Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісін әзірлеу мен енгізу бойынша қызметтер көрсетуге техникалық тапсырмаға өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 27 сәуірдегі № 51 шешімі
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2019 жылғы 1 ақпандағы № 1 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібі шеңберінде жобаларды іске асыру механизмдеріне сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1.  Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 6 тамыздағы шешімімен бекітілген Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісін әзірлеу мен енгізу бойынша қызметтер көрсетуге техникалық тапсырмаға өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 27 сәуірдегі
№ 51 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісін әзірлеу мен енгізу бойынша қызметтер көрсетуге техникалық тапсырмаға енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
Техникалық тапсырма мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2019 жылғы 6 тамыздағы
№ 135 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 27 сәуірдегі
№ 51 шешімінің редакциясында)
Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісін әзірлеу мен енгізу бойынша қызметтер көрсетуге техникалық тапсырма
Терминдер мен қысқартулар
Осы Техникалық тапсырманың мақсаттары үшін, оның ішінде 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) туралы шартта, Одақ органдарының еуразиялық желіні құру және дамыту мәселелері жөніндегі шешімдерінде айқындалған мәндердегі ұғымдар пайдаланылады.
Қысқарту
Сипаттамасы
API
қосымшаның бағдарламалық интерфейсі, қолданбалы бағдарламалау интерфейсі (application programming interface) - бір компьютерлік бағдарлама басқа бағдарламамен өзара әрекеттесе алатын әдістердің сипаттамасы (сыныптар, рәсімдер, функциялар, құрылымдар немесе константалар жиынтығы)
CSV
CSV (Comma Separated Values – "үтірмен бөлінген мәндер") - кестелік деректерді көрсетуге арналған мәтіндік файл форматы
HTTP
HTTP (Hyper Text Transfer Protocol – "гипермәтіндерді беру хаттамасы") - деректерді берудің қолданбалы деңгейінің хаттамасы, Интернет желісінде деректерді беру үшін пайдаланылады
HTTPS
HTTPS (Hyper Text Transfer Protocol Secure) – шифрлауды қолдайтын HTTP хаттамасын кеңейту. HTTP хаттамасы бойынша берілетін деректер SSL немесе TLS криптографиялық хаттамасына "қапталады", осылайша осы деректерді қорғау қамтамасыз етіледі
SOA
Сервиске бағдарланған архитектура
SOAP
Таратылған есептеу ортасында құрылымдалған хабар алмасу хаттамасы
SSL
SSL (Secure Sockets Layer – қорғалған сокеттер деңгейі) - Интернет желісіндегі тораптар арасында деректердің қорғалып берілуін қамтамасыз ететін криптографиялық хаттама
TLS
TLS (transport layer security) – көліктік деңгейді қорғау хаттамасы, интернет желісіндегі тораптар арасында деректердің қорғалып берілуін қамтамасыз ететін криптографиялық хаттама
WEB, WWW
Әлемдік тор (World Wide Web) - Интернетке қосылған түрлі компьютерлерде орналасқан өзара байланысты құжаттарға қол жеткізуді қамтамасыз ететін таратылған жүйе
WSDL
WSDL (Web Services Description Language) – XML тіліне негізделген веб-қызметтерді сипаттау және оларға қол жеткізу тілі
XML
Extensible Markup Language (кеңейтілетін белгілеу тілі)
Еуразиялық желінің базалық компоненті, базалық компонент
сервистердің белгілі бір жиынтығын қамтитын және оны толыққанды жұмыс істейтін ұлттық компонент ретінде пайдалануға мүмкіндік беретін әмбебап платформалық шешім. Мүше мемлекеттің сұрау салуы кезінде базалық компонент лицензиялық келісім бойынша өтеусіз негізде мүше мемлекетке беріледі
ДҚ
Дерекқор
МЕМСТ
мемлекеттік стандарт
Мүше мемлекеттер
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер
ЕАЭО, Одақ
Еуразиялық экономикалық одақ
Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісі, еуразиялық желі, КҚБЖ
өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері мақсатында өзара іс-қимыл жасауға арналған және мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілері мен мемлекеттік билік органдарының "толассыз" процестер мен цифрлық сервистерге қажеттілігін қамтамасыз ететін цифрлық экожүйе. Еуразиялық желі деректерді беру арналарымен біріктірілетін "өзек" пен ұлттық компоненттердің жиынтығын білдіреді
Комиссия, ЕЭК, Тапсырыс беруші
еуразиялық экономикалық комиссия
Еуразиялық желінің интеграциялық компоненті
Еуразиялық желі "өзегінің" ақпараттық өзара іс-қимыл модулі
Орындаушы
Тапсырыс берушімен жұмыстарды орындауға шарт жасасқан ұйым; желі операторы
Еуразиялық экономикалық одақтың Индустрияландыру картасы

О внесении изменений в техническое задание на оказание услуг по разработке и внедрению евразийской сети промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 апреля 2021 года № 51.
В соответствии с механизмами реализации проектов в рамках цифровой повестки Евразийского экономического союза, утвержденными Решением Евразийского межправительственного совета от 1 февраля 2019 г. № 1, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в техническое задание на оказание услуг по разработке и внедрению евразийской сети промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий, утвержденное Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 августа 2019 г. № 135, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической
комиссии от 27 апреля 2021 г. № 51
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в техническое задание на оказание услуг по разработке и внедрению евразийской сети промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий
Техническое задание изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 6 августа 2019 г. № 135
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической
комиссии от 27 апреля 2021 г. № 51)
ТЕХНИЧЕСКОЕ ЗАДАНИЕ
на оказание услуг по разработке и внедрению евразийской сети промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий
Термины и сокращения
Для целей настоящего технического задания используются понятия в значениях, определенных в том числе Договором о Евразийском экономическом союзе (далее – Союз) от 29 мая 2014 года, решениями органов Союза по вопросам создания и развития евразийской сети.
Сокращение
Описание
API
программный интерфейс приложения, интерфейс прикладного программирования (application programming interface) – описание способов (набор классов, процедур, функций, структур или констант), которыми одна компьютерная программа может взаимодействовать с другой программой
CSV
CSV (Comma Separated Values – "значения, разделенные запятыми") – формат текстовых файлов, предназначенный для представления табличных данных
HTTP
HTTP (Hyper Text Transfer Protocol – "протокол передачи гипертекста") – протокол прикладного уровня передачи данных, используется для передачи данных в сети Интернет
HTTPS
HTTPS (Hyper Text Transfer Protocol Secure) – расширение протокола HTTP, поддерживающее шифрование. Данные, передаваемые по протоколу HTTP, "упаковываются" в криптографический протокол SSL или TLS, тем самым обеспечивается защита этих данных
SOA
сервис-ориентированная архитектура
SOAP
Протокол обмена структурированными сообщениями в распределенной вычислительной среде
SSL
SSL (Secure Sockets Layer – уровень защищенных сокетов) – криптографический протокол, обеспечивающий защищенную передачу данных между узлами в сети Интернет
TLS
TLS (transport layer security) – протокол защиты транспортного уровня, криптографический протокол, обеспечивающий защищенную передачу данных между узлами в сети Интернет
WEB, WWW
всемирная паутина (World Wide Web) – распределенная система, предоставляющая доступ к связанным между собой документам, расположенным на различных компьютерах, подключенных к Интернету
WSDL
WSDL (Web Services Description Language) – язык описания веб-сервисов и доступа к ним, основанный на языке XML
XML
Extensible Markup Language (расширяемый язык разметки)
Базовый компонент евразийской сети, базовый компонент
универсальное платформенное решение, содержащее определенный набор сервисов и позволяющее использовать его в качестве полноценно функционирующего национального компонента. При запросе государства-члена базовый компонент на безвозмездной основе по лицензионному соглашению предоставляется государству-члену
БД
база данных
ГОСТ
государственный стандарт
Государства-члены
государства – члены Евразийского экономического союза
ЕАЭС, Союз
евразийский экономический союз
Евразийская сеть промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий, евразийская сеть, ЕСПК
цифровая экосистема, предназначенная для взаимодействия в целях промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий, и обеспечивающая потребность хозяйствующих субъектов и органов государственной власти государств-членов в "сквозных" процессах и цифровых сервисах. Евразийская сеть представляет собой совокупность "ядра" и национальных компонентов, объединяемых каналами передачи данных
Комиссия, ЕЭК, Заказчик
евразийская экономическая комиссия
Интеграционный компонент евразийской сети
Модуль информационного взаимодействия "Ядра" евразийской сети
Исполнитель
организация, заключившая договор на выполнение работ с Заказчиком; оператор сети
Карта индустриализации Евразийского экономического союза
составная часть геоинформационной системы евразийской сети. Содержит информацию, позволяющую сформировать предложения по развитию производственных мощностей на территориях Союза.

Еуразиялық желінің геоақпараттық жүйесінің құрамдас бөлігі. Одақ аумақтарында өндірістік қуаттарды дамыту жөнінде ұсыныстар қалыптастыруға мүмкіндік беретін ақпаратты қамтиды. Индустрияландыру картасы "Еуразиялық экономикалық одақтың Индустрияландыру картасы туралы" Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2020 жылғы 17 шілдедегі № 15 өкіміне сәйкес әзірленеді
Еуразиялық экономикалық одақтың инфрақұрылымдық және инвестициялық жобаларының картасы
Еуразиялық желінің геоақпараттық жүйесінің құрамдас бөлігі. Ірі іске асырылатын және жоспарланатын инвестициялық жобалар туралы ақпаратты қамтиды
Консорциум
мүше мемлекеттер ұйымдарының заңды тұлға құрмай, консорциум туралы келісім негізінде "Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісі" жобасын іске асыру мақсатында қызметті жүзеге асыратын бірлестігі
Еуразиялық желінің ұлттық компоненті
мүше мемлекеттің уәкілетті органы Еуразиялық желінің "өзегіне" қосылу үшін талаптарға сәйкес келетін ұлттық цифрлық өнімдер мен шешімдерді пайдалана отырып, Еуразиялық желінің базалық компоненті негізінде қалыптастыратын платформалық шешім
ҒЗТК(Т)Ж
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар
НАА
нормативтік-анықтамалық ақпарат
Ұлттық компонент операторы, Ұлттық оператор
Еуразиялық желінің ұлттық компонентін құру, пайдалану және дамыту жөніндегі функцияларды не Еуразиялық желінің ұлттық компонентіне қолдау көрсету жөніндегі функцияларды, сондай-ақ Еуразиялық желіні құру және оның жұмыс істеуі туралы шешімдерде көзделген функцияларды орындайтын және мүше мемлекеттің уәкілетті органы беретін өкілеттіктерді іске асыратын заңды тұлға
Желі операторы
Еуразиялық желіні құру және оның жұмыс істеуі туралы шешімдерде көзделген Еуразиялық желіні құру, пайдалану және дамыту жөніндегі функцияларды орындайтын заңды тұлға, сондай-ақ Еуразиялық желінің жұмыс істеуіне байланысты комиссия беретін өзге де өкілеттіктер
Өнім тізілімі
өнімдердің, көрсетілетін қызметтердің, технологиялардың, сондай-ақ өнімдердің, көрсетілетін қызметтердің, ұлттық компоненттер технологияларының тізілімдерінен қалыптастырылатын оларға сұраныс туралы мәліметтердің дерекқоры
Шаруашылық жүргізуші субъектілердің тізілімі
ұлттық компоненттердің шаруашылық жүргізуші субъектілері тізілімдерінің негізінде қалыптастырылатын шаруашылық жүргізуші субъектілердің дерекқоры
Сервис-провайдер
қызметтер көрсетуге жауап беретін және еуразиялық желі қатысушыларының белгілі бір сервистерге қолжетімділігін қамтамасыз ететін заңды тұлға
Жүйе
еуразиялық желінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін деректерді беру арналарымен біріктірілетін базалық компонент пен "өзек" жиынтығы
ДҚБЖ
дерекқорларды басқару жүйесі
Уәкілетті орган
мүше мемлекет еуразиялық желінің ұлттық компонентінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілеттік берген, сондай-ақ "Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісі" жобасын ұлттық деңгейде іске асыруға жауапты мемлекеттік билік органы немесе ұйым
Еуразиялық желі қатысушылары
белгіленген тәртіппен Еуразиялық желіде немесе сервис-провайдерде тіркеуден өткен не Еуразиялық желінің сервистерін тіркеусіз пайдаланатын шаруашылық жүргізуші субъектілер, мемлекеттік ұйымдар, ғылыми және өзге де мүдделі тұлғалар
Шаруашылық жүргізуші субъектілер
мүше мемлекеттердің аумағында шаруашылық қызметті жүргізетін субъектілер
еуразиялық желі "өзегі", "өзек"
мынадай кіші жүйелердің жиынтығы: Еуразиялық желі порталы, геоақпараттық жүйе, талдамалық модуль, ақпараттық өзара іс-қимыл модулі (интеграциялық компонент)

Карта индустриализации разрабатывается в соответствии с распоряжением Евразийского межправительственного совета от 17 июля 2020 г. № 15 "О карте индустриализации Евразийского экономического союза"
Карта инфраструктурных и инвестиционных проектов Евразийского экономического союза
составная часть геоинформационной системы евразийской сети. Содержит информацию о крупных реализуемых и планируемых инвестиционных проектах
Консорциум
объединение организаций государств-членов без образования юридического лица, осуществляющее деятельность в целях реализации проекта "Евразийская сеть промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий" на основании соглашения о консорциуме
Национальный компонент евразийской сети
платформенное решение, формируемое уполномоченным органом государства-члена на основе базового компонента евразийской сети с использованием национальных цифровых продуктов и решений, соответствующих требованиям для подключения к "ядру" евразийской сети
НИОК(Т)Р
научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы
НСИ
нормативно-справочная информация
Оператор национального компонента, национальный оператор
юридическое лицо, выполняющее функции по созданию, эксплуатации и развитию национального компонента евразийской сети либо функции по сопровождению национального компонента евразийской сети, а также функции, предусмотренные, в том числе решениями о создании и функционировании евразийской сети, и реализующее полномочия, делегируемые уполномоченным органом государства-члена
Оператор сети
юридическое лицо, выполняющее функции по созданию, эксплуатации и развитию евразийской сети, предусмотренные решениями о создании и функционировании евразийской сети, а также иные полномочия, делегируемые Комиссией, связанные с функционированием евразийской сети
Реестр продукции
база данных продукции, услуг, технологий, а также сведений о спросе на них, формируемая из реестров продукции, услуг, технологий национальных компонентов
Реестр хозяйствующих субъектов
база данных хозяйствующих субъектов, формируемая на основании реестров хозяйствующих субъектов национальных компонентов
Сервис-провайдер
юридическое лицо, отвечающее за предоставление услуг и обеспечивающее доступ участникам евразийской сети к определенным сервисам
Система
совокупность базового компонента и "ядра", объединяемых каналами передачи данных, обеспечивающая функционирование евразийской сети
СУБД
система управления базами данных
Уполномоченный орган
орган государственной власти или организация, уполномоченные государством-членом на осуществление деятельности по обеспечению функционирования национального компонента евразийской сети, а также ответственный за реализацию проекта "Евразийская сеть промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий" на национальном уровне
Участники евразийской сети
хозяйствующие субъекты, государственные организации, научные и иные заинтересованные лица, прошедшие в установленном порядке регистрацию в евразийской сети или у сервис-провайдера, либо использующие сервисы евразийской сети без регистрации
Хозяйствующие субъекты
субъекты, ведущие хозяйственную деятельность на территории государств-членов
"Ядро" евразийской сети, "ядро"
совокупность следующих подсистем: портал евразийской сети, геоинформационная система, аналитический модуль, модуль информационного взаимодействия (интеграционный компонент)

1. Жалпы мәліметтер
Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісін (бұдан әрі – жоба) әзірлеу және енгізу бойынша қызметтер көрсету осы техникалық тапсырманы іске асырудың мақсаты болып табылады.
1.1. Жүйенің толық атауы және оның шартты белгісі
Атауы – "өзек" пен базалық компонентті қамтитын Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісінің автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – Жүйе).
1.2. Жүйе құруға негіз болатын құжаттардың тізбесі
Еуразиялық желі мыналарға:
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2017 жылғы 11 қазандағы № 12 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың 2025 жылға дейінгі цифрлық күн тәртібін іске асырудың негізгі бағыттарына;
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің тиісінше 2017 жылғы 25 қазандағы № 4 және 2019 жылғы 1 ақпандағы № 1 шешімдерімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібін іске асыру шеңберіндегі бастамаларды пысықтау тәртібіне және Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібі шеңберіндегі жобаларды іске асыру механизмдеріне;
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің тиісінше 2016 жылғы 21 желтоқсандағы № 143 және 2018 жылғы 30 наурыздағы № 23 шешімдерімен бекітілген Өнеркәсіптік кооперацияның және субконтрактацияның еуразиялық желісін құру тұжырымдамасына және Еуразиялық технологиялар трансферінің желісін құру және оның жұмыс істеуі тұжырымдамасына;
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықты цифрлық трансформациялау және Одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсібін цифрлық трансформациялау үшін жағдайлар жасау тұжырымдамасы туралы 2018 жылғы 5 желтоқсандағы № 1 ұсынымының ережелеріне сәйкес құрылады.
Еуразиялық желі құру үшін мыналар негіз болып табылады:
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің "Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісі" жобасын іске асыру туралы" 2019 жылғы 30 сәуірдегі № 2 шешімі;
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің "Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісі" жобасының паспорты туралы" (бұдан әрі – Жобаның паспорты) 2019 жылғы 9 тамыздағы № 8 шешімі;
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің "Еуразиялық үкіметаралық кеңестің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 1 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің "Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісі" жобасын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жоғары деңгейлі жоспарын бекіту туралы" (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) 2019 жылғы 28 мамырдағы № 21 өкімі;

1. Общие сведения
Целью реализации настоящего технического задания является оказание услуг по разработке и внедрению евразийской сети промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий (далее – Проект).
1.1. Полное наименование системы и ее условное обозначение
Наименование – автоматизированная система Евразийской сети промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий, включающая в себя "ядро" и базовый компонент (далее – Система).
1.2. Перечень документов, на основании которых создается система
Евразийская сеть создается в соответствии с:
Основными направлениями реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза до 2025 года, утвержденными Решением Высшего Евразийского экономического совета от 11 октября 2017 г. № 12;
Порядком проработки инициатив в рамках реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Евразийского межправительственного совета от 25 октября 2017 г. № 4;
механизмами реализации проектов в рамках цифровой повестки Евразийского экономического союза, утвержденными Решением Евразийского межправительственного совета от 1 февраля 2019 г. № 1;
Концепцией создания евразийской сети промышленной кооперации и субконтрактации и Концепцией создания и функционирования евразийской сети трансфера технологий, утвержденными соответственно решениями Совета Евразийской экономической комиссии от 21 декабря 2016 г. № 143 и от 30 марта 2018 г. № 23;
положениями рекомендаций Совета Евразийской экономической комиссии от 5 декабря 2018 г. № 1 "О Концепции создания условий для цифровой трансформации промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза и цифровой трансформации промышленности государств – членов Союза".
Основанием для создания евразийской сети являются:
Решение Евразийского межправительственного совета от 30 апреля 2019 г. № 2 "О реализации проекта "Евразийская сеть промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий";
Решение Евразийского межправительственного совета от 9 августа 2019 г. № 8 "О паспорте проекта "Евразийская сеть промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий" (далее – паспорт Проекта);
Решение Евразийского межправительственного совета от 31 января 2020 г. № 1 "О внесении изменений в некоторые решения Евразийского межправительственного совета";
распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 28 мая 2019 г. № 21 "Об утверждении верхнеуровневого плана мероприятий по реализации проекта "Евразийская сеть промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий" (далее – план мероприятий);

Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің "Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2019 жылғы 28 мамырдағы № 21 өкіміне өзгерістер енгізу туралы" 2020 жылғы 30 қаңтардағы № 2 өкімі.
Осы техникалық тапсырмада көзделген қызметтерді көрсету кезінде Одақтың құқығын құрайтын, оның ішінде қызметтер көрсетуге арналған шарт жасалғаннан кейін күшіне енген халықаралық шарттардың және актілердің ережелерін ескеру қажет.
1.3. Қызмет көрсетуді бастаудың және аяқтаудың жоспарлы мерзімдері
Қызмет көрсету мерзімі – шарт жасалған күннен бастап қоса алғанда 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін.
1.4. Жұмыстарды қаржыландыру көздері мен тәртібі туралы мәліметтер
Орындаушы орындаған жұмыстарды (жұмыс кезеңдерін) қаржыландыру тәртібі Шарт талаптарында айқындалады.
2. Жүйені құрудың нысанасы мен мақсаттары
2.1. Жүйенің нысанасы
Еуразиялық желі өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері мақсатында Жобаға қатысушылардың өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған.
2.2. Жүйені құру мақсаттары
Жүйені құру мақсаттары:
өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері мақсатында шаруашылық жүргізуші субъектілердің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету үшін цифрлық экожүйе құру;
шағын және орта кәсіпорындарды ірі өндірушілердің өндірістік тізбектеріне тарту;
мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілері мен мемлекеттік билік органдарының "толассыз" процестерге және цифрлық сервистерге деген қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жағдайлар жасау;
өндірістік тізбектерді модельдеу және өндірістік қуаттарды оңтайлы жүктеу;
технологиялар трансфері арқылы инновациялық процестерді ынталандыру;
мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің халықаралық цифрлық экожүйелерін пайдалана отырып, шаруашылық жүргізуші субъектілердің өнімін жылжыту мүмкіндігі болып табылады.
3. Автоматтандыру объектілерінің сипаттамасы
Одақтың шаруашылық жүргізуші субъектілерінің субконтрактация және технологиялар трансфері мәселелері бойынша өзара іс-қимыл процестері, сондай-ақ операторлардың функцияларын орындайтын уәкілетті органдар мен ұйымдардың еуразиялық желінің жұмыс істеуіне қатысты бөлігіндегі қызметі автоматтандыру объектісі болып табылады.
Бұл ретте ұлттық компоненттер ретінде пайдаланушы сервистерін құру және қосу бойынша әмбебап платформалық шешімді білдіретін еуразиялық желінің базалық компоненті пайдаланылуы мүмкін.
Еуразиялық желі:
еуразиялық желі "өзегінің" базалық ақпараттық және талдамалық сервистерін;
мүше мемлекеттердің сервис-провайдерлерінің сервистерін қамтитын автоматтандырылған жүйені білдіруге тиіс.
Еуразиялық желінің "өзегі" мынадай кіші жүйелердің жиынтығын білдіреді:

распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 30 января 2020 г. № 2 "О внесении изменений в распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 28 мая 2019 г. № 21".
При оказании услуг, предусмотренных настоящим техническим заданием, необходимо учитывать положения международных договоров и актов, составляющих право Союза, в том числе вступивших в силу после заключения договора на оказание услуг.
1.3. Плановые сроки начала и окончания оказания услуг
Срок оказания услуг – с даты заключения договора по 31 декабря 2022 года.
1.4. Сведения об источниках и порядке финансирования работ
Порядок финансирования выполненных Исполнителем работ (этапов работ) определяется условиями Договора.
2. Назначение и цели создания системы
2.1. Назначение системы
Евразийская сеть предназначена для обеспечения взаимодействия участников Проекта в целях промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий.
2.2. Цели создания системы
Целями создания системы являются:
создание цифровой экосистемы для обеспечения взаимодействия хозяйствующих субъектов в целях промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий;
вовлечение малых и средних предприятий в производственные цепочки крупных производителей;
создание условий для удовлетворения потребностей хозяйствующих субъектов и органов государственной власти государств-членов в "сквозных" процессах и цифровых сервисах;
моделирование производственных цепочек и оптимальная загрузка производственных мощностей;
стимулирование инновационных процессов путем трансфера технологий;
возможность продвижения продукции хозяйствующих субъектов с использованием международных цифровых экосистем государств-членов и третьих стран.
3. Характеристика объектов автоматизации
Объектом автоматизации являются процессы взаимодействия хозяйствующих субъектов Союза по вопросам субконтрактации и трансфера технологий, а также деятельность уполномоченных органов и организаций, выполняющих функции операторов, в части, касающейся функционирования евразийской сети.
При этом в качестве национальных компонентов может использоваться базовый компонент евразийской сети, представляющий собой универсальное платформенное решение по созданию и подключению пользовательских сервисов.
Евразийская сеть должна представлять собой автоматизированную систему, включающую:
базовые информационные и аналитические сервисы "ядра" евразийской сети;
сервисы сервис-провайдеров государств-членов.
"Ядро" евразийской сети представляет собой совокупность следующих подсистем:

1) еуразиялық желінің порталы (бұдан әрі – Портал):
- еуразиялық желіні пайдаланушылардың құқықтарын әкімшілендіру;
- нормативтік-анықтамалық ақпаратты жүргізу;
- шаруашылық жүргізуші субъектілердің тізілімімен жұмыс жүргізу;
- өнім тізілімімен жұмыс жүргізу;
2) мыналарға:
- "Өнеркәсіп атласына";
- Одақтың инфрақұрылымдық және инвестициялық жобаларының картасына;
- Одақтың индустрияландыру картасына қолжетімділікті қамтамасыз ететін геоақпараттық жүйе;
3) талдамалық модуль;
4) ақпараттық өзара іс-қимыл модулі (интеграциялық компонент).
Ұлттық компоненттердің, үшінші елдер сервистерінің және экономикалық бірлестіктердің жұмыс істеуі үшін қажетті бағдарламалық, ақпараттық, технологиялық архитектураны және есептеу ресурстарының құрамын ұлттық компоненттердің операторлары еуразиялық желіге қосылу талаптарына сәйкес айқындайды.
Еуразиялық желінің мынадай сервистерін қосу арқылы автоматтандырылатын процестер автоматтандыру нысанасы болып табылады.
Шаруашылық жүргізуші субъектілердің жұмысы жөніндегі базалық ақпараттық және талдамалық сервистер:
еуразиялық желінің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің тізіліміне шаруашылық жүргізуші субъектілер туралы мәліметтерді енгізу, верификациялау және іздеу (мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің тізілімдері ұлттық компоненттерде сақталады);
өндірілетін өнім, көрсетілетін қызметтер, технологиялар туралы, сондай-ақ оларға сұраныс туралы мәліметтерді ақпараттық ресурстарға енгізу, верификациялау және іздеу (мүше мемлекеттер өнімдерінің тізілімдері ұлттық компоненттерде сақталады);
технологиялық сұрау салулар мен технологиялық ұсыныстарды қалыптастыру бойынша технологиялар трансферінің сервистері;
көпқырлы талдау мүмкіндігі бар мүше мемлекеттердегі өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері процестерін талдау және мониторингілеу сервистері;
индустриялық-инновациялық объектілер және олардың инфрақұрылымы туралы мәліметтерге қолжетімділікті қамтамасыз ету ("Өнеркәсіп атласы" геоақпараттық сервисімен, Одақтың инфрақұрылымдық және инвестициялық жобаларының картасымен, Одақтың индустрияландыру картасымен ұштастыру);
мүше мемлекеттердегі өнеркәсіптік кәсіпорындар, шағын және орта бизнес кәсіпорындары мен ғылыми мекемелер арасындағы кооперациялық процестерді қолдау шаралары жөніндегі бағыттаушы сервис;
өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері туралы білім базасы (wiki);
шаруашылық жүргізуші субъектілер тізілімінің және өнім тізілімінің ұлттық бөлігі негізінде өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері сервистері, оның ішінде кооперациялық тізбектер құру сервисі (ұлттық цифрлық өнімдер мен шешімдерді пайдалана отырып, еуразиялық желінің базалық компоненті негізінде қалыптастырылады);
өнімді сертификаттау және омологациялау бойынша көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде өндірістік объектілерді және олардың қызметін стандарттау бойынша көрсетілетін қызметтерді іздеу және тапсырыс беру сервисі.
Сервис-провайдерлердің сервистері:
субконтрактацияның таңдап алынған тізбегі бойынша келісімшарттар жасасу сервисі;
банктік сүйемелдеу сервисі;
келісімшарттың орындалуын бақылау сервисі;
көліктік-логистикалық сүйемелдеу сервистері;
қаржылық қызметтер көрсету мен сақтандыру қызметтерін көрсетудің маркетплейсі;
салалық және халықаралық бенчмаркинг;
заңдық маңызы бар құжат айналымы, шаруашылық жүргізуші субъектілердің арасында деректер алмасу (EDI);
портфельдік инвесторды сүйемелдеу, контрагентті іздестіру және индустриялық жобаларға инвестиция салу туралы шарттар жасасу сервисі;
смарт-келісімшарттар жасасу мүмкіндігін беру жөніндегі сервистер;
жылжымайтын мүлікті, бизнесті, жабдықты тәуелсіз бағалау сервисі;
өндірістік алаңды, жабдықты және мүлікті жалға алу сервисі.
Шығарылатын өнім маркетплейсінің функционалы екі сервисті: өнім тізілімін қамтамасыз ететін "шығарылатын өнім, қызметтер, технологиялар туралы, сондай-ақ оларға сұраныс туралы мәліметтерді ақпараттық ресурстарға енгізу, верификациялау және іздестіру" базалық сервисі мен шығарылатын өнім үшін сауда алаңын қамтамасыз ететін "субконтрактацияның таңдап алынған тізбегі бойынша келісімшарттар жасасу сервисі" сервис-провайдерінің сервисін үйлестіру арқылы іске асырылады.
Сервистер, сервис-провайдерлер, үшінші елдердің ұлттық компоненттері деңгейінде үшінші елдердің қатысушыларымен өзара іс-қимылды практикалық іске асыру, әскери-техникалық ынтымақтастыққа, мемлекеттік құпияға немесе қол жеткізу шектелген мәліметтерге қатысты мәселелер бойынша кооперация, дербес деректерді еуразиялық желінің "өзегінде" өңдеу және сақтау, сервистерді ұлттық деңгейде қосу мүмкіндігі бөлігінде ұлттық компоненттер операторларының қызметін регламенттеу осы техникалық тапсырманың нысанасы болып табылмайды және қажет болған кезде оларды Тапсырыс беруші жеке жұмыстар шеңберінде ұйымдастырады.

1) портал евразийской сети (далее – Портал), который должен обеспечивать:
- администрирование прав пользователей евразийской сети;
- ведение нормативно-справочной информации;
- работу с реестром хозяйствующих субъектов;
- работу с реестром продукции;
2) геоинформационную систему, которая должна обеспечивать доступ к:
- "Атласу промышленности";
- карте инфраструктурных и инвестиционных проектов Союза;
- карте индустриализации Союза;
3) аналитический модуль;
4) модуль информационного взаимодействия (интеграционный компонент).
Программная, информационная, технологическая архитектура и состав вычислительных ресурсов, необходимых для функционирования национальных компонентов, сервисов третьих стран и экономических объединений определяются операторами национальных компонентов в соответствии с требованиями для подключения к евразийской сети.
Предметом автоматизации являются процессы, автоматизируемые путем подключения следующих сервисов евразийской сети.
Базовые информационные и аналитические сервисы по работе хозяйствующих субъектов:
внесение, верификация и поиск сведений о хозяйствующих субъектах в реестре хозяйствующих субъектов евразийской сети (реестры хозяйствующих субъектов государств-членов хранятся
в национальных компонентах);
внесение, верификация и поиск в информационных ресурсах сведений о производимой продукции, услугах, технологиях, а также о спросе на них (реестры продукции государств-членов хранятся в национальных компонентах);
сервисы трансфера технологий по формированию технологических запросов и технологических предложений;
сервисы анализа и мониторинга процессов промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий в государствах-членах с возможностью многомерного анализа;
обеспечение доступа к сведениям об индустриально-инновационных объектах и их инфраструктуре (геоинформационный сервис "Атлас промышленности", сопряжение с картой инфраструктурных и инвестиционных проектов Союза, картой индустриализации Союза);
сервис-навигатор по мерам поддержки кооперационных процессов между промышленными предприятиями, предприятиями малого и среднего бизнеса и научными учреждениями в государствах-членах;
база знаний (wiki) о промышленной кооперации, субконтрактации и трансфере технологий;
сервисы промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий на основе национальной части реестра хозяйствующих субъектов и реестра продукции, в том числе сервис построения кооперационных цепочек (формируется на основании базового компонента евразийской сети с использованием национальных цифровых продуктов и решений);
сервис поиска и заказа услуг по сертификации и омологации продукции, в том числе услуг
по стандартизации производственных объектов и их деятельности.
Сервисы сервис-провайдеров:
сервис заключения контрактов по выбранной цепочке субконтрактации;
сервис банковского сопровождения;
сервис контроля исполнения контракта;
сервисы транспортно-логистического сопровождения;
маркетплейс финансовых услуг и страховых услуг;
отраслевой и международный бенчмаркинг;
юридически значимый документооборот, обмен данными между хозяйствующими субъектами (EDI);
сервис сопровождения портфельного инвестора, поиска контрагента и заключения договоров об инвестировании в индустриальные проекты;
сервис по предоставлению возможности заключения смарт-контрактов;
сервис независимой оценки недвижимости, бизнеса, оборудования;
сервис аренды производственной площадки, оборудования и имущества.
Функционал маркетплейса продукции и услуг, включающих передачу технологий, реализуется сочетанием двух сервисов: базового сервиса "внесение, верификация и поиск сведений в реестре продукции о производимой продукции, услугах, технологиях, а также о спросе на них" и сервиса сервис-провайдера "заключение контрактов по выбранной цепочке субконтрактации", обеспечивающего торговую площадку для производимой продукции.
Практическая реализация взаимодействия с участниками из третьих стран на уровне сервисов, сервис-провайдеров, национальных компонентов третьих стран, кооперация по вопросам, относящимся к военно-техническому сотрудничеству, государственной тайне или к сведениям ограниченного доступа, обработка и хранение персональных данных в "ядре" евразийской сети, регламентация деятельности операторов национальных компонентов в части возможности подключения сервисов на национальном уровне не являются предметом настоящего технического задания и при необходимости организуются Заказчиком в рамках отдельных работ.

4. Жүйеге қойылатын талаптар
4.1 Тұтастай көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптар
Еуразиялық желі Одақтың цифрлық күн тәртібі шеңберінде іске асырылатын жобаларды және Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің базалық ресурстарын ескере отырып жобалануға, іске асырылуға және дамытылуға тиіс.
Көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптар № 1 кестеде берілген.
Жобаны іске асыру кезінде мүше мемлекеттердің ақпаратпен жұмыс істеу саласындағы заңнамасы талаптарының орындалуы қамтамасыз етілуге тиіс.
№ 1 кесте. Көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптар
Р/с
Көрсетілетін қызметтің атауы
Қызметті көрсетуге қойылатын талаптар
1
Консорциум қалыптастыру, консорциум туралы келісім жасасу
Консорциум қалыптастыру ұлттық компоненттердің операторларын тарту арқылы іске асырылуға тиіс. Барлық мүше мемлекеттердің қатысушыларымен Консорциум туралы келісім жасалуға тиіс.
2
Жобаны басқару мониторингі құралын (ақпараттық ресурсты) құру және оған үйлестіру тобы қатысушыларының қол жеткізуін қамтамасыз ету
Үйлестіру тобы мүшелерінің тиісті ақпараттық ресурсына авторландырылған қолжетімділік ұйымдастырылуы тиіс. Қол жеткізу құқықтарының тізбесін желі операторы айқындауы тиіс
3
Еуразиялық желінің базалық компонентіне қойылатын талаптарды әзірлеу
Еуразиялық желінің базалық компонентін құруға арналған жеке техникалық тапсырма әзірленуге тиіс және онда мыналарға:
- бизнес-архитектураға;
- ақпараттық архитектураға;
- технологиялық архитектураға (аппараттық және бағдарламалық);
- қосымшалар архитектурасына;
- қауіпсіздікке (ақпаратты санкцияланбаған қол жеткізуден қорғауды, жүйенің тоқтап қалуға төзімділігін және ақпараттың сақталуын қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды қоса алғанда);
- базалық компонент арқылы жүзеге асырылатын бизнес-процестердің сипаттамасына;
- орналасу орны ескеріле отырып, оны өрістету үшін есептегіш ресурстардың құрамына (желі операторының қуатына) қойылатын талаптар қамтылуға тиіс.
Базалық компонент:
1) шаруашылық жүргізуші субъектілердің тізілімімен жұмыс жөніндегі базалық сервисті (еуразиялық желінің базалық компонентіне қол жеткізу субъектілерінің кіруін (шығуын) тіркеу, еуразиялық желінің базалық компонентіне кіру кезінде қол жеткізу субъектілерінің түпнұсқалығын сәйкестендіру және верификациялау (тексеру) жөніндегі процестердің іске асырылуын көрсететін шаруашылық жүргізуші субъектілер туралы мәліметтерді енгізу, верификациялау, іздеу және жаңарту);
2) өнім тізілімімен жұмыс жөніндегі базалық сервисті (өндірілетін өнім, көрсетілетін қызметтер, технологиялар туралы, сондай-ақ оларға сұраныс туралы мәліметтерді енгізу, верификациялау, іздеу және жаңарту););

4. Требования к системе
4.1 Требования к оказываемым услугам в целом
Евразийская сеть должна проектироваться, реализовываться и развиваться с учетом реализуемых проектов в рамках цифровой повестки Союза и базовыми ресурсами интегрированной информационной системы Союза.
Требования к оказываемым услугам приведены в таблице № 1.
При реализации Проекта должно обеспечиваться выполнение требований законодательства государств-членов в области работы с информацией.
Таблица № 1. Требования к оказываемым услугам
№ п/п
Наименование оказываемой услуги
Требования к оказанию услуги
1.
Формирование консорциума, заключение соглашения о консорциуме
формирование консорциума должно быть реализовано с привлечением операторов национальных компонентов. Соглашение о консорциуме должно быть заключено с участниками из всех государств-членов
2.
Создание инструмента мониторинга управления Проектом (информационного ресурса) и обеспечение доступа к нему участников координационной группы
должен быть организован авторизованный доступ к соответствующему информационному ресурсу членов координационной группы. Перечень прав доступа должен быть определен оператором сети
3.
Разработка требований к базовому компоненту евразийской сети
должно быть разработано частное техническое задание на создание базового компонента евразийской сети и содержать требования, в том числе к:
- бизнес-архитектуре;
- информационной архитектуре;
- технологической архитектуре (аппаратной и программной);
- архитектуре приложений;
- безопасности (включая защиту информации от несанкционированного доступа, отказоустойчивости системы и требования к обеспечению сохранности информации);
- описанию бизнес-процессов, осуществляемых через базовый компонент;
- составу вычислительных ресурсов для его развертывания с учетом места размещения (мощности оператора сети).
Базовый компонент должен содержать:
1) базовый сервис по работе с реестром хозяйствующих субъектов (внесение, верификация, поиск и обновление сведений о хозяйствующих субъектах, демонстрирующего реализацию процессов по регистрации входа (выхода) субъектов доступа в базовый компонент евразийской сети, идентификации и верификации (проверки) подлинности субъектов доступа при входе в базовый компонент евразийской сети);
2) базовый сервис по работе с реестром продукции (внесение, верификация, поиск и обновление сведений о производимой продукции, услугах, технологиях, а также о спросе на них);

еуразиялық желіні үшінші елдердің әріптестік трансшекаралық платформаларымен (үшінші елдің кемінде 1 трансшекаралық платформасымен) интеграциялау мәселелері жөніндегі іс-шаралар жоспары, еуразиялық желінің ұлттық компоненттерін үшінші елдердің әріптестік трансшекаралық платформаларымен интеграциялау мәселелері жөніндегі іс-шаралар жоспары (үшінші елдің кемінде 1 трансшекаралық платформасы бар) әзірленуге тиіс.
Еуразиялық желіні пайдалана отырып, өнеркәсіптік кооперацияға тартылған үшінші елдердің кемінде 46 кәсіпорны тартылуға тиіс (2022 жылдың аяғында)
24
Еуразиялық желінің ұлттық компонентін өрістету
өрістетілген ұлттық компоненттер интеграциялық компонентке қосылуы керек. Еуразиялық желінің ұлттық компонентін қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамалары, қабылдау-тапсыру актілері дайындалуы тиіс
25
Өнеркәсіптік кооперация мен субконтрактацияның базалық және ұлттық сервистерін еуразиялық желінің интеграциялық компонентіне қосу
өнеркәсіптік кооперация мен субконтрактацияның базалық сервистері ретінде сервис-провайдерлер сервистерін еуразиялық желінің интеграциялық компонентіне қосу хаттамалары дайындалуы тиіс.
Мынадай қызметтер қосылуы керек:
- еуразиялық желінің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің тізіліміне шаруашылық жүргізуші субъектілер туралы мәліметтерді енгізу, верификациялау және іздеу;
- индустриялық-инновациялық объектілер және олардың инфрақұрылымы туралы мәліметтерге қол жеткізуді қамтамасыз ету ("Өнеркәсіп атласы" геоақпараттық сервисі, Одақтың индустрияландыру картасымен, Одақтың инфрақұрылымдық және инвестициялық жобаларының картасымен ұштастыру). Нәтижесінде көрсетілген сервистерді қосу хаттамалары ұсынылуы тиіс
26
Жоба паспортында көрсетілген сервис-провайдерлер сервистерінің тізбесіне сәйкес еуразиялық желінің ұлттық компоненттерінің қолданыстағы және құрылатын сервистерін еуразиялық желінің интеграциялық компонентіне қосу
жобаны іске асырудың I және II кезеңдері шеңберінде "өзекке" қосылған сервистердің бүкіл тізбесі бойынша мүше мемлекеттердің ұлттық компоненттерімен еуразиялық желі "өзегінің" жұмыс қабілеттілігі қамтамасыз етілуге тиіс (2022 жылғы IV тоқсанға дейін).
27
Еуразиялық желіні, оның ішінде одақтың цифрлық күн тәртібінің перспективалы жобаларымен ("Шекарасыз жұмыс" біріздендірілген іздеу жүйесі, "Одақтың цифрлық көлік дәліздерінің экожүйесі", "Одақ шеңберіндегі цифрлық техникалық реттеу", тауарларды цифрлық қадағалау, деректер айналымы туралы келісім және басқалар), сондай-ақ Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің базалық ресурстарымен ұштастыру мақсатында іс-шаралар жоспарын әзірлеу
Одақтың цифрлық күн тәртібінің перспективалы жобаларының тізбесі ("Шекарасыз жұмыс", "Одақтың цифрлық көлік дәліздерінің экожүйесі", "Одақ шеңберіндегі цифрлық техникалық реттеу", тауарларды цифрлық қадағалау, деректер айналымы туралы келісім және басқалар), сондай-ақ одақтың еуразиялық желімен ұштасуы үшін әлеуеті бар интеграцияланған ақпараттық жүйесінің ресурстары жасалуы және талдануы, сондай-ақ ұштсу мүмкіндігіне техникалық және ұйымдық-құқықтық баға берілуі тиіс. Еуразиялық желіні, оның ішінде іс-шаралардың атауларын, оларды іске асыру мерзімдерін және жауапты орындаушыларды қамтитын көрсетілген жобалармен және ресурстармен ұштастыру жөніндегі іс-шаралар жоспары әзірленуге тиіс
28
Еуразиялық желіні ілгерілету жоспарын әзірлеу және іске асыру. Мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары мен ұйымдары, сондай-ақ желінің өзге де қатысушылары үшін еуразиялық желіні дамыту мәселелері бойынша семинарлар мен вебинарлар өткізу
Еуразиялық желіні ілгерілету жоспарында жоспарлы мерзімдер, тартылатын ақпараттық ресурстар (бар болса), нысаналы аудиторияның қамтылуын бағалау көрсетіле отырып, еуразиялық желіні ілгерілету жөніндегі жоспарланатын іс-шаралар туралы ақпарат қамтылуға тиіс. Жоспарды іске асыру қорытындылары бойынша Тапсырыс берушіге тоқсан сайынғы есептер ұсынылуы тиіс. Мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары мен ұйымдары, сондай-ақ желінің өзге де қатысушылары үшін еуразиялық желіні дамыту мәселелері бойынша оқытуды өткізу жоспарында жоспарланған оқу іс-шараларының атауы, оларды өткізу мерзімдері, іс-шаралардың форматы (семинарлар/вебинарлар) қамтылуға тиіс. Өткізілген оқыту қорытындылары бойынша оқытуды өткізу хаттамалары қалыптастырылуы тиіс (Еуразиялық желінің кемінде 500 қатысушысының қатысуы көрсетіле отырып)
29
Мәліметтерді ұсынудың біртұтастығын қамтамасыз ету мақсатында ұлттық анықтамалықтар мен сыныптауыштарды ескере отырып, еуразиялық желі тізілімдерінің жазбаларын сипаттаудың әдіснамасын әзірлеуді қоса алғанда, әкімшілендіру, техникалық және консультациялық қолдау қызметін ұйымдастыру, сондай-ақ каталогтау орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
Еуразиялық желіні осы техникалық тапсырма бойынша жұмыстарды орындау шеңберінде әкімшілендіру, техникалық және консультациялық қолдау қызметі қолдауға тиіс. Орындаушының мамандары тапсырыс берушінің техникалық қолдау қызметі мамандарының консультацияларын жүргізу және Тапсырыс беруші дербес шеше алмайтын, еуразиялық желіні пайдалану процесінде туындайтын оқыс оқиғаларды өңдеу үшін техникалық қолдаудың үшінші желісін қалыптастыруды қамтамасыз етуге тиіс. Орындаушының мамандары техникалық қолдаудың үшінші желісінде мынадай міндеттерді шешуі тиіс:
- Тапсырыс берушінің техникалық қолдау қызметінің мамандарына кеңес беру;
- бағдарламалық қамтымдағы қателерді жою;
- регламенттік жұмыстарды жүргізу.
Регламенттік жұмыстар:
- бөлінген резервтік көшірме жасау серверіне ортақ папкалар технологиясы бойынша жұмыс құжаттамасына сәйкес резервтік көшірме жасауды жүзеге асыруды;
- еуразиялық желінің қолжетімділігіне мониторинг жүргізуді;
- апаттардан кейін қалпына келтіруді;
- ДҚ серверінің жүйелік бағдарламалық қамтымын бақылау, өнімділікті оңтайландыру бойынша ұсынымдарды қалыптастыруды;
- еуразиялық желіні тағайындау көрсеткіштерін жедел бақылау, есептеу ресурстарын өзгерту бойынша ұсыныстар қалыптастыруды;
- жүйелік бағдарламалық қамтымға қызмет көрсету бойынша профилактикалық жұмыстарды (журналдарды талдау, пайдаланылмаған уақытша файлдарды тазарту және т.б.) қамтуы тиіс.
Мәліметтерді ұсынудың біртұтастығын қамтамасыз ету мақсатында ұлттық анықтамалықтар мен сыныптауыштарды ескере отырып, еуразиялық желі тізілімдерінің жазбаларын сипаттау әдіснамасы әзірленуге тиіс:
- жүйелендіруге (сыныптауға) жататын техникалық-экономикалық және әлеуметтік ақпараттың көптеген объектілеріне талдау және анықтау жүргізілуі тиіс;);
- бірыңғай тізілім объектілерінің берілген жиынын жүйелеу (сыныптау);
- жүйелеу (сыныптау) объектілерінің атауларын құру мен жазуды біріздендіру;
- жүйелеудің (сыныптаудың) берілген көптеген объектілерін кодтау;
- тізілімдердің құрылымын: шаруашылық жүргізуші субъектілер тізілімін және өнім тізілімін әзірлеу;
- көрсетілген тізілімдерді жүргізу және тарату рәсімі мен регламентін айқындау
30
Технологиялар трансферінің ұлттық сервистерін еуразиялық желінің интеграциялық компонентіне қосу
мынадай базалық талдамалық сервистер:
- көп өлшемді талдау мүмкіндігі бар мүше мемлекеттердегі өнеркәсіптік кооперацияны, субконтрактацияны және технологиялар трансферін талдау және мониторингілеу сервистері;
- өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансферті туралы білім базасы (wiki) қосылуы керек. Еуразиялық желінің интеграциялық компонентіне технологиялар трансферінің базалық сервистерін қосу хаттамалары дайындалуы тиіс
31
Еуразиялық желіні, оның ішінде одақтың цифрлық күн тәртібінің перспективалы жобаларымен ("Шекарасыз жұмыс" біріздендірілген іздеу жүйесі, "Одақтың цифрлық көлік дәліздерінің экожүйесі", "Одақ шеңберіндегі цифрлық техникалық реттеу", тауарларды цифрлық қадағалау, деректер айналымы туралы келісім және басқалар), сондай-ақ Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің базалық ресурстарымен ұштастыру мақсатында іс-шаралар жоспарын іске асыру
Орындаушы Тапсырыс берушіге жүйені растайтын құжаттарды (қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамалары, қабылдау-тапсыру актілері) қоса бере отырып, көрсетілген жобалармен және ресурстармен ұштастыру мақсатында жүзеге асырылатын іс-шаралар жоспарын іске асыру туралы тоқсан сайынғы есептерді, сондай-ақ еуразиялық желінің: өнеркәсіптік кооперацияның, субконтрактацияның және технологиялар трансферінің жұмыс істеу мәселелері бөлігінде мүше мемлекеттердің ұлттық заңнамасын оның ішінде шетелдік әріптестермен пысықтау жөніндегі ұсыныстарды қамтитын, оның түзетілуі туралы ұсыныстарды ұсынуға тиіс
32
Ұлттық компоненттер технологиялары трансфері сервистерін еуразиялық желіге қосу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
ұлттық компоненттер технологиялары трансферінің сервистерін еуразиялық желіге қосу жөніндегі іс-шаралар жоспары әзірленуге және бекітілуге тиіс. Жоспарда қосылатын сервистердің тізбесі және оларды еуразиялық желіге қосу мерзімдері қамтылуға тиіс
33
Өнеркәсіптік кооперация және ұлттық компоненттерді субконтрактациялау сервистерін еуразиялық желіге қосу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
өнеркәсіптік кооперация және ұлттық компоненттерді субконтрактациялау сервистерін еуразиялық желіге қосу жөніндегі іс-шаралар жоспары әзірленуге және бекітілуге тиіс. Жоспарда қосылатын сервистердің тізбесі және оларды еуразиялық желіге қосу мерзімдері қамтылуға тиіс
34
Еуразиялық желі шеңберінде (елдік, салалық, уақытша және басқа бөліністерде), оның ішінде индустриялық интернетті пайдалану мүмкіндігін ескере отырып, мүше мемлекеттерде өнеркәсіптік кооперацияны, субконтрактацияны және технологиялар трансферін сипаттайтын деректерді мониторингілеу мен талдау тәсілдерін әзірлеу және іске асыру
Еуразиялық желі шеңберінде өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансферті туралы деректердің мониторингі мен оларды талдау регламенті әзірленуі тиіс
35
Еуразиялық желіні тәжірибелік пайдалану қорытындылары бойынша еуразиялық желінің ұлттық компоненттеріне және сервис-провайдерлерге қойылатын талаптарды нақтылау
Еуразиялық желінің ұлттық компоненттеріне қойылатын нақтыланған талаптардың және сервис-провайдерлерге қойылатын нақтыланған талаптардың тізбесі қалыптастырылуы тиіс
36
Еуразиялық желіні өнеркәсіптік пайдалану қорытындылары бойынша еуразиялық желі туралы ережеге өзгерістер енгізу
Еуразиялық желіні өнеркәсіптік пайдалану қорытындылары бойынша еуразиялық желі туралы ереже жаңартылуы тиіс
37
Жобаның жоспарланған нәтижелеріне қол жеткізуді бағалау. Жобаны іске асыру қорытындыларын шығару және жобаны одан әрі дамыту жөніндегі ұсыныстар
жоспарланған нәтижелерге қол жеткізуді бағалай отырып, жобаны іске асыру бойынша қорытынды есеп дайындалуға тиіс. Еуразиялық желіні дамыту және жетілдіру жөніндегі ұсыныстар еуразиялық желінің орнықты жұмыс істеу моделінің сипаттамасын қамтуға тиіс. Еуразиялық желіде тіркелген шаруашылық жүргізуші субъектілердің саны 17,30 мыңға жетуі керек (2022 жылдың соңына қарай) Өнім ұсыныстары каталогындағы жазбалар саны 35,00 мың бірлікке жетуі тиіс (2022 жылдың соңына қарай).

должен быть разработан план мероприятий по вопросам интеграции евразийской сети с партнерскими трансграничными платформами третьих стран (как минимум с 1 трансграничной платформой третьей страны), план мероприятий по вопросам интеграции национальных компонентов евразийской сети с партнерскими трансграничными платформами третьих стран (как минимум с 1 трансграничной платформой третьей страны).
Должно быть привлечено не менее 46 предприятий третьих стран, вовлеченных в промышленную кооперацию с использованием евразийской сети (на конец 2022 г.)
24.
Развертывание национального компонента евразийской сети
развернутые национальные компоненты должны быть подключены к интеграционному компоненту.
Должны быть подготовлены протоколы приемо-сдаточных испытаний национального компонента евразийской сети, акты приема-передачи
25.
Подключение базовых и национальных сервисов промышленной кооперации и субконтрактации к интеграционному компоненту евразийской сети
должны быть подготовлены протоколы подключения сервисов сервис-провайдеров в качестве базовых сервисов промышленной кооперации и субконтрактации к интеграционному компоненту евразийской сети.
Должны быть подключены следующие сервисы:
- внесение, верификация и поиск сведений о хозяйствующих субъектах в реестре хозяйствующих субъектов евразийской сети;
- обеспечение доступа к сведениям об индустриально-инновационных объектах и их инфраструктуре (геоинформационный сервис "Атлас промышленности", сопряжение с картой индустриализации Союза, картой инфраструктурных и инвестиционных проектов Союза).
В результате должны быть представлены протоколы подключения указанных сервисов
26.
Подключение действующих и создаваемых сервисов национальных компонентов евразийской сети к интеграционному компоненту евразийской сети в соответствии с перечнем сервисов сервис-провайдеров, указанных в паспорте Проекта
должна быть обеспечена работоспособность "ядра" евразийской сети с национальными компонентами государств-членов по всему перечню сервисов, подключенным к "ядру" в рамках I и II этапов реализации Проекта (до IV квартала 2022 г.).
27.
Разработка плана мероприятий в целях сопряжения евразийской сети, в том числе с перспективными проектами цифровой повестки Союза (унифицированная система поиска "Работа без границ", "Экосистема цифровых транспортных коридоров Союза", "Цифровое техническое регулирование в рамках Союза", цифровая прослеживаемость товаров, соглашение об обороте данных и другие), а также с базовыми ресурсами интегрированной информационной системы Союза
должен быть составлен и проанализирован перечень перспективных проектов цифровой повестки Союза (унифицированная система поиска "Работа без границ", "Экосистема цифровых транспортных коридоров Союза", "Цифровое техническое регулирование в рамках Союза", цифровая прослеживаемость товаров, соглашение об обороте данных и другие), а также ресурсы интегрированной информационной системы Союза, имеющие потенциал для сопряжения с евразийской сетью, а также дана техническая и организационно-правовая оценка возможности сопряжения.
Должен быть разработан план мероприятий по сопряжению евразийской сети, в том числе с указанными проектами и ресурсами, включающий наименования мероприятий, сроки их реализации и ответственных исполнителей
28.
Разработка и реализация плана продвижения евразийской сети. Проведение семинаров и вебинаров по вопросам развития евразийской сети для органов государственной власти и организаций государств-членов, а также иных участников сети
план продвижения евразийской сети должен содержать информацию о планируемых мероприятиях по продвижению евразийской сети с указанием плановых сроков, привлекаемых информационных ресурсах (при наличии), оценке охвата целевой аудитории. По итогам реализации плана Заказчику должны представляться ежеквартальные отчеты.
План проведения обучения по вопросам развития евразийской сети для органов государственной власти и организаций государств-членов, а также иных участников сети, должен содержать наименования планируемых учебных мероприятий, сроки их проведения, формат мероприятий (семинары / вебинары).
По итогам проведенного обучения должны быть сформированы протоколы проведения обучения (с указанием участия не менее 500 участников евразийской сети)
29.
Организация службы администрирования, технической и консультационной поддержки, а также обеспечение деятельности центров каталогизации, включая разработку методологии описания записей реестров евразийской сети с учетом национальных справочников и классификаторов с целью обеспечения единства представления сведений
евразийская сеть должна поддерживаться службой администрирования, технической и консультационной поддержки в рамках выполнения работ по данному техническому заданию.
Специалисты Исполнителя должны обеспечить формирование третьей линии технической поддержки для проведения консультаций специалистов службы технической поддержки Заказчика и обработки инцидентов, возникающих в процессе эксплуатации евразийской сети, которые не могут быть решены Заказчиком самостоятельно. Специалисты Исполнителя на третьей линии технической поддержки должны решать следующие задачи:
- консультирование специалистов службы технической поддержки Заказчика;
- устранение ошибок в программном обеспечении;
- проведение регламентных работ.
Регламентные работы должны включать:
- осуществление резервного копирования в соответствии с рабочей документацией по технологии общих папок на выделенный сервер резервного копирования;
- мониторинг доступности евразийской сети;
- восстановление после аварий;
- мониторинг системного программного обеспечения сервера БД, формирование рекомендаций по оптимизации производительности;
- оперативный контроль показателей назначения евразийской сети, формирование рекомендаций по изменению вычислительных ресурсов;
- профилактические работы по обслуживанию системного программного обеспечения (анализ логов, очистка неиспользуемых временных файлов и т.п.).
Должна быть разработана методология описания записей реестров евразийской сети с учетом национальных справочников и классификаторов с целью обеспечения единства представления сведений:
- должен быть проведен анализ и определение множества объектов технико-экономической и социальной информации, подлежащих систематизации (классификации);
- систематизация (классификация) заданного множества объектов единого реестра;
- унификация построения и написания наименований объектов систематизации (классификации);
- кодирование заданного множества объектов систематизации (классификации);
- разработка структуры реестров: реестра хозяйствующих субъектов и реестра продукции;
- определение процедуры и регламента ведения и распространения указанных реестров
30.
Подключение национальных сервисов трансфера технологий к интеграционному компоненту евразийской сети
должны быть подключены следующие базовые аналитические сервисы:
- сервисы анализа и мониторинга промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий в государствах-членах с возможностью многомерного анализа;
- база знаний (wiki) о промышленной кооперации, субконтрактации и трансфере технологий.
Должны быть подготовлены протоколы подключения базовых сервисов трансфера технологий к интеграционному компоненту евразийской сети
31.
Реализация плана мероприятий в целях сопряжения евразийской сети, в том числе с перспективными проектами цифровой повестки Союза (унифицированная система поиска "Работа без границ", "Экосистема цифровых транспортных коридоров Союза", "Цифровое техническое регулирование в рамках Союза", цифровая прослеживаемость товаров, соглашение об обороте данных и другие), а также с базовыми ресурсами интегрированной информационной системы Союза
Исполнитель должен предоставлять Заказчику ежеквартальные отчеты о реализации плана мероприятий, осуществляемых в целях сопряжения системы с указанными проектами и ресурсами с приложением подтверждающих документов (протоколы приемо-сдаточных испытаний, акты приема-передачи), а также предложения о его корректировке, включающие предложения по доработке национальных законодательства государств-членов в части вопросов функционирования евразийской сети: промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий, в том числе с зарубежными партнерами
32.
Разработка и утверждение плана мероприятий по подключению сервисов трансфера технологий национальных компонентов к евразийской сети
должен быть разработан и утвержден план мероприятий по подключению сервисов трансфера технологий национальных компонентов к евразийской сети. План должен содержать перечень подключаемых сервисов и сроки их подключения к евразийской сети
33.
Разработка и утверждение плана мероприятий по подключению сервисов промышленной кооперации и субконтрактации национальных компонентов к евразийской сети
должен быть разработан и утвержден план мероприятий по подключению сервисов промышленной кооперации и субконтрактации национальных компонентов к евразийской сети. План должен содержать перечень подключаемых сервисов и сроки их подключения к евразийской сети
34.
Разработка и реализация подходов к мониторингу и анализу данных, характеризующих промышленную кооперацию, субконтрактацию и трансфер технологий в государствах-членах в рамках евразийской сети (в страновом, отраслевом, временном и других разрезах), в том числе с учетом возможности использования индустриального интернета
должен быть разработан регламент мониторинга и анализа данных о промышленной кооперации, субконтрактации и трансфере технологий в рамках евразийской сети
35.
Уточнение требований к национальным компонентам евразийской сети и к сервис-провайдерам по итогам опытной эксплуатации евразийской сети
должен быть сформирован перечень уточненных требований к национальным компонентам евразийской сети и уточненных требований к сервис-провайдерам
36.
Внесение изменений в положение о евразийской сети по итогам промышленной эксплуатации евразийской сети
по итогам промышленной эксплуатации евразийской сети должно быть актуализировано положение о евразийской сети
37.
Оценка достижения запланированных результатов Проекта. Подведение итогов реализации Проекта и предложения по дальнейшему развитию Проекта
должен быть подготовлен итоговый отчет по реализации Проекта с оценкой достижения запланированных результатов.
Предложения по развитию и совершенствованию евразийской сети должны включать описание модели устойчивого функционирования евразийской сети.
Количество хозяйствующих субъектов, зарегистрированных в евразийской сети, должно достичь 17,30 тыс. (к концу 2022 г.)
Количество записей в каталоге предложений продукции должно достичь 35,00 тыс. единиц (к концу 2022 г.)

Мүше мемлекеттер арасында, мүше мемлекеттер мен еуразиялық желіге кіру перспективасы бар үшінші елдер арасында трансшекаралық сауда шеңберінде жасалған келісімшарттар саны 1 444 бірлікке жетуі керек (2022 жылдың соңына қарай).
Мүше мемлекеттер арасындағы, мүше мемлекеттер мен еуразиялық желіге кіру перспективасы бар үшінші елдер – Германия, Қытай, Сингапур арасындағы трансшекаралық сауда шеңберіндегі мәмілелер көлемі (2022 жылдың соңына қарай жинақтау қорытындысымен еуразиялық желіге қосылу есебінен айналым өсімі ескеріле отырып) 43 291,3 млн рубльге жетуі тиіс.
4.2 Әзірленетін еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісінің функцияларына қойылатын талаптар
4.2.1 Еуразиялық желіге қойылатын жалпы талаптар
Еуразиялық желі мыналарды:
шаруашылық жүргізуші субъектілердің тізілімін қамтитын еуразиялық желінің тізілімін, өнім тізілімін және өндірілетін өнім, көрсетілетін қызметтер, технологиялар туралы, сондай-ақ оларға сұраныс туралы мәліметтердің ақпараттық ресурстарының тізілімін қалыптастыруды;
3-бөлімде санамаланған сервистер есебінен өнеркәсіптік кооперация және субконтрактация шеңберінде өнеркәсіптік қызмет субъектілерінің өзара іс-қимыл процестерін цифрлық трансформациялауды;
3-бөлімде санамаланған сервистер есебінен технологиялар трансфері процестерін цифрлық трансформациялауды;
3-бөлімде санамаланған сервистер есебінен өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация процестерімен және технологиялық процестер трансферімен байланысты процестерді, атап айтқанда, қаржылық, логистикалық процестерді, сондай-ақ қызметтің ғылыми-техникалық саласындағы процестерді цифрлық трансформациялауды;
өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері шеңберінде шаруашылық жүргізуші субъектілердің өзара іс-қимылы процесінде қалыптасатын ақпаратты мониторингілеу және талдау құралдарын жасауды көздеуі тиіс.
Еуразиялық желі өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері процестерін автоматтандыруды қамтамасыз ететін ұлттық компоненттер сервистеріне қолжетімділікті ұсынуға, сондай-ақ өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері процестерімен байланысты қызметті жүзеге асыру кезінде қажетті қаржылық, логистикалық, кедендік және өзге де қызметтерді көрсететін сервистердің кеңейтілуіне жол ашуға тиіс.
Еуразиялық желі үшінші елдердің шаруашылық жүргізуші субъектілерін тіркеу механизмдерін көздеуге тиіс.
Еуразиялық желі операторының жұмысын қамтамасыз ету мақсатында агенттік келісімдердің пайдаланылуын тіркеу және Еуразиялық комиссия алдында есеп беру үшін жүйеде тіркелетін деректерді пайдалану механизмдері іске асырылуы тиіс, яғни шаруашылық жүргізуші субъектілер, сервис-провайдерлер, ұлттық компоненттердің операторлары және еуразиялық желі операторы арасында ақша қаражатының транзитін қамтамасыз ететін агенттік схема бойынша жұмыс үшін тиісті инфрақұрылымдық сервисті қосу мүмкіндігін қамтамасыз ету арқылы биллингті пайдалану жөніндегі механизмдер көзделуге тиіс.
Еуразиялық желі "өзегінің" геоақпараттық жүйесі өзінің құрамында мыналарға:
- "Өнеркәсіп атласына";
- Одақтың инфрақұрылымдық және инвестициялық жобаларының картасына;
- Одақтың индустрияландыру картасына қолжетімділікті қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін қажетті құралдар жиынтығын көздеуге тиіс.
Еуразиялық желінің "өзегі" талдамалық модулі мынадай талдамалық көрсеткіштерді ескере отырып, уақыт және ел бойынша бөліністерде құрастырылатын талдамалық есептердің құрылуын қамтамасыз етуге тиіс: еуразиялық желіге кіру саны; еуразиялық желіде тіркелген ұйымдар саны; өнім ұсыныстары каталогындағы жазбалар саны; мүше мемлекеттер, мүше мемлекеттер мен еуразиялық желіге кіру перспективасы бар үшінші елдер арасында трансшекаралық сауда шеңберінде жасалған келісімшарттар саны; мүше мемлекеттер арасындағы, мүше мемлекеттер мен еуразиялық желіге кіру перспективасы бар үшінші елдер – Германия, Қытай, Сингапур арасындағы трансшекаралық сауда шеңберіндегі мәмілелердің көлемі (еуразиялық желіге жинақтау қорытындысымен қосылу есебінен айналым өсімі ескеріле отырып).
Еуразиялық желі "өзегінің" талдамалық модулі Тапсырыс берушіге және мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына орындаушы ұсынатын жеке техникалық тапсырмаға сәйкес қадағалау функциясын жүзеге асыру және өнеркәсіпті дамытудың ұлттық саясатын іске асыру үшін ұлттық компоненттердің дерекқорынан талдамалық ақпарат ұсынуға мүмкіндік беруі тиіс. Деректерді алу үшін талдамалық модуль жеке қызметтер деңгейінде интеграциялық және негізгі компоненттер арасындағы API жолға қоюы керек.
Еуразиялық желі "өзегінің" интеграциялық компоненті мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында деректер алмасуды қамтамасыз етуге тиіс.
Ұлттық компонент шаруашылық жүргізуші субъектілердің жұмысы жөніндегі базалық сервистер мен базалық талдамалық сервистер шеңберінде бизнес пен мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында деректер алмасуды қамтамасыз етуге тиіс.

Количество контрактов, заключенных в рамках трансграничной торговли между государствами-членами, между государствами-членами и третьими странами, имеющими перспективу вхождения в евразийскую сеть, должно достичь 1 444 единиц (к концу 2022 г.)
Объем сделок в рамках трансграничной торговли между государствами-членами, между государствами-членами и третьими странами, имеющими перспективу вхождения в евразийскую сеть, – Германия, Китай, Сингапур (с учетом прироста оборота за счет присоединения к евразийской сети накопительным итогом к концу 2022 г.) должен достичь 43 291,3 млн рублей.
4.2 Требования к функциям разрабатываемой евразийской сети промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий
4.2.1 Общие требования к евразийской сети
Евразийская сеть должна предусматривать:
формирование реестра евразийской сети, включающего реестр хозяйствующих субъектов, реестра продукции и информационных ресурсов сведений о производимой продукции, услугах, технологиях, а также о спросе на них;
цифровую трансформацию процессов взаимодействия субъектов промышленной деятельности в рамках промышленной кооперации и субконтрактации за счет сервисов, перечисленных в разделе 3;
цифровую трансформацию процессов трансфера технологий за счет сервисов, перечисленных в разделе 3;
цифровую трансформацию процессов, связанных с процессами промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий процессов, в частности, финансовых, логистических, а также процессов в научно-технической сфере деятельности за счет сервисов, перечисленных в разделе 3;
создание инструментов мониторинга и анализа информации, образующейся в процессе взаимодействия хозяйствующих субъектов в рамках промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий.
Евразийская сеть должна предоставлять доступ к сервисам национальных компонентов, обеспечивающим автоматизацию процессов промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий, а также допускать расширение сервисами, предоставляющими финансовые, логистические, таможенные и иные услуги, необходимые при осуществлении деятельности, связанной с процессами промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий.
Евразийская сеть должна предусматривать механизмы регистрации хозяйствующих субъектов третьих стран.
В целях обеспечения работы оператора евразийской сети должны быть реализованы механизмы фиксации использования агентских соглашений и использования данных, регистрируемых системой для отчетности перед Евразийской Комиссией, т.е. должны быть предусмотрены механизмы по использованию биллинга путем обеспечения возможности подключения соответствующего инфраструктурного сервиса для работы по агентской схеме, обеспечивающей транзит денежных средств между хозяйствующими субъектами, сервис-провайдерами, операторами национальных компонентов и оператором евразийской сети.
Геоинформационная система "ядра" евразийской сети должна предусматривать в своем составе необходимый набор инструментов, позволяющий обеспечить доступ к:
- "Атласу промышленности";
- карте инфраструктурных и инвестиционных проектов Союза;
- карте индустриализации Союза.
Аналитический модуль "ядра" евразийской сети должен обеспечивать построение конструируемых аналитических отчетов во временных и страновых разрезах с учетом следующих аналитических показателей: количество посещений евразийской сети; количество организаций, зарегистрированных в евразийской сети; количество записей в каталоге предложений продукции; количество контрактов, заключенных в рамках трансграничной торговли между государствами-членами, между государствами-членами и третьими странами, имеющими перспективу вхождения в евразийскую сеть; объем сделок в рамках трансграничной торговли между государствами-членами, между государствами-членами и третьими странами, имеющими перспективу вхождения в евразийскую сеть, – Германия, Китай, Сингапур (с учетом прироста оборота за счет присоединения к евразийской сети накопительным итогом).
Аналитический модуль "ядра" евразийской сети должен позволить Заказчику и уполномоченным органам государств–членов предоставлять аналитическую информацию из баз данных национальных компонентов для осуществления функции надзора и реализации национальных политик развития промышленности в соответствии с частным техническим заданием, предоставляемым исполнителем. Для получения данных аналитическим модулем должен быть настроен API между интеграционным и базовыми компонентами на уровне отдельных сервисов.
Интеграционный компонент "ядра" евразийской сети должен обеспечивать обмен данными между уполномоченными органами государств-членов.
Национальный компонент должен обеспечивать обмен данными между бизнесом и уполномоченным органами государств-членов в рамках базовых сервисов по работе хозяйствующих субъектов и базовых аналитических сервисов.

4.2.2 Портал құрылымы мен қызметіне қойылатын талаптар
Пайдаланушылардың еуразиялық желімен өзара іс-қимылы Порталдың web-интерфейсі арқылы жүзеге асырылуы тиіс.
Құрылымдық жағынан Портал басты бетті, авторизация сервисін, кеңейтілген порталдық іздеу сервисін қамтуы тиіс.
Порталдың басты беті:
сайтқа кіруші бірінші беттен қолжетімді сервистер туралы кіріспе ақпаратты ала алуы, сондай-ақ соңғы жаңалықтармен танысуы үшін навигациялық мәзір, сондай-ақ контент аймағы болуы тиіс;
Портал тілін өзгерту сервистері бар панельді (беттің жоғарғы жағы), авторизацияны басқару, парольді тіркеу және қалпына келтіру элементтерін және кері байланыс сервисінің "Көмек" функцияларын көрсетуі керек;
тілді өзгерту сервистері мен басқару элементтері бар панельдің астында Порталдың тақырыбы және толық мәтінді іздеуді орындауға арналған іздеу өрісі орналасуы керек;
Порталдың негізгі сервистеріне ауысуды қамтамасыз ететін навигациялық панель аймағы болуы және контент аймағының үстінде орналасуы керек;
еуразиялық желінің тізілімдері мен сервистеріне сәйкес келетін бөлімдер қамтылуға тиіс навигациялық панельдің элементтері болуы;
контент аймағы болуы тиіс.
Порталдың басты бетінің контент аймағы мынадай бөлімдерге бөлінуі керек:
парольді авторизациялау, тіркеу және қалпына келтіру нысаны;
еуразиялық желі сервистерінің бас тізілімдері бойынша іздеу нысаны;
негізгі бөлімдерге сілтемелері бар топтастырылған Портал сервистерінің панелі;
3 соңғы жаңалықты (анонстар): суреті, тақырыбы, күні форматында көрсететін "Жаңалықтар" бөлімі;
оқиғалар сипаттамасына өту мүмкіндігімен күнтізбедегі оқиғаларды (іс-шараларды) көрсететін "Оқиғалар" бөлімі;
қысқаша байланыс ақпараты – мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының атауы, сайттарына сілтемелер;
негізгі беттің байланыс аймағының негізгі бөлімдеріне сілтемелер тізімі;
кері байланыс сервисінің функцияларына сілтемелер тізімі;
жаңалықтар таралымына жазылу түймешелері және компанияның әлеуметтік желілердегі қосындай беттеріне өту түймешелері.
Порталда жаңалықтар мен оқиғаларды орналастыру мүмкіндігін қамтамасыз ететін әкімшілік панелі болуы тиіс.
Порталдың барлық пайдаланушылары "Таратылымға жазылыңыз" электрондық мекенжайын енгізу нысаны арқылы жарияланатын жаңалықтар мен оқиғалардың таратылуына жазылуға мүмкіндігі болуы тиіс.
Портал жоба бойынша қажетті ақпараттық таратуды кесте бойынша жүргізу мүмкіндігін көздеуі тиіс.
Портал пайдаланушыларында тарату хаттарындағы тиісті функцияның көмегімен ақпараттық таратудан бас тарту мүмкіндігі болуға тиіс.
Оның ішінде портал құрамында тіркеу, авторизациялау, парольді қалпына келтіру (қолжетімділік деректемелерін) және кері байланыс сервистері көзделуі тиіс.
Портал барлық мүше мемлекеттердің пайдаланушыларын тіркеуді қамтамасыз етуі тиіс.
Тіркеу қызметі пайдаланушы мен ұйым туралы ақпаратты енгізудің қажетті нысандарын қалыптастыруды қамтамасыз етуі керек. Тіркеуді жүзеге асыру үшін (өтінімді жіберу) пайдаланушының тіркеу нысанын, содан кейін ұйымның тіркеу нысанын толтыру қажет. Тіркеуге өтінім электрондық пошта мекенжайы (е-mail) расталғаннан кейін ғана қанағаттандырылуы тиіс. Е-mail-ді іске қосу (растау) коды ұйымның нысанын (тіркеуге өтінімді) толтыру кезінде көрсетілген электрондық пошта мекенжайына жіберілетін хатта болуы тиіс.
Авторизация сервисі пайдаланушыларға арнайы Авторизация нысанының көмегімен логин мен парольді енгізу арқылы порталдың кез келген бетіндегі жеке кабинетте авторизацияға мүмкіндік беруі, сондай-ақ роботтардан қорғауды (captcha) қолдану мүмкіндігін көздеуі тиіс. Енгізілген логин бірегейлігіне тексерілуі тиіс, оның ішінде е-mail енгізілген кезде валидацияны тексеру жүргізілуі тиіс.
Парольді қалпына келтіру сервисі тіркеу кезінде көрсетілген электрондық пошта мекенжайына (e-mail) парольді қалпына келтіру үшін сілтемені жіберу механизмін көздеуі тиіс. Алынған сілтемеге өту кезінде пайдаланушы жаңа парольді енгізу нысаны бар бетке кіруі керек. Парольді ауыстыру нәтижелері бойынша тіркеу кезінде көрсетілген электрондық пошта мекенжайына (e-mail) парольді сәтті ауыстыру туралы хабарламаны жіберу көзделуі тиіс. Авторизацияның сәтсіз әрекеті кезінде қайта енгізу механизмі көзделуі керек.
Порталдың кері байланыс сервисі порталдың басты бетінің жоғарғы жағында орналасуы және пайдаланушыларға "көмек" функциясын көздеуі тиіс.
Порталдың құрамында мына талаптарды қанағаттандыратын кеңейтілген іздеу сервисі болуы тиіс:
Порталдың басты бетінде кеңейтілген іздеу сервисінің (іздестіруді орындауға арналған интерфейс) болуы көзделуі тиіс;
Порталдың барлық ақпараттық объектілері бойынша толық мәтінді іздеу жүзеге асырылуы тиіс;
іздеу нәтижелері Порталдың жеке бетінде ұсынылуы тиіс;
іздеу нәтижелері көп бет түрінде берілуі керек;
іздеу нәтижелері бар бетті баптау көзделуі керек (іздеу нәтижелері бетінде көрсетілетін беттер саны);
іздеу нәтижелерінде Портал беттеріне сілтемелер болуы тиіс;
іздеу нәтижелері санаттарға (жаңалықтар, оқиғалар, сервистер, басқалар) топтастырылуы тиіс.

4.2.2 Требования к структуре и функционированию Портала
Взаимодействие пользователей с евразийской сетью должно осуществляться через web-интерфейс Портала.
Структурно Портал должен содержать главную страницу, сервис авторизации, сервис расширенного портального поиска.
Главная страница Портала:
должна содержать навигационное меню, а также контентную область для того, чтобы посетитель сайта с первой страницы мог получить вводную информацию о доступных сервисах, а также ознакомиться с последними новостями;
должна отображать (верхняя часть страницы) панель с сервисами смены языка Портала, элементы управления авторизации, регистрации и восстановления пароля и функции "Помощь" сервиса обратной связи;
под панелью с сервисами смены языка и элементами управления должны располагаться заголовок Портала и поле поиска, предназначенное для выполнения полнотекстового поиска;
должна содержать область навигационной панели, которая обеспечивает переход к основным сервисам Ппортала и должна располагаться над контентной областью;
должна содержать элементы навигационной панели, которые должны содержать разделы, соответствующие реестрам и сервисам евразийской сети;
должна содержать контентную область.
Контентная область главной страницы Портала должна делиться на следующие разделы:
форма авторизации, регистрации и восстановления пароля;
форма поиска по главным реестрам сервисов евразийской сети;
панель сгруппированных сервисов Портала, содержащая ссылки на основные разделы;
раздел "Новости", который отображает 3 последние новости (анонсы) в формате: изображение, заголовок, дата;
раздел "События", который отображает события (мероприятия) на календаре с возможностью перехода в описание события;
краткая контактная информация – наименование, ссылки на сайты уполномоченных органов государств-членов;
список ссылок на основные разделы контентной области главной страницы;
список ссылок на функции сервиса обратной связи;
кнопки подписки на рассылку новостей и кнопки перехода на аналогичные страницы компании в социальных сетях.
Портал должен содержать административную панель, обеспечивающую возможность размещения новостей и событий.
Все пользователи Портала должны иметь возможность подписываться на рассылку публикуемых новостей и событий через форму ввода электронного адреса "Подпишитесь на рассылку".
Портал должен предусматривать возможность проведения необходимой по Проекту информационной рассылки по расписанию.
Пользователи Портала должны иметь возможность отписаться от информационной рассылки с помощью соответствующей функции в письмах рассылки.
В том числе, в составе Портала должны быть предусмотрены сервисы регистрации, авторизации, восстановления пароля (реквизитов доступа) и обратной связи.
Портал должен обеспечивать регистрацию пользователей из всех государств-членов.
Сервис регистрации должен обеспечивать формирование необходимых форм ввода информации о пользователе и об организации. Для осуществления регистрации (отправка заявки) необходимо заполнять форму регистрации пользователя и затем форму регистрации организации. Заявка на регистрацию должна удовлетворяться только после подтверждения адреса электронной почты (е-mail). Код для активации (подтверждения) е-mail должен содержаться в письме, которое должно отправляться на адрес электронной почты, указанный при заполнении формы (заявки на регистрацию) организации.
Сервис авторизации должен предоставлять возможность пользователям авторизоваться в личном кабинете на любой странице Портала путем ввода логина и пароля с помощью специальной формы авторизации, а также предусматривать возможность применения защиты от роботов (captcha). Введенный логин должен проверяться на уникальность, в том числе при вводе e-mail должна проводиться проверка валидации.
Сервис восстановления пароля должен предусматривать механизм отправки ссылки для восстановления пароля, на указанный при регистрации адрес электронной почты (e-mail). При переходе по полученной ссылке пользователь должен попадать на страницу с формой ввода нового пароля. По результатам смены пароля должна быть предусмотрена отправка сообщения об успешной смене пароля на указанный при регистрации адрес электронной почты (e-mail). При неудачной попытке авторизации должен быть предусмотрен механизм повторного ввода.
Сервис обратной связи Портала должен располагаться вверху главной страницы Портала и предусматривать функцию "Помощь" пользователям.
Портал должен иметь в своем составе сервис расширенного поиска, удовлетворяющий следующим требованиям:
должно быть предусмотрено наличие сервиса расширенного поиска (интерфейс для выполнения поиска) на главной странице Портала;
должен осуществляться полнотекстный поиск по всем информационным объектам Портала;
результаты поиска должны предоставляться на отдельной странице Портала;
результаты поиска должны выдаваться в многостраничном виде;
должна быть предусмотрена настройка страницы с результатами поиска (количество отображаемых на странице результатов поиска);
результаты поиска должны иметь ссылки на страницы Портала;
результаты поиска должны группироваться на категории (новости, события, сервисы, прочие).

4.2.3 Порталдың web-интерфейсіне қойылатын талаптар
Портал web-браузерде жұмыс істеуге бейімделген бағдарламалық өнім болуы тиіс.
Экрандық нысандардың барлық жазбалары, сондай-ақ жүйелік хабарламалардан және жүйелік әкімшінің экрандық жұмыс нысандарынан басқа, пайдаланушыға берілетін хабарламалар пайдаланушы таңдаған тілде (орыс немесе ағылшын) болуы керек.
Портал пайдаланушыларға ұсынатын функцияларды пайдалану оңай және интуитивтік жағынан түсінікті болуы керек.
Пайдаланушы операциялардың сәтті аяқталғаны туралы да, оларды орындау барысында іркілістер туындағаны немесе орындау мүмкін еместігі туралы да визуалды нысандардың жауаптары және қалқымалы хабарламалар түрінде ақпарат алуы тиіс.
Қате туралы хабарлар, техникалық хабарламалар, порталдың графикалық элементтері және қалқымалы хабарландырулардың пайдалынылатын барлық тілдердегі нұсқалары болуы тиіс.
Мәтіннің барлық тілдерде терілуі бірдей құрылымда болуы керек.
Бұдан басқа, онлайн-аудармаға арналған бағдарламаны пайдалана отырып, ағылшын тілінде қол жеткізу мүмкіндігі қамтамасыз етілуге тиіс. Беттер мазмұнының тілдік нұсқалары арасында ауысу "Орыс"/"Ағылшын" ажыратып-қосқышының көмегімен жүзеге асырылуы тиіс. Мұндай ажыратып-қосқышын басу ағымдағы беттің аударылған нұсқасының ашылуына әкелуі керек.
Жүйе пайдаланушыларының графикалық интерфейсі: Жүйені әзірлеу кезінде өндірушілер ресми қолдау көрсеткен Яндекс Браузер, Спутник, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome, Apple Safari нұсқаларының браузерлерінде дұрыс көрсетілуін қамтамасыз етуі тиіс.
4.2.4 Интеграцияға қойылатын талаптар
Ұлттық компоненттердің архитектурасы ұлттық сервистерді сервис-провайдерлер сервистерімен, жергілікті сервистермен және үшінші платформалармен ықтимал интеграциялау мақсатында оларды басқа жүйелермен, оның ішінде үшінші елдердің жүйелерімен интеграциялау мақсатында оларды пысықтау мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
Ақпараттық өзара іс-қимыл модулі (интеграциялық компонент) бөлігінде еуразиялық желі компоненттері арасындағы ақпарат алмасу сервистердің дерекқорына бірлесіп қол жеткізуді және деректерді қабылдау/беру сервистерін шақыртуды пайдалана отырып жүзеге асырылуы тиіс.
Бірнеше пайдаланушылар мен процестердің ақпаратты бір мезгілде бұғаттауы мен бірлесіп қол жеткізуінің қажетті механизмдері көзделуі тиіс.
Сыртқы ақпараттық ресурстармен өзара іс-қимыл кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін еуразиялық желі қорғалған HTTPS хаттамасын пайдалана отырып, қосымшалар арасындағы өтуді қолдауы тиіс.
Еуразиялық желінің интеграциялық мүмкіндіктері:
бөлінген дерекқорлар мен анықтамалықтарды пайдалану;
XML, CSV форматындағы электрондық файлдарға ақпаратты жүктеу және алу мүмкіндіктерін ұсыну;
WSDL сипатталатын стандартталған интерфейстерді қолдану арқылы қамтамасыз етілуге тиіс. Ақпараттық өзара іс-қимылдың Web-сервистері SOAP және (немесе) REST хаттамасына негізделген хабарлар арқылы жүйенің аралас компоненттерімен және бөгде қосымшалармен ақпарат алмасуды жүзеге асыруға тиіс. Ақпараттық өзара іс-қимыл Web-сервисі қосымшаның(лардың) сервистік бағдарланған архитектурасын пайдалану кезінде модульділік бірлігі ретінде іске қосылуы мүмкін.
Компоненттер арасындағы өзара әрекеттесу:
Жүйеде туындайтын оқиғаларды пысықтау веб-сервистер пайдаланыла отырып жүзеге асырылуға тиіс.
Транзакциялықты талап ететін еуразиялық желі компоненттері арасындағы өзара іс-қимыл үшін үйлесімді алгоритмдердің кез келген түрін қолдануға жол беріледі; қалған жағдайларда үйлесімсіз механизмдерді пайдалануға болады.
Хабарлардың құрамы, құрылымы, көлемі мен оларды берудің жиілігі ақпарат алмасу процесінде пайдаланылатын хаттамаларда айқындалуға тиіс.
Сыртқы ақпараттық жүйелермен ақпараттық үйлесімділік мыналардың:
өзара әрекеттесуші жүйелерде пайдаланылатын объектілердің сәйкестендіргіштері бөлігінде сөзсіз сәйкестікті белгілеу;
ұлттық сегментте қолданылатын жалпыодақтық және тіркелген республикалық, мемлекеттік, салалық сыныптауыштарды, біріздендірілген құжаттар мен сыныптауыштарды, ал тізбеленген анықтамалықтар мен сыныптауыштары жоқ нысаналы салалар үшін - анықтамалықтар мен сыныптауыштарды қайта кодтаудың келісілген кестелерін пайдалану есебінен қамтамасыз етілуі тиіс.

4.2.3 Требования к web-интерфейсу Портала
Портал должен представлять собой программный продукт, адаптированный для работы в web-браузере.
Все надписи экранных форм, а также сообщения, выдаваемые пользователю, кроме системных сообщений и экранных форм работы системного администратора, должны быть на выбранном пользователем языке (русский или английский).
Функции, предоставляемые Порталом, пользователям, должны быть просты в использовании и интуитивно понятны.
Пользователь должен получать информацию в виде откликов визуальных форм и всплывающих уведомлений, как об успешном завершении операций, так и о возникновении сбоев в ходе их выполнения или невозможности выполнения.
Сообщения об ошибках, технические уведомления, графические элементы и всплывающие уведомления Портала должны иметь версии на всех используемых языках.
Верстка текста на всех языках должна иметь одинаковую структуру.
Кроме того, должна быть обеспечена возможность доступа на английском языке с использованием программы для онлайн-перевода. Переключение между языковыми версиями содержания страниц должно осуществляться с помощью переключателя "Русский"/"English". Нажатие такого переключателя должно приводить к открытию переведенной версии текущей страницы.
Графический интерфейс пользователей Системы должен обеспечивать корректное отображение в браузерах: Яндекс Браузер, Спутник, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome, Apple Safari версий, официально поддерживаемых производителями на момент разработки Системы.
4.2.4 Требования к интеграции
Архитектура национальных компонентов должна обеспечивать возможность их доработки с целью интеграции с другими системами, в т.ч. третьих стран, с целью возможной интеграции национальных сервисов с сервисами сервис-провайдеров, локальными сервисами и третьими платформами.
В части модуля информационного взаимодействия (интеграционного компонента) информационный обмен между компонентами евразийской сети должен осуществляться с использованием совместного доступа к базам данных сервисов и вызовов сервисов приема/передачи данных.
Должны быть предусмотрены необходимые механизмы блокировки и совместного доступа к информации несколькими пользователями и процессами одновременно.
Для обеспечения безопасности при взаимодействии с внешними информационными ресурсами евразийская сеть должна поддерживать переход между приложениями с использованием защищенного протокола HTTPS.
Интеграционные возможности евразийской сети должны быть обеспечены путем:
использования распределенных баз данных и справочников;
предоставления возможностей загрузки и выгрузки информации в электронные файлы формата XML, CSV;
использования стандартизованных интерфейсов, описываемых WSDL. Web-сервисы информационного взаимодействия должны осуществлять обмен информацией со смежными компонентами Системы и со сторонними приложениями посредством сообщений, основанных на протоколе SOAP и (или) REST. Web-сервис информационного взаимодействия может быть задействован как единица модульности при использовании сервис-ориентированной архитектуры приложения(ий).
Взаимодействие между компонентами должно осуществляться:
с использованием веб-сервисов для отработки возникающих в Системе событий.
Для взаимодействий между компонентами евразийской сети, требующие транзакционность, допустимо применение любых видов синхронных алгоритмов; в остальных случаях возможно использование асинхронных механизмов.
Состав, структура, объем и частота передачи сообщений должны определяться протоколами, которые будут использованы в процессе информационного обмена.
Информационная совместимость c внешними информационными системами должна обеспечиваться за счет:
установления однозначного соответствия в части идентификаторов объектов, используемых во взаимодействующих системах;
использования общесоюзных и зарегистрированных республиканских, государственных, отраслевых классификаторов, унифицированных документов и классификаторов, действующих в национальном сегменте, а для предметных областей, для которых отсутствуют перечисленные справочники и классификаторы, - согласованных таблиц перекодировки справочников и классификаторов.

4.3 Қамтамасыз ету түрлеріне қойылатын талаптар
4.3.1 Ақпараттық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
Еуразиялық желінің талдамалық және геоақпараттық сервистерінің ақпараттық негізі оларды толтыру және жаңалау үшін шаруашылық жүргізуші субъектілер туралы ұлттық компоненттер операторларынан (модерациядан және қалыпқа келтіруден өткен) деректерді және өндірілетін өнім, көрсетілетін қызметтер, технологиялар туралы, сондай-ақ оларға сұраныс туралы мәліметтерді қабылдауды қамтамасыз етуге қабілетті әмбебап интеграциялық сервистер құрылуға тиіс тізілімдер мен дерекқорлардың деректері болуға тиіс.
4.3.2. Бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
Еуразиялық желінің бағдарламалық кешенін құру кезінде стандартталған хаттамалар бойынша өзара іс-қимыл жасау үшін деректерді берудің стандартталған интерфейстерімен жарақтандырылған, бөлінген, әлсіз байланысқан, алмастырылатын компоненттерді пайдалануға негізделген құрылыстың сервистік-бағдарланған архитектурасы (SOA) қолданылуға тиіс.
Жобада қолданылатын бағдарламалық қамтымның (жалпы жүйелік және қолданбалы) тізбесі осы техникалық тапсырманың 4.1-бөлімінің № 1 кестесінің 9 және 10-тармақтарын іске асыру кезеңінде айқындалуға тиіс.
Жобада қолданылатын бағдарламалық қамтымның Жобаның паспортында белгіленген мерзімде Жобаны іске асыруға мүмкіндік беретін өндіруші фирмалардың өзекті нұсқасы және қолдауы болуға тиіс.
4.3.3 Техникалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
Жүйені техникалық қамтамасыз ету құрамына мыналар кіруі керек:
қолданбалы серверлер тобы;
сервистік шина серверлерінің тобы;
дерекқор серверлер тобы;
деректерді сақтау жүйесі;
ақпараттық қауіпсіздік инфрақұрылымы.
Ақпаратты сақтауды қамтамасыз ететін техникалық құралдарда деректерді сақтаудың жоғары сенімділігін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін заманауи технологиялар пайдаланылуы тиіс:
таратылған артық жазба/деректерді оқу;
айналау;
тәуелсіз дискілік массивтер;
кластерлеу.
Жүйе деректердің үлкен көлемдерін (жүздеген миллион жазбалар) сақтауды қамтамасыз етуі керек.
Ресурстарында жүйенің қолданбалы бағдарламалық қамтымы өрістетілуі тиіс бағдарламалық-аппараттық кешеннің құрамы мен параметрлеріне қойылатын талаптар осы техникалық тапсырманың 4.1-бөлімінің № 1 кестесінің 9 және 10-тармақтарын іске асыру кезеңінде айқындалуға тиіс.
4.3.4 Лингвистикалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
Еуразиялық желінің интерфейсі мен электрондық сервистеріне қолжетімділік Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің орыс және өзге де мемлекеттік тілдерінде қамтамасыз етіледі.
4.4 Сенімділікке қойылатын талаптар

4.3 Требования к видам обеспечения
4.3.1 Требования к информационному обеспечению
Информационной основой аналитических и геоинформационного сервисов евразийской сети должны быть данные реестров и баз данных, для наполнения и актуализации которых должны быть созданы универсальные интеграционные сервисы, способные обеспечить прием данных от операторов национальных компонентов (прошедших модерацию и нормализацию) о хозяйствующих субъектах и сведений о производимой продукции, услугах, технологиях, а также о спросе на них.
4.3.2.      Требования к программному обеспечению
При создании программного комплекса евразийской сети должна быть применена сервис-ориентированная архитектура (SOA) построения, основанная на использовании распределенных, слабо связанных заменяемых компонентов, оснащенных стандартизированными интерфейсами передачи данных для взаимодействия по стандартизированным протоколам.
Перечень применяемого в Проекте программного обеспечения (общесистемного и прикладного) должен быть определен на этапе реализации пунктов 9 и 10 Таблицы № 1 раздела 4.1 настоящего технического задания.
Применяемое в Проекте программное обеспечение должно иметь актуальную версию и поддержку фирмами-производителями, позволяющие реализовать Проект в установленные паспортом Проекта сроки.
4.3.3 Требования к техническому обеспечению
В состав технического обеспечения Системы должны входить:
группа серверов приложений;
группа серверов сервисной шины;
группа серверов баз данных;
система хранения данных;
инфраструктура информационной безопасности.
Технические средства, обеспечивающие хранение информации, должны использовать современные технологии, позволяющие обеспечить повышенную надежность хранения данных:
распределенная избыточная запись/считывание данных;
зеркалирование;
независимые дисковые массивы;
кластеризация.
Система должна обеспечивать хранение больших массивов данных (сотни миллионов записей).
Требования к составу и параметрам программно-аппаратного комплекса, на ресурсах которого должно развертываться прикладное программное обеспечение системы, должны быть определены на этапе реализации пунктов 9 и 10 Таблицы № 1 раздела 4.1 настоящего технического задания.
4.3.4 Требования к лингвистическому обеспечению
Доступ к интерфейсу и электронным сервисам евразийской сети обеспечивается на русском и иных государственных языках государств – членов Евразийского экономического союза.
4.4 Требования к надежности

Жұмыс істеудің штаттық режимінде еуразиялық желіде 24х7 режимінде пайдаланушылардың жұмысын қамтамасыз ететін сенімділік болуға және іркілістер кезінде жұмыс қабілеттілігін 3 сағат ішінде жедел қалпына келтіруге тиіс.
Еуразиялық желінің істен шығу салдарынан жұмысқа қабілетсіз күйде болуының жалпы уақыты айына 45 минуттан (сенімділігі 99.9%) аспайтын сенімділік деңгейі қамтамасыз етілуге тиіс.
Еуразиялық желі:
еуразиялық желінің бағдарламалық қамтымында іркілістердің туындауымен;
еуразиялық желінің аппараттық құралдарының іркілістерімен немесе істен шығуымен;
байланыстың істен шығуымен;
электр қуатының үзілуімен байланысты авариялық жағдайлар туындаған кезле жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіру мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
Авариялық жағдайлар кезінде жүйенің істен шығуының тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін үздіксіз қоректендіруді, есептеу қуаттары мен ақпарат беру арналарын резервтеуді қамтамасыз ету құралдары көзделуге тиіс.
Авариялық жағдайлардың қайта туындауының алдын алу мақсатында жүйелік әкімшілердің одан әрі талдауы үшін еуразиялық желінің жұмыс істеуі және туындайтын іркілістер туралы қызметтік ақпарат лог-файлдарда тіркелуі тиіс.
Еуразиялық желі ақпаратының (бағдарламалық қамтымның және деректердің) сақталуын қамтамасыз ету үшін ақпаратты резервтеу, қалпына келтіру және қайталау құралдары пайдаланылуға тиіс.
Бағдарламалық қамтым мен деректердің толық көшірмелерін жасау және сақтау бекітілетін резервтік көшіру регламентіне сәйкес жүзеге асырылуы тиіс. Резервтік көшіру регламентін желі операторы осы техникалық тапсырманың 4.1-бөлімінің № 1 кестесінің 9 және 10-тармақтарын іске асыру кезеңінде әзірлеуі тиіс.
4.5 Қауіпсіздікке қойылатын талаптар
Қосымша есепке алу деректерін енгізу қажеттілігінсіз еуразиялық желі сервистерін "ашық" пайдалануды қамтамасыз ететін пайдаланушылардың бір реттік аутентификациясы іске асырылуға тиіс.
Логин-парольді енгізу арқылы аутентификацияны пайдаланған кезде мынадай функциялар ұсынылуы тиіс:
1) парольдің күрделілігін ретке келтіру және бақылау;
2) парольдің қолданылу мерзімін ретке келтіру және аутентификация кезінде парольді ауыстыру қажеттілігі туралы пайдаланушыларға хабарлау;
3) алдыңғы парольдердің белгілі бір санын пайдалануға тыйым салуды ретке келтіру.
Пароль мерзімі өткен пайдаланушыларға парольді өзгерткеннен кейін ғана қолжетімділік берілуі керек.
Электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып аутентификацияны пайдаланған кезде (тиісті талаптардың қажеттілігі 1-кестенің 3-6-тармақтарының іс-шараларын іске асыру кезеңінде айқындалуға тиіс):

В штатном режиме функционирования евразийская есть должна обладать надежностью, обеспечивающей работу пользователей в режиме 24х7, и оперативное восстановление работоспособности при сбоях в течение 3-х часов.
Должен обеспечиваться уровень надежности, при котором общее время нахождения евразийской сети в неработоспособном состоянии вследствие отказов не будет превышать 45 минут в месяц (надежность 99.9%).
Евразийская сеть должна обеспечивать возможность восстановления работоспособности в случае возникновения аварийных ситуаций, связанных:
с возникновением сбоев в программном обеспечении евразийской сети;
с возникновением сбоев или выходом из строя аппаратных средств евразийской сети;
с отказами связи;
с перебоями электропитания.
Для обеспечения отказоустойчивости системы при аварийных ситуациях должны быть предусмотрены средства обеспечения бесперебойного питания, резервирования вычислительных мощностей и каналов передачи информации.
Служебная информация о функционировании евразийской сети и возникающих сбоях должна фиксироваться в лог-файлах для дальнейшего анализа системными администраторами с целью предупреждения повторного возникновения аварийных ситуаций.
Для обеспечения сохранности информации (программного обеспечения и данных) евразийской сети должны использоваться средства резервирования, восстановления и дублирования информации.
Создание и хранение полных копий программного обеспечения и данных должно осуществляться в соответствии с утверждаемым регламентом резервного копирования. Регламент резервного копирования должен быть разработан оператором сети на этапе реализации пунктов 9 и 10 Таблицы № 1 раздела 4.1 настоящего технического задания.
4.5 Требования к безопасности
Должна быть реализована однократная аутентификация пользователей, которая обеспечит "прозрачное" использование сервисов евразийской сети без необходимости ввода дополнительных учетных данных.
При использовании аутентификации посредством ввода логина-пароля должны быть предоставлены функции:
1) настройки и контроля сложности пароля;
2) настройки срока действия пароля и уведомления пользователей о необходимости смены пароля при аутентификации;
3) настройки запрета использования определенного количества предыдущих паролей.
Пользователям, у которых истек срок действия пароля, доступ должен предоставляться только после смены пароля.
При использовании аутентификации с использованием средств электронной цифровой подписи (необходимость соответствующих требований должна быть определена на этапе реализации мероприятий из пунктов 3-6 Таблицы 1) должны быть реализованы функции подтверждения их легитимности посредством проверки:

1) қолданылу мерзімін;
2) тізімде кері қайтарып алынған сертификаттардың бар-жоғын, оның ішінде нақты уақыт режимінде сертификаттың мәртебесін тексеру хаттамасы (OCSP) арқылы;
3) мақсатын тексеру арқылы олардың заңдылығын растау функциялары іске асырылуға тиіс.
Тексеру нәтижесінде электрондық цифрлық қолтаңба құралдары бір немесе бірнеше белгілер бойынша заңсыз деп танылған пайдаланушыларға кіруге тыйым салынуға тиіс.
Пайдаланушылардың еуразиялық желі сервистерімен өзара іс-қимылы деректерді берудің қорғалған хаттамаларын пайдалана отырып жүзеге асырылуы тиіс.
Ақпаратты санкцияланбаған қол жеткізуден қорғау Еуразиялық экономикалық комиссияның және ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттамасы ескеріле отырып іске асырылуға тиіс.
Еуразиялық желіде қолжетімділігі шектеулі мәліметтері жоқ ақпарат өңделуі тиіс.
Пайдаланушылардың еуразиялық желінің жалпыға бірдей қолжетімді бөлімдерде жариялануға жатпайтын деректеріне қолжетімділік беру оларды сәйкестендіру, аутентификациялау және авторизациялау арқылы қамтамасыз етілуге тиіс. Ақпаратты еуразиялық желіге енгізетін пайдаланушылар өздері еуразиялық желіде орналастыратын мәліметтер үшін ұлттық заңнамаға сәйкес жауапты болуға және енгізу фактісімен енгізілетін ақпараттың коммерциялық құпияны және таратылуы шектелген өзге де мәліметтерді қамтымайтындығына келісім білдіруге тиіс.
Жүйеде мынадай рөлдік модель қолданылуы керек.
Еуразиялық желіні пайдаланушылар сыныптары:
"қонақ" – авторизация өтпеген пайдаланушы;
"авторизацияланған пайдаланушы";
"әкімші" - еуразиялық желіні әкімшілендіру интерфейсінде авторизацияланған пайдаланушы.
Еуразиялық желінің жалпыға бірдей қолжетімді контенті барлық келушілерге тіркелусіз және авторизациясыз қолжетімді болуға тиіс.
Порталдың авторизацияланбаған пайдаланушысының жеке кабинеті және еуразиялық желінің мамандандырылған функцияларына қолжетімділігі болмауы тиіс.
Еуразиялық желі мен сыртқы ақпараттық ресурстар арасындағы деректерді жинау, өңдеу, беру және ұсыну процестері берілетін деректерді формализациялау мен кодтаудың бірыңғай қағидаттары негізінде әзірленуге тиіс.
Еуразиялық желіні пайдалана отырып қол жеткізу жүзеге асырылатын ұлттық компоненттердің ақпараттық ресурстарының ақпаратын қорғауды Одақтың және ақпарат, ақпараттық технологиялар және ақпаратты қорғау саласындағы ұлттық заңнаманың талаптарына сәйкес тиісті ақпараттық жүйелер мен сервистердің иелері (операторлары) қамтамасыз етуге тиіс.
Еуразиялық желінің жұмыс істеуі шеңберінде алынған деректер еуразиялық желінің жұмыс істеу мақсаттары үшін ғана пайдаланылуы мүмкін.
Әзірленетін жүйеде мынадай қорғау функцияларын орындайтын компонент (модуль) болуы тиіс:
қолжетімділікті басқару;
қолжетімділікті басқарумен байланысты қауіпсіздік оқиғаларын тіркеу;
пайдаланушылардың барлық іс-әрекеттерін, оның ішінде аутентификациялаудың сәтсіз ұмтылыстарын, сондай-ақ сыртқы ақпараттық ресурстармен өзара іс-қимыл кезіндегі барлық оқиғаларды журналдау (логтау).

1) срока действия;
2) наличия в списках отозванных сертификатов, в том числе посредством протокола проверки статуса сертификата в режиме реального времени (OCSP);
3) назначения.
Пользователям, у которых средства электронной цифровой подписи в результате проверки признаны нелегитимными по одному или нескольким признакам, доступ должен быть запрещен.
Взаимодействие пользователей с сервисами евразийской сети должно осуществляться с использованием защищенных протоколов передачи данных.
Защита информации от несанкционированного доступа должна быть реализована с учетом нормативно-технической и методической документации Евразийской экономической комиссии и государств-членов ЕАЭС.
В евразийской сети должна обрабатываться информация, не содержащая сведений ограниченного доступа.
Предоставление доступа пользователей к данным евразийской сети, не подлежащим публикации в общедоступных разделах, должно быть обеспечено посредством их идентификации, аутентификации и авторизации. Пользователи, которые вносят информацию в евразийскую сеть, должны нести ответственность в соответствии с национальным законодательством за сведения, которые они размещают в евразийской сети, и фактом внесения выражать согласие с тем, что вносимая информация не содержит коммерческую тайну и иные сведения ограниченного распространения.
В системе должна использоваться следующая ролевая модель.
Классы пользователей евразийской сети:
"гость" – неавторизованный пользователь;
"авторизованный пользователь";
"администратор" – пользователь, авторизованный в интерфейсе администрирования евразийской сети.
Общедоступный контент евразийской сети должен быть доступен всем посетителям без регистрации и авторизации.
Неавторизованный пользователь Портала не должен иметь личный кабинет и доступ к специализированным функциям евразийской сети.
Процессы сбора, обработки, передачи и представления данных между евразийской сетью и внешними информационными ресурсами должны разрабатываться на основе единых принципов формализации и кодирования передаваемых данных.
Защиту информации информационных ресурсов национальных компонентов, доступ к которым будет осуществляться с использованием евразийской сети, в соответствии с требованиями Союза и национального законодательства в области информации, информационных технологий и защиты информации должны обеспечивать владельцы (операторы) соответствующих информационных систем и сервисов.
Данные, полученные в рамках функционирования евразийской сети, могут использоваться только для целей функционирования евразийской сети.
Разрабатываемая Система должна содержать компонент (модуль), выполняющий следующие функции защиты:
управление доступом;
регистрация событий безопасности, связанных с управлением доступом;
журналирование (логирование) всех действий пользователей, в том числе неудачных попыток аутентификации, а также всех событий при взаимодействии с внешними информационными ресурсами.

5.  Көрсетілетін қызметтер мен өткізілетін іс-шаралардың кезеңділігіне және құрамына қойылатын талаптар
Осы техникалық тапсырма бойынша қызметтер екі кезеңде көрсетілуі тиіс.
Бірінші кезең шеңберінде жұмыстарды аяқтау мерзімі: 2021 жылғы ____желтоқсан.
Екінші кезең шеңберінде жұмыстарды аяқтау мерзімі: 2022 жылғы ____желтоқсан.
Орындаушы мынадай шектеулерді ескере отырып, көрсетілетін қызметтердің сапасы туралы ұсыныстарды және 28-тармақты (кестені) орындау үшін шартты орындау талаптары туралы өзге де ұсыныстарды әзірлейді:
Р/с
Көрсетілетін қызметтің атауы
Есепті мерзім
Қызмет көрсету нәтижесі
Бірінші кезең (2021 ж. I – IV тоқсандары)
1.
Консорциум қалыптастыру, консорциум туралы келісім жасасу
2021 ж. I – III тоқсандары
консорциум туралы келісім
2.
Жобаны (ақпараттық ресурсты) басқаруды мониторингтеу құралын жасау және үйлестіру тобы қатысушыларының оған қолжетімділігін қамтамасыз ету
2021 ж. I – III тоқсандары
Жобаны (ақпараттық ресурсты) басқаруды мониторингтеу құралын ендіру
3.
Еуразиялық желінің базалық компонентіне қойылатын талаптарды әзірлеу
2021 ж. I – III тоқсандары
еуразиялық желінің базалық компонентіне қойылатын талаптар
4.
"Өзек" құрамындағы еуразиялық желінің интеграциялық компонентіне қойылатын талаптарды әзірлеу
2021 ж. I – III тоқсандары
"өзек" құрамындағы еуразиялық желінің интеграциялық компонентіне қойылатын талаптар
5.
Еуразиялық желі туралы ереже әзірлеу
2021 ж. I – III тоқсандары
еуразиялық желі туралы ереже
6.
Еуразиялық желінің ұлттық құрамдауыштары мен сервис-провайдерлерге қойылатын талаптарды әзірлеу
2021 ж. I – III тоқсандары
еуразиялық желінің ұлттық құрамдауыштарына қойылатын талаптар, сервис-провайдерлерге қойылатын талаптар
7.
Мүше мемлекеттердің экспорттық әлеуетін ұлғайту мақсатында үшінші елдердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің еуразиялық желісіне қосылу моделін әзірлеу
2021 ж. I – III тоқсандары
әзірленген жобалық шешімдер
8.
Комиссия актілерінің жобаларын әзірлеу, еуразиялық желінің техникалық құжаттамасын әзірлеу
2021 ж. III – IV тоқсандары
Комиссия актілері, ақпараттық өзара іс-қимыл процестерін сипаттайтын техникалық құжаттама
9.
Еуразиялық желінің базалық компонентін құру
2021 ж. IV тоқсаны
еуразиялық желінің дайын базалық компоненті
10.
"Өзек" құрамындағы еуразиялық желінің интеграциялық компонентін құру
2021 ж. IV тоқсаны
еуразиялық желінің дайын интеграциялық компоненті
11.
Еуразиялық желінің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің тізілімін, өнімнің, өзге де ақпараттық ресурстардың тізілімін құру және оларды бастапқы толтыру (кемінде 2 мүше мемлекеттің базасында деректердің пилоттық құрамы), сондай-ақ көрсетілген мәліметтерді верификациялау
2021 ж. IV тоқсаны
тізілімді және ақпараттық ресурстарды мүше мемлекеттер тарапынан өнімдер, көрсетілетін қызметтер, технологиялар және оларға сұраныс туралы мәліметтермен бастапқы толықтыру, көрсетілген мәліметтерді верификациялау
12.
Еуразиялық желінің ұлттық компонентін өрістету (кемінде 2 мүше мемлекеттің базасында)
2021 ж. IV тоқсаны
еуразиялық желінің ұлттық компонентінің қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамалары
13.
Шаруашылық жүргізуші субъектілердің жұмысы бойынша базалық ақпараттық және талдамалық сервистерді еуразиялық желіге қосу
2021 ж. IV тоқсаны
шаруашылық жүргізуші субъектілердің жұмысы бойынша базалық ақпараттық және талдау сервистерін жүйеге қосу, қосу хаттамалары
14.
Жүйені және еуразиялық желінің өрістетілген ұлттық компоненттерін алдын ала сынау (кемінде 2 мүше мемлекеттің базасында)
2021 ж. IV тоқсаны
қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамалары, қабылдау-тапсыру актілері
15.
Жүйені және еуразиялық желінің өрістетілген ұлттық компоненттерін тәжірибелік пайдалану (кемінде 2 мүше мемлекеттің базасында). Есептеу қуаттарын, дискілік кеңістікті жалға алу, орналастыру және баптау
2021 ж. IV тоқсаны
тәжірибелік пайдалануды жүргізу қорытындылары бойынша қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамалары, қабылдау-тапсыру актілері ресімделуі тиіс
16.
Еуразиялық желіні пайдалана отырып, өнеркәсіптік кооперацияға тартылған мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің санын ұлғайту жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеу
2021 ж.IV тоқсаны
іс-шаралар жоспарлары
Екінші кезең (2022 ж. I – IV тоқсандары)
17.
Еуразиялық желіні пайдалана отырып, өнеркәсіптік кооперацияға тартылған мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің санын ұлғайту жөніндегі іс-шаралар жоспарын нақтылау және іске асыру
2022 ж. I тоқсанынан бастап
мүше мемлекеттерде іс-шаралар жоспарын орындау және іске асыруды түзету туралы тоқсан сайынғы есеп
18.
Еуразиялық желінің интеграциялық компонентін және еуразиялық желі ұлттық компоненттерінің интеграцияланған сервистерін тәжірибелік пайдалану нәтижелері бойынша еуразиялық желіні пысықтау
2022 ж. I – II тоқсандары
еуразиялық желінің пысықталған сервистері мен құралдары, еуразиялық желінің техникалық құжаттамасының пысықталған жиынтығы
19.
Еуразиялық желінің интеграциялық компонентін өнеркәсіптік пайдалануға қосу
2022 ж. I – II тоқсандары
қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамасы, еуразиялық желінің интеграциялық компонентін өнеркәсіптік пайдалануға енгізу туралы техникалық құжаттама
20.
Еуразиялық желінің базалық компонентін дамыту және еуразиялық желінің ұлттық компонентін өрістету
2022 ж. I – III тоқсандары
қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамалары
21.
Еуразиялық желінің интеграциялық компонентін дамыту
2022 ж. I – III тоқсандары
қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамалары
22.
Желі операторы мен сервис-провайдерлер, ұлттық компонент операторлары және сервис-провайдерлер арасында агенттік келісімдер жасасу
2022 ж. I – IV тоқсандары
желі операторы мен желі операторы, сервис-провайдерлер, ұлттық компоненттер операторлары және сервис-провайдерлер арасындағы агенттік келісімдер
23.
Еуразиялық желіні үшінші елдердің әріптестік трансшекаралық платформаларымен интеграциялау мүмкіндіктерін пысықтау
2022 ж. I – IV тоқсандары
еуразиялық желіні үшінші елдердің әріптестік трансшекаралық платформаларымен (үшінші елдердің кемінде 1 трансшекаралық платформасымен) интеграциялау мәселелері жөніндегі іс-шаралар жоспары), еуразиялық желінің ұлттық компоненттерін үшінші елдердің әріптестік трансшекаралық платформаларымен интеграциялау мәселелері жөніндегі іс-шаралар жоспары (үшінші елдердің кемінде 1 трансшекаралық платформасымен)
24.
Еуразиялық желінің ұлттық компонентін өрістету
2022 ж. I – IV тоқсандары
еуразиялық желінің ұлттық компонентін қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамалары
25.
Өнеркәсіптік кооперация мен субконтрактацияның базалық және ұлттық сервистерін еуразиялық желінің интеграциялық компонентіне қосу
2022 ж. I – IV тоқсандары
өнеркәсіптік кооперация мен субконтрактацияның ұлттық сервистерін еуразиялық желінің интеграциялық компонентіне қосу хаттамалары
26.
Жоба паспортында көрсетілген сервис-провайдерлер сервистерінің тізбесіне сәйкес еуразиялық желі ұлттық компоненттерінің қолданыстағы және құрылатын сервистерін еуразиялық желінің интеграциялық компонентіне қосу
2022 ж. I – IV тоқсандары
ұлттық компоненттердің интеграцияланған сервистерін сынау хаттамалары, сервистерді пайдалануға беру актілері
27.
Еуразиялық желіні, оның ішінде одақтың цифрлық күн тәртібінің перспективалы жобаларымен ("Шекарасыз жұмыс" біріздендірілген іздеу жүйесі, "Одақтың цифрлық көлік дәліздерінің экожүйесі", "Одақ шеңберіндегі цифрлық техникалық реттеу", тауарларды цифрлық қадағалау, деректер айналымы туралы келісім және басқалар), сондай-ақ Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің базалық ресурстарымен ұштастыру мақсатында іс-шаралар жоспарын әзірлеу
2022 ж. II тоқсаны
іс-шаралар жоспары
28.
Еуразиялық желіні ілгерілету жоспарын әзірлеу және іске асыру. Мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары мен ұйымдары, сондай-ақ желінің өзге де қатысушылары үшін еуразиялық желіні дамыту мәселелері бойынша семинарлар мен вебинарлар өткізу
2022 ж. II – IV тоқсандары

5. Требования к этапности и составу оказываемых услуг и проводимых мероприятий
Услуги по настоящему техническому заданию должны оказываться в два этапа.
Срок окончания работ в рамках первого этапа: ___ декабря 2021 г.
Срок окончания работ в рамках второго этапа: ___ декабря 2022 г.
Исполнитель разрабатывает предложения о качестве оказываемых услуг и иные предложения об условиях исполнения договора во исполнение пункта 28 (таблица) с учетом следующих ограничений:
№ п/п
Наименование оказываемой услуги
Отчетный срок
Результат оказания услуги
Первый этап (I – IV кварталы 2021 г.)
1.
Формирование консорциума, заключение соглашения о консорциуме
I – III кварталы 2021 г.
соглашение о консорциуме
2.
Создание инструмента мониторинга управления Проектом (информационного ресурса) и обеспечение доступа к нему участников координационной группы
I – III кварталы 2021 г.
внедрение инструмента мониторинга управления Проектом (информационного ресурса)
3.
Разработка требований к базовому компоненту евразийской сети
I – III кварталы 2021 г.
требования к базовому компоненту евразийской сети
4.
Разработка требований к интеграционному компоненту евразийской сети в составе "ядра"
I – III кварталы 2021 г.
требования к интеграционному компоненту евразийской сети в составе "ядра"
5.
Разработка положения о евразийской сети
I – III кварталы 2021 г.
положение
о евразийской сети
6.
Разработка требований к национальным компонентам евразийской сети и к сервис-провайдерам
I – III кварталы 2021 г.
требования
к национальным компонентам евразийской сети,
требования к сервис-провайдерам
7.
Разработка модели присоединения к евразийской сети хозяйствующих субъектов третьих стран в целях увеличения экспортного потенциала государств-членов
I – III кварталы 2021 г.
разработанные проектные решения
8.
Разработка проектов актов Комиссии, разработка технической документации евразийской сети
III – IV кварталы 2021 г.
акты Комиссии,
техническая документация с описанием процессов информационного взаимодействия
9.
Создание базового компонента евразийской сети
IV квартал 2021 г.
готовый базовый компонент евразийской сети
10.
Создание интеграционного компонента евразийской сети в составе "ядра"
IV квартал 2021 г.
готовый интеграционный компонент евразийской сети
11.
Создание реестра хозяйствующих субъектов евразийской сети, реестра продукции, иных информационных ресурсов и их первичное наполнение (пилотный состав данных на базе не менее 2 государств-членов), а также верификация указанных сведений
IV квартал 2021 г.
первичное наполнение реестра и информационных ресурсов сведениями о продукции, услугах, технологиях и спросе
на них со стороны
государств-членов,
верификация указанных сведений
12.
Развертывание национального компонента евразийской сети (на базе не менее 2 государств-членов)
IV квартал 2021 г.
протоколы приемо-сдаточных испытаний национального компонента евразийской сети
13.
Подключение базовых информационных и аналитических сервисов по работе хозяйствующих субъектов к евразийской сети
IV квартал 2021 г.
подключение к Системе базовых информационных и аналитических сервисов по работе хозяйствующих субъектов,
протоколы подключений
14.
Предварительные испытания Системы и развернутых национальных компонентов евразийской сети (на базе не менее 2 государств-членов)
IV квартал 2021 г.
протоколы приемо-сдаточных испытаний,
акты приема-передачи
15.
Опытная эксплуатация Системы и развернутых национальных компонентов евразийской сети (на базе не менее 2 государств-членов). Аренда, развертывание и настройка вычислительных мощностей, дискового пространства
IV квартал 2021 г.
по итогам проведения опытной эксплуатации должны быть оформлены протоколы приемо-сдаточных испытаний, акты приема-передачи
16.
Разработка планов мероприятий по увеличению числа хозяйствующих субъектов государств-членов, вовлеченных в промышленную кооперацию с использованием евразийской сети
IV квартал 2021 г.
планы мероприятий
Второй этап (I – IV кварталы 2022 г.)
17.
Уточнение и реализация плана мероприятий по увеличению числа хозяйствующих субъектов государств-членов, вовлеченных в промышленную кооперацию с использованием евразийской сети
начиная с I квартала 2022 г.
ежеквартальный отчет
о выполнении и корректировках реализации плана мероприятий
в государствах-членах
18.
Доработка евразийской сети по результатам опытной эксплуатации интеграционного компонента евразийской сети и интегрированных сервисов национальных компонентов евразийской сети
I – II кварталы 2022 г.
доработанные сервисы и инструменты евразийской сети,
доработанный комплект технической документации
на евразийскую сеть
19.
Запуск в промышленную эксплуатацию интеграционного компонента евразийской сети
I – II кварталы 2022 г.
протокол приемо-сдаточных испытаний,
техническая документация
о вводе в промышленную эксплуатацию интеграционного компонента евразийской сети
20.
Развитие базового компонента евразийской сети и развертывание национального компонента евразийской сети
I – III кварталы 2022 г.
протокол приемо-сдаточных испытаний
21.
Развитие интеграционного компонента евразийской сети
I – III кварталы 2022 г.
протокол приемо-сдаточных испытаний
22.
Заключение агентских соглашений между оператором сети и сервис-провайдерами, операторами национальных компонентов и сервис-провайдерами
I – IV кварталы 2022 г.
агентские соглашения между оператором сети и сервис-провайдерами, операторами национальных компонентов и сервис-провайдерами
23.
Проработка возможностей интеграции евразийской сети с партнерскими трансграничными платформами третьих стран
I – IV кварталы 2022 г.
план мероприятий по вопросам интеграции евразийской сети с партнерскими трансграничными платформами третьих стран (как минимум с 1 трансграничной платформой третьих стран),
план мероприятий по вопросам интеграции национальных компонентов евразийской сети с партнерскими трансграничными платформами третьих стран (как минимум с 1 трансграничной платформой третьих стран)
24.
Развертывание национального компонента евразийской сети
I – IV кварталы 2022 г.
протоколы приемо-сдаточных испытаний национального компонента евразийской сети
25.
Подключение базовых и национальных сервисов промышленной кооперации и субконтрактации к интеграционному компоненту евразийской сети
I – IV кварталы 2022 г.
протоколы подключения национальных сервисов промышленной кооперации и субконтрактации к интеграционному компоненту евразийской сети
26.
Подключение действующих и создаваемых сервисов национальных компонентов евразийской сети к интеграционному компоненту евразийской сети в соответствии с перечнем сервисов сервис-провайдеров, указанных в паспорте Проекта
I – IV кварталы
2022 г.
протоколы испытаний интегрированных сервисов национальных компонентов,
акты ввода в эксплуатацию сервисов
27.
Разработка плана мероприятий в целях сопряжения евразийской сети, в том числе с перспективными проектами цифровой повестки Союза (унифицированная система поиска "Работа без границ", "Экосистема цифровых транспортных коридоров Союза", "Цифровое техническое регулирование в рамках Союза", цифровая прослеживаемость товаров, соглашение об обороте данных и другие), а также с базовыми ресурсами интегрированной информационной системы Союза
II квартал 2022 г.
план мероприятий
28.
Разработка и реализация плана продвижения евразийской сети. Проведение семинаров и вебинаров по вопросам развития евразийской сети для органов государственной власти и организаций государств-членов, а также иных участников сети
II – IV кварталы 2022 г.

еуразиялық желіні ілгерілету жоспары, оқытуды өткізу жоспары, оқытуды өткізу хаттамалары (еуразиялық желінің кемінде 1 000 қатысушысы)
29.
Мәліметтерді ұсынудың біртұтастығын қамтамасыз ету мақсатында ұлттық анықтамалықтар мен сыныптауыштарды ескере отырып, еуразиялық желі тізілімдерінің жазбаларын сипаттаудың әдіснамасын әзірлеуді қоса алғанда, әкімшілендіру, техникалық және консультациялық қолдау қызметін ұйымдастыру, сондай-ақ каталогтау орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
2022 ж. II – IV тоқсандары
мүше мемлекеттердің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының (қызмет түрлері мен өнімдер) өтпелі кілттерінің кестелерін еуразиялық желіде пайдаланылатын анықтамалықтарға және сыныптауыштарға сәйкес келтіру
30.
Технологиялар трансферінің ұлттық сервистерін еуразиялық желінің интеграциялық компонентіне қосу
2022 ж. III – IV тоқсандары
технологиялар трансферінің ұлттық сервистерін еуразиялық желінің интеграциялық компонентіне қосу хаттамалары
31.
Еуразиялық желіні, оның ішінде одақтың цифрлық күн тәртібінің перспективалы жобаларымен ("Шекарасыз жұмыс" біріздендірілген іздеу жүйесі, "Одақтың цифрлық көлік дәліздерінің экожүйесі", "Одақ шеңберіндегі цифрлық техникалық реттеу", тауарларды цифрлық қадағалау, деректер айналымы туралы келісім және басқалар), сондай-ақ Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің базалық ресурстарымен ұштастыру мақсатында іс-шаралар жоспарын іске асыру
2022 ж. III – IV тоқсандары
іс-шаралар жоспарын орындау және іске асыруды түзету туралы жыл сайынғы есеп, қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамасы, қабылдау-тапсыру актісі
32.
Еуразиялық желіге ұлттық компоненттер технологиялары трансфері сервистерін қосу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
2022 ж. III – IV тоқсандары
іс-шаралар жоспары (іске асыру мерзімдерін көрсете отырып)
33.
Өнеркәсіптік кооперация және субконтрактациялау сервистерін еуразиялық желінің ұлттық компоненттеріне қосу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
2022 ж. IV тоқсаны
іс-шаралар жоспары (іске асыру мерзімдерін көрсете отырып)
34.
Еуразиялық желі шеңберінде (ел, сала, уақыт бөліністерінде және басқа бөліністерде), оның ішінде индустриялық интернетті пайдалану мүмкіндігін ескере отырып, мүше мемлекеттерде өнеркәсіптік кооперацияны, субконтрактацияны және технологиялар трансферін сипаттайтын деректерді мониторингтеу мен талдауға тәсілдерді әзірлеу және іске асыру
2022 ж. IV тоқсаны
еуразиялық желі шеңберінде өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансферті туралы деректерді мониторингтеу және талдау регламенті
35.
Еуразиялық желіні тәжірибелік пайдалану қорытындылары бойынша еуразиялық желінің ұлттық компоненттеріне және сервис-провайдерлерге қойылатын талаптарды нақтылау
2022 ж. IV тоқсаны
еуразиялық желінің ұлттық компоненттеріне қойылатын нақтыланған талаптар, сервис-провайдерлерге қойылатын нақтыланған талаптар
36.
Еуразиялық желіні өнеркәсіптік пайдалану қорытындылары бойынша еуразиялық желі туралы ережеге өзгерістер енгізу
2022 ж. IV тоқсаны
еуразиялық желі туралы өзектендірілген ереже
37.
Жобаның жоспарланған нәтижелеріне қол жеткізуді бағалау. Жобаны іске асыру қорытындыларын шығару және Жобаны одан әрі дамыту жөніндегі ұсыныстар
2022 ж. IV тоқсаны
жоспарланған нәтижелерге қол жеткізуді бағалай отырып, жобаны іске асыру жөніндегі қорытынды есеп. Еуразиялық желіні дамыту және жетілдіру жөніндегі ұсыныстар еуразиялық желінің орнықты жұмыс істеуі моделінің сипаттамасын қамтуға тиіс
Орындаушы қажетті ресурстарды бөлуді көздей отырып, жобалық офистің құрылуы мен жұмыс істеуін қамтамасыз етуі тиіс.

план продвижения евразийской сети, план проведения обучения, протоколы проведения обучения (не менее 1 000 участников евразийской сети)
29.
Организация службы администрирования, технической и консультационной поддержки, а также обеспечение деятельности центров каталогизации, включая разработку методологии описания записей реестров евразийской сети с учетом национальных справочников и классификаторов с целью обеспечения единства представления сведений
II – IV кварталы 2022 г.
приведение таблиц переходных ключей справочников и классификаторов государств-членов (видов деятельности и продукции) в соответствие со справочниками и классификаторами, используемыми в евразийской сети
30.
Подключение национальных сервисов трансфера технологий к интеграционному компоненту евразийской сети
III – IV кварталы 2022 г.
протоколы подключения национальных сервисов трансфера технологий к интеграционному компоненту евразийской сети
31.
Реализация плана мероприятий в целях сопряжения евразийской сети, в том числе с перспективными проектами цифровой повестки Союза (унифицированная система поиска "Работа без границ", "Экосистема цифровых транспортных коридоров Союза", "Цифровое техническое регулирование в рамках Союза", цифровая прослеживаемость товаров, соглашение об обороте данных и другие), а также с базовыми ресурсами интегрированной информационной системы Союза
III – IV кварталы 2022 г.
ежеквартальный отчет о выполнении и корректировке реализации плана мероприятий,
протокол приемо-сдаточных испытаний,
акт приема-передачи
32.
Разработка и утверждение плана мероприятий по подключению сервисов трансфера технологий национальных компонентов к евразийской сети
III – IV кварталы 2022 г.
план мероприятий (с указанием сроков реализации)
33.
Разработка и утверждение плана мероприятий по подключению сервисов промышленной кооперации и субконтрактации национальных компонентов к евразийской сети
IV квартал 2022 г.
план мероприятий (с указанием сроков реализации)
34.
Разработка и реализация подходов к мониторингу и анализу данных, характеризующих промышленную кооперацию, субконтрактацию и трансфер технологий в государствах-членах в рамках евразийской сети (в страновом, отраслевом, временном и других разрезах), в том числе с учетом возможности использования индустриального интернета
IV квартал 2022 г.
регламент мониторинга и анализа данных о промышленной кооперации, субконтрактации и трансфере технологий в рамках евразийской сети
35.
Уточнение требований к национальным компонентам евразийской сети и к сервис-провайдерам по итогам опытной эксплуатации евразийской сети
IV квартал 2022 г.
уточненные требования к национальным компонентам евразийской сети,
уточненные требования к сервис-провайдерам
36.
Внесение изменений в положение о евразийской сети по итогам промышленной эксплуатации евразийской сети
IV квартал 2022 г.
актуализированное положение о евразийской сети
37.
Оценка достижения запланированных результатов Проекта. Подведение итогов реализации Проекта и предложения по дальнейшему развитию Проекта
IV квартал 2022 г.
итоговый отчет по реализации Проекта с оценкой достижения запланированных результатов.
Предложения по развитию и совершенствованию евразийской сети должны включать описание модели устойчивого функционирования евразийской сети
Исполнитель должен обеспечить создание и функционирование проектного офиса, предусмотрев для этого выделение необходимых ресурсов.

6. Көрсетілген қызметтерді бақылау және қабылдау тәртібі
Жұмыстарды тапсыру-қабылдау қызмет көрсетудің күнтізбелік жоспарына сәйкес кезең-кезеңмен жүргізіледі.
Көрсетілген қызметтердің нәтижелерін қабылдау көрсетілген қызметтерді тапсыру-қабылдау актісімен (бұдан әрі – қаржылық акт) ресімделеді.
Тиісті түрде ресімделген техникалық актілердің және қаржылық актіде көрсетілген әрбір қызмет үшін бекіту парақтарының болуы қаржылық актіге қол қою үшін қажетті шарт болып табылады.
Қызмет көрсету нәтижелеріне ескертулердің болмауы Орындаушының жауапты өкілдері алдын ала қол қойған келісу парағында Тапсырыс берушінің жауапты өкілдерінің қолдарымен расталады.
Техникалық актіге тиісті қызметке толық ресімделген келісу парағы болған кезде Тапсырыс берушінің уәкілетті өкілі қол қояды.
Тапсырыс берушінің техникалық актілерге қол қоюға уәкілетті өкілдері әрбір қызмет үшін жеке айқындалады.
Қызмет көрсету нәтижелерін Тапсырыс берушінің жауапты өкілдері жауапкершілікті бөлуге сәйкес:
жалпы және функционалдық талаптар бөлігінде;
ақпаратты қорғауға қойылатын талаптар бөлігінде;
ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымға қойылатын талаптар бөлігінде қарайды.
Тапсырыс берушінің қызметтер көрсету нәтижелерін қарауының ең ұзақ мерзімі шартта айқындалады.
Ескертулер болған кезде қабылдаудан дәлелді бас тарту ресімделеді. Қызмет көрсету нәтижелеріне ескертулер болмаған жағдайда, бекіту парақтары мен техникалық актілерге қол қойылады.
Орындаушылар тарапынан қол қойылған келісу парағы Тапсырыс берушіге тиісті қызмет көрсету нәтижелерімен бір мезгілде ұсынылады.
Тапсырыс берушінің жауапты өкілдері Орындаушы ұсынған материалдарды қарайды.
Келісу парағында Тапсырыс беруші өкілдерінің қолдарын жинауды Орындаушының өкілдері жүзеге асырады.
Бағдарламалық қамтымды тапсыру-қабылдау кезінде қабылдау-тапсыру сынақтары жүргізіледі.
Қабылдау-тапсыру сынақтары еуразиялық желінің техникалық құжаттамасының құрамына кіретін сынақтар бағдарламасы мен әдістемесіне сәйкес жүргізіледі.
Қабылдау-тапсыру сынақтары шеңберінде, оның ішінде мынадай іс-қимылдар жүзеге асырылады:
1) бағдарламалық қамтым мен жобалық құжаттаманың белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеру (техникалық тапсырма, жеке техникалық тапсырма, технологиялық құжаттар, әзірлеуге арналған тапсырмалар, техникалық талаптар және басқалар);
2) бағдарламалық қамтымның сипаттамасына (немесе еуразиялық желінің ұсынылған техникалық құжаттамасының құрамындағы өзге де құжатқа) сәйкес есепті материалдар құрамында компакт-дискіде ұсынылған бастапқы кодтағы бағдарламалық компоненттердің мәтіндерін (бағдарламалардың бастапқы мәтіндерін) компиляциялау;

6. Порядок контроля и приемки оказанных услуг
Сдача-приемка работ производится поэтапно в соответствии с календарным планом оказания услуг.
Приемка результатов оказанных услуг оформляется актом сдачи-приемки оказанных услуг (далее – финансовый акт).
Необходимым условием для подписания финансового акта является наличие должным образом оформленных технических актов и листов утверждения для каждой указанной в финансовом акте услуги.
Отсутствие замечаний к результатам оказания услуг подтверждается подписями ответственных представителей Заказчика на листе согласования, предварительно подписанным ответственными представителями Исполнителя.
Технический акт подписывается уполномоченным представителем Заказчика при наличии полностью оформленного листа согласования на соответствующую услугу.
Представители Заказчика, уполномоченные на подписание технических актов, определяются отдельно для каждой услуги.
Результаты оказания услуг рассматриваются ответственными представителями Заказчика в соответствии с распределением ответственности:
в части общих и функциональных требований;
в части требований к защите информации;
в части требований к информационно-коммуникационной инфраструктуре.
Максимальный срок рассмотрения Заказчиком результатов оказания услуг определяется договором.
При наличии замечаний оформляется мотивированный отказ от приемки. В случае отсутствия замечаний к результатам оказания услуг подписываются листы утверждения и технические акты.
Лист согласования, подписанный со стороны исполнителей, представляется в Заказчику одновременно с результатами оказания соответствующей услуги.
Ответственные представители Заказчика рассматривают представленные исполнителем материалы.
Сбор подписей представителей Заказчика на листе согласования осуществляют представители Исполнителя.
При сдаче-приемке программного обеспечения проводятся приемо-сдаточные испытания.
Приемо-сдаточные испытания проводятся в соответствии с программой и методикой испытаний, входящей в состав технической документации евразийской сети.
В рамках приемо-сдаточных испытаний осуществляются, в том числе следующие действия:
1) проверка программного обеспечения и проектной документации на соответствие установленным требованиям (техническое задание, частное техническое задание, технологические документы, задания на разработку, технические требования и прочее);
2) компиляция текстов программных компонентов в исходном коде (исходных текстов программ), представленных на компакт-диске в составе отчетных материалов, в соответствии с описанием программного обеспечения (или иным документом из состава представленной технической документации евразийской сети);

3) есептік материалдар құрамында компакт-дискіде ұсынылған орындалатын түрдегі бағдарламалық компоненттермен (бағдарламалық қамтым дистрибуциялары) алынған компиляция нәтижелерінің сәйкестігін тексеру;
4) есепті материалдар құрамында компакт-дискіде ұсынылған бағдарламалық компоненттерді еуразиялық желінің техникалық құжаттамасының құрамына кіретін әкімшінің нұсқаулығына сәйкес орындалатын түрде (бағдарламалық қамтым дистрибуциялары) өрістету;
5) сынақтар бағдарламасы мен әдістемесіне сәйкес сценарийлер мен бақылау үлгілерін орындау.
Қабылдау-тапсыру сынақтарын дайындауды және өткізуді ұйымдастыруды Орындаушы жүзеге асырады.
Қабылдау-тапсыру сынақтарының нәтижелері хаттамамен ресімделеді. Қабылдау-тапсыру сынақтары хаттамаларының жобаларын Орындаушы дайындайды және Тапсырыс берушімен келіседі.
7.  Жүйені іске қосуға автоматтандыру объектілерін дайындау жөніндегі жұмыстардың құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптар
Автоматтандыру объектілерін еуразиялық желі компоненттерін іске қосуға дайындау үшін Орындаушы:
еуразиялық желінің құрылған немесе жаңғыртылған кіші жүйелері мен компоненттерін өрістетуді;
бастапқы жүктеу үшін деректерді дайындауды қоса алғанда, техникалық және ұйымдастыру іс-шараларының кешенін жүргізеді.
Іске қосудың мынадай кезеңдері белгіленуі керек:
алдын ала сынақтар;
тәжірибелік пайдалану;
қабылдау сынақтары.
Автоматтандыру объектісін және базалық сервистерді қолданысқа енгізуге дайындау үшін мынадай іс-шаралар жүргізілуі тиіс:
есепке алу жазбаларын жасау және пайдалануға қатысатын пайдаланушылардың кіру құқықтарын және базалық сервистерді баптау;
тәжірибелік пайдалануға қатысатын Тапсырыс берушінің мамандарын бастапқы оқытуды жүргізу;
тәжірибелік пайдалану кезеңінде пайдаланушыларды техникалық қолдауды ұйымдастыру.
Автоматтандыру объектілерін жүйені қолданысқа енгізуге дайындау үшін қосымша іс-шаралар тізбесі еуразиялық желінің компоненттеріне қойылатын талаптарды айқындайтын құжаттарда, оның ішінде кіші жүйелерге арналған жеке техникалық тапсырмаларда нақтылануы мүмкін.
8. Құжаттауға қойылатын талаптар
Еуразиялық желіні құру барысында мыналар әзірленуі тиіс:
жүйенің бағдарламалық құжаттамасы;
қорғау функцияларын орындайтын Жүйе модулінің бағдарламалық құжаттамасы;
жүйенің алдын ала сынақтарын жүргізу бағдарламасы мен әдістемесі (мазмұны "Сынақтардың бағдарламасы мен әдістемесі. Мазмұны мен дизайнына қойылатын талаптар" МЕМСТ 19.301-79 талаптары да ескеріле отырып әзірленуі тиіс);
жүйені тәжірибелік пайдалануды жүргізу бағдарламалары мен әдістемелері (мазмұны "Сынақтардың бағдарламасы мен әдістемесі. Мазмұны мен дизайнына қойылатын талаптар" МЕМСТ 19.301-79 талаптары да ескеріле отырып әзірленуі тиіс).

3) проверка соответствия полученных результатов компиляции с программными компонентами в исполняемом виде (дистрибутивами программного обеспечения), представленных на компакт-диске в составе отчетных материалов;
4) развертывание представленных на компакт-диске в составе отчетных материалов программных компонентов в исполняемом виде (дистрибутивов программного обеспечения) в соответствии с руководством администратора, входящего в состав технической документации евразийской сети;
5) выполнение сценариев и контрольных примеров в соответствии программой и методикой испытаний.
Подготовку и организацию проведения приемо-сдаточных испытаний осуществляет Исполнитель.
Результаты приемо-сдаточных испытаний оформляются протоколом. Проекты протоколов приемо-сдаточных испытаний подготавливаются и согласовываются Исполнителем с Заказчиком.
7. Требования к составу и содержанию работ по подготовке объектов автоматизации к вводу системы в действие
Для подготовки объектов автоматизации к вводу компонентов евразийской сети в действие Исполнителем должен быть проведен комплекс технических и организационных мероприятий, включая:
развертывание созданных или модернизированных подсистем и компонентов евразийской сети;
подготовка данных для первоначальной загрузки.
Должны быть установлены следующие этапы ввода в действие:
предварительные испытания;
опытная эксплуатация;
приемочные испытания.
Для подготовки объекта автоматизации и базовых сервисов к вводу в действие должны быть проведены следующие мероприятия:
создание учетных записей и настройка прав доступа пользователей, участвующих в эксплуатации и базовых сервисов;
проведение первичного обучения специалистов Заказчика, участвующих в опытной эксплуатации;
организации технической поддержки пользователей на период опытной эксплуатации.
Перечень дополнительных мероприятий для подготовки объектов автоматизации к вводу системы в действие может быть уточнен в документах, определяющих требования к компонентам евразийской сети, в том числе в частных технических заданиях на подсистемы.
8. Требования к документированию
В ходе создания евразийской сети должны быть разработаны:
программная документация Системы;
программная документация модуля Системы, выполняющего функции защиты;
программа и методика проведения предварительных испытаний Системы (содержание должно быть разработано с учетом требований ГОСТ 19.301-79 "Программа и методика испытаний. Требования к содержанию и оформлению");
программы и методики проведения опытной эксплуатации Системы (содержание должно быть разработано, в том числе с учетом требований ГОСТ 19.301-79 "Программа и методика испытаний. Требования к содержанию и оформлению").

Жүйенің бағдарламалық құжаттамасының жиынтығы МЕМСТ 19.101-77, МЕМСТ 19.106-78, МЕМСТ 19.503-79, МЕМСТ 19.504-79 талаптары ескеріле отырып жасалуы керек және мыналарды:
Жүйенің түсіндірме жазбасын (мазмұны "Түсіндірме жазба. Мазмұны мен дизайнына қойылатын талаптар" МЕМСТ 19.404-79 талаптары ескеріле отырып әзірленуі тиіс);
Жүйе пайдаланушысының нұсқаулығын;
Жүйе әкімшісінің нұсқаулығын;
Жүйені орнату және баптау жөніндегі нұсқаулықты;
Жүйе бағдарламасының мәтінін;
Жүйенің жүйелік бағдарламашысы нұсқаулығын;
жүйелік бағдарламашы нұсқаулығын қамтуы керек.
Жүйені пайдаланушының нұсқаулығында жүйенің барлық функциялары мен мүмкіндіктерінің сипаттамасы, пайдаланушыларға жүйенің функциялары мен мүмкіндіктерін нақты көрсетуге мүмкіндік беретін иллюстрациялық материалдар болуы керек.
Жүйе әкімшісінің басшылығында жүйені әкімшілендіру үшін қажетті барлық функциялар мен іс-қимылдар тәртібінің сипаттамасы болуы тиіс, сондай-ақ мыналарды:
әкімшіге іс-қимыл тәртібін көрнекі түрде көрсетуге мүмкіндік беретін иллюстрациялық материалдарды;
серверлердің схемалары мен сипаттамалары, тестілік және өнімді ортадағы қосымшалар серверлерін, ДҚБЖ басқару жүйелерінің сипаттамаларын;
жүйенің дерекқорында сақталған сұраныстарды іздеу механизмдерінің сипаттамасын;
жүйенің дұрыстығын тексеруге арналған қадамдық нұсқаулықтары бар бөлім жүйенің барлық функцияларын тексеру үшін қосымша мысалдарды қамтуы керек.
Жүйені орнату және баптау жөніндегі нұсқаулықта жүйені орнатуға қажетті барлық қадамдардың сипаттамасы болуы керек. Нұсқаулықта пайдаланылған операциялық жүйелерді алдын ала баптау, қосымшалар серверін, дерекқор серверін және жүйені тікелей орнату туралы бөлімдер болуы керек. Нұсқаулықта жүйені орнату және алдын ала баптау тәртібін нақты көрсетуге мүмкіндік беретін иллюстрациялық материалдар болуы керек. Жүйені орнату және баптау жөніндегі нұсқаулық тек CD немесе DVD дискілерінде беріледі.
Жүйе бағдарламасының мәтіні "Бағдарлама мәтіні. Мазмұны мен ресімдеуге қойылатын талаптар" МЕМСТ 19.401-78 талаптары ескеріле отырып әзірленуге тиіс. Жүйе бағдарламасының мәтіні CD немесе DVD дискілерде, сондай-ақ қажет болған жағдайда git-репозиторий түрінде ұсынылуы тиіс.
Жүйенің жүйелік бағдарламашысының нұсқаулығында Жүйенің жұмыс нұсқасын бастапқы кодтардан жасау үшін қажетті әрекеттер тәртібінің сипаттамасы болуы керек. Бастапқы кодтардан Жүйенің жұмыс нұсқасын жасау үшін қолданылатын барлық бағдарламалық өнімдер нұсқаулықта сипатталуы керек. Нұсқаулықта Жүйенің бастапқы кодтарынан жұмыс нұсқасын жасау үшін қолданылатын барлық бағдарламалық өнімдерге сілтемелер болуы керек. Нұсқаулықта бастапқы кодтардан (бағдарламалар мәтінінен) Жүйенің жұмыс нұсқасын жасау бойынша іс-қимыл тәртібін көрнекі көрсетуге мүмкіндік беретін иллюстрациялық материалдар болуы тиіс. Жүйелік бағдарламашы нұсқаулығы тек CD немесе DVD дискілерінде ғана беріледі.
Жүйе бағдарламашысының нұсқаулығы мыналарды:
функция алгоритмдерінің сипаттамасын;
қосымшалар сервері мен дерекқор сервері арасындағы өзара әрекеттесудің сипаттамасын;
қосымшалар сервері орындайтын функциялардың сипаттамасын;
дерекқор сервері орындайтын функциялардың сипаттамасын;
дерекқор құрылымының сипаттамасын;
әзірленетін модульдер функцияларының сипаттамасын;
әзірлеу құралдары мен қолданылатын құралдардың сипаттамасын;
жұмысқа қабілетті қосымшаны құру үшін қадамдық компиляция нұсқаулықтарын қамтуы керек.
Нұсқаулық "СПО бағдарламасының мәтініне" сілтемені және Жүйе модульдері арасындағы өзара іс-қимылды көрнекі сипаттауға мүмкіндік беретін иллюстрациялы материалдарды қамтуы тиіс. Бағдарламашы нұсқаулығы тек CD немесе DVD дискілерінде ғана беріледі.
Қорғау функцияларын орындайтын Жүйе модулінің бағдарламалық құжаттамасының жиынтығы мыналарды:

Комплект программной документации Системы должен быть разработан с учетом требований ГОСТ 19.101-77, ГОСТ 19.106-78, ГОСТ 19.503-79, ГОСТ 19.504-79 и должен включать в себя:
пояснительную записку Системы (содержание должно быть разработано с учетом требований ГОСТ 19.404-79 "Пояснительная записка. Требования к содержанию и оформлению");
руководство пользователя Системы;
руководство администратора Системы;
руководство по установке и настройке Системы;
текст программы Системы;
руководство системного программиста Системы;
руководство программиста Системы.
Руководство пользователя Системы должно содержать описание всех функций и возможностей Системы, иллюстративные материалы, позволяющие наглядно продемонстрировать пользователям функции и возможности Системы.
Руководство администратора Системы должно содержать описание всех функций и порядка действий, необходимых для администрирования Системы, а также включать:
иллюстративные материалы, позволяющие наглядно продемонстрировать администратору порядок действий;
схемы и описания серверов, описания систем администрирования серверов приложений, СУБД в тестовых и продуктивных средах;
описание механизмов поиска запросов, хранящихся в базе данных Системы;
раздел с пошаговыми инструкциями по проверке корректности работы Системы, дополнительно должны присутствовать актуальные примеры для проверки всех функций Системы.
Руководство по установке и настройке Системы должно содержать описание всех этапов, необходимых для установки Системы. Руководство должно включать разделы о предварительной настройке используемых операционных систем, установке сервера приложений, сервера базы данных и непосредственно Системы. Руководство должно содержать иллюстративные материалы, позволяющие наглядно продемонстрировать порядок действий по установке и предварительной настройке Системы. Руководство по установке и настройке Системы предоставляется исключительно на CD или DVD дисках.
Текст программы Системы должен быть разработан с учетом требований ГОСТ 19.401-78 "Текст программы. Требования к содержанию и оформлению". Текст программы Системы должны предоставляться на CD или DVD дисках, а также при необходимости в виде git-репозитория.
Руководство системного программиста Системы должно включать в себя описание порядка действий, необходимых для создания из исходных кодов рабочей версии Системы. Все программные продукты, использующиеся для создания из исходных кодов рабочей версии Системы, также должны быть описаны в руководстве. В руководстве должны содержаться ссылки на все программные продукты, использующиеся для создания из исходных кодов рабочей версии Системы. Руководство должно содержать иллюстративные материалы, позволяющие наглядно продемонстрировать порядок действий по созданию из исходных кодов (текста программ) рабочей версии Системы. Руководство системного программиста предоставляется исключительно на CD или DVD дисках.
Руководство программиста Системы должно включать:
описание алгоритмов функций;
описание взаимодействия между сервером приложений и сервером базы данных;
описание функций, выполняющихся сервером приложений;
описание функций, выполняющихся сервером баз данных;
описание структуры базы данных;
описание функций разрабатываемых модулей;
описание средств разработки и используемого инструментария;
пошаговые инструкции по компиляции для создания работоспособного приложения.
Руководство должно включать отсылки на "Текст программы СПО" и содержать иллюстративные материалы, позволяющие наглядно описывать взаимодействия между модулями Системы. Руководство программиста предоставляется исключительно на CD или DVD дисках.
Комплект программной документации модуля Системы, выполняющего функции защиты, должен включать в себя:

Қорғау функцияларын орындайтын Жүйе модулінің ерекшелігін (мазмұны "Ерекшелік. Мазмұны мен дизайнына қойылатын талаптар" МЕМСТ 19.202-78);
Қорғау функцияларын орындайтын Жүйе модулі бағдарламасының сипаттамасын (мазмұны "Бағдарламаның сипаттамасы. Мазмұны мен дизайнына қойылатын талаптар" МЕМСТ 19.402-78 талаптары ескеріле отырып әзірленуі тиіс);
Қорғау функцияларын орындайтын жүйе модулін қолдану сипаттамасы (мазмұны "Қолдану сипаттамасы. Мазмұны мен дизайнына қойылатын талаптар" МЕМСТ 19.502-78 талаптары ескеріле отырып әзірленуі тиіс);
Қорғау функцияларын орындайтын Жүйе модулінің бағдарлама мәтінін (мазмұны "Бағдарлама мәтіні. Мазмұны мен дизайнына қойылатын талаптар" МЕМСТ 19.401-78* талаптары ескеріле отырып әзірленуі тиіс);
Қорғау функцияларын орындайтын Жүйе модулі формулярының жобасын қамтуы керек (мазмұны "Формуляр. Мазмұны мен дизайнына қойылатын талаптар" МЕМСТ 19.501-78 талаптары ескеріле отырып әзірленуі тиіс).
Қорғау функцияларын орындайтын Жүйе модулін сертификаттауға арналған өтінім жобасы.
Қорғау функцияларын орындайтын Жүйе модулін сертификаттау туралы шарттың жобасы.
Жүйе құжаттамасын ресімдеу "Жобалық құжаттаманың бірыңғай жүйесі. Рамкасыз, негізгі жазусыз және оған қосымша бағандарсыз А4 форматындағы парақтардағы мәтіндік құжаттарға қойылатын жалпы талаптар" МЕМСТ Р 2.105-2019 талаптары ескеріле отырып орындалуы тиіс. Суреттер мен кестелерді орналастыру үшін парақтың қысқа жағына тіге отырып, А3 форматындағы парақтарды пайдалануға жол беріледі.
Құжаттаманы ресімдеу кезінде Тапсырыс берушімен жұмыс тәртібімен келісілетін нормативтік құжаттардың талаптарынан ауытқуға жол беріледі.
Жүйені алдын ала сынауды жүргізу бойынша есептік материалдар ретінде мынадай құжаттар ұсынылуы тиіс:
Жүйені алдын ала сынауларды жүргізу хаттамасы;
Жүйені алдын ала сынауларды жүргізу актісі;
Жүйені құру бойынша орындалған жұмыстардың актісі.
Әзірленетін құжаттар Тапсырыс берушіге қағаз түрінде бекіту үшін екі данада (Тапсырыс беруші мен орындаушыға бір-бірден), сондай-ақ электронды түрде келісу үшін Adobe Portable Document Format (PDF) және/немесе Microsoft Word (".doc "немесе".docх") форматында CD/DVD-R/RW жеткізгіштерде, USB интерфейсі немесе электрондық пошта құралдары бар Flash-жады базасындағы жинақтауышта беріледі.
Барлық әзірленген құжаттама орыс тілінде жасалуға, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 5 мамырдағы № 46 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссиядағы Ішкі құжат айналымы қағидаларына сәйкес ресімделуге тиіс (ресімдеуге қойылатын талаптар МЕМСТ 2.105-95 айқындалатын құжаттарды қоспағанда) және Тапсырыс берушіге деректерді өзгерту мүмкіндігін болдырмайтын оптикалық ақпарат жеткізгіштерде (CD-R немесе DVD-R) электрондық нысанда Microsoft Office 2010 немесе одан жоғары құралдарымен қолдау көрсетілетін форматтарда немесе Тапсырыс берушімен келісу бойынша өзге де форматтарда редакцияланатын түрде ұсынылуға тиіс. CD-R немесе DVD-R оптикалық ақпарат жеткізгіштерге ақпаратты машиналық жеткізгіштердің ведомостары қоса берілуі тиіс.
Көрсетілетін қызметтер үшін қызмет көрсету нәтижелері бойынша әзірленген және берілетін құжаттардың тізбесін қамтитын бекіту парақтары мен ерекшеліктер әзірленуі тиіс.
Ерекшеліктер, бекіту парақтары, сондай-ақ орындаушылардың қолтаңбалары және/немесе мөрлері бар өзге де құжаттар, оның ішінде актілер, хаттамалар мен келісу парақтары орыс тілінде жасалуға және Тапсырыс берушіге баспа түрінде 2 (екі) данада ұсынылуға тиіс (бір данада ұсынылатын шоттар мен шот-фактураларды қоспағанда).

Спецификация модуля Системы, выполняющего функции защиты (содержание должно быть разработано с учетом требований ГОСТ 19.202-78 "Спецификация. Требования к содержанию и оформлению");
Описание программы модуля Системы, выполняющего функции защиты (содержание должно быть разработано с учетом требований ГОСТ 19.402-78 "Описание программы. Требования к содержанию и оформлению");
Описание применения модуля Системы, выполняющего функции защиты (содержание должно быть разработано с учетом требований ГОСТ 19.502-78 "Описание применения. Требования к содержанию и оформлению");
Текст программы модуля Системы, выполняющего функции защиты (содержание должно быть разработано с учетом требований ГОСТ 19.401-78* "Текст программы. Требования к содержанию и оформлению");
Проект формуляра модуля Системы, выполняющего функции защиты (содержание должно быть разработано с учетом требований ГОСТ 19.501-78 Формуляр. Требования к содержанию и оформлению).
Проект заявки на сертификацию модуля Системы, выполняющего функции защиты.
Проект договора о сертификации модуля Системы, выполняющего функции защиты.
Оформление документации Системы должно быть выполнено с учетом требований ГОСТ Р 2.105-2019 "Единая система конструкторской документации. Общие требования к текстовым документам" на листах формата А4 без рамки, основной надписи и дополнительных граф к ней. Допускается для размещения рисунков и таблиц использование листов формата А3 с подшивкой по короткой стороне листа.
При оформлении документации допускаются отступления от требований нормативных документов, согласуемые в рабочем порядке с Заказчиком.
В качестве отчетных материалов по проведению предварительных испытаний Системы должны быть предоставлены следующие документы:
Протокол проведения предварительных испытаний Системы;
Акт проведения предварительных испытаний Системы;
Акт выполненных работ по созданию Системы.
Разрабатываемые документы передаются Заказчику для утверждения в бумажном виде в двух экземплярах (по одному – для Заказчика и Исполнителя), а также для согласования в электронном виде в одном экземпляре в формате Adobe Portable Document Format (PDF) и/или Microsoft Word (".doc" или ".docх") на носителях CD/DVD-R/RW, накопителе на базе Flash-памяти с интерфейсом USB или средствами электронной почты.
Вся разработанная документация должна быть выполнена на русском языке, оформлена в соответствии с Правилами внутреннего документооборота в Евразийской экономической комиссии, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 5 мая 2015 г. № 46 (за исключением документов, требования к оформлению которых, определяются ГОСТ 2.105-95) и представлена Заказчику в электронной форме на оптических носителях информации (CD-R или DVD-R), исключающих возможность изменения данных, в редактируемом виде в форматах, поддерживаемых средствами Microsoft Office 2010 или выше, или иных форматах по согласованию с Заказчиком. К оптическим носителям информации CD-R или DVD-R должны прилагаться ведомости машинных носителей информации.
Для услуг должны разрабатываться листы утверждения и спецификации, содержащие перечень разработанных и передаваемых документов по результатам оказания услуги.
Спецификации, листы утверждений, а также иные документы, содержащие подписи и/или печати Исполнителей, в том числе, акты, протоколы и листы согласования, должны быть выполнены на русском языке и представлены Заказчику в печатном виде в 2 (двух) экземплярах (за исключением счетов и счетов-фактур, которые представляются в одном экземпляре).

9. Көрсетілетін қызметтер сапасының кепілдігіне қойылатын талаптар
Тапсырыс беруші Орындаушының көрсетілетін қызметтерінің сапасына кепілдік міндеттемелерінің ең аз кезеңін (Кепілдік кезеңі) көрсетілетін қызметті беру-қабылдау күнінен бастап кемінде 12 ай мерзімде айқындайды.
Орындаушының көрсетілетін қызметтерінің сапасына кепілдік міндеттемелерінің ұсынылатын кезеңі бойынша ұсыныстар қатысушының өтінімінде "Көрсетілетін қызметтердің сапасы туралы ұсыныстар және шартты орындау талаптары туралы өзге де ұсыныстар" нысанында берілуге тиіс.
10. Көрсетілетін қызметтер сапасының кепілдігіне қойылатын талаптар
Кепілдік кезеңі ішінде Орындаушы анықталған кемшіліктерді жою мақсатында құжаттамаға және бағдарламалық қамтымға өзгерістердің қажетті көлемін өтеусіз (Тапсырыс беруші тарапынан қандай да бір шығыстарсыз) енгізуге міндетті. Көрсетілген өзгерістерді енгізу және Тапсырыс берушіге тапсыру мерзімі Орындаушы Тапсырыс берушінің тиісті тапсырмасын алған күннен бастап 22 (жиырма екі) жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Кепілдік беру жағдайы туындаған кезде Орындаушы мынадай кепілдік іс-шараларын:
еуразиялық желінің техникалық құжаттамасына және өзге де есептік құжаттарға өзгерістер енгізуді;
бағдарламалық қамтымға өзгерістер енгізуді (қажет болғанда);
кеңейтілген бағдарламалық қамтымды қайта орнатуды (қажет болғанда) өтеусіз жүргізуге міндетті.
Орындаушы осы Техникалық тапсырма бойынша қызметтер көрсету шеңберінде, сондай-ақ кепілдік міндеттемелер кезеңі ішінде осы жұмыстарды пайдалануға қолдау көрсетуге, оның ішінде жұмыстардың нәтижелері бойынша анықтамалар, түсіндірмелер, нақтылаулар беруді, сондай-ақ сарапшылардың Еуразиялық экономикалық комиссияның қатысуымен өткізілетін іс-шараларда (семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер) сөз сөйлеуін қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
11. Қосымша талаптар
Еуразиялық желіні құру және оның жұмыс істеуі барысында зияткерлік немесе меншіктің басқа түрлеріне негізделген құқықтар сақталуға тиіс.
Орындаушы осы Техникалық тапсырма бойынша жасаған жұмыстардың нәтижелеріне құқықтар Еуразиялық экономикалық комиссияға тиесілі және Тапсырыс берушінің келісімімен ғана пайдаланылуы мүмкін. Орындаушы қорғаудың орындылығын негіздей отырып, жұмыс процесінде құқықтық қорғауға қабілетті әрбір алынған нәтиже туралы Тапсырыс берушіні хабардар етуге тиіс.
Еуразиялық экономикалық комиссия еуразиялық желінің базалық компоненті мен "өзегінің" құқықтық иеленушісі болып табылады.
Еуразиялық желінің құрылатын "өзегі" (оның ішінде интеграциялық компонент) Тапсырыс берушіге үшінші тұлғалардың құқықтарынан тыс беріледі.
Еуразиялық желінің құрылатын базалық компоненті үшінші тұлғалардың құқықтарынан бос емес нәтижелерді пайдаланған жағдайда, зияткерлік қызмет нәтижесін пайдалануға арналған жай (айрықша емес) лицензия беру туралы шарт бойынша Тапсырыс берушіге беріледі. Базалық компонентте үшінші тұлғалардың құқықтарынан бос емес нәтижелер пайдаланылған кезде, пайдаланылатын шешімдер Комиссиямен келісілуі, сондай-ақ оны пайдалану кезінде Комиссия тарапынан қосымша шығыстар болмауы тиіс. Бұл ретте жай (айрықша емес) лицензия базалық компонентті шектеусіз пайдалану, дамыту және оған өзгерістер енгізу мүмкіндігін беруге тиіс.
Еуразиялық желінің құрылатын базалық компоненті үшінші тұлғалардың құқықтарынан бос шешімдердің базалық компонентінде пайдаланылмаған жағдайда үшінші тұлғалардың құқықтарынан бос Тапсырыс берушіге беріледі.
Еуразиялық желінің базалық компонентін толыққанды жұмыс істейтін ұлттық компонент ретінде қосылу үшін лицензиялық келісім бойынша мүше мемлекетке өтеусіз негізде беру мүмкіндігі қамтамасыз етілуге тиіс. Ұлттық компоненттерге құқықтарды регламенттеу Комиссия берген лицензиялық келісім шеңберінде мүше мемлекеттердің қарауында болады. Мүше мемлекеттердің базалық компонент негізінде құрылатын еуразиялық желінің ұлттық компонентін дамыту және оған өзгерістер енгізу мүмкіндігі болуға тиіс.

9. Требования к гарантии качества оказываемых услуг
Заказчик определяет минимальный период гарантийных обязательств на качество услуг Исполнителя (Гарантийный период) в срок не менее 12 месяцев с даты сдачи-приемки услуг.
Предложения по предлагаемому периоду гарантийных обязательств на качество услуг Исполнителя должны быть представлены в заявке участника в форме "Предложения о качестве оказываемых услуг и иные предложения об условиях исполнения договора".
10. Требования к объему гарантий качества оказываемых услуг
В течение гарантийного периода Исполнитель обязан безвозмездно (без каких-либо расходов со стороны Заказчика) вносить необходимый объем изменений в документацию и программное обеспечение в целях устранения выявленных недостатков. Срок внесения указанных изменений и сдачи Заказчику должен составлять не более 22 (двадцати двух) рабочих дней с даты получения Исполнителем соответствующего поручения Заказчика.
В случае наступления гарантийного случая Исполнитель обязан безвозмездно провести следующие гарантийные мероприятия:
внести изменения в техническую документацию евразийской сети и иные отчетные документы;
внести изменения в программное обеспечение (при необходимости);
провести переустановку развернутого программного обеспечения (при необходимости).
Исполнителем в рамках оказания услуг по настоящему Техническому заданию, а также в течение периода гарантийных обязательств осуществляется сопровождение использования настоящих работ, в том числе выдача справок, пояснений, уточнений по результатам работ, а также обеспечение выступления экспертов на мероприятиях (семинары, конференции, круглые столы), проводимых с участием Евразийской экономической комиссии.
11. Дополнительные требования
В ходе создания и функционирования евразийской сети должны быть соблюдены права, основанные на интеллектуальной или других видах собственности.
Права на результаты работ, созданных Исполнителем по настоящему Техническому заданию, принадлежат Евразийской экономической комиссии и могут использоваться только с согласия Заказчика. Исполнитель должен уведомлять Заказчика о каждом полученном в процессе работы результате, способном к правовой охране с обоснованием целесообразности его охраны.
Правообладателем базового компонента и "ядра" евразийской сети является Евразийская экономическая комиссия.
Создаваемое "ядро" евразийской сети (в том числе интеграционный компонент) передается Заказчику свободным от прав третьих лиц.
Создаваемый базовый компонент евразийской сети передается Заказчику по договору о предоставлении простой (неисключительной) лицензии на использование результата интеллектуальной деятельности в случае использования в базовом компоненте результатов, не свободных от прав третьих лиц. При использовании в базовом компоненте результатов, не свободных от прав третьих лиц, используемые решения должны согласовываться с Комиссией, а также не содержать дополнительных расходов со стороны Комиссии при его использовании. При этом простая (неисключительная) лицензия должна предоставлять возможность в том числе неограниченного использования, развития и внесения изменений в базовый компонент.
Создаваемый базовый компонент евразийской сети передается Заказчику свободным от прав третьих лиц в случае неиспользования в базовом компоненте решений, свободных от прав третьих лиц.
Должна быть обеспечена возможность передачи базового компонента евразийской сети на безвозмездной основе государству-члену по лицензионному соглашению для подключения в качестве полноценно функционирующего национального компонента. Регламентация прав на национальные компоненты будет находиться в ведении государств-членов в рамках лицензионного соглашения, переданного Комиссией. Государства-члены должны иметь возможность развивать и вносить изменения в национальный компонент евразийской сети, который будет создан на основе базового компонента.