Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2018 жылғы 14 мамырдағы № 13 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 12-бабы 2-тармағының 22-тармақшасына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
1. Көмекші орган – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі туралы ереже бекітілсін.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2018 жылғы 14 мамырдағы
№ 13 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі туралы ЕРЕЖЕ
І. Жалпы ережелер
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі (бұдан әрі тиісінше – Басшылар кеңесі, уәкілетті органдар, мүше мемлекеттер) 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – Шарт) сәйкес мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын (бұдан әрі – көлік саясаты) іске асыруы үшін көмекші орган ретінде құрылады.
2. Басшылар кеңесі өз қызметінде Шартты, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығын құрайтын басқа да халықаралық шарттар мен актілерді, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
ІІ. Басшылар кеңесінің негізгі міндеттері, функциялары және өкілеттіктері
3.Басшылар кеңесінің негізгі міндеттері:
а) көлік саясатын және Одақтың көлік саласындағы актілерін іске асыруды қамтамасыз ету бойынша уәкілетті органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимылын үйлестіру;
б) мүше мемлекеттердің мүдделерін ескере отырып, көлік мәселелері бойынша халықаралық ұйымдармен және үшінші елдермен өзара іс-қимыл жөніндегі келісілген тәсілдер туралы ұсыныстар мен ұсынымдарды қарау;
в) мүше мемлекеттердің уағдаластықтарын ескере отырып, көлік саласында интеграцияны дамытудың бағыттары мен перспективалары жөніндегі тәсілдерді келісу болып табылады.
4. Басшылар кеңесі өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) Одақ органдарының актілерінің іске асырылуы туралы, соның ішінде, көлік саясатын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының ("жол карталарының") орындалу барысы туралы және оны іске асырудың кейінгі кезеңдеріне іс-шаралар жоспарларының жобаларын ("жол карталарын") әзірлеу туралы ақпаратты қарайды;
б) мына мәселелер:
көлік саясатын іске асырудың тиімді тетіктері мен құралдарын қалыптастыру;
Одақ құқығына сәйкес мүше мемлекеттердің көлік саласындағы заңнамасын жетілдіру және үндестіру;
Одақ құқығына сәйкес, соның ішінде, көлік түрлері бойынша қызметтер көрсетудің тәртібін, шарттарын және ырықтандыру кезеңдерін айқындайтын халықаралық шарттар мен актілердің жобаларын дайындаудың орындылығы;
көліктік қызметтер көрсетуді кезең-кезеңмен ырықтандыруды жүргізу кезінде көліктік қызметтер көрсету нарығын дамыту;
көлік саласында Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуіне әсер ететін кедергілерді (тосқауылдарды, шектеулерді, алып қоюларды) жою;
мүше мемлекеттердің кадр әлеуетін тарту және пайдалану;
көлік саласындағы уәкілетті органдардың өзара іс-қимылын (соның ішінде, ақпараттық) жетілдіру;
мүше мемлекеттерде көлік және инфрақұрылым саласындағы интеграциялық жобаларды іске асыру бойынша ұсыныстарды қарайды және қажет болған кезде дайындайды;
в) көлік саясатын іске асыру кезінде туындайтын даулы мәселелерді шешуде, сондай-ақ үшінші елдермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл кезінде уәкілетті органдардың көлік мәселелері бойынша келісілген ұстанымдарын әзірлеуінде жәрдем көрсетеді;
г) Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін қарайды;
д) Одақ құқығына сәйкес мүше мемлекеттердің көлік саясатын іске асыруы шеңберінде өзге де функцияларды жүзеге асырады.

О Совете руководителей уполномоченных органов в области транспорта государств – членов Евразийского экономического союза
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 14 мая 2018 года № 13.
В соответствии с подпунктом 22 пункта 2 статьи 12 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Создать вспомогательный орган – Совет руководителей уполномоченных органов в области транспорта государств – членов Евразийского экономического союза.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Совете руководителей уполномоченных органов в области транспорта государств – членов Евразийского экономического союза.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕНО
Решением Высшего
Евразийского экономического совета
от 14 мая 2018 г. № 13
ПОЛОЖЕНИЕ
о Совете руководителей уполномоченных органов в области транспорта государств – членов Евразийского экономического союза
I. Общие положения
1. Совет руководителей уполномоченных органов в области транспорта государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – Совет руководителей, уполномоченные органы, государства-члены) создается в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор) как вспомогательный орган для реализации государствами-членами скоординированной (согласованной) транспортной политики (далее – транспортная политика).
2. Совет руководителей в своей деятельности руководствуется Договором, другими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз), Регламентом работы Евразийской экономической комиссии, утвержденным Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, а также настоящим Положением.
II. Основные задачи, функции и полномочия Совета руководителей
3. Основными задачами Совета руководителей являются:
а) координация взаимодействия уполномоченных органов и организаций по обеспечению реализации транспортной политики и актов органов Союза в сфере транспорта;
б) рассмотрение предложений и рекомендаций о согласованных подходах по взаимодействию с международными организациями и третьими странами по вопросам транспорта с учетом интересов государств-членов;
в) согласование подходов по направлениям и перспективам развития интеграции в сфере транспорта с учетом договоренностей государств-членов.
4. Совет руководителей для реализации возложенных на него задач осуществляет следующие функции:
а) рассматривает информацию о реализации актов органов Союза, в том числе о ходе исполнения планов мероприятий ("дорожных карт") по реализации транспортной политики и о подготовке проектов планов мероприятий ("дорожных карт") на последующие этапы ее реализации;
б) рассматривает и при необходимости подготавливает предложения по следующим вопросам:
формирование эффективных механизмов и инструментов реализации транспортной политики;
совершенствование и гармонизация законодательства государств-членов в сфере транспорта в соответствии с правом Союза;
целесообразность подготовки в соответствии с правом Союза проектов международных договоров и актов, определяющих в том числе порядок, условия и этапы либерализации услуг по видам транспорта;
развитие рынка транспортных услуг при проведении поэтапной либерализации транспортных услуг;
устранение препятствий (барьеров, ограничений, изъятий), влияющих на функционирование внутреннего рынка Союза в сфере транспорта;
привлечение и использование кадрового потенциала государств-членов;
совершенствование взаимодействия (в том числе информационного) уполномоченных органов в сфере транспорта;
реализация в государствах-членах интеграционных проектов в сфере транспорта и инфраструктуры;
развитие евразийских транспортных коридоров и маршрутов.
в) оказывает содействие в выработке согласованных позиций уполномоченных органов по вопросам транспорта при решении спорных вопросов, возникающих при реализации транспортной политики, а также при взаимодействии с третьими странами и международными организациями;
г) рассматривает результаты научно-исследовательских работ Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия);
д) осуществляет иные функции в рамках реализации государствами-членами в соответствии с правом Союза транспортной политики.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенным решением Высшего Евразийского экономического совета от 27.06.2025 № 4 (вступает в силу с даты его официального опубликования).