Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" (ЕАЭО TP 046/2018) техникалық регламентіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2025 жылғы 23 мамырдағы № 38 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 52-бабына, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 1 қосымшаның 29-тармағына және Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 20 маусымдағы № 48 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерін әзірлеу, қабылдау, өзгерту және күшін жою тәртібінің 46-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қосымшаға сәкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 14 қыркүйектегі № 74 шешімімен қабылданған Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" (ЕАЭО ТР 046/2018) техникалық регламентіне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі мүшелері:
Армения
Республикасынан
М. Григорян
Беларусь
Республикасынан
Н. Петкевич
Қазақстан
Республикасынан
С. Жұманғарин
Қырғыз
Республикасынан
Д. Амангельдиев
Ресей
Федерациясынан
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2025 жылғы 23 мамырдағы
№ 38 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" (ЕАЭО ТР 046/2018) техникалық регламентіне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 2-тармақта:
а) "сондай-ақ Одақтың кедендік аумағынан тыс жерлерге экспортталатын өнімге" деген сөздер "дайындаушының тек өз қажеттіліктері үшін ғана пайдаланатын өнімге, Одақтың кедендік аумағынан тыс жерлерге экспортталатын өнімге, сондай-ақ үшінші мемлекеттердің тұтынушыларына Одақтың кедендік аумағы арқылы тасымалданатын шетелдік дайындаушылардың өніміне" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Шетелдік дайындаушылардың тасымалдауға дайындалған жанғыш табиғи газы үшін тасымалдау барысында Одақтың кедендік аумағында айналыста болатын өнімге ықпал етуі көрсетілген өнім көрсеткіштерінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келмеуіне алып келмейтіні талабымен Одақтың кедендік аумағы арқылы тасымалдауға жол беріледі.".

О внесении изменений в технический регламент Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (TP ЕАЭС 046/2018)
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 23 мая 2025 года № 38.
В соответствии со статьей 52 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, пунктом 29 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, и пунктом 46 Порядка разработки, принятия, изменения и отмены технических регламентов Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июня 2012 г. № 48, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в технический регламент Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (TP ЕАЭС 046/2018), принятый Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2018 г. № 74, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян Н. Петкевич С. Жумангарин Д. Амангельдиев А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 23 мая 2025 г. № 38
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в технический регламент Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018)
1. В пункте 2:
а) слова "а также на продукцию, экспортируемую за пределы таможенной территории Союза" заменить словами "на продукцию, используемую изготовителем исключительно для собственных нужд, на продукцию, экспортируемую за пределы таможенной территории Союза, а также на продукцию иностранных изготовителей, транспортируемую через таможенную территорию Союза потребителям третьих государств";
б) дополнить абзацем следующего содержания:
"Для газа горючего природного, подготовленного к транспортированию, иностранных изготовителей допускается транспортировка через таможенную территорию Союза при условии, что воздействие в ходе транспортировки на продукцию, находящуюся в обращении на таможенной территории Союза, не приводит к несоответствию показателей указанной продукции требованиям настоящего технического регламента.".

2. 4-тармақта:
а) бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы техникалық регламентті қолдану мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде техникалық реттеу туралы хаттамамен (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша), Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 44 шешімімен бекітілген сәйкестікті бағалаудың типтік схемаларымен (бұдан әрі – Типтік схемалар) белгіленген ұғымдар, сонда-ақ мыналарды білдіретін ұғымдар падаланылады:";
б) екінші абзац алып тасталсын;
в) жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"сұйылтылған жанғыш табиғи газ" (СТГ) – оны отын ретінде тасымалдау, сақтау және пайдалану мақсатында сұйық күйге келтірілген жанғыш табиғи газ;";
г) сегізінші абзац алып тасталсын;
д) оныншы абзац "партия" деген сөз "өнімнің партиясы" деген сөздермен ауыстырылсын;
е) он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өнім сапасының паспорты" – айналысқа шығарылатын және айналыстағы өнім туралы мәліметтерді қамтитын және сынақтар (өлшеулер) нәтижесінде алынған өнім көрсеткіштері мәндерінің осы техникалық регламенттің және оған сәйкес өнім өндірілген құжаттың (бар болған жағдайда) талаптарына сәйкес келуін белгілейтін құжат;";
ж) он бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ағындық өлшеу құралы" – Одаққа мүше мемлекеттердің ағынды қозғалыстағы өнімнің көрсеткіштерін автоматты режимде үздіксіз өлшеуді орындауға арналған өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамасымен белгіленген талаптарға жауап беретін өлшеу құралы;";
з) он үшінші және он төртінші абзацтар алып тасталсын.
3. Мынадай мазмұндағы 51 тармақпен толықтырылсын:
"51. Осы техникалық регламенттің VI бөліміне сәйкес Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінде өндірілген және бағалау рәсімінен өткен, Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне жеткізілетін өнімге қатысты оны айналысқа шығару алдында қосымша сәйкестікті бағалау жүргізілмейді.".
4. 6-тармақта:
а) "сатушы" деген сөзден кейін "(импортер)" деген сөзбен толықтырылсын;
б) "осы техникалық регламенттің талаптарына және" деген сөздер "және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Одақ нарығындағы айналыстың бірыңғай белгісімен таңбаланбаған өнімді айналысқа шығаруға жол берілмейді.".
6. 12-тармақта:
а) бірінші абзацта "айналысқа шығарылатын және (немесе) айналыста жүрген" деген сөздер алып тасталсын;
б) "г" тармақшасы "уәкілеттік берген тұлғаның" деген сөздерден кейін "не импортердің" деген сөздермен толықтырылсын;
в) "е" тармақшасында "сынақтардың іс жүзіндегі нәтижелері" деген сөздер "зертханалық сынақтардың (өлшеулердің) немесе ағындық өлшеу құралдарын пайдалана отырып алынған өлшеулердің нәтижелері" деген сөздермен ауыстырылсын.

2. В пункте 4:
а) абзац первый изложить в следующей редакции:
"4. Для целей применения настоящего технического регламента используются понятия, установленные Протоколом о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), типовыми схемами оценки соответствия, утвержденными Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 апреля 2018 г. № 44 (далее – Типовые схемы), а также понятия, которые означают следующее:";
б) абзац второй исключить;
в) абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"газ горючий природный сжиженный" (СПГ) – газ горючий природный, приведенный в жидкое состояние с целью его транспортирования, хранения и использования в качестве топлива;";
г) абзац восьмой исключить;
д) абзац десятый после слова "партия" дополнить словом "продукции";
е) абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"паспорт качества продукции" – документ, содержащий сведения о выпускаемой в обращение и находящейся в обращении продукции и устанавливающий соответствие значений показателей продукции, полученных в результате испытаний (измерений), требованиям настоящего технического регламента и документа, в соответствии с которым произведена продукция (при наличии);";
ж) после абзаца одиннадцатого дополнить абзацем следующего содержания:
"потоковое средство измерений" – средство измерений, отвечающее требованиям, установленным законодательством государств – членов Союза в области обеспечения единства измерений, предназначенное для выполнения непрерывного измерения показателей движущейся в потоке продукции в автоматическом режиме;";
з) абзацы тринадцатый и четырнадцатый исключить.
3. Дополнить пунктом 51 следующего содержания:
"51. В отношении продукции, произведенной и прошедшей процедуры оценки соответствия согласно разделу VI настоящего технического регламента на одной части таможенной территории Союза, поставляемой на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, перед выпуском ее в обращение дополнительная оценка соответствия не проводится.".
4. В пункте 6:
а) после слова "продавец" дополнить словом "(импортер)";
б) слова "требованиям настоящего технического регламента и" заменить словами "и (или)".
5. Пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Не допускается обращение продукции, не маркированной единым знаком обращения на рынке Союза.".
6. В пункте 12:
а) в абзаце первом слова: ", выпускаемая в обращение и (или) находящаяся в обращении," исключить;
б) подпункт "г" после слов "изготовителем лица" дополнить словами "либо импортера";
в) в подпункте "е" слова "фактические результаты испытаний" заменить словами "результаты лабораторных испытаний (измерений) или измерений, полученных с использованием потоковых средств измерений".

7. Мынадай мазмұндағы 121 – 124 тармақтармен толықтырылсын:
"121. Тасымалдауға дайындалған жанғыш табиғи газға, өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газға, сериялық өндірістің сығылған жанғыш табиғи газға сапа паспорты әрбір мерзімдік қайталанатын партияға айына 1 реттен сирек емес ресімделеді.
Қазақстан Республикасының аумағында осы техникалық регламенттің 171 тармағына сәйкес айналысқа шығарылатын өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газға сапа паспортын ресімдеу әрбір партияға 6 айда 1 реттен сирек емес жүзеге асырылады.
122. Өнімнің партиясын қабылдау (тапсыру) кезінде сынақтар (өлшеулер) жүргізу, сондай-ақ олардың мерзімділігін анықтау осы техникалық регламенттің 15-тармағында көрсетілген стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
123. Сығылған жанғыш табиғи газдың сапа паспортына осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келетін, сығуға түсетін жанғыш табиғи газдың сапа паспортында көрсетілген сынақтардың (өлшеулердің) нәтижелерін енгізуге жол беріледі.
124. Сұйылтылған жанғыш табиғи газды қайта газдандыру кезінде алынған өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газдың сапа паспортына осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келетін сұйылтылған жанғыш табиғи бастапқы газдың сынақтары нәтижелерін енгізуге жол беріледі.".
8. 13-тармақта "айналысқа шығарылатын" деген сөздер алып тасталсын.
9. 15-тармақта "зерттеу (сынау) әдістері" деген сөздер "сынау (өлшеу) әдістер мен мерзімділігі, қабылдау (тапсыру) қағидалары" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. 16-тармақтың үшінші сөйлемінде "дайындаушы немесе сатушы не дайындаушы уәкілеттік берген тұлға" деген сөздер "дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға) немесе сатушы (импортер)" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. 17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Өнімнің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін декларациялау осы техникалық регламентте белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, Типтік схемаға сәйкес жүргізіледі:
а) айналысқа сериялап шығарылатын тасымалдауға дайындалған жанғыш табиғи газ, өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газ және сығылған жанғыш табиғи газ үшін – 1д, немесе 3д, немесе 6д схемасы бойынша;
б) Одақ аумағында айналысқа партиялармен шығарылатын өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газ және сығылған жанғыш табиғи газ үшін – 4д схемасы бойынша;

7. Дополнить пунктами 121 – 124 следующего содержания:
"121. Паспорт качества на газ горючий природный, подготовленный к транспортированию, газ горючий природный промышленного и коммунально-бытового назначения, газ горючий природный компримированный серийного производства оформляется на каждую периодически повторяющуюся партию не реже 1 раза в месяц.
На территории Республики Казахстан оформление паспорта качества на газ горючий природный промышленного и коммунально-бытового назначения, выпускаемый в обращение в соответствии с пунктом 171 настоящего технического регламента, осуществляется на каждую партию не реже 1 раза в 6 месяцев.
122. Проведение испытаний (измерений) при приеме (передаче) партии продукции, а также определение их периодичности осуществляются в соответствии со стандартами, указанными в пункте 15 настоящего технического регламента.
123. В паспорт качества газа горючего природного компримированного допускается вносить результаты испытаний (измерений), указанные в паспорте качества газа горючего природного, поступающего на компримирование, соответствующего требованиям настоящего технического регламента.
124. В паспорт качества газа горючего природного промышленного и коммунально-бытового назначения, получаемого при регазификации газа горючего природного сжиженного, допускается вносить результаты испытаний исходного газа горючего природного сжиженного, соответствующего требованиям настоящего технического регламента.".
8. В пункте 13 слова ", выпускаемой в обращение," исключить.
9. В пункте 15 слова "Методы исследований (испытаний)" заменить словами "Методы и периодичность испытаний (измерений), правила приемки (передачи)".
10. В предложении третьем пункта 16 слова "изготовителем или продавцом либо уполномоченным изготовителем лицом" заменить словами "изготовителем (уполномоченным изготовителем лицом) или продавцом (импортером)".
11. Пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Декларирование соответствия продукции требованиям настоящего технического регламента проводится в соответствии с Типовыми схемами с учетом особенностей, установленных настоящим техническим регламентом:
а) для газа горючего природного, подготовленного к транспортированию, газа горючего природного промышленного и коммунально-бытового назначения и газа горючего природного компримированного, выпускаемых в обращение серийно, – по схеме 1д, или 3д, или 6д;
б) для газа горючего природного промышленного и коммунально-бытового назначения и газа горючего природного компримированного, выпускаемых в обращение на территории Союза партиями, – по схеме 4д;

в) сериялап шығарылатын сұйылтылған жанғыш табиғи газ үшін –3д немесе 6д схемасы бойынша;
г) Одақ аумағында айналысқа партиялармен шығарылатын тасымалдауға дайындалған жанғыш табиғи газ және сұйылтылған жанғыш табиғи газ үшін – 2д схемасы бойынша.".
12. Мынадай мазмұндағы 171 – 173 тармақтармен толықтырылсын:
"171. Магистралдық газ құбырларымен тасымалданатын жанғыш табиғи газдан өндірілген өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газ үшін айналысқа шығару алдында сапа паспортын ресімдеумен сынақ нысанында сәйкестікті бағалауды жүргізуге жол беріледі.
172. Магистралдық газ құбырларымен тасымалданатын жанғыш табиғи газдан өндірілген өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газдың сәйкестігін бағалауды мұше мемлекеттің аумағында оның заңнамасына сәйкес тіркелген, магистралдық газ құбырларымен тасымалданатын жанғыш табиғи газдан өндірілген өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газды сатушы болып табылатын өтініш беруші (дара кәсіпкер ретінде тіркелген заңды тұлға немесе жеке тұлға) жүзеге асырады.
173. Магистралдық газ құбырларымен тасымалданатын жанғыш табиғи газдан өндірілген өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газдың сынағы осы техникалық регламентке № 2 қосымшада көзделген талаптарға сәйкес жүргізіледі және мыналарды қамтиды:
а) үлгілерді (сынамаларды) іріктеу;
б) өтініш берушінің немесе магистралдық газ құбырларымен тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымның меншікті сынақ зертханасында немесе ағынды өлшеу құралдарын пайдалана отырып немесе Одақтың сәйкестікті бағалай жөніндегі органдарының бірыңғай тізіліміне енгізілген аккредиттелген сынақ зертханасында (орталығында) үлгілерге (сынамаларға) сынақтар (өлшеулер) жүргізу;
в) магистралдық газ құбырларымен тасымалданатын жанғыш табиғи газдан өндірілген өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газдың сынақтары (өлшеулері) нәтижелері мен осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі туралы қорытындыны сапа паспортына енгізу.".
13. 18-тармақта:
а) "д" тармақшасы "құжаттар" деген сөзден кейін "және мәліметтер" деген сөздермен толықтырылсын;
б) "б" тармақша "сынақ" деген сөзден кейін "(өлшеу)" деген сөзбен толықтырылсын;
в) "д" тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"д) өнім партиясын жеткізуге арналған шартты және өнім партиясын, оның ішінде мқлшерін (бар болған жағдайда) сәйкестендіретін тауарға ілеспе құжаттар (2д және 4д схемалары бойынша деклараиялау кезінде) жиынтығын қалыптастырады.".

в) для газа горючего природного сжиженного, выпускаемого серийно, – по схеме 3д или 6д;
г) для газа горючего природного, подготовленного к транспортированию, и газа горючего природного сжиженного, выпускаемых в обращение на территории Союза партиями, – по схеме 2д.".
12. Дополнить пунктами 171 – 173 следующего содержания:
"171. Для газа горючего природного промышленного и коммунально-бытового назначения, произведенного из газа горючего природного, транспортируемого по магистральным газопроводам, допускается перед выпуском в обращение проводить оценку соответствия в форме испытаний с оформлением паспорта качества.
172. Оценка соответствия газа горючего природного промышленного и коммунально-бытового назначения, произведенного из газа горючего природного, транспортируемого по магистральным газопроводам, осуществляется заявителем (юридическим лицом или физическим лицом, зарегистрированным в качестве индивидуального предпринимателя), зарегистрированным на территории государства-члена в соответствии с его законодательством, являющимся продавцом газа горючего природного промышленного и коммунально-бытового назначения, произведенного из газа горючего природного, транспортируемого по магистральным газопроводам.
173. Испытания газа горючего природного промышленного и коммунально-бытового назначения, произведенного из газа горючего природного, транспортируемого по магистральным газопроводам, проводятся на соответствие требованиям, предусмотренным приложением № 2 к настоящему техническому регламенту, и включают в себя:
а) отбор образцов (проб);
б) проведение испытаний (измерений) образцов (проб) в собственной испытательной лаборатории, или с использованием потоковых средств измерений заявителя или организации, осуществляющей транспортирование по магистральным газопроводам, или в аккредитованной испытательной лаборатории (центре), включенной в единый реестр органов по оценке соответствия Союза;
в) внесение результатов испытаний (измерений) и заключения о соответствии газа горючего природного промышленного и коммунально-бытового назначения, произведенного из газа горючего природного, транспортируемого по магистральным газопроводам, требованиям настоящего технического регламента, в паспорт качества.".
13. В пункте 18:
а) абзац первый после слова "документов" дополнить словами "и сведений";
б) подпункт "б" после слова "испытаний" дополнить словом "(измерений)";
в) подпункт "д" изложить в следующей редакции:
"д) договор на поставку партии продукции и товаросопроводительные документы, идентифицирующие партию продукции, в том числе размер (при наличии) (при декларировании по схемам 2д и 4д).".

14. 19-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2д және 4д схемалар бойынша декларациялау кезінде – мерзім белгіленбейді;".
15. 20-тармақта:
а) бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Осы техникалық регламенттің 18-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтердің жиынтығы:";
б) үшінші абзац "сатушыда" деген сөзден кейін "немесе импортерде" деген сөздермен толықтырылсын;
в) төртінші абзац "құжаттардың" деген сөзден кейін "және мәліметтердің" деген сөздермен толықтырылсын;
г) мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Құжаттар мен мәліметтердің жиынтығын мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес электронды түрде сақтауға жол беріледі.".
16. 21 – 23 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Тасымалдауға дайындалған, айналыстағы жанғыш табиғи газ оны шаруашылық жүргізуші субъектілер арасында өткізу кезінде сапа паспортын ресімдеумен сынақ нысанында сәйкестігін бағалауға жатады.
22. Осы техникалық регламенттің 21-тармағында көрсетілген сынақтарды өнімді сақтауды және (немесе) магистралдық газ құбырларымен тасымалдауды жүзеге асыратын ұйыммдар осы техникалық регламенттің № 1 қосымшасында көзделген талаптарға сәйкес жүргізеді.
23. Осы техникалық регламенттің 21-тармағында көзделген сынақтарды жүргізу тәртібі мыналарды қамтиды:
а) үлгілерді (сынамаларды) іріктеу;
б) меншікті сынақ зертханасында немесе сақтауды және (немесе) магистралдық газ құбырларымен тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымның ағынды өлшеу құралдарын пайдалана отырып немесе Одақтың сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарының бірыңғай тізіліміне енгізілген аккредиттелген сынақ зертханасында (орталығында) үлгілерге (сынамаларға) сынақтар жүргізу;
в) сынақтар (өлшеулер) нәтижелері мен тасымалдауға дайындалған жанғыш табиғи газ осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес болуын жалғастыратыны туралы қорытындыны өнімнің сапа паспортына енгізу.".
17. 24-тармақта "сәйкестікті растау" деген сөздер "сапа паспортын ресімдеумен сәйкестікті немесе сынақты декларациялау нысанында сәйкестікті бағалау" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. 25-тармақтың күші жойылды деп танылсын.
19. 26-тармақта "(өнім сапасының паспортына)" деген сөздер "(өнімнің сәйкестігі туралы декларацияға және (немесе) өнімнің сапа паспортына)" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. Мынадай мазмұндағы 28 – 31 тармақтармен толықтырылсын:
"28. Осы регламенттің талаптарына сәйкес келетін және осы техникалық регламенттің VI бөліміне сәйкес сәйкестікті бағалау рәсімінен өткен тасымалдауға дайындалған жанғыш табиғи газды тасымалдауды және (немесе) сақтауды жүзеге асыратын ұйымдардың өз қажеттіліктері үшін өнеркәсіптік мақсаттағы отын ретінде пайдалануына жол беріледі.

14. Абзац четвертый пункта 19 изложить в следующей редакции:
"при декларировании по схемам 2д и 4д – срок не устанавливается;".
15. В пункте 20:
а) абзац первый изложить в следующей редакции:
"20. Комплект документов и сведений, предусмотренный пунктом 18 настоящего технического регламента, должен храниться:";
б) абзац третий после слова "продавца" дополнить словами "или импортера";
в) абзац четвертый после слова "документов" дополнить словами "и сведений";
г) дополнить абзацем следующего содержания:
"Допускается хранение комплекта документов и сведений в электронном виде в соответствии с законодательством государств-членов.".
16. Пункты 2123 изложить в следующей редакции:
"21. Газ горючий природный, подготовленный к транспортированию, находящийся в обращении, при его передаче между хозяйствующими субъектами подлежит оценке соответствия в форме испытаний с оформлением паспорта качества.
22. Испытания, указанные в пункте 21 настоящего технического регламента, проводятся на соответствие требованиям, предусмотренным приложением № 1 к настоящему техническому регламенту, организациями, осуществляющими хранение и (или) транспортирование продукции по магистральным газопроводам.
23. Порядок проведения испытаний, предусмотренных пунктом 21 настоящего технического регламента, включает в себя:
а) отбор образцов (проб);
б) проведение испытаний (измерений) образцов (проб) в собственной испытательной лаборатории, или с использованием потоковых средств измерений организации, осуществляющей хранение и (или) транспортирование по магистральным газопроводам, или в аккредитованной испытательной лаборатории (центре), включенной в единый реестр органов по оценке соответствия Союза;
в) внесение результатов испытаний (измерений) и заключения о том, что газ горючий природный, подготовленный к транспортированию, продолжает соответствовать требованиям настоящего технического регламента, в паспорт качества продукции.".
17. В пункте 24 слова "подтверждения соответствия" заменить словами "оценки соответствия в форме декларирования соответствия или испытаний с оформлением паспорта качества".
18. Пункт 25 признать утратившим силу.
19. В пункте 26 слова "(паспорт качества продукции)" заменить словами "(декларацию о соответствии продукции и (или) паспорт качества продукции)".
20. Дополнить пунктами 28 – 31 следующего содержания:
"28. Допускается использование газа горючего природного, подготовленного к транспортированию, соответствующего требованиям настоящего технического регламента и прошедшего процедуры оценки соответствия согласно разделу VI настоящего технического регламента, для собственных нужд организациями, осуществляющими транспортирование и (или) хранение, в качестве топлива промышленного назначения.

29. Осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келетін және осы техникалық регламенттің VI бөліміне сәйкес сәйкестікті бағалау рәсімінен өткен тасымалдауға дайындалған жанғыш табиғи газды шикізат және (немесе) өнеркәсіптік мақсаттағы отын ретінде тұтынушыға магистралдық газ құбырынан тікелей жеткізуге жол беріледі.
30. Осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келетін және осы техникалық регламенттің VI бөліміне сәйкес сәйкестікті бағалау рәсімінен өткен іштен жану қозғалтқыштарына (Б марка) арналған қайта газдандырылған сұйылтылған жанғыш табиғи газды сығылған жанғыш табиғи газ ретінде бөлшекті өткізуге жол беріледі.
31. Осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келетін және осы техникалық регламенттің VI бөліміне сәйкес сәйкестікті бағалау рәсімінен өткен энергетикалық қондырғыларға (В марка) арналған қайта газдандырылған сұйылтылған табиғи газды шикізат және (немесе) өнеркәсіптік мақсаттағы отын ретінде жеткізуге жол беріледі.".
21. Көрсетілген техникалық регламентке № 1 – 4 қосымшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
одақтың "Тасымалдауға және
(немесе) пайдалануға
дайындалған жанғыш табиғи
газдың қауіпсіздігі туралы"

29. Допускается поставка газа горючего природного, подготовленного к транспортированию, соответствующего требованиям настоящего технического регламента и прошедшего процедуры оценки соответствия согласно разделу VI настоящего технического регламента, потребителю непосредственно из магистрального газопровода в качестве сырья и (или) топлива промышленного назначения.
30. Допускается розничная реализация регазифицированного газа горючего природного сжиженного для двигателей внутреннего сгорания (марка Б), соответствующего требованиям настоящего технического регламента и прошедшего процедуры оценки соответствия согласно разделу VI настоящего технического регламента, в качестве газа горючего природного компримированного.
31. Допускается поставка регазифицированного сжиженного природного газа для энергетических установок (марка В), соответствующего требованиям настоящего технического регламента и прошедшего процедуры оценки соответствия согласно разделу VI настоящего технического регламента, в качестве сырья и (или) топлива промышленного назначения.".
21. Приложения № 14 к указанному техническому регламенту изложить в следующей редакции:
"ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к техническому регламенту
Евразийского экономического
союза "О безопасности газа
горючего природного,
подготовленного к
транспортированию и (или)

0,016
5
Массовая концентрация общей серы
г/м3
0,030
6
Төменгі жанудың көлемдік жылуы
МДж/м3
(ккал/м3)
31,80
(7600)
7
Су бойынша шық нүктесінің температурасы:
қоңыр салқын климат үшін:
қысқы кезең
жазғы кезең
суық климат үшін:
қысқы кезең
жазғы кезең
°С
-10,0 (-5,0)
-10,0 (-3,0)
-20,0
-14,0 (-10,0)
8
Көмірсутегілер бойынша шық нүктесінің температурасы:
қоңыр салқын климат үшін:
қысқы кезең
жазғы кезең
суық климат үшін:
қысқы кезең
жазғы кезең
°С
-2,0 (0,0)
-2,0 (0,0)
-10,0
-5,0
9
Механикалық қоспалардың массалық концентрациясы
г/м3
0,001
Ескертпелер: 1. Жазғы кезең – 1 мамырдан 30 қыркүйекке дейінгі аралық. Қысқы кезең – 1 қазаннан 30 сәуірге дейінгі аралық. Кезеңдер Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің арасындағы келісім бойынша нақтылануы мүмкін.
2. 3 – 6 және 9 көрсеткіштердің нормалары 101,325 кПа стандартты қысым және 20,0 °С стандартты температура кезінде белгіленген. Жанудың стандартты температурасы жанудың көлемдік жылуын есептеу кезінде 25,0 °С құрайды.
3. Қазақстан Республикасы аумағында 2030 жылғы 1 қаңтарға дейін тасымалдауға дайындалған жанғыш табиғи газды мынадай мәндерден аспайтын 3 және 4 көрсеткіш нормаларымен оның тек Қазақстан Республикасының аумағында ғана айналыста болуы талабымен Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген талаптарға сәйкес айналысқа шығаруға жол беріледі:
күкіртті сутегінің массалық концентрациясы, г/м3, артық емес – 0,020;
меркаптанды күкірттің массалық концентрациясы, г/м3, артық емес – 0,036.
4. 5 көрсеткіші Қазақстан Республикасының аумағында 2030 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
5. 6 көрсеткішті есептеу кезінде 4,1868 Дж. тең 1 калорияны қабылдайды.
6. 7 көрсеткіштің нормалары 3,92 Мпа абсолюттік қысымы кезінде белгіленген.
7. Қабылдаушы тараптың келісімі бойынша және 7 көрсеткішті минус 20 °С аспайтын міндетті нормалау талабы кезінде көміртегі диоксидінің молярлық үлесі 3,2 % дейін жанғыш табиғи газды 2030 жылғы 1 қаңтарға дейін айналысқа шығаруға және Ресей Федерациясы аумағында айналыста болуға жол беріледі.
8. 7 және 8 көрсеткіштері үшін жақшада берілген нормалар қоса алғанда 2000 жылға дейін (Қазақстан Республикасында – 2005 жылға дейін) қолданысқа енгізілген кен орындары мен жерасты қоймалары үшін жеткізуші және қабылдаушы тараптар арасындағы келісім бойынша қолданылады.
Ресей Федерациясының қоңыр салқын климатты аудандарында орналасқан және 2000 жылға дейін қолданысқа енгізілген кен орындары үшін 7 және 8 көрсеткіштерінің нормасын жеткізуші және қабылдаушы тараптар арасындағы келісім бойынша, бірақ оның тек Ресей Федерациясы аумағында ғана айналыста болуы талабымен сынаманы іріктеу нүктесінде жұмыс қысымы кезіндегі газ температурасынан аспайтын мәнде белгілеуге жол беріледі.

0,016
5
Массовая концентрация общей серы
г/м3
0,030
6
Объемная теплота сгорания низшая
МДж/м3
(ккал/м3)
31,80
(7600)
7
Температура точки росы по воде:
для умеренного климата:
зимний период
летний период
для холодного климата:
зимний период
летний период
°С
-10,0 (-5,0)
-10,0 (-3,0)
-20,0
-14,0 (-10,0)
8
Температура точки росы по углеводородам:
для умеренного климата:
зимний период
летний период
для холодного климата:
зимний период
летний период
°С
-2,0 (0,0)
-2,0 (0,0)
-10,0
-5,0
9
Массовая концентрация механических примесей
г/м3
0,001
Примечания:
1. Летний период – с 1 мая по 30 сентября. Зимний период – с 1 октября
по 30 апреля. Периоды могут быть уточнены по согласованию между государствами – членами Евразийского экономического союза.
2. Нормы показателей 3 – 6 и 9 установлены при стандартном давлении 101,325 кПа и стандартной температуре 20,0 °С. Стандартная температура сгорания при расчете объемной теплоты сгорания составляет 25,0 °С.
3. На территории Республики Казахстан до 1 января 2030 г. допускается выпуск в обращение газа горючего природного, подготовленного
к транспортированию, с нормами показателей 3 и 4, не превышающими следующие значения, в соответствии с требованиями, установленными
на территории Республики Казахстан, при условии его обращения исключительно на территории Республики Казахстан:
массовая концентрация сероводорода, г/м3, не более – 0,020;
массовая концентрация меркаптановой серы, г/м3, не более – 0,036.
4. Показатель 5 вводится в действие на территории Республики Казахстан с 1 января 2030 г.
5. При расчете показателя 6 принимают 1 калорию равной 4,1868 Дж.
6. Нормы показателя 7 установлены при абсолютном давлении
3,92 МПа.
7. По согласованию с принимающей стороной и при условии обязательного нормирования показателя 7 не выше минус 20 °С допускается до 1 января 2030 г. выпуск в обращение и обращение
на территории Российской Федерации газа горючего природного с молярной долей диоксида углерода до 3,2 %.
8. Для показателей 7 и 8 нормы, приведенные в скобках, применяются
по согласованию между поставляющей и принимающей сторонами для месторождений и подземных хранилищ, введенных в действие до
2000 года (в Республике Казахстан – до 2005 года) включительно.
Для месторождений Российской Федерации, расположенных
в районах с умеренным климатом и введенных в действие до 2000 года, норму показателей 7 и 8 допускается устанавливать по согласованию между поставляющей и принимающей сторонами, но не выше значения температуры газа при рабочем давлении в точке отбора пробы, при условии его обращения исключительно на территории Российской Федерации.

9. 8 көрсеткіштің нормалары сынаманы іріктеу нүктесіндегі жұмыс қысымы кезінде белгіленген.
10. C5+ көмірсутегілердің массалық концентрациясы 1,0 г/м3 аспайтын жанғыш табиғи газ үшін 8 көрсеткішті анықтау жүргізілмейді.
C5+ көмірсутегілердің массалық концентрациясы, г/м3, жанғыш табиғи газ компоненттерінің молярлық үлесінің өлшенген мәндері негізінде мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
10 – үлестегі пайызды және м3-ғы дм3 қайта есептеу коэффициенті, дм3/(м3·%);
24,05 – стандартты жағдайлар кезіндегі 1 моль жанғыш табиғи газдың (мінсіз деп қабылданатын) көлемі (20,0 °С және 101,325 кПа), дм3/моль;
Mi Mi – жанғыш табиғи газдың i-ші компонентінің молярлық массасы, г/моль;
Xi Xi – жанғыш табиғи газдағы i-ші компоненттің молярлық үлесі, %;
iC5+C5+ көмірсутектердің массалық концентрациясын есептеу үшін пайдаланылатын жанғыш табиғи газ компоненттерін жинақтау индексі;
nC5+C5+ көмірсутектердің массалық концентрациясын есептеу үшін пайдаланылатын жанғыш табиғи газ компоненттерінің саны.
С6+ жалған компонентіне дейінгі жанғыш табиғи газдың көмірсутекті компоненттерін өлшеу жағдайында, С5+ көмірсутектердің массалық концентрациясын есептеу кезінде пентандар мен С6+ жалған компонентінің молярлық үлесін пайдаланады.
Еуразиялық экономикалық
одақтың "Тасымалдауға және
(немесе) пайдалануға
дайындалған жанғыш табиғи
газдың қауіпсіздігі туралы"

9. Нормы показателя 8 установлены при рабочем давлении в точке отбора пробы.
10. Для газа горючего природного, в котором массовая концентрация углеводородов C5+ не превышает 1,0 г/м3, определение показателя 8
не проводят.
Массовая концентрация углеводородов C5+, г/м3, рассчитывается
на основе измеренных значений молярной доли компонентов газа горючего природного по следующей формуле:
,
где:
10 – коэффициент пересчета процентов в доли и дм3 в м3, дм3/(м3·%);
24,05 – объем 1 моля газа горючего природного (принимаемого идеальным) при стандартных условиях (20,0 °С и 101,325 кПа), дм3/моль;
Mi
– молярная масса i-го компонента газа горючего природного, г/моль;
Xi
– молярная доля i-го компонента в газе горючем природном, %;
i – индекс суммирования компонентов газа горючего природного, используемых для вычисления массовой концентрации углеводородов C5+
;
n – количество компонентов газа горючего природного, используемых для вычисления массовой концентрации углеводородов C5+
.
В случае измерения углеводородных компонентов газа горючего природного до псевдокомпонента С6+, при вычислении массовой концентрации углеводородов С5+ используют молярные доли пентанов
и псевдокомпонента С6+.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к техническому регламенту
Евразийского экономического
союза "О безопасности газа
горючего природного,
подготовленного к
транспортированию и (или)

2. 5 және 6 көрсеткіштерді есептеу кезінде 4,1868 Дж. тең 1 калорияны қабылдайды.
3. 5 және 6 көрсеткіштер отын ретінде пайдаланылатын жанғыш табиғи газға ғана қолданылады.
4. 7 және 8 көрсеткіштерінің нормалары сынаманы іріктеу нүктесіндегі қысым кезінде белгіленген.
5. C5+ көмірсутегілердің массалық концентрациясы 1,0 г/м3 аспайтын жанғыш табиғи газ үшін 8 көрсеткішті анықтау жүргізілмейді.
C5+ көмірсутегілердің массалық концентрациясы, г/м3, жанғыш табиғи газ компоненттерінің молярлық үлесінің өлшенген мәндері негізінде мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
10 – үлестегі пайызды және м3-ғы дм3 қайта есептеу коэффициенті, дм3/(м3·%);
24,05 – стандартты жағдайлар кезіндегі 1 моль жанғыш табиғи газдың (мінсіз деп қабылданатын) көлемі (20,0 °С және 101,325 кПа), дм3/моль;
Mi Mi – жанғыш табиғи газдың i-ші компонентінің молярлық массасы, г/моль;
Xi Xi – жанғыш табиғи газдағы i-ші компоненттің молярлық үлесі, %;
iC5+ көмірсутектердің массалық концентрациясын есептеу үшін пайдаланылатын жанғыш табиғи газ компоненттерін жинақтау индексі; C5+
nC5+ көмірсутектердің массалық концентрациясын есептеу үшін пайдаланылатын жанғыш табиғи газ компоненттерінің саны.
С6+ жалған компонентіне дейінгі жанғыш табиғи газдың көмірсутекті компоненттерін өлшеу жағдайында, С5+ көмірсутектердің массалық концентрациясын есептеу кезінде пентандар мен С6+ жалған компонентінің молярлық үлесін пайдаланады.
6. 10 көрсеткіштің нормасы жанғыш табиғи газ көлемінің үлесі 1 % тең газ-ауа қоспасы үшін белгіленген.
10 көрсеткіші тек қана коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газға (оның ішінде СТГ қайта газдандыру кезінде алынатын) қолданылады.
Өндірістік мақсаттағы жанғыш табиғи газ (оның ішінде СТГ қайта газдандыру кезінде алынған) үшін оны 10 көрсеткіш бойынша иістендіру және нормалау қажеттілігін қабылдаушы тараптың келісімі бойынша анықтайды.
Тұтынушымен келісім бойынша және 7 көрсеткіштің нормаланатын мәнін міндетті түрде қамтамасыз ету талабы кезінде көміртегі диоксидінің молярлық үлесі 4 % дейін жанғыш табиғи газды осы тұтынушыға ғана жеткізетін газ құбырларымен беруге жол беріледі.
7. СТГ қайта газдандыру нәтижесінде алынған өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстың мақсаттағы жанғыш табиғи газ үшін оны иістендіру жағдайында 4 және 10 көрсеткіштер ғана анықталуға жатады. Өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газдың сапа паспортына Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" (ЕАЭО ТР 046/2018) техникалық регламентіне № 4 қосымшаның талаптарына сәйкес келетін бастапқы СТГ сынақтары нәтижелерін енгізуге жол беріледі.
Еуразиялық экономикалық
одақтың "Тасымалдауға және
(немесе) пайдалануға
дайындалған жанғыш табиғи
газдың қауіпсіздігі туралы"
(ЕАЭО ТР 046/2018)
техникалық регламентіне
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2025 жылғы 23 мамырдағы
№ 38 шешімі редакциясында)
№ 3 ҚОСЫМША
Сығылған жанғыш табиғи газға қойылатын ТАЛАПТАР
№ р/с
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Норма
ең аз
ең көп
1
Төменгі жанудың көлемдік жылуы
МДж/м3

2. При расчете показателей 5 и 6 принимают 1 калорию равной
4,1868 Дж.
3. Показатели 5 и 6 распространяются только на газ горючий природный, используемый в качестве топлива.
4. Нормы показателей 7 и 8 установлены при давлении в точке отбора пробы.
5. Для газа горючего природного, в котором массовая концентрация углеводородов C5+ не превышает 1,0 г/м3, определение показателя 8
не проводят.
Массовая концентрация углеводородов C5+, г/м3, рассчитывается
на основе измеренных значений молярной доли компонентов газа горючего природного по следующей формуле:
,
где:
10 – коэффициент пересчета процентов в доли и дм3 в м3, дм3/(м3·%);
24,05 – объем 1 моля газа горючего природного (принимаемого идеальным) при стандартных условиях (20,0 °С и 101,325 кПа), дм3/моль;
Mi
– молярная масса i-го компонента газа горючего природного, г/моль;
Xi
– молярная доля i-го компонента в газе горючем природном, %;
i – индекс суммирования компонентов газа горючего природного, используемых для вычисления массовой концентрации углеводородов C5+
;
n – количество компонентов газа горючего природного, используемых для вычисления массовой концентрации углеводородов C5+.
В случае измерения углеводородных компонентов газа горючего природного до псевдокомпонента С6+, при вычислении массовой концентрации углеводородов С5+ используют молярные доли пентанов
и псевдокомпонента С6+.
6. Норма показателя 10 установлена для газовоздушной смеси, в которой объемная доля газа горючего природного равна 1 %.
Показатель 10 распространяется только на газ горючий природный коммунально-бытового назначения (в том числе получаемый при регазификации СПГ).
Для газа горючего природного промышленного назначения (в том числе получаемого при регазификации СПГ) необходимость его одоризации
и нормирования по показателю 10 определяют по согласованию
с принимающей стороной.
По согласованию с потребителем и при условии обязательного обеспечения нормируемого значения показателя 7 допускается подача газа горючего природного с молярной долей диоксида углерода до 4 %
по газопроводам, ведущим исключительно к данному потребителю.
7. Для газа горючего природного промышленного и коммунально-бытового назначения, полученного в результате регазификации СПГ, определению подлежат только показатели 4 и 10 в случае его одоризации. В паспорт качества газа горючего природного промышленного
и коммунально-бытового назначения допускается вносить результаты испытаний исходного СПГ, соответствующего требованиям
приложения № 4 к техническому регламенту Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию"
(ТР ЕАЭС 046/2018).
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к техническому регламенту
Евразийского экономического
союза "О безопасности газа
горючего природного,
подготовленного к
транспортированию и (или)
использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018)
(в редакции Решения Совета
Евразийской экономической
комиссии от 23 мая 2025 г. № 38)
ТРЕБОВАНИЯ
к газу горючему природному компримированному
п/п
Наименование показателя
Единица
измерения
Норма
минимальная
максимальная
1
Объемная теплота сгорания низшая
МДж/м3

2. Іштен жану қозғалтқыштарына (Б марка) арналған СТГ-дан алынған сығылған жанғыш табиғи газ үшін 8 және 9 көрсеткіштер анықталмайды.
3. Сығылған жанғыш табиғи газдың сапа паспортына 1 – 7 және 9 көрсеткіштері бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" (ЕАЭО ТР 046/2018) техникалық регламентіне № 1 қосымшаның немесе № 2 қосымшаның талаптарына сәйкес келетін, сығылуға түсетін жанғыш табиғи газдың сапа паспортында келтірілген сынақтар (өлшеулер) нәтижелерін енгізуге жол беріледі.
Еуразиялық экономикалық
одақтың "Тасымалдауға және
(немесе) пайдалануға
дайындалған жанғыш табиғи
газдың қауіпсіздігі туралы"
(ЕАЭО ТР 046/2018)
техникалық регламентіне
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2025 жылғы 23 мамырдағы
№ 38 шешімі редакциясында)
№ 4 ҚОСЫМША
Сұйылтылған жанғыш табиғи газға қойылатын ТАЛАПТАР
№ р/с
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Норма
Авиациялық газотурби-налық қозғалтқыш-тарға арналған
СТГ (А марка)
Іштен жану қозғалтқыш-тарына арналған СТГ
(Б марка)*
Энергетикалық қондырғыларға арналған
СТГ
(В марка)**
ең аз
ең көп
ең аз
ең көп
ең аз
ең көп
1
Метанның молярлық үлесі
%

2. Для газа горючего природного компримированного, полученного
из СПГ для двигателей внутреннего сгорания (марка Б), показатели 8 и 9
не определяют.
3. В паспорт качества газа горючего природного компримированного
по показателям 1 – 7 и 9 допускается вносить результаты испытаний (измерений), приведенные в паспорте качества газа горючего природного, поступающего на компримирование, соответствующего требованиям приложения № 1 или приложения № 2 к техническому регламенту Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018).
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к техническому регламенту
Евразийского экономического
союза "О безопасности газа
горючего природного,
подготовленного к
транспортированию и (или)
использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018)
(в редакции Решения Совета
Евразийской экономической
комиссии от 23 мая 2025 г. № 38)
ТРЕБОВАНИЯ
к газу горючему природному сжиженному
п/п
Наименование показателя
Единица
измерения
Норма
СПГ
для авиационных газотурбинных двигателей (марка А)
СПГ
для двигателей внутреннего сгорания
(марка Б)*
СПГ
для энергетических установок
(марка В)**
мин.
макс.
мин.
макс.
мин.
макс.
1
Молярная доля метана
%

Ескертпе. 2, 3, 7 және 8 көрсеткіштердің нормалары 101,325 кПа стандартты қысымы және 20,0 °С стандартты температура кезінде белгіленген. Жанудың стандартты температурасы жанудың көлемдік жылуын есептеу кезінде 25,0 °С құрайды.".

Нормы показателей 2, 3, 7 и 8 установлены при стандартном давлении 101,325 кПа и стандартной температуре 20,0 °С. Стандартная температура сгорания при расчете объемной теплоты сгорания составляет 25,0 °С.".