ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЦИФРЛЫҚ КОДЕКСІ
Қазақстан Республикасының Кодексі 2026 жылғы 9 қаңтардағы № 255-VIII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 106-баптан қараңыз.
1-БӨЛІМ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Кодекспен реттелетін қатынастар
1. Осы Кодекс цифрлық деректер мен цифрлық объектілерді құру, олардың айналымы, сақтау, беру және пайдалану кезінде цифрлық ортада туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді.
Цифрлық орта деп осы Кодекспен реттелетін қоғамдық қатынастарды қозғайтын бөлікте цифрлық деректер мен цифрлық объектілерді орналастыру немесе оларға құқықтарды тіркеу аумағына қарамастан, оларды құру, олардың айналымы, сақтау, беру және пайдалану, оларға құқықтарды жүзеге асыру және беру үшін инфрақұрылымның, технологиялардың, процестер мен шарттардың жиынтығы түсініледі.
2. Цифрлық ортада туындайтын мүліктік және өзге де азаматтық-құқықтық қатынастар осы Кодексте белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен реттеледі.
3. Егер Қазақстан Республикасының Конституциясында, осы Кодексте, Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының аумағында цифрлық деректер мен цифрлық объектілерді құру, олардың айналымы, сақтау, беру және пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар және шетелдік заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының азаматтары мен заңды тұлғалары үшін Қазақстан Республикасында белгіленген құқықтар мен бостандықтарды пайдаланады, сондай-ақ міндеттерді атқарады.
2-бап. Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Кодекстен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
3. Осы Кодекс пен Қазақстан Республикасының өзге де заңдары арасында цифрлық ортадағы қатынастарды реттеу мәселелері бойынша қайшылықтар болған жағдайларда осы Кодекстің ережелері қолданылады.
3-бап. Қазақстан Республикасы цифрлық заңнамасының мақсаты мен міндеттері
1. Қазақстан Республикасы цифрлық заңнамасының мақсаты жеке және заңды тұлғалардың, қоғам мен мемлекеттің мүддесі үшін цифрлық ортаның орнықты дамуы мен жұмыс істеуін қамтамасыз ету болып табылады.

ЦИФРОВОЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Кодекс Республики Казахстан от 9 января 2026 года № 255-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Кодекса см. ст. 106.
РАЗДЕЛ 1. ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Отношения, регулируемые настоящим Кодексом
1. Настоящий Кодекс регулирует общественные отношения, возникающие в цифровой среде при создании, обращении, хранении, передаче и использовании цифровых данных и цифровых объектов.
Под цифровой средой понимается совокупность инфраструктуры, технологий, процессов и условий для создания, обращения, хранения, передачи и использования цифровых данных и цифровых объектов, осуществления и передачи прав на них вне зависимости от территории их размещения или регистрации прав в части, затрагивающей регулируемые настоящим Кодексом общественные отношения.
2. Имущественные и иные гражданско-правовые отношения, возникающие в цифровой среде, регулируются гражданским законодательством Республики Казахстан с учетом особенностей, установленных настоящим Кодексом.
3. Иностранцы, лица без гражданства и иностранные юридические лица, осуществляющие деятельность по созданию, обращению, хранению, передаче и использованию цифровых данных и цифровых объектов на территории Республики Казахстан, пользуются в Республике Казахстан правами и свободами, а также несут обязанности, установленные для граждан и юридических лиц Республики Казахстан, если иное не предусмотрено Конституцией Республики Казахстан, настоящим Кодексом, законами Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Статья 2. Цифровое законодательство Республики Казахстан
1. Цифровое законодательство Республики Казахстан основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Кодекса и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Кодексом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.
3. В случаях противоречия между настоящим Кодексом и иными законами Республики Казахстан по вопросам регулирования отношений в цифровой среде применяются положения настоящего Кодекса.
Статья 3. Цель и задачи цифрового законодательства Республики Казахстан
1. Целью цифрового законодательства Республики Казахстан является обеспечение устойчивого развития и функционирования цифровой среды в интересах физических и юридических лиц, общества и государства.

2. Мыналар Қазақстан Республикасы цифрлық заңнамасының міндеттері болып табылады:
1) цифрлық ортада туындайтын қоғамдық қатынастарды құқықтық реттеу;
2) цифрлық ортада бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру тетіктерін айқындау;
3) цифрлық ортада заңдылық пен құқықтық тәртіпті нығайту;
4) Қазақстан Республикасында цифрлық ортаны дамытуға инвестициялар тарту үшін жағдайлар жасау;
5) қоғамдық қатынастардың барлық салаларын цифрлық трансформациялауды құқықтық қамтамасыз ету.
4-бап. Қазақстан Республикасы цифрлық заңнамасының қағидаттары
Цифрлық ортадағы қоғамдық қатынастарды құқықтық реттеу мынадай негізгі қағидаттарға негізделеді:
1) цифрлық ортада адамның құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін сақтау;
2) цифрлық технологияларды қолдану кезінде адамның, қоғамның және мемлекеттің қауіпсіздігі;
3) цифрлық деректердің айналым еркіндігі;
4) цифрлық технологияларды құру, дамыту және қолдану еркіндігі;
5) жеке және көпшілік мүдделерінің теңгерімі;
6) цифрлық ортаның қолжетімділігі мен инклюзивтілігі;
7) мемлекеттің цифрлық ортаға пропорционалды және негізді қатысуы;
8) құқықтық реттеудің технологиялық бейтараптығы;
9) цифрлық әдеп және әлеуметтік жауапкершілік.
5-бап. Цифрлық ортада адамның құқықтарын, бостандықтары мен заңды
мүдделерін сақтау
1. Адамның цифрлық ортадағы құқықтары, бостандықтары мен заңды мүдделері ең жоғары құндылық деп танылады және олардың шектелуі тек Қазақстан Республикасының заңдарымен және конституциялық құрылысты қорғау, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын сақтау мақсаттарында қажетті шамада ғана мүмкін болады.
2. Цифрлық ортадағы қатынастар адамның еркін, саналы және айқын ерік-жігеріне негізделеді.
3. Цифрлық ортадағы адамның құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын алгоритмдік және автоматтандырылған шешімдер ашықтық, кемсітпеу және цифрлық орта субъектісі тарапынан бақылау мүмкіндігі сақтала отырып қолданылады.
6-бап. Цифрлық технологияларды қолдану кезіндегі адамның, қоғамның және
мемлекеттің қауіпсіздігі
1. Цифрлық технологияларды қолдану кезіндегі адамның, қоғамның және мемлекеттің қауіпсіздігі цифрлық ортаның тұрақты жұмыс істеуінің ажырамас элементі болып табылады.
2. Мемлекет адамның, қоғамның және мемлекеттің құқықтарына, бостандықтары мен заңды мүдделеріне цифрлық технологиялардың теріс әсері мен қолдану тәуекелдерінің алдын алу және азайту жөнінде шаралар қабылдайды, олардың қажеттілігі мен қол жеткізілетін мақсаттарға мөлшерлeстігін қамтамасыз етеді.
7-бап. Цифрлық деректердің айналым еркіндігі

2. Задачами цифрового законодательства Республики Казахстан являются:
1) правовое регулирование общественных отношений, возникающих в цифровой среде;
2) определение механизмов реализации единой государственной политики в цифровой среде;
3) укрепление законности и правопорядка в цифровой среде;
4) создание условий для привлечения инвестиций в развитие цифровой среды в Республике Казахстан;
5) правовое обеспечение цифровой трансформации всех сфер общественных отношений.
Статья 4. Принципы цифрового законодательства Республики Казахстан
Правовое регулирование общественных отношений в цифровой среде основывается на следующих основных принципах:
1) соблюдение прав, свобод и законных интересов человека в цифровой среде;
2) безопасность человека, общества и государства при применении цифровых технологий;
3) свобода обращения цифровых данных;
4) свобода создания, развития и применения цифровых технологий;
5) баланс частных и публичных интересов;
6) доступность и инклюзивность цифровой среды;
7) пропорциональное и обоснованное участие государства в цифровой среде;
8) технологическая нейтральность правового регулирования;
9) цифровая этика и социальная ответственность.
Статья 5. Соблюдение прав, свобод и законных интересов человека в цифровой среде
1. Права, свободы и законные интересы человека в цифровой среде признаются высшей ценностью, и их ограничение возможно только законами Республики Казахстан и лишь в той мере, в какой это необходимо в целях защиты конституционного строя, охраны общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения.
2. Отношения в цифровой среде основываются на свободном, осознанном и выраженном волеизъявлении человека.
3. Алгоритмические и автоматизированные решения, затрагивающие права, свободы и законные интересы человека в цифровой среде, применяются с соблюдением прозрачности, недискриминации и возможности контроля со стороны субъекта цифровой среды.
Статья 6. Безопасность человека, общества и государства при применении цифровых технологий
1. Безопасность человека, общества и государства при применении цифровых технологий является неотъемлемым элементом устойчивого функционирования цифровой среды.
2. Государство принимает меры по предупреждению и снижению рисков негативного воздействия и применения цифровых технологий на права, свободы и законные интересы человека, общества и государства, обеспечивая их необходимость и соразмерность преследуемым целям.
Статья 7. Свобода обращения цифровых данных

1. Қазақстан Республикасында осы Кодексте және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектерде цифрлық деректерді іздеу, қалыптастыру, беру, сақтау және пайдалану еркіндігі қамтамасыз етіледі.
2. Цифрлық деректерге қол жеткізуді шектеуге Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жол беріледі.
3. Мемлекет цифрлық деректердің ашықтығы, анықтығы, қолжетімділігі, өзектілігі, толықтығы, олардың цифрлық үйлесімділігі және цифрлық деректермен еркін алмасу тетігін дамытуға жәрдемдеседі.
8-бап. Цифрлық технологияларды құру, дамыту және қолдану еркіндігі
1. Егер осы Кодексте және Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, цифрлық технологияларды құру, дамыту және қолдану еркін жүзеге асырылады.
2. Мемлекет ғылыми зерттеулер жүргізуге, инновациялық қызметті жүзеге асыруға және цифрлық технологияларды дамытуға жағдай жасайды.
3. Мемлекет халықтың цифрлық сауаттылығын арттыру, қолжетімді инфрақұрылымды дамыту және цифрлық теңсіздікті жою жөніндегі шараларды іске асыруды, сондай-ақ цифрлық ортадағы жеке бастамалар мен бәсекелестікті дамытудың тең жағдайларын қамтамасыз етеді.
9-бап. Жеке және көпшілік мүдделерінің теңгерімі
1. Цифрлық ортадағы қоғамдық қатынастарды реттеу жеке және көпшілік мүдделері арасындағы теңгерім сақтала отырып жүзеге асырылады.
2. Көпшілік мүдделерін іске асыру жеке тұлғалардың құқықтарын негізсіз шектеуге алып келмеуге тиіс.
3. Мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру кезінде оның мақсаттарының және адам мен азамат үшін салдары, қоғам мен мемлекет мүдделері арасындағы мөлшерлестік қамтамасыз етіледі.
4. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар цифрлық технологияларды пайдалана отырып қабылданатын шешімдердің айқындығын, ашықтығын және уәжділігін қамтамасыз етеді.
10-бап. Цифрлық ортаның қолжетімділігі мен инклюзивтілігі
1. Мемлекет азаматтардың цифрлық технологияларға, өнімдерге, көрсетілетін қызметтер мен цифрлық ортадағы мүмкіндіктерге тең қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасында қолжетімділік жөніндегі талаптар белгіленген цифрлық объектілер мүгедектігі бар адамдар, сондай-ақ көру, есту, сөйлеу қабілеттері бұзылған және басқа да функционалдық шектеулері бар адамдар және халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына жататын адамдар үшін қолжетімділік ескеріле отырып әзірленеді және пайдаланылады.
11-бап. Мемлекеттің цифрлық ортаға пропорционалды және негізді түрде
қатысуы
1. Мемлекет осы Кодексте және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектерде цифрлық ортаға қатысады.
2. Цифрлық ресурстар мен жүйелерді құруға және пайдалануға мемлекеттің қатысуына бәсекелестік ортаға негізсіз араласуға жол бермеу талаптары сақталған кезде мемлекеттік функцияларды іске асыру, мемлекеттік қызметтер көрсету, цифрлық инфрақұрылымның қауіпсіздігін, орнықтылығы мен қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында жол беріледі.

1. В Республике Казахстан обеспечивается свобода поиска, формирования, передачи, хранения и использования цифровых данных в пределах, установленных настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан.
2. Ограничение доступа к цифровым данным допускается в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. Государство содействует развитию механизма открытости, достоверности, доступности, актуальности, полноты цифровых данных, их цифровой совместимости и свободного обмена цифровыми данными.
Статья 8. Свобода создания, развития и применения цифровых технологий
1. Создание, развитие и применение цифровых технологий осуществляются свободно, если иное не установлено настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан.
2. Государство создает условия для проведения научных исследований, осуществления инновационной деятельности и развития цифровых технологий.
3. Государство обеспечивает реализацию мер по повышению цифровой грамотности населения, развитию доступной инфраструктуры и ликвидации цифрового неравенства, а также равные условия развития частных инициатив и конкуренции в цифровой среде.
Статья 9. Баланс частных и публичных интересов
1. Регулирование общественных отношений в цифровой среде осуществляется с соблюдением баланса между частными и публичными интересами.
2. Реализация публичных интересов не должна приводить к необоснованному ограничению прав частных лиц.
3. При осуществлении государственного регулирования обеспечивается соразмерность между его целями и последствиями для человека и гражданина, интересами общества и государства.
4. Государственные органы и организации обеспечивают прозрачность, открытость и мотивированность решений, принимаемых с использованием цифровых технологий.
Статья 10. Доступность и инклюзивность цифровой среды
1. Государство обеспечивает равный доступ граждан к цифровым технологиям, продуктам, услугам и возможностям в цифровой среде.
2. Цифровые объекты, для которых требования по доступности установлены законодательством Республики Казахстан, разрабатываются и используются с учетом доступности для лиц с инвалидностью, а также лиц с нарушениями зрения, слуха, речи и другими функциональными ограничениями и лиц, относящихся к маломобильным группам населения.
Статья 11. Пропорциональное и обоснованное участие государства в цифровой среде
1. Государство участвует в цифровой среде в пределах, установленных настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан.
2. Государственное участие в создании и эксплуатации цифровых ресурсов и систем допускается в целях реализации государственных функций, оказания государственных услуг, обеспечения безопасности, устойчивости и доступности цифровой инфраструктуры при соблюдении требований недопущения необоснованного вмешательства в конкурентную среду.

12-бап. Құқықтық реттеудің технологиялық бейтараптығы
1. Құқықтық реттеудің технологиялық бейтараптығы қағидаты әртүрлі цифрлық технологияларға тең қатынасты болжайды.
2. Цифрлық ортадағы қатынастарды құқықтық реттеу цифрлық технологиялардың функционалдық сипаттамалары негізге алына отырып жүзеге асырылады.
3. Мемлекет жаңа цифрлық технологиялар пайда болған кезде олардың дамуына кедергі келтірмей, құқықтық реттеудің болжамдылығы мен тұрақтылығын қамтамасыз етеді.
13-бап. Цифрлық әдеп және әлеуметтік жауапкершілік
1. Цифрлық технологияларды құру, дамыту және қолдану адамның құқықтары мен қадір-қасиетін құрметтеу, кемсітушілікке жол бермеу, әділдік, адалдық, ашықтық пен жауапкершілік қағидаттары сақтала отырып жүзеге асырылады.
2. Мемлекет, ұйымдар мен азаматтар кемсітуді, манипуляция жасауды, цифрлық технологияларды теріс пайдалануды және адамның, қоғамның және мемлекеттің құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерін өзге де бұзушылықтарды болғызбауға бағытталған цифрлық ортадағы іс-қимылдың әдеп стандарттарын қалыптастыруға және сақтауға қатысады.
2-тарау. ЦИФРЛЫҚ ОРТАДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУ
14-бап. Цифрландыру саласындағы уәкілетті органның құзыреті
1. Цифрландыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – цифрландыру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2. Уәкілетті орган өз құзыреті шегінде:
1) Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары және Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілеттілігінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес цифрландыру саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;
2) стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асырады;
3) цифрландыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
4) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
15-бап. Мемлекеттік органдардың цифрландыру саласындағы құзыреті
Мемлекеттік органдар құзыреті шегінде:
1) цифрландыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
2) цифрландыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
3) құзыреті шегінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;

Статья 12. Технологическая нейтральность правового регулирования
1. Принцип технологической нейтральности правового регулирования предполагает равное отношение к различным цифровым технологиям.
2. Правовое регулирование отношений в цифровой среде осуществляется исходя из функциональных характеристик цифровых технологий.
3. Государство обеспечивает предсказуемость и стабильность правового регулирования при появлении новых цифровых технологий, не создавая препятствий для их развития.
Статья 13. Цифровая этика и социальная ответственность
1. Создание, развитие и применение цифровых технологий осуществляются с соблюдением принципов уважения прав и достоинства человека, недопустимости дискриминации, справедливости, добросовестности, прозрачности и ответственности.
2. Государство, организации и граждане участвуют в формировании и соблюдении этических стандартов поведения в цифровой среде, направленных на предотвращение дискриминации, манипуляции, злоупотребления цифровыми технологиями и иных нарушений прав, свобод и законных интересов человека, общества и государства.
Глава 2. ГОСУДАРСТВЕННОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ В ЦИФРОВОЙ СРЕДЕ
Статья 14. Компетенция уполномоченного органа в сфере цифровизации
1. Уполномоченный орган в сфере цифровизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере цифровизации.
2. Уполномоченный орган в пределах своей компетенции:
1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в сфере цифровизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольные функции;
3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере цифровизации;
4) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 15. Компетенция государственных органов в сфере цифровизации
Государственные органы в пределах компетенции:
1) участвуют в реализации государственной политики в сфере цифровизации;
2) разрабатывают и утверждают нормативные правовые акты в сфере цифровизации;
3) осуществляют государственный контроль в пределах компетенции;

4) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2-БӨЛІМ. ЦИФРЛЫҚ ОРТА ОБЪЕКТІЛЕРІ
3-тарау. ЦИФРЛЫҚ ДЕРЕКТЕР
16-бап. Цифрлық деректер
1. Цифрлық нысанда берілген және оны алу тәсіліне және цифрлық ұсыну нысанына қарамастан автоматтандырылған және (немесе) талдамалық жинауға, сақтауға, өңдеуге, пайдалануға, беруге, таратуға немесе алып тастауға жарамды ақпарат цифрлық деректер болып табылады.
2. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, цифрлық деректер еркін құрылуы, жиналуы, сақталуы, өңделуі, пайдаланылуы және берілуі мүмкін.
3. Арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, мемлекеттік органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор субъектілері уәкілетті орган мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп әзірлейтін, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін цифрлық деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес деректерді талдауды жүзеге асыру үшін "цифрлық үкімет" операторына (бұдан әрі – оператор) цифрлық деректерге және цифрлық жазбаларға рұқсат береді.
4. Мемлекеттік құпияларды, қызметтік немесе құпия ақпаратты, дербес деректерді және заңмен қорғалатын өзге де ақпаратты қамтитын цифрлық деректерді басқару Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген талаптар мен ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
17-бап. Ашық деректер
1. Машинада оқылатын нысанда ұсынылған және еркін пайдалануға, өңдеуге, қайта жариялауға және таратуға арналған, ашық қолжетімділікте орналастырылған цифрлық деректер ашық деректер болып табылады.
2. Ашық цифрлық деректерді орталықтандырылған орналастыру, сипаттау, сақтау, іздеу, қол жеткізу және қайта пайдалану, сондай-ақ мұндай деректерге машиналық қол жеткізуге бағдарламалық интерфейстерді ұсыну үшін ашық деректердің интернет-порталы мемлекеттік цифрлық ресурс болып табылады.
3. Ашық деректердің интернет-порталы порталдың тұрақтылығын, қауіпсіздігін немесе өнімділігін қамтамасыз етуге байланысты техникалық шектеулерді қоспағанда, онда орналастырылған ашық деректерге өтеусіз, ашық және кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
4. Оператор оны техникалық сүйемелдеуді, киберқауіпсіздікті, орналастырылған ашық деректердің үздіксіз қолжетімділігін, өзектілігін, сондай-ақ уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен портал пайдаланушыларының іс-әрекеттерін журналға енгізуді қамтамасыз етеді.

4) осуществляют иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
РАЗДЕЛ 2. ОБЪЕКТЫ ЦИФРОВОЙ СРЕДЫ
Глава 3. ЦИФРОВЫЕ ДАННЫЕ
Статья 16. Цифровые данные
1. Цифровыми данными является информация, предоставленная в цифровой форме и пригодная для автоматизированного и (или) аналитического сбора, хранения, обработки, использования, передачи, распространения или удаления независимо от способа ее получения и формы цифрового предоставления.
2. Цифровые данные могут свободно создаваться, собираться, храниться, обрабатываться, использоваться и передаваться, если иное не установлено законами Республики Казахстан.
3. Государственные органы, государственные юридические лица, субъекты квазигосударственного сектора, за исключением специальных государственных органов, предоставляют доступ оператору "цифрового правительства" (далее – оператор) к цифровым данным и цифровым записям для осуществления аналитики данных в соответствии с требованиями по управлению цифровыми данными, разрабатываемыми уполномоченным органом совместно с уполномоченным органом в области государственной статистики, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
4. Управление цифровыми данными, содержащими государственные секреты, служебную или конфиденциальную информацию, персональные данные и иную охраняемую законом информацию, осуществляется с учетом требований и особенностей, установленных законами Республики Казахстан.
Статья 17. Открытые данные
1. Открытыми данными являются цифровые данные, представленные в машиночитаемой форме и предназначенные для свободного использования, обработки, повторной публикации и распространения, размещенные в открытом доступе.
2. Государственным цифровым ресурсом для централизованного размещения, описания, хранения, поиска, доступа и повторного использования открытых цифровых данных, а также предоставления программных интерфейсов для машинного доступа к таким данным является интернет-портал открытых данных.
3. Интернет-портал открытых данных обеспечивает безвозмездный, открытый и недискриминационный доступ к размещенным на нем открытым данным, за исключением технических ограничений, связанных с обеспечением стабильности, безопасности или производительности портала.
4. Оператор обеспечивает его техническое сопровождение, кибербезопасность, бесперебойную доступность, актуальность размещенных открытых данных, а также журналирование действий пользователей портала в порядке, определяемом уполномоченным органом.

5. "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған ақпарат иелері Қазақстан Республикасының ақпаратқа қол жеткізу туралы заңнамасына сәйкес ашық деректердің интернет-порталында ашық деректерді тұрақты негізде орналастыруға және уақтылы жаңартып отыруға міндетті.
6. Цифрлық ортаның осы бапта көрсетілмеген өзге субъектілері қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қамтымайтын цифрлық деректерді ашық деректердің интернет-порталында жариялау үшін өз еркімен жіберуге құқылы.
7. Таралып кетуі, қателік, қауіпсіздіктің бұзылуы, оларды заңсыз пайдалану, оларға рұқсат беру немесе өзге де құқыққа қайшы әрекеттер салдарынан адамдардың шектелмеген тобына қолжетімді болған цифрлық деректер ашық деректер болып табылмайды және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органды және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетін хабардар ете отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен цифрлық ресурстардан дереу алып тасталуға тиіс.
18-бап. Әкімшілік цифрлық деректер
1. Мемлекеттік органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор субъектілері және оларға жүктелген мемлекеттік функцияларды орындау және мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде субъектілер қалыптастыратын цифрлық деректер әкімшілік цифрлық деректер деп танылады.
2. Әкімшілік цифрлық деректерді жинау, қалыптастыру, сақтау, өңдеу, пайдалану, жаңарту және беру деректерді басқару жөніндегі талаптарға және Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган әкімшілік цифрлық деректердің сапасын айқындау саласындағы уәкілетті орган болып табылады.
4. Әкімшілік цифрлық деректер мынадай мақсаттарда тұрақты негізде жүргізілуге және жаңартылуға тиіс:
1) ұлттық тіркелімдердің сапасын қамтамасыз ету;
2) мемлекеттік басқарудың және мемлекеттік қызметтер көрсетудің тиімділігін арттыру;
3) ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру;
4) деректерді талдау;
5) басқарушылық шешімдер қабылдау.
19-бап. Ұлттық тіркелімдер
1. Ұлттық тіркелім – "цифрлық үкімет" архитектурасы шеңберінде айқындалған және мемлекеттік функцияларды орындау, мемлекеттік қызметтер көрсету, ведомствоаралық өзара іс-қимыл және мемлекеттік статистика үшін анық ақпараттың бірыңғай көзі ретінде пайдаланылатын, эталондық цифрлық деректерді қамтитын цифрлық ресурс түсініледі.

5. Обладатели информации, определенные Законом Республики Казахстан "О доступе к информации", обязаны размещать на постоянной основе и своевременно актуализировать открытые данные на интернет-портале открытых данных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о доступе к информации.
6. Иные субъекты цифровой среды, не указанные в настоящей статье, вправе добровольно направлять цифровые данные, не содержащие информацию с ограниченным доступом, для их опубликования на интернет-портале открытых данных.
7. Цифровые данные, ставшие доступными неограниченному кругу лиц вследствие их утечки, ошибки, нарушения безопасности, неправомерного их использования, предоставления доступа к ним или иных противоправных действий, не являются открытыми данными и подлежат немедленному удалению с цифровых ресурсов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, с уведомлением уполномоченного органа в сфере обеспечения кибербезопасности и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Статья 18. Административные цифровые данные
1. Административными цифровыми данными признаются цифровые данные, формируемые государственными органами, государственными юридическими лицами, субъектами квазигосударственного сектора и субъектами при исполнении возложенных на них государственных функций и оказании государственных услуг.
2. Сбор, формирование, хранение, обработка, использование, обновление и передача административных цифровых данных осуществляются в соответствии с требованиями по управлению данными и законодательством Республики Казахстан в области государственной статистики.
3. Уполномоченным органом в области определения качества административных цифровых данных является уполномоченный орган в области государственной статистики в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственной статистики.
4. Административные цифровые данные подлежат ведению и обновлению на постоянной основе в целях:
1) обеспечения качества национальных регистров;
2) повышения эффективности государственного управления и оказания государственных услуг;
3) формирования официальной статистической информации;
4) аналитики данных;
5) принятия управленческих решений.
Статья 19. Национальные регистры
1. Национальный регистр – цифровой ресурс, содержащий эталонные цифровые данные, определенные в рамках архитектуры "цифрового правительства" и используемые в качестве единого источника достоверной информации для выполнения государственных функций, оказания государственных услуг, межведомственного взаимодействия и государственной статистики.

2. Ұлттық тіркелімдердің тізбесін, олардың құрылымын, эталондық цифрлық деректердің құрамын, сондай-ақ оларды жүргізуге және жаңартып отыруға қойылатын талаптарды мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайды.
3. Ұлттық тіркелімдер үшін цифрлық деректердің ұстаушылары немесе көздері болып табылатын цифрлық объектілердің меншік иелері және (немесе) иегерлері тиісті ұлттық тіркелімдерде қамтылған цифрлық деректердің тиісті сапасын қамтамасыз етеді.
Ұлттық тіркелімдерге енгізілген цифрлық деректердің сапасын айқындауды Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
4. Ұлттық тіркелімде цифрлық деректер болған жағдайда мұндай деректерді пайдаланатын мемлекеттік цифрлық объектілер оларды тікелей тиісті ұлттық тіркелімнен алуға тиіс.
5. Мемлекеттік органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға статистикалық қызметті жүзеге асыру үшін, сондай-ақ уәкілетті органға деректерді талдау үшін деректер базасын интеграциялау жолымен ұлттық тіркелімдерде қамтылған әкімшілік цифрлық деректерге рұқсат береді.
4-тарау. ЦИФРЛЫҚ ОБЪЕКТІЛЕР
20-бап. Цифрлық объектілер және олардың түрлері
1. Цифрлық объект – цифрлық технологиялар арқылы құрылған, пайдаланылатын немесе берілетін, бірегей цифрлық сипаттамаларға ие және цифрлық орта субъектілеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген көлемде иелену, пайдалану не билік ету құқықтарын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін цифрлық ортаның ерекшеленген элементі.
2. Цифрлық объектілерге мыналар жатады:
1) цифрлық жазбалар;
2) цифрлық активтер;
3) цифрлық ресурстар;
4) бағдарламалық қамтылым;
5) цифрлық жүйелер;
6) цифрлық платформалар;
7) цифрлық инфрақұрылым объектілері;
8) цифрлық деректер өнімдері;
9) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де цифрлық объектілер.
3. Цифрлық объектілер уәкілетті орган қалыптастыратын және жүргізетін цифрлық объектілер сыныптауышында оларды сәйкестендіру, санаттау, сипаттау және есепке алу арқылы жүйелендіруге жатады.
4. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда және тәртіппен және конституциялық құрылысты қорғау, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын сақтау мақсатында қажетті шамада ғана цифрлық объектілердің жұмыс істеуін тоқтата тұруға немесе пайдаланушылардың оларға қол жеткізуін шектеуге жол беріледі.

2. Перечень национальных регистров, их структура, состав эталонных цифровых данных, а также требования к их ведению и актуализации определяются уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики.
3. Собственники и (или) владельцы цифровых объектов, являющиеся держателями или источниками цифровых данных для национальных регистров, обеспечивают надлежащее качество цифровых данных, содержащихся в соответствующих национальных регистрах.
Определение качества цифровых данных, включенных в национальные регистры, осуществляется уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственной статистики.
4. В случае наличия цифровых данных в национальном регистре государственные цифровые объекты, использующие такие данные, должны получать их непосредственно из соответствующего национального регистра.
5. Государственные органы, государственные юридические лица, субъекты квазигосударственного сектора путем интеграции баз данных предоставляют доступ к административным цифровым данным, содержащимся в национальных регистрах, уполномоченному органу в области государственной статистики для осуществления статистической деятельности, а также уполномоченному органу для аналитики данных.
Глава 4. ЦИФРОВЫЕ ОБЪЕКТЫ
Статья 20. Цифровые объекты и их виды
1. Цифровой объект – обособленный элемент цифровой среды, созданный, используемый или передаваемый посредством цифровых технологий, обладающий уникальными цифровыми характеристиками и позволяющий субъектам цифровой среды осуществлять правомочия владения, пользования либо распоряжения в объеме, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. К цифровым объектам относятся:
1) цифровые записи;
2) цифровые активы;
3) цифровые ресурсы;
4) программное обеспечение;
5) цифровые системы;
6) цифровые платформы;
7) объекты цифровой инфраструктуры;
8) продукты цифровых данных;
9) иные цифровые объекты, предусмотренные законами Республики Казахстан.
3. Цифровые объекты подлежат систематизации путем их идентификации, категоризации, описания и учета в классификаторе цифровых объектов, который формируется и ведется уполномоченным органом.
4. Приостановление функционирования или ограничение доступа пользователей к цифровым объектам допускается в случаях и порядке, предусмотренных законами Республики Казахстан, и лишь в той мере, в какой это необходимо в целях защиты конституционного строя, охраны общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения.

21-бап. Цифрлық жазбалар
1. Жазбаның мазмұнын, дереккөзін, құрылымын немесе мақсатын анықтауға мүмкіндік беретін бірегей сәйкестендіру сипаттамалары бар цифрлық нысанда тіркеп-белгіленген ақпаратты немесе осындай ақпарат туралы мәліметтерді білдіретін ерекшеленген цифрлық объект цифрлық жазба деп танылады.
2. Цифрлық жазбалар мынадай болып бөлінеді:
1) сәйкестендіру цифрлық жазбалары – нақты, дербес немесе қызметтік сипаттағы және цифрлық деректерді дараландыруға арналған ақпаратты немесе мәліметтерді тіркеп-белгілеуші;
2) құқық куәландыратын цифрлық жазбалар – заттарды, тауарларды, шикізат ресурстарын және өзге де активтерді қоса алғанда, цифрлық және (немесе) материалдық объектілерге құқықтардың туындауын, тиесілігін, ауысуын, ауыртпалығын немесе тоқтатылуын, сондай-ақ осындай объектілерге байланысты талап ету құқықтарын куәландыратын жазбалар.
3. Сәйкестендіру цифрлық жазбалары, оның ішінде дербес деректері бар жазбалар азаматтық айналымға қатыспайды, ал олардың мазмұнына (ақпаратқа) құқықтар материалдық емес игіліктер (жеке мүліктік емес құқықтар) не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолжетімділігі шектеулі ақпарат ретінде қорғалады.
4. Дербес деректерді қамтитын және мемлекеттік органдарға берілген цифрлық жазбаларды мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттің осындай деректерге меншік құқығы туындамай, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негізде және шектерде ғана пайдаланады.
5. Құқық куәландыратын цифрлық жазбалар тиісті мүліктік құқықтарды беруге, иеліктен шығаруға, ауыртпалық салуға немесе өзге де иелік етуге жол береді. Құқық куәландыратын цифрлық жазбаларды жасау, пайдалану, есепке алу және олардың айналымының ерекшеліктері Қазақстан Республикасының цифрлық активтер туралы заңнамасында белгіленеді.
22-бап. Цифрлық активтер
1. "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес цифрлық активтерге жатқызылған цифрлық объектілер цифрлық активтер деп танылады.
2. Цифрлық активтерді және олардан туындайтын қаржы құралдарын құру (эмиссиялау), шығару, айналымға жіберу, сақтау, есепке алу, айналымды тоқтату ерекшеліктері және цифрлық активтерге және олардан туындайтын қаржы құралдарымен байланысты өзге де қатынастар "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және қаржы активтерінің және олармен байланысты қаржы құралдарының құқықтық режимін белгілейтін Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен реттеледі.

Статья 21. Цифровые записи
1.⁠ ⁠Цифровой записью признается обособленный цифровой объект, представляющий собой зафиксированную в цифровой форме информацию или сведения о такой информации, имеющие уникальные идентификационные характеристики, позволяющие установить содержание, источник, структуру или назначение записи.
2.⁠ ⁠Цифровые записи подразделяются на:
1) идентификационные цифровые записи – фиксирующие информацию или сведения фактического, персонального или служебного характера и предназначенные для индивидуализации цифровых данных;
2) правоудостоверяющие цифровые записи – удостоверяющие возникновение, принадлежность, переход, обременение или прекращение прав на цифровые и (или) материальные объекты, включая вещи, товары, сырьевые ресурсы и иные активы, а также права требования, связанные с такими объектами.
3.⁠ ⁠Идентификационные цифровые записи, в том числе содержащие персональные данные, не участвуют в гражданском обороте, а права на их содержание (информацию) защищаются в качестве нематериальных благ (личные неимущественные права) либо информации с ограниченным доступом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Цифровые записи, содержащие персональные данные и предоставленные государственным органам, используются государственными органами только на основании и в пределах, которые установлены законами Республики Казахстан, без возникновения права собственности у государства на такие данные, за исключением случаев, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан.
5.⁠ ⁠Правоудостоверяющие цифровые записи допускают передачу, отчуждение, обременение или иное распоряжение соответствующими имущественными правами. Особенности создания, использования, учета и оборота правоудостоверяющих цифровых записей устанавливаются законодательством Республики Казахстан о цифровых активах.
Статья 22. Цифровые активы
1. Цифровыми активами признаются цифровые объекты, которые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" отнесены к цифровым активам.
2. Особенности создания (эмиссии), выпуска, обращения, хранения, учета, прекращения обращения и иные отношения, связанные с цифровыми активами и производными от них финансовыми инструментами, регулируются Законом Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" и иными законами Республики Казахстан, устанавливающими правовой режим цифровых активов и связанных с ними финансовых инструментов.

3. Осы Кодекстің цифрлық объектілер туралы ережесі цифрлық активтерге "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелмеген бөлігінде қолданылады.
23-бап. Бағдарламалық қамтылым
1. Бағдарламалық қамтылым – белгілі бір функциялардың орындалуын, цифрлық деректерді өңдеуді, сақтауды, қайта көшіруді және (немесе) беруді қамтамасыз ететін алгоритмдерді іске асыратын, пайдалану үшін дайындалған кодтардың жиынтығы болып табылатын сандық объект.
2. Бағдарламалық қамтылым құқығы құқық иесіне тиесілі және Қазақстан Республикасының авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы заңнамасына сәйкес қорғалады.
3. Ашық бастапқы коды бар бағдарламалық қамтылымды оны әзірлеуге немесе өзгертуге бірлесіп қатысатын бірнеше субъектілер құра алады және қолдап отыра алады.
Авторлық құқық иесі және осындай кодты әзірлеуге қатысу қағидалары айқындаған шарттарда қарау, зерделеу, пайдалану, көшіру және (немесе) өзгерістер енгізу үшін қолжетімді код ашық бастапқы код деп танылады.
Бастапқы код деп бағдарламалау тілінде көрсетілген, бағдарламалық қамтылымды құруға және өзгертуге арналған бағдарлама мәтіні түсініледі.
4. Ашық бастапқы коды бар бағдарламалық қамтылым ашық лицензия шарттарымен таратылады және пайдаланылады.
5. Осындай лицензияда белгіленген шарттар мен шектеулер сақталған жағдайда ашық бастапқы коды бар бағдарламалық қамтылымды пайдалануға, зерделеуге, көшіруге, модификациялауға және таратуға адамдардың шектелмеген тобына құқық беретін құқық иеленушінің лицензиясы ашық лицензия деп танылады.
24-бап. Цифрлық ресурстар
1. Цифрлық ресурс – реттелген цифрлық деректер, цифрлық жазбалар мен оларды жасауға, сақтауға, өңдеуге, көрсетуге және таратуға арналған бағдарламалық қамтылым жиынтығы.
2. Цифрлық инфрақұрылымда орналастырылған және домен атауы, Интернет мекенжайы немесе өзге де цифрлық сәйкестендіргіш арқылы сәйкестендірілетін цифрлық ресурс интернет-ресурс деп танылады.
3. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектеулерді ескере отырып, цифрлық ресурстың меншік иесі және (немесе) иегері:
1) цифрлық ресурсқа қол жеткізудің тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ осындай цифрлық ресурсты пайдалану қағидаларын белгілеуге;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған цифрлық ресурстың белгілерін, сәйкестендіргіштерін және дараландырудың өзге де құралдарын пайдалануға;
3) өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін заңсыз араласудан, әсерден, бұғаттаудан, көшіруден, модификациялаудан, қауіпсіздікті бұзудан немесе цифрлық ресурсты өзге де заңсыз пайдаланудан қорғауға құқылы.

3. Положение настоящего Кодекса о цифровых объектах применяется к цифровым активам в части, не урегулированной Законом Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан".
Статья 23. Программное обеспечение
1. Программное обеспечение – цифровой объект, представляющий собой подготовленную для использования совокупность кодов, реализующих алгоритмы, обеспечивающих выполнение определенных функций, обработку, хранение, воспроизведение и (или) передачу цифровых данных.
2. Права на программное обеспечение принадлежат правообладателю и охраняются в соответствии с законодательством Республики Казахстан об авторском праве и смежных правах.
3. Программное обеспечение с открытым исходным кодом может создаваться и поддерживаться несколькими субъектами, совместно участвующими в его разработке или изменении.
Открытым исходным кодом признается код, доступный для просмотра, изучения, использования, копирования и (или) внесения изменений на условиях, определенных правообладателем и правилами участия в разработке такого кода.
Под исходным кодом понимается текст программы, выраженный на языке программирования, предназначенный для создания и изменения программного обеспечения.
4. Программное обеспечение с открытым исходным кодом распространяется и используется на условиях открытой лицензии.
5. Открытой лицензией признается лицензия правообладателя, предоставляющая неограниченному кругу лиц право на использование, изучение, копирование, модификацию и распространение программного обеспечения с открытым исходным кодом при условии соблюдения установленных такой лицензией условий и ограничений.
Статья 24. Цифровые ресурсы
1. Цифровой ресурс – совокупность упорядоченных цифровых данных, цифровых записей и программного обеспечения для их создания, хранения, обработки, отображения и распространения.
2. Цифровой ресурс, размещенный на цифровой инфраструктуре и идентифицируемый посредством доменного имени, адреса Интернета или иного цифрового идентификатора, признается интернет-ресурсом.
3. С учетом ограничений, установленных законами Республики Казахстан, собственник и (или) владелец цифрового ресурса вправе:
1) устанавливать порядок и условия доступа к цифровому ресурсу, а также правила пользования таким цифровым ресурсом;
2) использовать обозначения, идентификаторы и иные средства индивидуализации цифрового ресурса, не запрещенные законами Республики Казахстан;
3) защищать свои права, свободы и законные интересы от незаконного вмешательства, воздействия, блокировки, копирования, модификации, нарушения безопасности или иного неправомерного использования цифрового ресурса.

4. Цифрлық ресурстың меншік иесі және (немесе) иегері:
1) цифрлық ресурста орналастырылған немесе өңделетін цифрлық деректердің, цифрлық жазбалардың сақталуын, тұтастығын, қорғалуын және құпиялылығын қамтамасыз етуге;
2) Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының талаптарын сақтауға;
3) цифрлық ресурс пайдаланушыларына қол жеткізу, цифрлық деректер мен цифрлық жазбаларды өңдеу және оның функционалын пайдалану шарттары туралы ақпарат беруге міндетті.
5. Меншік иесінің және (немесе) иегерінің Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де құқықтары болады және өзге де міндеттерді атқарады.
6. Цифрлық ресурстарда цифрлық деректер мен цифрлық жазбаларды орналастыру, өңдеу және пайдалану, сондай-ақ осындай цифрлық деректер мен цифрлық жазбаларға қол жеткізу шарттары Қазақстан Республикасының заңнамасында, жария оферта шарттарында, пайдаланушы келісімінде немесе цифрлық ресурсты пайдаланушылармен жасалған өзге де шарттарында айқындалады.
25-бап. Цифрлық инфрақұрылым объектілері
1. Цифрлық объектілерді орналастыруды және олардың жұмыс істеу ортасын қамтамасыз ететін материалдық, техникалық және технологиялық құралдардың жиынтығы цифрлық инфрақұрылым объектісі деп танылады.
2. Цифрлық инфрақұрылым объектілеріне деректерді өңдеу орталықтары, телекоммуникация желілері, байланыс жүйелері және өзге де инфрақұрылым объектілері жатады.
3. Цифрлық инфрақұрылым объектілерін құруға, орналастыруға, пайдалануға, жаңғыртуға, олардың орнықтылығын, тұтастығын және киберқауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.
4. Цифрлық инфрақұрылым объектілері мемлекеттік немесе жеке меншікте болуы мүмкін.
5. Мемлекеттік цифрлық инфрақұрылым объектілері мемлекеттік функцияларды іске асыру, мемлекеттік қызметтер көрсету, ұлттық мүдделерді қорғау және мемлекеттік басқарудың үздіксіздігін қамтамасыз ету мақсатында құрылады.
6. Мемлекеттік емес цифрлық инфрақұрылым объектілері Қазақстан Республикасының заңдары негізінде мемлекеттік цифрлық объектілердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін пайдаланылуы мүмкін.
26-бап. Бөлінген цифрлық объектілер
1. Бөлінген цифрлық объект деп құрылуы, сақталуы, өңделуі немесе пайдаланылуы цифрлық жазбалардың үйлесімділігін, анықтығын және тұтастығын біртұтас өңдеу орталығынсыз қамтамасыз ететін көптеген өзара байланысты техникалық құралдарды пайдаланумен сипатталатын бөлінген архитектура арқылы жүзеге асырылатын цифрлық объект танылады.
2. Бөлінген цифрлық объектілер цифрлық деректерді жазу, келісу, тексеру, сақтау және пайдалану тәртібін айқындайтын өзара іс-қимылдың ішкі регламенті, сондай-ақ цифрлық жазбалардың үйлесімділігін, анықтығын және өзгермейтіндігін қамтамасыз ету алгоритмдері негізінде жұмыс істейді.

4. Собственник и (или) владелец цифрового ресурса обязаны:
1) обеспечивать сохранность, целостность, защиту и конфиденциальность цифровых данных, цифровых записей, размещенных или обрабатываемых в цифровом ресурсе;
2) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите;
3) предоставлять пользователям цифрового ресурса информацию об условиях доступа, обработки цифровых данных и цифровых записей и использования его функционала.
5. Собственник и (или) владелец имеют иные права и выполняют иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
6. Условия размещения, обработки и использования цифровых данных и цифровых записей в цифровых ресурсах, а также доступа к таким цифровым данным и цифровым записям определяются законодательством Республики Казахстан, условиями публичной оферты, пользовательским соглашением или иными договорами, заключенными с пользователями цифрового ресурса.
Статья 25. Объекты цифровой инфраструктуры
1. Объектом цифровой инфраструктуры признается совокупность материальных, технических и технологических средств, обеспечивающих размещение и среду функционирования цифровых объектов.
2. К объектам цифровой инфраструктуры относятся центры обработки данных, сети телекоммуникаций, средства связи и иные инфраструктурные объекты.
3. Требования к созданию, размещению, эксплуатации, модернизации, обеспечению устойчивости, целостности и кибербезопасности объектов цифровой инфраструктуры устанавливаются законодательством Республики Казахстан.
4. Объекты цифровой инфраструктуры могут находиться в государственной или частной собственности.
5. Государственные объекты цифровой инфраструктуры создаются в целях реализации государственных функций, оказания государственных услуг, защиты национальных интересов и обеспечения непрерывности государственного управления.
6. Негосударственные объекты цифровой инфраструктуры могут использоваться для обеспечения функционирования государственных цифровых объектов на основании законов Республики Казахстан.
Статья 26. Распределенные цифровые объекты
1. Распределенным цифровым объектом признается цифровой объект, создание, хранение, обработка или использование которого осуществляется посредством распределенной архитектуры, характеризующейся использованием множества взаимосвязанных технических средств, обеспечивающих согласованность, достоверность и целостность цифровых записей без единого центра их обработки.
2. Распределенные цифровые объекты функционируют на основании внутреннего регламента взаимодействия, определяющего порядок записи, согласования, проверки, хранения и использования цифровых данных, а также алгоритмов обеспечения согласованности, достоверности и неизменности цифровых записей.

3. Бөлінген цифрлық объектілер:
1) бір субъект қатысушылардың операцияларын үйлестіруді, бақылауды, жұмыс істеуін қамтамасыз етуді немесе растауды жүзеге асыратын орталықтандырылған-бөлінген;
2) цифрлық жазбаларды келісуді, тексеруді және тіркеп-белгілеуді қатысушылар бөлінген үйлестірушісіз консенсус алгоритмдері немесе өзге де тетіктер негізінде тікелей өзара жүзеге асыратын орталықтандырылмаған болып бөлінеді.
4. Бөлінген цифрлық объектілерді иелену, пайдалану және оларға иелік ету ерекшеліктері осы Кодексте және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалады.
5. Бөлінген цифрлық объектілер айналымнан шығарылған, бірлесіп иелік ету объектілері болып табылады.
27-бап. Деректерді өңдеу орталықтары
1. Технологиялық, инженерлік, техникалық құралдар мен бағдарламалық қамтылым арқылы өзге де цифрлық объектілерді орналастыруға және олардың жұмыс істеу ортасын қамтамасыз етуге арналған цифрлық инфрақұрылым объектісі деректерді өңдеу орталығы болып танылады.
2. Деректерді өңдеу орталықтары Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен ұлттық немесе халықаралық техникалық аудиттен өтуі мүмкін.
3. Деректерді өңдеу орталығы оның үздіксіз, ақауларға төзімді және қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инженерлік, энергетикалық, телекоммуникациялық және технологиялық инфрақұрылымға ие болуға тиіс.
4. Мемлекеттік цифрлық деректерді, қолжетімділігі шектеулі деректерді немесе аса маңызды цифрлық объектілерді қамтитын цифрлық объектілерді орналастыру үшін пайдаланылатын деректерді өңдеу орталықтары Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайтын талаптарға сәйкес келуге тиіс.
28-бап. Цифрлық жүйелер
1. Цифрлық деректерді құруды, жинауды, өңдеуді, сақтауды және таратуды қамтамасыз ету мақсатында цифрлық инфрақұрылым объектілерін пайдаланатын, сондай-ақ цифрлық орта субъектілерінің өзара іс-қимылын автоматтандыратын және (немесе) цифрлық ортада қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін функционалдық байланысты цифрлық ресурстар кешені цифрлық жүйе болып табылады.
2. Цифрлық жүйенің иегері және (немесе) меншік иесі, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе немесе цифрлық ресурстардың иегері және (немесе) меншік иесі өзгешені белгілемесе, онда қамтылған цифрлық ресурстарды ауыстыру және пайдалану шарттарын қоса алғанда, цифрлық жүйенің жұмыс істеу қағидаларын айқындауға құқылы.
Цифрлық жүйенің иегері және (немесе) меншік иесі цифрлық жүйенің сенімділігін, тұтастығын, қорғалуын және киберқауіпсіздігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының талаптарын сақтауға міндетті.

3. Распределенные цифровые объекты подразделяются на:
1) централизованно-распределенные, в которых один субъект осуществляет координацию, контроль, обеспечение функционирования или подтверждение операций участников;
2) децентрализованные, в которых согласование, проверка и фиксация цифровых записей осуществляются участниками непосредственно между собой без выделенного координатора на основе алгоритмов консенсуса или иных механизмов.
4. Особенности владения, пользования и распоряжения распределенными цифровыми объектами определяются настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан.
5. Распределенные цифровые объекты являются объектами совместного владения, исключенными из оборота.
Статья 27. Центры обработки данных
1. Центром обработки данных признается объект цифровой инфраструктуры, предназначенный для размещения и обеспечения среды функционирования иных цифровых объектов посредством технологических, инженерных, технических средств и программного обеспечения.
2. Центры обработки данных могут проходить национальный или международный технический аудит в порядке, определяемом уполномоченным органом по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Центр обработки данных должен обладать инженерной, энергетической, телекоммуникационной и технологической инфраструктурой, обеспечивающей его бесперебойное, отказоустойчивое и безопасное функционирование.
4. Центры обработки данных, используемые для размещения цифровых объектов, содержащих государственные цифровые данные, данные ограниченного доступа или критически важных цифровых объектов, должны соответствовать требованиям, определяемым уполномоченным органом по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
Статья 28. Цифровые системы
1. Цифровой системой является функционально связанный комплекс цифровых ресурсов, использующий объекты цифровой инфраструктуры с целью обеспечения создания, сбора, обработки, хранения и распространения цифровых данных, а также автоматизирующий взаимодействие субъектов цифровой среды и (или) обеспечивающий оказание услуг в цифровой среде.
2. Владелец и (или) собственник цифровой системы вправе, если иное не установлено законами Республики Казахстан или владельцем и (или) собственником цифровых ресурсов, определять правила функционирования цифровой системы, включая условия перемещения и использования цифровых ресурсов, содержащихся в ней.
Владелец и (или) собственник цифровой системы обязаны обеспечивать надежность, целостность, защиту и кибербезопасность цифровой системы, а также соблюдать требования законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите.

3. Егер цифрлық жүйенің иегері және (немесе) меншік иесі ондағы цифрлық ресурстардың иегерлері және (немесе) меншік иелері болып табылмаған жағдайда, цифрлық жүйені пайдалану және цифрлық ресурстарға қол жеткізу тәртібі осындай иегерлер және (немесе) меншік иелері арасындағы келісіммен айқындалады.
4. Егер Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік құпияларға жатқызылған қорғалған орындаудағы цифрлық жүйелерді өнеркәсіптік пайдалану, сүйемелдеу, дамыту, интеграциялау, өнеркәсіптік пайдалану мен қорғауды тоқтату осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
29-бап. Цифрлық платформалар
1. Цифрлық платформа – цифрлық орта субъектілері орналастыратын цифрлық ортадағы көрсетілетін қызметтерге, деректерге, сервистерге, тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) қол жеткізуді және олардың өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін цифрлық объект.
2. Цифрлық платформа пайдаланушылары платформадағы қызметке байланысты цифрлық платформаны пайдаланушылар мен бизнес-пайдаланушы болып бөлінеді:
1) цифрлық платформаны пайдаланушылар – цифрлық платформаны тауарларды іздеу, тапсырыс беру немесе сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету үшін, сондай-ақ табыс алумен, оның ішінде кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес өзге де тұтынушылық немесе қосалқы мақсаттар үшін пайдаланатын жеке немесе заңды тұлғалар;
2) цифрлық платформаның бизнес-пайдаланушысы – тауарларды сату, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету немесе табыс алуға байланысты өзге де қызметті, оның ішінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында цифрлық платформаны пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға.
3. Цифрлық платформада жүзеге асырылатын қызмет, сондай-ақ цифрлық платформаны пайдаланушыларға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының салалық заңнамасында айқындалады.
4. Цифрлық платформаларға қойылатын талаптар орындалатын функцияларға, адамдардың айқындалмаған тобының құқықтарына әсер ету дәрежесіне және цифрлық деректерге, көрсетілетін қызметтерге, тауарларға немесе өзара іс-қимыл нәтижелеріне бақылау сипатына сәйкес көлемде белгіленеді.
5. Цифрлық платформалардың иегерлері пайдаланушы келісімінде көрсетілген пайдалану шарттарының ашықтығын қамтамасыз етуге міндетті.
6. Бизнес-пайдаланушы, цифрлық платформаның иегері және (немесе) меншік иесі Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес салық агентінің немесе салық төлеушінің міндеттерін атқарған жағдайларда, мұндай міндеттер Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген тәртіппен және көлемде жүзеге асырылады.

3. В случае, если владелец и (или) собственник цифровой системы не являются владельцами и (или) собственниками находящихся в ней цифровых ресурсов, порядок эксплуатации цифровой системы и доступа к цифровым ресурсам определяется соглашением между такими владельцами и (или) собственниками.
4. Создание, промышленная эксплуатация, сопровождение, развитие, интеграция, прекращение промышленной эксплуатации и защиты цифровых систем в защищенном исполнении, отнесенных к государственным секретам, осуществляются в соответствии с настоящим Кодексом, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан о государственных секретах.
Статья 29. Цифровые платформы
1. Цифровая платформа – цифровой объект, обеспечивающий доступ к услугам в цифровой среде, данным, сервисам, товарам (работам, услугам), которые размещают субъекты цифровой среды, и позволяющий им взаимодействовать между собой.
2. Пользователи цифровых платформ в зависимости от деятельности на платформе делятся на пользователей цифровой платформы и бизнес-пользователя:
1) пользователи цифровой платформы – физические или юридические лица, использующие цифровую платформу для поиска, заказа или приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг, а также для иных потребительских или вспомогательных целей, не связанных с извлечением доходов, в том числе предпринимательской деятельностью;
2) бизнес-пользователь цифровой платформы – физическое или юридическое лицо, использующее цифровую платформу с целью продажи товаров, выполнения работ, оказания услуг или осуществления иной деятельности, связанной с извлечением дохода, в том числе предпринимательской деятельности.
3. Деятельность, осуществляемая на цифровой платформе, а также требования к пользователям цифровой платформы определяются отраслевым законодательством Республики Казахстан.
4. Требования к цифровым платформам устанавливаются в объеме, соразмерном выполняемым функциям, степени влияния на права неопределенного круга лиц и характеру контроля над цифровыми данными, услугами, товарами или результатами взаимодействия.
5. Владельцы цифровых платформ обязаны обеспечивать прозрачность условий использования, выраженных в пользовательском соглашении.
6. В случаях, когда бизнес-пользователь, владелец и (или) собственник цифровой платформы в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан исполняют обязанности налогового агента или налогоплательщика, такие обязанности осуществляются в порядке и объеме, которые установлены Налоговым кодексом Республики Казахстан.

5-тарау. ЦИФРЛЫҚ ДЕРЕКТЕР ӨНІМДЕРІ ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ АЙНАЛЫМЫ
30-бап. Цифрлық деректер өнімі
1. Цифрлық деректер өнімі – цифрлық ортада пайдалануға, айырбастауға және (немесе) айналымға жарамды құрылымдық немесе басқаша түрлендірілген цифрлық деректерді қамтитын цифрлық деректерді өңдеудің біріктірілген, қалыпқа келтірілген нәтижесі.
2. Мемлекеттік органдардың, мемлекеттік заңды тұлғалардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің цифрлық деректер өнімдерінің құрылымы, сапасы және метадеректері деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес реттеледі.
3. Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасындағы цифрлық деректер өнімі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жалпыға қолжетімді ақпаратты қоспағанда, иегері айқындаған шарттарда мәмілелердің, иеліктен шығарудың және берудің нысанасы болуы мүмкін.
4. Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасындағы цифрлық деректер өнімі мынадай қасиеттерге ие болуға тиіс:
1) дербес деректер субъектілерін тікелей және (немесе) жанама әдістермен сәйкестендіру мүмкіндігіне жол беретін дербес деректерді қамтымауға тиіс;
2) цифрлық деректердің қауіпсіздігі мен сапасына қойылатын талаптарға сәйкес жасалған, өңделген және құрылымдалған;
3) құрамы, құрылымы, мақсаты және пайдалану шарттары туралы қажетті метадеректерді қамтиды.
31-бап. Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы
платформалары
1. Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасы – осы Кодекске және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес онда орналастырылған цифрлық деректер өнімдеріне олардың алмасуы мен айналымының белгіленген шарттарымен қол жеткізуді қамтамасыз ететін цифрлық платформа.
2. Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор субъектілері және жеке кәсіпкерлік субъектілері цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды, сондай-ақ уәкілетті органмен келісу бойынша экономиканы дамыту жөніндегі уәкілетті орган бекіткен цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының жұмыс істеу қағидаларын сақтай отырып, цифрлық деректер өнімдерімен алмасуы және олардың айналымы платформаларын құруға құқылы.
3. Деректер экономикасын дамыту жөніндегі уәкілетті орган – стратегиялық жоспарлау, реформалар жүргізу салаларында және мемлекеттік статистика саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
4. Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформалары деректер экономикасын дамыту жөніндегі уәкілетті орган айқындаған өлшемшарттарға сәйкес келген кезде және тәртіппен цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және оның айналымы платформаларының тізіліміне енгізілуге тиіс.

Глава 5. ПРОДУКТЫ ЦИФРОВЫХ ДАННЫХ И ИХ ОБОРОТ
Статья 30. Продукт цифровых данных
1. Продукт цифровых данных – агрегированный, формализованный результат обработки цифровых данных, включающий структурированные или иным образом преобразованные цифровые данные, пригодные для использования, обмена и (или) оборота в цифровой среде.
2. Структура, качество и метаданные продуктов цифровых данных государственных органов, государственных юридических лиц и субъектов квазигосударственного сектора регулируются в соответствии с требованиями по управлению данными.
3. Продукт цифровых данных на платформе обмена и оборота продуктов цифровых данных может быть предметом сделок, отчуждения и передачи на условиях, определенных владельцем, за исключением общедоступной информации, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
4. Продукт цифровых данных на платформе обмена и оборота продуктов цифровых данных должен обладать следующими свойствами:
1) не должен содержать персональные данные, допускающие возможность идентификации субъектов персональных данных прямым и (или) косвенным методами;
2) создан, обработан и структурирован в соответствии с требованиями к безопасности и качеству цифровых данных;
3) включает необходимые метаданные о составе, структуре, назначении и условиях использования.
Статья 31. Платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных
1. Платформа обмена и оборота продуктов цифровых данных – цифровая платформа, обеспечивающая доступ к размещенным на ней продуктам цифровых данных с установленными условиями их обмена и оборота в соответствии с настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан.
2. Государственные органы, государственные юридические лица, субъекты квазигосударственного сектора и субъекты частного предпринимательства, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан, вправе создавать платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных с соблюдением единых требований в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности, а также правил функционирования платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных, утвержденных уполномоченным органом по развитию экономики данных по согласованию с уполномоченным органом.
3. Уполномоченный орган по развитию экономики данных – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах стратегического планирования, проведения реформ и в области государственной статистики.
4. Платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных подлежат включению в реестр платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных при соответствии критериям и в порядке, которые определены уполномоченным органом по развитию экономики данных.

5. Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының меншік иелері және (немесе) иегерлері:
1) цифрлық деректер өнімдерінің тізбесін құруды және жүргізуді қамтамасыз етуге;
2) цифрлық деректер өнімдеріне қол жеткізу, алмасу және пайдалану шарттарын қамтамасыз етуге;
3) цифрлық деректер өнімдеріне рұқсатсыз қол жеткізудің, олардың таралып кетуінің және трансшекаралық берудің, егер мұндай беру Қазақстан Республикасының заңдарымен шектелген болса, алдын алуға міндетті.
6. Деректер экономикасын дамыту жөніндегі уәкілетті орган цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының мониторингін жүзеге асырады.
7. Қызметі басталған сәттен бастап цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының меншік иесі және (немесе) иегері Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес деректер экономикасын дамыту жөніндегі уәкілетті органға қызметтің немесе іс-қимылдың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама жіберуге міндетті.
8. Деректер экономикасын дамыту жөніндегі уәкілетті орган уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар және квазимемлекеттік сектор субъектілері үшін цифрлық деректер өнімдерінің құнын бағалаудың үлгілік әдістемесін әзірлейді және бекітеді.
9. Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының меншік иелеріне және (немесе) иегерлеріне:
1) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, дербес деректерді қоса алғанда, бастапқы (өңделмеген) деректердің айналымын жүзеге асыруға;
2) егер мұндай орналастыру немесе сақтау шектелген болса, цифрлық деректер өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орналастыруды немесе сақтауды жүзеге асыруға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, цифрлық деректер өнімі меншік иесінің және (немесе) иегерінің келісімінсіз цифрлық деректер өнімдерін үшінші тұлғаларға беруге тыйым салынады.
6-тарау. ЦИФРЛЫҚ ОБЪЕКТІЛЕРДІҢ АРНАУЛЫ РЕЖИМДЕРІ
32-бап. Сенімді цифрлық объектілер
1. Уәкілетті орган белгілеген қауіпсіздік, сенімділік, оқшаулау және техникалық қолдау өлшемшарттарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының өзге де талаптарына сәйкес келетін цифрлық жазбалар мен цифрлық активтерді қоспағанда, цифрлық объектілер сенім білдірілген цифрлық объектілер деп танылады.
2. Цифрлық объект сенім білдірілген цифрлық объектілерге қойылатын белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде уәкілетті орган сенім білдірілген цифрлық объектілерді сенім білдірілген цифрлық объектілер тізіліміне енгізеді. Сенім білдірілген цифрлық объектілердің тізілімін қалыптастыруды және жүргізуді, сондай-ақ тізілімге енгізілетін цифрлық объектілердің түрлерін айқындауды уәкілетті орган тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.

5. Собственники и (или) владельцы платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных обязаны:
1) обеспечивать создание и ведение перечня продуктов цифровых данных;
2) обеспечивать условия доступа, обмена и использования продуктов цифровых данных;
3) предотвращать несанкционированный доступ, утечку и трансграничную передачу продуктов цифровых данных, если такая передача ограничена законами Республики Казахстан.
6. Уполномоченный орган по развитию экономики данных осуществляет мониторинг платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных.
7. С момента начала деятельности собственник и (или) владелец платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных обязаны направить уведомление о начале или прекращении деятельности или действий в уполномоченный орган по развитию экономики данных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
8. Уполномоченный орган по развитию экономики данных разрабатывает и утверждает типовую методику оценки стоимости продуктов цифровых данных для государственных органов, государственных юридических лиц и субъектов квазигосударственного сектора по согласованию с уполномоченным органом.
9. Собственникам и (или) владельцам платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных запрещается:
1) осуществлять оборот исходных (необработанных) данных, включая персональные данные, если иное не установлено законами Республики Казахстан;
2) осуществлять размещение или хранение продуктов цифровых данных вне территории Республики Казахстан, если такое размещение или хранение ограничено;
3) передавать продукты цифровых данных третьим лицам без согласия собственника и (или) владельца продукта цифровых данных, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. СПЕЦИАЛЬНЫЕ РЕЖИМЫ ЦИФРОВЫХ ОБЪЕКТОВ
Статья 32. Доверенные цифровые объекты
1. Доверенными цифровыми объектами признаются цифровые объекты, за исключением цифровых записей и цифровых активов, соответствующие установленным уполномоченным органом критериям безопасности, надежности, локализации и технической поддержки, а также иным требованиям законодательства Республики Казахстан.
2. Доверенные цифровые объекты включаются в реестр доверенных цифровых объектов уполномоченным органом при соответствии цифрового объекта установленным требованиям к доверенным цифровым объектам. Формирование и ведение реестра доверенных цифровых объектов, а также определение видов цифровых объектов, включаемых в реестр, осуществляются уполномоченным органом в соответствии с правилами формирования и ведения реестра.

3. Мемлекеттік органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар және квазимемлекеттік сектор субъектілері Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы және квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерін сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сенімді цифрлық объектілер тізіліміне енгізілген цифрлық объектілерді сатып алуды жүзеге асырады.
4. Цифрлық объектіні сенім білдірілген цифрлық объектілер тізіліміне енгізу мемлекетте осындай цифрлық объектіге айрықша құқықтардың туындауына алып келмейді және оның меншік иесінің құқықтарын шектемейді.
5. Цифрлық объект сенім білдірілген цифрлық объектілерге қойылатын белгіленген талаптарға сәйкестігін жоғалтқан жағдайда уәкілетті орган сенім білдірілген цифрлық объектілер тізілімінен цифрлық объектіні алып тастау туралы шешім қабылдайды және бұл туралы тізілімді қалыптастыру және
жүргізу қағидаларына сәйкес мүдделі мемлекеттік органдарды, цифрлық объектінің иегерлерін және (немесе) меншік иелері мен пайдаланушыларын хабардар етеді.
33-бап. Аса маңызды цифрлық объектілер
1. Аса маңызды цифрлық объектілер – бұзылуы немесе жұмыс істеуін тоқтатуы қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді және заңмен қорғалатын құпияны қамтитын өзге де мәліметтерді заңсыз жинауға және өңдеуге, әлеуметтік және (немесе) техногендік сипаттағы төтенше жағдайға немесе қорғаныс, қауіпсіздік, халықаралық қатынастар, экономика, шаруашылықтың жекелеген салалары үшін немесе тиісті аумақта тұратын халықтың тыныс-тіршілігі үшін, оның ішінде жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау инфрақұрылымы, өнеркәсіп, денсаулық сақтау, байланыс, банк саласы, көлік, гидротехникалық құрылыстар, құқық қорғау қызметі, "цифрлық үкімет" үшін елеулі теріс салдарларға алып келетін цифрлық объектілер.
2. Аса маңызды цифрлық объектілердің тізбесін, сондай-ақ цифрлық объектілерді аса маңызды объектілерге жатқызу қағидалары мен өлшемшарттарын киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
3. Аса маңызды цифрлық объектілерге жатқызылған, сондай-ақ мемлекеттік цифрлық ресурстарды қалыптастыруға арналған мемлекеттік емес цифрлық объектілер киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы талаптарды сақтауға міндетті.
4. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда аса маңызды цифрлық объектілердің иегері және (немесе) меншік иесі киберқауіпсіздік аудитін жүргізуге міндетті.
34-бап. Ұлттық цифрлық объектілер
1. Мемлекеттік функцияларды орындау, мемлекеттік қызметтер көрсету не мемлекеттің цифрлық архитектурасының орнықты жұмыс істеуін
қамтамасыз ету үшін аса маңыздылығына байланысты мәртебесі Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік цифрлық объектілер ұлттық цифрлық объектілер болып табылады.

3. Государственные органы, государственные юридические лица и субъекты квазигосударственного сектора осуществляют приобретение цифровых объектов, включенных в реестр доверенных цифровых объектов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках и о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора.
4. Включение цифрового объекта в реестр доверенных цифровых объектов не влечет возникновения у государства исключительных прав на такой цифровой объект и не ограничивает права его собственника.
5. В случае утраты цифровым объектом соответствия установленным требованиям к доверенным цифровым объектам уполномоченный орган принимает решение об исключении цифрового объекта из реестра доверенных цифровых объектов и уведомляет об этом заинтересованные государственные органы, владельцев и (или) собственников и пользователей цифрового объекта в соответствии с правилами формирования и ведения реестра.
Статья 33. Критически важные цифровые объекты
1. Критически важные цифровые объекты – цифровые объекты, нарушение или прекращение функционирования которых приводит к незаконному сбору и обработке персональных данных ограниченного доступа и иных сведений, содержащих охраняемую законом тайну, чрезвычайной ситуации социального и (или) техногенного характера или к значительным негативным последствиям для обороны, безопасности, международных отношений, экономики, отдельных сфер хозяйства или для жизнедеятельности населения, проживающего на соответствующей территории, в том числе инфраструктуры: теплоснабжения, электроснабжения, газоснабжения, водоснабжения, промышленности, здравоохранения, связи, банковской сферы, транспорта, гидротехнических сооружений, правоохранительной деятельности, "цифрового правительства".
2. Перечень критически важных цифровых объектов, а также правила и критерии отнесения цифровых объектов к критически важным утверждаются уполномоченным органом в сфере обеспечения кибербезопасности.
3. Негосударственные цифровые объекты, отнесенные к критически важным цифровым объектам, а также предназначенные для формирования государственных цифровых ресурсов, обязаны соблюдать требования в сфере обеспечения кибербезопасности.
4. В случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, владелец и (или) собственник критически важных цифровых объектов обязаны проводить аудит кибербезопасности.
Статья 34. Национальные цифровые объекты
1. Национальными цифровыми объектами являются государственные цифровые объекты, статус которых установлен законами Республики Казахстан в связи с их критической значимостью для выполнения государственных функций, оказания государственных услуг либо обеспечения устойчивого функционирования цифровой архитектуры государства.

2. Цифрлық объектіні ұлттық деп тану тиісті цифрлық объектілердің мәртебесі белгіленетін және оларды құру, дамыту, пайдалану, модификациялау және қорғау ерекшеліктері айқындалатын Қазақстан Республикасының заңдары негізінде жүзеге асырылады.
3. Ұлттық цифрлық объектілер көпшілік мүддесі объектілері болып табылады және Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, иеліктен шығаруға, кепілге беруге, оларға қатысты ауыртпалықтарды немесе мүліктік талаптарды белгілеуге, сондай-ақ иегерлерінің немесе өзге де адамдардың міндеттемелері бойынша өндіріп алуға жатпайды.
4. Ұлттық цифрлық объектілерді құру, дамыту, пайдалану, модификациялау және қорғау бюджет қаражаты не Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қаржыландырылады.
35-бап. Цифрлық кондоминиум
1. Цифрлық кондоминиум – өзара іс-қимылдың жалпы ережелері негізінде қатысушылар құрған және пайдаланатын, бөлінген цифрлық объектілерді бірлесіп иелену, пайдалану және оларға билік ету құқықтары жүзеге асырылатын меншік нысаны.
2. Цифрлық кондоминиум құрамына мыналар кіреді:
1) қатысушыларға тиесілі жеке цифрлық объектілер;
2) тиісті инфрақұрылымның жұмыс істеуі үшін қатысушылар бірлесіп пайдаланатын ортақ цифрлық объектілер.
3. Қатысушылар өздеріне тиесілі цифрлық нысандарға иелік етеді, пайдаланады және оларға билік етеді, ал ортақ цифрлық объектілер келісім немесе смарт-келісімшартта белгіленген тәртіппен пайдаланылады.
4. Ортақ цифрлық объектілерді басқаруды цифрлық орта субъектілері тікелей не қатысушылармен жасалған шарт негізінде әрекет ететін уәкілетті тұлға арқылы жүзеге асырады.
5. Қатысушылардың құқықтары мен міндеттері олардың арасындағы келісіммен немесе смарт-келісімшарт талаптарымен айқындалады, тиісті өкілеттіктердің қатысуын және көлемін растайтын цифрлық жазбалармен куәландырылады.
6. Цифрлық кондоминиумдарды құру, жұмыс істеу, есепке алу және тоқтату тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
3-БӨЛІМ. ЦИФРЛЫҚ ОРТА СУБЪЕКТІЛЕРІ
7-тарау. ЦИФРЛЫҚ ОРТА СУБЪЕКТІЛЕРІ, ОЛАРДЫҢ ТҮРЛЕРІ, ҚҰҚЫҚТАРЫ МЕН МІНДЕТТЕРІ
36-бап. Цифрлық орта субъектілерінің түрлері
1. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес цифрлық сәйкестікке ие мемлекеттік органдар мен ұйымдарды қоса алғанда, жеке және заңды тұлғалар, оның ішінде мыналар цифрлық орта субъектілері болып табылады:
1) цифрлық деректер субъектілері;
2) цифрлық объектілердің меншік иелері және (немесе) иегерлері;
3) цифрлық объектілерді пайдаланушылар;
4) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында айқындалған өзге де цифрлық орта субъектілері.

2. Признание цифрового объекта национальным осуществляется на основании законов Республики Казахстан, которыми устанавливается статус соответствующих цифровых объектов и определяются особенности их создания, развития, эксплуатации, модификации и защиты.
3. Национальные цифровые объекты являются объектами публичного интереса и не подлежат отчуждению, передаче в залог, установлению в отношении них обременений или имущественных притязаний, а также взысканию по обязательствам владельцев или иных лиц, за исключением случаев, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан.
4. Создание, развитие, эксплуатация, модификация и защита национальных цифровых объектов финансируются за счет бюджетных средств либо иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Статья 35. Цифровой кондоминиум
1. Цифровой кондоминиум – форма собственности, при которой осуществляются правомочия совместного владения, пользования и распоряжения распределенными цифровыми объектами, созданными и используемыми участниками на основе общих правил взаимодействия.
2. В состав цифрового кондоминиума входят:
1) индивидуальные цифровые объекты, принадлежащие участникам;
2) общие цифровые объекты, совместно используемые участниками для функционирования соответствующей инфраструктуры.
3. Участники владеют, пользуются и распоряжаются принадлежащими им цифровыми объектами, а общие цифровые объекты используются в порядке, определенном соглашением или смарт-контрактом.
4. Управление общими цифровыми объектами осуществляется субъектами цифровой среды непосредственно либо через уполномоченное лицо, действующее на основании договора с участниками.
5. Права и обязанности участников определяются соглашением между ними или условиями смарт-контракта, удостоверяются цифровыми записями, подтверждающими участие и объем соответствующих правомочий.
6. Порядок создания, функционирования, учета и прекращения цифровых кондоминиумов определяется уполномоченным органом.
РАЗДЕЛ 3. СУБЪЕКТЫ ЦИФРОВОЙ СРЕДЫ
Глава 7. СУБЪЕКТЫ ЦИФРОВОЙ СРЕДЫ, ИХ ВИДЫ, ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ
Статья 36. Виды субъектов цифровой среды
1. Субъектами цифровой среды признаются физические и юридические лица, включая государственные органы и организации, обладающие цифровой идентичностью в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе:
1) субъекты цифровых данных;
2) собственники и (или) владельцы цифровых объектов;
3) пользователи цифровых объектов;
4) иные субъекты цифровой среды, определенные настоящим Кодексом и иными законами Республики Казахстан.

2. Цифрлық орта субъектілерінің құқықтары мен міндеттері осы Кодекске және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес айқындалады.
37-бап. Цифрлық деректер субъектілері
1. Цифрлық деректер субъектісі – цифрлық ортада өңделетін цифрлық деректер жататын және осындай цифрлық деректерді пайдалана отырып сәйкестендірілуі мүмкін жеке немесе заңды тұлға.
2. Дербес деректері өздеріне қатысты жеке тұлғалар дербес деректер субъектілері болып табылады.
3. Дербес деректер цифрлық деректер субъектісінің келісімімен не Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайларда ғана өңделуі немесе берілуі мүмкін.
4. Цифрлық деректер субъектісі өзінің цифрлық деректерін қалыптастыруға және пайдалануға байланысты туындайтын өзінің жеке мүліктік емес құқықтарын, сондай-ақ оларға қол жеткізуді, бақылауды, алып тастауды, өңдеуді шектеуді, сондай-ақ цифрлық деректерді өңдеудің мақсаттары, құқықтық негіздері мен тәсілдері туралы ақпарат алу құқығын қоса алғанда, осы цифрлық деректерге қатысты құқықтарын қорғауға құқығы бар.
5. Көрсетілген құқықтарды іске асыру цифрлық деректер субъектісінің жеке басы не оның өкілінің өкілеттіктері расталған кезде, сондай-ақ тиісті цифрлық деректердің осындай субъектіге тиесілігі расталған кезде жүзеге асырылады.
6. Цифрлық деректер субъектілерінің құқықтарын іске асыру ерекшеліктері Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалады.
38-бап. Цифрлық объектілердің меншік иелері және (немесе) иегерлері
1. Цифрлық объектілердің меншік иелері және (немесе) иегерлері осындай цифрлық объектілерге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында және шарттың талаптарында көзделген меншік құқығына немесе өзге де құқықтарға ие болады.
2. Цифрлық объектінің меншік иесі және (немесе) иегері:
1) дербес деректер мен құпия ақпаратты қорғау жөніндегі талаптарды қоса алғанда, үшінші тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін сақтауға;
2) цифрлық деректер мен цифрлық объектілерге заңсыз қол жеткізуді, көшіруді, өзгертуді немесе алып тастауды болғызбау жөнінде шаралар қабылдауға;
3) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
3. Цифрлық объектілерге құқықтарды беру Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, осы Кодексте және шарттың талаптарында көзделген негіздерде және тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Цифрлық объектінің меншік иесі және (немесе) иегері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және шектерде цифрлық объектіні құру, пайдалану немесе оған билік ету кезінде оның заңсыз әрекеттері (әрекетсіздігі) салдарынан келтірілген зиян үшін жауапты болады.

2. Права и обязанности субъектов цифровой среды определяются в соответствии с настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан.
Статья 37. Субъекты цифровых данных
1. Субъект цифровых данных – физическое или юридическое лицо, к которому относятся обрабатываемые в цифровой среде цифровые данные и которое может быть идентифицировано с использованием таких цифровых данных.
2. Физические лица, к которым относятся персональные данные, являются субъектами персональных данных.
3. Персональные данные могут обрабатываться или передаваться только с согласия субъекта цифровых данных либо в случаях, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан.
4. Субъект цифровых данных обладает правом на защиту своих личных неимущественных прав, возникающих в связи с формированием и использованием его цифровых данных, а также правомочий в отношении этих цифровых данных, включая право на доступ к ним, контроль, удаление, ограничение обработки, а также на получение информации о целях, правовых основаниях и способах обработки цифровых данных.
5. Реализация указанных прав осуществляется при подтверждении субъекта цифровых данных либо полномочий его представителя, а также при подтверждении принадлежности соответствующих цифровых данных такому субъекту.
6. Особенности реализации прав субъектов цифровых данных определяются законами Республики Казахстан.
Статья 38. Собственники и (или) владельцы цифровых объектов
1. Собственники и (или) владельцы цифровых объектов обладают правом собственности или иными правами, предусмотренными законами Республики Казахстан и условиями договора в отношении таких цифровых объектов.
2. Собственник и (или) владелец цифрового объекта обязаны:
1) соблюдать права, свободы и законные интересы третьих лиц, включая требования по защите персональных данных и конфиденциальной информации;
2) принимать меры по предотвращению неправомерного доступа, копирования, изменения или удаления цифровых данных и цифровых объектов;
3) выполнять иные обязанности, установленные настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан.
3. Передача прав на цифровые объекты осуществляется на основаниях и в порядке, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан, настоящим Кодексом и условиями договора.
4. Собственник и (или) владелец цифрового объекта несут ответственность за вред, причиненный вследствие их неправомерных действий (бездействия) при создании, использовании или распоряжении цифровым объектом, в случаях и пределах, установленных законами Республики Казахстан.

39-бап. Цифрлық объектілерді пайдаланушылар
1. Осы баптың 2-тармағына сәйкес цифрлық объектілерді заңды негіздерде пайдаланатын жеке немесе заңды тұлғалар цифрлық объектілерді пайдаланушылар деп танылады.
2. Цифрлық объектіні пайдаланушы:
1) цифрлық объектілерді Қазақстан Республикасының заңнамасында, цифрлық объектінің меншік иесі және (немесе) иегері белгілеген шарттарда пайдалануға;
2) цифрлық объектінің сипаттамалары мен тәуекелдері туралы анық ақпарат алуға;
3) өз құқықтарын цифрлық объектінің меншік иесі және (немесе) иегері немесе өзге де пайдаланушылары тарапынан қол жеткізуді заңсыз шектеуден немесе теріс пайдаланудан қорғауға;
4) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
3. Цифрлық объектілерді пайдаланушы:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының дербес деректерді және құпия ақпаратты қорғау жөніндегі талаптарын сақтауға;
2) цифрлық объектінің жұмыс істеуіне араласпауға және оны цифрлық объектінің меншік иесінің және (немесе) иегерінің рұқсатынсыз өзгертпеуге;
3) адал әрекет етуге және цифрлық объектінің басқа пайдаланушыларына зиян келтірмеуге;
4) осы Кодекске және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
8-тарау. ЦИФРЛЫҚ ОРТА СУБЪЕКТІСІНІҢ НЕГІЗГІ ҚҰҚЫҚТАРЫ
40-бап. Цифрлық сәйкестік және оны қорғау құқығы
1. Цифрлық сәйкестік – цифрлық әрекеттердің, құқықтардың немесе объектілердің нақты бір цифрлық орта субъектісіне жататындығын анықтауға немесе растауға мүмкіндік беретін цифрлық жазбалардың жиынтығы. Цифрлық сәйкестік жеке мүліктік емес игілік ретінде қорғалады.
2. Ешкімді цифрлық сәйкестендіруге мәжбүрлеуге, мұндай міндет Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, болмайды.
3. Цифрлық ортадағы өзара қарым-қатынастарға сәйкестендірусіз қатысуға тек іске асырылуы сәйкестендіруді талап ететін құқықтар мен міндеттердің туындауына алып келмейтін көрсетілетін қызметтер мен іс-қимылдарға қатысты жол беріледі.
4. Цифрлық сәйкестендіру мүмкіндігі болмаған кезде цифрлық орта субъектісі сәйкестендіруден Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге тәсілмен өткен жағдайда мемлекеттік және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де көрсетілетін қызметтерді алуға құқылы.
5. Мемлекет цифрлық сәйкестікті цифрлық орта субъектілерін өздерінің келісімінсіз сәйкестендіруге мүмкіндік беретін цифрлық жазбаларға заңсыз қол жеткізуден қорғауды қамтамасыз етеді.
41-бап. Дербес деректерді алып тастау, анонимдеу және өңдеуді шектеу құқығы

Статья 39. Пользователи цифровых объектов
1. Пользователями цифровых объектов признаются физические или юридические лица, которые на законных основаниях используют цифровые объекты в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
2. Пользователь цифрового объекта вправе:
1) использовать цифровые объекты на условиях, определенных законодательством Республики Казахстан, собственником и (или) владельцем цифрового объекта;
2) получать достоверную информацию о характеристиках и рисках цифрового объекта;
3) защищать свои права от неправомерного ограничения доступа или злоупотреблений со стороны собственника и (или) владельца или иных пользователей цифрового объекта;
4) пользоваться иными правами, установленными настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан.
3. Пользователь цифровых объектов обязан:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан по защите персональных данных и конфиденциальной информации;
2) не вмешиваться в функционирование цифрового объекта и не изменять его без разрешения собственника и (или) владельца цифрового объекта;
3) действовать добросовестно и не причинять вред другим пользователям цифрового объекта;
4) выполнять иные обязанности в соответствии с настоящим Кодексом и иными законами Республики Казахстан.
Глава 8. ОСНОВНЫЕ ПРАВА СУБЪЕКТА ЦИФРОВОЙ СРЕДЫ
Статья 40. Право на цифровую идентичность и ее защиту
1. Цифровая идентичность – совокупность цифровых записей, позволяющих установить или подтвердить принадлежность цифровых действий, прав или объектов конкретному субъекту цифровой среды. Цифровая идентичность подлежит защите как личное неимущественное благо.
2. Никто не может быть принужден к цифровой идентификации, за исключением случаев, когда такая обязанность прямо предусмотрена законами Республики Казахстан.
3. Участие во взаимоотношениях в цифровой среде без идентификации допускается только в отношении услуг и действий, которые не влекут возникновения прав и обязанностей, реализация которых требует идентификации.
4. При отсутствии возможности цифровой идентификации субъект цифровой среды вправе получать государственные и иные предусмотренные законами Республики Казахстан услуги при условии прохождения идентификации иным способом, установленным законодательством Республики Казахстан.
5. Государство обеспечивает защиту цифровой идентичности от незаконного доступа к цифровым записям, позволяющим идентифицировать субъектов цифровой среды без их согласия.
Статья 41. Право на удаление, анонимизацию и ограничение обработки персональных данных

1. Дербес деректер субъектісі, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, олардың алыну негізіне қарамастан, цифрлық ортада орналастырылған немесе өңделетін өзінің дербес деректерін алып тастауды, анонимдеуді немесе өңдеуді шектеуді талап етуге құқылы.
Дербес деректерді анонимдеу деп оны жасаудың нәтижесінде дербес деректердің дербес деректер субъектісіне тиесілігін анықтау мүмкін болмайтын іс-қимыл түсініледі.
2. Цифрлық объектілердің иегері немесе дербес деректерді өңдеуді жүзеге асыратын өзге тұлға дербес деректер субъектісінің дербес деректерді алып тастау, анонимдеу немесе өңдеуді шектеу туралы талабын Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен орындауға міндетті.
3. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында цифрлық деректерді сақтаудың міндетті мерзімдері белгіленген болса, тиісті цифрлық объектінің иегері немесе дербес деректерді өңдеуді жүзеге асыратын өзге тұлға:
1) заңды күшіне енген сот актісі негізінде;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында немесе шартында көзделген міндеттемелерді орындау үшін;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес архивтік сақтауды қамтамасыз ету мақсатында өңдеуді қоспағанда, мұндай деректерге қол жеткізуді шектеуге және дербес деректер субъектісінің талабы бойынша оларды өңдеуді тоқтата тұруға міндетті.
4. Дербес деректерді алып тастау, анонимдеу немесе өңдеуді шектеу туралы талап, егер дербес деректерді сақтау:
1) үшінші тұлғалардың өмірін қорғау, денсаулығын сақтау, құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғау;
2) құқық бұзушылық бойынша істерді қарау;
3) сот төрелігін жүзеге асыру немесе заңды күшіне енген сот актілерін орындау;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей белгіленген көпшілік мүддесін қамтамасыз ету;
5) дербес деректерді анонимдеу жағдайында мемлекеттік статистиканың немесе ғылыми-зерттеу қызметінің мақсаттары;
6) мемлекеттік функцияларды іске асыру және мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажет болса, орындалуға жатпайды.
42-бап. Мүгедектігі бар адамдардың цифрлық ортадағы цифрлық қолжетімділігі
мен құқықтары
1. Мемлекеттік органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор субъектілері және мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын өзге де тұлғалар пайдаланушылардың барлық санаттары үшін, оның ішінде мүгедектігі бар адамдар үшін цифрлық жүйелердің, цифрлық ресурстардың және цифрлық ортада көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
2. Мемлекеттік қызметтер көрсетілетін цифрлық объектілерді құру, дамыту, модификациялау, пайдалану кезінде цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарда көзделген цифрлық ортадағы көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар ескеріледі.
Цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптар цифрлық ортаның қолжетімділігі саласындағы халықаралық тәсілдер мен ұсынымдар ескеріле отырып әзірленеді және жаңартылып отырады.

1. Субъект персональных данных вправе требовать удаления, анонимизации или ограничения обработки своих персональных данных, размещенных или обрабатываемых в цифровой среде, независимо от основания их получения, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
Под анонимизацией персональных данных понимаются действия, в результате совершения которых определение принадлежности персональных данных субъекту персональных данных становится невозможным.
2. Владелец цифровых объектов или иное лицо, осуществляющее обработку персональных данных, обязаны исполнить требование субъекта персональных данных об удалении, анонимизации или ограничении обработки персональных данных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.
3. Если законодательством Республики Казахстан установлены обязательные сроки хранения цифровых данных, владелец соответствующего цифрового объекта или иное лицо, осуществляющее обработку персональных данных, обязаны ограничить доступ к таким данным и приостановить их обработку по требованию субъекта персональных данных, за исключением обработки:
1) на основании вступившего в законную силу судебного акта;
2) для исполнения обязательств, предусмотренных законами Республики Казахстан или договором;
3) в целях обеспечения архивного хранения в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. Требование об удалении, анонимизации или ограничении обработки персональных данных не подлежит исполнению, если сохранение персональных данных необходимо для:
1) защиты жизни, охраны здоровья, защиты прав, свобод и законных интересов третьих лиц;
2) рассмотрения дел по правонарушениям;
3) осуществления правосудия или исполнения вступивших в законную силу судебных актов;
4) обеспечения публичного интереса, прямо установленного законами Республики Казахстан;
5) целей государственной статистики или научно-исследовательской деятельности при условии анонимизации персональных данных;
6) реализации государственных функций и оказания государственных услуг.
Статья 42. Цифровая доступность и права лиц с инвалидностью в цифровой среде
1. Государственные органы, государственные юридические лица, субъекты квазигосударственного сектора и иные лица, участвующие в оказании государственных услуг, обеспечивают доступность цифровых систем, цифровых ресурсов и услуг в цифровой среде для всех категорий пользователей, в том числе для лиц с инвалидностью.
2. При создании, развитии, модификации, эксплуатации цифровых объектов, посредством которых оказываются государственные услуги, учитываются требования к обеспечению доступности услуг в цифровой среде, предусмотренные едиными требованиями в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности.
Единые требования в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности разрабатываются и актуализируются с учетом международных подходов и рекомендаций в области доступности цифровой среды.

43-бап. Цифрлық орта субъектілерінің алгоритмдік жүйелер мен толық
автоматтандырылған шешімдерді пайдалану кезіндегі құқықтары
1. Алгоритмдік жүйе – жасанды интеллект жүйелерін қоса алғанда, деректерді автоматтандырылған түрде өңдеу негізінде шешімдер қабылдайтын немесе қабылдауға әсер ететін цифрлық жүйе.
2. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген белгілер бойынша кемсітушілікті қоса алғанда, алгоритмдік жүйелерді пайдалана отырып қабылданатын шешімдер кемсітушілікке алып келмеуге тиіс.
3. Қабылдануы адамның мән-жайларды бағалауға не Қазақстан Республикасының заңдарында немесе келісімде көзделген жағдайларда нәтижені бекітуде адамның қатысуынсыз жүзеге асырылатын шешім толық автоматтандырылған шешім деп танылады.
4. Өзіне қатысты толық автоматтандырылған алгоритмдік жүйе қабылданатын субъект Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен:
1) алгоритмдік жүйені қолдану фактісі туралы ақпарат алуға;
2) алгоритмдерді, бастапқы кодты немесе заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді ашпай шешімге әсер еткен негізгі факторлар мен өлшемшарттардың түсіндірмесін алуға;
3) егер шешім заңды салдарларға алып келетін болса не адамның құқықтары мен заңды мүдделеріне ықпал етуге қабілетті болса, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде уәкілетті маманның (мамандардың) қатысуымен шешімді қайта қарауды талап етуге құқылы.
5. Алгоритмдік жүйелерді, толық автоматтандырылған шешімдерді қолдану ерекшеліктері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.
4-БӨЛІМ. ЦИФРЛЫҚ ОРТАДАҒЫ ҚҰҚЫҚТЫҚ ҚАТЫНАСТАР
9-тарау. ЦИФРЛЫҚ СӘЙКЕСТЕНДІРУ
44-бап. Цифрлық ортада құқықтардың туындауы, жүзеге асырылуы және
тоқтатылуы
1. Цифрлық жазбаларда көрсетілген заңдық маңызы бар фактілер цифрлық ортада құқықтық қатынастардың туындауының, өзгеруінің және тоқтатылуының негіздері болып табылады.
2. Цифрлық ортадағы құқықтық қатынастар цифрлық объектілерді құруға, алуға немесе пайдалануға және іс-әрекеттер жасауға байланысты, сондай-ақ осы Кодексте көзделген өзге де жағдайларда туындайды.
3. Цифрлық ортада туындаған құқықтық қатынастар қатысушыларды сәйкестендіруді, олардың ерік білдіруін растауды және заңдық маңызы бар фактілерді тіркеп-белгілеуді қамтамасыз ететін цифрлық технологиялар пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
4. Цифрлық ортадағы құқықтық қатынастардың тоқтатылуы міндеттемелерді орындау, цифрлық объектіні жоғалту, құқықтың қолданылу мерзімінің аяқталуы не осы Кодексте, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында немесе шартта белгіленген өзге де заңдық маңызы бар фактілер нәтижесінде туындайды.

Статья 43. Права субъектов цифровой среды при использовании алгоритмических систем и полностью автоматизированных решений
1. Алгоритмическая система – цифровая система, принимающая либо влияющая на принятие решений на основе автоматизированной обработки данных, включая системы искусственного интеллекта.
2. Решения, принимаемые с использованием алгоритмических систем, не должны приводить к дискриминации, включая дискриминацию по признакам, установленным законами Республики Казахстан.
3. Полностью автоматизированным решением признается решение, принятие которого осуществляется без участия человека в оценке обстоятельств либо утверждении результата в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан или соглашением.
4. Субъект, в отношении которого принимается полностью автоматизированная алгоритмическая система, вправе в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан:
1) получить информацию о факте применения алгоритмической системы;
2) получить объяснение ключевых факторов и критериев, повлиявших на решение, без раскрытия алгоритмов, исходного кода или сведений, составляющих охраняемую законом тайну;
3) потребовать пересмотра решения с участием уполномоченного специалиста (специалистов), если решение влечет юридические последствия либо способно повлиять на права и законные интересы лица, в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
5. Особенности применения алгоритмических систем, полностью автоматизированных решений устанавливаются законодательством Республики Казахстан.
РАЗДЕЛ 4. ПРАВООТНОШЕНИЯ В ЦИФРОВОЙ СРЕДЕ
Глава 9. ЦИФРОВАЯ ИДЕНТИФИКАЦИЯ
Статья 44. Возникновение, осуществление и прекращение прав в цифровой среде
1. Основаниями возникновения, изменения и прекращения правоотношений в цифровой среде являются юридически значимые факты, выраженные в цифровых записях.
2. Правоотношения в цифровой среде возникают в силу создания, получения или использования цифровых объектов и совершения действий, а также в иных случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.
3. Возникшие в цифровой среде правоотношения осуществляются с использованием цифровых технологий, обеспечивающих идентификацию участников, подтверждение их волеизъявления и фиксацию юридически значимых фактов.
4. Прекращение правоотношений в цифровой среде наступает в результате исполнения обязательств, утраты цифрового объекта, истечения срока действия права либо иных юридически значимых фактов, установленных настоящим Кодексом, иными законами Республики Казахстан или договором.

45-бап. Цифрлық деректер сәйкестендіргіштері
1. Сәйкестендіргіштер және оларды қамтитын цифрлық жазбалар осы Кодексте белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес өңделеді.
2. Қазақстан Республикасында мыналар бірегей сәйкестендіргіш болып табылады:
1) жеке тұлғалар үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) заңды тұлғалар (филиалдар мен өкілдіктер және бірлескен кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер) үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
3. Мемлекеттік цифрлық объектілерде пайдаланылатын сәйкестендіргіштер, сондай-ақ әртүрлі иегерлердің цифрлық объектілері арасында цифрлық жазбаларды алмасу үшін қолданылатын сәйкестендіргіштер жария сәйкестендіргіштер деп танылады.
4. Жеке цифрлық ресурстарда немесе шектеулі цифрлық жүйелерде ғана пайдаланылатын сәйкестендіргіштер жеке сәйкестендіргіштер болып танылады.
5. Цифрлық жазбаға қосу үшін сәйкестендіргіштерді таңдауды:
1) цифрлық жазбалардың иегері дербес деректер субъектісі туралы деректерді жинау кезінде дербес деректер субъектісі;
2) иегердің өзі цифрлық деректерді жасаған кезде, оның ішінде сәйкестендіргіш жасалған немесе берілген кезде цифрлық жазбалардың иегері;
3) дербес деректер субъектісінен алынбаған цифрлық деректердің цифрлық жазбаларын иегеріне беру кезінде үшінші тұлға жүзеге асырады.
6. Цифрлық жазбалардың иегері өзінің цифрлық объектісі шегінде пайдаланылатын сәйкестендіргіштердің бірегейлігі мен дәйектілігін, сондай-ақ цифрлық объектілер арасында цифрлық жазбаларды алмасу кезінде олардың дұрыс салыстырылуын қамтамасыз етуге міндетті.
46-бап. Цифрлық аутентификация
1. Цифрлық аутентификация Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе тараптардың келісімінде көзделген жағдайларда цифрлық ортадағы көрсетілетін қызметтер мен объектілерге қол жеткізу кезінде жеке тұлғаның жеке басын немесе заңды тұлғаның құқық қабілеттілігін растау рәсімі деп танылады.
2. Цифрлық аутентификация Қазақстан Республикасының киберқауіпсіздік, дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін цифрлық объектілер мен сәйкестендіру құралдары пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуға өтініш білдірген кезде цифрлық аутентификация цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес орындалған жағдайда, адамның көрсетілетін қызметті алуға тиісті ерік білдіруі деп танылады.
4. Көп факторлы құралдар пайдаланыла отырып орындалған цифрлық аутентификация цифрлық ортада құқықтық қатынастардың туындауы, өзгеруі немесе тоқтатылуы үшін, сондай-ақ цифрлық форматта жасалған заңды маңызы бар іс-әрекеттерді дәлелдеу мақсаттары үшін негіз болып табылады.

Статья 45. Идентификаторы цифровых данных
1. Идентификаторы и содержащие их цифровые записи обрабатываются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите с учетом особенностей, установленных настоящим Кодексом.
2. Уникальным идентификатором в Республике Казахстан являются:
1) для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер;
2) для юридических лиц (филиалов и представительств, и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства) – бизнес-идентификационный номер.
3. Идентификаторы, используемые в государственных цифровых объектах, а также идентификаторы, применяемые для обмена цифровыми записями между цифровыми объектами разных владельцев, признаются публичными идентификаторами.
4. Идентификаторы, используемые исключительно в частных цифровых ресурсах или ограниченных цифровых системах, признаются частными идентификаторами.
5. Выбор идентификатора для включения в цифровую запись осуществляется:
1) субъектом персональных данных при сборе данных о нем владельцем цифровых записей;
2) владельцем цифровых записей при создании цифровых данных самим владельцем, в том числе при создании или присвоении идентификатора;
3) третьим лицом при передаче владельцу цифровых записей цифровых данных, не полученных от субъекта персональных данных.
6. Владелец цифровых записей обязан обеспечивать уникальность и непротиворечивость используемых идентификаторов в пределах своего цифрового объекта, а также их корректное сопоставление при обмене цифровыми записями между цифровыми объектами.
Статья 46. Цифровая аутентификация
1. Цифровая аутентификация признается процедурой подтверждения личности физического лица или правоспособности юридического лица при доступе к услугам в цифровой среде и объектам в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан или соглашением сторон.
2. Цифровая аутентификация осуществляется с использованием цифровых объектов и средств идентификации, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан о кибербезопасности, о персональных данных и их защите.
3. При обращении за получением государственных услуг цифровая аутентификация признается надлежащим волеизъявлением лица на получение услуги при условии, что она выполнена в соответствии с едиными требованиями в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности.
4. Цифровая аутентификация, выполненная с использованием многофакторных средств, является основанием для возникновения, изменения или прекращения правоотношений в цифровой среде, а также для целей доказывания юридически значимых действий, совершенных в цифровом формате.

5. Цифрлық аутентификация фактілері туралы цифрлық жазбаларды олардың цифрлық деректер ретінде ұсынылғаны негізінде ғана заңды күші жоқ деп тануға болмайды.
47-бап. Цифрлық растау
1. Цифрлық растау – цифрлық технологиялар құралдарын пайдалана отырып, цифрлық аутентификациядан өткеннен кейін жасалатын келісімді немесе өзге де ерік білдіруді білдіретін цифрлық орта субъектісінің іс-қимылы.
2. Цифрлық растауларға кодтар, парольдер, бір реттік цифрлық сәйкестендіргіштер, пуш – хабарламалар, биометриялық растаулар, бөлінген тізілімдердегі цифрлық жазбалар және цифрлық жүйелер қалыптастыратын және:
1) ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларына, оның ішінде "цифрлық үкіметтің" веб-порталында тіркелген құрылғыларға;
2) жедел хабар алмасу сервистеріне;
3) электрондық поштаға;
4) бөлінген цифрлық объектілерге және өзге де жүйелерге жіберетін өзге де құралдар жатады.
3. Цифрлық растауды цифрлық орта субъектісі Қазақстан Республикасының заңдарында немесе тараптардың келісімі бойынша белгіленген жағдайларда пайдалана алады.
4. Цифрлық растау электрондық цифрлық қолтаңба болып табылмайды және цифрлық жазба мазмұнының дұрыстығы мен өзгермейтіндігін қамтамасыз етпейді.
48-бап. Биометриялық аутентификация
1. Цифрлық аутентификация үшін пайдаланылатын биометриялық деректер дербес деректер болып танылады және "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қорғалуға жатады.
2. Қазақстан Республикасының әрбір азаматының цифрлық аутентификация мақсатында биометриялық тіркелуге құқығы бар.
3. Биометриялық деректерді міндетті түрде өңдеуге және биометриялық аутентификацияны жүргізуге Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда ғана жол беріледі.
4. Биометриялық аутентификация – жеке тұлғаны анықтау мақсатында биометриялық деректердің сәйкестігін салыстыру және тексеру процесі.
5. Егер осы баптың 6-тармағында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген биометриялық аутентификация мемлекеттік органның қызметін цифрландыру кезінде, оның ішінде мемлекеттік функцияларды жүзеге асыру және уәкілетті орган бекіткен ұлттық биометриялық аутентификация жүйесінің жұмыс істеуі және оған қосылу қағидаларына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ұлттық биометриялық аутентификация жүйесі қолданыла отырып жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығы алған ұлттық биометриялық аутентификация жүйесінің биометриялық деректерін міндетті пайдалану және (немесе) толықтыру жағдайларын қоса алғанда, қаржы және төлем ұйымдарының биометриялық аутентификация жүргізу тәртібін қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.

5. Цифровые записи о фактах цифровой аутентификации не могут быть признаны не имеющими юридической силы только на основании того, что они представлены в виде цифровых данных.
Статья 47. Цифровое подтверждение
1. Цифровое подтверждение – действие субъекта цифровой среды, выражающее согласие или иное волеизъявление, совершаемое после прохождения цифровой аутентификации с использованием средств цифровых технологий.
2. К цифровым подтверждениям относятся коды, пароли, одноразовые цифровые идентификаторы, пуш-уведомления, биометрические подтверждения, цифровые записи в распределенных реестрах и иные средства, формируемые и направляемые цифровыми системами на:
1) абонентские устройства сотовой связи, в том числе зарегистрированные на веб-портале "цифрового правительства";
2) сервисы обмена мгновенными сообщениями;
3) электронную почту;
4) распределенные цифровые объекты и иные системы.
3. Цифровое подтверждение может использоваться субъектом цифровой среды в случаях, установленных законами Республики Казахстан, или по соглашению сторон.
4. Цифровое подтверждение не является электронной цифровой подписью и не обеспечивает достоверность и неизменность содержания цифровой записи.
Статья 48. Биометрическая аутентификация
1. Биометрические данные, используемые для цифровой аутентификации, признаются персональными данными и подлежат защите в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
2. Каждый гражданин Республики Казахстан имеет право на биометрическую регистрацию в целях цифровой аутентификации.
3. Обязательная обработка биометрических данных и проведение биометрической аутентификации допускаются только в случаях, установленных законами Республики Казахстан.
4. Биометрическая аутентификация – процесс сравнения и проверки соответствия биометрических данных для цели установления личности.
5. Биометрическая аутентификация, предусмотренная законами Республики Казахстан, осуществляется с применением национальной системы биометрической аутентификации при цифровизации деятельности государственного органа, в том числе осуществления государственных функций и оказания государственных услуг в соответствии с правилами функционирования и подключения к национальной системе биометрической аутентификации, утвержденными уполномоченным органом, если иное не предусмотрено пунктом 6 настоящей статьи.
6. Порядок проведения биометрической аутентификации финансовыми и платежными организациями, включая случаи обязательного использования и (или) наполнения биометрическими данными национальной системы биометрической аутентификации, полученными центром обмена идентификационными данными Национального Банка Республики Казахстан, определяется уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национальным Банком Республики Казахстан.

7. Ұлттық биометриялық аутентификация жүйесі адам бет-әлпетінің негізінде биометриялық аутентификациялауға арналған "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісі болып табылады, оны құруды, дамытуды, сүйемелдеуді және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді оператор жүзеге асырады.
8. Осы баптың қолданысы барлау, қарсы барлау, жедел-іздестіру қызметі барысында биометриялық деректерді жинау, өңдеу және қорғау, сондай-ақ күзетілетін адамдар мен объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі күзет іс-шараларын жүзеге асыру кезінде туындайтын қатынастарға қолданылмайды.
10-тарау. ЭЛЕКТРОНДЫҚ ЦИФРЛЫҚ ҚОЛТАҢБА
49-бап. Электрондық цифрлық қолтаңба
1. Электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).
2. Электрондық цифрлық қолтаңба қол қоюшы адамның өз қолымен қойылған қолтаңбасына тең және мынадай шарттар бір мезгілде сақталған кезде:
1) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаты бар ашық кілттің көмегімен электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығы расталғанда;
2) электрондық құжатқа қол қойған адам электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтін заңды түрде иеленгенде;
3) электрондық цифрлық қолтаңба электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатында көрсетілген мәліметтерге сәйкес пайдаланылғанда;
4) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатын Қазақстан Республикасында аккредиттелген куәландырушы орталық не Қазақстан Республикасының сенімді үшінші тарапында тіркелген шетелдік куәландырушы орталық бергенде тең дәрежелі заңды күшке ие болады.
3. Цифрлық объектінің электрондық цифрлық қолтаңбасының ашық кілті сертификатын пайдалана отырып жасалған электрондық цифрлық қолтаңба осындай цифрлық объект иегерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен теңестіріледі. Мұндай электрондық цифрлық қолтаңбаны азаматтық құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге немесе тоқтатуға бағытталған ерік білдіруді қамтымайтын бір үлгідегі электрондық құжаттарға автоматты түрде қол қою үшін пайдалануға жол беріледі.
50-бап. Электрондық цифрлық қолтаңба құралдары
1. Электрондық цифрлық қолтаңба құралдары – электрондық цифрлық қолтаңбаны жасау және оның түпнұсқалығын тексеру үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтылым мен цифрлық инфрақұрылым объектілерінің жиынтығы.
2. Электрондық цифрлық қолтаңба құралдары Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен сәйкестігін растауға жатады.

7. Национальная система биометрической аутентификации является цифровым объектом "цифрового правительства", предназначенным для биометрической аутентификации на основе лица, создание, развитие, сопровождение и системно-техническое обслуживание которой осуществляется оператором.
8. Действие настоящей статьи не распространяется на отношения, возникающие при сборе, обработке и защите биометрических данных в ходе разведывательной, контрразведывательной, оперативно-розыскной деятельности, а также осуществлении охранных мероприятий по обеспечению безопасности охраняемых лиц и объектов.
Глава 10. ЭЛЕКТРОННАЯ ЦИФРОВАЯ ПОДПИСЬ
Статья 49. Электронная цифровая подпись
1. Электронная цифровая подпись – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
2. Электронная цифровая подпись равнозначна собственноручной подписи подписывающего лица и имеет равную юридическую силу при одновременном соблюдении следующих условий:
1) подтверждена подлинность электронной цифровой подписи при помощи открытого ключа, имеющего сертификат открытого ключа электронной цифровой подписи;
2) лицо, подписавшее электронный документ, правомерно владеет закрытым ключом электронной цифровой подписи;
3) электронная цифровая подпись используется в соответствии со сведениями, указанными в сертификате открытого ключа электронной цифровой подписи;
4) сертификат открытого ключа электронной цифровой подписи выдан удостоверяющим центром, аккредитованным в Республике Казахстан, либо иностранным удостоверяющим центром, зарегистрированным в доверенной третьей стороне Республики Казахстан.
3. Электронная цифровая подпись, созданная с использованием сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи цифрового объекта, приравнивается к электронной цифровой подписи владельца такого цифрового объекта. Использование такой электронной цифровой подписи допускается для автоматического подписания однотипных электронных документов, не содержащих волеизъявления, направленного на установление, изменение или прекращение гражданских прав и обязанностей.
Статья 50. Средства электронной цифровой подписи
1. Средства электронной цифровой подписи – совокупность программного обеспечения и объектов цифровой инфраструктуры, используемых для создания и проверки подлинности электронной цифровой подписи.
2. Средства электронной цифровой подписи подлежат подтверждению соответствия в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.

3. Электрондық цифрлық қолтаңбаны қалыптастыру кезінде электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдаланатын бағдарламалық қамтылым мынадай талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге тиіс:
1) электрондық құжатқа қол қоятын адамға қол қойылғанға дейін оның мазмұнымен танысуға мүмкіндік беріледі;
2) электрондық цифрлық қолтаңбаны жасау құжатқа қол қоятын адам оны жасау жөніндегі іс-қимылды анық растағаннан кейін ғана жүзеге асырылады;
3) электрондық құжатқа қол қойылғаннан кейін электрондық цифрлық қолтаңба жасау және оны қолдану туралы хабарлама қалыптастырылады;
4) белгілі бір уақытта электрондық цифрлық қолтаңбаның болуын растау үшін қажетті мәліметтердің болуы қамтамасыз етіледі;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, электрондық құжатқа қол қоятын адамға қол қойылған электрондық құжатты сақтау мүмкіндігі беріледі.
4. Электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кезінде электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдаланатын бағдарламалық қамтылым:
1) электрондық құжаттың ішіндегісін шығарып алуды қамтамасыз етуге;
2) электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығын тексеру нәтижелері туралы хабардар етуге;
3) электрондық құжатқа қол қою кезінде пайдаланылған жабық кілттің иегерін анықтауға мүмкіндік беретін электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатының деректерін көрсетуге тиіс.
5. Осы баптың 3 және 4-тармақтарының талаптары цифрлық жүйелердің электрондық цифрлық қолтаңбаларын жасау немесе тексеру үшін пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңба құралдарына қолданылмайды.
51-бап. Электрондық цифрлық қолтаңба кілттері
1. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті – электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығын растауға арналған цифрлық деректер.
2. Электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып, электрондық цифрлық қолтаңбаны жасауға арналған цифрлық деректер.
3. Электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілттері оларды заңды негіздерде иеленетін адамдардың меншігі болып табылады.
Тұлға электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілттерінің және оларға сәйкес келетін жабық кілттердің бірнеше сертификаттарына ие болуы мүмкін.
Жабық кілттерді басқа адамдарға беруге, сондай-ақ басқа адамдардың жабық кілттерді пайдалануына жол берілмейді.
Жабық кілттерді уәкілетті орган айқындаған тәртіппен куәландырушы орталықта сақтауға жол беріледі.
11-тарау. КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚТАР ЖӘНЕ ЭЛЕКТРОНДЫҚ ЦИФРЛЫҚ ҚОЛТАҢБА ИНФРАҚҰРЫЛЫМЫ
52-бап. Куәландырушы орталық
1. Куәландырушы орталық – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған, электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілттері сертификаттарының анықтығын, электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілттерінің тиесілілігін және жарамдылығын растайтын заңды тұлға.

3. При формировании электронной цифровой подписи программное обеспечение, использующее средства электронной цифровой подписи, должно обеспечивать выполнение следующих требований:
1) лицу, подписывающему электронный документ, предоставляется возможность ознакомиться с его содержанием до подписания;
2) создание электронной цифровой подписи осуществляется только после явного подтверждения действия по ее созданию лицом, подписывающим документ;
3) после подписания электронного документа формируется уведомление о создании электронной цифровой подписи и ее применении;
4) обеспечивается наличие сведений, необходимых для подтверждения существования электронной цифровой подписи на определенный момент времени;
5) лицу, подписывающему электронный документ, предоставляется возможность сохранения подписанного электронного документа, за исключением случаев, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан.
4. При проверке электронной цифровой подписи программное обеспечение, использующее средства электронной цифровой подписи, должно:
1) обеспечивать извлечение содержимого электронного документа;
2) информировать о результатах проверки подлинности электронной цифровой подписи;
3) отображать данные сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи, позволяющие определить владельца закрытого ключа, использованного при подписании электронного документа.
5. Требования пунктов 3 и 4 настоящей статьи не применяются к средствам электронной цифровой подписи, используемым для создания или проверки электронных цифровых подписей цифровых систем.
Статья 51. Ключи электронной цифровой подписи
1. Открытый ключ электронной цифровой подписи – цифровые данные, предназначенные для подтверждения подлинности электронной цифровой подписи.
2. Закрытый ключ электронной цифровой подписи – цифровые данные, предназначенные для создания электронной цифровой подписи с использованием средств электронной цифровой подписи.
3. Закрытые ключи электронной цифровой подписи являются собственностью лиц, владеющих ими на законных основаниях.
Лицо может иметь несколько сертификатов открытых ключей электронной цифровой подписи и соответствующих им закрытых ключей.
Передача закрытых ключей другим лицам, а также использование закрытых ключей другими лицами не допускаются.
Допускается хранение закрытых ключей в удостоверяющем центре в порядке, определенном уполномоченным органом.
Глава 11. УДОСТОВЕРЯЮЩИЕ ЦЕНТРЫ И ИНФРАСТРУКТУРА ЭЛЕКТРОННОЙ ЦИФРОВОЙ ПОДПИСИ
Статья 52. Удостоверяющий центр
1. Удостоверяющий центр – юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, которое подтверждает достоверность сертификатов открытых ключей электронной цифровой подписи, принадлежность и действительность открытых ключей электронной цифровой подписи.

2. Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығы – куәландырушы орталықтардың электрондық цифрлық қолтаңбасының ашық кілттерінің тиесілілігін және жарамдылығын растауды жүзеге асыратын куәландырушы орталық.
3. Мемлекеттік және мемлекеттік емес цифрлық жүйелердегі электрондық құжаттарда электрондық цифрлық қолтаңбаны қалыптастыру және тексеру үшін мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарына электрондық цифрлық қолтаңба құралдары мен электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілттерінің сертификаттарын беретін куәландырушы орталық Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы болып танылады.
4. Мемлекеттік және мемлекеттік емес цифрлық жүйелердегі электрондық құжаттарда электрондық цифрлық қолтаңбаны қалыптастыру және тексеру үшін жеке немесе заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдары мен электрондық цифрлық қолтаңба сертификаттарын беретін куәландырушы орталық Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы болып танылады.
5. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының, Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығының және Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының функцияларын жүзеге асыруды оператор қамтамасыз етеді.
6. Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының, Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығының және Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапының қызметін үйлестіруді уәкілетті орган жүзеге асырады.
53-бап. Арнаулы куәландырушы орталық
1. Арнаулы куәландырушы орталық – Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыратын, мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді пайдалануға байланысты қызметті жүзеге асыратын уәкілетті бөлімшесі.
2. Қазақстан Республикасының арнаулы негізгі куәландырушы орталығы – арнаулы куәландырушы орталықтардың электрондық цифрлық қолтаңбасы ашық кілттерінің тиесілілігін және жарамдылығын растауды жүзеге асыратын куәландырушы орталық.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің сертификаттарын беру, сақтау, кері қайтарып алу және Қазақстан Республикасының арнаулы негізгі куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидаларын бекітеді.
4. Қазақстан Республикасының арнаулы негізгі куәландырушы орталығының функцияларын жүзеге асыруды Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті қамтамасыз етеді.

2. Корневой удостоверяющий центр Республики Казахстан – удостоверяющий центр, осуществляющий подтверждение принадлежности и действительности открытых ключей электронной цифровой подписи удостоверяющих центров.
3. Удостоверяющим центром государственных органов Республики Казахстан признается удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и сертификаты открытых ключей электронной цифровой подписи должностным лицам государственных органов для формирования и проверки электронной цифровой подписи в электронных документах в государственных и негосударственных цифровых системах.
4. Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан признается удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и сертификаты электронной цифровой подписи физическим или юридическим лицам для формирования и проверки электронной цифровой подписи в электронных документах в государственных и негосударственных цифровых системах.
5. Осуществление функций удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан, национального удостоверяющего центра Республики Казахстан и корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан обеспечивает оператор.
6. Координацию деятельности корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан, удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан, национального удостоверяющего центра Республики Казахстан и доверенной третьей стороны Республики Казахстан осуществляет уполномоченный орган.
Статья 53. Специальный удостоверяющий центр
1. Специальный удостоверяющий центр – уполномоченное подразделение государственного органа Республики Казахстан, удостоверяющее соответствие открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, осуществляющее деятельность, связанную с использованием сведений, составляющих государственные секреты.
2. Специальный корневой удостоверяющий центр Республики Казахстан – удостоверяющий центр, осуществляющий подтверждение принадлежности и действительности открытых ключей электронной цифровой подписи специальных удостоверяющих центров.
3. Комитет национальной безопасности Республики Казахстан утверждает правила выдачи, хранения, отзыва сертификатов открытого ключа электронной цифровой подписи и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи специальным корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан.
4. Осуществление функций специального корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан обеспечивает Комитет национальной безопасности Республики Казахстан.

5. Арнаулы куәландырушы орталықты аккредиттеу – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің арнаулы куәландырушы орталықтың қызметті жүзеге асырудағы құзыреттілігін ресми мойындауы.
6. Арнаулы куәландырушы орталықтарды аккредиттеу арнаулы куәландырушы орталықтардың (Қазақстан Республикасының арнаулы негізгі куәландырушы орталығын қоспағанда) өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруы үшін міндетті шарт болып табылады.
54-бап. Куәландырушы орталықты аккредиттеу
1. Куәландырушы орталықты аккредиттеу – куәландырушы орталықтың қызметтер көрсетудегі құзыреттілігін киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның ресми түрде мойындауы.
2. Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу куәландырушы орталықтардың (Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығын қоспағанда) өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруы үшін міндетті шарт болып табылады. Аккредиттеуді киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
3. Егер уәкілетті орган бекітетін куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлікті беру және кері қайтарып алу қағидаларына сәйкес куәландырушы орталықтың өтінішінде неғұрлым қысқа мерзім көрсетілмесе, куәландырушы орталықты үш жыл мерзімге аккредиттеу тегін негізде жүзеге асырылады.
55-бап. Куәландырушы орталықтың функциялары
1. Куәландырушы орталық мынадай функцияларды орындайды:
1) электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын береді;
2) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаттарын береді, сақтайды, кері қайтарып алады;
3) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаттарын қолдану саясатын бекітеді;
4) уәкілетті орган бекітетін электрондық цифрлық қолтаңбаны қалыптастыру және түпнұсқалығын тексеру қағидаларына сәйкес электрондық құжатта электрондық цифрлық қолтаңбаның болған кезін растайтын уақыт белгісінің сервисін өтеусіз негізде береді;
5) кері қайтарып алынған электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаттарының тізімі сервисін және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатының кері қайтарып алу мәртебесін тексеру онлайн-сервисін өтеусіз негізде береді;
6) қолданыстағы және кері қайтарып алынған электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаттарын есепке алуды жүзеге асырады;
7) пайдаланушылардың электрондық цифрлық қолтаңбасының сертификаттарын, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығына кері қайтарып алу туралы ақпаратты ұсынады;
8) электрондық цифрлық қолтаңба сертификатын Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы берген, электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтімен қол қойылған, электрондық цифрлық қолтаңба сертификаттарын иегерінен түскен сұрау салу бойынша кері қайтарып алуды жүзеге асырады.

5. Аккредитация специального удостоверяющего центра – официальное признание Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан компетентности специального удостоверяющего центра в осуществлении деятельности.
6. Аккредитация специальных удостоверяющих центров является обязательным условием осуществления специальными удостоверяющими центрами (за исключением специального корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан) своей деятельности на территории Республики Казахстан.
Статья 54. Аккредитация удостоверяющего центра
1. Аккредитация удостоверяющего центра – официальное признание уполномоченным органом в сфере обеспечения кибербезопасности компетентности удостоверяющего центра в оказании услуг.
2. Аккредитация удостоверяющих центров является обязательным условием для осуществления удостоверяющими центрами (за исключением корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан) своей деятельности на территории Республики Казахстан. Аккредитация осуществляется уполномоченным органом в сфере обеспечения кибербезопасности.
3. Аккредитация удостоверяющего центра осуществляется на бесплатной основе сроком на три года, если более короткий срок не указан в заявлении удостоверяющего центра в соответствии с правилами выдачи и отзыва свидетельства об аккредитации удостоверяющих центров, утверждаемыми уполномоченным органом.
Статья 55. Функции удостоверяющего центра
1. Удостоверяющий центр выполняет следующие функции:
1) выдает средства электронной цифровой подписи;
2) выдает, хранит, отзывает сертификаты открытого ключа электронной цифровой подписи;
3) утверждает политику применения сертификатов открытого ключа электронной цифровой подписи;
4) предоставляет на безвозмездной основе сервис метки времени, подтверждающий момент существования электронной цифровой подписи в электронном документе, в соответствии с правилами формирования и проверки подлинности электронной цифровой подписи, утверждаемыми уполномоченным органом;
5) предоставляет на безвозмездной основе сервис списка отозванных сертификатов открытого ключа электронной цифровой подписи и онлайн-сервис проверки статуса отзыва сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи;
6) осуществляет учет действующих и отозванных сертификатов открытого ключа электронной цифровой подписи;
7) предоставляет сертификаты электронной цифровой подписи пользователей, а также информацию об их отзыве в корневой удостоверяющий центр Республики Казахстан;
8) осуществляет отзыв сертификатов электронной цифровой подписи по запросу от владельца, подписанному закрытым ключом электронной цифровой подписи, сертификат электронной цифровой подписи которого выдан национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан.

2. Куәландырушы орталық электрондық цифрлық қолтаңбаның сақтаудағы ашық кілттерінің және жабық кілттерінің жоғалуын, модификациялануын немесе қолдан жасалуын болғызбау үшін барлық қажетті шараларды қабылдауға міндетті.
3. Куәландырушы орталық электрондық цифрлық қолтаңба сертификаттарының иегерлері туралы мәліметтерді қорғауды қамтамасыз етеді және оларды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда ашады.
4. Осы баптың 2-тармағында көзделген міндетті орындамағаны үшін куәландырушы орталық Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
5. Куәландырушы орталықтың электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаттарын беру, сақтау, кері қайтарып алу, электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігін және жарамдылығын растау қағидаларын уәкілетті орган бекітеді.
6. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаттарының көшірмелері уәкілетті орган айқындаған тәртіппен тиісті куәландырушы орталықтарда сақталады.
7. Куәландырушы орталықтарда кері қайтарып алынған электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаттарының сақталу мерзімі кері қайтарып алынған күннен бастап кемінде бес жылды құрайды.
8. Осы баптың 7-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін кері қайтарып алынған электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаттары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен архивтік сақтауға түседі.
56-бап. Куәландырушы орталық қызметінің тоқтатылуы
1. Куәландырушы орталықтың қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тоқтатылады.
2. Өз қызметін тоқтату туралы шешім қабылдаған жағдайда куәландырушы орталық қызметі тоқтатылғанға дейін күнтізбелік тоқсан күн бұрын ол қызмет көрсететін цифрлық жүйелердің барлық қатысушыларын және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органды бұл туралы хабардар етуге міндетті.
3. Куәландырушы орталықтың қызметі тоқтатылған кезде ол берген электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаттары және электрондық цифрлық қолтаңбаның тиісті кілттері, электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатының иегерлері туралы мәліметтер электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатының иегерімен келісу бойынша басқа куәландырушы орталықтарға беріледі.
4. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаттары және басқа куәландырушы орталықтарға берілмеген электрондық цифрлық қолтаңбаның тиісті кілттері өз қолданысын тоқтатады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақталуға тиіс.

2. Удостоверяющий центр обязан принимать все необходимые меры для предотвращения утери, модификации и подделки находящихся на хранении открытых ключей и закрытых ключей электронной цифровой подписи.
3. Удостоверяющий центр обеспечивает защиту сведений о владельцах сертификатов электронной цифровой подписи и раскрывает их в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
4. За неисполнение обязанности, предусмотренной пунктом 2 настоящей статьи, удостоверяющий центр несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
5. Правила выдачи, хранения, отзыва сертификатов открытого ключа электронной цифровой подписи, подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи удостоверяющим центром утверждаются уполномоченным органом.
6. Копии сертификатов открытого ключа электронной цифровой подписи хранятся в соответствующих удостоверяющих центрах в порядке, определенном уполномоченным органом.
7. Срок хранения отозванных сертификатов открытого ключа электронной цифровой подписи в удостоверяющих центрах составляет не менее пяти лет с даты отзыва.
8. По истечении срока, указанного в пункте 7 настоящей статьи, отозванные сертификаты открытого ключа электронной цифровой подписи поступают на архивное хранение в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 56. Прекращение деятельности удостоверяющего центра
1. Деятельность удостоверяющего центра прекращается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. В случае принятия решения о прекращении своей деятельности удостоверяющий центр обязан за девяносто календарных дней до прекращения деятельности проинформировать об этом всех участников обслуживаемых им цифровых систем и уполномоченный орган в сфере обеспечения кибербезопасности.
3. При прекращении деятельности удостоверяющего центра выданные им сертификаты открытого ключа электронной цифровой подписи и соответствующие ключи электронной цифровой подписи, сведения о владельцах сертификатов открытого ключа электронной цифровой подписи передаются в другие удостоверяющие центры по согласованию с владельцем сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи.
4. По истечении срока, указанного в пункте 2 настоящей статьи, сертификаты открытого ключа электронной цифровой подписи и соответствующие ключи электронной цифровой подписи, не переданные в другие удостоверяющие центры, прекращают свое действие и подлежат хранению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

57-бап. Шетелдік электрондық цифрлық қолтаңбаны тану
1. Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапы – трансшекаралық өзара іс-қимыл шеңберінде шетелдік электрондық цифрлық қолтаңбаның және Қазақстан Республикасының аумағында берілген электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығын растауды жүзеге асыратын цифрлық жүйе.
2. Куәландырушы орталықтардың, шет мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарының Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапымен өзара іс-қимылын тіркеу және тоқтату қағидаларын уәкілетті орган бекітеді.
3. Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапының электрондық цифрлық қолтаңбасының түпнұсқалығын растау қағидаларын уәкілетті орган бекітеді.
58-бап. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаты иегерінің
құқықтары мен міндеттері
1. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаты – куәландырушы орталықтың электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған цифрлық жазба, ол электрондық цифрлық қолтаңбаның осы Кодексте белгіленген талаптарға сәйкестігін растауға қызмет етеді.
2. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатының иегері атына электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаты берілген, электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатында көрсетілген ашық кілтке сәйкес келетін жабық кілтті заңды түрде иеленетін жеке немесе заңды тұлға болып табылады.
3. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатының иегері куәландырушы орталықтан осы Кодекске және уәкілетті орган бекіткен куәландырушы орталықтың электрондық цифрлық қолтаңба сертификатын беру, сақтау, кері қайтарып алу қағидаларына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатын кері қайтарып алуды талап етуге құқылы.
4. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатының иегері өзіне тиесілі электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтін заңсыз қол жеткізуден және пайдаланудан қорғау жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.
5. Жабық кілт және куәландырушы орталық цифрлық жүйеге берген электрондық цифрлық қолтаңбаның тиісті ашық кілті сертификаты цифрлық жүйеге орнатылады және оның иегері оның сақталуын, қауіпсіз пайдаланылуын және заңсыз қол жеткізуден қорғалуын қамтамасыз етеді.
59-бап. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатын кері
қайтарып алу
1. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатын берген куәландырушы орталық мынадай жағдайларда:
1) куәландырушы орталық айқындаған тәртіппен электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаты иегерінің талап етуі бойынша;

Статья 57. Признание иностранной электронной цифровой подписи
1. Доверенная третья сторона Республики Казахстан – цифровая система, осуществляющая в рамках трансграничного взаимодействия подтверждение подлинности иностранной электронной цифровой подписи и электронной цифровой подписи, выданной на территории Республики Казахстан.
2. Правила регистрации и прекращения взаимодействия удостоверяющих центров, доверенных третьих сторон иностранных государств с доверенной третьей стороной Республики Казахстан утверждаются уполномоченным органом.
3. Правила подтверждения подлинности электронной цифровой подписи доверенной третьей стороной Республики Казахстан утверждает уполномоченный орган.
Статья 58. Права и обязанности владельца сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи
1. Сертификат открытого ключа электронной цифровой подписи – цифровая запись, удостоверенная электронной цифровой подписью удостоверяющего центра, которая служит для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным настоящим Кодексом.
2. Владельцем сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи является физическое или юридическое лицо, на имя которого выдан сертификат открытого ключа электронной цифровой подписи, правомерно владеющее закрытым ключом, соответствующим открытому ключу, указанному в сертификате открытого ключа электронной цифровой подписи.
3. Владелец сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи вправе требовать от удостоверяющего центра отзыв сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи в соответствии с настоящим Кодексом и правилами выдачи, хранения, отзыва сертификата электронной цифровой подписи удостоверяющим центром, утвержденными уполномоченным органом.
4. Владелец сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи обязан принимать меры по защите принадлежащего ему закрытого ключа электронной цифровой подписи от неправомерного доступа и использования.
5. Закрытый ключ и соответствующий сертификат открытого ключа электронной цифровой подписи, выданный удостоверяющим центром на цифровую систему, устанавливаются в цифровую систему, и ее владелец обеспечивает сохранность, безопасное использование и защиту от неправомерного доступа.
Статья 59. Отзыв сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи
1. Удостоверяющий центр, выдавший сертификат открытого ключа электронной цифровой подписи, отзывает его на основании соответствующего уведомления в следующих случаях:
1) по требованию владельца сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи в порядке, определенном удостоверяющим центром;

2) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатын алған кезде анық емес мәліметтерді не толық емес құжаттар топтамасын ұсыну фактісі анықталған кезде;
3) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатының иегері қайтыс болғанда;
4) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификаты иегерінің тегі, аты немесе әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) өзгергенде;
5) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатының иегері – заңды тұлғаның басшысы ауысқанда, атауы ауысқанда, қайта ұйымдастырылғанда, таратылғанда;
6) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша тиісті хабарламаның негізінде кері қайтарып алады.
2. Куәландырушы орталық куәландырушы орталықтың электрондық цифрлық қолтаңба сертификатын беру, сақтау, кері қайтарып алу қағидаларында айқындалған тәртіппен және мерзімдерде электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатын кері қайтарып алады.
60-бап. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатын беруден
бас тарту
Куәландырушы орталық:
1) ұсынылған құжаттар толық болмаған;
2) анық емес мәліметтер ұсынылған;
3) сот актісі заңды күшіне енген;
4) адам он алты жасқа толмаған жағдайларда электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатын беруден бас тартады.
61-бап. Электрондық цифрлық қолтаңбаны қалыптастыру және оның
түпнұсқалығын тексеру
1. Электрондық цифрлық қолтаңбаны қалыптастыру және оның түпнұсқалығын тексеру электрондық цифрлық қолтаңбаны қалыптастыру және оның түпнұсқалығын тексеру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Заңды тұлғаның (филиалдардың және өкілдіктердің) атынан қол қоюға арналған өкілеттіктер қол қою жүзеге асырылатын цифрлық жүйемен, Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының өкілеттіктерін тексеру сервисі арқылы тексеріледі.
3. Электрондық құжаттарды тексерудің сенімділігі мен біркелкілігін қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган электрондық құжаттарды тексеру сервисін ұсынады.
4. Электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып электрондық құжаттарға қол қою жүзеге асырылатын цифрлық жүйе мұндай қолтаңбаларды жүйе иегері ұсынатын ашық сервис арқылы тексеру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
5. Егер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес заңды тұлға (филиал және өкілдік) қол қойған құжат мөрмен куәландырылуға жататын болса, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай құжатқа қол қоюға құқығы бар заңды тұлға қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат өз қолымен қол қойылған және мөрмен куәландырылған қағаз жеткізгіштегі құжатпен тең деп танылады.

2) при установлении факта представления недостоверных сведений либо неполного пакета документов при получении сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи;
3) смерти владельца сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи;
4) изменения фамилии, имени или отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) владельца сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи;
5) смены руководителя, смены наименования, реорганизации, ликвидации юридического лица – владельца сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи;
6) по вступившему в законную силу решению суда.
2. Удостоверяющий центр отзывает сертификат открытого ключа электронной цифровой подписи в порядке и сроки, которые определены правилами выдачи, хранения, отзыва сертификата электронной цифровой подписи удостоверяющим центром.
Статья 60. Отказ в выдаче сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи
Удостоверяющий центр отказывает в выдаче сертификата открытого ключа электронной цифровой подписи в случаях:
1) неполноты представленных документов;
2) представления недостоверных сведений;
3) вступления в законную силу судебного акта;
4) недостижения лицом шестнадцатилетнего возраста.
Статья 61. Формирование и проверка подлинности электронной цифровой подписи
1. Формирование и проверка подлинности электронной цифровой подписи осуществляются в соответствии с правилами формирования и проверки подлинности электронной цифровой подписи.
2. Полномочия на подписание от имени юридического лица (филиалов и представительств) проверяются цифровой системой, в которой осуществляется подписание, посредством сервиса проверки полномочий корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан.
3. В целях обеспечения доверия и единообразия проверки электронных документов уполномоченный орган предоставляет сервис проверки электронных документов.
4. Цифровая система, в которой осуществляется подписание электронных документов с использованием электронной цифровой подписи, обеспечивает возможность проверки таких подписей через открытый сервис, предоставляемый владельцем системы.
5. Если в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан документ, подписанный юридическим лицом (филиалом и представительством), подлежит заверению печатью, электронный документ, удостоверенный электронной цифровой подписью сотрудника юридического лица, имеющего право подписи такого документа в соответствии с законодательством Республики Казахстан, признается равнозначным документу на бумажном носителе, подписанному собственноручной подписью и заверенному печатью.

12-тарау. ЦИФРЛЫҚ ОРТАДАҒЫ ҚҰЖАТТАР
62-бап. Электрондық құжат
1. Анықтығын, тиесілілігін және өзгермейтіндігін растау электрондық цифрлық қолтаңбаның көмегімен қамтамасыз етілген цифрлық жазба электрондық құжат болып танылады.
Электрондық құжат өзінің қасиеттерін өзгертпестен, өзі құрылған цифрлық жүйеден тыс айналым мен сақталу мүмкіндігіне ие болуға тиіс.
2. Осы Кодекстің талаптарына сәйкес келетін және оған қол қоюға өкілеттігі бар адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған электрондық құжат қағаз жеткізгіштегі қол қойылған құжатпен тең болады.
3. Электрондық құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік және (немесе) мемлекеттік емес цифрлық жүйелер арқылы, сондай-ақ олардан тыс қалыптастырылады, сақталады және ұсынылады.
4. Мемлекеттік құпияларға жатқызылған қорғалып орындалған цифрлық жүйелерді пайдалана отырып, электрондық құжаттарды және мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын өзге де деректерді жинау, өңдеу, сақтау, беру, іздеу, тарату, пайдалану, қорғау, тіркеу, растау және жою тәртібін, сондай-ақ арнаулы куәландырушы орталықты құру, аккредиттеу және оның қызметін тоқтату тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті айқындайды.
5. Мемлекеттік органдардың электрондық құжаттары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен цифрлық архивтерге мемлекеттік сақтауға беріледі.
6. Заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын адам осы заңды тұлғаның жұмыскеріне немесе ол тағайындаған адамға электрондық құжаттарға қол қоюға өкілеттік беруге құқылы. Бұл ретте әрбір жұмыскер өз атына алынған электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті сертификатын және оған сәйкес келетін электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтін пайдаланады.
63-бап. Цифрлық құжаттар
1. Цифрлық құжат – сұрау салу немесе ұсыну кезінде ұлттық тіркелімдерде қамтылған деректер негізінде цифрлық ортада қалыптастырылатын анық мәліметтерді материалдық емес цифрлық ұсыну.
2. Цифрлық құжат онда қамтылған мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді алу, мәмілелер жасасу немесе өзге де құқықтық қатынастарды жүзеге асыру үшін қажетті заңдық маңызы бар фактілер мен мәліметтерді растайды.
3. Цифрлық құжатты үшінші тұлғалар ұсынуға немесе тексеруге тиіс жағдайларда ол тиісті мемлекеттік органның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
4. Цифрлық құжатты ұсыну кезінде оны дұрыс қалыптастыру мен техникалық тұтастығы үшін цифрлық құжаттар сервисінің операторы жауапты болады.

Глава 12. ДОКУМЕНТЫ В ЦИФРОВОЙ СРЕДЕ
Статья 62. Электронный документ
1. Цифровая запись, подтверждение достоверности, принадлежности и неизменности которой обеспечено с помощью электронной цифровой подписи, признается электронным документом.
Электронный документ должен обладать возможностью обращения и хранения вне цифровой системы, в которой он был создан, без изменения своих свойств.
2. Электронный документ, соответствующий требованиям настоящего Кодекса и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи лица, имеющего полномочия на его подписание, равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.
3. Электронные документы формируются, хранятся и представляются посредством государственных и (или) негосударственных цифровых систем, а также вне их в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Порядок сбора, обработки, хранения, передачи, поиска, распространения, использования, защиты, регистрации, подтверждения и уничтожения электронных документов и иных данных, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, с использованием цифровых систем в защищенном исполнении, отнесенных к государственным секретам, а также порядок создания, аккредитации и прекращения деятельности специального удостоверяющего центра определяются Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
5. Электронные документы государственных органов передаются на государственное хранение в цифровые архивы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Руководитель юридического лица или лицо, его замещающее, вправе наделять полномочиями работника данного юридического лица или назначенного им лица на подписание электронных документов. При этом каждый работник использует сертификат открытого ключа электронной цифровой подписи, полученный на свое имя, и соответствующий ему закрытый ключ электронной цифровой подписи.
Статья 63. Цифровые документы
1. Цифровой документ – нематериальное цифровое представление достоверных сведений, формируемое в цифровой среде на основании данных, содержащихся в национальных регистрах, в момент запроса или предъявления.
2. Цифровой документ подтверждает содержащиеся в нем юридически значимые факты и сведения, необходимые для получения государственных и иных услуг, совершения сделок или осуществления иных правоотношений.
3. Цифровой документ удостоверяется электронной цифровой подписью соответствующего государственного органа в случаях, когда он подлежит предъявлению или проверке третьими лицами.
4. Ответственность за корректность формирования и техническую целостность цифрового документа при его представлении несет оператор сервиса цифровых документов.

5. Төлем және қаржы қызметтерін алған кезде жеке басты куәландыратын цифрлық құжаттарды қаржы және төлем ұйымдары пайдаланады және оларға жеке тұлғалар жеке жүгінген (қатысқан) кезде цифрлық құжаттар сервисі арқылы ұсынылады.
64-бап. Цифрлық мәліметтер
1. Цифрлық мәліметтер – жеке құжатты ресімдемей фактілерді, құқықтар мен міндеттерді куәландыру үшін пайдаланылатын ұлттық тіркелімдерде және өзге де мемлекеттік цифрлық ресурстарда қамтылған деректер.
2. Құқықтық қатынастарда цифрлық мәліметтерді пайдалану, егер олардың анықтығын цифрлық құжаттар сервисі арқылы ұсыну кезінде растауға болатын болса, цифрлық құжатты ұсынуға теңестіріледі.
3. Мемлекеттік органдар мен ұлттық тіркелімдерге қолжетімділігі бар өзге де субъектілер қажетті мәліметтерді, егер мұндай мәліметтер ұлттық тіркелімдерде бар болса, адамнан құжаттарды ұсынуды талап етпей, тікелей эталондық деректер көздерінен алуға міндетті.
4. Цифрлық құжаттар сервисі арқылы үшінші тұлғалардың цифрлық мәліметтерге қол жеткізуі дербес деректерді қорғауды міндетті түрде қамтамасыз ете отырып, уәкілетті орган айқындаған тәртіппен пайдаланушының келісімімен жүзеге асырылады.
65-бап. Цифрлық архив
1. Цифрлық архив – архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен ұйымдастырылған және электрондық нысанда сақталатын электрондық архив құжаттарының және архив құжаттарының электрондық көшірмелерінің жиынтығы.
2. Цифрлық архив Қазақстан халқының мәдени мұрасын сақтау мақсатында жұмыс істейді.
3. Цифрлық архив Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес сақталатын ақпараттың қолжетімділігін, сақталуын, тұтастығын және құпиялылығын қамтамасыз етеді.
4. Цифрлық архивтің жұмыс істеу тәртібін киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
5. Электрондық құжаттар мен цифрлық объектілерді сақтау, пайдалану және жою архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
66-бап. Цифрлық орта субъектілеріне хабарлау
1. Цифрлық орта субъектілеріне хабарлау бірыңғай хабарламалар нүктесі арқылы цифрлық тәсілмен жүзеге асырылады.
2. Бірыңғай хабарламалар нүктесі – мемлекеттік органдардан хабарламаларды цифрлық объектілерге, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына және (немесе) электрондық поштаға, оның ішінде мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде атаулы таратуды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін және жеткізу мәртебелері туралы ақпаратты кепілді жеткізуді және сақтауды қамтамасыз ететін мемлекеттік цифрлық объект.

5. При получении платежных и финансовых услуг цифровые документы, удостоверяющие личность, используются финансовыми и платежными организациями и представляются им посредством сервиса цифровых документов при личном обращении (присутствии) физических лиц.
Статья 64. Цифровые сведения
1. Цифровые сведения – данные, содержащиеся в национальных регистрах и иных государственных цифровых ресурсах, используемые для удостоверения фактов, прав и обязанностей без оформления отдельного документа.
2. Использование цифровых сведений в правоотношениях приравнивается к предъявлению цифрового документа, если их достоверность может быть подтверждена в момент предъявления через сервис цифровых документов.
3. Государственные органы и иные субъекты, обладающие доступом к национальным регистрам, обязаны получать необходимые сведения непосредственно из источников эталонных данных без истребования от лица представления документов, если такие сведения содержатся в национальных регистрах.
4. Доступ третьих лиц к цифровым сведениям посредством сервиса цифровых документов осуществляется с согласия пользователя в порядке, определенном уполномоченным органом, с обязательным обеспечением защиты персональных данных.
Статья 65. Цифровой архив
1. Цифровой архив – совокупность электронных архивных документов и электронных копий архивных документов, организованных и хранимых в электронной форме в порядке, определенном уполномоченным органом в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления.
2. Цифровой архив функционирует в целях сохранения культурного наследия народа Казахстана.
3. Цифровой архив обеспечивает доступность, сохранность, целостность и конфиденциальность хранимой информации в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
4. Порядок функционирования цифрового архива определяется уполномоченным органом в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления по согласованию с уполномоченным органом в сфере обеспечения кибербезопасности.
5. Хранение, использование и уничтожение электронных документов и цифровых объектов осуществляются в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления.
Статья 66. Извещение субъектов цифровой среды
1. Извещение субъектов цифровой среды осуществляется цифровым способом через единую точку уведомлений.
2. Единая точка уведомлений – государственный цифровой объект, позволяющий осуществлять адресную рассылку уведомлений от государственных органов на цифровые объекты, абонентское устройство сотовой связи и (или) электронную почту, в том числе при оказании государственных услуг, и обеспечивающий гарантированную доставку и хранение информации о статусах доставки.

3. Бірыңғай хабарламалар нүктесінің хабархаттары тиісінше жеткізілу фактісі туралы ақпарат болған жағдайда жеткізілді деп танылады.
67-бап. Смарт-келісімшарттар
1. Смарт-келісімшарт – цифрлық технологияларды қолдану арқылы белгілі бір мән-жайлар туындаған кезде тараптар алдын ала келіскен талаптардың автоматты түрде орындалуын көздейтін шарт.
2. Тараптардың келісімі бойынша смарт-келісімшарт талаптарының барлығы немесе бір бөлігі бағдарламалық код түрінде, егер мұндай код тараптардың құқықтары мен міндеттерінің мазмұнын біржақты анықтауға мүмкіндік берсе және шарттарды адамның қабылдауы үшін қолжетімді нысанда жазып келтіру мүмкіндігін қамтамасыз етсе, көрсетілуі мүмкін.
3. Смарт-келісімшарт тараптар арасындағы дауларды шешу тәртібін көздеуге тиіс, онда дау бойынша түпкілікті шешімді адам Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе тараптардың келісімінде белгіленген рәсімге сәйкес қабылдайды.
4. Құқықтық қатынастар субъектілері смарт-келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамауға не тиісінше орындамауға алып келген техникалық қатеге, бағдарламалық қамтылымның ақаулығына немесе цифрлық платформаның жұмыс істеуінен бас тартуға байланысты қауіп-қатерден қорғаудың сақтандыру және өзге де тетіктерін пайдалануға құқылы.
5. Қызметтің жекелеген салаларында смарт-келісімшарттарды пайдалануға қатысты талаптар осы Кодексте және (немесе) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.
5-БӨЛІМ. ЦИФРЛЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК БАСҚАРУ
13-тарау. МЕМЛЕКЕТТІҢ ЦИФРЛЫҚ АРХИТЕКТУРАСЫ
68-бап. Мемлекеттің цифрлық архитектурасы
1. Мемлекеттің цифрлық архитектурасы – цифрлық шешімдерді келісілген дамытуды, интеграциялауды және стандарттауды қамтамасыз ету мақсатында цифрлық форматта қалыпқа келтірілген және ұсынылған, мемлекеттің жұмыс істеу мақсаттарына, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың салалары (аялары) бойынша міндеттеріне, функциялары мен процестеріне қол жеткізу үшін құрылатын және пайдаланылатын цифрлық объектілердің, цифрлық деректердің кешенді сипаттамасы.
2. Мемлекеттің цифрлық архитектурасы (оның ішінде "цифрлық үкімет" архитектурасы) мыналарды қамтиды:
1) цифрлық объектілерді (цифрлық жүйелерді және цифрлық платформаларды) құру мен дамытудың архитектуралық қағидаттары;
2) стандартталған өзара іс-қимыл интерфейстерін қоса алғанда, цифрлық жүйелердің интеграциясы мен үйлесімділігіне қойылатын талаптар;
3) бұлтты инфрақұрылымда орналастыруға дайын архитектураға қойылатын талаптар (бұлтты дайындық);
4) модульділікті, компоненттерді қайта пайдалануды және интероперабельділікті қамтамасыз ететін сервистік архитектураға қойылатын талаптар;

3. Извещения единой точки уведомления признаются доставленными в случае наличия информации о факте их надлежащей доставки.
Статья 67. Смарт-контракты
1. Смарт-контракт – договор, предусматривающий автоматическое исполнение заранее согласованных сторонами условий при наступлении определенных обстоятельств посредством применения цифровых технологий.
2. По соглашению сторон все или часть условий смарт-контракта могут быть выражены в виде программного кода, если такой код позволяет однозначно определить содержание прав и обязанностей сторон и обеспечивает возможность воспроизведения условий в форме, доступной для восприятия человеком.
3. Смарт-контракт должен предусматривать порядок разрешения споров между сторонами, при котором окончательное решение по спору принимается человеком согласно установленной законодательством Республики Казахстан или соглашением сторон процедуре.
4. Субъекты правоотношений вправе использовать страховые и иные механизмы защиты от рисков, связанных с технической ошибкой, неисправностью программного обеспечения или отказом функционирования цифровой платформы, повлекшими неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязательств по смарт-контракту.
5. Требования в отношении использования смарт-контрактов в отдельных сферах деятельности устанавливаются настоящим Кодексом и (или) законами Республики Казахстан.
РАЗДЕЛ 5. ЦИФРОВОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УПРАВЛЕНИЕ
Глава 13. ЦИФРОВАЯ АРХИТЕКТУРА ГОСУДАРСТВА
Статья 68. Цифровая архитектура государства
1. Цифровая архитектура государства – комплексное описание цифровых объектов, цифровых данных, создаваемых и используемых для достижения целей функционирования государства, а также задач, функций и процессов государственного управления по отраслям (сферам), формализованное и представленное в цифровом формате с целью обеспечения согласованного развития, интеграции и стандартизации цифровых решений.
2. Цифровая архитектура государства (в том числе архитектура "цифрового правительства") включает:
1) архитектурные принципы построения и развития цифровых объектов (цифровых систем и цифровых платформ);
2) требования к интеграции и совместимости цифровых систем, включая стандартизированные интерфейсы взаимодействия;
3) требования к архитектуре, готовой к размещению в облачной инфраструктуре (облачной готовности);
4) требования к сервисной архитектуре, обеспечивающей модульность, повторное использование компонентов и интероперабельность;

5) цифрлық деректердің сапасын, үйлесімділігін, қорғалуын және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз ететін цифрлық деректер архитектурасына қойылатын талаптар;
6) цифрлық деректерді қорғауды, киберқауіпсіздікті және киберқауіптерге төзімділікті қоса алғанда, архитектуралық қауіпсіздік пен тұрақтылыққа қойылатын талаптар.
3. Мемлекеттік органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиесілі заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекеттік функцияларды іске асыруға және мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын өзге де ұйымдар уәкілетті орган бекітетін мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру, дамыту және мониторингтеу қағидаларын сақтауға міндетті.
69-бап. "Цифрлық үкімет" архитектурасы
1. "Цифрлық үкімет" – мемлекеттік органдардың бір-бірімен, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалармен цифрлық технологияларды кешенді пайдалануға негізделген цифрлық өзара іс-қимыл жүйесі.
2. "Цифрлық үкімет" архитектурасы негізінде "цифрлық үкімет" жұмыс істейді.
3. "Цифрлық үкіметтің" архитектурасын қалыптастыру, іске асырылуын мониторингтеу және дамыту цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптарға және мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру, дамыту және мониторингтеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
70-бап. Смарт-қалалар мен смарт-өңірлер
1. Смарт-қалалар мен смарт-өңірлер – басқару, инфрақұрылым және көрсетілетін қызметтерді ұсыну цифрлық деректер мен цифрлық объектілер арқылы жасанды интеллект негізінде ұйымдастырылған қалалар мен өңірлер.
2. Смарт-қалалар мен смарт-өңірлерді дамыту мемлекеттің цифрлық архитектурасына және уәкілетті орган бекітетін "смарт-қалалар" мен "смарт-өңірлер" құру жөніндегі әдістемеге сәйкес жүзеге асырылады.
71-бап. Мемлекеттің цифрлық объектілерінің архитектуралық порталы
1. Мемлекеттің цифрлық объектілерінің архитектуралық порталы – цифрландыру саласындағы мониторинг, талдау және жоспарлау үшін мемлекеттік органдардың одан әрі пайдалануы мақсатында мемлекеттің цифрлық объектілері, мемлекеттің цифрлық архитектурасы, платформалық бағдарламалық өнімдер туралы мәліметтерді есепке алуды, сақтауды және жүйелеуді жүзеге асыруға арналған цифрлық объект.
2. Мемлекеттік органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиесілі заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекеттік функцияларды іске асыруға және мемлекеттің цифрлық объектілерінің архитектуралық порталында мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын өзге де ұйымдар цифрлық объектілер мен олардың техникалық құжаттамасы туралы мәліметтерді орналастырады, мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру, дамыту және мониторингтеу қағидаларына сәйкес оларды есепке алуды және жаңартып отыруды жүргізеді.

5) требования к архитектуре цифровых данных, обеспечивающей качество, совместимость, защищенность и рациональное использование цифровых данных;
6) требования к архитектурной безопасности и устойчивости, включая защиту цифровых данных, кибербезопасность и устойчивость к киберугрозам.
3. Государственные органы, государственные юридические лица, субъекты квазигосударственного сектора, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат субъектам квазигосударственного сектора, а также иные организации, участвующие в реализации государственных функций и оказании государственных услуг, обязаны соблюдать правила формирования, развития и мониторинга цифровой архитектуры государства, утверждаемые уполномоченным органом.
Статья 69. Архитектура "цифрового правительства"
1. "Цифровое правительство" – система цифрового взаимодействия государственных органов между собой, а также с физическими и юридическими лицами, основанная на комплексном использовании цифровых технологий.
2. "Цифровое правительство" функционирует на основании архитектуры "цифрового правительства".
3. Формирование, мониторинг реализации и развитие архитектуры "цифрового правительства" осуществляются в соответствии с едиными требованиями в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности и правилами формирования, развития и мониторинга цифровой архитектуры государства.
Статья 70. Смарт-города и смарт-регионы
1. Смарт-города и смарт-регионы – города и регионы, в которых управление, инфраструктура и предоставление услуг организованы на основе цифровых данных и искусственного интеллекта посредством цифровых объектов.
2. Развитие смарт-городов и смарт-регионов осуществляется в соответствии с цифровой архитектурой государства и методикой по построению "смарт-городов" и "смарт-регионов", утверждаемыми уполномоченным органом.
Статья 71. Архитектурный портал цифровых объектов государства
1. Архитектурный портал цифровых объектов государства – цифровой объект, предназначенный для осуществления учета, хранения и систематизации сведений о цифровых объектах государства, цифровой архитектуре государства, платформенных программных продуктах в целях дальнейшего использования государственными органами для мониторинга, анализа и планирования в сфере цифровизации.
2. Государственные органы, государственные юридические лица, субъекты квазигосударственного сектора, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат субъектам квазигосударственного сектора, а также иные организации, участвующие в реализации государственных функций и оказании государственных услуг на архитектурном портале цифровых объектов государства, размещают сведения о цифровых объектах и технической документации к ним, ведут их учет и актуализацию в соответствии с правилами формирования, развития и мониторинга цифровой архитектуры государства.

3. Цифрлық объектіге техникалық құжаттаманың тізбесі мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру және іске асырылуын мониторингтеу қағидаларында айқындалады.
Техникалық құжаттама цифрлық объектіге арналған құжаттама жиынтығы болып табылады, оның негізінде цифрлық объектіні құру және дамыту, сондай-ақ оны тәжірибелік және өнеркәсіптік пайдалану жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттің цифрлық объектілерінің архитектуралық порталы Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан цифрлық инфрақұрылымда жұмыс істейді.
72-бап. Архитектуралық-үйлестіруші орталық
1. Архитектуралық-үйлестіруші орталық – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға.
Архитектуралық-үйлестіруші орталық мемлекеттік органдардың, мемлекеттік заңды тұлғалардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиесілі заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік басқару процестеріне қатысатын өзге де ұйымдардың цифрлық архитектурасының тұтастығын, үйлесімділігін және тиімділігін қамтамасыз етеді.
2. Архитектуралық-үйлестіруші орталық:
1) цифрландыру және жасанды интеллект саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
2) мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру, дамыту және мониторингтеу қағидаларына сәйкес мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыруды, дамытуды және іске асыруды мониторингтеуді жүзеге асырады;
3) мемлекеттің цифрлық архитектурасын дамытуды және мемлекеттік басқарудың цифрлық трансформациясын ұйымдастырушылық-әдіснамалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
4) процестердің реинжинирингіне сараптаманы жүзеге асырады;
5) "смарт-қалаларды" және "смарт-өңірлерді" құру жөніндегі әдістемені әзірлейді;
6) цифрландыру саласында инвестициялық ұсынысқа, бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесіне, сондай-ақ "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырмаға сараптама жүргізеді;
7) уәкілетті органға цифрландыру саласындағы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуға арналған шығыстардың есеп-қисабына сараптамалық қорытынды береді;
8) цифрландыруды қолдану бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізуді және мемлекеттік қызметтер көрсетуді автоматтандыру процесін бағалауды сүйемелдейді;
9) "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін құру және дамыту жөніндегі жобаларды басқаруды, сондай-ақ стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асыру жөніндегі жобаларды басқаруды жүзеге асырады;

3. Перечень технической документации к цифровому объекту определяется правилами формирования и мониторинга реализации цифровой архитектуры государства.
Технической документацией является комплект документации на цифровой объект, на основании которого осуществляются создание и развитие цифрового объекта, а также его опытная и промышленная эксплуатация.
4. Архитектурный портал цифровых объектов государства функционирует на цифровой инфраструктуре, находящейся на территории Республики Казахстан.
Статья 72. Архитектурно-координационный центр
1. Архитектурно-координационный центр – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан.
Архитектурно-координационный центр обеспечивает целостность, совместимость и эффективность цифровой архитектуры государственных органов, государственных юридических лиц, субъектов квазигосударственного сектора, юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат субъектам квазигосударственного сектора, а также иных организаций, участвующих в процессах государственного управления.
2. Архитектурно-координационный центр:
1) участвует в реализации государственной политики в сфере цифровизации и искусственного интеллекта;
2) осуществляет формирование, развитие и мониторинг реализации цифровой архитектуры государства в соответствии с правилами формирования, развития и мониторинга цифровой архитектуры государства;
3) осуществляет организационно-методологическое обеспечение развития цифровой архитектуры государства и цифровой трансформации государственного управления;
4) осуществляет экспертизу реинжиниринга процессов;
5) разрабатывает методику по построению "смарт-городов" и "смарт-регионов";
6) проводит в сфере цифровизации экспертизу инвестиционного предложения, финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, а также технического задания на создание и развитие цифровых объектов "цифрового правительства";
7) выдает уполномоченному органу экспертное заключение на расчеты расходов на государственные закупки товаров, работ и услуг в сфере цифровизации;
8) сопровождает проведение оценки эффективности деятельности государственных органов по применению цифровизации и оценки процесса автоматизации оказания государственных услуг;
9) осуществляет управление проектами по созданию и развитию цифровых объектов "цифрового правительства", а также управление проектами по реализации стратегических и программных документов;

10) "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін құру және дамыту, цифрлық деректерді, жасанды интеллектіні басқару, Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру шеңберінде жобалық басқару барысында мемлекеттік органдарға консультациялық, әдіснамалық және практикалық көмек көрсетеді;
11) мемлекеттің цифрлық объектілерінің архитектуралық порталында "цифрлық үкімет" цифрлық объектілерінің мәліметтерін және техникалық құжаттамасын есепке алуды жүзеге асырады;
12) "цифрлық үкімет" цифрлық объектілерінде қамтылған толық емес және жаңартылмаған мәліметтерді анықтау бөлігінде олардың интеграцияларын талдауды жүзеге асырады және оларды жою жөнінде ұсынымдар әзірлейді;
13) цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
14) жасанды интеллект саласындағы стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеуге қатысады;
15) мемлекеттік органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиесілі заңды тұлғалар, сондай-ақ өзге де ұйымдар қалыптастыратын деректерге, оның ішінде ашық деректерге талдау жүргізеді;
16) цифрландырудың сервистік моделі бойынша цифрлық объектілерді құруды және дамытуды ұйымдастырады.
14-тарау. "ЦИФРЛЫҚ ҮКІМЕТ"
73-бап. Мемлекеттік органдардың қызметін цифрландыру
1. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілеріне мемлекеттік органдардың және өзге де адамдардың мемлекеттік органдардың қызметін жүзеге асыруға, мемлекеттік функцияларды орындауға және мемлекеттік қызметтер көрсетуге арналған цифрлық объектілері жатады.
2. Цифрландыру деп процестерді цифрлық нысанға ауыстыруға, мемлекеттік органдардың, ұйымдар мен азаматтардың қызметін автоматтандыру үшін цифрлық технологияларды қолдануға бағытталған іс-шаралар жиынтығы түсініледі.
3. Мемлекеттік органның қызметін, оның ішінде мемлекеттік функцияларды және мемлекеттік қызметтер көрсетуді цифрландыру:
1) "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін құру, дамыту, сатып алу;
2) мемлекеттің цифрлық архитектурасына сәйкес және жүргізілген процестердің реинжинирингі ескеріле отырып, платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеу және орналастыру;
3) цифрландырудың сервистік моделі бойынша цифрлық көрсетілетін қызметтерді сатып алу арқылы жүзеге асырылады.
Цифрландырудың сервистік моделі деп цифрлық шешімдерге рұқсат беру шарттарында немесе сервис форматында мемлекеттік органның оларды дербес әзірлеуінің қажеттілігінсіз, оның ішінде мұндай шешімдерді кейіннен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органның балансына беру мүмкіндігімен цифрлық көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәсілі түсініледі.

10) оказывает консультационную, методологическую и практическую помощь государственным органам при создании и развитии цифровых объектов "цифрового правительства", управлении цифровыми данными, искусственным интеллектом, проектном управлении в рамках реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан;
11) осуществляет учет сведений цифровых объектов "цифрового правительства" и технической документации на архитектурном портале цифровых объектов государства;
12) осуществляет анализ интеграций цифровых объектов "цифрового правительства" в части выявления неполных и неактуальных сведений, содержащихся в них, и вырабатывает рекомендации по их устранению;
13) обеспечивает соблюдение единых требований в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности;
14) участвует в разработке документов по стандартизации в сфере искусственного интеллекта;
15) проводит анализ данных, в том числе открытых данных, формируемых государственными органами, государственными юридическими лицами, субъектами квазигосударственного сектора, юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат субъектам квазигосударственного сектора, а также иными организациями;
16) организовывает создание и развитие цифровых объектов по сервисной модели цифровизации.
Глава 14. "ЦИФРОВОЕ ПРАВИТЕЛЬСТВО"
Статья 73. Цифровизация деятельности государственных органов
1. К цифровым объектам "цифрового правительства" относятся цифровые объекты государственных органов и иных лиц, предназначенные для осуществления деятельности государственных органов, выполнения государственных функций и оказания государственных услуг.
2. Под цифровизацией понимается совокупность мероприятий, направленных на перевод процессов в цифровую форму, применение цифровых технологий для автоматизации деятельности государственных органов, организаций и граждан.
3. Цифровизация деятельности государственного органа, в том числе государственных функций и оказания государственных услуг, осуществляется путем:
1) создания, развития, приобретения цифровых объектов "цифрового правительства";
2) разработки и размещения платформенных программных продуктов в соответствии с цифровой архитектурой государства и с учетом проведенного реинжиниринга процессов;
3) приобретения цифровых услуг по сервисной модели цифровизации.
Под сервисной моделью цифровизации понимается способ предоставления цифровых услуг на условиях предоставления доступа к цифровым решениям или в формате сервиса без необходимости их самостоятельной разработки государственным органом, в том числе с возможностью последующей передачи таких решений на баланс государственного органа в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілері оларды сәйкестендіру, санаттарға бөлу және уәкілетті орган қалыптастыратын "цифрлық үкімет" цифрлық объектілерінің сыныптауышында сипаттау арқылы жүйелендіруге жатады.
74-бап. "Цифрлық үкімет" операторы
1. "Цифрлық үкімет" цифрлық объектілерінің жұмыс істеуін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын оператор, заңды тұлға қамтамасыз етеді.
2. Оператор:
1) уәкілетті орган бекіткен тізбеге және оны қалыптастыру қағидаларына сәйкес "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылым объектілеріне жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді және оларды сүйемелдеуді жүзеге асырады;
2) уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес мемлекеттік органдарға, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне цифрлық қызметтер көрсетеді;
3) мемлекеттік органдарға, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеуді жүзеге асырады;
4) "цифрлық үкімет" платформасында және "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымында орналастырылған мемлекеттік цифрлық ресурстарды Қазақстан Республикасының киберқауіпсіздік туралы заңнамасына сәйкес сақтау және өңдеу кезінде сақтаудың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
5) цифрлық объектілерді және (немесе) платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеу, дамыту және орналастыру үшін "цифрлық үкімет" платформасын ұсыну бойынша қызметтер көрсетеді;
6) "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін "цифрлық үкімет" шлюзіне және Қазақстан Республикасының ұлттық шлюзіне интеграциялайды және қосады, сондай-ақ мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерін "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымына қосады;
7) уәкілетті орган айқындаған цифрлық орта субъектілеріне олардың цифрлық ресурстары мен цифрлық жүйелерінің жұмыс істеуі үшін бірыңғай көліктік ортаны қосу қызметтерін және байланыс қызметтерін көрсетеді.
Байланыс қызметтерін көрсету үшін көрсетілетін қызметтердің қосалқы мердігерлері (бірлесіп орындаушылары) ретінде өзге тұлғаларды тартуға құқығы бар;
8) "цифрлық үкімет" платформасын, мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасын құрады және дамытады;
9) Қазақстан Республикасының ұлттық шлюзін дамыту жөніндегі жобаларға жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді, басқаруды сүйемелдейді және жүзеге асырады;
10) деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес цифрлық деректерді, цифрлық жазбаларды "цифрлық үкімет" платформасында жинауды, өңдеуді, сақтауды, беруді жүзеге асырады;
11) "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымын дамыту үшін өзге тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерін сүйемелдеуді және оларға жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру үшін басқа да тұлғалардың цифрлық инфрақұрылым объектілерін тартады;

4. Цифровые объекты "цифрового правительства" подлежат систематизации путем их идентификации, категоризации и описания в классификаторе цифровых объектов "цифрового правительства", формируемом уполномоченным органом.
Статья 74. Оператор "цифрового правительства"
1. Функционирование цифровых объектов "цифрового правительства" обеспечивается оператором, юридическим лицом, определяемыми Правительством Республики Казахстан.
2. Оператор:
1) осуществляет системно-техническое обслуживание и сопровождение объектов цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" в соответствии с перечнем и правилами его формирования, утвержденными уполномоченным органом;
2) оказывает цифровые услуги государственным органам, субъектам квазигосударственного сектора в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом;
3) осуществляет разработку платформенных программных продуктов государственным органам, субъектам квазигосударственного сектора;
4) обеспечивает безопасность хранения государственных цифровых ресурсов, размещенных на платформе "цифрового правительства" и в цифровой инфраструктуре "цифрового правительства", при их хранении и обработке в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кибербезопасности;
5) оказывает услуги по предоставлению платформы "цифрового правительства" для разработки, развития и размещения цифровых объектов и (или) платформенных программных продуктов;
6) интегрирует и подключает цифровые объекты "цифрового правительства" к шлюзу "цифрового правительства" и национальному шлюзу Республики Казахстан, а также подключает цифровые объекты государственных органов к цифровой инфраструктуре "цифрового правительства";
7) оказывает услуги подключения и услуги связи единой транспортной среды субъектам цифровой среды, определенным уполномоченным органом, для функционирования их цифровых ресурсов и цифровых систем.
Для оказания услуг связи имеет право привлекать иных лиц в качестве субподрядчиков (соисполнителей) услуг;
8) создает и развивает платформу "цифрового правительства", единую транспортную среду государственных органов;
9) сопровождает и осуществляет системно-техническое обслуживание, управление проектами по развитию национального шлюза Республики Казахстан;
10) осуществляет сбор, обработку, хранение, передачу цифровых данных, цифровых записей на платформе "цифрового правительства" в соответствии с требованиями по управлению данными;
11) привлекает объекты цифровой инфраструктуры иных лиц для развития цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", а также других лиц для осуществления сопровождения и системно-технического обслуживания цифровых объектов государственных органов;

12) деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес деректерді талдауды жүзеге асыру үшін цифрлық деректерді, цифрлық жазбаларды жинауды, өңдеуді, сақтауды, беруді, сондай-ақ цифрлық деректерді, цифрлық жазбаларды "цифрлық үкімет" платформасына беруді жүзеге асырады;
13) заңды тұлғаларға ақпараттық-анықтамалық және консультациялық қызметтер көрсету үшін цифрлық инфрақұрылымды ұсыну бойынша қызметтер көрсетеді;
14) деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес деректерді талдау бойынша қызметтер көрсетеді;
15) дербес деректерді қорғау саласындағы уәкілетті органнан алынған ақпарат негізінде дербес деректер субъектілерін дербес деректер қауіпсіздігінің бұзылуы туралы не дербес деректерді өңдеу туралы ақпаратты қысқа мәтіндік хабарлама түрінде "цифрлық үкімет" веб-порталындағы жеке кабинетке, "цифрлық үкіметтің" мобильдік қосымшасына және (немесе) олардың ұялы байланыс абоненттік нөміріне жіберу арқылы хабардар етуді жүзеге асырады.
75-бап. "Цифрлық үкіметтің" веб-порталы
1. "Цифрлық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.
2. "Цифрлық үкіметтің" веб-порталында жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік қызметтер көрсету, аталған тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге жүгіну, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша қызметтер көрсету субъектілерімен өзара іс-қимылы жеке кабинет арқылы жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік органдар мен мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын өзге де субъектілер операторға "цифрлық үкіметтің" веб-порталын ақпараттық толықтыруға арналған қажетті цифрлық деректер мен цифрлық жазбаларды ұсынады.
4. "Цифрлық үкімет" веб-порталының мазмұнына, жүргізілуіне және цифрлық деректермен және цифрлық жазбалармен ақпараттық толықтырылуына қойылатын талаптарды уәкілетті орган белгілейді.
5. Мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтер "цифрлық үкіметтің" веб-порталы, "цифрлық үкіметтің" мобильдік қосымшасы және (немесе) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы көрсетіледі.
6. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер "цифрлық үкіметтің" веб-порталы және (немесе) "цифрлық үкіметтің" мобильдік қосымшасы арқылы оларға қол жеткізуді міндетті түрде қамтамасыз ете отырып, Қазақстан Республикасының мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңнамасында көзделген тәсілдермен ұсынылады.

12) осуществляет сбор, обработку, хранение, передачу цифровых данных, цифровых записей для осуществления аналитики данных в соответствии с требованиями по управлению данными, а также передачу цифровых данных, цифровых записей на платформу "цифрового правительства";
13) оказывает услуги по предоставлению цифровой инфраструктуры для оказания информационно-справочных и консультационных услуг юридическим лицам;
14) оказывает услуги по аналитике данных в соответствии с требованиями по управлению данными;
15) на основании информации, полученной от уполномоченного органа в сфере защиты персональных данных, осуществляет уведомление субъектов персональных данных о нарушении безопасности персональных данных либо об обработке персональных данных путем направления информации в личный кабинет на веб-портале "цифрового правительства", мобильное приложение "цифрового правительства" и (или) на их абонентский номер сотовой связи в виде короткого текстового сообщения.
Статья 75. Веб-портал "цифрового правительства"
1. Веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.
2. На веб-портале "цифрового правительства" взаимодействие физических и юридических лиц с субъектами предоставления услуг по вопросам оказания государственных услуг, обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных осуществляется посредством личного кабинета.
3. Государственные органы и иные субъекты, участвующие в предоставлении государственных услуг, предоставляют оператору цифровые данные и цифровые записи, необходимые для информационного наполнения веб-портала "цифрового правительства".
4. Требования к содержанию, ведению и информационному наполнению цифровыми данными и цифровыми записями веб-портала "цифрового правительства" устанавливаются уполномоченным органом.
5. Государственные и иные услуги оказываются посредством веб-портала "цифрового правительства", мобильного приложения "цифрового правительства" и (или) абонентского устройства сотовой связи.
6. Государственные услуги предоставляются способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о государственных и социально ответственных услугах, с обязательным обеспечением доступа к ним посредством веб-портала "цифрового правительства" и (или) мобильного приложения "цифрового правительства".

7. Электрондық нысанда көрсетілетін өзге де қызметтер уәкілетті орган айқындаған тәртіппен белгіленетін өлшемшарттарға сәйкес келген кезде оларға "цифрлық үкіметтің" веб-порталы және (немесе) "цифрлық үкіметтің" мобильдік қосымшасы арқылы міндетті түрде қол жеткізу қамтамасыз етіледі.
8. Ұялы байланыс операторы ұсынған ұялы байланыс желісінің абоненттік нөмірін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді электрондық нысанда алу үшін "цифрлық үкіметтің" есептік жазбасына, веб-порталына тіркеу және қосу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
9. Мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді "цифрлық үкіметтің" веб-порталы және ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алу үшін Қазақстан Республикасының мобильді азаматтарының базасында тіркелген ұялы байланыс желісінің абоненттік нөмірі пайдаланылады.
Мобильді азаматтар базасы – "цифрлық үкімет" пайдаланушыларының ұялы байланыс желісі абоненттік нөмірлерінің цифрлық ресурсы.
76-бап. Цифрлық оқиға
1. Цифрлық оқиға – цифрлық орта субъектісінің іс-қимылдары немесе цифрлық объектінің жұмыс істеуі нәтижесінде туындаған және олардың цифрлық ортадағы өзара іс-қимыл параметрлерін көрсететін цифрлық нысанда тіркеп-белгіленген мән-жай.
2. Цифрлық оқиғалар туралы деректер цифрлық объектілердің жұмыс істеу процесінде сақталады және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету, техникалық ерекшеліктер мен шектеулер ескеріле отырып, қызметтер көрсету және операциялар журналдарын жүргізу үшін пайдаланылады.
3. Цифрлық оқиғалар туралы деректерді өңдеуге Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда:
заңды фактілерді растау үшін;
цифрлық ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жол беріледі.
77-бап. Қазақстан Республикасы азаматының цифрлық кеңістігі
1. Қазақстан Республикасы азаматының цифрлық кеңістігі – Қазақстан Республикасы азаматының тіркеп-белгіленген цифрлық оқиғалар туралы мәліметтерге, оларды қарауға, басқаруға және пайдалануға қол жеткізуін қамтамасыз ететін "цифрлық үкімет" веб-порталындағы жеке кабинетінің бөлімі.
2. Оператор цифрлық кеңістікте қамтылған цифрлық оқиғалардың құпиялығын, тұтастығын және пайдаланылуын Қазақстан Республикасының азаматы тарапынан бақылау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
3. Қазақстан Республикасы азаматының цифрлық кеңістігіне қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
4. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерінен Қазақстан Республикасы азаматының цифрлық деректерін сұрату кезінде сұрау салу сол арқылы жіберілген цифрлық объектілер осындай деректерді пайдалану фактісі туралы цифрлық оқиғаны қалыптастыруға және оны азаматтың цифрлық кеңістігіне беруге міндетті.

7. При соответствии иных услуг, оказываемых в электронной форме, критериям, устанавливаемым в порядке, определенном уполномоченным органом, обеспечивается обязательный доступ к ним посредством веб-портала "цифрового правительства" и (или) мобильного приложения "цифрового правительства".
8. Регистрация и подключение абонентского номера сети сотовой связи, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи, веб-портала "цифрового правительства" для получения государственных и иных услуг в электронной форме посредством абонентского устройства сотовой связи осуществляются в порядке, определяемом уполномоченным органом.
9. Для получения государственных и иных услуг посредством веб-портала "цифрового правительства" и абонентского устройства сотовой связи используется абонентский номер сети сотовой связи, зарегистрированный в базе мобильных граждан Республики Казахстан.
База мобильных граждан – цифровой ресурс абонентских номеров сети сотовой связи пользователей "цифрового правительства".
Статья 76. Цифровое событие
1. Цифровое событие – зафиксированное в цифровой форме обстоятельство, возникшее в результате действий субъекта цифровой среды или функционирования цифрового объекта и отражающее параметры их взаимодействия в цифровой среде.
2. Данные о цифровых событиях сохраняются в процессе работы цифровых объектов и используются для обеспечения их функционирования, предоставления услуг и ведения журналов операций с учетом технических особенностей и ограничений.
3. Обработка данных о цифровых событиях допускается в случаях, установленных законами Республики Казахстан:
для подтверждения юридических фактов;
в целях обеспечения безопасности цифровой среды.
Статья 77. Цифровое пространство гражданина Республики Казахстан
1. Цифровое пространство гражданина Республики Казахстан – раздел личного кабинета на веб-портале "цифрового правительства", обеспечивающий доступ гражданина Республики Казахстан к сведениям о зафиксированных цифровых событиях, их просмотру, управлению и использованию.
2. Оператор обеспечивает конфиденциальность, целостность и возможность контроля со стороны гражданина Республики Казахстан за использованием содержащихся в цифровом пространстве цифровых событий.
3. Требования к цифровому пространству гражданина Республики Казахстан определяются уполномоченным органом.
4. При запросе цифровых данных гражданина Республики Казахстан из цифровых объектов "цифрового правительства" цифровые объекты, посредством которых направлен запрос, обязаны формировать цифровое событие о факте использования таких данных и передавать его в цифровое пространство гражданина Республики Казахстан.

78-бап. Ашық үкімет
1. Ашық үкімет – ашық деректердің, ашық бюджеттердің, ашық нормативтік құқықтық актілердің өзара байланысты интернет-порталдары арқылы мемлекеттің қызметі туралы ақпаратқа қол жеткізуді және Қазақстан Республикасы азаматтарының шешімдерді талқылауға және қабылдауға қатысуын қамтамасыз ететін цифрлық объект.
2. Ақпаратты ашық деректердің интернет-порталдарында орналастыру осы Кодекске және Қазақстан Республикасының ақпаратқа қол жеткізу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
79-бап. Мемлекеттік органдардың цифрлық ресурстарының бірыңғай
платформасы
1. Мемлекеттік органдардың цифрлық ресурстарын орналастыруға арналған цифрлық платформа мемлекеттік органдардың цифрлық ресурстарының бірыңғай платформасы болып табылады.
2. Мемлекеттік органдар цифрлық ресурстарды мемлекеттік органдардың цифрлық ресурстарының бірыңғай платформасына міндетті түрде орналастырады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ақпаратқа қол жеткізу туралы заңнамасына сәйкес олардың мазмұнының анықтығын және жаңартылып отыруын қамтамасыз етеді.
80-бап. "Цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі
1. "Цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі – өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде төлемдер жүргізу туралы ақпаратты беру процестерін автоматтандыратын цифрлық объект.
2. "Цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі мыналарды:
1) төлемдер жүргізуге сұрау салуларды беруді;
2) қызмет көрсеткені үшін төлемді жүзеге асыру туралы хабардар етуді қамтамасыз етеді.
3. Екінші деңгейдегі банктер, төлем ұйымдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қызметтер көрсету шеңберінде төлемдерді қабылдау және жүргізу процестеріне қатыса отырып, осы процестерге тартылған меншікті цифрлық объектілердің "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзімен тікелей не ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымын басқару жөніндегі ұлттық орталықтың объектісі арқылы интеграциялануын қамтамасыз етеді.
81-бап. Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы
1. Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы – "цифрлық үкіметтің" инфрақұрылымына кіретін және киберқауіпсіздіктің талап етілетін қажетті деңгейі сақтала отырып, мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған цифрлық ортаның өзге де субъектілерінің жергілікті (Интернетке қолжетімділігі бар жергілікті желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік телекоммуникация желілерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялар желісі болып табылады.
2. Мемлекеттік органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары және жергілікті өзін-өзі басқару органдары, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған цифрлық ортаның өзге де субъектілері жергілікті (Интернетке қолжетімділігі бар жергілікті желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік желілердің өзара іс-қимылы үшін мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасын ғана пайдалануға міндетті.

Статья 78. Открытое правительство
1. Открытое правительство – цифровой объект, обеспечивающий доступ к информации о деятельности государства и участие граждан Республики Казахстан в обсуждении и принятии решений посредством взаимосвязанных интернет-порталов открытых данных, открытых бюджетов, открытых нормативных правовых актов.
2. Размещение информации на интернет-порталах открытых данных осуществляется в соответствии с настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан о доступе к информации.
Статья 79. Единая платформа цифровых ресурсов государственных органов
1. Единой платформой цифровых ресурсов государственных органов является цифровая платформа, предназначенная для размещения цифровых ресурсов государственных органов.
2. Государственные органы в обязательном порядке размещают цифровые ресурсы на единой платформе цифровых ресурсов государственных органов, а также обеспечивают достоверность и актуализацию их содержания в соответствии с законодательством Республики Казахстан о доступе к информации.
Статья 80. Платежный шлюз "цифрового правительства"
1. Платежный шлюз "цифрового правительства" – цифровой объект, автоматизирующий процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг.
2. Платежный шлюз "цифрового правительства" обеспечивает:
1) передачу запросов на проведение платежей;
2) информирование об осуществлении платежа за оказание услуги.
3. Банки второго уровня, платежные организации и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, участвуя в процессах приема и проведения платежей в рамках оказания услуг, обеспечивают интеграцию собственных цифровых объектов, задействованных в этих процессах, с платежным шлюзом "цифрового правительства" напрямую либо через объект национального центра по управлению национальной цифровой финансовой инфраструктурой.
Статья 81. Единая транспортная среда государственных органов
1. Единая транспортная среда государственных органов – сеть телекоммуникаций, входящая в инфраструктуру "цифрового правительства" и предназначенная для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к Интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов цифровой среды, определенных уполномоченным органом, с соблюдением требуемого уровня кибербезопасности.
2. Государственные органы, их подведомственные организации и органы местного самоуправления, а также иные субъекты цифровой среды, определенные уполномоченным органом, для взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к Интернету), ведомственных и корпоративных сетей обязаны использовать исключительно единую транспортную среду государственных органов.

3. Киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасына қосылған жергілікті, ведомстволық және корпоративтік желілерді ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне және басқа да телекоммуникация желілеріне қосу цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
82-бап. "Цифрлық үкімет" платформасы
1. "Цифрлық үкімет" платформасы – оператордың платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеуге, дамытуға, орналастыруға, интеграциялауға және (немесе) цифрлық объектілерді орналастыруға арналған цифрлық платформасы.
2. Әзірленген және "цифрлық үкімет" платформасында орналастырылған бағдарламалық қамтылым платформалық бағдарламалық өнім болып табылады.
3. Оператор цифрлық қызметтер көрсету арқылы платформалық бағдарламалық өнімді ұсынуға құқылы.
Цифрлық көрсетілетін қызмет цифрлық объектілерді құру, дамыту және орналастыру қағидаларына сәйкес цифрландырудың сервистік моделі арқылы осы көрсетілетін қызметтердің жұмыс істеуі қамтамасыз етілетін байланыс қызметтерін қоса алғанда, мүліктік жалдау (жалға алу, уақытша пайдалану) және (немесе) есептеу ресурстарын орналастыру, бағдарламалық қамтылымды, бағдарламалық өнімдерді, техникалық құралдарды пайдалануға беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қамтиды.
4. Мемлекеттік функцияларды іске асыратын цифрлық объектілер және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган бекітетін "цифрлық үкімет" цифрлық объектісінің қолданыста болу циклінің кезеңдерін іске асыру қағидаларына сәйкес әзірленеді және "цифрлық үкімет" платформасында орналастырылады, сондай-ақ деректерді басқару талаптарына сәйкес цифрлық деректерді "цифрлық үкімет" платформасына береді.
5. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе олардың арасындағы келісімде өзгеше көзделмесе, "цифрлық үкімет" платформасына меншік құқығы оның көмегімен құрылатын және (немесе) онда орналастырылған, басқа меншік иелеріне және (немесе) иегерлеріне тиесілі цифрлық деректер мен жазбаларға меншік құқығын тудырмайды.
6. Мемлекеттік органдардың қызметін, оның ішінде олардың мемлекеттік функцияларын цифрландыру және мемлекеттік қызметтер көрсету, сондай-ақ оператордың деректерге талдау жүргізу кезінде "цифрлық үкімет" платформасында орналастырылған цифрлық жазбаларды пайдалануы Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасының талаптары сақтала отырып, олардың меншік иелерінің және (немесе) цифрлық деректер иегерлерінің келісімінсіз жүзеге асырылады.

3. В целях обеспечения кибербезопасности присоединение локальных, ведомственных и корпоративных сетей, подключенных к единой транспортной среде государственных органов, к сетям телекоммуникаций общего пользования и другим сетям телекоммуникаций осуществляется в соответствии с едиными требованиями в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности.
Статья 82. Платформа "цифрового правительства"
1. Платформа "цифрового правительства" – цифровая платформа оператора, предназначенная для разработки, развития, размещения, интеграции платформенных программных продуктов и (или) размещения цифровых объектов.
2. Программное обеспечение, разработанное и размещенное на платформе "цифрового правительства", является платформенным программным продуктом.
3. Оператор вправе предоставлять платформенный программный продукт путем оказания цифровых услуг.
Цифровая услуга включает в себя услуги по имущественному найму (аренде, временному использованию) и (или) размещению вычислительных ресурсов, предоставлению программного обеспечения, программных продуктов, технических средств в пользование, включая услуги связи, посредством которых обеспечивается функционирование данных услуг через сервисную модель цифровизации, в соответствии с правилами создания, развития и размещения цифровых объектов.
4. Цифровые объекты, реализующие государственные функции и вытекающие из них государственные услуги, разрабатываются и размещаются на платформе "цифрового правительства" в соответствии с правилами реализации этапов жизненного цикла цифрового объекта "цифрового правительства", утверждаемыми уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию, а также передают цифровые данные на платформу "цифрового правительства" в соответствии с требованиями по управлению данными.
5. Право собственности на платформу "цифрового правительства" не создает права собственности на создаваемые с ее помощью и (или) размещенные на ней цифровые данные и записи, принадлежащие другим собственникам и (или) владельцам, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или соглашением между ними.
6. Использование цифровых записей, размещенных на платформе "цифрового правительства", при цифровизации деятельности государственных органов, в том числе их государственных функций и оказания государственных услуг, а также проведения оператором аналитики данных, осуществляется без согласования их собственников и (или) владельцев цифровых данных с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите и иного законодательства Республики Казахстан.

7. "Цифрлық үкімет" платформасы Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан цифрлық инфрақұрылымда жұмыс істейді.
83-бап. Цифрлық объектілерді интеграциялау
1. Цифрлық объектілерді интеграциялау – деректерді берудің стандартты хаттамалары пайдаланыла отырып, интеграциялық сервистер арқылы цифрлық объектілер арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар.
2. Интеграциялық сервистер – уәкілетті орган айқындаған стандартты интерфейстер, хаттамалар және қол жеткізу тетіктері арқылы цифрлық объектілер арасындағы өзара іс-қимылды, деректермен алмасуды және келісілген операцияларды орындауды қамтамасыз ететін функционалдық цифрлық объектілер.
3. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін интеграциялау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген киберқауіпсіздік және дербес деректерді қорғау талаптары сақталған жағдайда, киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша уәкілетті орган бекітетін "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы жүзеге асырылады
4. Мемлекеттік емес цифрлық объектілерді "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерімен, оның ішінде өтеулі негізде интеграциялау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген киберқауіпсіздік және дербес деректерді қорғау талаптары сақталған жағдайда, "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
5. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін өзге де цифрлық объектілермен интеграциялауға арналған цифрлық объект "цифрлық үкіметтің" шлюзі болып табылады.
6. Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасындағы цифрлық объектілердің мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасынан тыс орналасқан цифрлық объектілермен өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған "цифрлық үкімет" шлюзінің кіші жүйесі "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі болып табылады.
"Цифрлық үкіметтің" жұмыс істеу қағидалары мен сыртқы шлюзіне қойылатын техникалық талаптарды уәкілетті орган киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайды.
7. Цифрлық объектілердің халықаралық (мемлекетаралық) ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған цифрлық объект Қазақстан Республикасының ұлттық шлюзі болып табылады.
8. Цифрлық технологияларды қолдана отырып халықаралық (мемлекетаралық) ақпараттық өзара іс-қимыл жасау Қазақстан Республикасының ұлттық шлюзі арқылы жүзеге асырылады.

7. Платформа "цифрового правительства" функционирует на цифровой инфраструктуре, находящейся на территории Республики Казахстан.
Статья 83. Интеграция цифровых объектов
1. Интеграция цифровых объектов – мероприятия по организации и обеспечению взаимодействия между цифровыми объектами посредством интеграционных сервисов с использованием стандартных протоколов передачи данных.
2. Интеграционные сервисы – функциональные цифровые объекты, обеспечивающие взаимодействие, обмен данными и выполнение согласованных операций между цифровыми объектами посредством стандартных интерфейсов, протоколов и механизмов доступа, определенных уполномоченным органом.
3. Интеграция цифровых объектов "цифрового правительства" осуществляется посредством шлюза "цифрового правительства" в соответствии с правилами интеграции цифровых объектов "цифрового правительства", утверждаемыми уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в сфере обеспечения кибербезопасности и Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан, при условии соблюдения требований кибербезопасности и защиты персональных данных, установленных законодательством Республики Казахстан.
4. Интеграция негосударственных цифровых объектов с цифровыми объектами "цифрового правительства", в том числе на возмездной основе, осуществляется посредством внешнего шлюза "цифрового правительства" в соответствии с правилами интеграции цифровых объектов "цифрового правительства", при условии соблюдения требований кибербезопасности и защиты персональных данных, установленных законодательством Республики Казахстан.
5. Шлюзом "цифрового правительства" является цифровой объект, предназначенный для интеграции цифровых объектов "цифрового правительства" с иными цифровыми объектами.
6. Внешним шлюзом "цифрового правительства" является подсистема шлюза "цифрового правительства", предназначенная для обеспечения взаимодействия цифровых объектов, находящихся в единой транспортной среде государственных органов, с цифровыми объектами, находящимися вне единой транспортной среды государственных органов.
Правила функционирования и технические требования к внешнему шлюзу "цифрового правительства" утверждаются уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в сфере обеспечения кибербезопасности.
7. Национальным шлюзом Республики Казахстан является цифровой объект, предназначенный для обеспечения международного (межгосударственного) информационного взаимодействия цифровых объектов.
8. Международное (межгосударственное) информационное взаимодействие с применением цифровых технологий осуществляется посредством национального шлюза Республики Казахстан.

9. Қазақстан Республикасының ұлттық шлюзі арқылы халықаралық (мемлекетаралық) ақпараттық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын цифрлық объектілердің тізбесін уәкілетті орган бекітеді.
15-тарау. ЦИФРЛЫҚ ОБЪЕКТІНІҢ ҚОЛДАНЫСТА БОЛУ ЦИКЛІ
84-бап. "Цифрлық үкімет" цифрлық объектісінің қолданыста болу циклі және
оның кезеңдері
1. "Цифрлық үкімет" цифрлық объектісінің қолданыста болу циклі – оның тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін жоспарлау, құру, тәжірибелік пайдалану, киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау, өнеркәсіптік пайдалануға беру, дамыту, өнеркәсіптік пайдалануды тоқтату, модификациялау, архивтеу және есептен шығару кезеңдерінің жиынтығы.
2. "Цифрлық үкімет" цифрлық объектісінің қолданыста болу циклі "цифрлық үкімет" цифрлық объектісінің қолданыста болу циклінің кезеңдерін іске асыру қағидаларына сәйкес цифрлық объектінің түріне және оны пайдалану ерекшеліктеріне байланысты кезеңдердің барлығын немесе бір бөлігін қамтуы мүмкін.
85-бап. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін жоспарлау, құру және дамыту
1. Жоспарлау – цифрлық объектінің қолданыста болу циклінің бастапқы кезеңі, ол оны құру қажеттігін негіздеу, цифрлық объектіні іске асырудың мақсаттарын, талаптарын, ресурстары мен шарттарын айқындау бойынша жұмыстар жиынтығын қамтиды.
"Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін жоспарлау ағымдағы процестерді талдаудан, нормативтік құқықтық актілердің цифрлық сараптамасынан, жаңа процестерді жобалаудан тұратын процестердің реинжинирингін қамтиды және уәкілетті орган бекітетін цифрлық трансформациялау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
2. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін жоспарлау, құру және дамыту кезінде әзірленген нормативтік-техникалық құжаттамаға, сондай-ақ "цифрлық үкімет" цифрлық объектісінің қолданыста болу циклінің кезеңдерін іске асыру қағидаларына сәйкес цифрландыру саласындағы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуға арналған шығыстардың есеп-қисаптарына уәкілетті органның және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның қорытындысын алу қажет.
3. Цифрлық объектілерді құру және дамыту Қазақстан Республикасының цифрлық және бюджет заңнамасына сәйкес нормативтік-техникалық құжаттамаға (мемлекеттік инвестициялық жоба, техникалық тапсырма, бағдарламалық өнімге қойылатын талаптардың өзіндік ерекшелігі, мемлекеттік жекешелік әріптестік жобасының құжаттамасы) сәйкес жүзеге асырылады.
4. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін дамыту оны өнеркәсіптік пайдалануға бергеннен кейін жүзеге асырылады.

9. Перечень цифровых объектов, посредством которых осуществляется международное (межгосударственное) информационное взаимодействие через национальный шлюз Республики Казахстан, утверждается уполномоченным органом.
Глава 15. ЖИЗНЕННЫЙ ЦИКЛ ЦИФРОВОГО ОБЪЕКТА
Статья 84. Жизненный цикл цифрового объекта "цифрового правительства" и его этапы
1. Жизненный цикл цифрового объекта "цифрового правительства" – совокупность этапов планирования, создания, опытной эксплуатации, испытания на соответствие требованиям кибербезопасности, ввода в промышленную эксплуатацию, развития, прекращения промышленной эксплуатации, модификации, архивирования и списания цифрового объекта "цифрового правительства", направленных на обеспечение его эффективного функционирования.
2. Жизненный цикл цифрового объекта "цифрового правительства" может включать все или часть этапов в зависимости от вида цифрового объекта и особенностей его эксплуатации в соответствии с правилами реализации этапов жизненного цикла цифрового объекта "цифрового правительства".
Статья 85. Планирование, создание и развитие цифрового объекта "цифрового правительства"
1. Планирование – начальный этап жизненного цикла цифрового объекта, который включает комплекс работ по обоснованию необходимости его создания, определению целей, требований, ресурсов и условий реализации цифрового объекта.
Планирование цифрового объекта "цифрового правительства" включает реинжиниринг процессов, который состоит из анализа текущих процессов, цифровой экспертизы нормативных правовых актов, проектирования новых процессов и осуществляется в соответствии с правилами цифровой трансформации, утверждаемыми уполномоченным органом.
2. При планировании, создании и развитии цифровых объектов "цифрового правительства" необходимо получение заключения уполномоченного органа и уполномоченного органа в сфере обеспечения кибербезопасности на разработанную нормативно-техническую документацию, а также на расчеты расходов на государственные закупки товаров, работ и услуг в сфере цифровизации в соответствии с правилами реализации этапов жизненного цикла цифрового объекта "цифрового правительства".
3. Создание и развитие цифровых объектов осуществляются в соответствии с нормативно-технической документацией (государственный инвестиционный проект, техническое задание, спецификация требований к программному продукту, документация проекта государственного частного партнерства) в соответствии с цифровым и бюджетным законодательством Республики Казахстан.
4. Развитие цифрового объекта "цифрового правительства" осуществляется после его ввода в промышленную эксплуатацию.

5. Осы бап Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының цифрлық объектілеріне қолданылмайды.
86-бап. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін тәжірибелік пайдалануды
өткізу және сынақтан өткізу
1. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін тәжірибелік пайдалануды өткізу цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес, оның ішінде:
1) тәжірибелік пайдалануды өткізу рәсімдерін құжаттауды;
2) анықталған ақаулар мен кемшіліктерді кейіннен түзете отырып, оларды оңтайландыру мен жоюды;
3) тәжірибелік пайдаланудың аяқталуы туралы актіні ресімдеуді қоса алғанда, жүзеге асырылады.
Тәжірибелік пайдалануды өткізу мерзімі бір жылдан аспауға тиіс.
2. "Цифрлық үкімет" цифрлық объектісінің киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау осы Кодекске және Қазақстан Республикасының киберқауіпсіздік туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
87-бап. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін өнеркәсіптік пайдалануға
беру
1. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін өнеркәсіптік пайдалануға беру уәкілетті орган мен киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның қатысуымен тәжірибелік пайдалану оң аяқталған жағдайда нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
2. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін өнеркәсіптік пайдалану кезінде:
1) цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптарды сақтау;
2) цифрлық ресурстар істен шыққан немесе бүлінген жағдайда оларды сақтау, қорғау, қалпына келтіру;
3) цифрлық ресурстарды резервтік көшіру және олардың уақтылы жаңартылып отыруын бақылау;
4) мемлекеттік органның цифрлық жүйесіне жолданымдар туралы мәліметтерді автоматтандырылған есепке алу, сақтау және мерзімдік архивтеу;
5) "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін сүйемелдеу;
6) "цифрлық үкімет" цифрлық объектісінің пайдаланылатын лицензиялық бағдарламалық қамтылымын техникалық қолдау;
7) жүйелік-техникалық қызмет көрсету;
8) құжаттарды қағаз жеткізгіште пайдалануды, сондай-ақ мемлекеттік функцияларды жүзеге асыру және мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде оларды ұсыну жөніндегі талаптарды қысқарту (алып тастау);
9) өнім берушінің кепілдік мерзімі кезеңінде анықталған қателер мен кемшіліктерді жоюды қамтитын "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісіне кепілдендірілген қызмет көрсетуі. Кепілдендірілген қызмет көрсету "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісі өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген күннен бастап кемінде бір жыл мерзімде қамтамасыз етіледі.

5. Настоящая статья не распространяется на цифровые объекты органов национальной безопасности Республики Казахстан.
Статья 86. Проведение опытной эксплуатации и испытания цифрового объекта "цифрового правительства"
1. Проведение опытной эксплуатации цифрового объекта "цифрового правительства" осуществляется в соответствии с едиными требованиями в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности, включая:
1) документирование процедур проведения опытной эксплуатации;
2) оптимизацию и устранение выявленных дефектов и недоработок с последующим их исправлением;
3) оформление акта о завершении опытной эксплуатации.
Срок проведения опытной эксплуатации не должен превышать один год.
2. Испытания цифрового объекта "цифрового правительства" на соответствие требованиям кибербезопасности осуществляются в соответствии с настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан о кибербезопасности.
Статья 87. Ввод в промышленную эксплуатацию цифрового объекта "цифрового правительства"
1. Ввод в промышленную эксплуатацию цифрового объекта "цифрового правительства" осуществляется в соответствии с требованиями нормативно-технической документации при условии положительного завершения опытной эксплуатации с участием уполномоченного органа и уполномоченного органа в сфере обеспечения кибербезопасности.
2. При промышленной эксплуатации цифрового объекта "цифрового правительства" обеспечиваются:
1) соблюдение единых требований в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности;
2) сохранность, защита, восстановление цифровых ресурсов в случае сбоя или повреждения;
3) резервное копирование и контроль за своевременной актуализацией цифровых ресурсов;
4) автоматизированный учет, сохранность и периодическое архивирование сведений об обращениях к цифровой системе государственного органа;
5) сопровождение цифрового объекта "цифрового правительства";
6) техническая поддержка используемого лицензионного программного обеспечения цифрового объекта "цифрового правительства";
7) системно-техническое обслуживание;
8) сокращение (исключение) использования документов на бумажном носителе, а также требований по их представлению при осуществлении государственных функций и оказании государственных услуг;
9) гарантийное обслуживание поставщиком цифрового объекта "цифрового правительства", включающее устранение ошибок и недочетов, выявленных в период гарантийного срока. Гарантийное обслуживание обеспечивается сроком не менее года со дня введения в промышленную эксплуатацию цифрового объекта "цифрового правительства".

88-бап. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін модификациялау
1. Модификациялаудың жиынтық құны мемлекеттік инвестициялық жобаны құру кезінде онда белгіленген "цифрлық үкімет" цифрлық объектісінің бастапқы сметалық құнының жиырма пайызынан аспайтын жағдайда, "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін модификациялау Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес инвестициялық ұсынысты немесе бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесін әзірлеуді талап етпейтін жұмыстарға жатады.
2. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін модификациялау мынадай шарттар орындалған кезде жүзеге асырылуы мүмкін:
1) модификациялаудың техникалық тапсырмаға немесе техникалық тапсырмаға толықтыруларға сәйкестігі;
2) жүргізілетін жұмыстардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігі;
3) уәкілетті органның модификациялауды жүргізуге келісімінің болуы.
89-бап. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін өнеркәсіптік пайдалануды
тоқтату
1. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін одан әрі пайдалану қажеттілігінің болмауы цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптарға сәйкес цифрлық объектілердің архитектуралық порталында "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін өнеркәсіптік пайдалануды тоқтатуға және ол туралы мәліметтерді өзгертуге алып келеді.
2. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін одан әрі пайдалану қажеттілігінің болмауы туралы шешімді "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісі интеграцияланған цифрлық объектілердің меншік иелерін және (немесе) иегерлерін хабардар ете отырып, уәкілетті органмен келісу бойынша меншік иесі және (немесе) иегерлері қабылдайды.
90-бап. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісін архивтеу және есептен
шығару
1. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық жазбалары, техникалық құжаттамасы, бастапқы кодтары және (немесе) цифрлық объектісі "цифрлық үкімет" цифрлық объектісінің қолданыста болу циклінің кезеңдерін іске асыру қағидаларына сәйкес архивтеуге жатады.
2. Бұрын құрылған цифрлық объект "цифрлық үкімет" платформасында әзірленген және оның бүкіл функционалын (немесе одан көп) іске асыратын платформалық бағдарламалық өнімдермен ауыстырылған жағдайда, мұндай цифрлық объект есептен шығарылуға жатады.
3. "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін есептен шығару уәкілетті органмен келісу бойынша меншік иесі қабылдаған шешім бойынша Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.

Статья 88. Модификация цифрового объекта "цифрового правительства"
1. Модификация цифрового объекта "цифрового правительства" относится к работам, не требующим разработки инвестиционного предложения или финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, при условии, что совокупная стоимость модификации не превышает двадцати процентов от первоначальной сметной стоимости цифрового объекта "цифрового правительства", установленной государственным инвестиционным проектом при его создании.
2. Модификация цифрового объекта "цифрового правительства" может быть осуществлена при выполнении следующих условий:
1) модификация соответствует техническому заданию или дополнениям к техническому заданию;
2) проводимые работы соответствуют требованиям кибербезопасности, установленным законодательством Республики Казахстан;
3) имеется согласие уполномоченного органа на проведение модификации.
Статья 89. Прекращение промышленной эксплуатации цифрового объекта "цифрового правительства"
1. Отсутствие необходимости дальнейшего использования цифрового объекта "цифрового правительства" влечет прекращение промышленной эксплуатации и изменение сведений о цифровом объекте "цифрового правительства" на архитектурном портале цифровых объектов в соответствии с едиными требованиями в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности.
2. Решение об отсутствии необходимости дальнейшей эксплуатации цифрового объекта "цифрового правительства" принимается собственником и (или) владельцем по согласованию с уполномоченным органом с уведомлением собственников и (или) владельцев цифровых объектов, с которыми интегрирован цифровой объект "цифрового правительства".
Статья 90. Архивирование и списание цифрового объекта "цифрового правительства"
1. Цифровые записи, техническая документация, исходные коды и (или) цифровой объект "цифрового правительства" подлежат архивированию в соответствии с правилами реализации этапов жизненного цикла цифрового объекта "цифрового правительства".
2. В случае замещения ранее созданного цифрового объекта платформенными программными продуктами, разработанными на платформе "цифрового правительства" и реализующими весь его функционал (или более), такой цифровой объект может подлежать списанию.
3. Списание цифровых объектов "цифрового правительства" осуществляется в соответствии с требованиями, установленными бюджетным законодательством Республики Казахстан, по решению, принятому собственником по согласованию с уполномоченным органом.

91-бап. "Цифрлық үкіметтің" технологиялық жағынан күрделі цифрлық
объектілері
1. Ерекше архитектуралық және технологиялық сипаттамаларға ие, оларды жобалауға, әзірлеуге, жаңғыртуға, енгізуге, интеграциялауға және пайдалануға арнаулы талаптарды белгілеу қажеттілігін белгілейтін "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілері "цифрлық үкіметтің" технологиялық күрделі цифрлық объектілеріне жатады.
2. "Цифрлық үкіметтің" технологиялық жағынан күрделі цифрлық объектілеріне жатқызу өлшемшарттарын уәкілетті орган айқындайды.
3. "Цифрлық үкіметтің" технологиялық жағынан күрделі цифрлық объектілерін құру және дамыту ерекшеліктері Қазақстан Республикасының цифрлық және бюджет заңнамасымен реттеледі.
92-бап. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының цифрлық
объектілерін құру және дамыту тәртібі
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының міндеттерін іске асыруға арналған цифрлық объектілер мынадай тәртіппен құрылады немесе дамиды:
1) цифрлық объектіні құру немесе дамыту туралы шешім қабылдау;
2) цифрлық объектіні құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырманы әзірлеу;
3) цифрландыру саласындағы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға не бюджет қаражатын бөлмей жұмыстарды жүзеге асыруға техникалық ерекшелік пен есеп-қисаптарды әзірлеу;
4) цифрландыру саласында тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру не бюджет қаражатын бөлмей жұмыстарды жүзеге асыру;
5) Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы стандарттарға сәйкес цифрлық объектіні әзірлеу, тәжірибелік пайдалануды жүргізу, ендіру, өнеркәсіптік пайдалануға беру.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының цифрлық объектілерін құруға және дамытуға арналған шығындар арнаулы сараптамалық кеңестің (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің дербес) қорытындысы негізінде жоспарланады.
16-тарау. ЦИФРЛЫҚ ТРАНСФОРМАЦИЯЛАУ
93-бап. Цифрлық трансформациялау
1. Цифрлық трансформация – басқару мен қызметтер көрсетудің тиімділігін, ашықтығын, проактивтілігін арттыру мақсатында цифрлық технологияларды, архитектуралық және платформалық шешімдерді, деректерді талдауды және жасанды интеллектіні ендіруге негізделген жүйелі өзгерістер процесі.
2. Цифрлық трансформациялау мыналарға бағытталған:
1) процестер санын азайту есебінен цифрлық орта субъектілерінің өзара іс-қимыл жасау арналарын жетілдіру;
2) деректерді талдау негізінде шешімдер қабылдау;
3) көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді проактивті көрсетілетін қызметтерге барынша ауыстыру;
4) цифрлық ортадағы құқықтар мен дербес деректерді қорғауды сақтай отырып, цифрлық объектілердің қолжетімділігін, ақаулыққа төзімділігін және инклюзивтілігін қамтамасыз ету.

Статья 91. Технологически сложные цифровые объекты "цифрового правительства"
1. Цифровые объекты "цифрового правительства", обладающие особыми архитектурными и технологическими характеристиками, которые обусловливают необходимость установления специальных требований к их проектированию, разработке, модернизации, внедрению, интеграции и эксплуатации, относятся к технологически сложным цифровым объектам "цифрового правительства".
2. Критерии отнесения к технологически сложным цифровым объектам "цифрового правительства" определяются уполномоченным органом.
3. Особенности создания и развития технологически сложных цифровых объектов "цифрового правительства" регулируются цифровым и бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Статья 92. Порядок создания и развития цифровых объектов органов национальной безопасности Республики Казахстан
Цифровые объекты, предназначенные для реализации задач органов национальной безопасности Республики Казахстан, создаются или развиваются в следующем порядке:
1) принятие решения о создании или развитии цифрового объекта;
2) разработка технического задания на создание или развитие цифрового объекта;
3) разработка технической спецификации и расчетов на приобретение товаров, работ и услуг в сфере цифровизации либо на осуществление работ без выделения бюджетных средств;
4) осуществление государственных закупок товаров, работ и услуг в сфере цифровизации либо осуществление работ без выделения бюджетных средств;
5) разработка, проведение опытной эксплуатации, внедрение и ввод цифрового объекта в промышленную эксплуатацию в соответствии с действующими на территории Республики Казахстан стандартами.
Затраты на создание и развитие цифровых объектов органов национальной безопасности Республики Казахстан планируются на основании заключения специального экспертного совета (самостоятельно администратором бюджетной программы).
Глава 16. ЦИФРОВАЯ ТРАНСФОРМАЦИЯ
Статья 93. Цифровая трансформация
1. Цифровая трансформация – процесс системных изменений, основанный на внедрении цифровых технологий, архитектурных и платформенных решений, аналитики данных и искусственного интеллекта, с целью повышения эффективности, прозрачности, проактивности управления и оказания услуг.
2. Цифровая трансформация направлена на:
1) совершенствование каналов взаимодействия субъектов цифровой среды за счет снижения количества процессов;
2) принятие решений на основе аналитики данных;
3) максимальный перевод предоставляемых государственных услуг в проактивные услуги;
4) обеспечение доступности, отказоустойчивости и инклюзивности цифровых объектов с соблюдением прав в цифровой среде и защиты персональных данных.

3. Мемлекеттік органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор субъектілері ішкі процестерді қоса алғанда, өз қызметін цифрлық трансформациялау бағдарламаларын міндетті түрде әзірлейді, бекітеді және іске асырады.
4. Мемлекеттік органдарды, мемлекеттік заңды тұлғаларды, квазимемлекеттік сектор субъектілерін цифрлық трансформациялау цифрлық инфрақұрылым объектілерін жаңғыртуды және "цифрлық үкімет" архитектурасы негізіндегі платформалық шешімдерге ауысуды қамтиды және мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
5. Мемлекеттік органдарды, мемлекеттік заңды тұлғаларды, квазимемлекеттік сектор субъектілерін цифрлық трансформациялауды салааралық үйлестіруді уәкілетті орган жүзеге асырады.
94-бап. Цифрландыру саласындағы ұлттық даму институты
1. Цифрландыру саласындағы ұлттық даму институтын цифрлық ортаның бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін қолайлы жағдайлар жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
2. Цифрландыру саласындағы ұлттық даму институты:
1)  Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес мемлекеттік қолдау шараларын іске асыруды жүзеге асырады;
2) цифрландыру саласында талдамалық және консультациялық қызметтер көрсетеді, сондай-ақ цифрландыру саласында ұсынымдар береді;
3) цифрландыруды дамыту мақсатында халықаралық ұйымдармен және шетелдік заңды тұлғалармен ынтымақтасады;
4) цифрландыру саласын дамытуды талдауды жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
95-бап. Цифрлық даму индексі
1. Цифрлық даму индексі – мемлекеттік органдардың, мемлекеттік заңды тұлғалардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің цифрлық технологияларын ендіруге, пайдалануға және дамытуға институционалдық, технологиялық және процестік дайындық деңгейін көрсететін кешенді көрсеткіш.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР 23.07.2026 № 352-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2. Цифрлық даму индексі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау шеңберінде жыл сайынғы негізде айқындалады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақты алып тастау көзделген – ҚР 23.07.2026 № 352-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

3. Государственные органы, государственные юридические лица, субъекты квазигосударственного сектора в обязательном порядке разрабатывают, утверждают и реализуют программы цифровой трансформации своей деятельности, включая внутренние процессы.
4. Цифровая трансформация государственных органов, государственных юридических лиц, субъектов квазигосударственного сектора включает модернизацию объектов цифровой инфраструктуры и переход к платформенным решениям на основе архитектуры "цифрового правительства" и проводится в соответствии с правилами цифровой трансформации государственного управления.
5. Межотраслевая координация цифровой трансформации государственных органов, государственных юридических лиц, субъектов квазигосударственного сектора осуществляется уполномоченным органом.
Статья 94. Национальный институт развития в сфере цифровизации
1. Национальный институт развития в сфере цифровизации определяется Правительством Республики Казахстан с целью создания благоприятных условий для повышения конкурентоспособности цифровой среды.
2. Национальный институт развития в сфере цифровизации:
1) осуществляет реализацию мер государственной поддержки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
2) оказывает аналитические и консультационные услуги в сфере цифровизации, а также выдает рекомендации в сфере цифровизации;
3) сотрудничает с международными организациями и иностранными юридическими лицами с целью развития цифровизации;
4) осуществляет анализ развития сферы цифровизации;
5) осуществляет иные функции, предусмотренные иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 95. Индекс цифрового развития
1. Индекс цифрового развития – комплексный показатель, отражающий уровень институциональной, технологической и процессной готовности к внедрению, использованию и развитию цифровых технологий государственных органов, государственных юридических лиц, субъектов квазигосударственного сектора.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусматривается в редакции Закона РК от 23.07.2026 № 352-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Индекс цифрового развития определяется на ежегодной основе в рамках ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается исключить Законом РК от 23.07.2026 № 352-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Цифрлық даму индексін айқындау әдістемесін Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасымен келісу бойынша уәкілетті орган бекітеді.
6-БӨЛІМ. ЦИФРЛАНДЫРУ САЛАСЫНДАҒЫ ҚАУІПСІЗДІК ЖӘНЕ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚ
17-тарау. ЦИФРЛЫҚ ОРТАДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК БАҚЫЛАУ ЖӘНЕ ТӘУЕКЕЛДЕРДІ БАСҚАРУ
96-бап. Цифрландыру саласындағы, сондай-ақ электрондық құжат және
электрондық цифрлық қолтаңба саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Цифрландыру саласындағы мемлекеттік бақылау, егер осы баптың 4-тармағында өзгеше белгіленбесе, тексерулер, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау объектісіне (субъектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
2. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру және профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба саласындағы мемлекеттік бақылау, егер осы тармақтың екінші бөлігінде өзгеше белгіленбесе, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жоспардан тыс тексеру және профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдарға қатысты "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба саласында мемлекеттік бақылау жүзеге асырылады.
Осы тармақтың талабы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және оның құрылымына кіретін ұйымдарға және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарына қолданылмайды.
97-бап. Киберқауіпсіздік
1. Киберқауіпсіздік – цифрлық объектілердің құпиялылығын, тұтастығын немесе қолжетімділігін бұзудан қорғалу жағдайы.
2. Цифрлық объектілерді қорғауды цифрлық объектілердің меншік иелері және (немесе) иегерлері жүзеге асырады.
3. Цифрлық объектілерді қорғау шаралары "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, цифрландыру мен киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптарда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында айқындалады.
98-бап. Цифрлық деректерді қорғауды қамтамасыз ету

3. Методика определения индекса цифрового развития утверждается уполномоченным органом по согласованию с Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан.
РАЗДЕЛ 6. БЕЗОПАСНОСТЬ И МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО В СФЕРЕ ЦИФРОВИЗАЦИИ
Глава 17. ГОСУДАРСТВЕННЫЙ КОНТРОЛЬ И УПРАВЛЕНИЕ РИСКАМИ В ЦИФРОВОЙ СРЕДЕ
Статья 96. Государственный контроль в сфере цифровизации, а также в сфере электронного документа и электронной цифровой подписи
1. Государственный контроль в сфере цифровизации осуществляется в форме проверок, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, если иное не установлено пунктом 4 настоящей статьи.
2. Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
3. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кибербезопасности" и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
4. Государственный контроль в сфере электронного документа и электронной цифровой подписи осуществляется в форме внеплановой проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, если иное не установлено частью второй настоящего пункта.
В отношении государственных органов осуществляется государственный контроль в сфере электронного документа и электронной цифровой подписи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кибербезопасности".
Требование настоящего пункта не распространяется на Национальный Банк Республики Казахстан и организации, входящие в его структуру, и юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, а также специальные государственные органы Республики Казахстан.
Статья 97. Кибербезопасность
1. Кибербезопасность – состояние защищенности цифровых объектов от нарушения их конфиденциальности, целостности или доступности.
2. Защита цифровых объектов осуществляется собственниками и (или) владельцами цифровых объектов.
3. Меры защиты цифровых объектов определяются Законом Республики Казахстан "О кибербезопасности", едиными требованиями в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности, а также иными законами Республики Казахстан.
Статья 98. Обеспечение защиты цифровых данных

1. Цифрлық деректерді қорғау киберқауіптердің алдын алуға, анықтауға және жоюға бағытталған техникалық, ұйымдастырушылық, құқықтық және өзге де шаралар жиынтығымен қамтамасыз етіледі.
2. Техникалық қорғау құралдарына ақпаратты криптографиялық және өзге де қорғау құралдары жатады.
3. Техникалық қорғау құралдарын қолдану, оларды сертификаттау және сәйкестігін бағалау тәртібі Қазақстан Республикасының киберқауіпсіздік туралы заңнамасында айқындалады.
99-бап. Цифрлық объектілердің киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау
және аудит
1. Цифрлық объектілердің киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау міндетті түрде немесе цифрлық объектінің меншік иесінің және (немесе) иегерінің бастамасы бойынша жүргізіледі.
2. Киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігін міндетті сынауға жататын цифрлық объектілер, сондай-ақ оларды өткізу тәртібі "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.
3. Цифрлық объектілердің меншік иелерінің және (немесе) иегерлерінің бастамасы бойынша киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау осы Кодекске, "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
4. Цифрлық объектілердің киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне аудит, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, олардың меншік иесінің және (немесе) иегерінің бастамасы бойынша Қазақстан Республикасының киберқауіпсіздік туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
100-бап. Цифрлық объектілердің сапасына аудит
1. Цифрлық объектілердің сапасына аудит олардың функционалдығы мен цифрлық архитектурасын бағалау мақсатында жүргізіледі.
2. Цифрлық объектілерді құру, ендіру және пайдалану кезеңінде цифрлық объектілердің меншік иесінің және (немесе) иегерінің бастамасы бойынша цифрлық объектілердің сапасына аудит жүргізілуі мүмкін.
3. Цифрлық объектілер сапасының аудитін арнаулы білімі мен жұмыс тәжірибесі бар тәуелсіз жеке және (немесе) заңды тұлғалар уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізеді.
4. Жасанды интеллект жүйелерінің сапасына аудит жасанды интеллект модельдерін оқыту үшін қолданылатын дерекнамалардың сапасын және оларды пайдаланудың құқыққа сыйымдылығын, сондай-ақ "Жасанды интеллект туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасанды интеллект жүйелерінің тыйым салынған функционалдық мүмкіндіктерінің бар-жоғын бағалау ескеріле отырып жүргізіледі.
5. Мемлекеттік құпияларға жатқызылған, қорғалған орындаудағы цифрлық объектілердің сапасына аудит жүргізілмейді.

1. Защита цифровых данных обеспечивается совокупностью технических, организационных, правовых и иных мер, направленных на предотвращение, выявление и устранение киберугроз.
2. К техническим средствам защиты относятся средства криптографической и иной защиты информации.
3. Порядок применения технических средств защиты, их сертификации и оценки соответствия определяется законодательством Республики Казахстан о кибербезопасности и законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
Статья 99. Испытания и аудит цифровых объектов на соответствие требованиям кибербезопасности
1. Испытания цифровых объектов на соответствие требованиям кибербезопасности проводятся в обязательном порядке или по инициативе собственника и (или) владельца цифрового объекта.
2. Цифровые объекты, подлежащие обязательным испытаниям на соответствие требованиям кибербезопасности, а также порядок их проведения определяются Законом Республики Казахстан "О кибербезопасности".
3. Испытания цифровых объектов на соответствие требованиям кибербезопасности по инициативе собственников и (или) владельцев проводятся в соответствии с настоящим Кодексом, Законом Республики Казахстан "О кибербезопасности" и законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
4. Аудит цифровых объектов на соответствие требованиям кибербезопасности проводится по инициативе их собственника и (или) владельца в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кибербезопасности, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Статья 100. Аудит качества цифровых объектов
1. Аудит качества цифровых объектов проводится с целью оценки их функциональности и цифровой архитектуры.
2. На этапе создания, внедрения и эксплуатации цифровых объектов по инициативе собственника и (или) владельца цифровых объектов может быть проведен аудит качества цифровых объектов.
3. Аудит качества цифровых объектов проводится независимыми физическими и (или) юридическими лицами, обладающими специальными знаниями и опытом работы, в порядке, определяемом уполномоченным органом.
4. Аудит качества систем искусственного интеллекта проводится с учетом оценки качества и правомерности использования библиотек данных, применяемых для обучения моделей искусственного интеллекта, а также наличия запрещенных функциональных возможностей систем искусственного интеллекта в соответствии с законом Республики Казахстан "Об искусственном интеллекте".
5. Аудит качества цифровых объектов в защищенном исполнении, отнесенных к государственным секретам, не проводится.

18-тарау. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЦИФРЛАНДЫРУ САЛАСЫНДАҒЫ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҒЫНЫҢ МАҚСАТТАРЫ, ҚАҒИДАТТАРЫ, НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ
101-бап. Қазақстан Республикасының цифрландыру саласындағы халықаралық
ынтымақтастығының мақсаттары
Цифрландыру саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың мақсаттары деп Қазақстан Республикасы мен өзге де мемлекеттердің, халықаралық ұйымдардың цифрлық технологияларды дамыту мәселелері бойынша бірлескен іс-қимылдарына өзара көмек және үйлестіру танылады.
102-бап. Қазақстан Республикасының цифрландыру саласындағы халықаралық
ынтымақтастығының қағидаттары
1. Басқа мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық өзара құрмет, сенім, өзара көмек, ымыраға келу, кемсітпеу, бір-бірінің істеріне араласпау, қабылданған халықаралық міндеттемелерді уақтылы орындау, дауларды бейбіт жолмен шешу қағидаттарына негізделеді.
2. Мемлекет инвестицияларды тарту және цифрлық ортадағы қызметті ұйымдастыруға арналған нарықтық тәсілдер негізінде заманауи цифрлық технологияларды ендіру үшін қолайлы жағдай жасау бойынша күш-жігер жұмсайды.
103-бап. Қазақстан Республикасының цифрландыру саласындағы халықаралық
ынтымақтастығының негізгі бағыттары
Қазақстан Республикасының цифрландыру саласындағы халықаралық ынтымақтастығының негізгі бағыттары:
1) цифрлық технологияларды құру, ендіру және дамыту;
2) цифрландыруды ендіруге кедергі келтіретін реттеушілік кедергілерді жою;
3) Интернетті дамыту;
4) киберқауіптер мен киберқылмысқа қарсы күрес;
5) цифрлық алаяқтықпен күресу.
19-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЖӘНЕ ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
104-бап. Цифрландыру саласындағы дауларды шешу тәртібі
Цифрландыру саласындағы дауларды шешу Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес реттелуге жатады.
105-бап. Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасын бұзғаны үшін
жауаптылық
1. Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
2. Әкімшілік немесе қылмыстық жауаптылыққа тарту кінәлі адамдарды жіберілген бұзушылықтарды жою міндетінен босатпайды.
106-бап. Осы Кодексті қолданысқа енгізу тәртібі және өтпелі ережелер
1. Осы Кодекс алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев

Глава 18. ЦЕЛИ, ПРИНЦИПЫ, ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ МЕЖДУНАРОДНОГО СОТРУДНИЧЕСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН В СФЕРЕ ЦИФРОВИЗАЦИИ
Статья 101. Цели международного сотрудничества Республики Казахстан в сфере цифровизации
Целями международного сотрудничества в сфере цифровизации признаются взаимопомощь и координация совместных действий Республики Казахстан и иных государств, международных организаций по вопросам развития цифровых технологий.
Статья 102. Принципы международного сотрудничества Республики Казахстан в сфере цифровизации
1. Сотрудничество с другими государствами и международными организациями основывается на принципах взаимного уважения, доверия, взаимопомощи, компромисса, недискриминации, невмешательства в дела друг друга, своевременного выполнения принятых международных обязательств, мирного разрешения споров.
2. Государство предпринимает усилия по созданию обстановки, благоприятной для привлечения инвестиций и внедрения современных цифровых технологий на основе рыночных подходов к организации деятельности в цифровой среде.
Статья 103. Основные направления международного сотрудничества Республики Казахстан в сфере цифровизации
Основные направления международного сотрудничества Республики Казахстан в сфере цифровизации:
1) создание, внедрение и развитие цифровых технологий;
2) устранение регуляторных барьеров, препятствующих внедрению цифровизации;
3) развитие Интернета;
4) борьба с киберугрозами и киберпреступностью;
5) борьба с цифровым мошенничеством.
Глава 19. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 104. Разрешение споров в сфере цифровизации
Разрешение споров в сфере цифровизации подлежит урегулированию в соответствии с законами Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Статья 105. Ответственность за нарушение цифрового законодательства Республики Казахстан
1. Нарушение цифрового законодательства Республики Казахстан влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
2. Привлечение к административной или уголовной ответственности не освобождает виновных лиц от обязанности устранить допущенные нарушения.
Статья 106. Порядок введения в действие настоящего Кодекса и переходные положения
1. Настоящий Кодекс вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
2. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ