Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлықтарын беру, гранттарын тапсыру және Алғысын жариялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 наурыздағы № 190 Өкімі.
Қазақстан Республикасының қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени өмірін жариялап-көрсетудің сапасын арттыру және журналистердің кәсіби өсуін ынталандыру мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлықтарын беру, гранттарын тапсыру және Алғысын жариялау қағидалары (1-қосымша);
2) Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің, гранты иегері куәлігінің және Алғысының сипаттамасы (2-қосымша) бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлықтары мен гранттарын тағайындау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 19 маусымдағы № 3556 өкімінің күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., № 27, 239-құжат; 1999 ж., № 39, 331-құжат; 2005 ж., № 22, 268-құжат).
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. НАЗАРБАЕВ
Қазақстан Республикасы
Президентінің 2013 жылғы
22 наурыздағы № 190 өкіміне
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлықтарын беру, гранттарын тапсыру және Алғысын жариялаудың
ҚАҒИДАЛАРЫ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлықтарын беру, гранттарын тапсыру және Алғысын жариялаудың осы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлықтарын беру, гранттарын тапсыру және Алғысын жариялау тәртібін айқындайды.
2. Медиакеңістікті дамытуға үлес қосқан талантты журналистерді ынталандыру мақсатында олар мынадай сыйлыққа ұсынылуы мүмкін:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы жыл сайынғы сыйлықтары (бұдан әрі – сыйлықтар);
2) Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы жыл сайынғы гранттары (бұдан әрі – гранттар).
3. Бұқаралық ақпарат құралдарының шығармашылық ұжымдары (баспа бұқаралық ақпарат құралдары, теле- және радиоарналар, бағдарламалар, редакциялар, интернет-ресурстар, сондай-ақ бұқаралық ақпарат саласында жұмыс істейтін және журналистік қызметтің дамуына ықпал ететін ұйымдар) Қазақстан Республикасы Президентінің Алғысын (бұдан әрі – Алғыс) жариялау үшін ұсынылуы мүмкін.

Об утверждении Правил присуждения премий, вручения грантов и объявления Благодарности Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 22 марта 2013 года № 190.
В целях повышения качества освещения общественно-политической, социально-экономической и культурной жизни Республики Казахстан в средствах массовой информации и поощрения профессионального роста журналистов:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила присуждения премий, вручения грантов и объявления Благодарности Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации (приложение 1);
2) Описания диплома и нагрудного знака лауреата премии, свидетельства обладателя гранта и Благодарности Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации (приложение 2).
2. Признать утратившим силу распоряжение Президента Республики Казахстан от 19 июня 1997 года № 3556 "Об учреждении премий и грантов Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 27, ст. 239; 1999 г., № 39, ст. 331; 2005 г., № 22, ст. 268).
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 22 марта 2013 года № 190
ПРАВИЛА
присуждения премий, вручения грантов и объявления Благодарности Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации
I. Общие положения
1. Настоящие Правила присуждения премий, вручения грантов и объявления Благодарности Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации (далее – Правила) определяют порядок присуждения премий, вручения грантов и объявления Благодарности Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации.
2. В целях поощрения талантливые журналисты, внесшие вклад в развитие медиапространства, могут быть выдвинуты на соискание:
1) ежегодных премий Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации (далее – премии);
2) ежегодных грантов Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации (далее – гранты).
3. Творческие коллективы средств массовой информации (печатные средства массовой информации, теле- и радиоканалы, программы, редакции, интернет-ресурсы, а также организации, работающие в сфере масс-медиа и способствующие развитию журналистской деятельности) могут быть представлены на объявление Благодарности Президента Республики Казахстан (далее – Благодарность).

4. Сыйлық журналистерге:
Әділетті Қазақстанды құруға бағытталған ауқымды реформаларды, Қазақстан Республикасының ұлттық жобаларын, Президенттің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын, мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру барысын жариялап-көрсетуге;
қазақстандық патриотизмді қалыптастыруға, қоғамда ұлтаралық және конфессияаралық келісімді нығайтуға;
демократиялық саяси мәдениетті қалыптастыруға және азаматтық қоғам институттарын дамытуға;
Қазақстан журналистикасының, ұлттық бұқаралық ақпарат құралдарының дамуына;
шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарындағы мемлекеттің оң имиджін нығайтуға;
журналистиканың стильдері мен жанрларын инновациялық дамытуға қосқан елеулі шығармашылық үлесі үшін беріледі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 15.05.2024 № 144 Өкімімен.
5. Жыл сайын төрт сыйлықтан артық берілмейді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 01.06.2019 № 57 Жарлығымен.
6. Гранттар отыз бес жасқа дейінгілерді қоса алғанда, жас журналистерге шығармашылық өсуі мен Қазақстан журналистикасының дамуын ынталандыру мақсатында беріледі.
7. Жыл сайын төрт гранттан артық тапсырылмайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 01.06.2019 № 57 Жарлығымен.
8. Алғыс бұқаралық ақпарат құралдарының шығармашылық ұжымдарына мемлекеттік саясатты іске асыру барысын белсенді жариялап-көрсеткені және отандық медиакеңістікті дамытқаны үшін жарияланады.
9. Алып тасталды - ҚР Президентінің 26.06.2015 № 8 өкімімен.
10. Берілетін сыйлықтар, тапсырылатын гранттар және Алғысын жариялаудың мөлшерін жыл сайын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 01.06.2019 № 57 Жарлығымен.
11. Сыйлықтар, гранттар және Алғыс лауреаттарына ақшалай сыйақы Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тапсырылады немесе аударылады. Ақшалай сыйақыны сыйлықтар мен гранттар лауреаттарына төлеуді бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 01.06.2019 № 57 Жарлығымен.
II. Қазақстан Республикасы Президентінің сыйлықтарын беру, гранттарын тапсыру және Алғысын жариялау жөніндегі қоғамдық комиссия қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі
12. Қазақстан Республикасы Президентінің сыйлықтарын беру, гранттарын тапсыру және Алғысын жариялау жөніндегі қоғамдық комиссия (бұдан әрі – Қоғамдық комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады және сыйлықтар, гранттар алуға және Алғыс жариялауға ұсынылған үміткерлерді қарау мен іріктеу мақсатында құрылады.

4. Премии присуждаются журналистам за значительный творческий вклад в:
освещение хода реализации масштабных реформ, направленных на построение Справедливого Казахстана, национальных проектов Республики Казахстан, ежегодных посланий Президента народу Казахстана, государственных программ;
формирование казахстанского патриотизма, укрепление межнационального и межконфессионального согласия в обществе;
формирование демократической политической культуры и развитие институтов гражданского общества;
развитие казахстанской журналистики, национальных средств массовой информации;
укрепление позитивного имиджа государства в иностранных средствах массовой информации;
инновационное развитие стилей и жанров журналистики.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным распоряжением Президента РК от 15.05.2024 № 144.
5. Ежегодно присуждается не более четырех премий.
Сноска. Пункт 5 в редакции Указа Президента РК от 01.06.2019 № 57.
6. Гранты вручаются молодым журналистам в возрасте до тридцати пяти лет включительно для поощрения их творческого роста и в целях стимулирования развития казахстанской журналистики.
7. Ежегодно вручается не более четырех грантов.
Сноска. Пункт 7 в редакции Указа Президента РК от 01.06.2019 № 57.
8. Благодарность объявляется творческим коллективам средств массовой информации за активное освещение хода реализации государственной политики и развитие отечественного медиапространства.
9. Исключен распоряжением Президента РК от 26.06.2015 № 8.
10. Размеры присуждаемых премий, вручаемых грантов и объявления Благодарности ежегодно устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 в редакции Указа Президента РК от 01.06.2019 № 57.
11. Денежное вознаграждение лауреатам премий, грантов и Благодарности вручается или перечисляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Выплата лауреатам денежного вознаграждения премий и грантов производится уполномоченным органом в области средств массовой информации.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 01.06.2019 № 57.
II. Организация и порядок деятельности Общественной комиссии по присуждению премий, вручению грантов и объявлению Благодарности Президента Республики Казахстан
12. Общественная комиссия по присуждению премий, вручению грантов и объявлению Благодарности Президента Республики Казахстан (далее – Общественная комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан и создается в целях рассмотрения и отбора кандидатур, выдвигаемых на соискание премий, грантов и объявление Благодарности.

13. Қоғамдық комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Президенттің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін және осы Қағидаларды басшылыққа алады.
14. Қоғамдық комиссияны Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшісі - Президенттің Баспасөз хатшысы басқарады.
Қоғамдық комиссияның құрамын Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшісі - Президенттің Баспасөз хатшысы жыл сайын бекітеді. Қоғамдық комиссияның құрамына бұқаралық ақпарат құралдарының, шығармашылық одақтардың, журналистердің қоғамдық бірлестіктерінің және мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері кіреді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 15.05.2024 № 144 Өкімімен.
15. Қоғамдық комиссия төрағасы оның жұмысын ұйымдастырады және Қазақстан Республикасының заңнамасы мен осы Қағидаларға сәйкес Қоғамдық комиссия мүшелерінің қызметін үйлестіреді.
16. Қазақстан Республикасы Президентінің Баспасөз қызметі Қоғамдық комиссияның жұмыс органы болып табылады.
17. Құжаттар қабылдаудың басталуы туралы хабарландыру және сыйлықтар мен гранттар алуға ұсынылатын үміткерлердің, сондай-ақ Алғыс жариялау үшін шығармашылық ұжымдардың қажетті құжаттарының тізбесі құжаттарды қабылдау аяқталудан кемінде отыз күн бұрын республикалық басылымдарда жарияланады және Қазақстан Республикасы Президентінің www.akorda.kz ресми интернет-ресурсына орналастырылады.
18. Қоғамдық комиссия отырыстары Қоғамдық комиссияның төрағасы бекітетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі. Қоғамдық комиссия төрағасының шешімі бойынша жоспардан тыс отырыстар өткізілуі мүмкін. Қоғамдық комиссияның отырысы, егер оған Қоғамдық комиссия мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп саналады. Қоғамдық комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді.
19. Қоғамдық комиссия мүшесі сыйлық немесе грант алуға ұсынылған жағдайда, оның Қоғамдық комиссияның мүшесі ретіндегі жұмысы оны сыйлық немесе грант алуға ұсыну жөніндегі құжаттарын қарау кезеңінде тоқтатыла тұрады. Алғыс жариялау үшін ұсынылған шығармашылық ұжым басшысының Қоғамдық комиссиядағы жұмысы да конкурстық құжаттарды қарау кезеңінде тоқтатыла тұрады.
20. Қоғамдық комиссияның хатшысы Қоғамдық комиссияның қарауына жұмыс органы дайындаған құжаттар мен материалдарды ұсынады.
21. Қоғамдық комиссияның жұмыс органы:
1) бұқаралық ақпарат құралдарында сыйлықтар мен гранттар алуға, Алғыс жариялауға ұсынылатын үміткерлердің құжаттарын қабылдаудың басталғаны туралы хабарландырудың жариялануын қамтамасыз етеді;

13. В своей деятельности Общественная комиссия руководствуется Конституцией Республики Казахстан, актами Президента, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящими Правилами.
14. Общественную комиссию возглавляет советник Президента - Пресс-секретарь Президента Республики Казахстан.
Состав Общественной комиссии ежегодно утверждается советником Президента - Пресс-секретарем Президента Республики Казахстан. В состав Общественной комиссии входят представители средств массовой информации, творческих союзов, общественных объединений журналистов и заинтересованных государственных органов.
Сноска. Пункт 14 – в редакции распоряжения Президента РК от 15.05.2024 № 144.
15. Председатель Общественной комиссии организует ее работу и координирует деятельность членов Общественной комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
16. Рабочим органом Общественной комиссии является Пресс-служба Президента Республики Казахстан.
17. Объявление о начале приема документов и перечень необходимых документов кандидатов на соискание премий и грантов, а также творческих коллективов на объявление Благодарности публикуются в республиканской печати и размещаются на официальном интернет-ресурсе Президента Республики Казахстан www.akorda.kz не позднее чем за тридцать дней до завершения приема документов.
18. Заседания Общественной комиссии проводятся в соответствии с планом работы, утверждаемым председателем Общественной комиссии. По решению председателя Общественной комиссии могут проводиться внеплановые заседания. Заседание Общественной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей членов Общественной комиссии. Решение Общественной комиссии оформляется протоколом.
19. В случае если член Общественной комиссии выдвинут кандидатом на соискание премии или гранта, его работа в Общественной комиссии в качестве члена приостанавливается на период рассмотрения документов по выдвижению его на соискание премии или гранта. Работа в Общественной комиссии руководителя творческого коллектива, выдвигаемого на объявление Благодарности, также приостанавливается на период рассмотрения конкурсных документов.
20. Секретарь Общественной комиссии представляет на рассмотрение Общественной комиссии документы и материалы, подготовленные рабочим органом.
21. Рабочий орган Общественной комиссии:
1) обеспечивает опубликование в средствах массовой информации объявления о начале приема документов кандидатов на соискание премий и грантов, объявление Благодарности;

2) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалар талаптарына сәйкестігін тексереді;
3) келіп түскен жұмыстарға талдау жасайды және оларды Қоғамдық комиссияның отырысына шығарады;
4) Қоғамдық комиссия отырысының қорытындысы бойынша сыйлықтар, гранттар алуға және Алғыс жариялауға ұсынылған үміткерлерді Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізеді;
5) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Президентінің тиісті актісінің жобасын әзірлейді;
6) дипломдарды, куәліктер мен Алғысты дайындауды және ресімдеуді қамтамасыз етеді.
III. Сыйлықтарды беру, гранттарды тапсыру
және Алғыс жариялау тәртібі
22. Сыйлықтар мен гранттар алуға үміткерлерді бұқаралық ақпарат құралдары, шығармашылық одақтар, қоғамдық бірлестіктер, мемлекеттік органдар ұсынады. Алғыс жариялауға шығармашылық ұжымдарды шығармашылық одақтар, қоғамдық бірлестіктер, мемлекеттік органдар ұсынады.
23. Әрбір бұқаралық ақпарат құралы, шығармашылық одақ, қоғамдық бірлестік, мемлекеттік орган сыйлықтар мен гранттар алуға екі үміткерден артық ұсынуға құқылы емес.
24. Сыйлықтар, гранттар алуға үміткерлердің және Алғыс жариялауға шығармашылық ұжымдардың өзін-өзі ұсынуына жол берілмейді.
25. Сыйлықтар, гранттар алуға және Алғыс жариялауға ұсынылған үміткерлердің Қоғамдық комиссияның мекенжайына жолданған құжаттары сыйлықтар беруге, гранттар тапсыруға және Алғыс жариялауға ұсынатын жылдың 1 маусымынан кешіктірмей қабылданады. Құжаттар қабылдау мерзімі өтіп кеткеннен кейін түскен құжаттар сыйлықтар, гранттар алуға және Алғыс жариялауға жіберілмейді.
26. Сыйлықтар мен гранттар алуға мынадай құжаттар ұсынылады:
1) бұқаралық ақпарат құралының, шығармашылық одақтың, қоғамдық бірлестіктің, мемлекеттік органның ресми бланкісіне жазылған, бірінші басшы немесе оның орнындағы адам қол қойған ұсыныс (А4 форматтағы 2 парақтан артық емес);
2) сыйлықтар мен гранттар алуға ұсынылған үміткердің аты, әкесінің аты, тегі және шығармашылық бүркеншік есімі (егер болса), сондай-ақ атқаратын лауазымы көрсетілген негізгі жұмыс орнынан анықтама;
3) сыйлықтар мен гранттар алуға ұсынылған үміткердің шығармашылық қызметінің қысқаша сипаттамасы;
4) жарияланымдар мәтіндері немесе аудио- және (немесе) бейнематериалдар;
5) негізгі жарияланымдарының тізімі және (немесе) олардың көшірмелері.
Осы баптың 2) тармақшасында көрсетілген құжат сыйлықтар мен гранттар алуға үміткер жұмыстан шығарылған жағдайда оның соңғы жұмыс орнынан ұсынылады.
27. Алғыс жариялауға мынадай құжаттар ұсынылады:

2) проверяет представленные документы на соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) проводит анализ поступивших работ и выносит их на заседание Общественной комиссии;
4) по итогам заседания Общественной комиссии вносит на рассмотрение Президенту Республики Казахстан кандидатуры, выдвигаемые на соискание премий, грантов и объявление Благодарности;
5) разрабатывает в установленном порядке соответствующий проект акта Президента Республики Казахстан;
6) обеспечивает изготовление и оформление дипломов, свидетельств и Благодарности.
III. Порядок присуждения премий, вручения грантов и объявления Благодарности
22. Кандидатуры на соискание премий и грантов выдвигаются средствами массовой информации, творческими союзами, общественными объединениями, государственными органами. Творческие коллективы на объявление Благодарности выдвигаются творческими союзами, общественными объединениями, государственными органами.
23. Каждое средство массовой информации, творческий союз, общественное объединение, государственный орган вправе представить не более двух кандидатур на соискание премий и грантов.
24. Самовыдвижение кандидатов на соискание премий, грантов и творческих коллективов на объявление Благодарности не допускается.
25. Документы кандидатов на соискание премий, грантов и объявление Благодарности, направляемые в адрес Общественной комиссии, принимаются не позднее 1 июня года присуждения премий, вручения грантов и объявления Благодарности. На соискание премий, грантов и объявление Благодарности не допускаются документы, поступившие после истечения срока приема документов.
26. На соискание премий и грантов представляются следующие документы:
1) представление (не более 2 страниц формата А4) на официальном бланке средства массовой информации, творческого союза, общественного объединения, государственного органа, подписанное первым руководителем либо лицом, его замещающим;
2) справка с места основной работы кандидата на соискание премий и грантов с указанием фамилии, имени, отчества и творческого псевдонима (при его наличии), а также занимаемой должности;
3) краткая характеристика творческой деятельности кандидата на соискание премий и грантов;
4) тексты публикаций или аудио- и (или) видеоматериалы;
5) список основных публикаций и (или) их копий.
Документ, указанный в подпункте 2) настоящего пункта, представляется с места последней работы кандидата на соискание премий и грантов в случае его увольнения.
27. На объявление Благодарности представляются следующие документы:

1) шығармашылық одақтың, қоғамдық бірлестіктің, мемлекеттік органның ресми бланкісіне жазылған бірінші басшы немесе оның орнындағы адам қол қойған бұқаралық ақпарат құралының қызметі туралы ұсыныс (А4 форматтағы 2 парақтан артық емес);
2) конкурс жарияланған жылдың алдындағы жыл ішінде жарық көрген негізгі маңызды жарияланымдар немесе аудио- және (немесе) бейнематериалдар.
28. Сыйлықтар, гранттар алуға және Алғыс жариялауға ұсынылған материалдар мен құжаттар қайтарылмайды.
29. Сыйлықтар, гранттар алуға және Алғыс жариялауға үміткерлерді таңдау Қоғамдық комиссияның отырысқа қатысушы мүшелерінің ашық дауыс беруі арқылы қарапайым көпшілік дауысымен жүргізіледі.
30. Қоғамдық комиссия сыйлықтар мен гранттар алуға үміткерлерді таңдауда мынадай критерийлерді:
1) жарияланымдардың объективтілігін;
2) көтерілген проблемалардың тереңдігін және оның шығармашылық тұрғыдан талдануын;
3) жұмыстардың әлеуметтік маңыздылығын;
4) жарияланымдар туындатқан қоғамдық пікір жаңғырығын;
5) журналистің тәуелсіздігін, принципшілдігін;
6) жұмыстардың жаңашылдығы мен шығармашылық толымдылығын басшылыққа алады.
31. Қоғамдық комиссия Алғыс жариялауға үміткерлерді таңдау кезінде:
1) мемлекет қызметінің саяси, экономикалық және әлеуметтік аспектілерін жариялап-көрсететін бұқаралық ақпарат құралдары шығармашылық ұжымының биік азаматтық ұстанымын;
2) бұқаралық ақпарат құралдарының Қазақстан Республикасында жүргізіліп отырған реформаларды қолдауға, сондай-ақ заманауи медиакеңістікті дамытуға қосқан шығармашылық үлесін бағалауды басшылыққа алады.
32. Қоғамдық комиссия сыйлықтарды беру, гранттарды тапсыру және Алғыс жариялау жөніндегі ұсынымдарды Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізеді. Үміткерді және (немесе) шығармашылық ұжымды Қазақстан Республикасы Президенті қабылдамаған жағдайда аталған үміткерді сыйлықтар, гранттар алуға және (немесе) шығармашылық ұжымға Алғыс жариялауға келесі ұсыныс екі жылдан кейін жүргізілуі мүмкін.
33. Сыйлыққа ие болған адамға "Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлығының лауреаты" атағы беріліп, диплом, естелік төсбелгі және ақшалай сыйақы тапсырылады.
34. Грантқа ие болған адамға "Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы грантының иегері" атағы беріліп, куәлік және ақшалай сыйақы тапсырылады.
35. Осы Қағидалардың 33 және 34-тармақтарында көрсетілген атақтарды қайтадан беруге жол берілмейді.
36. Грант иегерін сыйлық алу үшін грант тапсырылғаннан кейін кемінде бес жылдан кейін ұсынуға болады.

1) представление (не более 2 страниц формата А4) о деятельности средства массовой информации на официальном бланке творческого союза, общественного объединения, государственного органа, подписанное первым руководителем либо лицом, его замещающим;
2) основные значимые публикации или аудио- и (или) видеоматериалы, выполненные в течение года, предшествующего году объявления конкурса.
28. Материалы и документы, представленные на соискание премий, грантов и объявление Благодарности, возврату не подлежат.
29. Выбор кандидатов на соискание премий, грантов и объявление Благодарности производится открытым голосованием простым большинством голосов членов Общественной комиссии, присутствующих на заседании.
30. Общественная комиссия в выборе кандидатов на соискание премий и грантов руководствуется критериями:
1) объективности публикаций;
2) глубины затрагиваемых проблем и их творческого анализа;
3) социальной значимости работ;
4) общественного резонанса, вызванного публикациями;
5) независимости, принципиальности журналиста;
6) новизны и творческой состоятельности работ.
31. При отборе кандидатов на объявление Благодарности Общественная комиссия руководствуется:
1) высокой гражданской позицией творческого коллектива средства массовой информации, освещающего политические, экономические и социальные аспекты деятельности государства;
2) оценкой творческого вклада средства массовой информации в поддержку проводимых в Республике Казахстан реформ, а также в развитие современного медиапространства.
32. Общественная комиссия вносит на рассмотрение Президенту Республики Казахстан рекомендации по присуждению премий, вручению грантов и объявлению Благодарности. В случае отклонения Президентом Республики Казахстан кандидата и (или) творческого коллектива следующее представление данного кандидата на соискание премий, грантов и (или) творческого коллектива на объявление Благодарности может производиться через два года.
33. Лицу, удостоенному премии, присваивается звание "Лауреат Премии Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации", вручается диплом, памятный нагрудной знак и денежное вознаграждение.
34. Лицу, удостоенному гранта, присваивается звание "Обладатель Гранта Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации", вручается свидетельство и денежное вознаграждение.
35. Повторное присвоение званий, указанных в пунктах 33 и 34настоящих Правил, не допускается.
36. Представление обладателя гранта на соискание премии допускается не раньше чем через пять лет после вручения гранта.

37. Cыйлықтарды беру, гранттарды тапсыру және Алғыс жариялау рәсімін Байланыс және ақпарат қызметкерлерінің күніне орайластырылады және Қазақстан Республикасының Президенті немесе оның тапсырмасы бойынша басқа лауазымды адам салтанатты жағдайда өткізеді.
Қайтыс болғаннан кейін берілген диплом, ақшалай сыйақы және сыйлық лауреатының естелік төсбелгісі, сондай-ақ қайтыс болғаннан кейін тапсырылған грант иегерінің куәлігі мен ақшалай сыйақысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұрагерлеріне беріледі.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 01.06.2019 № 57 Жарлығымен.
38. Сыйлықтар беру, гранттар тапсыру және Алғыс жариялау туралы Қазақстан Республикасы Президентінің актілері бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 22 наурыздағы
№ 190 Өкіміне
2-қосымша
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаев" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Президенті Қ.Тоқаев" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР Президентінің 15.05.2024 № 144 Өкімімен.
Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат
құралдары саласындағы сыйлығы лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің, гранты иегері куәлігінің және Алғысының
СИПАТТАМАCЫ
Ескерту. Сипаттама жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 09.04.2016 № 75 өкімімен.
1. Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлығы лауреатының дипломы цифрлық принтерде көлемі 400 х 400 мм "Sirio Pearl" (алтын) түріндегі қағазға тігінен басылады.
2. Дипломның орталық бөлігінде "қарындашпен салынған графика" тәсілімен "Ақорда" ғимаратының графикалық кескіні орналастырылған.
3. Диплом мәтіні "Alіna Pure 9005" (күрең қызыл) қағазынан әзірленген паспартумен жиектеледі, оның жоғары бөлігінің орта тұсында алтынмен зерленген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы орналасқан. Диплом мәтіні қазақ тілінде қызыл-күрең бояумен цифрлық тәсілмен мынадай редакцияда басылады:
ДИПЛОМ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ
БҰҚАРАЛЫҚ АҚПАРАТ ҚҰРАЛДАРЫ САЛАСЫНДАҒЫ
СЫЙЛЫҒЫ
_________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
_________________________________
_________________________________
үшін берілді.
Төменде мынадай сөздер орналасқан:
"Қазақстан Республикасының Президенті Қ.Тоқаев".
Оның астында орта тұста "Астана, Ақорда, 20__ жыл" деген сөздер орналасқан.
Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат
құралдары саласындағы сыйлығының лауреаты дипломының
кескіндемесі

37. Церемония присуждения премий, вручения грантов и объявления Благодарности приурочивается ко Дню работников связи и информации и проводится в торжественной обстановке Президентом Республики Казахстан либо по его поручению иным должностным лицом.
Диплом, денежное вознаграждение и памятный нагрудный знак лауреата премии, присужденной посмертно, а также свидетельство и денежное вознаграждение обладателя гранта, врученного посмертно, передаются наследникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 01.06.2019 № 57.
38. Акты Президента Республики Казахстан о присуждении премий, вручении грантов и объявлении Благодарности публикуются в средствах массовой информации.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 22 марта 2013 года № 190
ОПИСАНИЯ
диплома и нагрудного знака лауреата премии, свидетельства обладателя гранта и Благодарности Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации
Сноска. Приложение 2 в редакции распоряжения Президента РК от 09.04.2016 № 75.
Сноска. По всему тексту приложения 2 слова "Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаев" заменены словами "Қазақстан Республикасының Президенті Қ. Тоқаев"; в соответствии с распоряжением Президента РК от 15.05.2024 № 144.
1. Диплом лауреата Премии Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации печатается в вертикальном положении на бумаге типа "Sirio Pearl" (золото) размером 400 х 400 мм на цифровых принтерах.
2. В центральной части фона диплома расположено графическое изображение здания "Акорда", выполненное эффектом "карандашной графики".
3. Текст диплома обрамляется паспарту, изготовленным на бумаге "Alina Pure 9005" (бордо), в верхней центральной части которого расположен тисненный золотом Государственный Герб Республики Казахстан. Текст диплома печатается цифровым способом бордовой краской на казахском языке в следующей редакции:
ДИПЛОМ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ
БҰҚАРАЛЫҚ АҚПАРАТ ҚҰРАЛДАРЫ САЛАСЫНДАҒЫ
СЫЙЛЫҒЫ
__________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
__________________________________
__________________________________
үшін берілді.
Внизу расположены слова:
"Қазақстан Республикасының Президенті Қ. Тоқаев".
По центру под ними расположены слова "Астана, Ақорда, 20__ жыл".
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
ИЗОБРАЖЕНИЕ
диплома лауреата Премии Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации

Ескерту. Кескіндеме жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 15.05.2024 № 144 Өкімімен.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
4. "Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлығының лауреаты" төсбелгісі 750 алтын сынамасы қоспасынан дайындалған және шығармашылық шабыт символы – қауырсын қалам стиліндегі пішінге ие.
Төсбелгінің ұзындығы – 35 мм, ені – 22 мм. Беткі жағы – жылтыр, сырт жағының түр-түсі күңгірттеу, ірі бұдырлы етіп жасалған. Сыртқы жағында алтын сынамасының қоспасы – "Аu750" жазылған.
Төсбелгінің сыртқы жағында оны киімге қадауға арналған цангалық бекіткіш бар.
"Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат
құралдары саласындағы сыйлығының лауреаты" төсбелгісінің
графикалық кескіндемесі
5. Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы гранты иегерінің куәлігі цифрлық принтерде көлемі 400 х 400 мм "Sirio Pearl" (алтын) түріндегі қағазға тігінен басылады.
6. Куәліктің орталық бөлігінде "қарындашпен салынған графика" тәсілімен "Ақорда" ғимаратының графикалық кескіні орналастырылған.
7. Куәліктің мәтіні "Alіna Pure 9006" (қаракөк) қағазынан әзірленген паспартумен жиектеледі, оның жоғары бөлігінің орта тұсында алтынмен зерленген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы орналасқан. Куәліктің мәтіні қазақ тілінде қаракөк бояумен цифрлық тәсілмен төмендегідей редакцияда басылады:
КУӘЛІК
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ
БҰҚАРАЛЫҚ АҚПАРАТ ҚҰРАЛДАРЫ САЛАСЫНДАҒЫ
ГРАНТЫ
_________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
_________________________________
_________________________________
үшін тапсырылды.
Төменде мынадай сөздер орналасқан:
"Қазақстан Республикасының Президенті Қ.Тоқаев".
Оның астында орта тұста "Астана, Ақорда, 20__ жыл" деген сөздер орналасқан.
Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары
саласындағы гранты иегері
КУӘЛІГІНІҢ КЕСКІНДЕМЕСІ
Ескерту. Кескіндеме жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 15.05.2024 № 144 Өкімімен.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
8. Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы Алғысы цифрлық принтерде көлемі 350 х 350 мм "Sirio Pearl" (алтын) түріндегі қағазға тігінен басылады.
9. Алғыстың орталық бөлігінде "қарындашпен салынған графика" тәсілімен "Ақорда" ғимаратының графикалық кескіні орналастырылған.
10. Алғыс мәтіні "Alіna Pure 9004" (қою жасыл) қағазынан әзірленген паспартумен жиектеледі, оның жоғары бөлігінің орта тұсында алтынмен зерленген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы орналасқан. Алғыс мәтіні мемлекеттік тілде қою жасыл бояумен цифрлық тәсілмен мынадай редакцияда басылады:
АЛҒЫС
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ
БҰҚАРАЛЫҚ АҚПАРАТ ҚҰРАЛДАРЫ САЛАСЫНДАҒЫ
АЛҒЫСЫ
_______________________________________
(шығармашылық ұжымның атауы)
_______________________________________
_______________________________________
үшін жарияланды.
Төменде мынадай сөздер орналасқан:
"Қазақстан Республикасының Президенті Қ.Тоқаев".
Оның астында орта тұста "Астана, Ақорда, 20__ жыл" деген сөздер орналасқан.
Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы
АЛҒЫСЫНЫҢ КЕСКІНДЕМЕСІ

Сноска. Изображение диплома – в редакции распоряжения Президента РК от 15.05.2024 № 144.
4. Нагрудный знак "Лауреат Премии Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации" выполняется из сплава золота 750 пробы и имеет форму стилизованного гусиного пера – символа вдохновенного творчества.
Длина нагрудного знака – 35 мм, ширина – 22 мм. Лицевая сторона изделия – блестящая, фактура оборотной стороны – крупнозернистое матирование. На оборотной стороне нанесена проба золотого сплава "Au750".
На оборотной стороне нагрудного знака имеется цанговый зажим для крепления изделия на одежде.
Графическое изображение нагрудного знака "Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлығының лауреаты"
5. Свидетельство обладателя Гранта Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации печатается в вертикальном положении на бумаге типа "Sirio Pearl" (золото) размером 400 х 400 мм на цифровых принтерах.
6. В центральной части фона диплома расположено графическое изображение здания "Акорда", выполненное эффектом "карандашной графики".
7. Текст свидетельства обрамляется паспарту, изготовленным на бумаге "Alina Pure 9006" (темно-синий), в верхней центральной части которого расположен тисненный золотом Государственный Герб Республики Казахстан. Текст свидетельства печатается цифровым способом темно-синей краской на казахском языке в следующей редакции:
КУӘЛІК
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ
БҰҚАРАЛЫҚ АҚПАРАТ ҚҰРАЛДАРЫ САЛАСЫНДАҒЫ
ГРАНТЫ
_________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
_________________________________
_________________________________
үшін тапсырылды.
Внизу расположены слова:
" Қазақстан Республикасының Президенті Қ. Тоқаев".
По центру под ними расположены слова "Астана, Ақорда, 20__ жыл".
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
ИЗОБРАЖЕНИЕ
свидетельства обладателя Гранта Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации
Сноска. Изображение свидетельства – в редакции распоряжения Президента РК от 15.05.2024 № 144.
8. Благодарность Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации печатается в вертикальном положении на бумаге типа "Sirio Pearl" (золото) размером 350 х 350 мм на цифровых принтерах.
9. В центральной части фона Благодарности расположено графическое изображение здания "Акорда", выполненное эффектом "карандашной графики".
10. Текст Благодарности обрамляется паспарту, изготовленным на бумаге "Alina Pure 9004" (темно-зеленый), в верхней центральной части которого расположен тисненный золотом Государственный Герб Республики Казахстан. Текст Благодарности печатается цифровым способом темно-зеленой краской на государственном языке в следующей редакции:
АЛҒЫС
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ
БҰҚАРАЛЫҚ АҚПАРАТ ҚҰРАЛДАРЫ САЛАСЫНДАҒЫ
АЛҒЫСЫ
__________________________________
(шығармашылық ұжымның атауы)
__________________________________
__________________________________
үшін жарияланды.
Внизу расположены слова:
" Қазақстан Республикасының Президенті Қ. Тоқаев".
По центру под ними расположены слова "Астана, Ақорда, 20__ жыл".
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
ИЗОБРАЖЕНИЕ
Благодарности Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации