Мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді жария ету немесе жоғалту салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне немесе мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мүдделеріне келтірілген немесе келтірілуі мүмкін зиянның, сондай-ақ мәліметтер көздерінің иесіне оларды құпияландыру салдарынан келтірілетін зиянның мөлшерін айқындау қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 шілдедегі N 701 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.10.2025 № 861 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.10.2025 № 861 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса берiліп отырған Мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді жария ету немесе жоғалту салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне немесе мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мүдделеріне келтірілген немесе келтірілуі мүмкін зиянның, сондай-ақ мәліметтер көздерінің иесіне оларды құпияландыру салдарынан келтірілетін зиянның мөлшерін айқындау қағидалары бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.10.2025 № 861 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Басшыларына Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларын құрайтын мәлiметтерге билiк етуге өкiлеттiк берiлген мемлекеттiк органдар 2005 жылға дейiнгі мерзiмде мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi жария ету немесе жоғалту салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгiне немесе мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың мүдделерiне келтiрiлген немесе келтiрiлуi мүмкiн зиянның, сондай-ақ мәлiметтер көздерiнiң иесiне оларды құпияландыру нәтижесiнде келтiрiлетiн зиянның мөлшерiн анықтау әдiстемесiн әзірлесін және белгiленген тәртiппен бекітсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 17 шілдедегі
№ 701 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді жария ету немесе жоғалту салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне немесе мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мүдделеріне келтірілген немесе келтірілуі мүмкін зиянның, сондай-ақ мәліметтер көздерінің иесіне оларды құпияландыру салдарынан келтірілетін зиянның мөлшерін айқындау қағидалары

Об утверждении Правил определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, а также ущерба, наносимого собственнику носителей сведений в результате их засекречивания
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2003 года N 701.
Сноска. В заголовок постановления вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.10.2025 № 861 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 15.10.2025 № 861 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, а также ущерба, наносимого собственнику носителей сведений в результате их засекречивания.
2. Государственным органам, руководители которых наделены полномочиями по распоряжению сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан, в срок до 2005 года разработать и утвердить в установленном порядке методики определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, а также ущерба наносимого собственнику носителей сведений в результате их засекречивания.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июля 2003 года № 701
Правила определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, а также ущерба, наносимого собственнику носителей сведений в результате их засекречивания

Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.10.2025 № 861 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді жария ету немесе жоғалту салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне немесе мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мүдделеріне келтірілген немесе келтірілуі мүмкін зиянның, сондай-ақ мәліметтер көздерінің иесіне оларды құпияландыру салдарынан келтірілетін зиянның мөлшерін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттiк құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Қағидалар мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді жария ету немесе жоғалту салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне немесе мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мүдделеріне келтірілген немесе келтірілуі мүмкін зиянның, сондай-ақ мәліметтер көздерінің иесіне оларды құпияландыру салдарынан келтірілетін зиянның мөлшерін айқындау (бұдан әрi – зиянның мөлшерiн айқындау) тәртiбiн белгілейдi.
3. Зиянның мөлшерiн айқындауды мемлекеттiк органның немесе ұйымның мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiнде тұрақты жұмыс iстейтiн комиссиясы (бұдан әрi – ТЖК) басшысына Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпиялары болып табылатын мәлiметтерге билiк ету жөнінде өкілеттік берiлген мемлекеттiк орган әзiрлейтiн зиянның мөлшерiн айқындау әдiстемесi бойынша жүргiзедi. Зиянның мөлшерiн айқындау әдiстемелерiн мемлекеттiк органдар өздерінің қызмет ерекшеліктерiн ескере отырып әзiрлейдi.
Ұйымда ТЖК болмаған жағдайда зиянның мөлшерiн айқындауды мәліметтер жоғалған немесе жария етілген ұйым басшысының бұйрығымен құрылатын сараптау комиссиясы (бұдан әрi – сараптау комиссиясы) жүргiзедi.
4. Сараптау комиссиясы ұйымның құзыреттi мамандары қатарынан құрылады, оның құрамына мемлекеттiк құпияларды қорғау бөлiмшесінiң қызметкерi қосылаады.
ТЖК-ның немесе сараптау комиссиясының отырыстарына басшысына Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпиялары болып табылатын мәлiметтерге билiк ету жөнiнде өкiлеттiк берiлген мемлекеттiк органның өкілін тартуға жол беріледі.
ТЖК немесе зиянның мөлшерiн айқындау жөнiндегi сараптау комиссиясының отырыстарына Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары мен ұйымдарының осы мемлекеттiк органның немесе ұйымның қызмет бағыттары бойынша арнайы танымдары бар өкілдерін, сондай-ақ құпия жұмыстарға тапсырыс берушілерді тартуға жол беріледі.

Сноска. Правила - в редакции постановления Правительства РК от 15.10.2025 № 861 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, а также ущерба, наносимого собственнику носителей сведений в результате их засекречивания (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах".
2. Настоящие Правила определяют порядок определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, а также ущерба, наносимого собственнику носителей сведений в результате их засекречивания (далее – определение размеров ущерба).
3. Определение размеров ущерба проводится постоянно действующей комиссией по защите государственных секретов (далее – ПДК) государственного органа или организации по методике определения размеров ущерба, разрабатываемой государственным органом, руководитель которого наделен полномочиями по распоряжению сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан. Методики определения размеров ущерба разрабатываются государственными органами с учетом специфики их деятельности.
В случае отсутствия в организации ПДК определение размеров ущерба проводится экспертной комиссией, создаваемой приказом руководителя организации, в которой были утрачены или разглашены сведения (далее – экспертная комиссия).
4. Экспертная комиссия формируется из числа компетентных специалистов организации с включением в ее состав сотрудника подразделения по защите государственных секретов.
К заседаниям ПДК или экспертной комиссии допускается привлекать представителя того государственного органа, руководитель которого наделен полномочиями по распоряжению сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан.
К заседаниям ПДК или экспертной комиссии по определению размеров ущерба допускается привлекать представителей государственных органов и организаций Республики Казахстан, имеющих специальные познания по направлениям деятельности данного государственного органа или организации, а также заказчиков секретных работ.

5. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ТЖК немесе сараптау комиссиясы мүшелерiнiң, соның iшiнде отырыстарға тартылатын мамандардың мемлекеттiк құпияларға тиiстi нысандағы рұқсаты болуға тиiс.
6. Мемлекеттiк құпия болып табылатын мәлiметтердi жария ету немесе жоғалту салдарынан зиян келтiрілген немесе келтiрiлуi мүмкiн Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерi, сондай-ақ мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың мүдделерi "Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгi туралы", "Мемлекеттiк құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес айқындалады.
7. Мемлекеттiк құпия болып табылатын мәлiметтердi жария ету немесе жоғалту фактiсi заңнамада белгiленген тәртiппен жүргiзілген қызметтік тергеп-тексеру материалдарымен расталуға тиiс.
Мемлекеттiк құпия болып табылатын мәлiметтердi жария ету немесе жоғалту фактiсi бойынша қызметтік тергеп-тексеру жүргізу барысында не басқа мемлекеттiк органдардан немесе ұйымдардан осындай хабарлама келiп түскен кезде, сонымен қатар сот немесе қылмыстық қудалау органдарының қаулысы (тапсырмасы) бойынша мемлекеттiк органның немесе ұйымның басшысы мәлiметтердi жоғалтудан немесе жария етуден болған зиянның мөлшерiн айқындауды ТЖК-ға немесе сараптау комиссиясына тапсырады.
ТЖК немесе сараптау комиссиясын өткізу мерзімі отыз тәуліктен аспауға тиіс.
8. Құндық тұрғыдан зиянның мөлшерiн айқындау кезiнде мынадай көрсеткіштер ескерiледi:
1) өндiрiлмей қалған өнiмнiң құны;
2) тiкелей материалдық зиян;
3) келтiрiлген зиянның салдарларын жоюға кеткен шығындар;
4) ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар (бұдан әрi – ҒЗТКЖ) құны;
5) ҒЗТКЖ нәтижелерiн енгiзбеудiң керi әсерi;
6) өндiрiстiк технологиялар құны және оларды ел экономикасының салаларында қолданған жағдайдағы экономикалық нәтиже;
7) сыртқы нарықта Қазақстан Республикасының бұйымдарын сатқандағы ықтимал баға мен көлем;
8) Қазақстан Республикасының орындалмаған мемлекеттiк мiндеттерiн өтеу үшiн тауарлар, өнiм мен шикiзат бағаларының көтерiлуiне және (немесе) сатып алу көлемінің артуына байланысты қосымша шығындар;
9) тауарларды, өнiмдi және өндiрiстiк жабдықтарды шетелден сатып алу мүмкiн болмаған жағдайда олардың өндірісін ұйымдастыруға кететiн шығындар;
10) шет мемлекеттермен ғылыми-техникалық ынтымақтастық тоқтатылған жағдайда ҒЗТКЖ-ға кететiн шығындар;
11) ықтимал зиянды сипаттайтын өзге де көрсеткiштер;
12) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары мен ұйымдарының арнайы танымдары бар өкілдерін тарту кезiндегі зиянның мөлшерiн айқындауға байланысты шығындардың құны.

5. В соответствии с законодательством Республики Казахстан члены ПДК или экспертной комиссии, в том числе и привлекаемые к заседаниям специалисты, должны иметь допуск к государственным секретам соответствующей формы.
6. Национальные интересы Республики Казахстан, а также интересы государственных органов и организаций, которым нанесен или может быть нанесен ущерб вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, определяются в соответствии с законами Республики Казахстан "О национальной безопасности Республики Казахстан", "О государственных секретах".
7. Факт разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, должен быть подтвержден материалами служебного расследования, проведенного в установленном законодательством порядке.
В ходе проведения служебного расследования по факту разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, либо при поступлении такого сообщения из других государственных органов или организаций, а также по постановлению (поручению) суда или органов уголовного преследования руководитель государственного органа или организации поручает ПДК или экспертной комиссии определить размер ущерба, вызванного утратой или разглашением сведений.
Срок проведения ПДК или экспертной комиссии не должен превышать тридцати суток.
8. При определении размера ущерба в стоимостном выражении учитываются такие показатели, как:
1) стоимость непроизведенной продукции;
2) непосредственный материальный ущерб;
3) затраты на ликвидацию последствий нанесенного ущерба;
4) стоимость научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (далее – НИОКР);
5) отрицательный эффект от невнедрения результатов НИОКР;
6) стоимость производственных технологий и экономический эффект в случае их применения в отраслях экономики страны;
7) возможные цены и объемы продажи изделий Республики Казахстан на внешнем рынке;
8) дополнительные затраты, связанные с повышением цен на товары, продукцию и сырье и (или) увеличением объемов закупок для компенсации невыполненных государственных задач Республики Казахстан;
9) затраты на организацию производства товаров, продукции и производственного оборудования в случае невозможности их приобретения за границей;
10) затраты на НИОКР в случае прекращения научно-технического сотрудничества с иностранными государствами;
11) иные показатели, характеризующие возможный ущерб;
12) стоимость затрат, связанных с определением размеров ущерба при привлечении представителей государственных органов и организаций Республики Казахстан, имеющих специальные познания.

9. Зиянның мөлшері айқындалғанға дейін мемлекеттік құпия болып табылатын жария етілген немесе жоғалған мәліметтердің құпиялылық дәрежесі белгіленеді.
Егер соттың немесе қылмыстық қудалау органдарының қаулысында (тапсырмасында) өзгеше көрсетілмесе, құндық тұрғыдан зиянның мөлшерiн айқындау материалдар мемлекеттік органға және ұйымға ТЖК немесе сараптау комиссиясының қарауына келіп түскен сәтте белгіленген жұмыстардың (тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің) құнын есептеу үшін қажет бағаларда және айлық есептік көрсеткіште жүргізіледі.
10. Зиянның мөлшерiн айқындау әдiстемесi болмаған немесе зиянның нақты мөлшерiн айқындау мүмкiн болмаған жағдайда зиян мөлшерi мынадай көрсеткiштерге сүйене отырып айқындалады:
1) "Аса маңызды" деген құпиялылық белгiсi бар мәлiметтер жоғалған немесе жария етілген жағдайда – 20000 айлық есептiк көрсеткіштен жоғары;
2) "Өте құпия" деген құпиялылық белгiсi бар мәлiметтер жоғалған немесе жария етілген жағдайда – 1000-нан 20000 айлық есептік көрсеткішке дейiн;
3) "Құпия" деген құпиялылық белгiсi бар мәлiметтер жоғалған немесе жария етілген жағдайда – 100-ден 1000 айлық есептiк көрсеткішке дейiн.
Бір данада дайындалған немесе болған құпия құжаттар жоғалған жағдайда зиян мөлшерінің ең төменгі көрсеткіштері қолданылады ("Құпия" – 100 айлық есептiк көрсеткіш, "Өте құпия" – 1000 айлық есептiк көрсеткіш, "Аса маңызды" – 20000 айлық есептiк көрсеткіш).
11. ТЖК-ның немесе зиянның мөлшерiн айқындау жөнiндегi сараптау комиссиясы жұмысының нәтижелерi қорытындымен ресімделеді, онда мыналар көрсетiледi:
қорытындының шығарылған жерi және уақыты;
комиссия құрамы;
зиянның мөлшерiн айқындауға негiз;
жоғалған немесе жария етілген мемлекеттiк құпия болып табылатын мәлiметтердiң мазмұны және құпиялылық дәрежесi;
зиянның мөлшерiн айқындау кезінде ескерілген көрсеткiштер (оның iшiнде құндық тұрғыдан да);
келтiрiлген (келтiрiлуi мүмкiн) зиянның түпкi мөлшерi;
зиянның мөлшерiн айқындауға қатысы бар өзге де мәселелер.
Егер ТЖК жария етілген немесе жоғалған мәліметтерде, сондай-ақ олардың жеткізгіштерінде мемлекеттік құпиялардың жоқтығы туралы қорытынды шығарса, онда зиянның мөлшерi көрсетілмейді.
Қорытындыға ТЖК-ның немесе сараптау комиссиясының төрағасы, ол болмаған кезде төрағасының орынбасары, мүшелерi мен хатшысы қол қояды және комиссияны құрған мемлекеттiк органның немесе ұйымның басшысы немесе ол өкілеттік берген адам бекiтедi.
Егер мемлекеттік органның немесе ұйымның басшысына Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялары болып табылатын мәліметтерге билік ету жөнінде тиісті өкілеттік берілмесе, қорытынды қол қояр алдында басшыларына тиісті өкілеттік берілген мемлекеттік органдармен келісіледі.

9. До определения размера ущерба устанавливается степень секретности разглашенных или утраченных сведений, составляющих государственные секреты.
Определение размеров ущерба в стоимостном выражении производится в ценах, необходимых для расчета стоимости работ (товаров, услуг), и месячных расчетных показателях, установленных на момент поступления материалов в государственный орган и организацию на рассмотрение ПДК или экспертной комиссии, если в постановлении (поручении) суда или органов уголовного преследования не указано иное.
10. В случае отсутствия методики определения размеров ущерба или невозможности определения конкретного его размера ущерб определяется исходя из следующих показателей:
1) в случае утраты или разглашения сведений с грифом секретности "Особой важности" – более 20000 месячных расчетных показателей;
2) в случае утраты или разглашения сведений с грифом секретности "Совершенно секретно" – от 1000 до 20000 месячных расчетных показателей;
3) в случае утраты или разглашения сведений с грифом секретности "Секретно" – от 100 до 1000 месячных расчетных показателей.
В случае утраты секретных документов, подготовленных или имевшихся в единственном экземпляре, применяются минимальные значения размера ущерба ("Секретно" – 100 месячных расчетных показателей, "Совершенно секретно" – 1000 месячных расчетных показателей, "Особой важности" – 20000 месячных расчетных показателей).
11. Результаты работы ПДК или экспертной комиссии по определению размера ущерба оформляются заключением, в котором указываются:
место и время вынесения заключения;
состав комиссии;
основание для определения размера ущерба;
содержание и степень секретности сведений, составляющих государственные секреты, которые были утрачены или разглашены;
показатели, которые были учтены при определении размера ущерба (в том числе и в стоимостном выражении);
окончательный размер нанесенного (возможно нанесенного) ущерба;
иные вопросы, имеющие отношение к определению размера ущерба.
Если ПДК вынесено заключение об отсутствии в разглашенных или утраченных сведениях, а также в их носителях государственных секретов, то размер ущерба не указывается.
Заключение подписывается председателем, при его отсутствии заместителем председателя, членами и секретарем ПДК или экспертной комиссии и утверждается руководителем государственного органа или организации, создавшим комиссию, или уполномоченным им лицом.
Если руководитель государственного органа или организации не наделен полномочиями по распоряжению сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан, заключение перед подписанием согласовывается с государственными органами, руководители которых наделены соответствующими полномочиями.

12. Мемлекеттік орган немесе ұйым басшысы ТЖК-ның немесе сараптау комиссиясының зиян мөлшерi туралы қорытындысын қызметтiк тергеп-тексеру материалдарының көшiрмелерiмен қоса тиiстi шешiм қабылдау үшiн Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдарына жолдайды.
Қорытындының бір данасы, сондай-ақ қызметтік тергеп-тексеру материалдары ұйымның мемлекеттiк құпияларды қорғау бөлімшесінде сақталады.
Егер материалдар зиянның мөлшерiн айқындау үшін сотқа дейінгі тергеп-тексеру шеңберінде келіп түссе, онда оның нәтижелері оны тағайындаған органға жолданады.
13. Мәлiметтер көздерiнің иелерiне оларды құпияландыру нәтижесiнде келтiрiлетiн зиянның мөлшерi 7 және 12-тармақтарының ережелерiн қоспағанда, осы Қағидаларда белгiленген тәртiппен айқындалады.
14. Мәлiметтер көздерінің иесi өзіне мәлiметтердi құпияландыру нәтижесiнде келтiрiлетiн зиянның мөлшерiн айқындау туралы мәселенi қараған кезде ТЖК-ның немесе сараптау комиссиясының отырыстарына қатысуға құқылы.
Мәлiметтер көздерінің иесi ТЖК-ның немесе сараптау комиссиясының қарауына зиян мөлшеріне өз есеп-қисаптарын не тәуелсiз сарапшыларды тарта отырып алынған есеп-қисаптарды беруге және ТЖК-ның немесе сараптау комиссиясының материалдарымен және қорытындысымен қол қоя отырып танысуға құқылы.

12. Заключение ПДК или экспертной комиссии о размере ущерба с приложением копий материалов служебного расследования руководитель государственного органа или организации направляет в органы национальной безопасности Республики Казахстан для принятия соответствующего решения.
Один экземпляр заключения, а также материалы служебного расследования хранятся в подразделении по защите государственных секретов организации.
Если материалы для определения размера ущерба поступили в рамках досудебного расследования, то его результаты направляются в назначивший его орган.
13. Размер ущерба, наносимого собственнику носителей сведений в результате их засекречивания, определяется в порядке, установленном настоящими Правилами, за исключением положений пунктов 7 и 12.
14. Собственник носителей сведений вправе присутствовать на заседаниях ПДК или экспертной комиссии при рассмотрении вопроса об определении размера ущерба, наносимого ему в результате засекречивания сведений.
Собственник носителей сведений вправе представить на рассмотрение ПДК или экспертной комиссии собственные расчеты размеров ущерба либо расчеты, полученные с привлечением независимых экспертов, и ознакомиться с материалами и заключением ПДК или экспертной комиссии под подпись.
_____________________________