Орал қалалық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 25-3 "2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2026 жылғы 19 тамыздағы № 29-2 шешімі
Орал қалалық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Орал қалалық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 25-3 "2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы" шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға арналған бюджет мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 116 913 832 мың теңге:
салықтық түсімдер – 89 131 588 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 467 694 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 18 974 636 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі – 8 339 914 мың теңге;
2) шығындар – 138 354 997 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 16 661 973 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 17 217 405 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 555 432 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -38 103 138 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 38 103 138 мың теңге:
қарыздар түсімі – 53 110 277 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 15 926 918 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 919 779 мың теңге.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 2026 жылға арналған қалалық бюджетте жоғары тұрған бюджеттерден бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің қарастырылғаны ескерілсін:
республикалық бюджеттен жалпы сомасы 1 500 000 мың теңге:
коммуналдық шаруашылықты дамытуға – 1 500 000 мың теңге;
облыстық бюджеттен жалпы сомасы 6 774 896 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 344 770 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 50 283 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 1 676 454 мың теңге;
белсенді ұзақ өмір сүру орталығына – 41 309 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 536 040 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 1 764 479 мың теңге;
қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыруға – 3 000 мың теңге;
қараусыз қалған және қаңғыбас жануарларды уақытша ұстауға– 1 850 мың теңге;
қараусыз қалған және қаңғыбас жануарларды сәйкестендіруге – 1 850 мың теңге;
қаңғыбас жануарларды егу және зарарсыздандыруға – 1 850 мың теңге;

О внесении изменений в решение Уральского городского маслихата от 25 декабря 2025 года № 25-3 "О городском бюджете на 2026-2028 годы"
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 19 августа 2026 года № 29-2
Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Уральского городского маслихата от 25 декабря 2025 года № 25-3 "О городском бюджете на 2026-2028 годы" следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить городской бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 116 913 832 тысячи тенге:
налоговые поступления – 89 131 588 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 467 694 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 18 974 636 тысяч тенге;
специальные поступления – 0 тенге;
поступления трансфертов – 8 339 914 тысяч тенге;
2) затраты – 138 354 997 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 16 661 973 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 17 217 405 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 555 432 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -38 103 138 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –38 103 138 тысяч тенге:
поступления займов – 53 110 277 тысяч тенге;
погашение займов – 15 926 918 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 919 779 тысяч тенге.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Учесть, что в городском бюджете на 2026 год предусмотрены целевые трансферты и кредиты из вышестоящего бюджета:
республиканского бюджета в общей сумме 1 500 000 тысяч тенге:
на развитие коммунального хозяйства – 1 500 000 тысяч тенге;
областного бюджета в общей сумме 6 774 896 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 344 770 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 50 283 тысячи тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 1 676 454 тысячи тенге;
центру активного долголетия – 41 309 тысяч тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда – 536 040 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 1 764 479 тысяч тенге;
на организацию отлова и уничтожения бродячих собак и кошек – 3 000 тысяч тенге;
на временное содержание безнадзорных и бродячих животных – 1 850 тысяч тенге;
на идентификацию безнадзорных и бродячих животных– 1 850 тысяч тенге;
на вакцинацию и стерилизацию бродячих животных – 1 850 тысяч тенге;

әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беруге – 525 000 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыруға – 848 191 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 123 373 мың теңге;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға – 262 831 мың теңге;
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеуге – 11 237 мың теңге;
қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамытуға – 582 379 мың теңге;
бюджеттік кредиттердің жалпы сомасы 53 110 277 мың теңге:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға – 4 153 602 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 23 088 613 мың теңге;
жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылыс үшін кредит беруге – 17 217 405 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыруға – 2 465 936 мың теңге;
газ тасымалдау жүйесін дамытуға – 6 184 721 мың теңге.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 2026 жылға арналған жергілікті атқарушы органдарының резерві 617 596 мың теңге сомасында бекітілсін.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. 2026 жылға арналған қалалық бюджетте кенттер, селолық округ бюджеттеріне қалалық бюджет есебінен бөлінетін ағымдағы нысаналы және даму трансферттердің жалпы сомасы 1 162 313 мың теңге көлемінде қарастырылғаны ескерілсін. Аталған сомаларды кенттер, селолық округ бюджеттеріне бөлу Орал қаласы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

на предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь – 525 000 тысяч тенге;
на благоустройство и озеленение населенных пунктов – 848 191 тысяча тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 123 373 тысячи тенге;
на развитие коммунального хозяйства – 262 831 тысяча тенге;
на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов – 11 237 тысяч тенге;
на развитие благоустройства городов и населенных пунктов – 582 379 тысяч тенге;
бюджетные кредиты в общей сумме 53 110 277 тысяч тенге:
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 4 153 602 тысячи тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда– 23 088 613 тысяч тенге;
на кредитование на реконструкцию и строительство систем тепло-, водоснабжения и водоотведения – 17 217 405 тысяч тенге;
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 2 465 936 тысяч тенге;
на развитие газотранспортной системы – 6 184 721 тысяча тенге.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2026 год в размере 617 596 тысяч тенге.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Учесть, что в городском бюджете на 2026 год предусмотрены трансферты целевые текущие и на развитие бюджетам поселков, сельского округа выделяемые за счет средств городского бюджета в общей сумме 1 162 313 тысяч тенге. Распределение указанных сумм бюджетам поселков, сельского округа осуществляется на основании постановления акимата города Уральска.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.