"Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау ауданының ішкі саясат бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау ауданы әкімдігінің 2026 жылғы 22 сәуірдегі № 61 қаулысы
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 7 сәуірдегі № 147-НҚ бұйрығымен бекітілген жастар ресурстық орталықтары туралы үлгілік ережесін басшылыққа ала отырып аудан әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес "Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау ауданының ішкі саясат бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес аудан әкімдігінің кейбір қаулыларына енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
3. "Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау ауданының ішкі саясат бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі заңнамамен белгіленген тәртіпте:
- осы қаулыны ресми жариялауды және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
- осы қаулыны Шыңғырлау ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
- осы қаулыдан туындайтын өзге де қажетті шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімі аппаратының басшысы А. Бисембаевке жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі М. Өмірәлиев
Шыңғырлау ауданы әкімдігінің
2026 жылғы "22" сәуірдегі
№ 61 қаулысына 1-қосымша
"Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау ауданының ішкі саясат бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау ауданының ішкі саясат бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже (бұдан әрі – ереже) Қазақстан Республикасы "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Заңының 6-бабының 13-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 115) тармақшасына сәйкес әзірленді және облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) Жастар ресурстық орталықтарының (бұдан әрі-Ресурстық орталықтар) мәртебесі мен өкілеттіктерін айқындайды.

Об утверждении положения о коммунальном государственном учреждений "Молодежный ресурсный центр" отдела внутренней политики района Шынгырлау Западно-Казахстанской области"
Постановление акимата Чингирлауского района Западно-Казахстанской области от 22 апреля 2026 года № 61
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и руководствуясь Типовым положением о молодежных ресурсных центрах утвержденный приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 287 апреля 2025 года № 147-НҚ акимат района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое положение о коммунальном государственном учреждении "Молодежный ресурсный центр" отдела внутренней политики района Шынгырлау Западно-Казахстанской области", согласно приложению 1.
2. Утвердить вносимые изменения в некоторые постановления акимата района, согласно приложения 2.
3. Коммунальному государственному учреждению "Молодежный ресурсный центр" отдела внутренней политики района Шынгырлау Западно-Казахстанской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
- направление настоящего постановления в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
- размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Чингирлауского района;
- принятие иных необходимых мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима района Бисембаева А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района М. Умралеев
Приложение № 1 к
постановлению
акимата Чингирлауского района
от 22 апреля 2026 года № 61
Положение о коммунальном государственном учреждении "Молодежный ресурсный центр" отдела внутренней политики района Шынгырлау Западно-Казахстанской области" Глава 1. Общие положения
1. Положение о коммунальном государственном учреждении Молодежный ресурсный центр" отдела внутренней политики района Шынгырлау Западно-Казахстанской области" (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 13-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной молодежной политике" и с подпунктом 115) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан" и определяет статус и полномочия областных, городов республиканского значения и столицы, районных (города областного значения) молодежных ресурсных центров (далее – Ресурсные центры).

2. Жастар ресурстық орталығы жастар мен жастар ұйымдарын қолдау және дамыту үшін қызмет көрсету мақсатында құрылады.
3. Жастар ресурстық орталығы жастардың қажеттіліктері мен мүдделері негізінде жастарға әлеуметтік қызметтер көрсетеді.
4. Ресурстық орталықты құру, олардың қызметін қамтамасыз ету және үйлестіру аудандардың жергілікті атқарушы органдарының құзыретіне жатады.
5. Ресурстық орталықтардың өз мөртаңбалары, мөрлері, қазақ тілінде және орыс тілінде өз атауы бар фирмалық бланкілері, қазынашылық органдарында және банкте есеп айырысу шоттары болады.
6. Ресурстық орталықтардың басшылары функционалдық міндеттерін айқындайды және ресурстық орталықтар қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді.
7. Ресурстық орталықтар өз Конституцияның, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметтің қаулылары, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Үлгілік ережені және олардың негізінде әзірленген жарғыларды басшылыққа алады.
8. Ресурстық орталықтар өз қызметін қызметі Ресурстық орталықтардың мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге ықпал ететін мүдделі мемлекеттік органдармен және коммерциялық емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырады.
9. Мемлекеттік мекеменің мемлекетік тілде толық атауы – "Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау ауданының ішкі саясат бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі. Мемлекеттік мекеменің ресми тілде толық атауы – коммунальное государственного учреждение "Молодежный ресурсный центр" отдела внутренней политики района Шынгырлау Западно-Казахстанской области". Мемлекеттік мекеменің мемлекетік тілде атауын латин графикасында "Batys Qazaqstan oblysy Şyñğyrlau audanynyñ ışkı saiasat bölımınıñ "Jastar resurstyq ortalyğy" komunaldyq memlekettık mekemesı жазуларымен қолдануға болады және ол мемлекеттік тілдегі атауымен барабар.
10. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 091200, Батыс Қазақстан облысы, Шыңғырлау ауданы, Шыңғырлау ауылы, Л. Клышев көшесі, 112/e үй.
2-тарау. Ресурстық орталықтардың міндеттері мен функциялары
11. Ресурстық орталық жастар жобалары мен бағдарламаларын іске асыру, бейресми білім беру, бастамаларды қолдау және жастарға консультациялық қолдау көрсету және жастардың өзін-өзі дамуы үшін жағдай жасау арқылы жастармен жұмыс жүргізеді.
12. Ресурстық орталықтың қызметін жоспарлау және жүзеге асыру жастар мен жастар ұйымдарының қажеттіліктері мен мүдделеріне негізделеді.
13. Ресурстық орталықтың қызметі Ресурстық орталықтың ғимаратында және жастар көп жиналатын жерлерде жүзеге асырылады.

2. Ресурсный центр создан с целью оказания услуг для поддержки и развития молодежи и молодежных организаций.
3. На основе потребности и интересов молодежи молодежные ресурсный центр оказывают социальные услуги для молодежи.
4. Создание, обеспечение и координация деятельности Ресурсного центра относятся к компетенции местных исполнительных органов района.
5. Ресурсный центр имеет свои штампы, печати, фирменные бланки со своим наименованием на казахском языке и русском языках, расчетные счета в органах казначейства и банке.
6. Руководитель Ресурсного центра определяет функциональные обязанности и утверждают должностные инструкции работников Ресурсного центра.
7. В своей деятельности Ресурсный центр руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Типовым положением и разработанными на их основе уставами.
8. Ресурсный центр осуществляет свою деятельность во взаимодействии с заинтересованными государственными органами и некоммерческими организациями, деятельность которых способствует достижению целей и задач Ресурсного центра.
9. Полное наименование Ресурсного центра на государственном языке – "Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау ауданының ішкі саясат бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, на русском языке коммунальное государственное учреждение "Молодежный ресурсный центр" отдела внутреней политики района Шынгырлау Западно-Казахстанской области". Наименование коммунального государственного учреждения можно использовать на латинской графике "Batys Qazaqstan oblysy Şyñğyrlau audanynyñ ışkı saiasat bölımınıñ "Jastar resurstyq ortalyğy" komunaldyq memlekettık mekemesı и оно равнозначно наименованию на государственном языке.
10. Местонахождение юридического лица: 091200, Республика Казахстан, Западно-Казахстанская область, Чингирлауский район, село Шынгырлау, улица Л.Клышева, дом 112/e.
Глава 2. Задачи и функции Ресурсных центров
11. Ресурсный центр осуществляет работу с молодежью посредством реализации молодежных проектов и программ, неформальное образование, поддержку инициатив и консультационное сопровождение молодежи и создания условий для саморазвития молодежи.
12. Планирование и осуществление деятельности Ресурсного центра основывается на потребностях и интересах молодежи и молодежных организаций.
13. Деятельность Ресурсного центра осуществляется в здании Ресурсного центра и в местах массового скопления молодежи.

14. Ресурстық орталықтардың негізгі міндеттері:
1) ақпараттық-әдістемелік сүйемелдеуді жүзеге асыру;
2) жастардың бастамаларын консультациялық сүйемелдеу және қолдау;
3) жастар ортасындағы жағдайға талдау және мониторинг жүргізу.
15. Ресурстық орталықтар қызметінің бағыттары бойынша мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жастарды жұмысқа орналастыру және кәсіптік бағдар беруге дайындауға жәрдемдесу:
жастарға жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттік бағдарламалар мен жобалар туралы және мамандық таңдау мәселелері бойынша кеңес беру және ақпараттандыру;
soft-skills дамыту бойынша курстар өткізу-түйіндемені сауатты құрастыру, коммуникативтік дағдылар, әңгімелесуден тиімді өту әдістері;
жастар үшін бос орындар жәрмеңкесін ұйымдастыру және өткізу, кәсіптік бағдар беру, жұмысқа орналастыру және лайықты еңбек мәселелері бойынша жастар жобалары мен бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру.
2) бейресми білім беру арқылы жастардың өмірлік маңызды дағдыларын, құзыретін және дербестігін дамыту:
өмірлік маңызды дағдыларды дамыту бойынша семинарлар мен тренингтер ұйымдастыру және өткізу (азаматтық белсенділік, командада жұмыс істеу, сыни ойлау, креативтілік, ынтымақтастық, жауапкершілік, эмоцияларды басқару), жастардың құзыреті мен дербестігі;
өмірлік маңызды дағдылар мен бейресми білімді дамытуға бағытталған жастар жобалары мен бағдарламаларын әзірлеу.
3) жастар арасында сандық сауаттылықты арттыруға және жаңа технологияларды дамытуға жәрдемдесу:
цифрлық және медиа сауаттылық мәселелері бойынша жастарға кеңес беру;
жастарға арналған цифрлық және медиа сауаттылық бойынша оқыту курстарын ұйымдастыру;
робототехника, бағдарламалау және ақпараттық технологиялар бойынша үйірмелер мен клубтардың қызметін ұйымдастыру.
4) жастарға психологиялық көмек көрсету;
психологпен жеке және эмоциялық мәселелер бойынша кеңес беру;
жастармен психологиялық тренингтер мен сабақтарды ұйымдастыру және өткізу;
жастардың психикалық денсаулығы бойынша жастар жобаларын әзірлеу және іске асыру.
5) жастарға өтеусіз негізде консультациялық және заң көмегін көрсету:
жастар мен жастар ұйымдары үшін заң кеңестерін көрсету;
жастар арасында құқықтық сауаттылық бойынша курстар ұйымдастыру және өткізу;
жастардың құқықтық сауаттылығын арттыру бойынша жастар жобалары мен бағдарламаларын әзірлеу;
жастар ұйымдары үшін заң көмегін көрсету.
6) жастардың инновациялық және кәсіпкерлік қызметін жандандыруға жәрдемдесу:
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мәселелері және кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары бойынша жастарға кеңес беру және ақпараттандыру;
кәсіпкерлік құзыреттер бойынша семинарлар мен тренингтер ұйымдастыру және өткізу;
жастар арасында әлеуметтік кәсіпкерлікті қолдау;
жастар арасында кәсіпкерлік қызметті жандандыру бойынша жобаларды әзірлеу.

14. Основные задачи Ресурсного центра:
1) осуществление информационно-методического сопровождения;
2) консультационное сопровождение и поддержка инициатив молодежи;
3) проведение анализа и мониторинг ситуации в молодежной среде.
15. Ресурсный центр осуществляет следующие функции по направлениям деятельности:
1) содействие в подготовке к трудоустройству и профориентации молодежи:
консультирование и информирование молодых людей о государственных программах и проектах для молодежи в сфере занятости и по вопросам выбора профессии;
проведение курсов по развитию soft-skills – грамотное составление резюме, коммуникативные навыки, методы эффективного прохождения собеседования;
организация и проведение ярмарок вакансий для молодежи, разработка и реализация молодежных проектов и программ по вопросам профориентации, трудоустройства и достойного труда;
2) развитие жизненно важных навыков, компетенции и самостоятельности молодежи посредством неформального образования:
организация и проведение семинаров и тренингов по развитию жизненно важных навыков (гражданская активность, работа в команде, критическое мышление, креативность, сотрудничество, ответственность, управление эмоциями), компетенции и самостоятельности молодежи;
разработка молодежных проектов и программ, направленных на развитие жизненно важных навыков и неформального образования;
3) содействие в повышении цифровой грамотности и развитии новых технологий среди молодежи:
консультирование молодежи по вопросам цифровой и медиа грамотности;
организация обучающих курсов по цифровой и медиа грамотности для молодежи;
организация деятельности кружков и клубов по робототехнике, программированию и информационным технологиям;
4) оказание психологической помощи молодежи:
консультирование психологом молодежи по личностным и эмоциональным вопросам;
организация и проведение психологических тренингов и занятий с молодежью;
разработка молодежных проектов по психическому здоровью молодежи;
5) оказание на безвозмездной основе консультационной и юридической помощи молодежи:
оказание юридических консультации для молодежи и молодежных организаций;
организация и проведение курсов по правовой грамотности среди молодежи;
разработка молодежных проектов и программ по повышению правовой грамотности молодежи;
оказание юридической помощи для молодежных организаций;
6) содействие активизации инновационной и предпринимательской деятельности молодежи:
консультирование и информирование молодежи по вопросам осуществления предпринимательской деятельности и мерам государственной поддержки предпринимательства;
организация и проведение семинаров и тренингов по предпринимательским компетенциям;
поддержка социального предпринимательства среди молодежи;
разработка проектов по активизации предпринимательской деятельности среди молодежи;

7) жастар ортасында Волонтерлік қызметті қолдау және дамыту:
волонтерлік қызмет және жас еріктілерді қолдау мүмкіндіктері туралы жастарға кеңес беру және ақпараттандыру;
жастар арасында волонтерлік қызметті қолдау және дамыту бойынша оқыту курстарын, мектептерді, лагерьлерді, семинарлар мен тренингтерді ұйымдастыру;
жастардың волонтерлік қызметін ұйымдастыру үшін волонтерлік ұйымдармен, білім беру, мәдениет және әлеуметтік сала ұйымдарымен ынтымақтастық;
волонтерлік бастамаларды қолдау және волонтерлік ұйымдармен және жастардың бастамашыл топтарымен бірлескен іс-шараларды іске асыру;
жастар ортасында Волонтерлік қызметті жандандыру бойынша жобаларды әзірлеу.
8) жас отбасылармен жұмысты қамтамасыз ету және жастарға отбасы өміріне дайындалуға жәрдемдесу:
отбасы-неке мәселелері бойынша жас отбасыларға кеңес беру;
некені тіркеуге өтініш берген жас адамдармен жұмыс;
қоғамда отбасылық құндылықтарды нығайту бойынша жастар жобалары мен бағдарламаларын әзірлеу.
9) жастар ұйымдарын, қозғалыстарын және жастардың өзін-өзі басқару органдарын дамытуға қолдау көрсету және жәрдемдесу:
жастар ұйымдарына, жастардың өзін-өзі басқару органдарына мемлекеттік қолдау және үкіметтік емес ұйымдармен ынтымақтастық шаралары туралы кеңес беру және ақпараттандыру;
іс-шаралар өткізу үшін жастар ұйымдарын, қозғалыстарды және жастардың өзін-өзі басқару органдарын залдар мен үй-жайларды ұсыну;
жастар ұйымдарының, қозғалыстардың және жастардың өзін-өзі басқару органдарының қызметін ақпараттық сүйемелдеу;
жастар ұйымдары мен жастардың өзін-өзі басқару органдарының бастамаларын қолдау;
жастар ұйымдарымен, қозғалыстармен және жастардың өзін-өзі басқару органдарымен бірлескен жобалар мен бағдарламаларды әзірлеу.
10) жастардың мүдделері мен қажеттіліктері негізінде жобалар мен бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру және бағалау:
жобалар мен бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру және бағалау мәселелері бойынша жастарға және жастар ұйымдарына кеңес беру және ақпараттандыру;
жобаларды басқару мәселелері бойынша жастар ұйымдары, қозғалыстар, жастардың өзін-өзі басқару органдары, жастардың бастамашыл топтары үшін курстар, мектептер, лагерьлер, семинарлар мен тренингтер ұйымдастыру және өткізу;
жастар жобалары мен бағдарламалары туралы мәліметтер базасын ұйымдастыру және жүргізу;
жастардың мүдделері мен қажеттіліктері негізінде тұрақты жобалар мен бағдарламаларды әзірлеу және бағалау.
11) ақпараттық кеңістікті кеңейту;
12) үздік тәжірибелер каталогын құру;
13) ресурстық орталықтардың қызметін жарықтандыру;
Жоғарыда көрсетілген функциялар, олардың әрқайсысының шеңберінде мақсатты топтың қажеттілігін бағалау, жастарды жоспарлау мен бағалауға тарту, консультациялық сүйемелдеу, тренингтер өткізу, жастар жобалары мен бағдарламаларын әзірлеу мен іске асыру, жастардың бастамаларын қолдау арқылы жүзеге асырылады.

7) поддержка и развитие волонтерской деятельности в молодежной среде:
консультирование и информирование молодежи о волонтерской деятельности и возможностях поддержки молодых волонтеров;
организация обучающих курсов, школ, лагерей, семинаров и тренингов по поддержке и развитию волонтерской деятельности среди молодежи;
сотрудничество с волонтерскими организациями, организациями образования, культуры и социальной сферы для организации волонтерской деятельности молодежи;
поддержка волонтерских инициатив и реализация совместных мероприятий с волонтерскими организациями и инициативными группами молодежи;
разработка проектов по активизации волонтерской деятельности в молодежной среде;
8) обеспечение работы с молодыми семьями и содействие молодежи в подготовке к семейной жизни:
консультирование молодых семей по семейно-брачным вопросам;
работа с молодыми людьми, подавшими заявления на регистрацию брака;
разработка молодежных проектов и программ по укреплению семейных ценностей в обществе;
9) поддержка и содействие в развитии молодежных организаций, движений и органов молодежного самоуправления:
консультирование и информирование молодежных организаций, органов молодежного самоуправления о мерах государственной поддержки и сотрудничества с неправительственными организациями;
предоставление молодежных организаций, движений и органов молодежного самоуправления залов и помещений для проведения мероприятий;
информационное сопровождение деятельности молодежных организаций, движений и органов молодежного самоуправления;
поддержка инициатив молодежных организаций и органов молодежного самоуправления;
разработка совместных проектов и программ с молодежными организациями, движениями и органами молодежного самоуправления;
10) сопровождение разработки и оценки молодежных проектов и программ:
консультирование и информирование молодежи и молодежных организаций по вопросам разработки и оценки проектов и программ;
организация и проведения курсов, школ, лагерей, семинаров и тренингов для молодежных организаций, движений, органов молодежного самоуправления, инициативных групп молодежи по вопросам управления проектами;
организация и ведение базы данных о молодежных проектах и программах;
разработка и оценка устойчивых проектов и программ на основе интересов и потребностей молодежи;
11) расширение информационного пространства;
12) создание каталогов лучших практик;
13) освещение деятельности Ресурсного центра.
Вышеуказанные функции, в рамках каждой из них, осуществляются посредством оценки потребности целевой группы, привлечения молодежи к планированию и оценке, консультационного сопровождения, проведения тренингов, разработке молодежных проектов и программ, поддержку инициатив молодежи.

3-тарау. Ресурстық орталықтардың қызметін ұйымдастыру
16. Ресурстық орталықтың басшысы Ресурстық орталықтың қызметін ұйымдастырады және қамтамасыз етеді, Шыңғырлау ауданы әкімдігінің құрылымына кіретін Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау ауданының ішкі саясат бөлімі басшысының бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
17. Ресурстық орталықтың басшысы жергілікті атқарушы органның құрылымына кіретін атқарушы органның басшысына тікелей бағынады және оларға жүктелген функциялардың орындалуына дербес жауапты болады.
18. Ресурстық орталықтың басшысы дара басшылық қағидаттарында әрекет етеді және ресурстық орталықтар қызметінің мәселелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Үлгілік ережеде айқындалатын өздерінің құзыретіне сәйкес дербес шешеді.
19. Ресурстық орталықтың қызметін жүзеге асыру кезінде Ресурстық орталықтың басшысы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Ресурстық орталықтың атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) барлық ұйымдарда Ресурстық орталықтың мүдделерін білдіреді;
3) заңнамада белгіленген жағдайларда және шектерде мүлікке билік етеді;
4) шарттар жасайды;
5) іссапарлар, тағылымдамалар, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердің біліктілігін арттыру бойынша ресурстық орталықтың тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
6) Ресурстық орталықтың қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
7) Ресурстық орталық қызметкерлерінің функционалдық міндеттерін анықтайды және лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдайды және дербес жауапты болады.
20. Ресурстық орталықтың басшылық лауазымдарына педагогикалық, психологиялық, экономикалық, гуманитарлық, заңгерлік, техникалық білімі және жастармен жұмыс тәжірибесі бар адамдар жіберіледі.
Шыңғырлау ауданы әкімдігінің
2026 жылғы "22" сәуірдегі
№ 61 қаулысына 2-қосымша
Аудан әкімдігінің кейбір қаулыларына енгізілетін өзгерістер
1. Шыңғырлау ауданы әкімдігінің 2014 жылғы 25 желтоқсандағы № 273 қаулысымен бекітілген "Шыңғырлау ауданы әкімдігі аудандық ішкі саясат бөлімінің "Жастармен жұмыс жөніндегі ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесі жойылсын;
2. Шыңғырлау ауданы әкімдігінің 2018 жылғы 18 қаңтардағы № 6 "Шыңғырлау ауданы әкімдігінің 2014 жылғы 25 желтоқсандағы № 273 "Шыңғырлау ауданы әкімдігінің ішкі саясат бөлімінің "Жастармен жұмыс жөніндегі ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін құру туралы" қаулысына толықтырулар енгізу туралы" қаулысы жойылсын.

Глава 3. Организация деятельности Ресурсного центра
16. Руководитель Ресурсного центра организовывает и обеспечивает деятельность Ресурсного центра, назначается и освобождается от должности приказом руководителя отдела внутреней политики района Шынгырлау Западно-Казахстанской области, входящего в структуру акимата Чингирлауского района.
17. Руководитель Ресурсного центра непосредственно подчиняется руководителю исполнительного органа, входящего в структуру местного исполнительного органа и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на него функций.
18. Руководитель Ресурсного центра действуют на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности Ресурсного центра в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим положением.
19. При осуществлении деятельности Ресурсного центра руководитель Ресурсного центра в установленном законодательством порядке:
1) без доверенности действует от имени Ресурсного центра;
2) представляет интересы Ресурсного центра во всех организациях;
3) в случаях и пределах, установленных законодательством, распоряжается имуществом;
4) заключает договоры;
5) утверждает порядок и планы Ресурсного центра по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и повышения квалификации сотрудников;
6) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников Ресурсного центра;
7) определяет функциональные обязанности и утверждает должностные инструкции сотрудников Ресурсного центра;
8) принимает меры по противодействию коррупции и несет персональную ответственность.
20. К руководящим должностям Ресурсного центра допускаются лица, имеющие образование: гуманитарные науки, или социальные науки, экономика и бизнес, или право, или образование, или естественные науки, или технические науки и технологии и опыт работы с молодежью.
Приложение № 2 к
постановлению
акимата Чингирлауского района
от 22 апреля 2026 года № 61
Изменения вносимые в некоторые постановления акимата района
1. Отменить положение коммунального государственного учреждения "Ресурсный центр по работе с молодежью" отдела внутренней политики акимата Чингирлауского района", утвержденное постановлением акимата Чингирлауского района № 273 от 25 декабря 2014 года;
2. Отменить постановление акимата Чингирлауского района № 6 от 18 января 2018 года "О внесении дополнении в постановлением акимата Чингирлауского района № 273 от 25 декабря 2014 года "О создании коммунального государственного учреждения "Ресурсный центр по работе с молодежью" отдела внутренней политики акимата Чингирлауского района".