Күршім ауданы Сарыөлең ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 2026 жылғы 18 маусымдағы № 54/11-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының1)-тармақшасына, 13 бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы"  бұйрығына сәйкес, Күршім аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Күршім ауданы Сарыөлең ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Күршім аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 14/15-VIII "Сарыөлең ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Күршім аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 14/16-VII "Сарыөлең ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Күршім аудандық мәслихатының төрағасы К. Бахтияров
Күршім аудандық
мәслихатының
2026 жылғы 18 маусымдағы
№ 54/11-VIІI шешіміне
1-қосымша
Күршім ауданы Сарыөлең ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Күршім ауданы Сарыөлең ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, 13 бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы"  бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы"  бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы"  бұйрығына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Сарыоленскому сельскому округу Курчумского района на 2026-2030 годы
Решение Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 18 июня 2026 года № 54/11-VIII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", Курчумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Сарыоленскому сельскому округу Курчумского района на 2026-2030 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим решение Курчумского районного маслихата от 26 декабря 2023 года № 14/15-VIII "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Сарыоленскому сельскому округу Курчумского района на 2023-2024 годы".
3. Признать утратившим решение Курчумского районного маслихата от 27 декабря 2021 года № 14/16-VII "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Сарыоленскому сельскому округу на 2021-2022 годы".
4. Настоящее решение вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель Курчумского районного маслихата К. Бахтияров
Приложение к решению
Курчумского районного
маслихата
от 18 июня 2026 года
№ 54/11-VIІI
План по управлению пастбищами и их использованию по Сарыоленскому сельскому округу Курчумского района на 2026 - 2030 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сарыоленскому сельскому округу Курчумского района на 2026-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1)  статьи 8,  статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах",  Приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".

2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауданның жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер (Күршім ауданы Сарыөлең ауылдық округі бойынша екпе және аридті жайылымдардың болмауына, сондай-ақ орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда мал жаюдың болмауына байланысты жоқ);
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат (мал шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат Шығыс Қазақстан облысының ветеринария басқармасының "Күршім-Вет" ШЖҚ КМК тарапынан ұсынылған және 1-қосымшада 3-кесте, 4-қосымшада 1-кесте, 2-кесте, 3-кесте қамтылған. Өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат Шығыс Қазақстан облысы бойынша "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" ШЖҚ КМК филиалы тарапынан ұсынылған және 2-қосымшада қамтылған).

2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса района и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий (по Сарыоленскому сельскому округу Курчумского района отсутствуют в связи с отсутствием культурных и аридных пастбищ, а также отсутствием выпаса на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий).
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства (официальная статистическая информация по статистике животноводства предоставлена КГП на ПХВ "Курчум-Вет" Управления ветеринарии Восточно-Казахстанской области и содержится в приложениях: приложение 1 таблица 3, приложение 4 таблица 1, таблица 2, таблица 3. Официальная статистическая информация по статистике растениеводства предоставлена филиалом РГП на ПХВ "ГИПРОзем" по Восточно-Казахстанской области и содержится в приложении 2).

4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) Күршім ауданы Сарыөлең ауылдық округі аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, (Күршім ауданы Сарыөлең ауылдық округі бойынша шалғайдағы, маусымдық, аридті және екпе жайылымдар жоқ), жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта);
6) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі;
7) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі (Күршім ауданы Сарыөлең ауылдық округі бойынша шалғайдағы жайылымдар жоқ);
8) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі (ауылдық елді мекендерде жайылымдардың жетіспеуіне байланысты жайылымдарды қайта бөлу жүргізілмейді);

4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории по Сарыоленскому сельскому округу Курчумского района в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям;
6) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам;
7) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных (отдаленные пастбища по Сарыоленскому сельскому округу Курчумского района отсутствуют);
8) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами (перераспределение пастбищ не производится в связи с отсутствием нехватки пастбищ в сельских населенных пунктах);

9) Күршім ауданы Сарыөлең ауылдық округі аумағында жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332  бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Күршім ауданы
Сарыөлең ауылдық округі

9) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории по Сарыоленскому сельскому округу Курчумского района, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Сарыоленскому сельскому
округу
Курчумского района

19,637
8,053
13,281
30,574
Жоспар жайылымдық жерлерді ұтымды пайдалану, жемшөпке деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданды.
Күршім ауданы Сарыөлең ауылдық округінде 2025 жылдың 1 қаңтарына - 2488 бас ірі қара, 4239 - бас уақ мал, 1165 - бас жылқы бар.
Сарыөлең ауылында:
ірі қара - 1082 бас, ұсақ мал - 2386 бас, жылқы - 645 бас.
Сарыөлең ауылының жайылымдық жері 5635 гектарды құрайды.
Барақ батыр ауылында:

19,637
8,053
13,281
30,574
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На 1 января 2025 года в Сарыоленском сельском округе Курчумского района насчитывается у личного подворья населения: крупного рогатого скота - 2488 голов, мелкого рогатого скота - 4239 голов, лошадей - 1165 головы.
В селе Сарыолен:
крупного рогатого скота - 1082 голов, мелкого рогатого скота - 2386 голов, лошадей - 645 головы.
Площадь пастбищ села Сарыолен 5635 гектаров.
В селе Барак Батыр:

ірі қара - 769 бас, ұсақ мал - 1156 бас, жылқы - 235 бас.
Барақ батыр ауылындағы жайылымдық жер көлемі 603 гектарды құрайды.
Бірлік ауылында:
ірі қара - 637 бас, ұсақ мал - 697 бас, жылқы - 285 бас.
Бірлік ауылындағы жайылымдық жер көлемі 748 гектарды құрайды.
Күршім ауданы Сарыөлең ауылдық округі бойынша 2025 жылдың 1 қаңтарына Ш/Қ мен ЖШС: ірі қара - 2008 бас, ұсақ мал - 6981 бас, жылқы - 1655 бас.
№ 5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1.
30,574
30,574
Күршім ауданы
Сарыөлең ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
2-қосымша
1. ӨСІМДІК ЖАМЫЛҒЫСЫ
2. НЕГІЗГІ АЗЫҚТЫҚ, ҚОРЕКТЕНБЕЙТІН, УЛЫ ЖӘНЕ ДӘРІЛІК ӨСІМДІКТЕРГЕ ҚЫСҚАША СИПАТТАМА
2.1. Азықтық өсімдіктер
Түкті қауырсын (тырса) - көпжылдық тығыз кусталы шымды биіктігі 50-80 см дәнді дақыл. Көктемде ол көптеген ксерофильді дәндерден кеш өсе бастайды, сондықтан оның кебуі әлдеқайда кешірек жүреді. Басқа қауырсынды шөптерден жоғары өнім береді, ал масақ басына дейін шабылған кезде бірінші шабылған массаның 50%-на ь дейін отава береді, ал отава негізінен жапырақтардан тұрады. Көктемде жапырақтарды жылқылар жақсы жейді және тез салмақ қосады. Гүлденудің соңынан бастап оны әрең жейді. Ірі қара жылқыларға қарағанда біршама нашар жейді, қойлар мен ешкілер оларды жас кезінде ғана қанағаттанарлықтай жейді. Күзгі отава өте нәзік және оны барлық жануарлар жақсы жейді.
Сарепт тырсығы (тырсық) - тығыз шымтезек түзетін көпжылдық шөп. Генеративті өсінділердің биіктігі 40-80 см-ге жетеді. Жылы гүлдейді мамыр-маусымда.Лшығыс көктемде жылқылар ықыласпен жейді, емізетін биелер сүт өнімділігін арттырады. Қауырсынды шөпті жайылымдарда жылқылар тез қалпына келеді, қымыз сапалы болып шығады. Ірі қара мал бұл қауырсынды шөпті біршама нашар жейді.
Қойлар оны өсудің ерте кезеңдерінде ғана қанағаттанарлық түрде жейді, гүлдену және әсіресе жеміс беру фазалары олар үшін өте қауіпті. Отаву өте нәзік өнім береді және оны барлық жануарлар жақсы жейді. Азықтандыру кезінде жануарлардың жақсы өсуін қамтамасыз етеді.
Борозды бетеге (типчак) - биіктігі 30-60 см болатын көпжылдық тығыз бұталы дәнді дақыл, көптеген базальды жапырақтары бар күшті тығыз шөптерді құрайды. Ол мамырдың аяғында-маусымның басында гүлдейді, гүлденуден кейін кебе бастайды және толық піскен кезде сары және дөрекі шөпке айналады. Барлық ыстық жаз тыныштықта және қайта өспейді. Температураның төмендеуімен және алғашқы жаңбырдың түсуімен базальды жапырақтардың массасы пайда болады. Жайылымда оны жануарлардың барлық түрлері, әсіресе жылқылар жақсы жейді, тек түйелер оны қанағаттанарлық түрде жейді. Гүлдену басталғаннан бастап, әсіресе пісу кезеңінде ол нашар жейді, ал жазда тек базальды жапырақтар жейді.

крупного рогатого скота - 769 голов, мелкого рогатого скота - 1156 голов, лошадей - 235 головы.
Площадь пастбищ села Барак Батыр 603 гектара.
В селе Бірлік:
крупного рогатого скота - 637 голов, мелкого рогатого скота - 697 голов, лошадей - 285 головы.
Площадь пастбищ села Бірлік 748 гектаров.
На 1 января 2025 года в Сарыоленском сельском округе Курчумского района насчитывается у К/Х и ТОО: крупного рогатого скота - 2008 голов, мелкого рогатого скота - 6981 голов, лошадей - 1655 головы.
Таблица № 5. Требуемые дополнительные пастбища на территории
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектар
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1.
30,574
30,574
-
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Сарыоленскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
1. РАСТИТЕЛЬНОСТЬ 2. КРАТКАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА ОСНОВНЫХ КОРМОВЫХ, НЕПОЕДАЕМЫХ, ЯДОВИТЫХ И ЛЕКАРСТВЕННЫХ РАСТЕНИЙ
2.1. Кормовые растения
Ковыль волосатик (тырса) - многолетний плотнокустовой дернинный злак высотой 50-80 см. Весной начинает отрастать позже многих ксерофильных злаков, поэтому и засыхание у него происходит значительно позже. ДаҰт урожаи выше других ковылей, а при скашивании до колошения даҰт отаву до 50% массы первого укоса, причҰм отава состоит в основном из листьев. Весной листья отлично поедают лошади и быстро набирают вес. С конца цветения почти не поедается. Крупный рогатый скот поедает несколько хуже лошадей, овцы и козы поедают его удовлетворительно только в молодом возрасте. Осенняя отава очень нежная и хорошо поедается всеми животными.
Ковыль сарептский (тырсик) - многолетний злак, образующий плотные дерновины. Высота генеративных побегов достигает 40-80 см. ЦветҰт в мае-июне. Листья весной охотно поедаются лошадьми, подсосные кобылы увеличивают удои. На ковыльных пастбищах лошади быстро поправляются, кумыс получается отличного качества. Крупный рогатый скот поедает этот ковыль несколько хуже. Овцы поедают его удовлетворительно только в ранних фазах роста, с фазы цветения и особенно плодоношения он для них очень опасен. Отаву даҰт очень нежную и хорошо поедаемую всеми животными. При нагуле обеспечивает хороший прирост животных.
Овсяница бороздчатая (типчак) - многолетний плотнокустовой злак высотой 30-60 см, образующий мощные плотные дернины с многочисленными прикорневыми листьями. ЦветҰт в конце мая - начале июня, после цветения начинает засыхать и при полном созревании становится жҰлтой и грубой травой. ВсҰ жаркое лето находится в состоянии покоя и не отрастает. С понижением температуры и выпадением первых дождей появляется масса прикорневых листьев. На пастбище поедается прекрасно всеми видами животных, особенно лошадьми, только верблюды поедают его удовлетворительно. С начала цветения и особенно в фазу созревания поедается хуже, а летом поедаются только прикорневые листья.

Қара масақты қияқ - ұзын сусымалы өркендері бар көпжылдық тамырсабақты өсімдік. Сабақтары жіңішке, түзу, биіктігі 30-60 см. Жапырақтары ойықпен ширатылған, ені 2-4 мм, қатты. Маусым айында гүлдейді. Азықтың сапасы орташа. Жайылымда жеміс беретін өркендер тек гүлдегенге дейін, жапырақты (вегетативті) өркендер сәл ұзағырақ және қанағаттанарлық жағдайда ғана жейді. Шілдеде ол нашар жейді. Отава тамыз айында жақсы жейді, кейінірек нашарлайды. Құрғақ далада ол тез кедір-бұдырға айналады, сондықтан оны жануарлар жейтін кезең өте қысқа. Пішенде ірі қара мен жылқы жақсы жейді, қой мен түйе нашар жейді.
Бескильница орналастырылған (ақ-мамық) - көпжылдық бұта астық,туралыбұзушы кедір-бұдыр, қираған шөптер. 15-60 см биіктікке жетеді. Маусым-шілде айларында гүлдейді. Ол өте қатты тұздануға төзеді, бірақ құрғақ тұзды батпақтарда нашар дамиды. Орманды дала мен далада ол ең жақсы жемшөп өсімдіктерінің бірі болып саналады: жайылымда оны ірі қара, жылқы, одан да жаманы - қой, ешкі және түйе жақсы жейді. Шабылған масақтану кезеңінде ол жануарлардың барлық түрлерімен жақсы қоректенетін өте нәзік пішен береді. Гүлдену кезеңінен бастап ол өте дөрекі болады және нашар жейді. Гүлдегенге дейін жайылған кезде 30%-ға дейін, ылғалды жылдары - 60% -ға дейін өнім береді. Тағамдық құндылығы бойынша ол ең жақсы дәнді дақылдарға теңестіріледі. Ылғалды сортаң топырақтарда мәдениетте сынау үшін ұсынылады.
Жерүсті айрауығы (ақ-батауқ) - биіктігі 80-150 см, сусымалы тамырсабақты көпжылдық шөп, бірге орташа жапырақты сабағымен. Маусым-шілде айларында гүлдейді. Су басқан және батпақты шалғындардың ірі азықтық шөптері. Талап етілмейді топыраққа, айтарлықтай тұздануға төзеді. Оның жайылымға және шабындыққа төзімділігі жақсы, бірақ дөрекі, нашар жейтін шөп береді. Шөп шабу үшін шөп шабу кезеңінен кешіктірмей шабу керек, өйткені ол өте тез өрескел болады. Жайылымда оны жабайы және үй жануарларының барлық түрлері нашар жейді: ірі қара мен жылқы масақ шыққанға дейін ғана жейді, жаздың екінші жартысында тек гүлшоғыры мен жоғарғы жапырақтары шағып алады.
Жінішкі бидайық - биіктігі жалаңаш, тегіс сабақты көпжылдық шөп 50-120 см. Жапырақ қабықшалары тегіс, тілінің ұзындығы 8 мм-ге дейін. Жапырақтары ені 7 мм-ге дейін, кейде бүктелген. Ұзындығы 10-30 см болатын үрей. Маусым-қыркүйек айларында гүлдейді. Дөрекі жем. Жайылымда оны ерте сатыдағы жануарлар, негізінен жылқылар мен ірі қара малдар азды-көпті қанағаттанарлықтай жейді. Ол өте тез кедір-бұдырланады, сондықтан пішенді үрей басылғанға дейін жинау керек.

Осока черноколосая - многолетнее корневищное растение с длинными ползучими побегами. Стебли тонкие, прямые, высотой 30-60 см. Листья свҰрнутые желобком, шириной 2-4 мм, жҰсткие. ЦветҰт в июне. Корм среднего качества. На пастбище плодоносящие побеги поедаются только до цветения, лиственные (вегетативные) побеги - несколько дольше и только удовлетворительно. В июле поедается плохо. Отава хорошо поедается в августе, позже - хуже. В сухой степи быстро грубеет, поэтому период, когда она поедается животными, очень короткий. В сене хорошо поедается крупным рогатым скотом и лошадьми, а овцами и верблюдами - плохо.
Бескильница расставленная (ак-мамык) - многолетний кустовой злак, образующий грубые развалистые дерновины. Достигает высоты 15-60 см. ЦветҰт в июне-июле. Переносит очень сильное засоление, но плохо развивается на сухих солончаках. В лесостепи и степи считается одним из лучших кормовых растений: на пастбище прекрасно поедается крупным рогатым скотом, лошадьми, несколько хуже - овцами, козами и верблюдами. Скошенная в фазе колошения даҰт очень нежное сено, отлично поедаемое всеми видами животных. С фазы цветения сильно грубеет и плохо поедается. При стравливании до цветения даҰт до 30%, во влажные годы - до 60% отавы. По питательности приравнивается к лучшим злаковым растениям. Рекомендуется для испытания в культуре на влажных солончаковатых почвах.
Вейник наземный (ак-батаук) - многолетний злак с ползучим корневищем, высотой 80-150 см, со среднеоблиственным стеблем. ЦветҰт в июне-июле. Грубая кормовая трава заливных и болотистых лугов. Нетребователен к почве, выносит значительное засоление. Обладает хорошей устойчивостью к выпасу и сенокошению, но даҰт грубое, плохо поедаемое сено. Скашивать на сено следует не позже фазы колошения, так как он очень быстро грубеет. На пастбище плохо поедается всеми видами диких и домашних животных: крупный рогатый скот и лошади поедают только до колошения, во второй половине лета скусывают только соцветия и верхние листья.
Волоснец узкий - многолетний злак с голыми, гладкими стеблями высотой 50-120 см. Влагалища листьев гладкие, язычок до 8 мм длиной. Листья до 7 мм ширины, иногда сложенные. МетҰлка длиной 10-30 см. ЦветҰт в июне-сентябре. Грубый корм. На пастбище более или менее удовлетворительно поедается животными на ранних фазах, преимущественно лошадьми и крупным рогатым скотом. Очень быстро грубеет, поэтому на сено необходимо заготавливать до выбрасывания метҰлок.

Жағалаулық сортаңды (ажрек) - биіктігі 5-15 см, түбінен ұзын, көпжылдық шөп тармақталған және түйіндерде тамырланған өркендер. Сәуір-маусым айларында гүлдейді. Гүлдер масақ тәрізді паникулада жиналады. Топырақтың қатты тұздануына төзеді және көбінесе таза қопалар береді. Өнімділіккесілген тіршілік ету ортасына байланысты ауытқиды. Шөлдердің негізгі өсімдіктерінің бірі. Жайылымда оны барлық жануарлар жейді, жақсырақ - жеміс беру кезеңінен бастап, күзде және қыста. Пішенде - қанағаттанарлық және тіпті жақсы, бірақ пішенді масақтану кезеңінен кешіктірмей тазалау керек, өйткені шамадан тыс шөп жануарлардың ауыз қуысына зақым келтіруі мүмкін. Оңтүстікте оны жануарлар ықыласпен жейді қайтарылғанда таулардан.
Шалғынды көкшөп - биіктігі 30-90 см, сусымалы тамырсабақты көпжылдық борпылдақ дәнді дақыл. Мамыр-шілде айларында гүлдейді. Жіңішкелері бар, әлсіз жапырақты генеративті сабақтардан басқа сабақтарында вегетативті өркендердің саны көп, сондықтан оны кәдімгі қарапайым дәнді дақылдар қатарына жатқызады. Жайылымдық өсімдік, қалыпты жайылымда шөптесін жерлерде кең және тез таралады. Бұл тамаша жемдік өсімдік болып саналады: .тамашатамақтанады жылқылармен, ірі қара малдармен, қойлармен және жабайы жануарлармен. Бұл жайылымдар әсіресе жас малды азықтандыру үшін өте құнды.
Бұталы қараған - биіктігі 0,5-2 м әлсіз тікенді, тармақталған бұта, түзу өсінділері мен бұтақтары қою, жасыл түстіо- немесе сарғыш-сұр қабығы бар. Гүлдері ашық сары. Мамыр-шілде айларында гүлдейді, шілде-қыркүйек айларында жеміс береді. Жайылымда жапырақтары мен жас өркендерін ірі қара мен қой жейді. Ол жақсы жапырақты, ал бұтақтары қалың бұталарда, әсіресе өсімдіктері жыл сайын шабылатын жерлерде жіңішке, бұтақ тәрізді. Арналған сондай жайылымдарда кейде тіпті күзге дейін жақсы жейді. Жапырақтары мен гүлдерінде ақуыздың көп мөлшері бар.
Ақ алабота (кокпек) - биіктігі 20-50 см, жайылған, қысқа, сүректі бұтақтары бар жартылай бұта. Биіктігі 15-30 см болатын бір жылдық өсінділер. Жапырақтары кезектесіп орналасады, жуан, ұзындығы 0,5-3 см, ені 0,2-0,7 см, сопақша-сопақша, ұшында доғал. Жапырақтардың қолтықтарында кішірек жапырақтары бар қысқартылған өркендер болады. Гүлдер шиыршық тәрізді гүлшоғыр түрінде жиналады. Шілде-қыркүйек айларында гүлдейді және жеміс береді. Жайылымда гүлдену кезеңінен бастап, күзде жеміс бергеннен кейін және қыста түйелер жақсы жейді, қанағаттанарлық әйелдер және жылқылармен. Қойлар мен түйелер үшін күзде және қыста-жемдік азық. Ерте көктемде жылқылар былтырғы бұтақтарды ықыласпен жейді. Химиялық талдауға сәйкес, оның құрамында салыстырмалы түрде көп ақуыз және аз талшық бар, бірақ ерте фазалардағы барлық қоректік заттардың сіңімділік коэффициенті өте төмен, сәйкесінше осы кезеңдегі тағамдық құндылығы да төмен (40 бірліктен төмен). Жеміс беру кезеңінен бастап талшықтар мен БЭ-нің сіңімділігі едәуір артады, сондықтан күзде жалпы тағамдық құндылығы жаз бен көктемге қарағанда жоғары болады. Жапырақтарда органикалық қышқылдар бар. Жануарлардың тәбетін ашады.

Прибрежница солончаковая (ажрек) - многолетний злак высотой 5-15 см с длинными, от основания разветвляющимися и укореняющимися в узлах побегами. ЦветҰт в апреле-июне. Цветки собраны в колосовидную метҰлку. Переносит сильное засоление почв и нередко даҰт чистые заросли. Урожайность резко колеблется в зависимости от мест обитания. Одно из основных растений пустынь. На пастбище поедается всеми животными, причҰм лучше - с фазы плодоношения, осенью и зимой. В сене - удовлетворительно и даже хорошо, но на сено необходимо убирать не позже фазы колошения, так как перестойное сено может повреждать ротовую полость животных. На юге охотно поедается животными по возвращении с гор.
Мятлик луговой - многолетний рыхлокустовой злак высотой 30-90 см с ползучим корневищем. ЦветҰт в мае-июле. Имеет тонкие, слабооблиственные стебли, кроме генеративных имеет большое количество вегетативных побегов, из-за чего его относят к типичным низовым злакам. Пастбищное растение, широко и быстро распространяется в травостое при умеренном выпасе. Считается отличным кормовым растением: отлично поедается лошадьми, крупным рогатым скотом, овцами и дикими животными. Особенно ценны эти пастбища для нагула молодняка крупного рогатого скота.
Карагана кустарник - слабоколючий ветвистый кустарник высотой 0,5-2 м с прямыми побегами и ветвями с тҰмной, зеленовато- или желтовато-серой корой. Цветки ярко-жҰлтые. ЦветҰт в мае-июле, плодоносит в июле-сентябре. На пастбище поедаются листья и молодые побеги крупным рогатым скотом и овцами. Хорошо облиственна, а ветки в густых зарослях, особенно там, где растительность ежегодно выкашивается, тонкие, прутьевидные. На таких пастбищах иногда даже хорошо поедается почти до самой осени. В листьях и цветках содержится много протеина.
Лебеда седая (кокпек) - полукустарник с раскинутыми недлинными деревянистыми ветвями высотой 20-50 см. Однолетние побеги высотой 15-30 см. Листья очередные, толстоватые, длиной 0,5-3 см, шириной 0,2-0,7 см, продолговато-яйцевидные, на верхушке тупые. В пазухах листьев укороченные побеги с более мелкими листьями. Цветки собраны в мутовчато-колосовидное соцветие. ЦветҰт и плодоносит в июле-сентябре. На пастбище с фазы цветения, осенью после плодоношения и зимой хорошо поедается верблюдами, удовлетворительно - овцами и лошадьми. Для овец и верблюдов осенью и зимой - нажировочный корм. Ранней весной лошади охотно поедают прошлогодние веточки. По данным химического анализа, содержит относительно много протеина и немного клетчатки, но коэффициент переваримости всех питательных веществ на ранних фазах очень низкий, соответственно низка и питательность в этот период (ниже 40 к. ед.). С фазы плодоношения значительно повышается переваримость клетчатки и БЭВ, поэтому общая питательность осенью выше, чем летом и весной. Листья содержат органические кислоты. Возбуждает аппетит у животных.

Қаражидек сортаңды (біргүн) - биіктігі 5-40 см бұта, ағаш тәрізді, сәждеге созылған бұтақтары бар, көптеген жалаңаш, шөптесін цилиндр тәрізді, тармақталған, буынды біржылдық өркендер береді. Жапырақтары етті, ұзындығы 5 мм-ге дейін. Гүлдері дара, масақ тәрізді гүлшоғырына жиналған. Шілде-тамыз айларында гүлдейді. Жусанды-сортаңды жайылымдарда кең таралған өсімдіктердің бірі. Түйелерге арналған негізгі жайылымдық өсімдік (жусаннан кейін). Жылыкөктемде ацилюдалар былтырғы өркендерді жақсы жейді, жазда жасылдарды нашар жейді, күзде және қыста қайтадан жақсы жейді. Күзде біргүн түйелер үшін - жемдік жем-шөп, қой, ешкі , жылқы көктемде (былтырғы өркендер), күзде және қыста жақсы жейді, бірақ түйелерден де жаманы жазда әрең жейді. Қазақстанның әртүрлі аймақтарынан алынған үлгілерді талдау оның дамуының барлық кезеңдерінде жоғары қоректік құндылығын көрсетеді.
Шайқурай жапырақты тобылғы - биіктігі 150 см-ге дейін бұта, бұтақ тәрізді қоңыр бұтақтарда көптеген қолшатыр гүлдері бар. Жапырақтары кішкентай, жас түкті, арқа-жұмыртқа тәрізді. Гүлшоғыры - 4-10-гүлді отырықшы қолшатырлар. Сәуір-мамыр айларында гүлдейді, маусым айында жеміс береді. Жайылымда жапырақтар мен жас өркендерді қойлар мен ешкілер ықыласпен жейді. Басқа жануарлар нашар тамақтанады. Бастапқы кезеңдерде ақуыз, май және талшықтар көп емес, ал тағамдық құндылығы жақсы бұршақ тұқымдас пішеннен жаман емес. Құрамында витамин бар Бастап, хош иісті заттар.
Ақ жер жусаны (тамыржусан) - биіктігі 45 см-ге дейін жететін, тығыз және кең шымтезектерді құрайтын көптеген вегетативті және генеративті өсінділері бар көпжылдық шөптесін өсімдік. Бүкіл өсімдік түкті. Жапырақтары сопақша пішінді, ұзындығы 1-2 см, ені 1 см-ге дейін, жай немесе екі рет пішінді қайта бөлшектелген. Гүлдері сары. Тамыз-қазан айларында гүлдейді. Жайылымда қойлар жақсы, тіпті жақсы жейді көктемде,уқанағаттанарлық жазда нашар, күзде және қыста қайтадан жақсы және жақсы жейді. Жылқылар мен түйелер оны аздап нашар жейді. Ірі қара мал оны көктемде, күзде және қыста қанағаттанарлықтай, ал жазда әрең жейді.
Лессинг жусаны - сүректі, көп басты тамыры және көптеген вегетативті (қысқартылған) және генеративті, жоғарғы жағында тармақталған сабақтары (биіктігі 45 см-ге дейін), биік, тығыз шымтезек түзетін көпжылдық өсімдік. Қыркүйек-қазан айларында гүлдейді. Азықтық қатынаста нашар зерттелген. Әдеби деректерге сүйенсек, қойлар мен жылқыларды күзде және қыста қанағаттанарлықтай жейді. Геоботаниктердің бақылаулары бойынша жайылымда оны барлық жануарлар көктемде, жазда және күзде қанағаттанарлықтай жейді. Ерте фазаларда оның құрамында ақуыз көп және талшық аз.
Жылтыр ши (ший)- көпжылдық ірідәнді қож,дайналушы биіктігі 250 см, сабағы мықты. Мамыр-шілде айларында гүлдейді. Өсімдік қатты кедір-бұдырлы жапырақтары бар өрескел. Әртүрлі адамдар кездеседі топырақта, бірақ әрдайым дерлік жер асты суларының пайда болуына жақын жерлерде, кейде үздіксіз қопаларды қалыптастырады. Шия шоғыры бойынша бағдарланады орынды таңдау құдық қазу үшін. Жайылымда оны құлағына дейін ғана ықыласпен жейді, кейінірек ол өте дөрекі болады. Отава чияны жазда да ықыласпен жейді. Шөпте жақсы жейді, егер шабылған масақталғанға дейін, ал кейінірек шөп шабу - жапырақтары ғана жейді. Қысқы жайылымдарда оның маңызы ерекше, өйткені биік чиа бұталарын қар басып қалмайды. Сапасы орташа азықтық өсімдіктерге жатады.

Ежовник солончаковый (биюргун) - кустарничек высотой 5-40 см с деревянистыми простертыми веточками, дающими многочисленные голые, травянистые цилиндрические, ветвистые, членистые годичные побеги. Листья мясистые, до 5 мм длиной. Цветки одиночные, собраны в колосовидные соцветия. Цветет в июле-августе. Одно из самых распространенных растений на полынно-солянковых пастбищах. Основное пастбищное растение для верблюдов (после полыни). Верблюды весной хорошо поедают прошлогодние побеги, летом зеленый корм поедают плохо и вновь хорошо поедают его осенью и зимой. Осенью биюргун для верблюдов - нажировочный корм, овцы, козы и лошади поедают его хорошо весной (прошлогодние побеги), осенью и зимой, но хуже верблюдов, летом почти не едят. Анализ образцов из различных областей Казахстана показывает высокую питательность во все фазы его развития.
Таволга зверобоелистная - кустарник высотой до 150 см с многочисленными зонтиками цветков на коричневых прутьевидных ветвях. Листья мелкие, молодые опушенные, обратно-яйцевидные. Соцветия - 4-10-цветковые сидячие зонтики. Цветет в апреле-мае, плодоносит в июне. На пастбище листья и молодые побеги охотно поедаются овцами и козами. Остальные животные поедают хуже. На ранних стадиях содержится много протеина, жира и не очень много клетчатки, а питательность не хуже хорошего бобового сена. Содержит витамин С, ароматические вещества.
Полынь белоземельная (тамыржусан) - многолетнее травянистое растение высотой до 45 см с многочисленными вегетативными и генеративными побегами, образующими плотные и широкие дерновины. Все растение опушенное. Листья в очертании яйцевидные, 1-2 см длиной и до 1 см шириной, просто или дважды перисторассеченные. Цветки желтые. Цветет в августе-октябре. На пастбище поедается овцами хорошо и даже отлично весной, удовлетворительно летом, вновь хорошо и отлично поедается осенью и зимой. Немного хуже ее поедают лошади и верблюды. Крупный рогатый скот удовлетворительно поедает ее весной, осенью и зимой и почти не поедает летом.
Полынь лессинговидная (узкодольчатая) - многолетнее растение с деревянистым многоглавым корнем и многочисленными вегетативными (укороченными) и генеративными, ветвящимися вверху стеблями (высотой до 45 см), образующими высокую плотную дерновину. Цветет в сентябре-октябре. Слабо изучено в кормовом отношении. По литературным источникам, овцами и лошадьми вполне удовлетворительно поедается осенью и зимой. По наблюдениям геоботаников, на пастбище удовлетворительно поедается всеми животными весной, летом и осенью. На ранних фазах содержит много протеина и мало клетчатки.
Чий блестящий (ший) - многолетний крупнодернинный злак, достигающий высоты 250 см, с крепкими стеблями. Цветет в мае-июле. Растение грубое с сильно шероховатыми листьями. Встречается на различных почвах, но почти всегда в местах с близким залеганием грунтовых вод, образуя иногда сплошные заросли. По скоплению чия ориентируются в выборе места для копки колодца. На пастбище поедается охотно только до колошения, позже он очень грубеет. Отава чия и летом поедается охотно. В сене хорошо поедается, если скошен до колошения, а при более позднем скашивании поедаются только листья. Особое значение имеет на зимних пастбищах, так как высокие кусты чия не заносятся снегом. Относится к кормовым растениям среднего качества.

Кәдімгі қамыс - биіктігі 2,5-тен 9 м-ге дейін тамырсабақты шөп. Гүлдейді мамыр-маусым айларында. Жас кезінде қамыстың құрамында қант көп болады, ал бұл кезде жылқы мен ірі қара оны ықыласпен жейді. Оны қойлар, ешкілер, түйелер азырақ жейді. Алайда, дүрбелеңді лақтырмас бұрын да, оның кедір-бұдырлығы соншалық, жайылымдағы мал оны құлықсыз жейді. Себеп - қамыстың қатты кедір-бұдырлануы және күрт ұлғаюы қорытылмайтын зат.
Қарама-қарсы жапырақты климакоптера - биіктігі 7-15 см түзу, бұтақтанған сабағы бар бір жылдық шөптесін өсімдік. Төменгі тармақтар бір-біріне қарама-қарсы, сызықты,етті,сүйір ұшты. Қабықшалы, күлгін немесе күлгін түсті жемістер лимон-сары қанаттары бар. Сортаңды жерлерде, қатты сортаңданған топырақтарда кездеседі. Шілде-қыркүйек айларында гүлдейді. Күзгі-қысқы азық. Ондағы тұздардың көп болуына байланысты жазда оны түйелер ғана қанағаттанарлықтай жейді. Күзде қойлар оны жақсы жейді және түйелер, оның үстіне түйелер үшін - жемдік азық. Ірі қара мал мен жылқы оған нашар қызмет етеді. Тағамдық құндылығы жеткілікті-жоғары.
Нанофитон кірпі (тасбиюргун, жапак) - биіктігі 5-15 см бұта, қысқа, көп тармақты, сүректі, жуан сабақтарымен. Образует тығыз, жастық тәрізді, қатты шымтезек. Жапырақтары кезектесіп орналасады, тығыз орналасады, сабағын жасырады, қысқа, етті, субулат тәрізді шипикпен соңында. Гүлдері дара, бұтақтарының ұшында қолтық асты. Тамыз-қыркүйек айларында гүлдейді. Өте баяу өсетін өсімдік, жазда бұтақтары 1-4 см-ден аспайтын өсінді береді. Бұл таза жайылымдық өсімдік. Қойларды жыл бойы жейді, бірақ әсіресе күзде және қыста жануарлар жақсы жейді. Қойлар мен түйелер үшін жемдік жем, бұл химиялық талдау деректерімен расталады. Күзгі жағдайда да оның тағамдық құндылығы орташа сапалы шалғынды шөптен кем түспейді.
2.2. Жеуге болмайтындар өсімдіктер
Шыңғыл күміс - биіктігі 50-200 см болатын қатты тікенді бұта бұрғыланған-қоңыр қабығымен. Жапырақтары қос ұшты, тікенекпен аяқталады, 1-5 жұп жапырақшалары бар, ұзынша-сопақша пішінді. Гүлдер қызғылт, сирек ақ. Мамыр-маусым айларында гүлдейді. Жануарлар нашар жейді. Күзде және қыста түйелер мен қойлар жемістерді жейді және құлаған жапырақтар.
Сібір бузильнигі - биіктігі 40-75 см, сабағы түзу, борозды, көпжылдық шөптесін тамырсабақты өсімдік. Тамырсабақ қысқартылған, көптеген тамыр қабықшалары бар. Жапырақтары ұзынша-үшбұрышты немесе сопақша-сопақша, ұзындығы 5-35 см және ені 2,5-25 см, жиегі бойынша біркелкі емес тісті. Шеткі гүлдері ашық сары түсті. Маусым-тамыз айларында гүлдейді, тамыз-қыркүйек айларында жеміс береді. Әдеби деректерге сүйенсек, мал жемейді, зиянды арамшөп жайылымда болады және жойылуы тиіс. Геоботаниктердің бақылаулары бойынша жазда оны ішінара қойлар мен жылқылар жейді. Құрамында ақуыз мен талшықтың орташа мөлшері бар.

Тростник обыкновенный - корневищный злак высотой 2,5 до 9 м. Цветет в мае-июне. В молодом возрасте тростник содержит много сахара, и в это время лошади и крупный рогатый скот поедают его весьма охотно. Хуже поедают его овцы, козы и верблюды. Однако ещҰ до выбрасывания метелки он становится настолько грубым, что скот на пастбищах поедает его неохотно. Причина - сильное огрубение и резкое увеличение в тростнике непереваримых веществ.
Климакоптера супротивнолистная - однолетнее травянистое растение с прямым ветвистым стеблем высотой 7-15 см. Нижние ветви сближенно-супротивные. Листья супротивные, линейные, мясистые, остроконечные. Плоды с пленчатыми пурпурными или лимонно-желтыми крыльями. Встречается на солонцах, сильно солонцеватых почвах. Цветет в июле-сентябре. Осенне-зимний корм. Из-за наличия в ней большого количества солей летом поедается удовлетворительно только верблюдами. Осенью ее хорошо поедают овцы и верблюды, причем для верблюдов - нажировочный корм. Крупный рогатый скот и лошади поедают ее плохо. Питательность достаточно высокая.
Нанофитон ежовый (тасбиюргун, жапак) - кустарничек высотой 5-15 см с короткими многократно ветвистыми деревянистыми толстыми стеблями. Образует плотные подушковидные жесткие дерновины. Листья очередные, расположенные плотно, скрывающие стебель, короткие, мясистые, шиловидные с шипиком на конце. Цветки одиночные, пазушные, на конце веток. Цветет в августе-сентябре. Очень медленно растущее растение, за лето веточки дают прирост не более 1-4 см. Это чисто пастбищное растение. Овцами поедается круглый год, но особенно хорошо поедается животными осенью и зимой. Для овец и верблюдов - нажировочный корм, что подтверждается данными химического анализа. Даже в осеннем состоянии его питательность не ниже лугового сена среднего качества.
2.2. Непоедаемые растения
Чингил серебристый - сильно колючий кустарник высотой 50-200 см с буровато-коричневой корой. Листья парноперистые, заканчивающиеся колючкой, с 1-5 парами листочков, продолговато-обратнояйцевидные. Цветки розовые, реже белые. ЦветҰт в мае-июне. Животными поедается плохо. Осенью и зимой верблюды и овцы поедают плоды и опавшие листья.
Бузульник сибирский - многолетнее травянистое корневищное растение высотой 40-75 см с прямым бороздчатым стеблем. Корневище укороченное, с многочисленными корневыми мочками. Листья продолговато-треугольные или продолговато-яйцевидные, 5-35 см длиной и 2,5-25 см шириной, по краю неравнозубчатые. Краевые цветки ярко-жҰлтые. ЦветҰт в июне-августе, плодоносит в августе-сентябре. По литературным источникам, животными не поедается, злостный сорняк на пастбище и подлежит уничтожению. По наблюдениям геоботаников, летом частично поедается овцами и лошадьми. Содержит среднее количество протеина и клетчатки.

Сүтті шөп жоңғар - көп жылдық шөптесін өсімдік бастап сабақтарының биіктігі 35-110 см, жоғарыдан жақсы жапырақты. Жылы гүлдейді шілдеде,блодоноситтер шілде-тамыз айларында. Әдеби деректерге сүйенсек, жануарларды жеуге болмайды. Өс тамақтанғанда ауыз қуысының қабынуын тудырады, ал сауын сиырларда сүт қызыл түске боялады. Геоботаниктердің бақылаулары бойынша қойлар мен түйелер аздап жейді.
2.3. Улы өсімдіктер
Түлкіқұйрық брунец - сабағы тармақталған, биіктігі 80-100 см-ге дейін, гүлдері сарғыш реңді ақ түсті. Мамыр-маусым айларында гүлдейді, жемістері шілде-тамыз айларында піседі. Қамтиды алколоидисофоридин, софокарпин, алоперин. Белгілі жағдайлар бар улануларовец. Бұл дәлелденді алколоидтарбастамаларәрекетті етеді жүйке жүйесіне.
Жатаған укекіре - биіктігі 15-60 см көпжылдық шөптесін өсімдік. Мамыр-маусым айларында гүлдейді, шілде-тамыз айларында жеміс береді. Пішенде жейді барлық жануарларға қанағаттанарлық. Құрамында алкалоидтар бар, сондықтан ол улы болып саналады. Жылқылар ащыға ең сезімтал. Ащыдағы алкалоидтардың ең көп мөлшері сортаңданған топырақтарда байқалады. Улану ащыдан емес, оны зақымдайтын саңырауқұлақтан туындайтыны анықталды. Көбінесе улану шөптің нашар өсуімен және ащының қатты өсуімен жүреді.
2.4. Дәрілік өсімдіктер
Түлкіқұйрық брунец (софора) - көпжылдық тамырсабақты өсімдік Биіктігі 20-60 см. Сабағы тармақталған, бұтақтары жоғары бағытталған, жапырақтары сопақша-ұзынша жапырақшалары, гүлдері кілегей немесе ақ түсті, санаулы ғана сарғыш, тар жиналған, масақ тәрізді төбешіктер кисталар; бұршақ тәрізді, қою қоңыр немесе қара түсті. Шөпте улы алкалоидтардың шамамен 3% -ы кездеседі. Құрғақ өсімдіктен жасалған шаң (ұсақ ұнтақ) күшті қасиеттерге ие инсектицидтік қасиеттері, бірақ оның уыттылығы анабазинге қарағанда әлсіз. Препараттардан жасалған брунца тыныс алуды қоздырады.
Дәрілік қандышөп - көп жылдық шөптесін тамырсабақты өсімдік түйіршікті, жоғарғы жағында биіктігі 20-100 см тармақталған сабақ. Маусым-тамыз айларында гүлдейді, тамыз-қыркүйек айларында жеміс береді. Тамырларда 16-17-ге дейін болады% лубильдік заттар, эфир майы. шавелқышқылды кальций, крахмал, бояғыш заттар. Халықтық медицинада ол қан кетулерге, диареяға, ветеринарияда - ішек ауруларына, диафоретикалық және вермифуга ретінде қолданылған. Медицинада және қазіргі уақытта халықтық медицинада - қатерлі ісіктерде, тері ауруларында, гомеопатияда - қалай қолданылады гемостатикалық өкпе ауруларында, гинекологияда, диарея кезінде, жараны емдейтін, антигельминтикалық, келесі жағдайларда асқазан-ішек ауруларында.

Молочай джунгарский - многолетнее травянистое растение со стеблями высотой 35-110 см, сверху хорошо облиственными. ЦветҰт в июле, плодоносит в июле-августе. По литературным данным, животными не поедается. При поедании вызывает воспаление полости рта, а у дойных коров молоко приобретает красный цвет. По наблюдениям геоботаников, немного поедается овцами и верблюдами.
2.3. Ядовитые растения
Брунец лисохвостный - растение с ветвистым стеблем высотой до 80-100 см. Цветки белые с желтоватым оттенком. ЦветҰт в мае-июне, плоды созревают в июле-августе. Содержит алкалоиды софоридин, софокарпин, алоперин. Известны случаи отравления овец. Доказано, что алкалоиды брунца действуют на нервную систему.
Горчак ползучий - многолетнее травянистое растение высотой 15-60 см. ЦветҰт в мае-июне, плодоносит в июле-августе. В сене поедается удовлетворительно всеми животными. Содержит алкалоиды, поэтому считается ядовитым. Наиболее чувствительны к горчаку лошади. Наибольшее количество алкалоидов у горчака наблюдается на засолҰнных почвах. Установлено, что отравление вызывает не сам горчак, а грибок, поражающий его. Чаще отравления бывают при плохом травостое и сильном разрастании горчака.
2.4. Лекарственные растения
Брунец лисохвостный (софора) - многолетнее корнеотпрысковое растение высотой 20-60 см. Стебель ветвистый, с направленными вверх ветвями, листья с овально-продолговатыми листочками, цветки кремовые или белые, слегка желтоватые, собраны в узкие колосковидные верхушечные кисти; бобы булавовидные, тҰмно-коричневые или черноватые. В траве найдено около 3% ядовитых алкалоидов. Дуст (тонкий порошок), изготовленный из сухого растения, обладает сильными инсектицидными свойствами, но токсичность его слабее анабазина. Препараты из брунца возбуждают дыхание.
КровохлҰбка аптечная - многолетнее травянистое корневищное растение с гранҰным, вверху ветвистым стеблем высотой 20-100 см. ЦветҰт в июне-августе, плодоносит в августе-сентябре. Корни содержат до 16-17% дубильных веществ, эфирное масло, щавелевокислый кальций, крахмал, красящие вещества. В народной медицине использовалась при кровотечениях, поносах, в ветеринарии - при заболеваниях кишечника, а также как потогонное и глистогонное средство. Используется в медицине и в настоящее время, в народной медицине - при злокачественных опухолях, кожных болезнях, в гомеопатии - как гемостатическое средство при болезнях лҰгких, в гинекологии, при диарее, как ранозаживляющее, антигельминтное средство, при желудочно-кишечных заболеваниях.

Нағыз қазтабаншөп - биіктігі 15-80 см болатын тармақталған тамырсабақты және түзу тармақталған сабағы бар көпжылдық өсімдік. Гүлдері ұзын, тығыз, үрейлі гүлшоғырында, ашық сары, бал иісі бар. Маусымнан қыркүйекке дейін гүлдейді. Жапырақтардан, гүлдерден және сығылған шырыннан алынған жапырақтар халықтық емдеу практикасында әр түрлі қолданыста болады.
Кәдімгі мыңжапырақ - биіктігі 20-120 см көпжылдық шөптесін өсімдік, тамырсабағы жіңішке, сусымалы, тармақталған. Жапырақтары найза тәрізді, қосарланған перисторланған. Гүлдері ақ, сары, қызғылт, қызыл, диаметрі 2-15 см күрделі қалқандарды құрайтын себеттерге жиналған. Шілдеден бастап гүлдейді қыркүйек.Тмыңжапырақтының раваты қанды тоқтататын қасиеттері бар және қабынуға қарсы қасиеттері бар.
Гмелин кермегі - көпжылдық шөптесін өсімдік. Шілде-қыркүйек айларында гүлдейді, тамыз-қыркүйек айларында жеміс береді. Тамырында 25% -ға дейін илеу бар заттардың. Егістікте өсіруге ұсынылады засоленнях өнеркәсіптік мақсаттарға арналған топырақтарда. Медицинада тұтқыр және гемостатикалық агент ретінде және асқазан-ішек аурулары кезінде қолданылады. Жақсы бал өсімдігі, бірақ сапасыз бал береді.
Беггер итмұрыны - биіктігі 120-180 см, бұтақтары жіңішке түзу тікенектермен жабылған көпжылдық бұта. Маусым-шілде айларында гүлдейді. Піскен жемістерді олардың сарғыш түсі өзгерген кезде пайдаланыңыз ашық қызыл. Осы кезеңде олардың құрамында аскорбин қышқылының максималды мөлшері болады. Итмұрынның жемістерінде таниндер, минералды тұздар, қант, ақуыздар, майлар, каротин, С, В дәрумендері бар1, Жылы2, Р, РР және К, токоферолдар, органикалық қышқылдар және тағыда басқа Итмұрынның дәрумендік белсенділігінен басқа, құрамында қабынуға қарсы, өт айдағыш, диуретиктіктермен қасиеттері. Итмұрынның сығындысы өт секрециясын күшейтетіні тәжірибе жүзінде дәлелденген, сондықтан бауыр мен өт жолдарының ауруларын кешенді емдеуде көрсетілген. Жеміс препараттары итмұрынқолданылады жедел және созылмалы инфекцияларда, атеросклерозда, ішек ауруларында, асқазан жарасында, пневмонияда және бронхопневмонияда және тағыда басқа
2.5. Табиғи азықтық алқаптар
Табиғи азықтық алқаптардың жалпы сипаттамасы және жіктелуі Баумақтың табиғи жағдайлары мен өсімдік жамылғысының табиғаты туралы Сарыөлең ауылдық округ шөлейтті аймаққа жатады. Мұнда жусан сияқты шөлді және тасты дала өсімдіктерінің түрлері кең таралған тар қырлы, жусан ақ жер, сұр квиноа, біргүн, тасбиюргун, қауырсынды шөптер - түкті, сарепталық, Лессинг, ойықты бетеге.
Шалғынды дәнді дақылдар мен шөптер аз таралған. Өсімдіктердің таралуы айқын зоналылыққа ие. Ең шеткі оңтүстікте қоңыр сортаң топырақтарда және қоңыр сортаңдарда негізінен сортаңды жайылымдар (бірғұндар) кең таралған, тасбиүргіндіктер және көкпектәрізділер). Жылы орта бөліктің округ аумағы қоңыр және ақшыл-қызғылт топырақтарда төбешік жазықтар кең таралған жусандылар, қауырсынды шөптер (негізінен жусандар: тар қырлы, ақ жер, қауырсынды шөптерден - түкті). Солтүстік-шығыс таулы бөлігінде таулы ашық қоңыр топырақтарда түкті қауырсынды шөптерден және бетегелі шөптерден жасалған қауырсынды шөпті жайылымдар кең таралған жайылымдар,бмүліктік жағынан кері арналған орналасқан және көлбеу учаскелерде. Шұңқырлардың бойында бұталар кездеседі. Аумақтың солтүстік-батыс бөлігінде атап өтіледібұталы жылтыр чиа артықшылығы бар өсімдік жамылғысы.
Округтің барлық аумағы негізінен жайылымдардан тұрады.
Шабындықтар мен егістік жерлерді алып жатыр ауыр емес бөлігі. Күршім өзенінің аңғарында ұсақ тоғайлар түрінде көктерек, терек, тал өседі кейбір бұталар. Өзендер мен бұлақтар аңғарларында, көл жағасындағы ойпаңдарда, жер бедері ойпаңдарында, осы сулардың минералдануына байланысты жер асты сулары жақын жерлерде дәнді дақылдар жиі кездеседі., шиевые және түкті мал жайылымдары шабындықтар, сондай-ақ солянкалар: сарсазановтар, көкпектәрізділер және басқа жайылымдар. Олар қалыптасады шалғынды-қоңыр сортаңданған сазды топырақтарда, шалғынды-қоңыр сортаңдарда және шалғынды сортаңдарда. Дәнді дақылдардан басым: бидай шөптері, волоснец, ажрек және қамыс.
Өте ылғалды жерлерде қияқтар мен қамыс өседі.

Подмаренник настоящий - многолетнее растение с ветвистым корневищем и прямыми ветвистыми стеблями высотой 15-80 см. Цветки в длинном густом метельчатом соцветии, ярко-жҰлтые, с медовым запахом. ЦветҰт с июня по сентябрь. Листья, цветки и выжатый из листьев сок имеют различное применение в народной лечебной практике.
Тысячелистник обыкновенный - многолетнее травянистое растение высотой 20-120 см. Корневище тонкое, ползучее, разветвлҰнное. Листья ланцетовидные, двоякоперисторассечҰнные. Цветки белые, жҰлтые, розовые, красные, собраны в корзинки, образующие сложные щитки 2-15 см в диаметре. ЦветҰт с июля по сентябрь. Трава тысячелистника обладает кровоостанавливающими и противовоспалительными свойствами.
Кермек Гмелина - многолетнее травянистое растение. ЦветҰт в июле-сентябре, плодоносит в августе-сентябре. В корнях содержит до 25% дубильных веществ. Рекомендуется к возделыванию в культуре на засолҰнных почвах для промышленных целей. Используется в медицине как вяжущее и кровоостанавливающее средство, а также при желудочно-кишечных заболеваниях. Хороший медонос, но мҰд даҰт низкого качества.
Шиповник Беггеровский - многолетний кустарник высотой 120-180 см, с ветвями, покрытыми тонкими прямыми шипами. ЦветҰт в июне-июле. Используют зрелые плоды, когда их оранжевая окраска переходит в ярко-красную. В этот период в них содержится максимальное количество аскорбиновой кислоты. В плодах шиповника имеются дубильные вещества, минеральные соли, сахар, белки, жиры, каротин, витамины С, В1, В2, Р, РР и К, токоферолы, органические кислоты и др. Кроме витаминной активности, плоды шиповника обладают противовоспалительными, желчегонными и диуретическими свойствами. Экспериментально доказано, что вытяжка из плодов шиповника усиливает секрецию желчи и поэтому показана в комплексной терапии заболеваний печени и желчевыводящих путей. Препараты плодов шиповника применяют при острых и хронических инфекциях, атеросклерозе, заболеваниях кишечника, язвенной болезни, пневмонии, бронхопневмонии и другие.
2.5. Природные кормовые угодья
Общая характеристика и классификация природных кормовых угодий. По природным условиям и характеру растительности территория Сарыоленского сельского округа относится к полупустынной зоне. Здесь широко распространены виды растений пустынных и каменистых степей, таких как полынь узкодольчатая, полынь белоземельная, лебеда седая, биюргун, тасбиюргун, ковыли - волосатик, сарептский, Лессинга, овсяница бороздчатая.
Менее распространены луговые злаки и разнотравье. Распространение растительности имеет ярко выраженную зональность. На самом крайнем юге на бурых засоленных почвах и солонцах бурых распространены в основном солянковые пастбища (биюргуновые, тасбиюргуновые и кокпековые). В средней части территории округа на бурых и светло-каштановых почвах всхолмленной равнины широко распространены полынники, ковыльники (преимущественно полыни: узкодольчатая, белоземельная, из ковылей - волосатик). В северо-восточной гористой части на горных светло-каштановых почвах распространены ковыльные пастбища из ковыля волосатика и типчаковые пастбища, преимущественно на выположенных и склоновых участках. По ложбинам встречаются кустарники. В северо-западной части территории отмечается луговая растительность с преобладанием чия блестящего.
Вся территория округа представлена главным образом пастбищами.
Сенокосы и пахотные земли занимают небольшую часть. По долине реки Курчум в виде небольших рощ растут осина, тополь, ива и некоторые кустарники. По долинам рек и ручьев, приозерным понижениям, в депрессиях рельефа с близкими грунтовыми водами, в зависимости от минерализации этих вод, распространены злаковые, чиевые и волоснецовые пастбища и сенокосы, а также солянковые: сарсазановые, кокпековые и другие пастбища. Формируются они на лугово-бурых засоленных суглинистых почвах, солонцах лугово-бурых и солончаках луговых. Из злаков преобладают: пырей, волоснец, ажрек и тростник.
На очень влажных участках растут осоки и тростник.

Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 96 тұқымдас пен 27 тұқымдасқа жататын 124 түрді құрайды.
Тұқымдастардағы түрлердің саны бойынша олар басым: жұлдызқұрттар мен дәнді дақылдаре- 21 түрден, тұман - 19 түрден, бұршақ тұқымдастар - 10 түрден, қолшатыр - 6 түрден, Лалагүл, раушан және Лабиат - 5 түрден, қарақұмық және қалампыр - 4 түрден, Қияқ - 3 түр, Тал, Крест тәрізді, Шошқалы, Норичниковые және жолжелкенділер - әрқайсысы 2 түрден, қалған тұқымдастар 1 түрден тұрады.
Өсімдік жамылғысында 20 түрі доминантты болып табылады.
Түрлердің басым көпшілігі (117 түрі - 94,3%) жейді мал басы,ментолықтырылғандармен 7 түрі қарастырылады, дәрілік - 16 түрі.
Карталарды салыстыру кезінде алынған өзгерістерді келтірейік геоботаникалық зерттеулерді 1980 және 2022 жылдар.
Бұрын геоботаникалық зерттеу Сарыөлең ауылдық округ 1980 жылы өткізілді. Аумақтың жалпы ауданы Сарыөлең ауылдық округ 1980 жылы жүргізілген зерттеу барысында 132384 га құрады. Қазіргі уақытта зерттеу алаңы 104449 га құрады. Округ алаңдарының бұрынғы және қазіргі зерттеудегі сәйкессіздігі ауылдық округтің солтүстік бөлігінің аумаққа қосылуына байланысты алды Абай ауылдық округіне қосылған.
2022 жылы жайылымдардың ауданы - 90681 га, ал 1980 жылғы зерттеуде - 101698 га құрады.
Солтүстік бөлігінде Сарыөлең ауылдық округтің шалғынды топырақтарында айтарлықтай өзгерістер болған жоқ, дәнді дақылдар да басым (жылтыр ши, бидай шөптері)., волоснец тар), түрлі шөптесін (жалаңаш мия, шалғынды беде), арамшөптер (ұсақ жемісті сүттіген, бузульник сібір, брунецлисохвостный) шабындықтар мен жайылымдар. 1980 жылы жүргізілген зерттеуде шабындық алқаптары 4073 га, қазіргі уақытта 2337 га жерді алып жатыр.
1980 жылы жүргізілген сауалнамада ауылдық округтің солтүстік-батыс және батыс бөлігінде аумақтың үлкен аумақтары егістік жерлерге жатқызылды, қазіргі кезде бұл учаскелер сақталып қалды, тек кейбіреулері жайылымға кетті және дәнді-дәнді дақылдармен айналысатындар және жусанды қауымдастықтармен ойықты бетеге (бетеге), жусан басым тар қырлы, сирек бұталы жайылымдармен.
Орталық және шығыс таулы бөлігінде бұрындары бетегелі шөптер басым болса, қазір бетегелі жайылымдар басым. Ауылдық округтің орталық жазық бөлігінде жусан басым жусанды жайылымдар бар тар қырлы, ақ жер телімінің және суық өзгерген жоқ. Сортаңды жайылымдар есебінен қысқарды полинниктердің үстемдігі және жабық жайылымдардың.
1980 жылғы сауалнамада оңтүстік және оңтүстік-шығыс бөлігі Сарыөлең ауылдық округте шалғынды жайылымдар басым болды жұмсақ сабақты дәнді дақылдар (бидай, арпа және көкшөп), қазіргі уақытта осында басымдығы бар топтар басым ірі дәнді дәнді дақылдар (қамыс, ши және тағыда басқа) волоснец) жайылымдардан.
Солянка жайылымдары басым бірғұн, тасбиюргуна, көкпека және сарсазана қазіргі уақытта сақталған және тек доминанттар мен субдоминанттар ретінде тізбектерде орындар алмасқан.
Жалпы, аумақта Сарыөлең ауылдық округте өсімдік жамылғысында дала және тау шөптерінің айтарлықтай жақсарғаны байқалады, бұл ретте күзгі жайылымдарда сортаңдар басым.

Флористический список по материалам полевого обследования составляет 124 вида, относящихся к 96 родам и 27 семействам.
По количеству видов в семействах преобладают: сложноцветные и злаковые - по 21 виду, маревые - 19 видов, бобовые - 10 видов, зонтичные - 6 видов, лилейные, розоцветные и губоцветные - по 5 видов, гречишные и гвоздичные - по 4 вида, осоковые - 3 вида, ивовые, крестоцветные, свинчатковые, норичниковые и подорожниковые - по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
Доминантами в растительном покрове являются 20 видов.
Подавляющее количество видов (117 видов - 94,3%) поедается скотом, ядовитыми считаются 7 видов, лекарственных - 16 видов.
Приведем изменения, полученные при сравнении карт геоботанических обследований 1980 года и 2022 года.
Ранее геоботаническое обследование Сарыоленского сельского округа проводилось в 1980 году. Общая площадь территории Сарыоленского сельского округа при обследовании 1980 года составляла 132384 га. В настоящее время площадь обследования составила 104449 га. Несоответствие площадей округа в прежнем и настоящем обследовании произошло вследствие того, что северная часть сельского округа была добавлена к территории Абайского сельского округа.
В 2022 году площадь пастбищ составила 90681 га, а в обследовании 1980 года - 101698 га.
В северной части Сарыоленского сельского округа на луговых почвах особых изменений не произошло, здесь также преобладают злаковые (чий блестящий, пырей ползучий, волоснец узкий), разнотравные (солодка голая, клевер луговой), сорнотравные (молочай мелкоплодный, бузульник сибирский, брунецлисохвостный) сенокосы и пастбища. В обследовании 1980 года под сенокосными угодьями было занято 4073 га, в настоящее время - 2337 га.
В обследовании 1980 года в северо-западной и западной части сельского округа большие участки территории относились к пашням, в настоящее время эти участки сохранились, только некоторые перешли в пастбища и заняты дерновиннозлаковыми и полынными сообществами с преобладанием овсяницы бороздчатой (типчака), полыни узкодольчатой, реже кустарниковыми пастбищами.
В центральной и восточной горной части раньше преобладали ковыльники, а сейчас доминируют типчаковые пастбища. В центральной равнинной части сельского округа полынные пастбища с преобладанием полыней узкодольчатой, белоземельной и холодной не изменились. Солянковые пастбища сократились за счет доминирования полынников и затырсованных пастбищ.
В обследовании 1980 года южная и юго-восточная часть Сарыоленского сельского округа была занята луговыми пастбищами с преобладанием мягкостебельных злаков (пырея, ячменя и мятлика), в настоящее время здесь доминируют группировки с преобладанием грубостебельных злаков (тростник, чий и волоснец).
Солянковые пастбища с преобладанием биюргуна, тасбиюргуна, кокпека и сарсазана в настоящее время сохранились и только местами изменились в контурах как доминанты и субдоминанты.
В целом на территории Сарыоленского сельского округа наблюдаются значительные изменения степных и горных травостоев в растительном покрове, при этом сохранились осенние пастбища с преобладанием солянок.

Салыстыру кезінде мәдени-техникалық 1980 және 2022 жылдардағы зерттеулердің жай-күйі келесі өзгерістерді анықтады: 1980 жылы таза жайылымдық алқап 89997 га (85,1%) құрады, бұталанған - 9943 га (9,4%), құлатылған - 1223 га (1,2%), қоқыс тасталған - 1131 га (1,1%); 2022 жылғы зерттеуде таза жайылымдық алқап 50122 га (55,3%) құрады, бұталанған - 10038 га (11,1%), құлатылған - 2240 га (2,5%), қоқыстанған - 7105 га (7,8%), жабық - 21176 га (23,4%).
Тапталған жайылымдардың көбеюі мынаны көрсетеді шектен тыс мал жаю малдың, соның салдарынан тозған (тапталған және қоқыстанған) жайылымдар пайда болды.
Жайылымдық жүктемені азайтып, іс-шараларды жүргізу ұсынылады күресте арамшөпті өсімдіктермен.
Ұлғайту лақтырылған жайылымдарға түсіндіріледі 1980 жылы аумақтың орталық бөлігін егістік алқаптар алып жатқандықтан, 2022 жылы бұл учаскелер түкті қауырсынды шөптер басым жайылымдарға ауыстырылды (тырсы).
Табиғи азықтық алқаптардың жіктелуіне сәйкес Қазақстан Республикаларықазақстан, табиғи азықтық алқаптар зерттеу шекараларында қара-қызғылт аз дамыған және аласа таулы дала жайылымдары болып табылады. толық дамымаған топырақтарда, ашық-қызғылт түсті аз дамыған және толық дамымаған топырақтарда; шалғынды ашық-қызғылт сортаңды және шалғынды сортаңдардағы ойпатты шалғынды жайылымдар; ашық-қызғылт кәдімгі, толық емес және дамымаған, қоңыр кәдімгі және тау бөктеріндегі жайылымдар толық дамымаған топырақтарда; шалғынды, шалғынды-ашық қызғылт сортаңды, сортаңды тау бөктеріндегі ойпатты шалғынды жайылымдар, шалғынды-қоңырсұзды, шалғынды-қоңыр сортаңдарда және шалғынды сортаңдарда.
Осы сыныптардың әрқайсысы жер бедері, ылғалдану дәрежесі, топырақ типі, олардың механикалық құрамы жағынан жағдайы жағынан ұқсас жемшөп алқаптарын біріктіретін кіші сыныптарға бөлінеді.
Зерттеу барысында өсімдіктер қауымдастығының 54 түрі, 38 кіші түрі және 20 модификациясы анықталды. Түрлері 28 топқа жүйеленген, олардың сипаттамасы төменде келтірілген.
Жергілікті өсімдіктер болмаған кездегі түрлері деп аталады антропогендік құбылыстар белгіленеді жұлдызшамен.
3. ТОПЫРАҚ
"Қазақстанның жер қорының табиғи-ауыл шаруашылығы" схемасы бойынша аудан бекіту зерттелген аумағы шөлейтті аймақта орналасқан Зайсан провинциялар Зайсан округ бойынша.
"Жүйелі тізімге және негізгі диагностикалық мәліметтерге сәйкес Қазақстанның таулы және тау бөктеріндегі аумақтары топырақтарының көрсеткіштеріне", (Алматы, 1989 г.) жерлерде Сарыөлең ауылдық округте топырақтың келесі типтері, кіші типтері және тұқымдары ажыратылады:
- ашық-қоңыр кәдімгі;
- ашық-қоңыр түсті толық емес және дамымаған;
- кәдімгі шалғынды ашық-қоңыр сары;
- шалғынды-ақшыл-қызғылт сортаңды және сортаңды;
- кәдімгі қоңыр;
- қоңыр сортаңды;
- шалғынды-қоңыр сортаңды;
- қоңыр сортаңдар;
- шалғынды-қоңыр сортаңдар;
- шалғынды сортаңдар.
Төменде жоғарыда аталған топырақтардың сипаттамалары келтірілген.
Ашық қоңыр түсті кәдімгі топырақтар тау бөктеріндегі жазықтың беткейлерінде шектеулі таралуды алды. Топырақ түзуші жыныстар көбінесе қиыршық тасты элювиалды-делювиалды шөгінділермен едәуір тереңдікте жатқан лесс және лесс тәрізді саздақтар болып табылады; көбінесе топырақтар элювиалды-делювиалды шөгінділерде түзіледі. Механикалық құрамы бойынша сазды.
Өсімдік жамылғысы ұсынылған шымды-дәнді-тар үлесті-жусанды, тырс-бетегелі-ұзынбөлекті жусанды және шымды-дәнді-тар бөлікшелі жусанды-изенді түрлері бойынша.
Қарашіріктің құрамы кәдімгі ашық қоңыр түсті үстіңгі горизонттаср-да АҚедем 2% құрайды, 1,3-2,6% шегінде ауытқиды және көкжиекте азаяды. Жылы11,3-2,1% шегінде ауытқулармен 1,4%-ға дейін. Көкжиекте Жылы2 бұл шама почтаға өзгеруде (орташа шамасы 1,2%); көкжиекте ЖС гумустың мөлшері 0,3-1,1% аралығында ауытқиды, орташа есеппен 0,8% құрайды.

При сравнении культуротехнического состояния обследований 1980 и 2022 годов были выявлены следующие изменения: в 1980 году площадь чистых пастбищ была 89997 га (85,1%), закустаренных - 9943 га (9,4%), сбитых - 1223 га (1,2%), засоренных - 1131 га (1,1%); в обследовании 2022 года площадь чистых пастбищ составила 50122 га (55,3%), закустаренных - 10038 га (11,1%), сбитых - 2240 га (2,5%), засоренных - 7105 га (7,8%), затырсованных - 21176 га (23,4%).
Увеличение площади сбитых пастбищ указывает на перевыпас скота, в результате которого появились деградированные (сбитые и засоренные) пастбища.
Рекомендуется сократить пастбищную нагрузку и провести мероприятия по борьбе с сорной растительностью.
Увеличение затырсованных пастбищ объясняется тем, что в 1980 году центральная часть территории была занята пашнями, а в 2022 году эти участки заменились пастбищами с преобладанием ковыля волосатика (тырсы).
Согласно классификации природных кормовых угодий Республики Казахстан, природные кормовые угодья в границах изысканий представлены низкогорными степными пастбищами на темно-каштановых малоразвитых и неполноразвитых почвах, светло-каштановых малоразвитых и неполноразвитых почвах; низинными луговыми пастбищами на луговых светло-каштановых солончаковатых и солончаках луговых; предгорными пастбищами на светло-каштановых обычных, неполно- и малоразвитых, бурых обычных и неполноразвитых почвах; предгорными низинными луговыми пастбищами на луговых, лугово-светло-каштановых солончаковатых, солонцеватых, лугово-бурых солонцеватых, солонцах лугово-бурых и солончаках луговых.
Каждый из указанных классов разделяется на подклассы, объединяющие кормовые угодья, сходные по положению в рельефе, степени увлажненности, типу почв и их механическому составу.
В процессе обследования выделены 54 типа растительных сообществ, 38 подтипов и 20 модификаций. Типы систематизированы в 28 групп, описание которых приводится ниже.
Типы при отсутствии коренной растительности называются антропогенными и помечаются звездочкой.
3. ПОЧВЫ
Согласно схеме "Природно-сельскохозяйственного районирования земельного фонда Казахстана" обследованная территория расположена в полупустынной зоне Зайсанской провинции, Зайсанском округе.
Согласно "Систематическому списку и основным диагностическим показателям почв горных и предгорных территорий Казахстана" (Алма-Ата, 1989 г.), на землях Сарыоленского сельского округа выделены следующие типы, подтипы и роды почв:
- светло-каштановые обычные;
- светло-каштановые неполно- и малоразвитые;
- луговые светло-каштановые обычные;
- лугово-светло-каштановые солончаковые и солонцеватые;
- бурые обычные;
- бурые солонцеватые;
- лугово-бурые солонцеватые;
- солонцы бурые;
- солонцы лугово-бурые;
- солончаки луговые.
Ниже приводится характеристика вышеуказанных почв.
Светло-каштановые обычные почвы - почвообразующими породами служат чаще всего лессы и лессовидные суглинки, подстилаемые на значительной глубине щебнистыми элювиально-делювиальными отложениями; нередко почвы формируются на элювиально-делювиальных отложениях. По механическому составу почвы суглинистые.
Растительный покров представлен дерновинно-злаково-узкодольчато-полынными, тырсово-типчаково-узкодольчато-полынными и дерновинно-злаково-узкодольчато-полынно-изеневыми типами.
Содержание гумуса в верхнем горизонте светло-каштановых обычных почв в среднем составляет 2 %, колеблясь в пределах 1,3-2,6 %, и уменьшается в горизонте В1 до 1,4 % с колебаниями в пределах 1,3-2,1 %. В горизонте В2 эта величина почти не меняется (средняя величина - 1,2 %); в горизонте ВС содержание гумуса колеблется в пределах 0,3-1,1 %, в среднем составляя 0,8 %.

Қарашірік горизонттарының қалыңдығы, жалпы профиль сияқты, салыстырғанда төмендеді жуылмаған сілтіленген қара топырақтармен. Сонымен, көкжиектердің орташа қалыңдығы А+B, ауытқулары 42-58 см аралығында 48 см құрайды, ал топырақ профилінің жалпы қалыңдығы тұтастай алғанда 64-98 см аралығында ауытқиды, орташа есеппен 80 см.
Топырағы жайылымдық жерлер ретінде сипатталатын учаскелер пайдаланылады.
Ашық қоңыр түсті толық емес және дамымаған топырақтар орайластырылған тау етегіндегі жазықтардың тегістелген беткейлеріне, еңіс беткейлері мен құламалардың үстірт тәрізді төбелеріне, сондай-ақ аласа таулардың толқынды-төбелі беттеріне.
Олар аласа таулардың әртүрлі экспозицияларының беткейлерінде және толқынды толқынды көлбеу тау бөктеріндегі жазықтарда дамиды.
Табиғи өсімдік жамылғысы, ұсынылған шымды-дәнді-тар бөлікшелі жусанды, бетегелі-тырс-жусанды, бетегелі-жусанды, бұталы-шымды-дәнді-әр түрлі шөптесін өсімдіктер, бұталы-шымды-шымды-тар ұзынша жусанды, тар ұзынша жусанды, узкодоль чат жусанмен және басқа қауымдастықтар.
Топырақ түзуші жыныстар 40 см және одан жоғары шектерде жатыр топырақтыңбеті және тығыз жыныстармен немесе олардың қоқысымен бейнеленген.
Горизонттағы гумустың құрамы А 1,3-2,5% аралығында ауытқиды, орташа мәні 1,6%. Оның тереңдікпен азаюы біртіндеп жүреді. Күштілігіне байланысты қаңқалық ерекшелігімен сипатталатын топырақтың жалпы қарашірік қоры салыстырғанда айтарлықтай аз толық бейінді нұсқалары.
Қарашірік горизонттарының қалыңдығы, жалпы профиль сияқты, салыстырғанда төмендеді жуылмаған сілтіленген қара топырақтармен. Сонымен, көкжиектердің орташа қалыңдығы А+В, 42-58 см аралығындағы ауытқулармен 48 см құрайды, ал жалпықуаттылық топырақ профилі тұтастай алғанда 64-98 см аралығында ауытқиды, орташа есеппен 80 см құрайды.
Бұл топырақтар жайылым ретінде пайдаланылады.
Шалғынды ашық-қоңыр кәдімгі топырақтар топырақтың бұл түрі қалыптасады кіші аймақта ашық қызғылт түсті топырақтар салыстырмалы түрде төмен жерлерде, жер үсті суларының немесе жер асты бүйірлік ағындарының уақытша жиналуына байланысты ылғалдылығы жоғары жерлерде немесе жер асты суларының таяз (3-6 м) шөгінділері бар жерлерде.
Топырақ түзуші жыныстар ретінде сол шөгінділер қызмет етеді сәйкес келетіндердің автоморфты топырақта.
Топырақтар батыс бөлігінде ұсақ дақтарда таралған Сарыөлең ауылдық округ және рельефтің жағымсыз формаларымен шектелген: арқалықтардың, бөренелердің түбі, білеуаралық тұйық төмендеулерге.
Өсімдік жамылғысы ұсынылды дәнді-шөбі-әр түрлі шөптесін бірлестіктермен.
Белгілердің болуы жарқырау профильде немесе жыныста; қарашірік горизонтының қалыңдығы A+B, 41 см және одан жоғары; болмауы немесе көрінісі сортаңданушылықтар әлсіз дәрежеде көкжиекте Жылы ; 0-150 см қабатта уытты концентрацияларда тез еритін тұздармен тұзданудың болмауы; В горизонтында тұз қышқылынан қайнау.
Сипатталған топырақтар жайылым және шабындық ретінде пайдаланылады.
Шалғынды-ақшыл-қоңыр сортаң және сортаң топырақтар бұл топырақтар таралған солтүстік, солтүстік-батыс және орталық бөліктерде округтер. Олардың қалыптасуы таяздықпен байланысты жатқан минералдандырылған жер асты суларымен немесе елеулі топырақ түзушілердіңтұздануы шаюға қарағанда эффузиялық ылғалдану режимінің айқын басымдығы бар жыныстар.
Өсімдік жамылғысы келесі түрлермен ұсынылған: дәнді-қияқты, дәнді-шөбі-әр түрлі шөптесін өсімдіктермен, волоснец-арам шөптесін өсімдіктермен, қамыс, дәнді-түрлі шөптесін, ши-шренков жусанды,сағиево-брунцовтар, чиев-камфоросмов-бескильницевтар және тағыда басқа

Мощность гумусовых горизонтов, как и профиля в целом, уменьшена по сравнению с несмытыми выщелоченными черноземами. Так, средняя мощность горизонтов А+В составляет 48 см с колебаниями в пределах 42-58 см, а общая мощность почвенного профиля колеблется в пределах 64-98 см, составляя в среднем 80 см.
Участки с характеризуемыми почвами используются как пастбищные угодья.
Светло-каштановые неполно- и малоразвитые почвы - приурочены к выровненным поверхностям предгорных равнин, покатым склонам и платообразным вершинам увалов, а также к волнисто-холмистым поверхностям низкогорий.
Они развиваются на склонах различных экспозиций низкогорий и увалисто-волнистых наклонных предгорных равнинах.
Естественный растительный покров представлен дерновинно-злаково-узкодольчато-полынными, типчаково-тырсово-полынными, типчаково-полынными, кустарниково-дерновинно-злаково-разнотравными, кустарниково-дерновинно-злаково-узкодольчато-полынными, узкодольчато-полынными и другими сообществами.
Почвообразующие породы залегают в пределах 40 см и выше от поверхности почв и представлены плотными породами или их рухляком.
Содержание гумуса в горизонте А колеблется в пределах 1,3-2,5 % при среднем значении 1,6 %. Уменьшение его содержания с глубиной постепенное. В связи с сильной скелетностью характеризуемых почв общий запас гумуса значительно меньше по сравнению с полнопрофильными вариантами.
Мощность гумусовых горизонтов, как и профиля в целом, уменьшена по сравнению с несмытыми выщелоченными черноземами. Так, средняя мощность горизонтов А+В составляет 48 см с колебаниями в пределах 42-58 см, а общая мощность почвенного профиля колеблется в пределах 64-98 см, составляя в среднем 80 см.
Данные почвы используются в качестве пастбищ.
Луговые светло-каштановые обычные почвы - почвы этого типа формируются в подзоне светло-каштановых почв на относительно пониженных участках, в местах с повышенным увлажнением за счет временного скопления вод поверхностного или внутрипочвенного бокового стока, а также в местах с неглубоким залеганием (3-6 м) грунтовых вод.
Почвообразующими породами служат те же отложения, что и на соответствующих автоморфных почвах.
Почвы распространены мелкими пятнами в западной части Сарыоленского сельского округа и приурочены к отрицательным формам рельефа: днищам балок, логов, межувалистым замкнутым понижениям.
Растительный покров представлен злаково-осоково-разнотравными ассоциациями.
Для данных почв характерны наличие признаков оглеения в профиле или породе; мощность гумусового горизонта А+В - 41 см и более; отсутствие или слабое проявление солонцеватости в горизонте В; отсутствие засоления легкорастворимыми солями в токсичных концентрациях в слое 0-150 см; вскипание от соляной кислоты в горизонте В.
Описанные почвы используются в качестве пастбищ и сенокосов.
Лугово-светло-каштановые солончаковые и солонцеватые почвы - распространены данные почвы в северных, северо-западных и центральных частях округа. Формирование их связано с неглубоко залегающими минерализованными грунтовыми водами или значительным засолением почвообразующих пород при явном преобладании выпотного режима увлажнения над промывным.
Растительность представлена следующими типами: злаково-осоковыми, злаково-осоково-разнотравными, волоснецово-сорнотравными, тростниковыми, злаково-разнотравными, чиево-шренковскополынными, чиево-брунцовыми, чиево-камфоросмово-бескильницевыми и другими.

Болуымен сипатталады суда еритін 0-30 қабаттағы тұздар см,количество сапасы оның тұздылығы әлсіз дәрежеге сәйкес келеді.
Белгілердің болуы жарқырау жыныста немесе профильде; горизонттағы сіңірілген натрийдің мөлшері Жылы соманың 5-15% құрайды; қарашірік горизонтының қалыңдығы А+В, 40 см және одан аз; профильдің кез келген бөлігінде қайнау; тұзданудың болмауы суда еритін 0-150 см қабаттағы уытты концентрациядағы тұздармен.
Қаралатын мәселелер топырағы жайылым және шабындық ретінде пайдаланылады.
Кәдімгі қоңыр - қоңыр топырақтар Сарыленскінің ауылдық округтің шағын кеңістігін.
Топырақ түзуші жыныстар әр түрлі және ұсынылғанқұмдар және құмды сазды көне аллювиалды шөгінділермен, жиі аударылатындармен кейінгі уақытта екі мүшелі сазды-малтатасты шөгінділермен (тұздалмаған немесе гипсті), ал сондай-ақ түрлі-түсті, ішінара тығыз және құмды, үшіншілік саздармен, негізінен гипсті және сортаңданған.
Шөптесін жамылғыдәнді дәнді-тар бөлікшелі жусанмен және тар ұзынша жусанды түрлері бойынша.
Қарашірік горизонтының қалыңдығы А + В, сирек 30 см-ден асады. Өтпелі көкжиек ЖС оның ақшыл-қоңыр түсі бар, оның қалыңдығы 20-30 см аралығында өзгереді.
Гумустың мөлшері 1-2% аралығында өзгереді; өкпе топырағында мехқұрамыаэта шамасы одан да аз болуы мүмкін.
Қайнау жер бетінен анықталады (жоғарғы горизонттағы көмірқышқыл газының мөлшері 3-6% құрайды), ал карбонаттардың максимумы ӘК карбонатты-иллювиалды горизонтында анықталады.
Топырақтың сіңіру қабілеті төмен - 10-14% дейін мг-экв/100 г топырақ, топырақ сіңіргіш кешен негізінен кальциймен (80-85%) және магниймен (10-15%) қаныққан; калий 4-5% шегінде, ал натрий, әдетте, 1%-дан аз, бірақ кейде оның мөлшері жалпы мөлшердің 5%-на дейін жетуі мүмкін.
Сипатталған топырақтар жайылым ретінде пайдаланылады.
Қоңыр сортаңды Сарыөлең ауылдық округі аумағында кең таралған.
Сортаң топырақтардың түзілуі мыналармен байланысты сортаңданған топырақ түзушілермен жыныстармен, негізінен ауыр механикалық құраммен.
Өсімдік жамылғысытүрік-тырса-ақ топырақты жусанмен ұсынылған, бұталы-тырс-терескендермен, бұталы-дәнді дақылдармен,бел-жер-жусанды, ақ топырақты-терескен, көклекті-ақ топырақты-жусанды типтермен.
Қоңыр сортаң топырақтардың профилі айқын сараланған генетикалық сортаң типі бойынша горизонттар: жер бетінен кедір-бұдыр, тығыз және жарылған қыртыс пайда болып, айналады. қатпарлы көкжиек А.
Оның астында орналасқан иллювиалды көкжиек және айқын білінетін қоңыр (қызғылттау) түске, тығыз қатпарлануға қабілетті, жаңғақтау немесе жаңғақ-призма тәрізді құрылымдық ерекшеліктердің қырларында жылтырлығы бар құрылым. Дәреженің өсуіне қарай сортаңданушылықтар артады тығыздықтар және айқынырақ көрінеді құрылымы.

Характеризуются наличием водорастворимых солей в слое 0-30 см, количество которых соответствует слабой степени засоления.
Для данных почв характерны наличие признаков оглеения в породе или профиле; содержание поглощенного натрия в горизонте В составляет 5-15 % от суммы; мощность гумусового горизонта А+В - 40 см и менее; вскипание наблюдается в любой части профиля; отсутствует засоление водорастворимыми солями в токсичных концентрациях в слое 0-150 см.
Рассматриваемые почвы используются в качестве пастбищ и сенокосов.
Бурые обычные - бурые почвы занимают небольшие пространства в восточной части Сарыоленского сельского округа.
Почвообразующие породы довольно разнообразны и представлены песчаными и супесчаными древнеаллювиальными отложениями, зачастую перевеянными в более позднее время, двучленными суглинисто-галечниковыми наносами (незасоленными или гипсоносными), а также цветными, частью плотными и песчаными третичными глинами, в основном гипсоносными и засоленными.
Растительный покров представлен дерновинно-злаково-узкодольчато-полынными и узкодольчато-полынными типами.
Мощность гумусового горизонта А+В редко превышает 30 см. Переходный горизонт ВС имеет белесовато-бурую окраску, мощность его колеблется в пределах 20-30 см.
Содержание гумуса колеблется в пределах 1-2 %; в почвах легкого механического состава эта величина может быть еще меньше.
Вскипание обнаруживается с поверхности (величина углекислоты в верхнем горизонте составляет 3-6 %), а максимум карбонатов наблюдается в карбонатно-иллювиальном горизонте ВС.
Емкость поглощения почв низкая - до 10-14 мг-экв/100 г почвы. Почвенный поглощающий комплекс насыщен преимущественно кальцием (80-85 %) и магнием (10-15 %); содержание калия находится в пределах 4-5 %, а натрия, как правило, менее 1 %, однако иногда его содержание может достигать 5 % от суммы.
Описанные почвы используются в качестве пастбищ.
Бурые солонцеватые имеют широкое распространение на территории Сарыоленского сельского округа.
Формирование солонцеватых почв связано с засоленными почвообразующими породами, преимущественно тяжелого механического состава.
Растительный покров представлен типчаково-тырсово-белоземельно-полынными, кустарниково-тырсово-терескеновыми, кустарниково-злаковыми, белоземельно-полынными, белоземельно-полынно-терескеновыми, кокпеково-белоземельно-полынными типами.
Профиль бурых солонцеватых почв отчетливо дифференцирован на генетические горизонты по солонцовому типу: с поверхности залегает грубая, плотная и трещиноватая корочка, переходящая в слоеватый горизонт А.
Расположенный под ним иллювиальный горизонт имеет ясно выраженную коричневую (красноватую) окраску, плотное сложение, ореховатую или ореховато-призмовидную структуру с глянцем на гранях структурных отдельностей. По мере нарастания степени солонцеватости возрастает плотность и четче проявляется структура.

Ондағы сесквиоксидтердің көбеюі жиі байқалады, бұл горизонттың қызыл түске ие болуымен көрінеді. Ол сондай-ақ сіңіргіш кешендегі алмасу натрийінің жоғарылауымен сипатталады, оның мөлшері қосындының 5-тен 15%-ға дейін ауытқиды және сілтілілігі жоғарылайды.
Магнийге бай тау жыныстарында дамитын топырақтарда оның құрамы "магнийдің" өзіндік көрінісімен 25-45% жетеді. сортаңданушылықтар, жұқа арқылы анықталатын қатпарланушылықтар қыртыс асты қабатының ғана емес, сонымен қатар В горизонтының жоғарғы бөлігінің де. Мұндай топырақтарда шамалы ұлғаю байқалады гумустың құрамы және осы көкжиекте алмасу мүмкіндіктері.
Топырақтар тұз қышқылынан, әдетте, жер бетінен қайнайды, дегенмен, "жеңіл" сортаң топырақтарда қайнау температурасын тереңірек төмендетуге болады.
Уытты концентрацияларда 0-80 см шегінде тез еритін тұздар қабаттар жоқ.
Аталған топырақтары бар учаскелер жайылымдық жерлерге пайдаланылады.
Шалғынды-қоңыр сортаңды - бұл топырақтар ауылдық округтің оңтүстік бөлігінде кездеседі.От шалғынды кәдімгі қоңыр қоңырлар көзге көрінетіндердің болуымен ерекшеленеді оңай еритіндердің мөлшерлері 30-80 см қабаттағы тұздар. Тұзданудың түрі мен дәрежесі әртүрлі.
Табиғи өсімдік жамылғысы қамыс, дәнді және аралас шөптерден тұрады, дәнді-арамшөпті шөптермен, чиев-шренковск жусандарымен, ши-терескеновтармен, ажрековтармен, селитра-жусанды-ажректі-камфоросмомды және терескен-торғайот типтерімен.
Олар әдетте сортаңды, бірақ сонымен бірге пайда болуы мүмкін салықсыз нұсқалар. Жарқ ету қарашірік горизонтының төменгі бөлігінде, кейде көкжиекте А; бетінен тұз қышқылынан қайнау; 30-80 см қабатта әлсізден күшті дәрежеге дейін тұздану; сортаңдану кез келген дәрежеде көрінеді.
Тұз қышқылының қайнауы жер бетінен байқалады. Максималды Карбонаттар ӘК көкжиегінде немесе Бастап - 5%.
Горизонттағы гумустың құрамы А елеусіз - 0,8-0,9%. Тұздану бейін бойынша ал аналық тұқымда жоқ.
Қаралатын мәселелер топырағы жайылым және шабындық ретінде пайдаланылады.
Қоңыр сортаңдар аумақтың оңтүстік және орталық бөліктері, рельефтің әлсіз ойпаттары бойындағы қоңыр топырақтар арасында кездеседі. Үлкен қуатпен ерекшеленеді сортаң үстіндегі горизонт, тұзды горизонттың тереңірек пайда болуы.
Көкжиектің қуаты А 11-18 см аралығында ауытқиды. Көкжиегі В, анық көрсетілген, оның қалыңдығы 11-20 см. Көкжиекте Жылы2 тұздардың жиналуы және карбонаттардың бөлінуі байқалады. Қайнау жер бетінен және бүкіл профиль бойынша анықталады.
4. ЖАЙЫЛЫМДАРДЫ ҰТЫМДЫ ПАЙДАЛАНУ НЕГІЗДЕРІ.
Сарыөлең ауылдық округінің жерлері бір негізгі учаскемен ұсынылған - кадастрлық кварталдар 05-072-028, 05-072-029, 05-072-030, 05-072-031, 05-072-032. Сарыөлең ауылдық округінің әкімшілік орталығы-Сарыөлең ауылы.
Сарыөлең ауылдық округінің жерлері солтүстігінде ЖҚЗ жерлерімен, шығысында Абай және Қалғұты ауылдық округтерінің жерлерімен, оңтүстігінде Балықшы ауылдық округінің жерлерімен, батысында Күршім ауылдық округінің жерлерімен және Бұқтырма су қоймасымен шектеседі.

Часто наблюдается увеличение в нем полуторных окислов, выражающееся в приобретении горизонтом красноватого оттенка. Почвы характеризуются также повышенным содержанием обменного натрия в поглощающем комплексе, величина которого колеблется в пределах 5-15 % от суммы, и повышенной щелочностью.
У почв, развивающихся на породах, богатых магнием, содержание его достигает 25-45 %, при этом проявляется своеобразная "магниевая" солонцеватость, обнаруживаемая по тонкой слоеватости не только подкоркового слоя, но и верхней части горизонта В. У таких почв отмечается небольшое увеличение гумусности и емкости обмена в этом горизонте.
Почвы вскипают от соляной кислоты, как правило, с поверхности, однако в "легких" солонцеватых почвах линия вскипания может быть опущена глубже.
Легкорастворимые соли в токсичных концентрациях в пределах слоя 0-80 см отсутствуют.
Участки с данными почвами используются под пастбищные угодья.
Лугово-бурые солонцеватые - данные почвы встречаются в южной части сельского округа. От луговых обычных бурых почв они отличаются наличием заметных количеств легкорастворимых солей в слое 30-80 см. Тип и степень засоления различны.
Естественный растительный покров представлен тростниковыми, злаково-разнотравными, злаково-сорнотравными, чиево-шренковско полынными, чиево-терескеновыми, ажрековыми, селитряно-полынно-ажреково-камфоросмовыми и терескеново-торгайотовыми типами.
Они, как правило, солонцеватые, однако могут встречаться и безнатриевые варианты. Оглеение наблюдается в нижней части гумусового горизонта, иногда в горизонте А; вскипание от соляной кислоты отмечается с поверхности; засоление в слое 30-80 см - от слабой до сильной степени; солонцеватость проявляется в любой степени.
Вскипание от соляной кислоты отмечается с поверхности. Максимум карбонатов в горизонте ВС или С составляет 5 %.
Содержание гумуса в горизонте А незначительное - 0,8-0,9 %. Засоление в профиле и материнской породе отсутствует.
Рассматриваемые почвы используются в качестве пастбищ и сенокосов.
Солонцы бурые встречаются в южной и центральной частях территории среди бурых почв по слабым депрессиям рельефа. Отличаются большей мощностью надсолонцового горизонта и более глубоким залеганием солевого горизонта.
Мощность горизонта А колеблется в пределах 11-18 см. Горизонт В четко выражен, мощность его составляет 11-20 см. В горизонте В2 наблюдаются скопления солей и выделения карбонатов. Вскипание обнаруживается с поверхности и по всему профилю.
4. ОСНОВЫ РАЦИОНАЛЬНОГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ПАСТБИЩ
Земли Сарыоленского сельского округа представлены одним основным участком - кадастровые кварталы 05-072-028, 05-072-029, 05-072-030, 05-072-031, 05-072-032. Административный центр Сарыоленского сельского округа - село Сарыолен.
Земли Сарыоленского сельского округа на севере граничат с землями ГЗЗ, на востоке - с землями Абайского и Калгутинского сельских округов, на юге - с землями Балыкшинского сельского округа, на западе - с землями Курчумского сельского округа и Бухтарминским водохранилищем.

Іздестіру аумағының жалпы ауданы 104449 га құрады, оның ішінде олардың ауыл шаруашылығына пайдаланылатын басқа да пайдалы қазбалары алқаптар - 101337 га, басқа алқаптар - 3112 га.
Ауыл шаруашылығы алқаптары жайылымдармен - 90681 га, шабындықтармен - 2337 га, егістік жерлермен - 8319 га құрайды. Басқа жерлермен қатар мыналар бөлінді: жапырақты орман - 574 га, қамыс батпақтар - 234 га, тау жыныстарының шығымы - 627 га, сортаңдар арамшөпті - 362 га, тақырлар - 144 га, су беті - 69 га, елді мекендер - 440 га және қосалқы құрылыстар - 36 га. (7-қосымша, 15-нысан)
Округтің негізгі бөлігі Зайсан бассейнінің аумағында орналасқан, ол Зайсан көлі мен Бұқтырма су қоймасына қарай концентрлі көлбеу сияқты әлсіз таулы жазық болып табылады.
Жер бедері бойынша Зайсан ойпаты әлсіз бөлінген жазыққа жатқызылуы мүмкін. Тау асты жолағының оңтүстігінде оның өте әлсіз беткейлері бар және Зайсан көліне қарай беткейлері бар. Жиектер көбінесе қатты бөлшектенеді, кейде таңқаларлық пішіндер түзеді. Бассейннің батыс бөлігінің рельефі ақшыл-толқынды немесе толқынды жазық сипатқа ие, сонымен қатар көбінесе су ағындарының арналарымен кесілген, кейде бетіне өте қатты кесілген.
Сарыөлең ауылдық округінің аумағы сумен нашар қамтамасыз етілген. Бұлақтар мен бұлақтар аз. Тау етегіндегі жазықтағы жер асты сулары 2-ден 50 м-ге дейін тереңдікте жатыр. округ аумағында Күршім өзені ағып жатыр, құдықтар мен бірнеше ұсақ көлдер бар. Округ аумағының жазық бөлігі негізінен таяз тереңдікте жатқан және тұщы сулардың басым болуымен түрлі-түсті минералдануы бар жер асты суларымен сипатталады.
Округтің ең үлкен су артериясы-Күршім өзені. Округ аумағы арқылы өтетін Күршім өзені Алтайдың биік жоталарынан бастау алады және аралас қоректену түрімен (жаңбыр, қар және топырақ) сипатталады. Күршім өзенінің тұрақты ағысы және жайылымдар мен ауылшаруашылық сумен жабдықтауға жарамды судың сапасы жақсы.
Жалпы, округ аумағының таулы бөлігіндегі жайылымдар жақсы суланған, ал жазық бөлігінде әлсіз. Құдықтар аз.
Өсімдік жамылғысы рельефке, аймақтың эдафикалық және климаттық жағдайларына сәйкес келеді. Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 96 ұрпақ пен 27 отбасына жататын 124 түрді құрайды.
Тұқымдастардағы түрлердің саны бойынша: Астерацеялар мен дәнді дақылдар - 21 түрден, Маревтер - 19 түрден, бұршақ тұқымдастар - 10 түрден, қолшатырлар - 6 түрден, лалагүлдер, Розацея және Лабиат - 5 түрден, қарақұмық және қалампыр - 4 түрден, шөгінділер - 3 түрден, талдар, Крест тәрізділер, шошқа, Норичниктер ал жолжелкен-әрқайсысы 2 түр; қалған отбасылар 1 түрден тұрады.
Өсімдік жамылғысындағы доминанттар-20 түрі.

Общая площадь территории изысканий составила 104449 га, из них сельскохозяйственных угодий - 101337 га, прочих угодий - 3112 га.
Сельскохозяйственные угодья представлены пастбищами - 90681 га, сенокосами - 2337 га, пашнями - 8319 га. В числе прочих угодий выделены: лиственный лес - 574 га, тростниковые болота - 234 га, выходы коренных пород - 627 га, солончаки соровые - 362 га, такыры - 144 га, водная поверхность - 69 га, населенные пункты - 440 га и хозяйственные постройки - 36 га (приложение 7, форма 15).
Основная часть округа находится на территории Зайсанской котловины, представляющей собой обширную межгорную равнину со слабым, как бы концентрическим уклоном в сторону озера Зайсан и Бухтарминского водохранилища.
По рельефу Зайсанская котловина может быть отнесена к слаборасчлененной равнине. К югу от подгорной полосы она имеет очень слабые уклоны и уступами спускается к озеру Зайсан. Уступы зачастую сильно расчленены, местами образуя причудливые формы. Рельеф западной части котловины носит характер увалисто-волнистой или волнистой равнины, также часто изрезанной руслами водотоков, иногда очень сильно врезанными в поверхность.
Территория Сарыоленского сельского округа слабо обеспечена водой. Здесь мало родников и ручьев. Грунтовые воды на предгорной равнине залегают на глубине от 2 до 50 м. По территории округа протекает река Курчум, имеются колодцы и несколько мелких озер. Равнинная часть территории округа характеризуется грунтовыми водами, залегающими в основном на небольшой глубине и обладающими пестрой минерализацией с преобладанием пресных вод.
Наиболее крупной водной артерией округа является река Курчум. Река Курчум, протекающая по территории округа, берет начало на высоких хребтах Алтая и характеризуется смешанным типом питания (дождевым, снеговым и грунтовым). Река Курчум обладает постоянным течением и хорошим качеством воды, пригодной для обводнения пастбищ и сельскохозяйственного водоснабжения.
В целом пастбища в горной части территории округа обводнены хорошо, а в равнинной части - слабо. Колодцев мало.
Растительный покров соответствует рельефу, эдафическим и климатическим условиям местности. Флористический список по материалам полевого обследования составляет 124 вида, относящихся к 96 родам и 27 семействам.
По количеству видов в семействах преобладают: Сложноцветные и Злаковые - по 21 виду, Маревые - 19 видов, Бобовые - 10 видов, Зонтичные - 6 видов, Лилейные, Розоцветные и Губоцветные - по 5 видов, Гречишные и Гвоздичные - по 4 вида, Осоковые - 3 вида, Ивовые, Крестоцветные, Свинчатковые, Норичниковые и Подорожниковые - по 2 вида; остальные семейства содержат по 1 виду.
Доминантами в растительном покрове являются 20 видов.

Түрлердің басым көпшілігін (114 түрі немесе 91,9 %) мал жейді; жеуге жарамсыз - 3 түрі, улы - 7 түрі, дәрілік - 16 түрі.
Зерттеу аймағының флорасын экологиялық талдау жазықта ксерофиттердің кең таралғанын көрсетеді.
Жер бедерінің элементтері өсімдік жамылғысының таралуында маңызды рөл атқарады. Зерттеу нәтижесінде өсімдіктердің тіршілік ету ортасы мен құрамына байланысты табиғи жем-шөп алқаптары рельефтің негізгі формалары: төмен таулар, төмен таулардың төмендеуі, толқынды, толқынды-толқынды, сәл толқынды жазық, жазықтың төмендеуі шегінде жүйеленген.
Жер пайдалану аумағындағы жоғарыда сипатталған барлық қауымдастықтар қазіргі уақытта жеке мал жаю үшін пайдаланылуда.
Маусымдық пайдалану бойынша жайылымдар арасында Көктем-Жаз-Күз басым - 65110 га (71,8 %). Көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдардың азықтық қоры 257095 ц құрғақ массаны немесе 139882 ц азықтық бірлікті құрайды (2-қосымша, 9-нысан).
Көктемгі-жаздық-күзгі жайылымдар 14463 га (16,0%) алып жатыр. Көктемгі-жаздық-күзгі жайылымдардың жем қоры 67447 ц құрғақ массаны немесе 39767 ц Жем бірлігін құрайды.
Күзгі жайылымдардың үлесіне 11108 га (12,2%) келеді. Күзгі жайылымдардың жемшөп қоры 25979 ц құрғақ массаны немесе 11097 ц жемшөп бірлігін құрайды.
Зерттелген аумақтың жайылымдарының жалпы жем қоры 350521 ц құрғақ массаны немесе 190746 ц Жем бірлігін құрайды.
Ауданы 2337 га болатын шабындықтардың жемшөп қоры 18573 ц құрғақ массаға немесе 9096 ц жемшөп бірлігіне тең.
Сарыөлең ауылдық округінде 01.07.2022 жылға әлеуметтік-экономикалық паспорттың деректері бойынша 9629 бас қой мен ешкі, 5300 бас ірі қара, 2176 жылқы немесе 49185 шартты қой басы бар, жалпы жем қоры 369094 ц құрғақ масса.
Округ аумағында 170 күнге созылатын жайылым кезеңінде 86845 қой бағуға болады.
Жайылымдардың мәдени-техникалық жай-күйі 4-қосымшада келтірілген, 11-нысан. Жайылымдардың жалпы ауданынан 90681 га таза алқапқа 50122 га (55,3 %), бұқтырылған - 10038 га (11,0 %), тығындалған - 21176 га (23,4 %), құлатылған - 9345 га (10,3%) келеді.
Құлатылған жайылымдарға мыналар жатады: 2240 га (құлатылған жайылым алаңының 2,5%), біржылдық-Солянка өсімдіктерімен өскен; 792 га (0,9 %) - нашар жейтін өсімдіктермен бітелген; 6313 га (6,9 %) - улы өсімдіктермен бітелген.
Шабындықтардың жалпы ауданы 2337 га, таза алқаптарға 993 га (42,5%) келеді, улы өсімдіктермен бітелген - 1344 га (57,5 %). Округ аумағында жайылымдық жүктемені азайту және 15077 га алқапта мал жаюды ретке келтіру ұсынылады. арамшөптермен күресу 3304 га алқапта ұсынылады.

Подавляющее количество видов (114 видов, или 91,9 %) поедается скотом; непоедаемых - 3 вида, ядовитых - 7 видов, лекарственных - 16 видов.
Экологический анализ флоры района изысканий показывает широкое распространение ксерофитов на равнинах.
Важную роль в распределении растительного покрова играют элементы рельефа. В результате обследования, в зависимости от условий обитания и состава растительности, природные кормовые угодья систематизированы в пределах основных форм рельефа: низкогорья, понижения низкогорий, волнистая, волнисто-холмистая, слабоволнистая равнина, понижения равнины.
Все вышеописанные сообщества на территории землепользования в настоящее время используются под выпас частного скота.
Среди пастбищ по сезонности использования доминируют весенне-летне-осенние - 65110 га (71,8 %). Кормозапас весенне-летне-осенних пастбищ составляет 257095 ц сухой массы, или 139882 ц кормовых единиц (приложение 2, форма 9).
Весенне-раннелетне-осенние пастбища занимают 14463 га (16,0 %). Кормозапас весенне-раннелетне-осенних пастбищ составляет 67447 ц сухой массы, или 39767 ц кормовых единиц.
На долю осенних пастбищ приходится 11108 га (12,2 %). Кормозапас осенних пастбищ составляет 25979 ц сухой массы, или 11097 ц кормовых единиц.
Общий кормозапас пастбищ обследованной территории составляет 350521 ц сухой массы, или 190746 ц кормовых единиц.
Кормозапас сенокосов, площадь которых составляет 2337 га, равен 18573 ц сухой массы, или 9096 ц кормовых единиц.
В Сарыоленском сельском округе на 01.07.2022 года, по данным социально-экономического паспорта, числится 9629 голов овец и коз, 5300 голов крупного рогатого скота, 2176 лошадей, или 49185 условных овцеголов, при общем кормозапасе 369094 ц сухой массы.
На территории округа в пастбищный период продолжительностью 170 дней можно содержать 86845 овцеголов.
Культуротехническое состояние пастбищ приводится в приложении 4, форма 11. Из общей площади пастбищ 90681 га на чистые приходится 50122 га (55,3 %), закустаренные - 10038 га (11,0 %), затырсованные - 21176 га (23,4 %), сбитые - 9345 га (10,3 %).
К сбитым пастбищам отнесены: 2240 га (2,5 % от площади сбитых пастбищ), заросшие однолетне-солянковой растительностью; 792 га (0,9 %) - засоренные плохо поедаемыми растениями; 6313 га (6,9 %) - засоренные ядовитыми растениями.
Из общей площади сенокосов 2337 га на чистые приходится 993 га (42,5 %), засоренные ядовитыми растениями - 1344 га (57,5 %). На территории округа рекомендуется сократить пастбищную нагрузку и упорядочить выпас скота на площади 15077 га. Борьба с сорной растительностью рекомендована на площади 3304 га.

4.1. Ұтымды пайдалану жайылымдардың.
Жайылымдар мен жайылымдық мал азығының маңызы. Жасыл шөп-жоғары қоректік Жем. Ең жақсы жайылымдық шөптер, әсіресе дәнді-бұршақты шөп қоспалары 100 кг-нан асатын 10 кг-нан асатын ақуызды және 100-ге дейін жем бірлігін қамтиды. Сонымен қатар, шөптің сіңімділігі жасыл шөпке қарағанда едәуір төмен (15-20 %).
Жайылымдық жасыл шөпте, мысалы, А дәрумені Шөпке қарағанда шамамен 10 есе көп. Минералды заттар (негізінен кальций мен фосфор тұздары), олардың жетіспеушілігімен жануарлардың дұрыс өсуі мен дамуы мүмкін емес, жасыл шөпте қажетті мөлшерде болады, бұл әртүрлі аурулардың алдын алуға көмектеседі.
4.2. Жайылымның мыналарға әсері шөп тіреуіш.
Мал жаю өсімдіктерге үлкен әсер етеді. Шөпті тістеу, зақымдау, қағу, жерге тигізу оның жағдайына айтарлықтай әсер етеді. Сонымен қатар, жайылым шалғынды жерлердің топырағына әсер етеді, оны тығыздайды, топырақтың физикалық қасиеттерін, су-ауа және тамақтану режимін өзгертеді.
Жайылым нәтижесінде өсімдік жамылғысы өзгереді: шөптегі өсімдік түрлерінің саны азаяды, негізінен жайылымға төзімді өсімдік түрлері сақталады.
Жайылымдарды дұрыс пайдаланбаған кезде көбінесе құндылығы төмен шөптер, дөрекі шөптер пайда болады, шөптердің сапасы нашарлайды, шөптердің өнімділігі төмендейді.
Жайылымның өнімділігі шөпте шабындық шөптердің болуымен ғана қамтамасыз етіледі, олар шабылғаннан кейін тез өсіп, жайылым кезеңінде Жасыл массаның тұрақты шығуын қамтамасыз етеді. Бұл қабілет көбінесе жайылымдағы шөптің негізін құрайтын негізгі дәнді дақылдарға тән.
Жайылымдарды ұтымды пайдалану кезіндегі негізгі талаптар жайылымдардың жоғары өнімділігін алу үшін жағдай жасауға, шөптің құнды құрамын ұзақ уақыт сақтауға, жайылымдық азықпен малдардың ең көп санын қамтамасыз етуге және мал шаруашылығы өнімдерінің жоғары шығымдылығын алуға дейін азаяды.
Осыған байланысты шөпті жайылымдық пайдалану кезінде қосалқы қоректік заттардың жинақталуы мен жұмсалуы, шөптердің өсуі мен дамуының биологиясы, шөптің қайта өсуіндегі маусымдық ауытқулар, жайылымдардың "демалу" кезеңдері үлкен маңызға ие. Жайылымдарды пайдаланған кезде, ең алдымен, жайылымдардың уақыты, биіктігі мен саны, сондай-ақ жайылымдарға қалыпты жүктеме үлкен маңызға ие.
Жайылымдардың өнімділігін қолдайтын және арттыратын іс-шаралар. Жайылымдарда егінді және жақсы жемшөп құрамын бүкіл пайдалану кезеңінде жоғары деңгейде ұстап тұру тек ұтымды пайдалану әдістерінің үйлесімімен ғана мүмкін болады. Шөптерді пайдаланудың жеткілікті қарқындылығымен өнімділікті жоғары деңгейде ұстап тұруға мүмкіндік беретін бірқатар шаралар бар: жайылымға күтім жасау шараларын қолдану (тыңайтқыштар енгізу, шөптерді егу, уланбаған қалдықтарды шабу және басқалар), мезгіл-мезгіл демалу, тұқымдар пісіп болғаннан кейін шөпті пайдалану, шабындықпен жайылымды пайдалану, жайылымдық-учаскелік жаю жүйесін енгізу.
Бұл іс - шаралардың барлығы шашыраңқы емес, белгілі бір жүйеде-жайылымдарда жайылым айналымын ұзақ уақыт пайдалану жолымен қолданылуы тиіс.
Жайылымдардың шөптесін жерлерін күтіп-баптау және бір мезгілде жақсарту, сондай-ақ олардың өнімділігін арттыру шараларына су режимін жақсарту және реттеу, бүршіктер мен бұталарды жою, арамшөптермен күресу және тағыда басқа іс-шаралар жатады.

4.1. Рациональное использование пастбищ
Значение пастбищ и пастбищного корма для животных. Зеленая трава является высокопитательным кормовым средством. Трава наилучших пастбищ, особенно злаково-бобовых травосмесей, содержит в 100 кг свыше 10 кг перевариваемого белка и до 100 кормовых единиц. Кроме того, переваримость сена значительно ниже, чем зеленой травы (на 15-20 %).
В пастбищной зеленой траве содержится, например, витамина А приблизительно в 10 раз больше, чем в сене. Минеральные вещества (главным образом соли кальция и фосфора), при недостатке которых невозможны правильный рост и развитие животных, имеются в необходимом количестве в зеленой траве, что способствует предупреждению различных заболеваний.
4.2. Влияние выпаса на травостой
Выпас скота оказывает большое воздействие на растения. Скусывание, повреждение, выбивание, притаптывание травостоя к земле в значительной мере отражаются на его состоянии. Кроме того, выпас влияет на почву луговых угодий, уплотняя ее, изменяя физические свойства почвы, водно-воздушный и пищевой режим.
В результате выпаса изменяется растительный покров: число видов растений в травостое уменьшается, сохраняются главным образом так называемые пастбищевыносливые виды растений.
При неправильном использовании пастбищ часто появляются в большом количестве малоценные травы, грубостебельное разнотравье, качество травостоя ухудшается, снижается урожай трав.
Продуктивность пастбища поддерживается только наличием в травостое таких луговых трав, которые способны быстро отрастать после стравливания и давать устойчивый выход зеленой массы в течение всего пастбищного периода. Эта способность в наибольшей степени свойственна низовым злакам, обычно составляющим основу травостоя на пастбищах.
Основные требования при рациональном использовании пастбищ сводятся к тому, чтобы создать условия для получения высокой продуктивности пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищным кормом наибольшее количество животных и получить высокий выход животноводческой продукции.
Огромное значение в этом отношении имеют накопление и расходование запасных питательных веществ при пастбищном использовании травостоя, биология роста и развития трав, сезонные колебания в отрастании травы, периоды "отдыха" пастбищ. При использовании пастбищ большое значение имеют прежде всего сроки, высота и количество стравливаний, а также нормальная нагрузка на пастбища.
Мероприятия, поддерживающие и повышающие продуктивность пастбищ. На пастбищах сохранить урожай и хороший кормовой состав на высоком уровне в течение всего периода использования можно только при сочетании рациональных приемов эксплуатации. При достаточной интенсивности использования трав существует ряд мероприятий, позволяющих поддерживать урожайность на высоком уровне: применение мер ухода за пастбищем (внесение удобрений, подсев трав, подкашивание нестравленных остатков и другие), периодическое предоставление отдыха, использование травостоя после созревания семян, чередование пастбищного использования с сенокосным, введение загонно-участковой системы выпаса.
Все эти мероприятия должны применяться не разрозненно, а в определенной системе - путем введения на пастбищах длительного пользования пастбищеоборотов.
К мерам ухода и одновременно улучшения травостоя пастбищ, а также повышения их урожайности относятся мероприятия по улучшению и регулированию водного режима, удалению кочек и кустарников, борьбе с сорняками и другие.

5. ЖАЙЫЛЫМДАР АУМАҒЫН ҰЙЫМДАСТЫРУ
Мал шаруашылығына берік жем-шөп базасын құруда және жайылымдардың деградация процестерінің алдын алуда арзан және қоректік жемшөптің негізгі көздерінің бірі болып табылатын жайылымдарды дұрыс пайдалану маңызды рөл атқарады.
Табиғи жайылымдарды ұтымды пайдаланудың негізі жайылым айналымы болып табылады.
Жайылым айналымы-бұл шөптің өнімділігін сақтауға және арттыруға бағытталған жайылымдарды пайдалану және күту жүйесі. Бұл белгілі бір ретпен жылдар бойы қайталанатын Жеке пайдалану және күтім әдістері кезектесетін жүйе.
Өсімдік жамылғысының ерекшеліктерін ескере отырып, жайылымдардың белгілі бір түрлерінде шөпті уақтылы егу, жайылымдық шаруашылықты ұйымдастыруға кететін шығындарды азайту, жайылымдық учаскелер мен су көздерін дұрыс орналастыру, сондай-ақ жануарлардың бос қозғалысын барынша азайту қажетті ветеринариялық-профилактикалық талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Күршім ауданы
Сарыөлең ауылдық округі

5. ОРГАНИЗАЦИЯ ТЕРРИТОРИИ ПАСТБИЩ
В создании прочной кормовой базы для животноводства и предотвращении процессов деградации пастбищ важную роль играет правильное использование пастбищ, которые являются одним из основных источников дешевых и питательных кормов.
Основой рационального использования естественных пастбищ является пастбищеоборот.
Пастбищеоборот - это система использования пастбищ и ухода за ними, направленная на поддержание и увеличение продуктивности травостоя. Это система, в которой отдельные приемы использования и ухода чередуются, повторяясь по годам в определенной последовательности.
Своевременное стравливание травостоя на определенных типах пастбищ с учетом особенностей вегетации растительности, минимизация затрат на организацию пастбищного хозяйства, правильное размещение пастбищных участков и водоисточников, а также сведение к минимуму холостых передвижений животных обеспечивают соблюдение необходимых ветеринарно-профилактических требований.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Сарыоленскому сельскому
округу
Курчумского района

891
Күршім ауданы
Сарыөлең ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
1
2
3
4
5
2026
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2027
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2028
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2029
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2030
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Күршім ауданы
Сарыөлең ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
6-қосымша
Күршім ауданы Сарыөлең ауылдық округі аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы)
Күршім ауданы
Сарыөлең ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
7-қосымша
Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды жаю бойынша халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
Күршім ауданы
Сарыөлең ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
8-қосымша
Жайылымдардың геоботаникалық зерттеуі негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарыны схемалары көрсетілген ұсынылатын жайылым айналымдарыны схемалары белгіленген схема (карта)
Күршім ауданы
Сарыөлең ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
9-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдау үшін сервитуттар, мал айдау трассаларын және басқа да жайылымдық инфрақұрылымы нысандарын, сондай-ақ мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін схема (карта)
Күршім ауданы
Сарыөлең ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
10-қосымша
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
Күршім ауданы
Сарыөлең ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
11-қосымша
Су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазбатоғандарға, суару және суландыру каналдарына, құбырлы және шахталы құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Күршім ауданы
Сарыөлең ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
12-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

891
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Сарыоленскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборота
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
1
2
3
4
5
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
участок отдыха
2027
участок отдыха
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
участок отдыха
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
участок отдыха
весенний сезон
2030
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
участок отдыха
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Сарыоленскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории по Сарыоленскому сельскому округу Курчумского района в разрезе категорий земель
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Сарыоленскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Сарыоленскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на который указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Сарыоленскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям)
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Сарыоленскому сельскому
округу
Куйганскому района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Сарыоленскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным и обводнительным каналам, трубчатым и шахтным колодцам)
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Сарыоленскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах