Судьяға қызметтік міндеттерін орындауына байланысты мертіккен (жарақаттанған, жараланған, контузия алған, кәсіптік ауруға шалдыққан) немесе қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда біржолғы өтемақы төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 27 сәуірдегі N 336 Қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 54-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Судья қызметтік міндеттерін орындауына байланысты мертіккен (жарақаттанған, жараланған, контузия алған, кәсіптік ауруға шалдыққан) немесе қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда біржолғы өтемақы төлеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 27 сәуірдегі
N 336 қаулысымен
бекітілген
Судьяға қызметтік міндеттерін орындауына байланысты мертіккен (жарақаттанған, жараланған, контузия алған, кәсіптік ауруға шалдыққан) немесе қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда біржолғы өтемақы төлеу қағидалары
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Қағидалар "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес әзірленді және судьяға қызметтік міндеттерін орындауына байланысты мертіккен (жарақаттанған, жараланған, контузия алған, кәсіптік ауруға шалдыққан) немесе қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда біржолғы өтемақы төлеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Біржолғы өтемақының төленуі оны алуға құқығы бар адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

Об утверждении Правил выплаты единовременной компенсации при получении увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания) или гибели (смерти) судьи в связи с исполнением служебных обязанностей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2007 года N 336.
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 54 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты единовременной компенсации при получении увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания) или гибели (смерти) судьи в связи с исполнением служебных обязанностей.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 апреля 2007 года N 336
Правила
выплаты единовременной компенсации при получении
увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального
заболевания) или гибели (смерти) судьи в связи
с исполнением служебных обязанностей
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" и определяют порядок выплаты единовременной компенсации при получении увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания) или гибели (смерти) судьи в связи с исполнением служебных обязанностей.
2. Выплата единовременной компенсации производится лицам, имеющим право на ее получение в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3. Судьяның кәсіби қызметпен одан әрі айналысуына мүмкіндік бермейтіндей болып мертігу (жарақаттану, жаралану, контузия алу, кәсіптік ауруға шалдығу), не қаза табу (қайтыс болу) мән-жайлары туралы тергеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссия судьяның қызметтік міндеттерін орындауына байланысты мертіккенін (жарақаттанғанын, жараланғанын, контузия алғанын, кәсіптік ауруға шалдыққанын) немесе қаза табу (қайтыс болу) фактісін растайтын қорытынды қабылдаған сәттен бастап сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның немесе оның астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшесінің кадр қызметі (бұдан әрі – кадр қызметі) күнтізбелік 7 күн ішінде біржолғы өтемақы алуға құқығы бар тұлғаларды осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес біржолғы өтемақы төлеуге өтініш (бұдан әрі – өтініш) беріп, мынадай құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы жазбаша хабардар етеді:
1) судья қызметтік міндеттерін атқару үстінде ауыр немесе жеңіл мертігіп (жарақаттанып, жараланып, контузия алып, кәсіптік ауруға шалдығып), ол мүгедектік белгілеуге әкеп соқтырмаған жағдайда:
медициналық қорытынды;
2) судьяның қызметтік міндеттерін атқару үстінде мертігу (жарақаттану, жаралануы, контузия алуы, кәсіптік ауруға шалдығуы) нәтижесінде мүгедек болғаны белгіленген кезде:
медициналық қорытынды;
халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің мүгедектік белгіленгені туралы анықтамасының көшірмесі;
3) судья қызметтік міндеттерін атқару үстінде қаза тапқан (қайтыс болған) не қызметтік міндеттерін атқару үстінде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы, кәсіптік ауруға шалдығуы) салдарынан судья өкілеттігін тоқтатқаннан кейін бір жыл ішінде қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда:
біржолғы өтемақыны алушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
кәмелетке толмаған алушының туу туралы куәлігінің көшірмесі;
азаматтық хал актілерін тіркеу органдары берген қайтыс болу туралы куәліктің немесе хабарламаның көшірмесі;
неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәліктің көшірмесі не сот органдарының алимент туралы атқарушылық құжаты, не қамқоршылық туралы құжат, не мұраға құқық туралы куәліктің нотариат куәландырған көшірмесі.

3. Расследование об обстоятельствах получения увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания) судьи, исключающего для него возможность в дальнейшем заниматься профессиональной деятельностью, либо его гибели (смерти) проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 3 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. С момента принятия комиссией по расследованию несчастного случая заключения, подтверждающего получение увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания) или факт гибели (смерти) судьи в связи с исполнением служебных обязанностей, кадровая служба уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования или его территориального подразделения в столице, областях и городах республиканского значения (далее – кадровая служба) в течение 7 календарных дней письменно извещает лиц, имеющих право на получение единовременной компенсации, о необходимости подачи заявления на выплату единовременной компенсации (далее – заявление) согласно приложению 1 к настоящим Правилам с представлением следующих документов:
1) в случае получения судьей при исполнении служебных обязанностей тяжелого или легкого увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания), не повлекшего установления инвалидности:
медицинское заключение;
2) при установлении судье инвалидности, наступившей в результате увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания), полученного при исполнении служебных обязанностей:
медицинское заключение;
копию справки территориального подразделения уполномоченного государственного органа в сфере социальной защиты населения об установлении инвалидности;
3) в случае гибели (смерти) судьи при исполнении служебных обязанностей либо в течение года после прекращения полномочий судьи вследствие получения увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания), полученного при исполнении служебных обязанностей:
копию документа, удостоверяющего личность получателя единовременной компенсации;
копию свидетельства о рождении несовершеннолетнего получателя;
копию свидетельства или уведомления органов регистрации актов гражданского состояния о смерти;
копию свидетельства о заключении брака (супружества) либо исполнительный документ судебных органов об алиментах, либо документ об опекунстве, либо нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о праве на наследство.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Біржолғы өтемақы алуға құқығы бар тұлғалар өтініш берген кезде кадр қызметі осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттардың толықтығы мен дұрыс ресімделуін тексереді және оны осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес біржолғы өтемақы төлеуге арналған өтініштерді тіркеу журналына тіркейді.
Кадр қызметі өтінішті журналға тіркеп, біржолғы өтемақы алушыға іс қалыптастырады және оны тиісті қаржы қызметіне жібереді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Қаржы қызметі біржолғы өтемақы сомасы туралы есеп-қисапты іске тіркеп, күнтізбелік 7 күннен аспайтын мерзімде істі біржолғы өтемақы тағайындау күнін көрсетіп, оны төлеу туралы шешім қабылдау үшін:
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьясы мертіккен немесе қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органының басшысына; немесе
жергілікті соттың судьясы мертіккен немесе қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшесінің тиісті басшысына ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7. Қаржы қызметі біржолғы өтемақы төлеуді Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өтініш берілген сәттен бастап екі ай ішінде банктік шот шарты негізінде банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым ашатын алушының ағымдағы банктік шотына (бұдан әрі – ағымдағы банктік шот) аудару жолымен жүзеге асырады.
Кәмелетке толмаған алушыға біржолғы өтемақы төлеу өтініш берілген сәттен бастап екі ай ішінде оның өтініште көрсетілген ағымдағы банктік шотына аудару жолымен жүргізіледі, бұл туралы қамқоршылық және қорғаншылық органдарына немесе оның заңды өкілдеріне бір мезгілде хабарланады.

Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. При обращении лиц, имеющих право на получение единовременной компенсации с заявлением, кадровая служба проверяет полноту и правильность оформления документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил, и регистрирует его в журнале регистрации заявлений на выплату единовременной компенсации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Кадровая служба, зарегистрировав заявление в журнале, формирует дело на получателя единовременной компенсации и направляет его в соответствующую финансовую службу.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Финансовая служба, приобщив к делу расчет о сумме единовременной компенсации, в срок не более 7 календарных дней представляет дело:
руководителю уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования при получении увечья или гибели (смерти) судьи Верховного Суда Республики Казахстан; или
соответствующему руководителю территориального подразделения уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования в столице, областях и городах республиканского значения при получении увечья или гибели (смерти) судьи местного суда для принятия решения о выплате единовременной компенсации, с указанием даты ее назначения.
Сноска. Пункт 6 – в редакции постановления Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Выплата единовременной компенсации осуществляется финансовой службой путем перечисления на текущий банковский счет получателя, открываемый банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, на основании договора банковского счета (далее – текущий банковский счет), в течение двух месяцев с момента подачи заявления в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Несовершеннолетнему получателю выплата единовременной компенсации производится путем перечисления на его текущий банковский счет, указанный в заявлении, с одновременным уведомлением об этом органов опеки и попечительства или его законных представителей в течение двух месяцев с момента подачи заявления.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Судьяға қызметтік міндеттерін
орындауына байланысты
мертіккен
(жарақаттанған, жараланған,
контузия алған, кәсіптік ауруға
шалдыққан) немесе қаза тапқан
(қайтыс болған) жағдайда
біржолғы өтемақы төлеу
қағидаларына
1-қосымша
Кімге _____________________________________
(уәкілетті орган басшысының Т.А.Ә. (бар болса)
________________ мекенжайында тұратын
_____________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса)
Біржолғы өтемақы төлеуге өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.07.2024 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сізден ________________________________________________________
(залалдың орнын толтыру үшін негіздеме көрсетіледі)
байланысты маған біржолғы өтемақы төлеуді сұраймын.
Маған тиесілі соманы
________________________________________________________________
(банктің атауы, алушының ағымдағы банктік шотының нөмірі немесе байланыс
бөлімшесі арқылы аударған жағдайда оның мекенжайы көрсетіледі) аударуды сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын: 1. 2. 3.
Өтініш берушінің қолы 20 __ ж. "__" __________
Судьяға қызметтік міндеттерін
орындауына байланысты
мертіккен (жарақаттанған,
жараланған, контузия алған,
кәсіптік ауруға шалдыққан)
немесе қаза тапқан (қайтыс
болған) жағдайда біржолғы
өтемақы төлеу қағидаларына
2-қосымша
Біржолғы өтемақы төлеуге арналған өтініштерді тіркеу журналы

Сноска. Пункт 7 – в редакции постановления Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
1 к Правилам
выплаты единовременной
компенсации при получении
увечья (травмы, ранения,
контузии, профессионального
заболевания) или гибели
(смерти) судьи в связи с
исполнением служебных
обязанностей
Кому ______________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
руководителя уполномоченного органа)
от ________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) заявителя)
проживающего по адресу: ____________________
____________________
РНН заявителя ______________________________
Заявление на выплату единовременной компенсации
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правительства РК от 25.07.2024 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу вас выплатить мне единовременную компенсацию в связи
с ___________________________________________________________________
(указывается основание для возмещения ущерба)
Причитающуюся мне сумму прошу перечислить
____________________________________________________________________
(указываются название банка, номер текущего банковского счета получателя или
его адрес в случае перевода через отделения связи)
К заявлению прилагаю следующие документы:
1.
2.
3.
Подпись заявителя "__" __________ 20__ г.
______________________
Приложение 2
к Правилам
выплаты единовременной
компенсации при получении
увечья (травмы, ранения,
контузии, профессионального
заболевания) или гибели
(смерти) судьи в связи с
исполнением служебных
обязанностей
Журнал регистрации заявлений на выплату единовременной компенсации