Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 012/2011) техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі және зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Кеден одағының "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 012/2011) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 1 желтоқсандағы № 158 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
ерікті негізде қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 012/2011) техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі;
зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Кеден одағының "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 012/2011) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі бекітілсін.
2. Кеден одағы Комиссиясының "Кеден одағының "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін қабылдау туралы" 2011 жылғы 18 қазандағы № 825 шешімінің 2-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 1 желтоқсандағы
№ 158 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН

О перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011), и перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 декабря 2020 года № 158.
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011);
перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.
2. Пункт 2 Решения Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. № 825 "О принятии технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" признать утратившим силу.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 1 декабря 2020 г. № 158
ПЕРЕЧЕНЬ

Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 012/2011) техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың ТІЗБЕСІ
Р/с №
Кеден одағының техникалық регламентінің құрылымдық элементі немесе техникалық реттеу объектісі
Стандарттың белгіленімі және атауы
Ескертпе
1
2
3
4
Жарылыс қаупі бар орталарға арналған жабдыққа қойылатын жалпы талаптар
1
4-баптың және 2-тармақтары, 3-тармағының 1 – 8, 10 және 12 – 22-тармақшалары, 4, 5 – 9 және 10-тармақтары, 5-баптың 1-тармағы, 1-қосымшаның II – V бөлімдері
МемСТ 31610.0-2019 (IEC 60079-0:2017) "Жарылыс қаупі бар орталар. 0-бөлім. Жабдық. Жалпы талаптар"
2
МемСТ 31610.0-2014 (IEC 60079-0:2011) "Жарылыс қаупі бар орталар. 0-бөлім. Жабдық. Жалпы талаптар"
30.06.2023 дейін қолданылады
3
МемСТ 31610.40-2017/IEC/TS 60079-40:2015 "Жарылыс қаупі бар орталар. 40-бөлім. Оңай тұтанатын технологиялық сұйықтықтар мен электр жүйелерінің арасындағы технологиялық тығыздықтарға қойылатын талаптар"
4

международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011)
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22.11.2022 № 182 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования); от 26.02.2026 № 20 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента Таможенного союза
Обозначение и наименование стандарта
Примечание
1
2
3
4
Общие требования к оборудованию для взрывоопасных сред
1
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8, 10 и 12 – 22 пункта 3, пункты 4, 5 – 9 и 10 статьи 4, пункт 1 статьи 5,
разделы II – V приложения 1
ГОСТ 31610.0-2019 (IEC 60079-0:2017) "Взрывоопасные среды. Часть 0. Оборудование. Общие требования"
2
ГОСТ 31610.0-2014 (IEC 60079-0:2011) "Взрывоопасные среды. Часть 0. Оборудование. Общие требования"
применяется
до 30.06.2023
3
ГОСТ 31610.40-2017/IEC/TS 60079-40:2015 "Взрывоопасные среды.
Часть 40. Требования к технологическим уплотнениям между легковоспламеняющимися технологическими жидкостями и электрическими системами"
4

МемСТ IEC 61241-0-2011 "Жанғыш тозаңның тұтануы жағынан қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 0-бөлім. Жалпы талаптар"
30.06.2023 дейін қолданылады
Жарылыстан қорғаудың "d" жарылысты өткізбейтін қабықтар" түрі
5
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ IEC 60079-1-2011 "Жарылыс қаупі бар орталар. 1-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "d" жарылысты өткізбейтін қабықтар" түрі бар жабдық
30.06.2023 дейін қолданылады
6
МемСТ IEC 60079-1-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 1-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "d" жарылысты өткізбейтін қабықтар" түрі бар жабдық
Жарылыстан қорғаудың "р" артық қысымды қабықтар" түрі
7
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ IEC 60079-2-2011 "Жарылыс қаупі бар орталар. 2-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "р" артық қысымды қабықты толтыру немесе үрлеу түрі бар жабдық

ГОСТ IEC 61241-0-2011 "Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 0. Общие требования"
применяется
до 30.06.2023
Вид взрывозащиты "взрывонепроницаемые оболочки "d"
5
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ IEC 60079-1-2011 "Взрывоопасные среды. Часть 1. Оборудование с видом взрывозащиты "взрывонепроницаемые оболочки "d"
применяется
до 30.06.2023
6
ГОСТ IEC 60079-1-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 1. Оборудование с видом взрывозащиты "взрывонепроницаемые оболочки "d"
Вид взрывозащиты "оболочки под избыточным давлением "p"
7
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ IEC 60079-2-2011 "Взрывоопасные среды. Часть 2. Оборудование с видом взрывозащиты заполнение или продувка оболочки под избыточным давлением "p"
применяется

30.06.2023 дейін қолданылады
8
МемСТ IEC 60079-2-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 2-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "р" артық қысымды қабықтар" түрі бар жабдық
Жарылыстан қорғаудың "q" қабықты кварцпен толтыру" түрі
9
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ 31610.5-2017 (IEC 60079-5:2015) "Жарылыс қаупі бар орталар. 5-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "q" қабықты кварцпен толтыру" түрі бар жабдық
10
МемСТ Р МЭК 60079-5-2012 "Жарылыс қаупі бар орталар. 5-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "q" қабықты кварцпен толтыру" түрі бар жабдық

до 30.06.2023
8
ГОСТ IEC 60079-2-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 2. Оборудование с видом взрывозащиты "оболочки под избыточным давлением "р"
Вид взрывозащиты "кварцевое заполнение оболочки "q"
9
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.5-2017 (IEC 60079-5:2015) "Взрывоопасные среды. Часть 5. Оборудование с видом взрывозащиты "кварцевое заполнение "q"
10
ГОСТ Р МЭК 60079-5-2012 "Взрывоопасные среды. Часть 5. Оборудование с видом взрывозащиты "кварцевое заполнение оболочки "q"
применяется

30.06.2023 дейін қолданылады
Жарылыстан қорғаудың "o" қабықты маймен толтыру" түрі
11
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ 31610.6-2015/IEC 60079-6:2015 "Жарылыс қаупі бар орталар. 6-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "o" қабықты сұйықтықпен толтыру" түрі бар жабдық
12
МемСТ Р МЭК 60079-6-2012 "Жарылыс қаупі бар орталар. 6-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "o" қабықты маймен толтыру" түрі бар жабдық
30.06.2023 дейін қолданылады
"e" түріндегі жоғары қорғау
13
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның

до 30.06.2023
Вид взрывозащиты "масляное заполнение оболочки "o"
11
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.6-2015/IEC 60079-6:2015 "Взрывоопасные среды. Часть 6. Оборудование с видом взрывозащиты "заполнение оболочки жидкостью "o"
12
ГОСТ Р МЭК 60079-6-2012 "Взрывоопасные среды. Часть 6. Оборудование с видом взрывозащиты "масляное заполнение оболочки "o"
применяется
до 30.06.2023
Повышенная защита вида "e"
13
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1

МемСТ 31610.7-2017 (IEC 60079-7:2015) "Жарылыс қаупі бар орталар. 7-бөлім. Жабдық. "e" түріндегі жоғары қорғау
14
МемСТ Р МЭК 60079-7-2012 "Жарылыс қаупі бар орталар. 7-бөлім. Жабдық. "e" түріндегі жоғары қорғау
30.06.2023 дейін қолданылады
Аймақтарды сыныптау. Жарылыс қаупі бар газды орталар
15
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ IEC 60079-10-1-2011 "Жарылыс қаупі бар орталар. 10-1-бөлім. Аймақтарды сыныптау. Жарылыс қаупі бар газды орталар"

ГОСТ 31610.7-2017 (IEC 60079-7:2015) "Взрывоопасные среды. Часть 7. Оборудование. Повышенная защита
вида "е"
14
ГОСТ Р МЭК 60079-7-2012 "Взрывоопасные среды. Часть 7. Оборудование. Повышенная защита
вида "е"
применяется
до 30.06.2023
Классификация зон. Взрывоопасные газовые среды
15
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел I приложения 1
ГОСТ IEC 60079-10-1-2011 "Взрывоопасные среды. Часть 10-1. Классификация зон.
Взрывоопасные газовые среды"
применяется

30.06.2023 дейін қолданылады
16
МемСТ IEC 60079-10-1-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 10-1-бөлім. Аймақтарды сыныптау. Жарылыс қаупі бар газды орталар"
Аймақтарды сыныптау. Жарылыс қаупі бар тозаңды орталар
17
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ 31610.10-2-2017/IEC 60079-10-2:2015 (IEC 60079-10-2:2015) "Жарылыс қаупі бар орталар. 10-2-бөлім. Аймақтарды сыныптау. Жарылыс қаупі бар тозаңды орталар"
18

до 30.06.2023
16
ГОСТ IEC 60079-10-1-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 10-1. Классификация зон.
Взрывоопасные газовые среды"
применяется до 01.07.2026
161
ГОСТ 31610.10-1-2022 (IEC 60079-10-1:2020) "Взрывоопасные среды. Часть 10-1. Классификация зон. Взрывоопасные газовые среды"
применяется
с 01.07.2026
Классификация зон. Взрывоопасные пылевые среды
17
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел I приложения 1
ГОСТ 31610.10-2-2017/IEC 60079-10-2:2015 (IEC 60079-10-2:2015) "Взрывоопасные среды. Часть 10-2. Классификация зон. Взрывоопасные пылевые среды"
18

МемСТ IEC 60079-10-2-2011 "Жарылыс қаупі бар орталар. 10-2-бөлім. Аймақтарды сыныптау. Жарылыс қаупі бар тозаңды орталар"
30.06.2023 дейін қолданылады
Жарылыстан қорғаудың "і" ұшқын қауіпсіз электр тізбегі" түрі
19
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ 31610.11-2012/IEC 60079-11:2006 "Жарылыс қаупі бар газды орталарға арналған электр жабдығы. 11-бөлім. "і" ұшқын қауіпсіз электр тізбегі"
30.06.2023 дейін қолданылады
20

ГОСТ IEC 60079-10-2-2011 "Взрывоопасные среды. Часть 10-2. Классификация зон. Взрывоопасные пылевые среды"
применяется
до 30.06.2023
Вид взрывозащиты "искробезопасная электрическая цепь "i"
19
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.11-2012/IEC 60079-11:2006 "Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 11. Искробезопасная электрическая цепь "i"
применяется
до 30.06.2023
20

МемСТ 31610.11-2014 (IEC 60079-11:2011) "Жарылыс қаупі бар орталар. 11-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "і" ұшқын қауіпсіз электр тізбегі" түрі бар жабдық
21
МемСТ IEC 61241-11-2011 "Жанғыш тозаңның тұтануы жағынан қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 11-бөлім. "iD" ұшқын қауіпсіз жабдық
30.06.2023 дейін қолданылады
22
МемСТ Р МЭК 60079-27-2012 "Жарылыс қаупі бар орталар. 27-бөлім. Дала шинасының ұшқын қауіпсіз жүйесі тұжырымдамасы (FISCO)"

ГОСТ 31610.11-2014 (IEC 60079-11:2011) "Взрывоопасные среды. Часть 11. Оборудование с видом взрывозащиты "искробезопасная электрическая цепь "i"
21
ГОСТ IEC 61241-11-2011 "Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 11. Искробезопасное оборудование "iD"
применяется
до 30.06.2023
22
ГОСТ Р МЭК 60079-27-2012 "Взрывоопасные среды. Часть 27. Концепция искробезопасной системы полевой шины (FISCO)"
применяется

30.06.2023 дейін қолданылады
Жабдықты "р" артық қысымды үй-жайлармен және "v" жасанды желдетілетін үй-жайлармен қорғау
23
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ 31610.13-2014 (IEC 60079-13:2010) "Жарылыс қаупі бар орталар. 13-бөлім. Жабдықты "р" артық қысымды үй-жайлармен қорғау
30.06.2023 дейін қолданылады
24
МемСТ 31610.13-2019 (IEC 60079-13:2017) "Жарылыс қаупі бар орталар. 13-бөлім. Жабдықты "р" артық қысымды үй-жайлармен және "v" жасанды желдетілетін үй-жайлармен қорғау
Электр қондырғыларын жобалау, таңдау және монтаждау
25
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары

до 30.06.2023
Защита оборудования помещениями под избыточным давлением "p" и помещениями с искусственной вентиляцией "v"
23
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.13-2014 (IEC 60079-13:2010) "Взрывоопасные среды. Часть 13. Защита оборудования помещениями под избыточным давлением "р"
применяется
до 30.06.2023
24
ГОСТ 31610.13-2019 (IEC 60079-13:2017) "Взрывоопасные среды. Часть 13. Защита оборудования помещениями под избыточным давлением "p" и помещениями с искусственной вентиляцией "v"
Проектирование, выбор и монтаж электроустановок
25
пункты 1, 2 и 5 статьи 4

МемСТ IEC 60079-14-2011 "Жарылыс қаупі бар орталар. 14-бөлім. Электр қондырғыларын жобалау, таңдау және монтаждау"
30.06.2023 дейін қолданылады
26
МемСТ IEC 60079-14-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 14-бөлім. Электр қондырғыларын жобалау, таңдау және монтаждау"
Жарылыстан қорғаудың "n" түрі
27
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ 31610.15-2014/IEC 60079-15:2010 "Жарылыс қаупі бар орталар. 15-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "n" түрі бар жабдық
28
МемСТ 31610.15-2012/IEC 60079-15:2005 "Жарылыс қаупі бар газды орталарға арналған электр жабдығы. 15-бөлім. Қорғаудың "n" түрі бар электр жабдығының конструкциясы, оны сынау және таңбалау
30.06.2023 дейін қолданылады
Электр қондырғыларын тексеру және оларға техникалық қызмет көрсету
29
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары

ГОСТ IEC 60079-14-2011 "Взрывоопасные среды. Часть 14. Проектирование, выбор и монтаж электроустановок"
применяется
до 30.06.2023
26
ГОСТ IEC 60079-14-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 14. Проектирование, выбор и монтаж электроустановок"
Вид взрывозащиты "n"
27
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.15-2014/IEC 60079-15:2010 "Взрывоопасные среды. Часть 15. Оборудование с видом
взрывозащиты "n"
применяется
до 30.06.2027
28
ГОСТ 31610.15-2012/IEC 60079-15:2005 "Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 15. Конструкция, испытания и маркировка электрооборудования с видом
защиты "n"
применяется
до 30.06.2023
281
ГОСТ 31610.15-2020 (IEC 60079-15:2017) "Взрывоопасные среды. Часть 15. Оборудование с видом взрывозащиты "n"
Проверка и техническое обслуживание электроустановок
29
пункты 1, 2 и 5 статьи 4

МемСТ IEC 60079-17-2011 "Жарылыс қаупі бар орталар. 17-бөлім. Электр қондырғыларын тексеру және оларға техникалық қызмет көрсету"
30.06.2023 дейін қолданылады
30
МемСТ IEC 60079-17-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 17-бөлім. Электр қондырғыларын тексеру және оларға техникалық қызмет көрсету"
Жарылыстан қорғаудың "m" компаундпен тұмшалау" түрі
31
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ 31610.18-2016/IEC 60079-18:2014 "Жарылыс қаупі бар орталар. 18-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "m" компаундпен тұмшалау" түрі бар жабдық
32
МемСТ IEC 61241-18-2011 "Жанғыш тозаңның тұтануы жағынан қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 18-бөлім. "mD" компаундпен қорғау
30.06.2023 дейін қолданылады
33
МемСТ Р МЭК 60079-18-2012 "Жарылыс қаупі бар орталар. 18-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "m" компаундпен тұмшалау" түрі бар жабдық
30.06.2023 дейін қолданылады
Электр жабдығын жөндеу, тексеру және қалпына келтіру
34
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары

ГОСТ IEC 60079-17-2011 "Взрывоопасные среды. Часть 17. Проверка и техническое обслуживание электроустановок"
применяется
до 30.06.2023
30
ГОСТ IEC 60079-17-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 17. Проверка и техническое обслуживание электроустановок"
Вид взрывозащиты "герметизация компаундом "m"
31
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.18-2016/IEC 60079-18:2014 "Взрывоопасные среды. Часть 18. Оборудование с видом взрывозащиты "герметизация компаундом "m"
32
ГОСТ IEC 61241-18-2011 "Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 18. Защита компаундом "mD"
применяется
до 30.06.2023
33
ГОСТ Р МЭК 60079-18-2012 "Взрывоопасные среды. Часть 18. Оборудование с видом взрывозащиты "герметизация компаундом "m"
применяется
до 30.06.2023
Ремонт, проверка и восстановление электрооборудования
34
пункты 1, 2 и 5 статьи 4

МемСТ 31610.19-2014/IEC 60079-19:2010 "Жарылыс қаупі бар орталар. 19-бөлім. Электр жабдығын жөндеу, тексеру және қалпына келтіру"
Ұшқын қауіпсіз жүйелер
35
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ 31610.39-2017 (IEC TS 60079-39:2015) "Жарылыс қаупі бар орталар. 39-бөлім. Ұшқын разрядының ұзақтығы электронды түрде шектелетін ұшқын қауіпсіз жүйелер"
36
МемСТ IEC 60079-25-2016 "Жарылыс қаупі бар орталар. 25-бөлім. Ұшқын қауіпсіз жүйелер"
37
МемСТ Р 52350.25-2006 (МЭК 60079-25:2003) "Жарылыс қаупі бар газды орталарға арналған электр жабдығы. 25-бөлім. Ұшқын қауіпсіз жүйелер"
30.06.2023 дейін қолданылады
38
МемСТ Р МЭК 60079-25-2012 "Жарылыс қаупі бар орталар. 25-бөлім. Ұшқын қауіпсіз жүйелер"
30.06.2023 дейін қолданылады
Жабдықты жарылыстан қорғаудың Ga деңгейі бар жабдық
39
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МЕМСТ 31610.26-2016/IEC 60079-26:2014 "Жарылыс қаупі бар орталар. 26-бөлім. Жабдықты жарылыстан қорғаудың Ga деңгейі бар жабдық"
40
МемСТ 31610.26-2012/IEC 60079-26:2006 "Жарылыс қаупі бар орталар. 26-бөлім. Жабдықты жарылыстан қорғаудың Ga деңгейі бар жабдық"
30.06.2023 дейін қолданылады
Оптикалық сәулелену пайдаланылатын жабдық пен беруші жүйелерді қорғау
41
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ 31610.28-2017 (IEC 60079-28:2015) "Жарылыс қаупі бар орталар. 28-бөлім. Оптикалық сәулелену пайдаланылатын жабдық пен беруші жүйелерді қорғау"
42
МемСТ 31610.28-2012/IEC 60079-28:2006 "Жарылыс қаупі бар орталар. 28-бөлім. Оптикалық сәулелену пайдаланылатын жабдық пен беруші жүйелерді қорғау"
30.06.2023 дейін қолданылады
Газ анализаторлары
43
4-баптың 1 және 2-тармақтары, 3-тармағының 1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары, 5-тармағы, 1-қосымшаның ІV бөлімі
МемСТ IEC 60079-29-1-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 29-1-бөлім. Газ анализаторлары. Жанғыш газдардың газ анализаторларының пайдалану сипаттамаларына қойылатын талаптар"
44
МемСТ IEC 60079-29-2-2013 (IEC 60079-29-2:2007) "Жарылыс қаупі бар орталар. 29-2-бөлім. Газ анализаторлары. Жанғыш газдар мен оттегінің газ анализаторларын таңдауға, монтаждауға, қолдануға және оларға техникалық қызмет көрсетуге қойылатын талаптар"
45

ГОСТ 31610.19-2014/IEC 60079-19:2010 "Взрывоопасные среды. Часть 19. Ремонт, проверка и восстановление электрооборудования"
применяется
до 30.06.2027
341
ГОСТ 31610.19-2022 (IEC 60079-19:2019)
"Взрывоопасные среды. Часть 19. Текущий ремонт, капитальный ремонт
и восстановление оборудования"
применяется
с 01.07.2023
Искробезопасные системы
35
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.39-2017 (IEC TS 60079-39:2015) "Взрывоопасные среды.
Часть 39. Искробезопасные системы с электронным ограничением длительности искрового разряда"
36
ГОСТ IEC 60079-25-2016 "Среды взрывоопасные. Часть 25. Искробезопасные системы"
применяется до 01.07.2026
361
ГОСТ 31610.25-2022 (IEC 60079-25:2020)
"Взрывоопасные среды. Часть 25.
Искробезопасные системы"
применяется
с 01.07.2026
37
ГОСТ Р 52350.25-2006 (МЭК 60079-25:2003) "Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 25. Искробезопасные системы"
применяется
до 30.06.2023
38
ГОСТ Р МЭК 60079-25-2012 "Взрывоопасные среды. Часть 25. Искробезопасные системы"
применяется
до 30.06.2023
Оборудование с уровнем взрывозащиты оборудования Ga
39
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.26-2016/IEC 60079-26:2014 "Взрывоопасные среды. Часть 26. Оборудование с уровнем взрывозащиты оборудования Gа"
применяется до 01.07.2028
391
ГОСТ 31610.26-2023 (IEC 60079-26:2021) "Взрывоопасные среды. Часть 26. Оборудование с разделительными элементами или комбинацией уровней взрывозащиты"
применяется с 01.07.2026
40
ГОСТ 31610.26-2012/IEC 60079-26:2006
"Взрывоопасные среды. Часть 26. Оборудование с уровнем взрывозащиты оборудования Gа"
применяется
до 30.06.2023
Защита оборудования и передающих систем, использующих оптическое излучение
41
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.28-2017 (IEC 60079-28:2015) "Взрывоопасные среды. Часть 28. Защита оборудования и передающих систем, использующих оптическое излучение"
42
ГОСТ 31610.28-2012/IEC 60079-28:2006 "Взрывоопасные среды. Часть 28. Защита оборудования и передающих систем, использующих оптическое излучение"
применяется
до 30.06.2023
Газоанализаторы
43
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3, пункт 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ IEC 60079-29-1-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 29-1. Газоанализаторы. Требования к эксплуатационным характеристикам газоанализаторов горючих газов"
44
ГОСТ IEC 60079-29-2-2013 (IEC 60079-29-2:2007) "Взрывоопасные среды.
Часть 29-2. Газоанализаторы. Требования к выбору, монтажу, применению и техническому обслуживанию газоанализаторов горючих газов и кислорода"
применяется до 01.07.2028
441
ГОСТ IEC 60079-29-2-2024 "Взрывоопасные среды. Часть 29-2. Газоанализаторы. Требования к выбору, монтажу, применению и техническому обслуживанию газоанализаторов горючих газов и кислорода"
применяется с 01.01.2027
45

МемСТ IEC 60079-29-3-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 29-3-бөлім. Газ анализаторлары. Стационарлық газ аналитикалық жүйелердің функционалдық қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулық"
46
МемСТ Р 52350.29.1-2010 (МЭК 60079-29-1:2007) "Жарылыс қаупі бар орталар. 29-1-бөлім. Газ анализаторлары. Жанғыш газдардың газ анализаторларын сынаудың жалпы техникалық талаптары мен әдістері"
30.06.2023 дейін қолданылады
47
МемСТ Р 52350.29.2-2010 (МЭК 60079-29-2:2007) "Жарылыс қаупі бар орталар. 29-2-бөлім. Газ анализаторлары. Жанғыш газдар мен оттегінің газ анализаторларын таңдауға, монтаждауға, қолдануға және оларға техникалық қызмет көрсетуге қойылатын талаптар"
30.06.2023 дейін қолданылады
48
МемСТ Р 52350.29.4-2011 (МЭК 60079-29-4:2009) "Жарылыс қаупі бар орталар. 2-бөлім9-4. Газ анализаторлары. Жанғыш газдардың оптикалық каналы ашық газ анализаторларын сынаудың жалпы техникалық талаптары мен әдістері"
стандаттар тізбесіне тиісті мемлекетаралық стандарт қосылғанға дейін қолданылады
Резистивті бөлінген электр қыздырғыш
49
4-баптың 1 және 2-тармақтары, 3-тармағының 1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары, 5-тармағы, 1-қосымшаның ІV бөлімі
МемСТ 31610.30-1-2017 (IEC/IEEE 60079-30-1:2015) "Жарылыс қаупі бар орталар. 30-1-бөлім. Желілік резистивті электр қыздырғыштар. Жалпы талаптар және сынауға қойылатын талаптар"
50
МемСТ 31610.30-2-2017 (IEC/IEEE 60079-30-2:2015) "Жарылыс қаупі бар орталар. 30-2-бөлім. Желілік резистивті электр қыздырғыштар. Жобалау, орнату және техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық"
51
МемСТ IEC 60079-30-1-2011 "Жарылыс қаупі бар орталар. Резистивті бөлінген электр қыздырғыш. 30-1-бөлім. Жалпы техникалық талаптар және сынау әдістері"
30.06.2023 дейін қолданылады
52
МемСТ IEC 60079-30-2-2011 "Жарылыс қаупі бар орталар. Резистивті бөлінген электр қыздырғыш. 30-2-бөлім. Жобалау, орнату және техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық"
30.06.2023 дейін қолданылады
Тозаңның жалындауынан "t" қабықтарымен қорғау
53
4-баптың және 2-тармақтары, 3-тармағының 1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары, 5-тармағы
МемСТ IEC 60079-31-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 31-бөлім. Тозаңның жалындауынан "t" қабықтарымен қорғалған жабдық
54
МемСТ Р МЭК 60079-31-2010 "Жарылыс қаупі бар орталар. 31-бөлім. Тозаңның жалындауынан болатын жарылыстан "t" қабықтарымен қорғалған жабдық
30.06.2023 дейін қолданылады
Электростатика
55
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ 31610.32-1-2015/IEC/TS 60079-32-1:2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 32-1-бөлім. Электростатика. Қауіпті көріністер. Нұсқаулық"
56

ГОСТ IEC 60079-29-3-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 29-3. Газоанализаторы. Руководство по функциональной безопасности стационарных газоаналитических систем"
46
ГОСТ Р 52350.29.1-2010 (МЭК 60079-29-1:2007) "Взрывоопасные среды.
Часть 29-1. Газоанализаторы. Общие технические требования и методы испытаний газоанализаторов горючих газов"
применяется
до 30.06.2023
47
ГОСТ Р 52350.29.2-2010 (МЭК 60079-29-2:2007) "Взрывоопасные среды.
Часть 29-2. Газоанализаторы. Требования к выбору, монтажу, применению и техническому обслуживанию газоанализаторов горючих газов и кислорода"
применяется
до 30.06.2023
48
ГОСТ Р 52350.29.4-2011 (МЭК 60079-29-4:2009) "Взрывоопасные среды.
Часть 29-4. Газоанализаторы. Общие технические требования и методы испытаний газоанализаторов горючих газов с открытым оптическим каналом"
применяется до 01.07.2028
481
ГОСТ 31610.29-4-2023
(IEC 60079-29-4:2009) "Взрывоопасные среды. Часть 29-4. Газоанализаторы.
Общие технические требования и методы испытаний газоанализаторов горючих газов с открытым оптическим каналом"
применяется с 01.07.2026
Резистивный распределенный электронагреватель
49
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3, пункт 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.30-1-2017 (IEC/IEEE 60079-30-1:2015) "Взрывоопасные среды.
Часть 30-1. Нагреватели сетевые электрические резистивные. Общие требования и требования к испытаниям"
50
ГОСТ 31610.30-2-2017 (IEC/IEEE 60079-30-2:2015) "Взрывоопасные среды.
Часть 30-2. Нагреватели сетевые электрические резистивные. Руководство по проектированию, установке и техобслуживанию"
51
ГОСТ IEC 60079-30-1-2011 "Взрывоопасные среды. Резистивный распределенный электронагреватель. Часть 30-1. Общие технические требования и методы испытаний"
применяется
до 30.06.2023
52
ГОСТ IEC 60079-30-2-2011 "Взрывоопасные среды. Электронагреватель резистивный распределенный. Часть 30-2. Руководство по проектированию, установке и техническому обслуживанию"
применяется
до 30.06.2023
Защита от воспламенения пыли оболочками "t"
53
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3, пункт 5 статьи 4
ГОСТ IEC 60079-31-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 31. Оборудование с защитой от воспламенения пыли оболочками "t"
применяется до 01.07.2028
531
ГОСТ 31610.31-2024 (IEC 60079-31:2022) "Взрывоопасные среды. Часть 31. Оборудование с защитой от воспламенения пыли оболочкой "t""
применяется с 01.01.2027
54
ГОСТ Р МЭК 60079-31-2010 "Взрывоопасные среды. Часть 31. Оборудование с видом взрывозащиты от воспламенения пыли "t"
применяется
до 30.06.2023
Электростатика
55
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.32-1-2015/IEC/TS 60079-32-1:2013 "Взрывоопасные среды.
Часть 32-1. Электростатика. Опасные проявления. Руководство"
56

МемСТ 31613-2012 "Электростатикалық ұшқын қауіпсіздігі. Жалпы техникалық талаптар және сынау әдістері"
Жарылыстан қорғаудың арнайы "s" түрі
57
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ 22782.3-77 "Жарылыстан қорғаудың арнайы түрімен жарылыстан қорғалған электр жабдығы. Техникалық талаптар және сынау әдістері"
58
МемСТ 31610.33-2014 (IEC 60079-33:2012) "Жарылыс қаупі бар орталар. 33-бөлім. Жарылыстан қорғаудың арнайы "s" түрі бар жабдық"
Кеніш газы бойынша қауіпті шахталарда қолдануға арналған, басқа киілетін шырағдандар
59
4-баптың 1 және 2-тармақтары, 3-тармағының 1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары, 5-тармағы, 1-қосымшаның ІV бөлімі
МемСТ 31610.35-1-2014 (IEC 60079-35-1:2011) "Жарылыс қаупі бар орталар. 35-1-бөлім. Кеніш газы бойынша қауіпті шахталарда қолдануға арналған, басқа киілетін шырағдандар. Жалпы талаптар және жарылыс қаупіне қатысты сынау әдістері"
60
МемСТ 31611.2-2012 (IEC 62013-2:2005) "Кеніш газы бойынша қауіпті шахталарда қолдануға арналған, басқа киілетін шырағдандар. 2-бөлім. Қауіпсіздікке қатысты пайдалану және басқа да сипаттамалар"
30.06.2023 дейін қолданылады
61
МемСТ IEC 60079-35-2-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 35-2-бөлім. Кеніш газы бойынша қауіпті шахталарда қолдануға арналған, басқа киілетін шырағдандар. Қауіпсіздікке қатысты пайдалану және басқа да сипаттамалар"
Жарылыс қаупі бар орталар. Жабдық өндірісі үшін сапа жүйелерін қолдану
62
4-баптың 1 және 2-тармақтары, 3-тармағының 1 – 8, 10 және 12 – 22-тармақшалары, 4, 5 – 9 және 10-тармақтары, 1-қосымшаның ІІ – V бөлімдері
МемСТ Р ИСО/МЭК 80079-34-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 34-бөлім. Жабдық өндірісі үшін сапа жүйелерін қолдану"
стандаттар тізбесіне тиісті мемлекетаралық стандарт қосылғанға дейін қолданылады
Жарылыс қаупі бар орталарға арналған электр емес жабдық. Жалпы талаптар және сынау әдістері
63
4-баптың 1, 2, 4-тарақтары, 3-тармағының 1 – 8, 12 – 22-тармақшалары, 5-тармағы, 1-қосымшаның, II, III және V

ГОСТ 31613-2012 "Электростатическая искробезопасность. Общие технические требования и методы испытаний"
Специальный вид взрывозащиты "s"
57
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 22782.3-77 "Электрооборудование взрывозащищенное со специальным видом взрывозащиты. Технические требования и методы испытаний"
58
ГОСТ 31610.33-2014 (IEC 60079-33:2012) "Взрывоопасные среды. Часть 33. Оборудование со специальным видом защиты "s"
Головные светильники для применения в шахтах, опасных по рудничному газу
59
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3, пункт 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.35-1-2014 (IEC 60079-35-1:2011) "Взрывоопасные среды.
Часть 35-1. Головные светильники для применения в шахтах, опасных по рудничному газу. Общие требования и методы испытаний, относящиеся к риску взрыва"
60
ГОСТ 31611.2-2012 (IEC 62013-2:2005) "Головные светильники для применения в шахтах, опасных по газу. Часть 2. Эксплуатационные и другие характеристики, относящиеся к безопасности"
применяется
до 30.06.2023
61
ГОСТ IEC 60079-35-2-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 35-2. Головные светильники для применения в шахтах, опасных по рудничному газу. Эксплуатационные и другие характеристики, относящиеся к безопасности"
Взрывоопасные среды. Применение систем качества для производства оборудования
62
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8, 10 и 12 – 22 пункта 3, пункты 4, 5 – 9 и 10 статьи 4,
разделы II – V приложения 1
ГОСТ Р ИСО/МЭК 80079-34-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 34. Применение систем качества для производства оборудования"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
Неэлектрическое оборудование для взрывоопасных сред. Общие требования и методы испытаний
63
пункты 1, 2, 4, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3, пункт 5 статьи 4, разделы II, III и V приложения 1

МемСТ 31438.1-2011 (EN 1127-1:2007) "Жарылыс қаупі бар орталар. Жарылыстың алдын алу және одан қорғау. 1-бөлім. Негізгі тұжырымдар және әдіснама"
64
МемСТ 31438.2-2011 (EN 1127-2:2002) "Жарылыс қаупі бар орталар. Жарылыстың алдын алу және одан қорғау. 2-бөлім. Тау-кен жұмыстарының негізгі тұжырымдары және әдіснамасы"
65
МемСТ 31441.1-2011 (EN 13463-1:2001) "Әлеуетті жарылыс қаупы бар орталарда қолдануға арналған электр емес жабдық. 1-бөлім. Жалпы талаптар"
66
МемСТ 32407-2013 (ISO/DIS 80079-36) "Жарылыс қаупі бар орталар. Часть 36. Жарылыс қаупі бар орталарға арналған электр емес жабдық. Жалпы талаптар және сынау әдістері"
Жарылыстан қорғаудың "c" конструкциялық қауіпсіздік", "b" жалындау көзін бақылау", "k" сұйықтыққа батыру", "fr" газ өткізу шектелген қабықпен қорғау" және "d" жарылыстан жарылыс өткізбейтін қабықпен қорғау" түрлері бар электр емес жабдық
67
4-баптың 1 және 2-тармақтары, 3-тармағының 1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары, 5-тармағы, 1-қосымшаның ІІ – V бөлімдері
МемСТ 31441.2-2011 (EN 13463-2:2004) "Әлеуетті жарылыс қаупы бар орталарда қолдануға арналған электр емес жабдық. 2-бөлім. "fr" газ өткізу шектелген қабықпен қорғау"
68
МемСТ 31441.3-2011 (EN 13463-3:2005) "Әлеуетті жарылыс қаупы бар орталарда қолдануға арналған электр емес жабдық 3-бөлім. "d" жарылыс өткізбейтін қабықпен қорғау"
69
МемСТ 31441.5-2011 (EN 13463-5:2003) "Әлеуетті жарылыс қаупы бар орталарда қолдануға арналған электр емес жабдық. 5-бөлім. "c" конструкциялық қауіпсіздікпен қорғау"
30.06.2023 дейін қолданылады
70
МемСТ 31441.6-2011 (EN 13463-6:2005) "Әлеуетті жарылыс қаупы бар орталарда қолдануға арналған электр емес жабдық. 6-бөлім. "b" жалындау көзін бақылаумен қорғау"
30.06.2023 дейін қолданылады
71
МемСТ 31441.8-2011 (EN 13463-8:2003) "Әлеуетті жарылыс қаупы бар орталарда қолдануға арналған электр емес жабдық. 8-бөлім. "k" сұйықтыққа батырумен қорғау"
30.06.2023 дейін қолданылады
72
МемСТ ISO/DIS 80079-37-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 37-бөлім. Жарылыс қаупі бар орталарға арналған электр емес жабдық. Жарылыстан қорғаудың "c" конструкциялық қауіпсіздік", "b" жалындау көзін бақылау", "k" сұйықтыққа батыру" түрлері бар электр емес жабдық
Шахталар мен кеніштердің жерасты қазбаларының жарылыс қаупі бар орталарында қолдануға арналған жабдықтар мен компоненттер
73
4-баптың 1 және 2-тармақтары, 3-тармағының 1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары, 5-тармағы, 1-қосымшаның ІІ, ІІІ және V бөлімдері

ГОСТ 31438.1-2011 (EN 1127-1:2007) "Взрывоопасные среды. Предотвращение и защита от взрыва. Часть 1. Основные концепции и методология"
применяется до 01.07.2028
631
ГОСТ 31438.1-2024 (EN 1127-1:2019) "Взрывоопасные среды. Предотвращение взрыва и защита. Часть 1. Основополагающие концепции и методология"
применяется с 01.01.2027
64
ГОСТ 31438.2-2011 (EN 1127-2:2002) "Взрывоопасные среды. Предотвращение и защита от взрыва. Часть 2. Основные концепции и методология горных работ"
применяется до 01.07.2028
641
ГОСТ 31438.2-2024 (EN 1127-2:2014) "Взрывоопасные среды. Предотвращение взрыва и защита. Часть 2. Основополагающие концепции и методология горных работ"
применяется с 01.01.2027
65
ГОСТ 31441.1-2011 (EN 13463-1:2001) "Оборудование неэлектрическое, предназначенное для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 1. Общие требования"
66
ГОСТ 32407-2013 (ISO/DIS 80079-36) "Взрывоопасные среды. Часть 36. Неэлектрическое оборудование для взрывоопасных сред. Общие требования и методы испытаний"
применяется до 01.07.2028
661
ГОСТ 31610.36-2024 (ISO 80079-36:2016) "Взрывоопасные среды. Часть 36. Неэлектрическое оборудование для взрывоопасных сред. Общие требования и методы испытаний"
применяется с 01.01.2027
Неэлектрическое оборудование с видами взрывозащиты "конструкционная безопасность "c", "контроль источника воспламенения "b", "погружение в
жидкость "k", "защита оболочкой с ограниченным пропуском газов "fr" и "защита взрывонепроницаемой оболочкой "d"
67
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3, пункт 5 статьи 4,
разделы II – V приложения 1
ГОСТ 31441.2-2011 (EN 13463-2:2004) "Оборудование неэлектрическое, предназначенное для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 2. Защита оболочкой с ограниченным пропуском газов "fr"
68
ГОСТ 31441.3-2011 (EN 13463-3:2005) "Оборудование неэлектрическое, предназначенное для применения в потенциально взрывоопасных средах Часть 3. Защита взрывонепроницаемой оболочкой "d"
69
ГОСТ 31441.5-2011 (EN 13463-5:2003) "Оборудование неэлектрическое, предназначенное для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 5. Защита конструкционной безопасностью "c"
применяется
до 30.06.2023
70
ГОСТ 31441.6-2011 (EN 13463-6:2005) "Оборудование неэлектрическое, предназначенное для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 6. Защита контролем источника воспламенения "b"
применяется
до 30.06.2023
71
ГОСТ 31441.8-2011 (EN 13463-8:2003) "Оборудование неэлектрическое, предназначенное для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 8. Защита жидкостным погружением "k"
применяется
до 30.06.2023
72
ГОСТ ISO/DIS 80079-37-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 37. Неэлектрическое оборудование для взрывоопасных сред. Неэлектрическое оборудование с видами взрывозащиты "конструкционная безопасность "с", контроль источника воспламенения "b", погружение в жидкость "k"
Оборудование и компоненты, предназначенные для применения во взрывоопасных средах подземных выработок шахт и рудников
73
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3, пункт 5 статьи 4, разделы II, III и V приложения 1

МемСТ 31439-2011 (EN 1710:2005) "Жерасты қазбалардың әлеуетті жарылыс қаупі бар орталарында қолдануға арналған жабдықтар мен компоненттер"
74
МемСТ ISO/IEC 80079-38-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 38-бөлім. Шахталар мен кеніштердің жерасты қазбаларының жарылыс қаупі бар орталарында қолдануға арналған жабдықтар мен компоненттер"
Поршеньді іштен жану қозғалтқыштары
75
4-баптың 1 және 2-тармақтары, 3-тармағының 1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары, 5-тармағы, 1-қосымшаның ІІ – V бөлімдері

ГОСТ 31439-2011 (EN 1710:2005) "Оборудование и компоненты, предназначенные для применения в потенциально взрывоопасных средах в подземных выработках"
74
ГОСТ ISO/IEC 80079-38-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 38. Оборудование и компоненты, предназначенные для применения во взрывоопасных средах подземных выработок шахт и рудников"
Двигатели внутреннего сгорания поршневые
75
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3, пункт 5 статьи 4,
разделы II – V приложения 1

МемСТ 31440.1-2011 (EN 1834-1:2000) "Поршеньді іштен жану қозғалтқыштары. Әлеуетті жарылыс қаупі бар орталарда қолдануға арналған қозғалтқыштарға қойылатын қауіпсіздік талаптары. 1-бөлім. Жанғыш газ бен бу бар орталарда қолдануға арналған ІІ топ қозғалтқыштары"
76
МемСТ 31440.2-2011 (EN 1834-2:2000) "Поршеньді іштен жану қозғалтқыштары. Әлеуетті жарылыс қаупі бар орталарда қолдануға арналған қозғалтқыштарға қойылатын қауіпсіздік талаптары. 2-бөлім. Кеніш газының және/немесе жанғыш тозаңның жалындауы бойынша қауіпті жерасты қазбаларында қолдануға арналған І топ қозғалтқыштары"
77

ГОСТ 31440.1-2011 (EN 1834-1:2000) "Двигатели внутреннего сгорания поршневые. Требования безопасности к двигателям, предназначенным для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 1. Двигатели Группы II для применения в средах, содержащих горючий газ и пар"
76
ГОСТ 31440.2-2011 (EN 1834-2:2000) "Двигатели внутреннего сгорания поршневые. Требования безопасности к двигателям, предназначенным для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 2. Двигатели Группы I для применения в подземных выработках, опасных по воспламенению рудничного газа и/или горючей пыли"
77

МемСТ 31440.3-2011 (EN 1834-3:2000) "Поршеньді іштен жану қозғалтқыштары. Әлеуетті жарылыс қаупі бар орталарда қолдануға арналған қозғалтқыштарға қойылатын қауіпсіздік талаптары. 3-бөлім. Жанғыш тозаң бар орталарда қолдануға арналған ІІІ топ қозғалтқыштары"
1-топ жабдықтары, жарылыстан қорғалу деңгейі – Ма
78
4-баптың 1 және 2-тармақтары, 3-тармағының 1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары, 5-тармағы, 1-қосымшаның ІІ – V бөлімдері
МемСТ 31442-2011 (EN 50303:2000) "Кеніш газының және/немесе көмір тозаңының жалындауы бойынша қауіпті ортада қолдануға арналған, жарылыстан қорғалу деңгейі Ма І топ жабдықтары"
Газ турбиналы электр станциялары
79
4-баптың 1 және 2-тармақтары, 3-тармағының 1 – 8, 10 және 12 – 22-тармақшалары, 4 – 10-тармақтары, 1-қосымшаның ІІ – V бөлімдері
5.9.5, 5.9.7, 5.9.8, 5.12.4, 5.13.4, 5.13.6, 5.13.7, 5.16.5, 5.17.6, 5.17.10, 5.19, 5.19.1 – 5.19.5, 5.20.8, 5.21.1 – 5.21.3, 5.21.5, 5.25, 5.26, 6.1 және 7-тармақтар
МемСТ Р 55393-2012 (ИСО 21789:2009) "Газ турбиналы электр станциялары. Қауіпсіздік талаптары"
стандаттар тізбесіне тиісті мемлекетаралық стандарт қосылғанға дейін қолданылады
Отын құю станциялары
80
4-баптың 1 және 2-тармақтары, 3-тармағының 1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары, 5-тармағы, 1-қосымшаның ІV бөлімі

ГОСТ 31440.3-2011 (EN 1834-3:2000) "Двигатели внутреннего сгорания поршневые. Требования безопасности к двигателям, предназначенным для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 3. Двигатели Группы III для применения в средах, содержащих горючую пыль"
Оборудование группы 1, уровень взрывозащиты Ma
78
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3, пункт 5 статьи 4,
разделы II – V приложения 1
ГОСТ 31442-2011 (EN 50303:2000) "Оборудования группы I, уровень взрывозащиты Ма для применения в среде, опасной по воспламенению рудничного газа и/или угольной пыли"
Электростанции газотурбинные
79
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8, 10 и 12 – 22 пункта 3, пункты 4 – 10 статьи 4,
разделы II – V приложения 1
пункты 5.9.5, 5.9.7, 5.9.8, 5.12.4, 5.13.4, 5.13.6, 5.13.7, 5.16.5, 5.17.6, 5.17.10, 5.19, 5.19.1 – 5.19.5, 5.20.8, 5.21.1 – 5.21.3, 5.21.5, 5.25, 5.26, 6.1 и 7
ГОСТ Р 55393-2012 (ИСО 21789:2009) "Электростанции газотурбинные. Требования безопасности"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
Станции топливозаправочные
80
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8
и 12 – 22 пункта 3, пункт 5 статьи 4, раздел IV приложения 1

МемСТ Р ЕН 13617-1-2012 "Отын құю станциялары. 1-бөлім. Дозалау сорғыларының, отын тарату құрылғыларының және қашық сорғы агрегаттарының конструкциясы мен жұмысына қойылатын қауіпсіздік талаптары"
стандаттар тізбесіне тиісті мемлекетаралық стандарт қосылғанға дейін қолданылады
Кеніште электрмен жару аспаптары
81
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның
МемСТ 12.2.059-81 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Кеніште электрмен жару аспаптары. Қауіпсіздік талаптары"
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 1 желтоқсандағы
№ 158 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН

ГОСТ Р ЕН 13617-1-2012 "Станции топливозаправочные. Часть 1. Требования безопасности к конструкции и работе дозировочных насосов, топливораздаточных устройств и дистанционных насосных агрегатов"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
Приборы электровзрывания рудничные
81
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 12.2.059-81 "Система стандартов безопасности труда. Приборы электровзрывания рудничные. Требования безопасности"
82
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.46-2020 (IEC TS 60079-46:2017) "Взрывоопасные среды.
Часть 46. Узлы оборудования"
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 1 декабря 2020 г. № 158
ПЕРЕЧЕНЬ

Зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Кеден одағының "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 012/2011) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың ТІЗБЕСІ
Р/с №
Кеден одағының техникалық регламентінің құрылымдық элементі немесе техникалық реттеу объектісі
Стандарттың, зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемесінің белгіленімі және атауы
Ескертпе
1
2
3
4
Жарылыс қаупі бар орталарға арналған жабдыққа қойылатын жалпы талаптар
82
5-баптың 1-тармағы
МемСТ 31610.0-2019 (IEC 60079-0:2017) "Жарылыс қаупі бар орталар. 0-бөлім. Жабдық. Жалпы талаптар"
83
МемСТ 31610.0-2014 (IEC 60079-0:2011) "Жарылыс қаупі бар орталар. 0-бөлім. Жабдық. Жалпы талаптар"
30.06.2023 дейін қолданылады
84
МемСТ 31610.40-2017/IEC/TS 60079-40:2015 "Жарылыс қаупі бар орталар. 40-бөлім. Оңай тұтанатын технологиялық сұйықтықтар мен электр жүйелерінің арасындағы технологиялық тығыздықтарға қойылатын талаптар"
85

международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22.11.2022 № 182 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования); от 26.02.2026 № 20 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента Таможенного союза
Обозначение и наименование стандарта,
методики исследований (испытаний)
и измерений
Примечание
1
2
3
4
Общие требования к оборудованию для взрывоопасных сред
1
пункт 1 статьи 5
ГОСТ 31610.0-2019 (IEC 60079-0:2017) "Взрывоопасные среды. Часть 0. Оборудование. Общие требования"
2
ГОСТ 31610.0-2014 (IEC 60079-0:2011) "Взрывоопасные среды. Часть 0. Оборудование. Общие требования"
применяется
до 30.06.2023
3
ГОСТ 31610.40-2017/IEC/TS 60079-40:2015 "Взрывоопасные среды.
Часть 40. Требования к технологическим уплотнениям между легковоспламеняющимися технологическими жидкостями и электрическими системами"
4

МемСТ 31610.7-2017 (IEC 60079-7:2015) "Жарылыс қаупі бар орталар. 7-бөлім. Жабдық. "e" түріндегі жоғары қорғау"
95
МемСТ Р МЭК 60079-7-2012 "Жарылыс қаупі бар орталар. 7-бөлім. Жабдық. "e" түріндегі жоғары қорғау"
30.06.2023 дейін қолданылады
Жарылыстан қорғаудың "і" ұшқын қауіпсіз электр тізбегі" түрі
96
5-баптың 1-тармағы
МемСТ 31610.11-2012/IEC 60079-11:2006 "Жарылыс қаупі бар газды орталарға арналған электр жабдығы. 11-бөлім. "і" ұшқын қауіпсіз электр тізбегі

ГОСТ 31610.7-2017 (IEC 60079-7:2015) "Взрывоопасные среды. Часть 7. Оборудование. Повышенная защита
вида "е"
14
ГОСТ Р МЭК 60079-7-2012 "Взрывоопасные среды. Часть 7. Оборудование. Повышенная защита
вида "е"
применяется
до 30.06.2023
Вид взрывозащиты "искробезопасная электрическая цепь "i"
15
пункт 1 статьи 5
ГОСТ 31610.11-2012/IEC 60079-11:2006 "Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 11. Искробезопасная электрическая цепь "i"
применяется

30.06.2023 дейін қолданылады
106
МемСТ IEC 60079-17-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 17-бөлім. Электр қондырғыларын тексеру және оларға техникалық қызмет көрсету"
Жарылыстан қорғаудың "m" компаундпен тұмшалау" түрі
107
5-баптың 1-тармағы
МемСТ 31610.18-2016/IEC 60079-18:2014 "Жарылыс қаупі бар орталар. 18-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "m" компаундпен тұмшалау" түрі бар жабдық
108
МемСТ IEC 61241-18-2011 "Жанғыш тозаңның тұтануы жағынан қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 18-бөлім. "mD" компаундпен қорғау
30.06.2023 дейін қолданылады
109
МемСТ Р МЭК 60079-18-2012 "Жарылыс қаупі бар орталар. 18-бөлім. Жарылыстан қорғаудың "m" компаундпен тұмшалау" түрі бар жабдық
30.06.2023 дейін қолданылады
Электр жабдығын жөндеу, тексеру және қалпына келтіру
110
5-баптың 1-тармағы
МемСТ 31610.19-2014/IEC 60079-19:2010 "Жарылыс қаупі бар орталар. 19-бөлім. Электр жабдығын жөндеу, тексеру және қалпына келтіру"
Газ бен буды сыныптауға арналған заттардың сипаттамасы. Сынау әдістері және деректер
111
5-баптың 1-тармағы
МемСТ 31610.1.1-2012/IEC 60079-1-1:2002 "Жарылыс қаупі бар газды орталарға арналған электр жабдығы. 11-бөлім. "D" жарылыс өткізбейтін қабықтар. Эксперименттік ең көп қауіпсіз саңылауды анықтау үшін сынау әдісі"
112
МемСТ 31610.20-1-2016/IEC 60079-20-1:2010 "Жарылыс қаупі бар орталар. 20-1-бөлім. Газ бен буды сыныптауға арналған заттардың сипаттамасы. Сынау әдістері және деректер"
113

до 30.06.2023
25
ГОСТ IEC 60079-17-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 17. Проверка и техническое обслуживание электроустановок"
Вид взрывозащиты "герметизация компаундом "m"
26
пункт 1 статьи 5
ГОСТ 31610.18-2016/IEC 60079-18:2014 "Взрывоопасные среды. Часть 18. Оборудование с видом взрывозащиты "герметизация компаундом "m"
27
ГОСТ IEC 61241-18-2011 "Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 18. Защита компаундом "mD"
применяется
до 30.06.2023
28
ГОСТ Р МЭК 60079-18-2012 "Взрывоопасные среды. Часть 18. Оборудование с видом взрывозащиты "герметизация компаундом "m"
применяется
до 30.06.2023
Ремонт, проверка и восстановление электрооборудования
29
пункт 1 статьи 5
ГОСТ 31610.19-2014/IEC 60079-19:2010 "Взрывоопасные среды. Часть 19. Ремонт, проверка и восстановление электрооборудования"
применяется
до 30.06.2027
291
ГОСТ 31610.19-2022 (IEC 60079-19:2019)
"Взрывоопасные среды. Часть 19. Текущий ремонт, капитальный ремонт
и восстановление оборудования"
применяется
с 01.07.2023
Характеристики веществ для классификации газа и пара.
Методы испытаний и данные
30
пункт 1 статьи 5
ГОСТ 31610.1.1-2012/IEC 60079-1-1:2002 "Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 1-1. Взрывонепроницаемые оболочки "D". Метод испытания для определения безопасного экспериментального максимального зазора"
применяется
до 31.12.2023
31
ГОСТ 31610.20-1-2016/IEC 60079-20-1:2010 "Взрывоопасные среды.
Часть 20-1. Характеристики веществ для классификации газа и пара. Методы испытаний и данные"
32

МемСТ Р МЭК 60079-20-1-2011 "Жарылыс қаупі бар орталар. 20-1-бөлім. Газ бен буды сыныптауға арналған заттардың сипаттамасы. Сынау әдістері және деректер"
30.06.2023 дейін қолданылады
Материалдардың сипаттамалары. Жанғыш тозаңды сынау әдістері
114
5-баптың 1-тармағы
МемСТ 31610.20-2-2017/ISO/IEC 80079-20-2:2016 "Жарылыс қаупі бар орталар. 20-2-бөлім. Материалдардың сипаттамалары. Жанғыш тозаңды сынау әдістері"
115

ГОСТ Р МЭК 60079-20-1-2011 "Взрывоопасные среды. Часть 20-1. Характеристики веществ для классификации газа и пара. Методы испытаний и данные"
применяется
до 30.06.2023
321
ГОСТ 31610.20-1-2020 (ISO/IEC 80079-20-1:2017) "Взрывоопасные среды.
Часть 20-1. Характеристики веществ для классификации газа и пара. Методы испытаний и данные"
Характеристики материалов. Методы испытаний горючей пыли
33
пункт 1 статьи 5
ГОСТ 31610.20-2-2017/ISO/IEC 80079-20-2:2016 "Взрывоопасные среды.
Часть 20-2. Характеристики материалов. Методы испытаний горючей пыли"
34

МемСТ IEC 61241-2-1-2011 "Жанғыш тозаңның тұтануы жағынан қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 2-бөлім. Сынау әдістері. 1-бөлім. Жанғыш тозаңның өздігінен жалындау температурасын анықтау әдістері"
30.06.2023 дейін қолданылады
116
МемСТ IEC/TS 61241-2-2-2011 "Жанғыш тозаңның тұтануы жағынан қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 2-бөлім. Сынау әдістері. 2-бөлім. Қатпарлардағы жанғыш тозаңның үлестік электрлік қарсыласуын айқындау әдісі"

ГОСТ IEC 61241-2-1-2011 "Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 2. Методы испытаний. Раздел 1. Методы определения температуры самовоспламенения горючей пыли"
применяется
до 30.06.2023
35
ГОСТ IEC/TS 61241-2-2-2011 "Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 2. Методы испытаний. Раздел 2. Метод определения удельного электрического сопротивления горючей пыли в слоях"
применяется

30.06.2023 дейін қолданылады
117
МемСТ МЭК 61241-2-3-2002 "Жанғыш тозаңның тұтануы жағынан қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 2-бөлім. Сынау әдістері. 3-бөлім. Тозаң-ауа қоспаларының ең төменгі жану энергиясын айқындау әдісі"
30.06.2023 дейін қолданылады
Жабдықты жарылыстан қорғаудың Ga деңгейі бар жабдық
118
5-баптың 1-тармағы
МемСТ 31610.26-2016/IEC 60079-26:2014 "Жарылыс қаупі бар орталар. 26-бөлім. Жабдықты жарылыстан қорғаудың Ga деңгейі бар жабдық"
119
МемСТ 31610.26-2012/IEC 60079-26:2006 "Жарылыс қаупі бар орталар. 26-бөлім. Жабдықты жарылыстан қорғаудың Ga деңгейі бар жабдық"
30.06.2023 дейін қолданылады
Оптикалық сәулелену пайдаланылатын жабдық пен беруші жүйелерді қорғау
120
5-баптың 1-тармағы

до 30.06.2023
36
ГОСТ МЭК 61241-2-3-2002 "Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 2. Методы испытаний. Раздел 3. Метод определения минимальной энергии зажигания пылевоздушных смесей"
применяется
до 30.06.2023
Оборудование с уровнем взрывозащиты оборудования Ga
37
пункт 1 статьи 5
ГОСТ 31610.26-2016/IEC 60079-26:2014 "Взрывоопасные среды. Часть 26. Оборудование с уровнем взрывозащиты оборудования Gа"
применяется до 01.07.2028
371
ГОСТ 31610.26-2023 (IEC 60079-26:2021) "Взрывоопасные среды. Часть 26.
Оборудование с разделительными элементами или комбинацией уровней взрывозащиты"
применяется с 01.07.2026
38
ГОСТ 31610.26-2012/IEC 60079-26:2006
"Взрывоопасные среды. Часть 26. Оборудование с уровнем взрывозащиты оборудования Gа"
применяется
до 30.06.2023
Защита оборудования и передающих систем, использующих оптическое излучение
39
пункт 1 статьи 5

30.06.2023 дейін қолданылады
"t" қабықтармен тозаңның жалындауынан қорғау
131
5-баптың 1-тармағы
МемСТ IEC 60079-31-2013 "Жарылыс қаупі бар орталар. 31-бөлім. "t" қабықтармен тозаңның жалындауынан қорғалған жабдық"
132
МемСТ Р МЭК 60079-31-2010 "Жарылыс қаупі бар орталар. 31-бөлім. "t" тозаңның жалындауынан қорғау түрі бар жабдық"
30.06.2023 дейін қолданылады
Электростатика
133
5-баптың 1-тармағы
МемСТ 31610.32-2-2016/IEC 60079-32-2:2015 "Жарылыс қаупі бар орталар. 32-2-бөлім. Электростатика. Қауіпті көріністер. Сынау әдістері"
134
МемСТ 31613-2012 "Электростатикалық ұшқын қауіпсіздігі. Жалпы техникалық талаптар және сынау әдістері"
Жарылыстан қорғаудың арнайы "s" түрі
135
5-баптың 1-тармағы

до 30.06.2023
Защита от воспламенения пыли оболочками "t"
50
пункт 1 статьи 5
ГОСТ IEC 60079-31-2013 "Взрывоопасные среды. Часть 31. Оборудование с защитой от воспламенения пыли оболочками "t"
применяется до 01.07.2028
501
ГОСТ 31610.31-2024 (IEC 60079-31:2022) "Взрывоопасные среды. Часть 31. Оборудование с защитой от воспламенения пыли оболочкой "t""
применяется с 01.01.2027
51
ГОСТ Р МЭК 60079-31-2010 "Взрывоопасные среды. Часть 31. Оборудование с видом взрывозащиты от воспламенения пыли "t"
применяется
до 30.06.2023
Электростатика
52
пункт 1 статьи 5
ГОСТ 31610.32-2-2016/IEC 60079-32-2:2015 "Взрывоопасные среды.
Часть 32-2. Электростатика. Опасные проявления. Методы испытаний"
53
ГОСТ 31613-2012 "Электростатическая искробезопасность. Общие технические требования и методы испытаний"
Специальный вид взрывозащиты "s"
54
пункт 1 статьи 5

МемСТ 31814-2012 "Сәйкестікті бағалау. Сәйкестікті растаған кезде өнімді сынау үшін үлгілерді іріктеудің жалпы қағидалары"
162
МемСТ 31815-2012 "Сәйкестікті бағалау. Сертификаттау рәсімдерінде инспекциялық бақылау жүргізу тәртібі"

ГОСТ 31814-2012 "Оценка соответствия. Общие правила отбора образцов для испытаний продукции при подтверждении соответствия"
81
ГОСТ 31815-2012 "Оценка соответствия. Порядок проведения инспекционного контроля в процедурах сертификации"