"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттеріне шығындарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарларының алдын алу және оларды жою, нарыққа реттеушілік ықпал ету, босқындарға көмек көрсету және гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 865 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 17.12.2025 № 1094 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 17.12.2025 № 1094 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 32) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 17.12.2025 № 1094 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттеріне шығындарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарларының алдын алу және оларды жою, нарыққа реттеушілік ықпал ету, босқындарға көмек көрсету және гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 865 қаулысымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидалар жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 17.12.2025 № 1094 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын
сақтау пункттеріне шығындарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік
материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың
салдарларының алдын алу және оларды жою, нарыққа реттеушілік
ықпал ету, босқындарға көмек көрсету және гуманитарлық көмек
көрсету үшін пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін
шығындарды өтеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттеріне шығындарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және оларды жою, нарыққа реттеушілік ықпал ету, босқындарға көмек көрсету және гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Төтенше жағдай туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттеріне шығындарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және оларды жою, нарыққа реттеушілік ықпал ету, босқындарға көмек көрсету және гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил возмещения затрат пунктам хранения материальных ценностей государственного материального резерва, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 865.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 17.12.2025 № 1094 (вводится в действие c 01.01.2027).
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 17.12.2025 № 1094 (вводится в действие c 01.01.2027).
В соответствии с подпунктом 32) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 17.12.2025 № 1094 (вводится в действие c 01.01.2027).
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения затрат пунктам хранения материальных ценностей государственного материального резерва, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 июля 2014 года № 865
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматриваются в редакции постановления Правительства РК от 17.12.2025 № 1094 (вводится в действие c 01.01.2027).
Правила возмещения затрат пунктам хранения материальных
ценностей государственного материального резерва, а также
возмещения затрат за материальные ценности государственного
материального резерва, использованные для предупреждения и
ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания
регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и
гуманитарной помощи
1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения затрат пунктам хранения материальных ценностей государственного материального резерва, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи, (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О чрезвычайном положении" и Законом Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" и определяют порядок возмещения затрат пунктам хранения материальных ценностей государственного материального резерва, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 19.12.2019 № 938 қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - атқарушылық және бақылау функцияларын, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резерв жүйесіне басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – мемлекеттік материалдық резерв саласындағы іске асыру функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 09.04.2015 № 205; 30.12.2020 № 935 қаулыларымен.
3. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтауды мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымдары (бұдан әрі – ведомстволық бағынысты ұйымдар) мен мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттері (бұдан әрі – сақтау пункттері) жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын
сақтау пункттерінің шығындарын өтеу тәртібі
4. Ведомстволық бағынысты ұйымдар мен сақтау пункттері мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтауды ведомствомен жасасқан мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау және сақтауға байланысты қызметтер көрсету шарты (бұдан әрі – сақтау шарты) негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 935 қаулысымен.
5. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтауға салу кезінде сақтау шарты Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалады.
6. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау жөніндегі шығындарды өтеу осы мақсаттарға республикалық бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде тиісті бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жүргізіледі.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары броннан шығарылған жағдайда, оларды сақтау жөніндегі шығындарды өтеу материалдық құндылықтарды толық шығарып болғанға дейін жүргізіледі.
7. Мемлекеттік материалдық резервті сақтау жөніндегі бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) әкімшісі ретінде уәкілетті орган әрекет етеді, ол жыл сайын алдағы жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік өтінімді бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2015 № 205 қаулысымен.

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 19.12.2019 № 938.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области государственного материального резерва (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий исполнительные и контрольные функции, а также руководство системой государственного материального резерва;
2) ведомство уполномоченного органа (далее – ведомство) – структурное подразделение уполномоченного органа, осуществляющее реализационные функции в области государственного материального резерва.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.04.2015 № 205; от 30.12.2020 № 935.
3. Хранение материальных ценностей государственного материального резерва осуществляется подведомственными организациями системы государственного материального резерва (далее – подведомственные организации) и пунктами хранения материальных ценностей государственного материального резерва (далее – пункты хранения).
2. Порядок возмещения затрат пунктам хранения материальных
ценностей государственного материального резерва
4. Подведомственные организации и пункты хранения осуществляют хранение материальных ценностей государственного материального резерва на основании договора хранения материальных ценностей государственного материального резерва и оказания услуг, связанных с хранением (далее – договор хранения), заключенного с ведомством.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2020 № 935.
5. Договор хранения заключается при закладке на хранение материальных ценностей государственного материального резерва в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
6. Возмещение затрат по хранению материальных ценностей государственного материального резерва производится за счет и в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете по соответствующей бюджетной программе (подпрограмме).
В случае разбронирования материальных ценностей государственного материального резерва, возмещение затрат по их хранению осуществляется до полного выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва.
7. Администратором бюджетной программы (подпрограммы) по хранению государственного материального резерва выступает уполномоченный орган, который ежегодно представляет в уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетную заявку на предстоящий плановый период.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2015 № 205.

8. Осы бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша шығыстардың сомасы бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну тәртібіне сәйкес, оның ішінде жыл сайын ведомстволық бағынысты ұйымдар мен сақтау пункттері ұсынатын материалдық құндылықтарды ұстауға және сақтауға жұмсалатын шығындар есебі негізінде есептеледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2015 № 205 қаулысымен.
3. Мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар
мен олардың салдарларының алдын алу және оларды жою, нарыққа
реттеушілік ықпал ету, босқындарға көмек көрсету және
гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдаланылған материалдық
құндылықтары үшін шығындарды өтеу тәртібі
9. Мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және оларды жою, нарыққа реттеушілік ықпал ету, босқындарға көмек көрсету және гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану тәртібіне сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 19.12.2019 № 938 қаулысымен.
10. Төтенше жағдайларды жою және гуманитарлық көмек көрсету үшін мемлекеттік материалдық резервтен шығарылған материалдық құндылықтар үшін шығындарды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резервінен жүзеге асырылады.
11. Төтенше жағдайлардың алдын алу және салдарларын жою, нарыққа реттеушілік ықпал ету және босқындарға көмек көрсету үшін мемлекеттік материалдық резервтен шығарылған материалдық құндылықтар үшін шығындарды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде шұғыл шығындарға арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен жүзеге асырылады.
12. Мемлекеттік материалдық резервтен броннан шығару тәртібімен шығарылған материалдық құндылықтар үшін шығындарды, сондай-ақ материалдық құндылықтарды жөнелтуді ұйымдастыру шығыстары мен жеткізу кезіндегі іссапар шығыстарын өтеу мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын броннан шығару туралы шешім қабылданған күннен бастап жиырма төрт ай ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 641 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
13. Материалдық құндылықтар үшін шығындарды өтеуге ақша бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің жобасын дайындауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бұл ретте шығындарды өтеу сомасын айқындау үшін статистика органдары, сондай-ақ оларды нарықта өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар беретін ұқсас тауарлардың құны туралы деректер ескеріледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 865 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

8. Сумма расходов по данной программе (подпрограмме) рассчитывается в соответствии с порядком составления и представления бюджетной заявки, определяемым уполномоченным органом по бюджетному планированию, в том числе на основании представляемых ежегодно подведомственными организациями и пунктами хранения расчетов затрат на содержание и хранение материальных ценностей.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2015 № 205.
3. Порядок возмещения затрат за материальные ценности
государственного материального резерва, использованные для
предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их
последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок,
помощи беженцам и гуманитарной помощи
9. Возмещение затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи, производится в соответствии с порядком использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 19.12.2019 № 938.
10. Возмещение затрат за материальные ценности, выпущенные из государственного материального резерва для ликвидации чрезвычайных ситуаций и оказания гуманитарной помощи, осуществляется из чрезвычайного резерва Правительства Республики Казахстан на основании решения Правительства Республики Казахстан.
11. Возмещение затрат за материальные ценности, выпущенные из государственного материального резерва для предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, оказания регулирующего воздействия на рынок и помощи беженцам, осуществляется из резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты на основании решения Правительства Республики Казахстан.
12. Возмещение затрат за выпущенные материальные ценности государственного материального резерва в порядке разбронирования, а также расходов за организацию отправки материальных ценностей и командировочных расходов при доставке осуществляется в течение двадцати четырех месяцев со дня принятия решения о разбронировании материальных ценностей государственного материального резерва.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 02.10.2020 № 641 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
13. Подготовку проекта решения Правительства Республики Казахстан о выделении денег для возмещения затрат за материальные ценности осуществляет уполномоченный орган.
При этом, для определения суммы возмещения затрат учитываются данные о стоимости аналогичных товаров, представляемые органами статистики, а также юридическими лицами, осуществляющими их реализацию на рынке.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 июля 2014 года № 865
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан

1. "Мемлекеттік резервті сақтауды жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілердің шығындарын өтеу, сондай-ақ төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың зардаптарын жою, нарыққа реттеушілік ықпал ету және ізгілік көмек көрсету үшін шығарылатын мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 маусымдағы № 556 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 23, 262-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 қазандағы № 1050 қаулысының 1-тармағының 3) тармақшасы.
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік резервті сақтауды жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілердің шығындарын өтеу, сондай-ақ төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың зардаптарын жою, нарыққа реттеушілік ықпал ету және ізгілік көмек көрсету үшін шығарылатын мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 30 маусымдағы № 556 және "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 сәуірдегі № 306 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 25, 200-құжат).

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года № 556 "Об утверждении Правил возмещения затрат хозяйствующим субъектам, осуществляющим хранение государственного резерва, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного резерва, выпускаемые для предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, оказания регулирующего воздействия на рынок и гуманитарной помощи" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 23, ст. 262).
2. Подпункт 3) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2010 года № 1050 "О внесении дополнений и изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
3. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2014 года № 306 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года № 556 "Об утверждении Правил возмещения затрат хозяйствующим субъектам, осуществляющим хранение государственного резерва, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного резерва, выпускаемые для предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, оказания регулирующего воздействия на рынок и гуманитарной помощи" и от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 25, ст. 200).