Еуразиялық экономикалық одақтың 2025 жылға арналған халықаралық қызметінің негізгі бағыттары туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 15 шешімі
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 99 Шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шарттың 7-бабына және Еуразиялық экономикалық одақтың халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру тәртібінің 5-тармағына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың 2025 жылға арналған халықаралық қызметінің негізгі бағыттары бекітілсін.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Республикасынан
Жоғары Еуразиялық
экономикалық Кеңестің
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№15 Шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың 2025 жылға арналған халықаралық қызметінің НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ
Осы негізгі бағыттарда Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі - Одақ, ЕАЭО) 2025 жылға арналған халықаралық қызметінің түйінді векторлары мен басымдықтары айқындалған.
Одақтың халықаралық қызметі 2025 жылы 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі - ЕАЭО туралы Шарт) 4 - бабында көрсетілген Одақтың мақсаттарына қол жеткізуге, атап айтқанда Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі -мүше мемлекеттер) өз халқының өмір сүру деңгейін арттыру, Одақ шеңберінде тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің, капитал мен еңбек ресурстарының бірыңғай нарығын қалыптастыру, ұлттық экономикаларды жан-жақты жаңғырту, кооперациялау және бәсекеге қабілеттілігін арттыру, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық интеграцияны дамытудың 2025 жылға дейінгі Стратегиялық бағыттарын одан әрі іске асыру мақсатында. № 12 (бұдан әрі - Стратегиялық бағыттар) және Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде экономикалық процестерді одан әрі дамыту туралы 2030 жылға дейінгі және 2045 жылға дейінгі кезеңге арналған "Еуразиялық экономикалық жол 2023 жылғы 25 желтоқсандағы декларациялар, Одақтың және мүше мемлекеттердің экономикалық мүдделерін әлемдік нарықта ілгерілету, одақтың Еуразиялық экономикалық одақпен өзара тиімді және тең құқылы экономикалық Сыртқы серіктестер мен халықаралық бірлестіктер ЕАЭО туралы шартта және Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда айқындалған өкілеттіктер шегінде және салаларда экономикаларының тұрақты дамуы үшін жағдайлар жасауға бағытталатын болады.
Одақтың 2025 жылы Халықаралық қызметті жүзеге асыруы кезінде мынадай бағыттар басым болады:
Одақ жанындағы байқаушы мемлекеттермен (бұдан әрі - байқаушы мемлекеттер) тиімді және өзара тиімді ынтымақтастықты дамыту;
Еуразияның негізгі интеграциялық және мемлекетаралық бірлестіктерімен - Шанхай Ынтымақтастық Ұйымымен (ШЫҰ), Оңтүстік - Шығыс Азия мемлекеттері қауымдастығымен (АСЕАН), оның ішінде ЕАЭО - ШЫҰ АСЕАН ЕО интеграциялық контурының экономикалық өлшемін ескере отырып, сондай-ақ экономикалық ынтымақтастықты кеңейту мақсатында басқа да мүдделі әріптестермен, оның ішінде экономикалық ынтымақтастықты кеңейту мақсатында жүйелі диалогты дамыту Үлкен Еуразиялық әріптестік идеялары;
мүше мемлекеттердің экономикалық мүдделері тұрғысынан басқа перспективалы халықаралық ұйымдармен, өңірлік интеграциялық және мемлекетаралық бірлестіктермен және үшінші елдермен, қаржы даму институттарымен, оның ішінде меморандумдарға қол қою, преференциялық сауда келісімдерін жасасу жолымен ынтымақтастықты дамыту, сондай-ақ осындай сауда келісімдері жасалған және қол қойылған халықаралық әріптестермен сауда-экономикалық өзара іс-қимылды қарқындату меморандумдар;
жаһандық көлік қатынастары жүйесінің құрамдас бөлігі ретінде еуразиялық көлік дәліздерін дамыту және оларды көпжақты халықаралық жобалармен ұштастыру арқылы Одақтың үшінші елдердің белсенді дамып келе жатқан нарықтарымен көліктік байланысын арттыру;
сыртқы экономикалық қызметті жүргізу бөлігінде мүше мемлекеттердің бизнесі үшін қолайлы жағдайлар жасау;
ЕАЭО туралы шартта көзделген салаларда озық интеграциялық тәжірибе алмасу жолымен жаһандық сын-тегеуріндер салдарынан мүше мемлекеттердің экономикасына теріс әсерді азайту мақсатында одақтың Халықаралық әріптестерімен ынтымақтастық;
трансшекаралық көміртекті реттеу және ең үздік қолжетімді технологиялармен алмасу мәселелерін қоса алғанда, климаттық күн тәртібі бойынша келіссөздер мен консультациялар жүргізу арқылы халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылды дамыту;
Одақтың экономикалық тартылыс полюсі ретінде халықаралық орналасуы.
I. Ынтымақтастықтың қолданыстағы тетіктерін дамыту мақсатында халықаралық ұйымдармен, өңірлік интеграциялық және мемлекетаралық бірлестіктермен, үшінші елдермен өзара іс-қимыл жасау
2025 жылы Одақтың халықаралық қызмет саласындағы негізгі күш-жігері қазірдің өзінде құрылған ынтымақтастық тетіктерін дамытуға, оның ішінде қол қойылған меморандумдар, декларациялар және жасалған сауда келісімдері шеңберінде (көрсетілген құжаттардың өзекті тізбесі Одақтың ресми сайтында орналастырылады), сондай-ақ халықаралық ұйымдармен қаржы даму институттарын қоса алғанда, көрсетілген құжаттарды іске асыру жөніндегі жоспарлар мен бағдарламаларды әзірлеуге және жүзеге асыруға бағытталатын болады БҰҰ жүйесінің ұйымдары, атап айтқанда:
БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссиясымен (БҰҰ ЕЭК) түрлі іс-шараларға, консультацияларға, семинарларға, конференцияларға, форумдарға, дөңгелек үстелдерге және басқа да іс-шараларға қатысуда, Оқу материалдары мен бағдарламаларын қоса алғанда, бірлескен талдамалық және басқа да шолуларды дайындау арқылы өңірлік экономикалық өзара іс-қимылды дамыту; көлік, халықаралық сауда, энергетика саласындағы Ақпарат және озық тәжірибе, бірақ көлік құралдары саласындағы ережелерді келісу үшін Дүниежүзілік форуммен өзара іс-қимыл жасай отырып, доңғалақты көлік құралдарына қойылатын талаптарды белгілеу мәселелері, сондай-ақ Техникалық реттеу саласындағы одақ органдарының актілерін әзірлеу және өзектендіру кезінде халықаралық тәжірибені есепке алу мақсатында нормативтік реттеу мәселелері бойынша ынтымақтастықты стандарттау саласындағы саясат жөніндегі БҰҰ ЕЭК жұмыс тобының отырыстарына консультациялық негіздерде қатысу арқылы техникалық регламенттер талаптарының сақталуын бақылау (қадағалау); БҰҰ ЕЭК жұмыс органдарының халықаралық іс-шаралары мен отырыстарына қатысу арқылы статистика саласындағы халықаралық стандарттар негізінде Одақтың әлеуметтік-экономикалық дамуы туралы сапалы статистикалық ақпарат беру мақсатында Одақтың статистикалық жүйесін дамыту;
БҰҰ-ның Азия және Тынық мұхиты үшін экономикалық және әлеуметтік комиссиясымен (ЭСКАТО) конференцияларға, семинарларға және басқа да іс-шараларға қатысу арқылы өңірлік экономикалық ынтымақтастықты нығайту, бірлескен талдамалық шолулар дайындау, "Экономикалық және орнықты даму үшін цифрлық трансформация саласындағы өңірлік ынтымақтастықты нығайту" зерттеу жобасын іске асыруға жәрдемдесу мақсатында; ЭСКАТО жұмыс органдарының, оның ішінде ЭСКАТО Энергетика және энергия үнемдеу саласындағы Одақтың тәжірибесін ілгерілету бөлігінде энергетика жөніндегі комитетінің, одақтың көлік және инфрақұрылым саласындағы тәжірибесін ілгерілету бөлігінде ЭСКАТО -ның көлік жөніндегі комитетінің, қағазсыз трансшекаралық саладағы озық тәжірибелерді зерделеу мақсатында ЭСКАТО-ның сауда және инвестициялар жөніндегі комитетінің отырыстарына қатысу арқылы озық халықаралық тәжірибелерді зерделеу сауда, Бірлескен халықаралық іс-шараларды ұйымдастыру, сондай-ақ өзара мүдделілік білдіретін мәселелер бойынша ЭСКАТО -ның басқа жұмыс органдарының отырыстарына қатысу; еңбек көші-қоны және әлеуметтік қорғау саласындағы өңірлік жобалар мен іс-шараларға қатысу жолымен статистика саласындағы халықаралық стандарттарды ескере отырып, Одақтың статистика жүйесін дамыту мақсатында Одақтың еңбек ресурстарының ортақ нарығын одан әрі жетілдіру және дамыту;
Біріккен Ұлттар Ұйымының Латын Америкасы мен Кариб бассейні үшін экономикалық комиссиясымен (ЭКЛАК) өзара қызығушылық тудыратын мәселелер бойынша, сондай-ақ шараларға бірлесіп қатысу және талдамалық зерттеулер жүргізу арқылы мүше мемлекеттердің Латын Америкасы және Кариб бассейні елдерімен сауда-экономикалық ынтымақтастығын жандандыру мақсатында байланыс орнату;
БҰҰ ЕЭК, ЭСКАТО және ЭКЛАК Еуразиялық экономикалық интеграцияның ЕАЭО өңіріндегі БҰҰ - ның Орнықты даму мақсаттарына қол жеткізуге және өңірлік экономикалық ынтымақтастықты нығайтуға, оның ішінде Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі-Комиссия) БҰҰ-ның Орнықты даму жөніндегі өңірлік форумдарына және жыл сайынғы орнықты даму жөніндегі жоғары деңгейдегі саяси форумға қатысуы арқылы үлесін ілгерілету бөлігінде БҰҰ Экономикалық және әлеуметтік кеңесінің (ЭКОСОС) өз құзыреті шегінде және ЕАЭО туралы шартта көзделген бағыттар бойынша;
Біріккен Ұлттар Ұйымының Сауда және даму жөніндегі ұйымымен (ЮНКТАД) жұмыс органдарының отырыстарына, сарапшылар кеңестеріне, конференцияларға, форумдарға және ЮНКТАД алаңдарында өткізілетін өзге де іс-шараларға, сондай-ақ ЮНКТАД бастамаларына қатысу арқылы сауда саясаты саласындағы халықаралық күн тәртібі мәселелері бойынша диалогты дамыту мақсатында; үйлестіру саласында тәжірибе алмасу және үздік әлемдік тәжірибелерді зерделеу электрондық және цифрлық сауда; мүше мемлекеттердің экономикасына және өзара саудасына тосқауылдардың әсерін бағалау, тарифтік емес реттеу шаралары, оларды жіктеу, тарифтік емес реттеу шараларының мүше мемлекеттердің экономикасы мен саудасына әсерін бағалау туралы деректер жинау; саудадағы кедергілерді жою, сауда-экономикалық дауларды шешудің (медиацияның) үздік әлемдік практикалары мен тетіктерін пайдаланудың ықтимал жолдарын айқындау, сауда-экономикалық дауларды шешу ортақ нарықтар мен экономикалық ынтымақтастықты дамыту; интеграциялық бірлестіктер шеңберінде саудадағы кедергілерді анықтауға және жоюға бағытталған ақпараттық өзара іс-қимылды құру кезінде ЮНКТАД әдістемелік базасын қолдану мәселелері бойынша тәжірибе алмасу; жаһандық, өңірлік және ұлттық деңгейлерде кәсіпкерлікті дамыту саласындағы тәжірибені зерделеу; бәсекелестік саласында, оның ішінде бәсекелестік саясат және құқық жөніндегі сарапшылардың үкіметаралық тобының сессиялары шеңберінде, ЮНКТАД алаңында құрылған салалық консультативтік органдардың қызметіне қатысу арқылы тұтынушылардың мүдделерін қорғау үшін мүше мемлекеттердің ортақ тәсілдерін дамыту мақсатында тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында, оның ішінде бәсекелестік саясат және құқық жөніндегі сарапшылардың үкіметаралық тобының сессияларында тәжірибе алмасу тұтынушылардың құқықтарын қорғау, сондай-ақ бірлескен тақырыптық іс-шаралар өткізу саласындағы саясатты; халықаралық интеграциялық бірлестіктер арасындағы диалог тақырыбын ілгерілету бөлігінде тәжірибе алмасу;

Об Основных направлениях международной деятельности Евразийского экономического союза на 2025 год
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 26 декабря 2024 года № 15.
В соответствии со статьей 7 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 5 Порядка осуществления Евразийским экономическим союзом международного сотрудничества, утвержденного Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 99, Высший Евразийский экономический совет решил:
Утвердить прилагаемые Основные направления международной деятельности Евразийского экономического союза на 2025 год.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыркызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Высшего
Евразийского экономического совета ото?^г. № /С
ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ
международной деятельности Евразийского экономического союза на 2025 год
В настоящих Основных направлениях определены ключевые векторы и приоритеты международной деятельности Евразийского экономического союза (далее - Союз, ЕАЭС) на 2025 год.
Международная деятельность Союза в 2025 году будет направлена на достижение целей Союза, указанных в статье 4 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее - Договор о ЕАЭС), а именно на создание условий для стабильного развития экономик государств - членов Союза (далее - государства- члены) в целях повышения жизненного уровня их населения, формирование единого рынка товаров, услуг, капитала и трудовых ресурсов в рамках Союза, всестороннюю модернизацию, кооперацию и повышение конкурентоспособности национальных экономик, дальнейшую реализацию Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, утвержденных Решением Высшего Евразийского экономического совета от И декабря 2020 г. № 12 (далее - Стратегические направления) и Декларации о дальнейшем развитии экономических процессов в рамках Евразийского экономического союза до 2030 года и на период до 2045 года "Евразийский экономический путь" от 25 декабря 2023 года, продвижение экономических интересов Союза и государств-членов на мировом рынке, выстраивание взаимовыгодного и равноправного экономического сотрудничества Союза с внешними партнерами и международными объединениями в пределах полномочий и в сферах, определенных Договором о ЕАЭС и международными договорами в рамках Союза.
При осуществлении Союзом международной деятельности в 2025 году приоритетными будут следующие направления:
активизация взаимодействия с заинтересованными в развитии торгово-экономического сотрудничества с Союзом государствами - участниками Содружества Независимых Государств (СНГ), не являющимися членами Союза, а также с другими странами, стремящимися к равноправному и конструктивному партнерству;
развитие эффективного и взаимовыгодного сотрудничества с государствами - наблюдателями при Союзе (далее - государства- наблюдатели);
развитие системного диалога с ключевыми интеграционными и межгосударственными объединениями Евразии - Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС), Ассоциацией государств Юго- Восточной Азии (АСЕАН), в том числе с учетом экономического измерения интеграционного контура ЕАЭС - ШОС -- АСЕАН, а также с другими заинтересованными партнерами в целях расширения экономического сотрудничества, в том числе в контексте идеи Большого Евразийского партнерства;
развитие сотрудничества с другими перспективными с точки зрения экономических интересов государств-членов международными организациями, региональными интеграционными и межгосударственными объединениями и третьими странами, финансовыми институтами развития, в том числе путем подписания меморандумов, заключения преференциальных торговых соглашений, а также интенсификация торгово-экономического взаимодействия с международными партнерами, с которыми заключены такие торговые соглашения и подписаны меморандумы;
повышение транспортной связанности Союза с активно развивающимися рынками третьих стран путем развития евразийских транспортных коридоров как составляющей системы глобальных транспортных сообщений и их сопряжения с многосторонними международными проектами;
создание благоприятных условий для бизнеса государств-членов в части ведения внешнеэкономической деятельности;
сотрудничество с международными партнерами Союза в целях минимизации негативного эффекта на экономики государств-членов вследствие глобальных вызовов путем обмена передовым интеграционным опытом в сферах, предусмотренных Договором о ЕАЭС;
развитие взаимодействия с международными организациями путем проведения переговоров и консультаций по климатической повестке, включая вопросы трансграничного углеродного регулирования и обмена наилучшими доступными технологиями;
международное позиционирование Союза как полюса экономического притяжения.
I. Взаимодействие с международными организациями, региональными интеграционными и межгосударственными объединениями, третьими странами в целях развития существующих механизмов сотрудничества
В 2025 году основные усилия Союза в области международной деятельности будут сосредоточены на развитии уже созданных механизмов сотрудничества, в том числе в рамках подписанных меморандумов, деклараций и заключенных торговых соглашений (актуальный перечень указанных документов размещается на официальном сайте Союза), а также на разработке и осуществлении планов и программ по реализации указанных документов:
с международными организациями, включая финансовые институты развития:
организациями системы ООН, в частности с:
Европейской экономической комиссией ООН (ЕЭК ООН) в целях развития регионального экономического взаимодействия посредством участия в различных мероприятиях, консультациях, семинарах, конференциях, форумах, круглых столах и других мероприятиях, подготовки совместных аналитических и других обзоров, включая обучающие материалы и программы; обмена информацией и передовым опытом в сфере транспорта, международной торговли, энергетики, по вопросам установления требований к колесным транспортным средствам во взаимодействии с Всемирным форумом для согласования правил в области транспортных средств, а также по вопросам контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов путем участия на консультативных началах в заседаниях Рабочей группы ЕЭК ООН по политике в области стандартизации и сотрудничества по вопросам нормативного регулирования в целях учета международного опыта при разработке и актуализации актов органов Союза в сфере технического регулирования; развития статистической системы Союза в целях предоставления качественной статистической информации о социально-экономическом развитии Союза на основе международных стандартов в сфере статистики путем участия в международных мероприятиях и заседаниях рабочих органов ЕЭК ООН;
Экономической и социальной комиссией ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) в целях укрепления регионального экономического сотрудничества посредством участия в конференциях, семинарах и других мероприятиях, подготовки совместных аналитических обзоров, содействия реализации исследовательского проекта "Укрепление регионального сотрудничества в области цифровой трансформации для экономического и устойчивого развития"; изучения передовых международных практик посредством участия в заседаниях рабочих органов ЭСКАТО, в том числе Комитета ЭСКАТО по энергетике в части продвижения опыта Союза в сфере энергетики и энергосбережения, Комитета ЭСКАТО по транспорту в части продвижения опыта Союза в сфере транспорта и инфраструктуры, Комитета ЭСКАТО по торговле и инвестициям в целях изучения передовых практик в сфере безбумажной трансграничной торговли, Комитета ЭСКАТО по статистике в целях развития статистической системы Союза с учетом международных стандартов в сфере статистики путем организации совместных международных мероприятий, а также участия в заседаниях других рабочих органов ЭСКАТО по вопросам, представляющим взаимный интерес; участия в региональных проектах и мероприятиях в сфере трудовой миграции и социальной защиты в целях содействия реализации мер, направленных на дальнейшее совершенствование и развитие общего рынка трудовых ресурсов Союза;
Экономической комиссией ООН для Латинской Америки и Карибского бассейна (ЭКЛАК) в целях налаживания контактов по вопросам, представляющим взаимный интерес, а также интенсификации торогово-экономического сотрудничества государств-членов со странами Латинской Америки и Карибского бассейна путем совместного участия в мероприятиях и проведения аналитических исследований;
ЕЭК ООН, ЭСКАТО и ЭКЛАК в части продвижения вклада евразийской экономической интеграции в достижение Целей устойчивого развития ООН в регионе ЕАЭС и укрепления регионального экономического сотрудничества, в том числе путем участия Евразийской экономической комиссии (далее - Комиссия) в региональных форумах ООН по устойчивому развитию и в ежегодном Политическом форуме высокого уровня по устойчивому развитию под эгидой Экономического и Социального Совета ООН (ЭКОСОС) в пределах своей компетенции и по направлениям, предусмотренным Договором о ЕАЭС;
Организацией Объединенных Наций по торговле и развитию (ЮНКТАД) в целях развития диалога по вопросам международной повестки в сфере торговой политики посредством участия в заседаниях рабочих органов, совещаниях экспертов, конференциях, форумах и иных мероприятиях, проводимых на площадках ЮНКТАД, а также в инициативах ЮНКТАД; обмена опытом и изучения лучших мировых практик в области координации электронной и цифровой торговли; сбора данных об оценке воздействия барьеров на экономику и взаимную торговлю государств-членов, мерах нетарифного регулирования, их классификации, оценке воздействия мер нетарифного регулирования на экономику и торговлю государств-членов; определения возможных путей использования лучших мировых практик и механизмов разрешения торгово-экономических споров (медиации) с целью устранения барьеров в торговле, создания общих рынков и развития экономического сотрудничества; обмена опытом по вопросам применения методологической базы ЮНКТАД при выстраивании информационного взаимодействия, направленного на выявление и устранение барьеров в торговле, в рамках интеграционных объединений; изучения опыта в области развития предпринимательства на глобальном, региональном и национальном уровнях; обмена опытом в сфере конкуренции, в том числе в рамках сессий Межправительственной группы экспертов по конкурентной политике и праву, в сфере защиты прав потребителей в целях развития общих подходов государств-членов для защиты интересов потребителей посредством участия в деятельности отраслевых консультативных органов, созданных на площадке ЮНКТАД, в том числе в сессиях Межправительственной группы экспертов по законодательству и политике в сфере защиты прав потребителей, а также проведения совместных тематических мероприятий; обмена опытом в части продвижения темы диалога между международными интеграционными объединениями;

Біріккен Ұлттар Ұйымының өнеркәсіптік даму жөніндегі ұйымымен (ЮНИДО) 2014 жылғы 30 қазандағы Еуразиялық экономикалық комиссия мен Біріккен Ұлттар Ұйымы арасындағы өнеркәсіптік даму жөніндегі ынтымақтастық туралы бірлескен мәлімдемеде айқындалған тиімді диалогты жалғастыру және бағыттарды өзектендіру мақсатында;
БҰҰ Азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымымен (ФАО) цифрлық және инновациялық технологияларды енгізуді қоса алғанда, азық-түлікпен қамтамасыз етуге қол жеткізу, ауыл шаруашылығын орнықты дамыту, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын, аумақтардың фитосанитариялық және ветеринариялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша;
Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымымен (ДЗМҰ) 2019 жылғы 7 мамырдағы Еуразиялық экономикалық комиссия мен Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымы арасындағы өзара түсіністік туралы Меморандумды іске асыру шеңберінде, сондай-ақ зияткерлік меншік саласындағы озық халықаралық тәжірибелерді зерделеу және зияткерлік меншік саласындағы өзекті мәселелер бойынша бірлескен іс-шараларды ұйымдастыру, талдамалық және анықтамалық материалдармен алмасу, сондай-ақ іс-шараларға өзара қатысу арқылы Одақ шеңберінде Зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды құқықтық қорғау және қорғау жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындау мақсатында стратегиялық бағыттардың 11.7.6-тармағын орындау мақсатында Комиссияға және ДЗМҰ-ға қызығушылық танытуда;
Халықаралық көші-қон ұйымымен (ХКҰ) ХКҰ жүргізетін жобаларға қатысу және Одақтың еңбек ресурстарының ортақ нарығын одан әрі дамыту, еңбек көші-қоны саласын құқықтық реттеудің озық тәжірибесін зерделеу, сондай-ақ ақпараттық және талдамалық материалдармен алмасу жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында;
Халықаралық электротехникалық комиссиямен (ХЭК) электротехникалық өнімге қойылатын талаптарды белгілеу саласында тәжірибе алмасу, сондай-ақ электротехникалық өнімді техникалық реттеудің проблемалық мәселелері бойынша консультациялар өткізу мақсатында;
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының (ДДҰ) Еуропалық өңірлік бюросымен Одақ үшін санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды жүзеге асыру, инфекциялық және жаппай инфекциялық емес аурулардың, оның ішінде уланудың пайда болуы мен таралуының, сондай-ақ қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы төтенше жағдайлардың адам денсаулығы үшін қауіпті зардаптарының алдын алу саласындағы өзекті мәселелер бойынша ынтымақтастықты дамыту, ДДҰ - ға мүше елдердің жұмыс топтары мен консультативтік органдарының отырыстарына қатысу, одақ органдарының актілерін дайындау шеңберінде ДДҰ ұсынымдарымен тәжірибе алмасу және пайдалану, сондай-ақ мемлекеттерде еңбекшілер мен олардың отбасы мүшелерінің денсаулығын қорғау мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу арқылы адам өмірі мен денсаулығы үшін қауіпті өнімдердің айналымына жол бермеу және микробқа қарсы препараттарға төзімділіктің туындауы мен таралуының алдын алу жұмысқа орналастыру мақсатында;
БҰҰ-ның халықаралық салықтық ынтымақтастық туралы негіздемелік конвенциясын келісу жөніндегі келіссөздер комитетімен Одақтың ЕАЭО туралы шартта бекітілген мәселелер бойынша БҰҰ келіссөздер комитетінің сессиясына байқаушы ретінде қатысуы арқылы (жанама салықтар бойынша тәжірибені зерделеу мақсатында);

Организацией Объединенных Наций по промышленному развитию (ЮНИДО) в целях продолжения эффективного диалога и актуализации направлений, определенных Совместным заявлением о сотрудничестве между Евразийской экономической комиссией и Организацией Объединенных Наций по промышленному развитию от 30 октября 2014 года;
Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (ФАО) по вопросам достижения продовольственной обеспеченности, устойчивого развития сельского хозяйства, включая внедрение цифровых и инновационных технологий, а также обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения, фитосанитарной и ветеринарной безопасности территорий;
Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС) в рамках реализации Меморандума о взаимопонимании между Евразийской экономической комиссией и Всемирной организацией интеллектуальной собственности от 7 мая 2019 года, а также во исполнение пункта 11.7.6 Стратегических направлений в целях изучения наилучших международных практик в сфере интеллектуальной собственности и подготовки предложений по совершенствованию системы правовой охраны и защиты прав на объекты интеллектуальной собственности в рамках Союза посредством организации совместных мероприятий по актуальным вопросам в сфере интеллектуальной собственности, обмена аналитическими и справочными материалами, а также взаимного участия в мероприятиях, представляющих интерес для Комиссии и ВОИС;
Международной организацией по миграции (МОМ) в целях участия в проводимых МОМ проектах и выработки предложений по дальнейшему развитию общего рынка трудовых ресурсов Союза, изучения передового опыта правового регулирования сферы трудовой миграции, а также обмена информационными и аналитическими материалами;
Международной электротехнической комиссией (МЭК) в целях участия в мероприятиях и обмена опытом в области установления требований к электротехнической продукции, а также проведения консультаций по проблемным вопросам технического регулирования электротехнической продукции и ее оценки соответствия;
Европейским региональным бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в целях развития сотрудничества по актуальным для Союза вопросам в сфере осуществления санитарно-противоэпидемических      (профилактических) мероприятий, предупреждения возникновения и распространения инфекционных и массовых неинфекционных заболеваний, в том числе отравлений, а также опасных для здоровья человека последствий чрезвычайных ситуаций в области общественного здравоохранения, недопущения обращения опасной для жизни и здоровья человека продукции и предупреждения возникновения и распространения резистентности к антимикробным препаратам посредством участия в заседаниях рабочих групп и консультативных органов стран - членов ВОЗ, обмена опытом и использования рекомендаций ВОЗ в рамках подготовки актов органов Союза, а также выработки предложений по вопросам охраны здоровья трудящихся и членов их семей в государствах трудоустройств;
Переговорным комитетом ООН по согласованию Рамочной конвенции ООН о международном налоговом сотрудничестве посредством участия Союза в качестве наблюдателя в сессии Переговорного комитета ООН по вопросам, зафиксированным в Договоре о ЕАЭС (в целях изучения опыта по косвенным налогам);

Дүниежүзілік кеден ұйымымен (ДКҰ) 2016 жылғы 17 маусымдағы Еуразиялық экономикалық комиссия мен Дүниежүзілік кеден ұйымы арасындағы өзара түсіністік туралы Меморандумда көзделген құзырет шегінде кедендік реттеудің озық тәжірибелерін зерделеу және ДСҰ өткізетін іс-шараларға, оның ішінде ДСҰ жұмыс органдарының отырыстарына қатысу арқылы Одақтың кедендік реттеу саласындағы тәжірибесін ілгерілету мақсатында;
Дүниежүзілік сауда ұйымымен (ДСҰ) Одақ құзыреті шегінде ДСҰ жұмыс органдарының отырыстарына қатысу арқылы, оның ішінде ДСҰ-ның құзыретіне жататын шаралар бойынша ДСҰ дауларын шешу жөніндегі органның, ДСҰ жұмыс топтары мен комитеттерінің отырыстарын қоса алғанда, олардың барысында, санитариялық және ішкі қолдауды және Тарифтік квоталарды әкімшілендіруді қоса алғанда, фитосанитариялық шаралар, ауыл шаруашылығы, сауда саясаты, ішкі нарықты қорғау, саудадағы техникалық кедергілерді жою;
Халықаралық сауда орталығымен (ХТО) өзара қызығушылық тудыратын сауда саясаты мәселелері бойынша 2018 жылғы 9 қазандағы Еуразиялық экономикалық комиссия мен Халықаралық сауда орталығы арасындағы өзара түсіністік туралы Меморандумды іске асыру шеңберінде Халықаралық және өңірлік сауданы кеңейту үшін жағдайлар жасау мақсатында;
Халықаралық бәсекелестік желімен (ХБЖ) Одақтың осы саладағы тәжірибесін ұсыну, жұмыс топтарының қызметіне қатысу, құжаттарды әзірлеу және басқа да жобалар арқылы бәсекелестік жөніндегі әлемдік алаңда комиссияны позициялау мақсатында;
Қылмыстық кірістерді заңдастыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі Еуразиялық Топпен (ЕАТ) Еуразиялық экономикалық комиссия мен Қылмыстық кірістерді заңдастыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі Еуразиялық Топ арасындағы өзара түсіністік туралы 2021 жылғы 12 ақпандағы Меморандумға сәйкес;
Салықтар және инвестициялар жөніндегі халықаралық орталықпен (СИХО) ЕАЭО туралы шартқа сәйкес өзара қызығушылық тудыратын мәселелер бойынша, сондай-ақ бірлескен тақырыптық кездесулер мен дөңгелек үстелдер өткізу арқылы ақпарат алмасу;
"Кодекс Алиментариус" комиссиясымен (ФАО, ДДҰ) тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және сапасын арттыруға ықпал ететін халықаралық стандарттарды, әдістемелік нұсқауларды, нормалар мен ережелерді әзірлеу жөніндегі іс-шараларға қатысу арқылы тамақ өнімдеріне арналған стандартарды әзірлеу, сондай-ақ азық-түлік тауарларының адал саудасы үшін кедергілерді жою мәселелері бойынша;
Дүниежүзілік жануарлар денсаулығы ұйымымен (ДЖДҰ) мүше мемлекеттердің аумақтарын жануарлардың аса қауіпті ауруларының қоздырғыштарын әкелуден және таратудан қорғау деңгейін арттыру және жануарлардан алынатын өнімдердің қауіпсіздігіне қойылатын ветеринариялық-санитариялық талаптарды оңтайландыру ДЖДҰ халықаралық стандарттарын қолдану және Одақ органдарының актілерін дайындау кезінде оларды есепке алу мәселелері бойынша бірлескен іс-шараларды ұйымдастыру, сондай-ақ ДЖДҰ ұйымдастыратын сессияларға, отырыстар мен семинарларға қатысу мақсатында;
Өсімдіктерді карантин және қорғау жөніндегі халықаралық конвенцияның (ӨКҚХК) хатшылығымен және оның оның өңірлік ұйымдарымен карантиндік фитосанитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, бірлескен іс-шараларға қатысу, ақпарат және тәжірибе алмасу арқылы Одақ органдарының актілерін дайындау шеңберінде карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану саласындағы Одақ үшін өзекті мәселелер бойынша ғылыми-әдістемелік және сараптамалық әлеуетті дамыту, сондай-ақ мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының фитосанитариялық шараларды қолдану саласындағы ӨКҚХК жаңа стандарттарды әзірлеу және қолданыстағы халықаралық стандарттарды қайта қарау мәселелері бойынша ұсыныстарын есепке алу мақсатында;
Қант жөніндегі халықаралық ұйымымен (ХҚҰ) қант және және Астық жөніндегі халықаралық кеңеспен (ХАК) астық нарықтарындағы жаңа тенденциялар туралы ақпарат алмасу бөлігінде;
Азық-түлік қауіпсіздігі жөніндегі Ислам ұйымымен (АҚИҰ) ауыл шаруашылығын орнықты дамыту, ауыл шаруашылығы өнімдері мен азық-түлік өндірісі мен нарықтарын теңгерімді дамыту мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыру мақсатында;
Халықаралық автомобиль көлігі одағымен (ХАКО), темір жол Ынтымақтастығы Ұйымымен (ТЖЫҰ), Трансеуразиялық тасымалдар жөніндегі халықаралық үйлестіру кеңесімен (ТТКҮК), Мемлекетаралық авиация комитетімен (МАК), Халықаралық әуе көлігі қауымдастығымен (ИАТА), Халықаралық Азаматтық авиация ұйымымен (ИКАО) үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының басымдықтары мен міндеттерін іске асыру, Көлік және логистикалық қызметке цифрлық технологияларды енгізуді қоса алғанда әлемдік интеграциялық тәжірибені зерделеу және халықаралық тәжірибені жетілдіру мақсатында;
Байланыс саласындағы өңірлік достастықпен (РСС) өзара қызығушылық тудыратын ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы Ақпарат және озық тәжірибе алмасу, сондай-ақ бірлескен консультациялар, семинарлар, отырыстар, конференциялар, дөңгелек үстелдер және басқа да іс-шаралар өткізу арқылы байланыс және ақпараттық технологиялар саласындағы ынтымақтастықты дамыту мақсатында;
Халықаралық зейнетақы және әлеуметтік қорлар қауымдастығымен (МАПСФ)Зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы үздік халықаралық тәжірибелерді қолдану мақсатында;
Еуразиялық Даму Банкімен (ЕАДБ); Комиссия өзара іс-қимылды ресімдеген басқа да мүдделі халықаралық ұйымдармен; өңірлік интеграциялық және мемлекетаралық бірлестіктермен интеграциялық сипаттағы жобаларды қаржыландыру, көрсетілген жобаларды іске асыруға жәрдемдесу жөнінде ұсыныстар дайындау жолымен:
ТМД Атқарушы комитетімен іс-шараларға, оның ішінде мүше мемлекеттер мен мемлекеттердің бизнес-қоғамдастықтарының өкілдерін тарта отырып, өзара қатысу жолымен - екі бірлестіктің интеграциялық әлеуетін арттыру, техникалық реттеуге, санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдануға, одақ құқығы актілері жобаларының ережелері мен ТМД шеңберінде әзірленетін нормативтік құқықтық актілер жобаларының ережелері арасындағы ықтимал қайшылықтарды (коллизияларды) жою мәселелері бойынша консультациялар жүргізу, техникалық реттеуге, санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдануға, тұтынушылардың құқықтарын, атап айтқанда мүше мемлекеттер мен одаққа мүше болып табылмайтын ТМД-ға қатысушы мүдделі мемлекеттер арасындағы жан-жақты сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдесу мақсатында;
ТМД мемлекетаралық статистикалық бірлескен іс-шаралар, тәжірибе алмасу, оның ішінде ресми статистикалық әдіснаманы үйлестіру, ресми статистикалық ақпараттың салыстырмалылығын арттыру, ресми статистикалық ақпаратты жинау және тарату үшін цифрлық технологияларды қолдануды кеңейту мәселелері бойыншакомитетімен пайдаланушылар үшін статистикалық деректердің қолжетімділігін арттыру, деректерді жеткізушілерге жүктемені азайту және одақта статистикалық ақпараттың жоғары сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша ынтымақтастықты дамыту мақсатында;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің Көші-қон органдары басшыларының кеңесімен Еңбек көші-қоны саласында тәжірибе алмасу мақсатында;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің салық қызметтері басшыларының үйлестіру кеңесімен (КСРНС), сондай - ақ бірлескен тақырыптық кездесулер мен дөңгелек үстелдер өткізу арқылы ЕАЭО туралы шартқа сәйкес өзара қызығушылық тудыратын мәселелер бойынша ақпарат алмасу;
Монополияға қарсы саясат жөніндегі мемлекетаралық кеңеспен құқық қолдану практикасына, нарықтарды талдауға, сондай - ақ ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің монополияға қарсы заңнамасын бұзушылықтарды бірлескен тергеп-тексеру жөніндегі штаб ұйымдастыратын іс-шараларға өзара қатысу жолымен бәсекелестік құқықты жетілдіруге қатысты мәселелер бойынша тәжірибе алмасу мақсатында;
Мемлекетаралық үйлестіру кеңесімен ТМД - ға қатысушы мемлекеттердің сақтандыру қадағалау органдары басшыларының бірлескен іс - шаралар, конференциялар, форумдар өткізу арқылы ЕАЭО туралы шартқа және Одақ органдарының оны дамытуға қабылданған халықаралық шарттары мен актілеріне сәйкес мүше мемлекеттердің сақтандыру заңнамасын үйлестіру мақсатында;
ТМД Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңес (ТМД МГС) мемлекетаралық стандарттарды жоспарлау, әзірлеу, қабылдау, қолдану және оларды қазіргі ғылыми-техникалық деңгейде қолдау, оның ішінде осындай техникалық регламенттерге стандарттар тізбесін толықтыру арқылы Одақтың техникалық регламенттерін іске асыру үшін мемлекетаралық стандарттарды қолдануды одан әрі кеңейту мақсатында;
ТМД - ға қатысушы мемлекеттердің ветеринария саласындағы ынтымақтастық жөніндегі үкіметаралық кеңесімен, ТМД - ға қатысушы мемлекеттердің ТМД қатысушылары аумақтарын аса қауіпті жұқпалы аурулардың әкелінуінен және таралуынан санитарлық қорғау мәселелері жөніндегі үйлестіру кеңесімен, ТМД - ға қатысушы мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі үйлестіру кеңесімен (ПИК) және мемлекеттердің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі Консультативтік кеңесімен мүдделі интеграциялық бірлестіктер, одақтың экономикалық жетістіктерін таныстыру арқылы халықаралық және үкіметаралық ұйымдар мен елдер - санитарлық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану, жұмыс органдарының бірлескен іс-шаралары мен отырыстарына қатысу арқылы тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің бағалы қағаздар рыноктарын реттеу жөніндегі уәкілетті органдарының басшылары кеңесімен ЕАЭО туралы шартқа және оны дамытуға қабылданған халықаралық шарттарға және Одақ органдарының актілеріне сәйкес бірлескен іс-шаралар, конференциялар, форумдар өткізу арқылы бағалы қағаздар рыногы саласындағы заңнаманы үйлестіру мақсатында;
ТМД-ның үйлестіру көліктік кеңесімен ынтымақтастықты дамыту және көлікте озық технологияларды енгізу, көлік қызметін цифрландыру, халықаралық көлік дәліздерін дамыту, инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру бойынша тәжірибе алмасу мақсатында;
Одақтас мемлекеттің Тұрақты комитетімен ақпарат алмасу мақсатында;
ШЫҰ-мен неғұрлым тығыз практикалық ынтымақтастық орнату, мемлекеттік билік органдары, бизнес-қоғамдастықтар өкілдерінің, сондай-ақ мүше мемлекеттер мен ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердің сараптамалық қауымдастықтарының қатысуымен ШЫҰ тақырыбы бойынша мүше мемлекеттердің іс - шаралары шеңберінде алаңдардың өзара іс-қимылының әлеуетін ашу мақсатында;
Азиядағы өзара іс-қимыл және сенім шаралары жөніндегі кеңеспен (АӨСШК) жан-жақты экономикалық ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдесу және өңірлік экономикалық интеграция, экономика және қаржы, көлік және тасымалдау, цифрландыру және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен, сауда саясаты салаларында неғұрлым тығыз практикалық өзара іс-қимылды белгілеу мақсатында;
АСЕАН-мен АСЕАН Хатшылығымен - АСЕАН мүшелері кедендік реттеу, Көлік және логистика, қаржы, ауыл шаруашылығы, сауда рәсімдерін оңайлату, Техникалық реттеу, ішкі нарықтардың жұмыс істеуі, цифрлық экономика мен электрондық сауданы дамыту, санитарлық және фитосанитарлық шаралар, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, Бәсекелестік және Одақ құзыреті шеңберінде өзара іс-қимылдың басқа да аспектілері бойынша үздік интеграциялық практикалармен алмасу, екі бірлестік желісі бойынша тұрақты консультациялар және іс-шараларға қатысу, мүше мемлекеттер мен мемлекеттердің бизнес-қауымдастықтарының байланыстарына жәрдемдесу - ЕАЭО мен АСЕАН ынтымақтастығының перспективасында секторлық немесе диалогтық экономикалық әріптестік деңгейіне шығаруды ескере отырып, АСЕАН мүшелерін, оның ішінде форумдар алаңдарында және басқа да бірлескен іс-шаралар диалогты тереңдету және мемлекеттермен сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту мақсатында;
Африка одағымен (Афроодақ), комиссияның, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының және іскерлік құрылымдардың өкілдерінің бизнес-миссияларға қатысуы, мүше мемлекеттерде ұйымдастырылатын, мүше мемлекеттердің аумақтарында өткізілетін конгресс - көрме іс-шараларына Афроодақ пен мүше мемлекеттердің өкілдерін қосу, комиссия өкілдерінің, сондай-ақ мүше мемлекеттердің ресми және іскер топтарының Афроодаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында өткізілетін іс - шараларға қатысуы, Одақтың және оның мүше мемлекеттерінің Афроодақпен және Африканың жекелеген мемлекеттерімен сауда-экономикалық ынтымақтастығын дамытуға кешенді жәрдемдесу, Еуразиялық экономикалық комиссия мен Африка одағы комиссиясының өзара мүдделілік білдіретін салалардағы өзара іс-қимыл туралы жаңа меморандум жасасу жөніндегі жұмысты жандандыру, бірлескен іс-шаралар өткізу арқылы іскер топтар арасындағы диалогты дамытуға жәрдемдесу жолымен;

Всемирной таможенной организацией (ВТамО) посредством участия в пределах компетенции, предусмотренной Меморандумом о взаимопонимании между Евразийской экономической комиссией и Всемирной таможенной организацией от 17 июня 2016 года, в мероприятиях, проводимых ВТамО, в том числе заседаниях рабочих органов ВТамО, в целях изучения передовых практик таможенного регулирования и продвижения опыта Союза в сфере таможенного регулирования;
Всемирной торговой организацией (ВТО) посредством участия в пределах компетенции Союза в заседаниях рабочих органов ВТО, включая заседания органа по разрешению споров ВТО по мерам, относящимся к компетенции Союза, рабочих групп и комитетов ВТО, в ходе которых рассматриваются вопросы торговой политики, защиты внутреннего рынка, устранения технических барьеров в торговле, применения санитарных и фитосанитарных мер, сельского хозяйства, включая внутреннюю поддержку и администрирование тарифных квот;
Международным торговым центром (МТЦ) в рамках реализации Меморандума о взаимопонимании между Евразийской экономической комиссией и Международным торговым центром от 9 октября 2018 года по вопросам торговой политики, представляющим взаимный интерес, в целях создания условий для расширения международной и региональной торговли;
Международной конкурентной сетью (МКС) в целях позиционирования Комиссии на мировой площадке по конкуренции посредством представления опыта Союза в данной сфере, участия в деятельности рабочих групп, разработке документов и в других проектах;
Евразийской группой по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма (ЕАГ) в соответствии с Меморандумом о взаимопонимании между Евразийской экономической комиссией и Евразийской группой по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма от 12 февраля 2021 года;
Международным центром по налогам и инвестициям (МЦНИ) путем обмена информацией, а также проведения совместных тематических встреч и круглых столов по вопросам, представляющим взаимный интерес, в соответствии с Договором о ЕАЭС;
Комиссией "Кодекс Алиментариус" (ФАО, ВОЗ) по вопросам разработки стандартов на пищевую продукцию посредством участия в мероприятиях по разработке международных стандартов, методических указаний, норм и правил, способствующих обеспечению безопасности и повышению качества пищевой продукции, а также устранению препятствий для добросовестной торговли продовольственными товарами;
Всемирной организацией здоровья животных (ВОЗЖ) по вопросам применения международных стандартов ВОЗЖ и их учета при подготовке актов органов Союза в сфере применения и разработки ветеринарно-санитарных мер с целью повышения уровня защиты территорий государств-членов от заноса и распространения возбудителей особо опасных болезней животных и оптимизации ветеринарно-санитарных требований к безопасности продукции животного происхождения путем организации совместных мероприятий, а также участия в сессиях, заседаниях и семинарах, организуемых ВОЗЖ;
Секретариатом Международной конвенции по карантину и защите растений (МККЗР) и ее региональными организациями в целях развития научно-методического и экспертного потенциала по актуальным для Союза вопросам в сфере обеспечения карантинной фитосанитарной безопасности, применения карантинных фитосанитарных мер в рамках подготовки актов органов Союза посредством участия в совместных мероприятиях, обмена информацией и опытом, а также учета предложений уполномоченных органов государств-членов по вопросам разработки новых и пересмотра действующих международных стандартов в сфере применения фитосанитарных мер МККЗР;
Международной организацией по сахару (МОС) и Международным советом по зерну (МСЗ) в части обмена информацией о новых тенденциях на рынках сахара и зерна;
Исламской Организацией по продовольственной безопасности (ИОПБ) в целях организации взаимодействия по вопросам устойчивого развития сельского хозяйства, сбалансированного развития производства и рынков сельскохозяйственной продукции и продовольствия;
Международным союзом автомобильного транспорта (МСАТ), Организацией сотрудничества железных дорог (ОСЖД), Международным координационным советом по трансъевразийским перевозкам (МКСТП), Межгосударственным авиационным комитетом (МАК), Международной ассоциацией воздушного транспорта (ИАТА), Международной организацией гражданской авиации (ИКАО) в целях изучения мирового интеграционного опыта и имплементации наилучших международных практик при реализации приоритетов и задач скоординированной (согласованной) транспортной политики, включая внедрение цифровых технологий в транспортной и логистической деятельности;
Региональным содружеством в области связи (РСС) в целях развития сотрудничества в области связи и информационных технологий посредством обмена информацией и передовым опытом в сфере информационно-коммуникационных технологий, представляющих взаимный интерес, а также проведения совместных консультаций, семинаров, заседаний, конференций, круглых столов и других мероприятий;
Международной ассоциацией пенсионных и социальных фондов (МАПСФ) в целях применения наилучших международных практик в сфере пенсионного обеспечения;
Евразийским банком развития (ЕАБР) путем подготовки предложений по финансированию проектов интеграционного характера, содействия реализации указанных проектов;
другими заинтересованными международными организациями, с которыми Комиссия формализовала взаимодействие;
с региональными интеграционными и межгосударственными объединениями:
Исполнительным комитетом СНГ в целях содействия развитию всестороннего торгово-экономического сотрудничества между государствами-членами и заинтересованными государствами участниками СНГ, не являющимися членами Союза, путем взаимного участия в мероприятиях, в том числе с привлечением представителей бизнес-сообществ государств-членов и государств - участников СНГ, проведения консультаций по вопросам устранения возможных противоречий (коллизий) между положениями проектов актов права Союза и положениями проектов нормативных правовых актов, разрабатываемых в рамках СНГ, в целях повышения интеграционного потенциала двух объединений, сопряжения подходов по вопросам, касающимся технического регулирования, применения санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер, защиты прав потребителей, в частности с:
Межгосударственным статистическим комитетом СНГ в целях развития сотрудничества по вопросам повышения доступности статистических данных для пользователей, снижения нагрузки на поставщиков данных и обеспечения высокого качества статистической информации в Союзе путем проведения совместных мероприятий, обмена опытом, в том числе по вопросам гармонизации официальной статистической методологии, повышения сопоставимости официальной статистической информации, расширения применения цифровых технологий для сбора и распространения официальной статистической информации;
Советом руководителей миграционных органов государств - участников СНГ (СРМО) в целях обмена опытом в сфере трудовой миграции;
Координационным советом руководителей налоговых служб государств - участников СНГ (КСРНС) путем обмена информацией, а также проведения совместных тематических встреч и круглых столов по вопросам, представляющим взаимный интерес, в соответствии с Договором о ЕАЭС;
Межгосударственным советом по антимонопольной политике в целях обмена опытом по вопросам, касающимся правоприменительной практики, анализа рынков, а также совершенствования конкурентного права, путем взаимного участия в мероприятиях, в том числе организуемых Штабом по совместным расследованиям нарушений антимонопольного законодательства государств - участников СНГ;
Межгосударственным координационным советом руководителей органов страхового надзора государств - участников СНГ в целях гармонизации страхового законодательства государств- членов в соответствии с Договором о ЕАЭС и принятыми в его развитие международными договорами и актами органов Союза путем проведения совместных мероприятий, конференций, форумов;
Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации СНГ (МГС СНГ) по планированию, разработке, принятию, применению межгосударственных стандартов и поддержанию их на современном научно-техническом уровне, в том числе в целях дальнейшего расширения применения межгосударственных стандартов для реализации технических регламентов Союза путем дополнения перечней стандартов к таким техническим регламентам;
Межправительственным советом по сотрудничеству в области ветеринарии государств - участников СНГ, Координационным советом по проблемам санитарной охраны территорий государств - участников СНГ от завоза и распространения особо опасных инфекционных болезней, Координационным советом по карантину растений государств - участников СНГ (КСКР) и Консультативным советом по защите прав потребителей государств - участников СНГ в сфере применения санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер, защиты прав потребителей путем участия в совместных мероприятиях и заседаниях рабочих органов;
Советом руководителей уполномоченных органов по регулированию рынков ценных бумаг государств - участников СНГ в целях гармонизации законодательства в сфере рынка ценных бумаг' в соответствии с Договором о ЕАЭС и принятыми в его развитие международными договорами и актами органов Союза путем проведения совместных мероприятий, конференций, форумов;
Координационным транспортным совещанием СНГ в целях развития сотрудничества и обмена опытом по внедрению передовых технологий на транспорте, цифровизации транспортной деятельности, развития международных транспортных коридоров, реализации инфраструктурных проектов;
Постоянным Комитетом Союзного государства в целях обмена информацией;
ШОС в целях установления более тесного практического сотрудничества, раскрытия потенциала взаимодействия площадок в рамках мероприятий государств-членов по тематике ШОС с участием представителей органов государственной власти, бизнес-сообществ, а также экспертных сообществ государств-членов и государств - членов ШОС;
Совещанием по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) в целях содействия развитию всестороннего экономического сотрудничества и установления более тесного практического взаимодействия в сферах региональной экономической интеграции, экономики и финансов, транспорта и перевозок, цифровизации и информационно-коммуникационных технологий, промышленности и агропромышленного комплекса, торговой политики;
АСЕАН в целях углубления диалога с Секретариатом АСЕАН и развития торгово-экономического сотрудничества с государствами - членами АСЕАН в сферах таможенного регулирования, транспорта и логистики, финансов, сельского хозяйства, упрощения процедур торговли, технического регулирования, функционирования внутренних рынков, развития цифровой экономики и электронной торговли, санитарных и фитосанитарных мер, защиты прав потребителей, конкуренции и по другим аспектам взаимодействия в рамках компетенции Союза путем обмена лучшими интеграционными практиками, проведения регулярных консультаций и участия в мероприятиях по линии двух объединений, содействия контактам бизнес-сообществ государств-членов и государств - членов АСЕАН, в том числе на площадках форумов и других совместных мероприятий, с учетом вывода в перспективе сотрудничества ЕАЭС и АСЕАН на уровень секторального или диалогового экономического партнерства;
Африканским союзом (Афросоюз) путем комплексного содействия развитию торгово-экономического сотрудничества Союза и его государств-членов с Афросоюзом и отдельными государствами Африки, активизации работы по заключению нового меморандума о взаимодействии между Евразийской экономической комиссией и Комиссией Африканского союза в сферах, представляющих взаимный интерес, содействия развитию диалога между деловыми кругами посредством проведения совместных мероприятий, участия Комиссии, представителей уполномоченных органов государств-членов и деловых структур в бизнес-миссиях, организуемых в государствах - членах Афросоюза, подключения представителей Афросоюза и государств - членов Афросоюза к конгрессно-выставочным мероприятиям, проводимым на территориях государств-членов, участия представителей Комиссии, а также официальных и деловых кругов государств-членов в мероприятиях, проводимых на территориях государств - членов Афросоюза;

Шығыс және оңтүстік Африканың ортақ нарығы жөніндегі комиссиясымен (КОМЕСА) 2022 жыл 21 шілдедегі Еуразиялық экономикалық комиссия мен Шығыс және Оңтүстік Африканың Бәсекелестік саясат және құқық қолдану саласындағы ортақ нарық жөніндегі Комиссиясы арасындағы өзара түсіністік туралы меморандум шеңберінде бәсекелестік саясат және құқық қолдану, бәсекелестікті адвокаттандыру және бірлескен іс-шараларға қатысу саласында бәсекелестік саясат және құқық қолдану саласындағы тәжірибе алмасу арқылы;
Оңтүстік Американың ортақ нарығымен (МЕРКОСУР) Одақ пен МЕРКОСУР арасындағы сауданы дамыту және әртараптандыру мақсатында 2018 жылғы 17 желтоқсандағы; өзара қызығушылық тудыратын мәселелер бойынша, оның ішінде кәсіпкерлік қызметті дамыту саласында байланыс орнату Еуразиялық экономикалық комиссия мен арасындағы сауда-экономикалық мәселелер жөніндегі ынтымақтастық туралы Меморандумға сәйкес құрылған сауда-экономикалық ынтымақтастық жөніндегі бірлескен комитеттің қызметі шеңберінде қол жеткізілген уағдаластықтарды іске асыру жолымен ;
Латын Америкасы-Кариб экономикалық жүйесімен (ЛАЭС) институционалдық өзара іс-қимылды нығайту және интеграция саласында, оның ішінде интеграциядан болатын әсерлерді өлшеу мәселелері бойынша және өзара қызығушылық тудыратын басқа да салаларда бірлескен семинарлар өткізу және тәжірибе алмасу жолымен өңірлік интеграцияны және инклюзивті экономикалық өсуді дамыту үшін жағдайлар жасау мақсатында;
Орталық Америкадағы экономикалық интеграция жөніндегі хатшылықпен (СИЕКА) интеграция саласында тәжірибе алмасу үшін бірлескен іс-шаралар өткізу арқылы мүше мемлекеттер мен Орталық Америка елдері арасындағы сауданы кеңейтуге және әртараптандыруға жәрдемдесу мақсатында;
Тынық мұхиты альянсымен мүше мемлекеттер мен Тынық мұхиты альянсына қатысушы мемлекеттердің бизнес-қоғамдастықтары өкілдерінің тікелей байланыстарын дамыту арқылы сауда рәсімдерін оңайлату, бірлескен іс-шаралар мен бизнес - форумдар өткізу, интеграциялық тәжірибе алмасу, ынтымақтастықтың өзара тиімді бағыттарын, оның ішінде өңірлік экономикалық интеграция мәселелерін зерделеу, мақсатында;
Анд қоғамдастығының Бас хатшылығымен өңірлік экономикалық интеграция саласында тәжірибе алмасу, бизнес-қоғамдастықпен диалог жүргізу үшін бірлескен іс-шаралар өткізу жолымен ынтымақтастықты дамыту мақсатында;
бақылаушы мемлекеттермен:
Өзбекстан Республикасы мен Куба Республикасымен өзара іс-қимыл туралы меморандумдар мен бірлескен іс-қимыл жоспарлары шеңберінде, сондай-ақ Одақ жанындағы байқаушы мемлекет институтын дамыту контекстінде бизнес-қауымдастықтар арасындағы диалогты жандандыру және бірлескен жұмыс топтары отырыстарының күн тәртібін іске асыру мақсатында;
үшінші елдермен:
Аргентина Республикасымен, Бангладеш Халық Республикасымен, Венгриямен, Иордания Хашимит Корольдігімен, Индонезия Республикасымен, Камбоджа Корольдігімен, Корея Республикасымен, Марокко Корольдігімен, Моңғолиямен, Біріккен Араб Әмірліктерімен, Никарагуа Республикасымен, Перу Республикасымен, Мьянма Одағы Республикасымен, Сингапур Республикасымен, Таиланд Корольдігімен, Фарер аралдарымен, Эквадор Республикасымен, Чили Республикасымен, сондай-ақ мемлекеттік билік органдарымен Комиссия салалық өзара іс-қимылды дамытуға, оның ішінде меморандумдарды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларын қалыптастыру және ұзарту жолымен (қажеттігі айқындалған жағдайда)сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту меморандумдарға қол қойған басқа да мемлекеттермен, бірлескен жұмыс топтарының отырыстарын өткізу практикасын дамыту және мүше мемлекеттердің атқарушы билік органдарының, Еуразиялық экономикалық одақтың Іскерлік кеңесінің және мүше мемлекеттердің бизнес-қоғамдастықтарының өкілдерін олардың жұмысына қатысуға тарту үшін барынша қолайлы жағдайлар жасау мақсатында;
Египет Араб Республикасымен, Индонезия Республикасымен және Біріккен Араб Әмірліктерімен мүше мемлекеттермен еркін сауда туралы, тиісті келісімдердің жасалуын және күшіне енуін қамтамасыз ету туралы бірлескен келіссөздер шеңберінде келісімдер мен экономикалық әріптестік туралы келісімдер жасасу;
Моңғолиямен уақытша және күшіне ену бойынша жұмыс жүргізу арқылы сауда келісімін жасасу;
Иран Ислам Республикасымен Еркін сауда туралы келісімнің күшіне енуі жөніндегі жұмысты жүргізу арқылы, сондай-ақ комиссияның Иран Ислам Республикасының Үкіметімен өзара іс-қимыл туралы Меморандумға қол қою мүмкіндігін пысықтау мақсатында;
Үндістан Республикасымен пәндік келіссөздерді бастауға дайын болған жағдайда еркін сауда туралы келісім жасасу туралы келіссөздер процесін жандандыру мақсатында.
Бұл ретте Одақтың сыртқы сауда саясатын іске асыру Одақтың негізгі әріптестерімен орта мерзімді перспективада сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту тәсілдеріне сәйкес қамтамасыз етіледі;
Қытай Халық Республикасымен (ҚХР) сауданы қорғау шараларына қатысты өзекті мәселелер бойынша тергеп-тексеру жүргізудің әдіснамалық және рәсімдік аспектілері туралы тергеп-тексеру жүргізетін органдар арасындағы диалогты қолдау және пікір алмасу, сондай- ақ 2021 жылғы 2018 қарашадағы Еуразиялық экономикалық комиссия мен Қытай Халық Республикасының Нарықты реттеу жөніндегі мемлекеттік басқармасы арасындағы бәсекелестік саясат және монополияға қарсы реттеу саласындағы ынтымақтастық саласындағы өзара түсіністік туралы меморандум шеңберінде Қытай Халық Республикасының Нарықты реттеу жөніндегі мемлекеттік басқармасымен бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу саласындағы ынтымақтастық, көрсетілген Бірлескен Комиссияның шешімдеріне сәйкес техникалық реттеу саласындағы Қытай Халық Республикасының Нарықты реттеу жөніндегі мемлекеттік басқармасымен ынтымақтастық және Одақтың даму жоспарлары мен "Бір белдеу, бір жол" Қытай бастамасын ұштастыру мақсатында кеден қызметтері арасында ақпарат алмасу туралы хаттаманы жасау және одан әрі іске асыру жолымен 2019 жылғы 6 маусымдағы Санкт-Петербургте жасалған Еуразиялық экономикалық одақ пен Қытай Халық Республикасының кедендік шекаралары арқылы өткізілетін тауарлар мен халықаралық тасымалдың көлік құралдары жөнінде ақпарат алмасу туралы келісімді іске асыру шеңберінде, 2012 жылғы 6 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық комиссия мен Қытай Халық Республикасының Коммерция министрлігі арасындағы демпингке қарсы, өтемақы және арнайы қорғау шараларын қолдану саласындағы ынтымақтастық туралы меморандумды іске асыру шеңберінде Қытай нарығында мүше мемлекеттер компанияларының қызметі үшін сауда рәсімдерін оңайлату, сондай-ақ қолайлы жағдайлар жасау, 2018 жылғы 17 мамырдағы Бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Қытай Халық Республикасы арасындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімде құрылуы көзделген Бірлескен комиссия және басқа да жұмыс органдары шеңберіндегі, оның ішінде Одақ туралы шартта белгіленген экономиканың негізгі салаларында мүше мемлекеттер мен ҚХР арасындағы өзара іс-қимыл бағыттарын кеңейту арқылы өзара іс-қимыл жасау жолымен Қытай Халық Республикасымен (ҚХР) бір жағынан, Еуразиялық экономикалық одақ пен оның мүше мемлекеттері арасындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы 2018 жылғы 17 мамырдағы келісімде көзделген Бірлескен комиссия және басқа да жұмыс органдары шеңберіндегі өзара іс-қимыл арқылы және Қытай Халық Республикасы, екінші жағынан, оның ішінде іске асыру арқылы бір жағынан Еуразиялық экономикалық одақ пен оның мүше мемлекеттері мен екінші жағынан Қытай Халық Республикасы арасындағы сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту жөніндегі жоспарды ("Жол картасын"), 2023 жылғы 16 ақпанда Бірлескен Комиссия қабылдаған; Одақ пен оның мүше мемлекеттері мен ҚХР арасындағы ынтымақтастықтың салалық күн тәртібі бөлігінде өзара іс-қимыл бағыттарын кеңейту, сауда рәсімдерін оңайлату, сондай-ақ мүше мемлекеттердің тауарларының Қытай нарығына қолжетімділігін қамтамасыз ету, оның ішінде сәйкестікті бағалау нәтижелерін өзара тану мүмкіндігі туралы мәселені пысықтау және қолайлы жағдайлар жасау жолымен ҚХР-ға мүше мемлекеттердің бизнесі үшін; Бірлескен комиссияның Еуразиялық бөлігімен келісілген одақтың даму жоспарлары мен "Бір белдеу, бір жол" Қытай бастамасын ұштастыру шеңберінде іске асырылатын және іске асыруға жоспарланатын, интеграциялық бағыты бар және Одақтың беделін нығайту міндеттеріне жауап беретін салалық ынтымақтастықтың басым жобаларының (интеграциялық жобалардың деректер банкі) тізбесін іске асыру барысының мониторингі; 2012 жылғы 6 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық комиссия мен Қытай Халық Республикасының Коммерция министрлігі арасындағы демпингке қарсы, өтемақы және арнайы қорғау шараларын қолдану саласындағы ынтымақтастық туралы сауда қорғау шараларын қолдану саласындағы өзекті мәселелер бойынша тергеп-тексерулер жүргізетін органдар арасындағы тергеп-тексерулердің әдіснамалық және рәсімдік аспектілері бойынша диалогты қолдау мақсатында Меморандумды іске асыру; сауда қорғау шараларын қолдану саласындағы өзекті мәселелер бойынша интеграциялық бағыты бар және Одақты нығайту міндеттеріне жауап беретін өнеркәсіп саласындағы бірлескен бастамаларды пысықтау; цифрлық (зияткерлік) кеден институтын дамытуды қоса алғанда, кедендік реттеу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау; Кедендік ынтымақтастық және сауда рәсімдерін оңайлату жөніндегі кіші комитеттің жұмыс істеуі шеңберінде қазіргі заманғы кеден қызметіне перспективалы цифрлық технологияларды енгізу бөлігінде тәжірибе алмасу; қаржы нарықтарында реттеу және қадағалау саласындағы заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша ынтымақтастықты дамыту және тәжірибе алмасу; 2019 жылғы 6 маусымдағы Еуразиялық экономикалық одақ пен Қытай Халық Республикасының кедендік шекаралары арқылы өткізілетін халықаралық тасымалдаудың тауарлары мен көлік құралдары туралы ақпарат алмасу туралы Келісім шеңберінде кеден қызметтері арасында ақпарат алмасу туралы хаттаманы жасасуды жеделдету және одан әрі практикалық іске асыру жолымен өзара іс-қимыл жасау; 2021 жылғы 16 қарашадағы Еуразиялық экономикалық комиссия мен Қытай Халық Республикасының нарықты реттеу жөніндегі мемлекеттік басқармасы арасындағы бәсекелестік саясат және монополияға қарсы реттеу саласындағы ынтымақтастық саласындағы өзара түсіністік туралы Меморандумды іске асыру, сондай-ақ мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша диалогты дамыту арқылы;
Вьетнам Социалистік Республикасымен, Иран Ислам Республикасымен, Сербия Республикасымен және Сингапур Республикасымен тауарлармен сауданы дамытуға жәрдемдесу, преференциялық сауда келісімдеріне сәйкес (Сингапур Республикасы үшін-осындай келісім күшіне енген күннен бастап), сондай - ақ өзара экономикалық және сауда ынтымақтастығын қолдау мақсатында;
Бұдан басқа, Иран Ислам Республикасымен ынтымақтастық кеден қызметтері арасында ақпарат алмасу туралы хаттаманы жасасу және одан әрі практикалық іске асыру арқылы, сондай - ақ Вьетнам Социалистік Республикасымен-кеден қызметтері арасында ақпарат алмасу туралы жасалған хаттамаларды іс жүзінде іске асыру арқылы дамитын болады.
Кездесулер мен консультацияларды қоса алғанда, осы елдерге қатысты, оның ішінде үшінші елдердің аумақтарында, үшінші елдердің, өңірлік интеграциялық бірлестіктер мен халықаралық ұйымдардың өкілдерімен арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану мәселелері бойынша үшінші елдердің өкілдерімен өзара іс-қимыл жалғасатын болады.
II. Одақ басым тәртіппен байланыстарды дамытуға ұмтылатын әлеуетті әріптестермен ынтымақтастық
Өзара іс-қимылды дамыту үшін институционалдық негізді қалыптастыру жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады:
қаржы даму институттарын қоса алғанда, халықаралық ұйымдармен:
БҰҰ хатшылығымен ақпарат және тәжірибе алмасу, бірлескен іс-шаралар мен зерттеулерге қатысу, экономикалық тұрақтылық пен әлеуметтік әл-ауқатты қамтамасыз етуге, экономикалық құқықтарды қорғауға, сондай-ақ БҰҰ-ның Орнықты даму мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған бағдарламаларды іске асыру арқылы сауда-экономикалық мәселелер бойынша; пайдаланушыларға интерактивті форматта статистикалық дерекқорларға қол жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында халықаралық статистикалық стандарттар мен сыныптамаларды, sdmx (статистикалық деректер мен метадеректер алмасу) халықаралық стандарты негізінде цифрлық технологияларды Одақтың статистикалық практикасына енгізу мәселелері бойынша өзара іс-қимылды дамыту мақсатында;

Общим рынком Восточной и Южной Африки (КОМЕСА) в области конкурентной политики и правоприменения посредством обмена опытом в сфере конкурентной политики и правоприменения, адвокатирования конкуренции и участия в совместных мероприятиях в рамках Меморандума о взаимопонимании между Евразийской экономической комиссией и Комиссией по конкуренции Общего рынка Восточной и Южной Африки в сфере конкурентной политики и правоприменения от 21 июля 2022 года;
Южноамериканским общим рынком (МЕРКОСУР) в целях укрепления сотрудничества в торгово-экономической сфере, развития и диверсификации торговли между Союзом и МЕРКОСУР путем реализации договоренностей, достигнутых в рамках деятельности Совместного комитета по торгово-экономическому сотрудничеству, учрежденного в соответствии с Меморандумом о сотрудничестве по торгово-экономическим вопросам между Евразийской экономической комиссией и Южноамериканским общим рынком (МЕРКОСУР) от 17 декабря 2018 года; налаживания контактов по вопросам, представляющим взаимный интерес, в том числе в сфере развития предпринимательской деятельности;
Латиноамерикано-Карибской экономической системой (ЛАЭС) в целях укрепления институционального взаимодействия и создания условий для развития региональной интеграции и инклюзивного экономического роста путем проведения совместных семинаров и обмена опытом в области интеграции, в том числе по вопросам измерения эффектов от интеграции, и в других сферах, представляющих взаимный интерес;
Секретариатом по экономической интеграции в Центральной Америке (СИЕКА) в целях содействия расширению и диверсификации торговли между государствами-членами и странами Центральной Америки путем проведения совместных мероприятий для обмена опытом в области интеграции;
Тихоокеанским альянсом в целях обмена интеграционным опытом, изучения взаимовыгодных направлений сотрудничества, в том числе вопросов региональной экономической интеграции, упрощения процедур торговли посредством развития прямых контактов представителей бизнес-сообществ государств-членов и государств - участников Тихоокеанского альянса, проведения совместных мероприятий и бизнес-форумов;
Генеральным секретариатом Андского сообщества в целях развития сотрудничества путем проведения совместных мероприятий для обмена опытом в сфере региональной экономической интеграции, диалога с бизнес-сообществом;
с государствами-наблюдателями:
Республикой Узбекистан и Республикой Куба в рамках меморандумов о взаимодействии и планов совместных действий в целях активизации диалога между бизнес-сообществами и реализации повестки заседаний совместных рабочих групп, а также в контексте развития института государства - наблюдателя при Союзе;
с третьими странами:
Аргентинской Республикой, Народной Республикой Бангладеш, Венгрией, Иорданским Хашимитским Королевством, Республикой Индонезией, Королевством Камбоджа, Республикой Корея, Королевством Марокко, Монголией, Объединенными Арабскими Эмиратами, Республикой Никарагуа, Республикой Перу, Республикой Союз Мьянма, Республикой Сингапур, Королевством Таиланд, Фарерскими островами, Республикой Эквадор, Республикой Чили, а также с другими государствами, с органами государственной власти которых Комиссия подписала меморандумы с целью создания максимально благоприятных условий для развития торгово- экономического сотрудничества с акцентом на развитие отраслевого взаимодействия, в том числе путем формирования и пролонгации планов мероприятий по реализации меморандумов (в случае определения необходимости), развития практики проведения заседаний совместных рабочих групп и привлечения к участию в их работе представителей органов исполнительной власти государств-членов, Делового совета Евразийского экономического союза и бизнес-сообществ государств- членов;
Арабской Республикой Египет, Республикой Индонезией и Объединенными Арабскими Эмиратами в рамках совместных с государствами-членами переговоров о заключении соглашений о свободной торговле и соглашения об экономическом партнерстве соответственно, обеспечения заключения и вступления в силу соответствующих соглашений;
Монголией путем проведения работы по заключению и вступлению в силу временного торгового соглашения;
Исламской Республикой Иран путем проведения работы по вступлению в силу соглашения о свободной торговле, а также в целях проработки возможности подписания Комиссией с правительством Исламской Республики Иран меморандума о взаимодействии;
Республикой Индией в целях активизации переговорного процесса о заключении соглашения о свободной торговле в случае готовности Республики Индии начать предметные переговоры.
При этом реализация внешнеторговой политики Союза обеспечивается в соответствии с подходами к развитию торгово- экономического сотрудничества с основными партнерами Союза на среднесрочную перспективу;
Китайской Народной Республикой (КНР) путем взаимодействия в рамках Совместной комиссии и других рабочих органов, создание которых предусмотрено Соглашением о торгово-экономическом сотрудничестве между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Китайской Народной Республикой, с другой стороны, от 17 мая 2018 года, в том числе посредством реализации плана ("дорожной карты") по развитию торгово-экономического сотрудничества между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Китайской Народной Республикой, с другой стороны, принятого 16 февраля 2023 года Совместной комиссией; расширения направлений взаимодействия между Союзом и его государствами-членами и КНР в части отраслевой повестки сотрудничества, упрощения процедур торговли, а также обеспечения доступа товаров государств-членов на китайский рынок, в том числе путем проработки вопроса о возможности взаимного признания результатов оценки соответствия, и создания благоприятных условий для бизнеса государств-членов в КНР; мониторинга хода реализации перечня имеющих интеграционную направленность и отвечающих задачам укрепления авторитета Союза приоритетных проектов отраслевого сотрудничества (банка данных интеграционных проектов), реализуемых и планируемых к реализации в рамках сопряжения планов развития Союза и китайской инициативы "Один пояс, один путь", согласованного Евразийской частью Совместной комиссии; реализации Меморандума о сотрудничестве в области применения антидемпинговых, компенсационных и специальных защитных мер между Евразийской экономической комиссией и Министерством коммерции Китайской Народной Республики от 6 декабря 2012 года в целях поддержания диалога между органами, проводящими расследования, по методологическим и процедурным аспектам расследований и обмена мнениями по актуальным вопросам в сфере применения мер торговой защиты; актуализации и проработки совместных инициатив в промышленной сфере, имеющих интеграционную направленность и отвечающих задачам укрепления Союза; взаимодействия по вопросам таможенного регулирования, включая развитие института цифровой (интеллектуальной) таможни; обмена опытом в части внедрения перспективных цифровых технологий в деятельность современной таможни в рамках функционирования подкомитета по таможенному сотрудничеству и упрощению процедур торговли; развития сотрудничества и обмена опытом по вопросам совершенствования законодательства в сфере регулирования и надзора на финансовых рынках; взаимодействия в рамках Соглашения об обмене информацией о товарах и транспортных средствах международной перевозки, перемещаемых через таможенные границы Евразийского экономического союза и Китайской Народной Республики, от 6 июня 2019 года путем ускорения заключения и дальнейшей практической реализации протокола об обмене информацией между таможенными службами; реализации Меморандума о взаимопонимании в сфере сотрудничества в области конкурентной политики и антимонопольного регулирования между Евразийской экономической комиссией и Государственным управлением по регулированию рынка Китайской Народной Республики от 16 ноября 2021 года, а также путем развития диалога по вопросам государственных закупок;
Социалистической Республикой Вьетнам, Исламской Республикой Иран, Республикой Сербией и Республикой Сингапур в соответствии с преференциальными торговыми соглашениями (для Республики Сингапур - с даты вступления такого соглашения в силу) в целях содействия развитию торговли товарами, а также поддержки взаимного экономического и торгового сотрудничества.
Кроме того, сотрудничество с Исламской Республикой Иран будет развиваться путем заключения и дальнейшей практической реализации протокола об обмене информацией между таможенными службами, а также с Социалистической Республикой Вьетнам - путем практической реализации заключенных протоколов об обмене информацией между таможенными службами.
Будет продолжено взаимодействие с представителями третьих стран по вопросам применения специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер в отношении этих стран, включая встречи и консультации, в том числе на территориях третьих стран, с представителями третьих стран, региональных интеграционных объединений и международных организаций.
II. Сотрудничество с потенциальными партнерами, к развитию связей с которыми Союз стремится в приоритетном порядке
Будет продолжена работа по формированию институциональной основы для развития взаимодействия:
с международными организациями, включая финансовые институты развития:
Секретариатом ООН в целях развития взаимодействия по торгово-экономическим вопросам путем обмена информацией и опытом, участия в совместных мероприятиях и исследованиях, реализации программ, направленных на обеспечение экономической стабильности и социального благополучия, защиту экономических прав, а также на достижение Целей устойчивого развития ООН; по вопросам внедрения в статистическую практику Союза международных статистических стандартов и классификаций, цифровых технологий на основе международного стандарта SDMX (обмен статистическими данными и метаданными) в целях обеспечения пользователям доступа к статистическим базам данных в интерактивном формате;

БҰҰ жүйесінің ұйымдарымен БҰҰ - ның Орнықты даму мақсаттары және өңірлік интеграциялық құрылымдардың БҰҰ-2030 күн тәртібіне қол жеткізуге қосқан үлесі, сондай-ақ басқа да озық жаһандық бастамаларды іске асыру, оның ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымының 1992 жылғы 9 мамырдағы Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенциясына және БҰҰ-ның Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенциясына сәйкес климаттың өзгеруінің теріс салдарларына қарсы күрес жөніндегі 2015 жылғы 12 желтоқсанда, сондай-ақ мүшелер мемлекеттермен өзара іс-қимылда іске асыру арқылы БҰҰ Бас Ассамблеясы (БҰҰ АА) жанындағы Одақтың байқаушы мәртебесін алуы туралы БҰҰ қарарын қабылдауға бағытталған шаралар;
БҰҰ-ның Африка үшін экономикалық комиссиясымен (ЭКА) өзара қызығушылық тудыратын мәселелер бойынша, оның ішінде өңірлік интеграцияны, сауданы, инфрақұрылымды дамыту және әлеуметтік-экономикалық проблемаларды шешуде тәжірибе алмасу салаларында байланыстар орнату және өзара іс-қимылды дамыту мақсатында;
БҰҰ-ның халықаралық сауда құқығы жөніндегі комиссиясымен (ЮНСИТРАЛ) электрондық және цифрлық сауданы дамыту мәселелері және өзара қызығушылық тудыратын және Комиссияның құзыретіне кіретін басқа да мәселелер бойынша оның сараптамалық әлеуетіне қол жеткізу мақсатында;
Дүниежүзілік сауда ұйымымен (ДСҰ) ДСҰ-мен сауда саясаты мәселелері бойынша ынтымақтастықты жандандыру мақсатында;
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен (ЭЫДҰ) іс-шараларға және оқыту бағдарламаларына, сондай-ақ ЭЫДҰ-ның бәсекелестік саласындағы жұмысына бәсекелестік саласындағы қалыптасқан ынтымақтастық шеңберінде қатысу арқылы;
Африка экспорттық-импорттық банкімен (Афрэксимбанк) мүше мемлекеттер мен Афроодаққа мүше мемлекеттердің тауар айналымы көлемдерінің өсуіне жәрдемдесу және саудадағы техникалық кедергілерді жою, Африка өңірінде Одақтың оң имиджін ілгерілетуге бағытталған тақырыптық іс - шаралар өткізу мәселелері бойынша тиімді өзара іс-қимыл құру үшін Африка бағытындағы Одақтың халықаралық ынтымақтастығын жандандыру мақсатында;
Халықаралық сақтандыру қадағалауларының қауымдастығымен (МАСН) және бағалы қағаздар жөніндегі комиссиялардың халықаралық ұйымымен (ИОСКОА) қаржы саласындағы МАСН мен ИОСКО үздік халықаралық практикалары мен қағидаттарын ескере отырып, қаржы нарықтары саласындағы мүше мемлекеттердің заңнамасын үйлестіруді жүзеге асыруға байланысты мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген нормалар мен талаптарды жақындастыру мақсатында;
Дүниежүзілік биржалар Федерациясымен (ДБФ) барлық акционерлер үшін және мүше мемлекеттердің бағалы қағаздар нарықтарының құрылымдарын үйлестіру, бағалы қағаздармен сауданы реттеу, биржалық іс технологиясын дамыту, сондай-ақ бағалы қағаздармен және туынды құралдармен сауданы халықаралық ұйымдастырушылармен өзара іс-қимыл жасау арқылы қор нарығына ықпал ету саясатын қалыптастыру, бірлескен іс-шаралар, конференциялар және форумдарға тең құқықтарды қамтамасыз ету мақсатында;
Дүниежүзілік банкпен (ДБ) және Халықаралық валюта қорымен (ХВҚ) қаржы нарықтарын реттеу мәселелері бойынша консультациялар өткізу арқылы халықаралық ынтымақтастықты дамыту үшін ;
Орталық Азияның үйлестіру электр энергетикалық Кеңесімен (ОА КЭС) Электр энергетикасы саласындағы технологиялық нормативтік құжаттарды әзірлеу кезінде пайдалану мақсатында энергия жүйелері Орталық Азияның Біріккен электр энергетикалық жүйесі шеңберінде жұмыс істейтін мемлекеттермен өзара іс-қимыл тәжірибесін зерделеу үшін;
Жануарларды есепке алу жөніндегі Халықаралық комитетпен (ICAR) мүше мемлекеттердің мүше мемлекеттердің аумақтарында факторы ретінде Жалпыға бірдей танылған ұсынымдар мен әдістемелерді енгізу бөлігінде асыл тұқымды істі ұйымдастыру тиімділігін арттыру;
Газ экспорттаушы елдер форумымен (ФСЭГ) әлемдік озық тәжірибелерді зерделеу және ортақ газ нарығын қалыптастыру кезінде алған тәжірибені пайдалану, сондай - ақ өңірлік интеграциялық және мемлекетаралық бірлестіктердің бірлескен халықаралық іс-шараларына қатысу арқылы газ саласындағы көпжақты ынтымақтастықты дамыту мақсатында;
ТМД Электр энергетикалық кеңесімен (ТМД ЭЭЖ) Электр энергетикасы саласындағы интеграциялық процестерді Электр энергетикасы саласындағы ынтымақтастықты дамытуға бағытталған форумдар, конференциялар, дөңгелек үстелдер және басқа да іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу арқылы дамыту мақсатында;
мемлекетаралық және өңірлік интеграциялық бірлестіктермен:
БРИКС-пен өзара мүддені білдіретін (сауда саясаты, сауданы реттеу, цифрлық экономиканы дамыту, кедендік әкімшілендіру, өнеркәсіптік ынтымақтастық, көлік және энергетика) ЕАЭО туралы шартта белгіленген салаларда өзара іс - қимылды дамыту мақсатында үздік интеграциялық практикалармен алмасу, БРИКС күн тәртібі шеңберіндегі іс-шараларға мүше мемлекеттер мен Комиссия өкілдерінің қатысуы, сондай-ақ БРИКС-тің күн тәртібіндегі іс-шараларды өткізу арқылы мемлекеттер аумақтарындағы конгресс-көрме іс-шаралары шеңберіндегі бірлескен іс-шаралар, дөңгелек үстелдер- ЕАЭО мен БРИКС арасындағы диалогты дамытуға арналған мүшелер;
Парсы шығанағы араб мемлекеттерінің ынтымақтастық кеңесімен (ССАГӨЗ) ынтымақтастық туралы Меморандумға қол қою мақсатында (ССАГӨЗ осындай бастамасын қолдаған жағдайда);
Біздің Америка халықтары үшін Боливар альянсымен - Халықтардың сауда шартымен (Альба-ТДН) екіжақты семинарлар мен презентациялар өткізу арқылы интеграциялық күн тәртібі бойынша диалогты дамыту және тәжірибе алмасу мақсатында;
Жан-жақты аймақтық экономикалық серіктестік (VRAP), Латын Америкасы интеграция қауымдастығы (lai), Кариб теңізі қауымдастығы (КАРИКОМ), Араб Лигасы (lag), Араб Магриб Одағы, Араб ынтымақтастығы кеңесі, Шығыс Африка қауымдастығы (was), Батыс Африка экономикалық және валюта одағы (ZAEVS), Батыс Африка елдерінің экономикалық қауымдастығы (ECOWAS), Орталық Африка мемлекеттерінің экономикалық қауымдастығы (ЭСГЦА), Оңтүстік Африка Кеден одағы (САКУ), Африка континентальды еркін сауда аймағы (Акст), Өзара мүдделілік білдіретін, оның ішінде орнықты даму бағыттары бойынша ЕАЭО туралы шартта белгіленген салаларда ынтымақтастықты жолға қою және дамыту мақсатында Африканың оңтүстігін дамыту қоғамдастығы (САДК) және басқа да субөңірлік және өңірлік интеграциялық бірлестіктер;
ДСА-ға мүше мемлекеттер мен оған қатысушы елдер арасындағы сауда-экономикалық қатынастарды дамыту контекстінде өзара мүдделілік салаларын айқындау, Азиядағы ынтымақтастық жөніндегі диалогпен (ДСА) сондай - ақ комиссия мен ДСА Хатшылығы арасындағы ынтымақтастық туралы Меморандумға қол қою мүмкіндігін қарау мақсатында;
Еуропалық Одақпен (ЕО) ЕАЭО - ЕО форматында диалогты дамытуға мүдделілік сақталуына байланысты. Диалог қайта басталған кезде Комиссия мен Еуропалық Комиссия, ЕО-ның мамандандырылған органдары арасындағы ынтымақтастық жалғасатын болады;
үшінші елдермен:
Одаққа мүше болып табылмайтын, ТМД-ға қатысушы мүдделі мемлекеттермен ынтымақтастығы өзара экономикалық мүддені білдіретін олармен қарым-қатынастарды ресімдеу жолымен;
Алжир Халық Демократиялық Республикасымен, Сауд Арабиясы Корольдігімен, Бахрейн Корольдігімен, Боливия Көпұлтты мемлекетімен, Бразилия Федеративтік Республикасымен, Бруней-Даруссалам мемлекетімен, Экваторлық Гвинея Республикасымен, Венесуэла Боливар Республикасымен, Грузиямен, Ирак Республикасымен, Катар Мемлекетімен, Коста-Рика Республикасымен, Кувейтпен, Лаос Халықтық Демократиялық Республикасымен, Малайзиямен, Мексика Құрама Штаттарымен, Мозамбик Республикасымен, Намибия Республикасымен, Оман Сұлтандығымен, Сирия Араб Республикасымен, Судан Республикасымен, Филиппин Республикасымен, Эфиопия Федеративтік Демократиялық Республикасымен, Оңтүстік Африка Республикасымен және сондай-ақ Одақпен диалог орнату туралы олардың бастамалары мен ұсыныстарын ескере отырып, өзара іс-қимыл мен ынтымақтастық ресімделген интеграциялық бірлестіктердің мүшелері Одақта өзара экономикалық қызығушылық тудыратын басқа елдермен;
комиссия және мүше мемлекеттер тиісті келіссөздерге бастамашылық жасауға өзара мүдделілік жағдайында олармен преференциялық сауда келісімдерін жасасу тұрғысынан перспективалы деп айқындайтын үшінші елдермен;
"Еуразиялық агроэкспресс" жобасын іске асыру шеңберінде көзделген ауыл шаруашылығы өнімдері мен азық-түліктің тұрақты өзара жеткізілімдерін дамытуға белгіленген тәртіппен қатысатын және қосылатын үшінші елдермен.
* * *
Комиссия мүше мемлекеттермен бірлесіп ТМД, ШЫҰ, АСЕАН және осы бірлестіктерге мүше мемлекеттермен, орта және Таяу Шығыс мемлекеттерімен және басқа да мүдделі әріптестермен ынтымақтастықты нығайту жолымен Үлкен Еуразиялық әріптестіктің интеграциялық контурын қалыптастыру процесінің негізгі қатысушыларының бірі ретінде экономикалық өзара іс - қимыл және бастамасын ұштастыру арқылы, сондай-ақ одақтың даму жоспарлары мен Қытайдың "Бір белдеу, бір жол" Одақты позициялау бөлігінде еуразиялық кеңістіктегі интеграциялық процестерді ұштастыру жөніндегі жұмысты жалғастырады.
Комиссияның күш-жігері ЕАЭО, ТМД, ШЫҰ, АСЕАН және БРИКС өкілдерінің қатысуымен ЕАЭО туралы шартта көзделген ынтымақтастық салаларындағы іс-шаралар форматын ілгерілетуге бағытталатын болады.
Комиссия халықаралық аренада Еуразиялық экономикалық интеграцияның мүше мемлекеттердің БҰҰ-ның Орнықты даму мақсаттарына қол жеткізуіне ықпалының оң нәтижелерін ұсынуды жалғастырады.
Комиссия мүше мемлекеттермен бірлесіп мүше мемлекеттердің тауарларының үшінші елдердің нарықтарына шығуы үшін одақтың әлеуетін пайдалану тиімділігін арттыруға, мүше мемлекеттердің экспорттаушыларының жаңа нарықтарға қолжетімділігін барынша жеңілдетуге, оларды өңірлік және жаһандық өндірістік тізбектерге интеграциялауға бағытталған жүйелі шешімдерді әзірлеу арқылы одақтың жаһандық нарықта болуын кеңейту жөніндегі жұмысты жалғастырады.
Мүше мемлекеттердің тауарларын Үшінші елдерге кедергісіз өткізуді қамтамасыз ету және сыртқы нарықтармен көліктік байланыстың орнықты жүйесін құру мақсатында мүше мемлекеттердің аумақтарында, оның ішінде "Шығыс-Батыс" және "Солтүстік – Оңтүстік" бағыттарында көлік инфрақұрылымын құру және дамыту арқылы, сондай-ақ Қытайдың "Бір белдеу, бір жол" бастамасымен ұштасу аясында Одақтың көліктік-логистикалық байланыстарын әртараптандыру жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады.
Даму институттарымен, оның ішінде Еуразиялық даму банкімен (ЕАДБ) және Еуразиялық тұрақтандыру және Даму Қорымен (ЕФСР) ынтымақтастық шеңберіндегі негізгі күш-жігер интеграциялық сипаттағы жобаларды қаржыландыру үшін жағдай жасау мүмкіндігін пысықтауға, аталған институттардың мандаттары шеңберінде бағдарламалар мен жобаларды ілгерілетуге, жаңа көліктік-логистикалық бағыттар құруға бағытталатын болады, сондай-ақ мүше мемлекеттердің сауда-экономикалық байланыстарын кеңейту.
Сауда рәсімдерін оңайлатуды қоса алғанда, сыртқы экономикалық қызметті жүргізу бөлігінде мүше мемлекеттердің бизнес-қоғамдастықтарының өкілдері үшін қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады, бұл тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға жылжытуға ықпал ететін болады.
Комиссия белгіленген тәртіппен Одақты, оның ішінде Еуразиялық экономикалық форумы, Шығыс экономикалық форумы, Астана Халықаралық форумы, Санкт-Петербург Халықаралық экономикалық форумы алаңдарында, комиссия мен мүше мемлекеттер, соның ішінде ТМД және ЕАЭО Жастар экономикалық форумы ұйымдастыратын басқа да халықаралық деңгейдегі іс-шаралар шеңберінде, мүдделі интеграциялық бірлестіктер, одақтың экономикалық жетістіктерін таныстыру арқылы халықаралық және үкіметаралық ұйымдар мен елдер, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық форум алаңдарында халықаралық позициялау бойынша күш-жігерін жалғастырады.
Халықаралық тректегі жұмысты жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу, Одақтың халықаралық аренадағы экономикалық позицияларын күшейтуге бағытталған шараларды әзірлеу, сондай-ақ Одақтың кезекті жылға арналған халықаралық қызметінің негізгі бағыттарын қалыптастыру жөнінде ұсынымдар дайындау бөлігінде халықаралық қызмет жөніндегі Консультативтік комитеттің жұмысы жалғастырылатын болады.

организациями системы ООН в контексте тематики Целей устойчивого развития ООН и вклада региональных интеграционных структур в достижение Повестки ООН - 2030, а также реализации других передовых глобальных инициатив, в том числе по борьбе с негативными последствиями изменения климата в соответствии с Рамочной конвенцией Организации Объединенных Наций об изменении климата от 9 мая 1992 года и Парижским соглашением от 12 декабря 2015 года, а также посредством реализации во взаимодействии с государствами- членами мер, направленных на принятие резолюции ООН о получении Союзом статуса наблюдателя при Генеральной Ассамблее ООН (ГА ООН);
Экономической комиссией ООН для Африки (ЭКА) в целях установления контактов и развития взаимодействия по вопросам, представляющим взаимный интерес, в том числе в сферах развития региональной интеграции, торговли, инфраструктуры и обмена опытом в решении социально-экономических проблем;
Комиссией ООН по праву международной торговли (ЮНСИТРАЛ) в целях получения доступа к ее экспертному потенциалу по вопросам развития электронной и цифровой торговли и другим вопросам, представляющим взаимный интерес и входящим в компетенцию Комиссии;
Всемирной торговой организацией (ВТО) в целях активизации сотрудничества с ВТО по вопросам торговой политики;
Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) в рамках уже налаженного сотрудничества в сфере конкуренции посредством участия в мероприятиях и обучающих программах, а также в работе ОЭСР в сфере конкуренции;
Африканским экспортно-импортным банком (Афрэксимбанк) в целях активизации международного сотрудничества Союза на африканском направлении для выстраивания эффективного взаимодествия по вопросам содействия росту объемов товарооборота государств-членов и государств - членов Афросоюза и устранения технических барьеров в торговле, проведения тематических мероприятий, направленных на продвижение позитивного образа Союза в африканском регионе;
Международной ассоциацией страховых надзоров (МАСН) и Международной организацией комиссий по ценным бумагам (ИОСКО) в связи с осуществлением гармонизации законодательства государств- членов в сфере финансовых рынков с учетом наилучших международных практик и принципов МАСН и ИОСКО в целях сближения норм и требований, предусмотренных законодательством государств-членов в финансовой сфере;
Всемирной федерацией бирж (ВФБ) в целях обеспечения равных прав для всех акционеров и координации структур рынков ценных бумаг государств-членов, регулирования торговли ценными бумагами, развития технологии биржевого дела, а также формирования политики воздействия на фондовый рынок путем взаимодействия с международными организаторами торговли ценными бумагами и производными инструментами, проведения совместных мероприятий, конференций и форумов;
Всемирным банком (ВБ) и Международным валютным фондом (МВФ) для развития международного сотрудничества посредством проведения консультаций по вопросам регулирования финансовых рынков;
Координационным электроэнергетическим советом Центральной Азии (КЭС ЦА) для изучения опыта взаимодействия с государствами, энергосистемы которых работают в рамках Объединенной электроэнергетической системы Центральной Азии, в целях использования при разработке технологических нормативных документов в сфере электроэнергетики;
Международным комитетом по учету животных (ICAR) в части внедрения государствами-членами общепризнанных рекомендаций и методик как фактора повышения эффективности организации племенного дела на территориях государств-членов;
Форумом стран - экспортеров газа (ФСЭГ) в целях развития многостороннего сотрудничества в газовой сфере посредством изучения лучших мировых практик и использования полученного опыта при формировании общего рынка газа, а также участия в совместных международных мероприятиях региональных интеграционных и межгосударственных объединений;
Электроэнергетическим советом СНГ (ЭЭС СНГ) в целях развития интеграционных процессов в сфере электроэнергетики посредством организации и проведения форумов, конференций, круглых столов и других мероприятий, направленных на развитие сотрудничества в сфере электроэнергетики;
с межгосударственными и региональными интеграционными объединениями:
БРИКС в целях развития взаимодействия в установленных Договором о ЕАЭС сферах, представляющих взаимный интерес (торговая политика, регулирование торговли, развитие цифровой экономики, таможенное администрирование, промышленное сотрудничество, транспорт и энергетика), посредством обмена лучшими интеграционными практиками, участия представителей государств- членов и Комиссии в мероприятиях в рамках повестки БРИКС, а также проведения совместных мероприятий, круглых столов в рамках конгрессно-выставочных мероприятий на территориях государств- членов, посвященных развитию диалога между ЕАЭС и БРИКС;
Советом сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ) в целях подписания меморандума о сотрудничестве (в случае поддержки такой инициативы ССАГПЗ);
Боливарианским альянсом для народов нашей Америки - Торговым договором народов (АЛБА - ТДН) в целях развития диалога и обмена опытом по интеграционной повестке путем проведения двусторонних семинаров и презентаций;
Всесторонним региональным экономическим партнерством (ВРЭП), Латиноамериканской ассоциацией интеграции (ЛАИ), Карибским сообществом (КАРИКОМ), Лигой Арабских Государств (ЛАГ), Союзом Арабского Магриба, Советом Арабского Сотрудничества, Восточноафриканским сообществом (ВАС), Западноафриканским экономическим и валютным союзом (ЗАЭВС), Экономическим сообществом стран Западной Африки (ЭКОВАС), Экономическим сообществом государств Центральной Африки (ЭСГЦА), Южноафриканским таможенным союзом (САКУ), Африканской континентальной зоной свободной торговли (АКЗСТ), Сообществом развития Юга Африки (САДК) и другими субрегиональными и региональными интеграционными объединениями в целях налаживания и развития сотрудничества в установленных Договором о ЕАЭС сферах, представляющих взаимный интерес, в том числе по направлениям устойчивого развития;
Диалогом по сотрудничеству в Азии (ДСА) в целях определения сфер взаимного интереса в контексте развития торгово-экономических отношений между государствами-членами и странами - участницами ДСА, а также рассмотрения возможности подписания меморандума о сотрудничестве между Комиссией и Секретариатом ДСА;
Европейским союзом (ЕС) в связи с тем, что заинтересованность в развитии диалога в формате ЕАЭС - ЕС сохраняется. При возобновлении диалога будет продолжаться сотрудничество между Комиссией и Европейской комиссией, специализированными органами ЕС;
с третьими странами:
заинтересованными государствами - участниками СНГ, не являющимися членами Союза, сотрудничество с которыми представляет взаимный экономический интерес, путем формализации отношений с ними;
Алжирской Народной Демократической Республикой, Королевством Саудовской Аравии, Королевством Бахрейн, Многонациональным государством Боливия, Федеративной Республикой Бразилия, Государством Бруней-Даруссалам, Республикой Экваториальная Гвинея, Боливарианской Республикой Венесуэла, Грузией, Республикой Ирак, Государством Катар, Республикой Коста-Рика, Государством Кувейт, Лаосской Народно-Демократической Республикой, Малайзией, Мексиканскими Соединенными Штатами, Республикой Мозамбик, Республикой Намибией, Султанатом Оман, Сирийской Арабской Республикой, Республикой Судан, Республикой Филиппины, Федеративной Демократической Республикой Эфиопией, Южно-Африканской Республикой и другими странами, а также с другими государствами - членами интеграционных объединений, с которыми у Союза формализовано взаимодействие и сотрудничество с которыми представляет взаимный экономический интерес, с учетом их инициатив и предложений об установлении диалога с Союзом;
третьими странами, которые будут определены Комиссией и государствами-членами как перспективные с точки зрения заключения с ними преференциальных торговых соглашений, в случае обоюдной заинтересованности в инициировании соответствующих переговоров;
третьими странами, участвующими и подключающимися в установленном порядке к развитию регулярных взаимных поставок сельскохозяйственной продукции и продовольствия, предусмотренных в рамках реализации проекта "Евразийский агроэкспресс".
* * *
Комиссия совместно с государствами-членами продолжит работу по сопряжению интеграционных процессов на евразийском пространстве в части экономического взаимодействия и позиционирования Союза как одного из ключевых участников процесса формирования интеграционного контура Большого Евразийского партнерства путем укрепления сотрудничества с СНГ, ШОС, АСЕАН и государствами - членами данных объединений, государствами Среднего и Ближнего Востока и другими заинтересованными партнерами, а также посредством сопряжения планов развития Союза и китайской инициативы "Один пояс, один путь".
Усилия Комиссии также будут направлены на продвижение формата мероприятий в сферах сотрудничества, предусмотренных Договором о ЕАЭС, с участием представителей ЕАЭС, СНГ, ШОС, АСЕАН и БРИКС.
Комиссия продолжит представление на международной арене позитивных результатов влияния евразийской экономической интеграции на достижение государствами-членами Целей устойчивого развития ООН.
Комиссия совместно с государствами-членами продолжит работу по расширению присутствия Союза на глобальном рынке путем выработки системных решений, направленных на повышение эффективности использования потенциала Союза для выхода товаров государств-членов на рынки третьих стран, максимальному упрощению доступа экспортеров государств-членов на новые рынки, их интегрированию в региональные и глобальные производственные цепочки.
В целях обеспечения беспрепятственного перемещения товаров государств-членов в третьи страны и создания устойчивой системы транспортной связанности с внешними рынками будет продолжена работа по диверсификации транспортно-логистических связей Союза посредством создания и развития транспортной инфраструктуры на территориях государств-членов, в том числе в направлениях "Восток - Запад" и "Север - Юг", а также в рамках сопряжения с китайской инициативой "Один пояс, один путь".
Основные усилия в рамках сотрудничества с институтами развития, в том числе с Евразийским банком развития (ЕАБР) и Евразийским фондом стабилизации и развития (ЕФСР), будут направлены на проработку возможности создания условий для финансирования проектов, имеющих интеграционный характер, продвижение программ и проектов в рамках мандатов указанных институтов, выстраивания новых транспортно-логистических направлений, а также расширения торгово-экономических связей государств-членов.
Будет продолжена работа по созданию благоприятных условий для представителей бизнес-сообществ государств-членов в части ведения внешнеэкономической деятельности, включая упрощение торговых процедур, что будет способствовать продвижению товаров и услуг на внешние рынки.
Комиссия в установленном порядке продолжит предпринимать усилия по международному позиционированию Союза, в том числе на площадках Евразийского экономического форума, Восточного экономического форума, Международного форума Астана, Петербургского международного экономического форума, в рамках других мероприятий международного уровня, организуемых Комиссией и государствами-членами, включая Молодежный экономический форум СНГ и ЕАЭС, а также на площадках заинтересованных интеграционных объединений, международных и межправительственных организаций и стран путем презентации экономических достижений Союза.
Будет продолжена работа Консультативного комитета по международной деятельности в части выработки предложений по совершенствованию работы на международном треке, разработки мер, направленных на усиление экономических позиций Союза на международной арене, а также подготовки рекомендаций по формированию основных направлений международной деятельности Союза на очередной год.

Одақтың халықаралық күн тәртібінің мақсаттары мен міндеттерін іске асыру Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы №99 Шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру тәртібіне сәйкес мүше мемлекеттердің мемлекеттік басқару органдарымен өзара іс-қимылда жүзеге асырылатын болады.

Реализация целей и задач международной повестки Союза будет осуществляться во взаимодействии с органами государственного управления государств-членов в соответствии с Порядком осуществления Евразийским экономическим союзом международного сотрудничества, утвержденным Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 99.