Бәйтерек ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек ауданы мәслихатының 2026 жылғы 11 ақпандағы № 30-2 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Бәйтерек ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Бәйтерек ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Н. Хайруллин
Бәйтерек ауданы мәслихатының
2026 жылғы 11 ақпандағы
№ 30-2 шешіміне қосымша
Бәйтерек ауданы бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Бәйтерек ауданы бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20540 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу (деградация) үдерістерінің алдын алу мақсатында қабылданады.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын әзірлеу кезінде мынадай деректер қабылданды:
осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес өңірдің жер балансының деректері және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің мәліметтері;
осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылымдардың геоботаникалық зерттеу деректері;
мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылым инфрақұрылымы объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өткізуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2026-2030 годы
Решение маслихата района Бәйтерек Западно-Казахстанской области от 11 февраля 2026 года № 30-2
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О пастбищах" маслихат района Бәйтерек РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель маслихата Н. Хайруллин
Приложение к решению
маслихата района Бәйтерек
от 11 февраля 2026 года № 30-2
План по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2026-2030 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20540) и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34831).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке плана по управлению пастбищами и их использованию приняты следующие данные:
данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра согласно приложению 1 к настоящему Плану;
сведения геоботанического обследования пастбищ согласно приложению 2 к настоящему Плану;
сведения о скотомогильниках (биометрических ямах);
сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных согласно приложению 3 к настоящему Плану;

осы Жоспардың 4-қосымшасының 1-кестесіне сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған, олардың иелері көрсетілген мал басының саны туралы деректер;
осы Жоспардың 4-қосымшасының 2-кестесіне сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныс-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындар, отарлар, үйірлер саны туралы деректер;
осы Жоспардың 4-қосымшасының 3-кестесіне сәйкес шалғай жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы мәліметтер;
мәдени және аридті жайылымдарда, орман және су қоры жерлерінде, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың ерекшеліктері туралы деректер;
осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылым айналымының ұсынылатын схемалары;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер.
Жоспар мынадай қосымшаларды қамтиды:
1) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтаждарына арналған жайылымдар көрсетілген схема (карта);
3) осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес жайылым айналымының ұсынылатын схемалары көрсетілген схема (карта);
4) осы Жоспардың 9-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өткізуге арналған сервитуттар, мал айдау трассалары және жайылым инфрақұрылымының өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) көрсетілген схема (карта);
5) осы Жоспардың 10-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушыларға жер пайдалану үшін берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген схема (карта);
6) осы Жоспардың 11-қосымшасына сәйкес жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында резервке жатқызылатын жайылымдар көрсетілген схема (карта);
7) осы Жоспардың 12-қосымшасына сәйкес су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазылған су қоймаларына, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжетімділік схемасы;
8) осы Жоспардың 13-қосымшасына сәйкес шалғай жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру схемасы;
9) осы Жоспардың 14-қосымшасына сәйкес ауылдық округ құрамына кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу);
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.

данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий;
рекомендуемые схемы пастбищеоборотов согласно приложению 5 к настоящему Плану;
иные данные, представленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, согласно приложению 8 к настоящему Плану;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), согласно приложению 9 к настоящему Плану;
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, согласно приложению 10 к настоящему Плану;
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 11 к настоящему Плану;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, согласно приложению 12 к настоящему Плану;
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах согласно приложению 13 к настоящему Плану;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ согласно приложению 14 к настоящему Плану;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.

Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Бәйтерек ауданында 22 ауылдық округ, 68 ауылдық елді мекен бар.
Бәйтерек ауданы аумағының жалпы ауданы – 742 133 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 249 929 гектар.
Ауданның климаты күрт континенттік: қысы суық, жазы ыстық әрі қуаң. Қаңтар айындағы орташа жылдық ауа температурасы – −14…−35°С, шілдеде +24…+38°С. Жауын-шашынның орташа айлық мөлшері – 30 мм, жылдық мөлшері – 214 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы алуан түрлі, негізінен жусан, боз-селеу, бетеге өседі. Топырақтары ашық қоңыр, оңтүстігінде сортаң жерлер кездеседі.
Су режимінің айрықша ерекшелігі – әдетте сәуір айының басында басталатын айқын көктемгі тасқын.
Аудандағы ең ірі өзендерге Жайық, Шаған, Деркөл, Емболат, Крутая, Быковка өзендері жатады.
Көшім ауылдық округінің аумағында суару-суландыру каналы, ал Янайкин ауылдық округінің аумағында Киров су қоймасы бар.

По администиративно - территориальному делению в районе Бәйтерек имеются 22 сельских округов, 68 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории района Бәйтерек – 742 133 гектар, из них пастбищные земли – 249 929 гектар.
Климат района резко континентальный, зима холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -14;-35°С, в июле +24;+38°С. Средний размер осадков составляет - 30 мм, а годовой - 214 мм.
Растительный покров района разнообразный, в основном полынь, бело-ковыль, типчак. Почвы светло-каштановые, на юге встречаются солончаковые земли.
Отличительной особенностью водного режима является резко выраженное весеннее половодье, начинающееся обычно в начале апреля.
К самым крупным рекам в районе относится река Жайық, река Чаган, Деркул, Емболат, Крутая, Быковка.
Оросительно-обводнительный канал имеется на территории Кушумского сельского округа и Кировское водохранилище на территории Янайкинского сельского округа.

Бір ауыл шаруашылығы жануарына арналған тәуліктік орташа су тұтыну нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген су тұтыну және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу әдістемесінің 6-қосымшасының 10-кестесіне сәйкес айқындалады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы ауданына түсетін шекті рұқсат етілген жүктеме нормасын бекіту туралы" бұйрығына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 172 "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығына сәйкес қуаң дала аймағында 1 басқа шаққандағы жүктеме нормасы:
ірі қара мал – 8,5 гектар, қойлар мен ешкілер – 1,7 гектар, жылқылар – 10,2 гектар, түйелер – 11,9 гектар.
Аудандағы ауыл шаруашылығының негізгі салалары – өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығы.
2025 жылғы 25 желтоқсандағы жағдай бойынша Бәйтерек ауданында 62 560 бас ірі қара мал, 66 460 бас ұсақ мал, 6 793 бас жылқы бар.
Аудан атауы
Мал саны, (бас) (халықтың жеке ауласы және ЖШС, АШ)
1 шартқа жайылым жүктемесінің нормасы. бас (га)
Жайылымға қажеттілік га
Елді мекендердің жайылым алаңы (га)
Жайылым тапшылығы (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
Түйелер
Барлық мал басы (бас)
1
Бәйтерек

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с таблицей 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545
Согласно Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", Приказа Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 172 "О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" норматив нагрузки на 1 голову в засушливой степи составляет: крупный рогатый скот – 8,5 гектар, овцы и козы – 1,7 гектар, лошади – 10,2 гектар, верблюды – 11,9 гектар.
Основной отраслью сельского хозяйства в районе является растеневодство и животноводство.
На 25 декабря 2025 года в районе Бәйтерек насчитывается 62560 голов крупного рогатого скота, 66460 голов мелкого рогатого скота, 6793 лошадей.
Наименования района
Численность скота (голов) (индивидуальный двор населения и ТОО, СХ)
Норма нагрузки пастбищ на 1усл. голову (га)
Потребность пастбищ га
Площадь пастбищ (га)
Нехватка пастбищ (га)
КРС
МРС
Лошади
Верб люды
Всего скота (голов)
1
Бәйтерек