Күршім ауданы Күршім ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 2026 жылғы 18 маусымдағы № 54/7-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1)-тармақшасына, 13-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, Күршім аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Күршім ауданы Күршім ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Күршім аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 14/10-VIII "Күршім ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Күршім аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 14/10-VII "Күршім ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Күршім аудандық мәслихатының төрағасы К. Бахтияров
Күршім аудандық
мәслихатының
2026 жылғы 18 маусымдағы
№ 54/7-VIІI шешіміне
1-қосымша
Күршім ауданы Күршім ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Күршім ауданы Күршім ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, 13-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Курчумскому сельскому округу Курчумского района на 2026-2030 годы
Решение Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 18 июня 2026 года № 54/7-VIII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", Курчумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Курчумскому сельскому округу Курчумского района на 2026-2030 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим решение Курчумского районного маслихата от 26 декабря 2023 года № 14/10-VIII "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Кучумскому сельскому округу Курчумского района на 2023-2024 годы".
3. Признать утратившим решение Курчумского районного маслихата от 27 декабря 2021 года № 14/10-VII "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Кучумскому сельскому округу Курчумского района на 2021-2022 годы".
4. Настоящее решение вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель Курчумского районного маслихата К. Бахтияров
Приложение к решению
Курчумского районного
маслихата
от 18 июня 2026 года
№ 54/7-VIІI
План по управлению пастбищами и их использованию по Курчумскому сельскому округу Курчумского района на 2026 - 2030 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Курчумскому сельскому округу Курчумского района на 2026-2030 годы (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".

2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауданның жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер (Күршім ауданы Күршім ауылдық округі бойынша екпе және аридті жайылымдардың болмауына, сондай-ақ орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда мал жаюдың болмауына байланысты жоқ);
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат (мал шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат Шығыс Қазақстан облысының ветеринария басқармасының "Күршім-Вет" ШЖҚ КМК тарапынан ұсынылған және 1-қосымшада 3-кесте, 4-қосымшада 1-кесте, 2-кесте, 3-кесте қамтылған. Өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат Шығыс Қазақстан облысы бойынша "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" ШЖҚ КМК филиалы тарапынан ұсынылған және 2-қосымшада қамтылған).

2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса района и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий (по Курчумскому сельскому округу Курчумского района отсутствуют в связи с отсутствием культурных и аридных пастбищ, а также отсутствием выпаса на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий).
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства (официальная статистическая информация по статистике животноводства предоставлена КГП на ПХВ "Курчум-Вет" Управления ветеринарии Восточно-Казахстанской области и содержится в приложениях: приложение 1 таблица 3, приложение 4 таблица 1, таблица 2, таблица 3. Официальная статистическая информация по статистике растениеводства предоставлена филиалом РГП на ПХВ "ГИПРОзем" по Восточно-Казахстанской области и содержится в приложении 2).

4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) Күршім ауданы Күршім ауылдық округі аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, (Күршім ауданы Күршім ауылдық округі бойынша шалғайдағы, маусымдық, аридті және екпе жайылымдар жоқ), жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта);
6) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі;
7) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
8) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі (ауылдық елді мекендерде жайылымдардың жетіспеуіне байланысты жайылымдарды қайта бөлу жүргізілмейді);
9) Күршім ауданы Күршім ауылдық округі аумағында жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:

4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории по Курчумскому сельскому округу Курчумского района в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям;
6) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам;
7) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
8) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами (перераспределение пастбищ не производится в связи с отсутствием нехватки пастбищ в сельских населенных пунктах);
9) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории по Курчумскому сельскому округу Курчумского района, к которым относятся:

"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Күршім ауданы
Күршім ауылдық округі
бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
1-қосымша
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған қоғамдық жайылымдар
Ауылдық округтің атауы
Елді-мекен жайылымының ауданы, га
Қосымша босалқы жерден табысталған жайылымдар, га
Жоспарға сәйкес халықтың қажеттіліктері үшін бөлінген жайылымдардың жалпы көлемі, га
Күршім
3523
21546,3
25069,3
Барлығы:
3523
21546,3
25069,3
Күршім ауданы Күршім ауылдық округі жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
№ 1-кесте. Күршім ауданы Күршім ауылдық округі жайылымдарын жерлердің санаттары бойынша бөлу, гектар
Ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жерлер санаттары
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
орман қорының
су қорының
босалқы жер
Жерлер жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Күршім ауылдық округі
635230000

соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Общественные пастбища на выпас сельскохозяйственных животных для населения
Наименование сельского округа
Площадь пастбищ населенного пункта, га
Пастбища из земель дополнительного запаса, га
Общая площадь пастбищ, отведенных для нужд населения в соответствии с планом, га
Курчум
3523
21546,3
25069,3
Всего:
3523
21546,3
25069,3
Данные информационного системы баланса земель и государственного земельного кадастра Курчумского сельского округа Курчумского района
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Курчумскому сельского округа Курчумского района, гектары
Наименование сельских округов
Код классификатора административно-территориальных объектов
Категории земель
Итого земель
Сельскохозяйственного назначения
населенных пунктов
промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Курчумский сельский округ
635230000

99155
1033
2902
0
3972
180
292
107534
Шығыс Қазақстан облысы Күршім ауданы Күршім ауылдық округі Күршім ауданының батыс бөлігінде орналасқан. Күршім ауылдық округінің жерлері Негізгі және Жолақаралық учаскелерден тұрады, кадастрлық кварталдар: 05-072-004, 05-072-027.
Әкімшілік орталығы - Күршім ауылы.
Күршім ауылдық округінің жерлері оңтүстік-батысы мен батысында мемлекеттік орман қоры жерлерімен, солтүстік - батысында Бұқтырма су қоймасымен, шығысында - Құйған ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстігінде -Сарыөлең ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Зерттелген аумақта Негізгі учаскенің жалпы ауданы 87769 га, оның ішінде ауыл шаруашылығы алқаптары - 79456 га, өзге жерлер - 8379 га. Ауыл шаруашылығы алқаптары: жайылымдар - 52154 га, шабындықтар - 3430 га, егістік - 23709 га, бақтар - 97 га. Басқа жерлер құрамына: бұталы алқаптар - 1613 га, ағаш-бұталы алқаптар - 2359 га, қамысты батпақтар - 180 га, жалаңаш жыныс шығулары - 2902 га, елді мекендер - 1033 га кіреді.
Жалпы зерттеу аумағы 107534 га, оның ішінде ауыл шаруашылығы алқаптары 99155 га, басқа жерлер - 8379 га.
Жер санаттары бойынша келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы алқаптары жайылымдар - 71919 га, шабындықтар - 3430 га, егістік - 23709 га, бақтар - 97 га. Басқа жерлер: бұталы алқаптар - 1613 га, ағаш-бұталы алқаптар - 2359 га, қамысты батпақтар - 180 га, жалаңаш жыныс шығулары - 2902 га, елді мекендер - 1033 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Күршім ауданы Күршім ауылдық округінде 3 елді мекен бар.
Жайылымдардың негізгі пайдаланушылары – ШҚО Күршім ауданының Күршім ауылдық округінің тұрғындары: Күршім ауылы (аудан орталығы), Алғабас ауылы, Топтерек ауылы.
Күршім ауылы облыс орталығы Өскемен қаласынан 210 км қашықтықта орналасқан.
№ 2-кесте. Елді мекеннің жайылымдарын бөлу, гектар
Р/с №
Ауылдық округтің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Ауылдық округтің атауы
Жайылымдардың жалпы алаңы, гектар
Жайылымдардың алаңдары мен түрлері
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыруға арналған, гектар
көпшілік пайдаланатын, гектар
шалғайдағы, гектар
маусымдық, гектар
аридтық, гектар
екпе жайылымдар,
гектар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Курчум ауылдық округі
635230000
Курчум ауылы
71919
1665,3
-
1555
66840
-
-
2
635230200
Топтерек ауылы

99155
1033
2902
0
3972
180
292
107534
Курчумский сельский округ Курчумского района Восточно-Казахстанской области расположен в западной части Курчумского района. Земли Курчумского сельского округа Курчумского района Восточно-Казахстанской области представлены Основным и Чересполосным участками, кадастровый квартал 05-072-004, 05-072-027.
Административный центр - село Курчум.
Земли Курчумского сельского округа на юго-западе и западе граничат с землями государственного лесного фонда, на северо-западе с Бухтарминским водохранилищем, на востоке - с землями Куйганского сельского округа, на юге - с землями Сарыоленского сельского округа.
В границах обследования площадь Основного участка составляет 87769га, в том числе сельскохозяйственных угодий - 79456 га, прочих угодий - 8379 га. Сельскохозяйственные угодья представлены пастбищами - 52154 га, сенокосами - 3430 га, пашнями - 23709 га, сады - 97 га. В числе прочих угодий выделены: заросли кустарников - 1613 га, древесно- кустарниковые заросли - 2359 га, тростниковые болота - 180 га, выходы коренных пород - 2902 га, населенные пункты - 1033 га.
Общая площадь территории изысканий составила 107534 га, из них сельскохозяйственные угодий 99155 га, прочих угодий - 8379 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
сельскохозяйственные угодья представлены пастбищами - 71919 га, сенокосами - 3430 га, пашнями - 23709 га, сады - 97 га. В числе прочих угодий выделены: заросли кустарников - 1613 га, древесно-кустарниковые заросли - 2359 га, тростниковые болота - 180 га, выходы коренных пород - 2902 га, населенные пункты - 1033 га.
По административно-территориальному делению в Курчумском сельском округе Курчумского района имеются 3 населенных пункта.
Основными пользователями пастбищ являются жители Курчумского сельского округа Курчумского района ВКО: село Курчум (районный центр), села Алгабас, село Топтерек.
Село Курчум находится на расстоянии 210 км от областного центра города Усть-Каменогорск.
Таблица 2. Распределение пастбищ населенного пункта, гектаров
п/п
Наименование сельского округа
Код классификатора административно-территориальных объектов
Наименование населенного пункта
Общая площадь пастбищ, гектаров
Площадь и виды пастбищ
общественные, гектаров
отгонные, гектаров
сезонные, гектаров
аридные, гектаров
культурные, гектаров
предназначенные для удовлетворения нужд населен по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, гектаров
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Курчумский сельский округ
635230000
село Курчум
71919
1665,3
-
1555
66840
-
-
2
635230200
село Топтерек

28,608
25,848
3,524
107,979
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процесінің алдын алу мақсатында қабылданды.
2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ШҚО Күршім ауданы Күршім ауылдық округінде халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарында: ірі қара мал - 7606 бас, ұсақ мал - 19072 бас, оның ішінде қой - 17204 бас, ешкі - 1868 бас, жылқы - 2872 бас.
Күршім ауылында:

28,608
25,848
3,524
107,979
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На 1 января 2025 года в Курчумском сельском округе Курчумского района ВКО насчитывается у личного подворья населения: крупного рогатого скота - 7606 голов, мелкого рогатого скота - 19072 голов, в том числе овцы - 17204 голов, козы - 1868 голов, лошадей - 2872 головы.
В селе Курчум:

ірі қара мал - 3520 бас, ұсақ мал - 8760 бас, жылқы - 682 бас.
Күршім ауылының жайылым жері - 1665,3 гектар.
Топтерек ауылында:
ірі қара мал - 1969 бас, ұсақ мал - 4644 бас, жылқы - 857 бас.
Топтерек ауылының жайылым жері - 1220,4 гектар.
Алғабас ауылында:
ірі қара мал - 2117 бас, ұсақ мал - 5668 бас, жылқы - 1333 бас.
Алғабас ауылының жайылым жері - 638,0 гектар.
2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Күршім ауданы  Күршім ауылдық округінде Ш/К мен ЖШС-ларда: ірі қара мал - 13765 бас, ұсақ мал - 28066 бас, жылқы - 5778 бас.
Күршім ауданы Күршім ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 68395 гектар жайылымдық алқаптар бар.
Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 137716 гектар жайылымдық алқапқа қажеттілігі бар. Ірі қара малға жүктеме нормасы - 9,5 га/бас, ұсақ малға - 1,9 га/бас, жылқыға - 11,4 га/бас (Алтай алды провинциясының дала аймағы мен округінде, Зайсан провинциясының оңтүстік бөлігінің шөлейт аймағында) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына шекті жол берілетін жүктеме нормаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес белгіленген.
№ 5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1.
181,567
181,567
137,716
Күршім ауданы
Күршім ауылдық округі
бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
2-қосымша
1. ӨСІМДІК ЖАМЫЛҒЫСЫ
Өсімдік жамылғысы жер бедеріне, эдафикалық және климаттық жағдайларға сәйкес келеді.
Далалық зерттеу материалдары бойынша флоралық тізім 97 туысқа және 27 тұқымдасқа жататын 130 түрді құрайды.
Тұқымдастардағы түрлер саны бойынша басым: Күрделігүлділер - 24 түр, Астық тұқымдастар - 23 түр, Алабота тұқымдастар - 19 түр, Бұршақ тұқымдастар - 10 түр, Шатыршагүлділер - 6 түр, Лалагүлділер, Раушангүлділер және Ерінгүлділер - 5 түрден, Қарақұмық тұқымдастар мен Қалампыр тұқымдастар - 4 түрден, Қияқөлең тұқымдастар - 3 түр, Талдар, Орамжапырақ тұқымдастар, Қорғасыншөптер, Сабынкөктер және Бақажапырақ тұқымдастар - 2 түрден, қалған тұқымдастарда 1 түрден бар.
Өсімдік жамылғысында басымдық танытатындар (доминанттар) 20 түр. Түрлердің басым көпшілігі (117 түр - 94,3%) мал жайылымына жарамды, 7 түрі улы болып саналады, дәрілік түрлер - 16.
Өсімдік жамылғысының таралуында жер бедерінің элементтері маңызды рөл атқарады. Зерттеу нәтижесінде мекендеу жағдайлары мен өсімдік құрамына байланысты табиғи мал азықтық алқаптар жер бедерінің негізгі пішіндері шегінде жүйеленді: биік таулы, орта таулы, аласа таулы және толқынды, төбелі-толқынды, әлсіз толқынды жазық, жазықтың ойпаң жерлері.
Жер пайдалану аумағындағы жоғарыда сипатталған барлық қауымдастықтар қазіргі уақытта жеке мал жаю үшін пайдаланылады.

крупного рогатого скота - 3520 голов, мелкого рогатого скота - 8760 голов, лошадей - 682 головы.
Площадь пастбищ села Курчум - 1 665,3 гектар.
В селе Топтерек:
крупного рогатого скота - 1969 голов, мелкого рогатого скота - 4644 голов, лошадей - 857 головы.
Площадь пастбищ села Топтерек - 1220,4 гектар.
В селе Алгабас:
крупного рогатого скота - 2117 голов, мелкого рогатого скота - 5668 голов, лошадей - 1333 головы.
Площадь пастбищ села Алгабас - 638,0 гектара.
На 1 января 2025 года в Курчумском сельском округе Курчумского района насчитывается у К/Х и ТОО: крупного рогатого скота - 13765 голов, мелкого рогатого скота - 28066 голов, лошадей - 5778 головы.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Курчумскому сельскому округу Курчумского района имеется 68395 гектара пастбищных угодий.
По выпасу других сельскохозяйственных животных местным населением имеется потребность в пастбищных угодьях на площади 137716 гектар, норма нагрузки на голову КРС - 9,5 га/голов, мелкий рогатый скот - 1,9 га/голов, лошади - 11,4 га/голов (степной зоне Предалтайской провинции и округе, южная часть полупустынная зоне Зайсанской провинции и округе) согласно Приказа Министра сельского хозяйства РК от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно-допустимой норм нагрузки на общую площадь пастбищ.
Таблица № 5. Требуемые дополнительные пастбища на территории
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектар
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1.
181,567
181,567
137,716
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
1. РАСТИТЕЛЬНОСТЬ
Растительный покров соответствует рельефу, эдафическим и климатическим условиям местности.
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 130 видов, относящихся к 97 родам и 27 семействам.
По количеству видов в семействах преобладают: Сложноцветные - 24 вида, Злаковые - 23 вида, Маревые - 19 видов, Бобовые - 10 видов, Зонтичные - 6 видов, Лилейные, Розоцветные и Губоцветные - по 5 видов, Гречишные и Гвоздичные - по 4 вида, Осоковые - 3 вида, Ивовые, Крестоцветные, Свинчатковые, Норичниковые и Подорожниковые - по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
Доминантами в растительном покрове являются 20 видов.
Подавляющее количество видов (117 видов - 94,3%) поедается скотом, ядовитыми считаются 7 видов, лекарственными - 16 видов.
Важную роль в распределении растительного покрова играют элементы рельефа. В результате обследования, в зависимости от условий обитания и состава растительности, природные кормовые угодья систематизированы в пределах основных форм рельефа: высокогорье, среднегорье, низкогорье, волнистая, волнисто-холмистая, слабоволнистая равнина и понижения равнины.
Все вышеописанные сообщества на территории землепользования в настоящее время используются под выпас частного скота.

2. НЕГІЗГІ МАЛ АЗЫҚТЫҚ, ЖЕМДІК ЕМЕС, УЛЫ ЖӘНЕ ДӘРІЛІК ӨСІМДІКТЕРДІҢ ҚЫСҚАША СИПАТТАМАСЫ
2.1. Мал азықтық өсімдіктер
Түкті қауырсын (тырса) - биіктігі 50-80 см болатын көпжылдық, тығыз түпті, шым түзетін астық тұқымдас өсімдік. Көктемде көптеген ксерофильді астық тұқымдастарға қарағанда кеш көктейді, сондықтан қурауы да едәуір кеш жүреді. Басқа боз түрлеріне қарағанда жоғары өнім береді, ал масақтануға дейін орылған жағдайда бірінші шабындық массасының 50%-на дейін жапырақтардан тұратын көк шөп (отава) береді. Көктемде жапырақтарын жылқылар өте жақсы жейді және тез салмақ жинайды. Гүлдену кезеңінің соңынан бастап желінбейді дерлік. Ірі қара мал жылқыларға қарағанда сәл нашар жейді, қойлар мен ешкілер оны тек жас күйінде ғана қанағаттанарлықтай жейді. Күзгі отава өте нәзік және барлық мал түліктері жақсы жейді.
Сарептаның қауырсын шөптері (тырсиқ) — тығыз шым түзетін көпжылдық астық тұқымдас өсімдік. Генеративті өркендерінің биіктігі 40-80 см-ге жетеді. Мамыр-маусым айларында гүлдейді.
Көктемде жапырақтарын жылқылар сүйсініп жейді, емшектегі биелердің сүті артады. Бозды жайылымдарда жылқылар тез жазылады, қымыздың сапасы өте жақсы болады. Ірі қара мал бұл бозды сәл нашар жейді. Қойлар оны өсудің ерте фазаларында ғана қанағаттанарлықтай жейді, гүлдену және әсіресе жеміс беру фазасынан бастап олар үшін өте қауіпті.
Отавасы өте нәзік және барлық мал түліктері жақсы жейді. Жайылымда малдың жақсы салмақ қосуын қамтамасыз етеді.
Борозды бетеге (типчак) - биіктігі 30-60 см, тамыр түбі жапырақтары көп, қуатты тығыз шым түзетін көпжылдық, тығыз түпті астық тұқымдас өсімдік. Мамырдың аяғы-маусымда гүлдейді, гүлденуден кейін қурай бастайды және толық піскенде сары әрі дөрекі шөпке айналады. Жаздың ыстық кезеңінің бәрінде тыныштық күйде болады және көктемейді. Температура төмендеп, алғашқы жаңбыр жауған кезде көктемдегідей дерлік биіктікке дейін өсетін тамыр түбі жапырақтарының массасы пайда болады.
Жайылымда малдың барлық түрлері, әсіресе жылқылар тамаша жейді, тек түйелер ғана оны қанағаттанарлықтай жейді. Гүлденудің басынан бастап және әсіресе пісу фазасында нашар жейді, ал жазда тек тамыр түбі жапырақтары ғана желінеді.
Жіңішке қылтықбас - сабағы жалаң, тегіс, биіктігі 50-120 см болатын көпжылдық астық тұқымдас өсімдік. Жапырақ қынаптары тегіс, тілшесі ұзындығы 8 мм-ге дейін. Жапырақтары ені 7 мм-ге дейін, кейде бүктелген. Масағы ұзындығы 10-30 см. Маусым-қыркүйек айларында гүлдейді.
Дөрекі жемшөп. Жайылымда мал түліктері, негізінен жылқылар мен ірі қара мал, ерте фазаларда азды-көпті қанағаттанарлықтай жейді. Өте тез іріленеді (дөрекіленеді), сондықтан масақ шығарғанға дейін пішенге дайындау қажет.

2. КРАТКАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА ОСНОВНЫХ КОРМОВЫХ, НЕПОЕДАЕМЫХ, ЯДОВИТЫХ И ЛЕКАРСТВЕННЫХ РАСТЕНИЙ
2.1. Кормовые растения
Ковыль волосатик (тырса) - многолетний плотнокустовой дернинный злак высотой 50-80 см. Весной начинает отрастать позже многих ксерофильных злаков, поэтому и засыхание у него происходит значительно позже. Дает урожаи выше других ковылей, а при скашивании до колошения дает отаву до 50% массы первого укоса, причем отава состоит в основном из листьев. Весной листья отлично поедают лошади и быстро набирают вес. С конца цветения почти не поедается. Крупный рогатый скот поедает несколько хуже лошадей, овцы и козы поедают его удовлетворительно только в молодом возрасте. Осенняя отава очень нежная и хорошо поедается всеми животными.
Ковыль сарептский (тырсик) - многолетний злак, образующий плотные дерновины. Высота генеративных побегов достигает 40-80 см. Цветет в мае-июне.
Листья весной охотно поедаются лошадьми, подсосные кобылы увеличивают удои. На ковыльных пастбищах лошади быстро поправляются, кумыс получается отличного качества. Крупный рогатый скот поедает этот ковыль несколько хуже. Овцы поедают его удовлетворительно только в ранних фазах роста, с фазы цветения и особенно плодоношения он для них очень опасен.
Отаву дает очень нежную и хорошо поедаемую всеми животными. При нагуле обеспечивает хороший прирост животных.
Овсяница бороздчатая (типчак) - многолетний плотнокустовой злак высотой 30-60 см, образующий мощные плотные дернины с многочисленными прикорневыми листьями.
Цветет в конце мая-июне, после цветения начинает засыхать и при полном созревании становится желтой и грубой травой. Все жаркое лето находится в состоянии покоя и не отрастает. С понижением температуры и выпадением первых дождей появляется масса прикорневых листьев, которые отрастают почти до той же высоты, что и весной.
На пастбище поедается прекрасно всеми видами животных, особенно лошадьми, только верблюды поедают его удовлетворительно. С начала цветения и особенно в фазу созревания поедается хуже, а летом поедаются только прикорневые листья.
Волоснец узкий - многолетний злак с голыми, гладкими стеблями высотой 50-120 см. Влагалища листьев гладкие, язычок до 8 мм длиной. Листья до 7 мм ширины, иногда сложенные. Метелка длиной 10-30 см. Цветет в июне-сентябре.
Грубый корм. На пастбище более или менее удовлетворительно поедается животными на ранних фазах, преимущественно лошадьми и крупным рогатым скотом. Очень быстро грубеет, поэтому на сено необходимо заготавливать до выбрасывания метелок.

Бұталы қараған - биіктігі 0,5-2 м, қабығы қою, жасыл-сұр немесе сары-сұр түсті, тік өркенді және бұтақты, әлсіз тікенді бұта. Гүлдері ашық-сары. Мамыр-шілде айларында гүлдейді, шілде-қыркүйекте жеміс береді. Жайылымда жапырақтары мен жас өркендерін ірі қара мал мен қойлар жейді. Жапырақтануы жақсы, ал қалың өскен жерлердегі бұтақтары, әсіресе өсімдік жыл сайын шабылатын жерлерде, жіңішке, шыбық тәрізді болады. Мұндай жайылымдарда кейде күзге дейін дерлік жақсы жейді. Жапырақтары мен гүлдерінде протеин көп болады.
Аласа бойлы қараған - биіктігі 20-60 см, қабығы қою сұр-жасыл немесе қоңыр-жасыл түсті, бұтақты, аласа бұта.
Гүлдері жұмыртқаның сарысындай сары. Маусым-шілде айларында гүлдейді, тамызда жеміс береді. Жиі кездеседі, кейде кең алқапты алып жатқан қалың бұталы өсімдік түзеді. Жайылымда жапырақшалары, гүлдері және жіңішке жас бұтақшалары қанағаттанарлықтай желінеді.
Қысқы жайылымдарда белгілі бір маңызға ие. Қоректілігі бойынша сапасы төмен пішенге теңестіріледі.
Ақ алабота (көкпек) - жатаған, қысқа, сүректенген бұтақтары бар, биіктігі 20-50 см болатын жартылай бұта. Біржылдық өркендерінің биіктігі 15-30 см. Жапырақтары кезектесіп орналасқан, жуандау, ұзындығы 0,5-3 см, ені 0,2-0,7 см, сопақша-жұмыртқа тәрізді, ұшында доғал. Жапырақ қолтықтарында майда жапырақтары бар қысқарған өркендер болады. Гүлдері бұралқы-масақ тәрізді гүлшоғырына жиналған. Шілде-қыркүйек айларында гүлдеп, жеміс береді. Жайылымда гүлдену фазасынан бастап, күзде жеміс бергеннен кейін және қыста түйелер жақсы жейді, қойлар мен жылқылар қанағаттанарлықтай жейді. Қойлар мен түйелер үшін күзде және қыста семіртуші жемшөп болып табылады. Ерте көктемде жылқылар өткен жылғы бұтақшаларды сүйсініп жейді. Химиялық талдау мәліметтері бойынша, протеинді салыстырмалы түрде көп, ал клетчатканы аз мөлшерде қамтиды, бірақ ерте фазаларда барлық қоректік заттардың сіңімділік коэффициенті өте төмен, тиісінше бұл кезеңде қоректілігі де төмен (40 азық өлшемінен төмен). Жеміс беру фазасынан бастап клетчатка мен БЭЗ-дың сіңімділігі айтарлықтай артады, сондықтан күзде жалпы қоректілігі жазға және көктемге қарағанда жоғары болады. Жапырақтарында органикалық қышқылдар бар. Малдың тәбетін ашады.
Нағыз іргетік - сабағы төрт қырлы, тік, кейде қысқа бұтақты, биіктігі 30-125 см, әлсіз түкті, көпжылдық шөптесін өсімдік. Жапырақтары бұралқыда 6-15-тен, жіп тәрізді дерлік, шеттері төмен қарай иілген, үшкір, гүл маңы жапырақтары бұралқыда 4-5-тен, ең жоғарғылары жұп немесе дара. Ашық-сары гүлдер сыпыртқы гүлшоғырына жиналған.
Маусым-тамыз айларында гүлдейді, шілде-қыркүйекте жеміс береді.
Жайылымдарда желінуі аса құнды өсімдіктердің болуына байланысты, бірақ астық тұқымдастар қурай бастағанда ол толығымен дерлік желінеді. Барлығынан жақсы қойлар мен жылқылар жейді, сәуірден тамызға дейін оның генеративті және вегетативті өркендері бақылауда болған барлық өсімдіктердің 90%-ына дейін желінді.
Ерте фазаларда протеинді көп және клетчатканы аз мөлшерде қамтиды, бұл кезде қоректілігі сапалы пішеннен кем емес. Жайылғаннан кейін жақсы қайта өседі. Жайылымға аса төзімді емес.

Карагана кустарниковая - слабоколючий ветвистый кустарник высотой 0,5-2 м с прямыми побегами и ветвями с темной, зеленовато-или желтовато-серой корой. Цветы ярко-желтые. Цветет в мае-июле, плодоносит в июле-сентябре.
На пастбище поедаются листья и молодые побеги крупным рогатым скотом и овцами. Хорошо облиственна, а ветки в густых зарослях, особенно там, где растительность ежегодно выкашивается, тонкие, прутьевидные. На таких пастбищах иногда хорошо поедается почти до самой осени. В листьях и цветах содержится много протеина.
Карагана низкорослая - низкорослый ветвистый кустарник высотой 20-60 см с темной серовато-зеленой или буровато-зеленой корой.
Цветы яично-желтые. Цветет в июне-июле, плодоносит в августе. Встречается часто, иногда образуя обширные заросли. На пастбище удовлетворительно поедаются листочки, цветы и тонкие молодые веточки. Имеет определенное значение на зимних пастбищах. По питательности приравнивается к сену низкого качества.
Лебеда седая (кокпек) - полукустарник с раскинутыми недлинными деревянистыми ветвями высотой 20-50 см. Однолетние побеги высотой 15-30 см. Листья очередные, толстоватые, длиной 0,5-3 см, шириной 0,2-0,7 см, продолговато-яйцевидные, на верхушке тупые. В пазухах листьев находятся укороченные побеги с более мелкими листьями. Цветки собраны в мутовчато-колосовидное соцветие. Цветет и плодоносит в июле-сентябре. На пастбище с фазы цветения, осенью после плодоношения и зимой хорошо поедается верблюдами, удовлетворительно - овцами и лошадьми. Для овец и верблюдов осенью и зимой - нажировочный корм. Ранней весной лошади охотно поедают прошлогодние веточки. По данным химического анализа, содержит относительно много протеина и немного клетчатки, но коэффициент переваримости всех питательных веществ на ранних фазах очень низкий, соответственно низка и питательность в этот период (ниже 40 к. единиц). С фазы плодоношения значительно повышается переваримость клетчатки и БЭВ, поэтому общая питательность осенью выше, чем летом и весной. Листья содержат органические кислоты. Возбуждает аппетит у животных.
Подмаренник настоящий - многолетнее травянистое слабоопушенное растение с четырехгранными, прямыми, иногда коротко ветвистыми стеблями высотой 30-125 см. Листья по 6-15 в мутовках, почти нитевидные, по краям завернутые вниз, заостренные, прицветные в мутовке по 4-5, самые верхние - парные или одиночные. Ярко-желтые цветы собраны в метельчатое соцветие.
Цветет в июне-августе, плодоносит в июле-сентябре.
Поедаемость на пастбищах зависит от наличия более ценных растений, но при подсыхании злаков он поедается почти полностью. Лучше всего поедается овцами и лошадьми. С апреля по август генеративные и вегетативные побеги поедались на 90% от всех растений, находившихся под наблюдением.
Содержит на ранних фазах много протеина и немного клетчатки, питательность в это время не ниже сена хорошего качества. Хорошо отрастает после стравливания. К выпасу не очень устойчив.

Қарама-қарсы жапырақты петросимония - қоңыр түсті, тік, бұтақты, биіктігі 10-40 см болатын біржылдық шөптесін өсімдік. Бұтақтары мен төменгі жапырақтары қарама-қарсы орналасқан, жоғарғылары кезектескен, бастапқыда түкті, кейін жалаң болады.
Жапырақтары таспа тәрізді-білеуленген, етті, негізіне қарай кеңейген. Шілде-қыркүйек айларында гүлдейді. Күзде және қыста қойлар мен түйелер жақсы жейді. Қоректілігі орташа сапалы шалғындық пішеннен кем емес.
Жалаң мия (қызыл мия) - көпжылдық, тамырсабақты, тамыр өркенді, биіктігі 30-80 см және одан да жоғары, сабағы тік, мықты, жай немесе бұтақты шөптесін өсімдік. Жапырақтары ұзындығы 5-20 см, 3-10 жұпты, жапырақшалары ұзынша-жұмыртқа тәріздіден қандауыр тәріздіге дейін. Гүлдері ақшыл-күлгін, сирек шашақ гүлшоғырына жиналған.
Мамыр-маусым айларында гүлдейді, шілде-тамызда жеміс береді.
Көк мия құрамында илік заттардың, сондай-ақ бүкіл өсімдікті жабатын жабысқақ зат - камедь ("балды шық") болуына байланысты нашар желінеді. Жайылымдық шөптесіннің аздығынан ол толық қанағаттанарлықтай, ал кейде тіпті жақсы да желінеді (одан да жақсы өсімдіктер болмаған жағдайда). Бүршіктенуге дейін дайындалған және жақсы кептірілген (жапырақшаларын сақтай отырып) пішенде толық қанағаттанарлықтай желінеді. Басқа өсімдіктермен бірге сүрлем дайындау үшін қолданылады.
Шайқурай жапырақты тобылғы - биіктігі 150 см-ге дейін, қоңыр шыбық тәрізді бұтақтарында көптеген шатырша гүлдері бар бұта. Жапырақтары ұсақ, жас кезінде түкті, кері-жұмыртқа тәрізді. Гүлшоғыры - отырыңқы шатыршада 4-10 гүлден. Сәуір-мамырда гүлдейді, маусымда жеміс береді. Жайылымда жапырақтары мен жас өркендерін қойлар мен ешкілер сүйсініп жейді. Қалған мал түліктері нашар жейді. Ерте сатыларында протеин, май көп және клетчатка онша көп емес, ал қоректілігі жақсы бұршақ тұқымдас пішеннен кем емес. Құрамында С дәрумені, ароматты заттар бар.
Кәдімгі мыңжапырақ - көпжылдық, түкті, жіңішке, жылжымалы, бұтақты тамырсабақты және санаулы тік немесе әлсіз иілген, кейде жоғарғы жағында бұтақтанған, биіктігі 5-60 см сабақтары бар шөптесін өсімдік. Жапырақтары таспа тәрізді дерлік, ұзындығы 10-40 см, ені 0,8-5 см, екі немесе үш рет қауырсынды тілімденген. Гүлдері ақ, қоңыр немесе қызыл, көптеген күрделі қалқаншаларда себеттері бар.
Орман, орманды дала және дала аймақтарында, тау белдеулерінде шалғындарда, таулардың далалы және шалғынды беткейлерінде, тыңайған жерлерде кездеседі. Шілде-қазан айларында гүлдейді.
Құнарсыз топырақтарда жақсы дамиды және жайылымға төзімді. Сондықтан мал шектен тыс көп жайылған жайылымдарда әсіресе қаулап өседі. Жайылымда көктемнен бастап малдың барлық түрлері толық қанағаттанарлықтай, тіпті жақсы жейді, жазда орташа жейді. Пішенге аздап қосылғанда мал жақсы жейді. Ерте фазаларда протеинді жеткілікті көп және клетчатканы аз мөлшерде қамтиды, қоректілігі жоғары. Сүттің дәмін жақсартады, сүт көбейтетін қасиеті бар. Жоңышқа егістігінде мал жайғанда тимпаниттің (кебудің) алдын алады. Иісі жусанды еске түсіретін күшті, ал дәмі ащы, тұтқыр болады.
Аустрия жусаны - биіктігі 60 см-ге дейін, сабағы тік, санаулы немесе дара, бұтақты және жапырақтылығы жақсы, тамырсабағы жіңішке, бұтақты, сүректенген көпжылдық шөптесін өсімдік. Шілде-қыркүйек айларында гүлдейді.
Жайылымда жазда нашар жейді немесе мүлдем жемейді. Кейде жазда қуаңшылық кезінде толық қанағаттанарлықтай жейді. Күзде және қыста түйелер мен қойлар толық қанағаттанарлықтай жейді, ал жылқылар мен ірі қара мал аз мөлшерде жейді. Астық тұқымдас пішенге Аустрия жусанын аздап қосу оның желінуін жақсартады.

Петросимония супротивнолистная - однолетнее травянистое растение, красноватое, прямое, ветвистое, высотой 10-40 см. Ветви и нижние листья супротивные, верхние - очередные, вначале опушенные, позже голые.
Листья линейно-вальковатые, мясистые, к основанию расширенные. Цветет в июле-сентябре. Хорошо поедается осенью и зимой овцами и верблюдами. Питательность не ниже лугового сена среднего качества.
Солодка голая (кзыл мия) - многолетнее корневищно-корнеотпрысковое травянистое растение высотой 30-80 см и более с прямостоящими, крепкими, простыми или ветвистыми стеблями. Листья длиной 5-20 см, 3-10-парные, листочки от продолговато-яйцевидной до ланцетной формы. Цветы беловато-фиолетовые, собранные в рыхлые кисти.
Цветет в мае-июне, плодоносит в июле-августе.
Зеленая солодка плохо поедается из-за наличия в ней дубильных веществ, а также клейкого вещества - камеди ("медвяная роса"), покрывающего все растение. При бедности пастбищного травостоя она поедается вполне удовлетворительно, а иногда даже и хорошо (при отсутствии более ценных растений). В сене, заготовленном до бутонизации и хорошо высушенном (с сохранением листочков), поедается вполне удовлетворительно. Используется для получения силоса с другими растениями.
Таволга зверобоелистная - кустарник высотой до 150 см с многочисленными зонтиками цветков на коричневых прутьевидных ветвях. Листья мелкие, молодые, опушенные, обратно-яйцевидные. Соцветия - 4-10-цветковые сидячие зонтики. Цветет в апреле-мае, плодоносит в июне. На пастбище листья и молодые побеги охотно поедаются овцами и козами. Остальные животные поедают хуже. На ранних стадиях содержит много протеина, жира и не очень много клетчатки, а питательность не хуже хорошего бобового сена. Содержит витамин С и ароматические вещества.
Тысячелистник обыкновенный - многолетнее травянистое опушенное растение с тонким, ползучим, разветвленным корневищем и немногочисленными прямыми или слабоизвилистыми стеблями высотой 5-60 см, иногда вверху ветвящимися. Листья почти линейные, длиной 10-40 см и шириной 0,8-5 см, дважды или трижды перисторассеченные. Цветы белые, розовые или красные, корзинки в многочисленных сложных щитках.
Встречается в лесной, лесостепной и степной зонах и горных поясах на лугах, степных и луговых склонах гор, на залежах. Цветет в июле-октябре.
Хорошо развивается на бедных почвах и хорошо выносит выпас. Поэтому на перегруженных пастбищах особенно обильно разрастается. На пастбище всеми видами скота с весны поедается вполне удовлетворительно и даже хорошо, летом - посредственно. При небольшой примеси в сене животными поедается хорошо. На ранних фазах содержит достаточно много протеина и немного клетчатки, имеет высокую питательность. Улучшает вкус молока, является молокогонным. Предупреждает тимпанит при выпасе на люцерниках. Имеет сильный запах, напоминающий запах полыни, и горький, вяжущий вкус.
Полынь австрийская - многолетнее травянистое растение высотой до 60 см с прямостоящими немногочисленными или одиночными ветвистыми и хорошо облиственными стеблями и тонким, ветвистым, деревянистым корневищем. Цветет в июле-сентябре.
На пастбище летом поедается плохо или совсем не поедается. Иногда летом в засуху поедается вполне удовлетворительно. Осенью и зимой поедается вполне удовлетворительно верблюдами и овцами и в небольшом количестве лошадьми и крупным рогатым скотом. Небольшая примесь полыни австрийской в злаковом сене улучшает его поедаемость.

Жіңішке жусан - тамыры жуан, көп басты, сүректенген, көптеген қысқарған вегетативті және жіңішке, жоғарғы жағында бұтақтанған, биіктігі 15-30 см генеративті өркендер беретін көпжылдық өсімдік. Төменгі жапырақтары қысқа сағақты, ұзынша, ұзындығы 1-2 см, ені 1 см-ге дейін, екі немесе үш рет қауырсынды тілімденген, қалған жапырақтары отырыңқы, аз тілімденген. Гүлдері сары. Тамыз-қыркүйек айларында гүлдейді.
Лессинг жусаны - тамыры сүректенген, көп басты және көптеген вегетативті (қысқарған) және жоғарғы жағында бұтақтанған генеративті сабақтары (биіктігі 45 см-ге дейін) бар, биік, тығыз шым түзетін көпжылдық өсімдік. Қыркүйек-қазан айларында гүлдейді. Мал азықтық тұрғыдан аз зерттелген. Әдеби деректер бойынша, күзде және қыста қойлар мен жылқылар толық қанағаттанарлықтай жейді. Геоботаниктердің бақылаулары бойынша, жайылымда көктемде, жазда және күзде малдың барлық түрлері қанағаттанарлықтай жейді. Ерте фазаларда протеинді көп, клетчатканы аз мөлшерде қамтиды.
Жылтыр ши - биіктігі 250 см-ге жететін, сабағы мықты, көпжылдық, ірі шым түзетін астық тұқымдас өсімдік. Мамыр-шілде айларында гүлдейді.
Дөрекі, жапырақтары қатты бұдырлы өсімдік. Әртүрлі топырақтарда кездеседі, бірақ ылғалдылығы жоғары жерлерде, кейде қалың өскен ши алқаптарын құрайды. Шидің шоғырлануына қарап құдық қазатын орынды анықтайды. Жайылымда масақтануға дейін ғана сүйсініп жейді, кейін ол өте дөрекіленеді. Шидің отавасын жазда да сүйсініп жейді. Егер масақтануға дейін орылса, пішенде жақсы жейді, ал кешіктіріп орылған жағдайда тек жапырақтары ғана желінеді. Қысқы жайылымдарда ерекше маңызға ие, өйткені биік ши түптерін қар басып қалмайды. Орташа сапалы мал азықтық өсімдіктерге жатады. Мал жейді, бірақ жоңышқа пішеніне қарағанда сәл нашар.
2.2. Нашар желінетін және желінбейтін өсімдіктер
Гмелин кермегі (томарбояу) - көпжылдық, түксіз, жуан, сүректенген, бұжыр тамырлы және қысқарған сабақты, оның жер асты бөлігі көлденең тыртықты, ал жоғарғы бөлігінде бірнеше жұп бұтақтары бар шөптесін өсімдік. Тамыр түбіндегі жапырақтары үзілген жері қызарады, ұзындығы 4-40 см, ені 2-10 см, кері-жұмыртқа тәрізді, доғалданған. Гүлдері ұсақ, 1-4 гүлді масақшаларда, жоғарғы жағында бұтақтанған гүлсағақтарында. Шілде-қыркүйек айларында гүлдейді, тамыз-қыркүйекте жеміс береді. Бүкіл Қазақстан бойынша сортаң шалғындарда, кейде ылғалды сорларда, сор көлдердің шеттерінде, сазды теңіз жағалауларында, өзен аңғарларындағы сортаң ойпаңдарда және сирек су басатын сортаң жайылмаларда кездеседі.
Көктемде, жазда және күзде жайылымдарда түйелер қанағаттанарлықтай жейді, қойлар нашар жейді, қалған мал түліктері жемейді дерлік. Ерте фазаларда протеинді көп және клетчатканы аз мөлшерде қамтиды және жеткілікті жоғары қоректілікке ие, бірақ қураған өсімдіктерде ол күрт төмендейді.

Полынь тонковатая - многолетнее растение с толстым, многоглавым, деревянистым корнем, дающим многочисленные укороченные вегетативные и тонкие, вверху ветвящиеся генеративные побеги высотой 15-30 см. Листья нижние короткочерешковые, продолговатые, длиной 1-2 см и шириной до 1 см, дважды или трижды перисторассеченные, остальные листья сидячие, менее рассеченные. Цветы желтые. Цветет в августе-сентябре.
Полынь лессинговидная - многолетнее растение с деревянистым, многоглавым корнем и многочисленными вегетативными (укороченными) и генеративными, ветвящимися вверху стеблями высотой до 45 см, образующими высокую плотную дерновину. Цветет в сентябре-октябре. Слабо изучена в кормовом отношении. По литературным источникам, овцами и лошадьми вполне удовлетворительно поедается осенью и зимой. По наблюдениям геоботаников, на пастбище удовлетворительно поедается всеми животными весной, летом и осенью. На ранних фазах содержит много протеина и мало клетчатки.
Чий блестящий - многолетний крупнодернинный злак, достигающий высоты 250 см, с крепкими стеблями. Цветет в мае-июле.
Растение грубое, с сильно шероховатыми листьями. Встречается на различных почвах, но почти всегда в местах с близким залеганием грунтовых вод, образуя иногда сплошные заросли. По скоплению чия ориентируются в выборе места для копки колодца. На пастбище поедается охотно только до колошения, позже он очень грубеет. Отава чия и летом поедается охотно. В сене хорошо поедается, если скошен до колошения, а при более позднем скашивании поедаются только листья. Особое значение имеет на зимних пастбищах, так как высокие кусты чия не заносятся снегом. Относится к кормовым растениям среднего качества.
2.2. Плохопоедаемые и непоедаемые растения
Кермек Гмелина (томар-бояу) - многолетнее травянистое голое растение с толстым, деревянистым, узловатым корнем и укороченным стеблем, в подземной части поперечно-рубцеватым, а в верхней - с несколькими парными ветвями. Розеточные листья на изломах краснеющие, длиной 4-40 см, шириной 2-10 см, обратно-яйцевидные, закругленные. Цветки в мелких 1-4-цветковых колосках, на ветвящихся вверху цветоносах. Цветет в июле-сентябре, плодоносит в августе-сентябре. Встречается по всему Казахстану на солончаковатых лугах, иногда на мокрых солончаках, по краям соров, берегам соленых озер, глинистым морским побережьям, в засоленных понижениях по долинам рек и на солонцеватых, редко заливаемых поймах.
Весной, летом и осенью на пастбищах удовлетворительно поедается верблюдами, овцами - плохо, остальными животными почти не поедается. На ранних фазах содержит много протеина и мало клетчатки, обладает достаточно высокой питательностью, которая у засохших растений резко падает.

Ақ шеңгел - қабығы қоңыр-қоңыр түсті, биіктігі 50-200 см, қатты тікенді бұта. Жапырақтары жұп қауырсынды, тікенмен аяқталады, 1-5 жұп жапырақшалары бар, ұзынша-кері жұмыртқа тәрізді. Гүлдері қоңыр, сирек ақ.
Мамыр-маусым айларында гүлдейді.
Мал нашар жейді. Күзде және қыста түйелер мен қойлар жемістері мен жерге түскен жапырақтарын жейді.
2.3. Улы өсімдіктер
Түлкіқұйрық брунец - биіктігі 55-70 см көпжылдық өсімдік. Тұқымында және бүкіл өсімдігінде улы алкалоидтар табылған. Құрғақ өсімдіктен жасалған дуст (ұнтақ) күшті инсектицидтік қасиеттерге ие, бірақ уыттылығы анабазиннен әлсіздеу. Брунецтен жасалған препараттар тыныс алуды қоздырады.
Шашақбас аққаңбақ - тамыры жуан, сабағы тік немесе көтеріңкі, бұтақты, биіктігі 40-100 см, кейде шар тәрізді бұта түзетін көпжылдық шөптесін өсімдік. Төменгі жапырақтары ерте солып қалады, ортаңғылары қандауыр тәрізді, ұзындығы 2-5 см, ені 2,5-8 см, ұзын үшкірленген, қолтықтарында вегетативті жапырақты өркендері бар. Гүлдері ақ, жайылма сыпыртқы гүлшоғырында. Маусым-шілде айларында гүлдейді. Қазақстанның барлық аудандарында кездеседі. Тамырында мал үшін улы болып табылатын көп мөлшерде сапониндер бар - олар ауыз қуысының шырышты қабығының қабынуын тудырады.
Кәдімгі адыраспан - көпбасты тамырлы және көптеген тік, бұтақты сабақтары бар, биіктігі 20-60 см көпжылдық шөптесін өсімдік. Мамырдан шілдеге дейін гүлдейді, шілде-тамызда жеміс береді.
Улы өсімдік және көк күйінде желінбейді. Күзде және қыста, жем-шөп тапшы кезде, қойлар мен түйелер жейді.
2.4. Дәрілік өсімдіктер
Гмелин кермегі - көпжылдық шөптесін өсімдік. Шілде-қыркүйек айларында гүлдейді, тамыз-қыркүйекте жеміс береді. Тамырында 25%-ға дейін илік заттар бар. Өнеркәсіптік мақсаттар үшін сортаң топырақтарда мәдени түрде өсіруге ұсынылады. Медицинада тұтқыр және қан тоқтататын дәрі ретінде, сондай-ақ асқазан-ішек ауруларына қарсы қолданылады.
Жақсы балды өсімдік, бірақ балының сапасы төмен.
Үлкен жолжелкен - жай, жапырақсыз, биіктігі 15-30 см сабағы және қысқа, көптеген шашақ тамырлары бар көпжылдық шөптесін өсімдік. Гүлдері ұсақ, қоңырлау. Маусым-тамыз айларында гүлдейді. Бақажапырақтың жапырақтарында аукубин гликозиді, А, С және К дәрумендері, холин, аденин, полисахаридтер, сапониндер, органикалық қышқылдар және тағыда басқа бар. Бақажапырақ жапырақтары қақырық түсіретін, қабынуға қарсы және микробқа қарсы дәрі ретінде ұсынылады.
Нағыз қызылбояу - бұтақты тамырсабақты және тік, бұтақты, биіктігі 15-80 см сабақтары бар көпжылдық өсімдік. Гүлдері ұзын, тығыз сыпыртқы гүлшоғырында, ашық-сары, бал иісті. Маусымнан қыркүйекке дейін гүлдейді. Жапырақтары, гүлдері және жапырақтарынан сығылған шырыны халықтық емдеу тәжірибесінде әртүрлі қолданысқа ие.
Кәдімгі мыңжапырақ - биіктігі 70 см-ге дейін жететін көпжылдық шөптесін өсімдік. Маусымнан жаздың соңына дейін гүлдейді. Шөбі мен гүлшоғырында эфир майы, фитонцидтер, органикалық қышқылдар, тұтқыр және басқа да заттар бар. Мыңжапырақ шөбі қабынуға қарсы, бактерицидтік, қан тоқтататын, ашытуға қарсы, спазмолитикалық және жара жазатын әсерге ие.

Чингил серебристый - сильно колючий кустарник высотой 50-200 см с буровато-коричневой корой. Листья парноперистые, заканчивающиеся колючкой, с 1-5 парами листочков, продолговато-обратнояйцевидные. Цветки розовые, редко белые. Цветет в мае-июне.
Животными поедается плохо. Осенью и зимой верблюды и овцы поедают плоды и опавшие листья.
2.3. Ядовитые растения
Брунец лисохвостный - многолетнее растение высотой 55-70 см. В семенах и во всем растении найдены ядовитые алкалоиды. Дуст (тонкий порошок), изготовленный из сухого растения, обладает сильными инсектицидными свойствами, но токсичность его слабее анабазина. Препараты из брунца возбуждают дыхание.
Качим метельчатый - многолетнее травянистое растение с толстым корнем и прямым или восходящим, ветвистым стеблем высотой 40-100 см, иногда образующим шаровидный куст. Нижние листья рано отмирают, средние - ланцетные, длиной 2-5 см и шириной 2,5-8 мм, длиннозаостренные, в пазухах с вегетативными лиственными побегами. Цветки белые, в раскидистой метелке. Цветет в июне-июле. Встречается во всех районах Казахстана. В корнях содержит много сапонинов, которые для животных являются ядовитыми - вызывают воспаление слизистой оболочки рта.
Гармала обыкновенная - многолетнее травянистое растение с многоглавым корнем и многочисленными прямостоящими, ветвистыми стеблями высотой 20-60 см. Цветет с мая по июль, плодоносит в июле-августе. Ядовитое растение и в зеленом виде не поедается. Осенью и зимой в бескормицу поедается овцами и верблюдами.
2.4. Лекарственные растения
Кермек Гмелина - многолетнее травянистое растение. Цветет в июле-сентябре, плодоносит в августе-сентябре. В корнях содержит до 25% дубильных веществ. Рекомендуется к возделыванию в культуре на засоленных почвах для промышленных целей. Используется в медицине как вяжущее и кровоостанавливающее средство, а также при желудочно-кишечных заболеваниях. Хороший медонос, но мед дает низкого качества.
Подорожник большой - многолетнее травянистое растение с простым безлистным стеблем высотой 15-30 см и короткими многочисленными мочковатыми корнями. Цветки мелкие, буроватые. Цветет в июне-августе. Листья подорожника содержат гликозид аукубин, витамины А, С и К, холин, аденин, полисахариды, сапонины, органические кислоты и др. Листья подорожника рекомендуют в качестве отхаркивающего, противовоспалительного и противомикробного средства.
Подмаренник настоящий - многолетнее растение с ветвистым корневищем и прямыми ветвистыми стеблями высотой 15-80 см. Цветки в длинном густом метельчатом соцветии, ярко-желтые, с медовым запахом. Цветет с июня по сентябрь. Листья, цветки и выжатый из листьев сок имеют различное применение в народной лечебной практике.
Тысячелистник обыкновенный - многолетнее травянистое растение высотой до 70 см. Цветет с июня до конца лета. В траве и соцветиях содержатся эфирное масло, фитонциды, органические кислоты, вяжущие и другие вещества. Трава тысячелистника обладает противовоспалительным, бактерицидным, кровоостанавливающим, противобродильным, спазмолитическим и ранозаживляющим действием.

Дәрілік қандауыршөп - қырлы, жоғарғы жағында бұтақты, биіктігі 20-100 см сабағы бар көпжылдық шөптесін тамырсабақты өсімдік. Маусым-тамыз айларында гүлдейді. Тамырында 16-17%-ға дейін илік заттар, эфир майы, қымыздық қышқылды кальций, крахмал, бояғыш заттар бар. Халықтық медицинада қан кетуге, тышқаққа қарсы қолданылған. Қазіргі уақытта да медицинада, халықтық медицинада – қатерлі ісіктерге, тері ауруларына, гомеопатияда – өкпе ауруларында, гинекологияда, диареяда гемостатикалық дәрі ретінде, жара жазатын, антигельминтті, асқазан-ішек ауруларына қарсы қолданылады.
Жалаң мия - биіктігі 110 см-ге дейін жететін көпжылдық шөптесін өсімдік. Өсімдікте алкалоидтар, кумариндер, илік заттар, флавоноидтар, эфир майы, С дәрумені бар. Ресми, сондай-ақ халықтық медицинада жоғарғы тыныс жолдарының ауруларында, қабынуға қарсы дәрі ретінде, диуретикалық және іш жүргізетін жинақтардың, асқазан мен он екі елі ішектің ойық жарасын емдеуге арналған препараттардың, бүйрек үсті безінің қыртысына әсер ететін, бронх демікпесінде, аллергиялық дерматиттерде, экземада және тағыда басқа қолданылатын препараттардың құрамына кіреді.
Кәдімгі бақбақ - биіктігі шамамен 30 см көпжылдық шөптесін өсімдік. Тамыры кіндік, жуан, ұзындығы 20-60 см. Жапырақтары тамыр түбіндегі шоғырда, жалаң, үшбұрышты бөліктері бар. Гүлдері алтын-сары түсті. Мамырдың басынан қыркүйекке дейін гүлдейді. Тамыры, сирек жапырақтары қолданылады. Өсімдіктің тамыры мен шөбі ащы дәм ретінде тәбетті ашады және асқазан-ішек жолдарының жұмысын жақсартады, атониялық іш қатуда өт айдайтын және жеңіл іш жүргізетін әсерге ие. Өсімдік тамырлары асқазан және зәр айдайтын жинақтардың құрамына кіреді.
Түлкіқұйрық брунец - биіктігі 40-100 см көпжылдық өсімдік. Дәрілік шикізат – шөбі. Оның құрамында 30%-ға дейін алкалоидтар бар. Шеткі тамырлардың түйілуінде, бұлшықет дистрофиясында, созылмалы экземаны емдеуде қолданылады.
2.5. Табиғи мал азықтық алқаптар
Табиғи жағдайлары мен өсімдік жамылғысының сипаты бойынша Күршім ауылдық округінің аумағы шөлейт белдемге жатады. Мұнда шөлді және тасты дала өсімдіктерінің түрлері кең таралған, мысалы, жіңішке бөлікті жусан, ақшыл жусан, көкпек, бүйіргін, тасбүйіргін, боз түрлері – қылтанақты боз, сарепт бозы, Лессинг бозы, бетеге.
Шалғындық астық тұқымдастар мен әртүрлі шөптер аз таралған. Өсімдік жамылғысының таралуы айқын белдемділікке ие. Ең оңтүстік шетінде, қоңыр сортаң топырақтарда және қоңыр сорларда негізінен сораңшөпті жайылымдар (бүйіргінді, тасбүйіргінді және көкпекті) таралған. Округ аумағының ортаңғы бөлігінде, қоңыр және ашық-қоңыр топырақты төбелі жазықта жусандықтар, боздықтар (негізінен жусан: жіңішке бөлікті, ақшыл, боздардан - қылтанақты) кең таралған. Солтүстік-шығыс таулы бөлігінде, таулы ашық-қоңыр топырақтарда қылтанақты боз бен бетегелі жайылымдар, негізінен тегістелген және беткейлік учаскелерде таралған. Сай-жыраларда бұталар кездеседі. Аумақтың солтүстік-батыс бөлігінде жылтыр ши басым шалғындық өсімдік жамылғысы байқалады.
Округтің бүкіл аумағы негізінен жайылымдардан тұрады. Шабындықтар мен егістік жерлер шағын бөлігін алып жатыр.
Күршім өзенінің аңғары бойында шағын тоғайлар түрінде көктерек, терек, тал және кейбір бұталар өседі.
Өзендер мен бұлақтардың аңғарларында, көл маңы ойпаңдарында, жер бедерінің депрессияларында, жақын жатқан жер асты суларына байланысты, осы сулардың минералдану дәрежесіне қарай, астық тұқымдасты, шилі және еркекшөпті жайылымдар мен шабындықтар, сондай-ақ сораңшөпті: сарсазанды, көкпекті және басқа да жайылымдар таралған. Олар шалғынды-қоңыр сортаң саздақты топырақтарда, шалғынды-қоңыр сорларда және шалғындық сортаңдарда қалыптасады. Астық тұқымдастардан: жатаған бидайық, еркекшөп, ажрек және қамыс басым. Өте ылғалды учаскелерде қияқөлең мен қамыс өседі.

Кровохлебка аптечная - многолетнее травянистое корневищное растение с гранистым, вверху ветвистым стеблем высотой 20-100 см. Цветет в июне - августе. Корни содержат до 16-17% дубильных веществ, эфирное масло, щавелевокислый кальций, крахмал, красящие вещества. В народной медицине использовалась при кровотечениях, поносах. Используется в медицине и в настоящее время, в народной медицине - при злокачественных опухолях, кожных болезнях, в гомеопатии - как гемостатическое средство при болезнях легких, в гинекологии, при диарее, как ранозаживляющее, антигельминтное средство, при желудочно-кишечных заболеваниях.
Солодка голая - многолетнее травянистое растение высотой до 110 см. В растении содержатся алкалоиды, кумарины, дубильные вещества, флавоноиды, эфирное масло, витамин С. Применяется как в официальной, так и в народной медицине при заболеваниях верхних дыхательных путей, как противовоспалительное средство, входит в состав диуретических и слабительных сборов, препаратов при лечении язвы желудка и двенадцатиперстной кишки, препаратов, влияющих на кору надпочечников, применяемых при бронхиальной астме, аллергических дерматитах, экземе и др.
Одуванчик обыкновенный - многолетнее травянистое растение высотой около 30 см. Корень стержневой, толстый, длиной 20-60 см. Листья в прикорневой розетке, голые, с треугольными долями. Цветки золотисто-желтые. Цветет с начала мая до сентября. Используют корни, реже листья. Корни и трава растения как горечь возбуждают аппетит и улучшают деятельность желудочно-кишечного тракта, обладают желчегонным и легким слабительным действием при атонических запорах. Корни растения входят в состав желудочных и мочегонных сборов.
Брунец лисохвостный - многолетнее растение высотой 40-100 см. Лекарственное сырье - трава. В ней содержится до 30% алкалоидов. Применяют при спазмах периферических сосудов, мышечной дистрофии, при лечении хронических экзем.
2.5. Природные кормовые угодья
По природным условиям и характеру растительности территория Курчумского сельского округа относится к полупустынной зоне. Здесь широко распространены виды растений пустынных и каменистых степей, таких как полынь узкодольчатая, полынь белоземельная, лебеда седая, биюргун, тасбиюргун, ковыли - волосатик, сарептский, Лессинга, овсяница бороздчатая.
Менее распространены луговые злаки и разнотравье. Распространение растительности имеет ярко выраженную зональность. На самом крайнем юге на бурых засоленных почвах и бурых солонцах распространены в основном солянковые пастбища (биюргуновые, тасбиюргуновые и кокпековые). В средней части территории округа на бурых и светло-каштановых почвах всхолмленной равнины широко распространены полынники, ковыльники (преимущественно полыни: узкодольчатая, белоземельная, из ковылей - волосатик). В северо-восточной гористой части на горных светло-каштановых почвах распространены ковыльные пастбища из ковыля волосатика и типчаковые пастбища, преимущественно на выположенных и склоновых участках. По ложбинам встречаются кустарники. В северо-западной части территории отмечается луговая растительность с преобладанием чия блестящего.
Вся территория округа представлена главным образом пастбищами. Сенокосы и пахотные земли занимают небольшую часть.
По долине реки Курчум в виде небольших рощ растут осина, тополь, ива и некоторые кустарники.
По долинам рек и ручьев, приозерным понижениям, в депрессиях рельефа с близкими грунтовыми водами, в зависимости от минерализации этих вод, распространены злаковые, чиевые и волоснецовые пастбища и сенокосы, а также солянковые: сарсазановые, кокпековые и другие пастбища. Формируются они на лугово-бурых засоленных суглинистых почвах, лугово-бурых солонцах и луговых солончаках. Из злаков преобладают: пырей, волоснец, ажрек и тростник. На очень влажных участках растут осоки и тростник.

Далалық зерттеу материалдары бойынша флоралық тізім 97 туысқа және 27 тұқымдасқа жататын 130 түрді құрайды.
Тұқымдастардағы түрлер саны бойынша басым: Күрделігүлділер - 24 түр, Астық тұқымдастар - 23 түр, Алабота тұқымдастар - 19 түр, Бұршақ тұқымдастар - 10 түр, Шатыршагүлділер - 6 түр, Лалагүлділер, Раушангүлділер және Ерінгүлділер - 5 түрден, Қарақұмық тұқымдастар мен Қалампыр тұқымдастар - 4 түрден, Қияқөлең тұқымдастар - 3 түр, Талдар, Орамжапырақ тұқымдастар, Қорғасыншөптер, Сабынкөктер және Бақажапырақ тұқымдастар - 2 түрден, қалған тұқымдастарда 1 түрден бар.
Өсімдік жамылғысында басымдық танытатындар (доминанттар) 20 түр.
Түрлердің басым көпшілігі (117 түр – 94,3%) мал жайылымына жарамды, 7 түрі улы болып саналады, дәрілік түрлер – 16.
1980 жылғы және 2022 жылғы геоботаникалық зерттеу карталарын салыстыру кезінде алынған деректерді келтірейік.
Бұрын Күршім ауылдық округінде геоботаникалық зерттеу 1980 жылы жүргізілген болатын. 1981 жылғы зерттеу кезінде аумақтың жалпы ауданы 70103 га құрады. Қазіргі уақытта зерттеу ауданы 107534 га құрайды. Ауылдық округ аумағының ұлғаюы Негізгі учаскенің солтүстік-шығыс жағынан шекарасының өзгеруімен ("Высокогорский" кеңшары аумағының бір бөлігі қосылды) орын алды.
2022 жылы жайылымдар ауданы - 71919 га, ал 1981 жылғы зерттеуде - 36815 га құрайды.
Күршім ауылдық округінің солтүстік бөлігінде шалғындық топырақтарда ерекше өзгерістер болған жоқ, мұнда да бұрынғыдай астық тұқымдасты (жылтыр ши, жатаған бидайық, тар еркекшөп), әртүрлі шөпті (жалаң мия, шалғындық беде), арамшөпті (ұсақ жемісті сүттіген, сібір сарыандызы, түлкіқұйрық брунец) шабындықтар мен жайылымдар басым. 1981 жылғы зерттеуде шабындық алқаптар 3472 га алып жатса, қазіргі уақытта 3430 га.
1981 жылғы зерттеуде ауылдық округтің солтүстік-батыс және батыс бөліктеріндегі үлкен аумақтар егістіктерге жатқызылған, қазіргі уақытта бұл учаскелер сақталған, тек кейбіреулері жайылымға айналып, бетеге (типчак), жіңішке бөлікті жусан басым шымды-астық тұқымдасты және жусанды қауымдастықтармен, сирек бұталы жайылымдармен алмастырылған.
Орталық және шығыс таулы бөлігінде бұрын боздықтар басым болса, қазір бетегелі жайылымдар үстемдік етеді. Ауылдық округтің орталық жазық бөлігінде жіңішке бөлікті, ақшыл және суық жусан басым жусанды жайылымдар өзгермеген. Сораңшөпті жайылымдар жусандықтардың және тырса басқан жайылымдардың үстемдік етуі есебінен қысқарған.
1981 жылғы зерттеуде Күршім ауылдық округінің оңтүстік және оңтүстік-шығыс бөлігін жұмсақ сабақты астық тұқымдастар (бидайық, арпа және көкшалғын) басым шалғындық жайылымдар алып жатса, қазіргі уақытта мұнда ірі сабақты астық тұқымдастар (қамыс және ши) басым топтар үстемдік етеді.
Бүйіргін, тасбүйіргін, көкпек және сарсазан басым сораңшөпті жайылымдар қазіргі уақытта сақталған және тек кей жерлерде доминанттар мен субдоминанттар ретінде контурларда алмасқан.
Тұтастай алғанда, Күршім ауылдық округінің аумағында өсімдік жамылғысында далалық және таулық шөптесіндердің айтарлықтай жақсаруы байқалады, бұл ретте сораңшөптер басым күзгі жайылымдар сақталған.

Флористический список по материалам полевого обследования составляет 130 видов, относящихся к 97 родам и 27 семействам.
По количеству видов в семействах преобладают: Сложноцветные - 24 вида, Злаковые - 23 вида, Маревые - 19 видов, Бобовые - 10 видов, Зонтичные - 6 видов, Лилейные, Розоцветные и Губоцветные - по 5 видов, Гречишные и Гвоздичные - по 4 вида, Осоковые - 3 вида, Ивовые, Крестоцветные, Свинчатковые, Норичниковые и Подорожниковые - по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
Доминантами в растительном покрове являются 20 видов.
Подавляющее количество видов (117 видов - 94,3%) поедается скотом, ядовитыми считаются 7 видов, лекарственными - 16 видов.
Приведем данные, полученные при сравнении карт геоботанических обследований 1980 и 2022 годов.
Ранее геоботаническое обследование Курчумского сельского округа проводилось в 1980 году. Общая площадь территории при обследовании 1981 года составляла 70103 га. В настоящее время площадь обследования составляет 107534 га. Увеличение площади сельского округа произошло в связи с изменением границы основного участка с северо-восточной стороны (добавлена часть территории совхоза "Высокогорский").
В 2022 году площадь пастбищ составляет 71919 га, а по обследованию 1981 года - 36815 га.
В северной части Курчумского сельского округа на луговых почвах особых изменений не произошло, здесь также преобладают злаковые (чий блестящий, пырей ползучий, волоснец узкий), разнотравные (солодка голая, клевер луговой), сорнотравные (молочай мелкоплодный, бузульник сибирский, брунец лисохвостный) сенокосы и пастбища. В обследовании 1981 года под сенокосными угодьями было занято 3472 га, в настоящее время - 3430 га.
В обследовании 1981 года в северо-западной и западной частях сельского округа большие участки территории относились к пашням, в настоящее время эти участки сохранились, только некоторые перешли в пастбища и заняты дерновинно-злаковыми и полынными сообществами с преобладанием овсяницы бороздчатой (типчака), полыни узкодольчатой, реже - кустарниковыми пастбищами.
В центральной и восточной горной частях раньше преобладали ковыльники, а сейчас доминируют типчаковые пастбища. В центральной равнинной части сельского округа полынные пастбища с преобладанием полыней узкодольчатой, белоземельной и холодной не изменились. Солянковые пастбища сократились за счет доминирования полынников и затырсованных пастбищ.
В обследовании 1981 года южная и юго-восточная части Курчумского сельского округа были заняты луговыми пастбищами с преобладанием мягкостебельных злаков (пырея, ячменя и мятлика), в настоящее время здесь доминируют группировки с преобладанием грубостебельных злаков (тростник и чий).
Солянковые пастбища с преобладанием биюргуна, тасбиюргуна, кокпека и сарсазана в настоящее время сохранились и только местами поменялись в контурах как доминанты и субдоминанты.
В целом на территории Курчумского сельского округа наблюдаются значительные улучшения степных и горных травостоев в растительном покрове при сохранении осенних пастбищ с преобладанием солянок.

1981 және 2022 жылдардағы зерттеулердің мәдени-техникалық жай-күйін салыстыру кезінде мынадай өзгерістер анықталды: 1981 жылы таза жайылымдар ауданы – 89997 га (85,1%), бұта басқан – 9943 га (9,4%), тапталған – 1223 га (1,2%), арамшөп басқан – 1131 га (1,1%) болса; 2022 жылғы зерттеуде таза жайылымдар ауданы 14599 га (55,3%), бұта басқан – 22690 га (11,1%), тапталған – 12708 га (2,5%), арамшөп басқан – 7105 га (7,8%), тырса басқан – 21988 га (23,4%) құрады. Тапталған жайылымдардың ұлғаюы малды шектен тыс жаюды көрсетеді, нәтижесінде деградацияға ұшыраған (тапталған және арамшөп басқан) жайылымдар пайда болды.
Жайылымдық жүктемені азайту және арамшөптермен күрес жөнінде іс-шаралар жүргізу ұсынылады. Тырса басқан жайылымдардың ұлғаюы 1980 жылы аумақтың орталық бөлігі егістік ретінде пайдаланылса, 2022 жылы бұл учаскелер қылтанақты боз (тырса) басым жайылымдармен алмастырылғанымен түсіндіріледі.
Қазақстан Республикасының табиғи мал азықтық алқаптарының жіктемесіне сәйкес, зерттеу шекарасындағы табиғи мал азықтық алқаптар күңгірт-қоңыр, нашар дамыған және толық дамымаған топырақтардағы аласа таулы далалық жайылымдармен, ашық-қоңыр нашар дамыған және толық дамымаған топырақтармен; шалғынды ашық-қоңыр сортаңдау және шалғындық сортаңдардағы ойпаңды шалғындық жайылымдармен; кәдімгі ашық-қоңыр, толық дамымаған және нашар дамыған, кәдімгі қоңыр және толық дамымаған топырақтардағы тау етегіндегі жайылымдармен; шалғынды, шалғынды-ашық-қоңыр сортаңды, сортаңдау, шалғынды-қоңыр сорлардағы және шалғындық сортаңдардағы тау етегіндегі ойпаңды шалғындық жайылымдармен ұсынылған.
Көрсетілген сыныптардың әрқайсысы жер бедеріндегі орналасуы, ылғалдану дәрежесі, топырақ түрі, олардың механикалық құрамы бойынша ұқсас мал азықтық алқаптарды біріктіретін кіші сыныптарға бөлінеді. Зерттеу барысында өсімдік қауымдастықтарының 91 түрі, 70 кіші түрі және 35 модификациясы анықталды. Түрлер 42 топқа жүйеленді, сипаттамасы берілген.
3. ТОПЫРАҚТАР
"Қазақстанның жер қорын табиғи-ауылшаруашылық аудандастыру" схемасына сәйкес Күршім ауылдық округінің солтүстік бөлігі Алтай алды провинциясы мен округінің дала белдемінде, оңтүстік бөлігі Зайсан провинциясы мен округінің шөлейт белдемінде орналасқан.
"Қазақстанның таулы және тау етегіндегі аумақтары топырақтарының жүйелі тізімі және негізгі диагностикалық көрсеткіштері" (Алматы, 1989 ж.) сәйкес Күршім ауылдық округінің жерлерінде топырақтың мынадай типтері, кіші типтері және түрлері анықталған:
-Кәдімгі оңтүстік қара топырақтар
-Кәдімгі күңгірт-қоңыр топырақтар
-Нашар дамыған күңгірт-қоңыр топырақтар
-Кәдімгі ашық-қоңыр топырақтар
-Нашар дамыған ашық-қоңыр топырақтар
-Сортаңдау ашық-қоңыр топырақтар
-Кәдімгі шалғынды-күңгірт-қоңыр топырақтар
-Сортаңдау шалғынды-ашық-қоңыр топырақтар
-Сортаңдау қоңыр топырақтар
-Шалғындық сортаңдар
-Жалды-төбелі бекіген құмдар
Төменде ауылдық округ аумағында кездесетін неғұрлым кең таралған негізгі топырақ түрлерінің сипаттамалары берілген.

При сравнении культуротехнического состояния обследований 1981 и 2022 годов были выявлены следующие изменения: в 1981 году площадь чистых пастбищ составляла 89997 га (85,1%), закустаренных - 9943 га (9,4%), сбитых - 1223 га (1,2%), засоренных - 1131 га (1,1%); в обследовании 2022 года площадь чистых пастбищ составила 14599 га (55,3%), закустаренных - 22690 га (11,1%), сбитых - 12708 га (2,5%), засоренных - 7105 га (7,8%), затырсованных - 21988 га (23,4%). Увеличение площади сбитых пастбищ указывает на перевыпас скота, в результате которого появились деградированные (сбитые и засоренные) пастбища.
Рекомендуется сократить пастбищную нагрузку и провести мероприятия по борьбе с сорной растительностью. Увеличение площади затырсованных пастбищ объясняется тем, что в 1980 году центральная часть территории была занята пашнями, а в 2022 году эти участки стали пастбищами с преобладанием ковыля волосатика (тырсы).
Согласно классификации природных кормовых угодий Республики Казахстан, природные кормовые угодья в границах изысканий представлены низкогорными степными пастбищами на темно-каштановых малоразвитых и неполноразвитых почвах, светло-каштановых малоразвитых и неполноразвитых почвах; низинными луговыми пастбищами на луговых светло-каштановых солончаковатых почвах и луговых солончаках; предгорными пастбищами на светло-каштановых обычных, неполно- и малоразвитых, бурых обычных и неполноразвитых почвах; предгорными низинными луговыми пастбищами на луговых, лугово-светло-каштановых солончаковых, солонцеватых почвах, лугово-бурых солонцах и луговых солончаках.
Каждый из указанных классов разделяется на подклассы, объединяющие кормовые угодья, сходные по положению в рельефе, степени увлажненности, типу почв и их механическому составу. В процессе обследования выделен 91 тип растительных сообществ, 70 подтипов и 35 модификаций. Типы систематизированы в 42 группы.
3. ПОЧВЫ
Согласно схеме "Природно-сельскохозяйственного районирования земельного фонда Казахстана" северная часть Курчумского сельского округа расположена в степной зоне Предалтайской провинции и округа, южная часть - в полупустынной зоне Зайсанской провинции и округа.
Согласно "Систематическому списку и основным диагностическим показателям почв горных и предгорных территорий Казахстана" (Алма-Ата, 1989 г.) на землях Курчумского сельского округа выделены следующие типы, подтипы и роды почв:
- Черноземы южные обычные;
- Темно-каштановые обычные
- Темно-каштановые малоразвитые
- Светло-каштановые обычные
- Светло-каштановые малоразвитые
- Светло-каштановые солонцеватые
- Лугово-темно-каштановые обычные
- Лугово-светло-каштановые солонцеватые
- Бурые солонцеватые
- Солончаки луговые
- Пески грядово-бугристые закрепленные
Ниже представлены характеристики наиболее распространенных основных видов почв, которые встречаются на территории сельского округа.

Кәдімгі оңтүстік қара топырақтардың таралу аймағының жоғарғы, ең аз ылғалданатын бөлігінде таралған. Құйған ауылдық округінің солтүстік және солтүстік-шығыс учаскелеріндегі жергілікті жердің абсолюттік биіктігі 1200-1500 м абсолюттік биіктікке дейін көтеріледі.
Атмосфералық жауын-шашынның жылдық мөлшері 350-450 мм шамасында, максимумы жылы кезеңде (мамыр-шілде).
Бұл аумақтар бедері бойынша көбінесе борпылдақ жыныстардан (негізінен лесс тәрізді саздақтардан) немесе тығыз жыныстармен немесе олардың үгінділерімен жақын төселген қиыршық тасты элювиалды-делювиалды шөгінділерден құралған толқынды-төбелі тау аралық аңғарлар мен жалды-толқынды орта таулар болып табылады.
Табиғи өсімдік жамылғысы бозды, бұталы және бетегелі өсімдіктер топтарынан тұрады.
Топырақ түзілу жағдайларына және топырақ түзуші жыныстардың сипатына байланысты оңтүстік қара топырақтар арасынан кәдімгілері бөлінген.
Әдетте, оңтүстік қара топырақтардың түсі күңгірт, тереңдеген сайын ағаратын, генетикалық горизонттарға жақсы жіктелген топырақ профилі болады: гумуспен қарқынды және біркелкі дерлік боялған, әлсіз тығыздалған, түйіршікті немесе кесекті құрылымды гумусты-аккумулятивті А горизонты және одан да тығыздалған, төмен қарай ағаратын және қоңырланатын гумусты-иллювиалды немесе өтпелі В горизонты. Бояу реңктеріне, құрылымына, тығыздығына және басқа да белгілеріне сәйкес олар Ад, А1, Аг; Ві, Вг, ВС кіші горизонттарына бөлінуі мүмкін. Тығыз жыныстармен немесе олардың үгінділерімен жақын төселген топырақтарда төменгі горизонттар фрагментарлы болуы немесе толығымен түсіп қалуы мүмкін.
Гумустың мөлшері бойынша оңтүстік қара топырақтар аз гумустыдан (басым көпшілігінде) орташа гумустыға дейін болуы мүмкін. Гумустылық дәрежесіне байланысты сіңіру сыйымдылығы мұнда 22-35 мг-экв/100 г топырақ аралығында ауытқиды.
Карбонаттар және тұз қышқылынан көпіршу әртүрлі тереңдікте байқалуы мүмкін. Топырақ профилі тұздардан толық шайылған.
Кәдімгі қара топырақтар сияқты, оңтүстік қара топырақтар арасында да, әсіресе жыртылған алқаптарда, шайылған топырақтар кең таралған.
Топырақ түзілу жағдайларына байланысты кәдімгі, терең көпіретін, карбонатты, толық дамымаған және нашар дамыған қара топырақтардың түрлері ажыратылады.
Күңгірт-қоңыр топырақтар тік белдемділіктің әсерінен қалыптасатын тау етегіндегі жазықтардың, тау аралық аңғарлардың топырақтары ерекше топ құрайды, алайда өзінің морфологиялық көрсеткіштері мен қасиеттері бойынша олар көп жағдайда жазықтық аналогтарынан аз ерекшеленеді және оларды осы тұрғыдан сәйкес жазықтық топырақтардың ерекше провинциялық нұсқалары немесе таулы бедер жағдайында тік белдемділік әсерінен пайда болған топырақтар ретінде қарастыруға болады.

Черноземы южные обычные распространены в верхней, наименее увлажненной части степной зоны распространения черноземов. Абсолютные высоты местности в северных и северо-восточных участках Курчумского сельского округа поднимаются до 1200-1500 м.
Годовое количество атмосферных осадков колеблется в пределах 350-450 мм с максимумом в теплый период (май-июль).
По рельефу эти территории представляют собой чаще всего волнисто-холмистые межгорные долины и увалисто-волнистые среднегорья, сложенные рыхлыми породами (в основном лессовидными суглинками) или щебнистыми элювиально-делювиальными отложениями, близко подстилаемыми плотными породами или их рухляком.
Естественный растительный покров представлен ковыльными, кустарниковыми и типчаковыми группами растительности. В зависимости от условий почвообразования и характера почвообразующих пород среди черноземов южных выделяются обычные.
Как правило, черноземы южные имеют темно окрашенный, светлеющий с глубиной почвенный профиль, хорошо дифференцированный на генетические горизонты: интенсивно и почти однородно прокрашенный гумусом, слабоуплотненный, зернистой или комковатой структуры гумусово-аккумулятивный горизонт А и более уплотненный, светлеющий и буреющий книзу гумусово-иллювиальный или переходный горизонт В. Сообразно оттенкам окраски, структуре, плотности и другим признакам они могут подразделяться на подгоризонты А0, А1, А2; В1, В2, ВС. У почв, близко подстилаемых плотными породами или их рухляком, нижние горизонты могут быть фрагментарными или полностью выпадать.
По содержанию гумуса черноземы южные могут быть от малогумусных (в преобладающем большинстве) до среднегумусных. В зависимости от степени гумусности емкость поглощения здесь колеблется в пределах 22-35 мг-экв/100 г почвы.
Карбонаты и вскипание от соляной кислоты могут обнаруживаться на различной глубине. Почвенный профиль на всю глубину промыт от солей.
Как и среди обыкновенных черноземов, среди южных большое распространение имеют смытые почвы, особенно на распаханных массивах.
В зависимости от условий почвообразования выделяются роды обычных, глубоковскипающих, карбонатных, неполноразвитых и малоразвитых черноземов.
Темно-каштановые почвы - почвы подгорных равнин, межгорных долин и предгорий, формирующиеся под влиянием вертикальной зональности, составляют особую группу. Однако по своим морфологическим показателям и свойствам они в большинстве случаев мало отличаются от своих равнинных аналогов и могут рассматриваться как особые провинциальные варианты соответствующих почв или почв, образовавшихся под влиянием вертикальной зональности в условиях горного рельефа.

Сипатталып отырған топырақтар кездесетін абсолюттік биіктіктер олар орналасқан провинцияларға байланысты әртүрлі және 700-800-ден 900-1200 м-ге дейін ауытқиды.
Беткі құрылымы бойынша сипатталатын аумақ әртүрлі және кейде өте үлкен тау аралық ойпаңдармен бөлінген аласа жоталар немесе жалдар жүйесін құрайтын аласа таулардан тұрады.
Аласа таулардың жалдары мен жоталары жұмсақ кескінге ие, ал олардың шыңдары көбінесе сатылы құрылыммен ерекшеленетін тегістелген үстірт тәрізді беттермен сипатталады.
Жер асты сулары 10 м-ден терең жатады және топырақ түзілу процестеріне әсер етпейді.
Күңгірт-қоңыр топырақтардың табиғи өсімдік жамылғысы астық тұқымдасты, астық тұқымдасты-әртүрлі шөпті, астық тұқымдасты-жусанды, бұталы-астық тұқымдасты-әртүрлі шөпті топтардан, әдетте ксерофитті әртүрлі шөптер мен бұталардан тұрады. Салыстырмалы түрде жылы және ылғалды климат жағдайында бұл жамылғы көп мөлшерде биомасса беріп, гумустың жиналуына және басым көпшілігінде орташа қалыңдықтағы топырақтардың қалыптасуына ықпал етеді.
Механикалық құрамы бойынша сипатталып отырған топырақтар негізінен орташа және ауыр саздақты.
Топырақ түзуші жыныстардың ерекшеліктеріне байланысты күңгірт-қоңыр топырақтар арасында кәдімгі (қалыпты) және нашар дамыған генетикалық түрлер ажыратылады.
Кәдімгі күңгірт-қоңыр бедері бойынша кәдімгі күңгірт-қоңыр топырақтар кең толқынды аңғарлар мен жалды-толқынды орта тауларға тән, олардың неғұрлым тегістелген және жазық учаскелерін алып жатыр.
Сипатталып отырған топырақтардың топырақ түзуші жыныстары ретінде басым көпшілігінде лесс тәрізді саздақтар мен лестер, сондай-ақ саздақты механикалық құрамды, кейде қиыршық тасты элювиалды-делювиалды шөгінділер қызмет етеді. Өсімдік жамылғысы бетегелі-тырсалы-жусанды, астық тұқымдасты-жусанды, астық тұқымдасты-жусанды-әртүрлі шөпті, бұталы-астық тұқымдасты-әртүрлі шөпті, бұталы-астық тұқымдасты-жусанды, бұталы-әртүрлі шөпті-астық тұқымдасты типтермен сипатталады.
Топырақтар жақсы жіктелген профильмен сипатталады.
Тың учаскелердегі А горизонты (орташа қалыңдығы 18 см) қоңыр-сұр түсті, тың жерлерде ұсақ кесекті немесе әлсіз кесекті, ал егістікте ұнтақ тәрізді құрылымды болады. В1 горизонтына өту әрдайым айқын. В1 горизонты жоғарғы гумусты горизонттан айырмашылығы, негізгі түстің күңгірт-қоңыр фонында айқын қоңыр реңге, кесекті немесе ірі кесекті құрылымға ие.
Кәдімгі күңгірт-қоңыр топырақтар жақсы гумустанған. Мәселен, А горизонтында ауыр және орташа саздақты механикалық құрамды топырақтардағы гумустың мөлшері 3,2-4,2% аралығында ауытқиды, орташа 3,7% құрайды; жеңіл саздақты топырақтарда оның мөлшері сәл төмен – орташа мәні 3,2% құрайды. Гумустың тереңдеген сайын азаюы айтарлықтай байқалады: В1 горизонтында оның мөлшері 1,8-3,1%, В2 горизонтында - 1,4-2,2%, ВС горизонтында біртіндеп 0,8-1,7%-ға дейін төмендейді.
Жайылым ретінде пайдаланылады.
Нашар дамыған күңгірт - қоңыр неғұрлым тік, жақсы жылынатын беткейлерге және жалдардың, жоталардың және жекелеген таулардың тар шыңдарына тән. Өсімдік жамылғысы астық тұқымдасты-жусанды-изенді, бұталы-жусанды-астық тұқымдасты, жусанды-астық тұқымдасты қауымдастықтардан түзілген. Топырақ түзуші жыныстар ретінде қалыңдығы жер бетінен 40 см және одан жоғары деңгейде жатқан қалыңдығы аз элювиалды-делювиалды қиыршық тасты саздақтар, тығыз жыныстардың үгінділері немесе массивті-кристалды жыныстар қызмет етеді.

Абсолютные высоты, к которым приурочены описываемые почвы, различны в зависимости от провинций и колеблются от 700-800 до 900-1200 м.
По устройству поверхности описываемая территория разнообразна и представляет собой низкогорья, составляющие систему невысоких хребтов или увалов, разделяющихся межгорными впадинами, иногда очень крупными.
Увалы и хребты низкогорий имеют мягкие очертания, а вершины часто характеризуются выровненными платообразными поверхностями, обусловленными ступенчатым строением.
Грунтовые воды залегают глубже 10 м и на почвообразовательные процессы влияния не оказывают.
Естественный растительный покров темно-каштановых почв представлен злаковыми, злаково-разнотравными, злаково-полынными, кустарниково-злаково-разнотравными группировками, обычно с ксерофитным разнотравьем и кустарниками. В условиях сравнительно теплого и влажного климата этот покров дает большое количество биомассы, способствуя гумусонакоплению и формированию в преобладающем большинстве среднемощных почв.
По механическому составу описываемые почвы преимущественно средне- и тяжелосуглинистые.
В зависимости от особенностей почвообразующих пород среди темно-каштановых почв различаются генетические роды: обычные (нормальные) и малоразвитые.
Темно-каштановые обычные - по рельефу темно-каштановые обычные почвы приурочены к широковолнистым долинам и увалисто-волнистым среднегорьям, занимая наиболее выположенные и ровные участки их.
Почвообразующими породами описываемых почв служат в преобладающем большинстве лессовидные суглинки и лессы, а также элювиально-делювиальные отложения суглинистого механического состава, иногда защебненные. Растительный покров представлен типчаково-тырсово-полынным, злаково-полынным, злаково-полынно-разнотравным, кустарниково-злаково-разнотравным, кустарниково-злаково-полынным, кустарниково-разнотравно-злаковым типами.
Почвы характеризуются хорошо дифференцированным профилем.
Горизонт А на целинных участках (мощностью в среднем 18 см) имеет коричнево-серый цвет, мелкокомковатую или непрочно-комковатую структуру, а на пашне - пороховидную структуру. Переход в горизонт В1 всегда ясный. Горизонт В1, в отличие от верхнего гумусового, имеет четкий бурый оттенок на темно-коричневом фоне основного цвета, комковатую или крупнокомковатую структуру.
Темно-каштановые обычные почвы хорошо гумусированы. Так, в горизонте А содержание гумуса в почвах тяжелого и среднесуглинистого механического состава колеблется в пределах 3,2-4,2%, составляя в среднем 3,7%; в почвах легкосуглинистых содержание его несколько ниже — в среднем 3,2%. Уменьшение гумуса с глубиной довольно заметное: в горизонте В1 его количество составляет 1,8-3,1%, в горизонте В2 - 1,4–2,2%, постепенно снижаясь до 0,8-1,7% в горизонте ВС.
Используются как пастбища.
Темно-каштановые малоразвитые приурочены к наиболее крутым, хорошо прогреваемым склонам и узким вершинам увалов, хребтов и отдельных гор. Растительный покров образован злаково-полынно-изеневым, кустарниково-полынно-злаковым, полынно-злаковым сообществом. Почвообразующими породами служат маломощные элювиально-делювиальные щебнистые суглинки, рухляк плотных пород или массивно-кристаллические породы, залегающие в пределах 40 см и выше от поверхности.

Сипатталып отырған топырақтардың өзіне тән ерекшелігі - ұсақ топырақты қабаттың қалыңдығы 40 см-ден аспайды, ал морфологиялық келбеті үшін генетикалық горизонттарға әлсіз жіктелу, әдетте олардың толық емес жиынтығы және қысқалығы тән. Ұсақ топырақты қабаттың қалыңдығы орташа 30 см құрайды, 24-38 см аралығында өзгереді, А горизонтының қалыңдығы 14 см-ден аспайды.
Топырақтар салыстырмалы түрде жақсы гумустанған - А горизонтында гумустың орташа мәні 3,2% құрайды, ауытқуы 2,0%-дан 4,9%-ға дейін, В горизонтында гумустың мөлшері 1,4-2,8% аралығында өзгереді, орташа 2,0% құрайды. Әдетте, нашар дамыған күңгірт-қоңыр топырақтар бетінен тұз қышқылынан көпірмейді және айқын иллювиалды-карбонатты горизонтқа ие емес.
Нашар дамыған күңгірт-қоңыр топырақтардың түрлерге бөлінуі жүргізілмейді.
Механикалық құрамы бойынша саздақты түрлері басым.
Бұл алқаптар жайылым ретінде пайдаланылады.
Кәдімгі ашық-қоңыр топырақтар сипатталып отырған топырақ Негізгі учаскеде және Қайыңды учаскесінде таралған. Өсімдік жамылғысы бетегелі-тырсалы-жусанды, астық тұқымдасты-жусанды, астық тұқымдасты-жусанды-қияқөлеңді, бұталы-астық тұқымдасты-жусанды, жусанды, жусанды-астық тұқымдасты, жусанды-астық тұқымдасты-изенді типтермен сипатталады. Топырақ түзуші жыныстар ретінде көбінесе едәуір тереңдікте қиыршық тасты элювиалды-делювиалды шөгінділермен төселген лестер мен лесс тәрізді саздақтар қызмет етеді; топырақтар көбінесе механикалық құрамы әртүрлі, көбінесе қиыршық тас қоспасы бар және тығыз жыныстардың үгінділерімен немесе соңғыларымен төселген элювиалды-делювиалды шөгінділерде қалыптасады.
Сипатталып отырған топырақтардағы А+В гумусты горизонттарының қалыңдығы 45 см, мұндағы А орташа 16 см құрайды.
В1 горизонты әрдайым айқын байқалады, қоңыр түсті, тығыздалған құрылымды, кесекті құрылымды. Мұнда басым көпшілік жағдайда көпіршу байқалады.
В2 горизонты әрдайым дерлік ажыратылады. Ол алдыңғысынан ашықтау, тығыздау; онда қатты көпіршу байқалады.
ВС горизонты өте тығыз құрылымды, түгелдей карбонаттармен сіңірілген, соның салдарынан ақшыл түсті болады.
Кәдімгі ашық-қоңыр топырақтардың жоғарғы горизонтындағы гумустың мөлшері орташа 2% құрайды, 1,3-2,6% аралығында ауытқиды және В1 горизонтында 1,4%-ға дейін төмендейді, ауытқуы 1,3-2,1% аралығында. В2 горизонтында бұл шама өзгермейді дерлік (орташа мәні 1,2%); ВС горизонтында гумустың мөлшері 0,3-1,1% аралығында ауытқиды, орташа 0,8% құрайды.
Механикалық құрамы бойынша саздақты.
Бұл топырақтары бар учаскелер табиғи жайылымдар ретінде пайдаланылады.
Нашар дамыған ашық-қоңыр топырақтар сипатталатын топырақтар негізгі учаскелерде және Қайыңды учаскесінде де кең таралған, аласа таулар мен тау етегіндегі жазықтар бедерінің әртүрлі элементтерін алып жатыр. Толық дамымаған ашық-қоңыр топырақтармен әртүрлі пайыздық қатынаста бөлінеді. Өсімдік жамылғысы жоғарыда сипатталған топырақтардағыдай топтармен ұсынылған.

Характерной особенностью описываемых почв является то, что мощность мелкоземистой толщи не превышает 40 см, а для морфологического облика характерна слабая дифференциация на генетические горизонты, как правило, неполный их набор и укороченность. Мощность мелкоземистого слоя в среднем составляет 30 см, варьируя в пределах 24-38 см; мощность горизонта А не превышает 14 см.
Почвы сравнительно хорошо гумусированы: в горизонте А средняя величина гумуса составляет 3,2% с колебаниями от 2,0% до 4,9%; в горизонте В содержание гумуса варьирует в пределах 1,4–2,8%, составляя в среднем 2,0%. Как правило, темно-каштановые малоразвитые почвы не вскипают от соляной кислоты с поверхности и не имеют четко выраженного иллювиально-карбонатного горизонта.
Деление темно-каштановых малоразвитых почв на роды не производится.
По механическому составу преобладают суглинистые разновидности.
Данные угодья используются как пастбища.
Светло-каштановые обычные почвы - описываемые почвы распространены в Основном участке и на участке Кайынды. Растительный покров представлен типчаково-тырсово-полынными, злаково-полынными, злаково-полынно-осоковыми, кустарниково-злаково-полынными, полынными, полынно-злаковыми, полынно-злаково-изеневыми типами. Почвообразующими породами служат чаще всего лессы и лессовидные суглинки, подстилаемые на значительной глубине щебнистыми элювиально-делювиальными отложениями; нередко почвы формируются на элювиально-делювиальных отложениях различного механического состава, часто с включением щебня и подстилаемые рухляком плотных пород.
Мощность гумусового горизонта А+В в описываемых почвах составляет 45 см, где горизонт А - в среднем 16 см.
Горизонт В1 всегда ясно выражен, бурого цвета, уплотненного сложения, комковатой структуры. Здесь же в преобладающем большинстве случаев обнаруживается вскипание.
Горизонт В2 выделяется почти всегда. Он светлее предыдущего, более плотный; в нем отмечается сильное вскипание.
Горизонт ВС очень плотного сложения, сплошь пропитан карбонатами, отчего имеет белесую окраску.
Содержание гумуса в верхнем горизонте светло-каштановых обычных почв в среднем составляет 2%, колеблясь в пределах 1,3-2,6%, и уменьшается в горизонте В1 до 1,4% (1,3-2,1%). В горизонте В2 эта величина почти не меняется (в среднем 1,2%); в горизонте ВС содержание гумуса колеблется в пределах 0,3-1,1%, в среднем составляя 0,8%.
По механическому составу почвы суглинистые.
Участки с этими почвами используются как естественные пастбища.
Светло-каштановые малоразвитые почвы - характеризуемые почвы широко распространены на основных участках и участке Курчум, занимая различные элементы рельефа низкогорий и предгорной равнины. Выделяются в различных процентных соотношениях со светло-каштановыми неполноразвитыми почвами. Растительный покров представлен теми же группировками, что и на вышеописанных почвах.

Сипатталып отырған топырақтар үшін бетінен және профилі бойынша қатты қиыршық тастылық, тығыз жыныстардың немесе олардың үгінділерінің жақын төселуі тән. Ұсақ топырақты қабаттың қалыңдығы 40 см-ден аспайды. Горизонттар қысқарған, кейде В горизонты болмайды. А горизонтының қалыңдығы 14 см-ден аспайды.
А горизонтындағы гумустың мөлшері 1,0-ден 3,0%-ға дейін ауытқиды, В горизонтында 0,7-1,7%-ға дейін төмендейді.
Топырақтар, әдетте, сортаң емес. Профилі бойынша тығыз қалдық мөлшері 0,04-0,09%-дан аспайды.
Механикалық құрамы бойынша саздақты түрлері басым. Шаруашылықтарда нашар дамыған топырақтары бар учаскелер өнімділігі төмен жайылымдар ретінде пайдаланылады.
Толық дамымаған ашық-қоңыр топырақтар төбелі-жалды тау етегіндегі жазықтың беткейлері бойынша шектеулі таралған. Кәдімгі топырақтармен кешендер түзеді. Өсімдік жамылғысы жусанды-эфемерлі, шымды-астық тұқымдасты-жусанды және бұталы-жусанды-әртүрлі шөпті қауымдастықтармен ұсынылған. Топырақ түзуші жыныстар топырақ бетінен 40 см және одан да жоғары деңгейде жатады және тығыз жыныстардан немесе олардың үгінділерінен тұрады. А горизонтындағы гумустың мөлшері орташа мәні 1,6% болып, 1,3-2,5% аралығында ауытқиды. Оның тереңдеген сайын азаюы біртіндеп жүреді. Сипатталатын топырақтардың қатты қаңқалылығына байланысты гумустың жалпы қоры толық профильді нұсқалармен салыстырғанда едәуір аз. Көп жағдайда нашар дамыған ашық-қоңыр топырақтар бетінен көпіреді, алайда карбонаттар ұсақ топырақты қабаттан тыс жерлерде де табылуы мүмкін. Оларда айқын байқалатын карбонатты горизонт болмайды және көбінесе карбонаттардың көзге көрінетін пішіндері қиыршық тастың төменгі беттерінде таңдақтар, шашақтар, тау жынысына жабысқан түрінде ғана байқалады. Мұнда гипс пен суда еритін тұздар жиі кездеседі.
Топырақтың механикалық құрамы саздақты.
Бұл топырақтар жайылым ретінде пайдаланылады.
Сортаңдау ашық-қоңыр топырақтар шоқылардың беткейлерінде, шоқы аралық ойпаңдарда, террасаларда және өзен аңғарларында, кең жазықтардағы микроойпаңдарда қалыптасады. Сортаң үсті горизонтының қалыңдығы жоғары, ол 11-16 см аралығында болады; бұл горизонт сұр түсті, кесекті-шаңды құрылымды, үстіңгі жағында қалыңдығы аз кеуекті қабыршағы бар; сортаң үсті горизонтындағы гумустың мөлшері 0,9-дан 1,7%-ға дейін ауытқиды, сортаң асты горизонтында оның мөлшері не өзгермейді, не сәл артады 1,0-1,8%. Орташа сортаңдар арасында алмаспалы натрийдің мөлшері бойынша натрийі аз және орташа натрийлі түрлері басым, кейде натрийі көп түрлері де кездеседі.
Сіңірілген натрий сіңіру сыйымдылығының 14-51% құрайды. Көпіршу, әдетте, бетінен немесе қабыршақтың астынан бірден байқалады.

Для описываемых почв характерно сильное защебнение с поверхности и по профилю, близкое подстилание плотных пород или их рухляка. Мощность мелкоземистого слоя не превышает 40 см. Горизонты укорочены, иногда отсутствует горизонт В. Мощность горизонта А не превышает 14 см.
Содержание гумуса в горизонте А колеблется от 1,0 до 3,0%, снижаясь в горизонте В до 0,7-1,7%.
Почвы, как правило, не засолены. Величина плотного остатка по профилю не превышает 0,04-0,09%.
По механическому составу преобладают суглинистые разновидности.
В хозяйствах участки с малоразвитыми почвами используются как малопродуктивные пастбища.
Светло-каштановые неполноразвитые почвы получили ограниченное распространение по склонам холмисто-увалистой предгорной равнины. Образуют комплексы с обычными почвами. Растительный покров представлен полынно-эфемеровыми, дерновиннозлаково-полынными и кустарниково-полынно-разнотравными сообществами. Почвообразующие породы залегают в пределах 40 см и выше от поверхности почв и представлены плотными породами или их рухляком.
Содержание гумуса в горизонте А колеблется в пределах 1,3–2,5% со средним значением 1,6%. Уменьшение его с глубиной постепенное. В связи с сильной скелетностью характеризуемых почв общий запас гумуса значительно меньше по сравнению с полнопрофильными вариантами. В большинстве случаев светло-каштановые неполноразвитые почвы вскипают с поверхности, однако карбонаты могут быть обнаружены и за пределами мелкоземистой толщи. Четко выраженного карбонатного горизонта они не имеют, и чаще всего видимые формы карбонатов отмечаются только на нижних поверхностях щебня в виде натеков, "щеток", припаек в породе. Нередко здесь присутствуют гипс и водорастворимые соли.
Механический состав почв суглинистый.
Данные почвы используются в качестве пастбищ.
Светло-каштановые солонцеватые формируются по склонам сопок, межсопочным понижениям, по террасам и в долинах рек, по широким равнинам в микропонижениях. Характеризуются большей мощностью надсолонцового горизонта, которая находится в пределах 11–16 см; этот горизонт серого цвета, комковато-пылеватой структуры, сверху имеет небольшой мощности пористую корочку. Содержание гумуса в надсолонцовом горизонте колеблется от 0,9 до 1,7%, в подсолонцовом горизонте его величина либо не меняется, либо несколько увеличивается - 1,0-1,8%. По количеству обменного натрия среди солонцов преобладают малонатриевые и средненатриевые виды, иногда встречаются многонатриевые.
Поглощенный натрий составляет 14-51% от емкости поглощения. Вскипание обнаруживается, как правило, с поверхности или сразу же под корочкой.

Сортаңдану көбінесе 30-80 см қабатта, кейде 15-30 см-ден бастап, негізінен хлоридті-сульфатты типте байқалады.
Сортаң үсті горизонтының қалыңдығы 10-18 см.
Бұл топырақтары бар учаскелер жайылым ретінде пайдаланылады.
Кәдімгі шалғынды-күңгірт-қоңыр топырақтар Күңгірт-қоңыр топырақтар кіші белдемінде, таяз жыралардың, сайлардың табандарына, жал аралық тұйық ойпаңдарға тән. Өсімдік жамылғысы астық тұқымдасты-әртүрлі шөпті, жусанды-әртүрлі шөпті, бұталы-әртүрлі шөпті-астық тұқымдасты қауымдастықтармен сипатталады, мұнда астық тұқымдастар құрамында: тар еркекшөп, жатаған бидайық, шалғындық көкшалғын, жер үсті селеуі, кәдімгі қамыс, жима қоңырбас және тағыда басқа кездеседі. Топырақ түзуші жыныстар ретінде едәуір тереңдікте малтатасты шөгінділермен төселген лесс тәрізді саздақтар немесе әлсіз қабатты ежелгі аллювиалды, негізінен саздақты шөгінділер қызмет етеді.
А+В гумусты горизонттарының қалыңдығы 43-58 см аралығында ауытқиды, орташа 52 см құрайды. Әрдайым дерлік А және А1 болып бөлінетін А горизонты күңгірт-сұр түсті, кесекті немесе түйіршікті-кесекті құрылымды (тың жерде). В горизонты жоғары жатқан горизонттан қоңыр реңімен, кесекті немесе әлсіз кесекті құрылымымен ерекшеленеді. Әдетте, В1 және В2 кіші горизонттарына бөлінетін бұл горизонтта тұз қышқылынан көпіршу байқалады.
Топырақтар гумустың жоғары мөлшерімен сипатталады: А горизонтында оның мөлшері 5,1% құрайды, 3,9-7,8% аралығында ауытқиды; В-де - 3,5%, В1 және ВС горизонттарында екі есеге жуық төмендейді.
Механикалық құрамы бойынша сипатталып отырған топырақтар негізінен орташа және ауыр саздақты.
Учаскелер жайылымдық, сондай-ақ шабындық алқаптар ретінде пайдаланылады.
Сортаңды шалғынды-ашық-қоңыр топырақтар сипатталатын топырақ Негізгі учаскенің оңтүстік бөлігінде кездеседі.
Өсімдік жамылғысы шилі-еркекшөпті қауымдастықпен сипатталады. Олардың қалыптасуы шайылмалы ылғалдану режимінен буландырғыш ылғалдану режимінің айқын басымдылығы кезінде терең жатпаған минералданған жер асты суларымен немесе топырақ түзуші жыныстардың едәуір сортаңдануымен байланысты. 0-30 см қабатта суда еритін тұздардың болуымен сипатталады, олардың мөлшері әлсіз сортаңдану дәрежесіне сәйкес келеді. Бетінен көпіреді, сортаң емес, сондай-ақ әртүрлі дәрежеде сортаңдау болуы мүмкін.
Механикалық құрамы бойынша саздақты түрлері басым. Шаруашылықта бұл топырақтары бар учаскелер табиғи жайылымдар ретінде пайдаланылады.
Қоңыр сортаңдау топырақтар қалыптасуы негізінен ауыр механикалық құрамды, сортаң топырақ түзуші жыныстармен байланысты. Өсімдік жамылғысы астық тұқымдасты және күзгі жусанды жайылымдар топтарымен ұсынылған. 0-80 см қабат шегінде уытты концентрациядағы жеңіл еритін тұздар жоқ. Сортаңдау қоңыр топырақтар жақын жатқан сортаң жыныстар жағдайында қалыптасады. Буландырғыш режим жағдайында жеңіл еритін тұздардың топырақ қабатына тартылуы жүреді, олар 30-80 см аралығында байқалады. Мұнда гипс те 1%-дан аспайтын концентрацияда байқалуы мүмкін. Топырақтар кез келген дәрежеде сортаңдау, сондай-ақ сортаң емес болуы мүмкін.
Механикалық құрамы бойынша саздақты.
Сипатталып отырған топырақтар жайылым ретінде пайдаланылады.

Засоление проявляется чаще всего в слое 30-80 см, иногда с 15-30 см, преимущественно хлоридно-сульфатного типа.
Мощность надсолонцового горизонта 10-18 см.
Участки с данными почвами используются как пастбища.
Лугово-темно-каштановые обычные распространены в подзоне темно-каштановых почв, приурочиваясь к днищам неглубоких балок, логов, межувалистым замкнутым понижениям. Растительный покров представлен злаково-разнотравными, полынно-разнотравными, кустарниково-разнотравно-злаковыми сообществами, где в составе злаков присутствуют волоснец узкий, пырей ползучий, мятлик луговой, вейник наземный, тростник обыкновенный, ежа сборная и др. Почвообразующими породами служат лессовидные суглинки, глубоко подстилаемые галечниковыми отложениями или слабослоистые древнеаллювиальные, в основном суглинистые отложения.
Мощность гумусовых горизонтов А+В колеблется в пределах 43-58 см, составляя в среднем 52 см. Горизонт А, который почти всегда подразделяется на А и А1, имеет темно-серую окраску, комковатую или зернисто-комковатую структуру (на целине). Горизонт В отличается от вышележащего бурым оттенком, комковатой или непрочно-комковатой структурой. В этом горизонте, который, как правило, подразделяется на подгоризонты В1 и В2, отмечается вскипание от соляной кислоты.
Почвы характеризуются высоким содержанием гумуса: в горизонте А его величина составляет 5,1%, варьируя в пределах 3,9-7,8%; в В - 3,5%, снижаясь почти вдвое в горизонтах В1 и ВС.
По механическому составу почвы преимущественно средне- и тяжелосуглинистые.
Участки используются как пастбищные, так и сенокосные угодья.
Лугово-светло-каштановые солончаковые - характеризуемые почвы встречаются в южной части Основного участка. Растительность представлена чиево-волоснецовым сообществом. Формирование их связано с неглубоко залегающими минерализованными грунтовыми водами или значительным засолением почвообразующих пород при явном преобладании выпотного режима увлажнения над промывным. Характеризуются наличием водорастворимых солей в слое 0–30 см, количество которых соответствует слабой степени засоления. Вскипают с поверхности, могут быть как несолонцеватыми, так и в различной степени солонцеватыми.
По механическому составу преобладают суглинистые разновидности.
В хозяйстве участки с данными почвами используются как естественные пастбища.
Бурые солонцеватые почвы - формирование солонцеватых почв связано с засоленными почвообразующими породами преимущественно тяжелого механического состава. Растительный покров представлен злаковыми и осенне-полынными группами пастбищ. Легкорастворимые соли в токсичных концентрациях в пределах 0-80 см слоя отсутствуют. Бурые солончаковатые почвы формируются в условиях близких засоленных пород. В условиях выпотного режима происходит подтягивание легкорастворимых солей в почвенную толщу, которые обнаруживаются в пределах 30-80 см. Здесь же может обнаруживаться и гипс в концентрациях, не превышающих 1%. Почвы могут быть как солонцеватыми в любой степени, так и несолонцеватыми.
По механическому составу суглинистые.
Описываемые почвы используются как пастбища.

Шалғындық сортаңдар сипатталатын топырақтар Күршім өзені аңғарының жазық ойпаңдарында, сортаң жыныстарда, жақын (1,5-2,5 м) жатқан қатты минералданған (5-50 және > г/л) жер асты суларымен қалыптасады. Кең таралмаған.
Топырақтар жоғары көтерілетін ағындардың басымдылығы жағдайында дамиды, су режимі негізінен буландырғыш. Шалғындық сортаңдар тұздардың мөлшеріне қатысты тұрақсыздығымен ерекшеленеді. Тасқын судан кейін оларда тұздардың мөлшері ең аз болады, ал күзге қарай суда еритін тұздардың концентрациясы қатты артады.
Топырақ түзуші жыныстар әртүрлі механикалық құрамды қабатты өзен шөгінділері болып табылады.
Өсімдік жамылғысы көкпекті-жусанды-астық тұқымдасты және көкпекті-жусанды-бүйіргінді ассоциациямен сипатталады.
Шалғындық сортаңдар шалғындық топырақтардың сортаңдануы нәтижесінде түзіледі, олардың морфологиялық белгілерінің бір бөлігін сақтайды. Бетінде тұздың гүлденуі байқалады. Көбінесе қалыңдығы шамамен 4 см болатын, тұздармен қаныққан, борпылдақ Ао горизонты қалыптасады. Төменде қалыңдығы шамамен 10 см, қоңырқай-сұр, әлсіз тығыздалған, тұздармен қаныққан А горизонты орналасқан. Оның астында – В горизонты – қоңырқай, кесекті, ол шамамен 50 см тереңдікте ылғалды, ақшыл сары түсті, оглейленген ВС горизонтымен алмасады.
Шалғындық сортаңдардың профилі тұтастай алғанда механикалық құрамы бойынша біртекті.
Топырақтарда қоректік заттардың мөлшері аз. Мәселен, жоғарғы горизонттағы гумус – 0,3-0,9%.
Сортаңдану бетінен бастап өте күшті дәрежеде.
Тереңдеген сайын профильдегі тұздардың мөлшері, әдетте, азаяды. Егер жоғарғы горизонттар (0-20 см) әрдайым өте күшті дәрежеде сортаңданса, төменгі, ал кейде ортаңғы горизонттардың сортаңдану дәрежесі өте күштіден әлсізге дейін өзгереді, ал кейде мұнда сортаңдану мүлдем болмайды.
Қазіргі уақытта шалғындық сортаңдары бар учаскелер жайылым ретінде пайдаланылуда.
Құмдар олар жазық немесе сирек жылжымалы бедерге ие. Мұнда топырақ түзілу процестері әлсіз байқалады, топырақтың генетикалық горизонттары нашар дамыған, топырақтың құрылымы борпылдақ, гумустың мөлшері аз, жеңіл еритін тұздар мен карбонаттар едәуір тереңдікке шайылған.
Жалды-төбелі бекіген құмдар негізгі учаскенің шығыс бөлігінде кең таралған.
Өсімдік жамылғысы әртүрлі бозды-еркекті-изенді, еркекті-изенді-әртүрлі шөпті, еркекті-жусанды-сораңшөпті, қамысты-еркекті-сораңшөпті, жусанды-эфемерлі және сораңшөпті-жусанды ассоциациялармен ұсынылған.
Топырақ профилі әлсіз жіктелген, гумусты горизонтты бөлу қиын. Топырақтар борпылдақ құрылымымен және иллювиалды горизонттардың болмауымен ерекшеленеді. Профильдің жоғарғы бөлігіндегі гумустың мөлшері 0,2-0,4%, қоректік заттардың қоры аз. Карбонаттардың мөлшері бойынша бұл топырақтар әртүрлі: карбонатсыздармен қатар, олардың едәуір мөлшері бар (1-ден 5%-ға дейін) құмдар кең таралған.
Жалды-төбелі құмдар көп жағдайда тұздардың едәуір мөлшерін қамтымайды, гипс кейде жарты метрлік немесе метрлік қабаттан тереңірек байқалады. Төбелердің шыңдарындағы топырақтарда беткейлер мен ойпаңдардағы топырақтармен салыстырғанда гумус пен карбонаттар аз болады. Бұл топырақтары бар учаскелер жайылым ретінде пайдаланылады.

Солончаки луговые - характеризуемые почвы образуются в плоских понижениях долины реки Курчум на засоленных породах с близким (1,5-2,5 м) залеганием сильноминерализованных (5-50 г/л и более) грунтовых вод. Широкого распространения не имеют.
Почвы развиваются в условиях преобладания восходящих токов, водный режим преимущественно выпотной. Солончаки луговые отличаются непостоянством в отношении содержания солей. После паводков они содержат наименьшее их количество, а к осени концентрация водорастворимых солей сильно возрастает.
Почвообразующими породами являются слоистые речные отложения различного механического состава.
Растительный покров представлен кокпеково-полынно-злаковой и кокпеково-полынно-биюргуновой ассоциацией.
Солончаки луговые образуются в результате засоления луговых почв, сохраняя часть их морфологических признаков. На поверхности выступают выцветы солей. Часто формируется пухлый, насыщенный солями горизонт Ао мощностью около 4 см. Ниже расположен горизонт А мощностью около 10 см, буровато-серый, слабоуплотненный, насыщенный солями. Под ним горизонт В - буроватый, комковатый, сменяющийся на глубине около 50 см горизонтом ВС - влажным, палевого цвета, оглеенным.
Профиль солончаков луговых в целом однороден по механическому составу.
Почвы содержат небольшое количество питательных веществ. В верхнем горизонте содержание гумуса составляет 0,3-0,9%. Засоление присутствует в очень сильной степени с поверхности.
С глубиной количество солей в профиле, как правило, уменьшается. Если верхние горизонты (0-20 см) всегда засолены в очень сильной степени, то в нижних, а иногда и средних горизонтах степень засоления изменяется от очень сильной до слабой, а иногда засоление отсутствует.
В настоящее время участки с солончаками луговыми используются в качестве пастбищ.
Пески, они имеют равнинный или реже кучевой рельеф. Процессы почвообразования здесь выражены слабо, почвенные генетические горизонты развиты слабо, сложение почв рыхлое, содержание гумуса незначительное, легкорастворимые соли и карбонаты промыты на значительную глубину.
Пески грядово-бугристые закрепленные получили широкое распространение в восточной части Основного участка. Растительный покров представлен разноковыльно-еркеково-изеневыми, еркеково-изенево-разнотравными, еркеково-полынно-солянковыми, тростниково-еркеково-солянковыми, полынно-эфемеровыми и солянково-полынными ассоциациями.
Почвенный профиль слабо дифференцирован, выделение гумусового горизонта затруднено. Почвы отличаются рыхлым сложением и отсутствием иллювиальных горизонтов. Содержание гумуса в верхней части профиля 0,2-0,4%, запас питательных веществ незначителен. По содержанию карбонатов эти почвы различны: наряду с бескарбонатными широко распространены пески со значительным их содержанием (1-5%).
Грядово-бугристые пески в большинстве случаев не содержат значительного количества солей, гипс проявляется иногда глубже полуметрового или метрового слоя. На вершинах бугров гумуса и карбонатов меньше, чем на склонах и в понижениях. Участки с данными почвами используются как пастбища.

4. ЖАЙЫЛЫМДАРДЫ ҰТЫМДЫ ПАЙДАЛАНУ НЕГІЗДЕРІ.
Күршім ауылдық округінің жерлері бір негізгі учаскеден тұрады. Геоботаникалық зерттеулердің нәтижелері бойынша Күршім ауылдық округінің жалпы ауданы 62900 га құрады, оның ішінде 107587 га (жайылымдар ауданы). Ауылдық округтің аумағы бедері бойынша біртекті емес. Ол таулы және жазық бөліктерге бөлінеді. Гидрографиялық желі Зайсан көлімен және Бұқтырма су қоймасымен және бұлақтарды суландыратын көптеген бастаулармен, сондай-ақ ауылдық округ аумақтарын азды-көпті біркелкі қамтитын суару каналдарының желісімен ұсынылған.
Тұтастай алғанда, округ аумағының таулы бөлігінде жайылымдар сумен жақсы қамтамасыз етілген, ал жазық бөлігінде әлсіз. Құдықтар аз.
Зерттеу ауданының климаты суық қысы және ыстық жазы бар, күрт континенталды ауамен сипатталады.
Ауылдық округ аумағында қоңыр, шалғындық сортаң, күңгірт-қоңыр, ашық-қоңыр белдемдердің топырақтары таралған.
Ауа температурасы, атмосфералық жауын-шашынның мөлшері мен түсу уақыты климаттық жағдайлардың маңызды көрсеткіштері болып табылады. Бұл көрсеткіштер өсімдік жамылғысының өсуі мен дамуы үшін шешуші мәнге ие.
Орта таулық белдеу жотаның су айрық бөлігінде абсолюттік биіктіктері 1200-1350 м-ден жоғары деңгейде байқалады. Тығыз палеозойлық гранит жыныстарының эрозиялық тілімденуі нәтижесінде пайда болған тік және өте тік беткейлер басым. Таудың бұл бөлігі өзендер мен жылғалардың аңғарларымен қатты тілімденген. Аңғарлар тар, қатты тасты, көбінесе қатты бұта басқан.
Аласа таулық белдеу абсолюттік биіктіктері 600-800 м-ден 1200 м-ге дейінгі аралықта байқалады және салыстырмалы түрде биіктігі төмен және тіктігі аз беткейлермен сипатталады, бірақ жоғарыда орналасқан бедер белдеулеріндегідей, көбінесе қалыңдығы аз қиыршық тасты элювиалды-делювиалды саздақтар жамылғысымен жабылған тығыз жыныстардан құралған. Солтүстікте ұсақ шоқылық белдеу арқылы ол жазық, әлсіз еңісті жазыққа күрт ауысады.
Тау етегіндегі жазық Зайсан көлінің депрессиясына қарай солтүстік-шығысқа жалпы еңіспен әлсіз толқынды жазықты білдіреді.
Тарбағатай аумақтарының тау етегіне тікелей жанасатын бөлігі қатты байқалатын толқындылығымен сипатталады және оңтүстік-батыстан солтүстік-шығысқа бағытталған жал аралық ойпаңдарды қамтиды. Солтүстікке қарай тау етегіндегі жазық байсалды сипат алады, толқындылығы аз және кей жерлерде мінсіз тегістелген. Өсімдік жамылғысы жер бедеріне, эдафикалық және климаттық жағдайларға сәйкес келеді.
Далалық зерттеу материалдары бойынша флоралық тізім 97 туысқа және 27 тұқымдасқа жататын 130 түрді құрайды.

4. ОСНОВЫ РАЦИОНАЛЬНОГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ПАСТБИЩ
Земли Курчумского сельского округа представлены одним основным участком. По результатам геоботанических изысканий общая площадь Курчумского сельского округа составила 62900 га, в том числе пастбища - 107 587 га. Территория сельского округа по рельефу неоднородна и подразделяется на горную и равнинную части. Гидрографическая сеть представлена озерами Зайсан и Бухтарминским водохранилищем, многочисленными родниками, ручьями, а также сетью оросительных каналов, более или менее равномерно охватывающих территорию сельского округа.
В целом пастбища горной части территории округа обводнены хорошо, а в равнинной части - слабо. Колодцев мало.
Климат района обследования характеризуется резко континентальным климатом с холодной зимой и жарким летом.
На территории сельского округа распространены почвы бурые, солончаки луговые, темно-каштановые и светло-каштановые.
Температура воздуха, количество и время выпадения атмосферных осадков являются важнейшими климатическими показателями, определяющими рост и развитие растительности.
Среднегорный пояс прослеживается в водораздельной части хребта на абсолютных высотах свыше 1200-1350 м. Преобладают крутые и очень крутые склоны, сложенные плотными палеозойскими породами (гранитами). Территория сильно расчленена долинами рек и ручьев. Долины узкие, каменистые, нередко закустарены.
Низкогорный пояс прослеживается на высотах 600-800 м до 1200 м и характеризуется менее крутыми склонами, сложенными плотными породами, часто перекрытыми маломощным чехлом щебнистых элювиально-делювиальных суглинков. На севере он резко переходит в слабонаклонную равнину.
Предгорная равнина представляет собой слабоволнистую равнину с общим уклоном на северо-восток в сторону депрессии озера Зайсан.
Непосредственно у подножия Тарбагатайских гор территория характеризуется выраженной волнистостью и наличием межувальных понижений, направленных с юго-запада на северо-восток. Севернее предгорная равнина становится более спокойной, слабоволнистой и местами выровненной. Растительный покров соответствует рельефу, эдафическим и климатическим условиям местности.
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 130 видов, относящихся к 97 родам и 27 семействам.

Тұқымдастардағы түрлер саны бойынша басым: Күрделігүлділер - 24 түр, Астық тұқымдастар - 23 түр, Алабота тұқымдастар - 19 түр, Бұршақ тұқымдастар - 10 түр, Шатыршагүлділер - 6 түр, Лалагүлділер, Раушангүлділер және Ерінгүлділер - 5 түрден, Қарақұмық тұқымдастар мен Қалампыр тұқымдастар - 4 түрден, Қияқөлең тұқымдастар - 3 түр, Талдар, Орамжапырақ тұқымдастар, Қорғасыншөптер, Сабынкөктер және Бақажапырақ тұқымдастар - 2 түрден, қалған тұқымдастарда 1 түрден бар.
Өсімдік жамылғысында басымдық танытатындар (доминанттар) 20 түр.
Түрлердің басым көпшілігі (117 түр - 94,3%) мал жайылымына жарамды, 7 түрі улы болып саналады, дәрілік түрлер - 16.
Өсімдік жамылғысының таралуында жер бедерінің элементтері маңызды рөл атқарады.
Зерттеу нәтижесінде мекендеу жағдайлары мен өсімдік құрамына байланысты табиғи мал азықтық алқаптар жер бедерінің негізгі пішіндері шегінде жүйеленді: биік таулы, орта таулы, аласа таулы және толқынды, төбелі-толқынды, әлсіз толқынды жазық, жазықтың ойпаң жерлері.
Жер пайдалану аумағындағы жоғарыда сипатталған барлық қауымдастықтар қазіргі уақытта жеке мал жаю үшін пайдаланылады.
Осы есепте аудандарды компьютерлік есептеу нәтижесінде алынған камералдық өңдеу деректері пайдаланылды.
Ауылдық округтің жалпы ауданы 107534 га құрады, оның ішінде ауыл шаруашылығы алқаптары 99155 га, өзге де алқаптар - 8379 га.
Ауыл шаруашылығы алқаптары жайылымдардан - 71919 га, шабындықтардан - 3430 га, егістіктерден - 23709 га, бақтардан - 97 га тұрады.
Өзге де алқаптар арасында: бұталы өскіндер - 1613 га, ағашты-бұталы өскіндер - 2359 га, Қамысты батпақтар - 180 га, түпкі жыныстардың шығулары – 2902 га, елді мекендер - 1033 га бөлінген.
Жайылымдар арасында пайдалану маусымдылығы бойынша көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар басым - 89533 га (83,2%). Жалпы ауданнан шабындықтар 3748 га алып жатыр.
Көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдардың жемшөп қоры 449399 ц құрғақ масса немесе 254850 ц азық өлшемін, шабындықтардікі 41404 ц құрғақ масса немесе 22555 ц азық өлшемін құрайды.
Жазғы жайылымдар 15580 га (14,5%) ауданды алып жатыр, жемшөп қоры 104209 ц құрғақ масса немесе 62959 ц азық өлшемі.
Күзгі жайылымдардың үлесіне 2474 га (2,3%) тиесілі. Күзгі жайылымдардың жемшөп қоры 7002 ц құрғақ масса немесе 3663 ц азық өлшемін құрайды.
Зерттелген аумақ жайылымдарының жалпы жемшөп қоры 560610 ц құрғақ масса немесе 321472 ц азық өлшемін құрады.
Мал үшін жайылымдық кезеңнің ұзақтығы 150 күнді құрайтынын және жемшөп қорының жалпы көлемі 204388 ц құрғақ масса болғандықтан, округ аумағында 372789 шартты қой басын ұстауға болады.
Ауылдық округ аумағындағы жемшөп мөлшері ауылдық округте ұсталатын мал басы үшін жеткілікті нормадан асып түседі.
01.07.2022 жылы ауылдық округте 27704 қой мен ешкі, 3286 жылқы, 13346 сиыр немесе 114700 шартты қой басы тіркелген.

По количеству видов преобладают семейства: сложноцветные - 24 вида, злаковые - 23 вида, маревые - 19 видов, бобовые - 10 видов, зонтичные - 6 видов, лилейные, розовые и губоцветные - по 5 видов, гречишные и гвоздичные - по 4 вида, осоковые - 3 вида, ивовые, крестоцветные, свинчатковые, норичниковые и подорожниковые - по 2 вида, остальные семейства - по 1 виду.
Доминантами в растительном покрове являются 20 видов.
Подавляющее количество видов (117 видов - 94,3%) поедается скотом, ядовитыми считаются 7 видов, лекарственными - 16 видов.
В результате обследования природные кормовые угодья систематизированы по формам рельефа: высокогорье, среднегорье, низкогорье, волнистые и слабоволнистые равнины, понижения равнин.
Все вышеописанные сообщества на территории землепользования в настоящее время используются под выпас частного скота.
В настоящем отчете использованы данные камеральной обработки, полученные в результате компьютерного вычисления площадей.
Общая площадь сельского округа составила 107534 га, из них сельскохозяйственные угодья - 99155 га, прочие угодья - 8379 га.
Сельскохозяйственные угодья представлены: пастбища - 71919 га, сенокосы - 3430 га, пашни - 23709 га, сады - 97 га.
Среди прочих угодий выделены: заросли кустарников - 1613 га, древесно-кустарниковые заросли - 2359 га, тростниковые болота - 180 га, выходы коренных пород - 2902 га, населенные пункты - 1033 га.
Среди пастбищ по сезонности использования доминируют весенне-летне-осенние - 89533 га (83,2%). Из общей площади сенокосы занимают 3748 га.
Кормозапас весенне-летне-осенних пастбищ составляет 449399 ц сухой массы или 254850 ц кормовых единиц, сенокосов - 41404 ц сухой массы или 22555 ц кормовых единиц.
Летние пастбища занимают 15580 га (14,5%) с кормозапасом 104209 ц сухой массы или 62 959 ц кормовых единиц.
Осенние пастбища занимают 2474 га (2,3%) с кормозапасом 7002 ц сухой массы или 3663 ц кормовых единиц.
Общий кормозапас пастбищ составляет 560610 ц сухой массы или 321472 ц кормовых единиц.
Исходя из продолжительности пастбищного периода 150 дней, при общем кормозапасе 204388 ц сухой массы на территории округа можно содержать 372789 условных овцеголов.
Поголовье скота на 01.07.2022 года составляет: 27704 овец и коз, 3286 лошадей, 13 346 коров, что эквивалентно 114700 условных овцеголов.

Жайылымдардың жалпы ауданы 71919 га-дан таза жайылымдарға 14533 га (26,3%), бұта басқандарға - 22690 га (25,1%), тырса басқандарға - 21988 га (30,6%), тапталғандарға - 12708 га (18,0%), оның ішінде нашар желінетін және желінбейтін өсімдіктермен арамшөп басқан - 265 га, улы өсімдіктер - 1708 га тиесілі.
Шабындықтардың жалпы ауданы 3430 га-дан тазаларына 3035 га (9,3%), нашар желінетін және желінбейтін өсімдіктермен арамшөп басқан - 3400 га (90,7%) тиесілі.
Округ аумағында 2393 га ауданда жайылымдық жүктемені азайту және мал жаюды ретке келтіру, 1004 га ауданда арамшөптермен күрес жөнінде іс-шаралар жүргізу, 9670 га ауданда жайылымдық жүктемені азайту ұсынылады.
4.1 Жайылымдарды ұтымды пайдалану.
Жайылымдардың және жайылымдық жемшөптің мал үшін маңызы. Көк шөп жоғары қоректілік қасиеті бар жемшөп құралы болып табылады. Ең жақсы жайылымдардың шөбі, әсіресе астық тұқымдасты-бұршақ тұқымдасты шөп қоспалары, 100 кг-да 10 кг-нан астам сіңімді ақуыз және 100 азық өлшеміне дейін қамтиды. Сонымен қатар, пішеннің сіңімділігі көк шөпке қарағанда едәуір төмен (15-20%).
Жайылымдық көк шөпте, мысалы, А дәрумені пішенге қарағанда шамамен 10 есе көп. Минералды заттар (негізінен кальций тұздары мен фосфор тұздары), олар жетіспеген жағдайда малдың дұрыс өсуі мен дамуы мүмкін емес, көк жайылымдық шөпте қажетті мөлшерде болады. Жайылымда ұстау малға жан-жақты жағымды әсер етеді.
Ол малдың жақсы дамуына және өсуінің күшеюіне ықпал етеді, олардың ағзасы әртүрлі ауруларға төзімді болады.
4.2 Жаюдың шөптесінге әсері.
Мал жаю өсімдіктерге үлкен әсер етеді. Шөптесінді тістеу, зақымдау, таптау, жерге таптап тастау оның жай-күйіне едәуір әсер етеді. Бұдан басқа, жаю шалғындық алқаптардың топырағына әсер етеді, оны тығыздайды, топырақтың физикалық қасиеттерін, су-ауа және қоректік режимін өзгертеді.
Жаю нәтижесінде өсімдік жамылғысы өзгереді: шөптесіндегі өсімдік түрлерінің саны азаяды, негізінен жайылымға төзімді өсімдік түрлері сақталады. Жайылымдарды дұрыс пайдаланбаған жағдайда көп мөлшерде құндылығы төмен шөптер, ірі сабақты әртүрлі шөптер пайда болады, шөптесіннің сапасы нашарлайды, шөп өнімділігі төмендейді.
Жайылымның өнімділігі шөптесінде жайылғаннан кейін тез қайта өсуге және бүкіл жайылымдық кезең бойы тұрақты көк масса өнімін беруге қабілетті шалғындық шөптердің болуымен ғана қолдау табады. Бұл қабілет көбінесе жайылымдардағы шөптесіннің негізін құрайтын төменгі астық тұқымдастарға тән.
Жайылымдарды ұтымды пайдалану кезіндегі негізгі талаптар жайылымдардың жоғары өнімділігін алуға жағдай жасауға, шөптесіннің құнды құрамын ұзақ уақыт бойы сақтауға, жайылымдық жемшөппен барынша көп мал басын қамтамасыз етуге және мал шаруашылығы өнімінің жоғары шығымын алуға бағытталады.
Осыған байланысты шөптесінді жайылымдық пайдалану кезіндегі қордағы қоректік заттардың жиналуы мен жұмсалуы, шөптердің өсу және даму биологиясы, шөптің қайта өсуіндегі маусымдық ауытқулар, жайылымдардың "демалыс" кезеңдері орасан зор мәнге ие. Жайылымдарды пайдалану кезінде, ең алдымен, жаюдың мерзімдері, биіктігі мен саны, сондай-ақ жайылымдардың қалыпты жүктемесі өте жоғары мәнге ие.
Жайылымдардың өнімділігін қолдайтын және арттыратын іс-шаралар. Жайылымда өнімділік пен жақсы жемшөптік құрамды пайдаланудың барлық жылдары бойы жоғары деңгейде сақтау тек ұтымды пайдалану тәсілдерін үйлестіру арқылы мүмкін болады.
Шөптерді пайдаланудың жеткілікті қарқындылығы кезінде олардың өнімділігін жоғары деңгейде ұстап тұруға мүмкіндік беретін бірқатар іс-шаралар бар: жайылым күтімі шараларын қолдану (тыңайтқыштар енгізу, шөп тұқымын шашу, желінбей қалған қалдықтарды шабу және тағыда басқа), мезгіл-мезгіл демалуға мүмкіндік беру, тұқымдары піскеннен кейін пайдалану, жайылымдық пайдалануды шабындықпен кезектестіру, қоршау-учаскелік жаю жүйесін енгізу.
Бұл іс-шаралардың барлығы бір-бірінен оқшау емес, белгілі бір жүйеде – ұзақ мерзімді пайдаланылатын жайылымдарда жайылым айналымын енгізу арқылы қолданылуы тиіс. Жайылымның шөптесінін күту және бір мезгілде жақсарту және оның өнімділігін арттыру шараларына су режимін жақсарту және реттеу, төмпешіктерді, бұталарды жою, арамшөптермен күрес және тағыда басқа бойынша іс-шаралар да жатады.

Из общей площади пастбищ 71919 га: чистые - 14533 га (26,3%), закустаренные - 22690 га (25,1%), затырсованные - 21988 га (30,6%), сбитые - 12708 га (18,0%), в том числе засоренные - 265 га, ядовитые - 1708 га.
Из общей площади сенокосов 3430 га: чистые - 3035 га (9,3%), засоренные - 395 га (10,7%).
На территории округа рекомендуется сократить пастбищную нагрузку, упорядочить выпас скота на площади 2393 га и провести мероприятия по борьбе с сорной растительностью на площади 1004 га.
4.1 Рациональное использование пастбищ
Значение пастбищ и пастбищного корма для животных Зеленая трава является высокопитательным кормовым средством. Трава лучших пастбищ, особенно злаково-бобовых травосмесей, содержит в 100 кг свыше 10 кг перевариваемого белка и до 100 кормовых единиц. Кроме того, переваримость сена значительно ниже, чем зеленой травы (на 15-20%).
В пастбищной зеленой траве содержится, например, витамина А приблизительно в 10 раз больше, чем в сене. Минеральные вещества (главным образом соли кальция и фосфора), при недостатке которых невозможны правильный рост и развитие животных, имеются в необходимом количестве в зеленой пастбищной траве. Пастбищное содержание оказывает многостороннее благоприятное влияние на животных.
Оно способствует хорошему развитию и усилению роста животных, их организм становится более устойчивым к различным заболеваниям.
4.2 Влияние выпаса на травостой
Выпас скота оказывает большое воздействие на растения. Скусывание, повреждение, выбивание, притаптывание травостоя к земле в значительной мере отражаются на его состоянии. Кроме того, выпас влияет на почву луговых угодий, уплотняя ее и изменяя физические свойства почвы, водно-воздушный и пищевой режим.
В результате выпаса изменяется растительный покров: число видов растений в травостое уменьшается, сохраняются главным образом так называемые пастбищевыносливые виды растений. При неправильном использовании пастбищ часто появляются в большом количестве малоценные травы, грубостебельное разнотравье, качество травостоя ухудшается, снижается урожай трав.
Продуктивность пастбища поддерживается только наличием в травостое таких луговых трав, которые способны быстро отрастать после стравливания и давать устойчивый выход зеленой массы в течение всего пастбищного периода. Эта способность более всего свойственна низовым злакам, обычно составляющим основу травостоя на пастбищах.
Основные требования при рациональном использовании пастбищ сводятся к тому, чтобы создать условия для получения высокой продуктивности пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищным кормом наибольшее количество животных и получить высокий выход животноводческой продукции.
Огромное значение имеют накопление и расходование запасных питательных веществ при пастбищном использовании травостоя, биология роста и развития трав, сезонные колебания в отрастании травы, периоды "отдыха" пастбищ. При использовании пастбищ большое значение имеют сроки, высота и количество стравливаний, а также нормальная нагрузка пастбищ.
Мероприятия, поддерживающие и повышающие продуктивность пастбищ: сохранить урожай и хороший кормовой состав на высоком уровне за все годы использования пастбищ можно только при сочетании рациональных приемов использования.
При достаточной интенсивности использования трав существует ряд мероприятий, позволяющих поддерживать их урожай на высоком уровне: применение мер ухода за пастбищем (внесение удобрений, подсев трав, подкашивание нестравленных остатков и другие), периодическое предоставление отдыха, использование после созревания семян, чередование пастбищного использования с сенокосным, введение загонно-участковой системы выпаса.
Все эти мероприятия должны применяться не разрозненно, а в определенной системе - путем введения на пастбищах длительного пользования пастбищеоборотов. К мерам ухода и одновременно улучшения травостоя и повышения его урожайности относятся также мероприятия по улучшению и регулированию водного режима, удалению кочек, кустарника, борьбе с сорняками и др.

5. ЖАЙЫЛЫМДАР АУМАҒЫН ҰЙЫМДАСТЫРУ
Мал шаруашылығына берік жем-шөп базасын құруда және жайылымдардың деградация процестерінің алдын алуда арзан және қоректік жемшөптің негізгі көздерінің бірі болып табылатын жайылымдарды дұрыс пайдалану маңызды рөл атқарады. Табиғи жайылымдарды ұтымды пайдаланудың негізі жайылым айналымы болып табылады.
Жайылым айналымы - бұл шөптің өнімділігін сақтауға және арттыруға бағытталған жайылымдарды пайдалану және күту жүйесі. Бұл белгілі бір ретпен жылдар бойы қайталанатын Жеке пайдалану және күтім әдістері кезектесетін жүйе.
Өсімдік жамылғысының ерекшеліктерін ескере отырып, жайылымдардың белгілі бір түрлерінде шөпті уақтылы егу, жайылымдық шаруашылықты ұйымдастыруға кететін шығындарды азайту, жайылымдық учаскелер мен су көздерін дұрыс орналастыру, сондай-ақ жануарлардың бос қозғалысын барынша азайту қажетті ветеринариялық-профилактикалық талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Күршім ауданы
Күршім ауылдық округі

5. ОРГАНИЗАЦИЯ ТЕРРИТОРИИ ПАСТБИЩ
В создании прочной кормовой базы для животноводства и предотвращения процессов деградации пастбищ необходимо правильное использование пастбищ, которые являются одним из основных источников дешевых и питательных кормов. Основой рационального использования естественных пастбищ является пастбищеоборот.
Пастбищеоборот - это система использования пастбищ и ухода за ними, направленная на поддержание и увеличение продуктивности травостоя. В такой системе отдельные приемы использования и ухода чередуются, повторяясь по годам в определенной последовательности.
Своевременное стравливание травостоя на определенных типах пастбищ с учетом особенностей вегетации растительности, минимизация затрат на организацию пастбищного хозяйства, правильное размещение пастбищных участков и водоисточников, а также сокращение холостых передвижений животных и соблюдение ветеринарно-профилактических требований являются важными условиями рациональной организации пастбищ.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому сельскому
округу
Курчумского района

20101
Күршім ауданы
Күршім ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
1
2
3
4
5
2026
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2027
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2028
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2029
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2030
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Күршім ауданы
Күршім ауылдық округі
бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6-қосымша
Күршім ауданы Күршім ауылдық округі аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы)
Күршім ауданы
Күршім ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
7-қосымша
Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды жаю бойынша халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
Күршім ауданы
Күршім ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
8-қосымша
Жайылымдардың геоботаникалық зерттеуі негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарыны схемалары көрсетілген ұсынылатын жайылым айналымдарыны схемалары белгіленген схема (карта)
Күршім ауданы
Күршім ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
9-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдау үшін сервитуттар, мал айдау трассаларын және басқа да жайылымдық инфрақұрылымы нысандарын, сондай-ақ мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін схема карта)
Күршім ауданы
Күршім ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
10-қосымша
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
Күршім ауданы
Күршім ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
11-қосымша
Су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазбатоғандарға, суару және суландыру каналдарына, құбырлы және шахталы құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Күршім ауданы
Күршім ауылдық округі
бойынша 2026-2030 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
12-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

20101
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборота
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
1
2
3
4
5
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
участок отдыха
2027
участок отдыха
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
участок отдыха
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
участок отдыха
весенний сезон
2030
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
участок отдыха
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории по Курчумскому сельскому округу Курчумского района в разрезе категорий земель
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на который указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям)
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому сельскому
округу
Куйганскому района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным и обводнительным каналам, трубчатым и шахтным колодцам)
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому сельскому
округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах