"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 18 ақпандағы № 16 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімін басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары;
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы;
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне қосылу тәртібі бекітілсін.
2. Мыналардың:
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 105 шешімінің;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 26 наурыздағы № 44 шешіміне қосымшаның 2-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Шешім 2025 жылғы 1 тамыздан бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 18 ақпандағы
№ 16 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары
I. Жалпы ережелер

О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей"
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 февраля 2025 года № 16
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей";
Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей";
Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей";
Порядок присоединения к общему процессу "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей".
2. Признать утратившими силу:
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 сентября 2015 г. № 105 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей";
пункт 2 приложения к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 марта 2019 г. № 44.
3. Настоящее Решение вступает в силу с 1 августа 2025 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 18 февраля 2025 г. № 16
Правила
информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей"
I. Общие положения

1. Осы Қағидалар Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығын құрайтын мынадай халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес әзірленген:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ортақ процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртіптері туралы" 2024 жылғы 23 сәуірдегі № 41 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Қағидалар "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесі (бұдан әрі – жалпы процесс) шеңберінде орындалатын рәсімдердің сипаттамаларын қоса алғанда, осы жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың тәртібі мен шарттарын айқындау мақсатында әзірленді.
3. Осы Қағидаларды жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберіндегі рәсімдер мен операциялардың орындалу тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ жалпы процестің іске асырылуын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"авторландыру" – жалпы процестің белгілі бір қатысушысына белгілі бір әрекеттерді орындауға құқықтар беру;
"тарихи деректер" – кеден өкілдерінің жалпы тізілімі қалыптасқан сәттен бастап онда сақталатын және оған өзгерістер енгізу көзделмейтін ақпарат;
"ұлттық тізілім" – оны қалыптастыруды және жүргізуді Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асыратын кеден өкілдерінің тізілімі.

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со следующими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Таможенный кодекс Евразийского экономического союза;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 апреля 2024 г. № 41 "О порядках формирования и ведения общих реестров лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела".
II. Область применения
2. Настоящие Правила разработаны в целях определения порядка и условий информационного взаимодействия между участниками общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей" (далее – общий процесс), включая описание процедур, выполняемых в рамках этого общего процесса.
3. Настоящие Правила применяются участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию общего процесса.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящих Правил используются понятия, которые означают следующее:
"авторизация" – предоставление определенному участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий;
"исторические данные" – информация, которая хранится в общем реестре таможенных представителей с момента его формирования и внесение изменений в которую не предусматривается;
"национальный реестр" – реестр таможенных представителей, формирование и ведение которого осуществляются таможенным органом государства – члена Евразийского экономического союза.

Осы Қағидаларда пайдаланылатын "жалпы процесс рәсімдерінің тобы", "жалпы процестің ақпараттық объектісі", "орындаушы", "жалпы процесс операциясы", "жалпы процесс рәсімі" және "жалпы процеске қатысушы" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Жалпы процесс туралы негізгі мәліметтер
5. Жалпы процестің толық атауы: "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану".
6. Жалпы процестің кодтық белгілемесі: P.CC.05, 2.0.0 нұсқа.
1. Жалпы процестің мақсаты мен міндеттері
7. Жалпы процестің мақсаты жалпы тізілімді қалыптастыру механизмдерін жетілдіру және жалпы процеске қатысушыларға кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді ұсыну болып табылады.
8. Жалпы процестің мақсатына қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
а) Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұлан әрі – Комиссия) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемелекеттер, Одақ) уәкілетті органдарынан заңды тұлғаларды ұлттық тізілімге енгізу, оларды одан алып тастау, кеден өкілі ретінде заңды тұлғаның қызметті тоқтатуы (қайта бастауы), ұлттық тізілімдегі заңды тұлға туралы мәліметтердің өзгеруі туралы, сондай-ақ заңды тұлғаны ұлттық тізілімнен алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы ақпаратты алуын қамтамасыз ету;
б) Комиссияға келіп түскен ақпарат негізінде кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің автоматты түрде қалыптастырылуын және оның Одақтың ақпараттық порталында жариялануын қамтамасыз ету;
в) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ақпараттық жүйелерінде пайдалану мақсатында Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген заңды тұлғалар туралы мәліметтердің автоматты түрде ұсынылуын іске асыру;
г) Одақтың ақпараттық порталында орналастырылған сервистерді пайдалана отырып, сыртқы ақпараттық жүйелердің сұрау салуы бойынша кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген заңды тұлғалар туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз ету.
2. Жеке процеске қатысушылар
9. Жеке процеске қатысушылар тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Жеке процеске қатысушылар тізбесі
Кодтық белгілемесі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
Комиссияның кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыруды, жүргізуді және пайдалануды қамтамасыз ету үшін жауапты құрылымдық бөлімшесі

Понятия "группа процедур общего процесса", "информационный объект общего процесса", "исполнитель", "операция общего процесса", "процедура общего процесса" и "участник общего процесса", используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
IV. Основные сведения об общем процессе
5. Полное наименование общего процесса: "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей".
6. Кодовое обозначение общего процесса: P.CC.05, версия 2.0.0.
1. Цель и задачи общего процесса
7. Целью общего процесса является совершенствование механизмов формирования и представления участникам общего процесса сведений из общего реестра таможенных представителей.
8. Для достижения цели общего процесса необходимо решить следующие задачи:
а) обеспечить получение Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) от уполномоченных органов государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно –государства-члены, Союз) информации о включении юридических лиц в национальный реестр, исключении их из этого реестра, приостановлении (возобновлении) деятельности юридического лица в качестве таможенного представителя, изменении сведений о юридическом лице в национальном реестре, а также об отмене решения об исключении юридического лица из национального реестра;
б) обеспечить автоматизированное формирование общего реестра таможенных представителей на основе поступившей в Комиссию информации и его опубликование на информационном портале Союза;
в) реализовать механизм автоматизированного представления сведений о юридических лицах, включенных в общий реестр таможенных представителей, через интегрированную информационную систему Союза в целях использования в информационных системах уполномоченных органов государств-членов;
г) обеспечить представление сведений о юридических лицах, включенных в общий реестр таможенных представителей, по запросу внешних информационных систем с использованием сервисов, размещенных на информационном портале Союза.
2. Участники общего процесса
9. Перечень участников общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень участников общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
структурное подразделение Комиссии, отвечающее
за обеспечение формирования, ведения и использования общего реестра таможенных представителей

P.CC.05.ACT.001
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
ұлттық тізілімді жүргізуге және кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру үшін оны Комиссияға ұсынуға, сондай-ақ кеден операцияларын жасау және кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді пайдалануға уәкілетті мүше мемлекеттің атқарушы билік органы
P.CC.05.ACT.002
мүдделі тұлға
өз қызметінде кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді пайдаланатын сыртқы экономикалық қызметке қатысушы, заңды немесе жеке тұлға
3. Жалпы процестің құрылымы
10. Жалпы процесс өзінің мақсаты бойынша топтастырылған рәсімдердің жиынтығын білдіреді:
а) кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдері;
б) кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну рәсімдері;
в) кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүдделі тұлғаларға ұсыну рәсімдері.
11. Жалпы процестің рәсімдерін орындау кезінде мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарынан алынған ұлттық тізілімдегі мәліметтер негізінде кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, сондай-ақ мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына және мүдделі тұлғаларға кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген заңды тұлғалар туралы мәліметтерді ұсыну жүзеге асырылады.
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру кезінде кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобына енгізілген жалпы процестің мынадай рәсімдері орындалады:
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтерді қосу;
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді өзгерту;
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау;
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою.
Мүше мемлекеттің уәкілетті органына ақпарат ұсыну кезінде кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну рәсімдері тобына енгізілген жалпы процестің мынадай рәсімдері орындалады:
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу;
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алу;
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты алу.
Мүдделі тқлғаларға ақпаратты ұсыну кезінде мүдделі тұлғаларға кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобына енгізілген "Одақтың ақпараттық порталы арқылы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу" рәсімі орындалады.

P.CC.05.ACT.001
уполномоченный орган государства-члена
орган исполнительной власти государства-члена, уполномоченный на ведение национального реестра
и представление его
в Комиссию для формирования общего реестра таможенных представителей, а также
на использование сведений из общего реестра таможенных представителей при совершении таможенных операций и осуществлении таможенного контроля
P.CC.05.ACT.002
заинтересованное лицо
участник внешнеэкономической деятельности, юридическое или физическое лицо, использующие в своей деятельности сведения
из общего реестра таможенных представителей
3. Структура общего процесса
10. Общий процесс представляет собой совокупность процедур, сгруппированных по своему назначению:
а) процедуры формирования и ведения общего реестра таможенных представителей;
б) процедуры представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей;
в) процедуры представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей.
11. При выполнении процедур общего процесса осуществляются формирование общего реестра таможенных представителей на основании сведений из национальных реестров, полученных от уполномоченных органов государств-членов, а также представление сведений о юридических лицах, включенных в общий реестр таможенных представителей, уполномоченным органам государств-членов и заинтересованным лицам.
При формировании общего реестра таможенных представителей выполняются следующие процедуры общего процесса, включенные в группу процедур формирования и ведения общего реестра таможенных представителей:
включение сведений в общий реестр таможенных представителей;
изменение сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей;
исключение сведений из общего реестра таможенных представителей;
отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей.
При представлении информации уполномоченным органам государства-члена выполняются следующие процедуры общего процесса, включенные в группу процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей:
получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей;
получение сведений из общего реестра таможенных представителей;
получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей.
При представлении информации заинтересованным лицам выполняется процедура "Получение сведений из общего реестра таможенных представителей через информационный портал Союза", включенная в группу процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей.

12. Жалпы процесс құрылымының келтірілген сипаттамасы 1-суретте берілген.
1-сурет. Жалпы процестің құрылымы
13. Операциялардың егжей-тегжейлі сипаттамасын қоса алғанда, өз мақсаты бойынша топтастырылған жалпы процестің рәсімдерін орындау тәртібі осы Қағидалардың VIII бөлімінде берілген.
14. Рәсімдердің әрбір тобы үшін жалпы процестің рәсімдері арасындағы байланысты және оларды орындау тәртібін көрсететін жалпы схема берілген. Рәсімдердің жалпы схемасы UML (модельдеудің біріздендірілген тілі – Unified Modeling Language) графикалық нотациясын пайдалана отырып құрылған және мәтіндік сипаттамамен жабдықталған.
4. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдерінің тобы
15. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдерін орындау мүше мемлекеттің уәкілетті органы ұлттық тізілімде қамтылған мәліметтердің өзгергені (заңды тұлғаның ұлттық тізілімге қосылғаны немесе ұлттық тізілімнен алып тасталғаны, заңды тұлға туралы мәліметтердің өзгергені, оның ішінде заңды тұлғаның кеден ісі саласында қызметін тоқтату (қайта бастау), заңды тұлғаны ұлттық тізілімнен алып тастау туралы шешімнің күшін жою) туралы ақпаратты алған сәттен басталады.
Мүше мемлекеттің уәкілетті органында ұлттық тізілімді жүргізу кезінде осы мемлекеттің заңнамасының талаптарына сәйкес ұлттық тізілімге заңды тұлғаларды қосу туралы құжаттардың тіркеу нөмірлерінің бірегейлігі қамтамасыз етіледі.
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдерін орындау кезінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы ұлттық тізілімге өзгерістер енгізу кезінде осы өзгерістер туралы мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға береді. Көрсетілген мәліметтерді ұсыну Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 18 ақпандағы № 16 шешімімен бекітілген "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезінде жүзеге асырылады. Ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 18 ақпандағы № 16 шешімімен бекітілген "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуі тиіс.

12. Приведенное описание структуры общего процесса представлено на рисунке 1.
Рис. 1. Структура общего процесса
13. Порядок выполнения процедур общего процесса, сгруппированных по своему назначению, включая детализированное описание операций, приведен в разделе VIII настоящих Правил.
14. Для каждой группы процедур приводится общая схема, демонстрирующая связи между процедурами общего процесса и порядок их выполнения. Общая схема процедур построена с использованием графической нотации UML (унифицированный язык моделирования – Unified Modeling Language) и снабжена текстовым описанием.
4. Группа процедур формирования и ведения общего реестра таможенных представителей
15. Выполнение процедур формирования и ведения общего реестра таможенных представителей начинается с момента получения уполномоченным органом государства-члена информации об изменении сведений, содержащихся в национальном реестре (включение
в национальный реестр или исключение из национального реестра юридического лица, изменение сведений о юридическом лице, в том числе приостановление (возобновление) деятельности юридического лица в сфере таможенного дела, отмена решения об исключении юридического лица из национального реестра).
При ведении национального реестра в уполномоченном органе государства-члена обеспечивается в соответствии с требованиями законодательства этого государства уникальность регистрационных номеров документов о включении юридического лица в национальный реестр.
При выполнении процедур формирования и ведения общего реестра таможенных представителей уполномоченный орган государства-члена в момент внесения изменений в национальный реестр формирует и представляет в Комиссию сведения об этих изменениях. Представление указанных сведений осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 февраля 2025 г. № 16 (далее – Регламент информационного взаимодействия). Формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 февраля 2025 г. № 16 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

Заңды тұлғаны ұлттық тізілімге енгізу кезінде "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.CC.05.PRC.001) рәсімі орындалады.
Ұлттық тізілімге енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді беру кезінде (оны кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізу кезінде немесе заңды тұлғаның кеден ісі саласындағы қызметін тоқтату (қайта бастау) кезінде мәлімделген заңды тұлға туралы мәліметтер өзгерген жағдайда) "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтер өзгерту" (P.CC.05.PRC.002) рәсімі орындалады.
Заңды тұлғаны ұлттық тізілімнен алып тастау туралы мәліметтер берілген кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.CC.05.PRC.003) рәсімі орындалады.
Егер ұлттық тізілімге өзгерістер енгізу процесінде заңды тұлғаның ұлттық тізілімге енгізілгенін растайтын құжаттың тіркеу нөмірі өзгерген болса, онда мәліметтерді ұсыну мына рәсімдерді тізбекті орындау арқылы жүзеге асырылады: "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.CC.05.PRC.003) және "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.CC.05.PRC.001).
Заңды тұлғаны ұлттық тізілімнен алып тастау туралы шешімнің күшін жою кезінде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою" (P.CC.05.PRC.008) рәсімі орындалады.
16. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 2-суретте берілген.
2-сурет. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобының жалпы схемасы
17. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгілемесі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.05.PRC.001
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу
рәсімді орындау процесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді қалыптастыруды және Комиссияға ұсынуды жүзеге асырады
P.CC.05.PRC.002
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтер өзгерту
рәсімді орындау процесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қалыптастыруды және Комиссияға ұсынуды жүзеге асырады
P.CC.05.PRC.003
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау
рәсімді орындау процесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы мәліметтерді қалыптастыруды және Комиссияға ұсынуды жүзеге асырады

При включении юридического лица в национальный реестр выполняется процедура "Включение сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.001).
При передаче сведений об изменениях, внесенных в национальный реестр (в случае изменения сведений о юридическом лице, заявленных при включении его в общий реестр таможенных представителей, или при приостановлении (возобновлении) деятельности юридического лица в сфере таможенного дела), выполняется процедура "Изменение сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.002).
При передаче сведений об исключении юридического лица из национального реестра выполняется процедура "Исключение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.003).
В случае если в процессе внесения изменений в национальный реестр изменяется регистрационный номер документа, подтверждающего включение юридического лица в национальный реестр, то представление сведений осуществляется путем последовательного выполнения процедур: "Исключение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.003) и "Включение сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.001).
При отмене решения об исключении юридического лица из национального реестра выполняется процедура "Отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.008).
16. Приведенное описание группы процедур формирования и ведения общего реестра таможенных представителей представлено на рисунке 2.
Рис. 2. Общая схема группы процедур формирования и ведения общего реестра таможенных представителей
17. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур формирования и ведения общего реестра таможенных представителей, приведен в таблице 2.
Таблица 2
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур формирования и ведения общего реестра таможенных представителей
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.05.PRC.001
включение сведений в общий реестр таможенных представителей
в процессе выполнения процедуры уполномоченным органом государства-члена осуществляются формирование и представление в Комиссию сведений для включения в общий реестр таможенных представителей
P.CC.05.PRC.002
изменение сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей
в процессе выполнения процедуры уполномоченным органом государства-члена осуществляются формирование и представление в Комиссию сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей
P.CC.05.PRC.003
исключение сведений из общего реестра таможенных представителей
в процессе выполнения процедуры уполномоченным органом государства-члена осуществляются формирование и представление в Комиссию сведений об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей

P.CC.05.PRC.008
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою
рәсімді орындау процесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді қалыптастыруды және Комиссияға ұсынуды жүзеге асырады
5. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну рәсімдерінің тобы
18. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну рәсімдері мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ақпараттық жүйелерінен тиісті сұрау салу алынған кезде орындалады.
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну рәсімдерін орындау шеңберінде мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ақпараттық жүйелерінен келіп түсетін сұрау салулардың мынадай түрлері өңделеді:
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу;
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу;
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу.
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салуды мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген кеден өкілдері туралы мүше ммелекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын мәліметтерді Комиссияда сақталатын кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтермен синхрондау қажеттілігін бағалау мақсатында орындайды. Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.CC.05.PRC.004) рәсімі орындалады.
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу мүше мемлекеттің уәкілетті органының Комиссияда сақталатын кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген барлық заңды тұлғалар туралы мәліметтерді алуы мақсатында орындалады. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтер не толық көлемде (тарихи деректер ескеріле отырып), не белгілі бір күндегі жағдай бойынша сұратылады. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге толық көлемде сұрау салу кеден өкілдері туралы мәліметтерді ақпараттық жүйеге бастапқы жүктеу кезінде, мысалы, жалпы процесті инициализациялау, оған жалпы процеске жаңа қатысушыны қосу, іркілістен кейін ақпаратты қалпына келтіру кезінде пайдаланылады. Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу" (P.CC.05.PRC.005) рәсімі орындалады.

P.CC.05.PRC.008
отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей
в процессе выполнения процедуры уполномоченным органом государства-члена осуществляются формирование и представление в Комиссию сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей
5. Группа процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей
18. Процедуры представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей, выполняются при получении соответствующего запроса от информационных систем уполномоченных органов государств-членов.
В рамках выполнения процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей, обрабатываются следующие виды запросов, поступающих от информационных систем уполномоченных органов государств-членов:
запрос информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей;
запрос сведений из общего реестра таможенных представителей;
запрос информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей.
Запрос информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей выполняется уполномоченным органом государства-члена в целях оценки необходимости синхронизации хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена сведений о таможенных представителях, включенных в общий реестр таможенных представителей, со сведениями, содержащимися в общем реестре таможенных представителей и хранящимися в Комиссии. При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.004).
Запрос сведений из общего реестра таможенных представителей выполняется в целях получения уполномоченным органом государства-члена хранящихся в Комиссии сведений обо всех юридических лицах, включенных в общий реестр таможенных представителей. Сведения, содержащиеся в общем реестре таможенных представителей, запрашиваются либо в полном объеме (с учетом исторических данных), либо по состоянию на определенную дату. Запрос сведений из общего реестра таможенных представителей в полном объеме используется при первоначальной загрузке сведений о таможенных представителях
в информационную систему, например, при инициализации общего процесса, подключении к нему нового участника общего процесса, восстановлении информации после сбоя. При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.005).

Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу кезінде кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне қосылған немесе сұрау салуда көрсетілген кезден бастап осы сұрау салу орындалған кезге дейін өзгерістер енгізілген мәліметтер беріледі. Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.05.PRC.006) рәсімі орындалады.
19. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 3-суретте берілген.
3-сурет. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну рәсімдері тобының жалпы схемасы
20. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгілемесі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.05.PRC.004
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу
рәсім мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген кеден өкілдері туралы мәліметтерді кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтермен синхрондау қажеттілігін мүше мемлекеттің уәкілетті органының бағалауына арналған
P.CC.05.PRC.005
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу
рәсім кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді алуға арналған
P.CC.05.PRC.006
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты алу
рәсім мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталған кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген кеден өкілдері туралы мәліметтерді кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтермен синхрондауға арналған
6. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүдделі тұлғаларға ұсыну рәсімдері тобы
21. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүдделі тұлғаларға ұсыну рәсімдері Одақтың ақпараттық порталын пайдалану арқылы орындалады.
Одақтың ақпараттық порталы арқылы мәліметтерді ұсыну кезінде осы порталдың веб-интерфейсі не осы порталда орналастырылған сервистер пайдаланылады. Веб-интерфейсті пайдалану кезінде пайдаланушы браузер терезесінде кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді іздеу және (немесе) шығару параметрлерін береді, браузер терезесінде берілген кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен ақпаратпен жұмысты жүзеге асырады.
Одақтың ақпараттық порталында орналастырылған сервистерді пайдалану кезінде өзара іс-қимыл мүдделі тұлғаның ақпараттық жүйесі мен Одақтың ақпараттық порталы арасында жүзеге асырылады.

При запросе информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей, представляются сведения, которые были добавлены в общий реестр таможенных представителей или в которые были внесены изменения начиная с момента, указанного в запросе, до момента выполнения этого запроса. При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.006).
19. Приведенное описание группы процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей, представлено на рисунке 3.
Рис. 3. Общая схема группы процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей
20. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей, приведен в таблице 3.
Таблица 3
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.05.PRC.004
получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей
процедура предназначена для оценки уполномоченным органом государства-члена необходимости синхронизации хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена сведений
о таможенных представителях, включенных в общий реестр таможенных представителей, со сведениями, содержащимися в общем реестре таможенных представителей
P.CC.05.PRC.005
получение сведений из общего реестра таможенных представителей
процедура предназначена для получения сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей
P.CC.05.PRC.006
получение информации об изменениях, внесенных
в общий реестр таможенных представителей
процедура предназначена для синхронизации хранящихся
в информационной системе уполномоченного органа государства-члена сведений
о таможенных представителях, включенных в общий реестр таможенных представителей, со сведениями, содержащимися в общем реестре таможенных представителей
6. Группа процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей
21. Процедуры представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей, выполняются посредством использования информационного портала Союза.
При представлении сведений через информационный портал Союза используются веб-интерфейс этого портала либо сервисы, размещенные на этом портале. При использовании веб-интерфейса пользователь в окне браузера задает параметры поиска и (или) выгрузки сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей, осуществляет работу с информацией из общего реестра таможенных представителей, представленной в окне браузера.
При использовании сервисов, размещенных на информационном портале Союза, взаимодействие осуществляется между информационной системой заинтересованного лица и информационным порталом Союза.

22. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүдделі тұлғаларға ұсыну рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 4-суретте берілген.
4-сурет. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүдделі тұлғаларға ұсыну рәсімдері тобының жалпы схемасы
23. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүдделі тұлғаларға ұсыну рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүдделі тұлғаларға ұсыну рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгілемесі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.05.PRC.007
Одақтың ақпараттық порталы арқылы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу
рәсім Одақтың ақпараттық порталының веб-интерфейсін не осы осы порталда орналастырылған сервистерді пайдалана отырып, осы ақпараттық портал арқылы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді алуға арналған
V. Жалпы процестің ақпараттық объектілері
24. Жалпы процеске қатысушылар арасында ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде олар туралы немесе олардан мәліметтер берілетін ақпараттық объектілердің тізбесі 5-кестеде келтірілген.
5-кесте
Ақпараттық объектілер тізбесі
Кодтық белгілемесі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.05.BEN.001
кеден өкілі туралы мәліметтер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы Комиссияға ұсынған ұлттық тізілімнен мәліметтер
P.CC.05.BEN.002
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі туралы ақпарат
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі (соңғы жаңартылу күні мен уақыты) туралы ақпарат
P.CC.05.BEN.003
кеден өкілдерінің жалпы тізілімі
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген заңды тұлғалар туралы мәліметтер
VI. Жалпы процеске қатысушылардың жауапкершілігі
25. Мәліметтердің уақытылы және толық берілуін қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды сақтамағаны үшін Комиссияның ақпараттық өзара іс-қимылға қатысатын лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа, Одақтың құқығын құрайтын өзге де халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес, ал мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
VII. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштары
26. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі 6-кестеде келтірілген.
6-кесте
Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі
Кодтық белгілемесі
Атауы
Типі
Сипаттамасы
1
2
3
4
P.CLS.001
әлем елдерінің сыныптауышы
сыныптауыш

22. Приведенное описание группы процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей, представлено на рисунке 4.
Рис. 4. Общая схема группы процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей
23. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей, приведен в таблице 4.
Таблица 4
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.05.PRC.007
получение сведений из общего реестра таможенных представителей через информационный портал Союза
процедура предназначена для получения сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей, через информационный портал Союза с использованием веб-интерфейса этого портала либо сервисов, размещенных
на этом портале
V. Информационные объекты общего процесса
24. Перечень информационных объектов, сведения о которых или из которых передаются в процессе информационного взаимодействия между участниками общего процесса, приведен в таблице 5.
Таблица 5
Перечень информационных объектов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.05.BEN.001
сведения о таможенном представителе
сведения из национального реестра, представленные уполномоченным органом государства-члена в Комиссию
P.CC.05.BEN.002
информация о состоянии общего реестра таможенных представителей
информация о состоянии (дате и времени последнего обновления) общего реестра таможенных представителей
P.CC.05.BEN.003
общий реестр таможенных представителей
сведения о юридических лицах, включенных в общий реестр таможенных представителей
VI. Ответственность участников общего процесса
25. Привлечение к дисциплинарной ответственности за несоблюдение требований, направленных на обеспечение своевременности и полноты передачи сведений, участвующих в информационном взаимодействии должностных лиц и сотрудников Комиссии осуществляется в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, иными международными договорами и актами, составляющими право Союза, а должностных лиц и сотрудников уполномоченных органов государств-членов
в соответствии с законодательством государств-членов.
VII. Справочники и классификаторы общего процесса
26. Перечень справочников и классификаторов общего процесса приведен в таблице 6.
Таблица 6
Перечень справочников и классификаторов общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Тип
Описание
1
2
3
4
P.CLS.001
классификатор стран мира
классификатор
содержит перечень наименований стран и соответствующие им коды (применяется
в соответствии

әлем елдері атауларының тізбесін және оларға сәйкес кодтарды қамтиды (Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес қолданылады)
P.CLS.008
байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесі
анықтамалық
байланыс құралдары (арналары) түрлерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 192 шешіміне сәйкес қолданылады)
P.CLS.053
электрондық құжаттар мен мәліметтерді өңдеу нәтижелерінің анықтамалығы
анықтамалық
электрондық құжаттар мен мәліметтерді өңдеу нәтижелерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
VIII. Жалпы процесс рәсімдері
1. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдері
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.CC.05.PRC.001) рәсімі
27. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.CC.05.PRC.001) рәсімін орындау схемасы 5-суретте берілген.
5-сурет. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.CC.05.PRC.001) рәсімін орындау схемасы
28. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.CC.05.PRC.001) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органы ұлттық тізілімге мәліметтерді енгізуі кезінде орындалады.
29. Алдымен "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді ұсыну" (P.CC.05.OPR.001) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілетін заңды тұлғалар туралы мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға ұсынады.
30. Комиссияға кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілетін заңды тұлға туралы мәліметтер келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілетін заңды тұлға туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.002) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне заңды тұлға туралы мәліметтер енгізіледі. Заңды тұлғаның кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілгені туралы хабарлама мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберіледі.
31. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына заңды тұлғаның кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілгені туралы хабарлама келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтерді енгізу туралы хабарлама алу" (P.CC.05.OPR.003) операциясы орындалады, оны орындау барысында көрсетілген хабарламаны қабылдау және өңдеу жүзеге асырылады.
32. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілетін заңды тұлға туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.002) операциясы орындалған жағдайда "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін жариялау" (P.CC.05.OPR.004) опепациясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша кеден өкілдерінің жаңартылған жалпы тізілімі Одақтың ақпараттық порталында жарияланады.

с Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378)
P.CLS.008
перечень видов средств (каналов) связи
справочник
содержит перечень кодов
и наименований видов средств (каналов) связи (применяется
в соответствии
с Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 6 декабря 2022 г. № 192)
P.CLS.053
справочник результатов обработки электронных документов
и сведений
справочник
содержит перечень кодов
и наименований результатов обработки электронных документов
и сведений
VIII. Процедуры общего процесса
1. Процедуры формирования и ведения общего реестра таможенных представителей
Процедура "Включение сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.001)
27. Схема выполнения процедуры "Включение сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.001) представлена на рисунке 5.
Рис. 5. Схема выполнения процедуры "Включение сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.001)
28. Процедура "Включение сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.001) выполняется при включении уполномоченным органом государства-члена сведений в национальный реестр.
29. Первой выполняется операция "Представление сведений для включения в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.001), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируются и представляются в Комиссию сведения о юридическом лице, включаемом в общий реестр таможенных представителей.
30. При поступлении в Комиссию сведений о юридическом лице, включаемом в общий реестр таможенных представителей, выполняется операция "Прием и обработка сведений о юридическом лице, включаемом в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.002), по результатам выполнения которой сведения о юридическом лице включаются в общий реестр таможенных представителей. Уведомление о включении юридического лица в общий реестр таможенных представителей передается в уполномоченный орган государства-члена.
31. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена уведомления о включении юридического лица в общий реестр таможенных представителей выполняется операция "Получение уведомления о включении сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.003), в ходе выполнения которой осуществляются прием и обработка указанного уведомления.
32. В случае выполнения операции "Прием и обработка сведений о юридическом лице, включаемом в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.002) выполняется операция "Опубликование общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.004), по результатам выполнения которой обновленный общий реестр таможенных представителей публикуется на информационном портале Союза.

33. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтерді енгізу" (P.CC.05.PRC.001) рәсімін орындау нәтижесі ұлттық тізілімде қамтылған мәліметтерді Комиссияда өңдеу, кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне заңды тұлғаны енгізу және кеден өкілдерінің жалпы тізілімін Одақтың ақпараттық порталында жариялау болып табылады.
34. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.CC.05.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 7-кестеде келтірілген.
7-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.CC.05.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгілемесі
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.05.OPR.001
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді ұсыну
осы Қағидалардың 8-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.002
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілетін заңды тұлға туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 9-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.003
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтерді енгізу туралы хабарлама алу
осы Қағидалардың 10-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.004
кеден өкілдерінің жалпы тізілімін жариялау
осы Қағидалардың 11-кестесінде келтірілген
8-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді ұсыну" (P.CC.05.OPR.001) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.001
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді ұсыну
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
ұлттық тізілімге мәліметтерді енгізу кезінде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес Комиссияға беруге арналған кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілетін заңды тұлға туралы мәліметтерді қамтитын хабарды қалыптастырады
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізу үшін мәліметтер Комиссияға берілді
9-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілетін заңды тұлға туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.002) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.002
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілетін заңды тұлға туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді ұсыну" (P.CC.05.OPR.001) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Авторландыру талап етіледі, мәліметтерді тек мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана ұсынады. Хабар және электрондық құжат (мәліметтер) Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде көзделген электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптарға сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне заңды тұлға туралы мәліметтерді енгізуді жүзеге асырады, заңды тұлғаның кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілгені туралы хабарламаны қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілетін заңды тұлға туралы мәліметтер өңделді, заңды тұлғаның кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілгені туралы хабарлама мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберілді
10-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтерді енгізу туралы хабарлама алу" (P.CC.05.OPR.003) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.003
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтерді енгізу туралы хабарлама алу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы заңды тұлғаның кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілгені туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілетін заңды тұлға туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.002) операциясы)
5
Шектеулер
хабарламаның форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес хабарламаны қабылдауды жүзеге асырады
7
Нәтижелері
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама өңделді
11-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін жариялау" (P.CC.05.OPR.004) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.004
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімін жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтерді енгізу кезінде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілетін заңды тұлға туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.002) операциясы)
5
Шектеулер
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімін Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді
7
Нәтижелері
енгізілген мәліметтерді қамтитын кеден өкілдерінің жалпы тізілімі Одақтың ақпараттық порталында жарияланды
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтер өзгерту" (P.CC.05.PRC.002) рәсімі

33. Результатом выполнения процедуры "Включение сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.001) является обработка в Комиссии сведений, содержащихся в национальном реестре, включение юридического лица в общий реестр таможенных представителей и опубликование общего реестра таможенных представителей на информационном портале Союза.
34. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Включение сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.001), приведен в таблице 7.
Таблица 7
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Включение сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.001)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.05.OPR.001
представление сведений для включения в общий реестр таможенных представителей
приведено в таблице 8 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.002
прием и обработка сведений
о юридическом лице, включаемом
в общий реестр таможенных представителей
приведено в таблице 9 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.003
получение уведомления
о включении сведений в общий реестр таможенных представителей
приведено в таблице 10 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.004
опубликование общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 11 настоящих Правил
Таблица 8
Описание операции "Представление сведений для включения в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.001)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.001
2
Наименование операции
представление сведений для включения в общий реестр таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при включении сведений
в национальный реестр
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует сообщение, содержащее предназначенные для передачи в Комиссию сведения о юридическом лице, включаемом в общий реестр таможенных представителей, в соответствии
с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения для включения в общий реестр таможенных представителей переданы в Комиссию
Таблица 9
Описание операции "Прием и обработка сведений о юридическом лице, включаемом в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.002)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.002
2
Наименование операции
прием и обработка сведений о юридическом лице, включаемом в общий реестр таможенных представителей
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений для включения в общий реестр таможенных представителей (операция "Представление сведений для включения в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.001))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения представляются только уполномоченными органами
государств-членов. Сообщение и электронный документ (сведения) должны соответствовать требованиям к заполнению реквизитов электронного документа (сведений), предусмотренным Регламентом информационного взаимодействия
6
Описание операции
исполнитель осуществляет включение сведений
о юридическом лице в общий реестр таможенных представителей, формирует и направляет
в уполномоченный орган государства-члена уведомление о включении юридического лица
в общий реестр таможенных представителей
7
Результаты
сведения о юридическом лице, включаемом в общий реестр таможенных представителей, обработаны, уведомление о включении юридического лица
в общий реестр таможенных представителей направлено в уполномоченный орган государства-члена
Таблица 10
Описание операции "Получение уведомления о включении сведений
в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.003)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.003
2
Наименование операции
получение уведомления о включении сведений
в общий реестр таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о включении юридического лица
в общий реестр таможенных представителей (операция "Прием и обработка сведений
о юридическом лице, включаемом в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.002))
5
Ограничения
формат и структура уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием уведомления
в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки сведений обработано
Таблица 11
Описание операции "Опубликование общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.004)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.004
2
Наименование операции
опубликование общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при включении сведений в общий реестр таможенных представителей (операция "Прием
и обработка сведений о юридическом лице, включаемом в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.002))
5
Ограничения
6
Описание операции
исполнитель обеспечивает опубликование общего реестра таможенных представителей
на информационном портале Союза
7
Результаты
общий реестр таможенных представителей, содержащий включенные сведения, опубликован
на информационном портале Союза
Процедура "Изменение сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.002)

35. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтер өзгерту" (P.CC.05.PRC.002) рәсімін орындау схемасы 6-суретте берілген.
6-сурет. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтер өзгерту" (P.CC.05.PRC.002) рәсімін орындау схемасы
36. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтер өзгерту" (P.CC.05.PRC.002) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органы ұлттық тізілімге өзгерістер енгізген кезде, оның ішінде заңды тұлғаның кеден ісі саласындағы қызметін тоқтатқан (қайта бастаған) кезде орындалады.
37. Алдымен "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтер ұсыну" (P.CC.05.OPR.005) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға ұсынады.
38. Комиссияға кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтер келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.006) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде тиісті мәліметтер жаңартылады. Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу туралы хабарлама мүше мемлекеттің уәкілетті органына беріледі.
39. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу туралы хабарлама келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу туралы хабарлама алу" (P.CC.05.OPR.007) операциясы орындалады, оны орындау барысында көрсетілген хабарламаны қабылдау және өңдеу жүзеге асырылады.
40. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.006) операциясы орындалған жағдайда "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтерін жариялау" (P.CC.05.OPR.008) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтері Одақтың ақпараттық порталында жарияланады.
41. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтер өзгерту" (P.CC.05.PRC.002) рәсімін орындау нәтижесі ұлттық тізілімнен мәліметтерді Комиссияда өңдеу, кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу және өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау болып табылады.
42. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтер өзгерту" (P.CC.05.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 12-кестеде келтірілген.
12-кесте

35. Схема выполнения процедуры "Изменение сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.002) представлена на рисунке 6.
Рис. 6. Схема выполнения процедуры "Изменение сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.002)
36. Процедура "Изменение сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.002) выполняется при внесении уполномоченным органом государства-члена изменений в национальный реестр, в том числе при приостановлении (возобновлении) деятельности юридического лица в сфере таможенного дела.
37. Первой выполняется операция "Представление сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.005), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируются и представляются в Комиссию сведения для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей.
38. При поступлении в Комиссию сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей, выполняется операция "Прием и обработка сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.006), по результатам выполнения которой соответствующие сведения обновляются в общем реестре таможенных представителей. Уведомление о внесении изменений в общий реестр таможенных представителей передается в уполномоченный орган государства-члена.
39. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена уведомления о внесении изменений в общий реестр таможенных представителей выполняется операция "Получение уведомления о внесении изменений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.007), в ходе выполнения которой осуществляются прием и обработка указанного уведомления.
40. В случае выполнения операции "Прием и обработка сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.006) выполняется операция "Опубликование обновленных сведений общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.008), по результатам выполнения которой обновленные сведения общего реестра таможенных представителей публикуются на информационном портале Союза.
41. Результатом выполнения процедуры "Изменение сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.002) является обработка в Комиссии сведений из национального реестра, внесение изменений в общий реестр таможенных представителей и опубликование измененных сведений на информационном портале Союза.
42. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Изменение сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.002), приведен в таблице 12.
Таблица 12

"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтер өзгерту" (P.CC.05.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгілемесі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.05.OPR.005
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтер ұсыну
осы Қағидалардың 13-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.006
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 14-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.007
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу туралы хабарлама алу
осы Қағидалардың 15-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.008
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтерін жариялау
осы Қағидалардың 16-кестесінде келтірілген
13-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтер ұсыну" (P.CC.05.OPR.005) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.005
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтер ұсыну
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
ұлттық тізілімге өзгерістер енгізу кезінде, оның ішінде заңды тұлғаның кеден ісі саласындағы қызметін тоқтатқан (қайта бастаған) кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес Комиссияға беруге арналған кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қамтитын хабарды қалыптастырады
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтер Комиссияға берілді
14-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.006) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.006
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтер ұсыну" (P.CC.05.OPR.005) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Авторландыру талап етіледі, мәліметтерді тек мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана ұсынады. Хабар және электрондық құжат (мәліметтер) Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде көзделген электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптарға сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізеді, кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу туралы хабарламаны қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтер өңделді, кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу туралы хабарлама мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберілді
15-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу туралы хабарлама алу" (P.CC.05.OPR.007) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Описание
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.007
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу туралы хабарлама алу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.006) операциясы)
5
Шектеулер
хабарламаның форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес хабарламаны қабылдауды жүзеге асырады
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу туралы хабарлама өңделді
16-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтерін жариялау" (P.CC.05.OPR.008) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.008
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтерін жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу кезінде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.006) операциясы)
5
Шектеулер
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтерін Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтері Одақтың ақпараттық порталында жарияланды

Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Изменение сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.002)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.05.OPR.005
представление сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей
приведено в таблице 13 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.006
прием и обработка сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей
приведено в таблице 14 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.007
получение уведомления о внесении изменений в общий реестр таможенных представителей
приведено в таблице 15 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.008
опубликование обновленных сведений общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 16 настоящих Правил
Таблица 13
Описание операции "Представление сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.005)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.005
2
Наименование операции
представление сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при внесении изменений
в национальный реестр, в том числе при приостановлении (возобновлении) деятельности юридического лица в сфере таможенного дела
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует сообщение, содержащее предназначенные для передачи в Комиссию сведения для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей переданы в Комиссию
Таблица 14
Описание операции "Прием и обработка сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.006
2
Наименование операции
прием и обработка сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей (операция "Представление сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.005))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения представляются только уполномоченными органами
государств-членов. Сообщение и электронный документ (сведения) должны соответствовать требованиям к заполнению реквизитов электронного документа (сведений), предусмотренным Регламентом информационного взаимодействия
6
Описание операции
исполнитель вносит изменения в общий реестр таможенных представителей, формирует и направляет в уполномоченный орган государства-члена уведомление о внесении изменений в общий реестр таможенных представителей
7
Результаты
сведения для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей обработаны, уведомление о внесении изменений в общий реестр таможенных представителей направлено в уполномоченный орган государства-члена
Таблица 15
Описание операции "Получение уведомления о внесении изменений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.007)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.007
2
Наименование операции
получение уведомления о внесении изменений
в общий реестр таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о внесении изменений в общий реестр таможенных представителей (операция "Прием
и обработка сведений для внесения изменений
в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.006))
5
Ограничения
формат и структура уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием уведомления
в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о внесении изменений в общий реестр таможенных представителей обработано
Таблица 16
Описание операции "Опубликование обновленных сведений общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.008)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.008
2
Наименование операции
опубликование обновленных сведений общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при внесении изменений в общий реестр таможенных представителей (операция "Прием
и обработка сведений для внесения изменений
в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.006))
5
Ограничения
6
Описание операции
исполнитель обеспечивает опубликование обновленных сведений общего реестра таможенных представителей на информационном портале Союза
7
Результаты
обновленные сведения общего реестра таможенных представителей опубликованы на информационном портале Союза

"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.CC.05.PRC.003) рәсімі
43. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.CC.05.PRC.003) рәсімін орындау схемасы 7-суретте берілген.
7-сурет. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.CC.05.PRC.003) рәсімін орындау схемасы
44. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.CC.05.PRC.003) рәсімі ұлттық тізілімнен мәліметтерді алып тастау кезінде орындалады.
45. Алдымен "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтер ұсыну" (P.CC.05.OPR.009) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға ұсынады.
46. Комиссияға кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтер келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.010) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен тиісті заңды тұлға туралы ақпарат алып тасталады. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы хабарлама мүше мемлекеттің уәкілетті органына беріледі.
47. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы хабарлама келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама алу" (P.CC.05.OPR.011) операциясы орындалады, оны орындау барысында көрсетілген хабарламаны қабылдау және өңдеу жүзеге асырылады.
48. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.010) операциясы орындалған жағдайда "Кеден өкілдерінің жаңартылған жалпы тізілімін жариялау" (P.CC.05.OPR.012) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша жаңартылған жалпы тізілім Одақтың ақпараттың порталында жарияланады.
49. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.CC.05.PRC.003) рәсімін орындау нәтижесі кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы мәліметтерді Комиссияда өңдеу, кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне тиісті ақпаратты енгізу және кеден өкілдерінің жаңартылған жалпы тізілімін Одақтың ақпараттық порталында жариялау болып табылады.

Процедура "Исключение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.003)
43. Схема выполнения процедуры "Исключение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.003) представлена на рисунке 7.
Рис. 7. Схема выполнения процедуры "Исключение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.003)
44. Процедура "Исключение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.003) выполняется при исключении сведений из национального реестра.
45. Первой выполняется операция "Представление сведений для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.009), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируются и представляются в Комиссию сведения для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей
46. При поступлении в Комиссию сведений для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей выполняется операция "Прием и обработка сведений для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.010), по результатам выполнения которой информация о соответствующем юридическом лице исключается из общего реестра таможенных представителей. Уведомление об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей передается в уполномоченный орган государства-члена.
47. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена уведомления об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей выполняется операция "Получение уведомления об исключении сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.011), в ходе выполнения которой осуществляются прием и обработка указанного уведомления.
48. В случае выполнения операции "Прием и обработка сведений для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.010) выполняется операция "Опубликование обновленного общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.012), по результатам выполнения которой обновленный общий реестр публикуется на информационном портале Союза.
49. Результатом выполнения процедуры "Исключение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.003) является обработка в Комиссии сведений об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей, внесение в общий реестр таможенных представителей соответствующей информации и опубликование обновленного общего реестра таможенных представителей на информационном портале Союза.

50. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.CC.05.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 17-кестеде келтірілген.
17-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.CC.05.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгілемесі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.05.OPR.009
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаларды алып тастау үшін мәліметтер ұсыну
осы Қағидалардың 18-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.010
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаларды алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 19-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.011
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама алу
осы Қағидалардың 20-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.012
кеден өкілдерінің жаңартылған жалпы тізілімін жариялау
осы Қағидалардың 21-кестесінде келтірілген
18-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтер ұсыну" (P.CC.05.OPR.009) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.009
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтер ұсыну
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
ұлттық тізілімнен мәліметтерді алып тастау кезінде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Комиссияға беру үшін Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтерді қамтитын хабарды қалыптастырады
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтер Комиссияға берілді
19-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.010) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.010
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтерді алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтер ұсыну" (P.CC.05.OPR.009) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Авторландыру талап етіледі, мәліметтерді тек мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана ұсынады. Хабар және электрондық құжат (мәліметтер) Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде көзделген электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптарға сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастайды, кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы хабарламаны қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтер өңделді, кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы хабарлама мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберілді
20-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама алу" (P.CC.05.OPR.011) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.011
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама алу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.010) операциясы)
5
Шектеулер
хабарламаның форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес хабарламаны қабылдауды жүзеге асырады
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама өңделді
21-кесте
"Кеден өкілдерінің жаңартылған жалпы тізілімін жариялау" (P.CC.05.OPR.012) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.012
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жаңартылған жалпы тізілімін жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
кеден өкілдерінің жалпы тізілімі жаңартылған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.010) операциясы)
5
Шектеулер
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы кеден өкілдерінің жаңартылған жалпы тізілімін Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жаңартылған жалпы тізілімі Одақтың ақпараттық порталында жарияланды

50. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Исключение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.003), приведен в таблице 17.
Таблица 17
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Исключение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.003)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.05.OPR.009
представление сведений для исключения юридического лица
из общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 18 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.010
прием и обработка сведений для исключения юридического лица
из общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 19 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.011
получение уведомления об исключении сведений из общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 20 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.012
опубликование обновленного общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 21 настоящих Правил
Таблица 18
Описание операции "Представление сведений для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.009)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.009
2
Наименование операции
представление сведений для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при исключении сведений
из национального реестра
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует сообщение, содержащее предназначенные для передачи в Комиссию сведения для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения для исключения юридического лица
из общего реестра таможенных представителей переданы в Комиссию
Таблица 19
Описание операции "Прием и обработка сведений для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.010)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.010
2
Наименование операции
прием и обработка сведений для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей (операция "Представление сведений для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.009))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения представляются только уполномоченными органами
государств-членов. Сообщение и электронный документ (сведения) должны соответствовать требованиям к заполнению реквизитов электронного документа (сведений), предусмотренным Регламентом информационного взаимодействия
6
Описание операции
исполнитель исключает юридическое лицо из общего реестра таможенных представителей, формирует
и направляет в уполномоченный орган
государства-члена уведомление об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей
7
Результаты
сведения для исключения юридического лица
из общего реестра таможенных представителей обработаны, уведомление об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей направлено в уполномоченный орган государства-члена
Таблица 20
Описание операции "Получение уведомления об исключении сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.011)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.011
2
Наименование операции
получение уведомления об исключении сведений
из общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей (операция "Прием и обработка сведений для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.010))
5
Ограничения
формат и структура уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием уведомления
в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление об исключении сведений из общего реестра таможенных представителей обработано
Таблица 21
Описание операции "Опубликование обновленного общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.012)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.012
2
Наименование операции
опубликование обновленного общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при обновлении общего реестра таможенных представителей (операция "Прием и обработка сведений для исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.010))
5
Ограничения
6
Описание операции
исполнитель обеспечивает опубликование обновленного общего реестра таможенных представителей на информационном портале Союза
7
Результаты
обновленный общий реестр таможенных представителей опубликован на информационном портале Союза

"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою" (P.CC.05.PRC.008) рәсімі
51. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою" (P.CC.05.PRC.008) рәсімін орындау схемасы 8-суретте берілген.
8-сурет. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою" (P.CC.05.PRC.008) рәсімін орындау схемасы
52. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою" (P.CC.05.PRC.008) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органының кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімінің күшін жою кезінде орындалады.
53. Алдымен "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.05.OPR.022) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға ұсынады.
54. Комиссияға кеден кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтер келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.023) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне тиісті мәліметтер енгізіледі. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтердің сәтті өңделгені туралы хабарлама беріледі.
55. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтердің сәтті өңделгені туралы хабарлама келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алу" (P.CC.05.OPR.024) операциясы орындалады, оны орындау барысында көрсетілген хабарламаны қабылдау және өңдеу жүзеге асырылады.
56. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.023) операциясы орындалған жағдайда "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтерін жариялау" (P.CC.05.OPR.025) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтері Одақтың ақпараттық порталында жарияланады.

Процедура "Отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.008)
51. Схема выполнения процедуры "Отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.008) представлена на рисунке 8.
Рис. 8. Схема выполнения процедуры "Отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.008)
52. Процедура "Отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.008) выполняется при отмене решения уполномоченного органа государства-члена об исключении юридического лица из национального реестра таможенных представителей.
53. Первой выполняется операция "Представление сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.022), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируются и представляются в Комиссию сведения об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей.
54. При поступлении в Комиссию сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей, выполняется операция "Прием и обработка сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.023), по результатам выполнения которой в общий реестр таможенных представителей вносятся соответствующие сведения. В уполномоченный орган государства-члена передается уведомление об успешной обработке сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей.
55. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена уведомления об успешной обработке сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей выполняется операция "Получение уведомления о результатах обработки сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.024), в ходе выполнения которой осуществляются прием и обработка указанного уведомления.
56. В случае выполнения операции "Прием и обработка сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.023) выполняется операция "Опубликование обновленных сведений общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.025), по результатам выполнения которой обновленные сведения общего реестра таможенных представителей публикуются на информационном портале Союза.

57. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою" (P.CC.05.PRC.008) рәсімін орындау нәтижесі кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді Комиссияда өңдеу, кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтерді енгізу және кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің мәліметтерін Одақтың ақпараттық порталында жариялау болып табылады.
58. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою" (P.CC.05.PRC.008) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 22-кестеде келтірілген.
22-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою" (P.CC.05.PRC.008) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгілемесі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.05.OPR.022
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді ұсыну
осы Қағидалардың 23-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.023
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 24-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.024
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алу
осы Қағидалардың 25-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.025
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтерін жариялау
осы Қағидалардың 26-кестесінде келтірілген
23-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.05.OPR.022) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.022
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді ұсыну
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою кезінде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес Комиссияға беру үшін кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді қамтитын хабарды қалыптастырады
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтер Комиссияға берілді
24-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.023) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.023
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.05.OPR.022) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Авторландыру талап етіледі, мәліметтерді тек мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана ұсынады. Хабар және электрондық құжат (мәліметтер) Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде көзделген электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптарға сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтерді енгізеді, кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді өңдеу туралы хабарламаны қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберілді
25-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алу" (P.CC.05.OPR.024) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.024
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.023) операциясы)
5
Шектеулер
хабарламаның форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес хабарламаны қабылдауды жүзеге асырады
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама өңделді
26-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтерін жариялау" (P.CC.05.OPR.025) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.025
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтерін жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді енгізу кезінде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.023) операциясы)
5
Шектеулер
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтерін Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтері Одақтың ақпараттық порталында жарияланды

57. Результатом выполнения процедуры "Отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.008) является обработка в Комиссии сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей, внесение сведений в общий реестр таможенных представителей и опубликование сведений общего реестра таможенных представителей на информационном портале Союза.
58. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.008), приведен в таблице 22.
Таблица 22
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.008)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.05.OPR.022
представление сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 23 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.023
прием и обработка сведений
об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 24 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.024
получение уведомления
о результатах обработки сведений
об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 25 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.025
опубликование обновленных сведений общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 26 настоящих Правил
Таблица 23
Описание операции "Представление сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.022)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.022
2
Наименование операции
представление сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при отмене решения об исключении юридического лица из национального реестра таможенных представителей
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует сообщение, содержащее предназначенные для передачи в Комиссию сведения об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей переданы в Комиссию
Таблица 24
Описание операции "Прием и обработка сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.023)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.023
2
Наименование операции
прием и обработка сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей (операция "Представление сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.022))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения представляются только уполномоченными органами
государств-членов. Сообщение и электронный документ (сведения) должны соответствовать требованиям к заполнению реквизитов электронного документа (сведений), предусмотренным Регламентом информационного взаимодействия
6
Описание операции
исполнитель вносит сведения в общий реестр таможенных представителей, формирует и направляет в уполномоченный орган государства-члена уведомление об обработке сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей
7
Результаты
уведомление об обработке сведений об отмене решения об исключении юридического лица из реестра таможенных представителей направлено в уполномоченный орган государства-члена
Таблица 25
Описание операции "Получение уведомления о результатах обработки сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.024)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.024
2
Наименование операции
получение уведомления о результатах обработки сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о результатах обработки сведений об отмене решения об исключении юридического лица из реестра таможенных представителей (операция "Прием и обработка сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.023))
5
Ограничения
формат и структура уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием уведомления в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей обработано
Таблица 26
Описание операции "Опубликование обновленных сведений общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.025)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.025
2
Наименование операции
опубликование обновленных сведений общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при внесении сведений об отмене решения об исключении юридического лица из реестра таможенных представителей (операция "Прием и обработка сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.023))
5
Ограничения
6
Описание операции
исполнитель обеспечивает опубликование обновленных сведений общего реестра таможенных представителей на информационном портале Союза
7
Результаты
обновленные сведения общего реестра таможенных представителей опубликованы на информационном портале Союза

2. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.CC.05.PRC.004) рәсімі
59. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.CC.05.PRC.004) рәсімін орындау схемасы 9-суретте берілген.
9-сурет. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.CC.05.PRC.004) рәсімін орындау схемасы
60. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.CC.05.PRC.004) рәсімі мүше мемлекеттің ақпараттық жүйесінде сақталатын кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі (соңғы жаңартылған күні мен уақыты) туралы ақпаратты Комиссияда сақталатын кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен тиісті ақпаратпен синхрондау қажеттілігін бағалау мақсатында орындалады.
61. Алдымен "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.CC.05.OPR.013) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
62. Комиссияға кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.05.OPR.014) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі (соңғы жаңартылған күні мен уақыты) туралы ақпарат қалыптастырылады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылады.
63. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі (соңғы жаңартылған күні мен уақыты) туралы ақпарат келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.015) операциясы орындалады.
64. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.CC.05.PRC.004) рәсімін орындау нәтижесі мүше мемлекеттің уәкілетті органының кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі (соңғы жаңартылған күні мен уақыты) туралы ақпарат алуы болып табылады.
65. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.CC.05.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 27-кестеде келтірілген.
27-кесте

2. Процедуры представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей
Процедура "Получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.004)
59. Схема выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.004) представлена на рисунке 9.
Рис. 9. Схема выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.004)
60. Процедура "Получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.004) выполняется в целях оценки необходимости синхронизации информации о состоянии (дате и времени последнего обновления) общего реестра таможенных представителей, хранящейся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена, с соответствующей информацией из общего реестра таможенных представителей, хранящейся в Комиссии.
61. Первой выполняется операция "Запрос информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.013), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию запрос на получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей.
62. При поступлении в Комиссию запроса информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей выполняется операция "Обработка и представление информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.014), по результатам выполнения которой формируется и представляется в уполномоченный орган государства-члена информация о состоянии (дате и времени последнего обновления) общего реестра таможенных представителей.
63. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена информации о состоянии (дате и времени последнего обновления) общего реестра таможенных представителей выполняется операция "Прием и обработка информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.015).
64. Результатом выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.004) является получение уполномоченным органом государства-члена информации о состоянии (дате и времени последнего обновления) общего реестра таможенных представителей.
65. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.004), приведен в таблице 27.
Таблица 27

"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.CC.05.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгілемесі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.05.OPR.013
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу
осы Қағидалардың 28-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.014
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 29-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.015
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 30-кестесінде келтірілген
28-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.CC.05.OPR.013) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.013
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органнының ақпараттық жүйесінде сақталатын кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі (соңғы жаңартылған күні мен уақыты) туралы ақпаратты Комиссияда сақталатын кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен тиісті ақпаратпен синхрондау қажеттілігі туындаған кезде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің соңғы жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің соңғы жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу Комиссияға жіберілді
29-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.05.OPR.014) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.014
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салуды алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.CC.05.OPR.013) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Авторландыру талап етіледі, мәліметтерді тек мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана сұратады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуды өңдеуді жүзеге асырады, сұрау салуға жауапты қалыптастырады және жібереді
7
Нәтижелері
мүше мемлекеттің уәкілетті органына кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің соңғы жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қамтитын хабар жіберілді
30-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.015) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.015
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты қамтитын хабарды алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.05.OPR.014) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы алынған ақпаратты өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің соңғы жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алынды

Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.004)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.05.OPR.013
запрос информации о дате
и времени обновления общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 28 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.014
обработка и представление информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 29 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.015
прием и обработка информации
о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 30 настоящих Правил
Таблица 28
Описание операции "Запрос информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.013)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.013
2
Наименование операции
запрос информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости синхронизации информации о состоянии (дате и времени последнего обновления) общего реестра таможенных представителей, хранящейся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена, с соответствующей информацией из общего реестра таможенных представителей, хранящейся в Комиссии
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос информации о дате и времени последнего обновления общего реестра таможенных представителей в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
запрос информации о дате и времени последнего обновления общего реестра таможенных представителей направлен в Комиссию
Таблица 29
Описание операции "Обработка и представление информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.014)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.014
2
Наименование операции
обработка и представление информации о дате
и времени обновления общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей (операция "Запрос информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.013))
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только уполномоченными органами государств-членов
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученного запроса, формирует и направляет ответ на запрос
в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
в уполномоченный орган государства-члена направлено сообщение, содержащее информацию
о дате и времени последнего обновления общего реестра таможенных представителей
Таблица 30
Описание операции "Прием и обработка информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.015)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.015
2
Наименование операции
прием и обработка информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сообщения, содержащего информацию о дате
и времени обновления общего реестра таможенных представителей (операция "Обработка
и представление информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.014))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученной информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей
7
Результаты
информация о дате и времени последнего обновления общего реестра таможенных представителей получена

"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу" (P.CC.05.PRC.005) рәсімі
66. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу" (P.CC.05.PRC.005) рәсімін орындау схемасы 10-суретте берілген.
10-сурет. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу" (P.CC.05.PRC.005) рәсімін орындау схемасы
67. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу" (P.CC.05.PRC.005) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органының кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алуы мақсатында орындалады.
68. Алдымен "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу" (P.CC.05.OPR.016) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді. Берілген параметрлерге қарай сұрау салудың 2 түрі қалыптастырылуы ықтимал:
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді толық көлемде (тарихи деректерді ескере отырып) алуға сұрау салу;
көрсетілген мәліметтерді белгілі бір күндегі жағдай бойынша алуға сұрау салу.
69. Комиссияға кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.CC.05.OPR.017) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша сұратылған мәліметтер қалыптастырылады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылады немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама жіберіледі.
70. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.018) операциясы орындалады.
71. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу" (P.CC.05.PRC.005) рәсімін орындау нәтижесі мүше мемлекеттің уәкілетті органының кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алуы болып табылады. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтер болмаған кезде осындай мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама қалыптастырылады.
72. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу" (P.CC.05.PRC.005) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 31-кестеде келтірілген.
31-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу" (P.CC.05.PRC.005) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгілемесі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.05.OPR.016
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу
осы Қағидалардың 32-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.017
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 33-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.018
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 34-кестесінде келтірілген
32-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу" (P.CC.05.OPR.016) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.016
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу қажеттілігі туындаған кезде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді толық көлемде (тарихи деректерді ескере отырып) алу қажеттілігі туындаған кезде сұрау салуда өзектендіру күні көрсетілмейді. Белгілі бір күндегі жағдай бойынша мәліметтерді алу қажеттілігі туындаған кезде сұрау салуда өзектендіру күні көрсетілуі тиіс. Белгілі бір мүше мемлекеттер ұсынған мәліметтер негізінде кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген мәліметтерді алу қажеттілігі туындаған кезде сұрау салуда осы мемлекеттердің кодтары көрсетіледі
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу Комиссияға жіберілді
33-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.CC.05.OPR.017) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.017
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салуды алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу" (P.CC.05.OPR.016) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Авторландыру талап етіледі, мәліметтерді тек мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана сұратады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуды өңдеуді жүзеге асырады, сұрау салуда көрсетілген параметрлерге сәйкес кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынады. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен толық ақпаратты ұсыну кезінде тарихи деректерді қоса алғанда, тізілімде сақталатын барлық жазбаларды ұсыну жүзеге асырылады. Көрсетілген күндегі жағдай бойынша мәліметтерді ұсыну кезінде сұрау салуда көрсетілген күндегі жағдай бойынша кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді іріктеу жүзеге асырылады. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді іріктеу барлық елдер бойынша не сұрау салуда көрсетілген мүше мемлекеттердің кодтары ескеріле отырып жүзеге асырылады. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтер болмаған кезде мүше мемлекеттің уәкілетті органына сұратылған мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама жіберіледі
7
Нәтижелері
мүше мемлекеттің уәкілетті органына кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер ұсынылды немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама жіберілді
34-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.018) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.018
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.CC.05.OPR.017) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламаның форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламаны алады және оларды өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер не сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама өңделді

Процедура "Получение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.005)
66. Схема выполнения процедуры "Получение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.005) представлена на рисунке 10.
Рис. 10. Схема выполнения процедуры "Получение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.005)
67. Процедура "Получение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.005) выполняется в целях получения уполномоченным органом государства-члена сведений из общего реестра таможенных представителей.
68. Первой выполняется операция "Запрос сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.016), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию запрос на получение сведений из общего реестра таможенных представителей. В зависимости от заданных параметров возможно формирование 2 видов запросов:
запрос на получение сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей в полном объеме (с учетом исторических данных);
запрос на получение указанных сведений по состоянию на определенную дату.
69. При поступлении в Комиссию запроса сведений из общего реестра таможенных представителей выполняется операция "Обработка и представление сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.017), по результатам выполнения которой формируются и представляются в уполномоченный орган государства-члена запрашиваемые сведения или направляется уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
70. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена сведений из общего реестра таможенных представителей, выполняется операция "Прием и обработка сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.018).
71. Результатом выполнения процедуры "Получение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.005) является получение уполномоченным органом государства-члена сведений из общего реестра таможенных представителей. При отсутствии в общем реестре таможенных представителей сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, формируется уведомление об отсутствии таких сведений.
72. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.005), приведен в таблице 31.
Таблица 31
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.005)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.05.OPR.016
запрос сведений из общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 32 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.017
обработка и представление сведений из общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 33 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.018
прием и обработка сведений
из общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 34 настоящих Правил
Таблица 32
Описание операции "Запрос сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.016)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.016
2
Наименование операции
запрос сведений из общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения сведений из общего реестра таможенных представителей
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос сведений из общего реестра таможенных представителей в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При необходимости получения сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей в полном объеме (с учетом исторических данных), дата актуализации в запросе не указывается. При необходимости получения сведений по состоянию на определенную дату
в запросе должна указываться дата актуализации.
При необходимости получения сведений, включенных в общий реестр таможенных представителей на основании сведений, представленных определенными
государствами-членами, в запросе указываются коды этих государств-членов
7
Результаты
запрос сведений из общего реестра таможенных представителей направлен в Комиссию
Таблица 33
Описание операции "Обработка и представление сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.017)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.017
2
Наименование операции
обработка и представление сведений из общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса сведений из общего реестра таможенных представителей (операция "Запрос сведений
из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.016))
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только уполномоченными органами государств-членов
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку запроса
в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия, формирует и представляет
в уполномоченный орган государства-члена сведения из общего реестра таможенных представителей
в соответствии с параметрами, указанными в запросе. При представлении полной информации из общего реестра таможенных представителей осуществляется представление всех записей, хранящихся в реестре, включая исторические данные. При представлении сведений по состоянию на указанную дату осуществляется выборка сведений, содержащихся
в общем реестре таможенных представителей
по состоянию на дату, указанную в запросе. Выбор сведений из общего реестра таможенных представителей осуществляется по всем странам либо с учетом кодов государств-членов, указанных
в запросе. При отсутствии в общем реестре таможенных представителей сведений, удовлетворяющих параметрам запроса,
в уполномоченный орган государства-члена направляется уведомление об отсутствии запрошенных сведений
7
Результаты
в уполномоченный орган государства-члена представлены сведения из общего реестра таможенных представителей или направлено уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса
Таблица 34
Описание операции "Прием и обработка сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.018)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.018
2
Наименование операции
прием и обработка сведений из общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений из общего реестра таможенных представителей или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Обработка и представление сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.017))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель получает сведения из общего реестра таможенных представителей или уведомление
об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, и осуществляет их обработку
7
Результаты
сведения из общего реестра таможенных представителей либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, обработаны

"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.05.PRC.006) рәсімі
73. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.05.PRC.006) рәсімін орындау схемасы 11-суретте берілген.
11-сурет. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.05.PRC.006) рәсімін орындау схемасы
74. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.05.PRC.006) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуда көрсетілген сәттен бастап осы сұрау салу орындалған сәтке дейін кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне қосылған немесе өзгерістер енгізілген кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алуы мақсатында орындалады. Рәсім оның ішінде егер "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.CC.05.PRC.004) рәсімін орындау нәтижесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді соңғы алған күні мен уақыты Комиссия кеден өкілдерінің жалпы тізілімін соңғы өзгерткен күні мен уақытынан анағұрлым ерте болып табылатыны анықталса да орындалады.
75. Алдымен "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.CC.05.OPR.019) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
76. Комиссияға кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.05.OPR.020) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша сұрау салуда көрсетілген күннен бастап кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер қалыптастырылады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылады немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама жіберіледі.
77. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер не сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама келіп түскен кезде "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.021) операциясы орындалады, оның орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы мен Комиссия арасындағы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді синхрондау жүзеге асырылады.

Процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.006)
73. Схема выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.006) представлена на рисунке 11.
Рис. 11. Схема выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.006)
74. Процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.006) выполняется в целях получения уполномоченным органом государства-члена сведений из общего реестра таможенных представителей, добавление которых в общий реестр таможенных представителей или внесение изменений в которые произошло начиная с момента, указанного в запросе, до момента выполнения этого запроса. Процедура выполняется в том числе если в результате выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.004) выявлено, что дата и время последнего получения сведений из общего реестра таможенных представителей уполномоченным органом государства-члена являются более ранними, чем дата и время последнего изменения общего реестра таможенных представителей в Комиссии.
75. Первой выполняется операция "Запрос информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.019), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию запрос на получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей.
76. При поступлении в Комиссию запроса информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей, выполняется операция "Обработка и представление информации об измененных сведениях общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.020), по результатам выполнения которой формируются и представляются в уполномоченный орган государства-члена сведения об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей с даты, указанной в запросе, или направляется уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
77. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена сведений об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей, либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, выполняется операция "Прием и обработка информации об измененных сведениях общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.021), по результатам выполнения которой осуществляется синхронизация сведений из общего реестра таможенных представителей между уполномоченным органом государства-члена и Комиссией.

78. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.05.PRC.006) рәсімін орындау нәтижесі мүше мемлекеттің уәкілетті органының кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу және мүше мемлекеттің уәкілетті органы мен Комиссия арасындағы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді синхрондау болып табылады. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтер болмаған кезде осындай мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама қалыптастырылады.
79. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.05.PRC.006) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 35-кестеде келтірілген.
35-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.05.PRC.006) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгілемесі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.05.OPR.019
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу
осы Қағидалардың 36-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.020
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 37-кестесінде келтірілген
P.CC.05.OPR.021
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 38-кестесінде келтірілген
36-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.CC.05.OPR.019) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Описание
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.019
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу қажеттілігі туындаған кезде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алуға сұрау салу Комиссияға жіберілді
37-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.05.OPR.020) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.020
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден өкілдерінің кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты алуға сұрау салуды алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.CC.05.OPR.019) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Авторландыру талап етіледі, мәліметтерді тек мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана сұратады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуды өңдеуді жүзеге асырады, кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді немесе сұрау салудың праметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламаны қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынады
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер немесе сұрау салудың праметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберілді
38-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.CC.05.OPR.021) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.OPR.021
2
Операцияның атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді қамтитын хабар немесе сұрау салудың праметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.05.OPR.020) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламаның форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламаны алады және оларды өңдеуді жүзеге асырады. Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді алған кезде өңдеу мынадай қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады:
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен алынған өзгертілген мәліметтердің құрамында бар және мүше мемлекеттің уәкілетті органында жоқ кеден өкілдері туралы мәліметтер мүше мемлекеттің уәкілетті органында сақталатын кеден өкілдерінің жалпы тізіліміндегі мәліметтерге енгізіледі;
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен алынған өзгертілген мәліметтердің құрамында бар және мүше мемлекеттің уәкілетті органында сақталатын кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің мәліметтерінде бар кеден өкілдері туралы мәліметтер өзектендіріледі (жаңартылады)
7
Нәтижелері
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің мәліметтері Комиссия мен мүше мемлекеттің уәкілетті органы арасында синхрондалды
IX. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл тәртібі

78. Результатом выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.006) является получение уполномоченным органом государства-члена сведений из общего реестра таможенных представителей и синхронизация сведений из общего реестра таможенных представителей между уполномоченным органом государства-члена и Комиссией. При отсутствии в общем реестре таможенных представителей сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, формируется уведомление об отсутствии таких сведений.
79. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.006), приведен в таблице 35.
Таблица 35
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.PRC.006)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.05.OPR.019
запрос информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей
приведено в таблице 36 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.020
обработка и представление информации об измененных сведениях общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 37 настоящих Правил
P.CC.05.OPR.021
прием и обработка информации
об измененных сведениях общего реестра таможенных представителей
приведено в таблице 38 настоящих Правил
Таблица 36
Описание операции "Запрос информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.019)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.019
2
Наименование операции
запрос информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
запрос на получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей, направлен в Комиссию
Таблица 37
Описание операции "Обработка и представление информации об измененных сведениях общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.020)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.020
2
Наименование операции
обработка и представление информации
об измененных сведениях общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса
на получение информации об изменениях, внесенных
в общий реестр таможенных представителей (операция "Запрос информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.019))
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только уполномоченными органами государств-членов
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия, формирует
и представляет в уполномоченный орган
государства-члена сведения об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса
7
Результаты
в уполномоченный орган государства-члена направлены сведения об изменениях, внесенных
в общий реестр таможенных представителей, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса
Таблица 38
Описание операции "Прием и обработка информации об измененных сведениях общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.021)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.OPR.021
2
Наименование операции
прием и обработка информации об измененных сведениях общего реестра таможенных представителей
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сообщения, содержащего сведения об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей, или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Обработка и представление информации об измененных сведениях общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.OPR.020))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель получает сведения об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса,
и осуществляет их обработку. При получении сведений об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей, обработка осуществляется согласно следующим правилам:
сведения о таможенных представителях, присутствующие в составе полученных измененных сведений общего реестра таможенных представителей и отсутствующие в уполномоченном органе государства-члена, включаются в сведения общего реестра таможенных представителей, хранящиеся в уполномоченном органе государства-члена;
сведения о таможенных представителях, присутствующие в составе полученных измененных сведений общего реестра таможенных представителей и присутствующие в сведениях общего реестра таможенных представителей, хранящихся
в уполномоченном органе государства-члена, актуализируются (обновляются)
7
Результаты
сведения общего реестра таможенных представителей синхронизированы между Комиссией
и уполномоченным органом государства-члена
IX. Порядок действий в нештатных ситуациях

80. Жалпы процесс рәсімдері орындалған кезде деректерді өңдеуді әдеттегі режимде жүргізу мүмкін болмайтын айрықша жағдайлар орын алуы ықтимал. Бұл техникалық іркілістер, құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау қателіктері және өзге жағдайларда орын алуы мүмкін.
81. Құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау қателіктері туындаған жағдайда уәкілетті орган Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оған қатысты қателік туралы хабарлама алынған хабардың Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады. Мәліметтердің көрсетілген құжаттар талаптарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда уәкілетті орган анықталған қателікті жою үшін белгіленген тәртіпте қажетті шаралар қабылдайды.
82. Штаттан тыс жағдайларды шешу мақсатында мүше мемлекеттер осы Қағидаларда көзделген талаптарды орындау құзыретіне жататын уәкілетті органдар туралы бір-бірін және Комиссияны хабардар етеді, сондай-ақ жалпы процесті іске асыру кезінде техникалық қолдауды қамтамасыз етуге жауапты тұлғалар туралы мәліметтерді ұсынады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 18 ақпандағы
№ 16 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті
I. Жалпы ережелер
1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығын құрайтын мынадай халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ортақ процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;

80. При выполнении процедур общего процесса возможны исключительные ситуации, при которых обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Это может произойти при возникновении технических сбоев, ошибок структурного и форматно-логического контроля и в иных случаях.
81. В случае возникновения ошибок структурного и форматно-логического контроля уполномоченный орган осуществляет проверку сообщения, относительно которого получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к заполнению электронных документов и сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия. В случае выявления несоответствия сведений требованиям указанных документов уполномоченный орган принимает необходимые меры для устранения выявленной ошибки в установленном порядке.
82. В целях разрешения нештатных ситуаций государства-члены информируют друг друга и Комиссию об уполномоченных органах, к компетенции которых относится выполнение требований, предусмотренных настоящими Правилами, а также представляют сведения о лицах, ответственных за обеспечение технической поддержки при реализации общего процесса.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 18 февраля 2025 г. № 16
Регламент
информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей"
I. Общие положения
1. Настоящий Регламент разработан в соответствии со следующими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Таможенный кодекс Евразийского экономического союза;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртіптері туралы" 2024 жылғы 23 сәуірдегі № 41 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Регламент "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесінің (бұдан әрі – жалпы процесс) транзакцияларын орындау тәртібі мен шарттарын жалпы процеске қатысушылардың біркелкі қолдануын қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
3. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруға тікелей бағытталған жалпы процесс операцияларын орындау тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды айқындайды.
4. Осы Регламентті жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберіндегі рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ осы жалпы процесті іске асыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
5. Осы Регламенттің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"сәйкестендіру" – жалпы процеске қатысушының оған ұсынылған және осы жалпы процеске қатысушыны бірегей сәйкестендіретін белгіге тиесілігін тексеру және оның түпнұсқалылығын растау;
"электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемесі" – белгілі бір контексте ажырамас болып саналатын электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі;
"ақпараттық объектінің жай-күйі" – жалпы процесс операцияларын орындау кезінде өзгеретін жалпы процесс рәсімдерін орындаудың белгілі бір сатысында ақпараттық объектіні сипаттайтын қасиет.
Осы Регламентте пайдаланылатын "бастамашы", "бастамашылық операция", "қабылдаушы операция", "респондент", "жалпы процесс хабары" және "жалпы процесс транзакциясы" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерінде қолданылады.

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 апреля 2024 г. № 41 "О порядках формирования и ведения общих реестров лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела".
II. Область применения
2. Настоящий Регламент разработан в целях обеспечения единообразного применения участниками общего процесса порядка и условий выполнения транзакций общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей" (далее – общий процесс).
3. Настоящий Регламент определяет требования к порядку и условиям выполнения операций общего процесса, непосредственно направленных на реализацию информационного взаимодействия между участниками общего процесса.
4. Настоящий Регламент применяется участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию этого общего процесса.
III. Основные понятия
5. Для целей настоящего Регламента используются понятия, которые означают следующее:
"аутентификация" – проверка принадлежности участнику общего процесса признака, предъявленного им и уникально идентифицирующего этого участника общего процесса, и подтверждение его подлинности;
"реквизит электронного документа (сведений)" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой;
"состояние информационного объекта" – свойство, характеризующее информационный объект на определенном этапе выполнения процедуры общего процесса, которое изменяется при выполнении операций общего процесса.
Понятия "инициатор", "инициирующая операция", "принимающая операция", "респондент", "сообщение общего процесса" и "транзакция общего процесса", используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.

Осы Регламентте пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 18 ақпандағы № 16 шешімімен бекітілген "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерінде қолданылады.
IV. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл туралы негізгі мәліметтер
1. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар
6. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
2
3
Ұлттық тізілімді иеленуші
ұлттық тізілімді жүргізуді, кеден өкілдерінің жалпы тізілімін алыптастыру үшін ақпаратты Еуразиялық экономикалық комиссияға ұсынуды, сұрау салуларды қалыптастыруды және кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алуды жүзеге асырады
мүше мемлекеттің уәкілетті органы (P.CC.05.ACT.001)
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін иеленуші
кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыруды жүзеге асырады, кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді ұсынады
Комиссия (P.ACT.001)
2. Ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы
7. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасында жалпы процесс рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылады:
а) кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл;
б) кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы 1-суретте берілген.
1-сурет. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
8. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс шеңберінде іске асырылады. Жалпы процестің құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында айқындалған.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс транзакцияларын орындау тәртібін айқындайды, олардың әрқайсысы жалпы процеске қатысушылар арасындағы жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйлерін синхрондау мақсатында өзара хабар алмасуды білдіреді. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялармен және осындай операцияларға сәйкес келетін жалпы процесс транзакцияларымен арасындағы өзара байланыстар айқындалған.

Иные понятия, используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 февраля 2025 г. № 16 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Основные сведения об информационном взаимодействии в рамках общего процесса
1. Участники информационного взаимодействия
6. Перечень ролей участников информационного взаимодействия в рамках общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень ролей участников информационного взаимодействия
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
2
3
Владелец национального реестра
осуществляет ведение национального реестра, представление в Евразийскую экономическую комиссию информации для формирования общего реестра таможенных представителей, формирование запросов и получение сведений из общего реестра таможенных представителей
уполномоченный орган государства-члена (P.CC.05.ACT.001)
Владелец общего реестра таможенных представителей
осуществляет формирование общего реестра таможенных представителей, представляет сведения, содержащиеся
в общем реестре таможенных представителей
Комиссия (P.ACT.001)
2. Структура информационного взаимодействия
7. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса осуществляется между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией в соответствии с процедурами общего процесса:
а) информационное взаимодействие при формировании и ведении общего реестра таможенных представителей;
б) информационное взаимодействие при представлении уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей.
Структура информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Евразийской экономической комиссией представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Евразийской экономической комиссией
8. Информационное взаимодействие между уполномоченными органами государств-членов и Евразийской экономической комиссией реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.

10. Жалпы процесс транзакциясын орындаған кезде бастамашы өзі жүзеге асыратын операция (бастамашылық операция) шеңберінде респондентке сұрау салу хабарын жібереді, оған жауап ретінде респондент өзі жүзеге асыратын операция (қабылдаушы операция) шеңберінде жалпы процесс транзакциясының шаблонына қарай жауап хабар жіберуі немесе жібермеуі мүмкін. Хабардың құрамындағы деректердің құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 18 ақпандағы № 16 шешімімен бекітілген "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуі тиіс.

10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) может направить или не направить сообщение-ответ в зависимости от шаблона транзакции общего процесса. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 февраля 2025 г. № 16 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

11. Жалпы процесс транзакциялары осы Регламентте айқындалғандай жалпы процесс транзакцияларының берілген параметрлеріне сәйкес орындалады.
V. Рәсімдер топтары шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
12. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу кезіндегі жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы 2-суретте берілген. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 2-кестеде жалпы процестің ақпараттық объектілерінің операциялары, аралық және нәтижелеуші жай-күйі мен жалпы процесс транзакциялары арасындағы байланыс келтірілген.
2-сурет. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу кезіндегі жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы
2-кесте
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
№ р/с
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің нәтижелеуші жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1
Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу (P.CC.05.PRC.001)
1.1
Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді ұсыну (P.CC.05.OPR.001).

11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках групп процедур
1. Информационное взаимодействие при формировании и ведении общего реестра таможенных представителей
12. Схема выполнения транзакций общего процесса при формировании и ведении общего реестра таможенных представителей представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при формировании и ведении общего реестра таможенных представителей
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при формировании и ведении общего реестра таможенных представителей
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1
Включение сведений в общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.PRC.001)
1.1
Представление сведений для включения в общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.OPR.001).
Получение уведомления
о включении сведений

Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтерді енгізу туралы хабарлама алу (P.CC.05.OPR.003)
кеден өкілі туралы мәліметтер (P.CC.05.BEN.001): жіберілді
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілетін заңды тұлға туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.CC.05.OPR.002)
кеден өкілі туралы мәліметтер (P.CC.05.BEN.001): өңделді
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу (P.CC.05.TRN.001)
2
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтер өзгерту (P.CC.05.PRC.002)
2.1
Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді ұсыну (P.CC.05.OPR.005).
Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу туралы хабарлама алу (P.CC.05.OPR.007)
кеден өкілі туралы мәліметтер (P.CC.05.BEN.001): жіберілді
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.CC.05.OPR.006)
кеден өкілі туралы мәліметтер (P.CC.05.BEN.001): өңделді
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің мәліметтерін өзгерту (P.CC.05.TRN.002)
3
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау (P.CC.05.PRC.003)
3.1
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтерді ұсыну
(P.CC.05.OPR.009).
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама алу (P.CC.05.OPR.011)
кеден өкілі туралы мәліметтер (P.CC.05.BEN.001): жіберілді
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.CC.05.OPR.010)
кеден өкілі туралы мәліметтер (P.CC.05.BEN.001): өңделді

в общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.OPR.003)
сведения о таможенном представителе (P.CC.05.BEN.001): отправлены
прием и обработка сведений
о юридическом лице, включаемом в общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.OPR.002)
сведения
о таможенном представителе (P.CC.05.BEN.001): обработаны
включение сведений в общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.TRN.001)
2
Изменение сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей (P.CC.05.PRC.002)
2.1
Представление сведений для внесения изменений
в общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.OPR.005).
Получение уведомления
о внесении изменений
в общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.OPR.007)
сведения о таможенном представителе (P.CC.05.BEN.001): отправлены
прием и обработка сведений для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.OPR.006)
сведения
о таможенном представителе (P.CC.05.BEN.001): обработаны
изменение сведений общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.TRN.002)
3
Исключение сведений из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.PRC.003)
3.1
Представление сведений для исключения юридического лица
из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.009).
Получение уведомления
об исключении сведений
из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.011)
сведения о таможенном представителе (P.CC.05.BEN.001): отправлены
прием и обработка сведений для исключения юридического лица
из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.010)
сведения
о таможенном представителе (P.CC.05.BEN.001): обработаны
исключение сведений

кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау (P.CC.05.TRN.003)
4
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою (P.CC.05.PRC.008)
4.1
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді ұсыну (P.CC.05.OPR.022).
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алу (P.CC.05.OPR.024)

из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.TRN.003)
4
Отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.PRC.008)
4.1
Представление сведений
об отмене решения
об исключении юридического лица
из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.022).
Получение уведомления
о результатах обработки сведений об отмене решения об исключении юридического лица
из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.024)

кеден өкілі туралы мәліметтер (P.CC.05.BEN.001): жіберілді
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
(P.CC.05.OPR.023).
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылған мәліметтерін жариялау (P.CC.05.OPR.025)
кеден өкілі туралы мәліметтер (P.CC.05.BEN.001): өңделді
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою (P.CC.05.TRN.007)

сведения о таможенном представителе (P.CC.05.BEN.001): отправлены
прием и обработка сведений об отмене решения
об исключении юридического лица
из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.023).
опубликование обновленных сведений общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.025)
сведения
о таможенном представителе (P.CC.05.BEN.001): обработаны
отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.TRN.007)

2. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
13. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну кезінде жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы 3-суретте берілген. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 3-кестеде жалпы процестің ақпараттық объектілерінің операциялары, аралық және нәтижелеуші жай-күйі мен жалпы процесс транзакциялары арасындағы байланыс келтірілген.
3-сурет. Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну кезінде жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы
3-кесте
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
№ р/с
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің нәтижелеуші жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1

2. Информационное взаимодействие при представлении уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей
13. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей, представлена на рисунке 3. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 3 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 3. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей
Таблица 3
Перечень транзакций общего процесса при представлении уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в общем реестре таможенных представителей
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1

Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу (P.CC.05.PRC.004)
1.1
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу (P.CC.05.OPR.013).
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
(P.CC.05.OPR.015)
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі туралы ақпарат (P.CC.05.BEN.002): сұрау салу жіберілді
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну (P.CC.05.OPR.014)
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі туралы ақпарат (P.CC.05.BEN.002): мәліметтер ұсынылды
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу (P.CC.05.TRN.004)
2
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу (P.CC.05.PRC.005)
2.1
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу (P.CC.05.OPR.016).
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.CC.05.OPR.018)
кеден өкілдерінің жалпы тізілімі
(P.CC.05.BEN.003):
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер сұратылды
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді өңдеу және ұсыну
(P.CC.05.OPR.017)
кеден өкілдерінің жалпы тізілімі (P.CC.05.BEN.003): кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде мәліметтер жоқ.
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімі (P.CC.05.BEN.003): мәліметтер ұсынылды
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу (P.CC.05.TRN.005)
3
Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу (P.CC.05.PRC.006)
3.1
Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу (P.CC.05.OPR.019).
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу (P.CC.05.OPR.021)
кеден өкілдерінің жалпы тізілімі
(P.CC.05.BEN.003):
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер сұратылды
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
(P.CC.05.OPR.020)
кеден өкілдерінің жалпы тізілімі (P.CC.05.BEN.003): кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде мәліметтер жоқ.
Кеден өкілдерінің жалпы тізілімі (P.CC.05.BEN.003): мәліметтер ұсынылды
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу (P.CC.05.TRN.006)
VI. Жалпы процесс хабарларының сипаттамасы
14. Жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін жалпы процесс хабарларының тізбесі 4-кестеде келтірілген. Хабар құрамындағы деректердің құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасындағы тиісті құрылымға сілтеме 4-кестенің 3-бағанының мәні бойынша белгіленеді.
4-кесте
Жалпы процесс хабарларының тізбесі
Кодтық белгілемесі
Атауы
Электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы
1
2
3
P.CC.05.MSG.001
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне қосу үшін мәліметтер
кеден өкілдерінің тізілімі (R.CA.CC.05.001)

Получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.PRC.004)
1.1
Запрос информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.013).
Прием и обработка информации о дате
и времени обновления общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.015)
информация о состоянии общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.BEN.002): запрос отправлен
обработка
и представление информации о дате
и времени обновления общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.014)
информация
о состоянии общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.BEN.002): сведения представлены
получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.TRN.004)
2
Получение сведений из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.PRC.005)
2.1
Запрос сведений из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.016).
Прием и обработка сведений из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.018)
общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.BEN.003): запрошены сведения
из общего реестра таможенных представителей
обработка
и представление сведений из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.017)
общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.BEN.003): сведения в общем реестре таможенных представителей отсутствуют.
Общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.BEN.003): сведения представлены
получение сведений из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.TRN.005)
3
Получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.PRC.006)
3.1
Запрос информации
об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.OPR.019).
Прием и обработка информации
об измененных сведениях общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.021)
общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.BEN.003): запрошены сведения из общего реестра таможенных представителей
обработка
и представление информации
об измененных сведениях общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.OPR.020)
общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.BEN.003): сведения в общем реестре таможенных представителей отсутствуют.
Общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.BEN.003): сведения представлены
получение информации
об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.TRN.006)
VI. Описание сообщений общего процесса
14. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 4. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 4.
Таблица 4
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3
P.CC.05.MSG.001
сведения для включения
в общий реестр таможенных представителей
реестр таможенных представителей (R.CA.CC.05.001)

P.CC.05.MSG.002
хабардың сәтті өңделгені туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (R.006)
P.CC.05.MSG.003
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтер
кеден өкілдерінің тізілімі (R.CA.CC.05.001)
P.CC.05.MSG.004
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен алып тастау үшін мәліметтер
кеден өкілдерінің тізілімі (R.CA.CC.05.001)
P.CC.05.MSG.005
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі туралы ақпаратқа сұрау салу
жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі (R.007)
P.CC.05.MSG.006
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі туралы ақпарат
жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі (R.007)
P.CC.05.MSG.007
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгерістері туралы ақпаратқа сұрау салу
жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі (R.007)
P.CC.05.MSG.008
кеден өкілдерінің жалпы тізілімі
кеден өкілдерінің тізілімі (R.CA.CC.05.001)
P.CC.05.MSG.009
сұратылған мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (R.006)
P.CC.05.MSG.010
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу
жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі (R.007)
P.CC.05.MSG.011
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері
кеден өкілдерінің тізілімі (R.CA.CC.05.001)
P.CC.05.MSG.012
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтер

P.CC.05.MSG.002
уведомление об успешной обработке сообщения
уведомление о результате обработки (R.006)
P.CC.05.MSG.003
сведения для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей
реестр таможенных представителей (R.CA.CC.05.001)
P.CC.05.MSG.004
сведения для исключения
из общего реестра таможенных представителей
реестр таможенных представителей (R.CA.CC.05.001)
P.CC.05.MSG.005
запрос информации
о состоянии общего реестра таможенных представителей
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.CC.05.MSG.006
информация о состоянии общего реестра таможенных представителей
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.CC.05.MSG.007
запрос информации
об изменениях общего реестра таможенных представителей
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.CC.05.MSG.008
общий реестр таможенных представителей
реестр таможенных представителей (R.CA.CC.05.001)
P.CC.05.MSG.009
уведомление об отсутствии запрашиваемых сведений
уведомление о результате обработки (R.006)
P.CC.05.MSG.010
запрос сведений из общего реестра таможенных представителей
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.CC.05.MSG.011
измененные сведения общего реестра таможенных представителей
реестр таможенных представителей (R.CA.CC.05.001)
P.CC.05.MSG.012
сведения об отмене решения
об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей

кеден өкілдерінің тізілімі (R.CA.CC.05.001)
VII. Жалпы процесс транзакцияларының сипаттамасы
1. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.CC.05.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясы
15. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.CC.05.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне қосу мақсатында мәліметтерді Комиссияға беру үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы 4-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 5-кестеде келтірілген.

реестр таможенных представителей (R.CA.CC.05.001)
VII. Описание транзакций общего процесса
1. Транзакция общего процесса "Включение сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.001)
15. Транзакция общего процесса "Включение сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.001) выполняется для передачи в Комиссию сведений в целях включения их в общий реестр таможенных представителей. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 4. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 5.

4-сурет. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.CC.05.TRN.001) жалпы процесі транзакциясын орындау схемасы
5-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.CC.05.TRN.001) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.TRN.001
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне мәліметтер енгізу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді ұсыну
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне қосу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
кеден өкілі туралы мәліметтер (P.CC.05.BEN.001): өңделді
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алынғанын растау уақыты
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
10 мин
жауап күту уақыты
20 мин
авторландыру белгісі
иә
қайталаулар саны
3
10
Жалпы процесс транзакциясының хабары:
бастамашылық хабар
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне қосу үшін мәліметтер (P.CC.05.MSG.001)
жауап хабар

Рис. 4. Схема выполнения транзакции общего процесса "Включение сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.001)
Таблица 5
Описание транзакции общего процесса "Включение сведений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.001)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.TRN.001
2
Наименование транзакции общего процесса
включение сведений в общий реестр таможенных представителей
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
представление сведений для включения в общий реестр таможенных представителей
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
прием и обработка сведений для включения
в общий реестр таможенных представителей
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
сведения о таможенном представителе (P.CC.05.BEN.001): обработаны
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
10 мин
время ожидания ответа
20 мин
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения для включения в общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.MSG.001)
ответное сообщение

хабардың сәтті өңделгені туралы хабарлама (P.CC.05.MSG.002)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
электрондық құжатты дұрыс емес ЭЦҚ-мен беру
2. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің мәліметтерін өзгерту" (P.CC.05.TRN.002) жалпы процесінің транзакциясы
16. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің мәліметтерін өзгерту" (P.CC.05.TRN.002) жалпы процесінің транзакциясы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу мақсатында мәліметтерді Комиссияға беру үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы 5-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 6-кестеде келтірілген.

уведомление об успешной обработке сообщения (P.CC.05.MSG.002)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
2. Транзакция общего процесса "Изменение сведений общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.002)
16. Транзакция общего процесса "Изменение сведений общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.002) выполняется для передачи в Комиссию сведений с целью внесения изменений в общий реестр таможенных представителей. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 5. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 6.

3. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.CC.05.TRN.003) жалпы процесінің транзакциясы
17. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.CC.05.TRN.003) жалпы процесінің транзакциясы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау мақсатында мәліметтерді Комиссияға беру үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы 6-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 7-кестеде келтірілген.

3. Транзакция общего процесса "Исключение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.003)
17. Транзакция общего процесса "Исключение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.003) выполняется для передачи в Комиссию сведений с целью исключения юридического лица из общего реестра таможенных представителей. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 6. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 7.

4. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.CC.05.TRN.004) жалпы процесінің транзакциясы
18. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.CC.05.TRN.004) жалпы процесінің транзакциясы мүше мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуы бойынша кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі (соңғы жаңартылған күні мен уақыты) туралы мәліметтерді Комиссияға ұсыну үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы 7-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 8-кестеде келтірілген.

4. Транзакция общего процесса "Получение информации о дате
и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.004)
18. Транзакция общего процесса "Получение информации о дате и времени обновления общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.004) выполняется для представления Комиссией по запросу уполномоченного органа государства-члена сведений о состоянии общего реестра таможенных представителей (дата и время последнего обновления). Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 7. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 8.

кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі туралы ақпарат (P.CC.05.MSG.006)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
электрондық құжатты дұрыс емес ЭЦҚ-мен беру
5. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу" (P.CC.05.TRN.005) жалпы процесінің транзакциясы
19. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу" (P.CC.05.TRN.005) жалпы процесінің транзакциясы мүше мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуы бойынша кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді Комиссияға ұсыну үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы 8-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 9-кестеде келтірілген.

информация о состоянии общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.MSG.006)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
5. Транзакция общего процесса "Получение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.005)
19. Транзакция общего процесса "Получение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.005) выполняется для представления Комиссией по запросу уполномоченного органа государства-члена сведений из общего реестра таможенных представителей. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 8. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 9.

8-сурет. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу" (P.CC.05.TRN.005) жалпы процесі транзакциясын орындау схемасы
9-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу" (P.CC.05.TRN.005) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.TRN.005
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтер алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерді өңдеу және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
кеден өкілдерінің жалпы тізілімі (P.CC.05.BEN.003): кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде мәліметтер жоқ
кеден өкілдерінің жалпы тізілімі (P.CC.05.BEN.003): мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алынғанын растау уақыты
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
1 мин
жауап күту уақыты
5 мин
авторландыру белгісі
иә
қайталаулар саны
1
10
Жалпы процесс транзакциясының хабары:
бастамашылық хабар
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу (P.CC.05.MSG.010)
жауап хабар
кеден өкілдерінің жалпы тізілімі (P.CC.05.MSG.008)

Рис. 8. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.005)
Таблица 9
Описание транзакции общего процесса "Получение сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.005)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.TRN.005
2
Наименование транзакции общего процесса
получение сведений из общего реестра таможенных представителей
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос сведений из общего реестра таможенных представителей
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка и представление сведений из общего реестра таможенных представителей
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.BEN.003): сведения в общем реестре таможенных представителей отсутствуют
общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.BEN.003): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
1 мин
время ожидания ответа
5 мин
признак авторизации
да
количество повторов
1
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос сведений из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.MSG.010)
ответное сообщение
общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.MSG.008)

сұратылған мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама (P.CC.05.MSG.009)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
электрондық құжатты дұрыс емес ЭЦҚ-мен беру
6. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.05.TRN.006) жалпы процесінің транзакциясы
20. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.05.TRN.006) жалпы процесінің транзакциясы мүше мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуы бойынша кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен өзгертілген мәліметтерді Комиссияға ұсыну үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы 9-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 10-кестеде келтірілген.
9-сурет. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.05.TRN.006) жалпы процесі транзакциясын орындау схемасы
10-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.05.TRN.006) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілемесі
P.CC.05.TRN.006
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгерістері туралы ақпаратқа сұрау салу
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгерістері туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
кеден өкілдерінің жалпы тізілімі (P.CC.05.BEN.003): кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде мәліметтер жоқ
кеден өкілдерінің жалпы тізілімі (P.CC.05.BEN.003): мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алынғанын растау уақыты
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
1 мин
жауап күту уақыты
5 мин
авторландыру белгісі
иә
қайталаулар саны
1
10
Жалпы процесс транзакциясының хабары:
бастамашылық хабар
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгерістері туралы ақпаратқа сұрау салу (P.CC.05.MSG.007)
жауап хабар
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері (P.CC.05.MSG.011)

уведомление об отсутствии запрашиваемых сведений (P.CC.05.MSG.009)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
6. Транзакция общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.006)
20. Транзакция общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.006) выполняется для представления Комиссией по запросу уполномоченного органа государства-члена измененных сведений из общего реестра таможенных представителей. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 9. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 10.
Рис. 9. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение информации
об
изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.006)
Таблица 10
Описание транзакции общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.006)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.05.TRN.006
2
Наименование транзакции общего процесса
получение информации об изменениях, внесенных в общий реестр таможенных представителей
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос информации об изменениях общего реестра таможенных представителей
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка и представление информации
об изменениях общего реестра таможенных представителей
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.BEN.003): сведения в общем реестре таможенных представителей отсутствуют
общий реестр таможенных представителей (P.CC.05.BEN.003): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
1 мин
время ожидания ответа
5 мин
признак авторизации
да
количество повторов
1
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос информации об изменениях общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.MSG.007)
ответное сообщение
измененные сведения общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.MSG.011)

сұратылған мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама (P.CC.05.MSG.009)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
электрондық құжатты дұрыс емес ЭЦҚ-мен беру
7. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою" (P.CC.05.TRN.007) жалпы процесінің транзакциясы
21. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою" (P.CC.05.TRN.007) жалпы процесінің транзакциясы кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтерді Комиссияға беру үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы 10-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 11-кестеде келтірілген.

уведомление об отсутствии запрашиваемых сведений (P.CC.05.MSG.009)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
7. Транзакция общего процесса "Отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.007)
21. Транзакция общего процесса "Отмена решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.TRN.007) выполняется для передачи в Комиссию сведений об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 10. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 11.

кеден өкілі туралы мәліметтер (P.CC.05.BEN.001): өңделді
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алынғанын растау уақыты
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
10 мин
жауап күту уақыты
20 мин
авторландыру белгісі
иә
қайталаулар саны
3
10
Жалпы процесс транзакциясының хабары:
бастамашылық хабар
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтер (P.CC.05.MSG.012)
жауап хабар
хабардың сәтті өңделгені туралы хабарлама (P.CC.05.MSG.002)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
электрондық құжатты дұрыс емес ЭЦҚ-мен беру
VIII. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл тәртібі
22. Жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде деректерді өңдеуді әдеттегі режимде жүргізу мүмкін болмайтын штаттан тыс жағдайлар орын алуы ықтимал. Штаттан тыс жағдайлар техникалық іркілістер, күту уақыты өткен кезде және өзге жағдайларда туындайды. Жалпы процеске қатысушының штаттан тыс жағдайдың туындау себептері туралы түсініктемелер және оны шешу жөнінде ұсынымдар алуы үшін Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне тиісті сұрау салуды жіберу мүмкіндігі көзделген. Штаттан тыс жағдайды шешу жөніндегі жалпы ұсынымдар 12-кестеде келтірілген.
23. Уәкілетті орган оған байланысты қате туралы хабарлама алынған хабардың Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және осы Регламенттің ІХ бөлімінде көрсетілген хабарларды бақылауға қойылатын талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізеді. Егер көрсетілген талаптарға сәйкессіздік анықталған жағдайда уәкілетті орган анықталған қатені жою үшін барлық қажетті шараны қабылдайды. Егер сәйкессіздік анықталмаған жағдайда уәкілетті орган Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне осы штаттан тыс жағдайды сипаттай отырып, хабар жібереді.
12-кесте
Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл
Штаттан тыс жағдайдың коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Штаттан тыс жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдай туындаған кездегі іс-қимылдың сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.002
жалпы процестің екіжақты транзакциясының бастамашысы қайталаулардың келісілген саны өткеннен кейін жауап хабар алмады
көлік жүйесіндегі техникалық іркіліс немесе бағдарламалық қамтамасыз етудің жүйелік қатесі
хабар қалыптастырылған ұлттық сегментті техникалық қолдау қызметіне сұрау салу жіберу қажет
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы қате туралы хабарлама алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар синхрондалмаған немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің)
XML-схемасы жаңартылмаған
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы пайдаланылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштарды синхрондауы немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемаларын жаңартуы қажет. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар синхрондалған, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылған болса, қабылдаушы қатысушының қолдау қызметіне сұрау салу жіберу керек

сведения о таможенном представителе (P.CC.05.BEN.001): обработаны
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
10 мин
время ожидания ответа
20 мин
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей (P.CC.05.MSG.012)
ответное сообщение
уведомление об успешной обработке сообщения (P.CC.05.MSG.002)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
22. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания и в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы Союза. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены в таблице 12.
23. Уполномоченный орган проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к контролю сообщений, указанным в разделе IX настоящего Регламента. В случае если выявлено несоответствие указанным требованиям, уполномоченный орган принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, уполномоченный орган направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы Союза.
Таблица 12
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий
при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса
не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои
в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление
об ошибке
не синхронизированы справочники
и классификаторы или не обновлены
XML-схемы электронного документа (сведений)
инициатору необходимо синхронизировать используемые справочники
и классификаторы или обновить XML-схемы электронного документа (сведений).
Если справочники
и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронного документа (сведений) обновлены, необходимо направить запрос в службу поддержки принимающего участника

P.CC.05.EXC.003
бастамашының ақпараттық жүйесінде респонденттің жауап хабарын өңдеу кезінде қателік орын алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар синхрондалмаған, электрондық құжаттардың және (немесе) мәліметтердің XML-схемасы жаңартылмаған,
жалпы процесс транзакциясының бастамашы тарапында хабарды өңдеу кезінде ішкі қате
ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне сұрау салу жіберу қажет
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар

P.CC.05.EXC.003
в информационной системе инициатора, при обработке ответного сообщения
от респондента возникла ошибка
не синхронизированы справочники
и классификаторы,
не обновлены
XML-схемы электронного документа (сведений), внутренняя ошибка при обработке сообщения на стороне инициатора транзакции общего процесса
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений

24. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне қосу үшін мәліметтер" (P.CC.05.MSG.001) хабарында берілетін "Кеден өкілдерінің тізілімі" (R.CA.CC.05.001) электрондық құжаттары (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 13-кестеде келтірілген.
13-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне қосу үшін мәліметтер" (P.CC.05.MSG.001) хабарында берілетін "Кеден өкілдерінің тізілімі" (R.CA.CC.05.001) электрондық құжаттары (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
электрондық хабарда "Кеден өкілі" (cacdo:RegisterCustomsBrokerDetails) деректемесінің 1 данасы ғана берілуі тиіс
2
оқшауланған бөлімшелер (филиалдар) бар болған кезде ұйым кеден өкілі ретінде қызметін жүзеге асыратын барлық оқшауланған бөлімшелер (филиалдар) туралы мәліметтер ұсынылуы тиіс
3
"Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode) деректемесінің мәні мәліметтерді ұсынған мүше мемлекет кодының мәнін қамтуы тиіс
4
"Қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн" (casdo:StartActivityDate) деректемесі толтырылуы тиіс
5
"Қызметті жүзеге асыру мерзімі аяқталған күн" (casdo:EndActivityDate) деректемесінде көрсетілген күн (егер деректеме толтырылған болса) "Қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн" (casdo:StartActivityDate) деректемесінде көрсетілген күннен артық немесе оған тең болуы тиіс
6
"Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесінің мәні толтырылуы және мәні бойынша "Қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн" (casdo:StartActivityDate) деректемесімен сәйкес келуі тиіс
7
"Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылмайды
8
"Қайта тіркеу белгісі" (casdo:ReregistrationCode) деректемесі толтырылмайды
9
"Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:BrokerParentDetails) деректемесінде қамтылған "Салық төлеушіні сәйкестендіргіш" (csdo:TaxpayerId) деректемесі толтырылуы және мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
Армения Республикасы үшін – салық төлеушінің есепке алу нөмірі (СТЕН);
Беларусь Республикасы үшін – төлеушінің есепке алу нөмірі (ТЕН);
Қазақстан Республикасы үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН);
Қырғыз Республикасы үшін – салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (СТССН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
Ресей Федерациясы үшін – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (СТСН)
10
егер "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:BrokerBranchDetails)" деректемесі толтырылған болса, онда "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:BrokerBranchDetails) деректемесінде қамтылған "Салық төлеушіні сәйкестендіргіш" (csdo:TaxpayerId) деректемесі толтырылуы және мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
Армения Республикасы үшін – салық төлеушінің есепке алу нөмірі (СТЕН);
Беларусь Республикасы үшін – төлеушінің есепке алу нөмірі (ТЕН);
Қазақстан Республикасы үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН);
Қырғыз Республикасы үшін – салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (СТССН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
Ресей Федерациясы үшін – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (СТСН)
11
"Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:BrokerParentDetails) деректемесінде көрсетілген ұйымның негізгі бөлімшесі туралы мәліметтер үшін "Ұйым филиалының белгісі" (casdo:BranchFlagCode) деректемесі "0" мәнін иеленуі тиіс
12
"Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:BrokerBranchDetails) деректемесінде көрсетілген ұйымның оқшауланған бөлімшесі (филиалы) туралы мәліметтер үшін "Ұйым филиалының белгісі" (casdo:BranchFlagCode) деректемесі "1" мәнін иеленуі тиіс
13
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде мәні бойынша бір мезгілде "Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode) және "Тізілімге енгізу кезіндегі тұлғаның тіркеу нөмірі" (casdo:‌Registration‌Number‌Id) деректемелеріне сәйкес келетін жазба болуы тиіс
14
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006) деректер типі бар және толтырылуы тиіс деректемелердің барлық даналары үшін деректеменің мәні шаблонға сәйкес келуі тиіс: YYYY-MM-DDThh:mm:ss.ccc±hh:mm, мұндағы ccc –миллисекунд мәнін білдіретін символдар (болмауы мүмкін)
15
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005) деректер типі бар және толтырылуы тиіс деректемелердің барлық даналары үшін деректеменің мәні шаблонға сәйкес келуі тиіс: YYYY-MM-DD
16
"Заңды тұлғаны тізілімге енгізу туралы тіркеу құжаты типінің коды" (casdo:‌Register‌Document‌Code) деректемесі толтырылмайды
17
"Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Parent‌Details) деректемесі құрамындағы "Ұйымның деректемелері" (ccdo:Organization‌Details) деректемесі құрамында:
"Ұйымның қысқаша атауы" (csdo:‌Organization‌Brief‌Name),
"Ұйымдық-құқықтық нысанның атауы" (csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name),
"Ұйымның сәйкестендіргіші" (csdo:‌Organization‌Id),
"Ұйымның коды" (csdo:‌Organization‌Code),
"Тілдің коды" (csdo:‌Language‌Code) деректемелері толтырылмауы тиіс
18
"Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Parent‌Details)" деректемесі құрамындағы "Ұйымның деректемелері" (ccdo:‌Organization‌Details) деректемесі құрамында "Ұйымның атауы" (csdo:‌Organization‌Name) деректемесі толтырылуы тиіс
19
"Мекенжай" (ccdo:‌Address‌Details) деректемесі үшін "Елдің коды" (csdo:‌Country‌Code), "Мекенжай мәтін нысанында" (csdo:‌Address‌Text) деректемелерінің кемінде 1-уі толтырылуы тиіс
20
егер "Байланыс деректемесі" (ccdo:‌Communication‌Details) деректемесі толтырылған болса, онда "Байланыс деректемесі" (ccdo:‌Communication‌Details) деректемесі құрамында "Байланыс түрінің коды" (csdo:‌Communication‌Channel‌Code), "Байланыс арнасының сәйкестендіргіші" (csdo:‌Communication‌Channel‌Id) деректемелері толтырылуы тиіс
21
егер "Байланыс түрінің коды" (csdo:‌Communication‌Channel‌Code) деректемесі толтырылған жағдайда мына мәндердің бірін қамтуы тиіс:
AO – Дүниежүзілік желі ресурсының бірыңғай нұсқағышы (URL);
EM – электрондық пошта;
FX – телефакс;
TE – телефон;
TL – телекс, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының

24. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Реестр таможенных представителей" (R.CA.CC.05.001), передаваемых в сообщении "Сведения для включения в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.001), приведены в таблице 13.
Таблица 13
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Реестр таможенных представителей" (R.CA.CC.05.001), передаваемых в сообщении "Сведения для включения в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.001)
Код требования
Формулировка требования
1
в электронном сообщении должен передаваться лишь 1 экземпляр реквизита "Таможенный представитель" (cacdo:RegisterCustomsBrokerDetails)
2
при наличии обособленных подразделений (филиалов) должны быть представлены сведения обо всех обособленных подразделениях (филиалах), через которые организация осуществляет деятельность
в качестве таможенного представителя
3
значение реквизита "Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode) должно содержать значение кода государства-члена, представляющего сведения
4
реквизит "Дата начала срока осуществления деятельности" (casdo:StartActivityDate) должен быть заполнен
5
дата, указанная в реквизите "Дата окончания осуществления деятельности" (casdo:EndActivityDate) (если реквизит заполнен), должна быть больше или равна дате, указанной в реквизите "Дата начала срока осуществления деятельности" (casdo:StartActivityDate)
6
значение реквизита "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) должно быть заполнено и совпадать по значению с реквизитом "Дата начала срока осуществления деятельности" (casdo:StartActivityDate)
7
реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) не заполняется
8
реквизит "Признак перерегистрации" (casdo:ReregistrationCode)
не заполняется
9
реквизит "Идентификатор налогоплательщика" (csdo:TaxpayerId), содержащийся в реквизите "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerParentDetails), должен быть заполнен
и содержать следующие сведения:
для Республики Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН);
для Республики Беларусь – учетный номер плательщика (УНП);
для Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН);
для Кыргызской Республики – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) или персональный идентификационный номер (ПИН);
для Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН)
10
если реквизит "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerBranchDetails)" заполнен, то реквизит "Идентификатор налогоплательщика" (csdo:TaxpayerId), содержащийся в реквизите "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerBranchDetails), должен быть заполнен
и содержать следующие сведения:
для Республики Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН);
для Республики Беларусь – учетный номер плательщика (УНП);
для Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН);
для Кыргызской Республики – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) или персональный идентификационный номер (ПИН);
для Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН)
11
для сведений о головном подразделении организации, указанных
в реквизите "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerParentDetails), реквизит "Признак филиала организации" (casdo:BranchFlagCode) должен иметь значение "0"
12
для сведений об обособленном подразделении (филиале) организации, указанных в реквизите "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerBranchDetails), реквизит "Признак филиала организации" (casdo:BranchFlagCode) должен иметь значение "1"
13
в общем реестре таможенных представителей должна отсутствовать запись, совпадающая одновременно по значению реквизитов "Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode)
и "Регистрационный номер лица при включении в реестр" (casdo:‌Registration‌Number‌Id)
14
для всех экземпляров реквизитов, имеющих тип данных
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006) и которые должны быть заполнены, значение реквизита должно соответствовать шаблону: YYYY-MM-DDThh:mm:ss.ccc±hh:mm, где ccc – символы, обозначающие значение миллисекунд (могут отсутствовать)
15
для всех экземпляров реквизитов, имеющих тип данных bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005) и которые должны быть заполнены, значение реквизита должно соответствовать шаблону: YYYY-MM-DD
16
реквизит "Код типа регистрационного документа о включении юридического лица в реестр" (casdo:‌Register‌Document‌Code)
не заполняется
17
реквизиты:
"Краткое наименование организации" (csdo:‌Organization‌Brief‌Name),
"Наименование организационно-правовой формы"
(csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name),
"Идентификатор организации" (csdo:‌Organization‌Id),
"Код организации" (csdo:‌Organization‌Code),
"Код языка" (csdo:‌Language‌Code) в составе реквизита "Реквизиты организации" (ccdo:Organization‌Details) в составе реквизита "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Parent‌Details) не должны быть заполнены
18
реквизит "Наименование организации" (csdo:‌Organization‌Name)
в составе реквизита "Реквизиты организации" (ccdo:‌Organization‌Details) в составе реквизита "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Parent‌Details)" должен быть заполнен
19
для реквизита "Адрес" (ccdo:‌Address‌Details) должно быть заполнено
не менее 1 из реквизитов "Код страны" (csdo:‌Country‌Code),
"Адрес в текстовой форме" (csdo:‌Address‌Text)
20
если реквизит "Контактный реквизит" (ccdo:‌Communication‌Details) заполнен, то реквизиты:
"Код вида связи" (csdo:‌Communication‌Channel‌Code),
"Идентификатор канала связи" (csdo:‌Communication‌Channel‌Id)
в составе реквизита "Контактный реквизит" (ccdo:‌Communication‌Details) должны быть заполнены
21
реквизит "Код вида связи" (csdo:‌Communication‌Channel‌Code) в случае его заполнения должен содержать одно из следующих значений:
AO – единый указатель ресурса Всемирной паутины (URL);
EM – электронная почта;
FX – телефакс;
TE – телефон;

2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 192 шешімімен бекітілген Байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесіне сәйкес
22
егер "Пошталық мекенжайы" (cacdo:‌Postal‌Address‌Details) деректемесі толтырылған болса, онда "Пошталық мекенжайы" (cacdo:‌Postal‌Address‌Details) деректемесі үшін "Елдің коды" (csdo:‌Country‌Code), "Мекенжай мәтін нысанында" (csdo:‌Address‌Text) деректемелерінің кемінде 1-уі толтырылуы тиіс
23
егер "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) толтырылған болса, онда "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) деректемесі құрамындағы "Ұйымның деректемелері" (ccdo:‌Organization‌Details) деректемесі құрамында:
"Ұйымның қысқаша атауы" (csdo:‌Organization‌Brief‌Name),
"Ұйымдық-құқықтық нысанның атауы" (csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name),
"Ұйымның сәйкестендіргіші" (csdo:‌Organization‌Id),
"Ұйымның коды" (csdo:‌Organization‌Code),
"Тілдің коды" (csdo:‌Language‌Code) деректемелері толтырылмауы тиіс
24
егер "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) деректемесі толтырылған болса, онда "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) деректемесі құрамындағы "Ұйымның деректемелері" (ccdo:Organization‌Details) деректемесі құрамында "Ұйымның атауы" (csdo:‌Organization‌Name) деректемесі толтырылуы тиіс
25
егер "Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode) деректемесі "RU" мәнін қамтитын болса, онда "Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:BrokerParentDetails) деректемесінде қамтылған "Есепке қою себебінің коды" (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code) деректемесі толтырылуы тиіс, әйтпесе "Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:BrokerParentDetails) деерктемесінде қамтылған "Есепке қою себебінің коды" (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code) деректемесі толтырылмауы тиіс
26
егер "Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode) деректемесі "RU" мәнін қамтитын және "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) деректемесі толтырылған болса, онда "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) деректемесінде қамтылған "Есепке қою себебінің коды" (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code) деректемесі толтырылуы тиіс, әйтпесе "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) деректемесінде қамтылған "Есепке қою себебінің коды" (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code) деректемесі толтырылмауы тиіс

TL – телекс, в соответствии с Перечнем видов средств (каналов) связи, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 декабря 2022 г. № 192
22
если реквизит "Почтовый адрес" (cacdo:‌Postal‌Address‌Details) заполнен, то для реквизита "Почтовый адрес" (cacdo:‌Postal‌Address‌Details) должно быть заполнено не менее 1 из реквизитов "Код страны"
(csdo:‌Country‌Code), "Адрес в текстовой форме" (csdo:‌Address‌Text)
23
если реквизит "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) заполнен, то реквизиты:
"Краткое наименование организации" (csdo:‌Organization‌Brief‌Name),
"Наименование организационно-правовой формы"
(csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name),
"Идентификатор организации" (csdo:‌Organization‌Id),
"Код организации" (csdo:‌Organization‌Code),
"Код языка" (csdo:‌Language‌Code) в составе реквизита "Реквизиты организации" (ccdo:‌Organization‌Details) в составе реквизита "Структурное подразделение таможенного представителя"
(cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) не должны быть заполнены
24
если реквизит "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) заполнен, то реквизит "Наименование организации" (csdo:‌Organization‌Name) в составе реквизита "Реквизиты организации" (ccdo:Organization‌Details) в составе реквизита "Структурное подразделение таможенного представителя"
(cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) должен быть заполнен
25
если реквизит "Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode), содержит значение "RU", то реквизит "Код причины постановки на учет" (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code), содержащийся в реквизите "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerParentDetails) должен быть заполнен, иначе реквизит "Код причины постановки на учет"
(csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code), содержащийся в реквизите "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerParentDetails) не должен быть заполнен
26
если реквизит "Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode), содержит значение "RU" и реквизит "Структурное подразделение таможенного представителя"
(cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) заполнен, то реквизит "Код причины постановки на учет" (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code), содержащийся
в реквизите "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) должен быть заполнен, иначе реквизит "Код причины постановки на учет" (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code), содержащийся в реквизите "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) не должен быть заполнен

25. "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтер" (P.CC.05.MSG.003) хабарында берілетін "Кеден өкілдерінің тізілімі" (R.CA.CC.05.001) электрондық құжаттары (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 14-кестеде келтірілген.
14-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтер" (P.CC.05.MSG.003) хабарында берілетін "Кеден өкілдерінің тізілімі" (R.CA.CC.05.001) электрондық құжаттары (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
электрондық хабарда тиісінше өзгертілетін және өзгертілген мәліметтерді қамтитын "Кеден өкілі" (cacdo:RegisterCustomsBrokerDetails) деректемесінің 2 данасы болуы тиіс
2
өзгертілетін мәліметтер ұйымның кеден өкілі ретінде қызметін жүзеге асыратын барлық оқшауланған бөлімшелері (филиалдары) туралы ақпаратты қамтуы тиіс
3
өзгертілетін және өзгертілген мәліметтер үшін "Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode), " Тізілімге енгізу кезіндегі тұлғаның тіркеу нөмірі" (casdo:‌Registration‌Number‌Id), сондай-ақ "Күні" (csdo: Event‌Date) деректемелерінің мәні сай келуі тиіс
4
өзгертілетін мәліметтер үшін кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде мәні бойынша "Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode), "Тізілімге енгізу кезіндегі тұлғаның тіркеу нөмірі" (casdo:‌Registration‌Number‌Id), "Қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн" (casdo:StartActivityDate) және "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемелеріне сәйкес келетін жазба болуы тиіс
5
өзгертілетін мәліметтер үшін "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылуы тиіс
6
өзгертілетін мәліметтер үшін "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесінің мәні өзгертілетін мәліметтердің "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесінің мәнінен артық немесе оған тең болуы тиіс
7
өзгертілетін мәліметтер үшін "Қызметті жүзеге асыру мерзімі аяқталған күн" (casdo:EndActivityDate) деректемеде көрсетілген күн (егер деректеме толтырылған болса) өзгертілетін мәліметтердің "Қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн" (casdo:StartActivityDate) деректемесінде көрсетілген күннен артық немесе оған тең болуы тиіс
8
өзгертілетін мәліметтер үшін қолданбалы деректер кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде сақталатын мәліметтерге сәйкес келуі тиіс
9
өзгертілген мәліметтер үшін "Қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн" (casdo:StartActivityDate) деректемесі толтырылуы тиіс
10
өзгертілген мәліметтер үшін "Қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн" (casdo:StartActivityDate) деректемесінің мәні өзгертілген мәліметтердің "Қызметті жүзеге асыру мерзімі аяқталған күн" (casdo:EndActivityDate) деректемесінің мәнінен артық болуы тиіс (егер өзгертілген мәліметтердің "Қызметті жүзеге асыру мерзімі аяқталған күн" (casdo:EndActivityDate) деректемесі толтырылған болса)
11
өзгертілген мәліметтер үшін "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесі толтырылуы тиіс
12
өзгертілген мәліметтер үшін "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесінің мәні өзгертілетін мәліметтердің "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесінің мәнінен артық болуы тиіс
13
ұйымның оқшауланған бөлімшесі (филиалы) туралы өзгертілген мәліметтерде "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:BrokerBranchDetails) деректемесінде қамтылған "Ұйым филиалының белгісі" (casdo:BranchFlagCode) деректемесі "1" мәнін иеленуі тиіс
14
өзгертілген мәліметтер үшін "Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode) деректемесінің мәні мәліметтерді ұсынған мүше мемлекет кодының мәнін қамтуы тиіс
15
өзгертілген мәліметтер үшін "Қайта тіркеу белгісі" (casdo:ReregistrationCode) деректемесі толтырылмайды
16
өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:BrokerParentDetails) деректемесінде қамтылған "Салық төлеушіні сәйкестендіргіш" (csdo:TaxpayerId) деректемесі толтырылуы және мынадай міліметтерді қамтуы тиіс:
Армения Республикасы үшін – салық төлеушінің есепке алу нөмірі (СТЕН);
Беларусь Республикасы үшін – төлеушінің есепке алу нөмірі (ТЕН);
Қазақстан Республикасы үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН);
Қырғыз Республикасы үшін – салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (СТССН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
Ресей Федерациясы үшін – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (СТСН)
17
егер өзгертілген мәліметтер құрамында "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:BrokerBranchDetails)" деректемесі толтырылған болса, онда өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:BrokerBranchDetails) деректемесінде қамтылған "Салық төлеушіні сәйкестендіргіш" (csdo:TaxpayerId) деректемесі толтырылуы және мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
Армения Республикасы үшін – салық төлеушінің есепке алу нөмірі (СТЕН);
Беларусь Республикасы үшін – төлеушінің есепке алу нөмірі (ТЕН);
Қазақстан Республикасы үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН);
Қырғыз Республикасы үшін – салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (СТССН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
Ресей Федерациясы үшін – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (СТСН)
18
ұйымның негізгі бөлімшесі туралы өзгертілген мәліметтерде "Ұйым филиалының белгісі" (casdo:BranchFlagCode) деректемесі "0" мәнін иеленуі тиіс
19
өзгертілген мәліметтерде "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:BrokerBranchDetails) деректемесінде көрсетілген ұйымның оқшауланған бөлімшесі (филиалы) туралы мәліметтер үшін "Ұйым филиалының белгісі" (casdo:BranchFlagCode) деректемесі "1" мәнін иеленуі тиіс
20
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006) деректер типі бар және толтырылуы тиіс деректемелердің барлық даналары үшін деректеменің мәні шаблонға сәйкес келуі тиіс: YYYY-MM-DDThh:mm:ss.ccc±hh:mm, мұндағы ccc –миллисекунд мәнін білдіретін символдар (болмауы мүмкін)
21
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005) деректер типі бар және толтырылуы тиіс деректемелердің барлық даналары үшін деректеменің мәні шаблонға сәйкес келуі тиіс: YYYY-MM-DD
22
өзгертілген мәліметтер үшін "Заңды тұлғаны тізілімге енгізу туралы тіркеу құжаты типінің коды" (casdo:‌Register‌Document‌Code) деректемесі толтырылмайды
23
өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Parent‌Details) деректемесі құрамындағы "Ұйымның деректемелері" (ccdo:Organization‌Details) деректемесі құрамында:
"Ұйымның қысқаша атауы" (csdo:‌Organization‌Brief‌Name), "Ұйымдық-құқықтық нысанның атауы" (csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name), "Ұйымның сәйкестендіргіші" (csdo:‌Organization‌Id), "Ұйымның коды" (csdo:‌Organization‌Code), "Тілдің коды" (csdo:‌Language‌Code) деректемелері толтырылмауы тиіс
25
өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Parent‌Details) деректемесі құрамындағы "Ұйымның деректемелері" (ccdo:Organization‌Details) деректемесі құрамында "Ұйымның атауы" (csdo:‌Organization‌Name) деректемесі толтырылуы тиіс
26
өзгертілген мәліметтер үшін "Мекенжай" (ccdo:‌Address‌Details) деректемесі үшін "Елдің коды" (csdo:‌Country‌Code), "Мекенжай мәтін нысанында" (csdo:‌Address‌Text) деректемелерінің кемінде 1-уі толтырылуы тиіс
27
егер өзгертілген мәліметтер үшін "Байланыс деректемесі" (ccdo:‌Communication‌Details) деректемесі толтырылған болса, онда "Байланыс деректемесі" (ccdo:‌Communication‌Details) деректемесі құрамында "Байланыс түрінің коды" (csdo:‌Communication‌Channel‌Code), "Байланыс арнасының сәйкестендіргіші" (csdo:‌Communication‌Channel‌Id) деректемелері толтырылуы тиіс
28
егер "Байланыс түрінің коды" (csdo:‌Communication‌Channel‌Code) деректемесі толтырылған жағдайда мына мәндердің бірін қамтуы тиіс:
AO – Дүниежүзілік желі ресурсының бірыңғай нұсқағышы (URL);
EM – электрондық пошта;
FX – телефакс;
TE – телефон;
TL – телекс, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының

25. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Реестр таможенных представителей" (R.CA.CC.05.001), передаваемых в сообщении "Сведения для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.003), приведены в таблице 14.
Таблица 14
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Реестр таможенных представителей" (R.CA.CC.05.001), передаваемых в сообщении "Сведения для внесения изменений в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.003)
Код требования
Формулировка требования
1
в электронном сообщении должны присутствовать 2 реквизита "Таможенный представитель" (cacdo:RegisterCustomsBrokerDetails), содержащие соответственно изменяемые и измененные сведения
2
изменяемые сведения должны содержать информацию обо всех обособленных подразделениях (филиалах), через которые организация осуществляет деятельность в качестве таможенного представителя
3
для изменяемых и измененных сведений значения реквизитов
"Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode),
"Регистрационный номер лица при включении
в реестр" (casdo:‌Registration‌Number‌Id), а также "Дата" (csdo:‌Event‌Date) должны совпадать
4
для изменяемых сведений в общем реестре таможенных представителей должна присутствовать запись, совпадающая по значению с реквизитами "Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode), "Регистрационный номер лица при включении в реестр" (casdo:‌Registration‌Number‌Id),
"Дата начала срока осуществления деятельности" (casdo:StartActivityDate) и "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime)
5
для изменяемых сведений реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) должен быть заполнен
6
для изменяемых сведений значение реквизита "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) должно быть больше или равно значению реквизита "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) изменяемых сведений
7
для изменяемых сведений дата, указанная в реквизите "Дата окончания срока осуществления деятельности" (casdo:EndActivityDate)
(если реквизит заполнен), должна быть больше или равна дате, указанной в реквизите "Дата начала срока осуществления деятельности" (casdo:StartActivityDate) изменяемых сведений
8
для изменяемых сведений прикладные данные должны соответствовать сведениям, хранящимся в общем реестре таможенных представителей
9
для измененных сведений реквизит "Дата начала осуществления деятельности" (casdo:StartActivityDate) должен быть заполнен
10
для измененных сведений значение реквизита "Дата начала срока осуществления деятельности" (casdo:StartActivityDate) должно быть больше значения реквизита "Дата окончания срока осуществления деятельности" (casdo:EndActivityDate) изменяемых сведений
(если реквизит "Дата окончания срока осуществления деятельности" (casdo:EndActivityDate) изменяемых сведений заполнен)
11
для измененных сведений реквизит "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) должен быть заполнен
12
для измененных сведений значение реквизита "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) должно быть больше значения реквизита "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) изменяемых сведений
13
в измененных сведениях об обособленном подразделении (филиале) организации реквизит "Признак филиала организации" (casdo:BranchFlagCode), содержащийся в реквизите "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerBranchDetails), должен иметь значение "1"
14
для измененных сведений значение реквизита "Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode) должно содержать значение кода государства-члена, представляющего сведения
15
для измененных сведений реквизит "Признак перерегистрации" (casdo:ReregistrationCode) не заполняется
16
для измененных сведений реквизит "Идентификатор налогоплательщика" (csdo:TaxpayerId), содержащийся в реквизите "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerParentDetails), должен быть заполнен
и содержать следующие сведения:
для Республики Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН);
для Республики Беларусь – учетный номер плательщика (УНП);
для Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН);
для Кыргызской Республики – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) или персональный идентификационный номер (ПИН);
для Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН)
17
если в составе измененных сведений реквизит "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerBranchDetails)" заполнен, то для измененных сведений реквизит "Идентификатор налогоплательщика" (csdo:TaxpayerId), содержащийся в реквизите "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerBranchDetails), должен быть заполнен
и содержать следующие сведения:
для Республики Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН);
для Республики Беларусь – учетный номер плательщика (УНП);
для Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН);
для Кыргызской Республики – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) или персональный идентификационный номер (ПИН);
для Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН)
18
в измененных сведениях о головном подразделении организации, реквизит "Признак филиала организации" (casdo:BranchFlagCode) должен иметь значение "0"
19
в измененных сведениях, для сведений об обособленном подразделении (филиале) организации, указанных в реквизите "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerBranchDetails), реквизит "Признак филиала организации" (casdo:BranchFlagCode) должен иметь значение "1"
20
для всех экземпляров реквизитов, имеющих тип данных
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006) и которые должны быть заполнены, значение реквизита должно соответствовать шаблону:
YYYY-MM-DDThh:mm:ss.ccc±hh:mm, где ccc – символы, обозначающие значение миллисекунд (могут отсутствовать)
21
для всех экземпляров реквизитов, имеющих тип данных bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005) и которые должны быть заполнены, значение реквизита должно соответствовать шаблону: YYYY-MM-DD
22
для измененных сведений реквизит "Код типа регистрационного документа о включении юридического лица в реестр"
(casdo:‌Register‌Document‌Code) не заполняется
23
для измененных сведений реквизиты:
"Краткое наименование организации" (csdo:‌Organization‌Brief‌Name),
"Наименование организационно-правовой формы"
(csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name),
"Идентификатор организации" (csdo:‌Organization‌Id),
"Код организации" (csdo:‌Organization‌Code),
"Код языка" (csdo:‌Language‌Code) в составе реквизита "Реквизиты организации" (ccdo:Organization‌Details) в составе реквизита "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Parent‌Details) не должны быть заполнены
25
для измененных сведений реквизит "Наименование организации"
(csdo:‌Organization‌Name) в составе реквизита "Реквизиты организации" (ccdo:Organization‌Details) в составе реквизита "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Parent‌Details) должен быть заполнен
26
для измененных сведений для реквизита "Адрес" (ccdo:‌Address‌Details) должно быть заполнено не менее 1 из реквизитов "Код страны
(csdo:‌Country‌Code)", "Адрес в текстовой форме" (csdo:‌Address‌Text)
27
если для измененных сведений реквизит "Контактный реквизит"
(ccdo:‌Communication‌Details) заполнен, то реквизиты
"Код вида связи" (csdo:‌Communication‌Channel‌Code),
"Идентификатор канала связи" (csdo:‌Communication‌Channel‌Id)
в составе реквизита "Контактный реквизит" (ccdo:‌Communication‌Details) должны быть заполнены
28
для измененных сведений реквизит "Код вида связи"
(csdo:‌Communication‌Channel‌Code) в случае его заполнения должен содержать одно из следующих значений:
AO – единый указатель ресурса Всемирной паутины (URL);
EM – электронная почта;
FX – телефакс;
TE – телефон;

2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 192 шешімімен бекітілген Байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесіне сәйкес
29
егер өзгертілген мәліметтер үшін "Пошталық мекенжайы" (cacdo:‌Postal‌Address‌Details) деректемесі толтырылған болса, онда "Пошталық мекенжайы" (cacdo:‌Postal‌Address‌Details) деректемесі үшін "Елдің коды" (csdo:‌Country‌Code), "Мекенжай мәтін нысанында" (csdo:‌Address‌Text) деректемелерінің кемінде 1-уі толтырылуы тиіс
30
егер өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) деректемесі толтырылған болса, онда "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) деректемесі құрамындағы "Ұйымның деректемелері" (ccdo:Organization‌Details) деректемесі құрамында:
"Ұйымның қысқаша атауы" (csdo:‌Organization‌Brief‌Name), "Ұйымдық-құқықтық нысанның атауы" (csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name), "Ұйымның сәйкестендіргіші" (csdo:‌Organization‌Id), "Ұйымның коды" (csdo:‌Organization‌Code)
"Тілдің коды" (csdo:‌Language‌Code) деректемелері толтырылмауы тиіс
31
егер өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) деректемесі толтырылған болса, онда "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) деректемесі құрамындағы "Ұйымның деректемелері" (ccdo:Organization‌Details) деректемесі құрамында "Ұйымның атауы" (csdo:‌Organization‌Name) деректемесі толтырылуы тиіс
32
если реквизит "Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode), содержит значение "RU", то өзгертілген мәліметтер үшін реквизит "Есепке қою себебінің коды" (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code), содержащийся в реквизите
"Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:BrokerParentDetails), должен быть заполнен, иначе реквизит "Есепке қою себебінің коды" (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code), содержащийся в реквизите "Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:BrokerParentDetails), не должен быть заполнен
33
егер "Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode) деректемесі "RU" мәнін қамтитын және өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) деректемесі толтырылған болса, онда өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) деректемесінде қамтылған "Есепке қою себебінің коды" (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code) деректемесі толтырылуы тиіс, әйтпесе "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) деректемесінде қамтылған "Есепке қою себебінің коды" (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code) деректемесі толтырылмауы тиіс

TL – телекс, в соответствии с Перечнем видов средств (каналов) связи, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 декабря 2022 г. № 192
29
если для измененных сведений реквизит "Почтовый адрес"
(cacdo:‌Postal‌Address‌Details) заполнен, то для реквизита "Почтовый адрес" (cacdo:‌Postal‌Address‌Details) должно быть заполнено не менее 1
из реквизитов "Код страны" (csdo:‌Country‌Code), "Адрес в текстовой форме" (csdo:‌Address‌Text)
30
если для измененных сведений реквизит "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) заполнен,
то реквизиты:
"Краткое наименование организации" (csdo:‌Organization‌Brief‌Name),
"Наименование организационно-правовой формы"
(csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name),
"Идентификатор организации" (csdo:‌Organization‌Id),
"Код организации" (csdo:‌Organization‌Code)
"Код языка" (csdo:‌Language‌Code) в составе реквизита "Реквизиты организации" (ccdo:Organization‌Details) в составе реквизита "Структурное подразделение таможенного представителя"
(cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) не должны быть заполнены
31
если для измененных сведений реквизит "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) заполнен,
то реквизит "Наименование организации" (csdo:‌Organization‌Name)
в составе реквизита "Реквизиты организации" (ccdo:Organization‌Details) в составе реквизита "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) должен быть заполнен
32
если реквизит "Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode), содержит значение "RU", то для измененных сведений реквизит "Код причины постановки на учет"
(csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code), содержащийся в реквизите
"Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerParentDetails), должен быть заполнен, иначе реквизит
"Код причины постановки на учет" (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code), содержащийся в реквизите "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerParentDetails), не должен быть заполнен
33
если реквизит "Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode), содержит значение "RU" и для измененных сведений реквизит "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) заполнен, то для измененных сведений реквизит "Код причины постановки на учет"
(csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code), содержащийся в реквизите "Структурное подразделение таможенного представителя"
(cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) должен быть заполнен, иначе реквизит "Код причины постановки на учет" (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code), содержащийся в реквизите "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details) не должен быть заполнен

26. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен алып тастау үшін мәліметтер" (P.CC.05.MSG.004) хабарында берілетін "Кеден өкілдерінің тізілімі" (R.CA.CC.05.001) электрондық құжаттары (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 15-кестеде келтірілген.
15-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен алып тастау үшін мәліметтер" (P.CC.05.MSG.004) хабарында берілетін "Кеден өкілдерінің тізілімі" (R.CA.CC.05.001) электрондық құжаттары (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
электрондық хабарда "Кеден өкілі" (cacdo:RegisterCustomsBrokerDetails) деректемесінің 1 данасы ғана берілуі тиіс
2
ұйымның оқшауланған бөлімшелері (филиалдары) бар болған кезде олар туралы мәліметтер кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізілетін барлық оқшауланған бөлімшелер (филиалдар) туралы мәліметтер ұсынылуы тиіс
3
"Қызметті жүзеге асыру мерзімі аяқталған күн" (casdo:EndActivityDate) деректемесі толтырылуы тиіс
4
"Қызметті жүзеге асыру мерзімі аяқталған күн" (casdo:EndActivityDate) деректемесінде көрсетілген күн "Қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн" (casdo:StartActivityDate) деректемесінде көрсетілген күннен артық немесе оған тең болуы тиіс
5
"Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылуы тиіс
6
"Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесінің мәні "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесінің мәнінен артық немесе оған тең болуы тиіс
7
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде мәні бойынша "Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode), "Тізілімге енгізу кезіндегі тұлғаның тіркеу нөмірі" (casdo:‌Registration‌Number‌Id),
"Қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн" (casdo:StartActivityDate) және "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемелеріне сәйкес келетін жазба болуы тиіс
8
ұсынылған қолданбалы деректер, оқшауланған бөлімшелер (филиалдар) туралы мәліметтерді қоса алғанда, "Соңғы күні мен уақыты" деректемесін (csdo:EndDateTime) және "Қызметті жүзеге асыру мерзімі аяқталған күн" (casdo:EndActivityDate) деректемесін қоспағанда, кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде сақталатын мәліметтерге сәйкес келуі тиіс

26. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Реестр таможенных представителей" (R.CA.CC.05.001), передаваемых в сообщении "Сведения для исключения из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.004), приведены в таблице 15.
Таблица 15
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Реестр таможенных представителей" (R.CA.CC.05.001), передаваемых в сообщении "Сведения для исключения из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.004)
Код требования
Формулировка требования
1
в электронном сообщении должен передаваться лишь 1 экземпляр реквизита "Таможенный представитель" (cacdo:RegisterCustomsBrokerDetails)
2
при наличии у организации обособленных подразделений (филиалов), должны быть представлены сведения обо всех обособленных подразделениях (филиалах), сведения о которых включены в общий реестр таможенных представителей
3
реквизит "Дата окончания срока осуществления деятельности" (casdo:EndActivityDate) должен быть заполнен
4
дата, указанная в реквизите "Дата окончания срока осуществления деятельности" (casdo:EndActivityDate), должна быть больше или равна дате, указанной в реквизите "Дата начала срока осуществления деятельности" (casdo:StartActivityDate)
5
реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) должен быть заполнен
6
значение реквизита "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) должно быть больше или равно значению реквизита "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime)
7
в общем реестре таможенных представителей должна присутствовать запись, совпадающая по значению с реквизитами "Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode), "Регистрационный номер лица при включении в реестр"
(casdo:‌Registration‌Number‌Id),
"Дата начала срока осуществления деятельности" (casdo:StartActivityDate) и "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime)
8
представленные прикладные данные, включая сведения об обособленных подразделениях (филиалах) организации, должны соответствовать сведениям, хранящимся в общем реестре таможенных представителей,
за исключением реквизита "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) и реквизита "Дата окончания срока осуществления деятельности" (casdo:EndActivityDate)

27. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.CC.05.MSG.005) хабарында берілетін "Жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі" (R.007) электрондық құжаттары (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 16-кестеде келтірілген.
16-кесте
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жай-күйі туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.CC.05.MSG.005) хабарында берілетін "Жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі" (R.007) электрондық құжаттары (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
"Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылмайды
28. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгерістері туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.CC.05.MSG.007) хабарында берілетін "Жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі" (R.007) электрондық құжаттары (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 17-кестеде келтірілген.
17-кесте

27. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос информации о состоянии общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.005), приведены в таблице 16.
Таблица 16
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос информации о состоянии общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.005)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime)
не заполняется
28. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос информации об изменениях общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.007), приведены в таблице 17.
Таблица 17

"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгерістері туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.CC.05.MSG.007) хабарында берілетін "Жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі" (R.007) электрондық құжаттары (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
"Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі кейін кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзгертілген мәліметтері берілуі тиіс мүше мемлекеттің уәкілетті органында кеден өкілдерінің жалпы тізілімнің мәліметтерін өзектендіру күні мен уақытын қамтуы тиіс
2
"Елдің коды" (csdo:‌Unified‌Country‌Code) деректемесі таңдап алынған мүше мемлекеттер бойынша мәліметтер ұсыну қажеттілігі туындаған жағдайда толтырылады
3
егер "Елдің коды" (csdo:‌Unified‌Country‌Code) деректемесі толтырылған болса, "Елдің коды" (csdo:‌Unified‌Country‌Code) деректемесінің "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (codeListId атрибуты) атрибуты "2021" мәнін қамтуы тиіс
29. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу" (P.CC.05.MSG.010) хабарында берілетін "Жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі" (R.007) электрондық құжаты (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 18-кестеде келтірілген.
18-кесте

Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос информации об изменениях общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.007)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) должен содержать дату и время актуализации сведений общего реестра таможенных представителей в уполномоченном органе государства-члена, позже которых должны представляться измененные сведения общего реестра таможенных представителей
2
реквизит "Код страны" (csdo:‌Unified‌Country‌Code) заполняется в случае необходимости представления сведений по выбранным
государствам-членам
3
если реквизит "Код страны" (csdo:‌Unified‌Country‌Code) заполнен, атрибут "идентификатор справочника (классификатора)"
(атрибут code‌List‌Id) реквизита "Код страны" (csdo:‌Unified‌Country‌Code) должен содержать значение "2021"
29. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.010), приведены в таблице 18.
Таблица 18

"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен мәліметтерге сұрау салу" (P.CC.05.MSG.010) хабарында берілетін "Жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі" (R.007) электрондық құжаты (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
егер кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде қамтылған мәліметтерді толық көлемде ұсыну талап етілсе, "Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылмайды. Белгілі бір күнге кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің өзекті мәліметтерін ұсыну қажеттілігі кезінде "Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі күн мен уақытты қамтуы тиіс
2
"Елдің коды" (csdo:‌Unified‌Country‌Code) деректемесі таңдап алынған мүше мемлекеттер бойынша мәліметтер ұсыну қажеттілігі туындаған жағдайда толтырылады
3
егер "Елдің коды" (csdo:‌Unified‌Country‌Code) деректемесі толтырылған болса, "Елдің коды" (csdo:‌Unified‌Country‌Code) деректемесінің "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (codeListId атрибуты) атрибуты "2021" мәнін қамтуы тиіс
30. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтер" (P.CC.05.MSG.012) хабарында берілетін "Кеден өкілдерінің тізілімі" (R.CA.CC.05.001) электрондық құжаты (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 19-кестеде келтірілген.
19-кесте

Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос сведений из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.010)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime)
не заполняется, если требуется представление сведений, содержащихся
в общем реестре таможенных представителей в полном объеме. Реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) должен содержать дату и время при необходимости представления актуальных сведений общего реестра таможенных представителей на определенную дату
2
реквизит "Код страны" (csdo:‌Unified‌Country‌Code) заполняется при необходимости представления сведений по выбранным
государствам-членам
3
если реквизит "Код страны" (csdo:‌Unified‌Country‌Code) заполнен, атрибут "идентификатор справочника (классификатора)"
(атрибут code‌List‌Id) реквизита "Код страны" (csdo:‌Unified‌Country‌Code) должен содержать значение "2021"
30. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Реестр таможенных представителей" (R.CA.CC.05.001), передаваемых в сообщении "Сведения об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.012), приведены в таблице 19.
Таблица 19

"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешімнің күшін жою туралы мәліметтер" (P.CC.05.MSG.012) хабарында берілетін "Кеден өкілдерінің тізілімі" (R.CA.CC.05.001) электрондық құжаты (мәліметтері) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
электрондық хабарда "Кеден өкілі" (cacdo:RegisterCustomsBrokerDetails) деректемесінің 1 данасы берілуі тиіс
2
оқшауланған бөлімшелер (филиалдар) бар болған кезде ұйым кеден өкілі ретінде қызметін жүзеге асыратын барлық оқшауланған бөлімшелер (филиалдар) туралы мәліметтер ұсынылуы тиіс
3
кеден өкілдерінің жалпы тізілімінде мәні бойынша "Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode), "Тізілімге енгізу кезіндегі тұлғаның тіркеу нөмірі" (casdo:‌Registration‌Number‌Id), "Күні" (csdo:‌Event‌Date) деректемелеріне сәйкес келетін бұрын алып тасталған жазба болуы тиіс. Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміндегі осындай жазбаның "Қызметті жүзеге асыру мерзімі аяқталған күн" (casdo:EndActivityDate) және "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемелері толтырылуы тиіс, ал мәні бойынша "Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode), "Тізілімге енгізу кезіндегі тұлғаның тіркеу нөмірі" (casdo:‌Registration‌Number‌Id), "Күні" (csdo:‌Event‌Date) деректемелерінің мәніне сай келетін кеден өкілдерінің жалпы тізілімінің жазбаларын (бұдан әрі – бұрын алып тасталған жазба) жинау шеңберінде "Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:‌Update‌Date‌Time) деректемесінің мәні барынша жоғары болуы тиіс.
4
"Қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн" (casdo:StartActivityDate) деректемесі толтырылуы тиіс
5
"Қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн" (casdo:StartActivityDate) деректемесінің мәні бұрын алып тасталған жазбаның "Қызметті жүзеге асыру мерзімі аяқталған күн" (casdo:EndActivityDate) деректемесі мәнінен артық болуы тиіс
6
"Қызметті жүзеге асыру мерзімі аяқталған күн" (casdo:EndActivityDate) деректемесінде көрсетілген күн (егер деректеме толтырылған болса) "Қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн" (casdo:StartActivityDate) деректемесінде көрсетілген күннен артын немесе оған тең болуы тиіс
7
"Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесі толтырылуы тиіс
8
"Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесінің мәні бұрын алып тасталған жазбаның "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі мәнінен артық болуы тиіс
9
"Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылмайды
10
"Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:BrokerParentDetails) деректемесінде қамтылған "Салық төлеушіні сәйкестендіргіш" (csdo:TaxpayerId) деректемесі толтырылуы және мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
Армения Республикасы үшін – салық төлеушінің есепке алу нөмірі (СТЕН);
Беларусь Республикасы үшін – төлеушінің есепке алу нөмірі (ТЕН);
Қазақстан Республикасы үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН);
Қырғыз Республикасы үшін – салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (СТССН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
Ресей Федерациясы үшін – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (СТСН)
11
егер "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:BrokerBranchDetails) деректемесі толтырылған болса, онда "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:BrokerBranchDetails) деректемесінде қамтылған "Салық төлеушіні сәйкестендіргіш" (csdo:TaxpayerId) деректемесі толтырылуы және мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
Армения Республикасы үшін – салық төлеушінің есепке алу нөмірі (СТЕН);
Беларусь Республикасы үшін – төлеушінің есепке алу нөмірі (ТЕН);
Қазақстан Республикасы үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН);
Қырғыз Республикасы үшін – салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (СТССН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
Ресей Федерациясы үшін – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (СТСН)
12
"Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:BrokerParentDetails) деректемесінде көрсетілген ұйымның негізгі бөлімшесі туралы мәліметтер үшін "Ұйым филиалының белгісі" (casdo:BranchFlagCode) деректемесі "0" мәнін иеленуі тиіс
13
"Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі" (cacdo:BrokerBranchDetails) деректемесінде көрсетілген ұйымның оқшауланған бөлімшесі (филиалы) туралы мәліметтер үшін "Ұйым филиалының белгісі" (casdo:BranchFlagCode) деректемесі "1" мәнін иеленуі тиіс
14
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006) деректер типі бар және толтырылуы тиіс деректемелердің барлық даналары үшін деректеменің мәні шаблонға сәйкес келуі тиіс: YYYY-MM-DDThh:mm:ss.ccc±hh:mm, мұндағы ccc –миллисекунд мәнін білдіретін символдар (болмауы мүмкін)
15
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005) деректер типі бар және толтырылуы тиіс деректемелердің барлық даналары үшін деректеменің мәні шаблонға сәйкес келуі тиіс: YYYY-MM-DD
16
"Заңды тұлғаны тізілімге енгізу туралы тіркеу құжаты типінің коды" (casdo:‌Register‌Document‌Code) деректемесі толтырылмайды
17
"Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Parent‌Details) деректемесі құрамындағы "Ұйымның деректемелері" (ccdo:Organization‌Details) деректемесі құрамында:
"Ұйымның қысқаша атауы" (csdo:‌Organization‌Brief‌Name),
"Ұйымдық-құқықтық нысанның атауы" (csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name),
"Ұйымның сәйкестендіргіші" (csdo:‌Organization‌Id),
"Ұйымның коды" (csdo:‌Organization‌Code),
"Тілдің коды" (csdo:‌Language‌Code) деректемелері толтырылмауы тиіс
18
"Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:‌Broker‌Parent‌Details) деректемесі құрамындағы "Ұйымның деректемелері" (ccdo:Organization‌Details) деректемесі құрамында "Ұйымның атауы" (csdo:‌Organization‌Name) деерктемесі толтырылуы тиіс
19
"Мекенжай" (ccdo:‌Address‌Details) деректемесі үшін "Елдің коды" (csdo:‌Country‌Code), "Мекенжай мәтін нысанында" (csdo:‌Address‌Text) деректемелерінің кемінде 1-уі толтырылуы тиіс
20
егер "Байланыс деректемесі" (ccdo:‌Communication‌Details) деректемесі толтырылған болса, онда "Байланыс деректемесі" (ccdo:‌Communication‌Details) деректемесі құрамында "Байланыс түрінің коды" (csdo:‌Communication‌Channel‌Code), "Байланыс арнасының сәйкестендіргіші" (csdo:‌Communication‌Channel‌Id) деректемелері толтырылуы тиіс
21
егер "Байланыс түрінің коды" (csdo:‌Communication‌Channel‌Code) деректемесі толтырылған жағдайда мына мәндердің бірін қамтуы тиіс:
AO – Дүниежүзілік желі ресурсының бірыңғай нұсқағышы (URL);
EM – электрондық пошта;
FX – телефакс;
TE – телефон;
TL – телекс, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының

Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Реестр таможенных представителей" (R.CA.CC.05.001), передаваемых в сообщении "Сведения об отмене решения об исключении юридического лица из общего реестра таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.012)
Код требования
Формулировка требования
1
в электронном сообщении должен передаваться 1 экземпляр реквизита "Таможенный представитель" (cacdo:RegisterCustomsBrokerDetails)
2
при наличии обособленных подразделений (филиалов) должны быть представлены сведения обо всех обособленных подразделениях (филиалах), через которые организация осуществляет деятельность
в качестве таможенного представителя
3
в общем реестре таможенных представителей должна присутствовать ранее исключенная запись, совпадающая по значению с реквизитами "Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode), "Регистрационный номер лица при включении в реестр" (casdo:‌Registration‌Number‌Id), "Дата"
(csdo:‌Event‌Date). Реквизиты "Дата окончания срока осуществления деятельности" (casdo:EndActivityDate) и "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) у такой записи в общем реестре таможенных представителей должны быть заполнены, а значение реквизита "Дата
и время обновления" (csdo:‌Update‌Date‌Time) должно быть максимальным в рамках набора записей общего реестра таможенных представителей, совпадающих по значению реквизитов "Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode), "Регистрационный номер лица при включении в реестр" (casdo:‌Registration‌Number‌Id), "Дата"
(csdo:‌Event‌Date) (далее – ранее исключенная запись)
4
реквизит "Дата начала срока осуществления деятельности" (casdo:StartActivityDate) должен быть заполнен
5
значение реквизита "Дата начала срока осуществления деятельности" (casdo:StartActivityDate) должно быть больше значения реквизита "Дата окончания срока осуществления деятельности" (casdo:EndActivityDate) ранее исключенной записи
6
дата, указанная в реквизите "Дата окончания срока осуществления деятельности" (casdo:EndActivityDate) (если реквизит заполнен), должна быть больше или равна дате, указанной в реквизите "Дата начала срока осуществления деятельности" (casdo:StartActivityDate)
7
реквизит "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) должен быть заполнен
8
значение реквизита "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) должно быть больше значения реквизита "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) ранее исключенной записи
9
реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) не заполняется
10
реквизит "Идентификатор налогоплательщика" (csdo:TaxpayerId), содержащийся в реквизите "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerParentDetails), должен быть заполнен
и содержать следующие сведения:
для Республики Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН);
для Республики Беларусь – учетный номер плательщика (УНП);
для Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН);
для Кыргызской Республики – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) или персональный идентификационный номер (ПИН);
для Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН)
11
если реквизит "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerBranchDetails) заполнен, то реквизит "Идентификатор налогоплательщика" (csdo:TaxpayerId), содержащийся в реквизите "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerBranchDetails), должен быть заполнен
и содержать следующие сведения:
для Республики Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН);
для Республики Беларусь – учетный номер плательщика (УНП);
для Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН);
для Кыргызской Республики – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) или персональный идентификационный номер (ПИН);
для Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН)
12
для сведений о головном подразделении организации, указанных
в реквизите "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerParentDetails), реквизит "Признак филиала организации" (casdo:BranchFlagCode) должен иметь значение "0"
13
для сведений об обособленном подразделении (филиале) организации, указанных в реквизите "Структурное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerBranchDetails), реквизит "Признак филиала организации" (casdo:BranchFlagCode) должен иметь значение "1"
14
для всех экземпляров реквизитов, имеющих тип данных
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006) и которые должны быть заполнены, значение реквизита должно соответствовать шаблону:
YYYY-MM-DDThh:mm:ss.ccc±hh:mm, где ccc – символы, обозначающие значение миллисекунд (могут отсутствовать)
15
для всех экземпляров реквизитов, имеющих тип данных bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005) и которые должны быть заполнены, значение реквизита должно соответствовать шаблону: YYYY-MM-DD
16
реквизит "Код типа регистрационного документа о включении юридического лица в реестр" (casdo:‌Register‌Document‌Code)
не заполняется
17
реквизиты:
"Краткое наименование организации" (csdo:‌Organization‌Brief‌Name),
"Наименование организационно-правовой формы"
(csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name),
"Идентификатор организации" (csdo:‌Organization‌Id),
"Код организации" (csdo:‌Organization‌Code),
"Код языка" (csdo:‌Language‌Code) в составе реквизита "Реквизиты организации" (ccdo:Organization‌Details) в составе реквизита "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Parent‌Details) не должны быть заполнены
18
реквизит "Наименование организации" (csdo:‌Organization‌Name)
в составе реквизита "Реквизиты организации" (ccdo:Organization‌Details) в составе реквизита "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:‌Broker‌Parent‌Details) должен быть заполнен
19
для реквизита "Адрес" (ccdo:‌Address‌Details) должно быть заполнено
не менее 1 из реквизитов "Код страны" (csdo:‌Country‌Code), "Адрес
в текстовой форме" (csdo:‌Address‌Text)
20
если реквизит "Контактный реквизит" (ccdo:‌Communication‌Details) заполнен, то реквизиты:
"Код вида связи" (csdo:‌Communication‌Channel‌Code),
"Идентификатор канала связи" (csdo:‌Communication‌Channel‌Id) в составе реквизита "Контактный реквизит" (ccdo:‌Communication‌Details) должны быть заполнены
21
реквизит "Код вида связи" (csdo:‌Communication‌Channel‌Code) в случае его заполнения должен содержать одно из следующих значений:
AO – единый указатель ресурса Всемирной паутины (URL);
EM – электронная почта;
FX – телефакс;
TE – телефон;

2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 192 шешімімен бекітілген Байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесіне сәйкес
22
егер "Пошталық мекенжайы" (cacdo:‌Postal‌Address‌Details) деректемесі толтырылған болса, онда "Пошталық мекенжайы" (cacdo:‌Postal‌Address‌Details) деректемесі үшін "Елдің коды" (csdo:‌Country‌Code), "Мекенжай мәтін нысанында" (csdo:‌Address‌Text) деректемелерінің кемінде 1-уі толтырылуы тиіс
23
егер "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" деректемесі толтырылған болса, онда "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" деректемесі құрамындағы "Ұйымның деректемелері (ccdo:Organization‌Details)" деректемесі құрамында:
"Ұйымның қысқаша атауы (csdo: Organization Brief Name)", "Ұйымдық-құқықтық нысанның атауы (csdo: Business Entity Type Name)", "Ұйымның сәйкестендіргіші (csdo:‌Organization‌Id)", "Ұйымның коды (csdo:‌Organization‌Code)"
"Тілдің коды (csdo: Language Code)" деректемелері толтырылмауы тиіс
24
егер "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" деректемесі толтырылған болса, онда "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" деректемесі құрамындағы "Ұйымның деректемелері (ccdo:Organization‌Details)" деректемесі құрамында "Ұйымның атауы (csdo:‌Organization‌Name)" деректемесі толтырылуы тиіс
25
егер "Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode) деректемесі "RU" мәнін қамтитын болса, онда "Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:BrokerParentDetails) деректемесінде қамтылған "Есепке қою себебінің коды (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code)" деректемесі толтырылуы тиіс, әйтпесе "Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі" (cacdo:BrokerParentDetails) деректемесінде қамтылған "Есепке қою себебінің коды (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code)" деректемесі толтырылмауы тиіс
26
егер "Ақпаратты ұсынған елдің коды" (casdo:RegisterCountryCode) деректемесі "RU" мәнін қамтитын және "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" деректемесі толтырылған болса, онда "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" деректемесінде қамтылған "Есепке қою себебінің коды (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code)" деректемесі толтырылуы тиіс, әйтпесе "Кеден өкілінің құрылымдық бөлімшесі (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" деректемесінде қамтылған "Есепке қою себебінің коды (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code)" деректемесі толтырылмауы тиіс
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 18 ақпандағы
№ 16 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы
I. Жалпы ережелер

TL – телекс, в соответствии с Перечнем видов средств (каналов) связи, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 декабря 2022 г. № 192
22
если реквизит "Почтовый адрес" (cacdo:‌Postal‌Address‌Details) заполнен, то для реквизита "Почтовый адрес" (cacdo:‌Postal‌Address‌Details) должно быть заполнено не менее 1 из реквизитов "Код страны"
(csdo:‌Country‌Code), "Адрес в текстовой форме" (csdo:‌Address‌Text)
23
если реквизит "Структурное подразделение таможенного представителя (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" заполнен, то реквизиты:
"Краткое наименование организации (csdo:‌Organization‌Brief‌Name)",
"Наименование организационно-правовой формы
(csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name)",
"Идентификатор организации (csdo:‌Organization‌Id)",
"Код организации (csdo:‌Organization‌Code)"
"Код языка (csdo:‌Language‌Code)" в составе реквизита "Реквизиты организации (ccdo:Organization‌Details)" в составе реквизита "Структурное подразделение таможенного представителя
(cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" не должны быть заполнены
24
если реквизит "Структурное подразделение таможенного представителя (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" заполнен, то реквизит "Наименование организации (csdo:‌Organization‌Name)" в составе реквизита "Реквизиты организации (ccdo:Organization‌Details)" в составе реквизита "Структурное подразделение таможенного представителя
(cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" должен быть заполнен
25
если реквизит "Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode), содержит значение "RU", то реквизит "Код причины постановки на учет (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code)", содержащийся в реквизите "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerParentDetails), должен быть заполнен, иначе реквизит "Код причины постановки на учет
(csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code)", содержащийся в реквизите "Головное подразделение таможенного представителя" (cacdo:BrokerParentDetails) не должен быть заполнен
26
если реквизит "Код страны, предоставившей информацию" (casdo:RegisterCountryCode), содержит значение "RU" и реквизит "Структурное подразделение таможенного представителя
(cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" заполнен, то реквизит "Код причины постановки на учет (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code)", содержащийся
в реквизите "Структурное подразделение таможенного представителя (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" должен быть заполнен, иначе реквизит "Код причины постановки на учет (csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code)", содержащийся в реквизите "Структурное подразделение таможенного представителя (cacdo:‌Broker‌Branch‌Details)" не должен быть заполнен
УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 18 февраля 2025 г. № 16
Описание
форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей"
I. Общие положения

1. Осы Сипаттама Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығын құрайтын мынадай халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың жалпы тізілімдерін қалыптастыру және жүргізу тәртібі туралы" 2024 жылғы 23 сәуірдегі № 41 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесі (бұдан әрі – жалпы процесс) шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарына қойылатын талаптарды айқындайды.
3. Осы Сипаттама жалпы процесс рәсімдерін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – интеграцяланған жүйе) құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданылады.
4. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы қарапайым (атомарлық) деректемелерге дейінгі иерархия деңгейлері ескеріле отырып, толық деректемелік құрамды көрсетумен кесте нысанында беріледі.

1. Настоящее Описание разработано в соответствии со следующими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Таможенный кодекс Евразийского экономического союза;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 апреля 2024 г. № 41 "О порядках формирования и ведения общих реестров лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела".
II. Область применения
2. Настоящее Описание определяет требования к форматам и структурам электронных документов и сведений, используемых при информационном взаимодействии в рамках общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей" (далее – общий процесс).
3. Настоящее Описание применяется при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем при реализации процедур общего процесса средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее – интегрированная система).
4. Описание форматов и структур электронных документов и сведений приводится в табличной форме с указанием полного реквизитного состава с учетом уровней иерархии вплоть до простых (атомарных) реквизитов.

5. Кестеде электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелері (бұдан әрі – деректемелер) мен деректер моделі элементтерінің бірмәнді сәйкес келуі сипатталады.
6. Кестеде мынадай өрістер (графалар) қалыптастырылады:
"иерархиялық нөмір" – деректеменің реттік нөмірі;
"деректеменің аты" – деректеменің орныққан немесе ресми сөздік белгілемесі;
"деректеменің сипаттамасы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"сәйкестендіргіш" – деректер моделіндегі деректер элементінің деректемеге сәйкес келетін сәйкестендіргіші;
"мәндер саласы" – деректеменің ықтимал мәндерінің сөздік сипаттамасы;
"көпт." – деректемелердің көптігі: деректеменің ықтимал қайталануының міндеттілігі (опциялылығы) және саны.
7. Деректемелердің көптігін көрсету үшін мынадай белгілемелер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
1..* – деректеме міндетті, ешбір шектеусіз қайталауға болады;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен (n > 1, m > n) артық емес қайталануы тиіс;
0..1 – деректеме опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционалды, ешбір шектеусіз қайталауға болады;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
III. Негізгі ұғымдар
8. Осы Сипаттаманың мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"мүше мемлекет" – Одаққа мүше болып табылатын мемлекет;
"деректеме" – белгілі бір контексте ажырамас болып саналатын электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі.

5. В таблице описывается однозначное соответствие реквизитов электронных документов (сведений) (далее – реквизиты) и элементов модели данных.
6. В таблице формируются следующие поля (графы):
"иерархический номер" – порядковый номер реквизита;
"имя реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"описание реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"идентификатор" – идентификатор элемента данных в модели данных, соответствующего реквизиту;
"область значений" – словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизитов: обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита.
7. Для указания множественности реквизитов используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
III. Основные понятия
8. Для целей настоящего Описания используются понятия, которые означают следующее:
"государство-член" – государство, являющееся членом Союза;
"реквизит" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой.

Осы Сипаттамада "базистік деректер моделі", "деректер моделі", "пәндік сала деректерінің моделі", "пәндік сала" және "электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімі" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерінде қолданылады.

Понятия "базисная модель данных", "модель данных", "модель данных предметной области", "предметная область" и "реестр структур электронных документов и сведений" используются в настоящем Описании в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.

Осы Сипаттамада пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 18 ақпандағы № 16 шешімімен бекітілген "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.

Иные понятия, используемые в настоящем Описании, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 февраля 2025 г. № 16.

Осы Сипаттаманың 4, 7, 10-кестелерінде Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті деп Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 18 ақпандағы № 16 шешімімен бекітілген "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті түсініледі.
IV. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары

В таблицах 4, 7, 10 настоящего Описания под Регламентом информационного взаимодействия понимается Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей", утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 февраля 2025 г. № 16.
IV. Структуры электронных документов и сведений

9. Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізбесі
№ р/с
Сәйкестен-діргіш
Аты
Атаулар кеңістігі
1
2
3
4
1
Базистік модельдегі электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары
1.1
R.006
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
1.2
R.007
жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
2
Пәндік саладағы электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары
2.1
R.CA.CC.05.001
кеден өкілдерінің тізілімі
urn:EEC:R:CA:CC:05:RegisterCustomsBroker:v1.3.0
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының атаулар кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары интеграцияланған жүйедегі ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдары тізіліміне (бұдан әрі – электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімі) енгізуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын осы Сипаттамаға сәйкес әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.
1. Базистік модельдегі электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары
10. "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжаты (мәліметтері) құрылымының сипаттамасы 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
"Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжаты (мәліметтері) құрылымының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Аты
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама
2
Сәйкестендіргіш
R.006
3
Нұсқа
Y.Y.Y
4
Анықтама
респонденттің сұрау салуды өңдеуінің нәтижесі туралы мәліметтер
5
Пайдалану
6
Атаулар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
7
XML-құжаттың түбірлік элементі
ProcessingResultDetails
8
XML-схема файлының аты
EEC_R_ProcessingResultDetails_vY.Y.Y.xsd
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының атаулар кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдары тізіліміне енгізуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын осы Сипаттамаға сәйкес әзірлеу кезінде пайдаланылған Одақтың базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

9. Перечень структур электронных документов и сведений приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень структур электронных документов и сведений
№ п/п
Идентификатор
Имя
Пространство имен
1
2
3
4
1
Структуры электронных документов и сведений
в базисной модели
1.1
R.006
уведомление о результате обработки
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
1.2
R.007
состояние актуализации общего ресурса
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
2
Структуры электронных документов и сведений
в предметной области
2.1
R.CA.CC.05.001
реестр таможенных представителей
urn:EEC:R:CA:CC:05:RegisterCustomsBroker:v1.3.0
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений, используемых при реализации информационного взаимодействия в интегрированной системе (далее – реестр структур электронных документов и сведений).
1. Структуры электронных документов и сведений в базисной модели
10. Описание структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006) приведено в таблице 2.
Таблица 2
Описание структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
уведомление о результате обработки
2
Идентификатор
R.006
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
сведения о результате обработки запроса респондентом
5
Использование
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
ProcessingResultDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_ProcessingResultDetails_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных Союза, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.

11. Импортталатын атаулар кеңістігі 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Импортталатын атаулар кеңістігі
№ р/с
Атаулар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Импортталатын атаулар кеңістіктеріндегі "X.X.X" символдары электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары тізіліміне енгізуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын осы Сипаттамаға сәйкес әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

11. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 3.
Таблица 3
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Символы "X.X.X" в импортируемых пространствах имен соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.

12. "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжаты (мәліметтері) құрылымының деректемелік құрамы 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
"Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжаты (мәліметтері) құрылымының деректемелік құрамы
Деректеменің аты
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіргіш
Деректеменің типі
Көпт.
1. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы
(ccdo:‌EDoc‌Header)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) технологиялық деректемелерінің жиынтығы
M.CDE.90001
ccdo:‌EDoc‌Header‌Type (M.CDT.90001)
Ендірілген элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
1.1. Жалпы процесс хабарының коды
(csdo:‌Inf‌Envelope‌Code)
жалпы процесс хабарының кодтық белгілемесі
M.SDE.90010
csdo:‌Inf‌Envelope‌Code‌Type (M.SDT.90004)
Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды
(csdo:‌EDoc‌Code)
электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) кодтық белгілемесі
M.SDE.90001
csdo:‌EDoc‌Code‌Type (M.SDT.90001)
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo:‌EDoc‌Id)
электрондық құжатты (мәліметтерді) бірмәнді сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.90007
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo:‌EDoc‌Ref‌Id)
оған жауап ретінде осы электрондық құжат (мәлімет) қалыптастырылған электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
M.SDE.90008
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты
(csdo:‌EDoc‌Date‌Time)
электрондық құжатты (мәліметтерді) жасау күні мен уақыты
M.SDE.90002
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
1
1.6. Тілдің коды
(csdo:‌Language‌Code)
тілдің кодтық белгілемесі
M.SDE.00051
csdo:‌Language‌Code‌Type (M.SDT.00051)
ISO 639-1 сәйкес тілдің екі әріпті коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2.  Күні мен уақыты
(csdo:‌Event‌Date‌Time)
мәліметтерді өңдеуді аяқтау күні мен уақыты
M.SDE.00132
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
1

12. Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006) приведен в таблице 4.
Таблица 4
Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006)
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.
1. Заголовок электронного документа (сведений)
(ccdo:‌EDoc‌Header)
совокупность технологических реквизитов электронного документа (сведений)
M.CDE.90001
ccdo:‌EDoc‌Header‌Type (M.CDT.90001)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
1.1. Код сообщения общего процесса
(csdo:‌Inf‌Envelope‌Code)
кодовое обозначение сообщения общего процесса
M.SDE.90010
csdo:‌Inf‌Envelope‌Code‌Type (M.SDT.90004)
Значение кода в соответствии
с Регламентом информационного взаимодействия.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Код электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Code)
кодовое обозначение электронного документа (сведений) в соответствии
с реестром структур электронных документов
и сведений
M.SDE.90001
csdo:‌EDoc‌Code‌Type (M.SDT.90001)
Значение кода в соответствии
с реестром структур электронных документов и сведений.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Id)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения)
M.SDE.90007
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора
в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Идентификатор исходного электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Ref‌Id)
идентификатор электронного документа (сведений), в ответ на который был сформирован данный электронный документ (сведения)
M.SDE.90008
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора
в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Дата и время электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Date‌Time)
дата и время создания электронного документа (сведений)
M.SDE.90002
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени
в соответствии
с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
1.6. Код языка
(csdo:‌Language‌Code)
кодовое обозначение языка
M.SDE.00051
csdo:‌Language‌Code‌Type (M.SDT.00051)
Двухбуквенный код языка
в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Дата и время
(csdo:‌Event‌Date‌Time)
дата и время окончания обработки сведений
M.SDE.00132
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени
в соответствии
с ГОСТ ИСО 8601–2001
1

3.  Өңдеу нәтижесінің коды
(csdo:‌Processing‌Result‌V2‌Code)
алынған электрондық құжатты (мәліметтерді) жалпы процеске қатысушының ақпараттық жүйесімен өңдеу нәтижесінің кодтық белгілемесі
M.SDE.90014
csdo:‌Processing‌Result‌Code‌V2‌Type (M.SDT.90006)
Электрондық құжаттар мен мәліметтерді өңдеу нәтижелерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні
1
4. Сипаттама
(csdo:‌Description‌Text)
мәліметтерді өңдеу нәтижесінің еркін нысандағы сипаттамасы
M.SDE.00002

3. Код результата обработки
(csdo:‌Processing‌Result‌V2‌Code)
кодовое обозначение результата обработки полученного электронного документа (сведений) информационной системой участника общего процесса
M.SDE.90014
csdo:‌Processing‌Result‌Code‌V2‌Type (M.SDT.90006)
Значение кода в соответствии
с классификатором результатов обработки электронных документов
и сведений
1
4. Описание
(csdo:‌Description‌Text)
описание результата обработки сведений в произвольной форме
M.SDE.00002

csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
0..1
13. "Жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі" (R.007) электрондық құжаты (мәліметтері) құрылымының сипаттамасы 5-кестеде келтірілген.
5-кесте
"Жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі" (R.007) электрондық құжаты (мәліметтері) құрылымының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Аты
жалпы ресурсты өзектендірудің жай-күйі
2
Сәйкестендіргіш
R.007
3
Нұсқа
Y.Y.Y
4
Анықтама
жалпы ресурсты өзектендіру үшін мәліметтер
5
Пайдалану
жалпы ресурсты жаңарту күні мен уақытын сұрату және осы сұрау салуға жауап беру үшін, сондай-ақ жалпы ресурстан өзекті немесе толық (өзгертілген, жаңартылған) мәліметтерді сұрату үшін пайдаланылады
6
Атаулар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
7
XML-құжаттың түбірлік элементі
ResourceStatusDetails
8
XML-схема файлының аты
EEC_R_ResourceStatusDetails_vY.Y.Y.xsd
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымының атаулар кеңістігіндегі "Y.Y.Y" символдары электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне енгізуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын осы Сипаттамаға сәйкес әзірлеу кезінде пайдаланылған Одақтың базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
13. Описание структуры электронного документа (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007) приведено в таблице 5.
Таблица 5
Описание структуры электронного документа (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
состояние актуализации общего ресурса
2
Идентификатор
R.007
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
сведения для актуализации общего ресурса
5
Использование
используется для запроса даты и времени обновления общего ресурса и ответа на этот запрос, а также для запроса актуальных или полных (измененных, обновленных) сведений из общего ресурса
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
ResourceStatusDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_ResourceStatusDetails_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных Союза, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.

МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
0..1
3. Елдің коды
(csdo:‌Unified‌Country‌Code)
жалпы ресурсқа (тізілімге, тізбеге, деректер қорына) мәлімет ұсынған елдің кодтық белгілемесі
M.SDE.00162
csdo:‌Unified‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00112)
Сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес елдің екі әріпті кодының мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а)  анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code‌List‌Id)
оған сәйкес код көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгілемесі
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Жолдар (#xA) және табуляция (#x9) бөлігінің символдарын қамтымайтын қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1

с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
3. Код страны
(csdo:‌Unified‌Country‌Code)
кодовое обозначение страны, представившей сведения
в общий ресурс (реестр, перечень, базу данных)
M.SDE.00162
csdo:‌Unified‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода
в соответствии с классификатором стран мира, который определен атрибутом "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
обозначение справочника (классификатора),
в соответствии с которым указан код
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1

17. Импортталатын атаулар кеңістігі 9-кестеде келтірілген.
9-кесте
Импортталатын атаулар кеңістігі
№ р/с
Атаулар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:CA:ComplexDataObjects:vZ.Z.Z
cacdo
2
urn:EEC:M:CA:SimpleDataObjects:vZ.Z.Z
casdo
3
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
4
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Импортталатын атаулар кеңістіктеріндегі "X.X.X" және "Z.Z.Z" символдары электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне енгізуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын осы Сипаттамаға сәйкес әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі және пәндік саланың деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

17. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 9.
Таблица 9
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:CA:ComplexDataObjects:vZ.Z.Z
cacdo
2
urn:EEC:M:CA:SimpleDataObjects:vZ.Z.Z
casdo
3
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
4
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Символы "X.X.X" и "Z.Z.Z" в импортируемых пространствах имен соответствуют номеру версии базисной модели данных и модели данных предметной области, использованных при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.

2.1. Ақпаратты ұсынған елдің коды
(casdo:‌Register‌Country‌Code)
ақпаратты ұсынған елдің кодтық белгілемесі
M.CA.SDE.00061
csdo:‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00001)
Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес қолданылатын әлем елдері сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
1
2.2. Тұлғаны тізілімге енгізу туралы мәліметтер
(cacdo:‌Register‌Document‌Details)
тұлғаны тізілімге енгізуді растайтын мәліметтер
M.CA.CDE.00078
cacdo:‌Register‌Document‌Details‌Type (M.CA.CDT.00072)
Ендірілген элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
2.2.1. Тізілімге енгізу кезіндегі тұлғаның тіркеу нөмірі
(casdo:‌Registration‌Number‌Id)
оған тізілімге енгізу кезінде берілген тұлғаның тіркеу нөмірі немесе тұлғаны тізілімге енгізу туралы құжаттың тіркеу нөмірі
M.CA.SDE.00062
csdo:‌Id25‌Type (M.SDT.00178)
Қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 25
1
2.2.2. Күні
(csdo:‌Event‌Date)
заңды тұлғаны тізілімге енгізу күні
M.SDE.00131
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
1
2.2.3. Заңды тұлғаны тізілімге енгізу туралы тіркеу құжаты типінің коды
(casdo:‌Register‌Document‌Code)
заңды тұлғаны тізілімге енгізуді растайтын құжат типінің кодтық белгілемесі
M.CA.SDE.00717
csdo:‌Code1‌Type (M.SDT.00169)
Жолдар (#xA) және табуляция (#x9) бөлігі символдарын қамтымайтын қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ұзындығы: 1
0..1
2.2.4. Құжатты қайта тіркеу белгісінің коды
(casdo:‌Reregistration‌Code)
құжатты қайта тіркеу белгісінің кодтық белгілемесі
M.CA.SDE.00001
casdo:‌Reregistration‌Code‌Type (M.CA.SDT.00125)
Қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{1}|\d{2}|\d{3}|[А-ЯҢ]{1}
0..1
2.3. Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлға туралы мәліметтер
(cacdo:‌Customs‌Broker‌Details)
кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлға туралы мәліметтер
M.CA.CDE.00092
cacdo:‌Customs‌Broker‌Details‌Type (M.CA.CDT.00080)
Ендірілген элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
2.3.1. Кеден өкілінің негізгі бөлімшесі
(cacdo:‌Broker‌Parent‌Details)
кеден өкілінің негізгі бөлімшесі туралы мәліметтер
M.CA.CDE.00090
cacdo:‌Register‌Organization‌Details‌Type (M.CA.CDT.00073)
Ендірілген элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
*.1. Ұйымның деректемелері
(ccdo:‌Organization‌Details)
заңды тұлғаның негізгі деректемелерінің жиынтығы
M.CDE.00015
ccdo:‌Organization‌Details‌Type (M.CDT.00015)
Ендірілген элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
*.1.1. Елдің коды
(csdo:‌Country‌Code)
заңды тұлға тіркелген елдің кодтық белгілемесі
M.SDE.00001
csdo:‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00001)

2.1. Код страны, предоставившей информацию
(casdo:‌Register‌Country‌Code)
кодовое обозначение страны, предоставившей информацию
M.CA.SDE.00061
csdo:‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00001)
Значение кода в соответствии
с классификатором стран мира, применяемым согласно Решению Комиссии Таможенного союза
от 20 сентября 2010 г. № 378.
Шаблон: [A-Z]{2}
1
2.2. Сведения о включении лица
в реестр
(cacdo:‌Register‌Document‌Details)
сведения, подтверждающие включение лица в реестр
M.CA.CDE.00078
cacdo:‌Register‌Document‌Details‌Type (M.CA.CDT.00072)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
2.2.1. Регистрационный номер лица при включении в реестр
(casdo:‌Registration‌Number‌Id)
регистрационный номер лица, присвоенный ему при включении в реестр, или регистрационный номер документа о включении лица
в реестр
M.CA.SDE.00062
csdo:‌Id25‌Type (M.SDT.00178)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 25
1
2.2.2. Дата
(csdo:‌Event‌Date)
дата включения юридического лица в реестр
M.SDE.00131
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
2.2.3. Код типа регистрационного документа
о включении юридического лица в реестр
(casdo:‌Register‌Document‌Code)
кодовое обозначение типа документа, подтверждающего включение юридического лица
в реестр
M.CA.SDE.00717
csdo:‌Code1‌Type (M.SDT.00169)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Длина: 1
0..1
2.2.4. Код признака перерегистрации документа
(casdo:‌Reregistration‌Code)
кодовое обозначение признака перерегистрации документа
M.CA.SDE.00001
casdo:‌Reregistration‌Code‌Type (M.CA.SDT.00125)
Нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{1}|\d{2}|\d{3}|[А-ЯҢ]{1}
0..1
2.3. Сведения о юридическом лице, включенном в реестр таможенных представителей
(cacdo:‌Customs‌Broker‌Details)
сведения о юридическом лице, включенном в реестр таможенных представителей
M.CA.CDE.00092
cacdo:‌Customs‌Broker‌Details‌Type (M.CA.CDT.00080)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
2.3.1. Головное подразделение таможенного представителя
(cacdo:‌Broker‌Parent‌Details)
сведения о головном подразделении таможенного представителя
M.CA.CDE.00090
cacdo:‌Register‌Organization‌Details‌Type (M.CA.CDT.00073)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
*.1. Реквизиты организации
(ccdo:‌Organization‌Details)
совокупность основных реквизитов юридического лица
M.CDE.00015
ccdo:‌Organization‌Details‌Type (M.CDT.00015)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
*.1.1. Код страны
(csdo:‌Country‌Code)
кодовое обозначение страны регистрации юридического лица
M.SDE.00001
csdo:‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00001)
Значение кода в соответствии с классификатором стран мира, применяемым согласно Решению Комиссии Таможенного союза

Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес қолданылатын әлем елдері сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
*.1.2. Ұйымның атауы
(csdo:‌Organization‌Name)
құрылтай құжатына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы
M.SDE.00022
csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Жолдар (#xA) және табуляция (#x9) бөлігі символдарын қамтымайтын қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 300
0..1
*.1.3. Ұйымның қысқаша атауы
(csdo:‌Organization‌Brief‌Name)
құрылтай құжатына сәйкес заңды тұлғаның қысқаша атауы
M.SDE.00089
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдар (#xA) және табуляция (#x9) бөлігі символдарын қамтымайтын қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.1.4. Ұйымдық-құқықтық нысанның атауы
(csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name)
шаруашылық жүргізуші субъект тіркелген ұйымдық-құқықтық нысанның атауы
M.SDE.00090
csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Жолдар (#xA) және табуляция (#x9) бөлігі символдарын қамтымайтын қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 300
0..1
*.1.5. Ұйымның сәйкестендіргіші
(csdo:‌Organization‌Id)
заңды тұлға тіркелген елдің заңды тұлғалары тізіліміндегі ұйымның бірегей сәйкестендіргіші
M.SDE.00024
csdo:‌Organization‌Id‌Type (M.SDT.00024)
Заңды тұлға тіркелген елде қабылданған қағидаларға сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
*.1.6. Ұйымның коды
(csdo:‌Organization‌Code)
заңды тұлғаның статистикалық есепке алу мақсаттарына арналған сыныптау коды
M.SDE.00032
csdo:‌Organization‌Code‌Type (M.SDT.00032)
Заңды тұлға тіркелген елде қабылданған кәсіпорындар мен ұйымдардың кодтарын қалыптастыру қағидаларына сәйкес кодтың мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
*.1.7. Тілдің коды
(csdo:‌Language‌Code)
заңды тұлғаның мәтіндік деректемелерін толтыру тілі
M.SDE.00051
csdo:‌Language‌Code‌Type (M.SDT.00051)
ISO 639-1 сәйкес тілдің екі әріпті коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
*.2. Салық төлеуші
(ccdo:‌Taxpayer‌Details)
заңды тұлғаға немесе жеке тұлғаға салық қызметі берген деректемелердің жиынтығы
M.CDE.00019
ccdo:‌Taxpayer‌Details‌Type (M.CDT.00019)
Ендірілген элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
0..1
*.2.1. Салық төлеушіні сәйкестендіргіш
(csdo:‌Taxpayer‌Id)
салық төлеуші тіркелген елдің салық төлеушілері тізіліміндегі заңды немесе жеке тұлғаны сәйкестендіргіш
M.SDE.00025
csdo:‌Taxpayer‌Id‌Type (M.SDT.00025)
Салық төлеуші тіркелген елде қабылданған қағидаларға сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
*.2.2. Есепке қою себебінің коды
(csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code)
ұйымды Ресей Федерациясында салықтық есепке қоюдың себебін сәйкестендіретін код
M.SDE.00030
csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code‌Type (M.SDT.00030)
Қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{9}
0..1
*.3. Мекенжай
(ccdo:‌Address‌Details)
тіркелген мекенжай
M.CDE.00001
ccdo:‌Address‌Details‌Type (M.CDT.00001)
Ендірілген элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1

от 20 сентября 2010 г. № 378.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
*.1.2. Наименование организации
(csdo:‌Organization‌Name)
полное наименование юридического лица согласно учредительному документу
M.SDE.00022
csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
*.1.3. Краткое наименование организации
(csdo:‌Organization‌Brief‌Name)
сокращенное наименование юридического лица согласно учредительному документу
M.SDE.00089
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.1.4. Наименование организационно-правовой формы
(csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name)
наименование организационно-правовой формы, в которой зарегистрирован хозяйствующий субъект
M.SDE.00090
csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
*.1.5. Идентификатор организации
(csdo:‌Organization‌Id)
уникальный идентификатор организации в реестре юридических лиц страны регистрации юридического лица
M.SDE.00024
csdo:‌Organization‌Id‌Type (M.SDT.00024)
Значение идентификатора
в соответствии с правилами, принятыми в стране регистрации юридического лица.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.1.6. Код организации
(csdo:‌Organization‌Code)
классификационный код юридического лица, предназначенный для целей статистического учета
M.SDE.00032
csdo:‌Organization‌Code‌Type (M.SDT.00032)
Значение кода в соответствии
с правилами формирования кодов предприятий и организаций, принятыми в стране регистрации юридического лица.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.1.7. Код языка
(csdo:‌Language‌Code)
язык заполнения текстовых реквизитов юридического лица
M.SDE.00051
csdo:‌Language‌Code‌Type (M.SDT.00051)
Двухбуквенный код языка
в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
*.2. Налогоплательщик
(ccdo:‌Taxpayer‌Details)
совокупность реквизитов, присвоенных налоговой службой юридическому или физическому лицу
M.CDE.00019
ccdo:‌Taxpayer‌Details‌Type (M.CDT.00019)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
*.2.1. Идентификатор налогоплательщика
(csdo:‌Taxpayer‌Id)
идентификатор юридического или физического лица в реестре налогоплательщиков страны регистрации налогоплательщика
M.SDE.00025
csdo:‌Taxpayer‌Id‌Type (M.SDT.00025)
Значение идентификатора
в соответствии с правилами, принятыми в стране регистрации налогоплательщика.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
*.2.2. Код причины постановки на учет
(csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code)
код, идентифицирующий причину постановки организации на налоговый учет в Российской Федерации
M.SDE.00030
csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code‌Type (M.SDT.00030)
Нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{9}
0..1
*.3. Адрес
(ccdo:‌Address‌Details)
адрес регистрации
M.CDE.00001
ccdo:‌Address‌Details‌Type (M.CDT.00001)
Определяется областями значений вложенных элементов
1

*.3.1. Елдің коды
(csdo:‌Country‌Code)
елдің кодтық белгілемесі
M.SDE.00001
csdo:‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00001)
Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес қолданылатын әлем елдері сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
*.3.2. Аумақтың коды
(csdo:‌Territory‌Code)
әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің коды
M.SDE.00031
csdo:‌Territory‌Code‌Type (M.SDT.00031)
Қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 17
0..1
*.3.3. Пошта индексі
(csdo:‌Post‌Code)
пошта байланысы кәсіпорнының пошта индексі
M.SDE.00006
csdo:‌Post‌Code‌Type (M.SDT.00006)
Қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
0..1
*.3.4. Өңір
(csdo:‌Region‌Name)
бірінші деңгейдегі әкішілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
M.SDE.00007
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдар (#xA) және табуляция (#x9) бөлігі символдарын қамтымайтын қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.3.5. Аудан
(csdo:‌District‌Name)
екінші деңгейдегі әкішілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
M.SDE.00008
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдар (#xA) және табуляция (#x9) бөлігі символдарын қамтымайтын қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.3.6. Қала
(csdo:‌City‌Name)
қаланың атауы
M.SDE.00009
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдар (#xA) және табуляция (#x9) бөлігі символдарын қамтымайтын қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.3.7. Елді мекен
(csdo:‌Settlement‌Name)
елді мекеннің атауы
M.SDE.00057
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдар (#xA) және табуляция (#x9) бөлігі символдарын қамтымайтын қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.3.8. Көше
(csdo:‌Street‌Name)
қалалық инфрақұрылымның көше-жол желісі элементінің атауы
M.SDE.00010
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдар (#xA) және табуляция (#x9) бөлігі символдарын қамтымайтын қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.3.9. Үйдің нөмірі
(csdo:‌Building‌Number‌Id)
үйдің, корпустың, құрылыстың белгіленімі
M.SDE.00011
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
0..1
*.3.10. Үй-жай нөмірі
(csdo:‌Room‌Number‌Id)
кеңсенің немесе пәтердің белгіленімі
M.SDE.00012
csdo:‌Id20‌Type (M.SDT.00092)
Қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
*.3.11. Мекенжай мәтін нысанында
(csdo:‌Address‌Text)
мәтін түрінде еркін нысанда ұсынылған мекенжай элементтерінің жиыны
M.SDE.00005
csdo:‌Text1000‌Type (M.SDT.00071)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 1000
0..1
*.4. Байланыс деректемесі
(ccdo:‌Communication‌Details)
байланыс құралдарының (арнасының) тәсілі мен сәйкестендіргіші көрсетілген байланыс деректемесі
M.CDE.00003
ccdo:‌Communication‌Details‌Type (M.CDT.00003)
Ендірілген элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
0..*

*.3.1. Код страны
(csdo:‌Country‌Code)
кодовое обозначение страны
M.SDE.00001
csdo:‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00001)
Значение кода в соответствии
с классификатором стран мира, применяемым согласно Решению Комиссии Таможенного союза
от 20 сентября 2010 г. № 378.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
*.3.2. Код территории
(csdo:‌Territory‌Code)
код единицы административно-территориального деления
M.SDE.00031
csdo:‌Territory‌Code‌Type (M.SDT.00031)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 17
0..1
*.3.3. Почтовый индекс
(csdo:‌Post‌Code)
почтовый индекс предприятия почтовой связи
M.SDE.00006
csdo:‌Post‌Code‌Type (M.SDT.00006)
Нормализованная строка символов.
Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
0..1
*.3.4. Регион
(csdo:‌Region‌Name)
наименование единицы административно-территориального деления первого уровня
M.SDE.00007
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.3.5. Район
(csdo:‌District‌Name)
наименование единицы административно-территориального деления второго уровня
M.SDE.00008
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.3.6. Город
(csdo:‌City‌Name)
наименование города
M.SDE.00009
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.3.7. Населенный пункт
(csdo:‌Settlement‌Name)
наименование населенного пункта
M.SDE.00057
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.3.8. Улица
(csdo:‌Street‌Name)
наименование элемента улично-дорожной сети городской инфраструктуры
M.SDE.00010
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.3.9. Номер дома
(csdo:‌Building‌Number‌Id)
обозначение дома, корпуса, строения
M.SDE.00011
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
*.3.10. Номер помещения
(csdo:‌Room‌Number‌Id)
обозначение офиса или квартиры
M.SDE.00012
csdo:‌Id20‌Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.3.11. Адрес в текстовой форме
(csdo:‌Address‌Text)
набор элементов адреса, представленных в свободной форме в виде текста
M.SDE.00005
csdo:‌Text1000‌Type (M.SDT.00071)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
0..1
*.4. Контактный реквизит
(ccdo:‌Communication‌Details)
контактный реквизит
с указанием способа
и идентификатора средства (канала) связи
M.CDE.00003
ccdo:‌Communication‌Details‌Type (M.CDT.00003)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*

csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
0..1
2.9. Қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн
(casdo:‌Start‌Activity‌Date)
қызметті жүзеге асыру мерзімі басталған күн
(іс-қимылдардың 1-ші күні, оның ішінде уақытша тоқтатылғаннан (тоқтатыла тұрғаннан) кейін, сондай-ақ тұлғаны тізілімнен алып тастау туралы шешімнің күшін жою кезінде)
M.CA.SDE.00068
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
1
2.10. Қызметті жүзеге асыру мерзімі аяқталған күн
(casdo:‌End‌Activity‌Date)
қызметті жүзеге асыру мерзімі аяқталған күн (іс-қимылдардың соңғы күні, оның ішінде уақытша тоқтатылу себебі бойынша)
M.CA.SDE.00040
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
0..1
2.11. Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары
(ccdo:‌Resource‌Item‌Status‌Details)
жалпы ресурс жазбасы туралы технологиялық мәліметтердің жиынтығы
M.CDE.00032
ccdo:‌Resource‌Item‌Status‌Details‌Type (M.CDT.00033)
Ендірілген элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
2.11.1. Қолданылу кезеңі
(ccdo:‌Validity‌Period‌Details)
жалпы ресурс (тізілім, тізбе, деректер қоры) жазбасының қолданылу кезеңі
M.CDE.00033
ccdo:‌Period‌Details‌Type (M.CDT.00026)
Ендірілген элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
0..1
*.1. Бастапқы күні мен уақыты
(csdo:‌Start‌Date‌Time)
бастапқы күні мен уақыты
M.SDE.00133
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
0..1
*.2. Соңғы күні мен уақыты
(csdo:‌End‌Date‌Time)
соңғы күні мен уақыты
M.SDE.00134
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
0..1
2.11.2. Жаңартылу күні мен уақыты
(csdo:‌Update‌Date‌Time)
жалпы ресурс (тізілім, тізбе, деректер қоры) жазбасының жаңартылу күні мен уақыты
M.SDE.00079
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
0..1
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 18 ақпандағы
№ 16 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне қосылу ТӘРТІБІ I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;

csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
2.9. Дата начала срока осуществления деятельности
(casdo:‌Start‌Activity‌Date)
дата начала срока осуществления деятельности
(1-й день действия, в том числе после временного прекращения (приостановления), а также при отмене решения об исключении лица из реестра)
M.CA.SDE.00068
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии
с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
2.10. Дата окончания срока осуществления деятельности
(casdo:‌End‌Activity‌Date)
дата окончания срока осуществления деятельности (последний день действия, в том числе по причине временного прекращения)
M.CA.SDE.00040
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии
с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
2.11. Технологические характеристики записи общего ресурса
(ccdo:‌Resource‌Item‌Status‌Details)
совокупность технологических сведений о записи общего ресурса
M.CDE.00032
ccdo:‌Resource‌Item‌Status‌Details‌Type (M.CDT.00033)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
2.11.1. Период действия
(ccdo:‌Validity‌Period‌Details)
период действия записи общего ресурса (реестра, перечня, базы данных)
M.CDE.00033
ccdo:‌Period‌Details‌Type (M.CDT.00026)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
*.1. Начальная дата и время
(csdo:‌Start‌Date‌Time)
начальная дата и время
M.SDE.00133
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени
в соответствии
с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
*.2. Конечная дата и время
(csdo:‌End‌Date‌Time)
конечная дата и время
M.SDE.00134
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени
в соответствии
с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
2.11.2. Дата и время обновления
(csdo:‌Update‌Date‌Time)
дата и время обновления записи общего ресурса (реестра, перечня, базы данных)
M.SDE.00079
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени
в соответствии
с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 18 февраля 2025 г. № 16
Порядок
присоединения к общему процессу "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей"
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза:
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Таможенный кодекс Евразийского экономического союза;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртіптері туралы" 2024 жылғы 23 сәуірдегі № 41 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Тәртіп "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне (бұдан әрі – жалпы процесс) жаңа қатысушы қосылған кезде, сондай-ақ жалпы процестің жаңа нұсқасына ауысу кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды айқындайды.
3. Осы Тәртіпте айқындалған рәсімдер жалпы процеске жаңа қатысушы қосылған кезде немесе жалпы процестің жаңа нұсқасына ауысу кезінде бір мезгілде не белгілі бір кезең аралығында орындалады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"жалпы процестің нұсқасы" – жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттарда көрсетіледі, жалпы процестің құрамы және оның рәсімдерін, операцияларын және транзакцияларын орындау тәртібі, жалпы процесс хабарларының құрамы бойынша, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) пайдаланылатын құрылымдары бойынша, сондай-ақ олардың деректемелерін толтыруға қойылатын талаптардың құрамы мен мазмұны бойынша оның мазмұнын айқындайды;
"интеграцияланған ақпараттық жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттар" – Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия әзірлейтін және бекітетін техникалық, технологиялық, әдістемелік және ұйымдастырушылық құжаттар;
"жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар" – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 18 ақпандағы № 16 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімінің 1-тармағында көрсетілген технологиялық құжаттардың типтік тізбесіне енгізілген құжаттар.

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 апреля 2024 г. № 41 "О порядках формирования и ведения общих реестров лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела".
II. Область применения
2. Настоящий Порядок определяет требования к информационному взаимодействию при присоединении нового участника к общему процессу "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей" (далее – общий процесс), а также при переходе на новую версию общего процесса.
3. Процедуры, определенные в настоящем Порядке, выполняются одномоментно либо на протяжении определенного периода времени при присоединении нового участника к общему процессу или при переходе на новую версию общего процесса.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"версия общего процесса" - указывается в технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса, определяет его содержание по составу и порядку выполнения процедур, операций и транзакций общего процесса, составу сообщений общего процесса, по используемым структурам электронных документов (сведений), а также по составу и содержанию требований к заполнению их реквизитов;
"документы, применяемые при обеспечении функционирования интегрированной информационной системы" – технические, технологические, методические и организационные документы, разрабатываемые и утверждаемые Евразийской экономической комиссией в соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом Союзе от 29 мая 2014 года);
"технологические документы, регламентирующие информационное взаимодействие при реализации общего процесса", "технологические документы" – документы, включенные в типовой перечень технологических документов, указанный в пункте 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200, утвержденные Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 февраля 2025 г. № 16.

Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 18 ақпандағы № 16 шешімімен бекітілген "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерінде қолданылады.
IV. Өзара іс-қимылға қатысушылар
5. Өзара іс-қимылға қатысушылардың жалпы процеске қосылу рәсімдерін орындауы кезіндегі рөлдері 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Өзара іс-қимылға қатысушылардың рөлдері
№ р/с
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
Жалпы процеске қосылатын қатысушы
жалпы процеске қосылады және кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру үшін ұлттық тізілімді жүргізуді және Еуразиялық экономикалық комиссияға беруді жүзеге асырады немесе жалпы процестің жаңа нұсқасына ауысады
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органы (P.CC.05.ACT.001)
2
Әкімші
кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану процесін қамтамасыз етуге жауап береді
Еуразиялық экономикалық комиссия (P.ACT.001)
V. Қосылу рәсімінің сипаттамасы
1. Жалпы процесті қолданысқа енгізу кезінде қосылу немесе оған жаңа қатысушының қосылуы кезіндегі рәсімнің сипаттамасы
6. Жалпы процеске қосылатын қатысушы жалпы процеске қосылу рәсімдерін орындағанға дейін жалпы процесті іске асыру және ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттарда айқындалған талаптар, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекет және Одақ) заңнамасының ұлттық сегмент шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін талаптары орындалуы тиіс.
7. Жалпы процеске қосылу рәсімін орындау мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
а) мүше мемлекеттің ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты уәкілетті органды көрсете отырып, Еуразиялық экономикалық комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) жалпы процеске жаңа қатысушының қосылатыны туралы хабардар етуі (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 1 ай ішінде);
б) қажет болған жағдайда мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілеріне технологиялық құжаттардың талаптарын орындау үшін қажетті өзгерістерді енгізу (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 2 ай ішінде);
в) жалпы процеске қосылатын қатысушының ақпараттық жүйесін әзірлеу (пысықтау) (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 5 ай ішінде);
г) егер бұрын мұндай қосылу жүзеге асырылмаған болса, жалпы процеске қосылатын қатысушының ақпараттық жүйесін ұлттық сегментке қосу (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 6 ай ішінде);
д) жалпы процеске қосылатын қатысушының Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында көрсетілген, әкімші тарататын анықтамалықтар мен сыныптауыштарды алуы;
е) технологиялық құжаттардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан жалпы процеске қосылатын қатысушылар мен әкімшінің ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеу (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 9 ай ішінде);
ж) кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне қосу үшін жалпы процеске қосылатын қатысушының әкімшіге осындай тізілімнен алып тасталған заңды тұлғалар туралы мәліметтерді қоспағанда, ұлттық тізілімнен барлық өзекті мәліметтерді беруі (жалпы процеске қосылатын қатысушылар мен әкімшінің ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеу аяқталғаннан кейін);
з) ұлттық тізілімнен мәліметтердің алынуы және өңделуі фактісін әкімшінің растауы.

Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 февраля 2025 г. № 16 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Участники взаимодействия
5. Роли участников взаимодействия при выполнении ими процедур присоединения к общему процессу приведены в таблице 1.
Таблица 1
Роли участников взаимодействия
№ п/п
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
Присоединяющийся участник общего процесса
присоединяется к общему процессу и осуществляет ведение
и представление в Евразийскую экономическую комиссию национального реестра для формирования общего реестра таможенных представителей или переходит на новую версию общего процесса
уполномоченный орган
государства – члена Евразийского экономического союза (P.CC.05.ACT.001)
2
Администратор
отвечает за обеспечение процесса формирования, ведения
и использования общего реестра таможенных представителей
Евразийская экономическая комиссия (P.ACT.001)
V. Описание процедуры присоединения
1. Описание процедуры присоединения при введении в действие общего процесса или при присоединении к нему нового участника
6. До выполнения процедуры присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса должны быть выполнены необходимые для реализации общего процесса и обеспечения информационного взаимодействия требования, определенные документами, применяемыми при обеспечении функционирования интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза, а также требования законодательства государства – члена Евразийского экономического союза (далее соответственно – государство-член и Союз), регламентирующие информационное взаимодействие в рамках национального сегмента.
7. Выполнение процедуры присоединения к общему процессу осуществляется в следующем порядке:
а) информирование государством-членом Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) о присоединении нового участника к общему процессу с указанием уполномоченного органа, ответственного за обеспечение информационного взаимодействия (в течение 1 месяца с даты начала выполнения процедуры присоединения);
б) внесение при необходимости в нормативные правовые акты государства-члена изменений, необходимых для выполнения требований технологических документов (в течение 2 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
в) разработку (доработку) информационной системы присоединяющегося участника общего процесса (в течение 5 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
г) подключение информационной системы присоединяющегося участника общего процесса к национальному сегменту, если такое подключение не было осуществлено ранее (в течение 6 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
д) получение присоединяющимся участником общего процесса справочников и классификаторов, распространяемых администратором, указанных в Правилах информационного взаимодействия;
е) тестирование информационного взаимодействия между информационными системами присоединяющихся участников общего процесса и администратора на соответствие требованиям технологических документов (в течение 9 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
ж) передачу всех актуальных сведений из национального реестра, за исключением сведений о юридических лицах, исключенных из такого реестра, присоединяющимся участником общего процесса администратору для включения в общий реестр таможенных представителей (после завершения тестирования информационного взаимодействия между информационными системами присоединяющихся участников общего процесса и администратора);
з) подтверждение администратором факта получения и обработки сведений из национального реестра.

8. Жалпы процеске қосылатын қатысушының Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында көрсетілген анықтамалықтар мен сыныптауыштарды алуы Комиссия Алқасының 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесінің 11-тармағында айқындалған жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттарға сәйкес, сондай-ақ Одақтың ақпараттық порталы құралдарын пайдаланумен жүзеге асырылады.
9. Жалпы процеске қосылатын қатысушы кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне бастапқы қосу үшін ұлттық тізілімнің өзекті мәліметтерін қалыптастырады және әкімшіге береді.
10. Ұлттық тізілімнің мәліметтері XML-құжат түрінде ұсынылады. Ұлттық тізілім мәліметтерін қамтитын ұсынылатын XML-құжаттың құрылымы мен деректемелік құрамы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 18 ақпандағы № 16 шешімімен бекітілген "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасында (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) келтірілген "Кеден өкілдерінің тізілімі" (R.CA.CC.05.001) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымына сәйкес келуі тиіс.
11. Ұлттық тізілімнің мәліметтерін қамтитын XML-құжаттың жекелеген деректемелерін толтыру кезінде "Кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне қосу үшін мәліметтер" (P.CC.05.MSG.001) хабарында берілетін мәліметтерге қатысты Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 18 ақпандағы № 16 шешімімен бекітілген "Кеден өкілдерінің жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде белгіленген талаптар мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып сақталады:
а) ұлттық тізілімнің мәліметтерін қамтитын XML-құжаттың жекелеген деректемелерін толтыруға 1, 7 және 8 кодтары бар талаптар қолданылмайды;
б) "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды" (csdo:​EDoc​Code) деректемесі үшін "R.CA.CC.05.001" мәні белгіленеді;
в) "Жалпы процесс хабарының коды" (csdo:​Inf​Envelope​Code) деректемесі үшін "P.CC.05.MSG.000" мәні белгіленеді;
г) егер "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылған жағдайда, оның мәні "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесінің мәнінен артық немесе оған тең болуы тиіс.

8. Получение присоединяющимся участником общего процесса справочников и классификаторов, указанных в Правилах информационного взаимодействия, осуществляется в соответствии с технологическими документами, регламентирующими информационное взаимодействие при реализации общего процесса, определенного пунктом 11 Перечня общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Коллегии Комиссии от 14 апреля 2015 года №29, а также с использованием средств информационного портала Союза.
9. Присоединяющийся участник общего процесса формирует и передает администратору актуальные сведения национального реестра для первоначального включения в общий реестр таможенных представителей.
10. Сведения национального реестра представляются в виде XML-документа. Структура и реквизитный состав передаваемого XML-документа, содержащего сведения национального реестра, должны соответствовать структуре электронного документа (сведений) "Реестр таможенных представителей" (R.CA.CC.05.001), приведенной в Описании форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей", утвержденном Решением Коллегии Комиссии от 18 февраля 2025 г. № 16 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).
11. При заполнении отдельных реквизитов XML-документа, содержащего сведения национального реестра, соблюдаются требования, установленные Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра таможенных представителей", утвержденным Решением Коллегии Комиссии от 18 февраля 2025 г. № 16, в отношении сведений, передаваемых в сообщении "Сведения для включения в общий реестр таможенных представителей" (P.CC.05.MSG.001), с учетом следующих особенностей:
а) к заполнению отдельных реквизитов XML-документа, содержащего сведения национального реестра, не применяются требования, имеющие коды 1, 7 и 8;
б) для реквизита "Код электронного документа (сведений)" (csdo:​EDoc​Code) устанавливается значение "R.CA.CC.05.001";
в) для реквизита "Код сообщения общего процесса" (csdo:​Inf​Envelope​Code) устанавливается значение "P.CC.05.MSG.000";
г) в случае если заполняется реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime), его значение должно быть больше или равно значению реквизита "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime).

12. Әкімші ұлттық тізілімнің мәліметтерін алғанын және табысты өңделгенін растайды. Қателер болмаған жағдайда әкімші көрсетілген мәліметтерді кеден өкілдерінің жалпы тізіліміне енгізеді.
13. Қателердің сипаттамасы қамтылған өңдеу хаттамасы алынған кезде жалпы процеске қосылатын қатысушы қателерді жояды және ұлттық тізілімнің мәліметтерін қамтитын XML-құжатты әкімшіге беру процесін қайталайды.
14. Әкімші өңдеу хаттамасын орыс тілінде қалыптастырады және жалпы процеске қосылатын қатысушы қосылу рәсімі оырндалғанға дейін ақпарат берген мекенжайға электрондық пошта арқылы жалпы процеске қосылатын қатысушыға ұсынады.
15. Осы Тәртіптің 6 – 14-тармақтарына сәйкес талаптар сақталған және іс-қимылдар сәтті орындалған кезде жалпы процеске қосылатын қатысушы мен әкімші арасындағы келесі мәліметтер алмасу жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қиылды регламенттейтін техологиялық құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
16. Ұлттық тізілімнің мәліметтерін қамтитын XML-құжатты беру CIS@eecommission.org мекенжайына электрондық пошта арқылы жүзеге асырылады.
17. Ұлттық тізілімнің мәліметтерін қамтитын XML-құжатты және оларды өңдеу хаттамаларын қалыптастыру кезінде UTF-8 кодтау пайдаланылады.
18. Ұлттық тізілімнің мәліметтерін қамтитын XML-құжат атауының құрылымы RCC05_XXYYYYMMDDhhmm.xml түрінде болуы тиіс, мұндағы:
а) R – алғаш жүктеу үшін тізбе мәліметтерінің ұсынылғанын білдіретін тіркелген мән;
б) CC05 – жалпы процесс кодын білдіретін тіркелген мән;
в) XX – Кеден одағы Комиссиясының "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштар туралы" 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес қолданылатын әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес уәкілетті органы мәліметтер беретін мүше мемлекеттің әріптік коды;
г) YYYYMMDD – файл қалыптастырылған күн (жыл, айы, күні);
д) hhmm – файл қалыптастырылған уақыт (сағаттар, минуттар).
19. Файлдарды электрондық пошта арқылы беру ZIP форматында (алгоритмнің нұсқасы 2.0 төмен болмауы тиіс, файлды кеңейтіп жазу: *.zip) архив файлы түрінде жүзеге асырылады. Архив файлының атауы осы Тәртіптің 18-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс (мысалы, RСС05_RU201501101733.zip архиві RСС05_RU201501101733.xml файлын қамтуы тиіс). Электрондық пошта хабарының тақырыбында Электрондық құжаттар мен мәліметтер форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес электрондық құжат құрылымының коды және электрондық құжат құрылымының нұсқасы (мысалы, R_CA_CC_05_001_V_x_y_z, мұндағы "x_y_z" – электрондық құжат құрылымы нұсқасының нөмірі), сондай-ақ тізілімнің атауы – "Кеден өкілдерінің тізілімі" көрсетіледі.

12. Администратор подтверждает получение и успешную обработку сведений национального реестра. В случае отсутствия ошибок администратор вносит указанные сведения в общий реестр таможенных представителей.
13. При получении протокола обработки, содержащего описание ошибок, присоединяющийся участник общего процесса устраняет ошибки и повторяет процесс передачи XML-документа, содержащего сведения национального реестра, администратору.
14. Протокол обработки формируется администратором на русском языке и передается присоединяющемуся участнику общего процесса по электронной почте на адрес, информация о котором представляется присоединяющимся участником общего процесса до выполнения процедуры присоединения.
15. При условии соблюдения требований и успешном выполнении действий в соответствии с пунктами 6 – 14 настоящего Порядка последующий обмен сведениями между присоединяющимся участником общего процесса и администратором осуществляется в соответствии с технологическими документами, регламентирующими информационное взаимодействие при реализации общего процесса.
16. Передача XML-документа, содержащего сведения национального реестра, осуществляется по электронной почте на адрес CIS@eecommission.org.
17. При формировании XML-документа, содержащего сведения национального реестра, и протоколов их обработки используется кодировка UTF-8.
18. Структура наименования XML-документа, содержащего сведения национального реестра, должна иметь вид RCC05_XXYYYYMMDDhhmm.xml, где:
а) R – фиксированное значение, обозначающее представление сведений реестра для первоначальной загрузки;
б) CC05 – фиксированное значение, обозначающее код общего процесса;
в) XX – буквенный код государства-члена в соответствии с классификатором стран мира, применяемым согласно Решению Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций", уполномоченный орган которого представляет сведения;
г) YYYYMMDD – дата формирования файла (год, месяц, день);
д) hhmm – время формирования файла (часы, минуты).
19. Передача файлов по электронной почте осуществляется в виде архивного файла в формате ZIP (версия алгоритма должна быть не ниже 2.0, расширение файла: *.zip). Наименование архивного файла должно соответствовать требованиям, установленным пункте 18 настоящего Порядка (например, архив RСС05_RU201501101733.zip должен содержать файл RСС05_RU201501101733.xml). В теме сообщения электронной почты указываются код структуры электронного документа и версия структуры электронного документа в соответствии с Описанием форматов и структур электронных документов и сведений (например, R_CA_CC_05_001_V_x_y_z, где "x_y_z" – номер версии структуры электронного документа), а также наименование реестра – "Реестр таможенных представителей".

20. Өңдеу хаттамасы мәтіндік файл түрінде беріледі. Файлдың аты (кеңейтіп жазу ескерілмей) өңделетін файлдың атына сәйкес келуі тиіс. Файлды кеңейтіп жазу ".txt" мәнін иеленуі тиіс.
2. Жалпы процесс қатысушының жалпы процестің жаңа нұсқасына ауысуы рәсімінің сипаттамасы
21. Комиссия Алқасының жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың жаңа редакциясын бекіту туралы шешімі күшіне енген күннен бастап мүше мемлекеттер Комиссияның үйлестіруі кезінде жалпы процесс қатысушысының жалпы процестің жаңа нұсқасына ауысуы процесін орындауға кіріседі.
22. Жалпы процесс қатысушысының жалпы процестің жаңа нұсқасына ауысуы рәсімі жалпы процеске қосылатын қатысушының ақпараттық жүйесін пысықтауды және қажет болған жағдайда жалпы процеске қосылатын қатысушының әкімші тарататын Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында көрсетілген анықтамалықтар мен сыныптауыштарды алуын, сондай-ақ жалпы процеске қатысушының ақпараттық жүйесі мен әкімшінің арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды технологиялық құжаттардың жаңа редакциясының талаптарына сәйкестігін тестілеуді жүргізуді көздейді.
23. Жалпы процеске қатысушының жалпы процестің жаңа нұсқасына ауысуы рәсімі жалпы процеске қатысушының ақпараттық жүйесі мен әкімшінің арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың жаңа редакциясының талаптарына сәйкестігін тестілеу нәтижелері негізінде аяқталады.
24. Жалпы процеске қатысушының ақпараттық жүйесі мен әкімшінің арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың жаңа редакциясының талаптарына сәйкестігін тестілеу шеңберінде жүргізілетін тексерулер құрамын мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен келісім бойынша Комиссия айқындайды.
25. Жалпы процеске қатысушының жалпы процестің жаңа нұсқасына ауысуы рәсімі орындалғаннан кейін оның Комиссиямен арадағы келесі мәліметтер алмасуы жалпы процестің жаңа нұсқасын іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың жаңа редакциясына сәйкес жүзеге асырылады.

20. Протокол обработки передается в виде текстового файла. Имя файла (без учета расширения) должно соответствовать имени обрабатываемого файла. Расширение файла должно иметь значение ".txt".
2. Описание процедуры перехода участника общего процесса на новую версию общего процесса
21. С даты вступления в силу решения Коллегии Комиссии об утверждении новой редакции технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса, государства-члены при координации Комиссии приступают к выполнению процедуры перехода участника общего процесса на новую версию общего процесса.
22. Процедура перехода участника общего процесса на новую версию общего процесса предусматривает доработку информационной системы присоединяющегося участника общего процесса и получение при необходимости присоединяющимся участником общего процесса справочников и классификаторов, распространяемых администратором, указанных в Правилах информационного взаимодействия, а также проведение тестирования информационного взаимодействия между информационной системой участника общего процесса и администратора на соответствие требованиям новой редакции технологических документов.
23. Процедура перехода участника общего процесса на новую версию общего процесса завершается на основании результатов тестирования информационного взаимодействия между информационной системой участника общего процесса и администратора на соответствие требованиям новой редакции технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса.
24. Состав проверок, проводимых в рамках тестирования информационного взаимодействия между информационной системой участника общего процесса и администратора на соответствие требованиям новой редакции технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса, определяется Комиссией по согласованию с уполномоченными органами государств-членов.
25. После выполнения процедуры перехода участника общего процесса на новую версию общего процесса, последующий обмен сведениями между ним и Комиссией осуществляется в соответствии с новой редакцией технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации новой версии общего процесса.