Нақты тасымалдауды қадағалау кезеңінде навигациялық пломбада қамтылған электрондық құжаттарды және (немесе) құжаттардан алынған мәліметтерді сақтауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарға өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 9 қыркүйектегі № 79 шешімі
2022 жылғы 19 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақта тасымалдауды қадағалау үшін навигациялық пломбаларды қолдану туралы келісімнің 7-бабының 4-тармағының екінші абзацына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 11 шілдедегі № 97 шешімімен бекітілген Нақты тасымалдауды қадағалау кезеңінде навигациялық пломбада қамтылған электрондық құжаттарды және (немесе) құжаттардан алынған мәліметтерді сақтауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарға өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 9 қыркүйектегі
№ 79 шешіміне
ҚОСЫМША
Нақты тасымалдауды қадағалау кезеңінде навигациялық пломбада қамтылған электрондық құжаттарды және (немесе) құжаттардан алынған мәліметтерді сақтауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарға енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 3-тармақ мынадай мазмұндағы "а1" тармақшасымен толықтырылсын:
"а1) навигациялық пломбаның сәйкестендіргіші;".
2. Көрсетілген талаптарға қосымшада:
а) 1-кестедегі 5-тармақта:
3-бағанда 3-позициядағы "1.0.0" деген цифрлар "1.1.0" деген цифрлармен ауыстырылсын;
3-бағандағы 4-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"urn:EEC:R:053:EECNavigationSealInfo:v1.1.0";
3-бағандағы 6-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"EEC_R_053_EECNavigationSealInfo_v1.1.0.xsd";
б) 3-кестедегі 7-тармақта:
5-позицияда:
"Деректеменің атауы" деген бағанындағы "Бірегей сәйкестендіргіш" деген сөздер "Сәйкестендіргіш" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Деректеменің сипаттамасы" деген бағандағы "сәйкестендіргіш" деген сөз "нөмір" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-позицияда "Деректеменің атауы" бағанындағы "Сәйкестендіргіш" деген сөз "Бірегей сәйкестендіргіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 61-позициямен толықтырылсын:
"
61Навигациялық пломбаның сәйкестендіргіші
(casdo: NSId)
ұлттық навигациялық пломба операторының ақпараттық жүйесі оны тіркеу кезінде берген бірегей нөмір
M.CA.SDE.00826
M.SDT.90003
0..1
";
7.7.3-позицияда "Деректеменің атауы" бағанындағы "casdo:SignIndicator" деген белгі "casdo:SignatureIndicator" деген белгімен ауыстырылсын;
в) 5-кестедегі 8-тармақтың 1 және 2-позициялардың "Мәндер саласы" деген бағанындағы "сәйкес" деген сөздерден кейін "стандарттар сериясымен" деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений в Требования к организации хранения электронных документов и (или) сведений из документов, содержащихся в навигационной пломбе на период отслеживания конкретной перевозки
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 сентября 2025 года № 79
В соответствии с абзацем вторым пункта 4 статьи 7 Соглашения о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Требования к организации хранения электронных документов и (или) сведений из документов, содержащихся в навигационной пломбе на период отслеживания конкретной перевозки, утвержденные Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11 июля 2023 г. № 97, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 9 сентября 2025 г. № 79
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Требования к организации хранения электронных документов и (или) сведений из документов, содержащихся в навигационной пломбе на период отслеживания конкретной перевозки
1. Пункт 3 дополнить подпунктом "а1" следующего содержания:
"а1) идентификатор навигационной пломбы;".
2. В приложении к указанным Требованиям:
а) в пункте 5 в таблице 1:
в позиции 3 в графе 3 цифры "1.0.0" заменить цифрами "1.1.0";
позицию 4 в графе 3 изложить в следующей редакции:
"urn:EEC:R:053:EECNavigationSealInfo:v1.1.0";
позицию 6 в графе 3 изложить в следующей редакции:
"EEC_R_053_EECNavigationSealInfo_v1.1.0.xsd";
б) в пункте 7 в таблице 3:
в позиции 5:
в графе "Имя реквизита" слова "Уникальный идентификатор" заменить словом "Идентификатор";
в графе "Описание реквизита" слово "идентификатор" заменить словом "номер";
в позиции 6 в графе "Имя реквизита" слово "Идентификатор" заменить словами "Уникальный идентификатор";
дополнить позицией 61 следующего содержания:
"
61. Идентификатор навигационной пломбы
(casdo:‌NSId)
уникальный номер, присвоенный информационной системой национального оператора навигационной пломбе при ее регистрации
M.CA.SDE.00826
M.SDT.90003
0..1
";
в позиции 7.7.3 в графе "Имя реквизита" обозначение "casdo:SignIndicator" заменить обозначением "casdo:SignatureIndicator";
в) в пункте 8 в таблице 5 позиции 1 и 2 в графе "Область значений" после слов "соответствии с" дополнить словами "серией стандартов";

г) 9-кестеде 10-тармақтағы 3-позицияда "Атауы" бағандағы "Криптографиялық деректерді қалыптастыру алгоритмі" деген сөздер "Криптографиялық алгоритм" деген сөздермен ауыстырылсын;
д) 10-кестенің 11-тармағында:
5-позицияда:
1 және 6-бағандарда "Бірегей сәйкестендіргіш" деген сөздер "Сәйкестендіргіш" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-бағанға мынадай мазмұндағы қағиданың түрі енгізілсін: "1";
1-бағандағы 6-позицияда "Сәйкестендіргіш" деген сөз "Бірегей сәйкестендіргіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 61-позициямен толықтырылсын:
"
61Навигациялық пломбаның сәйкестендіргіші
(casdo: NSId)
0..1
B.053.00037
1
авигациялық пломба сәйкестендіргіші (casdo:NSId)" деректемесінің мәні мына үлгіге сәйкес келуі тиіс: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
";
7.7.1-позицияда 4-бағанда мынадай мазмұндағы қағиданың түрі енгізілсін: "1";
4-бағандағы 7.7.2-позицияда B. 053.00020 және B. 053.00021 қағидаларының кодтары үшін мынадай мазмұндағы қағиданың түрі енгізілсін: "1";
7.7.3-позицияда:
1 және 6-бағандарда "casdo:SignIndicator" деген белгі "casdo:SignatureIndicator" деген белгімен ауыстырылсын;
4-бағанда B. 053.00022 және B. 053.00023 қағидаларының кодтары үшін мынадай мазмұндағы қағиданың түрі енгізілсін: "1";
7.7.4 және 7.7.5 позицияларда:
4-бағанда B. 053.00029 – B. 053.00032 қағидаларының кодтары үшін мынадай мазмұндағы қағиданың түрі енгізілсін: "1";
6-бағанда "casdo:SignIndicator" деген белгі "casdo:SignatureIndicator" деген белгімен ауыстырылсын;
7.7.6-позициядағы 4-бағанда мынадай мазмұндағы қағиданың түрі енгізілсін: "1";
7.7.7 – 7.7.9 деген позицияларда 4-бағандағы B. 053.00025, B. 053.00026 және B. 053.00033-B. 053.00036 қағидаларының кодтары үшін мынадай мазмұндағы қағиданың түрі енгізілсін: "1";
7.7.10 және 7.7.11 деген позициялардағы 4-бағанда мынадай мазмұндағы қағиданың түрі енгізілсін: "1".

г) в пункте 10 в таблице 9 в позиции 3 в графе "Имя" слова "Алгоритм формирования криптографических данных" заменить словами "Криптографический алгоритм";
д) в пункте 11 в таблице 10:
в позиции 5:
в графах 1 и 6 слова "Уникальный идентификатор" заменить словом "Идентификатор";
в графе 4 включить вид правила следующего содержания: "1";
в позиции 6 в графе 1 слово "Идентификатор" заменить словами "Уникальный идентификатор";
дополнить позицией 61 следующего содержания:
"
61. Идентификатор навигационной пломбы
(casdo:‌NSId)
0..1
B.053.00037
1
значение реквизита "Идентификатор навигационной пломбы (casdo:NSId)" должно соответствовать шаблону: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
";
в позиции 7.7.1 в графе 4 включить вид правила следующего содержания: "1";
в позиции 7.7.2 в графе 4 включить для кодов правила B.053.00020 и B.053.00021 вид правила следующего содержания: "1";
в позиции 7.7.3:
в графах 1 и 6 обозначение "casdo:SignIndicator" заменить обозначением "casdo:SignatureIndicator";
в графе 4 включить для кодов правила B.053.00022 и B.053.00023 вид правила следующего содержания: "1";
в позициях 7.7.4 и 7.7.5:
в графе 4 включить для кодов правила B.053.00029 – B.053.00032 вид правила следующего содержания: "1";
в графе 6 обозначение "casdo:SignIndicator" заменить обозначением "casdo:SignatureIndicator";
в позиции 7.7.6 в графе 4 включить вид правила следующего содержания: "1";
в позициях 7.7.7 – 7.7.9 в графе 4 включить для кодов правила B.053.00025, B.053.00026 и B.053.00033 – B.053.00036 вид правила следующего содержания: "1";
в позициях 7.7.10 и 7.7.11 в графе 4 включить вид правила следующего содержания: "1".