Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 6 сәуірдегі № 40 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына сәйкес, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімін және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 145 шешімін басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешіміне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім 2022 жылғы 1 сәуірден бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 6 сәуірдегі
№ 40 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Көрсетілген шешіммен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 19 қаңтардағы
№ 5 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 6 сәуірдегі
№ 40 шешімінің
редакциясында)
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл ҚАҒИДАЛАРЫ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Кеден одағы Комиссиясының "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштар туралы" 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен жалпы процестерді іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;

О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. № 5
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 апреля 2021 года № 40.
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), руководствуясь Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 и Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 сентября 2019 г. № 145, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. № 5 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу c 1 апреля 2022 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 6 апреля 2021 г. № 40
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. № 5
1. Правила информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденные указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 января 2016 г. № 5
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 6 апреля 2021 г. № 40)
Правила
информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций"
I. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза:
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных документов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии т 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы істер және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі туралы" 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану әдіснамасын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 қыркүйектегі № 121 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышы туралы" 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 145 шешімі.
II. Қолданылу cаласы
2. Осы Қағидалар осы жалпы процесс шеңберінде орындалатын рәсімдердің сипаттамасын қоса алғанда, "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне (бұдан әрі – жалпы процесс) қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл тәртібі мен шарттарын айқындау мақсатында әзірленді.
3. Осы Қағидаларды жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберінде рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ жалпы процесті іске асыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін төмендегілерді білдіретін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"авторландыру" – жалпы процестің белгілі бір қатысушысына белгілі бір әрекеттерді орындауға құқық беру;
"кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыш" –Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына енгізілген және операторы Комиссия болып табылатын кедендік құжаттарды толтыру үшін Одақтың құқығына сәйкес пайдаланылатын сыныптауыш;

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 сентября 2017 г. № 121 "Об утверждении Методологии разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 сентября 2019 г. № 145 "О классификаторе таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза".
II. Область применения
2. Настоящие Правила разработаны в целях определения порядка и условий информационного взаимодействия между участниками общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – общий процесс), включая описание процедур, выполняемых в рамках этого общего процесса.
3. Настоящие Правила применяются участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию общего процесса.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящих Правил используются понятия, которые означают следующее:
"авторизация" – представление определенному участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий;
"классификатор, используемый для заполнения таможенных документов" – классификатор, включенный в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза и используемый в соответствии с правом Союза для заполнения таможенных документов, оператором которого является Комиссия;

"кеден органдарының сыныптауышы" – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер кеден органдарының ұлттық сыныптауыштары негізінде қалыптастырылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер кеден органдарының сыныптауышы (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 145 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына қосымша, бұдан әрі –тиісінше кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібі және кеден органдарының ұлттық сыныптауышы).
"сыныптауыш" – кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыш және кеден органдарының сыныптауышы;
"кеден органдарын қайта ұйымдастыру" – мүше мемлекеттердің кеден органдарының жүйелерінде, оларды қайта бағындыру, біріктіру (қосу), бірігі, бөлу және бөліп шығару нысандарында болатын кеден органдарын қайта ұйымдастыру;
"жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйі" – ақпараттық объектіні оның өмірлік циклінің белгілі бір кезеңінде сипаттайтын, жалпы процесс операцияларын орындау кезінде өзгеретін қасиет.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын "жалпы процесс рәсімдері тобы", "жалпы процестің ақпараттық объектісі", "орындаушы", "жалпы процесс операциясы", "жалпы процесс рәсімі" және "жалпы процеске қатысушы" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде қолданылады.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын "оператор" ұғымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 19 қыркүйектегі № 121 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану әдіснамасында айқындалған мағынада қолданылады.
IV. Жалпы процесс туралы негізгі ақпарат
5. Жалпы процестің толық атауы: "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану".
6. Жалпы процестің кодтық белгіленуі: P.CC.10, нұсқасы 2.0.0.
V. Жалпы процестің мақсаты мен міндеттері
7. Жалпы процестің мақсаты бақылау тиімділігін қамтамасыз ету және кедендік мақсаттар үшін қолданылатын сыныптауыштарды, оның ішінде кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды жүргізу және қалыптастыру процесін жетілдіру есебінен кедендік құжаттарда көрсетілетін мәліметтердің дұрыстығын арттыру және кеден органдарының, сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың және басқа да мүдделі тұлғалардың осындай сыныптауыштарды пайдалануы болып табылады.

"классификатор таможенных органов" – классификатор таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза, формируемый на основе национальных классификаторов таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза в соответствии с Порядком ведения классификатора таможенных органов государств - членов Евразийского экономического союза (Приложение к классификатору таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза, утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 сентября 2019 г. № 145, далее соответственно - Порядок ведения классификатора таможенных органов и национальный классификатор таможенных органов);
"классификатор" – классификатор, используемый для заполнения таможенных документов, и классификатор таможенных органов;
"реорганизация таможенных органов" – реорганизация таможенных органов, происходящая в системах таможенных органов государств-членов, в формах их переподчинения, слияния (объединения), присоединения, разделения и выделения;
"состояние информационного объекта общего процесса" – свойство, характеризующее информационный объект на определенной стадии его жизненного цикла, изменяющееся при исполнении операций общего процесса.
Понятия "группа процедур общего процесса", "информационный объект общего процесса", "исполнитель", "операция общего процесса", "процедура общего процесса" и "участник общего процесса", используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
Понятие "оператор", используемое в настоящих Правилах, применяются в значении, определенном в Методологии разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 сентября 2017 г. № 121.
IV. Основные сведения об общем процессе
5. Полное наименование общего процесса: "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций".
6. Кодовое обозначение общего процесса: P.CC.10, версия 2.0.0.
1. Цель и задачи общего процесса
7. Целью общего процесса является обеспечение эффективности контроля и повышения достоверности сведений, указываемых в таможенных документах, за счет совершенствования процесса ведения и формирования классификаторов, применяемых для таможенных целей, в том числе классификаторов, используемых для заполнения таможенных документов, и использования таможенными органами, участниками внешнеэкономической деятельности и другими заинтересованными лицами таких классификаторов.

8. Жалпы процестің мақсатына жету үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
а) Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) нормативтік-анықтамалық ақпараттың кіші жүйесінің штаттық құралдарын, Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің тізілімдері мен тіркелімдерін (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) пайдалана отырып, жалпы ақпараттық ресурсты - Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына енгізілген сыныптауыштарда қамтылған толық және өзекті мәліметтерді, осы мәліметтерге енгізілген өзгерістердің тарихын, сондай-ақ осындай өзгерістерді енгізуге негіз болған мәліметтерді қамтитын Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының тізілімін қалыптастыруын қамтамасыз ету;
б) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттердің, мүше мемлекеттердің, Одақтың уәкілетті органдары) кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді өзгерту фактісі туралы уақтылы хабардар етуді қамтамасыз ету;
в) кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта немесе кеден органдарының сыныптауышында, Одақтың ақпараттық порталында қамтылған өзекті мәліметтерді ұсынуды, сондай-ақ мүдделі тұлғалардың ақпараттық жүйелерінің осындай мәліметтерге қолжетімділігін қамтамасыз ету;
г) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз ету;
д) кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыруды және одан өзекті мәліметтерді кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібіне сәйкес мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсынуды қамтамасыз ету.
2. Жалпы процеске қатысушылар
9. Жалпы процеске қатысушылардың тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Жалпы процеске қатысушылардың тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
Комиссияның кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышты жүргізуді және пайдалануды қамтамасыз етуге, сондай-ақ кеден органдарының сыныптауышынан мәліметтерді қалыптастыруға және ұсынуға жауапты құрылымдық бөлімшесі
P.CC.10.ACT.001
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
кеден құжаттарын толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштан және кеден органдарының сыныптауышынан мәліметтерді пайдаланатын, сондай-ақ кеден органдары сыныптауышының ұлттық бөлігін жүргізуді қамтамасыз ететін, кеден ісі саласында уәкілетті мүше мемлекеттің атқарушы билік органы

8. Для достижения цели общего процесса необходимо решить следующие задачи:
а) обеспечить формирование Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) с использованием штатных средств подсистемы нормативно-справочной информации, реестров и регистров интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее – интегрированная система) общего информационного ресурса - реестра нормативно-справочной информации Союза, который включает в себя полные и актуальные сведения, содержащиеся в классификаторах, включенных в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза, историю изменений, внесенных в эти сведения, а также сведения, на основании которых такие изменения были внесены;
б) обеспечить своевременное информирование уполномоченных органов государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – уполномоченные органы государств-членов, государства-члены, Союз) о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или в классификаторе таможенных органов;
в) обеспечить представление актуальных сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или в классификаторе таможенных органов, на информационном портале Союза, а также доступ информационных систем заинтересованных лиц к таким сведениям;
г) обеспечить представление сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, уполномоченным органам государств-членов;
д) обеспечить формирование классификатора таможенных органов и представление актуальных сведений из него уполномоченным органам государств-членов в соответствии с Порядком ведения классификатора таможенных органов.
2. Участники общего процесса
9. Перечень участников общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень участников общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
структурное подразделение Комиссии, отвечающее за обеспечение ведения и использования классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, а также за формирование и представление сведений из классификатора таможенных органов
P.CC.10.ACT.001
уполномоченный орган государства-члена
орган исполнительной власти государства-члена, уполномоченный в сфере таможенного дела, использующий сведения из классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, и классификатора таможенных органов, а также обеспечивающий ведение национальной части классификатора таможенных органов

P.CC.10.ACT.002
мүдделі тұлға
сыртқы экономикалық қызметке қатысушы, өз қызметінде кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді пайдаланатын заңды немесе жеке тұлға
3. Жалпы процестің құрылымы
10. Жалпы процесс өзінің мақсатына қарай топтастырылған процедуралар жиынтығын білдіреді:
а) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері;
б) мүдделі тұлғаларға кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері;
в) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету рәсімдері;
г) кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру рәсімдері.
11. Комиссия кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды жүргізуді, кеден органдары сыныптауышының мәліметтерін қалыптастыруды, сондай-ақ осы сыныптауыштарда қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына және мүдделі тұлғаларға ұсынуды жүзеге асырады.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобының шеңберінде жалпы процестің мынадай рәсімдері орындалады:
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу;
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу;
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу;
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу;
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу.
Мүдделі тұлғаларға ақпарат беру кезінде мүдделі тұлғаларға кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобына енгізілген "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталы арқылы алу" рәсімі орындалады.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету рәсімдері тобының шеңберінде "Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын сыныптауыштағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету" рәсімі орындалады.
Кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру рәсімдері тобының шеңберінде жалпы процестің мынадай рәсімдері орындалады:
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну;
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну;
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді ұсыну;
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну.

P.CC.10.ACT.002
заинтересованное лицо
участник внешнеэкономической деятельности, юридическое или физическое лицо, использующие в своей деятельности сведения, содержащиеся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или в классификаторе таможенных органов
3. Структура общего процесса
10. Общий процесс представляет собой совокупность процедур, сгруппированных по своему назначению:
а) процедуры представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов;
б) процедуры представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов;
в) процедуры информирования уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов;
г) процедуры формирования классификатора таможенных органов.
11. Комиссией осуществляются ведение классификаторов, используемых для заполнения таможенных документов, формирование сведений классификатора таможенных органов, а также представление сведений, содержащихся в этих классификаторах, уполномоченным органам государств-членов и заинтересованным лицам.
В рамках группы процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, выполняются следующие процедуры общего процесса:
получение информации о дате и времени обновления классификатора;
получение сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов;
получение информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемом для заполнения таможенных документов;
получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов;
получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов.
При представлении информации заинтересованным лицам выполняется процедура "Получение сведений, содержащихся в классификаторе, через информационный портал Союза", включенная в группу процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов.
В рамках группы процедур информирования уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, выполняется процедура "Информирование уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе".
В рамках группы процедур формирования классификатора таможенных органов выполняются следующие процедуры общего процесса:
представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов;
представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов;
представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов;
представление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов.

12. Жалпы процестің құрылымын сипаттау 1-суретте көрсетілген.
1-сурет. Жалпы процестің құрылымы
13. Операциялардың егжей-тегжейлі сипаттамасын қоса алғанда, өзінің мақсаты бойынша топтастырылған жалпы процесс рәсімдерін орындау тәртібі осы Қағидалардың VIII бөлімінде келтірілген.
14. Рәсімдердің әр тобы үшін жалпы процестің рәсімдері мен оларды орындау тәртібі арасындағы байланысты көрсететін жалпы схема келтірілген. Рәсімдердің жалпы схемасы UML графикалық нотациясын (біріздендірілген модельдеу тілі – Unified Modeling Language) пайдалана отырып құрылған және мәтіндік сипаттамамен жабдықталған.
4. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобы
15. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері интеграцияланған жүйенің интеграциялық платформасы арқылы мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ақпараттық жүйелерінен тиісті сұрау салуды алған кезде орындалады.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салуларды қалыптастырады және Комиссияға жібереді. Ұсынылатын сұрау салулардың форматы мен құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесінің сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдерін орындау шеңберінде мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ақпараттық жүйелерінен келіп түсетін сұрау салулардың мынадай түрлері өңделеді:
кеден құжаттарын толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышты немесе кеден органдарының сыныптауышын жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату;
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату;
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату;
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату;
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат сұрату.

12. Приведенное описание структуры общего процесса представлено на рисунке 1.
Рис. 1. Структура общего процесса
13. Порядок выполнения процедур общего процесса, сгруппированных по своему назначению, включая детализированное описание операций, приведен в разделе VIII настоящих Правил.
14. Для каждой группы процедур приводится общая схема, демонстрирующая связи между процедурами общего процесса и порядок их выполнения. Общая схема процедур построена с использованием графической нотации UML (унифицированный язык моделирования – Unified Modeling Language) и снабжена текстовым описанием.
4. Группа процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или в классификаторе таможенных органов
15. Процедуры представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, выполняются при получении соответствующего запроса от информационных систем уполномоченных органов государств-членов через интеграционную платформу интегрированной системы.
Уполномоченные органы государств-членов формируют и направляют в Комиссию запросы о представлении сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или в классификаторе таможенных органов, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. № 5 (далее – Регламент информационного взаимодействия). Формат и структура представляемых запросов должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. № 5 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).
В рамках выполнения процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, обрабатываются следующие виды запросов, поступающих от информационных систем уполномоченных органов государств-членов:
запрос информации о дате и времени обновления классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, или классификатора таможенных органов;
запрос сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов;
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов;
запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов;
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов.

Кеден құжаттарын толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышты немесе кеден органдарының сыныптауышын жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрауды мүше мемлекеттің уәкілетті органы сыныптауышта қамтылған және Комиссияда сақталатын мәліметтермен сыныптауышта қамтылған мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын мәліметтерді үйлестіру қажеттілігін бағалау мақсатында орындайды. Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімі орындалады.
Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарының сыныптауышында қамтылған және Комиссияда сақталатын мәліметтерді алу үшін орындалады. Сыныптауышта қамтылған мәліметтер не толық көлемде (тарихи деректерді ескере отырып) не белгілі бір күнгі жағдай бойынша сұратылады. Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату көрсетілген мәліметтерді мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесіне бастапқы жүктеу кезінде, мысалы, жалпы процесті бастамашылық ету, оған жалпы процестің жаңа қатысушысын қосу, іркілістен кейін ақпаратты қалпына келтіру кезінде толық көлемде пайдаланылады. Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.002) рәсімі орындалады.
Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрау салу кезінде сұрау салу параметрлеріне байланысты мыналар:
қосу немесе өзгерту сұрауда көрсетілген сәттен бастап сұрауды орындау сәтіне дейін болған;
деректемелері сұрау салуда көрсетілген нормативтік құқықтық актінің негізінде оларды қосу немесе өзгерту болған мәліметтер ұсынылады.
Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.003) рәсімі орындалады.
Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарының сыныптауышында қамтылған және Комиссияда сақталатын мәліметтерді алу үшін орындалады. Сыныптауышта қамтылған мәліметтер не толық көлемде (тарихи деректерді ескере отырып) не белгілі бір күнгі жағдай бойынша сұратылады. Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату көрсетілген мәліметтерді мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесіне бастапқы жүктеу кезінде, мысалы, жалпы процесті бастамашылық ету, оған жалпы процестің жаңа қатысушысын қосу, іркілістен кейін ақпаратты қалпына келтіру кезінде толық көлемде пайдаланылады. Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.006) рәсімі орындалады.

Запрос информации о дате и времени обновления классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, или классификатора таможенных органов выполняется уполномоченным органом государства-члена в целях оценки необходимости синхронизации хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе, со сведениями, содержащимися в классификаторе и хранящимися в Комиссии. При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001).
Запрос сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, выполняется для получения уполномоченным органом государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, и хранящихся в Комиссии. Сведения, содержащиеся в классификаторе, запрашиваются либо в полном объеме (с учетом исторических данных), либо по состоянию на определенную дату. Запрос сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, в полном объеме используется при первоначальной загрузке указанных сведений в информационную систему уполномоченного органа государства-члена, например, при инициализации общего процесса, подключении к нему нового участника общего процесса, восстановлении информации после сбоя. При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.002).
При запросе информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов, в зависимости от параметров запроса представляются сведения:
добавление или изменение которых произошло начиная с момента, указанного в запросе, до момента выполнения запроса;
добавление или изменение которых произошло на основании нормативного правового акта, реквизиты которого были указаны в запросе.
При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.003).
Запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, выполняется для получения уполномоченным органом государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов и хранящихся в Комиссии. Сведения, содержащиеся в классификаторе, запрашиваются либо в полном объеме (с учетом исторических данных), либо по состоянию на определенную дату. Запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов в полном объеме используется при первоначальной загрузке указанных сведений в информационную систему уполномоченного органа государства-члена, например, при инициализации общего процесса, подключении к нему нового участника общего процесса, восстановлении информации после сбоя. При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.PRC.006).
По результатам обработки запроса информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов, представляются сведения добавление или изменение которых произошло начиная с момента, указанного в запросе, до момента выполнения запроса.

Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрау салуды өңдеу нәтижелері бойынша қосу немесе өзгерту сұрау салуда көрсетілген сәттен бастап сұрау салуды орындау сәтіне дейін болған мәліметтер ұсынылады. Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.007) рәсімі орындалады.
16. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 2-суретте көрсетілген.
2-сурет. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобының жалпы схемасы
17. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.10.PRC.001
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу
рәсім мүше мемлекеттің уәкілетті органының кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді Комиссияда сақталатын тиісті сыныптауышта қамтылған мәліметтермен үндестіру қажеттілігін бағалауға арналған
P.CC.10.PRC.002
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу
рәсім мүше мемлекеттің уәкілетті органының кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын және Комиссияда сақталатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алуына арналған
P.CC.10.PRC.003
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу
рәсім кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын мәліметтерді кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын және Комиссияда сақталатын сыныптауышта қамтылған мәліметтермен үндестіруге арналған

При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.PRC.007).
16. Приведенное описание группы процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, представлено на рисунке 2.
Рис. 2. Общая схема группы процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
17. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, приведен в таблице 2.
Таблица 2
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.10.PRC.001
получение информации о дате и времени обновления классификатора
процедура предназначена для оценки уполномоченным органом государства-члена необходимости синхронизации хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классифкаторе таможенных органов со сведениями, содержащимися в соответствующем классификаторе,хранящимися в Комиссии
P.CC.10.PRC.002
получение сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов
процедура предназначена для получения уполномоченным органом государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, и хранящихся в Комиссии
P.CC.10.PRC.003
получение информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов
процедура предназначена для синхронизации хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, о сведениями, содержащимися в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, и хранящимися в Комиссии

P.CC.10.PRC.006
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу
рәсім мүше мемлекеттің уәкілетті органының кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын және Комиссияда сақталатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алуына арналған
P.CC.10.PRC.007
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу
рәсім кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын мәліметтерді кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын және Комиссияда сақталатын сыныптауышта қамтылған мәліметтермен үндестіруге арналған
5. Мүдделі тұлғаларға кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобы
18. Мүдделі тұлғаларға кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері Одақтың ақпараттық порталын пайдалану арқылы орындалады.
Одақтың ақпараттық порталы арқылы мәліметтерді ұсыну кезінде порталдың веб-интерфейсі не осы порталда орналастырылған сервистер пайдаланылады. Веб-интерфейсті пайдалану кезінде пайдаланушы браузер терезесінде кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтерді іздеу және (немесе) түсіру параметрлерін белгілейді, кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтермен немесе браузер терезесінде ұсынылған кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтермен жұмысты жүзеге асырады.
Одақтың ақпараттық порталында орналастырылған сервистерді пайдалану кезінде өзара іс-қимыл мүдделі тұлғаның ақпараттық жүйесі мен Одақтың ақпараттық порталы арасында жүзеге асырылады.
19. Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді мүдделі тұлғаларға ұсыну рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 3-суретте көрсетілген.
3-сурет. Мүдделі тұлғаларға кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобының жалпы схемасы
20. Мүдделі тұлғаларға кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Мүдделі тұлғаларға кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3

P.CC.10.PRC.006
получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
процедура предназначена для получения уполномоченным органом государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, хранящихся в Комиссии
P.CC.10.PRC.007
получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
процедура предназначена для синхронизации хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, со сведениями, содержащимися в классификаторе таможенных органов, хранящимися в Комиссии
5. Группа процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
18. Процедуры представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, выполняются посредством использования информационного портала Союза.
При представлении сведений через информационный портал Союза используются веб-интерфейс портала либо сервисы, размещенные на этом портале. При использовании веб-интерфейса пользователь в окне браузера задает параметры поиска и (или) выгрузки сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, осуществляет работу со сведениями, содержащимися в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или со сведениями, содержащимися в классификаторе таможенных органов, представленными в окне браузера.
При использовании сервисов, размещенных на информационном портале Союза, взаимодействие осуществляется между информационной системой заинтересованного лица и информационным порталом Союза.
19. Приведенное описание группы процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в классификаторе, представлено на рисунке 3.
Рис. 3. Общая схема группы процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
20. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, приведен в таблице 3.
Таблица 3
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3

P.CC.10.PRC.004
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталы арқылы алу
рәсім кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын аурулар сыныптауышында қамтылған мәліметтерді немесе осы порталдың не осы порталда орналастырылған сервистердің веб-интерфейсін пайдалана отырып, Одақтың ақпараттық порталы арқылы кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алуға арналған
6. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету рәсімдерінің тобы
21. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету рәсімдері интеграцияланған жүйе арқылы жүзеге асырылады.
Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтерге өзгерістер енгізу кезінде немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтерге өзгерістер енгізу кезінде автоматты режимде мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын осындай мәліметтерді өзгерту фактісі туралы хабардар ету жүзеге асырылады.
22. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 4-суретте көрсетілген.
4-сурет. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету рәсімдері тобының жалпы схемасы
23. Кеден құжаттарын толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын хабардар ету рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
Кеден құжаттарын толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өзгерту фактісі туралы немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді өзгерту фактісі туралы мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын хабардар ету рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3

P.CC.10.PRC.004
получение сведений, содержащихся в классификаторе, через информационный портал Союза
процедура предназначена для получения сведений, содержащихся, в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, через информационный портал Союза с использованием веб-интерфейса этого портала либо сервисов, размещенных на этом портале
6. Группа процедур информирования уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
21. Процедуры информирования уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, осуществляются через интегрированную систему.
При внесении изменений в сведения, содержащиеся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или при внесении изменений в сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов, в автоматическом режиме осуществляется информирование уполномоченных органов государств-членов о факте изменения таких сведений.
22. Приведенное описание группы процедур информирования уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, представлено на рисунке 4.
Рис. 4. Общая схема группы процедур информирования уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
23. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур информирования уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, приведен в таблице 4.
Таблица 4
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур информирования уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов,
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3

P.CC.10.PRC.005
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету
рәсім кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің өзгеру фактісі туралы немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді интеграцияланған жүйе арқылы өзгерту фактісі туралы мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын хабардар етуге арналған
7. Кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру рәсімдерінің тобы
24. Кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру рәсімдері кеден органдарының ұлттық сыныптауыштарынде қандай да бір өзгерістер туындаған және кеден органдарының сыныптауышы операторының интеграцияланған жүйе арқылы комиссияға бұл туралы мәліметтерді ұсынуы қажет болған кезде орындалады.
Кеден органдарының сыныптауышына енгізу үшін ұсынылатын мәліметтер кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібінің 28-тармағында көрсетілген мәліметтерді қамтиды.
Комиссияға кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру (құру, қайта құру қызметінің басталуы) туралы мәліметтер (бұдан әрі – кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтер) ұсынылған кезде "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.008) рәсімі орындалады.
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органдарының сыныптауышына енгізілетін өзгерістерді комиссияға жіберген кезде "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.009) рәсімі орындалады.
Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген және таратылуы кеден органдарын қайта ұйымдастырумен байланысты емес кеден органының таратылуы (таратылуы, қызметінің тоқтатылуы) туралы мәліметтерді комиссияға жіберген кезде (бұдан әрі – кеден органдарын қайта ұйымдастырумен байланысты емес кеден органының таратылуы туралы мәліметтер) "Кеден органдарын қайта ұйымдастырумен байланысты емес кеден органының таратылуы туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.010) рәсімі орындалады.
Кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібінің 28-тармағының "г" - "з" тармақшаларында айқындалған нысандарда кеден органының қайта ұйымдастырылуына байланысты кеден органдарының сыныптауышына енгізілетін өзгерістер туралы мәліметтерді комиссияға жіберген кезде "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.011) рәсімі орындалады.

P.CC.10.PRC.005
информирование уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе
процедура предназначена для информирования уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, через интегрированную систему
7. Группа процедур формирования классификатора таможенных органов
24. Процедуры формирования классификатора таможенных органов выполняются при возникновении каких-либо изменений в национальных классификаторах таможенных органов и необходимости представления об этом сведений оператором классификатора таможенных органов в Комиссию через интегрированную систему.
Сведения, представляемые для включения в классификатор таможенных органов, содержат сведения, указанные в пункте 28 Порядка ведения классификатора таможенных органов.
При представлении в Комиссию сведений о создании (образовании, учреждении, начале деятельности) таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов (далее – сведения о создании таможенного органа, не связанного с реорганизацией таможенных органов), выполняется процедура "Представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.008).
При направлении в Комиссию изменений, вносимых в классификатор таможенных органов, не связанных с реорганизацией таможенных органов выполняется процедура "Представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.009).
При направлении в Комиссию сведений о ликвидации (упразднении, прекращении деятельности) таможенного органа, сведения о котором включены в классификатор таможенных органов и ликвидация которого не связана с реорганизацией таможенных органов (далее - сведения о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов), выполняется процедура "Представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.010).
При направлении в Комиссию сведений об изменениях, вносимых в классификатор таможенных органов в связи с реорганизацией таможенного органа в формах, определенных в подпунктах "г" - "з" пункта 28 Порядка ведения классификатора таможенных органов, выполняется процедура "Представление измененных сведений о таможенном органе, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.011).

25. Кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 5-суретте көрсетілген.
5-сурет. Кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру рәсімдері тобының жалпы схемасы
26. Кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 5-кестеде келтірілген.
5-кесте
Кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгілеу
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.10.PRC.008
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну
рәсім кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді Комиссияға ұсынуға арналған
P.CC.10.PRC.009
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну
рәсім кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді Комиссияға ұсынуға арналған
P.CC.10.PRC.010
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді ұсыну
рәсім кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді Комиссияға ұсынуға арналған
P.CC.10.PRC.011
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну
рәсім кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібінің 28-тармағының "г" - "з" тармақшаларында айқындалған нысандарда кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді Комиссияға ұсынуға арналған
V. Жалпы процестің ақпараттық объектілері
27. Жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде олар туралы немесе олар туралы мәліметтер берілетін ақпараттық объектілердің тізбесі 6-кестеде келтірілген.
6-кесте
Ақпараттық объектілердің тізбесі
Кодтық белгілеу
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.10.BEN.001
сыныптауыштың жай-күйі туралы ақпарат
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштың немесе кеден органдары сыныптауышының жай-күйі (соңғы жаңартылған күні мен уақыты) туралы ақпарат
P.CC.10.BEN.002
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыш
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтер
P.CC.10.BEN.003
кеден органдарының сыныптауышы
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтер
27. Жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде олар туралы немесе олар туралы мәліметтер берілетін ақпараттық объектілердің тізбесі 6-кестеде келтірілген.
VI. Жалпы процеске қатысушылардың жауапкершілігі

25. Приведенное описание группы процедур формирования классификатора таможенных органов представлено на рисунке 5.
Рис. 5. Общая схема группы процедур формирования классификатора таможенных органов
26. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур формирования классификатора таможенных органов, приведен в таблице 5.
Таблица 5
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур формирования классификатора таможенных органов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.10.PRC.008
представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов
процедура предназначена для представление в Комиссию сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов
P.CC.10.PRC.009
представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов
процедура предназначена для представление в Комиссию измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов
P.CC.10.PRC.010
представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов
процедура предназначена для представление в Комиссию сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов
P.CC.10.PRC.011
представление измененных сведений о таможенном органе, связанных с реорганизацией таможенных органов
процедура предназначена для представление в Комиссию измененных сведений о таможенном органе, связанных с реорганизацией таможенных органов в формах, определенных в подпунктах "г" - "з" пункта 28 Порядка ведения классификатора таможенных органов
V. Информационные объекты общего процесса
27. Перечень информационных объектов, сведения о которых или из которых передаются в процессе информационного взаимодействия между участниками общего процесса, приведен в таблице 6.
Таблица 6
Перечень информационных объектов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.10.BEN.001
информация о состоянии классификатора
информация о состоянии (дате и времени последнего обновления) классификатора, используемого для зполнения таможенных документов, или классификатора таможенных органов
P.CC.10.BEN.002
классификатор, используемый для заполнения таможенных документов
сведения, содержащиеся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов
P.CC.10.BEN.003
классификатор таможенных органов
сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов
VI. Ответственность участников общего процесса

28. Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ақпараттық өзара іс-қимылына қатысатын мәліметтерді берудің уақтылығы мен толықтығын қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды сақтамағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тарту 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа, Одақтың құқығын құрайтын өзге де халықаралық шарттарға және актілерге сәйкес, ал мүше мемлекеттердің лауазымды адамдары мен уәкілетті органдарының қызметкерлерін тәртіптік жауаптылыққа тарту мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
VII. Жалпы процестің анықтамалары мен сыныптауыштары
29. Жалпы процестің анықтамалары мен сыныптауыштарының тізбесі 7-кестеде келтірілген.
7-кесте
Жалпы процестің анықтамалары мен сыныптауыштарының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Түрі
Сипаттамасы
1
2
3
4
P.CLS.001
әлем елдерінің жікткуіші
сыныптауыш
елдер атауларының тізбесін және оларға сәйкес кодтарды қамтиды (Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378
шешіміне сәйкес қолданылады)
P.CLS.026
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік және басқару органдарының, сондай-ақ олар уәкілеттік берген ұйымдардың анықтамалығы
анықтамалық
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының тізбесі оларға сәйкес кодтардан тұрады
VIII. Жалпы процестің рәсімдері
1. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімі
30. "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" рәсімін (P.CC.10.PRC.001) орындау схемасы 6-суретте көрсетілген.
6-сурет. "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" рәсімін (P.CC.10.PRC.001) орындау схемасы
31. "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімі кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің немесе мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтердің көрсетілген сыныптауыштарда қамтылған және Комиссияда сақталатын тиісті мәліметтермен үндестіру қажеттілігін бағалау мақсатында орындалады.
32. Бірінші болып "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат сұрату" (P.CC.10.OPR.001) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы қалыптастырады және Комиссияға кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы немесе кеден органдарының сыныптауышын жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алуға сұрау салу жібереді.

28. Привлечение к дисциплинарной ответственности за несоблюдение требований, направленных на обеспечение своевременности и полноты передачи сведений, участвующих в информационном взаимодействии должностных лиц и сотрудников Комиссии осуществляется в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, иными международными договорами и актами, составляющими право Союза, а должностных лиц и сотрудников уполномоченных органов государств-членов – в соответствии с законодательством государств-членов.
VII. Справочники и классификаторы общего процесса
29. Перечень справочников и классификаторов общего процесса приведен в таблице 7.
Таблица 7
Перечень справочников и классификаторов общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Тип
Описание
1
2
3
4
P.CLS.001
классификатор стран мира
классификатор
содержит перечень наименований стран и соответствующие им коды (применяется в соответствии с Решением Комиссии Таможенного союза
от 20 сентября 2010 г. № 378)
P.CLS.026
справочник органов Евразийского экономического союза, органов государственной власти и управления государств – членов Евразийского экономического союза, а также уполномоченных ими организаций
справочник
содержит перечень уполномоченных органов государств-членови соответствующие им коды
VIII. Процедуры общего процесса
1. Процедуры представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
Процедура "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001)
30. Схема выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001) представлена на рисунке 6.
Рис. 6. Схема выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001)
31. Процедура "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001) выполняется в целях оценки необходимости синхронизации информации о состоянии (дате и времени последнего обновления) сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена, с соответствующими сведениями, содержащимися в указанных классификаторах и хранящимися в Комиссии.
32. Первой выполняется операция "Запрос информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.001), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию запрос на получение информации о дате и времени обновления классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, или о дате и времени обновления классификатора таможенных органов.

33. Комиссияға кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышты немесе кеден органдарының сыныптауышын жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат келіп түскен кезде "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.10.OPR.002) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органына сыныптауыштың жай-күйі (Соңғы жаңарту күні мен уақыты) туралы ақпарат қалыптастырылады және ұсынылады.
34. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштың немесе кеден органдары сыныптауышының жай-күйі (соңғы жаңарту күні мен уақыты) туралы ақпарат келіп түскен кезде "Сыныптауышты жаңартудың күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.003) операциясы орындалады.
35. "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімін орындау нәтижесі мүше мемлекеттің уәкілетті органының кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштың немесе кеден органдары сыныптауышының жай-күйі (соңғы жаңарту күні мен уақыты) туралы ақпаратты алуы болып табылады.
36. "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 8-кестеде келтірілген.
8-кесте
"Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Түрі
1
2
3
P.CC.10.OPR.001
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат сұрау
осы Қағидалардың 9-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.002
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 10-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.003
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 11-кестесінде келтірілген
9-кесте
"Күні мен уақыты туралы ақпарат сұрау" операциясының сипаттамасы сыныптауышты жаңарту" (P.CC.10.OPR.001)
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.001
2
Операцияның атауы
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат сұрау
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштың немесе мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын кеден органдары сыныптауышының жай-күйі (соңғы жаңартылған күні мен уақыты) туралы ақпаратты Комиссияда сақталатын тиісті ақпаратпен үйлестіру қажет болған кезде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сыныптауышты соңғы жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қалыптастырады және Комиссияға жолдайды
7
Нәтижелері
сыныптауышты соңғы жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату комиссияға жіберілді
10-кесте
"Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" операциясының (P.CC.10.OPR.002) сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.002
2
Операцияның атауы
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Орындаушы сұратуды алған кезде сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты орындайды ("Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату" операциясы (P.CC.10.OPR.001))
5
Шектеулер
ұсынылатын ақпараттың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Авторландыру талап етіледі, мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана сұратады
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы алынған сұрау салуды өңдеуді жүзеге асырады, ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуға жауапты қалыптастырады және жібереді
7
Нәтижелері
мүше мемлекеттің уәкілетті органына сыныптауышты соңғы жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қамтитын хабарлама жіберілді
11-кесте
"Сыныптауышты жаңарту күні және уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" операциясының (P.CC.10.OPR.003) сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.003
2
Операцияның атауы
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Орындаушы сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қамтитын хабарламаны алған кезде орындалады ("Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" операциясы (P.CC.10.OPR.002))
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы алынған ақпаратты өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелері
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алынды
"Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" рәсімі (P.CC.10.PRC.002)

33. При поступлении в Комиссию запроса информации о дате и времени обновления классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, или классификатора таможенных органов выполняется операция "Обработка и представление информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.002), по результатам выполнения которой формируется и представляется в уполномоченный орган государства-члена информация о состоянии (дате и времени последнего обновления) классификатора.
34. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена информации о состоянии (дате и времени последнего обновления) классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, или классификатора таможенных органов выполняется операция "Прием и обработка информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.003).
35. Результатом выполнения процедуры "Получение информации
о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001) является получение уполномоченным органом государства-члена информации о состоянии (дате и времени последнего обновления) классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, или классификатора таможенных органов.
36. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001), приведен в таблице 8.
Таблица 8
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры
"Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.10.OPR.001
запрос информации о дате и времени обновления классификатора
приведено в таблице 9 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.002
обработка и представление информации о дате и времени обновления классификатора
приведено в таблице 10 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.003
прием и обработка информации о дате и времени обновления классификатора
приведено в таблице 11 настоящих Правил
Таблица 9
Описание операции "Запрос информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.001)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.001
2
Наименование операции
запрос информации о дате и времени обновления классификатора
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости синхронизации информации о состоянии (дате и времени последнего обновления) классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, или классификатора таможенных органов, хранящейся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена, с соответствующей информацией, хранящейся в Комиссии
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос информации о дате и времени последнего обновления классификатора в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
запрос информации о дате и времени последнего обновления классификатора направлен в Комиссию
Таблица 10
Описание операции "Обработка и представление информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.002)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.002
2
Наименование операции
обработка и представление информации о дате и времени обновления классификатора
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса информации о дате и времени обновления классификатора (операция "Запрос информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.001))
5
Ограничения
формат и структура представляемой информации должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только уполномоченными органами
государств-членов
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученного запроса, формирует и направляет ответ на запрос в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
в уполномоченный орган государства-члена направлено сообщение, содержащее информацию о дате и времени последнего обновления классификатора
Таблица 11
Описание операции "Прием и обработка информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.003)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.003
2
Наименование операции
прием и обработка информации о дате и времени обновления классификатора
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сообщения, содержащего информацию о дате и времени обновления классификатора (операция "Обработка и представление информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.002))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученной информации о дате и времени обновления классификатора
7
Результаты
информация о дате и времени обновления классификатора получена
Процедура "Получение сведений, содержащихся
в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.002)

37. "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" рәсімін орындау (P.CC.10.PRC.002) схемасы 7-суретте ұсынылған.
7-сурет. "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.002) рәсімін орындау схемасы
38. "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.002) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органы кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу мақсатында орындалады.
39. Бірінші болып "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату" (P.CC.10.OPR.004) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді. Берілген параметрлерге байланысты сұраулардың 2 түрін қалыптастыруға болады:
мәліметтерді толық көлемде сұрату (тарихи деректерді ескере отырып);
белгілі бір күнгі жағдай бойынша мәліметтерді сұрату:
мәліметтерді толық көлемде сұрату (тарихи деректерді ескере отырып);
белгілі бір күнгі жағдай бойынша мәліметтерді сұрату.
40. Комиссияға кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтер келіп түскен кезде "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.CC.10.OPR.005) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша сұратылатын мәліметтер қалыптастырылады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылады немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама жіберіледі.
41. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтер келіп түскен кезде "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.006) операциясы орындалады.
42. "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.002) рәсімін орындау нәтижесі мүше мемлекеттің уәкілетті органының кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алуы болып табылады. Сыныптауышта сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтер болмаған кезде мұндай мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама қалыптастырылады.
43. "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 12-кестеде келтірілген.
12-кесте

37. Схема выполнения процедуры "Получение сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.002) представлена на рисунке 7.
Рис. 7. Схема выполнения процедуры "Получение сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.002)
38. Процедура "Получение сведений, содержащихся классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.002) выполняется в целях получения уполномоченным органом государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов.
39. Первой выполняется операция "Запрос сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.OPR.004), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию запрос на получение сведений, содержащихся в классификаторе используемом для заполнения таможенных документов. В зависимости от заданных параметров возможно формирование 2 видов запросов:
запрос сведений в полном объеме (с учетом исторических данных);
запрос сведений по состоянию на определенную дату.
40. При поступлении в Комиссию запроса сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, выполняется операция "Обработка и представление сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.OPR.005), по результатам выполнения которой формируются и представляются в уполномоченный орган государства-члена запрашиваемые сведения или направляется уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
41. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, выполняется операция "Прием и обработка сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.OPR.006).
42. Результатом выполнения процедуры "Получение сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.002) является получение уполномоченным органом государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов. При отсутствии в классификаторе сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, формируется уведомление об отсутствии таких сведений.
43. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.002), приведен в таблице 12.
Таблица 12

"Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.10.OPR.004
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату
осы Қағидалардың 13-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.005
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 14-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.006
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 15-кестесінде келтірілген
13-кесте
"Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату" (P.CC.10.OPR.004) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.004
2
Операцияның атауы
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу қажет болған кезде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сыныптауышта қамтылған мәліметтерге сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді. Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді толық көлемде алу қажет болған кезде (тарихи деректерді ескере отырып) өзекті сипат беру күні сұрау салуда көрсетілмейді. Белгілі бір күнгі жағдай бойынша мәліметтер алу қажет болған кезде сұрау салуда өзекті сипат беру күні көрсетіледі
7
Нәтижелері
Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату комиссияға жіберілді
14-кесте
"Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.CC.10.OPR.005) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.005
2
Операцияның атауы
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Орындаушы сұрау салуды сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алған кезде орындалады ("Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату" операциясы (P.CC.10.OPR.004))
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Авторландыру талап етіледі, мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана сұратады
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуды өңдеуді жүзеге асырады, кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынады сұрауда көрсетілген параметрлермен. Сыныптауышта қамтылған мәліметтерге сұрау салуды алған кезде, тарихи деректерді қоса алғанда, кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы барлық мәліметтер толық көлемде ұсынылады. Егер анықтамалық деректер немесе анықтамалық деректер бөлімі мүше мемлекеттің ұлттық ерекшеліктері ескеріле отырып жасалған жағдайда, мұндай мәліметтер тиісті мүше мемлекеттің кодтық белгіленуін қамтуға тиіс. Көрсетілген күнгі жағдай бойынша мәліметтер ұсынылған кезде жағдай бойынша кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді тиісті күнге іріктеу жүзеге асырылады. Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтер болмаған кезде мүше мемлекеттің уәкілетті органына мұндай мәліметтердің болмауы туралы хабарлама жіберіледі.
7
Нәтижелері
мүше мемлекеттің уәкілетті органына сыныптауышта қамтылған мәліметтер ұсынылды немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама жіберілді
15-кесте
"Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.006) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.006
2
Операцияның атауы
Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Орындаушы сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны алған кезде орындалады ("Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну" операциясы (P.CC.10.OPR.005))
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің немесе хабарламалардың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны алады және оларды өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелері
Сыныптауышта қамтылған мәліметтер не сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама өңделді

Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.002)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.10.OPR.004
запрос сведений, содержащихся в классификаторе
приведено в таблице 13 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.005
обработка и представление сведений, содержащихся в классификаторе
приведено в таблице 14 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.006
прием и обработка сведений, содержащихся в классификаторе
приведено в таблице 15 настоящих Правил
Таблица 13
Описание операции "Запрос сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.OPR.004)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.004
2
Наименование операции
запрос сведений, содержащихся в классификаторе
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос сведений, содержащихся в классификаторе, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При необходимости получения сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, в полном объеме (с учетом исторических данных) дата актуализации в запросе не указывается. При необходимости получения сведений по состоянию на определенную дату в запросе указывается дата актуализации
7
Результаты
запрос сведений, содержащихся в классификаторе, направлен в Комиссию
Таблица 14
Описание операции "Обработка и представление сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.OPR.005)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.005
2
Наименование операции
обработка и представление сведений, содержащихся
в классификаторе
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса сведений, содержащихся в классификаторе (операция "Запрос сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.OPR.004))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только уполномоченными органами государств-членов
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия, формирует и представляет в уполномоченный орган государства-члена сведения, содержащиеся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, в соответствии с параметрами, указанными в запросе. При получении запроса сведений, содержащихся в классификаторе, в полном объеме представлются все сведения, содержащиеся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, включая исторические данные.
В случае если справочные данные или раздел справочных данных созданы с учетом национальных особенностей государства-члена, такие сведения должны содержать кодовое обозначение соответствующего государства-члена.
При представлении сведений по состоянию на указанную дату осуществляется выборка сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, по состоянию на соответствующую дату. При отсутствии в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, в уполномоченный орган государства-члена направляется уведомление об отсутствии таких сведений
7
Результаты
в уполномоченный орган государства-члена представлены сведения, содержащиеся в классификаторе, или направлено уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса
Таблица 15
Описание операции "Прием и обработка сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.OPR.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.006
2
Наименование операции
прием и обработка сведений, содержащихся в классификаторе
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений, содержащихся в классификаторе, или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Обработка представление сведений, содержащихся классификаторе" (P.CC.10.OPR.005))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений или уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель получает сведения, содержащиеся в классификаторе, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, и осуществляет их обработку
7
Результаты
сведения, содержащиеся в классификаторе, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, обработаны

"Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" рәсімі (P.CC.10.PRC.003)
44. "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" рәсімін (P.CC.10.PRC.003) орындау схемасы 8-суретте көрсетілген.
8-сурет. "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.003) рәсімін орындау схемасы
45. "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.003) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органының кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтерді алу мақсатында орындалады, оларды қосу немесе өзгерту сұрау салуда көрсетілген сәттен бастап осы сұрау салуды орындау сәтіне дейін болған. Рәсім, егер "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімін орындау нәтижесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді соңғы алған күні мен уақыты Комиссиядағы сыныптауыштың соңғы өзгерген күні мен уақытынан ерте болып табылатыны анықталған жағдайда орындалады.
46. Бірінші болып "Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату" (P.CC.10.OPR.007) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты алуға сұрау салуды қалыптастырады және комиссияға жібереді.
47. Комиссияға сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат келіп түскен кезде "Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.10.OPR.008) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша сұрау салуда көрсетілген күннен бастап кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер қалыптастырылады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылады немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама жіберіледі.
48. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер не сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын Комиссияда сақталған мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама келіп түскен кезде "Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.009) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын, кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді үйлестіру жүзеге асырылады.

Процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.003)
44. Схема выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.003) представлена на рисунке 8.
Рис. 8. Схема выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.003)
45. Процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.003) выполняется в целях получения уполномоченным органом государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, добавление или изменение которых произошло начиная с момента, указанного в запросе, до момента выполнения этого запроса. Процедура выполняется в том числе в случае, если в результате выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001) выявлено, что дата и время последнего получения уполномоченным органом государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, являются более ранними, чем дата и время последнего изменения классификатора в Комиссии.
46. Первой выполняется операция "Запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор" (P.CC.10.OPR.007), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию запрос на получение информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов.
47. При поступлении в Комиссию запроса информации об изменениях, внесенных в классификатор, выполняется операция "Обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор" (P.CC.10.OPR.008), по результатам выполнения которой формируются и представляются в уполномоченный орган государства-члена сведения об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов, с даты, указанной в запросе, или направляется уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
48. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена сведений об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов, либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, выполняется операция "Прием и обработка информации об изменениях, внесенных в классификатор" (P.CC.10.OPR.009), по результатам выполнения которой осуществляется синхронизация хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, со сведениями, хранящимися в Комиссии.

49. "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.003) рәсімін орындау нәтижелері мүше мемлекеттің уәкілетті органының кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді алуы және мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын, көрсетілген сыныптауышта қамтылған мәліметтерді комиссияда сақталатын мәліметтермен үйлестіру болып табылады.
50. "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 16-кестеде келтірілген.
16-кесте
"Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.10.OPR.007
Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат сұрату
осы Қағидалардың 17-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.008
Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 18-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.009
Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 19-кестесінде келтірілген
17-кесте
"Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату" (P.CC.10.OPR.007) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.007
2
Операцияның атауы
Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат сұрату
3
Орындаушы
уполномоченный орган государства-члена
4
Орындау шарттары
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу қажет болған кезде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алуға сұрау салуды қалыптастырады және комиссияға жібереді. Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату 2 тәсілмен жүзеге асырылуы мүмкін: соңғы жаңарту күні бойынша немесе сыныптауышта қамтылған мәліметтерді қосуға немесе өзгертуге негіз болған Одақ актісінің нөмірі мен қабылданған күні бойынша
7
Нәтижелері
Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алуға сұрау салу Комиссияға жіберілді
18-кесте
"Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.10.OPR.008) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.008
2
Операцияның атауы
Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Орындаушы сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты алуға сұрау салуды алған кезде орындалады ("Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату" операциясы (P.CC.10.OPR.007))
5
Шектеулер
ұсынылатын ақпараттың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Авторландыру талап етіледі, мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана сұратады
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуды өңдеуді жүзеге асырады, кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынады. Егер анықтамалық деректер немесе анықтамалық деректер бөлімі мүше мемлекеттің ұлттық ерекшеліктері ескеріле отырып жасалған жағдайда, сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратта тиісті мүше мемлекеттің кодтық белгісі болуға тиіс
7
Нәтижелері
мүше мемлекеттің уәкілетті органына сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама жіберілді
19-кесте
"Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.009) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.009
2
Операцияның атауы
сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Орындаушы сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді қамтитын хабарламаны немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны алған кезде орындалады ("Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" операциясы (P.CC.10.OPR.008))
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің немесе хабарламалардың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны алады және оларды өңдеуді жүзеге асырады. Егер кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта орындаушының алынған мәліметтердегідей анықтамалық деректер жазбасының коды бар және 01 ("Қолданылады") мәртебесі бар жазба болмаса, мұндай жазба Орындаушының сыныптауышына қосылады. Егер алынған мәліметтерде 01 ("Қолданылады") мәртебесі бар және кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышындағыдей анықтамалық деректер жазбасының коды бар жазба болса, мұндай жазба Орындаушының сыныптауышында жаңартылады. Егер алынған мәліметтерде 00 ("Қолданылмайды") мәртебесі бар және орындаушының сыныптауышындағыдай анықтамалық деректер коды бар жазба болса, мұндай жазба Орындаушының сыныптауышынан жойылады (жарамсыз деп белгіленеді). Орындаушы сыныптауышы өзгерістерінің тарихы туралы мәліметтерді сақтау қағидаларын орындаушы айқындайды
7
Нәтижелері
сыныптауышта қамтылған және мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын мәліметтер Комиссияда сақталатын мәліметтермен үйлестірілген

49. Результатами выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.003) являются получение уполномоченным органом государства-члена сведений об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов, и синхронизация хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена сведений, содержащихся в указанном классификаторе, со сведениями, хранящимися в Комиссии.
50. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.003), приведен в таблице 16.
Таблица 16
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры
"Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.003)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.10.OPR.007
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор
приведено в таблице 17 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.008
обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор
приведено в таблице 18 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.009
прием и обработка информации об изменениях, внесенных в классификатор
приведено в таблице 19 настоящих Правил
Таблица 17
Описание операции "Запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор" (P.CC.10.OPR.007)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.007
2
Наименование операции
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на получение информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия. Запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов, может осуществляться 2 способами:
по дате последнего обновления или по номеру и дате принятия акта Союза, на основании которого произошло добавление или изменение сведений, содержащихся в классификаторе
7
Результаты
запрос на получение информации об изменениях, внесенных в классификатор, направлен в Комиссию
Таблица 18
Описание операции "Обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор" (P.CC.10.OPR.008)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.008
2
Наименование операции
обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса на получение информации об изменениях, внесенных в классификатор (операция "Запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор" (P.CC.10.OPR.007))
5
Ограничения
формат и структура представляемой информации должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только уполномоченными органами государств-членов
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия, формирует и представляет в уполномоченный орган государства-члена сведения об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса. В случае если справочные данные или раздел справочных данных созаны с учетом национальных особенностей государства-члена, информация об изменениях, внесенных в классификатор, должна содержать кодовое обозначение соответствующего государства-члена
7
Результаты
в уполномоченный орган государства-члена направлены сведения об изменениях, внесенных в классификатор, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса
Таблица 19
Описание операции "Прием и обработка информации об изменениях, внесенных в классификатор" (P.CC.10.OPR.009)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.009
2
Наименование операции
прием и обработка информации об изменениях, внесенных в классификатор
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сообщения, содержащего сведения об изменениях, внесенных в классификатор, или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор" (P.CC.10.OPR.008))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений или уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель получает сведения об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, и осуществляет их обработку.
Если в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, исполнителя отсутствует запись с таким же кодом записи справочных данных, как в полученных сведениях, и со статусом 01 ("Действует"), такая запись добавляется в классификатор исполнителя.
Если в полученных сведениях имеется запись со статусом 01 ("Действует") и с таким же кодом записи справочных данных, как в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, исполнителя, такая запись обновляется в классификаторе исполнителя.
Если в полученных сведениях имеется запись со статусом 00 ("Не действует") и с таким же кодом справочных данных, как в классификаторе исполнителя, такая запись удаляется из классификатора исполнителя (помечается как не действующая).
Правила хранения сведений об истории изменений классификатора исполнителя определяются исполнителем
7
Результаты
сведения, содержащиеся в классификаторе и хранящиеся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена, синхронизированы со сведениями, хранящимися в Комиссии

"Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.006) рәсімі
51. "Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу" рәсімін (P.CC.10.PRC.006) орындау схемасы 9-суретте көрсетілген.
9-сурет. "Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.006) рәсімін орындау схемасы
52. "Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.006) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу мақсатында орындалады.
53. Бірінші болып "Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату" (P.CC.10.OPR.012) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастырады және комиссияға жібереді. Берілген параметрлерге байланысты сұраулардың 2 түрін қалыптастыруға болады:
мәліметтерді толық көлемде сұрату (тарихи деректерді ескере отырып);
белгілі бір күнгі жағдай бойынша мәліметтерді сұрату.
54. Комиссияға кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтер келіп түскен кезде "Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.CC.10.OPR.013) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша сұратылатын мәліметтер қалыптастырылады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылады немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама жіберіледі.
55. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтер келіп түскен кезде "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.014) операциясы орындалады.
56. "Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.006) рәсімін орындау нәтижесі мүше мемлекеттің уәкілетті органының кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алуы болып табылады. Сыныптауышта сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтер болмаған кезде мұндай мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама қалыптастырылады.
57. "Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.006) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 20-кестеде келтірілген.
20-кесте
"Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.006) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.10.OPR.012
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату
осы Қағидалардың 21-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.013
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 22-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.014
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 23-кестесінде келтірілген
21-кесте
"Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату" (P.CC.10.OPR.012) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.012
2
Операцияның атауы
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу қажет болған кезде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерге сұрау салуды қалыптастырады және комиссияға жібереді. Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді толық көлемде (тарихи деректерді ескере отырып) алу қажет болған кезде сұрау салуда өзекті сипат беру күні көрсетілмейді. Белгілі бір күнгі жағдай бойынша мәліметтер алу қажет болған кезде сұрау салуда өзекті сипат беру күні көрсетіледі
7
Нәтижелері
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату Комиссияға жіберілді
22-кесте
"Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.CC.10.OPR.013) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.013
2
Операцияның атауы
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Орындаушы сұрау салуды кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алған кезде орындалады ("Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату" операциясы (P.CC.10.OPR.012))
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Авторландыру талап етіледі, мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана сұратады
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуды өңдеуді жүзеге асырады, сұрау салуда көрсетілген параметрлерге сәйкес кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынады. Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерге сұрау салуды алған кезде тарихи деректерді қоса алғанда, кеден органдарының сыныптауышында қамтылған барлық мәліметтер толық көлемде ұсынылады. Көрсетілген күнгі жағдай бойынша мәліметтер ұсынылған кезде тиісті күнгі жағдай бойынша кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді іріктеу жүзеге асырылады. Сыныптауышта кеден органдарының сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтер болмаған кезде мүше мемлекеттің уәкілетті органына мұндай мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама жіберіледі
7
Нәтижелері
мүше мемлекеттің уәкілетті органына кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтер ұсынылды немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама жіберілді
23-кесте
"Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.014) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі

Процедура "Получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.PRC.006)
51. Схема выполнения процедуры "Получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.PRC.006) представлена на рисунке 9.
Рис. 9. Схема выполнения процедуры "Получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.PRC.006)
52. Процедура "Получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.PRC.006) выполняется в целях получения уполномоченным органом государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов.
53. Первой выполняется операция "Запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.OPR.012), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию запрос на получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов. В зависимости от заданных параметров возможно формирование 2 видов запросов:
запрос сведений в полном объеме (с учетом исторических данных);
запрос сведений по состоянию на определенную дату.
54. При поступлении в Комиссию запроса сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, выполняется операция "Обработка и представление сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.OPR.013), по результатам выполнения которой формируются и представляются в уполномоченный орган государства-члена запрашиваемые сведения или направляется уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
55. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, выполняется операция "Прием и обработка сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.OPR.014).
56. Результатом выполнения процедуры "Получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.PRC.006) является получение уполномоченным органом государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов. При отсутствии в классификаторе сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, формируется уведомление об отсутствии таких сведений.
57. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.PRC.006), приведен в таблице 20.
Таблица 20
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.PRC.006)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.10.OPR.012
запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
приведено в таблице 21 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.013
обработка и представление сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
приведено в таблице 22 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.014
прием и обработка сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
приведено в таблице 23 настоящих Правил
Таблица 21
Описание операции "Запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.OPR.012)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.012
2
Наименование операции
запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При необходимости получения сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, в полном объеме (с учетом исторических данных) дата актуализации в запросе не указывается. При необходимости получения сведений по состоянию на определенную дату в запросе указывается дата актуализации
7
Результаты
запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, направлен в Комиссию
Таблица 22
Описание операции "Обработка и представление сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.OPR.013)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.013
2
Наименование операции
обработка и представление сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов (операция "Запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.OPR.012))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только уполномоченными органами государств-членов
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия, формирует и представляет в уполномоченный орган государства-члена сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов, в соответствии с параметрами, указанными в запросе. При получении запроса сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, в полном объеме представлются все сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов, включая исторические данные.
При представлении сведений по состоянию на указанную дату осуществляется выборка сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, по состоянию на соответствующую дату. При отсутствии в классификаторе таможенных органов, сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, в уполномоченный орган государства-члена направляется уведомление об отсутствии таких сведений
7
Результаты
в уполномоченный орган государства-члена представлены сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов, или направлено уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса
Таблица 23
Описание операции "Прием и обработка сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.OPR.014)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение

P.CC.10.OPR.0146
2
Операцияның атауы
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Орындаушы кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны алған кезде орындалады ("Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну" операциясы (P.CC.10.OPR.013))
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің немесе хабарламалардың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің пішімдері мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны алады және оларды өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелері
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтер не сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама өңделген

P.CC.10.OPR.0146
2
Наименование операции
прием и обработка сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Обработка и представление сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.OPR.013))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений или уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель получает сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, и осуществляет их обработку
7
Результаты
сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, обработаны

"Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.007) рәсімі
58. "Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.007) рәсімін орындау схемасы 10-суретте көрсетілген.
10-сурет. "Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.007) рәсімін орындау схемасы
59. "Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.007) рәсімі қосылуы немесе өзгеруі сұрау салуда көрсетілген сәттен бастап осы сұрау салуды орындау сәтіне дейін болған кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттің уәкілетті органының алуы мақсатында орындалады. Рәсім, егер "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімін орындау нәтижесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді соңғы алған күні мен уақыты Комиссиядағы кеден органдарының сыныптауышының соңғы өзгерген күні мен уақытына қарағанда анағұрлым ерте екені анықталған жағдайда орындалады.
60. Бірінші болып "Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату" (P.CC.10.OPR.015) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
61. Комиссияға кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат келіп түскен кезде "Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.10.OPR.016) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша сұрау салуда көрсетілген күннен және уақыттан бастап кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер қалыптастырылады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылады немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама хабарлама жіберіледі.
62. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер не сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама келіп түскен кезде "Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.017) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын, кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді комиссияда сақталатын мәліметтермен үйлестіру жүзеге асырылады.

Процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.PRC.007)
58. Схема выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.PRC.007) представлена на рисунке 10.
Рис. 10. Схема выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.PRC.007)
59. Процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.PRC.007) выполняется в целях получения уполномоченным органом государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, добавление или изменение которых произошло начиная с момента, указанного в запросе, до момента выполнения этого запроса. Процедура выполняется в том числе в случае, если в результате выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001) выявлено, что дата и время последнего получения уполномоченным органом государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, являются более ранними, чем дата и время последнего изменения классификатора таможенных органов в Комиссии.
60. Первой выполняется операция "Запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.OPR.015), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию запрос на получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов.
61. При поступлении в Комиссию запроса информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов, выполняется операция "Обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.OPR.016), по результатам выполнения которой формируются и представляются в уполномоченный орган государства-члена сведения об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов, с даты и времени, указанных в запросе, или направляется уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
62. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена сведений об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов, либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, выполняется операция "Прием и обработка информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.OPR.017), по результатам выполнения которой осуществляется синхронизация хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, со сведениями, хранящимися в Комиссии.

63. "Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.007) рәсімін орындау нәтижелері мүше мемлекеттің уәкілетті органының кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер алуы және мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын, көрсетілген Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді Комиссияда сақталатын мәліметтермен үйлестіру болып табылады.
64. "Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.007) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 24-кестеде келтірілген.
24-кесте
"Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.007) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.10.OPR.015
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат сұрату
осы Қағидалардың 25-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.016
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 26-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.017
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 27-кестесінде келтірілген
25-кесте
"Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат сұрату" (P.CC.10.OPR.015) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.015
2
Операцияның атауы
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу қажет болған кезде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алуға сұрау салуды қалыптастырады және комиссияға жібереді. Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату сыныптауыштағы мәліметтерді соңғы жаңарту күні мен уақыты бойынша жүзеге асырылады
7
Нәтижелері
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алуға сұрау салу Комиссияға жіберілді
26-кесте
"Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.10.OPR.016) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілеу
P.CC.10.OPR.016
2
Операцияның атауы
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Орындаушы кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты алуға сұрау салуды алған кезде орындалады ("Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату" операциясы (P.CC.10.OPR.015))
5
Шектеулер
ұсынылатын ақпараттың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Авторландыру талап етіледі, мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана сұратады
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуды өңдеуді жүзеге асырады, кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынады.
7
Нәтижелері
мүше мемлекеттің уәкілетті органына кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама жіберілді
27-кесте
"Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.017) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілеу
P.CC.10.OPR.017
2
Операцияның атауы
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлдекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Орындаушы кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді қамтитын хабарламаны немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны алған кезде орындалады ("Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" операциясы (P.CC.10.OPR.016))
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы немесе хабарламалар электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны алады және оларды өңдеуді жүзеге асырады. Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді өңдеу кезінде мынадай ережелер сақталады: егер Орындаушының кеден органдарының сыныптауышында кеден органының коды мен жазбаның қолданылуы басталған күні сияқты жазба болмаса алынған мәліметтерде мұндай жазба орындаушының кеден органдарының сыныптауышына қосылады. егер орындаушының кеден органдарының сыныптауышында алынған мәліметтердегідей кеден органының коды мен жазбаның қолданылуы басталған күні жазылған жазба болса, мұндай жазба сыныптауышта алынған мәліметтер негізінде орындаушының кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер жаңартылады
7
Нәтижелері
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған және мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын мәліметтер комиссияда сақталатын кеден органдары сыныптауышының мәліметтерімен үйлестірілген

63. Результатами выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.PRC.007) являются получение уполномоченным органом государства-члена сведений об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов, и синхронизация хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена сведений, содержащихся в указанном классификаторе, со сведениями, хранящимися в Комиссии.
64. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.PRC.007), приведен в таблице 24.
Таблица 24
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры
"Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.PRC.007)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.10.OPR.015
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
приведено в таблице 25 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.016
обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
приведено в таблице 26 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.017
прием и обработка информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
приведено в таблице 27 настоящих Правил
Таблица 25
Описание операции "Запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.OPR.015)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.015
2
Наименование операции
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия. Запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов, осуществляется по дате и времени последнего обновления сведений, содержащихся в классификаторе
7
Результаты
запрос на получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов, направлен в Комиссию
Таблица 26
Описание операции "Обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.OPR.016)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.016
2
Наименование операции
обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса на получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов (операция "Запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.OPR.015))
5
Ограничения
формат и структура представляемой информации должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только уполномоченными органами государств-членов
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия, формирует и представляет в уполномоченный орган государства-члена сведения об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
7
Результаты
в уполномоченный орган государства-члена направлены сведения об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса
Таблица 27
Описание операции "Прием и обработка информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.OPR.017)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.017
2
Наименование операции
прием и обработка информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сообщения, содержащего сведения об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов, или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.OPR.016))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений или уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель получает сведения об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, и осуществляет их обработку.
При обработке сведений об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов, соблюдаются следующие правила:
если в классификаторе таможенных органов исполнителя отсутствует запись с кодом таможенного органа и датой начала действия записи, такими же как в полученных сведениях, такая запись добавляется в классификатор таможенных органов исполнителя.
если в классификаторе таможенных органов исполнителя присутствует запись с кодом таможенного органа и датой начала действия записи, такими же как в полученных сведениях, такая запись актуализмруется в классификаторе сведения об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов исполнителя на основании полученных сведений
7
Результаты
сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов и хранящиеся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена, синхронизированы со сведениями классификатора таможенных органов, хранящимися в Комиссии

2. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын сыныптауыштағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету рәсімдері
"Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету" (P.CC.10.PRC.005) рәсімі
65. "Сыныптауышта қамтылған мәліметтердің өзгеру фактісі туралы мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын хабардар ету" (P.CC.10.PRC.005) рәсімін орындау схемасы 11-суретте көрсетілген.
11-сурет. "Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету" (P.CC.10.PRC.005) рәсімін орындау схемасы
66. "Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету" (P.CC.10.PRC.005) рәсімі кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтер өзгерген кезде немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған және Комиссияда сақталатын мәліметтер өзгерген кезде орындалады.
67. Бірінші болып "Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өзгерту фактісі туралы ақпаратты жіберу" (P.CC.10.OPR.010) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша комиссия кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді.
68. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерге Енгізілген өзгерістер туралы ақпарат немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат келіп түскен кезде "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.011) операциясы орындалады.
69. "Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын сыныптауыштағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету" (P.CC.10.PRC.005) рәсімін орындау нәтижесі мүше мемлекеттің уәкілетті органының кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтерге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтерге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты (мәліметтердің соңғы жаңартылған күні мен уақыты) алуы болып табылады.

2. Процедуры информирования уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе
Процедура "Информирование уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений,содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.PRC.005)
65. Схема выполнения процедуры "Информирование уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.PRC.005) представлена на рисунке 11.
Рис. 11. Схема выполнения процедуры "Информирование уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.PRC.005)
66. Процедура "Информирование уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.PRC.005) выполняется при изменении сведений, содержащихся в классификаторе, используемый для заполнения таможенных документов, или при изменении сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, и хранящихся в Комиссии.
67. Первой выполняется операция "Направление в уполномоченные органы государств-членов информации о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.OPR.010), по результатам выполнения которой Комиссией формируется и направляется в уполномоченный орган государства-члена информация об изменениях, внесенных в сведения, содержащиеся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или информация об изменениях, внесенных в сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов.
68. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена информации об изменениях, внесенных в сведения, содержащиеся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или информация об изменениях, внесенных
в сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов, выполняется операция "Прием и обработка информации о дате и времени обновления сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.OPR.011).
69. Результатом выполнения процедуры "Информирование уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.PRC.005) является получение уполномоченным органом государства-члена информации об изменениях, внесенных в сведения, содержащиеся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или информация об изменениях, внесенных в сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов (дата и время последнего обновления сведений).

70. "Сыныптауышта қамтылған мәліметтердің өзгеру фактісі туралы мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын хабардар ету" (P.CC.10.PRC.005) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 28-кестеде келтірілген.
28-кесте
"Сыныптауышта қамтылған мәліметтердің өзгеру фактісі туралы мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын хабардар ету" (P.CC.10.PRC.005) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.10.OPR.010
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өзгерту фактісі туралы ақпаратты жіберу
осы Қағидалардың 29-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.011
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 30-кестесінде келтірілген
29-кесте
"Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өзгерту фактісі туралы ақпаратты мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына жіберу" (P.CC.10.OPR.010) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.010
2
Операцияның атауы
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өзгерту фактісі туралы ақпаратты жіберу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышындағы және Комиссияда сақталатын мәліметтерді өзгерту фактісі (соңғы жаңарту күні мен уақыты туралы) туралы хабардар ету мақсатында орындалады
5
Шектеулер
ақпараттың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтерді өзгерту фактісі (соңғы жаңарту күні мен уақыты туралы) туралы хабарламаны қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді
7
Нәтижелері
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қамтитын хабарлама мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберілді
30-кесте
"Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.011) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.011
2
Операцияның атауы
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәеілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы сыныптауышта қамтылған мәліметтерді жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қамтитын хабарлама алған кезде орындалады ("Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өзгерту фактісі туралы ақпаратты уәкілетті органдарға және мүше мемлекеттерге жіберу" операциясы (P.CC.10.OPR.010))
5
Шектеулер
ақпараттың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтерді жаңарту күні мен уақыты туралы алынған ақпаратты өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелері
Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алынды

70. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Информирование уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.PRC.005), приведен в таблице 28.
Таблица 28
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Информирование уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.PRC.005)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.10.OPR.010
направление в уполномоченные органы государств-членов информации о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе
приведено в таблице 29 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.011
прием и обработка информации о дате и времени обновления сведений, содержащихся в классификаторе
приведено в таблице 30 настоящих Правил
Таблица 29
Описание операции "Направление в уполномоченные органы государств-членов информации о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.OPR.010)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.010
2
Наименование операции
направление в уполномоченные органы государств-членов информации о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется в целях информирования уполномоченных органов государств-членов о факте изменения (о дате и времени последнего обновления) сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащиеся в классификаторе таможенных органов, и хранящихся в Комиссии
5
Ограничения
формат и структура информации должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в уполномоченный орган государства-члена сообщение о факте изменения (о дате и времени последнего обновления) сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащиеся в классификаторе таможенных органов, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сообщение, содержащее информацию о дате и времени обновления сведений, содержащихся в классификаторе, направлено в уполномоченный орган государства-члена
Таблица 30
Описание операции "Прием и обработка информации о дате и времени обновления сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.OPR.011)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.011
2
Наименование операции
прием и обработка информации о дате и времени обновления сведений, содержащихся в классификаторе
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сообщения, содержащего информацию о дате и времени обновления сведений, содержащихся в классификаторе (операция "Направление в уполномоченные органы государств-членов информации о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.OPR.010))
5
Ограничения
формат и структура информации должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученной информации о дате и времени обновления сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащиеся в классификаторе таможенных органов, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
информация о дате и времени обновления сведений, содержащихся в классификаторе, получена

3. Кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру рәсімдері
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну" рәсімі (P.CC.10.PRC.008)
71. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну" рәсімін (P.CC.10.PRC.008) орындау схемасы 12-суретте көрсетілген.
12-сурет. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.008) рәсімін орындау схемасы
72. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.008) рәсімі Кеден органдарының сыныптауышына кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібінің 28-тармағының "а" тармақшасында көзделген кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру (құру, құру, қызметінің басталуы) туралы мәліметтерді (бұдан әрі – кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтер) енгізу мақсатында орындалады.
73. Бірінші болып "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді жіберу" (P.CC.10.OPR.018) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
74. Комиссияға кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтер келіп түскен кезде "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.019) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде Комиссия көрсетілген мәліметтерді алады, оларды өңдеуді орындайды және мүше мемлекеттің уәкілетті органына алынған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жібереді.
75. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алған кезде "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу" (P.AT.02.OPR.020) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы хабарламаны қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады.
76. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AT.02.OPR.019) операциясы табысты орындалған жағдайда "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау" (P.AT.02.OPR.021) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде Комиссия кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында кеден органының сыныптауышының құрамында жариялауды қамтамасыз етеді.

3. Процедуры формирования классификатора таможенных органов
Процедура "Представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.008)
71. Схема выполнения процедуры "Представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.008) представлена на рисунке 12.
Рис. 12. Схема выполнения процедуры "Представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.008)
72. Процедура "Представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.008) выполняется в целях включения в классификатор таможенных органов сведений о создании (образовании, учреждении, начале деятельности) таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, предусмотренных подпунктом "а" пункта 28 Порядка ведения классификатора таможенных органов (далее – сведения о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов).
73. Первой выполняется операция "Направление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.018), в результате выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию сведения о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов.
74. При поступлении в Комиссию сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, выполняется операция "Прием и обработка сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.019), в результате выполнения которой Комиссия получает указанные сведения, выполняет их обработку и направляет уполномоченному органу государства-члена уведомление о результатах обработки полученных сведений.
75. При получении уполномоченным органом государста-члена уведомления о результатах обработки сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, выполняется операция "Прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.AT.02.OPR.020), в результате выполнения которой уполномоченный орган государства-члена осуществляет прием и обработку уведомления.
76. В случае успешного выполнения операции "Прием и обработка сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.AT.02.OPR.019) выполняется операция "Опубликование сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза" (P.AT.02.OPR.021), в результате выполнения которой Комиссия обеспечивает опубликование сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, в составе классификатора таможенного органа на информационном портале Союза.

77. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.008) рәсімін орындау нәтижелері Комиссияның кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді табысты өңдеуі және алынған мәліметтерді кеден органының сыныптауышының құрамында Одақтың ақпараттық порталында жариялау болып табылады.
78. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.008) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 31-кестеде келтірілген.
31-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.008) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3

77. Результатами выполнения процедуры "Представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.008) являются успешная обработка Комиссией сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, и опубликование полученных сведений в составе классификатора таможенного органа на информационном портале Союза.
78. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.008), приведен в таблице 31.
Таблица 31
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.008)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3

P.CC.10.OPR.018
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді жіберу
осы Қағидалардың 32-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.019
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 33-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.020
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 34-кестесінде келтірілген

P.CC.10.OPR.018
направление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов
приведено в таблице 32 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.019
прием и обработка сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов
приведено в таблице 33 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.020
прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов
приведено в таблице 34 настоящих Правил

P.CC.10.OPR.021
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау
осы Қағидалардың 35-кестесінде келтірілген
32-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді жіберу" (P.CC.10.OPR.018) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.018
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді жіберу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерге қатысты кеден органдарының ұлттық сыныптауышына өзгерістер енгізу кезінде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелері ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінің IX бөлімінде көзделген талаптарға сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
7
Нәтижелері
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтер комиссияға жіберілді
33-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.019) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.019
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді алған кезде орындалады ("Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді жіберу" операциясы (P.CC.10.OPR.018))
5
Шектеулер
ұсынылатын ақпараттың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс.
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді қабылдайды және тексереді. Тексеруді табысты орындаған кезде Орындаушы кеден органдарының сыныптауышына тиісті өзгерістер енгізуді жүзеге асырады, алынған мәліметтерді жаңарту күні мен уақытын қалыптастырады, ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кеден органдарының сыныптауышына мәліметтерді енгізуге сәйкес келетін өңдеу нәтижесінің кодын көрсете отырып, мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны мүше мемлекеттің уәкілетті органына қалыптастырады және жібереді
7
Нәтижелері
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтер өңделді, мүше мемлекеттің уәкілетті органына өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жіберілді
34-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.020) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.020
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтер өңделді, мүше мемлекеттің уәкілетті органына өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жіберілді
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" операциясы (P.CC.10.OPR.019))
5
Шектеулер
ұсынылатын хабарламаның форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы хабарламаны қабылдайды және оны ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес өңдейді
7
Нәтижелері
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама өңделді
35-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау" (P.AT.02.OPR.021) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.AT.02.OPR.021
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді одақтың ақпараттық порталында жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді алған және табысты өңдеген кезде орындалады ("Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" операциясы (P. CC.10.OPR.019))
5
Шектеулер
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді кеден органдарының сыныптауышының құрамында Одақтың ақпараттық порталында жариялауды жүзеге асырады
7
Нәтижелері
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтер кеден органдарының сыныптауышының құрамында Одақтың ақпараттық порталында жарияланды

P.CC.10.OPR.021
опубликование сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза
приведено в таблице 35 настоящих Правил
Таблица 32
Описание операции "Направление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.018)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.018
2
Наименование операции
направление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при внесении изменений в национальном классификаторе таможенных органов в отношении сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Реквизиты электронного документа (сведений) должны соответствовать требованиям, предусмотренным разделом IX Регламента информационного взаимодействия
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
7
Результаты
сведения о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, направлены в Комиссию
Таблица 33
Описание операции "Прием и обработка сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.019)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.019
2
Наименование операции
прием и обработка сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов (операция "Направление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.018))
5
Ограничения
формат и структура представляемой информации должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений.
6
Описание операции
исполнитель принимает и проверяет сведения о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При успешном выполнении проверки исполнитель осуществляет внесение соотвествующих изменений в классификатор таможенных органов, формирует дату и время обновления полученных сведений формирует и направляет уведомление о результатах обработки сведений уполномоченному органу государства-члена с указанием кода результата обработки, соответствующего включению сведений в классификатор таможенных органов, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, обработаны, уполномоченному органу государства-члена направлено уведомление о результатах обработки
Таблица 34
Описание операции "Прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.020)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.020
2
Наименование операции
прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о результатах обработки сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов (операция "Прием и обработка сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.019))
5
Ограничения
формат и структура представляемых уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает уведомление и обрабатывает его в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, обработано
Таблица 35
Описание операции "Опубликование сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза" (P.AT.02.OPR.021)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AT.02.OPR.021
2
Наименование операции
опубликование сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении и успешной обработке исполнителем сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов (операция "Прием и обработка сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.019))
5
Ограничения
6
Описание операции
исполнитель осуществляет опубликование сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов, в составе классификатора таможенных органов на информационном портале Союза
7
Результаты
сведения о создании таможенного органа, не связанного с реорганизацией таможенных органов опубликованы, в составе классификатора таможенных органов на информационном портале Союза

"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.009) рәсімі
79. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.009) рәсімін орындау схемасы 13-суретте көрсетілген.
13-сурет. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.009) рәсімін орындау схемасы
80. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.009) рәсімі Кеден органдарының сыныптауышына кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібінің 28-тармағының "б" тармақшасында көзделген кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органдарының ұлттық сыныптауышына енгізілетін өзгерістерді енгізу мақсатында орындалады.
81. Бірінші болып "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді жіберу" (P.CC.10.OPR.022) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
82. Комиссияға кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтер келіп түскен кезде "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.023) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде Комиссия көрсетілген мәліметтерді алады, оларды өңдеуді орындайды және мүше мемлекеттің уәкілетті органына алынған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жібереді.
83. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алған кезде "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу" (P.AT.02.OPR.024) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы хабарламаны қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады.
84. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AT.02.OPR.024) операциясы табысты орындалған жағдайда "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау" (P.AT.02.OPR.025) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде Комиссия кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында кеден органы сыныптауышының құрамында жариялауды қамтамасыз етеді.

Процедура "Представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.009)
79. Схема выполнения процедуры "Представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.009) представлена на рисунке 13.
Рис. 13. Схема выполнения процедуры "Представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.009)
80. Процедура "Представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.009) выполняется в целях включения в классификатор таможенных органов изменений, вносимых в национальный классификатор таможенных органов, не связанных с реорганизацией таможенных органов, предусмотренных подпунктом "б" пункта 28 Порядка ведения классификатора таможенных органов.
81. Первой выполняется операция "Направление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.022), в результате выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию измененные сведения о таможенном органе, не связанные с реорганизацией таможенных органов.
82. При поступлении в Комиссию измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов, выполняется операция "Прием и обработка измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.023), в результате выполнения которой Комиссия получает указанные сведения, выполняет их обработку и направляет уполномоченному органу государства-члена уведомление о результатах обработки полученных сведений.
83. При получении уполномоченным органом государства-члена уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов, выполняется операция "Прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.AT.02.OPR.024), в результате выполнения которой уполномоченныйм орган государства-члена осуществляет прием и обработку уведомления.
84. В случае успешного выполнения операции "Прием и обработка измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.AT.02.OPR.024) выполняется операция "Опубликование измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза" (P.AT.02.OPR.025), в результате выполнения которой Комиссия обеспечивает опубликование измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов, в составе классификатора таможенного органа на информационном портале Союза.

85. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.009) рәсімін орындау нәтижелері комиссияның кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді табысты өңдеуі және кеден органының сыныптауышы құрамында алынған мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау болып табылады.
86. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC. 009) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 36-кестеде келтірілген.
36-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.009) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3

85. Результатами выполнения процедуры "Представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.009) являются успешная обработка Комиссией измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов, и опубликование полученных сведений в составе классификатора таможенного органа на информационном портале Союза.
86. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.009), приведен в таблице 36.
Таблица 36
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.009)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3

P.CC.10.OPR.022
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді жіберу
осы Қағидалардың 37-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.023
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 38-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.024
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 39-кестесінде келтірілген

P.CC.10.OPR.022
направление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов
приведено в таблице 37 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.023
прием и обработка измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов
приведено в таблице 38 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.024
прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов
приведено в таблице 39 настоящих Правил

P.CC.10.OPR.025
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау
осы Қағидалардың 40-кестесінде келтірілген
37-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді жіберу" (P.CC.10.OPR.022) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.022
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді жіберу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес, кеден органы туралы өзгертілген (өзгертілетін) мәліметтерге қатысты кеден органдарының ұлттық сыныптауышына өзгерістер енгізу кезінде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелері ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінің IX бөлімінде көзделген талаптарға сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген (өзгертілетін) мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
7
Нәтижелері
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген (өзгертілетін) мәліметтер Комиссияға жіберілді
38-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.023) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.023
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген (өзгертілетін) мәліметтерді алған кезде орындалады ("Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді жіберу" операциясы (P.CC.10.OPR.022))
5
Шектеулер
ұсынылатын ақпараттың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс.
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы мәліметтерді қабылдайды және оларды ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді. Тексеруді ойдағыдай орындаған жағдайда орындаушы тиісті өзгерістер енгізуді жүзеге асырады кеден органдарының сыныптауышына алынған мәліметтерді жаңарту күні мен уақытын қалыптастырады және ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мәліметтерді өзгертуге сәйкес өңдеу нәтижесінің кодын көрсете отырып, мүше мемлекеттің уәкілетті органына мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жібереді
7
Нәтижелері
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтер өңделді, мүше мемлекеттің уәкілетті органына өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жіберілді
39-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.024) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.024
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" операциясы (P.CC.10.OPR.023))
5
Шектеулер
хабарламаның форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес хабарламаны қабылдайды және өңдейді
7
Нәтижелері
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама өңделді
40-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау" (P.АТ.02.OPR.025)операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.AT.02.OPR.025
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді алған және табысты өңдеген кезде орындалады ("Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" операциясы (P.CC.10.OPR.023))
5
Шектеулер
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді кеден органдарының сыныптауышының құрамында Одақтың ақпараттық порталында жариялауды жүзеге асырады
7
Нәтижелері
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтер кеден органдарының сыныптауышының құрамында Одақтың ақпараттық порталында жарияланған

P.CC.10.OPR.025
опубликование измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза
приведено в таблице 40 настоящих Правил
Таблица 37
Описание операции "Направление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.022)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.022
2
Наименование операции
направление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при внесении изменений в национальный классификатор таможенных органов в отношении измененных (изменяемых) сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Реквизиты электронного документа (сведений) должны соответствовать требованиям, предусмотренным разделом IX Регламента информационного взаимодействия
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию измененные (изменяемые) сведения о таможенном органе, не связанные с реорганизацией таможенных органов, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
7
Результаты
Измененные (изменяемые) сведения о таможенном органе, не связанные с реорганизацией таможенных органов, направлены в Комиссию
Таблица 38
Описание операции "Прием и обработка измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.023)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.023
2
Наименование операции
прием и обработка измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем измененных (изменяемых) сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов (операция "Направление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.022))
5
Ограничения
формат и структура представляемой информации должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений.
6
Описание операции
исполнитель принимает сведения и проверяет их в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При успешном выполнении проверки исполнитель осуществляет внесение соотвествующих изменений в классификатор таможенных органов, формирует дату и время обновления полученных сведений и направляет уведомление о результатах обработки сведений уполномоченному органу государства-члена, с указанием кода результата обработки, соответствующего изменению сведений, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
измененные сведения о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов обработаны, уполномоченному органу государства-члена направлено уведомление о результатах обработки
Таблица 39
Описание операции "Прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.024)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.024
2
Наименование операции
прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов (операция "Прием и обработка измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.023))
5
Ограничения
формат и структура уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает и обрабатывает уведомление в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов, обработано
Таблица 40
Описание операции "Опубликование измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза" (P.AT.02.OPR.025)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AT.02.OPR.025
2
Наименование операции
опубликование измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении и успешной обработке исполнителем сведений о создании таможенного органа, не связанного с реорганизацией таможенных органов (операция "Прием и обработка измененных сведений о таможенном органе, не связанных
с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.023))
5
Ограничения
6
Описание операции
исполнитель осуществляет опубликование измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов,в составе классификатора таможенных органов
на информационном портале Союза
7
Результаты
измененные сведения о таможенном органе, не связанные с реорганизацией таможенных органов, опубликованы в составе классификатора таможенных органов на информационном портале Союза

"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.010) рәсімі
87. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.010) рәсімін орындау схемасы 14-суретте көрсетілген.
14-сурет. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.010) рәсімін орындау схемасы
88. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді ұсыну" рәсімі (P.CC.10.PRC.010) кеден органдарының сыныптауышына мәліметтері сыныптауышқа енгізілген және таратылуы кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібінің 28-тармағының "в" тармақшасында көзделген кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату (тарату, қызметін тоқтату) туралы мәліметтерді (бұдан әрі – кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтер) енгізу мақсатында орындалады.
89. Бірінші болып "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді жіберу" (P.CC.10.OPR.026) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді қалыптастырады және комиссияға жібереді.
90. Комиссияға кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтер келіп түскен кезде "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.027) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде Комиссия көрсетілген мәліметтерді алады, оларды өңдеуді орындайды және мүше мемлекеттің уәкілетті органына алынған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жібереді.
91. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алған кезде "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу" (P.AT.02.OPR.028) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы хабарламаны қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады.
92. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органының таратылуы туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AT.02.OPR.027) операциясы табысты орындалған жағдайда "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органының таратылуы туралы мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау" (P.AT.02.OPR.029) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде Комиссия кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органының таратылуы туралы мәліметтерді кеден Одақтың ақпараттық порталында кеден органының сыныптауышының құрамында жариялауды қамтамасыз етеді.

Процедура "Представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.010)
87. Схема выполнения процедуры "Представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.010) представлена на рисунке 14.
Рис. 14. Схема выполнения процедуры "Представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.010)
88. Процедура "Представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.010) выполняется в целях включения в классификатор таможенных органов сведений о ликвидации (упразднении, прекращении деятельности) таможенного органа, сведения о котором включены в классификатор и ликвидация которого не связана с реорганизацией таможенных органов, предусмотренных подпунктом "в" пункта 28 Порядка ведения классификатора таможенных органов (далее – сведения о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов).
89. Первой выполняется операция "Направление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.026), в результате выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию сведения о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов.
90. При поступлении в Комиссию сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, выполняется операция "Прием и обработка сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.027), в результате выполнения которой Комиссия получает указанные сведения, выполняет их обработку и направляет уполномоченному органу государства-члена уведомление о результатах обработки полученных сведений.
91. При получении уполномоченным органом государства-члена уведомления о результатах обработки сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, выполняется операция "Прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.AT.02.OPR.028), в результате выполнения которой уполномоченный орган государства-члена осуществляет прием и обработку уведомления.
92. В случае успешного выполнения операции "Прием и обработка сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.AT.02.OPR.027) выполняется операция "Опубликование сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза" (P.AT.02.OPR.029), в результате выполнения которой Комиссия обеспечивает опубликование сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, в составе классификатора таможенного органа на информационном портале Союза.

93. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.010) рәсімін орындау нәтижелері Комиссияның кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді табысты өңдеуі және кеден органының сыныптауышы құрамында алынған мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау болып табылады.
94. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтер беру" (P.CC.10.PRC.010) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 41-кестеде келтірілген.
41-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.010) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3

93. Результатами выполнения процедуры "Представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.010) являются успешная обработка Комиссией сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, и опубликование полученных сведений в составе классификатора таможенного органа на информационном портале Союза.
94. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.010), приведен в таблице 41.
Таблица 41
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.010)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3

P.CC.10.OPR.026
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді жіберу
осы Қағидалардың 42-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.027
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 43-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.028
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 44-кестесінде келтірілген

P.CC.10.OPR.026
направление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов
приведено в таблице 42 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.027
прием и обработка сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов
приведено в таблице 43 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.028
прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов
приведено в таблице 44 настоящих Правил

P.CC.10.OPR.029
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау
осы Қағидалардың 45-кестесінде келтірілген
42-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді жіберу" (P.CC.10.OPR.026) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.026
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді жіберу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерге қатысты кеден органдарының ұлттық сыныптауышына өзгерістер енгізу кезінде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелері ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінің IX бөлімінде көзделген талаптарға сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді қалыптастырады және комиссияға жібереді.
7
Нәтижелері
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтер комиссияға жіберілді
43-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.027) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.027
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді алған кезде орындалады ("Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді жіберу" операциясы (P. CC.10.OPR.026))
5
Шектеулер
ұсынылатын ақпараттың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс.
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы мәліметтерді қабылдайды және оларды ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді.Тексеруді ойдағыдай орындаған жағдайда орындаушы тиісті өзгерістер енгізуді жүзеге асырады кеден органдарының сыныптауышына алынған мәліметтерді жаңарту күні мен уақытын қалыптастырады және ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мәліметтерді енгізуге сәйкес өңдеу нәтижесінің кодын көрсете отырып, мүше мемлекеттің уәкілетті органына мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жібереді
7
Нәтижелері
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтер өңделді, мүше мемлекеттің уәкілетті органына өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жіберілді
44-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.028) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.028
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" операциясы (P.CC.10.OPR.027))
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің немесе хабарламалардың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы хабарламаны қабылдайды және оны ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес өңдейді
7
Нәтижелері
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама өңделді
45-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау" (P.АТ.02.OPR.029) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.AT.02.OPR.029
2
Операцияның атауы
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді алған және табысты өңдеген кезде орындалады ("Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу операциясы (P. CC.10.OPR.027))
5
Шектеулер
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді кеден органдарының сыныптауышының құрамында Одақтың ақпараттық порталында жариялауды жүзеге асырады
7
Нәтижелері
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтер кеден органдарының сыныптауышының құрамында Одақтың ақпараттық порталында жарияланған

P.CC.10.OPR.029
опубликование сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза
приведено в таблице 45 настоящих Правил
Таблица 42
Описание операции "Направление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.026)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.026
2
Наименование операции
направление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при внесении изменений в национальном классификаторе таможенных органов в отношении сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Реквизиты электронного документа (сведений) должны соответствовать требованиям, предусмотренным разделом IX Регламента информационного взаимодействия
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию сведения о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
7
Результаты
сведения о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, направлены в Комиссию
Таблица 43
Описание операции "Прием и обработка сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.027)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.027
2
Наименование операции
прием и обработка сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов (операция "Направление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.026))
5
Ограничения
формат и структура представляемой информации должны соответствовать Описанию форматов структур электронных документов и сведений.
6
Описание операции
исполнитель принимает сведения и проверяет их в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия. При успешном выполнении проверки исполнитель осуществляет внесение соотвествующих изменений в классификатор таможенных органов, формирует дату и время обновления полученных сведений и направляет уведомление о результатах обработки сведений уполномоченному органу государства-члена, с указанием кода результата обработки, соответствующего включению сведений, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, обработаны, уполномоченному органу государства-члена направлено уведомление о результатах обработки
Таблица 44
Описание операции "Прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.028)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.028
2
Наименование операции
прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о результатах обработки сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов (операция "Прием и обработка сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.027))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений или уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает уведомление и обрабатывает его в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, обработано
Таблица 45
Описание операции "Опубликование сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза" (P.AT.02.OPR.029)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AT.02.OPR.029
2
Наименование операции
опубликование сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении и успешной обработке исполнителем сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов (операция "Прием и обработка сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.027))
5
Ограничения
6
Описание операции
исполнитель осуществляет опубликование сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, в составе классификатора таможенных органов на информационном портале Союза
7
Результаты
сведения о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов, опубликованы в составе классификатора таможенных органов на информационном портале Союза

"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10. PRC.011) рәсімі
95. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.011) рәсімін орындау схемасы 15-суретте көрсетілген.
15-сурет. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.011) рәсімін орындау схемасы
96. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" рәсімі (P.CC.10.PRC.011) өзгерістер енгізу мақсатында Кеден органдарының сыныптауышына кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібінің 28-тармағының "г" - "з" тармақшаларында көзделген кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдарының ұлттық сыныптауышына енгізілетін өзгерістерді енгізу мақсатында орындалады.
97. Бірінші болып "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді жіберу" (P.CC.10.OPR.030) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
98. Комиссияға кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтер келіп түскен кезде "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.031) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде Комиссия көрсетілген мәліметтерді алады, оларды өңдеуді орындайды және мүше мемлекеттің уәкілетті органына алынған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жібереді.
99. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алған кезде "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу" (P.AT.02.OPR.032) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы хабарламаны қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады.
100. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AT.02.OPR.031) операциясы табысты орындалған жағдайда "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау" (P.AT.02.OPR.033) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде Комиссия кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында кеден органы сыныптауышының құрамында жариялауды қамтамасыз етеді.

Процедура "Представление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.011)
95. Схема выполнения процедуры "Представление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.011) представлена на рисунке 15.
Рис. 15. Схема выполнения процедуры "Представление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.011)
96. Процедура "Представление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.011) выполняется в целях включения классификатор таможенных органов изменений, вносимых в национальный классификатор таможенных органов, связанных с реорганизацией таможенных органов, предусмотренных подпунктами "г" - "з" пункта 28 Порядка ведения классификатора таможенных органов.в целях внесения изменений.
97. Первой выполняется операция "Направление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.030), в результате выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию измененные сведения о таможенных органах, связанные с реорганизацией таможенных органов.
98. При поступлении в Комиссию измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, выполняется операция "Прием и обработка измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.031), в результате выполнения которой Комиссия получает указанные сведения, выполняет их обработку и направляет уполномоченному органу государства-члена уведомление о результатах обработки полученных сведений.
99. При получении уполномоченным органом государства-члена уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, выполняется операция "Прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.AT.02.OPR.032), в результате выполнения которой уполномоченный орган государства-члена осуществляет прием и обработку уведомления.
100. В случае успешного выполнения операции "Прием и обработка измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.AT.02.OPR.031) выполняется операция "Опубликование измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза" (P.AT.02.OPR.033), в результате выполнения которой Комиссия обеспечивает опубликование измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, в составе классификатора таможенного органа на информационном портале Союза.

101. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.011) рәсімін орындау нәтижелері Комиссияның кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді табысты өңдеуі және алынған мәліметтерді кеден органы сыныптауышының құрамында Одақтың ақпараттық порталында жариялау болып табылады.
102. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.011) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 46-кестеде келтірілген.
46-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.PRC.011) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3

101. Результатами выполнения процедуры "Представление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.011) являются успешная обработка Комиссией измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, и опубликование полученных сведений в составе классификатора таможенного органа на информационном портале Союза.
102. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.011), приведен в таблице 46.
Таблица 46
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.PRC.011)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3

P.CC.10.OPR.030
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді жіберу
осы Қағидалардың 47-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.031
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 48-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.032
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 49-кестесінде келтірілген

P.CC.10.OPR.030
направление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов
приведено в таблице 47 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.031
прием и обработка измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов
приведено в таблице 48 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.032
прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов
приведено в таблице 49 настоящих Правил

P.CC.10.OPR.033
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау
осы Қағидалардың 50-кестесінде келтірілген
47-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді жіберу" (P.CC.10.OPR.030) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.030
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді жіберу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерге қатысты кеден органдарының ұлттық сыныптауышына өзгерістер енгізу кезінде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелері ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінің IX бөлімінде көзделген талаптарға сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
7
Нәтижелері
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтер комиссияға жіберілді
48-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.031) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.031
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді алған кезде орындалады ("Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді жіберу" операциясы (P. CC.10.OPR.030))
5
Шектеулер
ұсынылатын ақпараттың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс.
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы мәліметтерді қабылдайды және оларды Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді. Тексеруді табысты орындаған кезде Орындаушы кеден органдарының сыныптауышына тиісті өзгерістер енгізуді жүзеге асырады, алынған мәліметтерді жаңарту күні мен уақытын қалыптастырады және ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мәліметтерді енгізуге сәйкес өңдеу нәтижесінің кодын көрсете отырып, мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді
7
Нәтижелері
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтер өңделді, мүше мемлекеттің уәкілетті органына өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жіберілді
49-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.032) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.OPR.032
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" операциясы (P. CC.10.OPR.031))
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің немесе хабарламалардың форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы хабарламаны қабылдайды және оны Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес өңдейді
7
Нәтижелері
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама өңделді
50-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау" (P.AT.02.OPR.033) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.AT.02.OPR.033
2
Операцияның атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді алған және табысты өңдеген кезде орындалады ("Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" операциясы (P. CC.10.OPR.031))
5
Шектеулер
6
Операцияның сипаттамасы
Орындаушы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді кеден органдарының сыныптауышының құрамында Одақтың ақпараттық порталында жариялауды жүзеге асырады
7
Нәтижелері
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтер кеден органдарының сыныптауышының құрамында Одақтың ақпараттық порталында жарияланған
IX. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл тәртібі

P.CC.10.OPR.033
опубликование измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза
приведено в таблице 50 настоящих Правил
Таблица 47
Описание операции "Направление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.030)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.030
2
Наименование операции
направление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при внесении изменений в национальном классификаторе таможенных органов в отношении измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Реквизиты электронного документа (сведений) должны соответствовать требованиям, предусмотренным разделом IX Регламента информационного взаимодействия
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
7
Результаты
измененные сведения о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, направлены в Комиссию
Таблица 48
Описание операции "Прием и обработка измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.031)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.031
2
Наименование операции
прием и обработка измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов (операция "Направление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.030))
5
Ограничения
формат и структура представляемой информации должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений.
6
Описание операции
исполнитель принимает сведения и проверяет их в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При успешном выполнении проверки исполнитель осуществляет внесение соотвествующих изменений в классификатор таможенных органов, формирует дату и время обновления полученных сведений и направляет уведомление о результатах обработки сведений уполномоченному органу государства-члена, с указанием кода результата обработки, соответствующего включению сведений, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
измененные сведения о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, обработаны, уполномоченному органу государства-члена направлено уведомление о результатах обработки
Таблица 49
Описание операции "Прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.032)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.032
2
Наименование операции
прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов (операция "Прием и обработка измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.031))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений или уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает уведомление и обрабатывает его в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, обработано
Таблица 50
Описание операции "Опубликование измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза" (P.AT.02.OPR.033)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AT.02.OPR.033
2
Наименование операции
опубликование измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, на информационном портале Союза
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении и успешной обработке исполнителем измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов (операция "Прием и обработка измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.OPR.031))
5
Ограничения
6
Описание операции
исполнитель осуществляет опубликование измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, в составе классификатора таможенных органов на информационном портале Союза
7
Результаты
измененные сведения о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов, опубликованы в составе классификатора таможенных органов на информационном портале Союза
IX. Порядок действий в нештатных ситуациях

103. Жалпы процестің рәсімдерін орындау кезінде ерекше жағдайлар болуы мүмкін, оларда ақпаратты өңдеуді әдеттегідей жүргізу мүмкін емес. Бұл техникалық ақаулар, құрылымдық және логикалық бақылау қателері және басқа жағдайларда орын алуы мүмкін.
104. Құрылымдық және логикалық бақылау қателері туындаған жағдайда, мүше мемлекеттің уәкілетті органы қате туралы хабарлама алынған хабарламаның электрондық құжаттар мен мәліметтердің пішімдері мен құрылымдарының сипаттамасына және ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес хабарламаларды бақылауға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
105. Көрсетілген құжаттардың талаптарына мәліметтердің сәйкессіздігі анықталған жағдайда, мүше мемлекеттің уәкілетті органы белгіленген тәртіпке сәйкес анықталған қатені жою үшін қажетті шараларды қабылдайды.
106. Штаттан тыс жағдайларды шешу мақсатында мүше мемлекеттер бір-бірін және Комиссияны осы Қағидаларда көзделген талаптарды орындау құзыретіне жататын мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары туралы хабардар етеді, сондай-ақ жалпы процесті іске асыру кезінде техникалық қолдауды қамтамасыз етуге жауапты адамдар туралы мәліметтерді ұсынады.".
2. Көрсетілген Шешіммен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 19 қаңтардағы
№ 5 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 6 сәуірдегі
№ 40 шешімінің
редакциясында)
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл Регламентi
I. Жалпы ережелер
1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Кеден одағы Комиссиясының "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштар туралы" 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімі;

103. При выполнении процедур общего процесса возможны исключительные ситуации, при которых обработка сведений не может быть произведена в обычном режиме. Это может произойти при возникновении технических сбоев, ошибок структурного и логического контроля и в иных случаях.
104. В случае возникновения ошибок структурного и логического контроля уполномоченный орган государства-члена осуществляет проверку сообщения, относительно которого получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к контролю сообщений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
105. В случае выявления несоответствия сведений требованиям указанных документов уполномоченный орган государства-члена принимает необходимые меры для устранения выявленной ошибки в соответствии с установленным порядком.
106. В целях разрешения нештатных ситуаций государства-члены информируют друг друга и Комиссию об уполномоченных органах государств-членов, к компетенции которых относится выполнение требований, предусмотренных настоящими Правилами, а также представляют сведения о лицах, ответственных за обеспечение технической поддержки при реализации общего процесса.".
2. Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 января 2016 г. № 5
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии от 20 г. № )
Регламент
информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций"
I. Общие положения
1. Настоящий Регламент разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза:
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышы туралы" 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 145 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылардың "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесінің (бұдан әрі – жалпы процесс) транзакцияларын орындау тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ оларды орындау кезіндегі өз рөлін бірыңғай түсінуін қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
3. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруға тікелей бағытталған жалпы процесс операцияларын орындау тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды айқындайды.
4. Осы Регламентті жалпы процестің қатысушылары жалпы процесс шеңберінде рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ осы жалпы процестің іске асырылуын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
5. Осы Регламенттің мақсаттары үшін төмендегілерді білдіретін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"аутентификация" - жалпы процеске қатысушы ұсынған және оны бірегей сәйкестендіретін белгінің жалпы процеске қатысушыға тиесілігін тексеру және оның түпнұсқалығын растау;
"бастамашы" - жалпы процестің транзакцияларын орындауды бастайтын ақпараттық өзара іс-қимылдың қатысушысы;
"кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыш" -Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына енгізілген және операторы Комиссия болып табылатын кедендік құжаттарды толтыру үшін Одақтың құқығына сәйкес пайдаланылатын сыныптауыш;

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 сентября 2019 г. № 145 "О классификаторе таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза".
II. Область применения
2. Настоящий Регламент разработан в целях обеспечения единообразного понимания участниками общего процесса порядка и условий выполнения транзакций общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – общий процесс), а также своей роли при их выполнении.
3. Настоящий Регламент определяет требования к порядку и условиям выполнения операций общего процесса, непосредственно направленных на реализацию информационного взаимодействия между участниками общего процесса.
4. Настоящий Регламент применяется участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию этого общего процесса.
III. Основные понятия
5. Для целей настоящего Регламента используются понятия, которые означают следующее:
"аутентификация" – проверка принадлежности участнику общего процесса признака, предъявленного им и уникально идентифицирующего этого участника общего процесса, и подтверждение его подлинности;
"инициатор" – участник информационного взаимодействия, начинающий выполнение транзакций общего процесса;
"классификатор, используемый для заполнения таможенных документов" – классификатор, включенный в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза и используемый в соответствии с правом Союза для заполнения таможенных документов, оператором которого является Комиссия;

"кеден органдарының сыныптауышы" – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының ұлттық сыныптауыштары негізінде қалыптастырылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышы (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 145 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына қосымша) (бұдан әрі тиісінше – кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібі, кеден органдарының ұлттық сыныптауышы);
"сыныптауыш" - кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыш және кеден органдарының сыныптауышы;
"электрондық құжат (мәліметтер) деректемесі" – белгілі бір мәнмәтінде ажырамайтын болып есептелетін электрондық құжат деректерінің (мәліметтердің) бірлігі;
"респондент" - жалпы процесс транзакциясының бастамашысынан хабарлама қабылдайтын және оған жалпы процесс транзакциясының үлгісімен анықталған сценарий бойынша ден қоятын ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушы;
"ақпараттық объектінің жай-күйі" – жалпы процесс операцияларын орындау кезінде өзгеретін, жалпы процесс рәсімін орындаудың белгілі бір кезеңінде ақпараттық объектіні сипаттайтын қасиет;
"жалпы процесс транзакциясы" – екі қатысушы арасындағы қарапайым ақпараттық өзара іс-қимыл, оны әрбір қатысушы өзінің жалпы процесс операциясы шеңберінде жүзеге асырады.
Осы Регламентте пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл туралы негізгі мәліметтер
1. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар
6. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі жалпы процесс шеңберінде 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
2
3
Сыныптауышты пайдаланушы
Еуразиялық экономикалық комиссияға сұрау салуларды қалыптастыруды және кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алуды жүзеге асырады
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органы (P.CC.10.ACT.001)
Кеден органдарының ұлттық сыныптауышы мәліметтерінің иесі
Еуразиялық экономикалық комиссияға кеден органдарының ұлттық сыныптауышынан мәліметтер ұсынуды жүзеге асырады
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органы (P.CC.10.ACT.001)
Нормативтік-анықтамалық ақпарат базасының иесі
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышты жүргізуді және одан мәліметтер ұсынуды, сондай-ақ кеден органдарының сыныптауышынан мәліметтер қалыптастыруды және ұсынуды жүзеге асырады
Еуразиялық экономикалық комиссия (P.ACT.001)

"классификатор таможенных органов" – классификатор таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза, формируемый на основе национальных классификаторов таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза в соответствии с Порядком ведения классификатора таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза (приложение к классификатору таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза, утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 сентября 2019 г. № 145) (далее соответственно – Порядок ведения классификатора таможенных органов, национальный классификатор таможенных органов);
"классификатор" – классификатор, используемый для заполнения таможенных документов, и классификатор таможенных органов;
"реквизит электронного документа (сведений)" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой;
"респондент" – участник информационного взаимодействия, принимающий сообщение от инициатора транзакции общего процесса и реагирующий на него по сценарию, определенному шаблоном транзакции общего процесса;
"состояние информационного объекта" – свойство, характеризующее информационный объект на определенном этапе выполнения процедуры общего процесса, которое изменяется при выполнении операций общего процесса;
"транзакция общего процесса" – элементарное информационное взаимодействие между двумя участниками, которое осуществляется каждым участником в рамках своей операции общего процесса.
Иные понятия, используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. № 5 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Основные сведения об информационном взаимодействии в рамках общего процесса
1. Участники информационного взаимодействия
6. Перечень ролей участников информационного взаимодействия в рамках общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень ролей участников информационного взаимодействия
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
2
3
Пользователь классификатора
осуществляет формирование запросов в Евразийскую экономическую комиссию и получение сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или в классификаторе таможенных органов
уполномоченный орган государства – члена Евразийского экономического союза (P.CC.10.ACT.001)
Владелец сведений национального классификатора таможенных органов
осуществляет представление в Евразийскую экономическую комиссию сведений из национального классификатора таможенных органов
уполномоченный орган государства – члена Евразийского экономического союза (P.CC.10.ACT.001)
Владелец базы
нормативно-справочной информации
осуществляет ведение классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, и представление сведений из него, а также формирование и представление сведений из классификатора таможенных органов
Евразийская экономическая комиссия (P.ACT.001)

2. Ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы
7. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органы мен Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттің уәкілетті органы, Комиссия) арасындағы жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылады:
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл;
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтердің немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл;
кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл.
Мүше мемлекеттің уәкілетті органы мен комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы 1-суретте көрсетілген.
1-сурет. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы
8. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс шеңберінде іске асырылады. Жалпы процестің құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында анықталған.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процестің қатысушылары арасында жалпы процестің ақпараттық объектісінің күйлерін үйлестіру мақсатында хабарлама алмасу болып табылатын жалпы процестің транзакцияларын орындау тәртібін анықтайды. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялар мен осындай операцияларға сәйкес жалпы процестің транзакциялары арасындағы қатынастар анықталады.
10. Жалпы процесс транзакциясын орындау кезінде бастамашы өзі жүзеге асыратын операция (бастамашы операция) шеңберінде респондентке сұрау-хабарлама жібереді, оған жауап ретінде респондент өзі жүзеге асыратын операция (қабылдаушы операция) шеңберінде жалпы процесс транзакциясының шаблонына байланысты жауап-хабарлама жібере алады немесе жібермейді. Хабарлама құрамындағы деректердің құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесінің сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.

2. Структура информационного взаимодействия
7. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса между уполномоченным органом государства – члена Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (далее соответственно – Союз, уполномоченный орган государства-члена, Комиссия) осуществляется в соответствии с процедурами общего процесса:
информационное взаимодействие при представлении уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов;
информационное взаимодействие при информировании уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов;
информационное взаимодействие при формировании классификатора таможенных органов.
Структура информационного взаимодействия между уполномоченным органом государства-члена и Комиссией представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между уполномоченным органом государства-члена и Комиссией
8. Информационное взаимодействие между уполномоченным органом государства-члена и Комиссией реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.
10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) может направить или не направить сообщение-ответ в зависимости от шаблона транзакции общего процесса. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. № 5 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

11. Жалпы процестің транзакциялары осы Регламентте анықталғандай жалпы процестің транзакцияларының берілген параметрлеріне сәйкес орындалады.
V. Рәсімдер топтары шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органы кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсынған кездегі ақпараттық өзара іс-қимыл

11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках групп процедур
1. Информационное взаимодействие при представлении уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов

12. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы 2-суретте көрсетілген. Жалпы процестің әр рәсімі үшін 2-кестеде операциялар, жалпы процестің ақпараттық объектілерінің аралық және алынған күйлері мен жалпы процестің транзакциялары арасындағы байланыс көрсетілген.
2-сурет. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсынған кезде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы
2-кесте
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді немесе кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
№ р/с
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің алынған жай-күйі
Жалпы процестің транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1
Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу (P.CC.10.PRC.001)
1.1
Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрау (P.CC.10.OPR.001).

12. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при представлении уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1
Получение информации о дате и времени обновления классификатора (P.CC.10.PRC.001)
1.1
Запрос информации о дате и времени обновления классификатора (P.CC.10.OPR.001).

Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу (P.СC.10.OPR.003)
сыныптауыштың күйі туралы ақпарат (P.CC.10.BEN.001):
сұрау жіберілді
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну (P.CC.10.OPR.002)
сыныптауыштың күйі туралы ақпарат (P.CC.10.BEN.001):
мәліметтер ұсынылды
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу (P.CC.10.TRG.001)
2
Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу (P.CC.10.PRC.002)
2.1
Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату (P.CC.10.OPR.004).
Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.CC.10.OPR.006)
кедендік құжаттарды толтыру үшін қолданылатын сыныптауыш (P.CC.10.BEN.002):
мәліметтер сұралды
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну (P.CC.10.OPR.005)
кедендік құжаттарды толтыру үшін қолданылатын сыныптауыш (P.CC.10.BEN.002):
мәліметтер жоқ.
Кедендік құжаттарды толтыру үшін қолданылатын сыныптауыш (P.C.10.BEN.002):
мәліметтер ұсынылған
анықтамалықта қамтылған мәліметтерді алу
(P.CC.10.TRN.002)
3
Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу (P.CC.10.PRC.003)
3.1
Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат сұрау (P.CC.10.OPR.007).
Сыныптауышқа Енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу (P.CC.10.OPR.009)
кедендік құжаттарды толтыру үшін қолданылатын сыныптауыш (P.CC.10.BEN.002):
мәліметтер сұралды
сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну (P.CC.10.OPR.008)
кедендік құжаттарды толтыру үшін қолданылатын сыныптауыш (P.CC.10.BEN.002): ақпарат жоқ.
кедендік құжаттарды толтыру үшін қолданылатын сыныптауыш (P.CC. 10.BEN.002): мәліметтер ұсынылды
сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу (P.CC.10.TRN.003)
4
Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу (P.CC.10.PRC.006)
4.1
Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату
((P.CC.10.ДРК.012).
Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.CC.10.OPR.014)
кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN.003):
мәліметтер сұралды
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну (P.CC.10.OPR.013)
кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN.003):
мәліметтер жоқ.
Кеден органдарының сыныптауышы (P. CC.10.BEN.003):
мәліметтер ұсынылған.
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу (P.CC.10.TRN.005)
5
Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу (P.CC.10.PRC.007)
5.1

Прием и обработка информации о дате и времени обновления классификатора (P.CC.10.OPR.003)
информация о состоянии классификатора (P.CC.10.BEN.001):
запрос отправлен
обработка и представление информации о дате и времени обновления классификатора (P.CC.10.OPR.002)
информация о состоянии классификатора (P.CC.10.BEN.001):
сведения представлены
получение информации о дате и времени обновления классификатора (P.CC.10.TRN.001)
2
Получение сведений, содержащихся в классификаторе (P.CC.10.PRC.002)
2.1
Запрос сведений, содержащихся в классификаторе (P.CC.10.OPR.004).
Прием и обработка сведений, содержащихся в классификаторе (P.CC.10.OPR.006)
классификатор, используемый для заполнения таможенных документов (P.CC.10.BEN.002):
сведения запрошены
обработка и представление сведений, содержащихся в классификаторе (P.CC.10.OPR.005)
классификатор, используемый для заполнения таможенных документов (P.CC.10.BEN.002):
сведения отсутствуют.
Классификатор, используемый для заполнения таможенных документов (P.CC.10.BEN.002):
сведения представлены
получение сведений, содержащихся в классификаторе (P.CC.10.TRN.002)
3
Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор (P.CC.10.PRC.003)
3.1
Запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор (P.CC.10.OPR.007).
Прием и обработка информации об изменениях, внесенных в классификатор (P.CC.10.OPR.009)
классификатор, используемый для заполнения таможенных документов (P.CC.10.BEN.002):
сведения запрошены
обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор (P.CC.10.OPR.008)
классификатор, используемый для заполнения таможенных документов (P.CC.10.BEN.002): сведения отсутствуют.
классификатор, используемый для заполнения таможенных документов (P.CC.10.BEN.002): сведения представлены
получение информации об изменениях, внесенных в классификатор (P.CC.10.TRN.003)
4
Получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов (P.CC.10.PRC.006)
4.1
Запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
(P.CC.10.OPR.012).
Прием и обработка сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
(P.CC.10.OPR.014)
Классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):
сведения запрошены
обработка и представление сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
(P.CC.10.OPR.013)
Классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):
сведения отсутствуют.
Классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003): сведения представлены
.
получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов (P.CC.10.TRN.005)
5
Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов (P.CC.10.PRC.007)
5.1
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов

кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату (P.CC.10.OPR.015).
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу (P.CC.10.OPR.017)
кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN.003):
мәліметтер сұралды
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну (P.CC.10.OPR.016)
кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN.003):
мәліметтер жоқ.
Кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN.003):
мәліметтер ұсынылған.
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу (P.CC.10.TRG.006)
2. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтердің немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
13. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтердің немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы 3-суретте көрсетілген. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 3-кестеде операциялар арасындағы байланыс, аралық және жалпы процестің ақпараттық объектілерінің алынған күйлері және жалпы процестің транзакциялары.
3-сурет. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтердің немесе кеден органдарының сыныптауышындағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету кезіндегі жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы
3-кесте
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына сыныптауышта қамтылған мәліметтерді ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
№ р/с
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің алынған жай-күйі
Жалпы процестің транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1

(P.CC.10.OPR.015).
прием и обработка информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
(P.CC.10.OPR.017)
Классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):
сведения запрошены
обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
(P.CC.10.OPR.016)
Классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):
сведения отсутствуют.
Классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003): сведения представлены
.
получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов (P.CC.10.TRN.006)
2. Информационное взаимодействие при информировании уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
13. Схема выполнения транзакций общего процесса при информировании уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, представлена на рисунке 3. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 3 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 3. Схема выполнения транзакций общего процесса при информировании уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
Таблица 3
Перечень транзакций общего процесса при представлении уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1

Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету (P.CC.10.PRC.005)
1.1
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің өзгеру фактісі туралы хабардар ету (P.CC.10.OPR.010)
Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу (P.CC.10.OPR.011)
сыныптауыштың күйі туралы ақпарат (P.CC.10.BEN.001): мәліметтер ұсынылған
Сыныптауышта қамтылған мәліметтердің өзгеру фактісі туралы ақпарат алу (P.CC.10.TRN.004)

Информирование уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе (P.CC.10.PRC.005)
1.1
Информирование уполномоченных органов государств-членов о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе (P.CC.10.OPR.010)
прием и обработка информации о дате и времени обновления сведений, содержащихся в классификаторе (P.CC.10.OPR.011)
информация о состоянии классификатора (P.CC.10.BEN.001): сведения представлены
получение информации о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе (P.CC.10.TRN.004)

3. Кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
14. Кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы 4-суретте көрсетілген. Жалпы процесс рәсімі үшін 4-кестеде жалпы процестің ақпараттық объектілерінің аралық және алынған күйлері мен жалпы процестің транзакциялары арасындағы байланыс көрсетілген.
4-сурет. Кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру кезінде жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы
4-кесте
Кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
№ р/с
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің алынған жай-күйі
Жалпы процестің транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1

3. Информационное взаимодействие при формировании классификатора таможенных органов
14. Схема выполнения транзакций общего процесса при формировании классификатора таможенных органов, представлена на рисунке 4. Для процедуры общего процесса в таблице 4 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 4. Схема выполнения транзакций общего процесса при формировании классификатора таможенных органов
Таблица 4
Перечень транзакций общего процесса при формировании классификатора таможенных органов
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1

Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну (P.CC.10.PRC.008)
1.1
Кеден органдарын қайта құруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді жіберу
(P.CC.10.OPR.018).
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу (P.CC.10.OPR.020)
кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN.003): мәліметтер жіберілді
кеден органын құру туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу, кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес (P. CC.10.OPR.019).
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау (P.CC.10.OPR.0215)
кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN. 003):
мәліметтер өңделді
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну (P.CC.10.TRN.007)
2
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну (P.CC.10.PRC.009)
2.1
Кеден органы туралы өзгертілген, кеден органдарын қайта құруға байланысты емес мәліметтерді жіберу
(P.CC.10.OPR.022).
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу (P.CC.10.OPR.024)
кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN.003): мәліметтер жіберілді
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.CC.10.OPR.023).
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау (P.CC.10.OPR.025)
кеден органдарының сыныптауышы (P. CC.10.BEN. 003):
мәліметтер өңделді
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну (P.CC.10.TRN.008)
3
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді ұсыну (P.CC.10.PRC.010)
3.1
Кеден органдарын қайта құруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді жіберу
(P.CC.10.OPR.026).
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу (P.CC.10.OPR.028)
кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN.003): мәліметтер жіберілді
кеден органын тарату туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу, кеден органдарын қайта ұйымдастырумен байланысты емес (P.CC.10.OPR.027).
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау (P.CC.10.OPR.029)
кеден органдарының сыныптауышы

Представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.PRC.008)
1.1
Направление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.OPR.018).
Прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений
о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.OPR.020)
классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):
сведения направлены
прием и обработка сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.OPR.019).
Опубликование сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов на информационном портале Союза (P.CC.10.OPR.0215)
классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):
сведения обработаны
представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.TRN.007)
2
Представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.PRC.009)
2.1
Направление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.OPR.022).
Прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.OPR.024)
классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):
сведения направлены
прием и обработка измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.OPR.023).
Опубликование измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов на информационном портале Союза (P.CC.10.OPR.025)
классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):
сведения обработаны
представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.TRN.008)
3
Представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.PRC.010)
3.1
Направление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.OPR.026).
Прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.OPR.028)
классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):
сведения направлены
прием и обработка сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.OPR.027).
Опубликование сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов на информационном портале Союза (P.CC.10.OPR.029)

(P.CC.10.BEN.003):
мәліметтер өңделді
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді ұсыну (P.CC.10.TRN.009)
4
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну (P.CC.10.PRC.011)
4.1
Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді жіберу (P. CC.10.OPR.030). Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу (P.CC.10.OPR.032)
кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN.003): мәліметтер жіберілді
кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу
кеден органдарын қайта құрумен (P.CC.10.OPR.031). Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау (P.CC.10.OPR.033)
кеден органдарының сыныптауышы (P. CC. 10.BEN. 003):
мәліметтер өңделді
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну (P.CC.10.TRN.010)
VI. Жалпы процесс хабарламаларының сипаттамасы
15. Жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін жалпы процесс хабарламаларының тізбесі 5-кестеде келтірілген. Хабарлама құрамындағы деректердің құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымын сипаттаудағы тиісті құрылымға сілтеме 5-кестенің 3-бағанының мәні бойынша белгіленеді.
5-кесте
Жалпы процесс хабарламаларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымы
1
2
3
P.CC.10.MSG.001
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату
анықтамалық деректерге өзекті сипат беру жағдайы (R.008)
P.CC.10.MSG.002
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат
анықтамалық деректерге өзекті сипат беру жағдайы (R.008)
P.CC.10.MSG.003
сұратылған мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама
өңдеу нәтижелері туралы хабарлама (R.006)
P.CC.10.MSG.004
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату
анықтамалық деректерге өзекті сипат беру жағдайы (R.008)
P.CC.10.MSG.005
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтер
анықтамалық деректер (R.003)
P.CC.10.MSG.006
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату
анықтамалық деректерге өзекті сипат беру жағдайы (R.008)

классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):
сведения обработаны
представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной
с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.TRN.009)
4
Представление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.PRC.011)
4.1
Направление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.OPR.030).
Прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.OPR.032)
классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):
сведения направлены
прием и обработка измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.OPR.031).
Опубликование измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов на информационном портале Союза (P.CC.10.OPR.033)
классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):
сведения обработаны
представление измененных сведений о таможенных органах, связанных с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.TRN.010)
VI. Описание сообщений общего процесса
15. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 5. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 5.
Таблица 5
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3
P.CC.10.MSG.001
запрос информации о дате и времени обновления классификатора
состояние актуализации справочных данных (R.008)
P.CC.10.MSG.002
информация о дате и времени обновления классификатора
состояние актуализации справочных данных (R.008)
P.CC.10.MSG.003
уведомление об отсутствии запрашиваемых сведений
уведомление о результате обработки (R.006)
P.CC.10.MSG.004
запрос сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов
состояние актуализации справочных данных (R.008)
P.CC.10.MSG.005
сведения, содержащиеся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов
справочные данные (R.003)
P.CC.10.MSG.006
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов
состояние актуализации справочных данных (R.008)

P.CC.10.MSG.007
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышқа Енгізілген өзгерістер туралы ақпарат
анықтамалық деректер (R.003)
P.CC.10.MSG.008
сыныптауыштағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы ақпарат
анықтамалық деректерге өзекті сипат беру жағдайы (R.008)
P.CC.10.MSG.009
сыныптауыштағы мәліметтердің өзгеру фактісі туралы ақпарат
анықтамалық деректерге өзекті сипат беру жағдайы (R.008)
P.CC.10.MSG.010
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтер
кеден органдары сыныптауышының мәліметтері (R.CA.CC.10.001)
P.CC.10.MSG.011
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат сұрату
анықтамалық деректерге өзекті сипат беру жағдайы (R.008)
P.CC.10.MSG.012
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат
кеден органдары сыныптауышының мәліметтері (R.CA.CC.10.001)
P.CC.10.MSG.013
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтер
кеден органдары сыныптауышының мәліметтері (R.CA.CC.10.001)
P.CC.10.MSG.014
сәтті өңдеу туралы хабарлама
өңдеу нәтижелері туралы хабарлама (R.006)
P.CC.10.MSG.015
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтер
кеден органдары сыныптауышының мәліметтері (R.CA.CC.10.001)
P.CC.10.MSG.016
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтер Комиссияға жіберілді
кеден органдары сыныптауышының мәліметтері (R.CA.CC.10.001)
P.CC.10.MSG.017
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органы туралы өзгертілген мәліметтер

P.CC.10.MSG.007
информация об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов
справочные данные (R.003)
P.CC.10.MSG.008
информация о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе
состояние актуализации справочных данных (R.008)
P.CC.10.MSG.009
запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
состояние актуализации справочных данных (R.008)
P.CC.10.MSG.010
сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов
сведения классификатора таможенных органов (R.CA.CC.10.001)
P.CC.10.MSG.011
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
состояние актуализации справочных данных (R.008)
P.CC.10.MSG.012
информация об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
сведения классификатора таможенных органов (R.CA.CC.10.001)
P.CC.10.MSG.013
сведения о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов
сведения классификатора таможенных органов (R.CA.CC.10.001)
P.CC.10.MSG.014
уведомление об успешной обработке
уведомление о результатах обработки (R.006)
P.CC.10.MSG.015
измененные сведения о таможенном органе, не связанные с реорганизацией таможенных органов
сведения классификатора таможенных органов (R.CA.CC.10.001)
P.CC.10.MSG.016
сведения о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов
сведения классификатора таможенных органов (R.CA.CC.10.001)
P.CC.10.MSG.017
измененные сведения о таможенном органе, связанные с реорганизацией таможенных органов

кеден органдары сыныптауышының мәліметтері (R.CA.CC.10.001)
VII. Жалпы процестің транзакцияларының сипаттамасы
1. "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.TRN.001)жалпы процесінің транзакциясы
16. "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.CC.10.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясы мүше мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуы бойынша комиссия тиісті ақпаратты ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясының орындалу схемасы 5-суретте көрсетілген. Жалпы процестің транзакция параметрлері 6-кестеде келтірілген.
5-сурет. "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.TRN.001) жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы
6-кесте
"Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.TRN.001) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.TRN.001
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу
3
Жалпы процестің мәміле үлгісі
сұрау/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастапқы операция
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат сұрау
6
Реакция рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясының нәтижесі
сыныптауыштың жай-күйі туралы ақпарат (P.CC.10.BEN. 001):
9
Жалпы процестің транзакция параметрлері:
алуды растау уақыты
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
1 мин
жауапты күту уақыты
5 мин
авторизация белгісі
жоқ
қайталау саны
1 рет
10
Жалпы процесс транзакциялары туралы хабарламалар:
бастапқы хабарлама
сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрау (P. CC.10.MSG.001)
жауап хабарламасы

сведения классификатора таможенных органов (R.CA.CC.10.001)
VII. Описание транзакций общего процесса
1. Транзакция общего процесса "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.TRN.001)
16. Транзакция общего процесса "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.TRN.001) выполняется для представления Комиссией по запросу уполномоченного органа государства-члена соответствующей информации. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 5. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 6.
Рис. 5. Схема выполнения транзакции общего процесса
"Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.TRN.001)
Таблица 6
Описание транзакции общего процесса "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.TRN.001)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.TRN.001
2
Наименование транзакции общего процесса
получение информации о дате и времени обновления классификатора
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос информации о дате и времени обновления классификатора
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка и представление информации о дате
и времени обновления классификатора
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
информация о состоянии классификатора (P.CC.10.BEN.001): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
1 мин
время ожидания ответа
5 мин
признак авторизации
нет
количество повторов
1 раз
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос информации о дате и времени обновления классификатора (P.CC.10.MSG.001)
ответное сообщение

сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат (P.CC.10.MSG.002
11
Жалпы процесс транзакциялары хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
2. "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.TRN.002) жалпы процестің транзакциясы
17. "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.TRN.002) жалпы процесінің транзакциясы мүше мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуы бойынша комиссия тиісті мәліметтерді ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясының орындалу схемасы 6-суретте көрсетілген. Жалпы процестің транзакция параметрлері 7-кестеде келтірілген.

информация о дате и времени обновления классификатора (P.CC.10.MSG.002)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
2. Транзакция общего процесса "Получение сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.TRN.002)
17. Транзакция общего процесса "Получение сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.TRN.002) выполняется для представления Комиссией по запросу уполномоченного органа государства-члена соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 6. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 7.

6-сурет. "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" P.CC.10.TRN.002 жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы
7-кесте
"Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.TRN.002) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.TRN.002
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу
3
Жалпы процестің мәміле үлгісі
сұрау / жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастапқы операция
Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату
6
Реакция рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясының нәтижесі
кедендік құжаттарды толтыру үшін қолданылатын сыныптауыш (P.CC.10.BEN.002):
мәліметтер жоқ
кедендік құжаттарды толтыру үшін қолданылатын сыныптауыш (P.CC.10.BEN.002):
мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процестің транзакция параметрлері:
алуды растау уақыты
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
1 мин
жауапты күту уақыты
5 мин
авторизация белгісі
жоқ
қайталау саны
1 рет
10
Жалпы процесс транзакциялары туралы хабарламалар:
бастамашы хабарлама
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату (P. CC.10.MSG.004)
жауап хабарламасы

Рис. 6. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.TRN.002)
Таблица 7
Описание транзакции общего процесса "Получение сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.TRN.002)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.TRN.002
2
Наименование транзакции общего процесса
получение сведений, содержащихся в классификаторе
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос сведений, содержащихся в классификаторе
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка и представление сведений, содержащихся в классификаторе
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
классификатор, используемый для заполнения таможенных документов (P.CC.10.BEN.002):сведения отсутствуют
классификатор, используемый для заполнения таможенных документов (P.CC.10.BEN.002): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
1 мин
время ожидания ответа
5 мин
признак авторизации
нет
количество повторов
1 раз
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов (P.CC.10.MSG.004)
ответное сообщение

кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтер (P.CC.10.MSG.005)
11
Жалпы процесс транзакциялары хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
3. "Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.TRN.003) жалпы процесінің транзакциясы
18. "Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.TRN.003) жалпы процесінің транзакциясы мүше мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуы бойынша комиссия тиісті ақпаратты ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясының орындалу схемасы 7-суретте көрсетілген. Жалпы процестің транзакция параметрлері 8-кестеде келтірілген.

сведения, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов (P.CC.10.MSG.005)
уведомление об отсутствии запрашиваемых сведений (P.CC.10.MSG.003)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
3. Транзакция общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор" (P.CC.10.TRN.003)
18. Транзакция общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор" (P.CC.10.TRN.003) выполняется для представления Комиссией по запросу уполномоченного органа государства-члена соответствующей информации. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 7. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 8.

7-сурет. "Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.TRN.003) жалпы процесінің транзакциясын орындау схемасы
8-кесте
"Сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.TRN.003) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.TRN.003
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу
3
Жалпы процестің мәміле үлгісі
сұрау/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастапқы операция
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату
6
Реакция рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясының нәтижесі
кедендік құжаттарды толтыру үшін қолданылатын сыныптауыш (P.CC.10.BEN.002):
мәліметтер жоқ
кедендік құжаттарды толтыру үшін қолданылатын сыныптауыш (P.CC.10.BEN.002):
мәліметтер ұсынылған
9
Жалпы процестің транзакция параметрлері:
алуды растау уақыты
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
1 мин
жауапты күту уақыты
5 мин
авторизация белгісі
жоқ
қайталау саны
1 рет
10
Жалпы процесс транзакциялары туралы хабарламалар:
бастамашы хабарлама
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату (P. CC.10.MSG.004)
жауап хабарламасы
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтер (P.CC.10.MSG.005)
11
Жалпы процесс транзакциялары хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру

Рис. 7. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор" (P.CC.10.TRN.003)
Таблица 8
Описание транзакции общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор" (P.CC.10.TRN.003)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.TRN.003
2
Наименование транзакции общего процесса
получение информации об изменениях, внесенных в классификатор
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
классификатор, используемый для заполнения таможенных документов (P.CC.10.BEN.002): сведения отсутствуют
классификатор, используемый для заполнения таможенных документов (P.CC.10.BEN.002): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
1 мин
время ожидания ответа
5 мин
признак авторизации
нет
количество повторов
1 раз
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос информации об изменениях, внесенных
в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов (P.CC.10.MSG.006)
ответное сообщение
информация об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов (P.CC.10.MSG.007)
уведомление об отсутствии запрашиваемых сведений (P.CC.10.MSG.003)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП

4. "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өзгерту фактісі туралы ақпарат алу" (P.CC.10.TRN.004) жалпы процесінің транзакциясы
19. "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді өзгерту фактісі туралы ақпарат алу" (P.CC.10.TRN.004) жалпы процесінің транзакциясы Комиссия мүше мемлекеттің уәкілетті органына тиісті ақпаратты ұсыну үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясының орындалу схемасы 8-суретте көрсетілген. Жалпы процестің транзакция параметрлері 9-кестеде келтірілген.

4. Транзакция общего процесса "Получение информации о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.TRN.004)
19. Транзакция общего процесса "Получение информации о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.TRN.004) выполняется для представления Комиссией уполномоченному органу государства-члена соответствующей информации. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 8. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 9.

5. "Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.TRN.005) жалпы процесінің транзакциясы
20. "Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.TRN.005) жалпы процесінің транзакциясы Комиссия мүше мемлекеттің уәкілетті органына тиісті ақпаратты ұсыну үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясының орындалу схемасы 9-суретте көрсетілген. Жалпы процестің транзакция параметрлері 10-кестеде келтірілген.

5. Транзакция общего процесса "Получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.TRN.005)
20. Транзакция общего процесса "Получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.TRN.005) выполняется для представления Комиссией уполномоченному органу государства-члена соответствующей информации. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 9. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 10.

9-сурет. "Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.TRN.005) жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы
10-кесте
"Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.TRN.005) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.TRN.005
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
3
Жалпы процестің мәміле үлгісі
сұрау/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастапқы операция
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату
6
Реакция рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді өңдеу және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясының нәтижесі
кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN.003):
мәліметтер жоқ
кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN.003):
мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процестің транзакция параметрлері:
алуды растау уақыты
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
1 мин
жауапты күту уақыты
5 мин
авторизация белгісі
жоқ
қайталау саны
1 рет
10
Жалпы процесс транзакциялары туралы хабарламалар:
бастамашы хабарлама
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату (P.CC.10.MSG.009)
жауап хабарламасы

Рис. 9. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.TRN.005)
Таблица 10
Описание транзакции общего процесса "Получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.TRN.005)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.TRN.005
2
Наименование транзакции общего процесса
получение сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос сведений, содержащихся в классификаторе
таможенных органов
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка и представление сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):сведения отсутствуют
классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003): ведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
1 мин
время ожидания ответа
5 мин
признак авторизации
нет
количество повторов
1 раз
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов (P.CC.10.MSG.009)
ответное сообщение

кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтер (P.CC.10.MSG.010)
11
Жалпы процесс транзакциялары хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
6. "Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.TRN.006) жалпы процесінің транзакциясы
21. "Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.TRN.006) жалпы процесінің транзакциясы Комиссия мүше мемлекеттің уәкілетті органына тиісті ақпаратты ұсыну үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясының орындалу схемасы 10-суретте көрсетілген. Жалпы процестің транзакция параметрлері 11-кестеде келтірілген.

сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов (P.CC.10.MSG.010)
уведомление об отсутствии запрашиваемых сведений (P.CC.10.MSG.003)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
6. Транзакция общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.TRN.006)
21. Транзакция общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.TRN.006) выполняется для представления Комиссией уполномоченному органу государства-члена соответствующей информации. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 10. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 11.

10-сурет. "Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.TRN.006) жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы
11-кесте
"Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.CC.10.TRN.006) жалпы процесстранзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.TRN.006
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу
3
Жалпы процестің мәміле үлгісі
сұрау/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастапқы операция
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат сұрату
6
Реакция рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясының нәтижесі
кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN. 003):
мәліметтер жоқ
кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN.003):
мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процестің транзакция параметрлері:
алуды растау уақыты
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
1 мин
жауапты күту уақыты
5 мин
авторизация белгісі
жоқ
қайталау саны
1 рет
10
Жалпы процесс транзакциялары туралы хабарламалар:
бастамашы хабарлама
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату (P.CC.10.MSG.011)
жауап хабарламасы
кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат (P.CC.10.MSG.012)

Рис. 10. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.TRN.006)
Таблица 11
Описание транзакции общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.TRN.006)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.TRN.006
2
Наименование транзакции общего процесса
получение информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка и представление информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003): сведения отсутствуют
классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003): ведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
1 мин
время ожидания ответа
5 мин
признак авторизации
нет
количество повторов
1 раз
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов (P.CC.10.MSG.011)
ответное сообщение
информация об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов (P.CC.10.MSG.012)

сұратылған мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама (P.CC.10.MSG.003)
11
Жалпы процесс транзакциялары хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
7. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.TRN.007) жалпы процесінің транзакциясы
22. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.TRN.007) жалпы процесінің транзакциясы мүше мемлекеттің уәкілетті органының Комиссияға тиісті ақпаратты ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясының орындалу схемасы 11-суретте көрсетілген. Жалпы процестің транзакция параметрлері 12-кестеде келтірілген.
11-сурет. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.TRN.007) жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы
12-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.TRN.007) жалпы процесінің транзакциясының сипаттамасы
№ п/п
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.TRN.007
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді ұсыну
3
Жалпы процестің мәміле үлгісі
сұрау / жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастапқы операция
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді жіберу
6
Реакция рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
8
Жалпы процесс транзакциясының нәтижесі

уведомление об отсутствии запрашиваемых сведений (P.CC.10.MSG.003)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
7. Транзакция общего процесса "Представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.TRN.007)
22. Транзакция общего процесса "Представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.TRN.007) выполняется для представления уполномоченным органом государства-члена в Комиссию соответствующей информации. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 11. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 12.
Рис. 11. Схема выполнения транзакции общего процесса
"Представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.TRN.007)
Таблица 12
Описание транзакции общего процесса "Представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.TRN.007)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.TRN.007
2
Наименование транзакции общего процесса
представление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
направление сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
прием и обработка сведений о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов
8
Результат выполнения транзакции общего процесса

кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN. 003):
9
Жалпы процестің транзакция параметрлері:
алуды растау уақыты
5 минут
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
15 минут
жауапты күту уақыты
20 минут
авторизация белгісі
қайталау саны
3
10
Жалпы процесс транзакциялары туралы хабарламалар:
бастамашы хабарлама
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтер (P. CC.10.MSG.013)
жауап хабарламасы

классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):сведения обработаны
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
5 минут
время подтверждения принятия в обработку
15 минут
время ожидания ответа
20 минут
признак авторизации
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.MSG.013)
ответное сообщение

сәтті өңдеу туралы хабарлама (P.CC. 10. SG.014)
11
Жалпы процесс транзакциялары хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
8. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.TRN.008) жалпы процесінің транзакциясы
23. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.TRN.008) жалпы процесінің транзакциясы мүше мемлекеттің уәкілетті органы Комиссияға тиісті ақпаратты ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясының орындалу схемасы 12-суретте көрсетілген. Жалпы процестің транзакция параметрлері 13-кестеде келтірілген.
12-сурет. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.TRN.008) жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы
13-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.TRN.008) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элементі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.CC.10.TRN.008
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну
3
Жалпы процестің мәміле үлгісі
сұрау /жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастапқы операция
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді жіберу
6
Реакция рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу
8
Жалпы процесс транзакциясының нәтижесі

уведомление об успешной обработке (P.CC.10.MSG.014)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
8. Транзакция общего процесса "Представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.TRN.008)
23. Транзакция общего процесса "Представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.TRN.008) выполняется для представления уполномоченным органом государства-члена в Комиссию соответствующей информации. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 12. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 13.
Рис. 12. Схема выполнения транзакции общего процесса
"Представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.TRN.008)
Таблица 13
Описание транзакции общего процесса "Представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.TRN.008)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.TRN.008
2
Наименование транзакции общего процесса
представление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
направление измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
прием и обработка измененных сведений о таможенном органе, не связанных с реорганизацией таможенных органов
8
Результат выполнения транзакции общего процесса

сәтті өңдеу туралы хабарлама (P.CC.10.MSG.014)
11
Жалпы процесс транзакциялары хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
9. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.TRN.009) жалпы процесінің транзакциясы
24. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату туралы мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.TRN.009) жалпы процесінің транзакциясы мүше мемлекеттің уәкілетті органы Комиссияға тиісті ақпаратты ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясының орындалу схемасы 13-суретте көрсетілген. Жалпы процестің транзакция параметрлері 14-кестеде келтірілген.

уведомление об успешной обработке (P.CC.10.MSG.014)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
9. Транзакция общего процесса "Представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.TRN.009)
24. Транзакция общего процесса "Представление сведений о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.TRN.009) выполняется для представления уполномоченным органом государства-члена в Комиссию соответствующей информации. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 13. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 14.

сәтті өңдеу туралы хабарлама (P.CC.10.MSG.014)
11
Жалпы процесс транзакциялары хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
10. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.TRN.010) жалпы процесінің транзакциясы
25. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.CC.10.TRN.010) жалпы процесінің транзакциясы кеден органдарының сыныптауышы операторының комиссияға кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясының орындалу схемасы 14-суретте көрсетілген. Жалпы процестің транзакция параметрлері 15-кестеде келтірілген.

уведомление об успешной обработке (P.CC.10.MSG.014)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
10. Транзакция общего процесса "Представление измененных сведений о таможенном органе, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.TRN.010)
25. Транзакция общего процесса "Представление измененных сведений о таможенном органе, связанных с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.TRN.010) выполняется для представления оператором классификатора таможенных органов в Комиссию измененных сведений о таможенном органе, связанных с реорганизацией таможенных органов. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 14. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 15.

кеден органдарының сыныптауышы (P.CC.10.BEN.003):
9
Жалпы процестің транзакция параметрлері:
алуды растау уақыты
5 минут
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
15 минут
жауапты күту уақыты
20 минут
авторизация белгісі
қайталау саны
3
10
Жалпы процесс транзакциялары туралы хабарламалар:
бастамашы хабарлама
кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты кеден органы туралы өзгертілген мәліметтер (P.CC.10.MSG.017)
жауап хабарламасы
сәтті өңдеу туралы хабарлама (P.CC.10. MSG.014)
11
Жалпы процесс транзакциялары хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
VIII. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл тәртібі
26. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара әрекеттесу кезінде деректерді өңдеуді әдеттегідей жүргізу мүмкін болмайтын төтенше жағдайлар болуы мүмкін. Штаттан тыс жағдайлар техникалық іркілістер, күту уақыты аяқталған кезде және өзге де жағдайларда туындайды. Жалпы процеске қатысушының штаттан тыс жағдайдың туындау себептері туралы түсіндірмелер және оны шешу жөніндегі ұсынымдар алуы үшін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне тиісті сұрау салу жіберу мүмкіндігі көзделген. Штаттан тыс жағдайды шешу бойынша жалпы ұсынымдар 16-кестеде келтірілген.
27. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы қате туралы хабарлама алынған хабарламаның электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және осы Регламенттің IX бөлімінде көрсетілген электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізеді. Егер көрсетілген талаптарға сәйкессіздік анықталған жағдайда, мүше мемлекеттің уәкілетті органы анықталған қатені жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Егер сәйкессіздіктер анықталмаған жағдайда, мүше мемлекеттің уәкілетті органы осы штаттан тыс жағдай сипатталған хабарламаны Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне жібереді.
16-кесте
Штаттан тыс жағдайлардағы әрекеттер
Штаттан тыс жағдай коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Төтенше жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдай туындаған кездегі іс-әрекеттердің сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.002
жалпы процестің екі жақты транзакциясының бастамашысы келісілген қайталау саны аяқталғаннан кейін жауап хабарламасын алған жоқ
көлік жүйесіндегі техникалық ақаулар немесе жүйелік бағдарламалық жасақтама қатесі
хабарлама қалыптастырылған ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне сұрау салу қажет
P.CC.10.EXC.002
жауап беру хабарламасын өңдеу кезінде бастамашының ақпараттық жүйесінде респонденттен қате пайда болды
каталогтар мен сыныптауыштар үйлестірілмеген, жаңартылмаған электрондық құжаттың (мәліметтердің) XML-схемалары, жалпы процесс транзакциясының бастамашысының жағында хабарламаны өңдеу кезіндегі ішкі қате
необходимо хабарлама қалыптастырылған ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне сұрау жіберу
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы қате туралы хабарлама алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар үйлестірілмеген немесе электрондық құжаттың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылмаған
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы пайдаланылған каталогтар мен сыныптауыштарды үйлестіруі немесе жаңартуы керек Электрондық құжаттың (мәліметтердің) XML-схемалары. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар үйлестірілсе, электрондық құжаттың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылса, қабылдаушы қатысушының қолдау қызметіне сұрау жіберу қажет
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар

классификатор таможенных органов (P.CC.10.BEN.003):
сведения обработаны
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
5 минут
время подтверждения принятия в обработку
15 минут
время ожидания ответа
20 минут
признак авторизации
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
измененные сведения о таможенном органе, связанные с реорганизацией таможенных органов (P.CC.10.MSG.017)
ответное сообщение
уведомление об успешной обработке (P.CC.10.MSG.014)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
26. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания и в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены в таблице 16.
27. Уполномоченный орган государства-члена проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к заполнению электронных документов и сведений, указанным в разделе IX настоящего Регламента. В случае если выявлено несоответствие указанным требованиям, уполномоченный орган государства-члена принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, уполномоченный орган государства-члена направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.
Таблица 16
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий
при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
P.CC.10.EXC.002
в информационной системе инициатора при обработке ответного сообщения от респондента возникла ошибка
не синхронизированы справочники и классификаторы, не обновлены XML-схемы электронного документа (сведений), внутренняя ошибка при обработке сообщения на стороне инициатора транзакции общего процесса
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке
не синхронизированы справочники
и классификаторы или не обновлены XML-схемы электронного документа (сведений)
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники и классификаторы или обновить XML-схемы электронного документа (сведений). Если справочники и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронного документа (сведений) обновлены, необходимо направить запрос в службу поддержки принимающего участника
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений

28. "Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату" (P.C.10.MSG.001) хабарламасында берілетін "Анықтамалық деректерге өзекті сипат берудің жай-күйі" (R.008) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 17-кестеде келтірілген.
17-кесте
"Сыныптауышты жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату" (P.C.10.MSG.001) хабарламасында берілетін "Анықтамалық деректерге өзекті сипат берудің жай-күйі" (R.008) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талап коды
Талапты тұжырымдау
1
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (csdo:ReferenceDataId) деректемесі үлгіге сәйкес қалыптастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізілімінен сыныптауыштың кодтық белгісін қамтиды:
"1ХХХ", мұнда XXX – тізілімдегі анықтамалықтың 3 таңбалы цифрлық коды, не "2YYY", мұнда YYY – тізілімдегі сыныптауыштың 3 таңбалы цифрлық коды
2
"Жаңарту күні мен уақыты" (csdo: UpdateDateTime) деректемесі толтырылмайды
3
"Одақ актісі туралы мәліметтер" (ccdo:eaeudocdetails) деректемесі толтырылмайды

28. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации справочных данных" (R.008), передаваемых в сообщении "Запрос информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.MSG.001), приведены в таблице 17.
Таблица 17
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации справочных данных" (R.008), передаваемых в сообщении "Запрос информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.MSG.001)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Идентификатор справочника (классификатора)" (csdo: Reference Data Id) содержит кодовое обозначение классификатора из реестра нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, сформированное в соответствии с шаблоном:
"1ХХХ", где XXX – 3-значный цифровой код справочника в реестре,
либо
"2YYY", где YYY – 3-значный цифровой код классификатора в реестре.
2
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) не заполняется
3
реквизит "Cведения об акте Союза" (ccdo: EAEUDoc Details) не заполняется

29. "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату" (P.C.10.MSG.004) хабарламасында берілетін "Анықтамалық деректерге өзекті сипат берудің жай-күйі" (R.008) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 18-кестеде келтірілген.
18-кесте
"Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату" (P.C.10.MSG.004) хабарламасында берілетін "Анықтамалық деректерге өзекті сипат берудің жай-күйі" (R.008) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талап коды
Талапты тұжырымдау
1
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (csdo:ReferenceDataId) деректемесі үлгіге сәйкес қалыптастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізілімінен кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштың кодтық белгісін қамтиды
"1ХХХ", мұнда XXX – тізілімдегі анықтамалықтың 3 таңбалы цифрлық коды, не "2YYY", мұнда YYY – тізілімдегі сыныптауыштың 3 таңбалы цифрлық коды
2
"Жаңарту күні мен уақыты" (csdo: UpdateDateTime) деректемесі кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің толық құрамын ұсынуға сұрау салуда толтырылмайды
3
"Жаңарту күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің құрамын ұсынуға сұрау салуда белгілі бір күнге міндетті түрде толтырылады
4
кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің толық құрамын ұсынуға сұрау салудағы "Акт нөмірі" (csdo:EAEUDocId) деректемесі толтырылмайды
5
"Актінің күні" (csdo: EAEUDocCreationDate) деректемесі кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің толық құрамын ұсынуға сұрау салуда толтырылмайды
6
нормативтік құқықтық актінің нөмірі бойынша кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтер сұрауындағы "Актінің нөмірі" (csdo:EAEUDocId) деректемесі, оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген, міндетті түрде толтырылады және оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген нормативтік құқықтық актінің нөмірін қамтиды
7
нормативтік құқықтық актінің нөмірі бойынша кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұраудағы "Актінің күні" (csdo:EAEUDocCreationDate) деректемесі, оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген, міндетті түрде толтырылады және оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген нормативтік құқықтық актінің қабылданған күнін қамтиды
8
нормативтік құқықтық актінің нөмірі бойынша кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерге сұрау салудағы "Акт түрінің коды" (csdo:EAEUDocKindCode) деректемесі, оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген, міндетті түрде толтырылады және оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген нормативтік құқықтық акт түрінің кодын қамтиды
9
"Актіні қабылдаған Одақ органының сәйкестендіргіші" (сsdo:EAEUDocIssuerId) деректемесі оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген нормативтік құқықтық актінің нөмірі бойынша кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерге сұрау салуда міндетті түрде толтырылады және оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген нормативтік құқықтық актіні қабылдаған Одақ органының коды қамтылады
10
"Актінің қолданылу мерзімінің аяқталу күні" (csdo:EAEUDocValidityDate) деректемесі толтырылмайды
11
"Сипаттама" (csdo:DescriptionText) деректемесі толтырылмайды

29. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации справочных данных" (R.008), передаваемых в сообщении "Запрос сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.MSG.004), приведены в таблице 18.
Таблица 18
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации справочных данных" (R.008), передаваемых в сообщении "Запрос сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.MSG.004)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Идентификатор справочника (классификатора)" (csdo: Reference Data Id содержит кодовое обозначение классификатора, используемом для заполнения таможенных документов, из реестра нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, сформированное в соответствии с шаблоном:
"1ХХХ", где XXX – 3-значный цифровой код справочника в реестре,
либо
"2YYY", где YYY – 3-значный цифровой код классификатора в реестре.
2
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) в запросе на представление полного состава сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, не заполняется
3
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) в запросе на представление состава сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, на определенную дату заполняется обязательно
4
реквизит "Номер акта" (csdo: EAEUDoc Id) в запросе на представление полного состава сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, не заполняется
5
реквизит "Дата акта" (csdo: EAEUDoc Creation Date) в запросе на представление полного состава сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, не заполняется
6
реквизит "Номер акта" (csdo: EAEUDoc Id) в запросе сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, по номеру нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные, заполняется обязательно и содержит номер нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные
7
реквизит "Дата акта" (csdo: EAEUDoc Creation Date) в запросе сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, по номеру нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные, заполняется обязательно и содержит дату принятия нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные
8
реквизит "Код вида акта" (csdo: EAEUDoc Kind Code) в запросе сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, по номеру нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные, заполняется обязательно и содержит код вида нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные
9
реквизит "Идентификатор органа Союза, принявшего акт" (сsdo: EAEUDoc Issuer Id) в запросе сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, по номеру нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные, заполняется обязательно и содержит код органа Союза, принявшего нормативный правовой акт, в соответствии с которым введены справочные данные
10
реквизит "Дата истечения срока действия акта" (csdo: EAEUDoc Validity Date) не заполняется
11
реквизит "Описание" (csdo: Description Text) не заполняется

30. "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату" (P.C.10.MSG.004) хабарламасында берілетін "Анықтамалық деректерге өзекті сипат берудің жай-күйі" (R.008) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 19-кестеде келтірілген.
19-кесте
"Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерді сұрату" (P.C.10.MSG.004) хабарламасында берілетін "Анықтамалық деректерге өзекті сипат берудің жай-күйі" (R.008) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талап коды
Талапты тұжырымдау
1
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (csdo:ReferenceDataId) деректемесі үлгіге сәйкес қалыптастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізілімінен кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштың кодтық белгісін қамтиды:
"1ХХХ", мұнда XXX – тізілімдегі анықтамалықтың 3 таңбалы цифрлық коды, не "2YYY", мұнда YYY – тізілімдегі сыныптауыштың 3 таңбалы цифрлық коды.
2
анықтама деректері енгізілген нормативтік құқықтық актінің нөмірі бойынша кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтер сұрау салудағы "Актінің нөмірі" (csdo:EAEUDocId) деректемесі міндетті түрде толтырылады және оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген нормативтік құқықтық актінің нөмірін қамтиды
3
анықтама деректері енгізілген нормативтік құқықтық актінің нөмірі бойынша кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерге сұрау салудағы "Актінің күні" (csdo:EAEUDocCreationDate) деректемесі міндетті түрде толтырылады және оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген нормативтік құқықтық актінің қабылданған күнін қамтиды
4
анықтама деректері енгізілген нормативтік құқықтық актінің нөмірі бойынша кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтердің сұрау салуындағы "Акт түрінің коды" (csdo:EAEUDocKindCode) деректемесі міндетті түрде толтырылады және оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген нормативтік құқықтық акт түрінің кодын қамтиды
5
"Актіні қабылдаған Одақ органының сәйкестендіргіші" (csdo:EAEUDocIssuerId) деректемесі оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген нормативтік құқықтық актінің нөмірі бойынша кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауышта қамтылған мәліметтерге сұрау салуда міндетті түрде толтырылады және оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген нормативтік құқықтық актіні қабылдаған Одақ органының коды қамтылады
6
"Жаңарту күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі міндетті түрде толтырылады және кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштың өзгерістерін сұрату жағдайы үшін комиссия сыныптауышында қамтылған өзгертілген мәліметтер ұсынылатын мүше мемлекеттің уәкілетті органында кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштағы мәліметтерді өзектендірудің күні мен уақытын қамтиды
7
құжатта оған сәйкес анықтамалық деректер енгізілген нормативтік құқықтық құжаттың деректемелері ("Актінің нөмірі" (csdo:EAEUDocId), "Актінің күнің деректемелері) (csdo: EAEUDocCreationDate), "Акт түрінің коды" (csdo:eaeudockindcode), "Актіні қабылдаған Одақ органының сәйкестендіргіші" (csdo:EAEUDocIssuerId)) және "Жаңарту күні мен уақыты" (csdo: UpdateDateTime) деректемесі бір мезгілде толтырылмайды
8
"Актінің қолданылу мерзімінің аяқталу күні" (csdo:EAEUDocValidityDate) деректемесі толтырылмайды
9
Сипаттама деректемесі (csdo:DescriptionText) толтырылмайды

30. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации справочных данных" (R.008), передаваемых в сообщении "Запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.MSG.006), приведены в таблице 19.
Таблица 19
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации справочных данных" (R.008), передаваемых в сообщении "Запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.MSG.006)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Идентификатор справочника (классификатора)" (csdo:​Reference​Data​Id) содержит кодовое обозначение классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, из реестра нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, сформированное в соответствии с шаблоном:
"1ХХХ", где XXX – 3-значный цифровой код справочника в реестре,
либо
"2YYY", где YYY – 3-значный цифровой код классификатора в реестре.
2
реквизит "Номер акта" (csdo: EAEUDoc Id) в запросе сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, по номеру нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные, заполняется обязательно и содержит номер нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные
3
реквизит "Дата акта" (csdo: EAEUDoc Creation Date) в запросе сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, по номеру нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные, заполняется обязательно и содержит дату принятия нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные
4
реквизит "Код вида акта" (csdo: EAEUDoc Kind Code) в запросе сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, по номеру нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные, заполняется обязательно и содержит код вида нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные
5
реквизит "Идентификатор органа Союза, принявшего акт" (csdo: EAEUDoc Issuer Id) в запросе сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, по номеру нормативного правового акта, в соответствии с которым введены справочные данные, заполняется обязательно и содержит код органа Союза, принявшего нормативный правовой акт, в соответствии с которым введены справочные данные
6
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) заполняется обязательно и содержит дату и время актуализации сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, в уполномоченном органе государства-члена, начиная с которых представляются измененные сведения, содержащиеся в классификаторе Комиссии, для случая запроса изменений классификатора, используемого для заполнения таможенных документов,
7
в документе одновременно не заполняются реквизиты нормативного правового документа, в соответствии с которым введены справочные данные (реквизиты "Номер акта" (csdo: EAEUDoc Id), "Дата акта" (csdo: EAEUDoc Creation Date), "Код вида акта" (csdo: EAEUDoc Kind Code), "Идентификатор органа Союза, принявшего акт" (csdo: EAEUDoc Issuer Id)), и реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime)
8
реквизит "Дата истечения срока действия акта" (csdo: EAEUDoc Validity Date) не заполняется
9
реквизит "Описание" (csdo: Description Text) не заполняется

31. "Сыныптауышта қамтылған мәліметтердің өзгеру фактісі туралы ақпарат" (P.CC.10.MSG.008) хабарламасында берілетін "Анықтамалық деректерді өзектендірудің жай-күйі" (R.008) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 20-кестеде келтірілген.
20-кесте
"Сыныптауышта қамтылған мәліметтердің өзгеру фактісі туралы ақпарат" (P.CC.10.MSG.008) хабарламасында берілетін "Анықтамалық деректерді өзектендірудің жай-күйі" (R.008) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талап коды
Талапты тұжырымдау
1
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (csdo:ReferenceDataId) деректемесі үлгіге сәйкес қалыптастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізілімінен сыныптауыштың кодтық белгісін қамтиды:
"1ХХХ", мұнда XXX – тізілімдегі анықтамалықтың 3 таңбалы цифрлық коды, не "2YYY", мұнда YYY – тізілімдегі сыныптауыштың 3 таңбалы цифрлық коды.
2
"Жаңарту күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі міндетті түрде толтырылады және комиссиядағы сыныптауыштың соңғы жаңарту күні мен уақытын қамтиды
3
"Одақ актісі туралы мәліметтер" (ccdo:EAEUDocDetails) деректемесі толтырылмайды
32. "Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату" (P.CC.10.MSG.009) хабарламасында берілетін "Анықтамалық деректерді өзектендірудің жай-күйі" (R. 008) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 21-кестеде келтірілген.
21-кесте

31. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации справочных данных" (R.008), передаваемых в сообщении "Информация о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.MSG.008), приведены в таблице 20.
Таблица 20
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации справочных данных" (R.008), передаваемых в сообщении "Информация о факте изменения сведений, содержащихся в классификаторе" (P.CC.10.MSG.008)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Идентификатор справочника (классификатора)" (csdo: Reference Data Id) содержит кодовое обозначение классификатора из реестра нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, , сформированное в соответствии с шаблоном:
"1ХХХ", где XXX – 3-значный цифровой код справочника в реестре,
либо
"2YYY", где YYY – 3-значный цифровой код классификатора в реестре.
2
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) заполняется обязательно и содержит дату и время последнего обновления классификатора в Комиссии
3
реквизит "Cведения об акте Союза" (ccdo:E AEUDoc Details) не заполняется
32. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации справочных данных" (R.008), передаваемых в сообщении "Запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.MSG.009), приведены в таблице 21.
Таблица 21

"Кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді сұрату" (P.CC.10.MSG.009) хабарламасында берілетін "Анықтамалық деректерді өзектендірудің жай-күйі" (R. 008) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талап коды
Талапты тұжырымдау
1
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (csdo:ReferenceDataId) деректемесінде "2054" мәні бар
2
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтердің толық құрамын ұсынуға сұрау салуда "Жаңарту күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылмайды
3
кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтер құрамын ұсынуға сұрау салуда "Жаңарту күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі белгілі бір күнге міндетті түрде толтырылады
4
"Акт туралы мәліметтер" (ccdo:EAEUDocDetails) деректемесі толтырылмайды
33. "Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат сұрату" (P.CC.10.MSG.011) хабарламасында берілетін "Анықтамалық деректерге өзекті сипат берудің жай-күйі" (R.008) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 22-кестеде келтірілген.
22-кесте
"Кеден органдарының сыныптауышына енгізілген өзгерістер туралы ақпарат сұрату" (P.CC.10.MSG.011) хабарламасында берілетін "Анықтамалық деректерге өзекті сипат берудің жай-күйі" (R.008) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талап коды
Талапты тұжырымдау
1
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (csdo:ReferenceDataId) деректемесінде "2054" мәні бар
2
"Жаңарту күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі міндетті түрде толтырылады және комиссия сыныптауышында қамтылған өзгертілген мәліметтер ұсынылатын мүше мемлекеттің уәкілетті органында кеден органдарының сыныптауышында қамтылған мәліметтерді өзектендіру күні мен уақытын қамтиды
3
"Акт туралы мәліметтер" (ccdo:EAEUDocDetails) деректемесі толтырылмайды
34. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтер" (P.CC.10.MSG.013) хабарламасында берілетін "Кеден органдары жіктеушісінің мәліметтері" (R.CA.CC.10.001) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 23-кестеде келтірілген.
23-кесте

Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации справочных данных" (R.008), передаваемых в сообщении "Запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов" (P.CC.10.MSG.009)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Идентификатор справочника (классификатора)" (csdo: Reference Data Id) имеет значение "2054"
2
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) в запросе на представление полного состава сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, не заполняется
3
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) в запросе на представление состава сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, на определенную дату заполняется обязательно
4
реквизит "Сведения об акте" (ccdo: E A E U Doc Details) не заполняется
33. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации справочных данных" (R.008), передаваемых в сообщении "Запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.MSG.011), приведены в таблице 22.
Таблица 22
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации справочных данных" (R.008), передаваемых в сообщении "Запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов" (P.CC.10.MSG.011)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Идентификатор справочника (классификатора)" (csdo: Reference Data Id) имеет значение "2054"
2
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) заполняется обязательно и содержит дату и время актуализации сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, в уполномоченном органе государства-члена, начиная с которых представляются измененные сведения, содержащиеся в классификаторе Комиссии
3
реквизит "Сведения об акте" (ccdo: E A E U Doc Details) не заполняется
34. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения классификатора таможенных органов" (R.CA.CC.10.001), передаваемых в сообщении "Сведения о создании таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.MSG.013), приведены в таблице 23.
Таблица 23

"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтер" (P.CC.10.MSG.013) хабарламасында берілетін "Кеден органдары жіктеушісінің мәліметтері" (R.CA.CC.10.001) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талап коды
Талапты тұжырымдау
1
хабарламада "Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) бірнеше деректемелері берілуі мүмкін
2
"Кеден органының өзгерістер түрінің коды" (casdo:CustomsOfficeChangeKindCode) деректемесінің мәні "01" - кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру мәнін қамтуы тиіс
3
"Кеден органдарының сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:Customsofficecode) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кеден органының коды" (csdo:Customsofficeclassifierdetails) деректемесінің мәні кеден органдарының сыныптауышының қолданыстағы жазбаларындағы осы деректеменің мәніне сәйкес келмеуі тиіс
4
"Кеден органдарының сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:Customsofficecode) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кеден органының коды" (csdo:Customsofficeclassifierdetails) деректемесінің мәні хабарламада берілетін "Кеден органдарының сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) басқа деректемелерінің құрамындағы осы деректеменің мәніне сәйкес келмеуі тиіс
5
хабарламада кеден органы үшін бағынышты болып табылатын "Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifier Details) деректемесінің мәнін қамтитын "Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeCode) бір ғана деректемесі берілуі тиіс, ол туралы қолданыстағы жазба кеден органдары сыныптауышында қамтылған
6
"Кеден органдарының сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:Customsofficename) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кеден органының атауы" (csdo:Customsofficeclassifierdetails) деректемесі толтыру үшін міндетті
7
"Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:Customsofficeindicatordetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кеден органының құзыреті туралы мәліметтер" (Cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) деректемесі тек Ресей Федерациясында толтыру үшін міндетті
8
"Кедендік декларацияларды тіркеу құқығы" (casdo: DeclarationRegistryAuthorityCode) деректемесі "Кеден органының құзыреттері туралы мәліметтер" (cacdo:CustomsOfficeIndicatorDetails) деректемесінің құрамында оны толтырған жағдайда мәндердің бірі болуы тиіс:
"0" - мүше мемлекеттің кеден органы кедендік декларацияларды тіркеуге құқылы емес;
"1" - мүше мемлекеттің кеден органы кедендік декларацияларды тіркеуге құқылы;
"2" - құзыреті тек кедендік операцияларды жасаумен ғана шектелетін мүше мемлекеттің кеден органы тауарларды кедендік ресімдеу мақсаттары үшін кеден органдарына мәліметтерді электрондық нысанда ұсынудың ақпараттық технологияларын пайдалана отырып, оның ішінде "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісін пайдалана отырып декларацияланатын тауарларға қатысты
9
"Кеден органының құзыреттері туралы мәліметтер" (cacdo:CustomsOfficeIndicatorDetails) деректемесінің құрамындағы "Резервке қойылған элемент" (casdo:ReservedCustomsOfficeIndicatorCode) деректемесі, ол толтырылған жағдайда "0" деген мәнге ие болуға тиіс
10
"Кеден органының құзыреттері туралы мәліметтер" (cacdo:CustomsOfficeIndicatorDetails) деректемесінің құрамындағы "АТА Карнетін қолдана отырып өткізілетін тауарлармен кедендік операцияларды жасауға құқық" (casdo:atacarnetauthoritycode) деректемесі, оны толтырған жағдайда, оның мәндерінің бірі мыналар болуы тиіс:
"0" - мүше мемлекеттің кеден органы ата карнетін қолдана отырып өткізілетін тауарлармен кедендік операцияларды жасауға құқығы жоқ;
"1" - мүше мемлекеттің кеден органы ата карнетін қолдана отырып өткізілетін тауарлармен кедендік операцияларды жасауға құқылы
11
"Кеден органының құзыреттері туралы мәліметтер" (cacdo:CustomsOfficeIndicatorDetails) деректемесінің құрамынгдағы "Декларациялаудың электрондық нысанын қолдану үшін жарақтандырылған кеден органдарының тізбесінде болуы" (casdo:EDeclarationCustomsOfficeListCode) деректемесі толтырылған жағдайда оның мәндерінің бірі мыналар болуы тиіс:
"0" - мүше мемлекеттің кеден органы тізбеге енгізілмеген;
"1" - мүше мемлекеттің кеден органы тізбеге енгізілді
12
"Кеден органының құзыреттері туралы мәліметтер" (cacdo:CustomsOfficeIndicatorDetails) деректемесінің құрамындағы "Тауарларды нақты әкетуді (әкелуді) растауды жүзеге асыратын кеден органдарының кеден бекеттері мен құрылымдық бөлімшелерінің тізбесінде болуы" деректемесі (casdo:fecustomsofficelistcode),
оны толтырған жағдайда мәндердің бірі болуы тиіс:
"0" - мүше мемлекеттің кеден органы тізбеге енгізілмеген;
"1" - мүше мемлекеттің кеден органы тізбеге ескертулерсіз енгізілген;
"2" - мүше мемлекеттің кеден органы тізбеге ескертпелермен енгізілген
13
"Мекенжай" (ccdo:AddressV4Details) деректемесі толтырылуы тиіс
14
"Мекенжай" деректемесінің құрамындағы (ccdo: AddressV4Details) "Мәтіндік нысандағы мекенжай" (csdo: AddressText) деректемесі немесе келесі деректемелер жиынтығынан кеден органының мекенжайы туралы мәліметтерді құрылымдық түрде қамтитын деректемелер жиыны толтырылуы тиіс:
"Аумақ коды" (csdo: TerritoryCode);
"Өңір" (csdo:RegionName);
"Аудан" (csdo:DistrictName);
"Қала" (csdo:CityName);
"Елді мекен" (csdo:SettlementName);
"Көше" (csdo:StreetName);
"Үй нөмірі" (csdo: BuildingNumberId);
"Бөлме нөмірі" (csdo: RoomNumberId);
"Пошта индексі" (csdo: PostCode)
15
"Мекенжай" (ccdo:AddressV4Details) деректемесінің құрамындағы "Мекенжай түрінің коды" csdo:AddressKindCode), "Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) және "Абоненттік жәшік нөмірі" (csdo:PostOfficeBoxId) деректемелері толтырылмайды
16
Егер "Байланыс деректемесі" (ccdo:CommunicationDetails) деректемесі толтырылса, онда "Байланыс түрінің коды" (csdo:CommunicationChannelCode) деректемесі оның құрамында толтырылуы тиіс және оның мәні БҰҰ СЕФАКТІ байланыс түрлерінің сыныптауышына мәндердің біріне сәйкес келуі тиіс, ал "Байланыс түрінің атауы" (csdo:CommunicationChannelName) деректемесі толтырылмайды
17
"Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Қайта ұйымдастыру кезінде берілген кеден органының коды (casdo:CustomsOfficeRevisedCode) және "Қайта ұйымдастыруға дейін әрекет ететін кеден органының коды" (casdo:customsofficepreviouscode) деректемелері толтырылмайды
18
"Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер" (ccdo:CodeListItemDetails) күрделі деректеменің құрамындағы "Іс-қимылдың басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер"
(ccdo:StartLegalActDetails) деректемесі толтыру үшін міндетті
19
"Іс-қимылдың басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" (ccdo:StartLegalActDetails) деректемесінің құрамындағы "Акт түрінің атауы" (csdo:LegalActKindName), "Актінің атауы" (csdo:LegalActName), "Уәкілетті органның атауы" (csdo:AuthorityName) деректемелері міндетті түрде толтырылуы тиіс
20
"Жалпы ресурсты жазудың технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамына кіретін "Қолданылу кезеңі" (ccdo:ValidityPeriodDetails) деректемесінің құрамындағы "Бастапқы күні мен уақыты" деректемесін (csdo:StartDateTime) толтыру міндетті
21
"Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамына кіретін "Қолданылу кезеңі" (ccdo:ValidityPeriodDetails) деректемесінің құрамындағы "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылмайды
22
"Ортақ ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Жаңарту күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылмайды

Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения классификатора таможенных органов" (R.CA.CC.10.001), передаваемых в сообщении "Сведения о создании таможенного органа, не связанного с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.MSG.013)
Код требования
Формулировка требования
1
в сообщении может передаваться несколько реквизитов "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details)
2
значение реквизита "Код вида изменений таможенного органа"
(casdo: Customs Office Change Kind Code) должно содержать значение "01" - создание таможенного органа, не связанное с реорганизацией таможенных органов
3
значение реквизита "Код таможенного органа" (csdo: Customs Office Code) в составе сложного реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details) не должно совпадать со значением этого реквизита в существующих записях классификатора таможенных органов
4
значение реквизита "Код таможенного органа" (csdo: Customs Office Code) в составе сложного реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details) не должно совпадать со значением этого реквизита в составе других реквизитов "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details), передаваемых в сообщении
5
в сообщении должен передаваться только один реквизит "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details), содержащий значение реквизита "Код таможенного органа" (csdo: Customs Office Code), являющегося подчиненным для таможенного органа, действующая запись о котором содержится в классификаторе таможенных органов
6
реквизит "Наименование таможенного органа" (csdo: Customs Office Name) в составе сложного реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details) обязателен для заполнения
7
реквизит "Сведения о компетенциях таможенного органа" (cacdo: Customs Office Indicator Details) в составе сложного реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details) обязателен для заполнения только в Российской Федерации
8
реквизит "Правомочие регистрировать таможенные декларации" (casdo: Declaration Registry Authority Code) в составе реквизита "Сведения о компетенциях таможенного органа" (cacdo: Customs Office Indicator Details) в случае его заполнения должен иметь одно из значений:
"0" - таможенный орган государства-члена не правомочен регистрировать таможенные декларации;
"1" - таможенный орган государства-члена правомочен регистрировать таможенные декларации;
"2" - таможенный орган государства-члена, компетенция которого ограничивается исключительно совершением таможенных операций в отношении товаров, декларируемых с использованием информационных технологий представления таможенным органам сведений в электронной форме для целей таможенного оформления товаров, в том числе с использованием информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"
9
реквизит "Зарезервированный элемент" (casdo: Reserved Customs Office Indicator Code) в составе реквизита "Сведения о компетенциях таможенного органа" (cacdo: Customs Office Indicator Details) в случае его заполнения должен иметь значение "0"
10
реквизит "Правомочие совершать таможенные операции с товарами, перемещаемыми с применением Карнет АТА" (casdo: A T A Carnet Authority Code) в составе реквизита "Сведения о компетенциях таможенного органа" (cacdo: Customs Office Indicator Details) в случае его заполнения должен иметь одно из значений:
"0" - таможенный орган государства-члена не имеет права совершать таможенные операции с товарами, перемещаемыми с применением карнета АТА;
"1" - таможенный орган государства-члена имеет право совершать таможенные операции с товарами, перемещаемыми с применением карнета АТА
11
реквизит "Присутствие в перечне таможенных органов, оснащенных для применения электронной формы декларирования" (casdo: E Declaration Customs Office List Code) в составе реквизита "Сведения о компетенциях таможенного органа" (cacdo: Customs Office Indicator Details) в случае его заполнения должен иметь одно из значений:
"0" - таможенный орган государства-члена не включен перечень;
"1" - таможенный орган государства-члена включен в перечень
12
реквизит "Присутствие в перечне таможенных постов и структурных подразделений таможенных органов, осуществляющих подтверждение фактического вывоза (ввоза) товаров" (casdo: F E Customs Office List Code) в составе реквизита "Сведения о компетенциях таможенного органа" (cacdo: Customs Office Indicator Details) в случае его заполнения должен иметь одно из значений:
"0" - таможенный орган государства-члена не включен перечень;
"1" - таможенный орган государства-члена включен в перечень без примечаний;
"2" - таможенный орган государства-члена включен в перечень с примечаниями
13
реквизит "Адрес" (ccdo:AddressV4Details) должен быть заполнен
14
в составе реквизита "Адрес" (ccdo:AddressV4Details) должны быть заполнены либо реквизит "Адрес в текстовой форме"
(csdo: Address Text), либо подмножество реквизитов, содержащих в структурированном виде сведения об адресе таможенного органа, из следующего набора реквизитов:
"Код территории" (csdo: Territory Code);
"Регион" (csdo: Region Name);
"Район" (csdo: District Name);
"Город" (csdo: City Name);
"Населенный пункт" (csdo: Settlement Name);
"Улица" (csdo: Street Name);
"Номер дома" (csdo: Building Number Id);
"Номер помещения" (csdo: Room Number Id);
"Почтовый индекс" (csdo: Post Code)
15
реквизиты "Код вида адреса" (csdo:AddressKindCode), "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) и "Номер абонентского ящика" (csdo:PostOfficeBoxId) в составе реквизита "Адрес" (ccdo:AddressV4Details) не заполняются
16
если реквизит "Контактный реквизит" (ccdo:CommunicationDetails) заполнен, то реквизит "Код вида связи" (csdo:CommunicationChannelCode)
в его составе должен быть заполнен и его значение должно соответствовать одному из значений классификатору видов связи СЕФАКТ ООН, а реквизит "Наименование вида связи" (csdo:CommunicationChannelName) не заполняется
17
реквизиты "Код таможенного органа, присвоенный при реорганизации" (casdo: Customs Office Revised Code) и "Код таможенного органа, действующий до реорганизации" (casdo: Customs Office Previous Code) в составе сложного реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details) не заполняются
18
реквизит "Сведения об акте, регламентирующем начало действия" (ccdo: Start Legal Act Details) в составе сложного реквизита "Сведения о записи справочника (классификатора)" (ccdo: Code List Item Details) обязателен для заполнения
19
реквизиты "Наименование вида акта" (csdo: Legal Act Kind Name), "Наименование акта" (csdo: Legal Act Name), "Наименование уполномоченного органа" (csdo: Authority Name) в составе реквизита "Сведения об акте, регламентирующем начало действия" (ccdo: Start Legal Act Details) обязательны для заполнения
20
в составе реквизита "Период действия" (ccdo: Validity Period Details), входящего в состав сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details), реквизит "Начальная дата и время" (csdo: Start Date Time) обязателен для заполнения
21
в составе реквизита "Период действия" (ccdo: Validity Period Details), входящего в состав сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details), реквизит "Конечная дата и время" (csdo: End Date Time) не заполняется
22
реквизит "Дата и время обновления" (csdo: UpdateDate Time) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details) не заполняется

35. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтер" (P.CC.10.MSG.015) хабарламасында берілетін "Кеден органдары жіктеушісінің мәліметтері" (R.CA.CC.10.001) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 24-кестеде келтірілген.
24-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы өзгертілген мәліметтер" (P.CC.10.MSG.015) хабарламасында берілетін "Кеден органдары жіктеушісінің мәліметтері" (R.CA.CC.10.001) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талап коды
Талапты тұжырымдау
1
электрондық хабарламада тиісінше өзгертілетін және өзгертілген ақпаратты қамтитын "Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) деген 2 деректеме болуы тиіс
2
өзгертілетін және өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден органының өзгерістер түрінің коды" (casdo:CustomsOfficeChangeKindCode), "Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) және "Кеден коды" (csdo:CustomsOfficeCode) деректемелерінің мәндері сәйкес келуі тиіс
3
өзгертілетін және өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден органының өзгерістер түрінің коды" (casdo:CustomsOfficeChangeKindCode) деректемесінің мәні "02" мәнін - кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органы туралы мәліметтердің өзгеруін қамтуы тиіс
4
өзгертілетін мәліметтер үшін "Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) деректемесі, барлық деректемелердің мәндері ("Кеден органының өзгерістер түрінің коды" (casdo: CustomsOfficeChangeKindCode), "Жарамдылық мерзімі" (csdo: CodeListItemEndDate), "Іс-қимылдың аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" (ccdo:EndLegalActDetails), "Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер" күрделі деректемесінің құрамында) (ccdo: CodeListItemDetails), "Соңғы күні мен уақыты" (csdo: EndDateTime), сондай-ақ "Жаңарту күні мен уақыты" (csdo: UpdateDateTime)) деректемелерін қоспағанда) кеден органдарының сыныптауышындағы тиісті жазбаның мәндеріне сәйкес келуі тиіс
5
өзгертілген мәліметтер үшін "Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер" (ccdo:CodeListItemDetails) күрделі деректеме құрамындағы "Іс-қимылдың басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" (ccdo:StartLegalActDetails) деректемесі толтыру үшін міндетті
6
өзгертілген мәліметтер үшін "Іс-қимылдың басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" (cdo: legal Act Details бастау) деректемесінің құрамындағы "Акт түрінің атауы" (csdo:LegalActKindName), "Акт атауы" (csdo:LegalActName), "Уәкілетті органның атауы" (csdo:AuthorityName) деректемелері толтыру үшін міндетті
7
өзгертілетін мәліметтер үшін "Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер" (ccdo:CodeListItemDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Іс-қимылдың аяқталу күні" (csdo: CodeListItemEndDate) және "Іс-қимылдың аяқталуын реттейтін акт туралы мәліметтер" (ccdo: EndLegalActDetails), деректемелері, сондай-ақ "Соңғы күн" деректемесі толтыру үшін міндетті
8
өзгертілетін мәліметтер үшін "Іс-қимылдың аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" (ccdo:EndLegalActDetails) деректемесінің құрамындағы "Акт түрінің атауы" (csdo:LegalActKindName), "Актінің атауы" (csdo:LegalActName), "Уәкілетті органның атауы" (csdo:AuthorityName) деректемелерін толтыру міндетті
9
өзгертілетін мәліметтер үшін "Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер" (ccdo:CodeListItemDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Іс-қимылдың аяқталу күні" (csdo:CodeListItemEndDate) деректемесінің мәні "Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер" (ccdo: CodeListItemDetails) құрамындағы "Іс-қимылдың басталу күні" (csdo:CodeListItemStartDate) деректемесінің мәнінен үлкен немесе оған тең болуы тиіс
10
өзгертілетін мәліметтер үшін "Ортақ ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректеме құрамындағы "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесінің мәні "Ортақ ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректеме құрамындағы "Бастапқы күн мен уақыт" (csdo:StartDateTime) деректеме мәнінен үлкен немесе оған тең болуы тиіс
11
өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден органдарының сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кеден органының атауы" (csdo:CustomsOfficeName) деректемесі толтыру үшін міндетті
12
өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден органының құзыреттері туралы мәліметтер" (cacdo:CustomsOfficeIndicatorDetails) деректемесі құрамындағы "Кедендік декларацияларды тіркеуге құқылы" (casdo:DeclarationRegistryAuthorityCode) деректемесі толтырылған жағдайда онда мына мәндердің болуы тиіс:
"0" - мүше мемлекеттің кеден органы кедендік декларацияларды тіркеуге құқылы емес;
"1" - мүше мемлекеттің кеден органы кедендік декларацияларды тіркеуге құқылы;
"2 - құзыреті тауарларды кедендік ресімдеу мақсаттары үшін кеден органдарына мәліметтерді электрондық нысанда ұсынудың ақпараттық технологияларын пайдалана отырып, оның ішінде "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісін пайдалана отырып декларацияланатын тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасаумен ғана шектелетін мүше мемлекеттің кеден органы
13
өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден органының құзыреттері туралы мәліметтер" деректемесінің (cacdo:CustomsOfficeIndicatorDetails) құрамындағы "Резервке қойылған элемент" (casdo:ReservedCustomsOfficeIndicatorCode) деректемесі ол толтырылған жағдайда "0" - резервтелген мәні болуы тиіс
14
өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден органының құзыреті туралы мәліметтер" (cacdo: CustomsOfficeIndicatorDetails) деректемесі құрамындағы "АТА карнетін қолдана отырып тасымалданатын тауарлармен кедендік операцияларды жасауға құқылы" (casdo:atacarnetauthoritycode) деректемесі толтырылған жағдайда онда мына мәндердің болуы тиіс:
"0" - мүше мемлекеттің кеден органы АТА карнетін қолдана отырып өткізілетін тауарлармен кедендік операцияларды жасауға құқығы жоқ;
"1" -мүше мемлекеттің кеден органы АТА карнетін қолдана отырып өткізілетін тауарлармен кедендік операцияларды жасауға құқылы
15
өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден органының құзыреттері туралы мәліметтер" (cacdo:CustomsOfficeIndicatorDetails) деректемесі құрамындағы "Декларациялаудың электрондық нысанын қолдану үшін жарақтандырылған кеден органдарының тізбесінде болуы" (casdo:EDeclarationCustomsOfficeListCode) деректемесі толтырылған жағдайда онда мына мәндердің болуы тиіс:
"0" - мүше мемлекеттің кеден органы тізбеге енгізілмеген;
"1" - мүше мемлекеттің кеден органы тізбеге енгізілді
16
өзгертілген мәліметтер үшін "Кеден органының құзыреттері туралы мәліметтер" (cacdo:CustomsOfficeIndicatorDetails) деректемесі құрамындағы "Тауарларды нақты әкетуді (әкелуді) растауды жүзеге асыратын кеден органдарының кеден бекеттері мен құрылымдық бөлімшелерінің тізбесінде болуы" (casdo:​F​E​Customs​Office​List​Code) деректемесі толтырылған жағдайда онда мына мәндердің болуы тиіс:
"0" - мүше мемлекеттің кеден органы тізбеге енгізілмеген;
"1" - мүше мемлекеттің кеден органы тізбеге ескертулерсіз енгізілген;
"2" - мүше мемлекеттің кеден органы тізбеге ескертпелермен енгізілген
17
"Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректесі құрамына кіретін "Қолданылу кезеңі" (ccdo:ValidityPeriodDetails) деректемесінің құрамындағы "Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) деректемесінің өзгертілген мәліметтері үшін "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесі толтыру үшін міндетті
18
"Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректесі құрамына кіретін "Қолданылу кезеңі" (ccdo:ValidityPeriodDetails) деректемесінің құрамындағы "Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) деректемесінің өзгертілген мәліметтері үшін "Түпкі күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесі толтырылмайды
19
"Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) деректемесінің өзгертілетін және өзгертілген мәліметтері үшін "Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Жаңарту күні мен уақыты" (csdo:​Update​Date​Time) деректемесі толтырылмайды
20
өзгертілген мәліметтер үшін "Мекенжай" (ccdo:AddressV4Details) деректемесі толтырылуы тиіс
21
"Мекенжай" деректемесінің құрамында (ccdo:AddressV4Details) өзгертілген мәліметтер үшін "Мәтіндік нысандағы мекенжай" (csdo: AddressText) деректемесі немесе келесі деректемелер жиынтығынан кеден органының мекенжайы туралы мәліметтерді құрылымдық түрде қамтитын деректемелер жиыны толтырылуы тиіс:
"Аумақ коды" (csdo: TerritoryCode);
"Аймақ" (csdo:RegionName);
"Аудан" (csdo:DistrictName);
"Қала" (csdo:CityName);
"Елді мекен" (csdo:SettlementName);
"Көше" (csdo:StreetName);
"Үй нөмірі" (csdo: BuildingNumberId);
"Бөлме нөмірі" (csdo: RoomNumberId);
"Пошта индексі" (csdo: PostCode)
22
өзгертілген мәліметтер үшін "Мекенжай" (ccdo:AddressV4Details) деректемесінің құрамындағы "Мекенжай түрінің коды" csdo:AddressKindCode), "Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) және "Абоненттік жәшік нөмірі" (csdo:PostOfficeBoxId) деректемелері толтырылмайды
23
өзгертілген мәліметтер үшін, егер "Байланыс деректемесі" (ccdo:CommunicationDetails) деректемесі толтырылса, онда "Байланыс түрінің коды" (csdo:CommunicationChannelCode) деректемесі оның құрамында толтырылуы тиіс және оның мәні БҰҰ СЕФАКТІ байланыс түрлерінің сыныптауышына мәндердің біріне сәйкес келуі тиіс, ал "Байланыс түрінің атауы" (csdo:CommunicationChannelName) деректемесі толтырылмайды
24
өзгертілген мәліметтер үшін "Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамына кіретін "Бастапқы күн мен уақыт" (csdo:StartDateTime) деректемесінің мәні "Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамына кіретін "Соңғы күн мен уақыт" (csdo:StartDateTime) деректемесінің мәнінен үлкен болуы тиіс

35. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения классификатора таможенных органов" (R.CA.CC.10.001), передаваемых в сообщении "Измененные сведения о таможенном органе, не связанные с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.MSG.015), приведены в таблице 24.
Таблица 24
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения классификатора таможенных органов" (R.CA.CC.10.001), передаваемых в сообщении "Измененные сведения о таможенном органе, не связанные с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.MSG.015)
Код требования
Формулировка требования
1
в электронном сообщении должны присутствовать 2 реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details), содержащие соответственно изменяемые и измененные сведения
2
для изменяемых и измененных сведений значения реквизитов "Код вида изменений таможенного органа" (casdo: Customs Office Change Kind Code), "Код страны" (csdo: Unified Country Code) и "Код таможенного органа" (csdo: Customs Office Code)должны совпадать
3
для изменяемых и измененных сведений значение реквизита "Код вида изменений таможенного органа" (casdo: Customs Office Change Kind Code) должно содержать значение "02" - изменение сведений о таможенном органе, не связанное с реорганизацией таможенных органов
4
для изменяемых сведений реквизит "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier etails) значения всех реквизитов (за исключением реквизитов "Код вида изменений таможенного органа"
(casdo: Customs Office Change Kind Code), "Дата окончания действия" (csdo: Code List Item End Date), "Сведения об акте, регламентирующем окончание действия" (ccdo: End Legal Act Details) в составе сложного реквизита "Сведения о записи справочника (классификатора)" (ccdo: Code List Item Details), "Конечная дата и время"
(csdo: End Date Time), а также "Дата и время обновления"
(csdo: Update Date Time)) должны соответствовать значениям соответствующей записи в классификаторе таможенных органов
5
для измененных сведений реквизит "Сведения об акте, регламентирующем начало действия" (ccdo: Start Legal Act Details) в составе сложного реквизита "Сведения о записи справочника (классификатора)" (ccdo: Code List tem Details) обязателен для заполнения
6
для измененных сведений реквизиты "Наименование вида акта" (csdo: Legal Act Kind Name), "Наименование акта" (csdo: Legal Act Name), "Наименование уполномоченного органа" (csdo: Authority Name) в составе реквизита "Сведения об акте, регламентирующем начало действия" (ccdo: Start Legal Act Details) обязательны для заполнения
7
для изменяемых сведений реквизиты "Дата окончания действия" (csdo: Code List Item End Date) и "Сведения об акте, регламентирующем окончание действия" (ccdo: End Legal Act Details) в составе сложного реквизита "Сведения о записи справочника (классификатора)" (ccdo: Code List Item Details), а также "Конечная дата и время" (csdo: End Date Time) обязательны для заполнения
8
для изменяемых сведений реквизиты "Наименование вида акта" (csdo: Legal Act Kind Name), "Наименование акта" (csdo: Legal Act Name), "Наименование уполномоченного органа" (csdo: Authority Name) в составе реквизита "Сведения об акте, регламентирующем окончание действия" (ccdo: EndLegal Act Details) обязательны для заполнения
9
для изменяемых сведений значение реквизита "Дата окончания действия" (csdo: Code List Item End Date) в составе сложного реквизита "Сведения о записи справочника (классификатора)" (ccdo: Code List Item Details) должно быть больше либо равно значению реквизита "Дата начала действия" (csdo: Code List Item Start Date) в составе сложного реквизита "Сведения о записи справочника (классификатора)" (ccdo: Code List Item Details)
10
для изменяемых сведений значение реквизита "Конечная дата и время"
(csdo: End Date Time) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details) должно быть больше либо равно значению реквизита "Начальная дата и время" (csdo: Start Date Time) в составе сложного реквизита Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details)
11
для измененных сведений реквизит "Наименование таможенного органа" (csdo: Customs Office Name) в составе сложного реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details) обязателен для заполнения
12
для измененных сведений реквизит "Правомочие регистрировать таможенные декларации" (casdo: Declaration Registry Authority Code) в составе реквизита "Сведения о компетенциях таможенного органа" (cacdo: Customs Office Indicator Details) в случае его заполнения должен иметь одно из значений:
"0" - таможенный орган государства-члена не правомочен регистрировать таможенные декларации;
"1" - таможенный орган государства-члена правомочен регистрировать таможенные декларации;
"2" - таможенный орган государства-члена, компетенция которого ограничивается исключительно совершением таможенных операций в отношении товаров, декларируемых с использованием информационных технологий представления таможенным органам сведений в электронной форме для целей таможенного оформления товаров, в том числе с использованием информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"
13
для измененных сведений реквизит "Зарезервированный элемент" (casdo: Reserved Customs Office Indicator Code) в составе реквизита "Сведения о компетенциях таможенного органа" (cacdo: Customs Office Indicator Details) в случае его заполнения должен иметь значение "0" - зарезервирован
14
для измененных сведений реквизит "Правомочие совершать таможенные операции с товарами, перемещаемыми с применением Карнет АТА" (casdo: A T Carnet Authority Code) в составе реквизита ""Сведения о компетенциях таможенного органа" (cacdo: Customs Office Indicator Details) в случае его заполнения должен иметь одно из значений:
"0" - таможенный орган государства-члена не имеет права совершать таможенные операции с товарами, перемещаемыми с применением карнета АТА;
"1" - таможенный орган государства-члена имеет право совершать таможенные операции с товарами, перемещаемыми с применением карнета АТА
15
для измененных сведений реквизит "Присутствие в перечне таможенных органов, оснащенных для применения электронной формы декларирования" (casdo: E Declaration Customs Office List Code) в составе реквизита ""Сведения о компетенциях таможенного органа" (cacdo: Customs Office Indicator Details) в случае его заполнения должен иметь одно из значений:
"0" - таможенный орган государства-члена не включен перечень;
"1" - таможенный орган государства-члена включен в перечень
16
для измененных сведений реквизит "Присутствие в перечне таможенных постов и структурных подразделений таможенных органов, осуществляющих подтверждение фактического вывоза (ввоза) товаров" (casdo: F E Customs Office List Code) в составе реквизита в составе реквизита "Сведения о компетенциях таможенного органа" (cacdo: Customs Office Indicator Details) в случае его заполнения должен иметь одно из значений:
"0" - таможенный орган государства-члена не включен перечень;
"1" - таможенный орган государства-члена включен в перечень без примечаний;
"2" - таможенный орган государства-члена включен в перечень с примечаниями
17
для измененных сведений реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details) в составе реквизита "Период действия" (ccdo: Validity Period Details), входящего в состав сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details), реквизит "Начальная дата и время" (csdo: Start Date Time) обязателен для заполнения
18
для измененных сведений реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details) в составе реквизита "Период действия" (ccdo: Validity Period Details), входящего в состав сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details), реквизит "Конечная дата и время" (csdo: End Date Time) не заполняется
19
для изменяемых и измененных сведений реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details) реквизит "Дата и время обновления" (csdo: Update Date Time) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details) не заполняется
20
для измененных сведений реквизит "Адрес" (ccdo:AddressV4Details) должен быть заполнен
21
для измененных сведений в составе реквизита "Адрес" (ccdo:AddressV4Details) должны быть заполнены либо реквизит "Адрес в текстовой форме" (csdo: Address Text), либо подмножество реквизитов, содержащих в структурированном виде сведения об адресе таможенного органа, из следующего набора реквизитов:
"Код территории" (csdo: Territory Code);
"Регион" (csdo: Region Name);
"Район" (csdo: District Name);
"Город" (csdo: City Name);
"Населенный пункт" (csdo: Settlement Name);
"Улица" (csdo: Street Name);
"Номер дома" (csdo: Building Number Id);
"Номер помещения" (csdo: Room Number Id);
"Почтовый индекс" (csdo: Post Code)
22
для измененных сведений реквизиты "Код вида адреса" (csdo:AddressKindCode), "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) и "Номер абонентского ящика" (csdo:PostOfficeBoxId) в составе реквизита "Адрес" (ccdo:AddressV4Details) не заполняются
23
для измененных сведений если реквизит "Контактный реквизит" (ccdo:CommunicationDetails) заполнен, то реквизит "Код вида связи" (csdo:CommunicationChannelCode) в его составе должен быть заполнен и его значение должно соответствовать одному из значений классификатору видов связи СЕФАКТ ООН, а реквизит "Наименование вида связи" (csdo:CommunicationChannelName) не заполняется
24
для измененных сведений значение реквизита "Начальная дата и время" (csdo: Start Date Time), входящего в состав сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details), должно быть больше значение реквизита "Конечная дата и время" (csdo: Start Date Time), входящего в состав сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details), для изменяемых сведений

36. "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес орган тарату туралы мәліметтер" (P.CC.10.MSG.016) хабарламасында берілетін "Кеден органдары жіктеушісінің мәліметтері" (R.CA.CC.10.001) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 25-кестеде келтірілген.
25-кесте
"Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес орган тарату туралы мәліметтер" (P.CC.10.MSG.016) хабарламасында берілетін "Кеден органдары жіктеушісінің мәліметтері" (R.CA.CC.10.001) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талап коды
Талапты тұжырымдау
1
хабарламада "Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) бірнеше деректемелері берілуі мүмкін
2
"Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacao:CustomsOfficeClassifierDetails) деректемесінің құрамындағы "Кеден органының өзгерістер түрінің коды" (casdo: customsofficechangekindcode) деректемесінің мәні "03" - кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын тарату болуы керек
3
"Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кеден органының коды" (csdo: CustomsOfficeCode) деректемесінің мәні кеден органдары сыныптауышының қолданыстағы жазбаларындағы осы деректеменің мәніне сәйкес келуі тиіс
4
"Кеден органының коды" деректемесінің мәні үшін (csdo:CustomsOfficeCode) хабарламада берілетін "Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) күрделі деректемесінің құрамында кеден органдары сыныптауышында бағынысты позициялар болмауы тиіс, не қолданыстағы кеден органдары сыныптауышының жазбалары арасында жөнделген позициялар болмауы тиіс, не қолданыстағы кеден органдары сыныптауышының жазбалары мәртебесі бар барлық бағынысты позициялар хабарламада берілетін мәліметтердің құрамына енгізілуі тиіс
5
"Кеден органдарының сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:Customsofficecode) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кеден органының коды" (csdo:Customsofficeclassifierdetails) деректемесінің мәні хабарламада берілетін "Кеден органдарының сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) басқа деректемелерінің құрамындағы осы деректеменің мәніне сәйкес келмеуі тиіс
6
барлық деректемелердің мәндері ("Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер" (ccdo:CodeListItemDetails), "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) және "Жаңарту күні мен уақыты" (csdo:codelistitemdetails) күрделі деректеме құрамындағы "Іс-қимылдың аяқталу күні" (csdo:CodeListItemEndDate) және "Іс-қимылдың аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" (ccdo: :​Code​List​Item​End​Date) мәндерін қоспағанда) кеден органдары сыныптауышының тиісті жазбасындағы ұқсас деректемелердің мәндеріне сәйкес келуі тиіс
7
"Іс-қимылдың аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" (ccdo:​End​Legal​Act​Details) деректемесі құрамындағы "Акт түрінің атауы" (csdo:​Legal​Act​Kind​Name), "Актінің атауы" (csdo:​Legal​Act​Name), "Уәкілетті органның атауы" (csdo:​Authority​Name) деректемелері толтыру үшін міндетті "Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер" (ccdo:CodeListItemDetails) күрделі деректеме құрамындағы "Іс-қимылдың аяқталу күні" (csdo:CodeListItemEndDate) және "Іс-қимылдың аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" (ccdo:endlegalactdetails) деректемелері толтыру үшін міндетті
8
"Іс-қимылдың аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" (ccdo:​End​Legal​Act​Details) деректемесі құрамындағы "Акт түрінің атауы" (csdo:​Legal​Act​Kind​Name), "Актінің атауы" (csdo:​Legal​Act​Name), "Уәкілетті органның атауы" (csdo:​Authority​Name) деректемелері толтыру үшін міндетті
9
"Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер" (ccdo:CodeListItemDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Іс-қимылдың басталу күні" (csdo:CodeListItemStartDate) деректемесінің мәні "Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер" (ccdo:CodeListItemDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Іс-қимылдың басталу күні" (csdo:CodeListItemStartDate) деректемесінің мәнінен үлкен немесе оған тең болуы тиіс
10
"Жалпы ресурсты жазудың технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамына кіретін "Қолданылу кезеңі" (ccdo:ValidityPeriodDetails) деректемесінің құрамында "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылуы тиіс
11
"Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары (ccdo:ResourceItemStatusDetails) деректемесінің құрамында "Жаңарту күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылмайды

36. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения классификатора таможенных органов" (R.CA.CC.10.001), передаваемых в сообщении "Сведения о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.MSG.016), приведены в таблице 25.
Таблица 25
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения классификатора таможенных органов" (R.CA.CC.10.001), передаваемых в сообщении "Сведения о ликвидации таможенного органа, не связанной с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.MSG.016)
Код требования
Формулировка требования
1
в сообщении может передаваться несколько реквизитов "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details)
2
значение реквизита "Код вида изменений таможенного органа"
(casdo: Customs Office Change Kind Code) в составе реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details) должно содержать значение "03" - ликвидация таможенного органа, не связанная с реорганизацией таможенных органов
3
значение реквизита "Код таможенного органа" (csdo: Customs Office Code) в составе сложного реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details) должно совпадать со значением этого реквизита в действующих записях классификатора таможенных органов
4
для значение реквизита "Код таможенного органа" (csdo: Customs Office Code) в составе сложного реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details), передаваемых в сообщении, не должно существовать починенных позиций в классификаторе таможенных органов, либо не должно существовать починенных позиций среди действующих записей классификатора таможенных органов, либо все подчиненные позиции, имеющие статус действующих записей классификатора таможенных органов, должны быть включены в состав сведений, передаваемых в сообщении
5
значение реквизита "Код таможенного органа" (csdo: Customs Office Code) в составе сложного реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details) не должно совпадать со значением этого реквизита в составе других реквизитов "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office ClassifierDetails), передаваемых в сообщении
6
значения всех реквизитов (за исключением реквизитов "Дата окончания действия" (csdo: Code List ItembEnd Date) и "Сведения об акте, регламентирующем окончание действия" (ccdo: End Legal Act Details)
в составе сложного реквизита "Сведения о записи справочника (классификатора)" (ccdo: Code List Item Details), "Конечная дата и время"
(csdo: End Date Time) и "Дата и время обновления" (csdo: UpdateDateTime)) должны соответствовать значениям аналогичных реквизитов в соответствующей записи классификатора таможенных органов
7
реквизиты "Дата окончания действия" (csdo: Code List Item End Date) и "Сведения об акте, регламентирующем окончание действия" (ccdo: End Legal Act Details в составе сложного реквизита "Сведения о записи справочника (классификатора)" (ccdo: Code List Item Details) обязательны для заполнения
8
реквизиты "Наименование вида акта" (csdo: Legal ActbKindbName), "Наименование акта" (csdo: Legal Act Name), "Наименование уполномоченного органа" (csdo: Authority Name) в составе реквизита "Сведения об акте, регламентирующем окончание действия" (ccdo: End Legal Act Details) обязательны для заполнения
9
значение реквизита "Дата окончания действия" (csdo: Code List Item End Date) в составе сложного реквизита "Сведения о записи справочника (классификатора)" (ccdo: Code List Item Details) должно быть больше либо равно значению реквизита "Дата начала действия" (csdo: Code List Item Start Date) в составе сложного реквизита "Сведения о записи справочника (классификатора)" (ccdo: Code List Item Details)
10
в составе реквизита "Период действия" (ccdo: Validity Period Details), входящего в состав сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details), реквизит "Конечная дата и время" (csdo: End Date Time) должен быть заполнен
11
в составе реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details), реквизит "Дата и время обновления" (csdo: Update Date Time) не заполняется

3. Көрсетілген шешіммен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесінің сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 19 қаңтардағы
№ 5 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 6 сәуірдегі
№ 40 шешімінің
редакциясында)
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының СИПАТТАМАСЫ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Сипаттама Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Кеден одағы Комиссиясының "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштар туралы" 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының өзара және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттар алмасу туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімі;

3. Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденное указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 января 2016 г. № 5
(в редакции Решения Коллегии Евразийской
экономической комиссии от 20 г. № )
Описание
форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций"
I. Общие положения
1. Настоящее Описание разработано в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышы туралы" 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 145 шешімі (бұдан әрі – Кеден органдарының сыныптауышы туралы шешім).
II. Қолданылу саласы
2. Осы Сипаттама "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесі (бұдан әрі – жалпы процесс) шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарына қойылатын талаптарды айқындайды.
3. Осы Сипаттама Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) құралдарымен жалпы процесс рәсімдерін іске асыру кезінде ақпараттық жүйелердің құрауыштарын жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданылады.
4. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарын сипаттау иерархия деңгейлерін ескере отырып, қарапайым (атомарлық) деректемелерге дейін толық деректемелік құрамын көрсете отырып, кестелік нысанда келтіріледі.
5. Кестеде электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерінің (бұдан әрі – деректемелер) және деректер моделі элементтерінің бір мәнді сәйкестігі сипатталады.
6. Кестеде мынадай жолдар (бағандар) қалыптастырылады:
"иерархиялық нөмір" – деректеменің реттік нөмірі;
"деректеме атауы" – деректеменің белгіленген немесе ресми ауызша белгіленуі;
"деректеменің сипаттамасы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"сәйкестендіргіш" – деректемеге сәйкес келетін деректер моделіндегі деректер элементінің сәйкестендіргіші;
"мәндер саласы" – деректеменің ықтимал мәндерінің сөздік сипаттамасы;
"қс." – деректемелердің көптігі: деректеменің міндеттілігі (опционалдылығы) және ықтимал қайталану саны.
7. Деректемелердің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануы тиіс (n > 1);
1..* - деректеме міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* - деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануы тиіс
(n > 1);
n..m- деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен көп емес (n > 1, m > n) қайталануы тиіс;
0..1 – деректеме опциональды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опциональды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционален, m реттен көп емес (m > 1) қайталануы мүмкін.
III. Негізгі ұғымдар
8. Осы Сипаттаманың мақсаттары үшін төмендегілерді білдіретін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"мүше мемлекет" – Одақтың мүшесі болып табылатын мемлекет;
"электрондық құжат (мәліметтер) деректемесі" – белгілі бір мәнмәтінде ажырамайтын болып есептелетін электрондық құжат деректерінің (мәліметтердің) бірлігі;
"ақпараттық объектінің жай-күйі" - жалпы процесс операцияларын орындау кезінде өзгеретін, жалпы процесс рәсімін орындаудың белгілі бір кезеңінде ақпараттық объектіні сипаттайтын қасиет;
"авторландыру" – жалпы процестің белгілі бір қатысушысына белгілі бір әрекеттерді орындауға құқық беру;
"жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйі" – ақпараттық объектіні оның өмірлік циклінің белгілі бір кезеңінде сипаттайтын, жалпы процесс операцияларын орындау кезінде өзгеретін қасиет;
"бастамашы" – жалпы процестің транзакцияларын орындауды бастайтын ақпараттық өзара іс-қимылдың қатысушысы;
"сәйкестендіру" – жалпы процеске қатысушы ұсынған және осы жалпы процеске қатысушыны бірегей сәйкестендіретін белгінің жалпы процеске қатысушыға тиесілігін тексеру және оның түпнұсқалығын растау.

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 сентября 2019 г. № 145 "О классификаторе таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза" (далее – Решение о классификаторе таможенных органов).
II. Область применения
2. Настоящее Описание определяет требования к форматам и структурам электронных документов и сведений, используемых при информационном взаимодействии в рамках общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – общий процесс).
3. Настоящее Описание применяется при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем при реализации процедур общего процесса средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее – интегрированная система).
4. Описание форматов и структур электронных документов и сведений приводится в табличной форме с указанием полного реквизитного состава с учетом уровней иерархии вплоть до простых (атомарных) реквизитов.
5. В таблице описывается однозначное соответствие реквизитов электронных документов (сведений) (далее – реквизиты) и элементов модели данных.
6. В таблице формируются следующие поля (графы):
"иерархический номер" – порядковый номер реквизита;
"имя реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"описание реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"идентификатор" – идентификатор элемента данных в модели данных, соответствующего реквизиту;
"область значений" – словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизитов: обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита.
7. Для указания множественности реквизитов используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
III. Основные понятия
8. Для целей настоящего Описания используются понятия, которые означают следующее:
"государство-член" – государство, являющееся членом Союза;
"реквизит электронного документа (сведений)" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой;
"состояние информационного объекта" – свойство, характеризующее информационный объект на определенном этапе выполнения процедуры общего процесса, которое изменяется при выполнении операций общего процесса;
"авторизация" – представление определенному участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий;
"состояние информационного объекта общего процесса" – свойство, характеризующее информационный объект на определенной стадии его жизненного цикла, изменяющееся при исполнении операций общего процесса;
"инициатор" – участник информационного взаимодействия, начинающий выполнение транзакций общего процесса;
"аутентификация" – проверка принадлежности участнику общего процесса признака, предъявленного им и уникально идентифицирующего этого участника общего процесса, и подтверждение его подлинности.

"Деректердің базистік моделі", "деректер моделі", "пән саласының деректер моделі", "пән саласы" және "электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімі" ұғымдары осы сипаттамада Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде пайдаланылады.

Понятия "базисная модель данных", "модель данных", "модель данных предметной области", "предметная область" и "реестр структур электронных документов и сведений" используются в настоящем Описании в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.

Осы Сипаттамада пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.

Иные понятия, используемые в настоящем Описании, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. №5.

Осы Сипаттаманың 4, 7, 10, 13-кестелерінде Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті деп Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті түсініледі.
IV. Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымы

В таблицах 4, 7, 10, 13 настоящего Описания под Регламентом информационного взаимодействия понимается Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссии при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. №5.
IV. Структуры электронных документов и сведений

9. Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымының тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымының тізбесі
№ р/с
Сәйкестендіргіш
Аты
Аттар кеңістігі
1
2
3
4
1
Базистік модельдегі электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымы
1.1
R.003
анықтамалық деректер
urn:EEC:R:ReferenceDataDetails:vY.Y.Y
1.2
R.006
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
1.3
R.008
анықтамалық деректерді өзектендіру жағдайы
urn:EEC:R:ReferenceDataStatusDetails:vY.Y.Y
2
"Кедендік әкімшілендіру" пәні саласындағы электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымы
2.1
R.CA.CC.10.001
кеден органдары сыныптауышының мәліметтері
urn:EEC:R:CA:CC:10:CustomsOfficeClassifier:v1.0.0
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдары атауларының кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары осы Сипаттамаға сәйкес кеден одағының сыртқы және өзара саудасының интеграцияланған ақпараттық жүйесінде ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар құрылымдары мен мәліметтер тізіліміне (бұдан әрі –Құрылымдар тізілімі) енгізілуге жататын электрондық құжат құрылымының (мәліметтердің) техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.
1. Базистік модельдегі электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымы
10. "Анықтамалық деректер" (R.003) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
"Анықтамалық деректер" (R.003) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы
№ р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Аты
анықтамалық деректер
2
Сәйкестендіргіш
R.003
3
Нұқасы
Y.Y.Y
4
Анықтамасы
анықтамалықтың немесе сыныптауыштың мазмұны
5
Пайдалану
6
Атаулар кеңістігін сәйкестендіргіш
urn:EEC:R:ReferenceDataDetails:vY.Y.Y
7
XML-құжаттың түбір элементі
ReferenceDataDetails
8
XML-схема файлының аты
EEC_R_ReferenceDataDetails_vY.Y.Y.xsd
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының аттар кеңістігіндегі "Y.Y.Y" символдары құрылымдар тізіліміне енгізілуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын осы Сипаттамаға сәйкес әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

9. Перечень структур электронных документов и сведений приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень структур электронных документов и сведений
№ п/п
Идентификатор
Имя
Пространство имен
1
2
3
4
1
Структуры электронных документов и сведений в базисной модели
1.1
R.003
справочные данные
urn:EEC:R:ReferenceDataDetails:vY.Y.Y
1.2
R.006
уведомление о результате обработки
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
1.3
R.008
состояние актуализации справочных данных
urn:EEC:R:ReferenceDataStatusDetails:vY.Y.Y
2
Структуры электронных документов и сведений в предметной области "Таможенное администрирование"
2.1
R.CA.CC.10.001
сведения классификатора таможенных органов
urn:EEC:R:CA:CC:10:CustomsOfficeClassifier:v1.0.0
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений, используемых при реализации информационного взаимодействия в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли Таможенного союза (далее – реестр структур).
1. Структуры электронных документов и сведений в базисной модели
10. Описание структуры электронного документа (сведений) "Справочные данные" (R.003) приведено в таблице 2.
Таблица 2
Описание структуры электронного документа (сведений) "Справочные данные" (R.003)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
справочные данные
2
Идентификатор
R.003
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
содержимое справочника или классификатора
5
Использование
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:ReferenceDataDetails:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
ReferenceDataDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_ReferenceDataDetails_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.

11. Импортталатын аттар кеңістігі 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Импортталатын аттар кеңістігі
№ р/с
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымы атауларының кеңістігіндегі "X.X.X" символдары құрылымдар тізіліміне енгізілуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын осы Сипаттамаға сәйкес әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

11. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 3.
Таблица 3
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Символы "X.X.X" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.

12. "Анықтамалық деректер" (R.003) электрондық құжат құрылымының деректемелік құрамы 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
"Анықтамалық деректер" (R.003) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы
Деректеменің аты
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіргіш
Деректер түрі
Мн.
1. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы (ccdo:​E​Doc​Header)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) технологиялық деректемелерінің жиынтығы
M.CDE.90001
ccdo:​E​Doc​Header​Type (M.CDT.90001)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
1
1.1. Жалпы процесс хабарламасының коды (csdo:​Inf​Envelope​Code)
жалпы процесс хабарламасының кодтық белгіленуі
M.SDE.90010
csdo:​Inf​Envelope​Code​Type (M.SDT.90004)
Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды (csdo:​E​Doc​Code)
электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) кодтық белгіленуі
M.SDE.90001
csdo:​E​Doc​Code​Type (M.SDT.90001)
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымының тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші (csdo:​E​Doc​Id)
электрондық құжатты бірегей сәйкестендіретін таңбалар жолы (мәліметтер)
M.SDE.90007
csdo:​Universally​Unique​Id​Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіш мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo:​E​Doc​Ref​Id)
жауап ретінде осы электрондық құжат қалыптастырылған электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
M.SDE.90008
csdo:​Universally​Unique​Id​Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіш мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты (csdo:​E​Doc​Date​Time)
Электрондық құжатты (мәліметтерді) жасау күні мен уақыты
M.SDE.90002
bdt:​Date​Time​Type (M.BDT.00006)
МНМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
1
1.6. Тілдің коды
(csdo:​Language​Code)
тілдің кодтық белгіленуі
M.SDE.00051
csdo:​Language​Code​Type (M.SDT.00051)
ISO 639-1 сәйкес тілдің екі әріптік коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(csdo:​Reference​Data​Id)
Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізілімінен сәйкестендіру
M.SDE.00080
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
1

12. Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Справочные данные" (R.003) приведен в таблице 4.
Таблица 4
Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Справочные данные" (R.003)
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.
1. Заголовок электронного документа (сведений)
(ccdo: E Doc Header)
совокупность технологических реквизитов электронного документа (сведений)
M.CDE.90001
ccdo: E Doc Header Type (M.CDT.90001)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
1.1. Код сообщения общего процесса
(csdo: Inf Envelope Code)
кодовое обозначение сообщения общего процесса
M.SDE.90010
csdo: Inf Envelope Code Type (M.SDT.90004)
Значение кода в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Код электронного документа (сведений)
(csdo: E Doc Code)
кодовое обозначение электронного документа (сведений) в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений
M.SDE.90001
csdo: E Doc Code Type (M.SDT.90001)
Значение кода в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo: E Doc Id)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения)
M.SDE.90007
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Идентификатор исходного электронного документа (сведений)
(csdo: E Doc Ref Id)
идентификатор электронного документа (сведений), в ответ на который был сформирован данный электронный документ (сведения)
M.SDE.90008
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Дата и время электронного документа (сведений)
(csdo: E Doc Date Time)
дата и время создания электронного документа (сведений)
M.SDE.90002
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
1.6. Код языка
(csdo: Language Code)
кодовое обозначение языка
M.SDE.00051
csdo: Language Code Type (M.SDT.00051)
Двухбуквенный код языка в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Идентификатор справочника (классификатора)
(csdo: Reference Data Id)
идентификатор из реестра нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
M.SDE.00080
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1

3. Жүйелеу (жіктеу) объектісінің сипаттамасы туралы мәліметтер (ccdo:​Reference​Data​Item​Characteristic​Details)
жүйелеу (жіктеу) объектісінің сипаттамасы туралы мәліметтер)
M.CDE.00089
ccdo:​Reference​Data​Item​Characteristic​Details​Type (M.CDT.00092)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
0..*
3.1. Жүйелеу (жіктеу) объектісі сипаттамасының коды
(csdo:​Reference​Data​Item​Characteristic​Code)
жүйелеу (жіктеу) объектісі сипаттамасының кодтық белгіленуі
M.SDE.00263
csdo:​Reference​Data​Kind​Code​Type (M.SDT.00082)
Цифлық коды.
Шаблон: \d{1,20}
1
3.2. Жүйелеу (жіктеу) объектісі сипаттамасының атауы
(csdo:​Reference​Data​Item​Characteristic​Name)
жүйелеу (жіктеу) объектісі сипаттамасының атауы
M.SDE.00262
csdo:​Name1000​Type (M.SDT.00185)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 1000
1
4. Жаңарту күні мен уақыты
(csdo:​Update​Date​Time)
анықтамалық деректерге өзекті сипат беру күні мен уақыты
M.SDE.00079
bdt:​Date​Time​Type (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
0..1
5. Жүйелеу (жіктеу) объектілерінің тобы (ccdo:​Reference​Data​Section​V2​Details)
жүйелеу (жіктеу) объектілерінің тобы туралы мәліметтер жиынтығы
M.CDE.00069
ccdo:​Reference​Data​Section​Details​V2​Type (M.CDT.00072)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
0..*
5.1. Жүйелеу (жіктеу) объектілері тобының коды
(csdo:​Reference​Data​Section​Code)
жүйелеу (жіктеу) объектілері тобының коды
M.SDE.00100
csdo:​Reference​Data​Item​Code​Type (M.SDT.00078)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
1
5.2. Жүйелеу (жіктеу) объектілері тобының атауы)
(csdo:​Reference​Data​Section​Name)
жүйелеу (жіктеу) объектілері тобының атауы
M.SDE.00101
csdo:​Name4000​Type (M.SDT.00186)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 4000
1
5.3. Жүйелеу (жіктеу) объектілерінің басты тобының коды (csdo:​Parent​Reference​Data​Section​Code)
жүйелеу (жіктеу) объектілерінің негізгі тобының кодтық белгіленуі
M.SDE.00102
csdo:​Reference​Data​Item​Code​Type (M.SDT.00078)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
0..1
5.4. Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер) (ccdo:​Code​List​Item​V2​Details)
жіктеу объектілерінің тобы туралы мәліметтердің мәртебесі
M.CDE.00090
ccdo:​Code​List​Item​Details​V2​Type (M.CDT.00093)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
1
5.4.1. Іс-қимылдың басталу күні
(csdo:​Code​List​Item​Start​Date)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы қолданылуы басталатын күн)
M.SDE.00264
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)

3. Сведения о характеристике объекта систематизации (классификации)
(ccdo: Reference Data Item Characteristic Details)
сведения о характеристике объекта систематизации (классификации)
M.CDE.00089
ccdo: Reference Data Item Characteristic Details Type (M.CDT.00092)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
3.1. Код характеристики объекта систематизации (классификации)
(csdo: Reference Data Item Characteristic Code)
кодовое обозначение характеристики объекта систематизации (классификации)
M.SDE.00263
csdo: Reference Data Kind Code Type (M.SDT.00082)
Цифровой код.
Шаблон: \d{1,20}
1
3.2. Наименование характеристики объекта систематизации (классификации)
(csdo: Reference Data Item Characteristic Name)
наименование характеристики объекта систематизации (классификации)
M.SDE.00262
csdo: Name1000 Type (M.SDT.00185)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
1
4. Дата и время обновления
(csdo: Update Date Time)
дата и время актуализации справочных данных
M.SDE.00079
bdt: Date Tim Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
5. Группа объектов систематизации (классификации)
(ccdo: Reference Data Section V2 Details)
совокупность сведений о группе объектов систематизации (классификации)
M.CDE.00069
ccdo: Reference Data Section Details V2 Type (M.CDT.00072)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
5.1. Код группы объектов систематизации (классификации)
(csdo: Reference Data Section Code)
кодовое обозначение группы объектов систематизации (классификации)
M.SDE.00100
csdo: Reference Data Item Code Type (M.SDT.00078)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
1
5.2. Наименование группы объектов систематизации (классификации)
(csdo: Reference Data Section Name)
наименование группы объектов систематизации (классификации)
M.SDE.00101
csdo: Name4000 Type (M.SDT.00186)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
1
5.3. Код родительской группы объектов систематизации (классификации)
(csdo: Parent Reference Data Section Code)
кодовое обозначение родительской группы объектов систематизации (классификации)
M.SDE.00102
csdo: Reference Data Item Code Type (M.SDT.00078)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
5.4. Сведения о записи справочника (классификатора)
(ccdo: Code List Item V2 Details)
статус сведений о группе объектов классификации
M.CDE.00090
ccdo: Code List Item Details V2 Type (M.CDT.00093)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
5.4.1. Дата начала действия
(csdo: Code List Item Start Date)
дата начала действия записи справочника (классификатора)
M.SDE.00264
bdt: Date Type (M.BDT.00005)

МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнді белгілеу
1
5.4.2. Іс-қимылдың басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер (ccdo:​Start​Legal​Act​Details)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы қолданылуының басталуын регламенттейтін нормативтік құқықтық акт туралы мәліметтер
M.CDE.00087
ccdo:​Legal​Act​Reference​Details​Type (M.CDT.00091)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
0..1
*.1. Акт түрінің коды
(csdo:​Legal​Act​Kind​Code)
нормативтік құқықтық акт түрінің кодтық белгіленуі
M.SDE.00230
csdo:​Legal​Act​Kind​Code​Type (M.SDT.00172)
Халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: \d{5}
0..1
*.2. Акт түрінің атауы
(csdo:​Legal​Act​Kind​Name)
нормативтік құқықтық акт түрінің атауы
M.SDE.00335
csdo:​Name500​Type (M.SDT.00134)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 500
0..1
*.3. Актінің атауы
(csdo:​Legal​Act​Name)
нормативтік құқықтық актінің атауы
M.SDE.00336
csdo:​Name500​Type (M.SDT.00134)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 500
0..1
*.4. Актінің нөмірі
(csdo:​Legal​Act​Id)
нормативтік құқықтық актіге берілген цифрлық немесе әріптік-цифрлық белгі
M.SDE.00266
csdo:​Id50​Type (M.SDT.00093)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
1
*.5. Актінің күні
(csdo:​Legal​Act​Creation​Date)
нормативтік құқықтық актінің қабылданған күні
M.SDE.00267
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
1
*.6. Уәкілетті органның сәйкестендіргіші
(csdo:​Authority​Id)
мемлекеттік билік органын не ол уәкілеттік берген ұйымды сәйкестендіретін жол
M.SDE.00068
csdo:​Id20​Type (M.SDT.00092)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1
*.7. Уәкілетті органның атауы
(csdo:​Authority​Name)
мемлекеттік билік органының не ол уәкілеттік берген ұйымның толық атауы
M.SDE.00066
csdo:​Name300​Type (M.SDT.00056)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 300
0..1
*.8. Актіні қабылдаған Одақ органының сәйкестендіргіші
(csdo:​E​A​E​U​Doc​Issuer​Id)
актіні қабылдаған Одақ органының сәйкестендіргіші
M.SDE.00199
csdo:​E​A​E​U​Doc​Issuer​Id​Type (M.SDT.00153)
Еуразиялық экономикалық одақ органдары анықтамалығындағы сәйкестендіргіштің мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1
*.9. Актіні қабылдаған Одақ органының атауы (csdo:​E​A​E​U​Doc​Issuer​Name)
актіні қабылдаған Одақ органының толық атауы
M.SDE.00200
csdo:​Name300​Type (M.SDT.00056)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 300
0..1
5.4.3. Іс-қимылдың аяқталу күні
(csdo:​Code​List​Item​End​Date)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы қолданылуының аяқталу күні
M.SDE.00265
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)

Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
5.4.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
(ccdo: Start Legal Act Details)
сведения о нормативном правовом акте, регламентирующем начало действия записи справочника (классификатора)
M.CDE.00087
ccdo: Legal Act Reference Details Type (M.CDT.00091)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
*.1. Код вида акта
(csdo: Legal Act Kind Code)
кодовое обозначение вида нормативного правового акта
M.SDE.00230
csdo: Legal Act Kind CodeType (M.SDT.00172)
Значение кода в соответствии с классификатором видов нормативных правовых актов международного права.
Шаблон: \d{5}
0..1
*.2. Наименование вида акта
(csdo: Legal Act Kind Name)
наименование вида нормативного правового акта
M.SDE.00335
csdo: Name500 Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
*.3. Наименование акта
(csdo: Legal Act Name)
наименование нормативного правового акта
M.SDE.00336
csdo: Name500 Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
*.4. Номер акта
(csdo: Legal Act Id)
цифровое или буквенно-цифровое обозначение, присвоенное нормативному правовому акту
M.SDE.00266
csdo: Id50 Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
1
*.5. Дата акта
(csdo: Legal Act Creation Date)
дата принятия нормативного правового акта
M.SDE.00267
bdt: Date Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
*.6. Идентификатор уполномоченного органа
(csdo: Authority Id)
строка, идентифицирующая орган государственной власти либо уполномоченную им организацию
M.SDE.00068
csdo: Id20 Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.7. Наименование уполномоченного органа
(csdo: Authority Name)
полное наименование органа государственной власти либо уполномоченной им организации
M.SDE.00066
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
*.8. Идентификатор органа Союза, принявшего акт
(csdo: E A E U Doc Issuer Id)
идентификатор органа Союза, принявшего акт
M.SDE.00199
csdo: E A E U Doc Issuer Id Type (M.SDT.00153)
Значение идентификатора из справочника органов Евразийского экономического союза.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.9. Наименование органа Союза, принявшего акт
(csdo: E A E U Doc Issuer Name)
полное наименование органа Союза, принявшего акт
M.SDE.00200
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
5.4.3. Дата окончания действия
(csdo: Code List Item End Date)
дата окончания действия записи справочника (классификатора)
M.SDE.00265
bdt: DateмType (M.BDT.00005)

МЕМСТ ИСО 8601–2001сәйкес күннің белгіленуі
0..1
5.4.4. Іс-қимылдың аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер (ccdo:​End​Legal​Act​Details)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы қолданылуының аяқталуын регламенттейтін нормативтік құқықтық акт туралы мәліметтер
M.CDE.00088
ccdo:​Legal​Act​Reference​Details​Type (M.CDT.00091)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
0..1
*.1. Акт түрінің коды
(csdo:​Legal​Act​Kind​Code)
нормативтік құқықтық акт түрінің кодтық белгіленуі
M.SDE.00230
csdo:​Legal​Act​Kind​Code​Type (M.SDT.00172)
Халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: \d{5}
0..1
*.2. Акт түрінің атауы
(csdo:​Legal​Act​Kind​Name)
нормативтік құқықтық акт түрінің кодтық атауы
M.SDE.00335
csdo:​Name500​Type (M.SDT.00134)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 500
0..1
*.3. Актінің атауы
(csdo:​Legal​Act​Name)
нормативтік құқықтық актінің атауы
M.SDE.00336
csdo:​Name500​Type (M.SDT.00134)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 500
0..1
*.4. Актінің нөмірі
(csdo:​Legal​Act​Id)
нормативтік құқықтық актіге берілген цифрлық немесе әріптік-цифрлық белгі
M.SDE.00266
csdo:​Id50​Type (M.SDT.00093)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
1
*.5. Актінің күні
(csdo:​Legal​Act​Creation​Date)
нормативтік құқықтық актінің қабылданған күні
M.SDE.00267
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 2001сәйкес күннің белгіленуі
1
*.6. Уәкілетті органның сәйкестендіргіші (csdo:​Authority​Id)
мемлекеттік билік органын не ол уәкілеттік берген ұйымды сәйкестендіретін жол
M.SDE.00068
csdo:​Id20​Type (M.SDT.00092)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1
*.7. Уәкілетті органның атауы
(csdo:​Authority​Name)
мемлекеттік билік органының не ол уәкілеттік берген ұйымның толық атауы
M.SDE.00066
csdo:​Name300​Type (M.SDT.00056)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 300
0..1
*.8. Актіні қабылдаған Одақ органының сәйкестендіргіші
(csdo:​E​A​E​U​Doc​Issuer​Id)
актіні қабылдаған Одақ органының сәйкестендіргіші
M.SDE.00199
csdo:​E​A​E​U​Doc​Issuer​Id​Type (M.SDT.00153)
Еуразиялық экономикалық одақ органдары анықтамалығындағы сәйкестендіргіштің мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1
*.9. Актіні қабылдаған Одақ органының атауы
(csdo:​E​A​E​U​Doc​Issuer​Name)
актіні қабылдаған Одақ органының толық атауыт
M.SDE.00200
csdo:​Name300​Type (M.SDT.00056)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 300
0..1
5.5. Елдің коды
(csdo:​Unified​Country​Code)
жүйелеу (жіктеу) объектілерінің тобы пайдаланылатын елдің кодтық белгіленуі
M.SDE.00162
csdo:​Unified​Country​Code​Type (M.SDT.00112)
Сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес елдің екі әріптік кодының мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
код көрсетілген анықтамалықты (сыныптауышты) белгілеу
-
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
1

Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
5.4.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
(ccdo: End Legal Act Details)
сведения о нормативном правовом акте, регламентирующем окончание действия записи справочника (классификатора)
M.CDE.00088
ccdo: Legal Act Reference DetailsмType (M.CDT.00091)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
*.1. Код вида акта
(csdo: Legal Act Kind Code)
кодовое обозначение вида нормативного правового акта
M.SDE.00230
csdo: Legal Act Kind Code Type (M.SDT.00172) Значение кода в соответствии с классификатором видов нормативных правовых актов международного права. Шаблон: \d{5}
0..1
*.2. Наименование вида акта
(csdo: Legal Act Kind Name)
наименование вида нормативного правового акта
M.SDE.00335
csdo: Name500 Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
*.3. Наименование акта
(csdo: Legal Act Name)
наименование нормативного правового акта
M.SDE.00336
csdo:Name500Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
*.4. Номер акта
(csdo: Legal Act Id)
цифровое или буквенно-цифровое обозначение, присвоенное нормативному правовому акту
M.SDE.00266
csdo: Id50 Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
1
*.5. Дата акта
(csdo: Legal Act Creation Date)
дата принятия нормативного правового акта
M.SDE.00267
bdt: Date Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
*.6. Идентификатор уполномоченного органа
(csdo: Authority Id)
строка, идентифицирующая орган государственной власти либо уполномоченную им организацию
M.SDE.00068
csdo: Id20 Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.7. Наименование уполномоченного органа
(csdo: Authority Name)
полное наименование органа государственной власти либо уполномоченной им организации
M.SDE.00066
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
*.8. Идентификатор органа Союза, принявшего акт
(csdo: E A E U Doc Issuer Id)
идентификатор органа Союза, принявшего акт
M.SDE.00199
csdo: E A E U Doc Issuer Id Type (M.SDT.00153)
Значение идентификатора из справочника органов Евразийского экономического союза.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.9. Наименование органа Союза, принявшего акт
(csdo: E A E U Doc Issuer Name)
полное наименование органа Союза, принявшего акт
M.SDE.00200
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
5.5. Код страны
(csdo: Unified Country Code)
кодовое обозначение страны, в которой используется группа объектов систематизации (классификации)
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а) Идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
-
csdo: Reference DataId Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1

6. Жүйелеу (жіктеу) объектісі
(ccdo:​Reference​Data​Item​V2​Details)
жүйелеу (жіктеу) объектісі туралы мәліметтер жиынтығы
M.CDE.00068
ccdo:​Reference​Data​Item​Details​V2​Type (M.CDT.00071)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
0..*
6.1. Жүйелеу (жіктеу) объектісінің коды (csdo:​Reference​Data​Item​Code)
жүйелеу (жіктеу) объектісінің кодтық белгіленуі
M.SDE.00097
csdo:​Classified​Reference​Data​Item​Code​Type (M.SDT.00079)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
1..*
а) Мәліметтер блогының түрі
(атрибут kind​Code)
мәліметтер блогы түрінің кодтық белгіленуі
-
csdo:​Reference​Data​Kind​Code​Type (M.SDT.00082)
Цифрлық код.
Шаблон: \d{1,20}
1
6.2. Жүйелеу (жүйелеу) объектісінің атауы
(csdo:​Reference​Data​Item​Name)
Жүйелеу (жіктеу) объектісінің атауы
M.SDE.00098
csdo:​Classified​Reference​Data​Item​Name​Type (M.SDT.00080)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 4000
0..*
а) Мәліметтер блогының түрі
(атрибут kind​Code)
мәліметтер блогы түрінің кодтық белгіленуі
-
csdo:​Reference​Data​Kind​Code​Type (M.SDT.00082)
Цифрлық код.
Шаблон: \d{1,20}
1
6.3. Жүйелеу (жіктеу) объектісінің сипаттамасы
(csdo:​Reference​Data​Item​Text)
жүйелеу (жіктеу) объектісінің мәтіндік сипаттамасы
M.SDE.00099
csdo:​Classified​Reference​Data​Item​Text​Type (M.SDT.00081)
Символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 4000
0..*
а) Мәліметтер блогының түрі
(атрибут kind​Code)
мәліметтер блогы түрінің кодтық белгіленуі
-
csdo:​Reference​Data​Kind​Code​Type (M.SDT.00082)
Цифрлық код.
Шаблон: \d{1,20}
1
6.4. Ата-аналық жүйелеу (жіктеу) объектісінің коды (csdo:​Parent​Reference​Data​Item​Code)
негізгі жүйелеу (жіктеу) объектісінің кодтық белгіленуі
M.SDE.00128
csdo:​Classified​Reference​Data​Item​Code​Type (M.SDT.00079)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
0..1
а) Мәліметтер блогының түрі
(атрибут kind​Code)
мәліметтер блогы түрінің кодтық белгіленуі
-
csdo:​Reference​Data​Kind​Code​Type (M.SDT.00082)
Цифрлық код.
Шаблон: \d{1,20}
1
6.5. Жүйелеу (жіктеу) объектілерінің ата-аналар тобының коды
(csdo:​Parent​Reference​Data​Section​Code)
жүйелеу (жіктеу) объектілерінің негізгі тобының кодтық белгіленуі
M.SDE.00102
csdo:​Reference​Data​Item​Code​Type (M.SDT.00078)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
0..1
6.6. Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер (ccdo:​Code​List​Item​V2​Details)
анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер
M.CDE.00090
ccdo:​Code​List​Item​Details​V2​Type (M.CDT.00093)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
1

6. Объект систематизации (классификации)
(ccdo: Reference Data Item V2 Details)
совокупность сведений об объекте систематизации (классификации)
M.CDE.00068
ccdo: Reference Data Item Details V2 Type (M.CDT.00071)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
6.1. Код объекта систематизации (классификации)
(csdo: Reference Data Item Code)
кодовое обозначение объекта систематизации (классификации)
M.SDE.00097
csdo: Classified Reference Data Item Code Type (M.SDT.00079)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
1..*
а) Вид блока сведений
(атрибут kind Code)
кодовое обозначение вида блока сведений
-
csdo: Reference Data Kind Code Type (M.SDT.00082)
Цифровой код.
Шаблон: \d{1,20}
1
6.2. Наименование объекта систематизации (классификации)
(csdo: Reference Data Item Name)
наименование объекта систематизации (классификации)
M.SDE.00098
csdo:тClassified Reference Data Item Name Type (M.SDT.00080)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..*
а) Вид блока сведений
(атрибут kind Code)
кодовое обозначение вида блока сведений
-
csdo: Reference Data Kind Code Type (M.SDT.00082)
Цифровой код.
Шаблон: \d{1,20}
1
6.3. Описание объекта систематизации (классификации)
(csdo: Reference Data Item Text)
текстовое описание объекта систематизации (классификации)
M.SDE.00099
csdo: Classified Reference Data Item Text Type (M.SDT.00081)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..*
а) Вид блока сведений
(атрибут kind Code)
кодовое обозначение вида блока сведений
-
csdo: Reference Data Kind Code Type (M.SDT.00082)
Цифровой код.
Шаблон: \d{1,20}
1
6.4. Код родительского объекта систематизации (классификации)
(csdo: Parent Reference Data Item Code)
кодовое обозначение родительского объекта систематизации (классификации)
M.SDE.00128
csdo: Classified Reference Data Item Code Type (M.SDT.00079)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
а) Вид блока сведений
(атрибут kind Code)
кодовое обозначение вида блока сведений
-
csdo: Reference Data Kind Code Type (M.SDT.00082)
Цифровой код.
Шаблон: \d{1,20}
1
6.5. Код родительской группы объектов систематизации (классификации)
(csdo: Parent Reference Data Section Code)
кодовое обозначение родительской группы объектов систематизации (классификации)
M.SDE.00102
csdo: Reference Data Item Code Type (M.SDT.00078)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
6.6. Сведения о записи справочника (классификатора)
(ccdo: Code List Item V2 Details)
сведения о записи справочника (классификатора)
M.CDE.00090
ccdo: Code List Item Details V2 Type (M.CDT.00093)
Определяется областями значений вложенных элементов
1

МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
1
3. Өңдеу нәтижесінің коды
(csdo:​Processing​Result​V2​Code)
жалпы процеске қатысушының ақпараттық жүйесінде алынған электрондық құжатты (мәліметтерді) өңдеу нәтижесінің кодтық белгіленуі
M.SDE.90014
csdo:​Processing​Result​Code​V2​Type (M.SDT.90006)
Электрондық құжаттар мен мәліметтерді өңдеу нәтижелерінің анықтамалығына сәйкес кодтың мәні
1
4. Сипаттамасы (csdo:​Description​Text)
мәліметтерді өңдеу нәтижесінің еркін нысандағы сипаттамасы
M.SDE.00002

Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
3. Код результата обработки
(csdo: Processing Result V2 Code)
кодовое обозначение результата обработки полученного электронного документа (сведений) информационной системой участника общего процесса
M.SDE.90014
csdo: Processing Result Code V2 Type (M.SDT.90006)
Значение кода в соответствии со справочником результатов обработки электронных документов и сведений
1
4. Описание
(csdo: Description Text)
описание результата обработки сведений в произвольной форме
M.SDE.00002

3. Анықтамалықты (сыныптауышты) өзгерту түрінің коды
(csdo:​Code​List​Change​Kind​Code)
анықтамалықты (сыныптауышты) өзгерту түрінің кодтық белгіленуі
M.SDE.00334
csdo:​Code2​Type (M.SDT.00170)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ұзындығы: 2
0..1
4. Жаңарту күні мен уақыты
(csdo:​Update​Date​Time)
анықтамалық деректерді өзектендіру күні мен уақыты
M.SDE.00079
bdt:​Date​Time​Type (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
0..1
5. Акт туралы мәліметтер
(ccdo:​E​A​E​U​Doc​Details)
Одақ органының актісі туралы мәліметтер
M.CDE.00072
ccdo:​E​A​E​U​Doc​Details​Type (M.CDT.00075)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
0..1
5.1. Акт түрінің коды
(csdo:​E​A​E​U​Doc​Kind​Code)
Одақ органы актісінің түрін кодтық белгілеу
M.SDE.00203
csdo:​E​A​E​U​Doc​Kind​Code​Type (M.SDT.00154)
Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын актілер түрлері сыныптауышынан алынған кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1
5.2. Актінің атауы
(csdo:​E​A​E​U​Doc​Name)
Одақ органы актісінің атауы
M.SDE.00204
csdo:​Name500​Type (M.SDT.00134)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 500
0..1
5.3. Актінің нөмірі
(csdo:​E​A​E​U​Doc​Id)
қабылдау кезінде Одақ органының актісіне берілген цифрлық немесе әріптік-цифрлық белгі
M.SDE.00202
csdo:​Id50​Type (M.SDT.00093)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
0..1
5.4. Актінің күні
(csdo:​E​A​E​U​Doc​Creation​Date)
Одақ органы актісінің қабылданған күні
M.SDE.00201
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнін белгілеу
0..1
5.5. Актінің күшіне енген күні
(csdo:​E​A​E​U​Doc​Effective​Date)
Одақ органы актісінің күшіне енген күні
M.SDE.00208
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнін белгілеу
0..1
5.6. Актінің қолданылу мерзімінің аяқталу күні (csdo:​E​A​E​U​Doc​Validity​Date)
Одақ органы актісінің қолданылу мерзімінің аяқталу күні
M.SDE.00205
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнін белгілеу
0..1
5.7. Сипаттамасы (csdo:​Description​Text)
Одақ органы актісінің сипаттамасы
M.SDE.00002
csdo:​Text4000​Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 4000
0..1
5.8. Актіні қабылдаған Одақ органының сәйкестендіргіші
(csdo:​E​A​E​U​Doc​Issuer​Id)
актіні қабылдаған Одақ органының сәйкестендіргіші
M.SDE.00199
csdo:​E​A​E​U​Doc​Issuer​Id​Type (M.SDT.00153)
Еуразиялық экономикалық одақ органдары анықтамалығындағы сәйкестендіргіштің мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1

3. Код вида изменения справочника (классификатора)
(csdo: Code List Change Kind Code)
кодовое обозначение вида изменения справочника (классификатора)
M.SDE.00334
csdo: Code2 Type (M.SDT.00170)
Нормализованная строка символов.
Длина: 2
0..1
4. Дата и время обновления
(csdo: Update Date Time)
дата и время актуализации справочных данных
M.SDE.00079
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
5. Сведения об акте
(ccdo: E A E U Doc Details)
сведения об акте органа Союза
M.CDE.00072
ccdo: E AE U Doc Details Type (M.CDT.00075)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
5.1. Код вида акта
(csdo: E A E U Doc Kind Code)
кодовое обозначение вида акта органа Союза
M.SDE.00203
csdo: E A E U Doc Kind Code Type (M.SDT.00154)
Значение кода из классификатора видов актов, составляющих право Евразийского экономического союза.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
5.2. Наименование акта
(csdo: E A E U Doc Name)
наименование акта органа Союза
M.SDE.00204
csdo: Name500 Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
5.3. Номер акта
(csdo: E A E U Doc Id)
цифровое или буквенно-цифровое обозначение, присвоенное акту органа Союза при принятии
M.SDE.00202
csdo: Id50 Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
5.4. Дата акта
(csdo:E A E U Doc Creation Date)
дата принятия акта органа Союза
M.SDE.00201
bdt: Date Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
5.5. Дата вступления в силу акта
(csdo: E A E U Doc Effective Date)
дата вступления в силу акта органа Союза
M.SDE.00208
bdt: Date Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
5.6. Дата истечения срока действия акта
(csdo: E A E U Doc Validity Date)
дата истечения срока действия акта органа Союза
M.SDE.00205
bdt: Date Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
5.7. Описание
(csdo: Description Text)
описание акта органа Союза
M.SDE.00002
csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
5.8. Идентификатор органа Союза, принявшего акт
(csdo: E A E U Doc Issuer Id)
идентификатор органа Союза, принявшего акт
M.SDE.00199
csdo: E A E U Doc Issuer Id Type (M.SDT.00153)
Значение идентификатора из справочника органов Евразийского экономического союза.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1

csdo:​Code2​Type (M.SDT.00170)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ұзындығы: 2
0..1
3. Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері (cacdo:​Customs​Office​Classifier​Details)
кеден органдары сыныптауышының мәліметтері
M.CA.CDE.00570
cacdo:​Customs​Office​Classifier​Details​Type (M.CA.CDT.00820)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
1..*
3.1. Елдің коды
(csdo:​Unified​Country​Code)
елдің кодтық белгіленуі
M.SDE.00162
csdo:​Unified​Country​Code​Type (M.SDT.00112)
Сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес елдің екі әріптік кодының мәні
Шаблон: [A-Z]{2}
1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
код көрсетілген анықтамалықты (сыныптауышты) белгілеу
-
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
1
3.2. Кеден органының коды
(csdo:​Customs​Office​Code)
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органының 8 таңбалы коды
M.SDE.00255
csdo:​Customs​Office​Code​Type (M.SDT.00184)
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: [0-9]{2}|[0-9]{5}|[0-9]{8}
1
3.3. Кеден органының атауы
(csdo:​Customs​Office​Name)
кеден органының қысқаша атауы
M.SDE.00300
csdo:​Name50​Type (M.SDT.00204)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
0..1
3.4. Кеден органының толық атауы
(casdo:​Customs​Office​Full​Name)
кеден органының толық атауы
M.CA.SDE.00522
csdo:Name300Type (M.SDT.00056)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 300
1
3.5. Мекенжайы
(ccdo:​Address​V4​Details)
кеден органының мекенжайы
M.CDE.00076
ccdo:​Address​Details​V4​Type (M.CDT.00079)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
0..1
3.5.1. Мекенжай түрінің коды
(csdo:​Address​Kind​Code)
мекенжай түрінің кодтық белгіленуі
M.SDE.00192
csdo:​Address​Kind​Code​Type (M.SDT.00162)
Мекенжай түрлерінің анықтамалығына сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1
3.5.2. Елдің коды
(csdo:​Unified​Country​Code)
елдің кодтық белгіленуі
M.SDE.00162
csdo:​Unified​Country​Code​Type (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші " атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес елдің екі әріптік кодының мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
коды оған сәйкес көрсетілген анықтамалықты (сыныптауышты) белгілеу
-
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
1

csdo: Code2 Type (M.SDT.00170)
Нормализованная строка символов.
Длина: 2
0..1
3. Сведения классификатора таможенных органов
(cacdo: Customs Office Classifier Details)
сведения классификатора таможенных органов
M.CA.CDE.00570
cacdo: Customs Office Classifier Details Type (M.CA.CDT.00820)
Определяется областями значений вложенных элементов
1..*
3.1. Код страны
(csdo: Unified Country Code)
кодовое обозначение страны
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
1
а) Идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
-
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
3.2. Код таможенного органа
(csdo: Customs Office Code)
8-значный код таможенного органа государства – члена Евразийского экономического союза
M.SDE.00255
csdo: Customs Office Code Type (M.SDT.00184)
Значение кода в соответствии
с классификатором таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза.
Шаблон: [0-9]{2}|[0-9]{5}|[0-9]{8}
1
3.3. Наименование таможенного органа
(csdo: Customs Office Name)
краткое наименование таможенного органа
M.SDE.00300
csdo: Name50 Type (M.SDT.00204)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
3.4. Полное наименование таможенного органа
(casdo: Customs Office Full Name)
полное наименование таможенного органа
M.CA.SDE.00522
csdo:Name300Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
1
3.5. Адрес
(ccdo: Address V4 Details)
адрес таможенного органа
M.CDE.00076
ccdo: Address Details V4 Type (M.CDT.00079)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
3.5.1. Код вида адреса
(csdo: Address Kind Code)
кодовое обозначение вида адреса
M.SDE.00192
csdo: Address Kind Code Type (M.SDT.00162)
Значение кода в соответствии
со справочником видов адресов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
3.5.2. Код страны
(csdo: Unified Country Code
кодовое обозначение страны
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) Идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
-
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1

3.5.3. Аумақтың коды
(csdo:​Territory​Code)
әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің коды
M.SDE.00031
csdo:​Territory​Code​Type (M.SDT.00031)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 17
0..1
3.5.4. Өңір
(csdo:​Region​Name)
бірінші деңгейдегі әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
M.SDE.00007
csdo:​Name120​Type (M.SDT.00055)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
0..1
3.5.5. Аудан
(csdo:​District​Name)
екінші деңгейдегі әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
M.SDE.00008
csdo:​Name120​Type (M.SDT.00055)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
0..1
3.5.6. Қала
(csdo:​City​Name)
қаланың атауы
M.SDE.00009
csdo:​Name120​Type (M.SDT.00055)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
0..1
3.5.7. Елді мекен
(csdo:​Settlement​Name)
елді мекеннің атауы
M.SDE.00057
csdo:​Name120​Type (M.SDT.00055)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
0..1
3.5.8. Көше
(csdo:​Street​Name)
қалалық инфрақұрылымның көше-жол желісі элементінің атауы
M.SDE.00010
csdo:​Name120​Type (M.SDT.00055)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
0..1
3.5.9. Үй нөмірі
(csdo:​Building​Number​Id)
үйдің, корпустың, құрылыстың белгіленуі
M.SDE.00011
csdo:​Id50​Type (M.SDT.00093)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
0..1
3.5.10. Үй-жайдың нөмірі
(csdo:​Room​Number​Id)
кеңсені немесе пәтерді белгілеу
M.SDE.00012
csdo:​Id20​Type (M.SDT.00092)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1
3.5.11. Пошталық индексі
(csdo:​Post​Code)
пошта байланысы кәсіпорнының пошта индексі
M.SDE.00006
csdo:​Post​Code​Type (M.SDT.00006)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
0..1
3.5.12. Абоненттік жәшіктің нөмірі (csdo:​Post​Office​Box​Id)
пошта байланысы кәсіпорнындағы абоненттік жәшіктің нөмірі
M.SDE.00013
csdo:​Id20​Type (M.SDT.00092)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1
3.5.13. Мәтіндік нысандағы мекенжай
(csdo:​Address​Text)
мәтін түрінде еркін түрде ұсынылған мекен-жай элементтерінің жиынтығы
M.SDE.00005
csdo:​Text1000​Type (M.SDT.00071)
Символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 1000
0..1
3.6. Байланыс деректемелері
(ccdo:​Communication​Details)
кеден органының байланыс деректемелері
M.CDE.00003
ccdo:​Communication​Details​Type (M.CDT.00003)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
0..*
3.6.1. Байланыс түрінің коды (csdo:​Communication​Channel​Code)
байланыс құралы (арнасы) түрінің кодтық белгіленуі (телефон, факс, электрондық пошта және т.б.)
M.SDE.00014

3.5.3. Код территории
(csdo: Territory Code)
код единицы административно-территориального деления
M.SDE.00031
csdo: Territory Code Type (M.SDT.00031)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 17
0..1
3.5.4. Регион
(csdo: Region Name)
наименование единицы административно-территориального деления первого уровня
M.SDE.00007
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
3.5.5. Район
(csdo: District Name)
наименование единицы административно-территориального деления второго уровня
M.SDE.00008
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
3.5.6. Город
(csdo: City Name)
наименование города
M.SDE.00009
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
3.5.7. Населенный пункт
(csdo: Settlement Name)
наименование населенного пункта
M.SDE.00057
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
3.5.8. Улица
(csdo: Street Name)
наименование элемента улично-дорожной сети городской инфраструктуры
M.SDE.00010
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
3.5.9. Номер дома
(csdo: Building Number Id)
обозначение дома, корпуса, строения
M.SDE.00011
csdo: Id50 Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
3.5.10. Номер помещения
(csdo: Room Number Id)
обозначение офиса или квартиры
M.SDE.00012
csdo: Id20 Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
3.5.11. Почтовый индекс
(csdo: Post Code)
почтовый индекс предприятия почтовой связи
M.SDE.00006
csdo: Post Code Type (M.SDT.00006)
Нормализованная строка символов.
Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
0..1
3.5.12. Номер абонентского ящика
(csdo: Post Office Box Id)
номер абонентского ящика на предприятии почтовой связи
M.SDE.00013
csdo: Id20 Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
3.5.13. Адрес в текстовой форме
(csdo: Address Text)
набор элементов адреса, представленных в свободной форме в виде текста
M.SDE.00005
csdo: Text1000 Type (M.SDT.00071)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
0..1
3.6. Контактный реквизит
(ccdo: Communication Details)
контактный реквизит таможенного органа
M.CDE.00003
ccdo: Communication Details Type (M.CDT.00003)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
3.6.1. Код вида связи
(csdo: Communication Channel Code)
кодовое обозначение вида средства (канала) связи (телефон, факс, электронная почта и др.)
M.SDE.00014

csdo:​Communication​Channel​Code​V2​Type (M.SDT.00163)
Байланыс түрлерінің анықтамалығына сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1
3.6.2. Байланыс түрінің атауы
(csdo:​Communication​Channel​Name)
байланыс құралы (арнасы) түрінің атауы (телефон, факс, электрондық пошта және т.б.)
M.SDE.00093
csdo:​Name120​Type (M.SDT.00055)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
0..1
3.6.3. Байланыс арнасының идентификаторы (csdo:​Communication​Channel​Id)
байланыс арнасын анықтайтын таңбалар тізбегі (телефон нөмірін, факсты, электрондық пошта мекенжайын және т.б. көрсету)
M.SDE.00015
csdo:​Communication​Channel​Id​Type (M.SDT.00015)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 1000
1..*
3.7. Қайта ұйымдастыру кезінде берілген кеден органының коды
(casdo:​Customs​Office​Revised​Code)
қайта ұйымдастыру кезінде берілген кеден органының кодтық белгісі
M.CA.SDE.00523
csdo:CustomsOfficeCodeType (M.SDT.00184)
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: [0-9]{2}|[0-9]{5}|[0-9]{8}
0..*
3.8. Қайта ұйымдастырылғанға дейін әрекет ететін кеден органының коды
(casdo:​Customs​Office​Previous​Code)
қайта ұйымдастырылғанға дейін әрекет ететін кеден органының кодтық белгісі
M.CA.SDE.00524
csdo:CustomsOfficeCodeType (M.SDT.00184)
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: [0-9]{2}|[0-9]{5}|[0-9]{8}
0..*
3.9. Кеден органының құзыреті туралы мәліметтер
(cacdo:​Customs​Office​Indicator​Details)
кеден органының белгісі
M.CA.CDE.00571
cacdo:​Customs​Office​Indicator​Details​Type (M.CA.CDT.00654)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
0..1
3.9.1. Кедендік декларацияларды тіркеуге құқығы
(casdo:​Declaration​Registry​Authority​Code)
кедендік декларацияларды тіркеуге өкілеттіліктің (құқықтың болуы, болмауы) кодтық белгісі
M.CA.SDE.00720
csdo:Code1Type (M.SDT.00169)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ұзындығы: 1
1
3.9.2. Резервке қойылған элемент
(casdo:​Reserved​Customs​Office​Indicator​Code)
Кеден органы белгісінің резервке қойылған элементі
M.CA.SDE.00721
csdo:Code1Type (M.SDT.00169)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ұзындығы: 1
1
3.9.3. АТА карнетін қолдана отырып өткізілетін тауарлармен кедендік операцияларды жасау құқығы (casdo:​A​T​A​Carnet​Authority​Code)
АТА карнетін қолдана отырып өткізілетін тауарлармен кедендік операцияларды жасау құқығының (құқықтың болуы, болмауы) кодтық белгісі
M.CA.SDE.00722
csdo:Code1Type (M.SDT.00169)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ұзындық: 1
1

csdo: Communication Channel Code V2 Type (M.SDT.00163)
Значение кода в соответствии
со справочником видов связи.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
3.6.2. Наименование вида связи
(csdo: Communication Channel Name)
наименование вида средства (канала) связи (телефон, факс, электронная почта и др.)
M.SDE.00093
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
3.6.3. Идентификатор канала связи
(csdo: Communication Channel Id)
последовательность символов, идентифицирующая канал связи (указание номера телефона, факса, адреса электронной почты и др.)
M.SDE.00015
csdo: Communication Channel Id Type (M.SDT.00015)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
1..*
3.7. Код таможенного органа, присвоенный при реорганизации
(casdo: Customs Office Revised Code)
кодовое обозначение таможенного органа, присвоенное при реорганизации
M.CA.SDE.00523
csdo:CustomsOfficeCodeType (M.SDT.00184)
Значение кода в соответствии
с классификатором таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза.
Шаблон: [0-9]{2}|[0-9]{5}|[0-9]{8}
0..*
3.8. Код таможенного органа, действующий до реорганизации
(casdo: Customs Office Previous Code)
кодовое обозначение таможенного органа, действующее до реорганизации
M.CA.SDE.00524
csdo:CustomsOfficeCodeType (M.SDT.00184)
Значение кода в соответствии с классификатором таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза.
Шаблон: [0-9]{2}|[0-9]{5}|[0-9]{8}
0..*
3.9. Сведения о компетенциях таможенного органа
(cacdo: Customs Office Indicator Details)
признак таможенного органа
M.CA.CDE.00571
cacdo: Customs Office Indicator Details Type (M.CA.CDT.00654)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
3.9.1. Правомочие регистрировать таможенные декларации
(casdo: Declaration Registry Authority Code)
кодовое обозначение правомочия (наличия, отсутствия права) регистрировать таможенные декларации
M.CA.SDE.00720
csdo:Code1Type (M.SDT.00169)
Нормализованная строка символов.
Длина: 1
1
3.9.2. Зарезервированный элемент
(casdo: Reserved Customs Office Indicator Code)
зарезервированный элемент признака таможенного органа
M.CA.SDE.00721
csdo:Code1Type (M.SDT.00169)
Нормализованная строка символов.
Длина: 1
1
3.9.3. Правомочие совершать таможенные операции с товарами, перемещаемыми с применением Карнет АТА
(casdo: A T A Carnet Authority Code)
кодовое обозначение правомочия (наличия, отсутствия права) совершать таможенные операции с товарами, перемещаемыми с применением Карнет АТА
M.CA.SDE.00722
csdo:Code1Type (M.SDT.00169)
Нормализованная строка символов.
Длина: 1
1

3.9.4. Декларациялаудың электрондық нысанын қолдану үшін жарақтандырылған кеден органдарының тізбесінде болуы
(casdo:​E​Declaration​Customs​Office​List​Code)
декларациялаудың электрондық нысанын қолдану үшін жеткілікті техникалық жарақтандырылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің тізбесінде кеден органының болуын (болмауын) кодтық белгілеу
M.CA.SDE.00723
csdo:Code1Type (M.SDT.00169)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ұзындығы: 1
1
3.9.5. Кеден бекеттерінің және кеден органдарының тауарларды нақты әкетуді (әкелуді) растауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелерінің тізбесінде болуы (casdo:​F​E​Customs​Office​List​Code)
тауарларды нақты әкетуді (әкелуді) растауды жүзеге асыратын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден бекеттері мен кеден органдарының құрылымдық бөлімшелерінің тізбесінде кеден органының болуын (болмауын) кодтық белгілеу
M.CA.SDE.00724
csdo:Code1Type (M.SDT.00169)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ұзындығы: 1
1
3.10. Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер
(ccdo:​Code​List​Item​V2​Details)
анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер
M.CDE.00090
ccdo:​Code​List​Item​Details​V2​Type (M.CDT.00093)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
1
3.10.1. Іс-қимылдың басталу күні
(csdo:​Code​List​Item​Start​Date)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы қолданысының басталу күні
M.SDE.00264
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнін белгілеу
1
3.10.2. Іс-қимылдың басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
(ccdo:​Start​Legal​Act​Details)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы қолданысының басталуын регламенттейтін нормативтік құқықтық акт туралы мәліметтер
M.CDE.00087
ccdo:​Legal​Act​Reference​Details​Type (M.CDT.00091)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
0..1
*.1. Акт түрінің коды
(csdo:​Legal​Act​Kind​Code)
нормативтік құқықтық акт түрінің кодтық белгіленуі
M.SDE.00230
csdo:​Legal​Act​Kind​Code​Type (M.SDT.00172)
Халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: \d{5}
0..1
*.2. Акт түрінің атауы
(csdo:​Legal​Act​Kind​Name)
нормативтік құқықтық акт түрінің атауы
M.SDE.00335
csdo:​Name500​Type (M.SDT.00134)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 500
0..1
*.3. Актінің атауы
(csdo:​Legal​Act​Name)
нормативтік құқықтық актінің атауы
M.SDE.00336
csdo:​Name500​Type (M.SDT.00134)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 500
0..1
*.4. Актінің нөмірі
(csdo:​Legal​Act​Id)
нормативтік құқықтық актіге берілген цифрлық немесе әріптік-цифрлық белгі
M.SDE.00266

3.9.4. Присутствие в перечне таможенных органов, оснащенных для применения электронной формы декларирования
(casdo: E Declaration Customs Office List Code)
кодовое обозначение присутствия (отсутствия) таможенного органа в перечне таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза и их структурных подразделений имеющих достаточную техническую оснащенность для применения электронной формы декларирования
M.CA.SDE.00723
csdo:Code1Type (M.SDT.00169)
Нормализованная строка символов.
Длина: 1
1
3.9.5. Присутствие в перечне таможенных постов и структурных подразделений таможенных органов, осуществляющих подтверждение фактического вывоза (ввоза) товаров
(casdo: F E Customs Office List Code)
кодовое обозначение присутствия (отсутствия) таможенного органа в перечне таможенных постов и структурных подразделений таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза, осуществляющих подтверждение фактического вывоза (ввоза) товаров
M.CA.SDE.00724
csdo:Code1Type (M.SDT.00169)
Нормализованная строка символов.
Длина: 1
1
3.10. Сведения о записи справочника (классификатора)
(ccdo: Code List Item V2 Details)
сведения о записи справочника (классификатора)
M.CDE.00090
ccdo: Code List Item Details V2 Type (M.CDT.00093)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
3.10.1. Дата начала действия
(csdo: Code List Item Start Date)
дата начала действия записи справочника (классификатора)
M.SDE.00264
bdt: Date Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
3.10.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
(ccdo: Start Legal Act Details)
сведения о нормативном правовом акте, регламентирующем начало действия записи справочника (классификатора)
M.CDE.00087
ccdo: Legal Act Reference Details Type (M.CDT.00091)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
*.1. Код вида акта
(csdo: Legal Act Kind Code)
кодовое обозначение вида нормативного правового акта
M.SDE.00230
csdo: Legal Act Kind Code Type (M.SDT.00172)
Значение кода в соответствии
с классификатором видов нормативных правовых актов международного права.
Шаблон: \d{5}
0..1
*.2. Наименование вида акта
(csdo: Legal Act Kind Name)
наименование вида нормативного правового акта
M.SDE.00335
csdo: Name500 Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
*.3. Наименование акта
(csdo: Legal Act Name)
наименование нормативного правового акта
M.SDE.00336
csdo: Name500 Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
*.4. Номер акта
(csdo: Legal Act Id)
цифровое или буквенно-цифровое обозначение, присвоенное нормативному правовому акту
M.SDE.00266

csdo:​Id50​Type (M.SDT.00093)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
1
*.5. Акт жасалған күн
(csdo:​Legal​Act​Creation​Date)
нормативтік құқықтық актінің қабылданған күні
M.SDE.00267
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнін белгілеу
1
*.6. Уәкілетті органның сәйкестендіргіші
(csdo:​Authority​Id)
мемлекеттік билік органын не ол уәкілеттік берген ұйымды сәйкестендіретін жол
M.SDE.00068
csdo:​Id20​Type (M.SDT.00092)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1
*.7. Уәкілетті органның атауы
(csdo:​Authority​Name)
мемлекеттік билік органының не ол уәкілеттік берген ұйымның толық атауы
M.SDE.00066
csdo:​Name300​Type (M.SDT.00056)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 300
0..1
*.8. Актіні қабылдаған Одақ органының сәйкестендіргіші
(csdo:​E​A​E​U​Doc​Issuer​Id)
актіні қабылдаған Одақ органының сәйкестендіргіші
M.SDE.00199
csdo:​E​A​E​U​Doc​Issuer​Id​Type (M.SDT.00153)
Еуразиялық экономикалық одақ органдары анықтамалығындағы сәйкестендіргіштің мәні
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1
*.9. Актіні қабылдаған Одақ органының атауы
(csdo:​E​A​E​U​Doc​Issuer​Name)
актіні қабылдаған Одақ органының толық атауы
M.SDE.00200
csdo:​Name300​Type (M.SDT.00056)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 300
0..1
3.11. Жалпы ресурстарды жазудың технологиялық сипаттамалары (ccdo:​Resource​Item​Status​Details)
кеден органдары сыныптауышының жазбасы туралы технологиялық мәліметтердің жиынтығы
M.CDE.00032
ccdo:​Resource​Item​Status​Details​Type (M.CDT.00033)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
1
3.11.1. Қолданылу кезеңі
(ccdo:​Validity​Period​Details)
жалпы ресурс (тізілім, тізбе, деректер базасы) жазбасының қолданылу кезеңі
M.CDE.00033
ccdo:​Period​Details​Type (M.CDT.00026)
Кірістірілген элементтер мәндерінің аудандарымен анықталады
0..1
*.1. Бастапқы күні мен уақыты
(csdo:​Start​Date​Time)
бастапқы күні мен уақыты
M.SDE.00133
bdt:​Date​Time​Type (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
0..1
*.2. Соңғы күні мен уақыты (csdo:​End​Date​Time)
соңғы күні мен уақыты
M.SDE.00134
bdt:​Date​Time​Type (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
0..1
3.11.2. Жаңарту күні мен уақыты
(csdo:​Update​Date​Time)
жалпы ресурстың (тізілімнің, тізбенің, дерекқордың) жазбаларын жаңарту күні мен уақыты
M.SDE.00079
bdt:​Date​Time​Type (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытын белгілеу
0..1
4. Көрсетілген Шешіммен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне қосылу тәртібі мынадай редакцияда жазылсын
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 19 қаңтардағы
№ 5 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 6 сәуірдегі
№ 40 шешімінің редакциясында)
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне қосылу ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер

csdo: Id50 Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
1
*.5. Дата акта
(csdo: Legal Act Creation Date)
дата принятия нормативного правового акта
M.SDE.00267
bdt: Date Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
*.6. Идентификатор уполномоченного органа
(csdo: Authority Id)
строка, идентифицирующая орган государственной власти либо уполномоченную им организацию
M.SDE.00068
csdo: Id20 Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.7. Наименование уполномоченного органа
(csdo: Authority Name)
полное наименование органа государственной власти либо уполномоченной им организации
M.SDE.00066
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
*.8. Идентификатор органа Союза, принявшего акт
(csdo: E A E U Doc Issuer Id)
идентификатор органа Союза, принявшего акт
M.SDE.00199
csdo: E A E U Doc Issuer Id Type (M.SDT.00153)
Значение идентификатора из справочника органов Евразийского экономического союза.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.9. Наименование органа Союза, принявшего акт
(csdo: E A E U Doc Issuer Name)
полное наименование органа Союза, принявшего акт
M.SDE.00200
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
3.11. Технологические характеристики записи общего ресурса
(ccdo: Resource Item Status Details)
совокупность технологических сведений о записи классификатора таможенных органов
M.CDE.00032
ccdo: Resource Item Status Details Type (M.CDT.00033)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
3.11.1. Период действия
(ccdo: Validity Period Details)
период действия записи общего ресурса (реестра, перечня, базы данных)
M.CDE.00033
ccdo: Period Details Type (M.CDT.00026)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
*.1. Начальная дата и время
(csdo: Start Date Time)
начальная дата и время
M.SDE.00133
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
*.2. Конечная дата и время
(csdo: End Date Time)
конечная дата и время
M.SDE.00134
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
3.11.2. Дата и время обновления
(csdo: Update Date Time)
дата и время обновления записи общего ресурса (реестра, перечня, базы данных)
M.SDE.00079
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
".
4. Порядок присоединения к общему процессу "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 января 2016 г. № 5
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 6 апреля 2021 г. № 40)
Порядок
присоединения к общему процессу "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций"
I. Общие положения

1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Кеден одағы Комиссиясының "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштар туралы" 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышы туралы" 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 145 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Тәртіп жаңа қатысушыны "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" (P.CC.10) жалпы процесіне (бұдан әрі – жалпы процесс) қосу кезінде ақпараттық өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды айқындайды.
3. Осы Тәртіппен айқындалған рәсімдер бір мезгілде не жаңа қатысушы жалпы процеске қосылған кезде белгілі бір уақыт кезеңі ішінде орындалады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін төмендегілерді білдіретін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттар – Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың 30-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия әзірлейтін және бекітетін техникалық, технологиялық, әдістемелік және ұйымдастырушылық құжаттар (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша);
"кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыш" – Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына енгізілген және операторы Комиссия болып табылатын кедендік құжаттарды толтыру үшін Одақтың құқығына сәйкес пайдаланылатын сыныптауыш;

1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза:
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 сентября 2019 г. № 145 "О классификаторе таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза".
II. Область применения
2. Настоящий Порядок определяет требования к информационному взаимодействию при присоединении нового участника к общему процессу "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций" (P.CC.10) (далее – общий процесс).
3. Процедуры, определенные в настоящем Порядке, выполняются одномоментно либо на протяжении определенного периода времени при присоединении нового участника к общему процессу.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"документы, применяемые при обеспечении функционирования интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза" – технические, технологические, методические и организационные документы, разрабатываемые и утверждаемые Евразийской экономической комиссией в соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года);
"классификатор, используемый для заполнения таможенных документов" – классификатор, включенный в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза и используемый в соответствии с правом Союза для заполнения таможенных документов, оператором которого является Комиссия;

"кеден органдарының сыныптауышы" – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының ұлттық сыныптауыштары негізінде қалыптастырылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышы (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 145 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына қосымша) (бұдан әрі тиісінше – Кеден органдарының сыныптауышын жүргізу тәртібі, кеден органдарының ұлттық сыныптауышы);
"жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар" – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімінің 1-тармағында көрсетілген технологиялық құжаттардың үлгі тізбесіне енгізілген құжаттар.
Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Өзара іс-қимылға қатысушылар
5. Өзара іс-қимылға қатысушылардың жалпы процеске қосылу рәсімдерін орындау кезіндегі рөлдері 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Өзара іс-қимылға қатысушылардың рөлдері
№ р/с
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
Жалпы процестің қатысушысы
жалпы процеске қосылады және кедендік құжаттарды толтыру үшін қолданылатын сыныптауыштарды пайдаланады;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органы (P.CC.10.ACT.001)
2
Нормативтік-анықтамалық ақпарат базасының иесі
кеден органдарының ұлттық сыныптауышынан өзекті мәліметтерді ұсынады, сондай-ақ кеден органдарының сыныптауышын кеден құжаттарын толтыру үшін қолданылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану процесін қамтамасыз етуге жауап береді
Еуразиялық экономикалық комиссия (P.ACT.001)
V. Қосылу рәсімінің сипаттамасы
1. Жалпы талаптар
6. Жалпы процеске қосылатын қатысушы жалпы процеске қосылу рәсімін орындағанға дейін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттарда айқындалған жалпы процесті іске асыру және ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін қажетті талаптарды, сондай-ақ ұлттық сегмент шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – Одақ) мүше мемлекет заңнамасының талаптарын орындауға тиіс.

"классификатор таможенных органов" – классификатор таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза, формируемый на основе национальных классификаторов таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза в соответствии с Порядком ведения классификатора таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза (приложение к классификатору таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза, утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 сентября 2019 г. № 145) (далее соответственно – Порядок ведения классификатора таможенных органов, национальный классификатор таможенных органов);
"технологические документы, регламентирующие информационное взаимодействие при реализации общего процесса" – документы, включенные в типовой перечень технологических документов, указанный в пункте 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. № 5.
IV. Участники взаимодействия
5. Роли участников взаимодействия при выполнении ими процедур присоединения к общему процессу приведены в таблице 1.
Таблица 1
Роли участников взаимодействия
№ п/п
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
Присоединяющийся участник общего процесса
присоединяется к общему процессу и использует классификаторы, применяемые для заполнения таможенных документов;
представляет актуальные сведения из национального классификатора таможенных органов
уполномоченный орган
государства – члена Евразийского экономического союза (P.CC.10.ACT.001)
2
Владелец базы нормативно-справочной информации
отвечает за обеспечение процесса формирования, ведения и использования классификаторов, применяемых для заполнения таможенных документов, а также классификатора таможенных органов
Евразийская экономическая комиссия
(P.ACT.001)
V. Описание процедуры присоединения
1. Общие требования
6. До выполнения процедуры присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса должны быть выполнены необходимые для реализации общего процесса
и обеспечения информационного взаимодействия требования, определенные документами, применяемыми при обеспечении функционирования интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза, а также требования законодательства государства – члена Евразийского экономического союза (далее – Союз), регламентирующие информационное взаимодействие в рамках национального сегмента.

7. Жаңа қатысушыны жалпы процеске қосу рәсімін орындау мыналарды қамтиды:
а) жаңа қатысушының жалпы процеске қосылуы туралы Еуразиялық экономикалық комиссияға мүше мемлекеттің (бұдан әрі – Комиссия) хабардар етуі (ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты уәкілетті органды көрсете отырып);
б) қажет болған кезде мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілеріне технологиялық құжаттардың талаптарын орындау үшін қажетті өзгерістер енгізу (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 2 ай ішінде);
в) Одақтың ақпараттық порталында жарияланатын Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының тізілімінен кедендік құжаттарды, кеден органдарының сыныптауышын толтыру үшін қолданылатын сыныптауыштардың кодтық белгілерін алу. Сыныптауыштардың кодтық белгілерін алу үшін жалпы процеске қосылатын қатысушы Одақтың ақпараттық порталының функционалдық мүмкіндіктерін пайдаланады;
г) жалпы процеске қосылатын қатысушының ақпараттық жүйесін әзірлеу (пысықтау) (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 3 ай ішінде);
д) егер мұндай қосу бұрын жүзеге асырылмаған болса, жалпы процеске қосылатын қатысушының ақпараттық жүйесін ұлттық сегментке қосу (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 3 ай ішінде);
е) жалпы процеске қосылатын қатысушылардың және нормативтік-анықтамалық ақпарат базасы иесінің ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды технологиялық құжаттардың талаптарына сәйкестігіне тестілеу (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 1 ай ішінде);
ж) жалпы процеске қосылу кезінде кеден органдарының сыныптауышын қалыптастыру, жүргізу процесін қамтамасыз ету бөлігінде қосылатын қатысушы нормативтік-анықтамалық ақпарат базасының иесіне кеден органдарының сыныптауышын бастапқы толтыру үшін кеден органдарының ұлттық сыныптауышынан мәліметтерді бір рет ұсынады. Кеден органдарының сыныптауышын бастапқы толтыру үшін ұсынылатын мәліметтерде сыныптауышты қалыптастыру сәтіндегі кеден органдары туралы өзекті ақпарат болуға тиіс. Бұл ретте ортақ процеске қосылатын қатысушы таратылған (қызметін тоқтатқан) немесе қайта ұйымдастырылған кеден органдарының тізбесін осындай органдар туралы мәліметтерді кеден органдарының сыныптауышын бастапқы толтыру үшін ұсынылатын мәліметтерге енгізу үшін айқындай алады.
8. Кеден органдарының ұлттық сыныптауышынан алынған мәліметтер XML-құжат түрінде ұсынылады. Кеден органдарының ұлттық сыныптауышынан мәліметтерді қамтитын берілетін XML-құжаттың құрылымы мен деректемелік құрамы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесінің сыртқы және өзара саудасының интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасында (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) келтірілген "Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (R.CA.CC.10.001) электрондық құжатының (мәліметтердің) құрылымына сәйкес келуі тиіс.

7. Выполнение процедуры присоединения нового участника
к общему процессу включает в себя:
а) информирование государством-членом Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) о присоединении нового участника к общему процессу (с указанием уполномоченного органа, ответственного за обеспечение информационного взаимодействия);
б) внесение при необходимости в нормативные правовые акты государства-члена изменений, необходимых для выполнения требований технологических документов (в течение 2 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
в) получении кодовых обозначений классификаторов, применяемых для заполнение таможенных документов, классификатора таможенных органов из реестра нормативно-справочной информации Союза, публикуемого на информационном портале Союза. Для получения кодовых обозначений классификаторов присоединяющийся участник общего процесса использует функциональные возможности информационного портала Союза;
г) разработку (доработку) информационной системы присоединяющегося участника общего процесса (в течение 3 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
д) подключение информационной системы присоединяющегося участника общего процесса к национальному сегменту, если такое подключение не было осуществлено ранее (в течение 3 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
е) тестирование информационного взаимодействия между информационными системами присоединяющихся участников общего процесса и владельца базы нормативно-справочной информации на соответствие требованиям технологических документов (в течение 1 месяца с даты начала выполнения процедуры присоединения);
ж) в части обеспечения процесса формирования, ведения классификатора таможенных органов, при присоединении к общему процессу, присоединяющийся участник однократно представляет владельцу базы нормативно-справочной информации сведения из национального классификатора таможенных органов для первичного наполнения классификатора таможенных органов. Сведения, представляемые для первичного наполнения классификатора таможенных органов, должны содержать актуальную на момент формирования классификатора информацию о таможенных органах. При этом присоединяющийся участник общего процесса может определить перечень ликвидированных (прекративших деятельность) или реорганизованных таможенных органов для включения сведений о таких органах в сведения, представляемые для первичного наполнения классификатора таможенных органов.
8. Сведения из национального классификатора таможенных органов представляются в виде XML-документа. Структура и реквизитный состав передаваемого XML-документа, содержащего сведения из национального классификатора таможенных органов, должны соответствовать структуре электронного документа (сведений) "Сведения классификатора таможенных органов" (R.CA.CC.10.001), приведенной в Описании форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговоли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденном Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. № 5 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

9. Кеден органдарының ұлттық сыныптауышынан мәліметтерді қамтитын XML-құжаттың жекелеген деректемелерін толтыру кезінде "Кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органын құру туралы мәліметтер" (P.CC.10.MSG.013) хабарламасында берілетін мәліметтерге қатысты Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) белгіленген талаптар мынадай ерекшеліктерді ескере отырып сақталады:
а) ұлттық тізілімнің мәліметтерін қамтитын XML-құжаттың жекелеген деректемелерін толтыруға 2 – 5, 17, 21 кодтары бар талаптар қолданылмайды;
б) "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды" (csdo: EDocCode) деректемесі үшін "R.CA.CC.10.001" мәні белгіленеді;
в) "Жалпы процесс хабарламасының коды" (csdo: InfEnvelopeCode) деректемесі үшін "P.CC.10.MSG.000" мәні белгіленеді;
г) XML-құжат құрамында "Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) деректемелері берілуі мүмкін, онда "Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамында "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) және "Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер" (ccdo:CodeListItemDetails) күрделі деректемісінің құрамында "Іс-қимылдың аяқталу күні" деректемелері толтырылған;
д) егер "Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамында "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылса, оның мәні "Анықтамалықты (сыныптауышты) жазу туралы мәліметтер" (ccdo:CodeListItemDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесінің мәнінен үлкен немесе оған тең болуы тиіс;
ж) XML-құжат құрамында "Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кеден органының коды" (csdo: CustomsOfficeCode) деректемесінің мәні "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) және "Іс-қимылдың аяқталу күні" (csdo:​Code​List​Item​End​Date) деректемелері толтырылмаған "Кеден органдары сыныптауышының мәліметтері" (Cacdo:CustomsOfficeClassifierDetails) деген басқа күрделі деректемелер құрамындағы осы деректеменің мәніне сәйкес келмеуі тиіс.

9. При заполнении отдельных реквизитов XML-документа, содержащего сведения из национального классификатора таможенных органов, соблюдаются требования, установленные Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. № 5 (далее – Регламент информационного взаимодействия), в отношении сведений, передаваемых в сообщении "Сведения о создании таможенного органа, не связанного с реорганизацией таможенных органов" (P.CC.10.MSG.013), с учетом следующих особенностей:
а) к заполнению отдельных реквизитов XML-документа, содержащего сведения национального реестра, не применяются требования, имеющие коды 2 – 5, 17, 21;
б) для реквизита "Код электронного документа (сведений)" (csdo: EDoc Code) устанавливается значение "R.CA.CC.10.001";
в) для реквизита "Код сообщения общего процесса" (csdo: Inf Envelope Code) устанавливается значение "P.CC.10.MSG.000";
г) в составе XML-документа могут передаваться реквизиты "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details), у которых реквизиты "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details) и "Дата окончания действия" (csdo: Code List Item End Date) в составе сложного реквизита "Сведения о записи справочника (классификатора)" (ccdo: Code List Item Details), заполнены;
д) в случае если в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details) заполняется реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime), его значение должно быть больше либо равно значению реквизита "Начальная дата и время" (csdo: Start Date Time) в составе сложного реквизита Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo: Resource Item Status Details);
е) в случае если в составе сложного реквизита "Сведения о записи справочника (классификатора)" (ccdo: Code List Item Details) заполняется реквизит "Дата окончания действия" csdo: Code List Item End Date), его значение должно быть больше либо равно значению реквизита "Дата начала действия" (csdo: Code List Item Start Date) в составе сложного реквизита "Сведения о записи справочника (классификатора)" (ccdo: Code List Item Details);
ж) в составе XML-документа значение реквизита "Код таможенного органа" (csdo: Customs Office Code) в составе сложного реквизита "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo: Customs Office Classifier Details) не должно совпадать со значением этого реквизита в составе других сложных реквизитов "Сведения классификатора таможенных органов" (cacdo Customs Office Classifier Details), у которых реквизиты "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) и "Дата окончания действия" (csdo: Code List Item End Date) не заполнены.

10. Нормативтік-анықтамалық ақпарат базасының иесі кеден органдарының сыныптауышын бастапқы толтыру үшін ұсынылатын мәліметтердің алынғанын және өңделгенін растайды және көрсетілген мәліметтерде қателер болмаған кезде оларды кеден органдарының сыныптауышына енгізуді және Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді.
11. Мүше мемлекеттің тізілімінен қателерді сипаттайтын мәліметтерді өңдеу хаттамасын (бұдан әрі – мәліметтерді өңдеу хаттамасы) алған кезде жалпы процеске қосылатын қатысушы қателерді жояды және кеден органдарының сыныптауышын бастапқы толтыру үшін ұсынылатын мәліметтерді қамтитын XML-құжатты қалыптастыру және нормативтік-анықтамалық ақпарат базасының иесіне беру процесін қайталайды.
12. Мәліметтерді өңдеу хаттамасын нормативтік-анықтамалық ақпарат базасының иесі орыс тілінде қалыптастырады және ол туралы ақпаратты қосылу рәсімін орындағанға дейін жалпы процеске қосылатын қатысушы ұсынатын мекенжайға жалпы процеске қосылатын қатысушыға электрондық пошта арқылы ұсынылады.
13. Осы Тәртіптің 6 – 12-тармақтарына сәйкес талаптар сақталған және іс-қимылдар орындалған жағдайда жалпы процеске қосылатын қатысушы мен нормативтік-анықтамалық ақпарат базасының иесі арасында кейіннен мәліметтер алмасу жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.".

10. Владелец базы нормативно-справочной информации подтверждает получение и обработку сведений, представляемых для первичного наполнения классификатора таможенных органов, и при отсутствии ошибок в указанных сведениях, обеспечивает их включение в классификатор таможенных органов и опубликование на информационном портале Союза.
11. При получении протокола обработки сведений из реестра государства-члена (далее – протокол обработки сведений), содержащего описание ошибок, присоединяющийся участник общего процесса устраняет ошибки и повторяет процесс формирования и передачи XML-документа, содержащего сведения, представляемые для первичного наполнения классификатора таможенных органов, владельцу базы нормативно-справочной информации.
12. Протокол обработки сведений формируется владельцем базы нормативно-справочной информации на русском языке и представляется присоединяющемуся участнику общего процесса по электронной почте на адрес, информация о котором представляется присоединяющимся участником общего процесса до выполнения процедуры присоединения.
13. При условии соблюдения требований и выполнении действий в соответствии с пунктами 6 – 12 настоящего Порядка последующий обмен сведениями между присоединяющимся участником общего процесса и владельцу базы нормативно-справочной информации осуществляется в соответствии с технологическими документами, регламентирующими информационное взаимодействие при реализации общего процесса.".