Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 23 шілдедегі № 124 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 105-бабының 5-тармағына, 109-бабының 5-тармағына, 112-бабының 1 және 6-тармақтарына, 260-бабы 3-тармағының екінші абзацына және 263-бабының 2-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
Жолаушыларға арналған кедендік декларацияның нысаны;
Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтыру және жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің өзгеруіне (толықтырылуына) байланысты кедендік декларацияларды жасау тәртібі бекітілсін.
2. Мынадай:
а) кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған өзге тауарлар болған кезде кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылатын жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау жолаушыларға арналған кедендік декларацияның жеке бланкісін толтыру жолымен жүзеге асырылады;
б) жеке пайдалануға арналған уақытша әкелінген көлік құралын Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) аумағынан әкету мақсатында кедендік декларациялаудан өткізген жағдайда, осындай көлік құралын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелген кезде кеден органы ресімдеген қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация пайдаланылуы мүмкін. Уақытша әкелінген көлік құралы жеке пайдалану үшін шығарылғаннан кейін Одақтың кедендік аумағынан шығару үшін жолаушыларға арналған осындай кедендік декларация декларантқа қайтарылады. Кедендік декларациялауға жататын, жеке пайдалануға арналған өзге тауарлар болған жағдайда, әкету мақсатында оларды кедендік декларациялау жолаушыларға арналған кедендік декларацияның жеке бланкісін толтыру жолымен жүзеге асырылады;
в) 16 жасқа толмаған жеке тұлғалардың жеке пайдалануына арналған тауарлар туралы мәліметтер көрсетілген тұлғаларды ертіп жүретін тұлғалардың жеке пайдалануына арналған тауарлар туралы мәліметтермен бірге жолаушыларға арналған бір кедендік декларацияда көрсетіледі;
г) жолаушыларға арналған кедендік декларацияны қағаз жеткізгіште беру кеден органына оның электрондық нұсқасын берумен (соның ішінде кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылатын, жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде жолаушыларға арналған кедендік декларацияны пайдаланған жағдайда) қоса жүрмейді;
д) егер Одаққа мүше мемлекеттердің тиісті уәкілетті мемлекеттік органдарында есепке қоюға (тіркеуге) жататын, жеке пайдалануға арналған тауарлар туралы мәліметтерді және (немесе) жеке пайдалануға арналған осындай тауарларға қатысты мәліметтерді өзгерту (толықтыру) қажет болса, жеке пайдалануға арналған тауарларды шығарғаннан кейін жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) жүргізіледі деп белгіленсін.

О таможенном декларировании товаров для личного пользования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 июля 2019 года № 124.
В соответствии с пунктом 5 статьи 105, пунктом 5 статьи 109, пунктами 1 и 6 статьи 112, абзацем вторым пункта 3 статьи 260 и пунктом 2 статьи 263 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
форму пассажирской таможенной декларации;
Порядок заполнения пассажирской таможенной декларации и совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в пассажирской таможенной декларации.
2. Установить, что:
а) таможенное декларирование товаров для личного пользования, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, при наличии иных товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию, осуществляется путем заполнения отдельного бланка пассажирской таможенной декларации;
б) в случае таможенного декларирования временно ввезенного транспортного средства для личного пользования в целях вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза (далее – Союз) может использоваться пассажирская таможенная декларация в виде документа на бумажном носителе, оформленная таможенным органом при временном ввозе на таможенную территорию Союза такого транспортного средства. После выпуска временно ввезенного транспортного средства для личного пользования для вывоза с таможенной территории Союза такая пассажирская таможенная декларация возвращается декларанту. При наличии иных товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию, их таможенное декларирование в целях вывоза осуществляется путем заполнения отдельного бланка пассажирской таможенной декларации;
в) сведения о товарах для личного пользования физических лиц, не достигших 16-летнего возраста, указываются вместе со сведениями о товарах для личного пользования лица, сопровождающего указанных лиц, в одной пассажирской таможенной декларации;
г) подача пассажирской таможенной декларации на бумажном носителе не сопровождается представлением таможенному органу ее электронного вида (в том числе в случае использования пассажирской таможенной декларации при таможенном декларировании товаров для личного пользования, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита);
д) изменение (дополнение) сведений, заявленных в пассажирской таможенной декларации, после выпуска товаров для личного пользования производится в случае, если необходимо изменить (дополнить) сведения о товарах для личного пользования, подлежащих учету (регистрации) в соответствующих уполномоченных государственных органах государств – членов Союза, и (или) сведения, относящиеся к таким товарам для личного пользования.

3. Мыналардың:
Кеден одағы Комиссиясының "Жолаушыларға арналған кедендік декларацияның нысанын және жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтыру тәртібін бекіту туралы" 2010 жылғы 18 маусымдағы № 287 шешімінің;
Кеден Одағы комиссиясының шешімдеріне енгізілген өзгерістердің 1-тармағының (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 21 қаңтардағы № 7 шешіміне қосымша);
Кеден одағы Комиссиясының жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастыру кезінде оларды кедендік декларациялау мәселелері жөніндегі шешімдеріне енгізілген өзгерістердің 1-тармағының (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 18 шілдедегі № 115 шешіміне қосымша);
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 38 шешімінің 2-тармағы екінші абзацының және Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдеріне енгізілген өзгерістердің 3-тармағының (көрсетілген Шешімге қосымша);
Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдеріне енгізілген өзгерістердің 3-тармағының (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 6 қазандағы № 129 шешіміне қосымша);
Кеден одағы Комиссиясының шешімдеріне енгізілген өзгерістердің 1-тармағының (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 148 шешіміне қосымша) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы Шешім, осы Шешіммен бекітілген Тәртіптің 4157, 59 және 61-тармақтарын қоспағанда, 2020 жылғы 1 ақпаннан бастап күшіне енеді.
Осы Шешіммен бекітілген Тәртіптің 4157, 59 және 61-тармақтары 2021 жылғы 1 ақпаннан бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы міндетін
уақытша атқарушы
К. Минасян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 124 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Жолаушыларға арналған кедендік декларацияның НЫСАНЫ
ЖОЛАУШЫЛАРҒА АРНАЛҒАН КЕДЕНДІК ДЕКЛАРАЦИЯ
16 жасқа толған жеке тұлға толтырады.
Тұжырымды жауап болған жағдайда тиісті жолға "х" немесе "v" белгісі қойылады.
Жолаушыларға арналған кедендік декларацияның ресімделген нұсқасы ЕАЭО кедендік аумағына уақытша келген барлық кезеңге сақталады және шыққан(қайтқан) кезде кеден органына ұсынылады.
1. Декларант туралы мәліметтер
_______________________ ___________________ _________________
(тегі) (аты) (әкесінің аты)
__________________________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжат (атауы, берген ел, сериясы, нөмірі, берілген датасы))
__________________________________________________________________________
(тұрақты тұру (тіркелген) орнының мекенжайы (көлік құралын әкелген (оның ішінде уақытша әкелген) кезде, қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдарын әкелген және әкеткен, транзит кезінде толтырылады))
__________________________________________________________________________
(ЕАЭО-да уақытша тұру (тіркелген) орнының мекенжайы (көлік құралын әкелген (оның ішінде уақытша әкелген) кезде, қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдарын әкелген және әкеткен, транзит кезде шетелдік тұлға толтырады))
_______________________________________ __________________________
(жөнелтуші ел) (межеленген ел)
Менімен бірге 16 жасқа толмаған ______адам ілесіп жүр.
Менімен бірге, менімен бірге жүрген 16 жасқа толмаған мына адамдармен бірге не менің мекенжайыма мынадай тауарлар мен көлік құралдары өтеді:

3. Признать утратившими силу:
Решение Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 287 "Об утверждении формы пассажирской таможенной декларации и порядка заполнения пассажирской таможенной декларации";
пункт 1 изменений, вносимых в решения Комиссии Таможенного союза (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 января 2014 г. № 7);
пункт 1 изменений, вносимых в решения Комиссии Таможенного союза по вопросам таможенного декларирования товаров для личного пользования при их помещении под таможенную процедуру таможенного транзита (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 июля 2014 г. № 115);
абзац второй пункта 2 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 апреля 2015 г. № 38 "О внесении изменений в некоторые решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии" и пункт 3 изменений, вносимых в решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии (приложение к указанному Решению);
пункт 3 изменений, вносимых в решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 октября 2015 г. № 129);
пункт 1 изменений, вносимых в решения Комиссии Таможенного союза (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 ноября 2017 г. № 148).
4. Настоящее Решение вступает в силу с 1 февраля 2020 г., за исключением пунктов 4157, 59 и 61 Порядка, утвержденного настоящим Решением.
Пункты 4157, 59 и 61 Порядка, утвержденного настоящим Решением, вступают в силу с 1 апреля 2021 г.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.11.2020 № 155 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии
К. Минасян
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 23 июля 2019 г. № 124
ФОРМА
пассажирской таможенной декларации
ПАССАЖИРСКАЯ ТАМОЖЕННАЯ ДЕКЛАРАЦИЯ
Заполняется физическим лицом, достигшим 16-летнего возраста.
В случае утвердительного ответа в соответствующем поле проставляется знак "х" или "v".
Экземпляр оформленной пассажирской таможенной декларации сохраняется на весь период временного пребывания на таможенной территории ЕАЭС (за ее пределами) и предъявляется таможенному органу при выезде (возвращении).
1. Сведения о декларанте:
_________________________________ ___________________________ ___________________________________
(фамилия)                         (имя)                               (отчество)
(документ, удостоверяющий личность (наименование, страна выдачи, серия, номер, дата выдачи))
(адрес постоянного места жительства (регистрации) (заполняется при ввозе том числе временном) транспортного средства, ввозе или вывозе наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, транзите)
(адрес временного проживания (пребывания) в государстве члене ЕАЭС (заполняется иностранным лицом при ввозе том числе временном) транспортного средства, ввозе или вывозе наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, транзите)
____________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________.
(страна отправления)                               (страна назначения)
Со мной следуют лица, не достигшие 16-летнего возраста, в количестве ________ чел.
Мной, следующими со мной лицами, не достигшими 16-летнего возраста, либо в мой адрес (от меня) перемещаются следующие товары и транспортные средства:

2. Тауарлар мен көлік құралдарының өту тәсілі туралы мәліметтер:
2.1. Қол жүгін қоса алғанда, ілесіп алып жүретін багаж
2.2. Ілесіп алып жүрмейтін багаж (кіретін/шығатын адамнан бөлек келесі багаж) (адам кірген кезде төлемсіз тауарларды әкелу нормасын есепке алу үшін толтырылады)
2.3 Адамның кіруінсіз/шығуынсыз мекенжайына жеткізілетін (қайта салып жіберілетін) тауарлар
3. Тауарлар туралы мәліметтер:
Әкелу (еркін айналым)
Әкету
Уақытша шығару
Транзит
(жеңілдікпен әкелінетін тауарлар үшін)
3.1.

2. Сведения о способе перемещения товаров и транспортных средств:
2.1. Сопровождаемый
2.2. Несопровождаемый
2.3. Доставляемые
багаж, включая
ручную кладь
багаж (багаж, следующий
отдельно от въезжающего/
выезжающего лица)
(при въезде лица заполняется для учета
норм ввоза товаров без уплаты платежей)
в адрес (пересылаемые)
товары без въезда/
выезда лица
3. Сведения о товарах:
Ввоз (свободное обращение)
Вывоз
Временный вывоз
Транзит
(для товаров, ввозимых со льготой)
3.1.

Қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) баламасы 10 000 $ асатын жол чектері (1 адамға), вексельдер, чектер (банктік чектер), бағалы қағаздар
3.2.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелінетін тауарлар (жеңілдікпен әкелу)
3.3.
Мөлшері кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелу нормасынан асатын тауарлар, олардың бағасы және (немесе) салмағы
3.4.
Мәдени құндылықтар
3.5.
Азаматтық және қызметтік қарулар, оның негізгі (құраушы) бөліктері, оған арналған оқтар
3.6.
Есірткі құралдары, психотроптық заттар, дәрілік заттар түріндегі олардың прекурсорлары
3.7.
Жануарлар, өсімдіктер
3.8.
Минералогия, палеонтология, жануарлардың қазба сүйектері бойынша коллекциялық материалдар
3.9.
Адамның биологиялық материалдарының үлгілері

Наличные денежные средства и (или) дорожные чеки свыше 10 000 $ в эквиваленте (на 1 лицо),
векселя, чеки (банковские чеки), ценные бумаги*
3.2.
Товары, ввозимые с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов (ввоз со льготой)
3.3.
Товары, стоимость, вес и (или) количество которых превышают нормы ввоза без уплаты
таможенных пошлин, налогов
3.4.
Культурные ценности
3.5.
Гражданское и служебное оружие, его основные (составные) части, патроны к нему
3.6.
Наркотические средства, психотропные вещества, их прекурсоры в виде лекарственных средств
3.7.
Животные, растения
3.8.
Коллекционные материалы по минералогии, палеонтологии, кости ископаемых животных
3.9.
Образцы биологических материалов человека

6. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация бланкісінің 148 х 210 мм (А5 форматы) немесе 210 х 296 (А4 форматы) мөлшері бар, типографиялық тәсілмен дайындалады немесе бір парақтың екі жағына баспа құрылғыларын пайдалана отырып басып шығарылады.
7. Осы тармақтың екінші – төртінші абзацтарында айқындалған жағдайларды қоспағанда, қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация 2 данада толтырылады. Бір данасы – кеден органына арналған, оған жолаушыларға арналған кедендік декларация беріледі, ал екіншісі декларантқа арналған.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация 1 данада толтырылуы мүмкін, ол:
егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осындай көлік құралы шығарылғаннан кейін кеден органы ресімдейтін құжатты беру көзделсе, жеке пайдалануға арналған авто- және мотоқұрылғыларын;
Одақтың кедендік аумағына әкелінген, жеке пайдалануға арналған, кедендік декларациялауға жатпайтын тауарларды жеке тұлғаның ниеті бойынша кедендік декларациялау жүзеге асырылған жағдайда, осындай тауарларды кедендік декларациялау кезінде кеден органына арналған.
8. Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 263-бабының 1-тармағында көрсетілген тауарларды кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастыру үшін пайдаланылатын жолаушыларға арналған кедендік декларацияны қоспағанда, жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мыналар:
а) Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2017 жылғы 20 желтоқсандағы № 107 шешіміне № 5 қосымшада айқындалған жағдайларда, декларант, декларантпен бірге жүрген, 16 жасқа толмаған жеке тұлғалар, кеден өкілі, декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлға;
б) жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, тауарлар (атауы, сипаттамасы, килограммен мөлшері және қосымша өлшеу бірліктері, құны);
в) жеке пайдалануға арналған көлік құралдары (түрі, маркасы, моделі, (сәйкестендіру нөмірін қоса алғанда, сипаттамасы) құны, Одақтың мүшесі болып табылмайтын елде ауыстырылған және мүше мемлекетте есепке алуға (тіркеуге) жататын, жеке пайдалануға арналған көлік құралының бөлігі);
г) өткізу тәсілі;
д) Одақтың кедендік аумағына әкелу және (немесе) Одақтың кедендік аумағында болу не Одақтың кедендік аумағынан шығару мақсаттары;
е) Кеден кодексінің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау;
ж) қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдары;
з) жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтырған адам және оның жасалған датасы туралы мәліметтер көрсетілуге жатады.

6. Бланк пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе имеет размер 148 x 210 мм (формат A5) или 210 x 296 (формат A4), изготавливается типографским способом или распечатывается с использованием печатающих устройств на одном листе с двух сторон.
7. Пассажирская таможенная декларация в виде документа на бумажном носителе заполняется в 2 экземплярах, за исключением случаев, определенных абзацами вторым – четвертым настоящего пункта. Один экземпляр предназначен для таможенного органа, которому подается пассажирская таможенная декларация, а другой – для декларанта.
Пассажирская таможенная декларация в виде документа на бумажном носителе может заполняться в 1 экземпляре, который предназначен для таможенного органа, при таможенном декларировании:
авто- и мототранспортных средств для личного пользования в случае, если в соответствии с законодательством государств-членов предусмотрена выдача документа, оформляемого таможенным органом после выпуска таких транспортных средств;
ввозимых на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования, не подлежащих таможенному декларированию, в случае осуществления таможенного декларирования таких товаров по желанию физического лица.
8. В пассажирской таможенной декларации, за исключением пассажирской таможенной декларации, используемой для помещения товаров, указанных в пункте 1 статьи 263 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Таможенный кодекс), под таможенную процедуру таможенного транзита, подлежат указанию сведения о:
а) декларанте, совместно следующих с декларантом физических лицах, не достигших 16-летнего возраста, таможенном представителе, лице, действующем от имени и по поручению декларанта в случаях, определенных приложением № 5 к Решению Совета Евразийской экономической комиссии от 20 декабря 2017 г. № 107 (далее – Решение № 107);
б) товарах, за исключением транспортных средств для личного пользования (наименование, описание, количество в килограммах и дополнительных единицах измерения, стоимость);
в) транспортных средствах для личного пользования (вид, марка, модель, описание (включая идентификационные номера), стоимость, часть транспортного средства для личного пользования, замененная в государстве, не являющемся членом Союза, и подлежащая учету (регистрации) в государстве-члене);
г) способе перемещения;
д) цели ввоза на таможенную территорию Союза и (или) нахождения на таможенной территории Союза либо вывоза с таможенной территории Союза;
е) соблюдении запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 Таможенного кодекса;
ж) наличных денежных средствах и (или) денежных инструментах;
з) лице, заполнившем пассажирскую таможенную декларацию, и дате ее составления.

9. Кеден кодексінің 263-бабының 1-тармағында көрсетілген тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастыру үшін пайдаланылатын жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мыналар:
а) № 107 шешімге № 5 қосымшада айқындалған жағдайларда, декларант, кеден өкілі, декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлға;
б) жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, тауарлар (атауы, сипаттамасы, килограммен мөлшері және қосымша өлшеу бірліктері, құны);
в) жеке пайдалануға арналған көлік құралдары (түрі, маркасы, моделі, (сәйкестендіру нөмірін қоса алғанда) сипаттамасы, құны);
г) өткізу тәсілі;
д) кедендік транзиттің кедендік рәсімі;
е) Кеден кодексінің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау;
ж) жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтырған адам және оның жасалған датасы туралы мәліметтер көрсетілуге жатады.
10. Жолаушыларға арналған кедендік декларацияның және оның қосымшасының барлық бағандарын, жолақтарын және жолдарын ("Қызметтік белгілер үшін" деген жолды қоспағанда) – декларант пен оның атынан кедендік өкіл толтырады, ал № 107 шешімге № 5 қосымшада айқындалған жағдайларда, декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін адам толтырады.
"Қызметтік белгілер үшін" деген жолды кеден органының лауазымды адамы толтырады.
11. Жолаушыларға арналған кедендік декларацияға қосымша декларанттың кедендік декларациялауға жататын қолма-қол ақшасы және (немесе) ақша құралы болмаған жағдайда толтырылмайды.
12. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация қолмен немесе баспа құралдарын пайдалана отырып жазылып толтырылады.
Егер шетелдік тұлғаның тегінде, атында, әкесінің атында (болған жағдайда), шетелдік тұлғалардың атауында, тауар белгілерінде, маркаларында, модельдерінде және т.б. құжаттарға сәйкес латын альфавитінің әріптері пайдаланылса, мұндай мәліметтер жолаушыларға арналған кедендік декларацияда латын альфавитінің әріптерімен көрсетіледі.
13. Егер қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтыру кезінде 4 және (немесе) 5 бағандарда мәліметтерді көрсетуге орын жеткіліксіз болса, мұндай мәліметтер жолаушыларға арналған кедендік декларацияның басқа бланкілерінде көрсетіледі, олар, осы Тәртіптің 14-тармағында айқындалған жағдайларды қоспағанда, жолаушыларға арналған кедендік декларацияның қосымша парақтары ретінде қарастырылады.
Жолаушыларға арналған кедендік декларацияның қосымша парақтары ретінде жолаушыларға арналған кедендік декларацияның басқа бланкілері пайдаланылған кезде осындай бланкілердің оң жақтағы жоғарғы бұрышына "№ ___ парақ" деген жазба жазылады (парақтың реттік нөмірі көрсетіледі) және 1, 4 және (немесе) 5 бағандар толтырылады, бұл ретте жолаушыларға арналған кедендік декларацияның негізгі бланкісінің беткі жағының оң жақтағы жоғарғы бұрышына "___ қосымша парақ" деген жазба жазылады (парақтың саны көрсетіледі.

9. В пассажирской таможенной декларации, используемой для помещения товаров, указанных в пункте 1 статьи 263 Таможенного кодекса, под таможенную процедуру таможенного транзита, подлежат указанию сведения о:
а) декларанте, таможенном представителе, лице, действующем от имени и по поручению декларанта в случаях, определенных приложением № 5 к Решению № 107;
б) товарах, за исключением транспортных средств для личного пользования (наименование, описание, количество в килограммах и дополнительных единицах измерения, стоимость);
в) транспортных средствах для личного пользования (вид, марка, модель, описание (включая идентификационные номера), стоимость);
г) способе перемещения;
д) таможенной процедуре таможенного транзита;
е) соблюдении запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 Таможенного кодекса;
ж) лице, заполнившем пассажирскую таможенную декларацию, и дате ее составления.
10. Все графы, поля и строки пассажирской таможенной декларации и приложения к ней (за исключением поля "Для служебных отметок") заполняются декларантом или от его имени таможенным представителем, а в случаях, определенных приложением № 5 к Решению № 107, – иным лицом, действующим от имени и по поручению декларанта.
Поле "Для служебных отметок" заполняется должностным лицом таможенного органа.
11. Приложение к пассажирской таможенной декларации не заполняется в случае отсутствия у декларанта наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, подлежащих таможенному декларированию.
12. Пассажирская таможенная декларация в виде документа на бумажном носителе заполняется разборчиво от руки или с использованием печатающих устройств.
Если в фамилии, имени, отчестве (при наличии) иностранных физических лиц, наименованиях иностранных лиц, товарных знаков, марок, моделей и т. п. согласно документам используются буквы латинского алфавита, такие сведения указываются в пассажирской таможенной декларации буквами латинского алфавита.
13. Если при заполнении пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе в графах 4 и (или) 5 недостаточно места для указания сведений, такие сведения указываются на других бланках пассажирской таможенной декларации, которые рассматриваются в качестве дополнительных листов пассажирской таможенной декларации, за исключением случаев, определенных пунктом 14 настоящего Порядка.
При использовании бланков пассажирской таможенной декларации в качестве дополнительных листов пассажирской таможенной декларации в правом верхнем углу таких бланков производится запись: "Лист № __" (указывается порядковый номер листа) и заполняются графы 1, 4 и (или) 5, при этом на основном бланке пассажирской таможенной декларации в правом верхнем углу лицевой стороны производится запись: "Дополнительных листов___" (указывается количество листов).

14. Тауарлардың тізімдемесі:
а) кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастыру үшін пайдаланылатын жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 4-бағанында тауарлар туралы қажетті мәліметтерді көрсету үшін орын жеткіліксіз болған;
б) еркін айналым мақсатында кедендік баждарды төлеуден босата отырып Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар туралы қажетті мәліметтерді көрсету үшін жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 4-бағанында орын жеткіліксіз болған;
в) ілесіп алып жүрмейтін багаждағы немесе тасымалдаушы жеткізетін тауарлар ретінде Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар туралы қажетті мәліметтерді көрсету үшін жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 4-бағанында орын жеткіліксіз болған жағдайларда;
г) 16 жасқа толмаған адамның тауарын осындай адамдар тобының жетекшісі немесе ата-анасының, асырап алушылардың, қамқоршылардың және қорғаншылардың, өзге де адамдардың (әр жеке тұлғаға бөліп көрсете отыры) ілесіп жүруінсіз ұйымдасқан шығу (кіру) кезінде тасымалдаушының өкілі кедендік декларациялау кезінде жасалады.
15. Тауарлардың тізімдемесі мыналар көрсетіле отырып еркін нысанда жасалады:
а) тауардың (тауарлар санатының) атауы және оның (олардың) сипаттамасы (сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда), тауар белгісі, тауар дайындалған материал, түсі және т.б.);
б) килограммен жалпы мөлшері және (немесе) қосымша өлшем бірліктері (литрмен, данамен) және барлық тауарлардың жалпы құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода және АҚШ долларында);
в) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босата отырып тауарларды әкелу шарттарының сақталғанын растайтын құжаттың және (немесе) шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттың атауы, датасы мен нөмірлері, сондай-ақ тиісті құжатты берген органның атауы;
г) декларанттың, кеден өкілі қызметкерінің немесе № 107 шешімге № 5 қосымшада айқындалған жағдайларда декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда).
16. № 107 шешімге № 5 қосымшада айқындалған декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін адам тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асырған жағдайларда, осы Тәртіптің 14-тармағында көзделген тауарлардың тізімдемесінің орнына № 107 шешімге № 5 қосымшаның 1 және 2-тармақтарында көзделген тауарлардың тізімдемесі пайдаланылуы мүмкін.
17. Тауарлардың тізімдемесі қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның ажырамас бөлігі болып табылады.
ІІ. Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастыру үшін пайдаланылатын жолаушыларға арналған кедендік декларацияны қоспағанда, қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтыру тәртібі

14. Опись товаров составляется в следующих случаях:
а) в графе 4 пассажирской таможенной декларации, используемой для помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита, недостаточно места для указания необходимых сведений о товарах;
б) в графе 4 пассажирской таможенной декларации недостаточно места для указания необходимых сведений о товарах, ввозимых на таможенную территорию Союза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в целях свободного обращения;
в) в графе 4 пассажирской таможенной декларации недостаточно места для указания необходимых сведений о товарах, вывозимых с таможенной территории Союза в несопровождаемом багаже или в качестве товаров, доставляемых перевозчиком;
г) при таможенном декларировании товаров физических лиц, не достигших 16-летнего возраста, руководителем группы таких лиц или представителем перевозчика при организованном выезде (въезде) без сопровождения родителей, усыновителей, опекунов или попечителей, иных лиц (с разбивкой по каждому физическому лицу).
15. Опись товаров составляется в произвольной форме с указанием:
а) наименования товара (категорий товаров) и его (их) описания (идентификационного номера (при наличии), товарного знака, материала, из которого изготовлен товар, цвета и т. п.);
б) общего количества в килограммах и (или) дополнительных единицах измерения (литрах, штуках) и общей стоимости всех товаров (в валюте государства-члена, евро или долларах США);
в) наименований, дат и номеров документа, подтверждающего соблюдение условий ввоза товаров с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, и (или) документа, подтверждающего соблюдение ограничений, а также наименования органа, выдавшего соответствующий документ;
г) фамилии, имени, отчества (при наличии) и подписи декларанта, работника таможенного представителя или лица, действующего от имени и по поручению декларанта в случаях, определенных приложением № 5 к Решению № 107.
16. В определенных приложением № 5 к Решению № 107 случаях осуществления таможенного декларирования товаров лицом, действующим от имени и по поручению декларанта, вместо описи товаров, предусмотренной пунктом 14 настоящего Порядка, может использоваться опись товаров, предусмотренная пунктами 1 и 2 приложения № 5 к Решению № 107.
17. Опись товаров является неотъемлемой частью пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе.
II. Порядок заполнения пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, за исключением пассажирской таможенной декларации, используемой для помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита

18. 1-баған мынадай тәртіппен толтырылады. Бағанда жеке жолмен декларант туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:
а) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
б) жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер:
құжаттың атауы;
уәкілетті органы құжатты берген елдің атауы;
құжаттың сериясы (болған жағдайда) және нөмірі;
кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында құжаттың берілген датасы;
в) мүше мемлекетте тұрақты тұру (тіркеу) орнының мекенжайы және (немесе) уақытша тұру (болу) орнының мекенжайы туралы мәліметтер:
елдің атауы;
әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және т.б.);
елді мекен;
көше (бульвар, даңғыл және т.б.);
үй нөмірі;
корпус (құрылыс) нөмірі;
пәтер нөмірі көрсетіледі.
Тұрақты тұру (тіркеу) орнының мекенжайы туралы мәліметтер жеке пайдалануға арналған көлік құралы әкелінген (оның ішінде уақытша) жағдайда және қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) құралдары өткізілген кезде көрсетіледі.
Мүше мемлекетте уақытша тұру (болу) мекенжайы туралы мәліметтерді шетелдік жеке тұлға жеке пайдалануға арналған көлік құралы әкелінген (оның ішінде уақытша) жағдайда және қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) құралдары өткізілген кезде көрсетеді;
г) жөнелтуші елдің атауы және межеленген елдің атауы (жеке тұлға Одақтың кедендік шекарасы арқылы жүрген кезде көрсетіледі);
д) декларантпен бірге жүретін, 16 жасқа толмаған жеке тұлғаның саны (болған жағдайда) көрсетіледі.
19. 2-баған мынадай тәртіппен толтырылады:
Ілесіп жүретін багажда өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде 2.1-бағанның жолына "х" немесе "v" белгісі қойылады.
Ілесіп жүретін багажда өткізілмейтін тауарларды кедендік декларациялау кезінде 2.2-бағанның жолына "х" немесе "v" белгісі қойылады.
Тасымалдаушы жеткізетін тауарларды немесе халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін тауарларды кедендік декларациялау 2.3-бағанның жолына "х" немесе "v" белгісі қойылады.
20. 3-баған мынадай тәртіппен толтырылады:
Бағанда "Әкелу (еркін айналым)", "Әкету" және "Уақытша әкету" деген жолға "х" немесе "v" белгісін қою арқылы тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелу және (немесе) Одақтың кедендік аумағында болғызу не тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкету (жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда) мақсаттарының бірі көрсетіледі.
Шетелдік жеке тұлғалар өздерінің Одақтың кедендік аумағында болу кезеңіне № 107 шешімге № 4 қосымшада көзделген тізбемен айқындалған тауарлардың құнына және (немесе) салмағына қарамастан, кедендік баждарды, салықтарды төлеусіз, белгіленген мөлшерде әкелуі мүмкін, кедендік декларациялауға жататын, бұрын қолданыста болған тауарларға қатысты жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтыру кезінде "Әкелу (еркін айналым)" деген жолға "х" немесе "v" белгісі қойылады.

18. Графа 1 заполняется в следующем порядке. В графе отдельными строками указываются сведения о декларанте:
а) фамилия, имя, отчество (при наличии);
б) сведения о документе, удостоверяющем личность:
наименование документа;
наименование страны, уполномоченным органом которой выдан документ;
серия (при наличии) и номер документа;
дата выдачи документа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год);
в) сведения об адресе постоянного места жительства (регистрации) и (или) адресе временного проживания (пребывания) в государстве-члене:
наименование страны;
административно-территориальная единица (регион, область, район и т. п.);
населенный пункт;
улица (бульвар, проспект и т. п.);
номер дома;
номер корпуса (строения);
номер квартиры.
Сведения об адресе постоянного места жительства (регистрации) указываются в случае ввоза (в том числе временного) транспортного средства для личного пользования и при перемещении наличных денежных средств и (или) денежных инструментов.
Сведения об адресе временного проживания (пребывания) в государстве-члене указываются иностранным физическим лицом в случае ввоза (в том числе временного) транспортного средства для личного пользования и при перемещении наличных денежных средств и (или) денежных инструментов;
г) наименование страны отправления и наименование страны назначения (указываются при следовании физического лица через таможенную границу Союза);
д) количество физических лиц, не достигших 16-летнего возраста, совместно следующих с декларантом (при наличии).
19. Графа 2 заполняется в следующем порядке.
При таможенном декларировании товаров, перемещаемых в сопровождаемом багаже, в поле графы 2.1 проставляется знак "х" или "v".
При таможенном декларировании товаров, перемещаемых в несопровождаемом багаже, в поле графы 2.2 проставляется знак "х" или "v".
При таможенном декларировании товаров, доставляемых перевозчиком, или товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, в поле графы 2.3 проставляется знак "х" или "v".
20. Графа 3 заполняется в следующем порядке.
В графе указывается одна из целей ввоза на таможенную территорию Союза и (или) нахождения на таможенной территории Союза либо вывоза с таможенной территории Союза товаров (за исключением транспортных средств для личного пользования) путем проставления в поле "Ввоз (свободное обращение)", "Вывоз" или "Временный вывоз" знака "х" или "v".
При заполнении пассажирской таможенной декларации в отношении подлежащих таможенному декларированию бывших в употреблении товаров, которые могут ввозиться в установленном количестве иностранными физическими лицами на период своего пребывания на таможенной территории Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов независимо от стоимости и (или) веса таких товаров, определенных перечнем, предусмотренным приложением № 4 к Решению № 107, знак "х" или "v" проставляется в поле "Ввоз (свободное обращение)".

3.1 – 3.10 бағандарда кедендік декларациялауға жататын тауарлардың бар-жоғы туралы мәліметтер тиісті жолдарға "х" немесе "v" белгісін қою арқылы көрсетіледі.
3.1 баған толтырылған жағдайда осы Тәртіптің IV бөліміне сәйкес жолаушыларға арналған кедендік декларацияға қосымша толтырылуы тиіс.
21. 4-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда бар-жоғы 3.2 – 3.10 бағандарда көрсетілген тауарлар және (немесе) кедендік декаларциялауға жататын өзге де тауарлар туралы қосымша мәліметтер көрсетіледі.
"№ р/с" бағанасында реттік нөмір көрсетіледі.
"Тауардың атауы мен оның сипаттамасы (сәйкестендіру нөмірі және басқа да айрықша белгілері), кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелу шарттарының сақталғанын растайтын құжаттың және (немесе) шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттың атауы, датасы мен нөмірі, сондай-ақ осындай құжаттарды берген органдардың атаулары" деген бағанада мыналар көрсетіледі:
тауардың (тауарлар санатының) атауы және оның (олардың) сипаттамасы (сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда), тауар белгісі, тауар дайындалған материал, түсі және т.б.);
кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босата отырып тауарларды әкелу шарттарының сақталғанын растайтын құжаттың және (немесе) шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттың атауы, датасы мен нөмірлері, сондай-ақ тиісті құжатты берген органның атауы.
"Салмағы (іс жүзінде өткізілген бастапқы ораманы есепке ала отырып) (кг) / саны (л, данасы)" деген бағанда килограммен және (немесе) қосымша өлшем бірліктерімен (литрмен, данамен) (тұтынғанға дейін тауардан бөліп алынбайтын және (немесе) тауар бөлшек сатуға сонымен ұсынылатын іс жүзінде өткізілетін бастапқы ораманы есепке ала отырып) тауарлардың мөлшері көрсетіледі.
"Құны (ЕАЭО мүше мемлекетінің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында)" деген бағанда тауарлардың құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валютаның атауы көрсетіледі.
Бағанда кедендік декларациялауға жатпайтын тауарларға жеке тұлғаның қалауы бойынша кедендік декларациялау жүзеге асырылған жағдайда, осындай тауарлар туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл ретте кедендік декларациялауға жатпайтын қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) жол чектеріне қатысты "Тауардың атауы мен оның сипаттамасы (сәйкестендіру нөмірі және басқа да айрықша белгілері), кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелу шарттарының сақталғанын растайтын құжаттың және (немесе) шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттың атауы, датасы мен нөмірі, сондай-ақ осындай құжаттарды берген органдардың атаулары" бағанасында" деген бағанда "банкноттар", "монеталар", "жол чектері" деген жазулар жазылады, "Құны (ЕАЭО-да мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында)" бағанында өткізілетін қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) жол чектерінің сомасы мен валютаның атауы көрсетіледі, "Салмағы (іс жүзінде өткізілген бастапқы ораманы есепке ала отырып) (кг) / саны (л, данасы)" деген бағана толтырылмайды.
Осы Тәртіптің 14-тармағының "б" және "в" тармақшаларынде көрсетілген тауарлар санатына қатысты "Салмағы (іс жүзінде өткізілген бастапқы ораманы есепке ала отырып) (кг)/саны (л, данасы)" деген бағанада (килограммен және (немесе) қосымша өлшем бірліктерімен (литрмен, данамен) (тұтынғанға дейін тауардан бөліп алынбайтын және (немесе) тауар бөлшек сатуға сонымен ұсынылатын іс жүзінде өткізілетін бастапқы ораманы есепке ала отырып) барлық тауарлардың жалпы мөлшері көрсетіледі, "Құны (ЕАЭО мүше мемлекетінің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында)" деген бағанада барлық тауарлардың құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валютаның атауы көрсетіледі.

В графах 3.1 – 3.10 сведения о наличии товаров, подлежащих таможенному декларированию, указываются путем проставления в соответствующих полях знака "х" или "v".
В случае заполнения графы 3.1 необходимо заполнить приложение к пассажирской таможенной декларации в соответствии с разделом IV настоящего Порядка.
21. Графа 4 заполняется в следующем порядке.
В графе указываются дополнительные сведения о товарах, наличие которых указано в графах 3.2 – 3.10, и (или) иных товарах, подлежащих таможенному декларированию.
В графе указываются сведениях обо всех перемещаемых товарах (кроме товаров, бывших в употреблении и необходимых в пути следования и месте назначения согласно критериям, определенным в пункте 2 примечаний к приложению № 1 к Решению Совета Евразийской экономической комиссии от 20 декабря 2017 г. № 107) в случае заполнения графы 3.3.
В колонке "№ п/п" указывается порядковый номер.
В колонке "Наименование товара и его описание (идентификационный номер и другие отличительные признаки), наименования, даты и номера документа, подтверждающего соблюдение условий ввоза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, и (или) документа, подтверждающего соблюдение ограничений, а также наименования органов, выдавших такие документы" указываются:
наименование товара (категорий товаров) и его (их) описание (идентификационный номер (при наличии), товарный знак, материал, из которого изготовлен товар, цвет и т. п.) (для Республики Казахстан, Кыргызской Республики дополнительно указывается IMEI-код (международный идентификационный номер) в отношении абонентских устройств сотовой связи (смартфонов, телефонных аппаратов для сотовых сетей связи и планшетов с функцией сотовой связи));
наименования, даты и номера документа, подтверждающего соблюдение условий ввоза товаров с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, и (или) документа, подтверждающего соблюдение ограничений, а также наименование органа, выдавшего соответствующий документ.
В колонке "Вес (с учетом фактически перемещаемой первичной упаковки) (кг)/количество (л, шт.)" указывается количество товаров (с учетом фактически перемещаемой первичной упаковки, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи) в килограммах и (или) дополнительных единицах измерения (литрах, штуках).
В колонке "Стоимость (в валюте государства – члена ЕАЭС, евро или долларах США)" указываются стоимость товаров (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и наименование валюты.
В графе указываются сведения о товарах, не подлежащих таможенному декларированию, в случае осуществления таможенного декларирования таких товаров по желанию физического лица. При этом в отношении наличных денежных средств и (или) дорожных чеков, не подлежащих таможенному декларированию, в колонке "Наименование товара и его описание (идентификационный номер и другие отличительные признаки), наименования, даты и номера документа, подтверждающего соблюдение условий ввоза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, и (или) документа, подтверждающего соблюдение ограничений, а также наименования органов, выдавших такие документы" производятся записи: "банкноты", "монеты", "дорожные чеки", в колонке "Стоимость (в валюте государства – члена ЕАЭС, евро или долларах США)" указываются сумма перемещаемых наличных денежных средств и (или) дорожных чеков и наименование валюты, колонка "Вес (с учетом фактически перемещаемой первичной упаковки) (кг)/количество (л, шт.)" не заполняется.
В отношении категорий товаров, указанных в подпунктах "б" и "в" пункта 14 настоящего Порядка, в колонке "Вес (с учетом фактически перемещаемой первичной упаковки) (кг)/количество (л, шт.)" указывается общее количество всех товаров (с учетом фактически перемещаемой первичной упаковки, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи) в килограммах и (или) дополнительных единицах измерения (литрах, штуках), в колонке "Стоимость (в валюте государства – члена ЕАЭС, евро или долларах США)" указываются общая стоимость всех товаров (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и наименование валюты.

23. "Датасы" деген жолда кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында жолаушыларға арналған кедендік декларацияның толтырылған датасы көрсетіледі.
"Қолы" деген жолда № 107 шешімге № 5 қосымшада айқындалған жағдайларда, декларанттың, кеден өкілі қызметкерінің немесе декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін адамның қолы қойылады.
"Декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін адамның Т.А.Ә., құжаттың деректемелері" деген жолда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
кедендік декларациялауды кеден өкілі жүзеге асырған жағдайда:
кеден өкілі қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
кеден өкілдерінің тізіліміндегі заңды тұлғаның тіркеу нөмірі;
кеден өкілінің декларантпен жасалған шартының нөмірі мен кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматындағы датасы;
№ 107 шешімге № 5 қосымшада айқындалған жағдайларда, кедендік декларациялауды декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін адам жүзеге асырған жағдайда:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
құжаттың сериясы (болған жағдайда), нөмірі, кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында жеке басын куәландыратын құжаттың берілген датасы, осындай құжатты уәкілетті органы берген елдің атауы;
№ 107 шешімге № 5 қосымшаның 1-тармағында көрсетілген сенімхаттың нөмірі мен датасы.
24. "Қызметтік белгілер үшін" деген жол мынадай тәртіппен толтырылады.
Жолға мынадай мәліметтер (белгілер) енгізіледі:
жолаушыларға арналған кедендік декларацияның тіркелуі туралы, жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеуден бас тарту туралы;
тауарларды шығару туралы, тауарларды шығарудан бас тарту туралы;
жолаушыларға арналған кедендік декларацияны кері қайтартып алу туралы;
жеке пайдалануға арналған көлік құралын уақытша әкелу мерзімін ұзарту туралы;
өткізілген кедендік бақылаудың нәтижелері туралы;
Комиссия және (немесе) мүше мемлекеттің заңнамасы айқындаған өзге де мәліметтер.
Одақтың кедендік аумағынан тыс әкету немесе уақытша болу үшін тауарды еркін айналымға шығарған жағдайда "М.О." деген жолға кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында датасы және уақыты қойыла отырып, кеден органының лауазымды адамының жеке нөмірлік мөрінің бедері қойылады.
Оларға қатысты кедендік бажды, салықтарды төлеуден босату ұсынылған тауарлар еркін айналымға шығарылған жағдайда "__________ сәйкес кедендік бажды, салықтарды төлеуден босату ұсынылған" деген жазба жазылады (№ 107 шешімге № 3 қосымшаның тиісті тармағы және Кеден кодексінің 42-тарауының тиісті бабы көрсетіледі).
Оларға қатысты кедендік баждар, салықтар төленген тауарлар еркін айналымға шығарылған жағдайда кедендік кіріс ордерінің анықтамалық нөмірі көрсетіледі.
Жеке пайдалануға арналған көлік құралын Одақтың кедендік аумағында уақытша болу үшін шығарған жағдайда "КО уақытша әкелу мерзімі ________" (Осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралын уақытша әкелу мерзімінің аяқталу датасы кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында көрсетіледі).
Уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралын шығарған жағдайда жеке пайдалануға арналған осындай көлік құралын Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелген кезде кеден органы ресімдеген қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияны пайдалана отырып шығару үшін "Әкету" деген жазба жазылады.
Тауарды шығарудан бас тартылған жағдайда, осындай бас тартуға негіз болған, сондай-ақ егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделсе, себептері, оларды жою жөніндегі ұсынымдар көрсетіле отырып, "Шығарудан бас тартылды" деген жазба жазылады.
Жолаушыларға арналған кедендік декларация кері қайтарылып алынған жағдайда "Кедендік декларация шығарылғанға дейін кері қайтарылып алынған" деген жазба жазылады.

23. В строке "дата" указывается дата заполнения пассажирской таможенной декларации в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год).
В строке "подпись" проставляется подпись декларанта, работника таможенного представителя или лица, действующего от имени и по поручению декларанта в случаях, определенных приложением № 5 к Решению № 107.
В строке "Ф. И. О. лица, действующего от имени и по поручению декларанта, реквизиты документа" указываются следующие сведения:
в случае осуществления таможенного декларирования таможенным представителем:
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность работника таможенного представителя;
регистрационный номер юридического лица в реестре таможенных представителей;
номер и дата договора таможенного представителя с декларантом в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год);
в случае осуществления таможенного декларирования лицом, действующим от имени и по поручению декларанта в случаях, определенных приложением № 5 к Решению № 107:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
серия (при наличии), номер, дата выдачи документа, удостоверяющего личность, в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год), наименование страны, уполномоченным органом которой выдан такой документ;
номер и дата доверенности, указанной в пункте 1 приложения № 5 к Решению № 107.
24. Поле "Для служебных отметок" заполняется в следующем порядке.
В поле вносятся сведения (отметки):
о регистрации пассажирской таможенной декларации, об отказе в регистрации пассажирской таможенной декларации;
о выпуске товаров, об отказе в выпуске товаров;
об отзыве пассажирской таможенной декларации;
о продлении срока временного ввоза транспортного средства для личного пользования;
о результатах проведенного таможенного контроля;
иные сведения, определенные Комиссией и (или) законодательством государств-членов.
В случае выпуска товаров в свободное обращение, для вывоза или для временного нахождения вне таможенной территории Союза в поле "М.П." проставляется оттиск личной номерной печати должностного лица таможенного органа с проставлением даты в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и времени.
В случае выпуска в свободное обращение товаров, в отношении которых предоставлено освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов, производится запись: "Предоставлено освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с ___________" (указывается соответствующий пункт приложения № 3 к Решению № 107 или соответствующая статья главы 42 Таможенного кодекса).
В случае выпуска в свободное обращение товаров, в отношении которых уплачены таможенные пошлины, налоги, указывается справочный номер таможенного приходного ордера.
В случае выпуска транспортного средства для личного пользования для временного нахождения на таможенной территории Союза производится запись: "Срок временного ввоза ТС до___________" (указывается дата окончания срока временного ввоза такого транспортного средства для личного пользования в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год)).
В случае выпуска временно ввезенного транспортного средства для личного пользования для вывоза с применением пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, оформленной таможенным органом при временном ввозе на таможенную территорию Союза такого транспортного средства для личного пользования, производится запись: "Вывоз".
В случае отказа в выпуске товаров производится запись: "Отказано в выпуске" с указанием причин, послуживших основанием для такого отказа, а также, если это предусмотрено законодательством государств-членов, рекомендаций по их устранению.
В случае отзыва пассажирской таможенной декларации производится запись: "Таможенная декларация отозвана до выпуска".

Кеден кодексінің 298 және 299-баптарында көрсетілген болу мемлекетіндегі артықшылықтарды жеке тұлғаларға ұсыну мерзімінің ұзартылуына байланысты жеке пайдалануға арналған көлік құралын уақытша әкелу мерзімі ұзартылған жағдайда осындай көлік құралы Одақтың кедендік аумағына әкелінген кезде ресімделген және Одақтың кедендік аумағында уақытша болуы үшін оның шығарылғанын растайтын жолаушыларға арналған жеке пайдалануға арналған кедендік декларацияда "КО уақытша әкелу мерзімі ________дейін" деген жазба жазылады (болу мемлекетіндегі артықшылықтарды ұсыну кезеңінің аяқталу датасы кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында көрсетіледі).
Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеу туралы (жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеуден бас тарту туралы), тауарларды шығару туралы (тауарларды шығарудан бас тарту туралы), жолаушыларға арналған кедендік декларацияны кері қайтарып алу туралы, жеке пайдалануға арналған көлік құралын уақытша әкелу мерзімінің ұзартылуы туралы мәліметтер (белгілер) жолаушыларға арналған кедендік декларацияның негізгі бланкісінде, қосымша парақтар мен тауарлардың тізімдемесінде қолданылатын жолаушыларға арналған кедендік декларацияның бланкісінде көрсетіледі (қойылады).
Өткізілген кедендік бақылаудың нәтижелері туралы мәліметтер (белгілер) мен Комиссия айқындаған және (немесе) мүше мемлекеттің занамасында айқындалған өзге де мәліметтер жолаушыларға арналған кедендік декларацияның негізгі бланкісінде көрсетіледі (қойылады).
Мәліметтер (белгілер) кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында датасы мен уақыты қойыла отырып, кеден органының лауазымды адамының жеке нөмірлік мөрінің бедерімен куәландырылады.
ІІІ. Кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастыру үшін пайдаланылатын қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтыру тәртібі
25. 1-баған мынадай тәртіппен толтырылады. Бағанда жеке жолдармен декларант туралы мәліметтер көрсетіледі:
а) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
б) жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер:
құжаттың атауы;
уәкілетті органы құжатты берген елдің атауы;
құжаттың сериясы (болған жағдайда) және нөмірі;
кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында құжаттың берілген датасы;
в) мүше мемлекетте тұрақты тұру (тіркеу) орнының мекенжайы және (немесе) уақытша тұру (болу) орнының мекенжайы туралы мәліметтер:
елдің атауы;
әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және т.б.);
елді мекен;
көше (бульвар, даңғыл және т.б.);
үй нөмірі;
корпус (құрылыс) нөмірі;
пәтер нөмірі.
г) жөнелтуші елдің атауы және межеленген елдің атауы.

В случае продления срока временного ввоза транспортного средства для личного пользования в связи с продлением срока предоставления физическим лицам, указанным в статьях 298 и 299 Таможенного кодекса, привилегий в государстве пребывания в пассажирской таможенной декларации, оформленной при ввозе на таможенную территорию Союза такого транспортного средства и подтверждающей его выпуск для временного нахождения на таможенной территории Союза, производится запись: "Срок временного ввоза ТС до _________" (указывается дата окончания периода продления срока предоставления привилегий в государстве пребывания в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год)).
Сведения (отметки) о регистрации пассажирской таможенной декларации (об отказе в регистрации пассажирской таможенной декларации), о выпуске товаров (об отказе в выпуске товаров), об отзыве пассажирской таможенной декларации, о продлении срока временного ввоза транспортного средства для личного пользования указываются (проставляются) на основном бланке пассажирской таможенной декларации, бланках пассажирской таможенной декларации, которые используются в качестве дополнительных листов, и в описи товаров.
Сведения (отметки) о результатах проведенного таможенного контроля и иные сведения, определенные Комиссией и (или) законодательством государств-членов, указываются (проставляются) на основном бланке пассажирской таможенной декларации.
Сведения (отметки) заверяются оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа с проставлением даты в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и времени.
III. Порядок заполнения пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, используемой для помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита
25. Графа 1 заполняется в следующем порядке. В графе отдельными строками указываются сведения о декларанте:
а) фамилия, имя, отчество (при наличии);
б) сведения о документе, удостоверяющем личность:
наименование документа;
наименование страны, уполномоченным органом которой выдан документ;
серия (при наличии) и номер документа;
дата выдачи документа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год);
в) сведения об адресе постоянного места жительства (регистрации) и (или) адресе временного проживания (пребывания) в государстве-члене:
наименование страны;
административно-территориальная единица (регион, область, район и т. п.);
населенный пункт;
улица (бульвар, проспект и т. п.);
номер дома;
номер корпуса (строения);
номер квартиры;
г) наименование страны отправления и наименование страны назначения.

26. 2-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
2.1-бағанның жолына "х" немесе "v" белгісі қойылады.
27. 3-баған мынадай тәртіппен толтырылады:
"Транзит" деген жолға "х" немесе "v" белгісі қойылады.
3.1 және 3.3-бағандар толтырылмайды.
3.2-бағанда кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босата отырып әкелінген тауарлардың бар-жоғы туралы мәліметтер тиісті жолға "х" немесе "v" белгісін қою арқылы көрсетіледі.
3.4 – 3.10-бағандарда оларға қатысты Кеден кодексінің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулер сақталуға жататын және осындай тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттардың және (немесе) мәліметтердің қойылуы талап етілетін тауарлардың бар-жоғы туралы мәліметтер тиісті жолға "х" немесе "v" белгісін қою арқылы көрсетіледі.
28. 4-баған мынадай тәртіппен толтырылады:
Бағанда бар-жоғы 3.2, 3.4 – 3.10 бағандарда көрсетілген тауарлар және (немесе) кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылатын өзге де тауарлар туралы қосымша мәліметтер көрсетіледі.
"№ р/с" бағанасында реттік нөмір көрсетіледі.
"Тауардың атауы мен оның сипаттамасы (сәйкестендіру нөмірі және басқа да айрықша белгілері), кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелу шарттарының сақталғанын растайтын құжаттың және (немесе) шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттың атауы, датасы мен нөмірі, сондай-ақ осындай құжаттарды берген органдардың атаулары" деген бағанада мыналар көрсетіледі:
тауардың (тауарлар санатының) атауы және оның (олардың) сипаттамасы (сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда), тауар белгісі, тауар дайындалған материал, түсі және т.б.);
кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босата отырып тауарларды әкелу шарттарының сақталғанын растайтын құжаттың және (немесе) шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттың атауы, датасы мен нөмірлері, сондай-ақ тиісті құжатты берген органның атауы;
кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің ұсынылғанын растайтын құжаттың датасы мен нөмірі.
"Салмағы (іс жүзінде өткізілген бастапқы ораманы есепке ала отырып) (кг) / саны (л, данасы)" деген бағанада килограммен және (немесе) қосымша өлшем бірліктерімен (литрмен, данамен) (тұтынғанға дейін тауардан бөліп алынбайтын және (немесе) тауар бөлшек сатуға сонымен ұсынылатын іс жүзінде өткізілетін бастапқы ораманы есепке ала отырып) барлық тауарлардың жалпы мөлшері көрсетіледі.
"Құны (ЕАЭО мүше мемлекетінің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында)" деген бағанада барлық тауарлардың жалпы құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валютаның атауы көрсетіледі.

26. Графа 2 заполняется в следующем порядке.
В поле графы 2.1 проставляется знак "х" или "v".
27. Графа 3 заполняется в следующем порядке.
В поле "Транзит" проставляется знак "х" или "v".
Графы 3.1 и 3.3 не заполняются.
В графе 3.2 сведения о наличии товаров, ввозимых с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, указываются путем проставления в соответствующем поле знака "х" или "v".
В графах 3.4 – 3.10 сведения о наличии товаров, в отношении которых подлежат соблюдению запреты и ограничения в соответствии со статьей 7 Таможенного кодекса и требуется представление документов и (или) сведений, подтверждающих соблюдение таких запретов и ограничений, указываются путем проставления в соответствующих полях знака "х" или "v".
28. Графа 4 заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о товарах, наличие которых указано в графах 3.2, 3.4 – 3.10, и (или) об иных товарах, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита.
В колонке "№ п/п" указывается порядковый номер.
В колонке "Наименование товара и его описание (идентификационный номер и другие отличительные признаки), наименования, даты и номера документа, подтверждающего соблюдение условий ввоза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, и (или) документа, подтверждающего соблюдение ограничений, а также наименования органов, выдавших такие документы" указываются:
наименование товара (категорий товаров) и его (их) описание (идентификационный номер (при наличии), товарный знак, материал, из которого изготовлен товар, цвет и т. п.);
наименования, даты и номера документа, подтверждающего соблюдение условий ввоза товаров с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, и (или) документа, подтверждающего соблюдение ограничений, а также наименование органа, выдавшего соответствующий документ;
дата и номер документа, подтверждающего предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
В колонке "Вес (с учетом фактически перемещаемой первичной упаковки) (кг)/количество (л, шт.)" указывается общее количество всех товаров (с учетом фактически перемещаемой первичной упаковки, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи) в килограммах и (или) дополнительных единицах измерения (литрах, штуках).
В колонке "Стоимость (в валюте государства – члена ЕАЭС, евро или долларах США)" указываются общая стоимость всех товаров (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и наименование валюты.

Осы Тәртіптің 14-тармағының "а" тармақшасында және 16-тармақта айқындалған жағдайларда тауарлардың тізімдемесі пайдаланылған кезде 4-бағанда осы тармақта көрсетілген мәліметтердің орнына "Қоса беріліп отырған _________ парақтағы тізімдемеге сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарлар" деген жазба жазылады (парақтар саны жазумен көрсетіледі).
29. 5-баған мынадай тәртіппен толтырылады:
"Транзит" деген жолға "х" немесе "v" белгісі қойылады.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босата отырып жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын әкелу туралы мәліметтер тиісті жолға "х" немесе "v" белгісін қою арқылы көрсетіледі.
Жеке пайдалануға арналған авто және мотокөлік құралдарының және (немесе) жеке пайдалануға арналған авто және мотокөлік құралдарына тіркеменің бар-жоғы туралы мәліметтер тиісті жолдарға "х" немесе "v" белгісін қою арқылы көрсетіледі.
Жеке пайдалануға арналған авто және мотокөлік құралдарына қатысты мынадай мәліметтер көрсетіледі:
маркасы, моделі;
тіркеу нөмірі (болған жағдайда);
тіркеу елінің атауы (тіркеу болған жағдайда);
сәйкестендіру нөмірі;
қозғалтқышының жұмыс көлемі (куб сантиметрмен);
шанақ нөмірі (болған жағдайда);
шасси нөмірі (болған жағдайда);
шығарылған кезі (дайындалған күні);
құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валютаның атауы.
Жеке пайдалануға арналған авто және мотокөлік құралдарына тіркемеге қатысты мынадай мәліметтер көрсетіледі:
маркасы, моделі;
тіркеу нөмірі (болған жағдайда);
тіркеу елінің атауы (тіркеу болған жағдайда);
сәйкестендіру нөмірі;
шасси нөмірі (болған жағдайда);
шығарылған кезі (дайындалған күні);
құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валютаның атауы.
Су кемесіне қатысты мынадай мәліметтер көрсетіледі:
түрі;
тіркеу нөмірі (болған жағдайда);
тіркеу елінің атауы (тіркеу болған жағдайда);
құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валютаның атауы;
массасы (килограммен);
корпусының ұзындығы (метрмен).
Әуе кемесіне қатысты мынадай мәліметтер көрсетіледі:
түрі;
тіркеу нөмірі (болған жағдайда);
тіркеу елінің атауы (тіркеу болған жағдайда);
құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валютаның атауы;
тұрақты орнатылған құралғыларды қоспағанда, экипаждың, отынның және құрылғының массасын шегеріп тастағанда ұшуға дайын күйіндегі аппараттың массасы (килограммен).
30. "Датасы" деген жолда кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында жолаушыларға арналған кедендік декларацияның толтырылған датасы көрсетіледі.
"Қолы" деген жолда № 107 шешімге № 5 қосымшада айқындалған жағдайларда, декларанттың, кеден өкілі қызметкерінің немесе декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін адамның қолы қойылады.
"Декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлғаның Т.А.Ә., құжаттың деректемелері" деген жолда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
кедендік декларациялауды кеден өкілі жүзеге асырған жағдайда:
кеден өкілі қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
кеден өкілдерінің тізіліміндегі заңды тұлғаның тіркеу нөмірі;
кеден өкілінің декларантпен жасалған шартының нөмірі мен кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматындағы датасы;
№ 107 шешімге № 5 қосымшада айқындалған жағдайларда, кедендік декларациялауды декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлға жүзеге асырған жағдайда:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
құжаттың сериясы (болған жағдайда), нөмірі, кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында жеке басын куәландыратын құжаттың берілген датасы, осындай құжатты уәкілетті органы берген елдің атауы;

При использовании описи товаров в случаях, определенных подпунктом "а" пункта 14 и пунктом 16 настоящего Порядка, в графе 4 вместо сведений, указанных в настоящем пункте, производится запись: "Товары для личного пользования согласно прилагаемой описи на ____ листах" (количество листов указывается прописью).
29. Графа 5 заполняется в следующем порядке.
В поле "Транзит" проставляется знак "х" или "v".
Сведения о ввозе с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов транспортного средства для личного пользования указываются путем проставления в соответствующем поле знака "х" или "v".
Сведения о наличии авто- и мототранспортного средства для личного пользования и (или) прицепа к авто- и мототранспортному средству для личного пользования указываются путем проставления в соответствующих полях знака "х" или "v".
В отношении авто- и мототранспортного средства для личного пользования указываются следующие сведения:
марка, модель;
регистрационный номер (при наличии);
наименование страны регистрации (при наличии регистрации);
идентификационный номер;
рабочий объем двигателя (в кубических сантиметрах);
номер кузова (при наличии);
номер шасси (при наличии);
момент выпуска (дата изготовления);
стоимость (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и наименование валюты.
В отношении прицепа к авто- и мототранспортному средству для личного пользования указываются следующие сведения:
марка, модель;
регистрационный номер (при наличии);
наименование страны регистрации (при наличии регистрации);
идентификационный номер;
номер шасси (при наличии);
момент выпуска (дата изготовления);
стоимость (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и наименование валюты.
В отношении водного судна указываются следующие сведения:
вид;
регистрационный номер (при наличии);
наименование страны регистрации (при наличии регистрации);
стоимость (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и наименование валюты;
масса (в килограммах);
длина корпуса (в метрах).
В отношении воздушного судна указываются следующие сведения:
вид;
регистрационный номер (при наличии);
наименование страны регистрации (при наличии регистрации);
стоимость (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и наименование валюты;
масса аппарата в состоянии готовности к вылету за вычетом массы экипажа, топлива и оборудования, за исключением постоянно установленного оборудования (в килограммах).
30. В строке "дата" указывается дата заполнения пассажирской таможенной декларации в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год).
В строке "подпись" проставляется подпись декларанта, работника таможенного представителя или лица, действующего от имени и по поручению декларанта в случаях, определенных приложением № 5 к Решению № 107.
В строке "Ф. И. О. лица, действующего от имени и по поручению декларанта, реквизиты документа" указываются следующие сведения:
в случае осуществления таможенного декларирования таможенным представителем:
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность работника таможенного представителя;
регистрационный номер юридического лица в реестре таможенных представителей;
номер и дата договора таможенного представителя с декларантом в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год);
в случае осуществления таможенного декларирования лицом, действующим от имени и по поручению декларанта в случаях, определенных приложением № 5 к Решению № 107:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
серия (при наличии), номер, дата выдачи документа, удостоверяющего личность, в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год), наименование страны, уполномоченным органом которой выдан такой документ;

№ 107 шешімге № 5 қосымшаның 1-тармағында көрсетілген сенімхаттың нөмірі мен датасы.
31. "Қызметтік белгілер үшін" деген жол мынадай тәртіппен толтырылады.
Жолға мынадай мәліметтер (белгілер) енгізіледі:
жолаушыларға арналған кедендік декларацияның тіркелуі туралы, жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеуден бас тарту туралы;
тауарларды шығару туралы, тауарларды шығарудан бас тарту туралы;
жолаушыларға арналған кедендік декларацияны кері қайтартып алу туралы;
өткізілген кедендік бақылаудың нәтижелері туралы;
Комиссия және (немесе) мүше мемлекеттің заңнамасы айқындаған өзге де мәліметтер.
Тауарды шығарған жағдайда "М.О." деген жолға кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында датасы және уақыты қойыла отырып, кеден органының лауазымды адамының жеке нөмірлік мөрінің бедері қойылады, сондай-ақ жеткізу орны мен мерзімі, межеленген кеден органының атауы көрсетіледі.
Тауарды шығарудан бас тартылған жағдайда, осындай бас тартуға негіз болған, сондай-ақ егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделсе, себептері, оларды жою жөніндегі ұсынымдар көрсетіле отырып, "Шығарудан бас тартылды" деген жазба жазылады.
Жолаушыларға арналған кедендік декларация кері қайтарылып алынған жағдайда "Кедендік декларация шығарылғанға дейін кері қайтарылып алынған" деген жазба жазылады.
Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеу туралы (жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеуден бас тарту туралы), тауарларды шығару туралы (тауарларды шығарудан бас тарту туралы), жолаушыларға арналған кедендік декларацияны кері қайтарып алу туралы мәліметтер (белгілер) жолаушыларға арналған кедендік декларацияның негізгі бланкісінде және тауарлардың тізімдемесінде көрсетіледі (қойылады).
Өткізілген кедендік бақылаудың нәтижелері туралы мәліметтер (белгілер) мен Комиссия айқындаған және (немесе) мүше мемлекеттің занамасында айқындалған өзге де мәліметтер жолаушыларға арналған кедендік декларацияның негізгі бланкісінде көрсетіледі (қойылады).
Мәліметтер (белгілер) кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында датасы мен уақыты қойыла отырып, кеден органының лауазымды адамының жеке нөмірлік мөрінің бедерімен куәландырылады.
ІV. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияға қосымшаны толтыру тәртібі
32. Жолаушыларға арналған кедендік декларацияның қосымшасының оң жақтағы жоғарғы бұрышында декларанттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі.
33. 1-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында декларанттың туған датасы көрсетіледі.
Егер декларант мүше мемлекеттің тұлғасы болып табылмайтын тұлға болған жағдайда, бағанда шетелдік азаматтың немесе азаматтығы жоқ адамның мүше мемлекеттің аумағында болу (тұру) құқығын растайтын құжаттың нөмірі және кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында берілген датасы қосымша көрсетіледі.

номер и дата доверенности, указанной в пункте 1 приложения № 5 к Решению № 107.
31. Поле "Для служебных отметок" заполняется в следующем порядке.
В поле вносятся сведения (отметки):
о регистрации пассажирской таможенной декларации, об отказе в регистрации пассажирской таможенной декларации;
о выпуске товаров, об отказе в выпуске товаров;
об отзыве пассажирской таможенной декларации;
о результатах проведенного таможенного контроля;
иные сведения, определенные Комиссией и (или) законодательством государств-членов.
В случае выпуска товаров в поле "М.П." проставляется оттиск личной номерной печати должностного лица таможенного органа с проставлением даты в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и времени, а также указываются место и срок доставки, наименование таможенного органа назначения.
В случае отказа в выпуске товаров производится запись: "Отказано в выпуске" с указанием причин, послуживших основанием для такого отказа, а также, если это предусмотрено законодательством государств-членов, рекомендаций по их устранению.
В случае отзыва пассажирской таможенной декларации производится запись: "Таможенная декларация отозвана до выпуска".
Сведения (отметки) о регистрации пассажирской таможенной декларации (об отказе в регистрации пассажирской таможенной декларации), о выпуске товаров (об отказе в выпуске товаров), об отзыве пассажирской таможенной декларации указываются (проставляются) на основном бланке пассажирской таможенной декларации и в описи товаров.
Сведения (отметки) о результатах проведенного таможенного контроля и иные сведения, определенные Комиссией и (или) законодательством государств-членов, указываются (проставляются) на основном бланке пассажирской таможенной декларации.
Сведения (отметки) заверяются оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа с проставлением даты в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и времени.
IV. Порядок заполнения приложения к пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе
32. В правом верхнем углу приложения к пассажирской таможенной декларации указываются фамилия, имя и отчество (при наличии) декларанта.
33. Графа 1 заполняется в следующем порядке.
В графе указывается дата рождения декларанта в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год).
В случае если декларантом является лицо, не являющееся лицом государства-члена, в графе дополнительно указываются номер и дата выдачи документа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год), подтверждающего право иностранного гражданина или лица без гражданства на пребывание (проживание) на территории государства-члена.

34. 2-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
2.1-бағанда өткізілетін қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) ақша құралдарының сомасы көрсетіледі.
2.2-бағанда жол чектерін қоспағанда, ақша құралдары туралы мәліметтер көрсетіледі:
ақша құралының атауы;
эмитенттің атауы;
шығарылған датасы;
сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда);
номиналды құны не оны алу құқығын ақша құралы куәландыратын мүше мемлекеттің валютасындағы немесе шетел валютасындағы тиісті сомасы және валютаның атауы.
Егер номиналды құны болмаған және оны алу құқығын ақша құралы куәландыратын мүше мемлекеттің валютасындағы немесе шетел валютасындағы соманы айқындау мүмкін болмаған жағдайда ақша құралдарының сомасы көрсетіледі.
35. 3-баған, егер өткізілетін қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдары декларанттың меншігі болып табылмаса, мынадай тәртіппен толтырылады. Бағанда мыналар көрсетіледі:
а) қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) ақша құралдарының меншік иесі туралы мәліметтер:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
жеке тұлғаның, оның ішінде мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген дара кәсіпкердің тұратын орнының мекенжайы немесе заңды тұлғаның орналасқан орны:
елдің атауы;
әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және т.б.);
елді мекен;
көше (бульвар, даңғыл және т.б.);
үй нөмірі;
корпус (құрылыс) нөмірі;
пәтер нөмірі.
б) қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) ақша құралдарының сомасы, номиналды құны не оны алу құқығын ақша құралы куәландыратын мүше мемлекеттің валютасындағы немесе шетел валютасындағы сомасы, валютаның атауы, ақша құралдарының саны мен атауы (егер номиналды құны болмаған және оны алу құқығын ақша құралы куәландыратын мүше мемлекеттің валютасындағы немесе шетел валютасындағы соманы айқындау мүмкін болмаған жағдайда).
36. 4-баған тиісті жолдарға "х" немесе "v" белгісін қою арқылы толтырылады және (немесе) "Өзгелер" деген жолға қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) ақша құралдарының өзге шығу дерекөзі көрсетіледі.
37. 5-баған тиісті жолдарға "х" немесе "v" белгісін қою арқылы толтырылады және (немесе) "Өзгелер" деген жолға қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) ақша құралдарының өзге де болжамды пайдаланылуы көрсетіледі.
38. 6-баған мынадай тәртіппен толтырылады:
а) қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдары әкетілетін (әкетілген) елдің атауы, осындай елден декларанттың шыққан датасы;
б) декларант баратын соңғы пункт болып табылатын елдің атауы және декларанттың осы елге кірген датасы;
в) транзит елдің атауы;
г) Одақтың кедендік аумағына декларант келген не Одақтың кедендік аумағынан кететін көліктің түрі, тиісті жолдарға "х" немесе "v" белгісін қою арқылы, "Өзгелер" деген жолға өзге көлік түрін көрсету арқылы.

34. Графа 2 заполняется в следующем порядке.
В графе 2.1 указываются сумма перемещаемых наличных денежных средств и (или) дорожных чеков и наименование валюты.
В графе 2.2 указываются сведения о денежных инструментах, за исключением дорожных чеков:
наименование денежного инструмента;
наименование эмитента;
дата выпуска;
идентифицирующий номер (при наличии);
номинальная стоимость либо соответствующая сумма в валюте государства-члена или иностранной валюте, право на получение которой удостоверяет денежный инструмент, и наименование валюты.
В случае если номинальная стоимость отсутствует и невозможно определить сумму в валюте государства-члена или иностранной валюте, право на получение которой удостоверяет денежный инструмент, указывается количество денежных инструментов.
35. Графа 3 заполняется в случае, если перемещаемые наличные денежные средства и (или) денежные инструменты не являются собственностью декларанта, в следующем порядке. В графе указываются:
а) сведения о владельце наличных денежных средств и (или) денежных инструментов:
фамилия, имя, отчество (при наличии) или наименование юридического лица;
адрес места жительства физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, зарегистрированного в соответствии с законодательством государства-члена, или место нахождения юридического лица:
наименование страны;
административно-территориальная единица (регион, область, район и т. п.);
населенный пункт;
улица (бульвар, проспект и т. п.);
номер дома;
номер корпуса (строения);
номер квартиры;
б) сумма перемещаемых наличных денежных средств и (или) дорожных чеков, номинальная стоимость либо соответствующая сумма в валюте государства-члена или иностранной валюте, право на получение которой удостоверяет денежный инструмент, наименование валюты, количество и наименование денежных инструментов (в случае если номинальная стоимость отсутствует и невозможно определить сумму в валюте государства-члена или иностранной валюте, право на получение которой удостоверяет денежный инструмент).
36. Графа 4 заполняется путем проставления в соответствующих полях знака "х" или "v" и (или) в поле "Прочее" указывается иной источник происхождения наличных денежных средств и (или) денежных инструментов.
37. Графа 5 заполняется путем проставления в соответствующих полях знака "х" или "v" и (или) в поле "Прочее" указывается иное предполагаемое использование наличных денежных средств и (или) денежных инструментов.
38. Графа 6 заполняется в следующем порядке. В графе указываются следующие сведения:
а) наименование страны, из которой вывозятся (были вывезены) наличные денежные средства и (или) денежные инструменты, и дата выезда декларанта из такой страны;
б) наименование страны, являющейся конечным пунктом следования декларанта, и дата въезда декларанта в эту страну;
в) наименования стран транзита;
г) вид транспорта, которым декларант прибыл на таможенную территорию Союза либо убывает с таможенной территории Союза, путем проставления в соответствующих полях знака "х" или "v" и (или) путем указания в поле "Прочее" иного вида транспорта.

39. "Дата" деген жолға жолаушыларға арналған кедендік декларацияның толтырылу датасы кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында көрсетіледі.
"Қолы" деген жолда № 107 шешімге № 5 қосымшада айқындалған жағдайларда, декларанттың, кеден өкілі қызметкерінің немесе декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлғаның қолы қойылады.
"Декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлғаның Т.А.Ә., құжаттың деректемелері" деген жолда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
кедендік декларациялауды кеден өкілі жүзеге асырған жағдайда:
кеден өкілі қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
кеден өкілдерінің тізіліміндегі заңды тұлғаның тіркеу нөмірі;
кеден өкілінің декларантпен жасалған шартының нөмірі мен кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматындағы датасы;
№ 107 шешімге № 5 қосымшада айқындалған жағдайларда, кедендік декларациялауды декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін адам жүзеге асырған жағдайда:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
құжаттың сериясы (болған жағдайда), нөмірі, кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында жеке басын куәландыратын құжаттың берілген датасы, осындай құжатты уәкілетті органы берген елдің атауы;
№ 107 шешімге № 5 қосымшаның 1-тармағында көрсетілген сенімхаттың нөмірі мен датасы.
40. "Қызметтік белгілер үшін" деген жол мынадай тәртіппен толтырылады.
Жолға тауарды шығару туралы, тауарды шығарудан бас тарту туралы мәліметтер (белгілер) енгізіледі:
қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын шығарған жағдайда "М.О." деген жолға кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында датасы және уақыты қойыла отырып, кеден органының лауазымды адамының жеке нөмірлік мөрінің бедері қойылады;
қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын шығарудан бас тартылған жағдайда, осындай бас тартуға негіз болған, сондай-ақ егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделсе, себептері, оларды жою жөніндегі ұсынымдар көрсетіле отырып, "Шығарудан бас тартылды" деген жазба жазылады.
Мәліметтер (белгілер) кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында датасы мен уақыты қойыла отырып, кеден органының лауазымды адамының жеке нөмірлік мөрінің бедерімен куәландырылады.
V. Кеден транзитінің кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру үшін пайдаланылатын жолаушыларға арналған кедендік декларацияны қоспағанда, электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтыру тәртібі
41. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 1-бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде декларант туралы мәліметтер көрсетіледі:
а) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
б) жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер:
жеке басты куәландырылатын құжаттар түрлерінің сыныптауышына сәйкес құжаттың атауы немесе құжаттың коды;
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес уәкілетті органы құжатты берген елдің коды;
құжаттың сериясы (болған жағдайда) және нөмірі (бос орынмен беру);
құжаттың берілген датасы;
в) мүше мемлекетте тұрақты тұру (тіркеу) орнының мекенжайы және (немесе) уақытша тұру (болу) орнының мекенжайы туралы мәліметтер:
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес елдің коды;
әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және т.б.);
елді мекен;
көше (бульвар, даңғыл және т.б.);
үй нөмірі;
корпус (құрылыс) нөмірі;
пәтер нөмірі.
Тұрақты тұру (тіркеу) орнының мекенжайы туралы мәліметтер жеке пайдалануға арналған көлік құралы әкелінген (оның ішінде уақытша) жағдайда және қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) құралдары өткізілген кезде көрсетіледі.
Мүше мемлекетте уақытша тұру (болу) мекенжайы туралы мәліметтерді шетелдік жеке тұлға жеке пайдалануға арналған көлік құралы әкелінген (оның ішінде уақытша) жағдайда және қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) құралдары өткізілген кезде көрсетеді;
г) жөнелтуші елдің атауы және межеленген елдің атауы (жеке тұлға Одақтың кедендік шекарасы арқылы жүрген кезде көрсетіледі);
д) декларантпен бірге жүретін, 16 жасқа толмаған жеке тұлғаның саны (болған жағдайда).

39. В строке "дата" указывается дата заполнения приложения к пассажирской таможенной декларации в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год).
В строке "подпись" проставляется подпись декларанта, работника таможенного представителя или лица, действующего от имени и по поручению декларанта в случаях, определенных приложением № 5 к Решению № 107.
В строке "Ф. И. О. лица, действующего от имени и по поручению декларанта, реквизиты документа" указываются следующие сведения:
в случае осуществления таможенного декларирования таможенным представителем:
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность работника таможенного представителя;
регистрационный номер юридического лица в реестре таможенных представителей;
номер и дата договора таможенного представителя с декларантом в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год);
в случае осуществления таможенного декларирования лицом, действующим от имени и по поручению декларанта в случаях, определенных приложением № 5 к Решению № 107:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
серия (при наличии), номер, дата выдачи документа, удостоверяющего личность, в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год), наименование страны, уполномоченным органом которой выдан такой документ;
номер и дата доверенности, указанной в пункте 1 приложения № 5 к Решению № 107.
40. Поле "Для служебных отметок" заполняется в следующем порядке.
В поле вносятся сведения (отметки) о выпуске товаров, об отказе в выпуске товаров:
в случае выпуска наличных денежных средств и (или) денежных инструментов в поле "М.П." проставляется оттиск личной номерной печати должностного лица таможенного органа с проставлением даты в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и времени;
в случае отказа в выпуске наличных денежных средств и (или) денежных инструментов производится запись: "Отказано в выпуске" с указанием причин, послуживших основанием для такого отказа, а также, если это предусмотрено законодательством государств-членов, рекомендаций по их устранению.
Сведения (отметки) заверяются оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа с проставлением даты в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и времени.
V. Порядок заполнения пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, за исключением пассажирской таможенной декларации, используемой для помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита
41. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 1 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются сведения о декларанте:
а) фамилия, имя, отчество (при наличии);
б) сведения о документе, удостоверяющем личность:
наименование документа или код документа в соответствии с классификатором видов документов, удостоверяющих личность;
код страны, уполномоченным органом которой выдан документ, в соответствии с классификатором стран мира;
серия (при наличии) и номер документа (через пробел);
дата выдачи документа;
в) сведения об адресе постоянного места жительства (регистрации) и (или) адресе временного проживания (пребывания) в государстве-члене:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт в) предусматривается дополнить абзацем в соответствии с решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.03.2026 № 34 (вступают в силу с 01.04.2027).
код страны в соответствии с классификатором стран мира;
административно-территориальная единица (регион, область, район и т. п.);
населенный пункт;
улица (бульвар, проспект и т. п.);
номер дома;
номер корпуса (строения);
номер квартиры.
Сведения об адресе постоянного места жительства (регистрации) указываются в случае ввоза (в том числе временного) транспортного средства для личного пользования и при перемещении наличных денежных средств и (или) денежных инструментов.
Сведения об адресе временного проживания (пребывания) в государстве-члене указываются иностранным физическим лицом в случае ввоза (в том числе временного) транспортного средства для личного пользования и при перемещении наличных денежных средств и (или) денежных инструментов;
г) код страны отправления и код страны назначения в соответствии с классификатором стран мира (указываются при следовании физического лица через таможенную границу Союза);
д) количество физических лиц, не достигших 16-летнего возраста, совместно следующих с декларантом (при наличии).

42. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 2-бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде жеке пайдалануға арналған тауарларының және көлік құралдарының өткізілу тәсілдері туралы мәліметтер көрсетіледі. Мұндай мәліметтер кодталған түрде ұсынылуы мүмкін.
Ілесіп алып жүретін багажда өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде "Қол жүгін қоса алғанда, ілесіп алып жүретін багаж" деген жазба жазылады.
Ілесіп алып жүрмейтін багажда өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде "Ілесіп алып жүрмейтін багаж (кіретін/шығатын адамнан бөлек келесі багаж)" деген жазба жазылады.
Адамның кіруінсіз/шығуынсыз мекенжайына жеткізілетін (қайта салып жіберілетін) тауарларды кедендік декларациялау кезінде "Адамның кіруінсіз/шығуынсыз мекенжайына жеткізілетін (қайта салып жіберілетін) тауарлар" деген жазба жазылады.
43. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 3-бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелу және (немесе) Одақтың кедендік аумағында болғызу не тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкету (жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда) мақсаттарының бірі көрсетіледі:
Шетелдік жеке тұлғалар өздерінің Одақтың кедендік аумағында болу кезеңіне № 107 шешімге № 4 қосымшада көзделген тізбемен айқындалған барлық тауарлардың құнына және (немесе) салмағына қарамастан, кедендік баждарды, салықтарды төлеусіз, белгіленген мөлшерде әкелуі мүмкін, кедендік декларациялауға жататын, бұрын қолданыста болған тауарларға қатысты жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтыру кезінде "Әкелу (еркін айналым)" деп көрсетіледі.
44. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның тиісті 3.1 – 3.10 бағандарында сәйкес келетін Электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде кедендік декларациялауға жататын тауарлардың бар-жоғы туралы мәліметтер көрсетіледі.
45. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 3.1-бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде мәліметтер көрсетілген жағдайда, қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияға қосымшаның бағандарына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде мынадай қосымша мәліметтер көрсетіледі:
а) декларант туралы:
туған күні;
егер декларант мүше мемлекеттің тұлғасы болып табылмайтын тұлға болған жағдайда, шетелдік азаматтың немесе азаматтығы жоқ адамның мүше мемлекеттің аумағында болу (тұру) құқығын растайтын құжаттың нөмірі және берілген датасы;
б) қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдары туралы;
өткізілетін қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) ақша құралдарының сомасы және валюталардың сыныптауышына сәйкес валюта коды;
ақша құралының атауы (жол чектерін қоспағанда), эмитенттің атауы, шығарылған датасы; сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда), номиналды құны не оны алу құқығын ақша құралы куәландыратын мүше мемлекеттің валютасындағы немесе шетел валютасындағы тиісті сомасы мен валютаның атауы және валюталар сыныптауышына сәйкес валютаның коды. Егер номиналды құны болмаған және оны алу құқығын ақша құралы куәландыратын мүше мемлекеттің валютасындағы немесе шетел валютасындағы соманы айқындау мүмкін болмаған жағдайда, ақша құралдарының сомасы көрсетіледі.
в) егер өткізілетін қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдары декларанттың меншігі болып табылмаса, қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) ақша құралдарының меншік иесі туралы және осындай қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) ақша құралдарының сомасы, номиналды құны немесе мөлшері туралы:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) немесе заңды тұлғаның атауы;
жеке адамның, оның ішінде мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген жеке кәсіпкердің тұратын мекенжайы немесе заңды тұлғаның орналасқан жері;
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес елдің коды;
әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және с.с.);
елді мекен;
көше (бульвар, даңғыл және с.с.);
үйдің нөмірі;
корпустың (құрылыстың) нөмірі;
пәтердің нөмірі;
орын ауыстыратын қолма-қол ақшалай қаражаттың және (немесе) жол чектерінің сомасы, оны алу құқығын ақша құралдары растайтын мүше мемлекеттің валютасындағы немесе шетел валютасындағы атаулы құны не тиісті сомасы, валюта сыныптауышына сәйкес валюта коды, ақша құралдарының мөлшері мен атауы (атаулы құны болмаған жағдайда және оны алу құқығын ақша құралдары растайтын мүше мемлекеттің валютасындағы немесе шетел валютасындағы сомасын айқындау мүмкін болмағанда);
г) қолма-қол ақшалай қаражаттың және (немесе) ақша құралдарының шығу тегі туралы – "Жалақы, жеке адамның кәсіпкерлік қызметінен түсетін табыстар", "Ұйымның жарғылық (акционерлік және с.с.) капиталына қатысудан түсетін дивиденттер мен өзге де кірістер", "Жылжитын және (немесе) жылжымайтын мүлікті өткізуден түсетін кірістер", "Жеке және (немесе) заңды тұлғалардан өтеусіз трансферттер (материалдық көмек, гранттар және с.с.)", "Зейнетақы, шәкіртақы, әлеуметтік жәрдемақылар, алименттер", "Жылжымайтын мүлікті және жер телімдерін жалға беруден түсетін кірістер", "Қарыз қаражаттары", "Мұра" – электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының тиісті деректемелерін толтыру арқылы және (немесе) олардың шығу тегінің басқа көзі көрсетіледі. Мұндай мәліметтер кодталған түрде көрсетілуі мүмкін;
д) қолма-қол ақшалай қаражаттың және (немесе) ақша құралдарының болжалды пайдаланылуы туралы – "Ағымдағы шығыстар (тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу)", "Жылжымайтын мүлікті сатып алуды қоса алғанда инвестициялар", "Жеке адамдардың пайдасына өтеусіз трансферттер (материалдық көмек және с.с.)", "Заңды тұлғалардың пайдасына өтеусіз трансферттер (қайырымдылық, қайырмалдық және с.с." – электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының тиісті деректемелерін толтыру арқылы және (немесе) олардың басқаша болжалды пайдаланылуы көрсетіледі. Мұндай мәліметтер кодталған түрде көрсетілуі мүмкін;
е) қолма-қол ақшалай қаражатты және (немесе) ақша құралдарын тасымалдаудың маршруты мен тәсілі туралы:
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес қолма-қол ақшалай қаражат және (немесе) ақша құралдар шығарылатын (шығарылған) елдің коды және декларанттың осындай елден шыққан күні;
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес декларант спарының соңғы нүктесі болып табылатын елдің коды және осындай елге кіру күні;
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес транзит елінің коды;
көлік түрлері мен тауарларды тасымалдау сыныптауышына сәйкес декларант Одақтың кедендік аумағына келген не Одақтың кедендік аумағынан кеткен көлік түрінің коды.

42. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 2 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются сведения о способе перемещения товаров и транспортных средств для личного пользования. Такие сведения могут указываться в кодированном виде.
При таможенном декларировании товаров, перемещаемых в сопровождаемом багаже, производится запись: "Сопровождаемый багаж, включая ручную кладь".
При таможенном декларировании товаров, перемещаемых в несопровождаемом багаже, производится запись: "Несопровождаемый багаж (багаж, следующий отдельно от въезжающего/выезжающего лица)".
При таможенном декларировании товаров, доставляемых перевозчиком, или товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, производится запись: "Доставляемые в адрес (пересылаемые) товары без въезда/выезда лица".
43. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 3 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указывается одна из целей ввоза на таможенную территорию Союза и (или) нахождения на таможенной территории Союза либо вывоза с таможенной территории Союза товаров (за исключением транспортных средств для личного пользования). Такие сведения могут указываться в кодированном виде.
При заполнении пассажирской таможенной декларации в отношении подлежащих таможенному декларированию бывших в употреблении товаров, которые могут ввозиться в установленном количестве иностранными физическими лицами на период своего пребывания на таможенной территории Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов независимо от стоимости и (или) веса таких товаров, определенных перечнем, предусмотренным приложением № 4 к Решению № 107, указывается "Ввоз (свободное обращение)".
44. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графам 3.1 – 3.10 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются сведения о наличии товаров, подлежащих таможенному декларированию.
45. В случае указания сведений в реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 3.1 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, в реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графам приложения к пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются дополнительные сведения:
а) о декларанте:
дата рождения;
номер и дата выдачи документа, подтверждающего право иностранного гражданина или лица без гражданства на пребывание (проживание) на территории государства-члена, в случае, если декларантом является лицо, не являющееся лицом государства-члена;
б) о наличных денежных средствах и (или) денежных инструментах:
сумма перемещаемых наличных денежных средств и (или) дорожных чеков и код валюты в соответствии с классификатором валют;
наименование денежного инструмента (за исключением дорожных чеков), наименование эмитента, дата выпуска, идентифицирующий номер (при наличии), номинальная стоимость либо соответствующая сумма в валюте государства-члена или иностранной валюте, право на получение которой удостоверяет денежный инструмент, и код валюты в соответствии с классификатором валют. В случае если номинальная стоимость отсутствует и невозможно определить сумму в валюте государства-члена или иностранной валюте, право на получение которой удостоверяет денежный инструмент, указывается количество денежных инструментов;
в) о владельце наличных денежных средств и (или) денежных инструментов в случае, если перемещаемые наличные денежные средства и (или) денежные инструменты не являются собственностью декларанта, и сумме, номинальной стоимости или количестве таких наличных денежных средств и (или) денежных инструментов:
фамилия, имя, отчество (при наличии) или наименование юридического лица;
адрес места жительства физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, зарегистрированного в соответствии с законодательством государства-члена, или место нахождения юридического лица:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт в) предусматривается дополнить абзацем в соответствии с решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.03.2026 № 34 (вступают в силу с 01.04.2027).
код страны в соответствии с классификатором стран мира;
административно-территориальная единица (регион, область, район и т. п.);
населенный пункт;
улица (бульвар, проспект и т. п.);
номер дома;
номер корпуса (строения);
номер квартиры;
сумма перемещаемых наличных денежных средств и (или) дорожных чеков, номинальная стоимость либо соответствующая сумма в валюте государства-члена или иностранной валюте, право на получение которой удостоверяет денежный инструмент, код валюты в соответствии с классификатором валют, количество и наименование денежных инструментов (в случае если номинальная стоимость отсутствует и невозможно определить сумму в валюте государства-члена или иностранной валюте, право на получение которой удостоверяет денежный инструмент);
г) об источнике происхождения наличных денежных средств и (или) денежных инструментов – "Заработная плата, доходы от предпринимательской деятельности физического лица", "Дивиденды и другие доходы от участия в уставном (акционерном и т. п.) капитале организаций", "Доходы от реализации движимого и (или) недвижимого имущества", "Безвозмездные трансферты, полученные от физических и (или) юридических лиц (материальная помощь, гранты и т. п.)", "Пенсия, стипендия, социальные пособия, алименты", "Доходы от аренды недвижимости и земельных участков", "Заемные средства", "Наследство" – путем заполнения соответствующих реквизитов структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа и (или) указывается иной источник их происхождения. Такие сведения могут указываться в кодированном виде;
д) о предполагаемом использовании наличных денежных средств и (или) денежных инструментов – "Текущие расходы (приобретение товаров и услуг)", "Инвестиции, включая приобретение недвижимости", "Безвозмездные трансферты в пользу физических лиц (материальная помощь и т. п.)", "Безвозмездные трансферты в пользу юридических лиц (благотворительность, пожертвования и т. п.)" – путем заполнения соответствующих реквизитов структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа и (или) указывается их иное предполагаемое использование. Такие сведения могут указываться в кодированном виде;
е) о маршруте и способе перевозки наличных денежных средств и (или) денежных инструментов:
код страны в соответствии с классификатором стран мира, из которой вывозятся (были вывезены) наличные денежные средства и (или) денежные инструменты, и дата выезда декларанта из такой страны;
код страны в соответствии с классификатором стран мира, являющейся конечным пунктом следования декларанта, и дата его въезда в эту страну;
коды стран транзита в соответствии с классификатором стран мира;
код вида транспорта в соответствии с классификатором видов транспорта и транспортировки товаров, которым декларант прибыл на таможенную территорию Союза либо убывает с таможенной территории Союза.

46. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 4-бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 3.2 – 3.10-бағандарына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның деректемелерінде мәліметтері бар тауарлар туралы қосымша мәліметтер көрсетіледі:
тауардың атауы (тауарлардың санаттары) және оның (олардың) сипаттамалары (сәйкестендіру нөмірі (болған кезде), тауар белгісі, тауарды жасауға пайдаланылған материал, түсі және с.с.);
килограмға шаққандағы (тауарды тұтынғанға дейін одан ажыратылмайтын және (немесе) бөлшек сатуда тауармен қоса ұсынылатын іс жүзінде орны ауысатын бастапқы ораманы есепке алғанда) және (немесе) өлшемнің қосымша бірліктерінде (литрлерде, бірліктерде);
тауардың құны (мүше мемлекеттің валютасында, еуро немесе АҚШ долларында) және валютаның сыныптауышына сәйкес валютаның коды;
кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босата отырып тауарларды кіргізудің шарттары сақталғанын растайтын құжаттар түрлерінің сыныптауыштарына және құжаттардың мәліметтеріне, күні мен нөміріне және (немесе) шектеулердің сақталғанын растайтын құжатқа сәйкес құжаттың коды, сондай-ақ тиісті құжатты берген органның атауы.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 4-бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде жеке адамның қалауы бойынша осындай тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асырған жағдайда кедендік декларациялауға жатпайтын тауарлар туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл ретте кедендік декларациялауға жатпайтын қолма-қол ақша қаражаттарына және (немесе) жол чектеріне қатысты "Тауардың атауы және оның сипаттамасы (сәйкестендіру нөмірі және өзге айыру белгілері), кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босата отырып кіргізудің шарттары сақталғанын растайтын құжаттың және (немесе) шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттың атауы, күні мен нөмірі, сондай-ақ осындай құжаттарды берген органдардың атауы" бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация, қағаз жеткізгіштердегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде "банкноттар", "монеталар", "жол чектері" жазбалары жүргізіледі, қағаз жеткізгіштердегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның "Құны (ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің валютасында, еурода, АҚШ долларында" бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде орны ауысатын қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) жол чегінің сомасы және валюта сыныптауышына сәйкес валюта коды көрсетіледі.

46. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 4 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются дополнительные сведения о товарах, наличие которых указано в реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графам 3.2 – 3.10 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, и (или) об иных товарах, подлежащих таможенному декларированию:
наименование товара (категорий товаров) и его (их) описание (идентификационный номер (при наличии), товарный знак, материал, из которого изготовлен товар, цвет и т. п.) (для Республики Казахстан, Кыргызской Республики дополнительно указывается IMEI-код (международный идентификационный номер) в отношении абонентских устройств сотовой связи (смартфонов, телефонных аппаратов для сотовых сетей связи и планшетов с функцией сотовой связи));
количество товаров (с учетом фактически перемещаемой первичной упаковки, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи) в килограммах и (или) дополнительных единицах измерения (литрах, штуках);
стоимость товаров (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и код валюты в соответствии с классификатором валют;
код документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений, даты и номера документа, подтверждающего соблюдение условий ввоза товаров с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, и (или) документа, подтверждающего соблюдение ограничений, а также наименование органа, выдавшего соответствующий документ.
В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 4 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются сведения о товарах, не подлежащих таможенному декларированию, в случае осуществления таможенного декларирования таких товаров по желанию физического лица. При этом в отношении наличных денежных средств и (или) дорожных чеков, не подлежащих таможенному декларированию, в реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих колонке "Наименование товара и его описание (идентификационный номер и другие отличительные признаки), наименования, даты и номера документа, подтверждающего соблюдение условий ввоза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, и (или) документа, подтверждающего соблюдение ограничений, а также наименования органов, выдавших такие документы" пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, производятся записи: "банкноты", "монеты", "дорожные чеки", в реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих колонке "Стоимость (в валюте государства – члена ЕАЭС, евро или долларах США)" пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются сумма перемещаемых наличных денежных средств и (или) дорожных чеков и код валюты в соответствии с классификатором валют.
Сноска. Пункт 46 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.03.2026 № 34 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).

47. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 5-бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде жеке пайдалануға арналған көлік құралдары туралы мәліметтер көрсетіледі:
а) жеке пайдалануға арналған көлік құралын Одақтың кедендік аумағына кіргізудің және (немесе) Одақтың кедендік аумағында болуының не Одақтың кедендік аумағынан шығарудың мақсаты. Мұндай мәліметтер кодталған түрде көрсетілуі мүмкін;
б) жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын кедендік баждар, салықтар төлеуден босата отырып кіргізу туралы мәліметтер. Мұндай мәліметтер кодталған түрде көрсетілуі мүмкін;
в) жеке пайдалануға арналған көлік құралының түрі – жеке пайдалануға арналған авто- және мотокөлік құралы, жеке пайдалануға арналған авто- және мотокөлік құралының тіркемесі, су кемесі, әуе кемесі. Мұндай мәліметтер кодталған түрде көрсетілуі мүмкін.
Жеке пайдалануға арналған авто- және мотокөлік құралына қатысты мынадай мәліметтер көрсетіледі:
жол көлік құралдарының маркаларын сыныптауыштарға сәйкес марканың коды, моделі;
тіркеу нөмірі (болған кезде);
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес тіркеу елінің коды (тіркеу болған кезде);
сәйкестендіру нөмірі;
қозғалтқыштың жұмыс көлемі (текше сантиметрлерде);
шанақтың нөмірі (болған кезде);
шассидің нөмірі (болған кезде);
шығарылған кезі (жасалған күні);
құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валюта сыныптауышына сәйкес валюта коды.
Жеке пайдалануға арналған авто- және мотокөлік құралының тіркемесіне қатысты мынадай мәліметтер көрсетіледі:
жол көлік құралдарының маркаларын сыныптауыштарға сәйкес марканың коды, моделі;
тіркеу нөмірі (болған кезде);
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес тіркеу елінің коды (тіркеу болған кезде);
сәйкестендіру нөмірі;
шассидің нөмірі (болған кезде);
шығарылған кезі (жасалған күні);
құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валюта сыныптауышына сәйкес валюта коды.
Су кемесіне қатысты мынадай мәліметтер көрсетіледі:
түрі;
тіркеу нөмірі (болған кезде);
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес тіркеу елінің коды (тіркеу болған кезде);
құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валюта сыныптауышына сәйкес валюта коды;
салмағы (килограмда);
тұрқының ұзындығы (метрде).
Әуе кемесіне қатысты мынадай мәліметтер көрсетіледі:
түрі;
тіркеу нөмірі (болған кезде);
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес тіркеу елінің коды (тіркеу болған кезде);
құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валюта сыныптауышына сәйкес валюта коды;
ұдайы орналастырылған құрылғыларды қоспағанда, экипаждың, жағармайдың және құрылғылардың салмағын есептемегенде аппараттың ұшуға дайын жағдайдағы салмағы (килограмдарда);
г) Одаққа мүше емес мемлекетте ауыстырылған, мүше мемлекеттердің тиісті мемлекеттік құзіретті органдарында есепке қоюға (тіркеуге) жататын жеке пайдалануға арналған көлік құралы бөліктерінің атауы және нөмірі.

47. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 5 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются сведения о транспортных средствах для личного пользования:
а) цель ввоза на таможенную территорию Союза и (или) нахождения на таможенной территории Союза либо вывоза с таможенной территории Союза транспортных средств для личного пользования. Такие сведения могут указываться в кодированном виде;
б) сведения о ввозе с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов транспортного средства для личного пользования. Такие сведения могут указываться в кодированном виде;
в) тип транспортного средства для личного пользования – авто- и мототранспортное средство для личного пользования, прицеп к авто- и мототранспортному средству для личного пользования, водное судно, воздушное судно. Такие сведения могут указываться в кодированном виде.
В отношении авто- и мототранспортного средства для личного пользования указываются следующие сведения:
код марки в соответствии с классификатором марок дорожных транспортных средств, модель;
регистрационный номер (при наличии);
код страны регистрации в соответствии с классификатором стран мира (при наличии регистрации);
идентификационный номер;
рабочий объем двигателя (в кубических сантиметрах);
номер кузова (при наличии);
номер шасси (при наличии);
момент выпуска (дата изготовления);
стоимость (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и код валюты в соответствии с классификатором валют.
В отношении прицепа к авто- и мототранспортному средству для личного пользования указываются следующие сведения:
код марки в соответствии с классификатором марок дорожных транспортных средств, модель;
регистрационный номер (при наличии);
код страны регистрации в соответствии с классификатором стран мира (при наличии регистрации);
идентификационный номер;
номер шасси (при наличии);
момент выпуска (дата изготовления);
стоимость (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и код валюты в соответствии с классификатором валют.
В отношении водного судна указываются следующие сведения:
вид;
регистрационный номер (при наличии);
код страны регистрации в соответствии с классификатором стран мира (при наличии регистрации);
стоимость (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и код валюты в соответствии с классификатором валют;
масса (в килограммах);
длина корпуса (в метрах).
В отношении воздушного судна указываются следующие сведения:
вид;
регистрационный номер (при наличии);
код страны регистрации в соответствии с классификатором стран мира (при наличии регистрации);
стоимость (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и код валюты в соответствии с классификатором валют;
масса аппарата в состоянии готовности к вылету за вычетом массы экипажа, топлива и оборудования, за исключением постоянно установленного оборудования (в килограммах);
г) наименование и номер части транспортного средства для личного пользования, замененной в государстве, не являющемся членом Союза, и подлежащей учету (регистрации) в соответствующих уполномоченных государственных органах государств-членов.

48. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның "күні" жолына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде жолаушыларға арналған кедендік декларацияның толтырылған күні көрсетіледі.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның "Декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін адамның Т.А.Ә., құжаттың деректемелері" жолына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
кеден өкілі кедендік декларациялауды жүзеге асырған жағдайда:
кеден өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қызметкердің лауазымы;
кеден өкілдерінің тізбесіндегі заңды тұлғаның тіркелу нөмірі;
кеден өкілінің декларантпен жасасқан шартының нөмірі мен күні;
декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін адам кедендік декларациялауды жүзеге асырған жағдайда № 107 шешімнің № 5 қосымшасында айқындалған жағдайларда:
тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтер;
жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерін сыныптаушыға сәйкес құжаттың атауы немесе құжаттың коды;
әлем елдері сыныптауышына сәйкес құжатты берген уәкілетті орган елінің коды;
құжаттың сериясы (болған кезде) және нөмірі (бос орын арқылы);
құжаттың берілген күні;
№107 шешімге № 5 қосымшаның 1-тармағында көрсетілген сенімхаттың нөмірі және күні.
49. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның "Қызметтік белгілер үшін" жолына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелері осы Тәртіптің 24-тармағында көзделген тәртіпте толтырылады.
VI. Тауарларды кедендік транзиттің кеден рәсіміне орналастыру үшін пайдаланылатын электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтыру тәртібі
50. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 1-бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде декларант туралы мәліметтер көрсетіледі:
а) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтер;
жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптаушына сәйкес құжаттың атауы немесе құжаттың коды;
әлем елдері сыныптауышына сәйкес құжатты берген уәкілетті орган елінің коды;
құжаттың сериясы (болған кезде) және нөмірі (бос орын арқылы);
құжаттың берілген күні;
в) мүше мемлекетте тұрақты тұратын (тіркелген) жердің мекен-жайы және (немесе) уақытша тұратын (болатын) мекен-жайы туралы мәліметтер;
әлем елдері сыныптауышына сәйкес елдің коды;
әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және с.с.)
елді мекен;
көше (бульвар, даңғыл және с.с.);
үйдің нөмірі;
корпустың (құрылыстың) нөмірі;
пәтердің нөмірі;
г) әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес жіберуші елдің коды және жіберілген елдің коды.

48. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих строке "дата" пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указывается дата заполнения пассажирской таможенной декларации.
В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих строке "Ф. И. О. лица, действующего от имени и по поручению декларанта, реквизиты документа" пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются следующие сведения:
в случае осуществления таможенного декларирования таможенным представителем:
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность работника таможенного представителя;
регистрационный номер юридического лица в реестре таможенных представителей;
номер и дата договора таможенного представителя с декларантом;
в случае осуществления таможенного декларирования лицом, действующим от имени и по поручению декларанта в случаях, определенных приложением № 5 к Решению № 107:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
сведения о документе, удостоверяющем личность:
наименование документа или код документа в соответствии с классификатором видов документов, удостоверяющих личность;
код страны, уполномоченным органом которой выдан документ, в соответствии с классификатором стран мира;
серия (при наличии) и номер документа (через пробел);
дата выдачи документа;
номер и дата доверенности, указанной в пункте 1 приложения № 5 к Решению № 107.
49. Реквизиты структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующие полю "Для служебных отметок" пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, заполняются в порядке, предусмотренном пунктом 24 настоящего Порядка.
VI. Порядок заполнения пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, используемой для помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита
50. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 1 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются сведения о декларанте:
а) фамилия, имя, отчество (при наличии);
б) сведения о документе, удостоверяющем личность:
наименование документа или код документа в соответствии с классификатором видов документов, удостоверяющих личность;
код страны, уполномоченным органом которой выдан документ, в соответствии с классификатором стран мира;
серия (при наличии) и номер документа (через пробел);
дата выдачи документа;
в) сведения об адресе постоянного места жительства (регистрации) и (или) адресе временного проживания (пребывания) в государстве-члене:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт в) предусматривается дополнить абзацем в соответствии с решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.03.2026 № 34 (вступают в силу с 01.04.2027).
код страны в соответствии с классификатором стран мира;
административно-территориальная единица (регион, область, район и т. п.);
населенный пункт;
улица (бульвар, проспект и т. п.);
номер дома;
номер корпуса (строения);
номер квартиры;
г) код страны отправления и код страны назначения в соответствии с классификатором стран мира.

51. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 2.1-бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде жеке пайдалануға арналған тауарлар мен көлік құралдарының орнын ауыстыру туралы мәліметтер көрсетіледі – "Қол жүгін қоса алғанда бірге жөнелтілетін жолжүк". Мұндай мәліметтер кодталған түрде көрсетілуі мүмкін.
52. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 3-бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде "Транзит" деген жазба жазылады. Мұндай мәліметтер кодталған түрде көрсетілуі мүмкін.
53. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 3.2-бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып кіргізілетін тауарлардың болуы туралы мәліметтер көрсетіледі.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 3.4 – 3.10-бағандарына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде оларға қатысты Кеден кодексінің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулер сақталуға тиіс және осындай тыйым салулар мен шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну қажет болатын тауарлардың болуы туралы мәліметтер көрсетіледі.
54. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 4-бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 3.2, 3.4 – 3.10-бағандарына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде олардың болуы көрсетілген тауарлар және (немесе) кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылатын өзге де тауарлар туралы мәліметтер көрсетіледі:
а) тауардың атауы (тауарлардың санаттары) және оның (олардың) сипаттамалары (сәйкестендіру нөмірі (болған кезде), тауар белгісі, тауарды жасауға пайдаланылған материал, түсі және с.с.);
б) килограмға шаққандағы (тауарды тұтынғанға дейін одан ажыратылмайтын және (немесе) бөлшек сатуда тауармен қоса ұсынылатын іс жүзінде орны ауысатын бастапқы ораманы есепке алғанда) және (немесе) өлшемнің қосымша бірліктерінде (литрлерде, бірліктерде);
в) тауардың құны (мүше мемлекеттің валютасында, еуро немесе АҚШ долларында) және валютаның сыныптауышына сәйкес валютаның коды;
г) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босата отырып тауарларды кіргізудің шарттары сақталғанын растайтын құжаттар түрлерінің сыныптауыштарына және құжаттардың мәліметтеріне, күні мен нөміріне және (немесе) шектеулердің сақталғанын растайтын құжатқа сәйкес құжаттың коды, сондай-ақ тиісті құжатты берген органның атауы;
д) құжаттар мен мәліметтердің түрлерін сыныптауыштарға сәйкес құжаттың коды, кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелердің орындалғанын қамтамасыз етуді ұсынуды растайтын құжаттың күні мен нөмірі.

51. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 2.1 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются сведения о способе перемещения товаров и транспортных средств для личного пользования – "Сопровождаемый багаж, включая ручную кладь". Такие сведения могут указываться в кодированном виде.
52. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 3 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, производится запись: "Транзит". Такие сведения могут указываться в кодированном виде.
53. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 3.2 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются сведения о наличии товаров, ввозимых с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов.
В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графам 3.4 – 3.10 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются сведения о наличии товаров, в отношении которых подлежат соблюдению запреты и ограничения в соответствии со статьей 7 Таможенного кодекса и требуется представление документов и (или) сведений, подтверждающих соблюдение таких запретов и ограничений.
54. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 4 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются сведения о товарах, наличие которых указано в реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графам 3.2, 3.4 – 3.10 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, и (или) об иных товарах, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита:
а) наименование товара (категорий товаров) и его (их) описание (идентификационный номер (при наличии), товарный знак, материал, из которого изготовлен товар, цвет и т. п.);
б) общее количество всех товаров (с учетом фактически перемещаемой первичной упаковки, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи) в килограммах и (или) дополнительных единицах измерения (литрах, штуках);
в) общая стоимость всех товаров (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и код валюты в соответствии с классификатором валют;
г) код документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений, даты и номера документа, подтверждающего соблюдение условий ввоза товаров с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, и (или) документа, подтверждающего соблюдение ограничений, а также наименование органа, выдавшего соответствующий документ;
д) код документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений, дата и номер документа, подтверждающего предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.

55. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 5-бағанына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде "Транзит" деген жазба жазылады және жеке пайдалануға арналған көлік құралдары туралы мәліметтер көрсетіледі:
а) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып жеке пайдалануға арналған көлік құралын кіргізу туралы мәліметтер. Мұндай мәліметтер кодталған түрде көрсетілуі мүмкін;
б) жеке пайдалануға арналған көлік құралының түрі – жеке пайдалануға арналған авто- және мотокөлік құралы, жеке пайдалануға арналған авто- және мотокөлік құралының тіркемесі, су кемесі, әуе кемесі. Мұндай мәліметтер кодталған түрде көрсетілуі мүмкін.
Жеке пайдалануға арналған авто- және мотокөлік құралына қатысты мынадай мәліметтер көрсетіледі:
жол көлік құралдарының маркаларының сыныптауыштарына сәйкес марканың коды, моделі;
тіркеу нөмірі (болған кезде);
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес тіркеу елінің коды (тіркеу болған кезде);
сәйкестендіру нөмірі;
қозғалтқыштың жұмыс көлемі (текше сантиметрлерде);
шанақтың нөмірі (болған кезде);
шассидің нөмірі (болған кезде);
шығарылған кезі (жасалған күні);
құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валюта сыныптауышына сәйкес валюта коды.
Жеке пайдалануға арналған авто- және мотокөлік құралының тіркемесіне қатысты мынадай мәліметтер көрсетіледі:
жол көлік құралдары маркаларының сыныптауыштарына сәйкес марканың коды, моделі;
тіркеу нөмірі (болған кезде);
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес тіркеу елінің коды (тіркеу болған кезде);
сәйкестендіру нөмірі;
шассидің нөмірі (болған кезде);
шығарылған кезі (жасалған күні);
құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валюта сыныптауышына сәйкес валюта коды.
Су кемесіне қатысты мынадай мәліметтер көрсетіледі:
түрі;
тіркеу нөмірі (болған кезде);
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес тіркеу елінің коды (тіркеу болған кезде);
құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валюта сыныптауышына сәйкес валюта коды;
салмағы (килограмда);
тұрқының ұзындығы (метрде).
Әуе кемесіне қатысты мынадай мәліметтер көрсетіледі:
түрі;
тіркеу нөмірі (болған кезде);
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес тіркеу елінің коды (тіркеу болған кезде);
құны (мүше мемлекеттің валютасында, еурода немесе АҚШ долларында) және валюта сыныптауышына сәйкес валюта коды;
тұрақты орналастырылған құрылғыларды қоспағанда, экипаждың, жағармайдың және құрылғылардың салмағын есептемегенде аппараттың ұшуға дайын жағдайдағы салмағы (килограмдарда).

55. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 5 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, производится запись: "Транзит" и указываются сведения о транспортных средствах для личного пользования:
а) сведения о ввозе транспортного средства для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов. Такие сведения могут указываться в кодированном виде;
б) тип транспортного средства для личного пользования – авто- и мототранспортное средство для личного пользования, прицеп к авто- и мототранспортному средству для личного пользования, водное судно, воздушное судно. Такие сведения могут указываться в кодированном виде.
В отношении авто- и мототранспортного средства для личного пользования указываются следующие сведения:
код марки в соответствии с классификатором марок дорожных транспортных средств, модель;
регистрационный номер (при наличии);
код страны регистрации в соответствии с классификатором стран мира (при наличии регистрации);
идентификационный номер;
рабочий объем двигателя (в кубических сантиметрах);
номер кузова (при наличии);
номер шасси (при наличии);
момент выпуска (дата изготовления);
стоимость (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и код валюты в соответствии с классификатором валют.
В отношении прицепа к авто- и мототранспортному средству для личного пользования указываются следующие сведения:
код марки в соответствии с классификатором марок дорожных транспортных средств, модель;
регистрационный номер (при наличии);
код страны регистрации в соответствии с классификатором стран мира (при наличии регистрации);
идентификационный номер;
номер шасси (при наличии);
момент выпуска (дата изготовления);
стоимость (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и код валюты в соответствии с классификатором валют.
В отношении водного судна указываются следующие сведения:
вид;
регистрационный номер (при наличии);
код страны регистрации в соответствии с классификатором стран мира (при наличии регистрации);
стоимость (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и код валюты в соответствии с классификатором валют;
масса (в килограммах);
длина корпуса (в метрах).
В отношении воздушного судна указываются следующие сведения:
вид;
регистрационный номер (при наличии);
код страны регистрации в соответствии с классификатором стран мира (при наличии регистрации);
стоимость (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и код валюты в соответствии с классификатором валют;
масса аппарата в состоянии готовности к вылету за вычетом массы экипажа, топлива и оборудования, за исключением постоянно установленного оборудования (в килограммах).

56. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның "күні" жолына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде жолаушыларға арналған кедендік декларацияның толтырылған күні көрсетіледі.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның "Декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін адамның Т.А.Ә., құжаттың деректемелері" жолына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелерінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
кеден өкілі кедендік декларациялауды жүзеге асырған жағдайда:
кеден өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қызметкердің лауазымы;
кеден өкілдерінің тізбесіндегі заңды тұлғаның тіркелу нөмірі;
кеден өкілінің декларантпен жасасқан шартының нөмірі мен күні;
декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін адам кедендік декларациялауды жүзеге асырған жағдайда № 107 шешімнің № 5 қосымшасында айқындалған жағдайларда:
тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтер;
жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышына сәйкес құжаттың атауы немесе құжаттың коды;
әлем елдері сыныптауышына сәйкес құжат берген уәкілетті орган елінің коды;
құжаттың сериясы (болған кезде) және нөмірі (бос орын арқылы);
құжаттың берілген күні;
№107 шешімге № 5 қосымшаның 1-тармағында көрсетілген сенімхаттың нөмірі және күні.
57. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның "Қызметтік белгілер үшін" жолына сәйкес келетін электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының деректемелері осы Тәртіптің 31-тармағында көзделген тәртіпте толтырылады.
VII. Жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгертумен (толықтырумен) байланысты кеден операцияларын жасау тәртібі
58. Тауар шығарылғанға дейін қағаз жеткізгіш түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу Кеден кодексі 112-бабының 1-тармағында белгіленген шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады.
Кеден органының рұқсатымен тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асырған тұлға жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 2 данасына қолмен жазылған өзгерістер (толықтырулар) енгізеді.
Кеден органының лауазымды адамы кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жыл) форматында күнін қоя отырып жеке нөмірлік мөрінің бедерімен енгізілген өзгерістерді (толықтыруларды) растайды.

56. В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих строке "дата" пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указывается дата заполнения пассажирской таможенной декларации.
В реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих строке "Ф. И. О. лица, действующего от имени и по поручению декларанта, реквизиты документа" пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются следующие сведения:
в случае осуществления таможенного декларирования таможенным представителем:
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность работника таможенного представителя;
регистрационный номер юридического лица в реестре таможенных представителей;
номер и дата договора таможенного представителя с декларантом;
в случае осуществления таможенного декларирования лицом, действующим от имени и по поручению декларанта в случаях, определенных приложением № 5 к Решению № 107:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
сведения о документе, удостоверяющем личность:
наименование документа или код документа в соответствии с классификатором видов документов, удостоверяющих личность;
код страны, уполномоченным органом которой выдан документ, в соответствии с классификатором стран мира;
серия (при наличии) и номер документа (через пробел);
дата выдачи документа;
номер и дата доверенности, указанной в пункте 1 приложения № 5 к Решению № 107.
57. Реквизиты структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующие полю "Для служебных отметок" пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, заполняются в порядке, предусмотренном пунктом 31 настоящего Порядка.
VII. Порядок совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в пассажирской таможенной декларации
58. Внесение изменений (дополнений) в сведения, заявленные в пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, до выпуска товаров осуществляется при соблюдении условий, установленных пунктом 1 статьи 112 Таможенного кодекса.
С разрешения таможенного органа до выпуска товаров лицо, осуществившее таможенное декларирование товаров, вносит от руки изменения (дополнения) в 2 экземпляра пассажирской таможенной декларации.
Должностное лицо таможенного органа заверяет внесенные изменения (дополнения) оттиском личной номерной печати с проставлением даты в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год).

59. Электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажеттігі туындаған жағдайда тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асырған адам тауарларды шығарғанға дейін Кеден кодексінің 113-бабына сәйкес жолаушыларға арналған кедендік декларацияны қайтаруды және электрондық құжат түріндегі жаңа жолаушыларға арналған кедендік декларациясын ұсынуды жүзеге асырады.
60. 2019 жылғы 23 маусымдағы Еуразияық экономикалық комиссия Алқасының № 124 шешімі 2-тармағының "д" тармақшасында белгіленген жағдайда қағаз жеткізгіш түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу тауар шығарылғаннан кейін № 107 шешімге № 5 қосымшада айқындалған жағдайларда енгізілетін өзгерістер (толықтырулар) тізбесі және осындай өзгерістерді (толықтыруларды) енгізу қажеттілігінің негіздемесі бар өзгерістер енгізілетін жолаушыларға арналған кедендік декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіле отырып жазбаша еркін жазылған нысанда декларанттың, кеден өкілінің немесе декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет жасайтын тұлғаның өтініші негізінде жүзеге асырылады (бұдан әрі – жазбаша өтініш).
Декларантқа арналған, жазбаша өтінішке қолмен жазылған өзгерістері (толықтырулары) бар жолаушыларға арналған кедендік декларацияның данасы және осындай өзгерістерді (толықтыруларды) енгізу қажеттігін растайтын құжаттар немесе олардың көшірмелері қоса беріледі.
Жазбаша өтініш жолаушыларға арналған кедендік декларация тіркелген кеден органына осы жолаушыларға арналған кедендік декларацияның сақталу мерзімі аяқталғанға дейін беріледі (жіберіледі).
Кеден органы жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы шешім қабылдаған кезде жолаушыларға арналған кедендік декларацияға енгізілген өзгерістер (толықтырулар) кеден органының лауазымды адамы кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жыл) форматында күнін қоя отырып, жеке нөмірлік мөрінің бедерімен растайды.
Өзгерістер (толықтырулар) енгізілген және расталған жолаушыларға арналған кедендік декларацияның данасы жазбаша өтініш берген тұлғаға қайтарылады, ал оның көшірмесі мен жазбаша өтініш кеден органында кеден органына арналған жолаушыларға арналған кедендік декларацияның данасымен бірге сақталады.
Кеден органы жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде кеден органы ол туралы жазбаша өтініш берген тұлғаны жазбаша түрде хабардар етеді және жолаушыларға арналған кедендік декларацияның данасын жолаушыларға арналған кедендік декларацияға енгізілген өзгерістерді (толықтыруларды) кеден органының жеке нөмірлік мөрінің бедерімен растаусыз кері қайтарады.

59. В случае необходимости изменения (дополнения) сведений, заявленных в пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, до выпуска товаров лицо, осуществившее таможенное декларирование товаров, осуществляет отзыв пассажирской таможенной декларации в соответствии со статьей 113 Таможенного кодекса и подачу новой пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа.
60. В случае, установленном подпунктом "д" пункта 2 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 июля 2019 г. № 124, внесение изменений (дополнений) в сведения, заявленные в пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, после выпуска товаров осуществляется на основании обращения декларанта, таможенного представителя или лица, действующего от имени и по поручению декларанта в случаях, определенных приложением № 5 к Решению № 107, составленного в произвольной письменной форме с указанием регистрационного номера пассажирской таможенной декларации, в которую вносятся изменения, перечня вносимых изменений (дополнений) и обоснованием необходимости внесения таких изменений (дополнений) (далее – письменное обращение).
К письменному обращению прилагаются экземпляр пассажирской таможенной декларации, предназначенный для декларанта, с внесенными от руки изменениями (дополнениями) и документы или их копии, подтверждающие необходимость внесения таких изменений (дополнений).
Письменное обращение подается (направляется) в таможенный орган, в котором зарегистрирована пассажирская таможенная декларация, не позднее окончания срока хранения такой пассажирской таможенной декларации.
При принятии таможенным органом решения о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в пассажирской таможенной декларации, внесенные в пассажирскую таможенную декларацию изменения (дополнения) заверяются оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа с проставлением даты в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год).
Экземпляр пассажирской таможенной декларации с внесенными и заверенными изменениями (дополнениями) возвращается лицу, подавшему письменное обращение, а его копия и письменное обращение хранятся в таможенном органе вместе с экземпляром пассажирской таможенной декларации, предназначенным для таможенного органа.
При принятии таможенным органом решения об отказе во внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в пассажирской таможенной декларации, таможенный орган в письменной форме информирует об этом лицо, подавшее письменное обращение, и возвращает экземпляр пассажирской таможенной декларации без заверения оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа внесенных в пассажирскую таможенную декларацию изменений (дополнений).