2026–2030 жылдарға арналған Тарғын ауылдық округі, Улан ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 319 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 1-бабы 6-тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Улан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Улан ауданының Тарғын ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлан аудандық мәслихатының төрағасы Г. Калиева
Бекітілген
Ұлан аудандық мәслихатының
2026 жылғы "30" маусым
№ 319 шешімімен
2026–2030 жылдарға арналған Тарғын ауылдық округі, Ұлан ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
2026–2030 жылдарға арналған Тарғын ауылдық округі, Ұлан ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен бекітілген "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін шекті рұқсат етілген жүктеме нормаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығымен бекітілген "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану үлгілік жоспарын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Тарғын ауылдық округі аумағындағы жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың орналасу сызбасы (карта), жер учаскелерінің құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды қоса алғанда, жайылымдардың сызбасы (картасы);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Таргынскому сельскому округу Уланского района Восточно-Казахстанской области на 2026-2030 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 июня 2026 года № 319
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Таргынскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Калиева
Утвержден
решением Уланского
районного маслихата
от "30" июня 2026 года № 319
План по управлению пастбищами и их использованию по Таргынскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Таргынскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Таргынского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;

3) жайылым айналымының ұсынылатын схемалары көрсетілген сызба (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өту сервитуттары, мал айдау трассалары және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) көрсетілген сызба (карта);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
6) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
7) су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазылған немесе суландыру арналары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қолжетімділік сызбасы, су тұтыну нормасына сәйкес әзірленген;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің мәліметтерін, жайылымдардың геоботаникалық зерттелу жағдайы туралы деректерді, ветеринарлық-санитарлық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының саны және олардың иелері – жайылым пайдаланушылар болып табылатын жеке және (немесе) заңды тұлғалар туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған отарлар, табындар мен үйірлер саны туралы деректерді, отгондық жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридтік жайылымдарда мал жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мал айдау жолдарына сервитуттар туралы және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді ескере отырып қабылданды.
Тарғын ауылдық округі Ұлан ауданының оңтүстік-шығыс бөлігінде Ертіс өзенінің сол жағалауында таулы-далалы аймақта орналасқан. Таулы-далалы аймақ таулы-шалғынды-далалы және тау бөктеріндегі қоңыржай ылғалды дала қосалқы аймақтарына бөлінеді. Климаті қоңыржай-қуаң, қоңыржай ыстық, жылдық жауын-шашын мөлшері 360–390 мм. Ауаның ең төменгі температурасы –45°С, ең жоғарысы +40°С. Орташа жылдық температура +10°С. Салыстырмалы ылғалдылық 68%. Басым желдер оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттарында, орташа жылдамдығы 2,7 м/с.
Топырақ жамылғысы: қара-қоңыр топырақтар, таулы оңтүстік қара топырақтар, кәдімгі қара топырақтар, оңтүстік қара топырақтар, шайылған және кәдімгі таулы қара топырақтар.
Өсімдік жамылғысы: бетеге-боз-жусанды, бетеге-боз-әртүрлі шөпті, әртүрлі шөпті-дәнді, жұмсақ сабақты және бұталы-дала шөптесін өсімдіктерден тұрады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында қалыптасып, сәуірдің бірінші онкүндігінде ериді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130–150 күн.
Гидрографиясы Ертіс өзені алабын құрайды. Ірі өзендер: Уранхай, Тарғын, Тайынты, Манат және көптеген басқа өзендер мен жылғалар.

3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
8) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Таргынский сельский округ расположен в юго-восточной части Уланского района вдоль левого берега реки Иртыш в горно-степной. Горно-степная зона подразделяется на горную лугово-степную, предгорную степную умеренно-влажную подзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность 68%. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография представляет собой бассейн реки Иртыш. Наиболее крупные реки: Уранхай, Таргын, Тайынты, Манат и множества других рек и ручьев.

968
793
1183
Округ бойынша жайылымдарға қажеттілік есебі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін шекті рұқсат етілген жүктеме нормаларын бекіту туралы" бұйрығымен белгіленген жүктеме нормаларына сәйкес, округ орналасқан табиғи аймақ пен жайылым түрін ескере отырып, қолда бар мал басына қарай жүргізілді. Жүктеме нормасы: ірі қара малға – 3,5 га/бас, ұсақ малға – 0,9 га/бас, жылқыға – 5,4 га/бас.

968
793
1183
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС – 3,5 га/гол., МРС - 0,9 га/гол., лошадей – 5,4 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Тарғын ауылдық округі халқының ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауынды) мал басын ұстауға қажеттілігін қамтамасыз ету үшін жайылымдарға қажеттілік 4725 га құрайды (6-кесте), ал елді мекеннің қолда бар жайылымдық алқаптарының көлемі 8360 га болғандықтан, жайылым тапшылығы жоқ.
6-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Ауылдық округ
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілік нормасы, (га)
жайылымдарға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Тарғын

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Таргынского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 4725 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 8360 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Таргынский

8360
1350
3,5
4725
нет
Елді мекен жерлерінің құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 11011 га жерді алып жатыр, оның ішінде халықтың қажеттілігі үшін 9753 га жайылым қарастырылған.
Тарғын ауылдық округі халқының мал басы: 2953 бас ірі қара мал, 3807 бас ұсақ мал, 4424 бас жылқыны құрайды (7-кесте).
7-кесте. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Округтің атауы
Елді мекендерге бекітілген жерлер
оның ішінде халықтың қажеттіліктері үшін жайылымдық алқаптар
Халықтағы ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша мал басының саны
оның ішінде
1 басқа шаққандағы орташа жүктеме, га
Жайылымда бағылатын малға нормативтерге сәйкес жайылымға қажеттілік
Жайылымда бағылатын малға арналған қосымша жайылым қажеттілігі
Бос жайылым учаскелері есебінен қажеттілікті өтеу
қорада (қолда) бағылатын мал басы
жайылымда бағылатын мал басы
Тарғын ауылдық округі

8360
1350
4,5
4725
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 11011 га, в том числе 9753 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Таргынского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2953 голов, мелкого рогатого скота 3807 голов, лошадей 4424 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Наименование округа
Закрепленные земли за населенными пунктами
в т.ч. пастбищные угодья для нужд населения
Количество поголовья с/х животных по видам у населения
из них
Средняя нагрузка на голову, га
Потребность в пастбищах согласно нормативам на выпасаемых животных
Дополнительная потребность в пастбищах на выпасаемых животных
Воспол-нение потребности за счет свободных участков пастбищ
стойлового содержания
выпасаемые
29292
пастбища дополнительно требуются
Таргынский сельский округ

150
280
-
-
Барлығы:
550
1030
-
-
5-қосымша
Жайылымдарды басқару
және пайдалану жөніндегі
Үлгілік жоспарға
Форма
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
Бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Екінші жыл
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
Үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
Төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Қорытынды
Ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдалану кезінде табиғи және егілген жайылымдардың азықтық сапасының төмендеуіне және шөп жамылғысы өнімділігінің азаюына жол бермеу үшін жайылым айналымын сақтау қажет, бұл мал азығы базасының жағдайын жақсартады.
Жайылым айналымы деп жайылымдарды пайдалану мен оларға күтім жасау жүйесін айтады, мұнда белгілі бір тәртіппен (маусым ішінде, бір жылдан кейін немесе бірнеше жыл сайын) оларды пайдалану мерзімдері мен тәсілдері өзгертіледі. Ол үшін жайылымда мал жаю мен шөп шабу кезектестіріліп, жаю мерзімдері ауыстырылып, жайылымға тынығу уақыты беріледі.
Табиғи-климаттық жағдайлар мен жайылымдардың тозу деңгейін ескере отырып (әсіресе халық пайдаланатын жайылымдарға қатысты өзекті), маусымдық ауыспалы жайылым айналымы қолданылады, ол жыл мезгілдері ішінде жайылым учаскелерін кезекпен ауыстыру арқылы үш қашалы схеманы қарастырады. Мұндай жайылым айналымы схемасы кезінде әрбір учаске маусымның басы, ортасы және соңында кезекпен пайдаланылатын қашаларға бөлінуі қажет.
Жайылым айналымын мал жаюға арналған жайылымдарды ұйымдастыру кезінде, осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылым айналымының қолайлы схемаларын ескере отырып қолдану қажет.
Әзірленген 2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Тарғын ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары жайылымдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуге, олардың жағдайын жақсартуға және тозу үдерісінің алдын алуға мүмкіндік береді.

150
280
-
-
Итого:
550
1030
-
-
Приложение 5
к Типовому плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
Форма
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Заключение
Чтобы не допустить ухудшения кормового достоинства и снижения урожаев травостоя естественных и сеяных пастбищ при использовании сельскохозяйственных угодий необходимо соблюдать пастбищеобороты, что улучшит состояние кормовой базы.
Пастбищеоборотом называется такая система использования пастбищ и ухода за ними, при которой в определенном порядке (в течение сезона, через год или несколько лет) изменяются сроки и способы их использования. Для этого периодически чередуют выпас и сенокошение со сменой сроков пастьбы, предоставляют пастбищу отдых.
Исходя из природно-климатических условий и сбитости пастбищ (что особенно актуально применительно к пастбищам, используемым населением), используется сменно-сезонный пастбищеоборот, который предусматривает трех-загонную схему с последовательной сменой загонов в течение сезонов года. При такой схеме пастбищеоборота каждый участок необходимо делить на загоны очередного стравливания: для начала, середины и конца сезона.
Пастбищеоборот необходимо применять при организации пастбищ для выпаса скота, учитывая приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по Таргынскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.