Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 мамырдағы № 571 Қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2016 № 215 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) 945-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2016 № 215 қаулысымен.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 25 мамырдағы
№ 571 қаулысымен
бекітілген
Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2016 № 215 қаулысымен.
Осы Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) 945-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау және жүзеге асыру тәртібін регламенттейді.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2024 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Правил осуществления социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 571.
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2016 № 215.
В соответствии с пунктом 4 статьи 945 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2016 № 215.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2011 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 мая 2011 года № 571
Правила осуществления социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2016 № 215.
Настоящие Правила осуществления социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 945 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть) и регламентируют порядок назначения и осуществления социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства.
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2024 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты "бір терезе" қағидаты бойынша ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек – банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өміріне немесе денсаулығына келтірілген зиян үшін жауапты деп танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне және бұрынғы қызметкердің қайтыс болуы салдарынан зардап шеккен адамдар (бұдан әрі – зардап шеккен адамдар) – Қазақстан Республикасының азаматтарына зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан (зардап шеккен адам 70 жасқа жеткен, бірақ заңды тұлға банкрот деп танылған күннен бастап 10 жыл (120 ай) өткеннен ерте емес) кейін жүзеге асырылатын ақшалай төлемдер;
3) ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек беру жөніндегі уәкілетті ұйым – банктер және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
4) ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті тағайындау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелері;
5) әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
6) істің электрондық макеті (бұдан әрі – ІЭМ) – Мемлекеттік корпорация қалыптастыратын ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті алушы ісінің электрондық макеті;
7) капиталдандыру кезеңі – капиталдандыру жүргізілген, сот не тарату комиссиясы бекіткен құжатта (сот актісі, кредиторлар тізілімі, анықтама-есеп) көрсетілген кезең;
8) капиталдандырылған төлемдер сомасы – зардап шеккен адамға ақшалай түрде төленген не борышкердің мүлкі есебінен заттай түрінде өтелген, сот актісінде (актілерінде), кредиторлар тізілімінде, анықтама-есепте көрсетілген сома;
9) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Мемлекеттік корпорацияның қалалық және аудандық бөлімшелері;

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) социальная помощь в виде ежемесячных выплат – денежные выплаты гражданам Республики Казахстан – бывшим работникам и лицам, понесшим ущерб в результате смерти бывшего работника (далее – пострадавшие лица) юридических лиц, ликвидированных вследствие банкротства и признанных ответственными за вред, причиненный жизни или здоровью работников, осуществляемые после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда (достижения пострадавшим лицом 70-летнего возраста, но не ранее чем по истечении 10 лет (120 месяцев) со дня признания юридического лица банкротом);
3) уполномоченная организация по выдаче социальной помощи в виде ежемесячных выплат - банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
4) уполномоченный орган по назначению социальной помощи в виде ежемесячных выплат (далее – уполномоченный орган) – территориальные подразделения Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
5) уполномоченный орган в сфере социальной защиты - государственный орган, осуществляющий регулирование в сфере социальной защиты населения;
6) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя социальной помощи в виде ежемесячных выплат, формируемый Государственной корпорацией;
7) период капитализации – период, указанный в документе, подтвержденном судом либо ликвидационной комиссией (судебный акт, реестр кредиторов, справка-расчет), на который произведена капитализация;
8) сумма капитализированных платежей – сумма, выплаченная пострадавшему лицу в денежном выражении, либо погашенная за счет имущества должника в натуральном виде, указанная в судебном акте (актах), реестре кредиторов, справке-расчете;
9) отделения Государственной корпорации - городские и районные отделения Государственной корпорации;

10) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары – Мемлекеттік корпорацияның облыстық, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы филиалдары;
11) Орталықтандырылған дерекқор (бұдан әрі – ОДҚ) – ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті алушылардың орталықтандырылған дерекқоры;
12) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 09.11.2020 № 745 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.03.2022 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 27.03.2024 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.05.2026 № 380 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2-тарау. Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындауға жүгіну тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті алуға құқығы бар адамдар тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындауға өтінішті және сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады.
3. Өтініш қабылданған кезде жеке басты куәландыратын құжат және тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгені туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның мамандары "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден (бұдан әрі – цифрлық жүйелер) алады.
Цифрлық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу бөлімінің анықтамасы;
2) ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек беру жөніндегі уәкілетті ұйымда ашылған банктік шоттың нөмірі немесе қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты туралы мәліметтер;
3) капиталдандыру кезеңі, зиянды өтеу жөніндегі капиталдандырылған төлемдердің сомасы туралы мәліметтерді қамтитын, капиталдандырылған сомаларды алуға құқықты растайтын сот актісі (актілері):
капиталдандырылған төлемдер сомаларын мемлекеттен алған кезде – зиянды өтеу есебіне капиталдандырылған төлемдерді төлеу жөніндегі жауапкершілікті мемлекетке жүктеу туралы заңды күшіне енген шешім (қаулы, ұйғарым);
капиталдандырылған төлемдер сомаларын таратылған заңды тұлғаның мүлкі есебінен алған кезде – материалдарында бірінші кезектегі әрбір кредитор бойынша толық жазба қамтылған конкурстық басқарушының қорытынды есебінің бекітіліп, конкурстық іс жүргізудің аяқталғаны туралы ұйғарым (шешім).
Капиталдандырылған сомаларды алуға құқықты соттың не капиталдандыру кезеңі, зиянды өтеу жөніндегі капиталдандырылған төлемдер сомасы туралы мәліметтерді қамтитын мемлекеттік архивтің архивтік құжатымен де растауға болады.
Зардап шеккен адамның мәртебесіне байланысты:
денсаулыққа нұқсан келтірілген зиянды өтеу кезінде – әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі туралы анықтама;

10) филиалы Государственной корпорации – областные, городов республиканского значения и столицы филиалы Государственной корпорации;
11) централизованная база данных (далее - ЦБД) - централизованная база данных получателей социальной помощи в виде ежемесячных выплат;
12) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 09.11.2020 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.03.2022 № 128 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 27.03.2024 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.05.2026 № 380 (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 2. Порядок обращения за назначением социальной помощи в виде ежемесячных выплат
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Лица, имеющие право на получение социальной помощи в виде ежемесячных выплат, представляют заявление на назначение социальной помощи в виде ежемесячных выплат по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты, и для идентификации – документ, удостоверяющий личность, в отделение Государственной корпорации по месту жительства.
3. При приеме заявления сведения о документе, удостоверяющем личность, и регистрации по постоянному месту жительства специалисты Государственной корпорации получают из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" (далее – цифровые системы).
При отсутствии сведений из цифровых систем к заявлению прилагаются следующие документы:
1) для жителей города Байконур – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконур;
2) сведения о номере банковского счета, открытого в уполномоченной организации по выдаче социальной помощи в виде ежемесячных выплат, или контрольном счете наличности учреждения уголовно-исполнительной системы;
3) судебный акт (акты), подтверждающий (подтверждающие) право на получение капитализированных сумм, содержащий (содержащие) сведения о периоде капитализации, сумме капитализированных платежей по возмещению вреда:
при получении сумм капитализированных платежей от государства – вступившее в законную силу решение (постановление, определение) о возложении ответственности по выплате капитализированных платежей в счет возмещения вреда на государство;
при получении сумм капитализированных платежей за счет имущества ликвидированного юридического лица – определение (решение) о завершении конкурсного производства с утверждением заключительного отчета конкурсного управляющего, в материалах которого содержится расшифровка по каждому кредитору первой очереди.
Право на получение капитализированных сумм также может подтверждаться архивным документом суда либо государственного архива, содержащим сведения о периоде капитализации, сумме капитализированных платежей по возмещению вреда.
В зависимости от статуса пострадавшего лица:
при возмещении вреда, причиненного повреждением здоровья, – справка о степени утраты профессиональной трудоспособности по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты;

жұмыскердің қайтыс болуы салдарынан зардап шеккен, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 940-бабының 3-тармағына сәйкес мүгедектік мерзіміне зиян өтелетін мүгедектігі бар адамға зиянды өтеу кезінде – өтініш берушіге мүгедектік белгілеу туралы мәліметтер "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған цифрлық жүйесінен (бұдан әрі – "МОДБ" АЦЖ) сұратылады.
"МОДБ" АЦЖ-да мәліметтер болмаған жағдайда өтінішке мүгедектік немесе кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі туралы анықтаманың көшірмесі қоса беріледі.
Сот актісінде не капиталдандырылған сомаларды алуға құқықты растайтын архивтік құжатта кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін немесе мүгедектікті белгілеу туралы мәліметтер болған жағдайда жеке анықтама ұсыну талап етілмейді.
Әрекетке қабілетсіз, әрекет қабілеті шектеулі немесе қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа мұқтаж адамдарға ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың заңды өкілдері береді.
Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек тағайындау үшін өтінішті үшінші тұлғалар Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша береді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 08.05.2026 № 380 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Өтініш беруші ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау үшін жүгінген кезде өтініш берушіде төлемді тағайындау немесе оны тағайындауға өтініш беру фактісінің болуын тексеру жүзеге асырылады.
Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіден ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелерінен алынған мәліметтерді тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес ұсынған тұпнұсқаларға сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
Әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйелерінен тиісті төлемді тағайындау фактісін растайтын мәліметтер алынған кезде, сондай-ақ өтініш беруші құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған немесе ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындауға құқығы болмаған жағдайда өтініш берушіге кідіртпестен әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.05.2026 № 380 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

при возмещении вреда лицам с инвалидностью, понесшим ущерб в результате смерти работника, которым в соответствии с пунктом 3 статьи 940 Гражданского кодекса Республики Казахстан вред возмещается на срок инвалидности, – сведения об установлении инвалидности заявителю запрашиваются из автоматизированной цифровой системы "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АЦС "ЦБДИ").
При отсутствии сведений из АЦС "ЦБДИ" к заявлению прилагается копия справки об инвалидности или степени утраты профессиональной трудоспособности.
В случае наличия сведений об установлении степени утраты профессиональной трудоспособности или инвалидности в судебном акте либо архивном документе, подтверждающем право на получение капитализированных сумм, представление отдельной справки не требуется.
Для назначения социальной помощи в виде ежемесячных выплат недееспособным, ограниченно дееспособным или нуждающимся в опеке или попечительстве лицам заявление и необходимые документы подаются их законными представителями.
Заявление для назначения социальной помощи в виде ежемесячных выплат третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2026 № 380 (вводится в действие с 12.07.2026).
4. При обращении заявителя за назначением социальной помощи в виде ежемесячных выплат осуществляется проверка на наличие у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение выплаты.
Специалист, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения социальной помощи в виде ежемесячных выплат, а также сведений, полученных из цифровых систем государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил.
При получении сведений из цифровых систем уполномоченного органа в сфере социальной защиты, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты, а также в случаях представления заявителем неполного пакета документов или отсутствия права на назначение социальной помощи в виде ежемесячных выплат, заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение социальной помощи в виде ежемесячных выплат по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2026 № 380 (вводится в действие с 12.07.2026).

5. Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау туралы өтініш Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша азаматтардың тағайындау туралы өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
6. Өтініш берушіден құжаттардың қабылданғаны туралы өтініш берушіге қолхат беріледі.
3-тарау. Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмектің мөлшерін есептей отырып, ІЭМ-ді және ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау жөніндегі шешімнің жобасын қалыптастырады.
Қалыптастырылған ІЭМ ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы уәкілетті органға жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, ІЭМ-ді ресімдеудің және ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті есептеудің дұрыстығын тексереді.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті есептеу әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
9. Уәкілетті орган келіп түскен ІЭМ-ді қарайды және төрт жұмыс күні ішінде әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Егер ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қосымша құжаттарды ІЭМ-ге қосып тіркеу қажеттігі анықталса, уәкілетті орган ІЭМ-ді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша хабарламамен қайтарады. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі хабарлама келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды жиырма бес жұмыс күні ішінде ұсыну қажеттігі туралы өтініш берушіні хабардар етеді. Жете рәсімдеу мерзімі отыз жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Егер отыз жұмыс күні ішінде талап етілген құжаттар ұсынылмаса, уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім шығарады.
Кейіннен барлық қажетті құжаттармен қайта жүгінген күн өтініш білдірген күн болып есептеледі.

5. Заявление о назначении социальной помощи в виде ежемесячных выплат в отделении Государственной корпорации регистрируется в электронном журнале регистрации заявлений граждан о назначении по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты.
6. Заявителю вручается расписка о принятии документов от заявителя.
Глава 3. Порядок назначения социальной помощи в виде ежемесячных выплат
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Отделение государственной корпорации в течение двух рабочих дней формирует ЭМД с расчетом размера социальной помощи в виде ежемесячных выплат и проект решения на назначение социальной помощи в виде ежемесячных выплат.
Сформированный ЭМД направляется в уполномоченный орган для принятия решения о назначении (отказе в назначении) социальной помощи в виде ежемесячных выплат через филиал Государственной корпорации.
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД и расчета социальной помощи в виде ежемесячных выплат.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8. Исчисление социальной помощи в виде ежемесячных выплат осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере социальной защиты.
9. Уполномоченный орган рассматривает поступивший ЭМД и принимает решение о назначении (отказе в назначении) социальной помощи в виде ежемесячных выплат в течение четырех рабочих дней по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты.
Если для принятия решения о назначении (отказе в назначении) социальной помощи в виде ежемесячных выплат выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов, уполномоченный орган возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации с уведомлением по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления уведомления ставит в известность заявителя о необходимости представления дополнительных документов в течение двадцати пяти рабочих дней. Срок дооформления не должен превышать тридцати рабочих дней.
Если в течение тридцати рабочих дней требуемые документы не представлены, уполномоченный орган выносит решение о назначении (отказе в назначении) социальной помощи в виде ежемесячных выплат по имеющимся документам.
В последующем датой обращения считается день повторной подачи заявления со всеми необходимыми документами.

Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылданған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша хабарламалар журналына тіркей отырып, оны өзі жүгінген кезде өтініш берушіге береді және өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабар жіберу арқылы өтініш берушіні хабардар етеді. Sms-хабарлар әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
11. Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмектің мөлшерлерін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен жыл сайын арттырады және әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған электрондық шешім жобасы түрінде қалыптастырады.
12. Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні өзгерген кезде ОДҚ-да автоматты режимде өзгерістер жүргізіледі.
13. Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті алуға құқығы бар тұлға ісінің әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қағаз түріндегі нұсқасын қалыптастыру үшін Мемлекеттік корпорацияның маманы ІЭМ-ді басып шығарады.
4-тарау. Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу тәртiбi
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен келген адамдар ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті алушының қағаз түріндегі ісіне сұрау салу үшін әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне өтініш береді. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті алушының қағаз түріндегі ісіне сұрау салуды өтініш берушінің бұрынғы тұрған жері бойынша жүзеге асырады.
15. Егер заңдарда және халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, басқа елдерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген, бұрын Қазақстан Республикасында ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек тағайындалған адамдар әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінішті және осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады.

Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
10. При принятии решения о назначении (отказе в назначении) социальной помощи в виде ежемесячных выплат отделение Государственной корпорации вручает заявителю при личном обращении уведомление о назначении (отказе в назначении) по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты, с регистрацией его в журнале уведомлений по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты, и информирует заявителя посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя. Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты.
11. Размеры социальной помощи в виде ежемесячных выплат ежегодно повышаются уполномоченным органом в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, и оформляются в виде электронного проекта решения, подготовленного отделением Государственной корпорации по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты.
12. При изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя в автоматическом режиме производятся изменения в ЦБД.
13. ЭМД распечатывается специалистом Государственной корпорации для формирования бумажного варианта дела лица, имеющего право на получение социальной помощи в виде ежемесячных выплат, по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты.
Глава 4. Порядок назначения и выплаты социальной помощи в виде ежемесячных выплат при перемене местожительства
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
14. Лица, прибывшие из других регионов Республики Казахстан, представляют заявление в отделение Государственной корпорации на запрос бумажного дела получателя социальной помощи в виде ежемесячных выплат по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты. Отделением Государственной корпорации осуществляется запрос бумажного дела получателя социальной помощи в виде ежемесячных выплат по прежнему местожительству заявителя.
15. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан из других стран, которым ранее назначалась социальная помощь в виде ежемесячных выплат в Республике Казахстан, представляют заявление по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты, и документы, предусмотренные пунктом 3 настоящих Правил, если иное не предусмотрено законами и международными договорами.

16. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген, бұрын Қазақстан Республикасында ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек тағайындалған адамдарға Қазақстан Республикасында бұрын тағайындалған ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткен кезінде белгіленген мөлшерде қалпына келтіріледі не оның қалауы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтініш берілген күннен бастап жаңа тағайындау рәсімі жүргізіледі.
Егер кеткен кезеңінде ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті арттыру жүргізілген болса, оның мөлшері осы арттыру ескеріле отырып белгіленеді.
17. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне кеткен ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті алушының қағаз түріндегі ісі Мемлекеттік корпорацияның басқа бөлімшелерінің сұрау салуы бойынша әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша анықтама-аттестатпен қоса жіберіледі.
18. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кетушілерге ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті төлеу ішкі істер органдарынан тіркеуден шығарылған айды қоса алғанда жүргізіледі.
5-тарау. Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Мемлекеттік корпорация уәкілетті органның ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау туралы шешімдерінің негізінде ай сайын төлемге бюджет қаражатының қажеттілігін қалыптастырады және әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органға төлем айының алдындағы айдың 25-күнiне қарай ұсынады.
20. Әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган тиісті кезеңге арналған төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары шегінде төлеуге қажетті бюджет қаражаты туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жібереді.
21. Әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне сәйкес төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында есепті кезеңге көзделген сомалар шегінде Мемлекеттік корпорацияға бюджет қаражатын аударуды жүзеге асырады.
22. Төлейтін айға қажеттілік қалыптастырылғаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес одан кейінгі айға қосылуға тиіс.
23. Мемлекеттік корпорация бюджет қаражатын алысымен төлеу кестесіне сәйкес ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті төлеуге төлем тапсырмаларын, сондай-ақ ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмектен ұстап қалуларды қалыптастырады.

16. Лицам, прибывшим на постоянное местожительство в Республику Казахстан, которым ранее назначалась социальная помощь в виде ежемесячных выплат в Республике Казахстан, возобновляется ранее назначенная в Республике Казахстан социальная помощь в виде ежемесячных выплат в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан, либо по его желанию проводится процедура нового назначения в соответствии с законодательством Республики Казахстан со дня обращения.
Если в период выезда было произведено повышение социальной помощи в виде ежемесячных выплат, ее размер устанавливается с учетом этих повышений.
17. Бумажное дело получателя социальной помощи в виде ежемесячных выплат, выехавшего в другие регионы Республики Казахстан, высылается по запросу других отделений Государственной корпорации с приложением справки-аттестата по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты.
18. Выплата социальной помощи в виде ежемесячных выплат выезжающим за пределы Республики Казахстан на постоянное местожительство производится по месяц снятия с регистрации в органах внутренних дел.
Глава 5. Порядок осуществления выплаты социальной помощи в виде ежемесячных выплат
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
19. На основании решений уполномоченного органа о назначении социальной помощи в виде ежемесячных выплат Государственная корпорация ежемесячно формирует потребность в бюджетных средствах на выплату и представляет ее к 25 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в уполномоченный орган в сфере социальной защиты.
20. Уполномоченный орган в сфере социальной защиты направляет в Министерство финансов Республики Казахстан сведения о бюджетных средствах, необходимых для выплаты, в пределах сводного плана финансирования по платежам на соответствующий период.
21. Уполномоченный орган в сфере социальной защиты согласно потребности бюджетных средств на выплату осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам на отчетный период.
22. Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в последующий за ним месяц в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
23. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату социальной помощи в виде ежемесячных выплат, а также удержаний из социальной помощи в виде ежемесячных выплат.

24. Мемлекеттік корпорация ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті төлеуді:
1) ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шоттарына есептеу;
2) "Қазпошта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы алушылардың үйлеріне жеткізіп беру арқылы жүргізеді.
Алушының банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушылар (қамқоршылар) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен қоса осы өзгерістер туралы өтініш береді.
25. Алушыларға ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті төлеу бойынша өзара іс-қимыл жасау Мемлекеттік корпорация, банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттарда регламенттеледі.
26. Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті төлеумен байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
27. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша уәкiлеттi орган шешімінің негізінде:
1) ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті беру жөнiндегi уәкiлеттi ұйым ұсынатын алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы;
2) іздестірудегі адамдардың хабар-ошарсыз кету фактісінің, оның ішінде цифрлық жүйелерден анықталғаны туралы;
3) ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті алушылардың Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерге тұрақты тұруға кету фактісінің, оның ішінде цифрлық жүйелерден анықталғаны туралы мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті төлеуді тоқтата тұрады.
Көрсетілген фактілер жойылған жағдайда ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек осы Қағидалардың 29-тармағында көзделген тәртіппен қайта басталады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 08.05.2026 № 380 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша уәкiлеттi орган шешімінің негізінде:
1) ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті алушының қайтыс болғаны туралы, оның ішінде цифрлық жүйелерден алынатын мәліметтер;
2) ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті алушының ішкі істер органдарындағы тіркеуден шығарылғанын растайтын құжатты бере отырып, ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті төлеуді тоқтату туралы өтініші келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті төлеуді тоқтатады.

24. Выплата социальной помощи в виде ежемесячных выплат производится Государственной корпорацией путем:
1) зачисления на банковские счета в уполномоченной организации по выдаче социальной помощи в виде ежемесячных выплат;
2) доставки на дом получателям через отделения акционерного общества "Казпочта".
В случае изменения номера банковского счета получателя, способа выплаты, местожительства получателя (опекуна), в отделение Государственной корпорации получателями (опекунами) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
25. Взаимодействие по выплате социальной помощи в виде ежемесячных выплат получателям регламентировано договорами, заключенными между Государственной корпорацией, банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
26. Оплата банковских услуг, связанных с выплатой социальной помощи в виде ежемесячных выплат, осуществляется за счет бюджетных средств.
27. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты, приостанавливает выплату социальной помощи в виде ежемесячных выплат с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений:
1) об отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя, представляемых уполномоченной организацией по выдаче социальной помощи в виде ежемесячных выплат;
2) о выявлении факта без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, в том числе из цифровых систем;
3) о выявлении факта выезда получателей социальной помощи в виде ежемесячных выплат на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан, в том числе из цифровых систем.
В случае устранения указанных фактов социальная помощь в виде ежемесячных выплат возобновляется в порядке, предусмотренном пунктом 29 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2026 № 380 (вводится в действие с 12.07.2026).
28. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере социальной защиты, прекращает выплату социальной помощи в виде ежемесячных выплат с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления, в случаях представления:
1) сведений о смерти получателя социальной помощи в виде ежемесячных выплат, в том числе из цифровых систем;
2) заявления получателя социальной помощи в виде ежемесячных выплат о прекращении выплаты социальной помощи в виде ежемесячных выплат с представлением документа, подтверждающего снятие его с регистрации в органах внутренних дел.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.05.2026 № 380 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Төлемді қалпына келтіру үшін негіздеме болып табылатын мән-жайлар басталған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның электрондық шешім жобасымен қоса, жаңадан ұсынылған құжаттармен толықтырылған ІЭМ-ді дайындауы және оны уәкілетті органның бекітуі тоқтатыла тұрған күннен бастап не қалпына келтіруге құқық басталған күннен бастап жүргізіледі.
30. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің қызметкерлері күн сайын ОДҚ-да қайтыс болу, кету фактілері туралы, төлемді тоқтата тұру немесе алып тастау, төлемді қалпына келтіру, сондай-ақ алушылардың қайтыс болуына, кетуіне, төлемді тоқтата тұруға байланысты қажеттілік сомаларын азаю жағына қарай түзету жөніндегі негіздемені, іс-әрекетті белгілей отырып, ұстап қалу сомалары туралы жазбалар жасайды.
31. Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмектің артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару:
1) алушының өтiнiшi бойынша;
2) Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің хаты негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі төлемдерді республикалық бюджет кірісіне аудару үшін Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткені туралы, оның ішінде цифрлық жүйелерден алынған мәліметтерді) қоса бере отырып, ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек беру жөніндегі уәкілетті ұйымға хат ұсынады;
3) соттың шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.05.2026 № 380 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмектің сомалары қате аударылған жағдайларда Мемлекеттік корпорация ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек беру жөніндегі уәкілетті ұйымға Мемлекеттік корпорация мен ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек беру жөніндегі уәкілетті ұйым арасындағы шартта белгіленген нысан бойынша және тәсілмен төлем тапсырмасын кері қайтару немесе нұсқаудың орындалуын тоқтата тұру туралы ақпарат жолдайды.
Ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек беру жөніндегі уәкілетті ұйым қате аударым не кері қайтару немесе нұсқаудың орындалуын тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде Қазақстан Республикасының ақша төлемі мен аударымы туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен ақшаны Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не нұсқаудың орындалуын тоқтата тұрады.
33. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелеріне қатысы жоқ себептер бойынша алушыларға артық аударылған (төленген) ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек сомаларын есептен шығару үшін Мемлекеттік корпорация борышкердің қайда екенінің белгісіз болуына немесе мұрагерлердің болмауына байланысты сомаларды қайтарудың мүмкін еместігі туралы ұйғарым шығару үшін сот органдарына жүгінеді.
Мемлекеттік корпорация артық аударылған (төленген) сомаларды есептен шығаруды сот қаулыларының негізінде есептен шығару актісі бойынша жүргізеді.

Сноска. Пункт 28 - в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2026 № 380 (вводится в действие с 12.07.2026).
29. В случае наступления обстоятельств, являющихся основанием для возобновления выплаты, подготовка Государственной корпорацией ЭМД, дополненного вновь представленными документами с электронным проектом решения, и его утверждение уполномоченным органом производятся со дня приостановления либо наступления права на возобновление.
30. Работниками отделения Государственной корпорации ежедневно в ЦБД производятся записи о фактах смерти, выезда, суммах удержаний с отметкой основания, действия по приостановлению или снятию выплаты, возобновлению выплаты, а также корректировки сумм потребности в сторону уменьшения в связи со смертью, выездом получателей, приостановлением выплаты.
31. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной помощи в виде ежемесячных выплат осуществляется:
1) по заявлению получателя;
2) на основании письма отделения Государственной корпорации.
При этом отделение Государственной корпорации представляет в уполномоченную организацию по выдаче социальной помощи в виде ежемесячных выплат письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезде получателя за пределы Республики Казахстан, в том числе полученных из цифровых систем), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в доход республиканского бюджета;
3) по решению суда.
Сноска. Пункт 31 - в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2026 № 380 (вводится в действие с 12.07.2026).
32. В случаях ошибочного перечисления сумм социальной помощи в виде ежемесячных выплат, Государственная корпорация направляет в уполномоченную организацию по выдаче социальной помощи в виде ежемесячных выплат информацию об отзыве платежного поручения или приостановлении исполнения указания по форме и способом, установленным договором между Государственной корпорацией и уполномоченной организацией по выдаче социальной помощи в виде ежемесячных выплат.
На основании информации об ошибочном перечислении либо отзыве или приостановлении исполнения указания уполномоченная организация по выдаче социальной помощи в виде ежемесячных выплат осуществляет возврат денег в Государственную корпорацию либо приостанавливает исполнение указания в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о платежах и переводах денег.
33. Для списания сумм социальной помощи в виде ежемесячных выплат, излишне перечисленных (выплаченных) получателям по причинам, не зависящим от отделений Государственной корпорации, Государственная корпорация обращается в судебные органы для вынесения определения о невозможности возврата сумм в связи с неизвестностью местонахождения должника или отсутствием наследников.
Списание излишне перечисленных (выплаченных) сумм Государственной корпорацией производится по акту списания на основании судебных актов.

6-тарау. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерiнде ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу тәртiбi
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесiндегі ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті алуға құқығы бар адамға ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек өтiнiштің және қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегi Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiне қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің әкiмшiлiгi ұсынатын, осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттардың негiзiнде тағайындалады.
35. Егер адам қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесiне орналастырылған кезде ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті алушы болып табылса, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесi орналасқан жердегi Мемлекеттік корпорация төлемді қылмыстық-атқару жүйесі мекемесiнiң әкiмшiлiгi осы Қағидалардың 13 және 17-тармақтарына сәйкес ұсынған көрсетiлген адамның өтiнiшi негiзiнде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
36. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті алушының қағаз түріндегі ісін алғаннан кейін оны ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті аудару үшін қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының деректемелерін көрсете отырып есепке қояды.
7-тарау. Мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк мекемелерде ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті төлеу тәртiбi
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Қамқоршы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекке құқығы бар адамды іс-әрекетке қабілетсіз (іс-әрекеті шектеулі) деп тану туралы соттың шешімін не қорғаншылық органының шешімін және қамқоршылықты растайтын құжатты ұсынады.
Мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк мекеме орналасқан жердегi Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесi осы Қағидалардың 13 және 17-тармақтарына сәйкес ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті төлеудi жүзеге асырады.
Соттың шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз, іс-әрекет қабілеті шектеулі деп танылған және қорғаншылыққа мұқтаж, мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұратын адамдарға ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті төлеу мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде өтініш тіркелген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады және тіркелген айдың аяғына дейін төленеді.

Глава 6. Порядок назначения и выплаты социальной помощи в виде ежемесячных выплат в учреждениях уголовно-исполнительной системы
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
34. Лицу, имеющему право на получение социальной помощи в виде ежемесячных выплат, находящемуся в учреждении уголовно-исполнительной системы, социальная помощь в виде ежемесячных выплат назначается на основании заявления и документов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, представляемых администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы в отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы.
35. Если лицо на момент помещения в учреждение уголовно-исполнительной системы является получателем социальной помощи в виде ежемесячных выплат, Государственная корпорация по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы на основании заявления указанного лица, представленного администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы в соответствии с пунктами 13 и 17настоящих Правил, осуществляет выплату в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
36. Отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы после получения бумажного дела получателя социальной помощи в виде ежемесячных выплат ставит его на учет с указанием реквизитов контрольного счета наличности учреждения уголовно-исполнительной системы для перечисления социальной помощи в виде ежемесячных выплат.
Глава 7. Порядок выплаты социальной помощи в виде ежемесячных выплат в государственных медико-социальных учреждениях
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
37. Опекун представляет в отделение Государственной корпорации решение суда о признании лица, имеющего право на социальную помощь в виде ежемесячных выплат, недееспособным (ограниченно дееспособным) либо решение органа опеки и документ, подтверждающий опекунство.
Отделение Государственной корпорации по месту нахождения государственного медико-социального учреждения осуществляет выплату социальной помощи в виде ежемесячных выплат в соответствии с пунктами 13 и 17 настоящих Правил.
Лицам, признанным по решению суда недееспособными, ограниченно дееспособными и нуждающимися в опеке, проживающим в государственных медико-социальных учреждениях, выплата социальной помощи в виде ежемесячных выплат осуществляется с первого числа месяца, следующего за месяцем регистрации заявления и выплачивается до конца месяца регистрации в государственных медико-социальных учреждениях.

38. Іс-әрекетке қабілетсіз, іс-әрекет қабілеті шектеулі және қорғаншылыққа мұқтаж, медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұратын адамдарға ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек ай сайынғы әлеуметтік көмек түрінде әлеуметтік көмек беру жөніндегі уәкілетті ұйымда ашылатын олардың банк шоттарына аударылады.

38. Недееспособным, ограниченно дееспособным и нуждающимся в опеке лицам, проживающим в медико-социальных учреждениях, социальная помощь в виде ежемесячных выплат зачисляется на их банковские счета, открываемые в уполномоченной организации по выдаче социальной помощи в виде ежемесячных выплат.