Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 287 "Батыс Қазақстан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2026 жылғы 6 наурыздағы № 50 қаулысы
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2016 жылғы 6 сәуірдегі "Құқықтық актілер туралы" Заңдарына сәйкес Батыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 287 "Батыс Қазақстан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" қаулысымен бекітілген "Батыс Қазақстан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Батыс Қазақстан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулының Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілері эталондық бақылау банкінде ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Батыс Қазақстан облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Н. Төреғалиев
Батыс Қазақстан облысы
әкімдігінің 2026 жылғы " "
_________ № ___ қаулысына
қосымша
"Батыс Қазақстан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Батыс Қазақстан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) туристік қызмет, дене шынықтыру және спорт саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы, мемлекеттік тілде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

О внесении изменения в постановление акимата Западно-Казахстанской области от 29 декабря 2022 года № 287 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление физической культуры и спорта Западно-Казахстанской области"
Постановление акимата Западно-Казахстанской области от 6 марта 2026 года № 50
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" акимат Западно-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Изложить Положение о государственном учреждении "Управление физической культуры и спорта Западно-Казахстанской области", утвержденное постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 29 декабря 2022 года № 287 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление физической культуры и спорта Западно-Казахстанской области" в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Управление физической культуры и спорта Западно-Казахстанской области" обеспечить официальное опубликование настоящего постановления в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Западно-Казахстанской области.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким области Н. Турегалиев
Приложение к
постановлению акимата
Западно-Казахстанской
области №___ от " "
_____________ 2026 года
Положение о государственном учреждении "Управление физической культуры и спорта Западно-Казахстанской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление физической культуры и спорта Западно-Казахстанской области" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере туристской деятельности, физической культуры и спорта.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Батыс Қазақстан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Батыс Қазақстан облысы, Орал қаласы, Н. Назарбаев даңғылы, № 201.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Басқарманың мақсаттары: туристік қызмет, дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Басқарманың өкілеттіктері:
Құқықтары:
1) Басқарманың құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша облыс әкiмдiгiнiң және (немесе) әкiмiнiң шешiмдерi, өкiмдерi, қаулыларының жобаларын дайындауға қатысу;
2) заңнамамен бекiтiлген тәртiпте мемлекеттiк органдардан, басқа да ұйымдардан өз қызметiн жүзеге асыруға қажеттi мәлiметтер сұрату, сондай-ақ басқа мемлекеттiк органдарға мәлiметтер ұсыну;
3) Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың қаржылық-шаруашылық қызметіне тексеру және ревизияны жүзеге асыруды Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен ұйымдастыру;
4) Басқарманың қарамағындағы ұйымдарды құру, қайта құру және тарату бойынша облыс әкiмдiгiне ұсыныстар енгiзу;
5) кеңестерді өткiзу тәртiбiн ұйымдастырады, облыс әкiмдiгiнiң отырыстарына қатысады;
6) Басқарма Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Үкiметiнiң актiлерiне, осы Ережеге сәйкес өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Міндеттері:

5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта Западно-Казахстанской области" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Западно-Казахстанская область, город Уральск, проспект Н. Назарбаева, № 201.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если законодательными актами Управлению предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи Управления: реализация государственной политики в сфере туристской деятельности, физической культуры и спорта.
14. Полномочии Управления:
Права:
1) участвовать в подготовке проектов решений, распоряжений, постановлений акимата и (или) акима области по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
2) в установленном законодательством порядке запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций сведений, необходимых для осуществления своих функций, а также предоставлять сведения другим государственным органам;
3) организует проведение проверок и ревизий финансово-хозяйственной деятельности подведомственных организаций Управления в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4) вносить в акимат области предложения по созданию, реорганизации и ликвидации подведомственных организаций Управления;
5) организует порядок проведения совещаний, участвует в заседаниях акимата области;
6) Управление осуществляет полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением.
Обязанности:

1) дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдардың, сондай-ақ дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық iс-шаралардың қатысушылары мен көрермендерiнiң өмiрi мен денсаулығының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және спорттық-бұқаралық iс-шараларды өткiзу орындарында қоғамдық тәртiптi сақтау;
2) ұлттық, олимпиадалық, олимпиадалық емес, паралимпиадалық, паралимпиадалық емес және сурдлимпиадалық спорт түрлерiн дамыту;
3) дене шынықтыру мен бұқаралық спортты дамыту;
4) әлеуметтiк және бiлiм беру функцияларын, сондай-ақ ерiктi қызмет қағидатына негiзделген олардың құрылымының ерекшелiгiн ескере отырып, спорттың барлық түрлерiн дамытуға жәрдемдесу;
5) туризмді дамытуда туристік қызмет субъектілері үшін жағдайлар жасау.
15. Функциялары:
1) жеке тұлғалардың спортпен айналысуы үшін, оның ішінде халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына қолжетімді болуы ескеріле отырып, тұрғылықты жері бойынша және көпшілік демалатын орындарда инфрақұрылым жасайды;
2) бұқаралық спортпен айналысуға арналған спорттық жабдықтың қауіпсіз пайдаланылуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
3) аккредиттелген ұлттық және (немесе) жергілікті спорт федерацияларымен бірлесе отырып, облыстық спорттық жарыстарды өткізеді;
4) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен бірлесе республикалық және халықаралық спорттық жарыстарды өткізуге қатысады;
5) спорт түрлерi бойынша облыстық құрама командаларды даярлауды және олардың жоғары жетістіктер спорты бойынша республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етеді;
6) облыс аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерiн дамытуды қамтамасыз етеді;
7) облыс аумағында дене шынықтыру-спорт ұйымдарының қызметiн үйлестiредi;
8) балалар-жасөспірімдердің дене шынықтыру даярлығы, оның ішінде бейімдік дене шынықтыру және спорт клубтарын құрады;
9) білім беру ұйымдарының спорт ғимараттарын сабақтан тыс және кешкі уақытта халық үшін спорт секцияларының жұмысын қамтамасыз ету және спорттық іс-шаралар өткізу мақсатында пайдалану жөнінде шаралар қабылдайды;
10) спортшыларға: "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат", 1-разрядты спортшы спорттық разрядтарын береді, спортшыларды осы спорттық разрядтардан айырады;
11) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;

1) обеспечение безопасности жизни и здоровья лиц, занимающихся физической культурой и спортом, а также участников и зрителей физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий и соблюдение общественного порядка в местах проведения спортивно-массовых мероприятий;
2) развитие национальных, олимпийских, неолимпийских, паралимпийских, не паралимпийских и сурдлимпийских видов спорта;
3) развитие физической культуры и массового спорта;
4) содействие развитию всех видов спорта с учетом социальной и образовательной функций, а также специфики их структуры, основанной на принципе добровольной деятельности.
5) создание условия для субъектов туристской деятельности в развитии туризма;
15. Функции:
1) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах массового отдыха, в том числе с учетом доступности для маломобильных групп населения;
2) осуществляет государственный контроль за безопасной эксплуатацией спортивного оборудования, предназначенного для занятий массовым спортом;
3) проводит областные спортивные соревнования республиканского значения совместно с национальными и (или) местными аккредитованными спортивными федерациями;
4) участвует в проведении республиканских и международных спортивных соревнований, проводимых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта совместно с национальными аккредитованными спортивными федерациями;
5) обеспечивает подготовку областных сборных команд республиканского значения по видам спорта и их участие в республиканских и международных спортивных соревнованиях по спорту высших достижений;
6) обеспечивает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории области;
7) координирует деятельность физкультурно-спортивных организаций на территории области;
8) создает детско-юношеские клубы физической подготовки, в том числе клубы адаптивной физической культуры и спорта;
9) принимает меры по использованию во внеурочное и вечернее время спортивных сооружений организаций образования в целях обеспечения работы спортивных секций для населения и проведения спортивных мероприятий;
10) присваивает спортсменам спортивные разряды, лишает спортсменов спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмен 1 разряда;
11) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории;

12) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай өңірлік күнтiзбесін бекiтедi және оның iске асырылуын қамтамасыз етеді;
13) облыс аумағында спорттық іс-шараларды ұйымдастыруды және өткiзудi үйлестiредi;
14) облыс аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысанда және мерзімдерде дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi органға ұсынады;
15) жергілікті спорт федерацияларын аккредиттеуді жүзеге асырады;
16) олимпиадалық резервтің облыстық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері мен спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларын іске асырады;
17) олимпиадалық резервтің облыстық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері мен спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттарының үлгілік оқу жоспарларын келіседі;
18) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорт түрлері бойынша облыстық командалардың тізімдерін қалыптастырады және бекітеді;
19) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының, сондай-ақ облыс спортшыларын даярлаудың жеке жоспарларын бекітеді;
20) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен, өңірлер бөлінісіндегі спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін іске асыруды қамтамасыз етеді;
21) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлерін тұрғын үймен қамтамасыз етеді;
22) Допинг пайдаланған немесе пайдалануға әрекеттенген жағдайда спорттық нәтиже жойылғаны үшін Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпионымен немесе жүлдегерімен тұрғынжайды пайдалану шартын бұзуды қарастырады;
23) ресми дене шынықтыру және спорт іс-шараларын медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
24) дене шынықтыру және спорт іс-шараларын өткізу кезінде қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді;
25) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын пайдалануды үйлестіреді;
26) спорт мектептеріне, спорт мектебінің бөлімшелеріне "мамандандырылған" деген мәртебе береді;
27) халықаралық және республикалық деңгейдегі жарыстарды өткізуге арналған спорттық ғимараттарды жобалау үшін техникалық өзіндік ерекшеліктер мен техникалық тапсырманы аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен келіседі;
28) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына ай сайынғы ақшалай қамтылым төлеуді жүзеге асырады;

12) по предложениям аккредитованных местных спортивных федераций утверждает единый региональный календарь спортивно-массовых мероприятий и обеспечивает его реализацию;
13) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории области;
14) осуществляет сбор, анализ и предоставляет уполномоченному органу в области физической культуры и спорта информацию по развитию физической культуры и спорта на территории области по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
15) осуществляет аккредитацию местных спортивных федераций;
16) реализует типовые образовательные учебные программы по видам спорта для областных специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
17) согласовывает типовые учебные планы областных специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
18) по предложениям местных аккредитованных спортивных федераций формирует и утверждает списки областных сборных команд по видам спорта;
19) утверждает индивидуальные планы подготовки спортсменов национальных команд Республики Казахстан, а также спортсменов области по видам спорта;
20) обеспечивает реализацию регионального перечня приоритетных видов спорта в разрезе регионов, утвержденного уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;
21) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" обеспечивает жилищем чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр;
22) За аннулирование спортивного результата в случае использования или попытки использования допинга предусматривает расторжение договора пользования жилищем с чемпионом или призером Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр;
23) организует медицинское обеспечение официальных физкультурных и спортивных мероприятий;
24) обеспечивает общественный порядок и общественную безопасность при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;
25) координирует использование физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
26) присваивает "специализированный" статус спортивным школам, отделениям спортивных школ;
27) согласовывает с национальными аккредитованными спортивными федерациями техническую спецификацию и техническое задание на проектирование спортивных сооружений, предназначенных для проведения соревнований международного и республиканского уровня;
28) осуществляет выплату ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, их тренерам;

29) дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерлерінің жұмысын ұйымдастырады;
30) бюджет қаражаты көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын қаржыландыруға мемлекеттік спорттық тапсырысты бекітеді;
31) мемлекеттік спорттық тапсырыстың көрсетілетін қызметтерін берушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларында мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз етеді;
32) электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және нысаналы игерілуінің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
33) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелер өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды белгілейді;
34) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларына сәйкес облыс аумағында мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
35) облыстың дене шынықтыру және спорт саласындағы нысаналы индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
36) облыс аумағында туристік қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады және үйлестіруді жүзеге асырады;
37) туристік қызметтер көрсету нарығына талдау жасайды және тиісті облыс аумағында туризмнің дамуы туралы қажетті мәліметтерді уәкілетті органға табыс етеді;
38) облыстық туристік ресурстарды қорғау жөніндегі шараларды әзірлейді және енгізеді;
39) облыс аумағында туристік индустрия объектілерін жоспарлау және салу жөніндегі қызметті үйлестіреді;
40) балалар мен жастар лагерьлерінің, туристер бірлестіктерінің қызметіне жәрдем көрсетеді;
41) облыс аумағында туристік қызмет субъектілеріне туристік қызметті ұйымдастыруға байланысты мәселелерде әдістемелік және консультациялық көмек көрсетеді;
42) облыс аумағында халықты жұмыспен қамтуды ұлғайту шарасы ретінде туристік қызмет саласындағы кәсіпкерлікті дамытады және қолдайды;
43) туристік ақпаратты, оның ішінде туристік әлеует, туризм объектілері мен туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпаратты береді;
44) туристік ақпарат орталығын құрады;
45) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес туроператорлық қызметті лицензиялауды жүзеге асырады;
46) облыс аумағында гидті кәсіптік даярлауды ұйымдастырады;
47) уәкілетті органмен келісу бойынша туристік саланы дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекітеді;
48) туристік маршруттар мен соқпақтардың мемлекеттік тізілімін жүргізеді;

29) организует работу врачебно-физкультурных диспансеров;
30) утверждает государственный спортивный заказ на финансирование спортивных секций для детей и юношей в пределах объемов бюджетных средств;
31) обеспечивает размещение государственного спортивного заказа в спортивных секциях для детей и юношей независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного спортивного заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
32) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного спортивного заказа в электронном и общедоступном форматах;
33) устанавливает цены на товары (работы, услуги), реализуемые государственными учреждениями в области физической культуры и спорта;
34) в соответствии с правилами проведения ротации проводит ротацию первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций на территории области;
35) обеспечивает достижение целевых индикаторов в области физической культуры и спорта на соответствующей административно-территориальной единице;
36) реализует государственную политику и осуществляет координацию в области туристской деятельности на территории области;
37) анализирует рынок туристских услуг и представляет в уполномоченный орган необходимые сведения о развитии туризма на территории области;
38) разрабатывает и внедряет меры по защите областных туристских ресурсов;
39) координирует деятельность по планированию и строительству объектов туристской индустрии на территории области;
40) оказывает содействие в деятельности детских и молодежных лагерей, объединений туристов;
41) оказывает субъектам туристской деятельности методическую и консультативную помощь в вопросах, связанных с организацией туристской деятельности;
42) развивает и поддерживает предпринимательство в сфере туристской деятельности как меру увеличения занятости населения на территории области;
43) предоставляет туристскую информацию, в том числе о туристском потенциале, объектах туризма и лицах, осуществляющих туристскую деятельность;
44) учреждает туристский информационный центр;
45) осуществляет лицензирование туроператорской деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
46) организует профессиональную подготовку гида на территории области;
47) утверждает по согласованию с уполномоченным органом план мероприятий по развитию туристской отрасли;
48) ведет государственный реестр туристских маршрутов и троп;

49) облыс аумағында туризм инфрақұрылымын құрады, туристің қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын объектілерді салу мен дамыту бойынша шаралар қабылдайды;
50) туризмді дамытуда туристік қызмет субъектілері үшін жағдайлар жасайды;
51) туризм саласындағы бірлескен қызметті іске асыру шеңберінде тікелей шарт жасасу арқылы туристік ақпараттық орталықтарды қаржыландырады;
52) облыс аумағында туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезіндегі кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтейді;
53) облыс аумағында уәкілетті органмен келісу бойынша күтіп-ұсталуы кезіндегі шығындардың бір бөлігі өтелетін санитариялық-гигиеналық тораптардың тізбелерін бекітеді;
54) елді мекендерден тыс жердегі туристерді орналастыру орындарына дейін облыстық және аудандық маңызы бар кірме автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
55) облыс аумағында кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығындарының бір бөлігін өтейді;
56) облыс аумағында кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялайды;
57) облыс аумағында туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын есепке алмағанда сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтейді;
58) әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялайды;
59) тау шаңғысы курорттары үшін жабдықтар мен техника сатып алу бойынша кәспкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтейді;
60) облыс аумағында туризм саласындағы субъектілерге (туроператор, турагент, гид, экскурсовод, туризм нұсқаушысы) мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
61) жер пайдалану құқығын не жеке меншік құқығын бермей, жануарлардың өріс аудару жолдары ескеріле отырып, республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы туризм объектілеріне, сондай-ақ елді мекендерден тыс жердегі туризм объектілеріне және туристерді орналастыру орындарына дейін инженерлік инфрақұрылымды (жолдарды, көпірлерді, электр беру желілерін және басқа да коммуникацияларды) жобалауды, салуды және оларға қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
62) жергілікті мемлекеттік басқару мүдделерінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды басқарма басшысы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.

49) создает инфраструктуру туризма на территории области, принимает меры по строительству и развитию объектов, способных удовлетворить потребности туриста;
50) создает условия для субъектов туристской деятельности в развитии туризма;
51) финансирует туристские информационные центры путем прямого заключения договора в рамках реализации совместной деятельности в сфере туризма;
52) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности на территории области;
53) утверждает перечни санитарно-гигиенических узлов на территории области, по которым возмещается часть затрат при их содержании;
54) осуществляет меры по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию подъездных автомобильных дорог областного и районного значения до мест размещения туристов, находящихся вне населенных пунктов;
55) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса на территории области;
56) субсидирует часть затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов на территории области;
57) возмещает субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность на территории области, часть затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя;
58) субсидирует расходы туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста,
59) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства на приобретение оборудования и техники для горнолыжных курортов.
60) осуществляет государственный контроль субъектов туристской отрасли (туроператор, турагент, гид, экскурсовод, инструктор по туризму) на территории области;
61) организует проектирование, строительство и обслуживание инженерной инфраструктуры (дорог, мостов, линий электропередачи и других коммуникаций) к объектам туризма, находящимся на особо охраняемых природных территориях республиканского и местного значения, а также к объектам туризма и до мест размещения туристов, которые находятся вне населенных пунктов, с учетом путей миграции животных без предоставления права землепользования либо права частной собственности;
62) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управлением осуществляется руководителем Управления, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.

17. Басқарманың басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыс әкімімен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметкерлерін, сондай-ақ, қарамағындағы ұйымдардың басшыларын және олардың орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
3) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметкерлерінің, Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың басшыларының міндеттері мен уәкілеттіктерін анықтайды;
4) Басқарманың жұмыс жоспарларын бекітеді;
5) Басқарманың атынан әрекет етеді;
6) сенімхаттар береді;
7) өз уәкілеттігі шегінде барлық Басқарма қызметкерлеріне және қарамағындағы ұйымдардың басшыларына орындауға міндетті бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды және нұсқаулар береді;
8) Басқарма қызметкерлеріне, қарамағындағы ұйымдардың басшыларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте сыйақы шараларын белгілейді және тәртіптік жаза қолдана алады;
9) Басқарманың ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
10) Басқармада "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
11) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
12) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл заңнамасының орындалуына дербес жауапты болады;
13) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.

17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом области в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Управления имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) организует и руководит деятельностью Управления;
2) в соответствии с действующим законодательством назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, а также руководителей и заместителей подведомственных организаций;
3) в соответствии с действующим законодательством определяет обязанности и полномочия работников Управления, руководителей подведомственных организаций;
4) утверждает планы работ Управления;
5) действует от имени Управления;
6) выдает доверенности;
7) в пределах своей компетенции издает приказы, подписывает служебную документацию и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Управления и руководителями подведомственных организаций;
8) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, руководителей подведомственных организаций;
9) утверждает внутренний трудовой распорядок Управления;
10) осуществляет контроль за соблюдением в Управлении Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
11) осуществляет личный прием граждан;
12) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства;
13) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан от имени Республики Казахстан самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.

22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Ақжайық ауданының балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Бәйтерек ауданының балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Бөрлі ауданының балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Бөкей ордасы ауданының балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Жаңақала ауданының балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Жәнібек ауданының балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Жауынгерлік өнер қауымдастығының облыстық балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
8) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Жекпе-жек спорты түрлерінен олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
9) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Казталов аудандық орталық балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Казталов ауданының балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Қаратөбе ауданының балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

22. Закрепленное за Управлением имущество относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1) Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Акжаикского района" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
2) Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа района Бәйтерек" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
3) Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Бурлинского района" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
4) Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Бокейординского района" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
5) Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Жангалинского района" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
6) Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Жанибекского района" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
7) Государственное коммунальное казенное предприятие "Областная детско-юношеская спортивная школа Ассоциации боевых искусств" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
8) Государственное коммунальное казенное предприятие "Специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва по единоборствам" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
9) Коммунальное государственное учреждение "Казталовская районная центральная детско-юношеская спортивная школа" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
10) Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Казталовского района" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
11) Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Каратобинского района" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";

12) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Қысқы спорт түрлері бойынша облыстық балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
13) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Ұлттық спорт түрлері бойынша облыстық балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
14) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Мүмкіндіктері шектеулі адамдарға арналған спорт клубы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
15) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Облыстық мамандандырылған олимпиада резервінің балалар-жасөспірімдер мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
16) "Батыс Қазақстан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Олимпиада резервінің облыстық мамандандырылған мектеп-интернат-колледж" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
17) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Олимпиада резервтерін даярлау орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
18) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Облыстық жоғары спорттық шеберлігі мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
19) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Сырым ауданының балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
20) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Тасқала ауданының балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
21) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Теректі ауданының балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
22) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Теннистен облыстық мамандандырылған олимпиада резервінің балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
23) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шыңғырлау ауданының балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
24) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "№ 1 олимпиадалық резервтің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

12) Государственное коммунальное казенное предприятие "Областная детско-юношеская спортивная школа по зимним видам спорта" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
13) Государственное коммунальное казенное предприятие "Областная детско-юношеская спортивная школа по национальным видам спорта" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
14) Государственное коммунальное казенное предприятие "Спортивный клуб для людей с ограниченными возможностями" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
15) Государственное коммунальное казенное предприятие "Областная специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
16) Коммунальное государственное учреждение "Областная специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва" Управления физической культуры и спорта Западно-Казахстанской области";
17) Государственное коммунальное казенное предприятие "Центр подготовки олимпийского резерва" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
18) Государственное коммунальное казенное предприятие "Областная школа высшего спортивного мастерства" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
19) Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Сырымского района" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
20) Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Таскалинского района" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
21) Государственное коммунальное казенное предприятие "Детско-юношеская спортивная школа Теректинского района" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
22) Государственное коммунальное казенное предприятие "Областная специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва по теннису" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
23) Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Чингирлауского района" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
24) Государственное коммунальное казенное предприятие "Специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва № 1" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";

25) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "№ 2 балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
26) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "№ 3 облыстық балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
27) "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі дене шынықтыру және спорт басқармасының "Жайық Арена" спорт клубы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.

25) Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа № 2" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
26) Государственное коммунальное казенное предприятие "Областная детско-юношеская спортивная школа № 3" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области";
27) Государственное коммунальное казенное предприятие "Спортивный клуб "Жайық Арена" Управления физической культуры и спорта акимата Западно-Казахстанской области".