Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.11.2022 № 910 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 5-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2025 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде полиграфологиялық зерттеуден өту қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.11.2022 № 910 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 маусымдағы
№ 683 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде полиграфологиялық зерттеуден өту қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.11.2022 № 910 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде полиграфологиялық зерттеуден өту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) азаматтардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің полиграфологиялық зерттеуден өту тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.11.2022 № 910 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен терминдер:
1) полиграф – аналогтық және (немесе) цифрлы түрде көрінетін вербалдық және көру стимулдарына жауапта адамның қарқынды физиологиялық реакциясына (тыныс алуы, жүрек-тамырларының белсенділігі, тері-гальваникалық реакциясы, қозғалыс белсенділігі, бет әлпетінің мимикасы және басқалары) сауалдама жүргізу процесінде тіркеуге арналған техникалық құрылғы;

Об утверждении Правил прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683.
Сноска. Заголовок – в редакции постановления Правительства РК от 17.11.2022 № 910 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с пунктом 5-1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2025 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 17.11.2022 № 910 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июня 2014 года № 683
Правила прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан
Сноска. Заголовок – в редакции постановления Правительства РК от 17.11.2022 № 910 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок прохождения полиграфологического исследования гражданами, а также сотрудниками правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 17.11.2022 № 910 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах:
1) полиграф – техническое устройство, предназначенное для регистрации в процессе опроса человека динамики физиологических реакций (дыхание, сердечно-сосудистая активность, кожно-гальваническая реакция, двигательная активность, мимика лица и другое) в ответ на предъявляемые вербальные и визуальные стимулы, отображаемые в аналоговом и (или) цифровом виде;

2) полиграфологиялық зерттеу – адамның жекелеген физиологиялық реакцияларын арнайы датчиктердiң көмегiмен тiркеуден тұратын сауал қою рәсiмi;
3) полиграфолог – тиісті даярлықтан өткен және полиграфологиялық зерттеу жүргізуге оның құқығын растайтын құжаты (сертификат, диплом, куәлік) бар адам.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2025 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Полиграфологиялық зерттеуден (бұдан әрі – зерттеу):
1) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына, азаматтық қорғау органдарына, мемлекеттік фельдъегерлік қызметіне қызметке (құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға) қабылданатын азаматтар;
2) қызметтік тергеп-тексеру жүргізген кезде қажеттілігі бойынша Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлері;
3) Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлері:
жоғары тұрған басшылық лауазымдарға өсіру кезінде (аттестаттау немесе жоспардан тыс аттестаттау немесе конкурс шеңберінде);
егер оны өткізу Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша өткізілетін кезектен тыс аттестаттау шеңберінде көзделген болса;
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі басшысының шешімі бойынша аттестаттау кезінде өтеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.11.2022 № 910 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2025 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Зерттеу жүргізудің негізгі мақсаты қосымша ақпарат алу және Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарына, азаматтық қорғау органдарына, мемлекеттік фельдъегерлік қызметіне қызметке (құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға) қабылданатын азаматтар мен Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлері (бұдан әрі – зерттелетін адамдар) хабарлаған мәліметтердің шынайылығын тексеру болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.11.2022 № 910 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2) полиграфологическое исследование – процедура опроса, заключающаяся в регистрации с помощью специальных датчиков отдельных физиологических реакций человека;
3) полиграфолог – лицо, прошедшее соответствующую подготовку и имеющее документ (сертификат, диплом, свидетельство), подтверждающий его право на проведение полиграфологического исследования.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2025 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Полиграфологическое исследование (далее – исследование) проходят:
1) граждане, принимаемые на службу в правоохранительные органы, органы гражданской защиты, государственную фельдъегерскую службу Республики Казахстан (на учебу в организации образования правоохранительных органов);
2) сотрудники правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан по необходимости при проведении служебного расследования;
3) сотрудники правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан:
при выдвижении на вышестоящие руководящие должности (в рамках аттестации или внеплановой аттестации либо конкурса);
если его проведение предусмотрено в рамках внеочередной аттестации, проводимой по решению Президента Республики Казахстан;
при аттестации по решению руководителя правоохранительного органа, уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 – в редакции постановления Правительства РК от 17.11.2022 № 910 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2025 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Основными целями прохождения исследования являются получение дополнительной информации и проверка достоверности сведений, сообщаемых гражданами, принимаемыми на службу в правоохранительные органы, органы гражданской защиты, государственную фельдъегерскую службу Республики Казахстан (на учебу в организации образования правоохранительных органов), и сотрудниками правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан (далее – обследуемые лица).
Сноска. Пункт 4 – в редакции постановления Правительства РК от 17.11.2022 № 910 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына, азаматтық қорғау органдарына, мемлекеттік фельдъегерлік қызметіне қызметке (құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға) қабылданатын азаматтар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес кадр бөлімшесінің жолдамасы бойынша Қазақстан Республикасы құқық қорғау органының, азаматтық қорғау органының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің тиісті бөлімшесінде зерттеуден өтеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.11.2022 № 910 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-1. Қызметтік тергеп-тексеру жүргізген кезде Қазақстан Республикасы құқық қорғау органының, азаматтық қорғау органының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерін зерттеу оның келісімімен жүргізіледі.
Ескерту. Қағидалар 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 17.11.2022 № 910 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Зерттеуден өтудің негізгі міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына, азаматтық қорғау органдарына, мемлекеттік фельдъегерлік қызметіне қызметке (құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға) қабылдаған кезде:
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына, азаматтық қорғау органдарына, мемлекеттік фельдъегерлік қызметіне қызметке (құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға) кірудегі құқыққа қайшы ниетін (тыйым салынған қоғамдық бірлестіктер қызметінің, қылмыстық және террористік ұйымдардың және басқалардың мүддесіне орай);
құмар ойындармен және (немесе) бәс тігумен әуестенуін, бір рет қабылдағанда адамның психикалық және тәндік функцияларына, мінез-құлқына әсер ететін, ал ұзақ уақыт тұтынған кезде психикалық және тәндік тәуелділік туғызатын синтетикалық немесе табиғи жолмен алынған психикаға белсенді әсер ететін заттарды (алкоголь, есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер, басқа да есеңгірететін заттар) тұтынуын;
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызметін толыққанды өткеруге кедергі келтіретін жасырын сырқаттарын, өз-өзіне қол жұмсауға бейімдігін;
сауалнамалық деректерді, кірісі, мүлкі және мүліктік сипаттағы міндеттемелері туралы мәліметтерді, қос азаматтығының бар екендігін, жалған құжаттарды пайдаланғанын жасыруын немесе бұрмалауын;
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауының, бөгде адамдарға құпия немесе қызметтік ақпарат беруінің бұрын орын алған фактілерін;
тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық, оның ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін жауаптылыққа тартылу фактілерін;
тыйым салынған қоғамдық бірлестіктермен, қылмыстық және террористік ұйымдармен қатынас жасауын немесе, егер бұл бұрын олардың қызметтік міндеттемелеріне кірмеген болса, коммерциялық құрылымдарға қатысуын;
лауазымдық өкілеттіктерін теріс пайдалануын;

5. Граждане, принимаемые на службу в правоохранительные органы, органы гражданской защиты, государственную фельдъегерскую службу Республики Казахстан (на учебу в организации образования правоохранительных органов), проходят исследования в соответствующем подразделении правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан по направлению кадрового подразделения согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 5 – в редакции постановления Правительства РК от 17.11.2022 № 910 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. Исследование сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан при проведении служебного расследования проводится с его согласия.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.11.2022 № 910 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Основными задачами прохождения исследования являются выявление:
1) при приеме на службу в правоохранительные органы, органы гражданской защиты, государственную фельдъегерскую службу Республики Казахстан (на учебу в организации образования правоохранительных органов):
противоправных намерений поступления на службу в правоохранительные органы, органы гражданской защиты, государственную фельдъегерскую службу Республики Казахстан (на учебу в организации образования правоохранительных органов) (в интересах деятельности запрещенных общественных объединений, преступных и террористических организаций и других);
увлечения азартными играми и (или) пари, употребления психоактивных веществ синтетического или природного происхождения (алкоголь, наркотические средства, психотропные вещества, их аналоги, другие одурманивающие вещества), которые при однократном приеме оказывают воздействие на психические и физические функции, поведение человека, а при длительном употреблении вызывают психическую и физическую зависимость;
скрываемых заболеваний, препятствующих полноценному прохождению службы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, суицидальных наклонностей;
сокрытия или искажения анкетных данных, сведений о доходах, имуществе и обязательствах имущественного характера, наличия двойного гражданства, использования фальшивых документов;
ранее имевшихся фактов совершения коррупционных правонарушений, передачи посторонним лицам секретной или служебной информации;
фактов привлечения к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности, в том числе за совершение коррупционных правонарушений;
контактов с запрещенными общественными объединениями, преступными и террористическими организациями или участия в коммерческих структурах, если это ранее не входило в их должностные обязанности;
злоупотребления должностными полномочиями;

2) қызметтік тергеп-тексеру жүргізген кезде:
теріс қылық не құқық бұзушылық жасауының мән-жайларын;
қызметкердің аталған теріс қылыққа не құқық бұзушылыққа қатыстылығын;
қызметтік өкілеттіктерін теріс пайдалану фактісін;
3) осы Қағидалардың 3-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда:
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызметте болудағы жасырын теріс себептерін (тыйым салынған қоғамдық бірлестіктер қызметінің, қылмыстық және террористік ұйымдардың және басқалардың мүддесіне орай);
құмар ойындармен және (немесе) бәс тігумен әуестенуін, бір рет қабылдағанда адамның психикалық және тәндік функцияларына, мінез-құлқына әсер ететін, ал ұзақ уақыт тұтынған кезде психикалық және тәндік тәуелділік туғызатын синтетикалық немесе табиғи жолмен алынған психикаға белсенді әсер ететін заттарды (алкоголь, есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер, басқа да есеңгірететін заттар) тұтынуын;
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызметін толыққанды өткеруге кедергі келтіретін жасырын сырқаттарын, өз-өзіне қол жұмсауға бейімдігін;
кірісі, мүлкі және мүліктік сипаттағы міндеттемелері туралы мәліметтерді, қос азаматтығының бар екендігін, жалған құжаттарды пайдаланғанын жасыруын немесе бұрмалауын;
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауының, бөгде адамдарға құпия немесе қызметтік ақпарат беруінің фактілерін;
қылмыстық жауаптылыққа тартылу фактілерін;
тыйым салынған қоғамдық бірлестіктермен, қылмыстық және террористік ұйымдармен қатынас жасауын немесе егер бұл бұрын олардың қызметтік міндеттемелеріне кірмеген болса, коммерциялық құрылымдарға қатысуын;
лауазымдық өкілеттіктерін теріс пайдалануын анықтау болып табылады.
Қызмет өткеру ерекшелігін немесе анықталуға тиіс мән-жайларды ескере отырып қызметтік тергеп-тексеру жүргізу барысында зерттеу жүргізген кезде Қазақстан Республикасының құқық қорғау органының, азаматтық қорғау органының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің бірінші басшысы анықталуға тиіс қызметтік тергеп-тексеру нысанасына тікелей қатысты міндеттерді қосымша белгілеуі мүмкін.
Осы Қағидалардың 3-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда қызмет өткеру ерекшелігін ескере отырып зерттеу жүргізу барысында Қазақстан Республикасы құқық қорғау органының, азаматтық қорғау органының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің бірінші басшысы анықталуға тиіс міндеттерді қосымша белгілеуі мүмкін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2025 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2) при проведении служебного расследования:
обстоятельств совершенного проступка либо правонарушения;
причастности сотрудника к имеющемуся проступку либо правонарушению;
факта злоупотребления должностными полномочиями;
3) в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 3 настоящих Правил:
скрытых отрицательных мотивов нахождения на службе в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан (в интересах деятельности запрещенных общественных объединений, преступных и террористических организаций и других);
увлечения азартными играми и (или) пари, употребления психоактивных веществ синтетического или природного происхождения (алкоголь, наркотические средства, психотропные вещества, их аналоги, другие одурманивающие вещества), которые при однократном приеме оказывают воздействие на психические и физические функции, поведение человека, а при длительном употреблении вызывают психическую и физическую зависимость;
скрываемых заболеваний, препятствующих полноценному прохождению службы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, суицидальных наклонностей;
сокрытия сведений о доходах, имуществе и обязательствах имущественного характера, наличия двойного гражданства, использования фальшивых документов;
имевшихся фактов совершения коррупционных правонарушений, передачи посторонним лицам секретной или служебной информации;
фактов привлечения к уголовной ответственности;
контактов с запрещенными общественными объединениями, преступными и террористическими организациями или участия в коммерческих структурах, если это ранее не входило в их должностные обязанности;
злоупотребления должностными полномочиями.
При проведении исследования в ходе служебного расследования с учетом специфики прохождения службы или обстоятельств, подлежащих установлению, первым руководителем правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан могут быть дополнительно поставлены задачи, непосредственно относящиеся к предмету служебного расследования, подлежащие выявлению.
В ходе проведения исследования в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 3 настоящих Правил, с учетом специфики прохождения службы первым руководителем правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан могут быть дополнительно поставлены задачи, подлежащие выявлению.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2025 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Зерттеуді полиграфты пайдалана отырып, полиграфолог жүргізеді және өзіне бірқатар кезекті кезеңдер қосады:
1) зерттелетін адаммен тестілеу алдындағы әңгімелесулер жүргізу;
2) зерттелетін адамды тестілеу;
3) қорытынды шығару.
8. Зерттелетін адамның қалауы бойынша зерттеу мемлекеттік не орыс тілінде жүргізіледі және зерттелетін адамда қадір-қасиетінің түсуі немесе қорлану сезімі туындамауға тиіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2025 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Полиграфолог зерттеу жүргізер алдында қолдағы материалдармен алдын ала танысады, қажет болған кезде зерттелетін адамның денсаулығының жай-күйі туралы медициналық құжаттарды зерделейді және медициналық мекеменің тиісті мамандарымен ақылдасады.
10. Зерттелетін адаммен жүргізілетін тестілеу алдындағы әңгімелесулер:
1) зерттелетін адамның құқықтарын, сондай-ақ зерттеудің міндеттерін түсіндіруді;
2) полиграфпен және оның жұмыс қағидатымен танысуды;
3) сұрақтарды талқылауды және түзетуді;
4) жауаптан жалтаруды, тәртібі мен әңгімесіндегі күйгелектігін, іс-қимылының сәйкессіздігін анықтау мен тіркеуді қарастырады.
11. Зерттелетін адам тестілеуден өтер алдында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі бөлімнен тұратын полиграфологиялық зерттеу туралы декларация (бұдан әрі – декларация) толтырады. Декларацияның бірінші бөлігі тестілеу алдында, екінші бөлігі тестілеуден өткен соң толтырылады.
Тестілеу кезінде көңіл-күйі нашарлаған зерттелетін адам бұл туралы тестілеуді жүргізу басталғанға дейін полиграфологқа хабарлайды және ол туралы декларацияда көрсетеді. Бұл жағдайда мұндай адамдарды тестілеу осы күні басқа уақытта не басқа күні жүргізіледі, бұл ретте көңіл-күйінің нашарлау себебі бойынша тестілеуді күнтізбелік он күн ішінде екі реттен асырмай ауыстыруға жол жіберіледі.
Зерттелетін адам:
1) жүрек-қантамыры немесе тыныс алу қызметінің бұзылуына байланысты сырқаты күрт ушыққан (зерттелетін адам тиісті медициналық қортынды ұсынады);
2) зерттелетін адам алкогольге немесе есірткіге масаң күйде болған не интоксикацияның қалдық көріністері болған;
3) жүктілігі туралы деректер болған жағдайларда тестілеуге жіберілмейді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2025 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Зерттеу жүргізген кезде оны аудио және бейнеге жазып алу жүзеге асырылады, ол туралы зерттелетін адамға хабарланады.

7. Исследование проводит полиграфолог с использованием полиграфа и включает в себя ряд последовательных этапов:
1) предтестовую беседу с обследуемым лицом;
2) тестирование обследуемого лица;
3) вынесение заключения.
8. Исследование проводится на государственном либо русском языке по желанию обследуемого лица и должно исключать возникновение у обследуемого лица чувства унижения или оскорбления.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2025 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Перед проведением исследования полиграфолог предварительно знакомится с имеющимися материалами, при необходимости изучает медицинские документы о состоянии здоровья обследуемого лица и консультируется с соответствующими специалистами медицинских учреждений.
10. Предтестовая беседа с обследуемым лицом предусматривает:
1) разъяснение прав обследуемого лица, а также задач исследования;
2) ознакомление с полиграфом и принципом его работы;
3) обсуждение и корректировку вопросов;
4) выявление и фиксирование уклончивости в ответах, нервозности, неадекватности поведения и речи.
11. При проведении тестирования обследуемое лицо заполняет декларацию о полиграфологическом исследовании (далее – декларация), состоящую из двух разделов, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Первый раздел декларации заполняется до проведения тестирования, второй раздел декларации – после проведения тестирования.
Обследуемые лица, имеющие неудовлетворительное самочувствие на момент тестирования, сообщают об этом полиграфологу до начала проведения тестирования и указывают об этом в декларации. В этом случае тестирование таких лиц проводится в другое время в течение этого дня либо в другой день, при этом перенос по причине неудовлетворительного самочувствия допускается не более двух раз в течение десяти календарных дней.
Обследуемое лицо не допускается к тестированию в случаях:
1) резкого обострения заболевания, связанного с нарушением сердечно-сосудистой или дыхательной деятельности (обследуемым лицом предоставляется соответствующее медицинское заключение);
2) нахождения обследуемого лица в состоянии алкогольного или наркотического опьянения либо при наличии остаточных явлений интоксикации;
3) наличия данных о беременности.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2025 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При проведении исследования осуществляется его аудио и видеозапись, о чем сообщается обследуемому лицу.

13. Зерттелетін адамды үздіксіз тестілеудің ұзақтығы 120 минуттан аспауы тиіс. Жүктемені азайту үшін тестілеу барысында зерттелетін адамға ұзақтығы 15 минутқа дейінгі демалыс беріледі.
Бұл ретте, зерттеу жүргізген кезде бір полиграфологқа арналған жұмыс жүктемесі күніне екі адамнан аспауы тиіс.
14. Зерттелетін адам тестілеуден осы мақсаттар үшін арнайы жабдықталған бөлмелерде де, сондай-ақ кез келген өзге бөлмелерде де өте береді.
Бөлмелерге қойылатын негізгі талаптар мыналар болып табылады:
1) алаңы кемінде 10 шаршы метр, төбесінің биіктігі кемінде 2,5 метр;
2) қабырғалары мен төбелері дыбыстан оқшаулаудың тиісті деңгейін қамтамасыз ететін, бейтарап және жағымды түске боялған болуы;
3) бөлмедегі ауаның тұрақты температурасы +20-дан +25-ке дейінгі Со.
15. Зерттеуден өту нәтижелері бойынша зерттелетін адамның қойған сұрақтарға берген жауаптарының дұрыстығы туралы тұжырымы бар қорытынды жасалады.
Қорытындыға жүргізілген зерттеулердің мәнін барынша анықтайтын қосымша мәліметтер жазылуы мүмкін.
16. Зерттеу барысында алынған ақпараттың ықтималдық, ұсынымдық сипаты, сондай-ақ қосалқы мәні бар және оны Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының және мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің кадр бөлімшелерінің қызметкерлері, аттестаттау және конкурстық комиссиялары, сондай-ақ құқық қорғау органдары білім беру ұйымдарының қабылдау комиссиялары және өзіндік қауіпсіздік қызметтері (бұдан әрі – мүдделі бөлімшелер) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына, азаматтық қорғау органдарына, мемлекеттік фельдегерлік қызметіне қызметке (құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға) қабылдау, аттестаттаудан, конкурстан өту және қызметтік тергеп-тексеру жүргізу туралы мәселені шешкен кезде пайдаланады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2025 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Зерттеу барысында дайындалып жатқан, жасалып отырған немесе жасалған құқық бұзушылықтарға зерттелетін адамның қатысының бар екендігі туралы ақпарат анықталған жағдайда, полиграфолог оны мүдделі бөлімшенің бастығына (басшысына) жеткізеді және заңнамаларда белгіленген тәртіппен тексереді.
18. Зерттеуден өткені туралы қорытындыны полиграфолог осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш жұмыс күні ішінде дайындайды, кейін мүдделі бөлімшеге жібереді.
Полиграфологиялық зерттеу қорытындысының қолданылу мерзімі:

13. Длительность непрерывного тестирования обследуемого лица не должна превышать 120 минут. Для снижения нагрузки в ходе тестирования, обследуемому лицу предоставляется отдых, продолжительностью до 15 минут.
При этом, рабочая нагрузка на одного полиграфолога при проведении исследований не должна составлять более двух человек в день.
14. Обследуемое лицо проходит тестирование как в специально оборудованных для этих целей помещениях, так и в любых иных помещениях.
Основными требованиями к помещениям являются:
1) площадь не менее 10 квадратных метров, высота потолка не ниже 2,5 метров;
2) нейтральные и мягкие тона стен и потолка, обеспечивающие соответствующий уровень звукоизоляции;
3) постоянная температура воздуха в помещении от +20 до +25 Со.
15. По результатам прохождения исследования выносится заключение с выводом о достоверности ответов обследуемого лица на поставленные вопросы.
В заключении могут быть изложены дополнительные сведения, максимально раскрывающие суть проведенного исследования.
16. Информация, полученная в ходе исследования, носит вероятностный, рекомендательный характер, а также вспомогательное значение и используется сотрудниками кадровых подразделений, аттестационными и конкурсными комиссиями правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, а также приемными комиссиями организаций образования правоохранительных органов и службами собственной безопасности (далее – заинтересованные подразделения) при решении вопроса о приеме на службу в правоохранительные органы, органы гражданской защиты, государственную фельдъегерскую службу Республики Казахстан (на учебу в организации образования правоохранительных органов), прохождении аттестации, конкурса и проведении служебного расследования.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2025 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В случае выявления в ходе исследования информации о причастности обследуемого лица к подготавливаемым, совершаемым или совершенным правонарушениям, она доводится полиграфологом до сведения начальников (руководителей) заинтересованных подразделений и проверяется в установленном законодательством порядке.
18. Заключение о прохождении исследования готовится полиграфологом по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в течение трех рабочих дней, после чего направляется в заинтересованное подразделение.
Срок действия заключения полиграфологического исследования:

1) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына, азаматтық қорғау органдарына, мемлекеттік фельдъегерлік қызметіне (құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға) қабылданатын азаматтар үшін бір жылды құрайды;
2) осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда өткізілетін Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлері үшін бір жылды құрайды;
3) осы Қағидалардың 3-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда өткізілетін Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлері үшін үш жылды құрайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2025 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Зерттеу материалдары қызмет бабында пайдалануға арналған құжаттарға жатқызылады.
20. Зерттеу материалдары (зерттеудің нәтижелері туралы қорытынды, аудио- және бейнематериалдар, сауалнама және басқа да құжаттар) кадр бөлімшесінің архивінде:
1) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына, азаматтық қорғау органдарына, мемлекеттік фельдъегерлік қызметіне қызметке (құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға) кірген және қабылданбаған азаматтарға қатысты бес жыл бойы;
2) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлеріне қатысты жиырма бес жыл бойы сақталады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.11.2022 № 910 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Зерттеу нәтижелерін жария еткені және (немесе) бұрмалағаны үшін полиграфолог, Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің мүдделі бөлімшелерінің қызметкерлері және бастықтары (басшылар, комиссия төрағалары) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2025 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
құқық қорғау органдарында,
азаматтық қорғау органдарында,
мемлекеттік фельдъегерлік
қызметінде полиграфологиялық
зерттеуден өту қағидаларына
1-қосымша

1) для граждан, принимаемых на службу в правоохранительные органы, органы гражданской защиты, государственную фельдъегерскую службу Республики Казахстан (на учебу в организации образования правоохранительных органов), составляет один год;
2) проводимого в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 3 настоящих Правил, для сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан составляет один год;
3) проводимого в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 3 настоящих Правил, для сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан составляет три года.
Сноска. Пункт 18 – в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2025 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Материалы исследования относятся к документам для служебного пользования.
20. Материалы исследования (заключение о результатах исследования, аудио- и видеоматериалы, вопросники и другие документы) хранятся в архиве кадрового подразделения:
1) граждан, поступавших и не принятых на службу в правоохранительные органы, органы гражданской защиты, государственную фельдъегерскую службу Республики Казахстан (на учебу в организации образования правоохранительных органов), – в течение пяти лет;
2) сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан – в течение двадцати пяти лет.
Сноска. Пункт 20 – в редакции постановления Правительства РК от 17.11.2022 № 910 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. За разглашение и (или) искажение результатов исследований полиграфолог, сотрудники и начальники (руководители, председатели комиссий) заинтересованных подразделений правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 21 – в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2025 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам прохождения
полиграфологического
исследования в
правоохранительных органах,
органах гражданской защиты,
государственной
фельдъегерской службе
Республики Казахстан
________________________________________
(наименование органа, выдавшего направление)
НАПРАВЛЕНИЕ №____

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2025 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
________________________________
(жолдама берген органның атауы)
№____ЖОЛДАМА
Полиграфологиялық зерттеуге _______________________________________
_________________________________________________________________
(зерттелетін адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, айы және жылы)
__________________________________________________________________
________________________________________________________ жіберіледі
(зерттеудің негіздемесін көрсетілсін) Бұған дейін полиграфологиялық зерттеуден
өткен/өтпеген
_________________________________________________________________
(өткен күні мен жері көрсетілсін)
Кадр бөлімшесінің басшысы Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ж. "____" ___________
Қазақстан Республикасының
құқық қорғау органдарында,
азаматтық қорғау
органдарында, мемлекеттік
фельдъегерлік қызметінде
полиграфологиялық
зерттеуден өту қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшада оң жақтағы жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.11.2022 № 910 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Полиграфологиялық зерттеу туралы декларация
1-бөлім (тестілеу өткізгенге дейін толтырылады)
1. Зерттелетін адамның Т.А.Ә. _________________________________
_____________________________________________________________________
Шағымы:________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Көңіл-күйі: ___________________________________________________
Эмоциялық жай-күйі: ___________________________________________
Тестілеу сәтіндегі жалпы көңіл-күйі: __________________________
_____________________________________________________________________
Жүрек-қантамыр және тыныс жолдары қызметінің бұзылуына
байланысты сырқаттарының бар екендігі туралы медициналық құжаттарының
болуы: ______________________________________________________________
2. Маған, полиграфологпен әңгімелесу барысында:
1) әңгімелескен және полиграфты қолдана отырып, тестілеу
жүргізген кезде аудиокөру қадағалауы мен жазба жүргізілетіні;
2) үздіксіз тексеру ұзақтығының 120 минут құрайтыны және қажет
болған кезде 15 минутқа дейін демалыс берілетіні туралы белгілі болды.
3. Сондай-ақ маған зерттеудің құқықтары мен міндеттері,
полиграф жұмысының қағидаты, тестілеу сұрақтарының тақырыбы
түсіндірілді.
Зерттелетін адамның қолы ______________________________________

Сноска. Приложение 1 – в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2025 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Направляется на полиграфологическое исследование
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата, месяц и год рождения обследуемого)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(указать основание исследования)
До этого проходил/не проходил полиграфологическое исследование
__________________________________________________________________
(указать дату и место прохождения)
Руководитель
кадрового подразделения             Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___"____________20___г.
__________________________________
Приложение 2
к Правилам прохождения
полиграфологического
исследования в
правоохранительных органах,
органах гражданской защиты,
государственной фельдъегерской
службе Республики Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 – в редакции постановления Правительства РК от 17.11.2022 № 910 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Декларация
о полиграфологическом исследовании Раздел 1 (заполняется до проведения тестирования)
1. Ф.И.О. обследуемого лица ___________________________________
_____________________________________________________________________
Жалобы: _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Настроение: ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Эмоциональное состояние: ______________________________________
Общее самочувствие на момент тестирования: ____________________
_____________________________________________________________________
Наличие медицинских документов о имеющихся заболеваниях,
связанных с нарушением сердечно-сосудистой или дыхательной
деятельности:
_____________________________________________________________________
2. Мне, в ходе беседы с полиграфологом, извещено, что:
1) при беседе и проведении тестирования с применением полиграфа
ведется аудиовизуальное наблюдение и запись;
2) длительность непрерывного тестирования составляет 120 минут
и при необходимости может быть предоставлен отдых до 15 минут.
3. Также мне разъяснены права и задачи исследования, принцип
работы полиграфа, тематика вопросов тестирования.
Подпись обследуемого лица _____________________________________

4. Алкогольге немесе есірткіге мас күйде емес екенімді растаймын.
Зерттелетін адамның қолы ______________________________________
5. Зерттеу жүргізу барысында аудармашының көмегі қажет емес.
Зерттелетін адамның қолы ____________________________________________
Күні және уақыты 20___ ж. "___" ____________
"___" сағат "___" минут
2-бөлім (тестілеу өткізілген соң толтырылады)
Мен,
____________________________________________________________________,
(зерттелетін дамның Т.А.Ә.)
20__ ж. "___" ____ ___ сағат ___ минуттан ____ сағат __ минутқа дейін
(басталған уақыты) (аяқталған уақыты)
өткізілген полиграфологиялық зерттеулер шеңберінде тестілеуден соң,
______________________________________________________ байланысты,
(зерттеудің негіздемесі көрсетіледі)
мыналарды растаймын:
1) тестілеу уақытында маған алдын ала таныс болған тақырыптағы
сұрақтар қойылды;
2) сауал алу уақытында мен тестілеу рәсімдерін үзуге ниет
білдірген жоқпын;
3) зерттеу рәсімдері және сұрақтардың мазмұны менің
адамгершілік қадір-қасиетіме нұқсан келтірген жоқ және қорлаған жоқ;
4) маған қатысты қауіп, күш және әсер етудің өзге де заңсыз
әдістері пайдаланылған жоқ;
5) тестілеу жүргізілген соң менің психикалық және дене
денсаулығым нашарлаған жоқ.
Ерекше пікір:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ж. "_____" __________________
Қазақстан Республикасының
құқық қорғау органдарында,
азаматтық қорғау
органдарында, мемлекеттік
фельдъегерлік қызметінде
полиграфологиялық
зерттеуден өту қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшада оң жақтағы жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.11.2022 № 910 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Полиграфологиялық зерттеудің нәтижелері бойынша қорытынды
20__ жылғы "___" ___________ жолдау бойынша
_____________________________________________________________________
(бастамашының қызметі, Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________ (зерттелетін адамның Т.А.Ә., туған жылы)
полиграфологиялық зерттеу жүргізілді.
Зерттеу _____________________________________________________________
(өткізу орны)
20__ ж. "___" _____ ____ - ____ аралығында полиграфолог _____________
(басталған уақыты) (аяқталған уақыты) (Т.А.Ә.)
жүргізді.
Зерттеу ________________________________ полиграфта жүргізілді.
(маркасы, сериялық нөмірі)
Зерттеудің негіздемесі: _______________________________________
Анықталуы тиіс сұрақтар: ______________________________________
_____________________________________________________________________
(сұрақтардың мазмұны)
Алынған полиграммалар _______________________ бойынша бағаланды
(әдістеме атауы)
Тестілеу барысында зерттелетін адамның жауаптары кезінде
мынадай сұрақтарға физиологиялық реакциялар алынды:

4. Подтверждаю, что не нахожусь в состоянии алкогольного или
наркотического опьянения.
Подпись обследуемого лица _____________________________________
5. В услугах переводчика при проведении исследования не
нуждаюсь.
Подпись обследуемого лица _________________________________
Дата и время "___" ____________ 20___ г.
"___" часов "___" минут
Раздел 2 (заполняется после проведения тестирования)
Я, _________________________________________________________________,
(Ф.И.О. обследуемого лица)
после тестирования в рамках полиграфологического исследования,
проведенного
"___" __________ 20___г. с _____ час. ____ мин. по ____ час. ___ мин.
(время начала) (время окончания)
в связи с __________________________________________________________,
(указывается основание исследования)
подтверждаю следующее:
) во время тестирования мне задавались вопросы, с тематикой
которых я был(а) предварительно ознакомлен(а);
2) во время опроса я не выражал(а) желание прервать процедуру
тестирования;
3) процедура исследования и содержание вопросов не унижали и не
оскорбляли моего человеческого достоинства;
4) в отношении меня не использовались угрозы, насилие или иные
незаконные методы воздействия;
5) состояние моего психического и физического здоровья после проведения тестирования не ухудшилось.
Особое мнение:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"_____" __________________ 20__г.
Приложение 3
к Правилам прохождения
полиграфологического
исследования в
правоохранительных органах,
органах гражданской защиты,
государственной фельдъегерской
службе Республики Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 3 – в редакции постановления Правительства РК от 17.11.2022 № 910 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заключение
по результатам полиграфологического исследования
По направлению ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. инициатора)
от "__" ___________ 20__г. проведено полиграфологическое исследование
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., год рождения обследуемого лица)
Исследование проводилось ______________________________________
(место проведения)
с ________ по __________ "___"_______20__г. полиграфологом _________
(время начала) (время окончания) (Ф.И.О.)
Исследование проведено на полиграфе ___________________________
(марка, серийный номер)
Основание исследования: _______________________________________
Вопросы, которые подлежали выяснению: _________________________
_____________________________________________________________________
(содержание вопросов)
Полученные полиграммы оценивались по __________________________
(наименование методики)
В ходе тестирования, при ответах обследуемого лица получены
физиологические реакции на следующие вопросы:

1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
Сондай-ақ, зерттелетін адам әңгімелесу процесінде
_____________________________________________________________________
(зерттелетін адамнан қандай да болмасын құқыққа қайшы әрекеттер
туралы алынған ақпарат көрсетіледі)
туралы қосымша хабарлады.
Зерттеудің нәтижелері мынадай қортынды жасауға мүмкіндік береді:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Полиграфолог: _______________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ж. "___" _________________

1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
Также в процессе беседы обследуемое лицо дополнительно сообщило, что
_____________________________________________________________________
(указывается информация, полученная от обследуемого лица
о каких-либо противоправных деяниях)
Результаты исследования позволяют сделать следующие выводы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Полиграфолог: _______________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___" _________________ 20__г.