Штаттан тыс жағдай туындаған және (немесе) санкцияланбаған әрекет жүзеге асырылған кезде мүше мемлекеттердің аумақтары арқылы өтетін тасымалдауды қадағалайтын ұлттық оператордың, штаттан тыс жағдайдың туындауы және (немесе) санкцияланбаған әрекеттің жүзеге асырылуы туралы ақпарат берілген басқа мүше мемлекеттердің ұлттық операторларының, уәкілетті операторларының (органдарының), бақылаушы органдардың олар тиісті ақпаратты алған кездегі іс-қимыл жасау тәртібі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 22 тамыздағы № 127 шешімі
2022 жылғы 19 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақта тасымалдауды қадағалау үшін навигациялық пломбаларды қолдану туралы келісімнің 11-бабы 3-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Штаттан тыс жағдай туындаған және (немесе) санкцияланбаған әрекет жүзеге асырылған кезде мүше мемлекеттердің аумақтары арқылы өтетін тасымалдауды қадағалайтын ұлттық оператордың, штаттан тыс жағдайдың туындауы және (немесе) санкцияланбаған әрекеттің жүзеге асырылуы туралы ақпарат берілген басқа мүше мемлекеттердің ұлттық операторларының, уәкілетті операторларының (органдарының), бақылаушы органдардың олар тиісті ақпаратты алған кездегі іс-қимыл жасау тәртібі бекітілсін.
2.  Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық Экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 22 тамыздағы
№ 120 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Штаттан тыс жағдай туындаған және (немесе) санкцияланбаған әрекет жүзеге асырылған кезде мүше мемлекеттердің аумақтары арқылы өтетін тасымалдауды қадағалайтын ұлттық оператордың, штаттан тыс жағдайдың туындауы және (немесе) санкцияланбаған әрекеттің жүзеге асырылуы туралы ақпарат берілген басқа мүше мемлекеттердің ұлттық операторларының, уәкілетті операторларының (органдарының), бақылаушы органдардың олар тиісті ақпаратты алған кездегі іс-қимыл жасау ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтары бойынша қадағалау объектілерін тасымалдауды қадағалайтын ұлттық операторлардың (бұдан әрі тиісінше – тасымалдау, мүше мемлекеттер), штаттан тыс жағдай туындаған және (немесе) санкцияланбаған әрекетті жүзеге асырған кезде басқа мүше мемлекеттердің ұлттық операторлары мен уәкілетті операторларының (органдары), сондай-ақ штаттан тыс жағдайдың туындауы және (немесе) санкцияланбаған әрекеттің жүзеге асырылуы туралы ақпарат берілген мүше мемлекеттердің бақылаушы органдарының іс-қимыл жасау қағидаларын айқындайды.

О Порядке совершения действий национальными операторами, уполномоченными операторами (органами) и контролирующими органами при возникновении нештатной ситуации и (или) осуществлении несанкционированного действия в ходе отслеживания перевозки объектов отслеживания по территориям государств – членов Евразийского экономического союза с применением навигационных пломб
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 августа 2023 года № 127.
В соответствии с пунктом 3 статьи 11 Соглашения о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый Порядок совершения действий национальными операторами, уполномоченными операторами (органами) и контролирующими органами при возникновении нештатной ситуации и (или) осуществлении несанкционированного действия в ходе отслеживания перевозки объектов отслеживания по территориям государств – членов Евразийского экономического союза с применением навигационных пломб.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 августа 2023 г. № 127
ПОРЯДОК
совершения действий национальными операторами, уполномоченными операторами (органами) и контролирующими органами при возникновении нештатной ситуации и (или) осуществлении несанкционированного действия в ходе отслеживания перевозки объектов отслеживания по территориям государств – членов Евразийского экономического союза с применением навигационных пломб
1. Настоящий Порядок определяет правила совершения действий национальными операторами, отслеживающими перевозку объектов отслеживания по территориям государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – перевозка, государства-члены), при возникновении нештатной ситуации и (или) осуществлении несанкционированного действия, национальными операторами и уполномоченными операторами (органами) других государств-членов, а также контролирующими органами государств-членов, которым передана информация о возникновении нештатной ситуации и (или) осуществлении несанкционированного действия.

2.  Осы Тәртіпте пайдаланылатын ұғымдар 2022 жылғы 19 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақта тасымалдарды қадағалау үшін навигациялық пломбаларды қолдану туралы келісімде айқындалған мәндерде қолданылады.
3.  Егер тасымалдауды қадағалау кезінде аумағында тасымалдауды қадағалау басталатын мүше мемлекеттің ұлттық операторының ақпараттық жүйесінде тіркелген навигациялық пломба пайдаланылса және мұндай ақпараттық жүйеде тасымалдауды қадағалау барысында алынған штаттан тыс жағдайдың туындауы және (немесе) рұқсатсыз әрекеттің жүзеге асырылуы туралы ақпарат тіркелген болса, көрсетілген ұлттық оператор алынған ақпаратты өзінің мүше мемлекетінің уәкілетті операторына (органына) (ұлттық оператор мен уәкілетті оператор (орган) бір тұлға болып табылатын жағдайды қоспағанда) мүмкіндігінше қысқа мерзімде беруді жүзеге асырады.
4.  Егер тасымалдауды қадағалау кезінде аумағында тасымалдауды қадағалау басталған мүше мемлекетке қарағанда өзге мүше мемлекеттің ұлттық операторының ақпараттық жүйесінде тіркелген навигациялық пломба пайдаланылса, штаттан тыс жағдайдың туындауы және (немесе) санкцияланбаған әрекетті жүзеге асыру туралы ақпарат навигациялық пломба тіркелген мүше мемлекеттің ұлттық операторының ақпараттық жүйесінде тіркеледі және осындай ұлттық оператор өзінің мүше мемлекетінің уәкілетті операторына (органына) жібереді.
Мүше мемлекеттің уәкілетті операторы (органы) көрсетілген ақпаратты алғаннан кейін оны аумағында осындай тасымалдауды қадағалау басталған мүше мемлекеттің уәкілетті операторына (органына) жібереді.
5.  Штаттан тыс жағдайдың туындауы және (немесе) санкцияланбаған әрекеттің жүзеге асырылуы туралы ақпаратты алғаннан кейін аумағында тасымалдауды қадағалау басталған мүше мемлекеттің уәкілетті операторы (органы) мұндай ақпаратты аумағында штаттан тыс жағдай туындаған және (немесе) санкцияланбаған әрекет жүзеге асырылған мүше мемлекеттің уәкілетті операторына (органына) мүмкіндігінше қысқа мерзімде жібереді.
6.  Туындаған штаттан тыс жағдайдың салдарын жою және (немесе) санкцияланбаған әрекет жүзеге асырылған жағдайда қажетті ден қою шараларын қабылдау мақсатында аумағында штаттан тыс жағдай туындаған және (немесе) санкцияланбаған әрекет жүзеге асырылған мүше мемлекеттің уәкілетті операторы (органы), аумақтары бойынша бақылау объектілері тасымалданып жатқан (тасымалданатын) басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторларымен (органдарымен), сондай-ақ өзінің мүше мемлекетінің бақылаушы органымен және Ұлттық операторымен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.

2. Понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Соглашением о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года.
3. В случае если при отслеживании перевозки используется навигационная пломба, зарегистрированная в информационной системе национального оператора государства-члена, на территории которого начинается отслеживание перевозки, и такой информационной системой зафиксирована информация о возникновении нештатной ситуации и (или) осуществлении несанкционированного действия, полученная в ходе отслеживания перевозки, указанный национальный оператор в возможно короткий срок осуществляет передачу полученной информации уполномоченному оператору (органу) своего государства-члена (за исключением случая, когда национальный оператор и уполномоченный оператор (орган) являются одним лицом).
4. В случае если при отслеживании перевозки используется навигационная пломба, зарегистрированная в информационной системе национального оператора иного государства-члена, чем государство-член, на территории которого началось отслеживание перевозки, информация о возникновении нештатной ситуации и (или) осуществлении несанкционированного действия фиксируется в информационной системе национального оператора государства-члена, в которой зарегистрирована навигационная пломба, и направляется таким национальным оператором уполномоченному оператору (органу) своего государства-члена.
Уполномоченный оператор (орган) государства-члена после получения указанной информации направляет ее уполномоченному оператору (органу) государства-члена, на территории которого началось отслеживание такой перевозки.
5. После получения информации о возникновении нештатной ситуации и (или) осуществлении несанкционированного действия уполномоченный оператор (орган) государства-члена, на территории которого началось отслеживание перевозки, в возможно короткий срок направляет такую информацию уполномоченному оператору (органу) государства-члена, на территории которого возникла нештатная ситуация и (или) осуществлено несанкционированное действие.
6. В целях устранения последствий возникшей нештатной ситуации и (или) принятия необходимых мер реагирования в случае осуществления несанкционированного действия уполномоченный оператор (орган) государства-члена, на территории которого возникла нештатная ситуация и (или) осуществлено несанкционированное действие, обеспечивает взаимодействие с уполномоченными операторами (органами) других государств-членов, по территориям которых будут перевозиться (перевозятся) объекты отслеживания, а также с контролирующим органом и национальным оператором своего государства-члена.

7. Аумағында штаттан тыс жағдай туындаған және (немесе) санкцияланбаған әрекет жүзеге асырылған мүше мемлекеттің уәкілетті операторы (органы) осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес ақпарат алғаннан кейін 30 минут ішінде:
а)  қадағалау объектілерінің орналасқан жерін, ал навигациялық пломбамен байланыс болмаған жағдайда – навигациялық пломбамен соңғы ақпараттық өзара іс-қимыл бойынша қадағалау объектілерінің орналасқан жерін белгілейді;
б)  навигациялық пломбамен болған оқиғаға байланысты осы ақпаратты растауға байланысты іс-қимылдарды жүзеге асырады, қажет болған жағдайда автомобиль көлік құралының жүргізушісімен (теміржол тасымалдаушысымен) байланысады және штаттан тыс жағдайдың туындау және (немесе) санкцияланбаған әрекетті жүзеге асыру мән-жайларын нақтылайды;
в)  бұл ақпарат расталған жағдайда не 30 минут ішінде автомобиль көлік құралының жүргізушісімен (теміржол тасымалдаушысымен) байланыс мүмкін болмаған жағдайда штаттан тыс жағдайдың туындағаны және (немесе) санкцияланбаған әрекеттің жүзеге асырылуы туралы хабарлама қалыптастырады және өз мүше мемлекетінің бақылаушы органына, сондай-ақ осы Тәртіптің 6-тармағына сәйкес аумақтары бойынша бақылау объектілері тасымалданып жатқан (тасымалданатын) мүше мемлекеттердің уәкілетті операторларына (органдарына) жібереді.
8.  Аумағында штаттан тыс жағдай туындаған және (немесе) санкцияланбаған әрекет жүзеге асырылған мүше мемлекеттің бақылаушы органы:
а)  өз мүше мемлекетінің уәкілетті операторын (органын) штаттан тыс жағдайдың туындағаны және (немесе) санкцияланбаған әрекеттің жүзеге асырылуы туралы хабарламаның қабылданғаны туралы хабардар етеді;
б)  туындаған штаттан тыс жағдайға және (немесе) жүзеге асырылған санкцияланбаған әрекетке, оның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалана отырып ден қою жөнінде қажетті іс-шаралар жүргізеді;
в)  ден қою бойынша жүргізілген іс-шаралардың нәтижелері бойынша туындаған штаттан тыс жағдайға және (немесе) жүзеге асырылған санкцияланбаған әрекетке өзінің мүше мемлекетінің уәкілетті операторын (органын) мынадай шешімдердің бірі туралы:
пломбалау элементін жабу қажеттілігі туралы;
навигациялық пломбаны сөндіру қажеттілігі және осындай пломбаны қолдана отырып, тасымалдауды қадағалауды аяқтау туралы;
навигациялық пломбаны және (немесе) навигациялық пломбаны пломбалау элементін ауыстыру қажеттілігі туралы;
тасымалдауды жалғастыру туралы (оның ішінде тасымалдау шарттарына байланысты навигациялық пломбаның теңшелетін параметрлерін өзгерту арқылы) хабардар етеді.

7. Уполномоченный оператор (орган) государства-члена, на территории которого возникла нештатная ситуация и (или) осуществлено несанкционированное действие, в течение 30 минут после получения информации в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка:
а) устанавливает местонахождение объектов отслеживания, а в случае отсутствия связи с навигационной пломбой – местонахождение объектов отслеживания по последнему информационному взаимодействию с навигационной пломбой;
б) в зависимости от события, которое произошло с навигационной пломбой, осуществляет действия, связанные с подтверждением этой информации, при необходимости связывается с водителем автомобильного транспортного средства (железнодорожным перевозчиком) и уточняет обстоятельства возникновения нештатной ситуации и (или) осуществления несанкционированного действия;
в) в случае подтверждения этой информации либо в случае невозможности связи в течение 30 минут с водителем автомобильного транспортного средства (железнодорожным перевозчиком) формирует и направляет контролирующему органу своего государства-члена сообщение о возникновении нештатной ситуации и (или) осуществлении несанкционированного действия, а также в соответствии с пунктом 6 настоящего Порядка уполномоченным операторам (органам) государств-членов, по территориям которых будут перевозиться (перевозятся) объекты отслеживания.
8. Контролирующий орган государства-члена, на территории которого возникла нештатная ситуация и (или) осуществлено несанкционированное действие:
а) информирует уполномоченного оператора (орган) своего государства-члена о принятии сообщения о возникновении нештатной ситуации и (или) осуществлении несанкционированного действия;
б) проводит необходимые мероприятия по реагированию на возникшую нештатную ситуацию и (или) осуществленное несанкционированное действие, в том числе с использованием системы управления рисками;
в) по результатам проведенных мероприятий по реагированию на возникшую нештатную ситуацию и (или) осуществленное несанкционированное действие информирует уполномоченного оператора (орган) своего государства-члена об одном из следующих решений:
о необходимости замыкания элемента пломбирования;
о необходимости деактивации навигационной пломбы и завершении отслеживания перевозки с применением такой пломбы;
о необходимости замены навигационной пломбы и (или) элемента пломбирования навигационной пломбы;
о продолжении перевозки (в том числе путем изменения настраиваемых параметров навигационной пломбы в зависимости от условий перевозки).