5. Электрондық паспорттарды электрондық паспорттардың жүйелерінде:
а) электрондық паспорттарды қолдану басталатын күннен бастап жасаушы ұйым жасап шығарған көлік құралдарына (шассилерге, машиналарға) қатысты – осы жасаушы ұйым;
б) мыналарға:
жалғыз дана көлік құралдарына;
Одақтың кедендік аумағына жеке немесе заңды тұлға қатарынан 12 айдан асатын мерзімге әкелетін көлік құралдарына (шассилерге, машиналарға);
мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен мүше мемлекеттің меншігіне айналдырылған көлік құралдарына (шассилерге, машиналарға);
өндіріп алу қолданылған, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін көлік құралдарына (шассилерге, машиналарға);
мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген жағдайда - Одақтың кедендік аумағында бірыңғай тізілімге енгізілмеген жасаушы ұйым жасап шығарған көлік құралдарына (шассилерге, машиналарға);
электрондық паспорттарды қолдану басталатын күнге дейін айналымға шығарылған көлік құралдарына (шассилерге, машиналарға) қатысты – уәкілетті орган (ұйым) ресімдейді.
6. Электрондық паспортты ресімдеу, толтыру және өзгерістер енгізу процесінде оған электрондық паспорттар жүйелерінде мынадай мәртебелердің бірі беріледі:
а) "аяқталмаған" - электрондық паспорттың бірегей нөмірі берілгеннен кейін автоматты түрде беріледі және уәкілетті органның (ұйымның) немесе жасаушы ұйымның осы Тәртіптің ІІ бөліміне сәйкес электрондық паспортты ресімдеу объектісінің ерекшеліктерін ескере отырып, толтыру үшін ұсынылған барлық бос жолдарды толтыруын көздейді. Бұл мәртебе "қолданыстағы" мәртебесін беру шарттары орындалған жағдайда берілмейді;
б) "қолданыстағы" - электрондық паспорттың бірегей нөмірі берілгеннен және тауардың шығарылғаны туралы (әкелу жағдайында) және мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген жағдайда осы мүше мемлекетің заңнамасына сәйкес кәдеге жарату немесе өзге де осыған ұқсас алымның (бұдан әрі – кәдеге жарату алымы) төленгені туралы мәліметтер келіп түскеннен кейін автоматты түрде беріледі;
в) "өтелген" - басқа көлік құралының базасында түпкілікті көлік құралының (шассидің, машиналардың) жасалғаны және көлік құралының (шассидің, машиналардың) электрондық паспортын ресімдеу туралы мәліметтер келіп түскеннен кейін "қолданыстағы" мәртебесі бар электрондық паспортқа қатысты автоматты түрде беріледі. Бұл мәртебе көлік құралы (шасси) электрондық паспортының бірегей нөмірін және сәйкестендіру (зауыттық) нөмірін не машинаның сәйкестендіру нөмірін (VIN немесе PIN) немесе машинаның зауыттық нөмірін (бұдан әрі - машинаның сәйкестендіру нөмірі) енгізу жолымен электрондық паспортты ресімдеу аяқталған кезде түпкілікті көлік құралын (шассиді, машиналарды) жасаушы ұйымның мәліметтері негізінде беріледі. "Өтелген" мәртебесі бар электрондық паспортқа өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
"Өтелген" мәртебесін өзгесіне ауыстыруды жасаушы ұйым ұсынған, "өтелген" мәртебесін беруге негіз болған мәліметтер негізінде әкімші жүзеге асырады. "Өтелген" мәртебесі бар электрондық паспорт басқа электрондық паспортты ресімдеуге негіз бола алмайды;
г) "жойылған" - әкімші:
мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органының көлік құралының (шассидің, машинаның) міндетті қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растайтын құжатты қолданыста емес деп тану туралы хабарламасы;
тіркеу органының Одақтың кедендік аумағынан әкетуге байланысты көлік құралын (шассиді, машинаны) тіркеу есебінен шығару туралы немесе көлік құралының (шассидің) сәйкестендіру (зауыттық) нөмірін немесе көлік құралына (шассиге, машинаға) түсірілген машинаның сәйкестендіру нөмірін жасыру, қолдан жасау, өзгерту, жою белгілерінің анықталуына байланысты мемлекеттік тіркеу есебінің жойылуы туралы мәліметтері;
мүше мемлекеттер кеден органдарының "қолданыстағы" мәртебесі шарттарының орындалмауына себеп болатын, кедендік құжаттар мен шектеулер туралы мәліметтері;
мүше мемлекеттердің "қолданыстағы" мәртебесі шарттарының орындалмауына себеп болатын, кәдеге жарату алымын алуға уәкілеттік берілген органдарының (ұйымдарының) мәліметтері;
уәкілетті органның (ұйымның) немесе жасаушы ұйымның жасалған жылының сәйкессіздігі туралы мәліметтері, көлік құралының (шассидің) сәйкестендіру (зауыттық) нөмірі немесе машинаның сәйкестендіру нөмірі туралы және (немесе) көлік құралының (шассидің, машинаның) міндетті қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растайтын құжат туралы мәліметтері негізінде жою жүргізген электрондық паспортқа беріледі.
"Жойылған" мәртебесін өзгесіне ауыстыру электрондық паспортқа "жойылған" мәртебесін беруге негіз болған себептер жойылған жағдайда жүзеге асырылады;
д) "кәдеге жарату" - тіркеу органдарынан және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалған мамандандырылған ұйымдардан көлік құралын (шассиді, машинаны) кәдеге жарату туралы мәліметтер келіп түскеннен кейін "қолданыстағы" мәртебесі бар электрондық паспортқа қатысты автоматты түрде беріледі.

5. Электронные паспорта оформляются в системах электронных паспортов:
а) организацией-изготовителем – в отношении транспортных средств (шасси, машин), изготовленных этой организацией-изготовителем с даты начала применения электронных паспортов;
б) уполномоченным органом (организацией) – в отношении:
единичных транспортных средств;
транспортных средств (шасси, машин), ввозимых на таможенную территорию Союза физическим или юридическим лицом на срок более 12 месяцев подряд;
транспортных средств (шасси, машин), обращенных в собственность государства-члена в порядке, установленном законодательством государства-члена;
транспортных средств (шасси, машин), ввозимых на таможенную территорию Союза, на которые обращено взыскание;
транспортных средств (шасси, машин), изготовленных на таможенной территории Союза организацией-изготовителем, не включенной в единый реестр, – в случаях, установленных законодательством государства-члена;
транспортных средств (шасси, машин), выпущенных в обращение до даты начала применения электронных паспортов.
6. Электронному паспорту в процессе его оформления, заполнения и внесения в него изменений присваивается в системах электронных паспортов один из следующих статусов:
а) "незавершенный" – присваивается автоматически после присвоения уникального номера электронного паспорта и предусматривает заполнение уполномоченным органом (организацией) или организацией-изготовителем всех полей, предложенных для заполнения, с учетом особенностей объекта оформления электронного паспорта в соответствии с разделом II настоящего Порядка. Статус не присваивается в случае выполнения условий присвоения статуса "действующий";
б) "действующий" – присваивается автоматически после присвоения уникального номера электронного паспорта и поступления сведений о выпуске товара (в случае ввоза) и об уплате утилизационного или иного аналогичного сбора (далее – утилизационный сбор) в соответствии с законодательством государства-члена в случае, предусмотренном законодательством этого государства-члена;
в) "погашенный" – присваивается автоматически в отношении электронного паспорта со статусом "действующий" после поступления сведений об изготовлении конечного транспортного средства (шасси, машины) на базе другого транспортного средства (шасси, машины) и оформлении электронного паспорта конечного транспортного средства (шасси, машины). Статус присваивается на основании сведений организации – изготовителя конечного транспортного средства (шасси, машины) при завершении оформления электронного паспорта путем введения уникального номера электронного паспорта и идентификационного (заводского) номера транспортного средства (шасси) либо идентификационного номера машины (VIN или PIN) или заводского номера машины (далее – идентификационный номер машины). Внесение изменений в электронный паспорт со статусом "погашенный" не допускается.
Изменение статуса "погашенный" на иной осуществляется администратором на основании сведений, представленных организацией-изготовителем, послуживших основанием для присвоения статуса "погашенный". Электронный паспорт со статусом "погашенный" не может служить основанием для оформления другого электронного паспорта;
г) "аннулированный" – присваивается электронному паспорту, в отношении которого администратором проведено аннулирование на основании:
уведомления органа государственной власти государства-члена о признании документа, подтверждающего соответствие транспортного средства (шасси, машины) обязательным требованиям безопасности, недействующим;
сведений органа регистрации о снятии транспортного средства (машины) с регистрационного учета в связи с вывозом с таможенной территории Союза или об аннулировании государственного регистрационного учета в связи с обнаружением признаков сокрытия, подделки, изменения, уничтожения идентификационного (заводского) номера транспортного средства (шасси) или идентификационного номера машины, нанесенного на транспортное средство (шасси, машину);
сведений таможенных органов государств-членов о таможенных документах и ограничениях, в соответствии с которыми не выполняются условия статуса "действующий";
сведений органов (организаций) государств-членов, уполномоченных на взимание утилизационного сбора, в соответствии с которыми не выполняются условия статуса "действующий";
сведений уполномоченного органа (организации) или организации-изготовителя о несоответствии года изготовления, сведений об идентификационном (заводском) номере транспортного средства (шасси) или идентификационном номере машины и (или) о документе, подтверждающем соответствие транспортного средства (шасси, машины) обязательным требованиям безопасности.
Изменение статуса "аннулированный" на иной осуществляется в случае устранения причин, послуживших основанием для присвоения электронному паспорту статуса "аннулированный";
д) "утилизированный" – присваивается автоматически в отношении электронного паспорта со статусом "действующий" после поступления от органов регистрации и (или) специализированных организаций, определенных в соответствии с законодательством государств-членов, сведений об утилизации транспортного средства (шасси, машины).

7. Электрондық паспорттар жүйелері шеңберінде:
а) электрондық паспортты ресімдеу;
б) электрондық паспортқа өзгерістер енгізу;
в) әкімшінің тізбесін, беру тәртібі мен төлемақы мөлшерін әкімші айқындайтын қосымша қызметтер көрсетуі жүзеге асырылады.
8. Осы Тәртіптің 7-тармағының "а" және "б" тармақшаларында көрсетілген іс-әрекеттер орындалған кезде электрондық паспорттар жүйелерінде уәкілетті органдар (ұйымдар) және әкімші көрсететін қызметтерге ақы төлеу мүше мемлекеттің заңнамасы айқындайтын тәртіпте және мөлшерде жүзеге асырылады.
9. Электрондық паспортты ресімдеу аяқталғаннан кейін электрондық паспорттар жүйелерінде көлік құралының (шассидің, машинаның) меншік иесіне электрондық паспорттан үзінді көшірме ретінде көрсетілген үзінді көшірмені кейіннен басып шығару мүмкіндігімен тиісінше № 1 және 2 қосымшаларға сәйкес тізбе бойынша мәліметтер жіберіледі.
10. Көлік құралының электрондық паспорты № 3 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша мәліметтерді, № 4 қосымшаға сәйкес шассидің электрондық паспортын және № 5 қосымшаға сәйкес машинаның электрондық паспортын қамтиды.
Көлік құралының (шассидің, машинаның) электрондық паспортына, егер аумағында көлік құралы (шасси, машина) айналымға шығарылған және (немесе) тіркелген мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген жағдайда, ақпараттық сипаттағы өзге де мәліметтер енгізіледі.
11. Осы Тәртіптің 7-тармағының "в" тармақшасында көзделген қосымша қызметтерге ақы төлеу тәртібі мен мөлшері әкімшінінің "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайтында, ал осы Тәртіптің 8-тармағында көзделген қызметтерге ақы төлеудің тәртібі мен мөлшері уәкілетті органдардың (ұйымдардың) және әкімшінің "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарында орналастырылады.
12. Электрондық паспорттар жүйелеріне қатысушыларға сұрау салу бойынша мынадай мәліметтер:
а) уәкілетті органдарға (ұйымдарға) және жасаушы ұйымдарға - өздері ресімдеген:
"аяқталмаған" мәртебесі бар электрондық паспорттарда қамтылған мәліметтер - толық көлемде;
осы Тәртіпке № 3 қосымшаның 12 және 13-тармақтарында, осы Тәртіпке № 5 қосымшаның 12 және 13-тармақтарында көрсетілген мәліметтерді қоспағанда - "қолданыстағы" мәртебесі бар электрондық паспорттарда қамтылған мәліметтер;
б) түпкілікті көлік құралдарын (шассилерді, машиналарды) жасаушы ұйымдарға – электрондық паспортқа көлік құралы электрондық паспортының бірегей нөмірі және көлік құралының сәйкестендіру (зауыттық) нөмірі немесе шассидің сәйкестендіру нөмірі немесе машинаның сәйкестендіру нөмірі енгізілген жағдайда, мемлекеттік тіркеу есебіне қою жөніндегі іс-әрекеттер жүргізілмеген түпкілікті көлік құралын (шассиді, машинаны) жасау үшін базалық ретінде пайдаланылатын көлік құралына (шассиге, машинаға) басқа жасаушы ұйымдар немесе уәкілетті органдар (ұйымдар) ресімдеген, "қолданыстағы" мәртебесі бар электрондық паспорттардағы мәліметтер;
в) мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарына – кез келген мәртебесі бар электрондық паспорттарда қамтылған мәліметтер толық көлемде;

7. В рамках систем электронных паспортов осуществляется:
а) оформление электронного паспорта;
б) внесение изменений в электронный паспорт;
в) предоставление администратором дополнительных услуг, перечень, порядок предоставления и размер оплаты которых определяются администратором.
8. Оплата услуг, предоставляемых уполномоченными органами (организациями) и администратором в системах электронных паспортов при выполнении действий, указанных в подпунктах "а" и "б" пункта 7 настоящего Порядка, осуществляется в порядке и размерах, определяемых законодательством государства-члена.
9. После завершения оформления электронного паспорта в рамках систем электронных паспортов собственнику транспортного средства (шасси, машины) направляются в виде выписки из электронного паспорта сведения по перечням согласно приложениям № 1 и 2 соответственно с возможностью последующей распечатки указанной выписки.
10. Электронный паспорт транспортного средства содержит сведения по перечню согласно приложению № 3, электронный паспорт шасси – согласно приложению № 4 и электронный паспорт машины – согласно приложению № 5.
В электронный паспорт транспортного средства (шасси, машины) могут включаться иные сведения, носящие информационный характер, в случае, если это предусмотрено законодательством государства-члена, на территории которого выпускается в обращение и (или) зарегистрировано транспортное средство (шасси, машина).
11. Порядок и размер оплаты дополнительных услуг, предусмотренных подпунктом "в" пункта 7 настоящего Порядка, размещаются на официальном сайте администратора в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет", а порядок и размер оплаты услуг, предусмотренных пунктом 8 настоящего Порядка, – на официальных сайтах уполномоченных органов (организаций) и администратора в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет".
12. Участникам систем электронных паспортов для использования исключительно в собственных нуждах и (или) для реализации задач, возложенных на них в соответствии с настоящим Порядком и (или) законодательством государства-члена, без взимания платы предоставляются по запросам следующие сведения:
а) уполномоченным органам (организациям) и организациям-изготовителям – сведения, содержащиеся в оформленных ими электронных паспортах:
со статусом "незавершенный" – в полном объеме;
со статусом "действующий" – за исключением сведений, указанных в пунктах 12 и 13 приложения № 3 к настоящему Порядку, пунктах 12 и 13 приложения № 5 к настоящему Порядку;
б) организациям – изготовителям конечных транспортных средств (шасси, машин) – сведения, содержащиеся в электронных паспортах со статусом "действующий", оформленных другимиорганизациями-изготовителями или уполномоченными органами (организациями) на транспортные средства (шасси, машины), используемые в качестве базовых для изготовления конечного транспортного средства (шасси, машины), в отношении которого не были проведены действия по постановке на государственный регистрационный учет, при условии внесения в электронный паспорт уникального номера электронного паспорта и идентификационного (заводского) номера транспортного средства, или идентификационного номера шасси, или идентификационного номера машины;
в) органам государственной власти государств-членов и национальному оператору, определенным законодательством государств-членов, – сведения, содержащиеся в электронных паспортах с любым статусом, в полном объеме;

г) көлік құралының (шассидің, машинаның) меншік иесіне – мәліметтер осы Тәртіпке № 1 және 2 қосымшаларда көзделген көлемде;
д) өзге тұлғаларға – сұрау салу бойынша:
көлік құралының (шассидің) сәйкестендіру нөмірін (VIN), көлік құралы (шасси) үшін – шассидің (раманың) нөмірін немесе шанақтың (кабинаның, тіркеменің) нөмірін;
машинаның сәйкестендіру нөмірін немесе машина үшін - шанақтың (кабинаның, тіркеменің) нөмірін қамтитын электрондық паспорттың мәртебесі туралы мәліметтер тек ғана өз мұқтаждығы үшін пайдалану және (немесе) өзіне осы Тәртіпке және (немесе) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүктелген міндеттерді іске асыру үшін ақы алынбай беріледі.
13. Электрондық паспорттар жүйелеріне қатысушыларға шарттық негізде, осы Тәртіптің 12-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, электрондық паспорттарда қамтылған мәліметтерге және электрондық паспорттар жүйелерінің сервистеріне әкімші айқындайтын көлемде, тәртіппен және шарттарда рұқсат беріледі.
14. Электрондық паспорттардың жүйелерін ақпараттық қамтамасыз ету тәртібі № 6 қосымшаға сәйкес келтірілген.
ІІ. Электрондық паспорттарды ресімдеу және оларға өзгерістер енгізу тәртібі
15. Электрондық паспорт орыс тілінде толтырылады және мүше мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес оған электрондық цифрлық қолтаңбамен (электрондық қолтаңбамен) қол қойылады.
Электрондық паспорттар жүйелерінің өзара іс-қимыл интерфейсі электрондық паспорттарда қамтылған мәліметтерді (техникалық терминдерді және белгіленімдерді қоспағанда) көрсетуге және мүше мемлекеттің заңнамасында тиісті талаптар бар болған кезде анықтама режимінде электрондық паспорттан үзінді көшірмені осы мүше мемлекеттің ұлттық тілінде басып шығаруға мүмкіндік береді.
16. Осы Тәртіпке № 1, 3 және 4 қосымшаларда көзделген тізбе бойынша көлік құралының (шассидің) электрондық паспортын ресімдеу № 7 қосымшаға сәйкес қағидалар бойынша, осы Тәртіпке № 2 және 5 қосымшаларда көзделген тізбе бойынша машинаның электрондық паспортын ресімдеу № 8 қосымшаға сәйкес қағидалар бойынша жүзеге асырылады.
17. Электрондық паспорттың бірегей нөмірі электрондық паспорттар жүйелерінде автоматты түрде қалыптасады және 15 белгіден тұрады:
1-ші белгі – электрондық паспорттың түрі:
1 – көлік құралының электрондық паспорты;
2 – шассидің электрондық паспорты;
3 – машинаның электрондық паспорты;
2-ші - 4-ші белгілер – аумағында көлік құралын (шассиді, машинаны) айналымға шығару жүзеге асырылатын немесе көлік құралы (машина) тіркелген мүше мемлекеттің ISO 3166-1 (numeric-3) анықтамалығына сәйкес 3 мәнді цифрлық коды;

г) собственнику транспортного средства (шасси, машины) – сведения в объеме, предусмотренном приложениями № 1 и 2 к настоящему Порядку;
д) иным лицам – сведения о статусе электронного паспорта по запросу, содержащему:
идентификационный номер (VIN) транспортного средства (шасси), номер шасси (рамы) или номер кузова (кабины, прицепа) – для транспортного средства (шасси);
идентификационный номер машины или номер кузова (кабины, прицепа) – для машины.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10.01.2023 № 2 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
13. Участникам систем электронных паспортов на договорной основе предоставляется доступ к сведениям, содержащимся в электронных паспортах, и к сервисам систем электронных паспортов в объеме, порядке и на условиях, которые определяются администратором, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 12 настоящего Порядка.
14. Порядок информационного обеспечения систем электронных паспортов приведен согласно приложению № 6.
II. Порядок оформления электронных паспортов и внесения в них изменений
15. Электронный паспорт заполняется на русском языке и подписывается электронной цифровой подписью (электронной подписью) в соответствии с требованиями законодательства государства-члена.
Интерфейс взаимодействия систем электронных паспортов предоставляет возможность отображения сведений, содержащихся в электронных паспортах (за исключением технических терминов и обозначений), и распечатки выписки из электронного паспорта на национальном языке государства-члена в справочном режиме при наличии в законодательстве такого государства-члена соответствующего требования.
16. Оформление электронного паспорта транспортного средства (шасси) по перечням, предусмотренным приложениями № 1, 3 и 4 к настоящему Порядку, осуществляется по правилам согласно приложению № 7, оформление электронного паспорта машины по перечням, предусмотренным приложениями № 2 и 5 к настоящему Порядку, – по правилам согласно приложению № 8.
17. Уникальный номер электронного паспорта формируется в системах электронных паспортов автоматически и состоит из 15 знаков:
1-й знак – вид электронного паспорта:
1 – электронный паспорт транспортного средства;
2 – электронный паспорт шасси;
3 – электронный паспорт машины;
2-й – 4-й знаки – 3-значный цифровой код государства-члена, на территории которого осуществляется выпуск в обращение транспортного средства (шасси, машины) или зарегистрировано транспортное средство (машина), в соответствии со справочником ISO 3166-1 (numeric-3);

5-ші белгі – резервтік. Әкімші өзге шешім қабылдағанға дейін "0" мәні қолданылады.
6-шы белгі – электрондық паспортты ресімдеу негізінің коды:
1 – көлік құралын (шассиді, машинаны) жасау;
2 – көлік құралын (шассиді, машинаны) Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттен Одақтың кедендік аумағына әкелу;
3 – тіркеу органы тіркеген көлік құралына (машинаға) электрондық паспорт ресімдеу;
4 - өзге де негіздерде көлік құралына (шассиге, машинаға) электрондық паспорт ресімдеу;
7-ші – 14-ші белгі - әрбір мүше мемлекет үшін жеке қалыптастырылатын электрондық паспорттың реттік нөмірі (1-ші және 4-ші белгілер ескеріле отырып);
15-ші белгі – 1-шіден 14-ші белгіге дейінгі аралықтағы цифрлардан тұратын санды 11-ге бөлуден қалатын қалдық ретінде қалыптасатын бақылау саны. Егер бөлу қалдығы 10-ға тең болса, бақылау разряды 0-ге тең.
Электрондық паспорттың бірегей нөмірі уәкілетті орган (ұйым) немесе жасаушы ұйым толтыратын электрондық паспорттар бөлімдерінің барлық бос жолдары толтырылғаннан және электрондық паспортта қамтылған мәліметтер электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық қолтаңба) арқылы расталғаннан кейін, сондай-ақ электрондық паспорттар жүйелерінде Келісімнің 7-бабында көзделген іс-шаралар өткізілгеннен кейін беріледі. Көлік құралының (шассидің, машинаның) көрсетілген іс-шараларды өткізу нәтижесінде ұсынылған мәліметтерге сәйкессіздігі анықталған жағдайда электрондық паспорттың бірегей нөмірі берілмейді.
18. Кәдеге жарату алымының төленгені туралы мәліметтер:
а) Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттен мүше мемлекеттің аумағына әкелінетін көлік құралына (шассиге, машинаға) қатысты – аумағына көлік құралы (шасси, машина) әкелінген мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес;
б) басқа мүше мемлекеттің аумағынан өткізілген көлік құралдарына (шассилерге, машиналарға) қатысты – аумағына көлік құралы (шасси, машина) өткізілген мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес;
в) мүше мемлекеттің аумағында жасап шығарылған (жасалған) көлік құралдарына (шассиларға, машиналарға) қатысты – осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес кәдеге жарату алымы төленген кезде;
г) мыналар:
көлік құралдарын (шассилерді, машиналарды) жасап шығаруды (жасауды) жүзеге асыратын;
көлік құралын (шассиді, машинаны) мүше мемлекеттің аумағында мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес кәдеге жарату алымын төлемейтін тұлғалардан немесе мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіпті бұза отырып, кәдеге жарату алымын төлемеген тұлғалардан сатып алған тұлғалар кәдеге жарату алымын төлеген кезде мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кәдеге жарату алымын алуға уәкілеттік берілген осы мемлекеттердің тиісті органдарының (ұйымдарының) мәліметтері негізінде электрондық паспорттың "Әкімшілік ақпарат" бөліміне енгізіледі.

5-й знак – резервный. До принятия администратором иного решения применяется значение "0";
6-й знак – код основания оформления электронного паспорта:
1 – изготовление транспортного средства (шасси, машины);
2 – ввоз транспортного средства (шасси, машины) на таможенную территорию Союза из государства, не являющегося членом Союза;
3 – оформление электронного паспорта на транспортное средство (машину), зарегистрированное органом регистрации;
4 – оформление электронного паспорта на транспортное средство (шасси, машину) на иных основаниях;
7-й – 14-й знаки – порядковый номер электронного паспорта, который формируется отдельно для каждого государства-члена (с учетом 1-го – 4-го знаков);
15-й знак – контрольное число, которое формируется как остаток от деления числа, состоящего из цифр с 1-го по 14-й знаки, на 11. Если остаток от деления равен 10, контрольный разряд равен 0.
Уникальный номер электронного паспорта присваивается после заполнения всех полей разделов электронного паспорта, заполняемых уполномоченным органом (организацией) или организацией-изготовителем, и подтверждения сведений, содержащихся в электронном паспорте, посредством электронной цифровой подписи (электронной подписи), а также после проведения в системах электронных паспортов мероприятий, предусмотренных статьей 7 Соглашения. В случае выявления несоответствия транспортного средства (шасси, машины) представленным сведениям в результате проведения указанных мероприятий уникальный номер электронного паспорта не присваивается.
18. Сведения об уплате утилизационного сбора вносятся в раздел "Административная информация" электронного паспорта на основании сведений соответствующих органов (организаций) государств-членов, уполномоченных на взимание утилизационного сбора в соответствии с законодательством этих государств, при уплате утилизационного сбора:
а) в соответствии с законодательством государства-члена, на территорию которого ввезено транспортное средство (шасси, машина), – в отношении транспортных средств (шасси, машин), ввозимых на территорию государства-члена из государства, не являющегося членом Союза;
б) в соответствии с законодательством государства-члена, на территорию которого перемещено транспортное средство (шасси, машина), – в отношении транспортных средств (шасси, машин), перемещенных с территории другого государства-члена;
в) в соответствии с законодательством государства-члена – в отношении транспортных средств (шасси, машин), произведенных (изготовленных) на территории этого государства-члена;
г) лицами:
осуществляющими производство (изготовление) транспортных средств (шасси, машин);
приобретшими транспортное средство (шасси, машину) на территории государства-члена у лиц, не уплачивающих утилизационный сбор в соответствии с законодательством государства-члена, или у лиц, не уплативших утилизационный сбор в нарушение порядка, установленного в соответствии с законодательством государства-члена.

19. Кедендік кіріс ордері немесе кедендік декларация және мәлімделген кедендік рәсімнің шарттарына немесе халықаралық шарттарға және Одақ құқығын құрайтын актілерге сәйкес кедендік рәсімдермен орналастыруға жатпайтын тауарлардың жекелеген санттары үшін белгіленген шарттарға сәйкес көлік құралдарын (шассилерді, машиналарды) пайдалану және (немесе) оларға билік ету жөніндегі шектеулер туралы мәліметтер мүше мемлекеттердің кеден органдарының мәліметтері негізінде электрондық паспорттың "Әкімшілік ақпарат" бөліміне енгізіледі.
20. Көлік құралының (шассидің) электрондық паспортын ресімдеу мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады:
а) көлік құралының (шассидің) электрондық паспортын көлік құралының (шассидің) типін мақұлдау немесе Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен қабылданған "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 018/2011) (бұдан әрі – КО ТР 018/2011) талаптарына сәйкес көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлік немесе КО ТР 018/2011 техникалық реттеу объектісі болып табылатын, КО ТР 018/2011 күшіне енетін күнге дейін көлік құралына (шасссиге) қатысты берілген, мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген міндетті талаптарға сәйкестікті бағалау туралы құжат болған кезде көлік құралына (шассиге) қатысты уәкілетті орган (ұйым) ресімдейді;
б) басқа көлік құралының (шассидің) базасында жасалған түпкілікті көлік құралының электрондық паспортын ресімдеген кезде уәкілетті орган (ұйым) немесе жасаушы ұйым электрондық паспорттың "Қосымша ақпарат" бөліміне соңғы базалық көлік құралы (шасси) туралы мәліметтерді және оның электрондық паспортының (бар болған кезде) нөмірін енгізеді. Бұл ретте базасында түпкілікті көлік құралы жасалған көлік құралының (шассидің) электрондық паспортына "өтелген" мәртебесі беріледі;
в) мыналарға:
электрондық паспорттарды пайдалану басталатын күнге дейін тіркеу органында тіркелген көлік құралына;
қозғалтқышы, шанағы мен рамасы түпнұсқалы, түпнұсқалы күйіне дейін сақталған немесе реставрацияланған, шығарылған күнінен бері 30 және одан көп жыл өткен L және M1 санатындағы (КО ТР 018/2011 № 1 қосымшаға сәйкес), сондай-ақ шығарылған күнінен бері 50 және одан көп жыл өткен, жолаушылар мен жүктерді коммерциялық тасымалдауға арналмаған M2 M3 және N санатындағы (КО ТР 018/2011 № 1 қосымшаға сәйкес) көлік құралдарына;

19. Сведения о таможенном приходном ордере или таможенной декларации и ограничениях по пользованию и (или) распоряжению транспортными средствами (шасси, машинами) в соответствии с условиями заявленной таможенной процедуры или условиями, установленными для отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с международными договорами и актами, составляющими право Союза, помещению под таможенные процедуры, вносятся в раздел "Административная информация" электронного паспорта на основании сведений таможенных органов государств-членов.
20. Оформление электронного паспорта транспортного средства (шасси) осуществляется с учетом следующих особенностей:
а) электронный паспорт транспортного средства (шасси) оформляется уполномоченным органом (организацией) в отношении транспортного средства (шасси) при наличии одобрения типа транспортного средства (шасси), или свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства в соответствии с требованиями технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), принятого Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 877 (далее – ТР ТС 018/2011), или документа об оценке соответствия обязательным требованиям, установленным законодательством государства-члена, выданного в отношении транспортного средства (шасси), являющегося объектом технического регулирования ТР ТС 018/2011, до дня вступления в силу ТР ТС 018/2011;
б) при оформлении электронного паспорта конечного транспортного средства, изготовленного на базе другого транспортного средства (шасси), уполномоченным органом (организацией) или организацией-изготовителем в раздел "Дополнительная информация" электронного паспорта вносятся сведения о последнем базовом транспортном средстве (шасси) и номер его электронного паспорта (при наличии). При этом электронному паспорту транспортного средства (шасси), на базе которого изготовлено конечное транспортное средство, присваивается статус "погашенный";
в) электронный паспорт транспортного средства оформляется уполномоченным органом (организацией) при отсутствии документа, указанного в подпункте "а" настоящего пункта, в отношении:
транспортного средства, зарегистрированного в органе регистрации до даты начала применения электронных паспортов;
транспортных средств категорий L и M1 (в соответствии с приложением № 1 к ТР ТС 018/2011), с даты выпуска которых прошло 30 лет и более, а также категорий M2, M3 и N (в соответствии с приложением № 1 к ТР ТС 018/2011), не предназначенных для коммерческих перевозок пассажиров и грузов, с даты выпуска которых прошло 50 лет и более, с оригинальными двигателем, кузовом и рамой (при наличии), сохраненных или отреставрированных до оригинального состояния;

КО ТР 018/2011 қатысты 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 53-бабы 3-тармағының бірінші абзацының ережелері күшіне енбеген және мүше мемлекет үшін Еуразиялық экономикалық комиссия белгілеген КО ТР 018/2011 өтпелі ережелерінің мерзімі өтпеген мүше мемлекеттің аумағына әкелінетін көлік құралына;
Одақтың кедендік аумағына әкелінетін және:
шетелде тұратын адамдардың ерікті түрде қоныс аударуына жәрдем көрсету жөніндегі ұлттық мемлекеттік бағдарламаларға қатысушылар болып табылатын не белгіленген тәртіппен босқындар немесе мәжбүрлі түрде қоныс аударушылар деп танылған жеке тұлғаларға, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне;
жалпы жұрт таныған қағидаттарға және халықаралық құқық нормаларына сәйкес артықшылықтар мен иммунитеттерді пайдаланатын дипломатиялық өкілдіктерге және консулдық мекемелерге, халықаралық (мемлекетаралық) ұйымдарға, осы өкілдіктердің (мекемелердің, ұйымдардың) қызметкерлеріне, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне тиесілі көлік құралына қатысты осы тармақтың "а" тармақшасында көрсетілген құжат болмаған кезде көлік құралының электрондық паспортын уәкілетті орган (ұйым) ресімдейді;
г) электрондық паспортты мүше мемлекеттің аумағына тіркелген (соның ішінде уақытша) тұлғаға тиесілі көлік құралына (шассиге) қатысты осы мүше мемлекеттің аумағында тіркелген уәкілетті орган (ұйым) ресімдейді;
д) көлік құралының (шассидің) электрондық паспортын ресімдеу кезінде уәкілетті орган (ұйым) көлік құралына (шассиге) сәйкестендіру жүргізеді;
е) жасаушы ұйым сәйкестендіру таңбасын жасыру, қолдан жасау, өзгерту, жою белгілерін тапқан жағдайда не көлік құралының (шассидің) уәкілетті орган (ұйым) ұсынған мәліметтерге сәйкессіздігі анықталған жағдайда электрондық паспорт ресімделмейді және өзінің мүше мемлекетінің заңнамасына сәйкес осы мемлекеттің құзыретті органдарын хабардар етуді жүзеге асырады;
ж) осы тармақтың "в" тармақшасында көзделген көлік құралының электрондық паспортын ресімдеген кезде уәкілетті орган (ұйым) осындай көлік құралын, соның ішінде оның сәйкестендіру таңбасын суретке түсіруді жүзеге асырады.
21. Машинаның электрондық паспортын ресімдеу мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады:
а) машинаның электрондық паспортын Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 823 шешімімен қабылданған "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (КО ТР 010/2011) (бұдан әрі – КО ТР 018/2011) немесе Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 60 шешімімен қабылданған "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (КО ТР 031/2012) (бұдан әрі - КО ТР 031/2012) талаптарына сәйкес бағалау туралы құжат немесе көлік құралы (шассиі) типінің мақұлдауы немесе КО ТР 018/2011 талаптарына сәйкес көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлік (ең жоғары конструктивтік жылдамдығы 25 км/сағ және одан астам, бірақ 50 км/сағ аз немесе соған тең көлік құралдарына қатысты) немесе халықаралық шарттарда және Одақ құқығын құрайтын актілерде немесе мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген, тиісті техникалық регламенті күшіне енетін күнге дейін көрсетілген техникалық регламенттердің бірінің техникалық реттеу объектісі болып табылатын машинаға қатысты берілген міндетті талаптарға сәйкестікті бағалау туралы құжат бар болған кезде уәкілетті орган (ұйым) немесе жасаушы ұйым ресімдейді;
б) көлік құралының (шассидің) немесе басқа машинаның базасында жасалған түпкілікті машинаның электрондық паспортын ресімдеген кезде уәкілетті орган (ұйым) немесе жасаушы ұйым электрондық паспорттың "Қосымша ақпарат" бөліміне соңғы базалық көлік құралы (шасси, машина) туралы мәліметтерді және оның электрондық паспортының нөмірін (бар болған кезде) енгізеді. Бұл ретте базасында түпкілікті машина жасалған көлік құралының (шассидің, машинаның) электрондық паспортына "өтелген" мәртебесі беріледі;
в) мынадай:
электрондық паспорттарды пайдалану басталатын күнге дейін тіркеу органында тіркелген;
бұрын пайдалануда болған машиналардың арасынан Одақтың кедендік аумағына әкелінетін;

транспортного средства, ввозимого на территорию государства-члена, в котором в отношении ТР ТС 018/2011 не вступили в силу положения абзаца первого пункта 3 статьи 53 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и не истекли сроки переходных положений ТР ТС 018/2011, установленные Евразийской экономической комиссией для этого государства-члена;
транспортного средства, ввозимого на таможенную территорию Союза и принадлежащего:
физическим лицам, являющимся участниками национальных государственных программ по оказанию содействия добровольному переселению лиц, проживающих за рубежом, либо признанным в установленном порядке беженцами или вынужденными переселенцами, а также членам их семей;
дипломатическим представительствам и консульским учреждениям, международным (межгосударственным) организациям, пользующимся привилегиями и иммунитетами в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права, сотрудникам этих представительств (учреждений, организаций), а также членам их семей;
г) электронный паспорт оформляется уполномоченным органом (организацией), зарегистрированным на территории государства-члена, в отношении транспортного средства (шасси), принадлежащего лицу, зарегистрированному (в том числе временно) на территории этого государства-члена;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт д) предусматривается изменение решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 12.05.2026 № 52 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
д) при оформлении электронного паспорта транспортного средства (шасси) уполномоченным органом (организацией) проводится идентификация транспортного средства (шасси);
е) в случае обнаружения признаков сокрытия, подделки, изменения, уничтожения идентификационной маркировки, нанесенной на транспортное средство (шасси) организацией-изготовителем, либо в случае выявления несоответствия транспортного средства (шасси) представленным сведениям уполномоченным органом (организацией) электронный паспорт не оформляется и осуществляется информирование компетентных органов своего государства-члена в соответствии с законодательством этого государства;
ж) при оформлении электронного паспорта транспортного средства, предусмотренного подпунктом "в" настоящего пункта, уполномоченным органом (организацией) осуществляется фотографирование такого транспортного средства, в том числе его идентификационной маркировки.
21. Оформление электронного паспорта машины осуществляется с учетом следующих особенностей:
а) электронный паспорт машины оформляется уполномоченным органом (организацией) или организацией-изготовителем при наличии документа об оценке соответствия требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности машин и оборудования" (ТР ТС 010/2011), принятого Решением Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. № 823 (далее – ТР ТС 010/2011), или технического регламента Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012), принятого Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 г. № 60 (далее – ТР ТС 031/2012), или одобрения типа транспортного средства (шасси), или свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства в соответствии с требованиями ТР ТС 018/2011 (в отношении транспортных средств, имеющих максимальную конструктивную скорость 25 км/ч и более, но менее или равную 50 км/ч), или документа об оценке соответствия обязательным требованиям, установленным международными договорами и актами, составляющими право Союза, или законодательством государства-члена, выданного в отношении машины, являющейся объектом технического регулирования одного из указанных технических регламентов, до дня вступления в силу соответствующего технического регламента;
до 31 декабря 2026 г. включительно в отношении отдельных машин, которые не предназначены для эксплуатации на автомобильных дорогах общего пользования или передвижение которых по автомобильным дорогам общего пользования допускается при оформлении в соответствии с законодательством государства-члена специального разрешения, которые не являются объектом технического регулирования ТР ТС 010/2011, ТР ТС 018/2011 и ТР ТС 031/2012 (самоходные наземные аэродромные машины, самоходные лесные мульчеры, ратраки, внедорожные большегрузные транспортные средства), допускается оформление электронного паспорта при отсутствии документа об оценке соответствия требованиям одного из указанных технических регламентов;
б) при оформлении электронного паспорта конечной машины, изготовленной на базе транспортного средства (шасси) или другой машины, уполномоченным органом (организацией) илиорганизацией-изготовителем в раздел "Дополнительная информация" электронного паспорта вносятся сведения о последнем базовом транспортном средстве (шасси, машине) и номер его электронного паспорта (при наличии). При этом электронному паспорту транспортного средства (шасси, машины), на базе которого изготовлена конечная машина, присваивается статус "погашенный";
в) электронный паспорт машины оформляется уполномоченным органом (организацией) при отсутствии документа, указанного в подпункте "а" настоящего пункта, в отношении машины:
зарегистрированной в органе регистрации до даты начала применения электронных паспортов;
ввозимой на таможенную территорию Союза из числа машин, ранее находившихся в эксплуатации;

23. Электрондық паспортқа өзгерістер енгізуді (техникалық қателерді түзетуді) әкімші:
а) уәкілетті органның (ұйымның) өтініші негізінде - жасалған жылын қоспағанда, осындай уәкілетті орган (ұйым) енгізген мәліметтерге, көлік құралының (шассидің) түсі, сәйкестендіру (зауыттық) нөмірі немесе машинаның сәйкестендіру нөмірі туралы және (немесе) көлік құралының (шассидің, машинаның) міндетті қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растайтын құжат туралы, негізгі құрауыштары (қозғалтқыш, шасси, рама, шанақ, кабина) туралы мәліметтерге;
б) жасаушы ұйымның өтініші негізінде - жасалған жылын қоспағанда, осындай жасаушы ұйым енгізген мәліметтерге, көлік құралының (шассидің) түсі, сәйкестендіру (зауыттық) нөмірі немесе машинаның сәйкестендіру нөмірі туралы және (немесе) көлік құралының (шассидің, машинаның) міндетті қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растайтын құжат туралы мәліметтерге;
в) тіркеу органының өтініші негізінде – мемлекеттік тіркеу, көлік құралының (машинаның) түсі туралы, сондай-ақ оның конструкциясына енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерге;
г) мүше мемлекеттің кеден органының өтініші негізінде – кедендік құжаттар және шектеулер туралы мәліметтерге;
д) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес кәдеге жарату алымын алуға уәкілетті мүше мемлекет органының (ұйымының) өтініші негізінде – кәдеге жарату алымы туралы мәліметтерге қатысты жүзеге асырады.
24. Әкімші өзгерістер енгізу туралы өтінішті алғаннан кейін мұндай өзгерістерді электрондық паспортқа енгізеді. Электрондық паспорттағы өзектіленген мәліметтерге қол жеткізу әкімші өтінішті алған кезден бастап 24 сағаттан кешіктірілмей жүзеге асырылады.
25. Әкімші электрондық паспорттарда қамтылған мәліметтерді мәртебесіне қарамастан электрондық паспорттар жүйелерінде мерзімсіз сақтауды қамтамасыз етеді.
Көлік құралдарының
электрондық паспорттары
(көлік құралдары шассиінің
электрондық паспорттары) және
өздігінен жүретін машиналар
мен техниканың басқа түрлерінің
электрондық паспорттары
жүйелерінің жұмыс істеу
тәртібіне № 1 қосымша
Көлік құралы электрондық паспортының үзінді көшірмесінде көрсетілетін мәліметтер ТІЗБЕСІ
1. Сәйкестендіру нөмірі.
2. Мақсаты бойынша айқындалатын көлік құралының атауы.

23. Внесение изменений (корректировка технических ошибок) в электронный паспорт осуществляется администратором в отношении:
а) сведений, внесенных уполномоченным органом (организацией), за исключением года изготовления, сведений о цвете, идентификационном (заводском) номере транспортного средства (шасси) или идентификационном номере машины и (или) о документе, подтверждающем соответствие транспортного средства (шасси, машины) обязательным требованиям безопасности, об основных компонентах (двигатель, шасси, рама, кузов, кабина), – на основании заявления такого уполномоченного органа (организации);
б) сведений, внесенных организацией-изготовителем, за исключением года изготовления, сведений о цвете, идентификационном (заводском) номере транспортного средства (шасси) или идентификационном номере машины и (или) о документе, подтверждающем соответствие транспортного средства (шасси, машины) обязательным требованиям безопасности, – на основании заявления такой организации-изготовителя;
в) сведений о государственной регистрации, цвете, а также о внесенных в конструкцию транспортного средства (машины) изменениях – на основании заявления органа регистрации;
г) сведений о таможенных документах и ограничениях – на основании заявления таможенного органа государства-члена;
д) сведений об утилизационном сборе – на основании заявления органа (организации) государства-члена, уполномоченного на взимание утилизационного сбора в соответствии с законодательством этого государства.
24. После получения администратором заявления о внесении изменений такие изменения вносятся в электронный паспорт. Доступ к актуализированным сведениям, содержащимся в электронном паспорте, обеспечивается не позднее 24 часов с момента получения администратором заявления.
25. Администратором обеспечивается бессрочное хранение в системах электронных паспортов сведений, содержащихся в электронных паспортах, вне зависимости от их статуса.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Порядку функционирования систем
электронных паспортов транспортных средств
(электронных паспортов шасси транспортных средств)
и электронных паспортов самоходных машин и других
видов техники
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14.06.2016 № 71 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
ПЕРЕЧЕНЬ
сведений, указываемых в выписке электронного паспорта
транспортного средства
1. Идентификационный номер.
2. Наименование транспортного средства, определяемое его назначением.

3. Көлік құралының (шасси) маркасы.
4. Көлік құралының (шасси) коммерциялық атауы.
5. 1968 жылғы 8 қарашадағы Жол жүрісі туралы конвенцияға сәйкес көлік құралының санаты.
6. Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен қабылданған "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентіне (КО ТР 018/2011) сәйкес көлік құралының санаты.
7. Қозғалтқыш нөмірі.
8. Шасси (рама) нөмірі.
9. Шанақ (кабина, тіркеме) нөмірі.
10. Шанақ (кабина, тіркеме) түсі.
11. Жасалған жылы.
12. Іштен жанатын қозғалтқыш (маркасы, типі):
1) цилиндрлердің жұмыс көлемі;
2) ең жоғары қуаты.
13. Экологиялық класы.
14. Көлік құралының техникалық рұқсат етілетін ең жоғары массасы.
Көлік құралдарының
электрондық паспорттары
(көлік құралдары шассиінің
электрондық паспорттары) және
өздігінен жүретін машиналар мен
техниканың басқа түрлерінің
электрондық паспорттары
жүйелерінің жұмыс істеу
тәртібіне № 2 қосымша
Өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа түрлерінің электрондық паспортының үзінді көшірмесінде көрсетілетін мәліметтердің ТІЗБЕСІ
1. Сәйкестендіру нөмірі.
2. Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) мақсаты бойынша айқындалатын атауы.
3. Маркасы.
4. Коммерциялық атауы.
5. Өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа түрлерінің электрондық паспортын ресімдеу қағидаларына (Көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеу тәртібіне № 8 қосымша) сәйкес санаты.
6. Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 60 шешімімен қабылданған "Ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы тракторларының және олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентіне (КО ТР 031/2012), Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 823 шешімімен қабылданған "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентіне (КО ТР 010/2011) немесе Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен қабылданған "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентіне (КО ТР 018/2011) сәйкес санаты.
7. Қозғалтқыш (қозғалтқыштар) нөмірі.
8. Шанақ (кабина, тіркеме, рама) нөмірі.
9. Шанақ (кабина) түсі.
10. Жасалған жылы.
11. Іштен жанатын қозғалтқыш (маркасы, типі):
1) цилиндрлердің жұмыс көлемі;
2) ең жоғары қуаты.
12. Техникалық рұқсат етілетін ең жоғары массасы.
Көлік құралдарының
электрондық паспорттары
(көлік құралдары шассиінің
электрондық паспорттары) және
өздігінен жүретін машиналар мен
техниканың басқа түрлерінің
электрондық паспорттары
жүйелерінің жұмыс істеу
тәртібіне № 3 қосымша
Көлік құралының электрондық паспортында көрсетілетін мәліметтер ТІЗБЕСІ

3. Марка транспортного средства (шасси).
4. Коммерческое наименование транспортного средства (шасси).
5. Категория транспортного средства в соответствии с Конвенцией о дорожном движении от 8 ноября 1968 года.
6. Категория транспортного средства в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 877.
7. Номер двигателя.
8. Номер шасси (рамы).
9. Номер кузова (кабины, прицепа).
10. Цвет кузова (кабины, прицепа).
11. Год изготовления.
12. Двигатель внутреннего сгорания (марка, тип):
1) рабочий объем цилиндров;
2) максимальная мощность.
13. Экологический класс.
14. Технически допустимая максимальная масса транспортного средства.
15. Территория, на которой допускается регистрация транспортного средства.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Порядку функционирования систем
электронных паспортов транспортных средств
(электронных паспортов шасси транспортных средств)
и электронных паспортов самоходных машин и других
видов техники
ПЕРЕЧЕНЬ
сведений, указываемых в выписке электронного паспорта
самоходной машины и других видов техники
1. Идентификационный номер.
2. Наименование, определяемое назначением самоходной машины (другого вида техники).
3. Марка.
4. Коммерческое наименование.
5. Категория в соответствии с Правилами оформления электронного паспорта самоходной машины и других видов техники (приложение № 8 к Порядку функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники).
6. Категория в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012), принятым Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 г. № 60, техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности машин и оборудования" (ТР ТС 010/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. № 823, или техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 877.
7. Номер двигателя (двигателей).
8. Номер кузова (кабины, прицепа, рамы).
9. Цвет кузова (кабины).
10. Год изготовления.
11. Двигатель внутреннего сгорания (марка, тип):
1) рабочий объем цилиндров;
2) максимальная мощность.
12. Технически допустимая максимальная масса.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к Порядку функционирования систем
электронных паспортов транспортных средств
(электронных паспортов шасси транспортных средств)
и электронных паспортов самоходных машин и других
видов техники
Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14.06.2016 № 71 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
ПЕРЕЧЕНЬ
сведений, указываемых в электронном паспорте транспортного средства

1. Электрондық паспорттың түрі: көлік құралының электрондық паспорты.
2. Көлік құралы электрондық паспортының нөмірі.
3. Көлік құралы электрондық паспортының мәртебесі.
4. Көлік құралының сәйкестендіру белгілері:
1) сәйкестендіру нөмірі;
2) 1968 жылғы 8 қарашадағы Жол жүрісі туралы конвенцияға сәйкес санаты;
3) қозғалтқыш нөмірі;
4) шасси (рама) нөмірі;
5) шанақ (кабина, тіркеме) нөмірі;
6) шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғысының сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер;
7) шанақ (кабина, тіркеме) нөмірі;
8) жасалған айы мен жылы.
5. Көлік құралы туралы мәліметтер:
1) міндетті қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растайтын құжат;
2) маркасы;
3) коммерциялық атауы;
4) типі;
5) шасси:
базалық шассидің маркасы, моделі және типі, көлік құралы шассиінің паспортын (көлік құралы шассиінің электрондық паспортын) ресімдеу күні және нөмірі;
базалық көлік құралының маркасы, моделі және типі, көлік құралының паспортын (көлік құралының электрондық паспортын) ресімдеу күні және нөмірі;
6) модификация (түрлендіру);
7) Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен қабылданған "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентіне (КО ТР 018/2011) сәйкес санаты;
8) экологиялық класы;
9) жасаушы және оның мекенжайы;
10) жасаушының өкілі және оның мекенжайы.
6. Көлік құралын таңбалаудың сипаттамасы:
1) жасаушы тақтайшасының орналасқан жері;
2) көлік құралын сәйкестендіру нөмірінің орналасқан жері;
3) көлік құралы сәйкестендіру нөмірінің құрылымы мен мазмұны;
4) қозғалтқыш нөмірінің орналасқан жері;
5) қозғалтқыш нөмірінің құрылымы мен мазмұны.
7. Көлік құралының жалпы сипаттамалары:
1) доңғалақтар саны мен орналасуы;
2) өстер/доңғалақтар саны;
3) доңғалақтар формуласы / тартқыш доңғалақтар
4) көлік құралын жинақтастыру схемасы;
5) қозғалтқыштың орналасуы;
6) шанақ типі / есіктер саны;
7) алдыңғы/артқы орындар саны;
8) жүк тиеу кеңістігінің жасалуы;
9) отыруға арналған орындар саны;
10) жолаушылар сыйымдылығы;
11) багаж орнының жалпы көлемі;
12) кабинасы;
13) рамасы;
14) габариттік көлемдері:
ұзындығы;
ені;
биіктігі;
15) базасы;
16) алдыңғы/артқы доңғалақтардың жолтабаны;
17) жарақталған күйдегі көлік құралының массасы;
18) көлік құралының техникалық рұқсат етілетін ең жоғары массасы;

1. Вид электронного паспорта: электронный паспорт транспортного средства.
2. Номер электронного паспорта транспортного средства.
3. Статус электронного паспорта транспортного средства.
4. Идентификационные признаки транспортного средства:
1) идентификационный номер;
2) категория в соответствии с Конвенцией о дорожном движении от 8 ноября 1968 года;
3) номер двигателя;
4) номер шасси (рамы);
5) номер кузова (кабины, прицепа);
6) сведения об идентификационном номере устройства вызова экстренных оперативных служб;
7) цвет кузова (кабины, прицепа);
8) месяц и год изготовления.
5. Сведения о транспортном средстве:
1) документ, подтверждающий соответствие обязательным требованиям безопасности;
2) марка;
3) коммерческое наименование;
4) тип;
5) шасси:
марка, модель и тип базового шасси, номер и дата оформления паспорта шасси транспортного средства (электронного паспорта шасси транспортного средства);
марка, модель и тип базового транспортного средства, номер и дата оформления паспорта транспортного средства (электронного паспорта транспортного средства);
6) модификация;
7) категория в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 877;
8) экологический класс;
9) изготовитель и его адрес;
10) представитель изготовителя и его адрес;
11) сборочный завод и его адрес.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесеным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13.02.2017 № 21 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
6. Описание маркировки транспортного средства:
1) место расположения таблички изготовителя;
2) место расположения идентификационного номера транспортного средства;
3) структура и содержание идентификационного номера транспортного средства;
4) место расположения номера двигателя;
5) структура и содержание номера двигателя.
7. Общие характеристики транспортного средства:
1) количество и расположение колес;
2) количество осей/колес;
3) колесная формула / ведущие колеса;
4) схема компоновки транспортного средства;
5) расположение двигателя;
6) тип кузова / количество дверей;
7) количество мест спереди/сзади;
8) исполнение загрузочного пространства;
9) количество мест для сидения;
10) пассажировместимость;
11) общий объем багажных отделений;
12) кабина;
13) рама;
14) габаритные размеры:
длина;
ширина;
высота;
15) база;
16) колея передних/задних колес;
17) масса транспортного средства в снаряженном состоянии;
18) технически допустимая максимальная масса транспортного средства;

19) алдыңғы өсінен бастап көлік құралының әрбір өсіне түсетін техникалық рұқсат етілген ең жоғары масса;
20) автопойыздың техникалық рұқсат етілетін ең жоғары массасы;
21) тіркеменің ең жоғары массасы:
тежегіш жүйесі жоқ тіркеме;
тежегіш жүйесі бар тіркеме;
22) тіреу-тіркесу құрылғысына түсетін техникалық рұқсат етілетін ең жоғары жүктеме;
23) гибридті көлік құралының сипаттамасы;
24) іштен жанатын қозғалтқыш (маркасы, типі):
цилиндрлердің саны мен орналасуы;
цилиндрлердің жұмыс көлемі;
қысу дәрежесі;
ең жоғары қуаты;
ең көп айналатын кезі;
25) отын;
26) қоректендіру жүйесі (типі);
27) басқару блогы (таңбалау);
28) от алдыру жүйесі (типі);
29) пайдаланылған газдарды шығару және бейтараптандыру жүйесі;
30) электромобильдің электр қозғалтқышы (маркасы, типі):
қолданыстық кернеуі;
ең жоғары 30 минуттық қуаты;
31) энергия жинақтау құрылғысы:
орналасқан жері;
жүріс запасы;
32) трансмиссиясы (типі);
33) электрлі машина (маркасы, типі):
қолданыстық кернеуі;
ең жоғары 30 минуттық қуаты;
34) тіркесу-ілінісу (маркасы, типі);
35) беріліс қорабы (маркасы, типі):
берілістер саны;
беру саны;
36) таратқыш қорабы (типі, таңбалау):
берілістер саны;
беру саны;
37) басты беріліс (типі, таңбалау):
берілістер саны;
аралық берілістің беру саны;
38) аспа:
алдыңғы (сипаты);
артқы (сипаты);
39) рульдік басқару (сипаты, орналасуы);
40) тежегіш жүйесі:
қолданыстағы (сипаты);
запастағы (сипаты);
аялдайтын (сипаты);
қосалқы (берік) (сипаты);
41) шиналар:
өлшемділік;
ең жоғары рұқсат етілетін жүктемені көтеру қабілетінің индексі;
жылдамдық санаты;
42) көлік құралының жабдығы.
8. Көлік құралының жалпы түрі.
9. Қосымша ақпарат:
1) көлік құралының типін мақұлдау негізінде берілген көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлік негізінде көлік құралының электрондық паспортын ресімдеген жағдайда - көлік құралының типін мақұлдау нөмірі, қолданылу мерзімі;
2) жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдарда пайдалану мүмкіндігін шектеу;
3) маршрутты көлік құралы ретінде пайдалану мүмкіндігі;
4) кепілдікті міндеттемелерді орындау туралы мәліметтер;
5) өзге де ақпарат.
10. Әкімшілік ақпарат:
1) жеңілдікті режимді қолдана отырып, көлік құралын шығару туралы мәліметтер;
2) жерсеріктік навигация аппаратурасының сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер;
3) жүргізушілердің қозғалыс, еңбек ету және демалу режимдерін сақтауын бақылайтын техникалық құралдың сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер;
4) көлік құралының электрондық паспортын ресімдеу негіздері туралы мәліметтер;

19) технически допустимая максимальная масса, приходящаяся на каждую из осей транспортного средства, начиная с передней оси;
20) технически допустимая максимальная масса автопоезда;
21) максимальная масса прицепа:
прицеп без тормозной системы;
прицеп с тормозной системой;
22) технически допустимая максимальная нагрузка на опорно-сцепное устройство;
23) описание гибридного транспортного средства;
24) двигатель внутреннего сгорания (марка, тип):
количество и расположение цилиндров;
рабочий объем цилиндров;
степень сжатия;
максимальная мощность;
максимальный крутящий момент;
25) топливо;
26) система питания (тип);
27) блок управления (маркировка);
28) система зажигания (тип);
29) система выпуска и нейтрализации отработавших газов;
30) электродвигатель электромобиля (марка, тип):
рабочее напряжение;
максимальная 30-минутная мощность;
31) устройство накопления энергии:
место расположения;
запас хода;
32) трансмиссия (тип);
33) электромашина (марка, тип):
рабочее напряжение;
максимальная 30-минутная мощность;
34) сцепление (марка, тип);
35) коробка передач (марка, тип):
число передач;
передаточные числа;
36) раздаточная коробка (тип, маркировка):
число передач;
передаточные числа;
37) главная передача (тип, маркировка):
передаточное число;
передаточное число промежуточной передачи;
38) подвеска:
передняя (описание);
задняя (описание);
39) рулевое управление (описание, расположение);
40) тормозные системы:
рабочая (описание);
запасная (описание);
стояночная (описание);
вспомогательная (износостойкая) (описание);
41) шины:
размерность;
индекс несущей способности для максимально допустимой нагрузки;
скоростная категория;
42) оборудование транспортного средства.
8. Общий вид транспортного средства.
9. Дополнительная информация:
1) номер, срок действия одобрения типа транспортного средства – в случае оформления электронного паспорта транспортного средства на основании свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства, выданного на основании одобрения типа транспортного средства;
2) ограничения на возможность использования на дорогах общего пользования;
3) возможность использования в качестве маршрутного транспортного средства;
4) сведения об исполнении гарантийных обязательств;
5) иная информация.
10. Административная информация:
1) сведения о производстве транспортного средства с применением льготного режима;
2) сведения об идентификационном номере аппаратуры спутниковой навигации;
3) сведения об идентификационном номере технического средства контроля соблюдения водителями режимов движения, труда и отдыха;
4) сведения об основаниях оформления электронного паспорта транспортного средства;

5) көлік құралын әкету елі;
6) көлік құралы шығарылған (жасалған) ел;
7) кедендік кіріс ордерінің сериясы, нөмірі, кедендік декларацияның нөмірі;
8) кәдеге жарату алымын төлеу туралы мәліметтер;
9) кедендік шектеулер;
10) көлік құралының электрондық паспортын ресімдеген ұйымның (органның) атауы;
11) көлік құралының электрондық паспортын ресімдеу күні.
11. Жасаушы ақпараты.
12. Көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер:
1) тіркеу әрекеттері жүзеге асырылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет;
2) меншік иесінің (иеленушінің) түрі;
3) тіркеу әрекеті;
4) тіркеу әрекеті жасалған күн;
5) меншік иесі (иеленуші) орналасқан өңір.
13. Енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер:
1) көлік құралының типін, мақсатын өзгерту;
2) көлік құралын тіркеу құжаттарында көрсетілетін сипаттамалар, мәндер;
3) конструкциясына енгізілген өзгерістерімен көлік құралының қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлік нөмірі.
Көлік құралдарының
электрондық паспорттары
(көлік құралдары шассиінің
электрондық паспорттары) және
өздігінен жүретін машиналар
мен техниканың басқа түрлерінің
электрондық паспорттары
жүйелерінің жұмыс істеу
тәртібіне № 4 қосымша
Көлік құралы шассиінің электрондық паспортында көрсетілетін мәліметтердің ТІЗБЕСІ
1. Электрондық паспорт түрі: көлік құралы шассиінің электрондық паспорты.
2. Көлік құралы шассиі электрондық паспортының нөмірі.
3. Көлік құралы шассиі электрондық паспортының мәртебесі.
4. Көлік құралы шассиінің сәйкестендіру белгілері:
1) сәйкестендіру нөмірі;
2) қозғалтқыш нөмірі;
3) шасси (рама) нөмірі;
4) шанақ (кабина, тіркеме) нөмірі;
5) шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғысының сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер;
6) шанақ (кабина, тіркеме) түсі;
7) жасалған айы мен жылы.
5. Көлік құралының шассиі туралы мәліметтер:
1) міндетті қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растайтын құжат;
2) маркасы;
3) коммерциялық ататуы;
4) типі;
5) модификация;
6) Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен қабылданған "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентіне (КО ТР 018/2011) сәйкес көлік құралының санаты.
7) экологиялық класы;
8) жасау варианты;
9) жасаушы және оның мекенжайы;
10) жасаушы өкілі және оның мекенжайы.
6. Көлік құралы шассиін таңбалау сипаттамасы:
1) жасаушы тақтайшасының орналасқан жері;

5) страна вывоза транспортного средства;
6) страна происхождения (изготовления) транспортного средства;
7) серия, номер таможенного приходного ордера, номер таможенной декларации;
8) сведения об уплате утилизационного сбора;
9) таможенные ограничения;
10) наименование организации (органа), оформившей электронный паспорт транспортного средства;
11) дата оформления электронного паспорта транспортного средства;
12) территория, на которой допускается регистрация транспортного средства.
11. Информация изготовителя.
12. Сведения о государственной регистрации транспортного средства:
1) государство – член Евразийского экономического союза, в котором осуществлены регистрационные действия;
2) вид собственника (владельца);
3) регистрационное действие;
4) дата регистрационного действия;
5) регион нахождения собственника (владельца).
13. Сведения о внесенных изменениях:
1) изменения типа, назначения транспортного средства;
2) характеристики, значения которых указываются в регистрационных документах транспортного средства;
3) номер свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в его конструкцию изменениями требованиям безопасности.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к Порядку функционирования систем
электронных паспортов транспортных средств
(электронных паспортов шасси транспортных средств)
и электронных паспортов самоходных машин и других
видов техники
ПЕРЕЧЕНЬ
сведений, указываемых в электронном паспорте шасси транспортного средства
1. Вид электронного паспорта: электронный паспорт шасси транспортного средства.
2. Номер электронного паспорта шасси транспортного средства.
3. Статус электронного паспорта шасси транспортного средства.
4. Идентификационные признаки шасси транспортного средства:
1) идентификационный номер;
2) номер двигателя;
3) номер шасси (рамы);
4) номер кузова (кабины, прицепа);
5) сведения об идентификационном номере устройства вызова экстренных оперативных служб;
6) цвет кузова (кабины, прицепа);
7) месяц и год изготовления.
5. Сведения о шасси транспортного средства:
1) документ, подтверждающий соответствие обязательным требованиям безопасности;
2) марка;
3) коммерческое наименование;
4) тип;
5) модификация;
6) категория в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 877;
7) экологический класс;
8) вариант изготовления;
9) изготовитель и его адрес;
10) представитель изготовителя и его адрес.
6. Описание маркировки шасси транспортного средства:
1) место расположения таблички изготовителя;

4) көлік құралы шассиінің электрондық паспортын ресімдеу негіздері туралы мәліметтер;
5) көлік құралы шассиін әкету елі;
6) көлік құралының шассиі шығарылған (жасалған) ел;
7) кедендік кіріс ордерінің сериясы, нөмірі, кедендік декларацияның нөмірі;
8) кәдеге жарату алымын төлеу туралы мәліметтер;
9) кедендік шектеулер;
10) көлік құралы шассиінің электрондық паспортын ресімдеген ұйымның (органның) атауы;
11) көлік құралы шассиінің электрондық паспортын ресімдеу күні;
11. Жасаушы ақпараты.
Көлік құралдарының
электрондық паспорттары
(көлік құралдары шассиінің
электрондық паспорттары) және
өздігінен жүретін машиналар мен
техниканың басқа түрлерінің
электрондық паспорттары
жүйелерінің жұмыс істеу
тәртібіне № 5 қосымша
Өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа түрлерінің электрондық паспортында көрсетілетін мәліметтер ТІЗБЕСІ
1. Электрондық паспорт түрі: өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспорты.
2. Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспортының нөмірі.
3. Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспортының мәртебесі.
4. Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) сәйкестендіру белгілері:
1) сәйкестендіру нөмірі;
2) өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) мақсаты бойынша айқындалатын атауы;
3) Өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа түрлерінің электрондық паспортын ресімдеу қағидаларына (Көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеу тәртібіне № 8 қосымша) сәйкес санаты;
4) қозғалтқыш (қозғалтқыштар) нөмірі;
5) шанақ (кабина, тіркеме, рама) нөмірі;
6) беріліс қорабының нөмірі;
7) негізгі тартқыш белдік нөмірі;
8) қозғалтқыш типі;
9) шанақ (кабина) түсі;
10) жасалған айы мен жылы.
5. Өздігінен жүретін машина (техниканың басқа түрі) туралы мәліметтер:
1) міндетті қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растайтын құжат;
2) маркасы;
3) коммерциялық атауы;
4) типі;
5) шасси:
көлік құралы базалық шассиінің маркасы, моделі және типі, көлік құралы шассиінің паспортын (көлік құралы шассиінің электрондық паспортын) ресімдеу нөмірі мен күні;
базалық көлік құралының маркасы, моделі және типі, көлік құралының паспортын (көлік құралының электрондық паспортын) ресімдеу нөмірі мен күні;
базалық өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) маркасы, моделі, өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) паспортын (өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспортын) ресімдеу нөмірі мен күні;

4) сведения об основаниях оформления электронного паспорта шасси транспортного средства;
5) страна вывоза шасси транспортного средства;
6) страна происхождения (изготовления) шасси транспортного средства;
7) серия, номер таможенного приходного ордера, номер таможенной декларации;
8) сведения об уплате утилизационного сбора;
9) таможенные ограничения;
10) наименование организации (органа), оформившей электронный паспорт шасси транспортного средства;
11) дата оформления электронного паспорта шасси транспортного средства.
11. Информация изготовителя.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 5
к Порядку функционирования систем
электронных паспортов транспортных средств
(электронных паспортов шасси транспортных средств)
и электронных паспортов самоходных машин и других
видов техники
ПЕРЕЧЕНЬ
сведений, указываемых в электронном паспорте
самоходной машины и других видов техники
1. Вид электронного паспорта: электронный паспорт самоходной машины (другого вида техники).
2. Номер электронного паспорта самоходной машины (другого вида техники).
3. Статус электронного паспорта самоходной машины (другого вида техники).
4. Идентификационные признаки самоходной машины (другого вида техники):
1) идентификационный номер;
2) наименование, определяемое назначением самоходной машины (другого вида техники);
3) категория в соответствии с Правилами оформления электронного паспорта самоходной машины и других видов техники (приложение № 8 к Порядку функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники);
4) номер двигателя (двигателей);
5) номер кузова (кабины, прицепа, рамы);
6) номер коробки передач;
7) номер основного ведущего моста;
8) тип движителя;
9) цвет кузова (кабины);
10) месяц и год изготовления.
5. Сведения о самоходной машине (другом виде техники):
1) документ, подтверждающий соответствие обязательным требованиям безопасности;
2) марка;
3) коммерческое наименование;
4) тип;
5) шасси:
марка, модель и тип базового шасси транспортного средства, номер и дата оформления паспорта шасси транспортного средства (электронного паспорта шасси транспортного средства);
марка, модель и тип базового транспортного средства, номер и дата оформления паспорта транспортного средства (электронного паспорта транспортного средства);
марка, модель базовой самоходной машины (другого вида техники), номер и дата оформления паспорта самоходной машины (другого вида техники) (электронного паспорта самоходной машины (другого вида техники));

6) модификация;
7) Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 60 шешімімен қабылданған "Ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы тракторларының және олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентіне (КО ТР 031/2012), Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 823 шешімімен қабылданған "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентіне (КО ТР 010/2011) немесе Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен қабылданған "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентіне (КО ТР 018/2011) сәйкес санаты.
8) жасаушы және оның мекенжайы.
6. Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) сипаты:
1) жасаушы тақтайшасының орналасқан жері;
2) өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) сәйкестендіру нөмірінің орналасқан жері;
3) өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) құрылымы мен мазмұны;
4) қозғалтқыш нөмірінің орналасқан жер;
5) қозғалтқыш нөмірінің құрылымы мен мазмұны.
7. Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) жалпы сипаттамалары:
1) өстер/доңғалақтар саны;
2) жинақтастыру схемасы;
3) жетекті қозғалтқыштың (қозғалтқыштардың) қалпы және орналасуы;
4) шанақ типі / есіктер саны;
5) рульдік доңғалақтың қалпы;
6) оператордың реверсивті орнының бар болуы туралы мәліметтер;
7) жүк тиеу кеңістігінің жасалуы;
8) жолаушылар сыйымдылығы;
9) көліктің габариттік көлемдері:
ұзындығы;
ені;
биіктігі;
10) базасы;
11) жолтабаны;
12) жол саңылауы;
13) өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) жарақталған (пайдаланылған) массасы;
14) өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) техникалық рұқсат берілетін ең жоғары массасы;
15) алдыңғы өстен бастап өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) әрбір өсіне түсетін техникалық рұқсат етілетін ең жоғары масса;
16) тарту-тіркесу құрылғысының ілінісу нүктесіне тігінен түсетін техникалық рұқсат етілетін статикалық жүктеме;
17) пайдалы жүктеме;
18) өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) және тіркеменің техникалық рұқсат етілетін жалпы массасы;
19) техникалық рұқсат етілетін тіркеп сүйреу массасы;
20) гибридті өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) сипаты;
21) іштен жанатын қозғалтқыш (маркасы, типі):
цилиндрлердің саны және орналасуы;
цилиндрлердің жұмыс көлемі;
ең жоғары қуаты;
ең көп айналатын кезі;
22) отын;
23) қоректендіру жүйесі (типі);
24) басқару блогы (таңбалау);
25) от алдыру жүйесі (типі);
26) пайдаланылған газдарды шығару және бейтараптандыру жүйесі;

6) модификация;
7) категория в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012), принятым Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 г. № 60, техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности машин и оборудования" (ТР ТС 010/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. № 823, или техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 877;
8) изготовитель и его адрес.
6. Описание маркировки самоходной машины (другого вида техники):
1) место расположения таблички изготовителя;
2) место расположения идентификационного номера самоходной машины (другого вида техники);
3) структура и содержание идентификационного номера самоходной машины (другого вида техники);
4) место расположения номера двигателя;
5) структура и содержание номера двигателя.
7. Общие характеристики самоходной машины (другого вида техники):
1) количество осей/колес;
2) схема компоновки;
3) положение и размещение приводного двигателя (двигателей);
4) тип кузова/количество дверей;
5) положение рулевого колеса;
6) сведения о наличии реверсивного места оператора;
7) исполнение загрузочного пространства;
8) пассажировместимость;
9) габаритные размеры в транспортном положении:
длина;
ширина;
высота;
10) база;
11) колея;
12) дорожный просвет;
13) снаряженная (эксплуатационная) масса самоходной машины (другого вида техники);
14) технически допустимая максимальная масса самоходной машины (другого вида техники);
15) технически допустимая максимальная масса, приходящаяся на каждую из осей самоходной машины (другого вида техники), начиная с передней оси;
16) технически допустимая статическая вертикальная нагрузка в точке сцепки тягово-сцепного устройства;
17) полезная нагрузка;
18) технически допустимая общая масса самоходной машины (другого вида техники) и прицепа;
19) технически допустимая буксируемая масса;
20) описание гибридной самоходной машины (другого вида техники);
21) двигатель внутреннего сгорания (марка, тип):
количество и расположение цилиндров;
рабочий объем цилиндров;
максимальная мощность;
максимальный крутящий момент;
22) топливо;
23) система питания (тип);
24) блок управления (маркировка);
25) система зажигания (тип);
26) система выпуска и нейтрализации отработавших газов;

27) электр машинаның электр қозғалтқышы (маркасы, типі):
қолданыстағы кернеуі;
ең жоғары 30 минуттық қуаты;
28) энергия жинақтау құрылғысы:
орналасқан жері;
жүріс запасы;
29) басқа да жетекті қозғалтқыштар немесе қозғалтқыштар комбинациясы;
30) номиналды кернеуі;
31) трансмиссия (типі, схемасы);
32) электрлі машина (маркасы, типі):
қолданыстағы кернеуі;
ең жоғары 30 минуттық қуаты;
33) беріліс қорабы (маркасы, типі):
берілістер саны;
беру саны;
34) таратқыш қорабы (типі, таңбалау):
берілістер саны;
беру саны;
35) басты беру (типі, таңбалау):
берілістер саны;
аралық берілістің беру саны;
36) қуат алу білігі;
37) аспа:
алдыңғы (сипаты);
артқы (сипаты);
38) рульдік басқару (сипаты, орналасуы);
39) тежегіш жүйелер:
қолданыстағы (сипаты);
запастағы (сипаты);
аялдайтын (сипаты);
қосалқы (берік) (сипаты);
40) шиналар:
өлшемділігі;
барынша рұқсат етілетін жүктеме үшін көтеру қабілетінің индексі;
жылдамдық санаты;
тартқыш дөңгелектердің ең үлкен көлемдері;
тежегіш жүйесі бар өстердегі ең жоғары рұқсат етілетін мөлшерлер;
41) ең жоғары жылдамдық;
42) қосымша сипаттамалар.
8. Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) жалпы түрі.
9. Қосымша ақпарат:
1) кепілдікті міндеттемелердің орындалуы туралы мәліметтер;
2) өзге де ақпарат.
10. Әкімшілік ақпарат:
1) жеңілдікті режимді қолдана отырып, өздігінен жүретін машинаны (техниканың басқа түрін) шығару туралы мәліметтер;
2) жерсеріктік навигация аппаратурасының сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер;
3) шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғысының сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер;
4) өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспортын ресімдеу негіздері туралы мәліметтер;
5) өздігінен жүретін машинаны (техниканың басқа түрін) әкету елі;
6) өздігінен жүретін машина (техниканың басқа түрі) шығарылған (жасалған) ел;
7) кедендік кіріс ордерінің сериясы, нөмірі, кедендік декларация нөмірі;
8) кәдеге жарату алымын төлеу туралы мәліметтер;
9) кедендік шектеулер;
10) өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспортын ресімдеген ұйымның (органның) атауы;
11) өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспортын ресімдеу күні.
11. Жасаушы ақпараты.
12. Өздігінен жүретін машинаны (техниканың басқа түрін) мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер:
1) тіркеу әрекеттері жүзеге асырылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет;
2) меншік иесінің (иеленушінің) түрі;
3) тіркеу әрекеттері;
4) тіркеу әрекеттері жасалған күн;
5) меншік иесі (иеленуші) орналасқан өңір.
13. Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) конструкциясына енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер:

27) электродвигатель электромашины (марка, тип):
рабочее напряжение;
максимальная 30-минутная мощность;
28) устройство накопления энергии:
место расположения;
запас хода;
29) другие приводные двигатели или комбинации двигателей;
30) номинальное напряжение;
31) трансмиссия (тип, схема);
32) электромашина (марка, тип):
рабочее напряжение;
максимальная 30-минутная мощность;
33) коробка передач (марка, тип):
число передач;
передаточные числа;
34) раздаточная коробка (тип, маркировка):
число передач;
передаточные числа;
35) главная передача (тип, маркировка):
передаточное число;
передаточное число промежуточной передачи;
36) вал отбора мощности;
37) подвеска:
передняя (описание);
задняя (описание);
38) рулевое управление (описание, расположение);
39) тормозные системы:
рабочая (описание);
запасная (описание);
стояночная (описание);
вспомогательная (износостойкая) (описание);
40) шины:
размерность;
индекс несущей способности для максимально допустимой нагрузки;
скоростная категория;
максимальные размеры на ведущих колесах;
максимальные допустимые размеры на осях с тормозной системой;
41) максимальная скорость;
42) дополнительные характеристики.
8. Общий вид самоходной машины (другого вида техники).
9. Дополнительная информация:
1) сведения об исполнении гарантийных обязательств;
2) иная информация.
10. Административная информация:
1) сведения о производстве самоходной машины (другого вида техники) с применением льготного режима;
2) сведения об идентификационном номере аппаратуры спутниковой навигации;
3) сведения об идентификационном номере устройства вызова экстренных оперативных служб;
4) сведения об основаниях оформления электронного паспорта самоходной машины (другого вида техники);
5) страна вывоза самоходной машины (другого вида техники);
6) страна происхождения (изготовления) самоходной машины (другого вида техники);
7) серия, номер таможенного приходного ордера, номер таможенной декларации;
8) сведения об уплате утилизационного сбора;
9) таможенные ограничения;
10) наименование организации (органа), оформившей электронный паспорт самоходной машины (другого вида техники);
11) дата оформления электронного паспорта самоходной машины (другого вида техники).
11. Информация изготовителя.
12. Сведения о государственной регистрации самоходной машины (другого вида техники):
1) государство – член Евразийского экономического союза, в котором осуществлены регистрационные действия;
2) вид собственника (владельца);
3) регистрационное действие;
4) дата регистрационного действия;
5) регион нахождения собственника (владельца).
13. Сведения об изменениях, внесенных в конструкцию самоходной машины (другого вида техники):

1) конструкцияға енгізілген өзгерістер;
2) сипаттамалар;
3) конструкцияға өзгерістер енгізу мүмкіндігі және тәртібі туралы қорытынды берген тұлға;
4) конструкцияға өзгеріс енгізген тұлға.
Көлік құралдарының
электрондық паспорттары
(көлік құралдары шассиінің
электрондық паспорттары) және
өздігінен жүретін машиналар мен
техниканың басқа түрлерінің
электрондық паспорттары
жүйелерінің жұмыс істеу
тәртібіне № 6 ҚОСЫМША
Көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерін ақпараттық қамтамасыз ету ТӘРТІБІ
1. Көлік құралдары электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиі электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлері электрондық паспорттары (бұдан әрі - электрондық паспорттар) жүйелерін ақпараттық қамтамасыз ету мынадай:
1) электрондық паспорттар жүйелеріндегі ақпаратты (объектілерді кодтау негізінде) бірмәнді және үнемді ұсыну;
2) объектілер арасындағы байланыстар сипатын ескере отырып, ақпаратты талдау және өңдеу рәсімдерін (объектілердің сыныптамасы негізінде) ұйымдастыру;
3) электрондық паспорттар жүйелері қатысушыларының өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
4) автоматтандыру объектісінің жұмыс істеуін басқаруда (құжаттаманың біріздендірілген жүйесі негізінде) ақпаратты тиімді пайдалануды қамтамасыз ету міндеттерін шешудің құралы болып табылады.
2. Электрондық паспорттар жүйелерін ақпараттық қамтамасыз ету:
1) машинадан тыс ақпараттық қамтамасыз етуді (техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары, құжаттар, әдістемелік нұсқаулық материалдар, нормативтік-анықтамалық ақпарат);
2) машинаішілік ақпараттық қамтамасыз етуді (макеттер, алғашқы деректерді енгізу немесе нәтижелі ақпаратты шығару үшін экрандық нысандар, электрондық түрдегі мәліметтер мен құжаттардың форматтары, сондай-ақ дерекқорлар) қамтиды.
3) Электрондық паспорттар жүйелерін ақпараттық қамтамасыз етуге мынадай талаптар қойылады:
1) ақпараттық қамтамасыз ету электрондық паспорттар жүйелерінің барлық автоматтандырылған функцияларын қолдау үшін жеткілікті болуға тиіс;
2) ақпаратты кодтау үшін тиісті сыныптауыштар қолданылуға тиіс;
3) электрондық паспорттар жүйелері қатысушыларының ақпараттық жүйелерінің үйлесімділігі қамтамасыз етілуге немесе олардың өзара іс-қимылы көзделуге тиіс;
4) ақпараттық хабарлар мен олардың мазмұнын қалыптастырудың графикалары, сондай-ақ пайдаланылатын аббревиатуралар жалпыға бірдей қабылданған және электрондық паспорттар жүйелері әкімшісімен (бұдан әрі - әкімші) және электрондық паспорттар жүйелері қатысушыларымен келісілген болуға тиіс;

1) изменения, внесенные в конструкцию;
2) характеристики;
3) лицо, выдавшее заключение о возможности и порядке внесения изменений в конструкцию;
4) лицо, внесшее изменения в конструкцию.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 6
к Порядку функционирования систем
электронных паспортов транспортных средств
(электронных паспортов шасси транспортных средств)
и электронных паспортов самоходных машин и других
видов техники
ПОРЯДОК
информационного обеспечения систем электронных паспортов
транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных
средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники
1. Информационное обеспечение систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники (далее – электронные паспорта) является средством для решения следующих задач:
1) однозначное и экономичное представление информации в системах электронных паспортов (на основе кодирования объектов);
2) организация процедур анализа и обработки информации с учетом характера связей между объектами (на основе классификации объектов);
3) организация взаимодействия участников систем электронных паспортов;
4) обеспечение эффективного использования информации при управлении деятельностью объекта автоматизации (на основе унифицированной системы документации).
2. Информационное обеспечение систем электронных паспортов включает в себя:
1) внемашинное информационное обеспечение (классификаторы технико-экономической информации, документы, методические инструктивные материалы, нормативно-справочная информация);
2) внутримашинное информационное обеспечение (макеты, экранные формы для ввода первичных данных или вывода результатной информации, форматы сведений и документов в электронном виде, а также базы данных).
3. К информационному обеспечению систем электронных паспортов предъявляются следующие требования:
1) информационное обеспечение должно быть достаточным для поддержания всех автоматизированных функций систем электронных паспортов;
2) для кодирования информации должны использоваться соответствующие классификаторы;
3) должна быть обеспечена совместимость информационных систем участников систем электронных паспортов или предусмотрены механизмы их взаимодействия;
4) графики формирования информационных сообщений и их содержание, а также используемые аббревиатуры должны быть общеприняты и согласованы администратором систем электронных паспортов (далее – администратор) и участниками систем электронных паспортов;

5) электрондық паспорттар жүйелерінде енгізілетін алғашқы деректер мен шығарылатын нәтижелі ақпаратты бақылау, деректерді жаңарту және электрондық құжаттардың алдыңғы нұсқаларын және мәліметтерді ақпараттық массивтерде электрондық түрде сақтау, ақпарат қорының тұтастығын бақылау, рұқсатсыз кіруден қорғау құралдары көзделген болуға тиіс.
4. Электрондық паспорттар жүйелерін ақпараттық қамтамасыз етуді ұйымдастыру олардың тапсырылған автоматтандырылған функцияларды орындау қажеттілігінен шығады. Ақпараттық базаның тұтастығын қорғау ұйымдық-техникалық шаралармен қамтамасыз етіледі.
5. Ақпаратты сыныптау мен кодтау жүйесі түсініктердің бірмәнділігі мен пайдаланушының электрондық паспорттар жүйелерімен диалогының қолайлылығын қамтамасыз ететін және мынадай:
1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі - мүше мемлекеттер) сыныптауыштарына және Еуразиялық экономикалық одақта қолданылып жүрген бірыңғай сыныптауыштарға сәйкестігі;
2) сыныптама объектілерін қамтудың толықтығын қамтамасыз ету;
3) деректерді өңдеу үшін сыныптау тереңдігінің жеткіліктілігі;
4) сыныптауыш құрылымын бұзбай, көптеген объектілерді және олардың топтарын кеңейту кезінде белгілерді ізеуірттеуді қамтамасыз ету;
5) біртекті объектілердің басқа да сыныптауыштарымен ұштасу талаптарын қанағаттандыратын сыныптауыштар кешенін білдіреді.
6. Электрондық паспорттар жүйелерінің ақпараттық-лингвистикалық қамтылымы (бұдан әрі - ақпараттық-лингвистикалық қамтылым) мынадай қағидаттарға сәйкес әзірленеді:
1) жалпы қағидаттар:
пәндік саланың және басқару органдарының ақпараттық өрісінің декомпозициясы кезінде ақпараттық-лингвистикалық қамтылымның тұтастығын және басқарудың ұштасқан органдарын автоматтандырылған басқару жүйесімен ақпарат алмасуды қамтамасыз ететін олардың құрылымдық элементтері арасындағы барлық басты байланыстарды белгілеуден тұратын жүйелілік қағидаты;
жұмыс қабілетін бұзбай (соның ішінде жұмыс істейтін жүйелер үшін), электрондық паспорттар жүйелері функцияларын толықтыру мен жаңарту мүмкіндігі көзделетін даму (ашықтық) қағидаты;
интерфейстердің іске асырылуына себепші болатын, соның арқасында электрондық паспорттар жүйелері белгіленген хаттамаларға сәйкес басқа жүйелермен өзара іс-қимыл жасай алатын сыйысымдылық қағидаты;
ақпараттық-лингвистикалық қамтылымның типтік, біріздендірілген және стандартталған құрауыштарын ұтымды пайдалану талап етілетін стандарттау (біріздендіру) қағидаты;
ақпараттық-лингвистикалық қамтылымды жасауға кететін шығыстар мен электрондық паспорттар жүйелері жұмысының орнықтылығын, толассыздығын, жеделдігін арттыру нәтижесінде алынатын нысаналы әсерлер арасындағы оңтайлы арақатынасқа жетуге бағытталған тиімділік қағидаты;

5) в системах электронных паспортов должны быть предусмотрены средства контроля вводимых первичных данных и выводимой результатной информации, обновления данных и хранения предыдущих версий электронных документов и сведений в электроном виде в информационных массивах, контроля целостности информационной базы, защиты от несанкционированного доступа.
4. Организация информационного обеспечения систем электронных паспортов строится исходя из необходимости выполнения ими заданных автоматизированных функций. Защита целостности информационной базы обеспечивается организационно-техническими мерами.
5. Система классификации и кодирования информации представляет собой комплекс классификаторов, обеспечивающих однозначность понятий и удобство диалога пользователя с системами электронных паспортов и удовлетворяющих следующим требованиям:
1) соответствие классификаторам государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) и единым классификаторам, действующим в Евразийском экономическом союзе;
2) обеспечение полноты охвата объектов классификации;
3) достаточность глубины классификации для обработки данных;
4) обеспечение детализации признаков при расширении множества объектов и их групп без нарушения структуры классификатора;
5) сопряженность с другими классификаторами однородных объектов.
6. Информационно-лингвистическое обеспечение систем электронных паспортов (далее – информационно-лингвистическое обеспечение) разрабатывается в соответствии со следующими принципами:
1) общие принципы:
принцип системности, заключающийся в том, что при декомпозиции предметной области и информационного поля органов управления устанавливаются все главные связи между их структурными элементами, которые обеспечивают целостность информационно-лингвистического обеспечения и обмен информацией с автоматизированной системой управления сопряженных органов управления;
принцип развития (открытости), предусматривающий возможность пополнения и обновления функций систем электронных паспортов без нарушения работоспособности (в том числе для функционирующих систем);
принцип совместимости, обусловливающий реализацию интерфейсов, благодаря которым системы электронных паспортов могут взаимодействовать с другими системами в соответствии с установленными протоколами;
принцип стандартизации (унификации), требующий рационального использования типовых, унифицированных и стандартизированных компонентов информационно-лингвистического обеспечения;
принцип эффективности, направленный на достижение оптимального соотношения между затратами на создание информационно-лингвистического обеспечения и целевыми эффектами, получаемыми в результате повышения устойчивости, непрерывности, оперативности работы систем электронных паспортов;

2) ерекшелікті қағидаттар:
электрондық паспорттар жүйелерінің қалыптасқан құрылымын және олармен ұштасатын жүйелерді жобалау және пайдалану кезінде қолданылған әдістемелік және техникалық шешімдерді жан-жақты есепке алудан тұратын сабақтастық қағидаты;
ақпараттық-лингвистикалық қамтылымды жасау мақсатының, оның функционалдық міндеті мен мүмкіндіктерінің аппараттық және бағдарламалық құралдардың даму деңгейіне және басқарудың автоматтандырылған жүйелеріне қойылатын қазіргі заманғы талаптарға сәйкес келу қағидаты;
пайдаланылатын ақпараттың барлық құрауыштарын және оны әдістемелік тәсілдемелерге сәйкес ақпараттық-лингвистикалық қамтылымды жасауға стандарттауды біріздендіру қағидаты;
ақпараттық-лингвистикалық қамтылымның нақты уақыт ауқымында жұмыс істеу қағидаты;
сыныптау мен кодтаудың бірыңғай жүйесін пайдалану қағидаты;
бірыңғай ақпараттық тілдерді қолдану қағидаты.
7. Электрондық паспорттар жүйелерінің қатысушылары электрондық паспорттар жүйелерінің жұмыс істеуі кезіндегі тиісті рөлдері шеңберінде ақпарат алушылар және берушілер болуы мүмкін.
Ақпарат алушылар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 20 жылғы № шешімімен бекітілген Көлік құралдары электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиі электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлері электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеу тәртібінің (бұдан әрі - Тәртіп) 13-тармағына сәйкес айқындалған көлемде ақпарат алады.
Ақпарат берушілер оны электрондық паспорттарға енгізу үшін ақпаратты Тәртіп белгілеген тәртіпте және қағидалар бойынша береді.
8. Ақпарат жинау автоматтандырылған режимде тек бағдарламалық құралдармен жүзеге асырылады.
9. Электрондық паспорттар жүйелері енгізілген ақпараттың тұтастығы мен құрылымдық дұрыстығын бақылауды қамтамасыз етеді.
10. Электрондық паспорттар жүйелерінде ресімдеумен, одан әрі толтырумен және электрондық паспорттарға өзгерістер енгізумен байланысты ақпаратты жинау және өңдеу процесінде нәтижесі электрондық паспорт мәртебесін сақтау немесе өзгерту туралы шешім болып табылатын өзектіленген электрондық паспорттың мәліметтеріне талдау жасалады.
11. Электрондық паспорттарды ресімдеу рәсімдерін өту және электрондық паспорттар жүйелерінің жұмыс істеуі кезінде электрондық паспорттар жүйелері қатысушыларының өзара іс-қимылына қойылатын талаптар мүше мемлекеттердің ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып, электрондық паспорттар жүйелерінің жұмыс істеуімен байланысты емес деректерді электрондық алмасуда қолданылмайды.
12. Электрондық паспорттар жүйелері қатысушыларының ақпараттық өзара іс-қимылы кезінде электрондық паспорттарды ресімдеу рәсімдерін өту барысында ведомствоаралық электрондық өзара іс-қимыл жүйелері және жұмыс істеуі осы мүше мемлекеттің заңнамасымен реттелетін мүше мемлекеттің деректерді беруінің басқа да жүйелері пайдаланылуы мүмкін.

2) специфические принципы:
принцип преемственности, заключающийся во всестороннем учете методологических и технических решений, использованных при проектировании и эксплуатации сложившейся структуры систем электронных паспортов и сопрягаемых с ними систем;
принцип соответствия цели создания, функционального назначения и возможностей информационно-лингвистического обеспечения уровню развития аппаратных и программных средств и современным требованиям к автоматизированным системам управления;
принцип унификации всех компонентов используемой информации и ее стандартизации в соответствии с методологическими подходами к созданию информационно-лингвистического обеспечения;
принцип функционирования информационно-лингвистического обеспечения в реальном масштабе времени;
принцип использования единой системы классификации и кодирования;
принцип применения единых информационных языков.
7. Участники систем электронных паспортов в рамках соответствующих ролей при функционировании систем электронных паспортов могут являться получателями и поставщиками информации.
Получатели информации получают информацию в объеме, определенном в соответствии с пунктом 13 Порядка функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от __ _____ 20__ г. №__ (далее – Порядок).
Поставщики информации предоставляют информацию для включения ее в электронные паспорта в порядке и по правилам, которые установлены Порядком.
8. Сбор информации осуществляется исключительно программными средствами в автоматизированном режиме.
9. Системы электронных паспортов обеспечивают контроль целостности и структурной корректности внесенной информации.
10. В процессе сбора и обработки в системах электронных паспортов информации, связанной с оформлением, дальнейшим заполнением и внесением изменений в электронные паспорта, производится анализ сведений актуализированного электронного паспорта, результатом которого является решение о сохранении или изменении статуса электронного паспорта.
11. Требования к взаимодействию участников систем электронных паспортов при прохождении процедур оформления электронных паспортов и функционировании систем электронных паспортов не распространяются на электронный обмен данными с использованием информационных систем государств-членов, не связанных с функционированием систем электронных паспортов.
12. При информационном взаимодействии участников систем электронных паспортов при прохождении процедур оформления электронных паспортов могут использоваться системы межведомственного электронного взаимодействия и другие системы передачи данных государства-члена, функционирование которых регламентируется законодательством этого государства-члена.

1. Көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассиінің электрондық паспорттарын) (бұдан әрі – электрондық паспорт) ресімдеу электрондық паспорттың бөлімдері мен бос жолдарын толтыру арқылы жүзеге асырылады.
Электрондық паспортты толтыруға қол жеткізу Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органының (ұйымының) немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органының (ұйымының) және көлік құралдарының (көлік құралдары шассиінің), өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің паспорттарын (электрондық паспорттарын) ресімдеуді жүзеге асыратын көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерін жасаушы ұйымның (бұдан әрі тиісінше – уәкілетті органдар (ұйымдар), жасаушы ұйымдар, мүше мемлекет) бірыңғай тізіліміне енгізілген электрондық паспорттарды ресімдеуді жүзеге асыратын көлік құралдарын (көлік құралдарының шассиін) жасаушы ұйымның таңдаған және растаған өкілеттіктеріне және Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен қабылданған "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (бұдан әрі – КО ТР 018/2011) талаптарына көлік құралының (көлік құралы шассиінің) (бұдан әрі – көлік құралы (шасси) сәйкестігін растайтын құжаттардың мазмұнына байланысты әртүрлі режимде жүзеге асырылады.
2. "Электрондық паспорттың түрі: көлік құралының электрондық паспорты" ("Электрондық паспорттың түрі: көлік құралы шассиінің электрондық паспорты") бөлімінде уәкілетті орган (ұйым) немесе жасаушы ұйым таңдаған өкілеттіктерге сәйкес "Көлік құралының электрондық паспорты" немесе "Көлік құралы шассиінің электрондық паспорты" - электрондық паспортының түрі көрсетіледі.
3. "Көлік құралы электрондық паспортының нөмірі" ("Көлік құралы шассиі электрондық паспортының нөмірі") бөлімінде Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 20 жылғы № шешімімен бекітілген Көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассилерінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеу тәртібінің (бұдан әрі - Тәртіп) 17-тармағына сәйкес автоматты түрде электрондық паспорттар жүйелерінде қалыптастырылған көлік құралы электрондық паспортының бірегей нөмірі немесе көлік құралы шассиі электрондық паспортының бірегей нөмірі көрсетіледі.

1. Оформление электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) (далее – электронный паспорт) осуществляется посредством заполнения разделов и полей электронного паспорта.
Доступ к заполнению электронного паспорта осуществляется в различных режимах в зависимости от выбранных и подтвержденных уполномоченным органом (организацией) государства – члена Евразийского экономического союза или организацией – изготовителем транспортных средств (шасси транспортных средств), осуществляющими оформление электронных паспортов, включенными в единый реестр уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники (далее соответственно – уполномоченные органы (организации), организации-изготовители, государство-член), полномочий и содержания документов, подтверждающих соответствие транспортного средства (шасси транспортного средства) (далее – транспортное средство (шасси)) требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), принятого Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 877 (далее – ТР ТС 018/2011).
2. В разделе "Вид электронного паспорта: электронный паспорт транспортного средства" ("Вид электронного паспорта: электронный паспорт шасси транспортного средства") в соответствии с выбранными уполномоченным органом (организацией) или организацией-изготовителем полномочиями указывается вид электронного паспорта – "Электронный паспорт транспортного средства" или "Электронный паспорт шасси транспортного средства".
3. В разделе "Номер электронного паспорта транспортного средства" ("Номер электронного паспорта шасси транспортного средства") указывается уникальный номер электронного паспорта транспортного средства или уникальный номер электронного паспорта шасси транспортного средства, сформированный в системах электронных паспортов автоматически в соответствии с пунктом 17 Порядка функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 г. № (далее – Порядок).

4. "Көлік құралының электрондық паспортының мәртебесі" ("Көлік құралы шассиі электрондық паспортының мәртебесі") бөлімінде электрондық паспорттың:
көлік құралдары үшін:
"аяқталмаған";
"қолданыстағы";
"жойылған";
"өтелген";
"кәдеге жаратылған көлік құралы";
шасси үшін -
"кәдеге жаратылған шасси" мәртебелерінің біреуі көрсетіледі.
5. "Көлік құралының сәйкестендіру белгілері" ("Көлік құралы шассиінің сәйкестендіру белгілері") бөлімінде:
1) "сәйкестендіру нөмірі" бос жолында – КО ТР 018/2011 № 7 қосымшасына сәйкес көлік құралына (шассиге) берілген сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Электрондық паспорттарды қолдана бастаған күнге дейін айналымға шығарылған көлік құралдары (шассилері) үшін аталған бос жолда КО ТР 018/2011 № 7 қосымшасының талаптарына сәйкес келмейтін сәйкестендіру нөмірін көрсетуге жол беріледі.
Сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда аталған бос жолда көлік құралының (шассидің) зауыттық нөмірі көрсетіледі;
2) "1968 жылғы 8 қарашадағы Жол қозғалысы туралы конвенцияға сәйкес көлік құралының санаты" бос жолында көлік құралының А, В, С, D санаты немесе тіркеме 1968 жылғы 8 қарашадағы Жол қозғалысы туралы конвенцияға сәйкес көрсетіледі.
Көлік құралы шассиінің электрондық паспортын ресімдеу кезінде аталған бос жол пайдаланылмайды;
3) "қозғалтқыш нөмірі" бос жолында – жасаушы ұйым берген қозғалтқыш нөмірі көрсетіледі.
Қозғалтқыш нөмірі болмаған жағдайда аталған бос жолға "жоқ" деген жазу жазылады.
Қозғалтқышсыз жиынтықтағы тіркемелер мен шассиге қатысты аталған бос жол пайдаланылмайды;
4) "шасси (рама) нөмірі" бос жолында - жасаушы ұйым берген және салған шасси (рама) нөмірі;
5) "шанақ (кабина, тіркеме) нөмірі" бос жолында - жасаушы ұйым берген және салған шанақ (кабина, тіркеме) нөмірі;
6) "шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғысының сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер" бос жолында - шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғысының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Ақпарат болмаған жағдайда аталған бос жолға "жоқ" деген жазу жазылады;
7) "шанақ (кабина, тіркеме) түсі" бос жолында – көлік құралының (шассидің) шанағына (кабинасына, тіркемесіне) сыртқы жағынан боялған негізгі мынадай: ақ, сары, қоңыр, қызыл, қызғылт сары, күлгін, көк, жасыл, қара, сұр түстердің біреуі көрсетіледі.
Негізгі түспен қатар түстің реңін немесе көлік құралын (шассиді) жасаушы ұйымның ерекшелігіне сәйкес түсті қосымша көрсетуге жол беріледі.
Көлік құралы (шасси) шанағының (кабинасының, тіркемесінің) сыртқы жағы бірнеше түс боялған жағдайда аталған бос жолда (3-тен аспайтын негізгі түстерді көрсете отырып) "аралас" немесе "көптүсті" деген жазу жазылады;

4. В разделе "Статус электронного паспорта транспортного средства" ("Статус электронного паспорта шасси транспортного средства") указывается один из статусов электронного паспорта:
"незавершенный";
"действующий";
"аннулированный";
"погашенный";
"утилизированное транспортное средство" – для транспортного средства;
"утилизированное шасси" – для шасси.
5. В разделе "Идентификационные признаки транспортного средства" ("Идентификационные признаки шасси транспортного средства") указываются:
1) в поле "идентификационный номер" – идентификационный номер, присвоенный транспортному средству (шасси) в соответствии с приложением № 7 к ТР ТС 018/2011.
Для транспортных средств (шасси), выпущенных в обращение до даты начала применения электронных паспортов, в данном поле допускается указывать идентификационный номер, не соответствующий требованиям приложения № 7 к ТР ТС 018/2011.
В случае отсутствия идентификационного номера в данном поле указывается заводской номер транспортного средства (шасси);
2) в поле "категория транспортного средства в соответствии с Конвенцией о дорожном движении от 8 ноября 1968 года" – категория транспортного средства А, В, С, D или прицеп в соответствии с Конвенцией о дорожном движении от 8 ноября 1968 года.
При оформлении электронного паспорта шасси транспортного средства данное поле не используется;
3) в поле "номер двигателя" – номер двигателя, присвоенный организацией-изготовителем.
В случае отсутствия номера двигателя в данном поле делается запись "отсутствует".
В отношении прицепов и шасси в комплектации без двигателя данное поле не используется;
4) в поле "номер шасси (рамы)" – номер шасси (рамы), присвоенный и нанесенный организацией-изготовителем;
5) в поле "номер кузова (кабины, прицепа)" – номер кузова (кабины, прицепа), присвоенный и нанесенный организацией-изготовителем;
6) в поле "сведения об идентификационном номере устройства вызова экстренных оперативных служб" – идентификационный номер устройства вызова экстренных оперативных служб.
В случае отсутствия информации в данном поле делается запись "отсутствует";
7) в поле "цвет кузова (кабины, прицепа)" – один из следующих основных цветов, нанесенный на наружные поверхности кузова (кабины, прицепа) транспортного средства (шасси): белый, желтый, коричневый, красный, оранжевый, фиолетовый, синий, зеленый, черный, серый.
Наряду с основным цветом допускается дополнительно указывать оттенок цвета или цвет в соответствии со спецификацией
организации-изготовителя транспортного средства (шасси).
В случае нанесения на наружные поверхности кузова (кабины, прицепа) транспортного средства (шасси) нескольких цветов в данном поле делается запись "комбинированный" или "многоцветный"
(с указанием не более 3 названий основных цветов);

8) "жасалған айы мен жылы" бос жолында – көлік құралын (шассиді) жасап шығарған ай мен жыл (ай – сөзбен, жыл – төрт араб цифрымен) көрсетіледі.
"Көлік құралы туралы мәліметтер" ("Көлік құралы шассиі туралы мәліметтер") бөлімінде:
"қауіпсіздіктің міндетті талаптарына сәйкестікті растайтын құжат" бос жолында – Көлік құралының типіне берілген мақұлдаулар, көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәліктер және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 225 шешімінде көзделген "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (КО ТР 018/2011) талаптарына сәйкестікті куәландыратын құжатты жою жөніндегі тіркелген хабарламалардың бірыңғай тізіліміндегі көлік құралы типін (көлік құралы шассиін мақұлдау), көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі куәлігі туралы жазбаны енгізудің тіркеу нөмірі мен уақыты, сондай-ақ көлік құралының типін мақұлдауды (шасси типін мақұлдауды) ресімдеген сертификаттау жөніндегі органның немесе көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлікті ресімдеген сынау зертханасының (орталықтың) атауы немесе КО ТР 018/2011 күшіне енген күнге дейін КО ТР 018/2011 техникалық реттеудің объектісі болып табылатын көлік құралына (шассиіне) қатысты берілген, мүше мемлекет заңнамасында көзделген міндетті талаптарға сәйкестікті бағалау туралы құжаттың нөмірі мен оның күні, сондай-ақ осындай құжатты ресімдеген органның (ұйымның) атауы көрсетіледі.
Тәртіптің 20-тармағы "в" тармақшасында айқындалған жағдайларда аталған бос жолға "жоқ" деген жазу жазылады және көрсетілген жағдайларды растайтын құжаттың деректемелері көрсетіледі;
"марка" бос жолында – көлік құралына (шассиге) жасаушы ұйым берген марка жазылады.
Көлік құралында (шассиде) марка болмаған жағдайда, аталған жолға "жоқ" деген жазу жазылады;
"коммерциялық атауы" бос жолында – көлік құралына (шассиге) жасаушы ұйым берген коммерциялық атау көрсетіледі.
Көлік құралының (шассиінің) коммерциялық атауы болмаған жағдайда, аталған бос жолға "жоқ" деген жазу жазылады;
"типі" бос жолында – көлік құралының (шассидің) жасаушы ұйым берген типі;
"базалық шассидің маркасы, моделі мен типі, көлік құралы шассиінің паспортын (көлік құралы шассиінің электрондық паспортын) ресімдеу нөмірі мен күні" бос жолында – түпкілікті көлік құралын жасап шығару кезінде базалық ретінде қолданылатын шассидің маркасы, моделі (бар болған кезде), типі, көлік құралы шассиінің паспортын (көлік құралы шассиінің электрондық паспортын) (бар болған кезде) ресімдеудің нөмірі мен күні көрсетіледі.
Көлік құралын басқа көлік құралының базасында жасап шығарған жағдайда, аталған бос жол пайдаланылмайды.
Көлік құралы шассиінің электрондық паспортын ресімдеу кезінде аталған бос жол пайдаланылмайды;
"базалық көлік құралының маркасы, моделі мен типі, көлік құралының паспортын (көлік құралының электрондық паспортын) ресімдеу нөмірі мен күні" бос жолында - түпкілікті көлік құралын жасап шығару кезінде базалық ретінде қолданылатын көлік құралының маркасы, моделі (бар болған кезде) мен типі, көлік құралының паспортының (көлік құралының электрондық паспортының) (бар болған кезде) берілген нөмірі мен күні көрсетіледі.
Түпкілікті көлік құралын шасси базасында жасап шығарған жағдайда, аталған бос жол пайдаланылмайды.
Көлік құралы шассиінің электрондық паспортын ресімдеу кезінде аталған бос жол пайдаланылмайды;
"модификация" бос жолында – көлік құралының (шассидің) типін білдіретін модификация (түрлендіру) көрсетіледі.
Көлік құралында (шассиде) модификация (түрлендіру) болмаған жағдайда, аталған бос жол пайдаланылмайды.
"Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы №877 шешімімен қабылданған "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентіне (КО ТР 018/2011) сәйкес санат" бос жолында – КО ТР 018/2011 № 1 қосымшасына сәйкес көлік құралы (шасси) жатқызылған және жасаушы ұйым беретін санат көрсетіледі;
"экологиялық класс" бос жолында – көлік құралының (шассидің) экологиялық класы көрсетіледі.
L, O санатындағы көлік құралдарына және қозғалтқышсыз шассиге қатысты аталған бос жол пайдаланылмайды.
Егер көлік құралының (шассидің) экологиялық класы анықталмаған жағдайда, аталған бос жолда "анықталмаған" деген жазу жазылады;

8) в поле "месяц и год изготовления" – месяц и год изготовления транспортного средства (шасси) (месяц – словом, год – четырьмя арабскими цифрами).
6. В разделе "Сведения о транспортном средстве" ("Сведения о шасси транспортного средства") указываются:
1) в поле "документ, подтверждающий соответствие обязательным требованиям безопасности" – регистрационный номер и дата внесения записи об одобрении типа транспортного средства (одобрении типа шасси), свидетельстве о безопасности конструкции транспортного средства в Единый реестр выданных одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси, свидетельств о безопасности конструкции транспортного средства и зарегистрированных уведомлений об отмене документа, удостоверяющего соответствие требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), предусмотренный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 декабря 2014 г. № 225, а также наименование органа по сертификации, оформившего одобрение типа транспортного средства (одобрение типа шасси), или испытательной лаборатории (центра), оформившей свидетельство о безопасности конструкции транспортного средства, или номер и дата оформления документа об оценке соответствия обязательным требованиям, установленным законодательством государства-члена, выданного в отношении транспортного средства (шасси), являющегося объектом технического регулирования ТР ТС 018/2011, до дня вступления в силу ТР ТС 018/2011, а также наименование органа (организации), оформившего такой документ.
В случаях, определенных подпунктом "в" пункта 20 Порядка,
в данном поле делается запись "отсутствует" и указываются наименование и реквизиты документа, подтверждающего указанные случаи;
2) в поле "марка" – марка транспортного средства (шасси), присвоенная организацией-изготовителем.
В случае отсутствия у транспортного средства (шасси) марки в данном поле делается запись "отсутствует";
3) в поле "коммерческое наименование" – коммерческое наименование транспортного средства (шасси), присвоенное организацией-изготовителем.
В случае отсутствия у транспортного средства (шасси) коммерческого наименования в данном поле делается запись "отсутствует";
4) в поле "тип" – тип транспортного средства (шасси), присвоенный организацией-изготовителем;
5) в поле "марка, модель и тип базового шасси, номер и дата оформления паспорта шасси транспортного средства (электронного паспорта шасси транспортного средства)" – марка, модель
(при наличии), тип шасси, используемого в качестве базового при производстве конечного транспортного средства, номер и дата оформления паспорта шасси транспортного средства (электронного паспорта шасси транспортного средства) (при наличии).
В случае изготовления транспортного средства на базе другого транспортного средства данное поле не используется.
При оформлении электронного паспорта шасси транспортного средства данное поле не используется;
6) в поле "марка, модель и тип базового транспортного средства, номер и дата оформления паспорта транспортного средства (электронного паспорта транспортного средства)" – марка, модель
(при наличии) и тип транспортного средства, используемого в качестве базового при производстве конечного транспортного средства, номер и дата выдачи паспорта транспортного средства (электронного паспорта транспортного средства) (при наличии).
В случае изготовления конечного транспортного средства на базе шасси данное поле не используется.
При оформлении электронного паспорта шасси транспортного средства данное поле не используется;
7) в поле "модификация" – модификация, представляющая тип транспортного средства (шасси).
В случае отсутствия у транспортного средства (шасси) модификации данное поле не используется;
8) в поле "категория в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 877" – категория, к которой относится транспортное средство (шасси) в соответствии с приложением № 1 к ТР ТС 018/2011 и которая присваивается организацией-изготовителем;
9) в поле "экологический класс" – экологический класс транспортного средства (шасси).
В отношении транспортных средств категорий L, О и шасси
без двигателя данное поле не используется.
В случае если экологический класс транспортного средства (шасси) не определен, в данном поле делается запись "не определен";

Көлік құралының (шассидің) типін мақұлдау негізінде ресімделетін электрондық паспорттың "Көлік құралының жалпы сипаттары" ("Көлік құралы шассиінің жалпы сипаттары") бөлімінің бос жолдары тиісінше көлік құралы типін мақұлдауға № 1 қосымшада және шасси типін мақұлдауға № 1 қосымшада көрсетілген мәліметтерге сәйкес толтырылады.
Электрондық паспортты көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлік негізінде ресімдеген жағдайда, электрондық паспорттың "Көлік құралының жалпы сипаттары" бөлімінің бос жолдары көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлікте көрсетілген мәліметтерге сәйкес толтырылады.
Көлік құралының типін мақұлдауға № 1 қосымшада немесе көлік құралының электрондық паспортында (Тәртіпке № 3 қосымша) көрсетілетін мәліметтер тізбесінің 7-тармағында көрсетілген көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлікте жекелеген бос жолдар болмаған жағдайда, аталған бос жолдар пайдаланылмайды.
Тәртіптің 20-тармағы "в" тармақшасында айқындалған жағдайларда, көлік құралының электрондық паспортында (Тәртіпке № 3 қосымша) көрсетілетін мәліметтер тізбесінің 7-тармағының бос жолдары көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлік негізінде электрондық паспортты ресімдеуге арналған осы Қағидаларда көзделген көлемде ресімделеді.
9. "Көлік құралының жалпы түрі" ("Көлік құралы шассиінің жалпы түрі") бөлімінде көлік құралының (шассидің) типін мақұлдауға сәйкес көлік құралының (шассидің) проекциялық сызбасы келтіріледі.
Жалғыз дана көлік құралына электрондық паспортты ресімдеген жағдайда, аталған бос жолда көлік құралының алдынан, бүйірінен (екі жағынан), артынан түсірілген фотосуреттері келтіріледі.
10. "Қосымша ақпарат" бөлімінде (бар болған кезде):
1) уәкілетті орган (ұйым): көлік құралының (шассидің) типін мақұлдау негізінде берілген көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлік негізінде көлік құралының электрондық паспортын ресімдеген жағдайда – соның негізінде көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлік ресімделген көлік құралының (шассидің) типін мақұлдау туралы жазбаны енгізудің тіркеу нөмірі мен күнін көрсетеді.
Көлік құралы шассиінің электрондық паспортын ресімдеген жағдайда, аталған бос жол пайдаланылмайды;
2) уәкілетті орган (ұйым): көлік құралының (шассидің) мүше мемлекеттің аумағында жүруі үшін арнайы рұқсатты ресімдеудің қажеттілігі туралы;

Поля раздела "Общие характеристики транспортного средства" ("Общие характеристики шасси транспортного средства") электронного паспорта, оформляемого на основании одобрения типа транспортного средства (шасси), заполняются в соответствии со сведениями, указанными в приложении № 1 к одобрению типа транспортного средства и в приложении № 1 к одобрению типа шасси соответственно.
В случае оформления электронного паспорта на основании свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства поля раздела "Общие характеристики транспортного средства" электронного паспорта, заполняются в соответствии со сведениями, указанными в свидетельстве о безопасности конструкции транспортного средства.
В случае отсутствия отдельных полей в приложении № 1 к одобрению типа транспортного средства или в свидетельстве о безопасности конструкции транспортного средства, указанных в пункте 7 перечня сведений, указываемых в электронном паспорте транспортного средства (приложение № 3 к Порядку), данные поля не используются.
В случаях, определенных подпунктом "в" пункта 20 Порядка, поля пункта 7 перечня сведений, указываемых в электронном паспорте транспортного средства (приложение № 3 к Порядку), оформляются в объеме, предусмотренном настоящими Правилами для оформления электронного паспорта на основании свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства.
9. В разделе "Общий вид транспортного средства" ("Общий вид шасси транспортного средства") приводится чертеж в проекциях транспортного средства (шасси) в соответствии с одобрением типа транспортного средства (шасси).
В случае оформления электронного паспорта на единичное транспортное средство в данном поле приводятся фотографии транспортного средства спереди, сбоку (с двух сторон), сзади.
10. В разделе "Дополнительная информация" указываются (при наличии):
1) уполномоченным органом (организацией): регистрационный номер и дата внесения записи об одобрении типа транспортного средства (шасси), на основании которого оформлено свидетельство о безопасности конструкции транспортного средства, – в случае оформления электронного паспорта транспортного средства на основании свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства, выданного на основании одобрения типа транспортного средства (шасси).
В случае оформления электронного паспорта шасси транспортного средства данное поле не используется;
2) уполномоченным органом (организацией): о необходимости оформления специального разрешения для передвижения транспортного средства (шасси) по территории государств-членов;

3) жасаушы ұйым немесе уәкілетті орган (ұйым): ортақ пайдаланылатын жолдарда шектеусіз немесе габариттері мен өс массалары бойынша нормативтердің асып түсуіне байланысты шектей отырып пайдаланудың қолда бар мүмкіндігі туралы;
4) жасаушы ұйым немесе уәкілетті орган (ұйым): ортақ пайдаланылатын жолдарда шассиді пайдаланудың (көлік құралы шассиінің электрондық паспортын ресімдеген жағдайларда) қолда бар мүмкіндігін шектеулер туралы;
5) жасаушы ұйым немесе уәкілетті орган (ұйым): көлік құралын маршруттық көлік құралы ретінде пайдалану мүмкіндігі туралы;
6) жасаушы ұйым немесе уәкілетті орган (ұйым): ауыстырылған нөмірлік агрегаттар туралы мәліметтерді көрсете отырып, кепілдік міндеттемелердің (бар болған кезде) орындалғаны туралы;
7) жасаушы ұйым немесе уәкілетті орган (ұйым): өзге де ақпаратты (бар болған кезде) көрсетеді.
11. "Әкімшілік ақпарат" бөлімінде:
1) "жеңілдік режимін қолдана отырып, көлік құралын жасап шығару туралы мәліметтер" ("жеңілдік режимін қолдана отырып, көлік құралының шассиін жасап шығару туралы мәліметтер") бос жолында – жеңілдік режимін көрсете отырып "көлік құралының моделі жеңілдік режимінде жасап шығарылған" (көлік құралы (шасси) жеңілдік режимін қолдана отырып жасап шығарылған жағдайда) деген жазу жазылады.
Егер Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі - Одақ) органдары қабылдаған шешімдерді іске асыру мақсатында мүше мемлекеттердің заңнамасында көлік құралына (шассиге) қатысты қолданылатын шектеулер белгіленген жағдайда, аталған бос жолда тиісті шектеулер көрсетіледі.
Көлік құралын (шассиді) жеңілдік режимін қолданбай жасап шығарған жағдайда аталған бос жол пайдаланылмайды;
2) "жерсеріктік навигация аппаратурасының сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер" бос жолында – ГЛОНАСС жерсеріктік навигация аппаратурасының немесе өзге де жаһандық навигациялық жерсеріктік жүйелермен бірлескен ГЛОНАСС сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Ақпарат болмаған жағдайда аталған жолға "жоқ" деген жазу жазылады;
3) "жүргізушінің қозғалыс, еңбек және демалыс режимін сақтауын бақылаудың техникалық құралының сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер" бос жолында - жүргізушінің қозғалыс, еңбек және демалыс режимін (тахограф) сақтауын бақылаудың техникалық құралының сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер көрсетіледі.
Жүргізушінің қозғалыс, еңбек және демалыс режимін сақтауын бақылаудың техникалық құралы болмаған жағдайда, аталған бос жолға "жоқ" деген жазу жазылады;
4) "электрондық паспортты ресімдеудің негіздемелері туралы мәліметтер" бос жолында - электрондық паспортты ресімдеудің негіздемелері көрсетіледі.

3) организацией-изготовителем или уполномоченным органом (организацией): об имеющейся возможности использования на дорогах общего пользования без ограничений или с ограничениями из-за превышения нормативов по габаритам и осевым массам;
4) организацией-изготовителем или уполномоченным органом (организацией): об имеющихся ограничениях возможности использования шасси на дорогах общего пользования (в случаях оформления электронного паспорта шасси транспортного средства);
5) организацией-изготовителем или уполномоченным органом (организацией): о возможности использования транспортного средства в качестве маршрутного транспортного средства;
6) организацией-изготовителем или уполномоченным органом (организацией): об исполнении гарантийных обязательств (при наличии) с указанием сведений о замененных номерных агрегатах;
7) организацией-изготовителем или уполномоченным органом (организацией): иная информация (при наличии).
11. В разделе "Административная информация" указываются:
1) в поле "сведения о производстве транспортного средства с применением льготного режима" ("сведения о производстве шасси транспортного средства с применением льготного режима") – запись "модель транспортного средства произведена в льготном режиме" с указанием льготного режима (в случае изготовления транспортного средства (шасси) с применением льготного режима).
В случае если в целях реализации решений, принятых органами Евразийского экономического союза (далее – Союз), в законодательстве государств-членов установлены ограничения, действующие в отношении транспортного средства (шасси), в данном поле указываются соответствующие ограничения.
В случае изготовления транспортного средства (шасси) без применения льготного режима данное поле не используется;
2) в поле "сведения об идентификационном номере аппаратуры спутниковой навигации" – идентификационный номер аппаратуры спутниковой навигации ГЛОНАСС или ГЛОНАСС совместно с иными глобальными навигационными спутниковыми системами.
В случае отсутствия информации в данном поле делается запись "отсутствует";
3) в поле "сведения об идентификационном номере технического средства контроля соблюдения водителем режима движения, труда и отдыха" – сведения об идентификационном номере технического средства контроля за соблюдением водителем режима движения, труда и отдыха (тахографа).
В случае отсутствия технического средства контроля за соблюдением водителем режима движения, труда и отдыха (тахографа) в данном поле делается запись "отсутствует";
4) в поле "сведения об основаниях оформления электронного паспорта" – основание оформления электронного паспорта.

Электрондық паспорттың бірегей нөмірінің 6-шы белгісінде электрондық паспортты ресімдеу негіздемесінің коды - 4 көрсетілген жағдайда, аталған бос жол пайдаланылады;
5) "көлік құралын әкету елі" ("көлік құралының шассиін әкету елі") бос жолында – аумағынан көлік құралы (шасси) әкетілген ел көрсетіледі.
Көлік құралы (шасси) Одақ аумағында жасап шығарылған жағдайда, аталған бос жол пайдаланылмайды;
6) "көлік құралын жасап шығарушы (жасаушы) ел" ("көлік құралының шассиін жасап шығарған (жасаушы) ел") бос жолында – мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен және халықаралық шарттар мен Одақ құқығын құрайтын актілерге сәйкес айқындалатын көлік құралын (шассиді) жасап шығарушы (жасаушы) елдің атауы көрсетіледі;
7) "кедендік кіріс ордерінің сериясы, нөмірі, кедендік декларацияның нөмірі" бос жолында - кедендік кіріс ордерінің сериясы мен нөмірі немесе көлік құралына (шассиге) ресімделген кедендік декларацияның нөмірі көрсетіледі.
Мәліметтер болмаған жағдайда, аталған бос жолға "жоқ" деген жазу жазылады.
Көлік құралы (шасси) Одақ аумағында жасап шығарылған (жасалған) жағдайда, аталған бос жол пайдаланылмайды;
8) "кәдеге жарату алымын төлеу туралы мәліметтер" бос жолында - "кәдеге жаратудың алымы төленген. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет (аумағында осы мемлекеттің заңнамасында көзделген кәдеге жарату немесе өзге де осыған ұқсас алымды төлеу жүзеге асырылған мүше мемлекетінің атауы)" (егер мүше мемлекеттің заңнамасында кәдеге жарату алымын алу белгіленсе) немесе "кәдеге жарату алымы төленбейді. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет (мүше мемлекеттің атауы)" (егер мүше мемлекеттің заңнамасында кәдеге жарату алымын немесе өзге де осыған ұқсас алым алу белгіленбесе) деген жазулар жазылады.
9) "кедендік шектеулер" бос жолында – мәлімделген кедендік рәсімнің шарттарына сәйкес немесе халықаралық шарттар мен Одақ құқығын құрайтын актілерге сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыруға жатпайтын тауарлардың жекелеген санаттары үшін белгіленген шарттарға сәйкес көлік құралдарын (шассилерді) пайдалану және (немесе) оларға билік ету жөніндегі шектеулер көрсетіледі.
Көрсетілген шектеулер болмаған жағдайда, аталған бос жолға "жоқ" деген жазу жазылады.
Көлік құралы (шасси) Одақ аумағында жасап шығарылған (жасалған) жағдайда, аталған бос жол пайдаланылмайды;
1) "электрондық паспортты ресімдеген ұйымның (органның) атауы" бос жолында – электрондық паспорты ресімдеген уәкілетті органның (ұйымның) немесе жасаушы ұйымның толық атауы көрсетіледі;
2) "электрондық паспортты ресімдеу күні" бос жолында – электрондық паспорттар жүйесінде электрондық паспортқа "қолданыстағы" мәртебесін берген күн көрсетіледі.
9. "Жасаушының ақпараты" бөлімінде жасаушы ұйым көлік құралының (шассидің) базалық жабдығы туралы мәліметтерді, сондай-ақ көлік құралы (шасси) туралы өзге де қосымша ақпаратты көрсетеді.
10. "Көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер" бөлімінде көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын органдар (бұдан әрі – тіркеу органдары) берген мәліметтер негізінде:
1) "тіркеу әрекеттері жүзеге асырылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет" бос жолында - тіркеу әрекеттері жүзеге асырылған мүше мемлекеттің атауы;
2) "меншік иесінің (иеленушінің) түрі" бос жолында - меншік иесінің (иеленушінің): заңды немесе жеке тұлға түрі;
3) "тіркеу әрекеті" бос жолында – көлік құралына қатысты жасалған тіркеу әрекетінің атауы;
4) "тіркеу әрекетінің күні" бос жолында - көлік құралына қатысты тіркеу әрекеті жасалған күн;
5) "меншік иесі (иеленуші) орналасқан өңір" бос жолында – аумағында меншік иесі (иеленуші) тіркелген мүше мемлекет өңірінің атауы көрсетіледі.
Көлік құралы шассиінің электрондық паспортын ресімдеу кезінде аталған бөлім пайдаланылмайды.
9. "Жасалған өзгерістер туралы мәліметтер" бөлімінде көлік құралы конструкциясына енгізілген және көлік құралының тіркеу құжаттарында жазылған өзгерістер туралы ақпарат:

Данное поле используется в случае, когда в 6-м знаке уникального номера электронного паспорта указывается код основания оформления электронного паспорта – 4;
5) в поле "страна вывоза транспортного средства" ("страна вывоза шасси транспортного средства") – страна, с территории которой вывезено транспортное средство (шасси).
В случае производства транспортного средства (шасси) на территории Союза данное поле не используется;
6) в поле "страна происхождения (изготовления) транспортного средства" ("страна происхождения (изготовления) шасси транспортного средства") – наименование страны происхождения (изготовления) транспортного средства (шасси), которая определяется в порядке, установленном законодательством государства-члена, и в соответствии с международными договорами и актами, составляющими право Союза;
7) в поле "серия, номер таможенного приходного ордера, номер таможенной декларации" – серия и номер таможенного приходного ордера или номер таможенной декларации, оформленных на транспортное средство (шасси).
В случае отсутствия сведений в данном поле делается запись "отсутствует".
В случае производства (изготовления) транспортного средства (шасси) на территории Союза данное поле не используется;
8) в поле "сведения об уплате утилизационного сбора" – запись "утилизационный сбор уплачен. Государство – член Евразийского экономического союза (наименование государства-члена, на территории которого осуществлена уплата утилизационного или иного аналогичного сбора, предусмотренного законодательством этого государства)" (если законодательством государства-члена предусмотрено взимание утилизационного сбора) или "утилизационный сбор не уплачивается. Государство – член Евразийского экономического союза (наименование государства-члена)" (если законодательством государства-члена не предусмотрено взимание утилизационного или иного аналогичного сбора);
9) в поле "таможенные ограничения" – ограничения по пользованию и (или) распоряжению транспортными средствами (шасси) в соответствии с условиями заявленной таможенной процедуры или в соответствии с условиями, установленными для отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с международными договорами и актами, составляющими право Союза, помещению под таможенные процедуры.
В случае отсутствия указанных ограничений в данном поле делается запись "отсутствуют".
В случае производства (изготовления) транспортного средства (шасси) на территории Союза данное поле не используется;
10) в поле "наименование организации (органа), оформившей электронный паспорт" – полное наименование уполномоченного органа (организации) или организации-изготовителя, оформивших электронный паспорт;
11) в поле "дата оформления электронного паспорта" – дата присвоения в системах электронных паспортов электронному паспорту статуса "действующий";
12) в поле "территория, на которой допускается регистрация транспортного средства" – запись "Евразийский экономический союз" (если произведенное транспортное средство соответствует требованиям, установленным решениями органов Союза и предъявляемым при производстве таких транспортных средств для их свободного обращения) или "ограниченная территория" (если произведенное транспортное средство не соответствует требованиям, установленным решениями органов Союза и предъявляемым при производстве таких транспортных средств для их свободного обращения).
Данное поле заполняется в случае, если в поле "сведения
о производстве транспортного средства с применением льготного режима" была произведена запись "модель транспортного средства произведена в льготном режиме".
Данное поле используется в соответствии с законодательством государства-члена в случае, если была произведена запись "ограниченная территория" и в законодательстве государства-члена, в котором предполагается регистрация транспортного средства, в целях реализации решений органов Союза установлены ограничения, действующие в отношении регистрации транспортных средств.
12. В разделе "Информация изготовителя" организацией-изготовителем указываются сведения о базовом оборудовании транспортного средства (шасси), а также иная дополнительная информация о транспортном средстве (шасси).
13. В разделе "Сведения о государственной регистрации транспортного средства" на основании сведений, представляемых органами, осуществляющими государственную регистрацию транспортных средств (далее – органы регистрации), указываются:
1) в поле "государство – член Евразийского экономического союза, в котором осуществлены регистрационные действия" – наименование государства-члена, в котором осуществлены регистрационные действия;
2) в поле "вид собственника (владельца)" – вид собственника (владельца): юридическое или физическое лицо;
3) в поле "регистрационное действие" – наименование регистрационного действия, совершенного в отношении транспортного средства;
4) в поле "дата регистрационного действия" – дата совершения регистрационного действия в отношении транспортного средства;
5) в поле "регион нахождения собственника (владельца)" – наименование региона государства-члена, на территории которого зарегистрирован собственник (владелец).
При оформлении электронного паспорта шасси транспортного средства данный раздел не используется.
14. В разделе "Сведения о внесенных изменениях" указывается информация об изменениях, внесенных в конструкцию транспортного средства и отражаемых в регистрационных документах транспортного средства:

1) "көлік құралы типінің, мақсатының өзгерістері" бос жолында – көлік құралының жаңа типі, жаңа мақсаты;
2) "көлік құралының тіркеу құжаттарында көрсетілетін сипаттар, мәндер" бос жолында - көлік құралының тіркеу құжаттарында көрсетілетін жаңа сипаттар, мәндер;
3) "конструкциясына өзгерістер енгізілген көлік құралының қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәліктің нөмірі" бос жолында - конструкциясына өзгерістер енгізілген көлік құралының қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәліктің нөмірі көрсетіледі.
Көлік құралы шассиінің электрондық паспортын ресімдеу кезінде аталған бөлім пайдаланылмайды.
9. Электрондық паспорттар қолданыла бастағанға дейін айналымға шығарылған көлік құралдарының (көлік құралдары шассилерінің) электрондық паспорттарын уәкілетті орган (ұйым) тіркеу немесе сәйкестендіру құжаттарындағы деректер негізінде, сондай-ақ анықтамалық материалдар мен уәкілетті орган (ұйым) жүргізген қарап тексеру нәтижелері негізінде ресімдейді.
Көлік құралдарының
электрондық паспорттары
(көлік құралдары шассилерінің
электрондық паспорттары) және
өздігінен жүретін машиналар мен
техниканың басқа түрлерінің
электрондық паспорттары
жүйелерінің жұмыс істеу
тәртібіне 8-қосымша
Өздігінен жүретін машина мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспортын ресімдеу ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Өздігінен жүретін машина мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорттарын (бұдан әрі тиісінше – электрондық паспорт, машина) ресімдеу электрондық паспорттар жүйелеріндегі оның бөлімдері мен бос жолдарын толтыру арқылы жүзеге асырылады.
2. Электрондық паспортты толтыруға қол жеткізу Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органының (ұйымының) немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органының (ұйымның) және көлік құралдарының (көлік құралдары шассилерінің), өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің паспорттарын (электрондық паспорттарын) ресімдеуді жүзеге асыратын көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерін жасаушы ұйымның (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекет, уәкілетті орган (ұйым), жасаушы ұйым) бірыңғай тізіліміне енгізілген, көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін) жасаушы ұйымның таңдауы мен растауына, өкілеттіктеріне қарай және Кеден одағы Комиссиясының 2012 жылғы 20 шілдедегі № 60 шешімімен қабылданған (бұдан әрі – КО ТР 031/2012) "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (КО ТР 031/2012), Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 823 шешімімен (бұдан әрі – КО ТР 010/2011) қабылданған "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (КО ТР 010/2011) немесе Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен (бұдан әрі – КО ТР 018/2011) қабылданған "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (КО ТР 018/2011) талаптарына машинаның сәйкестігін растайтын құжаттардағы мәліметтерге қарай әртүрлі режимдерде жүзеге асырылады.

1) в поле "изменения типа, назначения транспортного средства" – новый тип, новое назначение транспортного средства;
2) в поле "характеристики, значения которых указываются в регистрационных документах транспортного средства" – новые характеристики, значения которых указываются в регистрационных документах транспортного средства;
3) в поле "номер свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в его конструкцию изменениями требованиям безопасности" – номер свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в его конструкцию изменениями требованиям безопасности.
При оформлении электронного паспорта шасси транспортного средства данный раздел не используется.
15. Электронные паспорта транспортных средств (шасси транспортных средств), выпущенных в обращение до начала применения электронных паспортов, оформляются уполномоченным органом (организацией) на основании данных, содержащихся в регистрационных или идентификационных документах, а также на основании справочных материалов и результатов осмотра, проводимого уполномоченным органом (организацией).
ПРИЛОЖЕНИЕ № 8
к Порядку функционирования систем
электронных паспортов транспортных средств
(электронных паспортов шасси транспортных средств)
и электронных паспортов самоходных машин и других
видов техники
ПРАВИЛА
оформления электронного паспорта самоходной машины и других видов техники
1. Оформление электронного паспорта самоходной машины и других видов техники (далее соответственно – электронный паспорт, машина) осуществляется заполнением его разделов и полей в системах электронных паспортов.
2. Доступ к заполнению электронного паспорта осуществляется в различных режимах в зависимости от выбранных и подтвержденных уполномоченным органом (организацией) государства – члена Евразийского экономического союза или организацией – изготовителем машины, включенными в единый реестр уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники (далее соответственно – государство-член, Союз, уполномоченный орган (организация), организация-изготовитель), полномочий и сведений, содержащихся в документах, подтверждающих соответствие машины требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012), принятого Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 г. № 60 (далее – ТР ТС 031/2012), технического регламента Таможенного союза "О безопасности машин и оборудования" (ТР ТС 010/2011), принятого Решением Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. № 823 (далее – ТР ТС 010/2011), или технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), принятого Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 877 (далее – ТР ТС 018/2011).
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14.12.2021 № 174 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).

3. "Электрондық паспорт түрі:" бөлімінде уәкілетті орган (ұйым) немесе жасаушы ұйым "өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспорты" жазбасын жасайды.
4. "Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспортының нөмірі" бөлімінде Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 20 жылғы № шешімімен бекітілген Көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассилерінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеу тәртібінің (бұдан әрі – Тәртіп) 17-тармағына сәйкес автоматты түрде электрондық паспорттар жүйелерінде қалыптастырылған машинаның электрондық паспортының бірегей нөмірі көрсетіледі.
5. "Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспортының мәртебесі" бөлімінде электрондық паспорттың мынадай мәртебелерінің бірі көрсетіледі:
"аяқталмаған";
"қолданыстағы";
"жойылған";
"өтелген";
"кәдеге жаратылған өздігінен жүретін машина (техниканың басқа түрі)".
6. "Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) сәйкестендіру белгілері" бөлімінде:
"сәйкестендіру нөмірі" бос жолында – жасаушы ұйым берген машинаның реттік өндірістік нөмірі көрсетіледі, егер таңбалауға сәйкес машинаға (VIN) сәйкестендіру нөмірі немесе (PIN) сәйкестендіру нөмірі салынған жағдайда, машинаға берілген тиісті шартты белгіленім көрсетіледі. Машина сериялы түрде жасалатын тракторлардың немесе олардың атауын өзгерте отырып, өзге де машиналардың базасында жасалған жағдайда, аталған бос жолда бөлгіш "/" белгісі арқылы жасаушы ұйым берген машинаның реттік өндірістік нөмірі және базалық трактордың немесе өзге де машинаның өндірістік нөмірі (базалық машинаның нөмірі машинаның өзінде немесе таңбалау тақтайшасында сақталған жағдайда) көрсетіледі;
"өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) мақсатымен айқындалатын атауы" бос жолында – машинаның конструктивтік ерекшеліктерімен және мақсатымен айқындалатын сипаты көрсетіледі;
"Өздігінен жүретін машина мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспортын ресімдеу қағидаларына сәйкес санаты (Көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассилерінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеу тәртібінің 8-қосымшасы)" бос жолында – мынадай параметрлерге сәйкес айқындалатын машинаның санаты көрсетіледі:
"А" санаты – жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарымен жүруге арналмаған не сағатына 50 км және одан кем ең жоғары конструктивтік жылдамдығы бар автомотокөлік құралдары:
І – жол талғамайтын мотокөлік құралдары;
ІІ – рұқсат етілген ең жоғары массасы 3500 килограмнан аспайтын және жүргізушінің орнынан басқа отыратын орындарының саны 8-ден аспайтын жол талғамайтын автокөлік құралдары;
ІІІ – рұқсат етілген ең жоғары салмағы массасы 3500 килограмнан асатын ("А ІV" санатына жататындарды қоспағанда) жол талғамайтын автокөлік құралдары;
ІV – жолаушыларды тасымалдауға арналған және жүргізушінің орнынан басқа 8-ден асатын отыратын орны бар жол талғамайтын автокөлік құралдары;

3. В разделе "Вид электронного паспорта:" уполномоченным органом (организацией) или организацией-изготовителем, делается запись "электронный паспорт самоходной машины (другого вида техники)".
4. В разделе "Номер электронного паспорта самоходной машины (другого вида техники)" указывается уникальный номер электронного паспорта машины, сформированный в системах электронных паспортов автоматически в соответствии с пунктом 17 Порядка функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 г. № (далее – Порядок).
5. В разделе "Статус электронного паспорта самоходной машины другого вида техники)" указывается один из следующих статусов электронного паспорта:
"незавершенный";
"действующий";
"аннулированный";
"погашенный";
"утилизированная самоходная машина (другой вид техники)".
6. В разделе "Идентификационные признаки самоходной машины (другого вида техники)":
1) в поле "идентификационный номер" – порядковый производственный номер машины, присвоенный организацией-изготовителем, а в случае, если в соответствии с маркировкой на машину нанесен идентификационный номер (VIN) или идентификационный номер (PIN), указывается соответствующее условное обозначение, присвоенное машине. В случае выпуска машины на базе серийно выпускаемых тракторов или иных машин с изменением их наименования в данном поле через знак разделителя "/" указываются производственный номер машины, присвоенный организацией-изготовителем, и производственный номер базового трактора или иной машины (при условии сохранения номера базовой машины на самой машине или на маркировочной табличке);
2) в поле "наименование, определяемое назначением самоходной машины (другого вида техники)" – характеристика машины, определяемая ее конструктивными особенностями и назначением;
3) в поле "категория в соответствии с Правилами оформления электронного паспорта самоходной машины и других видов техники (приложение № 8 к Порядку функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники)" – указывается категория машины, которая определяется в соответствии со следующими параметрами:
категория "A" – автомототранспортные средства, не предназначенные для движения по автомобильным дорогам общего пользования либо имеющие максимальную конструктивную скорость 50 км/ч и менее:
I – внедорожные мототранспортные средства;
II – внедорожные автотранспортные средства, разрешенная максимальная масса которых не превышает 3 500 кг и число сидячих мест которых, помимо сиденья водителя, не превышает 8;
III – внедорожные автотранспортные средства, разрешенная максимальная масса которых превышает 3 500 килограммов (за исключением относящихся к категории "A IV");
IV – внедорожные автотранспортные средства, предназначенные для перевозки пассажиров и имеющие, помимо сиденья водителя, более 8 сидячих мест;

"В" санаты – қозғалтқышының қуаты 25,7 кВт-қа дейінгі шынжыр табанды және доңғалақты машиналар;
"С" санаты – қозғалтқышының қуаты 25,7 кВт-тан 110,3 кВт-қа дейінгі доңғалақты машиналар;
"D" санаты – қозғалтқышының қуаты 110,3 кВт-тан артық доңғалақты машиналар;
"E" санаты – қозғалтқышының қуаты 25,7 кВт-тан артық шынжыр табанды машиналар;
"F" санаты – өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы машиналары.
Тіркемелерге қатысты аталған бос жолда тіркеме агрегатталатын машинаның санаты көрсетіледі;
4) "қозғалтқыш (қозғалтқыштар) нөмірі" бос жолында – жасаушы ұйым берген қозғалтқыш нөмірі. Егер машинаның конструкциясында бірнеше қозғалтқыш болған жағдайда, олардың нөмірлері бөлгіш "/" белгісі арқылы көрсетіледі.
Тіркемелерге қатысты аталған бос жолда "жоқ" деген жазу жазылады.
5) "шанақ (кабина, тіркеме, рама) нөмірі" бос жолында – жасаушы ұйым берген және салған шанақтың (кабинаның, соның ішінде оператор кабинасының, тіркеменің, раманың) сәйкестендіру нөмірі;
6) "беріліс қорабының нөмірі" бос жолында – жасаушы ұйым берген және салған беріліс қорабының сәйкестендіру нөмірі;
7) "негізгі жетекші белдіктің нөмірі" бос жолында – жасаушы ұйым берген және салған машинаның негізгі жетекші белдігінің сәйкестендіру нөмірі.
Машинаның конструкциясында бірнеше жетекші белдік болған жағдайда, сәйкестендіру нөмірлері бөлгіш "/" белгісі арқылы көрсетіледі;
8) "қозғағыш типі" бос жолында – машинаның конструкциясында қолданылған: доңғалақты, шынжыр табанды, жартылай шынжыр табанды, жанышқыш табанды, шаңғы-шынжыр табанды, шана табанды және т.б. қозғағыш түрі;
9) "шанақ (кабина) түсі" бос жолында – машина шанағының (кабинасының) сыртқы жағына боялған мынадай негізгі мынадай: ақ, сары, қоңыр, қызыл, қызғылт сары, күлгін, көк, жасыл, қара, сұр түстердің біреуі көрсетіледі.
Негізгі түспен қатар түстің реңін немесе жасаушы ұйымның ерекшелігіне сәйкес түсті қосымша көрсетуге жол беріледі.
Машина шанағының (кабинасының, тіркемесінің) сыртқы жағы бірнеше түспен боялған жағдайда, аталған бос жолда (3-тен аспайтын негізгі түстерді көрсете отырып) "аралас" немесе "көптүсті" деген жазу жазылады;
10) "жасалған айы мен жылы" бос жолында – машинаның жасалған айы мен жылы.
Машина сериялы түрде шығарылатын тракторлардың немесе олардың атауын өзгерте отырып, өзге де машиналардың базасында жасалған жағдайда, аталған бос жолда базалық трактордың немесе өзге де машинаның жасалған айы мен жылы көрсетіледі.
7. "Өздігінен жүретін машина (техниканың басқа түрі) туралы мәліметтер" бөлімінде мыналар көрсетіледі:
1) "қауіпсіздіктің міндетті талаптарына сәйкестікті растайтын құжат" бос жолында:

категория "B" – гусеничные и колесные машины с двигателем мощностью до 25,7 кВт;
категория "C" – колесные машины с двигателем мощностью от 25,7 до 110,3 кВт;
категория "D" – колесные машины с двигателем мощностью свыше 110,3 кВт;
категория "E" – гусеничные машины с двигателем мощностью свыше 25,7 кВт;
категория "F" – самоходные сельскохозяйственные машины.
В отношении прицепов в данном поле указывается категория машины, с которой агрегатируется прицеп;
4) в поле "номер двигателя (двигателей)" – присвоенный организацией-изготовителем номер двигателя (двигателей). В случае если в конструкции машины имеется несколько двигателей, их номера указываются через знак разделителя "/".
В отношении прицепов в данном поле делается запись "отсутствует";
5) в поле "номер кузова (кабины, прицепа, рамы)" – идентификационный номер кузова (кабины, в том числе кабины оператора, прицепа, рамы), присвоенный и нанесенный организацией-изготовителем;
6) в поле "номер коробки передач" – идентификационный номер коробки передач машины, присвоенный и нанесенныйорганизацией-изготовителем;
7) в поле "номер основного ведущего моста" –идентификационный номер основного ведущего моста машины, присвоенный и нанесенный организацией-изготовителем.
В случае применения в конструкции машины нескольких ведущих мостов идентификационные номера указываются через знак разделителя "/";
8) в поле "тип движителя" – вид движителя, примененный в конструкции машины: колесный, гусеничный, полугусеничный, вальцовый, лыжно-гусеничный, санный и др.;
9) в поле "цвет кузова (кабины)" – один из следующих основных цветов, нанесенный на наружные поверхности кузова (кабины) машины: белый, желтый, коричневый, красный, оранжевый, фиолетовый, синий, зеленый, черный, серый.
Наряду с основным цветом допускается дополнительно указывать оттенок цвета или цвет в соответствии со спецификацией
организации-изготовителя.
В случае нанесения на наружные поверхности кузова (кабины, прицепа) машины нескольких цветов в данном поле делается запись "комбинированный" или "многоцветный" (с указанием названий не более 3 основных цветов);
10) в поле "месяц и год изготовления" – месяц и год изготовления машины.
В случае выпуска машины на базе серийно выпускаемых тракторов и иных машин с изменением их наименования в данном поле указываются месяц и год выпуска базового трактора или иной машины.
7. В разделе "Сведения о самоходной машине (другом виде техники)" указываются:
1) в поле "документ, подтверждающий соответствие обязательным требованиям безопасности" указывается:

Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 319 шешімінде көзделген, берілген сәйкестік сертификаттары мен сәйкестік туралы тіркелген декларациялардың бірыңғай тізіліміне сәйкестік сертификаты туралы жазбаны немесе машинаның КО ТР 031/2012 немесе КО ТР 010/2011 талаптарына сәйкестігі туралы декларацияны енгізудің тіркеу нөмірі мен күні, сондай-ақ Кеден одағының сертификаттау және сынау зертханалары (орталықтары) жөніндегі органдардың Бірыңғай тізіліміне енгізілген, сәйкестік сертификатын берген сертификаттау жөніндегі органның атауы немесе аталған бірыңғай тізілімге енгізілген сәйкестік туралы декларацияны тіркеген сертификаттау жөніндегі органның атауы не Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2013 жылғы 9 сәуірдегі № 76 шешімен бекітілген Кеден одағының техникалық регламенттерінің талаптарына Өнімдердің сәйкестігі туралы декларацияларды тіркеу жөніндегі ережеге сәйкес сәйкестік туралы декларацияны тіркеуге уәкілетті мүше мемлекет органының атауы не КО ТР 031/2012 немесе КО ТР 010/2011 техникалық реттеу объектісі болып табылатын немесе тиісінше КО ТР 031/2012 немесе КО ТР 010/2011 күшіне енгенге дейін машинаға қатысты берілген, халықаралық шарттармен және Одақ құқығын құрайтын актілермен немесе мүше мемлекеттің заңнамасымен белгіленген міндетті талаптарға сәйкестікті бағалау туралы құжатты беру нөмірі мен күні, сондай-ақ сәйкестікті бағалау туралы осындай құжатты берген (тіркеген) органның (ұйымның) атауы;
немесе берілген көлік құралының типін мақұлдаудың, шассидің типін мақұлдаудың бірыңғай тізіліміне көлік құралының типін мақұлдау (шассидің типін мақұлдау) туралы жазбаны немесе көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлік жөніндегі жазбаны енгізудің тіркеу нөмірі мен күні, көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлікті және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 225 шешімінде көзделген "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (КО ТР 018/2011) талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттың күші жойылғаны туралы тіркелген хабарламаны тіркеу нөмірі мен күні, сондай-ақ көлік құралының типін мақұлдауды (шассидің типін мақұлдауды) ресімдеген сертификаттау жөніндегі органның немесе көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлікті ресімдеген сынау зертханасының атауы не КО ТР 018/2011 техникалық реттеу объектісі болып табылатын, КО ТР 018/2011 күшіне енгенге дейін көлік құралына (шассиіне) қатысты берілген, мүше мемлекеттің заңнамасымен белгіленген міндетті талаптарға сәйкестікті бағалау туралы құжатты ресімдеу нөмірі мен күні, сондай-ақ осындай құжатты ресімдеген органның (ұйымның) атауы;
Тәртіптің 21-тармағының "в" тармақшасында айқындалған жағдайларда, аталған бос жолға "жоқ" деген жазу жазылады және аталған мән-жайларды растайтын құжаттың деректемелері көрсетіледі;

регистрационный номер и дата внесения записи о сертификате соответствия или декларации о соответствии машины требованиям ТР ТС 031/2012 или ТР ТС 010/2011 в Единый реестр выданных сертификатов соответствия и зарегистрированных деклараций о соответствии, предусмотренный Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 319, а также наименование выдавшего сертификат соответствия органа по сертификации, включенного в Единый реестр органов по сертификации и испытательных лабораторий (центров) таможенного союза, или наименование зарегистрировавшего декларацию о соответствии органа по сертификации, включенного в указанный Единый реестр, либо органа государства-члена, уполномоченного на регистрацию деклараций о соответствии согласно Положению о регистрации деклараций о соответствии продукции требованиям технических регламентов Таможенного союза, утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 апреля 2013 г. № 76, либо номер и дата выдачи документа об оценке соответствия обязательным требованиям, установленным международными договорами и актами, составляющими право Союза, или законодательством государства-члена, выданного в отношении машины, являющейся объектом технического регулирования ТР ТС 031/2012 или ТР ТС 010/2011, до дня вступления в силу ТР ТС 031/2012 или ТР ТС 010/2011 соответственно, а также наименование органа (организации), выдавшего (зарегистрировавшего) такой документ об оценке соответствия;
или регистрационный номер и дата внесения записи об одобрении типа транспортного средства (одобрении типа шасси) или свидетельстве о безопасности конструкции транспортного средства в единый реестр выданных одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси, свидетельств о безопасности конструкции транспортного средства и зарегистрированных уведомлений об отмене документа, удостоверяющего соответствие требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), предусмотренный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 декабря 2014 г. № 225, а также наименование органа по сертификации, оформившего одобрение типа транспортного средства (одобрение типа шасси), или испытательной лаборатории (центра), оформившей свидетельство о безопасности конструкции транспортного средства, либо номер и дата оформления документа об оценке соответствия обязательным требованиям, установленным законодательством государства-члена, выданного в отношении транспортного средства (шасси), являющегося объектом технического регулирования ТР ТС 018/2011, до дня вступления в силу ТР ТС 018/2011, а также наименование органа (организации), оформившего такой документ.
В случаях, определенных абзацем вторым подпункта "а" пункта 21 Порядка, в данном поле делается запись "отсутствует" с обязательным указанием в поле "Дополнительная информация" электронного паспорта с учетом требований законодательства государства-члена записи "не предназначено для эксплуатации на автомобильных дорогах общего пользования" или "передвижение по автомобильным дорогам общего пользования осуществляется по специальному разрешению.
В случаях, определенных подпунктом "в" пункта 21 Порядка, в данном поле делается запись "отсутствует" и указываются наименование и реквизиты документа, подтверждающего указанные обстоятельства;

2) "марка" бос жолында – жасаушы ұйым берген машинаның маркасы.
Көлік құралында (шассиде) маркасы болмаған жағдайда, аталған бос жолға "жоқ" деген жазу жазылады;
3) "коммерциялық атауы" бос жолында – жасаушы ұйым берген машинаның коммерциялық атауы көрсетіледі.
Көлік құралында (шассиде) марка болмаған жағдайда, аталған бос жолда "жоқ" деген жазу жазылады;
4) "типі" бос жолында – жасаушы ұйым берген машинаның типі;
5) "шасси" бос жолында:
"көлік құралының базалық шассиінің маркасы, моделі мен типі, көлік құралы шассиінің паспортын (көлік құралы шассиінің электрондық паспортын) ресімдеу нөмірі мен күні" бос жолында – түпкілікті машинаны жасап шығару кезінде базалық ретінде пайдаланылатын шассидің маркасы, моделі (бар болған кезде) мен типі, көлік құралы шассиінің паспортын (көлік құралы шассиінің электрондық паспортын) (бар болған кезде) ресімдеу нөмірі мен күні көрсетіледі. Машина басқа жасаушы ұйымның шассиінің базасында жасалған жағдайда, аталған бос жол толтырылады.
Машина көлік құралының базасында жасалған жағдайда, аталған бос жол пайдаланылмайды;
"базалық көлік құралының маркасы, моделі мен типі, көлік құралының паспортын (көлік құралының электрондық паспортын) ресімдеу нөмірі мен күні" бос жолында – түпкілікті машинаны жасап шығару кезінде базалық ретінде пайдаланылатын көлік құралының маркасы, моделі (бар болған кезде) мен типі, көлік құралының паспортын (көлік құралының электрондық паспортын) (бар болған кезде) беру нөмірі мен күні. Машина басқа жасаушы ұйымның көлік құралының базасында жасалған жағдайда, аталған бос жол толтырылады.
Түпкілікті машина шассидің базасында жасап шығарылған жағдайда, аталған бос жол пайдаланылмайды;
"базалық өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) маркасы, моделі, өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) паспортын (өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспортын) ресімдеу нөмірі мен күні" бос жолында – түпкілікті машинаны жасап шығару кезінде базалық ретінде пайдаланылатын басқа жасаушы машинасының маркасы мен моделі (бар болған кезде), машинаның паспортын (машинаның электрондық паспортын) (бар болған кезде) беру нөмірі мен күні. Машина басқа жасаушы ұйым машинасының базасында жасалған жағдайда, аталған бос жол толтырылады;
6) "модификация" бос жолында – машинаның модификациясы (түрлендірілуі);
7) "Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 20 шілдедегі № 60 шешімімен қабылданған "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентіне, (КО ТР 031/2012), Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 823 шешімімен қабылданған "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентіне (КО ТР 010/2011) немесе Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен қабылданған "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентіне (КО ТР 018/2011) сәйкестік санаты" бос жолында – КО ТР 031/2012, КО ТР 018/2011 сәйкес санаттары және типтері бойынша тракторлар мен тіркемелердің сыныптамасына немесе КО ТР 010/2011 шеңберінде (бар болған кезде) техниканың әралуан түрлеріне арналған стандарттарда белгіленген сыныптамаға сәйкес тракторлар мен олардың тіркемелерінің санаты көрсетіледі. Машина КО ТР 031/2012, КО ТР 018/2011 немесе КО ТР 010/2011 шеңберінде техниканың әралуан түрлеріне арналған стандарттарда көрсетілген санаттардың біріне сәйкес келген жағдайда, аталған бос жол толтырылады;

2) в поле "марка" – марка машины, присвоенная организацией-изготовителем.
В случае отсутствия у транспортного средства (шасси) марки в данном поле делается запись "отсутствует";
3) в поле "коммерческое наименование" – коммерческое наименование машины, присвоенное организацией-изготовителем.
В случае отсутствия у транспортного средства (шасси) марки в данном поле делается запись "отсутствует";
4) в поле "тип" – тип машины, присвоенный организацией-изготовителем;
5) в поле "шасси":
в поле "марка, модель и тип базового шасси транспортного средства, номер и дата оформления паспорта шасси транспортного средства (электронного паспорта шасси транспортного средства)" – марка, модель (при наличии) и тип шасси, используемого в качестве базового при производстве конечной машины, номер и дата оформления паспорта шасси транспортного средства (электронного паспорта шасси транспортного средства) (при наличии). Данное поле заполняется в случае изготовления машины на базе шасси другой организации-изготовителя.
В случае изготовления машины на базе транспортного средства данное поле не используется;
в поле "марка, модель и тип базового транспортного средства, номер и дата оформления паспорта транспортного средства (электронного паспорта транспортного средства)" – марка, модель (при наличии) и тип транспортного средства, используемого в качестве базового при производстве конечного транспортного средства, номер и дата выдачи паспорта транспортного средства (электронного паспорта транспортного средства) (при наличии). Данное поле заполняется в случае изготовления машины на базе транспортного средства другой организации-изготовителя.
В случае изготовления конечной машины на базе шасси данное поле не используется;
в поле "марка, модель базовой самоходной машины (другого вида техники), номер и дата оформления паспорта самоходной машины (другого вида техники) (электронного паспорта самоходной машины (другого вида техники))" – марка и модель (при наличии) машины другого изготовителя, используемой в качестве базовой при производстве конечной машины, номер и дата выдачи паспорта машины (электронного паспорта машины) (при наличии). Данное поле заполняется в случае изготовления машины на базе машины другой организации-изготовителя;
6) в поле "модификация" – модификация машины;
7) в поле "категория в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012), принятым Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 г. № 60, техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности машин и оборудования" (ТР ТС 010/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. № 823, или техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 877" – категория тракторов и прицепов к ним согласно классификации тракторов и прицепов по категориям и типам в соответствии с ТР ТС 031/2012, ТР ТС 018/2011 или в соответствии с классификацией, установленной в стандартах для различных видов техники в рамках ТР ТС 010/2011 (при наличии). Данное поле заполняется в случае соответствия машины одной из категорий, указанных в ТР ТС 031/2012, ТР ТС 018/2011 или в стандартах для различных видов техники в рамках ТР ТС 010/2011;

8) "жасаушы және оның мекенжайы" бос жолында – жасаушы ұйымның толық атауы, оның орналасқан жері (заңды тұлғаның мекенжайы), нақты мекенжайы (заңды тұлға үшін) немесе жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға үшін - тұрғылықты жері көрсетіледі.
Егер жасаушы бірнеше құрастырушы зауыты, соның ішінде әр елде орналасқан зауыттары бар трансұлттық компания болып табылатын жағдайда, сәйкестікті бағалау кезінде жасаушы ретінде мәлімделген ұйымның атауы, оның орналасқан жері (заңды тұлғаның мекенжайы) және нақты мекенжайы көрсетіледі.
8. "Өздігінен жүретін машинаны (техниканың басқа түрін) таңбалаудың сипаттамасы" бос жолында мыналар көрсетіледі:
1) "жасаушы тақтайшасының орналасу орны" бос жолында – машинада тақтайшаның көзге көрінуі үшін оның орналасу орнының сипаттамасы;
2) "өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) сәйкестендіру нөмірінің орналасу орны" бос жолында – машинаның сәйкестендіру (зауыттық) нөмірінің көзге көрінуі үшін оның орналасу орнының сипаттамасы;
3) "өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) сәйкестендіру нөмірінің құрылымы мен мазмұны" бос жолында – әрбір символдың (ұштасқан символдардың) мағынасын көрсете отырып, машинаның сәйкестендіру нөмірінің символдары;
4) "қозғалтқыш нөмірінің орналасу орны" бос жолында – қозғалтқыш нөмірінің көзге көрінуі үшін оның орналасу орнының сипаттамасы.
Қозғалтқыштың нөмірі болмаған жағдайда, аталған бос жолда "жоқ" деген жазу жазылады;
5) "қозғалтқыш нөмірінің құрылымы мен мазмұны" бос жолында –машинаның қозғалтқышындағы нөмір символдарының құрылымы көрсетіледі.
Қозғалтқыштың нөмірі болмаған жағдайда, аталған бос жол пайдаланылмайды.
9. "Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) жалпы сипаттары" бос жолында қозғағыштың түріне қарай мыналар көрсетіледі:
1) "өс/доңғалақ саны" бос жолында – машинаның өстері мен доңғалақтарының жалпы саны.
Аталған бос жолда мыналар қосымша көрсетіледі:
қосарланған шиналары бар доңғалақтар саны мен орналасуы (бар болған кезде);
басқарылатын өстердің саны мен орналасуы;
жетекші өстер (саны, орналасуы мен жетегі);
тежегіш өстер (саны мен орналасуы).
Шынжыр табанды қозғағышы бар машиналар үшін аталған жол пайдаланылмайды;
2) "жинақтастыру схемасы" бос жолында – кабинаның орналасуын (қозғалтқыш үстіндегі кабина, капотты, вагонды және т.б.), раманың конструкциясын (блокты рама, жота типтес, лонжеронды, топсалы және т.б.) көрсете отырып, машинаның жинақтастыру схемасы.

8) в поле "изготовитель и его адрес" – полное наименование организации-изготовителя, его местонахождение (адрес юридического лица), фактический адрес (для юридического лица) или место жительства – для физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя.
В случае если изготовителем является транснациональная компания, имеющая несколько сборочных заводов, в том числе расположенных в разных странах, указывается наименование организации, заявленной в качестве изготовителя при оценке соответствия, ее местонахождение (адрес юридического лица) и фактический адрес.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14.12.2021 № 174 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
8. В разделе "Описание маркировки самоходной машины (другого вида техники)" указываются:
1) в поле "место расположения таблички изготовителя" – описание места расположения таблички организации-изготовителя на машине, достаточное для ее обнаружения;
2) в поле "место расположения идентификационного номера самоходной машины (другого вида техники)" – описание мест расположения идентификационного (заводского) номера машины на машине, достаточное для его обнаружения;
3) в поле "структура и содержание идентификационного номера самоходной машины (другого вида техники)" – символы идентификационного номера машины с указанием значения каждого символа (сочетаний символов);
4) в поле "место расположения номера двигателя" – описание места расположения на двигателе машины его номера, достаточное для его обнаружения.
В случае отсутствия номера двигателя в данном поле делается запись "отсутствует";
5) в поле "структура и содержание номера двигателя" – структура символов номера двигателя машины.
В случае отсутствия номера двигателя данное поле не используется.
9. В разделе "Общие характеристики самоходной машины (другого вида техники)" в зависимости от вида движителя указываются:
1) в поле "количество осей/колес" – общее количество осей и колес машины.
В данном поле дополнительно указываются:
количество и расположение колес со сдвоенными шинами (при наличии);
количество и расположение управляемых осей;
ведущие оси (количество, расположение и привод);
тормозные оси (количество и расположение).
Для машин с гусеничным движителем данное поле не используется;
2) в поле "схема компоновки" – схема компоновки машины с указанием расположения кабины (кабина над двигателем, капотная, вагонная и др.), конструкции рамы (рама блочная, хребтового типа, лонжеронная, шарнирная и др.).

Машина КО ТР 018/2011 талаптарына сәйкестігін бағалау олардың типін мақұлдау нысанында өткен көлік құралдарының (көлік құралдары шассилерінің) базасында жасалған жағдайда, аталған бос жол толтырылады. Аталған бос жолды жасаушы ұйымның қалауы бойынша көлік құралдарының (көлік құралдары шассилерінің) базасында жасалмаған машинаға қатысты толтыруға жол беріледі;
3) "жетекті қозғалтқыштың (қозғалтқыштардың) қалпы мен орналасуы" бос жолында – жетекті қозғалтқыштың (алдыңғы, артқы, ұзына бойғы, көлденең және т.б.) қалпы мен орналасуы көрсетіледі.
Машинаның конструкциясында 2 және одан да көп жетекті қозғалтқыш бар болған кезде "/" бөлгіш белгісі арқылы әрқайсысының қалпы мен орналасуы көрсетіледі;
4) "шанақ типі/есіктер саны" бос жолында – машина есіктерінің орындалуына (жабық, ашық немесе жүк-жолаушы) және санына қарай шанақ типі көрсетіледі.
Аталған бос жол жолаушыларды тасымалдауға арналған машиналарға қатысты пайдаланылады.
Аталған жол осы тармақтың 2-тармақшасының екінші абзацында көзделген жағдайда толтырылады;
5) "рульдік доңғалақтың қалпы" бос жолында – машинаның рульдік доңғалағының (рульдік басқару органдарының) ұзына бойғы өске қатысты (оң жақ, сол жақ немесе ортасы) қалпы;
6) "оператордың реверсивті орнының бар болуы туралы мәліметтер" бос жолында – машина конструкциясында оператордың реверсивті орнының бар болуына (жоқ болуына) қарай "иә" немесе "жоқ" деген жазу жазылады;
7) "жүктеме кеңістігінің орындалуы" бос жолында – машинаның жүктеме кеңістігінің орындалуы (бар болған кезде) көрсетіледі.
Аталған жол осы тармақтың 2-тармақшасының екінші абзацында көзделген жағдайда толтырылады;
8) "жолаушылардың сыйымдылығы" бос жолында – ең жоғары рұқсат етілген масса кезіндегі жолаушылардың сыйымдылығы.
Аталған бос жол жолаушыларды тасымалдауға арналған машиналарға қатысты пайдаланылады;
Аталған жол осы тармақтың 2-тармақшасының екінші абзацында көзделген жағдайда толтырылады;
9) "көліктік қалпындағы габариттік мөлшерлері" бос жолында – машинаның көліктік қалпындағы ұзындығы, ені мен биіктігі (мм) көрсетіледі;
10) "база" бос жолында – шынжыр табанды машинаның базасы немесе доңғалақты машинаның базасы (мм.).
Шынжыр табанды машинаның базасы – шынжыр табанды қозғағыштың жетекші және бағыттаушы осьтері арасындағы аралық, доңғалақты трактор үшін - алдыңғы және артқы доңғалақтардың арасындағы аралық. Қосарланған артқы белдік болған кезде артқы дөңгелектердің ортасы осы белдік доңғалақтарының остері арасының ортасынан өтетін сызықпен айқындалады;
11) "жолтабан" бос жолында - әрбір осінде өзгеретін жолтабаны бар машиналар үшін жолтабан мөлшерінің (мм) әрбір мәні (жалаң немесе қосарланған дөңгелектердің орташа жазықтықтары арасында өлшенеді).
Жолтабандарының тұрақты мәні бар машиналар үшін бұл бос жол әрбір өс үшін жолтабан мөлшерінің мәні көрсетіле отырып толтырылады.
Шыншыр табанды трактор жолтабанының мөлшері үшін жетекші доңғалақтар тістерінің ортасы арқылы өтетін қос жазықтық арасындағы аралық алынады;

Данное поле заполняется в случае изготовления машины на базе транспортных средств (шасси транспортных средств), прошедших оценку соответствия требованиям ТР ТС 018/2011 в форме одобрения типа. Допускается заполнение данного поля по усмотрению организации-изготовителя в отношении машин, произведенных ими не на базе транспортных средств (шасси транспортных средств);
3) в поле "положение и размещение приводного двигателя (двигателей)" – положение и размещение приводного двигателя (переднее, заднее, продольное, поперечное и др.).
При наличии в конструкции машины 2 и более приводных двигателей через знак разделителя "/" указываются положение и размещение каждого из них;
4) в поле "тип кузова/количество дверей" – тип кузова в зависимости от исполнения (закрытый, открытый или грузопассажирский) и количество дверей машины.
Данное поле используется в отношении машины, предназначенной для перевозки пассажиров.
Данное поле заполняется в случае, предусмотренном абзацем вторым подпункта 2 настоящего пункта;
5) в поле "положение рулевого колеса" – положение рулевого колеса (органов рулевого управления) машины относительно продольной оси (справа, слева или посередине);
6) в поле "сведения о наличии реверсивного места оператора" делается запись "да" или "нет" – в зависимости от наличия (отсутствия) в конструкции машины реверсивного места оператора;
7) в поле "исполнение загрузочного пространства" – исполнение загрузочного пространства машины (при наличии).
Данное поле заполняется в случае, предусмотренном абзацем вторым подпункта 2 настоящего пункта;
8) в поле "пассажировместимость" – пассажировместимость при максимальной разрешенной массе.
Данное поле используется в отношении машины, предназначенной для перевозки пассажиров.
Данное поле заполняется в случае, предусмотренном абзацем вторым подпункта 2 настоящего пункта;
9) в поле "габаритные размеры в транспортном положении" – длина, ширина и высота машины в транспортном положении (мм);
10) в поле "база" – база гусеничной машины или база колесной машины (мм).
База гусеничной машины – расстояние между осями ведущего и направляющего колеса гусеничного движителя, для колесного трактора – расстояние между осями передних и задних колес. При сдвоенном заднем мосту центр задних колес определяется линией, проходящей посередине между осями колес этого моста;
11) в поле "колея" – каждое значение размера колеи (мм) для машин с изменяемой колеей на каждой оси (измеряется между средними плоскостями одинарных или сдвоенных колес).
Для машин с постоянным значением колеи данное поле заполняется значением размера колеи для каждой оси.
За размер колеи гусеничного трактора принимается расстояние между двумя плоскостями, проходящими через середины зубьев ведущих колес;

12) "жол бос аралығы" бос жолында – машинаның бос аралығы (мм) (бар болған кезде) көрсетіледі;
13) "өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) жарақталған (пайдалану) массасы" бос жолында – машинаның аударылу кезіндегі қорғау құрылғысын, салқындатушы сүйықтықты, жағатын материалдарды, отынды (номиналды сыйымдылығы кемінде 90 пайызға толтырылған бак), құралдар мен операторды қоса алғанда, жұмыс істеп тұрған күйіндегі массасы (кг);
14) "өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) техникалық жол берілетін ең жоғары массасы" бос жолында – машинаның жасаушы ұйым белгілеген ең жоғары массасы (кг);
15) "алдыңғы өстен бастап, өздігінен жүретін машина (техниканың басқа түрі) өстерінің әрқайсысына келетін техникалық жол берілетін ең жоғары масса" бос жолында – тіреудің үстіңгі бетіне өстен (өстер тобынан) түсетін жол берілетін ең жоғары статикалық тік жүктемеге сәйкес келетін, оны жасаушы ұйым белгілеген өс (өстер тобы) және көлік құралының конструкциясына негізделген масса (кг);
16) тарту-тіркесу құрылғысының ілінісу нүктесіне тігінен түсетін техникалық рұқсат етілетін статикалық жүктеме" бос жолында - тарту-тіркесу құрылғысының ілінісу нүктесіне тігінен түсетін техникалық рұқсат етілетін статикалық жүктеме (кг).
Тарту-тіркесу құрылғысы болмаған жағдайда бұл бос жол пайдаланылмайды;
17) "пайдалы жүктеме" бос жолында – машинаның пайдалы жүктемесі (кг);
18) "өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) және тіркеменің техникалық жол берілетін жалпы массасы" - машинаның және тіркеменің техникалық жол берілетін жалпы массасы (кг);
Егер тіркемені тіркеп сүйреу машинаның конструкциясында көзделмеген жағдайда, бос жолға "тіркеп сүйреу көзделмеген" деген жазу жазылады;
19) "техникалық жол берілетін тіркеп сүйреу массасы" - машинаның техникалық жол берілетін тіркеп сүйреу массасы (кг).
Егер тіркемені тіркеп сүйреу машинаның конструкциясында көзделмеген жағдайда, бос жолға "тіркеп сүйреу көзделмеген" деген жазу жазылады;
20) "өздігінен жүретін гибридті машинаның (техниканың басқа түрінің) сипаттамасы" - гибридті машина конструкциясының сипаттамасы: сыртқы қуат көздерінен зарядтау, жұмыс режимі (іштен жану қозғалтқышы, электр қозғалтқышы немесе қосарлы қозғалтқыш), жұмыс режимінің қысқаша сипаттамасы көзделгені (көзделмегені).
Бұл бос жол осы тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацында көзделген жағдайда толтырылады.
Гибридті жетек болмаған жағдайда бұл бос жол пайдаланылмайды;
21) "іштен жану қозғалтқышы (маркасы, типі)" бос жолында – жасаушы белгілеген маркасы, сауда атауы, қозғалтқыштың типі (іштен жану қозғалтқышы, машинаның конструкциясында қолданылған электр қозғалтқышы), саны мен жұмыс істеу қағидаты (мәжбүрлеп оталдыру, сығымнан тұтану, тікелей бүрку, камера алды бүрку, қос тактілі қозғалтқыш, төрт тактілі қозғалтқыш);
"цилиндрлердің саны мен орналасуы" бос жолында – қозғалтқыш цилиндрлерінің саны мен орналасуы (қатар, V-тәрізді);
"цилиндрлердің жұмыс көлемі" бос жолында - іштен жану қозғалтқышы цилиндрлерінің жұмыс көлемі (см3);
"ең жоғары қуаты" бос жолында –қозғалтқыштың бір минуттағы айналу мөлшерін көрсете отырып, іштей жану қозғалтқышының ең жоғары қуатына жететін номиналды қуаты (кВт);
"ең жоғары айналған сәті" бос жолында - қозғалтқыштың бір минуттағы айналу мөлшерін көрсете отырып, іштен жану қозғалтқышы дамытатын ең жоғары айналу сәтіне жететін ең жоғары айналған сәті (Н/м);

12) в поле "дорожный просвет" – дорожный просвет машины (мм) (при наличии);
13) в поле "снаряженная (эксплуатационная) масса самоходной машины (другого вида техники)" – масса машины в рабочем состоянии (кг), включая устройство защиты при опрокидывании, охлаждающую жидкость, смазочные материалы, топливо (бак, наполненный не менее чем на 90 процентов номинальной вместимости), инструменты и оператора;
14) в поле "технически допустимая максимальная масса самоходной машины (другого вида техники)" – максимальная масса машины (кг), установленная организацией-изготовителем;
15) в поле "технически допустимая максимальная масса, приходящаяся на каждую из осей самоходной машины (другого вида техники), начиная с передней оси" – масса (кг), соответствующая максимально допустимой статической вертикальной нагрузке, передаваемой осью (группой осей) на опорную поверхность, обусловленная конструкцией оси (группы осей) и транспортного средства (шасси транспортного средства), установленная его организацией-изготовителем;
16) в поле "технически допустимая статическая вертикальная нагрузка в точке сцепки тягово-сцепного устройства" – технически допустимая статическая вертикальная нагрузка в точке сцепки тягово-сцепного устройства (кг).
В случае отсутствия тягово-сцепного устройства данное поле не используется;
17) в поле "полезная нагрузка" – полезная нагрузка машины (кг);
18) в поле "технически допустимая общая масса самоходной машины (другого вида техники) и прицепа" – технически допустимая общая масса машины и прицепа (кг).
В случае если буксировка прицепа не предусмотрена конструкцией машины, в поле делается запись "буксировка не предусмотрена";
19) в поле "технически допустимая буксируемая масса" – технически допустимая буксируемая масса (кг) машины.
В случае если буксировка прицепа не предусмотрена конструкцией машины, в поле делается запись "буксировка не предусмотрена";
20) в поле "описание гибридной самоходной машины (другого вида техники)" – описание конструкции гибридной машины: предусмотрены (не предусмотрены) подзарядка от внешнего источника, режимы работы (двигатель внутреннего сгорания, электрический двигатель или совмещенный двигатель), краткое описание режима работы.
Данное поле заполняется в случае, предусмотренном абзацем вторым подпункта 2 настоящего пункта.
В случае отсутствия гибридного привода данное поле не используется;
21) в поле "двигатель внутреннего сгорания (марка, тип)" – марка, торговое наименование, установленное изготовителем, тип (двигатель внутреннего сгорания, электрический двигатель, примененный в конструкции машины), количество и принцип действия двигателя (принудительное зажигание, воспламенение от сжатия, непосредственный впрыск, впрыскивание в предкамеру, двухтактный двигатель, четырехтактный двигатель);
в поле "количество и расположение цилиндров" – количество и расположение цилиндров двигателя (рядное, V-образное);
в поле "рабочий объем цилиндров" – рабочий объем цилиндров двигателя внутреннего сгорания (см3);
в поле "максимальная мощность" – номинальная мощность двигателя внутреннего сгорания (кВт) с указанием числа оборотов двигателя в минуту, при которых достигается максимальная мощность;
в поле "максимальный крутящий момент" – максимальный крутящий момент, развиваемый двигателем внутреннего сгорания (Н/м) с указанием числа оборотов двигателя в минуту, при которых достигается максимальный крутящий момент;

22) "отын" бос жолында – отынның негізгі түрі (дизель, бензин, сұйытылған мұнай газы және т.б.) немесе "/" бөлгіш белгісі арқылы көп отынды қозғалтқыштар үшін отынның әрбір түрі;
23) "қоректендіру жүйесі (типі)" бос жолында – машина қозғалтқышының қоректендіру жүйесінің конструктивтік ерекшеліктері (типі).
Бұл бос жол осы тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацында көзделген жағдайда толтырылады;
24) "басқару блогы (таңбалау)" бос жолында – машина қозғалтқышын басқару блогын таңбалау;
25) "оталдыру жүйесі (типі)" бос жолында – машина қозғалтқышының оталдыру жүйесінің типі;
26) "пайдаланылған газды шығару және бейтараптандыру жүйесі" бос жолында - пайдаланылған газды шығару және бейтараптандыру жүйесінің қысқаша сипаттамасы;
27) "электрлі машинаның электр қозғалтқышы (маркасы, типі)" бос жолында - электр қозғалтқышының маркасы мен типі, қысқаша сипаттама (тұрақты немесе айнымалы ток, айнымалы ток үшін – синхронды немесе асинхронды, фазалар саны).
Бұл бос жол осы тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацында көзделген жағдайда толтырылады.
Бұл бос жол электр қозғалтқышпен жабдықталған машинаға қатысты пайдаланылады, өзге де жағдайларда – пайдаланылмайды;
"жұмыс кернеуі" бос жолында – машинаның электр қозғалтқышының жұмыс кернеуі (В);
"ең жоғары 30 минуттық қуат" бос жолында – тұрақты ток кезінде тарту жүйесі орташа алғанда 30 минуттық кезең ішінде қамтамасыз ете алатын электр тартқыш жүйесінің ең жоғары пайдалы қуаты (кВт);
28) "энергияны жинақтау құрылғысы" бос жолында – энергияны жинақтау құрылғысы (батарея, конденсатор немесе маховик/генератор) конструкциясының қысқаша сипаттамасы.
Бұл бос жол осы тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацында көзделген жағдайда толтырылады.
Бұл бос жол электр жетекті машинаға, электромобильге және гибридті машинаға қатысты пайдаланылады, өзге жағдайларда – пайдаланылмайды;
"орналасқан орны" бос жолында – энергияны жинақтау құрылғысының орналасқан орны;
"жүріс запасы" бос жолында – электр жетекпен қозғалысқа келтірілетін машинаның жүріс (км) запасы (1985 жылғы 20 наурызда Женева қаласында жасасылған Доңғалақты көлік құралдары, доңғалақты көлік құралдарында орнатылуы және/немесе пайдаланылуы мүмкін жабдықтау заттары мен бөлшектері үшін біркелкі техникалық нұсқамаларды қабылдау және осы нұсқамалар негізінде берілетін ресми бекітілімдерді өзара тану шарттары туралы келісім негізінде қабылданатын Біріккен Ұлттар Ұйымы Еуропалық экономикалық комиссиясының № 101 қағидаларына № 7 қосымшаға сәйкес);
29) "басқа да жетекті қозғалтқыштар немесе қозғалтқыштардың комбинациялары" бос жолында - жасаушы белгілеген маркасы, сауда атауы, қозғалтқыштың типі (іштен жану қозғалтқышы, машинаның конструкциясында қолданылған электр қозғалтқышы), сондай-ақ қозғалтқыштардың саны;

22) в поле "топливо" – основной вид топлива (дизельное, бензин, сжиженный нефтяной газ и др.) или через знак разделителя "/" каждый вид топлива для многотопливных двигателей;
23) в поле "система питания (тип)" – конструктивные особенности (тип) системы питания двигателя машины.
Данное поле заполняется в случае, предусмотренном абзацем вторым подпункта 2 настоящего пункта;
24) в поле "блок управления (маркировка)" – маркировка блока управления двигателем машины;
25) в поле "система зажигания (тип)" – тип системы зажигания двигателя машины;
26) в поле "система выпуска и нейтрализации отработавших газов" – краткое описание системы выпуска и нейтрализации отработавших газов;
27) в поле "электродвигатель электромашины (марка, тип)" –марка и тип электрического двигателя, краткая характеристика (постоянного или переменного тока, для переменного тока – синхронный или асинхронный, количество фаз).
Данное поле заполняется в случае, предусмотренном абзацем вторым подпункта 2 настоящего пункта.
Данное поле используется в отношении машины, оборудованной электрическим двигателем, в иных случаях – не используется;
в поле "рабочее напряжение" – рабочее напряжение электрического двигателя машины (В);
в поле "максимальная 30-минутная мощность" – максимальная полезная мощность системы электротяги при постоянном токе (кВт), которую система тяги может обеспечивать в среднем в течение 30-минутного периода;
28) в поле "устройство накопления энергии" – краткое описание конструкции устройства накопления энергии (батарея, конденсатор или маховик/генератор).
Данное поле заполняется в случае, предусмотренном абзацем вторым подпункта 2 настоящего пункта.
Данное поле используется в отношении машины с электрическим приводом, электромобиля и гибридной машины, в иных случаях – не используется;
в поле "место расположения" – место расположения устройства накопления энергии;
в поле "запас хода" – запас хода машины (км), приводимой в движение электрическим приводом (согласно приложению № 7 к Правилам Европейской экономической комиссии Организации Объединенных Наций № 101, принимаемым на основании Соглашения о принятии единообразных технических предписаний для колесных транспортных средств, предметов оборудования и частей, которые могут быть установлены и/или использованы на колесных транспортных средствах, и об условиях взаимного признания официальных утверждений, выдаваемых на основе этих предписаний, заключенного в г. Женеве 20 марта 1958 года);
29) в поле "другие приводные двигатели или комбинации двигателей" – марка, торговое наименование, установленное изготовителем, и тип двигателя (двигатель внутреннего сгорания, электрический двигатель, примененный в конструкции машины), а также количество двигателей;

30) "номиналды кернеу" бос жолында – машинаның электр жүйесінің номиналды кернеуі;
31) "трансмиссия (типі, схемасы)" бос жолында – машина трансмиссиясының типі (механикалық, электрлі, гидравликалық және т.б.) мен схемасының сипаттамасы;
32) "электр машинасы (маркасы, типі)" бос жолында – электр машинасының трансмиссияда қолданылатын маркасы мен типі, әрбір электр машинасының сипаттамасы: негізгі функциясы (қозғалтқыш немесе генератор), қысқаша сипаттамасы (тұрақты немесе айнымалы ток, айнымалы ток үшін – синхронды немесе асинхронды, фазалар саны).
Бұл бос жол осы тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацында көзделген жағдайда толтырылады.
Электр машинасы трансмиссияда болмаған жағдайда бұл бос жол пайдаланылмайды.
"жұмыс кернеуі" бос жолында – электр машинасының жұмыс кернеуі (В);
"ең жоғары 30 минуттық қуат" бос жолында – тұрақты ток кезінде тарту жүйесі орташа алғанда 30 минуттық кезең ішінде қамтамасыз ете алатын электр тартқыш жүйесінің ең жоғары пайдалы қуаты (кВт);
33) "беріліс қорабы (маркасы, типі)" бос жолында – машинаның беріліс қорбының маркасы мен типі;
"беріліс саны" бос жолында – беріліс қорабының "/" бөлгіш белгісі арқылы алға және артқа беріліс саны;
"беру саны" бос жолында – беріліс қорабы сатыларының беру саны;
34) "тарату қорабы (типі, таңбалау)" бос жолында – тарату қорабының типі мен таңбалануы;
"беріліс саны" бос жолында – тарату қорабының беріліс саны;
"беру саны" бос жолында – тарату қорабы сатыларының беру саны;
35) "басты беріліс (типі, таңбалау)" бос жолында – басты берілістің типі мен таңбалануы;
"беру саны" бос жолында – басты берілістің беру саны;
"аралық берілістің беру саны" бос жолында - аралық берілістің беру саны;
36) "қуатты іріктеу білігі" бос жолында - қуатты іріктеу білігі қозғалтқышының саны, типі, орналасуы, айналу жиілігі мен айналу жиілігіне қатынасы;
37) "аспа" бос жолында:
"алдыңғы (сипаттамасы)" бос жолында – алдыңғы аспа конструкциясының сипаттамасы;
"артқы (сипаттамасы)" бос жолында – артқы аспа конструкциясының сипаттамасы;
38) "рульмен басқару (сипаттамасы, орналасуы)" бос жолында – рульмен басқарудың сипаттамасы, типі (қолмен, күшейткішпен, күштік жетекпен немесе көлемдік гидрожетекпен) және оның орналасуы;
39) "тежегіштік жүйелер" бос жолында:
"жұмыс істейтін (сипаттамасы)" бос жолында - жұмыс істейтін тежегіш жүйесі конструкциясының сипаттамасы;
"запастағы (сипаттамасы)" бос жолында – запастағы тежегіш жүйесі конструкциясының сипаттамасы;
"тұрақтық (сипаттамасы)" бос жолында – тұрақтық тежегіш жүйесі конструкциясының сипаттамасы;
"қосалқы (тозуға берік) (сипаттамасы)" бос жолында – қосалқы (тозуға берік) тежегіш жүйесі конструкциясының сипаттамасы;

30) в поле "номинальное напряжение" – номинальное напряжение электрической системы машины;
31) в поле "трансмиссия (тип, схема)" – описание типа (механическая, электрическая, гидравлическая и др.) и схемы трансмиссии машины;
32) в поле "электромашина (марка, тип)" – марка и тип применяемой в трансмиссии электромашины, описание каждой электромашины: основная функция (двигатель или генератор), краткая характеристика (постоянного или переменного тока, для переменного тока – синхронный или асинхронный, количество фаз).
Данное поле заполняется в случае, предусмотренном абзацем вторым подпункта 2 настоящего пункта.
В случае отсутствия электромашины в трансмиссии данное поле не используется;
в поле "рабочее напряжение" – рабочее напряжение электромашины (В);
в поле "максимальная 30-минутная мощность" – максимальная полезная мощность системы электротяги трансмиссии при постоянном токе (кВт), которую система тяги может обеспечивать в среднем в течение 30-минутного периода;
33) в поле "коробка передач (марка, тип)" – марка и тип коробки передач машины;
в поле "число передач" – количество передач коробки передач вперед и назад через знак разделителя "/";
в поле "передаточные числа" – передаточные числа ступеней коробки передач;
34) в поле "раздаточная коробка (тип, маркировка)" – тип и маркировка раздаточной коробки;
в поле "число передач" – количество передач раздаточной коробки;
в поле "передаточные числа" – передаточные числа ступеней раздаточной коробки;
35) в поле "главная передача (тип, маркировка)" – тип и маркировка главной передачи;
в поле "передаточное число" – передаточное число главной передачи;
в поле "передаточное число промежуточной передачи" – передаточное число промежуточной передачи;
36) в поле "вал отбора мощности" – число, тип, расположение, частота вращения и отношение к частоте вращения двигателя вала отбора мощности;
37) в поле "подвеска":
в поле "передняя (описание)" – описание конструкции передней подвески;
в поле "задняя (описание)" – описание конструкции задней подвески;
38) в поле "рулевое управление (описание, расположение)" – описание, тип (ручное, с усилителем, силовым приводом или объемным гидроприводом) и расположение рулевого управления;
39) в поле "тормозные системы":
в поле "рабочая (описание)" – описание конструкции рабочей тормозной системы;
в поле "запасная (описание)" – описание конструкции запасной тормозной системы;
в поле "стояночная (описание)" – описание конструкции стояночной тормозной системы;
в поле "вспомогательная (износостойкая) (описание)" – описание конструкции вспомогательной (износостойкой) тормозной системы;

40) "шиналар" бос жолында жасаушы ұйым қолдануға рұқсат беретін шиналардың барлық типтері туралы мынадай мәліметтер келтіріледі:
"мөлшерлігі" бос жолында – қолданылатын шиналардың мөлшерінің белгіленімі;
"ең жоғары жол берілетін жүктеме үшін салмақ түсіретін қабілетінің индексі" бос жолында – қолданылатын шиналардың ең жоғары жол берілетін жүктеме үшін салмақ түсіретін қабілетінің индексі. Бұл бос жол осы тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацында көзделген жағдайда толтырылады;
"жылдамдық санаты" бос жолында – қолданылатын шиналардың жылдамдық санаты. Бұл бос жол осы тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацында көзделген жағдайда толтырылады;
"жетекші доңғалақтардағы ең жоғары мөлшерлер" бос жолында - жасаушы ұйым қолдануға рұқсат берген, жетекші доңғалақтар шиналарындағы ең жоғары мөлшер (бар болған кезде);
"тежегіш жүйесі бар өстерде жол берілетін ең жоғары мөлшер" бос жолында - тежегіш жүйесі бар өстерде қолданылатын шиналардың жол берілетін ең жоғары мөлшері;
41) "ең жоғары жылдамдық" бос жолында – машинаның рұқсат етілген ең жоғары жылдамдығы (км/сағ);
42) "қосымша сипаттамалар" бос жолында – машиналардың функционалдық мақсаттарына және КО КК 010/2011 шеңберінде техниканың алуан түрлеріне арналған стандарттарға сай негізгі параметрлер тізбесіне сәйкес келетін сипаттамалары.
10. "Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) жалпы түрі" бөлімінде машиналардың жалпы түрлерінің бейнесі көрсетіледі.
Электрондық паспортты ресімдеген жағдайда уәкілетті орган (ұйым) бұл бөлімге машиналардың жалпы түрлерінің алдынан, жанынан (екі жағынан) және артқы жағынан түсірілген фотосуреттерін енгізуі мүмкін.
11. "Қосымша ақпарат" бөлімінде кепілдік міндеттемелерінің орындалуы туралы мәліметтер, сондай-ақ өзге де ақпарат (бар болған кезде) көрсетіледі.
12. "Әкімшілік ақпарат" бөлімінде:
1) "жеңілдікті режимді пайдалану арқылы өздігінен жүретін машина (техниканың басқа түрі) шығару туралы мәліметтер" бос жолына – (жеңілдікті режимді көрсете отырып) "өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа түрлерінің моделі жеңілдікті режимде жасап шығарылған" деген жазу жазылады.
Егер Одақ органдары қабылдаған шешімдерді іске асыру мақсатында мүше мемлекеттердің заңнамасында машиналарға қатысты қолданыстағы шектеулер белгіленген жағдайда, бұл бос жолда тиісті шектеулер көрсетіледі.
Машина жеңілдікті режим қолданылмай жасалған жағдайда бұл бос жол пайдаланылмайды;
2) "жерсеріктік навигация аппаратурасының сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер" бос жолында – Жаһандық навигациялық жерсеріктік жүйенің (өзге де жаһандық навигациялық жерсеріктік жүйелермен бірге) жерсеріктік навигация аппаратурасының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Мәліметтер болмаған кезде бұл бос жолға "жоқ" деген жазу жазылады.

40) в поле "шины" приводятся следующие сведения о всех типах шин, допускаемых к применению организацией-изготовителем:
в поле "размерность" – обозначения размеров применяемых шин;
в поле "индекс несущей способности для максимально допустимой нагрузки" – индекс несущей способности для максимально допустимой нагрузки применяемых шин. Данное поле заполняется в случае, предусмотренном абзацем вторым подпункта 2 настоящего пункта;
в поле "скоростная категория" – скоростная категория применяемых шин. Данное поле заполняется в случае, предусмотренном абзацем вторым подпункта 2 настоящего пункта;
в поле "максимальные размеры на ведущих колесах" – максимальный размер шин на ведущих колесах, разрешенный к применению организацией-изготовителем (при наличии);
в поле "максимальные допустимые размеры на осях с тормозной системой" – максимальные допустимые размеры шин, применяемые на осях с тормозной системой (при наличии);
41) в поле "максимальная скорость" – максимально разрешенная скорость машины (км/ч);
42) в поле "дополнительные характеристики" – характеристики машины в соответствии с ее функциональным назначением и перечнем основных параметров в соответствии со стандартами для различных видов техники в рамках ТР ТС 010/2011 (при наличии).
10. В разделе "Общий вид самоходной машины (другого вида техники)" указываются изображения общих видов машины.
В случае оформления электронного паспорта уполномоченным органом (организацией) в данное поле могут вноситься фотографии общих видов машины спереди, сбоку (с двух сторон) и сзади.
11. В разделе "Дополнительная информация" указываются сведения об исполнении гарантийных обязательств, а также иная информация (при наличии).
12. В разделе "Административная информация" указываются:
1) в поле "сведения о производстве самоходной машины (другого вида техники) с применением льготного режима" – запись "модель самоходной машины и других видов техники произведена в льготном режиме" (с указанием льготного режима).
В случае если в целях реализации решений, принятых органами Союза, в законодательстве государств-членов установлены ограничения, действующие в отношении машины, в данном поле указываются соответствующие ограничения.
В случае изготовления машины без применения льготного режима данное поле не используется;
2) в поле "сведения об идентификационном номере аппаратуры спутниковой навигации" – идентификационный номер аппаратуры спутниковой навигации Глобальной навигационной спутниковой системы (совместно с иными глобальными навигационными спутниковыми системами).
В случае отсутствия сведений в данном поле делается запись "отсутствует";

3) "шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғыларының сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер" бос жолында - шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғыларының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Мәліметтер болмаған кезде бұл бос жолға "жоқ" деген жазу жазылады.
4) "өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспорттарын ресімдеудің негіздемелері туралы мәліметтер" бос жолында – электрондық паспортты ресімдеу негіздемелері;
5) "өздігінен жүретін машинаны (техниканың басқа түрін) әкету елі" бос жолында - аумағынан машина әкетілген ел көрсетіледі.
Машина Одақ аумағында жасап шығарылған жағдайда бұл бос жол пайдаланылмайды;
6) "өздігінен жүретін машина (техниканың басқа түрі) шығарылған (жасалған) ел" бос жолында – машина шығарылған елдің атауы көрсетіледі, ол мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіпте және халықаралық шарттар мен Одақ құқығын құрайтын актілерге сәйкес айқындалады;
7) "кедендік кіріс ордерінің сериясы, нөмірі, кедендік декларацияның нөмірі" бос жолында – машинаға ресімделген кедендік кіріс ордерінің сериясы мен нөмірі, кедендік декларацияның нөмірі көрсетіледі.
Мәліметтер болмаған кезде бұл бос жолға "жоқ" деген жазу жазылады.
Машина Одақ аумағында жасап шығарылған жағдайда бұл бос жол пайдаланылмайды;
8) "кәдеге жарату алымының төленгені туралы мәліметтер" бос жолында – "кәдеге жарату алымы төленген. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет (аумағында осы мемлекеттің заңнамасында көзделген кәдеге жарату немесе өзге де осыған ұқсас алымды төлеу жүзеге асырылған мүше мемлекеттің атауы)" (егер мүше мемлекеттің заңнамасында кәдеге жарату алымын алу көзделсе) немесе "кәдеге жарату алымы төленбейді. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет (мүше мемлекеттің атауы)" (егер мүше мемлекеттің заңнамасында кәдеге жарату алымын немесе өзге де осыған ұқсас алым алу көзделмесе) деген жазулар жазылады.
9) "кедендік шектеулер" бос жолында – мәлімделген кедендік рәсімнің шарттарына сәйкес немесе халықаралық шарттар мен Одақ құқығын құрайтын актілерге сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыруға жатпайтын тауарлардың жекелеген санттары үшін белгіленген шарттарға сәйкес машинаны пайдалану және (немесе) оған билік ету жөніндегі шектеулер көрсетіледі.
Көрсетілген шектеулер болмаған жағдайда бұл бос жолда "жоқ" деген жазу жазылады.
Машина Одақ аумағында жасап шығарылған жағдайда бұл бос жол пайдаланылмайды;
10) "өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспортын ресімдеген ұйымның (органның) атауы" бос жолында - электрондық паспортты ресімдеген ұйымның толық атауы;

3) в поле "сведения об идентификационном номере устройства вызова экстренных оперативных служб" – идентификационный номер устройства вызова экстренных оперативных служб.
В случае отсутствия сведений в данном поле делается запись "отсутствует";
4) в поле "сведения об основаниях оформления электронного паспорта самоходной машины (другого вида техники)" – основание оформления электронного паспорта;
5) в поле "страна вывоза самоходной машины (другого вида техники)" – страна, с территории которой вывезена машина.
В случае производства машины на территории Союза данное поле не используется;
6) в поле "страна происхождения (изготовления) самоходной машины (другого вида техники)" – наименование страны происхождения машины, которая определяется в порядке, установленном законодательством государства-члена, и в соответствии с международными договорами и актами, составляющими право Союза;
7) в поле "серия, номер таможенного приходного ордера, номер таможенной декларации" – серия и номер таможенного приходного ордера или номер таможенной декларации, оформленных на машину.
В случае отсутствия сведений в данном поле делается запись "отсутствует".
В случае производства машины на территории Союза данное поле не используется;
8) в поле "сведения об уплате утилизационного сбора" – запись "утилизационный сбор уплачен. Государство – член Евразийского экономического союза (наименование государства-члена, на территории которого осуществлена уплата утилизационного или иного аналогичного сбора, предусмотренного законодательством этого государства)" (если законодательством государства-члена предусмотрено взимание утилизационного сбора) или "утилизационный сбор не уплачивается. Государство – член Евразийского экономического союза (наименование государства-члена)" (если законодательством государства-члена не предусмотрено взимание утилизационного или иного аналогичного сбора);
9) в поле "таможенные ограничения" – ограничения по пользованию и (или) распоряжению машиной в соответствии с условиями заявленной таможенной процедуры или условиями, установленными для отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с международными договорами и актами, составляющими право Союза, помещению под таможенные процедуры.
В случае отсутствия указанных ограничений в данном поле делается запись "отсутствуют".
В случае производства машины на территории Союза данное поле не используется;
10) в поле "наименование организации (органа), оформившей электронный паспорт самоходной машины (другого вида техники)" – полное наименование организации, оформившей электронный паспорт;

11) "өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) электрондық паспортын ресімдеген күн" бос жолында – электрондық паспорттар жүйесінде электрондық паспортқа "қолданыстағы" мәртебесі берілген күн көрсетіледі.
13. "Жасаушының ақпараты" бөлімінде жасаушы ұйым машинаның базалық жабдығы туралы мәліметтерді, сондай-ақ машина туралы өзге де қосымша ақпаратты көрсетеді.
14. "Өздігінен жүретін машинаны (техниканың басқа түрін) мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер" бөлімінде машиналарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын органдар ұсынатын мәліметтер негізінде:
1) "тіркеу әрекеттері жүзеге асырылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет" бос жолында – тіркеу әрекеттері жүзеге асырылған мүше мемлекеттің атауы;
2) "меншік иесінің (иеленушінің) түрі" бос жолында – меншік иесінің (иеленушінің): заңды немесе жеке тұлға түрі;
3) "тіркеу әрекеті" бос жолында – машинаға қатысты жасалған тіркеу әрекетінің атауы;
4) "тіркеу әрекетінің күні" бос жолында – машинаға қатысты тіркеу әрекеті жасалған күн;
5) "меншік иесі (иеленуші) орналасқан өңір" бос жолында – аумағында меншік иесі (иеленуші) тіркелген мүше мемлекет өңірінің атауы көрсетіледі.
15. "Өздігінен жүретін машинаның (техниканың басқа түрінің) конструкциясына енгізілетін өзгерістер туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) "конструкцияға енгізілген өзгерістер" бос жолында – машинаның конструкциясына енгізілген өзгерістердің сипаттамасы (орнатылатын құрауыштардың типі мен маркасы, монтаждау тәсілі және т.б.), оның жаңа мақсаты (мамандануы);
2) "сипаттамалар" бос жолында – машинаның сипаттамалары және машинаның конструкциясына енгізілген өзгерістерді ескере отырып, электрондық паспортта көрсетілгендер арасынан олардың жаңа мәндері;
3) "конструкцияға өзгерістер енгізу мүмкіндігі мен тәртібі туралы қорытынды берген тұлға" бос жолында - машинаның конструкциясына өзгерістер енгізу мүмкіндігі мен тәртібі туралы қорытынды берген заңды тұлғаның атауы;
4) "конструкцияға өзгерістер енгізген тұлға" бос жолында – машинаның конструкциясына өзгерістер енгізген заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
16. Тәртіптің 21-тармағының "в" тармақшасында айқындалған жағдайларда электрондық паспорттарды Тәртіптің № 2 қосымшасында көрсетілгендерден кем болмайтын мәліметтер көлемінде уәкілетті орган (ұйым) толтырады.

11) в поле "дата оформления электронного паспорта самоходной машины (другого вида техники)" – дата присвоения электронному паспорту в системах электронных паспортов статуса "действующий".
13. В разделе "Информация изготовителя" организацией-изготовителем указываются сведения о базовом оборудовании машины, а также иная дополнительная информация о машине.
14. В разделе "Сведения о государственной регистрации самоходной машины (другого вида техники)" на основании сведений, представляемых органами, осуществляющими государственную регистрацию машин, указываются:
1) в поле "государство – член Евразийского экономического союза, в котором осуществлены регистрационные действия" – наименование государства-члена, в котором осуществлены регистрационные действия;
2) в поле "вид собственника (владельца)" – вид собственника (владельца): юридическое или физическое лицо;
3) в поле "регистрационное действие" – наименование регистрационного действия, совершенного в отношении машины;
4) в поле "дата регистрационного действия" – дата совершения регистрационного действия в отношении машины;
5) в поле "регион нахождения собственника (владельца)" – наименование региона государства-члена, на территории которого зарегистрирован собственник (владелец).
15. В разделе "Сведения об изменениях, внесенных в конструкцию самоходной машины (другого вида техники)" указываются:
1) в поле "изменения, внесенные в конструкцию" – описания изменений, внесенных в конструкцию (тип и марка устанавливаемых компонентов, способ монтажа и др.), новое назначение (специализация) машины;
2) в поле "характеристики" – характеристики машины и их новые значения из числа указанных в электронном паспорте с учетом изменений, внесенных в конструкцию машины;
3) в поле "лицо, выдавшее заключение о возможности и порядке внесения изменений в конструкцию" – наименование юридического лица, выдавшего заключение о возможности и порядке внесения изменений в конструкцию машины;
4) в поле "лицо, внесшее изменения в конструкцию" – наименование юридического лица, внесшего изменения в конструкцию машины.
16. В случаях, определенных подпунктом "в" пункта 21 Порядка, электронные паспорта заполняются уполномоченным органом (организацией) в объеме сведений, не менее указанных в приложении № 2 к Порядку.