Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің сенім білдірілген үшінші тарапы қызметінің куәландырушы орталығы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 25 қыркүйектегі № 154 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 18-тармағын іске асыру мақсатында Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің сенім білдірілген үшінші тарапы қызметінің куәландырушы орталығы туралы ереже бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 154 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің сенім білдірілген үшінші тарапы қызметінің куәландырушы орталығы туралы ЕРЕЖЕ
І. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Еуразиялық экономикалық комиссияда (бұдан әрі – Комиссия) құрылатын Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің сенім білдірілген үшінші тарапы қызметінің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, СҮТ қызметі) куәландырушы орталығының мақсаты мен негізгі міндеттерін, сондай-ақ оның құқықтарын, міндеттемелерін, жауапкершілігін және қызметін тоқтату тәртібін айқындайды.
2. СҮТ қызметі куәландырушы орталығының негізгі мақсаты Одақ шеңберінде электрондық құжаттармен халықаралық (трансшекаралық) алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдана отырып, электрондық құжаттардың заңдық күшін қамтамасыз ету үшін Комиссияның сенім білдірілген үшінші тараптары мен СҮТ қызметі құрамындағы Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) электрондық өзара іс-қимылын ұйымдастыру мақсатында Комиссияның сенім білдірілген уәкілетті үшінші тараптарын және мүше мемлекеттерді электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілттерінің сертификаттарымен қамтамасыз ету болып табылады.
3. Осы Регламенттің мақсаттары үшін төмендегілерді білдіретін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"криптографиялық стандарт" – криптографиялық кілтті пайдалана отырып ақпаратты өзгерту, соның ішінде ЭЦҚ қалыптастыру және тексеру (криптографиялық өзгерту) қағидалары мен алгоритмдерін белгілейтін техникалық ерекшеліктердің жиынтығы;
"ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификаты" – куәландырушы орталық шығаратын, ЭЦҚ кілті пайдаланыла отырып куәландырушы орталықтың ЭЦҚ-мен қол қойылған және сертификатта көрсетілген ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің белгілі бір электрондық іс-қимыл субъектісіне тиесілілігін растайтын ақпаратты және Комиссия Кеңесі бекітетін трансшекаралық сенім кеңістігін құрудың, дамытудың және оның жұмыс істеуінің тиісті криптографиялық стандарттары мен талаптарын көздейтін өзге де ақпаратты қамтитын электрондық құжат;
"куәландырушы орталық" – Комиссия актілеріне, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын шығару, тарату, сақтау және осы сертификаттардың жарамдылығын тексеру бойынша қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін уәкілетті орган немесе ұйым;
"электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық қолтаңба)", "ЭЦҚ" – электрондық түрдегі басқа ақпаратқа қосылған немесе осындай ақпаратпен өзге де түрде байланысқан, осы ақпараттың тұтастығын және түпнұсқалылығын бақылау үшін қызмет ететін, авторлықтан бас тартудың мүмкін еместігін қамтамасыз ететін, жабық (жеке) кілт пайдаланыла отырып осы ақпаратқа қатысты криптографиялық өзгертуді қолдану жолымен дайындалатын және ашық кілт (ЭЦҚ-ны тексеру кілті) пайдаланыла отырып тексерілетін электрондық түрдегі ақпарат.

Об удостоверяющем центре службы доверенной третьей стороны интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 сентября 2018 года № 154.
В целях реализации пункта 18 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемое Положение об удостоверяющем центре службы доверенной третьей стороны интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 25 сентября 2018 г. № 154
Сноска. По тексту слово "выпуск" в соответствующем падеже заменено словом "издание" в соответствующем падеже, слово "выпущенный" в соответствующих числе и падеже заменить словом "изданный" в соответствующих числе и падеже решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
ПОЛОЖЕНИЕ
об удостоверяющем центре службы доверенной третьей стороны интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза
I. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет назначение и основные задачи удостоверяющего центра службы доверенной третьей стороны интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее соответственно – служба ДТС, Союз), создаваемого в Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия), а также его права, обязанности, ответственность и порядок прекращения деятельности.
2. Основным назначением удостоверяющего центра службы ДТС является обеспечение сертификатами ключей проверки электронной цифровой подписи уполномоченных доверенных третьих сторон Комиссии и государств – членов Союза (далее – государства-члены) с целью организации электронного взаимодействия доверенных третьих сторон Комиссии и государств-членов в составе службы ДТС для обеспечения с применением электронной цифровой подписи юридической силы электронных документов при международном (трансграничном) обмене электронными документами в рамках Союза.
3. Для целей настоящего Положения используются понятия, которые означают следующее:
"внешний сервис штампов времени" – сервис штампов времени удостоверяющего центра службы ДТС, предназначенный для использования внешними доверенными третьими сторонами;
"внешняя доверенная третья сторона" – уполномоченная доверенная третья сторона государства-члена, не входящая в состав интегрированной информационной системы Союза;
"криптографический стандарт" – совокупность технических спецификаций, устанавливающих правила и алгоритмы преобразования информации с использованием криптографического ключа (криптографическое преобразование), в том числе формирования и проверки ЭЦП;
"сертификат ключа проверки ЭЦП" – электронный документ, изданный удостоверяющим центром, подписанный ЭЦП удостоверяющего центра с использованием ключа ЭЦП и содержащий информацию, подтверждающую принадлежность указанного в сертификате ключа проверки ЭЦП определенному субъекту электронного взаимодействия, и иную информацию, предусмотренную соответствующими криптографическими стандартами и требованиями к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия, утверждаемыми Советом Комиссии;
"удостоверяющий центр" – уполномоченный орган или организация, обеспечивающие в соответствии с актами Комиссии, законодательством государства-члена предоставление услуг по изданию, распространению, хранению сертификатов ключей проверки ЭЦП и проверке действительности этих сертификатов;
"электронная цифровая подпись (электронная подпись)", "ЭЦП" – информация в электронном виде, которая присоединена к другой информации в электронном виде или иным образом связана с такой информацией, служит для контроля целостности и подлинности этой информации, обеспечивает невозможность отказа от авторства, вырабатывается путем применения в отношении данной информации криптографического преобразования с использованием закрытого (личного) ключа (ключа ЭЦП) и проверяется с использованием открытого ключа (ключа проверки ЭЦП).

Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша), Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 73 шешімімен бекітілген Мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде сервистерді және заңды күші бар электрондық құжаттарды пайдалану тұжырымдамасында және трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, дамытуға және оның жұмыс істеуіне қойылатын талаптарда айқындалған мәндерде қолданылады.
4. Электрондық құжаттарды ресімдеу трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, дамытуға және оның жұмыс істеуіне қойылатын талаптарға және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
5. СҮТ қызметі куәландырушы орталығының функцияларын Комиссияның Ақпараттық технологиялар департаменті жүзеге асырады.
ІІ. СҮТ қызметі куәландырушы орталығының негізгі міндеттері
6. Мыналар:
а) ЭЦҚ-ны тексерудің ашық кілтінің жабық (жеке) кілтке сәйкестігін куәландыру, сондай-ақ Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапы мен мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарының ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттарының түпнұсқалылығын растау;
б) СҮТ қызметі шеңберінде электрондық құжаттармен халықаралық (трансшекаралық) алмасу кезінде Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапы мен мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарының ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарына сенім кепілдіктерін қамтамасыз ету;
в) Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапы мен мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарының сұрау салулары бойынша ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын шығару, тарату және сақтау, сондай-ақ осы сертификаттардың жарамдылығын тексеру;
г) Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапы мен мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарының сұрау салулары бойынша ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарында көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын растау СҮТ қызметі куәландырушы орталығының негізгі міндеттері болып табылады.
ІІІ. СҮТ қызметі куәландырушы орталығының құқықтары, міндеттері және жауапкершілігі

Иные понятия, используемые в настоящем Положении, применяются в значениях, определенных Протоколом об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), Концепцией использования при межгосударственном информационном взаимодействии сервисов и имеющих юридическую силу электронных документов, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 сентября 2014 г. № 73, и требованиями к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
4. Оформление электронных документов осуществляется в соответствии с требованиями к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия и Положением об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125.
5. Функции удостоверяющего центра службы ДТС осуществляет Департамент информационных технологий Комиссии.
II. Основные задачи удостоверяющего центра службы ДТС
6. Основными задачами удостоверяющего центра службы ДТС являются:
а) удостоверение соответствия открытого ключа проверки ЭЦП закрытому (личному) ключу, а также подтверждение подлинности сертификатов ключей проверки ЭЦП доверенной третьей стороны Комиссии и доверенных третьих сторон государств-членов;
б) обеспечение гарантий доверия к сертификатам ключей проверки ЭЦП доверенной третьей стороны Комиссии и доверенных третьих сторон государств-членов при международном (трансграничном) обмене электронными документами в рамках службы ДТС;
в) издание, распространение и хранение сертификатов ключей проверки ЭЦП по запросам доверенной третьей стороны Комиссии и доверенных третьих сторон государств-членов, а также проверка действительности этих сертификатов;
г) подтверждение достоверности сведений, указанных в сертификатах ключей проверки ЭЦП, по запросам доверенной третьей стороны Комиссии и доверенных третьих сторон государств-членов.
7. Функционирование удостоверяющего центра службы ДТС осуществляется в соответствии с Регламентом удостоверяющего центра службы ДТС согласно приложению (далее – Регламент).
III. Права, обязанности и ответственность удостоверяющего центра службы ДТС

10. СҮТ қызметінің куәландырушы орталығы:
а) осы Ережеде және Одақ органдарының ЭЦҚ-ны қолдануды реттеу саласындағы актілерінде көзделген міндеттемелердің орындалмауы немесе тиісті дәрежеде орындалмауы;
б) ЭЦҚ құралдарын және СҮТ қызметі куәландырушы орталығының құралдарын пайдалану кезінде ақпараттың қауіпсіздігі жұмыстарын және оны бақылауды тиісті түрде ұйымдастырмау;
в) СҮТ қызметі куәландырушы орталығының аппараттық және бағдарламалық-техникалық құралдарын пайдалану қағидаларын СҮТ қызметі куәландырушы орталығының сақтамауы нәтижесінде үшінші тұлғаларға зиян келтірілген жағдайда Одақ органдарының актілеріне сәйкес жауапкершілік көтереді.
IV. СҮТ қызметі куәландырушы орталығының өзге тұлғалармен өзара іс-қимылы
11. СҮТ қызметінің куәландырушы орталығы Комиссияның құрылымдық бөлімшелерімен СҮТ қызметі куәландырушы орталығының құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасайды.
12. СҮТ қызметінің куәландырушы орталығы өз функцияларын жүзеге асыру мақсатында Регламентке сәйкес өз атынан ашық кілттер инфрақұрылымына өзге де қатысушылармен (мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарымен) өзара іс-қимыл жасайды.
V. СҮТ қызметі куәландырушы орталығының жұмысын тоқтату
13. СҮТ қызметі куәландырушы орталығының жұмысы Комиссия Алқасының шешімі бойынша тоқтатылады.
14. СҮТ қызметінің куәландырушы орталығы жұмысының тоқтатылғаны туралы шешім қабылданған жағдайда жұмысы тоқтатылған күнге дейін 1 айдан кешіктірмей Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапын және мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарын ол туралы хабардар етеді.
15. СҮТ қызметі куәландырушы орталығының функциялары басқа куәландырушы орталыққа берілген жағдайда Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапының және мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарының СҮТ қызметінің куәландырушы орталығының жұмысын тоқтату күнінде шығарылған ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттарының тізілімі де беріледі.
16. СҮТ қызметі куәландырушы орталығының ақпараттық жүйелері таратылған жағдайда Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапының және мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарының ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттарының тізілімі, сондай-ақ СҮТ қызметі куәландырушы орталығының басқа да электрондық құжаттары мен қағаз жеткізгіштегі құжаттары Комиссияда белгіленген тәртіппен мұрағаттық сақтауға беріледі.
Еуразиялық экономикалық
одақтың интеграцияланған
ақпараттық жүйесінің сенім
білдірілген үшінші тарапы
қызметінің куәландырушы
орталығы туралы ережеге
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің сенім білдірілген үшінші тарапы қызметі куәландырушы орталығының РЕГЛАМЕНТІ
І. Жалпы ережелер

10. Удостоверяющий центр службы ДТС несет ответственность в соответствии с актами органов Союза в случае причинения третьим лицам вреда в результате:
а) неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанностей, предусмотренных настоящим Положением и актами органов Союза в области регулирования применения ЭЦП;
б) ненадлежащих организации работ и контроля безопасности информации при использовании средств ЭЦП и средств удостоверяющего центра службы ДТС;
в) несоблюдения удостоверяющим центром службы ДТС правил пользования аппаратными и программно-техническими средствами удостоверяющего центра службы ДТС.
IV. Взаимодействие удостоверяющего центра службы ДТС с иными лицами
11. Удостоверяющий центр службы ДТС взаимодействует со структурными подразделениями Комиссии по вопросам, отнесенным к компетенции удостоверяющего центра службы ДТС.
12. В целях осуществления своих функций в соответствии с Регламентом удостоверяющий центр службы ДТС взаимодействует с иными участниками инфраструктуры открытых ключей (доверенными третьими сторонами государств-членов) от своего имени.
V. Прекращение деятельности удостоверяющего центра службы ДТС
13. Деятельность удостоверяющего центра службы ДТС прекращается по решению Коллегии Комиссии.
14. Удостоверяющий центр службы ДТС в случае принятия решения о прекращении его деятельности информирует об этом доверенную третью сторону Комиссии и доверенные третьи стороны государств-членов не позднее чем за 1 месяц до даты прекращения его деятельности.
15. В случае передачи функций удостоверяющего центра службы ДТС другому удостоверяющему центру передается также реестр сертификатов ключей проверки ЭЦП доверенной третьей стороны Комиссии и доверенных третьих сторон государств-членов, изданных на дату прекращения деятельности удостоверяющего центра службы ДТС.
16. В случае ликвидации информационных систем удостоверяющего центра службы ДТС реестр сертификатов ключей проверки ЭЦП доверенной третьей стороны Комиссии и доверенных третьих сторон государств-членов, а также другие электронные документы и документы на бумажном носителе удостоверяющего центра службы ДТС передаются на архивное хранение в установленном в Комиссии порядке.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Положению об
удостоверяющем центре
службы доверенной третьей
стороны интегрированной
информационной системы
Евразийского экономического
союза
РЕГЛАМЕНТ
удостоверяющего центра службы доверенной третьей стороны интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза
I. Общие положения

1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің сенім білдірілген үшінші тарапы (СҮТ) қызметінің куәландырушы орталығы (бұдан әрі тиісінше – ақпараттық жүйе, СҮТ қызметінің КО-сы) берген сертификаттар пайдаланылатын ашық кілттер инфрақұрылымына қатысушылардың өзара іс-қимыл жасау тәртібін, электрондық цифрлық қолтаңбаны (электрондық қолтаңба) (бұдан әрі – ЭЦҚ) тексеру кілттерінің сертификаттарын шығару, көрсетілген сертификаттарды сүйемелдеу кезінде СҮТ қызметінің КО-сы пайдаланатын негізгі рәсімдер мен ұйымдастыру-техникалық іс-шаралардың деректер форматтары мен жұмыс хаттамаларының сипаттамасын белгілейді.
Осы Регламент RFC 3647. "Certificate Policy and Certification Practices Framework" ұсынымдарына (Сертификаттар беру саясаты және сертификациялық практикалар жөніндегі ұсынымдар) сәйкес дайындалды.
1.1. Құжаттың атауы және сәйкестендіру
Құжаттың атауы: Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің сенім білдірілген үшінші тарапы қызметінің куәландырушы орталығының регламенті.
Қысқартылған атауы: СҮТ қызметі КО-сының регламенті.
1.2. Интеграцияланған жүйенің ашық кілттері инфрақұрылымына қатысушылар
МСЭ-Т Х.509 "Ақпараттық технологиялар – Ашық жүйелердің өзара байланысы – Анықтамалық: Ашық кілттер мен атрибуттар сертификаттарының құрылымы" ұсынымына сәйкес интеграциялық жүйе ашық кілттерінің инфрақұрылымы (бұдан әрі – АКИ) деп Одақтың бірыңғай сенім кеңістігі шеңберінде авторлықты түпнұсқаландыру, шифрлау қызметтерін, оның тұтастығын немесе тіркелуін қолдау үшін ашық кілттерді басқаруды ұстап тұруға қабілетті инфрақұрылым түсініледі.
1.2.1. Куәландырушы орталық
СҮТ қызметінің КО-сы – СҮТ уәкілеттік берген Комиссияның интеграциялық сегменті мен Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) ұлттық сегменттерінің өзара іс-қимылы үшін ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарымен қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) Ақпараттық технологиялар департаментінің құрамындағы бөлім.
СҮТ қызметі КО-сының негізгі функцияларына:
Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапын және мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарын тіркеу;
Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапының және мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарының сұрау салулары бойынша ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын жасау және беру;
Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапының және мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарының атынан ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификатын алу үшін өтініш жасайтын адамдардың өкілеттіктерін айқындау және Комиссия бекітетін, сенім білдірілген үшінші тарап куәландырушы орталығының жұмыс істеуін регламенттейтін құжаттарға сәйкес көрсетілген өкілеттіктер туралы ақпаратты сақтау;
ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификатын жасауға және алуға берілген сұрау салуда тиісті сенім білдірілген үшінші тарап көрсеткен ЭЦҚ-ны тексеру кілтіне сәйкес келетін ЭЦҚ кілтінің иелілігін растау және осы кілттің иелілігін растау кезінде теріс нәтиже болған жағдайда көрсетілген сертификатты жасаудан бас тарту;
ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттарының қолданылу мерзімдерін белгілеу. ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификаты, егер сертификаттың өзінде осындай сертификаттың қолданысы басталуының өзге күні көрсетілмесе, ол берілген сәттен бастап қолданылады, бұл ретте ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификаты туралы ақпаратты сенім білдірілген үшінші тарап қызметінің куәландырушы орталығы онда көрсетілген осындай сертификат қолданысының басталатын күнінен кешіктірмей ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің берілген, қолданысын тоқтатқан және күші жойылған сертификаттарының тізіліміне (бұдан әрі – сертификаттар тізілімі) енгізуге тиіс;
ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттарының қолданылуын тоқтату және күшін жою;
сертификаттар тізілімін оған сенім білдірілген үшінші тарап қызметінің куәландырушы орталығы берген ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарында қамтылған ақпаратты, сондай-ақ осындай сертификаттардың қолданысын тоқтату немесе күшін жою туралы және қолданысын тоқтату немесе күшін жою негіздемелері туралы ақпаратты енгізе отырып жүргізу;
ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің қолданысын тоқтатқан және күші жойылған сертификаттарының тізімін (бұдан әрі – кері қайтарылған сертификаттардың тізімі) жүргізу;
сертификаттар тізіліміне және кері қайтарылған сертификаттар тізіміне тиісті өзгерістер енгізілгенге дейін ЭЦҚ-ны тексеру кілті сертификатының иесіне оның сертификатының күші жойылғаны туралы хабарлау;
сертификаттар тізіліміндегі ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің бірегейлігін тексеру және Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапының және мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарының сұрау салуында көрсетілген ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің бірегейлігін тексерудің теріс нәтижесі жағдайында ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификатын жасаудан бас тарту;
сертификаттар тізіліміндегі және кері қайтарылған сертификаттар тізіміндегі ақпаратты өзекті ету, сондай-ақ оны заңсыз енуден, жоюдан, өзгертуден, бұғаттаудан және өзге де заңсыз әрекеттерден қорғау;
сенім білдірілген үшінші тарап қызметінің куәландырушы орталығы қызметінің бүкіл мерзімі ішінде сертификаттар тізіліміне енгізілген ақпаратты сақтау;
Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапының және мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарының кез келген уақытта интеграцияланған жүйе құралдарын пайдалана отырып сертификаттар тізіліміне тегін негізде қол жеткізуі;
Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапының және мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптарының өтініштері бойынша ЭЦҚ-ны тексеруді жүзеге асыру;
Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапы және мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тараптары электрондық құжаттар дайындау және оларға тиісті ЭЦҚ қол қою уақытын растау мақсатында өтініш жасаған жағдайда осындай сенім білдірілген үшінші тараптардың түбіртектеріне уақыт штамптарын жасау;
ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің берілген сертификаттарын басқарумен байланысты өзге де қызметті жүзеге асыру жатады.

1. Настоящий Регламент устанавливает порядок взаимодействия участников инфраструктуры открытых ключей, использующих сертификаты, выданные удостоверяющим центром службы доверенной третьей стороны (ДТС) интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее соответственно – УЦ службы ДТС, интегрированная система), описание основных процедур и организационно-технических мероприятий, используемых УЦ службы ДТС при выпуске сертификатов ключей проверки электронной цифровой подписи (электронной подписи) (далее – ЭЦП), сопровождения указанных сертификатов, форматы данных и протоколы работы.
Настоящий Регламент подготовлен в соответствии с рекомендациями RFC 3647. "Certificate Policy and Certification Practices Framework" (Рекомендации по политике выдачи сертификатов и сертификационным практикам).
1.1. Наименование документа и идентификация
Наименование документа: Регламент удостоверяющего центра службы доверенной третьей стороны интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.
Сокращенное наименование: Регламент УЦ службы ДТС.
1.2. Участники инфраструктуры открытых ключей интегрированной системы
В соответствии с Рекомендацией МСЭ-Т X.509 "Информационные технологии – Взаимосвязь открытых систем – Справочник: Структуры сертификатов открытых ключей и атрибутов" под инфраструктурой открытых ключей интегрированной системы (далее – ИОК) понимается инфраструктура, способная поддерживать управление открытыми ключами для поддержки услуг аутентификации, шифрования, целостности или фиксации авторства в рамках единого пространства доверия Союза.
1.2.1. Удостоверяющий центр
УЦ службы ДТС – отдел в составе Департамента информационных технологий Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия), осуществляющий функции по обеспечению сертификатами ключей проверки ЭЦП для взаимодействия уполномоченных ДТС интеграционного сегмента Комиссии и национальных сегментов государств – членов Союза (далее – государства-члены).
К основным функциям УЦ службы ДТС относятся:
регистрация доверенной третьей стороны Комиссии и доверенных третьих сторон государств-членов;
издание и выдача сертификатов ключей проверки ЭЦП по запросам доверенной третьей стороны Комиссии и доверенных третьих сторон государств-членов;
определение полномочий лиц, выступающих от имени доверенной третьей стороны Комиссии или доверенных третьих сторон государств-членов при обращении за получением сертификата ключа проверки ЭЦП, и хранение информации об указанных полномочиях в соответствии с утверждаемыми Комиссией документами, регламентирующими функционирование удостоверяющего центра службы доверенной третьей стороны;
подтверждение владения ключом ЭЦП, который соответствует ключу проверки ЭЦП, указанному соответствующей доверенной третьей стороной в запросе на издание и получение сертификата ключа проверки ЭЦП, и отказ в создании указанного сертификата в случае отрицательного результата при подтверждении владения данным ключом;
установление сроков действия сертификатов ключей проверки ЭЦП. Сертификат ключа проверки ЭЦП действует с момента его выдачи, если иная дата начала действия такого сертификата не указана в самом сертификате, при этом информация о сертификате ключа проверки ЭЦП должна быть внесена удостоверяющим центром службы доверенной третьей стороны в реестр выданных, прекративших действие и аннулированных сертификатов ключей проверки ЭЦП (далее – реестр сертификатов) не позднее указанной в нем даты начала действия такого сертификата;
прекращение действия и аннулирование сертификатов ключей проверки ЭЦП;
ведение реестра сертификатов с включением в него информации, содержащейся в выданных удостоверяющим центром службы доверенной третьей стороны сертификатах ключей проверки ЭЦП, а также информации о дате прекращения действия или аннулирования таких сертификатов и об основаниях прекращения действия или аннулирования;
ведение списка прекративших действие и аннулированных сертификатов ключей проверки ЭЦП (далее – список отозванных сертификатов);
уведомление владельца сертификата ключа проверки ЭЦП об аннулировании его сертификата до внесения соответствующих изменений в реестр сертификатов и список отозванных сертификатов;
проверка уникальности ключей проверки ЭЦП в реестре сертификатов и отказ в издании сертификата ключа проверки ЭЦП случае отрицательного результата проверки уникальности ключа проверки ЭЦП, указанного в запросе доверенной третьей стороны Комиссии или доверенной третьей стороны государства-члена;
актуализация информации, содержащейся в реестре сертификатов и списке отозванных сертификатов, а также ее защита от неправомерного доступа, уничтожения, модификации, блокирования и иных неправомерных действий;
хранение информации, внесенной в реестр сертификатов, в течение всего срока деятельности удостоверяющего центра службы доверенной третьей стороны;
доступ на безвозмездной основе доверенной третьей стороны Комиссии и доверенных третьих сторон государств-членов к реестру сертификатов с использованием средств интегрированной системы в любое время;
осуществление проверок ЭЦП по обращениям доверенной третьей стороны Комиссии или доверенных третьих сторон государств-членов;
создание штампов времени на квитанциях доверенной третьей стороны Комиссии и квитанциях доверенных третьих сторон государств-членов при обращении таких доверенных третьих сторон с целью подтверждения времени создания электронных документов и их подписания соответствующей ЭЦП;
осуществление иной деятельности, связанной с управлением выданными сертификатами ключей проверки ЭЦП.
Сноска. Пункт 1.2.1 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).

1.2.2.2. Уақыт штамптары сервисі
Интеграцияланған жүйенің ашық кілттері инфрақұрылымында уақыт штамптары сервистері іске асырылған. Уақыт штамптары сервистері RFC 3161 (Time-Stamp Protocol) ұсынымдарына – уақыт штамптары хаттамасына сәйкес уақыт штамптарын тудырады. Әрбір уақыт штампы уақыт штамптарының сервистері үшін арнайы жасалған ЭЦҚ кілттерінің көмегімен ғана куәландырылады.
1.2.2.3. Сертификат мәртебесін тексеру сервисі
Интеграцияланған жүйенің ашық кілттері инфрақұрылымында сертификаттың мәртебесін кері қайтарылған сертификаттардың тізімі бойынша тексеру әдісінен басқа, сертификаттың мәртебесін онлайн-режимде (OCSP) тексеру бойынша сервис ұсынылады. Сертификаттың мәртебесін тексеру сервисінің барлық жауаптарына сертификаттың мәртебесін тексеру сервисі үшін арнайы жасалған ЭЦҚ кілттерінің көмегімен қол қойылады.
1.2.3. Сертификаттарды пайдалану
СҮТ қызметінің КО шығаратын сертификаттарды СҮТ операторлары СҮТ қызметінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында СҮТ операторлары пайдаланады.
Сертификаттарды пайдалану салалары СҮТ қызметі КО-сының басшылары бекітетін, сертификаттар соларға сәйкес берілетін саясаттарға тәуелді болады.
СҮТ қызметінің КО-сы сертификаттарды ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттарының мынадай саясаттарына сәйкес береді:
СҮТ қызметі КО-сының сертификаттау сервисінің ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттары (бұдан әрі – КО уәкілетті тұлғаларының сертификаттары, КО түбір сертификаттары);
СҮТ сервисі (СҮТС) серверінің ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттары;
сертификаттың мәртебесін тексеру сервисінің (СМТС) ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттары;
уақыт штамптары сервисінің (УШС) ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттары.
СҮТ қызметі КО-сының сертификаттау сервисінің ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттары сертификаттардағы және кері қайтарылған сертификаттар тізімдеріндегі (бұдан әрі – КСТ) электрондық-цифрлық қолтаңбаларды тексеруге арналған.
СҮТС серверінің ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттары түбіртектердегі ЭЦҚ-ны тексеруге және СҮТ сервисінің серверін сәйкестендіруге арналған. СҮТС серверінің ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттары сондай-ақ СҮТ операторларынан СҮТ қызметінің КО-сына келіп түсетін сертификаттарды шығаруға және кері қайтаруға сұрау салудың қолтаңбаларын тексеру үшін де пайдаланылады.
СМТС ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттары сертификаттардың мәртебесін тексеру сервисі беретін жауаптардағы электрондық цифрлық қолтаңбаларды тексеруге арналған.
УШС ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттары интеграцияланған жүйенің интеграциялық және ұлттық сегменттерінің уақыт штамптары сервисі беретін уақыт штамптарындағы электрондық цифрлық қолтаңбаларды тексеруге арналған.
СҮТ қызметінің КО-сы берген, СҮТ қызметі КО-сының басшылары бекітетін саясаттарда көзделмеген, №1 қосымшаға сәйкес көзделген сертификат соларға сәйкес шығарылған сертификаттарды пайдалануға жол берілмейді.

1.2.2.2. Сервис штампов времени
В инфраструктуре открытых ключей интегрированной системы реализованы сервисы штампов времени. Сервисы штампов времени генерируют штампы времени в соответствии с рекомендациями RFC 3161 (Time-Stamp Protocol) – протоколом штампов времени. Каждый штамп времени удостоверяется исключительно при помощи ключей ЭЦП, созданных специально для сервисов штампов времени.
1.2.2.3. Сервис проверки статуса сертификата
В инфраструктуре открытых ключей интегрированной системы, кроме метода проверки статуса сертификата по списку отозванных сертификатов, предоставляется сервис по проверке статуса сертификата в онлайн-режиме (OCSP). Все ответы сервиса проверки статуса сертификата подписываются при помощи ключей ЭЦП, созданных специально для сервиса проверки статуса сертификата.
1.2.3. Использование сертификатов
УЦ службы ДТС издает следующие типы сертификатов ключей проверки ЭЦП, которые используются операторами ДТС:
сертификаты ключей проверки ЭЦП сервиса сертификации УЦ службы ДТС (сертификаты уполномоченных лиц УЦ и корневые сертификаты УЦ) – предназначены для проверки ЭЦП в сертификатах и списках отозванных сертификатов;
сертификаты ключей проверки ЭЦП сервиса подтверждения подлинности (далее – СПП) – предназначены для проверки ЭЦП в квитанциях и идентификации сервера СПП, сервера СПП ДТС-В. Такие сертификаты также используются для проверки подписи запросов на издание и отзыв сертификатов, поступающих в УЦ службы ДТС от операторов ДТС и ДТС-В;
сертификаты ключей проверки ЭЦП сервиса проверки статуса сертификата (далее – СПСС) – предназначены для проверки ЭЦП в ответах, выдаваемых СПСС;
сертификаты ключей проверки ЭЦП сервиса штампов времени (далее – СШВ) – предназначены для проверки ЭЦП в штампах времени, выдаваемых СШВ интеграционного и национальных сегментов интегрированной системы;
сертификаты ключей проверки ЭЦП СПП ДТС-В – предназначены для проверки ЭЦП в квитанциях и идентификации сервера СПП ДТС-В. Такие сертификаты также используются для проверки подписи запросов на издание и отзыв сертификатов, поступающих в УЦ службы ДТС от операторов ДТС-В;
сертификаты ключей проверки ЭЦП внешнего сервиса штампов времени (далее – СШВ-В) – предназначены для проверки ЭЦП в штампах времени, выдаваемых СШВ-В для ДТС-В;
сертификаты ключей проверки ЭЦП сервиса штампов времени внешней доверенной третьей стороны (далее – СШВ ДТС-В) – предназначены для проверки ЭЦП в штампах времени, выдаваемых СШВ ДТС-В.
Сертификаты, издаваемые УЦ службы ДТС, запросы на издание таких сертификатов и списки отозванных сертификатов создаются по шаблонам согласно приложению № 1.
Использование сертификатов, изданных УЦ службы ДТС, должно осуществляться в соответствии с их предназначением, определенным настоящим Регламентом и утверждаемыми руководителем УЦ службы ДТС политиками применения сертификатов.
При каждой проверке действительности сертификатов, изданных УЦ службы ДТС, соответствующим сервисом ДТС должен проводиться анализ (разбор) сертификата с обязательной проверкой всех полей, в том числе всех критических и некритических расширений.
Сноска. Пункт 1.2.3 в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).

1.3. Құжатты басқару
СҮТ қызметі КО-сының Регламентін басқаратын ұйым: Еуразиялық экономикалық комиссияның Ақпараттық технологиялар департаменті.
СҮТ қызметі куәландырушы орталығының мекенжайы:
115114, Мәскеу қаласы, Летниковская көшесі, 2-үй, 1-құр., 2-құр.
Телефон: +7 (495) 669-24-00, доб. ______
Факс: 8 (495) 669-24-15
e-mail: info@eecommission.org
СҮТ қызметі куәландырушы орталығының пошта және заңды
мекенжайы: 119121, Мәскеу қаласы, Смоленск бульвары, 3/5-үй, 1-құр.
Байланысушы адам: ________________________________
СҮТ қызметі КО-сының Регламентін бекіту рәсімі:
СҮТ қызметі КО-сының осы Регламентін және сертификаттар саясаттарын бекітуді, сондай-ақ оларға өзгерістер енгізуді белгіленген тәртіппен Комиссия жүзеге асырады. Өзгерістер репозиторийде құжаттың жаңа нұсқасы түрінде жарияланады.
1.4. Белгіленімдер, терминдер және айқындамалар
Осы Регламентте Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) келтірілген ұғымдар және мынадай терминдер мен айқындамалар пайдаланылады:
"сенім білдіруші тарап" – ЭЦҚ тексеретін ашық кілттер инфрақұрылымын пайдаланатын ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушы;
"электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілті сертификатының иесі" – ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификаты берілген тұлға;
"өтініш беруші" – СҮТ қызметінің КО-сына сертификат шығаруға өтініш беретін жеке тұлға;
"электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілті (ашық кілт, ЭЦҚ-ны тексеру кілті" – электрондық цифрлық қолтаңба кілтімен бір текті байланысты және электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалылығын тексеруге арналған символдардың бірегей дәйектілігі;
"электрондық цифрлық қолтаңба кілті (ЭЦҚ кілті)" – символдардың ЭЦҚ жасауға арналған бірегей дәйектілігі;
"кілттер жұбы" – ЭЦҚ-ны тексеру кілті және ЭЦҚ кілті;
"ЭЦҚ кілтінің компрометациясы" – ЭЦҚ кілтінің құпиясы ашылуы мүмкін деуге негіз беретін факт;
"КО пайдаланушы" – сертификаттың иесі немесе өтініш беруші;
"электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілтінің сертификаты (сертификат)" – 3-нұсқаның Х.509 стандартына сәйкес қалыптастырылған, ашық кілтті және оның иесінің сәйкестендіру деректерін қамтитын және КО уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат;
"кері қайтарылған сертификаттар тізімі, КСТ" – ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің қолданысын тоқтатқан және күші жойылған сертификаттарының тізімі;
"ЭЦҚ құралдары" – ең болмағанда мына функциялардың бірін: ЭЦҚ жасауды, ЭЦҚ-ны тексеруді, ЭЦҚ кілтін жасауды және ЭЦҚ-ны тексеру кілтін жасауды іске асыру үшін пайдаланылатын криптографиялық құралдар;

1.3. Управление документом
Организация, управляющая Регламентом УЦ службы ДТС: Департамент информационных технологий Евразийской экономической комиссии.
Адрес удостоверяющего центра службы ДТС:
115114, г. Москва, ул. Летниковская, д. 2, стр. 1, стр. 2.
Телефон: +7 (495) 669-24-00, доб. ______
Факс: 8 (495) 669-24-15
e-mail: info@eecommission.org
Почтовый и юридический адрес удостоверяющего центра службы ДТС: 119121, г. Москва, Смоленский бульвар, д.3/5, стр. 1
Контактное лицо: ____________________________________
Процедура утверждения Регламента УЦ службы ДТС: утверждение, а также внесение изменений в настоящий Регламент УЦ службы ДТС и политик сертификатов осуществляются Комиссией в установленном порядке. Изменения публикуются в репозитории в виде новой версии документа.
1.4. Обозначения, термины и определения
В настоящем Регламенте используются понятия, приведенные в Протоколе об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и следующие термины и определения:
"доверяющая сторона" – участник информационного взаимодействия с использованием инфраструктуры открытых ключей, проверяющий ЭЦП;
"владелец сертификата ключа проверки электронной цифровой подписи" – лицо, которому выдан сертификат ключа проверки ЭЦП;
"заявитель" – физическое лицо, подающее заявление на выпуск сертификата в УЦ службы ДТС;
"ключ проверки электронной цифровой подписи (открытый ключ, ключ проверки ЭЦП)" – уникальная последовательность символов, однозначно связанная с ключом электронной цифровой подписи и предназначенная для проверки подлинности электронной цифровой подписи;
"ключ электронной цифровой подписи (ключ ЭЦП)" – уникальная последовательность символов, предназначенная для создания ЭЦП;
"ключевая пара" – ключ проверки ЭЦП и ключ ЭЦП;
"компрометация ключа ЭЦП" – факт, дающий основание полагать, что тайна ключа ЭЦП может быть раскрыта;
"пользователь УЦ" – владелец сертификата или заявитель;
"сертификат ключа проверки электронной цифровой подписи (сертификат)" – электронный документ, сформированный в соответствии со стандартом X.509 версии 3, содержащий открытый ключ и идентификационные данные его владельца и подписанный ЭЦП уполномоченного лица УЦ;
"список отозванных сертификатов, СОС" – список прекративших действие и аннулированных сертификатов ключей проверки ЭЦП;
"средства ЭЦП" – криптографические средства, используемые для реализации хотя бы одной из следующих функций: создание ЭЦП, проверка ЭЦП, создание ключа ЭЦП и ключа проверки ЭЦП;

"уақыт штампы" – бұл деректердің белгілі бір уақытқа дейін өмір сүретіндігінің дәлелдемесі (RFC 3161 " Internet X.509 Public Key Infrastructure Time-Stamp Protocol (TSP)" сәйкес);
"электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық қолтаңба) (ЭЦҚ)" – басқа ақпаратқа (қол қойылатын ақпаратқа) электрондық нысанда қосылған немесе осындай ақпаратпен өзге де түрде байланысқан және қол қойған адамды айқындау үшін пайдаланылатын электрондық нысандағы ақпарат.
ІІ. СҮТ қызметінің КО-сы көрсететін қызметтердің тізбесі
2. Осы Регламенттің 1.2.1-тармағында көзделген негізгі функциялардың тізбесіне сәйкес көрсетілетін СҮТ қызметі КО-сының қызметтерін қамтамасыз ету үшін СҮТ қызметінің КО-сында мынадай функционалдық құрамдастар (сервистер) іске асырылған:
сертификаттар сервисі;
уақыт штамптары сервисі;
сертификаттардың мәртебесін тексеру сервисі;
тіркеу сервисі;
сертификаттау сервисі;
ақпаратты қорғау жүйесі;
ЭЦҚ құралдары.
Сертификаттар сервисі мүше мемлекеттер ұлттық сегменттерінің СҮТ-і және Комиссияның СҮТ-і тарапынан ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттарының тізіліміне және кері қайтарылған сертификаттардың тізіміне қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
Уақыт штамптары сервисі мүше мемлекеттер ұлттық сегменттерінің СҮТ-і және Комиссияның СҮТ-і үшін ЭЦҚ қалыптастыру операцияларын орындау кезінде уақыт штамптарын алуға арналған интерфейс ұсынады.
Сертификаттардың мәртебесін тексеру сервисі мүше мемлекеттер ұлттық сегменттерінің СҮТ-і және Комиссияның СҮТ-і үшін OCSP хаттамасын пайдалана отырып күші жойылған сертификаттардың сұрау салуынсыз сертификаттың мәртебесін нақты уақыт режимінде тексеру мүмкіндігін береді.
Тіркеу сервисі сертификаттарды беруге және олардың мәртебесін өзгертуге сұрау салуларды тіркеу мүмкіндігін береді. Сервис мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттері СҮТ-інің және Комиссия СҮТ-інің тіркеу деректерін, ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын жасауға сұрау салуларды сақтауды қамтамасыз етеді.
Сертификаттау сервисі ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттарының эталондық базасын және күші жойылған сертификаттардың тізімдерін сақтауды қамтамасыз етеді. Сервис ЭЦҚ кілттерін, негізгі жеткізгіштердегі негізгі ақпараттың жазбаларын қалыптастыру, ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын дайындауға және олардың мәртебесін өзгертуге сұрау салулар дайындау және өңдеу, ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын және күші жойылған сертификаттардың тізімдерін жасау үшін пайдаланылады.
Ақпаратты қорғау жүйесі КО техникалық құралдарында, оның ішінде резервтік көшіру кезінде өңделетін және сақталатын құпия ақпаратты қорғауды, соның ішінде криптографиялық қорғауды қамтамасыз етеді.
ЭЦҚ құралдары ЭЦҚ кілттерінің жұптарын генерациялау, негізгі ақпаратты сақтау, ЭЦҚ-ны тексеру, ЭЦҚ-ны генерациялау, қол қойылатын және тексерілетін ақпаратты көрсету функцияларын қамтамасыз етеді.
Көрсетілген қызметтерді қамтамасыз ету үшін СҮТ қызметінің КО-сында бір немесе бірнеше адам орындауы мүмкін мынадай сенім білдірілген рөлдер бөлінеді:
СҮТ қызметі КО-сының басшысы – СҮТ қызметі КО-сының жұмысын жалпы ұйымдастыруды жүзеге асырады, СҮТ қызметі КО-сының жұмыс істеуі саласындағы нормативтік актілерді әзірлеу және жетілдіру, ЭЦҚ құралдарын пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
СҮТ қызметі КО-сының уәкілетті адамы (сертификаттау әкімшісі) – СҮТ қызметі КО-сының ЭЦҚ кілтін сақтауды және пайдалануды қамтамасыз етеді, СҮТ қызметі КО-сының нормативтік базасын әзірлеуге және ЭЦҚ құралдарын пайдалануға қатысады, Комиссияның СҮТС-ін олардың қажеттілігіне сәйкес сертификаттармен қамтамасыз ету жоспарларын әзірлейді, даулы жағдайларды шешу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, сертификаттар иелерінің өтініштері бойынша электрондық құжаттардағы ЭЦҚ-ның түпнұсқалылығын растау, ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің жасалған сертификаттарындағы СҮТ қызметінің КО-сы уәкілетті адамының ЭЦҚ-сының түпнұсқалылығын растау рәсімдерін жүргізеді;
СҮТ қызметінің КО-сы ақпараттық қауіпсіздігінің әкімшісі, оның лауазымдық міндеттеріне АКҚҚ пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру, пайдаланушыларға арналған нұсқаулықтар әзірлеуге қатысу, АКҚҚ-дағы нұсқаулықтар мен қажетті құжаттаманы жеткізуді қамтамасыз ету (оның ішінде орнатылған АКҚҚ БҚ бүтіндігін мерзімдік бақылауды ұйымдастыру), олардың талаптарының орындалуын бақылау кіреді.
Куәландырушы орталықтың құралдарымен мынадай міндетті рөлдер іске асырылады:
жүйелік әкімші, оның өкілеттіктеріне куәландырушы орталықтың серверіндегі және әкімшінің автоматтандырылған жұмыс орнындағы арнайы БҚ-ны әкімшілендіру кіреді:
ақпараттың қорғалуын және қорғау құралдарын теңшеуді қамтамасыз ететін қауіпсіздік әкімшісі;
сертификаттау әкімшісі, оның өкілеттіктеріне ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын және ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің кері қайтарылған сертификаттарының тізімдерін жасау кіреді;
аудит әкімшісі, оның өкілеттіктеріне жүйелік оқиғаларды және аудит журналдары бойынша ақпаратты қорғау құралдарының оқиғаларын бақылау, сондай-ақ қақтығыстық жағдайларды шешу кіреді.
Бір функционалдық рөл бір немесе бірнеше қызметкерге бекітілуі мүмкін. СҮТ қызметі КО персоналының жалпы саны 2 адамнан кем болмауы шарты сақталған жағдайда, бір қызметкерге бірнеше функционалдық рөл бекітілуі мүмкін.
Комиссия басшылығының шешімі бойынша СҮТ қызметінің КО-сын пайдалану жөніндегі міндеттерді орындайтын қызметкерлердің саны шешілетін міндеттердің көлеміне және күрделілігіне теңбе-тең мөлшерде ұлғайтылуы мүмкін.
ІІІ. Ашық кілттер инфрақұрылымына қатысушылардың құқықтары мен міндеттері

"штамп времени" – это доказательства того, что данные существовали до определенного времени (согласно RFC 3161 " Internet X.509 Public Key Infrastructure Time-Stamp Protocol (TSP)");
"электронная цифровая подпись (электронная подпись) (ЭЦП)" – информация в электронной форме, которая присоединена к другой информации в электронной форме (подписываемой информации) или иным образом связана с такой информацией и которая используется для определения подписавшего лица.
II. Перечень услуг УЦ службы ДТС
2. Для обеспечения услуг УЦ службы ДТС, предоставляемых в соответствии с перечнем основных функций, предусмотренных пунктом 1.2.1 настоящего Регламента, в УЦ службы ДТС реализованы следующие функциональные компоненты (сервисы):
сервис сертификатов;
сервис штампов времени, внешний сервис штампов времени;
сервис проверки статуса сертификата;
сервис регистрации;
сервис сертификации;
система защиты информации;
средства ЭЦП.
Сервис сертификатов обеспечивает доступ к реестру сертификатов ключей проверки ЭЦП и спискам отозванных сертификатов со стороны ДТС национальных сегментов государств-членов и ДТС Комиссии.
Сервис штампов времени предоставляет для ДТС национальных сегментов государств-членов и ДТС Комиссии интерфейс для получения штампов времени при выполнении операций формирования ЭЦП.
Сервис проверки статуса сертификата предоставляет для ДТС национальных сегментов государств-членов и ДТС Комиссии возможность проверки статуса сертификата без запроса списков аннулированных сертификатов в режиме реального времени с использованием протокола OCSP.
Сервис регистрации предоставляет возможность регистрации запросов на выдачу и изменение статуса сертификатов. Сервис обеспечивает хранение регистрационных данных ДТС национальных сегментов государств-членов и ДТС Комиссии, запросов на издание сертификатов ключей проверки ЭЦП.
Сервис сертификации обеспечивает хранение эталонной базы сертификатов ключей проверки ЭЦП и СОС. Сервис используется для формирования ключей ЭЦП, записи ключевой информации на ключевые носители, создания и обработки запросов на издание и изменение статуса сертификатов ключей проверки ЭЦП, издания сертификатов ключей проверки ЭЦП и СОС.
Система защиты информации обеспечивает защиту, в том числе криптографическую защиту конфиденциальной информации, обрабатываемой и сохраняемой на технических средствах УЦ, в том числе при резервном копировании.
Средства ЭЦП обеспечивают функции генерации пар ключей ЭЦП, хранения ключевой информации, проверки ЭЦП, генерации ЭЦП, отображения подписываемой и проверяемой информации.
Для обеспечения указанных услуг в УЦ службы ДТС в УЦ службы ДТС выделены следующие доверенные роли, которые может выполнить одно или несколько лиц:
руководитель УЦ службы ДТС – осуществляет общую координацию деятельности УЦ службы ДТС, организует работы по разработке и совершенствованию нормативных актов в области функционирования УЦ службы ДТС, использованию средств ЭЦП;
уполномоченное лицо УЦ службы ДТС (администратор сертификации) – обеспечивает хранение и использование ключа ЭЦП УЦ службы ДТС, принимает участие в разработке нормативной базы УЦ службы ДТС и использованием средств ЭЦП, разрабатывает планы по обеспечению уполномоченных ДТС Комиссии и государств-членов сертификатами в соответствии с их потребностями, организует работы по разбору конфликтных ситуаций, проводит процедуры подтверждения подлинности ЭЦП в электронных документах по обращениям владельцев сертификатов, подтверждения подлинности ЭЦП уполномоченного лица УЦ службы ДТС в изданных сертификатах ключей проверки ЭЦП;
администратор информационной безопасности УЦ службы ДТС, должностные обязанности которого включают организацию работ по использованию СКЗИ, участие в выработке инструкций для пользователей, обеспечение доведения инструкций и необходимой документации на СКЗИ (в том числе организация периодического контроля целостности установленного ПО СКЗИ), контроль за исполнением их требований.
Средствами удостоверяющего центра реализуются следующие обязательные роли:
системный администратор, в полномочия которого входит администрирование специального ПО на сервере удостоверяющего центра и автоматизированном рабочем месте администратора;
администратор безопасности, обеспечивающий защиту информации и настройку средств защиты;
администратор сертификации, в полномочия которого входит издание сертификатов ключей проверки ЭЦП и списков отозванных сертификатов ключей проверки ЭЦП;
администратор аудита, в полномочия которого входят контроль системных событий и событий средств защиты информации по журналам аудита, а также разбор конфликтных ситуаций.
Одна функциональная роль может быть закреплена за одним или несколькими сотрудниками. Возможно закрепление нескольких функциональных ролей за одним сотрудником при соблюдении условия, что общее количество персонала УЦ службы ДТС не менее 2 человек.
По решению руководства Комиссии численность работников, выполняющих обязанности по эксплуатации УЦ службы ДТС, может быть увеличена пропорционально количеству и сложности решаемых задач.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Ш. Права и обязанности участников инфраструктуры открытых ключей

5. Қызметтердің құны
СҮТ қызметінің КО-сы СҮТ қызметінің функцияларын қамтамасыз ету үшін өтеусіз негізде сертификаттар шығаруды жүзеге асырады.
6. Негізгі жеткізгіштердің тізбесі
СҮТ қызметінің КО-сы негізгі жеткізгіштер ретінде:
ЕЭК Алқасының 29.08.17 ж. № 101 ҚБПҮ шешімімен бекітілген қатерлер моделіне сәйкес ЭЦҚ-ның сенім білдірілген есептеу құрылғысын (СЕҚ) (ақпарат СЭҚ құрамындағы SSD-дискіде сақталады);
негізгі жеке жеткізгіштерді – арнайы дайындалған USB-flash жеткізгіштерді пайдаланады.
ЭЦҚ кілтін инициализациялау үшін қажетті негізгі ақпараттың бір бөлігі СЕҚ-та, ал екінші бөлігі USB-flash жеткізгіште сақталады. СЕҚ-тағы және USB-flash жеткізгіштердегі ақпарат қорғалған түрде сақталады.
Кілттерді инициализациялау және ЭЦҚ кілттерімен жұмыс ЭЦҚ СЕҚ-ында ғана және тиісті USB-flash жеткізгіш ұсынылған және ЭЦҚ кілтінің иесі сәтті аутентификацияланған жағдайда ғана орындалады.
7. СҮТ қызметі КО-сының ЭЦҚ кілттерін жоспардан тыс ауыстыру тәртібі
СҮТ қызметі КО-сының ЭЦҚ кілттерін жоспардан тыс ауыстыру пайдаланылатын ЭЦҚ құралдарының талаптарына сәйкес ерте дегенде КО-ның ЭЦҚ кілттерінің қолданысы басталған сәттен бастап 1 жыл өткеннен кейін және 1 жыл және 3 айдан кешіктірілмей орындалады.
ЭЦҚ кілтін жоспарлы ауыстыру рәсімі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
СҮТ қызметі КО-сының сертификаттау әкімшісі СҮТ қызметі КО-сының ақпараттық қауіпсіздік әкімшісімен бірлесіп ЭЦҚ-ның жаңа кілтін және соған сәйкес келетін ЭЦҚ-ны тексеру кілтін қалыптастырады;
СҮТ қызметі КО-сының өздігінен қол қойылған сертификаты қалыптастырылады және сертификаттар тізілімінде сақталады;
сертификат алмалы-салмалы жеткізгіште сақталады және СҮТ қызметі КО-сының серверіне орнатылады.
СҮТ қызметінің КО-сы ЭЦҚ-сының өзекті емес кілті СҮТ қызметінің КО-сы өзінің жұмыс істеу кезеңінде шығарған электрондық нысандағы кері қайтарылған сертификаттардың тізімдерін қалыптастыру үшін ғана пайдаланылады.
СҮТ қызметінің КО-сы ЭЦҚ-сының кілттерін жоспарлы ауыстыру туралы пайдаланушыларды хабардар ету СҮТ қызметі КО-сының жаңа сертификатын СҮТ қызметі КО-сының репозитоийінде жариялау жолымен жүзеге асырылады.
8. СҮТ қызметі КО-сының электрондық қолтаңба кілттерін жоспардан тыс ауыстыру тәртібі
СҮТ қызметінің КО-сы ЭЦҚ-сының кілттерін жоспардан тыс ауыстыру СҮТ қызметі КО ЭЦҚ-ның кілті компрометацияланған жағдайда немесе ЭЦҚ құралдары аппараттық бөлігінің (СЕҚ және (немесе) USB-flash жеткізгіш) физикалық жарамсыздығы туындаған жағдайда не ЭЦҚ құралдарын пайдаланудың мүмкін еместігіне әкеп соқтыратын бағдарламалық қамтамасыз етудің іркілісі кезінде орындалады.
СҮТ қызметі КО-сының ЭЦҚ-сы кілтінің компрометациясына күдік болмаған кезде кілтті ауыстыру осы Регламенттің 7-тармағында көрсетілген кілттерді жоспарлы ауыстыру тәртібіне сәйкес орындалады.
ЭЦҚ кілтінің компрометациясы (немесе оның компрометациясына күдік болуы) кезінде оны ауыстыру рәсімі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
СҮТ қызметі КО-сының сертификаттау әкімшісі СҮТ қызметі КО-сының ақпараттық қауіпсіздік әкімшісімен бірлесіп кілттердің жаңа жұбын әзірлейді және осы Регламенттің 7-тармағында көрсетілген кілттерді жоспарлы ауыстыру тәртібіне сәйкес жаңа сертификат дайындайды.
СҮТ қызметі КО-сының түбір сертификатының компрометацияланған тиісті кілтіне кросс-сертификаттау орындалады (кросс-сертификатқа СҮТ қызметінің КО-сы ЭЦҚ-сының жаңа кілтімен қол қойылады);
СҮТ қызметі КО-сының компрометацияланған түбір сертификатының күшін жою (кері қайтару) рәсімі орындалады. Кері қайтарылған сертификаттардың қалыптастырылған тізіміне СҮТ қызметінің КО-сы ЭЦҚ-сының жаңа кілтімен қол қойылады.
Сертификаттардың иелерін кілттерді жоспарлы ауыстыру туралы хабардар ету телефон байланысын пайдалана отырып хабарлау жолымен жүргізіледі.
СҮТ қызметінің КО-сы ЭЦҚ-сының кілттерін жоспардан тыс ауыстыру кезінде СҮТ әкімшісі СҮТ қызметі КО-сының жаңа түбір сертификатын, жасалған кросс-сертификаттыалуға, оларды орнатуды орындауға және СҮТ-тің тиісті серверлеріндегі кері қайтарудың жергілікті тізімдерін жаңартуды жүзеге асыруға тиіс.

5. Стоимость услуг
УЦ службы ДТС осуществляет выпуск сертификатов для обеспечения функционирования службы ДТС на безвозмездной основе.
6. Перечень ключевых носителей
УЦ службы ДТС в качестве ключевых носителей использует:
доверенное вычислительное устройство (ДВУ) ЭЦП (информация хранится на SSD-диске из состава ДВУ) согласно модели угроз, утвержденной Решением Коллегии ЕЭК от 29.08.17 №101ДСП;
индивидуальные ключевые носители – специально подготовленные USB-flash носители.
Часть ключевой информации, необходимой для инициализации ключа ЭЦП сохраняется в ДВУ, а часть на USB-flash носителе. В ДВУ и на USB-flash носителях информация храниться в защищенном виде.
Инициализация ключей и работа с ключами ЭЦП выполняются исключительно в ДВУ ЭЦП и только при предъявлении соответствующего USB-flash носителя и успешной аутентификации владельца ключа ЭЦП.
7. Порядок плановой смены ключей ЭЦП УЦ службы ДТС
Плановая смена ключей ЭЦП УЦ службы ДТС выполняется не ранее чем по истечении 1 года и не позднее чем по истечении 1 года и 3 месяцев с даты начала действия ключей ЭЦП УЦ в соответствии с требованиями используемого средства ЭЦП.
Процедура плановой смены ключа ЭЦП осуществляется в следующем порядке:
администратор сертификации УЦ службы ДТС совместно с администратором информационной безопасности УЦ службы ДТС формируют новый ключ ЭЦП и соответствующий ему ключ проверки ЭЦП;
формируется и сохраняется в реестре сертификатов самоподписанный сертификат УЦ службы ДТС;
сертификат сохраняется на съемный носитель и устанавливается на сервер УЦ службы ДТС.
Неактуальный ключ ЭЦП УЦ службы ДТС используется только для формирования списков отозванных сертификатов в электронной форме, изданных УЦ службы ДТС в период его действия.
Уведомление пользователей о плановой смене ключей ЭЦП УЦ службы ДТС осуществляется путем публикации нового сертификата УЦ службы ДТС в репозитории УЦ службы ДТС.
8. Порядок внеплановой смены ключей электронной подписи УЦ службы ДТС
Внеплановая смена ключей ЭЦП УЦ службы ДТС выполняется в случае компрометации ключа ЭЦП УЦ службы ДТС или в случае возникновения физической неисправности аппаратной части средств ЭЦП (ДВУ и (или) USB-flash носителя) либо при сбое программного обеспечения, приводящего к невозможности использования средств ЭЦП.
При отсутствии подозрения на компрометацию ключа ЭЦП УЦ службы ДТС смена ключа выполняется в соответствии с порядком плановой смены ключей, указанном в пункте 7 настоящего Регламента.
Процедура смены ключа ЭЦП при его компрометации (или подозрения на компрометацию) осуществляется в следующем порядке:
администратором сертификации УЦ службы ДТС совместно с администратором информационной безопасности УЦ службы ДТС генерируется новая ключевая пара и изготавливается новый сертификат в соответствии с порядком плановой смены ключей, указанном в пункте 7 настоящего Регламента.
выполняется односторонняя кросс-сертификация соответствующего скомпрометированному ключу корневого сертификата УЦ службы ДТС (кросс-сертификат подписывается на новом ключе ЭЦП УЦ службы ДТС);
выполняется процедура аннулирования (отзыва) скомпрометированного корневого сертификата УЦ службы ДТС. Формируемый список отозванных сертификатов подписывается на новом ключе ЭЦП УЦ службы ДТС.
Информирование владельцев сертификатов о внеплановой смене ключей производится путем оповещения с использованием телефонной связи.
При внеплановой смене ключей ЭЦП УЦ службы ДТС администратор ДТС должен получить новый корневой сертификат УЦ службы ДТС, созданный кросс-сертификат, выполнить их установку и осуществить обновление локальных списков отзыва на соответствующих серверах ДТС.

9. СҮТ қызметі КО-сының сертификаттарды сүйемелдеу жөніндегі әрекеттері
9.1. Сертификат шығаруға өтініш беру
Сертификат шығаруға өтініш қағаз жеткізгіштегі құжат нысанында СҮТ қызметі КО-сына беріледі, оның деректемелерінің түпнұсқалылығы осы Регламентке № 2 қосымшаға сәйкес тексеріледі. Өтініш өтініш берушінің қолтаңбасымен, сондай-ақ ұйымның – сертификат ол үшін сұратылатын тиісті СҮТ операторының мөрімен куәландырылуға тиіс, не осы Регламентке № 3 қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүше мемлекеттің заңнамасына сай нотариалды куәландырылуға тиіс.
Ұйымдардың – СҮТ қызметі сервистері операторларының тізбесі Комиссияның шешімімен айқындалады.
СҮТ түпнұсқалылығын растау сервисінің сертификатын және СҮТ уақыт штамптары қызметінің сертификатын шығаруға өтінішті ұйымның – СҮТ операторының уәкілетті қызметкерлері ғана бере алады.
СҮТ түпнұсқалылығын растау сервисінің (ТРС) сертификатын және СҮТ уақыт штамптары қызметінің сертификатын шығаруға өтініштерді беру кезінде ұйымның – СҮТ операторының уәкілетті қызметкері СҮТ-те СҮТ сервистерінің негізгі және резервтік серверлерінің болуын ескереді. СҮТ қызметінің КО-сында бір СҮТ-ті сервистер сертификаттарымен қамтамасыз ету үшін 4 өтініш беріледі:
СҮТ негізгі серверінің ТРС үшін;
СҮТ резервтік серверінің ТРС үшін;
СҮТ негізгі серверінің УШС үшін;
СҮТ резервтік серверінің УШС үшін.
Өтініш беруші СҮТ сервистерінің ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын шығаруға өтініштерді СҮТ қызметінің КО-сына өтініш беруші тиісті СҮТ серверінде тікелей туындатқан иеліктен шығарылатын жеткізгіштегі (CD немесе DVD дискідегі) ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификатына PKCS#10 форматындағы сұрау салулар файлдарын ұсынады.
ЭЦҚ кілттерін ауыстыру кезінде, егер өтініш беруші адам өзгермеген жағдайда, сертификат шығаруға сұрау салу файлы бар жеткізгішті СҮТ қызметінің КО-сына жөнелту жолымен Комиссияға бармастан өтінішті оңайлатып беруге жол беріледі (ЭЦҚ кілтінің компрометациялануы жағдайларынан басқа). Комиссияға өзі бармастан СҮТ қызметінің КО-сына берілетін сертификат шығаруға сұрау салуларға СҮТ-тің тиісті кіші жүйесінің түпнұсқалылығын растау сервисі ЭЦҚ-сының қолданыстағы кілтімен қол қойылуға тиіс.
9.2. Сертификат шығаруға берілетін өтінішті өңдеу
Өтініш беруші сәтті аутентификацияланғаннан кейін сертификаттау әкімшісі СҮТ қызметі КО-сының ақпараттық қауіпсіздік әкімшісімен бірлесіп сәйкестендіру ақпаратының сертификат шығаруға өтініштегі деректерге сәйкестігін тексереді. Сертификат шығаруға сұрау салу дерекқорда сақталады. Бастапқы тіркеу кезінде сәйкестендіру ақпараты да дерекқорға енгізіледі және сертификатты кері қайтаруға телефонмен сұрау салу кезінде жедел аутентификациялау үшін өтініш берушіге пароль сөзі беріледі.
Сертификат шығаруға өтініш, егер мынадай талаптар орындалған:

9. Действия УЦ службы ДТС по сопровождению сертификатов
9.1. Подача заявления на выпуск сертификата
Заявление на выпуск сертификата подается в УЦ службы ДТС в форме документа на бумажном носителе, подлинность реквизитов которого проверяется согласно приложению № 2 к настоящему Регламенту. Заявление должно быть заверено подписью заявителя, а также печатью организации – оператора соответствующего ДТС, для которого запрашивается сертификат, либо заверено нотариально в соответствии с законодательством государства – члена по форме согласно приложению № 3 к настоящему Регламенту.
Перечень организаций-операторов сервисов службы ДТС, а также организаций-операторов уполномоченных ДТС, не входящих в состав интегрированной системы, взаимодействующих с УЦ службы ДТС, определяется решением Комиссии.
Заявления на издание сертификатов СПП (СПП ДТС-В), СШВ (СШВ ДТС-В) могут подаваться только уполномоченными сотрудниками организации-оператора ДТС (ДТС-В).
При подаче заявлений на издание сертификата СПП (СПП ДТС-В), СШВ (СШВ ДТС-В) уполномоченным сотрудником организации-оператора ДТС (ДТС-В) учитывается наличие в ДТС основного и резервного серверов сервисов ДТС (ДТС-В). Для обеспечения сертификатами сервисов одной ДТС в УЦ службы ДТС подаются 4 заявления:
для СПП основного сервера ДТС;
для СПП резервного сервера ДТС;
для СШВ основного сервера ДТС;
для СШВ резервного сервера ДТС.
С заявлениями на выпуск сертификатов ключей проверки ЭЦП сервисов ДТС заявитель предоставляет в УЦ службы ДТС файлы запросов на сертификат ключа проверки ЭЦП в формате PKCS#10 на отчуждаемом носителе (CD или DVD диске), сгенерированные заявителем непосредственно на сервере соответствующего ДТС.
При смене ключей ЭЦП, в случае, если персона заявителя не меняется, допускается упрощенная подача заявления без прибытия в Комиссию (кроме случаев компрометации ключа ЭЦП) путем пересылки в УЦ службы ДТС носителя с файлом запроса на выпуск сертификата. Запросы на выпуск сертификата, передаваемые в УЦ службы ДТС без личного прибытия в Комиссию, должны быть подписаны на действующем ключе ЭЦП сервиса подтверждения подлинности соответствующей подсистемы ДТС.
Сноска. Пункт 9.1 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
9.2. Обработка заявления на выпуск сертификата
После успешной аутентификации заявителя администратор сертификации совместно с администратором информационной безопасности УЦ службы ДТС проверяют соответствие идентификационной информации данным, содержащимся в заявлении на выпуск сертификата. Запрос на выпуск сертификата сохраняется в базе данных. При первоначальной регистрации идентификационная информация также заносится в базу данных и заявителю выдается парольная фраза для оперативной аутентификации при запросе отзыва сертификата по телефону.
Заявление на выпуск сертификата передается на обработку в случае, если выполнены следующие требования:

13. Сертификатты жаңарту
Сертификатты жаңарту қолданыстағы кілттер жұбы үшін жүргізілмейді. Әрбір сертификат кілттердің жаңа жұбымен шығарылады.
14. Кілттерді жаңарту
Кілттерді жаңарту сертификаттың иесі тіркеген кілттердің жаңа жұбы үшін жаңа сертификат беруді білдіреді. Жаңа кілттері бар сертификатты сәйкестендіру және шығару рәсімдері бастапқы тіркеу рәсімдеріне ұқсас және олар осы Регламенттің 23.2-тармағына сәйкес орындалады.
15. Сертификатқа енгізілетін деректерді өзгерту
СҮТ қызметінің КО-сы сертификаттарды өзгертуді жүргізбейді. Сертификатқа енгізілетін сәйкестендіру деректері өзгерген жағдайда осы Регламенттің 20.2-тармағына сәйкес жаңа кілттер жұбы бар жаңа сертификат шығару жүргізіледі.
16. Сертификатты кері қайтару және оның қолданысын тоқтата тұру
16.1. Сертификатты кері қайтару үшін негіздемелер
СҮТ қызметінің КО-сы берген ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификаты осы Регламенттің 30.3-тармағына сәйкес ЭЦҚ кілтінің компрометациясы жағдайында, сондай-ақ сертификатқа енгізілетін ақпарат дәл болмаған немесе толық болмаған жағдайда кері қайтаруға жатады.
Сертификаттың қолданысын тоқата тұру қолдау таппайды.
16.2. Сертификатты кері қайтаруға сұрау салу
СҮТ қызметінің КО-сы берген сертификатты кері қайтаруды сертификаттың иесі немесе СҮТ қызметі КО-сының басшысы жазбаша нысанда сұратуы мүмкін.
16.3. Cертификатты кері қайтаруға сұрау салуды беру
Cертификатты кері қайтаруға сұрау салу CD/DVD оптикалық алмалы-салмалы жеткізгіші пайдаланыла отырып СҮТ қызметінің КО-сына берілуі мүмкін. Бұл ретте сұрау салуға СҮТ қызметінің КО-сы берген кері қайтарылатын сертификаттың кілті пайдаланыла отырып қол қойылады. Кері қайтаруға сұрау салу СҮТ қызметінің КО-сына бастапқы тіркеу кезінде тағайындалатын парольдік сөз бойынша сертификат иесінің аутентификациялануымен телефон байланысы бойынша да берілуі мүмкін.
Кері қайтаруға сұрау салу СҮТ қызметінің КО-сына берілгеннен кейін сертификаттың иесі сертификат иесінің өз қолтаңбасымен, уәкілетті адамның қолтаңбасымен және СҮТ операторы органының (ұйымының) мөрімен куәландырылған не ұлттық заңнамаға сәйкес нотариалдық куәландырылған қағаз жеткізгіштегі сертификатты кері қайтаруға өтініш беруге тиіс. Өтініштің нысаны осы Регламентке № 4 қосымшада келтірілген.
16.4. Сертификатты кері қайтаруға сұрау салуды өңдеуді кешіктірудің жол берілетін мерзімдері
Сертификатты кері қайтаруға сұрау салу 1 жұмыс күнінің ішінде өңделеді.
17. Сенім білдіруші тарап сертификатының мәртебесін тексеруге қойылатын талаптар
Сенім білдіруші тарап ЭЦҚ-мен электрондық құжатты алғаннан кейін сертификаттардың мәртебелерін тексеру хаттамасы бойынша ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификатын кері қайтарылған сертификаттардың тізімі бойынша жедел режимде тексеруге міндетті. Егер құжаттың ЭЦҚ-сы оның көмегімен тексерілетін сертификат кері қайтарылған сертификаттардың тізілімінде болса, онда мұндай құжатты сенім білдіруші тарап қабылдамайды.

13. Обновление сертификата
Обновление сертификата для существующей ключевой пары не производится. Каждый сертификат издается с новой ключевой парой.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
14. Обновление ключей
Обновление ключей подразумевает выдачу нового сертификата для новой ключевой пары зарегистрированного владельца сертификата. Процедуры идентификации и выпуска сертификата с новыми ключами аналогичны процедурам первоначальной регистрации и выполняются в соответствии с пунктом 23.2 настоящего Регламента.
15. Изменение данных, включаемых в сертификат
УЦ службы ДТС не производит модификацию сертификатов. При изменении идентификационных данных, включаемых в сертификат, производится выпуск нового сертификата с новой ключевой парой в соответствии с пунктом 20.2 настоящего Регламента.
16. Отзыв и приостановление действия сертификата
16.1. Основания для отзыва сертификата
Сертификат ключа проверки ЭЦП, выданный УЦ службы ДТС, подлежит отзыву в случае компрометации ключа ЭЦП согласно пункту 30.3 настоящего Регламента, а также в случае, когда информация, включаемая в сертификат, является неточной или неполной.
Приостановление действия сертификата не поддерживается.
16.2. Запрос на отзыв сертификата
Отзыв сертификата, выданного УЦ службы ДТС, может запросить владелец сертификата или руководитель УЦ службы ДТС в письменной форме.
16.3. Передача запроса на отзыв сертификата
Запрос на отзыв сертификата может быть передан в УЦ службы ДТС с использованием оптического съемного носителя CD/DVD. При этом запрос подписывается с использованием ключа отзываемого сертификата, выданного УЦ службы ДТС. Запрос на отзыв может быть передан в УЦ службы ДТС также по телефонной связи с аутентификацией владельца сертификата по парольной фразе, назначаемой при первоначальной регистрации.
После передачи запроса на отзыв в УЦ службы ДТС владелец сертификата должен предоставить заявление на отзыв сертификата на бумажном носителе, заверенное личной подписью владельца сертификата, подписью уполномоченного лица и печатью органа (организации) оператора ДТС либо заверенное нотариально в соответствии с национальным законодательством. Форма заявления приведена в приложении № 4 к настоящему Регламенту.
16.4. Допустимые сроки задержки обработки запроса на отзыв сертификата
Запрос на отзыв сертификата обрабатывается в течение 1 рабочего дня.
17. Требования к проверке статуса сертификата доверяющей стороной
Доверяющая сторона, получив электронный документ с ЭЦП, обязана проверить сертификат ключа проверки ЭЦП по протоколу проверки статусов сертификатов в оперативном режиме либо по списку отозванных сертификатов, если СПСС недоступен. Если сертификат, при помощи которого проверяется ЭЦП документа, содержится в списке отозванных сертификатов, то такой документ отклоняется доверяющей стороной.

17.1. КСТ шығару жиілігі
Кері қайтарылған сертификаттардың тізімін СҮТ қызметінің КО-сы сертификатты кері қайтаруға сұрау салу өңделгеннен кейін дереу, бірақ 3 айда 1 реттен сиретпей (тіпті тізімде өзгерістер болмаған кезде де) шығарады және репозиторийге мына мекенжайлар бойынша жариялайды:
http:// <XXX>00.DTS.EEC;
http:// <XXX>01.DTS.EEC.
17.2. КСТ жариялауды кешіктірудің ең ұзақ уақыты
Кері қайтарылған сертификаттардың тізімі СҮТ қызметі КО-сының серверінде тікелей шығарудан кейін жарияланады. Жариялауды кешіктірудің ең ұзақ уақыты 1 сағатты құрайды.
17.3. Сертификаттарды нақты уақыт режимінде тексеру сервисі
СҮТ қызметінің КО-сы сертификаттарды нақты уақыт режимінде тексеру қызметтерін көрсетеді. Осы түрдегі қызмет RFC 6960-та сипатталған OCSP хаттамасы бойынша көрсетіледі.
OCSP хаттамасы сертификаттың мәртебесі туралы ақпаратты CRL толық тізімін алу және тексеру қажеттігінсіз алуға мүмкіндік береді.
OCSP хаттамасы сұрау салу – жауап моделінің негізінде әрекет етеді. СҮТ қызметі КО-сының құрылымына кіретін СМТС сервері әрбір сұрау салудың жауабына сертификаттың мәртебесі туралы мынадай стандарттық ақпарат жібереді:
дұрыс (ағылш. good) – сұрау салуға оң жауапты білдіреді, оны сертификаттың жарамды болып табылатындығын куәландыру ретінде бір мәнді түсіндіру қажет;
кері қайтарылған (ағылш. revoked) – сертификаттың кері қайтарылғанын білдіреді;
белгісіз (ағылш. unknown) – тексерілетін сертификатты СҮТ қызметінің КО-сы бермегенін білдіреді.
OCSP сервисі СҮТ қызметі КО-сының КСТ-ын негізге ала отырып жауап дайындайды.
18. Кілттердің компрометацияланған жұбын ауыстыру кезіндегі ерекше талаптар
Кілттер компрометацияланған жағдайда тиісті сертификат дереу КСТ-ға енгізіледі және жаңа сертификат беру бастапқы тіркеу үшін көзделген тәртіппен жүргізіледі.
19. Сертификаттар қолданысын тоқата тұрудың негіздемелері
СҮТ КО-сы берілген сертификаттардың қолданысын тоқата тұрмайды.
20. Сертификаттардың мәртебелері қызметтері
20.1. СҮТ қызметінің КО-сы берген сертификаттардың мәртебесі туралы хабардар ету тәсілдері
СҮТ қызметінің КО-сы берген сертификаттардың мәртебесі туралы ақпаратты СҮТ қызметі КО-сының репозиторийінде жарияланатын КСТ негізінде, сондай-ақ OCSP хаттамасы бойынша алуға болады. OCSP қызметінің серверіне қол жеткізу туралы ақпарат берілген әрбір сертификатта қамтылады.

17.1. Частота выпуска СОС
Список отозванных сертификатов издается УЦ службы ДТС сразу же после обработки запроса на отзыв сертификата, но не реже 1 раза в 3 месяца (даже при отсутствии изменений в списке), и публикуется в репозитории по адресам:
http:// <XXX>00.DTS.EEC;
http:// <XXX>01.DTS.EEC.
Сноска. Пункт 17.1 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
17.2. Максимальное время задержки публикации СОС
Список отозванных сертификатов публикуется на сервере УЦ службы ДТС и на информационном портале Союза в информационно-коммуникационной сети "Интернет непосредственно после выпуска. Максимальное время задержки публикации составляет 1 час.
Сноска. Пункт 17.2 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
17.3. Сервис проверки сертификатов в режиме реального времени
УЦ службы ДТС оказывает услуги проверки сертификатов в режиме реального времени. Услуга данного типа предоставляется по протоколу OCSP, описанному в RFC 6960.
Протокол OCSP позволяет получать информацию о статусе сертификата без необходимости получения и проверки полного списка CRL.
Протокол OCSP действует на основе модели запрос – ответ. В ответ на каждый запрос сервер СПСС, входящий в структуру УЦ службы ДТС, пересылает следующую стандартную информацию о статусе сертификата:
правильный (англ. good) – означает положительный ответ на запрос, который следует однозначно интерпретировать как удостоверение того, что сертификат является действительным;
отозванный (англ. revoked) – означает, что сертификат отозван;
неизвестный (англ. unknown) – означает, что проверяемый сертификат не был выдан УЦ службы ДТС.
Сервис OCSP генерирует ответ, основываясь на СОС УЦ службы ДТС.
18. Особые требования при замене скомпрометированной пары ключей
При компрометации ключей соответствующий сертификат немедленно заносится в СОС и выдача нового сертификата производится в порядке, предусмотренном для первоначальной регистрации.
19. Основания приостановки действия сертификатов
УЦ ДТС не приостанавливает действие выданных сертификатов.
20. Службы статусов сертификатов
20.1. Способы информирования о статусе сертификатов, выданных УЦ службы ДТС
Информацию о статусе сертификатов, выданных УЦ службы ДТС, можно получить на основе СОС, публикуемых в репозитории УЦ службы ДТС, а также по протоколу OCSP. Информация о доступе к серверу службы OCSP содержится в каждом выданном сертификате.

23.2.2. Сертификаттың мәртебесін тексеру сервисінің сертификатын сұрату кезіндегі сәйкестендіру және аутентификациялау тәртібі
Сертификат шығаруға өтініш беру кезінде өтініш берушіні сәйкестендіру СҮТ қызметінің КО-сына жеке өтініш жасау кезінде ғана жүзеге асырылады. Өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынуға тиіс:
қағаз жеткізгіштегі сертификат шығаруға өтініш;
сертификатқа өтінім беретін жеке адамның паспорты;
СҮТ қызметі КО-сының ұйымы-операторы өтініш берушінің атына берген СМТС сертификатын алу құқығына сенімхат;
СМТС пайдалануға жауапты адамды тағайындау туралы ұйым басшысы куәландырған ұйым бойынша бұйрықтың көшірмесі немесе бұйрықтан үзінді.
Егер өтініш берушінің жеке басын куәландыратын паспорт түпнұсқа болып табылса және құжаттағы фотосурет ұсынушының фотосуреті болып табылса, онда өтініш беруші аутентификацияланған болып есептеледі.
Егер ұйымның бұйрықтың көшірмесіндегі (үзіндідегі) қолтаңбалары мен мөрлері түпнұсқа болып табылса (не сенімхат ұлттық заңнамаға сәйкес нотариалды куәландырылса), ал сенімхатты берген ұйым СҮТ ұйымдары-операторларының тізбесіне кірген болса, өтініш берушінің өкілеттіктері расталған болып есептеледі.
Құжаттардың түпнұсқалылығын тексеру осы Регламентке № 2 қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
23.2.3. Уақыт штамптары сервисінің сертификатын сұрату кезіндегі сәйкестендіру және аутентификациялау тәртібі
УШС сертификатын шығаруға өтініш беру кезінде өтініш берушіні сәйкестендіру СҮТ қызметінің КО-сына жеке өтініш жасау кезінде ғана жүзеге асырылады. Өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынуға тиіс:
қағаз жеткізгіштегі сертификат шығаруға өтініш;
сертификатқа өтінім беретін жеке адамның паспорты;
СҮТ операторы өтініш берушінің атына берген УШС сертификатын алу құқығына сенімхат;
УШС (немесе СҮТ БАК) пайдалануға жауапты адамды тағайындау туралы ұйым басшысы куәландырған ұйым бойынша бұйрықтың көшірмесі немесе бұйрықтан үзінді.
Егер өтініш берушінің жеке басын куәландыратын паспорт түпнұсқа болып табылса және құжаттағы фотосурет ұсынушының фотосуреті болып табылса, онда өтініш беруші аутентификацияланған болып есептеледі.
Егер ұйымның сенімхаттағы, бұйрықтың көшірмесіндегі (үзіндідегі) қолтаңбалары мен мөрлері түпнұсқа болып табылса (не сенімхат ұлттық заңнамаға сәйкес нотариалды куәландырылса), өтініш беруші УШС (СҮТ БАК) пайдалануға жауапты болып тағайындалса, ал ұйым УШС (СҮТ БАК) операторы болып табылса, өтініш берушінің өкілеттіктері расталған болып есептеледі.
Құжаттардың түпнұсқалылығын тексеру осы Регламентке № 2 қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
23.2.4. Кілттерді жаңарту кезіндегі сәйкестендіру және аутентификациялау
Кілттерді жоспарлы ауыстыру кезінде сертификат шығаруға өтініш беру кезіндегі сәйкестендіру және аутентификациялау сертификаттың саясатына қарай осы Регламенттің осы тармағында сипатталған бастапқы сәйкестендірудің ұқсас тәртібіне сәйкес жүргізіледі.

23.2.2. Порядок идентификации и аутентификации при запросе сертификата сервиса проверки статуса сертификата
При подаче заявления на выпуск сертификата идентификация заявителя осуществляется только при личном обращении в УЦ службы ДТС. Заявитель обязан предоставить следующие документы:
заявление на выпуск сертификата на бумажном носителе;
паспорт физического лица, предоставляющего заявку на сертификат;
доверенность на право получения сертификата СПСС, выданную организацией – оператором УЦ службы ДТС на имя заявителя;
копию приказа или выписку из приказа по организации о назначении ответственного за эксплуатацию СПСС, заверенную руководителем организации.
Если паспорт, удостоверяющий личность заявителя, является подлинным и фотография в документе является фотографией предъявителя, то заявитель считается аутентифицированным.
Полномочия заявителя считаются подтвержденными, если подписи и печати организации на копии приказа (выписке) являются подлинными (либо доверенность заверена нотариально в соответствии с национальным законодательством), а организация, выдавшая доверенность, входит в перечень организаций – операторов ДТС.
Проверка подлинности документов производится в соответствии с приложением № 2 к настоящему Регламенту.
23.2.3. Порядок идентификации и аутентификации при запросе сертификата сервиса штампов времени
При подаче заявления на сертификат СШВ идентификация заявителя осуществляется только при личном обращении в УЦ службы ДТС. Заявитель обязан представить следующие документы:
заявление на выпуск сертификата на бумажном носителе;
паспорт физического лица, предоставляющего заявку на сертификат;
доверенность на право получения сертификата СШВ, выданную оператором ДТС на имя заявителя;
копию приказа или выписку из приказа по организации о назначении ответственного за эксплуатацию СШВ (или ПАК ДТС), заверенную руководителем организации.
Если паспорт, удостоверяющий личность заявителя, является подлинным и фотография в документе является фотографией предъявителя, то заявитель считается аутентифицированным.
Полномочия заявителя считаются подтвержденными, если подписи и печати организации на доверенности копии (выписке) приказа являются подлинными (либо доверенность заверена нотариально в соответствии с национальным законодательством), заявитель назначен ответственным за эксплуатацию СШВ (ПАК ДТС), а организация является оператором СШВ (ПАК ДТС).
Проверка подлинности документов производится в соответствии с приложением № 2 к настоящему Регламенту.
23.2.4. Идентификация и аутентификация при обновлении ключей
Идентификация и аутентификация при подаче заявления на выпуск сертификата при плановой смене ключей производится в порядке, аналогичном порядку первоначальной идентификации, описанному в данном пункте настоящего Регламента, в зависимости от политики сертификата.

23.2.5. Сертификат кері қайтарылғаннан кейін сұрау салу беру кезіндегі сәйкестендіру және аутентификациялау
Сертификат кері қайтарылғаннан кейін сұрау салу беру кезіндегі сәйкестендіру және аутентификациялау сертификаттың саясатына қарай осы Регламенттің осы тармағында сипатталған бастапқы сәйкестендірудің ұқсас тәртібіне сәйкес жүргізіледі.
23.2.6. Сертификатты кері қайтару кезіндегі сәйкестендіру және аутентификациялау
Кері қайтаруға сұрау салу беру кезіндегі аутентификациялау бастапқы тіркеу процесінде берілетін парольдік сөз бойынша жүзеге асырылады. Кері қайтаруға сұрау салуды жедел өңдеу үшін сертификаттың иесі СҮТ қызметінің КО-сына өтініш жасау кезінде өзінің атын, тегін, лауазымын және парльдік сөзді атауға тиіс.
Егер СҮТ қызметі КО-сының дерекқорындағы сертификат иесінің сәйкестендіру деректері және берілген парольдік сөзі өтініш беру кезінде көрсетілгендермен сәйкес келсе, онда сертификаттың иесі аутентификацияланған болып есептеледі және кері қайтаруға сұрау салу өңдеуге беріледі.
Кері қайтаруға өтініш алмалы-салмалы жеткізгіш пайдаланыла отырып берілген жағдайда пайдаланушының аутентификациясы сұрау салудың ЭЦҚ-ны тексеру кілті арқылы жүзеге асырылады.
Егер сертификат иесінің сәйкестендіру деректері СҮТ қызметі КО-сының дерекқорында қамтылса және хабардағы ЭЦҚ дұрыс болса, онда пайдаланушы аутентификацияланған болып есептеледі және сұрау салу өңделеді.
24. Қауіпсіздікті қамтамасыз етудің физикалық, ұйымдастыру және пайдалану шаралары
Бұл бөлімде СҮТ қызметінің КО-сында жүргізілетін физикалық, ұйымдастырушылық қорғау құралдарын және персоналдың әрекеттерін бақылау саласындағы негізгі іс-шаралар сипатталады.
24.1. Қауіпсіздікті қамтамасыз етудің физикалық шаралары
СҮТ қызметінің КО-сы бақыланатын аймақта – адамдардың және (немесе) көлік құралдарының болуы мен іс-әрекеттерін бақылау оның шегінде жүзеге асырылатын кеңістікте орналасады.
Комиссияда СҮТ қызметі КО-сының орналасуы мекенжайында орналасқан СҮТ қызметінің КО-сы пайдаланушыларының сертификаттарын алу үшін пайдаланылатын техникалық құралдар орналасқан үй-жайлардың қоршау конструкциялары, периметрлері СҮТ қызметінің КО-сы бақылайтын аймақтың физикалық шекарасы болып табылады.
24.2. Физикалық қол жетімділік
СҮТ қызметі КО-сының үй-жайлары Комиссияда орналасқан және қол жетімділікті бақылау және басқару жүйесімен жабдықталған. СҮТ қызметі КО-сының үй-жайына енуге авторланған персоналға ғана және СҮТ қызметі КО-сының жауапты қызметкерінің бірге жүруімен өзге де адамдарға рұқсат етіледі.
24.3. Электрмен жабдықтау және ауаны баптау
Негізгі қоректену жоғалған жағдайда жүйе автоматты түрде үздіксіз қоректендіру көздерінен резервтік қоректенуге көшеді.
СҮТ қызметі КО-сының серверлік үй-жайы ауаны баптау және желдету жүйесімен жарақтандырылған, ол микроклиматтың мынадай параметрлерін ұстап тұрады:

23.2.5. Идентификация и аутентификация при подаче запроса после отзыва сертификата
Идентификация и аутентификация при подаче запроса после отзыва сертификата производится в порядке, аналогичном порядку первоначальной идентификации, описанном в данном пункте настоящего Регламента, в зависимости от политики сертификата.
23.2.6. Идентификация и аутентификация при отзыве сертификата
Аутентификация при подаче запроса на отзыв осуществляется по парольной фразе, выдаваемой в процессе первоначальной регистрации. Для оперативной обработки запроса на отзыв владелец сертификата при обращении в УЦ службы ДТС должен назвать свои имя, фамилию, должность и парольную фразу.
Если идентификационные данные владельца сертификата, содержащиеся в базе данных УЦ службы ДТС, и выданная парольная фраза совпадают с указанными при обращении, то владелец сертификата считается аутентифицированным и запрос на отзыв передается на обработку.
При подаче запроса на отзыв с использованием съемного носителя аутентификация пользователя осуществляется путем проверки ЭЦП запроса.
Если идентификационные данные владельца сертификата содержатся в базе данных УЦ службы ДТС и ЭЦП в сообщении верна, то пользователь считается аутентифицированным и запрос обрабатывается.
24. Физические, организационные и эксплуатационные меры обеспечения безопасности
В данном разделе описаны основные мероприятия в области контроля средств физической, организационной защиты и действий персонала, проводимые в УЦ службы ДТС.
24.1. Физические меры обеспечения безопасности
УЦ службы ДТС размещается в контролируемой зоне – пространстве, в пределах которого осуществляется контроль за пребыванием и действиями лиц и (или) транспортных средств.
Физической границей контролируемой зоны УЦ службы ДТС являются ограждающие конструкции, периметры помещений, в которых размещены технические средства, используемые для получения сертификатов пользователей УЦ службы ДТС, расположенные в Комиссии по адресу размещения УЦ службы ДТС.
24.2. Физический доступ
Помещения УЦ службы ДТС расположены в Комиссии и оборудованы системой контроля и управления доступом. Доступ в помещения УЦ службы ДТС разрешен только авторизованному персоналу и иным лицам в сопровождении ответственного сотрудника УЦ службы ДТС.
24.3. Электроснабжение и кондиционирование воздуха
В случае пропадания основного питания система автоматически переходит на резервное питание от источников бесперебойного питания.
Серверное помещение УЦ службы ДТС оснащено системой кондиционирования воздуха и вентиляции, поддерживающей следующие параметры микроклимата:

ауаның температурасы 18 – 24 °С шегінде (оның өзгеруінің шекті жылдамдығы – сағатына 3 °С);
ауаның ылғалдылығы ылғалдың конденсациясынсыз 30-дан 75 пайызға дейін (оның өзгеруінің шекті жылдамдығы – сағатына 6 пайыз);
шаңның шекті мөлшері - 10-6 г/м³ аспайды.
24.4. Ылғал әсеріне ұшырағыштығы
СҮТ қызметі КО-сының орналасқан жері су басудың табиғи қатерлеріне ұшырамайды.
24.5. Өртке қарсы қауіпсіздік шаралары және қорғау
СҮТ қызметі КО-сының серверлік үй-жайы МЕМСТ Р 53246-2008-ге және Ресей Федерациясы Үкіметінің 2012 жылғы 2 сәуірдегі № 390 қаулысымен бекітілген РФ-дағы өртке қарсы режим қағидаларына сәйкес автоматты өрт сөндіру жүйесімен жабдықталған.
24.6. Ақпарат жеткізгіштерді сақтау
СҮТ қызметінің КО-сында резервтік көшіру үшін USB жеткізгіштер пайдаланылады. Мұрағаттар сақталатын жеткізгіштер, сондай-ақ деректердің ағымдағы көшірмелері әкімшілік үй-жайларында орналасқан отқа төзімді сейфтерде сақталады.
24.7. Ақпарат жеткізгіштерді кәдеге жарату
Кілттік жеткізгіштер пайдалану құжаттамасына сәйкес форматталады және кілттерді сақтау үшін қайтадан пайдаланылады.
Аппараттық криптографиялық модульдер (HSM) өндірушінің пайдалану құжаттамасына сәйкес пайдалану аяқталғаннан кейін жойылады. HSM жою олар істен шыққан жағдайда сервис орталығына беру кезінде де жүргізіледі.
25. Персоналды басқару
25.1. Персоналдың біліктілігі
Қызмет көрсетуші персонал қолданысқа енгізілуі кезінде әзірленетін пайдалану құжаттамасында айқындалатын барлық қажетті рәсімдерді орындай алуға және:
ашық кілттер технологиясының негізгі ұғымдарын;
куәландырушы орталықтар қызметінің нормативтік-құқықтық негіздерін және заңдық жағынан маңызы бар электрондық құжат айналымын;
СҮТ қызметінің КО-сы бағдарламалық кешенінің тағайындалуын, негізгі сипаттамаларын және оның іске асырылатын алгоритмдерін;
СҮТ қызметінің КО-сы сервистерінің қызметін қамтамасыз ету кезінде құжаттармен жұмысты ұйымдастыру тәртібін;
дербес деректерді өңдеу тәртібін білуге тиіс.
25.2. Персоналға ұсынылатын құжаттама
СҮТ қызметі КО-сының басшылығы КО персоналына лауазымдық міндеттерді орындау үшін қажетті құжаттарға қол жетімділік береді.
26. Аудит журналдарын жүргізу
26.1. Тіркелетін оқиғалардың түрлері
СҮТ қызметі КО-сының БАК-ы оқиғалардың мынадай түрлерін:
жалпыжүйелік бағдарламалық қамтамасыз етудің жүйелі оқиғаларын;
сұрау салудың ЭЦҚ-ны тексеру сертификатына орналастырылуын;
сұрау салудың ЭЦҚ-ны тексеру сертификатына қабылдануын;
ЭЦҚ-ны тексеру кілті сертификатының шығарылуын;
ЭЦҚ-ны тексеру сертификатына сұрау салудың қабылданбауын;
кері қайтарылған ЭЦҚ-ны тексеру сертификаттарының шығарылуын;
бағдарламалық құрамдастың ішкі операциясының орындалмауын тіркейді.
Оқиғалар жазбаларының құрылымдары куәландырушы орталықтың нысаналы функцияларын іске асыруды бағдарламалық қамтамасыз етудің және жалпыжүйелік бағдарламалық қамтамасыз етудің пайдалану құжаттамасына сәйкес келеді.

температура воздуха в пределах от 18 до 24 °С (предельная скорость ее изменения – 3 °С в час);
влажность воздуха от 30 до 75 процентов без конденсации влаги (предельная скорость ее изменения – 6 процентов в час);
предельное содержание пыли – не более 10-6 г/м³.
24.4. Подверженность воздействию влаги
Местоположение УЦ службы ДТС не подвержено природным рискам наводнения.
24.5. Противопожарные меры безопасности и защита
Серверное помещение УЦ службы ДТС оборудовано системой автоматического пожаротушения в соответствии с ГОСТ Р 53246-2008 и Правилами противопожарного режима в РФ, утвержденными Постановлением Правительства Российской Федерации от 2 апреля 2012 года № 390.
24.6. Хранение носителей информации
Для резервного копирования в УЦ службы ДТС используются USB носители. Носители, на которых хранятся архивы, а также текущие копии данных хранятся в огнестойких сейфах, расположенных в административных помещениях.
24.7. Утилизация носителей информации
Ключевые носители форматируются в соответствии с эксплуатационной документацией и вновь используются для хранения ключей.
Аппаратные криптографические модули (HSM) по окончании использования обнуляются в соответствии с эксплуатационной документацией производителя. Обнуление HSM производится также при передаче в сервисный центр в случае их выхода из строя.
25. Управление персоналом
25.1. Квалификация персонала
Обслуживающий персонал должен уметь выполнять все необходимые процедуры, определяемые эксплуатационной документацией, разрабатываемой на стадии ввода в действие, и знать:
базовые понятия технологии открытых ключей;
нормативно-правовые основы деятельности удостоверяющих центров и юридически значимого электронного документооборота;
назначение, основные характеристики и реализуемые алгоритмы программного комплекса УЦ службы ДТС;
порядок организации работы с документами при обеспечении деятельности сервисов УЦ службы ДТС;
порядок обработки персональных данных.
25.2. Документация, предоставляемая персоналу
Руководство УЦ службы ДТС предоставляет персоналу УЦ доступ к документам, необходимым для выполнения должностных обязанностей.
26. Ведение журналов аудита
26.1. Типы регистрируемых событий
ПАК УЦ службы ДТС регистрирует следующие виды событий:
системные события общесистемного программного обеспечения;
сохранение запроса на издание сертификата ключа проверки ЭЦП в базу данных центра регистрации;
импорт запроса на издание сертификата ключа проверки ЭЦП;
выпуск сертификата ключа проверки ЭЦП;
отклонение запроса на издание сертификата ключа проверки ЭЦП;
выпуск списка отозванных сертификатов проверки ЭЦП;
невыполнение внутренней операции программной компоненты.
Структуры записей событий соответствуют эксплуатационной документации программного обеспечения реализации целевых функций удостоверяющего центра и общесистемного программного обеспечения.
Сноска. Пункт 26.1 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).

26.2. Тіркелетін оқиғалардың жазбаларын өңдеу жиілігі
Тіркелетін оқиғалардың жазбаларын талдауды күн сайын аудит әкімшісі жүргізеді. Қауіпсіздік оқиғалары туындаған жағдайда тіркелетін оқиғалардың жазбаларын талдау осы оқиғаларды тергеп-тексеру шеңберінде жүргізіледі.
26.3. Тіркелетін оқиғалардың жазбаларын сақтау мерзімі
Тіркелетін оқиғалардың жазбалары жүйелі дискідегі файлдарда олар үшін берілген көлемнің ең көп мәнінен асуы сәтіне дейін сақталады. Осы уақыт кезеңінде олар уәкілетті тұлғаның немесе уәкілетті процестің сұрау салуы бойынша жедел режимде қол жетімді болады. Осы мерзім өткеннен кейін иеліктен шығарылатын жеткізгіштерде оқиғалар журналдарының резервтік көшірмесі жасалады.
Оқиғалар журналдарының резервтік көшірмелері белгіленген мерзім ішінде, кемінде 7 жыл сақталады.
26.4. Тіркелетін оқиғалардың жазбаларын қорғау
Оқиғалар журналдары қолданбалы және жалпыжүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету құралдарымен қараудан, өзгертуден және жоюдан қорғалған.
26.5. Аудит жазбаларын жинау шарттары
Тіркелетін оқиғалар қолданбалы және жалпыжүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету құралдарымен журналдарға автоматты түрде жазылады.
26.6. Тіркеу журналына енгізілген оқиға субъектісіне хабарлау
Тіркеу журналына оқиғаны жазу кезінде осы оқиғаның субъектісіне хабарлау жүргізілмейді.
27. Осалдықтарды талдау
Аудит әкімшісі пайдалану құжаттамасына сәйкес оқиғалар журналдарын мерзімдік қарау кезінде журналдардың мазмұнын КО бағдарламалық-техникалық құралдарына рұқсатсыз қол жеткізу (бұдан әрі – РҚЖ) әрекеттері туралы жазбалардың жоқтығы мәніне талдау жүргізеді. РҚЖ әрекеттері туралы жазбалар болған жағдайда осы факт туралы ақпараттық қауіпсіздік әкімшісіне хабарланады.
28. Мұрағатты жүргізу
28.1. Мұрағаттық жазбалардың түрлері
СҮТ қызметінің КО-сында деректердің мынадай түрлері:
алынатын өтінімдер, берілетін сертификаттар және түпкі пайдаланушыдан келіп түскен немесе оған файл немесе электрондық хабар нысанында берілген электрондық нысаны бар КСТ;
пайдаланушылардың тіркеу деректері;
берілген сертификаттардың тізілімі;
аудит журналдары;
СҮТ қызметі КО-сының пайдаланушылармен, сондай-ақ сенім білдіруші тараптармен ішкі және сыртқы хат-хабарлары (қағаз және электрондық нысандағы);
жеке басты куәландыру процесінде пайдаланылған құжаттар мен деректер мұрағаттауға жатады.
28.2. Мұрағатты сақтау мерзімі
СҮТ қызметінің КО-сы мұрағатты СҮТ қызметі КО-сының өнеркәсіптік пайдалануға іске қосылған сәтінен бастап оның қызметі тоқтатылған сәтке дейінгі КО-ны пайдаланудың бүкіл мерзімі бойында сақтайды.
28.3. Мұрағатты қорғау
СҮТ қызметі КО-сының мұрағаты бақыланатын аумақта орналастырылады. СҮТ қызметінің КО-сында сенім білдірілген рөлдерді орындайтын уәкілетті адамдар ғана мұрағатқа қол жетімділікті иеленеді.

26.2. Частота обработки записей регистрируемых событий
Анализ записей регистрируемых событий ежедневно проводится администратором аудита. В случае возникновения инцидентов безопасности анализ записей регистрируемых событий проводится в рамках расследования данных инцидентов.
26.3. Срок хранения записей регистрируемых событий
Записи регистрируемых событий хранятся в файлах на системном диске до момента превышения заданных для них максимальных значений объема. В этот период времени они доступны в оперативном режиме по запросу уполномоченного лица или уполномоченного процесса. По истечении данного срока создается резервная копия журналов событий на отчуждаемых носителях.
Резервные копии журналов событий хранятся в течение установленного срока, не менее 7 лет.
26.4. Защита записей регистрируемых событий
Журналы событий защищены от просмотра, модификации и удаления средствами прикладного и общесистемного программного обеспечения.
26.5. Условия сбора записей аудита
Регистрируемые события автоматически записываются в журналы средствами прикладного и общесистемного программного обеспечения.
26.6. Уведомление субъекта события, вносимого в журнал регистрации
При записи события в журнал регистрации уведомление субъекта этого события не производится.
27. Анализ уязвимостей
Администратор аудита при периодическом просмотре журналов событий в соответствии с эксплуатационной документацией анализирует содержимое журналов на предмет отсутствия записей о попытках несанкционированного доступа (далее – НСД) к программно-техническим средствам УЦ. При наличии записей о попытках НСД о данном факте сообщается администратору информационной безопасности.
28. Ведение архива
28.1. Типы архивных записей
В УЦ службы ДТС архивации подлежат следующие типы данных:
получаемые заявки, выдаваемые сертификаты и СОС, имеющие электронную форму, которые поступили от конечного пользователя или были ему переданы в форме файла или электронного сообщения;
регистрационные данные пользователей;
реестр выданных сертификатов;
журналы аудита;
внутренняя и внешняя корреспонденция (в бумажной и электронной форме) УЦ службы ДТС с пользователями, а также доверяющими сторонами;
документы и данные, использованные в процессе удостоверения личности.
28.2. Срок хранения архива
УЦ службы ДТС хранит архив на протяжении всего срока эксплуатации УЦ, от момента запуска УЦ службы ДТС в промышленную эксплуатацию до момента прекращения его деятельности.
28.3. Защита архива
Архив УЦ службы ДТС размещается на контролируемой территории. Доступ к архиву имеют только уполномоченные лица, выполняющие доверенные роли в УЦ службы ДТС.

28.4. Мұрағатты резервтік көшіру
Мұрағатталатын электрондық түрдегі барлық ақпарат сыртқы дербес жеткізгіштерге көшіріледі.
28.5. Мұрағаттың резервтік көшірмесіндегі деректерді қалпына келтіру
Резервтік көшірмедегі деректерді қалпына келтіруді пайдалану құжаттамасына сәйкес оператор орындайды. Резервтік көшірме деректерінің тұтастығын тексеру деректерді тікелей қалпына келтірудің алдында СҮТ қызметі КО-сының штаттық бағдарламалық қамтамасыз ету құралдарымен автоматты түрде орындалады. Тұтастығы бұзылған жағдайда резервтік көшірмедегі деректерді қалпына келтіру орындалмайды.
29. СҮТ қызметінің КО-сы уәкілетті тұлғасының кілттерін және сертификатын ауыстыру
СҮТ қызметінің КО-сы уәкілетті тұлғасының кілті 3 жылда 1 реттен сиретпей ауыстырылады. Кілтті ауыстыру уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификатын ауыстырумен бірге жүргізіледі.
ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттарының барлық иелері СҮТ қызметі КО-сының репозиторийінен СҮТ қызметінің КО-сы уәкілетті тұлғасының жаңа сертификатын алуға және оны алдыңғы сертификатты жоймастан СҮТС-ке орнатуға міндетті.
30. Компрометация және іркілістер кезіндегі қалпына келтіру
30.1. Компрометация жағдайында қалпына келтіру рәсімі
СҮТ қызметінің КО-сы уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ кілтінің компрометациясы жағдайында СҮТ қызметінің КО-сы сертификаттарды қайтарып алудың кезектен тыс тізімін дайындайды, содан кейін СҮТ қызметінің КО-сы уәкілетті тұлғасының кілттері мен сертификатын ауыстыру жүргізіледі.
СҮТ қызметінің КО-сы компрометация фактісі туралы сертификаттардың иелерін және сенім білдіруші тараптарды хабардар ету бойынша мүмкін болатын барлық шараларды қабылдауға және ең қысқа мерзімде уәкілетті тұлғаның жаңа сертификатын пайдалана отырып барлық берілген сертификаттарды ауыстыруды жүргізуге міндетті.
30.2. Жабдықтардың бұзылу, бағдарламалық және (немесе) аппараттық іркіліс жағдайлары
Жабдықтардың бұзылу, бағдарламалық және (немесе) аппараттық іркіліс жағдайында оқиға туралы мәліметтерді Комиссияның осы фактіні анықтаған қызметкері СҮТ қызметі КО-сының басшысына және әкімшісіне хабарлайды, ол осы мәліметті басшылыққа жеткізеді, оқиғаны тергеп-тексереді және резервтік көшірмелер мен қосылқы жабдықты пайдалана отырып, салдарды жою бойынша қажетті шаралар қабылдайды.
30.3. СҮТ қызметі КО-сының ЭЦҚ кілтінің компрометациясы
Компрометациямен байланысты оқиғаларға мынадай оқиғалар жатады:
кілттік жеткізгіштерді жоғалту, оның ішінде олардың кейіннен табылуымен;
кілттік жеткізгіштерге немесе осы жеткізгіштердегі кілттік ақпаратқа қол жетімділігі бар қызметкерлердің кез келген себеп бойынша жұмыстан шығуы (осындай қол жетімділік мүмкіндігі жүйені ЭЦҚ құралдарымен нақты іске асыруға және осы жүйемен ақпаратты өңдеу технологиясына байланысты айқындалады);
жүйедегі ақпараттың жылыстауы немесе оның бұрмалануы туралы күдіктің туындауы;
кілттік жеткізгіштер бар сейфтегі мөр бүтіндігінің бұзылуы немесе осындай сейф кілтіне бақылауды жоғалту;
пайдаланушы жүйені пайдалану процесінде оның кілттік жеткізгішке қол жетімділікті шектеуге бақылауды жоғалтуы;
кілттік жеткізгішке не болғанын дәл анықтау мүмкін болмайтын жағдайлар (мысалы, оның бұзылуы және жеткізгішті бұзу қаскүнемнің оған қол жеткізу әрекетінің нәтижесінде болғандығы күдігін теріске шығарудың мүмкін болмауы);
нәтижесінде ЭЦҚ кілттері рұқсаты жоқ адамдарға және (немесе) процестерге қол жетімді болуы мүмкін кілттік ақпаратты жария етудің басқа да түрлері.
Санамаланған оқиғалар туындаған жағдайда СҮТ қызметінің КО-сында сенім білдірілген рөлді орындайтын ЭЦҚ кілтінің иесі ең қысқа мерзімде СҮТ қызметі КО-сының әкімшісіне хабарлайды және сертификатты кері қайтаруды сұратады. Жаңа сертификат алу осы Регламентте сипатталған тәртіппен жүзеге асырылады.

28.4. Резервное копирование архива
Вся архивируемая информация в электронном виде копируется на внешние автономные носители.
28.5. Восстановление данных из резервной копии архива
Восстановление данных из резервной копии выполняется оператором в соответствии с эксплуатационной документацией. Проверка целостности данных резервной копии выполняется автоматически штатными средствами программного обеспечения УЦ службы ДТС непосредственно перед восстановлением данных. При нарушении целостности восстановление данных из резервной копии не выполняется.
29. Замена ключей и сертификата уполномоченного лица УЦ службы ДТС
Ключ ЭЦП уполномоченного лица УЦ службы ДТС заменяется не реже 1 раза в 3 года. Замена ключа сопровождается заменой сертификата ключа проверки ЭЦП уполномоченного лица.
Все владельцы сертификатов ключей проверки ЭЦП обязаны получить новый сертификат уполномоченного лица УЦ службы ДТС из репозитория УЦ службы ДТС и установить его без удаления предыдущего сертификата.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
30. Восстановление при компрометации и сбоях
30.1. Процедура восстановления в случае компрометации
При компрометации ключа ЭЦП уполномоченного лица УЦ службы ДТС УЦ службы ДТС изготавливает внеочередной список отзыва сертификатов, после чего производится смена ключей и сертификата уполномоченного лица УЦ службы ДТС.
УЦ службы ДТС обязан принять все возможные меры по информированию владельцев сертификатов и доверяющих сторон о факте компрометации и в кратчайшие сроки произвести замену всех выданных сертификатов, используя новый сертификат уполномоченного лица.
30.2. Случаи повреждения оборудования, программных и(или) аппаратных сбоев
В случае повреждения оборудования, программных и (или) аппаратных сбоев, сведения о происшествии сообщаются обнаружившим данный факт сотрудником Комиссии руководителю и администратору информационной безопасности УЦ службы ДТС, которая доводит эти сведения до руководства, расследует происшествие и принимает необходимые меры по устранению последствий с использованием резервных копий и запасного оборудования.
30.3. Компрометация ключа ЭЦП УЦ службы ДТС
К событиям, связанным с компрометацией, относятся следующие события:
потеря ключевых носителей, в том числе с их последующим обнаружением;
увольнение по любой причине сотрудников, имеющих доступ к ключевым носителям или к ключевой информации на данных носителях (возможность такого доступа определяется в зависимости от конкретной реализации системы со средствами ЭЦП и от технологии обработки информации данной системой);
возникновение подозрений об утечке информации или ее искажении в системе;
нарушение целостности печати на сейфе с ключевыми носителями или утрата контроля за ключом от такого сейфа;
утрата пользователем контроля за ограничением доступа к ключевому носителю в процессе эксплуатации им системы;
случаи, когда невозможно достоверно установить, что произошло с ключевым носителем (например, его разрушение и невозможность опровергнуть подозрение на то, что разрушение носителя произошло не в результате попытки доступа к нему злоумышленника);
другие виды разглашения ключевой информации, в результате которых ключи ЭЦП могут стать доступными несанкционированным лицам и (или) процессам.
При наступлении перечисленных событий владелец ключа ЭЦП, исполняющий доверенную роль в УЦ службы ДТС, в кратчайший срок уведомляет администратора УЦ службы ДТС и запрашивает отзыв сертификата. Получение нового сертификата осуществляется в порядке, описанном в настоящем Регламенте.

31. Авариядан кейін жұмыс қабілетін қалпына келтіру
СҮТ қызметі КО-сының персоналы деректердің резервтік көшірмелерін және қосалқы жабдықты пайдалана отырып, 8 сағаттан аспайтын уақыт ішінде КО-ның авариядан кейін жұмыс қабілетін қалпына келтіру бойынша мүмкін болатын барлық шараларды қабылдайды.
32. Техникалық қауіпсіздік шаралары
32.1. Кілттер жұбын генерациялау және орнату
32.1.1. Кілттер жұбын генерациялау
СҮТ қызметі КО-сының кілттер жұбы пайдалану құжаттамасына сәйкес әкімшінің автоматтандырылған жұмыс орнында (АЖО) жасалады. КО кілттерін генерациялауды сертификаттау әкімшісі СҮТ қызметі КО-сының ақпараттық қауіпсіздік әкімшісімен бірлесіп жүзеге асырады.
СҮТ қызметі КО-сының СМТС пен УШС кілттерінің жұптары пайдалану құжаттамасына сәйкес КО серверінде жасалады. КО кілттерін генерациялауды СҮТ қызметі КО-сының сертификаттау әкімшісі жүзеге асырады.
Интеграциялық жүйенің ұлттық сегменттерінің және интеграциялық сегментінің СҮТ ТРС және УШС кілттерінің жұптарын СҮТ кіші жүйесіне арналған пайдалану құжаттамасына сәйкес тікелей СҮТ серверінде СҮТ операторының уәкілетті қызметкері жасайды.
Комиссияның КО мен СҮТ-тегі кілттерін генерациялау үшін ЭЦҚ құралдарының сенім білдірілген есептеу құрылғысы (ЭЦҚ СЕҚ) пайдаланылады. Сақталатын кілттік ақпаратты қорғау үшін арнайы дайындалған USB-flash жеткізгіштері қосымша пайдаланылады.
СЕҚ-тағы ЭЦҚ кілтін инициализациялау үшін СЕҚ-та сақталатын ақпараттың болуынан басқа, қол жеткізу паролін енгізу және USB-flash жеткізгіште сақталатын деректер қосымша талап етіледі.
32.1.1.1. Пайдаланушыға ЭЦҚ-ның жеке кілтін ұсыну
СҮТ қызметі КО-сының пайдаланушылардың ЭЦҚ кілттеріне қол жетімділігі жоқ, өйткені осы Регламентке сәйкес әрбір пайдаланушы кілттер жұбын генерациялауды дербес жүзеге асырады.
32.1.1.2. СҮТ қызметінің КО-сына ЭЦҚ-ны тексеру кілтін беру
Пайдаланушы кілттерді өз бетімен генерациялауды жүзеге асырады және электрондық жеткізгіштерді пайдалана отырып, электрондық түрдегі сертификатқа сұрау салу файлының құрамында ЭЦҚ-ны тексеру кілтін СҮТ қызметінің КО-сына береді.
32.1.1.3. ЭЦҚ-ны тексеру кілтін сенім білдіруші тараптарға ұсыну
СҮТ қызметі КО-сының ЭЦҚ-ны тексеру кілтін сенім білдіруші тараптарға беру ЭЦҚ-ны тексеру кілтін қамтитын ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификатын СҮТ қызметі КО-сының репозиторийінде жариялау жолымен жүзеге асырылады.
СҮТ қызметінің КО-сы берген барлық сертификаттар СҮТ қызметі КО-сының репозиторийінде жарияланған СҮТ қызметі КО-сының түбір сертификатының файлына сілтемесі бар AuthorityInformationAccess кеңейтуді қамтиды.

31. Восстановление работоспособности после аварии
Персонал УЦ службы ДТС принимает все возможные меры по восстановлению работоспособности УЦ после аварии в течение не более чем 8 часов с использованием резервных копий данных и запасного оборудования.
32. Технические средства безопасности
32.1. Генерация и установка ключевой пары
32.1.1. Генерация ключевой пары
Ключевая пара УЦ службы ДТС генерируются на автоматизированном рабочем месте (АРМ) администратора в соответствии с эксплуатационной документацией. Генерация ключей УЦ осуществляется администратором сертификации совместно с администратором информационной безопасности УЦ службы ДТС.
Ключевые пары СПСС и СШВ УЦ службы ДТС генерируются на сервере УЦ в соответствии с эксплуатационной документацией. Генерация ключей УЦ осуществляется администратором сертификации УЦ службы ДТС.
Ключевые пары СПП и СШВ ДТС национальных сегментов и интеграционного сегмента интегрированной системы генерируются непосредственно на сервере ДТС уполномоченным сотрудником оператора ДТС в соответствии с эксплуатационной документацией на подсистему ДТС.
Для генерации ключей в УЦ и ДТС Комиссии используется доверенное вычислительное устройство средств ЭЦП (ДВУ ЭЦП). Для защиты сохраняемой ключевой информации дополнительно используются специально подготовленные USB-flash носители.
Для инициализации ключа ЭЦП в ДВУ кроме наличия информации, хранимой в ДВУ, дополнительно требуется ввод пароля доступа и данных, хранимых на USB-flash носителе.
32.1.1.1. Предоставление личного ключа ЭЦП пользователю
УЦ службы ДТС не имеет доступ к ключам ЭЦП пользователей, так как в соответствии с настоящим Регламентом каждый пользователь самостоятельно осуществляет генерацию ключевой пары.
32.1.1.2. Передача ключа проверки ЭЦП в УЦ службы ДТС
Пользователь осуществляет самостоятельную генерацию ключей и передает в УЦ службы ДТС ключ проверки ЭЦП в составе файла запроса на сертификат в электронном виде с использованием электронных носителей.
32.1.1.3. Предоставление ключа проверки ЭЦП доверяющим сторонам
Предоставление ключа проверки ЭЦП УЦ службы ДТС доверяющим сторонам осуществляется путем публикации сертификата ключа проверки ЭЦП, содержащего ключ проверки ЭЦП, в репозитории УЦ службы ДТС.
Все сертификаты, выданные УЦ службы ДТС включают расширение AuthorityInformationAccess, содержащее ссылку на файл корневого сертификата УЦ службы ДТС, опубликованного в репозитории УЦ службы ДТС.

32.1.2. Кілттердің мөлшерлері
ЭЦҚ-ның пайдаланылатын құралдарына арналған пайдалану құжаттамасына сәйкес кілттердің мөлшерлері мыналарды құрайды:
электрондық цифрлық қолтаңба кілттерінің ұзындығы:
электрондық цифрлық қолтаңба кілті – 512 бит;
электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілті – 1024 бит;
шифрлау кезінде пайдаланылатын кілттердің ұзындығы:
симметриялық кілт – 256 бит.
32.1.3. ЭЦҚ-ны тексеру кілтін генерациялау параметрлері және кілттердің сапасын тексеру
СҮТ қызметінің КО-сын пайдаланушылар кілттерді генерациялау үшін СЕҚ-ты пайдаланады. Бұл ретте СЕҚ құрамындағы SSD-диск кілттік жеткізуші болып табылады. Кілттік жеткізушілер ретінде кілттік жеке USB-жеткізгіштері де пайдаланылады.
ЭЦҚ-ны тексеру кілтін генерациялау параметрлерін пайдаланылатын ЭЦҚ құралы автоматты түрде береді.
Кілттерді генерациялау алгоритмі ЕЭК Алқасының 2.06.16 ж. № 49 ҚБПҮ шешіміне сай МЕМСТ Р 34.10-2012-ге сәйкес келеді.
Сертификатқа сұрау салуды алу кезінде СҮТ қызметінің КО-сы сұрау салуда алынған кілттің пайдаланылатын ЭЦҚ құралына үйлесімділігін, оның разрядтылығын, сондай-ақ оның бірегейлігін тексереді. Алынған кілт СҮТ қызметі КО-сының дерекқорында бар кілтке сәйкес келген жағдайда СҮТ қызметінің КО-сы сұрау салуды қабылдамайды және қайталама кілтпен сұрау салу берген пайдаланушыға жаңа кілттер жұбы мен сертификатқа сұрау салуды генерациялау қажеттігі туралы хабарлайды.
32.1.4. Кілттерді пайдалану мақсаттары
Кілтті қолдану тәсілі Х.509 v3 сәйкес келетін сертификаттың стандарттық кеңейтулерінің KeyUsage жолағында айқындалған.
СҮТ қызметінің КО-сы уәкілетті тұлғасының кілті шығарылатын сертификаттарда (бит 5 keyCertSign) және КСТ-да (бит 6 cRLSign) ЭЦҚ қалыптастыру үшін ғана пайдаланылуы мүмкін.
Түпкі пайдаланушылардың кілттері ЭЦҚ қалыптастыру үшін пайдаланылады. KeyUsage жолағындағы әрбір битті пайдалану RFC 5280-де жазылған қағидаларға сәйкес келеді.
32.1.5. СҮТ қызметінің КО-сы уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ кілтін қорғау
СҮТ қызметінің КО-сы уәкілетті тұлғасының (сертификаттау әкімшісінің) ЭЦҚ кілті СҮТ қызметінің КО-сы әкімшісінің АЖО ЭЦҚ СЕҚ-ында қорғалған (шифрланған) түрде сақталады.
СЕҚ-та уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ кілтін инициализациялау үшін КО әкімшілерінің кілттік жеткізгіштерін дәйекті түрде енгізу (ену парольдерін енгізе отырып) және СЕҚ құрамындағы SSD-дискіде сақталатын қызметтік деректердің болуы талап етіледі.
Уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ кілті пайдаланылу кезеңінде (жасалған сәтінен бастап жойылған сәтіне дейін) ЭЦҚ СЕҚ-ында болады және қандай да бір сыртқы жеткізгіштерге иеліктен шығарылмайды (ЭЦҚ СЕҚ кілттерін депозиттеу функциясы сақталмайды).

32.1.2. Размеры ключей
В соответствии с эксплуатационной документацией на используемые средства ЭЦП размеры ключей составляют:
длины ключей электронной цифровой подписи:
ключ электронной цифровой подписи – 512 бит;
ключ проверки электронной цифровой подписи – 1024 бит.
длины ключей, используемых при шифровании:
симметричный ключ – 256 бит.
32.1.3. Параметры генерации ключа проверки ЭЦП и проверка качества ключей
Для генерации ключей пользователи УЦ службы ДТС используют ДВУ. Ключевым носителем при этом является SSD-диск из состава ДВУ. В качестве ключевых носителей также используются индивидуальные ключевые USB-носители.
Параметры генерации ключа проверки ЭЦП задаются используемым средством ЭЦП автоматически.
Алгоритм генерации ключей соответствует ГОСТ Р 34.10-2012 согласно Решению Коллегии ЕЭК от 2.06.16 №49ДСП.
При получении запроса на издание сертификата УЦ службы ДТС проверяет полученный в запросе ключ на совместимость с используемым средством ЭЦП, его разрядность, а также его уникальность. При совпадении полученного ключа с уже имеющимся в базе данных УЦ службы ДТС отклоняет запрос и уведомляет пользователя, подавшего запрос с повторным ключом, о необходимости генерации новой ключевой пары и запроса на издание сертификата.
Сноска. Пункт 32.1.3 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
32.1.4. Цели использования ключей
Способ применения ключа определен в поле KeyUsage стандартных расширений сертификата, соответствующего X.509 v3.
Ключ ЭЦП уполномоченного лица УЦ службы ДТС может использоваться только для формирования ЭЦП в издаваемых сертификатах (бит 5 keyCertSign) и СОС (бит 6 cRLSign).
Ключи конечных пользователей используются для формирования ЭЦП. Использование каждого бита в поле KeyUsage соответствует правилам, изложенным в RFC 5280.
Сноска. Пункт 32.1.4 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
32.1.5. Защита ключа ЭЦП уполномоченного лица УЦ службы ДТС
Ключ ЭЦП уполномоченного лица (администратора сертификации) УЦ службы ДТС хранится в защищҰнном (зашифрованном) виде в ДВУ ЭЦП АРМ администратора УЦ службы ДТС.
Для инициализации в ДВУ ЭЦП ключа уполномоченного лица требуется последовательный ввод ключевых носителей администраторов УЦ (с вводом паролей доступа) и наличие служебных данных, хранимых на SSD-диске из состава ДВУ.
Ключ ЭЦП уполномоченного лица в период эксплуатации (от момента его создания до момента уничтожения) находится в ДВУ ЭЦП и не может быть отчужден на какие-либо внешние носители (функция депонирования ключей ДВУ ЭЦП не поддерживается).

32.1.6. Криптографиялық модульдің стандарттары
Кілттердің форматтары мен аппараттық криптографиялық модульмен орындалатын криптографиялық операциялар МЕМСТ Р 34.10-2012 және МЕМСТ Р 34.11-2012 стандарттарына сәйкес келеді.
32.1.7. ЭЦҚ кілттерін депозиттеу
СҮТ қызметінің КО-сы ЭЦҚ кілттерін депозиттеуді жүзеге асырмайды.
32.1.8. ЭЦҚ кілтінің резервтік көшірмесі
СҮТ қызметінің КО-сы ЭЦҚ кілттерін резервтеуді жүзеге асырмайды.
32.1.9. Қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін ЭЦҚ кілтін сақтау
ЭЦҚ кілті қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін ЭЦҚ құралдарының және СҮТ қызметінің КО-сы құралдарының штаттық функциялары пайдаланыла отырып жойылуға жатады.
32.1.10. СҮТ қызметі КО-сының ЭЦҚ кілтін жасау және жою
СҮТ қызметінің КО-сы уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ кілті жасалған сәттен бастап пайдаланудан шығару кезінде жойылғанға дейін СЕҚ-та тұрақты түрде болады.
32.1.11. ЭЦҚ кілтін криптографиялық модульде сақтау
СҮТ қызметінің КО-сы уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ кілті аппараттық криптографиялық модульде шифрланған түрде сақталады.
32.1.12. ЭЦҚ кілтін активтендіру тәсілі
СҮТ қызметінің КО-сы уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ кілті КО әкімшілерінің алмалы-салмалы кілттік жеткізгіштерінің дәйекті ұсынылуы (қол жеткізу парольдерін енгізе отырып) және СЕҚ құрамындағы SSD-дискіде сақталатын қызметтік деректердің болуы кезінде инициализацияланады.
32.1.13. Репозиторийді резервтік көшіру
СҮТ қызметі КО-сының репозиторийі СҮТ қызметінің КО-сында белгіленген резервтік көшіру тәртібіне сәйкес мерзімдік резервтік көшіруге жатады.
32.1.14. Сертификаттар мен кілттердің қолданылу мерзімдері
ЭЦҚ кілттерінің және ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттарының қолданылу мерзімдері пайдаланылатын ЭЦҚ құралының пайдалану құжаттамасымен айқындалады.
СҮТ қызметі КО-сының кілттері мен сертификаттарының қолданылу мерзімдері:
ЭЦҚ кілттері қолданысының ең ұзақ мерзімі – 3 жылға дейін;
ЭЦҚ-ны тексеру кілттері қолданысының ең ұзақ мерзімі – 7 жылға дейін.
Пайдаланушылардың кілттері мен сертификаттарының қолданылу мерзімдері:
ЭЦҚ кілттері қолданысының ең ұзақ мерзімі – 3 жылға дейін;
ЭЦҚ-ны тексеру кілттері қолданысының ең ұзақ мерзімі – 7 жылға дейін.

32.1.6. Стандарты криптографического модуля
Форматы ключей и криптографические операции, выполняемые аппаратным криптографическим модулем, соответствуют стандартам ГОСТ Р 34.10-2012 и ГОСТ Р 34.11-2012.
32.1.7. Депонирование ключей ЭЦП
УЦ службы ДТС не осуществляет депонирование ключей ЭЦП.
32.1.8. Резервная копия ключа ЭЦП
УЦ службы ДТС не осуществляет резервирование ключей ЭЦП.
32.1.9. Хранение ключа ЭЦП по окончании срока действия
Ключ ЭЦП по окончании срока действия подлежит удалению с использованием штатных функций средств ЭЦП и средств УЦ службы ДТС.
32.1.10. Создание и уничтожение ключа ЭЦП УЦ службы ДТС
Ключ ЭЦП уполномоченного лица УЦ службы ДТС постоянно находится в ДВУ с момента его создания и до его удаления при выводе из эксплуатации.
32.1.11. Хранение ключа ЭЦП в криптографическом модуле
Ключ ЭЦП уполномоченного лица УЦ службы ДТС хранится в аппаратном криптографическом модуле в зашифрованном виде.
32.1.12. Способ активации ключа ЭЦП
Ключ ЭЦП уполномоченного лица УЦ службы ДТС инициализируется при последовательном предъявлении съемных ключевых носителей администраторов УЦ (с вводом паролей доступа) и наличии служебных данных, хранимых на SSD-диске из состава ДВУ.
32.1.13. Резервное копирование репозитория
Репозиторий УЦ службы ДТС подвергается периодическому резервному копированию в соответствии с порядком резервного копирования, установленным в УЦ службы ДТС.
32.1.14. Сроки действия ключей ЭЦП и сертификатов
Срок действия ключа ЭЦП, соответствующего корневому сертификату ключа проверки ЭЦП (сертификату уполномоченного лица УЦ службы ДТС), составляет 3 года.
Срок действия ключей ЭЦП иных сертификатов ключа проверки ЭЦП, издаваемых УЦ службы ДТС, ограничивается сроком действия ключа ЭЦП, соответствующего корневому сертификату УЦ службы ДТС, но не может превышать 3 лет.
Срок действия корневого сертификата ключа проверки ЭЦП составляет 7 лет.
Срок действия иных сертификатов ключа проверки ЭЦП, издаваемых УЦ службы ДТС, ограничивается сроком действия соответствующего корневого сертификата УЦ службы ДТС, но не может превышать 7 лет.
Технические средства УЦ службы ДТС запрещают издание сертификатов ключа проверки ЭЦП по запросам, в которых указана более поздняя дата окончания срока действия ключа ЭЦП, чем дата окончания срока действия ключа ЭЦП соответствующего корневого сертификата УЦ службы ДТС.
Сноска. Пункт 32.1.14 в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).

OCSP-сұрау салу RFC 6960 сәйкес ASN.1-құрылымын қабылдайды және оның мынадай шектеулері болады:
ТbsRequest құрылымының requestExtensions жолағында кеңейтулердің тізімі бар. Бұл тізімде ocspNonce (OID 1.3.6.1.5.5.7.48.1.2) кеңейтуі ғана болуға тиіс.
Дара сұрау салуға арналған кеңейтулердің тізімін қамтитын tbsRequest құрылымының singleRequestExtensions міндетті емес жолағы болмауға тиіс.
Егер OCSP Request құрылымының optionalSignature жолағы берілсе, онда оған мынадай шектеулер қойылады:
signatureAlgorithm жолағы "МЕМСТ Р 34.11/34.10-2012" (OID 1.2.643.7.1.1.3.3) мәнін қабылдауға тиіс;
certs жолағына OCSP сұрау салуының ЭЦҚ-ны тексеру үшін сертификат енгізілуге тиіс. Бұдан басқа, tbsRequest құрылымындағы requestorName жолағы міндетті түрде қатысуға және ол CommonName (объективтік сәйкестендіргіш - 2.5.4.3) элементін қамтитын directoryName құрылымын білдіруге тиіс.
OCSP жауабының шаблоны
OCSP-жауап RFC 6960 сәйкес ASN.1-құрылымын қабылдайды және оның мынадай шектеулері болады.
ResponseType жолағында 1.3.6.1.5.5.7.48.1.1 мәндері бар жауап түріндегі объективтік сәйкестендіргіш болады. Response жолағында BasicOCSPResponse құрылымы бар.
Егер тиісті OCSP сұрау салуында ocspNonce кеңейтуі қатысқан жағдайда, онда OCSP-жауапта ResponseData құрылымының responseExtensions міндетті емес жолағы ұқсас мәні бар ocspNonce кеңейтуін қамтитын болады.
SignatureAlgorithm жолағы "МЕМСТ Р 34.11/34.10-2012" (OID 1.2.643.7.1.1.3.3) мәнін қабылдайды.
Сerts сертификаттар тізімінде ЭЦҚ-ны тексеру үшін қажетті СМТС сертификаты бар.
SingleResponse құрылымының OCSP-жауап кеңейтуін қамтуы мүмкін singleExtensions міндетті емес жолағы жоқ.
Уақыт штамптары шаблоны
СҮТ қызметі КО-сының УШС осы мақсат үшін арнайы резервтелген ЭЦҚ кілтінің көмегімен өзіне берілетін ЭЦҚ-мен уақыт штамптарына қол қояды. RFC 5280 ұсынымына сәйкес олармен үйлесетін УШС ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттары сыни ретінде белгіленген кілттің (ExtKeyUsage) жол берілетін тар қолданысын нақтылайтын жолақты қамтиды. Бұл сертификатты УШС-ның пайдалануы мүмкіндігін және ол берілетін уақыт штамптарында қалыптастыру үшін ғана пайдаланатынын білдіреді.
СҮТ қызметі КО-сының УШС берген уақыт штампында SignedData құрылымына енгізілген (RFC 2630 сәйкес), УШС қол қойған және ContentInfo құрылымында бекітілген уақыт штампы туралы ақпарат (TSTInfo құрылымы) бар. СҮТ қызметі КО-сының УШС беретін уақыт штамптары RFC 3161 сәйкес келеді.
TSP сұрау салуының шаблоны
TSP-сұрау салу RFC 2630 сәйкес ASN.1-құрылымын білдіреді және оның мынадай шектеулері болады.
TimeStampReq құрылымының reqPolicy міндетті емес жолағында базалық саясаттың объективтік сәйкестендіргіші (OID = 0.4.0.2023.1.1) болмауға не ол қамтылуға тиіс.
nonce міндетті емес жолағында кездейсоқ генерацияланған 64-биттік мән болмауға не ол қамтылуға тиіс.
TSP жауабының шаблоны
TSP-жауап TSP-сұрау салу RFC 2630 сәйкес ASN.1-құрылымын білдіреді және оның мынадай шектеулері болады.
SignedData құрылымының digestAlgorithms жолағы "512 ұзындығымен МЕМСТ 34.11-2012" (OID 1.2.643.7.1.1.2.3) мәнін қабылдайды;
егер TSP сұрау салуда ТimeStampReq құрылымының certReq міндетті емес жолағында true мәні болса, SignedData құрылымының certificates міндетті емес жолағы TSP қызметінің сертификатын қамтитын болады.
SignedData құрылымының crls міндетті емес жолағы болмауға тиіс.
TSTInfo құрылымының policy жолағында базалық саясаттың объективтік саясаты (OID = 0.4.0.2023.1.1) болуға тиіс.
егер тиісті TSP-сұрау салуда nonce міндетті емес жолағы болған жағдайда, TSP-жауапта TSTInfo құрылымының nonce міндетті емес жолағы да соған ұқсас мәнді иеленетін болады.
TSTInfo құрылымының tsa міндетті емес жолағы жоқ.
TSTInfo құрылымының extensions міндетті емес жолағы жоқ.
SignerInfo құрылымының digestAlgorithm жолағы "512 ұзындығымен МЕМСТ Р 34.11-2012" мәнін (OID 1.2.643.7.1.1.2.3) қабылдайды.

Запрос СПСС принимает ASN.1-структуру в соответствии с RFC 6960 и имеет следующие ограничения.
Поле requestExtensions структуры tbsRequest содержит список расширений. Данный список должен содержать только расширение ocspNonce (OID 1.3.6.1.5.5.7.48.1.2).
Необязательное поле singleRequestExtensions структуры tbsRequest, содержащее список расширений для единичного запроса, должно отсутствовать.
В случае если поле optionalSignature структуры OCSPRequest задано, на него накладываются следующие ограничения:
поле signatureAlgorithm должно принимать значение "ГОСТ Р 34.11/34.10-2012" (OID 1.2.643.7.1.1.3.3);
поле certs должно включать сертификат для проверки ЭЦП запроса СПСС. Кроме того, поле requestorName из структуры tbsRequest должно присутствовать в обязательном порядке и представлять собой структуру directoryName, содержащую элемент CommonName (OID 2.5.4.3).
39. Шаблон ответа СПСС
Ответ СПСС принимает ASN.1-структуру в соответствии с RFC 6960 и имеет следующие ограничения.
Поле responseType содержит идентификатор типа ответа, который имеет значение 1.3.6.1.5.5.7.48.1.1. Поле response содержит структуру BasicOCSPResponse.
В случае если в соответствующем запросе СПСС присутствовало расширение ocspNonce, в ответе необязательное поле responseExtensions структуры ResponseData будет содержать расширение ocspNonce с аналогичным значением.
Поле signatureAlgorithm принимает значение "ГОСТ Р 34.11/34.10-2012" (OID 1.2.643.7.1.1.3.3).
В списке сертификатов certs содержится сертификат СПСС, необходимый для проверки ЭЦП.
Необязательное поле singleExtensions структуры SingleResponse, которое может содержать расширения OCSP-ответа, отсутствует.
V. Службы СШВ и СШВ-В
40. СШВ и СШВ-В УЦ службы ДТС подписывают ЭЦП выдаваемые ими же штампы времени при помощи ключей ЭЦП, специально зарезервированных для этой цели. В соответствии с рекомендацией RFC 5280 сертификаты СШВ и СШВ-В содержат поле, уточняющее узкое допустимое применение ключа (ExtKeyUsage), обозначенное как критическое. Это означает, что сертификат может быть использован СШВ и СШВ-В только для формирования ЭЦП в выдаваемых ими штампах времени.
41. Штампы времени, выданные СШВ и СШВ-В УЦ службы ДТС, содержат в себе информацию о штампе времени (структура TSTInfo), внесенную в структуру SignedData (в соответствии с RFC 2630), подписанную СШВ или СШВ-В и закрепленную в структуре ContentInfo. Штампы времени, выдаваемые СШВ и СШВ-В УЦ службы ДТС, соответствуют RFC 3161.
42. Шаблон запроса СШВ
Запрос СШВ представляет собой ASN.1-структуру в соответствии с RFC 2630 и имеет следующие ограничения:
необязательное поле reqPolicy структуры TimeStampReq отсутствует либо содержит идентификатор базовой политики (OID 0.4.0.2023.1.1);
необязательное поле nonce отсутствует либо содержит случайно сгенерированное 64-битное значение.
43. Шаблон ответа СШВ
Ответ СШВ представляет собой ASN.1-структуру в соответствии с RFC 2630 и имеет следующие ограничения:
поле digestAlgorithms структуры SignedData принимает значение "ГОСТ Р 34.11-2012 с длиной 512" (OID 1.2.643.7.1.1.2.3);
необязательное поле certificates структуры SignedData содержит сертификат службы TSP, если в TSP-запросе необязательное поле certReq структуры TimeStampReq содержит значение true;
необязательное поле crls структуры SignedData отсутствует;
поле policy структуры TSTInfo содержит идентификатор базовой политики (OID 0.4.0.2023.1.1);
необязательное поле nonce структуры TSTInfo содержит аналогичное значение, если в соответствующем TSP-запросе присутствует необязательное поле nonce;
необязательное поле tsa структуры TSTInfo отсутствует;
необязательное поле extensions структуры TSTInfo отсутствует;
поле digestAlgorithm структуры SignerInfo принимает значение "ГОСТ Р 34.11-2012 с длиной 512" (OID 1.2.643.7.1.1.2.3);

SignerInfo құрылымының signedAttrs жолағы мынадай объектілерді қамтитын болады: қол қойылатын мөлшердің тұрпаты (OID 1.2.840.113549.1.9.16.1.4 (уақыт штампы)), уақыт штампы хеш-функциясының мәні, уақыт штампы қызметінің сертификаты туралы ақпарат;
SignerInfo құрылымының signatureAlgorithm жолағы "512 ұзындығымен МЕМСТ Р 34.10-2.12" мәнін қабылдайды.
Еуразиялық экономикалық
одақтың интеграцияланған
ақпараттық жүйесінің сенім
білдірілген үшінші тарапы
қызметі куәландырушы
орталығының регламентіне
№ 2 ҚОСЫМША
Құжаттар түпнұсқалылығының негізгі белгілерінің ТІЗБЕСІ
1. Паспорт:
паспорттың бланкісі бекітілген және қолданыстағы нысанға сәйкес келеді;
барлық міндетті деректемелері, мөрлері, мөртабандары бар;
паспорттың қолданылу мерзімі өткен жоқ;
лауазымды адамдардың қолтаңбалары бар;
туған күні және паспорттың берілген күні сәйкес келеді;
паспортты беру жүргізілген өңір туралы жазбалар азаматтың сол сәтте тұрған жері бойынша тіркеу мөртабанына сәйкес келеді және құжаттағы фотосурет (соның ішінде фотосуретте бейнеленген адамның шамамен алғандағы жасы құжатта көрсетілгенге сәйкес келеді) ұсынушыға сәйкес келеді.
2. Сенімхат және бұйрықтардың көшірмелері:
мөр бедерінде грамматикалық қателер, симметриялы емес орналасқан мәтін, штрихтардың қисықтығы, иректігі, басу бейнесінің жалпы солғындығы, қағаздың деформациясы, қаріптер мен цифрлардың оңайлатылған суреті, кертпесіз қаріптер мен цифрлар, бұрышты құрылысы бар сопақшалар мен жартылай сопақшалар жоқ.
Еуразиялық экономикалық
одақтың интеграцияланған
ақпараттық жүйесінің сенім
білдірілген үшінші тарапы
қызметі куәландырушы
орталығының регламентіне
№ 3 ҚОСЫМША
Сертификат жасауға және беруге арналған өтініштің НЫСАНЫ
СҮТ қызметі КО-сының басшысына
_______________________________________
115114, Мәскеу қ., Летниковская к-сі, 2-үй, 1-құр.
_______________________________________
(басшы лауазымының атауы)
_______________________________________
(ұйымның толық атауы)
_______________________________________
(басшының Т. А. Ә.)
/
/
ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификатын дайындауға ӨТІНІШ
1. ЭЦҚ кілтін және ЭЦҚ-ны тексеру кілтін жасауды және осы өтініште көрсетілген деректерге сәйкес ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификатын дайындауды сұраймын:
Ұйымның атауы (қысқ.)
Т. А. Ә. (толық):
Туған күні
Туған жері (толық)
Жынысы
☐ер
☐әйел
Паспорт деректері (серия, нөмір):
(бөлімше коды)
(берілген күні)
Лауазымы:
Бөлімше:
e-mail/телефон:
Заңды мекенжайы (толық):
Мекенжай бойынша жұмыс орны:
Сертификаттың тағайындалуы:
СҮТС серверінің сертификаты
УШС серверінің сертификаты
СМТС серверінің сертификаты
СҮТ қызметінің Куәландырушы орталығы Регламентінің және оған қосымшаның талаптарымен таныстым және оның барлық ережелерін сақтауға міндеттенемін.
ЭЦҚ-ны тексеру кілті сертификатының иесі
[жеке қолы]
Т.А.Ә.
2. Мәліметтер түпнұсқа құжаттардың негізінде ұсынылды және дұрыс болып табылады.
(Ұйым басшысының лауазымы)
(қолы)
(Т.А.Ә.)
"
"
ж.
М.О.
Еуразиялық экономикалық
одақтың интеграцияланған
ақпараттық жүйесінің сенім
білдірілген үшінші тарапы
қызметі куәландырушы
орталығының регламентіне
№ 4 ҚОСЫМША
Сертификаттың күшін жоюға арналған өтініштің НЫСАНЫ
СҮТ қызметі КО-сының басшысына
115114, Мәскеу қ., Летниковская к-сі, 2-үй, 1-құр.
(басшы лауазымының атауы)
(ұйымның толық атауы)
(басшының Т. А.Ә.)
/
/
Қол кілтінің сертификатын кері қайтаруға ӨТІНІШ
Сізден сертификаттың күшін жоюды,
Сертификаттың тағайындалуы:
СҮТС серверінің сертификаты
УШС серверінің сертификаты
СМТС серверінің сертификаты
және күші жойылған сертификатты кері қайтарылған сертификаттардың тізіміне қосуды сұраймын:
(Лауазымы, Т.А.Ә. толық)
(Күшін жою себебі)
Сертификат №
(Сериялық нөмірі)
(Ұйым басшысының лауазымы)
(қолы)
(Т.А.Ә.)
"___" _______________ 20__ ж.
М.О.
Еуразиялық экономикалық
одақтың интеграцияланған
ақпараттық жүйесінің сенім
білдірілген үшінші тарапы
қызметі куәландырушы
орталығының регламентіне
№ 5 ҚОСЫМША
Сертификат алуға сенімхаттың НЫСАНЫ
СҮТ қызметі КО-сының басшысына
115114, Мәскеу қ., Летниковская к-сі, 2-үй, 1-құр.
(басшы лауазымының атауы)
(ұйымның толық атауы)
(басшының Т.А.Ә.)
/
/
ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификатын алуға СЕНІМХАТ
______________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________ сұраймын
Сенімхат берілетін адам туралы мәліметтер:
Т. А. Ә. (толық):
Туған күні
Туған жері (толық)
Жынысы
☐ер
☐әйел
Паспорт деректері
(сериясы, нөмірі):
(бөлімшенің коды)
(берілген күні)
Лауазымы:
Бөлімше:
e-mail/телефон:
Заңды мекенжайы (толық):
Мекенжай бойынша жұмыс орны:
Атына сенімхат берілетін адам
жеке қолы
Т.А.Ә.
2. Мәліметтер түпнұсқа құжаттардың негізінде ұсынылды және дұрыс болып табылады.
(Ұйым басшысының лауазымы)
(қолы)
(Т.А.Ә.)
"______"_______________20___ж.
М.О.

поле signedAttrs структуры SignerInfo содержит следующие объекты: тип подписываемого содержимого (OID 1.2.840.113549.1.9.16.1.4 (штамп времени)), значение хеш-функции штампа времени, информация о сертификате службы штампов времени;
поле signatureAlgorithm структуры SignerInfo принимает значение "ГОСТ Р 34.10-2012 с длиной 512".
44. Шаблон запроса СШВ-В
Запрос СШВ-В представляет собой ASN.1-структуру, аналогичную указанной в пункте 40 настоящего приложения.
45. Шаблон ответа СШВ-В
Ответ СШВ-В представляет собой ASN.1-структуру, аналогичную указанной в пункте 41 настоящего приложения.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Регламенту
удостоверяющего центра
службы доверенной третьей
стороны интегрированной
информационной системы
Евразийского экономического
союза
ПЕРЕЧЕНЬ
основных признаков подлинности документов
Паспорт:
бланк паспорта соответствует утвержденной и действующей форме;
присутствуют все обязательные реквизиты, печати и штампы;
срок действия паспорта не истек;
имеются подписи должностных лиц;
даты рождения и выдачи паспорта соответствуют;
соответствуют записи о регионе, в котором производилась выдача паспорта, штампу о регистрации гражданина по месту жительства, на тот момент) и фотография в документе соответствует предъявителю (в т.ч. примерный возраст изображенного на фотокарточке лица соответствует указанному в документе).
Доверенность и копии приказов:
отсутствуют грамматические ошибки в оттиске печати, несимметрично расположенный текст, изломы, извилистость штрихов, общая бледность изображения печати, деформация бумаги, упрощенный рисунок букв и цифр, буквы и цифры без засечек, овалы и полуовалы с угловатым строением.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к Регламенту
удостоверяющего центра службы доверенной третьей стороны интегрированной
информационной системы Евразийского экономического союза
ФОРМА ЗАЯВЛЕНИЯ
на издание сертификата ключа проверки ЭЦП
Сноска. Приложение 3 – в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Евразийская экономическая комиссия
Руководителю удостоверяющего центра
службы доверенной третьей стороны
ИИС ЕАЭС
ЗАЯВЛЕНИЕ
на издание сертификата ключа проверки ЭЦП
Прошу издать сертификат ключа проверки ЭЦП в соответствии с указанными данными:
сокращенное наименование организации ______________________
предназначение сертификата (сервис) _________________________
Уполномоченный представитель:
Ф.И.О. ___________________________________________________
дата и место рождения _____________________________________
пол ______________________________________________________
серия и номер паспорта, кем и когда выдан: ___________________
подразделение, должность __________________________________
электронная почта / телефон ________________________________
юридический адрес организации ____________________________
рабочее место расположено по адресу ________________________
Ознакомлен с требованиями Регламента удостоверяющего центра службы ДТС и обязуюсь соблюдать все его положения.
Приложение: CD-диск (DVD-диск, USB-диск и т. п.) с запросом на издание сертификата в 1 экз.
Уполномоченный представитель
(подпись)
(Ф.И.О.)
Сведения представлены на основании подлинных документов и являются достоверными.
(должность руководителя заявителя)
(подпись)
(Ф.И.О.)
"___" _______________ 20__ г.
М.П.
Примечание. Оттиск печати проставляется при наличии печати у организации. Оттиск печати не проставляется в случае использования фирменного бланка организации, изготовленного типографским способом и имеющего идентификационный номер на обороте бланка.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к Регламенту
удостоверяющего центра службы доверенной третьей стороны интегрированной
информационной системы Евразийского экономического союза
ФОРМА ЗАЯВЛЕНИЯ
на отзыв сертификата ключа проверки ЭЦП
Сноска. Приложение 4 – в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2025 № 136 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Евразийская экономическая комиссия
Руководителю удостоверяющего центра
службы доверенной третьей стороны
ИИС ЕАЭС
ЗаявЛЕНИЕ
на отзыв сертификата ключа проверки ЭЦП
В связи __________________________________________________
(причина отзыва сертификата)
прошу аннулировать и внести в список отозванных сертификатов сертификат ключа проверки ЭЦП:
серийный номер сертификата ________________________________
предназначение сертификата (сервис) _________________________
(должность руководителя заявителя)
(подпись)
(Ф.И.О.)
"___" _______________ 20__ г.
М.П.
Примечание. Оттиск печати проставляется при наличии печати у организации. Оттиск печати не проставляется в случае использования фирменного бланка организации, изготовленного типографским способом и имеющего идентификационный номер на обороте бланка.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 5
к Регламенту
удостоверяющего центра
службы доверенной третьей
стороны интегрированной
информационной системы
Евразийского экономического
союза
ФОРМА
доверенности на получение сертификата
Руководителю УЦ службы ДТС
115114, г. Москва, ул. Летниковская, д.2,стр.1
(Наименование должности руководителя)
(Наименование организации, полное)
(Ф. И. О. руководителя)
/ /
ДОВЕРЕННОСТЬ на получение сертификата ключа проверки ЭЦП
Прошу __________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Сведения о лице, на имя которого выдана доверенность:
Ф. И. О. (полностью):
Дата рождения
Место рождения (полностью)
Пол
☐мужской
☐женский
Паспортные данные
(серия, номер):
(код подразделения)
(дата выдачи)
Должность:
Подразделение:
e-mail/телефон:
Юридический адрес (полностью):
Рабочее место по адресу:
Лицо, на имя которого выдана доверенность
[личная
подпись]
Ф.И.О.
Сведения представлены на основании подлинных документов и являются достоверными.
(Должность руководителя организации)
(подпись)
(Ф. И. О.)
" ____ " ______________________ 20___ г.
М.П.