2026–2030 жылдарға арналған Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы Огневка кенттік әкімдігі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 315 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 1-бабы 6-тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Улан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Огневка кенттік әкімдігі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлан аудандық мәслихатының төрағасы Г. Калиева
Бекітілген
Ұлан аудандық мәслихатының
2026 жылғы "30" маусым
№ 315 шешімімен
2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Огневка кенттік әкімшілігі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Огневка кенттік әкімшілігі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Огневка кенттік әкімшілігі аумағындағы жайылымдардың жер санаттары бөлінісіндегі орналасу сызбасы (картасы), сондай-ақ жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың белгіленуі көрсетілген сызба (карта);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Огневской поселковой администрации Уланского района Восточно-Казахстанской области на 2026-2030 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 июня 2026 года № 315
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Огневской поселковой администрации Уланского района на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Калиева
Утвержден
решением Уланского
районного маслихата
от "30" июня 2026 года № 315
План по управлению пастбищами и их использованию по Огневской поселковой администрации Уланского района на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Огневской поселковой администрации Уланского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Огневской поселковой администрации в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;

3) ұсынылатын жайылым айналымы сызбалары көрсетілген сызба (карта).
жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтері, сондай-ақ меншік иелері – жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер ескеріле отырып қабылданды.
Огневка кенті Ұлан ауданының оңтүстік-шығыс бөлігінде таулы-дала аймағында орналасқан. Таулы-дала аймағы таулы шалғынды-дала және тау бөктеріндегі кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты қоңыржай қуаң, қоңыржай ыстық, жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 360–390 мм. Ауаның ең төменгі температурасы –45°С, ең жоғары температурасы +40°С. Орташа жылдық температура +10°С. Салыстырмалы ылғалдылық 68 %. Негізінен оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағытындағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек.
Топырақ жамылғысы қара-қоңыр, оңтүстік таулы қара топырақтар, кәдімгі қара топырақтар, оңтүстік қара топырақтар, шайылған және кәдімгі таулы қара топырақ түрлерінен тұрады.
Өсімдік жамылғысы боз-бетегелі-жусанды, боз-бетегелі әртүрлі шөпті, әртүрлі шөпті-астық тұқымдасты, жұмсақ сабақты және бұталы-шымды астық тұқымдасты әртүрлі шөптесін өсімдіктерден құралған.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында қалыптасып, сәуір айының бірінші онкүндігінде ериді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130–150 күнді құрайды.
Гидрографиялық желісі Ертіс өзені алабына жатады. Ірі өзендерінің бірі – Тайынты өзені, сондай-ақ көптеген басқа өзендер мен жылғалар бар.
Огневка кенті аудан орталығы Қасым Қайсенов кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 47,5 км қашықтықта орналасқан.
Огневка кентінің жалпы аумағы 894,2 гектарды құрайды, оның ішінде жайылымдар – 650 гектар.
1-қосымша

3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;.План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц.
Поселок Огневка расположен в юго-восточной части Уланского района в горно-степной зоне. Горно-степная зона подразделяется на горную лугово-степную, предгорную подзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность 68 %. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография представляет собой бассейн реки Иртыш. Наиболее крупные реки: Тайынты и множества других рек и ручьев.
Поселок Огневка находится в 47,5 км к югу-востоку от районного центра поселка Касыма Кайсенова.
Поселок Огневка занимает 894,2 гектар площади, в том числе: пастбища – 650 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Огневской
поселковой администрации

Округ бойынша жайылымдарға қажеттілік есебі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, округтің орналасқан табиғи аймағы мен жайылым түрлері ескеріле отырып, қолда бар мал басына негізделіп жүргізілді. Жүктеме нормасы ірі қара малға – 3,5 га/бас, ұсақ мүйізді малға – 0,9 га/бас, жылқыға – 5,4 га/бас болып белгіленген.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Огневка кенттік әкімшілігі халқының ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын ұстау қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында жайылымдарға деген қажеттілік 59,5 гектарды құрайды (6-кесте). Елді мекен аумағындағы қолда бар жайылым алқабы 161 гектар болғандықтан, жайылым тапшылығы жоқ.
5-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу.
Ауылдық округ
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілік нормасы, (га)
жайылымдарға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Огневка к.

Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС – 3,5 га/гол., МРС - 0,9 га/гол., лошадей – 5,4 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.
Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Огневской поселковой администрации по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 59,5 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 161 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 5. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Огневская п/а

650
17
3,5
59,5
нет
Елді мекендер жерлері құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 161 гектарды құрайды, оның ішінде халықтың қажеттіліктері үшін арналған жайылымдар 161 гектар.
Огневка кенттік әкімшілігі бойынша жергілікті халықтың мал басы: ірі қара мал – 46 бас, ұсақ мүйізді мал – 25 бас, жылқы – 28 бас (7-кесте).
6-кесте. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу.
Округтің атауы
Елді мекендерге бекітілген жерлер
оның ішінде халықтың қажеттіліктері үшін жайылымдық алқаптар
Халықтағы ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша мал басының саны
оның ішінде
1 басқа шаққандағы орташа жүктеме, га
Жайылымда бағылатын малға нормативтерге сәйкес жайылымға қажеттілік
Жайылымда бағылатын малға арналған қосымша жайылым қажеттілігі
Бос жайылым учаскелері есебінен қажеттілікті өтеу
қорада (қолда) бағылатын мал басы
жайылымда бағылатын мал басы
Огневка к.

650
17
3,5
59,5
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 161 га, в том числе 161 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Огневской поселковой администрации составляет: крупного рогатого скота 46 голов, мелкого рогатого скота 25 голов, лошадей 28 голов (таблица 7).
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Наименование округа
Закрепленные земли за населенными пунктами
в т.ч. пастбищные угодья для нужд населения
Количество поголовья с/х животных по видам у населения
из них
Средняя нагрузка на голову, га
Потребность в пастбищах согласно нормативам на выпасаемых животных
Дополнительная потребность в пастбищах на выпасаемых животных
Воспол-нение потребности за счет свободных участков пастбищ
стойлового содержания
выпасаемые
Огневская п/а

894,2
161
334,7
173,7
қосымша жайылымдар талап етіледі
Мал басы: (ІҚМ)
46
0
46
3,5
161
ҰММ
25
0
25
0,9
22,5
Жылқы малы
28
0
28
5,4
151,2
Округ бойынша халықтың жайылымда бағылатын мал басына арналған жайылымдарға қажеттілік есебі нәтижесіне сәйкес қосымша жайылымдар талап етіледі, жайылым тапшылығы бар.
7-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар.
№ р/н
Босалқы жерлер есебінен талап етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
Халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
0,174
-
0,174
2-қосымша
Жайылымдарды басқару
және пайдалану жөніндегі
Үлгілік жоспарға
Форма
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
Бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Екінші жыл
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
Үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
Төртінщші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Қорытынды
Ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдалану кезінде табиғи және егілген жайылымдардың жем-шөптік сапасының нашарлауына және шөп өнімділігінің төмендеуіне жол бермеу мақсатында жайылым айналымын сақтау қажет, бұл жем-шөп базасының жағдайын жақсартуға мүмкіндік береді.
Жайылым айналымы – бұл жайылымдарды пайдалану және оларды күтіп-баптау жүйесі, онда белгілі бір тәртіппен (маусым ішінде, бір жылдан кейін немесе бірнеше жыл сайын) оларды пайдалану мерзімдері мен тәсілдері өзгеріп отырады. Осы мақсатта жайылымды кезектестіріп пайдалану, шөп шабу мен мал жаюды алмастыру, сондай-ақ жайылымға демалыс беру жүзеге асырылады.
Табиғи-климаттық жағдайларды және жайылымдардың тозу деңгейін (әсіресе халық пайдаланатын жайылымдарға қатысты) ескере отырып, маусымдық-алмастырмалы жайылым айналымы қолданылады. Ол жыл мезгілдері ішінде жайылымдарды кезектестіріп пайдалану арқылы үш қоршаулы (загонды) сызбаны қарастырады. Мұндай жүйеде әрбір учаске маусымның басы, ортасы және соңы үшін кезектесіп пайдаланылатын қоршауларға бөлінуі тиіс.
Жайылым айналымын мал жаюды ұйымдастыру кезінде қолдану қажет, бұл ретте осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымының қолайлы сызбалары ескеріледі.

894,2
161
334,7
173,7
пастбища дополнительно требуются
Поголовье: КРС
46
0
46
3,5
161
МРС
25
0
25
0,9
22,5
лошади
28
0
28
5,4
151,2
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу дополнительно требуются пастбища, дефицит есть.
Таблица 7. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
0,174
-
0,174
Приложение 2
к Типовому плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
Форма
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Заключение
Чтобы не допустить ухудшения кормового достоинства и снижения урожаев травостоя естественных и сеяных пастбищ при использовании сельскохозяйственных угодий необходимо соблюдать пастбищеобороты, что улучшит состояние кормовой базы.
Пастбищеоборотом называется такая система использования пастбищ и ухода за ними, при которой в определенном порядке (в течение сезона, через год или несколько лет) изменяются сроки и способы их использования. Для этого периодически чередуют выпас и сенокошение со сменой сроков пастьбы, предоставляют пастбищу отдых.
Исходя из природно-климатических условий и сбитости пастбищ (что особенно актуально применительно к пастбищам, используемым населением), используется сменно-сезонный пастбищеоборот, который предусматривает трех-загонную схему с последовательной сменой загонов в течение сезонов года. При такой схеме пастбищеоборота каждый участок необходимо делить на загоны очередного стравливания: для начала, середины и конца сезона.
Пастбищеоборот необходимо применять при организации пастбищ для выпаса скота, учитывая приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану.

Әзірленген 2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Огневка кенттік әкімшілігі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары жайылымдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуге, олардың жағдайын жақсартуға және деградация үдерісінің алдын алуға мүмкіндік береді.

Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по Огневской поселковой администрации Уланского района на 2026-2030 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.