Маңғыстау облысы Ақтау қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда) туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 5 қыркүйектегі № 1147 Қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.08.2025 № 609 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 19-бабының 5) тармақшасына сәйкес және Маңғыстау облысы Ақтау қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған, Маңғыстау облыстық және Ақтау қалалық мәслихаттары мақұлдаған Маңғыстау облысы Ақтау қаласы бас жоспарының жобасы (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.08.2025 № 609 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Ақтау қаласының Бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 10 ақпандағы № 128 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 1147 қаулысымен
бекітілген
Маңғыстау облысы Ақтау қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда)
Ескерту. Жоспар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.08.2025 № 609 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Маңғыстау облысы Ақтау қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бекітілген бас схемасына сәйкес әзірленетін, перспективада кешенді дамудың, аумақты жоспарлы ұйымдастырудың, қаланың әлеуметтік және инженерлік-көліктік инфрақұрылымы жүйесінің бағыттарын айқындайтын негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар Қазақстан Республикасының Жер, Экология кодекстерінің, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңдарының, Қазақстан Республикасының қала құрылысы саласына жататын басқа да заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес әзірленді.
Бас жоспарда мынадай жобалық кезеңдер қабылданды:
бастапқы жыл – 2023 жылғы 1 қаңтар;
бірінші кезек – 2028 жыл;
есепті мерзім – 2040 жыл.

О Генеральном плане города Актау Мангистауской области (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2012 года № 1147.
Сноска. Заголовок постановления – в редакции постановления Правительства РК от 13.08.2025 № 609 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Актау Мангистауской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Актау Мангистауской области (включая основные положения), одобренный Мангистауским областным и Актауским городским маслихатами.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 13.08.2025 № 609 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2005 года № 128 "О Генеральном плане города Актау".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 сентября 2012 года № 1147
Генеральный план города Актау Мангистауской области (включая основные положения)
Сноска. Генеральный план - в редакции постановления Правительства РК от 13.08.2025 № 609 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Генеральный план города Актау Мангистауской области (далее – Генеральный план) является основным градостроительным документом, разрабатываемым в соответствии с утвержденной Генеральной схемой организации территории Республики Казахстан, определяющим направления перспективного комплексного развития, планировочной организации территории, системы социальной и инженерно-транспортной инфраструктуры города.
Генеральный план разработан в соответствии с требованиями Земельного, Экологического кодексов Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительства.
В Генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
исходный год – 1 января 2023 года;
первая очередь – 2028 год;
расчетный срок – 2040 год.

2-тарау. Бас жоспардың мақсаты
Белгіленген тәртіппен бекітілген Бас жоспар елді мекеннің шегін, бірінші кезектегі құрылыс объектілерін орналастыру жобаларын, тұрғын және өнеркәсіптік аудандарды жоспарлау жобаларын, құрылыс салу жобаларын, салалық схемалар мен инженерлік қамтамасыз ету жобаларын, кешенді көлік схемасын, көгалдандыруды, қоршаған ортаны қорғау схемасын, аумақты аймақтарға бөлуді және жерді ұтымды пайдалануды әзірлеу үшін база болып табылады.
Бас жоспарда:
1) әлеуметтiк, рекреациялық, өндірiстiк, көлiктік және инженерлiк инфрақұрылымды және байланыс желілерін орналастыруды қоса алғанда, табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанатын демографиялық және әлеуметтiк-экономикалық жағдайлар ескерiле отырып, елдi мекеннiң аумағын дамытудың негiзгi бағыттары;
2) осы аймақтардың аумақтарын функционалдық аймақтарға бөлу және пайдалануды шектеу;
3) елдi мекеннiң құрылыс салынған және салынбаған аумақтарының арақатынасы;
4) жердi басымдықпен иелiктен шығару және сатып алу аймақтары, резервтiк аумақтар;
5) аумақты табиғи және техногендiк құбылыстар мен процестердiң қауiптi (зиянды) әсерiнен қорғау, экологиялық жағдайды жақсарту жөнiндегi шаралар;
6) кешенді көлік схемасын, көше-жол желісінің бас схемасын және жол жүрісін ұйымдастырудың кешенді схемасын қамтитын бас жоспардың көліктік бөлімін әзірлеу жөніндегі негізгі бағыттар;
7) су объектілерін ластанудан, қоқыстанудан, сарқылудан қорғау жөніндегі шаралар;
8) елдi мекендi орнықты дамытуды қамтамасыз ету жөнiндегi өзге де шаралар айқындалады.
Осы Бас жоспар Каспий теңізінің акваториясын қамтитын жаңа әкімшілік шекараларды ескере отырып, Ақтау қаласының шегінде 124,5 мың га аумаққа әзірленді. Қарастырылып отырған аумақ қаланың перспективалық аумақтық дамуына сәйкес қабылданды.
Бас жоспарды әзірлеу кезінде құрылыс салудың қазіргі жай-күйін және оны инженерлік-техникалық қамтамасыз етуді талдау негізінде урбанистиканың заманауи жаңа шешімдерін ескере отырып, қала аумағын перспективалық жоспарлы ұйымдастыру, әлеуметтік-экономикалық кешенді қалыптастыру, тұрғын үй құрылысы және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету, қоғамдық көлік пен жол инфрақұрылымын дамыту айқындалды.
Бас жоспардың басты мақсаттарының бірі – жайлылығы жоғары сервистік база құрып және жыл бойы қызмет көрсете отырып, қаланы халықаралық маңызы бар туризм және демалыс орталығы ретінде орнықты дамыту.
3-тарау. Жалпы мәліметтер
Ақтау қаласы – Маңғыстау облысының әкімшілік орталығы, облыстың батыс бөлігінде Каспий теңізінің жағасында орналасқан. Қала автомобиль магистральдарының қиылысында орналасқан, теміржол қатынасы, халықаралық әуежайы, халықаралық теңіз порты бар және TRASECA мен Солтүстік (Солтүстік Еуропа) – Оңтүстік (Парсы шығанағы елдері) халықаралық көлік дәліздерінің қиылысында Қазақстан Республикасының халықаралық мультимодальды көлік торабын (хабын) қалыптастыру үшін әлеуеті бар.

Глава 2. Назначение Генерального плана
Генеральный план, утвержденный в установленном порядке, является базой для разработки: черты населенного пункта, проектов размещения объектов первоочередного строительства, проектов планировки жилых и промышленных районов, проектов застройки, отраслевых схем и проектов инженерного обеспечения, комплексной транспортной схемы, озеленения, схемы охраны окружающей среды, зонирования территории и рационального использования земель.
Генеральным планом определяются:
1) основные направления развития территории населенного пункта, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную, инженерную инфраструктуру и размещение сети связи, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий;
2) функциональное зонирование и ограничение на использование территорий этих зон;
3) соотношение застроенной и незастроенной территорий населенного пункта;
4) зоны преимущественного отчуждения и приобретения земель, резервные территории;
5) меры по защите территории от опасных (вредных) воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки;
6) основные направления по разработке транспортного раздела генерального плана, включающего комплексную транспортную схему, генеральную схему улично-дорожной сети и комплексную схему организации дорожного движения;
7) меры по охране водных объектов от загрязнения, засорения, истощения;
8) иные меры по обеспечению устойчивого развития населенного пункта.
Настоящий Генеральный план разработан на территорию 124,5 тыс. га в пределах города Актау с учетом новых административных границ, включающих акваторию Каспийского моря. Рассматриваемая территория принята в соответствии с перспективным территориальным развитием города.
При разработке Генерального плана на основе анализа современного состояния застройки и ее инженерно-технического обеспечения, с учетом новых современных решений урбанистики определены перспективная планировочная организация территории города, формирования социально-экономического комплекса, жилищного строительства и культурно-бытового обслуживания, развития общественного транспорта и дорожной инфраструктуры.
Одной из главных целей Генерального плана является устойчивое развитие города, как центра туризма и отдыха международного значения, с созданием высоко комфортной сервисной базы и круглогодичного обслуживания.
Глава 3. Общие сведения
Город Актау – административный центр Мангистауской области расположен в западной части области на берегу Каспийского моря, находится на пересечении автомобильных магистралей, имеет железнодорожное сообщение, международный аэропорт, международный морской порт и обладает потенциалом для становления международного мультимодального транспортного узла (хаба) Республики Казахстан на пересечении международных транспортных коридоров TRASECA и Север (Северная Европа) – Юг (страны Персидского залива).

Ақтау қаласы халқының жалпы саны 2023 жылдың басында 262,5 мың адамды құрады.
4-тарау. Табиғи-климаттық жағдайлар
Климаты. Қаланың аумағы IV-Г құрылыс-климат кіші ауданына жатады, оған ұзаққа созылатын жаздың ыстық, құрғақ болуы және ауаның салыстырмалы ылғалдылығының жоғары, қысының бірқалыпты суық, атмосфералық жауын-шашынның аз болуы және үнемі жел соғып тұруы тән.
Орташа жылдық ауа температурасы оң және 12,0 °C-ты құрайды. Ең жылы ай – шілдеде орташа айлық ауа температурасы 25,0 °C-ты, ал ең суық ай – қаңтарда минус 1,2 °C-ты құрайды. Ауа температурасының жылдық амплитудасы 26,2 °C-ты құрайды.
Жер бедері. Ақтау қаласы Каспий теңізінің шығыс жағалауында, Оңтүстік Маңғышлақ үстіртінің жағалау маңы бөлігінің шегінде орналасқан.
Қала аумағы геоморфологиялық тұрғыдан теңізге қарай еңістеу келген, аздап ойлы-қырлы жалпақ теңіз жазықтығы болып табылады. Жалпы аумақ солтүстіктен оңтүстікке және шығыстан батысқа қарай еңістейді. Жер бедерінің еңістігі 8 ‰-ден 3 ‰-ге дейін өзгереді. Абсолютті биіктіктер теңіз деңгейінен (-) 28-ден 20-ға дейінгі мәндер шегінде ауытқиды.
Қаладан солтүстік-шығысқа қарай 5 км қашықтықта Қошқар Ата табиғи ойпаты орналасқан, оның түбінің абсолюттік белгілері 38,0 м (салыстырмалы белгі), ол өнеркәсіптік қалдықтарды жинауға арналған қалдық қоймасы ретінде пайдаланылады. Қаланың оңтүстік бөлігінде жағалау бойында Қаракөл соры орналасқан, оның ұзындығы 18 км, ені шамамен 2 км.
Гидрография. Қарастырылып отырған аумақта тұрақты жерүсті су ағысы жоқ. Жалғыз жерүсті су айдыны – әлемдегі ең ірі көл болып саналатын Каспий теңізі.
Каспий теңізі деңгейдің циклді өзгеруіне – флуктуацияға бейім болып келеді. Бұл ретте деңгейдің көтерілуі де, төмендеуі де біркелкі емес, секірмелі түрде болды.
Инженерлік-геологиялық жағдайлар қаланың геологиялық, гидрогеологиялық және геоморфологиялық орналасу ерекшеліктерімен анықталған. Неогендік түзілістер беріктігі әрқилы әктастармен, ұлутасты әктастармен және сазды мергельдермен сипатталады.
Гидрогеологиялық жағдайлар. Каспий маңының аумағын сулы қабаттар қалыптасатын Каспий трансгрессияларының төрттік кезең шөгінділерінің қалың қабаты жауып жатыр. Неоген шөгінділерінде де жерасты сулары кездеседі.
Литологиялық тұрғыдан бойында су бар қабаттар құм, кейде сынған бақалшық араласқан сортаңды құмайт болып келеді.
Жағалау маңы аймағында бірыңғай сулы қабат бар, оның су өткізбейтін қабаты – хвалын кезеңінің сазы.

Общая численность населения города Актау на начало 2023 года составляла 262,5 тыс. человек.
Глава 4. Природно-климатические условия
Климат. Территория города относится к климатическому подрайону, к IV-Г строительно-климатическому подрайону, для которого характерны продолжительное жаркое, засушливое лето и умеренно холодная зима с повышенной относительной влажностью воздуха, дефицит атмосферных осадков и активная ветровая деятельность.
Средняя годовая температура воздуха положительная и составляет 12,0 °С. Средняя месячная температура воздуха самого теплого месяца – июля составляет 25,0° С, а самого холодного – января минус 1,2 °С. Годовая амплитуда температуры воздуха составляет 26,2 °С.
Рельеф. Город Актау расположен на восточном побережье Каспийского моря в пределах прибрежной части плато Южного Мангышлака.
В геоморфологическом отношении территория города представляет собой морскую, плоскую слабоволнистую равнину, полого-наклоненную к морю. Общий уклон территории с севера на юг и с востока на запад. Уклоны поверхности изменяются от 8 до 3 ‰. Абсолютные высоты колеблются в пределах от минус (-) 28 до 20 над уровнем моря.
К северо-востоку на расстоянии 5 от города расположена естественная впадина Кошкар-Ата с абсолютными отметками дна – 38,0 м (относительная отметка), которая используется в качестве хвостохранилища промышленных отходов. В южной части от города вдоль побережья расположен шор Караколь, его протяженность 18 км, ширина – около 2 км.
Гидрография. На рассматриваемой территории постоянные поверхностные водотоки отсутствуют. Единственным поверхностным водоемом является Каспийское море – самое большое озеро в мире.
Каспийское море подвержено циклическим изменениям уровня – флуктуации. При этом как подъем, так и падение уровня происходили неравномерно, а скачкообразно.
Инженерно-геологические условия предопределены геологическими, гидрогеологическими и геоморфологическими особенностями расположения города. Неогеновые образования представлены известняками, известняками-ракушечниками различной прочности и глиняными мергелями.
Гидрогеологические условия. Вся территория Прикаспия покрыта толщей четвертичных осадков каспийских трансгрессий, в которых формируются водоносные горизонты. Отложения неогена также содержат подземные воды.
Литологически водовмещающие отложения представлены песками, иногда глинистыми засоленными с битой ракушкой супесями.
В прибрежной зоне формируется единый водоносный горизонт, водоупорным слоем для которого являются глины хвалынского возраста.

Жерасты суы жатқан тереңдік заманауи эолды шөгінділерде 0,05-20 м және одан астам ауқымды шектерге дейін ауытқиды.
Жерасты судың минералдануы 7-50 г/л-ден 135-300 г/л дейінгі ауқымды шекте өзгеріп тұрады, тұздану типі бойынша бұл сулар хлорид-натрийлі және сульфат-хлоридті суларға жатады, құрамында сульфаттар мен магний мөлшері жоғары.
5-бөлім. Қаланың стратегиялық дамуының тұжырымдамасы
Стратегияда мақсаттар – қала болашақта қандай болуға тиіс екендігінің, оның бірегейлігі мен тартылымдылығы неде болатындығының аспектілері белгіленген:
1-аспект: Маңғыстау облысының заманауи, көпфункционалды әкімшілік, қаржылық және мәдени орталығы;
2-аспект: облыстың өнеркәсіптік, инновациялық орталығы;
3-аспект: республиканың халықаралық көліктік-логистикалық орталығы;
4-аспект: республиканың туристік-рекреациялық орталығы.
6-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму
1-параграф. Демография
Қала аумағының әкімшілік шекарасы шегінде халық саны бастапқы жылы 262,5 мың адамды құрады.
Қала халқының перспективадағы санының болжамы корреляциялық-регрессиялық талдау, жас бойынша жүріп-тұру әдістері, статистикалық экстраполяция және еңбек балансы негізінде экономикалық-математикалық әдістер пайдаланылып, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының әдістемесі бойынша халықтың табиғи және көші-қон қозғалысында объективті болып жатқан өзгерістерді ескере отырып орындалды.
Халықтың перспективадағы саны еңбекке қабілетті жастағы халықтың қаланың әлеуметтік-экономикалық қызметінің барлық салаларындағы қызметке оңтайлы қосылуын ескере отырып, статистикалық экстраполяция әдісімен айқындалған.
Қала халқының жобалық саны:
1) құрылыстың бірінші кезегі (2028 жыл) – 338,0 мың адамды;
2) есепті мерзім (2040 жыл) – 500,0 мың адамды құрайды.
Халықтың жалпы болжамды өсімі жобалау кезеңдері бойынша:
құрылыстың бірінші кезеңі (6 жыл) – 75,5 мың адамды;
есепті мерзім (12 жыл) – 162,0 мың адамды құрайды.
Еңбекке қабілетті жастағы халық есепті мерзімнің соңына қарай Ақтау қаласы халқының 48,9 %-ын құрайды.
2-параграф. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Қала құрылысын игеруге арналған қоныстану аумағының ауданы бастапқы жылға 1738,3 га құрайды, 2040 жылға қарай қоныстану аумағының ауданы 3593,7 га дейін ұлғаяды.
Қаланың тұрғын үй қоры бастапқы жылы 7203,2 мың м2 құрады, ал қаланың бүкіл тұрғындарының орташа қамтамасыз етілуі бір тұрғынға шаққанда жалпы ауданы 27,4 м2.
Бас жоспардың негізгі мақсаттарының бірі тұрудың жайлылығындағы, атап айтқанда, тұрғын үй қорымен қамтамасыз етілу көрсеткіші бойынша теңгерімсіздікті жою болып табылады. Бас жоспарда есепті кезеңге қалада тұрудың жайлылығын қамтамасыз ету үшін бір адамға шаққанда тұрғын үй қорымен қамтамасыз етілу көрсеткіші 32,7 м2 деп қабылданды және тұру жайлылығының осындай деңгейіне қол жеткізу үшін тұрғын үй қорын 16372,1 мың м2-ге дейін ұлғайту қажет.

Глубина залегания грунтовых вод варьирует в широких пределах 0,05-20 м и более в современных эоловых отложениях.
Минерализация грунтовых вод варьирует в широких пределах 7-50 до 135-300 г/л, по типу засоления эти воды относятся к хлоридно-натриевым и сульфатно-хлоридным с высоким содержанием сульфатов и магния.
Глава 5. Концепция стратегического развития города
Стратегией установлены цели – аспекты того, каким город должен стать в будущем, в чем будут его уникальность и привлекательность:
аспект 1 – современный многофункциональный административный, финансовый и культурный центр Мангистауской области;
аспект 2 – промышленный, инновационный центр области;
аспект 3 – международный транспортно-логистический центр республики;
аспект 4 – туристическо-рекреационный центр республики.
Глава 6. Социально-экономическое развитие
Параграф 1. Демография
Численность населения в пределах административных границ территории города составила в исходном году 262,5 тыс. человек.
Прогноз перспективной численности населения города был выполнен с учетом объективно происходящих изменений в естественном и миграционном движении населения по методике Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан с использованием экономико-математических методов на основе корреляционно-регрессионного анализа, методов передвижки по возрастам, статистической экстраполяции и трудового баланса.
Перспективная численность населения определена методом статистической экстраполяции с учетом оптимального включения населения в трудоспособном возрасте в деятельность во всех сферах социально-экономической деятельности города.
Проектная численность населения города составит:
1) первая очередь строительства (2028 год) – 338,0 тыс. человек;
2) расчетный срок (2040 год) – 500,0 тыс. человек.
Общий прогнозный прирост населения составит по периодам проектирования:
первая очередь строительства (6 лет) – 75,5 тыс. человек;
расчетный срок (12 лет) – 162,0 тыс. человек.
Население в трудоспособном возрасте к концу расчетного срока составит 48,9 % от численности населения города Актау.
Параграф 2. Жилищно-гражданское строительство
Площадь селитебной территории, предназначенной для градостроительного освоения на исходный год, составляет 1738,3 га, к 2040 году площадь селитебной территории увеличится до 3593,7 га.
Жилищный фонд города составляет в исходном году 7203,2 тыс. м2 при средней обеспеченности всего населения города общей площадью 27,4 м2 на одного жителя.
Одной из основных целей Генерального плана является устранение диспропорции в комфортности проживания, в частности, по показателю обеспеченности жилищным фондом. В Генеральном плане на расчетный период для обеспечения комфортности проживания в городе принят показатель обеспеченности жилищным фондом в 32,7 м2 на человека, и для достижения такого уровня комфортности проживания необходимо увеличить жилищный фонд до 16372,1 тыс. м2.

Жобалық кезеңде жаңа тұрғын үй құрылысы көлемінің жалпы ауданы 9168,9 мың м2 құрайды, оның ішінде аз қабатты көппәтерлі үйлерде (1-3 қабат) – 2236,8 мың м2, орта қабатты көппәтерлі үйлерде – 2101,2 мың м2, көп қабатты көппәтерлі үйлерде – 4830,8 мың м2.
Ақтау қаласында қаланың қалыптасуы мен дамуы басталған кезеңде 1960-шы жылдары салынған тұрғын үйлер бар. Бас жоспарда мүдделі инвестор табылатын болса, осы құрылысы реновациялау мүмкіндігі көзделеді.
Маңғыстау облысында тозығы жеткен және авариялық тұрғын үй қорын бұзу жөніндегі 2029 жылға дейінгі іс-шараларға сәйкес тозығы жеткен және авариялық күйдегі сүріп тасталатын 111 көппәтерлі тұрғын үй анықталды, олардың меншік иелері кейіннен тұрғын үймен қамтамасыз етіледі.
Ақтау қаласы бойынша тозығы жеткен және авариялық тұрғын үй қорын бұзу жөніндегі іс-шаралар шеңберінде сүріп тасталатын тозығы жеткен және авариялық күйдегі көппәтерлі тұрғын үйлердің тізбесіне мынадай объектілер кірді: 3-ші шағын аудандағы № 33, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 70 көппәтерлі тұрғын үйлер.
Қоғамдық қызмет көрсету саласы.
Бас жоспарда қызмет көрсетудің мемлекеттік емес нысандарын дамытумен ұштастыра отырып, халықты әлеуметтік маңызы бар объектілердің тегін көрсетілетін қызметтерімен қамтамасыз етудің нормативтік көрсеткіштеріне қол жеткізу бағытында әлеуметтік саланы жаңа әлеуметтік-экономикалық және қала құрылысы жағдайларын ескере отырып дамыту көзделеді.
Бас жоспарда есепті мерзімге дейін жалпы білім беретін мекемелердегі орындар санын қазіргі 31204 орынға қатысты 78,0 мың оқушы орнына немесе бастапқы жылдағы 28 мемлекеттік мектепке қатысты жаңа 70 мектепке ұлғайту көзделген.
Мектепке дейінгі мекемелер желісін дамыту үшін есепті мерзімге қарай мектепке дейінгі мекемелердегі орындар санын 31,64 мың орынға ұлғайту қарастырылған, межеленген құрылыстың бәрін мемлекеттік және жеке үлгідегі бөлек тұрған балабақшалар ретінде салу ұсынылады.
Есепті мерзімге жайлы тұруды қамтамасыз ету үшін жалпы қуаты бір ауысымда 5,04 мың адам қабылдайтын амбулаториялық мекемелерді енгізу, сондай-ақ халықтың болжамды санын ескере отырып, төсек-орынның ауруханалық қорын 1600 бірлікке ұлғайту қажет.
Бірінші кезеңде (2028 жыл) мемлекеттік денсаулық сақтау мекемелерінің 3 объектісін салу көзделген, оның ішінде 1 аурухана, 2 амбулаториялық емхана, есепті мерзімге – 8 мемлекеттік денсаулық сақтау объектісі, оның ішінде 2 аурухана, 6 емхана.
3-параграф. Экономикалық қызмет
Ақтау қаласының экономикалық қызметі көп қырлы болуымен сипатталады әрі мұнай-газ секторы, теңіз порттары және туризм сияқты түйінді бағыттарға сүйеніп қарқынды дамып келеді.
Мұнай-газ өнеркәсібі. Ақтау Қазақстандағы мұнай өндіру мен мұнай өңдеудің басты орталықтарының бірі болып табылады. Мұнда мұнай мен газ өндірумен және тасымалдаумен байланысты ірі кәсіпорындар орналасқан. Бұл сала қала мен өңір экономикасының негізі болып табылады.
Көлік және логистика. Теңіз портының арқасында Ақтау Орталық Азияны әлемнің басқа өңірлерімен байланыстырып, жүк тасымалдауда маңызды рөл атқарады. Көлік-логистикалық инфрақұрылымды дамыту қаланы дамытудың басым бағыттарының бірі болып табылады.
Туризм. Бірегей табиғи ландшафттар, Каспий теңізінің жағалауы және бай мәдени-тарихи мұра Ақтау қаласын туристер үшін тартымды орын етеді. Туристік инфрақұрылымды дамыту және осы салаға инвестиция тарту – қаланың дамуының басым бағыттарының бірі.
Бұдан бөлек, Ақтауда құрылыс, сауда, IT-сектор және ауыл шаруашылығы сияқты экономиканың басқа салалары да дамуда. Алайда дәл осы мұнай-газ өнеркәсібі, көлік және логистика, сондай-ақ туризм қаланың экономикалық қызметін айқындайтын түйінді бағыттар болып табылады.

Объем нового жилищного строительства за проектный период составит 9168,9 тыс. м2 общей площади, в том числе в малоэтажных многоквартирных домах (1-3 этажи) – 2236,8 тыс. м2, среднеэтажных многоквартирных домах – 2101,2 тыс. м2, многоквартирных многоэтажных домах – 4830,8 тыс. м2.
В городе Актау имеются жилые дома, построенные в период становления и развития города, который начался в 1960-х годах. Генеральным планом предусматривается возможность проведения реновации этой застройки при появлении заинтересованного инвестора.
Согласно мероприятиям по сносу ветхого и аварийного жилищного фонда в Мангистауской области до 2029 года идентифицировано 111 многоквартирных жилых домов, находящихся в ветхом и аварийном состоянии, подлежащих сносу, с последующим обеспечением жильҰм их собственников.
По городу Актау в перечень ветхих и аварийных многоквартирных жилых домов, подлежащих сносу в рамках мероприятии по сносу ветхого и аварийного жилищного фонда, включены следующие объекты: многоквартирные жилые дома № 33, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 70 в микрорайоне 3.
Сфера общественного обслуживания.
Генеральным планом предусматривается развитие социальной сферы с учетом новых социально-экономических и градостроительных условий в направлении достижений нормативных показателей обеспеченности населения бесплатными услугами социально значимых объектов в сочетании с развитием негосударственных форм обслуживания.
Генеральным планом до расчетного срока предусмотрено увеличение количества мест в общеобразовательных учреждениях на 78,0 тыс. ученических мест к существующим 31204 местам или 70 новых школ к 28 государственным школам на исходный год.
Для развития сети дошкольных учреждений к расчетному сроку предусмотрено увеличение количества мест в дошкольных учреждениях на 31,64 тыс. мест, все намечаемое строительство предлагается в виде отдельно стоящих детских садов государственного и частного типов.
Для обеспечения комфортного проживания на расчетный срок необходимо ввести амбулаторные учреждения с общей мощностью 5,04 тыс. посещений в смену, а также увеличить с учетом прогнозной численности населения больничный фонд коек на 1600 единиц.
На первом этапе (2028 год) предусмотрено строительство 3 объектов государственных учреждений здравоохранения, из них 1 больница, 2 амбулаторные поликлиники, на расчетный срок – 8 государственных объектов здравоохранения, из них 2 больницы, 6 поликлиник.
Параграф 3. Экономическая деятельность
Экономическая деятельность города Актау характеризуется разнообразием и динамичным развитием, опираясь на такие ключевые направления, как нефтегазовый сектор, морской порт и туризм.
Нефтегазовая промышленностью. Актау является одним из ключевых центров нефтедобычи и нефтепереработки в Казахстане. Здесь расположены крупные предприятия, связанные с добычей и транспортировкой нефти и газа. Эта отрасль является основой экономики города и региона.
Транспорт и логистика. Благодаря морскому порту Актау играет важную роль в транспортировке грузов, связывающей Центральную Азию с другими регионами мира. Развитие транспортно-логистической инфраструктуры является одним из приоритетных направлений развития города.
Туризм. Уникальные природные ландшафты, побережье Каспийского моря и богатое культурно-историческое наследие делают город Актау привлекательным местом для туристов. Развитие туристической инфраструктуры и привлечение инвестиций в эту отрасль являются важными факторами экономического роста города.
Помимо этого, в Актау развиваются и другие отрасли экономики, такие как строительство, торговля, IT-сектор и сельское хозяйство. Однако именно нефтегазовая промышленность, транспорт и логистика, а также туризм являются ключевыми направлениями, определяющими экономическую деятельность города.

4-параграф. Қаланы халықаралық туризм орталығы ретінде дамыту
Ақтау – бірегей географиялық жағдайына, табиғи ресурстарына және дамып келе жатқан инфрақұрылымына байланысты даму әлеуеті зор қала. Қаланың халықаралық туристік ірі орталыққа айналуы үшін бірегей әлеуеті бар. Оның тартымдылығы Каспий теңізінің акваториясы сияқты бірегей табиғи объектілермен, қала маңында бірегей шатқалдардың, ойпаттардың, таулардың, шөлейт аймақтардың, емдік қасиеті бар тұзды көлдердің, көптеген археологиялық ескерткіштердің, соның ішінде ежелгі қоныстардың, қорымдар мен петроглифтердің болуымен негізделген, бұл жерде танымал сопылақ қайраткерлердің есімдерімен байланысты қасиетті орындар болғандықтан, олар мұсылмандардың зиярат ету орны болып табылады.
Ақтауда туризмді дамыту өңірдің экономикалық өсуінің қуатты факторына айналады, қосымша инвестиция тартып, жаңа жұмыс орындарын ашады және халықтың тұрмыс сапасын арттырады.
5-параграф. Қаланың өнеркәсіптік аймақтарын жаңғырту
Экономиканы әртараптандыру және қалада қосымша еңбек ету орындарын құру мақсатында қолданыстағы өнеркәсіптік-индустриялық аймақтар мен "Ақтау теңіз порты" еркін экономикалық аймағы шегінде жаңа өнеркәсіптік кәсіпорындарды дамыту көзделеді. Қалада іске асырылатын негізгі бағыттар – мұнай мен газды өндіру және қайта өңдеу, тау-кен металлургиясы кешені, машина жасау, химия өнеркәсібі, тұрғын үй, азаматтық және өнеркәсіптік объектілерді салуға арналған құрылыс индустриясы, сондай-ақ тамақ өнімдерін және сусындар өндірумен айналысатын тамақ өнеркәсібі.
7-тарау. Қаланың қала құрылысын дамытудың негізгі бағыттары
1-параграф. Сәулеттік-жоспарлау аспектілері
Жобаның сәулеттік-жоспарлау шешімі халықтың өмір сүруінің ең жақсы жағдайларын қамтамасыз етуге бағытталған. Жобада қолданыстағы барлық күрделі тұрғын үй қоры, мәдени-тұрмыстық және коммуналдық қызмет көрсету объектілері, жасыл желектер, абаттандырылған көшелер мен инженерлік желілер сақталады. Сабақтастықты сақтау мақсатында қаланың алдыңғы бас жоспарының негізгі сәулеттік-жоспарлау шешімі – көшелер мен жолдардың кестесі және аумақтарды негізгі функционалдық аймақтарға бөлу барынша сақталды.
Ақтау қаласының перспективалы жоспарлау құрылымының негізі Каспий теңізінің көліктік қаңқасы мен жағалау белдеуі болып табылады.
Сәулеттік-жоспарлау және кеңістіктік ортаны қалыптастыруда Каспий теңізі басты тартылыс факторы болып табылады. Жобада қаланың бойлық (меридиандық) және көлденең (ендік) магистральдық көшелері бар тұрақты жоспарлау құрылымы айқындалған. Магистральдық көшелер арасындағы қашықтық 500-900 метр шегінде қабылданды. Жалпы қалалық және аудандық магистральдарды құрайтын жобалық бойлық көшелер қолданыстағы магистральдардың жалғасы болып табылады және теңіздің жағалау белдеуімен қатарласа өтеді.
Қаланың нақты екі бөлікке – қоныстану (солтүстік-батыс) және өнеркәсіптік-өндірістік (Оңтүстік-Шығыс) болып бөлінуі сақталады.
Бас жоспардың сәулеттік-жоспарлау және кеңістіктік шешімінің басымдықты идеясы Каспий теңізінің жағалау белдеуі бойындағы экологиялық жағынан қолайлы аймақта, жағалау бойымен созылып жатқан магистральдық және тұрғын көшелерді, жағалау аймағына және қоғамдық қызмет көрсету орталықтарына апаратын жаяу жүргіншілер инфрақұрылымын қалыптастыра отырып, қаланы одан әрі дамыту болып табылады.
Орам мен шағын аудан құрылым түзуші элемент болып қала береді.
Негізгі жалпықалалық магистральдық көше әуежайға шығатын меридиандық бағытта өтеді. Бұл магистральда әкімшілік-қоғамдық, сауда, іскерлік, спорттық, мәдени функционалдық мақсаттағы жалпықалалық орталықтар шоғырланған. Оның бүкіл ұзындығында бульвар салу жоспарлануда.
Қаланы аумақтық дамыту солтүстік-батыс бағытта еркін аумақтарда біртіндеп жүзеге асырылатын болады. Бірінші кезекте он төрт жаңа шағын аудан салу және резиденция аумағын игеру көзделеді; есепті мерзімге (2040 ж.) тағы он төрт шағын ауданды игеру жоспарлануда.
Қала аумағын функционалдық-қала құрылысы аймақтарына бөлу Бас жоспарда қаланы дамытудың, қолданыстағы құрылыс салуды сақтаудың, жаңа тұрғын үй құрылысын дамытудың, әкімшілік, қоғамдық-іскерлік және әлеуметтік объектілерді, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілерін орналастырудың, көлік-жаяу жүргіншілер байланыстарын ұйымдастырудың және толық инженерлік қамтамасыз етудің есептік параметрлеріне сүйене отырып орындалды.
Бас жоспарда аумақты функционалдық аймақтарға бөлу орындалып, мынадай функционалдық аймақтар айқындалды:
тұрғын үй құрылысын салу аймағы (тұрғын үй құрылысын салу аудандары мен орамдары, мектептер және мектепке дейінгі мекемелер);
қоғамдық-іскерлік аймақ (әкімшілік, қоғамдық, іскерлік объектілер);
рекреациялық аймақ (жағажайлар, саябақтар, бульварлар, гүлзарлар);
инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймағы;
өндірістік аймақ (өнеркәсіптік, коммуналдық және өндірістік объектілер, индустриялық парктер);
арнайы мақсаттағы аймақтар (әскери және өзге де режимдік аумақтар);
санитариялық-қорғау және су қорғау аймақтары;
резервтік аумақтар (қала құрылысы ресурстары).
Аумақтарды пайдалану жөніндегі әрбір функционалдық аймақтың өзінің нысаналы мақсаты бар және оны осы нысаналы мақсаттың шеңберінде әрі осы функционалдық аймақтың шекараларында ғана пайдалануға болады.
Қаланың тұрғын аумағы жайластырылған үй маңындағы аумақтары және алғашқы қызмет көрсету объектілері бар тұрғын үйлерді салуға арналған және мынадай аймақтарды қамтиды:
меншікжайлы және блоктарға бөлінген тұрғын үйлер;
үш қабатқа дейінгі көппәтерлі тұрғын үйлер;

Параграф 4. Развитие города как международного центра туризма
Актау — город с большим потенциалом развития, обусловленным его уникальным географическим положением, природными ресурсами и развивающейся инфраструктурой. Город обладает уникальным потенциалом для превращения в крупный международный туристический центр. Его привлекательность обусловлена природными уникальными объектами: акватория Каспийского моря, наличие в пригороде уникальных каньонов, впадин, гор, пустынных зон, соленых озер с лечебными свойствами, многочисленные археологические памятники, включая древние поселения, некрополи и петроглифы, которые являются местом паломничества для мусульман, так как здесь находятся святые места, связанные с именами известных суфийских деятелей.
Развитие туризма в Актау станет мощным фактором экономического роста региона, привлечет дополнительные инвестиции, создаст новые рабочие места и повысит качество жизни населения.
Параграф 5. Модернизация промышленных зон города
В целях диверсификации экономики и создания в городе дополнительных мест приложения труда предусматривается развитие новых промышленных предприятий в пределах существующих промышленно-индустриальных зон и свободной экономической зоны "Морской порт Актау". Основные направления, реализуемые в городе, – добыча и переработка нефти и газа, горно-металлургический комплекс, машиностроение, химическая промышленность, строительная индустрия для возведения жилищных, гражданских и промышленных объектов, а также пищевая промышленность.
Глава 7. Основные направления градостроительного развития города
Параграф 1. Архитектурно-планировочные аспекты
Архитектурно-планировочное решение проекта направлено на обеспечение наилучших условий проживания населения. Проектом сохраняются весь существующий капитальный жилищный фонд, объекты культурно-бытового и коммунального обслуживания, зеленые насаждения, благоустроенные улицы и инженерные сети. В целях соблюдения преемственности основное архитектурно-планировочное решение предшествующего генерального плана города было максимально сохранено – сетка улиц и дорог и основное функциональное зонирование территорий.
В основу перспективной планировочной структуры города Актау положены транспортный каркас и прибрежная полоса Каспийского моря.
Главным притягательным фактором при формировании архитектурно-планировочной и пространственной среды является Каспийское море. Проектом определена регулярная планировочная структура города с продольными (меридиональными) и поперечными (широтными) магистральными улицами. Расстояния между магистральными улицами приняты в пределах 500–900 метров. Проектные продольные улицы, представленные общегородскими и районными магистралями, являются продолжением существующих магистралей и проходят параллельно береговой полосе моря.
Сохраняется четкое деление города на две части – селитебную (северо-западную) и промышленно-производственную (юго-восточную).
Преобладающей идеей архитектурно-планировочного и пространственного решения Генерального плана является дальнейшее развитие города в экологически благоприятной зоне вдоль береговой полосы Каспийского моря с формированием протяженных вдоль берега магистральных и жилых улиц, пешеходной инфраструктуры к прибрежной зоне и центрам общественного обслуживания.
Структурообразующими элементами остаются квартал и микрорайон.
Главная общегородская магистральная улица проходит в меридиональном направлении с выходом на аэропорт. На этой магистрали концентрируются общегородские центры административно-общественного, торгового, делового, спортивного, культурного функционального назначений. На всем ее протяжении предполагается строительство бульвара.
Территориальное развитие города будет осуществляться поэтапно в северо-западном направлении на свободных территориях. На первую очередь предусматриваются строительство четырнадцати новых микрорайонов и освоение территории резиденции; на расчетный срок (2040 г.) планируется освоение ещҰ четырнадцати микрорайонов.
Функционально-градостроительное зонирование территории города выполнено в Генеральном плане исходя из расчетных параметров развития города, сохранения существующей застройки, развития нового жилищного строительства, размещения административных, общественно-деловых и социальных объектов, объектов культурно-бытового обслуживания, организации транспортно-пешеходных связей и полного инженерного обеспечения.
В Генеральном плане выполнено функциональное зонирование территории и определены следующие функциональные зоны:
зона жилой застройки (районы и кварталы жилой застройки, школьные и дошкольные учреждения);
общественно-деловая зона (административные, общественные, деловые объекты);
рекреационная зона (пляжи, парки, бульвары, скверы);
зона инженерной и транспортной инфраструктуры;
производственная зона (промышленные, коммунальные и производственные объекты, индустриальные парки);
зоны специального назначения (военные и иные режимные территории);
санитарно-защитные и водоохранные зоны;
резервные территории (градостроительные ресурсы).
Каждая функциональная зона по использованию территорий имеет свое целевое назначение и может быть использована строго в рамках данного целевого назначения и в границах данной функциональной зоны.
Жилая территория города предназначается для застройки жилыми домами с обустроенными придомовыми территориями, объектами первичного обслуживания и включает следующие зоны:
усадебные и блокированные жилые дома;
многоквартирные жилые дома до трех этажей;

4-5 қабатты көппәтерлі тұрғын үйлер;
6-12 қабатты көппәтерлі тұрғын үйлер.
Тұрғын аймақтар шағын аудандар мен орамдарды ұйымдастыра отырып, қаланың негізгі магистральдық және тұрғын көшелерімен шектеледі.
Қоғамдық аймақ (қоғамдық-іскерлік, қоғамдық орталық) бір-бірімен біртұтас жүйеге байланысқан әкімшілік және қоғамдық мақсаттағы объектілерден тұратын қаланың маңызды құрылым түзуші элементі болып табылады. Бұл аймақ денсаулық сақтау, мәдениет, сауда, қоғамдық тамақтану, тұрмыстық қызмет көрсету, коммерциялық қызмет объектілерін, сондай-ақ білім беру мекемелерін (кәсіптік орта немесе кәсіптік жоғары білім беру), әкімшілік, ғибадат ғимараттарын, іскерлік, қаржылық және қоғамдық орталықтарды салуға арналған.
Қоғамдық-іскерлік аймақтарда қонақүйлерді, жерасты немесе көп деңгейлі паркингтерді орналастыруға болады. Қоғамдық-іскерлік аймақтың аумағында жоғарыда аталған объектілер жанынан санитариялық және экологиялық қорғау жөніндегі арнайы іс-шараларды талап етпейтін ашық көлік тұрақтары орналастырылады.
Өндірістік аймақтар қаланың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін коммуналдық, өнеркәсіптік және қойма объектілерін орналастыруға арналған. Өндірістік аймаққа объектілердің өздерінің санитариялық-қорғау аймақтарының аумақтары кіреді.
Инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймақтары теміржол, автомобиль, теңіз, әуе көлігі құрылысжайлары мен коммуникацияларын, сондай-ақ инженерлік жабдықтарды орналастыруға және олардың жұмыс істеуіне арналған.
Инженерлік және көліктік инфрақұрылым объектілерін орналастыру кезіндегі міндетті шарт – тыныс-тіршілік ету ортасына зиянды әсер етуін болғызбау үшін осындай объектілерден тұрғын үй, қоғамдық-іскерлік және рекреациялық аймақтардың аумақтарына дейінгі қажетті арақашықтықты сақтау.
Санитариялық-қорғау аймағы халықтың тыныс-тіршілігінің экологиялық қолайлы ортасын қалыптастыру жағдайларын қамтамасыз етуге арналған. Санитариялық-қорғау аймағы шегінде аймақтарды белгілеу мақсаттарына сәйкес келмейтін қызмет түрлеріне шектеу қойылады немесе тыйым салынады.
Қалалардағы рекреациялық аймақтар халықтың демалыс орындарын (саябақтар, бақтар, қалалық ормандар, жағажайлар және өзге де объектілер) ұйымдастыруға және қала аумағында қолайлы микроклимат жасауға, халықтың демалыс орындарын, халықтың серуендеуі үшін абаттандырылған орындарды ұйымдастыруға және жайластыруға арналған.
Ақтау қаласының рекреациялық аймақтарына Каспий теңізінің жағалауы, саябақтар мен гүлзарлар, демалыс, бос уақыт өткізу және ойын-сауық, туризм объектілері, қонақүйлер жатады.
Қазіргі кезеңде қалада құнарлы топырақ қабатының болмауына байланысты жалпыға ортақ пайдаланылатын жасыл желектердің тапшылығы бар. Бас жоспарда жаңа гүлзарлар мен бульварларды, қоғамдық ғимараттар жанындағы көгалдандырылған алаңдар мен магистральдық көшелер бойындағы жасыл желектерді ұйымдастыру ұсынылады.
Арнайы мақсаттағы аймақтар зираттарды, тұрмыстық қалдықтарды сақтау полигондарын, мал қорымдарын және басқа аумақтық аймақтарда пайдаланумен сәйкес келмейтін өзге де объектілерді орналастыру үшін бөлінеді.
Мұндай аймақтарды пайдалану арнайы стандарттардың талаптарымен регламенттеледі.
Арнайы мақсаттағы аймақтарға өздеріне қатысты пайдаланудың ерекше режимі белгіленетін объектілерді орналастыруға арналған әскери объектілер және режимдік аумақтардың өзге де аймақтары жатады.
Санитариялық-қорғау аймағы – бұл тіршілік ету ортасы мен адам денсаулығына қолайсыз әсер ету көздері болып табылатын өнеркәсіптік және коммуналдық объектілердің айналасында орнатылатын, ерекше пайдалану режимі бар арнайы аумақ. Бас жоспарда талдау негізінде санитариялық-қорғау аймақтарының аумақтарын пайдалану, соның ішінде халықты олардан көшіру бойынша регламенттер берілген.

многоквартирные жилые дома в 4-5 этажей;
многоквартирные жилые дома в 6-12 этажей.
Жилые зоны ограничиваются главными магистральными и жилыми улицами города, организуя микрорайоны и кварталы.
Общественная зона (общественно-деловая, общественный центр) является важнейшим структурообразующим элементом города, состоящим из объектов административного и общественного назначения, связанных между собой в единую систему. Данная зона предназначается для застройки объектами здравоохранения, культуры, торговли, общественного питания, бытового обслуживания, коммерческой деятельности, а также образовательных учреждений (среднего профессионального или высшего профессионального образования), административных, культовых зданий, деловых, финансовых и общественных центров.
В общественно-деловых зонах возможно размещение гостиниц, подземных или многоярусных паркингов. На территории общественно-деловой зоны размещаются открытые стоянки транспорта при вышеперечисленных объектах, не требующих специальных мероприятий по санитарной и экологической защите.
Производственные зоны предназначаются для размещения коммунальных, промышленных и складских объектов, обеспечивающих функционирование города. В производственную зону включаются территории санитарно-защитных зон самих объектов.
Зоны инженерной и транспортной инфраструктуры предназначены для размещения и функционирования сооружений и коммуникаций железнодорожного, автомобильного, морского, воздушного транспорта, а также инженерного оборудования.
Обязательное условие при размещении объектов инженерной и транспортной инфраструктуры – соблюдение необходимых расстояний от таких объектов до территорий жилых, общественно-деловых и рекреационных зон для предотвращения вредного воздействия на среду жизнедеятельности.
Санитарно-защитная зона предназначается для обеспечения условий формирования экологически благоприятной среды жизнедеятельности населения. В пределах санитарно-защитной зоны ограничиваются или запрещаются те виды деятельности, которые не совместимы с целями установления зон.
Рекреационные зоны в городах предназначены для организации мест отдыха населения (парки, сады, городские леса, пляжи и иные объекты) и создания благоприятного микроклимата на территории города, организации и обустройства мест отдыха населения, благоустроенных мест для прогулок населения.
К рекреационным зонам города Актау относятся побережье Каспийского моря, парки и скверы, объекты отдыха, досуга и развлечений, туризма, гостиниц.
На современном этапе в городе имеется дефицит зеленых насаждений общего пользования, который обусловлен отсутствием благоприятного почвенного покрова. Генеральным планом предлагается организация новых скверов и бульваров, озеленҰнных площадок при общественных зданиях и зеленых насаждений вдоль магистральных улиц.
Зоны специального назначения выделяются для размещения кладбищ, полигонов складирования бытовых отходов, скотомогильников и иных объектов, использование которых не совместимо с использованием в других территориальных зонах.
Использование таких зон регламентируется требованиями специальных нормативов.
К зонам специального назначения относятся также военные объекты и иные зоны режимных территорий, предназначенные для размещения объектов, в отношении которых устанавливается особый режим пользования.
Санитарно-защитная зона – это специальная территория с особым режимом использования, которая устанавливается вокруг промышленных и коммунальных объектов, являющихся источниками неблагоприятного воздействия на среду обитания и здоровье человека. В Генеральном плане на основе анализа даны регламенты по использованию территорий санитарно-защитных зон, включая отселение населения из них.

2-параграф. Қаланың аумақтық дамуы
Ақтау қаласының аумақтық дамуы Бас жоспарда айқындалған шекараларда қолданыстағы құрылыс салуға іргелес жатқан жерлерде құрылысты жүзеге асырумен байланысты. Қаланың аумақтық дамуы кезең-кезеңімен жүзеге асырылатын болады.
Ең алдымен тұрғын үй, әлеуметтік және қоғамдық қызмет көрсету объектілері, көше-жол желісі мен инженерлік инфрақұрылым салынатын аумақтар негізінен Жер кодексіне және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес пайдаланылатын жер игерілетін аймақты құрайды.
Стратегиялық маңызды байланыстырушы элементтер болып табылатын магистральдық көшелердің құрылысы, жерді алып қою Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес мемлекет мұқтажы үшін жүзеге асырылады.
Бас жоспарда есепті мерзімге игеру көзделген аумақтар резервтелетін аймақтарға жатады, онда осы аумақтың қала құрылысын игеру басталғанға дейін қандай да бір құрылыс салуға тыйым салынады.
3-параграф. Функционалдық аймақтардың жалпы қала құрылысы регламенттері
Қаланың жайлы, қауіпсіз және эстетикалық жағынан қолайлы кеңістігін, тұрғын үй құрылысын салу, қоғамдық-іскерлік мақсаттағы аймақтарды және индустриялық аймақтарды құру үшін қала құрылысы регламенттерінің жүйесі белгіленген.
Функционалдық аймақтардың негізгі қала құрылысы регламенттері аумақтар мен объектілерді пайдаланудың параметрлері мен шектеулерін белгілейді.
Бас жоспардың жобалық шешімдерін іске асыру кезінде сақталуы қажет құрылыс салудың негізгі регламенттеріне мыналар жатады:
функционалдық мақсаты;
ғимараттардың биіктігі және құрылыс салудың тығыздығы;
көшелер мен жолдардың қызыл сызықтары;
құрылыс салуды реттеу желілері;
су қорғау белдеулері мен аймақтары;
инженерлік желілер мен құрылысжайлардың күзет аймақтарының желілері және т.б.
Аумақтарды пайдалану жөніндегі әрбір функционалдық-қала құрылысы аймағының өзінің нысаналы мақсаты бар және перспективада оны осы нысаналы мақсат шеңберінде және осы функционалдық аймақтың шекараларында ғана пайдалануға болады.
Аймақтарда белгілі бір пропорцияда объектілердің негізгі функциясына ілеспе учаскелер көзделуі мүмкін.
8-тарау. Аумақтың кеңістікте ұйымдастырылуы
Қаланың қоныстану аумағын сәулеттік-жоспарлы ұйымдастырудың негізін Бас жоспарда мынадай қағидаттар құрайды:
есепті кезеңнің соңына қарай логикалық композициялық тұрғыдан біртұтастығы әрі жоспарлау құрылымы бірыңғай кешенді қала ортасын құру;
құнды күрделі тұрғын үй қорын, қоғамдық ғимараттарды, мәдени-тұрмыстық мақсаттағы ғимараттарды және жасыл желектерді сақтай отырып, қазіргі қаланың қалыптасқан жоспарлау құрылымын барынша пайдалану және есепке алу;
еңбекшілерді еңбек ету орындарына және қаланың қоғамдық орталықтарына, тұрғын аудандарына, өнеркәсіптік-өндірістік аудандарға жеткізуді қамтамасыз ететін қаланың көліктік желісін одан әрі қалыптастыру және жетілдіру;
қаладағы микроклиматтық жағдайларды жақсартуға ықпал ететін жасыл желектердің санитариялық-қорғау, су қорғау және желден қорғау жолақтарымен бірге жалпыға ортақ пайдаланылатын жасыл желектердің бірыңғай, өзара байланысқан жүйесін ұйымдастыру.
Перспективада қала Каспий теңізінің жағалауы бойымен солтүстік-батыс бағытта дамиды.

Параграф 2. Территориальное развитие города
Территориальное развитие города Актау связано с осуществлением строительства прилегающих к существующей застройке земель в границах, определенных Генеральным планом. Территориальное развитие города будет осуществляться поэтапно.
Территории первоочередного строительства жилья, объектов социального и общественного обслуживания, улично-дорожной сети и инженерной инфраструктуры составляют зону преобладающего освоения земель, использование которых осуществляется в соответствии с Земельным кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Строительство магистральных улиц, являющихся стратегически важными связующими элементами, изъятие земель осуществляются для государственных надобностей в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
Территории, освоение которых предусмотрено Генеральным планом на расчетный срок, относятся к зонам резервирования, где запрещается какое-либо строительство до начала градостроительного освоения данных территорий.
Параграф 3. Общие градостроительные регламенты функциональных зон
Для создания комфортного, безопасного и эстетически благоприятного пространства города, зон жилой застройки, общественно-делового назначения и индустриальных зон установлена система градостроительных регламентов.
Основные градостроительные регламенты функциональных зон устанавливают параметры и ограничения использования территории и объектов.
К основным регламентам застройки, которые необходимо соблюдать при реализации проектных решений Генерального плана, относятся:
функциональное назначение;
высота зданий и плотность застройки;
красные линии улиц и дорог;
линии регулирования застройки;
водоохранные полосы и зоны;
линии охранных зон инженерных сетей и сооружений и другие.
Каждая функционально-градостроительная зона по использованию территорий имеет свое целевое назначение и может быть использована на перспективу строго в рамках данного целевого назначения и границах данной функциональной зоны.
В зонах могут быть предусмотрены участки, сопутствующие основной функции объектов в определенных пропорциях.
Глава 8. Пространственная организация территории
В основу архитектурно-планировочной организации селитебной территории города в Генеральном плане заложены следующие принципы:
создание к концу расчетного срока комплексного городского организма, имеющего логическую композиционную целостность и единую планировочную структуру;
максимальное использование и учет сложившейся планировочной структуры существующего города с сохранением ценного капитального жилищного фонда, общественных зданий, зданий культурно-бытового назначения и зеленых насаждений;
дальнейшее формирование и совершенствование транспортной сети города, обеспечивающей доставку трудящихся к местам приложения труда и общественным центрам города, жилым районам, промышленно-производственным районам;
организация единой, взаимоувязанной системы зеленых насаждений общего пользования с санитарно-защитными, водоохранными и ветрозащитными полосами зеленых насаждений, способствующих улучшению микроклиматических условий в городе.
Развитие города на перспективу будет осуществляться в северо-западном направлении вдоль побережья Каспийского моря.

Қаланың өнеркәсіптік-өндірістік қоныстану аймақтар функционалдық тұрғыдан дәл ірілендірілген. Осындай аймақтарға бөлу келешекте де сақталады. Қоныстану аймағы солтүстік-батыс бағытта дамиды, өнеркәсіптік-өндірістік аймақ оңтүстік жағында қалады. Шығыс жағынан жаңа жұмыс орындарын ашу үшін Ақтау – Форт-Шевченко автожолының бойында № 9, № 10, № 11 өндірістік-іскерлік аймақтар құрылуда.
Бас жоспар бойынша бүкіл қоныстану аумағы полиорталықты құрылым жасап, үш жоспарлау аймағы түрінде қалыптасады. Қалалық жоспарлаудың жаңа осьтерінің бойындағы аумақтарға негізінен қызмет көрсету объектілері бар көп қабатты тұрғын үйлер салынып, басты магистральдардың бойынан қоғамдық ірі орталықтар құрылады.
Қабат санының әртүрлі болуы құрылыс салудың әралуан түрін қолдану, түстерді, ауқымдылықты, ашық және жабық кеңістіктерді кезектестіру сияқты сәулет әдістері магистраль маңындағы аумақтардың эстетикалық бейнесін жасап, қаладағы құрылыстарды әртараптандыруға тиіс.
Бұрын пайдаланылған резиденцияның аумағы қоғамдық-рекреациялық жоспарлау ауданы ретінде қалыптасады. Осы аумақта тұрғын үй, әкімшілік-іскерлік және рекреациялық құрылыс салу көзделеді. Ауданның орталық бөлігінің осімен аллеялар, субұрқақтар каскады, тамашалау алаңдары бар көгалды ауқымды аймақ жасау ұсынылады. Заман талабына сай абаттандырылған, ойын алаңдары мен спорт алаңдары көп желілік саябақ теңізге ұласады. Оның периметрінде әкімшілік-іскерлік ғимараттар, қызмет көрсету объектілері, дәмханалар, мейрамханалар мен дүкендер орналасады.
Қаладағы жағалау белдеуі бойындағы аумақтар негізінен құрылыс салу тығыздығы төмен рекреациялық аймақ және көгалды аумақтар желісімен қоғамдық тамақтану және ойын-сауық сипатындағы объектілер ретінде қарастырылады. Жағажайлары бар жағалауды, жаяу жүргіншілер жолдары мен веложолдарды, балалар және спорт объектілерін абаттандыру көзделеді.
1958-1965 жылдар аралығында салынған шағын аудандарды қоспағанда, қызмет көрсету объектілері бар көпқабатты тұрғын үйлер салынған қаланың қазіргі абаттандырылған бөлігіне айтарлықтай реновация жүргізілмейді. Қазіргі шағын аудандарда негізгі жоспарлау тораптарын құрайтын жекелеген тұрғын кешендер мен қоғамдық кешендер ғана тұрғызылады.
3-ші шағын аудандағы 2 – 3 қабатты құрылыстар реконструкцияланады.
Тұрғын үй құрылысын салудың негізі түрі ретінде орташа қабатты үйлер ұсынылады.
9-тарау. Көгалды кеңістіктер жүйесін ұйымдастыру
Көгалды кеңістіктерді ұйымдастырудың ұсынылатын жүйесі күрделі топырақ-қыртыс жағдайларын, жер бедерінің ерекшеліктері мен тұрақты суаруды қамтамасыз ету ескерілген перспективалы сәулет-жоспарлау шешімдеріне негізделген.
Қарастырылып отырған аумақтың көгалды кеңістіктерін ұйымдастырудың негізгі тұжырымдамасы – Каспий теңізінің жағалау белдеуінен түзілетін жасыл қаңқа жасау, ол қала ішіндегі кеңістікпен көлденең және тігінен созылатын бульварлармен, саябақтармен және гүлзарлармен жалғасып, көгалды кеңістіктердің біріңғай жүйесін қалыптастырады.
Жол жүрісі бөлігінің бойында жасыл жолақтар мен өнеркәсіп орындарының айналасынан жасыл аймақтар құрудың ерекше маңызы бар.

Город имеет четкое укрупненное функциональное членение на селитебную промышленно-производственную зоны. Данное зонирование сохраняется и на перспективу. Селитебная зона развивается в северо-западном направлении, промышленно-производственная зона сохраняется с южной стороны. Для создания новых мест приложения труда с восточной стороны вдоль автодороги Актау – Форт-Шевченко создаются производственно-деловые зоны № 9, № 10, № 11.
Согласно Генеральному плану вся селитебная территория формируется в виде трех планировочных зон с формированием полицентричной структуры. Территории вдоль новых городских планировочных осей будут застроены преимущественно жилыми многоэтажными домами с объектами обслуживания, создавая крупные общественные центры вдоль основных магистралей.
Применение различной этажности, чередование разных видов застройки, цвета, масштабности, открытых и закрытых пространств – эти архитектурные приемы должны создать эстетический облик примагистральных территорий, разнообразить застройку города.
Территория ранее используемой резиденции формируется как общественно-рекреационный планировочный район. На данной территории предусматривается формирование жилой, административно-деловой и рекреационной застройки. Предлагается по оси центральной части района создание широкой озелененной зоны с аллеями, каскадом фонтанов, устройством видовых площадок. Линейный парк с современным благоустройством, множеством игровых, спортивных площадок будет иметь выход к морю. По ее периметру будут располагаться административно-деловые здания, объекты обслуживания, кафе, рестораны и магазины.
Территории вдоль береговой полосы в городе рассматриваются как преимущественно рекреационная зона с меньшей плотностью застройки и сетью озелененных территорий, объектами общественного питания и развлекательного характера. Предусматривается благоустройство набережной с пляжами, с организацией пешеходных и велосипедных дорожек, беседок, детских и спортивных объектов.
Существующая, благоустроенная часть города, застроенная многоэтажными жилыми домами с объектами обслуживания, не подвергается значительной реконструкции, за исключением микрорайонов постройки 1958-1965 годов.
В существующих микрорайонах появятся лишь отдельные жилые и общественные комплексы, формирующие основные планировочные узлы.
Реконструкции подлежит 2-х–3-х-этажная застройка в 3-м микрорайоне.
Основной тип жилой застройки предлагается среднеэтажный.
Глава 9. Организация системы озелененных пространств
Предлагаемая система организации озелененных пространств основана на перспективных архитектурно-планировочных решениях с учетом сложных почвенно-грунтовых условий, особенностей рельефа и обеспечения регулярного полива.
Основная концепция организации озелененных пространств рассматриваемой территории – создание зеленого каркаса, который формируется прибрежной полосой Каспийского моря, который связывается с внутригородским пространством сетью перпендикулярных и продольных бульваров, парками и скверами, формируя единую систему озелененных пространств.
Особое значение приобретает создание зеленых полос вдоль проезжей части и зелҰных зон вокруг промышленных предприятий.

10-тарау. Тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін қорғау
Ақтау қаласының аумағында алаңдарда, көшелердің, бульварлардың түйісуінде, саябақ аймағында орналасқан және өзіндік тақырыптық орындар жасайтын ескерткіштер, обелисктер, декоративті элементтер бар.
Ақтау қаласында жергілікті маңызы бар екі тарихи және мәдени ескерткіш бар, олар:
монументтік өнер құрылысы болып табылатын Тарас Григорьевич Шевченкоға ескерткіш (1982 жылы салынған);
қала құрылысы мен сәулет ескерткіші болып табылатын Ақтау қаласының (1961 жылы салынған) алғашқы қысқы клубының ғимараты.
Сондай-ақ тарихи-археологиялық мақсаттағы жерлер туристер баратын рекреациялық-жасыл аймақтарға айналдырылады.
11-тарау. Қаланың көліктіктік инфрақұрылымы және көше-жол желісі
Ақтау қаласы Шығыс Еуропаны Орталық Азиямен және Солтүстік Еуропаны Парсы шығанағы елдерімен байланыстыратын ТРАСЕКА және "Солтүстік-Оңтүстік" халықаралық көлік дәліздері жүйесіндегі стратегиялық көлік торабы болып табылады. Қаланың көлік-коммуникациялық жүйесінде қазіргі заманғы көлік түрлерінің бәрі бар.
Көлік инфрақұрылымының дамуы халық санының өсуімен, қаланың өнеркәсіптік-өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылымының дамуымен де негізделген.
Ақтау қаласының сыртқы көліктік-экономикалық байланысы теңіз, әуе, теміржол және автомобиль көлігімен қамтамасыз етіледі.
Теңіз көлігін "Ақтау теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ және "Қазақтеңізкөлікфлоты" ҰТКҚК" АҚ ұсынады, олардың негізгі қызметі жалға алынған мұнай құю айлақтары мен жалға алынған танкерлер арқылы мұнайды ауыстырып тиеу болып табылады.
Маңғыстау облысының көлік кешенінің өзегі болып табылатын Ақтау теңіз сауда порты Қазақстанның көлік инфрақұрылымында ерекше орын алады. "Қорғас" шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығын одан әрі дамыту бағдарламасына сәйкес Ақтау теңіз порты Бірыңғай Орта Азия көлік-өнеркәсіп дәлізінің құрылымындағы стратегиялық реттеуші-порт ретінде айқындалған.
Жүктердің, пошта мен жолаушылардың үлкен көлемін тасымалдауды жүзеге асыратын әуе көлігіне "Ақтау халықаралық әуежайы" АҚ авиакәсіпорыны және "Қазаэронавигация" РМК әуе қозғалысын ұйымдастыру ауданы" филиалы қызмет көрсетеді. Қаладан солтүстік-шығысқа қарай 21 км жерде орналасқан Ақтау әуежайы базалық әуежай болып табылады.
1983 жылы пайдалануға берілген Ақтау қаласының халықаралық әуежайы 3-ші сыныпты халықаралық әуежайға кіреді. ҚР ӘПЖН 2.2-тармағына сәйкес Ақтау әуеайлағы "В" санатына жатады. ИКАО халықаралық стандарттары бойынша әуеайлақтың кодтық белгіленуі – "4D". Қызмет көрсететін ұшақтардың типтері – Ан-124 "Руслан", В-767, В-757 және бұлардан сыныптары төмен басқа да ұшақ типтері.
Әуежай аумағында заманауи қонақүй сервистік инфрақұрылымын қалыптастыру, сауда және бизнес-орталықтар салу, туроператорлардың жұмыс істеуіне арналған мамандандырылған орталықтар құру көзделеді. "Ақтау теңіз порты" еркін экономикалық аймағының құрамында көліктік-логистикалық орталық қалыптастыру көзделіп отыр.
Теміржол көлігі

Глава 10. Охрана памятников историко-культурного наследия
На территории города Актау имеются памятники, обелиски, декоративные элементы, которые стоят на площадях, на замыкании улиц, бульваров, в парковой зоне и создают своеобразные тематические места.
В городе Актау расположены два памятника истории и культуры местного значения, это:
памятник Тарасу Григорьевичу Шевченко (1982 года постройки), являющийся сооружением монументального искусства;
здание первого зимнего клуба города Актау (1961 года постройки), являющееся памятником градостроительства и архитектуры.
Также имеются места историко-археологического назначения, которые преобразуются в рекреационно-зеленые зоны для посещения туристов.
Глава 11. Транспортная инфраструктура и улично-дорожная сеть города
Город Актау является стратегическим транспортным узлом в системе международных транспортных коридоров ТРАСЕКА и "Север-Юг", соединяющих Восточную Европу с Центральной Азией и Северную Европу со странами Персидского залива. Транспортно-коммуникационная система города представлена всеми современными видами транспорта.
Развитие транспортной инфраструктуры также обусловлено ростом численности населения, развитием промышленно-производственной и социальной инфраструктуры города.
Внешние транспортно-экономические связи города Актау обеспечиваются морским, воздушным, железнодорожным и автомобильным транспортом.
Морской транспорт представлен АО "Национальная компания "Актауский морской торговый порт" и АО "НМСК "Казмортрансфлот", основной деятельностью которых является перевалка нефти через арендованные нефтеналивные причалы зафрахтованными танкерами.
Актауский морской торговый порт, являющийся основой транспортного комплекса Мангистауской области, занимает особое место в транспортной инфраструктуре Казахстана. Согласно Программе дальнейшего развития Международного центра приграничного сотрудничества "Хоргос" морской порт Актау определен как стратегический порт-регулятор в структуре Единого Среднеазиатского транспортно-промышленного коридора.
Воздушный транспорт, осуществляющий большой объем перевозок грузов, почты и пассажиров, обслуживается авиапредприятием АО "Международный аэропорт Актау" и филиалом "Район организации воздушного движения РГП "Казаэронавигация". Базовым аэропортом является аэропорт Актау, расположенный в 21 км к северу-востоку от города.
Международный аэропорт города Актау, введенный в эксплуатацию в 1983 году, входит в международный аэропорт 3-го класса. Согласно пункту 2. 2 НГЭА РК аэродром Актау относится к классу "В". Кодовое обозначение аэродрома по международным стандартам ИКАО - "4D". Типы обслуживающих самолетов – Ан-124 "Руслан", В-767, В-757 и другие типы самолетов классами ниже.
На территории аэропорта предполагаются формирование современной гостиничной сервисной инфраструктуры, строительство торговых и бизнес-центров, создание специализированных центров для работы туроператоров. Намечается формирование транспортно-логистического центра в составе свободной экономической зоны "Морской порт Актау".
Железнодорожный транспорт

Магистральдық теміржол желісі Ақтау қаласының шығыс жағынан Маңғыстау ауылына өтеді, онда 450 жолаушыға арналған 3-ші санатты жолаушылар вокзалы бар. Маңғыстау ауылы қала орталығынан 15 км қашықтықта орналасқан.
Ұзындығы 18 км болатын "Маңғыстау станциясы – Ақтау теңіз порты" теміржол учаскесі кірмежолдар бойынша жүктер мен жолаушыларды тасымалдауды, осы учаскеде орналасқан вагондарды облыстың өнеркәсіп орындарына беруді және алуды қамтамасыз етеді.
Ақтау теңіз портын одан әрі дамыту "Маңғыстау станциясы – Ақтау теңіз порты" т/ж учаскесінде жүк тасымалдау көлемін ұлғайтуға мүмкіндік береді, осыған байланысты "Ақтау теңіз порты" АЭА және өнеркәсіптік аймақтың басқа да объектілері бағытында жаңа теміржол тармақтарын салу көзделеді. Жұмыс істеп тұрған Маңғыстау станциясының ауданында жер аумағының тапшы болуына байланысты Бас жоспарда Баянды ауылы ауданында жаңа теміржол кешенін салу көзделіп отыр.
Автомобиль көлігі. Соңғы жылдары Ақтау қаласының аумағында автомобиль санының айтарлықтай өсуі байқалып отыр, жүк айналымы мен жолаушылар тасымалының көлемі де ұлғайды.
Ақтау қаласынан жолаушылар тасымалы барлық бағыттар бойынша Жаңаөзен, Форт-Шевченко қалаларына, Шетпе ауылына, Бейнеу ауылы мен басқа да елді мекендерге жүзеге асырылады. Жүк тасымалдары негізінен Ақтау қаласы мен Мұнайлы ауданының ішкі нарығына бағдарланған.
Жолаушылар мен жүк тасымалы көлеміндегі негізгі үлесті мамандандырылған көлік ұйымдары мен жеке кәсіпкерлер жүзеге асырады. Қазіргі уақытта Ақтау қаласында коммерциялық тасымалмен айналысатын әртүрлі меншік нысанындағы 32 мамандандырылған көлік кәсіпорны тіркелген.
Қалалық автокөлік жүйесінде жолаушыларды қалада автобустар мен таксилер (жекеменшік иеленушілер) тасиды.
Келешекте негізінен жаңа өндіріс объектілері мен тұрғын үй алаптарының құрылысын жандандыру есебінен жүк легінің ұлғаюы күтілуде.
Бас жоспарда перспективалы құрылыс аудандарын қаланың қазіргі бөлігімен және өнеркәсіптік аймақпен байланыстыратын қалаішілік жолаушылар көлігінің жаңа бағыттары ұсынылады. Жаңа көлік желілері қазіргі желілердің жалғасы болатындай етіп салынған.
Республикалық және облыстық маңызы бар автомобиль жолдары Ақтауды Маңғыстау облысының қалаларымен және кенттерімен, шектес облыстармен және шектес мемлекеттермен байланыстырады.
Көшелер мен жолдар желісі.
Перспективада көше-жол желісін қазіргі желіні және қаланың дамып келе жатқан жоспарлау құрылымын ескере отырып салу көзделген.
Жобада қазіргі көше-жол желісімен өзара байланысқан бойлық және көлденең магистральдық көшелері бар қаланың тұрақты жоспарлау құрылымы айқындалған.
Көше-жол желісінің жіктелуі әзірленген мына жобаларды ескере отырып қабылданды:
сыртқы автомобиль жолдары;
реттелетін қозғалыстың жалпы қалалық маңызы бар магистральдық көшелері;
аудандық маңызы бар магистральдық көшелер;
жергілікті маңызы бар көшелер мен жолдар (тұрғын үй құрылысы салынатын жердегі көшелер, саябақ жолдары және өнеркәсіптік жолдар).
Сыртқы жолдар.
Қазіргі уақытта Форт-Шевченко қаласы мен солтүстік-батыс бөлігінде әуежайға, солтүстік-шығыс бөлігінде Шетпе ауылына апаратын жол және қаланың оңтүстік-шығыс бөлігінде Жаңаөзен қаласы мен Құрық ауылы бағытындағы автожолдар сыртқы жолдар болып табылады.
Келешекте жобада қаланың шығыс бөлігінде жүрдек қозғалыстың айналма автожолы көзделіп отыр, ол қоныстану аумағы арқылы көлік қозғалысын қоспағанда, теңіз портынан теміржол станциясына және әуежайға дейін транзиттік жүк легінің өтуін қамтамасыз ете отырып, қазіргі "Ақтау-Форт-Шевченко" трассасына шығады.
Қаланың перспективалы көше-жол желісі
Қаланың көше-жол желісі көшелер мен жолдардың функционалдық мақсатын, көлік, жаяу жүргіншілер қозғалысының қарқындылығын, аумақтың сәулеттік-жоспарлы ұйымдастырылуын және құрылыс салу сипатын ескеретін үздіксіз жүйе түрінде жобаланған. Көше-жол желісі құрамында магистральдық және жергілікті маңызы бар көшелер мен жолдар, сондай-ақ басты көше бөлінген.

Магистральная железнодорожная линия проходит с восточной стороны города Актау в села Мангистау, где имеется пассажирский вокзал 3-го класса на 450 пассажиров. Село Мангистау находится в 15 км от центра города.
Участок железной дороги "станции Мангистау – морпорт Актау", протяженностью 18 км, обеспечивает внутризаводские перевозки грузов и пассажиров по подъездным путям, подачу и уборку вагонов, расположенных на этом участке, на промышленные предприятия области.
Дальнейшее развитие морпорта Актау позволит увеличить объемы грузоперевозок на ж/д участке "станции Мангистау – морпорт Актау", в связи с чем предполагается строительство новых железнодорожных веток в направлении СЭЗ "Морской порт Актау" и других объектов промышленной зоны. В связи с дефицитом территорий в районе существующей станции Мангистау Генеральным планом предусматривается строительство нового железнодорожного комплекса в районе села Баянды.
Автомобильный транспорт. За последние годы на территории города Актау наблюдается значительный рост автомобилизации, увеличились объемы грузооборота и пассажироперевозок.
Пассажирские перевозки из города Актау осуществляются по всем направлениям – в город Жанаозен, город Форт-Шевченко, село Шетпе, село Бейнеу и другие населенные пункты. Грузовые перевозки ориентированы в основном на внутренний рынок города Актау и Мунайлинского района.
Основная доля в объеме пассажирских и грузовых перевозок осуществляется специализированными транспортными организациями и частными предпринимателями. В настоящее время в города Актау зарегистрировано 32 специализированных транспортных предприятия различной формы собственности, которые заняты коммерческими перевозками.
В системе городского автотранспорта перевозка пассажиров по городу осуществляется автобусами и такси (частные владельцы).
В перспективе ожидается увеличение грузопотока в основном за счет активизации строительства новых объектов производства и жилых массивов.
Генеральным планом предлагаются новые маршруты внутригородского пассажирского транспорта, связывающие районы перспективного строительства с существующей частью города и промышленной зоной. Они проложены таким образом, что новые линии транспорта являются продолжением существующих линий.
Автомобильные дороги республиканского и областного значения связывают Актау с городами и поселками Мангистауской области, смежными областями и сопредельными государствами.
Сеть улиц и дорог.
Построение улично-дорожной сети на перспективу предусмотрено с учетом существующей сети и развивающейся планировочной структуры города.
Проектом определена регулярная планировочная структура города с продольными и поперечными магистральными улицами, взаимосвязанная с существующей улично-дорожной сетью.
Классификация улично-дорожной сети принята с учетом разработанных проектов:
внешние автомобильные дороги;
магистральные улицы общегородского значения регулируемого движения;
магистральные улицы районного значения;
улицы и дороги местного значения (улицы в жилой застройке, парковые и промышленные дороги).
Внешние дороги.
В настоящее время внешними являются автодороги в направлении на город Форт-Шевченко и аэропорт в северо-западной части, на село Шетпе – в северо-восточной части, на город Жанаозен и село Курык – в юго-восточной части города.
В перспективе проектом намечается обводная автодорога скоростного движения в восточной части города, которая обеспечит пропуск транзитных грузовых потоков от морского порта до железнодорожной станции и аэропорта с выходом на существующую трассу "Актау – Форт-Шевченко", исключая движение транспорта по селитебной территории.
Перспективная улично-дорожная сеть города
Улично-дорожная сеть города спроектирована в виде непрерывной системы с учетом функционального назначения улиц и дорог, интенсивности транспортного, пешеходного движения, архитектурно-планировочной организации территории и характера застройки. В составе улично-дорожной сети выделены улицы и дороги магистрального и местного значения, а также главная улица.

Қаланың ескі бөлігіндегі басты көше – Назарбаев даңғылы. Назарбаев даңғылының жалғасы болып табылатын жалпықалалық маңызы бар басты магистральдық жаңа көше жағалау сызығына қатарлас, жалпықалалық жаңа орталық арқылы 40 және 41-шағын аудандар арасынан өтеді және әуежайға апаратын автожол мен "Ақтау-Форт-Шевченко" автомагистралінің қиылысына шығады. Бұл магистраль "бас" көшеге айналады және әуежай жағынан қалаға "кіретін қақпа" болады. Оның бойынан көшеде биік тұрғын үй кешендерін, қонақүйлер мен іскерлік үйлер, сауда және қоғамдық-мәдени ғимараттар, сондай-ақ бульвар салу көзделіп отыр.
"Меридиандық" оське қатарлас солтүстік-батыс бағытта бірқатар жаңа көше салу қарастырылған. Ең алдымен, бұл – реттелетін қозғалыстың жалпықалалық маңызы бар екі магистралі. Олардың бірі жағалау бойымен өтіп, қаланы теңіз жағынан жиектейді. Екіншісі – шығыс магистральдық көше, өнеркәсіптік аймақтан қоныстану аумағына өтіп, қызмет көрсету орталықтарын байланыстырады. Өнеркәсіптік аймақ арқылы өтетін бұл магистральдық көше айналма автожолға шығады. Бұл магистральдар өзіндік ішкі көлік сақинасын құрайды.
Көлденең көшелер "Ақтау – Форт-Шевченко" магистраліне қарай бағытта жағалау маңындағы рекреациялық аймақты байланыстырады және тұрғын аудандарды № 8, № 9, № 10 жаңа өндірістік-өнеркәсіптік аймақтармен байланыстырады.
Жалпықалалық маңызы бар магистральдық көшелердің анағұрлым күрделенген теміржолдармен және жобаланатын айналып өтетін магистральмен қиылыстары әртүрлі деңгейлерде шешілді, ол үшін көлік айрықтарын салу ұсынылады. Қалған магистральдық көшелердің бір-бірімен қиылысуы олардың айтарлықтай жүктелмеуіне байланысты реттелетін қиылыстардың типі бойынша бір деңгейде шешілді.
12-тарау. Инженерлік инфрақұрылым
1-параграф. Сумен жабдықтау
Қазіргі жай-күйі
Ақтау қаласының аумағында тұщы су көздері жоқ. Ақтау қаласы үшін ең жақын жерасты су көзі – әлсіз минералданған Құйылыс-Меловое жерасты су көзі.
Сумен жабдықтау көздері:
тұщыландырылған теңіз суы (52,4 %) – "Маңғыстау атом энергетикалық комбинаты" ЖШС (бұдан әрі – "МАЭК" ЖШС) және Каспий теңізінен теңіз суын тұщыландыру арқылы ауыз су шығаратын "Каспий" тұщыландыру зауыты" ЖШС қондырғылары;
Маңғыстау аймағына "Астрахань-Маңғышлақ" су құбырымен жеткізілетін Еділ суы (12, 5%);
жерасты сулары (35,1 %) – жерасты суларын пайдалану есебінен алынады.
Ақтау қаласында сумен жабдықтайтын үш бөлек жүйе жұмыс істейді: ауыз сумен, біріккен техникалық және өртке қарсы, ыстық сумен жабдықтау. "Каспий жылы су арнасы" МКК деректері бойынша 2023 жылға арналған су тұтыну және су бұру көлемі мынаны құрады:
Өнім түрі
Ақтау қаласы, м3
Жылы жағажай, м3
Ауызсу

Главной улицей в старой части города является проспект Назарбаева. Новая главная магистральная улица общегородского значения, являющаяся продолжением проспекта Назарбаева, параллельно береговой линии проходит через новый общегородской центр, между микрорайонами 40 и 41 и выходит на пересечение автомагистрали "Актау – Форт-Шевченко" с автодорогой на аэропорт. Данная магистраль становится "хребтовой" улицей и станет своеобразными "въездными воротами" в город со стороны аэропорта. На всем ее протяжении предполагается застраивать улицу высотными жилыми комплексами, гостиницами и деловыми домами, торговыми и общественно-культурными зданиями.
Параллельно "меридиональной" оси в северо-западном направлении предусмотрена прокладка ряда новых улиц. Прежде всего, это две магистрали общегородского значения регулируемого движения. Одна из них является проходит вдоль берега, обрамляя город со стороны моря. Вторая, восточная магистральная улица приходит в селитебную территорию из промзоны, соединяя центры районного обслуживания. Проходя через промышленную зону, данная магистральная улица имеет выход на обводную кольцевую автодорогу. Эти магистрали образуют своеобразное внутреннее транспортное кольцо.
Поперечные улицы осуществляют связь прибрежной рекреационной зоны по направлению к магистрали – "Актау – Форт-Шевченко" и связывают жилые районы с новыми производственно-промышленными зонами № 8, № 9, № 10.
Пересечения магистральных улиц общегородского значения с наиболее затрудненными ж/д путями и проектируемой обводной магистралью решены в разных уровнях, для чего предлагается строительство транспортных развязок. Пересечения остальных магистральных улиц между собой ввиду незначительной их загрузки решены в одном уровне по типу регулируемых перекрестков.
Глава 12. Инженерная инфраструктура
Параграф 1. Водоснабжение
Современное состояние
На территории города Актау отсутствуют источники пресной воды. Ближайшее месторождение подземных вод для города Актау – месторождение слабоминерализованных подземных вод Куюлус-Меловое (Кайлыс-Меловое).
Источниками водоснабжения являются:
опресненная морская вода (52,4 %) – установки ТОО "Мангистауский атомный энергетический комбинат" (далее ТОО "МАЭК") и ТОО "Опреснительный завод "Каспий", производящие питьевую воду путем опреснения морской воды из Каспийского моря;
волжская вода (12,5 %), доставляемая водоводом "Астрахань – Мангышлак" в Мангистауский регион;
подземные воды (35,1 %) – за счет эксплуатации подземных вод.
В городе Актау функционируют три раздельные системы водоснабжения: питьевого, объединенного технического и противопожарного, горячего водоснабжения. По данным ГКП "Каспий жылу су арнасы" объемы водопотребления и водоотведения на 2023 год составили:
Вид продукции
г. Актау, м3
Теплый пляж, м3
Питьевая вода

11 013 884
294 618
Техникалық су
1 510 062
-
Ыстық су
1 411 665
-
Су құбыры желілерінің ұзындығы – 318.3 км.
Жобалық ұсыныстар
Ақтау қаласында сумен жабдықтайтын үш бөлек жүйесі бар орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесі перспективаға қабылданды: ауызсумен, біріккен техникалық және өртке қарсы, ыстық сумен жабдықтау.
Бас жоспарда есепті мерзімге Ақтау қаласындағы сумен жабдықтаудың қалыптасқан негізгі схемасы сақталады.
Ақтау қаласы мен іргелес елді мекендерді ауызсумен іркіліссіз қамтамасыз ету үшін мынадай жобаларды іске асыру жоспарлануда:
"МАЭК" ЖШС аумағында өнімділігі тәулігіне 24000 м3 болатын суды кері осмос әдісімен тұщыландыру қондырғыларын салу;

11 013 884
294 618
Техническая вода
1 510 062
-
Горячая вода
1 411 665
-
Протяженность водопроводных сетей составляет 318.3 км.
Проектные предложения
В городе Актау на перспективу принята централизованная система водоснабжения с тремя раздельными системами водоснабжения: питьевого, объединенного технического и противопожарного, горячего водоснабжения.
Генеральным планом на расчетный срок сложившаяся принципиальная схема водоснабжения города Актау сохраняется.
Для бесперебойного обеспечения города Актау и прилегающих населенных пунктов питьевой водой планируется реализовать следующие проекты:
строительство опреснительных установок производительностью 24 000 м3/сут методом обратного осмоса на территории ТОО "МАЭК";

"МАЭК" ЖШС ОСЖТ-2 аумағында өнімділігі тәулігіне 6000 м3 болатын суды тұщыландыру қондырғыларын салу;
"МАЭК" ЖШС аумағында өнімділігі тәулігіне 4000 м3 болатын дистилляциялық тұщыландыру қондырғысын ауыстыру;
Ақтау қаласында өнімділігі тәулігіне 8000 м3-ге дейін тұщыландыру зауытын салу;
Ақтау қаласында өнімділігі тәулігіне 4000 м3 болатын суды тұщыландыру зауытын салу жоспарлануда;
Ақтау қаласында қуаты тәулігіне 20 мың м3 болатын жаңа екінші тұщыландыру зауытын қаладан солтүстік-батыс бағытта салу;
Мұнайлы ауданы, "Жылы жағажай" курорттық аймағы, Ақтау қаласының өнеркәсіп орындары мен жаңа шағын аудандары үшін қуаты тәулігіне 60 мың м3 болатын "Каспий" тұщыландыру зауытын ұлғайтып, жалпы өнімділігін тәулігіне 100 мың м3-ге дейін жеткізу (3-кезек).
2-параграф. Су бұру
Қазіргі жай-күйі
Ақтау қаласында толықтай орталықтандырылған бөлек су бұру жүйесі жұмыс істейді.
Кәріз схемасы аралас – өздігінен ағып жатқан және тегеурінді. Жер бедерінің жағдайларына байланысты Ақтау қаласының аумағында екі бөлек су бұру жүйесі жұмыс істейді: оңтүстік-орталық және солтүстік бөліктер. Қаланың оңтүстік және орталық бөлігінен сарқынды су өздігінен ағатын құбырлар арқылы КТҚ-1 аумағында орналасқан кәріз сорғы станцияларына жіберіледі, ал сол жерден қысымды құбырлар арқылы КТҚ-2 кәріз тазарту құрылысжайларына айдалады:
Қаланың солтүстік бөлігінен сарқынды су өздігінен ағатын құбырлар арқылы КСС-10, 18, 16-ға түседі, одан КТҚ-2-ге (тәулігіне 30 мың м3) айдалады, тазартылғаннан кейін сарқынды су Қошқар Ата қалдық қоймасына түседі.
Қазіргі уақытта Ақтау қаласында жұмыс істеп тұрған 46 (қырық алты) КСС бар.
"КЖСА" МКК балансында 175,7 км кәріз желілері бар. 2023 жылға арналған су бұру көлемі 14189797,57 м3 құрады.
Жобалық ұсыныстар
Кәріз жүйелері тұрғын үйлерге, әкімшілік ғимараттарға, әлеуметтік, мәдени, тұрмыстық және өнеркәсіптік саладағы нысандарға қызмет көрсетеді.
Атауы
Бірінші кезек, тәул./м3
Есепті мерзім, тәул./м3
Халықтың және КТҚК объектілерінің сарқынды сулары
108547,0
161672,0
Өнеркәсіп орындарының сарқынды сулары
8298,0
8298,0
Барлығы: тәуліктік есептеуде
116845,0
169970,0
жылдық есептеуде
жылына 42648,4 мың м3
жылына 62039,1 мың м3
Жобада өңделген сарқынды суларды жинақтауға және кейіннен жасыл желектерді суару мен Қошқар Ата қалдық қоймасының сұйық фазасын ұстап тұруға пайдалануға арналған резервуарлар жасауды қоса алғанда, жұмыс істеп тұрған КТҚ-2 тазарту құрылысжайларын, есепті мерзімге жалпы жобалық өнімділігі тәулігіне 100 мың м3-ге дейінгі КТҚ-3 құрылысын қамтитын сарқынды суларды тазартудың толық кешенін салу ұсынылады.

строительство опреснительных установок производительностью 6000 м3/сут на территории ЦУВС-2 ТОО "МАЭК";
замена дистилляционной опреснительной установки производительностью 4000 м3/сут на территории ТОО "МАЭК";
строительство опреснительного завода в городе Актау производительностью до 8000 м3/сут воды.
строительство опреснительного завода в городе Актау производительностью 4000 м3/сут воды.
строительство нового второго опреснительного завода в городе Актау мощностью 20 тыс. м3/сут в северо-западном направлении от города;
увеличение опреснительного завода "Каспий" для Мунайлинского района, курортной зоны "Теплый пляж", промышленных предприятий и новых микрорайонов города Актау, мощностью 60 тыс.м3/сут, с доведением общей производительности до 100 тыс.м3/сут (3-очередь).
Параграф 2. Водоотведение
Современное состояние
В городе Актау действует раздельная полная централизованная система водоотведения.
Схема канализации смешанная – самотечная и напорная. В связи с рельефными условиями на территории города Актау действуют две отдельные системы водоотведения: южно-центральная и северная части. Сточные воды от южной и центральной части города по самотечным трубопроводам направляются на канализационные насосные станции, расположенные на территории КОС-1, а оттуда по напорным трубопроводам перекачиваются на канализационные очистные сооружения КОС-2:
Сточные воды от северной части города по самотечным трубопроводам поступают на КНС-10, 18, 16, откуда перекачиваются на КОС-2 (на 30 тыс. м3/сут), после очистки сточные воды попадают в хвостохранилище Кошкар-Ата.
В настоящее время в городе Актау имеется 46 (сорок шесть) действующих КНС.
На балансе ГКП "КЖСА" числится 175.7 км канализационных сетей. Объемы водоотведения на 2023 год составили 14189797,57 м3.
Проектные предложения
Системы канализации обслуживают жилые дома, административные здания, а также объекты социальной, культурной, бытовой и промышленной сферы.
Наименование
Первая очередь, м3/сут
Расчетный срок, м3/сут
Сточные воды населения и объектов КБО
108547,0
161672,0
Сточные воды промышленных предприятий
8298,0
8298,0
Всего: в суточном расчете
116845,0
169970,0
в годовом расчете
42648,4 тыс.м³/год
62039,1 тыс.м³/год,
Проектом предлагаются строительство полного комплекса очистки сточных вод, включающего существующие очистные сооружения КОС-2, строительство КОС-3 общей проектной производительностью до 100 тыс. м3/сут на расчетный срок, включая создание резервуаров для аккумулирования и последующего использования переработанных сточных вод на полив зеленых насаждений и поддержание жидкой фазы хвостохранилища Кошкар-ата.

3-параграф. Санитариялық тазалау
Қазіргі жай-күйі
Ақтау қаласында жоспарлы-тұрақты тазалаумен қала аумағындағы халықтың 90 %-ға жуығы қамтылған. Меншікжайлы құрылыс салу аудандарында аумақты тазарту өтінімдік жүйе бойынша жүзеге асырылады.
2016 жылғы қаңтардан бастап Мұнайлы ауданы Баянды ауылынан бес километр жерде қатты тұрмыстық қалдықтарға (ҚТҚ) арналған жаңа полигон жұмыс істей бастады.
Жобалық ұсыныстар
Жобада қала аумағын жоспарлы-тұрақты тазарту жүйесін сақтау көзделіп отыр. Бұл жүйе бойынша барлық іс-шараларды коммуналдық қызмет жүргізуге тиіс.
Аумақты жоспарлы-тұрақты тазалау кешеніне мынадай іс-шаралар кіреді: қала аумағынан түсетін сұйық және қатты қалдықтарды жинау және дұрыс сақтау, қоқыстарды залалсыздандыру, көшелерді сыпыру, жуу мен суару, қар тазалау және көктайғаққа қарсы күрес.
ҚТҚ полигонына үй қоқыстары, мекемелердің қоқыстары және қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының қатты қалдықтары шығарылады.
Жобада тұрмыстық қалдықтарды жинаудың контейнерлік тәсілі көзделеді. Ол үшін қоқыс жинайтын қосымша контейнерлердің саны қажет, оларды арнайы алаңдарда орналастыру керек. Сондай-ақ қоғамдық пайдалану орындарында қоқыс жәшіктерін орнату көзделеді. Қоқыс жәшіктері арасындағы қашықтық адам көп жиналатын көшелерде 40 метрден және адам аз жиналатын көшелерде 100 метрден аспайды деп қабылданады.
Қатты тұрмыстық қалдықтардың жылдық мөлшері
Кезеңдер
ҚТҚ жалпы саны
ҚТҚ-ның көлемдік мәндегі жалпы саны
Жылына тонна
Тұрмыстық, жылына/м3
Сұйық, жылына /м3
Бастапқы жыл
78 760
393 780
Бірінші кезек
138 900
694 700
1 014 200
Есепті мерзім
205 600
1 028 000
1 500 700
Жобада шанағының сыйымдылығы 10-24 м3 болатын, тұрмыстық қалдықтарды механикалық тәсілмен тиеуге, тығыздауға, тасымалдауға және түсіруге арналған заманауи қоқыстасығыштарды пайдалану ұсынылады.
Жобада қатты тұрмыстық қалдықтарды одан кейін Баянды ауылынан бес километр жерде орналасқан, жұмыс істеп тұрған ҚТҚ полигонына шығару көзделеді. Келешекте жаңа технологияларды қолдануды ескере отырып, тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жарату бойынша қоқыс өңдеу зауытын салу көзделген. Бұл ретте тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеудің барлық өнімдерін кәдеге жаратуға болады: 40 %-дан астамы – арзан отын ретінде, 5 %-ы – қайталама қара металдағы металл түрінде, 20 %-ы – жол құрылысындағы инертті масса түрінде.
4-параграф. Электрмен жабдықтау
Қазіргі жай-күйі
Қазіргі уақытта Маңғышлақ атом энергиясы комбинатының ("МАЭК" ЖШС) жиынтық белгіленген қуаты 1342 МВт (көзделген қуаты 906,8 МВт, жұмыс қуаты 747,2 МВт) болатын ЖЭО-1, 2 және ЖЭС электр станциялары Ақтау қаласын, іргелес жатқан елді мекендерді және өнеркәсіптік аймақты орталықтандырылған электрмен жабдықтаудың негізгі көздері болып табылады.

Параграф 3. Санитарная очистка
Современное состояние
Планово-регулярной очисткой в городе Актау охвачено порядка 90 % населения территории города. В районах усадебной застройки очистка территории осуществляется по заявочной системе.
С января месяца 2016 года в пяти километрах от села Баянды Мунайлинского района начал действовать новый полигон для твердых бытовых отходов (ТБО).
Проектные предложения.
Проектом намечается сохранить систему планово-регулярной очистки территории города. По этой системе все мероприятия должны проводиться коммунальной службой.
В комплекс планово-регулярной очистки территории входят следующие мероприятия: сбор и правильное хранение жидких и твердых отбросов с территории города, обезвреживание отбросов, подметание, мытье и полив улиц, уборка снега и борьба с гололедом.
На полигон ТБО вывозятся: домовой мусор, мусор учреждений и твердые отбросы предприятий общественного питания.
Проектом предусматривается контейнерный способ сбора бытовых отходов. Для этого необходимо дополнительное количество мусоросборных контейнеров, которые следует разместить на специализированных площадках. Также в местах общественного пользования предполагается установка урн. Расстояние между урнами принимается не более чем 40 метров на оживленных улицах и 100 метров на малолюдных.
Годовое количество твердых бытовых отходов
Периоды
Общее количество ТБО
Общее количество ТБО в объемном выражении
Тонн в год
Бытовых м3/год
Жидких м3/год
Исходный год
78 760
393 780
Первая очередь
138 900
694 700
1 014 200
Расчетный срок
205 600
1 028 000
1 500 700
Проектом предлагается использовать современные мусоровозы, предназначенные для механизированной загрузки, уплотнения, транспортировки и выгрузки бытовых отходов, вместимостью кузова от 10-24 м3.
Проектом предусматривается дальнейший вывоз твердых бытовых отходов на действующий полигон ТБО, расположенный в пяти километрах от села Баянды. На перспективу предлагается строительство мусороперерабатывающего завода по утилизации бытовых отходов с учетом применения новых технологий. При этом все продукты переработки бытовых отходов могут быть утилизированы: более 40 % - в качестве дешевого топлива, 5% – в виде металла во вторчермете, 20 % - инертной массы в дорожном строительстве.
Параграф 4. Электроснабжение
Современное состояние
В настоящее время основными источниками централизованного электроснабжения города Актау, прилегающих населенных пунктов и промышленной зоны являются электростанции Мангышлакского атомного энергокомбината (ТОО "МАЭК"): ТЭЦ-1, 2 и ТЭС, суммарной установленной мощностью 1342 МВт (располагаемая мощность 906,8 МВт, рабочая мощность 747,2 МВт).

Ақтау қаласының қоныстану аймағында 110/6 кВ БТҚС-1Г, 110/10 кВ БТҚС-2Г және 110/10 кВ БТҚС-3Г, 110/35/6 кВ БТҚС-4Г, 110/10 кВ Жағалау маңы, 110/10 кВ Приозерная, 110/10 кВ Ботаникалық бақ ҚС орналасқан.
Жабық үлгідегі Хаб-1 және Хаб-2 110/10 кВ БТҚС-1 "Каспий энергетикалық хабының сыртқы инфрақұрылымын салу" шеңберінде 110 кВ ЭБЖ және 110/10 кВ екі қосалқы станция салу көзделген.
Қала аумағын электрмен жабдықтаудың перспективалы схемасын әзірлеген кезде электр жүктемелерін есептеу электр энергиясын коммуналдық-тұрмыстық мұқтаждық үшін тұтыну, сыртқы жарықтандыру және мәдени-тұрмыстық мекемелер мен өнеркәсіп орындарының электр энергиясын тұтынуы ескеріліп жүргізілді.
"АЭЖБ" МКК деректеріне сәйкес Ақтау қаласының 2023 жылғы 1 қаңтардағы ең жоғары жүктемесі 157 МВт (жазғы кезең) құрады.
Электр желілерін дамыту.
Электрмен жабдықтау желілерінің жалпы ұзындығы 9637,76 км құрайды, оның ішінде коммуналдық меншікте – 4005,63 км, жеке меншікте – 5632,13 км.
Есепті кезеңге арналған электрмен жабдықтау схемасы жаңа жабдықтардың қолданылуы ескеріле отырып әзірленді.
Жаңадан жобаланатын 10 кВ желілердің барлығын жерге, траншеяларға төсеу арқылы кәбіл түрінде орындау ұсынылады.
Тұрғын аймақ үшін қолданыстағы үлгілік жобалар бойынша екі трансформаторы бар жеке тұрған жабық үлгідегі ҚС көзделеді. Әкімшілік және қоғамдық құрылыс салу үшін жеке тұрған немесе ғимараттарға кіріктірілген екі трансформаторлы ҚС ұсынылады. ҚС орналасатын жері жүктемелердің орталығында энергияны неғұрлым көп қажет ететін тұтынушыларға жақын болуын ескере отырып көзделеді.
Электрмен жабдықтау жүйесін дамыту.
Ақтау қаласының жиынтық электр жүктемесі есепті мерзімге 523 МВт болады деп бағаланады:

В селитебной зоне города Актау размещаются ПС 110/6 кВ ГПП-1Г, 110/10 кВ ГПП-2Г и 110/10 кВ ГПП-3Г, 110/35/6 кВ ГПП-4Г, 110/10 кВ Прибрежная, 110/10 кВ Приозерная, 110/10 кВ Ботанический сад.
Намечено строительство ЛЭП 110 кВ и двух подстанций 110/10 кВ в рамках проекта "Строительство внешней инфраструктуры Каспийского энергетического Хаба" ГПП 110/10 кВ Хаб-1 и Хаб-2 закрытого типа.
При разработке перспективной схемы электроснабжения территории города был произведен подсчет электрических нагрузок с учетом потребления электроэнергии на коммунально-бытовые нужды, наружное освещение и потребление электроэнергии культурно-бытовыми учреждениями и промышленными предприятиями.
Согласно данным ГКП "АУЭС" пиковая нагрузка города Актау на 01.01.2023 года составила 157 МВт (летний период).
Развитие электрических сетей.
Общая протяженность сетей электроснабжения составляет 9637,76 км, в том числе в коммунальной собственности – 4005,63 км, в частной собственности – 5632,13 км.
Схема электроснабжения на расчетный период разрабатывалась с учетом применения нового оборудования.
Все вновь проектируемые сети 10 кВ предлагается выполнить в кабельном исполнении с прокладкой в земле, в траншеях.
Для жилой зоны предусматриваются отдельно стоящие ТП закрытого типа с двумя трансформаторами по действующим типовым проектам. Для административной и общественной застройки рекомендуются два трансформаторные ТП, отдельно стоящие или встроенные в здания. Местоположение ТП предусматривается в центре нагрузок с учетом приближения их к наиболее энергоемким потребителям.
Развитие системы электроснабжения.
Суммарная электрическая нагрузка города Актау на расчетный срок оценивается в 523 МВт:

1) құрылыстың бірінші кезегі – 329 МВт;
2) есепті мерзім – 523 МВт;
Болжанатын жүктемелерді қамтамасыз ету үшін мыналар көзделеді:
110 кВ ӘЖ бар "Хаб-1, 2" (2х63 МВА) 110/10 кВ ҚС салу;
жабдықтарды жаңғырту және қолданыстағы қосалқы станцияларды реконструкциялау.
Жаңа аудандар мен тұтынушыларды 110/10 кВ "Хаб-1", "Хаб-2" және "Орталық" БТҚС-дан электрмен жабдықтау көзделген.
Ақтау қаласының жалпы жиынтық электр жүктемесі
Атауы
Көрсеткіштер, МВт
Бірінші кезек
Есепті мерзім
Тұрғын үй қоры

1) первая очередь строительства – 329 МВт;
2) расчетный срок – 523 МВт;
Для покрытия намечаемых нагрузок предусматриваются:
строительство ПС 110/10 кВ "Хаб-1, 2" (2х63 МВА) с ВЛ 110 кВ;
модернизация оборудования и реконструкция существующих подстанций.
Электроснабжение новых районов и потребителей предусмотрено от ГПП 110/10 кВ "Хаб-1", "Хаб-2" и "Орталык".
Общая суммарная электрическая нагрузка города Актау
Наименование
Показатели, МВт
Первая очередь
Расчетный срок
Жилищный фонд

177
271
Қоғамдық қор
117
189
Басқалары
15
23
Өнеркәсіп
20
40
БАРЛЫҒЫ
329
523
5-параграф. Жылумен жабдықтау
Қазіргі жай-күйі
Ақтау қаласының қазіргі жылумен жабдықтау жүйесі негізгі екі бағытты қамтиды:
"МАЭК" ЖШС жылу электр станцияларынан жылу беру базасында орталықтандырылған жылумен жабдықтау (электр және жылу энергиясын аралас өндіру);
жеке жылумен жабдықтау көздерінен орталықтандырылмаған жылумен жабдықтау.
"МАЭК" ЖШС құрамына екі жылу электр орталығы (ЖЭО-1 және ЖЭО-2), бір конденсациялық жылу электр станциясы (ЖЭС), дистиллят және өнеркәсіптік жылумен-сумен жабдықтау зауыты (ДӨ және ӨЖСЗ), өндірістік учаскелер және шығару сатысында тұрған кәсіпорынның негізгі технологиялық өндірістерін қамтамасыз етуге арналған қосалқы цехтар кіреді.
"МАЭК" ЖШС белгіленген жылу қуаты – 1753,2 Гкал, қазіргі жылу қуаты – 1198, 1 Гкал.
Жобалық ұсыныстар
Ақтау қаласының тұрғын үй секторы мен қоғамдық қорының жылу жүктемелері:
бірінші кезекте 1048 Гкал/сағ.;
есепті мерзімге 1680 Гкал/сағ. құрайды
Жаңадан салынып жатқан объектілердің жылу жүктемелерін жабу үшін жобада әрқайсысының жылу қуаты 300 Гкал болатын аудандық үш қазандықты жобалау және салу ұсынылады. Қазандықтарды жобалаумен қатар магистральдық жылу желілерін (әзірленіп жатқан ТЭН-ге сәйкес), жылу пункттерін және тарату жылу желілерін жобалау жүргізілетін болады.
Ақтау қаласының солтүстік-батыс бағытта дамуына және жылу жүктемелерінің ұлғаюына байланысты жобада аудандық қазандықтардан магистральдық және тарату жылу желілерін кезең-кезеңімен салу және төсеу көзделеді.
Ақтау қаласының жылу жүктемесі
Көрсеткіштер
Жылу жүктемелері, Гкал/сағ
Қазіргі жағдай
Бірінші кезек
Есепті мерзім
I. Жылу жүктемелері – барлығы,

177
271
Общественный фонд
117
189
Прочие
15
23
Промышленность
20
40
ВСЕГО
329 523
Параграф 5. Теплоснабжение
Современное состояние
Действующая система теплоснабжения города Актау представлена двумя основными направлениями:
централизованное теплоснабжение на базе теплофикации (комбинированная выработка электрической и тепловой энергии) от тепловых электростанций ТОО "МАЭК";
децентрализованное теплоснабжение от индивидуальных источников теплоснабжения.
В состав ТОО "МАЭК" входят две теплоэлектроцентрали (ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2), одна конденсационная тепловая электростанция (ТЭС), завод по производству дистиллята и промышленному тепловодоснабжению (ЗПД и ПТВС), производственные участки и вспомогательные цеха для обеспечения основных технологических производств предприятия, вспомогательные подразделения и цеха, обеспечивающие работу основных производственных процессов предприятия, которое планируется закрыть.
Установленная тепловая мощность ТОО "МАЭК" - 1753,2 Гкал располагаемая тепловая мощность – 1198,1 Гкал.
Проектные предложения
Тепловые нагрузки жилищного сектора и общественного фонда города Актау составили:
на первую очередь 1048 Гкал/ч;
на расчетный срок 1680 Гкал/ч.
Для покрытия тепловых нагрузок вновь строящихся объектов проектом предлагаются проектирование и строительство трех районных котельных тепловой мощностью по 300 Гкал каждая. Параллельно с проектированием котельных будет производится проектирование магистральных тепловых сетей (согласно разрабатываемому ТЭО), тепловых пунктов и распределительных тепловых сетей.
В связи с развитием города Актау в северо-западном направлении и увеличением тепловых нагрузок проектом предусматриваются поэтапное строительство и прокладка магистральных и распределительных тепловых сетей от проектируемых районных котельных.
Тепловая нагрузка города Актау
Показатели
Тепловые нагрузки, Гкал/ч
Существующее положение
Первая очередь,
Расчетный срок,
I. Тепловые нагрузки – всего,

765,5
1048
1680
оның ішінде:
Тұрғын үй және қоғамдық құрылыс салу
948
1580
Жаңа өнеркәсіп
100
100
II. Жылу жүктемелерін жабу
"МАЭК" ЖШС
495,5
495,5
495,5
Жаңа аудандық қазандықтар
-
408
708
Автономды жылыту жүйелері (АЖЖ), БМҚ, орамдық қазандықтар
270
50
380
Өнеркәсіптік қазандықтар
100
100
БАРЛЫҒЫ
765,5
1053,5
1683,5
6-параграф. Газбен жабдықтау
Қазіргі жай-күйі
Ақтау қаласын газбен жабдықтау біріктірілген екі газ тарату станциялары (ГРС-1 және ГРС-2) арқылы жоғары қысымды газ құбырларының үш тізбегі бойынша "Жаңаөзен – Ақтау" магистральдық газ құбырынан қоректенетін газ тарату жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
Табиғи газдың негізгі тұтынушысы "МАЭК" ЖШС (92-95 %-ға дейін) болып табылады, ол облыстың барлық өнеркәсіп орындарын, халықты электр энергиясымен, сондай-ақ Ақтау қаласы мен өңірдің басқа да елді мекендерін жылумен және ауызсумен қамтамасыз етеді.
Ақтау қаласының тұрғындары газды негізінен тамақ дайындау үшін пайдаланады.
2023 жылы Ақтау қаласы бойынша тауарлық газды тұтыну мөлшері мынаны құрайды:
Тұтынушылар санаты
Тұтыну, м3
Орташа сағаттық
шығыс, м3/сағ
Халық
45 933 171
5 243,5
Коммуналдық-тұрмыстық сектор,
бюджеттік ұйымдар
44 420 193
5 070,8
Өнеркәсіп орындары
32 515 717
3 711,8
"МАЭК" ЖШС
1 984 629 000
216 281,8
Жиыны
2 017 498 081
230 308,0
Жобалық ұсыныстар
Осы жобада көзделіп отырған тұрғын үй-азаматтық және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы объектілердің құрылысына, халық санының ұлғаюына байланысты жобада Ақтау қаласын газдандыру жүйесін одан әрі кеңейту көзделеді.
Тұрғын үйлерде бір адамға шаққанда табиғи газды тұтынудың ірілендірілген нормалары мынадай мөлшерде қабылданды:
орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болған жағдайда – 120 м3;
ыстық сумен жабдықтаудың қандай да бір түрі болмаған жағдайда – 180 м3.
Коммуналдық-тұрмыстық кәсіпорындарға арналған газдың жылдық шығысы тұрғын үйлердің жалпы газ тұтынуының 5 %-ынан аспайды.
Өнеркәсіп мұқтажына табиғи газдың жылдық шығыны (ЖЭО, коммуналдық және өнеркәсіптік қазандықтар үшін отынның негізгі түрі) отын пайдаланылатын қондырғылардың ПӘК ескеріліп, жылу энергиясының жылдық өндірілуі бойынша қабылданды.
Ақтау қаласының дамуын және жүктемелердің ұлғаюын ескере отырып, жобада есепті мерзімге "Жаңаөзен – Жетібай – Ақтау" магистральдық газ құбырынан қосылатын нүктесімен АГТС-4 салу ұсынылады. Перспективада тұтынылатын газ шығысы 300 мың м3/сағ болады деп жоспарлануда. Бұл шешім газдың іркіліксіз берілуін қамтамасыз ету мақсатында қаланы газбен жабдықтау жүйесін резервтеу (сақиналау) міндетін қосымша шешуге мүмкіндік береді.
Ақтау қаласы табиғи газының жалпы жиынтық шығыны
Тұтынушылар
Бірінші кезек
Есепті мерзім
мың м3/жыл
м3/ сағ
мың м3/жыл
м3/ сағ
Тұрғын үй құрылысын салу

765,5
1048 1680
в том числе:
Жилая и общественная
застройка
948
1580
Промышленность новая
100
100
II. Покрытие тепловых нагрузок
ТОО МАЭК
495,5
495,5
495,5
Новые районные котельные
-
408
708
Автономные системы отопления (АСО), БМК, квартальные котельные
270
50
380
Промышленные котельные
100
100
ВСЕГО
765,5
1053,5
1683,5
Параграф 6. Газоснабжение
Современное состояние
Газоснабжение города Актау осуществляется по газораспределительной системе, запитанной от магистрального газопровода "Жанаозен – Актау" через две совмещенные газораспределительные станции (ГРС-1 и ГРС-2) по трем ниткам газопроводов высокого давления.
Основным потребителем природного газа является ТОО "МАЭК" (до 92-95 %), обеспечивающее электроэнергией все промышленные предприятия области, население, а также теплом и питьевой водой город Актау и другие населенные пункты региона.
Население города Актау применяет газ в основном для приготовления пищи.
Потребление товарного газа по городу Актау в 2023 году составляет:
Категория потребителей
Потребление, м3
Среднечасовой
расход, м3
Население
45 933 171
5 243,5
Коммунально-бытовой сектор, бюджетные организации
44 420 193
5 070,8
Промышленные предприятия
32 515 717
3 711,8
ТОО "МАЭК"
1 984 629 000
216 281,8
Итого
2 017 498 081 230 308,0
Проектные предложения
Проектом предусматривается дальнейшее расширение системы газификации города Актау в связи с намечаемым настоящим проектом строительством объектов жилищно-гражданского и коммунально-бытового назначения, увеличением численности населения.
Укрупненные нормы потребления природного газа в жилых домах на одного человека приняты в следующих размерах:
при наличии централизованного горячего водоснабжения – 120 м3;
при отсутствии всяких видов горячего водоснабжения – 180 м3.
Годовой расход газа на коммунально-бытовые предприятия составит не более 5 % от суммарного потребления газа жилыми домами.
Годовые расходы природного газа на промышленные нужды (основной вид топлива для ТЭЦ, коммунальных и промышленных котельных) приняты по годовой выработке тепловой энергии с учетом КПД топливо-использующих установок.
С учетом развития города Актау и увеличения нагрузок проектом на расчетный срок предлагается строительство АГРС-4 с точкой подключения от магистрального газопровода "Жанаөзен – Жетыбай – Актау" с планируемым потреблением расхода газа на перспективу 300 тыс. м3/час. Данное решение дополнительно позволит решить задачу резервирования (закольцовки) системы газоснабжения города с целью обеспечения бесперебойной подачи газа.
Общий суммарный расход природного газа города Актау
Потребители
Первая очередь
Расчетный срок
тыс. м3/год
м3/час
тыс. м3/год
м3/час
Жилищная застройка

46576
5316,89
68785
7852,17
Коммуналдық-тұрмыстық
2329
265,87
3441
392,81
Өнеркәсіп
2055000
234589,04
2055000
234589,04
ЖТҚ жылыту
79934
9124,89
79934
9124,89
БАРЛЫҒЫ
2183839
249296,69
2207160
251958,90
7-параграф. Телефондандыру
Халық санының өсуі күтіліп отырғандықтан, Бас жоспарда бүкіл аумақта станциялық және желілік құрылысжайлар салу көзделген.
Байланыс сапасына қатысты мәселелерді шешу үшін жобада мыналар ұсынылады:
телекоммуникация жүйесін реконструкциялау: ескірген желілер мен жабдықтарды жаңғырту және ауыстыру;
қазіргі әуе байланыс желілерін телефондық кәбілдік кәрізге кезең-кезеңімен ауыстырып салу, сондай-ақ мыс тарамдары бар магистральдық желі кәбілін оптикалық-талшықты тарамдарға ауыстыру;
Жаңадан игеріліп жатқан және реконструкцияланатын аумақтарда халықты сапасы мен жылдамдығы жоғары Интернетпен, цифрлық телевизиямен және IP-телефониямен қамтамасыз ету үшін заманауи технологиялар бойынша оптикалық тарату шкафтары (ОТШ) мен оптикалық тарату қораптарын орнатып, талшықты-оптикалық желілік сервис арқылы заманауи телекоммуникациялық желі салу ұсынылады.
Жобаланатын абоненттер саны:
бірінші кезекке – 84517 нөмір;
есепті мерзімге – 125059 нөмір.

46576
5316,89
68785
7852,17
Коммунально-бытовые
2329
265,87
3441
392,81
Промышленность
2055000
234589,04
2055000
234589,04
Отопление ИЖС
79934
9124,89
79934
9124,89
ВСЕГО
2183839 249296,69 2207160 251958,90
Параграф 7. Телефонизация
При ожидаемом увеличении численности населения Генеральным планом предусмотрено строительство станционных и линейных сооружений на всей территории.
Для решения проблем, связанных с качеством связи, проектом рекомендуются:
реконструкция системы телекоммуникации: модернизация и замена устаревших сетей и оборудования;
поэтапная перекладка существующих воздушных линий связи в телефонную кабельную канализацию, а также замена кабеля магистральной сети с медными жилами на оптико-волоконные.
На вновь осваиваемых и реконструируемых территориях предлагается строительство современной телекоммуникационной сети по современным технологиям – для обеспечения населения высококачественным и скоростным интернетом, цифровым телевидением и IP-телефонии через волоконно-оптический линейный сервис с установкой оптических распределительных шкафов (ОРШ) и оптических распределительных коробок.
Количество проектируемых абонентов:
на первую очередь – 84517 номеров;
на расчетный срок – 125059 номеров.

13-тарау. Аумақты инженерлік дайындау
Ақтау қаласының бас жоспарында аумақты қауіпті физикалық-геологиялық процестер мен құбылыстардан қорғау, сондай-ақ халықтың санитариялық-гигиеналық және экологиялық тұрмыс жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шаралар кешенін шешу көзделеді.
Табиғи жағдайларды зерделеу және аумақты қауіпті физикалық-геологиялық процестерден қорғау жөніндегі инженерлік желілер мен жүйелердің қазіргі жай-күйін талдау нәтижесінде Бас жоспар жобасында әзірленген аумақты инженерлік даярлау мынадай іс-шараларды қамтиды:
аумақтың тігінен жоспарлануы;
жерүсті су ағысын ұйымдастыру;
жағалау маңы аймағын Каспий теңізінің желбөгет толқындарымен шайылуынан қорғау;
жасыл желектерді суаруды ұйымдастыру.
14-тарау. Қоршаған ортаны қорғау
Ақтау қаласының әуе бассейнінің санитариялық-гигиеналық жағдайын жақсарту мақсатында инженерлік-техникалық және технологиялық, жоспарлау мен ұйымдастыру іс-шараларын қамтитын іс-шаралар кешені көзделеді.
Жобада мынадай жоспарлау шешімдері қабылданады:
қаланың екі бөлікке бөлінуін сақтау – қоныстану (солтүстік-батыс) және өнеркәсіптік-өндірістік (оңтүстік-шығыс);
жаяу жүргіншілер көшелері мен бульварларды ұйымдастыра отырып, қаланың бойлық және көлденең магистральдық көшелері бар тұрақты жоспарлау құрылымы;
қазіргі өнеркәсіптік аумақтарды ретке келтіру және нығыздау, осы жерде жаңа кәсіпорындарды орналастыру; "Ақтау теңіз порты" АЭА-ны кеңейту есебінен өнеркәсіптік аумақтарды тиімді пайдалану;
теңіз портынан Өмірзақ кентінің солтүстігіне қарай Қаракөл көлінің бойымен, Қызыл төбе кентінің және Маңғыстау кентінің шығысына қарай, әуежайдың солтүстігіне қарай "Ақтау – Форт-Шевченко" тасжолына шығатын айналма транзиттік магистраль салу;
санитариялық нормалар мен ережелерге сәйкес өнеркәсіптік және қоныстану аумақтары арасында санитарлық-қорғау аймақтарын ұйымдастыру;
қоғамдық қызмет көрсету полиорталықтарының жүйесін құру, жаяу жүргіншілер көшелерін қалыптастыру есебінен қала орталығының жүктемесін азайту;
қала аумағын, санитариялық-қорғау аймақтарын көгалдандыру;
өнеркәсіп орындарының санитариялық-қорғау аймақтарын ұйымдастыру;
көгалдандырудың үздіксіз жүйесін құру (саябақтар, гүлзарлар, бульварлар, аллеялар, жол бойындағы орман белдеулері, санитариялық-қорғау және жағалау маңы аумақтарын көгалдандыру);
қоныстану бөлігінде жүк көлігінің қозғалысын шектеу;
транзиттік көлікті қоныстану аумағын айналып өтетін айналма жолдар арқылы жіберу;
автобус парктерін, қалаішілік маршруттардың соңғы аялдама пункттерін, автовокзалды, ЖҚС, ТҚС, жуу қондырғыларын оңтайлы орналастыру;
нормативтік талаптарға сәйкес жобаланған магистральдардың көлденең профильдерін олардың жіктелуіне байланысты қалыптастыру, бұл көлік шуылының деңгейін 70 ДБА нормативтік шегіне дейін төмендетуге мүмкіндік береді;
көпір өткелдерін, жол өткізу айрықтарын салу көлік легін аялдатпай өткізуді жүзеге асыруға, газдану деңгейін төмендетуге мүмкіндік береді.
Инженерлік-техникалық және технологиялық іс-шаралар мыналарды қамтиды:
қоршаған ортаға шығарындылардың, төгінділер мен қалдықтардың деңгейі төмен ең жаңа жабдықтар мен технологиялық процестерді енгізе отырып, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды жаңғырту;
жаңа экологиялық таза өндірістер салу;
шығарындылардың барлық көздеріне тиімді тозаң және газ тазарту құрылысжайларын орнату;
Қошқар Ата қалдық қоймасын рекультивациялау;
өнеркәсіп, энергетика және қалалық шаруашылық объектілерін заманауи газ тазарту, тозаңды тұтып қалу және су тазарту жабдықтарымен жарақтандыру;

Глава 13. Инженерная подготовка территории
В Генеральном плане города Актау предусматривается решение комплекса мероприятий по защите территории от опасных физико-геологических процессов и явлений, а также улучшению санитарно-гигиенических и экологических условий жизни населения.
В результате изучения природных условий и анализа современного состояния инженерных сетей и систем по защите территории от опасных физико-геологических процессов инженерная подготовка территории, разработанная проектом Генерального плана, включает следующие мероприятия:
вертикальную планировку территории;
организацию поверхностного стока;
защиту прибрежной зоны от размыва нагонными волнами Каспийского моря;
организацию полива зеленых насаждений.
Глава 14. Охрана окружающей среды
В целях улучшения санитарно-гигиенического состояния воздушного бассейна города Актау предусматриваются инженерно-технические и технологические, планировочные и организационные комплексы мероприятий.
Проектом приняты следующие планировочные решения:
сохранение деления города на две части – селитебную (северо-западную) и промышленно-производственную (юго-восточную);
регулярная планировочная структура города с продольными и поперечными магистральными улицами, организацией пешеходных улиц и бульваров;
упорядочение и уплотнение существующих промышленных территорий с размещением здесь новых предприятий; эффективное использование промышленных территорий за счет расширения СЭЗ "Морпорт Актау";
строительство обводной транзитной автомагистрали, проходящей от морского порта севернее поселка Умирзак вдоль озеры. Караколь, восточнее поселка Кызыл Тобе и поселка Мангистау, севернее аэропорта с выходом на трассу "Актау – Форт-Шевченко";
организация санитарно-защитных зон между промышленными и селитебными территориями в соответствии с санитарными нормами и правилами;
разгрузка городского центра за счет создания системы полицентров общественного обслуживания, формирование пешеходных улиц;
озеленение территории города, санитарно-защитных зон;
организация санитарно-защитных зон промышленных предприятий;
создание непрерывной системы озеленения (парки, скверы, бульвары, аллеи, придорожные лесополосы, озеленение санитарно-защитных и прибрежных территорий).
в селитебной части ограничение движения грузового транспорта;
пропуск транзитного транспорта по объездным дорогам в обход селитебной территории;
рациональное размещение автобусных парков, конечных остановочных пунктов внутригородских маршрутов, автовокзала, АЗС, СТО, моечных установок;
формирование поперечных профилей магистралей, запроектированных в соответствии с нормативными требованиями, в зависимости от их классификации, что позволит снизить уровень транспортного шума до нормативных пределов 70 ДБА;
строительство мостовых переходов, путепроводных развязок позволит осуществлять безостановочный пропуск транспортных потоков, снизить уровень загазованности.
Инженерно-технические и технологические мероприятия включают:
модернизацию действующих предприятий с внедрением новейшего оборудования и технологических процессов с меньшим уровнем выбросов, сбросов и отходов в окружающую среду;
строительство новых экологически чистых производств;
установку на всех источниках выбросов эффективных пыле- и газоочистных сооружений;
рекультивацию хвостохранилища Кошкар-Ата;
оснащение объектов промышленности, энергетики и городского хозяйства современным газоочистным, пылеулавливающим и водоочистным оборудованием;

ластағыш заттардың шығарындылары бойынша ЕУРО-4 және ЕУРО-5 стандарттарының деңгейіне жетуді қамтамасыз ете отырып, көлік құралдарын техникалық жағынан қайта жарақтандыруды ынталандыру;
энергия үнемдеу технологияларына көшуді ынталандыру;
автомобиль паркінің кемінде 45 %-ын газ отынымен жұмыс істейтін көлікке және электр көлігіне ауыстыру.
Ұйымдастырушылық іс-шаралар мыналарды қамтиды:
қоршаған ортаның сапасы мен өнім сапасын басқарудың халықаралық стандарттары жүйесін енгізу (ИСО 14001, ИСО 9001);
табиғатты ұтымды пайдалануға бағдарланған экономикалық ынталандыру жүйесін (санкцияларды қоса алғанда) енгізу;
қолайсыз метеорологиялық жағдайлар (ҚМЖ) кезеңінде өндірістік нысандардың атмосфераға зиянды шығарындыларын реттеу және азайту;
атмосфералық ауа мониторингін кеңейту – атмосфералық ауаны бақылаудың жаңа стационарлық бекеттерін ұйымдастыру әрі оларды заманауи жабдықтармен және аспаптармен жарақтандыру.
Топырақ-өсімдік қабатын қорғау:
жалпыға ортақ пайдаланылатын жасыл желектердің қаладағы микроклиматтық жағдайларды жақсартуға ықпал ететін жасыл желектердің санитариялық-қорғау, су қорғау және желден қорғау жолақтарымен бірге бірыңғай, өзара байланысқан жүйесін ұйымдастыру;
жобаланатын аумақтың флорасы мен фаунасының алуан түрлілігін қорғау және сақтау мақсатында жобада жасыл желектердің алаңдарын ұлғайту, әкімшілік-қоғамдық объектілердің, өнеркәсіп орындарының, ауруханалардың, мектептердің, балалар мекемелерінің айналасында, шөлейттенуге және басқа да қолайсыз экологиялық факторларға бейім жерлерді көгалдандыру ұсынылды.
Көшелердің бойында арық желісін, жауын-шашын кәрізін және жерүсті суларын жинау мен тазарту пункттерін салу арқылы жерүсті суларының ағызылуына жол бермейтін жүйені құру есебінен Каспий теңізінің су бетін және су объектілерін қорғау, кейіннен тазартылған суларды жасыл желектерді суаруға пайдалану.

стимулирование технического перевооружения транспортных средств с обеспечением выхода на уровень стандартов ЕВРО-4 и ЕВРО-5 по выбросам загрязняющих веществ;
стимулирование перехода на энергосберегающие технологии;
перевод не менее 45 % автомобильного парка на работу с газовым топливом и электротранспорт.
Организационные мероприятия включают:
внедрение системы международных стандартов управления качеством окружающей среды и качеством продукции (ИСО 14001, ИСО 9001);
введение системы экономического стимулирования (включая санкции), ориентированные на рациональное природопользование;
регулирование и сокращение вредных выбросов производственных объектов в атмосферу в периоды неблагоприятных метеорологических условий (НМУ);
расширение мониторинга атмосферного воздуха – организация новых стационарных пунктов наблюдений за атмосферным воздухом и оснащение их современным оборудованием и приборами.
Охрана почвенно-растительного покрова:
организация единой, взаимоувязанной системы зеленых насаждений общего пользования с санитарно-защитными, водоохранными и ветрозащитными полосами зеленых насаждений, способствующих улучшению микроклиматических условий в городе;
в целях защиты и сохранения видового разнообразия флоры и фауны проектируемой территории проектом рекомендованы увеличение площадей зеленых насаждений, озеленение территорий административно-общественных объектов, промышленных предприятий, вокруг больниц, школ, детских учреждений, земель, подверженных опустыниванию и другим неблагоприятным экологическим факторам.
Охрана водных поверхностей Каспийского моря и водных объектов за счет создания системы предотвращения сброса поверхностных вод путем устройства арычной сети вдоль улиц, дождевой канализации и пунктов сбора и очистки поверхностных вод с последующим использованием очищенных вод на полив зеленых насаждений.

2.8.1
еңбек ресурстары
мың адам / халықтың %-ы
171,9/65,5
224,1/66,3
345,0/69,0
2.8.1.1
жұмыс күші
мың адам / еңбек ресурс-тарының %-ы
124,3/72,3
163,8/73,1
261,5/75,8
2.8.1.1.1
жұмыспен қамтылған халық
мың адам / жұмыс ресурстарының %-ы
118,5/95,3
156,1/95,3
249,7/95,5
1)
жалдамалы жұмыс істейтіндер
мың адам
108,4
146,7
242,2
2)
өзін-өзі жұмыспен қамтыған халық
мың адам
10,2
9,4
7,5
2.8.1.1.2
жұмыссыздар
мың адам / жұмыс күшінің %-ы
5,8/4,7

2.8.1
Трудовые ресурсы
тыс. чел./ в % от населения
171,9/65,5
224,1/66,3
345,0/69,0
2.8.1.1
Рабочая сила
тыс. чел./ в % от трудовых ресурсов
124,3/72,3
163,8/73,1
261,5/75,8
2.8.1.1.1
Занятое население
тыс. чел./ в % от рабочей силы
118,5/95,3
156,1/95,3
249,7/95,5
1)
Работающие по найму
тыс. чел.
108,4
146,7
242,2
2)
Самостоятельно занятое население
тыс. чел.
10,2
9,4
7,5
2.8.1.1.2
Безработные
тыс. чел./ в % от рабочей силы
5,8/4,7

65000
121200
207000
9.3
Бұзылған аумақтарды қалпына келтіру
га
Қошқар Ата қалдық қоймасын рекультивациялау жобасы бойынша жұмыстардың басталуы, I кезең, 4279 га
қалдық қоймасын рекультивациялау жұмыстарын жалғастыру, аумақтың ауданы рекультивация жобасын және ЖСҚ әзірлеу кезеңінде айқындалатын болады
қалдық қоймасын рекультивациялау жұмыстарын жалғастыру, аумақтың ауданы рекультивация жобасын және ЖСҚ әзірлеу кезеңінде айқындалатын болады
9.4
Шу деңгейі 65 Дб жоғары аумақтар
-//-
автомагистральдар шегінде
автомагистральдар шегінде
автомагистральдар шегінде
9.5
Экологиялық тұрғыдан қолайсыз аумақтар (химиялық және биологиялық заттармен, зиянды микроорганизмдермен рұқсат етілген шекті концентрациядан жоғары ластанған аумақтар, радиоактивті заттар, рұқсат етілген шекті деңгейден жоғары мөлшерде)
-//-
Қошқар Ата қалдық қоймасы, қалаға іргелес аумақта орналасқан, жалпы ауданы – 77 км2 Орналасқан қалдықтардың ауданы – 66 км2
Қошқар Ата қалдық қоймасы, қалаға іргелес аумақта орналасқан, жалпы ауданы – 77 км2, біртіндеп рекультивациялау көзделеді
Қошқар Ата қалдық қоймасы, қалаға іргелес аумақта орналасқан, жалпы ауданы – 77 км2 Орналасқан қалдықтардың ауданы – 66 км2, біртіндеп рекультивациялау көзделеді
9.6
Санитариялық-қорғаныш аймақтарында тұратын халық
га, ЖТҚ аумақтары
Рауан тұрғын алабы – 6 га
Өмірзақ ауылы – 12,6 га
Приморский тұрғын алабы – 66,8 га
Приозерный-2 тұрғын алабы – 11,6 га
0,9 га, 3 га, 2 га – өнеркәсіптік аймақтың әртүрлі учаскелерінде
Приморский тұрғын алабы – 52 га
52 га
9.7
Санитариялық-қорғаныш және су қорғау аймақтарын көгалдандыру
-//-

65000
121200
207000
9.3
Рекультивация нарушенных территорий
га
начало работ по проекту рекультивации хвостохранилища Кошкар-Ата" I этап, 4279 га
продолжение работ по рекультивации хвостохранилища, площадь территории будет определена на этапе разработки проекта рекультивации и ПСД
продолжение работ по рекультивации хвостохранилища, площадь территории будет определена на этапе разработки проекта рекультивации и ПСД
9.4
Территории с уровнем шума свыше 65 Дб
-//-
в пределах автомагистралей
в пределах автомагистралей
в пределах автомагистралей
9.5
Территории, неблагополучные в экологическом отношении (территории, загрязненные химическими и биологическими веществами, вредными микроорганизмами свыше предельно допустимых концентраций, радиоактивными веществами, в количествах свыше предельно допустимых уровней)
-//-
хвостохранилище Кошкар-ата, расположено на прилегающей к городу территории, площадь общая – 77км2
Площадь размещенных отходов-66км2
хвостохранилище Кошкар-ата, расположено на прилегающей к городу территории, площадь общая – 77км2, предусматривается постепенная рекультивация
хвостохранилище Кошкар-ата, расположено на прилегающей к городу территории, площадь общая – 77км2, предусматривается постепенная рекультивация
9.6
Население, проживающее в санитарно-защитных зонах
га, территории ИЖС
жилой массив Рауан – 6 га
село Омирзак – 12,6 га
жилой массив Приморский – 66,8 га
жилой массив Приозерный-2 – 11,6 га
0,9 га, 3 га, 2 га – в разных участках промзоны
Жилой массив Приморский – 52 га
52 га
9.7
Озеленение санитарно-защитных и водоохранных зон
-//-

Қошқар Ата қалдық қоймасының оңтүстік бөлігінде 8,2 га
қалдық қоймасының оңтүстік бөлігінің аумағын одан әрі көгалдандыру, санитариялық қағидаларға сәйкес қауіптілік сыныбына байланысты өнеркәсіптік кәсіпорындардың СҚА аумағын көгалдандыру (40-60 %)
қалдық қоймасының аумағын рекультивациялау және көгалдандыру, санитариялық қағидаларға сәйкес қауіптілік сыныбына байланысты өнеркәсіптік кәсіпорындардың СҚА аумағын көгалдандыру (40-60 %)
9.8
Топырақ пен жер қойнауын қорғау
-//-
жобада іс-шаралар, оның ішінде аумақтың санитариялық тазарту және Қошқар Ата қалдық қоймасын рекультивациялау, аумақты көгалдандыру көзделген
жобада іс-шаралар, оның ішінде аумақтың санитариялық тазарту және Қошқар Ата қалдық қоймасын рекультивациялау, аумақты көгалдандыру көзделген
9.9
Аумақтарды санитариялық тазарту
-//-
көзделген
көзделген
көзделген

8,2 га в южной части хвостохранилища Кошкар-ата
дальнейшее озеленение территории южной части хвостохранилища, озеленение территории СЗЗ промпредприятий в зависимости от класса опасности (40-60 %) согласно санитарным правилам
рекультивация и озеленение территории хвостохранилища, озеленение территории СЗЗ промпредприятий в зависимости от класса опасности (40-60 %) согласно санитарным правилам
9.8
Защита почв и недр
-//-
проектом предусмотрены мероприятия, в т.ч. санитарная очистка территории и рекультивация хвостохранилища Кошкар-ата, озеленение территории
проектом предусмотрены мероприятия, в т.ч. санитарная очистка территории и рекультивация хвостохранилища Кошкар-ата, озеленение территории
9.9
Санитарная очистка территорий
-//-
предусмотрено
предусмотрено
предусмотрено

9.9.7
соның ішінде бейберекет
-//-
-
-
9.10
Табиғатты қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану жөніндегі өзге де іс-шаралар
тиісті бірліктер
аумақты абаттандыру және көгалдандыру, жол салу және жол жабынын жетілдіру, инженерлік желілер мен құрылысжайлар салу, әлеуметтік қамсыздандыру және рекреация объектілерін салу, ЖЭК пайдалануды ынталандыру және т.б.
аумақты абаттандыру және көгалдандыру, жол салу және жол жабынын жетілдіру, инженерлік желілер мен құрылысжайлар салу, әлеуметтік қамсыздандыру және рекреация объектілерін салу, ЖЭК пайдалануды ынталандыру және т.б.
10
Жобалық шешімдерді іске асырудың I кезеңі бойынша инвестициялардың болжамды көлемі
млн теңге

9.9.7
в том числе стихийных
-//-
-
-
9.10
Иные мероприятия по охране природы и рациональному природопользованию
соответствующие единицы
благоустройство и озеленение территории, строительство дорог и усовершенствование дорожного покрытия, строительство инженерных сетей и сооружений, строительство объектов социального обеспечения и рекреации, стимулирование использования ВИЭ и другие
благоустройство и озеленение территории, строительство дорог и усовершенствование дорожного покрытия, строительство инженерных сетей и сооружений, строительство объектов социального обеспечения и рекреации, стимулирование использования ВИЭ и другие
10
Ориентировочный объем инвестиций по I этапу реализации проектных решений
млн. тенге

2668894,73
-
* Ұсынымдық сипаттағы көрсеткіштер
Ескертпелер
1. Қаланың, кенттің және ауылдық елді мекеннің бас жоспарының техникалық-экономикалық көрсеткіштері мынадай кезеңдерге келтіріледі:
- жаңа бас жоспардың бастапқы жылы;
- бірінші кезең;
- есепті кезең.
2. Коммуналдық-тұрмыстық және өндірістік мұқтаждыққа электр энергиясына, жылу энергиясына, суға, газға сұраныс бойынша және сарқынды суларды ағызу көлемі бойынша көрсеткіштер тиісті облыстық және аудандық қызметтердің деректері бойынша қабылданады.
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның талаптарына сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау.
Маңғыстау облысы
Ақтау қаласының
бас жоспарына (негізгі
ережелерді қоса алғанда)
қосымша

2668894,73
-
* Показатели рекомендательного характера
Примечания
1. Технико-экономические показатели генерального плана города, поселка и сельского населенного пункта приводятся на следующие этапы:
– исходный год нового генерального плана;
– первый этап;
– расчетный этап.
2. Показатели по потребности в электроэнергии, тепловой энергии, воде, газе на коммунально-бытовые и производственные нужды и по объему сброса сточных вод принимаются по данным соответствующих областных и районных служб.
3. Оценка воздействия на окружающую среду в соответствии с требованиями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
______________________________
Приложение
к Генеральному плану города Актау
Мангистауской области
(включая основные положения)