Шемонаиха аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 42/2-VIII "2026-2028 жылдарға арналған Шемонаиха ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 2026 жылғы 2 сәуірдегі № 45/4-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т қараңыз.
Шемонаиха аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шемонаиха аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 42/2-VIII "2026-2028 жылдарға арналған Шемонаиха ауданының бюджеті туралы" шешіміне келесі өзгерістер және толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 6 619 220,5 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4 911 788,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 23 594,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 574 217,2 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттердің түсімдері – 1 109 621,3 мың теңге;
2) шығындар – 6 794 676,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 12 056,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 34 600,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 22 544,0 мың теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -187 512,1 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 187 512,1 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 34 600,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 35 334,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 188 246,1 мың теңге.
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в решение Шемонаихинского районного маслихата от 19 декабря 2025 года № 42/2-VIII "О бюджете Шемонаихинского района на 2026-2028 годы"
Решение Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 2 апреля 2026 года № 45/4-VIII
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего решения см. в п. 2.
Шемонаихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Шемонаихинского районного маслихата от 19 декабря 2025 года № 42/2-VIII "О бюджете Шемонаихинского района на 2026–2028 годы" следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 619 220,5 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4 911 788,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 23 594,0 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 574 217,2 тысяч тенге;
специальные поступления – 0 тенге;
поступления трансфертов – 1 109 621,3 тысяча тенге;
2) затраты – 6 794 676,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 12 056,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 34 600,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 22 544,0 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -187 512,1 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 187 512,1 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 34 600,0 тысяч тенге;
погашение займов – 35 334,0 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 188 246,1 тысяч тенге.";
пункт 4 изложить в новой редакции:

"4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 243 235,0 мың теңге сомасында бекітілсін.";
келесі мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақтармен толықтырылсын:
"5-1. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте 219 663,2 мың теңге білім беру саласындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердегі атқарушы органдардың функциялары мен штат саны лимиттерінің өзгеруіне байланысты нысаналы ағымдағы трансферттер көзделсін.";

"4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 243 235,0 тысяч тенге.";
дополнить пунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением функций и лимитов штатной численности исполнительных органов в области образования и подведомственных им государственных учреждений 219 663,2 тысячи тенге.";

"5-2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте Волчанка ауылдық округінің бюджетінен аудан бюджетіне 5 820,0 мың теңге трансферттер түсімі көзделсін.";
2. Осы шешiм 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Шемонаиха аудандық мәслихатының төрағасы М. Акулов
Шемонаиха аудандық мәслихатының
2026 жылғы 2 сәуірдегі
№ 45/4-VIII шешіміне
1- қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
I. КІРІСТЕР

"5-2. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год поступление трансфертов из бюджета Волчанского сельского округа бюджету района 5 820,0 тысяч тенге.";
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Шемонаихинского районного маслихата Г. Акулов
Приложение 1 к решению
Шемонаихинского районного маслихата
от 2 апреля 2026 года
№ 45/4 -VIII
Районный бюджет на 2026 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
I.ДОХОДЫ

7 684,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
732 181,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
51 290,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
51 290,0
005
Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек
51 290,0
2
Әлеуметтiк көмек
511 216,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
511 216,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
33 440,0
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
81 191,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
9 342,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
263 415,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
123 828,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
169 675,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
169 675,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
68 530,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 207,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
17 298,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
52 640,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
26 000,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
4 000,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 246 300,4
1
Тұрғын үй шаруашылығы
660 179,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
660 179,0
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру

7 684,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
732 181,0
1
Социальное обеспечение
51 290,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
51 290,0
005
Государственная адресная социальная помощь
51 290,0
2
Социальная помощь
511 216,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
511 216,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
33 440,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
81 191,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
9 342,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
263 415,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
123 828,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
169 675,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
169 675,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
68 530,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 207,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
17 298,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
52 640,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
26 000,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
4 000,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 246 300,4
1
Жилищное хозяйство
660 179,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
660 179,0
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры