Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 046/2018) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулердің (сынақтардың) және өлшеулердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарлама туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 39 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 51-бабы 1-тармағының 11 және 12-тармақшаларына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2-қосымшаның 7-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ТР ЕАЭС 046/2018) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулердің (сынақтардың) және өлшеулердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарлама бекітілсін.

О Программе по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования требованиям этого технического регламента
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 апреля 2025 года № 39
В соответствии с подпунктами 11 и 12 пункта 1 статьи 51 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 7 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемую Программу по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования требованиям этого технического регламента.

2. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ТР ЕАЭС 046/2018) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулердің (сынақтардың) және өлшеулердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарлама туралы" 2022 жылғы 17 мамырдағы № 81 шешімінің күші жойылды деп танылсын.

2. Признать утратившим силу Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 мая 2022 г. № 81 "О Программе по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования требованиям этого технического регламента".

3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 39 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 046/2018) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулердің (сынақтардың) және өлшеулердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі БАҒДАРЛАМА
Р/с №
МКС/МТК коды
Тақырып коды
Мемлекетаралық стандарт жобасының атауы. Жұмыс түрлері
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің элементтері
Әзірлеу мерзімдері
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет -жауапты әзірлеуші
МТК-мен келісу туралы ақпарат (бар болса))
басталуы
аяқталуы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1

3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 апреля 2025 г. № 39
ПРОГРАММА
по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования требованиям этого технического регламента
№ п/п
Код МКС/МТК
Код темы
Наименование проекта межгосударственного стандарта.
Виды работ
Элементы технического регламента Евразийского экономического союза
Сроки разработки
Государство – член Евразийского экономического союза – ответственный разработчик
Информация
о согласовании с МТК (при наличии)
начало
окончание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1

75.060/052
052.RU.1
Табиғи газ. Газ хроматографиясының құрамын белгісіздікті бағалау арқылы анықтау. 3 бөлім. Дәлдік және орын ауыстыру. МемСТ 31371.3-2008 қайта қарау
№ 1 – 4 қосымшалар, көрсеткіштер: "компоненттердің молярлық үлесі (компоненттік құрам)"; "оттегінің молярлық үлесі"; "көміртегі диоксидінің молярлық үлесі"; "метанның молярлық үлесі"; "азоттың молярлық үлесі"; "жанбайтын компоненттердің молярлық үлесі (жиынтық)"
2024 жыл
2025 жыл
Ресей Федерациясы
келісілді
2
75.060/052
052.RU.2
Табиғи газ. Газ хроматографиясының құрамын белгісіздікті бағалау арқылы анықтау. 4 бөлім. Анализатордың тиімділігіне қойылатын талаптар
№ 1 – 4 қосымшалар, көрсеткіштер: "компоненттердің молярлық үлесі (компоненттік құрам)";
"оттегі диоксидінің молярлық үлесі";
"көміртегі диоксидінің молярлық үлесі"; "метанның молярлық үлесі"; "азоттың молярлық үлесі"; "жанбайтын компоненттердің молярлық үлесі (жиынтық)"
2026 жыл
2027 жыл
Ресей Федерациясы
келісілді
3
75.060/052
052.RU.3
Табиғи газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 7 бөлім. Компоненттердің молярлық үлесін өлшеу әдістемесі. МемСТ 31371.7-2020 өзгерістер енгізу
№ 1 – 4 қосымшалар, көрсеткіштер: "компоненттердің молярлық үлесі (компоненттік құрам)";
"оттегі диоксидінің молярлық үлесі";
"көміртегі диоксидінің молярлық үлесі"; "метанның молярлық үлесі"; "азоттың молярлық үлесі"; "жанбайтын компоненттердің молярлық үлесі (жиынтық)"
2024 жыл
2025 жыл
Ресей Федерациясы
келісілді
4
75.060/052
052.RU.4
Табиғи сұйытылған газ. Газ хроматографиясы әдісімен компоненттік құрамды анықтау. МемСТ әзірлеу
№ 1 – 4 қосымша, көрсеткіштер:
"компоненттердің молярлық үлесі (компоненттік құрам)";
"метанның молярлық үлесі"; "азоттың молярлық үлесі"; "көміртегі диоксидінің молярлық үлесі";"оттегі диоксидінің молярлық үлесі"
2026 жыл
2027 жыл
Ресей Федерациясы
келісілді

75.060/052
052.RU.1
Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 3. Прецизионность и смещение.
Пересмотр ГОСТ 31371.3-2008
приложения
№ 1 – 4,
показатели:
"молярная доля компонентов (компонентный состав)";
"молярная доля кислорода";
"молярная доля диоксида углерода";
"молярная доля метана";
"молярная доля азота";
"молярная доля негорючих компонентов (суммарная)"
2024 год
2025 год
Российская Федерация
согласовано
2
75.060/052
052.RU.2
Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 4. Требования к эффективности анализатора.
Пересмотр ГОСТ 31371.4-2008
приложения
№ 1 – 4,
показатели:
"молярная доля компонентов (компонентный состав)";
"молярная доля кислорода";
"молярная доля диоксида углерода";
"молярная доля метана";
"молярная доля азота";
"молярная доля негорючих компонентов (суммарная)"
2026 год
2027 год
Российская Федерация
согласовано
3
75.060/052
052.RU.3
Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 7. Методика измерений молярной доли компонентов.
Внесение изменений в ГОСТ 31371.7-2020
приложения
№ 1 – 4,
показатели:
"молярная доля компонентов (компонентный состав)";
"молярная доля кислорода";
"молярная доля диоксида углерода";
"молярная доля метана";
"молярная доля азота";
"молярная доля негорючих компонентов (суммарная)"
2024 год
2025 год
Российская Федерация
согласовано
4
75.060/052
052.RU.4
Газ природный сжиженный. Определение компонентного состава методом газовой хроматографии.
Разработка ГОСТ
приложение № 4,
показатели:
"молярная доля компонентов (компонентный состав)";
"молярная доля метана";
"молярная доля азота";
"молярная доля диоксида углерода";
"молярная доля кислорода"
2026 год
2027 год
Российская Федерация
согласовано