Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібінің 15 тармағының 42 тармақшасына өзгеріс енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 17 қарашадағы № 104 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 Кеден одағы Комиссиясының шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібінің 15-бабының 42-тармақшасын, он төртінші абзацтан кейін (кестеден кейін) келесі мазмұндағы абзацтармен толықтырсын:
"Егер халықаралық шарттар мен Одақ құқығын құрайтын актілерде тауарлардың шыққан жерінің сертификатының түпнұсқасын тауарларға арналған декларацияны тіркегеннен кейін ұсыну мүмкіндігі қарастырылған болса, "3" белгісі қойылады және бос орын арқылы тауарлардың шыққан жерінің сертификат нөмірі мен күні көрсетіледі, әрі одан кейін бос орын арқылы декларация берушінің осы сертификаттың түпнұсқасын ұсыну міндеттемесі және оны ұсыну күні жазылады."
Мысалы:
"06018/3 85353632 28.12.2025 ЖЫЛҒЫ СЕРТИФИКАТТЫҢ ТҮПНҰСҚАСЫН 23.06.2026 ЖЫЛҒЫ КЕҢЕЙТІЛГЕН МЕРЗІМГЕ ҰСЫНУҒА МІНДЕТТІМІН".
2. Осы Шешім оның ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күннен кейін күшіне енеді, бірақ 2026 жылғы 1 қаңтардан ерте емес.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев

О внесении изменения в подпункт 42 пункта 15 Порядка заполнения декларации на товары
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2025 года № 104
В соответствии с пунктом 5 статьи 105 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Подпункт 42 пункта 15 Порядка заполнения декларации на товары, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257, после абзаца четырнадцатого (после таблицы) дополнить абзацами следующего содержания:
"В случае если международными договорами и актами, составляющими право Союза, предусмотрена возможность представления оригинала сертификата о происхождении товара после регистрации декларации на товары, также проставляется признак "3" и через пробел указываются номер и дата сертификата о происхождении товара и далее через пробел – запись об обязательстве декларанта представить оригинал этого сертификата с указанием даты его представления.
Например:
"06018/3 85353632 ОТ 28.12.2025 ОРИГИНАЛ ОБЯЗУЮСЬ ПРЕДСТАВИТЬ ДО 23.06.2026".".
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 1 января 2026 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев