"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық және оларға теңестірілген органдары туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 2023 жылғы 4 шілдедегі № 92 н/қ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының м.а. 2026 жылғы 21 мамырдағы № 33 н/қ бұйрығы
1. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық және оларға теңестірілген органдары туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитеті Төрағасының 2023 жылғы 4 шілдедегі № 92 н/қ бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті туралы ережеге:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) берілген өкілеттіктер шегінде Астана қаласының аумағында мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі функцияларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық органы болып табылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Міндеттері:
1) қоғамның, мемлекеттің және халықаралық қоғамдастықтың ресми құқықтық статистикалық ақпаратқа қажеттілігін қанағаттандыру;
2) мемлекеттік құқықтық цифрлық статистикалық жүйені жетілдіру және дамыту.
3) Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде айқындалатын өзге де міндеттер.";
14-тармақтың 2) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"цифрлық жүйелерді құқыққа сыйымсыз қол сұғудан, құқықтық статистика және арнайы есепке алу объектiлерi туралы деректердi бүлiнуден немесе жойылудан қорғауды қамтамасыз ету;";
14-тармақтың 2) тармақшасының тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жергілікті жерлерде мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу бойынша цифрлық жүйелерге келіп түсетін (енгізілетін) мәліметтердің уақтылығы мен дұрыстығын қамтамасыз ету;";
15-тармақтың 15), 16), 17) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 4 июля 2023 года № 92 о/д "Об утверждении положений о территориальных и приравненных к ним органах Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан"
Приказ и.о. Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 21 мая 2026 года № 33 о/д
1. Внести в приказ Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 4 июля 2023 года № 92 о/д "Об утверждении положений о территориальных и приравненных к ним органах Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан" следующие изменения:
в Положение о Департаменте Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по городу Астане, утвержденное указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по городу Астане (далее – Департамент) является территориальным органом Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим в пределах предоставленных полномочий функции по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов, а также иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан на территории города Астаны.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Задачи:
1) удовлетворение потребности общества, государства и международного сообщества в официальной правовой статистической информации;
2) совершенствование и развитие государственной цифровой правовой статистической системы;
3) иные задачи, определяемые законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
абзац седьмой подпункта 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"обеспечивать защиту цифровых систем от неправомерного доступа, порчи или уничтожения данных об объектах правовой статистики и специальных учетов;";
абзац девятый подпункта 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"обеспечивать достоверность сведений и своевременность их поступления (ввод) в цифровые системы по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов на местах;";
подпункты 15), 16), 17) пункта 15 изложить в следующей редакции:

"15) мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі цифрлық жүйелер, құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесі операторының:
цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
пайдалануды, қолдап отыруды, дамытуды, мониторингті жүзеге асыру;
іркіліссіз және тиісінше жұмыс істеуді, сондай-ақ қорғауды қамтамасыз ету;
электрондық ақпараттық ресурстарды сақтау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
анықталған кемшіліктерге жедел ден қоюды және оларды жою бойынша шаралар қабылдауды қамтамасыз ету жөніндегі функцияларын жүзеге асыру;
16) мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі цифрлық жүйелердің, құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінің жұмыс істеуіне, оған әкімшілік етуге, пайдалануға жауапты лауазымды адамдарды айқындау;
17) мемлекеттік құқықтық цифрлық статистикалық жүйенің географиялық ақпараттық карталарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті туралы ережеге:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) берілген өкілеттіктер шегінде Алматы қаласының аумағында мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі функцияларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық органы болып табылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Міндеттері:
1) қоғамның, мемлекеттің және халықаралық қоғамдастықтың ресми құқықтық статистикалық ақпаратқа қажеттілігін қанағаттандыру;
2) мемлекеттік құқықтық цифрлық статистикалық жүйені жетілдіру және дамыту.
3) Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде айқындалатын өзге де міндеттер.";
14-тармақтың 2) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"цифрлық жүйелерді құқыққа сыйымсыз қол сұғудан, құқықтық статистика және арнайы есепке алу объектiлерi туралы деректердi бүлiнуден немесе жойылудан қорғауды қамтамасыз ету;";
14-тармақтың 2) тармақшасының тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жергілікті жерлерде мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу бойынша цифрлық жүйелерге келіп түсетін (енгізілетін) мәліметтердің уақтылығы мен дұрыстығын қамтамасыз ету;";
15-тармақтың 15), 16), 17) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

"15) осуществление функции оператора цифровых систем по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов, системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов по:
обеспечению соблюдения единых требований в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности;
осуществлению эксплуатации, сопровождения, развития, мониторинга;
обеспечению бесперебойного и надлежащего функционирования, а также защиты;
обеспечению безопасности хранения цифровых ресурсов;
обеспечению оперативного реагирования на выявленные недостатки и принятию мер по их устранению;
16) определение должностных лиц, ответственных за функционирование, администрирование, использование цифровых систем по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов, системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;
17) обеспечение функционирования географических информационных карт государственной цифровой правовой статистической системы;";
в Положение о Департаменте Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по городу Алматы, утвержденное указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по городу Алматы (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим в пределах предоставленных полномочий функции по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов, а также иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан на территории города Алматы.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Задачи:
1) удовлетворение потребности общества, государства и международного сообщества в официальной правовой статистической информации;
2) совершенствование и развитие государственной цифровой правовой статистической системы;
3) иные задачи, определяемые законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
абзац седьмой подпункта 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"обеспечивать защиту цифровых систем от неправомерного доступа, порчи или уничтожения данных об объектах правовой статистики и специальных учетов;";
абзац девятый подпункта 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"обеспечивать достоверность сведений и своевременность их поступления (ввод) в цифровые системы по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов на местах;";
подпункты 15), 16), 17) пункта 15 изложить в следующей редакции:

"14) мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі цифрлық жүйелер, құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесі операторының:
цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
пайдалануды, қолдап отыруды, дамытуды, мониторингті жүзеге асыру;
іркіліссіз және тиісінше жұмыс істеуді, сондай-ақ қорғауды қамтамасыз ету;
электрондық ақпараттық ресурстарды сақтау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
анықталған кемшіліктерге жедел ден қоюды және оларды жою бойынша шаралар қабылдауды қамтамасыз ету жөніндегі функцияларын жүзеге асыру;
15) мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі цифрлық жүйелердің, құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінің жұмыс істеуіне, оған әкімшілік етуге, пайдалануға жауапты лауазымды адамдарды айқындау;
16) мемлекеттік құқықтық цифрлық статистикалық жүйенің географиялық ақпараттық карталарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;";
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Аппараты заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне электрондық түрде ресми жариялауға қазақ және орыс тілдерінде жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтан туындайтын қажетті шараларды қабылдау үшін осы бұйрықты Комитеттің аумақтық және оларға теңестірілген органдарына жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Комитеттің аумақтық және оларға теңестірілген органдарының бастықтары заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген шараларды қабылдауды;
2) бір ай мерзімде өз актілерін осы бұйрыққа сәйкес келтіруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Аппаратына жүктелсін.
5. Осы бұйрық оған қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Комитет Төрағасының м.а. М. Құсайынов

"14) осуществление функции оператора цифровых систем по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов, системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов по:
обеспечению соблюдения единых требований в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности;
осуществлению эксплуатации, сопровождения, развития, мониторинга;
обеспечению бесперебойного и надлежащего функционирования, а также защиты;
обеспечению безопасности хранения цифровых ресурсов;
обеспечению оперативного реагирования на выявленные недостатки и принятию мер по их устранению;
15) определение должностных лиц, ответственных за функционирование, администрирование, использование цифровых систем по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов, системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;
16) обеспечение функционирования географических информационных карт государственной цифровой правовой статистической системы;";
2. Аппарату Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа на казахском и русском языках на официальное опубликование в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление настоящего приказа территориальным и приравненным к ним органам Комитета для принятия необходимых мер, вытекающих из настоящего приказа.
3. Начальникам территориальных и приравненных к ним органов Комитета в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) принятие мер, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
2) в месячный срок приведение своих актов в соответствие с настоящим приказом.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Аппарат Комитета.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
И.о. Председателя Комитета М. Кусаинов