Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің азаматтық авиация саласындағы заңнамасын үндестірудің кейбір мәселелері туралы
Еуразиялық Үкіметаралық Кеңестің 2024 жылғы 1 қазандағы № 16 Өкімі.
Үйлестірілген (келісілген) көлік саясаты туралы хаттаманың 11-тармағының 2-тармақшасына (Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа тіркелген № 24 қосымша) және Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2021 жылғы 20 тамыздағы № 15 өкімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің 2021-2023 жылдарға арналған үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары мен кезеңдерін іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының ("жол картасы") 42-тармағына сәйкес:
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтерінен әуе көлігі қызметтерінің ортақ нарығының жұмыс істеуін қамтамасыз ету және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 19 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары мен кезеңдерін іске асыру мақсатында 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы саласындағы азаматтық авиация саласындағы халықаралық құқықтың нормалары мен қағидаттарына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіру жөніндегі жұмысты мынадай бағыттар бойынша ұйымдастыруды сұрау:
а) ұшуға жарамдылық сертификаты жоқ немесе ұшуға жарамдылығын уақытша жоғалтқан әуе кемесін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің (Армения Республикасы, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы) аумағына өткізу кезінде хабардар ету тәртібін айқындау;
б) ұшуға жарамдылық сертификаты жоқ немесе ұшуға жарамдылығын уақытша жоғалтқан әуе кемесінің ұшуына рұқсат беру үшін негіздерді айқындау (Армения Республикасы, Беларусь Республикасы, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы).
2. Еуразиялық экономикалық комиссия осы өкімнің іске асыру шараларына мониторинг жүргізсін.
3. Осы өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңес мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан

О некоторых вопросах гармонизации законодательства государств - членов Евразийского экономического союза в области гражданской авиации
Распоряжение Евразийского Межправительственного Совета от 1 октября 2024 года № 16.
В соответствии с подпунктом 2 пункта 11 Протокола о скоординированной (согласованной) транспортной политике (приложение № 24 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 42 плана мероприятий ("дорожной карты") по реализации Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств - членов Евразийского экономического союза на 2021 - 2023 годы, утвержденного распоряжением Евразийского межправительственного совета от 20 августа 2021 г. № 15:
1. Просить правительства государств - членов Евразийского экономического союза в целях обеспечения функционирования общего рынка услуг воздушного транспорта и реализации Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств - членов Евразийского экономического союза, утвержденных Решением Высшего Евразийского экономического совета от 26 декабря 2016 г. № 19, организовать до 1 января 2025 г. работу по гармонизации законодательства государств-членов в соответствии с нормами и принципами международного права в области гражданской авиации в сфере летной годности воздушных судов по следующим направлениям:
а) определение порядка информирования при перемещении воздушного судна, не имеющего сертификата летной годности или временно утратившего летную годность, на территорию другого государства - члена Евразийского экономического союза (Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика и Российская Федерация);
б) определение оснований для выдачи разрешения на полет воздушного судна, не имеющего сертификата летной годности или временно утратившего летную годность (Республика Армения, Республика Беларусь, Кыргызская Республика и Российская Федерация).
2. Евразийской экономической комиссии осуществлять мониторинг реализации настоящего распоряжения.
3. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации