Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмектің мөлшерін, көздерін, түрлерін және оны беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 наурыздағы № 320 Қаулысы.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 25-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмек беру қағидалары бекітілсін;
2) Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмек беру мөлшері, көздері мен түрлері.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін, осы қаулымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмек беру қағидаларының 5-тармағының 7) тармақшасын, осы қаулымен бекітілген әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмек беру мөлшері, көздері және түрлерінің 1-тармағының үшінші абзацын қоспағанда, осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 26.10.2018 № 686 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 12 наурыздағы
№ 320 қаулысымен
бекітілген
Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмек беру қағидалары
1. Осы Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмек беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 25-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және білім беру ұйымдарында білім алу кезеңінде азаматтарға әлеуметтік көмек беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.07.2023 № 534 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мемлекет білім алу кезеңінде:
1) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға;

Об утверждении размеров, источников, видов и Правил предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2012 года № 320.
В соответствии с подпунктом 25-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь;
2) Размеры, источники и виды предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно ию к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 7) пункта 5 Правил предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь, утвержденных настоящим постановлением, абзаца третьего пункта 1 размеров, источников и видов предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь, утвержденных настоящим постановлением, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2018 № 686 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2012 года № 320
Правила предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь
1. Настоящие Правила предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 25-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок предоставления социальной помощи гражданам в период получения образования в организациях образования.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 01.07.2023 № 534 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государство в период получения образования полностью обеспечивает расходы на социальную помощь:
1) детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей;

2) интернаттық ұйымдарда тәрбиеленіп және (немесе) оқып жүрген даму мүмкіндіктері шектеулі балаларға, мүгедектігі бар адамдарға және бала кезінен мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға;
3) кәмелетке толмағандарды бейімдеу және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарындағы балаларға әлеуметтік көмекке арналған шығыстарды толық қамтамасыз етеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2022 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.07.2023 № 534 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Толық мемлекеттік қамтамасыз ету білім беру ұйымының интернатында тұратын орын, жұмсақ мүкәммал, жабдықтар мен киім-кешек, тамақ, оқулықтар мен медициналық көмек беруді қамтиды.
4. Даму мүмкіндігі шектеулі балаларды, мүгедектігі бар адамдарды және бала кезінен мүгедектігі бар адамдарды, мүгедектігі бар балаларды, көп балалы отбасылардан шыққан балаларды, атаулы әлеуметтік көмек алатын отбасылардан шыққан балаларды және қорғаншылықтағы (қамқоршылықтағы), патронаттық тәрбиедегі және баланы қабылдайтын отбасыдағы, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар мен интернаттық ұйымдарда тәрбиеленіп жатқан балаларды және кәмелетке толмағандарды бейімдеу және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарындағы балаларды тамақтандыру, киіммен, аяқ киіммен және жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормалары мөлшерге, көздерге және түрлерге 4 және 8-қосымшаларға сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.07.2023 № 534 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Мемлекет білім алу кезеңінде:
1) жетім балаларға және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың, сондай-ақ кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтарының;
2) бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдардың, бала кезінен мүгедектігі бар адамдардың, мүгедектігі бар балалардың;
3) көп балалы отбасылардан шыққан балалардың;
4) атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан шыққан балалардың, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы орташа табысы ең төмен күнкөріс деңгейінен төмен отбасылардан шыққан балалардың;

2) детям с ограниченными возможностями в развитии, лицам с инвалидностью и лицам с инвалидностью с детства, детям с инвалидностью, воспитывающимся и (или) обучающимся в интернатных организациях;
3) детям, находящимся в центрах адаптации несовершеннолетних и поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах.
Сноска. Пункт 2 – в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2022 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.07.2023 № 534 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Полное государственное обеспечение включает предоставление места проживания в интернате организации образования, мягкого инвентаря, оборудования и обмундирования, питания, учебников и медицинской помощи.
4. Нормы питания, обеспечения одеждой, обувью и мягким инвентарем детей с ограниченными возможностями в развитии, лиц с инвалидностью и лиц с инвалидностью с детства, детей с инвалидностью, детей из многодетных семей, детей из семей, получающих адресную социальную помощь, и детей, находящихся под опекой (попечительством), на патронатном воспитании и в приемной семье, воспитывающихся в организациях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и интернатных организациях, и детей, находящихся в центрах адаптации несовершеннолетних и поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, устанавливаются согласно приложениям 4 и 8 к размерам, источникам и видам.
Сноска. Пункт 4 – в редакции постановления Правительства РК от 01.07.2023 № 534 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Государство частично компенсирует расходы в период получения образования:
1) детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, а также гражданам Республики Казахстан из числа молодежи, потерявшим или оставшимся без попечения родителей до совершеннолетия;
2) лицам с инвалидностью первой или второй группы, лицам с инвалидностью с детства, детям с инвалидностью;
3) детям из многодетных семей;
4) детям из семей, имеющих право на получение адресной социальной помощи, а также детям из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума;

5) жалпы және санаторийлік үлгідегі мектеп-интернаттарда, мектеп жанындағы интернаттарда тұратын балалардың;
6) дарынды балаларға арналған мамандандырылған интернаттық білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және оқитын балалардың;
7) интернаттық ұйымдардың тәрбиеленушілерінің;
8) денсаулық жағдайына байланысты бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша үйде немесе стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін, сондай-ақ қалпына келтіру емін жасайтын және медициналық оңалтуды жүзеге асыратын ұйымдарда ұзақ уақыт оқып жүрген балалардың;
9) "Қазақ ұлттық қыздар педагогикалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамында білім беру гранты бойынша оқып жүрген студенттердің;
10) білікті жұмысшы кадрларды даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқып жүрген студенттердің;
11) Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалатын өзге санаттағы азаматтардың шығыстарын ішінара өтейді.
Осы Қағидалардың 5-тармағының 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген санаттағы азаматтарға мемлекет тамақтандыру құнының 80 пайызы мөлшерінде тамақтандыру шығыстарын өтейді (20 пайызы ата-аналардың төлемі есебінен жабылады).
Осы Қағидалардың 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген санаттағы азаматтар техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқыған кезеңде олардың жатақханада тұру шығыстарын мемлекет жылына 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша белгіленген жиырма тоғыз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде өтейді.
Осы Қағидалардың 5-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көрсетілген адамдар санатына жататын осы Қағидалардың 5-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көрсетілген адамдарға олардың мектепке дейінгі ұйымға бару кезеңінде мемлекет тамақтану шығыстарын жергілікті бюджеттер есебінен 100 пайыз мөлшерінде өтейді.
Осы Қағидалардың 5-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген және қорғаншылықтағы (қамқоршылықтағы), патронаттық тәрбиедегі, баланы қабылдайтын отбасылардағы адамдар техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру ұйымдарында оқыған кезеңде олардың жетім балаларға арналған күндізгі рацион құнының 40 пайызы мөлшерінде республикалық немесе жергілікті бюджеттер есебінен тегін ыстық тамаққа құқығы бар.
Осы Қағидалардың 5-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген адамдарға мемлекет тамақтану құнының 100 пайызы мөлшерінде ыстық тамаққа кететін шығыстарды өтейді.

5) детям, проживающим в школах-интернатах общего и санаторного типов, интернатах при школах;
6) детям, воспитывающимся и обучающимся в специализированных интернатных организациях образования для одаренных детей;
7) воспитанникам интернатных организаций;
8) детям, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени обучаются по общеобразовательным учебным программам начального, основного среднего, общего среднего образования на дому или в организациях, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях, а также восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию;
9) студентам, обучающимся по образовательному гранту в некоммерческом акционерном обществе "Казахский национальный женский педагогический университет";
10) студентам, обучающимся по образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров;
11) иным категориям граждан, определяемым законами Республики Казахстан.
Категориям граждан, указанным в подпунктах 5), 6) и 7) пункта 5 настоящих Правил, государство компенсирует расходы за питание в размере 80 процентов от стоимости питания (20 процентов покрываются за счет родительской платы).
Категориям граждан, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 5 настоящих Правил, государство в период обучения в организациях технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования компенсирует расходы за проживание в общежитиях в размере, не превышающем двадцать девять месячных расчетных показателей, установленных по состоянию на 1 января 2023 года, в год.
Лицам, указанным в подпункте 3) части первой пункта 5 настоящих Правил, подпадающим под категорию лиц, указанных в подпункте 4) части первой пункта 5 настоящих Правил, в период посещения ими дошкольной организации государство компенсирует расходы за питание в размере 100 процентов за счет местных бюджетов.
Лица, указанные в подпунктах 3) и 4) пункта 5 настоящих Правил и находящиеся под опекой (попечительством), на патронатном воспитании и в приемной семье, в период обучения в организациях технического и профессионального, послесреднего, высшего образования имеют право на бесплатное горячее питание из расчета 40 процентов стоимости дневного рациона для детей-сирот за счет республиканского или местных бюджетов.
Лицам, указанным в подпункте 9) пункта 5 настоящих Правил, государство компенсирует расходы на горячее питание в размере 100 процентов от стоимости питания.

Осы Қағидалардың 5-тармағының 10) тармақшасында көрсетілген адамдарға мемлекет ыстық тамаққа кететін шығыстарды жергілікті бюджеттер есебінен жетім балаларға арналған күндізгі рацион құнының 40 пайызы есебінен өтейді.
Тамақтану шығыстары жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша толықтай жергілікті бюджеттер есебінен жабылуы мүмкін.
Орта білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылар және жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар осы қаулымен бекітілген әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмек берудің мөлшеріне, көздеріне және түрлеріне сәйкес мектепте бір рет тамақтандырумен қамтамасыз етіледі.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жіберген, шет елдердің техникалық және кәсіптік, жоғары білім беру ұйымдарында оқып жүрген жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға әлеуметтік көмекті осы мемлекеттік органдар көрсетеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.08.2023 № 689 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 09.07.2025 № 523 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
6. Білім алу кезеңінде әлеуметтік көмекті білім беру ұйымдары немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толған балалардың, ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің растайтын құжаттар қоса берілген, еркін нысандағы жазбаша өтінішімен жүзеге асырады:
1) көп балалы отбасылардан шыққан балалар үшін – туу туралы куәліктің көшірмесі;
2) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, отбасыларда тәрбиеленетін балалар үшін – қорғаншылықты (қамқоршылықты) бекіту туралы анықтаманың көшірмесі;
3) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, отбасыларда тәрбиеленетін балалар үшін – баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге немесе баланы қабылдайтын отбасына беру туралы шарттың көшірмелері;
4) мүгедектігі бар адамдарға және бала кезінен мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға – мүгедектігі туралы анықтама немесе даму мүмкіндіктері шектеулі балалар үшін – психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысының көшірмесі;
5) атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан шыққан балалар үшін – өтініш берушінің (отбасының) жергілікті атқарушы органдар ұсынатын мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті алушыларға жататынын растайтын анықтама;

Лицам, указанным в подпункте 10) пункта 5 настоящих Правил, государство компенсирует расходы на горячее питание из расчета 40 процентов стоимости дневного рациона для детей-сирот за счет местных бюджетов.
Расходы за питание могут полностью покрываться за счет местных бюджетов по решению местных исполнительных органов.
Обучающиеся организаций среднего образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, обеспечиваются одноразовым школьным питанием согласно размерам, источникам и видам предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь, утвержденным настоящим постановлением.
Социальная помощь детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, которые обучаются в организациях образования технического и профессионального, высшего образования зарубежных стран, направленным государственными органами Республики Казахстан, оказывается данными государственными органами.
Сноска. Пункт 5 – в редакции постановления Правительства РК от 16.08.2023 № 689 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 09.07.2025 № 523 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Социальная помощь в период получения образования осуществляется организациями образования или государственными органами Республики Казахстан с письменного заявления в произвольной форме детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, достигших совершеннолетия, родителей или иных законных представителей с приложением подтверждающих документов:
1) копии свидетельства о рождении – для детей из многодетных семей;
2) копии справки об утверждении опеки (попечительства) – для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, воспитывающихся в семьях;
3) копии договора о передаче ребенка (детей) на патронатное воспитание или в приемную семью – для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, воспитывающихся в семьях;
4) справки об инвалидности – лицам с инвалидностью и лицам с инвалидностью с детства, детям с инвалидностью или копии заключения психолого-медико-педагогической консультации – для детей с ограниченными возможностями в развитии;
5) справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к получателям государственной адресной социальной помощи, предоставляемой местными исполнительными органами, – для детей из семей, имеющих право на получение адресной социальной помощи;

6) жан басына шаққандағы орташа табысы кедейлік шегінен аспайтын, мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасылардан шыққан балалар үшін – алынған табыстар туралы мәліметтер (жұмыс істейтін ата-аналарының немесе оларды алмастыратын адамдардың жалақысы, кәсіпкерлік қызметтен және басқа қызмет түрлерінен түсетін табыстар, балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент түріндегі табыс);
7) осы Қағидалардың 5-тармағының 10) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін – оқу орнына қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесі.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы табыстар сомасын жыл басынан бастап әлеуметтік көмек көрсетуге қаражат тағайындау үшін өтініш берген сәтке дейінгі барлық айларға (өтініш берген айды қоса алғанда) және отбасы мүшелерінің санына бөлу жолымен айқындалады.
Жан басына шаққандағы орташа табысты есептеу кезінде отбасының құрамында ата-аналары (өзге заңды өкiлдерi) және олардың асырауындағы 18 жасқа толмаған балалар ескеріледі.
Атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы орташа табысы кедейлік шегінен аспайтын отбасылардан шыққан балалар үшін білім алу кезеңінде әлеуметтік көмек алу құқығы жыл сайын осы Қағидалардың 6-тармағының 4) және 5) тармақшаларына сәйкес білім беру ұйымына құжаттарды ұсыну арқылы расталуға тиіс.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2022 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.08.2023 № 689 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.07.2025 № 523 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
6-1. Осы Қағидалардың 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының жатақханаларына орналасқан кезде мынадай растайтын құжаттардың бірін ұсынады:
1) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар үшін – қорғаншылық (қамқоршылық) туралы анықтаманың көшірмесі;
2) ата-анасының қайтыс болғаны туралы куәліктердің көшірмелері не жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымнан анықтама;
3) бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар, бала кезінен мүгедектігі бар адамдар, мүгедектігі бар балалар үшін – мүгедектік туралы анықтама.

6) сведений о полученных доходах (заработная плата работающих родителей или их заменяющих, доходы от предпринимательской деятельности и других видов деятельности, доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев) – для детей из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход не превышает черту бедности;
7) копии приказа о зачислении в учебное заведение – для лиц, указанных в подпункте 10) пункта 5 настоящих Правил.
Среднедушевой доход семьи, не получающей государственную адресную социальную помощь, определяется путем деления суммы доходов на количество месяцев с начала года до момента обращения (включая месяц обращения) за назначением средств на оказание социальной помощи и на число членов семьи.
При исчислении среднедушевого дохода в составе семьи учитываются родители (иные законные представители) и находящиеся на их иждивении дети, не достигшие 18 лет.
Право на социальную помощь в период получения образования для детей из семей, имеющих право на получение адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход не превышает черту бедности, должно подтверждаться ежегодно представлением документов в организацию образования согласно подпунктам 4) и 5) пункта 6 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 6 – в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2022 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.08.2023 № 689 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.07.2025 № 523 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6-1. Лица, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 5 настоящих Правил, при заселении в общежития организаций технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования предоставляют один из следующих подтверждающих документов:
1) копию справки об опеке (попечительстве) – для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
2) копии свидетельств о смерти родителей либо справки из организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
3) справку об инвалидности – для лиц с инвалидностью первой или второй группы, лиц с инвалидностью с детства, детей с инвалидностью.

Ескерту. Қағидалар 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.08.2023 № 689 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Білім беру ұйымы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы қажетті құжаттармен бірге өтініш түскен күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде оларды қарайды және әлеуметтік көмек көрсету немесе одан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Ата-аналар немесе өзге де заңды өкілдер құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, білім беру ұйымдары немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2022 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Өтініш берушінің әлеуметтік көмекті заңсыз тағайындауға алып келетін жалған мәліметтер ұсынуы және әлеуметтік көмек алуға әсер ететін жағдаяттар туралы уақтылы хабарламауы азаматтарға әлеуметтік көмекті көрсетуден бас тарту болып табылады.
Бас тартылған жағдайда жазбаша түрде әлеуметтік көмек ұсынудан бас тарту себептері туралы дәлелді жауап беріледі.
9. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру ұйымының басшысы және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар қатарындағы білім алушыларға каникул кезеңінде білім беру ұйымдары мен мемлекеттік органдардың қаражаты есебінен олар тәрбиеленген ұйымдар мен отбасыларға жол жүруін, тәуліктік шығыстарды заңнамада белгіленген тәртіппен қаржыландыруды;
2) каникул кезеңінде ұйымдастырылған демалыс орындарына бармайтын жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар қатарынан білім алушыларға тамақтануға арналған тәуліктік норма құнының шегінде қолма-қол ақша бөлуді жүзеге асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2022 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға білім алу кезеңінде жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша қоғамдық көлікте жеңілдікпен жүру құқығы беріледі.
11. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымының басшысы мүмкіндігіне қарай:

Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.08.2023 № 689 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Организация образования или государственный орган Республики Казахстан в течение 10 календарных дней со дня поступления заявления с необходимыми документами рассматривают их и принимают решение о предоставлении социальной помощи или отказе.
В случае представления родителями или иными законными представителями неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, организации образования или государственные органы Республики Казахстан отказывают в приеме заявления.
Сноска. Пункт 7 – в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2022 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
8. Отказом гражданам в получении социальной помощи является представление заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение социальной помощи, и несвоевременном извещении получателем об обстоятельствах, влияющих на получение социальной помощи.
В случае отказа дается мотивированный ответ в письменном виде о причинах отказа в предоставлении социальной помощи.
9. Руководители организаций технического и профессионального, послесреднего, высшего образования и государственные органы Республики Казахстан осуществляют:
1) финансирование обучающимся из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в период каникул проезда, суточных расходов в установленном законодательством порядке за счет средств организаций образования и государственных органов в те организации и семьи, где они воспитывались;
2) выделение обучающимся из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, не выезжающим в места организованного отдыха в период каникул, наличных денег в пределах стоимости суточной нормы на питание.
Сноска. Пункт 9 – в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2022 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
10. Гражданам, которым оказывается социальная помощь, в период получения образования по решению местных представительных органов предоставляется право льготного проезда на общественном транспорте.
11. Руководитель организации технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, по возможности, за счет средств организаций образования предоставляет бесплатные путевки в лагеря труда, пансионаты и профилактории, дома отдыха, студенческие оздоровительные лагеря, а при наличии медицинских показаний – санатории соответствующего профиля:

1) жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға;
2) мүгедектігі бар адамдарға және бала кезінен мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға еңбек лагерьлеріне, пансионаттар мен профилакторийлерге, демалыс үйлеріне, студенттік сауықтыру лагерьлеріне, ал медициналық айғақтар болған кезде тиісті бейіндегі шипайжайларға білім беру ұйымының қаражаты есебінен тегін жолдамалар береді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Білім алу кезеңінде мемлекеттің толық қамтамасыз етуінде болатын жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың жол жүруіне байланысты шығыстар оқушының және студенттің жол жүру билеттерінің құны есебімен мемлекеттік білім беру ұйымдарының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. Қосымша білім беру ұйымдарында жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың білім алуы осы ұйымдардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
14. Білім алу кезеңінде әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтардың шығындарын білім беру саласындағы уәкілетті орган не бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшісі республикалық және жергілікті бюджеттерді қалыптастыру кезінде мемлекеттік білім беру ұйымдарының өтінімдері негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қарайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2022 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 12 наурыздағы
№ 320 қаулысымен
бекітілген
Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмек беру мөлшері, көздері және түрлері
1. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру ұйымдарында (түріне және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан) тәрбиеленетін және оқитын жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды тамақтандыру, киім-кешекпен, аяқ киіммен және жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормалары білім алу кезеңінде әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмек беру мөлшеріне, көздеріне және түрлеріне (бұдан әрі – мөлшерге, көздерге және түрлерге) 1, 2, 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес белгіленеді.
Шаруашылық мүкәммал, жеке гигиеналық заттар, ойыншықтар, көркем әдебиет сатып алуға, мәдени-бұқаралық іс-шараларға жұмсалатын шығыстар сомасы жабдықтар, мүкәммал сатып алуға және ғимараттар мен құрылысқа күрделі жөндеу жүргізуге арналған шығыстарды есепке алмағанда барлық тәрбиеленушілер мен білім алушыларды ұстау құнының кемінде үш пайызы мөлшерінде болады.
"Қазақ ұлттық қыздар педагогикалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамында білім беру гранты бойынша оқитын студенттер үшін тамақтану нормалары мөлшерге, көздерге және түрлерге 5-қосымшаға сәйкес белгіленеді.

1) детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей;
2) лицам с инвалидностью и лицам с инвалидностью с детства, детям с инвалидностью.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Расходы, связанные с проездом детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, находящихся в период обучения на полном государственном обеспечении, осуществляются за счет средств организаций образования из расчета стоимости ученического и студенческого проездных билетов.
13. В организациях дополнительного образования обучение детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, осуществляется за счет средств этих организаций.
14. Затраты граждан, которым оказывается социальная помощь, в период получения ими образования рассматриваются уполномоченным органом в области образования либо соответствующим администратором бюджетных программ на основании заявок государственных организаций образования при формировании республиканского и местных бюджетов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 – в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2022 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2012 года № 320
Размеры, источники и виды предоставления социальной помощи
гражданам, которым оказывается социальная помощь
1. Нормы питания, обеспечения одеждой, обувью и мягким инвентарем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, воспитывающихся и обучающихся в организациях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в государственных организациях технического и профессионального, послесреднего, высшего образования (независимо от типа и ведомственной подчиненности) устанавливаются согласно приложению 1, 2, 3, 4, 5 к размерам, источникам и видам предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь в период получения ими образования (далее – к размерам, источникам и видам).
Суммы расходов на приобретение хозяйственного инвентаря, предметов личной гигиены, игрушек, художественной литературы, на культурно-массовые мероприятия в размере не менее трех процентов от стоимости содержания всех воспитанников и обучающихся без учета расходов на приобретение оборудования, инвентаря и проведение капитального ремонта зданий и сооружений.
Нормы питания для студентов, обучающихся по образовательному гранту в некоммерческом акционерном обществе "Казахский национальный женский педагогический университет", устанавливаются согласно приложению 5 к размерам, источникам и видам.

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 13.06.2018 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 03.05.2019 № 241; 20.11.2019 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың ішінен білім алушыларға негізгі орта, жалпы орта, мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын аяқтағаннан кейін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарына (түріне және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан) түсу кезінде берілетін киім-кешек, аяқ киім нормасы мөлшерге, көздерге және түрлерге 6-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
Бұдан басқа, осы санаттағы білім алушылар үшін екі айлық есептік көрсеткіш сомасында біржолғы ақшалай жәрдемақы көзделген.
3. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың ішінен білім алушыларға негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын аяқтағаннан кейін (түріне және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан) берілетін киім-кешек, аяқ киім, жұмсақ мүкәммал, жабдықтар нормасы мөлшерге, көздерге және түрлерге 7-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
Бұдан басқа, осы санаттағы білім алушылар үшін төрт айлық есептік көрсеткіш сомасында біржолғы ақшалай жәрдемақы көзделген.
4. Даму мүмкіндігі шектеулі балаларды, мүгедектігі бар адамдарды және бала кезінен мүгедектігі бар адамдарды, мүгедектігі бар балаларды, көп балалы отбасылардан шыққан балаларды, интернаттық ұйымдарда тәрбиеленіп жатқан, атаулы әлеуметтік көмек алатын отбасылардан шыққан балаларды, кәмелеттік жасқа толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту орталықтарындағы балаларды тамақтандыру, киіммен, аяқ киіммен және жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормалары мөлшерге, көздерге және түрлерге 4 және 8-қосымшаларға сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Мемлекеттің толықтай және ішінара қамтамасыз етуіндегі жалпы және шипажайлық үлгідегі мектеп-интернаттарда тұратын балалар мен білім алушыларды тамақтандыру, жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормалары мөлшерге, көздерге және түрлерге 4 және 9-қосымшаларға сәйкес белгіленеді.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.06.2018 № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.05.2019 № 241; от 20.11.2019 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Нормы одежды, обуви, выдаваемых обучающимся из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей по окончании государственных организаций основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования при поступлении на учебу в организации технического и профессионального, послесреднего и высшего образования (независимо от типа и ведомственной подчиненности) устанавливаются согласно приложению 6 к размерам, источникам и видам.
Кроме того, для данной категории обучающихся предусмотрено единовременное денежное пособие в сумме двух месячных расчетных показателей.
3. Нормы одежды, обуви, мягкого инвентаря, оборудования, выдаваемых обучающимся из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, по окончании организаций основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования (независимо от типа и ведомственной подчиненности) устанавливаются согласно приложению 7 к размерам, источникам и видам.
Кроме того, для данной категории обучающихся предусмотрено единовременное денежное пособие в сумме четырех месячных расчетных показателей.
4. Нормы питания, обеспечения одеждой, обувью и мягким инвентарем детей с ограниченными возможностями в развитии, лиц с инвалидностью и лиц с инвалидностью с детства, детей с инвалидностью, детей из многодетных семей, детей из семей, получающих адресную социальную помощь, воспитывающихся в интернатных организациях, детей, находящихся в центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних, устанавливаются согласно приложениям 4 и 8 к размерам, источникам и видам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Нормы питания, обеспечения мягким инвентарем детей, проживающих и обучающихся в школах-интернатах общего и санаторного типа, интернатах при школах, находящихся на полном и частичном государственном обеспечении, устанавливаются согласно приложениям 4 и 9 к размерам, источникам и видам.

6. Мемлекеттің толықтай және ішінара қамтамасыз етуіндегі дарынды балаларға арналған мамандандырылған интернаттық білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыру, киіммен, аяқ киіммен және жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормалары мөлшерге, көздерге және түрлерге 9 және 10-қосымшаларға, ал республикалық әскери мектеп-интернаттары үшін - 9, 13 және 14-қосымшаларға сәйкес белгіленеді.
7. Сәбилер үйіндегі балаларды тамақтандыру, киіммен, аяқ киіммен және жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормалары мөлшерге, көздерге және түрлерге 11 және 12-қосымшаларға сәйкес белгіленеді.

6. Нормы питания, обеспечения одеждой, обувью и мягким инвентарем детей, воспитывающихся и обучающихся в специализированных интернатных организациях образования для одаренных детей, находящихся на полном и частичном государственном обеспечении, устанавливаются согласно приложениям 9 и 10, для республиканских военных школ-интернатов - согласно приложениям 9, 13 и 14 к размерам, источникам и видам.
7. Нормы питания, обеспечения одеждой, обувью и мягким инвентарем детей, находящихся в домах ребенка устанавливаются согласно приложению 11 и 12 к размерам, источникам и видам.

7-1. Орта білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушыларын және жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды мектепте тамақтандыру нормалары әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмек беру мөлшеріне, көздеріне, түрлеріне 15-қосымшаға сәйкес белгіленеді.

7-1. Нормы одноразового школьного питания обучающихся организаций среднего образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, устанавливаются согласно приложению 15 к размерам, источникам и видам предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь.

2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жіберген, шет елдердің техникалық және кәсіптік, жоғары оқу білім беру ұйымдарында оқитын жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға киім, аяқ киім, жұмсақ мүкәммал мен жабдық сатып алуға арналған шығыстардың ақшалай нормасы бір білім алушыға киім, аяқ киім, жұмсақ мүкәммал мен жабдық құнының 100 пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Әлеуметтік көмек көрсетілетін
азаматтарға әлеуметтік көмек
беру мөлшеріне, көздеріне
және түрлеріне
3-қосымша
Балалар бөбекжайында, балабақшаларда және мектепке дейінгі санаторий ұйымдарында тәрбиеленетін балаларды тамақтандыру нормалары (бір балаға күніне граммен)

2. Денежная норма расходов на приобретение одежды, обуви, мягкого инвентаря и оборудования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, обучающихся в организациях образования технического и профессионального, высшего образования зарубежных стран, направленных государственными органами Республики Казахстан, устанавливается в размере 100 процентов от стоимости одежды, обуви, мягкого инвентаря и оборудования на одного обучающегося.
Приложение 3
к размерам, источникам и видам
предоставления социальной
помощи гражданам, которым
оказывается социальная помощь
Нормы питания детей, воспитывающихся в детских яслях, детских садах и санаторных дошкольных организациях (граммов в день на одного ребенка)

1) жазғы сауықтыру кезеңінде (90 күнге дейін), жексенбі, мереке күндері, каникул күндері тамақтандыруға жұмсалатын шығыстар нормасы 10 пайызға көбейтіледі;
2) жекелеген тамақ өнімдерін ауыстыруды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін өнімдерді ауыстыру кестесіне сәйкес жүргізуге рұқсат етіледі;
3) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың арасынан жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың және интернат ұйымдарының тәрбиеленушілерін техникалық және кәсіптік, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына оқуға түсу үшін жіберген кезде оларға интернат ұйымдарын ұстауға бөлінетін қаражат есебінен жолда болу уақытына қызметтік іссапар нормалары бойынша жол жүру мен тәуліктік шығыстар төленеді. Бұл ретте осы тәрбиеленушілер үшін белгіленген тамақтандыру шығыстары жүргізілмейді;

1)  в летний оздоровительный период (до 90 дней), воскресные, праздничные дни, дни каникул норма расходов на питание увеличивается на 10 процентов;
2)  замену отдельных продуктов питания разрешается производить в соответствии с таблицей замены продуктов, утверждаемой уполномоченным органом в области здравоохранения;
3) при направлении воспитанников организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и интернатных организаций из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, для поступления в организации образования технического и профессионального, высшего и послевузовского образования им оплачиваются за счет средств, выделяемых на содержание интернатных организаций, проезд и суточные расходы по нормам служебных командировок за время пребывания в пути. При этом установленные расходы на питание для этих воспитанников не производятся;

4) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының және барлық үлгідегі интернат ұйымдарының басшыларына жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар каникул күндері, жексенбі және мереке күндері туыстарында немесе жекелеген азаматтардың отбасыларында болған уақытта, сондай-ақ ауырған кезеңде оларға тамақтандыру нормаларына сәйкес азық-түлік немесе тамақтану құны шегінде қолма-қол ақша беруге рұқсат етіледі;

4) разрешается руководителям организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, интернатных организаций всех видов выдавать детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, на время пребывания их в семьях родственников или отдельных граждан в дни каникул, воскресные и праздничные дни, а также в период болезни продукты в соответствии с нормами питания или наличные деньги в пределах стоимости питания;

5) интернат ұйымдарында оқитын (онда тұрмай) білім алушылардың тамақтануы шығыстарының ақшалай нормасы күніне бір білім алушыға арналған тамақтану құнының 75 пайызы мөлшерінде белгіленеді;
6) музыкалық немесе көркемөнер колледжінің бір білім алушысын тамақтандыру нормалары мектеп жасындағы бір балаға арналған тамақтандыру нормаларына сәйкес келеді.
Әлеуметтік көмек көрсетілетін
азаматтарға әлеуметтік көмек
беру мөлшеріне, көздеріне
және түрлеріне
5-қосымша
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарында оқитын жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар қатарындағы білім алушылар мен студенттерді және "Қазақ ұлттық қыздар педагогикалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамында білім беру гранты бойынша оқитын студенттерді тамақтандыру нормалары

5) денежная норма расходов на питание обучающихся (без проживания) в интернатных организациях устанавливается в размере 75 процентов от стоимости питания на одного обучающегося в день;
6) нормы питания на одного обучающегося музыкального или художественного колледжа соответствуют нормам питания на одного ребенка школьного возраста.
Приложение 5
к размерам, источникам и видам
предоставления социальной
помощи гражданам, которым
оказывается социальная помощь
Нормы питания обучающихся и студентов из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в организациях технического и профессионального, послесреднего и высшего образования и студентов, обучающихся по образовательному гранту в некоммерческом акционерном обществе "Казахский национальный женский педагогический университет"

1. Жоғарыда аталған киім және аяқ киім тізбесімен жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, қорғаншылықтағы (қамқоршылықтағы), патронаттық тәрбиедегі және баланы қабылдайтын отбасыдағы балалар да қамтамасыз етіледі.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жіберген шет елдердің техникалық және кәсіптік, жоғары оқу білім беру ұйымдарына оқуға түсу кезінде жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың қалауы бойынша киімнің, аяқ киімнің, жұмсақ мүкәммал мен жабдықтың орнына ақшалай өтемақы беруге немесе оларды білім алушының жеке шотына киімді, аяқ киімді, жұмсақ мүкәммал мен жабдықты өз бетінше сатып алуға екінші деңгейдегі банкке аударуға рұқсат етіледі.

1. Вышеназванным перечнем одежды и обуви обеспечиваются в том числе дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, находящиеся под опекой (попечительством), на патронатном воспитании и в приемной семье.
2. По желанию детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, при поступлении на учебу в организации образования технического и профессионального, высшего образования зарубежных стран, направленных государственными органами Республики Казахстан, взамен одежды, обуви, мягкого инвентаря и оборудования разрешается выдавать денежную компенсацию или перечислять их на личный счет обучающегося в банке второго уровня на самостоятельное приобретение одежды, обуви, мягкого инвентаря и оборудования.