Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2024 жылғы 1 наурыздағы № 16 шешімі.
Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың 11-тармағына (Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа тіркелген № 19 қосымша) және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне тіркелген № 1 қосымшаның 64, 65, 68, 69 және 70-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссиясының кеңесі шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің шешімдеріне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы шешім ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
М. Григорян И. Петришенко С. Жұманғарин А. Касымалиев А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы кеңесінің
2024 жылғы 01 наурыздағы
№ 16 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің шешімдеріне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 97 шешімімен бекітілген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы өтініштерді (материалдарды) қарау тәртібімен 10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Өтініш (материалдар), сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтер орыс тілінде ұсынылады. Егер құжаттар мен мәліметтер мүше мемлекеттің өзге мемлекеттік тілінде немесе шет тілінде жасалған жағдайда, оларға осы Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген тәсілмен расталған орыс тіліне аударма қоса берілуге тиіс.".
2. Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 98 шешімімен бекітілген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуына тергеу жүргізу тәртібімен:
а) 11-тармақтың 2-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзуды тергеуді тоқтату туралы;";
б) 14- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзуды тергеп-тексеруді тоқтату туралы ұйғарым мынадай негіздердің бірі болған кезде шығарылуы мүмкін:
1) шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу белгілерінің болмауы;

О внесении изменений в некоторые решения Совета Евразийской экономической комиссии
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 1 марта 2024 года № 16.
В соответствии с пунктом 11 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктами 64, 65, 68, 69 и 70 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в решения Совета Евразийской экономической комиссии изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко С. Жумангарин А. Касымалиев А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 1 марта 2024 г. № 16
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в решения Совета Евразийской
экономической комиссии
1. В Порядке рассмотрения заявлений (материалов) о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденном Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 97, пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Заявление (материалы), а также прилагаемые к нему документы и сведения представляются на русском языке. В случае если документы и сведения составлены на ином государственном языке государства-члена или иностранном языке, к ним должен прилагаться перевод на русский язык, заверенный способом, указанным в пункте 8 настоящего Порядка.".
2. В Порядке проведения расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденном Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 98:
а) подпункт 2 пункта 11 изложить в следующей редакции:
"2) о прекращении расследования нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках;";
б) пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Определение о прекращении расследования нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках может быть вынесено при наличии одного из следующих оснований:
1) отсутствие в действиях (бездействии) хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках;

2) әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу белгілері байқалатын жалғыз шаруашылық жүргізуші субъект (нарық субъектісі) заңды тұлғаны тарату, және (немесе) әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу белгілері байқалатын жалғыз шаруашылық жүргізуші субъектінің (нарық субъектісінің) жеке тұлғаның қайтыс болуы, немесе іс-әрекеттерінде Шарттың 76-бабының 6-тармағында белгіленген бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу белгілері байқалатын жалғыз жеке тұлғаның қайтыс болуы;
3) Шарттың 76-бабында белгіленген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзған күннен бастап 3 жыл өтуі, ал созылмалы бұзушылықтар бойынша – мұндай бұзушылық анықталған күннен бастап 3 жыл өтуі немесе егер мұндай бұзушылық анықталғанға дейін аяқталған болса, бұзушылық аяқталған күннен бастап;
4) Комиссия алқасының сол тұлғаларға қатысты сол негіздеме мен тақырып бойынша трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу туралы іс бойынша күшіне енген шешімінің болуы.
Бұл ретте көрсетілген ұйғарымда тергеуді тоқтату үшін негіз болуға тиіс.".
3. Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99 шешімімен бекітілген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы істерді қарау тәртібімен:
а) 45-тармақта:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жауапкердің трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзуының болуы немесе болмауы туралы қорытындылар, тиісті бұзушылық кезеңін, трансшекаралық нарықты және бұзылған Шарттың баптарын көрсете отырып, мұндай бұзушылықтың неде көрсетілгенін сипаттау;";
жетінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"жауапкерлердің біреуінің жауапкершіліктен босату шарттарын орындауын талдау нәтижелері (жауапкерді көрсетпей) және Хаттаманың 19-тармағына сәйкес жауапкершіліктен босату туралы шешім туралы ақпарат;";
он екінші абзац "(осы Тәртіптің 46-тармағының 4 және 5-тармақшаларында көзделген мерзімдердің аяқталу жағдайларын қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
он бесінші абзац ", айыппұл өндіріп алушы туралы ақпарат (мүше мемлекеттің атынан атқарушылық өндірісінде құқықтарды жүзеге асыруға және міндеттерді орындауға уәкілетті органның атауы және орналасқан жерінің мекенжайы) (Беларусь Республикасы, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы үшін)" деген сөздермен толықтырылсын;
б) 46-тармақта:
4-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Шарттың 76-бабында белгіленген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзған күннен бастап 3 жыл өтсе, ал созылмалы бұзушылықтар бойынша - мұндай бұзушылық анықталған күннен бастап 3 жыл өтуі немесе егер мұндай бұзушылық анықталғанға дейін аяқталған болса, бұзушылық аяқталған күннен бастап;
мынадай мазмұндағы 5 тармақшамен толықтырылсын:

2) ликвидация юридического лица – единственного хозяйствующего субъекта (субъекта рынка), в действиях (бездействии) которого усматриваются признаки нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, и (или) смерть физического лица – единственного хозяйствующего субъекта (субъекта рынка), в действиях (бездействии) которого усматриваются признаки нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, либо смерть единственного физического лица, в действиях которого усматриваются признаки нарушения общих правил конкуренции, установленных пунктом 6 статьи 76 Договора;
3) истечение 3 лет со дня совершения нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, установленного статьей 76 Договора, а по длящимся нарушениям – истечение 3 лет со дня обнаружения такого нарушения либо дня окончания нарушения в случае, если такое нарушение было окончено до его обнаружения;
4) наличие вступившего в силу решения Коллегии Комиссии по делу о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках в отношении тех же лиц, по тому же основанию и предмету.
При этом указанное определение должно содержать основание для прекращения расследования.".
3. В Порядке рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденном Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99:
а) в пункте 45:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"выводы о наличии либо отсутствии нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках ответчиком, описание, в чем выразилось такое нарушение, с указанием периода соответствующего нарушения, трансграничного рынка и статей Договора, которые были нарушены;";
после абзаца седьмого дополнить абзацем следующего содержания:
"результаты анализа выполнения одним из ответчиков условий освобождения от ответственности (без указания ответчика) и информация о решении об освобождении от ответственности в соответствии с пунктом 19 Протокола;";
абзац двенадцатый дополнить словами "(за исключением случаев истечения сроков, предусмотренных подпунктами 4 и 5 пункта 46 настоящего Порядка)";
абзац пятнадцатый дополнить словами ", информация о взыскателе штрафа (наименование и адрес места нахождения органа, уполномоченного от имени государства-члена осуществлять права и исполнять обязанности в исполнительном производстве) (для Республики Беларусь, Кыргызской Республики и Российской Федерации)";
б) в пункте 46:
подпункт 4 изложить в следующей редакции:
"4) истечение 3 лет со дня совершения нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, установленных статьей 76 Договора, а по длящимся нарушениям – истечение 3 лет со дня обнаружения такого нарушения либо дня окончания нарушения в случае, если такое нарушение было окончено до его обнаружения;";
дополнить подпунктом 5 следующего содержания:

"5) Комиссияға оның талап етуі бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбауында немесе уақытылы ұсынбауында, сол сияқты комиссияға көрінеу анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсынуда көрсетілген бұзушылық жасалған күннен бастап 1 жыл өтуі.";
в) мынадай мазмұндағы 461 және 462-тармақтармен толықтырылсын:
"461. Созылған бұзушылық кезінде осы Тәртіптің 46-тармағының 4-тармақшасында көзделген мерзім, егер мұндай бұзушылық табылғанға дейін аяқталған болса, бұзушылық анықталған күннен немесе бұзушылық аяқталған күннен бастап есептеле бастайды.
Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтарға тергеу жүргізу туралы ұйғарым шығарылған күн созылмалы бұзушылықтар анықталған күн болып табылады.
Созылмалы бұзушылық – бұл бәсекелестіктің жалпы қағидаларын ұзақ уақыт бойы бұзу арқылы көрінетін бұзушылық (әрекет немесе әрекетсіздік).
462. Осы Тәртіптің 46-тармағының 4 және 5-тармақшаларында көрсетілген мерзімдерге істі қарау осы Тәртіптің 30-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген негіздер бойынша тоқтатыла тұрған мерзім енгізілмейді.";
г) 47-тармақтың күші жойылды деп танылсын;
д) 471 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"471. Комиссияның уәкілетті құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамдары және (немесе) қызметкерлері іс бойынша шешім мәтінінен Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланғанға дейін ақпаратты және (немесе) мәліметтерді алып тастауды қамтамасыз етеді:
а) жеке тұлғаның дербес деректерін қоса алғанда, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құраушыларды (тегі мен аты-жөнінің бірінші әріптері) (бұдан әрі-таралуы шектеулі ақпарат);
б) жауапкердің (адамдар тобының) Хаттаманың 19-тармағында көзделген жауапкершіліктен босату шарттарын орындауын талдау нәтижелері туралы, сондай-ақ жауапкерді (адамдар тобын) жауапкершіліктен босату туралы шешім туралы;
в) Хаттаманың 19-тармағында көзделген жауапкершіліктен босату шарттарын орындаған жауапкер жауапкершіліктен босатылған кезде өзге жауапкерлерге айыппұл салу туралы.";
е) 48-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте Комиссияның уәкілетті құрылымдық бөлімшесінің лауазымды тұлғалары және (немесе) қызметкерлері осы Тәртіптің 471 – тармағының "а" – "в" тармақшаларында көрсетілген тиісті данасы жіберілетін тұлғаға қатысты емес іс бойынша, шешімнің жіберілетін данасынан ақпаратты алып тастауды қамтамасыз етеді.".
4. Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2012 жылғы 17 желтоқсандағы № 118 шешімімен бекітілген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзғаны үшін айыппұлдарды есептеу әдістемесі мен салу тәртібінде:
а) 7-тармақтың "б" және "г" тармақшаларының мәтіні бойынша, ", бірақ құқық бұзушының барлық тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен түсімі сомасының жиынтық мөлшерінің елуден бір бөлігінен аспайды" деген сөздер алып тасталсын;

"5) истечение 1 года со дня совершения нарушения, выразившегося в непредставлении или несвоевременном представлении в Комиссию по ее требованию сведений (информации), а равно в представлении в Комиссию заведомо недостоверных сведений (информации).";
в) дополнить пунктами 461 и 462 следующего содержания:
"461. При длящемся нарушении срок, предусмотренный подпунктом 4 пункта 46 настоящего Порядка, начинает исчисляться со дня обнаружения нарушения либо дня окончания нарушения в случае, если такое нарушение было окончено до его обнаружения.
Днем обнаружения длящегося нарушения является дата вынесения определения о проведении расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках.
Длящимся нарушением является такое нарушение (действие или бездействие), которое выражается в длительном непрекращающемся несоблюдении общих правил конкуренции.
462. В сроки, указанные в подпунктах 4 и 5 пункта 46 настоящего Порядка, не включается срок, на который рассмотрение дела было приостановлено по основаниям, указанным в подпункте 3 пункта 30 настоящего Порядка.";
г) пункт 47 признать утратившим силу;
д) пункт 471 изложить в следующей редакции:
"471. Должностные лица и (или) сотрудники уполномоченного структурного подразделения Комиссии обеспечивают исключение из текста решения по делу до его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза информации и (или) сведений:
а) составляющих коммерческую или иную охраняемую законом тайну, включая персональные данные физического лица (за исключением фамилии и инициалов) (далее – информация ограниченного распространения);
б) о результатах анализа выполнения ответчиком (группой лиц) условий освобождения от ответственности, предусмотренных пунктом 19 Протокола, а также о решении об освобождении от ответственности ответчика (группы лиц);
в) о наложении штрафа на иных ответчиков при освобождении от ответственности ответчика, выполнившего условия освобождения от ответственности, предусмотренные пунктом 19 Протокола.";
е) абзац второй пункта 48 изложить в следующей редакции:
"При этом должностные лица и (или) сотрудники уполномоченного структурного подразделения Комиссии обеспечивают исключение из направляемого экземпляра решения по делу не относящейся к лицу, которому направляется соответствующий экземпляр, информации, указанной в подпунктах "а" – "в" пункта 471 настоящего Порядка.".
4. В Методике расчета и порядке наложения штрафов за нарушение общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2012 г. № 118:
а) по тексту подпунктов "б" и "г" пункта 7 слова ", но не более одной пятидесятой совокупного размера суммы выручки правонарушителя от реализации всех товаров (работ, услуг)" исключить;

б) 8-тармақтың "б" және "г" тармақшаларының мәтіні бойынша ", бірақ кем дегенде 100 000 Ресей рубльі" деген сөздер алып тасталсын;
в) 10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Хаттаманың 16-тармағының 2 және 4-тармақшаларында көзделген бұзушылықтар үшін заңды тұлғаларға салынатын айыппұл мөлшері құқық бұзушының барлық тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен түсімінің жиынтық мөлшерінің елуден бір бөлігінен аспауға және кемінде 100 000 Ресей рубліне тең болуға тиіс.
Егер есептеу нәтижесінде алынған айыппұл мөлшері ең төменгі айыппұлдан аз болса, ең төменгі айыппұл қолданылады.
Егер есептеу нәтижесінде алынған айыппұл мөлшері максималды айыппұлдан көп болса, максималды айыппұл қолданылады.";
г) 12 және 13-тармақтардың күші жойылды деп танылсын;
д) 171 - тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Егер Комиссия Алқасының шешімімен құқық бұзушыға бұзушылықты тоқтатуға, бұзушылықтың салдарын жоюға, бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған әрекеттерді жасауға нұсқаулық берілсе, мұндай шешімде осы әрекеттерді жасау үшін мерзім белгіленеді. Құқық бұзушы Комиссия Алқасының шешімінде белгіленген мерзімде ұйғарылған әрекеттерді орындамаған жағдайда, Комиссия осы Әдістеме мен тәртіптің 18-тармағына сәйкес шешімді мәжбүрлеп орындатуға бағытталған шараларды қабылдайды.";
е) көрсетілген Әдістеме мен тәртіпке тіркелген № 1 қосымшада 2-позициядағы "Жауапкершілікті ауырлататын мән-жайлар" бөлімінде бірінші баған мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Құқық бұзушының бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу ұзақтығы 1 жыл немесе одан да көп".
5. Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2013 жылғы 30 қаңтардағы № 7 шешімімен бекітілген бәсекелестіктің жай-күйін бағалау әдістемесінде:
а) 15-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Шарттың 76-бабының 2-тармағында көзделген тыйым салуды бұзу белгілерін белгілеу шеңберінде, тауар нарығының өнімдік шекараларын айқындау, сатуға ұсынылатын тауармен тікелей шектелуі мүмкін. Бұл ретте тауар нарығының өнімдік шекараларын айқындау шаруашылық жүргізуші субъект сатуға ұсынылатын тауарларға қатысты жасасатын шарттардың мәні (оның ішінде оған қатысты комиссияға өтініш (материалдар) берілген) негізге алына отырып жүргізілуі мүмкін.";
б) 34-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Шарттың 76-бабының 2-тармағында көзделген тыйым салуларды бұзу туралы өтініштерді (материалдарды) қарау кезінде, сондай-ақ Комиссияның өкілеттіктерін іске асыру мақсатында аталған тыйым салулардың бұзылуына тергеу жүргізу басталғанға дейін өз ынтасы бойынша тауар нарығында жұмыс істейтін шаруашылық жүргізуші субъектілердің құрамын айқындау әрекеттерінде жосықсыз бәсекелестік белгілері көрінетін шаруашылық жүргізуші субъект пен осындай әрекеттермен залал келтірілген немесе келтірілуі мүмкін немесе оның іскерлік беделіне нұқсан келген немесе келтіруі мүмкін шаруашылық жүргізуші субъект арасындағы бәсекелестік қатынастарды орнатумен шектелуі мүмкін.

б) по тексту подпунктов "б" и "г" пункта 8 слова ", но не менее 100 000 российских рублей" исключить;
в) пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Размер штрафа, налагаемого на юридических лиц за нарушения, предусмотренные подпунктами 2 и 4 пункта 16 Протокола, должен быть не более одной пятидесятой совокупного размера суммы выручки правонарушителя от реализации всех товаров (работ, услуг) и не менее 100 000 российских рублей.
В случае если полученный в результате расчета размер штрафа меньше минимального штрафа, применяется минимальный штраф.
В случае если полученный в результате расчета размер штрафа больше максимального штрафа, применяется максимальный штраф.";
г) пункты 12 и 13 признать утратившими силу;
д) пункт 171 дополнить абзацем следующего содержания:
"Если решением Коллегии Комиссии правонарушителю предписано совершить действия, направленные на прекращение нарушения, устранение последствий нарушения, обеспечение конкуренции, в таком решении устанавливается срок для совершения этих действий. В случае невыполнения правонарушителем предписанных действий в установленный решением Коллегии Комиссии срок Комиссия принимает меры, направленные на принудительное исполнение решения, в соответствии с пунктом 18 настоящих Методики и порядка.";
е) в приложении № 1 к указанным Методике и порядку в разделе "Обстоятельства, отягчающие ответственность" в позиции 2 графу первую изложить в следующей редакции:
"2. Продолжительность нарушения правонарушителем общих правил конкуренции составляет 1 год и более".
5. В Методике оценки состояния конкуренции, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 30 января 2013 г. № 7:
а) пункт 15 дополнить абзацем следующего содержания:
"Определение продуктовых границ товарного рынка в рамках установления признаков нарушений запретов, предусмотренных пунктом 2 статьи 76 Договора, может быть ограничено непосредственно товаром, предлагаемым к продаже. При этом определение продуктовых границ товарного рынка может производиться исходя из предмета договоров, заключаемых хозяйствующим субъектом (в том числе в отношении которого подано в Комиссию заявление (материалы)), касающихся товара, предлагаемого им к продаже.";
б) пункт 34 дополнить абзацем следующего содержания:
"При рассмотрении заявлений (материалов) о нарушении запретов, предусмотренных пунктом 2 статьи 76 Договора, а также в целях реализации полномочий Комиссии до начала проведения расследований нарушения указанных запретов по собственной инициативе определение состава хозяйствующих субъектов, действующих на товарном рынке, может быть ограничено установлением конкурентных отношений между хозяйствующим субъектом, в действиях которого усматриваются признаки недобросовестной конкуренции, и хозяйствующим субъектом, которому такими действиями причинен или может быть причинен ущерб либо нанесен или может быть нанесен вред его деловой репутации.".