Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы мәлімдеу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 171 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 120-бабының 3 және 10-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініштің нысаны;
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті толтыру тәртібі;
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу немесе тіркеуден бас тарту тәртібі бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініштің құрылымы мен нысанын бекіту көзделетін шешіміне сәйкес 2018 жылғы 1 шілдеге дейін ақпараттық жүйелерді пысықтауды қамтамасыз ету сұралсын.
3. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш 2018 жылғы 1 шілдеге дейін қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ғана қолданылады деп белгіленсін.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 13 желтоқсандағы
№171 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініштің
НЫСАНЫ
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы
ӨТІНІШ
1. Өтініш
A
2. Өтініш беруші
a b ТД ___дейін беруге міндеттенеді
3.Парақтар саны
4. Рәсім
5. Барлық тауарлар
6. Тауарлардың санаты
7. Жөнелтуші
8. Алушы
9. Жөнелтетін ел
10. Межелі ел
11. Алдыңғы құжат
12. Жалпы брутто салмағы (кг)
13. Жалпы құны
14. Валюта
15. Төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету

О заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2017 года № 171.
В соответствии с пунктами 3 и 10 статьи 120 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
форму заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;
Порядок заполнения заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;
Порядок регистрации или отказа в регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
2. Просить государства – члены Евразийского экономического союза обеспечить доработку информационных систем в соответствии с решением Коллегии Евразийской экономической комиссии, предусматривающим утверждение структуры и формата заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, до 1 июля 2018 г.
3. Установить, что до 1 июля 2018 г. применяется заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары только в виде документа на бумажном носителе.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2017 г. № 171
ФОРМА
заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары
Сноска. Форма с изменениями, внесенными решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии от 02.07.2019 № 108 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования); от 26.04.2022 № 70 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).
З А Я В Л Е Н И Е
о выпуске товаров до подачи декларации на товары
1.Заявление
A
2. Заявитель
a
b
обязуется не позднее _________подать ДТ
3.Количество листов
4.Процедура
5. Всего товаров
6. Категория товаров
7. Отправитель
8. Получатель
9. Страна отправления
10. Страна назначения
11. Предшествующий документ
12. Общий вес брутто (кг)
13. Общая стоимость
14. Валюта
15. Обеспечение исполнения обязанности по уплате

1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 120-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті (бұдан әрі тиісінше – ТД, өтініш) электрондық құжат және қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде толтыру қағидаларын айқындайды.
2. Электрондық құжат түріндегі өтініш Еуразиялық экономикалық комиссия айқындайтын құрылымға сәйкес толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініш Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 171 шешімімен бекітілген нысан бойынша толтырылады.
3. Бір өтініште бір және сол кедендік рәсімге орналастырылатын бір тауар партиясындағы тауарлар туралы мәліметтер көрсетілуге жатады.
Осы Тәртіптің мақсаттары үшін бір тауар партиясы деп сыртқы экономикалық мәміленің жасалғанын растайтын бір құжат бойынша (немесе қайта өңдеу өнімдерін кедендік декларациялау кезінде тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы бір құжат бойынша) немесе біржақты сыртқы экономикалық мәміле бойынша не кедендік бақылаудың бір аймағындағы мәміле шеңберіндегі міндеттемелерді орындау шеңберінде Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кедендік шекарасы арқылы бір және сол жөнелтушіден бір және сол алушының мекенжайына өткізілетін тауарлар түсініледі.
Бір тауар партиясындағы тауарлар Интерпретацияның 2а негізгі қағидасына сәйкес жиналмаған немесе бөлшектелген түрде ұсынылатын тауардың құрамдауышы ретінде ұсынылатын және Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі бірыңғай Тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) жинақталған немесе аяқталған тауарға сәйкес келетін позициясында сыныпталатын жағдайды қоспағанда, бір тауар партиясындағы тауарлар туралы мәліметтер бір және сол кеден органына берілетін бірнеше өтініштерде көрсетілуі мүмкін.
Бір өтініште ТД берілгенге дейін тауарларды шығаруға мәлімделуі мүмкін тауарлар санаттарының сыныптауышына сәйкес тауарлардың бір санатына қатысты мәліметтер көрсетілуі мүмкін.
Бір тауар партиясында бұрын әртүрлі кедендік рәсімдерге орналастырылған тауарлар болған жағдайда, мұндай тауарлар туралы мәліметтер әртүрлі өтініштерде көрсетіледі.
4. Бір өтініште 999 көп емес тауарлар туралы мәліметтер көрсетілуі мүмкін.
5. Валютаға қатысты өтініш толтырылған жағдайда мұндай өтініш валютаның әрбір түріне жеке толтырылады.
Өтінішті толтыру кезінде Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштар, сондай-ақ кедендік мақсаттар үшін пайдаланылатын, Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын және қолдануға жататын анықтамалықтар мен сыныптауыштар қолданылады.

1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с пунктом 3 статьи 120 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс) и определяет правила заполнения заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары (далее соответственно – заявление, ДТ) в виде электронного документа и документа на бумажном носителе.
2. Заявление в виде электронного документа заполняется в соответствии со структурой, определяемой Евразийской экономической комиссией.
Заявление в виде документа на бумажном носителе заполняется по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2017 г. № 171.
3. В одном заявлении подлежат указанию сведения о товарах, содержащихся в одной товарной партии, которые помещаются под одну и ту же таможенную процедуру.
Для целей настоящего Порядка под одной товарной партией понимаются товары, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – Союз) от одного и того же отправителя в адрес одного и того же получателя по таможенной территории Союза в рамках исполнения обязательств по одному документу, подтверждающему совершение внешнеэкономической сделки (или по одному документу об условиях переработки товаров при таможенном декларировании продуктов переработки), или по односторонней внешнеэкономической сделке, или не в рамках сделки, находящиеся в одной зоне таможенного контроля.
Сведения о товарах, содержащихся в одной товарной партии, могут быть указаны в нескольких заявлениях, подаваемых в один и тот же таможенный орган, за исключением случая, когда товары, содержащиеся в одной товарной партии в соответствии с Основным правилом интерпретации 2а, рассматриваются как составляющие товара, представленного в несобранном или разобранном виде, и классифицируются в позиции единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС), соответствующей комплектному или завершенному товару.
В одном заявлении могут быть указаны сведения в отношении одной категории товаров в соответствии с классификатором категорий товаров, которые могут быть заявлены к выпуску товаров до подачи ДТ.
В случае наличия в одной товарной партии товаров, ранее помещенных под разные таможенные процедуры, сведения о таких товарах указываются в разных заявлениях.
4. В одном заявлении могут быть указаны сведения о не более чем 999 товарах.
5. В случае заполнения заявления в отношении валюты такое заявление подается отдельно на каждый вид валюты.
6. При заполнении заявления применяются справочники и классификаторы, входящие в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза, а также справочники и классификаторы, используемые для таможенных целей, формируемые и подлежащие применению в соответствии с законодательством государств – членов Союза (далее – государства-члены).

7. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін баған деп кіші бөлімдерді, колонкаларды, элементтерді қамтуы мүмкін электрондық құжат түріндегі өтініш құрылымының деректемесі (деректемелері) немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініш нысанының құрылымдық бірлігі түсініледі. Осы Тәртіпке сәйкес бір бағанда бір белгі бойынша біріктірілген мәліметтер көрсетіледі.
8. Электрондық құжат түріндегі өтініште өтінішті автоматтандырылған өңдеу үшін қажетті техникалық сипаттағы мәліметтер қамтылуы мүмкін. Мұндай мәліметтер электрондық құжат түріндегі өтініштің құрылымымен айқындалатын құрамға сәйкес ақпараттық жүйемен қалыптастырылады.
Электрондық құжат түрінде берілетін өтініштің қағаз көшірмесін басып шығару кезінде техникалық сипаттағы мәліметтер көрсетілмейді.
9. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініш А4 форматындағы қағаз парақтарында 2 данада толтырылады, олардың біреуі өтініш берілетін кеден органына, ал екіншісі – өтініш берген адамға (бұдан әрі – өтініш беруші) арналады.
10. Егер өтінішті қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде толтырған кезде оның бағандарында мәліметтер көрсетуге арналған орын жеткіліксіз болған жағдайда, мұндай мәліметтер өтініштің келесі жағында немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініштің ажырамас бөлігі болып табылатын өтінішке қосымша берілетін А4 форматындағы қағаз парақтарында (бұдан әрі – қосымша парақ) көрсетіледі. Бұл ретте өтініштің тиісті бағанында "Келесі жағын қар." немесе "Қосымша парақты қар." деген жазба жазылады. Қосымша парақтың барлық беттері нөмірленуге тиіс.
Әрбір қосымша парақтың жоғарғы оң жақ бұрышына "№ _____________өтінішке қосымша парақ ____бет." деген жазба жазылады.
Қосымша парақтың әрбір бетінің төменгі оң жақ бұрышына өтінішті толтырған адам қол қояды және егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес өтініш берушіде немесе кеден өкілінде мөр болса, ол өтініш берушінің немесе кеден өкілінің мөрінің бедерін қою жолымен куәландырылады.
11. 1 – 19-бағандарды өтініш беруші толтырады.
Армения Республикасында, Қазақстан Республикасында, Қырғыз Республикасында және Ресей Федерациясында қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтінішті толтыру кезінде, егер Кодекстің 120-бабының 4-тармағына сәйкес ұсынылатын құжаттарда қажетті мәліметтер болса, 7 – 10 және 18-бағандар өтініш берушінің қалауы бойынша толтырылады.
Беларусь Республикасында өтініштің 7 – 10 және 18-бағандары міндетті түрде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініштің 18 және 19-бағандары дәйекті түрде: алдымен тауарлар туралы барлық мәліметтер, содан соң құжаттар туралы мәліметтер толтырылады.

7. Для целей настоящего Порядка под графой понимается реквизит (реквизиты) структуры заявления в виде электронного документа или структурная единица формы заявления в виде документа на бумажном носителе, которая может включать в себя подразделы, колонки, элементы. В соответствии с настоящим Порядком в одной графе указываются сведения, объединенные по одному признаку.
8. Заявление в виде электронного документа может содержать сведения технического характера, необходимые для автоматизированной обработки заявления. Такие сведения формируются информационной системой в соответствии с составом, определяемым структурой заявления в виде электронного документа.
При распечатывании бумажной копии заявления, подаваемого в виде электронного документа, сведения технического характера не отображаются.
9. Заявление в виде документа на бумажном носителе заполняется на листах бумаги формата A4 в 2 экземплярах, один из которых предназначен для таможенного органа, которому подается заявление, а другой – для лица, подающего заявление (далее – заявитель).
10. В случае если при заполнении заявления в виде документа на бумажном носителе в его графах недостаточно места для указания сведений, такие сведения указываются на оборотной стороне заявления или на дополнительно прикладываемых к заявлению листах бумаги формата A4, которые являются неотъемлемой частью заявления в виде документа на бумажном носителе (далее – дополнение). При этом в соответствующей графе заявления производится запись "См. оборот" или "См. дополнение". Все листы дополнения должны быть пронумерованы.
В правом верхнем углу каждого листа дополнения производится запись "Дополнение к заявлению № __________________ на ___ л.".
Каждый лист дополнения в правом нижнем углу подписывается лицом, заполнившим заявление, и удостоверяется путем проставления оттиска печати заявителя или таможенного представителя, если в соответствии с законодательством государства-члена заявитель или таможенный представитель имеет печать.
11. Графы 1 – 19 заполняются заявителем.
В Республике Армения, Республике Казахстан, Кыргызской Республике и Российской Федерации при подаче заявления в виде документа на бумажном носителе графы 7 – 10 и 18 заполняются по желанию заявителя, если в документах, представляемых в соответствии с пунктом 4 статьи 120 Кодекса, содержатся необходимые сведения.
В Республике Беларусь графы 7 – 10 и 18 заявления заполняются в обязательном порядке.
Графы 18 и 19 заявления в виде документа на бумажном носителе заполняются последовательно: вначале все сведения о товарах, а затем сведения о документах.

12. "А", "С" және "D" бағандарын кеден органы толтырады.
13. Өтініш басу құрылғылары пайдаланыла отырып кіші әріптермен толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініш түсінікті түрде басылады және онда өшіріп тазартулар, шимайлар және түзетулер болмауға тиіс.
Егер құжаттарда латын әліпбиінің әріптері пайдаланылған шетелдік тұлғалардың, тауарлардың, көлік құралдарының және т.б. атаулары кездессе, онда мұндай мәліметтер өтініште латын әліпбиінің әріптерімен көрсетіледі.
14. Өтініш берушінің (тауарлардың) тұрғылықты жерін немесе орналасқан жерін көрсету кезінде мұндай мәліметтер электрондық құжат түріндегі өтініште өтініш құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініште – өтініштің тиісті бағанында үтірден кейін көрсетіледі және мыналарды:
1) әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес елдің қысқаша атауын;
2) әкімшілік-аумақтық бірлікті (өңір, облыс, аудан және т.б.) (Қырғыз Республикасында тұрақты тұратын жері бар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлға туралы мәліметтерді көрсету кезінде – әкімшілік-аумақтық және аумақтық бірлік объектілерін белгілеу жүйесінің мемлекеттік сыныптауышына (ЕК СОАТЕ) сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктің кодын);
3) елді мекенді;
4) көшені (бульварды, проспектіні және т.б.);
5) үйдің нөмірін;
6) корпустың (құрылыстың) нөмірін;
7) пәтердің (бөлменің, офистің) нөмірін қамтиды.
15. Жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсету кезінде бұл мәліметтер электрондық құжат түріндегі өтініште өтініш құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініште – өтініштің тиісті бағанында үтірден кейін көрсетіледі және мыналарды:
1) уәкілетті органы жеке басты куәландыратын құжатты берген елдің әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес кодын;
2) құжаттың атауын (Ресей Федерациясы үшін);
3) құжаттың сериясын (бар болған жағдайда) және нөмірін (ашық жер арқылы);
4) құжаттың кк.аа.жжжж форматындағы (күн, ай, күнтізбелік жыл) берілген күнін қамтиды.
16. Егер осы Тәртіпке сәйкес салықтық нөмір туралы мәліметтерді көрсету талап етілсе, онда бұл мәліметтер деп мыналар түсініледі:
Армения Республикасында – салық төлеушінің есептік нөмірі (СЕН);
Беларусь Республикасында – төлеушінің есептік нөмірі (ТЕН) (дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаны қоспағанда) не жеке тұлғаның сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда);
Қазақстан Республикасында – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) – ұйымдар (филиал мен өкілдіктер) және бірлескен кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін, не жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) – жеке тұлға үшін, соның ішінде жеке кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін;
Қырғыз Республикасында – салық төлеушінің салықтық сәйкестендіру нөмірі (ССН) – заңды тұлға немесе дара кәсіпкер үшін не дербес сәйкестендіру нөмірі (ДСН) – Қырғыз Республикасының аумағында коммерциялық қызметті жүзеге асыратын және дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға үшін;
Ресей Федерациясында – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (ССН), ал заңды тұлға үшін – электрондық құжат түріндегі өтініште өтініш құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініште бөлу белгісі "/" арқылы көрсетілетін есепке қою себебінің коды (ЕСК) (заңды тұлғаның оқшауланған бөлімшесі үшін оқшауланған бөлімшенің орны бойынша берілетін ЕСК қойылады).

12. Графы "А", "С" и "D" заполняются таможенным органом.
13. Заявление заполняется строчными буквами с использованием печатающих устройств.
Заявление в виде документа на бумажном носителе печатается разборчиво и не должно содержать подчисток, помарок и исправлений.
Если в документах встречается написание наименований иностранных лиц, товаров, транспортных средств и т. д. с использованием букв латинского алфавита, то такие сведения указываются в заявлении буквами латинского алфавита.
14. При указании места жительства или места нахождения заявителя (товаров) данные сведения указываются в заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе –через запятую в соответствующей графе заявления и включают в себя:
1) краткое название страны в соответствии с классификатором стран мира;
2) административно-территориальную единицу (регион, область, район и т. п.) (при указании сведений о физическом лице, имеющем постоянное место жительства в Кыргызской Республике, не являющемся индивидуальным предпринимателем, – код административно-территориальной единицы в соответствии с государственным классификатором системы обозначений объектов административно-территориальных и территориальных единиц (ЕК СОАТЕ));
3) населенный пункт;
4) улицу (бульвар, проспект и т. д.);
5) номер дома;
6) номер корпуса (строения);
7) номер квартиры (комнаты, офиса).
15. При указании сведений о документе, удостоверяющем личность, данные сведения указываются в заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – через запятую в соответствующей графе заявления и включают в себя:
1) код вида документа в соответствии с классификатором видов документов, удостоверяющих личность;
2) код страны, уполномоченным органом которой выдан документ, удостоверяющий личность, в соответствии с классификатором стран мира;
3) серия (при наличии) и номер документа (через пробел);
4) дата выдачи документа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год).
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 02.07.2019 № 108 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
16. Если в соответствии с настоящим Порядком требуется указание сведений о налоговом номере, то под данными сведениями понимается:
в Республике Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН);
в Республике Беларусь – учетный номер плательщика (УНП) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем) либо идентификационный номер физического лица (при наличии);
в Республике Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН) – для организации (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, либо индивидуальный идентификационный номер (ИИН) – для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства;
в Кыргызской Республике – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) – для юридического лица или индивидуального предпринимателя либо персональный идентификационный номер (ПИН) – для физического лица, осуществляющего коммерческую деятельность на территории Кыргызской Республики и не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
в Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН), а для юридического лица – также код причины постановки на учет (КПП) (для обособленного подразделения юридического лица проставляется КПП, присвоенный по месту нахождения обособленного подразделения), который указывается в заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – через знак разделителя "/".
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 02.07.2019 № 108 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).

17. Алушы, жөнелтуші және тауарлардың декларанты болатын тұлға туралы мәліметтер электрондық құжат түріндегі өтініште өтініш құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініште – өтініштің тиісті бағандарының жеке жолдарында көрсетіледі және мыналарды:
1) заңды тұлға (ұйым) үшін:
қысқаша (қысқартылған) немесе толық атауын;
салықтық нөмірін (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес);
байланысу деректемелерін (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес);
2) ұйым болып табылатын шетелдік тұлға үшін:
қысқаша (қысқартылған) немесе толық атауын;
орналасқан жерін (осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес);
байланысу деректемелерін (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес);
3) заңды тұлғаның (ұйымның) атынан әрекет ететін, заңды тұлға болып табылмайтын оқшауланған бөлімше үшін:
құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның (ұйымның) қысқаша (қысқартылған) немесе толық атауын;
құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның (ұйымның) салықтық нөмірін (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес);
құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның (ұйымның) орналасқан жерін (осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес) (Беларусь Республикасында көрсетілмейді);
оқшауланған бөлімшенің қысқаша (қысқартылған) немесе толық атауын (атауы бар болған жағдайда);
оқшауланған бөлімшенің орналасқан жерін (осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес);
оқшауланған бөлімшенің салықтық нөмірін (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес);
байланысу деректемелерін (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес);
4) дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға үшін:
тегін, атын, әкесінің атын (бар болған жағдайда);
осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес тұрғылықты жерін;
салықтық нөмірін (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес);
байланысу деректемелерін (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес);
5) дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлға үшін:
тегін, атын, әкесінің атын (бар болған жағдайда);
тұрғылықты жерін (осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес);
салықтық нөмірін (шетелдік тұлғаны қоспағанда) (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес);
жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді (осы Тәртіптің 15-тармағына сәйкес);
байланысу деректемелерін (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес);
сәйкестендіру нөмірін (бар болған жағдайда) (Беларусь Республикасы үшін) қамтиды.

17. Сведения о получателе, отправителе и лице, которое будет выступать декларантом товаров, указываются в заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – в отдельных строках соответствующих граф заявления и включают в себя:
1) для юридического лица (организации):
краткое (сокращенное) или полное наименование;
налоговый номер (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка);
контактные реквизиты (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка);
2) для иностранного лица, являющегося организацией:
краткое (сокращенное) или полное наименование;
место нахождения (в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка);
контактные реквизиты (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка);
3) для обособленного подразделения, не являющегося юридическим лицом, выступающего от имени юридического лица (организации):
краткое (сокращенное) или полное наименование юридического лица (организации), структурным подразделением которого оно является;
налоговый номер юридического лица (организации), структурным подразделением которого оно является (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка);
место нахождения юридического лица (организации), структурным подразделением которого оно является (в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка) (в Республике Беларусь не указывается);
краткое (сокращенное) или полное наименование обособленного подразделения (при наличии наименования);
место нахождения обособленного подразделения (в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка);
налоговый номер обособленного подразделения (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка);
контактные реквизиты (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка);
4) для физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
место жительства в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка;
налоговый номер (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка);
контактные реквизиты (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка);
5) для физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
место жительства (в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка);
налоговый номер (за исключением иностранного лица) (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка);
сведения о документе, удостоверяющем личность (в соответствии с пунктом 15 настоящего Порядка);
контактные реквизиты (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка).
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 02.07.2019 № 108 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).

18. Тұлғаның байланысу деректемелері туралы мәліметтер электрондық құжат түріндегі өтініште өтініш құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініште – өтініштің тиісті бағанында ашық жер арқылы бір жолмен көрсетіледі және мыналарды:
1) байланысу түрінің атауын (телефон, факс, электрондық пошта және т.б.);
2) байланыс арнасының сәйкестендіргішін (телефон, факс нөмірі, электрондық пошта мекенжайы және т.б.) қамтиды.
ІІ. Өтініштің бағандарын толтыру тәртібі
19. "Өтініш" деген 1-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Электрондық құжат түріндегі өтінішті толтыру кезінде бағанда "ЭҚ" деген аббревиатура көрсетіледі. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтінішті толтыру кезінде баған толтырылмайды.
20. "Өтініш беруші" деген 2-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда осы Тәртіптің 17-тармағына сәйкес тауарлардың декларанты болатын тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағанның "а" кіші бөлімінде, егер өтініш беруші уәкілетті экономикалық оператор болып табылса, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілгені туралы куәліктің нөмірі көрсетіледі. Өзге жағдайларда кіші бөлім толтырылмайды.
Бағанның "b" кіші бөліміндегі "________дейін ТД беруге міндеттенеді" деген жолда Кодекстің 120 немесе 441-баптарына сәйкес кк.аа.жж форматында (бұл жерде және бұдан әрі – күн, ай, күнтізбелік жылдың соңғы 2 цифры) кеден органына ТД беру мерзімінің аяқталу күні көрсетіледі.
21. "Парақтардың саны" деген 3-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Электрондық құжат түріндегі өтінішті толтыру кезінде баған толтырылмайды. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтінішті толтыру кезінде бірінші және барлық кейінгі парақтарын қоса алғанда, өтініш парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
22. "Рәсім" деген 4-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда мынадай схема бойынша қалыптастырылатын код көрсетіледі:
XX XX
––––– –––––,
1 2
мұнда:
1-элемент – кедендік рәсімдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес мәлімделетін кедендік рәсімнің 2 таңбалы коды;
2-элемент – егер кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, тауарлар бұған дейін өзге кедендік рәсімге орналастырылған болса, кедендік рәсімдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес алдыңғы кедендік рәсімнің 2 таңбалы коды. Егер тауарлар бұған дейін өзге кедендік рәсімге орналастырылмаған болса, 2 нөл көрсетіледі: "00".
23. "Барлық тауарлар" деген 5-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда мәлімделетін тауарлардың жалпы саны цифрлармен көрсетіледі.
Армения Республикасында, Қазақстан Республикасында, Қырғыз Республикасында және Ресей Федерациясында мәлімделетін тауарлардың жалпы саны өтініштің 18-бағанындағы не Кодекстің 120-бабының 4-тармағына сәйкес ұсынылатын құжаттардағы тауарлар атауларының жалпы санына сәйкес болуға тиіс (егер тауарлар туралы мәліметтер осы Тәртіптің 36-тармағына сәйкес көрсетуге жатпаса).
Беларусь Республикасында мәлімделетін тауарлардың жалпы саны өтініштің 18-бағанындағы тауарлар атауларының жалпы санына сәйкес болуға тиіс.

18. Сведения о контактных реквизитах лица указываются в заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – одной строкой через пробел в соответствующей графе заявления и включают в себя:
1) наименование вида связи (телефон, факс, электронная почта и др.);
2) идентификатор канала связи (номер телефона, факса, адрес электронной почты и др.).
II. Порядок заполнения граф заявления
19. Графа 1 "Заявление" заполняется в следующем порядке.
При заполнении заявления в виде электронного документа в графе указывается аббревиатура "ЭД". При заполнении заявления в виде документа на бумажном носителе графа не заполняется.
20. Графа 2 "Заявитель" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о лице, которое будет выступать декларантом товаров, в соответствии с пунктом 17 настоящего Порядка.
В подразделе "а" графы указывается номер свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов, если заявитель является уполномоченным экономическим оператором. В иных случаях подраздел не заполняется.
В подразделе "b" графы в строке "обязуется не позднее ______ подать ДТ" указывается дата окончания срока подачи ДТ таможенному органу в формате дд.мм.гг (здесь и далее – день, месяц, 2 последние цифры календарного года) в соответствии со статьями 120 или 441 Кодекса.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 02.07.2019 № 108 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
21. Графа 3 "Количество листов" заполняется в следующем порядке.
При заполнении заявления в виде электронного документа графа не заполняется. При заполнении заявления в виде документа на бумажном носителе в графе указывается общее количество листов заявления, включая первый и все последующие листы.
22. Графа 4 "Процедура" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается код, который формируется по следующей схеме:
где:
элемент 1 – 2-значный код заявляемой таможенной процедуры в соответствии с классификатором видов таможенных процедур;
элемент 2 – 2-значный код предшествующей таможенной процедуры в соответствии с классификатором видов таможенных процедур, если товары ранее были помещены под иную таможенную процедуру, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита. Если товары раннее не были помещены под иную таможенную процедуру, указываются 2 нуля: "00".
23. Графа 5 "Всего товаров" заполняется в следующем порядке.
В графе цифрами указывается общее число заявляемых товаров.
В Республике Армения, Республике Казахстан, Кыргызской Республике и Российской Федерации общее число заявляемых товаров должно соответствовать общему числу наименований товаров, содержащихся в графе 18 заявления либо в документах, представляемых в соответствии с пунктом 4 статьи 120 Кодекса (если сведения о товарах не подлежат указанию в соответствии с пунктом 36 настоящего Порядка в графе 18 заявления).
В Республике Беларусь общее число заявляемых товаров должно соответствовать общему числу наименований товаров, содержащихся в графе 18 заявления.

24. "Тауарлардың санаттары" деген 6-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда ТД берілгенге дейін тауарларды шығаруға мәлімделуі мүмкін тауарлар санаттарының сыныптауышына сәйкес тауарлар санаттарының коды көрсетіледі.
25. "Жөнелтуші" деген 7-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда осы Тәртіптің 17-тармағына сәйкес тауарларды тасымалдау соларға сәйкес басталған көліктік (тасымалдау) құжаттарында тауарларды жөнелтуші ретінде көрсетілген тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
26. "Алушы" деген 8-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда осы Тәртіптің 17-тармағына сәйкес тауарларды тасымалдау соларға сәйкес аяқталған көліктік (тасымалдау) құжаттарында тауарларды алушы ретінде көрсетілген тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер осы бағанда көрсетуге жататын мәліметтер өтініштің 2-бағанында көрсетуге жататын мәліметтерді (2-бағанның кіші бөлімдеріндегі мәліметтерді есептемей) қайталаса, бұл мәліметтер осы бағанға енгізілмейді. Бұл жағдайда электрондық құжат түріндегі өтініште мәліметтердің сәйкес келу белгісі көрсетіледі, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініште "Өтініштің 2-бағанын қар." деген жазба жазылады.
27. "Жөнелтуші ел" деген 9-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес жөнелтуші елдің коды көрсетіледі. Қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде өтініш беру кезінде әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес жөнелтуші елдің қысқаша атауы көрсетілуі мүмкін.
Егер халықаралық тасымал бірнеше көліктік (тасымалдау) құжаттары бойынша жүзеге асырылса, бағанда өтініштің 8-бағанында көрсетілген алушының мекенжайына жеткізу үшін тауарлар тасымалдауға қабылданған бірінші елдің қысқаша атауы көрсетіледі.
28. "Межелі ел" деген 10-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес межелі елдің коды көрсетіледі. Қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде өтініш беру кезінде әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес межелі елдің қысқаша атауы көрсетілуі мүмкін.
29. "Алдыңғы құжат" деген 11-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес құжаттың коды және егер тауарлар өтініш берілгенге дейін кедендік рәсімге орналастырылған жағдайда (кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда), – тауарды өтініш берудің алдында кедендік рәсімге (кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда) орналастыру кезінде берілген ТД тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Бағанда кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес құжаттың коды және егер тауарлар өтініш берілгенге дейін кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылған жағдайда, соның ішінде егер өтініш беруші көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды транзиттік декларация ретінде ұсынған жағдайда, – транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Бағанда кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес, Армения Республикасында, Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Қырғыз Республикасында ТД берілгенге дейін мәлімделген тауарларға қатысты ұсынылған алдын ала ақпараттың коды және алдын ала ақпараттың тіркеу нөмірі, Ресей Федерациясында – егер тауарлар бұған дейін кедендік рәсімге, соның ішінде кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылмаған жағдайда, – Одақтың кедендік аумағына келгені туралы хабарламаның коды және осындай хабарламаның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Бұл мәліметтер электрондық құжат түріндегі өтініште өтініш құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініште – сызықша "–" белгісі арқылы көрсетілуге жатады.
Егер тауарлар кедендік рәсімге орналастырылмаса және Кодексте және Еуразиялық экономикалық комиссияның актілерінде тауарларға қатысты алдын ала ақпарат ұсыну міндеттемесі белгіленбесе, баған толтырылмайды.

24. Графа 6 "Категория товаров" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается код категории товаров в соответствии с классификатором категорий товаров, которые могут быть заявлены к выпуску товаров до подачи ДТ.
25. Графа 7 "Отправитель" заполняется в следующем порядке.
В графе в соответствии с пунктом 17 настоящего Порядка указываются сведения о лице, указанном в качестве отправителя товаров в транспортных (перевозочных) документах, в соответствии с которыми была начата перевозка товаров.
Если организация имеет статус уполномоченного экономического оператора, присвоенный в государстве, не являющемся членом Союза, с которым заключен международный договор Союза либо международный договор между этим государством и государством-членом о взаимном признании статуса уполномоченного экономического оператора, дополнительно указывается идентификационный номер иностранного уполномоченного экономического оператора (при наличии сведений о таком номере).
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13.05.2024 № 50 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 01.10.2024).
26. Графа 8 "Получатель" заполняется в следующем порядке.
В графе в соответствии с пунктом 17 настоящего Порядка указываются сведения о лице, указанном в качестве получателя товаров в транспортных (перевозочных) документах, в соответствии с которыми завершена перевозка товаров.
Если сведения, подлежащие указанию в настоящей графе, повторяют сведения, подлежащие указанию в графе 2 заявления (без учета сведений в подразделах графы 2), данные сведения в настоящую графу не вносятся. В этом случае в заявлении в виде электронного документа указывается признак совпадения сведений, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе производится запись "См. графу 2 заявления".
27. Графа 9 "Страна отправления" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается код страны отправления в соответствии с классификатором стран мира. При подаче заявления в виде документа на бумажном носителе может указываться краткое название страны отправления в соответствии с классификатором стран мира.
Если международная перевозка осуществлялась по нескольким транспортным (перевозочным) документам, в графе указывается краткое название первой страны, в которой товары были приняты к перевозке для доставки в адрес получателя, указанного в графе 8 заявления.
28. Графа 10 "Страна назначения" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается код страны назначения в соответствии с классификатором стран мира. При подаче заявления в виде документа на бумажном носителе может указываться краткое название страны назначения в соответствии с классификатором стран мира.
29. Графа 11 "Предшествующий документ" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются код документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений и регистрационный номер ДТ, присвоенный при помещении товара под предшествующую подаче заявления таможенную процедуру (за исключением таможенной процедуры таможенного транзита), – в случае, если товары до подачи заявления помещались под таможенную процедуру (за исключением таможенной процедуры таможенного транзита).
В графе указываются код документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений и регистрационный номер транзитной декларации – в случае, если товары до подачи заявления помещались под таможенную процедуру таможенного транзита, в том числе в случае, если в качестве транзитной декларации заявителем представляются транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы.
В графе указываются в соответствии с классификатором видов документов и сведений в Республике Армения, Республике Беларусь, Республике Казахстан и Кыргызской Республике – код предварительной информации и регистрационный номер предварительной информации, представленной в отношении заявляемых к выпуску до подачи ДТ товаров, в Российской Федерации – код уведомления о прибытии на таможенную территорию Союза и регистрационный номер такого уведомления – в случае, если товары ранее не помещались под таможенную процедуру, в том числе под таможенную процедуру таможенного транзита.
Данные сведения подлежат указанию в заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – через знак тире "–".
Графа не заполняется, если товары не помещались под таможенную процедуру и в отношении товаров Кодексом и актами Евразийской экономической комиссии не установлена обязанность представления предварительной информации.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 02.07.2019 № 108 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).

30. "Жалпы брутто салмағы (кг)" деген баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда оларға қатысты өтініш берілетін тауарлардың өтініштің 18-бағанының 6-колонкасында көрсетілген тауарлар салмақтарының қосындысы ретінде есептелген жалпы массасы брутто (кг) көрсетіледі.
31. "Жалпы құны" деген 13-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда тауарлардың өтініштің 18-бағанының 7-колонкасында көрсетілген құндардың қосындысы ретінде алынған жалпы құны өтініштің 14-бағанында көрсетілген валютада цифрлармен көрсетіледі.
Тауарлардың жалпы құнының мәні үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен математикалық қағидалар бойынша дөңгелектеледі.
Қолма-қол валютаны декларациялаған жағдайда бағанда өткізілетін валютаның сомасы көрсетіледі.
32. "Валюта" деген 14-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда Армения Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы үшін шарт бағасы валютасының әріптік коды, ал Беларусь Республикасы үшін – валюталар сыныптауышына сәйкес мәлімделген тауарлардың құны айқындалатын төлем (бағалау) валютасының әріптік коды көрсетіледі. Егер шарттың (мәміленің) талаптарында бағаның 1-ден көп валютасы (төлем (бағалау) валютасы) көзделсе, бағаның валютасы (төлем (бағалау) валютасы) туралы мәліметтерді мәлімдеу кезінде бағаның басым валютасының (төлем (бағалау) валютасының) коды көрсетіледі.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтінішті беру кезінде валюталар сыныптауышына сәйкес валютаның толық атауын көрсетуге жол беріледі.
33. "Төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету" деген 15-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз етудің ұсынылғаны туралы мәліметтер:
кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету тәсілдерінің сыныптауышына сәйкес қамтамасыз ету тәсілінің коды;
қамтамасыз ету мөлшері;
валюталар сыныптауышына сәйкес қамтамасыз ету мөлшері айқындалатын валютаның коды;
қамтамасыз етудің ұсынылғанын растайтын құжаттың нөмірі (бар болған жағдайда);
қамтамасыз етудің ұсынылғанын растайтын құжаттың берілген күні және қолданылу мерзімі (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Бұл мәліметтер электрондық құжат түріндегі өтініште өтініш құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініште – сызықша "–" белгісі арқылы көрсетілуге жатады.
Егер өтініш беруші уәкілетті экономикалық оператор болып табылса, сондай-ақ Кодексте немесе мүше мемлекеттің заңнамасында өткізілетін тауарларға қатысты белгіленген кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндетті қамтамасыз ету ұсынылмайтын өзге де жағдайларда баған толтырылмайды.
Армения Республикасында, егер өтінішпен бірге кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндеттің қамтамасыз етілгенін растайтын құжаттар (банк кепілдігі, төлем тапсырмасы, кепілгерлік шарты және т.б.) ұсынылса, бұл баған толтырылмайды.
Армения Республикасында қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтінішті беру кезінде бұл бағанда қамтамасыз ету тәсілінің коды және валютаның әріптік коды көрсетіледі.

30. Графа 12 "Общий вес брутто (кг)" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается общая масса брутто (кг) товаров, в отношении которых подается заявление, рассчитанная как сумма весов брутто товаров, указанных в колонке 6 графы 18 заявления.
Сноска. Пункт 30 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26.04.2022 № 70 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).
31. Графа 13 "Общая стоимость" заполняется в следующем порядке.
В графе цифрами указывается общая стоимость товаров, полученная как сумма стоимостей, указанных в колонке 7 графы 18 заявления, в валюте, код которой указан в графе 14 заявления.
Значение общей стоимости товаров округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой.
В случае декларирования наличной валюты в графе указывается сумма перемещаемой валюты.
32. Графа 14 "Валюта" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается для Республики Армения, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации буквенный код валюты цены договора, а для Республики Беларусь – буквенный код валюты платежа (оценки), в которой определена стоимость заявленных товаров, в соответствии с классификатором валют.
Если условиями договора (сделки) предусмотрено более 1 валюты цены (валюты платежа (оценки)), при заявлении сведений о валюте цены (валюте платежа (оценки)) указывается код преобладающей валюты цены (валюты платежа (оценки)).
При подаче заявления в виде документа на бумажном носителе допускается указание полного наименования валюты в соответствии с классификатором валют.
33. Графа 15 "Обеспечение исполнения обязанности по уплате" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о предоставленном обеспечении исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин:
код способа обеспечения в соответствии с классификатором способов обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов;
размер обеспечения;
код валюты, в которой определен размер обеспечения в соответствии с классификатором валют;
номер документа, подтверждающего предоставление обеспечения (при наличии);
дата и срок действия документа, подтверждающего предоставление обеспечения (при наличии).
Данные сведения подлежат указанию в заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – через знак тире "–".
Графа не заполняется, если заявителем является уполномоченный экономический оператор, а также в иных случаях, установленных Кодексом или законодательством государства-члена, когда в отношении перемещаемых товаров обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не предоставляется.
В Республике Армения данная графа не заполняется, если вместе с заявлением представлены документы, подтверждающие обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин (банковская гарантия, платежное поручение, договор поручительства и т. п.).
В Республике Армения при подаче заявления в виде документа на бумажном носителе в данной графе указывается код способа обеспечения и буквенный код валюты.

34. "Тауарлардың орналасқан орны" деген 16-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда өтініш беру сәтінде тауарлар орналасқан орын туралы мәліметтер (электрондық құжат түріндегі өтініште өтініш құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініште – жеке жолдарда):
тауарлардың орналасу орындарының сыныптауышына сәйкес тауарлар орналасқан орынның коды;
мүше мемлекеттерде қолданылатын кеден органдарының сыныптауыштарына сәйкес қызметінің өңірінде көрсетілген тауарлар орналасқан орын тұрған кеден органының коды;
осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес тауарлар орналасқан орын немесе темір жол станциясының атауы (егер тауарлар орналасқан орын темір жол станциясының аумағында (кірме жолдарда) орналасса) немесе теңіз (өзен) портының атауы (егер тауарлар орналасқан орын теңіз (өзен) портының аумағында орналасса) немесе әуе өткізу пунктінің атауы (егер тауарлар орналасқан орын әуе өткізу пунктінің аумағында орналасса) немесе кедендік бақылау аймағының нөмірі (кедендік бақылау аймағының тіркеу нөмірі) (егер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік бақылау аймақтарының есебі жүргізілсе). Бұл ретте бағанда осы тармақтың алтыншы абзацында көзделген мәліметтер көрсетілмейді;
егер тауарлар уақытша сақтау қоймасында, үй-жайларда, ашық алаңдарда және уәкілетті экономикалық оператордың өзге де аумақтарында болса, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілгені, екінші немесе үшінші типтегі уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген уәкілетті экономикалық оператор тізіліміне енгізілгені туралы куәліктің нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында, егер тауарларды уақытша сақтау орны автокөлік немесе темір жол көлік құралы болып табылса, көлік және тауарлар тасымалдау түрлерінің сыныптауышына сәйкес көлік құралының коды және көлік құралдарының тіркеу нөмірлері көрсетіледі. Қағаз жеткізгіштегі өтініште көлік және тауарлар тасымалдау түрлерінің сыныптауышына сәйкес көлік құралы түрінің коды көрсетілгеннен кейін қос нүкте ":" белгісі қойылады, көлік құралдарының тіркеу нөмірлері ашық жерсіз бөлгіш белгі ";" арқылы көрсетіледі.
Армения Республикасында баған толтырылмайды.
35. "Өтінішті толтырған адам туралы мәліметтер" деген 17-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда өтінішті толтырған адам туралы мәліметтер және өтініш жасалған күн көрсетіледі.
Егер кедендік операцияларды өтініш берушінің атынан оның тапсырмасы бойынша кеден өкілі жасаса, бағанның сол жақтағы кіші бөлімінде:
кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес тұлғаның кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілгені туралы куәліктің коды немесе кеден өкілдерінің тізіліміндегі тұлғаның тіркеу нөмірі;
тұлғаның кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілгені туралы куәліктің коды немесе кеден өкілдерінің тізіліміндегі тұлғаның тіркеу нөмірі;
кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес сыртқы экономикалық мәміле жасау кезінде жасалған шарттың (келісімшарттың) коды;
кеден өкілі мен өтініш берушінің арасында жасалған шарттың нөмірі;
кеден өкілі мен өтініш берушінің арасында жасалған шарттың жасалған күні (кк.аа.жж форматында) көрсетіледі.

34. Графа 16 "Место нахождения товаров" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о месте, где товары находятся на момент подачи заявления (в заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – в отдельных строках):
код места нахождения товаров в соответствии с классификатором мест нахождения товаров;
код таможенного органа, в регионе деятельности которого находится указанное место нахождения товаров, в соответствии с классификаторами таможенных органов, применяемыми в государствах-членах;
место нахождения товаров в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка, или наименование железнодорожной станции (если место нахождения товаров расположено на территории железнодорожной станции (подъездных путях)), или наименование морского (речного) порта (если место нахождения товаров расположено на территории морского (речного) порта), или наименование воздушного пункта пропуска (если место нахождения товаров расположено на территории воздушного пункта пропуска), или номер зоны таможенного контроля (регистрационный номер зоны таможенного контроля) (если в соответствии с законодательством государств-членов ведется учет зон таможенного контроля). При этом сведения, предусмотренные абзацем шестым настоящего пункта, в графе не указываются;
номер свидетельства о включении в реестр владельцев складов временного хранения, реестр уполномоченного экономического оператора, включенного в реестр уполномоченных экономических операторов второго или третьего типа, если товары находятся на складе временного хранения, в помещениях, на открытых площадках и иных территориях уполномоченного экономического оператора.
В Республике Казахстан, если местом временного хранения товаров является автотранспортное или железнодорожное транспортное средство, указываются код вида транспортного средства в соответствии с классификатором видов транспорта и транспортировки товаров и регистрационные номера транспортных средств. В заявлении на бумажном носителе после указания кода вида транспортного средства в соответствии с классификатором видов транспорта и транспортировки товаров ставится знак двоеточие ":", регистрационные номера транспортных средств указываются через знак разделителя ";" без пробелов.
В Республике Армения графа не заполняется.
35. Графа 17 "Сведения о лице, заполнившем заявление" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о лице, заполнившем заявление, и дата формирования заявления.
В левом подразделе графы, если таможенные операции от имени заявителя совершаются таможенным представителем по его поручению, указываются:
код свидетельства о включении лица в реестр таможенных представителей в соответствии с классификатором видов документов и сведений или регистрационный номер лица в реестре таможенных представителей;
номер свидетельства о включении лица в реестр таможенных представителей или регистрационный номер лица в реестре таможенных представителей;
код договора, заключенного между таможенным представителем и заявителем, в соответствии с классификатором видов документов и сведений;
номер договора, заключенного между таможенным представителем и заявителем;
дата (в формате дд.мм.гг) договора, заключенного между таможенным представителем и заявителем.

"3" – құжат ұсынылмады (тауарлар шығарылғанға дейін (тауарлардың шыққан тегі, тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы туралы мәліметтерді растайтын құжаттар үшін), тауарлар шығарылғаннан кейін (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы тауарлар шығарылғаннан кейін расталуы мүмкін болғанда) ұсынылатын болады. Бұл жағдайда белгіден кейін құжатты ұсыну жөніндегі міндеттемелер орындалуға тиіс болатын күн (кк.аа.жж. форматында) электрондық құжат түріндегі өтініште өтініш құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініште – бөлу белгісі "/" арқылы көрсетіледі;
"4" – Кодекстің 80-бабының 2-тармағына сәйкес құжат ұсынылмады (кеден органының ақпараттық жүйелерінен алынуы мүмкін) (кеден органы беретін құжаттар үшін);
"5" – Кодекстің 80-бабының 2-тармағына сәйкес құжат ұсынылмады (кеден органдары мен мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық өзара іс-қимылы шеңберінде мемлекеттік органдардың (ұйымдардың) ақпараттық жүйелерінен алынуы мүмкін);
4, 5 және 6-колонкаларда – тиісінше құжаттың атауы, күні (кк.аа.жж форматында) және құжаттың нөмірі. Егер құжатта жасалған күні және (немесе) нөмірі болмаса, онда 5 және 6-колонкаларға сызықша "–" қойылады;
7-колонкада – қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініште 18-бағанның 1-колонкасынан алынған тауардың нөмірі (тауарлардың нөмірлері), құжат ол туралы растайтын мәліметтер көрсетіледі. Тауарлардың реттік нөмірлері үтір арқылы көрсетіледі. Бірінен соң бірі келетін тауарлардың реттік нөмірлері сызықша "–" бөлу белгісі арқылы тиісті диапазонның бірінші және соңғы нөмірлерін қою жолымен көрсетіледі. Егер құжаттың барлық тауарларға қатысы болған жағдайда "Барлық тауарлар" деген жазба жазылады.
Электрондық құжат түріндегі өтініште 7-колонка толтырылмайды. Тауарлар мен ұсынылатын құжаттардың арасындағы байланыстар өтініш құрылымының тиісті деректемелерінің арасындағы бағынышты байланыстарды айқындау арқылы белгіленеді.
ІІІ. Кеден органының өтініштің бағандарын толтыру тәртібі
38. "А" бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанның сол жақ кіші бөлімінде өтініштің мынадай схема бойынша қалыптастырылған тіркеу нөмірі көрсетіледі:
X……X/XXXXХХ/ЗВXXXXXХ
––––––– –––––––– –––––––––––– ,

"3" – документ не представлен (будет представлен до выпуска товаров (для документов, подтверждающих сведения о происхождении товаров, соблюдении запретов и ограничений), после выпуска товаров (когда соблюдение запретов и ограничений в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и (или) законодательством государств-членов может быть подтверждено после выпуска товаров)). В этом случае после признака указывается дата (в формате дд.мм.гг), до которой должны быть выполнены обязательства по представлению документа, в заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – через знак разделителя "/";
"4" – документ не представлен в соответствии с пунктом 2 статьи 80 Кодекса (может быть получен из информационных систем таможенного органа) (для документов, выдаваемых таможенным органом);
"5" – документ не представлен в соответствии с пунктом 2 статьи 80 Кодекса (может быть получен из информационных систем государственных органов (организаций) в рамках информационного взаимодействия таможенных органов и государственных органов (организаций) государств-членов);
в колонках 4, 5 и 6 – соответственно наименование документа, дата (в формате дд.мм.гг) и номер документа. Если документ не имеет даты и (или) номера, то в колонках 5 и 6 делается прочерк "–";
в колонке 7 – в заявлении в виде документа на бумажном носителе номер товара (номера товаров) из колонки 1 графы 18, сведения о котором подтверждает документ. Порядковые номера товаров указываются через запятую. Порядковые номера товаров, следующие подряд, указываются путем проставления через знак разделителя тире "–" первого и последнего номера соответствующего диапазона. В случае если документ имеет отношение ко всем товарам, производится запись "Все товары".
В заявлении в виде электронного документа колонка 7 не заполняется. Связи между товарами и представляемыми документами устанавливаются посредством определения подчиненных связей между соответствующими реквизитами структуры заявления.
Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 02.07.2019 № 108 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
III. Порядок заполнения граф заявления таможенным органом
38. Графа "А" заполняется в следующем порядке.
В левом подразделе графы указывается регистрационный номер заявления, сформированный по следующей схеме:
X……X/XXXXХХ/ВXXXXXХ
––––––– –––––––– –––––––––––– ,

1 2 3
мұнда:
1-элемент – өтінішті тіркеген кеден органының мүше мемлекеттерде қолданылатын кеден органдарының сыныптауышына сәйкес коды.
Армения Республикасында тауарларды декларациялау кезінде өтінішті тіркеген кеден органының Армения Республикасында қолданылатын кеден органдарының сыныптауышына сәйкес 2 таңбалы коды көрсетіледі.
Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Қырғыз Республикасында өтінішті тіркеген кеден органының Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Қырғыз Республикасында қолданылатын кеден органдарының сыныптауышына сәйкес 5 таңбалы коды көрсетіледі.
Ресей Федерациясында тауарларды декларациялау кезінде өтінішті тіркеген кеден органының Ресей Федерациясында қолданылатын кеден органдарының сыныптауышына сәйкес 8 таңбалы коды көрсетіледі.
2-элемент – ККААЖЖ форматындағы өтініштің тіркелген күні;
3-элемент – өтінішті тіркеген кеден органы өтініштерді тіркеу журналы бойынша беретін, "ӨТ" әріптік символдарынан басталатын өтініштің реттік нөмірі (нөмірлеу әрбір күнтізбелік жылда 1-ден басталады).
Қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілетін өтініштің реттік нөмірінің барлық элементтері бөлу "/" белгісі арқылы көрсетіледі, элементтердің арасында ашық жер қалдыруға жол берілмейді.
Өтініш беруді және тіркеуді тиянақтау, соның ішінде электрондық құжат түрінде берілетін өтініштің тіркеу нөмірі туралы мәліметтер электрондық түрде қалыптастырылады.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтінішті беру кезінде де өтініштің тіркеу нөмірі өтініштің екінші парағының оң жақ жоғарғы бұрышына және қосымша парақтың (бар болған жағдайда) әрбір бетіне қойылады.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтінішті беру кезінде бағанның оң жақ кіші бөлімінде өтінішті тіркеген кеден органының жеке нөмірлік мөрінің бедерін қою арқылы осы лауазымды тұлғаның қолтаңбасымен куәландырылатын өтініштің берілген және оның тіркелген күні және уақыты (күні кк.аа.жж форматында және "/" бөлу белгісі арқылы 24 сағаттық форматтағы уақыт hh:mm (сағат және ":" бөлу белгісі арқылы минуттар)) қойылады.
39. "С" бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанға кеден органының мәлімделген тауарларға қатысты қабылдаған шешімі туралы мәліметтер (белгілер), сондай-ақ жүргізілген кедендік бақылаудың нәтижелері жөніндегі мәліметтер (белгілер) енгізіледі.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініш беру кезінде мәліметтер (белгілер) мынадай нөмірлермен:

1 2 3
где:
элемент 1 – код таможенного органа, зарегистрировавшего заявление, в соответствии с классификаторами таможенных органов, применяемыми в государствах-членах.
При декларировании товаров в Республике Армения указывается 2-значный код таможенного органа, зарегистрировавшего заявление, в соответствии с классификатором таможенных органов, применяемым в Республике Армения.
При декларировании товаров в Республике Беларусь, Республике Казахстан и Кыргызской Республике указывается 5-значный код таможенного органа, зарегистрировавшего заявление, в соответствии с классификаторами таможенных органов, применяемыми в Республике Беларусь, Республике Казахстан и Кыргызской Республике.
При декларировании товаров в Российской Федерации указывается 8-значный код таможенного органа, зарегистрировавшего заявление, в соответствии с классификатором таможенных органов, применяемым в Российской Федерации;
элемент 2 – дата регистрации заявления в формате ДДММГГ;
элемент 3 – порядковый номер заявления, присваиваемый по журналу регистрации заявлений таможенным органом, зарегистрировавшим заявление, начинающийся с буквенных символов "буквенного символа "В" (нумерация начинается каждый календарный год с 1).
Все элементы регистрационного номера заявления, подаваемого в виде документа на бумажном носителе, указываются через знак разделителя "/", пробелы между элементами не допускаются.
Сведения о фиксации подачи и регистрации, в том числе регистрационном номере заявления, подаваемого в виде электронного документа, формируются в электронном виде.
При подаче заявления в виде документа на бумажном носителе регистрационный номер заявления также проставляется в правом верхнем углу второго листа заявления и на каждом листе дополнения (при наличии).
При подаче заявления в виде документа на бумажном носителе в правом подразделе графы проставляются дата и время подачи заявления и его регистрации построчно (дата в формате дд.мм.гг и через знак разделителя "/" время в 24-часовом формате hh:mm (часы и через знак разделителя ":" минуты)), которые заверяются подписью должностного лица таможенного органа, зарегистрировавшего заявление, с проставлением оттиска личной номерной печати этого должностного лица.
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 02.07.2019 № 108 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
39. Графа "С" заполняется в следующем порядке.
В графу вносятся сведения (отметки) о принятом решении таможенного органа в отношении заявленных товаров, а также иные сведения (отметки) по результатам проведенного таможенного контроля.
При подаче заявления в виде документа на бумажном носителе сведения (отметки) указываются под номерами:

1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 120-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) тіркеу қағидаларын айқындайды.
2. Өтінішті Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органына (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекет, кеден органы) тауарларға арналған декларацияны беру кезінде тауарлардың декларанты болатын, кейіннен оған тауарларға арналған декларация берілетін және осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес кедендік декларацияларды тіркеуге құқылы болатын тұлға (бұдан әрі – өтініш беруші) береді.
Өтінішті өтініш берушінің атынан және оның тапсырмасы бойынша кеден өкілі беруі мүмкін.
3. Өтінішті беру, тіркеу немесе оны тіркеуден бас тарту кеден органының ақпараттық жүйесі пайдаланыла отырып, өтініштерді тіркеу журналына жазылады (кеден органының ақпараттық ресурсына енгізіледі).
Өтініштерді тіркеу журналдарының нысаны және тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасымен айқындалады.
4. Өтініштің берілген күнін және уақытын кеден органы ақпараттық жүйені пайдалана отырып тіркейді.
Электрондық құжат түрінде өтініш беру кезінде кеден органы өтініш берушіні өтінішті электрондық нысанда беру күні мен уақыты туралы хабардар етеді.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде өтініш беру кезінде кеден органы өтініштің "А" бағанының оң жақ кіші бөлімінде кк.аа.жж форматында (күн, ай, күнтізбелік жылдың соңғы 2 цифры) өтініш беру күнін және "/" бөлу белгісі арқылы hh:mm форматындағы (сағат және ":" бөлу белгісі арқылы минуттар) уақытын қояды.
5. Өтінішті беру кезінде кеден органы Кодекстің 120-бабының 12-тармағында көзделген өтінішті тіркеуден бас тарту үшін негіздемелердің болуын немесе жоқтығын тексереді.
Көрсетілген тексеруді жүргізгеннен кейін кеден органы өтініш берілген сәттен бастап кеден органының жұмыс уақытының 1 сағатынан кешіктірмей өтінішті тіркейді немесе оны тіркеуден бас тартады.
Егер өтініш электрондық құжат түрінде берілген және кеден органының ақпараттық жүйесіне оның жұмыс уақыты аяқталғанға дейін 1 сағатқа жетпейтін уақытта келіп түскен жағдайда, мұндай өтінішті тіркеу немесе оны тіркеуден бас тарту осы кеден органының келесі жұмыс күніндегі жұмыс уақыт басталған сәттен бастап 1 сағаттан кешіктірілмей жүргізіледі.
6. Өтінішті тіркеуден бас тарту үшін негіздемелер болмаған жағдайда кеден органы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 171 шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті толтыру тәртібінде белгіленген тәртіппен қалыптастырылатын тіркеу нөмірін беру жолымен кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып тіркейді.
Электрондық құжат түрінде берілген өтінішті тіркеуден бас тарту үшін негіздемелер болмаған жағдайда, кеден органы оның тіркелгені туралы, сондай-ақ оған берілген тіркеу нөмірі, оның берілген күні және уақыты туралы өтініш берушіні электрондық нысанда хабардар етеді.

1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с пунктом 10 статьи 120 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс) и определяет правила регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары (далее – заявление).
2. Заявление подается лицом, которое будет выступать декларантом товаров при подаче декларации на товары (далее – заявитель) таможенному органу государства – члена Евразийского экономического союза (далее соответственно – таможенный орган, государства-члены), которому впоследствии будет подана декларация на товары и который правомочен в соответствии с законодательством этого государства-члена регистрировать таможенные декларации.
От имени и по поручению заявителя заявление может быть подано таможенным представителем.
3. Подача, регистрация или отказ в регистрации заявления фиксируются в журнале регистрации заявлений с использованием информационной системы таможенного органа (вносятся в информационный ресурс таможенного органа).
Форма и порядок ведения журналов регистрации заявлений определяются законодательством государств-членов.
4. Дата и время подачи заявления фиксируются таможенным органом с использованием информационной системы.
При подаче заявления в виде электронного документа таможенный орган информирует заявителя о дате и времени подачи заявления в электронной форме.
При подаче заявления в виде документа на бумажном носителе таможенный орган в правом подразделе графы "А" заявления проставляет дату в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года) и через знак разделителя "/" время в формате hh:mm (часы и через знак разделителя ":" минуты) подачи заявления.
5. При подаче заявления таможенный орган проверяет наличие или отсутствие оснований для отказа в регистрации заявления, предусмотренных пунктом 12 статьи 120 Кодекса.
После проведения указанной проверки таможенный орган регистрирует или отказывает в регистрации заявления не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента подачи заявления.
В случае если заявление подано в виде электронного документа и поступило в информационную систему таможенного органа менее чем за 1 час до окончания времени его работы, регистрация или отказ в регистрации такого заявления производится не позднее 1 часа с момента начала времени работы этого таможенного органа на следующий рабочий день.
6. При отсутствии оснований для отказа в регистрации заявления таможенный орган регистрирует его с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера, формируемого в порядке, определенном Порядком заполнения заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2017 г № 171.
При отсутствии оснований для отказа в регистрации заявления, поданного в виде электронного документа, таможенный орган информирует заявителя о его регистрации, а также о присвоенном регистрационном номере, дате и времени его присвоения в электронной форме.

7. Өтінішті тіркеуден бас тарту туралы негіздемелер болған жағдайда кеден органы өтінішті тіркеуден бас тартудың себептерін, күнін және уақытын көрсете отырып, өтінішті тіркеуден бас тартуды ресімдейді.
Электрондық құжат түрінде өтініш беру кезінде оны тіркеуден бас тартуды кеден органы ақпараттық жүйені пайдалана отырып ресімдейді және оны өтініш берушіге электрондық нысанда жібереді.
Егер өтініш қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген жағдайда, оны тіркеуден бас тартуды кеден органының лауазымды тұлғасы өтініштің негізгі бетінің келесі жағына ресімдейді және оны жеке нөмірлік мөрінің бедерімен куәландырады.
8. Егер өтінішті тіркеуден бас тарту өтініш берушіге электрондық құжат түрінде жіберілген жағдайда, олардың алынған күні және уақыты өтініш берушінің ақпараттық жүйесі пайдаланыла отырып тіркеледі. Өтініш беруші көрсетілген күн және уақыт туралы кеден органын электрондық нысанда хабардар етеді.
9. Қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген өтінішті тіркеуден бас тартылған жағдайда, өтініштің бір данасы кеден органында қалады, екіншісі – өтініш берушіге қайтарылады.
Бұл жағдайда өтініш беруші тегін және аты-жөнін көрсете отырып, кеден органында қалатын данадағы өтінішті алу күнін және уақытын (сағатын және минутын) қояды және осы жазбаны өзінің қолтаңбасымен куәландырады.

7. При наличии оснований для отказа в регистрации заявления таможенным органом оформляется отказ в регистрации заявления с указанием причин, даты и времени отказа в регистрации заявления.
При подаче заявления в виде электронного документа таможенный орган оформляет отказ в его регистрации с использованием информационной системы и направляет его заявителю в электронной форме.
В случае если заявление подано в виде документа на бумажном носителе, должностное лицо таможенного органа оформляет отказ в его регистрации на оборотной стороне основного листа заявления и заверяет его оттиском личной номерной печати.
8. В случае если отказ в регистрации заявления направлен заявителю в виде электронного документа, дата и время их получения фиксируются с использованием информационной системы заявителя. Заявитель информирует таможенный орган об указанных дате и времени в электронной форме.
9. В случае отказа в регистрации заявления, поданного в виде документа на бумажном носителе, один экземпляр заявления остается в таможенном органе, второй – возвращается заявителю.
В этом случае заявитель проставляет дату и время (часы и минуты) получения заявления на экземпляре, который остается в таможенном органе, с указанием фамилии и инициалов и заверяет эту запись своей подписью.