асырылады.
Заңның 101-2-бабының 7 және 10-тармақтарында көзделген жағдайда тұрғынжайға құқықты іске асыру қызметтік тұрғынжай беру және тұрғын үй төлемін тиісті арнайы шотқа аудару арқылы жүзеге асырылады.
Әскери қызметші не оның зайыбы (жұбайы) Заңның 101-1-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінде немесе 101-2-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінде көзделген тұрғын үй төлемдерін немесе өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы алған немесе Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ тұрғынжайды кейіннен сатып алу құқығымен жалға алуға ақы төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелерді орындаған немесе мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжайды жекешелендіру құқығын іске асырған жағдайда тұрғынжайға құқықты іске асыру қызметтік тұрғынжай беру арқылы жүзеге асырылады, ал Заңда белгіленген тұрғынжай ауданы нормасына сәйкес келетін қызметтік тұрғынжай болмаған жағдайда тұрғын үй төлемі тиісті жеке арнайы шотқа аударылады, ол тұрғынжайды жалға алуға ақы төлеу үшін ғана пайдаланылады.

Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 01.09.2020 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Жилищные выплаты не могут быть использованы государственным учреждением, кроме как на перечисление на личный специальный счет получателя.
Запланированные, но не использованные государственным учреждением по состоянию на 31 декабря текущего финансового года суммы жилищных выплат аннулируются.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.09.2020 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае исключения военнослужащего из списков личного состава части в связи с гибелью (смертью), признанием его в установленном законодательством Республики Казахстан порядке безвестно отсутствующим или объявлением умершим, члены их семьи, а в случае их отсутствия – наследники имеют право использования жилищных выплат, находящихся на личном специальном счете, на цели, предусмотренные статьей 101-5 Закона. При этом личный специальный счет такого военнослужащего закрывается после полного использования жилищных выплат.
Глава 2. Порядок обеспечения служебным жилищем военнослужащих
11. Реализация права на жилище военнослужащими (за исключением военнослужащих Службы государственной охраны Республики Казахстан, военнослужащих срочной воинской службы, курсантов и кадетов военных учебных заведений, военнообязанных, призванных на воинские сборы) и членами их семей, определенными в статье 101-10 Закона, осуществляется со дня признания их нуждающимися в жилище путем предоставления служебного жилища или перечисления на их личный специальный счет жилищных выплат, если иное не предусмотрено частями второй и третьей настоящего пункта.
В случаях, предусмотренных пунктами 7 и 10 статьи 101-2 Закона, реализация права на жилище осуществляется путем предоставления служебного жилища и перечисления на соответствующий специальный счет жилищных выплат.
В случаях, когда военнослужащий либо его (ее) супруга (супруг) получили жилищные выплаты, предусмотренные частью первой пункта 6 статьи 101-1 или частью первой пункта 6 статьи 101-2 Закона, или денежную компенсацию взамен права безвозмездной приватизации, или исполнили обязательства по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, или реализовали право на приватизацию жилища из государственного жилищного фонда, реализация права на жилище осуществляется путем предоставления служебного жилища, а в случае отсутствия служебного жилища, отвечающего норме площади жилища, установленной Законом, на соответствующий личный специальный счет перечисляются жилищные выплаты, которые используются только для оплаты аренды жилища.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Тұрғынжайға мұқтаж деп тану үшін әскери қызметші тұрғын үй комиссиясы төрағасының, ал Қарулы Күштерде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің аудандық пайдалану бөлімі бастығының атына баянат береді. Баянатты қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
Баянатқа:
1) қызмет орнынан мемлекеттік мекеменің кадр бөлімшесі (жасақтау бөлімшесі) берген, Заңның 101-1-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде немесе 101-2-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде көзделген отбасы құрамы, өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы, тұрғын үй төлемдерін алуы, Заңның 101-5-бабының 1), 3) 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда жасалған шарт бойынша міндеттеменің орындалуы туралы мәліметтер көрсетілген анықтама;
2) баянат тіркелген күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған отбасы құрамы бойынша жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екені туралы (Қазақстан Республикасы бойынша) анықтама;
3) әскери қызметшінің және әскери қызметшінің отбасы мүшелері болса, оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың, некеге тұру (некені бұзу), балаларының туу туралы куәліктерінің көшірмелері;
4) баянат тіркелген күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған отбасы құрамы бойынша мемлекеттік тұрғын үй қоры объектілерін жалдау шартының тізілімінен жалдаушы бойынша ақпарат;
5) жұбайы (зайыбы) мемлекеттік мекеме немесе мемлекеттік кәсіпорын жұмыскері болып табылған жағдайда зайыбының (жұбайының) жұмыс орнынан баянат тіркелген күнге дейін алынғанына бір ай толмаған мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай алуы туралы мәліметтер қамтылған анықтама;
6) бұрынғы қызмет орны бойынша қызметтік тұрғынжайды тапсырғаны не онымен қамтамасыз етілмегені туралы анықтама;
7) отбасында кейбір созылмалы аурудың ауыр түрімен (денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен аурулар тізімі бойынша) ауыратын мүшелер болып, олармен бір үй-жайда (пәтерде) бірге тұру мүмкін болмағанда мемлекеттік медициналық ұйымның анықтамасы;
8) жасына қарамастан мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды), оның ішінде бала кезінен мүгедектігі бар адамды (мүгедектігі бар адамдарды) асырап-бағып отырған кезде халықты әлеуметтік қорғау мемлекеттік мекемесінен мүгедектігі бар адам туралы анықтама;

Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Для признания нуждающимся в жилище военнослужащим подается рапорт на имя председателя жилищной комиссии, а в Вооруженных Силах на имя начальника районной эксплуатационной части Министерства обороны Республики Казахстан. Прием рапорта и выдача результата оказания государственной услуги могут осуществляться посредством веб-портала "электронное правительство".
К рапорту прилагаются:
1) справка с места службы с указанием сведений о составе семьи, получении денежной компенсации взамен права безвозмездной приватизации, жилищных выплат, предусмотренных частями первой и третьей пункта 5 статьи 101-1 или частями первой и третьей пункта 5 статьи 101-2 Закона, исполнении обязательства по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, выданная кадровым подразделением (подразделением комплектования) государственного учреждения;
2) справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества (по Республике Казахстан), полученная по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
3) копии документов, удостоверяющих личность военнослужащего и членов его семьи, свидетельств о заключении (расторжении) брака, рождении детей при наличии у военнослужащего членов семьи;
4) информация по нанимателю из реестра договоров найма объектов государственного жилищного фонда, полученная по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
5) справка с места работы супруги (супруга) со сведениями о получении жилища из государственного жилищного фонда, полученная в течение месяца до дня регистрации рапорта, в случае, когда супруг (супруга) является работником государственного учреждения или государственного предприятия;
6) справка о сдаче либо необеспеченности служебным жилищем по прежнему месту службы;
7) справка государственной медицинской организации при наличии в семье членов, страдающих тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний (по списку заболеваний, утвержденному уполномоченным органом в области здравоохранения), при которых совместное проживание с ними в одном помещении (квартире) становится невозможным;
8) справка о лице с инвалидностью с государственного учреждения социальной защиты населения при содержании на иждивении ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), в том числе лица с инвалидностью (лиц с инвалидностью) с детства независимо от его (их) возраста;

9) отбасы тұрып жатқан тұрғынжай белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сай болмаған жағдайда әскери қызметші санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы жүргізген санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижесі бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының түпнұсқасын қосымша ұсынады;
10) отбасы тұрып жатқан тұрғынжай белгіленген техникалық талаптарға сай болмаған жағдайда әскери қызметші сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында аттестатталған сарапшының техникалық қорытындысының түпнұсқасын (тұрғынжайды техникалық тексеру нәтижесі бойынша) қосымша ұсынады;
11) бұрынғы некеден (некелерден) туған баланың (балалардың) тұратын жері көрсетілген сот шешімінің көшірмесі.
Сот бұрын шығарылған сот актісінің күшін жойған кезде әскери қызметші он жұмыс күні ішінде бұл туралы мемлекеттік мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесін хабардар етуге міндетті;
12) егер әскери қызметші тұрғын үй жағдайын жақсарту қажеттігіне байланысты өзін тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянат берсе, өзi тұрып жатқан тұрғынжайдың ауданын растайтын құжаттардың көшірмелері;
13) осы Қағидалардың 44-тармағында көзделген жағдайда тұрғын үй төлемдерінің пайдаланылуын растайтын құжаттардың көшірмелері;
14) қызметтік тізім;
15) егер зайыбы (жұбайы) әскери қызметші және (немесе) арнаулы мемлекеттік органның, ішкі істер органының, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның жедел-тергеу бөлімшесінің қазіргі немесе бұрынғы қызметкері болса, қызмет орнынан Заңның 101-1-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде, 6-тармағының бірінші бөлігінде немесе 101-2-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде, 6-тармағының бірінші бөлігінде көзделген өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы алғаны, тұрғын үй төлемдерін алғаны, Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда жасалған шарт бойынша міндеттеменің орындалғаны туралы мәліметтер көрсетілген анықтама қоса беріледі.
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы баянат берген әскери қызметшілер осы тармақтың 2), 3), 7) және 8) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынбайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

9) в случаях, когда жилище, в котором проживает семья, не отвечает установленным санитарно-эпидемиологическим требованиям, военнослужащий дополнительно представляет оригинал санитарно-эпидемиологического заключения, выданного территориальным подразделением уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по результатам санитарно-эпидемиологической экспертизы, проведенной организацией санитарно-эпидемиологической службы;
10) в случаях, когда жилище, в котором проживает семья, не отвечает установленным техническим требованиям, военнослужащий дополнительно представляет оригинал технического заключения (по результатам технического обследования жилища) аттестованного эксперта в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
11) копия решения суда с указанием места проживания ребенка (детей) от предыдущего (предыдущих) брака (браков).
При отмене судом ранее вынесенного судебного акта военнослужащий в течение десяти рабочих дней обязан уведомить об этом ответственное структурное подразделение государственного учреждения;
12) копии документов, подтверждающих площадь занимаемого жилища, в случае, если военнослужащий подает рапорт о признании его нуждающимся в жилище в связи с необходимостью улучшения жилищных условий;
13) копии документов, подтверждающих использование жилищных выплат, в случаях, предусмотренных пунктом 44 настоящих Правил;
14) послужной список;
15) в случае, если супруга (супруг) является или являлась (являлся) военнослужащим и (или) сотрудником специальных государственных органов, органов внутренних дел, оперативно-следственных подразделений уполномоченного органа по противодействию коррупции, предоставляется справка с места службы с указанием сведений о получении денежной компенсации взамен права безвозмездной приватизации, получении жилищных выплат, предусмотренных частями первой и третьей пункта 5, частью первой пункта 6 статьи 101-1 или частями первой и третьей пункта 5, частью первой пункта 6 статьи 101-2 Закона, исполнении обязательства по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона.
Военнослужащие, подавшие рапорт посредством веб-портала "электронное правительство", не предоставляют документы, предусмотренные подпунктами 2), 3), 7) и 8) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Жауапты құрылымдық бөлімше ұсынылған құжаттардың толықтығын баянат тіркелген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен, ал Қарулы Күштер екі жұмыс күнінен кешіктірмей салыстырып тексереді.
Құжаттарды толық көлемде алмаған жағдайда жауапты құрылымдық бөлімше оларды әскери қызметшіге пысықтау үшін қайтарады. Қарулы Күштердің әскери қызметшілерін қоспағанда, әскери қызметші он жұмыс күні ішінде жауапты құрылымдық бөлімшеге қайта өтініш береді, бұл ретте баянат алғаш тіркелген күн оның берілген күні болып саналады.
Қарулы Күштерде әскери қызметші "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы құжаттарды толық көлемде ұсынбаған жағдайда Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің аудандық пайдалану бөлімдері екі жұмыс күні ішінде оларды сәйкес келтіру туралы СМС-хабар жібереді.
Қарулы Күштердің әскери қызметшілері СМС-хабар алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің аудандық пайдалану бөліміне жетіспейтін құжаттар топтамасын ұсынады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерін тұрғынжайға мұқтаж деп тану баянат тіркелген күннен бастап тұрғын үй комиссиясының, ал Қарулы Күштерде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі аудандық пайдалану бөлімі бастығының шешімімен күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей жүзеге асырылады. Әскери қызметшілер шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы жазбаша хабардар етіледі, ал Қарулы Күштерде қызметтік тұрғынжайға мұқтаж Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін есепке қою не одан бас тарту туралы анықтама "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы әскери қызметшінің "жеке кабинетіне" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі аудандық пайдалану бөлімі бастығының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында жолданады. Бұл ретте тұрғынжайға мұқтаж деп танылған күні және кезектілік нөмірі немесе мұқтаж деп танудан бас тарту себебі көрсетіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Тұрғынжайға мұқтаж әскери қызметшілерді есепке алуды жауапты құрылымдық бөлімше жүзеге асырады. Кезектілік тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянаттың тіркелген күні бойынша жасалатын тізімдер бойынша белгіленеді.

13. Ответственное структурное подразделение не позднее пятнадцати календарных дней со дня регистрации рапорта осуществляет сверку на полноту представленных документов, а в Вооруженных Силах не более двух рабочих дней.
В случае получения документов не в полном объеме ответственное структурное подразделение возвращает их военнослужащему для доработки. Военнослужащий, за исключением военнослужащих Вооруженных Сил, в течение десяти рабочих дней повторно обращается в ответственное структурное подразделение, при этом рапорт считается поданным в день его первичной регистрации.
В Вооруженных Силах в случае предоставления военнослужащим документов не в полном объеме через веб-портал "электронное правительство", районные эксплуатационные части Министерства обороны Республики Казахстан в течение двух рабочих дней направляют СМС-уведомление о приведении их в соответствие
Военнослужащие Вооруженных Сил в течение трех рабочих дней со дня получения СМС уведомления предоставляют в районную эксплуатационную часть Министерства обороны Республики Казахстан недостающий пакет документов.
Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Признание военнослужащих и членов их семей нуждающимися в жилище осуществляется решением жилищной комиссии, а в Вооруженных Силах – начальником районной эксплуатационной части Министерства обороны Республики Казахстан не позднее тридцати календарных дней со дня регистрации рапорта. О принятом решении военнослужащие извещаются в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения в письменном виде, а в Вооруженных Силах через веб-портал "электронное правительство" направляется в "личный кабинет" военнослужащего в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью начальника районной эксплуатационной части Министерства обороны Республики Казахстан, справка о постановке либо отказе в постановке на учет нуждающихся в служебном жилище военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан. При этом указываются дата признания нуждающимся в жилище, номер очередности или причина отказа в признании нуждающимся.
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Учет военнослужащих, нуждающихся в жилище, осуществляется ответственным структурным подразделением. Очередность устанавливается по спискам, составляемым по дате регистрации рапорта о признании нуждающимся в жилище.

16. Әскери қызметшілерді тұрғынжайға мұқтаждар есебінен алу Заңмен айқындалған негіздер бойынша жүргізіледі.
17. Әскери қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшінің отбасы мүшелері оларға өтеусіз негізде басқа тұрғынжай берілгенше өздері тұратын тұрғынжайдан шығарылмайды.
18. Қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету тұрғын үй комиссиясының шешімі бойынша кезектілік тізіміне сәйкес жүзеге асырылады.
19. Әскери қызметшілерге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нормалар бойынша қызметтік тұрғынжай ретінде жеке тұрғын үй, пәтер не жатақханадағы бөлме, модульді (мобильді) тұрғын үй беріледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Әскери қызметшілер мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген, өздері тұрып жатқан тұрғынжайды Заңда белгіленген тәртіппен жекешелендіре алады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Тұрып жатқан тұрғынжайды жекешелендіру құқығы бар адамдарды қоспағанда, әскери қызметтен шығарылған адамдар бөлімнің тізімдерінен шығарылған сәттен бастап бір ай ішінде оларға берілген қызметтік тұрғынжайларды тапсырады.
3-тарау. Тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу тәртібі
22. Ағымдағы тұрғын үй төлемінің мөлшері әскери қызметші әскери қызмет өткеріп жатқан Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі жайлы тұрғынжайдың бір шаршы метрін жалға алу құнының мөлшерін тұрғынжай алаңына көбейту арқылы есептеледі. Тұрғынжай алаңы әскери қызметшінің өзін қоса алғанда, әрбір отбасы мүшесіне он сегіз шаршы метр пайдалы алаң есебінен айқындалады.
23. Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі жайлы тұрғынжайдың бір шаршы метрін жалға алу құнының мөлшері ағымдағы жылғы қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын деректерге сәйкес айқындалады.
24. Заңның 101-2-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінде көзделген негіз бойынша біржолғы тұрғын үй төлемінің мөлшері ағымдағы жылғы қаңтардағы жағдай бойынша әскери қызметші қызмет өткеріп жүрген Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі тұрмысқа жайлы тұрғынжайдың бір шаршы метрінің жалға алу құнының мөлшерін әскери қызметшінің өзімен қоса отбасының әрбір мүшесіне он сегіз шаршы метр пайдалы аудан есебінен тұрғынжай ауданына көбейту арқылы оның өзгеруі ескеріліп және мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжаймен қамтамасыз етілмеу кезеңіне айқындалады.

16. Снятие военнослужащих с учета нуждающихся в жилище производится по основаниям, определенным Законом.
17. Члены семьи военнослужащего, погибшего (умершего) при прохождении воинской службы, не могут быть выселены из занимаемого жилища без предоставления другого жилища на безвозмездной основе.
18. Обеспечение служебным жилищем осуществляется по решению жилищной комиссии согласно списку очередности.
19. В качестве служебного жилища военнослужащим предоставляются индивидуальный жилой дом, квартиры либо комнаты в общежитиях, модульный (мобильный) жилой дом по нормам, установленным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Военнослужащие приватизируют занимаемые ими жилища из государственного жилищного фонда в порядке, установленном Законом.
Сноска. Пункт 20 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Лица, уволенные с воинской службы, сдают предоставленные им служебные жилища в течение месяца с момента исключения из списков части, за исключением лиц, у которых имеется право приватизации занимаемого жилища.
Глава 3. Порядок исчисления размера жилищных выплат
22. Размер текущей жилищной выплаты исчисляется путем умножения размера стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором военнослужащий проходит воинскую службу, на площадь жилища. Площадь жилища определяется из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на каждого члена семьи, включая самого военнослужащего.
23. Размер стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан определяется согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики по состоянию за январь текущего года, публикуемым на его интернет-ресурсе.
24. Размер единовременной жилищной выплаты по основанию, предусмотренному частью первой пункта 5 статьи 101-2 Закона, определяется путем умножения размера стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором военнослужащий проходит службу, по состоянию за январь текущего года на площадь жилища из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на каждого члена семьи, включая самого военнослужащего, с учетом ее изменения и на периоды необеспеченности жилищем из государственного жилищного фонда.

Біржолғы тұрғын үй төлемін алу үшін мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үймен қамтамасыз етілмеу кезеңі арнаулы мемлекеттік органға, Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға қызметке кірген күннен бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін айлармен белгіленеді, бұл ретте:
1) егер әскери қызметші 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде арнаулы мемлекеттік органда қызмет өткерген болса, бұрын тұрғын үй төлемдері жүзеге асырылған;
2) бұрын Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген немесе әр қызмет өткерген жеріндегі меншік құқығындағы тұрғынжайда тұрған кезеңдер шегеріп тасталады. Бұл ретте тұрғынжайда елу пайыздан аз үлесінің болуы есепке алынбайды.
Жекешелендірілмейтін қызметтік тұрғынжайда 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін тұрған әскери қызметшілер әскери қызметте болудың шекті жасына толуы бойынша, денсаулық жағдайы бойынша, штаттың қысқаруына байланысты, әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт мерзімі өткен соң оларға қатысты келісімшарт талаптары елеулі және (немесе) жүйелі (екі және одан көп рет) бұзылған жағдайда немесе отбасы жағдайы бойынша әскери қызметтен шығарылған кезде оларға біржолғы тұрғын үй төлемдері көрсетілген тұрғынжайда тұрған кезең үшін осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген тұрғын үй төлемдері мөлшерінің елу пайызы мөлшерінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте әскери қызметке қайта кірген әскери қызметшілерге Заңның 101-2-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде көзделген тұрғын үй төлемдері арнаулы мемлекеттік органға, Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға қызметке кірген соңғы күннен бастап айқындалады.
Заңның 101-2-бабы 5-тармағының төртінші бөлігінде айқындалған жағдайларда әскери қызметшілерге осы тармақтың күші қолданылмайды.
Бұл ретте егер әскери қызметшінің тұрғынжайға құқығы ол некеге тұрғанға дейін іске асырылған жағдайда әскери қызметшіге Заңның 101-2-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде көзделген тұрғын үй төлемдері оның зайыбы (жұбайы), сондай-ақ баласы (балалары) есепке алынбай жүзеге асырылады.
Біржолғы тұрғын үй төлемдері әскери қызметші тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылған жағдайда тағайындалады.
Біржолғы тұрғын үй төлемдері көрсетілген төлемді тағайындау туралы бұйрық шығарылған күннен бастап бір ай мерзімде жүргізіледі.
Біржолғы тұрғын үй төлемдері бір ай толық болмағанда күнтізбелік күнге пропорциялы түрде есептеледі.
Әскери қызметшіні әскери бөлімнің (мекеменің) тізімінен шығару оған төленбеген біржолғы тұрғын үй төлемдерін берілген баянатына сәйкес тағайындауға және жүзеге асыруға кедергі келтірмейді.

Периоды необеспеченности жилищем из государственного жилищного фонда для получения единовременных жилищных выплат устанавливаются в месяцах со дня поступления на службу в специальные государственные органы, Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования до 1 января 2018 года за минусом периодов:
1) ранее осуществленных жилищных выплат в случае, если военнослужащий проходил службу в специальных государственных органах в период с 1 января 2013 года до 1 января 2018 года;
2) проживания в жилище, ранее предоставленном из государственного жилищного фонда на территории Республики Казахстан или на праве собственности по каждому месту прохождения службы. При этом наличие доли менее пятидесяти процентов в жилище не учитывается.
Военнослужащим, проживавшим до 1 января 2018 года в служебном жилище, не подлежащем приватизации, при увольнении с воинской службы по достижении предельного возраста состояния на воинской службе, по состоянию здоровья, в связи с сокращением штатов, по истечении срока контракта о прохождении воинской службы, в случае существенного и (или) систематического (два и более раза) нарушения в отношении них условий контракта или по семейным обстоятельствам единовременные жилищные выплаты осуществляются за периоды проживания в указанном жилище в размере пятидесяти процентов от размера жилищных выплат, предусмотренных частью первой настоящего пункта.
При этом военнослужащим, повторно поступившим на воинскую службу, жилищные выплаты, предусмотренные частями первой и третьей пункта 5 статьи 101-2 Закона, определяются с последней даты поступления на службу в специальные государственные органы, Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования.
Действие настоящего пункта не распространяется на военнослужащих в случаях, определенных в части четвертой пункта 5 статьи 101-2 Закона.
При этом военнослужащему жилищные выплаты, предусмотренные частями первой и третьей пункта 5 статьи 101-2 Закона, осуществляются без учета его (ее) супруги (супруга), а также его (ее) ребенка (детей) в случае, если его (ее) право на жилище реализовано до вступления его (ее) в брак.
Назначение единовременных жилищных выплат осуществляется в случае, если военнослужащий является получателем жилищных выплат.
Единовременные жилищные выплаты производятся в месячный срок со дня издания приказа о назначении указанных выплат.
Единовременные жилищные выплаты при не полном месяце исчисляются пропорционально календарным дням.
Исключение военнослужащего из списков воинской части (учреждения) не препятствует назначению и осуществлению ему не выплаченных единовременных жилищных выплат согласно поданному рапорту.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Заңның 101-2-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінде көзделген негіз бойынша біржолғы тұрғын үй төлемдерінің мөлшері бұрын жүзеге асырылған тұрғын үй төлемдерінің сомасы шегеріліп, әскери қызметші қызметтен шыққан кездегі оның өзімен қоса отбасы құрамына сәйкес келетін пайдалы аудан нормасын мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын ағымдағы жылғы қаңтардағы деректерге сәйкес әскери қызметші әскери қызмет өткерген Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі сатылатын жаңа тұрғынжайдың бір шаршы метрі үшін сату бағасына көбейту арқылы айқындалады.
Заңның 101-2-бабы 6-тармағының екінші бөлігінде айқындалған жағдайларда әскери қызметшілерге осы тармақтың күші қолданылмайды.
Бұл ретте әскери қызметшінің тұрғынжайға құқығы ол некеге тұрғанға дейін іске асырылған жағдайда Заңның 101-2-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінде көзделген тұрғын үй төлемдері оның зайыбы (жұбайы), сондай-ақ баласы (балалары) есепке алынбай жүзеге асырылады.
Біржолғы тұрғын үй төлемдері әскери қызметші тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылған жағдайда тағайындалады.
Біржолғы тұрғын үй төлемдері көрсетілген төлемді тағайындау туралы бұйрық шығарылған күннен бастап бір ай мерзімде жүргізіледі.
Әскери қызметшіні әскери бөлімнің (мекеменің) тізімінен шығару берілген баянатқа сәйкес оған төленбеген біржолғы тұрғын үй төлемдерін тағайындауға және жүзеге асыруға кедергі келтірмейді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Заңның 101-9-бабының 2-тармағында көзделген негіз бойынша біржолғы тұрғын үй төлемінің мөлшері бұрын жүзеге асырылған тұрғын үй төлемдерінің сомасы шегеріліп, әскери қызметші қаза тапқан сәттегі әскери қызметшінің өзімен қоса оның отбасы құрамына сәйкес келетін пайдалы аудан нормасын мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын ағымдағы жылғы қаңтардағы деректерге сәйкес әскери қызметші қызмет өткерген Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі жаңа тұрғынжайды сатудың бір шаршы метрінің бағасына көбейту арқылы айқындалады.
Заңның 101-9-бабы 2-тармағының екінші бөлігінде айқындалған жағдайларда әскери қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне осы тармақтың күші қолданылмайды.

Сноска. Пункт 24 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Размер единовременной жилищной выплаты по основанию, предусмотренному частью первой пункта 6 статьи 101-2 Закона, определяется путем умножения нормы полезной площади, соответствующей на момент его увольнения составу семьи, включая самого военнослужащего, на цену одного квадратного метра продажи нового жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором военнослужащий проходил воинскую службу, согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики за январь текущего года, публикуемым на его интернет-ресурсе, за минусом суммы ранее осуществленных жилищных выплат.
Действие настоящего пункта не распространяется на военнослужащих в случаях, определенных в части второй пункта 6 статьи 101-2 Закона.
При этом военнослужащему жилищные выплаты, предусмотренные частью первой пункта 6 статьи 101-2 Закона, осуществляются без учета его (ее) супруги (супруга), а также его (ее) ребенка (детей) в случае, если его (ее) право на жилище реализовано до вступления его (ее) в брак.
Назначение единовременных жилищных выплат осуществляется в случае, если военнослужащий является получателем жилищных выплат.
Единовременные жилищные выплаты производятся в месячный срок со дня издания приказа о назначении указанных выплат.
Исключение военнослужащего из списков воинской части (учреждения) не препятствует назначению и осуществлению ему не выплаченных единовременных жилищных выплат согласно поданному рапорту.
Сноска. Пункт 25 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Размер единовременной жилищной выплаты по основанию, предусмотренному пунктом 2 статьи 101-9 Закона, определяется путем умножения нормы полезной площади, соответствующей на момент гибели военнослужащего составу семьи, включая его самого, на цену одного квадратного метра продажи нового жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором военнослужащий проходил службу, согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики за январь текущего года, публикуемым на его интернет-ресурсе, за минусом суммы ранее осуществленных жилищных выплат.
Действие настоящего пункта не распространяется на членов семьи военнослужащего, погибшего (умершего) при прохождении воинской службы в случаях, определенных в части второй пункта 2 статьи 101-9 Закона.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Жабық және оқшауланған әскери қалашықтардың, шекара бөлімшелерінің және өзге де жабық объектілердің аумағындағы немесе жатақханадағы қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етілген әскери қызметшілерге ағымдағы тұрғын үй төлемдері осы Қағидаларда есептелген тұрғын үй төлемдері мөлшерінің елу пайызы мөлшерінде жүргізіледі.
Заңның 101-2-бабы 7-тармағының екінші бөлігінде айқындалған жағдайларда әскери қызметшілерге осы тармақтың күші қолданылмайды.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Әскери қызметшінің тұрғынжай жағдайларын жақсарту үшін тұрғынжай алаңы әскери қызметшінің өзін қоса алғанда, отбасының әрбір мүшесіне он сегіз шаршы метр пайдалы алаң есебінен тұрғынжайдың пайдалы алаңы нормасы мен әскери қызметшіге ұсынылған тұрғынжайдың пайдалы алаңы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады.
29. Әскери қызметші ниет білдірген тұрғынжай алаңының есебі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша айқындалады.
30. Елді мекен бойынша статистикалық деректер болмаған жағдайда тұрғын үй төлемінің мөлшері – аудан орталығының статистикалық деректері бойынша, ал аудан орталығында статистикалық деректер болмаған жағдайда облыс орталығының статистикалық деректері бойынша айқындалады.
4-тарау. Тұрғын үй төлемдерін тағайындау тәртібі
31. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін тағайындау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полиция әскери қызметшілерін қоспағанда, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері жауапты құрылымдық бөлімшенің тұрғынжайға мұқтаждарды есепке қою туралы анықтамасын ұсынумен мемлекеттік мекеме басшысының атына баянатпен өтініш жасайды.
Әскери қызметші жыл сайын 25 қаңтарға дейін әскери қызмет өткеретін мемлекеттік мекемеге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ұсынылған күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған отбасы құрамы бойынша жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екені (Қазақстан Республикасы бойынша) туралы анықтама;
2) ұсынылған күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған жеке арнайы шот бойынша ақша қозғалысы туралы анықтама.
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 26 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Военнослужащим, обеспеченным служебным жилищем, находящимся на территории закрытых и обособленных военных городков, пограничных отделений и иных закрытых объектов или в общежитии, текущие жилищные выплаты производятся в размере пятидесяти процентов от размера жилищных выплат, исчисленного настоящими Правилами.
Действие настоящего пункта не распространяется на военнослужащих в случаях, определенных в части второй пункта 7 статьи 101-2 Закона.
Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Площадь жилища для улучшения жилищных условий военнослужащего определяется как разница между нормой полезной площади жилища из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на каждого члена семьи, включая самого военнослужащего, и полезной площадью жилища, предоставленного военнослужащему.
29. Расчет площади претендуемого жилища военнослужащего определяется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
30. В случае отсутствия статистических данных по населенному пункту, размер жилищной выплаты определяется по статистическим данным районного центра, а в случае отсутствия статистических данных в районном центре – по статистическим данным областного центра.
Глава 4. Порядок назначения жилищных выплат
31. Для назначения текущих жилищных выплат военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, за исключением военнослужащих военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, обращаются с рапортом на имя руководителя государственного учреждения с предоставлением справки ответственного структурного подразделения о постановке на учет нуждающихся в жилище.
Военнослужащий ежегодно до 25 января предоставляет в государственное учреждение, в котором проходит воинскую службу, следующие документы:
1) справку об отсутствии (наличии) недвижимого имущества (по Республике Казахстан), полученную по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня предоставления;
2) справку о движении денег по личному специальному счету, полученную в течение десяти календарных дней до дня предоставления.
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

32. Тұрғынжайға мұқтаж деп тану және ағымдағы тұрғын үй төлемдерін тағайындау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полиция әскери қызметшілері осы Қағидалардың 12-тармағында айқындалған құжаттарды қоса бере отырып, мемлекеттік мекеме тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына баянатпен өтініш жасайды.
Әскери қызметші жыл сайын 25 қаңтарға дейін әскери қызмет өткеретін мемлекеттік мекемеге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ұсынылған күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған отбасы құрамы бойынша жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екені (Қазақстан Республикасы бойынша) туралы анықтама;
2) ұсынылған күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған жеке арнайы шот бойынша ақша қозғалысы туралы анықтама.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.09.2020 № 548 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
33. Заңның 101-2-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда ағымдағы тұрғын үй төлемін тағайындау үшін әскери қызметшілер:
1) қызметтік тұрғын үйді жалдау шартының көшірмесін;
2) баянат тіркелген күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған отбасы құрамы бойынша жылжымайтын мүліктің болмауы жоқ (бар) екені (Қазақстан Республикасы бойынша) анықтама ұсынады.
Әскери қызметші жыл сайын 25 қаңтарға дейін әскери қызмет өткеретін мемлекеттік мекемеге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ұсынылған күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған отбасы құрамы бойынша жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екені (Қазақстан Республикасы бойынша) туралы анықтама;
2) ұсынылған күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған жеке арнайы шот бойынша ақша қозғалысы туралы анықтама.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Заңның 101-2-бабының 5-тармағында көзделген негіз бойынша біржолғы тұрғын үй төлемін тағайындау үшін өздері әскери қызмет өткеретін мемлекеттік мекеменің тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына баянатпен өтініш беретін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полиция әскери қызметшілерін қоспағанда, әскери қызметшілер Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органында үздіксіз қызмет өткерген барлық кезеңінде өзінің мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжаймен қамтамасыз етілгенін не қамтамасыз етілмегенін растайтын құжаттармен бірге мемлекеттік мекеме басшысының атына баянатпен өтініш береді.
Баянатқа мынадай құжаттар қоса беріледі:

32. Для признания нуждающимся в жилище и назначения текущих жилищных выплат военнослужащие военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обращаются с рапортом на имя председателя жилищной комиссии государственного учреждения с приложением документов, определенных в пункте 12 настоящих Правил.
Военнослужащий ежегодно до 25 января предоставляет в государственное учреждение, в котором проходит воинскую службу, следующие документы:
1) справку об отсутствии (наличии) недвижимого имущества (по Республике Казахстан), полученную по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня предоставления;
2) справку о движении денег по личному специальному счету, полученную в течение десяти календарных дней до дня предоставления.
Сноска. Пункт 32 - в редакции постановления Правительства РК от 01.09.2020 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Для назначения текущих жилищных выплат в случаях, предусмотренных пунктом 7 статьи 101-2 Закона, военнослужащие предоставляют:
1) копию договора найма служебного жилища;
2) справку об отсутствии (наличии) недвижимого имущества (по Республике Казахстан), полученную по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта.
Военнослужащий ежегодно до 25 января предоставляет в государственное учреждение, в котором проходит воинскую службу, следующие документы:
1) справку об отсутствии (наличии) недвижимого имущества (по Республике Казахстан), полученную по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня предоставления;
2) справку о движении денег по личному специальному счету, полученную в течение десяти календарных дней до дня предоставления.
Сноска. Пункт 33 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Для назначения единовременной жилищной выплаты по основанию, предусмотренному пунктом 5 статьи 101-2 Закона, военнослужащие обращаются с рапортом на имя руководителя государственного учреждения, за исключением военнослужащих военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, которые обращаются с рапортом на имя председателя жилищной комиссии государственного учреждения, в котором они проходят воинскую службу, с приложением документов, подтверждающих обеспеченность либо необеспеченность жилищем из государственного жилищного фонда за весь период непрерывной службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, а также в специальных государственных органах Республики Казахстан.
К рапорту прилагаются следующие документы:

1) қызмет өткеретін жеріндегі жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етілгені не қамтамасыз етілмегені туралы анықтамасы;
2) баянат тіркелген күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған отбасы құрамы бойынша жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екені (Қазақстан Республикасы бойынша) туралы анықтама;
3) баянат тіркелген күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған отбасы құрамы бойынша мемлекеттік тұрғын үй қоры объектілерін жалдау шарттары тізілімінен жалдаушы бойынша ақпарат;
4) қызмет орнынан Заңның 101-1-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде немесе 101-2-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде көзделген отбасы құрамы және өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы алу, Заңның 101-5-бабының 1), 3) 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда жасалған шарт бойынша міндеттеменің орындалуы туралы мәліметтерді көрсетіп, мемлекеттік мекеменің кадр бөлімшесі (жасақтау бөлімшесі) берген анықтама;
5) қызметтік тізім;
6) әскери қызметші мен оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың (некеге тұру (некені бұзу) туралы, балаларының туу туралы, отбасы мүшелерінің қайтыс болуы туралы куәліктерінің) көшірмелері;
7) адам (адамдар) он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедек алған болса, оның мүгедектігін растайтын құжаттардың көшірмелері;
8) Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органында, Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткергенін растайтын құжаттар;
9) тұрғын үй төлемдерін алушыны талдамалық есепке алу карточкасы;
10) Заңның 101-5-бабының 1), 3) 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алынатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарттың көшірмесі;
11) егер зайыбы (жұбайы) әскери қызметші және (немесе) арнаулы мемлекеттік органның, ішкі істер органының, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның жедел-тергеу бөлімшесінің қазіргі немесе бұрынғы қызметкері болса, қызмет орнынан Заңның 101-1-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде, 6-тармағының бірінші бөлігінде немесе 101-2-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде, 6-тармағының бірінші бөлігінде көзделген өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы алғаны, тұрғын үй төлемдерін алғаны, Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда жасалған шарт бойынша міндеттеменің орындалғаны туралы мәліметтер көрсетілген анықтама.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1) справка ответственного структурного подразделения об обеспеченности либо необеспеченности служебным жилищем, по местам прохождения службы;
2) справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества (по Республике Казахстан), полученная по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
3) информация по нанимателю из реестра договоров найма объектов государственного жилищного фонда, полученная по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
4) справка с места службы с указанием сведений о составе семьи и получении денежной компенсации взамен права безвозмездной приватизации, жилищных выплат, предусмотренных частями первой и третьей пункта 5 статьи 101-1 или частями первой и третьей пункта 5 статьи 101-2 Закона, исполнении обязательства по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, выданная кадровым подразделением (подразделением комплектования) государственного учреждения;
5) послужной список;
6) копии документов, удостоверяющих личность военнослужащего и членов его семьи (свидетельств о заключении (расторжении) брака, рождении детей, смерти членов семьи);
7) при наличии инвалидности у лица (лиц), полученной до достижения им восемнадцати лет, копии документов, подтверждающих инвалидность;
8) документы, подтверждающие прохождение службы в специальных государственных органах, Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан;
9) карточка аналитического учета получателя жилищных выплат;
10) копия договора, заключенного в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом;
11) в случае, если супруга (супруг) является или являлась (являлся) военнослужащим и (или) сотрудником специальных государственных органов, органов внутренних дел, оперативно-следственных подразделений уполномоченного органа по противодействию коррупции, предоставляется справка с места службы с указанием сведений о получении денежной компенсации взамен права безвозмездной приватизации, получении жилищных выплат, предусмотренных частями первой и третьей пункта 5, частью первой пункта 6 статьи 101-1 или частями первой и третьей пункта 5, частью первой пункта 6 статьи 101-2 Закона, исполнении обязательства по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона.
Сноска. Пункт 34 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

35. Заңның 101-2-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінде көзделген негіз бойынша біржолғы тұрғын үй төлемін тағайындау үшін алушылар өздері әскери қызмет өткеретін мемлекеттік мекеменің тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына баянатпен (өтінішпен) өтініш беретін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полицияның әскери қызметшілері қатарынан алушыларды қоспағанда, мемлекеттік мекеме басшысының атына баянатпен (өтінішпен) өтініш береді.
Баянатқа (өтінішке):
1) әскери қызметшінің және әскери қызметшінің отбасы мүшелері болса, оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын, некеге тұру (некені бұзу) туралы құжаттардың, балаларының туу туралы куәліктерінің көшірмелері;
2) баянат тіркелген күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған отбасы құрамы бойынша жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екені туралы (Қазақстан Республикасы бойынша) анықтама;
3) баянат тіркелген күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған отбасы құрамы бойынша мемлекеттік тұрғын үй қоры объектілерін жалдау шарттары тізілімінен жалдаушы бойынша ақпарат;
4) қызметтік тізім;
5) мемлекеттік мекеменің кадр бөлімшесі (жасақтау бөлімшесі) берген Заңның 101-1-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде немесе 101-2-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде көзделген отбасы құрамы және өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы, тұрғын үй төлемдерін алу, Заңның 101-5-бабының 1), 3) 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда жасалған шарт бойынша міндеттеменің орындалуы туралы мәліметтер көрсетілген қызмет орнынан анықтама;
6) әскери-дәрігерлік комиссия қорытындысының көшірмесі;
7) тұрғын үй төлемдерін алушыны талдамалық есепке алу карточкасы;
8) егер зайыбы (жұбайы ) әскери қызметші және (немесе) арнаулы мемлекеттік органның, ішкі істер органының, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган жедел-тергеу бөлімшесінің қызметкері болып табылатын немесе болған жағдайда, Заңның 101-1-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде, 6-тармағының бірінші бөлігінде немесе 101-2-бабы 5-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде, 6-тармағының бірінші бөлігінде көзделген өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы алғаны, тұрғын үй төлемдерін алғаны, Заңның 101-5-бабының 1), 3) 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда жасалған шарт бойынша міндеттеменің орындалуы туралы мәліметтер көрсетілген қызмет орнынан анықтама қоса беріледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

35. Для назначения единовременной жилищной выплаты по основанию, предусмотренному частью первой пункта 6 статьи 101-2 Закона, получатели обращаются с рапортом (заявлением) на имя руководителя государственного учреждения, за исключением получателей из числа военнослужащих военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, которые обращаются с рапортом (заявлением) на имя председателя жилищной комиссии государственного учреждения, в котором они проходят воинскую службу.
К рапорту (заявлению) прилагаются:
1) копии документов, удостоверяющих личность военнослужащего и членов его семьи, свидетельств о заключении (расторжении) брака, рождении детей при наличии у военнослужащего членов семьи;
2) справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества (по Республике Казахстан), полученная по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
3) информация по нанимателю из реестра договоров найма объектов государственного жилищного фонда, полученная по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
4) послужной список;
5) справка с места службы с указанием сведений о составе семьи и получении денежной компенсации взамен права безвозмездной приватизации, жилищных выплат, предусмотренных частями первой и третьей пункта 5 статьи 101-1 или частями первой и третьей пункта 5 статьи 101-2 Закона, исполнении обязательства по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, выданная кадровым подразделением (подразделением комплектования) государственного учреждения;
6) копия заключения военно-врачебной комиссии;
7) карточка аналитического учета получателя жилищных выплат;
8) в случае, если супруга (супруг) является или являлась (являлся) военнослужащим и (или) сотрудником специальных государственных органов, органов внутренних дел, оперативно-следственных подразделений уполномоченного органа по противодействию коррупции, предоставляется справка с места службы с указанием сведений о получении денежной компенсации взамен права безвозмездной приватизации, получении жилищных выплат, предусмотренных частями первой и третьей пункта 5, частью первой пункта 6 статьи 101-1 или частями первой и третьей пункта 5, частью первой пункта 6 статьи 101-2 Закона, исполнении обязательства по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона.
Сноска. Пункт 35 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

36. Заңның 101-9-бабының 2-тармағында көзделген негіз бойынша мемлекеттік мекеме тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына өтініш жасайтын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полиция алушыларын қоспағанда, біржолғы тұрғын үй төлемін тағайындау үшін алушылар мемлекеттік мекеме басшысының атына өтініш жасайды.
Өтінішке:
1) әскери қызметші мен оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың, әскери қызметшінің отбасы мүшелері бар болған кезде неке (некені бұзу) туралы, балаларының туу туралы куәліктерінің көшірмелері;
2) баянат тіркелген күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған отбасы құрамы бойынша жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екені (Қазақстан Республикасы бойынша) туралы анықтама;
3) баянат тіркелген күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн толмаған отбасы құрамы бойынша мемлекеттік тұрғын үй қоры объектілерін жалдау шарттары тізілімінен жалдаушы бойынша ақпарат;
4) қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі;
5) мемлекеттік мекеменің кадр бөлімшесі (жасақтау бөлімшесі) берген қызмет орнынан отбасы құрамы туралы мәліметтер көрсетілген анықтама;
6) мемлекеттік мекеменің кадр бөлімшесі (жасақтау бөлімшесі) берген әскери қызметші әскери қызмет өткерген мемлекеттік мекеме басшысының бөлiм жеке құрамының тiзiмдерiнен шығару туралы бұйрығынан үзiндi;
7) мемлекеттік мекеменің кадр бөлімшесі (жасақтау бөлімшесі) берген қызметтік тергеп-тексеру қорытындылары туралы бұйрықтан үзінді (әскери қызметшiнiң қаза табуының (қайтыс болуының) себептерi мен мән-жайлары) қоса беріледі.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 01.09.2020 № 548 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
37. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полиция әскери қызметшілерін қоспағанда, Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар мемлекеттік мекемесінің жауапты құрылымдық бөлімшесі баянат (өтініш) тіркелген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей ұсынылған құжаттардың толықтығын салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Құжаттарды толық көлемде алмаған жағдайда мемлекеттік мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі оларды алушыға пысықтау үшін қайтарады. Алушы он жұмыс күні ішінде жауапты құрылымдық бөлімшеге қайта өтініш жасайды, бұл ретте баянат (өтініш) алғаш тіркелген күн берілген күн болып саналады.

36. Для назначения единовременной жилищной выплаты по основанию, предусмотренному пунктом 2 статьи 101-9 Закона, получатели обращаются с заявлением на имя руководителя государственного учреждения, за исключением получателей военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, которые обращаются с заявлением на имя председателя жилищной комиссии государственного учреждения.
К заявлению прилагаются:
1) копии документов, удостоверяющих личность военнослужащего и членов его семьи, заключении (расторжении) брака, свидетельств о рождении детей, при наличии у военнослужащего членов семьи;
2) справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества (по Республике Казахстан), полученная по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
3) информация по нанимателю из реестра договоров найма объектов государственного жилищного фонда, полученная по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
4) копия свидетельства о смерти;
5) справка с места службы с указанием сведений о составе семьи, выданная кадровым подразделением (подразделением комплектования) государственного учреждения;
6) выписка из приказа руководителя государственного учреждения, в котором военнослужащий проходил воинскую службу, об исключении из списков личного состава части, выданная кадровым подразделением (подразделением комплектования) государственного учреждения;
7) выписка из приказа об итогах служебного расследования (причины и обстоятельства гибели (смерти) военнослужащего), выданная кадровым подразделением (подразделением комплектования) государственного учреждения.
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 01.09.2020 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Ответственное структурное подразделение государственного учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, за исключением военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, не позднее пятнадцати календарных дней со дня регистрации рапорта (заявления) осуществляет сверку на полноту представленных документов.
В случае получения документов не в полном объеме, ответственное структурное подразделение государственного учреждения возвращает их получателю для доработки. Получатель в течение десяти рабочих дней повторно обращается в ответственное структурное подразделение, при этом рапорт (заявление) считается поданным в день его первичной регистрации.

38. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полиция мемлекеттік мекемесінің жауапты құрылымдық бөлімшесі алушының баянаты (өтініші) тіркелген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей оны қарайды және айына бір реттен сиретпей өткізілетін мемлекеттік мекеменің тұрғын үй комиссиясының отырысына материалдарды дайындайды.
Құжаттарды толық көлемде алмаған жағдайда мемлекеттік мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі оларды алушыға пысықтау үшін қайтарады. Алушы он жұмыс күні ішінде жауапты құрылымдық бөлімшеге қайта өтініш жасайды, бұл ретте баянат (өтініш) алғаш тіркелген күн берілген күн болып саналады.
39. Баянат (өтініш) тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде мемлекеттік мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ағымдағы және (немесе) біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін жасайды.
40. Ағымдағы және (немесе) біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі негізінде мемлекеттік мекеменің қаржы бөлімшесі осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ағымдағы және (немесе) біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылар сомаларының есебін дайындайды.
41. Ағымдағы және (немесе) біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі мен есебі мемлекеттік мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі дайындайтын мемлекеттік мекеме бірінші басшысының бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полиция әскери қызметшілерінікі – мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы орынбасарының бұйрығымен) бекітіледі.
Тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі бекітілгеннен кейін мемлекеттік мекеменің кадр бөлімшесі осы Қағидаларға 6 және 7-қосымшаларға сәйкес анықтамаларды әскери қызметшінің жеке ісіне тігеді.
Мемлекеттік мекеме тұрғын үй төлемдерін ағымдағы және (немесе) біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімдері және есеп-қисаптар бекітілген күннен бастап бір ай мерзімде жүргізеді.
Ескерту. 41-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 01.09.2020 № 548 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
42. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізіміне және олардың есебіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу олардың отбасы құрамы өзгерген, бір өңірден екіншісіне қоныс аударуына байланысты қызмет орнын ауыстырған, әскери қызметші алаңы пайдалы алаң нормасына сәйкес келмейтін берілген қызметтік тұрғынжайды қайтарған кезде, сондай-ақ Заңның 101-4-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.

38. Ответственное структурное подразделение государственного учреждения военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан рассматривает не позднее пятнадцати календарных дней со дня регистрации рапорта (заявления) получателя и подготавливает материалы на заседание жилищной комиссии государственного учреждения, которое проводится не реже одного раза в месяц.
В случае получения документов не в полном объеме, ответственное структурное подразделение государственного учреждения возвращает их получателю для доработки. Получатель в течение десяти рабочих дней повторно обращается в ответственное структурное подразделение, при этом рапорт (заявление) считается поданным в день его первичной регистрации.
39. В течение тридцати календарных дней со дня регистрации рапорта (заявления) ответственное структурное подразделение государственного учреждения составляет список получателей текущих и (или) единовременных жилищных выплат по формам согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам.
40. На основании списка получателей текущих и (или) единовременных жилищных выплат финансовое подразделение государственного учреждения подготавливает расчет сумм получателей текущих и (или) единовременных жилищных выплат по формам согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
41. Список получателей текущих и (или) единовременных жилищных выплат и расчет утверждаются приказом первого руководителя государственного учреждения (военнослужащих военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – приказом заместителя первого руководителя государственного учреждения), который подготавливается ответственным структурным подразделением государственного учреждения.
После утверждения списков получателей жилищных выплат кадровым подразделением государственного учреждения подшиваются в личное дело военнослужащего справки согласно приложениям 6 и 7 к настоящим Правилам.
Жилищные выплаты производятся государственным учреждением в месячный срок со дня утверждения списков получателей текущих и (или) единовременных жилищных выплат и расчетов.
Сноска. Пункт 41 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.09.2020 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Внесение изменений и дополнений в список получателей текущих жилищных выплат и их расчет осуществляется при изменении состава их семей, перемене места службы в связи с переездом из одного региона в другой, возврате военнослужащим предоставленного служебного жилища, площадь которого не соответствовала норме полезной площади, а также в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 101-4 Закона.

5-тарау. Тұрғын үй төлемдерін қайта есептеу
43. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу:
1) отбасы құрамы өзгерген, оның ішінде бала кезінен мүгедектігі бар адамды (мүгедектігі бар адамдарды) қоспағанда, адам (адамдар) он сегіз жасқа (кәмелетке) толған;
2) бір елді мекеннен екіншісіне қоныс аударуына байланысты әскери қызмет орнын ауыстырған;
3) әскери қызметші алаңы пайдалы алаң нормасына сәйкес келмейтін берілген қызметтік тұрғынжайды қайтарған;
4) ағымдағы жылғы қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректеріне сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасының тиісті өңірінде жайлы тұрғынжайдың бір шаршы метрін жалдау құны жыл сайын өзгерген кезде жүргізіледі.
Осы тармақтың 4) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу осы Қағидалардың 12-тармағында айқындалған құжаттарды қоса берумен әскери қызметшінің баянаты негізінде шығарылатын мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығы негізінде (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарында – мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы орынбасарының бұйрығымен) жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 4) тармақшасында көзделген ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығы негізінде (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарында – мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы орынбасарының бұйрығымен) жүргізіледі.
Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44. Әскери қызметші одан әрі әскери қызмет өткеру үшін басқа өңірге кеткен кезде, егер тиісті шарт Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алумен жалға алуды төлеу үшін жасалса, ағымдағы тұрғын үй төлемдері ол әскери қызмет өткерген бұрынғы өңір бойынша сақталады.
Бұл ретте отбасы құрамы көбею жағына өзгерген жағдайда оған байланысты отбасының құрамы көбейген отбасы мүшесіне ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу әскери қызметші әскери қызмет өткеретін өңірдегі сомаға сүйене отырып жүзеге асырылады.
45. Осы Қағидалардың 43-тармағында айқындалған жағдайларда тұрғын үй төлемдерінің нақты сомасы оқиға нақты болған сәттен бастап есептеледі.
Бұл ретте әскери қызметші осы Қағидалардың 43-тармағында айқындалған оқиға нақты басталған кезден бастап күнтізбелік тоқсан күн өткен соң баянат берген жағдайда ағымдағы тұрғын үй төлемдерін қайта есептеу баянат тіркелген күннен бастап жүзеге асырылады.

Глава 5. Перерасчет жилищных выплат
43. Перерасчет размера текущих жилищных выплат производится при:
1) изменении состава семьи, в том числе достижении лицом (лицами) восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия), за исключением лица с инвалидностью (лиц с инвалидностью) с детства;
2) перемене места воинской службы в связи с переездом из одного населенного пункта в другой;
3) возврате военнослужащим предоставленного служебного жилища, площадь которого не соответствовала норме полезной площади;
4) ежегодном изменении стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, определяемой согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики по состоянию за январь текущего года.
Перерасчет размера текущих жилищных выплат, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 4) настоящего пункта, осуществляется на основании приказа руководителя государственного учреждения (в органах военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – приказа заместителя первого руководителя государственного учреждения), издаваемого на основании рапорта военнослужащего с приложением документов, определенных в пункте 12 настоящих Правил.
Перерасчет размера текущих жилищных выплат, предусмотренный подпунктом 4) настоящего пункта, производится на основании приказа руководителя государственного учреждения (в органах военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – приказа заместителя первого руководителя государственного учреждения).
Сноска. Пункт 43 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. В случае, когда военнослужащий для дальнейшего прохождения воинской службы убывает в другой регион, размер текущих жилищных выплат сохраняется по прежнему региону, где проходил воинскую службу, если соответствующий договор заключался с ним в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом.
При этом, в случае изменения состава семьи в сторону увеличения, перерасчет размера текущих жилищных выплат на члена семьи, в связи с которым состав семьи увеличивается, осуществляется исходя из суммы региона, где военнослужащий проходит воинскую службу.
45. В случаях, определенных в пункте 43 настоящих Правил, фактическая сумма жилищных выплат рассчитывается с момента фактического наступления события.
При этом в случае подачи военнослужащим рапорта по истечении девяноста календарных дней с момента фактического наступления события, определенного в пункте 43 настоящих Правил, перерасчет текущих жилищных выплат осуществляется с даты регистрации рапорта.

Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
46. Өткен кезең үшін біржолғы тұрғын үй төлемдерін қайта есептеу жүргізілмейді.
6-тарау. Тұрғын үй төлемдерін жүзеге асыру тәртібі
47. Тұрғын үй төлемдеріне арналған жеке арнайы шотты осы Қағидаларға 8 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қосымша анықтамаларды қоса беріп, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен тұрғынжайға мұқтаж деп танылған әрбір тұрғын үй төлемін алушы өзі ашады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
48. Мемлекеттік мекеме, әскери қызметші және банк арасында осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй төлемдері туралы үшжақты шарт (бұдан әрі – шарт) жасалады.
Бұл ретте шарт мемлекеттік мекеме тарапынан нақты немесе шартты атауы бойынша жасалады.
Мемлекеттік мекеменің қаржы бөлімшесі шартты және әскери қызметшінің жеке арнайы шотын осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу журналына тіркейді.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органының әскери қызметшісі санатына өткен немесе бір мекемеде кері реттілікпен өткен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органының қызметкерімен жасалған шарттар осы Қағидаларда көзделген жалпы негіздерде қолданылады.
Ескерту. 48-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
49. Мемлекеттік мекеменің қаржы бөлімшесі тұрғын үй төлемдерінің есептелген және төленген сомалары бойынша осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдамалық есепке алу карточкасында есепке алуды жүзеге асырады.
50. Ағымдағы тұрғын үй төлемдері әскери қызмет өткеру орны бойынша ағымдағы айда өткен ай үшін ақшалай ризық төлеумен бір уақытта жүргізіледі. Желтоқсанда ағымдағы ай үшін тұрғын үй төлемдері 25-і күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
Әскери қызметке кіру және одан шығу айында ағымдағы тұрғын үй төлемдері нақты қызмет күндеріне барабар жүзеге асырылады.
51. Әскери қызметші әскери қызметтен ауысқан, шығарылған кезде мемлекеттік мекеменің қаржы бөлімшесі талдамалық есепке алу карточкасының көшірмесін қоса бере отырып, ақшалай аттестатта оған жүргізілген тұрғын үй төлемдері туралы мәліметтерді көрсетеді.

Сноска. Пункт 45 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Перерасчет единовременных жилищных выплат за прошедший период не производится.
Глава 6. Порядок осуществления жилищных выплат
47. Личный специальный счет для жилищных выплат открывается самостоятельно каждым получателем жилищных выплат, признанным нуждающимся в жилище в порядке, установленном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, с приложением дополнительно справок по формам согласно приложениям 8 и 9 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 47 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Между государственным учреждением, военнослужащим и банком заключается трехсторонний договор (далее – договор) о жилищных выплатах по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
При этом договор заключается со стороны государственного учреждения от имени действительного или условного наименования.
Финансовое подразделение государственного учреждения регистрирует договор и личный специальный счет военнослужащего в журнале учета по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Заключенные договоры с сотрудником органов национальной безопасности Республики Казахстан, перешедшим в категорию военнослужащего органов национальной безопасности Республики Казахстан или в обратной последовательности в одном учреждении, действуют на общих основаниях, предусмотренных настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 48 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Финансовое подразделение государственного учреждения по начисленным и выплаченным суммам жилищных выплат осуществляет учет в карточке аналитического учета по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
50. Текущие жилищные выплаты производятся одновременно с выплатой денежного довольствия по месту прохождения воинской службы в текущем месяце за истекший месяц. В декабре жилищные выплаты за текущий месяц производятся не позднее 25 числа.
Текущие жилищные выплаты в месяц поступления на воинскую службу и увольнения осуществляются пропорционально дням фактической службы.
51. При переводе, увольнении с воинской службы военнослужащего финансовое подразделение государственного учреждения указывает сведения о произведенных ему жилищных выплатах в денежном аттестате с приложением копии карточки аналитического учета.

7-тарау. Тұрғын үй төлемдерін тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау
52. Заңның 101-4-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда тұрғын үй төлемдері тоқтатылады.
53. Тұрғын үй төлемдері мемлекеттік мекеме бірінші басшысының бұйрығына сәйкес (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарында – мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы орынбасарының бұйрығымен) мынадай мерзімдерде:
1) әскери қызметші әскери қызметтен шығарылған жағдайларда жеке құрамның тізімдерінен шығарылған күннен бастап;
2) Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алумен тұрғын үйді жалдау ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемені олар орындамаған жағдайларды қоспағанда, әскери қызметші тұрғынжайға мұқтаж мәртебесінен айырылған күннен бастап;
3) әскери қызметші қаза табуына немесе қайтыс болуына, заңда белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына немесе қайтыс болды деп жариялануына байланысты жеке құрам тізімдерінен шығарылған күннен бастап;
4) әскери қызметші тұрғын үй төлемін алудан бас тарту туралы баянат берген күннен бастап.
Бұл ретте мемлекеттік мекеменің тұрғын үй комиссиясы, ал Қарулы Күштерде мемлекеттік мекеме Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алынатын тұрғын үйді жалдау ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша әскери қызметші міндеттемені орындамаған жағдайда оған осы тармақшада көзделген тұрғын үй төлемдерін тоқтатудан бас тартады;
5) Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алынатын тұрғын үйді жалдау ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемесін орындамаған жағдайларды қоспағанда, оған жабық және оқшауланған әскери қалашықтардың, шекара бөлімшелерінің және өзге де жабық объектілердің аумағындағы қызмет орнынан берілген қызметтік тұрғынжайдан әскери қызметші бас тартқан күннен бастап;
6) Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында өзге тұрғынжай сатып алынған күннен бастап тоқтатылады, бұл ретте тұрғынжайда елу пайыздан аз үлесінің болуы не меншік құқығына мұрагерлік бойынша тұрғынжайдың берілуі ескерілмейді.
Ескерту. 53-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
54. Тағайындалған ағымдағы тұрғын үй төлемдері әскери қызметші ауысқан кезде бөлімнің жеке құрамының тізімінен шығару туралы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысының бұйрығы (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарында – мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы орынбасарының бұйрығы) шығарылған күннен бастап тоқтатып қойылады және тұрғын үй комиссиясының, ал Қарулы Күштерде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің аудандық пайдалану бөлімінің шешімімен тұрғын үйге мұқтаж деп танылған жағдайда әскери қызметші одан әрi әскери қызметін өткеру үшін келген мемлекеттік мекеменің бөлімнің жеке құрамының тізіміне қосу туралы бұйрығы негізінде тоқтатып қойылған күнінен бастап қайта басталады.
Бұл ретте әскери қызметші одан әрі қызмет өткеру үшін келген мемлекеттік мекеме бөлімнің жеке құрамының тізіміне қосу туралы бұйрық шығарған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн өткен соң әскери қызметші тұрғын үйге мұқтаж деп тану туралы баянат берген жағдайда ағымдағы тұрғын үй төлемдері баянат тіркелген күннен бастап қайта басталады.

Глава 7. Прекращение, приостановление и возобновление жилищных выплат
52. Жилищные выплаты прекращаются в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 101-4 Закона.
53. Жилищные выплаты прекращаются согласно приказу первого руководителя государственного учреждения (в органах военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – приказу заместителя первого руководителя государственного учреждения) со дня:
1) исключения из списков личного состава, в случаях увольнения военнослужащего с воинской службы;
2) утраты военнослужащим статуса нуждающегося в жилище, за исключением случаев, когда обязательство по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилья с последующим выкупом, ими не исполнено;
3) исключения из списков личного состава военнослужащего в связи с гибелью или смертью, признанием в установленном законом порядке безвестно отсутствующим или объявлением умершим;
4) подачи военнослужащим рапорта об отказе от получения жилищных выплат.
При этом жилищная комиссия государственного учреждения, а в Вооруженных Силах государственное учреждение отказывают военнослужащему в прекращении жилищных выплат, предусмотренном настоящим подпунктом, в случаях, когда обязательство по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, им не исполнено.
5) отказа военнослужащего от предоставленного по месту службы служебного жилища, находящегося на территории закрытых и обособленных военных городков, пограничных отделений и иных закрытых объектов, за исключением случаев, когда обязательство по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, им не исполнено;
6) приобретения иного жилища на праве собственности на территории Республики Казахстан, при этом наличие доли менее пятидесяти процентов в жилище либо возникновение жилища на праве собственности по наследству не учитываются.
Сноска. Пункт 53 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. При перемещении военнослужащего назначенные текущие жилищные выплаты приостанавливаются со дня издания приказа первого руководителя государственного учреждения об исключении из списков личного состава части (в органах военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – приказа заместителя первого руководителя государственного учреждения) и возобновляются со дня приостановления на основании приказа о зачислении в списки личного состава части государственным учреждением, куда военнослужащий прибыл для дальнейшего прохождения воинской службы, при условии признания нуждающимся в жилище решением жилищной комиссии, а в Вооруженных Силах – районной эксплуатационной части Министерства обороны Республики Казахстан.
При этом в случае подачи военнослужащим рапорта о признании нуждающимся в жилище по истечении девяноста календарных дней со дня издания приказа о зачислении в списки личного состава части государственным учреждением, куда военнослужащий прибыл для дальнейшего прохождения воинской службы, текущие жилищные выплаты возобновляются с даты регистрации рапорта.

Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55. Әскери қызметшіге тұрғын үй төлемдері тоқтатылған жағдайда мемлекеттік мекеме банкке тұрғын үй төлемдерін тоқтату негіздемесін мазмұндап хат жолдайды.
Бұл ретте банк Заңның 101-5-бабының 1), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттардан басқа, сондай-ақ кейіннен сатып алынатын тұрғынжайды жалдау ақысын төлеуден басқа жағдайларға адамға жеке арнайы шотындағы ақшаны беруге құқығы жоқ.
Ескерту. 55-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әскери қызметшілерді
қызметтік тұрғынжаймен
қамтамасыз ету, тұрғын үй
төлемдерінің мөлшерін
есептеу, оларды тағайындау,
қайта есептеу, жүзеге асыру,
тоқтату, тоқтата тұру және
қайта бастау қағидаларына
1-қосымша
_____________________________________________ бойынша (мемлекеттік мекеменің атауы) ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің есебі
Р/с №
Бөлімше атауы
Т.А.Ә. (толық)
Төлемдер басталған күн
Ниет білдірілген тұрғынжай ауданы
(3-қосымшаның 8-бағанынан)
Статистика жөніндегі уәкілетті органның деректері бойынша өңірдегі тұрғынжайдың
1 шаршы метрін жалдау құны (теңге)
Ағымда
ғы тұрғын үй төлемінің бір айлық сомасы
(5-баған
х 6-баған) (теңге)
Заңның 101-2-бабының 7-тармағында көзделген ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің сомасы (7-баған – 50%) (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Әскери қызметші бойынша жиыны
Мемлекеттік мекеме бойынша жиыны
Мемлекеттік мекеме бастығы
________________  _________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Қаржы бөлімшесінің бастығы
________________  _________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Ескертпе:
1) ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің есебін мемлекеттік мекеменің қаржы бөлімшесі толтырады;
2) 1 – 5-бағандардағы мәліметтерді Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес мемлекеттік мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі ұсынады.
Әскери қызметшілерді
қызметтік тұрғынжаймен
қамтамасыз ету, тұрғын үй
төлемдерінің мөлшерін есептеу,
оларды тағайындау, қайта
есептеу, жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру және қайта бастау
қағидаларына
2-қосымша
_____________________________________________ бойынша
(мемлекеттік мекеменің атауы) біржолғы тұрғын үй төлемдерінің есебі

Сноска. Пункт 54 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. В случае прекращения жилищных выплат военнослужащему, государственным учреждением направляется письмо в банк с изложением основания прекращения жилищных выплат.
При этом банк не вправе выдавать деньги, имеющиеся на личном специальном счете, лицу не иначе как на цели, предусмотренные подпунктами 1), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом.
Сноска. Пункт 55 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
военнослужащих, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных выплат
Расчет
текущих жилищных выплат
по ________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
№ п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О. (полностью)
Дата начала выплат
Площадь претендуемого жилища (из графы 8 приложения 3)
Стоимость аренды 1 кв. метра жилища в регионе по данным уполномоченного органа по статистике (в тенге)
Сумма текущей жилищной выплаты в месяц (графа 5 х графу 6) (в тенге
Сумма текущей жилищной выплаты, предусмотренной пунктом 7 статьи 101-2 Закона (графа 7 – 50 % (в тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого по военнослужащему
Итого по государственному учреждению
Начальник государственного учреждения _____________ ______________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О.)
Начальник финансового подразделения _______________ _____________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О.)
Примечание:
1) расчет текущих жилищных выплат заполняется финансовым подразделением государственного учреждения;
2) сведения в графах 1-5 представляются ответственным структурным подразделением государственного учреждения согласно приложению 8 к Правилам обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат.
Приложение 2
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
военнослужащих, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных выплат

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 01.09.2020 № 548 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.09.2024 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Р/с №
Бөлімшенің атауы
Тұрғынжайға мұқтаж адамның Т.А.Ә. (толық)
Отбасы құрамы
Ниет білдірілген тұрғынжай алаңы (ш.м.)
Біржолғы тұрғын үй төлемін есептеу кезеңі (айлар, күндер)
Статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша өңірдегі тұрғынжайдың
1 ш. м. жалдау/сатып алу құны (теңге)
Заңның 101-2-бабы 5-тармағының 1-бөлігінде көзделген біржолғы тұрғын үй төлемінің сомасы
(6-баған х 7-баған х 8-баған) (теңге)
Заңның 101-2-бабы 5-тармағының 3-бөлігінде көзделген біржолғы тұрғын үй төлемдерінің сомасы (6-баған х 7-баған х 8-баған) (теңге)
Заңның 101-2-бабының  6-тармағында көзделген біржолғы тұрғын үй төлемдерінің сомасы (6-баған
х 8-баған) (теңге)
Заңның 101-9-бабының 2-тармағында көзделген біржолғы тұрғын үй төлемінің сомасы (6-баған
х 8-баған) (теңге)
Бұрын жүзеге асырылған тұрғын үй төлемдерінің сомасы
Төленетін жиыны
Отбасы мүшелері
Адамдар саны, оның ішінде әскери қызметші
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Әскери қызметші бойынша жиыны
Мемлекеттік мекеме бойынша жиыны
Мемлекеттік мекеме бастығы ________________  _________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Қаржы бөлімшесінің бастығы________________  _________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Ескертпе:

Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 01.09.2020 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.09.2024 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Расчет
единовременных жилищных выплат
по ________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
№ п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О. нуждающегося в жилище (полностью)
Состав семьи
Площадь претендуемого жилища (кв.м.)
Период начисления единовременной жилищной выплаты (месяцы, дни)
Стоимость аренды/приобретения 1 кв. м. жилища в регионе по данным уполномоченного органа в области статистики (в тенге)
Сумма единовременной жилищной выплаты, предусмотренная частью 1 пункта 5 статьи 101-2 Закона (графа 6 х графу 7 х графу 8) (в тенге)
Сумма единовременной жилищной выплаты, предусмотренная частью третьей пункта 5 статьи 101-2 Закона (графа 6 х графу 7 х графу 8) (в тенге)
Сумма единовременной жилищной выплаты, предусмотренная пунктом 6 статьи 101-2 Закона (графа 6 х графу 8) (в тенге)
Сумма единовременной жилищной выплаты, предусмотренная пунктом 2 статьи 101-9 Закона (графа 6 х графу 8) (в тенге)
Сумма ранее осуществленных жилищных выплат
Итого к выплате
Члены семьи
Кол-во человек, в том числе военнослужащий
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Итого по военнослужащему
Итого по государственному учреждению
Начальник государственного учреждения _____________ ______________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О.)
Начальник финансового подразделения _______________ _____________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О.)
Примечание:

1) біржолғы төлемдердің есебін мемлекеттік мекеменің қаржы бөлімшесі толтырады;
2) 1 – 7-бағандардағы мәліметтерді Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі ұсынады.
Әскери қызметшілерді
қызметтік тұрғынжаймен
қамтамасыз ету, тұрғын үй
төлемдерінің мөлшерін есептеу,
оларды тағайындау, қайта
есептеу, жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру және қайта бастау
қағидаларына
3-қосымша
Әскери қызметші ниет білдірген тұрғынжай алаңының есебі
Р/с №
Т.А.Ә. (толық)
Заңның 101-2-бабының талаптарына сәйкес әскери қызметші, оның ішінде отбасы мүшелері үшін тұрғынжай пайдалы алаңының нормасы (ш.м.)
Тұрғынжайдың нақты (бар) пайдалы алаңы (ш.м)
Ниет білдірілген
тұрғын үй алаңы
(3-баған – 4-баған (ш.м.)
барлығы (5-баған +
7-баған)
әскери қызметші
отбасы мүшелері
туыстық дәрежесі
алаң көлемі
1
2
3
4
5
6
7
8
Жауапты құрылымдық бөлімшенің бастығы __________________ _____________________
күні, қолы) (Т.А.Ә.)
20____ жылғы "____" _________
Ескертпе: әскери қызметші ниет білдірген тұрғынжай алаңы туралы мәліметтерді мемлекеттік мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі толтырады.
Әскери қызметшілерді
қызметтік тұрғынжаймен
қамтамасыз ету, тұрғын үй
төлемдерінің мөлшерін есептеу,
оларды тағайындау, қайта
есептеу, жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру және қайта бастау
қағидаларына
4-қосымша
_____________________________________________________________________ бойынша
(мемлекеттік мекеменің атауы) ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі
Р/с
Бөлімше атауы
Т.А.Ә.
Отбасы құрамы
Ниет білдірілген
тұрғынжайдың алаңы
(3-қосымшаның 8-бағанынан) (ш.м.)
отбасы мүшелері
адамдар саны, оның ішінде әскери қызметші
1
2
3
4
5
6
Әскери қызметші бойынша жиыны
Мемлекеттік мекеме бойынша жиыны
Мемлекеттік мекеме бастығы _______________________ __________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Тұрғын үй комиссиясының төрағасы ___________________ ______________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Жауапты құрылымдық бөлімшенің бастығы ___________________ ____________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Ескертпе: ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін әскери қызметші әскери қызмет өткеретін мемлекеттік мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі толтырады.
Әскери қызметшілерді
қызметтік тұрғынжаймен
қамтамасыз ету, тұрғын үй
төлемдерінің мөлшерін есептеу,
оларды тағайындау, қайта
есептеу, жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру және қайта бастау
қағидаларына
5-қосымша
_______________________________________бойынша
(мемлекеттік мекеме атауы) "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы____-бабының ___-тармағына сәйкес біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі

1) расчет единовременных выплат заполняется финансовым подразделением государственного учреждения;
2) сведения в графах 1-7 представляются ответственным структурным подразделением государственного учреждения согласно приложению 5 к Правилам обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат.
Приложение 3
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
военнослужащих, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных выплат
Расчет
площади претендуемого жилища военнослужащего
№ п/п
Ф.И.О. (полностью)
Норма полезной площади жилища для военнослужащего, в том числе членов семьи, в соответствии с требованиями статьи 101-2 Закона (кв. м)
Фактическая (имеющаяся) полезная площадь жилища (кв.м)
Площадь претендуемого жилища (графа 3 – графа 4) (кв.м)
всего (графа 5+графа 7)
военнослужащего
членов семьи
степень родства
количество площади
1
2
3
4
5
6
7
8
Начальник ответственного
структурного подразделения _______________ _____________________________________
(дата, подпись)                   (Ф.И.О.)
" ____ " _________ 20 ___ года.
Примечание: сведения о площади претендуемого жилища военнослужащего заполняются ответственным структурным подразделением государственного учреждения.
Приложение 4
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
военнослужащих, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных выплат
Список
получателей текущих жилищных выплат по
________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
№ п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О.
Состав семьи
Площадь претендуемого жилища (из графы 8 приложения 3) (кв.м)
члены семьи
количество человек, в том числе военнослужащий
1
2
3
4
5
6
Итого по военнослужащему
Итого по государственному учреждению
Начальник
государственного учреждения __________________ _________________________________
(дата, подпись)                   (Ф.И.О.)
Председатель
жилищной комиссии __________________ _________________________________________
(дата, подпись)                         (Ф.И.О.)
Начальник ответственного
структурного подразделения __________________ ___________________________________
(дата, подпись)                   (Ф.И.О.)
Примечание: список получателей текущих жилищных выплат заполняется ответственным структурным подразделением государственного учреждения, где военнослужащий проходит воинскую службу.
Приложение 5
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
военнослужащих, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных выплат

Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 01.09.2020 № 548 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Р/с №
Бөлімше атауы
Тұрғынжайға мұқтаж адамның Т.А.Ә. (толық)
2018 ж. 01.01. жағдай бойынша әскери еңбек сіңірген жылдары (әскери қызмет өтілі)
Әскери қызметшіні тұрғын
жайға мұқтаж деп танылған күні (күні, айы, жылы)
Отбасы құрамы
Біржолғы тұрғын үй төлемін есептеу кезеңі (8-баған – 5-баған) (айлар, күндер)
Ниет білдірілген тұрғын үй алаңы (3-қосымшаның 8-бағаны (ш.м.)
Отбасы мүшелері
Адамдар саны, оның ішінде әскери қызметші
Отбасы құрамын өзгерткен
күні, туыстық дәрежесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Әскери қызметші бойынша жиыны
Мемлекеттік мекеме бойынша жиыны
Мемлекеттік мекеме бастығы _______________________ __________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Тұрғын үй комиссиясының төрағасы ___________________ _____________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Жауапты құрылымдық бөлімшенің бастығы ___________________ ____________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Ескертпе: біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін мемлекеттік мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі толтырады.
Әскери қызметшілерді
қызметтік тұрғынжаймен
қамтамасыз ету, тұрғын үй
төлемдерінің мөлшерін есептеу,
оларды тағайындау, қайта
есептеу, жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру және қайта бастау
қағидаларына
6-қосымша
Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушы туралы анықтама (әскери қызметшінің жеке ісіне тігу үшін) ______________________________________________________________________________ (әскери қызметшінің толық Т.А.Ә.)
Тұрғын үй комиссиясының 20 __ жылғы "____" ________ №________хаттамасымен 20____ жылғы "____"___________________ бастап тұрғынжайға мұқтаж деп танылды.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 101-2-бабына сәйкес осы әскери қызметші тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылады.
Ағымдағы тұрғын үй төлемдері _____________________ теңгені құрайды.
Тұрғынжайға мұқтаж деп танылған отбасы мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с
Т.А.Ә.
(толық)
Әскери қызметшінің отбасы мүшелері
Туған күні
Тұрғынжайға мұқтаж деп танылған күн
Туыстық дәрежесін растайтын құжат
1
2
3
4
5
6
Жауапты құрылымдық бөлімшенің бастығы ___________________ __________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
20____ жылғы "____" __________________
Ескертпе: тұрғын үй төлемдерін алушы және оның отбасы мүшелері туралы мәліметтерді әскери қызметші әскери қызмет өткеретін мемлекеттік мекеменің кадр бөлімшесі толтырады және оның басшысы қол қояды.
Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына
7-қосымша
Біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушы туралы
анықтама
(әскери қызметшінің жеке ісіне тігу үшін) ________________________________________________________________________________ (әскери қызметшінің Т.А.Ә. толық)

Сноска. Приложение 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.09.2020 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Список
получателей единовременных жилищных выплат в соответствии с пунктом ____
статьи ____ Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года
"О жилищных отношениях" по _________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
№ п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О. нуждающегося в жилище (полностью)
Воинская выслуга лет (стаж воинской службы) по состоянию на 01.01.2018 г.
Дата признания военнослужащего нуждающимся в жилище (число, месяц, год)
Состав семьи
Период начисления единовременной жилищной выплаты (графа 8 – графа 5) (месяцы, дни)
Площадь претендуемого жилища (из графы 8 приложения 3) (кв.м)
члены семьи
количество человек, в том числе военнослужащего
дата изменения состава семьи, степень родства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого по военнослужащему
Итого по государственному учреждению
Начальник
государственного учреждения __________________ _________________________________
(дата, подпись)                   (Ф.И.О.)
Председатель
жилищной комиссии __________________ _________________________________________
(дата, подпись)                         (Ф.И.О.)
Начальник ответственного
структурного подразделения __________________ ___________________________________
(дата, подпись)                         (Ф.И.О.)
Примечание: список получателей единовременных жилищных выплат заполняется ответственным структурным подразделением государственного учреждения.
Приложение 6
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
военнослужащих, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных выплат
Справка
о получателе текущих жилищных выплат
(для приобщения в личное дело военнослужащего)
___________________________________________________________________
(Ф.И.О. военнослужащего полностью)
Протоколом жилищной комиссии от "__" ___ 20 __ года № __ признан нуждающимся в жилище с "___" _________ 20 ____ года.
В соответствии со статьей 101-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" данный военнослужащий является получателем жилищных выплат.
Текущие жилищные выплаты составляют _________ тенге.
Сведения о членах семьи, признанных нуждающимися в жилище:
№ п/п
Ф.И.О. (полностью)
Члены семьи военнослужащего
Дата рождения
Дата признания нуждающимся в жилище
Документ, подтверждающий степень родства
1
2
3
4
5
6
Начальник ответственного структурного подразделения ______________ _______
(дата, подпись) (Ф.И.О.)
"____" _________ 20 ___ года.
Примечание: сведения о получателе жилищных выплат и членах его семьи заполняются кадровым подразделением государственного учреждения, где военнослужащий проходит воинскую службу, и подписываются его руководителем.
Приложение 7
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
военнослужащих, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных выплат
Справка
о получателе единовременных жилищных выплат
(для приобщения в личное дело военнослужащего)
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. военнослужащего полностью)

Тұрғын үй комиссиясының 20____жылғы "____"__________№_______________ хаттамасымен 20 ____ жылғы   "____"__________ бастап тұрғынжайға мұқтаж деп танылды.
20 ____ жылғы "____"__________ №___________баянат негізінде және "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы ____бабының ___тармағына сәйкес осы әскери қызметші тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылады.
2018 жылғы 1 қаңтарда еңбек сіңірген жылдары ____ жыл ____ ай ____ күнді құрайды.
Қызмет өткеру туралы мәліметтер:
Р/с
Әскери қызмет кезеңі
Әскери қызмет өткеру туралы бұйрықтардың нөмірлері
Қазақстан Республикасының өңірі
1
2
3
4
Тұрғынжайға мұқтаж деп танылған отбасы мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Т.А.Ә. (толық)
Әскери қызметшінің отбасы мүшелері
Туған күні
Тұрғынжайға мұқтаж деп танылған күн
Туыстық дәрежесін растайтын құжат
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік мекеме бастығы ____________________ _________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Тұрғын үй комиссиясының төрағасы ___________________ __________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Жауапты құрылымдық бөлімшенің бастығы __________________ _______________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Ескертпе: тұрғын үй төлемдерін алушы және оның отбасы мүшелері туралы мәліметтерді әскери қызметші әскери қызмет өткеретін мемлекеттік мекеменің кадр бөлімшесі толтырады.
Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына
8-қосымша
Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушы туралы анықтама (банкке ұсыну үшін) ______________________________________________________________________________ (әскери қызметшінің Т.А.Ә. толық)
Ескерту. 8-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 01.09.2020 № 548 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 2-бабының 44-3) тармақшасына сәйкес аталған әскери қызметші тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылады.
Ағымдағы тұрғын үй төлемдері _____теңгені құрайды.
Мемлекеттік мекеме бастығы ____________________ ______________________
(күні, қолы)            (Т.А.Ә.)
М.О.
Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына
9-қосымша
Біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушы туралы
анықтама (банкке ұсыну үшін) ______________________________________________________________________________ (әскери қызметшінің Т.А.Ә. толық)

Протоколом жилищной комиссии от "__" ___ 20 __ года № __ признан нуждающимся в жилище с "___" ______ 20 ____ года.
На основании рапорта от "___" ___________ 20 ___ года за № ___ и в соответствии с пунктом _______ статьи ____ Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" данный военнослужащий является получателем жилищных выплат.
Выслуга лет на 1 января 2018 года составляет _____ лет _____ месяцев _____ дней.
Сведения о прохождении службы:
№ п/п
Период воинской службы
Номера приказов о прохождении воинской службы
Регион Республики Казахстан
1
2
3
4
Сведения о членах семьи, признанных нуждающимися в жилище:
№ п/п
Ф.И.О. (полностью)
Члены семьи военнослужащего
Дата рождения
Дата признания нуждающимся в жилище
Документ, подтверждающий степень родства
1
2
3
4
5
6
Начальник
государственного учреждения __________________ ___________________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О.)
Председатель
жилищной комиссии __________________ ___________________________________________
(дата, подпись)                   (Ф.И.О.)
Начальник ответственного
структурного подразделения _________________ _____________________________________
(дата, подпись)                   (Ф.И.О.)
Примечание: сведения о получателе жилищных выплат и членах его семьи заполняются кадровым подразделением государственного учреждения, где военнослужащий проходит воинскую службу.
Приложение 8
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
военнослужащих, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных выплат
Сноска. Приложение 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.09.2020 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Справка
о получателе текущих жилищных выплат
(для представления в банк)
___________________________________________________________________
(Ф.И.О. военнослужащего полностью)
В соответствии с подпунктом 44-3) статьи 2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" данный военнослужащий является получателем жилищных выплат.
Текущие жилищные выплаты составляют _________ тенге.
Начальник
государственного учреждения __________________ ___________________________________
(дата, подпись)                         (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 9
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
военнослужащих, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных выплат

Ескерту. 9-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 01.09.2020 № 548 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы _____-бабының ___-тармағына сәйкес осы әскери қызметші тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылады.
Мемлекеттік мекеме бастығы _______________________ ______________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
М.О.
Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына
10-қосымша
Тұрғын үй төлемдері туралы ШАРТ
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.09.2020 № 548 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бұдан әрі "банк" деп аталатын _________________банкінің атынан ______________ негізінде әрекет ететін ____________________, бұдан әрі "мемлекеттік мекеме" деп аталатын "____________________"мемлекеттік мекемесінің атынан ________________негізінде әрекет ететін _____________________ және бұдан әрі "алушы" деп аталатын, _______жылғы "___" ____________берген №____ жеке куәліктің негізінде әрекет ететін алушы ______________, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20___ жылғы "__"______ №___ қаулысымен бекітілген Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары негізінде төмендегі туралы осы шартты (бұдан әрі – шарт) жасасты:
1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тұрғын үй төлемдері – тұрғын үй төлемдерін алушыларға қызметтік тұрғынжай беру орнына, сондай-ақ Заңның 13-1-тарауында көзделген жағдайларда бюджет қаражаты есебінен арнайы ақшалай қамтамасыз ету түрінде төленетін өңірлер мен отбасы құрамы бойынша сараланған ақша. Тұрғын үй төлемдері ағымдағы және біржолғы төлемдерден тұрады;

Сноска. Приложение 9 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.09.2020 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Справка
о получателе единовременных жилищных выплат
(для представления в банк)
___________________________________________________________________
(Ф.И.О. военнослужащего полностью)
В соответствии с пунктом ____ статьи _____ Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" данный военнослужащий является получателем жилищных выплат.
Начальник государственного
учреждения __________________ __________________________________________________
(дата, подпись)                        (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 10
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
военнослужащих, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных выплат
Сноска. Приложение 10 в редакции постановления Правительства РК от 01.09.2020 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ДОГОВОР о жилищных выплатах
____________________________________ банк, именуемый в дальнейшем "банк", в лице ____________________________, действующего на основании ___________________, государственное учреждение "________________________", именуемое в дальнейшем "государственное учреждение", в лице ____________________, действующего на основании _____________________, и получатель ______________, именуемый в дальнейшем "получатель", действующий на основании удостоверения личности от "__" ______ 20 ___ года № ______, выданного ___________, далее совместно именуемые "Стороны", на основании Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (далее – Закон) и Правил обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат (далее – Правила), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от "__" ____ 20__ года, заключили настоящий договор (далее – договор) о нижеследующем:
1. Основные понятия, используемые в договоре
1. В договоре используются следующие основные понятия:
1) жилищные выплаты – дифференцированные по регионам и составу семьи деньги, выплачиваемые в виде специального денежного обеспечения получателям жилищных выплат за счет бюджетных средств взамен предоставления служебного жилища, а также в случаях, предусмотренных главой 13-1 Закона. Жилищные выплаты состоят из текущих и единовременных выплат;

2) ағымдағы тұрғын үй төлемдері – тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянат тіркелген күннен бастап тұрғынжайға мұқтаж деп танылған әскери қызметшілерге ай сайынғы негізде, сондай-ақ Заңның 101-2-бабының 7 және 10-тармақтарында көзделген жағдайларда жүзеге асырылатын және Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептелетін төлемдер;
3) біржолғы тұрғын үй төлемдері – Заңның 101-2-бабының 5 және 6-тармақтарында, сондай-ақ 101-9-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда жүзеге асырылатын және Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептелетін біржолғы сипаттағы төлемдер.
2. Шарттың мәні
2.1. Алушы анықтаманы (Қағидаларға 8 және 9-қосымшалар), мемлекеттік мекеме мен алушы қол қойған шартты және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес ағымдағы шотты ашу үшін қажетті құжаттарды ұсынғаннан кейін банк алушының Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ашылған мемлекеттік мекеменің тиісті шотынан тұрғын үй төлемдерін алуы үшін алушыға теңгеде дербес арнайы ағымдағы банк шотын (бұдан әрі – шот) ашады.
2.2. Мемлекеттік мекеме тұрғын үй төлемдері ретінде көзделген ақшаны банкте ашылған алушының шотына аударады.
2.3. Алушы тұрғын үй төлемдерін Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарда пайдаланады.
2.4. Банк алушының шотындағы тұрғын үй төлемдерін аударуды оның нұсқауы негізінде жүзеге асырады. Төлем құжатында Заңның 101-5-бабында көзделген оларды пайдалану мақсаттары көрсетіледі.
2.5. Шотты ашуды, жабуды, жүргізуді, сондай-ақ шот бойынша операциялар жүргізуді "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысына, Қағидаларға, банктің ішкі құжаттарына және шартқа сәйкес банк, мемлекеттік мекеме және алушы жүзеге асырады.
3. Шотты жүргізу
3.1. Банк шот бойынша мынадай операцияларды жүзеге асырады және оған қызмет көрсетуге байланысты банк қызметтерін көрсетеді:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ашылған мемлекеттік мекеменің тиісті шотынан қолма-қол ақшасыз төлем арқылы түсетін теңгедегі тұрғын үй төлемдерін шотқа аударады;
2) осы шарттың 2.4-тармағына сәйкес шоттан ақша аударымдарын жүзеге асырады;
3) осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес шот бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүргізеді;

2) текущие жилищные выплаты – выплаты, осуществляемые на ежемесячной основе военнослужащим, признанным нуждающимися в жилище, с даты регистрации рапорта о признании нуждающимися в жилище, а также в случаях, предусмотренных пунктами 7 и 10 статьи 101-2 Закона, и рассчитываемые по форме согласно приложению 1 к Правилам;
3) единовременные жилищные выплаты – выплаты единовременного характера, осуществляемые в случаях, предусмотренных пунктами 5 и 6 статьи 101-2, а также пунктом 2 статьи 101-9 Закона, и рассчитываемые по форме согласно приложению 1 к Правилам.
2. Предмет договора
2.1. Банк после представления получателем справки (приложения 8 и 9 Правил), договора, подписанного государственным учреждением и получателем, и документов, необходимых для открытия текущего счета в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, открывает получателю личный специальный текущий банковский счет в тенге (далее – счет) для получения получателем жилищных выплат с соответствующего счета государственного учреждения, открытого в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
2.2. Государственное учреждение перечисляет деньги, предусмотренные в качестве жилищных выплат, на счет получателя, открытый в банке.
2.3. Получатель использует жилищные выплаты в целях, предусмотренных статьей 101-5 Закона.
2.4. Банк осуществляет перевод жилищных выплат со счета получателя на основании его указания. В платежном документе указываются цели их использования, предусмотренные статьей 101-5 Закона.
2.5. Открытие, закрытие, ведение счета, а также проведение операций по счету осуществляются банком, государственным учреждением и получателем в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов", Правилами, внутренними документами банка и договором.
3. Ведение счета
3.1 Банк осуществляет следующие операции по счету и оказывает банковские услуги, связанные с его обслуживанием:
1) зачисляет на счет жилищные выплаты в тенге, поступающие безналичным путем с соответствующего счета государственного учреждения, открытого в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;
2) осуществляет переводы денег со счета согласно пункту 2.4. настоящего договора;
3) производит приостановление операций по счету в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора;

4) алушының жазбаша келісімімен мемлекеттік мекемеге оның талап етуі бойынша, сондай-ақ алушыға шоттағы ақша қалдығы және/немесе ақшаның шот бойынша қозғалысы туралы анықтамалар береді;
5) осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес мемлекеттік мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтаруды жүргізеді.
Банк шот бойынша осы тармақта көрсетілмеген операцияларды жүргізбейді.
3.2. Банк шоттан қолма-қол ақша бермейді.
3.3. Шотты ашу, қызмет көрсету және ол бойынша жүргізілетін операциялар үшін комиссияларды осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес мемлекеттік мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтару кезіндегі комиссия шығындарын қоспағанда, төлеу күні қолданылатын банк тарифтеріне сәйкес банк кассасына төлеу арқылы алушы дербес төлейді. Мұндай жағдайда мемлекеттік мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтару кезіндегі комиссия шығындары мемлекеттік мекеменің есебінен банктің ағымдағы шотына аудару арқылы жүргізіледі.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4.1. Мемлекеттік мекеме Қағидаларға және осы шартқа сәйкес алушының шотына тұрғын үй төлемдерін аударуға міндеттенеді.
4.2. Мемлекеттік мекеме қате аударылған тұрғын үй төлемдерін осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіппен кері қайтаруға құқылы.
4.3. Алушы:
1) тұрғын үй төлемдерін Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға жұмсауға;
2) отбасы құрамы өзгерген кезде ол туралы азаматтық хал актілері тіркелген және әділет органдарында тиісті куәлік алған күннен бастап 10 (он) күннен аспайтын мерзімде мемлекеттік мекемені хабардар етуге;
3) тұрғынжайға мұқтаж мәртебесін жоғалтқан, сондай-ақ Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алынатын тұрғынжайды жалға алғаны үшін ақы төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелерді орындаған кезде бұл туралы тұрғынжайға мұқтаж мәртебесін жоғалтқан және осы міндеттемелер орындалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мемлекеттік мекемені хабардар етуге;
4) шоттан ақша алушымен шарт бұзылған жағдайда мақсаты бойынша пайдаланылмаған ақшаны шотқа қайтару бойынша шаралар қабылдауға міндетті.
4.4. Алушы:
1) шотта пайдаланылмаған тұрғын үй төлемдерінің сомаларын жинақтауға;
2) әскери қызмет өткеретін орнына қарамастан, Қазақстан Республикасының кез келген өңірінде тұрғын үй төлемдерін олардың мақсаты бойынша пайдалануға;
3) мемлекеттік мекеме мен банктің келісімімен тұрғын үй төлемдерінің пайдаланылмаған сомаларын осы шартқа қосымша келісім жасау арқылы бір банктен басқасына аударуға құқылы.

4) выдает государственному учреждению по его требованию с письменного согласия получателя, а также получателю справки об остатке денег на счете и/или движении денег по счету;
5) производит возврат ошибочно перечисленных государственным учреждением денег со счета в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора.
Операции, не указанные в настоящем пункте, банком по счету не проводятся.
3.2. Банк не выдает наличные деньги со счета.
3.3. Комиссии за открытие, обслуживание счета и проводимые по нему операции оплачиваются получателем самостоятельно путем оплаты в кассу банка согласно тарифам банка, действующим на дату оплаты, за исключением затрат на комиссии при возврате ошибочно перечисленных государственным учреждением денег со счета в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора. В таком случае затраты на комиссии при возврате ошибочно перечисленных государственным учреждением денег со счета производятся за счет государственного учреждения путем перечисления на текущий счет банка.
4. Права и обязанности сторон
4.1. Государственное учреждение обязуется перечислять жилищные выплаты на счет получателя в соответствии с Правилами и настоящим договором.
4.2. Государственное учреждение имеет право отозвать ошибочно перечисленные жилищные выплаты в порядке, установленном разделом 9 настоящего договора.
4.3. Получатель обязан:
1) направить жилищные выплаты на цели, предусмотренные статьей 101-5 Закона;
2) при изменении состава семьи уведомить об этом государственное учреждение в срок не более 10 (десять) дней со дня регистрации актов гражданского состояния и получения соответствующего свидетельства в органах юстиции;
3) при утрате статуса нуждающегося в жилище, а также исполнении обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, уведомить об этом государственное учреждение в срок не более 10 (десять) рабочих дней со дня утраты статуса нуждающегося в жилище и исполнения данных обязательств;
4) принять меры по возврату неиспользованных денег по назначению на счет в случае расторжения им договора с получателем денег со счета.
4.4. Получатель вправе:
1) накапливать на счете суммы неиспользованных жилищных выплат;
2) использовать жилищные выплаты по их назначению в любом регионе Республики Казахстан, независимо от того, где проходит воинскую службу;
3) с согласия государственного учреждения и банка переводить неиспользованные суммы жилищных выплат из одного банка в другой путем заключения дополнительного соглашения к настоящему договору.

4.5. Банк алушының операциялары бойынша құпиялылыққа кепілдік береді.
4.6. Осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес алушы банкке алушының қосымша келісімінсіз (акцептсіз) мемлекеттік мекеме заңсыз немесе артық аударған ақшаны есептен шығаруға құқық береді.
4.7. Алушы өз деректемелерінің (паспорттық деректері, ЖСН, тұратын мекенжайы, телефон нөмірі, e-mail электрондық мекенжайы, факс нөмірі және банкке жолданған құжаттарда қамтылған басқа да мәліметтер) өзгеруі туралы олар өзгерген сәттен бастап 5 (бес) күннен кешіктірмей банкке жазбаша хабарлауға міндеттенеді.
5. Есеп айырысу тәртібі
5.1. Тұрғын үй төлемдеріне арналған шотты тұрғынжайға мұқтаж деп танылған әрбір алушы өзі ашады және оған дербес қызмет көрсетіледі.
6. Дауларды шешу тәртібі
6.1. Осы шарт бойынша тараптар арасында туындаған барлық даулар келіссөздер жүргізу арқылы 10 (он) жұмыс күні ішінде шешіледі.
6.2. Тараптар келіссөздер жүргізу арқылы келісімге қол жеткізбеген кезде даулар мүдделі Тараптың бастамасы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралады.
7. Қосымша шарттар
7.1. Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар олар жазбаша түрде жасалған және Тараптар қол қойған жағдайда жарамды.
7.2. Осы шарт тек Тараптардың келісімімен ғана бұзылуы мүмкін.
7.3. Осы шарт Заңның 101-4-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда мемлекеттік мекеменің бастамасы бойынша бұзылуы мүмкін.
7.4. Осы шарт Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден заңды күші бірдей үш данада жасалды.
7.5. Осы шарт оған Тараптар қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
7.6. Осы шарттың талаптары құпия болып табылады.
8. Тараптардың жауапкершілігі. Жауапкершілікті алып тастау
8.1. Тараптар осы шарт бойынша өздеріне алған міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісті түрде орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, сондай-ақ Тараптардың келісімінсіз мәліметтерді жария еткені үшін жауапты болады.
8.2. Кез келген жағдайларда шарттың талаптары бұзылған кезде банктің жауапкершілігі банктің заңсыз әрекеттерімен/әрекетсіздігімен алушыға келтірілген нақты залалдың мөлшерімен шектеледі.
8.3. Алушы шот бойынша үзіндіде көрсетілген шот бойынша операцияларды даулау туралы өтінішті банкке осындай операция жүргізілген факті туралы оған белгілі болған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде беруге құқылы.
9. Алушының, мемлекеттік мекеменің және Банктің тұрғын үй төлемдері бойынша төлемдерді аудару кезінде қателер анықталған жағдайдағы іс-қимылдарының тәртібі

4.5. Банк гарантирует тайну по операциям получателя.
4.6. Настоящим получатель предоставляет банку право без дополнительного согласия (акцепта) получатель списывать со счета деньги, неправомерно или излишне перечисленные государственным учреждением, в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора.
4.7. Получатель обязуется письменно уведомлять банк об изменении своих реквизитов (паспортные данные, ИИН, адрес проживания, номер телефона, электронный адрес e-mail, номер факса и другие сведения, содержащиеся в направленных банку документах), не позднее 5 (пять) дней с момента их изменения.
5. Порядок расчетов
5.1. Счет для жилищных выплат открывается и обслуживается самостоятельно каждым получателем, признанным нуждающимся в жилище.
6. Порядок разрешения споров
6.1. Все споры, возникшие между сторонами по настоящему договору, разрешаются посредством переговоров в течение 10 (десять) рабочих дней.
6.2. При недостижении Сторонами согласия путем переговоров споры по инициативе заинтересованной Стороны рассматриваются в судебном порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Дополнительные условия
7.1. Любые изменения и дополнения к договору действительны при условии, что они совершены в письменной форме и подписаны Сторонами.
7.2. Настоящий договор может быть расторгнут только по соглашению Сторон.
7.3. Настоящий договор может быть расторгнут по инициативе государственного учреждения в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 101-4 Закона.
7.4. Настоящий договор составлен в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному для каждой из Сторон.
7.5. Настоящий договор вступает в силу с момента подписания его Сторонами.
7.6. Условия настоящего договора являются конфиденциальными.
8. Ответственность Сторон. Исключение ответственности
8.1. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение по настоящему договору взятых на себя обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также за разглашение сведений без согласия Сторон.
8.2. В любых случаях ответственность банка при нарушении условий договора ограничивается размером реального ущерба, причиненного получателю неправомерными действиями/бездействием банка.
8.3. Получатель вправе подать банку заявление об оспаривании операции по счету, отраженной в выписке по счету, в течение 30 (тридцать) календарных дней со дня, когда ему стало известно о факте проведения такой операции.
9. Порядок действий получателя государственного учреждения и банка в случае обнаружения ошибок при перечислении платежей по жилищным выплатам.

9.1. Алушы шоттағы тұрғын үй төлемдерінің сомалары туралы мәліметтерді алған кезде төленген тұрғын үй төлемдерінің жекелеген сомаларының болмауын анықтап, мемлекеттік мекеменің басшысына тиісті мәліметтер алу және жол берілген қателерді түзетуге шаралар қабылдау үшін қателерді (заңсыз немесе артық аударылған және (немесе) аударылмаған тұрғын үй төлемдері) (бұдан әрі – қате аударылған) анықтағаны және оған кез келген уақыт үшін банкке тұрғын үй төлемдерін аударғаны туралы төлем құжаттарының көшірмелерін және төлем құжаттарына қоса берілетін жеке тұлғалардың тізімдерінен өзіне қатысты үзінділерді ұсынғаны туралы жазбаша өтініш жолдайды.
9.2. Мемлекеттік мекеме қателерді анықтаған немесе тұрғын үй төлемдерінің сомасын аудару кезінде жол берілген қателер анықталғаны туралы алушының жазбаша өтінішін алған жағдайда мемлекеттік мекеме тұрғын үй төлемдерін кейіннен аударуды реттеу жолымен қателерді түзетеді. Тұрғын үй төлемдерін кейіннен аударуды реттеу жолымен қателерді түзету мүмкін болмаған кезде мемлекеттік мекеме қате аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтару туралы өтінішпен банкке жүгінеді. Қате аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтару туралы өтінішке қате аударылған тұрғын үй төлемдерін алған алушының оның шотынан қате аударылған сомаларды есептен шығаруға келіскені туралы өтініші қоса беріледі.
9.3. Қате аударылған тұрғын үй төлемдерінің сомаларын қайтаруға өтініште мыналар көрсетіледі: мемлекеттік мекеменің атауы мен деректемелері (бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), банктің сәйкестендіру коды (БСК), жеке сәйкестендіру коды (ЖСК), қайтару себебі, қатеге жол берілген төлем құжаттарының деректемелері (№, күні және сомасы), сондай-ақ шотынан қайтару жүргізілетін алушының деректемелері және қайтарылуға тиіс жеке сомалар. Өтінішке мемлекеттік мекеменің басшысы, оның қаржы бөлімшесінің бастығы (бас бухгалтері) қол қоюға және мөрмен расталуға тиіс.
9.4. Мемлекеттік мекеменің қате аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтаруға өтініші түскен кезде банк өтінішті алған күннен бастап операциялық он күн ішінде:
1) мемлекеттік мекеменің хатында көрсетілген қате аударылған тұрғын үй төлемдерінің түсу фактісін тексереді;
2) расталған қате аударылған тұрғын үй төлемдерінің түсімдері бойынша қайтарудың болмауы фактісін тексереді;
3) бенефициардың, оның шотына қате түскен ақшаны банктің есептен шығаруына келісімінің бар болуын тексереді;

9.1. Получатель обнаружив отсутствие отдельных сумм уплаченных жилищных выплат при получении сведений о суммах жилищных выплат на счете, направляет письменное заявление руководителю государственного учреждения об обнаружении ошибок (неправомерно или излишне перечисленных и (или) не перечисленных жилищных выплат) (далее – ошибочно перечисленных) и предоставлении ему копий платежных документов о перечислении жилищных выплат в банк за любое время и выписки из прилагаемых к платежным документам списков физических лиц, касающихся его персонально, для получения соответствующих сведений и принятия мер к исправлению допущенных ошибок.
9.2. В случае обнаружения государственным учреждением ошибок или получения им письменного заявления получателя об обнаружении ошибок, допущенных при перечислении сумм жилищных выплат, ошибки корректируются государственным учреждением путем регулирования последующих перечислений жилищных выплат. При невозможности корректировки ошибок путем регулирования последующих перечислений жилищных выплат государственное учреждение обращается в банк с заявлением о возврате ошибочно перечисленных жилищных выплат. К заявлению о возврате ошибочно перечисленных жилищных выплат прилагается заявление получателя, получившего ошибочно перечисленные жилищные выплаты, о согласии списания с его счета ошибочно зачисленных сумм.
9.3. В заявлении на возврат ошибочно зачисленных сумм жилищных выплат указываются: наименование и реквизиты государственного учреждения (бизнес-идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН), банковский идентификационный код (БИК), индивидуальный идентификационный код (ИИК), причина возврата, реквизиты платежных документов, в которых были допущены ошибки (№, дата и сумма), а также реквизиты получателя, со счета которого производится возврат, и индивидуальные суммы, подлежащие возврату. Заявление должно быть подписано руководителем, начальником финансового подразделения государственного учреждения (главным бухгалтером) и заверено печатью.
9.4. При поступлении заявления государственного учреждения на возврат ошибочно зачисленных жилищных выплат банк в течение десяти операционных дней со дня получения заявления:
1) проверяет факт поступления ошибочных жилищных выплат, указанных в письме государственного учреждения;
2) проверяет факт отсутствия возвратов по подтвержденным поступлениям ошибочно зачисленных жилищных выплат;
3) проверяет наличие согласия бенефициара на списание банком ошибочно поступивших на его счет денег;

4) қате аударылған тұрғын үй төлемдерін мемлекеттік мекемеге қайтаруды жүзеге асырады немесе себептерді негіздеумен оны қайтару мүмкін емес екені туралы хабарлайды.
9.5. Мемлекеттік мекемеге қызмет көрсететін банк электрондық төлем тапсырмаларын ресімдеу кезінде қатеге жол берген жағдайда банк "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол берілген қателерді реттеу бойынша шаралар қабылдайды.
9.6. Алушының шотында қаражат болмаған жағдайда алушы кейіннен мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығы негізінде мемлекеттік мекеменің бюджеттік шотына қалпына келтіру үшін заңсыз немесе артық аударылған тұрғын үй төлемдерін мемлекеттік мекеменің кассасына қалпына келтіреді.
Бұл ретте заңсыз немесе артық аударылған тұрғын үй төлемдерін мемлекеттік мекеменің бюджеттік шотына қалпына келтіру үшін комиссияны алушы төленетін күні қолданылатын банк тарифтеріне сәйкес төлейді.
9.7. Алушы заңсыз немесе артық аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтарудан бас тартқан жағдайда өтеу сот тәртібімен жүргізіледі.
10. Әртүрлі
10.1. Шоттың құқықтық режимі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен айқындалады.
10.2. Шартқа сәйкес Шарт шот жабылғанға дейін жарамды болады.
10.3. Шотты жабу Тараптардың келісімі бойынша жүргізіледі.
10.4. Алушы банктің мемлекеттік мекемеге шот нөмірі, шот бойынша ақшаның қозғалысы, шотты жабу туралы ақпаратты және шартта көзделген тәртіппен және талаптар бойынша өзге де мәліметтерді беруіне өз келісімін береді.
11. Шартты өзгерту тәртібі
11.1. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар қосымша келісімге қол қою арқылы енгізіледі.
12. Форс-мажор
12.1. Егер осы орындамау болжанбаған жағдайлар, атап айтқанда: осы шарт бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей ықпал еткен қауіпті табиғи құбылыстар, өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, эпидемия, соғыс іс-қимылдары салдарынан болса, Тараптар шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны немесе тиісті түрде орындамағаны үшін жауаптылықтан босатылады.
13. Тараптардың орналасқан жері мен төлем деректемелері
Мемлекеттік мекеме:
_________________________
(толық атауы)
_________________________
(мекенжайы)
_________________________
(телефоны)
_________________________
(Т.А.Ә.)
_________________________
(қолы)
_________________________
20__жылғы"___"__________
_________________________
М.О. ____________________
Банк:
_________________________
(толық атауы)
_________________________
(мекенжайы)
_________________________
(телефоны)
_________________________
(Т.А.Ә.)
_________________________
(қолы)
_________________________
20__жылғы "___"_________
_________________________
М.О._____________________
Алушы:
________________________
(Т.А.Ә.) (толық)
________________________
________________________
(мекенжайы)
________________________
________________________
(телефоны)
________________________
(қолы)
________________________
20__жылғы "___"_______
________________________
Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына
11-қосымша
Әскери қызметшілердің тұрғын үй төлемдері және дербес арнайы шоттары туралы шарттарды тіркеу журналы
Р/с №
Тіркелген күні
Тұрғын үй төлемдерін алушы әскери қызметшінің Т.А.Ә. (толық)
Тұрғын үй төлемдері туралы шарт
Банктің атауы
Әскери қызметшінің дербес арнайы шотының нөмірі
күні
1
2
3
4
5
6
7
20_____ жылғы "____" ___________              __________________________
(күні)                     (қала, ауыл)
Ескертпе: әскери қызметшілердің тұрғын үй төлемдері және дербес арнайы шоттары туралы шарттарды тіркеу журналын мемлекеттік мекеменің қаржы бөлімшесі толтырады.
Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына
12-қосымша
Тұрғын үй төлемдерін алушының № ___________________________________ талдамалық есепке алу карточкасы
ЖСН
(СТН) _____________________________
Дербес арнайы шоттың нөмірі __________________
Банктің атауы ____________________________
____________________________ (әскери қызметшінің Т.А.Ә. толық)
тұрғын үй комиссиясының 20_____жылғы "____"______№______хаттамасымен және _____________ _________________________________________________ бұйрығымен (мекеменің бірінші басшысы бұйрығының күні, нөмірі)

4) осуществляет возврат ошибочно зачисленных жилищных выплат государственному учреждению или сообщает о невозможности такого возврата с обоснованием причин.
9.5. В случае допущения ошибок банком, обслуживающим государственное учреждение, при оформлении электронных платежных поручений, банк принимает меры по урегулированию допущенных ошибок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
9.6. В случае отсутствия средств на счете получателя, получатель восстанавливает неправомерно или излишне перечисленные жилищные выплаты в кассу государственного учреждения для последующего восстановления на бюджетный счет государственного учреждения на основании приказа руководителя государственного учреждения.
При этом комиссия для восстановления на бюджетный счет государственного учреждения неправомерно или излишне перечисленных жилищных выплат оплачивается получателем согласно тарифам банка, действующим на дату оплаты.
9.7. В случае отказа получателя от возврата неправомерно или излишне перечисленных жилищных выплат, возмещение производится в судебном порядке.
10. Разное
10.1. Правовой режим счета определяется действующим законодательством Республики Казахстан.
10.2. Договор действует до закрытия счета в соответствии с договором.
10.3. Закрытие счета производится по согласию Сторон.
10.4. Настоящим получатель дает свое согласие на представление банком государственному учреждению информации о номере счета, движении денег по счету, закрытии счета и иных сведений в порядке и на условиях, предусмотренных договором.
11. Порядок изменения договора
11.1. Изменения и дополнения в настоящий договор вносятся путем подписания дополнительного соглашения.
12. Форс-мажор
12.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по договору, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: опасные природные явления, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по настоящему договору.
13. Местонахождение и платежные реквизиты Сторон
Государственное учреждение:
________________________
(полное наименование)
_______________________
_______________________
(адрес)
_______________________
________________________
(телефон)
________________________
________________________
(Ф.И.О.)
________________________
________________________
(подпись)
Банк:
_______________________
(полное наименование)
_______________________
_______________________
(адрес)
_______________________
_______________________
(телефон)
________________________
________________________
(Ф.И.О.)
________________________
________________________
(подпись)
Получатель:
________________________
(Ф.И.О.) (полностью)
________________________
________________________
________________________
________________________
(адрес)
________________________
________________________
(телефон)
________________________
________________________
(подпись)
"__" ______ 20 __ года
"__" ______ 20 __ года
"__" ______ 20 __ года
М.П.
М.П.
Приложение 11
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
военнослужащих, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных выплат
Журнал
регистрации договоров о жилищных выплатах и личных
специальных счетов военнослужащих
№ п/п
Дата регистрации
Ф.И.О. военнослужащего- получателя жилищных выплат (полностью)
Договор о жилищных выплатах
Наименование банка
Номер личного специального счета военнослужащего
дата
1
2
3
4
5
6
7
"___" _________ 20 ____ год __________________________
(дата)                         (город, село )
Примечание: журнал регистрации договоров о жилищных выплатах и личных специальных счетов военнослужащих заполняется финансовым подразделением государственного учреждения.
Приложение 12
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
военнослужащих, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных выплат
Карточка аналитического учета
получателя жилищных выплат № ______
ИИН
(РНН) _________________________________
Номер личного специального счета
______________________________________
Наименование банка
______________________________________
______________________________________
(Ф.И.О. военнослужащего полностью)
протоколом жилищной комиссии от "__" ________ 20 ___ года № _________
(дата) и                  приказом _________________________________________________________:
(первого руководителя учреждения, дата, номер приказа)

1. "Әскери қызметшілерді тұрғын үймен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 тамыздағы № 1091 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы 2012 ж., № 67, 967-құжат).
2. "Әскери қызметшілерді тұрғын үймен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 тамыздағы № 1091 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 мамырдағы № 538 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы 2013 ж., № 35, 520-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қазандағы № 685 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкі, 01.11.2017).

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2012 года № 1091 "Об утверждении Правил обеспечения жильем военнослужащих" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 67, ст. 967).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2013 года № 538 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2012 года № 1091 "Об утверждении Правил обеспечения жильем военнослужащих" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 35, ст. 520).
3. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2017 года № 685 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде от 1 ноября 2017 года).