Қайтыс болған немесе қаза тапқан судьялар мен судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 ақпандағы N 156 Қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 55-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қайтыс болған немесе қаза тапқан судьялар мен судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы төлеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 16 ақпандағы
N 156 қаулысымен
бекітілген
Қайтыс болған немесе қаза тапқан судьялар мен судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы төлеу қағидалары
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Қайтыс болған немесе қаза тапқан судьялар мен судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес әзірленді және қайтыс болған немесе қаза тапқан судьялар мен судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы (бұдан әрі – өтемақы) төлеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Правил выплаты единовременной денежной компенсации для погребения умерших или погибших судей и пенсионеров, вышедших на пенсию с должности судьи
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 156.
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 55 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты единовременной денежной компенсации для погребения умерших или погибших судей и пенсионеров, вышедших на пенсию с должности судьи.
Сноска. В пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 февраля 2009 года № 156
Правила
выплаты единовременной денежной компенсации
для погребения умерших или погибших судей и пенсионеров,
вышедших на пенсию с должности судьи
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила выплаты единовременной денежной компенсации для погребения умерших или погибших судей и пенсионеров, вышедших на пенсию с должности судьи (далее – Правила), разработаны в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" и определяют порядок выплаты единовременной денежной компенсации для погребения умерших или погибших судей и пенсионеров, вышедших на пенсию с должности судьи (далее – компенсация).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Өтемақы алуға құқығы бар тұлғалар оны алу үшін Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьясы немесе оның судьясы қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткер қаза тапқанда (қайтыс болғанда) сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның кадр қызметіне, жергілікті немесе басқа соттың судьясы қаза тапқанда (қайтыс болғанда) немесе оның судьясы қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткер қаза тапқанда (қайтыс болғанда) сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелерінің кадр қызметіне (бұдан әрі – кадр қызметі) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінішпен жүгініп, мынадай құжаттарды ұсынады:
өтемақыны алушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
азаматтық хал актілерін тіркеу органдары берген қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі;
кәмелетке толмаған өтемақы алушының туу туралы куәлігінің көшірмесі;
неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәліктің не сот органдарының алимент туралы атқарушылық құжатының, не қамқоршылық туралы құжаттың көшірмесі не мұраға құқық туралы куәлігінің нотариат куәландырған көшірмесі;
өтемақы алушының ағымдағы банктік шотының көшірмесі.
Жұмыс істеп жүрген судья қайтыс болған жағдайда кадр қызметі өтемақы алуға құқығы бар тұлғаларды азаматтық хал актілерін тіркеу органдары берген қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесін алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жоғарыда көрсетілген құжаттарды ұсынып, өтініш беруі қажет екені туралы жазбаша хабардар етеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Кадр қызметі осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген құжаттардың толықтығы мен дұрыс ресімделуін тексереді және өтінішті осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы төлеуге арналған өтініштерді тіркеу журналына тіркейді.
Өтемақы алуға құқығы жоқ тұлға өтініш берген, оны алуға құқықтық негіздер болмаған, тиісті құжаттар толық ұсынылмаған және (немесе) олар дұрыс толтырылмаған жағдайда өтініш тіркелмейді, ол туралы өтініш берушіге жазбаша хабарланады.
Кадр қызметі өтінішті журналға тіркеп, 10 күнтізбелік күн ішінде өтемақы алушыға іс қалыптастырады және оны тиісті қаржы қызметіне жібереді.

2. Для получения компенсации лица, имеющие право на ее получение, при гибели (смерти) судьи или пенсионера, вышедшего на пенсию с должности судьи Верховного Суда Республики Казахстан, обращаются в кадровую службу уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования, при гибели (смерти) судьи или пенсионера, вышедшего на пенсию с должности судьи местного или другого суда, в кадровую службу территориальных подразделений уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования в столице, областях и городах республиканского значения (далее – кадровая служба) с заявлением согласно приложению 1 к настоящим Правилам с представлением следующих документов:
копии документа, удостоверяющего личность получателя компенсации;
копии свидетельства органов регистрации актов гражданского состояния о смерти;
копии свидетельства о рождении несовершеннолетнего получателя компенсации;
копии свидетельства о заключении брака (супружества) либо исполнительного документа судебных органов об алиментах, либо документа об опекунстве, либо нотариально засвидетельствованной копии свидетельства о праве на наследство;
копии текущего банковского счета получателя компенсации.
В случае смерти действующего судьи кадровая служба письменно ставит в известность лиц, имеющих право на получение компенсации, о необходимости подачи ими заявления с представлением вышеуказанных документов в течение пяти рабочих дней со дня получения копии свидетельства органов регистрации актов гражданского состояния о смерти.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Кадровая служба проверяет полноту и правильность оформления документов, указанных в пункте 2 настоящих Правил, и регистрирует заявление в журнале регистрации заявлений на выплату единовременной денежной компенсации для погребения согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае подачи заявления лицом, не имеющим право на получение компенсации, отсутствия правовых оснований на ее получение, неполного предоставления соответствующих документов и (или) их неправильного оформления, заявление не подлежит регистрации, о чем письменно уведомляется заявитель.
Кадровая служба, зарегистрировав заявление в журнале, в течение 10 календарных дней формирует дело на получателя компенсации и направляет его в соответствующую финансовую службу.

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қаржы қызметі өтемақы сомасы туралы есеп-қисапты іске тіркеп, күнтізбелік 10 күннен аспайтын мерзімде істі өтемақы төлеу туралы шешім қабылдау үшін:
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьясы қаза тапқан (қайтыс болған) немесе Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьясы қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткер қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның басшысына;
жергілікті немесе басқа соттың судьясы қаза тапқан (қайтыс болған) немесе жергілікті немесе басқа соттың судьясы қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткер қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшесінің тиісті басшысына ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Өтемақы төлеуді қаржы қызметі банктердегі не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы алушының ағымдағы банктік шотына аудару жолымен өтініш берілген сәттен бастап екі ай ішінде жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Кәмелетке толмаған өтемақы алушыларға өтемақы төлеу Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 22 - 23-баптарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып жүргізіледі.
Қайтыс болған немесе қаза
тапқан судьялар мен судья
қызметінен зейнеткерлікке
шыққан зейнеткерлерді жерлеу
үшін біржолғы ақшалай өтемақы
төлеу қағидаларына
1-қосымша
Кімге ____________________________________
(уәкілетті орган басшысының Т.А.Ә. (бар болса)
________________ мекенжайында тұратын
_____________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса)
Жерлеуге біржолғы ақшалай өтемақы төлеуге өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сізден _________________________________________________________
(қайтыс болған адамның Т.А.Ә. (бар болса)
қайтыс болуына байланысты маған жерлеуге біржолғы ақшалай өтемақы төлеуді сұраймын.
Қайтыс болған күні: ______________________________________________
Маған тиесілі соманы мынаған аударуды сұраймын:
банктің атауы: _____________________________________________________
ағымдағы банктік шот нөмірі: ________________________________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын: 1. 2. 3.
Өтініш берушінің қолы 20 __ ж. "__" __________
Қайтыс болған немесе қаза
тапқан судьялар мен судья
қызметінен зейнеткерлікке
шыққан зейнеткерлерді жерлеу
үшін біржолғы ақшалай өтемақы
төлеу ережесін бекіту
туралы қағидаларына
2-қосымша
Жерлеуге біржолғы ақшалай өтемақы төлеуге арналған өтініштерді тіркеу журналы

Сноска. В пункт 3 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Финансовая служба, приобщив к делу расчет о сумме компенсации, в срок не более 10 календарных дней представляет дело для принятия решения о выплате компенсации:
руководителю уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования при гибели (смерти) судьи или пенсионера, вышедшего на пенсию с должности судьи Верховного Суда Республики Казахстан;
соответствующему руководителю территориального подразделения уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования в столице, областях и городах республиканского значения при гибели (смерти) судьи или пенсионера, вышедшего на пенсию с должности судьи местного или другого суда.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Выплата компенсации осуществляется финансовой службой путем перечисления на текущий банковский счет получателя в банках либо организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в течение двух месяцев с момента подачи заявления.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Выплата компенсации несовершеннолетним получателям компенсации производится с учетом особенностей, предусмотренных статьями 22 - 23 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам
выплаты единовременной
денежной компенсации для
погребения умерших или
погибших судей и пенсионеров,
вышедших на пенсию с
должности судьи
Кому ____________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
руководителя уполномоченного органа)
от ___________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) заявителя)
проживающего по адресу: ______________
Заявление
на выплату единовременной денежной компенсации на погребение
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу вас выплатить мне единовременную денежную компенсацию на погребение
в связи со смертью ____________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) умершего)
Дата смерти: ____________________________________________________
Причитающуюся мне сумму прошу перечислить:
наименование банка: _____________________________________________
номер текущего банковского счета: _________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1.
2.
3.
Подпись заявителя "__" __________ 20__ г.
_____________________
Приложение 2
к Правилам
выплаты единовременной
денежной компенсации для
погребения умерших или
погибших судей и пенсионеров,
вышедших на пенсию с
должности судьи
Журнал
регистрации заявлений на выплату единовременной денежной компенсации на погребение